Policie stíhá firmu AVE CZ z krácení daní, škody 3,8 miliardy. Tisíce uprchlíků do ČR. Co Fiala, EU, OSN?

 Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhá firmu AVE CZ odpadové hospodářství z krácení daní kvůli nakládání s odpady. Kriminalisté vyčíslili škodu na 3,76 miliardy korun. To je za posledních několik let jedna z nejvyšších částek. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Firma odmítá, že by se dopustila jakékoliv trestné činnosti, částku považuje za virtuální.

Suť a další odpad po ničivém tornádu z června 2021 shromažďovali lidé na třech místech. Celkově se zde sešlo na 210 tisíc tun odpadu, který odklízela společnost AVE CZ | foto: AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o.

Jednu právnickou osobu stíhá NCOZ pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, a to v souvislosti s nakládáním s odpady, uvedl Jaroslav Ibehej, tiskový mluvčí NCOZ.

Odpadová AVE CZ následně potvrdila, že čelí stíhání. Podle firmy je nepodložené a postavené na chybných závěrech, miliardovou škodu označila za virtuální.

„Naprosto odmítáme, že by se společnost AVE CZ dopustila jakékoli trestné činnosti. Zahájení trestního řízení je nepodložené a postavené na zcela chybných závěrech Policie ČR. Společnost AVE CZ podala proti zahájení trestního stíhání stížnost a proti postupu policejního orgánu se bude dále bránit všemi dostupnými právními prostředky.“ uvedla tisková mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková.

Podle serveru Lidovky.cz vyšetřovatelé vyčíslili škodu, která vznikla státu, na 2,3 miliardy korun. Firma AVE CZ odpadové hospodářství pak další stovky milionů neodvedla dotčeným obcím. Například Čáslavi tak vznikla škoda ve výši téměř jedné miliardy korun, v případě Benátek nad Jizerou došlo ke ztrátě 437 milionů, Hořovice přišly o 33 milionů a Mšenu vznikla škoda ve výši 16 milionů. Celková škoda tedy činí 3,76 miliardy korun.

„Společnost AVE CZ vede s městem Čáslav dlouhodobý spor o výklad některých ustanovení zákona o odpadech. Konkrétně se jedná například o způsob výpočtu poplatků za ukládání odpadů na skládky, který se začal uplatňovat ještě v době před akvizicí společností EP, tedy v době, kdy společnost AVE CZ měla rakouské majitele.Společnosti AVE CZ je nesprávně přičítána k tíži nejednoznačnost zákona, díky níž se nyní správní orgány snaží zpětně změnit svůj výklad povolení k provozu skládek, která dříve schválily,“ uvedla dále Ivácková.

Detektivové NCOZ loni v březnu zasahovali ve firmě AVE, ve které má podíl i český miliardář Daniel Křetínský, a snažili se zajistit dokumenty spojené se skládkováním. V případě pravomocného rozsudku společnosti hrozí až zákaz činnosti.

AVE CZ podle policie obcházela daňovou povinnost minimálně v letech 2016 až 2020. „Jako provozovatel skládek měla podle zákona o odpadech povinnost vybírat poplatky za uložení odpadů na skládku a odvádět je příjemci poplatku, přičemž AVE tuto povinnost úmyslně neplnila,“ cituje server z textu obvinění. Proti nedostatečným platbám za ukládání odpadu opakovaně vystupovali starostové dotčených obcí.

Většinovým akcionářem AVE je společnost EP Industries (EPI), ve které v minulosti vlastnil majoritní podíl podnikatel Daniel Křetínský. Nyní Křetínský drží nepřímo asi 37 procent EPI a nevykonává ve skupině manažerskou kontrolu, podle obchodního rejstříku je Křetínský předsedou dozorčí rady EPI. Ve výroční zprávě AVE CZ odpadové hospodářství za loňský rok je jako společník s většinovým podílem na základním kapitálu firmy označena společnost Andelta. EPI je zmiňována jako ovládající osoba, která společnost AVE CZ odpadové hospodářství prostřednictvím firmy Andelta ovládá. Jediným akcionářem Andelty je podle obchodního rejstříku firma Piramel Enterprises Limited z Kypru.

AVE CZ podle svého webu v ČR zaměstnává přes 2000 lidí a ročně přepraví víc než dva miliony tun odpadu. Služby poskytuje zhruba tisícovce obcí a 22.000 živnostníků a zákazníků z průmyslu. Firma uvádí, že obsluhuje přes dva miliony obyvatel. Podle své výroční zprávy loni téměř ztrojnásobila čistý zisk na 934 milionů korun, obrat zvýšila o víc než pětinu na 5,02 miliardy Kč.

X X X

Rusům pomůže se stavbou jaderné elektrárny v Egyptě korejský zájemce o rozšíření Dukovan

Egyptský úřad pro jadernou energetiku původně zadal projekt výstavby čtyř jaderných reaktorů o výkonu 1200 megawattů v egyptském Dabaa ruské ASE. Ta je dceřinou společností ruského státního koncernu pro jadernou energetiku Rosatom.

  Vysoký poradce jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola uvedl, že jednání zpomalily „neočekávané proměnné“ – zejména válka na Ukrajině a sankční kampaň, kterou vedou Spojené státy proti Moskvě za její agresi vůči sousední zemi.

Jižní Korea podle něj předem poskytla Spojeným státům vysvětlení o svých plánech zúčastnit se projektu Dabaa a bude je s nimi dál konzultovat. Dodal, že neexistuje žádná možnost, že by technologie, které do projektu dodává Jižní Korea, byly v rozporu s mezinárodními sankcemi proti Rusku.

Kancelář jihokorejského prezidenta uvedla, že účast na projektu Dabaa představuje pro tuto zemi největší vývoz jaderné technologie od roku 2009. Tehdy konsorcium vedené Jižní Koreou získalo kontrakt za 20 miliard dolarů na výstavbu jaderných reaktorů ve Spojených arabských emirátech.

KHNP je jedním ze tří zájemců, které česká vláda zvažuje jako možné dodavatele stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. KHNP s francouzskou EDF a kanadsko-americký Westinghouse nyní z hlediska bezpečnosti posuzuje energetická společnost ČEZ.

X X X

DUKLA  PRAHA   CHTĚLA  OVLIVNIT  VÝSLEDEK?

Pražský tým čelí podezření z ovlivňování ligových zápasů

Fotbalová Dukla Praha čelí podezření, že se prostřednictvím svého bývalého funkcionáře Michala Šrámka pokusila na podzim 2018 ovlivnit tři ligová utkání. S aktuálně druholigovým klubem ve čtvrtek zahájila řízení etická komise Fotbalové asociace ČR (FAČR).

Někdejší výkonný ředitel Šrámek, jenž ve vedení Dukly skončil v květnu 2019 po sestupu z nejvyšší soutěže, mohl podle komise ovlivnit regulérnost utkání s Libercem a na Slovácku. Navíc čelí podezření, že mezitím při duelu v Mladé Boleslavi požadoval žluté karty pro hráče svého týmu.

Nad Libercem Dukla v září 2018 zvítězila 2:0, v Mladé Boleslavi v listopadu remizovala bez branek a na Slovácku v prosinci téhož roku prohrála 0:1. Pražané následně v této sezoně obsadili poslední místo v tabulce, z první ligy sestoupili a od té doby hrají druhou nejvyšší soutěž. Ve vedení klubu z Julisky aktuálně působí ve stejné roli syn Michala Šrámka – David.

Etická komise uvedla, že se případem bude zabývat na svém zasedání 15. září v Praze. Komise aktuálně řeší dozvuky kauzy kolem bývalého místopředsedy FAČR Romana Berbra. V aféře už potrestala několik lidí a loni v prosinci vyloučila z třetí ligy pražský Vyšehrad, kde působil další z aktérů kauzy – funkcionář Roman Rogoz.

Komise ve čtvrtek zakázala na dva roky činnost ve fotbale rozhodčímu Marku Pilnému. Ten si podle ní nechal z pozice asistenta sudího od Rogoze slíbit peněžitou odměnu za ovlivnění zápasu třetí ligy mezi Velvary a Vyšehradem v březnu 2019. Pražský klub tehdy remizoval 2:2 a následně zvítězil 5:4 na penalty. Oba týmy v utkání zahrávaly jeden pokutový kop. Pilný zároveň dostal od etické komise pokutu 25 tisíc korun. Bývalý ligový sudí se může proti verdiktu do pěti dnů odvolat.

Pilný byl v roce 2016 vyloučen z FAČR za to, že se coby čtvrtý rozhodčí podílel na řízení zápasu nejvyšší soutěže v Příbrami pod vlivem alkoholu. Do asociace se pak ale vrátil. O víkendu pískal utkání třetí ligy mezi Admirou Praha a B-týmem Plzně, v němž ho napadl a povalil na zem hostující Kristi Qose. Albánský záložník dostal od disciplinárky čtyřměsíční trest a Západočeši s ním rozvázali smlouvu.

