Politika do kultúri, športu neptrí: Incident na Roland Garros. MFF Cannes: Plán Ukrajinky zhatila ochranka. SR príde o 4 miliardy z eurofondov? Kollár: Vláda z vôle prezidentky Čaputovej, nie ľudí

Incident na Roland Garros: Ukrajinka nepodala ruku svetovej dvojke, tribúny ju vypískali. Bieloruská tenistka Arina Sobolenková sa suverénnym spôsobom prebojovala do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Ukrajinku Martu Kosťukovú (v čiernom) vyprevádzali tribúny z kurtu piskotom po tom, ako nepodala po zápase ruku víťaznej Bieloruske Arine Sobolenkovej.

V úvodnom kole zdolala na parížskej antuke v pozícii nasadenej dvojky Ukrajinku Martu Kosťukovú 6:3, 6:2. Jej ďalšou súperkou bude krajanka Irina Šimanovičová.

„Bol to emočne náročný zápas, ďakujem fanúšikom za podporu. Cítim sa vo forme. Veľmi mi pomohlo, že som v januári získala titul na Australian Open. Dúfam, že aj v Paríži sa dostanem čo najďalej,“ uviedla Sobolenková v prvom interview priamo na kurte.

Kosťuková jej po zápase nepodala ruku, za čo si od fanúšikov vyslúžila piskot a bučanie. K tomu sa po stretnutí vrátila aj víťazka duelu.

„Nechápala som, čo sa deje. Vieme, že Ukrajinky si s nami nepodávajú roku. Ale zdá sa, že diváci boli prekvapení,“ ponúkla svoj pohľad Bieloruska.

Očakávaný výsledok do 100% akciového portfólia s priemerným ročným výnosom 7,68%. S investovaním sa spája riziko a minulé výnosy nie sú zárukou budúcich.

Sobolenková si najskôr myslela, že pískajú na ňu. „Rozprávala som sa s mojim tímom, nevedela som, čo robiť. Keď som si uvedomila, čo sa deje, bolo mi to ľúto,“ dodala Bieloruska./agentury/

X X X

Putin, poj.. sa, svietil drsný odkaz na tričku ukrajinskej modelky.

Plán Ukrajinky zhatila ochranka, žiadne vyzliekanie nebude… Ani bez protestov sa nezaobišiel tohtoročný filmový festival v Cannes, ktorý sa v sobotu skončil vyhlásením Zlatej palmy.

 Ukrajinská modelka Alina Baikova sa snaží dostať na premiéru filmu The Old Oak v tričku s nápisom „F..k You Putin“.

Ešte deň predtým sa však o politické posolstvo a odkaz pokúsila jedna z hostí 76. ročníka – ukrajinská modelka Alina Baikova. Kým minulý rok dorazila Baikova na festival v Benátkach v priehľadných šatách a s ukrajinskými vlajočkami v rukách, tentoraz sa rozhodla o veľkolepejšie gesto. Akurát sa však nestretlo s pochopením prítomných bodyguardov a organizátorov.

 „F**k You, Putin,“ (Poj.. sa, Putin) svietil nápis jasnými modrými písmenami na žltých minišatách. Keď ju zbadali ochrankári, modelku zastavili a musela si znovu obliecť béžový trenčkot, pod ktorým šaty ukrývala, kým prišla na miesto.

Záverečný ceremoniál 76. ročníka MFF Cannes

Ochrankári majú v Cannes za úlohu skontrolovať všetkých hostí, ktorí prichádzajú na červený koberec a tak zastavili aj 34-ročnú Baikovu. Padlo jasné rozhodnutie – na červený koberec a pred fotoaparáty z celého sveta sa nedostala (pár záberov sa však médiám urobiť podarilo). Dôvodom podľa organizátorov má byť fakt, že festival odmieta politické posolstvá.

Ukrajinská modelka Alina Baikova sa snaží dostať na premiéru filmu The Old Oak v tričku s nápisom „Fuck You Putin“.

„Toto je dôkaz skutočnej podpory Ukrajiny. Zatkli ma a požiadali, aby som odišla z červeného koberca, lebo festival vraj nechce byť politický,“ napísala neskôr na svojom konte na sociálnej sieti modelka.

V minulosti sa pritom na festivale mnohí umelci zúčastnili na niekoľkých protestoch priamo na červenom koberci. Bolo to napríklad na podporu zatknutého iránskeho režiséra Džafara Panáhiho, ktorého vo vlasti väznili.

 Na 76. ročníku festivalu v Cannes, v ktorom tento rok zvíťazil film Anatómia pádu od režisérky Justine Trietovej, vzniklo hneď v úvode aj silné protestné hnutie proti hercovi Johnnymu Deppovi a filmu Jeanne Du Barry, v ktorom stvárnil hlavnú úlohu a ktorý otváral festival. Viaceré hviezdy tvrdili, že takto festival schvaľuje správanie sexuálnych násilníkov./agentury/

X X X

Prezidentka Čaputová odmieta kritiku, že k zostaveniu novej vlády neprizvala politické strany

Na otázku, či po voľbách poverí zostavením vlády Roberta Fica, priamo neodpovedala.

Keď prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že vládnutím poverí úradnícky kabinet, jeho mená boli tajomstvom aj pre lídrov parlamentných strán.

Čelila preto kritike, že s nimi – ktorí budú napokon rokovať o vyslovení dôvery novému kabinet – vopred nekonzultovala mená nových ministrov.

Hlava štátu dnes v relácii RTVS O 5 minút 12 túto kritiku odmietla. „Konzultácie boli, počúvala som výhrady k navrhnutým odborníkom,” obhajovala sa prezidentka s tým, že na diskusie o novom kabinete, ktorý by vznikol na pôde parlamentu, vraj nebol čas.

Štandardný postup

„Viete si predstaviť, že v tom chaose, ktorý sme videli posledné mesiace… by sme teraz hľadali politický konsenzus na odborníkoch, ktorých by vyslali politické strany? Kedy by sme sa k takému konsenzu dopracovali?” pýtala sa prezidentka, podľa ktorej by sa k dohode parlament dostal najskôr v auguste.

Predčasné voľby budú 30. septembra.

Podľa nej sa na Slovensku vymenovaním úradníckej vlády, ktorú zostavil prezidentský palác, neudialo nič mimoriadne, čo by sme nepoznali z iných častí Európy. Výnimku práveže tvorí Česko, hovorí Čaputová. Tam sa úradnícke kabinety zostavovali na základe dohody medzi parlamentnými stranami.

Onedlho sa vláda Ľudovíta Ódora bude musieť postaviť pred poslancov a požiadať ich o vyslovenie dôvery. Ak sa nenájde aspoň 76 hlasov, kabinet bude vládnuť s obmedzenými kompetenciami pravdepodobne až do predčasných volieb.

Hlava štátu hovorí, že by pomohlo krajine, keby dostala vláda dôveru napríklad aj pri zostavovaní rozpočtu.

Očakávala zhovievavejší prístup

Premiér Ódor v nedeľu avizoval, že od zajtra začína rokovania s politickými stranami. Pozval všetky okrem poslancov, ktorí sa do parlamentu dostali s ĽSNS. Okrem Kotlebovcov tak nebude na rokovaniach ani Republika či Život Tomáša Tarabu.

Prezidentka skonštatovala, že by očakávala, že parlament, ktorý vyslovil nedôveru vláde Eduarda Hegera a zároveň neprišiel s novou väčšinou pre nový kabient, bude voči tomu novému zhovievavejší. Vopred sa proti vláde postavil Smer a extrémisti.

Naopak, verbálnu podporu jej vyjadril poslanec Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska a aj SaS, ktorá má 20 zákonodarcov. Za istých podmienok si vie predstaviť vyjadrenie dôvery aj predseda Sme rodina Boris Kollár. Požiadavky však nekonkretizoval.

Ódorova vláda tak napokon nemusí byť celkom bez šance. Pokiaľ dôveru nezíska, dovedie krajinu k predčasným voľbám s obmedzenými kompetenciami.

V nich sa môže – aspoň podľa prieskumov – stať víťazom Smer. Prezidentka tak bude stáť pred otázkou, či poverí jej predsedu zostavením vlády.

Na Fica neodpovedala priamo

„Ak si voliči na Slovensku vyberú politického lídra, ktorého pošlú na vrchol pelotónu v rámci volieb, tak je ústavnou tradíciou, že má možnosť zostavovať vládu,” hovorí Čaputová s tým, že dôležité bude aj to, či bude schopný zostaviť väčšinu.

Nie je teda jasné, či bude ochotná poveriť zostavením vlády aj Fica.

Okrem parlamentných volieb sa pomaly blížia aj tie prezidentské. Dodnes nie je jasné, či v nich bude Zuzana Čaputová opätovne kandidovať. Svoje rozhodnutie nateraz odkladá. Hovorí, že dôvodom jeho posunutia bola aj situácia okolo úradníckej vlády. Paradoxne, po jej vymenovaní jej stúpla dôvera medzi respondentmi.

Na otázku, kedy oznámi, či sa bude druhýkrát uchádzať o mandát, neodpovedala priamo. „Nemám dôvod do odkladať donekonečna. Musím urobiť zodpovedné rozhodnutie v správnom čase,” skonštatovala, aktuality.sk

X X X

Hlasovanie v druhom kole tureckých prezidentských volieb sa skončilo

V Turecku sa o 17.00 h miestneho času zatvorili volebné miestnosti, v ktorých mohlo približne 64 miliónov voličov odovzdať svoje hlasy v druhom kole prezidentských volieb.

Ako informovala agentúra AFP, predbežné výsledky jedných z najdôležitejších volieb v 100-ročnej histórii Turecka ako postosmanského štátu sa očakávajú neskôr vo večerných hodinách.

Do druhého kola volieb postúpili súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan a kandidát spojenej opozície Kemal Kiličdaroglu. V prvom kole, ktoré sa konalo 14. mája, ani jeden z kandidátov nedosiahol potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov — za Erdogana hlasovalo 49,5 percenta voličov, Kiličdaroglu získal takmer 45 percent hlasov.

Erdogan je predsedom vládnucej stredopravicovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a ako premiér a prezident je v Turecku pri moci 20 rokov. Pred prvým kolom volieb bol podľa prieskumov favoritom práve Kiličdaroglu. Politickí analytici sú však teraz skeptickí a predpokladajú, že Kiličdaroglove šance poraziť Erdogana nie sú veľké, aktuality.sk

X X X

Priebeh tureckých volieb poznačili útoky vo viacerých mestách

Útoky na volebných pozorovateľov hlásili v nedeľu v Turecku v druhom kole prezidentských volieb. K incidentom došlo v Istanbule a tiež na juhovýchode krajiny, uviedli tamojší politici, ktorých citovali miestne médiá.

Ali Šeker, poslanec najväčšej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP), v nedeľu pre stanicu Halk TV povedal, že on a ďalší opozičný volebný predstaviteľ sa stali terčom útoku skupiny osôb po tom, čo nahlásili nezrovnalosti pri hlasovaní. K napadnutiu došlo v dedine v provincii Šanliurfa v juhovýchodnej časti Turecka. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Ešte predtým predseda frakcie CHP Özgür Özel na Twitteri informoval, že došlo k zbitiu volebných pozorovateľov a rozbitiu ich telefónov. Kritizoval zároveň nedostatočnú prítomnosť bezpečnostných síl a vyzval úrady, aby zaistili bezpečnosť priebehu volieb.

Podľa medializovaných správ sa viacero podobných incidentov odohralo aj v Istanbule. Online server senika.org napríklad napísal, že v štvrti Bagcilar nevpustili do volebných miestností právnikov a údajne tam došlo k potýčkam. Tieto informácie však nebolo možné nezávisle overiť. Stanica Halk TV hlásila i napadnutie pozorovateľov z radov opozície v istanbulských štvrtiach Gaziosmanpaša a Ümraniye.

V nedeľnom druhom kole prezidentských volieb rozhoduje zhruba 61 miliónov oprávnených voličov o tom, či sa hlavou štátu stane súčasný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan alebo kandidát spojenej opozície Kemal Kiličdaroglu. Volebné miestnosti sa zatvoria sa o 17.00 h (16.00 h SELČ), pričom prvé hlasy by mohli byť sčítané už podvečer.

V prvom kole, ktoré sa konalo 14. mája, ani jeden z kandidátov nedosiahol potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov — za Erdogana hlasovalo 49,5 percenta voličov, Kiličdaroglu získal takmer 45 percent hlasov, aktuality.sk

X X X

Putin nariadil posilniť bezpečnosť na ruských hraniciach

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil v nedeľu posilniť bezpečnosť na hraniciach Ruskej federácie s cieľom zaistiť „rýchly“ pohyb ruskej armády a civilistov do ukrajinských oblastí, ktoré sú momentálne pod kontrolou Moskvy.

K tomuto rozhodnutiu prišlo v čase, keď na území Ruska hlásia čoraz častejšie útoky. TASR informuje na základe správ agentúry Reuters a stanice Sky News. „Je nevyhnutné zabezpečiť rýchly pohyb vojenských i civilných vozidiel a nákladu, vrátane potravín a humanitárneho stavebného materiálu zasielaného novým subjektom (Ruskej) federácie,“ uviedol Putin v príspevku Kremľa na platforme Telegram.

Išlo o správu určenú pre pohraničnú stráž, spadajúcu pod ruskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB), pri príležitosti sviatku pohraničníkov. Putin dodal, že ich úlohou je „spoľahlivo kryť“ línie v blízkosti bojovej zóny. Rusko vlani v septembri nezákonne anektovalo Luhanskú, Doneckú, Záporožskú a Chersonskú oblasť. Ruské sily tieto regióny však ovládajú len čiastočne.

Reuters pripomína, že v posledných týždňoch dochádza k zvýšeniu počtu útokov v Rusku, a to najmä s použitím dronov v pohraničných oblastiach. Pribúdajú ale i útoky cielené smerom hlbšie na územie Ruskej federácie, akým bol napríklad i sobotňajší útok na ropovod severozápadne od Moskvy.

V sobotu ruskí predstavitelia informovali o troch zranených osobách počas ukrajinského ostreľovania Belgorodskej oblasti. Tento región je – rovnako ako Kurská oblasť – najčastejším cieľom útokov, ktoré poškodili tamojšiu elektrickú, železničnú a vojenskú infraštruktúru.

Hoci Kyjev takmer nikdy verejne nepriznáva zodpovednosť za útoky vo vnútri Ruska či na Ruskom kontrolovaných územiach Ukrajiny, uviedol, že ničenie infraštruktúry je prípravou na plánovanú pozemnú protiofenzívu, aktuality.sk

X X X

Ruské štátne médiá a firmy chcú šesťdňový pracovný týždeň, majú tak podporiť vojnu

Ruské štátom podporované médiá a podnikateľské skupiny vyzvali Kremeľ, aby pre Rusov povolil šesťdňový pracovný týždeň. Dôvodom sú zvýšené ekonomické výdavky na vedenie „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Moskva nazýva vojnu na Ukrajine.

