Poslanci SR ukončili schôdzu skôr, ako stihli hlasovať. Polovica Slovákov neušetri peniaze z príjmu. EÚ vyzvala Čínu, vplyv na Rusko, ukončenie vojny na Ukrajine    

Dôvodom bol „totálny chaos“. Poslanci sa rozhodli ukončiť májovú schôdzu bez posledného hlasovania. Na pláne mali rozhodnúť o približne 60 zákonoch, o ktorých rokovali viac ako dva dni. Za ukončenie schôdze bolo 89 z 135 prítomných poslancov. Tí zahlasovali za návrh poslankyne SaS Anny Zemanovej ukončiť schôdzu pre chaos v parlamente.

Schvaľovať mali napríklad návrh na odmenu 500 eur za voľby od Igora Matoviča, obmedzenie interrupcií od poslankyne Anny Záborskej alebo zákon riešiaci paragraf 363. Tieto návrhy preložil predseda parlamentu Boris Kollár na júnovú schôdzu. Tá by však mala byť podľa programu poslednou riadnou schôdzou, čo znamená, že sa na nej nestihnú úplne schváliť zákony v prvom čítaní.

„Myslíte si, že Slovensko to neprežije? Myslím si, že nehrozí žiadna dráma, keď nebude ani jeden z tých návrhov, ktoré tam sú predložené, schválený. Nič strašného sa pre Slovensko nestane. Práve naopak, ušetria sa milióny eur a nervy občanov,” reagovala na ukončenie schôdze šéfka klubu SaS Zemanová.

Nečakané uznesenie

Dnes mal byť posledný deň 90. schôdze parlamentu. Ukončená mala byť veľkým hlasovaním o 17:00 po viac ako dvoch dňoch rokovania. Úvod hlasovania pritom nebol ničím nezvyčajný. Poslanci napríklad rozhodli o niekoľkých procedurálnych návrhoch a posunutí niektorých bodov na koniec.

Následne však predseda parlamentu Boris Kollár predložil návrh uznesenia, ktorý by úradnícku vládu zaviazal rešpektovať stanovisko Národnej rady pri rokovaniach a hlasovaniach v inštitúciách a orgánoch Európskej únie

„Do konania predčasných parlamentných volieb a vymenovania novej vlády bude obdobie, pri ktorom niekoľko mesiacov nie je plánované rokovanie schôdze Národnej rady Slovenskej republiky. Súčasne rôzne signály naznačujú snahy o riešenie krízových otázok v činnosti Európskej únie obmedzením hlasovacích práv jej členských štátov,” odôvodňoval predkladateľ zákon.

Tento návrh schválilo 98 z 135 poslancov. Proti bolo 24 zákonodarcov najmä zo strany SaS. Následne išiel o tomto bode rokovať výbor pre európske záležitosti. Po približne polhodine sa poslanci vrátili do pléna a rozhodli o procedurálnom návrhu Zemanovej ukončiť rokovanie 90. schôdze Národnej rady.

Za hlasovali prevažne predstavitelia strany Smer, SaS, Sme rodiny, Hlasu aj množstvo nezaradených. Naopak proti ukončeniu schôdze boli zákonodarcovia hnutia OĽaNO, odídenci z Obyčajných ľudí, tarabovci a niektorí poslanci, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke ĽSNS.

Zemanová: Za pár minút sa nedá vyhodnotiť dopad uznesenia

Poslankyňa Zemenová pre Aktuality.sk vysvetlila, že návrh na ukončenie schôdze dávala SaS počas schôdze už dvakrát. „Lebo táto schôdza je totálny chaos. Vyvrcholilo to dnes o 17:00, keď predseda Kollár zaradil návrh poslancov OĽaNO a Sme rodina na prijatie uznesenia, ktoré malo obmedzovať činnosť vlády vo vzťahu k rokovaniam Európskej únie. My sme ten materiál ani nevideli, pretože bol tesne predtým doručený do parlamentu,” uviedla predsedníčka klubu SaS.

Doplnila, že rokovania európskeho výboru, ktoré zvolal Kollár nebolo tiež ukončené, pretože si predsedníčka výboru Vladimíra Marciková (SaS) vypýtala k uzneseniu stanovisko vlády.

Podľa Zemanovej však plánoval Kollár rokovať aj bez stanoviska vlády a uznesenie schváliť. „To uznesenie nevyzeralo na prvý pohľad nejak toxicky, ale naozaj sa nedá za tých pár minút vyhodnotiť jeho dopady na fungovanie Slovenska v Európskej únii,” skonštatovala.

Návrhy, ktoré parlament prerokoval, ale nerozhodol o nich, presunuli poslanci na jún./agentury/

X X X

 Fico spochybňuje vyšetrovanie v kauze vraždy Jána Kuciaka. Matovič ho vyzval, aby meno vraha oznámil

 Strana Smer spochybňuje vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka. Polícia sa podľa nej nezaoberala podozreniami o možnom zapojení daňových podvodníkov, o ktorých Kuciak písal. Predseda strany a poslanec Národnej rady Robert Fico a člen predsedníctva Robert Kaliňák o tom informovali na štvrtkovej tlačovej konferencii.

  „Aj vrah Andruskó bol napojený priamo svojím živobytím na skupiny okolo DPH. Tie skupiny sa zhodujú aj s niektorými menami dnešných kajúcnikov,“ skonštatoval Kaliňák. Fico poukázal tiež na prepojenie viacerých káuz na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, ktorého nazval monštrum.

Matovič vyzval Fica, aby oznámil orgánom činným v trestnom konaní meno vraha novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Nikto z orgánov činných v trestnom konaní a nikto z médií nemal záujem nájsť vraha,“ povedal na tlačovej besede bývalý minister vnútra Kaliňák. Fico hovoril o snahe „nalepiť“ vraždu Kuciaka na stranu Smer, v ktorej Lipšic zastupoval poškodených a mal tak prístup do spisu. „Boli iné vyšetrovacie verzie, možno podstatne dôležitejšie, ktorým sa polícia vôbec nevenovala,“ povedal Fico. Podľa neho bola snaha natiahnuť vraždu na Mariana Kočnera a prepojiť ho so Smerom.

Ako súd oslobodil Kočnera, poslal Zsuzsovú do väzenia a reakcie rodičov Jána a Martiny

Namieta, že má špeciálny prokurátor bezpečnostnú previerku, hoci sa osobne poznal a komunikoval s už odsúdenou Alenou Zsuzsovou.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vyzval Fica, aby oznámil orgánom činným v trestnom konaní (OČTK) meno vraha novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Poukázal pritom na Ficove slová na mítingu Smeru v Nitre v roku 2022, z ktorých má vyplývať, že vraha pozná.

 „Ak ste pred 390 dňami povedali, že viete, kto je vrah, mali ste povinnosť konať a oznámiť meno vraha orgánom činným v trestnom konaní,“ skonštatoval Matovič na štvrtkovej tlačovej konferencii. Pripomenul Ficove verejné slová na mítingu: „Nenechajme si zobrať pravdu o Kuciakovi. A my raz povieme, kto Kuciaka zabil. A budú všetci šokovaní, kto Kuciaka zabil.“

Matovič sa tiež ohradil proti vyjadreniam zástupcov Smeru na štvrtkovej tlačovej konferencii, kde sa podľa neho snažili nehoráznym spôsobom podsúvať verejnosti rôzne vyšetrovacie verzie, kto by miesto Kočnera mal byť objednávateľom vraždy./agentury/

X X X

Jeho nebankovky obchádzali legislatívu, teraz pofidérny podnikateľ ťahá do krachu ďalšiu firmu

Podnikateľ Jaroslav Fuchs stojí za nebankovkami Pohotovosť či Minihotovosť, ktoré sú známe svojimi pokútnymi praktikami. Aktuálne je v problémoch jeho ďalšia firma Ex Credit.

