Pirát Hraba ČR posiela nepolepšiteľných bezdomovcov za mreže? Na Vianoce v Európe vojna alebo len strašenie? Súdruh Fiala učiť u Babiša, ako mať miliardy. Leyenová a jej kabinet to budú mať ťažké. Získali historicky najslabšiu dôveru. Veľký Fero odhaľuje korupciu 

Dozvedel sa, že sa má zaradiť medzi nich. Práca alebo väzenie. Už nijaké povaľovanie na ulici, v parku či na inom verejnom priestranstve, ale zaradenie do verejnoprospešných prác. S radikálnym návrhom proti bezdomovectvu prišiel vřř Česku senátor Zdeněk Hraba. „Ľudia na ulici buď začnú robiť a zarobia si na bývanie, alebo skončia vo väzení,“ zhrnul jeho zámer server iDNES. Hraba sa o svojom pláne zmienil na sociálnej sieti X: „Začal som pracovať na návrhu, ktorý ponúkne pomocnú ruku tým, ktorí ju chcú a, naopak, vykáže z verejného priestoru tých, pre ktorých je ohrozovanie bezpečia ostatných životných štýlom.“

 Odhaduje sa, že v Českej republike približne 24-tisíc ľudí nemá vlastnú strechu nad hlavou.

Politik, ktorý pôsobí v senátorskom klube pravicových občianskych demokratov a strany TOP 09, tvrdí, že treba zasiahnuť proti bezdomovcom, ktorí sa vôbec nechcú polepšiť. Predstavuje si to tak, že štát zakáže život na ulici, respektíve prinúti človeka bez vlastnej strechy nad hlavou, aby opustil verejný priestor výmenou za sociálnu pomoc. Ňou by boli podľa neho ideálne verejnoprospešné práce, aby taká osoba mohla platiť za ubytovanie. V opačnom prípade pošlú bezdomovca do väzenia. Hraba argumentuje, že situácia je neúnosná: sťažuje sa na kriminalitu páchanú bezdomovcami, na ich obťažovanie iných ľudí aj na znečisťovanie verejných priestorov.

Odhaduje sa, že v Českej republike približne 24-tisíc ľudí nemá vlastnú strechu nad hlavou. „Približne polovica bezdomovcov žije vonku na ulici, v provizórnych prístreškoch alebo v opustených nevyužívaných budovách. Druhá polovica využíva možnosť prespať v azylových domoch a v obecných ubytovniach,“ podotkol iDNES.

 Hraba povedal, že jeho príprava návrhu zákona reaguje na nespokojnosť, s ktorou sa stretáva: „V poslednej dobe sa stretávam so starostami, začína to byť veľký problém. V Říčanoch sa rušia lavičky, v Benešove to má aj bezpečnostné dôsledky, v Plzni bezdomovci ohrozujú obyvateľov,“ uviedol v rozhovore pre server SeznamZprávy. Na otázku, či naozaj považuje za primerané trestať život na ulici, odpovedal, že štát to musí riešiť v prípade, že prichádza k ohrozeniu verejného poriadku. Dodal, že si uvedomuje, že by vznikli náklady na pobyt nepolepšiteľných bezdomovcov za mrežami, ale iné riešenie nevidí.

Tí, čo ľuďom bez domova pomáhajú, iba žasnú nad návrhom Hrabu, ktorý kandidoval v senátnom obvode Benešov. „Poradil sa s benešovským uličným výborom a chce zatvárať neposlušných bezdomovcov do väzenia. A daňoví poplatníci za jedného zaplatia približne 60-tisíc českých korún, hlavne, aby v Benešove nesedeli v parku na lavičke,“ reagoval podľa iDNES Daniel Hůle z dobročinnej organizácie Človek v ohrození.

 Hraba prekvapil nielen ľudí, ktorí pomáhajú bezdomovcom. Server Novinky napísal, že predseda senátorského klubu Zdeněk Nytra, do ktorého patrí 49-ročný politik, ktorý vyštudoval právo a ekonómiu, nechcel zamýšľaný návrh zákona komentovať, lebo sa o ňom dozvedel až z médií.

Od viacerých kritikov si Hraba vypočul, že sa fakticky snaží vrátiť pred november 1989. V období komunistického Československa existoval v trestnom práve paragraf o príživníctve. „Bezdomovectvo je už samo o sebe extrémny trest. Akákoľvek ďalšia sankcia je dvojitým potrestaním tých najzraniteľnej­ších,“ citoval server Novinky riaditeľa sociálnych služieb neziskovej organizácie Armáda spásy Františka Krupu.

Policajti zbili bezdomovca. Vraj sa im vyhrážal zabitím rodiny

 O pokuse o návrat pred rok 1989 hovorí aj Daniel Svoboda, ktorý pôsobí ako oblastný riaditeľ organizácie Nádej. „Bol by to len úradnícky štýl práce a posudzovanie, kto za čo môže. Časť ľudí bez domova má psychiatrické problémy a musel by sa zisťovať ich duševný stav. Nedokážem si to predstaviť,“ upozornil podľa serveru SeznamZprávy. Jeho šéfredaktor Jan Lipold vo svojom komentári napísal, že možno ani sám Hraba nemôže veriť, že by taký zákon mohol začať platiť, nehovoriac o tom, že by niečo vyriešil. Zdôraznil, že taká právna norma by bola nedôstojná. Pozastavil sa aj nad výrokom senátora, že bezdomovectvo je životný štýl niektorých spoluobčanov: „Tento výraz je v tejto súvislosti pomerne stupídny. Bezdomovci sú sociálnou skupinou jednotlivcov s rôznorodými príbehmi.“ Naznačil tým, že sa nájde veľa ľudí bez vlastnej strechy nad hlavou, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli na ulici.

 Psychológ Libor Šimek na svojom blogu poznamenal, že Hraba sa možno nikdy v živote s nijakým bezdomovcom nerozprával. A ironicky dodal, že sa asi narodil so zlatou lyžičkou v ústach. „Ľudia, ktorí skončia na ulici, sa tam môžu ocitnúť z mnohých dôvodov. Medzi niektoré patria alkohol a drogy alebo sú patologickí hráči. Mnohí však skončia na ulici pre bezohľadnosť spoluobčanov. Niekto ich podvedie alebo ich vykopne manželka, ktorá si chce nechať dom sama pre seba, alebo sa na nich spoločnosť vykašle keď sú psychicky chorí. Tieto dôvody Hraba úplne ignoruje, a prečo? Pretože je to zase ďalší malý český človek, ktorý sa chce zviditeľniť na niečom, čomu vôbec nerozumie,“ napísal Šimek. V závere textu poradil Hrabovi, aby si zbalil igelitové tašky a vybral sa medzi bezdomovcov, aby získal predstavu o tom, že rozpráva nezmysly./agentury

 X X X

 Na Vianoce v Európe vojna alebo len strašenie? Kedy prestaneme podceňovať Rusko?

Hoci žijeme v očakávaní príchodu sviatkov radosti, pokoja a lásky, situácia vo svete sa nebezpečne vyostruje. Je najnapätejšia od kubánskej krízy v roku 1962. Podľa bývalého veliteľa ukrajinských ozbrojených síl, dnes veľvyslanca vo Veľkej Británii, Valerija Zalužného tretia svetová vojna sa už začala.

 Škandinávske krajiny Švédsko, Nórsko, Dánsko a Fínsko distribuujú medzi obyvateľov brožúry s návodmi, ako sa správať počas vojny. V Nemecku uisťujú ľudí, že existuje dostatok civilných krytov. Minulý týždeň Rusko aktualizovalo jadrovú doktrínu. Vyhradzuje si právo použiť zbraň aj proti nejadrovej krajine, ak napadne Rusko i konvenčnými zbraňami s podporu jadrovej mocnosti. Situácia sa vyostruje aj na Blízkom východe a okolo Taiwanu. Čo sa to deje?

Rusko postupuje v Doneckej, Luhanskej, Záporožskej i Chersonskej oblasti. V Kursku prešlo do protiútoku. V spomínaných ukrajinských regiónoch mu zostáva obsadiť k plnej kontrole 10–20 % územia. Ako vieme, s tým by sa Kremeľ nateraz uspokojil. Putin by to rád stihol do konca januára, keď sa ujme prezidentskej funkcie Donald Trump. Chce mať lepšiu východiskovú pozíciu pri rokovaniach.

Ukrajina krváca, mestá a elektrická infraštruktúra sú pod stálou paľbou, vojenská pomoc je nevyhnutná. Preto USA schválili použitie moderných rakiet ATACMS a Británia Storm Shadow schopných zasiahnuť sklady zbraní hlboko na ruskom území i prekonať kryty veliteľských bunkrov. Jedna taká britská raketa už mala jeden bunker zasiahnuť a zabiť aj severokórejských vojakov.

Putin zúril, a preto vyslal ako signál na Dnipro raketu Orešnik, ktorej rýchlosť 10-krát presahuje rýchlosť zvuku. Zatiaľ bez jadrových hlavíc, ako varovanie. Systémy protiraketovej obrany sú na ne „krátke“. V Berlíne sa stretajú ministri obrany Nemecka, Francúzska, Británie, Talianska a Poľska.

Pristúpi Západ na eskaláciu alebo zmení kurz? Ako ale zastaviť postup Rusov? Zmení situáciu Trump?

Jadrová vojna je nateraz „ďaleko“. Ak by aj došlo k eskalácii, Putin Orešnikom naznačil postup. Najprv budú útoky modernými raketami bez jadrových hlavíc na vojenské ciele (napríklad britské). No už jedna raketa na cieľ NATO môže znamenať prekročenie Rubikonu. Vždy však bude šanca na ústup. Záleží na vôli.