X X X

Kontroly hranic se Slovenskem odhalily 277 uprchlíků a sedm převaděčů

Policisté, celníci a vojáci při dvoudenním cvičení ke znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zajistili 277 migrantů, převážně ze Sýrie. Zadrželi také sedm převaděčů z různých zemí, které začali vyšetřovat pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Jednoho z nich již policie obvinila.

 Při dvoudenním cvičení zaměřeném na nelegální migranty kontrolovala policie devět hraničních přechodů ve Zlínském kraji. (srpen 2022) | foto: PČR Zlínský kraj

„Přestože cílem cvičení nebylo odhalit co nejvíce nelegálních migrantů, potvrdili jsme si, že počet těchto cizinců, jejichž snahou je ‚projet‘ přes naše území do jiného členského státu EU, zejména do Německa, je enormně vysoký,“ uvedla na webu policie Rendlová.

Policie podle ní zajistila zejména velké skupiny mladých mužů. „Často se jednalo o velké, až 40členné skupiny mladých mužů, ve věku 18 až 25 let, výjimečně šlo o ženy a děti,“ upřesnila.

Policisté odhalili také sedm převaděčů, různé státní příslušnosti, šlo o dva Švédy, dva Poláky, jednoho Syřana, jednoho Iráčana a jednoho muže z Turkmenistánu. „Byly s nimi zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Jejich stíhání je prozatím vedeno na svobodě,“ dodala Rendlová.

Jeden z převaděčů již byl obviněn z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, oznámila večer policie na Twitteru. „Jako členu organizované skupiny mu hrozí až osm let (vězení). Kriminalisté podali podnět na jeho vzetí do vazby,“ doplnila.

 Jeden z převaděčů, který při včerejší policejní kontrole v autě převážel 6 nelegálních migrantů, byl dnes obviněn z TČ organizování a umožnění nedovoleného překročení st.hranice. Jako členu organizované skupiny mu hrozí až 8 let. Kriminalisté podali | (1:00)

Jeden z převaděčů, který při včerejší policejní kontrole v autě převážel 6 nelegálních migrantů, byl dnes obviněn z TČ organizování a umožnění nedovoleného překročení st.hranice. Jako členu organizované skupiny mu hrozí až 8 let. Kriminalisté podali podnět na jeho vzetí do vazby. https://t.co/arM4sBSZWK

Policie fiktivní rozhodnutí vlády o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem přijala v úterý kolem 07:00, poté zasedl krizový štáb a aktivovaly se operační plány. Do akce se zapojilo 1 300 policistů, 558 vojáků a 33 celníků. Kontrolovali hranici a 23 bývalých hraničních přechodů v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Počet uprchlíků, kteří letos používají Česko jako tranzitní zemi, stoupl k dnešku na 4 194. Většinou jsou to Syřané, kteří přijíždějí z Turecka a míří do Německa či Rakouska. Za celý loňský rok jich bylo 1 330, v dřívějších letech se pak pohyboval kolem dvou až čtyř stovek. V letních měsících se zvýšila tranzitní migrace i v porovnání s rokem 2015, kdy Evropu zasáhla poslední velká migrační vlna.

Cvičení, do kterého se zapojilo téměř 1 300 policistů, 558 příslušníků Armády ČR a 133 příslušníků Celní správy, proběhlo na vytipovaném úseku státní hranice v teritoriu Jihomoravského, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Hraniční kontroly byly prováděny na 23 bývalých hraničních přechodech a 251 kilometrech zelené hranice, uvedla mluvčí policie.

Policisté mohou zadržené syrské uprchlíky vracet zpět na Slovensko, z něhož do Česka přišli, nebo jim dají výjezdní příkaz a musí do 30 dnů opustit zemi. Do Sýrie je vyhostit nemohou.

X X X

Dva bulharští policisté zemřeli. Řidič autobusu s migranty do jejich vozu narazil úmyslně

Jak se ukazuje, počet migrantů na balkánské cestě opět prudce narůstá. A zvyšuje se také jejich agresivita. V Bulharsku ve čtvrtek přišli o život dva policisté, když se snažili zastavit autobus plný syrských migrantů. Řidič autobusu nejen že hlídce nezastavil, ale úmyslně do jejího auta narazil.

Autobus s migranty ujel několika policejním hlídkám, které se ho na cestě od tureckých hranic snažily zastavit. Kolem páté ráno vjel do Burgasu, kde se ho snažila zadržet další hlídka. Z jejího auta zbyl jen šrot, dva mladí policisté byli na místě mrtví.

„Den v Burgasu dnes začal tragicky. Dva naši policisté zemřeli, když statečně vykonávali svou službu. V mých očích jsou to hrdinové a jejich příbuzným upřímně vyjadřuji soustrast,“ popisuje Dimitar Nikolov, starosta přímořského Burgasu.

Autobus převážel 47 uprchlíků mířících z Turecka do Evropy. Při nehodě se nikomu z nich nic nestalo. Řidič a jeho komplic z místa utekli. Policisté je ale během několika hodin zadrželi. Oba jsou Syřané se statusem uprchlíka v Bulharsku.

Podle bulharského ministra vnitra, Ivana Demerdžieva je situace kritická. „Oni nám vyhlásili válku a my jim odpovíme také bojem všemi dostupnými prostředky. Policie provede kontroly ve všech uprchlických střediscích, právě tam se pašeráci rekrutují.“

 Podobný, i když méně tragický boj, svádějí policisté s nelegálními uprchlíky také na Slovensku. Střelba tam před několika dny doprovázela honičku, kdy policisté pronásledovali auto s rakouskou poznávací značkou. Ani prostřílené pneumatiky ho však nezastavily. Podle slovenské policie došlo během pronásledování k dopravní nehodě, jejímž následkem byla tři poškozená policejní auta a dva zranění policisté.

Z havarované dodávky policisté vyvedli 12 mladíků původem ze Sýrie a Tuniska. Směřovali prý do Německa. Celkem už na Slovensku zadrželi od začátku roku na dva tisíce ilegálních běženců.

Podle Denisy Bárdyové, mluvčí policejního prezidenta, i Slovensko pociťuje zvýšený migrační tok. „Nejsme ale pod takovým tlakem jako například Maďarsko, kde policie týdně zadrží až šest tisíc nelegálních migrantů,“ dodala.

X X X

Zeman vyzval k zastropování cen energií. Zmínil, že za požár v Hřensku může Bursíkův kůrovec

Prezident Miloš Zeman vyzval na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích ke stanovení maximálních cen energií na evropské úrovni, případně i na úrovni národní. O krocích EU chce jednat vláda v rámci předsednictví. Podle Zemana je nebezpečné a škodlivé nedělat nic. Ceny energií jsou nyní na rekordní výši.

Podstatným faktorem zvyšování cen energií je podle prezidenta zelený fanatismus, povolenky na emise se na růstu cen podílejí minimálně dvaceti procenty, uvedl. Zmínil zákon o cenách, který obsahuje i možnost jejich usměrňování. „Přimlouvám se o zastropování cen na celoevropské nebo i národní úrovni,“ uvedl.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) zvažuje kvůli situaci svolání mimořádné evropské rady pro energetiku.

Podle Síkely jde o celoevropský problém, mělo by se tak najít celoevropské řešení. Uvedl, že jedním z možných řešení by bylo i stanovení maximální výše cen energií. „Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou, tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila,“ uvedl Síkela.

Vedle zastropování cen později zmínil, že přistoupit by bylo možné také k diverzifikaci cen podle typu výroby elektřiny či lze „sáhnout do povolenek“. „Jsou to velice technické debaty, z nichž každá má své příznivce,“ uvedl.

Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent. Elektřina s dodáním v příštím roce zdražila na burze v Německu o 340 procent na 650 eur/MWh. Cena plynu s měsíční dodávkou obchodovaná v Nizozemsku roste o 200 procent na 280 eur/MWh.

Požár, který se před měsícem rozhořel v národním parku České Švýcarsko, se podle prezidenta Miloše Zemana rozšířil hlavně kvůli tisícům uschlých stromů napadených kůrovcem, které zůstávají v lesích ležet. Nebylo to jenom kvůli trampům, kteří si v lese rozdělali ohníček. Řekl to na zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích, kdy se opětovně vymezil proti zelené ideologii a filozofii bezzásahových zón. Příčinu požáru vyšetřuje policie, případu se věnuje tým vyšetřovatelů.

Podle Zemana je naivní tvrdit, že požár vznikl pouze kvůli tomu, že někdo v lese rozdělal oheň. „Požár se rozšířil především díky tisícům a tisícům uschlých stromů napadeným Bursíkovým kůrovcem,“ řekl. Kromě toho je na vině podle Zemana také „zrůdná filozofie“ bezzásahových zón, kdy se nechávají padlé stromy ležet. „Zatímco staří lesáci stromy pokáceli, kůru oloupali a spálili. Zelený fanatismus je něčím, co nás všechny ohrožuje, ať už v lesních požárech, cenách energií a v politice obecně, doplnil.