 Bratislavská spoločnosť Ex Credit mieri do konkurzu: Pohotovosť, Minihotovosť, či Inkasáreň. „Originálne“ názvy nie sú to jediné, čo tieto firmy spája. Všetky vznikli na prelome milénia, poskytujú, respektíve v minulosti poskytovali spotrebiteľské úvery a do tretice – sú spojené s osobou podnikateľa Jaroslava Fuchsa. Jeho meno síce nie je notoricky známe verejnosti, no minimálne v biznise nebankových pôžičiek má svoju povesť.

Aktuálne pozornosť púta ďalšia Fuchsova firma. Tentokrát ide o bratislavskú akciovku Ex Credit. Firma, ktorá sa – podobne ako tie vyššie spomenuté – venuje poskytovaniu úverov a klientov láka na pútavú formulku „Financie na všetko a pre každého“, totiž mieri do konkurzu. Postaral sa o to košický advokát Richard Plichcík. „Mám pohľadávku, som jedným z veriteľov, je tam platobná neschopnosť subjektu, a to je všetko. Nemám k tomu čo viac dodať,“ odkázal Plichcík pre Aktuality.sk.

X X X

Lidl sťahuje z predaja po Európe známu značku sladkostí. Slovensko opatrenia obídu

Sieť Lidl postupne sťahuje po celej Európe výrobky značky Haribo. V Nemecku to zdôvodňujú sporom o ceny, pre ktoré výrobca želé medvedíkov prestal s reťazcom obchodovať.

Opatrenie sa týka napríklad aj českého trhu, upozornil tn.cz. Na Slovensku je tento krok Lidlu bezpredmetný.

„Predajní spoločnosti Lidl na Slovensku sa táto situácia nedotkne, keďže výrobky spoločnosti Haribo sa v našej ponuke nenachádzajú. Naši zákazníci však majú na výber napríklad z mnohých výrobkov našich privátnych značiek,“ uviedol pre Aktuality.sk hovorca slovenského Lidla Tomáš Bezák.

Zvyšovanie cien popri inflácii

Haribo požaduje viac peňazí a Lidl odmieta platiť. Podľa portálu Wirtschafts Woche hlavným dôvodom, prečo sa z obchodných regálov po celej Európe rýchlo vytrácajú obľúbené sladkosti.

„Je pravda, že v Lidli momentálne naše výrobky na pultoch nenájdete,“ potvrdil hovorca spoločnosti Haribo a dodal: „Zvýšenie cien považujeme za oprávnené na pozadí enormne zvýšených cien za logistiku a suroviny.“

Dlhodobý spor

Spor medzi Lidlom a Haribom sa mal začať už v covidovom roku 2020. Vtedy sa nemeckej centrále diskontu nepáčilo, že má 360-gramové balenie medvedíkov stáť 1,29 eura, a nariadilo všetky výrobky spoločnosti stiahnuť. Trvalo rok, pokiaľ sa výrobky vrátili na pulty, informuje portál 24rhein.de.

Situácia sa teraz zmenila. Tentokrát zastavilo Haribo ako prvé dodávky, a to najmenej do chvíle, pokiaľ začne reťazec akceptovať nové ceny. Podľa odborníkov si výrobca s ohľadom na obrovský dopyt môže tento krok dovoliť.

Nie je jasné, aký dlhý čas potrvá výpadok sladkostí na mnohých európskych trhoch.

„V prípade výrobkov spoločnosti Haribo je nákup zaisťovaný nemeckou centrálou Lidl. V tuzemsku tak v okamihu obmedzenia nákupu nebudú tieto výrobky pre zákazníkov dostupné,“ povedal pre tn.cz hovorca českého Lidlu Tomáš Myler, aktuality.sk

X X X

Rusko vyslalo stíhačky k dvom americkým bombardérom nad Baltským morom

Pentagón v reakcii uviedol, že bombardéry sa zúčastňovali na naplánovanom vojenskom cvičení v Európe.

Rusko vo štvrtok oznámilo, že vyslalo svoje stíhačky, aby zabránili dvom americkým bombardérom v „narušení štátnej hranice“ nad Baltským morom. S odvolaním sa na ruské štátne médiá o tom informovala agentúra AFP. Tento týždeň ide o druhý takýto prípad.

Ruské ministerstvo obrany v oznámení uviedlo, že vyslané stíhačky Su-27 a Su-35 identifikovali „vzdušné ciele ako dva strategické bombardéry B-1B vzdušných síl USA“.

V utorok ruský rezort oznámil, že dva americké bombardéry B-1 Lancer leteli nad Baltským morom smerom k ruskému vzdušnému priestoru. Pentagón v reakcii uviedol, že bombardéry sa zúčastňovali na naplánovanom vojenskom cvičení v Európe a že interakcia ruských stíhačiek s týmito lietadlami bola „bezpečná a profesionálna“.

Podobné správy z Moskvy prišli aj minulý týždeň i v apríli. V marci sa do Čierneho mora po incidente s ruskou stíhačkou zrútilo americké bezpilotné lietadlo, aktuality.sk

X X X

EÚ vyzvala Čínu, aby využila svoj vplyv na Rusko na ukončenie vojny na Ukrajine

Čínsky vyslanec Li Chuej odcestuje do Moskvy v piatok. Európska únia počas štvrtkového stretnutia s osobitným čínskym vyslancom vyjadrila očakávania, že Peking vyvinie tlak na Rusko, aby zastavilo krviprelievanie na Ukrajine a stiahlo odtiaľ svoje vojská. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Osobitný predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničných vecí pre eurázijské záležitosti Li Chuej sa v Bruseli stretol s vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničnú politiku Enriquom Moraom.

Kyjev a jeho európski podporovateľa odovzdali čínskemu vyslancovi počas stretnutí koordinované správy, že chcú, aby Peking využil svoj vplyv na presadenie ukončenia vojny. Li Chuej odcestuje do Moskvy v piatok.

Počas rozhovorov EÚ „privítala“ minulotýždňovú návštevu čínskeho vyslanca v Kyjeve a telefonát čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

„Obe strany diskutovali o ruskej agresívnej vojne proti Ukrajine a o spôsoboch presadzovania spravodlivého a udržateľného mieru,“ uvádza sa vo vyhlásení EÚ.

Mora „zdôraznil, že Ukrajina uplatňuje svoje právo na sebaobranu, a že Európska únia sa zaviazala dlhodobo podporovať Ukrajinu“.

EÚ očakáva, že Čína ako člen Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) bude pracovať na „okamžitom a bezpodmienečnom stiahnutí všetkých síl a vojenského vybavenia z celého územia Ukrajiny“, aktuality.sk

X X X

Lidl sťahuje z predaja po Európe známu značku sladkostí. Slovensko opatrenia obídu

Diskontný reťazec sa nedohodol s výrobcom.

Sieť Lidl postupne sťahuje po celej Európe výrobky značky Haribo. V Nemecku to zdôvodňujú sporom o ceny, pre ktoré výrobca želé medvedíkov prestal s reťazcom obchodovať. Opatrenie sa týka napríklad aj českého trhu, upozornil tn.cz. Na Slovensku je tento krok Lidlu bezpredmetný.

„Predajní spoločnosti Lidl na Slovensku sa táto situácia nedotkne, keďže výrobky spoločnosti Haribo sa v našej ponuke nenachádzajú. Naši zákazníci však majú na výber napríklad z mnohých výrobkov našich privátnych značiek,“ uviedol pre Aktuality.sk hovorca slovenského Lidla Tomáš Bezák.

Zvyšovanie cien popri inflácii

Haribo požaduje viac peňazí a Lidl odmieta platiť. Podľa portálu Wirtschafts Woche hlavným dôvodom, prečo sa z obchodných regálov po celej Európe rýchlo vytrácajú obľúbené sladkosti.

„Je pravda, že v Lidli momentálne naše výrobky na pultoch nenájdete,“ potvrdil hovorca spoločnosti Haribo a dodal: „Zvýšenie cien považujeme za oprávnené na pozadí enormne zvýšených cien za logistiku a suroviny.“

Dlhodobý spor

Spor medzi Lidlom a Haribom sa mal začať už v covidovom roku 2020. Vtedy sa nemeckej centrále diskontu nepáčilo, že má 360-gramové balenie medvedíkov stáť 1,29 eura, a nariadilo všetky výrobky spoločnosti stiahnuť. Trvalo rok, pokiaľ sa výrobky vrátili na pulty, informuje portál 24rhein.de.