Vo svojej nedeľnej správe to na sociálnej sieti Twitter uviedlo britské ministerstvo obrany s tým, že odpracované hodiny navyše podľa všetkého nemajú byť zaplatené.

Londýn konštatuje, že v posledných mesiacoch sa tón verejnej debaty v Rusku posunul od výlučného trestania kritikov invázie smerom k príkazom, aby sa občania obetovali s cieľom podporiť vojenské úsilie Kremľa.

Britský rezort obrany pripomína, odvolávajúc sa na informácie tajných služieb, vyjadrenie ruskej propagandistky Margarity Simonjanovej, ktorá je manažérkou oficiálnych prokremeľských médií. Tá 21. mája vyhlásila, že občania by mali po pracovnom čase vo svojich zamestnaniach ďalšie dve hodiny každý deň pracovať v závodoch na výrobu munície.

Tento prístup podľa Británie jasne evokuje formu spoločenského nátlaku známeho zo sovietskych čias. „Zdôrazňuje tiež, ako vedenie (Ruska) s veľkou pravdepodobnosťou identifikuje ekonomickú výkonnosť za rozhodujúci faktor, čo sa týka víťazstva vo vojne,“ dodalo ministerstvo, aktuality.sk

X X X

Kyjev v noci čelil najväčšiemu dronovému útoku od začiatku invázie

Rusko podniklo najväčší dronový útok na Kyjev od začiatku invázie na Ukrajinu. Na ukrajinskú metropolu zaútočilo približne 40 „kamikadze dronov“ iránskej výroby, uviedli tamojší predstavitelia.

Ukrajinské vzdušné sily v príspevku na sociálnej sieti Telegram vyhlásili, že sa im podarilo zostreliť 52 z celkových 54 dronov Šáhid iránskej výroby. Dodali, že ruská armáda dronmi útočila najmä na vojenskú a kritickú infraštruktúru v Kyjeve a ďalších centrálnych regiónoch Ukrajiny. TASR správu prevzala z denníka The Guardian a agentúry AFP.

„Nepriateľ sa dnes rozhodol ‚zagratulovať‘ Kyjevčanom pri príležitosti Dňa Kyjeva prostredníctvom svojich smrtiacich dronov,“ napísal na Telegrame šéf vojenskej administratívy Kyjeva Serhij Popko. Dodal, že útok prebiehal vo viacerých vlnách a letecký poplach preto v ukrajinskej metropole trval až päť hodín.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko zároveň potvrdil, že pri útoku prišiel o život jeden civilista – 41-ročný muž. Zranenia utrpeli ďalšie tri osoby.

The Guardian pripomína, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom stredajšom videoprejave apeloval na Teherán, aby sa nestaval na „temnú stranu dejín“ tým, že dodáva drony Moskve, ktorá od februára 2022 vedie ofenzívu na Ukrajine. Teherán následne Zelenského obvinil z protiiránskej propagandy, aktuality.sk

X X X

SR príde o 4 miliardy z eurofondov? Odborníci kritizujú vládu aj systém čerpania

 Je rok 2023, Slovensko však ešte nevyčerpalo eurofondy z obdobia 2014 – 2020. Do konca roka máme využiť viac ako štyri miliardy eur, inak hrozí ich nenávratne prepadnutie. Odborníci na eurofondy sa zhodujú, že napraviť situáciu je takmer nereálne. Prečo je taký problém minúť peniaze, ktoré máme na dosah?

 Starostovia kritizujú vládu za nedostatočnú podporu z eurofondov

Aby Slovensko neprišlo o miliardy z európskeho rozpočtu, využívanie starých eurozdrojov by sa malo oproti súčasnosti zvýšiť 4,5-násobne a dosiahnuť 551 miliónov eur mesačne. Museli by sme teda dokázať investovať vyše 18 miliónov eur denne. Ambíciu zabezpečiť efektívne využitie európskych peňazí si stanovil medzi priority vládnutia aj nový predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor. Spolu s ďalšími odborníkmi, ktorí v máji zasadli s Ódorom na ministerské posty, chcú preto vypracovať návod, ako využívanie miliardových zdrojov profesionálne a efektívne riadiť.

Zabrániť prepadnutiu miliárd z eurofondov chce aj nový šéf ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Peter Balík. „Budem chcieť veľmi úzko spolupracovať s ostatnými ministrami a ministerkami, ktoré môžu zlepšiť čerpanie zo starého programového obdobia a budem na túto tému veľmi pravidelne a aktívne komunikovať aj s premiérom,“ poznamenal.

Minister zároveň pripomenul, že popri „starých” eurofondoch treba čerpať prostriedky aj z nového programového obdobia 2021 – 2027. Za dôležité považuje nastaviť procesy tak, aby čerpanie eurofondov v budúcnosti mohlo byť čo najefektívnejšie. Konkrétne kroky, ktoré plánuje MIRRI v tomto smere podniknúť, však nepomenoval.

Môžu za problém ministerstvá?

Z rezortu informatizácie v reakcii na otázky Pravdy pripomenuli, že hlavnú úlohu pri čerpaní európskych financií majú jednotlivé ministerstvá, ktoré sú každé zodpovedné za príslušné operačné programy. Samotné Balíkove ministerstvo riadi iba jeden miliardový program v schéme, takzvaný Integrovaný regionálny operačný program. Podľa údajov ministerstva financií však bol ku koncu apríla práve tento na chvoste v čerpaní európskych peňazí. Nevyužitých mu ostáva takmer 43 percent dostupných zdrojov, teda 823 miliónov eur.

Naopak, lepšie sa v čerpaní miliardových programov darí rezortu práce. V rámci rozvoja ľudských zdrojov im zostáva „minúť“ už len 17 percent zdrojov, čo však stále predstavuje približne pol miliardy eur.

Remišová o eurofondoch: Zrušili sme kšefty oligarchom

Rezort investícií sa bráni tým, že napriek finančným ukazovateľom má zazmluvnenosť projektov na úrovni vyše 100 percent. „To znamená, že máme uzatvorené zmluvy s prijímateľmi na každé jedno euro plus percentá navyše, aby sme zabezpečili, že na konci programového obdobia nám z nášho programu žiadne peniaze neprepadnú. Teraz je na prijímateľoch, aby svoje projekty zrealizovali a do konca roka dokončili tak, ako sa zaviazali v zmluve,” poznamenali.

Samosprávy a podnikatelia, ktoré sú prijímateľmi investícii z eurofondov, ale hádžu loptičku zodpovednosti naspäť na štát. „Problémy s realizáciou projektov, financovaných z eurofondov, sa začínajú práve na ministerstvách,“ povedal pre Pravdu Michal Hort zo spoločnosti Eosnebotra, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti eurofondov.

 „Na informácie z rezortov sa nedá spoľahnúť, harmonogramy výziev sú trhací kalendár, samotní žiadatelia sa v celom systéme nedokážu orientovať. Plus, dlhé trvanie procesov. Keď ma žiadateľ čakať pol až trištvrte roka na schválenie projektu a potom ďalšie nekonečné mesiace na preplatenie faktúr, dvakrát si to rozmyslí,” uvádza príklady manažér poradenskej firmy.

Často sa podľa neho tiež stáva, že vyhlásené výzvy a schválené projekty ministerstvá rušia. Ako príklad spomína operačný program Integrovaná infraštruktúra, v ktorom doteraz zostáva najviac nevyčerpaných peňazí z obdobia 2014 – 2020.

„V rámci tohto programu je kostrbaté spojenie infraštruktúrnych investícií a podpory na inovácie, výskum a vývoj. V minulosti bolo zrušených päť zo šiestich veľkých výziev na podporu týchto oblastí,” uviedol. Ide pri tom o veci, po ktorých je od podnikateľov najväčší záujem, doplnil.

Problémy pri čerpaní eurofondov majú nielen firmy, ale aj samosprávy, dodáva manažér konkurenčnej poradenskej firmy, ktorý požiadal o anonymnosť. Tvrdí, že sa opakovane stretáva s tým, že napriek obrovskému záujmu o peniaze z eurofondov sa k nim obce často jednoducho nevedia dostať. „Keďže hodnotiaci proces bežne trvá rok a prípadne aj viac, projekty často zostanú nezrealizované,” uviedol dôvod.

Ďalším veľkým problémom podľa neho je proces verejného obstarávania a tiež to, že ministerstvá sa k žiadateľom eurozdrojov správajú ako k súperom. „Keďže schváliť projekt a implementovať ho vyžaduje zodpovednosť, najlepšie je vytvoriť takú spleť pravidiel, že chráni na 110 percent. To ale zároveň mnohých žiadateľov demotivuje od toho, aby projekty vôbec realizovali,” myslí si.

Jedinou položkou, ktorú sa na Slovensku podarí úplne vyčerpať do konca roka, podľa neho bude tá, z ktorej sa financujú platy štátnych zamestnancov zodpovedných za vyhlásenie výziev a schválenie projektov.

 Kritizujú aj politici

Pomalé čerpanie eurofondov paradoxne kritizujú aj samotní politici, ktorí tieto procesy nastavujú. Svedčia o tom napríklad výroky Roberta Fica (Smer-SD) z roku 2013, ktorý vtedy stál na čele vlády. V tom čase sa práve schvaľovalo financovanie z eurofondov na operačné obdobie do roku 2020, miliardy z ktorého dnes môžu prepadnúť.

Premiér sa síce tešil, že krajina dostane väčšiu finančnú dávku, no zároveň varoval, že Slovensko nevyčerpalo ani peniaze určené na roky 2007 – 2013. „Stojíme pred rizikom, že to nemusíme administratívne zvládnuť a mohli by sme o tieto peniaze prísť,“ hovoril Fico.

Téma pomalého čerpania eurofondov ako aj hrozba prepadnutia prostriedkov z európskeho rozpočtu, sa medzi tým stala bežným nástrojom politického boja. Napríklad pred parlamentnými voľbami 2020 túto tému voči vládnemu Smeru používalo hnutie Progresívne Slovensko. Jeho líder Michal Truban kritizoval vlády Roberta Fica (Smer) a Petra Pellegriniho (Hlas) za obrovské manažérske zlyhanie vo využívaní európskych peňazí.

 Po voľbách túto rétoriku prebrali práve politici Smeru a Hlasu. Najviac kritiky si zaslúžila bývalá šéfka Veronika Remišová (Za ľudí), ktorú v súvislosti s eurofondami dokonca kritizovali aj koaliční kolegovia. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (Jablko) kvôli ostrej kritike koaličnej političky a konfliktu s ňou nakoniec opustila stranu SaS, no témy zlyhávaní Remišovej s eurofondami sa nevzdala.

Aj napriek tomu, že prepadnutie peňazí je často použiteľným „strašiakom” od politikov, situácia v tejto téme sa za desať rokov nezlepšila, zhodujú sa oslovení Pravdou odborníci na eurofondy. „Prepadli sme z jednej strany koňa na druhú – pred rokmi sa pravidlá verejného obstarávania uplatňovali tak, že často mohlo dôjsť k nehospodárnemu nakladaniu. Dnes sú pravidlá tak prísne, že žiadateľ nedokáže obstarať tovar alebo službu tak, aby bola rovnováha medzi cenou a kvalitou,” zhodnotil zmenu jeden z expertov./agentury/

X X X

Prídeme o 4 miliardy z eurofondov? Odborníci kritizujú vládu aj systém čerpania

Je rok 2023, Slovensko však ešte nevyčerpalo eurofondy z obdobia 2014 – 2020. Do konca roka máme využiť viac ako štyri miliardy eur, inak hrozí ich nenávratne prepadnutie. Odborníci na eurofondy sa zhodujú, že napraviť situáciu je takmer nereálne. Prečo je taký problém minúť peniaze, ktoré máme na dosah?

 Starostovia kritizujú vládu za nedostatočnú podporu z eurofondov

Aby Slovensko neprišlo o miliardy z európskeho rozpočtu, využívanie starých eurozdrojov by sa malo oproti súčasnosti zvýšiť 4,5-násobne a dosiahnuť 551 miliónov eur mesačne. Museli by sme teda dokázať investovať vyše 18 miliónov eur denne. Ambíciu zabezpečiť efektívne využitie európskych peňazí si stanovil medzi priority vládnutia aj nový predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor. Spolu s ďalšími odborníkmi, ktorí v máji zasadli s Ódorom na ministerské posty, chcú preto vypracovať návod, ako využívanie miliardových zdrojov profesionálne a efektívne riadiť.

Zabrániť prepadnutiu miliárd z eurofondov chce aj nový šéf ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Peter Balík. „Budem chcieť veľmi úzko spolupracovať s ostatnými ministrami a ministerkami, ktoré môžu zlepšiť čerpanie zo starého programového obdobia a budem na túto tému veľmi pravidelne a aktívne komunikovať aj s premiérom,“ poznamenal.

Minister zároveň pripomenul, že popri „starých” eurofondoch treba čerpať prostriedky aj z nového programového obdobia 2021 – 2027. Za dôležité považuje nastaviť procesy tak, aby čerpanie eurofondov v budúcnosti mohlo byť čo najefektívnejšie. Konkrétne kroky, ktoré plánuje MIRRI v tomto smere podniknúť, však nepomenoval.

Môžu za problém ministerstvá?

Z rezortu informatizácie v reakcii na otázky Pravdy pripomenuli, že hlavnú úlohu pri čerpaní európskych financií majú jednotlivé ministerstvá, ktoré sú každé zodpovedné za príslušné operačné programy. Samotné Balíkove ministerstvo riadi iba jeden miliardový program v schéme, takzvaný Integrovaný regionálny operačný program. Podľa údajov ministerstva financií však bol ku koncu apríla práve tento na chvoste v čerpaní európskych peňazí. Nevyužitých mu ostáva takmer 43 percent dostupných zdrojov, teda 823 miliónov eur.

Naopak, lepšie sa v čerpaní miliardových programov darí rezortu práce. V rámci rozvoja ľudských zdrojov im zostáva „minúť“ už len 17 percent zdrojov, čo však stále predstavuje približne pol miliardy eur.

Remišová o eurofondoch: Zrušili sme kšefty oligarchom

Rezort investícií sa bráni tým, že napriek finančným ukazovateľom má zazmluvnenosť projektov na úrovni vyše 100 percent. „To znamená, že máme uzatvorené zmluvy s prijímateľmi na každé jedno euro plus percentá navyše, aby sme zabezpečili, že na konci programového obdobia nám z nášho programu žiadne peniaze neprepadnú. Teraz je na prijímateľoch, aby svoje projekty zrealizovali a do konca roka dokončili tak, ako sa zaviazali v zmluve,” poznamenali.

