iSpigl

internetové noviny ispigl.eu

iSpigl

Po Hitlerovi, Heydrichovi v Praze na Hradě chybělo stanovisko Scholze, velmoci Evropy, Německa

  Celá Evropa je dnes ve velkých nesnázích a utrpení, které měli řešit politici z mnoha zemí ciziny v Praze na Hradě, a hlavně kancléř velmoci Evropy Scholz. Měl pronést zásadní stanovisko ke klidu v Evropě bez zbraní, válčení a spolupráci všech zemí, které prosazoval po Hitlerovi i kancléř Schröder. Scholz má odmítnout všechny dodávky zbraní Ukrajině, aby konečně přestalo vraždění Ukrajinců a Rusů, řešit i důležitá stanoviska Ruska o fašistech na Ukrajině a v dalších zemích Evropy. Ani Němci Západu a NDR se po Hitlerovi nevraždili.

Bohužel, o tom nepadlo ani slovo v Praze na Hradě, kam Hitler dosadil i Heydricha, a Scholz s Německem a EU, Leyenovou, tápou, a nemají jasný cíl na vyřešení ekonomické  krize v Evropě a spokojený život všech národů Evropy bez války a zabíjení lidí.

Scholz se tak staví do pozice Hitlera, kdy celý svět nakonec bojoval proti němu, a dnes celý svět s Německem bojuje proti Rusku, i když mnoho Němců už dnes je proti tomu a chtějí spolupráci s Ruskem, levný plyn, ropu, PHM, energii a další suroviny, pro které právě Hitler táhl do Ruska a do dalších zemí světa. 

X X X

Putin podepsal dekret, který převádí projekt Sachalin 1 pod ruskou správu

 Exxon Mobile již začátkem srpna uvedl, že se chystá převést svůj podíl na „jinou stranu“. Jeho partnery v projektu jsou ruská firma Rosněfť, indická ONGC Videsh a japonská Sodeco. Těžba ropy v rámci projektu Sachalin 1 před zahájením ruského útoku na Ukrajinu dosahovala 220.000 barelů denně, letos v červenci však klesla na pouhých 10.000 barelů denně, píše Reuters.
 Putin již v létě podepsal podobný dekret, kterým převedl na nově vytvořenou ruskou společnost práva k rozsáhlému plynárenskému projektu Sachalin 2, ve kterém mají podíly britsko-nizozemská společnost Shell a japonské firmy Mitsui a Mitsubishi.

Rusko schválilo žádosti obou japonských firem, aby získaly podíl v novém provozovateli. Shell však označil za „zcela nepravděpodobné“, že by takový podíl převzal, napsala agentura Bloomberg.

X X X

Balkánské kandidátské země mohou ze summitu vyvodit, že členství v unii je zbytečné, míní Gregorová

Pražský hrad hostil státníky 44 evropských zemí ve zcela novém formátu. Stane se tzv. Evropské politické společenství (EPS) platformou, která přispěje stabilitě a prosperitě Evropy? V pořadu Pro a proti na Českém rozhlasu Plus debatovali pirátská europoslankyně Markéta Gregorová a bývalý velvyslanec ve Francii Petr Janyška.

„Evropské politické společenství dává nebezpečný precedent, protože s tímto projektem přišel francouzský prezident Macron v okamžiku, kdy kandidátský status na členství v Evropské unii dostaly další země a on ji rozšiřovat nechce,“ uvádí v Pro a proti europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

Bývalý velvyslanec ve Francii a v Polsku, publicista Petr Janyška vítá toto společenství jako velký přínos.

„Čtvrteční schůzka znamenala, že celá Evropa seděla u jednoho stolu, poprvé. Ukazuje se, že Evropa drží spolu, ať členové EU, nebo nečlenové. Včera tedy byla celá Evropa proti Putinovi a to je důležité.“

Politička připomíná, že nesnižuje historický význam setkání. „Je dobře, že se lídři setkali a ukázali možná ne to, že Evropa je jednotná, ale že se dokáže spolu bavit. Moje kritika ale směřuje k dlouhodobému hledisku EPS. Balkánské kandidátské země teď možná uslyší, že členství v EU je pro ně zbytečné, protože mají odteď už i politickou platformu.“

Janyška ale v novém formátu nebezpečí nevidí. „Všechny země, které ještě nejsou v unii, ale usilují o členství, mají jasně nastavený program přidružování. Včerejší setkání je hlavně signál světu, že my jsme všichni na jedné lodi a proti Putinovi.“

‚Veškeré své naděje‘

„Balkán pojí se členstvím v EU veškeré své naděje, tamní lidé chtějí být členy unie. Obávám se, pokud se tyto naděje ukážou jako plané, že tyto země jsou křehké, a když jejich naděje rozstřelíme, uvrhneme je do náručí tamních radikálů a populistů, kteří chtějí využít zklamání lidí z Evropy,“ varuje Gregorová.

„S rozšiřováním Evropské unie se ukazuje, že bude třeba upravit rozhodovací a další mechanismy,“ upozorňuje Janyška.„To je velmi těžké a dokud k této změně nedojde, tak na další rozšiřování unie nepřijde a Evropské politické společenství s tím nemá nic společného.“

Europoslankyně souhlasí, že je nutné reformovat EU pro přijímání dalších států i pro reflexi toho, jak se některé členské země chovají, například Maďarsko.

„Zjevná odpověď je přechod z jednomyslného hlasování v Radě EU na hlasování tzv. kvalifikovanou většinou,“ doporučuje Markéta Gregorová (Piráti).

„Včera to byla fantastická příležitost pro mnoho politiků a mnoho různých vztahů, které tam nastartovaly nebo posílily. Také pro Českou republiku bylo toto setkání obrovská reklama. Proto musíme být Macronovi vděční, že s tímto nápadem EPS pořádat v Praze přišel,“ chválí Petr Janyška.

X X X

STŘEDULA  A  BABIŠ  RÁZNĚ  VYSTUPOVAT  NA  VEŘEJNOSTI  A  USLOVAT  O  FUNKCI  PREZIDENTA,  ČASTĚJI  O  TOM  HOVOŘIT  V  TELEVIZI,  ROZHLASE,  MÉDIÍCH

FIALA  DEN  ZE  DNE  NIČÍ  CELOU  ČR  A  OBČANY

Vládo, konej, vyzvali odboráři. Strop na energie jim proti zdražování nestačí

Hodinu a půl trvala na Václavském náměstí v Praze demonstrace odborů s názvem Pět minut po dvanácté. Lídr ČMKOS Josef Středula v sobotu řekl, že akce má dát vládě najevo, že je potřeba pomáhat lidem a firmám. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása varoval, že inflace dopadá i na ceny zdravotnických pomůcek. „Vládo, konej!“ vyzvala odborářka zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

 Na demonstraci měly podle organizátorů dorazit desítky tisíc lidí z různých koutů Česka. Policie však účast odhadla na jednotky tisíc. Předseda odborů Josef Středula na začátku demonstrace uvedl, že se neschází proto, že nemají co na práci. K lidem poté citoval Václava Havla. „Jsme tady proto, abychom dali vládě najevo, že je potřeba pomáhat lidem i firmám,“ řekl k davu.

„Není správné, aby si lidé museli hledat druhou nebo dokonce třetí práci. Chceme důstojnou práci, život i mzdu,“ vyjádřil se dále Středula a vyzval, aby vláda okamžitě zvedla minimální mzdu na 18 200 korun.

Vedoucí odborových svazů zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková, která si po něm vzala slovo, zdůraznila, že třeba máslo před půl rokem stálo 30 korun. Nyní stojí 80 korun. „Kolik bude stát na Vánoce olej?“ ptala se davu, který ji podpořil potleskem a pískáním.

„Dnešní demonstrací chceme docílit toho, aby lidé, kteří mají konat, tak konali. Tedy vláda a Senát. Hypotéky narostly do obrovských rozměrů. Mladí dneska nemají kde bydlet,“ vyjmenovala problémy. „Vládo, konej!“ vyzvala Žitníková.

Ministr mi řekl, ať mu o inflaci nepovídám

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása zdůraznil, že drahota dopadá i na lidi, kteří jsou závislí na pomoci druhých. „Nedávno mi psala jedna stará paní. Pomozte mi, mám kyslíkový přístroj, který je na elektřinu a já ho nemohu zaplatit. Nemohu ale bez něj žít,“ citoval příběh Krása.

Ten také varoval, že dochází ke zdražování zdravotnických potřeb: „Když jsem byl nedávno za ministrem zdravotnictví, tak mi řekl, ať mu o inflaci nepovídám, že to není jeho téma.“

Svou zástupkyni mají na demonstraci i odbory České pošty. Jejich předsedkyně Jindřiška Budweiserová zdůraznila, že poště chybí peníze na lepší mzdy. „Chceme, aby poštovní služby byly dostupné. Protože na venkově je to často poslední dotek státní správy,“ řekla Budweiserová, která také připomněla, že právě poštovní doručovatelé jsou mnohdy pro lidi na venkově jediným sociálním kontaktem.

