Po voľbách v SR Igor Matovič za mrežami? Seniorovi zoperovali nesprávne koleno. Politici len sľubovali, nič sa nezmenilo

Môže sa to stať, hoci len na chvíľku, pripúšťa politológ. Počas celej kampane pred voľbami v roku 2020 odkazovali vtedajší opoziční politici expremiérovi Robertovi Ficovi, že ak sa dostanú k moci, príde si po neho spravodlivosť. Po troch rokoch vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera sa karta obrátila.

Revanšovať sa chce Smer, ktorého viacerí nominanti skončili v tomto volebnom období za mrežami, a pridáva sa k nemu aj jeho potenciálny koaličný partner, hnutie Republika.

Práve partia okolo europoslanca Milana Uhríka prišla minulý týždeň s návrhom, aby bola po voľbách zriadená špeciálna vyšetrovacia komisia. Jej úlohou by malo byť prešetrenie rozhodnutí súčasnej vlády a postavenie „vinníkov pred spravodlivosť“.

„Či už za likvidačné zákazy a divoké kšefty počas covidu alebo za súčasné posielanie zbraní do vojny aj napriek jasnému nesúhlasu občanov. To šliapanie po ľuďoch a Ústave nemôže zostať len tak,“ avizovala Republika na Facebooku.

Kaliňák chcel rehabilitačný proces

Uhrík tvrdí, že najlepšie by bolo, keby sa podarilo vytvoriť „elitný tím nezaujatých a neskorumpovaných vyšetrovateľov“, ktorí by sa pozreli na kroky súčasnej vlády. Do úvahy tiež podľa neho prichádza zriadenie komisie tvorenej zo zástupcov politikov, médií a občanov, ktorá by mohla „odškodniť obete“ a anulovať zlé zákony a rozhodnutia.

„V žiadnom prípade však neplánujeme zneužívať a ohýbať trestné právo na pomstu a politické procesy,“ dodal europoslanec.

Svoje vlastné plány má už aj Smer – a nie úplne nepodobné Republike. Niečo z nich prezradil popredný predstaviteľ strany Robert Kaliňák v jednom zo známych videí z poľovníckej chaty, ktoré unikli na verejnosť pred dvoma rokmi.

„To všetko, čo sa tu dnes deje, má životnosť tri roky. Potom normálne príde akože rehabilitačný proces, kde sa normálne prijme špeciálny zákon o porušovaní ľudských práv v časoch Igora Matoviča, všetky pokuty sa zrušia, čo ľudia dostali za rúška, a všetky veci pôjdu do p…,“ tvrdil exminister vnútra.

Matovič za mrežami?

Fico zasa otvorene hovorí, že ak by sa dostal k moci, zo svojej funkcie by museli odísť špeciálny prokurátor Daniel Lipšic či sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Viacerým policajtom, ktorí vyšetrujú korupčné kauzy, zasa pohrozil, že zmenia zákony a prídu o výsluhové dôchodky.

Podľa poslanca SaS a experta strany pre legislatívu Alojza Baránika z vyjadrení Fica aj Uhríka vyplýva, že za ich vlády právny štát nebude. Fico sa podľa neho vyhráža iba preto, lebo chce zabrániť vyšetrovaniam a chce vytvárať pochybnosti v mysliach ľudí o riadnom postupe orgánov činných v trestnom konaní.

Uhríkov nápad zasa považuje za „nezmyselný, nerealizovateľný a zameraný len na vytváranie chaosu v mysliach ľudí“.

Politológ Radoslav Štefančík si však myslí, že ak by sa Smer s Republikou dostali k moci, nemuselo by zostať len pri hrozbách.

„História ukazuje, že Robert Fico má vždy kopec rečí, ale vzhľadom na to, že mu zasiahli do jeho súkromia a mnoho jeho nominantov skončilo za mrežami, viem si predstaviť, že svoje hrozby naplní a že sa napríklad Igor Matovič aspoň na chvíľu ocitne niekde za mrežami, ako sa ocitol Robert Kaliňák,“ uvažuje Štefančík.

Žilinka už koná

Podľa politológa by na Matoviča či Hegera mohli v budúcnosti „našiť“ napríklad porušenia zákona z čias riadenia pandémie covidu-19.

Generálna prokuratúra na čele s Marošom Žilinkom už medzitým skutočne začala trestné stíhanie vo veci manažmentu pandémie. Podľa prokuratúry existuje podozrenie, že politici či iní verejní činitelia prijali nesprávne rozhodnutia, v ktorých dôsledku zomrelo 21-tisíc ľudí.

Strany SaS, Sme rodina či OĽaNO sa tak môžu po voľbách ocitnúť v defenzíve. Ešte pred tromi rokmi to pritom boli predstavitelia týchto subjektov, ktorí pomerne často hrozili svojim politickým konkurentom väzením.

„Keď kľúčové pozície obsadíme čestnými a odvážnymi ľuďmi – mám na mysli najmä pozíciu generálneho a špeciálneho prokurátora, šéfa polície a NAKA –, tak obavy Roberta Fica o svoju osobnú slobodu sú na mieste,“ hovoril napríklad šéf SaS Richard Sulík.

Keď vtedajšia vláda v parlamente schvaľovala 13. dôchodky, predseda Sme rodiny Boris Kollár zasa hrozil zriadením úradu boja proti korupcii politicky exponovaných osôb a lídrom Smeru odkazoval, že vedia, že už „o pár mesiacov môžu skončiť v base“.

V SaS ani OĽaNO neľutujú

Samozrejme, lídrom v ťažení proti Ficovi bol zakladateľ OĽaNO Igor Matovič, ktorý so sľubom, že rozviaže ruky vyšetrovateľom, vyhral voľby.

Hrozby väzením spätne nepovažujú za chybu ani v OĽaNO, ani v SaS. „Nie, v žiadnom prípade neľutujeme, že sme sľúbili a aj rozviazali ruky vyšetrovateľom. Rozviazané ruky vyšetrovateľov predstavujú hrozbu najmä pre zločincov zo SmeroHlasu,“ reagoval na naše otázka hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

„Za tvrdením, že si za ukradnutie štátu zaslúži spravodlivosť, si stojíme,“ bráni staršie výroky svojho predsedu na adresu Roberta Fica aj Alojz Baránik z SaS.

Redakcia Aktuality.sk prináša knihu s názvom KUCIAK. Okrem najdôležitejších textov investigatívneho novinára Jána Kuciaka v nej nájdete aj aktuálne posuny v kauzách, zistenia vyšetrovateľov a rozhodnutia súdov o hlavných aktéroch jeho článkov. Knihu si od dnes môžete objednať na obchod.aktuality.sk.

X X X

Politici len sľubovali, nič sa nezmenilo. Nechceme byť len ich rukojemníkmi, hovoria transrodoví ľudia a LGBTI+ komunita

„Sedeli sme v divadle priamo pred vami, pán Heger. Videli ste koho? Ženu, ale v kabelke mala stále mužské doklady,“ hovorila mama transrodovej Charlotte pred budovou úradu vlády.

Ani po pol roku od teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave sa pre LGBTI+ ľudí na Slovensku nič nezmenilo, varujú zástupcovia iniciatívy Ide nám o život.

Po vražde Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha poslala iniciatíva výzvu vláde a parlamentu, v ktorej požadovali, aby vytvorili pre všetkých ľudí bezpečné miesto. Spísali päť konkrétnych požiadaviek, ktoré sa stále nenaplnili a zostávajú tak len na papieri.

Dnes sa stretli iniciátori výzvy opäť na Námestí slobody pred úradom vlády a vyzvali dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera, aby začal konečne konať, pretože sa už nechcú báť.

„Sme tu, aby sme sa pýtali pána premiéra, či je toto tá sľubovaná pomoc menšinám. Hoci sme od politikov počuli mnoho prísľubov, realita sa ukazuje iná,“ priznáva Roman Samotný z iniciatívy Ide nám o život.

Hovorí tiež, že majú informácie z rezortu zdravotníctva a úrady vlády, že poverený premiér Heger plánuje „v tichosti“ zrušiť usmernenie o transrodových ľuďoch. Iniciatíva sa tak pýta, či chce ísť Slovensko v stopách Maďarska. Susedná krajina zakazuje maloletým, aby mali prístup k obsahu, ktorý propaguje odchýlku od vlastnej identity či vyzýva k nahlasovaniu LGBTI+ ľudí žijúcich v domácnostiach.

Jedna požiadavka, veľa problémov

Poverenej vláde Eduarda Hegera sa po mesiacoch podarilo splniť len jednu požiadavku z výzvy iniciatívy. Išlo o prijatie regulácie, ktorá by zabezpečila dôstojnejší proces tranzície a zdravotnej starostlivosti o transrodových ľudí. Podpis teraz už bývalého ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského na dokumentoch zabezpečil, že si transrodoví ľudia môžu zmeniť údaje v dokladoch bez toho, aby museli podstúpiť chirurgický zákrok. Práve toto usmernenie spôsobilo rozkol medzi hnutím OĽaNO a Lengvarským.

Sám minister usmernenie vysvetľoval najmä tým, že chceli dať zdravotníkom jasný návod, ako postupovať v prípade, že človek bude chcieť zmenu pohlavia, pretože u nás taký postup nie je stanovený.

Heger, ktorý po odchode Lengvarského prevzal vedenie rezortu, si vyžiadal zoznam všetkých dokumentov, ktoré vtedajší minister podpísal.

Podľa Samotného teraz dostávajú signály z úradu vlády a ministerstva zdravotníctva, že Eduard Heger plánuje usmernenie pre transrodových ľudí zrušiť.

„Keď sa zmení usmernenie, predpokladáme, že matriky prestanú meniť občianske preukazy. Je to snaha zneužívať túto tému a zapôsobiť na konzervatívnych voličov. Idú voľby, takéto návrhy sa budú množiť,“ vysvetľuje Martin Macko z Iniciatívy Inakosť.

Nechceme sa viac báť

Na Námestí slobody bola aj transrodová Charlotte, ktorá sa počas tlačovej besedy viackrát chytila za ruku mamy. Pýtala sa, ako dlho bude ešte rukojemníčkou politikov.

„Nie som politická téma. Tranzícia je náročná a zdĺhavá, bolo by ľahšie, ak by spoločnosť prestala byť živená nenávisťou. Bola mi zamietnutá žiadosť na zmenenie občianskeho preukazu,“ priznáva mladá žena. Hovorí tiež, že sa pravidelne stretáva s nenávisťou na úradoch a v takejto spoločnosti sa jej ako transrodovej žene žije veľmi ťažko.

Pred mikrofón sa postavila aj jej mama, ktorá priznala, že má každý deň strach o dcéru, ktorá žije v takto nastavenej spoločnosti.

„Neubližujte mojej dcére a transrodovým ľuďom. Chcú len jedno – žiť vo svojej identite. S transrodovosťou sa človek narodí,“ odkazuje politikom.

Mama Charlotte tiež vysvetľovala, že mnohí politici sa už stretli s transrodovými ľuďmi a možno o tom ani nevideli. Opisuje tiež, ako sedeli v divadle pred premiérom Hegerom. Premiér podľa jej slov mohol vidieť jej dcéru, ktorá vyzerá a správa sa ako žena. V kabelke však stále nosí mužské doklady.

