iSpigl

internetové noviny ispigl.eu

iSpigl

Praha: Tisíce lidí v sobotu proti škodlivé vládě Fialy. Polsko: Zaplaťte za Hitlera 32 bilionů. Co Scholz?

 Lidi, firmy vrhli do chudoby. Proto Prahu čeká protivládní demonstrace. Dorazí desetitisíce lidí, tvrdí pořadatel. V centru Prahy, na Václavském náměstí se v sobotu od 14 hod. uskuteční demonstrace proti současné vládě. Organizátoři očekávají na akci s názvem Česká republika na 1. místě účast desítek tisíc lidí.

Shromáždění je podle nich společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou České republiky a kteří chtějí změnu politického kurzu. Ve čtvrtek to uvedli organizátoři akce Ladislav Vrábel a Jiří Havel, kteří se označují za politicky nezařazené občany.

„Naším cílem je vyvést Českou republiku z globalistických vojensko-ekonomických struktur, abychom byli nezávislí a samostatní. Sobota, kdy během demonstrace chystáme veřejné prohlášení, je prvním krokem,“ uvedl organizátor akce Ladislav Vrábel.

databázi oznámených shromáždění na webových stránkách pražského magistrátu Vrábel uvedl odhadovaný počet účastníků na 50 až 100 tisíc lidí, akce má být od 13:00 do 19:00 hodin.

Pořadatelé demonstrace mimo jiné chtějí odchod současné vlády, zmírnění dopadů energetické krize a nápravu škod. Požadují osvobodit tuzemský průmysl od závislosti na zahraničních společnostech, dále vojenskou neutralitu a zajištění přímých smluv s dodavateli plynu za nízké ceny, především s Ruskem. Česká republika podle nich potřebuje změnit systém rozdělování a plateb za elektřinu tak, aby neplatila prostředníkům na burze.

Mezi mluvčími na sobotní akci by měli být bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek nebo energetický expert Vladimír Štěpán. Vystoupit mají podle webu akce také poslanec SPD Jiří Kobza, předsedkyně hnutí Trikolora Zuzana Majerová, kandidát komunistů na prezidenta Josef Skála, ekonom a děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík či právnička Jana Zwyrtek Hamplová.

Pozvání promluvit na jevišti v horní části náměstí dostal také premiér Petr Fiala (ODS), aby obhájil kroky vlády. Na pozvání zatím podle organizátorů nereagoval.

„Diskuse na náměstí bude veřejná. Už rok píšeme minulé i současné vládě několik návrhů opatření na zlepšení situace, ale veškerá komunikace skončila tak, že nám nikdo neodpověděl,“ podotkl Štěpán.

Pořadatelé vyzvali účastníky demonstrace, aby se na místo vydali s předstihem a nenechali se vyprovokovat k narušení klidu a pořádku.

Demonstrace se chtějí zúčastnit také členové skupiny „Řekni Ukrajině NE“ čítající přes 15 tisíc účtů. Na Facebooku podporují myšlenku stržení ukrajinské vlajky z Národního divadla.

„Na 3. 9. 2022 ve 14 hodin je potřeba sejmout ten žlutomodrý hadr, co visí na budově muzea a dát tam vlajku České republiky. Přece jsme Česká republika a ne žádná fialová Ukrajina. Mně z toho je na blití, když ten hadr pořád vidím,“ uvádí příspěvek od uživatele Ochranna Sluzba CZ.

X X X

Slovenská opozice kritizovala na demonstraci vládu i protiruské sankce

 „Toto je jedna neschopná, bláznivá vláda, která nás otravuje spory. Musí být předčasné parlamentní volby. Potřebujeme novou vládu,“ řekl z pódia Fico. Potleskem dav lidí ocenil také jeho prohlášení, že pokud by byl předsedou vlády, nesouhlasil by s protiruskými sankcemi; sankce na Moskvu uvalil Západ v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Fico také burcoval demonstranty, když uvedl, že jediné, čehož se Čaputová, premiér Eduard Heger a šéf parlamentu Boris Kollár bojí, jsou lidé v ulicích. List Korzár počet demonstrantů odhadl na 2000 až 2500.

Podle Fica je třeba přimět hlavu státu, aby na základě nejnovější petice vyhlásila na konec října referendum o demisi nynější vlády a o úpravě ústavy ohledně konání předčasných voleb. Někteří ústavní právníci už dříve vyjádřili pochybnosti, zda lze plebiscitem přimět kabinet k rezignaci. Fico v minulosti opakovaně tvrdil, že Čaputová zmařila pokus o vypsání jiného referenda o nových volbách. Prezidentka loni využila svých pravomocí, obrátila se na ústavní soud, který pak rozhodl, že navrhovaný plebiscit o předčasných volbách se konat nemůže, protože nejprve je potřeba změnit ústavu. Právě tuto změnu ústavy navrhl Směr-SD do nového referenda.

Podle listu Denník N na shromáždění chtělo několika lidí rozvinout transparent s nápisem „Včera Vrbětice, zítra Košice“, lidé z davu ale transparent roztrhali. Ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 vybuchly dva muniční sklady. Česko později informovalo o podezření, že do explozí byli zapojeni agenti ruské tajné služby.

Ke kritice vlády se připojil také šéf neparlamentní Slovenské národní strany a bývalý předseda slovenského parlamentu Danko, jehož strana byla v letech 2016 až 2020 součástí vládní koalice pod vedením Směru-SD. „Stát řídí šílenci, lidé, kterým by jste doma nesvěřili ani okopávání zahrádky,“ řekl Danko z pódia. Kritizoval také prezidentku Čaputovou a vyjádřil očekávání, že hlava státu ve volbách pocítí hněv lidu. Tvrdil, že jako představitel státu stál na rozdíl od nynějších politiků země o vyvážené vztahy s USA, Ruskem a Bruselem.

Směr-SD se nyní řadí k nejpopulárnějším politickým stranám na Slovensku. Sociální demokraté odešli do opozice po prohře ve volbách v roce 2020. Policie pak v různých kauzách obvinila vícero bývalých vysokých úředníků, pracovníků justice včetně soudců, jakož i bývalého vedení policie. Slovenské ministerstvo vnitra v srpnu uvedlo, že 17 stíhaných soudy už pravomocně odsoudily, stejný počet čelí vyšetřování a dalších 25 lidí bylo obžalováno. Letos na jaře policie obvinila také Fica a jeho stranického kolegu a exministra vnitra Roberta Kaliňáka z několika trestných činů, a to v souvislosti s podezřením ze zneužívání policie a finanční správy proti politickým oponentům Směru-SD v době, kdy byli Fico a Kaliňák u moci.

