Pellegrini vyzýva vládu na rokovanie so zdravotníkmi. Fico chystá otočku. V hre zmena plánu pomoci s drahými energiami. Samosprávy sa dočkali. Od štátu dostanú finančnú injekciu 50 miliónov eur. Rakovina v SR druhým najväčším zabijakom. Gigafabrika na výrobu batérií pre elektromobily v SR

Prezident SR Peter Pellegrini vyzýva vládu SR na začatie rokovaní so zdravotníkmi k návrhu konsolidačných opatrení. Deklaroval, že od nich bude závisieť aj jeho prípadný podpis legislatívy. Uviedol to po utorkovom rokovaní so zástupcami zdravotníckeho sektora. Upozornil najmä na kritiku zámeru spomaliť valorizáciu platov zdravotníkov v rámci konsolidácie.

 Pellegrini podporil zdravotníkov

 „Ja som im dal prísľub ako ľuďom, ktorí sa starajú o zdravie občanov SR a každý deň slúžia pri lôžkach pacientov a liečia ich v ambulanciách, že do posledného dňa, ktorý zostáva mne ako prezidentovi na podpis alebo vrátenie zákona, budem veľmi pozorne sledovať, či prebiehajú alebo neprebiehajú intenzívne rokovania s vládou SR, či sa podarí alebo nepodarí nájsť kompromis, ktorý by pomohol situáciu zmierniť, a podľa toho sa zachovám aj pri definitívnom rozhodnutí, či v konkrétnych častiach napríklad týkajúcich sa konsolidácie na úkor zdravotníctva zákon vrátim, alebo ho podpíšem,“ poznamenal.

 Hlava štátu apelovala na vládu, aby sa so zdravotníkmi snažila nájsť dohodu. „Vyzývam vládu a žiadam ju, aby sa snažila o kompromis, aby ho v najbližších dňoch verejnosti oznámila. V prípade, že sa tak nestane a v prípade, že napätie v spoločnosti bude pretrvávať, ba bude narastať, budem nútený toto zobrať do úvahy pri definitívnom rozhodnutí o tom, či zákon v nejakej časti do parlamentu vrátim,“ dodal. Zdravotníkov požiadal o ústretovosť a ochotu nájsť kompromis.

 Pellegrini pritom poukázal na nutnosť konsolidácie verejných financií. „Niekoľko posledných rokov veľkého šafárenia a extrémneho zadlženia SR si, žiaľ, vyžaduje aj zásadné rezy vo verejných financiách tak, aby sa Slovensko opäť ozdravilo,“ povedal. Myslí si však, že vládny kabinet v niektorom sektore nemusí rozpočet znižovať výrazne a môže tak demonštrovať, že je jeho prioritou. „Ja si myslím, že zdravie SR a stav slovenského zdravotníctva v dnešnej náročnej dobe prioritou vlády byť musí,“ uviedol.

 Za najvhodnejší v rámci konsolidácie nepovažuje najmä návrh spomalenia valorizácie platov zdravotníkov. Poukázal pri tom, že zdravotníci krok vnímajú ako destabilizačný. Strácajú podľa jeho slov dôveru, že sa bude pokračovať v dohodnutých parametroch zlepšovania ich životnej úrovne. Upozornil na to, že pokiaľ nepríde k úprave konsolidačného balíčka, možno očakávať podávanie výpovedí zdravotníkov z nadčasov a hrozil by kolaps poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku./agentury/

X X X

 Pellegrini vyzýva vládu na rokovanie so zdravotníkmi. Inak nepodpíše konsolidačný balíček

Prezident SR Peter Pellegrini vyzýva vládu SR na začatie rokovaní so zdravotníkmi k návrhu konsolidačných opatrení. Deklaroval, že od nich bude závisieť aj jeho prípadný podpis legislatívy. Uviedol to po utorkovom rokovaní so zástupcami zdravotníckeho sektora. Upozornil najmä na kritiku zámeru spomaliť valorizáciu platov zdravotníkov v rámci konsolidácie.

 „Ja som im dal prísľub ako ľuďom, ktorí sa starajú o zdravie občanov SR a každý deň slúžia pri lôžkach pacientov a liečia ich v ambulanciách, že do posledného dňa, ktorý zostáva mne ako prezidentovi na podpis alebo vrátenie zákona, budem veľmi pozorne sledovať, či prebiehajú alebo neprebiehajú intenzívne rokovania s vládou SR, či sa podarí alebo nepodarí nájsť kompromis, ktorý by pomohol situáciu zmierniť, a podľa toho sa zachovám aj pri definitívnom rozhodnutí, či v konkrétnych častiach napríklad týkajúcich sa konsolidácie na úkor zdravotníctva zákon vrátim, alebo ho podpíšem,“ poznamenal.

 Hlava štátu apelovala na vládu, aby sa so zdravotníkmi snažila nájsť dohodu. „Vyzývam vládu a žiadam ju, aby sa snažila o kompromis, aby ho v najbližších dňoch verejnosti oznámila. V prípade, že sa tak nestane a v prípade, že napätie v spoločnosti bude pretrvávať, ba bude narastať, budem nútený toto zobrať do úvahy pri definitívnom rozhodnutí o tom, či zákon v nejakej časti do parlamentu vrátim,“ dodal. Zdravotníkov požiadal o ústretovosť a ochotu nájsť kompromis.

 Pellegrini pritom poukázal na nutnosť konsolidácie verejných financií. „Niekoľko posledných rokov veľkého šafárenia a extrémneho zadlženia SR si, žiaľ, vyžaduje aj zásadné rezy vo verejných financiách tak, aby sa Slovensko opäť ozdravilo,“ povedal. Myslí si však, že vládny kabinet v niektorom sektore nemusí rozpočet znižovať výrazne a môže tak demonštrovať, že je jeho prioritou. „Ja si myslím, že zdravie SR a stav slovenského zdravotníctva v dnešnej náročnej dobe prioritou vlády byť musí,“ uviedol.

 Za najvhodnejší v rámci konsolidácie nepovažuje najmä návrh spomalenia valorizácie platov zdravotníkov. Poukázal pri tom, že zdravotníci krok vnímajú ako destabilizačný. Strácajú podľa jeho slov dôveru, že sa bude pokračovať v dohodnutých parametroch zlepšovania ich životnej úrovne. Upozornil na to, že pokiaľ nepríde k úprave konsolidačného balíčka, možno očakávať podávanie výpovedí zdravotníkov z nadčasov a hrozil by kolaps poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku.ˇ/agentury/

X X X

 Fico chystá otočku. V hre je zmena plánu pomoci s drahými energiami

Pomoc s drahými energiami mala byť od začiatku roka 2025 určená len pre chudobnejšie domácnosti. Premiér Robert Fico (Smer) po novom naznačuje, že by mohla byť pre všetkých. Je tak možné, že aj o niekoľko mesiacov dá štát na pomoc s vysokými cenami oveľa vyššiu sumu, než s akou pôvodne počítal.

 Zatiaľ čo vláda počíta s tým, že adresná pomoc s energiami určená pre najviac zraniteľné domácnosti bude stáť štátnu kasu 100 miliónov eur, podľa ministra financií Ladislava Kamenického (Smer) by plošná pomoc vyšla približne na 400 až 500 miliónov eur. Samotný financmajster však v relácii ta3 V politike naznačil, že je skôr za adresnejší prístup. „Je otázka, či bude širšia adresná energopomoc, alebo plošná. Som za to, aby bola širšia, ale nie v celom objeme,“ zdôraznil minister.

Kamenický zároveň pripomenul, že tému pomoci s vysokými cenami plynu a elektriny si pod svoj patronát zobral sám premiér Fico. Energopomoc totiž patrí medzi oblasti, ktoré má na starosti ministerstvo hospodárstva na čele s Denisou Sakovou (Hlas). Tá sa už začiatkom roka vyjadrila, že štátny rozpočet by mohol byť odbremenený o dotácie určené na pomoc s vysokými cenami pre domácnosti. „Pomoc už od budúceho roka nemali dostávať bohatší ľudia. „Netreba vyhrievať bazény a vírivky,“ zdôraznila už pred niekoľkými týždňami ministerka Saková.

Samotné ministerstvo hospodárstva sa však zatiaľ ku konkrétnostiam nevyjadrilo. „O konkrétnej výške aj forme pomoci s cenami energií na rok 2025 prebiehajú rokovania. Po ich skončení bude ministerstvo hospodárstva verejnosť informovať,“ priblížila pre Pravdu hovorkyňa rezortu Mária Pavlusík. Premiér Fico však predbežne povedal, že plošné dotácie na energie ešte vláda nevylúčila. „Chceme urobiť všetko pre to, aby rast cien energií v roku 2025 neexistoval. Plošné dotácie – nevylučujem to. Veľmi bude závisieť od toho, aká bude zima, či bude miernejšia, alebo chladnejšia. My sme však pripravení verejnosti pomôcť,“ zdôraznil premiér.

Ak by nakoniec vláda pristúpila k plošnej pomoci namiesto adresnej, pomôcť s financovaním by jej mohla miliarda eur navyše, ktorá má do štátneho rozpočtu pritiecť v rámci konsolidácie. Vládny kabinet totiž oznámil, že namiesto pôvodne očakávaných približne 1,7 miliardy eur chce v budúcom roku vďaka novým opatreniam vybrať až o miliardu eur viac. Zatiaľ však nie je jasné, na čo budú tieto peniaze použité.

Kamenický o konsolidácii a rozpočte: Nájdeme ešte peniaze pre samosprávu

 Adresná či plošná pomoc?

Isté je iba to, že vláda bude na budúci rok kompenzovať ceny energií a rovnako aj to, že to bude drahé. „Budeme kompenzovať v sume, ktorá je pomerne veľká, a chceme urobiť všetko pre to, aby akékoľvek negatívne dôsledky konsolidácie verejných financií neboli ešte zvyšované tým, že ľudia budú platiť viacej za teplo, za plyn alebo elektrinu,“ povedal Fico. Dodal, že ešte predtým bude treba zviesť tvrdý súboj s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

Premiér rovnako podotkol, že bude záležať aj na tom, aby boli ropa aj plyn prepravované cez Ukrajinu. Zároveň zdôraznil, že aktuálne nie sú vylúčené ani možné problémy s tranzitom týchto komodít cez ukrajinské územie smerom na Slovensko. Predseda vlády ale zdôraznil, že presné ceny plynu, tepla a elektriny na budúci rok budú známe až od 1. decembra tohto roka. Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ medzičasom potvrdil, že Kyjev nebude pokračovať v tranzitnej dohode s Ruskom.