Situácia sa teraz zmenila. Tentokrát zastavilo Haribo ako prvé dodávky, a to najmenej do chvíle, pokiaľ začne reťazec akceptovať nové ceny. Podľa odborníkov si výrobca s ohľadom na obrovský dopyt môže tento krok dovoliť.

Nie je jasné, aký dlhý čas potrvá výpadok sladkostí na mnohých európskych trhoch.

„V prípade výrobkov spoločnosti Haribo je nákup zaisťovaný nemeckou centrálou Lidl. V tuzemsku tak v okamihu obmedzenia nákupu nebudú tieto výrobky pre zákazníkov dostupné,“ povedal pre tn.cz hovorca českého Lidlu Tomáš Myler, aktuality.sk

X X X

Rastislav Očenáš zo školy v Sliači získal titul Učiteľ Slovenska

Finálovú desiatku vybrala odborná porota zložená zo vzdelávacích expertov. Laureátom ocenenia Učiteľ Slovenska 2022 sa stal Rastislav Očenáš, učiteľ slovenského jazyka, matematiky a informatiky na Základnej škole v Sliači. O zisk titulu sa uchádzalo desať finalistov.

V tohtoročnom ocenení bodovali pedagógovia, ktorí dokážu deti nielen naučiť vedomosti, ale z nich tiež vychovávajú osobnosti s otvorenou mysľou. „Kvalitné a inšpiratívne učiteľky a učitelia sú pokladom každej spoločnosti, je však dôležité, aby sme ich ako spoločnosť dokázali dostatočne oceniť. Práve to je esenciou ocenenia Učiteľ Slovenska,“ zdôraznila Zuzana Labašová z Komenského inštitútu Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica, ktorý ocenenie organizuje.

Finálovú desiatku vybrala odborná porota zložená zo vzdelávacích expertov. Spomedzi 149 prihlášok najskôr vznikol užší výber 30 pedagógov a z neho bolo vybraných desať finalistov.

 Deti rád provokuje úlohami na premýšľanie

„Rád deti provokujem úlohami, ktoré ich navedú k rozmýšľaniu o ich meste, ľuďoch, ktorí v ňom žijú, problémoch, ktoré sa ich osobne týkajú, i riešeniach, na ktorých môžu participovať. Pri učení vždy hľadám zmysel – pýtam sa, ako dnešné vyučovanie zlepší zajtra život mojich žiakov. Chcem, aby nadobudli presvedčenie, že majú vplyv na dianie vo svojej komunite, že sú pre ňu dôležití, užitoční, nenahraditeľní,“ uviedol Očenáš. Ako dodal, svojich žiakov učí používať moderné technológie a pracuje aj na projektoch, ktoré deti motivujú k zodpovednému správaniu sa k životnému prostrediu.

Očenáš je tiež školským digitálnym koordinátorom, a tak jeho deti používajú aj netradičné školské pomôcky. Snaží sa tiež vytvárať prepojenia školy a aktivít detí na organizácie v regióne. Spolupracuje so Združením Slatinka.

Cenu verejnosti získala s 5388 hlasmi z celkového počtu 17.507 Ivica Dafčíková, ktorá učí geografiu a biológiu na druhom stupni Základnej školy Pavla Országha Hviezdoslava v Trstenej.

 Ocenená aj Oľga Bystrianska

Tento rok odovzdalo po prvý raz ocenenie aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Získala ho učiteľka Oľga Bystrianska, ktorá učí hudobnú výchovu v Základnej škole s materskou školou A. Vagača v Detve. Jej cieľom je poukázať na to, aký veľký potenciál má hudobná výchova vo výchovnom a vzdelávacom procese.

„Poslaním tejto ceny je vyzdvihnúť výnimočný výkon v oblasti podpory a posilňovania európskych hodnôt založených na ľudskej dôstojnosti a ľudských právach, rovnosti, slobode, demokracii a právnom štáte,“ poznamenal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha.

Organizátorom galavečera sú mimovládna nezisková organizácia CEEV Živica a Komenského inštitút. Ocenenie Učiteľ Slovenska sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Je licencovanou slovenskou verziou Global Teacher Prize, medzinárodného ocenenia, ktoré spája komunitu inšpiratívnych pedagógov z celého světa, aktuality.sk

X X X

Premiér Ódor si v Nemecku pripomenul 25. výročie vzniku Európskej centrálnej banky

Ľudovít Ódor diskutoval s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom o vzájomnej spolupráci oboch krajín.

Predseda slovenskej vlády Ľudovít Ódor sa v stredu v nemeckom Frankfurte nad Mohanom zúčastnil na slávnostnom podujatí pri príležitosti 25. výročia vzniku Európskej centrálnej banky (ECB). TASR o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády Slovenskej republiky.

Hlavnými témami bolo 25 rokov ECB a 25 rokov od zavedenia eura. Táto spoločná mena sa stala symbolom finančnej stability, európskej integrácie a jednoty.

„Pre nás je veľmi dôležité, že sme v jadre EÚ, v eurozóne a som veľmi rád, že ľudia na Slovensku veľkou väčšinou podporujú tento projekt. Je to o stabilite; o tom, že sa nemusíme obávať náhlych výkyvov, kurzových rozdielov a že môžeme slobodne platiť v celej eurozóne jednou menou,“ povedal Ódor.

„Takisto som veľmi rád, že ešte v mojom predchádzajúcom živote som mohol byť účastný na tomto projekte, keď sme spolu plánovali vstup do eurozóny v roku 2003. Vtedy som netušil, že o niekoľko rokov neskôr tu budem stáť a budeme oslavovať 25 rokov ECB. Tá cesta nebola úplne hladká, veď – pochopiteľne – aj eurozóna má svoje problémy. Som však veľmi rád, že ani podniky, ani obyvatelia tento krok nevyhodnocujú ako krok zlým smerom, a naopak, podporujú našu integráciu do srdca Európskej únie – aby sme aj naďalej platili tou istou, jednotnou európskou menou,“ dodal.

Predseda vlády sa na stretnutí rozprával s prezidentkou ECB Christine Lagardeovou, predsedom Európskej rady Charlesom Michelom či predsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolaovou. S nemeckým kancelárom Olafom Scholzom zároveň diskutoval Ódor o vzájomnej spolupráci oboch krajín, aktuality.sk

X X X

Taktické jadrové zbrane už smerujú do Bieloruska, tvrdí Lukašenko

Taktické jadrové zbrane sú určené na použitie na bojisku a v porovnaní so strategickými nukleárnymi zbraňami, ktoré sú schopné zničiť celé mestá, majú relatívne krátky dosah a nižšiu účinnosť.

Rusko už začalo s presunom taktických jadrových zbraní do Bieloruska. Uviedol to vo štvrtok bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, informuje TASR na základe správy televízie Sky News.

Vyjadrenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako ministri obrany oboch krajín podpísali dokument o umiestnení ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska.

Príslušnú dohodu oznámil ruský prezident Vladimir Putin v marci. Ruský minister obrany Sergej Šojgu ju odôvodnil „mimoriadne prudkým vystupňovaním hrozieb na západných hraniciach Ruska a Bieloruska“.

Šojgu vo štvrtok podľa štátnej tlačovej agentúry TASS zopakoval, že Moskva si ponechá kontrolu nad jadrovými zbraňami aj všetkými rozhodnutiami o ich použití.

Potvrdil tiež, že bieloruským ozbrojeným silám odovzdali rakety Iskander-M, ktoré môžu niesť konvenčné i nukleárne hlavice, pričom niektoré lietadlá Su-25 upravili na možné použitie jadrových zbraní. „Bieloruskí vojaci dostali potrebný výcvik v ruských výcvikových strediskách,“ povedal Šojgu.