 X X X

PIRÁTI  CHTĚJI  REFERENDUM  O  MLEJNKOVI

Pirátská facka vládní koalici: V referendu rozhodnou, zda se distancují od Mlejnka

Piráti budou v referendu hlasovat o usnesení, že se distancují od postupu koalice kolem ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka. Souhlas by neznamenal rozpad vlády, píšou HN. Pokud by se nicméně rozhodli odsoudit kroky premiéra Petra Fialy (ODS) a ministra vnitra, šéfa STAN Víta Rakušana, bylo by to faktické vyhlášení neloajality vůči kabinetu. Vládní koalice by však měla většinu v Poslanecké sněmovně i bez čtyř pirátských poslanců.

Referendum mezi Piráty má proběhnout za několik dní, píší Hospodářské noviny. Část Pirátů se otevřeně staví proti jmenování Petra Mlejnka do čela civilní rozvědky kvůli jeho stykům s obviněným podnikatelem z kauzy Dozimetr Michalem Redlem. Nejmenší vládní strana bude v referendu hlasovat o tom, zda její členové akceptují, či neakceptují postup koalice v této kauze. I kdyby Piráti přístup kabinetu odsoudili, neznamená to rozpad vlády, ale údajně jen vyjádření nesouhlasu.

Opozice poukazuje na kontakty šéfa civilní rozvědky Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v pražské korupční kauze Dozimetr.

 Pirátské hlasování začne v pátek 2. září a skončí následující pondělí v noci. Konání celostranického referenda navrhl bývalý zaměstnanec Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) z 90. let a člen Pirátů Marek Řebíček.

Nemůžeme nečině přihlížet, tvrdí

„Považovali bychom za správné, aby dotyčný danou funkci přestal zastávat. Spoluodpovědnost za vládní rozhodnutí poškozuje naše dobré jméno,“ citují HN z navrhovaného usnesení. Píše se v něm také, že Pirátská strana vznikla v reakci na nedobrý stav politické kultury, a proto nemůže v této věci nečinně sledovat postup koaliční vlády.

Vedle styků s Redlem považuje Řebíček za problematické například i podnikání Mlejnkovy manželky v oblasti ochrany proti odposlechům nebo Mlejnkovu minulost ve firmě Techniserv. „Zásadní tržby této firmy jsou z veřejných zakázek. Tři její manažeři byli pravomocně odsouzeni za jejich ovlivňování,“ uvedl Řebíček. Pro HN dále řekl, že Piráti nemohou nést politickou odpovědnost za jmenování člověka jako Mlejnek do čela zpravodajské služby.

Mlejnek ve čtvrtek před poslanci z bezpečnostního výboru zopakoval, že s podnikatelem Redlem se scházel v minulosti pracovně v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti a vyhledával pro ni nové příležitosti. V kauze Dozimetr policisté v červnu obvinili kvůli hospodaření v Dopravním podniku hlavního města Prahy více než deset lidí. Patří k nim vedle Redla už bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín.

Opozice v souvislosti s aférou žádá odvolání ministra vnitra Rakušana, premiér Fiala se za něj postavil. Sněmovní bezpečnostní výbor ve čtvrtek Mlejnka v čele civilní rozvědky nepřímo podpořil. Hlasy koaličních poslanců se v usnesení postavil za dřívější vyjádření členů vlády, podle nichž kabinet neshledal k Mlejnkovu odvolání důvody. Opozice ve čtvrtek nezískala dost hlasů pro výzvu k dočasnému postavení Mlejnka mimo službu ani na zasedání sněmovní komise pro kontrolu civilní rozvědky. Opoziční hnutí ANO proto zřejmě vyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry kabinetu, poslanecký klub věc projedná dnes v podvečer.

  X x x

 Madeta zakončila červenec v červených číslech. Největší českou mlékárnu trápí ceny energií

Největší česká mlékárna Madeta je za červenec ve ztrátě. Náklady na elektřinu stouply firmě meziročně o 90 až 100 procent, jde o stovky milionů korun. Za první pololetí měla firma meziročně vyšší obrat, ale to díky tomu, že výrazně zdražila. Jestli bude pokračovat červencový stav, nebude mít firma z čeho zaplatit v lednu 2023 elektřinu, řekl generální ředitel Madety Milan Teplý na českobudějovické výstavě Země živitelka.

Teplý se ve čtvrtek na agrosalonu sešel s prezidentem Milošem Zemanem. „Ptal se mě na čísla, já jsem nelhal, nezaplatíme v lednu elektřinu, nebudu na to mít. Za první pololetí máme větší obrat než loni, samozřejmě jsme výrazně zdražovali. Všechny měsíce (od ledna) byly velmi slušné, až nad očekávání. Červenec je průšvih, jsme v červených číslech. Je to vysloveně třaskavá situace, nevíme kudy kam. Energetická opatření, že si koupíme svetry, jsou iluzorní. Stát se k tomu musí postavit čelem, i v Evropské komisi,“ řekl Teplý.

Náklady na energie vzrostly firmě meziročně až o 100 procent. Podle Teplého s rostoucími cenami elektřiny vláda zatím nedělá nic. „Hraje se o trh. Němci jsou výrazně levnější, protože mají nižší náklady na energie, a to přebytečné zboží budou posílat sem. Do té doby budou čerpat mléko i od nás na plné pecky,“ řekl Teplý.

Jihočeské máslo z Madety teď stojí v některých obchodech 66 korun. Teplý řekl, že cena nepřesáhne 70 korun.

„Podržím to, do sedmdesáti korun, výš ne, protože bych to neprodal a připadá mi, že už by to byla sviňárna. Je otázka, co budou lidé kupovat. Myslím, že brzy přestanou nakupovat. Už teď se kupuje zhruba o šest až deset procent objemově méně,“ řekl Teplý.

Madeta má čtyři výrobní závody: v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zaměstnává 1500 lidí, zpracuje denně téměř milion litrů mléka. Má 170 dodavatelů syrového mléka, nabízí přes 250 druhů výrobků, vyváží pětinu produkce.

V červnu byla výkupní cena za litr syrového mléka 10,98 koruny. V roce 2020 měla Madeta tržby 5,61 miliardy Kč a zisk po zdanění 311,4 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Loni tržby poprvé přesáhly šest miliard korun.

X X X

Vysoké školy zvažují opětovné zavedení distanční výuky. Důvodem jsou vysoké ceny energií

Kvůli drahým energiím zvažují vysoké školy možnost přejít v nadcházející zimě na výuku na dálku. Jejich náklady na energie se podle současného vývoje cen v příštím roce zvednou proti loňsku asi čtyřnásobně z 1,5 miliardy korun na přibližně osm miliard. Ve čtvrtek to řekl předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil.

 Podle předsedy Rady vysokých škol Milana Pospíšila vysoké školy nebudou schopny bez pomoci státu zaplatit rostoucí ceny za energie. Předseda České konference rektorů Martin Bareš proto jedná se zástupci vlády o možnostech pomoci od státu.

„Rok 2023 bude kritický, protože valná většina vysokých škol má nasmlouvané energie do konce roku 2022, ale zaplatit energie za rok 2023 při současném vývoji cen je mimo možnosti vysokých škol bez toho, aby jim stát pomohl,“ uvedl Pospíšil.

„Pan Bareš je v jednání se zástupci vlády, jestli by stát mohl na příští rok poskytnout třeba nějakou speciální dotaci na nárůsty energií na vysokých školách,“ řekl. Kolik peněz navíc by školám pomohlo, neupřesnil. Bude podle něj záležet i na dalším vývoji cen. Jasno by mělo být do konce září, míní.

Rada vysokých škol a Česká konference rektorů podle něj teď zároveň připravují krizové scénáře pro případnou úpravu zimního semestru.

„Vážně se zvažuje, že by se upravil konec zimního semestru a v zimě se třeba přešlo na on-line výuku s tím, že by se pak prezenční výuka doháněla v létě, takže by nekončil semestr na začátku června, ale končil by třeba až v červenci,“ řekl. Tímto opatřením by se podle jeho odhadu mohlo za energie ušetřit možná deset procent peněz.

Náklady vzrostly o miliardu

Náklady na energie podle něj činily v letech 2019 až 2021 každoročně kolem 1,5 miliardy korun. „Letos jsou zhruba o miliardu vyšší,“ vypočetl.

„V roce 2023 se předpokládaly náklady ve vývoji cen z dubna a května 3,5 miliardy korun, na přelomu července a srpna se odhad podle aktuálních cen zvýšil na sedm miliard a nyní dosahuje už osmi miliard,“ popsal další vývoj.

