Pochybný Balaš ministrem školství? Odmítnut i senátory, Fiala neřeší drahotu lidí ČR

 Pedagog, poslanec a děkan se šrámem, je kandidát na ministra školství Balaš.  Od října roku 2021 je poslancem, kandidoval v Praze za hnutí Starostové a nezávislí. Do dolní komory Parlamentu se dostal díky preferenčním hlasům. Ve Sněmovně působí mimo jiné jako místopředseda ústavně-právního výboru, je členem stálé komise pro Ústavu, zasedá ale i v zahraničním výboru.

Kandidát na ministra školství Balaš je uznávaný odborník na ústavní a mezinárodní právo. Nejprve pracoval na okresní prokuratuře na Praze-západ, v roce 1984 nastoupil do Ústavu státu a práva, kde začínal jako stážista. Později se stal interním aspirantem, pak vědeckým pracovníkem. Od poloviny 90. let do roku 2002 byl jeho ředitelem. V současnosti působí v dozorčí radě ústavu.

Jako pedagog působil na Univerzitě Karlově, Jihočeské univerzitě nebo Západočeské univerzitě v Plzni, kde stál u zrodu tamní právnické fakulty a v letech 1993 až 1999 byl jejím prvním děkanem.

Pochybné přijetí Rumla

V té době musel vysvětlovat přijetí někdejšího senátora Jana Rumla ke studiu. „Je běžné, že vysoké školy někdy takto přijmou významnou osobnost, třeba známého sportovce, protože jim to zvyšuje kredit. Na Západě by mi za to poděkovali. Kromě toho Ruml nemohl v minulém režimu studovat, tak jsem mu vyšel vstříc,“ vysvětloval tehdy Právu.

„Nemohl jsem studovat, a tak mi vyšli vstříc. Bylo to horší, dokonce si pamatuji, že u zkoušky seděli dva,“ tvrdil Ruml.

Balašovo jméno podle deníku Právo figurovalo v roce 1999 i na rozhodnutí o přijetí syna tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, i když měl velmi podprůměrný výsledek. Nicméně Balaš tehdy tvrdil, že jeho podpis někdo zfalšoval a Jaroslava Beneše prý nepřijal. „Nemám se za co stydět,” hájil se v pondělí po schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Děkana plzeňské fakulty dělal podle šéfa STAN Víta Rakušana před příchodem „partičky, která dávala diplomy za prachy nejrůznějším lidem“. „Nevidíme nic, co by bylo morálně pochybné tak, aby nemohl vykonávat funkci ministra školství,“ hájil v pondělí svého kandidáta Rakušan.

  V roce 2003 tehdejší prezident Václav Klaus nominoval Balaše, tehdy šéfa jeho poradního týmu, na člena Ústavního soudu, senátoři s tím ale nesouhlasili. Zazněly při tom například pochybnosti o jeho účasti v kauze Investiční a poštovní banky (IPB). Vladimír Balaš jakékoli spojení s manažery zkrachovalé banky popřel.

V 90. letech byl Balaš jako nestraník za ODS zvolen do zastupitelstva Plzně, v roce 2014 kandidoval v Praze 5 do Senátu za TOP 09 a STAN, nepostoupil ale do druhého kola.

Kandidát na šéfa resortu školství je ženatý, má dva dospělé syny. V pondělí při příchodu do Strakovy akademie na jednání s premiérem řekl, že se v případě nástupu do funkce bude snažit školství „podporovat, rozvíjet a posouvat ho správným směrem“.

Vicepremiér a šéf STAN Vít Rakušan po jednání Ústředního krizového štábu řekl, že Starostové do funkce vybírali asi ze sedmi kandidátů. „Výběr jsme uzpůsobili odborné kvalifikaci a zkušenosti s evropskými strukturami,“ popsal. Ministr školství vede čtyři rady ministrů při předsednictví v EU, podotkl Rakušan, důležitá byla i jazyková vybavenost.

Na ministerstvu si Balaš podle ministra vnitra vytvoří tým spolupracovníků, který bude rozumět i regionálnímu školství. Zástupci základních a středních škol v pondělí uvedli, že nevědí, co mohou od Balaše očekávat, protože je pro ně neznámý. Očekávají ovšem, že naváže na práci svých dvou předchůdců Roberta Plagy (za ANO) a Petra Gazdíka. Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček se obává toho, že Balaš nemá velké znalosti o regionálním školství. Podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce budou důležité jeho manažerské schopnosti.

 X X X

 Horská: Po dovolené nás čeká další vlna zdražování. Čím dál víc rodin nemá z čeho spořit

Finanční situace domácností je nejhorší za posledních osm let. Roste počet rodin, které nemají z čeho spořit. Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské budeme po návratu z dovolených čelit výraznému zdražení energií a zvyšování životních nákladů obecně. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS uvedla, že není nutné strašit lidi výrazným propadem ekonomiky a nárůstem nezaměstnanosti.

„Máme velká rizika, životní náklady rostou a příjmová situace domácností není lehká. Mnoho domácností si chce ulevit a vyrazit na dovolenou. Je ale potřeba si uvědomit, že návrat z dovolené bude o tom, že budeme čelit výraznému nárůstu cen za energie a zvyšování životních nákladů,“ uvedla Horská. Dodala však, že na druhou stranu není třeba „malovat čerty na zeď“.

Pokud jde o zboží, klesla spotřeba domácností v prvním čtvrtletí o jedno procento. To by mohl být náznak přicházející recese. „Je to změna na trhu, ale propad nebyl tak výrazný, abychom se museli bát krize,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Pavel Peterka. Dodal, že podle prognóz České národní banky ovšem hrozba přicházející recese existuje.

Podle Horské je však šance, že se vyhneme „plnohodnotné recesi“, která by znamenala pokles ekonomiky a růst nezaměstnanosti. „Stagnace ekonomiky by neměla přinést růst nezaměstnanosti. Může se to ale změnit, pokud dojde k prudkému nárůstu mezd, které budou překračovat možnosti firem nebo dojde k naplnění nejčernějšího scénáře – a to je vypnutí plynu ze strany Ruska,“ varovala Horská.

Proti zdražovaní mohou podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank lidé bojovat. „Jako spotřebitelé máme u věcí, které nutně nepotřebujeme, tu moc prostě je nekupovat. Pokud se nám ta cena nezdá a víme, že konkurence nabízí levnější zboží nebo existuje odpovídající náhrada, kupovat ho nemusíme,“ sdělila Horská. To podle ní platí například i u nemovitostí. „Pokud víme, že cena nemovitosti je nad naše finanční možnosti, a nezdá se nám reálná, proč to kupovat?Je třeba se zamyslet nad bydlením jinde či nad alternativou nájemního bydlení,“ řekla Horská.

Mluví se take o možném zvyšování daní. Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. „Daňový systém by zvládl pár úprav. Je vcelku logické, že ač vláda říká, že daně zvyšovat nechce, bude se nad tím muset zamyslet,“ podotkl Peterka.

