Po USA raketách na rad britské. Blanár: USA povolenie Ukrajine zasahovať ciele hlbšie v ruskom území eskaláciou. Potýčka sudcov na parkovisku Najvyššieho súdu: Sudca Kliment spoznal svoj trest. Salvini: Znižujeme masakru na cestách

Ukrajina útočila v Rusku strelami Storm Shadow. Ukrajinské ozbrojené sily prvýkrát zaútočili britskou strelou s plochou dráhou letu Storm Shadow v hĺbke Ruska, uviedla v stredu agentúra Bloomberg s odvolaním sa na nemenovaného západného predstaviteľa. Británia podľa tohto anonymného zdroja povolila Kyjevu použiť strely na ruskom území v reakcii na nasadenie severokórejských vojakov v Kurskej oblasti na západe Ruska, kde od začiatku augusta bojujú ukrajinské jednotky.

 Stalo sa tak deň po tom*, čo Ukrajina podľa médií a ruského ministerstva obrany prvýkrát použila americké rakety ATACMS na údery v ruskom vnútrozemí. Kyjev túto informáciu oficiálne nepotvrdil. Takéto použitie Spojenými štátmi dodaných striel umožnil Biely dom po mesiacoch váhania len pred niekoľkými dňami.

 Úlomky striel Storm Shadow boli nájdené v Kurskej oblasti a ďalšie dve strely boli zostrelené nad juhoruským prístavným mestom Jejsk pri Azovskom mori, napísal dnes na sociálnej sieti spravodajský kanál Rybar, ktorý má blízko k ruskej armáde. Tieto správy nebolo možné overiť, dodal Bloomberg.

Strely SCALP/Storm Shadow o dolete 250 kilometrov poskytli Francúzsko a Veľká Británia a Ukrajina ich už použila na útoky na ciele na Kryme, ktorý Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo na jar 2014, ale väčšina sveta naďalej pokladá polostrov za súčasť Ukrajiny. Týmto strelám sa pripisuje potopenie niekoľkých lodí ruskej Čiernomorskej flotily./agentury/

X X X

Nákup lietadiel u Kaliňáka je vopred pripravený biznis, tvrdia matovičovci. Ministra kritizuje aj PS

Hnutie Slovensko má podozrenie, že plánovaný nákup dopravných lietadiel pre rezort obrany je vopred pripravený biznis. Zatiaľ však nie je jasné, pre koho. Upozornil na to poslanec Gábor Grendel (hnutie Slovensko) na dnešnej tlačovej besede.

 Poslanci za hnutie Slovensko Roman Mikulec, Gábor Grendel, Igor Matovič a Július Jakab počas zasadnutia parlamentu.

Reagoval tak na materiál, ktorý dnes schválila vláda a týka sa potreby obnoviť dopravné letectvo Ozbrojených síl (OS) SR. Vláda to schválila ako mimoriadny investičný plán, ktorý bude potrebné zrealizovať čo najskôr. Podľa hnutia ide o netransparentný proces, a to rovno z niekoľkých dôvodov. Ako Grendel pripomenul, predchádzajúce vlády Roberta Fica (Smer) kúpili pre OS SR vojenské dopravné lietadlá, o ktorých rovnaká vláda teraz hovorí, že sú neefektívne, neekonomické, predražené, a treba preto kúpiť nové. „To je prvá podozrivá okolnosť, ktorá vzbudila našu pozornosť,“ vyhlásil Grendel.

Podľa Grendela vždy, keď Ficova vláda vyhlási nejakú investíciu za strategickú, je potrebné byť na pozore. „Zákon o strategických investíciach zjednodušuje procesy pri nákupoch tak, že ministerstvá nemusia postupovať úplne transparentne, ako by mali v prípadoch, kde tie investície nie sú strategické,“ upozornil poslanec a pokračoval, že okrem faktu, že si Ficove vlády protirečia, je tu ešte jedna kľúčová indícia, ktorá pochádza z Centrálneho registra zmlúv. „14. novembra, teda 6 dní pred tým, ako vláda schválila materiál, v ktorom vláda konštatuje, že treba kúpiť nové dopravné lietadlá pre ministerstvo obrany, zverejnilo ministerstvo v Centrálnom registri zmlúv rámcovú dohodu o poskytovaní právnych služieb s advokátskou kanceláriou DEVENS Legal & Advisory s.r.o. Rámcová dohoda je pritom na maximálnu sumu, a to 150-tisíc eur. Predmetom tejto zmluvy je nadobudnutie hnuteľného majetku pre klienta, konkrétne dvoch kusov lietadiel.