Mnohí analytici a politici ako zvyčajne Rusko podceňujú a zosmiešňujú. Dopúšťajú sa rovnakej chyby ako na začiatku roka 2022, keď sa vysmievali scenáru vpádu ruskej armády na Ukrajinu. Stalo sa. Potom Rusko mal položiť každý nový balík sankcií, ekonomika čoskoro skolabovať a Kremeľ byť vo svete izolovaný. Nestalo sa.

Kyjev určite potrebuje vojenskú pomoc, no treba zvažovať, akú a na čo ju použiť. No nielen preto momentálne prehráva (aj keď dokáže Rusko bolestivo zasahovať). Armáde urgentne chýbajú vojaci. Ukrajinci odmietajú ísť na front a mnohí robia všetko pre to, aby sa narukovaniu vyhli. Minulý týždeň dvaja ukrajinskí volejbalisti opustili tím a zostali v Belgicku. Spomeňme si na nedávne korupčné škandály (pre krajinu typické) pri odvodoch. Obyčajní ľudia sú unavení z vojny, odhodlanie sa vytratilo, nevidno svetlo na konci tunela v podobe vyhnania okupanta, iba zmar a smrť. Nemalo by byť práve správanie Ukrajincov v realite, v praxi tvrdým odkazom svojej vláde i Západu?

Pristúpi Západ na eskaláciu alebo zmení kurz? Ako ale zastaviť postup Rusov? Pokoj zbraní však neznamená kapituláciu, prímerie mier, vyhnanie okupantov sa dá dosiahnuť postupne aj inými prostriedkami. A zmení situáciu Trump? Do nástupu k moci mu ostávajú dva mesiace. Čo dovtedy?/agentury/

X X X

Európa: Ursula von der Leyenová a jej kabinet to budú mať ťažké. Získali historicky najslabšiu dôveru 

 Von der Leyenovú čaká náročné obdobie. Bude si musieť dávať väčší pozor, aby jej prechádzali niektoré hlasovania, hovorí v rozhovore odborníčka na EÚ.

Europoslanci tento týždeň schválili nový kabinet Ursuly von der Leyenovej. Za hlasovalo 370, proti bolo až 282 europoslancov. Odborníčka na európsku politiku Barbara Zmušková v podcaste hovorí, že staronová šéfka komisie a jej kabinet získali najslabšiu dôveru poslancov v histórii. „Budú si musieť dávať väčší pozor, aby im prechádzali niektoré hlasovania. Von der Leyenová to bude mať náročnejšie a bude mať užší manévrovací priestor,“ hovorí.

Proti hlasovali aj europoslanci za Smer, a tak v praxi nepodporili vlastného nominanta. „Bolo to viac politické gesto. Najmä keď videli, že sa nájde väčšina,“ myslí si Zmušková.

V podcaste budete počuť aj Michala Wiezika a reakciu europoslankyne Kataríny Róth Neveďalovej (Smer-SD). Spomedzi slovenských europoslancov hlasovali za kabinet Ursuly von der Leyenovej Miriam Lexmann (KDH), Branislav Ondruš (Hlas) a všetci poslanci Progresívneho Slovenska, aktuality.sk

X X X

 Púšť o rozlohe Nemecka. Čína po 46 rokoch dokončila mega projekt Veľkého zeleného múru

Čína ukončila 46 rokov trvajúcu kampaň zameranú na obkolesenie svojej najväčšej púšte Taklamakan stromami. Ide o súčasť snáh o zastavenie rozširovania púští a obmedzenie piesočných búrok, ktoré počas jari sužujú niektoré časti krajiny, oznámili v piatok tamojšie štátne médiá. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry Reuters.

 Vo štvrtok dokončili v oblasti Sin-ťiang na severozápade krajiny zelený pás okolo púšte Taklamakan v dĺžke približne 3000 kilometrov. Robotníci v ten deň vysadili posledný stometrový úsek stromov na južnom okraji púšte, uviedol denník Žen-min ž‘-pao vydávaný komunistickou stranou.

Snahy o ohradenie púšte stromami sa začali v roku 1978 odštartovaním čínskeho projektu „Ochranný pás troch severov“, ktorý je ľudovo známy ako Veľký zelený múr. Vysadilo sa viac ako 30 miliónov hektárov stromov.

Projekt má však svoje pokračovanie, má trvať až do roku 2050 a siahať až po púšť Gobi. Do roku 2030 má mať pás stromov 70 miliárd stromov a o 25 rokov od dnes sa pás stromov roztiahne na 4 500 km, bude zahŕňať už 100 miliárd stromov a bude to najväčší projekt ekologického inžinierstva na svete. „Múr“ je už teraz najväčším umelým lesom na svete, píše o čínskom projekte Kráľovská geografická spoločnosť.

Výsadba stromov na vyprahnutom severozápade krajiny pomohla zvýšiť zalesnenie Číny z približne desiatich percent v roku 1949 na viac ako 25 percent do konca minulého roka. Len v oblasti Sin-ťiang sa za uplynulých 40 rokov zvýšilo zalesnenie z jedného percenta na päť percent, uviedol denník Žen-min ž‘-pao.

Projekt ochranného pásu zahŕňal desaťročia experimentovania s rôznymi druhmi stromov a rastlín s cieľom určiť, ktoré sú najodolnejšie. Kritici tvrdia, že miera prežitia drevín je často nízka a že táto metóda je neúčinná pri redukcii piesočných búrok, ktoré bežne zasahujú i hlavné mesto Peking.

 Čína bude pokračovať vo výsadbe vegetácie a stromov pozdĺž okraja púšte Taklamakan s cieľom kontrolovať jej rozširovanie, uviedol Ču Li-tung, predstaviteľ odboru lesného hospodárstva regiónu Sin-ťiang.

Napriek snahám Číny o výsadbu stromov je podľa oficiálnych údajov 26,8 percenta celkovej plochy krajiny stále klasifikovaných ako púšte. Pred desiatimi rokmi dosahoval tento podiel 27,2 percenta./agentury/

X X X

Úbohá politická telenovela. Pod Tatrou sa už len brýzga

Aj keď sa mnohým spoluobčanom zdá, že politická situácia na Slovensku je neutešená, opak je pravdou. Nepretržitá telenovela sršiaca z parlamentu síce pomaly, ale isto vytláča záujem divákov o pôvodné juhoamerické telenovely, preto nemožno vôbec tvrdiť, že kultúra nejako upadá.

 Pretože nadmieru usilovný zbor poslancov svojimi hereckými výkonmi faktických nehercov (!) už dávno prekonal nehereckú gýčovitú pliagu onej juhoamerickej proveniencie. Teda najmä v oblastiach blízkych ukrutným básnickým poryvom na pôde tejto večnej „mydlovej opery“. Veď aj také tie reklamné šoty sú už svižnejšie a oveľa farebnejšie ako povedzme pred takými päťdesiatimi rokmi.

Politickým životom dnes už prirodzene žije takmer každý, najmä ak sa sám stihol zrásť s presvedčením a umeleckým stvárnením týchto vážnych úloh u ním samotným nielen vyvolených, no v ostatných parlamentných voľbách najčastejšie i priamo zvolených protagonistov.

Osud, ktorý ako tristná neosobná moc upravoval cesty hrdinov v antickej dráme, dnes už v parlamente nahradil úzky zväzok ničím neodôvodnených tvrdení a výstupov, ktoré sa potom do nemoty opakujú koncom týždňa v dramatických televíznych besedách, šíria sa rýchlosťou blesku po webových stránkach, burácajú napokon nesmierne hravými a nezriedka i celkom oplzlými námestiami. Umenie už zasahuje priamo do života, ak nie rovno ostrou streľbou, tak aspoň írečitými nadávkami v akejsi smrtonosnej lavíne vzájomnej empatie.

Pokiaľ sa nad Tatrou ešte kde-tu stále blýska, zdá sa, že pod Tatrou sa väčšinou už iba brýzga. Siahať v týchto podmienkach po neoverených zdrojoch vlastného myslenia nesie so sebou mimoriadne riziko, lebo každý výsledok tejto neželateľnej námahy možno bez nejakých väčších ťažkostí zaraz interpretovať ako surový produkt prebiehajúcej hybridnej vojny. Už z toho zreteľne vidno, ako sa to zlepšuje. Alebo aj nie.

Kde v týchto kolísavých vlnách starého a nového možno začuť onen nebeský chorál, tú nepočuteľnú hudbu sfér, ktorú starí myslitelia okolo Pytagora pripísali vesmírnemu celku? Hudba a čísla boli stavebnými prvkami sveta, v ktorom si každá planéta spievala svoju vlastnú pieseň.

Dnes sa už od významného politika v nedeľu na obed hádam po stý raz dozvieme, že „Zem je guľatá“, a zvyšok diskusie smelo nahradí či doplní súborom grimás a úškrnov z osvedčených prostriedkov nemého filmu. Zrejme aby také to „umenie“ v danom prostredí celkom nechýbalo. Väčšiu závažnosť potom už nadobudne iba problém hrubej palacinky „Mikiho“, väzňa a prototypu slávnej postavy celovečerného filmu, v mediálne príťažlivom spore so spoluväzňom Marianom, ktorý je napriek tomu aspoň zatiaľ úplne bez filmu.

Zdá sa, že dnes už je zbytočná otázka, či žijeme viac pri svite hviezd ako v neustálej žiare obrazoviek a všetkých možných prístrojov. Lež ktoré z nich sú dnes svetlom pravdy a ktoré môžu byť len odleskom poznania? Je táto doba celkom zlá? Lebo ako povedal poľský aforista Stanisław Jerzy Lec: „Niekedy sa lož tak priblíži pravde, že sa v tej medzere ťažko žije.“

 X X X

Študenti objavujú svet a moderné technológie v Kórei

Predstava, že štúdium môže otvoriť dvere do sveta, pre študentov Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave nie je len snom, ale realitou. Fakulta, známa svojim prepojením teórie s praxou a kvalitným vzdelávaním, opäť potvrdila svoju výnimočnosť, keď zorganizovala pobyt v technologicky vyspelom srdci Ázie – Južnej Kórei.