X X X

Mléčné výrobky raketově zdražují. Prodáváme je pod cenou, tvrdí výrobci a viní obchody

Mléčné produkty v posledních měsících zdražují o desítky procent. I přesto podle výrobců cena v obchodech neodpovídá realitě. Proto požadují po obchodních řetězcích, aby jim za mléko platily více. Zástupci supermarketů se tomu brání – mlékaře viní z chamtivosti.

Mlékaři v kravíně nedaleko Prahy prý každý den na produkci mléka prodělávají dva až tři tisíce korun. Aby se jim chov dojnic vůbec vyplatil, musela by být podle jejich slov výkupní cena vyšší.

„Podle mě k nějakému zdražení ještě dojde. Není to ale věc toho, že si budeme moci říct za mléko 13 až 14 korun. Taková částka by mě dneska uspokojovala, že bychom alespoň provoz neměli v červených číslech,“ uvedl majitel mléčné farmy Jan Miller.

Obchodní řetězce prý totiž nechtějí mlékařům zaplatit vyšší výkupní ceny. Lidé v obchodech tak podle nich kupují mléčné produkty za ceny, které výrobcům jen pokrývají náklady.

„Při dnešní výkupní ceně mléka, která je kolem 11 korun za litr, skutečně není možné vyrobit máslo, které by se prodávalo v obchodě za méně než 65 korun. To prostě nejde,“ zmínil Jiří Kopáček, který je předsedou Českomoravského svazu mlékárenského.

Ustupovat ale nechtějí ani obchodníci. „Obchody tady nejsou od toho, aby garantovaly agrobaronům nějaké přehnaně vysoké zisky. Už je nejvyšší čas, aby také zemědělci sáhli do svých rezerv,“ prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Bez ohledu na spor výrobců a obchodů se mléčné výrobky meziročně zdražily o desítky procent. Například máslo o více než polovinu, polotučné mléko o 42 procent a sýr eidam o 30 procent.

„Myslím, že zdražování mléčných výrobků bude pokračovat. Rostou jak ceny krmných směsí, tak ceny energií či paliv, takže mlékárny mají vyšší vstupy a logicky musí zdražovat i vlastní produkci,“ řekl ekonom David Marek. Současná situace by podle mlékárenských svazů mohla vést k menšímu zájmu lidí o mléčné produkty. Něco takového již hlásí i supermarkety. Lidé prý nakupují hlavně méně másla.

X X X

 NEHODA  PENDOLÍNA  NA  OSTRAVSKU

 Dílo zkázy, zranila se i stevardka. Hasič popsal zásah u pendolina v Bohumíně

V posunovací dieslové lokomotivě se zranili čtyři muži. „Ošetřeni byli čtyři účastníci události, muži ve věku mezi 40 a 53 lety. Všichni byli při vědomí a mimo přímé ohrožení života. Utrpěli lehká a středně těžká poranění, otřes mozku a poranění končetin,“ přiblížil mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Po poskytnutí neodkladné péče převezly sanitky zraněné do okolních nemocnic v Bohumíně, Karviné a Ostravě. „Další cestující posádky záchranné služby prohlédly, nebyla u nich však zjištěna žádná zranění,“ dodal Humpl.

Policejní mluvčí Soňa Štětínská sdělila, že kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. „Identifikovali jsme strojvedoucího z vlaku. Jedná se o muže ročník 1968, který utrpěl devastující zranění, jimž na místě podlehl. Bude nařízena soudní pitva,“ uvedla.

Jak rychle pendolino jelo?

Kůdela doplnil, že na místě kromě policistů a záchranářů zasahovalo šest jednotek hasičů. „Z toho pět profesionálních z našeho hasičského sboru a drážní hasiči Správy železnic. Nyní jsou na místě tři jednotky, tedy zhruba dvacet hasičů a pokračuje vyšetřování nehody,“ přiblížil.

Popsal také situaci ihned po příjezdu. „Nehoda se stala několik stovek metrů od drážní budovy ve směru na Ostravu. Kolegové od drážních hasičů uvedli, že pendolino nemohlo jet rychleji než 60 km/h, přejíždělo přes výhybky. Když hasiči přijeli, tak už jen viděli dílo zkázy – sraženou část pendolina s částí pevné lokomotivy. Hned se dali do práce, nyní na místě probíhají další důležité věci,“ uzavřel.

Škoda, kterou způsobila srážka posunovací lokomotivy s vlakem pendolino, přesáhne dle Drážní inspekce 36 milionů korun.

X X X

 ZEMĚ  G 7  O  RUSKU  A  UKRAJINĚ,  O  KONCI  BOJŮ  BOHATÉ  STÁTY  NEMAJÍ  ZÉJEM,   NA  VÁLCE  CHTĚJÍ  VYDĚLAVAT,  JAKO  USA,  ANGLIE  A  SPOL?  VELMOC  NĚMECKO  SE  SCHOLZEM  NEROZHODNÉ,  NEMÁ  SVĚTOVOU  AUTORITU

  JOHNSON  NECHCE  SAMOSTATNOST  ANI  SKOTSKA  A  MADRID  BOHATÉ   BARCELONY

Skupina velkých světových ekonomik G7 odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a plně se v konfliktu postavila za Kyjev. Zavázala se jí nadále poskytovat zbraně i další vybavení. Státy G7, jejichž jednání se účastní i Evropská unie, také požadují potrestání všech odpovědných za válečné zločiny.

 Ve společném prohlášení Německo, Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a USA slíbily Ukrajině podporu, dokud to bude třeba, a zároveň bránící se zemi ujistily, že si o své budoucnosti včetně budoucí mírové smlouvy rozhodne výhradně sama

„Jsme odhodláni pomáhat Ukrajině udržet si suverenitu a teritoriální integritu, bránit se a vybrat si vlastní budoucnost. Je na Ukrajině, aby se rozhodla o budoucím mírovém ujednání, a to výhradně bez vnějších tlaků a vlivů,“ uvedli šéfové států a vlád skupiny G7, kteří od neděle jednají na třídenním summitu v bavorském alpském zámku Elmau. V pondělí dopoledne se k jednáním digitálně připojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho země čelí útoku Ruska už od 24. února.

Představitelé států G7 ruskou invazi na Ukrajinu nařízenou ruským prezidentem Vladimirem Putinem odsoudili jako „brutální, nevyprovokovanou, neospravedlnitelnou a ilegální agresivní válku“. Konstatovali k tomu, že tuto válku vede Rusko za pomoci Běloruska. „Neuznáváme a neuznáme pokračující ruské pokusy překreslit hranice silou,“ uvedli státníci.

Skupina G7 rovněž ocenila veškeré snahy zdokumentovat a odhalit válečné zločiny. „Přímí pachatelé válečných zločinů a dalších zvěrstev stejně jako činitelé a vojenští vůdci odpovědní za jejich spáchání, musí být hnáni k odpovědnosti v souladu s mezinárodním právem,“ uvedly státy G7. Ty trvají na dodržování ženevských konvencí chránících válečné zajatce.