NATO uviedlo, že v súvislosti s dohodou Ruska s Bieloruskom nevidí potrebu upravovať svoje plány v oblasti jadrových zbraní. Nukleárnu rétoriku Putina však označuje za nebezpečnú a nezodpovednú.

Taktické jadrové zbrane sú určené na použitie na bojisku a v porovnaní so strategickými nukleárnymi zbraňami, ktoré sú schopné zničiť celé mestá, majú relatívne krátky dosah a nižšiu účinnosť. Rusko nezverejnilo, koľko taktických jadrových zbraní má, aktuality.sk

X X X

Prichádza mini Trump. Zaujme DeSantis v boji o Biely dom iba kultúrnymi vojnami?

 Jeho kampaň čelí problémom, hoci sa ešte poriadne ani nezačala. Floridský guvernér Ron DeSantis oznámil kandidatúru na post amerického prezidenta. Republikánovi však prvý krok príliš nevyšiel.

 Twitterová debata

DeSantis chcel o svojich plánoch informovať prostredníctvom sociálnej siete Twitter, keď mal o nich debatovať s jej majiteľom Elonom Muskom. No technológie zlyhali a mnohí záujemcovia sa včera k diskusii nemohli pripojiť. DeSantisova kampaň sa to, samozrejme, usilovala vykresliť tak, že ľudí, ktorí si chceli rozhovor vypočuť, bolo tak veľa, že Twitter ich žiadosti nestíhal spracovať.

Ron DeSantis oznámil prezidentskú kampaň

Je to asi príliš optimistické vysvetlenie. Agentúra Reuters uviedla, že v istom momente diskusia prilákala 600-tisíc twitterových účtov, ale v závere ich bolo už menej ako 300-tisíc. Ale na druhej strane sa predsa len podarilo DeSantisovej kampani počas debaty vyzbierať milión dolárov.

Prieskumy verejnej mienky v tejto chvíli ukazujú, že floridský guvernér je jediným republikánskym politikom, ktorý by mohol ohroziť pozíciu bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Populistický miliardár stále šíri klamstvá a konšpirácie, že mu v roku 2020 víťazstvo v súboji o Biely dom ukradol demokrat Joe Biden.

Napriek tomu je však Trump medzi republikánskymi voličmi najpopulárnejším kandidátom. V tejto chvíli sa k nemu prikláňa až 54,3 percenta z nich. DeSantisa favorizuje 20,6 percenta republikánov. Vyplýva to z analýzy prieskumov portálu FiveThirtyEig­ht.com.

„Myslím si, že šanca floridského guvernéra na víťazstvo v primárkach je menšia ako 10 percent. A to som k nemu veľkorysý. Napriek neustálym právnym problémom, ktorým Donald Trump čelí, sa zdá, že to neovplyvnilo jeho základňu v rámci republikánov. Dokonca to vyzerá tak, že jeho podpora rastie,“ uviedol pre Pravdu Timothy Galsworthy, expert na históriu Republikánskej strany z Juhowaleskej univerzity.

 Podľa odborníka sa DeSantis pokúša ponúknuť trumpizmus bez Trumpa. „Keďže však bývalý prezident nikam neodišiel, nie som si istý, či je floridský guvernér príťažlivý pre republikánskych voličov, ktorí sa zúčastnia na primárkach. V skutočnosti si myslím, že DeSantis by mal lepšiu šancu vyhrať, keby sa prepracoval k prezidentským voľbám. Jeho vek by umožnil republikánom vytvoriť kontrast medzi ním a prezidentom Bidenom. Ale, ako som povedal, nepredpokladám, že v primárkach má DeSantis veľkú nádej na úspech,“ uviedol Galsworthy.

Stranícke primárky aj prezidentské primárky sa v USA konajú na budúci rok. Guvernér Floridy má 44 rokov, Biden 80 a Trump 76. DeSantis by tak naozaj mohol staviť na to, že je mladší a dynamickejší. No zatiaľ robí všetko pre to, aby sa najmä zapáčil najkonzervatív­nejšej skupine republikánskych voličov, a do istej miery napodobňuje Trumpov absolútne populistický prístup. Dokonca to vyzerá tak, že bývalého prezidenta politicky vykráda.

„Kandidujem na prezidenta Spojených štátov, aby som viedol náš veľký americký návrat,“ vyhlásil DeSantis.

„Urobme Ameriku opäť veľkou,“ bolo politické heslo Trumpa v roku 2016.

Bývalý prezident na DeSantisa, samozrejme, okamžite zaútočil. „Môj červený gombík je väčší, lepší, silnejší a funguje,“ odkázal Trump floridskému guvernérovi na svojej sociálnej sieti Truth Social. Použil pritom podobné slová, aké v minulosti adresoval severokórejskému diktátorovi Kim Čong-unovi, keď porovnával „gombíky“ na odpálenie jadrových zbraní. V roku 2018 Trump podporil DeSantisa, keď ten úspešne po prvý raz kandidoval za guvernéra Floridy.

Najväčšia slabina

Prístup republikánov k politike prirovnal komentátor magazínu Atlantic Tom Nichols k praktikám „šmejdov“. „Byť prezidentom je práca pre seriózneho človeka. No v dnešnej Republikánskej strane sa seriózni ľudia nemusia hlásiť. Zdá sa, že DeSantis tomu rozumie,“ napísal Nichols.

Floridský guvernér jednoznačne stavia agendu na témach kultúrnych vojen. Podporuje obmedzenia interrupcií, uvoľnenie práva na nosenie zbraní, kritiku sexuálnych menšín, konzervatívny prístup k vzdelávaniu, dokonca zákazy kníh, ktoré republikáni označujú za pornografické. A vyťahuje aj konšpirácie týkajúce sa Georgea Sorosa.

 „DeSantis stelesňuje rozpory, a niekto by mohol povedať, že priam pokrytectvo, modernej Republikánskej strany. Jeho popularita na Floride, o čom svedčí ohromujúce znovuzvolenie v roku 2022, môže mať korene v jeho libertariánskej reakcii na covidovú pandémiu a obmedzenia, teda jeho kritiku očkovania a nosenia rúšok. Teraz však DeSantis vedie najmä v školách kultúrne vojny týkajúce sa rasy, pohlavia a sexuality. Konzervatívni republikáni milujú slobodu, okrem prípadov, keď porušujú slobodu iných. Asi pred desiatimi rokmi vrcholní predstavitelia republikánov v Kongrese ako Mitch McConnell a Paul Ryan chceli, aby sa strana zamerala na ekonomické otázky, na ekonomický konzervativizmus. Politici ako Trump a DeSantis tento prístup zničili. Floridský guvernér sa preto v kampani bude zaoberať otázkami kultúrnych vojen,“ povedal Galsworthy.

DeSantis má však problém. „Jeho najväčšou slabinou je, že si ľudia myslia, že nie je autentický. Nech si o Trumpovi niekto myslí čokoľvek, a ja si o ňom nemyslím nič dobré, nikto nemôže pochybovať o tom, že je sám sebou. Mnohí Američania vrátane republikánskych voličov ešte nie sú presvedčení, či sa DeSantis dokáže vymaniť z Trumpovho tieňa a či ukáže, že je viac než len prázdna nádoba,“ dodal Galsworthy./agentury/

X X X

Zhruba polovica Slovákov nie je schopná ušetriť si peniaze z príjmu                                                                                                                                                                      Jeden z troch Slovákov žije od výplaty k výplate a ďalšia časť ľudí musí čerpať z rezervy, ušetrených alebo požičaných peňazí.

 Necelá polovica Slovákov v najnovšom prieskume uviedla, že je schopná ušetriť nejakú čiastku zo svojho príjmu. Druhá polovica priznala, že to nie je v jej silách.

Schopnosť šetriť klesá s vekom

Z výsledkov prieskumu agentúry AKO pre Na hrane (TV JOJ) ďalej vyplýva, že nadpriemerne často si dokážu peniaze ušetriť muži, skôr mladší ľudia – najmä vo veku 18-33, ale aj 34-49 rokov. So stúpajúcim vekom však frekvencia kladnej odpovede v prieskume klesala.