Česko rozděluje vláda, a to na bohaté a chudé

Předseda odborových svazů KOVO Roman Ďurčo opět zdůraznil, že situace je vážná. „Ceny potravin v Česku rostou téměř nejrychleji v EU. Co na to vláda? Rozdává almužny,“ uvedl ve svém projevu.

Podle něj lidé pořád slyší, že si mají utáhnout opasky. „Teď si máme opasek utáhnout několikrát silněji a dát si na sebe svetr. To je pro nás nepřijatelné,“ řekl do davu, který mu za slova tleskal. Ekonomika se podle jeho slov začíná hroutit.

„Dnešní akce nemusí být poslední a může být i tvrdší,“ varoval. Po něm si vzal opět slovo Středula. „Vládo, prosím, uvědom si, že ti, co demonstrují, tak Česko nerozdělují. To rozdělujete vy, na bohaté a chudé,“ pronesl šéf odborů.

Podle něj od letošního ledna vláda udělala extrémně málo kroků. „Proč ještě nedávno říkala, že stropovat ceny nebude? Pak před volbami názor změnila. Je to náhoda, nebo neschopnost?“ dodal Středula. Po hodině a půl sobotní demonstraci zakončila hymna.

„Zdražování cítíme všichni“

Středula ještě před začátkem demonstrace pro iDNES.cz řekl, že přijdou ti, co mohou. Kolik lidí však dorazí, si netroufl odhadovat. „V odhadech jsem byl vždycky střízlivý. Každopádně, kdyby to bylo v řádech tisíců nebo desetitisíců, tak i to je hodně,“ uvedl Středula. Ten také poznamenal, že právě tohle je demokracie.

„Doporučoval bych, aby na to (demonstraci pozn. red.) odezva byla,“ komentoval dále šéf odborů. Ten také zdůraznil, že v rámci svého zaměstnání chrání lidi. „Vystupuji tady jako předseda odborů. Nebude tady nic v prezidentském smyslu,“ doplnil a opakovaně poté odmítl, že by na demonstraci sbíral právě podpisy na kandidaturu.

Naopak podpisy na místě sbírá kandidát KSČM Josef Skála, který má na místě i malý stánek. Na akci se sešla také skupinka s vlajkami KSČM. Mladý komunista reportérce iDNES.cz řekl, že přišel, protože ho se*e pravicová vláda, která nic nedělá pro lidi. „Omezují svobodu. Už dva roky jsem dospělý, platím plné jízdenky, a ty ceny jsou neskutečný,“ řekl asi 20letý muž, který dorazil ze západních Čech.

Lidé, kteří dorazili na demonstraci, se již postupně z hlavního nádraží přesunuli na Václavské náměstí. Například paní Lenka ze svazu potravinářů ještě před začátkem akce pro iDNES.cz zdůraznila, že krize se dotýká každého. „Zdražování cítíme všichni,“ uvedla při přípravě transparentu u hlavního nádraží.

„Jsme tu proto, aby to nebylo horší, než už to je. Určitě se nám to nelíbí, vláda měla konat něco ohledně cen, nejen energií,“ doplnila paní Lenka. K ní se přidal i Jiří Duben, který rovněž patří do svazu potravinářů. Na akci to neměl daleko, je totiž z Prahy.

„Nevíme, kolik nás bude. Samozřejmě jsme dali lidem echo, aby přišli. Chceme ukázat, že máme zájem na řešení. Nejde jen o zaměstnance, ale i firmy,“ komentoval pan Jiří. Podle něj vláda mluví o zastropování pro lidi, ale na firmy vůbec nemyslí.

X X X

Vláda se nám řehtá, přijde defenestrace? Ostrá slova protestujících na Václaváku

Vláda se nám řehtá, nedělá nic pro obyčejné lidi. Nejen takové názory padaly na demonstraci, kterou svolala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Na Václavském náměstí se sešli nejen odboráři, ale také zástupci neparlamentních stran či aktivistických sdružení. Redakce CNN Prima NEWS se zeptala účastníků protestu, proč přišli dát najevo svou nespokojenost.

Demonstranti zaplnili horní čtvrtinu Václavského náměstí. Po celou dobu konání protestu troubili na houkačky a mávali svými vlajkami, na některých z nich byla vyznačena loga jednotlivých odborových svazů, jiné nesly znaky již neparlamentních stran ČSSD a KSČM.

Policie počet účastníků odhadla na několik tisíc, demonstrace tedy měla výrazně nižší účast než dřívější odborářské protivládní protesty, které před deseti lety přilákaly desítky tisíc lidí. Předseda ČMKOS Josef Středula přesto vyjádřil s účastí spokojenost a odmítl i srovnávání se zářijovými protesty odpůrců vlády.

 Někteří účastníci protestů otevřeně vyjádřili svou frustraci z toho, že i přes viditelnou nespokojenost v řadách veřejnosti chybí politická vůle konat. „Lidé chodí na demonstrace, dávají svůj nesouhlas hlasitě najevo, ale nic se neděje. Jsem už na několikáté demonstraci. Vláda se nám řehtá. Blíží se zima, takže to bude ještě horší,“ řekl redakci CNN Prima NEWS postarší muž, který přijel z Moravy.

Vláda podle něj neposlouchá odborníky, kteří jí radili se zastropováním ceny energií. Když na to kabinet nakonec přistoupil, tak to vzal ze špatného konce. „Místo toho, aby ceny energií zastropovali u výrobce, tak jim to budou dotovat – a zase z našich peněz. To je do nebe volající kravina. To, že přidají důchodcům, je spíše ze zákona než z jejich vůle. Je to stále horší a horší. Nevím, jak dlouho to bude trvat, než začne pořádná defenestrace nebo něco takového,“ svěřil se reportérům.

Částečnou nespokojenost s vládou přiznal muž z městečka u Českého lesa na západě republiky, který přišel se skupinou členů Odborového svazu KOVO. „Vadí mi, kam se náš stát ubírá. Myslím, že by vláda mohla být akčnější ve všech otázkách, ať už sociálních nebo ekonomických. Možná nedělá špatné kroky, ale dělá je pomalu. To je docela zásadní. Čekají až na doraz. Musíme jim dát najevo, aby jednali akčněji. Neříkám, že dělají všechno špatně, ale pomalu,“ vyjádřil se pro CNN Prima NEWS.

„Vláda nedělá pro obyčejné lidi nic. Pracující člověk přežívá. Už tu není střední třída, jsou tu jen chudobní a bohatí. Vláda by měla nějak zastropovat ceny energií, zajistit úlevy na potraviny, snížit daně,“ vyjmenoval požadavky muž s vlajkou OS KOVO, který přijel až z Karviné.

Nejsme náckové, jsme jenom feministky

Na Václavském náměstí se nesešli jen odboráři, ale také různá aktivistická sdružení. „Chceme podpořit to, proti čemu se tu demonstruje, tedy proti chudobě. Samy to pociťujeme. Vláda by měla víc podpořit ohrožené skupiny, jako jsou ženy samoživitelky nebo lidi na ulici, zvýšit životní minimum, přidat rodinám, pomoct sociálně slabým,“ vyjmenovala důvody své přítomnosti na Václavském náměstí mladá žena, která se představila jako členka brněnského kolektivu SdruŽeny.

Inflace tvrdě dopadá také na studenty, což potvrdila další žena. „Pociťuju to na jídle, cestování i na bydlení. Dneska jsem tu za státní úřednictvo – myslím, že by mělo mít lepší podmínky, třeba ne zamrzlé platy,“ doplnila svou kolegyni z feministického kolektivu. Na otázku, zda se zúčastnila i dřívějších demonstrací, odpověděly ženy jednoznačně: „Nejsme náckové, jsme jenom feministky.“

 Nemalou dávku kritiky s sebou do Prahy přivezli také zástupci Unie orchestrálních hudebníků ČR. Muž středního věku s transparentem „Nedovolme zprivatizovat kulturu“ se opřel především do ministerstva kultury.

„Kultura nemůže být v soukromých rukou. Muzea, památky, ale i kulturní instituce zřizované městy a kraji ze své podstaty nemohou být výdělečně činné. Z toho důvodu nechceme tyto instituce privatizovat. Pokud je ale zprivatizujeme a budeme vytvářet zisk, kulturu to zdevastuje. To byl hlavní důvod, proč jsem na demonstraci. Máme unikátní systém hudebního školství ve srovnání se zbytkem Evropy i velké množství kulturních institucí v krajích a obcích. Bohužel je kultura nedofinancovaná z veřejných prostředků, nedochází k narovnání příspěvků. A vzhledem k výši inflace je to znát,“ uzavřel.