 Rámcová dohoda je na maximálnu sumu 150-tisíc eur a predmetom tejto zmluvy o právnych službách je nasledovné: „Predmetom právnych služieb poskytnutých advokátskou kanceláriou v prospech klienta v súvislosti s plánovaným nadobudnutím hnuteľného majetku pre klienta, konkrétne dvoch kusov lietadiel Bombardier Global 5000 a ich zámena za päť kusov lietadiel L-410 s čiastočným doplatkom“. „Dnes vláda schválila materiál, podľa ktorého treba obstarať pre ministerstvo obrany nejaké lietadlá, pričom sa ešte len ideme rozhodnúť, aké. Ale už pred šiestimi dňami ministerstvo obrany zazmluvnilo konkrétnu advokátsku kanceláriu na konkrétnu zámenu svojich piatich dopravných lietadiel L-410 za dva kusy lietadiel Bombardier Global 5000,“ upozornil poslanec s tým, že ministerstvo teda už predtým, ako o tom rozhodla vláda, vedelo, aké konkrétne lietadlá ide zaobstarať, zakúpiť či zameniť. „Kľúčová otázka teda je, pre koho je tento biznis pripravený. Kto dodá ministerstvu obrany tie dva kusy lietadiel?“ pýta sa Grendel.

Kaliňáka za nákupy kritizuje aj opozičné PS. Jeho podpredseda Tomáš Valášek pripomenul, že modernizácia armády je nutná, no nie je možné vymeniť všetko naraz. Minister chce podľa PS vojakom zobrať lietadlá L-410 a nahradiť ich malými biznis lietadlami pre ministrov. „K tomu plánuje bez akéhokoľvek vyčíslenia nákladov, analýzy či odbornej diskusie vymeniť všetky lietadlá Spartan za niečo nešpecifikované,“ doplnil Peter Bátor z PS. Návrh ministra podľa neho nešpecifikuje, koľko bude tento obchod daňovníkov stáť. „V materiáli predloženom na vládu pritom tvrdí, že to nebude mať dosah na verejné financie. Tento projekt je ďalším dôkazom, že súčasné vedenie ministerstva obrany míňa peniaze bez rozmyslu, bez plánu a na úkor každodenných potrieb vojakov,“ skonštatoval Bátor. Zaradenie medzi strategické investície podľa neho spôsobí, že nákup bude ešte neprehľadnejší.

Bývalý minister vnútra Roman Mikulec (hnutie Slovensko) doplnil, že otázkou je aj to, akým spôsobom bývalá Ficova vláda schvaľovala nákup lietadiel Spartan v roku 2017 a 2018, keď ich teraz považujú za nevhodné a nehospodárne. „Pýtam sa, či vtedy tí páni, ktorí toto robili, nevedeli o tom, že tie lietadlá nebudú spĺňať dostatočný dolet a nebudú schopne prepravovať či evakuovať ľudí,“ uviedol Mikulec s tým, že to isté sa týka aj lietadiel L-410, ktoré rovnako boli nakupované ako nové stroje v roku 2010. Mikulec podotkol, že rovnaké lietadlá veľmi úspešne lietajú napríklad v Českej republike. Mikulec sa rovnako obracia s otázkou na ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD), pre koho je tento biznis pripravený, keďže na ministerstve už dopredu vedia, aké lietadlá budú nakupovať. „Ja sa pýtam, kde je verejné obstarávanie. Prečo takýto druh strategickej investície, ak to teda je strategická investícia, prečo sa to deje takýmto netransparentným spôsobom? Prečo nie je vypísané verejné obstarávanie, kde sa môžu prihlásiť viacerí so svojimi ponukami? Prečo sa k tomu nemôžu vyjadriť všetci zainteresovaní v pripomienkovom konaní?“ kladie otázky Mikulec s tým, že aj toto je z pohľadu hnutia Slovensko netransparentné. Súčasne upozornil, že nákup lietadiel je potrebný aj pre zabezpečovanie zdravotníckych letov na prepravu pacientov. Mikulec však podotkol, že jediným certifikátom na takéto lety disponuje letka ministerstva vnútra. Ministerstvo obrany takýto certifikát nemá. „V dobe, keď vláda hovorí občanom, že ide zvyšovať dane, keď neurobili nič, aby klesli ceny potravín, keď sa idú navyšovať ceny energií, tak tu máme opäť nejaký pripravený biznis. A my sa pýtame, pre koho, keďže bude stáť desiatky miliónov eur,“ uzavrel Mikulec s tým, že jedno zo spomínaných lietadiel stojí minimálne 50 miliónov eur.