‚Letos se na gymnázia nedostaly ani děti, které na to opravdu mají.‘ Střední školy nemají dostatek míst

 Na vzdělávání na vysokých školách jde letos z rozpočtu ministerstva školství zhruba 28,6 miliardy korun. Bareš už v červnu uvedl, že rektoři budou požadovat pro příští rok přidání kolem pěti miliard.

Vzhledem k dalšímu razantnímu růstu cen od té doby by ale nyní podle Pospíšila měla být potřebná částka asi kolem devíti miliard. Vysoké školy přitom podle něj počítají s tím, že část nákladů na zdražování zaplatí ze svých rezerv.

Doplnil, že školy trápí i nedostatečné mzdy zaměstnanců. Odborní asistenti mají podle něj v současnosti příjmy nižší než učitelé na druhém stupni základních škol a docenti jsou pod průměrem výdělků vysokoškoláků v nepodnikatelské sféře.

Na desetiprocentní růst tarifů by podle něj bylo potřeba kolem 1,5 miliardy korun. Propouštět zaměstnance univerzity nechtějí, protože očekávají v nadcházejících letech růst počtu studentů v důsledku příchodu silnějších ročníků mladých lidí, dodal.

X X X

Ústecký kraj žádá vládu o stovky milionů na nápravu škod po požáru Hřenska

O kompenzace škod, způsobených požárem v Národním parku Českém Švýcarsku, v řádu stovek milionů korun požádal Ústecký kraj pět ministerstev. Jen ztráty podnikatelů zatím vyčíslil na 300 milionů. Náklady na zničenou hasičskou techniku u jednotek z Ústeckého kraje na dalších 25 milionů korun.

 „Došlo k tak mimořádné situaci, že by se k tomu měla vláda postavit a kompenzace podnikatelům, kteří dva roky po covidu přišli o letošní sezonu, vyplatit,“ řekl ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) s tím, že lze předpokládat, že konečná požadovaná částka například u hasičů bude zřejmě ještě vyšší.

Bez zapojení státního rozpočtu není podle vedení Ústeckého kraje možné současnou situaci zvládnout. Požár v době hlavní turistické sezony může být hlavně pro některé poskytovatele služeb likvidační.

„Jedná se především o rodinné podniky, jejichž existence je na hlavní turistické

Majitelé domů zničených požárem v Mezné dostanou přímo od kraje 300 tisíc – každý z nich 100 tisíc, na odstranění sutin

V podobném duchu odešla také žádost na ministerstvo pro místní rozvoj. Turistický ruch v regionu České Švýcarsko totiž tvoří 30 procent turistického ruchu celého kraje. A podstatná část zdejší infrastruktury i zdejších obyvatel je právě na turismu závislá.

Škody napáchané obřím požárem začal kraj sčítat během minulého týdne. Tento týden pak úředníci odeslali na ministerstva dopisy s konkrétními požadavky. Například o finanční náhradu ve výši 2,5 milionu korun za těžkou technikou poničené místní komunikace žádá ministerstvo dopravy i samotný kraj.

Další peníze na obnovu turistické infrastruktury v národním parku, bude chtít kraj i po ministerstvu životního prostředí. To již samo vyčlenilo na pomoc oblasti 100 milionů korun.

Pomoci podnikatelům tak chce i samotný kraj. Pro letošní i příští rok připravuje například turistické vouchery. „Musíme ještě pátrat, kde se vouchery vyplatí, rozhodně by mohlo kompenzovat část ztrát,“ uvedl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

Další peníze pošle kraj ale například i na opravu parkoviště ve Hřensku, kde na začátku požáru zasedal krizový štáb hasičů. „Dalších 300 tisíc pošleme 3 obyvatelům Mezné, kterým požár zničil dům. Každý dostane 100 tisíc korun,“ přiblížil hejtman.

X X X

V ČR loni bylo 3007 soudců, na Nejvyšším soudu je jen pětina žen

 Ministerstvo spravedlnosti v loňském roce evidovalo 3007 soudců obecných soudů, což je o jednoho soudce více než předloni. U těchto soudů dále pracovalo 6469 členů administrativního personálu a zasedalo u nich 5017 laických přísedících. Vyplývá to z dat zveřejněných ve výroční statistické zprávě o stavu české justice.

Statistika využívá takzvaný evidenční počet soudců, který zahrnuje všechny soudce včetně dlouhodobě nepřítomných – tedy například soudců nemocných, na mateřské a rodičovské dovolené nebo na stáži.

Počet soudců u 86 okresních soudů je dlouhodobě stabilní. K loňskému 1. lednu tam příslušelo 1814 soudců, o deset méně než předloni. Největšími okresními soudy jsou Městský soud v Brně a Okresní soud v Ostravě, u obou působí 76 soudců. Naopak nejmenší okresní soudy jsou v Pelhřimově a Rokycanech, kde pracuje po sedmi soudcích. U okresních soudů loni nadále převažovaly soudkyně nad soudci: žen v taláru bylo 1213, mužů 601. Dalších soudních zaměstnanců – tedy vyšších úředníků, tajemníků, asistentů soudců či zapisovatelek – bylo u okresních soudů 4322.

U krajských soudů ministerstvo evidovalo 961 soudců. Největším takovým soudem je Městský soud v Praze, nejmenším českobudějovický krajský soud. Stejně jako u obvodních soudů působí i u krajských více soudkyň než soudců – loni jich bylo 524, soudců tedy 437. Krajští soudci jsou výrazně starší než okresní, což souvisí s kariérním postupem: noví soudci jsou v naprosté většině jmenováni do okresů. Z administrativního personálu loni u krajských soudů pracovalo 1738 lidí.

Nejvyšší správní soud má mladší soudce

Vrchních soudců bylo na počátku loňského roku 127, z toho 88 v Praze a 39 v Olomouci. Administrativní aparát čítal 126 lidí.

U Nejvyššího soudu působilo 69 soudců, podíl soudkyň zde byl zhruba 20 procent. Soudních úředníků tu pracovalo 186. Nejvyšší správní soud měl 36 soudců, ženy z nich tvořily jednu třetinu. U Nejvyššího správního soudu jsou podle statistik výrazně mladší soudci než u Nejvyššího, vrchních i krajských soudů – soudci ve věku 41 až 50 let tvoří u Nejvyššího správního soudu téměř dvě třetiny soudcovské populace. Úředníků zde bylo 97.

Laických přísedících loni u okresních soudů působilo 4025. Post přísedícího je tam populárnější mezi ženami než muži. Ačkoliv se přísedícím může stát každý svéprávný a bezúhonný český občan, kterému je nejméně 30 let, post vyhledávají zejména vyšší věkové skupiny – asi 63 procent okresních přísedících jsou lidé nad 60 let, ve většině případů v důchodovém věku. „Obvykle je tento jev přisuzován tomu, že finanční odměna za výkon funkce přísedícího je považována za nízkou. Seniorům se nicméně čas strávený tímto způsobem může zdát zajímavější,“ uvedlo ve výroční zprávě ministerstvo. U krajských soudů loni přísedících zasedalo 992. Podíl mužských přísedících tam byl výrazně vyšší než na okresech.

Benešová snížila počet soudců

Vedle evidenčního počtu soudců existuje tzv. plánovaný počet, což je odhad počtu soudců potřebných k vyřízení nápadu, tedy nových věcí za příslušný rok. Ministerstvo ho pravidelně vypočítává pro všechny okresní a krajské soudy, u vyšších soudů pak počet určuje dohodou s jejich představiteli.

Bývalá ministryně Marie Benešová (za ANO) do loňské systemizace výrazněji zasáhla – plánovaný počet soudců u okresních soudů snížila o 82 lidí, u krajských o 96 lidí. „Změny vyplynuly z velkého poklesu nápadu v předešlých letech, především pak v roce 2020,“ vysvětlilo ministerstvo v ročence. Plánovaný počet soudců u okresních soudů byl tak loni 1716, tedy o 98 méně než počet evidenční. U krajských soudů byl 924, což je o 37 méně než evidenční stav. Po diskusi se soudy ale úřad změnil některé parametry výpočtu, a plánovaný počet soudců pro letošní rok tak opět vzrostl.

X X X

SOUDCE  KS  SOUDU  V  BRNĚ  NOVOTNÝ  PSAL  ROZSUDEK   PŘES  ROK  PŮL

Další problém soudce Novotného. Vyhotovit rozsudek mu trvalo přes rok a půl, devětkrát žádal o prodloužení lhůty

 Celkem devětkrát požádal v letech 2018 až 2020 předseda senátu Krajského soudu v Brně Aleš Novotný o prodloužení lhůty na písemné vyhotovení rozsudku. Za průtahy v řízení nakonec obdržel výtku od tehdejšího předsedy soudu Milana Bořka. Ten mu napsal, že není schopen či nechce rozpoznat závažnost a prioritu soudcovských povinností. Novotnému ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) minulý týden vytkl, že se podílel na několika nezákonných rozhodnutích, za které musel stát vyplatit odškodné celkem téměř 4 miliony korun a proto ho nemůže jmenovat místopředsedou soudu.