X X X

Cenová regulace i růst minimální mzdy. Odboráři na demonstraci přednesli požadavky

Václavské náměstí bylo svědkem další protivládní demonstrace. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolala pražský „protest proti chudobě“, během něhož zopakovala své požadavky na kabinet Petra Fialy (ODS). Na akci nakonec dorazily jen jednotky tisíc lidí, což je podstatně méně, než odbory očekávaly. Podle odborového předáka Josefa Středuly vláda zaspala při řešení současné krize. Šéf ČMKOS zároveň odmítl, že by událost měla cokoliv společného s jeho kampaní do prezidentských voleb. Přesto však byl k vidění člen jeho týmu, který na akci sbíral podpisy.

„Demonstrace nespokojených zástupců zaměstnanců a občanů bude slušná, korektní, ale nekompromisní,“ sliboval dříve Středula. Na žádné z předchozích odborářských demonstrací se podle něj žádné incidenty neuskutečnily.

 Pení dění skutečně proběhlo bez problémů. Středula však původně tvrdil, že do Prahy dorazí desítky tisíc lidí. Nakonec se však musel spokojit jen s několika málo tisíci. „Jsem rád, že lidé přišli v takovém počtu. Musím všem poděkovat, že vyslyšeli naši žádost, že pokud chtějí na demonstraci extremistickou, tak ať nechodí,“ řekl CNN Prima NEWS Středula.

Akce se mimo běžných lidí zúčastnili i někteří politici. Přímo v davu byli třeba šéf ČSSD Michal Šmarda, předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta nebo komunisté Josef Skála a Marta Semelová. „Jsme tady, jelikož požadavky odborů považujeme za velmi racionální a je potřeba bojovat proti chudobě v České republice,“ řekl pro CNN Prima NEWS Šmarda. Mezi lidmi byla také exministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Odbory podle Středuly nejsou spokojeny s tím, jak vláda zvládá současnou krizovou situaci. Případná obměna členů kabinetu by podle něj mohla situaci uklidnit, ale je pouze na premiérovi.

„Respektujeme výsledky voleb, jsme demokraté,“ podotkl již dříve šéf ČMKOS. O vyhlášení generální stávky vedení odborů podle něj zatím nemluvilo, ale do budoucna Středula tento krok nevyloučil. „Nikdy se žádného nástroje nevzdáváme dopředu,“ poznamenal.

Podle něj je nutné, aby vláda bezodkladně navýšila nejen minimální mzdu, ale také sociální dávky včetně příspěvku na péči a rodičovského příspěvku. „Dále vyzýváme vládu, aby zastavila rozklad veřejných financí a zajistila dostatečné rozpočtové příjmy potřebné pro pomoc podnikům i občanům zvýšením solidarity v daňovém systému. Vládu dále žádáme, aby připravila a co nejrychleji uvedla do života za účasti sociálních partnerů národní protikrizový plán,“ uvedl Středula.

Středulův člověk na demonstraci sbíral podpisy

Středula plánuje na začátku příštího roku kandidovat na prezidenta. Jako nezávislý kandidát potřebuje, aby jeho kandidaturu podpořila petice s alespoň 50 tisíci podpisů voličů. Spojení demonstrace s kandidaturou odmítl. „Středula nechystá žádnou podpisovou akci v souvislosti s demonstrací. Hanba by mě fackovala. Jsem předsedou odborů, je to odborová akce,“ pronesl v týdnu.

Redaktoři CNN Prima NEWS však přímo během demonstrace zaznamenali, že tomu tak není, neboť kdosi ze Středulova týmu skutečně sbíral podpisy pro jeho kandidaturu. „Objevil se tu i jiný kandidát, který měl mezi demonstranty stánek. Jiní to udělali, já to neudělal. Pokud si někdo vzal petiční arch, jsem mu vděčný, ale bylo to z jeho vůle. Nebylo to z vůle Josefa Středuly,“ reagoval na dotaz CNN Prima NEWS šéf ČMKOS. Druhým kandidátem, kterého Středula zmínil, byl Josef Skála.

X X X

HORNÍK   DŘEL   20  LET  V  DOLE,  DNES  BUDE  BEZ  BYTU,  TO  JE  POLITIKA  FIALY,  KTERÝ  NIC  NEDOKÁZAL

Fáral jsem pro OKD 20 let. Teď mě vyhazují z bytu, zní v protestním pochodu

Centrem Ostravy prošel protestní průvod namířený proti praktikám realitní kanceláře Heimstaden. Ta vlastní na Ostravsku 42 tisíc někdejších hornických bytů, které při privatizaci dolů nejprve převzal podnikatel Zdeněk Bakala. „Dvacet let jsem robil na šachtě a teď mě chtějí vyhodit z bytu. Realitka se mnou jedná jako s nějakou špínou,“ stěžuje si během pochodu 61letý Jaroslav Klouček. Mluvčí Heimstaden Kateřina Piechowicz však odmítá, že by realitka nájemníky protiprávně vystěhovávala či jinak poškozovala.

Heimstaden neinvestoval nic, po mně chtějí 1,5 milionu. Město pro lid, ne pro zisk. Bydlení je právo. To jsou tři hesla z mnoha podobných, které nesou v protestním pochodu převážně mladí lidé. Průvod proti praktikám české pobočky švédské realitní kanceláře organizuje občanské sdružení Limity jsme my.

V šiku kráčí přes 200 protestujících, s tvářemi mladých lidí ale ostře kontrastují vrásčité obličeje penzistů. To jsou nájemci takzvaných finských domků v havířské kolonii Liščina v Ostravě.

Dva miliony nemá, skončí na ulici?

Mladí aktivisté se postavili za stovky nájemníků, které realitka Heimstaden měla dostat do zoufalé situace v celém někdejším ostravsko-karvinském uhelném revíru. Všude tam, kde Ostravsko-karvinské doly (OKD) postavily krátce po válce provizorní „skládací“ dřevěné finské domky. Jako provizorium pro havíře, údajně na třicet let. Teď se realitka nechala slyšet, že finské domky odprodá nájemcům, případně je zbourá.

 „V červenci mi přišel tento dopis od Heimstadenu,“ mává psaním 61letý Jaroslav Klouček z kolonie Liščina. „Realitka mi oznámila, že má zájem prodat polovinu finského domku, ve kterém bydlím. Minimálně za 1,89 milionu korun. Je to 1+1 v provizorní dřevěné boudě, ale chtějí za to neuvěřitelné peníze. Když jsem dopis otevřel, strašně si mi zvedl tlak a myslel jsem, že se vybulim.“

Dva miliony nemá. „Skončím na ulici?“ ptá s Klouček. Realitka mu slibuje náhradní bydlení. „Jaké? Na ubytovně skončit nechci,“ bojí se hornický důchodce. Od Heimstadenu dostal pouhých 30 dnů na to, aby o koupi projevil zájem. V dopise se píše, že jinak realitka nabídne nemovitost obci a posléze třetímu nájemci.

„Za celý ten měsíc se mi v Heimstadenu nepodařilo s nikým promluvit. Nikdo mi nevysvětlil, co to má všechno znamenat. Jednali se mnou jako s nějakou špínou, nepustili mě ani přes vrátnici. Nevím, co teď bude. Bojím se každého zazvonění, že už mě přicházejí vystěhovat.“

Past na penzisty

Kdyby pan Klouček s odkupem finského domku souhlasil, musel by ovšem během tří měsíců předat Heimstadenu minimálně 20 procent z požadované částky. A záhy rychle doplatit i zbytek. „Dvacet procent, to je skoro 400 tisíc korun. Kde bych je vzal? A kde bych sebral celé dva miliony? Důchodci už žádná banka nepůjčí. Je to vyhazov, nic jiného.“

Další obyvatelé Liščiny mluví o pasti na nemajetné důchodce. Jedna žena, která přišla protestovat, v kolonii Liščina žije 41 let. Místo slov se jen rozpláče. A 75letá Marie Dobešová, která rovněž žije v kolonii, si nebere servítky: „Je to krádež. Nic jiného než krádež.“

Finský domek, tedy byt 1+1 s dřevěnou konstrukcí, si pronajala kvůli zahradě, neboť chová psy. „Byla to jen kupa špatného palivového dříví. Na vlastí náklady jsem všechno zrekonstruovala, nová elektrika, podlahy, padly na to moje životní úspory, statisíce korun. A teď mě vyženou?“

Podivná odměna za fárání

Jaroslav Klouček připomíná, že kdysi dostal byt od těžební firmy OKD za podpis, že na šachtě odpracuje deset let. „Vydržel jsem to dvacet let, na Dole Jeremenko, Dole Paskov a Dole Vítězný únor,“ připomíná černouhelné doly, kterými prošel. „V OKD jsem si zničil zdraví a několikrát jsem při hornických neštěstích málem přišel o život. To je nějaký vděk? Vyhodit z domu starého havíře. Pánbůh zaplať těm mladým, že se nás teď zastávají,“ říká a srdnatě šlape v šiku protestujících.