 Technológie na dosah: Špičkové vzdelanie a medzinárodná spolupráca

Študenti a pedagógovia navštívili popredné kórejské univerzity, medzi nimi Hanbat National University a Sun Moon University, kde sa zúčastnili workshopov a prednášok zameraných na robotiku, materiálové inžinierstvo a automobilové technológie. Návšteva však nebola len o teórii – účastníci mali možnosť vyskúšať si prácu v moderných laboratóriách zameraných na vývoj elektromobilov, OLED technológie či biomechatroniku.

„Na Sun Moon University sme navštívili oddelenie pokročilého automobilového inžinierstva, ktoré je naším partnerským pracoviskom. Bola to jedinečná príležitosť vidieť, ako sa vyvíjajú najmodernejšie technológie pre automobilový priemysel,“ hovorí pedagóg Ján Danko.

 Študenti mali tiež možnosť nazrieť do zákulisia Kórejského automobilového testovacieho a výskumného inštitútu (KATRI), ktorý sa špecializuje na vývoj a testovanie autonómnych vozidiel. Zariadenia a postupy, ktoré tam videli, sú považované za jedny z najpokročilejších na svete. Okrem technologických zážitkov, študenti navštívili tradičné pamiatky, ochutnali miestne špeciality a spoznali kórejskú pohostinnosť.

„Spoznanie kórejskej kultúry bolo rovnako inšpiratívne ako návšteva technologických centier. Vidieť, ako si dokážu uchovať tradície a zároveň byť technologickým lídrom, nám dalo veľa,“ priznáva jeden zo študentov.

 Štúdium na Strojníckej fakulte STU nie je len o získavaní teoretických poznatkov. Fakulta kladie dôraz na prepojenie s praxou, ponúka študentom zapojenie do reálnych projektov už počas štúdia a rozvíja partnerstvá s univerzitami a firmami po celom svete.

„Videli sme, že aj keď technické podmienky v Kórei sú na vysokej úrovni, náš spôsob výučby a softvéry, ktoré používame, sú plne porovnateľné. To nás motivuje pokračovať v štúdiu a snažiť sa dosiahnuť medzinárodnú úroveň,“ zhodnotil svoju skúsenosť jeden zo študentov.

 Pridaj sa k tým, ktorí tvoria budúcnosť

Ak túžiš po vzdelaní, ktoré ťa pripraví na medzinárodnú kariéru a umožní ti objavovať svet, Strojnícka fakulta STU v Bratislave je tou správnou voľbou. Absolventi fakulty nachádzajú uplatnenie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí – v oblastiach automobilového priemyslu, robotiky, energetiky či moderných materiálov a technológií. Naštartuj svoju budúcnosť už dnes a príď na Deň otvorených dverí 13.2. 2025.

X X X

U Juraja Blánara sa dejú čistky, varuje PS. Rozprávky, reaguje minister a progresívcov prirovnáva k Matovičovi

Tomáš Valášek z PS tvrdí, že na ministerstve prebiehajú inšpekcie na politicky nepohodlných veľvyslancov.

 Ivan Korčok dnes zavítal do parlamentu už ako stranícky politik. Najnovšia posila Progresívneho Slovenska na úvod tlačovky skritizovala Roberta Fica za plánovanú návštevu Moskvy. Témou Korčokovho brífingu bolo však čosi iné – dianie na ministerstve zahraničných vecí.

Diplomati a ľudia z rezortu sa podľa jeho informácií boja, zatvárajú sa v kanceláriách a nekomunikujú medzi sebou. Ďalšou vecou sú čistky. Exminister zahraničia Korčok sa prihováral aj diplomatom, ktorí v rezorte ostali a doposiaľ ich neprepustili. Povzbudzoval ich, aby napriek politickým tlakom písali a hovorili pravdu o súčasnej pozícii Slovenska v zahraničí.

Na tlačovku reagoval aj minister zahraničia Juraj Blanár. Ten tvrdenia Progresívneho Slovenska odmieta a politikov z tlačovky prirovnal k Igorovi Matovičovi, aktuality.sk

X X X

Veľký Fero odhaľuje korupciu, verdikt v kauze Petra Kažimíra sa odďaľuje 

Dnešok priniesol obvinenia na žilinských súdoch, výhrady europoslancov k rozhodnutiam USA a oddialený verdikt v kauze guvernéra Kažimíra.

Veľký Fero a kolaps korupcie na žilinských súdoch

Korupčná kauza, ktorá prechádzala cez žilinské súdy, zaznamenala ďalší vývoj. František Tóth, známy ako Veľký Fero, začal vypovedať o korupčnom reťazci, ktorý umožňoval manipuláciu rozsudkov výmenou za úplatky. Obvinení sú aj viacerí predstavitelia žilinského súdnictva vrátane sudcu Daniela Béreša, ktorý čelí obvineniu z prijímania úplatkov za úpravu súdnych rozhodnutí.

Tretiu svetovú vojnu môžu eskalovať rozhodnutia USA, tvrdia slovenskí europoslanci

Slovenskí europoslanci diskutovali o eskalácii konfliktu medzi USA a Ruskom po tom, čo americký prezident Joe Biden schválil využitie amerických rakiet na území Ruska. Niektorí z nich varujú pred rizikom vypuknutia tretej svetovej vojny, zatiaľ čo iní zastávajú názor, že USA týmto rozhodnutím posilnili Ukrajinu a jej právo na sebaobranu.

\Guvernér Kažimír čaká na rozhodnutie sudcu o premlčaní jeho korupčnej kauzy

Kauza guvernéra Národnej banky Slovenska, Petra Kažimíra, bola dočasne odložená sudcom Milanom Cisarikom do 9. decembra. Súd musí rozhodnúť, či je prípad premlčaný podľa nových pravidiel upravených koalíciou Smeru, Hlasu a SNS. Kažimír je obvinený z poskytnutia úplatku v hodnote 48-tisíc eur za urýchlenie daňových procesov.

Chaos a čistky na ministerstve zahraničných vecí pod Jurajom Blanárom

Exminister zahraničných vecí Ivan Korčok tvrdí, že na ministerstve vládne atmosféra strachu a autocenzúry. Podľa jeho slov dochádza k čistkám a prekážkam voči politicky nepohodlným diplomatom. Juraj Blanár tieto obvinenia popiera, zdôrazňujúc, že prepúšťanie súvisí s konsolidáciou štátu a neberie na nich podiel diplomacia.

Razia Eldorádo: Rok po akcii bez obvinení

Protidrogová akcia NAKA s názvom Eldorádo, ktorá sa konala pred rokom v Michalovciach, stále nepriniesla obvinenia. Akcia zameraná na rozbitie drogovej siete sa začala na základe výpovede drogového dílera a hoci polícia vykonala prehliadky a zadržala podozrivých, doteraz nebola zhromaždená dostatočná evidencia na podanie obvinení.

Výhražný telefonát ako dôsledok smutnej udalosti

Novinárom z portálu Paraméter.sk vošiel do rúk skľučujúci prípad, keď sa jednej z ich členov vyhrážal podpálením muž, ktorý zrejme zažil osobnú tragédiu. Muž telefonicky vyjadril svoj úmysel podpáliť redakciu, za čo čelí obvineniu zo zločinu vydierania. Prípady vyvolali obavy v radoch novinárov, ale miestna polícia zakročila včas a podozrivého zadržala, aktuality.sk

X X X

Demokraciu u nás zachraňujú Andrej Danko, Matúš Šutaj Eštok a Peter Pellegrini. Vyplýva to z analýzy politického systému vo V4

 Slovenskú, poľskú aj českú demokraciu zachraňujú dva prvky politického systému, ktoré sa Viktorovi Orbánovi v Maďarsku podarilo odstrániť. Vďaka nim sa vo všetkých krajinách V4 okrem Maďarska po voľbách zvyknú meniť vlády. Ide o volebný systém, ktorý generuje koaličné vlády. V jeho zmene Roberta Fica nateraz zabrzdili práve jeho koaliční partneri. Druhým prvkom je pluralitná spoločnosť. Nejde pritom len o mimovládky a nezávislé médiá, ale aj o rebríček najbohatších Slovákov.

Viktor Orbán robí už 14 rokov všetko, aby bol vnímaný ako vedúca osobnosť tzv. neliberálnej politiky. Populistické sily z viacerých krajín považujú jeho maďarský systém za vzor. Export orbánizmu – teda politiky obmedzovania opozície a spoločenskej rôznorodosti – funguje dobre len vtedy, ak je človek vo vláde, a už menej, ak je v opozícii.

Avšak moc politických síl, ktoré považujú Orbánov systém za vzor, v stredoeurópskom regióne rastie. S pomocou novinárov z Maďarska, Česka a Poľska sme analyzovali, do akej miery populistickí spojenci Fideszu dokázali importovať orbánizmus do zvyšku V4. Hoci boli populistickí spojenci Fideszu v Poľsku a Českej republike v posledných voľbách donútení odísť do opozície, politika Andreja Babiša a Jarosława Kaczyńského sa podobá na politiku Orbána, rovnako ako politika Roberta Fica, ktorý je na Slovensku pri moci. Rozdiely nám však o týchto krajinách hovoria viac ako podobnosti.