Podle informací České justice měl Novotný s velkými mediálními kauzami a přípravou písemného odůvodnění velké problémy, které vedly až k jeho zhroucení. Nakonec zmíněný rozsudek vyhotovil až více než rok a půl od uplynutí zákonné lhůty. Děvětkrát mu lhůtu prodloužil tehdejší místopředseda pro trestní úsek Aleš Flídr. Novotný skluz omlouval souzením mediálně známých kauz okolo podnikatele Shahrama Zadeha či bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové.

Tehdejší předseda Bořek proto ve výtce z roku 2020, kterou má Česká justice k dispozici uvádí, že k potížím, kterým musel čelit při souzení těchto případů, přihlédl. Lhůtu Flídr pak podle Bořka opakovaně prodloužil, protože byl Novotný „extrémně pracovně zatížený projednáváním a rozhodováním jiných složitých případů, a tato skutečnost negativně ovlivnila i vypracování rozhodnutí v předmětné věci“.
Zajímavé je, že zjevně nešlo o mediálně známou kauzu, neřešil ji dosud ani Nejvyšší soud. Tehdejší předseda dokonce píše, že šlo o středně náročnou kauzu, kterou se z hlediska rozsahu počtu obžalovaných zabývají i okresní soudy u méně závažných věcí.

Kvůli mediálním kauzám měl zastavený nápad

Dalším přitěžující okolností je, že senát Novotného měl kvůli „velkým“ kauzám na rok pozastavený nápad, několik měsíců soudci v jeho senátu nedostávali dokonce vůbec žádné nové případy. Přesto Novotný v tomto čase přestal Flídra informovat o stavu průtahů. „Nepochybně jste si musel být vědom, že porušujete trestní řád,“ napsal mu Milan Bořek.

Flídr, který jako místopředseda skončil na konci června, tehdy přiznal na neblahém stavu věcí svůj podíl viny. Měl prý více kontrolovat, jak Novotný vyhotovuje starší rozsudky. Uvedl také, že za 6,5 roku ve funkci se mu podobná věc nestala.

„Nelze vás podezírat z toho, že byste nebyl přiměřeně pracovitý, je však zjevné, že nejste schopen (nechcete) rozpoznat závažnost a prioritu soudcovských povinností,“ stojí ve výtce s připomenutím judikatury kárných senátů, podle které pro soudce musí být prioritou vyhotovovat rozsudky v zákonné lhůtě. A to i když je přetížen. Opačný postup je v rozporu s požadavkem právní jistoty a to zejména v trestních věcech.

Za průtahy již kárná žaloba zpětně možná není

Přestože šlo podle Bořka o první pochybení Novotného, nebylo možné pochybení takového rozsahu přejít bez potrestání. Za podobné skutky soudci v minulosti mnohokrát čelili kárnému řízení. Soudce může jako hlava ministerstva kárně žalovat i současný šéf resortu Pavel Blažek. V tomto konkrétním případě však již uplynula lhůta, navíc by šlo o res iudicata – tedy řízení o věci již rozhodnuté. Milanu Bořkovi mandát předsedy skončil v roce 2021, nyní soud vede Milan Čečotka.

Soudcovská unie se v pátek ostře ohradila proti argumentům, kterými ministr Blažek vysvětlil své rozhodnutí nejmenovat Aleše Novotného místopředsedou. Odůvodnění je podle stavovské organizace „nepřijatelné a do budoucna velmi nebezpečné“.

„Jmenovat místopředsedy krajských soudů je v pravomoci ministra spravedlnosti. A nikdo ho k tomu nemá a nesmí nutit. Nezávislé rozhodování není vlastností jen moci soudní. Po jednání se Soudcovskou unií se vyjádřím podrobněji,“ reagoval později Blažek s tím, že se se zástupci unie rád sejde. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Začínajícím zapisovatelkám nabízí 18 tisíc hrubého. Odcházejí i zkušení lidé, upozorňuje místopředseda Nejvyššího soudu

Zapisovatelkám na soudech můžou nadřízení nabídnout nástupní plat 18.280 Kč hrubého. To není ani tzv. zaručená mzda pro tuto profesi, čili ji musí vedení soudů dorovnávat. Při takovém ohodnocení není prakticky možné možné kvalitní zaměstnance získat, natož si je udržet, varuje místopředseda Nejvyššího soudu a přední tuzemský odborník na civilní proces Petr Šuk. V úterý kvůli nízkým platům zaměstnanců v justici jednal s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS).

X Jak hodnotíte jednání s ministrem spravedlnosti a financí o navýšení prostředků pro zaměstnance soudů?

Především musím ocenit přístup vlády, která vstoupila do přímých jednání o rozpočtu justice se zástupci soudů. Po nedávné schůzce s premiérem šlo o další krok na cestě za nápravou současného zoufalého stavu. Schůzka byla věcná, korektní a probíhala ve vzájemném porozumění. Z dat, která máme k dispozici a která byla podkladem našeho jednání, je ostatně neudržitelnost současného stavu zjevná.

X Jaký byl závěr schůzky? Podaří se podle vás prostředky navýšit? O kolik? 

Věřím, že podaří. Po jednání s premiérem Petrem Fialou šlo o druhou schůzku na nejvyšší úrovni. Jejím cílem nebylo, a ani nemohlo být, dosáhnout dohody o konkrétních částkách. S ministrem financí Zbyňkem Stanjurou jsme probrali data, čísla a argumenty. Konkrétní částku, o niž se rozpočet justice zvýší, musí projednat vláda. Mají-li ale soudy plnit svoji roli, ke zvýšení, a nikoliv symbolickému, musí dojít. Nemýlím-li se, musí vláda rozpočet projednat do konce září. V tomto horizontu tedy bude jasno, jak vysoký rozpočet vláda pro justici navrhuje.

X Na schůzce jste byl s předsedou Krajského soudu v Praze Ljubomírem Drápalem. jaké byly vaše argumenty? proč by se mělo přidat konkrétně zaměstnancům na soudech?

Naprosto nedostatečné financování justice lze ilustrovat na mnoha položkách jejího rozpočtu, na jednání jsme se zaměřili především na dvě z nich – platy soudních zaměstnanců a digitalizaci justice. Předně musí dojít ke zvýšení objemu prostředků na platy justičních zaměstnanců tak, aby průměrný plat zaměstnanců soudů odpovídal průměrnému platu ve veřejné sféře. Je hrubě nespravedlivé, že zaměstnanci soudů dlouhodobě pobírají oproti ostatním zaměstnancům veřejné sféry o čtvrtinu nižší plat. Další položka, která musí doznat výrazné změny, je IT. Myslí-li stát digitalizaci justice vážně, nemůže na její IT dávat ročně necelých 80 miliónů. Pokud se nic nezmění, vytáhneme psací stroje a vrátíme se k průklepákům a kopírákům.

X Můžete popsat realitu soudního personálu v dnešní ekonomicky velmi napjaté době? Kolik nabízíte například začínajícím zapisovatelkám?

Stručně řečeno je tragická. Nástupní plat u většiny zaměstnanců nedosahuje ani zaručené mzdy, u mnoha z nich tento stav trvá i po mnoha odpracovaných letech. Na netarifní složky platu máme k dispozici jen 18 procent z přiděleného objemu prostředků na platy, část z toho odčerpá právě dorovnání do zaručené mzdy. Takže na osobní ohodnocení či odměny téměř nezbývá. Zapisovatelkám můžeme nabídnout nástupní plat 18.280 Kč hrubého, po dorovnání do zaručené mzdy 21.800. Po 5 letech praxe mají včetně osobních příplatků 24.570 Kč. Obdobně jsou na tom i vedoucí kanceláří či protokolující úředníci. Přitom jde o lidi s maturitou, kteří musí být schopní pracovat s řadou softwarových nástrojů a jejichž práce, pro soud zcela nepostradatelná, je zodpovědná a poměrně náročná.

A co lidé, kteří musí mít pro výkon své pozice vysokou školu?

Vysokoškoláci na pozici vyšších soudních úředníků či asistentů nedostanou ani 30.000 Kč hrubého. I na dalších pozicích je situace stejná. Například informatikovi nabídneme nástupní plat 22.260 Kč hrubého, po dorovnání do zaručené mzdy 24.100. Mírně řečeno, stát se chová k zaměstnancům justice macešsky. Není žádného ospravedlnitelného důvodu, aby zaměstnanci justice brali v průměru necelých 33.000 Kč hrubého a například zaměstnanci Finanční správy o 10.000 Kč více. Musí dojít k dorovnání platů našich zaměstnanců, a to „včera“.

X O katastrofální situaci se mluví snad 10 let a zatím soudy stále fungují – opravdu hrozí nějaký kolaps na soudech, jak jste řekl České justici po schůzce s ministry?

