Portugalsko, politici, světový tisk proti Fialovi. Odstranit Gen. stávkou, firem, škol, nemocnic, venkova, jako Havel. Žantovský do čela, jako dříve

 Na miliardové škody, které páchá v ČR Fiala a spol. se už nemohou dívat politici a odborníci médií v Evropě i ve světě. Volají po odstranění Fialy, Válka a dalších neschopných poskoků, kteří nic neumějí, ale drží se tam jen kvůli milionům, které jim zajistil Fiala. Katastrofa je v nemocnicích i v Poliklinikách, protože nejsou potřebné léky. Lékaři neoperují, protože nemocnice jsou přeplněné pacienty a chybějí lékaři, sestry, další personál.

Polovina národa je bez zubů, protože lidé na léčení a nové zuby nemají sto nebo dvě stě tisíc. Nápravu nedělá Válek, ani Fiala. Oba a mnozí další tam vůbec neměli být. Experti volají po vládě odborníků, jako v SR. Konečně by se měl probudit exkomunista Pavel, který jako voják od malička měl nejlepší péči od dr. Husáka a spol. Teď je kapitalismus a je to stokrát horší. Fiala a spol. dokonce důchodcům sebral pár korun a sami Fialovi politici dostali tisíce a miliony. 

X X X

VYDAVATELÉ  PORTUGALSKA  A  DALŠÍCH  ZEMÍ  EVROPY  A  SVĚTA  VOLAJÍ  PO  LEVNÉM  TISKU  V  ČR

FIALA  LEVNÝ  TISK  ODMÍTÁ,  ABY  LIDÉ  NEBYLI  SPRAVEDLIVĚ  O UDÁLOSTECH  V  ČR  I  VE  SVĚTĚ  INFORMOVÁNI

  Vydavatelé Portugalska usilují za levný tisk ČR

 Portugalská vydavatelská asociace (API) se obrátila otevřeným dopisem na vládu ČR s žádostí o přehodnocení záměru zvýšit DPH pro noviny

 Portugalská asociace vydavatelů novin (API – Associacao Portuguesa de Imprensa) se vydala ve stopách ostatních evropských a světových asociací. Ve svém otevřeném dopise považuje návrh vlády ČR z celé řady důvodů za zavádějící a v rozporu se současným trendem a vývojem ve ostatních členských státech Evropské unie.

Portugalská vláda pomáhá vydavatelům tiskových publikací v době, kdy tito čelí více než dvojnásobnému nárůstu cen tiskového papíru a dalšímu růstu výrobních nákladů a dalších cen vstupů. V době, kdy jsou dezinformace obrovským problémem, kterému demokracie čelí, jsou tiskové publikace tím, co by mohlo hrát důležitou roli v boji proti nim.

„Proto se ptáme, zda by měla přijímat Česká republika tyto nové zvýšené sazby DPH, když vidíme, že v celé EU členské státy uplatňují 0 % nebo 5 % sazby DPH na tiskové publikace, aby udržely tento demokratický pilíř při životě? My si to tedy nemyslíme.“ uvedl předseda představenstva API pan João Palmeiro.

X X X

Portugalští vydavatelé tisku vyzývají českou vládu, aby upustila od zvyšování sazeb DPH u tiskových publikací Portugalská asociace vydavatelů novin (API), která zastupuje portugalské vydavatele tisku, by ráda vyjádřila znepokojení nad zprávou, že vláda České republiky hodlá v rámci opatření ke zlepšení státních financí zvýšit sazbu DPH na prodej tisku ze současné sazby 10 % na 21 % pro deníky a 12 % pro časopisy. Zároveň však chce vláda snížit sazbu DPH na prodej knih na 0 %. Portugalská asociace vydavatelů novin se vydala ve stopách ostatních evropských a světových asociací a považuje návrh vlády ČR z celé řady důvodů za zavádějící a v rozporu se současným trendem a vývojem ve ostatních členských státech Evropské unie. Více než dvojnásobné zvýšení sazby DPH u novin povede k výraznému zvýšení jejich ceny a jednoznačně povede ke snížení dostupnosti novin a časopisů pro občany České republiky. Domníváme se, že finanční přínos tohoto zvýšení sazeb v případě prodeje periodického tisku by byl pro státní rozpočet nepatrný.

Stejně tak bychom rádi upozornili na to, že zvýšení ceny tisku se nevyhnutelně negativně projeví na tržbách, tedy v konečném důsledku se sníží daňové příjmy pro stát. Jak uznala místopředsedkyně Evropské komise Jourová, legálně fungující legitimní tiskové publikace distribuované na papíře nebo v online prostředí jsou jedním z klíčových důvěryhodných zdrojů informací pro občany, aby mohli čelit šíření omylů a dezinformací. Skutečnost, že by česká vláda zvažovala zavedení takového opatření v této zcela kritické době pro evropská média, by vyslala pochybný signál napříč celou EU.

Portugalsko v současné době uplatňuje supersníženou sazbu DPH a většina členských států EU v současnosti také uplatňuje snížené, supersnížené nebo nulové sazby DPH na noviny a časopisy, a to z toho důvodu, že poskytují občanům základní hodnotu v oblasti vzdělání, kulturní diversity, plurality médií, demokratické participace a identity země. Mnoho členských států se přitom rozhodlo využít flexibilitu nabízenou evropskými pravidly DPH pro velmi snížené nebo supersnížené sazby DPH u tiskových publikací, ať už online nebo offline, noviny, deníky nebo časopisy.

Navíc, v tuto chvíli chce portugalská vláda pomoci tisku v době, kdy čelí více než dvojnásobnému nárůstu cen tiskového papíru a dalšímu růstu výrobních nákladů a dalších cen vstupů. V době, kdy jsou dezinformace obrovským problémem, kterému demokracie čelí, jsou tiskové publikace tím, co by mohlo hrát důležitou roli v boji proti nim. Proto se ptáme, zda by měla přijímat Česká republika tyto nové sazby, když vidíme, že v celé EU členské státy uplatňují 0 % nebo 5 % sazby DPH na tiskové publikace, aby udržely tento demokratický pilíř při životě?

My si to tedy nemyslíme. Za problematické považujeme i dělení tisku na noviny a časopisy z hlediska sazby DPH, protože takové rozdělení nemá v zemích EU obdoby a jde proti současným trendům, kdy se noviny a časopisy stále více prolínají na trhu tištěných a digitálních médií. Z výše uvedených důvodů důrazně vyzýváme českou vládu, aby podporovala vydavatele tisku ve vynakládání jejich vysokých investic do rozmanitého a kvalitního obsahu, který přispívá k větší vzdělanosti a podporuje informované názory a větší zapojení do demokratické diskuse.

Vyzýváme vládu České republiky, aby přehodnotila svůj plán na zvýšení sazeb DPH u novin a časopisů. Pokud situace v ČR vyžaduje změny sazeb DPH, považujeme za jediné vhodné řešení přeřazení novin a časopisů do stejné skupiny jako knihy, tedy do nulové sazby DPH. João Palmeiro (Předseda) Lisabon, 29. května 2023

X X X

FIALA  OBELHAL  NÁROD  ČR,  HROBAŘ  LIDÍ,  FIREM

LID,  POLITICI,  ODBORNÍCI  VOLAJÍ  PO  JEHO  DEMISI

GEN  PAVEL  SE  DUŠOVAL,  ŽE  NEKANDIDUJE  S  PODPOROU  FIALY,  ALE  TEĎ  OD  JEHO  ODVOLÁNÍ  DÁVÁ  RUCE  PRYČ

Fiala obelhal národ, měl by podat demisi, vyzývá poslankyně Maříková

Premiér Petr Fiala (ODS) obelhal nejen své voliče, ale celý národ, řekla poslankyně Karla Maříková (SPD) v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Podle ní by vláda měla podat demisi a občany znovu požádat o důvěru. Poslanec ODS Jan Bureš její slova odmítl a opozičním stranám vytkl, že nepřišly s alternativními návrhy.

 „Nesouhlasíme třeba se zvyšováním daní. Byl to právě premiér Fiala, který před volbami tvrdil, že jeho vláda nebude zvyšovat daně. A tady vidíme krásnou ukázku toho, jak obelhali nejen své voliče, ale celý národ. Měli by podat demisi a v nových volbách znovu požádat občany České republiky o důvěru,“ uvedla Maříková. Zopakovala, že se nedá předpokládat, že by SPD zvedla ruku pro celý konsolidační balíček.

 S tím ale nesouhlasí poslanec Jan Bureš (ODS). Na otázku, jestli se má vláda za něco omlouvat, odpověděl stroze: „Ne.“ Zdůraznil, že konsolidační balíček byl kompromis, který nebyl nijak jednoduchý k vyjednávání. Pokud by pozměňovacích návrhů bylo příliš, mohlo by se podle něj stát, že se neschválí nic.

Bureš zároveň kritizoval opoziční strany kvůli tomu, že nepřišly s vlastními návrhy. „Ani od hnutí SPD, ale co je mnohem tragičtější, ani od hnutí ANO jsem neslyšel žádné alternativní návrhy. Rádi bychom si je vyslechli a debatovali o nich, ale od opozice jsem neslyšel ani jeden návrh, jak to udělat jinak, abychom dosáhli nejméně stejného efektu,“ popsal Bureš.

X X X

RUSKO  SLAVIT  DEN  VÍTĚZSTVÍ  NAD  JAPONSKEM

 Rusko chce slavit den vítězství nad Japonskem

Poslanci ruské Státní dumy přijali v prvním čtení návrh zákona o přejmenování 3. září na Den vítězství nad militaristickým Japonskem a konce druhé světové války. Návrh odůvodňují nepřátelským chováním Japonska vůči Rusku v souvislosti s válkou na Ukrajině. Mezi Japonskem a Ruskem panují dlouhodobě silně napjaté vztahy.

 „Se zahájením speciální vojenské operace na Ukrajině rozpoutalo Tokio v koordinaci s kolektivním Západem nepřátelskou kampaň proti naší zemi, bezprecedentní pro moderní rusko-japonské vztahy,“ uvádí oficiální tisková agentura Dumy ve vysvětlivce k návrhu zákona. Vyjmenovává, že Japonsko zavedlo tvrdé sankce vůči Rusku a zablokovalo jenové účty Centrální banky Ruské federace.

„Tato iniciativa je extrémně důležitá pro ochranu územní integrity Ruska na Dálném východě,“ zaznělo při projednávání návrhu. Cílem má být též zajištění úcty k sovětským veteránům, obnova historické spravedlnosti a vzdělání mladší generace v lásce k vlasti. „Ať žije vítězství nad Japonskem,“ prohlásil jeden z poslanců, přičemž si vysloužil bouřlivý potlesk.

 „Rusko potřebuje alespoň nějaké vítězství,“ okomentovala jednání ruských poslanců opoziční běloruská mediální platforma Nexta. „Rusové oslavují americké vítězství nad Japonskem. Nic nového.“

V roce 2020 navrhla označit 3. září za Den vítězství nad Japonskem komunistická strana. Tehdy zákonodárci hlasovali proti. Neúspěšně dopadla i podobná iniciativa poslanců za vládní stranu Jednotné Rusko. Proti byl obranný výbor Dumy i vláda. „Tvůrci návrhu zákona neberou v úvahu, že řečený akt náleží mnoha mocnostem,“ uvedla vláda.

Dlouhodobě napjaté vztahy

Japonsko je jedním z největších asijských podporovatelů Ukrajiny. Za Kyjev se postavilo okamžitě po zahájení ruské invaze a uvalilo na Rusko sankce. Ty dále rozšířilo po posledním summitu G7, jež se konal předminulý víkend v Hirošimě.

Válka na Ukrajině prohloubila dlouhotrvající napětí mezi Japonskem a Ruskem a oživilo¨a letitý územní spor. Japonsko prohlásilo, že ruská agrese je z hlediska mezinárodního práva stejně nelegální jako okupace Jižních Kuril. Tedy čtveřice ostrovů, které Sovětský svaz anektoval tři dny po japonské kapitulaci na konci druhé světové války. Kyjev Tokio v jeho nároku podpořil. Napětí brání i oficiálnímu podpisu deklarace o ukončení válečného stavu mezi Japonskem a Ruskem.

Druhá světová válka skončila 2. září 1945 oficiálním japonským podepsáním kapitulace na palubě americké lodi USS Missouri. Japonský císař Hirohito vyhlásil kapitulaci již 15. srpna, několik dní poté, co sovětský lídr Josif Stalin po dlouhém naléhání Spojenců 8. srpna porušil sovětsko-japonský pakt o neútočení. Podle některých historiků byl právě tento krok důležitější pro japonskou porážku než shození dvou amerických jaderných bomb na japonská města Hirošima a Nagasaki. Pro Japonsko bylo připojení SSSR k válce v Pacifiku „naprostý šok“, uvedl Takuma Melber z Centra pro transkulturní studia Univerzity v Heidelbergu.

SSSR se vpádem do japonského loutkového státu Mandžukuo v Číně v zásadě Japonsku mstilo za jednu z nejvíce ponižujících vojenských porážek Ruska v dějinách. Během rusko-japonské války z let 1904-1905 si ruská armáda vysloužila pověst tak neschopné organizace, že o ní mezi Japonci koloval následující vtip: „Za zabití ruského kapitána je odměna tisíc jenů. Za zabití majora pět set. Za zabití generála deset let vězení a za zabití nejvyššího velitele (Alexeje Nikolajeviče) Kuropatkina smrt zastřelením.“

Sovětský svaz vyhlásil 3. září jako den vítězství nad Japonskem v roce 1945 a přidal jej na seznam veřejných dnů volna. V roce 1947 ho ale z seznamu odebral, na svátek se prakticky zapomnělo.

Rusko po rozpadu SSSR považovalo za oficiální konec druhé světové války stejně jako Západ 2. září. V roce 2020 ale datum změnilo na 3. září. Komentátoři krok vnímali jako zjevnou snahu ruského prezidenta Vladimira Putina obnovit stalinistickou imperialistickou tradici. Rusko se tím odvrátilo od Západu a přiblížilo k Číně, která též slaví konec druhé světové války 3. září.

X X X

Polsko chce vyšetřit vliv Ruska v zemi, opozice je proti

Polský prezident Andrzej Duda oznámil, že podepíše zákon o zřízení komise pro posouzení vlivů Ruska v Polsku v letech 2007 až 2022. Opozice však zákon označuje za hon na čarodějnice proti oponentům národně-konzervativní vlády. A to v době, kdy zemi čekají parlamentní volby. Duda nicméně zákon pošle ústavnímu soudu, aby zhodnotil části, jež budí pochybnosti.