 Vláda schválila návrh na určenie investičného projektu na obmenu dopravného letectva Vzdušných síl Ozbrojených síl SR za strategickú investíciu. Ministerstvo plánuje zaobstarať tri stredné dopravné lietadlá s opciou na jedno, a ďalšie dve menšie lietadlá pre prepravu na stredné vzdialenosti a s kapacitou do 15 osôb. Rezort obrany v predloženom materiáli vysvetlil, že slovenské vzdušné sily v súčasnosti zabezpečujú plnenie spôsobilostí leteckej prepravy osôb a materiálu prostredníctvom dvoch lietadiel C-27J Spartan a siedmich lietadiel L-410. Tieto lietadlá však v súvislosti s prebiehajúcimi konfliktmi a požiadavkami na nové spôsobilosti nenapĺňajú operačnú potrebu vo viacerých oblastiach. Ministerstvo upozornilo napríklad na nedostatočnú prepravnú kapacitu a operačný dolet, dostupnosť lietadiel na plnenie úloh, zabezpečenie prepráv do oblastí vojenských konfliktov, zabezpečenie evakuačných letov z krízových oblastí či zabezpečenie dostupnosti náhradných dielov a munície v rámci podpory modernizačných programov. /agentury/

X X X

Americké povolenie Ukrajine zasahovať ciele hlbšie v ruskom území je eskaláciou, tvrdí Juraj Blanár

Slovenská diplomacia ostro kritizuje povolenie od amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý Ukrajine povolil útoky na ruské územie.

Povolenie amerického prezidenta Joea Bidena, aby Ukrajina mohla dodanými raketami dlhého doletu zasiahnuť ruské územie, považuje rezort slovenskej diplomacie za ďalšiu eskaláciu konfliktu. V stredu to počas návštevy Lichtenštajnska uviedol minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár, informuje spravodajca TASR.

„Sme absolútne proti takejto eskalácii zo strany odchádzajúcej administratívy USA,“ vyhlásil minister. Podľa Blanára nastupujúca administratíva zvoleného prezidenta Donalda Trumpa hovorí, že chce urobiť všetko preto, aby dosiahla mier na Ukrajine. Povolenie na zásahy na ruskom území preto Blanár vníma „ako hádzanie polien pod nohy budúcej administratíve“.

Šéf slovenskej diplomacie vyhlásil, že ak sa bude Rusko cítiť ohrozené, môžeme očakávať ďalšiu eskaláciu konfliktu. Blanár vyzval na hľadanie riešení týkajúcich sa deeskalácie konfliktu na všetkých úrovniach.

„Modlím sa, aby Ruská federácia nereagovala neadekvátne, a prihováram sa ukrajinskej strane, aby dala priestor na mierové rokovania, nech sa počká na dlho očakávané výsledky amerických volieb,“ vyhlásil Blanár.

Minister deklaroval, že občania USA svojou voľbou jasne podporili politiku Trumpa, ktorý chce ukončiť vojnu na Ukrajine. Trump má podľa neho veľmi silný mandát, s ktorým môže vstupovať do zahraničnopolitických otázok.

Mimoriadne dôležité podľa Blanára je, aby sa situácia na Ukrajine monitorovala pre bezpečnosť slovenského veľvyslanectva v Kyjeve a jeho personálu. „V prípade, ak by došlo k zhoršeniu (bezpečnostnej situácie), tak budeme okamžite konať,“ vyhlásil.

X X X

Poslanci vo Varíne schválili premenovanie Tisovej ulice, no názov Ulica SNP neprešiel

Viacerí pripomienkovatelia sa zastávali odsúdeného vojnového zločinca Tisa a v pomenovaní ulice nevideli problém.

 VARÍN: Ulica Dr. Jozefa Tisu vo Varíne bude od 1. januára 2025 premenovaná. Názvoslovná komisia pôvodne navrhla názov Ulica SNP, no obecní poslanci na stredajšom zastupiteľstve uprednostnili názov Ulica Mons. Jozefa Nogu. Nový návrh všeobecne záväzného nariadenia obec zverejní na úradnej tabuli, pričom poslanci o ňom budú hlasovať na decembrovom zasadnutí.

„Som rada, že nový návrh už nepripomína Tisa. Niektoré alternatívy boli naozaj absurdné. Viaceré boli anonymné.“ vyjadrila sa Lenka Ticháková, jedna z najvýraznejších podporovateliek premenovania ulice a bývalá nezávislá poslankyňa Varína, ktorá sa roky neúspešne pokúša presvedčiť o zmene názvu miestnych poslancov a obyvateľov./agentury/

X X X

Potýčka sudcov na parkovisku Najvyššieho súdu: Sudca Kliment spoznal svoj trest

Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment sa podľa Najvyššieho správneho súdu dopustil závažného disciplinárneho previnenia. Už v decembri sa pred Najvyšší správny súd postaví znova. Disciplinárny návrh podal v novom prípade minister spravodlivosti Boris Susko.

Séria drobných zlomyseľností medzi dvoma elitnými sudcami sa vlani na jeseň skončila potýčkou na parkovisku Najvyššieho súdu. Sudca Juraj Kliment tam, teda na verejnom mieste, chytil za košeľu pod krkom svojho kolegu Petra Paludu a zatriasol ním. Reagoval tak na predchádzajúcu udalosť – Paluda mu zľahka nacúval do auta.