Hrozí. Myslím, že ta čísla mluví sama za sebe. Jsme v pozici pomalu vařené žáby a bod varu se blíží. Zkušení zaměstnanci odcházejí, a to i v regionech, kde se tak dosud nedělo. A nové těžko sháníme, čemuž se při pohledu na nabízené platy nelze divit. Justice, to nejsou jenom soudci. Bez kvalitního personálu soudy nemohou a nebudou fungovat. Jestliže se nic nezmění, dojde k výraznému zpomalení soudních řízení, a nemůžu vyloučit ani to, že někde se přestane soudit úplně.

X Jste aktivní ve vyjednávání o platech pro personál na soudech. proč zrovna vy a předseda Drápal?

Byl to výsledek dohody předsedů krajských a vyšších soudů po našem setkání s premiérem. V českém systému státní správy soudů chybí zastřešující orgán, který by zastupoval justici navenek, a to i ve vztahu k moci výkonné a zákonodárné. Za této situace musí jeho roli do určité míry převzít orgány státní správy Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu, protože nikdo jiný tu není. Takže taková jednání mám takříkajíc v popisu práce. Současně platí, že největší tíhu řízení soudů nesou předsedové krajských soudů. Oni jsou páteří státní správy soudů, oni mají největší zodpovědnost za chod soudů v jednotlivých krajích. Proto bylo potřeba, aby se jednání s ministrem financí zúčastnil i některý z nich. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Dětí s alergiemi či astmatem přibývá, pomáhá jim jeskyně

Od ledna začne fungovat nová léčebna

 Počet dětí s astmatem, alergiemi či atopickým ekzémem stále roste, nemocemi v Česku trpí statisíce z nich. Jen s atopickým ekzémem se potýká až 20 % školních dětí, s alergiemi asi 30 % a s astmatem 10 %. Příčin je několik – kromě horšího životního prostředí, oslabená imunita, větší citlivost na alergeny, či nezdravý životní styl. Kromě klasických léčebných metod pomáhá dětem v boji s chorobami dlouhodobý pobyt v jeskyni – tzv. speleoterapie. Jedinečné prostředí, které v jeskyni panuje, umí posílit imunitu, a děti pak lépe čelí jak své nemoci, tak infektům. Zájem rodičů o tuto formu terapie prudce roste. I proto u jediné krasové vodní jeskyně, která se v Česku využívá pro speleoterapii – v Ostrově u Macochy – vzniká léčebna, která pojme trojnásobně více malých dětí s doprovodem než ta původní.

„Dětí s nejrůznějšími alergiemi, atopickým ekzémem, poruchami imunity a na to navazujícími chronickými stavy neustále přibývá. Kromě negativních dopadů zevního prostředí, či stresu, ovlivňuje rostoucí čísla také to, že děti byly kvůli covidu poslední dva roky izolované. Přibrzdilo se tak jejich přirozené promořování v dětských kolektivech. Když se pak pravidla uvolnila, potýkali jsme se s vlnou respiračních infektů, z nichž se některé bohužel opakují a děti prochází z jednoho infektu do druhého několik měsíců po sobě,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR. „Pro takto nemocné děti máme k dispozici řadu léků, ale ideální je léčba komplexní. Se speleoterapií máme výborné zkušenosti. Aby byl efekt dlouhodobý je třeba aby se pobyt v jeskyních pravidelně opakoval. To někdy naráží na plnou kapacitu zařízení, která tuto péči poskytují, a také na ochotu a schopnost rodičů malých dětí na několikatýdenní pobyty jezdit,“ popisuje MUDr. Hülleová.

Od příštího roku se dětem a jejich rodičům otevře nová větší léčebna a tím další příležitost, jak chorobám úspěšně čelit. „Krasová jeskyně v Ostrově u Macochy je nyní v tuzemsku jedinou, která se využívá pro speleoterapii. Není volně přístupná veřejnosti, což se odráží mimo jiné na čistotě vnitřního prostředí. Její pozitivní vliv na zdraví dětí uznávají dětští lékaři, alergologové a imunologové a speleoterapii hradí zdravotní pojišťovny. Zájem o pobyt v ní je obrovský, a proto jsme se rozhodli nahradit starou léčebnu novou, o větší kapacitě a v blízkosti jeskyně. Děti a jejich rodiče budou mít k dispozici 75 lůžek.

Zvýší se i kapacita pro pobyt dětí s doprovodem, doposud jsme pro ně měli pouze 7 pokojů, nyní jich bude 30. Budeme mít vlastní stravování, na děti čekají i nové procedury Kneippův chodník, sauna či bazén se slanou vodou,“ říká MUDr. Kateřina Bednaříková, ředitelka organizace Jihomoravské dětské léčebny. Děti tráví v jeskyni 3 hodiny denně po dobu 15 dnů. V jeskynním prostředí cvičí, sportují, vše pod dohledem lékařů, fyzioterapeutů a dalších odborníků. Speleoterapie v Česku funguje přes 40 let. „Z praxe víme, že opakovaný pobyt v jeskyni dokáže děti posílit natolik, že mimo jiné lépe čelí infektům, klesá jejich nemocnost a nemusí tolik užívat antibiotika,“ doplňuje primářka dětské léčebny MUDr. Mgr. Hana Zmrzlá. Jak dále uvádí, přírodní krasová jeskyně s vodou poskytuje čisté, klimaticky stálé prostředí bez alergenů, s vlhkostí, která dělá nemocným dobře.

„V jeskyni je vysoký podíl lehkých iontů – 6x vyšší než v malých a 20x vyšší než ve velkých městech. Tyto ionty napomáhají lepšímu prokrvení orgánů a zrychlení evakuace hlenu z dýchacích cest a hrají roli v procesu vedoucím k lepší imunitě. V jeskyni je také lehce zvýšená koncentrace radonu, která ničí bakterie a viry,“ vysvětluje MUDr. Bednaříková. Umělé jeskyně či tolik populární solné nemohou ty přírodní dle odborníků nahradit. „Nedochází zde k přirozenému procesu čistění, patřičné ionizaci a někdy mohou být naopak původem alergenů, které chronicky nemocným mohou paradoxně uškodit,“ uzavírá prim. Zmrzlá. Společně s Akademií věd ČR a Masarykovou univerzitou usiluje nyní o na Ministerstvu zdravotnictví o grantovou podporu pro výzkum speleoterapie.

Vliv jeskynního prostředí na respirační choroby je podle předsedy České aliance proti chronickým respiračním onemocněním prim. doc. MUDr. Milana Sovy nepopiratelný. „Za posledních 50 let významně stoupl výskyt astmatu a alergií. Mezi teorie, proč se tak děje, patří kromě znečištěného prostředí i to, že děti vyrůstají ve sterilním prostředí, nevytvářejí si přirozené protilátky, a jsou tak hypersenzitivní na vnější podněty. Chronická respirační onemocnění typu astma atp. jsou často důsledkem nepodchycených alergií v dětství. Cokoliv, co pomůže posílit schopnost organismu s vlivy prostředí bojovat a vyhnout se tak pozdějším dopadům na respirační systém, vítáme,“ doplňuje doc. Sova s tím, že by bylo zajímavé prozkoumat vliv jeskynního prostředí na stav postcovidových pacientů, kteří se stále potýkají s dechovými potížemi.

Nová léčebna v Ostrově u Macochy projde kolaudací 8. prosince, rezervační systém spustí už na podzim letošního roku. Mgr. Veronika Ostrá, Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Další stopka pro Djokoviče. Srb nebude hrát na US Open, nemá očkování proti koronaviru

Srbský tenista Novak Djokovič nebude kvůli chybějícímu očkování proti koronaviru startovat na nadcházejícím US Open, kde chtěl útočit na 22. grandslamový titul. Někdejší světová jednička to uvedla na Twitteru.

„Bohužel nebudu moci tentokrát přicestovat do NY na US Open,“ napsal hvězdný Srb na sociální síti. „Hodně štěstí ostatním hráčům. Já se budu udržovat ve formě a pozitivní náladě a budu čekat na další příležitost, až budu moci zase hrát,“ dodal.

Pětatřicetiletý Djokovič už letos kvůli odmítaní vakcíny proti covidu přišel o start na úvodním grandslamu sezony v Austrálii. Naposledy hrál ve Wimbledonu, kde získal 21. grandslamovou trofej. Žádného z přípravných turnajů na amerických betonech se nezúčastnil, protože ke vstupu do USA je potřeba očkování.

Jeho neúčast ve Flushing Meadows se proto očekávala, i když Djokovič doufal v udělení výjimky. Podle vlastních slov se od Wimbledonu připravoval, jako by měl na US Open startovat. Pořadatelé newyorského grandslamu se sice opakovaně nechali slyšet, že by start srbské hvězdy uvítali, zároveň ale zdůraznili, že budou respektovat pravidla týkající se koronaviru.