 „Rusko, ruské vedení, se mnoho let různými způsoby snažilo ovlivňovat politiku různých zemí, snažilo se, aby na něm byly závislé,“ řekl Duda. „Ať lidé, kteří se rozhodli být součástí veřejného života, najdou odvahu postavit se před komisi a říct, jakou roli v těch letech odehrávali, o co jim šlo,“ uvedl také.

Prezident se obrátil na premiéra Mateusze Morawieckého, aby možné vytvoření podobné komise na úrovni celé EU probral se svými partnery z dalších zemí sedmadvacítky na unijním summitu.

Vládnoucí nacionalistická strana Právo a spravedlnost (PiS) říká, že liberální opoziční Občanská platforma (PO) dovolila, aby se Polsko stalo nebezpečně závislým na ruských fosilních palivech v době vlády PO v letech 2007 až 2015. To podle PiS vyvolává otázky, jestli byli členové PO pod nadvládou Moskvy.

Lex Tusk, putináda, tvrdí odpůrci

Občanská platforma tuto kritiku odmítá a opozice zákon překřtila na „Lex Tusk“ s využitím latinského termínu pro „zákon“. Podle nich je cílem zákona odstavit předsedu PO a bývalého premiéra Donalda Tuska z politické scény před parlamentními volbami plánovanými na letošní podzim.

Poslanec PO Marciń Kierwiński v televizi TVN24 řekl, že Dudovo rozhodnutí „je zbabělé a ukazuje, že Polsko nemá prezidenta, ale vykonavatele příkazů (šéfa PiS) Jaroslawa Kaczyńského“.

Tusk zareagoval tím, že prezidenta na 4. června pozval na „společenské konzultace“ v podobě opoziční demonstrace, kterou svolal do Varšavy na výročí prvních polosvobodných voleb z roku 1989. „Bude nás dobře slyšet a vidět z oken vašeho paláce. Přijdete?“ napsal na Twitteru. Další z opozičních předáků, Szymon Holownia, který vede hnutí Polsko 2050 a který si dosud udržoval od Tuska odstup, před novináři ohlásil účast na Tuskem svolané demonstraci a vyzval k účasti i další Poláky.

„Varšavský pochod 4. června už není jen a výlučně demonstrací jedné politické strany. Dnes je ve hře už národní bezpečnost, a je to tedy demonstrace, která jasně dá najevo, že musíme v Polsku zastavit kandidáty na diktátory, na ty, kteří nám chtějí vzít demokracii,“ zdůraznil podle televize TVN 24.

Komise by měla mít pravomoc zakázat lidem, u nichž se zjistí, že jednali pod ruským vlivem, na deset let získat bezpečnostní prověrku nebo pracovat ve funkcích, kde jsou odpovědní za veřejné prostředky, čímž by je fakticky diskvalifikovala z veřejných funkcí. Její členy má vybírat parlament, v němž má PiS a jeho slabší spojenec většinu.

Polský ombudsman Marcin Wioncek už dříve řekl, že zákon je protiústavní, protože by komise, tedy orgán veřejné správy, vykonávala funkce, které by měly být vyhrazeny soudům. Ústavní experti podle nezávislých médií varovali, že proti rozhodnutí komise fakticky nebude možné se odvolat k soudu. Duda však nyní také podle médií řekl, že po podpisu pošle zákon ústavnímu soudu, aby zhodnotil ty jeho části, které budí pochybnosti.

„Duda podepsal zákon odporující ústavě, který má vyřadit z politiky hlavního protivníka vládnoucí strany,“ napsala novinářka týdeníku Newsweek Renata Grochalová. „Čistá putináda,“ dodala v narážce na praktiky, které jsou běžné v Rusku za vlády prezidenta Vladimira Putina. Soudce Bartlomiej Przymusiński ze soudcovského sdružení Iustitia podotkl, že „komise je zároveň žalobcem i soudcem, to bude výsměch vysvětlování čehokoliv“.

Někdejší disident vězněný za komunismu, nyní šéfredaktor listu Gazeta Wyborcza Adam Michnik přirovnal „lex Tusk“ k nacistickým norimberským zákonům, vylučujícím ze společnosti Židy, a k začátku politických procesů v Sovětském svazu. „Když zavedli norimberské zákony, mnozí pozorovatelé se to pokoušeli zlehčovat. A první stalinské politické procesy také hodně lidí bagatelizovalo jako interní záležitost bolševiků,“ připomněl. „Každý z nás si musí sám sobě v duchu říct, že je povinen postavit se proti této noční můře, směsce fašismu s bolševismem,“ apeloval na webu deníku.

Kritici z řad domácí opozice i mezinárodních organizací dlouhodobě vytýkají vládě Práva a spravedlnosti, že od svého nástupu k moci v roce 2015 narušuje v zemi principy demokracie a právního státu. Varšava kvůli tomu vede spory s Evropskou komisí.

X X X

ERDOGAN  V  NĚMECKU  VĚTŠÍ  PODPORU  NEŽ  V  TURECKU,  JE  85  MILIONŮ  LIDÍ

 Turecký prezident má v Německu větší podporu než doma

To, že se zvovuzvolený turecký prezident Recep Tayyip Erdogan těší větší podpoře v Německu než na domácí půdě, se už za poslední roky stalo tradicí. I tentokrát z plakátů v ulicích německých měst týdny před volbami shlížela Erdoganova tvář a v neděli jeho příznivci, oslavující vítězství, blokovali auty silnice německých měst. Proč je tam tak oblíbený?

 Většina Turků žijících v Německu hlasuje pro nyní opět znovuzvoleného prezidenta Erdogana pravidelně. To se nezměnilo ani ve druhém kole posledních prezidentských voleb. Podle provládní turecké tiskové agentury Anadolu turecký prezident v Německu získal po sečtení téměř všech okrsků 67 procent hlasů – o patnáct procentních bodů více než v Turecku.

Erdoganův výsledek mezi tureckými voliči v Německu tak byl opět výrazně lepší než ten celkový. Také v prvním kole hlasování před čtrnácti dny získal Erdogan mezi německými Turky 65,5 procenta hlasů. Podobný výsledek měl i ve volbách v roce 2018 se ziskem 64,8 procenta.

Výjimkou z tohoto trendu je jen Berlín, kde žije největší turecká menšina. Tamních sto tisíc oprávněných voličů podle berlínské regionální stanice RBB hlasovalo téměř přesně napůl: Erdogan měl podporu u 50 procent voličů, jeho vyzyvatel Kemal Kilicdaroglu získal sympatie 49 procent z nich. Celkem je v Německu oprávněno volit přibližně 1,5 milionu německých Turků.

Konzervativní zázemí a diskriminace

Velkou přízeň, které se Erdogan mezi německými Turky těší, lze podle odborníků vysvětlit sociální skladbou jeho voličů. Většina tureckých imigrantů první generace, kteří se do Německa v polovině minulého století přistěhovali z turecké Anatolie, se vyznačovala sociálně konzervativními a tradičně náboženskými postoji. A ty se v průběhu dalších desítek let příliš nezměnily.

Také Erdoganova vládnoucí strana AKP je v Německu dobře organizovaná. K tomu mnoho turecky mluvících domácností sleduje především turecká státem kontrolovaná média, která bývají Erdoganovi nakloněná.

Erdoganovi navíc k úspěchu v Německu pomáhá i určitý protestní postoj, rozšířený zejména mezi mladšími voliči. „Je to kvůli zkušenostem s diskriminací. Proto mají tendenci volit prezidenta, který sebevědomě trvá na silném Turecku,“ domnívá se Yunus Ulusoy z Nadace tureckých studií a výzkum integrace v Essenu.

„Zejména u mladší generace, která již byla kompletně socializována v Německu, se někdy objevuje postoj vzdoru. Někteří z nich mají nepříjemné zkušenosti, že být Turkem nebo muslimem nemá v Německu velkou hodnotu,“ vysvětluje Ulusoy. „A pak přijde člověk, který jim dá pocit, že tuto hodnotu uznává, zdůrazňuje jejich příslušnost k Turecku a v neposlední řadě apeluje na jejich emoce, na jejich srdce. A to se Erdoganovi daří opravdu velmi dobře.“

Důvodem tohoto výsledku je, že „Erdogan vyplňuje určité vakuum. Mnoho lidí má pocit, že díky němu Turecko je zase na mapě světa“, říká také poslanec Bundestagu Serap Güler.

Mercedesy s tureckými vlajkami

V neděli večer pak Erdoganovi příznivci oslavující jeho vítězství ve druhém kole vyšli do ulic německých měst. Například v Duisburgu, kde žije početná turecká menšina, se podle policie pohybovalo několik stovek vozidel a několik stovek pěších. Až na odpálenou zábavní pyrotechniku zůstala oslava podle policie klidná. Kolony aut se tvořily také v Mnichově – „na Leopoldstrasse ve Schwabingu bylo vidět mnoho Mercedesů s tureckými vlajkami“, informovala tamní média. Podobné kolony policie hlásila také v berlínském Kreuzbergu.

Oslavy v německých městech včetně Hamburku, Frankfurtu nad Mohanem a Kolína nad Rýnem se již v Německu dočkaly odsouzení. Kritizoval je německý ministr zemědělství tureckého původu Cem Özdemir, který zároveň s tím připomněl porušování svobody slova během Erdoganovy vlády.

„Je mi líto tolika lidí v Turecku, zejména mladých, kteří nyní ztratili veškerou naději. Jsme připraveni na to, že noví imámové z Ankary budou v naší zemi ještě více šířit ultranacionalismus a fundamentalismus?“ ptá se Özdemir. Turci slavící Erdoganovo vítězství si podle něj neuvědomují následky prodloužení jeho dvacetileté vlády o dalších pět let. „Pro mnoho lidí v Turecku to bude znamenat další chudobu a nesvobodu,“ uvedl Özdemir.

Oslavy v Belgii, na Balkáně a v Pákistánu

Celkem má volební právo 3,41 milionu Turků žijících v zahraničí. Nejvíce, a to 72 procent, získal v prvním kole Erdogan v Belgii a Rakousku, 69 procent ho volilo v Nizozemsku a 62 procent ve Francii. Opoziční lídr zvítězil v prvním kole s velkou převahou v Británii (79 procent) a s menším rozdílem ve Švýcarsku, kde ho volilo 57 procent. Celkem v prvním kole v zahraničí vyhrál Erdogan se ziskem 57,5 procenta hlasů, druhý Kemal Kiliçdaroglu dostal 39,6 procenta.

Erdoganovo vítězství v noci z neděle na pondělí slavili Turci také v Ázerbájdžánu, Pákistánu, Nizozemsku nebo v balkánských zemích. Podle agentur vítězství přivítali i Palestinci, kteří slavili ve východním Jeruzalémě před mešitou Al-Aksá. V New Yorku palestinský obchodník z radosti nad vítězstvím tureckého prezidenta rozdával zdarma falafel.

x x x

UKRAJINCI  ODSTSTŘELUJÍ  ÚZEMÍ  RUSKA,  USA  TO  ZAKÁZAL

Ostřelovala nás ukrajinská armáda, prohlásil šéf ruské Belgorodské oblasti

Několik obcí v Belgorodské oblasti ostřelovaly ukrajinské ozbrojené síly, uvedl v pondělí dopoledne Vjačeslav Gladkov, gubernátor ruského regionu, který sousedí s Ukrajinou. Podle Gladkova se terčem ostřelování staly dva průmyslové podniky a čtyři lidé byli zraněni. Rusko mezitím podniklo na Ukrajinu další vlnu vzdušných útoků.

 „V Šebekinu byly napadeny dva průmyslové podniky. V důsledku zásahu granátů v jednom z podniků vzplála výrobní hala s barvami a laky,“ píše Gladkov, podle něhož se jeden ze čtyř zraněných mužů nachází v nemocnici na jednotce intenzivní péče a jeho zdravotní stav je vážný. „Ve druhém závodě nejsou žádná viditelná poškození ani zranění,“ dodal gubernátor.

V obci Novaja Tavolžanka je poškozeno elektrické vedení, uvedl dále Gladkov s poznámkou, že několik dalších míst je bez dodávek elektrického proudu. V obci Kozinka v Grajvoronském okrese byla podle něj zasažena budova hotelu a myčky.

Ruští představitelé od počátku ruské invaze na Ukrajinu opakovaně osočují Ukrajince, že na Belgorodskou oblast a další sousedící regiony útočí, mimo jiné drony. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné ihned nezávisle ověřit.

Minulé pondělí se Belgorodská oblast stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“. Podle Kyjeva i médií do oblasti pronikli Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru bojujícího na straně Ukrajiny. Později se stáhli.

Dříve během dne Gladkov podle ruskojazyčného webu stanice BBC tvrdil, že od začátku války vstoupilo z Ukrajiny do Belgorodské oblasti už několik „sabotážních a průzkumných skupin“. „Žijeme v podmínkách skutečné války. Ať už se to někomu líbí nebo nelíbí, tak probíhá,“ uvedl gubernátor v ruské televizi Rossija-24. Moskva přitom svou invazi do sousední země označuje jako „speciální vojenskou operaci“, nikoliv válku.

„Nepřítel přichází. Před posledními událostmi v Grajvoronském (okrese) k nám přišlo pět sabotážních a průzkumných skupin,“ dodal Gladkov s odkazem na střety z minulého týdne, které se odehrály právě v Grajvoronském okrese. Její část už ruská vojska obsadila a okupovala po vypuknutí invaze, ukrajinští obránci je ale při své bleskové protiofenzivě loni v září vytlačili.

Kyjev se téměř nikdy oficiálně nehlásí k odpovědnosti za útoky na ruském území. Zároveň však podle agentury Reuters uvedl, že ničení infrastruktury je přípravou na plánovanou protiofenzivu proti ruským invazním silám. V posledních týdnech útoky na ruském území zesílily. Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílit ostrahu hranic, aby byl zajištěn „rychlý“ pohyb ruských vojáků a civilistů do ukrajinských regionů, která okupuje Moskva.

Ukrajina v noci na pondělí čelila další vlně ruských útoků, které směřovaly proti Kyjevu a Oděse, kde poničily infrastrukturu přístavu. V obou městech byly slyšet výbuchy, protivzdušná obrana zničila 29 z 35 dronů a 37 ze 40 ruských raket. Exploze v hlavním městě se ozvaly i během dopoledne, což rozeznělo sirény. Ve Chmelnycké oblasti Rusové zasáhli vojenský objekt.