Průvod startuje u městské galerie PLATO, pokračuje přes hlavní ostravské Masarykovo náměstí a končí před sídlem české pobočky švédské realitní kanceláře Heimstaden. Je to bývalé ředitelství OKD, nyní rozlehlé sídlo vlastní developerská firma Asental podnikatele Zdeňka Bakaly.

Byty OKD, nekonečná kauza

Nátlak na vesměs starší nájemce finských domků je pouze další etapou takzvané kauzy Byty OKD. Ta začala v roce 2004, když stát odprodal Zdeňku Bakalovi státní podíl v těžební firmě. Součástí tehdejší smlouvy s Fondem národního majetku bylo, že Bakala 44 tisíc hornických bytů levně odprodá nájemcům. Začínající uhlobaron horníkům slíbil, že byty bude prodávat za průměrnou cenu 50 tisíc korun, za stejné peníze si měli nájemci koupit i byty ve finských domcích.

Bakala smlouvu nedodržel, byty si ponechal a jen prudce zvedal nájemné, realitní společnost však později prodal. Stát 44 tisíc hornických bytů prodal Bakalovi za 1,7 miliardy korun, Švédové z Heimstadenu za téměř stejný fond (42 683 bytů) dali 33 miliard korun. Kauza Byty OKD se zdá být nekonečnou, nyní se dotkla nájemců dřevěných finských domů. V Ostravě, Karviné, Horní Suché, všude v hornickém revíru.

 Porušování dohod?

Za ohrožené nájemníky v kolonii v Horní Suché bojuje Tomáš Dinkov z Hnutí budoucnost. Protestní průvod stojí pod okny ředitelství Heimstadenu v Ostravě a Dinkov řeční: „Realitka se představuje jako přátelská společnost vzhledem k nájemníkům. Je to přesně naopak. Nájemníky například drží celé roky na krátkodobých nájemních smlouvách, na tři měsíce, na půl roku. Tím Heimstaden porušuje dohody, které sám uzavřel se Sdružením nájemníků ČR. Ta dohoda říká, že krátkodobá smlouva může být jen ta první uzavřená s nájemníkem. Další už musí být řádná.“

Jak se reportér CNN Prima NEWS přesvědčil přímo v kolonii Liščina, na krátkodobých smlouvách je tam mnoho nájemců. Hana Severová žije na Liščině dvacet let a nikdy se prý nestalo, aby včas nezaplatila nájem. Přesto dostává jen půlroční smlouvu. „Teď to mám jen do prosince. Je to hrozné se pořád bát, že nás vyhodí,“ říká žena.

Tomáš Dinkov švédské realitce vyčítá, že vytváří nedůstojný vztah k nájemníkům. A například k makléři Petru Žilinskému, který je podepsán pod výzvami k odkupům finských domků, se údajně nájemníci nemají vůbec šanci dostat. Pozvánky na veřejné schůze nájemníků přímo na Liščině prý zástupci Heimstadenu odmítají.

Heimstaden: O ceně s klienty jednáme

„Chcete se sejít s panem Žilnským? Schovka se hraje v desátém patře. Před chudobou za chudobou, je nám jedno, kam ti lidi půjdou,“ parafrázují organizátoři protestu z občanského sdružení Limity jsme my zkušenosti nájemníků z centrály Heimstadenu. Z oken ředitelství si několik osob natáčí a fotí celý protest.

Tisková mluvčí Heimstadenu Kateřina Piechowicz v rozhovoru pro CNN Prima NEWS odmítá jakákoliv pochybení společnosti. Na otázku, proč realitka žádá za 1+1 až 2+1 v 70 let starém dřevěném domku 1,5 až 2 miliony korun, odpověděla: „Současný vlastník koupil portfolio za reálnou tržní cenu, nemůže ho tak prodávat zásadně pod touto cenou. Několik desítek našich klientů již o odprodej projevilo zájem. O ceně jsme připraveni dále jednat a takto to komunikujeme i s našimi klienty.“

Demonstrace končí. Senioři mezi šedesátkou a osmdesátkou tleskají mladým lidem, kteří za ně přišli bojovat před ředitelství Heimstadenu. Vzápětí mladí děkují těm starším za jejich odvahu sdělit veřejně svědectví o praktikách realitky.

X X X

Exploze Krymského mostu je pro Kreml potupa. Rusové jsou v šoku, tvrdí Just

Poškození Kerčského mostu je pro Kreml mediální potupou, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jiří Just. Most je totiž podle něj symbolem ruské anexe poloostrova. Rusové jsou po výbuchu v šoku, nečekali totiž, že někdo může zasáhnout tak citlivý objekt. Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr k tomu řekl, že dočasné vyřazení mostu představuje komplikace, jelikož bez něj Moskva nemůže území Krymu efektivně zásobovat.

Podle Justa je Kerčský most symbolem celé anexe Krymu. „Pro Moskvu znamená, že Krym je součástí Ruska a už se nikdy od něho nehne. Co se týče Kremlu, nebyla slyšet žádná reakce Vladimira Putina. Zatím mlčí i Dmitrij Medveděv, který v letošním dubnu prohlásil, že pokud se něco mostu stane, bude to mít dalekosáhlé následky,“ řekl Just a dodal, že poničení spojnice mezi Krymem a Ruskem představuje pro Kreml mediální potupu.

Politolog se ve vysílání CNN Prima NEWS vyjádřil i ke spekulacím, že za útokem nestojí Ukrajinci. „Vzhledem k reakcím ukrajinské strany – kdy i představitel úřadu prezidenta na sociálních sítích zveřejnil posměšné zprávy – se velice pravděpodobně jedná o ukrajinský útok,“ podotkl. Dodal, že běžní obyvatelé Ruska jsou v šoku. Nečekali totiž, že kdokoli může zasáhnout tak citlivý objekt, který byl zároveň pýchou Moskvy.

Podle bezpečnostního analytika Visingra představuje vyřazení Kerčského mostu pro Kreml značné komplikace. „Ze strategického hlediska i dočasné vyřazení mostu znamená pro Rusy vážný problém. Pokud by o něj přišli, nejsou schopni Krym efektivně zásobovat, přitom tamní zásoby topného paliva údajně vydrží jen dva týdny,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ruské tvrzení, že za explozí stálo nákladní auto, je podle Visingra poměrně nedůvěryhodné, jelikož na obou koncích mostu se vozidla skenují a policie v nich hledá výbušniny. „Ať už příčinou bylo cokoliv, podařilo se Ukrajincům obranné systémy překonat, což znamená pro Rusy velký důvod k znepokojení,“ uzavřel.

Just se domnívá, že Rusko má kapacity na silnou vojenskou reakci. „Rusko má stále strategické bombardéry, které mohou vystartovat a rozbombardovat celý Kyjev. Někteří ruští politici dokonce začali sdílet na Telegramu souřadnice klíčových budov v ukrajinském hlavním městě,“ řekl.

X X X

Rozpadne se Putinovi jeho režim? Uvnitř Kremlu mají o vliv zápasit dvě frakce

Pod ruským prezidentem Vladimirem Putinem se údajně už značně otřásá křeslo. Podle amerických zpravodajců už totiž čelí otevřené kritice i od lidí ze svého nejbližšího okolí. Informují o tom americká média. Čím dál více se ozývají také nespokojení vojenští analytici a osobnosti ruských sociálních sítí, které donedávna Putinovu invazi na Ukrajinu kvitovali.

S informací o vzdoru přímo uvnitř nejvyššího ruského velení přinesl deník The Washington Post. Podle něj měl jeden z blízkých Putinových lidí ruského prezidenta přímo kritizovat kvůli zdlouhavým bojům a očividně nezvládnuté mobilizaci, kterou šéf Kremlu před nedávnem vyhlásil.

 „Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov připustil, že ohledně mobilizace probíhaly uvnitř Kremlu jisté debaty, ale odmítl veškerá slova o tom, že by kdokoliv otevřeně konfrontoval Vladimira Putina,“ uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Peskov pro americký deník dále zmínil, že během takových chvil je zkrátka běžné, že panují neshody. „Ale je to vše součástí obvyklého pracovního procesu,“ tvrdí mluvčí Kremlu.

Poslední dny a týdny se však Putin čím dál více dostává pod palbu osob, které mu až doposud byly věrné a jeho válku na Ukrajině ve velkém kvitovaly. Příkladem budiž blogeři, kteří zejména na sociální síti Telegram řadu měsíců fandili ruským operacím na Ukrajině, ale v poslední době jsou stále kritičtější.

Vadí jim zejména vedení samotné „speciální vojenské operace“, jak válku Kreml dodnes nazývá. Jedním z kritiků ruského počínání je i Igor Girkin známý rovněž jako Igor Strelkov. Ten se v roce 2014 podílel na anexi Krymu a následně se dokonce stal ministrem obrany v samozvané Doněcké lidové republice, přičemž z této funkce později musel odejít.

 Dochází v Kremlu ke střetu dvou frakcí?