Problematické usmernenie?

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ definitívnu odpoveď, čo bude s usmernením, ktoré podpísal Lengvarský, nemá.

Hovorí, že pokračuje medzirezortná odborná diskusia nakoľko je usmernenie realizovateľné a či nevzniknú problémy v aplikačnej praxi.

„Usmernenie vnímame ako momentálne problematické, to znamená, že prebieha komunikácia s ďalšími inštitúciami, aby sme sa zorientovali, či je vôbec realizovateľné a či nevznikajú aplikačné problémy. Je to ešte stále v procese,“ uviedol ešte minulý týždeň štátny tajomník MZ Michal Palkovič.

Stáva sa z toho viac politická téma, ktorá škodí tomu, aby sme našli najlepšie odborné riešenia, odkázal zase Hegerov hovorca Matej Neumann.

„Chceme riešenia, ktoré nebudú len na papieri, ale budú aj uplatniteľné v praxi. Preto predseda vlády zvolá stretnutie komisie, ktorá túto tranzíciu pripravila. Jej členovia komunikovali viacero rozporov, ktoré následne viedli aj k tesnému hlasovaniu komisie. Podobné stretnutie bude musieť absolvovať aj s ministrami, ktorí mu avizovali problémy v aplikačnej praxi,“ uviedol Neumann.

Cieľom stretnutí je podľa jeho slov urobiť rozhodnutie odborné a hlavne v praxi realizovateľné.

Chceme málo, len základné práva

Inicitíva Ide nám o život hovorí, že právna regulácia, ktorú požadujú, je v Európe najkonzervatívnejšia, a nechcú nič viac, len rovnaké práva a bezpečné miesto na život.

Psychológ Andrej Kuruc vysvetľuje, že kvalita života LGBTI+ ľudí na Slovensku sa zhoršila. Sú diskriminovaní na trhu práce a 90 percent z nich sa obáva verbálnych útokov. Takmer polovica sa bojí tých fyzických a podľa Kuruca im aj čelia.

 Roman Samotný, ktorý vedie bratislavskú Tepláreň, tiež hovorí, že s premiérom Hegerom sa už rozprával. Skončilo sa to však – podľa jeho slov – len pri prázdnych sľuboch a transrodoví ľudia a celá LGBTI+ komunita nevidí žiadnu snahu premiéra, aby reálne niečo zmenil.

„Po 30 rokoch samostatnej existencie SR sme prvá vláda, ktorá rieši konkrétne životné situácie a majú deklarovanú podporu v NR SR. Minulý týždeň vláda schválila zákon, vďaka ktorému si ľudia jednoduchým úkonom pred notárom môžu určiť blízkeho človeka, aby konal v ich mene v niektorých životných situáciách,“ tvrdí zase Neumann.

Zmena rodného čísla

Zo strany konzervatívnych poslancov je tu však návrh – na novelu zákona o rodnom čísle –, ktorý konkrétne transrodovým ľuďom skomplikuje život.

Ak by prešiel, transrodový človek by si nevedel zmeniť rodné číslo a pohlavie.

Návrh poslankýň Anny Záborskej a Anny Andrejuvovej z klubu OĽaNO spolu s poslancami Evou Hudecovou a Jozefom Lukáčom z klubu Sme rodina našiel v parlamente takú podporu, že sa dostal do druhého čítania, aktuality.sk

X X X

Prigožin sa vyhráža bývalým bojovníkom, ktorí tvrdia, že dostali rozkaz páchať zverstvá

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin sa vyhráža odplatou dvom bývalým bojovníkom jeho súkromnej vojenskej skupiny, ktorí tvrdia, že dostali rozkaz, aby na východe Ukrajiny páchali zverstvá proti civilistom. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

 Dvojica sa objavila vo videu, ktoré natočil Vladimir Osečkin, zakladateľ ľudskoprávnej organizácie Gulagu.net zameranej na korupciu a mučenie v Rusku.

Prigožin na svojom kanáli na komunikačnej platforme Telegram potvrdil, že si pozrel časti videa a skonštatoval, že „ak sa aspoň jedno z týchto obvinení voči mne potvrdí, som pripravený niesť zodpovednosť podľa akýchkoľvek zákonov“. Zároveň však dodal, že „ak sa nepotvrdí ani jedno, pošlem zoznam 30 – 40 ľudí, ktorí na mňa pľujú ako Osečkin, ktorých je Generálna prokuratúra Ukrajiny povinná odovzdať mi na takpovediac ‚spravodlivý súd‘“.

Tvrdenia mužov označil za lži a dodal, že Vagnerovci na deti nikdy nesiahali ani nesiahajú. „Títo ľudia (šíriaci lži) sú naši nepriatelia a my sa s nimi vysporiadame výnimočným spôsobom,“ uzavrel.

Gulagu.net zverejnil videorozhovory s bývalými ruskými odsúdencami Azamatom Uldarovom a Alexejom Savičevom, ktorých vlani omilostili na základe prezidentských dekrétov. Uldarov a Savičev poskytli Osečkinovi svoje výpovede v priebehu týždňa a podľa Gulagu.net boli v tom čase v Rusku.

Uldarov napríklad opisuje, ako zastrelil päť alebo šesťročné dievčatko, pričom to označil za „rozhodnutie manažmentu“. „Nemal som dovolené nechať nikoho žiť, pretože môj rozkaz bol zabiť všetko, čo mám v ceste,“ povedal.

 Na dlhom videu jeden z dvojice mužov pripúšťa, že vo východoukrajinských mestách Soledar a Bachmut masovo vraždili ľudí, vrátane ukrajinských detí a seniorov. Obaja muži tvrdia, že rozkazy na strieľanie vydal samotný Prigožin.

Údajne žoldnierov vyzval, aby „zabili každého“. Rozkaz znel, že nemajú nikoho šetriť a „Bachmut treba vyčistiť“.

Sky News pripomína, že video sa nedá nezávisle overiť.

Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak po zverejnení videa vagnerovcov napísal na Twitteri, že „priznanie nestačí“ a „musí nasledovať trest“.

Jermak v tvíte uviedol: „Ruskí teroristi sa priznali v mnohým vraždám ukrajinských detí v Bachmute a Soledare. Priznanie nestačí. Musí prísť trest. Prísny a spravodlivý. A ten určite príde. Koľko ďalších takýchto zločinov bolo ešte spáchaných?“/agentury/

X X X

Testovali vzorku ukrajinského obilia. Mlyn Kolárovo zverejnil výsledky

Druhá laboratórna vzorka ukrajinskej pšenice v Mlyne Kolárovo je v súlade s požiadavkami predpisov. Uviedol to pre TASR člen predstavenstva akciovej spoločnosti Mlyn Kolárovo Levente Varga.

 „Dnes (18. 4.) sme dostali výsledky kontravzorky. Aj keď je tam nameraná minimálna hodnota, podľa posúdenia laboratória, vzorky sú v súlade s požiadavkami platného znenia predpisov,“ spresnil Varga.

„Tiež sme testovali múku vyrábanú z tejto pšenice. Výsledky potvrdzujú, že pesticídy v múke vôbec nie sú prítomné. To znamená, že moderné čistiace stroje sú schopné minimalizovať/od­strániť prípadné zostatky nepovolenej látky,“ informoval.

Dodal, že v spoločnosti taktiež testovali otruby. „Aj tam nameralo laboratórium minimálne hodnoty, ale hodnotenie aj v tomto prípade je pozitívne,“ doplnil.

 „Pred hodnotením kvality tejto šarže potrebujeme počkať na výsledky tretej vzorky. V každom prípade je možné vyhlásiť, že vyrábaná múka neobsahuje žiadne rezíduá a plne vyhovuje požiadavkám EÚ,“ uzavrel v utorok Levente Varga.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR informovalo 13. apríla, že na základe nevyhovujúcich výsledkov analýzy 1500 ton pšenice z Ukrajiny, ktorú Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR zachytila v mlyne v Kolárove, zavádza agrorezort Usmernenie na zákaz spracovania a uvedenia do krmovinového a potravinového reťazca. Vyplýva z neho prísny zákaz spracovania a uvedenia na trh už naskladneného ukrajinského obilia a múky z neho.

 V kontrolovanej vzorke sa potvrdil výskyt pesticídu, ktorý nie je povolený v EÚ a má negatívny vplyv na zdravie ľudí. V pondelok (17. 4.) vláda SR zakázala dovoz obilia a niektorých agrokomodít z Ukrajiny./agentury/

X X X

Súd po štyroch rokoch rozhodol. Seniorovi zoperovali nesprávne koleno, odškodné označil za katastrofu

 Šesťtisíc eur za operáciu nesprávneho kolena v nitrianskej nemocnici považuje František Rapan (79) za katastrofu. Dnes o tom po štyroch rokoch od zákroku, na ktorý nedal súhlas, rozhodol Okresný súd v Nitre. Rozsudok nie je právoplatný.

 Keď sa František Rapan (vpravo) pred 4 rokmi zobudil po operačnom zákroku v nitrianskej nemocnici, zažil šok. Zistil, že lekári mu operovali nesprávne koleno.

„Myslím si, že je to katastrofa. Nikto neberie, že ma odpísali na zvyšok života?“ reagoval Rapan po vyhlásení rozsudku s tým, že ťažko na to hľadá slová. Rozsudok si bude musieť najskôr preštudovať, pretože podľa vlastných slov takmer nič nepočul. Po porade s právnym zástupcom sa plánuje odvolať.

Bývalý futbalový reprezentant podstúpil operáciu 21. marca 2019. Lekári mu mali operovať pravé koleno, ktoré mu aj oholili. Po prebudení ho pri pohľade na nohy čakal šok. Drenážna hadička mu trčala z ľavého kolena. Lekári sa mu ešte v ten deň ospravedlnili a ponúkli mu aj prednostný termín na operáciu pravého kolena. To však odmietol.

Nemocnica chybu nepopiera, no poukazuje na to, že v zlom stave mal aj omylom operované ľavé koleno. Odkedy nemocnica prišla s touto informáciou, všetci sa toho podľa Rapana držali. „Nikdy som nemal problémy s ľavou nohou a oni tvrdia len to. Nikto neberie do úvahy, čo sa stalo,“ dodal. Neskrýval pri tom sklamanie.

Podľa súdu je žaloba dôvodná, pretože došlo k zásahu do osobnej integrity Rapana. „Spornou zostala len výška náhrady“ povedala sudkyňa. Súd považoval požadovanú sumu vo výške 65-tisíc za neprimerane vysokú.

 „Zástupca žalobcu neuviedol relevantné argumenty, prečo sa žalobou domáhajú náhrady nemajetkovej ujmy práve v sume 65-tisíc eur,“ čítala z odôvodnenia rozsudku sudkyňa. Pri určení výšky súd vychádzal okrem iného aj z toho, že nešlo o zásah do zdravého kolena.

Zlý stav kolena mal dokumentovať aj RTG snímok z roku 2010, ktorý bol vyhotovený pre bolesti ľavého kolena. Súd sa pritom opieral aj o závery viacerých znalcov. Sudkyňa naznačila, že v prípade požadovanej sumy „nemožno vylúčiť určitý špekulatívno-prospechový zámer žalobcu“.