Samosprávy a podnikatelia, ktoré sú prijímateľmi investícii z eurofondov, ale hádžu loptičku zodpovednosti naspäť na štát. „Problémy s realizáciou projektov, financovaných z eurofondov, sa začínajú práve na ministerstvách,“ povedal pre Pravdu Michal Hort zo spoločnosti Eosnebotra, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti eurofondov.

 „Na informácie z rezortov sa nedá spoľahnúť, harmonogramy výziev sú trhací kalendár, samotní žiadatelia sa v celom systéme nedokážu orientovať. Plus, dlhé trvanie procesov. Keď ma žiadateľ čakať pol až trištvrte roka na schválenie projektu a potom ďalšie nekonečné mesiace na preplatenie faktúr, dvakrát si to rozmyslí,” uvádza príklady manažér poradenskej firmy.

Často sa podľa neho tiež stáva, že vyhlásené výzvy a schválené projekty ministerstvá rušia. Ako príklad spomína operačný program Integrovaná infraštruktúra, v ktorom doteraz zostáva najviac nevyčerpaných peňazí z obdobia 2014 – 2020.

„V rámci tohto programu je kostrbaté spojenie infraštruktúrnych investícií a podpory na inovácie, výskum a vývoj. V minulosti bolo zrušených päť zo šiestich veľkých výziev na podporu týchto oblastí,” uviedol. Ide pri tom o veci, po ktorých je od podnikateľov najväčší záujem, doplnil.

 Problémy pri čerpaní eurofondov majú nielen firmy, ale aj samosprávy, dodáva manažér konkurenčnej poradenskej firmy, ktorý požiadal o anonymnosť. Tvrdí, že sa opakovane stretáva s tým, že napriek obrovskému záujmu o peniaze z eurofondov sa k nim obce často jednoducho nevedia dostať. „Keďže hodnotiaci proces bežne trvá rok a prípadne aj viac, projekty často zostanú nezrealizované,” uviedol dôvod.

Ďalším veľkým problémom podľa neho je proces verejného obstarávania a tiež to, že ministerstvá sa k žiadateľom eurozdrojov správajú ako k súperom. „Keďže schváliť projekt a implementovať ho vyžaduje zodpovednosť, najlepšie je vytvoriť takú spleť pravidiel, že chráni na 110 percent. To ale zároveň mnohých žiadateľov demotivuje od toho, aby projekty vôbec realizovali,” myslí si.

Jedinou položkou, ktorú sa na Slovensku podarí úplne vyčerpať do konca roka, podľa neho bude tá, z ktorej sa financujú platy štátnych zamestnancov zodpovedných za vyhlásenie výziev a schválenie projektov.

 Kritizujú aj politici

Pomalé čerpanie eurofondov paradoxne kritizujú aj samotní politici, ktorí tieto procesy nastavujú. Svedčia o tom napríklad výroky Roberta Fica (Smer-SD) z roku 2013, ktorý vtedy stál na čele vlády. V tom čase sa práve schvaľovalo financovanie z eurofondov na operačné obdobie do roku 2020, miliardy z ktorého dnes môžu prepadnúť.

Premiér sa síce tešil, že krajina dostane väčšiu finančnú dávku, no zároveň varoval, že Slovensko nevyčerpalo ani peniaze určené na roky 2007 – 2013. „Stojíme pred rizikom, že to nemusíme administratívne zvládnuť a mohli by sme o tieto peniaze prísť,“ hovoril Fico.

Téma pomalého čerpania eurofondov ako aj hrozba prepadnutia prostriedkov z európskeho rozpočtu, sa medzi tým stala bežným nástrojom politického boja. Napríklad pred parlamentnými voľbami 2020 túto tému voči vládnemu Smeru používalo hnutie Progresívne Slovensko. Jeho líder Michal Truban kritizoval vlády Roberta Fica (Smer) a Petra Pellegriniho (Hlas) za obrovské manažérske zlyhanie vo využívaní európskych peňazí.

 Po voľbách túto rétoriku prebrali práve politici Smeru a Hlasu. Najviac kritiky si zaslúžila bývalá šéfka Veronika Remišová (Za ľudí), ktorú v súvislosti s eurofondami dokonca kritizovali aj koaliční kolegovia. Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (Jablko) kvôli ostrej kritike koaličnej političky a konfliktu s ňou nakoniec opustila stranu SaS, no témy zlyhávaní Remišovej s eurofondami sa nevzdala.

Aj napriek tomu, že prepadnutie peňazí je často použiteľným „strašiakom” od politikov, situácia v tejto téme sa za desať rokov nezlepšila, zhodujú sa oslovení Pravdou odborníci na eurofondy. „Prepadli sme z jednej strany koňa na druhú – pred rokmi sa pravidlá verejného obstarávania uplatňovali tak, že často mohlo dôjsť k nehospodárnemu nakladaniu. Dnes sú pravidlá tak prísne, že žiadateľ nedokáže obstarať tovar alebo službu tak, aby bola rovnováha medzi cenou a kvalitou,” zhodnotil zmenu jeden z expertov./agentury/

X X X

Budeme sa mať ako Nemci? Slovensko plánuje spustiť malú revolúciu v cestovaní

Cestovanie po Slovensku by v najbližších rokoch mohlo byť jednoduchšie a lacnejšie. Rezort dopravy má plán, ako zvýšiť počet cestujúcich vo verejnej doprave. Už minulý rok preto prišiel s návrhom, vďaka ktorému by ľuďom mohol stačiť jeden cestovný lístok na vlak, prímestskú autobusovú dopravu či MHD. S podobným prístupom začalo už pred rokom Nemecko, ktoré síce vďaka projektu ušetrilo dva milióny ton emisií uhlíka, ale štátnu pokladnicu to stálo miliardy eur. Ako to celé bude vyzerať u nás?

 Opatrenie, ktoré by mohlo priniesť národný integrovaný cestovný lístok, je na stole práve v čase, keď ceny cestovných lístkov rastú takmer vo všetkých krajoch. Po audite Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) a Ministerstva financií v Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) je dokonca v hre aj možnosť, že ceny lístkov vo vlakoch približne po 13 rokoch výrazne stúpnu.

Nemenili sa totiž už od roku 2012, a to aj napriek takmer 30-percentnej inflácii. Jednou z možností, ako hospodárenie ZSSK podľa auditu zefektívniť, je preto dorovnanie cestovného o infláciu. Rezort navrhuje, aby boli zmeny platné od 1. januára budúceho roka, pričom na ich zavádzanie by mal dohliadať novozriadený koordinačný orgán pod názvom Národná dopravná autorita (NADA). V tejto súvislosti treba pripomenúť, že návrh zákona o verejnej osobnej doprave ešte schválený nebol, no parlament ho už posunul do druhého čítania.

 Ako v Nemecku

Aké však bude mať NADA po svojom vzniku kompetencie? Podľa ministerstva pôjde najmä o koordináciu a integráciu pravidelnej dopravy či prepájanie tarifných, predajných a kontrolných systémov s cieľom cestovať v rámci celej pravidelnej dopravy na jeden lístok. Nový orgán, na ktorého zriadenie budú použité financie z plánu obnovy, bude mať tiež na starosti napríklad aj prípravu podkladov k návrhu grafikonov vlakovej dopravy.

Projekt sa aktuálne nachádza vo fáze, v ktorej prebieha štúdia realizovateľnosti. Po nej bude jasná nielen samotná výška cestovného, ale napríklad aj to, ako bude vyzerať zónovanie v rámci celej krajiny.

„Nepredpokladáme, že by sa časová platnosť jednotného cestovného lístka pohybovala na úrovni nižšej ako 24 hodín, zároveň budú tieto doklady neprenosné. Návrh tarify a rozsah tarifných skupín jednotného cestovného lístka bude vypracovávať Národná dopravná autorita, pričom využije poznatky z tejto štúdie realizovateľnosti aj taríf verejnej osobnej dopravy na území SR,“ ozrejmil pre denník Pravda rezort dopravy.

Dôležitou informáciou však je, že ministerstvo už teraz počíta s vytvorením aplikácie, prostredníctvom ktorej si bude možné národný cestovný lístok zakúpiť. Rezort dopravy počíta s poskytnutím aplikačného programového rozhrania pre vývojárov.

„Tak budú môcť predaj jednotného cestovného lístka zahrnúť v rámci už existujúcich aplikácii dopravných spoločností alebo vyvinúť novú samostatnú aplikáciu na komerčnej báze pre potreby predaja jednotného cestovného lístka,“ spresnilo ministerstvo.

Podobný pilotný projekt spustilo Nemecko už pred rokom. Testovacie obdobie projektu trvalo niekoľko mesiacov. Po jeho úspešnom absolvovaní testovacej fázy ho v máji 2023 opäť uviedlo do života. Do začiatku mája si v krajine stihli viac ako tri milióny ľudí zakúpiť nový lacný cestovný lístok, ktorý je možné využiť takmer na všetky typy vlakov, autobusy a metro po celej krajine. Takzvaný Deutschlandticket si podobne ako na Slovensku kladie za cieľ povzbudiť ľudí, aby vymenili svoje autá za ekologickejší spôsob dopravy.

Mesačný lístok stojí v krajine, kde verejnou dopravou cestuje podstatne viac ľudí ako u nás, 49 eur. Spolková vláda sľubuje, že dopravu bude dotovať až do roku 2025 sumou 1,5 miliardy eur ročne. Rezort dopravy pre denník Pravda na záver priblížil, že Slovensko by sa projektu s podobnou myšlienkou ako v Nemecku mohlo dočkať v rokoch 2025 alebo 2026.

 V cestovaní verejnou dopravou zaostávame

Zavedenie zmien, na ktoré je z Plánu obnovy a odolnosti SR vyčlenených 26,6 milióna eur, by tak mohlo pomôcť aj s cenami cestovného. Dôležitým faktorom na ich zavádzanie do života je podľa ministerstva najmä to, že autobusová a železničná doprava sú v mnohých regiónoch dosiaľ nekoordinované. Aktuálne preto môže dochádzať napríklad k súbehom železničných a autobusových liniek, ktoré premávajú v rovnakom čase a po rovnakej linke.

To v konečnom dôsledku zaťažuje rozpočet verejnej správy, tvrdí rezort. „Cieľom návrhu zákona je v súlade s platným programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky a míľnikom Plánu obnovy a odolnosti vytvorenie podmienok na zjednotenie tarifných a prepravných podmienok medzi železničnou dopravou, prímestskou autobusovou dopravou a mestskou hromadnou dopravou s cieľom umožnenia cestovania na jeden cestovný doklad všetkými prostriedkami verejnej osobnej dopravy vo verejnom záujme,“ priblížilo ministerstvo ešte v priebehu minulého roka v rámci predbežnej správy.

 Dokument plánu obnovy spresňuje, že verejná doprava aktuálne neintegruje služby autobusovej, vlakovej a mestskej hromadnej dopravy. Pre nedostatočnú nadväznosť liniek a rovnako aj pre dlhé prestupy nedokáže verejná doprava konkurovať osobnej automobilovej doprave. Čo sa týka miery cestovania vlakom na Slovensku, tá sa nachádza pod priemerom EÚ, zdôvodňuje dokument návrh na zmenu v cestovaní verejnou dopravou.

V roku 2021 patrilo Slovensko podľa Eurostatu ku krajinám s najvyšším poklesom cestujúcich, ktorí využívajú železničnú dopravu. K ťahúňom v tejto oblasti, naopak, patria Francúzi a Nemci. Najvyšší počet cestujúcich na obyvateľa prepravených prostredníctvom železnice pritom pred dvoma rokmi mali v Luxembursku a v Dánsku.

V Nemecku už na jeden lístok cestujú

Viac ako tri milióny ľudí si už zakúpilo nový lacný lístok na verejnú dopravu v celom Nemecku. Lístok umožňuje využívať všetky miestne a regionálne vlaky, autobusy a metro po celej krajine za 49 eur mesačne. Lacný lístok, tzv. Deutschlandticket, má povzbudiť ľudí, aby vymenili svoje autá za ekologickejšie formy dopravy. A nadväzuje na experimentálny deväťeurový lístok, ktorý vláda zaviedla minulý rok počas letných mesiacov v rámci balíčka opatrení na boj s vysokou infláciou a drahými palivami. Deväťeurový lístok mal veľký úspech. Celkovo sa za tri mesiace do konca augusta 2022 predalo v Nemecku 52 miliónov týchto lístkov a priniesol úspory emisií uhlíka vo výške takmer dva milióny ton. Ale nebol finančne životaschopný a štátnu pokladnicu stál miliardy eur./agentury/

X x x

Remišová si vraj zaslúži pätorku, vo vzduchu visí nevyčerpaných vyše päť miliárd eur

„Novým ministrom má byť Ing. Balík a to je príznačné meno, lebo ho čaká balík nevyčerpaných eurofondov vo výške päť miliárd eur a tiež balík peňazí z Plánu obnovy,“ hovorí Richard Raši. Podľa bývalého vicepremiéra pre investície si Veronika Remišová za svoje pôsobenie na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) zaslúži pätorku. Tá to odmieta a hovorí o tom, koľko peňazí naopak zachránili.

 Richard Raši dal Veronike Remišovej za pôsobenie na MIRRI pätorku. Ona hovorí, že je to preto, lebo klepli „podfukárom“ z Hlasu po prstoch.

„Za apríl sme vyčerpali 131 miliónov eur, to je 6,5 milióna eur denne. Na to, aby sme vyčerpali eurofondy do konca roka by sme potrebovali čerpať 22 miliónov denne. Napriek tomu, že tri mesiace hovoríme, že je nevyhnutné zvýšiť tempo čerpania, ministerstvo pani Remišovej postupuje štyrikrát pomalšie ako je to nutné,” vysvetľuje Raši.

 Iba rušila?

Vyzýva nového ministra, aby na rozdiel od iných ministrov nielen kúril a svietil, ale naopak, aby poriadne zamakal, aby Slovensko neprišlo o obrovské množstvo peňazí. „Nový minister by mal sedieť v Bruseli a dohodnúť, ako to vyriešiť,” hovorí Raši.

Dodáva, že problémom je, že v novom období neboli dané dva a pol roka nové výzvy. Ako hovorí, z osi pre informačnú spoločnosť v objeme 627 miliónov eur sa vyčerpalo len 30 percent, čo nás posiela na posledné miesto v čerpaní tejto osi v únii. Nevyčerpaných je 432 miliónov. „Keď sme odchádzali z úradu podpredsedu vlády bolo 560 miliónov eur bzazmluvnených. Po tri a pol roku je zazmluvnených 600 miliňonov. Pohla sa v zazmluvnení len o 40 miliónov. Iba rušila a rušila,” vraví Raši.