ISW informoval, že podle některých ruských blogerů spolu v Kremlu zápasí dvě frakce. Čelními představiteli jedné z nich mají být vládce Čečenska Ramzan Kadyrov a zakladatel paravojenské žoldnéřské organizace Vagnerova skupina Jevgenij Prigožin. Údajně usilují o to, aby válka pokračovala a došlo k naplnění ideologických cílů. Podle blogerů však přitom nehledí na cenu, kterou za dlouhavý konflikt může ve finále zaplatit samotné Rusko.

Na druhé straně pak mají stát vládní představitelé, kteří by chtěli usilovat o dohodu se západními mocnostmi. Tlačí je k tomu prý zejména snaha zachránit své majetky, které na Západě mají. Údajně se však bojí na Putina v tomto ohledu příliš tlačit.

Podle amerického ISW jsou každopádně tyto výroky důkazem rozkolu v Putinově nejbližším kruhu. Minimálně ruským nacionalistům se může začít zdát být příliš slabým, když ještě nerozjel kompletní mobilizaci a nezaútočil jadernými zbraněmi, jak po tom volá třeba zmiňovaný Kadyrov. Putin si však podle ISW začíná uvědomovat, že ruská síla skutečně není taková, jak byla v minulosti prezentována navenek.

 Rusové ztrácejí čím dál více dobytého území

Samotná válka se aktuálně pro Putina a Rusy nevyvíjí dobře. V uplynulých týdnech totiž doposud především bránící se Ukrajinci převzali iniciativu a začali ruské síly vytlačovat z dobytého území. Úspěchy slavili zejména na severovýchodě země, nyní osvobozují i jih a východ. Velkou měrou jim k tomu pomáhají moderní zbraně, které Kyjevu zasílají západní mocnosti.

Putin na to reagoval vyhlášením anexe čtveřice ukrajinských oblastí. Po referendech, které však Ukrajina ani Západ neuznává, tak k federaci podle svého narativu oficiálně připojil Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast. Žádnou z nich přitom Rusové kompletně neovládají.

 X X X

Ohrožení i vzdor Rusů. Odborníci prozradili, kdy dá Putin rozkaz k jadernému útoku

Co představuje pomyslnou čáru, po jejímž překročení ruský prezident Vladimir Putin použije jaderné zbraně? Na tuto otázku ve vysílání CNN Prima NEWS odpovídali experti Jan Šír a Daniel Koštoval. Shodli se, že šéfa Kremlu mohou ovlivnit jak sami Rusové, tak výsledky války na Ukrajině.

„Červených čar je narýsováno hodně. Ukrajinci je ale ignorují a překračují, což je dobře. Metodicky pokračují v ofenzivě, v posledních dnech pak zejména v Luhansku a u Chersonu. Putin ukázal, že situace, které západní aktéři považují za normálně zvládnutelné, řeší nestandardně. K použití jaderných zbraní by mohl být donucen v případě, že by cítil prohru nebo konec vlastní vlády,“ řekl Šír.

 Dodal, že právě ohrožení Putinova režimu může být jedním z kritických momentů. „Ale neříkám, že se mu má ustupovat a brát na to ohled,“ doplnil. S jeho odhady souhlasil také Koštoval. „Kritickým momentem je okamžik, kdy by došlo k tomu, že by se prohra na bojišti transformovala do silné nespokojenosti s Putinovým režimem. V takovou chvíli bude Putin připraven dát rozkaz k použití taktických jaderných zbraní,“ prohlásil.

 Podle Koštovala je každý Putinův krok eskalační i vůči samotným Rusům. „Spojuje osud svého režimu s osudem výsledků války na Ukrajině,“ zmínil. Diskutuje se i o možnosti, že pokud by se ruský prezident rozhodl jaderné zbraně použít, mohl by být odstraněn vlastními generály. „Ti jsou první na řadě, na koho by byla svalována vina za ruské neúspěchy na Ukrajině. Zda ho jsou schopni zabít, je spekulace,“ mínil Šír.

Zároveň ale zdůraznil, že Putin není jediným aktérem, na němž odpálení taktických jaderných zbraní závisí. „Byl by závislý na součinnosti vojenského velení, a to na několika úrovních. Je pravděpodobné, že by rozkaz nemusel v řetězci velení směrem dolů jít tak hladce, jak by si přál,“ konstatoval Šír. Koštoval doplnil, že existuje vysoká pravděpodobnost, že by Putinův rozkaz nakonec nemusel být akceptován. „Doufám, že vyplněn nebude. Pokud se tak stane, bude to znamenat ostrý konec Putinova režimu,“ uzavřel.

X X X

 Advokát Robert Neruda: Nová úprava dodavatelům umožňuje omezit prodej zboží prostřednictvím online kanálů

 Mohou výrobci diktovat distributorům prodejní ceny zboží nebo omezovat maloobchodní prodej svých výrobků na internetu? Od letošního června se zásadně změnila pravidla vztahů mezi výrobci a distributory zboží. Česká justice se na novinky zeptala advokáta a partnera HAVEL & PARTNERS Roberta Nerudy.

X Od letošního června se zásadně změnila pravidla vztahů mezi dodavateli a distributory zboží. Můžete tyto změny přiblížit? Proč k nim došlo?

Od 1. června 2022 začalo platit nové nařízení o vertikální blokové výjimce, které někteří čtenáři asi mohou znát pod zkratkou VBER (z angl. Vertical Block Exemption Regulation pozn. red.). Jedná se o unijní legislativu upravující distribuční vztahy, která je pravidelně Evropskou komisí revidována tak, aby byl co nejlépe zohledněn vývoj nejen v rozhodovací praxi soutěžních úřadů a soudů, ale také ve světě byznysu. Nejde tedy o zbrusu novou legislativu, toto nové nařízení nahrazuje svého předchůdce z roku 2010 a v mnohém na něj navazuje.

I tak je změn celá řada, za ty zásadní považuji detailnější úpravu duální distribuce, kdy si konkuruje výrobce a obchodník, zejména pokud jde o pravidla pro výměnu citlivých informací. Zmínit se hodí i zvýšení počtu výhradních distributorů pro jedno území či skupinu zákazníků z jednoho na (až) pět, ale též vyšší ochranu systému selektivní distribuce a možnost omezit využívání některých on-line prodejních kanálů (v dřívějším VBER bylo jakékoli omezování internetových prodejů tabu). Nové VBER obsahuje mimo to celou řadu dalších menších změn pro vertikální vztahy (VBER například nově za určitých podmínek umožňuje krátkodobý převod vlastnického práva na obchodního zástupce v případě obchodního zastoupení nebo automatické prodlužování platnosti konkurenčních doložek).

X Za jakých podmínek mohou dodavatelé distributorům určovat prodejní ceny zboží?

Určování cen pro další prodej (v soutěžní hantýrce se používá zkratka RPM z anglického Resale Price Maintenance pozn. red.) i nadále zůstává tvrdým omezením soutěže, které zásadně vede k odejmutí výhody blokové výjimky. I z tohoto přísného zákazu však existuje několik výjimek. Dodavatel například může určovat cenu smluvního zboží v případě, když se zákazníkem uzavřel smlouvu o plnění a zákazník se vzdal práva zvolit si prodejce, který mu má smluvní zboží dodat. V tomto případě byly podmínky obchodu dohodnuty na úrovni dodavatele a zákazníka a distributor pouze tuto dohodu za dodavatele plní. Podle Komise je za splnění určitých podmínek RPM také přijatelné v případě krátkodobé reklamní kampaně či uvádění nového výrobku na trh.

Tady bych ale rád upozornil, že RPM je považováno za závažné porušení soutěžního práva a potírání této praktiky patří k prioritám českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, přičemž v poslední době jsme svědky velmi vysokých pokut ukládaných za toto jednání. ÚOHS v nedávném rozhodnutí za tuto praktiku uložil dodavateli zahradní techniky pokutu ve výši 100 milionů Kč. Proto je nutné k veškerým zásahům do cenové politiky distributorů ze strany dodavatele přistupovat se zvýšenou obezřetností a tyto kroky konzultovat s právním oddělením či externím specializovaným právním poradcem.

X Mohou dodavatelé omezovat maloobchodní prodej svých výrobků na internetu či v kamenné prodejně?

Nová právní úprava dodavatelům umožňuje omezit prodej smluvního zboží prostřednictvím některých online kanálů, například na internetových tržištích, nelze však plošně zakázat prodeje na internetu. V rámci kvalitativních kritérií v systému selektivní distribuce pak dodavatel může stanovit určité podmínky, které musí kamenná prodejna distributora splňovat, aby v ní mohl smluvní zboží prodávat. VBER též umožňuje dodavateli omezit umístnění kamenných prodejen, v nichž bude distributor prodávat smluvní zboží, na konkrétní adresu, místo či území.

X Jaké výhody plynou z nové úpravy pro dodavatele a jaké pro distributory?