„Pri určení výšky sme vychádzali zo súm, ktoré priznávajú súdy v obdobných prípadoch. Za ujmu na cti priznávajú podstatne vyššie sumy, pritom ujma na cti nie je nejaký trvalý nezvratný stav. U pána Rapana sú to takmer štyri roky takmer strateného života a nezvratný stav zásahu do jeho organizmu,“ poukázal Samuel Baránik, Rapanov právny zástupca. Požadovali aj 10-tisíc eur za sťažené spoločenské uplatnenie, to však súd neuznal.

„V prvom rade je nám ľúto, že k takejto udalosti vôbec došlo. Súd sa musel vyporiadať so všetkými dôkazmi a rozhodol tak ako rozhodol. Rozsudok je zákonný a o ďalšom postupe sa poradíme s klientom aj s poisťovňou,“ povedal právny zástupca nemocnica Tomáš Stoklasa. Výšku nemajetkovej ujmy nechcel hodnotiť z pohľadu úspešnosti./agentury/

X X X

Lavrov dostal osobitné víza od USA, do sídla OSN pôjde rokovať o obilí

Cestu do USA Lavrovovi, ktorý sa nachádza na americkom sankčnom zozname, vybavil ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na budúci týždeň pricestuje do USA na rokovania s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom o možnostiach vývozu ukrajinského obilia cez Čierne more. Informuje o tom TASR na základe správy americkej televízie CNN, ktorá sa odvolala na ruskú agentúru TASS. Tej to povedal ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.

Cestu do USA Lavrovovi, ktorý sa nachádza na americkom sankčnom zozname, vybavil ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov. Ten požiadal o osobitné víza pre Lavrova a jeho delegáciu. Šéf ruskej diplomacie má v New Yorku predsedať zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN.

Ukrajina v pondelok obvinila Rusko z ohrozovania dohody o vývoze obilia tým, že po druhý raz zablokovalo kontroly lodí s ukrajinským obilím v tureckých výsostných vodách. Ruská agentúra RIA Novosti však v utorok s odvolaním sa na ministerstvo zahraničných vecí napísala, že kontroly v Turecku sa medzičasom obnovili aktuality.sk

X X X

Pellegrini verzus Fico. Čo na nich hovorí nemecký poslanec za SPD?

Ako vníma Smer Roberta Fica? Je na tom nemecká armáda tak zle, ako naznačujú niektoré správy v médiách? A potrebuje Európa všetky vojenské kapacity, ktoré majú USA? Aj na tieto otázky odpovedal pre Pravdu Christoph Schmid z SPD, ktorý je členom obranného výboru nemeckého parlamentu.

 Šéf strany Hlas a expremiér Peter Pellegrini sa v marci stretol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. No Hlas nie je členom európskych socialistov, ku ktorým patrí SPD, a na Slovensku sa k nim hlási Smer bývalého premiéra Roberta Fica, ktorý však vystupuje prorusky a nevylučuje spoluprácu s extrémistami. Sledujete to ako nemecký sociálny demokrat?

Nemecko so Slovenskom spolupracuje ako s krajinou, nie s jednotlivými politikmi. Kancelár Scholz sa nestretol v pánom Pellegrinim v úrade, ale v Dome Willyho Brandta. Nemecko nevyberá iným štátom vlády a ani to nechce robiť. Samozrejme, ako strana sociálnych demokratov vnímame, že na Slovensku máme problematického partnera. Neviem, či kancelár Scholz bude hovoriť s pánom Ficom, to je stranícke rozhodnutie. Ale pozorne sledujeme, ako sa za posledné roky vyvíja strana Smer. Ak niekto hovorí, že na Slovensko sa vracia wehrmacht, tak to nie je spôsob, ako chceme, aby nás niekto vnímal. (Fico vlani použil slovo wehrmacht na označenie nemeckej armády, takto sa však nazývali nacistické sily, pozn. red.). Bundeswehr nepotrebuje, aby ho ľudia zasypali kvetmi, ale keď v nejakej krajine pôsobí, čo je aj prípad Slovenska, naši vojaci chcú mať pocit, že ich vítajú. Na šesť mesiacov opúšťajú rodiny a potom ich niekto označí za wehrmacht.

 Do nemeckého tanku Leopard 2 sa posadil aj Ukrajinec Vladimir Kličko, bývalý boxerský majster sveta v ťažkej váhe. Pozrite si, čo odkázal svetu. Zdroj: Twitter Vladimira Klička.

X Keby sa Fico stal po septembrových voľbách premiérom, mohol by nasledovať aj scenár, že by nemeckí vojaci odišli zo Slovenska?

Je to aj otázka pre NATO. Keby krajina chcela, aby sme odišli, určite by sme to urobili. Samozrejme, debatovali by sme i o tom, ako nemeckých vojakov na Slovensku vnímajú. A určite má Nemecko ďalších partnerov, napríklad Litvu, ktorí by boli veľmi radi, keby mohli privítať príslušníkov Bundeswehru. Pre nás je to veľmi čudná situácia. Nemeckých vojakov v podstate všade vnímajú pozitívne. Aj v Afrike či Iraku. Pre nás Nemcov je to niečo, čo musíme pochopiť, je to priam psychologická vec. V minulosti sme z vojenského hľadiska nemuseli prebrať žiadnu zodpovednosť aj preto, lebo sme si hovorili, že naše jednotky nikto nechce. Ale o túto výhovorku sme prišli, lebo sme svedkami toho, ako nás ľudia vítajú. Je jasné, že musíme prebrať časť zodpovednosti za Európu. To nezvládne krajina, ktorá má 5,5 milióna obyvateľov ako Slovensko. Preto musíme spolupracovať, ale zároveň je pre nás čudné, ak tu nejakí politici hovoria o wehrmachte.

X V posledných týždňoch sa objavili správy o ťažkostiach s opravou nemeckých zbraní z Ukrajiny v Michalovciach, čo malo mať súvis aj s dovoznými clami. Slovenský minister obrany Jaroslav Naď povedal, že problém bol na strane nemeckej spoločnosti. Už sa to vyriešilo?

Nie je to len dohoda vlád, ale sú do toho zapojené súkromné firmy, ktoré majú svoje záujmy. Rovnako ich má Slovensko. Myslím si, že je to na dobrej ceste. Všetci chceme podporovať Ukrajinu, ktorej Nemecko poskytuje nemalé množstvo tankov a ďalšej techniky. Tá potrebuje údržbu a chceme ju robiť blízko hraníc. Problémy sme neriešili len na Slovensku, ale aj v Poľsku.

 Nemecký minister obrany z vašej strany Boris Pistorius nedávno naznačil, že nedostatky vo výzbroji, ktorým čelí Bundeswehr, sa podarí vyriešiť až v roku 2030. Nemecko je jednou z najväčších ekonomík sveta a spája sa s ním efektivita. Nemal by Berlín rýchlejšie modernizovať ozbrojené sily?

Myslím si, že sa momentálne hýbeme naozaj rýchlo. Nemecko má veľkú ekonomiku, ale aj veľkú armádu. Ak musíte modernizovať celé ozbrojené sily, chce to čas. Do roku 2025 dostanú všetci vojaci osobné vybavenie. Je to 180-tisíc príslušníkov armády. Takže už toto si vyžaduje isté úsilie. A potom hovoríme o ešte väčších obstarávaniach, ako je nákup vrtuľníkov Chinook či stíhačiek F-35. Predpokladám, že tie budeme mať k dispozícii najskôr v roku 2026.

X Na modernizáciu je určite potrebný istý čas. No štáty NATO sa už na summite vo Walese v roku 2014 dohodli, že do desiatich rokov budú na obranu dávať dve percentá hrubého domáceho produktu. Samozrejme, Nemecko nie je jediná krajina, ktorá to ešte stále nedosiahla, ale času na to bolo pomerne dosť, či nie?

Bol som starostom malej obce Alerheim v Bavorsku. Keby ste mi pred troma rokmi povedali, že nedostanem dosť peňazí na školy, škôlky, opravu ulíc a iné veci pre komunitu, lebo ich musíme minúť na výzbroj armády, bol by som proti tomu.

Nedokáže Nemecko jedno aj druhé?

Všetci vo výbore pre obranu v Bundestagu vedeli, že krajina musí do obrany investovať viac. No celkovo v Nemecku to bolo iné. Hovorím sám o sebe, o médiách a všeobecne o spoločnosti. Nikto z nás nečakal to, čo sa stalo na Ukrajine. Mám priateľov v Donbase a v roku 2014 sme tam z Alerheimu poslali humanitárnu pomoc. Bol u nás ortodoxný kňaz, ukazoval nám obrázky toho, ako separatisti mučia ľudí. Ale aj tak sme si nevedeli predstaviť, čo sa stane. Musíme si priznať, že sme na obranu a bezpečnosť nedávali dosť peňazí. Musíme sa naučiť, že za mier sa aj platí. Myslím si, že sme sa to už pochopili. Vždy sme sľubovali, že budeme brániť hranice našich východných partnerov NATO a Európskej únie, ale nikdy sme si nemysleli, že to naozaj budeme musieť urobiť. A bude to platiť aj pre Ukrajinu, ak bude napríklad členom EÚ, ale nie som si istý, či sme na to pripravení.

Chystá sa Nemecko poskytnúť Ukrajine ďalšie zbrane v boji proti ruskej agresii?

Platí, čo povedal kancelár Scholz, že Nemecko chce robiť všetko so svojimi partnermi. Diskutujeme s krajinami, ako sú Francúzsko a USA, ale chceme, aby to podporovali aj menší spojenci. Rovnako platia ďalšie princípy. Ukrajine chceme dodať to, čo jej pomôže. Vlani v marci sme dostali z Kyjeva zoznam a bolo na ňom takmer všetko.

X Ten zoznam je asi stále platný.

Platí, ale v rôznych fázach vojny pomáhajú rôzne veci. Ďalšou dôležitou vecou je, že čokoľvek dodáme, potrebujeme v Nemecku nahradiť. Nie je celkom jednoduché to vysvetliť Ukrajine. Musíme mať však rezervy, keby nieto napadol krajinu NATO a museli by sme jej pomôcť. Nemeckí Zelení hovoria, že nás bránia Ukrajinci, ale ja to nevidím tak priamočiaro. A platí pre nás ešte jeden princíp. Neurobíme nič, čo by znamenalo, že by sme sa stali priamo súčasťou konfliktu. Nevyšleme na Ukrajinu vojakov.

X V médiách sa pomerne často objavujú takmer neuveriteľné príbehy o problémoch nemeckej armády. Napríklad, že vojaci museli cvičiť s metlami namiesto zbraní, alebo že nové bojové vozidlo pechoty Puma nefunguje tak, ako by malo. Je to také zlé?

Navštevujem nemeckých vojakov a každý musí vidieť, že Bundeswehr je schopný plniť si svoje povinnosti. Tieto príbehy bývajú zveličené. Predstavte si, že ako starosta dostanete milión eur, a máte ich rozdeliť. Príde futbalový klub a hovorí, že aj on by potreboval nejaké peniaze. Potom dôjdu zástupcovia kultúrnej obce, že by sa im nové financie tiež zišli. Na konci sa všetci sťažujú. Podobné je to s jednotlivými zložkami Bundeswehru. Áno, nie sme na tom s ozbrojenými silami v Nemecku tak dobre, ako by sme chceli, ale nie je to až také zlé. Pozrite sa na nasadenie v Mali. V máji 2024 končíme s mierovou misou OSN MINUSMA. Táto operácia bude mať veľké problémy. My tam momentálne odvádzame najviac práce. No v Európe každá krajina závisí z obranného hľadiska od USA. Nie je to problém, veď sme všetci v Severoatlantickej aliancii. My sme NATO. No keby sa Spojené štáty rozhodli, že v Európe budú menej aktívne, budeme to musieť riešiť. V prípade, že by v tejto chvíli bol americkým prezidentom Donald Trump, mali by sme problémy.