Prohlášení má 12 bodů, odsouzení ruské války, podpora ukrajinských snah k ukončení války, závazek k ukrajinské bezpečnosti, humanitární pomoc, podpora uprchlíků uvnitř Ukrajiny i v zahraničí, dodržování mezinárodního humanitárního práva, odpovědnost za válečné zločiny, ochrana disidentů utíkajících z Ruska, zvýšení potravinové bezpečnosti, sankce, finanční a ekonomická podpora a rekonstrukce Ukrajiny.

Skupina G7 se chce podílet na poválečných bezpečnostních zárukách společně s „dalšími zainteresovanými zeměmi a institucemi a Ukrajinou“. Cílem je Kyjevu zaručit právo bránit se a svobodnou budoucnost a zároveň znemožnit další možnou ruskou agresi.

Nyní se G7 zavázala Ukrajině nadále poskytovat zbraně a zbrojní vybavení, logistickou, výcvikovou, zpravodajskou a ekonomickou podporu k budování ozbrojených sil.

Německo, Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a USA v prohlášení odsoudily ruskou jadernou rétoriku. „Rusko musí dostát svým mezinárodním závazkům včetně těch, které zakazují použití chemických, biologických a nukleárních zbraní,“ uvedly státy. Podle nich vyvolávají hluboká znepokojení ruská vyjádření, že by mohlo přesunout do Běloruska rakety schopné nést jaderné hlavice.

K sankcím země G7 uvedly, že v reakci na ruskou agresi „zůstávají pevně odhodlány plnit bezprecedentní a koordinované sankční opatření“ a že sankce budou dále stupňovat. „Jsme odhodláni udržet a zintenzivnit mezinárodní ekonomický a politický tlak na prezidenta Putina a ty, kteří mu pomáhají v Bělorusku,“ prohlásila skupina. Dodala, že sankce potrvají tak dlouho, dokud to bude nezbytné.

Stejně tak se Ukrajina může podle G7 spolehnout na finanční podporu, která jen v letošním roce v závazcích a grantech na zajištění rozpočtu a fungování základních státních služeb dosáhla 29,5 miliardy dolarů (690 miliard Kč). Státy G7 rovněž chtějí pomoci s rekonstrukcí Ukrajiny a také s okamžitou obnovou kritické infrastruktury, zároveň ale zmínily potřebu tyto investice ochránit protikorupčními opatřeními, posílením právního státu a demokratických institucí.

X X X

Ochrana před americkým scénářem. Francie chce potraty v ústavě, Izrael uvolňuje

Páteční zemětřesení po zrušení federálního práva na potrat nevyvolává otřesy jen ve Spojených státech. Ve Francii chtějí dostat toto právo do ústavy, aby Francouzky nemohlo potkat totéž co Američanky. Snazší přístup k interrupcím budou mít také Izraelky. „Upřít ženám právo rozhodovat o svém těle je krokem do temnoty,“ říká izraelský ministr zdravotnictví k dění v USA.

„Potrat je základním právem všech žen. Musíme ho chránit. Chci vyjádřit solidaritu se všemi ženami, jejichž svobody dnes americký nejvyšší soud narušil,“ napsal na Twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron poté, co američtí soudci zneplatnili verdikt svého vlastního soudu z roku 1973.

Rozsudek Roe v. Wade až do pátku chránil ženy před snahami konzervativních států potraty zakázat. Poté, co už právo na ukončení těhotenství na federální úrovni neexistuje, začínají postupně platit velmi tvrdé protipotratové zákony napříč Amerikou.

Omezit potraty se v nějaké míře chystá až polovina amerických států. Nejvyšší soud zvrácení padesát let starého verdiktu zdůvodnil tím, že právo na potrat není zaručeno ústavou. A právě na to chce navázat vláda ve Francii.

Z obav před touhami francouzské krajní pravice se vláda rozhodla, že „zakotví respekt k potratům v ústavě“. „Ženská práva jsou vždy křehká práva a pravidelně v ohrožení,“ řekla Aurore Bergéová, která ve francouzském Národním shromáždění vede poslance Macronovy strany Znovuzrození (původní název Republika v pohybu se před nedávnými volbami změnil, pozn. red.).

Francouzská premiérka Élisabeth Borneová pak uvedla, že vláda příslušný zákon „celým srdcem“ podpoří. „Pro všechny ženy, pro lidská práva, musíme tyto zisky vytesat do kamene. Parlament se musí kolem tohoto textu zásadně sjednotit,“ napsala na Twitteru.

Levicové strany i Macronova koalice by dohromady daly pohodlnou většinu, ústavní změna tak má šanci uspět, píše agentura AFP. A ani krajní pravice, o níž mluvila Bergéová, by nemusela být proti.

Strana Národní sdružení podle agentury vždy brojila proti interrupcím, její lídryně Marine Le Penová se však v poslední době prezentuje jako ochránkyně práv žen a je pro zachování statu quo. „Nebudeme se plést do záležitostí ostatních lidí,“ poznamenal stranický mluvčí Philippe Ballard v reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu USA.

Místopředseda a během prezidentských voleb i předseda Národního sdružení Jordan Bardella pouze dodal, že snaha zakotvit právo na potrat v ústavě je jen „odvádění pozornosti“ od závažnějších témat, jako jsou posílení kupní síly ve Francii nebo zákony omezující migraci.

Lidé v USA protestují proti rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit právo na potrat:

Francie navíc není jedinou zemí, kde americké dění vyvolalo protireakci. Zdravotní výbor izraelského parlamentu v pondělí schválil reformu zákona, která má přístup k potratům usnadnit. V Izraeli jde o první změnu tohoto druhu za posledních třicet let.

Ženy budou mít nově možnost dostat se k potratovým pilulkám v časnějším stadiu těhotenství. Stačit bude návštěva kliniky, nikoli nemocnice jako dosud. Dotyčná žena také nebude muset před potratovou komisi.

Izraelky totiž nyní nemají automatické právo na potrat, musejí k tomu získat povolení patřičného výboru složeného ze zástupců nemocnice nebo kliniky, kde bude zákrok proveden. Výbor rozhoduje na základě ženina věku, okolností otěhotnění a zdraví plodu.

Kritici tohoto postupu se domnívají, že praxe potratového výboru příliš zasahuje do soukromí žen, které jsou často nuceny lhát, aby povolení získaly. Navíc výbory málokdy žádosti zamítnou, takže jejich existence je zbytečná. V zemi je jich pouze osmatřicet a není snadné získat termín schůzky, kromě jiného i proto, že některé mají kvóty na příjem žádostí.

Díky novému rozhodnutí bude dokumenty potřebné k rozhodnutí možné vyplňovat online bez nutnosti přijít osobně. Ženy nebudou mít ani povinnost sejít se se sociálním pracovníkem, jako je to v současnosti. Sociální služba jim má poskytnout podporu, ale pouze pokud o to dotyčné projeví zájem.

Nová pravidla by měla začít platit do tří měsíců, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Izraelská média k tomu píší, že se země vydává opačnou cestou než Spojené státy.