X X X

Polsko: Zaplaťte za Hitlera. Polsko po Německu žádá válečné reparace.

Dnes se znovu angažuje ve válce Západu, USA, Bidena, Anglie, Johnsona a spol. Proti Ukrajině a dodává tam zbraně. Co na Německo, Scholz, EU, Leyenová?  

 Polsko se rozhodlo oficiálně žádat po Německu reparace za škody způsobené nacistickou okupací za druhé světové války. Oznámil to Jaroslaw Kaczyński, šéf hlavní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Varšava podle agentury odhaduje, že škody způsobené tehdejším nacistickým režimem činí 6,2 bilionu zlotých (zhruba 32 bilionů korun). Německo zopakovalo, že považuje věc za uzavřenou.

„K částce jsme došli pomocí té nejomezenější, nejkonzervativnější metody a bylo by tedy možné ji zvýšit,“ uvedl Kaczyński, který je považován za nejvlivnějšího muže polské politiky. „To je částka, kterou německé hospodářství unese,“ řekl také během vystoupení na Královském zámku ve Varšavě. Proces získání reparací podle něj bude „dlouhý“ a obtížný“.

Asi šest milionů Poláků, včetně tří milionů polských Židů, za války zahynulo. Varšava byla srovnána se zemí po povstání v roce 1944, během kterého přišlo o život asi 200 000 civilistů.

Německo je jedním z největších obchodních partnerů Polska a spojencem v Evropské unii a NATO. Bojovný postoj, který PiS vůči Německu zaujímá, ochladil vzájemné vztahy obou zemí, píše Reuters. Jejich zhoršení přinesla i ruská invaze na Ukrajinu z letošního února a související kritika závislosti Berlína na ruském plynu a jeho pomalé pomoci Kyjevu.

PiS oživilo výzvy k odškodnění po převzetí moci v roce 2015. V roce 2019 poslanec strany Arkadiusz Mularczyk odhadoval, že Německo Polsku dluží přes 850 miliard dolarů (tehdy 19,6 bilionu korun), Varšava ale tehdy žádný oficiální požadavek nevznesla. Mularczyk stál v čele parlamentní komise, jejímž úkolem bylo vypracovat odhad výše odškodnění za válečné ztráty v Polsku. Na posudku se podílely asi tři desítky odborníků, mezi nimi historici, ekonomové a znalci trhu s nemovitostmi.

Podle Donalda Tuska, šéfa Občanské platformy, nejsilnější opoziční strany, „tady nejde o žádné reparace od Německa, jde tu o politickou kampaň“. Kaczyński podle něho neskrývá, že na protiněmecké kampani chce obnovit podporu pro PiS.

Německo dlouhodobě polské požadavky ohledně válečného odškodnění odmítá. „Polsko se dalších reparací vzdalo už dávno, v roce 1953, a několikrát toto stanovisko potvrdilo. Toto je základem dnešního uspořádání Evropy. Německo si stojí za svou morální a politickou odpovědností za druhou světovou válku,“ uvedl tiskový odbor německého ministerstva zahraničí v prohlášení pro agenturu Reuters.

Berlín dlouhodobě zastává názor, že Polsko se nároků na odškodnění zřeklo už v roce 1953, pak v roce 1970 při uzavření hraničních sporů a při potvrzení polské západní hranice při sjednocování Německa na přelomu let 1989 a 1990 a nakonec v roce 2004, kdy Sejm, dolní komora polského parlamentu, odpověděl na požadavky vysídlených Němců. Varšava ale tvrdí, že prohlášení polské vlády z roku 1953 o zřeknutí se reparací bylo v rozporu s ústavou a bylo učiněno pouze na nátlak Sovětského svazu.

Deník Rzeczpospolita ve svém čtvrteční vydání zveřejnil průzkum institutu IBRiS, podle kterého se 51,1 procenta respondentů domnívá, že Polsko by se na Německu odškodnění za vojenské škody domáhat mělo. Podle 41,5 procenta dotázaných to není nutné a 7,5 procenta lidí na věc nemělo názor. Mezi stoupenci výplaty reparací byla drtivá většina lidí, kteří podporují vládnoucí Právo a spravedlnost.

X X X

Babiš: Koryta si Fiala a spol. udrží, ale na krátko.

Vláda Petra Fialy čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Je to vláda národní katastrofy,“ prohlásil ve Sněmovně šéf hnutí ANO Andrej Babiš, jehož hnutí se rozhodlo hlasování vyvolat. „Jde vám o rozvrat, o uchopení moci za každou cenu,“ opáčil mu Fiala. Ironicky poděkoval Babišovi za to, že přišel do práce a nepronesl projev někde na náměstí.

To byla narážka na chabou účast šéfa ANO při jednání Sněmovny. Dává přednost cestám s obytným vozem za voliči po českých a moravských krajích.

„S vaší vládou nemá, pane premiére, Česká republika žádnou budoucnost,“ vyčetl Babiš Fialovi. Konání mimořádné schůze s hlasováním o nedůvěře vládě podpořilo i druhé opoziční hnutí SPD. Ani to ale opozici nestačí, nemá dost hlasů.

„Mají stoosmičku, ta koryta si udrží,“ připustil Babiš, že vláda hlasování ustojí. ANO a SPD mají společně ve Sněmovně 92 hlasů, vládní koalice 108 hlasů z 200. K vyslovení nedůvěry vládě je třeba nejméně 101 hlasů poslanců. I když to tak dopadne, oddálí podle něj vláda Petra Fialy svůj konec jen o pár měsíců.

Kapři si rybník nevypustí, řekla Schillerová

„Je pravděpodobné, že tohle hlasování prohrajeme. Kapři si rybník nevypustí. Ale na konci dne bude hlasování a každý poslanec musí vstát a říci, zda vládu podporuje nebo ne,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. A občané podle ní počínání jednotlivých poslanců pečlivě sledují.