X X X

SPOR  EKONOMŮ,  ŠVEJNAR  PROSAZUJE  VÍC  PENĚZ  LIDEM

Televizní spor ekonomů. Máme v ekonomice mzdově inflační spirálu?

V debatě v nedělních Otázkách Václava Moravce stál na jedné straně barikády člen bankovní rady Tomáš Holub a na druhé Jan Švejnar. Zatímco Holub se domnívá, že je v české ekonomice mzdově inflační spirála, Jan Švejnar je toho názoru, že mzdy rostou oproti cenám se zpožděním a vidí problém hlavně v tom, že rostou marže obchodníků. Proto podle něj máme inflaci vyšší než v okolních zemích.

Podle mě mají pravdu oba pánové. Mzdově inflační spirálu tu podle mého názoru již máme. Může za ni situace na trhu práce. Nejsou lidi a zaměstnanci v mnoha oborech si mohou mzdy diktovat. Další, jinak působící faktory se projevují se zpožděním. Lidé se potřebovali leknout výše inflace, reagují na ni teprve nyní, a ještě reagovat budou. Musí, protože není vyhnutí. Ceny rostou až moc.

Problém nyní spatřuji v inflačních očekáváních, která poženou samotnou inflaci. Za zajímavou myšlenku proto považuji Švejnarovo tvrzení, že důvodem, proč máme vyšší inflační očekávaní než jinde ve světě, je nedůvěra ve stát a v jeho schopnost inflaci zkrotit. Nejsem si jistý, že tomu tak je.

Podle mě hraje větší roli to, že u nás byla veřejnost vystavena takové mediální a politické masáži, že všechno bude kvůli válce dražší, že nakonec nebyl problém reálně zdražit. Všichni si prostě zvýšili marže a zákazník to musel akceptovat. Už před vkročením do obchodu vlastně čekal, že si připlatí.

Vláda připomíná hasiče

Švejnar oproti Holubovi akcentoval pokles HDP a úpadek životní úrovně. To je něco, co se podle mě nějak vytratilo z veřejné diskuse, takže jsem rád, že o tom mluvil. Řeší se příznaky různých nemocí ekonomiky, ale neřeší se to hlavní, čímž je tím je růst. Vláda rezignovala na to, aby akcelerovala ekonomiku. Přitom s vyšším růstem by se řada věcí (třeba i vyšší dluh) vyřešila sama. Já bohužel u této vlády postrádám koncepčnost. Připomíná mi hasiče – tu hasí problém, tam hasí problém, ale nic nebuduje. Chtěl bych místo vlády hasičů vládu stavitelů, lidí, po kterých něco zůstane.

Nejvíce bych si přál, aby zde vzniklo lepší podnikatelské prostředí. To ale nevidím. Místo toho, aby byli lidé motivováni podnikat, vidím jen snahu dát jim okovy v podobě vyšších daní.

Členem bankovní rady jen jednou, ale na delší dobu

Zajímavým bodem diskuse byla připomínka Davida Marka, že by měla být změněna volba člena bankovní rady ČNB. Dnes je člen bankovní rady volen pouze prezidentem republiky, a to maximálně na dvě volební období. Marek oprášil představu, o které se mluví delší dobu (a i já jsem o tom psal několikrát), tedy návrh, že by bylo lepší, kdyby byl člen bankovní rady volen na delší období, ale jen jednou.

Důvod je jasný. V prvním kole se členové bankovní rady chovají tak, jak chce prezident, aby byli znovu zvoleni, nejsou na něm tedy nezávislí. Marek k tomu ovšem dodává myšlenku, že by měli být členové bankovní rady odsouhlaseni Senátem.

Zatímco prodloužení samotného mandátu a jeho zúžení na jedno období považuji za dobrý krok, potvrzení Senátem pokládám za krok špatný. Jakmile do hry zapojíme Senát, vznikne politická fraška na způsob volby do mediálních rad. Ta nefunguje dobře, protože je to vždy výměna něčeho za něco. V důsledku se do mediálních rad dostávají lidé nikoli na základě odborného, ale politického klíče.

Myslím, že není třeba dělat z prezidenta někoho, kdo není schopen se svými poradci vybrat vedení centrální banky. Když zůstane pravomoc jen na prezidentovi, uchová si volba důstojnost. Pokud bychom prezidentovi vzali i volbu členů bankovní rady, bylo by otázkou, zda ho ještě potřebujeme, protože sám o sobě jinak moc pravomocí nemá. Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

X X X

 Uhlí opět v kurzu, na Sokolovsku zvýšili těžbu. Je to jen dočasné, zdůrazňuje vláda

Uhlí je opět v kurzu. Naplno to ukázala energetická krize způsobená válkou na Ukrajině. Těžbu zvýšili i na Sokolovsku. Ještě před ruskou invazí ji přitom tlumili a rušili pracovní místa. Teď ale surovina lidem, kterým firma dodává teplo a elektřinu, výrazně snížila náklady na topení.

Zatímco na podzim roku 2019 odcházeli pracovníci dolu Jiří ze směny poměrně nervózní, protože Sokolovská uhelná oznámila útlum těžby a připravovala propouštění, momentální situace je o dost pozitivnější. Dopravníkové pásy přepravují tuny uhlí přímo do kotle, přijímají se noví pracovníci do těžebních odvětví a hnědé uhlí je znovu v kurzu.

„Sokolovská uhelná oproti roku 2022 mírně navýšila těžbu. Bylo to potřeba kvůli elektrické energii a také teplu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí SUAS Jana Pavlíková.

 Mírné zvýšení těžby hnědého uhlí pocítila zhruba třetina lidí z Karlovarského kraje na svých účtech za teplo. Ty totiž nevyskočily tak razantně, jako tomu bylo na jiných místech v republice. „Ten dopad pro město Sokolov a pro obyvatele, kteří jsou napojeni na centrální zásobování teplem byl únosný. To zvýšení bylo v řádu 13 až 14 procent,“ popsal místostarosta Sokolova Jan Picka (nez.).

Ministerstvo optimismus krotí

Sokolovští těžaři jsou připraveni dál hnědé uhlí dobývat. Současný stav těžby plánují i do budoucna. Ministerstvo životního prostředí už ale ne. „Může dojít ke krátkodobému zvýšení spotřeby uhlí ještě během této zimy, nicméně na plánovaném konci využívání uhlí ve velké energetice nejpozději do roku 2033 se ale nic nemění,“ informovala mluvčí resortu Lucie Ješátková.

Podle ministerstva životního prostředí je zvýšená spotřeba hnědého uhlí jen krátkodobým výkyvem způsobeným nejistotou vyvolanou válkou na Ukrajině. Pokud jde o navýšení těžby, Sokolovsko ale není samo. Stejné plány mají na severozápadě republiky, konkrétně na Chomutovsku, Teplicku a Ústecku.

 X X X

SOUDCE  BAXA  PATŘÍ  DO  ÚS,  SENÁTOŘI  AMATÉŘI

 Soudcovská rada NSS podpořila nominaci Josefa Baxy na ústavního soudce

 Soudcovská rada Nejvyššího správního soudu (NSS) novým usnesením podpořila nominaci Josefa Baxy na ústavního soudce. Za jeho kandidaturu se postavila už dříve, když jej prezidentu Petru Pavlovi doporučil předseda NSS Karel Šimka. Nové usnesení přijala soudcovská rada poté, co Baxa minulý týden nezískal většinovou podporu v ústavně-právním výboru Senátu.

„Pro to, aby Ústavní soud mohl plnit svou roli hlavního garanta právního státu, je nezbytné, aby se jeho soudci stali lidé nejen odborně, ale i osobnostně nezpochybnitelní. Takovým člověkem Josef Baxa je. Na prvním místě pro něj je vždy odpovědnost za zastávanou funkci a instituci, kterou reprezentuje. O tom svědčí celá jeho profesní historie,“ stojí v usnesení dostupném na webu soudu.

Baxa je zakladatelskou osobností NSS, který vedl v letech 2003 až 2018. Nyní je řadovým členem soudu. „O co tak NSS případným odchodem svého předsedy – zakladatele přijde, je zároveň přínosem pro Ústavní soud a především pro všechny, kteří chtějí, aby ÚS důsledně plnil svou roli,“ míní soudcovská rada.

Šimka před časem kromě podpory Baxy doporučil také případnou nominaci Barbary Pořízkové, místopředsedkyně NSS.

Prezident Pavel na ústavní soudce navrhl kromě Baxy také Jana Wintra a Danielu Zemanovou. Ve středu je osobně podpoří v Senátu. Očekává se, že hlava státu senátorům zdůvodní svou nominaci, kterou má v úterý předjednat ještě výbor pro lidská práva. Ústavně-právní výbor ve středu doporučil pouze Wintra, a to osmi hlasy z deseti. Baxa dostal čtyři hlasy, Zemanová dva.

Pavla překvapilo, že Baxa a Zemanová měli ve výboru tak malou podporu. Považuje je za mimořádně kvalitní. „Nepochybuju o tom, že Senát má se mnou společný zájem na tom, abychom obsadili Ústavní soud kvalitními odborníky, kteří zajistí rychlé a nestranné fungování nejvyšší soudní instituce v našem státě,“ prohlásil ve čtvrtek Pavel, ceskajustice.cz

X X X

NSS by mohli posílit advokátka Chmelová a asistent Rychetského Herc

 Řady soudců Nejvyššího správního soudu (NSS) by mohli posílit advokátka Jiřina Chmelová a asistent předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského Tomáš Herc. Oznámil to předseda soudu Karel Šimka, který by je ke jmenování rád doporučil prezidentovi Petru Pavlovi.

Jiřina Chmelová (* 1983) je samostatná advokátka spolupracující s advokátní kanceláří PRK Partners s.r.o. Práci na Nejvyšším správním soudu poznala mezi lety 2006 až 2010 jako asistentka soudce. Z advokacie má praktickou zkušenost s fungováním veřejné správy i s řešením problémů klientů při uplatňování jejich práv.

U Nejvyššího správního soudu by chtěla zúročit zkušenosti, které nabyla právě během působení ve funkci asistentky, i znalosti a dovednosti získané více než desetiletou činností v advokacii a to zejména při řešení komplexních a obtížných kauz v oboru veřejného práva. „Její profesní a lidské zkušenosti by byly přínosem pro odbornost i profesní pestrost Nejvyššího správního soudu,“ uvedl na webu soudu Šimka.

Tomáš Herc (* 1983) je asistent předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Na této pozici působí od roku 2010. Předtím pracoval jako pracovník analytického odboru Ústavního soudu a připravoval odborné podklady pro soudce. Je uznávaným akademickým autorem zejména v oboru ústavního práva. Působí také v Legislativní radě vlády.

U NSS by se chtěl podílet se na účinné ochraně veřejných subjektivních práv jednotlivců. „Svými teoretickými znalostmi zejména z oboru veřejného práva i dlouholetými praktickými zkušenostmi s konkrétními případy z celého spektra právních oborů by mohl přispět k zákonnému a spravedlivému rozhodování Nejvyššího správního soudu v nejvyšší odborné kvalitě,“ míní Šimka.

Nejvyšší správní soud, který sídlí v Brně, je vrcholným soudním orgánem ve věcech patřících do pravomoci soudů ve správním soudnictví.  (epa), ceskajustice.cz

X X X

STALIN  NA  SJEZDU  KOMUNISTŮ  V  BANSKÉ  BYSTRICI

HITLERA  HNAL  AŽ  OD  MOSKVY

Slovenští komunisté si na sjezdu vystavili Stalina, množí se trestní oznámení

Zastupitel slovenské Banské Bystrice David Kapusta podal trestní oznámení na Komunistickou stranu Slovenska pro propagaci a nepřímé schvalování nedemokratických režimů. Vadí mu, že si partaj na svém nedávném sjezdu vedle fotografií Klementa Gottwalda či Karla Marxe vystavila i sovětského diktátora Stalina. Ke Kapustovi se přidávají také další slovenské osobnosti.

Banskobystrický městský poslanec Kapusta podal trestní oznámení v souvislosti se sjezdem, který slovenští komunisté pořádali 20. května v jednom z kulturních domů právě v Banské Bystrici. Komunistická strana Slovenska (KSS) při něm mimo jiné darovala předsedovi mimoparlamentní Slovenské národní strany (SNS) a bývalému předsedovi parlamentu Andreji Dankovi plaketu s podobiznou Gustáva Husáka.

Danko, který se netají svým obdivem právě k Husákovi, na sjezdu vystoupil s projevem. Vedení strany během oficiální části sjezdu sedělo u stolu na pódiu, přičemž za ním bylo několik dekorací. „Spojme síly pro dobro občana,“ říkal nápis na jedné z nich.

Pod ní se pak opíraly dvě nástěnky s fotografiemi. Zatímco vlevo mohli účastníci sjezdu vidět hlavní postavy minulého režimu v Československu, třeba Klementa Gottwalda nebo Ludvíka Svobodu, vpravo shlíželi samotní otcové komunismu – Karl Marx a Bedřich Engels – a vedle nich vůdce bolševické revoluce Lenin a sovětský masový vrah Stalin.

„Komunistická strana Slovenska je registrovaná a má právo na existenci. Problémovým je zobrazování diktátora Stalina a symbolů režimu, který zdegradoval původní myšlenky marxismu a aplikaci komunismu realizoval v režii totalitních ideologií a režimů,“ píše Kapusta ve zdůvodnění, proč se rozhodl jít na úřad speciální prokuratury s podezřením, že tím strana spáchala trestný čin.

Vyjmenovává přitom „propagaci ideologie, která v minulosti směřovala k potlačení základních práv a svobod“, „účelové nepřímé schvalování zločinů režimu založeného na komunistické ideologii“ a „projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod“.

Kapusta pak pokračuje s tím, že právě pod Stalinovým vedením byla zavedena neomezená vláda jedné strany se silným vůdcem v čele. „K realizaci svých cílů používal Stalin brutální násilí a masový teror. Celkový počet obětí lidských životů se většinou odhaduje na dvacet milionů osob, i když existují i mnohem vyšší odhady,“ uvádí politik a upozorňuje, že i politické procesy v Československu řídil a podporoval Stalinův režim.