Koncepční výhodou je, že se VBER uplatní i na systémy duální distribuce, v nichž je dodavatelem nejen výrobce, ale též na velkoobchodní prodejce či importér. Dodavatelé jistě také ocení lepší možnost ovlivnit kde a jakým způsobem budou distributoři prodávat a prezentovat jejich výrobky, čímž mohou lépe chránit svoji náročně budovanou značku. Také v oblasti distribučních systému nová úprava nabízí dodavatelům větší flexibilitu, neboť jim nově umožňuje přidělit území či skupinu zákazníku až pěti distributorům. Nová právní úprava také umožňuje lépe ochránit autorizované distributory v rámci selektivního distribučního systému tím, že omezí všechny své distributory a jejich zákazníky v aktivním i pasivním prodeji smluvního zboží neautorizovaným distributorům. Tento vyšší standard ochrany jistě ocení i distributoři. Z dalších výhod pro distributory lze zmínit například možnost dodavatele účtovat rozdílné ceny za (stejné) smluvní zboží dle prodejního kanálu distributora, pro který jsou určeny, čímž lze lépe zohlednit a odměnit vynaložené investice distributorů do (lepšího) prodeje smluvního zboží.

X Představují změny pro soutěžitele nějaká rizika? Hrozí jim pokuty od antimonopolního úřadu, případně jak vysoké? Týká se to všech soutěžitelů?
Nové výjimky z jinak tvrdých omezení soutěže (tedy závažných přestupků) mohou být pro soutěžitele ošemetné, neboť je při jejich využití nutné zpravidla splnit několik podmínek. Přitom zorientovat se v soutěžním „distribučním“ právu může být pro laiky někdy komplikované. Soutěžní delikty jsou tradičně trestány velmi vysokými pokutami, v České republice, podobně jako v zahraničí, se může jednat až o 10 procent z celosvětového ročního obratu celé podnikatelské skupiny. V kontextu českého soutěžního úřadu se zpravidla pohybujeme v řádech (desítek) milionů korun. Soutěžní právo se vztahuje na všechny soutěžitele bez rozdílu, nicméně dohody se zanedbatelným dopadem na soutěž jsou z obecného zákazu vyňaty na základě pravidel de minimis; to se však netýká dohod, které mají narušení soutěže za svůj cíl. Těmi jsou například dohody o určování cen pro další prodej.

X Můžete uvést nějaký příklad z praxe?

Příkladem vysoké pokuty za RPM může být již výše zmíněné rozhodnutí ÚOHS ve věci soutěžitele GARLAND, kde padla téměř stomilionová pokuta. Nebo rozhodnutí ÚOHS ve věci BABY DIREKT, kde ÚOHS za RPM uložil pokutu přes 40 milionů Kč; toto rozhodnutí však bylo nedávno zrušeno Krajským soudem v Brně a vráceno k dalšímu projednání na ÚOHS.

X Kdo je Robert Neruda?

JUDr. Robert Neruda, PhD., se specializuje na právo hospodářské soutěže a veřejné podpory. Do roku 2010 pracoval na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, byl jeho prvním místopředsedou. Od roku 2010 vede tým hospodářské soutěže v advokátní kanceláři HAVEL & PARTNERS.

Je autorem několika monografií a desítek článků z oblasti soutěžního práva, pravidelně přednáší na univerzitách a vystupuje na mezinárodních konferencích. Je mj. členem redakční rady časopisu ANTITRUST a členem akademické rady Compliance akademie. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Podvedl fotbalistu Limberského, pak se ukrýval po celé Evropě. Jak policie muže dopadla?

Podnikatel Čeněk Pazderka už sedí za mřížemi. Muž byl odsouzen za milionové podvody, které byly namířené proti českým fotbalovým reprezentantům. Podle policistů se ukrýval hned na několika místech v Evropě.

Na česko-německých hranicích vyvrcholila mnohaměsíční práce pražských kriminalistů, kteří pátrali po podnikateli Čeňkovi Pazderkovi. Ten byl odsouzen za mnohamilionové podvody. „Získali jsme informace, že se zdržuje a schovává po celé Evropě. Nakonec jsme přišli na to, že je v Německu a následně se nám ho ve spolupráci s tamní policií podařilo zadržet. Byl pak vzat do vydávací vazby a předán do České republiky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS kriminalista, který měl případ na starost.

 Podnikatel údajně často měnit místo, kde se ukrýval. Kromě Německa se pohyboval hlavně po jihu Evropy, mimo jiné i ve Španělsku. „Činil takové kroky, aby nám pátrání po sobě ztížil. Takže schovával se tak, jak jen mohl,“ upřesnil kriminalista. Po vydání od německých kolegů ho policisté převezli do pankrácké věznice, kde si má odpykat sedmiletý trest ve vězení. „Teď bude čekat na to, kam ho umístí,“ popsal advokát Jaroslav Ortman.

Do vězení poslal soud Pazderku mimo jiné kvůli milionovým podvodům, kterých se dopustil na fotbalových reprezentantech Davidu Limberském a Vladimíru Daridovi. Pazderka podle obžaloby postupně vylákal z Limberského celkem 5,195 milionu. Tvrdil mu, že peníze použije na nákup luxusních aut, která pak se ziskem prodá. Daridovi zase slíbil zprostředkování prodeje jeho luxusního vozu za víc než milion korun. Prodal ho za 900 tisíc, hráči ale odevzdal jen část peněz.

Štáb Krimi zpráv zjistit, že to nebyly jediné podnikatelovy problémy se zákonem. Má být totiž trestně stíhán i za další incidenty.

„Je pravda, že je tady jeden nový případ, další trestní stíhání, ale dál se k tomu nebudu vyjadřovat,“ doplnil advokát. Není tak vyloučené, že se pobyt za mřížemi Pazderkovi ještě o nějakou dobu prodlouží.

 X X X

Jak polidštit justici. Ministerstvu radí děti, na soudech vzniká nová pozice

Nezletilé dítě versus formální prostředí soudu. To je situace, která může třeba v rámci složitých rozvodů vést až k vytvoření traumatu. Ministerstvo spravedlnosti si proto dalo za úkol zkušenost dětí, které si procesem projdou, zlepšit. Zajistit to má třeba testovaná pozice soudního sociálního pracovníka, přímo soudcům pak mají dát doporučení samotné děti.

Náročný rozvod, který se táhne řadu let a který doprovází spor o péči o potomky. Nebo třeba rozhodování o odebrání dítěte z péče v reakci na nález OSPODu. To jsou jen některé situace, kdy se i nezletilí mohou dostat do kontaktu s velmi formálním prostředím soudu. Ten ale zpravidla není na práci s dětmi připravený. A mnohdy tak nedokáže zajistit dostatečně citlivý přístup.

„Velmi záleží na jednotlivých lidech – někdo má citlivý přístup a někdo to s dětmi neumí. Právníci nejsou většinou vzděláni v psychologických dovednostech ani neznají potřeby dětí. Zároveň mnohdy nemají dostatek času na ošetření potřeb dítěte tak, jak by to potřebovalo,“ popsala právnička Halka Jaklová z poradny Aperio zaměřující se na pomoc rodinám.

Třeba v případě složitého rozvodu tak může celá situace vést až k tomu, že si dítě odnese od soudu trauma. „Dovedu si velmi dobře představit případy, kdy necitlivé vyžadování informací soudem o rodičích může způsobit uzavření se dětí do sebe a jejich nekomunikaci, nebo i trauma na celý život. Většina dětí totiž své rodiče miluje, ať jsou kýmkoliv, a přirozeně je nechce očerňovat,“ dodala.

Nová pozice na „překonání propasti“

Právě to, jak soudy zacházejí s dětmi a s dalšími zranitelnými osobami, chce nyní ministerstvo spravedlnosti zlepšit. A to především zavedením pracovní pozice soudního pracovníka, který by s těmito účastníky řízení komunikoval. Nakolik to pomůže, nyní testují na devíti okresních soudech v rámci projektu Zlepšení přístupu zranitelných skupin osob ke spravedlnosti, který bude ukončen na konci roku 2023.

Na vyhodnocení celého „pokusu“ je podle resortu zatím brzo. Na daných soudech si ale celou věc chválí. Třeba na Okresním soudu v Chrudimi. „V rámci výkonu mé práce se pozice soudního sociálního pracovníka výrazně osvědčila, neboť se mi dařilo mnohem více naplňovat potřeby zvlášť zranitelných osob,“ uvedla například Soňa Soukupová, soudkyně tamního opatrovnického úseku.

Podobně mluví i Radka Heresová, předsedkyně okresního soudu v Mostě, kde sociální pracovnice působí od začátku května 2020. Soudní sociální pracovník podle ní pomáhá zranitelným osobám a rodinám překonávat propast, který při přístupu k soudu automaticky cítí.

„S lidmi jedná osobně, často v jejich domácnosti či v jiném přirozeném prostředí,“ popsala.