Šéf druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura odhadl, že diskuse před hlasováním o nedůvěře vládě bude probíhat celou noc. Vystoupí podle něj všech dvacet poslanců SPD. A teoreticky podle něj k hlasování o nedůvěře nemusí dojít ani v pátek.

Mimořádné jednání Sněmovny je pro politiky dobrou příležitostí prezentovat postoje svých stran a hnutí tři týdny před komunálními a senátními volbami, aniž by za takový mítink museli něco platit.

Babiš vyčetl vládě nejdražší elektřinu, Fiala svému předchůdci závislost na plynu z Ruska

Babiš před poslanci hřímal, že máme vládu, která je podle něj bezradná, neschopná a je založena na organizovaném zločinu. Jeho projev trval téměř hodinu a půl, premiér Fiala na něj reagoval o něco kratší dobu dobu, i tak ale mluvil sedmdesát minut.

„Energetický Armagedon, máme nejdražší elektřinu v Evropě,“ kritizoval vládu Babiš. Fiala mu naopak opáčil, že předchozí kabinet neudělal nic proti téměř úplné závislosti na ruském plynu, což musí současná vláda napravovat. A vyjednala s Nizozemskem kapacitu v terminálu LNG.

Místopředseda dolní komory parlamentu a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček řekl, že kromě nejdražší elektřiny má Česko pátou nejdražší cenu plynu v Evropě a k tomu druhou nejnižší podporu občanům.

Úsporný tarif podle Havlíčka navrhla vláda pozdě a pomáhá málo. „Nevyčítám vám, že není zastropováno, ale že není připravený návrh na zastropování,“ řekl k cenám elektřiny.

I když neskončí vláda, minimálně podle Babiše musí skončit ministr vnitra Vít Rakušan, který podle šéfa ANO dosadil představitele organizovaného zločinu do čela rozvědky, a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, kterého označil za „hrobaře“ českého hospodářství. Vláda také musí co nejrychleji zastropovat ceny elektřiny, zopakoval Babiš.

 Okamura volal po nových volbách

Podle šéfa SPD Tomia Okamury by vláda měla sama odejít. „Takhle vláda už stihla napáchat tolik zla, že by měla odstoupit a měly by se konat nové volby,“ prohlásil Okamura.

Navážel se do ukrajinských uprchlíků a tvrdil, že lidé Fialovu vládu kvůli tomu, že jim pomáhá, nazývají ukrajinskou vládou. „Prostě není lídr, ani osobnost, nemá respekt občanů a nemá dokonce respekt ani jako předseda vlastní strany,“ tvrdil Okamura.

Vláda Petra Fialy není podle šéfa SPD schopna řešit růst cen potravin a energií. Vytkl také vládnímu hnutí STAN kontakty s organizovaným zločinem. Okamura řekl, že jeho hnutí usiluje o hlasování o nedůvěře vládě již delší dobu. „Jsme rádi, že ANO přistoupilo na náš návrh,“ prohlásil.

Šéf SPD také prohlásil, že Česko má odstoupit od Green Dealu, prosazovat zrušení obchodování s emisními povolenkami a kupovat plyn přímo od producenta, tedy v Rusku, ne od německých prostředníků.

„Žádná jiná varianta než odchod z lipské burzy neexistuje,“ řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala k vysokým cenám elektřiny.

X X X

  Zemím, které podpoří zastropování cen, nebude Rusko dodávat ropu, řekl tamní vicepremiér

Rusko nebude dodávat ropu zemím, které podpoří zavedení cenového stropu na ruskou ropu, uvedl místopředseda ruské vlády Alexandr Novak podle listu Kommersant. Omezení, které na červnovém summitu skupiny velkých ekonomik G7 navrhly Spojené státy, mají v pátek podle Bílého domu posuzovat ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny velkých rozvinutých zemí G7.

 Zavedení cenového stropu na ruskou ropu označil Novak za „naprostou absurditu“, která destabilizuje celé odvětví. Rusko podle něj nebude dodávat ropu a ropné výrobky zemím, které stanovení cenového stropu podpoří.

„Společnostem či zemím, které omezení zavedou, prostě nedodáme ropu a ropné výrobky, protože nebudeme pracovat podle netržních podmínek,“ řekl vicepremiér. Upozornil, že ani jedna země z OPEC a rovněž ani Indie a Čína nepodpořily myšlenku zavést cenový strop na ropu z Ruska.

„Neslyšeli jsme od jiných producentů ropy, kteří jsou na trhu, ani jediný pozitivní ohlas na tuto absurditu, které se zvažuje,“ prohlásil Novak. Uvedl rovněž, že ruské firmy jsou připraveny na prosincové embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy a mohou zachovat těžbu na dosavadní úrovni.

Podle vicepremiérovy prognózy může ke konci roku činit 520-525 milionů tun. Loni Rusko vytěžilo 524 milionů tun ropy. Po Novakově prohlášení akcie společnosti Lukoil vzrostly o více než sedm procent, akcie Bašněfti o více než pět procent, napsal Kommersant.

Návrh na zavedení horní hranice ceny s cílem omezit příjmy Ruska se koncem června rozhodla zvážit skupina velkých světových ekonomik G7. V pátek 2. září mají možnost takového omezení posoudit ministři financí G7.

X X X

Odpovíme na ohrožení ruských vojáků v Podněstří, varoval Lavrov

Ohrožení členů své mírové mise v separatistickém Podněstří by Moskva chápala jako útok proti sobě, prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Spolu s jeho předchozími výroky o ochraně ruskojazyčného obyvatelstva Moldavska oživil obavy, že Podněstří by mohlo být zavlečeno do současného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

 „Všem by mělo být jasné, že jakékoliv jednání, které bude představovat hrozbu pro naše příslušníky, bude v souladu s mezinárodním právem považováno za útok na Ruskou federaci,“ řekl Lavrov. Kvůli jeho výrokům si moldavské ministerstvo zahraničí předvolalo ruského chargé d’affaires, aby podal vysvětlení.

Rusko v Podněstří udržuje sbor asi 1500 mužů, který označuje za mírovou misi. Poslalo ji tam v roce 1992 po několikaměsíční válce. Její členové střeží velký vojenský sklad v tomto regionu.