Kliment za to čelil disciplinárnemu návrhu zo strany predsedu Najvyššieho súdu aj tamojšej sudcovskej rady. Podľa nich mal porušiť zásady sudcovskej etiky a znížiť dôstojnosť sudcovského stavu. O návrhu dnes rozhodol Najvyšší správny súd. Klimenta uznal za vinného.

„Porušil povinnosť sudcu zdržať sa všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť sudcu. Porušil povinnosť sudcu dodržiavať zásady etiky, čím spáchal závažné disciplinárne previnenie. Za to sa mu ukladá disciplinárne opatrenie, a to zníženie funkčného platu o 50 percent na obdobie troch mesiacov,“ vyhlásila predsedníčka disciplinárneho senátu Anita Filová.

V rozhodnutí upozornila na to, že Kliment po tom, ako mu kolega nacúval do auta „razantne pristúpil k Petrovi Paludovi, ktorého chytil za košeľu pod krkom, prudko ho odtlačil od vozidla smerom k detskému ihrisku, pričom ho stále držal, až ho napokon silno odsotil“.

Aj sudca je len človek, ale musí sa ovládať

Kliment sa bránil tým, že sudca Paluda podľa neho opakovane konal protiprávne. Argumentoval, že kolega porušil zákon o cestnej premávke obiehaním sprava, nacúval mu do auta a pokračoval v ústnej provokácii a jeho konanie malo podľa disciplinárne obvineného stúpajúci charakter.

Senát na základe kamerových záznamov z budovy súdu vyhodnotil, že potenciálna hrozba – na ktorú by Kliment teoreticky mohol reagovať nutnou obranou – sa skončila tým, že obaja sudcovia zaparkovali svoje vozidlá. Záznam podľa predsedníčky senátu preukázal, že sudca Paluda bol ku Klimentovmu autu pôvodne otočený chrbtom, a aj neskôr reagoval pokojne, ruky mal zvesené pozdĺž tela a jeho reč nesprevádzala žiadna prudká gestikulácia ani iný fyzický prejav. „Slovná provokácia preukázaná nebola.“

„Aj sudca je ľudská bytosť s emóciami ako ktokoľvek iný, ale musí sa vedieť ovládnuť, a to osobitne vo verejnom priestore. Od sudcu sa očakáva, že sa dokáže správať tak, aby sa vyhol eskalácii napätia. Mal by byť vzorom a prirodzenou autoritou pre sudcov Najvyššieho súdu aj nižších súdoch, a to nielen pokiaľ ide o rozhodovaciu činnosť, ale aj o správanie v bežnom živote.

Konanie disciplinárne obvineného jednoznačne neprispieva k zvýšeniu dôveryhodnosti justície,“ uviedla v odôvodnení predsedníčka senátu.

Kliment je povinný nahradiť štátu trovy disciplinárneho konania. Senát rozhodol jednomyseľne pomerom 5:0. Rozsudok je právoplatný. Advokát Juraja Klimenta po pojednávaní uviedol, že zvážia podanie ústavnej sťažnosti.

Pozrite si reakciu obhajcu disciplinárne obvineného sudcu Juraja Klimenta Matúša Harkabusa:

Sudcovia Kliment aj Paluda boli roky kritikmi niekdajšieho šéfa Najvyššieho súdu a ministra spravodlivosti za HZDS Štefana Harabina. Ten sa prišiel na dnešné rozhodnutie o jednom zo svojich oponentov pozrieť osobne.

Navrhovatelia pôvodne pre Klimenta žiadali trest presunutia na súd nižšieho stupňa alebo zníženie platu o polovicu na obdobie jedného roka. „Nikoho z nás neteší, že sme tu a kvôli takejto veci,“ povedal za sudcovskú radu Patrik Príbelský v záverečnej reči. Upozornil, že incident sa stal medzi dvoma predstaviteľmi najvyššej súdnej moci a ctihodní sudcovia by sa mali správať tak, aby išli príkladom.

„Ako má trestný sudca na okrese vysvetľovať účastníkom takejto kolízie, že to nemajú robiť?“ pýtal sa. Podľa neho boli v tomto prípade vážnym spôsobom porušené zásady sudcovskej etiky a došlo k narušeniu dôstojnosti súdnej moci. „Sudca je sudcom 24 hodín denne, vždy sa má správať slušne a dôstojne,“ dodal, aktuality.sk

X X X

Danko a Huliak nie sú oproti Matovičovi a Sulíkovi žiadna druhá 

Po vzniku koalície predseda SNS Andrej Danko básnil o tom, že koalícia bude vládnuť osem rokov. Mali sme na to pripraviť. No z ôsmich rokov nemusí byť ani 18 mesiacov. Štvrtej vláde Roberta Fica hrozí, že padne skôr ako Hegerova a Radičovej vláda. Tie povalili svojimi nekonečnými šarvátkami a vzájomným osočovaním Igor Matovič a Richard Sulík. Andrej Danko a Rudolf Huliak akoby chceli národu silou-mocou dokázať, že nie sú žiadna druhá liga.