 Isté však je aj to, že ceny energií v roku 2025 porastú a vláda bude musieť aspoň časti obyvateľstva podať pomocnú ruku. Odborníci v tejto súvislosti pripomínajú, že ani súčasná vláda nedokázala vytvoriť funkčný systém adresnej pomoci s vysokými cenami energií. „Ak si chce Fico v tejto situácii zachovať tvár sociálneho politika, musí s týmto zvýšením niečo urobiť. Veľmi zle sa mu totiž bude pozerať na reportáže o rodinách, ktorých zvýšené účty za plyn v zimnom vykurovacom období zaskočia,“ povedal pre Pravdu analytik energetickej spoločnosti JPX Ján Pišta a dodal, že adresné kompenzácie sú nevyhnutné.

Expert na energetiku z webu energie-portal.sk Radovan Potočár zdôrazňuje, že z hľadiska udržateľnosti verejných financií by bolo vhodnejšie, aby štát využíval adresnú pomoc určenú len pre určitý okruh domácností. „V minulom roku stálo iba dotovanie plynu pre domácnosti viac ako miliardu eur, pričom štát dotoval aj ceny tepla a niektoré zložky obsiahnuté v cene elektriny,“ povedal odborník.

 V podobnom duchu reaguje aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá monitoruje hospodárenie štátu. Rozpočtová rada sa, podobne ako analytici, prikláňa na stranu adresnej pomoci. „Pokladáme ju totiž za výrazne efektívnejšiu a asi o 70 percent lacnejšiu. Keďže za ostatné dva roky ceny energií vzhľadom na ich zafixovanie nerástli, ale za toto obdobie stúpli mzdy, dôchodky aj sociálne dávky, štát mal dostatok času pripraviť sa na cielenú pomoc,“ píše rada.

Holjenčík naznačil zdražovanie

Otázne však stále je, koľko, v porovnaní s aktuálnymi cenami, si domácnosti priplatia. Šéf regulátora Jozef Holjenčík pre televíziu ta3 odhadol, že ľudia, ktorí na plyne len varia, zaplatia navyše jedno euro plus DPH – to ročne vyjde asi na 14 eur.

Tým, ktorí na plyne aj varia, aj ohrievajú teplú vodu, stúpnu účty o 16 eur za mesiac – v prepočte na rok zaplatia o 221 eur viac ako teraz. Najviac si priplatia ľudia, ktorí plyn používajú na varenie, kúrenie aj ohrev vody. Tí zaplatia za mesiac o 38 eur viac, čo je za 12 mesiacov dokopy viac ako 450 eur. „Nemôžeme sa tváriť, že ceny nestúpnu,“ dodal Holjenčík.

 Pri cenách elektriny by však nárast podľa šéfa regulátora nemal byť taký citeľný. „Domácnosti môžu byť v pokoji, elektrina nezdražie, no finálne výsledky budú až koncom roka,“ podotkol Holjenčík a dodal, že nárast by mohol byť na úrovni asi jedného percenta.

Pišta z JPX približuje, že náročnejšia situácia čaká tie domácnosti, ktoré plyn používajú na vykurovanie aj na ohrev vody. „Mesačne sa im môžu zvýšiť účty o 20 až 40 eur, v extrémnych prípadoch aj o viac. Medzi nimi sa môžu nachádzať aj takí, ktorých toto zvýšenie zaťaží. Tým by to zvýšenie malo byť vykompenzované. Ostatní, pre ktorých to predstavuje dve-tri percentá z mesačných príjmov, to vari unesú,“ hovorí expert na energetiku.

Ozvali sa aj teplári združení v Slovenskom zväze výrobcov tepla. Tvrdia, že už len vyššia DPH z 20 na 23 percent spôsobí, že teplo zdražie priemerne o 30 eur./agentury/

X X X

Samosprávy sa dočkali. Od štátu dostanú finančnú injekciu 50 miliónov eur, dvadsať im vláda odpustí

Demonštratívne sa ukázali spolu, aby popreli akúkoľvek vládnu krízu. Predsedovia troch koaličných strán – premiér Robert Fico (Smer), minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) a podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) prišli na pozvanie šéfa rezortu investícií Richarda Rašiho (Hlas) do Brezna, kde oznámili, že samosprávam pomôžu celkovou sumou 70 miliónov eur.

 Viac ako 1 300 zástupcov miest, obcí, krajov, prednostov a ľudí, ktorí denne pracujú so starostami či primátormi, vrátane expertov z ministerstiev, sa stretlo v metropole Horehronia na konferencii organizovanej rezortom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Nechýbali ani predsedovia troch koaličných strán vrátane premiéra. V utorok sa tak Brezno stalo najstráženejším mestom na Slovensku.

Konferencia sa konala v tamojšej Aréne – celé jej okolie bolo pre verejnosť uzavreté a prísne kontrolované policajtmi. Problém bol nájsť aj voľné parkovacie miesto. Aréna sa postupne zapĺňala od rána, keď prichádzali starostovia a primátori z celého Slovenska. Keď sa dostavil Robert Fico, v sále mu na privítanie začali búrlivo tlieskať a zároveň sa väčšina prítomných postavila. Po rokovaní sa, spolu s Rašim, Šutajom Eštokom a Dankom, postavil premiér pred novinárov. Prvý sa ujal slova minister investícií.

„Sľúbili sme, že vláda začne novú éru spolupráce so samosprávami. Tá má byť o tom, že sa nebudú robiť žiadne rozhodnutia bez diskusie a ich problémy sa budú riešiť priamo s nimi,“ povedal Raši. Vzápätí spomenul eurofondy, o ktorých sa podľa neho veľa hovorí, no málokto vie o nich aj detaily. „Za jedenásť mesiacov na našom ministerstve sme vyhlásili 190 výziev a máme zazmluvnených takmer 700 projektov. To sú čísla, ktoré ukazujú, že sme naozaj začali pre regióny pracovať. Máme pre ne pripravených 2,3 miliardy eur, z nich 1,5 miliardy je už na rozhodnutiach na investície v regiónoch,“ zhodnotil.

 Raši podčiarkol, že do Brezna prišli predsedovia troch koaličných strán, ktorí prišli oznámiť to, čo je pre samosprávy kľúčové. „Lebo my môžeme poskytnúť pomoc, servis, ale bez financií samosprávy nemôžu prežiť. Situácia je pre ne v týchto týždňoch a mesiacoch často kritická. Vidieť to na vypínaní verejného osvetlenia, ktoré majú zapnuté len keď idú ľudia z práce alebo do kostola,“ uviedol.

Čas buchnúť o stôl

Premiér vysvetlil, že konferencia v Brezne je rozhodujúca z pohľadu čerpania fondov a fungovania samospráv ako takých. „Mám tri dôvody, prečo som sa sem rozhodol prísť – okrem toho, že spolu s koaličnými partnermi chceme oznámiť pomoc samosprávam. Prichádza čas, kedy musia koaliční lídri asi ráznejšie buchnúť o stôl. Predovšetkým pri spoločnom oznamovaní tém, ktoré sú pre štát dôležité,“ podotkol Fico. Zdôraznil, že v rovnakej zostave sa ukážu už o pár týždňov v súvislosti s pomocou, ktorú plánujú pre slovenské domácnosti v rámci možného zvyšovania cien plynu, tepla a elektriny. „Teraz viac o tom hovoriť nebudem, no urobíme všetko preto, aby sme im pomohli,“ tvrdí.

Fico pokračoval, že druhým dôvodom prečo prišiel, je neúcta k práci vládnych politikov. Spôsob akým médiá o nich informujú je podľa neho neúctivý a hanebný. Neodpustil si kritické slová, pričom „vypichol“ viaceré titulky, ktoré v nich zaznievali. „Tretia vec je, že nám pripisujete zodpovednosť za veci, o ktorých netušíme. Ako má vláda vedieť, že v Trenčíne nejaký pomätený profesor na strednej škole organizuje pre študentov nejakú výstavu ohľadom LGBTI?“ pýtal sa rozhorčene. „Chcem vás ubezpečiť, že z dielne ministra školstva bol, v prvom čítaní, schválený zákon, ktorý hovorí o súhlase potrebnom na to, aby sa akékoľvek programy nad rámec vzdelávacieho systému vôbec do škôl dostali,“ zdôraznil. Vyzýva všetkých rodičov a študentov, aby v podobných prípadoch o tom okamžite informovali.

 Po emotívnom úvode sa premiér vrátil k samosprávam. „Mestá a obce sú našim priateľom, nie naopak. Komunikujeme s nimi na úrovni, o akej sa ZMOS-u a Vyšším územným celkom ani nesnívalo v rokoch 2020 až 2023. Spoločne sme našli spôsob, ako im pomôcť ešte tento rok. Napriek náročnej konsolidácii sme našli 50 miliónov eur, ktoré im poskytneme v priebehu štrnástich dní,“ povedal.

Peniaze majú byť rozdelené na základe kľúča, ktorý si pripravilo ZMOS podľa počtu obyvateľov. „Nezabudli sme ani na regionálne samosprávy. Od štátu dostali v minulosti určité pôžičky. Aby sme im trošku pomohli, rozhodli sme sa, že im z nich 20 miliónov odpustíme. Každý Vyšší územný celok dostane rovnakú sumu,“ objasnil. Pripravení sú vraj pomôcť aj budúci rok.

Rôzne názory ich nerozdelia

Všetci traja predsedovia vládnych strán v Brezne zdôraznili, že voči ich koalícii neexistuje alternatíva. „Na tejto konferencii sme dali jasný odkaz, že pre nás, vo vláde, je samospráva partnerom. Nie sú pre nás nepriateľmi, ako to zažívali počas vlád Matoviča, Hegera a Progresívneho Slovenska. Teším sa, že môžeme spolu diskutovať a najmä počúvať tých, ktorí denne riešia problémy ľudí,“ povedal Šutaj Eštok. „To, čo sa často rieši v médiách, nie je tým, čo ich trápi,“ podotkol.

„Aj keď je politika našich súperov v rovine zosmiešňovania a hľadania hádok, možno aj breptov či iných cynických označovaní, my tak nebojujeme. Asi si málokto uvedomuje, že aj veci, ktoré tu boli – rozkrádanie tejto spoločnosti za tri roky, nechávame na orgány činné v trestnom konaní,“ hovorí Danko. „My sa k tomu nevyjadrujeme, nerobíme štvanicu. Ľudia nezomierajú vo väzeniach, ako to bolo. Mrzí ma ale až hlupáctvo niektorých ľudí, ktorí tým zakrývajú svoju neodbornosť,“ poznamenal.