Napětí kolem Podněstří se vyostřilo letos v dubnu kvůli sérii výbuchů. V Moldavsku tehdy vzrostly obavy, že by se na jeho území mohla přenést válka na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo několik týdnů předtím. Kyjev si dělal starosti, že ruské síly se chystají území neuznávaného Podněstří využívat k dalším útokům na Ukrajinu.

Lavrov ve středu řekl, že Moskva udělá vše pro ochranu ruskojazyčného obyvatelstva Moldavska. „Tu už jsme viděli. Přesně toto bylo záminkou, jakou Rusko použilo k ospravedlnění invaze na Ukrajinu. Vyjadřujeme plnou podporu suverenitě Moldavska a jeho územní celistvosti,“ napsal dnes na Twitteru mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nykolenko.

Mluvčí moldavského ministerstva zahraničí Daniel Voda dnes na svém twitterovém účtu v reakc uvedl, že práva všech menšin, včetně těch rusky hovořících, jsou v Moldavsku zaručena.

„Kišiněv je zcela odhodlaný jít cestou mírového dialogu ohledně Podněstří a vyzývá Rusko, aby stáhlo všechny jednotky, které jsou na našem území nelegálně,“ napsal Voda.

Moldavsko usiluje o vstup do Evropské unie, sedmadvacítka v červnu této zemi a Ukrajině udělila kandidátský status. Země ovšem bude muset podniknout rozsáhlé reformy boje proti korupci a organizovanému zločinu nebo právního státu. Členem NATO se Moldavsko stát nechce, je neutrální.

X X X

Dohoda o omezení víz Rusům je dobrý kompromis, míní politolog. Podle exdiplomata je řešení polovičaté

Šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) neprosadil úplný zákaz vydávání víz ruským turistům. Ministři se shodli jen na pozastavení dohody, která usnadňuje vydávání turistických víz. „Je to dobrý kompromis. Snaha o úplné pozastavení vydávání víz je kontraproduktivní,“ míní politolog z Univerzity Karlovy Ondřej Slačálek. „Je to polovičaté řešení. Mělo být přijato mnohem razantnější,“ reaguje bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář.

Bývalý diplomat míní, že všichni ruští občané, kteří by chtěli cestovat do schengenského prostoru za turistikou, by měli tu možnost dostat, ale za určitých podmínek.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na jednání se svými unijními kolegy neprosadil úplný zákaz vydávání víz ruským turistům. Poslechněte si celé Pro a proti. Moderuje Karolína Koubová

„Za předpokladu, že odpoví na základní otázky. Třeba tak jako my, když žádáme o vízum do Spojených států amerických, musíme odpovídat na otázku, zdali podporujeme terorismus a podobně. Měli by odpovědět třeba na to, zda souhlasí s válkou Ruska na Ukrajině a s anexí Krymu,“ vysvětluje.

Podle politologa by ale taková procedura dostala ruské turisty pod nepřiměřený tlak. „Oni jsou už tak pod velkým tlakem. V podstatě bychom po nich chtěli něco, co by se za určitých okolností – záleželo by na formulaci otázky – mohlo kriminalizovat,“ naznačuje.

„ Bylo by teď na místě, aby pocítili důsledek své, když ne tiché podpory, tak alespoň pasivity.“

 „Za Putinovu politiku platí i ti občané Ruska, kteří nemají reálné možnosti ji ovlivnit,“ konstatuje dále Slačálek.

„Což je do jisté míry správné, ale především by za ni měl platit někdo úplně jiný. A za druhé, je důležité, aby to nebylo kontraproduktivní. Putin už nyní legitimizuje svoji válku mobilizací proti Západu, zdůrazňováním, že Západ chce škodit obyčejným Rusům. My bychom toto jeho strašení, tuto jeho mobilizaci materializovali,“ myslí si politolog z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Pas má zlomek populace

Kolář připomíná, že v Rusku má cestovní pas zlomek populace. Ty, kteří pas mají, cestují a mají na to peníze, by si prý netroufal nazvat obyčejnými Rusy. Jsou to podle něj lidé, kteří obvykle mají lepší postavení ve společnosti, lepší příjem a mají také svým způsobem nějaký vliv na dění v zemi.

„Samozřejmě omezený, protože Rusko je diktatura, která nedává příliš prostoru pro občanské aktivity. Ale když tito lidé mlčí ve válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině, a myslí si, že když se budou tvářit, že se nic neděje, mohou si cestovat jako turisté, bylo by dobře, aby pochopili, že to není možné.“

Získat víza bude pro ruské turisty dražší a náročnější. V Praze se na tom shodli unijní ministři zahraničí

 „Že není možné se tvářit, že se Rusko nechová jako fašistický a agresorský stát a oni jako jeho občané si mohou užívat západních vymožeností a válet se po našich plážích a v našich lázních. Bylo by teď na místě, aby pocítili důsledek své, když ne tiché podpory, tak alespoň pasivity,“ naznačuje bývalý velvyslanec.

Politolog připomíná, že turistické cesty v minulosti byly mnohými občany diktatur využívány také k neturistickým a protirežimním účelům. Za důležitý označuje také fakt, že režim nemůže držet lidi jako na pustém ostrově, že mohou jet na Západ.

„Je důležitý právě pro mentalitu této skupiny, jejíž možnosti něco měnit nepřeceňuji. My často, když moralisticky kážeme o tom, co by Rusové měli dělat a jak by to měli jednat, zapomínáme dodat, že jim v tuto chvíli za protesty proti válce hrozí vězení, že ten režim mučí a v některých případech i vraždí lidi,“ upozorňuje.

„Příliš mnoho jsme zatím v minulosti pro demokraticky orientované Rusy či Bělorusy udělat nedokázali.“

Ondřej Slačálek

Připomíná dále zkušenosti z Běloruska, kde Evropa podle něj zdaleka nedokázala podpořit masivní protestní hnutí tak, jak Putin dokázal podpořit svého chráněnce Lukašenka.

„Takže my chceme po Rusech poměrně velké nasazení, ale příliš mnoho jsme zatím v minulosti pro demokraticky orientované Rusy či Bělorusy nedokázali udělat,“ dodává.

Výjimečný režim

„Nesouhlasím s tím, že jsme toho pro demokratické Rusy dělali málo,“ reaguje Kolář. Problém je podle něj heterogennost ruské opozice a její roztříštěnost.