Kaliňák: Bola tichúčko

Remišovú skritizoval aj ďalší člen Hlasu, Michal Kaliňák. Podľa neho sa zúčastnil rokovaní ešte keď pôsobil v Združení miest a obcí Slovenska, kde Igor Matovič navrhoval zvýšenie účasti obcí na eurofondových projektoch z 5 na 15 percent, čo je podľa neho príliš vysoké. “Remišová bola tichúčko,” tvrdí Kaliňák. Vyčíta jej najmä to, že vraj ako ministerka obciam s eurofondovými projektami nijako nepomohla pri závratnom zvyšovaní nákladov na stavebné materiály počas korony.

 Osobné skúsenosti dodal aj Ján Blcháč, ktorý je primátorom Liptovského Mikuláša. Podľa neho síce počúvame, že sa eurofondy čerpajú veľmi dobre – realita je však vraj iná. “Za naše mesto sme dávali žiadosti o eurofondy za 400-tisíc eur na dva kultúrne domy. Museli sme si vybaviť energetické certifikáty, stavebné povolenia aj projekt. To všetko z réžie mesta. Potom nám došiel list, že sú v zásobníku projektov a nie je možné ich podporiť kvôli nedostatku zdrojov,” tvrdil Blcháč.

Remišová hovorí o podfukároch z Hlasu

Na tlačovku Smeru reagovala aj Veronika Remišová. Tá tvrdenia Richarda Rašiho odmietla. “Žiadnu inú kampaň nemajú, len útočenie,” reagovala Remišová. „Za Smeru sme mali najnižšiu čerpanosť eurofondov. Dnes sú za nami krajiny ako Dánsko, Holandsko či Španielsko,“ vraví dosluhujúca ministerka. Ako dodala, za vlády Smeru sa vyčerpalo 4,2 miliardy eur a za ich vlády 6,5 miliardy.

 Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová.

„Za našej vlády neprepadlo ani jedno euro z hlavných fondov, za vlády Smeru a Hlasu prepadlo 150 miliónov eur,“ dodáva Remišová. A pridáva, že na ministerstve sa predtým robili utajené projekty, za ktoré Slovensko dostalo pokutu 100 percent. „Budeme to musieť platiť zo štátneho rozpočtu. Je to obrovská hanba,“ dodala Remišová.

„Keď hovoria o regionálnom integračnom programe, pravda je iná. Za 7 rokov vlády Smeru a Hlasu sa vyčerpaloi 380-miliónov. My sme vyčerpali 700 mil eur za tri roky. Navyše máme zazmluvnených 120 percent všetkých peňazí z celého programu a vyrokovali sme s Európskou komisiou výzvu, kde budeme preplácať jednoduchým spôsobom obciam náklady ktoré mali v súvislosti s migračnou krízou,” prízvukuje. Podľa nej pôjde o asi 200 miliónov eur.

„Ani z operačného programu pre regióny podľa nej neprepadlo ani jedno euro, kým za predchádzajúcej vlády sme vracali 40 miliónov eur. “Len pre to, lebo sme to nevedeli vyčerpať. Pýtam sa pána Kaliňáka, čo robil v ZMOSE, keď sa nečerpal tento program. Vôbec sa nezastával starostov a primátorov. Ticho tam sedel a šúchal nohami,” dodala na margo kritikov s tým, že jej starostovia ďakujú, že sa prvýkrát nedávajú eurofondy podľa straníckeho trička.

Zrušili vraj zlodejiny

Na výčitky o zrušených IT projektoch v informatizácii reagovala tým, že rušili zlodejiny. „IT projekty sa robili, aby peniaze z nich odtekali do vreciek oligarchov, ktorí stáli za stranou Smer a dnes stoja za stranou Hlas. Mnohé boli nezmyselné, zbytočné, niektoré neboli pripravené, iné boli fušerina a ďalšie zlodejina,” tvrdí Remišová.

Podľa nej bol jedným z podfukov 20 miliónový projekt na systém, ktorý umožnil vydávať výpisy z rôznych registrov aj na matrikách. „Ktorý v roku 2013 začal pripravovať Kažimír a štátny tajomník Pellegrini,“ dodala s tým, že keď systém prešiel pod jej ministerstvo, po audite zistili, že bol extrémne drahý a zbytočný. „Na matrike zaplatil občan za výpis 2,50 eur. Štát však dodávateľovi zaplatil za vydanie výpisu 1700 eur. Za každý jeden,“ prízvukovala Remišová./agentury/

X X X

Tesle unikli údaje o utajovaných haváriách: Samojazdiace autá skončili v priekope či nabúrali do stien

Spoločnosť o incidentoch doposiaľ mlčí.

Nemecký portál Handelsblatt získal prístup k 100 GB dát o spoločnosti Tesla. Mal mu ich poskytnúť informátor priamo zo spoločnosti. Doposiaľ známe informácie ukazujú na závažné bezpečnostné riziká samojazdiacich áut, ktoré firma vyvíja. Problematike sa venuje The Verge.

Handelsblatt publikoval viacero znepokojivých informácií o sťažnostiach zákazníkov na funkcie Autopilota. Tie majú pochádzať od zákazníkov z Európy, Ameriky, no aj Ázie. Ide o súbor sťažností nazbieraných medzi rokmi 2015 až 2022.

Sťažnosti sa pohybujú v tisícoch

Podľa nemeckého webu malo ísť o vyše 2 400 problémov so zrýchľovaním, 1 500 s brzdením zahŕňajúc vyše 130 nežiaducich núdzových zabrzdení a 383 falošných zastavení kvôli varovaniu o možnej zrážke.

Článok obsahuje príbehy o náhlych neočakávaných zabrzdeniach či zrýchleniach. Zatiaľ čo sa niektorým vodičom podarilo situáciu úspešne vyriešiť, iní skončili v priekope, alebo nabúrali do iných vozidiel či priamo do steny. Viaceré príbehy opisujú, ako zákazníci takmer prišli o život.

Problematické sú aj vnútorné politiky Tesly pri riešení podobných incidentov. Handelsblatt píše o tom, ako majú byť technické správy z incidentov určené výlučne pre interné potreby. Reporty majú navyše obsahovať varovanie, že dané informácie je možné poskytnúť zákazníkovi len v prípadoch, ak je do problému zahrnutý aj právnik zákazníka, a to výlučne ústnou formou.

Problémy sa kopia

Súčasťou uniknutých dát, nazývaných Tesla Files, sú aj citlivé informácie o zamestnancoch. Má ísť o 100-tisíc miest súčasných a bývalých zamestnancov spolu s ich osobnými údajmi. Okrem iného má ísť o telefónne čísla, súkromné e-mailové adresy, platy a iné údaje.

Ak by sa tieto informácie ukázali ako pravdivé, išlo by o zásadné porušenie európskej legislatívy o ochrane osobných údajov (GDPR). Odhady hovoria o možnej pokute až vo výške 3,2 miliardy eur.

Agentúra Reuters navyše ešte v apríli tohto roku publikovala článok odhaľujúci zásadné bezpečnostné problémy s vozidlami Tesly. Išlo konkrétne o zdieľanie videí zákazníkov z ich osobných áut medzi zamestnancami spoločnosti. Tie ukazovali šokujúce zábery, napríklad ako auto prešlo dieťa na bicykli. Zábery boli zhotovené z kamier, ktoré majú slúžiť na pomoc pri šoférovaní vozidla. Ide tak o ďalšie porušenie súkromia zákazníkov.

Spoločnosť k uvedeným tvrdeniam zatiaľ nevydala žiadne stanovisko. Namiesto odpovede nemecký portál požiadala o okamžité odstránenie dát z dôvodu ich nezákonného odcudzenia, aktuality.sk

X X X

 Koncern Kalašnikov zmodernizoval svoju útočnú pušku. Dal na skúsenosti ruských vojakov

 Ruský zbrojársky komplex Kalašnikov predstavil modernizovanú útočnú pušku AK-12, ktorá bola inovovaná s prihliadnutím na skúsenosti ruských vojakov z vojny na Ukrajine. S odvolaním sa na ruské štátne médiá o tom v sobotu informoval britský denník Guardian

Hlavný konštruktér koncernu Sergej Uržumcev uviedol, že modernizácia vznikla na základe podnetov získaných zo „skúseností s používaním zbrane počas špeciálnej vojenskej operácii, ako sa v Rusku označuje ním rozpútaná vojna na Ukrajine.

Uržumcev dodal, že prvá várka inovovaných pušiek už bola dodaná do jednej z oblastí na Ukrajine.

Medzi vykonané zmeny patrí odstránenie režimu dvoch nábojov v zbrani a aktualizácie, ktoré majú pušku urobiť pohodlnejšou a jednoduchšou na používanie.

Generál Zalužnyj: Vyhubíme nepriateľov, zoberieme si, čo je naše

AK-12 má niekoľko koľajničiek, ktoré umožňujú inštaláciu ďalšieho vybavenia, ako sú mieridlá, baterka, laserový zameriavač a zariadenia na bezhlučnú a bezplameňovú streľbu, uviedla agentúra TASS.

Puška AK-12 kalibru 5,45 mm je podľa webovej stránky Kalašnikova „štandardnou služobnou útočnou puškou ruskej pechoty a ďalších jednotiek“./agentury/

X X X

Prečo klesá dôvera k Západu? Sme málo otvorení a až chorobne pochybovační

 Posledný prieskum think-tanku Globsec uverejnený pred veľkou medzinárodnou bezpečnostnou konferenciou v Bratislave potvrdil nelichotivý trend. Slováci spomedzi východoeurópskych krajín EÚ a NATO najviac obdivujú Rusko.

 Členstvo v NATO podporuje iba 58 % Slovákov (i Bulharov), no až 94 % Poliakov. Klesá podpora členstva v EÚ – zo 77 % na iba 64 %. A pri hodnotení, kto môže za vojnu na Ukrajine, iba 40 % viní Rusko a 34 % Západ. Za bezpečnostnú hrozbu Slovenska až 50 % považuje USA (54 % Rusko).

Jednoduché a chytľavé vysvetlenie, že za to môže hybridná vojna Ruska a Slováci podliehajú dezinformáciám cielene šírenými sociálnymi sieťami a tzv. alternatívnymi médiami, neplatí. Pretože sme vystavení identickým lživým informačným útokom ako Česi, ktorí čítajú rovnaké „alternatívne“ webové stránky. Napriek tomu v Česku podporuje členstvo v NATO 85 % ľudí, v EÚ 75 % v EÚ, priemer v regióne je 78 %.

Neplatí ani druhú módna téza, že na rozdiel od Česka aj naši vrcholoví politici -zo slovenskej sociálne demokracie (expremiér Robert Fico, Ľuboš Blaha), či z radikálnej pravice (Republika, ĽS NS) – rozširujú vedome rôzne lživé „rozprávky“ o USA a Západe, Rusku ako obeti, robenia politiky na štyri svetové strany a pod. Pretože premiér Maďarska Viktor Orbán robí to isté a maďarská politika je značne proruská. Napriek tomu, v Maďarsku účasť v NATO podporuje 89 % obyvateľov, v EÚ 83 %, podporu ukrajinským utečencom schvaľuje až 90 % Maďarov, Slovákov iba 59 %.

Slováci neobdivujú Rusko, veď o fungovaní tamojšej spoločnosti nič nevedia. My nedôverujeme Západu a USA. Rusko vnímame ako ich obeť.

Kde je potom zakopaný pes? Tradičná odpoveď, že za to môže slabá dôvera, sa verklíkuje od roku 1989. Slovensko odvtedy prešlo viacerými etapami, mnohí analytici sa však tohto lacného evergreenu nemôžu vzdať. Ak aj nedôverujeme inštitúciám, nemôžu za to obyčajní ľudia, ale práve tieto inštitúcie a ich výkonnosť. Vysvetlenia treba skôr hľadať v našej mentalite, zakorenenej nedôverčivosti, pochybovačnosti a všadeprítomnému preháňaniu (škoda, že prieskum nezahŕňal nám mentálne blízke Srbsko a Chorvátsko). Tieto vlastnosti sa nezrodili teraz ani po roku 1989, sú tu odjakživa.

Slováci neobdivujú Rusko, veď o fungovaní tamojšej spoločnosti nič nevedia. Rusko nenavštevujú, nechodia tam na dovolenky, nemajú tam priateľov. My nedôverujeme Západu a USA. Rusko vnímame ako ich obeť.

Mali by sme sa skôr zamyslieť, či vo verejnom priestore a médiách nevládne prílišná názorová úzkoprsosť, ktorá vrhá „vyhladovaných hľadačov pravdy“ do pazúrov premyslenej ruskej propagandy, kde nájdu aspoň čiastočne chýbajúce „vitamíny“. K USA sme často menej kritický, ako v samotných Spojených štátoch, o EÚ sa hovorí v superlatívoch, chýba často objektívna kritika Západu – priestoru, ktorému sme odvekou súčasťou – a názorová pestrofarebnosť, širšia paleta objektívnych pohľadov, proste pluralita: neoddeliteľne spätá s duchom Západu, cudzia Rusku.

Akýkoľvek názor, ktorý nespadá do úzkeho rámca toho „správneho“ veľakrát , vytesňujeme. To plodí prehnanú reakciu, vzdor, uchyľovanie sa k preháňaniu a hľadaniu konvenujúceho pohľadu a „pravdy“ v alternatívnych médiách a na sociálnych sieťach riadených sofistikovanou ruskou propagandou. Ziskuchtiví politici sa už iba priživujú. Ak to chceme zmeniť, musíme byť viac otvorenejší./agentury/

X X X

Investície do železníc vyjdú Nemecko takmer 90 miliárd eur

Nemecká vláda uviedla, že do roku 2027 bude potrebné investovať do národnej železničnej siete približne 88 miliárd eur, aby sa stala spoľahlivejšou a atraktívnejšou.

Takmer polovica tejto sumy, zhruba 43 miliárd eur, je už vyčlenená bokom v spolkovom rozpočte. Zvyšných 45 miliárd eur bude potrebné nájsť do roku 2027, podľa oficiálneho vyhlásenia. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Tieto čísla boli uvedené v odpovedi na písomnú otázku, ktorú vláde zaslal Victor Perli, člen ľavicovej strany Die Linke, a ktorú sa podarilo získať agentúre DPA.

Táto „investičná ofenzíva musí byť zahájená okamžite,“ povedal Perli. „Železnica sa musí stať atraktívnejšou a alternatívou k autu, najmä vo vidieckejších regiónoch,“ dodal, aktuality.sk

X X X

Premiér začne v pondelok sériu stretnutí s lídrami parlamentných strán. Vynechal tých, ktorí prišli na kandidátke ĽSNS

 Predseda vlády SR Ľudovít Ódor začne v pondelok (29. 5.) avizovanú sériu stretnutí s lídrami politických strán zastúpených v Národnej rade SR.

 Rokovať sa bude o podpore programového vyhlásenia vlády a o možnosti vyslovenia dôvery vláde. TASR o tom informoval jeho hovorca Peter Majer.