Djokovič nefiguroval na seznamu přihlášených hráčů, který dnes pořadatelé US Open krátce před losováním zveřejnili na turnajovém webu. Oficiálně se ale k jeho neúčasti zatím nevyjádřili.

Aktuálně šestého hráče světového žebříčku čeká další propad pořadím ATP. Na US Open měl obhajovat loňskou účast ve finále, v němž prohrál s Rusem Daniilem Medveděvem. Postoj k vakcíně proti koronaviru ale měnit nehodlá. Nejsem očkovaný a ani neplánuju nechat se naočkovat,“ prohlásil Djokovič po červencovém wimbledonském triumfu, po němž těsně zaostává za držitelem rekordních 22 grandslamových titulů Španělem Rafaelem Nadalem.

X X X

Šílený los Ligy mistrů pro Plzeň. Viktoria si zahraje s Bayernem, Barcelonou a Interem

Ve třech předkolech si Viktoria Plzeň senzačně vybojovala historicky čtvrtou účast v královské evropské fotbalové soutěži Lize mistrů. Odměnou jí kromě takřka půl miliardy korun budou souboje ve skupině C s giganty. Schytala Bayern Mnichov, Barcelonu a Inter Milán. Rozhodl o tom čtvrteční los v Istanbulu.

Čeští šampioni v nejprestižnější klubové soutěži narazili na Bayern už v roce 2013, s Barcelonou se střetli o dva roky dříve.

Západočeši se v hlavní fázi Ligy mistrů představí počtvrté a poprvé pod vedením trenéra Michala Bílka. V letech 2011, 2013 i 2018 pokaždé na lavičce s koučem Pavlem Vrbou obsadili třetí místo ve skupině a prošli do jarní části Evropské ligy.

Do vyřazovací fáze postoupí první dva celky z každé skupiny, týmy na třetích místech budou na jaře pokračovat v play-off Evropské ligy. Program základních skupin začne 6. a 7. září.

Viktoria za účast ve skupině dostane bonus 15,64 milionu eur (asi 386 milionů korun). Další finance obdrží za desetiletý koeficient (56 milionů korun) a televizní práva.

Bývalý záložník Manchesteru City Yaya Touré při losování vytáhnul míček se jménem Plzně jako úplně poslední z 32 týmů a poslal ji do jedné z nejtěžších skupin. Bayern, Barcelona i Inter už v minulosti Champions League vyhrály.

Plzeň v říjnu 2013 prohrála v Mnichově 0:5, což je její nejvyšší porážka v evropských pohárech. Stejně vysoký debakl utrpěla na hřišti AS Řím a doma s Realem Madrid v roce 2018. Viktoria před 11 lety prohrála v Barceloně 0:2 a katalánskému celku v tehdejším azylu v pražském Edenu podlehla 0:4.

Leverkusen s českými reprezentanty Patrikem Schickem a Adamem Hložkem ve skupině B narazí na Porto, Atlético Madrid a FC Bruggy. Obhájce trofeje a rekordman se 14 tituly Real Madrid bude hrát ve skupině F s Lipskem, Šachtarem Doněck a Celticem Glasgow.

X X X

Fotbalisté Slovácka po další výhře nad AIK ve Švédsku si zahrají Konferenční ligu

Fotbalisté Slovácka zvítězili v odvetném utkání 4. předkola Evropské konferenční ligy na hřišti AIK Stockholm 1:0 a po domácí výhře 3:0 postoupili do skupinové fáze. Jediný gól zápasu dal v 76. minutě střídající Vlasij Sinjavskij.

 Tým z Uherského Hradiště, který přešel do play-off této soutěže po vyřazení v Evropské lize od Fenerbahce Istanbul, proměnil třetí pokus o premiérový postup do skupiny evropského poháru. Loni v Konferenční lize ztroskotal na Lokomotivu Plovdiv.

‚Je to velké vykolejení.‘ Fotbalisté Slovácka dorazili do Stockholmu o 11 hodin později než bylo v plánu. Vítěz českého poháru MOL Cupu získá za postup do skupiny prémii 2,94 milionu eur (přes 72 milionů korun). O soupeřích Slovácka rozhodne páteční losování.

X X X

Fotbalisté Slavie zvítězili v odvetě nad polským Rakówem 2:0 a slaví postup do Konferenční ligy

Fotbalisté pražské Slavie porazili v odvetě závěrečného 4. předkola Evropské konferenční ligy Raków Čenstochová 2:0 po prodloužení a postoupili do skupiny. V první minutě nastavení rozhodl střídající Ivan Schranz. Souboj českého a polského vicemistra ve vyprodaném Edenu skončil i po prodloužení 1:0 gólem Mosese Usora z 62. minuty, Raków před týdnem vyhrál doma 2:1.

 Slavia odvrátila hrozbu podzimu bez pohárů a na evropské scéně si zahraje skupinu pošesté za sebou. Trojici soupeřů určí Pražanům páteční los, červenobílí budou v prvním výkonnostním koši. Vedle Slavie se do skupiny kvalifikovalo i Slovácko.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:

Slavia Praha – Raków Čenstochová 2:0 (1:0, 0:0) po prodloužení
Branky: 62. Usor, 120.+1 Schranz. Rozhodčí: Pawson – Betts, Hussin (všichni Angl.). ŽK: Ševčík, Oscar, Provod, Olayinka – Rundič, Arsenič, Tudor, Wdowiak, López. Diváci: 19.370 (vyprodáno). První zápas: 1:2, postoupila Slavia.

X X X

 PEUGEOT RALLY CUP MÍŘÍ DO ZLÍNA

Je před námi jeden z vrcholů letošní motoristické sezóny. Jednapadesátý ročník Barum Czech Rally Zlín se koná už tento víkend. Jeho součástí je mimo jiné seriál Peugeot Rally Cup, který v rámci Barumky odjede svůj předposlední letošní podnik. Ve startovní listině figuruje téměř dvacet posádek s vozy značky Peugeot, do cupu odstartuje devět vozů.

 Body za umístění na Barum Czech Rally Zlín se násobí koeficientem, takže Barumka může rozhodnout o letošním celkovém vítězi cupu. Nejblíže k němu má dvojice Jaromír Tarabus – Daniel Trunkát, neboli T&T, která zatím nenašla přemožitele. Jaromír Tarabus a jeho tým jsou ve Zlíně doma, takže je čeká domácí vystoupení. „Přesně před rokem jsme si na Barumce poprvé vyzkoušeli novou generaci závodní dvěstěosmičky. Dařilo se nám i v porovnání s evropskými jezdci a Peugeota jsme si opravdu užili. Letos jsme ale v úplně jiné pozici. Na jednu stranu máme už celkem dost zkušeností s tímhle autem, na druhou musíme být zodpovědnější s ohledem na důležité body, které se ve Zlíně rozdělují. Potřebujeme především dojet a udržet vedení v cupu i ve dvoukolkách. Takže se budeme snažit jet co nejrychleji, ale zároveň také hlavou. Nechtěl bych se nechat zbytečně vyprovokovat k nějakému riziku, ale s ohledem na konkurenci to bude určitě svádět.“

Jedinou posádkou, která by mohla ohrozit průběžné vedení Jaromíra Tarabuse, je polská dvojice Filip Pindel – Krzysztof Pietruszka. „Po delší pauze se vracíme na české mistrovství. Jsem si jistý, že název Barum rally vykouzlí úsměv na tváři každého rallyového nadšence. Pro mě je to jedinečná soutěž z několika důvodů. Zaprvé je součástí mistrovství Evropy, delší a mnohem náročnější závod než ostatní podniky českého šampionátu.  Už se nemohu dočkat, až zažiji atmosféru nočního prologu ve Zlíně. A přesně před rokem na jubilejní Barumce jsem měl poprvé tu čest odstartovat své dobrodružství s českým šampionátem. I když se nám tehdy nepodařilo soutěž dokončit, bude mít tato premiéra v mé kariéře vždy zvláštní místo. Prioritním cílem pro tento víkend je dojet až na rampu, ale doufám, že budeme schopni bojovat s českou i evropskou konkurencí,“ říká Filip Pindel.

 Ve startovní listině Barum Czech Rally Zlín je celkem jedenáct posádek s vozy Peugeot 208 Rally4, které doplní jezdci s původní variantou (208 R2) tohoto populárního vozu. „Z tohoto pohledu je zřejmé, že závodní dvěstěosmička nové generace navázala na úspěchy svého předchůdce, který byl po prodejní i sportovní stránce velmi úspěšným modelem. Těšíme se, až se naši cupoví jezdci poměří s evropskými konkurenty, kterých dorazí na Barumku úctyhodný počet. A věřím, že si tuto podívanou nenechají ujít ani naši fanoušci,“ doplnil Marco Venturini, ředitel značky Peugeot v ČR.