„Skupinka liberálních Rusů nebo Rusů demokraticky orientovaných je opravdu malá a její efektivita byla v minulosti často testována jako téměř nulová. To, že jsou mezi nimi lidé, kteří si zaslouží naši podporu, o tom není sporu. Našim úkolem teď ale je dát Rusům najevo, že to, co se děje na Ukrajině, neakceptujeme a oni jsou za to spoluvinní a musí to pocítit. Pak jim teprve můžeme vysvětlovat, jak to udělat, aby se ti z nich, které chceme podpořit, mohli k nám dostat,“ konstatuje.

Neexistuje podle něj žádné mezinárodně uznané právo jakéhokoli občana cizího státu vstoupit na území jiného státu.

„To je naopak právo států rozhodnout, koho na své území pustí. Rusové doposud měli v Česku výjimečný režim. Nemuseli dokládat řadu dokladů, jako lidé z jiných zemí, které s námi mají vízový režim. Měli to i mnohem levnější. Prostě je potřeba to srovnat. Stejně to pokládám za polovičaté,“ uzavírá bývalý diplomat Petr Kolář.

X X X

Vrchní soud zrušil odsuzující rozsudek nad Peltou a Kratochvílovou

 Vrchní soud v Praze zrušil odsuzující rozsudek nad bývalým předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslavem Peltou a někdejší náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou v kauze sportovních dotací. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Případem se bude muset znovu zabývat Městský soud v Praze. Loni v listopadu soud Peltu za zmanipulování dotací nepravomocně poslal na šest let do vězení, Kratochvílovou potrestal 6,5 lety. Oba vinu v minulosti odmítli.

V případu čelí obžalobě ještě předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza i ČUS a FAČR. Městský soud je v listopadu obžaloby nepravomocně zprostil.

Proti rozsudku městského soudu se kromě Pelty a Kratochvílové odvolal i státní zástupce. Podle mluvčí vrchního soudu Simony Heranové odvolací senát ve středu rozhodl o všech odvoláních. „Mohu potvrdit, že včera bylo rozhodnuto o všech odvoláních, která byla proti rozsudku soudu prvního stupně v této věci podána. Rozhodnutí však bylo učiněno v neveřejném zasedání, proto k jeho obsahu zatím nebudeme sdělovat bližší informace, dokud se s ním nebudou moci seznámit strany trestního řízení,“ uvedla na dotaz ČTK Heranová.

Pelta podle loňského rozsudku městského soudu, který nyní odvolací soud zrušil, využil své osobní známosti s náměstkyní pro řízení sekce sportu Kratochvílovou a ovlivňoval ji zejména při jejich schůzkách v bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům. Mimo jiné jí předložil seznam preferovaných žádostí. Kratochvílová si pak počínala s vědomím, že nedůvodně znevýhodní ostatní žadatele. Podle rozsudku takto zvýhodnili 18 žadatelů a chtěli tím způsobit škodu nejméně 175,8 milionu korun. Kratochvílová se podle verdiktu pokusila o zneužití pravomoci, o porušení povinnosti při správě cizího majetku a o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Pelta ji pak k těmto činům podle městského soudu navedl.

Obžaloba také tvrdila, že Kratochvílová ovlivnila v roce 2017 výši dotací ve prospěch Peltovy FAČR a Janstovy ČUS a že mužům vynášela informace. Fotbalové asociaci takto žena podle státního zastupitelství zajistila na úkor ostatních žadatelů navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, unii sportu o 11,5 milionu korun. Městský soud ale v této části všechny obžalované včetně Pelty a Kratochvílové osvobodil.

Kvůli případu dříve rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve FAČR vzdal z vazby.

X X X

Nejvyšší soud zkritizoval KS v Brně kvůli kauze řidiče: Je povinnost řídit se právním názorem vyšší instance

Nejvyšší soud (NS) se názorově střetnul s Krajským soudem v Brně kvůli délce zákazu řízení pro šoféra, který neposkytl pomoc sražené ženě a ujel z místa nehody. Krajský soud prosazoval dlouhý, osmiletý zákaz řízení, a to i poté, co mu NS vrátil kauzu k novému projednání. Napodruhé proto NS rozhodl sám a zákaz řízení zkrátil na 3,5 roku. Krajskému soudu vytknul nerespektování názoru nadřízené instance. Rozsudek je dočasně zpřístupněný na úřední desce.

Krajský soud vycházel z přesvědčení, že neposkytnutí pomoci je z trestných činů v dopravě nejzávažnějším prohřeškem, za který lze uložit až desetiletý zákaz řízení. NS ale trvá na zohlednění konkrétních okolností. „Výměru ukládaného trestu nelze odůvodňovat odkazem na typovou závažnost trestného činu a na zákonnou trestní sazbu, ale je nutno vázat ji ke konkrétním okolnostem posuzované věci,“ stojí v rozsudku NS.

Nehoda se stala v únoru 2020 ve Strážovské ulici v Kyjově na Hodonínsku. Řidič mercedesu chodkyni srazil na přechodu. Přibrzdil, pak pokračoval v jízdě, aniž se přesvědčil o stavu ženy. Chodkyně utrpěla drobné zranění s hospitalizací do následujícího dne a několikadenní pracovní neschopností.

Okresní soud v Hodoníně řidičovi uložil peněžitý trest a dvouletý zákaz řízení. Pak ale zaúřadoval krajský soud a vyměřil osmiletý zákaz. Trval na něm i po prvním rozhodnutí NS, který osm let pokládal za nepřiměřeně přísný a neústavní trest. Podle krajského soudu NS nerespektoval vůli zákonodárce, proto prý „nevidí nejmenší důvod, proč by měl respektovat vůli jeho“.

„To, co Krajský soud v Brně označil za vůli NS, ve skutečnosti bylo závazným právním názorem, jímž byl povinen se řídit,“ reagoval NS. Zdůraznil, že je nutné zohledňovat konkrétní okolnosti. V neprospěch řidiče svědčí jeho dřívější opakované pokuty za přestupky, hlavně rychlou jízdu. Na druhou stranu, řidička utrpěla jen lehké zranění a kolemjdoucí jí na místě poskytli potřebnou pomoc.