„Pozvanie na stretnutie sa týka strán Demokrati, Hlas-SD, OĽANO, Progresívne Slovensko, SaS, Sme rodina, Smer-SD a Za ľudí,“ priblížil Majer. O výsledkoch rokovaní bude premiér informovať súhrnne po absolvovaní všetkých stretnutí.

Pozvánku na rokovania nedostali zástupcovia strán, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke extrémistickej ĽSNS. Premiér by sa teda nemal stretnúť so samotnými Kotlebovcami, ale ani s poslancami Republiky či strany Život.

Ódor zostal na Slovensku lebo videl možnosť zmeny. Cieli na budúcnosť, blízke sú mu témy klimatickej zmeny. /agentury/

X X X

Čaputová je zatiaľ s výkonom úradníckej vlády spokojná. Žaloba na Fica sa pripravuje

 Prezidentka Zuzana Čaputová je s prvými týždňami úradníckej vlády zatiaľ spokojná. „Mám z toho nateraz naozaj dobrý pocit,“ uviedla hlava štátu v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Podľa jej slov sa postupne stretáva s novými ministrami a riešia najurgentnejšie témy.

 Zuzana Čaputová a členovia novej vlády odborníkov po vymenovaní v Prezidentskom paláci. 15. máj 2023

Pozitívne Čaputová zhodnotila i doteraz prezentované priority kabinetu. Doplnila tiež, že vláda zatiaľ odoláva politickým útokom a snahám vtiahnuť ich do politického boja.

Prezidentka vysvetlila, že pri rozhodovaní o úradníckej vláde sa rozhodovala i na základe toho, že vláda Eduarda Hegera (Demokrati) mala pripravenú sadu zákonov, ktoré bolo potrebné schváliť, napríklad energetickú pomoc. Uviedla, že si uvedomovala, že táto legislatíva má vyššiu šancu prejsť, pokiaľ bude Heger predsedom vlády, čo sa i podarilo.

Kollár: Vláda z vôle prezidentky, nie ľudí. Všetci v parlamente sme sa tak stali opozíciou

Prezidentka si myslí, že ak by úradnícku vládu vymenovala skôr, išlo by síce o mocenské gesto, no zároveň by viedlo k odporu politických subjektov. Je toho názoru, že dlhšie trvanie Hegerovej vlády viedlo k vyššej akceptácii úradníckej vlády.

Vyslovenie dôvery vláde je otázkou politických rozhodnutí

Vyslovenie dôvery vláde je podľa Čaputovej už otázkou politických rozhodnutí. Dodala, že strany sú v kampani a uviedla, že dúfa, že tí, ktorí vyslovili nedôveru vláde bývalého premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) a nedokázali sa dohodnúť na novej 76-ke v parlamente, aspoň dajú šancu úradníckej vláde a nepôjdu proti nej len preto, že je to úradnícka vláda.

 V súvislosti s programovým vyhlásením vlády prezidentka uviedla, že sa stretáva s jednotlivými ministrami a diskutuje s nimi o prioritách ich rezortov. Podotkla ale, že táto vláda má krátky mandát a nemožno očakávať systémové veci, keďže nemôže ani predkladať legislatívu do Národnej rady SR. Ocenila však, že úradnícka vláda sa chce usilovať o konsolidáciu a zaistenie riadneho chodu štátu a myslí dopredu, nielen po obdobie svojho mandátu.

Čaputová dúfa, že svoje rozhodnutie kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách, oznámi v rozumnom čase. „Nemám dôvod to odkladať donekonečna aj pre mňa samu. Tá pozícia je náročná, vyčerpávajúca v mimoriadne ťažkom období, čiže musím urobiť zodpovedné rozhodnutie v správnom čase,“ uviedla.

Žaloba na Fica sa pripravuje

Právne kroky voči predsedovi strany Smer Robertovi Ficovi sú v príprave, uviedla ďalej Čaputová. Chce, aby podanie bolo kvalitné a uviedla, že sa pripravuje. „Ak niekto politiku postaví na totálnej deštrukcii, na vyvolaní strachu, len aby získal politické body, tak je to cynické a nezodpovedné, lebo to rozkladá štát,“ poukázala.

Prezidentka sa vyjadrila, že už ani nevie, či má ešte zmysel vyjadrovať sa ku klamlivým tvrdeniam o jej osobe. Podotkla ale, že ich autori nepredložili žiadny dôkaz, keďže žiadny ani neexistuje. Podľa nej to vedie k oslabovaniu úradu prezidenta a je toho názoru, že takéto tvrdenia menia politiku len na boj.

 Prvý dialóg o zostavovaní vlády povedie po predčasných parlamentných voľbách s človekom, ktorý bude stáť na čele víťaznej strany, uviedla v odpovedi na otázku, či by poverila zostavovaním vlády Fica, ak by Smer vyhral voľby.

Hlava štátu považuje za dobrý krok stiahnutie návrhu zákona o fiduciárnom vyhlásení z rokovania parlamentu. „Mnohí ho považovali za figový list, skôr ako za ako keby náhradu, ktorá neposkytuje ten rozsah možností, ktoré majú ostatné krajiny v rámci Európskej únie,“ skonštatovala. Niektorí sa podľa prezidentky obávali, že prijatie tohto zákona by bol pre nový parlament argumentom, že situácia s nezosobášenými pármi je vybavená./agentury/

X X X

Traja zranení z nehody autobusu sú stále na oddelení JIS v Maďarsku

Traja zranení z nehody maďarského autobusu na Slovensku, ktorá sa stala 15. mája, sú ešte hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) Ústrednej nemocnice Boršodsko-abovskovsko-zemplínskej stolice v Miškovci.

Najťažšie zranenej 77-ročnej pacientke museli amputovať nohu a je napojená na umelú pľúcnu ventiláciu, uviedol v nedeľu server 168.hu. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Pre tých, ktorí utrpeli rôzne poranenia končatín a zotavujú sa doma, sa podľa servera snažia zorganizovať rehabilitáciu v mieste ich bydliska.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Tamás Menczer v piatok na Facebooku oznámil, že všetci zranení z tejto nehody sú už vo svojej vlasti.

Maďarská záchranná služba OMSZ priviezla do Maďarska postupne 16 zranených osôb, štyroch pacientov transportovali letecky a 12 pacientov sanitkami.

Nehoda kamióna a autobusu, ktorá sa stal 15. mája predpoludním na diaľnici D2 v smere na Kúty, si vyžiadala jednu obeť. Trinásť osôb sa zranilo ťažko, osem utrpelo stredne ťažké zranenia a 38 osôb sa zranilo ľahko alebo neutrpelo žiadne zranenia, aktuality.sk

X X X

Maďarská prezidentka poďakovala Slovensku za pomoc pri nehode autobusu

Maďarská prezidentka Katalin Nováková zaslala prezidentke SR Zuzane Čaputovej ďakovný list v súvislosti s nedávnou tragickou nehodou autobusu s maďarskými turistami na diaľnici D2, ktorá si vyžiadala jednu obeť a desiatky zranených. Slovensku sa poďakovala za pomoc pri záchrane cestujúcich. Informoval o tom hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

„Prezidentka Maďarska sa v liste poďakovala štátnym orgánom Slovenskej republiky a osobitne občanom Slovenskej republiky, ktorí pomáhali pri záchrane cestujúcich, poskytli im zdravotnú starostlivosť alebo iným spôsobom prispeli pri vybavovaní záležitostí v súvislosti s nehodou,“ priblížil hovorca.

Dopravná nehoda kamióna a autobusu, ktorá sa stala 15. mája na diaľnici D2 v smere do Kútov, si vyžiadala jednu obeť, 13 osôb sa zranilo ťažko, osem utrpelo stredne ťažké poranenia a 38 osôb sa zranilo ľahko alebo neutrpelo žiadne poranenia, aktuality.sk

X X X

Na Slovensku by mal vzniknúť Klimatický fond pre pôdu

Fond má slúžiť na podporu ochrany poľnohospodárskej a lesnej pôdy a na financovanie opatrení na zadržiavanie vody a uhlíka v pôde.

 Fond bude slúžiť aj na podporu zadržiavania vody v krajine.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR plánuje vytvoriť Klimatický fond pre pôdu. Fond má slúžiť na podporu ochrany poľnohospodárskej a lesnej pôdy a na financovanie opatrení na zadržiavanie vody a uhlíka v pôde. Správcom fondu má byť Agentúra klimatického fondu pre pôdu. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave návrhu zákona o hodnotení a financovaní ekosystémových služieb pôdy a krajiny, ktorú rezort pôdohospodárstva predložil do pripomienkového konania.

Klimatický fond pre pôdu má poskytovať dotácie na realizáciu adaptačných a mitigačných opatrení a podporu vedecko-výskumnej činnosti, pôžičky so splatnosťou najviac päť rokov, ako aj štipendiá na rozvoj tvorby, vzdelávania a odborného výskumu v oblasti ekosystémových služieb pôdy a krajiny. O poskytnutie finančných prostriedkov z fondu bude môcť požiadať fyzická alebo právnická osoba, ktorá je obhospodarovateľom pôdy alebo sa venuje vedecko-výskumnej činnosti alebo projekčno-inžinierskej činnosti v oblasti ochrany pôdy, obehu živín v pôde a biohospodárstva. Môže ísť aj o aktivity v oblasti lesníctva, ochrany prírody a krajiny alebo vedeckú činnosť v uvedených oblastiach.

Rezort pôdohospodárstva plánuje zriadiť register plôch evidovaných v Uhlíkovej a vodnej banke. Pôjde o register plôch, na ktorých sa budú realizovať opatrenia v rámci systému katalógu opatrení. V porovnaní s existujúcimi registrami a evidenciami pozemkov pôjde o register obsahujúci plochy definované odlišným spôsobom. „Napríklad ak budú realizované opatrenia na rôznych tzv. bielych plochách, nebude možné využiť len údaj katastra nehnuteľností, evidencie pôdnych blokov na území SR, evidencie lesných pozemkov, keďže pôjde o plochu, ktorá nemusí zodpovedať hraniciam plôch alebo pozemkov evidovaných ani v jednom z uvedených registrov a evidencií,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva./agentury/

X X X

Viktor Orbán môže bez spojencov iba prehrať, tvrdí maďarský analytik

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa dostal do sporu s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou. Súčasne sa Maďarsku podarilo nahnevať aj Rakúšanov prepustením zahraničných prevádzačov.

Vláde maďarského premiéra Viktora Orbána sa podarilo nahnevať Rakúsko prepúšťaním zahraničných prevádzačov z väzníc. Maďarsko však má problémy prakticky so všetkými susedmi.

Vyplýva to zo slov zahraničnopolitického analytika Miklósa Déréra, ktorý konštatoval, že Orbánovi bez spojencov hrozí prehra. S odvolaním sa na server hirklikk.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Vnútropolitický motív

Za stále silnejúcim nepriateľstvom Orbána voči Ukrajine, Západu, NATO, USA aj Európskej únii vidí Miklós Dérér vnútropolitický motív, ktorý slúži výhradne mocenským záujmom maďarského premiéra. Z dlhodobého hľadiska mu však hrozí strata, pretože bez spojencov a osamotený môže iba prehrať. Najhoršie na tom je, že trpieť bude celá krajina, varoval expert.

Server pripomína, že šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa dostal do sporu s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou na pondelňajšom zatvorenom stretnutí ministrov zahraničných vecí. Maďarsko odmieta schváliť dodatočnú vojenskú pomoc EÚ Ukrajine, kým Kyjev neodstráni maďarskú banku OTP zo zoznamu „sponzorov vojny“. Súčasne sa Maďarsku podarilo nahnevať aj Rakúšanov prepustením zahraničných prevádzačov.

„Z rôznych dôvodov máme spory so všetkými susedmi. S Chorvátmi sme sa dostali do sporu pre zvýšenú cenu prepravy ropy prichádzajúcej cez tamojší ropovod, pričom maďarská strana sa sťažovala aj v Bruseli na to, že Chorváti žiadajú extrémne vysokú cenu za použitie ropovodu,“ reagoval Dérér.

Podľa jeho slov v prípade Ukrajiny je tu okrem problému maďarskej menšiny v Zakarpatskej oblasti problémom aj zvyšovanie tranzitných poplatkov za prepravu ropy, otázka obilia, maďarské veto európskej pomoci pre Ukrajinu a stále nepriateľskejší tón vo vzájomnej komunikácii.

Služba ruskej politike

„Politizovanie Orbánovej vlády možno prakticky vnímať aj ako službu ruskej politike. V každom prípade takéto obviňovanie zo strany spojencov Maďarska je už bežné. Neustály spor s bývalým slovenským ministrom zahraničných vecí Rastislavom Káčerom a sú tu spory aj s Rumunmi, Čechmi a dokonca aj s Poliakmi,“ doplnil analytik.

Dérér sa domnieva, že Orbán prakticky vyhodil do vzduchu spoluprácu Vyšehradskej štvorky (V4), čo bude ťažké obnoviť. „Aj s Nemcami, ktorým sme vydaní na milosť a nemilosť z hospodárskeho hľadiska, je vzťah čoraz nepriateľskejší. Je vidieť, že najhoršie vzťahy máme s našimi bezprostrednými susedmi a spojencami, našimi najdôležitejšími ekonomickými partnermi. Otvorenie sa Maďarska smerom na východ úplne nevyšlo, v skutočnosti sa závislosť Maďarska na Západe ešte viac prehĺbila,“ myslí si analytik.

Za tým všetkým podľa Déréra možno vnímať vnútropolitické ciele. Orbán si totiž myslí, že takto dokáže viazať k sebe významnú časť maďarského obyvateľstva.

„Na jednej strane sa obmedzuje zvyšovanie vzdelanosti, preto vláda znížila povinnú školskú dochádzku na 16 rokov. Na druhej strane maďarská spoločnosť je už tradične náchylná na populizmus, existuje potreba vodcovstva, očakávanie akejsi centrálnej kontroly a akceptovanie bezpodmienečnej autority charizmatického vodcu,“ vysvetľuje analytik. Podľa neho Orbán hlása, že maďarský národ je zvláštny a on chráni suverenitu Maďarov, ktorú mnohí ohrozujú, aktuality.sk

X X X

František Mikloško posilní KDH

Dlhoročný politik sa v roku 2019 chcel opäť stať prezidentom.

Dlhoročný člen KDH František Mikloško sa opäť pokúsi zabojovať o priazeň voličov. Podľa informácií Sme by sa mal objaviť na kandidátke kresťanských demokratov v predčasných parlamentných voľbách 30. septembra.

Veľkú posilu dnes v TA3 avizoval predseda KDH Milan Majerský. Meno však nekonkretizoval. Mikloško pre Sme svoju kandidatúru nekomentoval.

