Pierre de Gaulle, pravnuk bývalého francúzskeho prezidenta Charlesa de Gaulla, vo štvrtok deklaroval, že by chcel získať ruské občianstvo. Rusko podľa neho ponúka „množstvo príležitostí“. Pierre (60) je vo Francúzsku menej známy, ruské štátne médiá však zverejňujú jeho prokremeľské vyjadrenia ako údajný dôkaz, že aj popredné osobnosti zo Západu podporujú inváziu Moskvy na Ukrajine.
„Bolo by pre mňa cťou získať ruské občianstvo,“ povedal Pierre de Gaulle novinárom na Petrohradskom kultúrnom fóre.
Tvrdil tiež, že Rusko na Ukrajine „bojuje za tradičné hodnoty, rodinu a duchovno“ – hodnoty, ktoré sa v západných krajinách podľa neho strácajú. Vyjadril tiež presvedčenie, že Severoatlantická aliancia (NATO) i západné štáty, ktoré humanitárne i vojensky podporujú Kyjev, už fakticky prehrali a že ďalej nedokážu pokračovať vo vojne na Ukrajine.
Nie je to prvý raz, čo tento potomok tejto najslávnejšej francúzskej politickej rodiny spôsobil rozruch. Pierrov starší brat, Yves de Gaulle, v januári pre noviny Le Parisien tvrdil, že názory jeho súrodenca „sa netýkajú nikoho iného ako jeho samého – ani mňa, ani našej rodiny a už vôbec nie generála (de Gaullea)“.
Charles de Gaulle viedol počas druhej svetovej vojny francúzsky protifašistický odboj z exilu v Londýne a následne sa víťazne vrátil do Francúzska.
Počas studenej vojny, keď zastával úrad prezidenta, sa snažil o to, aby sa Francúzsko stalo mostom medzi medzi západným blokom, v ktorom dominovali Spojené štáty, a sovietskym východným blokom. Túto pozíciu teraz podľa svojich vlastných vyjadrení reprezentuje Pierre de Gaulle./agentury/
X X X
Danko: Zdaníme banky, facebook i digitálne stávkové spoločnosti. Tipos nemá žrebovať čísla v súkromných televíziách
Od januára by malo mať Slovensko nové ministerstvo športu a cestovného ruchu. Šéf slovenského olympizmu Anton Siekel preto dnes zvolal predstaviteľov športových zväzov a mnohé športové osobnosti, aby im spolu s podpredsedom parlamentu a predsedom SNS Andrejom Dankom, ktorého strana bude nový rezort riadiť, predstavili svoje plány.
Na konferencii sa zúčastnilo 150 hostí zo sveta slovenského športu. Nechýbali ani predsedovia najväčších tunajších športových zväzov – Miroslav Šatan (SZĽH) za hokej a Ján Kováčik (SFZ) za futbal. Čo si oni myslia o novom rezorte, ktorý bude čochvíľa súčasťou slovenskej vlády?
Nový rezort má začať úradovať od januára, jeho ministrom sa stane Dušan Keketi. Jedným z jeho hlavných cieľov je navýšenie financií v športe, no zatiaľ nekonkretizoval, o akú sumu či percentá by malo ísť.
„Nevieme ešte hovoriť o konkrétnych číslach, ale politická dohoda je taká, že do športu pôjdu peniaze z hazardu a aj Tipos bude pod ministerstvom. Už to samo o sebe by malo priniesť viac.“
Podľa jeho slov už dnes pracuje na projekte okolo 207 zamestnancov v doterajších rezortoch a v nich podriadených organizáciách. Nové ministerstvo by malo fungovať s 250 zamestnancami. O sídle rezortu sa ešte nerozhodlo.
„Chceme sa sústrediť na riadny chod športových zväzov a tam vyjadriť podporu navýšením finančných prostriedkov. Máme nejaký deficit na infraštruktúre, ktorú treba vyriešiť, ale systematicky, tzn. s ohľadom aj na to, aké športové podujatia sa budú plánovať.
Potom tam máme oblasť vzdelávania, ktoré je veľmi dôležitá, a oblasť digitalizácie, pasportizácie športovísk. Samozrejme, aj mládež bude jednou z veľkých tém,“ dodal Keketi./agentury/
X X X
Ruska chcela len mier, dostala sedem rokov väzby. Pri vypočúvaní nechýbala tyrania
Súd v Petrohrade poslal dnes na sedem rokov do väzenia umelkyňu Alexandru Skočilenkovú, ktorá vymenila v supermarkete niekoľko cenoviek za protivojnové odkazy, uviedol portál Meduza. Podľa súdu sa umelkyňa previnila šírením nepravdivých správ o ruskej armáde, za čo v Rusku hrozí odňatie slobody v dĺžke až 15 rokov. Skočilenková je vo väzbe už od apríla roku 2022. Jej blízki upozorňujú, že má vážne zdravotné problémy, ktoré sa počas jej pobytu za mrežami prehlbujú.
Tridsaťtriročná Skočilenková trpí vrodenou srdcovou vadou a chronickým črevným ochorením. Musia tiež dodržiavať bezlepkovú diétu, čo je ale vo väzenských podmienkach veľmi ťažké. Ďalší pobyt vo väzenskom zariadení by podľa advokátov mohol pre Skočilenkovú skončiť fatálne, keďže sa jej nemusí dostať kvalifikovanej pomoci.