„Jak se cítí lidé, kteří byli přímo perzekvovaní bývalým totalitním režimem? Jak se cítí rodiny lidí, kteří byli popraveni a nespravedlivě souzení Komunistickou stranou nebo StB v padesátých letech minulého století? Je to lidsky velmi necitlivé a společensky nemravné,“ dodává s tím, že ani garantovaná svoboda projevu není neomezená. K jeho trestnímu oznámení už se přidaly víc než dvě desítky dalších lidí, mimo jiné několik banskobystrických politiků či aktivistů.

X X X

BABIŠ  V  MAĎARSKU,  KRITIZOVAL  EU,  POTŘEBUJE  NOVÉ  VEDENÍ

VYMĚNIT  LEYENOVOU  A  SPOL  Z  NĚMECKA

Babiš na Orbánově akci kritizoval EU. Odmítl výtky liberálů, k nimž se hlásí

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nepovažuje za důležitou reakci Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), která odsoudila expremiérovu účast na budapešťské konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. Podle Babiše kritika vzešla z iniciativy „absolutně bezvýznamné maďarské opoziční strany“, věc bere jako útok prostřednictvím něj na maďarského premiéra Viktora Orbána.

 Hnutí ANO je součástí ALDE. Ta v nedělním prohlášení uvedla, že na základě rozhodnutí svého kongresu prověří věrnost hnutí ANO a jeho vedení liberálním hodnotám a poslání ALDE a zatím nebude Babiše zvát na své akce.

„Pokud mluvíme o liberální straně, to znamená svoboda. My máme svobodu a já jsem svobodný člověk a když mě pozvali organizátoři na konferenci do Budapešti, tak jsem se svobodně rozhodl tam jít,“ řekl Babiš. Ve svém projevu hovořil o tom, že má velký zájem na tom, aby Evropa prosperovala a přežila dlouhodobý ekonomický souboj s velmocemi, poznamenal.

„V rámci ALDE iniciativa vznikla z absolutně bezvýznamné, malinké maďarské opoziční strany, která ve svém projevu lhala o mně a vytvořila nějakou rezoluci, která je absolutně nesmyslná,“ řekl dále Babiš. Bere to jako útok bezvýznamných stran skrze něj na Orbána.

Babiš se nedomnívá, že by záležitost mohla poškodit ANO před volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok. „Usilujeme o hlasy občanů České republiky. Naopak si myslím, že nás to může posílit,“ uvedl.

Babiš na konferenci mimo jiné také ostře kritizoval Evropskou unii, „byrokraty v Bruselu“ i takzvaný Green Deal (unijní Zelenou dohodu) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. Tato dohoda podle něj „zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby“.

X X X

FIALOVI  POSKOCI  ODMÍTAJÍ  VÍC  PENĚZ  EXPREZIDENTŮM

Exprezidenti mají pobírat dvakrát větší rentu. Neodůvodnitelné, míní resorty

Ministerstvu vnitra a ministerstvu pro místní rozvoj se nelíbí, že vládní konsolidační balíček zvyšuje rentu bývalých prezidentů zhruba na dvojnásobek, tedy na úroveň platu poslanců. Ministerstva to uvedla v připomínkách k vládnímu návrhu zákona o konsolidaci veřejných financí.

„Navrhujeme tuto úpravu provést mimo současný návrh konsolidačního balíčku, který se věnuje stabilizaci veřejných financí, a tedy tato úprava jde proti jeho cíli,“ míní vnitro.

MMR označuje toto navýšení za nespravedlivé a neodůvodnitelné. Vyšší náhrady pro bývalé prezidenty se nelíbí ani ministerstvu práce. Některé úřady upozorňují, že návrh zákona obsahuje změny, které nesouvisí s jeho účelem.

„V předloženém návrhu dochází ke změně výpočtu renty na dynamický způsob. Zvolený ukazatel však zároveň způsobuje více než dvojnásobnou valorizaci této renty. To v souvislosti s konsolidací veřejných financí a kroky, které představuje, například snižování objemu platů ve veřejné správě, kroků v rámci důchodové reformy, zvýšení nemocenského pojištění, považujeme za nespravedlivé a neodůvodnitelné,“ uvedlo MMR.

Miloš Zeman, kterému skončil prezidentský mandát letos v březnu, nyní pobírá doživotní rentu ve výši 50 tisíc korun měsíčně, kterou musí danit, ale nemusí z ní odvádět zdravotní a sociální pojištění. Navíc k ní má i starobní důchod, který v lednu 2019 činil 15 000 korun. Po nynější valorizaci podle serveru ceskeduchody.cz činí zhruba 20 600 korun.

Dalších padesát tisíc korun dostává na paušální náhrady, třeba provoz kanceláře nebo asistenta. Stejné výhody má i bývalý prezident Václav Klaus. O tyto výhody můžou bývalé hlavy státu přijít, třeba když spáchají úmyslný trestný čin, případně jsou zvoleni poslancem, senátorem či ombudsmanem.

Ministerstvům vadí i další změny

Výhrady ohledně nesouvisejících změn, které balíček obsahuje, má mimo jiné ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Jak uvádí ve svém stanovisku, některé navrhované úpravy nesměřují k deklarovanému cíli balíčku, tedy úsporám a konsolidaci veřejných rozpočtů. Některé úpravy jsou pak podle něj zcela nesouvisející. Jako jednu ze zásadních připomínek uvádí, že vláda chce ušetřit na podpoře obnovitelných zdrojů, ale nenavrhla přitom změnu příslušného zákona.

Také ministerstvo vnitra stejně jako Šalomounův úřad upozorňuje na nesouvisející změny zákonů. Jde například o změnu zákona o pozemních komunikacích, kde se upravují pravidla pro užívání komunikací nadměrnými vozidly. „Máme pochybnost, nakolik se jedná o materii, která má vliv na konsolidaci veřejných rozpočtů, neboť fakticky jde o stanovení procesních pravidel spojených s žádostí o užití komunikací nadměrným vozidlem,“ píše ministerstvo vnitra.

Vnitro má kromě jiného výhrady i k budoucímu nastavení daně z nemovitostí. Ministerstvo financí navrhlo, aby obce mohly nově stanovit koeficient u této daně ve výši 0,5 místo původně nejnižšího koeficientu 1,0. „Dle našeho názoru tato úprava jde proti dikci záměru zvýšit výnos z této daně a umožní tlak na jednotlivé představitele obcí a měst k negativní úpravě této daně dle původního záměru,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

X X X

PSYCHOLOG  NEŠPOR  KRITIZOVAL  VÁLKA,  ŠPATNĚ  STUDOVAL

Válek asi nedával při studiu pozor, sepsul Nešpor ministra za slova o alkoholu

Psycholog a odborník na závislosti Karel Nešpor kritizoval ministra zdravotnictví Vlastimila Válka za jeho výrok o tom, že „mezi zdravím Čechů a spotřební daní na alkohol je nulová souvislost“. Ministr nezná materiály Světové zdravotnické organizace (WHO) nebo během studia medicíny zřejmě nedával pozor, uvedl Nešpor pro CNN Prima NEWS.

 Ve svých zprávách opakovaně upozorňuje na to, že vyšší spotřební daň může vést k nižší spotřebě alkoholických nápojů. „Jsem si stoprocentně jistý, že mezi zdravím Čechů a spotřební daní na alkohol je nulová souvislost,“ uvedl Válek minulý týden.

„Pokud si dá člověk pivo k obědu nebo si vychutná kvalitní koňak, nic na tom není. Problém ale je, když požíváme tyto nápoje kvůli alkoholu jako takovému, excesivní pití alkoholu, jeho prodej nezletilým a společenská tolerance velké spotřeby alkoholu jako taková,“ doplnil ministr na Twitteru.

„Pravděpodobně pan ministr nezná materiály Světové zdravotnické organizace (WHO), která dává do souvislosti škody působené alkoholem. Tyhle kategorie spolu úzce souvisejí. Nebo možná pan ministr při studiu medicíny nedával pozor,“ prohlásil Nešpor v pořadu K věci pro CNN Prima News.

Souvislost okamžitě demonstroval na historickém příkladu. „Za první republiky byl nejlevnější stoprocentní líh v lihovinách. Po válce vystřídal kořaleční alkoholismus pivní alkoholismus. Proč? No, protože stoprocentní líh v pivu byl nejlevnější,“ vysvětloval Nešpor. Nyní jsme podle jeho slov v éře krabicového alkoholismu. Nejlevnější líh je právě v krabicích vína nebo v PET lahvích.

„Za 40 korun dneska člověk dostane litr a půl ovocného vína. To je problém,“ uvedl a dodal, že tento alkohol preferují zvláště ty skupiny obyvatelstva, které mají nižší příjmy. „Nejde jen o bezdomovce, ale hlavně o děti a dospívající. Ceny nejlevnějších krabicových vín jsou v podstatě srovnatelné s cenou ovocné šťávy. To je naprostá anomálie,“ dodal.

Nealko je často dražší než pivo

Podle Nešpora je danění alkoholických nápojů v Česku chaotické a nelogické. „Uvedl bych to na příkladu piva. V podstatě půllitr piva, které obsahuje půl procenta alkoholu, tedy tzv. nealko, stojí často víc než půllitr dvanáctky. Tady se nedaní alkohol, ale mladina. Jenže z mladiny nikdo delirium nedostane, z alkoholu ano,“ míní psychiatr.

Upozornil, že i země, které alkohol výrazně daní, tak na něm stejně prodělávají. „Alkohol působí řadu problémů. Ten nejdražší je nízká produktivita práce alkoholizovaného obyvatelstva, a to je největší položka aspoň podle amerických propočtů,“ dodal Nešpor. Stačilo by mu, kdyby spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele klesla na úroveň USA. „Tedy o nějakých 20 nebo 25 procent“.

X X X

ŽANTOVSKÝ  BY  MĚL  MÍSTO  HAVLA  ORGANIZOVAT  GEN.  STÁVKU  S  ODBORY

Žantovský končí jako ředitel Knihovny Václava Havla, vedl ji téměř osm let

Spisovatel, překladatel a někdejší diplomat Michael Žantovský oznámil, že od 1. června končí v Knihovně Václava Havla. Instituci, která se stará o myšlenkový, literární a politický odkaz dramatika, někdejšího disidenta a bývalého prezidenta Václava Havla, vedl od září 2015.

Jaké bude jeho další působení, Žantovský v pondělním vyjádření neuvedl. Knihovna v tiskové zprávě později sdělila, že mění svoji právní formu z obecně prospěšné společnosti na nadační fond.

„Knihovna Václava Havla byla založena v roce 2004 jako obecně prospěšná společnost. S ohledem na historický vývoj, zejména přijetí nového občanského zákoníku z roku 2012, se tato právní forma jeví jako překonaná. Proto zakladatelé knihovny rozhodli k 1. červnu 2023 o změně právní formy na nadační fond,“ řekl za knihovnu Pavel Hájek. Funkce ředitele s odchodem Žantovského nezaniká, bude se o ní diskutovat po 1. červnu.

„Po téměř osmi letech se 1. června rozloučím s Knihovnou Václava Havla. Jsem vděčný, že jsem se mohl podílet na té vzrušující jízdě a smysluplné práci. Děkuji všem, kteří mě v ní podporovali a pomáhali tak uchovávat, šířit a hájit neocenitelný odkaz bojovníka za lidská práva, dramatika a esejisty a československého a českého prezidenta. Těším se, že se s mnohými z vás budu setkávat a spolupracovat i v budoucnosti,“ napsal na Facebooku knihovny čtyřiasedmdesátiletý Žantovský.

Knihovna Václava Havla byla založena v roce 2004 po Havlově odchodu z prezidentského úřadu po vzoru podobných institucí v USA. Sbírá rozličné materiály o Havlovi, vydává publikace, pořádá veřejné akce. Nabízí několik desítek titulů přibližujících život a dílo Havla, jeho rodiny a přátel.

Činnost knihovny, která sídlí v Ostrovní ulici na pražském Starém Městě, podporuje Nadace Zdeňka a Michaely Bakalových. Členy správní rady, která na instituci dohlíží a jmenuje jejího ředitele, jsou Dagmar Havlová, Michaela Bakala, Gabriel Eichler, Božena Jirků, Martin Palouš, Milan Šimečka a Jacques Rupnik.

Žantovský, který se narodil 3. ledna 1949 v Praze, vystudoval psychologii na Karlově univerzitě. Přeložil do češtiny více než 50 děl moderní anglo-americké prózy, poezie a dramatu. Přispíval do samizdatového tisku, od roku 1988 byl pražským dopisovatelem agentury Reuters. Napsal též knihu o životě a díle Woodyho Allena. Je autorem řady knih a publikací, mimo jiné i rozsáhlého Havlova životopisu.

V listopadu 1989 byl Žantovský u zrodu Občanského fóra a stal se jeho mluvčím. Od ledna 1990 do konce července 1992 byl mluvčím a poradcem prezidenta Václava Havla. V roce 1996 vstoupil do Občanské demokratické aliance (ODA) a dvakrát byl krátce i předsedou této strany. V letech 1996 až 2002 byl za ODA senátorem.

Od roku 1992 Žantovský působil pět let jako velvyslanec v USA, později vedl zastupitelský úřad v Izraeli a ve Velké Británii. V roce 2015 se stal ředitelem Knihovny Václava Havla. Nedávno se stal jedním ze zahraničněpolitických poradců prezidenta Petra Pavla.

X X X

SPD  SE  SPOJÍ  S  TRIKOLOROU?

Spojí se SPD a Trikolora? Cítí, že jim Rajchl může vzít hlasy, říká politolog

Na demonstraci SPD a Trikolory v Liberci minulou středu Zuzana Majerová oznámila, že strany se dohodly na spolupráci ve všech následujících volbách. Podle politologa a experta na extremismus Miroslava Mareše je nyní SPD více extremistická než strana PRO. „V podstatě několik subjektů bojuje o stejný typ voličů, kteří jsou velmi radikálně naladění proti současnému systému a vládě,“ říká Mareš v rozhovoru pro iDNES.cz.

X Zuzana Majerová z Trikolory oznámila, že strana bude spolupracovat s SPD. Proč podle vás k tomuto spojení dojde?

Myslím si, že za tím je hlavně to, že Trikoloře se nepodařilo nějak výrazně prosadit na politické scéně. Strany si již koneckonců vyzkoušely spolupráci v loňských volbách.

Myslím si, že v tuto chvíli tím jednak získají lidi na kandidátky a druhá věc je, že se potřebují vymezit vůči straně PRO a současným aktivitám Jindřicha Rajchla (předseda strany PRO pozn. red.)

X Hraje roli právě strach z Rajchla a jeho PRO, že by jim mohl vzít voliče?