X Potrebuje Európa všetky vojenské kapacity, ktoré majú USA?

Nemusíme mať k dispozícii všetko. Nemyslím si, že by Amerika nechala Európu úplne osamotenú. Sme v NATO. Nevnímam USA pre Európu ako konkurenciu. Spoločne sme na tom v aliancii lepšie.

V Bruseli sa šíria chýry, že by sa nemecká predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová mohla stať novou šéfkou NATO. Svojho času bola ministerkou obrany. Predurčuje ju to, čo v tejto funkcii urobila, na generálnu tajomníčku aliancie?

Nikdy som o týchto špekuláciách nepočul. Nie som ten, kto o tom bude rozhodovať, ale von der Leyenová by nebola mojou prvou voľbou. Pokiaľ viem, chce pokračovať na čele eurokomisie. Ako sociálny demokrat poviem, že podľa mňa nebolo jej ministerské pôsobenie práve hviezdne. A to som zdvorilý./agentury/

X X X

Kolobežky Boltu zmizli z viacerých slovenských miest. Ostal len v piatich mestách, dôvody sú rôzne

Príčiny zredukovania spoločnosť neprezradila.

Prevádzkovateľ aplikácie Bolt poskytuje tento rok svoje kolobežky oproti minulému roku v značne menšom počte slovenských počte miest. Kolobežku od Boltu si Slováci môžu požičať momentálne len v piatich lokalitách – v BratislaveNitreTrnaveTrenčíne a v Piešťanoch.

„V ostatných mestách je prevádzka dočasne pozastavená z rôznych dôvodov, ktoré sa mesto od mesta líšia,“ uvádza firma. Bližšie však príčiny rozhodnutia nepopisuje.

Pripomeňme, že služba sa predtým dala využívať napríklad aj v Banskej Bystrici, Zvolene, Košiciach, Galante, Martine či Hlohovci.

Zamedzí jazde dvoch osôb

Spoločnosť cez službu poskytuje už štvrtú generáciu kolobežiek, ktorá disponuje vymeniteľnou batériou a je 100-percentne recyklovateľná s očakávanou životnosťou 60 mesiacov. Kolobežka vie sama vyhodnotiť, či sa na nej vezie viac ako jedna osoba a ak áno, zablokuje sa. Aplikácia sa tiež zameriava na prevenciu jazdenia pod vplyvom alkoholu a tiež proti brzdeniu šmykom. Taktiež používateľom pripomína zásady bezpečnej jazdy.

Za minulý rok Slováci absolvovali kolobežkami Bolt vyše 666-tisíc kilometrov. Zdieľané kolobežky na Slovensku prevádzkuje viacero firiem. V Bratislave napríklad Tier, v Košiciach Antik, aktuality.sk

X X X

Obvinený z vraždy Daniela Tupého hádže vinu na kľúčového svedka. Nevidel ma s nožom ani zakrvaveného, tvrdí

„Bol to práve svedok J., ktorý sa priznal, že zaútočil na poškodeného v stoji, dokonca s nožom v ruke, ktorého sa však mal neskôr zbaviť hodením do Dunaja,“ povedal Adam Puškár pred súdom, ktorý ho poslal do väzby.

Advokát Adam Puškár obvinený z vraždy Daniela Tupého vinu odmieta. Tvrdí, že jediným dôkazom proti nemu „je výpoveď svedka, ktorý by sám mohol byť podozrivým zo spáchania skutku“. Vyplýva to z anonymizovaného uznesenia, ktorým bratislavský krajský súd poslal Puškára do vyšetrovacej väzby. Aktuality.sk ho získali na základe infozákona.

„Bol to práve svedok J., ktorý sa priznal, že zaútočil na poškodeného v stoji, dokonca s nožom v ruke, ktorého sa však mal neskôr zbaviť hodením do Dunaja,“ povedal obvinený advokát pred súdom.

Vo svojom vyjadrení pred senátom krajského súdu kritizoval sudcu pre prípravné konanie, ktorý ho pred niekoľkými týždňami poslal do väzby. Ten podľa neho vôbec neskúmal fakt, že svedok inicioval stretnutie s viacerými ľuďmi z partie, ktorá v novembri 2015 zaútočila na Tyršovom nábreží v Bratislave na skupinku študentov.

„Týmto začne tvrdiť, že som to mal byť ja, kto spáchal tento skutok. Namiesto toho sudca pre prípravné konanie uveril tvrdeniu tohto jediného svedka, tomuto jedinému dôkazu, na ktorom je založené uznesenie o vznesení obvinenia, a to napriek tomu, že práve tento svedok by sám mohol byť hlavným podozrivým v tejto trestnej veci a má preto najväčšiu motiváciu neuvádzať vo svojej výpovedi pravdu,“ tvrdí Puškár.

Nevidel zbraň ani krv

Pripomenul, že svedok nevidel zbraň v jeho rukách. „Vo svojej výpovedi uviedol iba to, že videl údajne moju osobu, ako som zatvorenou päsťou udieral neznámeho muža, ktorý ležal na zemi. Vo svojej výpovedi po vydaní uznesenia o vznesení obvinenia zo dňa 24. 03. 2023 dokonca uviedol, že videl iba pohyb rukou zovretou v päsť hore dole nad telom a žiaden predmet v nej vtedy nevidel!“ rozohnil sa pred súdom Puškár.

Spochybňuje aj tvrdenie svedka, že Puškár po útoku zahodil nôž do Dunaja. „Tvrdenie svedka J., že si potom spojil údajný odchod mojej osoby k Dunaju s tým, že som tam mal odhodiť nožík, je potom už len účelové tvrdenie svedka. Rovnako popieram, že by som mal svedkovi po skutku uviesť, že som tam bol odhodiť nôž. Navyše, ak svedok sám uviedol, že som sa s ním odmietal baviť o danom skutku, je potom veľmi nepravdepodobné, že by som sa mu mal priznávať práve s tým, že som tam zahodil nožík.“

Svedok podľa neho nevidel navyše ani zašpinené alebo zakrvavené oblečenie. „Čo je ťažko predstaviteľné, ak by som mal poškodenému D. W. spôsobiť také závažné poranenia, po ktorých mal prakticky behom pár minút vykrvácať,“ doplnil. Zapochyboval aj o tom, že by sa ťažko zranený Tupý dokázal ešte postaviť, tak ako to opisuje svedok.

Vyjadril sa tiež k mechanizmu poranení Daniela Tupého, tak ako ich opisujú znalci v posudku. „Ak by som sa mal dopustiť tohto skutku, tak potom jeho výpoveď nekorešponduje s mechanizmom vzniku zranení poškodeného konštatovaným v znaleckých posudkoch. Nehovoriac o tom, že sa rozhodol o skutku vypovedať až po 18 rokoch bez osobitnej motivácie,“ dodal obvinený muž.

Bol na mieste činu

Tvrdí, že na jeho obvinenie nie je dostatok dôkazov, a tak chýba základný dôvod na to, aby súd mohol vôbec rozhodovať o tom, či ho pošle do vyšetrovacej väzby.

„Na tejto skutočnosti nič nemení ani to, že mali svedkovia vypovedať, že som bol na mieste činu. To ešte neznamená, že som sa dopustil skutku, ktorý mi je kladený za vinu,“ zdôraznil.

Samotný útok na Daniela Tupého opisuje skutočne len jeden kľúčový svedok, ktorého sa Puškár snaží spochybniť.

„Jediné, čím títo svedkovia potvrdzujú výpoveď svedka J., je to, že som bol na mieste činu, žiadne moje konanie títo svedkovia však nevideli, čo sami potvrdili,“ upozornil.

Naivné a účelové

Senát na Puškárove námietky reagoval konštatovaním, že existuje dôvodné podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený.

„Krajský súd námietky obvineného o nedostatku konkrétnych skutočností pristupujúcich k podmienke dôvodného podozrenia zo spáchania vyššie špecifikovaného trestného činu považuje v tejto fáze prípravného konania za neopodstatnené,“ napísal v uznesení sudca Karol Kováč.

Advokát obvinený z vraždy študenta Daniela Tupého skončil po rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave v útekovej väzbe. Súd totiž neuveril jeho výhovorkám o tom, ako sa nemohol dostaviť na políciu.

„Ak obvinený svoje obštrukčné správanie a zatajovanie sa pred príslušníkmi Policajného zboru zahmlieva a maskuje údajnou náhlou zdravotnou indispozíciou, ako aj výraznou pracovnou zaťaženosťou, tak tento spôsob obrany je príliš naivný a evidentne účelový, aby bol uveriteľný a akceptovateľný,“ konštatoval.

Policajtom zložil telefón

Keď mu skoro ráno 21. marca prišiel policajt doručiť predvolanie na výsluch, Adam Puškár odmietol vyjsť pred dom a policajtovi zložil telefón.

„Na ďalšie telefonické volanie nereagoval, čím tak evidentne nechcel predvolanie osobne prevziať. Následne bola telefonicky kontaktovaná jeho manželka, ktorá bola požiadaná, aby svojho manžela upovedomila, že pred bránou jeho domu stojí polícia, ktorá potrebuje manželovi doručiť predvolanie na výsluch, a aby manžela oslovila, aby vyšiel z domu a predvolanie prevzal. Manželka uviedla, že to manželovi povie. Asi po 15 minútach bola opäť kontaktovaná, keďže obvinený nevyšiel, avšak telefón už nezdvíhala,“ opísal súd, čo sa dialo zhruba o pol siedmej ráno v deň, keď polícia zrealizovala akciu Karma.

Polícia Puškárovi poslala mail, aby prišiel na výsluch, ten až neskôr večer odpísal, že zo zdravotných dôvodov nemohol predvolanie prebrať osobne a na výsluch sa môže dostaviť na druhý deň. V ten deň však už telefón nedvíhal, manželka tvrdila, že už je na ceste na políciu alebo že ho už zadržali, čo však nebola pravda. Puškár bol v skutočnosti v sídle svojej advokátskej kancelárie. Polícia ho hľadala aj tam, no jeho kolegyňa ho zatajila.

„Obvinený do takéhoto skrývania sa pred príslušníkmi Policajného zboru a vyhýbania sa úkonom trestného konania zapojil aj iné osoby, o čom svedčí aj skutočnosť, že počas toho, ako sa obvinený preukázateľne nachádzal v priestoroch svojej advokátskej kancelárie, jeho zamestnankyňa – advokátska koncipientka Mgr. K. N. pred príslušníkmi Policajného zboru na ich opakované dopyty negovala vedomosť o aktuálnom mieste pobytu obvineného, pričom obvinený sa spolu s ňou nachádzal v priestoroch danej advokátskej kancelárie,“ konštatuje v anonymizovanom rozhodnutí súd.