„Právo rozhodovat o svém těle náleží jedině ženě. Rozhodnutí amerického nejvyššího soudu upřít ženě toto právo je krokem do temnoty, krokem k útlaku žen vracejícím vůdčí sílu svobodného a liberálního světa o sto let nazpět. My žijeme jinde a dnes jsme učinili krok správným směrem,“ řekl ministr zdravotnictví Nican Horovic.

X X X

Volba prezidenta ČR 13. a 14. ledna. Šéf Senátu Vystrčil vybral datum

Prezidentská volba se uskuteční 13. a 14. ledna. Pokud žádný kandidát nezíská více než 50 procent odevzdaných hlasů, druhé kolo se pak uskuteční 27. a 28. ledna. V pondělí to oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Vyhlášením termínů začíná zároveň i předvolební kampaň, a to oficiálně 1. července.

 Vystrčil zdůvodnil své rozhodnutí vyhlásit volbu v poměrně velkém předstihu potřebou zajistit férovost procesu. Podle šéfa Senátu už řada kandidátů oficiálních i teprve potenciálních už fakticky kampaň provádějí.

„Aktivity různých typů politiků, které nesou znaky volební kampaně, postupně narůstají,“ podotkl Vystrčil. Podle něho jedinou možností, jak udělat všechno pro to, aby volby byly maximálně férové, je vyhlásit volby co možná nejdříve.

„Volební kampaň začíná dnem vyhlášení voleb prezidenta,“ pokračoval s tím, že ve sbírce zákonů to vyjde 1. července. Od tohoto data se tak budou započítávat politikům náklady na předvolební kampaň. „Já to vidím jako férový krok od předsedy Senátu k těm, co již třeba tu kandidaturu ohlásili,“ zdůraznil.

Současné hlavě státu, Miloši Zemanovi, skončí druhý pětiletý mandát začátkem března 2023 a znovu kandidovat nemůže. Zemanův nástupce má být volen v lednu příštího roku. Zájem zatím projevily dvě desítky adeptů.

Volbu prezidenta musel předseda Senátu vyhlásit tak, aby se případné druhé kolo volby prezidenta konalo nejpozději 30 dnů před uplynutím volebního období úřadujícího prezidenta. To skončí Zemanovi 8. března, druhé kolo voleb se tak muselo konat nejpozději 3. a 4. února. První kolo voleb se koná dva týdny před druhým, nejpozději tedy to bylo možné 20. a 21. ledna.

Vyhlášením termínu voleb ve Sbírce zákonů začíná běžet lhůta, ve které se kandidátům započítávají prostředky vynaložené na kampaň do zákonného limitu. Před prvním kolem mohou kandidáti podle zákona utratit maximálně 40 milionů korun. Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, deseti senátorů nebo 50 tisíc občanů, kandidátovi musí být v den hlasování nejméně 40 let.

Jako největší favorité zatím vycházejí z průzkumů expremiér Andrej Babiš z ANO a někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, kteří ale kandidaturu ještě oficiálně neoznámili. Svého kandidáta zatím nepředstavily strany vládní koalice.

Podpisy nutné pro kandidaturu na prezidenta už začal sbírat odborový předák Josef Středula či ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová. Ucházet se o nejvyšší ústavní funkci hodlá také lékař a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Podnikatel Tomáš Březina už ohlásil, že získal 50 tisíc podpisů pro kandidaturu na prezidenta.

  X X X

 Odsouzený právník Palko namítá po soudci Jirsovi podjatost soudců Lichovníka a Uhlíře

 Právník Daniel Palko, který napadl ústavními stížnostmi rozhodování soudů ve své trestní věci, namítá podjatost obou členů senátu, který má řešit otázku podjatosti ústavního soudce Jaromíra Jirsy. Jirsa se podle Palka měl v rozhodování o jeho stížnostech vyloučit, neboť je má pojit dlouholetý přátelský vztah. Během něj si měl Jirsa od Palka například půjčovat peníze. Soudce Jirsa nařčení z podjatosti odmítl a obě rozhodnutí v neprospěch Palka považuje za zákonná.

Právník Daniel Palko, který byl za podvod pravomocně odsouzen k pětiletému nepodmíněnému trestu a minulý rok za asistence policie dodán do výkonu trestu, namítl podjatost dvou členů senátu ÚS, který má řešit jeho ústavní stížnost proti rozhodnutím, v nichž rozhodoval podle něho podjatý soudce Jaromír Jirsa.

Námitky směřuje proti soudcům Tomáši Lichovníkovi a Davidu Uhlířovi.

V případě Lichovníka má Palko za to, že důvodem je jejich letité přátelství. Lichovník i Jirsa stáli oba v čele Soudcovské unie a dnes jsou čestnými prezidenty unie. Palko konkrétně odkazuje na to, že Jirsa sám ve vztahu k Lichovníkovi na možnou podjatost v minulosti poukázal. A to když měl rozhodovat věc, v níž figuroval jako právní zástupce stěžovatele Lichovníkův syn Štěpán. Tehdy namítl možnou objektivní pochybnost o své podjatosti, a to s ohledem na „bližší vztah“ a „letité přátelství“, kterého s Lichovníkem pojí.

Upozorňuje také na to, že sám Lichovník v minulosti upozornil na svoji možnou podjatost, když měl rozhodovat o věci, v níž figuroval jeho kolega z Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou a zasedali spolu i v odvolacím senátu jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně. Tehdy příslušný senát shledal důvody pro to, aby Lichovníka na tomto základě z projednávání a rozhodování ve věci vyloučil.

V případě dalšího člena senátu, soudce Davida Uhlíře, namítá podjatost z důvodu údajného Uhlířova vzdáleného příbuzenství se soudkyní Denisou Durdíkovou. Durdíková coby předsedkyně senátu Městského soudu v Praze rozhodovala o Palkově trestní věci poté, co byla odňata Vrchním soudem v Praze původnímu senátu, který Palka třikrát zprostil obžaloby.

Zde Palko upozorňuje na to, že existují precedenty v rozhodování Evropského soudu pro lidská práva či soudů některých evropských zemí, kde je i vzdálený příbuzenský vztah důvodem pro podjatost soudce. Poukazuje také na skutečnost, že z důvodu příbuzenského vztahu se pravidelně vylučuje soudce Pavel Šámal, jehož manželka je soudkyní Nejvyššího soudu. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Vedení Prahy schválilo změnu stanov DPP kvůli kauze Dozimetr

 Radní hlavního města dnes z pozice valné hromady změnili stanovy pražského dopravního podniku (DPP) tak, že jeho vedení nově nebude moci bez souhlasu vedení metropole rozhodovat o majetkových transakcích nad 50 milionů korun. Dosud byl limit zhruba šest miliard korun. Opatření radní schválili na pokyn městského zastupitelstva, které jim to uložilo předminulý týden spolu se zadáním hloubkového auditu v DPP a dalších městských firmách, které měl v gesci obviněný bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli hospodaření v DPP obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Změnu stanov na jednání zastupitelů prosazovala radní Hana Marvanová (STAN), která také připravila dnes schválený návrh. Dodala, že o změnu usilovala delší dobu. „Za mě je to koncepční změna, o kterou jsem usilovala dlouho, aby byla větší kontrola nad hospodařením,“ řekla. Změna začne platit v blízké době po zapsání nové verze stanov do obchodního rejstříku.