Bez dvojtretinovej väčšiny to nejde

Pri porovnaní premiérskych období Andreja Babiša v Českej republike a Roberta Fica na Slovensku a vlády strany Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczyńského v Poľsku je zarážajúce, že ani jeden z nich nedokázal pod svojím vedením zmeniť štruktúru štátu a spoločnosti tak rýchlo a tak hlboko ako Viktor Orbán a Fidesz v Maďarsku. Dôvody sú právne aj sociálne. Právnym dôvodom je, samozrejme, skutočnosť, že ani v jednej z týchto troch krajín nikdy nezískala ústavnú väčšinu centralizovaná a monolitná populistická politická strana, akou je maďarský Fidesz.

Fidesz využil dvojtretinovú väčšinu, ktorú získal v roku 2010, na zásadné pretvorenie maďarského volebného systému (proti vôli ostatných strán) a navrhol nový systém tak, aby bol v každom ohľade výhodný pre neho. Fidesz si tak v podstate zabezpečil ústavnú väčšinu na niekoľko nadchádzajúcich volebných období, keďže podľa predchádzajúceho systému by pravdepodobne nezískal dvojtretinovú väčšinu ani v rokoch 2014, 2018, ani 2022.

Navyše, v maďarskom právnom systéme predstavuje pevná ústavná väčšina jedinečný druh moci: neexistuje žiadna funkcia alebo politická inštitúcia, ktorá by mohla dlhodobo pôsobiť ako protiváha dvojtretinovej parlamentnej väčšiny. To je jeden z najdôležitejších základov uplynulých 14 rokov vlády Fideszu, bez ktorého sa Babiš, Fico a Kaczyński museli zaobísť.

Spoločenský dôvod do veľkej miery súvisí s právnym dôvodom v tom, že Slovensko, Poľsko a Česká republika dokázali aj pod populistickou vládou zostať rozmanitými, pluralitnými štátmi, kde vládnu moc vyvažuje nielen politická opozícia, ale aj ekonomické záujmové skupiny, spoločenské organizácie a nezávislé médiá. Aj v Maďarsku potreboval Fidesz svoju dvojtretinovú väčšinu v parlamente na to, aby tieto protiváhy zlikvidoval.

Okrem toho sa strany Babiša, Kaczyńského a Fica dostali k moci s pomocou koaličných partnerov a túto koalíciu museli udržať pohromade. To im často bránilo v dosiahnutí ich cieľa, pretože museli rokovať s koaličnými partnermi. Viktor Orbán tým nemusí strácať čas – jeho koaličný partner KNDP rozhodne nie je žiadnou protiváhou Fideszu.

Bez ústavnej väčšiny nedokázali populisti v Poľsku, na Slovensku a v Českej republike zmeniť volebný systém tak, aby vyhovoval ich vlastným záujmom. Vďaka tomu mali voliči reálnu možnosť zvoliť si novú vládu prostredníctvom demokratických volieb, čo sa stalo v roku 2020 na Slovensku, 2021 v ČR a 2023 v Poľsku.

Okrem nedostatku hlasov na ústavné zmeny práve odpor koaličných strán SNS a čiastočne aj Hlasu zatiaľ Robertovi Ficovi bráni meniť volebný zákon, napríklad zvyšovať kvórum z 5 na 7 percent, obmedzovať menšie strany alebo prekresľovať volebné obvody.

Pevná ruka autoritárskeho lídra

Hoci si nezabezpečili ústavnú väčšinu, Babiš, Kaczyński a Fico vedú svoju stranu rovnako pevnou rukou, ako Orbán vedie Fidesz. V Českej republike ANO plní Babišove želania. Aj po volebnej porážke nemá bývalý premiér vo svojej strane žiadnu opozíciu a jej politici sú mu úplne lojálni.

Podobne Jarosław Kaczyński vo svojej strane netoleruje žiadny nesúhlas. Dôležitým rozdielom v jeho prípade je, že ako predseda vlády pôsobil len v rokoch 2006 – 2007 a odvtedy už do tejto pozície dosadzoval len svojich verných, pričom on sám radšej zostal len v pozícii toho, kto robí konečné rozhodnutia v pozadí. Hoci jeho pozícia lídra strany je neohrozená, jeho bývalý stranícky kolega Andrzej Duda sa po zvolení za prezidenta dokázal od Kaczynského do istej miery odpútať.

V Poľsku prezidenta nevolí parlament, ale priamo občania, čo samo osebe dáva osobe zastávajúcej tento post väčší vplyv ako v Maďarsku. Tam totiž štyri hlavy štátu za sebou vybral priamo Viktor Obrán a až následne boli Pál Schmitt, János Áder, Katalin Novák a Tamás Sulyok zvolení poslancami väčšinového Fideszu. Je tak jasné, komu sa zodpovedá maďarský prezident. Nie sú to priamo voliči, a preto s nimi maďarskí prezidenti nemusia udržiavať žiadny významný vzťah.

Na Slovensku je situácia trochu iná, pretože Ficova trojkoalícia je neuveriteľne krehká a v 150-člennom parlamente má len 79 kresiel. Tesná väčšina – a samotný fakt, že ide o koalíciu – posilňuje úlohu jednotlivých poslancov. O tom, aké ťažké je takéto vládnutie, svedčí aj skutočnosť, že v súčasnosti nemá slovenský parlament predsedu, pretože koaličné strany sa nedokázali dohodnúť na kandidátovi. Traja koaliční poslanci majú navyše osobitné požiadavky, na čo už Robert Fico reagoval hrozbou predčasných volieb.

Viaceré kroky slovenskej vládnej koalície však naznačujú, že ak dostanú príležitosť, chceli by vládnuť presne tak, ako doteraz Orbán a Fidesz. Napríklad v roku 2023 prepísali slovenské trestné právo tak, že znížili tresty za niektoré trestné činy – zhodou okolností išlo presne o tie trestné činy, z ktorých boli v tom čase obvinení politici a oligarchovia blízki Smeru.

Obsadenie štátu

Populistické strany, ktoré sa dostávajú k moci s protielitárskymi politickými heslami, sa spravidla snažia nahradiť vedenie štátu im lojálnymi kádrami. V Maďarsku sa Orbánovej vláde podarilo v tomto smere zájsť veľmi ďaleko: vďaka dvojtretinovej väčšine v parlamente vymenovala svojich ľudí prakticky do všetkých dôležitých štátnych funkcií a pretvorila aj celú maďarskú verejnú správu. Zamerali sa na centralizáciu, pričom župy (megye), ktoré boli premenované na „vármegye“ (archaický termín používaný pre tieto subjekty, používaný pred rokom 1950), teraz vedú župani menovaní vládou a štátne orgány závislé od vlády, do ktorých začlenili aj miestne orgány väčšiny štátnych inštitúcií, ktoré boli predtým formálne nezávislé. Vláda sa snaží rozšíriť proces nahrádzania elít do všetkých sfér života, dokonca aj výberom šéfov umeleckých inštitúcií a športových organizácií z vlastných radov.

Podobná výmena elít prebehla na Slovensku po volebnom víťazstve Roberta Fica v roku 2023, keď vláda vymenila stovky štátnych predstaviteľov za lojálnych. Od riaditeľov múzeí, divadiel a galérií až po prokuratúru, políciu a národné parky. Ficova vláda je však obmedzovaná tým, že nemá ústavnú väčšinu, a tak sa nemôže dotknúť napríklad súdov. Ak Smer nasledujúce voľby prehrá, nová vláda si bude tiež môcť vymeniť nominantov v štáte.

Aj v Česku sa za Babišovej vlády na najvyššie administratívne posty a do vedenia štátnych podnikov dostali kádre lojálne premiérovi. Aj tu však personálnej výmene bránila skutočnosť, že Babišov kabinet nikdy nemal takú moc ako Orbánova vláda v Maďarsku. Niekedy totiž odpor verejnosti dokonca zabránil premiérovi vykonať personálne zmeny, na ktoré mal zákonnú právomoc. Keď sa napríklad pokúsili vymenovať Zdeňka Ondráčka, ktorý za komunistického režimu pracoval ako policajt a počas Nežnej revolúcie sa podieľal na potláčaní študentských protestov, za predsedu parlamentnej komisie dohliadajúcej na inšpekciu ozbrojených zborov, protesty opozičných strán a nezávislých médií prinútili vládu ustúpiť.

V Poľsku sa strana Právo a spravodlivosť tiež pokúsila personálne obsadiť štátne inštitúcie, a to vrátane tých, ktoré majú podľa poľských zákonov tvoriť protiváhu vládnej moci. Osobitný škandál doma i v zahraničí spôsobila, keď poľská vláda vymenovala svojich ľudí za sudcov Ústavného súdu, čím sa tento orgán fakticky stal bábkou vládnucej strany a skutočne začal prijímať rozhodnutia priaznivé pre vládu.

Kontrola nad zdrojmi

Maďarská vláda len veľmi ťažko toleruje, aby záujmové skupiny nezávislé od nej mali kontrolu nad ekonomickými zdrojmi. To bol do veľkej miery dôvod, prečo sa Orbánova vláda dostala do sporu s nórskymi fondmi a nakoniec sa rozhodla, že je lepšie, aby z nich do Maďarska neprichádzali vôbec žiadne peniaze, než aby nezávisle rozhodovali o tom, ako sa majú peniaze rozdeliť.

To isté sme mohli vidieť, keď po komunálnych voľbách v roku 2019 vláda pripravila niekoľko obcí o významné daňové príjmy len preto, že si zvolili starostu z opozičnej strany a zastupiteľstvo s opozičnou väčšinou. Po voľbách v roku 2024 sa to stalo aj v Paksi, ktorý si zvolil opozičného starostu. Vláda náhle vydala nariadenie, ktorým vyhlásila oblasť jadrovej elektrárne v Paksi za osobitnú hospodársku zónu, a tak presunula príjmy z dane z podnikania a dane zo stavieb z mesta Paks do okresov Tolna a Bács-Kiskun. Mesto tým prišlo o viac ako tretinu svojich príjmov.