Myslím si, že cítí, že jim může odebrat část hlasů. V podstatě několik subjektů bojuje o stejný typ voličů, kteří jsou velmi radikálně naladění proti současnému systému a vládě.

V tuto chvíli si myslím, že ve chvíli, kdy se tříští hlasy, tak je zbytečné tady mít více subjektů. Pokud se tyto dvě strany dokážou dohodnout, samozřejmě jim to přináší určitou výhodu v tom, že hlasy pro Trikoloru nepropadnou.

ANO potřebuje jiné koaliční partnery

X Nedalo se spíše očekávat spojení SPD a hnutí ANO?

To si myslím, že ne. Jsou tam výrazné programové rozdíly. Třeba ohledně přístupu k Evropské unii, což není například tak silný rozdíl mezi ANO a PRO, kdy vlastně Rajchl zdůrazňuje, že v tuto chvíli není čas na vystoupení z EU, že by to bylo v danou chvíli kontraproduktivní.

Naopak SPD požaduje okamžité referendum o vystoupení z EU, byť kolem toho také různě mlží. Řekl bych ale, že v tuto chvíli je SPD v některých názorech radikálnější než PRO. Další věc je ta, že se šíří nepotvrzené informace, že se Andreje Babiše dotklo, jak se zachoval Tomio Okamura v prezidentských volbách. Vlastně to ho vedlo k tomu, že spolupráci s SPD odmítá.

Sebere spolupráce voliče hnutí ANO?

Nemyslím si to. Hnutí ANO bojuje o opravdu jiný typ voličů. ANO spíše potřebuje koaličního partnera. V tuto chvíli je otázka, co bude za dobu, až se budou konat, ať už předčasné či řádné, volby.

Teď je pro ANO větší problém, že nemá koaličního partnera, o kterého by se mohlo opřít. Potřebuje jiné koaliční partnery, než se ji doposud na politické scéně nabízeli.

SPD jde o osobnosti

X K čemu je podle vás pro SPD cenná Trikolora? Okamura má svých stabilních devět či deset procent, zato Trikolora je pod pětiprocentní hranicí. Bude se tedy Trikolora hodit SPD?

Nemyslím si, že je to nějaký výrazný přínos. Může se hodit několik osobností, i když si nemyslím, že samotná předsedkyně by ještě dnes byla velkým lákadlem.

SPD půjde o osobnosti a také to, aby si udržela ty současné. Jako je třeba Jaroslav Foldyna nebo Jiří Kobza, kteří se zároveň vyskytují i na akcích nového protestního hnutí, třeba Vrábelovců a Rajchlovců, kteří konkurují SPD.

X Vznikne tak v Česku dejme tomu extrémistická strana?

Já si myslím, že to zůstane na současné úrovni. Nemyslím si, že by tyhle strany šly do nějaké extrémnější politiky než doposud.

Tam se spíše ukazovalo, že Trikolora v poslední době už negenerovala žádné ideje. Spíše se přikláněla na prokremelskou linii v české politice. Nemyslím si ale, že by teď strany šly ještě do nějakého většího extrému.

X X X

ŠOLTÝSOVÁ  ŠKOLÍ  TRAMPY?

Vyhnala trampy, přišly výhrůžky i kletby. Škodili krajině, říká přírodovědkyně

Přírodovědkyně Lenka Šoltysová je možná nejvíce nenáviděným člověkem mezi trampy. Jako dřívější šéfka CHKO Český ráj zrušila více než stovku jejich tábořišť. Zmizely zástěny pod převisy, nábytek, kamna a tuny odpadků. Povedlo se jí to, s čím nyní bojuje Kokořínsko. „Trampové proti nám vedli silně negativní kampaň. Sesílali na nás kletby, vyhrožovali,“ vzpomíná v rozhovoru pro iDNES.cz

V CHKO Kokořínsko mají nyní problém s trampskými osadami, napočítali jich tam už 118. V éře, kdy jste byla vedoucí Správy CHKO Český ráj, přitom stejný problém panoval tam. A vy jste jej vyřešila. Můžete zavzpomínat, co se tehdy dělo?

Tehdy jsme tam měli stovky nelegálních tábořišť. Každý dostupnější převis a jeskyně byli obsazené. Existují o tom fotodokumentace, analýzy. Jak byl někde převis, byli v něm trampové.

X V čem přesně trampové porušovali zákon?

Přespání v lese na území CHKO zákon o ochraně přírody a krajiny sám o sobě nezapovídá. Ale rozdělat oheň pod převisem znamená, že tu skálu poškodíte. V době hnízdění ptactva mohou přijít o život mláďata. Našli jsme i uhynulé ohořelé netopýry. V puklinách skály pak vše živé zahyne.

Také mimořádně hodnotné písčité výplně jeskyní a převisů byly na mnoha místech překopány zahlubováním ohnišť, stavebními úpravami, někdy i plošně vytěženy pro zvětšení prostoru na spaní. Dokonce jsme nacházeli i kuchyně a sklípky či kamna s komíny.

X Co vás přimělo s tím něco dělat?

Úplně první, kdo s tím zkoušel něco dělat, byly například v Příhrazských skalách Lesy ČR. Ale nebyly v tom úspěšné. Příklad jsme měli u kolegů z CHKO Labské pískovce, kde byly trampské stavby a tábořiště rušeny se vznikem národního parku České Švýcarsko.

Až díky archeologům jsme pochopili rozměr problému. Postupně jsme se seznamovali s celou problematikou i obrovským rozsahem škod nejen na přírodě, ale i archeologickém dědictví. O tom, že jde nejen o porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, ale i o porušení zákona památkového.

Ve skalních městech jsou pozůstatky hradů a skoro každá skalní dutina obsahuje cenné informace o vývoji a proměnách krajiny v posledních 12 tisících letech, někdy i déle. Získali jsem řadu vědeckých poznatků o tom, v čem přesně trampská tábořiště škodí.

X Ta tábořiště tam ale nevznikla přes noc, byla tam jistě desítky let…

Ano, výstavby trampských nocležen v Českém ráji začaly už před druhou světovou válkou, pokračovalo to v 50. letech minulého století a hlavně v době normalizace, kdy do nich lidé utíkali před tíhou a dopady tehdejší doby.

Často ale šlo o lidi, kteří se navzájem ani neznali, maximálně přezdívkami. Bohužel v novodobé historii to přerostlo ve stavby šílených srubů a ukládání tun odpadků do země.

X Které oblasti CHKO byly nejvíc zasaženy?

Především oblasti skalních měst – Příhrazské skály, Klokočské a Betlémské skály, Maloskalská Drábovna, Hruboskalsko a Podtrosecká údolí, Besedické skály i Kozákov.

Paradoxně Prachovské skály nijak výrazně postiženy nebyly, což je zvláštní. Tam se vždy vybíralo vstupné a byli tam horolezci a dobrovolní ochránci přírody, kteří si skály hlídali.

X Jak to čištění od černých staveb vypadalo?

Domluvili jsme se s archeology, strážci přírody, studenty a dobrovolníky, vyhlásil se projekt na obnovu skalních dutin. A po dvouleté přípravě, ke které patřila i informační kampaň v terénu, se v roce 2003 začalo.

Za pět let se povedlo les vyčistit tak, že se povrch vrátil k přirozenému stavu, mnohé svahy se zhojily, na mnohých lokalitách jsme také začali evidovat nárůst početních stavů populací netopýrů a vrápenců. Postupně jsme takto navraceli přírodě blízký stav u více než 350 skalních dutin.

X Narážela jste na odpor?

Byla proti nám vedena velmi silná negativní kampaň ze strany vyznavačů trampingu. Sesílali na nás kletby, sloužili za nás jakési mše, vyhrožovali. To se opravdu dělo.

Oni ale o skutečném pobytu v divočině věděli málo a paradoxně se přirovnávali k etnicky ohroženým skupinám, například pygmejům, a požadovali stejnou ochranu.

X Potkala jste i slušné trampy?


Jistě. Někde s námi byli trampové ochotni jednat, tam si své stavby a tábořiště rozebrali sami. Oni se nejčastěji bránili tvrzením, že přece sami přírodu chrání a že tramping má u nás hluboké tradice.

X Co jste jim na to řekla?

Že ať si tedy ty své sruby postaví na svých pozemcích. Jako bych já pravidelně jezdila k nim na zahradu, rozdělala si tam oheň, postavila si budku a přespávala tam. Tohle nakonec pochopili a odešli.

Vážně jsme uvažovali i o zřízení povolených tábořišť mimo skalní města jen pro potřeby trampského hnutí, s odezvou se tato myšlenka ale nesetkala.

Bohužel však po trampech v tichosti přišli geocacheři, ti do skalních dutin umísťují kešky, a vyznavači různých her. Tisíce lidí se tak naučili opět pronikat i do velmi citlivých lokalit. Území je tak neustále atakováno.

X Dařilo se vám všude uspět jen domluvou?

Ne. Tam kde jsme byli neúspěšní, jsme pak přistoupili i k restrikci. V té době na Správě CHKO Český ráj pracovali strážci přírody. Správa měla, a dosud má, řadu dobrovolných strážců. Společně s turnovskou nebo mnichovohradišťskou policií jsme tábořiště navštěvovali a rozdávaly se pokuty.

Vyráželo se do terénu i v noci, po celé roky. Vyplatilo se to. Mezi táborníky se rozkřiklo, že tam nejsou vítáni, pokud překračují zákon. A že to takhle dál nejde. Trvalo to mnoho let, než se podařilo v CHKO většinu skalních dutin – převisů, jeskyní – vrátit do přirozeného stavu.

A občas se to děje ještě dnes. Už ale ta místa, co jsme zlikvidovali, nejsou plně obnovená a na většině z nich nepoznáte, že tam něco stálo. Jen občas to připomíná černá nebo odpadlá skála včetně vyrytých jmen a letopočtů.

X Koho všeho jste tam mezi trampy přistihla?

Majitelé těch srubů jsou bezejmenní. Málokdo se přizná, že to tam postavil. Mnohokrát jsme škodám předešli ve stádiu pokusu. My jsme tam tehdy odhalili třeba členy vězeňské stráže nebo policie. Pokutovali jsme i kolegy z jiných správ CHKO, které jsme tam přistihli.

Vím, že tramping dělá řada významných vědců. Stane se vám, že jedete vlakem a potkáte kolegu, který v pracovních dnech s vámi spolupracuje, ale v pátek je už někdo jiný, má přezdívku a nepozdraví vás…

X To je celkem drsné. Ale padni komu padni..

Máme tady zákony, musíme je respektovat. Společnost dospěla k nějakému úzu, že tady budeme mít chráněná území a já byla zaměstnaná na této pozici, tak mojí povinností bylo přírodu chránit. Kdybych to nedělala, tak bych porušovala i já zákon o ochraně přírody a krajiny.

X Na Kokořínsku se to moc nedaří.

I pro mě to byl nadlidský úkol. Kdyby nebylo archeologů a strážců, studentů a dobrovolníků, kteří tolik pomohli, trvalo by vše mnohem déle. Na samém počátku byla část mých kolegů na Správě CHKO proti, nevěřili v úspěch. Nebylo snadné je přesvědčit. Když ale pak viděli, že to má výsledky, možná změnili názor. Já si za tím stojím.

X Připusťme, že ten problém není snadné vyřešit. Ochraně přírody chybějí peníze i strážci přírody.


Na kosení luk se dávají ročně miliony, přitom mezi ochranáři je opomíjená péče o „neživou“ přírodu. Ochrana skal byla vždy opomíjená a dávalo se do ní málo peněz. Navíc veřejnost si mylně myslí, že náš úkol je jen chránit zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů… Ochranu si zaslouží neživá příroda, vše je spolu svázané a propojené.

X Kvůli čemu třeba?

Skalní převisy jsou časové konzervy. Je to dlouhodobě uchovaná paměť. Z jejich výplní a archeologických nálezů můžeme říct, co se v naší krajině předchozích 15 tisíc let dělo. Jestli tam byla lidská sídla. Kdo tam chodil, co jedl. A především, co zde žilo a rostlo. S čím lidé obchodovali.

Našly se třeba ulity měkkýšů ukazující na velmi bohatá lesní společenstva, která se vyskytovala na jižní Moravě, ale nalezeny byly v Českém ráji. To byla velmi cenná informace, jedna z mnoha. Znamenalo to pokrok ve znalostech o vývoji klimatu. I dnes dochází ke změně klimatu a my se můžeme z těchto nálezů poučit.

X X X

Pěstování tabáku má destruktivní dopad na ekosystémy

Pěstování tabáku na úkor potravin je letošním tématem Světového dne bez tabáku, který WHO vyhlašuje vždy na 31. května. Cílem celosvětové kampaně je zvýšit povědomí
o alternativních možnostech produkce a odbytu pro pěstitele tabáku a povzbudit je k pěstování udržitelných a výživově hodnotných plodin.

Na celém světě se každoročně přemění přibližně 3,5 milionu hektarů půdy na půdu pro pěstování tabáku. Zemědělská produkce tabáku má však negativní dopady na životní prostředí a zdraví člověka. „Tabákové alkaloidy způsobují farmářům zelenou tabákovou nemoc a relativně velké množství agrochemikálií používaných při pěstování a skladování tabáku může poškodit lidské zdraví a kontaminovat půdu,“ upřesňuje profesor Ladislav Kokoška z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Pěstování tabáku navíc přispívá k odlesňování 200 000 hektarů ročně a je velmi náročné na zdroje. Půda využívaná k pěstování tabáku má pak nižší kapacitu pro pěstování jiných plodin, například potravin, protože tabák vyčerpává úrodnost půdy. Pěstování tabáku má tedy destruktivní dopad na ekosystémy.

Ceny cigaret v současné době neodpovídají jejich škodlivosti pro zdraví jednotlivce
a nereflektují zátěž, kterou způsobují zdravotnímu systému. „Inflace snížila reálnou hodnotu daní z tabákových výrobků do té míry, že v roce 2023 je minimální daň z cigaret téměř stejná, jako byla v roce 2016 a reálná cena cigaret v roce 2022 byla dokonce nižší než v roce 2016,“ upozorňuje doktorka Hana Ross z Univerzity v Kapském Městě.