 Pravá ruka Roberta Fica, minister obrany Robert Kaliňák pripúšťa, že najdôležitejší zákon roka – o štátnom rozpočte – spojí premiér s hlasovaním o dôvere vláde. Hoci koalícia aj bez troch poslancov Huliakovej Národnej koalície má „k dobru“ jedného poslanca, ukáže sa, či huliakovci vládu podržia, alebo povalia. Tristné a nedôstojné divadlo, akého sme boli svedkami pri rovnakom akte Hegerovej vlády ešte len pred dvomi rokmi (ako je to už dávno…), sa môže zopakovať v plnej paráde.

Návrh premiéra, že Huliaka bude pozývať na koaličnú radu, zjavne neuspel. Starosta Očovej trvá na svojom: chce ministerstvo životného prostredia. A po novom rozpočet podporí iba vtedy, ak dostanú pridané poľovníci, rybári a včelári. A to v neblahom stave našej ekonomiky, v čase konsolidácie. To nevymysleli ani Matovič so Sulíkom. Klobúk dole!

Huliak hrá vabank, nikto nechápe prečo. Útok na predsedu SNS bol ako blesk z jasného neba. Vôbec nedomyslel dôsledky svojich činov, stavil na vydieranie za každú cenu. Ak mal starosta Očovej rozpory s ministrom životného prostredia Tarabom a Danko ignoroval jeho požiadavky, dalo sa to riešiť inak, vnútri koalície. Nech už sa stane čokoľvek, Huliak už teraz pre veľkú časť svojich voličov zostane zradca. V prípadných predčasných voľbách sa so 60-tisíc krúžkami môže rozlúčiť.

Medzi koaličnými partnermi sa vytratila elementárna dôvera, pocit spolupatričnosti, prevláda nevraživosť – rovnako ako v Matovičovej a Hegerovej vláde.

Svet však nie je čierno-biely a Huliak má tiež kus pravdy. Pokiaľ si teplé miestečka vymohli Danko, Taraba, Šimkovičová, Kotlár či otec a syn Kuffovci, prečo by mal Huliak zostať „na ocot“? Veď získal po Dankovi a Tarabovi najviac hlasov na kandidátke SNS. Riešenie krízy, samozrejme, existuje, len treba prejaviť ochotu. No ani Fico, ani Danko, ani Šutaj Eštok nemajú žiaden záujem. Keby totiž chceli, rošády v koalícii urobia raz, dva, tri.

Majú niekoľko možností, napríklad Šutaj Eštok sa stane predsedom NR SR, Saková ministerkou vnútra, Taraba ministrom hospodárstva a na uvoľnené kreslo ministra životného prostredia usadne Huliak. Alebo sa Taraba stane ministrom vnútra. Taraba by si mohol sadnúť aj na kreslo ministra cestovného ruchu a športu (Keketiho politicky drží iba Danko) a uvoľniť tak stoličku pre Huliaka.

Ruku k dielu by mohli pridať aj v Hlase: prestanú blokovať zvolenie Danka za predsedu parlamentu a on uvoľnenú stoličku podpredsedu využije na rošády v národniarskom tábore. V Hlase by nemali zabúdať, že bez podpory Danka, Huliaka a Tarabu v druhom kole by sa zakladajúci predseda Hlasu Peter Pellegrini (stále má v strane svoje právomoci) nestal prezidentom.

No medzi koaličnými partnermi sa vytratila elementárna dôvera, pocit spolupatričnosti, prevláda nevraživosť – rovnako ako v Matovičovej a Hegerovej vláde. Fico dával dlho od konfliktu ruky preč. Kalkuloval s tým, že Smer na ňom politicky „zarobí“. Mylný postup sa mu vypomstil. Osud koalície už leží na jeho pleciach: dokáže umne vyžehliť vzájomné šarvátky a koalíciu upokojiť? Ľudia už totiž majú od roku 2020 dosť konfliktov a hádok politikov, očakávajú od nich niečo iné: pokoj, zmier a napredovanie krajiny. Napriek sľubom sa súčasná koalícia čoraz viac podobá predchádzajúcej./agentury/

X X X

Americké povolenie Ukrajine zasahovať ciele hlbšie v ruskom území je eskaláciou, tvrdí Juraj Blanár

Slovenská diplomacia ostro kritizuje povolenie od amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý Ukrajine povolil útoky na ruské územie.

Povolenie amerického prezidenta Joea Bidena, aby Ukrajina mohla dodanými raketami dlhého doletu zasiahnuť ruské územie, považuje rezort slovenskej diplomacie za ďalšiu eskaláciu konfliktu. V stredu to počas návštevy Lichtenštajnska uviedol minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár, informuje spravodajca TASR.