 Šutaj Eštok reagoval aj na otázku v súvislosti s Dankovými výrokmi smerom k predstaviteľom strany Hlas. „Často môžeme mať medzi sebou rôzne názory, no napriek tomu sme jednotní a budeme sa správať ako partneri. Vážim si premiéra aj pána Danka a urobíme všetko pre to, aby bola táto koalícia stabilnou,“ tvrdí. K jeho slovám sa pridal aj Fico.

„Je normálne, že niekedy prinášame na stôl témy, ktoré nás rozdeľujú. Ukážte mi ale, čo v tej vláde, pri tesnej väčšine 79 hlasov, v parlamente neprešlo,“ uzavrel premiér apelujúc, že treba rešpektovať výsledky demokratických volieb.

Samosprávy: Dostali sme len základ

Predseda ZMOS-u Jozef Božik vraví, že spomínaných 50 miliónov sú peniaze, ktoré aktuálne chýbajú z výnosu dane z príjmov fyzických osôb. „Tie prognózovala už táto vláda. Nedostali sme teda nič z toho, čo nám zobrali tie bývalé,“ upozornil s tým, že sa dostali do zvláštneho stavu.

„Pred niekoľkými mesiacmi bolo avizované, že keď budeme v deficite, lebo už v tomto roku sa konsoliduje, že nám dajú vyšší výdavok z dane z príjmov fyzických osôb. Som rád, že keď sme túto tému začali otvárať, rokovať a požadovať nápravu, aby nám doplatili aspoň ten sľúbený základ, nakoniec došlo k rozhodnutiu, že nám toto vyplatia,“ ozrejmil Božik. „To znamená, že my ideme na nulu. Nedostávame nič navyše. Sú to prognózy minulého roka,“ priblížil.

„Je ale pravdou, že nám nemuseli dať ani tú nulu. Ten výpadok tam bude aj tak, ale už nie 53, ale 3 milióny eur. To už samospráva nejakým spôsobom musí rozchodiť,“ mieni. Zopakoval, že nejde o pomoc nad rámec toho, čo im bývalé vlády zobrali. „Je to len základ prisľúbený vlani v novembri a decembri, podľa čoho si samosprávy pripravovali rozpočet pre tento kalendárny rok,“ vysvetlil. Opäť však pripomenul, že vláda im nemusela dať nič a skončili by tak v deficite. „Takže si to vážime a ďakujeme, že sa vytvoril priestor, aby sa nám pomohlo,“ konštatoval.

 Vzápätí objasnil, ako navrhli rozdelenie peňazí. „Keď dostávame v systéme výnosu dane z príjmov fyzických osôb, presne percentuálne, mestá a obce peniaze, aby podľa tohto kľúča bolo rozdelených aj tých 50 miliónov. Čiže pre nikoho iného, nie pre VUC-ky,“ dodal.

Šéf združenia SK8 Jozef Viskupič hovorí, že na ministerstve financií mali sériu rokovaní, kde navrhovali, akým spôsobom by ich mohli dofinancovať. Oznámenie o odpustení dlhu vo výške 20 miliónov eur je podľa neho dôležité na prežitie aktuálneho roka. „Každý kraj si na opravu ciest zobral pôžičku od rezortu financií vo výške 15 až 25 miliónov eur. Ten výpadok dane z príjmu bol týmto, do 31. decembra 2024, sanovaný a sme radi, že sa na to vybral nejaký mechanizmus. Schválili sme si ho aj na SK8, čo znamená odpustených 2,5 milióna pre každú župu,“ objasnil. Spresnil, že tak vlastne nemusia zaplatiť tohtoročnú splátku.

„Je to ale len pomoc na prežitie tohto roka,“ podčiarkol. Otázne je však podľa neho, čo bude s rokom 2025 – lebo prvýkrát im historicky zobrali 20 miliónov ubratím z podielovej dane. „Reálne sa teda stalo to, že predchádzajúca vláda bojovala proti inflácii tým, že pomohla rodinám s deťmi na úkor samospráv cez daňové bonusy. Čiastočne síce teraz končia, no tie peniaze sa nevrátia späť samospráve, ale vláda si ich necháva – zobrala nám pol percenta z podielových daní a s tým spokojní nie sme,“ doplnil Viskupič./agentury/

X X X

 Biden vyzval k evakuácii Floridy: Milton môže byť najhorší za storočie. Trump napomáha dezinformáciám

Prezident USA Joe Biden v utorok vyzval na okamžitú evakuáciu obyvateľov na Floride pred blížiacim sa hurikánom Milton. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

 Mohlo by ísť o najhoršiu búrku, ktorá zasiahla Floridu za posledných viac ako sto rokov. Ak Boh dá, nebude to tak, ale práve teraz to tak vyzerá,“ povedal Biden v Bielom dome. Obyvateľom oblastí, ktoré má hurikán zasiahnuť, odkázal, že evakuácia je otázkou života a smrti.

Prezident tiež vyzval letecké spoločnosti, aby nezvyšovali ceny leteniek.

Hurikán Milton v uplynulých hodinách mierne zoslabol, ale stále dosahuje 4. kategóriu s rýchlosťou vetra 230 kilometrov za hodinu. Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) varovalo, že tropický cyklón bude „podľa predpovedí aj naďalej extrémne nebezpečný“./gentury/

 X X X

 Hurikán vraj na Floridu poslal Biden. Trump katastrofu zneužíva na volebnú kampaň

Do prezidentských volieb v USA zostávajú ešte štyri týždne a súčasťou volebného boja sa stali už aj prírodné katastrofy. Len desať dní po tom, čo sa juhovýchodom krajiny prehnal hurikán Helene, ktorý si vyžiadal vyše 230 mŕtvych, sa na Floridu valí ďalšia pohroma – nebezpečný hurikán Milton. Bývalý šéf Bieleho domu Donald Trump, ktorý opäť kandiduje, to využil na očierňovanie svojej súperky Kamaly Harrisovej. Jeho republikáni dokonca šíria absurdné výmysly, že mohutnú búrku nasmerovala na ľudí súčasná vláda.

 Vojaci Národnej gardy a obyvatelia Floridy plnia vrecia pieskom, aby zabránili záplavám počas očakávaného hurikánu Milton.

„Milton má potenciál stať sa jedným z najničivejších hurikánov zaznamenaných na stredozápade Floridy,“ predpovedali meteorológovia z Národného centra pre hurikány (NHC).

Vietor v strede prírodného živlu by podľa nich síce mohol zoslabnúť skôr, ako v stredu v noci udrie na pevninu, ale búrka bude oveľa silnejšia a ohrozí veľkú časť floridského polostrova. Pred jej príchodom očakávajú aj výdatné zrážky.

Hurikány, záplavy, horúčavy, suchá – to nie je smola, to sú klimatické zmeny

 Hurikán Milton medzitým v pondelok zosilnel na búrku piatej, teda najvyššej, kategórie, keď sa rýchlosť vetra za 24 hodín prudko zvýšila asi o 145 kilometrov za hodinu. Dôvodom, prečo búrka tak rýchlo naberá na sile, je podľa odborníkov rekordne vysoká teplota v Mexickom zálive, odkiaľ Milton prichádza.

„Je to neuveriteľný, neuveriteľný, neuveriteľný hurikán. Je to proste desivé,“ opísal pre televíziu NBC 6 špecialista na hurikány John Morales.

  Príprava na katastrofu

Z doterajších údajov o vetre a tlaku vyplýva, že sa Milton zrejme zapíše do histórie ako jeden z najsilnejších hurikánov za posledných 45 rokov. Ako informovala NBC, už v utorok zaznamenal tlak 897 milibarov, čo ho zaradilo medzi štyri hurikány s najnižším tlakom od roku 1979.

Čím nižší je tlak vzduchu, tým silnejší je vietor, a teda aj búrka, vysvetlili meteorológovia. Nízky tlak, ktorý umožňuje teplému vzduchu a tropickým zrážkam stúpať a vyvolávať búrku s vetrom proti smeru hodinových ručičiek, sa používa na meranie sily hurikánu už desaťročia.

Podľa Phila Klotzbacha, experta na hurikány zo Štátnej univerzity v Colorade, je Milton už teraz najsilnejším hurikánom v Mexickom zálive od Rity v roku 2005. Zverejnil i jeho dosiaľ zaznamenanú rýchlosť vetra, ktorá dosahovala takmer 290 kilometrov za hodinu. Už tým patrí k 10 najsilnejším hurikánom v histórii Atlantiku.

 Americký štát Florida sa preto pripravuje na najhoršie. Opatrenia si vyžiadajú množstvo dopravných obmedzení, prevádzku zastaví aj medzinárodné letisko Tampa Bay. Vo vyše 20 okresoch v utorok zatvorili aj školy.

Prezident Joe Biden už v pondelok schválil vyhlásenie núdzového stavu na Floride a Federálnu agentúru pre mimoriadne situácie (FEMA) poveril organizovaním pomoci. Miestne úrady nariadili rozsiahlu evakuáciu a davy ľudí zaplnili obchody, aby si urobili zásoby.

„Ak ste v ceste hurikánu Milton, čas konať je teraz,“ varovala FEMA na sociálnej sieti X. „Ak vydali príkaz na evakuáciu, neodkladajte ju – okamžite odíďte. Ak zostanete, môžete riskovať svoj život a životy tých, na ktorých vám záleží,“ upozornila agentúra.

„Ak sa chcete postaviť matke prírode, na sto percent vyhrá,“ vyhlásila na tlačovej konferencii aj starostka Tampy Jane Castorová.

 Na hurikán Milton, ktorý by mal v stredu v noci udrieť na americkú Floridu, sa chystali aj ľudia na mexickom Yucatáne. Takto vykupovali obchody, aby mali zásoby.

Hurikán sa teraz k pobrežiu presúva rýchlosťou zhruba 15 kilometrov za hodinu a na Floride, ktorá by mala byť jediným štátom USA, ktorý zasiahne, rastie panika. (Po ceste by mal prejsť neďaleko mexického polostrova Yucatán.)

Milton sa totiž na Floridu rúti v čase, keď sa jej obyvatelia ešte nespamätali z následkov predošlého hurikánu Helene, ktorý zasiahol i štáty Georgia, Južná a Severná Karolína, Virginia a Tennessee.

Na americkej pevnine bol najsmrteľnejším hurikánom od roku 2005, keď sa tadiaľ prehnala Katrina. Napáchal škody za miliardy dolárov, no na Floride, kde prišlo o život najmenej štrnásť ľudí, nemali ľudia ani čas odstrániť trosky po jednej katastrofe a už sa blíži ďalšia.