V České republice jsou zhruba 2 miliony kuřáků, většina z nich by raději nekouřila. Nedovolí jim to ale závislost na nikotinu. „Kouření není zlozvyk, ale nemoc. Závislost na tabáku je diagnózou F17. Existuje účinná léčba, a ta by měla být nabízená a dostupná v rámci celého zdravotního systému,“ říká profesorka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN, která se epidemiologií, prevencí a léčbou závislosti na tabáku zabývá přes 30 let. „Jsme proto rádi, že doporučený postup léčby závislosti na tabáku je mezi padesáti doporučenými postupy, které byly publikovány v rámci projektu Ústav zdravotnických informací a statistiky,“ doplňuje profesorka Králíková.

Pokud by kuřáci mohli nikotin dostat bez kouře, je zdravotní riziko významně menší, to platí především pro nikotin bez tabáku, který nehoří a nezahřívá se. Jde například o nikotinové sáčky, původně vyvinuté k odvykání kouření. Zcela jiné je ale riziko závislosti, kterou mohou způsobit, prohloubit nebo udržovat. Proto by neměly být dostupné dětem. „Nikotinové sáčky neobsahují tabák a nezahřívají se. Nejsou neškodné ani zdravější než kouření, ale zdravotní riziko je pro kuřáka logicky výrazně nižší než riziko spalovaného nebo zahřívaného tabáku,“ vysvětluje doktorka Kamila Zvolská z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK
a VFN. „Pokud jde o riziko závislosti, sáčky ji mohou způsobit, záleží na rychlosti vstřebání nikotinu. Podstatné je, že žádná forma nikotinu není vhodná pro nekuřáky včetně dětí,“ uzavírá doktorka Zvolská. Ing. Veronika Ležatková, tisková mluvčí, Oddělení komunikace a marketingu 1. LF UK

X X X

 Onkologičtí pacienti oslaví život

  Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí 4. června kromě bývalých či současných pacientů i lékaři. Nebude chybět hudba, módní přehlídka a workshopy zaměřené na kvalitní život po prodělané onkologické léčbě. Akce začíná v 10 hodin v pražském Tyršově domě.

„Touto akcí chceme upozornit na problematiku onkologických onemocnění a vyzdvihnout kvalitu života pacientů, kteří rakovinu prodělali. Survivorship Day je určen nejen pro ty, kteří onemocněli, ale i pro jejich rodiny a širokou veřejnost,“ přibližuje Petra Adámková, předsedkyně Výboru Hlasu onkologických pacientů (HOP). „Naším cílem je co nejvíc pacientům zjednodušit návrat do běžného života. Na místě jim proto poradíme, jakým způsobem by se o sebe měli po léčbě starat, ať už se to týká výživy, nebo fyzické aktivity. Upozorníme je i na to, co si mají hlídat a jak dbát na prevenci,“ dodává Adámková. Pacienti se na akci budou moci setkat s mnoha odborníky. Na Survivorship Day dorazí výživový poradce Petr Havlíček nebo docentka klinické psychologie Laura Janáčková, kteří zde budou přednášet a společně se zapojí také do moderované diskuze. „V současné době se onkologické onemocnění dotýká v nějaké formě téměř každé rodiny.

V aktivitách pacientských organizací věnujících se nemocným s onkologickou diagnózou i pacientům po úspěšné léčbě a jejich příbuzným proto vidím velký smysl. Sdílení základních informací srozumitelnou formou, orientace v problematice konkrétního onemocnění a aktivní přístup k prevenci a péči po onkologické terapii může zlepšit toleranci léčby a vést k úspěchu terapie a podpoře zdraví,“ zdůrazňuje MUDr. Martina Zimovjanová, Ph.D., primářka Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pro návštěvníky Survivorship Day bude připraven i doprovodný program zahrnující workshopy zaměřené na zkvalitnění života a hudební vystoupení. „Rádi bychom, aby na Den onkopacientů přišly celé rodiny. Na místě budou výtvarné dílny pro děti, možnost focení nebo malování na obličej. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet onkojógu a tchaj-ťi a pro ženy bude připraveno make-up poradenství. Vše vyvrcholí charitativní módní přehlídkou onkologických pacientů,“ upřesňuje organizátorka Nikol Pazderová, členka Výboru HOP. Oslavovat svůj život bude při akci i ona sama, protože ve 23 letech onemocněla rakovinou prsu. „Podstoupila jsem agresivní chemoterapii a pak i oboustrannou mastektomii. Díky výborné péči lékařů jsem ale vše zvládla a svůj život jsem si, podobně jako mnoho ostatních, dokázala vybojovat. O to větší smysl v akci Survivorship Day vidím,“ říká dnes 35letá Nikol.

Na konci roku 2020 žilo podle dat Ministerstva zdravotnictví v České republice s onkologickou diagnózou více než 457 000 osob. Takové množství pacientů s rakovinou může žít díky tomu, že došlo k velkému posunu v léčbě onkologických onemocnění. „Nabízí se daleko lepší možnosti, než tomu bylo dříve, například imunoterapie, biologická či přesně cílená léčba. Aby byly šance pacientů na vyléčení co nejvyšší, je velmi důležité diagnostikovat nemoc včas a začít s léčbou ihned,“ vysvětluje Petra Adámková. Se svými kolegy z Hlasu onkologických pacientů se snaží nemocným proces jejich léčby co nejvíce usnadňovat.

Ideální je, pokud se pacienti dostanou do komplexního onkologického centra, kde jim multidisciplinární týmy poradí, co je pro ně nejlepší. Mnohdy je ale těžké rychle se zorientovat v celém systému. Proto jsme v naší organizaci pro pacienty začali připravovat jednoduché návody, mapy, kterým říkáme Cesta pacienta. Měly by pro ně být základním vodítkem v jednotlivých krocích léčby,“ dodává Adámková. Zpracovanou už má HOP Cestu pacienta s karcinomem prsu a Cestu pacienta s karcinomem děložního hrdla. V současné době připravuje mapy i pro další diagnózy, jako jsou rakovina prostaty a plic.

O Hlasu onkologických pacientů

Hlas onkologických pacientů je spolek, který sdružuje nestátní neziskové organizace (pacientské a podpůrné organizace), které se věnují naplňování zdravotních, sociálních a psychologických potřeb onkologických pacientů a jejich blízkých. Poskytuje konzultace a poradenství k jakémukoli typu onkologické diagnózy. Ing. Barbora Mertová

X X X

Hlavní město s investorem zveřejnily pět návrhů pro dostavbu pražského Vítězného náměstí. Vítěze soutěže vybere mezinárodní porota, zapojit se může i veřejnost

Byty, kanceláře, chybějící občanská vybavenost či nové kulturní centrum pro Prahu 6. To vše má přinést dostavba 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Návrhy pěti finalistů mezinárodní architektonické soutěže představí venkovní výstava přímo na Vítězném náměstí. Veřejnost má možnost se k návrhům vyjádřit, komentáře občanů budou předány mezinárodní odborné porotě ještě před jejím rozhodnutím o vítězi.

 Přestože urbanistický koncept, podle kterého byly vystavěny Dejvice, navrhnul Antonín Engel již před sto lety, část Vítězného náměstí, takzvaný 4. kvadrant, zůstává dodnes nezastavěná. Její novou podobu má na základě dohody investora a hlavního města určit mezinárodní architektonická soutěž, která se v těchto dnech blíží do finále.

„Těší mě, že se investor rozhodl pro cestu soutěžního dialogu se zapojením města. Myslím, že to obdobně jako na Florenci přináší novou kvalitu do města. Samotného mě překvapuje, s jak různorodou architekturou se dá pracovat v pevné struktuře Dejvic. Město zároveň nadále aktivně pracuje na rekonstrukci samotného Vítězného náměstí a prostranství v kampusu vysokých škol,“ říká Petr Hlaváček, náměstek pražského primátora pro územní a strategický rozvoj.

Z celkem 44 přihlášených týmů se do finále soutěže probojovalo pět účastníků. Jejich návrhy si veřejnost může prohlédnout na webu soutěže www.4kvadrant.cz nebo na výstavě umístěné přímo na Vítězném náměstí do 30. června. Do 11. června se navíc veřejnost může k jednotlivým návrhům vyjádřit na webu soutěže.

„Naším cílem, jako organizátora takto důležité soutěže na dostavbu centra Dejvic, je v co největší míře zapojit do hledání nejvhodnějšího návrhu i veřejnost. Před vyhlášením soutěže se místní obyvatelé i návštěvníci území mohli podělit o své hodnocení současného stavu, ale i navrhnout, co v území chybí. Tyto podněty se staly součástí zadání soutěže. Nyní budou komentáře veřejnosti k soutěžním návrhům předány porotě jako jeden z podkladů pro její rozhodování,“ vysvětluje Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan, která soutěž organizuje.

 Do druhé fáze soutěže postoupila pětice architektonických týmů, mezi kterými jsou uznávaná česká studia i věhlasné evropské kanceláře: tým MVRDV z Nizozemí, česko-německé konsorcium Pavel Hnilička Architects+Planners a Baumschlager Eberle Architects, nizozemské a české studio Benthem Crouwel International a Opočenský Valouch Architekti, česká kancelář A69 – architekti a další česko-nizozemské uskupení Cityförster a Studio Perspektiv.

Cílem soutěžního workshopu je nalézt novou podobu a optimální architektonické a urbanistické řešení severozápadní části Vítězného náměstí. Zadavatelem soutěže je společnost Fourth Quadrant, tvořená investory Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Na pořádání soutěže se podílí také Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT Praha), hlavní město Praha, městská část Prahy 6 a Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha). Plánovací kancelář ONplan je organizátorem soutěže.

 „Finálová skupina soutěžících složená z věhlasných evropských architektonických kanceláří a špičkových českých týmů přinesla velmi zajímavé návrhy. Představené projekty respektují ráz, který Dejvicím vtiskl už před sto lety architekt Engel, současně jsou ale originální, pestré a v souladu s trendy moderní architektury. Především se však snaží splnit požadavky a potřeby lidí vyplývající ze současného života Dejvic,“ doplňuje Petr Palička, ředitel Penta Real Estate.

„Jsme rádi, že podoba dostavby Vítězného náměstí bude výsledkem otevřené mezinárodní architektonické soutěže, na níž participovala řada odborníků, a to včetně expertů na památkovou péči a urbanismus. Věříme, že vítězný návrh přinese tomuto území novou kvalitu. Chceme s našimi partnery vytvořit atraktivní centrum Prahy 6, které bude lákat nejen ty, kdo zde žijí a pracují, ale všechny Pražany,“ konstatuje Leoš Anderle, výkonný ředitel společnosti Sekyra Group.

Ve 4. kvadrantu má vzniknout multifunkční objekt s byty, kancelářemi, obchody, službami i restauracemi. Novou univerzitní budovu zde postaví také VŠCHT Praha. Kromě učeben a zázemí pro studenty zde vzniknou i prostory pro veřejnost či minipivovar.

„Posláním VŠCHT je podpora nadaných studentů a příprava špičkových expertů, kteří pomáhají naší společnosti řešit zásadní problémy dneška. Nová univerzitní budova je nutným předpokladem, abychom tuto roli mohli plnit i do budoucna. Zároveň nám dostavba umožní rozšířit nabídku popularizačních a kulturních aktivit pro Pražany, což přispěje k dalšímu rozvoji Kampusu Dejvice jako příjemného a inspirativního místa k setkávání akademiků a místních obyvatel,“ doplňuje Pavel Matějka, rektor VŠCHT Praha.

Součástí dostavby bude také nové kulturní centrum Prahy 6 o ploše až 3 000 m2 se dvěma sály, které významným způsobem doplní chybějící kulturní infrastrukturu v této části Prahy. Kulturní centrum by mělo nabídnout prostory pro koncerty, výstavy, divadelní představení, ale i společenské a komunitní akce místních občanů.

„Praha 6 si po více než sto letech zaslouží dokončené Vítězné náměstí v duchu prvorepublikového návrhu architekta Antonína Engela. Občané Prahy 6 mají navíc možnost se vyjádřit k návrhům, které byly vybrány do finále architektonické soutěže. Vedle zajímavého architektonického řešení se tak mohou v budoucnu těšit mimo jiné i na kulturní centrum, které bude součástí nové zástavby,“ dodává Jakub Stárek, starosta městské části Praha 6.

„Nezastavěný prostor na Vítězném náměstí je dnes mezerou v centrální části města. Nová výstavba poskytne veřejnosti celou škálu kvalitních venkovních i vnitřních prostorů s širokou nabídkou míst pro odpočinek, kulturu, stravování či obchod. Vítám, že dojde k dokončení původního Engelova architektonického a urbanistického konceptu současným pohledem. Soutěž je organizována na vysoké profesionální úrovni, k přípravě zadání bylo přizváno široké spektrum relevantních aktérů a zadání je otevřené tak, aby soutěžící mohli přicházet i s neočekávanými náměty, zároveň však reguluje pro město důležité rysy budoucí výstavby, jako výšky budov nebo dimenze veřejných prostranství,“ uzavírá Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Vítězný návrh, který určí novou podobu dostavby 4. kvadrantu, vybere mezinárodní porota složená z architektů, urbanistů i krajinářů. Předsedou poroty je Kees Christiaanse, profesor ETH Zurich a zakladatel kanceláře KCAP, která je autorem slavného hamburgského HafenCity. Mezi členy poroty je i britský architekt Alex Lifschutz, švédský krajinářský architekt Martin Arfalk či profesor Michal Kohout z Fakulty architektury ČVUT. V její závislé části jsou pak zástupci investora, VŠCHT Praha, městské části Praha 6, hlavního města a IPR Praha. Česká komora architektů udělila soutěži doklad o regulérnosti.

Soutěž se uskutečňuje formou takzvaného soutěžního workshopu, který je neanonymní. Ten umožňuje vést porotě se soutěžícími v rámci workshopu přímý dialog. Do procesu jsou navíc zapojeni i experti v tématech dopravy a udržitelné mobility, památkové péče či modrozelené infrastruktury, kteří posuzují soutěžní návrhy z odborného hlediska. Vítěz architektonické soutěže na dostavbu Vítězného náměstí bude znám v září 2023. Vít Hofman, tskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

X X X

Sochy třech apoštolů Staroměstského orloje čeká oprava po vandalském útoku

 Tři okénka Staroměstského orloje zůstanou po několik týdnů prázdná. Sochy sv. Filipa, Tomáše a Judy Tadeáše na Staroměstském orloji budou v úterý odvezeny k restaurátorským pracím. Poškozeny byly minulý rok, když do prostoru Staroměstské radnice vnikli vandalové.