 Vo zvyšku V4 nie je možné postupovať úplne identicky. V Českej republike sa však vláda Andreja Babiša súbežne s úsilím o centralizáciu snažila zabezpečiť väčšiu kontrolu nad zdrojmi smerujúcimi do samospráv a obce vedené opozíciou dostali o niečo menej peňazí ako predtým.

V Poľsku má Právo a spravodlivosť v komunálnych voľbách tradične slabé výsledky a nepodarilo sa im získať vedenie žiadneho veľkého mesta. To je zrejme jeden z dôvodov, prečo Poľsko znížilo práve tie dane, ktoré sú dôležitým zdrojom príjmov miestnych samospráv v Poľsku.

Na Slovensku je väčšina komunálnych lídrov nezávislá, takže v mnohých obciach pojmy vláda a opozícia ani nie sú zmysluplnými kategóriami v miestnej politike. Angažovanosť Roberta Fica sa obmedzuje na to, že má v politike samosprávy spojencov, ktorých rád navštevuje, a samosprávy riadené jeho spojencami tiež zvyknú častejšie dostávať vládne dotácie na rozvoj miestnej infraštruktúry.

Vlastnia médiá

Jedným z najkontroverznejších krokov Orbánových vlád bola úplná prestavba maďarského mediálneho prostredia v priebehu niekoľkých rokov. Nielenže prevzali verejnoprávne médiá a premenili ich na nekritického distribútora vládnej propagandy, ale zároveň sa pokúsili vybudovať sebe lojálne impérium aj medzi komerčnými médiami.

Orbánove bábky premenili médiá ako Origo a TV2 na vládne hlásne trúby, ovládli Index, zatvorili Népszabadság, a keď oligarcha číslo jeden Fideszu Lajos Simicska už nebol spoľahlivým spojencom, v priebehu troch rokov získali späť jeho médiá. Výsledné mediálne impérium Fideszu, doplnené o vládne komunikačné kampane, sa stalo účinnou miliardovou propagandistickou mašinériou a už v troch parlamentných voľbách pomohlo vládnucej strane udržať sa pri moci.

 Orbánova vláda sa zároveň snaží minimalizovať zmysluplnú interakciu s nezávislými médiami. Predseda vlády odmieta poskytovať rozhovory nezávislým novinám, vláda sa zdráha zdieľať údaje a odpovedať na otázky novinárov. Vládni politici a zákulisné inštitúcie Fideszu sa vyslovene snažia ničiť spoločenské postavenie médií, brzdiť prácu novinárov a vykresľovať zostávajúce nezávislé redakcie ako nepriateľov národnej suverenity.

Mediálna politika Roberta Fica je veľmi podobná. Novinárov kádruje, na rozhovory chodí sporadicky a v médiám, ktoré označuje za nepriateľské, interview neposkytuje. Rýchla transformácia verejnoprávnych médií neskrývane kopíruje maďarský vzor, keď predseda SNS Andrej Danko otvorene hovorí, že chce nie verejnoprávnu, ale štátnu televíziu.

Ani veľká časť súkromných médií už nie je voči Ficovej vláde obzvlášť nepriateľská. Nie je to však preto, že by vláda ovládala médiá, ale preto, že veľkú časť slovenských médií vlastnia oligarchovia s vlastnými politickými a ekonomickými záujmami (napríklad v regulovaných odvetviach ako zdravotníctvo). Väčšina z nich si momentálne želá, aby s vládou nemali vyslovene nepriateľský vzťah. Títo oligarchovia však nie sú vydaní na milosť premiérovi tak ako v Maďarsku. Zvyšok slovenských médií tvorí tých pár nezávislých médií, ktoré nevlastnia oligarchovia, a práve s nimi sa Fico veľmi nerád rozpráva, podobne ako Viktor Orbán.

Keď sa Andrej Babiš dostal k moci v Českej republike, nepotreboval si založiť vlastnú mediálnu spoločnosť, keďže ako jeden z najbohatších podnikateľov v krajine ju už mal. Jeho kritici ho skutočne opakovane usvedčili, že využíva svoj mediálny konglomerát Mafra na to, aby slúžil svojim vlastným politickým záujmom. Spravodajské weby a noviny vlastnené Mafrou využíval na diskreditáciu svojich oponentov. Okrem toho však české médiá zostali rôznorodé a zásadne kritické voči úradom za Babišovej vlády. Babišovi sa napriek opakovaným pokusom nepodarilo ovládnuť české verejnoprávne médiá. Podobne ako iní populistickí lídri sa tiež stavia nepriateľsky ku kritickému spravodajstvu verejných médií o ňom.

 V Poľsku bola strana PiS efektívnejšia. Po nástupe do vlády strana pomerne rýchlo premenila poľské verejnoprávne médiá na svoju vlastnú hlásnu trúbu, čo vyvolalo značné pobúrenie poľskej opozície. Podarilo sa im tiež dosiahnuť, aby poľské štátne spoločnosti dotovali poľské pravicové tlačové publikácie prostredníctvom veľkých výdavkov na reklamu. Aj napriek tomu sa však žiadnej spoločnosti slúžiacej záujmom PiS nepodarilo v poľskom mediálnom priestore výrazne posilniť.

Kaczyński a jeho strana sa pokúsili presadiť zákon, ktorý by prinútil amerického vlastníka poprednej televíznej spoločnosti kritizujúcej vládu predať svoje poľské podiely, ale bývalý Kaczyńského spojenec, prezident Duda, tento zákon vetoval.

Ekonomika a oligarchovia

Po roku 2010, ale najmä po rozchode s oligarchom Lajosom Simicskom v roku 2015, sa stalo jednoznačným cieľom Orbánovho režimu ovládnuť ekonomiku. Dnes je už takmer nemožné sa v biznise vyhnúť okruhu oligarchov okolo Viktora Orbána.

Najbohatším Maďarom sa stal dobrý priateľ Viktora Orbána Lőrinc Mészáros. Podobne to majú aj ďalší maďarskí oligarchovia z rebríčka najbohatších. Mnohí z nich sú veľmi závislí od štátu a jeho prostredníctvom od Viktora Orbána. Moc premiéra tak zasahuje do značnej časti hospodárskej sféry, a hoci Orbán často tvrdí, že sa biznisovými záležitosťami nezaoberá, štát mimoriadne intenzívne pracuje na využívaní verejného majetku na zvyšovanie bohatstva dôveryhodných oligarchov blízkych Orbánovi.

 Andrej Babiš bol už pred vstupom do politiky jedným z najbohatších mužov v Českej republike. Ako premiér bol často obviňovaný z toho, že prideľuje štátne zákazky a dotácie svojej vlastnej skupine firiem Agrofert. Na rozdiel od Orbána sa však za Babišovej vlády jeho bohatstvo a hospodársky vplyv nezvýšil do takej miery, aby ovládal celé sektory hospodárstva (snáď s výnimkou potravinárstva, ktoré ovládal už predtým), ako to robí Orbánov okruh v Maďarsku. Česká ekonomika tak zostáva oveľa rozmanitejšia ako maďarská.

Slovenská ekonomika je tiež pluralitnejšia ako maďarská. Robert Fico a jeho vláda nemôžu ani len snívať o tom, že by získali taký vplyv na oligarchov v krajine ako Orbán. Namiesto toho má Ficova koalícia medzi veľkými podnikateľmi spojencov – najmä medzi tými, ktorí podnikajú v štátom regulovaných odvetviach. V rebríčku najbohatších Slovákov sú však aj ľudia, ktorí nemajú osobitný záujem udržiavať dobré vzťahy s vládou.

Poľsko sa v tomto smere vydalo úplne inou cestou, keďže PiS sa nikdy nesnažila vytvoriť skupinu lojálnych oligarchov. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že Jarosław Kaczyński je človek s úplne odlišnou povahou ako Orbán, Fico alebo Babiš. Zdá sa, že nemá záujem o zvyšovanie vlastného bohatstva ani bohatstva svojich blízkych a navyše pohŕda luxusom.

Namiesto budovania novej triedy bohatých podnikateľov sa strana PiS sústredila na zvyšovanie vplyvu štátnych firiem ovládaných vlastnými ľuďmi. V mnohých prípadoch sa tieto spoločnosti využívali na financovanie štátnych projektov, a hoci sa mnohým ľuďom lojálnym voči PiS, ktorí boli vymenovaní na vrcholové pozície v štátnych spoločnostiach, podarilo veľmi dobre zarobiť, stále ich nemožno nazvať oligarchami, keďže štátne firmy nevlastnili, iba manažovali.

Neustála polarizácia

Stratégovia kampane Fideszu si skôr ako väčšina európskych politikov uvedomili, že sociálne médiá v kombinácii so silnými posolstvami štátnej propagandy môžu veľmi rýchlo a účinne polarizovať voličov. Na tom je do veľkej miery založená Orbánova politika: buduje si obraz nepriateľa a svoju politiku štruktúruje na „boji“ proti nemu. Týmto spôsobom ovláda nielen mediálny priestor, ale aj verejný diskurz a môže úspešne rozširovať svoju voličskú základňu o všetkých, ktorí zdieľajú jeho presvedčenie o potrebe konfrontácie s vnímaným nepriateľom.

Uvedomuje si to aj Robert Fico: slovenský premiér sa len zriedkavo vyjadruje pre tradičné médiá, ale denne sa vyjadruje na Facebooku. Jeho príspevky sú často dlhé videá, v ktorých sa snaží vyvolať hnev svojich priaznivcov proti liberalizmu, mimovládnym organizáciám, opozícii, médiám, EÚ alebo Západu. Tieto videá potom pravidelne zdieľajú profily prepojené so Smerom. A hoci majú mnohé tieto videá státisíce zhliadnutí, treba priznať, že to má oveľa obmedzenejší vplyv ako propagandistická mašinéria Fideszu v Maďarsku.