Konkrétně v Mostě se pracovnice zaměřuje především na agendu ohrožených dětí. „Využívá na vědě založené hodnocení ohrožených dětí, ve spolupráci s OSPOD identifikuje problémy rodiny a snaží se s rodinou najít a realizovat účinné prostředky, které pomohou jejich situaci řešit. Jedná s účastníky, předestírá jim různé varianty řešení případu, pobízí je k aktivnímu přístupu k problémům, poskytuje poradenství,“ popsala Heresová.

A zdůrazňuje ještě jednu věc – účastníci jsou díky přítomnosti sociální pracovnice, kterou znají, uvolněnější a jednání probíhá snáze a v klidnější atmosféře. „Všechny rodiny, se kterými je sociální pracovnice v kontaktu, mají její telefonní číslo a vědí, že jí mohou v případě potíží v pracovní době volat. Po dohodě pak za nimi přijde do domácnosti, nebo si je pozve přímo na soud,“ uvedla.

V Chrudimi už pozice zanikla. A podle Soukupové je rozdíl znát. „Jednoznačně mohu prohlásit, že mi tato spolupráce chybí,“ uvedla. Jak se obě soudkyně shodly, taková pozice na soudy patří a měla by pokračovat i po ukončení pilotního programu.

To potvrzuje i ministerstvo spravedlnosti, které navzdory tomu, že projekt ještě probíhá, již řeší, jak pokračovat. „Testování pozice přitom přináší pozitivní ohlasy od všech zapojených subjektů a ministerstvo již nyní usiluje o to, aby tato pozice pokračovala na soudech i po ukončení projektu,“ uvedl Michal Pleskot z tiskového odboru resortu. Některé soudy pak dokonce vzaly věc do vlastních rukou a pozici si vytvořily samy.

Za dětmi pro radu

Že by takoví pracovníci na soudech pomohli, si myslí i právnička Jaklová. „V principu by tento pracovník mohl být přínosem, pokud by měl odpovídající vzdělání a citlivý přístup a zastupoval by jen zájmy dítěte, tedy pokud by jeho zájmy byly pro pracovníka primární. Tím myslím, že by chránil dítě před necitlivým zásahem kohokoliv, případně i soudu,“ uvedla.

Ministerstvo spravedlnosti každopádně nyní zkoumá i další způsoby, jak soudní prostředí „polidštit“ a dětskou zkušenost zlepšit. Aby toho docílilo, došlo si pro radu právě za těmi, kterých se to týká, a v rámci již zmíněného projektu vytvořilo dětské fokusní skupiny.

Ty jsou celkem čtyři – skupina dětí se zkušenostmi s rozvodovým řízením, dětí se zkušenostmi z dětských domovů, dětí se zkušenostmi s pěstounskou péčí a dětí se zkušenostmi se soudnictvím ve věcech mládeže. První dvě se již sešly, třetí a čtvrtou to během tohoto podzimu teprve čeká.

V praxi tak dojde k jednodennímu sezení, kde se děti podělí o své zážitky. „Poté sestavíme závěrečnou zprávu, kde budou sepsána doporučení směřující k práci soudců přímo od zúčastněných dětí,“ uvedla Markéta Poslušná z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

X X X

Nářek a pláč. S obětí bratislavského masakru Richardem se přišly rozloučit stovky lidí

Rodina i další blízcí příbuzní a kamarádi v sobotu pochovali dvacetiletého Richarda H., který zahynul při tragické nedělní nehodě na zastávce městské hromadné dopravy v Bratislavě. Poslední rozloučení proběhlo v obci Balog nad Ipľom, která se nachází na hranicích s Maďarskem. Podle slovenských médií se místem rozléhal nářek a studenta na jeho poslední cestě doprovodilo na šest set lidí.

Pohřbu, který se konal v maďarském jazyce, se zúčastnilo asi šest set lidí, kteří tragicky zesnulému Richardovi přišli vzdát úctu. Smuteční obřad se uskutečnil v tamním kostele, odkud se hosté přesunuli na hřbitov. Richarda do země uložili v bílé rakvi s nápisem „Ricsi“.

 Podle informací slovenského webu Plus Jeden Deň se místem rozléhal nářek. Studenta na poslední cestě doprovázeli jeho rodiče, sestra a také širší rodina. Události se zúčastnili také Richardovi spolužáci z Fakulty informatiky a informačních technologií stejně jako jeho známí z gymnázia ve slovenské obci Šahy.

Právě gymnázium se s Richardem symbolicky již dříve rozloučilo. „S velkou bolestí se loučíme s bývalým žákem našeho gymnázia Richardem Hlavácsem. Naše fakulta a studenti byli šokováni touto tragickou zprávou,“ stojí v příspěvku zveřejněném na Facebooku. „Upřímnou soustrast rodině Ricsiho, sdílíme jejich nesmírnou bolest. Dochází mi slova. Tvá vzpomínka bude žít navždy v našich srdcích,“ napsala škola.

V sobotu se konal také pohřeb zamilovaného páru Marka a Broni, které rodina pochovala jako manžele. První pohřeb oběti hrůzné nehody se uskutečnil již v pátek. S devatenáctiletou Natálií se ve Spišské Nové Vsi rozloučila rodina, kamarádi, ale také cizí lidé, kteří přišli uctít její památku.

X X X

Platy poslanců mohou příští rok překročit 100 tisíc. Zvedne se i prezidentův

Plat řadového poslance a senátora by příští rok mohl narůst o 12,7 procenta. V reálu by to pro zákonodárce znamenalo zvýšení o 11 600 korun. Podle výpočtů ČTK by se také mohl zvýšit plat prezidenta, a to zhruba o 38 tisíc korun. Agentura odhady platů vypočítala podle předběžných údajů Českého statistického úřadu.

 Platy řadového poslance a senátora by mohl příští rok vzrůst na 102 400 korun měsíčně. Plat prezidenta by mohl činit 341 200 korun, o 38 500 korun víc než nyní.

Agentura data vypočítala podle předběžného údaje Českého statistického úřadu o průměrné hrubé měsíční nominální mzdě na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství za loňský rok, od níž se platy vrcholných politiků odvíjí.

Platy vrcholných politiků jsou třetím rokem stejné kromě letošního ledna, kdy vzrostly o asi šest procent. Od února se vrátily změnou zákona na loňskou úroveň. Možné razantnější zvýšení od ledna souvisí právě s tímto dlouhodobějším zmrazením. Politici si platy zmrazili nejprve kvůli koronavirové krizi a pro většinu letoška na návrh koaliční vlády Petra Fialy kvůli snaze najít úspory vzhledem ke schodku státního rozpočtu.

Platová novela se týkala i soudců a státních zástupců, z podnětu Okresního soudu v Ústí nad Labem se jí zabývá Ústavní soud. Minulá vláda Andreje Babiše neprosadila loni návrh, podle kterého by se odměny prezidenta, členů kabinetu a zákonodárců nezvyšovaly dalších pět let.

Předsedové obou parlamentních komor a premiér by příští rok pobírali podle výpočtu z předběžného údaje statistiků 274 800 korun a místopředsedové Sněmovny a Senátu a ministři 195 300 korun. Nárůst by činil 31 000 korun a 22 100 korun.

Odměna místopředsedy vlády by mohla vzrůst o 26 600 korun na 236 000 korun a předsedů parlamentních výborů, komisí a delegací o 16 300 korun na 144 100 korun. Místopředsedové senátních a sněmovních výborů a předsedové podvýborů by si mohli polepšit o 13 900 korun na 123 200 korun.

Loňská průměrná mzda v celém hospodářství činila podle předběžného údaje statistického úřadu 37 903 korun. Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy vždy za předminulý rok a koeficientu 2,5. Přesnou výši platové základny zveřejňuje koncem roku ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle výpočtu by činila 94 757,50 koruny proti nynějším 84 060 korunám.

Politikům by s platy vzrostly i měsíční náhrady. Například prezident by měl zvláštní víceúčelovou paušální náhradu 317 500 korun. Paušální náhrada premiéra by činila 35 100 korun a ministra 28 500 korun. V případě poslanců a senátorů by se paušální náhrada na stravné a reprezentaci zvýšila z 13 500 korun na 15 200 korun, na cestovních náhradách by měli podle vzdálenosti bydliště až 56 900 korun. Víceúčelová paušální náhrada předsedy parlamentní komory by činila 55 000 korun.

Na platy ústavních činitelů počítá návrh státního rozpočtu na příští rok s částkou 6,47 miliardy korun. Je to zhruba o 730 milionů korun víc než letos. Na platy poslanců je připraveno v příštím roce téměř 312 milionů korun a na platy senátorů zhruba 131 milionů korun. Na plat prezidenta je vyčleněno přes čtyři miliony korun.

„Za zvýšení poslaneckých platů bych se musel stydět,“ řekl na mimořádném jednání těsně před parlamentními volbami v roce 2021 Babiš.