Očakáva sa, že zvýšená hladina mora a intenzívne zrážky znova spôsobia záplavy a obrovské škody zrejme narobí aj vietor.

 Rozkazuje Biden počasiu?

Ani v takej vypätej chvíli sa Trump a jeho prívrženci neštítia zneužívať ľudské nešťastie na volebnú kampaň. Republikánsky kandidát na prezidenta súčasnú hlavu štátu Joea Bidena napríklad obvinil, že peniaze FEMA, ktoré boli určené na pomoc pri katastrofe, použil na ubytovanie nelegálnych migrantov. Z prostriedkov FEMA vraj zmizla až miliarda dolárov.

Tí, čo pri vyčíňaní hurikánu prišli o dom, podľa Trumpa od štátu dostali len 750 dolárov, kým „miliardy dolárov posielame do cudzích krajín, o ktorých väčšina ľudí ešte nikdy nepočula“. Biely dom aj ďalšie úrady túto dezinformáciu odsúdili ako lož.

 Prezidentská kancelária reagovala vyhlásením, že niektorí ľudia „chcú zasievať chaos, pretože si myslia, že to pomôže ich politickým záujmom“. Šírenie takých výmyslov je údajne nebezpečné, lebo môže odradiť ľudí od toho, aby vyhľadali pomoc, aj keď ju nutne potrebujú.

„Je to nepravda. Na podporu bývania a služieb migrantov sa nepoužili nijaké prostriedky na pomoc pri katastrofách. Vôbec žiadne,“ zdôraznil Biely dom.

Trumpove výroky odmietla i šéfka FEMA Deanne Criswellová. „Je to hanba, že politika je pre nás dôležitejšia ako pomoc ľuďom,“ uviedla pre televíziu ABC.

Až do absurdnosti zašla krajne pravicová kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová. Začala totiž šíriť konšpiračnú teóriu o tom, ako Bidenova vláda riadi smer hurikánov.

„Áno, oni môžu ovládať počasie. Je smiešne, ak niekto klame a hovorí, že sa to nedá,“ napísala na sociálnej sieti X, kde ju sleduje 1,2 milióna ľudí.

Kongresmanka síce nespresnila, koho myslí pod slovom „oni“, ale z jej predošlých príspevkov vyplýva, že naráža na federálnu vládu a úrady. Aby navodila zdanie odbornosti, pridala na sociálnu sieť ukážku z vysielania CBS News z roku 2013 o experimente, ktorým sa vedci usilovali vyvolať dážď a blesky pomocou laserov.

Greeneová je pritom známa vymýšľaním divokých hypotéz. Už v minulosti napríklad tvrdila, že lesné požiare spôsobujú „židovské vesmírne lasery“.

 Jej slová odsúdili viacerí politici (vrátane republikánov) aj vedci. Známy americký meteorológ Ryan Maue uznal, že niektoré konšpiračné teórie môžu byť pravdivé, ale, ako ubezpečil, táto k nim nepatrí. „Vedel by som to,“ dodal ironicky.

Iní Greeneovú napadli za jej pokrytectvo. Koncom septembra sa totiž s Trumpom zúčastnila na futbalovom zápase v Alabame, zatiaľ čo v jej domovskom štáte Georgia vyčíňal hurikán Helene.

Ku kritikom sa pridala i bývalá slávna teniska českého pôvodu Martina Navrátilová. „Marjorie je ešte hlúpejšia, ako sme si mysleli,“ zhodnotila na sociálnej sieti X./agentury/

X X X

 Obrubníky, ktoré vodičom prekážajú, musia zmiznúť. Ráž chce zmenu cyklotrasy na nábreží, Vallo reaguje

Bratislava musí na cyklotrase na Vajanského nábreží vykonať zmeny. Na tlačovej konferencii to uviedol minister dopravy Jozef Ráž a poslanci NR SR za stranu Smer Ján Mažgút a Richard Glück.

 „Štátny odborný dohľad uložil mestu výzvu, aby do 40 dní túto cykotrasu upravilo,“ uviedol minister Ráž s tým, že mesto bude musieť do 40 dní odstrániť obrubníky na cyklotrase, ktoré spôsobovali vodičom problémy.

 Na základe výzvy v zmysle novely cestného zákona a kontroly štátneho odborného dohľadu bude musieť magistrát tiež v lehote 90 dní zúžiť cyklotrasu v miestach, kde obmedzila vozovku, ktorá následkom tohto obmedzenia nespĺňa technické normy. Podľa Mažgúta má nová norma v rámci cyklodopravy regulovať aj ostatné samosprávy na Slovensku. Poslanec poukázal tiež na protokol Krajského dopravného inšpektorátu, ktorý hovorí o tom, že cyklotrasa musí byť zrušená.

 Poslanec Glück poznamenal, že celý projekt cyklotrasy na Vajanského bol realizovaný mimo stavebného konania, pričom bolo porušených viacero noriem a zákonov. Skritizoval tiež magistrát za to, že pri plánovaní projektu obišiel dopravnú komisiu a poukázal aj na stanovisko mestskej kontrolórky, ktorá uviedla, že náklady na projekt nie je možné presne vyčísliť. Poslanec uviedol, že cyklotrasa spôsobuje dopravné zápchy, ako aj zvýšenú nehodovosť.

Tatiana Kratochvílová o nových cyklopruhoch v Bratislave

„Pán primátor Vallo nerobí všetky veci a zle a máme veľa projektov, ktoré robíme spolu, ako napríklad električka do Petržalky. Nie sme apriori proti nejakým cyklotrasám, v tomto prípade však štátny stavebný dohľad bol vykonaný na podnet krajskej prokuratúry,“ doplnil minister dopravy. Podľa Ráža existujú v Bratislave paralelné cyklotrasy, ktoré môžu byť využívané ako alternatíva k trase na Vajanského nábreží./agentury/

X x x

Slovnaft nezaplatil daň z nadmerného zisku. Jeho argumenty vyvolávajú otázniky, a tak do firmy nabehnú kontrolóri z Finančnej správy

Firma Slovnaft sa vyhla solidárnej dani z ruskej ropy, pretože údajne nespĺňa podmienky európskeho nariadenia. Viaceré verejne dostupné informácie interpretáciu Slovnaftu podkopávajú, no rafinéria problémy vysvetliť nechce.

Podporte nezávislú žurnalistiku a pomôžte nám čeliť politickým útokom.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Po tom, ako Slovnaft oznámil, že nezaplatí špeciálnu daň z nadmerného zisku, ktorú zaviedol ešte Igor Matovič z pozície ministra financií, sa do firmy chystajú kontrolóri z finančnej správy (FS). Pre Aktuality.sk to potvrdil prezident FS Jozef Kiss.

Jediná slovenská rafinéria patriaca pod maďarskú skupinu MOL začiatkom júla informovala, že nebude musieť odviesť ani euro v rámci solidárnej dane. Pritom štát pôvodne plánoval dodatočný výber až na úrovni 180 miliónov eur. Dôvodom mal byť nadmerný zisk vyplývajúci zo spracovania lacnejšej ropy z Ruska. Vďaka embargu firma nakupovala základnú surovinu za nižšie ceny ako konkurencia na globálnom komoditnom trhu, čím získala obrovskú výhodu, ktorú chcel pôvodne štát zdaniť.

Lenže vedenie Slovnaftu oznámilo, že daň z nadmerného zisku sa na nich nakoniec nevzťahuje, keďže v tomto roku nedosiahli 75 percent obratu „z oblasti ťažby, dobývania, rafinácie ropy alebo výroby koksárenských produktov“.

Slovnaft nevysvetľuje

Ešte pred tým, ako sa daniari rozhodli podrobiť bratislavskú rafinériu kontrole, Aktuality.sk oslovili spoločnost, aby bližšie vysvetlila svoje odmietnutie zaplatiť štátu peniaze navyše. Nakoniec sme však dostali len všeobecné vyjadrenie, ktoré spoločnosť zverejnila už predtým.

„Za posledných päť rokov spoločnosť Slovnaft potrebný 75-percentný obrat dosiahla len raz, a to za rok 2022, keď spolu s daňou z príjmov štátu celkovo zo zisku odviedla viac ako 625 miliónov eur, čo je historicky najvyšší príspevok súkromnej spoločnosti,“ odkázal hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Lenže oficiálne zverejnené údaje vyvolávajú otázniky, ako mohla firma podliezť 75-percentnú hranicu obratu, ktorá vyplýva zo zákona.

Metodika je presná, ale tajná

Podľa účtovnej závierky Slovnaftu za rok 2023 jeho tržby za motorové palivá tvorili 71,75 percenta z jeho obratu a ostatné rafinérske výrobky predstavovali 6,28 percenta. Po jednoduchom zrátaní by tak mali tržby „z oblasti ťažby, dobývania, rafinácie ropy alebo výroby koksárenských produktov“ tvoriť 78,03 percenta.

Na tieto čísla firma zareagovala nasledovne. „Sú presne dané pravidlá a metodika, podľa ktorých sa účtuje, a tá nedáva priestor na žiadnu individuálnu kreativitu. Účtovné závierky sú detailné, rovnako aj integrovaná správa Skupiny MOL,“ zopakoval Molnár staršie stanovisko s tým, že v interpretácii zákona nie je priestor na kreativitu.

Viacerí odborníci, ktorých oslovila redakcia Aktuality.sk, však nemajú jasno v argumentácii spoločnosti. Analytika spoločnosti XTB Martina Nemkyho taktiež zaráža súčet podielu palív a ostatných rafinérskych produktov nad zákonom stanovenú hranicu 75 percent.

„Keď sa pozrieme na štruktúru tržieb Slovnaftu podľa jej účtovnej závierky, tak spolu segment motorových palív a ostatných rafinérskych výrobkov tvorí 4 606 miliardy eur, čo predstavuje 78 percent z celkových tržieb, čo je opäť viac ako 75 percent. Takže kľúčová otázka je, kam patrí segment ostatných rafinérskych produktov, čo by však podľa môjho názoru malo spadať do kategórie 19.2 podľa NACE (klasifikácia ekonomických činností Štatistického úradu SR, pozn. red),“ približuje analytik.

Zároveň pripúšťa možnosť, že v kategórii ostatných rafinérskych produktov sa môžu nachádzať výrobky, ktoré sa z nejakého dôvodu nezarátavajú do spomínaných 78 percent. Keďže však Slovnaft odmieta detailnejšie vysvetliť, aké konkrétne produkty tvoria túto skupinu, tak podľa Nemkyho nezostáva nič iné, len to preveriť zo strany štátnych orgánov.