 Babiš tiež často vystupuje proti migrantom, Bruselu alebo elitám, ale jeho vyjadrenia sú zvyčajne menej rozdeľujúce ako vyjadrenia Orbána alebo Fica. Napríklad jeho kritika EÚ býva pragmatická, čo je v súlade s tým, že Babiš na začiatku svojej politickej kariéry zdôrazňoval, že chce byť nepolitickým politikom a riadiť krajinu „ako firmu“.

V Poľsku sa politici PiS snažili primárne burcovať voličov proti členom komunity LGBTQ a proti migrantom, pričom kampaň o prvých menovaných zachádzala najďalej. Tvrdili v nej, že homosexuáli sú hrozbou pre poľskú rodinu. Niet pochýb, že Orbán a Fidesz sa sa týmto príkladom inšpirovali pred spustením podobnej nenávistnej kampane pred voľbami v roku 2022.

Nacionalizmus a populizmus

Od nástupu Fideszu k moci v roku 2010 sa veľmi zmenilo aj vnímanie nacionalizmu. Pred príchodom k moci bol krajne pravicový nacionalizmus Fideszu charakterizovaný historickými krivdami Maďarska, ktoré sa niekedy dali opísať aj ako nepriateľstvo voči susedným krajinám. Odvtedy sa však posunuli k pragmatickejšiemu nacionalizmu, pričom historické výčitky voči susedným krajinám sa v politickej rétorike vynárajú až vtedy, keď konkrétnu susednú krajinu neriadia Orbánovi spojenci.

Zároveň sa v zahraničných vzťahoch Orbánovej vlády popri medzištátnych vzťahoch oveľa viac do popredia dostali aj vzťahové väzby s niektorými zahraničnými stranami. Vo väčšine európskych krajín existuje určitá strana, ktorá sa teší podpore Orbána a Fideszu, a keď je táto strana vo vláde, medzištátne vzťahy s touto krajinou sú zvyčajne bezproblémové. Ak je to naopak, sledujeme konflikty – napríklad so slovenskými ministrami zahraničných vecí Káčerom a Korčokom z Hegerovej a Matovičovej vlády.

Nacionalizmus na Slovensku sa za posledné desaťročie zmenil podobným spôsobom. V minulosti sa viaceré pravicové strany snažili politicky využiť protimaďarské nálady. Nacionalistická vláda Roberta Fica má teraz s Maďarskom veľmi dobré vzťahy. Obzvlášť prudký posun nastal v koaličnej Slovenskej národnej strane, ktorej niekdajší predseda Ján Slota kedysi verbálne posielal tanky na Budapešť. Súčasný predseda Andrej Danko teraz považuje Viktora Orbána a jeho režim za svoj vzor.

Iná situácia je v Poľsku a Českej republike. Nacionalizmus PiS sa nestal pragmatickejším, stále je silne založený na predsudkoch a mýtoch prameniacich z histórie poľského národa. Dobrými príkladmi sú pretrvávajúca nedôvera voči Nemecku v EÚ a pevné spojenectvo s USA. Práve spojenectvom s Američanmi PiS medzi nacionalistickými stranami vo východnej Európe vyčnieva. Mýtus o akomsi moste medzi východom a západom totiž do Poľska nikdy nedorazil a aj PiS rozhodne považuje svoju krajinu za integrálnu súčasť západnej aliancie.

Česká republika sa v tomto odlišuje, pretože pre Babiša nebol nacionalizmus nikdy tak dôležitým politickým základom ako pre Orbána, Fica či Kaczyńského. Nedá sa ani odhadnúť, či by Babišovi ako etnickému Slovákovi stávka na český nacionalizmus vôbec mohla vyjsť. Český magazín Reportér popisuje Babišov národný konzervativizmus ako vlažný a sám Babiš je podľa nich viac pragmatik ako ideológ.

Ako to však u populistov býva, podobne ako jeho spojenci sa snaží bodovať plebejskou, antielitárskou politikou – cieli na tých, ktorí sa cítia byť elitami pozabudnutí a ignorovaní, aktuality.sk

X X X

Buckinghamský palác sa už intenzívne pripravuje na odchod kráľa Karola, dôvodom je jeho zdravotný stav: Princ William je pripravený prevziať tron

Najnovšie informácie z kráľovského dvora hovoria o neľahkej situácii medzi otcom a synom – a teda zároveň aj kráľom a jeho následníkom. Buckinghamský palác si tiež má prejsť modernizáciou.

Ešte v decembri 2023 sa zdalo všetko v poriadku. Na tradičnej vianočnej omši, ktorej sa účastní veľká časť kráľovskej rodiny, sa ukázali tí najznámejší predstavitelia Buckinghamského paláca. Kráľ Karol III. so svojou manželkou Camillou, jeho syn princ William spolu so svojou manželkou Kate a deťmi Georgeom, Charlotte, Louisom, ale aj súrodenci kráľa. Medzi nimi aj princ Andrew, známy kvôli sexuálnemu škandálu či jeho bývalá manželka Sarah Ferguson, v médiách označovaná ako vojvodkyňa Fergie.

O necelých päť týždňov na to to bola práve vojvodkyňa Fergie, ktorá svetu komunikovala správu o svojom zdravotnom stave. Po tom, čo v minulosti prekonala rakovinu prsníka, jej lekári diagnostikovali malígny melanón – a teda rakovinu kože. V tom čase plánovanú operáciu podstupovala princezná Kate.

Rutinné vyšetrenia absolvoval aj samotný kráľ Karol III., ktorý návštevu lekára komunikoval aj na sociálnych sieťach. Cieľom tohto kroku bolo upozorniť na dôležitosť prevencie pri problémoch s prostatou. Ako sa ukázalo, u kráľa bol práve prehliadka lekárom, ktorú nezanedbal, mimoriadne dôležitá. Na jej základe mu totiž diagnostikovali rakovinu, informoval o tom Buckinghamský palác:

„Počas zákroku týkajúceho sa zväčšenej prostaty, ktorý kráľ nedávno podstúpil, vyšla najavo iná, nesúvisiaca komplikácia. Následné diagnostické testy potvrdili formu rakoviny.“

Tak, ako kráľovi Karolovi, aj princeznej Kate bola diagnostikovaná rakovina. Na rozdiel od vojvodkyne Fergie však nešpecifikovali, o aký typ rakoviny ide. Všetci traja však podstúpili okamžitú liečbu, ktorú im navrhli odborníci vo svojej oblasti, pričom princezná Kate len nedávno ukončila chemoterapiu. Viac o tom si môžete prečítať tu:

Operácia Menai Bridge naberá na intenzite

Karol sa stal kráľom vo veku 73 rokov, čím sa stal najdlhšie čakajúcim následníkom na trón. Paradoxné pritom bolo, že sa na úlohu kráľa – na rozdiel od iných historických osobností kráľovskej rodiny – tešil a svedomito pripravoval. Fakt, že svoje poslanie miluje a chce ho vykonávať čo najdlhšie, priniesli už viaceré médiá, najnovšie však magazín UsWeekly, ktorý sa odvoláva hneď na niekoľko zdrojov z Buckinghamského paláca.

„Karol chcel byť kráľom celé desaťročia. Napriek tomu, že bojuje s rakovinou, nestojí mu to v ceste za jeho túžbou byť úspešným kráľom a dynamickým lídrom,“ uvádza zdroj pre magazín s tým, že fakt, že sa Buckinghamský palác pripravuje na jeho odchod z trónu – a aj smrť – je pre kráľa mimoriadne bolestivé.

V britskej monarchii už celé desaťročia panuje tradícia plánovania pohrebov či náhlych odchodov významných členov kráľovskej rodiny. Pre konkrétny príklad; to, čo sa dialo po smrti princa Philippa, bolo označované ako operácia Forth Bridge a po smrti kráľovnej to bola operácia Unicorn (ak by kráľovná zomrela v Londýne, išlo by o London Bridge). V prípade kráľa Karola pôjde o operáciu Menai Bridge. Plánovať sa začala krátko po jeho korunovácii, tak, ako to už býva zvykom.

Ako však uvádza spomínaný týždenník UsWeekly, operácia je v posledných týždňoch intenzívnejšia najmä kvôli zdravotnému stavu kráľa. Palác po zverejnení panovníkovej diagnózy podnikol okamžité kroky a poradcovia diskutujú aj s Williamom, budúcim kráľom. Spoločne si už pripravili plán na to, ako bude začínať svoje vládnutie, ale aj to, čo sa bude v čase pohrebu a po ňom odohrávať.

„William sa pripravuje na chvíľu, keď nastane jeho nástup na trón. Rovnako ako jeho otec, aj on berie kráľovske úlohy veľmi vážne,“ uvádza ďalej zdroj s tým, že je princ na nástup na trón pripravený už teraz.

Tak, ako jeho otec, má podobnú víziu vládnutia. Chce sa napríklad podieľať na modernizácii kráľovskej rodiny, eliminovať sociálne problémy v krajine a zároveň chce kráľovsky dvor zbaviť zbytočného dôrazu.

Vzťah kráľa a princa, otca a syna

Nakoľko súčasný kráľ bližšie nekomunikuje svoj zdravotný stav, z času na čas sa objavia špekulácie o tom, v akom štádiu choroby sa nachádza – a ako jeho telo reaguje na liečbu. Viaceré zdroje z kráľovského dvora sa však zhodujú na tom, že je Karol v dobrej kondícii a dokonca má v pláne aj dlhšie pracovné cesty. Zmeny v monarchii, ako aj to, že sa upriamuje pozornosť viac na princa Williama ako na neho, vníma veľmi intenzívne. Tak, ako aj reči o jeho odchode.