Marvanová řekla, že součástí schválené změny je také informační povinnost představenstva DPP pro smluvní závazky nad jedno procento základního kapitálu podniku, což je asi 300 milionů korun. O takových smlouvách bude muset vedení firmy radu města informovat v půlročních intervalech.

Dosud byla hodnota nemovitostí, které mohl podnik prodat pouze rozhodnutím představenstva bez schválení radou města jako valné hromady, 20 procent základního kapitálu firmy. To v případě DPP odpovídá částce vyšší než šest miliard korun. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) k tomu řekl, že v posledních třech a půl letech DPP prodal nemovitosti nad nový limit pouze jednou, a to hlavnímu městu.

Na posledním jednání zastupitelů opoziční ANO a ODS kritizovaly vedení Prahy, nejvíce primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a Scheinherra, který je zároveň předsedou dozorčí rady DPP. Podle opozice měli vyvodit z kauzy v podniku politickou zodpovědnost a odstoupit z funkcí. Zastupitelé také schválili, že magistrát nechá provést hloubkový audit v DPP a rovněž ve firmách Pražská vodohospodářská společnost, Pražské služby a Kolektory Praha, které měl na starosti Hlubuček. O auditech zatím radní nejednali, podle Marvanové nyní vedení magistrátu připravuje potřebné podklady pro vypsání příslušných zakázek.

Scheinherr v minulosti podle svých slov podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci v DPP, které se týkalo stejné skupiny lidí jako kauza Dozimetr. Odmítl proto, že by nekonal. Dodal, že v době od podání trestního oznámení, kvůli kterému podepsal policii mlčenlivost, dělal vše pro co největší kontrolu v podniku a nastavení potřebných mechanismů.

X X X

Primátor Prahy Hřib ustál pokus o odvolání kvůli spojení s Hlubučkem. Magistrát chystá audity IT zakázek

Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli hospodaření v DPP obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

O odvolání primátora zastupitelé hlasovali v rámci materiálu navrženého opozicí, který se týkal IT zakázek na magistrátu. Už při projednávání předchozího bodu ohledně situace v DPP se opozice na návrh hnutí ANO pokusila neúspěšně odvolat primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě). Pro hlasovalo 20 z 65 zastupitelů.

„Považujeme za nutné prošetřit uzavírání smluv se subjekty napojenými na osoby obviněné v kauze DPP,“ uvedl k IT zakázkám opoziční zastupitel Tomáš Portlík (ODS). Dodal, že některé magistrátní zakázky v informatice v posledních letech provázely nejasnosti, například podezření na dělení zakázek či upřednostňování určitých firem.

Jako dodavatelé v předmětných zakázkách figurovaly firmy ADVICE.CZ Solutions a Information Systems Factory Group vlastněné Dovhomiljou a Uniprog Solutions, které šéfoval Jančovič. Většinu zakázek zadal magistrát, některé pak městská firma Operátor ICT. Zastupitelé kromě auditů na magistrátu uložili radě, aby zajistila obdobné audity v městských příspěvkových organizacích.

Informatiku má na magistrátu v gesci primátor, podle kterého byla například zakázka firmě ADVICE.CZ Solutions přidělena v minulém volebním období, a Piráti ji naopak vypověděli. Dodal, že kauza Dozimetr se podle dostupných informací netýká žádných zakázek na magistrátu. Doplnil nicméně, že s prověřením smluv s firmami lidí obviněných v souvislosti s kauzou DPP souhlasí, i když další kritiku opozice ohledně postupu Pirátů odmítl.

 X X X

 Ruské rakety dopadly na ukrajinský Kremenčuk. Zasáhly nákupní středisko, kde bylo přes tisíc lidí

Rusko v pondělí zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střely zasáhly nákupní centrum, ve kterém byla více než tisícovka civilistů. Objekt nyní hoří. „Počet obětí si nelze ani představit,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zasažený objekt nyní hoří. „Počet obětí si nelze ani představit,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. | Zdroj: Reuters

„Nebyla to žádná hrozba pro ruskou armádu. Nemělo to žádnou strategickou hodnotu. Jen se lidé pokoušeli žít normální život,“ uvedl šéf státu, který se ruské ozbrojené agresi brání už od konce února.

Rusko si podle něj vybíjí svůj vztek nad vlastní bezmocností na obyčejných lidech a bylo by zbytečné doufat v přiměřenost a lidskost z ruské strany.

Počet obětí místní úřady upřesňují. Zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko podle serveru RBK-Ukrajina uvedl, že zatím se ví nejméně o dvou mrtvých a dvou desítkách zraněných, z nichž devět je ve vážném stavu. Podle hasičů požár v středisku zachvátil více než 10 tisíc metrů čtverečních.

O úderu ruských raket nejprve informovali starosta Vitalij Maleckyj a náměstkyně ministra zahraničí Emine Džaparovová. Podle té se zasažené nákupní středisko nachází asi 300 metrů od nádraží a bylo zrovna plné lidí, nakupujících potraviny, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda.

Rusové podle deníku opakovaně ostřelovali místní rafinérii střelami s plochou dráhou letu a zcela ji zničili. To se okamžitě projevilo v celé zemi tím, že začaly chybět pohonné hmoty, které také prudce zdražily.

X X X

Kreml 770 miliard rublů do rozvoje vlastního leteckého průmyslu

Ruská vláda plánuje investovat 770 miliard rublů (asi 337 miliard Kč) do leteckého průmyslu v Rusku, aby podpořila domácí výrobu letadel. Cílem je do roku 2030 zvýšit podíl letadel domácí výroby ve flotile ruských leteckých společností na 81 procent. V pondělí to uvedl místopředseda vlády Jurij Borisov.

Ruský letecký průmysl je v krizi od chvíle, kdy západní země uvalily na Rusko sankce za jeho invazi na Ukrajinu. Ruské aerolinky nesmějí létat do destinací v Evropě, Spojených státech a dalších zemí.

Část mezinárodních letů zastavily aerolinky také kvůli tomu, že jím leasingové společnosti oznámily, že v souladu se sankcemi jim zabaví letadla. Moskva v reakci na sankce přijala zákon umožňující zabavit stovky letadel.

Zahraniční výrobci letadel také zastavili dodávky nových strojů do Ruska. Nedostatkovými se staly i náhradní díly pro letadla vyrobená v zahraničí. V Rusku se zatím sériově vyrábí pouze letadlo pro regionální spoje Suchoj Superjet. Značná část jeho komponentů, včetně důležitých součástí motorů, se však dováží.

Rusko také připravuje masovou výrobu letadla pro spoje na střední vzdálenosti MS-21. Také toto letadlo však potřebuje některé komponenty ze zahraničí. Očekává se, že v Rusku se začne vyrábět malý počet letadel sovětské konstrukce Tu-214.