Šetriť zvládajú skôr vzdelanejší a tí, ktorí bývajú v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Ide najmä o voličov strán SaS, PS, ale aj SNS, KDH a Republika.

Od výplaty k výplate žije podľa výsledkov prieskumu zhruba jeden z troch Slovákov. Ich príjem pokrýva len aktuálne výdavky. Nadpriemerne často ide o ženy, skôr starších ľudí – najmä vo veku 66+, ale aj 50-65 rokov či ľudí s najnižším vzdelaním bez maturity.

Šetriť sa nedarí najmú obyvateľom Branskobystrického a Nitrianskeho kraja. V rámci Slovenska ide najmä o voličov strán SMER-SD, HLAS-SD, Magyar fórum – Maďarské fórum, Demokrati, SME RODINA, nevoličov a nerozhodnutých voličov.

Neušetria a utrácajú viac, ako zarobia

V skupine ľudí, ktorí v prieskume uviedli, že nie sú schopní nič ušetriť a navyše musia čerpať z rezervy, ušetrených alebo požičaných peňazí, sú nadpriemerne často ženy, najstarší opýtaní (66+), najnižšie vzdelaní bez maturity, obyvatelia Trnavského, Prešovského a Nitrianskeho kraja a voliči strán OĽANO, KDH, SME RODINA či nevoliči.

Zvyšných 2,7% opýtaných sa k anketovej otázke nechcelo, alebo nevedelo vyjadriť. Prieskum sa uskutočnil telefonicky na vzorke tisíc respondentov v termíne od 4. do 10. mája 2023./agentury/

X X X

Bárdy: Prečo je dobré mať nudnú vládu

Dobrý líder je fiškálny líder.

Zdá sa, že nám na čas skončila éra troch-štyroch vládnych tlačoviek denne, na ktorých by kreovali atómové bomby alebo vyplakávali, kto všetko je proti nim a že ich nikto nemá rád.

Populisti a politici inklinujúci k autoktratickým režimom si totiž užívajú možnosti sebaprezentácie aj sebaľútosti. Chcú upútať pozornosť aj za cenu chaosu, či polarizácie spoločnosti, ktorá za sebou necháva emočne aj hodnotovo vyprahnutú krajinu.

A aparát štátnej správy zodpovedný za denno-denné riadenie štátu sa namiesto toho, aby sa venoval tomu, čomu má, musí manažovať často absolútne nezmyselné nápady sebastredných politikov, v našich končinách súhrnne nazývané atómové bomby.

Keď si dnes položíte otázku, ktorá bola dobrá slovenská vláda, najčastejšie sa spomínajú prvá vláda Mikuláša Dzurindu, vláda Ivety Radičovej (napriek tomu, že nedovládla), druhá Dzurindova vláda a krátka vláda Jozefa Moravčíka ešte v prvej polovici 90. rokov. Nie, že by tieto vlády boli bezchybné. Kauza Gorila bola aj kauzou Dzuriundovej druhej vlády. Financovanie SDKÚ bola veľká kauza, podobne tunel Branisko, predaj SPP, skupinka, budova daňového úradu a ďalšie.

Namiesto sebaprezentačných maškarád však bolo veľmi silno cítiť, že sa sústreďujú na prácu pre krajinu. Po rokoch rabovania štátu mečiarovskou hordou riešili fiškálne témy, zamerané na záujmy štátu, štátnej kasy.

Vlastne vo všeobecnosti sa dá povedať, že dobrí premiéri, ak chcete lídri krajiny, sú zároveň fiškálnymi lídrami.

Lenže takých nenájdete v populistických alebo autokratických vládach. Pre populistov a autokratov je nudné byť fiškálnym. Neprináša to bombastický efekt.

Pre nemalú časť verejnosti fungujú populisti a autokrati v politike, s celou tou šou okolo nich, ako droga. A sociálne siete s algoritmami, ktoré tlačia populistov každý deň k novým a novým statusom s odkazom na niečo veľkolepejšie, ako bolo v statuse deň pred tým, situáciu ešte zhoršujú.

A pritom je vždy lepšie mať nudnú vládu. Takú, ktorá sa namiesto sebaprezentácie venuje krajine, ktorú spravuje.

Vláda Ľudovíta Ódora sa javí byť takouto vládou. Fiškálnou. Nudnou, aktuality.sk

X X X

Nový biznis exministra Kaliňáka: na Dunaj chce spustiť veľkú výletnú loď klienta zo Spojených emirátov, kúpil si k nej čln

Prístav v Bratislave, Robert Kaliňák a jeho člnZdroj: Aktuality.sk, TASR, jeanneau.com

Exminister vnútra Robert Kaliňák sa stal vlastníkom menšej lode. Tá však poukazuje na väčší biznis, ktorý plánuje Kaliňákov klient – vybudovanie a prevádzku výletnej lode. Má kotviť v Bratislave.

Jeho otec bol námorník, on sa teraz chystá pustiť do lodiarskeho biznisu. Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák po odchode z vysokej vládnej funkcie najprv rozbehol advokátsku kanceláriu a vyvíjal loveckú pušku s členom významnej arabskej rodiny Hamadom Bin Jassim Al Darwish Fakhroo.

No a teraz by sa jeho biznis mohol rozrásť aj na vodu. Kaliňákova konzultačná spoločnosť totiž zastrešuje pre svojho klienta z Arabského polostrova projekt výletnej lode, ktorá by mala s turistami brázdiť vody Dunaja, aktuality.sk

X X X

Kati slovenských nádejí sú vonku z hry. Švajčiarov senzačne zdolali Nemci

 Štvrtý tím A-skupiny majstrovstiev sveta z Nemecka sa postaral o senzáciu. Vo štvrťfinále nečakane vyradil víťaza „béčka“ zo Švajčiarska po triumfe 3:1. Mužstvo, ktoré v utorok prehrou s Lotyškom ukončilo nádeje Slovenska sa tak lúči so šampionátom iba dva dni po zverencoch Craiga Ramsayho. Nemci sa v semifinále stretnú s USA.

 Radosť hokejistov Nemecka po jednom z gólov vo švajčiarskej bránke.

Slovenský hokej tak nemá istú priamu účasť na olympijskom turnaji 2026 v Miláne/Cor­tine. Po nedeľnom finále šampionátu vyjde nový rebríček IIHF, v ktorom bude Slovensko figurovať na 9. priečke.

Na ZOH sa predstaví prvých 8 tímov, reprezentácia organizujúcej krajiny a 3 úspešné mužstvá z kvalifikácie. Slovensko však ešte nie je definitívne mimo priamej účasti, otázny je budúci štatút v súčasnosti vylúčeného Ruska.

Nemci sa medzi najlepšiu štvorku sa prebojovali po dvoch rokoch, na MS 2021 obsadili 4. miesto. V semifinále sa stretnú s USA, ktoré zdolali Česko 3:0.

Nemci išli v prvej tretine do tesného náskoku, na ktorý Švajčiari zareagovali v úvode druhej časti. Jej záver však patril Nemcom, ktorí si gólmi Peterku a Sturma vypracovali rozhodujúci náskok. Ten v druhej tretine dokázali ubrániť, keď Švajčiarom dovolili iba minimum výraznejších šancí skórovať.

Švajčiarsko – Nemecko 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Očakávaný výsledok do 100% akciového portfólia s priemerným ročným výnosom 7,68%. S investovaním sa spája riziko a minulé výnosy nie sú zárukou budúcich.

Švajčiari začali zápas náporom, ale nedokázali ho premeniť na rýchly gól. Nemci postupne zlepšili svoj výkon a v ofenzíve boli čoraz viac nebezpeční. V 7. minúte zvolil Kastner strelu spoza obrancu, ktorá prešla brankárovi Mayerovi popod rameno a puk sa dokĺzal za bránkovú čiaru – 0:1. Ďalšie minúty prvej tretiny priniesli vyrovnaný hokej aj zaujímavé situácie, ale bez zmeny skóre.