Stretnutie odpočúvali

Okresný súd pôvodne rozhodol aj o najprísnejšej kolúznej väzbe pre Puškára, a to z obavy, že by na slobode ovplyvňoval svedkov. Krajský súd však skonštatoval, že dostatočné dôkazy o tom nie sú.

Polícia pritom v roku 2020 skúsila Puškára nachytať aj priamo. Do sídla advokátskej kancelárie za ním prišiel muž, ktorý predtým sedel vo väzení. Z uznesenia vyplýva, že toto stretnutie bolo monitorované. Tento bývalý odsúdený sa totiž v minulosti rozprával s iným spoluväzňom o vražde Daniela Tupého, ktorý mu následne naznačil, že polícia sa pri vyšetrovaní ubrala zlým smerom a na mieste bola iná partia vrátane neho.

Bývalý trestanec o tomto celom prišiel v októbri 2020 porozprávať aj advokátovi Puškárovi. „On (Puškár, pozn. red.) vlastne vytiahol biely papier a podal mi ho, aby som tam napísal, čo chcela odo mňa NAKA. On si aj ten papier nechal, čo som tam napísal. Viem, že som mu tam písal a on prikyvoval. Potom už sme sa dohodli na iný termín a odvtedy som s ním nevolal, ani nič. Lebo som bol chorý,“ opísal neskôr bývalý odsúdený stretnutie s Puškárom aj polícii.

Krajský súd teraz konštatuje, že z monitorovaného stretnutia nevyplýva, že by chcel Puškár priamo ovplyvňovať. Nezistil to ani z výpovedí iných svedkov, ktorí počas útoku na Tupého boli tiež na mieste činu a bili ďalších ľudí.

Súd videl len hmlisté náznaky kolúzneho konania vo výpovedi jedného svedka. Ten rozprával o stretnutí účastníkov útoku. Pripustil možnosť, že Puškár poskytoval ako advokát len právne rady a nemuselo ísť o ovplyvňovanie svedkov, aktuality.sk

X X X

Šéf Google o umelej inteligencii: V noci nespím

Potrebujeme podobnú globálnu reguláciu, ako v prípade jadrových zbraní. Technológia sa podľa neho vyvíja prirýchlo.

Šéf Googlu tvrdí, že s rozvojom umelej inteligencie budú musieť vlády vytvoriť globálny rámec na jej reguláciu.

Pichai poznamenal, že AI môže spôsobiť škodu svojou schopnosťou vytvárať dezinformácie.

Zároveň priznal, že Google úplne nerozumie tomu, ako jeho AI technológia vytvára určité odpovede.

Šéf spoločnosti Google Sundar Pichai priznal, že ho v noci budia obavy z umele inteligencie a že táto technológia by mohla byť „veľmi škodlivá“, ak by sa zle implementovala.

V relácii 60 Minutes americkej televíznej stanice CBS Pichai tiež vyzval na vytvorenie globálneho regulačného rámca pre umelú inteligenciu, podobného zmluvám uzavretým o jadrových zbraniach. Dôvodom má byť fakt, že konkurencia pri výrobe pokročilejších technológií by mohla viesť k odsunutiu bezpečnostných otázok na vedľajšiu koľaj.

„Pri zlej implementácii to môže byť veľmi škodlivé a zatiaľ nemáme všetky odpovede… A technológia sa vyvíja rýchlo. Takže mi to nedá v noci spať? Určite,“ povedal.

Potrebujeme reguláciu

Koncern Alphabet Inc. vlastnený spoločnosťou Google spustil v marci chatbota Bard. Tým reagoval na celosvetovú popularitu ChatGPT, vyvinutého americkou technologickou spoločnosťou OpenAI, ktorá ho predstavila v novembri minulého roka.

Pichai povedal, že s rozvojom umelej inteligencie budú musieť vlády navrhnúť globálny rámec na jej reguláciu. V marci podpísali tisíce odborníkov na AI, výskumníkov a obhajcov vrátane majiteľa Twitteru Elona Muska list, v ktorom vyzvali na zastavenie vytvárania „obrovských“ umelých inteligencií aspoň na šesť mesiacov. To všetko z obáv, že by sa vývoj tejto technológie mohol vymknúť spod kontroly.

Na otázku, či by mohla byť potrebná regulácia, aká sa uplatňuje na jadrové zbrane, Pichai odpovedal: „Potrebovali by sme ju.“

Riziko dezinformácií

Technológia umelej inteligencie v aplikáciách ChatGPT a Bard, známa ako Large Language Model – teda veľký jazykový model – je vycvičená na obrovskom súbore údajov stiahnutých z internetu. Po položení otázok používateľmi dokáže generovať hodnoverné odpovede v rôznych formátoch – od básní po akademické eseje až po softvérový kód.

Pichai poznamenal, že umelá inteligencia môže spôsobiť škody svojou schopnosťou vytvárať dezinformácie. „S AI bude možné ľahko vytvoriť video, v ktorom Scott (Pelley, moderátor rozhovoru na CBS, pozn. red.) povie niečo alebo ja poviem niečo, čo sme nikdy nepovedali. A mohlo by to vyzerať realisticky. Ale v spoločenskom meradle by to mohlo spôsobiť veľké škody,“ vysvetlil.

Ubezpečil, že verzia umelej inteligencie, ktorú zverejnil Google prostredníctvom svojho chatbota Bard, je bezpečná. Spoločnosť vraj zadržala pokročilejšie verzie Barda na testovanie.

Pichai priznal, že Google úplne nerozumie tomu, ako jeho AI technológia vytvára určité reakcie. „Existuje aspekt, ktorý všetci v tejto oblasti nazývajú ,čierna skrinka‘. Úplne mu nerozumiete. A nedokážete úplne povedať, prečo povedala toto alebo prečo sa mýlila,“ uviedol.

Na otázku, prečo Google zverejnil Barda, ak plne nerozumie tomu, ako funguje, Pichai odpovedal: „Myslím si, že ani my úplne nerozumieme tomu, ako funguje ľudská myseľ.“

Rýchly pokrok vo vývoji AI

Pichai priznal, že spoločnosť sa nezdá byť pripravená na rýchly pokrok v oblasti umelej inteligencie. Zdá sa, že „existuje nesúlad“ medzi rýchlosťou, akou spoločnosť premýšľa a prispôsobuje sa zmenám, v porovnaní s rýchlosťou, akou napreduje AI.

Dodal však, že ľudia sa aspoň rýchlejšie stali ostražitými voči jej potenciálnym hrozbám. „V porovnaní s akoukoľvek inou technológiou som videl viac ľudí, ktorí sa jej obávali na začiatku jej životného cyklu,“ dodal, aktuality.sk

X X X

Mestským policajtom sa rozšíria kompetencie. Budú môcť merať rýchlosť aj alkohol

Ak nový zákon o obecnej polícii schváli parlament, zmeny začnú platiť od budúceho roku.  Zákon o obecnej polícii musí prerokovať parlament, zmeny by mali platiť od 1. januára 2024.

Obecnej polícii sa v blízkej budúcnosti rozšíria kompetencie. Umožní to návrh nového zákona o obecnej polícii, ktorý nahradí v súčasnosti účinný zákon č. 5641991 Zb. Fungovanie obecných polícií má upraviť nový zákon. Návrh zákona už schválila vláda a putuje do parlamentu. „Mnohé inštitúty zákona o obecnej polícii sú upravené nedostatočne či nejednoznačne a celkovo je možné tento zákon považovať už za zastaraný, respektíve nemoderný, neposkytujúci príslušníkom obecných (mestských) polícií adekvátne nástroje na plnenie ich úloh,“ tvrdí ministerstvo vnútra, predkladateľ zákona.

Nový zákon rozširuje a spresňuje právomoci mestskej (obecnej) polície v niekoľkých oblastiach. Týkajú sa napríklad použitia donucovacích prostriedkov, oprávnenia požadovať preukázanie totožnosti alebo vstupu a zdržiavanie sa v podnikateľských prevádzkových priestoroch z dôvodu plnenia vymedzených úloh obecnej polície. Zásadne sa menia aj kompetencie mestských policajtov voči vodičom.

 K najdôležitejším zmenám patrí možnosť kontrolovať požitie alkoholu, inak povedané – pri podozrení naň vám budú môcť dať mestskí policajti „fúkať“ alebo nariadiť odber krvi. Na túto novo vymedzenú pôsobnosť obecnej polície nadväzuje tiež nový dôvod na zastavenie vozidla – a to ak je dôvodné podozrenie, že vodič je pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, Súvisí s ňou aj nové oprávnenie na zadržanie vodičského preukazu a oprávnenie požiadať vodiča vozidla o predloženie dokladov.

Druhou zásadnou zmenou je rozšírenie právomocí mestských (obecných) policajtov o kontrolu rýchlosti. Obciam sa totiž navrhuje možnosť prejednávať formou objektívnej zodpovednosti aj prekročenia najvyššej dovolenej rýchlosti, ktoré budú zaznamenané stacionárnymi radarmi (konštrukčne pevne spojenými so zemou). Kvôli zamedzeniu duplicít a kvôli efektívnosti merania bude miesta merania potrebné prerokovať s orgánom Policajného zboru.

V blokovom konaní budú môcť policajti riešiť priestupky na úseku tzv. statickej premávky či priestupky proti miestnym (lokálnym) pravidlám ako odbočenie, vjazd a pod.

 Nad rámec súčasnej právnej úpravy sa navrhuje pre obecnú políciu tiež možnosť prejednať v blokovom konaní aj priestupky spáchané neuposlúchnutím výzvy príslušníka obecnej polície pri objasňovaní priestupku alebo nepredložením dokladov na vedenie vozidla.

Ak návrh zákona schváli parlament, nové pravidlá začnú platiť od začiatku roku 2024./agentury/

X X X

Smer tlačí na Hlas. Členka mládežníckej organizácie zverejnila zostrihané video, Kmec rezignoval

 Členka organizácie Mladí sociálni demokrati (MSD) Zuzana Plevíková na sociálnej sieti zverejnil zostrih videa z debaty Wetzlerovho inštitútu o zahraničnej politike. Vo videu podsúva verejnosti myšlienku, že člen strany Hlas sa verejne prihlásil ku koalícii strán Hlas, Progresívne Slovensko a Saska, o ktorej hovorí šéf Smeru Robert Fico či líder OĽaNO Igor Matovič. Peter Kmec preto požiadal o uvoľnenie z funkcie zahraničného tajomníka Hlasu.

 Plevíková hneď v úvode využíva naratív o mimovládkach a ich záujme ovplyvňovať parlamentné voľby. „Úlohy boli rozdané a mimovládky začali naplno pracovať,“ povedala. Nasledoval záber na poslancov v debate s menami a stranami, do ktorých patria. Video Plevíková prezentuje ako „uniknutú nahrávku“, pričom debata bola verejná.

V podobnom duchu sa niesol aj status MSD, ktorí ho označili za „horúce“. „Ukazuje, akú koalíciu by najradšej privítal jeden z popredných predstaviteľov strany Hlas,“ napísali. Myšlienku o často skloňovanej koalícii sa jej podarilo podsunúť na základe súhlasného postoja Valáška a Kmeca ohľadom rozoberaných zahranično-politických tém.