Slovnaft začal obchodovať

V neposlednom rade si redakcia Aktuality.sk všimla aj zaujímavú skutočnosť v súvislosti s obchodovaním s komoditami okrem iného aj v rámci skupiny MOL. V roku 2021 urobil Slovnaft transakcie s materskou spoločnosťou v hodnote takmer 228 miliónov eur. Za vlaňajšok to už bolo na úrovni 966 miliónov eur, čo predstavuje viac ako štvornásobný nárast.

Vďaka takémuto navýšeniu celkového obratu si totiž dokáže znížiť spomínaný 75-percentný podiel stanovený zákonom.

„Je dosť možné, že použili trošku kreatívneho účtovníctva, aby sa vyhli dodatočnej dani, keďže žiaden podnik nechce platiť takúto drastickú daň. Je to normálne. Navyše nikto im nezakazuje obchodovať s komoditou, s ktorou rafinéria pracuje, aj keď ju bude predávať svojej materskej skupine. S tými obchodmi s komoditami by som bol však opatrný, keďže úplne nevieme povedať, že takéto navýšenie predstavuje práve prepredaj ropy materskej skupine,“ vysvetľuje Nemky.

Obchodnícky apetít Slovnaftu vidno aj v ďalších položkách účtovnej závierky. Doteraz drvivú väčšinu tržieb spoločnosti tvorila výroba a následný predaj – nakupuje ropu a z nej vyrába palivá či chemikálie, ktoré spracúva a ako vlastné produkty ich predáva zákazníkom.

V položke „obchodovanie s komoditami“ mu celé desaťročia svietila nula. V roku 2022 si firma za túto činnosť zaknihovala 51,6 milióna eur. Vlani to už bolo 433 miliónov. Hoci sa Aktuality.sk Slovnaftu pýtali na typy komodít, ktoré predávali, a okolnosti začiatku obchodovania, konkrétnej odpovede sme sa nedočkali.

Redakcia oslovila aj materskú spoločnosť MOL a ministerstvo financií, avšak na naše otázky neodpovedali.

Tlačový odbor Finančnej správy dnes uviedol, že kontrola spojená so solidárnym príspevkom Slovnaftu ešte nezačala, aktuality.sk

X X X

Zdvihnutý prst prezidenta. Váha s podpisom konsolidačného balíčka. Stratil pamäť?

Ako sa dalo očakávať, prezident Peter Pellegrini demisiu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej neprijal. Prijme ju, až keď bude poznať meno jej nástupcu. Je to správny postoj. Prečo by mal nechať dôležitý rezort týždne bez šéfa, respektíve poveriť riadením iného ministra, ktorý má dosť svojej roboty? No tým sa v zdravotníctve problémy nekončia.

 Prezident prijal aj zástupcov 15 zdravotníckych organizácií. A tu nešlo iba o tradičné zamotané a ťahajúce sa trampoty v zdravotníctve – neúnosné dlhy nemocníc, 50-miliónový dlh štátnej poisťovne VšZP či rozmáhajúce sa poplatky v ambulanciách. Po dvoch rokoch sú opäť na stole mzdy lekárov a zdravotníkov.

Vláda totiž lekárom stopla valorizáciu platov a odkázala im, že keď si ľudia siahnu do vreciek inde vo verejnej a v štátnej správe, mali by si aj lekári v nemocniciach. Lebo povedzme si po pravde, vo verejnom sektore nezarábajú najmenej – práve naopak. A to nehovoríme o tom, že nejeden z nich si ešte dokáže slušne privyrobiť pomimo.

To neznamená, že lekárom sa v budúcom roku nepridá. Pridá sa: základné platy im narastú o tri percentá a menej zarábajúcim sestrám o 6 %. No lekárske odbory nemajú žiadny záujem o prispenie k spoločnému dielu a podieľať sa aj s ostatnými na úsporách v štátnej kase. Práve naopak. Ba prezidenta unisono aj s ostatnými zdravotníkmi vyzvali, aby nepodpísal konsolidačný balíček. Prezident varovne zdvihol prst, no jasnej odpovedi sa šikovne vyhol.

Keď si ľudia siahnu do vreciek inde vo verejnej a štátnej správe, mali by si aj lekári v nemocniciach. Lebo povedzme si po pravde, vo verejnom sektore nezarábajú najmenej – práve naopak.

Prezident vraj s podpisom váhal aj kvôli požiadavkám ZMOS-u o dofinancovaní samospráv sumou 50 miliónov eur. To je však od utorka minulosťou, vláda mestám a obciam pomôže. No nešlo iba o hlas primátorov a starostov, ale aj o požiadavku ministra práce Erika Tomáša zo strany Hlas. Teda strany, ktorej Pellegrini ešte donedávna šéfoval. Ak by sa tak stalo, určite by to nebol nadstranícky prístup, ako prezident pri nástupe do funkcie sľuboval nám všetkým.

Ale späť k lekárom. Hoci správne upozorňujú na nešváry v zdravotníctve, sami ako znalci vnútorných pomerov predkladajú len málo riešení. Áno, relatívne nižšie platy v porovnaní s okolitými krajinami, zvlášť s Českom (sú už skôr vyrovnané), ťahajú lekárov za lepším chlebíkom. No po zvýšení platov pred dvomi rokmi sa podľa slov šéfa lekárskych odborov Petra Visolajského stav stabilizoval, ba lekári sa vracajú. Že by valorizácia iba o 3 % v budúcom roku spôsobila „exodus“? A nedostatok lekárov nepramení aj z toho, že nemocniciam chýbajú peniaze?

Nespokojní lekári už začali masovo dávať výpovede z (nelegálnych) nadčasov. Bezpochyby ide o nešvár, lekári i sestry ním trpia a dopláca aj pacient. Lenže čo to má spoločné s konsolidačným balíčkom a nižšou valorizáciou platov? To by azda nadčasy zmizli, keby sa platy zdvihli o 10 %? A prečo na pretrvávajúci problém upozorňujú až teraz?

Je chvályhodné, že prezident sa stavia za lekárov a sestry a zdravotníctvo mu leží na srdci. No nemal by trpieť krátkou pamäťou. Ministerku Dolinkovú dosadil do funkcie on ako predseda Hlasu. Kam sa zdravotníctvo za rok pohlo? A čo dosiahol samotný Pellegrini, keď sedel dva roky na premiérskej stoličke (a tri mesiace bol ministrom zdravotníctva)? Slová a gestá nestačia, treba výsledky./agentury/

X X X

Rakovina je na Slovensku druhým najväčším zabijakom. Ktorý región má jednu z najvyšších úmrtností? Odborníci apelujú na očkovanie

Medzi regióny s najvyššou úmrtnosťou na nádorové ochorenia patrí Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). V rakovine krčka maternice dokonca župa obsadila najvyššiu priečku. Odborníci zdôrazňujú, že na boj s týmto neduhom je veľmi účinné očkovanie. V odľahlejších oblastiach je však na nízkej úrovni. Túto situáciu chcú zvrátiť.

 Najviac ľudí na Slovensku umiera na kardiovaskulárne ochorenia (vlani 45 percent), hneď za nimi nasledujú nádorové (25 percent). Alarmujúca situácia je podľa odborníkov v Banskobystrickom kraji, kde sú v jednotlivých okresoch výrazné rozdiely v zaočkovanosti detí proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý je pôvodcom viacerých typov rakoviny.

Najzaočkovanejšie okresy sú tam Žiar nad Hronom (71,5 percenta) a Banská Štiavnica (54,5 percenta). Najnižšie číslo evidujú v okresoch Lučenec (20,4 percenta) a Brezno (26,4 percenta). Práve v Žiari nad Hronom je vraj situácia v rámci diagnostikovania tohto ochorenia najkritickejšia a možno práve preto je tam aj väčší záujem o očkovanie.

Každoročne diagnostikujú v rámci celého Slovenska 600 až 700 žien s rakovinou krčka maternice. V rovnakom časovom horizonte umrie na toto ochorenie 200 až 300 pacientok. V Banskobystrickom kraji zomrelo v rokoch 1996 až 2022 na rakovinu krčka maternice, vulvy či pošvy 12,6 ženy na 100-tisíc obyvateľov.

Dievčatá aj chlapci

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová potvrdila, že v Banskobystrickom kraji sú v rámci okresov výrazné rozdiely v zaočkovanosti proti HPV. Vedenie župy spolu s odborníkmi, Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, poisťovňami, pacientskymi organizáciami a ďalšími partermi preto vyzývajú na zlepšenie onkoprevencie. Chcú, aby sa ich úsilie a aktivity dostali ku všetkým, aj do tých najodľahlejších regiónov.

 „V najbližších rokoch sa Slovensko zaviazalo dosiahnuť až 90-percentnú zaočkovanosť dievčat a výrazne zvýšiť tiež zaočkovanosť chlapcov vo veku 12 až 14 rokov proti rakovinám spôsobeným HPV,“ hovorí Prokopová. Zdôraznila, že ide o vírus, ktorý ak eliminujú, daný človek má minimálnu pravdepodobnosť, že dostane typ rakoviny, ktorý vyvoláva.

„Okrem ochorenia krčka maternice spôsobuje aj rakovinu penisu, hrtana, ústnej dutiny a konečníka. Tiež veľmi nepríjemné nerakovinové ochorenia bradavíc,“ pokračovala s tým, že najúčinnejšou zbraňou je na to naozaj očkovanie. „Aj keď v súčasnosti je trošku potláčané, alebo máme k nemu negatívny postoj. Účinnejšia prevencia však pri tomto type ochorenia momentálne neexistuje,“ podotkla. Zdôraznila, že dôležité je očkovať dievčatá aj chlapcov.

Vakcínu je možné podať od deviateho roku dieťaťa až do smrti – kedykoľvek, žiadna horná hranica nie je. „Plne hradená zdravotnou poisťovňou je vo veku od dvanástych do pätnástych narodenín. Vtedy deti potrebujú dve dávky v rozmedzí piatich mesiacov. Stačí sa obrátiť na primárneho pediatra, ktorý vakcínu predpíše a pacienta zaočkuje,“ vysvetlila Prokopová.

Nad pätnásť do osemnásť rokov sú už potrebné tri dávky očkovania. „Všetky tri zdravotné poisťovne v rámci benefitov poskytujú v tomto veku určitú sumu, ktorú svojim poistencom uhradia. Každá to má nastavené trošku inak, ale v zásade uhradí minimálne päťdesiat percent ceny vakcíny, ktorá stojí asi 120 eur,“ ozrejmila.