„Necíti sa pohodlne, keď má o tom obšírne hovoriť, takže s ním preberajú len nevyhnutné veci,“ uviedol zdroj z kráľovskeho dvora, ktorý napriek tomu vyzdvihuje fakt, že kráľ neľutuje zverejnenie svojej diagnózy. Okrem toho, že to malo svetový vplyv – a len v ten deň si pojem „zväčšenie prostaty“ vyhľadávalo 11-násobne viac ľudí, než bežne – kráľ Karol nechcel mať pocit, že pred svetom niečo tají.

Vzťah medzi kráľom a princom sa v tomto náročnom období síce skomplikoval, zároveň si sú však po ľudskej stránke bližší ako kedykoľvek predtým. Čo sa však týka kráľovských povinností, podľa UsWeekly princ William nehlási kráľovi svoje návštevy. Poslanie, ktoré pri narodení zdedil, chce vykonávať podľa seba a podľa svojho svedomia., aktuality.sk

X X X

Veľký Fero odhaľuje korupciu, verdikt v kauze Petra Kažimíra sa odďaľuje 

 Dnešok priniesol obvinenia na žilinských súdoch, výhrady europoslancov k rozhodnutiam USA a oddialený verdikt v kauze guvernéra Kažimíra.

Veľký Fero a kolaps korupcie na žilinských súdoch

Korupčná kauza, ktorá prechádzala cez žilinské súdy, zaznamenala ďalší vývoj. František Tóth, známy ako Veľký Fero, začal vypovedať o korupčnom reťazci, ktorý umožňoval manipuláciu rozsudkov výmenou za úplatky. Obvinení sú aj viacerí predstavitelia žilinského súdnictva vrátane sudcu Daniela Béreša, ktorý čelí obvineniu z prijímania úplatkov za úpravu súdnych rozhodnutí.

 Tretiu svetovú vojnu môžu eskalovať rozhodnutia USA, tvrdia slovenskí europoslanci

Slovenskí europoslanci diskutovali o eskalácii konfliktu medzi USA a Ruskom po tom, čo americký prezident Joe Biden schválil využitie amerických rakiet na území Ruska. Niektorí z nich varujú pred rizikom vypuknutia tretej svetovej vojny, zatiaľ čo iní zastávajú názor, že USA týmto rozhodnutím posilnili Ukrajinu a jej právo na sebaobranu.

Guvernér Kažimír čaká na rozhodnutie sudcu o premlčaní jeho korupčnej kauzy

Kauza guvernéra Národnej banky Slovenska, Petra Kažimíra, bola dočasne odložená sudcom Milanom Cisarikom do 9. decembra. Súd musí rozhodnúť, či je prípad premlčaný podľa nových pravidiel upravených koalíciou Smeru, Hlasu a SNS. Kažimír je obvinený z poskytnutia úplatku v hodnote 48-tisíc eur za urýchlenie daňových procesov.

 Chaos a čistky na ministerstve zahraničných vecí pod Jurajom Blanárom

Exminister zahraničných vecí Ivan Korčok tvrdí, že na ministerstve vládne atmosféra strachu a autocenzúry. Podľa jeho slov dochádza k čistkám a prekážkam voči politicky nepohodlným diplomatom. Juraj Blanár tieto obvinenia popiera, zdôrazňujúc, že prepúšťanie súvisí s konsolidáciou štátu a neberie na nich podiel diplomacia.

 Razia Eldorádo: Rok po akcii bez obvinení

Protidrogová akcia NAKA s názvom Eldorádo, ktorá sa konala pred rokom v Michalovciach, stále nepriniesla obvinenia. Akcia zameraná na rozbitie drogovej siete sa začala na základe výpovede drogového dílera a hoci polícia vykonala prehliadky a zadržala podozrivých, doteraz nebola zhromaždená dostatočná evidencia na podanie obvinení.

 Výhražný telefonát ako dôsledok smutnej udalosti

Novinárom z portálu Paraméter.sk vošiel do rúk skľučujúci prípad, keď sa jednej z ich členov vyhrážal podpálením muž, ktorý zrejme zažil osobnú tragédiu. Muž telefonicky vyjadril svoj úmysel podpáliť redakciu, za čo čelí obvineniu zo zločinu vydierania. Prípady vyvolali obavy v radoch novinárov, ale miestna polícia zakročila včas a podozrivého zadržala, aktuality.sk

X X X

 Guvernér Peter Kažimír sa nedočkal stopky vo svojej kauze. Sudca odkladá rozhodnutie, či je premlčaná

Exminister financií a jedna z popredných tvárí Smeru Peter Kažimír čelí obžalobe za podplácanie. Tvrdí, že úplatok nikdy neodovzdal, no zároveň žiada zastaviť kauzu tesne pred verdiktom.

Guvernér Národnej banky Slovenska si bude musieť počkať ešte necelé dva týždne. Sudca Milan Cisarik prerušil pojednávanie jeho kauzy do 9. decembra. Verejnosť a najmä hlavná postava prípadu, exminister Peter Kažimír, by sa mali dozvedieť, či je podľa nových pravidiel korupčný prípad premlčaný alebo súd o vine či nevine obžalovaného rozhodne.

Celý spor vznikol po tom, čo koalícia Smeru, Hlasu a SNS zmenila Trestný zákon a upravila premlčacie lehoty. Kažimír mal podľa obžaloby odovzdať úplatok 48-tisíc eur vtedajšiemu riaditeľovi finančnej správy Františkovi Imreczemu, aby ten urýchlil daňové konania firmám jeho kamaráta.

Peniaze mal údajne odovzdať v roku 2017 – obvinili ho v roku 2021, teda po štyroch rokoch. Podľa starých pravidiel to polícia stihla, keďže vtedy platilo, že vzniesť obvinenie za podplácanie musí do piatich rokov. Podľa nových pravidiel je však premlčacia lehota v takýchto prípadoch už iba tri roky, aktuality.sk

X X X

Študenti objavujú svet a moderné technológie v Kórei

Predstava, že štúdium môže otvoriť dvere do sveta, pre študentov Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave nie je len snom, ale realitou. Fakulta, známa svojim prepojením teórie s praxou a kvalitným vzdelávaním, opäť potvrdila svoju výnimočnosť, keď zorganizovala pobyt v technologicky vyspelom srdci Ázie – Južnej Kórei.

 Technológie na dosah: Špičkové vzdelanie a medzinárodná spolupráca

Študenti a pedagógovia navštívili popredné kórejské univerzity, medzi nimi Hanbat National University a Sun Moon University, kde sa zúčastnili workshopov a prednášok zameraných na robotiku, materiálové inžinierstvo a automobilové technológie. Návšteva však nebola len o teórii – účastníci mali možnosť vyskúšať si prácu v moderných laboratóriách zameraných na vývoj elektromobilov, OLED technológie či biomechatroniku.

„Na Sun Moon University sme navštívili oddelenie pokročilého automobilového inžinierstva, ktoré je naším partnerským pracoviskom. Bola to jedinečná príležitosť vidieť, ako sa vyvíjajú najmodernejšie technológie pre automobilový priemysel,“hovorí pedagóg Ján Danko.

 Študenti mali tiež možnosť nazrieť do zákulisia Kórejského automobilového testovacieho a výskumného inštitútu (KATRI), ktorý sa špecializuje na vývoj a testovanie autonómnych vozidiel. Zariadenia a postupy, ktoré tam videli, sú považované za jedny z najpokročilejších na svete. Okrem technologických zážitkov, študenti navštívili tradičné pamiatky, ochutnali miestne špeciality a spoznali kórejskú pohostinnosť.

„Spoznanie kórejskej kultúry bolo rovnako inšpiratívne ako návšteva technologických centier. Vidieť, ako si dokážu uchovať tradície a zároveň byť technologickým lídrom, nám dalo veľa,“priznáva jeden zo študentov.

 Štúdium na Strojníckej fakulte STUnie je len o získavaní teoretických poznatkov. Fakulta kladie dôraz na prepojenie s praxou, ponúka študentom zapojenie do reálnych projektov už počas štúdia a rozvíja partnerstvá s univerzitami a firmami po celom svete.

„Videli sme, že aj keď technické podmienky v Kórei sú na vysokej úrovni, náš spôsob výučby a softvéry, ktoré používame, sú plne porovnateľné. To nás motivuje pokračovať v štúdiu a snažiť sa dosiahnuť medzinárodnú úroveň,“zhodnotil svoju skúsenosť jeden zo študentov.

 Pridaj sa k tým, ktorí tvoria budúcnosť

Ak túžiš po vzdelaní, ktoré ťa pripraví na medzinárodnú kariéru a umožní ti objavovať svet, Strojnícka fakulta STU v Bratislave je tou správnou voľbou. Absolventi fakulty nachádzajú uplatnenie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí – v oblastiach automobilového priemyslu, robotiky, energetiky či moderných materiálov a technológií. Naštartuj svoju budúcnosť už dnes a príď na Deň otvorených dverí 13.2. 2025. /agentury/

X X X

krajina vyzýva NATO, aby jej budúci týždeň vystavilo pozvánku na vstup

Šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha žiada svojich náprotivkov z členských štátov NATO, aby na nadchádzajúcom ministerskom zasadnutí v Bruseli pozvali Ukrajinu do Aliancie. Vyplýva to z listu, na ktorý sa v piatok odvolala agentúra Reuters, píše TASR.

 „Vyzývam vás, aby ste ako jeden z výsledkov zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO 3. – 4. decembra 2024 podporili rozhodnutie pozvať Ukrajinu do Aliancie,“ napísal Sybiha.