Do politiky vstúpil hneď po revolúcii v roku 1989 ako súčasť Verejnosti proti násiliu. V roku 1992 kandidoval do Slovenskej národnej rady (predchodkyňa NR SR) za KDH, v ktorom pôsobil až do roku 2008. Hnutie vtedy opustil a spolu s Vladimírom Palkom založil Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS). Strana nezaznamenala v parlamentných voľbách žiadny úspech.

Mikloško trikrát kandidoval za prezidenta – v roku 2004, 2009 aj v roku 2019. Hoci oslovil desiatkytisíc voličov, nikdy nepostúpil ani do druhého kola, aktualitx.sk

X X X

 Na Slovensku by mal vzniknúť Klimatický fond pre pôdu

Fond má slúžiť na podporu ochrany poľnohospodárskej a lesnej pôdy a na financovanie opatrení na zadržiavanie vody a uhlíka v pôde.

 Fond bude slúžiť aj na podporu zadržiavania vody v krajine.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR plánuje vytvoriť Klimatický fond pre pôdu. Fond má slúžiť na podporu ochrany poľnohospodárskej a lesnej pôdy a na financovanie opatrení na zadržiavanie vody a uhlíka v pôde. Správcom fondu má byť Agentúra klimatického fondu pre pôdu. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave návrhu zákona o hodnotení a financovaní ekosystémových služieb pôdy a krajiny, ktorú rezort pôdohospodárstva predložil do pripomienkového konania.

Klimatický fond pre pôdu má poskytovať dotácie na realizáciu adaptačných a mitigačných opatrení a podporu vedecko-výskumnej činnosti, pôžičky so splatnosťou najviac päť rokov, ako aj štipendiá na rozvoj tvorby, vzdelávania a odborného výskumu v oblasti ekosystémových služieb pôdy a krajiny. O poskytnutie finančných prostriedkov z fondu bude môcť požiadať fyzická alebo právnická osoba, ktorá je obhospodarovateľom pôdy alebo sa venuje vedecko-výskumnej činnosti alebo projekčno-inžinierskej činnosti v oblasti ochrany pôdy, obehu živín v pôde a biohospodárstva. Môže ísť aj o aktivity v oblasti lesníctva, ochrany prírody a krajiny alebo vedeckú činnosť v uvedených oblastiach.

Rezort pôdohospodárstva plánuje zriadiť register plôch evidovaných v Uhlíkovej a vodnej banke. Pôjde o register plôch, na ktorých sa budú realizovať opatrenia v rámci systému katalógu opatrení. V porovnaní s existujúcimi registrami a evidenciami pozemkov pôjde o register obsahujúci plochy definované odlišným spôsobom. „Napríklad ak budú realizované opatrenia na rôznych tzv. bielych plochách, nebude možné využiť len údaj katastra nehnuteľností, evidencie pôdnych blokov na území SR, evidencie lesných pozemkov, keďže pôjde o plochu, ktorá nemusí zodpovedať hraniciam plôch alebo pozemkov evidovaných ani v jednom z uvedených registrov a evidencií,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva./agentury/

X X X

Helena Krajčiová: S bulvárom mám minimum dobrých skúseností, aj preto svoje rozhovory nečítam

Krajčiová tvrdí, že s bulvárnymi médiami má minimum dobrých skúseností, pretože vždy niekto niečo upraví.

Helena Krajčiová je slovenská divadelná a televízna herečka, ktorá účinkovala v známych slovenských seriáloch ako Búrlivé víno, Nový život či Profesionáli. V súčasnosti účinkuje v novom rodinnom seriáli Mama na prenájom, ktorý láme rebríčky sledovanosti.

Diváci ju môžu poznať aj z tohtoročnej tanečnej show Let’s Dance. Vo štvrtom kole spoločne s tanečným partnerom Fabiom Belluccim súťaž definitívne opustila.

X Vedia sa dnes mladí herci lepšie uplatniť? Alebo platí, že nové a mladé tváre sa ťažšie a zložitejšie uplatnia?

Keď máte čo dať a podarí sa vám nájsť formu alebo kanál, ktorým to dostať k ľuďom, máte prácu. Možnosti sú obrovské. A ak to mám porovnávať, tak sa mi javí, že sú stále väčšie.

X Veľa hercov sa vyhýba účinkovaniu v slovenských seriáloch a uvažujú skôr nad kvalitou, prezradil to pre Aktuality.sknapríklad herec Miroslav Noga. Mnohí divadelní herci neodmietajú účinkovanie v seriáloch, pretože by sa neuživili len z divadelného platu. Ako to máte vy?

Samotné hranie ma baví, viem si ho užiť aj v dennom seriáli. Televízna tvorba ma vždy bavila a rada ju vítam. Teraz pribúdajú minisérie, teším sa na nové televízne projekty. Zároveň sa veľmi rada venujem divadlu. Túto sezónu som už stihla mať tri pekné premiéry.

X Dlho váhate nad ponukami, ktoré dostanete?

Väčšinou musíte takéto rozhodnutia urobiť povedzme do týždňa. Považujem to za dostatok času. Odpoveď aj tak poznám už od začiatku.

X V novom filme Invalid ste stvárnili pomerne tichú postavu – manželku údržbára Laca Hundera, ktorého stvárňuje Gregor Hološka. Ako ste sa dostali k celému projektu?

Bola som pozvaná na casting – hovorím, že prozaický začiatok. Neskôr sa ešte konali kamerové skúšky. Tešila som sa na Gregora Hološku a aj celkovo z toho, že budem hrať vo filme. Som spokojná, že to dobre dopadlo. Vraj máme veľa divákov. Sama vo svojom okolí vnímam nadšené reakcie.

X V Invalidovi hráte mĺkvu postavu. Máte podobnú povahu aj v osobnom živote?

V nepohode rozprávam menej. Keď je moja nálada v poriadku, tak som komunikatívna.

Keď mi je s niekým extrémne dobre, aj sa rozrozprávam. Rada počúvam. Máme bohaté životy. A to, ako každý z nás inak žije, cíti a myslí ma možno až fascinuje. Ľahko sa pre veci nadchnem.

X Často je spájané, že tzv. „triedni šašovia“ a extroverti sú stvorení pre divadlo a herectvo. Nie je v spoločnosti zaužívaným stereotypom, že herec musí byť extrovertný?

V detskom veku sú to naozaj tí, ktorí to môžu robiť. Na základnej škole sme mali jedného spolužiaka, ktorý začínal s hraním vo filmoch. Neskôr začínajú byť zaujímavé aj iné danosti. Osobné čaro, autenticita, sebavedomie, schopnosť spracovať pripomienku, pracovať pod tlakom, invencia, humor, komunikačné, vyjadrovacie schopnosti, schopnosť „transportu“ na diváka, a taktiež schopnosť koncentrácie.

Neviem posúdiť, či je v našom povolaní nakoniec viac extrovertov alebo introvertov. U väčšiny ľudí pre mňa vôbec nie je jednoznačné, kam koho zaradiť.

X Môžeme film Invalid považovať za dobový? Dej sa odohráva v 90. rokoch, pre viacerých divákov sa to nemusí javiť ako dávna minulosť.

 

Relatívne áno. Točili sme v byte dôchodcu, ktorý žije v Dúbravke. V jeho byte sa od tých čias nič nezmenilo. A takých je určite mnoho, pokojne by som ho už pomenovala dobovým.

 X Pre mladšiu generáciu môže byť až neuveriteľné, aké módne kúsky sa použili vo filme. Obliekali ste sa aj vy v tých časoch podobne? Je nejaký kúsok, na ktorý nedáte dopustiť aj dnes?

Áno, mali sme na sebe autentické kúsky. Ale tým, ako sa móda stále vracia, mnoho vecí by bolo použiteľných aj teraz. Mám rada staré veci, no z tej doby nemám skoro nič.

Avšak mám napríklad jednu už legendárnu vestu s kačacím perím, na ktorú mi požičal peniaze kolega z divadla. Zaobstarala som si ju na zájazde v Prahe, vtedy som musela byť veľmi mladá. Doteraz ju s radosťou používam a nosím.

X Diváci vás môžu poznať aj z televízneho projektu Let’s Dance. Prvotná otázka, ktorá mi napadá – išli ste do toho s tým, že viete tancovať?

Rada sa hýbem, niečo som občas v rámci svojej práce potancovala. O spoločenskom tanci som naozaj nevedela nič. Let’s Dance som prvýkrát videla minulý rok. Lákalo ma skúsiť si to, pretože pre mňa je pohyb život. A každá motivácia je vítaná. Išla by som aj do Let’s run alebo Let’s play tennis (smiech).

 X Pri Let’s Dance ste natáčali jeden z aktuálne najsledovanejších slovenských rodinných seriálov Mama na prenájom. Dá sa všetko toto vôbec stíhať?

Časovo je to napnuté, pretože v tom sú zahrnuté zájazdy s mojimi predstaveniami a, samozrejme, čas s rodinou. Niekedy som sa nemala kedy vyspať, a to už bol potom chvíľami aj diskomfort. Chránilo ma to, že som vedela, že je to všetko na určitý čas a hlavne, že ma to „športovanie“ (účinkovanie v Let’s Dance, pozn. red.) bavilo.

X Ako prebiehajú prípravy v tanečnej súťaži? Sprevádzajú ju aj viacnásobné tréningy počas týždňa?

Ano, trénujete, koľko uznáte za vhodné, ale hlavne koľko času si dokážete na tréningy vytvoriť. Takže niekedy každý deň a niekedy aj nie.

X Tanečnú súťaž ste vo štvrtom kole opustili, vypadli ste. Mali ste už pri natáčaní vytipovaného víťaza a tipovali ste správne?

Už ani neviem, koho som na začiatku tipovala. Asi viacero ľudí. Od prvého kola sa mi páčila Gabika Marcinková aj Janka Kovalčíková, ale vedela som, že to môže dopadnúť hocijako. Trošku som tipovala aj Gáboríkovcov.

 X Minulý mesiac po internete kolovalo video, v ktorom bolo vašou úlohou vymenovať minimálne desať druhov spoločenských tancov, zvládli by ste to v tomto momente?

Ale áno, nejako by som to už polepila.

X V novom rodinnom seriáli Mama na prenájom hráte postavu vášnivej novinárky Kvetky Vernerovej, ktorá po odchode ich matky vychovávala svoje dve neterky Naďu a Beátu, synovca Juraja. V  čom je aktuálne najnasledovanejší seriál odlišný napríklad od seriálu Oteckovia alebo Búrlivého vína, v ktorom ste účinkovali?

Sme v rovnakom žánri, takže tie základné znaky sú rovnaké. Natáčam aj s tým istým režisérom (Matúšom Libovičom, pozn.red.), a vlastne sme aj v tých istých ateliéroch.

X Presnejšie hráte bulvárnu novinárku, čo si myslíte o slovenskom bulvári? Aké máte s bulvárom skúsenosti ako verejne známa osoba?

Kvetka je lifestylová novinárka, prejavuje sa to len tým, že každému pripomína, o čom všetkom už napísala článok. Dôležitejšia je skôr jej vzťahová rovina. Žena, ktorá vychovávala bratove deti a teraz s nimi prežíva ich dospievanie a osamostatňovanie sa. A zrazu sa na scénu vracia ich biologická mama, a máme čo hrať!

X Náplňou hereckej činnosti v rámci televízneho či filmového projektu je poskytovanie rozhovorov a prezentácia v médiách. Herečka Zuzana Mauréry pre Denník N povedala, že bulvárnym médiám vďaka negatívnym skúsenostiam hneď zloží telefón. Vyskytli sa momenty, kedy ste oľutovali svoj výstup pre bulvár? Máte hranice, na čo ste ochotná odpovedať a neodpovedať?

Mám minimum dobrých skúseností. Vždy niekto niečo upraví. Asi aj preto svoje rozhovory preventívne nečítam. Čo sa týka bulváru, keď sa mi chce, odpoviem, a keď mi to príde úplne od veci alebo zbytočné, nechám to tak. A keď je už vonku nejaká hlúposť, nakoniec si vždy poviem: „a čo znamená toto vo vzťahu k večnosti?“ – napríklad.

X  Môžu sa diváci tešiť na ďalšiu sériu seriálu Mama na prenájom?

Áno, točíme druhú sériu.

X Budú v ďalšej sérii nové postavy, s ktorými sa ešte divák v aktuálnej nestretol? Prípadne, budú vzťahy postáv sofistikovanejšie?

Kto to zmeria? Záleží, čo ktorý divák ako odčíta. A nové postavy? Áno, viem zatiaľ o jednej, veľmi príjemnej posile, aktuality.sk

X x x

 Lidl vedie cenovú vojnu a sankcie na ropu strácajú na sile

 Poslancov čaká zrejme už len júnová schôdza. Potom sa vyberú na letné prázdniny. Náš parlament je unikát aj v tom, že v lete je prázdny a poslanci majú voľno. To nikde inde vo svete nie je bežné. Tentokrát to síce pre nich nebudú obyčajné prázdniny, keďže mnohí chcú o miesto v parlamente znovu zabojovať. Z parlamentných lavíc sa tak presúvajú na billboardy.

 Kam zmizli gumené medvedíky

Lidl zvádza cenovú vojnu so známou značkou Haribo. V ich predajniach po celej Európe tak z pultov miznú gumový medvedíci a ďalšie produkty Haribo. Diskontný predajca a výrobca cukroviniek prestali spolu obchodovať. Nemecký denník Wirtschafts Woche píše, že dôvodom je spor o ceny.

Výpadok produktov sa dotkne napríklad aj susedného Česka. Slovenský trh spory o ceny obídu. Hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Bezák pre denník Pravda hovorí, že predajní spoločnosti Lidl na Slovensku sa táto situácia nedotkne, nakoľko výrobky spoločnosti Haribo sa v ich ponuke nenachádzajú. „Naši zákazníci však majú na výber napríklad z mnohých výrobkov našich privátnych značiek,“ tvrdí pre Pravdu.

Takéto cenové vojny sú medzi výrobcami a reťazcami bežné. Vysoká inflácia však tieto vzťahy ešte viac vystupňovala. Výrobcovia sa na jednej strane snažia premietnuť zvýšené náklady do svojich produktov. Oprávnene im napríklad stúpli napríklad za energie či dopravu. Na druhej strane predajcovia musia čeliť tlaku zákazníkov, ktorí pozorne sledujú každé navýšenie ceny a obracajú každé euro v snahe ušetriť. Ešte väčšie boje o ceny zvádzal v apríli najväčší maloobchodný predajca v Nemecku, ktorou je spoločnosť Edeka. Diskont zmrazil objednávky pre zhruba 17 výrobcov.

Sankcie strácajú na sile

Keď začiatkom roka príjmy Ruska z predaja ropy prudko klesli, bol to jasný dôkaz toho, že sankcie západných krajín sú účinné. Potom však prišli dva jarné mesiace a príjmy z predaja ruskej ropy sa dostali na najvyššiu úroveň od novembra 2022. Európska únia zaviedla embargo na prepravu ruskej ropy tankermi koncom vlaňajška a najmocnejšie krajiny sveta uvalili vo februári cenový strop na ruskú ropu. Moskva však dokázala zvýšiť príjmy z exportu ropy aj napriek týmto krokom, ukazuje analýza fínskeho Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA).