 „Možnosť, akú majú vo veku dvanásť až pätnásť rokov, už nikdy mať nebudú. Rodičia si v opačnom prípade môžu ikskrát vyčítať, keď budú mať ich deti 30 či 40 rokov, že ich nedali zaočkovať – v čase, keď už budú infikovaní a môžu mať rozvinuté rakovinové štádiá,“ povedala Prokopová. Objasnila, že prenos tohto ochorenia nie je len sexuálnym stykom či intímnym kontaktom. „Možný je aj z kontaminovaných predmetov alebo v plavárni. Preto nikto nemôže povedať, že pred týmto vírusom je ochránený,“ poznamenala.

V dedinách treba pomôcť

Alena Černianska, odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast pre banskobystrickú župu, uviedla, že primárnym pediatrom v tejto veci treba pomôcť. „Cestou podpory vzdelávania v školách aj osvety,“ podotkla. Vysvetlila, že v najúspešnejších okresoch lekárky túto tému o povinných aj nepovinných očkovaniach intenzívne komunikujú od narodenia dieťaťa.

„Tam, kde sú čísla vyššie, je v podstate domácka atmosféra. Sú tam akoby rodinné skupinky – majú rovnaké záujmové krúžky, rodičia sa medzi sebou spoznávajú, debatujú, sú bližšie pri sebe,“ spomenula „toky“, ako sa medzi ľuďmi šíria informácie na túto tému.

„V južných okresoch je vyššia nezamestnanosť a tí ľudia sa tam menej stretávajú s takýmito podnetmi. Deti tam asi nechodia tak často na krúžky ako vo väčších mestách. Nie je to teda problém nejakého pediatra,“ mieni Černianska. Pripomenula, že keď je dieťa choré, rodič s ním do ambulancie príde. Motivácia dostaviť sa tam ale v rámci takéhoto očkovania je už trochu zložitejšia.

 „Preto zrejme treba pomôcť s možnosťou erudovaného pracovníka ísť do dedín a menších miest, aby sa takáto informácia dostala viacej medzi ľudí. Hneď ako sa tejto téme venovalo viacej pozornosti, percentá zaočkovanosti nám išli hore,“ tvrdí. Zdôraznila, že treba o tom hovoriť. „Podľa štatistík na Slovensku na to umiera denne jedna až štyri ženy. Keď máme očkovanie, ktoré by tomu mohlo zamedziť, je to super,“ uzavrela.

Podpredseda banskobystrickej župy pre oblasť zdravotníctva Peter Juhász hovorí, že si uvedomujú potrebu venovať sa pretrvávajúcim rozdielom medzi okresmi. „Každý región čelí špecifickým výzvam. Je pre nás kľúčové, aby mali všetci obyvatelia, bez ohľadu na to, kde žijú, adekvátny prístup k informáciám a možnostiam chrániť sa pred rakovinou a inými závažnými ochoreniami,“ doplnil.

Priemerne dosahuje zaočkovanosť v BBSK proti rakovinám spôsobeným HPV len 35,3 percenta. Zvlášť nízka je zaočkovanosť dvanásťročných chlapcov, ktorá bola vlani len 25,6 percenta. Dievčat bolo podľa Národného centra zdravotníckych informácií zaočkovaných aspoň jednou dávkou vakcíny 45,3 percenta./agentury/

X X X

Z múzea museli odísť viacerí odborníci. Z Kremnice píšu Petrovi Kažimírovi, aby zastavil deštrukciu

Múzeum mincí a medailí je súčasťou Národnej banky Slovenska, ktorej guvernérom je bývalý politik Smeru. Exriaditeľka hovorí v súvislosti s prepúšťaním o degradácii činnosti inštitúcie.

KREMNICA: Múzeum mincí a medailí v Kremnici sa potichu a za nejasných okolností zbavuje odborníkov. Za posledné mesiace ukončil zriaďovateľ múzea, ktorým je Národná banka Slovenska, zmluvu s piatimi zamestnancami oddelenia pre muzeálnu činnosť – niektorým z nich ju nepredĺžil, väčšina však skončila pre organizačnú zmenu. Ďalšie dve zamestnankyne zamestnávateľ degradoval a zmenil im pracovnú náplň. Od začiatku októbra tak v špecializovanom múzeu, ktoré spravuje viac ako 108-tisíc zbierkových predmetov a viaceré historické objekty, zostal len zlomok odborného tímu, z toho jeden pracovník je podľa informácií Aktualít dlhodobo PN.

„S obavami sledujeme, ako sa v čase ´čistiek´ v kultúrnych inštitúciách naprieč Slovenskom dejú výrazné personálne zmeny aj v Múzeu mincí a medailí. Dôvody týchto škrtov nám pritom zostávajú neznáme,“ napísali v otvorenom liste guvernérovi NBS Petrovi Kažimírovi viaceré kremnické osobnosti. Exminister financií a bývalý politik Smeru, ktorý stále čelí podozreniam z korupcie a odmieta ich, je vo vedení NBS od roku 2019, aktuality.sk

X X X

Situácia v Paríži ma neteší, tréner o týchto veciach nediskutuje, vraví Škriniar. Ako blízko bol k odchodu z PSG?

Tradične dobre naladený. S odpoveďami, ktoré nie sú tuctové aj v prípade, že sa dotýkajú citlivej témy. Pre kapitána futbalovej reprezentácie Milana Škriniara (29) je ňou Paríž Saint-Germain.

 Debata Milana Škriniara s trénerom PSG Luisom Enriquem.

Odchovanec MŠK Žilina prišiel do klubu v minulej sezóne. Pravidelne hrával, lenže následne sa vážne zranil a teraz vysedáva na lavičke.

“ V minulosti som v takejto situácii bol a vždy som z toho vyšiel úspešne. Verím, že to bude platiť aj teraz,“ povedal rodák zo Žiaru nad Hronom slovenským médiám. S národným tímom ho čaká v piatok duel proti Švédsku (20.45) na Tehelnom poli.

X Ako vyzerá vaša situácia v Paríži?

Mentálne to zvládam fajn. Tešil som sa na zraz medzi chalpcov. Neteší ma táto situácia. Jediná vec, ktorú viem ovplyvniť je moja práca na tréningu. Ak treba, musím byť pripravený. Snažím sa byť v čo najlepšej forme.

 X V sezóne 2024/25 ste dostali jedinú šancu. Debatovali ste o tom s trénerom Luisom Enriquem?

Nie, tréner o týchto veciach nedebatuje. Bol by som rád, keby som dostal viac šancí. Rešpektujem jeho rozhodnutia, on tvorí zostavu. Ovplyvniť to neviem.

X Ako blízko bol letný odchod z Paríža?

Možností bolo veľa. Oznámili mi, že nebudem taký vyťažený ako v minulej sezóne. Bolo to na konci prestupového obdobia, takže išlo prevažne o hosťovania.

So žiadnym z klubov som nebol v záverečnej fáze rokovaní. Nakoniec sme na stretnutí s vedením klubu či trénerom zhodli, že bude najlepšie zostať a pobiť sa o svoju šancu.

X Čo je v tejto situácii pre hráča najdôležitejšie?

Som rád, že som v Paríži, ale mrzí ma, že minút nie je viac. Aj na tréningoch vidím, že sa kvalitou môžem vyrovnať spoluhráčom.

Sme super partia a držím im palce. Dostal som šancu, chytil som sa jej, čo povedal aj tréner. V minulosti som v takejto situácii bol a vždy som z toho vyšiel úspešne. Verím, že to bude platiť aj teraz.

 X S akými myšlienkami ste prišli na reprezentačný zraz?

Nie je tam nervozita, skôr väčšia radosť, že prídu minúty. Mám rád, keď zápas cítim. Aj sám na seba si vytváram tlak. Potom som v stretnutí ostražitejší. Teším sa na najbližšie duely. Mám správne nastavenú hlavu, hoci situácia nie je ideálna.

X Bude to súboj o prvé miesto. Cítite, že to môže byť kľúčový zápas o postup do B-divízie?

Vieme, že to bude náročný duel. Tréneri nám ukázali ich slabé i silné stránky. Dajú nám návod na výhru. Máme im čo vracať, hrali sme u nich 1:1 a prehrali naposledy 0:1 po pokutovom kope na ME 2020. Bude to náročná prekážka, ale ak chceme splniť cieľ a postúpiť do B divízie, musíme ich zdolať.

X Na ME do 21 rokov v roku 2017 ste ich zdolali 3:0, spomínate si?

Zabudol som na to, pripomenuli ste mi to. Ten duel sme zvládli bravúrne, ale model turnaja bol divný, museli sme mať čo najlepšie skóre. Bodaj by to tak vyšlo aj v piatok v Bratislave.

Zatiaľ ste stopercentní. Výkony proti Estónsku a Azerbajdžanu však na Švédov nemusia stačiť, súhlasíte?

Dá sa povedať, že sme pred začiatkom Ligy národov vedeli, že sa pobijeme o postup so Švédmi. Nebolo to optimálne, tie naše dve výhry. Povedal nám to tréner prvý deň na zraze. Najmä čo sa týka napádania vyššie. Musíme zlepšiť nejaké veci, ale kvalitatívne na nich máme.

X Čo Švédov charakterizuje?

Asi húževnatosť. Severské mužstvá sú výborne fyzicky pripravené, ale sú aj futbaloví. Smerom dopredu majú fantastických hráčov.

Dozvedel som sa, že im bude chýbať Alexander Isak, až včera na zraze. Iste je to pre nich obrovská strata. Môže to byť naša výhoda, keď im chýba také eso. Majú tam ďalšieho bombardéra.

 X Čo poviete na formu Viktora Gyökeresa?

Sledoval som jeho štatistiky už minulú sezónu. Dal gól skoro v každom zápase a pokračuje aj v tomto ročníku. Asi je rodeným strelcom, má to v krvi. Bude to ich najväčšie nebezpečenstvo.

Budete hrať na Tehelnom poli, ktoré v poslednom čase býva na Slovan v Lige majstrov vypredané. Potešilo by, keby sa to stalo aj národnému tímu?

Verím, že nás ľudia prídu podporiť. Videli sme, ako potiahli Slovan v predkolách. Zvládali ich vďaka tomu, že ich hnali ľudia dopredu. Vďaka tomu začnú kričať pri rohu či štandardke. Bolo by skvelé, ak by sme ho vypredali aj my.

X V tíme nie sú zranení Juraj Kucka, Martin Dúbravka a Ivan Schranz. Ako veľmi budú chýbať?