 Sybiha vo svojom anglicky písanom liste argumentuje, že práve teraz je ten správny čas pozvánku vydať. „Domnievame sa, že pozvanie by malo byť v tejto fáze rozšírené,“ napísal podľa agentúry Reuters.

Podľa jeho slov by išlo o adekvátnu odpoveď spojencov „na neustálu eskaláciu vojny, ktorú rozpútalo Rusko a ktorej posledným prejavom je zapojenie desaťtisícov severokórejských vojakov a využívanie Ukrajiny ako skúšobného priestoru pre nové zbrane“. Narážal tým na nedávny ruský útok novou hypersonickou strelou Orešnik (Lieska) na východoukrajinské mesto Dnipro.

Eskaluje Rusko vojnu na Ukrajine, keď využíva vojakov KĽDR?

NATO vyhlásilo, že Ukrajina do aliancie vstúpi a že je na „nezvratnej“ ceste k členstvu. Nevydalo však formálnu pozvánku ani nestanovilo časový plán. Diplomati NATO tvrdia, že medzi členmi aliancie v tejto fáze neexistuje zhoda na prizvaní Ukrajiny. Akékoľvek takéto rozhodnutie by vyžadovalo súhlas všetkých 32 členských krajín NATO.

 Ukrajina trvá na tom, že členstvo v NATO je jediným spôsobom, ako zabrániť ďalšej agresii Ruska. Súhlasí však s tým, že do Aliancie nevstúpi, kým sa neskončí vojna s Ruskom. Bezodkladná pozvánka je prvým z piatich bodov tzv. víťazného plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Diplomati podľa Reuters tvrdia, že v NATO momentálne nie je zhoda v otázke pozvania Ukrajiny, pričom potrebný je jednomyseľný súhlas všetkých 32 členských štátov.

Šéf Kremľa Vladimir Putin vo svojich deklarovaných podmienkach ukončenia vojny stanovuje, že Ukrajina sa musí vzdať svojich ambícií vstúpiť do NATO a musí stiahnuť všetky jednotky zo svojich regiónov, na ktoré si robí nároky Rusko./agentury/

X X X

Viac mŕtvych ako mali USA vo Vietname a Kórei dokopy: Nezávislé ruské médiá zverejnili počty Rusov zabitých na Ukrajine

Za viac ako tisíc dní vojny, ktorú rozpútalo Rusko proti Ukrajine, padlo na bojisku minimálne 80 973 ruských vojakov. Zistila to ruská služba BBC s nezávislým serverom Mediazona, ktoré analyzujú verejne dostupné zdroje. Magazín The Economist nedávno napísal, že obe strany konfliktu platia hroznú cenu, a odhadol, že ukrajinských vojakov zahynulo 60-tisíc až 100-tisíc; počet zabitých Rusov v lete odhadol na 106-tisíc až 140-tisíc. OSN vo svojej novembrovej správe potvrdila 12 162 zabitých civilistov na Ukrajine.

„Najmenej 52 percent všetkých padlých predstavujú ľudia, ktorí pred začiatkom vojny neboli spojení s ruskou armádou,“ napísala ruská služba BBC. Zároveň upozornila, že k bilancii s Mediazonou a dobrovoľníkmi dospela na základe informácií z otvorených zdrojov: zo správ médií, oznámenia činiteľov či príspevkov príbuzných na sociálnych sieťach. Skutočný počet padlých bude pravdepodobne výrazne vyšší.

BBC zároveň píše, že rastú straty medzi dobrovoľníkmi, za ktorých považuje tých, ktorí sa ruskej armáde upísali po začatí invázie na Ukrajine. Ich podiel tvorí 22 percent z celkového počtu potvrdených strát na ruskej strane, uviedla stanica s tým, že niektorí dobrovoľníci zomierajú počas dvoch až štyroch týždňov od svojho vyslania na front. Pred rokom podľa BBC predstavovali 14 percent strát. Podiel trestancov na ruských stratách sa podľa BBC naopak znížil z 26 percent vlani v novembri na súčasných 18 percent.

The Economist o niekoľko dní skôr prišiel s odhadom strát na ukrajinskej strane, ku ktorému dospel okrem iného zbieraním údajov o zabitých v bitkách podľa uniknutých alebo zverejnených informácií spravodajských služieb, činiteľov, výskumníkov a dát z otvorených zdrojov. Magazín upozorňuje, že tieto informácie je ťažké nezávisle overiť, no napriek tomu načrtajú približný počet padlých. Spomína tiež, že možno ďalších 400-tisísc Ukrajincov je zranených natoľko, že je neschopných boja.

„V oboch krajinách je počet padlých v boji v pomere k počtu obyvateľov vyšší ako straty, ktoré utrpeli Spojené štáty vo vietnamskej a kórejskej vojne spolu,“ napísal The Economist. Počet ruských a ukrajinských padlých sa podľa neho blíži americkým stratám v druhej svetovej vojne. Straty Ruska na Ukrajine od roku 2022 prevyšujú počet obetí zo všetkých jeho vojen od roku 1945.

 Ani jedna z bojujúcich strán vlastné straty spravidla nezverejňuje, prípadne publikuje bilancie, ktorým sa príliš nedôveruje. Denník The Wall Street Journal v septembri odhadol ukrajinské straty na 80-tisíc padlých a 400-tisíc zranených. Odhady západných spravodajských služieb ohľadom ruských obetí sa líšia, niektoré uvádzajú počet zabitých až okolo 200-tisíc a zranených približne 400-tisíc, napísal vtedy americký denník.

 OSN medzitým vo svojej novembrovej správe potvrdila tisícky mŕtvych civilistov na Ukrajine, ktorí zahynuli kvôli ruskej vojne proti tejto krajine. Aspoň 9547 ich zahynulo na územiach kontrolovaných Kyjevom, na ktoré útočia Rusi. Ďalších najmenej 2615 zabitých OSN eviduje na územiach okupovaných Ruskom. Taktiež OSN upozorňuje, že skutočné čísla budú pravdepodobne výrazne vyššie. The Economist s ohľadom na civilistov píše až o desiatkach tisíc zabitých./agentury/

X X X

Luxusné Lamborghini jazdilo kľukato. Opitá hviezda Bayernu, zastavili ju policajti

V piatok ráno sa nevyrovnaná jazda Alphonsovi Daviesovi, hviezdnemu kanadskému obrancovi Bayernu Mníchov, vypomstila. Jeho luxusné Lamborghini sa malo ceste hýbať pokútnym spôsobom.

 Alphonso Davies nechýbal v zostave Bayernu v súboji Ligy majstrov proti Parížu St. Garmian (na snímke vpravo s Ousmane Dembelem).

Ako informoval Bild, v piatok nadránom o 2.15 h polícia v Mníchove zastavila luxusné Lamborghini, ktorého cena začína na 216 000 eur.

Za volantom sedel obranca Bayernu Davies. Policajtom sa nepozdávalo neštandardné vedenie vozidla, ktoré jazdilo kľukato. Policajti po priblížení sa k vozidlu zacítili alkohol a futbalistovi dali fúkať. Prístroj napokon ukázal 0,6 promile alkoholu v krvi, čo pre Kanaďana znamenalo pokutu 500 eur a mesačný zákaz šoférovania.

Davies mal napokon šťastie v nešťastí, nakoľko 0,6 promile nie je v Nemecku trestným činom. Za ten je považované, keď vodič nafúka hodnotu 0,8 promile a vyššiu.

Po incidente policajti Daviesovi neumožnili šoférovať a volant prevzal jeho kamarát, ktorý sedel vedľa neho.

Mimochodom, Davies sa na piatkovom dopoludňajšom tréningu objavil tak ako vždy a poriadne si zatrénoval. Prišiel však sponzorským autom, ktoré používajú hráči Bayernu. V sobotu sa Bayern o 18.30 h predstaví v šlágri nemeckej Bundesligi proti Borussii Dortmund./agentury/

X X X

Richard Gere vymenil USA za Španielsko, dôvod presťahovania na juh Európy jasne pomenoval

Hollywoodska legenda Richard Gere a jeho manželka Alejandra Silva.

Hollywoodska legenda Richard Gere (75) a jeho manželka Alejandra Silva (41) zažiarili na červenom koberci podujatia ELLE for Future, kde sa prvýkrát od ich presťahovania sa do Španielska zachytili objektívy bok po boku. Tento zásadný krok herec známy z filmov ako Pretty Woman či Americký gigolo vysvetlil ako rozhodnutie, ktoré bolo inšpirované silným pocitom spolunažívania v rámci komunity, ktorú v Španielsku našiel.

 „Je to nádherné miesto,“ prezradil Gere pre magazín Elle Spain. „Rozprávali sme sa o komunite – tu je veľmi silná, ľudia sa o seba navzájom starajú. V mojej časti sveta sa takéto sociálne a komunitné väzby začínajú rozpadávať a preto si ich veľmi vážim,“ opísal herec.

 Alejandra Silva, rodáčka z Madridu, ktorá sa pred ich svadbou presťahovala do USA, dostala od svojho manžela „darček“ v podobe návratu do jej rodnej krajiny. Rodina sa usadila v španielskej metropole spolu s ich dvoma synmi – 5-ročným Alexandrom a 4-ročným Jamesom. „Moja žena je Španielka a strávila v USA sedem rokov, takže teraz je rad na mne, aby sme pár rokov žili v Madride blízko jej rodiny,“ prezradil herec v relácii The Tonight Show Starring Jimmy Fallon. „Naši chlapci sú bilingválni, takže v tomto smere budú napredovať.“ Dvojica vychováva aj deväťročného Alberta, Alejandrinho syna z predchádzajúceho vzťahu. Gere sa s Alejandrou Silva oženil v roku 2018./agentury

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.