Ropná vojna Západu proti Rusku tak začína strácať na sile. „EÚ si nesplnila svoj záväzok, že bude revidovať cenový strop každé dva mesiace, aby zabezpečila, že tento strop zostane nižší ako priemerná trhová cena,“ povedal analytik CREA a spoluautor správy Lauri Myllyvirta. To je podľa neho jasný dôkaz o tom, že politika cenového stropu prestáva fungovať.

Výsledkom je, že Moskve sa opäť zvyšujú daňové príjmy z predaja ropy. Po prepade na dno zo začiatku roka sa daňové príjmy Ruska z ťažby ropy vďaka zvýšenému predaju zotavujú. Hrozí tak, že Moskva bude mať ďalšie zdroje na financovanie svojej vojnovej mašinérie. Západ by tak mal opäť prevziať iniciatívu a znížiť strop na ropu bližšie k ruským výrobným nákladom. Tie sú podľa CREA na úrovni 15 dolárov za barel.

Verejné financie sa vymkli spod kontroly

Pandémia, ruská agresia na Ukrajine a energetická kríza. Ťažké roky sa podpisujú pod zlým stavom verejných financií. Situácia je podľa nového ministra financií Michala Horvátha alarmujúca a treba pripraviť plán, ako dať spoločné financie späť do dobrej kondície. Rozhodol sa preto nechať budúcej vláde viacero možností, ako ich ozdravovať. Šetriť sa dá na výdavkovej či príjmovej strane. V praxi to môže znamenať, že aparát štátnej správy bude štíhlejší alebo sa zvýšia dane. Možností je neúrekom. Bude až na budúcej vláde, ktoré opatrenia z menu si vyberú.

 „Pripravíme menu. Z toho si potom politici budú môcť vybrať. Tvorba rozpočtu je a musí byť demokratický proces. Občania prejavia svoju vôľu vo voľbách a politici, ktorí budú zvolení, si budú môcť rozpočet prispôsobiť. Je dôležité, aby rozpočet rešpektoval to, že potrebujeme ozdraviť verejné financie,“ tvrdí v rozhovore pre denník Pravda. Bude až na budúcej vláde, ktoré opatrenia z menu si vyberú.

Zároveň Horváth upozorňuje, že tatranský tiger stráca dych. Obyvateľstvo starne a zažívame odlev mozgov. Už ani pracovná sila nie je veľmi lacná. Tento súbor faktorov spôsobil, že stagnujeme. Model montážnej dielne sa vyčerpáva. Rast hospodárstva je dnes už len zlomkom toho, čo sme zažívali v najlepších rokoch ekonomického rozvoja. Ekonomiku potrebujeme znovu naštartovať. „Slovensko sa musí úplne zásadne zamyslieť nad tým, ako inovuje, ako organizuje školstvo, verejnú správu, ten zoznam by mohol byť dlhý. My ho iste za ten krátky čas, čo sme tu, nedokážeme vyriešiť, no skúsime niečo pripraviť pre budúce administratívy,“ vysvetľuje.

Nemecko spadlo do recesie, ukazuje graf týždňa

Najsilnejšia ekonomika Európskej únie sa prepadla do recesie. Ukazujú to údaje nemeckého štatistického úradu. Ide o technickú recesiu, ktorá nastáva po medzikvartálnom poklese hrubého domáceho produktu v dvoch štvrťrokoch po sebe. Na Nemeckej ekonomike je závislých mnoho slovenských firiem. Je to náš najväčší obchodný partner./agentury/

X X X

Vtáčiu chrípku hlásia po Liptove na ďalších miestach. Prenos je možný aj na ľudí

Pri pobreží Liptovskej Mary sa objavili štyri čajky, ktoré so sebou niesli nákazu vtáčej chrípky. Nie sú len štyri, vo vzduchu, či na zemi môže byť podľa odborníkov oveľa viac operencov, ktorých stav je vážny. Môže táto nákaza prejsť aj na človeka? Mohlo by to znamenať koniec letnej sezóny?

 Za posledné dni sa s nakazenými operencami roztrhlo vrece. Infikované miesta sú najmä tam, kde voľne žijú vtáky. Výskyt vírusu sa objavil na Oravskej priehrade, Liptovskej Mare a v bratislavských Rusovciach. Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) o tom informuje na svojom webe.

Veterinári potvrdili pred pár dňami vtáčiu chrípku na Oravskej priehrade na Vtáčom ostrove a Liptovskej Mare u čajok smejivých. V Rusovciach išlo o nakazeného rybára čierneho.

V apríli ŠVPS zaznamenala vírus u tých istých čajok na vodnej nádrži Sĺňava a Hrušovskej zdrži a taktiež u labuti veľkej na melioračnom kanáli pri Veľkých Kosihách. „Vo všetkých prípadoch išlo o vysokopatogénny kmeň vírusu vtáčej chrípky,“ skonštatovala veterinárna správa.

Ohniská vtáčej chrípky na farme Lúčny Dvor

Spolu zatiaľ v tomto roku potvrdili tri ohniská vtáčej chrípky u hydiny, jedno ohnisko u iných vtákov držaných v zajatí a 13 pozitívnych prípadov u voľne žijúcich vtákov.

Štyri mŕtve čajky

Veterinári potvrdili, že sa vyskytol vírus vtáčej chrípky pri vodnej hrádzi na Liptove. Boli to štyri mŕtve čajky. Štátna veterinárna a potravinová správa uviedla, že išlo o vysokopatogénny kmeň HPAI H5N1. Telá vtákov nali v mestskej časti Liptovského Mikuláška v Palúdzkej. Okolie nálezu veterinári označili ako infikované pásmo. Ohraničené tak sú v okruhu tri kilometre od miesta nákazy.

Boli vydané veterinárne opatrenia na kontrolu chorôb zvierat pre dotknuté obce, poľovné združenia a chovateľov hydiny a iných vtákov držaných v zajatí na zamedzenie šírenia tohto ochorenia v infikovanom pásme 3 kilometre od miesta nálezu.

Rozhovor s ministrom pôdohospodárstva a niekdajším dlhoročným šéfom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR)

Nakoľko je možný prenos aj na hydinu a iné vtáky držané v zajatí, chovatelia v infikovanom pásme boli informovaní cez mestské respektíve obecné úrady. Mesto Liptovský Mikuláš sa k situácii nevyjadrilo a presunulo nás na ŠVPS.

Ako sa chrániť pred vtáčou chrípkou?

Pri nájdení uhynutých vtákov – nedotýkať sa kadáveru a túto skutočnosť nahlásiť zodpovedným úradom alebo správcovi vodného toku. V prípade náhleho zvýšeného úhynu domácich vtákov kontaktovať príslušnú RVPS. Základným predpokladom je zabrániť priamemu, prípadne nepriamemu kontaktu domáceho vtáctva s voľne žijúcimi druhmi.

Nakazené vtáky sú všade

Avšak celkovo sa nejedná len o štyri čajky. Uhynutých vtákov je evidovaných viacero. Ako informuje pre Pravdu doktorka Barbora Pavlíková zo Štátnej veterinárnej správy z Odboru zdravia a ochrany zvierat ide častokrát aj o hromadné úhyny práve čajok a podobných vodných vtákov, ktoré v súčasnosti vykazujú vysokú mieru citlivosti na tento kmeň.

„Vírus sa neobjavil iba na Liptove, výskyt tohto kmeňa je zaznamenávaný aj na iných miestach Slovenska, v celej Európe, respektíve celosvetovo,“ uviedla Pavlíková. Primárne ako ďalej vysvetľuje ho šíria sťahovavé vtáky, najmä vodné druhy, ktoré sa zvyknú zdržiavať a hniezdiť pri vodných plochách (jazerá, štrkoviská, rybníky, rieky, pobrežné oblasti). Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa našli choré vtáky v okolí Liptovskej Mary.

Prenos je možný aj na ľudí

Vtáčia chrípka (aviárna influenza) je vysoko nákazlivá prenosná infekčná choroba predovšetkým vtákov, ktorá za určitých okolností môže byť prenosná aj na cicavce, upozorňuje Pavlíková. Ďalej podrobne vysvetľuje, že na infekciu vírusmi vysokopatogénnej (highly pathogenic) aviárnej influenzy (HPAI) sú vnímavé v podstate všetky druhy vtákov (domáce aj voľne žijúce). Táto miera vnímavosti a rozsah príznakov sa však líšia medzidruhovo.

Najcitlivejšie sú z tohto hľadiska z domácej hydiny kura domáca a morka. Vodná hydina je tiež veľmi vnímavá, to sú napríklad. kačice alebo husi. Ale všeobecne ako uvádza doktorka vykazuje oveľa slabšie príznaky, preto môže skryto vírus prenášať na iné vtáky. Z voľne žijúcich sú na súčasne kolujúci kmeň najcitlivejšie labute a momentálne aj čajky a iné príbuzné vtáky, ktoré zvyknú hniezdiť vo veľkých kolóniach a tento vírus spôsobuje masové úhyny a je tak veľkou hrozbou aj pre biodiverzitu.

„Vysokopatogénne kmene vtáčej chrípky H5 a H7 majú aj zoonotický potenciál,“ odborne popisuje doktorka. To v jednoduchosti znamená, že, existuje riziko prenosu na človeka. Za určitých podmienok sa teda môže na človeka preniesť aj vírus, ktorý sa vyskytol na Liptove. nakoľko sa jedná o vysokopatogénny kmeň vírusu H5N1 (HPAI H5N1).

Dnes je v Európe kolujúca vetva HPAI H5N1 – 2.3.4.4b, ktorá bola zaznamenaná prevažne u morských cicavcov, ktoré žijú v úzkom kontakte s voľne žijúcim vtáctvom, respektíve sa takýmto vtáctvom živia, tu ide napríklad o tulene, ale aj rôzne iné cicavce.

Hlavnými klinickými príznakmi sú strata plachosti, znížená aktivita a pokles až zastavenie príjmu krmiva. Objavujú sa i respiračné príznaky. Nakazené jedince masívne hynú. Pavčíková do budúcna predpokladá, že šírenie ochorenia ako aj výskytu úhynov u voľne žijúcich vtákov bude predovšetkým v okolí vodných plôch, pri ktorých sa zvykne zdržiavať a hniezdiť voľne žijúce vtáctvo./agentury/

X X X

Somálsko budúci rok zavedie priame všeobecné volebné právo

Somálska vláda a predstavitelia somálskych federálnych štátov v nedeľu oznámili, že pri regionálnych voľbách v júni 2024 bude zároveň zavedené aj priame všeobecné volebné právo.

Rozhodnutie zaviesť všeobecné volebné právo prišlo po tom, čo sa somálsky prezident Hasan Šajch Muhammad v marci zaviazal, že ukončí zložitý systém nepriameho hlasovania, ktorý v tejto africkej krajine platil od roku 1969. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Základným princípom je to, že voľby v Somálskej federatívnej republike musia byť pre obyvateľov príležitosťou na odovzdávanie hlasov demokraticky, a to formou jeden človek – jeden hlas,“ povedala vláda.

Nová reforma je zameraná na „podporenie politického systému zostaveného z viacerých strán“, ktorý by bol nezávislý a bez korupcie, dodala vláda.

Agentúra AFP pripomína, že Somálsko so 16 miliónmi obyvateľov je už roky sužované teroristickými útokmi a ďalšími násilnosťami, ako aj prírodnými katastrofami a dlhotrvajúcim suchom. V krajine sa od roku 1969 nekonali priame voľby a somálsku politiku odvtedy do veľkej miery ovplyvňovala klanová príslušnosť. Rivalitu medzi klanmi však v uplynulých rokoch využili militanti zo skupiny aš-Šabáb, ktorí sú napojení na al-Káidu, aktuality.sk

X X X

Vzdelávanie detí je ohrozené aj klímou, varuje UNESCO. Menštruujúce dievčatá sú nútené školu vynechať pre nedostupnosť čistej vody

Vysídlenie obyvateľstva nie je záležitosťou len rozvojových krajín, dotýka sa aj rodín Európy. Štúdia organizácie UNESCO informuje o priamom ohrození na vzdelaní detí a mládeže v rámci núteného pohybu ľudí na klimaticky zasiahnutom území.

Len v samotnom roku 2021 bolo vysídleného okolo 23,7 milióna ľudí v dôsledku prírodných katastrof. Tie sa podľa vedcov v priebehu posledných rokov zintenzívnili. Na vine sú časté klimatické zmeny, uvádza vo svojom úvode najnovšia štúdia organizácie UNESCO, ktorá sa zamerala prevažne na balkánsky región.

Z dôvodu zvýšených teplôt a častých období sucha je juhovýchodná Európa svedkom častých požiarov a povodní, ktoré spôsobujú čoraz väčšie vysídlenie obyvateľov.

Aby sme porozumeli následkom klimatických zmien v Európe, je dôležité poukázať na vnútroštátne problémy zasiahnutých krajín. Mnohé z balkánskych štátov sú neschopné prispôsobiť sa kritickým situáciám z dôvodu nízkej sociálno-ekonomickej úrovni, vysokej miery chudoby a nezamestnanosti.

Síce tieto bariéry v spoločnosti existujú aj mimo kontext klimatickej krízy, avšak zmeny klímy ich výrazne prehlbujú. Podobne tak drastické klimatické podmienky znehodnocujú aj právo na vzdelanie, ktorého stav je už v mnohých krajinách po pandémii covidu-19 oslabený.

Miestne školy sú totižto v prípade zvýšeného rizika povodní nútené výučbu zrušiť pre bezpečnosť ich študentov. Podobnú situáciu vykreslili aj nebezpečné dažde v Bosne a Hercegovine v roku 2021. Rieka Miljacka v meste Sarajevo zaplavila cesty a ulice, čím zablokovala mnohým študentom prístup ku školám, uvádza štúdia.

Školy zároveň slúžia v prípade prírodných katastrof a vysídlenia obyvateľov ako núdzové útočiská. Vzdelávací proces je tak prerušený.

Presídlená rómska komunita nezískava rovnocenné vzdelanie

Závažným problémom v Európe je aj menšinová otázka. Amnesty International dlhodobo vyzýva poslancov a poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky, aby problematiku segregácie rómskych detí a ich nedostatočný prístup k vzdelaniu definitívne vyriešili.

Kriticky hodnotia aj začleňovanie detí do kolektívu. Organizácia kritizuje vysoké číslo, až 88 % segregovaných rómskych detí. Tie sú vzdelávané výlučne iba s deťmi z rovnakej komunity, a to mnohokrát len v špeciálnych školách.