Podle programu by ruské aerolinky měly do roku 2030 obdržet zhruba 1 000 nových letadel vyrobených v Rusku. List Vedomosti dříve informoval, že největší ruská letecká společnost Aeroflot by mohla brzy podepsat smlouvu se stání společností United Aircraft Corporation (UAC) o nákupu 300 nových letadel.

X X X

 Mučí mě, tvrdila žena ve vězení. Soud dozorce pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby

Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil.Zdroj: CNN Prima NEWS

Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

Případ stál zejména na výpovědích obžalovaných a poškozené ženy, která podle soudu nebyla důvěryhodná. V neprospěch ženy svědčily i výpovědi psychologů, pracovníků věznice a ostatních odsouzených, podle všech byla vztahovačná, konfliktní, sebe vždy stavěla do lepšího světla, měla narušenou osobnost. Podle soudkyně Kateřiny Kerbrové se nepodařilo prokázat, že se skutek, jak ho popisovala, opravdu stal.

„Se zprošťujícím rozsudkem nesouhlasím, proto jsem hned po jeho vyhlášení proti němu podal odvolání. Domnívám se, že se okresní soud důsledným způsobem nevypořádal se všemi provedenými důkazy,“ řekl Vodička. Podle něho obžalovaní při svých výpovědích neříkali pravdu a soud jim uvěřil bezdůvodně.

Podle jednoho z obhájců Libora Pikny bylo naopak od začátku zřejmé, že se případ před soud neměl pro nedostatek důkazů dostat. „Byla tady jedna výpověď, od samého začátku v ní byly obrovské rozpory a pan státní zástupce se rozhodl, že bude ty lidi pronásledovat, aniž by proti nim měl jakýkoli smysluplný doklad, proto to dopadlo, jak to dopadlo,“ řekl po vynesení rozsudku Pikna.

Obvinění byli zproštěni služby

Na případ upozornila loni Generální inspekce bezpečnostních sborů. Mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová tehdy uvedla, že dozorci byli po sdělení obvinění už loni v březnu zproštěni výkonu služby. Podle Pikny jim je od té doby zadržována polovina platu.

Podle dřívějšího vyjádření Vězeňské služby provedla v zařízení ve Světlé nad Sázavou v roce 2020 cílenou kontrolu v souvislosti s tímto případem a nezjistila systémová pochybení.

Věznice ve Světlé nad Sázavou vznikla v březnu 2000 přestavbou školy v přírodě. První odsouzené ženy do ní nastoupily ve stejném roce v listopadu.

X X X

V Kolumbii se zřítila tribuna při býčích zápasech. Zemřelo nejméně pět lidí

V kolumbijském městě El Espinal se při býčích zápasech zřítila část dřevěné tribuny v aréně. V troskách zemřelo nejméně pět lidí a několik stovek dalších utrpělo zranění. Proč konstrukce tribuny nevydržela, zatím není jisté. K tragédii došlo při oslavách tamního svátku svatého Petra a Pavla.

 Mezi oběťmi je i jedenapadesátiletá žena nebo roční dítě. Další mrtvé potvrdil starosta města Juan Carlos Tamayo Salas v příspěvku na Facebooku. „Jako starostu obce mě naplňuje zármutkem, že se na vás při této příležitosti obracím jako nositel neblahé zprávy,“ napsal.

Místní nemocnice ošetřila již přes tři stovky zraněných, podle oficiální zprávy je mezi nimi i čtrnáct těhotných žen a téměř třicet dětí. Čtyři lidé jsou s vážnými zraněními v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Podle portálu BBC je pravděpodobné, že bilance obětí ještě poroste.

Záběry, na nichž je vidět pád tribuny a následná panika diváků, se objevily nejprve na sociálních sítích. Zatím není jasné, proč konstrukce nevydržela. Chaos při záchranných akcích způsobil i jeden z býků, který z arény utekl do města. Hojně navštěvované býčí zápasy nazývané corraleja se ve městě konají při příležitosti svátku svatých Petra a Pavla.

Končící prezident Ivan Duque slíbil, že úřady tragédii důkladně vyšetří. Jeho nástupce Gustavo Petro navíc vyzval místní představitele, aby podobné akce zakázali. Sám je zrušil v hlavním městě, ve kterém dříve dělal starostu. „Žádám starosty, aby nedovolili další akce, při nichž umírají lidé nebo zvířata,“ řekl. Také dodal, že to nebylo poprvé, co se taková nehoda stala.

Několik lidí se zranilo při stejné akci už v sobotu. Začátkem tohoto měsíce dokonce jeden člověk zahynul poté, co ho během zápasu ve městě Repelon těžce zranil býk.

X X X

Čech končí v Chelsea. Klub je nyní ve vynikající pozici, správný čas odejít, řekl

Před třemi lety se Petr Čech vrátil do klubu, ve kterém se stal legendou. Fotbalové Chelsea už nepomáhal v bráně, ale coby poradce sportovního a technického úseku londýnského týmu. Teď se rozhodl prestižní funkcionářský post opustit, skončí 30. června.

Čtyřicetiletý Čech se do managementu Chelsea, kde během jedenácti let mimo jiné čtyřikrát vyhrál anglický titul (2004–⁠2005, 2005–⁠2006, 2009–⁠2010, 2014–⁠2015, Ligu mistrů (2011–⁠2012) a Evropskou ligu (2012–⁠2013), přesunul krátce po ukončení profesionální kariéry v konkurenčním londýnském celku Arsenalu.

„Bylo obrovským privilegiem vykonávat tuto roli v Chelsea poslední tři roky. Když má klub nového vlastníka, cítím, že teď je ten správný čas, abych odešel. Jsem potěšen, že klub je nyní ve vynikající pozici, věřím v jeho budoucí úspěchy na hřišti i mimo něj,“ uvedl bývalý kapitán české reprezentace ke svému konci ve funkcionářské pozici pro klubový web.

Jak zmínil Čech, Chelsea je nyní v situaci, kdy panuje optimismus. Pár měsíců zpátky tomu tak nebylo a legendární brankář byl jedním z těch, kteří se strachovali, co bude dál. Jestli třeba nehrozí krach. Kvůli válce na Ukrajině byl totiž dlouholetý ruský majitel Roman Abramovič donucen britskou vládou vzdát se klubu.

Období nejistoty bylo u konce, když Blues odkoupilo konsorcium zastoupené americkým byznysmenem Toddem Boehlym. Ten usedl do čela představenstva a teď musel akceptovat výpověď známé persony. „Petr je důležitým členem rodiny Chelsea. Chápeme jeho rozhodnutí odstoupit a děkujeme mu za jeho přínos v pozici poradce a jeho loajalitu vůči klubu a naší komunitě. Přejeme mu to nejlepší,“ vzkázal Čechovi.