Po 47 sekundách prostrednej časti bolo vyrovnané, keď sa Švajčiari usadili v pásme a Siegenthaler zakončil kombináciu strelou zo strednej vzdialenosti – 1:1.

Tréner Craig Ramsay zhodnotil pôsobenie na MS.

Nemci v nej nevyužili tri presilovky, Švajčiarom sa naskytla príležitosť vyrovnať od 32. minúty, keď dostal Seider trest na 5 minút a do konca zápasu. Nemci však dlhé oslabenie nielenže ustáli, no po ňom sa po efektnej sťahovačke presadil Peterka – 1:2.

Zaskočení Švajčiari následne nevyužili presilovku, počas ktorej Nemci ušli do protiútoku, v ktorom Stachowiakovu prihrávku zužitkoval Sturm – 1:3.

 Tretia tretina priniesla urputnú snahu Švajčiarov o vyrovnanie, no Nemci aktívne bránili dvojgólový náskok.

Nemci sa v záverečnej časti vyhli oslabeniam a ich organizovaná defenzíva robila veľké problémy Švajčiarom. Tí dvakrát trafili do žŕdky a brankára Niederbergera nedokázali prekonať ani počas hry so šiestimi korčuliarmi.

Hlasy (zdroj: iihf.com):
Justin Schütz, útočník Nemecka: „Je to úžasný pocit. Pred zápasom sme si povedali, že musíme hrať našu hru. Turnaj sme začali tromi prehrami po sebe, ale stále sme si verili. Naša hra bola o poctivom forčekovaní, tvrdých súbojoch a dôslednej hre v obrannej zóne. To je to, čo stálo za dnešným víťazstvom.“
Dean Kukan, obranca Švajčiarska: „Neviem, čo sa stalo. Mali sme šance na skórovanie, ale nedokázali sme to. Vôbec nám nešli ani presilovke. V prvej tretine sme začali dobre, ale to bolo všetko. Sme sklamaní.“

X X X

Kanada odplatila Fínom vlaňajšiu finálovú prehru. Po siedmykrát za sebou je v semifinále

Hokejisti Kanady sa po siedmykrát za sebou predstavia v semifinále MS v hokeji. Postup si vybojovali po štvrťfinálovom víťazstve nad domácim Fínskom 4:1.

Radosť hokejistov Kanady po jednom z gólov v bránke Fínska.

Domáci sa tak s turnajom lúčia, v najlepšej štvorke MS budú chýbať prvýkrát od roku 2018. V repríze uplynulých troch finálových duelov si oba tímy vytvorili množstvo šancí, no Kanaďania sa dopustili v defenzíve menej chýb a v koncovke boli oveľa efektívnejší.

Fínom tak odplatili vlaňajšiu finálovú prehru z rovnakej arény (3:4 pp). Do semifinále MS postúpili ôsmykrát za sebou.

štvrťfinále MS
Kanada – Fínsko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Zápas sa začal v strhujúcom tempe. Fíni sa chceli chopiť taktovky a tlačili sa do bránky, no narážali na kompaktný defenzívny blok súpera. Kanaďania hrozili nebezpečnejšie, Neighboursa ešte vychytal Larmi, v 7. min však Quinn prenikol po pravej strane, prekabátil Ohtamaau a strelou popod betón prekonal fínskeho brankára.

Vzápätí mohlo byť 2:0 po bekhendovom zakončení Weegara, Larmi tentoraz zasiahol. Severania sa nevedeli presadiť ani v presilovkách, kde im chýbal moment prekvapenia. Do útoku zavelila potom ich najväčšia hviezda, Rantanen sa dvakrát dostal do čistej šance, v oboch prípadoch stroskotal na Montembeaultovi, ktorý stopol aj Hartikainena.

 Očakávaný výsledok do 100% akciového portfólia s priemerným ročným výnosom 7,68%. S investovaním sa spája riziko a minulé výnosy nie sú zárukou budúcich.

„Suomi“ zvýšili tlak, chvíľami totálne zavreli Kanaďanov v ich pásme. Počas náporu však prepadávali vzadu a v polovici zápasu Blais z prečíslenia zavesil – 2:0. Zaváhali však aj kanadskí obrancovia, do únikov sa dostali najprv Kakko a potom Kapanen, obaja v koncovke neuspeli.

Nepremenené šance ich mohli mrzieť, v 43. min kanadskí hráči vyšachovali domácich a nepokrytý Carcone zakončil ponad padajúceho Larmiho – 3:0. Z tohto knokautu sa už Fíni nespamätali. V 3. tretine pôsobili chvíľami bezradne.

 V závere pri power play bez brankára dokázali ešte znížiť zásluhou dôrazného Hartikainena, no záverečné slovo mal Toffoli, ktorý do prázdnej bránky stanovil na konečných 4:1 pre Kanadu.

hlasy aktérov
Sakari Manninen, útočník Fínska: „Minulý rok bol minulý rok, teraz máme úplne iné pocity. Chceli sme zvíťaziť, no nebol to náš deň. Kanaďania boli efektívnejší, dobre bránili a mali výborného brankára. Zaslúžili si zvíťaziť. Žiaľ, tento rok

X X X

Otvorili najväčšie nákupné centrum na Slovensku. Nájdete v ňom viaceré ultralacné reťazce

 Nekonečné rady nedočkavých zákazníkov, hlasná hudba a oslavy. Aj takto vyzerala otváračka novej časti najväčšieho nákupného centra na Slovensku. Eurovea 2 oficiálne otvorila svoje brány pre návštevníkov vo štvrtok 25. mája.

 Otváranie novej časti Eurovea City.

Nové priestory s rozlohou 85-tisíc štvorcových metrov okrem „rýchlej“ a lacnej módy ponúkajú aj najväčšie kino pod značkou Cinema City či nový bulvár pred budovou „dvojky“.

Lacný írsky reťazec

Zrejme najvýraznejším ťahúňom otváracieho dňa, ktorý má podľa predpokladov odborníkov prilákať zákazníkov z celého Slovenska, bolo spustenie prvej predajne írskeho reťazca Primark u nás.

 Nová časť obchodného domu Eurovea je už otvorená.

„Primark, medzinárodný módny reťazec, dnes otvoril svoju prvú predajňu na Slovensku v novej časti nákupného centra Eurovea v Bratislave. Vytvoril tak viac ako 200 pracovných miest pre miestnu ekonomiku. Primark investoval do očakávanej dvojpodlažnej predajne viac ako 10 miliónov eur, aby Slovákom po prvýkrát priniesol svoju známu ponuku módy a základných potrieb za výhodné ceny,“ priblížil v tlačovej správe samotný írsky reťazec.

 Na slávnostnom otvorení lacného reťazca sa zúčastnil aj starosta Ružinova, v ktorého obvode sa Eurovea City nachádza, Martin Chren. Ten pripomenul, že druhý bratislavský obvod je okrem iného unikátny aj počtom obchodných domov. „Je jeden ukazovateľ, v ktorom sme úplne najlepší na Slovensku a pravdepodobne aj na svete. Je ním množstvo obchodných domov na obyvateľa na jeden meter štvorcový. Päť z desiatich najväčších obchodných domov na Slovensku sa nachádzajú v Ružinove,“ pochválil sa starosta.

Podľa Chrena sa projekt Eurovea City stal „mestotvorným prvkom“, ktorý dokázal prepojiť rieku Dunaj s mestom. Pripomenul, že práve do tohto obchodného centra chodí množstvo obyvateľov hlavného mesta veľmi rado.

Okrem Primarku v „dvojke“ otvorila svoje priestory aj predajňa HalfPrice, ktorá vo svojom sortimente ponúka značkovú módu s výraznými zľavami. Niektoré módne kúsky nájdete v predajni aj o 80 percent lacnejšie ako inde.