Slavnostní start 51. ročníku Barum Czech Rally Zlín proběhne v pátek 26.8.2022 v 16:00 hodin na Náměstí Míru ve Zlíně. PEUGEOT RALLY CUP CZ, Jan Koudelka

X X X

  ŠVÝCARSKÉ SAINT URSANNE VYŠLO ČECHŮM SKVĚLE

 Velmi úspěšný závod má za sebou čtveřice českých jezdců, která startovala na dalším podniku Mistrovství Evropy v závodech do vrchu ve Švýcarsku. Trojici reprezentantů ve složení Petr Trnka, Jiří Ošmera a Vojtěch Bejda doplnil ještě mladý Adam Králík a všem zmiňovaným se podařilo vybojovat pódiové umístění. Na nejrychlejší trati seriálu je to skvělý výsledek.

 Během sobotních jízd panovalo podobně jako u nás proměnlivé počasí, a především první tréninkovou jízdu ovlivnil déšť. Nedělní závodní jízdy se ale odjely na suchu. Vítězem se stal italský fenomén Christian Merli, který 5180 metrů dlouhou trať prolétl průměrnou rychlostí 188 km/hod. O pouhých 8 vteřin pomaleji v součtu obou jízd dokončil náš Petr Trnka z ACCR Czech Trnka Teamu, který zároveň zvítězil ve skupině CN/E2-SC. „V sobotu ráno pršelo, a nakonec jsme se rozhodli první tréninkovou jízdu vynechat, abych zbytečně neničil pneumatiky. Nebylo to ani na suché, ani na mokré. Nastoupili jsme až do druhé jízdy, vyzkoušeli vše potřebné a udělali ještě pár změn v nastavení podvozku a přítlačných křídel. V závodě jsem pak musel tahat, ale vyšlo to skvěle. Švýcarsko je extrémně rychlá trať, především ve spodní pasáži se dostáváme na maximálku. Trochu z toho sice mrazí, ale to je přesně to, na co je naše Norma postavená. A já jsem si to opravdu užil a z výsledku mám velkou radost.“

Vojtěch Bejda letos startuje se silným Porsche 911 GT3 Cup ve druhé nejsilnější skupině 2 a ze Švýcarska si odváží pohár za 3. místo. V kategorii jedna dojel jako devátý a 20. příčku obsadil v absolutním pořadí. „Tahle trať je brutálně rychlá a vzhledem k tomu, že jsem ve Švýcarsku startoval poprvé, se mi nechtělo zbytečně riskovat. V sobotu jsme navíc jeli na mokru a trochu jsem s tím bojoval. V neděli už panovaly ideální podmínky, tak jsem se snažil zajet co nejlépe. Ve druhé jízdě to už celkem šlo a také dosažený čas byl mnohem lepší. Jsem spokojený, ale bylo to fakt brutálně rychlé, hodně úseků se jelo na plnou pětku.“

Na 26. příčce absolutně dokončil závod Jiří Ošmera s VW Scirocco. Ve skupině 4 vybojoval stříbro a upevnil si tak prozatímní druhé místo v tomto hodnocení a sedmou pozici v kategorii uzavřených vozů.  „Ze Švýcarského podniku mám velmi dobrý pocit. Startoval jsem tady úplně poprvé, je to krásná, ale velmi rychlá trať. Musím říci, že mě překvapil celkem vysoký věk většiny pořadatelů, ale vše fungovalo perfektně, rozvážně a v klidu. Organizátoři navíc připravili skvělý doprovodný program v podobě demonstračních jízd různých značek soudobých i historických vozidel. Možná i proto bylo diváků opravdu hodně, podle informací až desítky tisíc. Já jsem si závody užil a děkuji celému týmu za skvělou práci.“

 Nejmladším z našich účastníků je devatenáctiletý Adam Králík, který startuje s vozem Seat Leon za Rabbit Czech Racing. I když se v evropském šampionátu teprve rozhlíží, v náročném a rychlém St. Ursanne obsadil 3. místo ve skupině 5. „Prostředí švýcarského Saint Ursanne je krásné nejen pro jezdce, ale i pro početné množství fanoušků. Pro mě bylo opět všechno úplně nové, musel jsem se seznámit s novou tratí, což mi trochu zkomplikoval sobotní déšť. V neděli už bylo sucho a tím se zvýšily mé šance na slušný výsledek. Podařilo se mi zajet dobře v obou jízdách a ze třetího místa v cíli mám pochopitelně velkou radost. Je to první moje pódium v Evropě a moc děkuji rodině, celému týmu a partnerům.“

 Mistrovství Evropy pokračuje předposledním podnikem letošní sezóny první říjnový víkend ve slovinské Ilirské Bistrici. Jan Koudelka, Předseda komise ZAV

X X X

ZMÁČENÝ LAUDON VYŠEL NEJLÉPE RYBNÍČKOVI A BENEŠOVI, ZÁVODY  AUT

 Na Albrechtickém kopci v Lanškrouně se konalo předposlední dějství letošního Mistrovství ČR v závodech automobilů do vrchu. I přes absenci reprezentantů, kteří startovali ve Švýcarsku, byla startovní listina nabitá a na startovní čáru se postavilo celkem 142 jezdců. Průběh závodu ovlivnil silný déšť, zejména v neděli. O dramatické momenty tak nebyla nouze, ale nakonec se v Lanškrouně i přes četná přerušení odjely všechny naplánované jízdy.

 Několik nehod pozdrželo už sobotní dopolední program, kdy ještě počasí celkem přálo. Odpoledne přišel déšť, který postihl především jezdce MČR. Podle všech předpokladů měl zvítězit Miloš Beneš, kterému ale nevyšla první závodní jízda. Absolutní vítězství tak vybojoval Marek Rybníček na voze KTM GTX-bow. Druhý skončil Miloš Beneš. Skvělým výsledkem a třetím místem se blýskl Josef Hlavinka.

Přes noc začalo hustě pršet a nedělní ráno přivítalo jezdce průtrží mračen. Spadlé stany, rozvodněný potok a proudy vody stékající po trati nenasvědčovaly nic o klidném průběhu závodu. S mokrou tratí se ale nakonec většina závodníků vypořádala, několik havárií skončilo naštěstí pouze poškozením techniky. Z nedělního vítězství se nakonec radoval Miloš Beneš, druhý skončil Petr Vítek a stupně vítězů doplnil Marek Rybníček.

Marek Rybníček (LIQUI MOLY RACING TEAM, KTM GTX-BOW): „Jsem spokojený. Absolutní vítězství je super výsledek, i když tomu napomohlo počasí. Máme nové pneumatiky a zkoušeli jsme také jiné nastavení. Už se těším, až s tímhle autem vyrazíme do Evropy. Jsem rád, že dokážeme porážet i speciály kategorie otevřených vozů. Na autě budeme dále pracovat, ale už nyní je potěšitelné, že stále zrychlujeme. Každým odjetým kilometrem si jsem v kokpitu KTM jistější.“

Miloš Beneš (GMS CZECH RACING TEAM, Osella FA30): „Během víkendu jsme odzkoušeli auto po nehodě v Itálii. Ještě musíme pár věcí doladit, hlavně v oblasti podlahy. V sobotu jsem prokaučoval výměnu pneumatik. Sledovali jsme radar a čekali na vývoj situace. Trať osychala, bylo pouze vlhko, a to jen na některých místech, takže jsme nasadili suché. Trvalo to ale o něco déle a ty čtyři minuty byly rozhodující. Začalo totiž pršet, museli jsme opět přezout na mokré. Déšť ještě zesílil, a nakonec jsme měli celou trať mokrou. V neděli už nebylo co řešit, bylo mokro skoro celý den. V první jízdě mě překvapil Petr Vítek, který zajel parádní čas. Pak ale chyboval a nám tím otevřel cestu k vítězství.“

Petr Vítek (Osella PA 30): „Užil jsem si souboje s Milošem a za mě to byl nejlepší můj závod v letošní sezóně. Z osmi jízd jsem měl čtyřikrát lepší čas a nechat za sebou Miloše je pro mě velký úspěch. Organizace klapala, i když vzhledem k proměnlivému počasí si pořadatelé užili své. Já jsem si ale mohl vyzkoušet vlhko, sucho i totální mokro, což jsou důležité zkušenosti. V neděli jsem chyboval, naštěstí se ale odjela i třetí závodní jízda, takže jsem to mohl ještě napravit. O průběhu závodu rozhodovalo především počasí, ale my jsme si víkend v Lanškrouně užili.“

Josef Hlavinka (AMK ECCE HOMO ŠTERNBERK, Gloria C8F): „Ke třetímu místu v absolutním pořadí nám pochopitelně pomohlo počasí, ale i tak si tohoto výsledku velmi vážím. Máme slabší vůz než soupeři, takže déšť byl vlastně jedinou zbraní, kterou jsme proti nim mohli využít. Naše Gloria fungovala na vodě perfektně a podařilo se nám trefit i funkční nastavení. Takže velká spokojenost v celém týmu.“ Jan Koudelka, Předseda komise ZAV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.