X X X

Benda: Představa, že státní úředník bude na svém místě až do smrti, je pro podřízené demotivující

Koaliční novela služebního zákona omezuje funkční období vysokých úředníků, ruší odborné náměstky na ministerstvech a zavádí libovolný počet těch politických. Zefektivní zákon státní úřednický aparát, nebo povede k politizaci státní správy a zavede takzvané trafiky?

„Novela jde správným směrem. Není úplná a musíme brzy předložit další revizi zákona o státní správě, ale základní princip, že ministr přichází s týmem svých náměstků, pokládám za zásadní. O to se přece ve volbách soutěží,“ uvádí v Pro a proti Českého rozhlasu Plus předseda poslanců ODS a spolupředkladatel novely Marek Benda.

Pomůže koaliční novela služebního zákona zefektivnit státní úřednický aparát, nebo povede k politizaci státní správy a zavede takzvané trafiky?

Poslankyně hnutí ANO a někdejší ministryně Klára Dostálová tvrdí, že političtí náměstci nemají žádnou odpovědnost. „Takže pokud tomu skutečně nechceme říkat trafiky, měl by být omezen jejich počet. Viděla bych to kolem čtyř, jinak je to plýtvání veřejnými prostředky.“

Politik kritizuje stávající rozdělení náměstků na politické a odborné. „Máme končit na úrovni ředitele sekce, což je odborná úroveň. A náměstci přece odpovídají ministrovi, který prošel volbami a kdo má dávat úřadu pokyny, jak má fungovat.“

„Tyto úrovně byly zajištěny už dnes, kdy odborný náměstek řídil sekci. Ale především politický náměstek nemůže nikoho úkolovat,“ namítá Dostálová. Benda ale vysvětluje, že každý náměstek, tedy i politický, má právo zadávat úkoly jednotlivým sekcím a úředníkům.

Dostálová také kritizuje návrh, aby se každých pět let vypsala soutěž na obsazená úřednická místa. „Znamená to snad, že každých pět let nová vláda vymění půlku ministerstva?“

Lidé z vedoucích pozic skončí v ‚bazénech‘

Volby jsou po čtyřech letech, připomíná poslanec. „Nemá to nic společného s tím, kdo vládne. Ale jde o to vytvořit přece jen trochu konkurenční systém. Dnes soutěžíte úplně ve všem, já také jako poslanec soutěžím každé čtyři roky, kdy voliče musím požádat o důvěru.“

„Tady se zavedla představa, že si státní úředník někam sedne, a pokud neudělá chybu, může tam sedět do smrti. To je hrozně demotivující a nevhodné pro jeho podřízené. Když vědí, že nemají šanci postoupit, dokud sám neodejde, tak to nevede k vnitřní konkurenci. Té musí být vystaveni a i ve státní službě je to v pořádku,“ soudí Benda.

Poslankyně ale tvrdí, že tak to novela nenavrhuje. „Za prvé bude jen jednokolové výběrové řízení. Nově příchozí také nemusí dokládat praxi za několik posledních let, ale už od školy, takže pokud někdo řídil tým po škole a pak nedělal 20 let nic, tak bude moci vstoupit do výběrové řízení, což není o žádné profesionalizaci.“

„Pokud každých pět let lidé z vedoucích pozic odejdou, tak v rámci státní služby skončí v ‚bazénu‘, odkud se mohou hlásit do dalších výběrových řízení v rámci státní služby a platíme jim ze státního rozpočtu 80 % z platu. Mně v novele chybí takové ty koncovky, aby se zabránilo plýtvání státními penězi,“ shrnuje své výhrady Klára Dostálová (ANO).

Občanský demokrat upozorňuje, že „bazény“ a odstupné fungují už od doby tehdejší ministryně Dostálové. „Já je do zákona nedával a určitě bych je tam v této podobě nedal. To uděláme v novele příští rok, která tyto přemrštěné výhody státních zaměstnanců minimálně zváží, ne-li výrazně zreviduje,“ ujišťuje Marek Benda.

X X X

Bouzková porazila světovou osmičku a postoupila z prvního kola Wimbledonu. Dál jde i Veselý

Tenistka Marie Bouzková otočila ve Wimbledonu utkání proti sedmé nasazené Danielle Collinsové a finalistku Australian Open porazila 5:7, 6:4, 6:4. Dál jde i Jiří Veselý, který zdolal ve Argentince Federica Coriu 6:3, 6:2, 7:6. Lukáš Rosol při návratu do hlavní soutěže vypadl, podlehl Gruzínci Nikolozi Basilašvilimu 7:6, 6:7, 6:3, 3:6, 3:6. Neuspěla ani Kateřina Siniaková, prohrála s grandslamovou debutantkou Majou Chwaliňskou z Polska 0:6 a 5:7.

Třiadvacetiletá Bouzková se dostala do druhého kola Wimbledonu podruhé v kariéře a vyrovnala zde dosavadní maximum. Naposledy uspěla před třemi lety. Proti osmé hráčce světa Collinsové vyhrála ve druhém vzájemném utkání poprvé.

Nikdo to nečekal, říká Kvitová o vydařené generálce. V dějišti Wimbledonu už vyhlíží první zápas

O pět let starší Američanka doplatila na 53 nevynucených chyb. Bouzková jich udělala jen šest. V rozhodujícím třetím setu Češka třikrát prolomila podání soupeřky a po dvou hodinách a 24 minutách proměnila druhý mečbol.

„Musela jsem v utkání hodně běhat,“ řekla Bouzková s úsměvem v pozápasovém rozhovoru na kurtu.

Osmašedesátý hráč světa Veselý porazil Coriu v prvním vzájemném zápase. V utkání nasázel 22 es a v prvních dvou setech nenabídl soupeři ani jeden brejkbol. Třetí sada sice dospěla do tie-breaku, také v něm ale rodák z Příbrami nezaváhal.

Veselý se dostal do druhého kola grandslamového turnaje poprvé v sezoně a v další fázi ho čeká Španěl Alejandro Davidovich. Ten vyřadil po pětisetové bitvě plné zvratů sedmého nasazeného Poláka Huberta Hurkacze.

Konec Siniakové

Devětasedmdesátá tenistka světa Siniaková prohrála na trávě ve dvouhře i třetí letošní zápas. Přestože před necelými dvěma týdny slavila s Australankou Storm Sandersovou triumf ve čtyřhře v Berlíně, v singlu tam vypadla v prvním kole a neuspěla později ani v Bad Homburgu. Celkem prohrála hned v úvodu turnaje poosmé v této sezoně.

„Bojovala jsem více se sebou než s ní. Soupeřka hrála chytře, byla vždy o krok napřed. Snažila jsem se, co jsem mohla, ale ona dnes byla lepší,“ citoval Siniakovou web Tenisový svět. K motivaci jí nepřidal ani fakt, že se v letošním Wimbledonu neudělují body do světového žebříčku.

„Musím přiznat, že se mi sem jelo těžko. Říkala jsem si, že i když zahraju super, nic tím nezískám. Možná i proto je na kurtu hrozně těžké se pořádně motivovat,“ uvedla Siniaková, která se po turnaji propadne na 91. místo světa.