V úterý 30. května budou demontovány tři poškozené sochy ze Staroměstského orloje. Jedná se sochy sv. Filipa, Tomáše a Judy Tadeáše. Jejich oprava bude trvat dva až tři týdny. Během trvání oprav bude orloj po celou dobu v běžném provozu, jen tři jeho okénka budou prázdná.

Sochy poškodili vandalové 9. července 2022, pachatelé tehdy rozbili prosklené dveře oddělující místnost s apoštoly od kaple. Padající sklo způsobilo na třech sochách řezné, různě hluboké defekty na polychromii i dřevěném materiálu. Po dokončení oprav budou sochy na orloj vráceny.

Cena za restaurátorské práce včetně materiálu činí 35 tisíc korun bez DPH.

„Ničení historických a kulturních památek jednoznačně odsuzuji a pro tento typ chování nemám absolutně žádné pochopení, navíc jedná-li se o unikát mezinárodního věhlasu jako je tomu v tomto případě. Pražský orloj je světová rarita, která každoročně přiláká do Prahy tisíce turistů. Jen kvůli vandalům teď má být na dobu několika týdnů ochuzen o tři sochy. Pevně ale věřím, že až se zásluhou restaurátorů vrátí na své původní místo nejpozději v létě letošního roku, škoda na nich nebude nijak znát,“ říká náměstek primátora pro kulturu a památkovou péči Jiří Pospíšil. Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

X X X

V Česku odstartoval celorepublikový dobrovolnický projekt na opravu turistických cest – Stezky z lásky

U Bocanovic na frýdecko-místecku se v pátek poprvé sešla parta dobrovolníků, která se rozhodla  postavit lávku přes potok a vybudovat chodník na podmáčené stezce. Odstartoval tak celorepublikový dobrovolnický projekt Stezky z lásky zaměřený na obnovu turistických tras, opravu studánek, útulen a čištění lesa. Iniciátory celého projektu jsou tři zapálení nadšenci do ochrany přírody – Klub českých turistů (KČT), RegioJet a Kofola. V letošním roce se podobných akcí v různých koutech České republiky uskuteční zhruba deset, v příštím roce jich bude přibývat. Zapojit se mohou všichni, kdo mají společnou lásku – hory a přírodu a chtějí jí dát kus sebe a svého volného času, a zároveň poznat stejně naladěné nadšence. Přihlásit se je možné prostřednictvím webu: https://www.stezkyzlasky.cz/.

Za poslední roky, kdy v lesích řádil kůrovec a častěji do lesů zajížděla těžká technika, utrpěly některé turistické trasy značné poškození, často i nevratné. Rozsah poškozených tras odhadujeme až na 10%, což může být asi 4 000 km pěších tras. Liší se to podle regionů. V oblastech zasažených kůrovcem bude problémů více než v ostatních. Téměř všude na celém území ČR je ale možné najít úseky tras, které si zaslouží nějaké zlepšení” říká Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů.

Obnovy se dočkají stezky po celém Česku

Místa, kde budou dobrovolnické akce probíhat, vybírá Klub českých turistů. Navrhovat je ale mohou i samotní turisté, a to prostřednictvím webu https://www.stezkyzlasky.cz/. Cílem projektu je tak nejen upozornit na lokality, které potřebují naši péči, zapojit veřejnost do dobrovolnických brigád, ale i navrhnout další místa, kde například může vzniknout alternativní stezka vedle asfaltové cesty. Nominovat místa, která si zaslouží obnovu, a zlepšit tak své okolí, může doslova každý z nás.

Projekt byl zahájen v Bocanovicích u Jablunkova, kde díky zapojeným vznikla nová lávka. První akce pro veřejnost proběhla na chatě Kusalíno ve Vsetínských Beskydech, kde členové Turistického oddílu mládeže a další dobrovolníci čistili žlutou turistickou trasu a studánku u turistické útulny. Další dvě akce se budou konat 17. června – ve Vyšních Lhotách u Ostravy proběhne oprava kamenného chodníčku ke studánce Korýtko a plánuje se i celkové zkrášlení jejího okolí. V Českém Švýcarsku se ten samý den uskuteční úklid ohněm poničené rozhledny Vlčí hora. V červnu a červenci pak mohou lidé dorazit na jih Moravy, kde se bude v okolí řeky Rokytná překládat turisticky značená trasa a provádět její proklestění.

Práce, zábava, ale i občerstvení čeká na přihlášené

Zájemci o účast se na akce mohou přihlásit prostřednictvím webového formuláře. „Na každou akci se může lišit počet lidí, které pro práci potřebujeme. I činnosti se budou lišit – někde uvítáme více silných chlapů, protože budeme pracovat se dřevem, jinde zas chystáme drobnější aktivity a čištění okolí, které jsou vhodné doslova pro každého. Na místě budou koordinátoři, kteří celou akci povedou jak po organizační tak technické stránce,” vysvětluje Pavel Přílepek, předseda Rady značení KČT. Pro účastníky bude zajištěno ubytování na turistických chatách, během dne dostatek jídla, pití a také Kofoly, večer pak společná zábava u ohně.

Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet, který je jedním z iniciátorů projektu, říká: „Jedna věc je oprava stezek, druhá věc je oprava našich duší. Obrovské množství lidí se cítí osamělí, příroda jim pomáhá najít rovnováhu. Náš projekt jim může najít i nová přátelství, opravdová, nikoliv digitální.

Jannis Samaras, náčelník společnosti Kofola ho doplňuje: „My Češi jsme národem turistů a Kofola k turismu jednoznačně patří. Jsem proto rád, že se na podobném projektu můžeme podílet. Stezky z lásky vznikly jako společná iniciativa tří subjektů, ale věřím, že mají daleko větší potenciál spojovat. Těším se, až se za nějaký ten čas ohlédneme a uvidíme nesmazatelnou stopu v podobě opravených cest a mnoha zážitků a přátelství z dobrovolnických brigád. Míst, která potřebují naši péči, je v Česku dost a já jsem přesvědčen, že kde je vůle, je i cesta,” uzavírá.

O Klubu českých turistů (KČT):

Jeden z nejstarších a nejznámějších českých turistických spolků, který vznikl 10. 6. 1888 a letos slaví 135 let své existence. Sdružuje zájemce o turistiku a pobyt v přírodě, pořádá turistické akce pro členy i veřejnost, značí turistické trasy všech typů, vydává mapy a časopis TURISTA, provozuje síť turistických chat a chrání přírodu. Registruj přes 33 tisíc členů, kterým poskytujeme zajímavé členské výhody a slevy. Více na www.kct.cz.

O společnosti RegioJet:

RegioJet a.s. je ryze českou společností a patří k největším soukromým provozovatelům železniční a autobusové dopravy ve střední Evropě. Vznikla v roce 2009 jako dceřiná společnost STUDENT AGENCY zakladatele Radima Jančury. Od roku 2011 provozuje RegioJet pravidelnou osobní železniční dopravu. Společnost RegioJet a.s. se umístila na 4. místě v žebříčku 100 obdivovaných firem České republiky roku 2023.

 O Kofole: 

Kofola vznikla na zadání z nejvyšších státních míst jako ryze lokální nápoj. Svou cestu československými dějinami odstartovala v roce 1960 a brzy si získala srdce všech Čechoslováků. Sametová revoluce však vrazila do kofolí slávy klín… S opět nabytou svobodou rostla chuť Čechoslováků po dříve nedostupných zahraničních kolách. Nový život tradiční Kofole vdechla po roce 2000 až rodina Samarasů, která se zasloužila o její comeback.

Dnes patří originální Kofola s bylinkovo-ovocnou recepturou do portfolia společnosti Kofola ČeskoSlovensko, jednoho z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů s jedenácti výrobními závody na pěti evropských trzích. Ten se od roku 2010 intenzivně zabývá udržitelnými tématy, jako jsou ochrana vody, minimalizace odpadů či uhlíková neutralita. Udržitelnost vnímá společnost Kofola jako jedno z rozhodovacích kritérií v rámci svého podnikání. Nevytváří proto jednorázové projekty, ale dlouhodobé spolupráce, jejichž cílem je posouvat věci k lepšímu.  Za výbor CTP Eva Mráčková, tajemnice

X X X

Plzeňsko prosazuje  pěstounskou péči

 Podpora pěstounství v Plzeňském kraji získává nový rozměr. Kvůli dlouhodobému nedostatku pěstounů se vedení kraje rozhodlo připravit zcela novou kampaň, která má přinést nejen větší osvětu, zvýšit povědomí o pěstounské péči, ale zejména rozšířit základnu pěstounů. Pomoci má zejména nový, jednotný vizuální styl komunikace. Patronkou projektu se navíc stala známá modelka Andrea Verešová, která je zakladatelkou Nadačního fondu Pomáhejme dětem společně.

Současná nálada ve společnosti směřuje k tomu, že děti do tří let věku už nebude možné jakkoli umisťovat do ústavní péče. A později se to bude jistě týkat i dětí starších. Tím se znovu zvyšuje potřeba náhradní rodinné péče. Stejně jako ostatní kraje i my se dlouhodobě potýkáme s nedostatkem pěstounů. Chybí jich doslova desítky,“ vysvětlil důvod nové komunikační kampaně náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí, investic a majetku Plzeňského kraje Martin Záhoř a dodal:Potřebujeme tedy najít zájemce pro veškerou pěstounskou péči, jak tu zprostředkovanou dlouhodobou, tak tu na přechodnou dobu.“

Plzeňský kraj proto připravil jednotný komunikační styl, který ihned napoví, že jde o náhradní rodinnou péči. „Propagaci pěstounské péče se jako kraj věnujeme deset let, ale stále se v tomto směru snažíme komunikaci zlepšovat a rozšiřovat povědomí o této problematice. Nově teď vznikl ucelený komunikační manuál s jednotným logem, který vychází z barev Plzeňského kraje. Domluvili jsme se s neziskovým sektorem i obcemi, abychom byli jednotní pro celý kraj a aby veřejnost tento motiv pozitivně vnímala,“ poznamenal Martin Záhoř.

Upozornit na nedostatek pěstounů má pomoci i patronka projektu, někdejší Miss Slovenska, úspěšná modelka a matka dvou dětí, které slaví úspěchy na mezinárodní sportovní scéně, Andrea Verešová. „Mám radost, že se tváří našeho projektu stala právě Andrea Verešová a to hned z několika důvodů. Paní Verešová bydlí v Přešticích na Plzeňsku, je tedy nejen osobností přímo spojenou s naším krajem, ale zejména se dlouhodobě svým nadačním fondem věnuje pomoci dětem a přispívá ke zlepšování a rozvoji kvality jejich života. V neposlední řadě umí strhnout pozornost a to je přesně to, co pěstounství v současné době potřebuje,“ prohlásil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

„Osudy druhých mi nejsou lhostejné. Velmi mě trápí, že jsou na světě děti, které nemají citové a rodinné zázemí, případně jsou bez finančních prostředků, což jim brání prožít bezstarostné dětství,  studovat a rozvíjet svoje nadání. Proto jsem se rozhodla založit Nadační fond Andrey Verešové a pomáhat tak zlepšovat komplikované životní osudy a problémy dětí v nouzi. Když pak přišla nabídka Plzeňského kraje, bez jakéhokoli váhání jsem patronaci přijala. Máme totiž společný cíl a pevně věřím, že se nám společně podaří maximum, abychom udělali životy dětí krásnější, zachránili co nejvíce dětských osudů a splnili co nejvíce dětských snů,“ pronesla patronka projektu Andrea Verešová.

Součástí projektu na podporu pěstounské péče je letos také již 4. ročník soutěže pro pěstounské rodiny o hodnotné ceny. Zatímco v předchozích třech ročnících se děti z pěstounských rodin věnovaly především výtvarné činnosti nebo fotografování, letos se mohou věnovat tvorbě videí s tématem „V pěstounské rodině je fajn.“ „Abychom děti inspirovali, motivovali a také něco naučili, připravili jsme pro ně ve spolupráci s Techmania Science Center workshop s účastí známého youtubera, influencerky a videomakera. Ten jim má dát nejen rady a tipy, jak natočit atraktivní video, ale také je upozornit na to, jak se bezpečně pohybovat na sociálních sítích,“ upřesnil vedoucí odboru sociálních věcí Plzeňského kraje Filip Zapletal. Vyhodnocení celé soutěže proběhne v polovině listopadu právě v plzeňské Techmanii.

Ke konci loňského roku bylo v Plzeňském kraji celkem 701 pěstounských rodin, z toho 160 zprostředkovaných. Ve všech formách tak pěstounství pomáhá zhruba 800 dětem. „V současné době máme aktivních 27 pěstounů na přechodnou dobu. Pro děti je samozřejmě lepší, když vyrůstají v milujících rodinách než v jakýchkoli ústavech, od kterých se proto ustupuje. Náročné ale je tyto kapacity zajistit,“ zopakoval Filip Zapletal, když současně připomněl, co vlastně pěstounská péče je:Jde o formu náhradní rodinné péče o děti. Zákon rozlišuje tři formy – zprostředkovanou, nezprostředkovanou a na přechodnou dobu. Stát na hmotné zabezpečení dítěte finančně přispívá a odměnu vyplácí tomu, komu bylo dítě do osobní péče svěřeno. Novým pěstounům ale rádi veškeré informace a možnosti rádi předáme,“ dodal Zapletal s tím, že každé první pondělí v měsíci jsou pořádány pravidelné dny otevřených dveří na odboru sociálních věcí a další informace lze nalézt na portále https://rodina.plzensky-kraj.cz/.

X X X

Svátky města Olomouce ve znamení výročí

Rovných 400 let patronátu sv. Pavlíny, 450 let od založení Univerzity Palackého a 300 let od vysvěcení mariánského sloupu na Dolním náměstí. Takto významná výročí, která se sešla v jednom roce, si zaslouží opravdovou pozornost. Všechna tato jubilea se proto odrazí v tradičních olomouckých oslavách – Svátcích města.

Jako vždy zahájí Svátky města historický průvod ke cti sv. Pavlíny, letos však v trochu jiné podobě, než jak jsou Olomoučané zvyklí. Pěší průvod, tentokrát bez kočárů, vyrazí v pátek 2. června v 18 hodin z Horního náměstí. Odtud zamíří na Dolní náměstí k mariánskému sloupu. Ten letos slaví 300 let od vysvěcení, proto ho Výstaviště Flora vyzdobí květinami a průvod v čele s páterem Hanáčkem, proboštem od sv. Mořice, si na místě připomene toto významné výročí. Následovat bude cesta do kostela sv. Mořice, kde budou uloženy ostatky sv. Pavlíny a kde si také budete moci poslechnout světovou premiéru Requiem for Peace in Ukraine australského skladatele a dirigenta Davida Slatera, kterou jsme připravili společně se Svátky písní a s Moravskou filharmonií. Vstupné bude dobrovolné, benefiční.