 X X X

 Fantastická jízda Krejčíkové. Otočila duel s wimbledonskou šampionkou a zahraje si o titul

Tenistka Barbora Krejčíková si zahraje na domácím turnaji Agel Open v Ostravě o titul. Dvojnásobná vítězka loňského Roland Garros otočila po dvou hodinách a 24 minutách semifinále s Jelenou Rybakinovou z Kazachstánu. Letošní wimbledonskou šampionku zdolala 3:6, 7:6, 6:4.

Vítězka předchozího turnaje v Tallinnu si na okruhu WTA připsala devátou výhru v řadě a zaútočí na druhý triumf za sebou. V nedělním finále vyzve světovou jedničku Polku Igu Šwiatekovou, nebo Rusku Jekatěrinu Alexandrovovou.

Šestadvacetiletá Krejčíková porazila o tři roky mladší Rybakinovou i ve druhém vzájemném zápase. Vloni ji zdolala na turnaji v Melbourne. Do finále turnaje WTA ve dvouhře se brněnská rodačka dostala poosmé v kariéře a potřetí letos. Může získat celkově pátý titul.

Rybakinová nenavázala na čtvrtfinálové vítězství nad jinou českou hráčkou Petrou Kvitovou. V duelu s Krejčíkovou nepomohlo 26. tenistce světového žebříčku ani sedmnáct es.

Chvíle napětí

Třiadvacátá hráčka světa Krejčíková si v prvním setu držela servis do šesté hry. Ačkoliv soupeřce brejk vzápětí vrátila, v osmém gamu znovu podání ztratila a wimbledonská šampionka se ujala po jednačtyřiceti minutách vedení.

Ve druhém setu byly obě hráčky na podání stoprocentní. Jediný brejk měla za stavu 5:5 Rybakinová. Krejčíková jej ale odvrátila a duel dospěl do zkrácené hry. V ní česká tenistka od stavu 3:4 vyhrála čtyři míčky za sebou a utkání srovnala. Rybakinová ztratila set navzdory 11 esům.

Před závěrečnou sadou si Krejčíková na několik minut odskočila do zázemí. Oboustranně atraktivní a vyrovnaný tenis pokračoval do deváté hry. V něm si brněnská rodačka vypracovala první a jediný brejkbol v setu. Rybakinová při jeho odvracení dostala Češku pod tlak, v důležitý moment ale zasmečovala do sítě. Krejčíková poté dopodávala za aplausu fanoušků utkání k postupu.

X X X

 Fanoušci Sparty a Zbrojovky se poprali, musela zasáhnout policie. Na místě byli zranění

Brněnští strážníci v sobotu večer zasahovali u hromadného konfliktu fanoušků Zbrojovky a Sparty v Berkově ulici. Tři fanoušci byli zranění, podle strážníků šlo o příznivce hostujícího celku. Strážníci k nim kvůli podezřením na zlomeniny přivolali zdravotníky, oznámil novinářům mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.

„Ošetřili jsme tři muže,“ potvrdila mluvčí záchranné služby Barbora Truksová Zuchová. Zranění jsou podle ní spíše lehčí, povrchová, případně pohmožděniny. Sanitky odvezly muže do nemocnice.

„K přesným počtům osob a průběhu útoku se bohužel kvůli zcela čerstvému vyšetřování nemůžeme vyjadřovat. Na místo se poté dostavila i Policie ČR, které jsme aktéry předali,“ doplnil Ghanem.

„Incident jsme převzali, zjišťujeme všechny okolnosti,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Zbrojovka v sobotu hostila Spartu na stadionu v Srbské ulici a prohrála 0:4. Zápas provázela rozsáhlá bezpečnostní opatření, začala už po poledni. Do zahájení zápasu v 16:00 nemuseli policisté řešit žádné narušení veřejného pořádku, uvedli na Twitteru. Na stadion podle nich mířily vedle fanoušků pražského týmu i skupinky příznivců Slovanu Bratislava a Austrie Vídeň.

Incident v Berkově ulici se odehrál před 19:00, tedy po skončení utkání. Zasahovalo podle Ghanema 15 strážníků. Podařilo se jim zajistit podezřelé i napadené, uvedl mluvčí Ghanem. Podle Maláška se žádný jiný podobný incident nestal, bezpečnostní opatření prakticky skončilo odjezdem většiny příznivců Sparty i rakouských a slovenských fanoušků.

Během druhého poločasu se skupina fanoušků hostů pokusila vniknout do zakázaného prostoru, posléze se ale vrátili do svého sektoru. V táborech fanoušků obou klubů se objevila pyrotechnika a drobné výtržnosti. Policisté počínání fanoušků zadokumentovali a budou je vyhodnocovat, informovali na Twitteru.

X X X

Beksa se prošestkovala ke své první výhře

3. kolo Kooperativa NBL 2022/2023. USK Praha – BK KVIS Pardubice 70:85 (20:21, 42:39, 56:61). Sovy na úvod utkání poděkovaly Honzovi Štěrbovi za jeho 9 sezón na Folimance. Ten se dnes na Folimanku vrátil, ale už v dresu Pardubic. Domácí minuli první čtyři střely, ale poté dali dvě trojky v řadě.

I tak si brali oddechový čas za stavu 6:8, když nezastavili dlouhána Rikiče, který jim dal 4 body. Beksa měla dobrý vstup do utkání. Pekárek po faulu na trojce zvyšoval na 8:15. V tu dobu se do hry poprvé podíval po zranění navracející se Samoura a hned z toho byl zisk míče. Pardubice se dostali až na rozdíl 8 bodů, ale Sovy stihly náskok do konce čtvrtiny umazat na 20:21, když poslední tři minuty ovládly šňůrou 10:3.

Následující pětiminutovka byla velmi vyrovnaná a skončila spravedlivě
smírem 8:8. Sovy nepolevovaly v aktivní celoplošné obraně a už v sedmnácté
minutě donutily Pardubice k třinácti ztrátám. Navíc Pipes trefil další trojku a
dostal USK do vedení 34:31. Počet ztrát Pardubic skončil v poločase na čísle 15 a
to byl jeden z důvodů poločasového vedení Sov 42:39, když Pardubice držel
15 body Pekárek. Druhý poločas začal 5 body Petruželi v řadě. USK se dostal do
náskoku 9 bodů, ale Beksa se dotáhla zpět za pomoci trestných hodů a trojky
Potočka. Krásné vyrovnané drama za přítomnosti 732 diváků pokračovalo a v pětadvacáté minutě byl stav 52:53 po trojce Čolaka. Beksa nakonec vyhrála třetí dějství 22:14, když se dostala mnohem častěji na čáru trestného hodu a uděla důležitý krok v utkání. Střelecké sucho domácích trvalo déle, než by se hodilo a Beksa vedla o 11 sedm minut před koncem. Zkušenější tým trenéra Repeši si utkání už pohlídal a připsal si svou první výhru.

Pardubice dali 27 bodů (35/27) z čáry trestného hodu zatímco Sovy byly na stejné pozici 9 krát, ale co hlavně přežili i svých 19 ztrát. Nejlepším dnešním střelcem domácích se stal s 22 body Pipes. Na druhé straně to byl s 19 body Pekárek.
Vanja Miljkovič (asistent trenéra BK KVIS Pardubice): „Gratuluji našemu týmu k výhře.

Tenhle zápas pro nás byl hodně důležitý, zvlášť po těch dvou porážkách. Potřebovali jsme vyhrát kvůli sebevědomí a další fázi sezóny. Konečný výsledek tak nevypadá, ale měli jsme tak několik nahoru a dolů okamžiků. Ale v té nejdůležitější části jsme hráli lépe a v druhém poločase jsme měli jen 4 ztráty. “

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Gratuluji soupeři k výhře. Věděli jsme, že mají dobrý tým, hráče i trenéra a to dnes ukázali na hřišti. Jednoduše jsme to zkoušeli, ale v určitých fázích hry jsme se jim nevyrovnali. Musíme se soustředit na naše chyby, ale pokud budeme pracovat i nadále, jsme schopni se jim vyrovnat. Chtěl bych poděkovat našim fanouškům, přišlo jich více, než minule a podporovali nás, i když se nám zrovna nedařilo.“

David Pekárek (hráč BK KVIS Pardubice): „Bylo to fyzicky hodně náročné utkání. Domácí se drželi až do konce. Pro nás je to strašně důležitá výhra, protože tu sezónu jsme nezačali nejlépe. Máme to 2:1, takže se snad od toho odrazíme a budeme pokračovat v tomto rytmu.“

Filip Petružela (hráč USK Praha): „Byli jsme velmi dobře připraveni, jak jste mohli vidět. V prvním poločase se nám dařilo. I vstup do toho dalšího byl dobrý. Pak přišlo několik ztrát, jejich útočných doskoků a dávali koš za košem buď ze hry nebo z šestek.“/mš/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.