„Za tohoto stavu NS rozhodl uložit obviněnému trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na 3,5 roku,“ uzavřel NS. Nechtěl už trestní řízení zbytečně prodlužovat, proto kauzu nevracel krajskému soudu a rozhodl sám, což dělá spíše výjimečně.

X X X

Gazdík skončil ve STAN, bude dále stíhán za miliony s Rakušanem pro STAN z Kypru? Oznámí policisté a žalobci jména firem v cizině?

 Exministr Gazdík skončil i v krajském vedení STAN, kvůli kauze Dozimetr

Spoluzakladatel hnutí Starostové a nezávislí a jeho někdejší předseda Petr Gazdík už není ani jeho krajským šéfem. Ve funkci skončil a neobhajoval ji. Už v červnu opustil křeslo ministra školství a později se vzdal pozice celostátního místopředsedy STAN.

Důvodem je skandál kolem pražského dopravního podniku, ve kterém figuroval zlínský podnikatel Michal Redl. Ten hnutí podporoval finančně a s Petrem Gazdíkem se znal. Gazdík to nepopírá, ale tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil. Redl býval komplicem zločince Radovana Krejčíře, nyní je ve vazbě.

„Byl jsem u vzniku Starostů a po osmnácti letech cítím, že je potřeba obměna. Celý krajský výbor dal k dispozici své funkce a svolal nový sněm. Rozhodl jsem se na něm nekandidovat do žádné funkce. Zůstávám poslancem,“ uvedl Gazdík.

Sněm STAN se konal na začátku týdne v Kunovicích, kde byl do čela krajské organizace na dva roky zvolen dosavadní tajemník hnutí Aleš Durďák. Ten mluví o tom, že důvěru je možné rychle ztratit, ale pomaleji se získává zpátky.

„Věřím, že za dva roky důvěru můžeme získat nazpátek. Cíl máme poměrně vysoký,“ naznačil. V roce 2024 se konají další krajské volby a cílem Durďáka je, aby v nich hnutí skončilo do třetího či čtvrtého místa.

Ve volbě předsedy na sněmu těsně porazil vsetínského místostarostu Tomáše Pifku. Novými krajskými místopředsedy jsou radní Luhačovic Dalibor Liška a starosta Litenčic Josef Smažinka. Nahradili právě Pifku a někdejšího náměstka zlínského primátora Ondřeje Bětáka.

Gazdíka v souvislosti s kauzou Dozimetr řešil vnitřní audit, který si dalo hejtmanství po skandálu zpracovat. Týkal se smluv uzavřených Zlínským krajem nebo jeho organizacemi v době působení Gazdíka v pozici krajského radního v období od 2. listopadu 2016 do 10. listopadu 2020. Všechny jsou v pořádku, pouze jednu smlouvu audit označil jako riziko plýtvání veřejnými prostředky. Gazdík se proti této kritice ohradil.

X X X

VZP bude nově hradit lék na cystickou fibrózu dětem od šesti let

Všeobecná zdravotní pojišťovna bude hradit nový lék na cystickou fibrózu Kaftrio dětem od šesti let, dosud ho dostávají starší 12 let. Počítá s úhradou ročně pro 43 z nich, které splní i další kritéria stanovená odbornou společností, uvedla VZP v tiskové zprávě. Cystická fibróza je vzácné nevyléčitelné onemocnění, které postihuje především dýchací a trávicí systém. V ČR žije asi 700 lidí s touto nemocí, jejich průměrný věk dožití je 25 let.

Zatím nemohou lékaři lék jednoduše předepisovat jako jiné, která pojišťovna hradí. Je třeba podat žádost podle zákona o veřejném zdravotním pojištění. „Jde o nehrazené léčivo, tedy postup žádostí prostřednictvím paragrafu 16 je nevyhnutelný. Vzhledem k podepsané dohodě s odbornou společností ale bude žádostem, které splňují indikační kritéria, vyhověno,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Úhradu léku na tuto výjimku umožnilo podepsání společného stanoviska zdravotní pojišťovny a Pracovní skupiny pro cystickou fibrózu České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. „Projeví se to například snížením počtu nutných hospitalizací, odpadnou jim opakované a časté návštěvy v ordinacích specialistů i u praktika. Děti se budou moci zapojit do školních i mimoškolních aktivit, které jim dosud byly kvůli diagnóze odpírány,“ uvedl náměstek ředitele VZP Jan Bodnár.

Podle pojišťovny má Kaftrio nejlepší účinnost léčby, zvyšuje kvalitu a prodlužuje věk dožití pacientů. K tomu, aby získali na úhradu léku nárok, musí mít jednu ze dvou specifických genových mutací a zároveň jejich dosavadní léčba nebrání dostatečně zhoršování onemocnění. Lék byl schválen Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) v roce 2020, loni v červnu pojišťovna souhlasila s úhradou starším dětem.

„Podpis dohody, která v souladu s nejnovějšími evropskými indikačními kritérii posouvá věkovou hranici už k šesti letům věku, je příslibem pro naše dětské pacienty s cystickou fibrózou na kvalitnější život i efektivnější způsob léčby,“ uvedl člen výboru pracovní skupiny a přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie Fakultní nemocnice Motol Pavel Dřevínek.

Kromě motolské nemocnice mají specializovaná centra pro léčbu cystické fibrózy fakultní nemocnice v Brně, Hradci Králové, Olomouci a Plzni. Nemoc patří mezi nejčastější dědičná onemocnění v populaci, každý rok se s mutací genu, která ji způsobuje, narodí 15 až 20 dětí. V současnosti pacienti s cystickou fibrózou musí každý den inhalovat léky na ředění hlenu, stráví tím zhruba 1,5 až tři hodiny denně.

Podobné dohody VZP již dříve uzavřela také pro léčbu spinální svalové atrofie a pro některé léčivé prostředky v onkologii a hematoonkologii. Pojišťovna se dohodne s odbornými společnostmi na tom, za jakých podmínek bude lék platit. Kritéria pak zpravidla převezmou i ostatní zdravotní pojišťovny. VZP je v ČR největší, má asi 5,9 milionu pojištěnců.

X X X

Křetínský koupil zámeček u Paříže. Ve stovce pokojů vznikne luxusní hotel.