Chalani chýbajú a sú zranení. Je to škoda, musíme sa s tým popasovať. Máme v kádri kvalitných hráčov a je to nová šanca pre nich ukázať sa.

X Vaši konkurenti na stopérskom poste sú herne vyťažení. To je dobrá správa, nie?

Teším sa, že chlapci hrávajú. Čím viac budeme všetci hrať, tým bude reprezentácia silnejšia. Tréner vyberie zostavu, my sa musíme pobiť o miesta.

X Prezradíte, s kým sa vám hralo najlepšie?

Aj s Ľubom Šatkom som hral veľa zápasov. S Denisom Vavrom som hrával už v Žiline a teraz aj na majstrovstvách Európy. Teraz som hral v septembri s Adamom.

Kouč chcel vidieť, ako vyzerá alternatíva s ľavonohým stopérom. Pri rozohrávke to pomáha. Nechcem vybrať ani jedného, nebolo by to správne. (úsmev)

X Žilina je v lige na prvom mieste. Potešilo vás to?

Teší ma to. Mám ju v srdci. Začínal som tam. Teším sa, že sa chlapcom darí, hoci tam už skoro nikto nezostal. Viacerí sa posunuli do top klubov. Vedia tam robiť futbal a toto je dôkaz.

X Peter Pekarík aj Tomáš Hubočan sa vrátili domov. Aj vy takto budete chcieť končiť kariéru?

Možno aj áno, ale ešte sa necítim na konci kariéry. (úsmev) Rád by som ešte niečo dosiahol vo svetovom futbale. Nevylučujem to však do budúcnosti. Rád by som kariéru zakončil na Slovensku./agentury/

X X X

Schumacher na svadbe? Neurochirurg schladil fanúšikov: Legenda je podľa neho uväznená v nemennom stave skrehnutosti

Najdiskutovanejšou osobou na nedávnej svadbe Giny Schumacherovej a jej dlhoročného partnera Iaina Bethkeho bol legendárny jazdec F1, ktorého nikto nevidel. Zúčastnil sa Michael Schumacher na svadbe svojej dcéry? Fanúšikovia tomu chcú veriť, no názor fínskeho špecialistu ich optimizmus zrejme schladí.

  Gina sa koncom septembra na veľkolepej svadobnej oslave na Malorke v kruhu rodiny, priateľov a blízkych známych vydala za svojho dlhoročného partnera Iaina Bethkeho.

Dvojica je spolu sedem rokov a zasnúbili sa v lete 2023. Iain, syn anglického manažéra a nemeckej profesorky, je bývalý parkúrový jazdec, no kvôli Gine presedlal na westernové jazdenie.

Legendárny Schumi, ktorý je už takmer jedenásť rokov schovaný pred zrakmi verejnosti po tom, čo utrpel vážne poranenie mozgu pri lyžovaní, sa mal na svadbe osobne zúčastniť.

 Informovalo o tom viacero zahraničných webov na čele s nemeckým Bildom, Marcou a Sky News. Ako však pri všetkom, čo sa Schumachera po roku 2013 týka, ťažko to dokázať.

Neobjavili sa žiadne dôkazy ani fotografie. Rodina o sedemnásobnom šampiónovi F1 až na výnimky mlčí už roky.

Pozvaní svadobní hostia sa museli riadiť prísnymi pravidlami, napríklad odovzdať pri vstupe všetky zariadenia, ktorými by bolo možné vyhotoviť akékoľvek obrazové záznamy.

Zlepšil sa teda Schumacherov stav natoľko, aby sa zúčastnil na veľkom dni svojej dcéry a údajne komunikovať s priateľmi a rodinou?

Jussi Posti, šéf neurochirurgie v nemocnici vo fínskom meste Turku, v rozhovore pre miestne periodikum Italehti spochybnil, že by Michael bol v stave absolvovať svadbu v luxusnej vile na Malorke.

 „Ak u neho vybudovali domácu nemocnicu so všetkým zariadením, nasvedčuje to faktu, že vlastne väčšinu času strávil v nemocnici.

„Na základe informácii, ktoré sú o ňom k dispozícii, si nemyslím, že vedie nejaký aktívny život. Všetko poukazuje na to, že na tom nie je dobre.

Pri pacientoch upútaných na lôžko sa stáva, že väčšina z nich sa dostane do takého stavu skrehnutosti a stuhnutosti, že po toľkých rokoch už ich nie je možné dostať z postele,“ myslí si Posti.

Taká je podľa fínskeho špecialistu skutočná realita u bývalého neohrozeného jazdca F1. Posti neverí ani tomu, že Schumacherov stav sa nejako zmenil alebo zlepšil.

„To všetko naznačuje, že poslednú dekádu strávil v nezmenenom stave. Pochybujem, že v tejto fáze u neho došlo k nejakej náhlej zmene.

Pacienti sa zvyčajne zotavia z toho, z čoho sa dá zotaviť, tak do dvoch rokov. Potom sa ich stav ustáli,“ dodal Posti./agentury/

X X X

Slafkovský ostro kritizuje Šatana a spol. Kto nemá známosti, na Slovensku nehrá, zväz potrebuje zmeny, vraví bez okolkov

Čo na srdci, to na jazyku. Napriek tomu, že ešte vlani patril vekom medzi tínedžerov, nebojí sa povedať, čo si myslí. A to aj o veciach, ktoré sú pre väčšinu jeho kolegov tabu.

 Juraj Slafkovský stojí na prahu svojej tretej sezóny v zámorskej NHL.

Po nováčikovskom ročníku, ktorý poznačilo zranenie kolena, absolvoval v minulej sezóne v drese Montrealu Canadiens plnú zápasovú záťaž.

Ako „druhoročiak“ odohral všetkých 82 stretnutí, v ktorých zaznamenal 20 gólov a 30 asistencií. Po nadchádzajúcej sezóne mu končí trojročný nováčikovský kontrakt a Canadiens v jeho prípade nič nenechali na náhodu.

So slovenským útočníkom, jednotkou NHL draftu 2022, podpísali osemročnú zmluvu na viac ako 60 miliónov dolárov a poistili si tak jeho služby na dlhé obdobie dopredu.

Košický rodák sa nedávno v článku pre portál The Athletic rozrozprával aj o tom, aké rozdielne je pre neho žiť v Montreale a na Slovensku.

„Montreal je v tomto smere oveľa lepší. Môžem tu robiť všetko, čo chcem. Môžem ísť do potravín, nikto ma nebude vyrušovať. Ak by som šiel do obchodu na Slovensku, ľudia z toho urobia 25 fotiek.

Montreal je pestrejší, žijú tu rozdielni ľudia z viacerých kútov sveta, nie všetci vás poznajú. Na Slovensku ma poznajú všetci – keď idem do potravín, vyčistiť si oblek či kúpiť knihu. Všetci vedia, kto som,“ posťažoval.

Prekáža mu aj to, ako sa k nemu správajú slovenské médiá.

 Juraj Slafkovský v drese Montrealu Canadiens.

„Každý rozpráva, akí sú novinári v Montreale. Nech sú, akí sú, ale sústredia sa len na hokej. Keď počas zápasu urobím 17 zlých prihrávok, napíšu síce, že ich bolo 23, ale OK, stále je to len o hokeji, to beriem.

Ale médiá na Slovensku? Robia fotky, ako vyzerá a kde je náš dom. Nebývam priamo v Košiciach, ale mimo mesta. Vďaka tomu, že bulvár urobil fotky, chodia deti zvoniť na náš dom takmer každý deň. Už som sa s tým naučil žiť, ale veľmi ma to hnevá,“ pokračoval.

 Priznal, že nie všetky stránky nadmernej popularity mu vadia. Miláčikom národa je odvtedy, keď ako 17-ročný mladík vystrieľal Slovensku bronz na olympiáde v Pekingu.

„Stále platí, že chcem byť najlepší hokejista na Slovensku. Mám rád fakt, že fanúšikom sa páčia moje výkony. Len mi vadí, čo je s tým spojené. Aj preto, že vidím, ako je to v iných krajinách, kde to tak hráči nemajú, a to hovoríme o lepších hráčoch, ako som ja,“ vyjadril sa.

 Slafkovský pokračoval v myšlienkach ďalej. Priznal, že niekedy vie byť poriadne tvrdohlavý. Ako dodal – má to po mame Gabriele.

„Moja mama nikdy nemala veľa priateľov, pretože zakaždým bola k ľudom úprimná a vždy povedala, čo si myslí. Ak to bolo dobré či zlé, povedala to.

Ak si myslela o niekom niečo negatívne, povedala mu to na rovinu. V tomto som rovnaký. Mám to po nej,“ uviedol.

V podobnom duchu pokračoval aj ďalej. Úprimnosť a otvorenosť si nechal aj pri odpovedi na otázku, v akom stave je slovenský hokej.

„Na Slovenskom zväze ľadového hokeja sa musí zmeniť niekoľko vecí, aby sme opäť boli úspešní. Mám pocit, že keď sme získal bronz na pekinskej olympiáde, ľudia na zväze sa s tým uspokojili. Lenže treba si priznať, že sme mali šťastie, keďže na turnaji neštartovali hráči z NHL.

Buďme úprimní – ak by tímy nastúpili v plných zostavách, medailu by sme nikdy nezískali. Lenže my sme sa s tým uspokojili. Na Slovensku si myslíme, že robíme veci správnym spôsobom, ale nie je to tak. Len to predstierame. Potom sa to snažíme predať ľuďom, že vecí robíme dobre a podsúvame im tieto „falošné“ výsledky,“ vravel bez okolkov.

Keď mal 12 rokov, jeho otec Juraj Slafkovský starší spolu s ďalšími rodičmi dali dokopy skupinu talentov, s ktorými vycestovali do Kanady na mládežnícky turnaj a na ďalšie podujatia v Severnej Amerike.

Práve hráči z tejto skupiny tvorili väčšinu draftovaných Slovákov, ktoré si kluby vybrali na NHL draftoch 2022 a 2023.

„Takmer všetci chalani, čo boli v tejto skupine, boli draftovaní. O niečom to hovorí, však?“ zamyslel sa.

Za problém označil aj fakt, že v slovenskom hokeji to podľa neho funguje tak, že hrá ten, kto má známosti. Ako príklad uviedol letné prípravné kempy do 16 a 17 rokov, kde podľa neho tréneri nevolajú hráčov zo zámoria.

 „Dôvod? Ľudia, ktorí vedú tieto kempy, sa boja, že ich deti nebudú hrať, respektíve poznajú rodičov, ktorých deti „musia“ hrať,“ vysvetlil Slafkovský.