 „Keď som túto debatu sledovala, nemohla som sa zbaviť pocitu, že je to diskusia strán z jedného politického brehu. A potom to prišlo,“ povedala na konci videa Plevníková. Nasledoval zostrih vyjadrení poslancov. „Naplním asi všetky nočné mory Roberta Fica o koalícii Hlas, PS a SaS, lebo súhlasím s 95 percentami toho, čo odznelo,“ povedal Valášek. „My sme tu traja, ktorí tu sedíme, máme si myslím na 95 percent rovnaké názory,“ povedal Kmec.

Plevníková zdôraznila, že je prvým v hlase, ktorý sa priznal k možnej koalícii Hlasu, Sasky a strany PS, o ktorej verejne dlhodobo hovorí Matovič aj Fico. Nič také však v debate nezaznelo. „Ak pôjdete voliť Hlas, tak volíte Hlas, SaS a Progresívne Slovensko,“ dodala.

Kmecova rezignácia

Členka mládežníckej organizácie zverejnila k debate status s bombastickým titulkom „Bez Fica to jednoducho nikde nejde! Až taký majú strach!“ už pred piatimi dňami, ten však taký rozruch nevyvolal. Peter Kmec požiadal predsedu Hlasu Petra Pellegriniho o uvoľnenie z funkcie zahraničného tajomníka Hlasu v pondelok doobedu po tom, čo sa video objavilo.

„Uvedomujem si, že moje vyjadrenia v akademickej diskusii, hoci výrazne skreslené účelovým zostrihom vo zverejnenom videu, neboli v súlade s oficiálnou líniou strany. Želám si, aby Hlas vo voľbách uspel, ostávam v jeho poslaneckom klube a budem sa venovať svojej poslaneckej agende,“ napísal na sociálnej sieti.

Odchod Kmeca komentoval aj Pellegrini. „Zahraničná politika Hlasu je jasná a nemenná – na prvom mieste musia byť slovenské národné záujmy a suverénna proslovenská politika. A rovnako je nám jasné, že o budúcej vláde rozhodnú výlučne ľudia vo voľbách,“ napísal. K situácii sa na tlačovej konferencii vyjadril aj člen Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

 Zľava v popredí Ľubica Laššáková, predseda Hlasu Peter Pellegrini a Denisa Saková (všetci Hlas) počas tlačovej konferencie

Zopakoval len stanovisko Kmeca a Pellegriniho a tvrdenia o účelovo zostrihanom videu. „Gesto pána poslanca Kmeca ukazuje aj na politickú kultúru, ktorú si v Hlase ctíme a takúto chceme vždy v politike v budúcnosti uplatňovať,“ povedal. Podľa informácií Denníka N bol aj za Kmecovou rezignáciou tlak časti členskej základne strany, ktorá má ústretovejší postoj k politike ruského režimu.

Na diskusiu bol pôvodne pozvaný aj predseda zahraničného výboru parlamentu a poslanec Smeru Marián Kéry. Diskusie sa chcel pôvodne zúčastniť, keď tam mal byť okrem poslanca PS Valáška aj niekto zo Sme rodina. Hnutie nakoniec pozvánku odmietlo a do debaty zavolali Krúpu, s ktorým Kéry debatovať odmietol.

Podľa Krúpu má Pellegrini strach

Na sociálnej sieti reagoval aj poslanec Sasky Juraj Krúpa. „Peter Pellegrini má strach. Odstrelil si svojho zahraničnopoli­tického experta Petra Kmeca a dlhoročného veľvyslanca len za to, že slobodne vyjadril svoj názor na zahraničnopolitickú orientáciu SR na akademickej pôde. Toto ukazuje, že nemá na to, aby viedol krajinu a zvládal ťažké a kritické situácie.

Krúpa: Peter Pellegrini má strach

Je to dôkaz toho, že sa snaží zapáčiť voličom,“ povedal vo videu. Na situáciu reagoval aj líder Sasky Richard Sulík. Podľa informácií denníka Pravda síce rokovania medzi PS a Saskou prebiehajú, no nemali by sa týkať predvolebného spájania, ale debaty sa točia skôr okolo spoločného postupu.

No a v pondelok podvečer zverejnila Plevíková ďalší status, v ktorom avizovala jej vyjadrenie k stanoviskám strany Hlas. „Tiež pôjde von video, čo tam narozprával samotný poslanec a ako sa zachoval na otázku diváka, čo sa týka DCA zmluvy,“ napísala.

Politológ a moderátor debaty Jozef Lenč takisto povedal, že o nejakej možnej koalícii Hlasu, SaS a PS počas debaty nič nepadlo. „Nič také nezaznelo okrem mojej sarkastickej poznámky, že vďaka neprítomnosti zástupcu Smeru sa nám na pódiu vytvorila možno budúca vláda. Ale to bol len môj sarkazmus, ktorý odznel v rámci debaty,“ ozrejmil Lenč.

Príklon k NATO a príklon k Európskej únii sa podľa politológa zhoduje s tým, čo má v písanom dokumente aj Smer. „Perfídnosť a podlosť toho videa je v tom, že sa tvária, že to myslia úplne inak, hoci vo svojej koncepcii majú napísané niečo iné,“ dodal./agentury/

X X X

Mužov, ktorí sa vyhýbajú odvodu, vyhľadávajú v Moskve i pomocou záznamov kamier

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa Rusko snaží zvýšiť počet príslušníkov svojich ozbrojených síl.

Pri vyhľadávaní mladých mužov, ktorí sú schopní vojenskej služby, ale vyhýbajú sa odvodu, využívajú v Moskve aj systém kamier na rozpoznávanie tvárí. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské štátne médiá.

„Na určenie miesta pobytu branca sa používajú kamerové systémy v meste Moskva,“ povedal pre agentúru TASS hlavný moskovský náborový dôstojník Maxim Loktev.

Moskovské „ministerstvo“ informačných technológií ešte v roku 2017 uviedlo, že v ruskej metropole bolo na systém rozpoznávania tvárí napojených viac ako 3000 monitorovacích kamier.

Využitie kamier na tento účel sťaží život tisícom mužov vo veku od 18 do 27 rokov, ktorí sa každú jar a jeseň snažia vyhnúť povolávacím rozkazom na absolvovanie ročnej povinnej vojenskej služby, ako aj mužom, ktorí boli povolaní do služby v rámci mobilizácie vyhlásenej vlani na jeseň.

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň podpísal zákon, ktorý sprísňuje sankcie pre osoby vyhýbajúce sa odvodu a stanovuje, že povolávacie rozkazy sa budú doručovať aj elektronicky, nie ako doteraz len osobne dôstojníkom z odvodového strediska alebo zamestnávateľom.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa Rusko snaží zvýšiť počet príslušníkov svojich ozbrojených síl. V rámci mobilizácie už bolo povolaných najmenej 300-tisíc záložníkov, aktuality.sk

X X X

Obvinený z vraždy Daniela Tupého hádže vinu na kľúčového svedka. Nevidel ma s nožom ani zakrvaveného, tvrdí

„Bol to práve svedok J., ktorý sa priznal, že zaútočil na poškodeného v stoji, dokonca s nožom v ruke, ktorého sa však mal neskôr zbaviť hodením do Dunaja,“ povedal Adam Puškár pred súdom, ktorý ho poslal do väzby.

Advokát Adam Puškár obvinený z vraždy Daniela Tupého vinu odmieta. Tvrdí, že jediným dôkazom proti nemu „je výpoveď svedka, ktorý by sám mohol byť podozrivým zo spáchania skutku“. Vyplýva to z anonymizovaného uznesenia, ktorým bratislavský krajský súd poslal Puškára do vyšetrovacej väzby. Aktuality.sk ho získali na základe infozákona.

„Bol to práve svedok J., ktorý sa priznal, že zaútočil na poškodeného v stoji, dokonca s nožom v ruke, ktorého sa však mal neskôr zbaviť hodením do Dunaja,“ povedal obvinený advokát pred súdom.

Vo svojom vyjadrení pred senátom krajského súdu kritizoval sudcu pre prípravné konanie, ktorý ho pred niekoľkými týždňami poslal do väzby. Ten podľa neho vôbec neskúmal fakt, že svedok inicioval stretnutie s viacerými ľuďmi z partie, ktorá v novembri 2015 zaútočila na Tyršovom nábreží v Bratislave na skupinku študentov.

„Týmto začne tvrdiť, že som to mal byť ja, kto spáchal tento skutok. Namiesto toho sudca pre prípravné konanie uveril tvrdeniu tohto jediného svedka, tomuto jedinému dôkazu, na ktorom je založené uznesenie o vznesení obvinenia, a to napriek tomu, že práve tento svedok by sám mohol byť hlavným podozrivým v tejto trestnej veci a má preto najväčšiu motiváciu neuvádzať vo svojej výpovedi pravdu,“ tvrdí Puškár.

Nevidel zbraň ani krv

Pripomenul, že svedok nevidel zbraň v jeho rukách. „Vo svojej výpovedi uviedol iba to, že videl údajne moju osobu, ako som zatvorenou päsťou udieral neznámeho muža, ktorý ležal na zemi. Vo svojej výpovedi po vydaní uznesenia o vznesení obvinenia zo dňa 24. 03. 2023 dokonca uviedol, že videl iba pohyb rukou zovretou v päsť hore dole nad telom a žiaden predmet v nej vtedy nevidel!“ rozohnil sa pred súdom Puškár.

Spochybňuje aj tvrdenie svedka, že Puškár po útoku zahodil nôž do Dunaja. „Tvrdenie svedka J., že si potom spojil údajný odchod mojej osoby k Dunaju s tým, že som tam mal odhodiť nožík, je potom už len účelové tvrdenie svedka. Rovnako popieram, že by som mal svedkovi po skutku uviesť, že som tam bol odhodiť nôž. Navyše, ak svedok sám uviedol, že som sa s ním odmietal baviť o danom skutku, je potom veľmi nepravdepodobné, že by som sa mu mal priznávať práve s tým, že som tam zahodil nožík.“

Svedok podľa neho nevidel navyše ani zašpinené alebo zakrvavené oblečenie. „Čo je ťažko predstaviteľné, ak by som mal poškodenému D. W. spôsobiť také závažné poranenia, po ktorých mal prakticky behom pár minút vykrvácať,“ doplnil. Zapochyboval aj o tom, že by sa ťažko zranený Tupý dokázal ešte postaviť, tak ako to opisuje svedok.

Vyjadril sa tiež k mechanizmu poranení Daniela Tupého, tak ako ich opisujú znalci v posudku. „Ak by som sa mal dopustiť tohto skutku, tak potom jeho výpoveď nekorešponduje s mechanizmom vzniku zranení poškodeného konštatovaným v znaleckých posudkoch. Nehovoriac o tom, že sa rozhodol o skutku vypovedať až po 18 rokoch bez osobitnej motivácie,“ dodal obvinený muž.

Bol na mieste činu

Tvrdí, že na jeho obvinenie nie je dostatok dôkazov, a tak chýba základný dôvod na to, aby súd mohol vôbec rozhodovať o tom, či ho pošle do vyšetrovacej väzby.

„Na tejto skutočnosti nič nemení ani to, že mali svedkovia vypovedať, že som bol na mieste činu. To ešte neznamená, že som sa dopustil skutku, ktorý mi je kladený za vinu,“ zdôraznil.