„Sme absolútne proti takejto eskalácii zo strany odchádzajúcej administratívy USA,“ vyhlásil minister. Podľa Blanára nastupujúca administratíva zvoleného prezidenta Donalda Trumpa hovorí, že chce urobiť všetko preto, aby dosiahla mier na Ukrajine. Povolenie na zásahy na ruskom území preto Blanár vníma „ako hádzanie polien pod nohy budúcej administratíve“.

Šéf slovenskej diplomacie vyhlásil, že ak sa bude Rusko cítiť ohrozené, môžeme očakávať ďalšiu eskaláciu konfliktu. Blanár vyzval na hľadanie riešení týkajúcich sa deeskalácie konfliktu na všetkých úrovniach.

„Modlím sa, aby Ruská federácia nereagovala neadekvátne, a prihováram sa ukrajinskej strane, aby dala priestor na mierové rokovania, nech sa počká na dlho očakávané výsledky amerických volieb,“ vyhlásil Blanár.

Minister deklaroval, že občania USA svojou voľbou jasne podporili politiku Trumpa, ktorý chce ukončiť vojnu na Ukrajine. Trump má podľa neho veľmi silný mandát, s ktorým môže vstupovať do zahraničnopolitických otázok.

Mimoriadne dôležité podľa Blanára je, aby sa situácia na Ukrajine monitorovala pre bezpečnosť slovenského veľvyslanectva v Kyjeve a jeho personálu. „V prípade, ak by došlo k zhoršeniu (bezpečnostnej situácie), tak budeme okamžite konať,“ vyhlásil, aktuality.sk

X X X

Minister Kaliňák narýchlo plánuje obmenu dopravnej letky, chce sa zbaviť aj vlajkových Spartanov. Vojaci dostanú luxusné tryskáče

Lietadlá, ktorých sa obrana zbaví, kupovali len pred 10 rokmi s argumentom, že ich armáda nevyhnutne potrebuje. Nahradiť ich môžu stroje v celkovej hodnote viac ako troch stoviek miliónov eur.

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v tichosti mení zostavu armádnej letky. Vzdušné sily čaká najväčšia modernizácia dopravnej letky za posledné desaťročie. Z materiálu, ktorý schválila vláda, vyplýva, že ministerstvo obrany plánuje kompletnú obmenu flotily transportných lietadiel.

Aktuality.sk sa podarilo zistiť prvé detaily tejto transformácie – päť dopravných vrtuľových lietadiel L-410 chcú vymeniť za dve luxusné lietadlá Bombardier Global 5000, ktorými sa v civilnom svete zvyčajne vozia biznismeni.

Kaliňák si nechal tento zámer schváliť za strategickú investíciu, to znamená, že takýto zámer napríklad nebude posudzovať Útvar hodnoty za peniaze a takisto samotné obstarávanie bude prebiehať podľa menej prísnych pravidiel.

„Veľké výpadky v dostupnosti lietadiel Spartan a pomerne veľká zastaranosť L-410 nás primäla k tomu, že po skúsenostiach z Bejrútu, kde sa vlastne použili naraz 3 lietadlá, kde za normálnych okolností by malo stačiť jedno, tak sme pripravili taký rýchly projekt, ktorý vychádza z požiadaviek dopravného letectva ministerstva obrany,“ argumentoval minister Kaliňák po rokovaní vlády, aktulity.sk

X X X

Taliani sprísňujú pokuty a zavádzajú povinné prilby. Salvini: Znižujeme masakru na cestách

Horná komora talianskeho parlamentu schválila reformu cestného zákona, ktorá okrem iného sprísňuje pokuty za používanie mobilného telefónu za volantom, riadenie pod vplyvom alkoholu či drog alebo za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Informovala o tom agentúra ANSA.

Podľa nových pravidiel, ktoré už predtým dostali zelenú aj v dolnej komore parlamentu, bude v Taliansku za riadenie auta s mobilom v ruke hroziť pokuta od 250 eur do 1000 eur.

Pokuta 570 až 2 170 eur bude hroziť, pokiaľ sa u vodiča zistí alkohol v krvi 0,5 až 0,8 promile. Dvojnásobnú pokutu a šesť mesiacov až rok väzenia môže podľa nových talianskych predpisov dostať ten, kto bude šoférovať auto s 0,8 až 1,5 promile alkoholu v krvi.

Tiež za prekročenie rýchlosti sa v Taliansku zvýšia pokuty, a to už o viac ako desať kilometrov za hodinu, v takom prípade bude musieť vodič zaplatiť od 173 do 694 eur.

 Schválenie reformy privítal podpredseda vlády a minister dopravy Matteo Salvini, ktorého úrad návrh pripravil. „Keď som nastúpil do úradu v roku 2022, mali sme 3 159 obetí cestných nehôd, vlani tento počet klesol na 3039. Som optimistický a očakávam ďalší pokles,“ uviedol Salvini pred hlasovaním v hornej komore.

Senát tiež pomerov hlasov 83:47 schválil povinné prilby na e-kolobežkách. Jazdci musia byť tiež poistení, elektrokolobežky budú mať registračnú značku a zvyšuje tiež pokuty za nesprávne parkovanie.