  Nivy zaostávajú

Eurovea s 320 obchodnými prevádzkami a rozlohou približne 85-tisíc štvorcových metrov dominuje bratislavským nákupným centrám. Svoje prvenstvo pritom získala práve vďaka otvoreniu ďalšej časti Eurovea 2, ktoré obchodnému centru podľa developera J&T Real Estate pridalo ďalších 25-tisíc metrov štvorcových.

Predbehlo tak konkurenta Nivy centrum. Nové Nivy s rozlohou asi 70-tisíc štvorcových metrov, ktoré vybudoval developer HB Reavis Group, boli na čele rebríčka už od svojho otvorenia v roku 2021.

Najväčšie nákupné centrum na Slovensku však okrem toho predstavilo aj svoje iné „naj“. Je ním masívna reštauračná zóna. Pôvodný foodcourt z „jednotky“ sa sťahuje do novej nákupnej pasáže na prvé poschodie, kde na rozlohe 3 700 m2 zdvojnásobí svoju kapacitu.

Návštevníci budú mať po novom k dispozícii 1 156 miest na sedenie, 16 reštaurácií na promenáde Dunaja a takzvaný Food Hall. Ak to všetko zrátame dokopy, pôjde o najväčšiu gastro destináciu na Slovensku. „Chceme aby to nebolo iba o jedle, ale aby sa u nás zákazníci cítili komfortne a osvojili si tento priestor ako miesto, kde môžu aj relaxovať a oddychovať,“ priblížil základnú myšlienku konceptu Peter Žiak, architekt a projektový manažér Eurovea./agentury/

X X  X

Ich úspešné firmy Slováci dobre poznajú. Viacerí známi podnikatelia dali PS-ku na kampaň státisíce

„Nič za to neočakávam, iba to, že sa na Slovensku bude o pár rokov lepšie žiť,“ hovorí zakladateľ medzinárodne úspešnej firmy, ktorý PS poskytol 300-tisíc eur.

Žiadna iná politická strana na Slovensku sa neteší takej priazni podnikateľov, ktorí založili úspešné firmy, prerazili v zahraničí a zarobili aj bez toho, aby obchodovali so štátom.

Viacerí známi slovenskí biznismeni pred septembrovými voľbami napumpovali státisíce eur do Progresívneho Slovenska. Strana europoslanca Michala Šimečku si tak mohla dovoliť spustiť rozsiahlu kampaň aj vďaka peniazom bohatých mecenášov, ktorí tvrdia, že im záleží na osude krajiny.

Progresívcom síce pred troma rokmi parlament tesne unikol, no nezostali úplne bez peňazí. Príspevok za hlasy, ktorý dostali od štátu, si však museli rozdeliť aj so stranou Spolu, s ktorou išli do volieb v koalícii.

Navyše, po svojich prvých parlamentných voľbách zostalo Progresívne Slovensko poriadne zadlžené. Len svojmu predchádzajúcemu šéfovi Michalovi Trubanovi musela strana vrátiť úver vo výške 900-tisíc eur aj s päťpercentným úrokom.

„Z tohto dôvodu PS po voľbách 2020 fungovalo s veľmi malým rozpočtom len na základný chod kancelárie a na financovanie súčasnej kampane preto opäť získavame zdroje aj z darov a pôžičiek,“ vysvetľuje šéf komunikácie strany Radovan Choleva.

Čo za to?

A progresívci sú v získavaní peňazí naozaj dobrí. Čiastočne aj vďaka kontaktom, ktoré si v priebehu rokov ešte ako podnikateľ vybudoval Michal Truban. Najväčšiu finančnú injekciu liberálom poskytol jeho kamarát Peter Komorník.

Meno, ktoré väčšine Slovákov zrejme nič nehovorí. Firma Slido, ktorú založil, však prerazila vo svete. V roku 2020 slovenskú spoločnosť kúpil americký technologický gigant Cisco, išlo o jeden z najväčších obchodov v IT oblasti u nás.

Komorník dal Progresívnemu Slovensku 50-tisíc eur ako dar a ďalších 250-tisíc strane požičal na trojpercentný úrok. PS tvrdí, že podnikateľ patrí k ich sympatizantom dlhodobo a stranu menšími čiastkami podporoval už pred rokmi. Preto ho vraj so žiadosťou o pomoc sami oslovili aj teraz.

„Dôležité je, aby uspeli čo najviac, ako sa dá. Pokúšam sa tomu pomôcť, ako viem, a ak to bude potrebné, viem im pomôcť aj viac,“ tvrdí Komorník pre Aktuality.sk. Do politiky sa on sám vraj nechystá a žiadnym iným politikom peniaze nedáva. Niežeby nechcel, ale, ako sám hovorí, nie je komu.

„Nič za to neočakávam, iba to, že sa na Slovensku bude o pár rokov lepšie žiť, budeme mať stále európske smerovanie, bude u nás prekvitať demokracia a mladí nebudú odchádzať,“ dodáva.

    Pomohol aj Kiskovi

Rovných 200-tisíc eur PS-ku požičal podnikateľ Peter Zálešák, spolumajiteľ známeho predajcu elektroniky Nay Elektrodom.

Zálešák strane úverom 150-tisíc eur pomohol už pred voľbami v roku 2020, no v tom čase mu mohol ďakovať hlavne jeho dlhoročný priateľ a starý obchodný partner Andrej Kiska. Jeho subjektu Za ľudí podnikateľ požičal až 900-tisíc eur.

„Som pravicový liberál. PS má program, s ktorým sa z väčšej časti stotožňujem a verím, že nové strany prinesú mnou dlho očakávanú zmenu. Nechcem sa len prizerať na únos štátu,“ prezradil nám Zálešák ešte v roku 2019.

„Očakávam, že splnia svoju misiu a vytvoria spolu s opozíciou lepšiu vládu pre nás všetkých,“ povedal tiež. Zálešáka sme sa chceli spýtať, či svoju investíciu pre stranu Za ľudí, ktorá sa prakticky rozpadla, neľutuje, no na naše otázky neodpovedal.

Ďalších 200-tisíc eur PS získalo od Andreja Harsániho, zakladateľa medzinárodne úspešnej spoločnosti LiveAgent, ktorá vyvíja help desk softvér pre podniky. Aj Harsáni je podľa Radovana Cholevu ich dlhodobým sympatizantom.

Prispel aj majiteľ známeho kníhkupectva

Pôžičku 50-tisíc eur zasa progresívcom poskytol Michal Meško, spolumajiteľ internetového kníhkupectva Martinus. Strane už pred zatiaľ poslednými voľbami daroval viac ako 100-tisíc eur.

„Boli sme skupina ľudí – ja, Ivo Štefunko, Mišo Truban a Anton Zajac, ktorí sme si povedali, že by sme chceli krajine nejako pomôcť. A tak začali vznikať zárodky myšlienky, ktoré sa postupne premenili na Progresívne Slovensko,“ vysvetľoval nám podnikateľ.

Anton Zajac je jedným zo spolumajiteľov firmy Eset. Progresívcom prispel v roku 2016 sumou 72-tisíc eur. V tom čase bolo PS ešte len občianskym združením, nie politickou stranou. Odvtedy Progresívne Slovensko od kohokoľvek z Esetu nevidelo ani euro.

Posledným veľkým prispievateľom do rozpočtu Šimečkovej strany je podnikateľ Martin Pekár, ktorý PS požičal 200-tisíc eur. Pekár je členom Progresívneho Slovenska a zároveň expertom strany na dopravu.

V oficiálnej kampani môžu strany minúť maximálne tri milióny eur. Progresívci len na daroch a pôžičkách od spriaznených biznismenov či členov strany dosiaľ zinkasovali zhruba milión. Na kampaň PS plánuje minúť asi 1,5 milióna eur.