Samotný útok na Daniela Tupého opisuje skutočne len jeden kľúčový svedok, ktorého sa Puškár snaží spochybniť.

„Jediné, čím títo svedkovia potvrdzujú výpoveď svedka J., je to, že som bol na mieste činu, žiadne moje konanie títo svedkovia však nevideli, čo sami potvrdili,“ upozornil.

Naivné a účelové

Senát na Puškárove námietky reagoval konštatovaním, že existuje dôvodné podozrenie, že tento skutok spáchal obvinený.

„Krajský súd námietky obvineného o nedostatku konkrétnych skutočností pristupujúcich k podmienke dôvodného podozrenia zo spáchania vyššie špecifikovaného trestného činu považuje v tejto fáze prípravného konania za neopodstatnené,“ napísal v uznesení sudca Karol Kováč.

Advokát obvinený z vraždy študenta Daniela Tupého skončil po rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave v útekovej väzbe. Súd totiž neuveril jeho výhovorkám o tom, ako sa nemohol dostaviť na políciu.

„Ak obvinený svoje obštrukčné správanie a zatajovanie sa pred príslušníkmi Policajného zboru zahmlieva a maskuje údajnou náhlou zdravotnou indispozíciou, ako aj výraznou pracovnou zaťaženosťou, tak tento spôsob obrany je príliš naivný a evidentne účelový, aby bol uveriteľný a akceptovateľný,“ konštatoval.

Policajtom zložil telefón

Keď mu skoro ráno 21. marca prišiel policajt doručiť predvolanie na výsluch, Adam Puškár odmietol vyjsť pred dom a policajtovi zložil telefón.

„Na ďalšie telefonické volanie nereagoval, čím tak evidentne nechcel predvolanie osobne prevziať. Následne bola telefonicky kontaktovaná jeho manželka, ktorá bola požiadaná, aby svojho manžela upovedomila, že pred bránou jeho domu stojí polícia, ktorá potrebuje manželovi doručiť predvolanie na výsluch, a aby manžela oslovila, aby vyšiel z domu a predvolanie prevzal. Manželka uviedla, že to manželovi povie. Asi po 15 minútach bola opäť kontaktovaná, keďže obvinený nevyšiel, avšak telefón už nezdvíhala,“ opísal súd, čo sa dialo zhruba o pol siedmej ráno v deň, keď polícia zrealizovala akciu Karma.

Polícia Puškárovi poslala mail, aby prišiel na výsluch, ten až neskôr večer odpísal, že zo zdravotných dôvodov nemohol predvolanie prebrať osobne a na výsluch sa môže dostaviť na druhý deň. V ten deň však už telefón nedvíhal, manželka tvrdila, že už je na ceste na políciu alebo že ho už zadržali, čo však nebola pravda. Puškár bol v skutočnosti v sídle svojej advokátskej kancelárie. Polícia ho hľadala aj tam, no jeho kolegyňa ho zatajila.

„Obvinený do takéhoto skrývania sa pred príslušníkmi Policajného zboru a vyhýbania sa úkonom trestného konania zapojil aj iné osoby, o čom svedčí aj skutočnosť, že počas toho, ako sa obvinený preukázateľne nachádzal v priestoroch svojej advokátskej kancelárie, jeho zamestnankyňa – advokátska koncipientka Mgr. K. N. pred príslušníkmi Policajného zboru na ich opakované dopyty negovala vedomosť o aktuálnom mieste pobytu obvineného, pričom obvinený sa spolu s ňou nachádzal v priestoroch danej advokátskej kancelárie,“ konštatuje v anonymizovanom rozhodnutí súd.

Stretnutie odpočúvali

Okresný súd pôvodne rozhodol aj o najprísnejšej kolúznej väzbe pre Puškára, a to z obavy, že by na slobode ovplyvňoval svedkov. Krajský súd však skonštatoval, že dostatočné dôkazy o tom nie sú.

Polícia pritom v roku 2020 skúsila Puškára nachytať aj priamo. Do sídla advokátskej kancelárie za ním prišiel muž, ktorý predtým sedel vo väzení. Z uznesenia vyplýva, že toto stretnutie bolo monitorované. Tento bývalý odsúdený sa totiž v minulosti rozprával s iným spoluväzňom o vražde Daniela Tupého, ktorý mu následne naznačil, že polícia sa pri vyšetrovaní ubrala zlým smerom a na mieste bola iná partia vrátane neho.

Bývalý trestanec o tomto celom prišiel v októbri 2020 porozprávať aj advokátovi Puškárovi. „On (Puškár, pozn. red.) vlastne vytiahol biely papier a podal mi ho, aby som tam napísal, čo chcela odo mňa NAKA. On si aj ten papier nechal, čo som tam napísal. Viem, že som mu tam písal a on prikyvoval. Potom už sme sa dohodli na iný termín a odvtedy som s ním nevolal, ani nič. Lebo som bol chorý,“ opísal neskôr bývalý odsúdený stretnutie s Puškárom aj polícii.

Krajský súd teraz konštatuje, že z monitorovaného stretnutia nevyplýva, že by chcel Puškár priamo ovplyvňovať. Nezistil to ani z výpovedí iných svedkov, ktorí počas útoku na Tupého boli tiež na mieste činu a bili ďalších ľudí.

Súd videl len hmlisté náznaky kolúzneho konania vo výpovedi jedného svedka. Ten rozprával o stretnutí účastníkov útoku. Pripustil možnosť, že Puškár poskytoval ako advokát len právne rady a nemuselo ísť o ovplyvňovanie svedkov, aktuality.sk

X X X

Mala len 29 rokov. Trojnásobnú majsterku Ruska našli mŕtvu pod oknami bytovky

 V pondelok večer zomrela vo veku 29 rokov trojnásobná majsterka Ruska v hádzanej a bývalá juniorská reprezentantka Victoria Divaková. Informoval o tom web Ruskej hádzanárskej federácie.

  Podľa ruských médií zomrela Divaková v rodnom Volgograde tri týždne pred 30. narodeninami. Portál Izvestja informoval, že športovkyňa vypadla z ôsmeho poschodia 15-poschodového bytového domu a zraneniam na mieste podľahla.

Ruský zväz hádzanej a vedenie tímu Astrahanočka, v ktorom Divaková naposledy pôsobila, vyjadrili v súvislosti s tragédiou sústrasť rodine a najbližším. Hádzanárka pochádzala z Volgogradu a bola najmladšou dcérou legendy miestneho Rotoru zo 70. a 80. rokov minulého storočia, Viktora Divaka.

 Podľa Federal News Agency s odvolaním sa na policajné zdroje odobrali zosnulej špecialisti krv, aby ju otestovali na obsah alkoholu alebo drog. Portál kp.ru píše, že všetko nasvedčuje tomu, že v tomto prípade išlo o nehodu bez cudzieho zavinenia.

Ešte v nedeľu sa pritom hádzanárka zúčastnila zápasu najvyššej ruskej súťaže proti CSKA Moskva (28:37) v ktorom strelila dva góly.

 Victoria Divaková bola odchovankyňou hádzanárskej školy vo Volgograde. Počas kariéry získala s Dynamom-Sinara trikrát ruský majstrovský titul. V rodnej krajine hrala ešte za Kubaň a Astrahanočku.

Obliekala si aj dresy zahraničných tímov – v Nemecku pôsobila v Halle Neustadt a vo Francúzsku v klube Achenheim Truchtersheim. V roku 2009 bola členkou ruskej juniorskej reprezentácie, ktorá na majstrovstvách Európy vybojovala strieborné medaily./agentury/

X X X

Seniorom hrozia nižšie dôchodky. Pozrite sa, o koľko môžete prísť + tabuľka so sumami

 Ako budú vyzerať dôchodky v roku 2024? Seniori môžu vďaka zmenám, ktoré môže v najbližších dňoch schváliť parlament, prísť o peniaze. Poslanci parlamentu schválili ale ešte pred časom zmeny vo valorizácii dôchodkov z dielne opozičného Hlasu. Návrh ešte predtým upravila strana SaS.

 Podľa novely sa penzie budú zvyšovať viackrát do roka. S jednou podmienkou – ak sa rast cien v domácnostiach penzistov prehupne cez 5 percent.

Znenie zákona neprešlo pripomienkovým konaním a neobsahovalo doložku vplyvov na verejné financie.

Hlas vs. Sas

Predseda strany Hlas Peter Pellegriny chce urobiť zmeny. Poslanci mimoparlamentného Hlasu-SD chcú v Národnej rade (NR) SR opäť presadiť svoj spôsob mimoriadnej valorizácie dôchodkov, ktorý by mal platiť už od polovice tohto roka. Ak prejde, mal by priniesť mimoriadne zvýšenie penzií o 8 percent.

Parlament schválil možnosť mimoriadneho zvyšovania dôchodkov v priebehu roka už na predchádzajúcej schôdzi, oproti pôvodnému návrhu Hlasu-SD však poslanci upravili mechanizmus valorizácie a posunuli jej účinnosť až na budúci rok.

 „My hovoríme, že treba byť štedrejší voči dôchodcom. Dôchodcovia nielen v tomto roku nemali mimoriadne valorizované dôchodky, ale ani v tom minulom. Náš návrh je istota, že by sa dôchodky mimoriadne valorizovali k 1. júlu,“ zdôraznil v utorok na tlačovej konferencii nezaradený poslanec Erik Tomáš.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Cmorej (SaS) chce, aby sa dôchodky valorizovali ešte tento rok, návrh predloží hneď ako to bude možné. Zmenu chcel priložiť k novele zákona, ktorou by sa mal rozšíriť rodičovský dôchodok, no tento bod programu parlament v utorok neprerokoval. Nie je isté, či sa dostane na program rokovania ešte počas aktuálnej schôdze NR.

„Podľa mojich informácií tento zákon prepadne. Neviem, či na ďalšiu schôdzu alebo bude ešte počas tejto schôdze. To mi ešte navrhovateľ nevedel potvrdiť, ale predpokladám, že to bude až na ďalšiu schôdzu. Návrh je podaný a ja ho prednesiem hneď, keď to bude možné, aby došlo k valorizácii ešte tento rok,“ povedal Cmorej./agentury/

X X X

 Falošný policajt vymámil od seniorky tisíce eur. Nepoznáte ho?

Máme ho na kamerách, pátrame, kto to je – polícia žiada o pomoc pri hľadaní podvodníka, ktorý sa ‚hral‘ na policajta.

Podľa doposiaľ zistených informácií neznámy páchateľ telefonicky kontaktoval 77-ročnú seniorku, u ktorej vyvolal nesprávnu predstavu, že je kontaktovaná policajtom, ktorý sa snaží ochrániť jej finančnú hotovosť a cennosti pred podvodníčkou vydávajúcou sa za pracovníčku pošty. Zo strachu o svoj majetok a dôverou, že falošný policajt jej chce pomôcť poškodená postupovala podľa jeho pokynov,“ uviedla polícia

Najskôr odovzdala seniorka „mužovi v šedom oblečení“ dvetisíc eur, potom 500 eur a cennosti zo zlatého kovu. To všetko sa odohrávalo pred nákupnou „kockou“ na Seberíniho ulici v Bratislave. Potom išla ešte do banky, z účtu zobrala hotovosť 8-tisíc eur a tie mužovi odovzdala tiež.