Stopka v peších zónach

„Falošné správy o maxipokutách za prekročenie rýchlosti (sa nepotvrdili), cieľ (je) znížiť masakru na talianskych cestách,“ napísal na sociálnej sieti Salvini. Dodal, že elektrické kolobežky budú mať registračné značky a bude zakázané na nich jazdiť v zóne pre peších.

V Taliansku rovnako ako v iných európskych krajinách v poslednom období prudko stúpla popularita e-kolobežiek. Odvrátenou stránkou sú nebezpečné nehody a ohrozovanie chodcov na chodníkoch.

 Taliansky štatistický úrad (ISTAT) v júli zverejnil údaje o 3 365 zranených pri nehodách kolobežkárov a 21 mŕtvych v roku 2023. V roku 2022 to bolo 2 929 zranených a 16 mŕtvych.

Salvini uviedol, že nové pravidlá boli vypracované po rozsiahlych konzultáciách „so spoločným cieľom: znížiť masakry na talianskych cestách“.

Aj ostatné krajiny v Európe obmedzili používanie elektrických kolobežiek. Minulý rok francúzske hlavné mesto Paríž na základe referenda zakázalo zdieľaný prenájom dvojkolesových elektrických vozidiel a Madrid im v septembri odobral licencie.

Reforma cestných pravidiel zahŕňa aj trest odobratia vodičského preukazu na dobu šiestich mesiacov až roku za ponechanie zvieraťa na okraji cesty. Pokiaľ opustené zviera spôsobí dopravnú nehodu so zranenými či mŕtvymi, bude hroziť tomu, kto zviera na ceste zanechal, trest väzenia až sedem rokov./agentury/

X X X

Rusia zúria. Po historickom triumfe ich súperi žúrovali v striptízovom klube. Prvýkrát videli loptu, bola to komédia

Ruská futbalová reprezentácia už dva a pol roku (od začiatku vojny na Ukrajine) neodohrala súťažný zápas. V rámci prípravy si zmerali sily s reprezentáciou Bruneja. Po historicky najvyššom triumfe 11:0 sa však odohral incident, ktorý zrejme zaváži pri pozývaní podobne exotických súperov do krajiny.

Ruská futbalová reprezentácia.

Ruský záložník Alexej Mirančuk po stretnutí žartoval, že so súperom podobného kalibru nemôžu mať žiadne problémy.

„S takýmito súpermi sa dá hrať aj na jednej nohe,“ uviedol Mirančuk pre ruský server championat.com. Bývalý ruský reprezentant Jurij Gavrilov súpera vôbec nešetril.  „Vyzeralo to, ako keby mnohí brunejskí hráči videli prvýkrát v živote loptu. Niečo podobné sa mi stalo, keď som hral vo Fínsku.

Keď som tam prestúpil, pri prechádzke mestom som si všimol, že traja moji spoluhráči pokladajú asfalt a ďalší dvaja roznášali poštu. Takých hráčov mal aj Brunej a bola z toho komédia,“ konštatuje Gavrilov pre Sport Express.

Výsledok by bol zrejme iný, ak by do Ruska pricestoval brunejský tím v kompletnom zložení. Mnoho hráčov údajne malo v danom termíne nahlásenú dovolenku a tak neboli k dispozícii.

V tíme tak boli predovšetkým amatéri, ktorí majú civilné zamestnania. Išlo napríklad o policajtov či hasičov.

Brunejčania si navyše po hanebnom výprasku vyslúžili aj ďalšiu kritiku. Po zápase vyrazili do miestneho striptízového baru. Zábery užívajúcich si futbalistov sa rýchlo rozšírili po sociálnych sieťach.

Objednávať si mali drahý alkohol či vodné fajky. Incident zrejme bude mať dohru aj v Bruneji, keďže podobnú zábavu majú vyslovene zakázanú. Navyše, náklady na ubytovanie a prepravu mali Brunejčanom hradiť Rusi.

Celkové výdavky mali presiahnuť sumu 100-tisíc dolárov. Práve to rozhnevalo Rusov, keďže Brunejčania využili na svoje „radovánky“ časť peňazí, ktoré mali byť použité na vyššie spomenuté účely.

X X X

Žilinka či Čaputová? Ústavný súd rozhodol kompetenčný spor týkajúci sa paragrafu 363

Z ústavy sa nedá vyvodiť záver o oprávnení prezidenta SR požadovať od generálneho prokurátora alebo iných orgánov prokuratúry potrebné vecné podklady a údaje na účel podania návrhu na začatie disciplinárneho konania proti generálnemu prokurátorovi. Vyplýva to zo stredajšieho rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR.