Riešenie je podľa neho v zmenách, ako aj v tom, že zväz potrebuje nové tváre.

„Pravdepodobne potrebujeme viac ľudí, aby pracovali pre zväz, ale nikto tam nechce pôsobiť. Myslíte si, že Marián Hossa chce pracovať pre SZĽH? Nie.

Marián Gáborík? Nie. Nechcú, pretože určití ľudia, ktorí tam už sú, si robia veci po svojom. Lenže takým spôsobom, že profitujú z toho oni a nie slovenský hokej. Taký je môj názor,“ uzavrel Slafkovský pre The Athletic .

Hokejisti Montrealu v zostave aj so slovenskou superhviezdou vstúpia do novej sezóny NHL v noci na štvrtok SEČ, keď v domácej hale Bell Centre hostia v kanadskom derby rivala z Toronta./agentury

X X X

Naša fabrika bude jednou z najmodernejších v Európe, prácu dáme viac ako 1200 ľuďom z okolia Šurian

Gigafabrika na výrobu batérií pre elektromobily, ktorú stavia spoločný podnik GIB EnergyX spájajúci čínsku spoločnosť Gotion High-Tech a slovenskú firmu InoBat, prinesie stovky pracovných miest a významne prispeje k znižovaniu CO2 emisií v celej Európe. Po troch mesiacoch od ohlásenia projektu eviduje investor viac ako 500 žiadostí o zamestnanie, pričom veľký záujem prejavujú aj mladí ľudia, ktorí v projekte vidia príležitosť na dobrý zárobok a kariérny rast. Rozprávali sme sa s Pavlom Krokošom, výkonným riaditeľom spoločnosti GIB EnergyX.

 Pavol Krokoš

Slovensko sa pripravuje na výstavbu jednej z najmodernejších fabrík v Európe, ktorá sa stane významným hráčom v boji proti klimatickým zmenám.

Gigafabrika na výrobu batérií pre elektromobily, ktorú stavia spoločný podnik GIB EnergyX spájajúci čínsku spoločnosť Gotion High-Tech a slovenskú firmu InoBat, prinesie stovky pracovných miest a významne prispeje k znižovaniu CO2 emisií v celej Európe.

Po troch mesiacoch od ohlásenia projektu eviduje investor viac ako 500 žiadostí o zamestnanie, pričom veľký záujem prejavujú aj mladí ľudia, ktorí v projekte vidia príležitosť na dobrý zárobok a kariérny rast. Rozprávali sme sa s Pavlom Krokošom, výkonným riaditeľom spoločnosti GIB EnergyX.

X Slovensko bude mať novú gigafabriku. Prečo ste si na výstavbu vybrali práve Gotion?

Partnera na výstavbu gigafabriky sme hľadali viac ako dva roky. Gotion nás zaujala svojou víziou, inovatívnym prístupom a silným portfóliom zákazníckeho dopytu. Spoločnosť je podporovaná aj nemeckým koncernom Volkswagen, ktorý vlastní 25 % podiel, čo nám poskytuje istotu v oblasti štandardov a regulácií. Gotion sa ukázal ako ideálny partner, orientovaný na udržateľnosť a vysokú kvalitu. Po spojení síl sme začali hľadať vhodnú lokalitu na výstavbu fabriky v Európe.

X Prečo ste sa rozhodli pre Šurany na Slovensku?

Slovensko spočiatku nebolo na prvých priečkach nášho výberu. Hodnotili sme viac ako desať lokalít v šiestich krajinách, pričom niektoré ponúkali lacnejšiu pracovnú silu a nižšie náklady. Detailná analýza však ukázala, že Slovensko a Šurany sú pre nás najlepšou voľbou. Rozhodujúca bola kvalitná infraštruktúra a stabilný prístup k energiám. Priemyselný park v Šuranoch má možnosť pripojenia na vysokovýkonný zdroj energie (400 kilovoltov), čo nám zabezpečí spoľahlivý prísun energie. Zároveň budeme využívať technickú vodu z rieky Nitra, čo znamená, že nebudeme zaťažovať podzemné zdroje. Aj keď má región nízku nezamestnanosť, vidíme to ako príležitosť na rekvalifikáciu a pritiahnutie nových ľudí, vrátane mladých, ktorí vnímajú modernú technológiu a atraktívny zárobok ako motiváciu pre kariérny rast.

Výstavba fabriky prinesie do regiónu nielen zamestnanie, ale aj moderné výskumné centrum, kde nájde uplatnenie približne 50 vedcov.

Nábor odborníkov, ako aj zamestnancov fabriky, bude zameraný prednostne na slovenských občanov. Už dnes evidujeme približne 500 žiadostí o zamestnanie, prevažne od ľudí z blízkeho okolia. Nie je pravdou, že pracovnú silu dovezieme z Indie. Naším zámerom, ktorý zdieľa aj partner Gotion, je, aby 95 % pracovníkov pochádzalo z regiónu.

X Mnohí ľudia majú z príchodu novej fabriky obavy. Aj preto ste s nimi chceli verejne diskutovať a predstaviť im investičný zámer. Splnila diskusia svoj účel a upokojila domácich?

Diskusiu sme zorganizovali dobrovoľne s dobrým úmyslom, aby sme odpovedali na otázky a obavy občanov. Reakcie boli však väčšinou emocionálne a subjektívne, čo často prehlušilo odborné fakty a argumenty, ktoré sme predkladali. Stretnutie s občanmi bohužiaľ ukázalo, aká je súčasná spoločenská klíma – plná nedôvery, agresivity a neschopnosti viesť konštruktívny dialóg.

Rešpektujeme názory občanov a zohľadňujeme ich pri ďalšom zlepšovaní projektu. Hoci táto diskusia nebola konštruktívna, neodradilo nás to a pokračujeme v aktívnej komunikácii.

Robíme maximum pre to, aby sme zabezpečili komfort a informovanosť miestnych ľudí a dali im argumenty a fakty.

X Fabrika bude významne prispievať k znižovaniu CO2 emisií. Ako sa projekt zapája do boja proti klimatickým zmenám?

Výroba batérií pre elektromobily je kľúčová pre znižovanie CO2 emisií v doprave, ktorá patrí medzi najväčších znečisťovateľov. Naša fabrika bude jednou z najmodernejších v Európe, s dôrazom na efektívnosť a minimálny environmentálny dopad. Moderné technológie, ako využívanie zelenej energie a recyklácia vody, nám umožňujú vyrábať batérie s výrazne nižšou uhlíkovou stopou. Okrem prínosu pre Slovensko bude fabrika produkovať batérie určené na export pre celý európsky trh, čím prispieva k udržateľnej budúcnosti.

X Vidíte veľký potenciál v zamestnávaní mladých ľudí?

Áno, záujem o prácu je veľký a neustále rastie, čo nás veľmi teší. Mladí ľudia vidia v tomto projekte príležitosť nielen na dobrý zárobok, ale aj na získanie skúseností s najmodernejšími technológiami. Gigafabrika ponúka stabilné zamestnanie a možnosť kariérneho rastu v dynamicky sa rozvíjajúcom odvetví. Uvedomujeme si, že práca v progresívnom a ekologicky zodpovednom prostredí je pre mladých talentovaných ľudí veľmi atraktívna.

Mnohí ľudia majú obavy z vplyvu fabriky na životné prostredie a svoje zdravie. Ako na tieto obavy reagujete?

Obavy občanov berieme veľmi vážne a snažíme sa ich aktívne riešiť prostredníctvom stretnutí, diskusií a informovanosti o tom, ako fabrika funguje. Ľudia sa často pýtajú, prečo majú pracovníci ochranné odevy, ktoré vnímajú ako znak nebezpečenstva.

Pravdou je, že tieto odevy chránia výrobu pred vonkajšími kontaminantmi, nie zamestnancov. Proces výroby batérií prebieha za prísnych bezpečnostných podmienok a je bezpečný pre pracovníkov aj životné prostredie.

Rád by som zdôraznil, že nejde o chemický závod a nebudeme vyrábať chemikálie. Nakupujeme pripravené zmesi, ktoré aplikujeme na elektródy v uzavretom procese.

Obyvatelia Šurian a okolia sa na nás môžu obrátiť osobne v Bode prvého kontaktu v Šuranoch, emailom, cez sociálne siete alebo kontaktný formulár.

X Môžete vysvetliť, ako bude fabrika ovplyvňovať vodu a ovzdušie v regióne?

Pri výrobe nebudeme používať podzemnú ani pitnú vodu; pitná voda bude určená len na sociálne potreby zamestnancov. Na technologické procesy použijeme technickú vodu z rieky Nitra, ktorá bude po použití dôkladne vyčistená a vrátená do rieky v rovnakej kvalite. Spotreba vody bude zanedbateľná a nepredpokladáme žiadny negatívny vplyv na ekosystém rieky ani hladinu vody.

Čo sa týka ovzdušia, nebudeme vypúšťať žiadne škodlivé látky v nebezpečných koncentráciách. Pri výrobe síce používame rozpúšťadlo NMP, ale jeho koncentrácia bude minimálna. Množstvo vypúšťané nad komínom by muselo byť 360-krát vyššie, aby malo dopad na životné prostredie. Navyše, NMP sa v prírode neakumuluje; väčšina sa stratí vo vzduchu. Tento proces je bežný aj v iných odvetviach, ako sú farmácia či poľnohospodárstvo.

Ako zabezpečíte, že sa problémy, ktoré mali iné batériové fabriky, neobjavia aj v Šuranoch? Učíme sa z chýb konkurencie a naše výrobné procesy nastavujeme s dôrazom na maximálnu bezpečnosť a ochranu životného prostredia. Vyhýbame sa využívaniu podzemných vôd a dodržiavame najprísnejšie regulačné normy. Na dodržiavanie noriem bude dohliadať viac ako 30 odborníkov a štátnych inštitúcií počas celého životného cyklu prevádzky.

X Čo bude ešte predchádzať odštartovaniu výroby?

Kľúčové je dokončenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Momentálne máme tzv. malú EIA, ktorá však neodráža naše plné výrobné požiadavky. Na konci roka by sme mali mať hotovú veľkú EIA, ktorá zahŕňa komplexné hodnotenie. Následne plánujeme ďalšie stretnutia s občanmi, aby sme ich podrobne informovali o výsledkoch.

Chceme ukázať, že nemáme čo skrývať, preto sme sa rozhodli vykonať EIA na prevádzku s kapacitou až 40 GWh, aj keď fabriku staviame s polovičnou kapacitou. Cieľom je pripraviť sa na budúci rozvoj a zistiť všetky možné vplyvy celého parku./agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.