Balkánsky región vykazuje taktiež nepriaznivé podmienky. Slabé vzdelávanie a status chudoby tu má spojitosť práve s meniacou sa klímou.

Len v Srbsku tvoria Rómovia až 15 % z celkového počtu vnútorne presídlených ľudí. Dôvodom presídlenia sú povodne, požiare a pretrvávajúce suchá. Pre zlé podmienky bývania a nedostatok finančnej pomoci sú tak Rómovia mimoriadne zraniteľní voči klimatickým hrozbám. Podľa štúdie je ich šanca prispôsobiť sa minimálna, pomoc je nevyhnutná.

Svoju nízku účasť zaznamenávajú Rómovia aj v oblasti vzdelávania. Srbsko a Slovensko tak zdieľajú rovnaké problémy – rómska komunita čelí šíreniu nezmyselných stereotypov a diskriminácie, čím sú deti v mnohých prípadoch zaradené do špeciálnych škôl, a to aj napriek tomu, že špeciálnu starostlivosť v skutočnosti nepotrebujú.

Na Slovensku je do špeciálneho vzdelávania umiestnené každé piate dieťa, v Srbsku to je až 30 % detskej populácie, pričom reálne číslo tvorí len 6 %, uvádza štúdia dáta z medzinárodných zdrojov. To všetko súvisí aj s klimatickými zmenami, ktoré pravidelne presídľujú menšinové obyvateľstvo a znemožňujú prístup ku kvalitnému a rovnocennému vzdelávaniu.

Klíma ohrozuje vzťah žien k ich menštruácii

Osobitným typom ohrozených obyvateľov sú dievčatá a ženy, ktoré sú v balkánskom regióne častým terčom obchodníkov s ľuďmi na účely sexuálneho a pracovného vykorisťovania, informuje UNESCO.

To, samozrejme, nie je jediným následkom ich vysídlenia. Vzdelávanie dievčat mnohokrát záleží od samotnej miery menštruačnej chudoby v ich krajine.

Približne 500 miliónov žien a dievčat na celom svete má skúsenosť s menštruačnou neistotou. Hlavným dôvodom je pretrvávajúca spoločenská stigma, no svojím podielom prispieva k problému aj meniaca sa klíma, uvádza vedecký článok z roku 2022.

Doposiaľ sa termín menštruačná chudoba spája predovšetkým s krajinami nízkeho a stredného príjmu, v ktorých majú ženy a dievčatá slabý až nulový prístup k adekvátnej hygiene a menštruačným pomôckam.

Podľa vedeckých pracovníkov sa skúmané rodiny v komunite Kandiga v africkom štáte Ghana často presúvajú za lepšími životnými podmienkami do rozvinutých mestských oblastí. Ak ale niekto z rodiny predsa len zostane na vidieku, čo zväčša bývajú práve ženy a dievčatá, ich zdravie je ohrozené nedostatkom vody. Dostupnosť vody závisí od klimatického prostredia.

Ženy a dievčatá sú nútené chodiť peši niekoľko kilometrov denne, aby sa počas obdobia menštruácie dostali k čistej vode. Tým sa navyšuje nielen riziko vážnych zdravotných problémov, ale aj priameho ohrozenia na živote v rámci sexuálneho násilia počas ich dlhej cesty tam aj naspäť domov, uvádzajú odborníci.

Pre problémy s menštruáciou klesá aj úroveň vzdelania. Mladé študentky schválne vynechávajú školskú dochádzku, pretože nemajú počas svojej menštruácie prístup k postačujúcemu množstvu hygienických potrieb a čistej vode.

Organizácia UNICEF upresňuje, že sa mnohé dievčatá po celom svete obávajú počas menštruácie chodiť do školy, a to buď z obavy, že prekrvácajú cez oblečenie, alebo z dôvodu bolestí a kŕčov. V obidvoch prípadoch sa situácia zhoršuje, ak si menštruujúce dievčatá pre seba nedokážu zabezpečiť potrebné pomôcky či lieky.

Ženská časť populácie v rozvojových krajinách a ich právo na vzdelanie je tak počas klimatickej krízy v omnoho väčšom ohrození. Hygienu im komplikuje nielen nedostupnosť vody, ale aj malé finančné zabezpečenie. Menštruačné potreby si nemôžu dovoliť, a tak sa radšej rozhodnú zostať doma.

Bez vzdelania sa klimatická kríza nevyrieši

Doma zostáva široká skupina detí, nielen dievčatá. Tie sú nútené prerušiť štúdium kvôli práci, aby dokázali rodičom pomôcť v náročnej finančnej situácii. Iné deti sa so svojimi rodičmi často sťahujú za lepším živobytím pre zhoršené ekonomické dôvody v dôsledku klímy. Súvislé vzdelávanie je tak prerušené.

Dôsledné dodržiavanie práva na vzdelanie u detí je jedným z nástrojov, ako bojovať proti samotnej klimatickej kríze. Vyššia úroveň vzdelania pomáha zvýšiť povedomie o environmentálnych problémoch a vytvára novej generácii priestor, aby sa aktívnejšie angažovala v oblasti dlhodobej udržateľnosti.

K tomuto bodu sa zaviazala aj Organizácia Spojených národov, ktorá ho v roku 2015 zadefinovala ako jeden z kľúčových sedemnástich cieľov udržateľného rozvoja do roku 2030.

Klimatické zmeny nie sú priamo uvádzané ako ničiteľ detskej vzdelanosti, no sú rozhodne ich faktorom, ktorý môže úroveň vzdelania viditeľne znižovať.

Negatívny vplyv klímy v školskom prostredí je už dnes vo viacerých krajinách citeľný: školy sú vytopené alebo zriadené ako krízové centrum, účasť na výučbe klesá aj zo zdravotných dôvodov žiakov a obyvateľstvo postihnuté katastrofami sa neustále pohybuje proti svojej vôli.

UNESCO vo svojej štúdii odporúča intenzívnejšiu podporu vo forme medzinárodných fondov, vytvorenie opatrení brániacich predčasnému ukončeniu školskej dochádzky, ale aj poskytnutie dodatočného tréningu pre pedagógov. A to všetko so zreteľom na zhoršujúcu sa klímu, aktuality.sk

X X X

Herec Dano Heriban odišiel tak priskoro. Najsilnejšie slová do neba mu venovala jeho najbližšia…

Daniel Heriban zomrel ako 43-ročný, zostali po ňom 3 synovia a manželka Kamila. Práve na tejto fotografii ich zvečnil jeden z ich synov,

Posledné dva dni pociťoval bolesti a príznaky, ktoré napokon viedli k tomu najhoršiemu. Je však najvyšší čas uzavrieť špekulácie, ktoré dostali za posledné dni priestor. Dôvod úmrtia známeho herca je už známy. Je dôležité o tom hovoriť, ak by bola aspoň malá šanca, že by sa dalo podobným nešťastiam predísť. Nie vždy je to však možné…

Nečakaný odchod doma

Tento týždeň sa u nás nesie aj v znamení straty mladého života, známeho a obľúbeného herca i hudobníka, ktorý zomrel ešte len ako 43-ročný. Do neba totiž celkom nečakane odišiel herec Daniel Heriban. Zostali tu po ňom tri malé deti, synovia a manželka Kamila.

Za dramatických okoloností zomrel v stredu ráno vo svojom dome vo Svätom Juri. Prvotné informácie hovorili o tom, že mal bolesti chrbta, až také silné, že k nemu bola privolaná v ranných hodinách záchranka, no hercovi zlyhalo srdce a už ho nedokázali oživiť.

Od tej chvíle sa rozprúdili naozaj živé a rôzne debaty o tom, čo sa mu stalo, zaručených informácií bolo veľa a nie všetky stáli na podložených informáciách. Hoci to obľúbenému hercovi už život nevráti, vedieť prečo zomrel chcel azda každý, aj preto, že sa zdalo neuveriteľné, že hľadal pomoc u lekárov v nemocnici deň pred svojou smrťou.

Z Prahy rovno do nemocnice

Dnes sú už výsledky pitvy Daniela Heribana známe. Prinieslo ich SME.sk a podľa ich informácií bola príčinou úmrtia akútna disekcia aorty. Je to náhle natrhnutie hlavnej tepny ľudského tela – tej, ktorá vychádza zo srdca a zásobuje celý organizmus krvou. Jej typickým symptómom je náhle vzniknutá bolesť na hrudníku, ktorá sa vyskytuje u viac ako 85% pacientov a ide o akútny a životu nebezpečný stav, ktorý je aj podľa odborníkov nutné dať už pri prvých príznakoch radšej skontrolovať lekárom a vylúčiť, ako prísť neskoro. Najčastejšou príčinou disekcie aorty je oslabenie aortálnej steny, ku ktorému dochádza síce zriedkavo, ale predsa. Postihuje väčšinou starších mužov a dôjsť k nej môže z mnohých rôznych dôvodov, aj po úraze, kedy je príčinou poškodenie vnútornej steny aorty silným nárazom.

Daniel Heriban si vo svoje posledné dva dni musel prežiť náročné chvíle, o to smutnejší je ten koniec. Prvé príznaky, silné bolesti chrbta, mal podľa portálu Nový Čas pocítiť už v pondelok v Prahe, kde bol pracovne na skúške. Potom sa počas noci vracal domov s kolegom, ktorý ho však pre jeho zhoršený zdravotný stav viezol rovno na nemocnice. Ani tam nestihli prísť, musel tesne pred cieľom zavolať záchranku a Daniel sa dostal na urgent a na vyšetrenia. Je ťažké dnes bez informácií premýšľať a špekulovať, prečo ho poslali domov a nehospitalizovali, ale naozaj sa tak stalo. Herca prepustili, vrátil sa domov a dnes už všetci vieme, že sa jeho stav v noci zhoršil natoľko, že ráno napriek snahe záchranárov, jeho srdce zlyhalo a on zomrel.

Vzhľadom na zverejnené okolnosti, jeho odchod a postup lekárov možno preverí Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý o tom podľa SME.sk uvažuje, a to napriek tomu, že nikto nepodal podnet, ale z vlastného rozhodnutia.

Slová do neba dostal od mnohých, no jedno bolo naozaj špeciálne…Zdroj: Televízia Markíza

Najkrajšie vyznanie do neba

Rozlúčka so zosnulým hercom Danom Heribanom sa bude konať 30. mája o 11. hodine v novej budove SND, na jej priebehu sa podieľala aj rodina. Mnohí jeho kolegovia ešte ani dnes nemajú slová na to, že odišiel tak skoro. Chýbať bude samozrejme najmä svojej rodine, no krásnych slov a vyznaní „tam do neba“ sa dočkal naozaj mnohých od známych i neznámych ľudí, ktorí boli jeho fanúšikmi.

Medzi najkrajšie a aj najosobnejšie však patrilo vyjadrenie jeho blízkej priateľky a azda najbližšej kolegyne, Petry Polnišovej, ktorá pridala nádhernú spoločnú fotografiu a k nej slová:

„Takto si Ťa budem pamatať moj milý. Žiadne slová Ťa nenahradia Brmbi. Ostáva prázdno. Boli sme si vzácni a blízki. Ďakujem za deň , keď som Ťa spoznala.Tvoj smiech, ľudskosť a talent. Nechápem. Neviem si predstaviť že už mi nezavoláš a nepovieš mi Petruška. Odpočívaj v pokoji moj zlatyk. Modlím sa za Kamilku a za Tvoju rodinu, aby mali silu zvládnuť túto bolesť.“ , aktuality.sk

X X X

Veľká cena Monaka: Nepribrdzil ho ani dážď. Max Verstappen deklasoval konkurenciu

 Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Monaka, šiestych pretekoch seriálu MS F1 a zvýšil svoj náskok na čele priebežného poradia. Druhý prišiel do cieľa Španiel Fernando Alonso z Aston Martinu, tretí finišoval Francúz Esteban Ocon z Alpine.

 Verstappen triumfoval spôsobom štart – cieľ, keď vyťažil zo svojej pole position. Stupne víťazov kopírovali výsledky kvalifikácie, Ocon obsadil tretíkrát v kariére pódiovú priečku. Pre 25-ročného Verstappena to bolo štvrté víťazstvo v sezóne a 39. v kariére.

Výrazne ním navýšil náskok na čele priebežného poradia pred tímovým kolegom Sergiom Perezom, ktorý v Monaku obsadil nebodovanú priečku v druhej desiatke. Ich tím Red Bull je naďalej na čele Pohára konštruktérov. Výbornú formu v sezóne 2023 potvrdil druhým miestom Alonso, ktorý predtým štyrikrát obsadil tretiu priečku.

Víťaz kvalifikácie Verstappen si na štarte postrážil prvé miesto a pred druhým Alonsom a tretím Oconom nezaváhal. Do boxov takmer okamžite zašiel Verstappenov tímový kolega Perez, ktorý štartoval z 20. miesta. Verstappen si na úzkej trati Monte Carla pomerne rýchlo vytvoril dvojsekundový náskok na Alonsa a bez problémov sa držal na čele. V 11. kole sa Sainz pokúsil zaútočiť na Ocona, no po kontakte si poškodil predné krídlo.

Pozície pretekárov boli dlho stabilizované bez náznakov predbiehacích manévrov. V 35. kole vrazil Perez do Magnussena a doplatil na to zničeným predným krídlom. Náskok Verstappena na Alonsa naďalej rástol a tretiu priečku si držal Ocon.

Zápletku pretekov pridal dážď, ktorý sa zintenzívnil od 53. kola. Pretekári po viacerých problémoch s udržaním monopostu na trati siahli k výmenám pneumatík, pričom zvolili najmä zelené zmesi do prechodných podmienok.

Alonso najskôr prekvapujúco zvolil pneumatiky do sucha, no tie na viacerých príliš mokrých úsekoch trate nefungovali a následne znovu prezul. Vďaka výraznému náskoku nedoplatil na dve zastávky v krátkom slede a zaradil sa za Verstappena.

Za stabilizovanou trojicou sa zoradili Mercedesy Hamiltona a Russella, no ten dostal 5-sekundovú penalizáciu za nebezpečný výjazd z boxov. Trestu sa nevyhol ani Hülkenberg, ktorý pôvodnú penalizáciu neabsolvoval správne a dostal ďalšiu. Po 57. kole odstúpil Stroll, ktorý na mokrej trati vrazil do bariéry. Viac šťastia mal Cunoda, ktorý tiež neudržal monopost na trati a skončil vo výbehovej zóne.

Pretekári si svoje pozície do konca pretekov postrážili, nepokúšali sa o riskantné manévre a Verstappen napokon triumfoval s vyše 27-sekundovým náskokom.

Nasledujúce preteky F1 sú na programe už o týždeň 4. júna, keď sa na okruhu v Barcelone uskutoční Veľká cena Španielska. V kalendári sezóny 2023 pôvodne figurovalo 23 pretekov, no pre zaplavený región z nich vypadla VC Emilia Romagna v Taliansku, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.