Patronku města letos připomene také písková socha na Horním náměstí. Ta z třiatřiceti tun písku vzniká už od minulého týdne pod rukama dvou umělců – Václava Lemona a Mariana Maršálka. Hotová bude před začátkem Svátků města. U příležitosti slavnostního průvodu by jí měl páter Hanáček požehnat.

„Jsem milovníkem velkých světových muzikálů, takže se opravdu těším na open-air koncert Noc světových muzikálů. V podání orchestru Moravského divadla a Komorního sboru Lenky Dohnalové-Mlynářové zazní v pátek večer na Horním náměstí ty nejznámější melodie ze slavných muzikálů, jako jsou Jesus Christ Superstar, Evita, Bídníci, Fantom opery nebo Vlasy,“ zve na krásný hudební zážitek náměstek pro kulturu Viktor Tichák. Vstupenky na muzikálový open-air zakoupíte v Informačním centru v podloubí radnice.

Sobotní program na Horním náměstí nabídne jarmark, nejrůznější koncerty, vystoupení nového cirkusu, divadelní pohádky i výtvarné dílničky. A protože letos Olomouc slaví také 450. výročí založení univerzity, o část programu Svátků města se postará i Univerzita Palackého. Můžete se těšit na chill out zónu nebo školu hrou, tedy nejrůznější workshopy pro malé i velké, vědecké dílny i večerní Science show Pevnosti poznání. Sobotu na Horním náměstí zakončí další dílo, které propojuje Svátky města se Svátky písní Rockové oratorium Eversmiling Liberty.

I letos v rámci Svátků města zahájíme v neděli sezónu promenádních koncertů v parku. Od 16 hodin zahraje v altánu ve Smetanových sadech Dechový orchestr Konzervatoře Evangelické akademie.

Novinkou letošních Svátků města bude možnost prohlédnout si Olomouc z výšky. „Svátky města jsou samozřejmě oslavou sv. Pavlíny, ale také krás samotného města.  Proto jsme připravili speciální novou nabídku nejen olomouckých vyhlídek, ale i zpřístupnění neobvyklých míst. Během organizovaných prohlídek se třeba můžete dostat nejen na věž radnice nebo kostela sv. Mořice, ale dokonce i na nejvyšší dómskou věž,“ říká Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu.

Svátky města a významná olomoucká výročí si tentokrát nenechá ujít ani početná delegace z našeho partnerského města Nördlingenu. „Jsem rád, že přijali naše pozvání a absolvují s námi velkou část programu našich Svátků města. Nördlingenské městské oslavy jsou legendární a v jejich středověkém průvodu vždy figurují zástupci partnerských měst včetně OIomouce,“ poznamenává Viktor Tichák. Svátky města jsou každoroční oslavou patronky Olomouce sv. Pavlíny už od roku 1996, kdy byla její památka po úplném zapomnění zase vzkříšena. Mgr. Radka Štědrá

X X X

Zemřel olympijský vítěz Mácha, nedávno oslavil narozeniny

Zemřel olympijský vítěz z Mnichova 1972 a dvojnásobný mistr světa v zápase Vítězslav Mácha, jenž v dubnu oslavil 75. narozeniny. O pondělním úmrtí dvojnásobného nejlepšího československého sportovce roku a člena Síně slávy světového zápasu informoval na webu Český olympijský výbor.

Vedle triumfu v Mnichově vybojoval Mácha v řecko-římském stylu v kategorii do 74 kg i stříbro na OH v Montrealu 1976, přičemž pod pěti kruhy startoval celkem čtyřikrát. V roce 1974 v Katovicích se radoval z titulu mistra světa a zlato získal také o tři roky později v Göteborgu. Ve stejném roce zvítězil i na kontinentálním šampionátu, na ME skončil ještě dvakrát druhý a dvakrát třetí. O Máchově úmrtí informoval na svém webu Český olympijský výbor.

 „Informace o úmrtí Vítězslava Máchy mě hluboce zasáhla. Vítězslav byl jediný československý zápasník, který stál na olympijských stupních vítězů se zlatou medailí na krku, později k ní dokázal přidat ještě stříbrnou medaili. Stal se dvojnásobným mistrem světa, z mistrovství Evropy přivezl zlato, stříbra i bronzy,“ vyjádřil svůj zármutek předseda Svazu zápasu České republiky Robert Mazouch.

„Věděli jsme o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu a pevně doufali v jeho zlepšení. To se však nestalo a dnes odešel do sportovního nebe vzor, ke kterému se všichni zápasníci chtějí přiblížit. Dnes odešla legenda zápasu, v našich srdcích však bude žít navždy,“ doplnil Mazouch.

 Zápasu se rodák z Krmelína na Frýdecko-Místecku začal závodně věnovat ve čtrnácti letech ve Vítkovicích. Původně zkoušel národní házenou, obdivoval Emila Zátopka či Gustava Frištenského, ale když se Mácha z jedné knihy naučil dva zápasnické chvaty, bylo definitivně rozhodnuto, jakému sportu se bude věnovat.

Na mezinárodní scéně debutoval na ME 1967 v Minsku. Máchovu slibnou kariéru brzdila různá zranění. Na OH 1968 v Mexiku ho oslabila infekce, před MS 1971 si zlomil žebro a totéž ho potkalo i na ME 1972, kde nakonec díky třetímu místu vybojoval první velkou medaili, avšak boj o finále musel nakonec vzdát.

Zdravotní problémy jej pronásledovaly i před olympiádou v Mnichově, do které vstoupil porážkou od Bulhara Ivana Koleva. Následující čtyři duely ale vyhrál, přestože si v souboji s Francouzem Danielem Robinem poranil rameno. Mácha zvažoval, že k finále nenastoupí, nakonec ale zdolal favorizovaného Řeka Petrose Galaktopulose a získal první a dosud jediné české zápasnické zlato na olympijských hrách.

 „Snažil jsem se připravit co nejlépe na každý zápas, ať už to bylo na okrese, či na olympiádě. Vždy jsem chodil úplně nadoraz,“ řekl Mácha v nedávném rozhovoru pro časopis Bojová umění.

Vyznával filozofii, že cesta k vítězství vede přes porážky. I druhé místo ale vnímal jako neúspěch. A jedno neúspěšné finále si neodpustil po zbytek života. Nikoliv ale kvůli prohře na žíněnce, nýbrž kvůli svému přístupu a chování. „Těch neúspěchů bylo také dost. Ale první, který mě mrzel a mrzí dodnes, byl, když jsem byl jako bažant v Polsku na mezinárodním turnaji. Ve finále jsem nastoupil s tehdejším mistrem Evropy, borcem z NDR, v utkání jsem vedl, ale závěr jsem podcenil,“ vzpomínal Mácha.

„Věděl jsem, co asi bude dělat, měl jsem ho načteného, ale já to podcenil, nezvládl a utkání jsem prohrál. Tehdy tam byla se mnou moje budoucí manželka, v té době jsme ještě nebyli svoji a jen spolu chodili. Já dostal za stříbrnou medaili takovou krásnou broušenou vázu, a jak jsem měl na sebe vztek, tak jsem s tou vázou praštil o zem. To, jak jsem se zachoval, mě opravdu mrzelo,“ popsal Mácha.

Se žíněnkou se Mácha rozloučil šestým místem na olympiádě v Moskvě 1980. U zápasu ale zůstal i nadále, nejdříve jako trenér, později v letech 1993-1996 jako předseda domácího svazu. Do Síně slávy světového zápasu byl uveden v roce 2019.

X X X

Lotyši v hokejové euforii vyhlásili svátek. Ruská menšina může jen přihlížet

Lotyšský parlament vyhlásil pondělí státním svátkem. V neděli o tom narychlo hlasovali tamní poslanci poté, co Lotyši porazili na hokejovém mistrovství světa v prodloužení Spojené státy americké 4:3, a získali tak bronzové medaile. Jde o první cenný kov z hokejového šampionátu od obnovy nezávislosti země v roce 1991.

Návrh, aby bylo pondělí na počest vítězství vyhlášeno státním svátkem, na mimořádné schůzi parlamentu podpořilo 52 poslanců, nikdo nebyl proti a tři se zdrželi hlasování, napsal veřejnoprávní portál lsm.lv.

V odůvodnění zákona se připomíná, že „od obnovy lotyšské nezávislosti je hokej jedním z nejoblíbenějších a nejvíce podporovaných sportů a účast lotyšských hokejových profesionálů je vždy pro lotyšskou společnost velkou událostí“. Poslanci také uvedli, že společná oslava podpoří národní sebevědomí a jednotu lotyšské společnosti.

Přibližně čtvrtinu z necelých dvou milionů obyvatel Lotyšska tvoří Rusové. Mnoho lidí proto východního souseda vnímá jako zásadní bezpečnostní hrozbu, a to zejména po ruské invazi na Ukrajinu.

Lsm.lv uvádí, že jedním z důvodů pro vyhlášení pondělního mimořádného státního svátku bylo to, aby lidé mohli reprezentaci přijít přivítat v Rize po návratu z MS v Tampere.

Jejich rozhodnutí způsobilo zmatky mezi majiteli různých provozoven ohledně toho, jak mohou otevřít, i mezi zaměstnavateli, kteří nemají jasno, jak zaplatit lidem, kteří dorazí do práce. Podle plánu se uskuteční zkoušky ve školách, jinak bylo ale vyučování zrušeno, zavřeny jsou i státní školky. Naopak některá zdravotnická zařízení informovala, že budou fungovat jako ve všední dny.

X X X

ÚSTECKÁ „21“ S ČESKOU I SLOVENSKOU ÚČASTÍ

V pořadí 66. a 67. závod „Ústecké 21“ proběhl o víkendu na populární trati vedoucí z Ústí nad Orlicí na Andrlův chlum. Kromě účastníků našeho domácího šampionátu současných i historických vozidel a České trofeje se do Ústí po několika letech vrátilo také Mistrovství Slovenské republiky. Pořadatelé odvedli skvělou práci a jezdci i diváci se zasloužili o velmi příjemnou atmosféru celého víkendu. V absolutním pořadí MČR zvítězil v obou dnech Miloš Beneš, druhý skončil Václav Janík a třetí pozici obsadil Petr Vítek.

 Do letošního třetího podniku LIQUI MOLY Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu bylo převzato 75 jezdců, které doplnilo 22 účastníků slovenského mistrovství. Už v sobotu se na necelou stovku startujících přišlo podívat velké množství fanoušků, kteří zaplnili většinu diváckých míst kolem 3650 metrů dlouhé trati. Celkem 13 jezdců MČR se k rozhledně na Andrlově chlumu dostalo v čase pod 2 minuty. A jaké byly ohlasy těch nejrychlejších?

Miloš Beneš – GMS CZECH RACING TEAM – Osella FA30. „Za prvé musím říci, že to po stránce organizace parádně fungovalo a za to bych chtěl pořadatelům poděkovat. Ústí je spíše technická trať. V sobotu jsme dojížděli staré gumy, zajel jsem nejrychleji za 1:47.08 a celý den si kontroloval Vaška za sebou. Na neděli jsme nasadili novou sadu pneumatik, ale tahle šarže z loňského roku nefunguje úplně dobře. Sobotní čas se mi sice podařilo vylepšit na 1:45.29, ale na osobní rekord jsem se nedostal. Nemůžu být úplně spokojený, protože když je závodník spokojený, tak dozávodil.“

 Václav Janík – ORLEN Janík Motorsport – Norma M20 FC. „Po dlouhé době jsem zažil opravdu super závody. Tím vůbec nechci říci, že ostatní byly špatné, ale tady si všechno sedlo. Organizace, divácká kulisa, počasí, prostě skvělá atmosféra. Ústí máme rádi skoro stejně jako naše domácí Ecce Homo. Ze svého výsledku jsem trochu zklamaný. Myslel jsem, že se k Milošovi dostanu blíže. Ale druhé místo zůstane druhým místem, takže OK. David Dědek zajel také slušně, Jirkova Lola není úplně ideální na technickou trať. A Jarda Malý doplácí na performance factor, protože Hyundai Elantra TCR je především okruhový speciál. Nicméně, všichni jsme si Ústí opravdu užili a teď už se těšíme na domácí Šternberk.“

 Petr Vítek – Climart Racing Team – Osella PA30. „Jezdil jsem dlouho především v zahraničí a do Ústí se vrátil po dlouhých třinácti letech, takže pro mě bylo všechno nové. Byl to skvěle připravený podnik, třetí místo absolutně pochopitelně beru, ale s časy úplně spokojený nejsem. Na Miloše jsem ztrácel na můj vkus až příliš. Když nám ale po jedné jízdě Miloš řekl, že v Ústí jel poprvé asi před padesáti lety na minikáře, pochopil jsem, že tady mu stačit opravdu nemůžeme.“

 Karel Berger – Osella PA21 JrB. „Bydlím v Litomyšli za kopcem, takže Ústí je můj domácí podnik. Pochopitelně se za námi přijelo podívat hodně kamarádů, a i z pořadatelů jsem cítil, že nás berou jako domácí tým. Takže to byl velmi příjemný víkend. Co se týče závodu, naše Osella má nejmenší objem motoru a musím udržet vysoké otáčky hlavně na výjezdech, abych zůstal ve výkonové špičce. Pak to celkem funguje. Na Ústí jsme nasadili kratší převod a v horní technické části to bylo super. Na nejdelší rovince po startu jsem naopak něco ztrácel. Ale užili jsme si to a pořadatelé odvedli skvělou práci.“

Tereza Machová – GMS CZECH RACING TEAM – Norma F20. „Celý víkend nám vyšel skvěle. Auto fungovalo, počasí ideální a pořadatelé závod připravili jako vždy na jedničku. V sobotu jsem vyhrála svoji třídu, což považuji za velký úspěch. A v neděli se mi podařilo pokořit dvě minuty, takže výsledky nad očekávání dobré. Navíc mě hřála opravdu úžasná podpora fanoušků, kterým upřímně děkuji za přízeň. Prostě dva dny, na které budu dlouho vzpomínat.“

 Letošní seriál LIQUI MOLY Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu se pomalu blíží do své poloviny a už tento víkend nás čeká legendární Ecce Homo ve Šternberku. Jan Koudelka, AMK

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.