Bude tam jezdit i Anna Kellnerová, přítelkyně nebo již manželka, která miluje koně a závodí?  TV Nova by o tom měla natočit šot. Matka Anny by to měla zařídit, když je dnes majitelkou TV Nova.

Zámek Marais s rozlehlým parkem a vodní plochou v obci Le Val-Saint-Germain nedaleko Paříže koupil český miliardář Daniel Křetínský. V objektu z 18. století má podle zjištění deníku Le Monde vzniknout luxusní hotel s nabídkou jezdeckých aktivit. Křetínského zástupce ve Francii se k transakci podle deníku odmítl vyjádřit.

 Třípatrové sídlo ležící asi 40 kilometrů jihozápadně od Paříže ukrývá stovku místností včetně slavnostního sálu se 24 sloupy v řeckém stylu. Zámek z 18. století posledních více než 100 let patřilo rodinám Frotier de Bagneux a de Pourtalès. Turistické prohlídky ani pronájmy na natáčení filmů nebo soukromé oslavy už ale nestačily na pokrytí nákladů na údržbu.

Panství bylo na prodej několik let, podle neoficiálních informací deníku Le Monde ho český miliardář na začátku léta koupil za přibližně 30 milionů eur (734 milionů korun). Luxusní hotel a jezdecké aktivity by mohly přilákat movitou klientelu. Sám Křetínský jezdeckému sportu fandí. Jeho přítelkyně Anna Kellnerová je dlouholetou českou reprezentantkou v jezdectví.

Starosta obce Serge Deloges doufá, že nový majitel do opravy zámku investuje, vrátí mu jeho původní lesk, a sídlo tak bude mít přínos i pro Le Val-Saint-Germain a jeho obyvatele. „Budou potřeba zaměstnanci a personál hotelu, restaurace, zahradníci; na zámku by mohlo být 400 pracovních míst,“ uvedl starosta.

X X X

Serena nečekaně kouzlí a nekončí. Proč jsem se zlepšila? Nešla jsem na velkou, smála se

Pomalu to vypadalo, jako by ani Američané nevěřili, že jejich největší tenisová hvězda historie může na svém zřejmě posledním turnaji kariéry dojít do třetího kola. Serena Williamsová na US Open čelila světové dvojce Anett Kontaveitové. A navzdory kurzům se postarala o magický večer, na jehož konci jí na tváři zářil úsměv a bavila se.

Fantazie amerických fanoušků nyní pracuje naplno: „Co kdyby opravdu Serena Williamsová US Open, které je zřejmě její rozlučkou s tenisovou kariérou, ovládla, získala tak 24. grandslamovou trofej a vyrovnala rekord Margaret Courtové?“

 Zatím je k tomu daleko, ale už teď brzy 41letá legenda boří predikce. Kvůli malém výskytu na kurtech v posledních dvou letech se v žebříčku propadla až do sedmé stovky. Když výjimečně nastoupila, svůj status obávané šampionky spíše neoprašovala.

Ale vstup do milované akce v New Yorku jí vyšel znamenitě. Černohorku Danku Kovinčičovou porazila dvakrát 6:3, lehká práce. Dál však stála v cestě druhá nejlepší hráčka rankingu Kontaveitová. A mohlo se zdát, že ani u domácí scény nebyla víra v další úspěch příliš velká.

Na oficiálním Twitteru US Open se před středečním večerním mačem objevil příspěvek s fotografií Williamsové a popiskem „The Last Dance“. Poslední vystoupení. A to přesto, že i kdyby Kontaveitová vyhrála, Williamsovou by ještě o den později čekal zápas v deblu po boku sestry Venus. Čest postavit se dvěma tenisovým personám mají Češky Lucie Hradecká s Lindou Noskovou.

Teď je však jisté, že Serena přidá další utkání s Ajlou Tomljanovicovou, a to ve třetím kole dvouhry. Za dohledu celebrity světa módy Anny Wintourové nebo golfové ikony Tigera Woodse, kteří ji fandili přímo v jejím boxu určeném pro blízké osoby, dokázala překvapit.

S estonskou soupeřkou se rvala na centrálním dvorci narvaného stadionu Arthura Ashe dvě a půl hodiny. Napřed udolala Kontaveitovou v tiebreaku, další set prohrála celkem jednoznačně 2:6. Ale v rozhodující sadě vytasila hru dost podobnou té, která ji dotáhla k titulu 23násobné vítězky čtyř největších turnajů, a slavila po výsledku 6:2. Tím pokračuje její výjimečná bilance v prvním a druhém kole na US Open. Za 24 let v této fázi v domácím království vždy uspěla.

Během celého duelu tribuny hlasitě bouřily, ale po proměněném mečbolu nastala vyložená exploze. „Ještě jsem neslyšel tak hlasité publikum,“ glosoval sedminásobný grandslamový šampion Mats Wilander a expert stanice Eurosport, který už ve svém sportu zažil mnohé.

Jakmile prvotní euforie trochu utichla, postavila se Williamsová před mikrofon přímo na kurtu. „Jste překvapená tím, jaký tenis tady produkujete?“ dostala otázku. „No… jsem prostě Serena,“ odpověděla s úsměvem.

Ten si zachovala i ve chvíli, kdy dorazila na tiskovou konferenci. Jeden z novinářů se ptal, co se stalo mezi druhým a třetím setem. Během pauzy zamířila do šaten a po návratu – jak bylo napsáno – se velmi zlepšila. „Cítila jsem se lehčí. Zapojte fantazii. Ale na velkou jsem nešla,“ rozesmála celou místnost i sebe.

Posléze se jí nechtělo příliš mluvit o tom, jestli může celý turnaj opanovat. „Zkrátka se snažím bavit, užívat si to.“

Podle Wilandera si užívá psaní možná poslední kapitoly do pořádně obsáhlé knihy jménem kariéra Sereny Williamsové velmi sympatickým způsobem. „Její pohyb je o hodně lepší, než jsem si před US Open dokázal představit. Zároveň se jí vrací servis. Je nyní hrozbou,“ uvedl. „Teď představuje jednu z favoritek,“ přiživil dál švédský odborník touhy a sny Američanů.