 Žiadosť o výklad ústavy v súvislosti s činnosťou generálneho prokurátora podala vlani v septembri vtedajšia prezidentka SR Zuzana Čaputová. Na ÚS sa obrátila z dôvodu, že jej generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol doručiť rozhodnutia Generálnej prokuratúry (GR) SR o návrhoch obvinených na konanie podľa ustanovenia paragrafu 363 Trestného poriadku.

Podľa ÚS ústavná povinnosť prezidenta SR zabezpečovať svojím rozhodovaním riadny chod ústavných orgánov má konkrétny normatívny dopad len pri výkone niektorého z ústavných oprávnení a „táto povinnosť hlavy štátu nemá samostatné kompetenčné účinky“.

ÚS rozhodol na neverejnom zasadnutí pléna, informovala hovorkyňa súdu Martina Ferencová. K rozhodnutiu pripojil odlišné stanovisko sudca Miloš Maďar, ktoré sa týka výroku a odôvodnenia./agentury

X X X

Po prvýkrát prehovorili o svadbe aj o tom, že spoločné dieťa sa im už mať nepodarilo: Zdena Studenková a Braňo Kostka sa tomu nebránili, osud to ale zariadil inak…

Napriek tomu, že láske jednej z našich najznámejších herečiek a dirigenta mnohí neverili, dnes dokazujú, že išlo len o predsudky.

Ich láska začala pomerne kontroverzne. Aspoň pre okolie. Zdena Studenková sa do dirigenta Braňa Kostku zahľadela už ako dvojnásobne vydatá manželka. S režisérom Stanislavom Párnickým navyše vychovávala spoločnú dcéru Simonu, ktorá bola v tom čase tínedžerkou.

Mamin odchod od otca ťažko chápala, rovnako ako jej vzťah s oveľa mladším mužom. Rozdiel medzi partnermi sa totiž nedal prehliadnuť. Zatiaľ čo mala Zdena 39 rokov, Braňo bol 22-ročným mladíkom.

Dcéra Simona však nebola jedinou osobu, ktorá mala voči vzťahu herečky predsudky. Na stranu „neprajníkov“ sa pripojila okrem širokej verejnosti aj Zdenina mama. „Pre okolie to bolo príšerné a nepredstaviteľné. Aj moja mama zaujala postoj – buď alebo ja. Tak som pokrčala ramenami a povedala, čau mami,“ prezradila Studenková v rozhovore pre iDnes.cz a dodala, že po niekoľkých mesiacoch si najbližšie okolie na mladšieho partnera predsa len zvyklo. Verejnosť však dlho nie a ešte aj po dlhých rokoch vzťahoch vzťahu Kostku označovala za mladého milenca. A to napriek tomu, že bola Studenková už dávno rozvedená.

Dvojica napokon využila najlepší spôsob, ako neprajníkom dokázať, že ich city sú skutočné. Ani predsudky a nevhodné označenia či komentáre ich nerozdelili od seba a dnes sú spolu už 31 rokov. Napriek tomu, že ide o skutočné dlhé obdobie, povestné áno na celý život si nepovedali.

Svadbe a deťom sa nebránili

Na prvý pohľad sa môže zdať, že rozhodnutie nemať svadbu je práve herečkino rozhodnutie, nakoľko má za sebou dve nevydarené manželstvá. Aj to sa však dnes ukazuje ako predsudok. Pre magazín iDnes o tom otvorene prehovoril Branislav Kostka.

„Odpor k sobášu nemám, ale tak, ako my, aj naše okolie si zvyklo neriešiť to. K tomu, čo žijeme, papier nepotrebujeme,“ vyjadril sa pre magazín a dodal, že svadba by zrejme prirodzene prišla s iným impulzom. „Keby nám osud doprial deti, asi by sme sa vzali. To by už bol dôvod, povedal by som,“ uzavrel túto tému dirigent.

O čosi viac do hĺbky otvorila túto tému herečka, ktorá sa priznala, že to, že nemá ďalšieho potomka, je jej ľúto. Na otázku od magazínu iDnes, či túžila mať dieťa aj s Braňom, odpovedala jasne: „Áno, ale už sa mi to nepodarilo. Strašne závidím ľuďom veľkú rodinu. Čím som staršia, tým viac si uvedomujem, aké ohromné to musí byť.“

Ich vzťah bol zo začiatku terčom výsmechu a predsudkov: Dnes je, naopak, považovaný obdivuhodnýZdroj: Profimedia

Teraz sa netají tým, že by sa chcela dožiť aj vnučky, zároveň si však uvedomuje, že ide o veľmi citlivú tému – a aj keď má s dcérou Simonou už lepší vzťah, stále nie je dostatočne intímny na to, aby sa o týchto témach bavili.

Isté však je, že jej oporou a z časti je práve milujúci partner, ktorý ju podporuje vo všetkých jej životných rozhodnutiach. Navyše, herečka sa pri ňom cíti stále dobre a aj keď svoju lásku našla až na tretí pokus, dnes vie, že je to tá osudová, na ktorú sa oplatilo čakať…, sktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.