„Určite to bude v zákonom stanovenom limite a každý dar, pôžička aj výdavok budú transparentne zverejnené,“ dodal Choleva. Peniaze veriteľom by mala strana vracať z príspevku, ktorý dostane od štátu po voľbách. Získať musí aspoň tri percentá, v prieskumoch sa progresívci pohybujú okolo 14 percent, aktuality.sk

X X X

 Známu komičku nazval tučnou sviňou, jej snúbenca poľutoval, že s ňou musí žiť. Syn slovenského politika verejne uráža ženy, Simona Salátová nie je jediná

Sociálne siete prinášajú denne obrovský objem informácií. Mnoho z nich je pre bežné fungovanie človeka absolútne zbytočných. A ešte viac z nich presahuje normy spoločnosťou nastavenej disciplíny, ale aj všeobecnej úcty k človeku.

Keď sa Simona Salátová dostala do povedomia verejnosti, okamžite sa spojila s často diskutovanou témou – obrazu ženy v spoločnosti. Komička si vo svojich standup vystúpeniach často robila srandu zo svojej plnšej postavy. Poukazovala tým na dôležitú skutočnosť – a to, že nie každá žena môže mať dokonalé krivky a tiež na to, že nie pre každú ženu je jej postava absolútnou prioritou.

„Bodypositivity je v prvom rade filozofia, ktorá hovorí o tom, že treba poznať svoje pozitíva a aj svoje nedostatky. Len, ak ich prijmeme, vieme ich spravovať, ovládať a prípadne meniť. Veľmi by som si priala, aby sme v tomto svete pochopili, že nemusíme všetci vyzerať podobne, aby sme boli spokojní. Veď ani šťastnými nás nerobia rovnaké veci a je to okej,“ napísala k jednej zo svojich fotografií Simona. A mnoho žien jej dalo za pravdu.

Simona Salátová hovorí o sebaláske k svojmu telu – a to aj v prípade, že žena nemá veľkosť SZdroj: Instagram: simonacomedy, foto: Lenka Imrichova Kandrava

Keď sa Filip Sulík dostal do povedomia verejnosti, okamžite sa spojil s často diskutovanou témou – obrazu ženy v spoločnosti. Syn známeho politika si vo svojich príbehoch na sociálnej sieti Instagram často robil srandu z postáv, názorov, ale aj postavenia iných žien. Poukazoval tým na dôležitú skutočnosť – a to, že nie každý na sociálnych sieťach dodržuje normy etického správania a berie ohľad na to, ako jeho slová zapôsobia na druhých.

„Ideálna žena má čo najmenší bodycount (pozn. redaktora, počet mužov, s ktorými spala), nie je použitá,“ vyjadril sa vo svojom príspevku na sociálnej sieti Twitter. Zároveň dodal, že žena má hodnotu len v čase, keď má 18 rokov. Potom už hodnota klesá. Na mužov podľa jeho slov platí iná rovnica. S čím väčším počtom žien sa vyspia, tým väčší sú alfasamci. Sám seba za jedného z najväčších alfasamcov považuje. Vo všetkej skromnosti.

Filip Sulík sa niekoľkokrát verejne nazval alfasamcom. Jeho názory nediskriminujú len ženy, ale aj transgeder ľudí či mužov, ktorý “nedostatočnému prejavu maskulinity“Zdroj: reprofoto YouTube

Nebolo treba ani alternatívnu dimenziu na to, aby nastal prienik dvoch rozdielnych osobností. Stačili len malé, jednoduché veci – prihlásenie na Instagram a Sulíkovo povšimnutie fotografie Salátovej v bulvárnych novinách.

Verejné zosmiešnenie

Len pár dní dozadu Filipovi Sulíkovi skrsol nápad okomentovať postavu Simony Salátovej aj verejne, prostredníctvom svojho Instagramu, kde ho sleduje pomerne veľký počet ľudí. „Aký paradox, že s priezviskom Salátová je to tučná sviňa. Ja som si myslel, že má aspoň 42 rokov,“ okomentoval komičku, ktorá sa na fotografii nachádzala so svojim synom. Ani pri ňom však slovami nešetril a poľutoval ho za to, že musí žiť v jednej domácnosti so spomínanou „tučnou sviňou“.

Onedlho sa k tejto téme vrátil opäť, tentokrát na sieti Twitter. „Zistil som, že decko Simony nie je synom jej priateľa Joea Trendyho napriek tomu, že vyzerá, akoby mu z oka vypadlo. Myslel som, že s Trendym je preto, lebo bol jediný ochotný mať s ňou sex,“ vyjadril sa verejne.

Terčom útokov sa nestala len Simona, ale aj jej najbližší

Nakoľko Sulík mladší zatiahol do urážok aj jej syna, komička sa situáciu rozhodla neignorovať, práve naopak – tisícky svojich sledovateľov vyzvala k tomu, aby jeden z ďalších profilov syna politika nahlásili (pozn. redaktora, Instagram opakovane ruší profily Filipa Sulíka kvôli nevhodným poznámkam a nahlasovaniam od ďalších ľudí). Filipa to však zrejme len vyprovokovalo.

Joe Trendy, ktorý je snúbencom Salátovej, si našiel správu od Sulíka a rozhodol sa s ňou podeliť s verejnosťou. Najmä preto, že si ho Filip následovne zablokoval. „Dobrý deň. Robíme doma zabíjačku a hľadáme odborníka na prácu s prasnicami. Dostal som na vás odporučenie. Vieme sa spojiť?“ napísal mu syn politika a niet pochýb o tom, že narážal na poznámku, ktorú komičke uštedril krátko predtým. V jeho príbehu sa objavil ešte jeden verejný kopanec: „Keby Simona vedela niesť aspoň spolovice toľko kritiky, koľko vedia niesť váhy jej kolená, tak by sa len pousmiala nad mojimi storkami.“

Komička Simona SalátováZdroj: Instagram: simonacomedy

Bodyshaming je vážnou témou, ktorej sa stále nedostáva dostatok pozornosti. Aj preto sme sa jej rozhodli venovať v podcaste TELO, ktorý vznikol v spolupráci s Aktualitami. Vypočuť si ho môžete tu:

Verná škála priaznivcov

Filip Sulík pôsobí na Instagrame aj ďalej – a to napriek tomu, že si na obľúbenej sociálnej sieti založil už približne 10. účet. Všetky doterajšie boli zrušené, kvôli nahlasovaniu ľudí. Zrejme sa však nájdu aj takí, ktorí mu holdujú – k dnešnému dňu totiž Sulíka mladšieho sleduje takmer 5 000 ľudí.

Prekvapením bolo však to, že mu pred pár dňami zrušila profil sociálna sieť Twitter. Dôvodom v tomto prípade neboli ako pri Instagrame kontroverzie, ktoré šíri, ale pravdepodobne nevhodná fotografia v profile. „Ja som tam mal dorobenú svoju tvár a dorobený taký dlhší pohlavný orgán na tom Adamovi. Mňa asi nahlásili ľudia. Pozreli si môj profil, a tie tweety sami osebe im asi neprišli problematické, ale prišlo im problematické asi to, že mám na cover photo nahotu,“ uviedol pre Startitup syn politika.

Za svojimi názormi si stojí

Toto nie je prvýkrát, čo sa Filip Sulík vyjadroval na adresu žien – s tým, aby ho vôbec niekto vyzval. Niekoľko urážok si od neho vypočuli známe influencerky, medzi nimi dokonca aj novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová. Väčšina poznámok je však mierená proti ženám všeobecne. A to napriek tomu, že tvrdí, že sa nechce viazať len jednou ženou.

Podľa jeho slov pre Plus jeden deň to pre mužské pohlavie nie je vhodné. „Verím, že muž by mal mať jednu partnerku, resp. manželku, ktorej by mal byť lojálny a malo by to byť niečo vážne. Nemyslím si ale, že je správne pre muža byť len exkluzívne v jednom sexuálnom vzťahu. Muž by mal mať viac sexuálnych partneriek, inak je to pre neho nezdravé,“ vyjadril sa v rozhovore, v ktorom zároveň dodal, že otec jeho vyjadrenia príliš nekritizuje:

„Nesúhlasí s väčšinou mojich názorov, ale súhlasí s tým, že sme dvaja samostatní rozdielni dospelí ľudia, takže to už nerieši. Je normálne, že nie každý s každým sa na všetkom zhodne.“/agentury/

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.