České tenistce s ruskými kořeny chyběla ve Wimbledonu také trenérka Jevgenija Manjukovová. Ta má po vojenské invazi Ruska na Ukrajinu ztížené podmínky pro cestování.

„Bylo jí řečeno, že smí přiletět, ale nedostala včas víza. A když někam letí, musí letět přes celý svět. Teď se vrátila domů,“ uvedla Siniaková.

Siniaková skončila letos v prvním kole také na Australian Open. Ve Wimbledonu byla maximálně třikrát ve třetím kole, naposledy v minulém roce. Přes úvodní kolo nepřešla v Londýně naposledy před pěti lety.

Úvod Wimbledonu postihla velká průtrž mračen

Rosol ztratil vedení

Šestatřicetiletý Rosol se probojoval do pavouka z kvalifikace po pěti letech a duel proti 26. hráči světa měl dobře rozehraný. Vedl 2:1 na sety, ve čtvrté sadě ale přišel dvakrát o servis a nepomohla mu ani další přestávka způsobená deštěm.

Po návratu na kurt dotáhl Basilašvilli čtvrtý set k výhře a v rozhodující sadě prolomil Rosolův servis ještě dvakrát. Českému tenistovi nepomohlo v utkání ani deset es, soupeř jich nasbíral o šest víc.

Favorité nezklamali

Ta největší jména, která se na londýnských kurtech v první grandslamový den objevila, ve svých zápasech nezaváhala. Novak Djokovič porazil Korejce Kwon Sun-u 6:3, 3:6, 6:3, 6:4, dále jde i ženská světová dvojka Ons Džabúrová, která smetla za 55 minut Švédku Mirjam Björklundovou 6:1, 6:3.

Pětatřicetiletý Djokovič neprohrál na travnatých dvorcích v All England Clubu už 22 zápasů po sobě. Útočí na čtvrtý wimbledonský triumf za sebou a sedmý celkově. Proti o jedenáct let mladšímu Korejci sice ztratil druhý set, poté už byl ale při svém servisu stoprocentní a dotáhl duel k vítězství. Pomohl si také patnácti esy.

Uspěl i dvojnásobný vítěz Wimbledonu Andy Murray. Pětatřicetiletý domácí tenista po slabším začátku porazil Australana Jamese Duckwortha 4:6, 6:3, 6:2, 6:4 a i při čtrnáctém startu na zdejší trávě zvládl vstup do turnaje. Triumfoval tu v letech 2013 a 2016 a ještě nikdy nevypadl dřív než ve třetím kole.

Džabúrová, která obhajuje loňské čtvrtfinále, vyhrála na trávě šestý zápas za sebou. Před Wimbledonem ovládla turnaj v Berlíně. Sedmadvacetiletá Tunisanka nepřišla v souboji s Björklundovou ani jednou o servis a při vlastním podání prohrála pouze sedm míčků.

Loňské semifinále neobhájí sedmý nasazený Polák Hubert Hurkacz, v 1. kole vypadl po porážce 6:7, 4:6, 7:5, 6:2, 6:7 se Španělem Alejandrem Davidovichem. V jejich zápase se poprvé v All England Clubu hrál tie-break v pátém setu do deseti bodů, v němž vítěz wimbledonské juniorky z roku 2017 zvítězil 10:8.

X X X

S ODISKOU NA HRAD. TO JE AKCE, DÍKY KTERÉ DRŽITELÉ ODISKY ZAPLATÍ NA HRADECH A ZÁMCÍCH POLOVIČNÍ VSTUPNÉ

Vybrané hrady a zámky v Moravskoslezském kraji se zapojily do akce, která k nim má nalákat výletníky a zároveň podpořit cestování hromadnou dopravou. Držitelé personifikované ODISky mají od začátku července do konce září padesátiprocentní slevu na hradech Hukvaldy a Sovinec a na zámcích Bruntál, Nová Horka, Nový Jičín a Frýdek.

„V Moravskoslezském kraji mají turisté nesčetně možností a tipů na krásné výlety. Milovníci historie budou mít toto léto příležitost výrazně ušetřit na vstupném na některých našich hradech a zámcích. Držitelé platné personifikované ODISky budou moci zakoupit obyčejné i rodinné vstupenky za polovinu. Tuto slevu nabízí vybrané krajské památky, které na léto navíc připravují lákavý program. Žerotínský zámek v Novém Jičíně slaví 200 let od narození Johanna Gregora Mendela, hrad Sovinec nabídne tradiční šperkařský a řemeslný jarmark, na frýdeckém zámku pak nabízejí velkou výstavu LEGA. Doufám, že akce S ODISKOU NA HRAD výletníky zaujme,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a doplnil, že padesátiprocentní slevu mohou majitelé ODISky uplatnit pouze při nákupu vstupenek na pokladnách hradů a zámků. Při online nákupu vstupenek slevu využít nelze.

Nárok na slevu mají od 1. července do 30. září tohoto roku držitelé personifikované platné ODISky, její platnost je uvedena na kartě. „Doufám, že cestující tuto letní akci ocení. V době, kdy vše zdražuje a kdy za benzín nebo naftu platíme o polovinu více než vloni v létě, je sleva na hradech a zámcích velmi vstřícným krokem. V návaznosti na vysoké ceny energií a paliv se nabízí otázka, zda nás nečeká další zvyšování cen.  V současné době analyzujme veškerá data, která máme k dispozici. Případné zdražení, které pro zajištění plynulé dopravní obslužnosti v našem kraji zvažujeme, by pak mohlo přijít na konci letošního roku,“ řekl náměstek hejtmana

Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka. Vysvětlil, že jízdné v autobusech se v Moravskoslezském kraji pozvolna mění v návaznosti na inflaci a další ekonomické ukazatele. Naposledy se jízdné zvýšilo v dubnu letošního roku, kdy se u jednotlivého jízdného zvýšila cena o desetník na kilometr (z koruny a čtyřiceti haléřů za kilometr na korunu padesát). Dlouhodobé časové jízdné se letos v dubnu zdražilo o 5 procent.

„Regionální autobusy dovezou turisty jen několik desítek metrů od hukvaldské obory, na Sovinec je to od autobusu taky asi jen sto metrů. Na zámek Bruntál to turisté mají z bruntálského autobusového nádraží pěšky jen asi deset minut, cestující ale mohou přestoupit na jiný spoj a opět dojet až téměř k zámku. Zámek Nová Horka je od zastávky autobusu 300 metrů, pohodlně se dá dojet skoro až k zámkům v Novém Jičíně a ve Frýdku. Autobusová síť je v Moravskoslezském kraji skutečně hustá, takže se výletníci dostanou i do nejodlehlejších míst v regionu. Budeme rádi, když se pro cestování autobusem budou rozhodovat častěji,“ řekl jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal s tím, že tento benefitní program se neomezuje pouze na krajské organizace. Postupně bude rozšiřován o další atraktivní místa regionu. Například od 1. července získají majitelé platných personifikovaných ODISek slevu 15 % na vstupném do areálu Skalka Family park ve Vřesině u Ostravy./bir/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.