X X X

Satoranský to zkusí. I přes zranění kotníku hvězda nechybí na soupisce pro EuroBasket

Rozehrávač Tomáš Satoranský po zranění kotníku nechybí v konečné dvanáctičlenné nominaci českých basketbalistů na mistrovství Evropy, do kterého svěřenci Ronena Ginzburga vstoupí v pátek v pražské O2 areně proti Polsku. Na soupisku, kterou ve čtvrtek potvrdilo vedení týmu na technickém mítinku, se nevešli křídelník Lukáš Palyza z Nymburka a brněnský rozehrávač Viktor Půlpán.

Třicetiletý lídr Satoranský si poranil pravý kotník 19. srpna na turnaji v Hamburku na začátku druhého poločasu utkání s domácím Německem. Došlápl nešťastně na nohu soupeře. Od té doby je letní posila Barcelony z Washingtonu v péči specialistů včetně Navina Hettiarachchiho z NBA a snaží se urychlit návrat na palubovku. V pátek večer se Satoranský zapojil poprvé do tréninku s týmem v O2 areně.

„Od té doby, co se to stalo, jsem rehabilitoval od rána do večera. Kotník se lepšil den ode dne. Bavili jsme se o tom s koučem, rozhodne se před utkáním. Musíme na to jít chytře a nic neuspěchat. Ale jsem vážně spokojený a věřím práci, kterou jsem s kotníkem za těch třináct dní udělal,“ řekl Satoranský po tréninku na tiskové konferenci před startem turnaje.

Po tréninku, který absolvoval s ortézou na poraněné noze, se cítil dobře. „I pro mě byla záhada, jak to bude vypadat. Už ve středu jsem měl první (individuální) trénink a byl jsem velice mile překvapen. Po dnešku bych řekl to samé. Když člověk trénuje s týmem a v kontaktu, víc na zranění zapomene, než když je na hřišti sám a zkouší různé pohyby. Uvidíme, co nabídne zítřejší ráno,“ doplnil.

Český program na EuroBasketu: pátek 2. září: Polsko – Česko, sobota 3. září: Česko – Srbsko, pondělí 5. září: Česko – Nizozemsko, úterý 6. září: Finsko – Česko, čtvrtek 8. září: Česko – Izrael

Všechny skupinové zápasy hraje reprezentace v pražské O2 areně.

Kouč Ginzburg je nadšený, že má Satoranského nadále v kádru. „Nevím ještě, zda bude připraven do všech utkání. V každém případě si musíme vážit veškerého úsilí, které dal do toho, aby se mohl zapojit zpátky do týmu,“ řekl kouč.

Jsme požehnaní, že Tomáše máme. Ať bude hrát, nebo ne

„Je důležité, aby čeští fanoušci něco věděli. Nezáleží mi na tom, jestli Tomáš odehraje všechny zápasy, jednu minutu, nebo nenastoupí vůbec. Ale nasazení, které tenhle kluk předvedl pro to, aby mohl hrát za národní tým, je úžasné. Myslím, že spousta hráčů v jeho situaci by řekla: ‚Díky, končím.‘ A odjela by do klubu. Jsme požehnaní, že Tomáše máme. Ať bude hrát, nebo ne,“ podotkl Ginzburg.

Podle něj je klíčové, že Satoranský bude v kádru. „To rozhodně je zásadní. Jeho vliv na tým je na hřišti i mimo velký, proto je dobré ho tu mít. A pokud jde o mě, i kdyby nemohl hrát ani minutu, chtěl bych ho mít s námi na lavičce,“ dodal trenér.

Osm z dvanácti basketbalistů se loni představilo na olympijských hrách, kam se dostala samostatná reprezentace poprvé od rozdělení Československa. V Tokiu chyběli jen Tomáš Kyzlink, zraněný kapitán Vojtěch Hruban i pivot Martin Kříž a po vynechané sezoně po operaci kolena i Vít Krejčí. Dvaadvacetiletý Krejčí z Oklahomy, pátý český hráč v historii v NBA, bude jako jediný na velké mezinárodní akci debutovat.

U historického šestého místa na mistrovství světa v Číně v roce 2019 byli Satoranský, Hruban, Kříž, Patrik Auda, Ondřej Balvín, Jaromír Bohačík a Martin Peterka. Na minulém Euru 2017, kde Ginzburgovi svěřenci skončili v rumunské Kluži na 20. místě, se představili Auda, Bohačík, Hruban, Kříž, Satoranský, Peterka a Kyzlink.

„S vybranou dvanáctkou spokojen jsem, méně už však s přípravou, kde nám v utkáních chyběla řada hráčů. Nakonec je ale máme zpět,“ připomněl Ginzburg i nemoc Bohačíka či zranění Krejčího, kteří se naplno po pauze zapojili do tréninku až v pondělí.

Kádr je na tom podle lékaře dobře

Nakonec se do týmu nevešel účastník všech posledních úspěšných akcí Palyza a debutu na velké mezinárodní scéně se nedočká Půlpán. „Zejména pokud jde o Lukáše Palyzu, šlo o těžké rozhodnutí. Je to hráč, který s námi je už skoro deset let a je pro nás cenný, takže jeho vyřazení bylo jedním z nejtěžších za mého působení u národního týmu. Lukáš ale určitě stále patří do našeho týmu,“ dodal Ginzburg.

V přípravě měli také potíže se zády Kříž a Peterka, teď je na tom kádr podle týmového lékaře Pavla Římana dobře. „Má to vzrůstající tendenci a situace se lepší každým dnem, když dám optimistický náhled. Velká většina zranění a nemocí se naštěstí podařila vyřešit. Pokud jde o zranění Tomáše Satoranského, jeho stav se lepší, byť doba na rekonvalescenci byla velmi krátká,“ uvedl Říman.

„Tomáš se nakonec po zvážení všech okolností a rizik rozhodl to zkusit a všichni budeme doufat, že to jeho kotník vydrží. Jeho situace se bude řešit zápas od zápasu, určitě nebude na stu procent a i minutáž nebude moct být taková, na jakou jsme u něj zvyklí. V tuto chvíli by ale měl být schopný se zapojit do hry, otázkou je, zda při všech zápasech,“ dodal Říman.

Basketbalisté po duelu s Polskem budou hrát ve skupině D v Praze také se Srbskem (3. září), Nizozemskem (5. září), Finskem (6. září) a Izraelem (8. září). V případě umístění do čtvrté pozice budou pokračovat v play off v Berlíně.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.