Polícia to vyšetruje ako zločin podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva. „Akékoľvek poznatky, ktoré by viedli k zisteniu totožnosti osoby vo videu Vás žiadame oznámiť na bezplatnom čísle polície 158, alebo osobne na ktoromkoľvek policajnom oddelení. Prípadne nám napíšte formou správy na Polícia SR – Bratislavský kraj,“ žiadajú o pomoc policajti./agentury/

X X X

Slováci vybavili prvé finále v Česku. Získali päť bodov, Daňo a Okuliar hráčmi zápasu

Hokejisti Třinca zvíťazili v úvodnom zápase play off českej extraligy na ľade Hradca Králové 4:2 a ujali sa vedenia v sérii. Druhý zápas je na programe v stredu. Do stretnutia zasiahlo aj sedem slovenských hokejistov a bolo ich cítiť.

 Autor víťazného gólu v prvom finále Daniel Voženílek oslavuje so slovenským reprezentantom Markom Daňom.

Za najlepších hráčov boli vyhlásený hneď dvaja z nich – útočník Hradca Králové Oliver Okuliar (0+1) a na strane úspešnejšieho Třinca Marko Daňo (0+2). Bodovali aj jeho dvaja spoluhráči. Asistenciu zaznamenal Miloš Roman a gólom do prázdnej bránky uzavrel skóre Vladimír Dravecký.

Na prvý gól sa čakalo až do 30. minúty. Ešte za bezgólového stavu mal dve veľké šance slovenský útočník Oliver Okuliar, no nedal a tak prišiel trest na druhej strane. Miloš Roman vysunul do úniku Daniela Kurovského a ten poslal hostí do vedenia.

 To zvýšil v prvej minúte poslednej tretiny Daniel Voženílek po asistencii Marka Daňa. Domáci však nezložili zbrane a v priebehu ďalších dvoch minút vyrovnali po góloch Kevina Klímu a Radka Smoleňáka, na prvý prihral Okuliar.

V 49. minúte si zopakovali spoluprácu Voženílek s Daňom a bolo 3:2. Rozhodujúci moment prišiel v 56. minúte. Domáci Jordan Perret po veľkom tlaku prepálil brankára Ondřeja Kacetla, no hostia využili trénerskú výzvu. Rozhodcovia preskúmali video a rozhodli, že pred gólom prišlo k faulu na brankára a tak nemohol platiť.

finále play off českej extraligy – 1. zápas /na 4 víťazstvá/:
Mountfield Hradec Králové – HC Oceláři Třinec 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)/agentury/

 X X X

Viac ako tretina Rakúšanov verí antisemitským konšpiračným mýtom

Nadpriemerne vysoký počet antisemitských názorov zistili výskumníci tiež medzi obyvateľmi s tureckým či arabským migračným pozadím.

Viac ako tretina Rakúšanov verí antisemitským konšpiračným mýtom. Vyplýva to zo štúdie Inštitútu pre empirický sociálny výskum (IFES), ktorú si objednal parlament vo Viedni a jej výsledky boli predstavené v utorok. TASR informuje na základe správy agentúry APA.

Tvrdeniu, že Židia ovládajú „medzinárodný obchod“, verí 36 percent opýtaných. Rovnaký podiel respondentov je presvedčených, že Židia sa snažia vyťažiť výhody z ich prenasledovania počas holokaustu. Jedenásť percent si myslí, že správy o koncentračných táboroch a prenasledovaní Židov sú prehnané.

Devätnásť percent účastníkov prieskumu súhlasilo s výrokom, že Židia majú v Rakúsku príliš veľký vplyv. Osemnásť percent ľudí v Rakúsku zase pripísalo zodpovednosť za aktuálny rast cien „židovským elitám“.

Vedúca štúdie Eva Zeglovitsová priblížila, že vyššiu mieru dôvery v protižidovské mýty pozorovali u ľudí s nižším stupňom dosiahnutého vzdelania, ako aj u tých, čo mali len málo základných znalostí o Židoch a tiež medzi ľuďmi, čo majú vo všeobecnosti tendenciu uveriť konšpiračným teóriám.

Nadpriemerne vysoký počet antisemitských názorov zistili výskumníci tiež medzi obyvateľmi s tureckým či arabským migračným pozadím. Až 62 percent z tejto skupiny ľudí vyjadrilo názor, že Izraelčania sa k Palestínčanom nesprávajú inak, než sa správali Nemci k Židom počas druhej svetovej vojny.

Koordinátor štúdie Thomas Stern dodal, že pod antisemitské predsudky sa podpísali aj súčasné udalosti, akými sú koronavírusová pandémia či ruská ofenzíva na Ukrajine.

Predseda rakúskej židovskej obce Oskar Deutsch v reakcii na výsledky štúdie vyzval na „zvýšenie povedomia o šoa“ a apeloval tiež na politický bojkot pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Nebezpečenstvo neprichádza podľa neho len od pravicových extrémistov a islamistov, ale je prítomné aj uprostred spoločnosti. Predseda rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka označil antisemitizmus za hrozbu pre demokraciu.

Na tretej takejto štúdii – po tom, čo už prebehla v rokoch 2018 a 2020 – sa zúčastnilo 2000 osôb starších než 16 rokov, ktorí od polovice vlaňajšieho októbra do konca novembra odpovedali na otázky telefonicky alebo online, aktuality.sk

X X X

Cibulková späť vo svete módy! V Prahe si užila šou slovenského návrhára. Jeho prehliadka patrila k tým najočakávanejším

Mercedes-Benz Prague Fashion Week počas svojej jarnej časti ukázal nové kolekcie českých ale aj slovenských dizajnérov. Medzi tie najočakávanejšie prehliadky patrila šou, ktorú so svojou značkou ponúkol talentovaný Pavol Dendis. Výsledkom bolo niekoľko desiatok trendy no stále nadčasových modelov, ktoré fungujú na mužskom, ale aj ženskom pohlaví.

Lákadlom prehliadkového móla boli kolekcie slovenských dizajnérov

Stovežatá Praha sa v uplynulých dňoch opäť premenila v dejisko prestížneho podujatia Mercedes-Benz Prague Fashion Week, kde nechýba ani redakcia portálu Diva.sk. Ešte v sobotu svojou jubilejnou kolekciou prekvapil slovenský návrhár Michael Kováčik, ktorý na mólo priniesol niekoľko výrazných strihov a prepracovaných modelov.

V druhý prehliadkový deň ukázal svoju novú kolekciu Pavol Dendis

V nedeľu sa dočkali tiež fanúšikovia tvorby, mladého a ambiciózneho slovenského návrhára Pavla Dendisa. Slovák, ktorý nedávno oslávil svoje 30-narodeniny je známy jasným rukopisom, ktorý nechýbal ani v aktuálnej kolekcii Core.

V pražskej Chuchle Aréne ponúkol svojim fanúšikom najnovšiu kreatívnu víziu, ktorá bola v jeho prípade celkom netradične doplnená o animal print, ale aj úplne nové strihy. “Minimalizmus spojený s unisexom, výrazné kontrasty farieb a vzorov. Kolekcia CORE je pre mňa začiatkom novej vízie, na ktorú chcem upriamiť svoju tvorbu. Chcem sa uvoľniť a nechať moje ruky narábať s materiálom a strihom, bez zbytočného dekóru, ľudovosti a nostalgie.

Stále vychádzam z pánskych strihov a oversize looku, no vďaka vzorom a ľahkosti materiálov, pôsobia modely nežnejšie, vzdušne. Stále sa však snažím zachovať si surovosť vo svojom prejave, tentokrát najmä hudobne, či vizážou modeliek a modelov. Rozhodol som sa pre zvieracie vzory, nakoľko som dlho v hlave držal túto myšlienku a po všetkej vyprodukovanej práci za posledné obdobie, som sa uistil, že je znova dobré prevetrať čierno-bielu kombináciu niečím prekvapivým. Esteticky som zostal verný svojmu rukopisu, no mám pocit že práve celkový styling pridáva modelom niečo “fresh” a zameriavam sa tak aj na inú skupinu klientov a nového diváka.“

Materiálovo v tomto prípade návrhár pracoval s vlnou, denimom, 100% hodvábom, viskózou slurexom, bavlnou a tencellom látky. V najnovšej kolekcii Core sa Dendis aj naďalej snaží využívať “dead-stock“ materiály (takmer 90% objemu), čím potvrdzuje, že udržateľnosť je neoddeliteľnou súčasťou jeho tvorby. Abstraktné vzory vo výsledku pripomínajú žulovú štruktúru, leopardia potlač, vzor hadej kože – neónový jadeit. Nechýbajú ani kabáty s raglánovým rukávom a padnutými výložkami, šaty a sukne so skrátenou prednou dĺžkou, košele s otvorenou manžetou, kožený či dekonštruovaný jednostranný zaväzovací golier, či šortky s voľnými pásmi.

Prvé vznikli saká, pretože ich tvorba je najnáročnejšia a najviac som sa s tým hral. Najdlhšie vznikali hodvábne čierne šaty, ktoré bolo treba dizajnovať a upravovať,“ prezradil Dendis krátko po svojej šou.

Udržať sa na vrchole je náročné, každý od vás chce niečo nové

U Dendisa nie je zvykom, že sa v jeho kolekciách objavuje zvierací vzor v takej veľkej forme, ako v tej aktuálnej. V minulosti prekvapil výraznou ružovou farbou, no teraz stavil najmä na obľúbenú čiernu a bielu. „Kto vie, že nemám rád zelenú, asi pochopil, že to je na mňa dosť výrazné. Myslím si, že jeden výrazný prvok je dosť a tie zvieratá sú taká nečakaná vec, myslím si, že keby tam ešte pridám farby, tak by to vzhľadom na moju estetiku bolo prehnané.“

Úspešný Slovák svoju tvorbu na pražskom fashion weeku prezentuje pravidelne, stále však má pred každou svojou prehliadkou rešpekt a miernu trému. „Ľudia sa prichádzajú pozerať na nejaký vizuálny zážitok a chcú vidieť niečo nové, alebo chcú, aby ich to prekvapilo. Je dôležité dať tým ľudom vždy ten zážitok a je to občas náročne splniť, no zároveň byť verný tej svojej estetike,“ zhodnotil pre Diva.sk sám návrhár.

Dominika Cibulková, Petra Ficová, Barbora Franeková, Patrik Suši Veselý a Natália Selveková na prehliadke Pavla Dendisa počas Mercedes-Benz Prague Fashion Week 2023Zdroj: photographer_regina_voronina, Mercedes-Benz Prague Fashion Week

Fanúšikom tvorby značky Dendis je aj Dominika Cibulková

Len mesiac od svojho druhého pôrodu sa v spoločnosti ukázala tiež Dominika Cibulková. Naša úspešná tenistka nosí kúsky od Pavla Dendisa s obľubou už dlhé roky, jeho pražskú prehliadku si užila v spoločnosti Barbory Franekovej, Natálii Selvekovej, Petry Ficovej či stylistu Andreja Kusalíka a kaderníka Patrika Sušiho Veselého.

Cibulková prišla v pomerne jednoduchom čiernom outfite, ktorého dominantným kúskom bola čierna bunda z Dendisovej tvorby, v prípade doplnkov Dominika siahla po výrazných metalických okuliaroch a kabelke značky Hermès, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.