Proces so Skočilenkovou bol nezvyčajne dlhý a mnohohodinové výsluchy na súde trvali často od rána až do večera. Žena tak nemohla počas dňa jesť a večer už nestíhala vo väzbe večeru. Počas vypočutia musela špeciálne žiadať o prestávky na jedlo, pitie, toaletu alebo zapitie práškov, čo ale súd často odmietal. Skočilenková a jej advokáti toto konanie niekoľkokrát označili za mučenie, opísala ruská redakcia BBC.
Podľa stanice Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda bola Skočilenková zadržaná po tom, čo vymenila päť cenoviek v jednom supermarkete za odkaz s údajom o počte obetí na Ukrajine a výzvou na zastavenie vojny. „Môj proces je taký čudný a smiešny, že zamestnanci väznice neveriacky krútia očami a pýtajú sa, či naozaj za toto v dnešnej dobe posielajú ľudí do väzenia,“ uviedla predtým Skočilenková. Podľa portálu Meduza Skočilenkovú udala 76-ročná zákazníčka, ktorá si v supermarkete prečítala jeden z odkazov.
Ženu zadržiavali vo vyšetrovacej väzbe v jej rodnom meste Petrohrad od apríla 2022 pre obvinenia zo šírenia nepravdivých informácií o ruskej armáde. Ruské úrady považujú za dezinformácie všetky správy o vojne na Ukrajine, ktoré sa nezhodujú s oficiálnymi vyhláseniami Kremľa.
Umelkyňu zatkli mesiac po tom, čo Rusko prijalo takýto kriminalizujúci zákon. Úrady ho využívajú na rozsiahle prenasledovanie opozičných politikov, aktivistov na ochranu ľudských práv a bežných Ruskov kritických voči Kremľu. Mnohí z nich dostávajú dlhé tresty väzenia.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyhlásila Skočilenkovú za väzňa svedomia. Ruskej verejnosti je známa ako autorka komiksov o živote s depresiou, bipolárnou poruchou a úzkosťou./agentury/
X X X
Peter Pellegrini v prejave na RTVS vyhlásil, že sme svedkami čoraz väčšej politickej vulgarizácie
Predseda parlamentu vo svojom mimoriadnom príhovore na 34. výročie Nežnej revolúcie vyzval ľudí, aby sa vrátili k odkazu, ktorý za sebou zanechali novembrové udalosti z roku 1989.
Vráťme sa k odkazu Novembra ’89 v celom jeho komplexe a napĺňajme ho reálnymi rozhodnutiami a skutkami. Vyzval na to predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) v mimoriadnom príhovore na televízii RTVS. „Poďme spoločne budovať úspešnú, modernú, slobodnú, demokratickú, životaschopnú a sociálne spravodlivú SR, v ktorej sa dobre žije každému jednému človeku,“ uviedol.
Pellegrini poukázal na to, že 34 rokov od revolúcie vníma pozitívne „prelomový a historický November ’89“ menej ako polovica národa. Politické a spoločenské elity majú preto podľa neho v tento pamätný deň dôvod na zamyslenie.
„Neobzerať sa len dozadu. Neobviňovať sa navzájom, neutiekať sa len k novembrovým frázam, ale vrátiť sa k tomu, čo Nežná revolúcia skutočne stelesňovala. Iba tak sa ako národ posunieme vpred,“ poznamenal predseda parlamentu. Doplnil, že ak ľudia budú rozdeľovať a bojovať medzi sebou, výsledkom bude len stagnácia a zaostávanie.
Tvrdí, že ľudia sú svedkami čoraz väčšej politickej vulgarizácie, ktorá je popretím ideí slušnosti Novembra. „Slobodný názor nikdy nesmie byť len zbraňou na to, ako niekoho uraziť alebo ponížiť,“ uviedol Pellegrini. Pokračuje, že November ’89 dal nádej mladším generáciám rozvíjať svoj talent a zručnosti v zahraničí. Dnes je to však podľa jeho slov pretavené do odchodu mladých ľudí do zahraničia bez perspektívy ich návratu.
Zabudli ľudia na zmysel revolúcie?
„November ’89 bol symbolom zjednotenia národa za niečo, za silnú vieru v budúcnosť. Dnes vidíme rozdelenú spoločnosť na dva svety, ktoré proti sebe neustále bojujú. V médiách sa píše o vojne v štáte, o konflikte a nenávisti,“ poukázal šéf NR SR.
Zároveň povedal, že November ’89 bol spoločnou hodnotou pre všetkých. V súčasnosti sú tu podľa neho snahy jednotlivcov hodnotovo si ho uzurpovať pre seba a označovať sa za jediných a výnimočných pokračovateľov jeho odkazu. „To je však iba cesta k ďalšiemu rozdeleniu národa na my a oni,“ podotkol.
Novembrové národné zjednotenie nahradila nemorálna individuálna privatizácia a jej dôsledkom vznikla zo dňa na deň stratená generácia. Tá podľa Pellegriniho stále čaká na to, kedy jej s morálnym odkazom na November ’89 splatíme svoj dlh. „Som presvedčený, že je to našou povinnosťou, pretože novembrové udalosti vnímam aj ako symbol solidarity a vzájomnej pomoci,“ skonštatoval, aktuality.sk
X X X
Europoslankyňa: Keď si Fico zoberie príklad z Orbána, príde o peniaze z EÚ
„Maďarský premiér Viktor Orbán si príliš dlho robil, čo chcel. Slovenský predseda vlády Robert Fico je oproti nemu v nevýhode,“ povedala holandská europoslankyňa Sophie in ’t Veldová (D66, Obnovme Európu). V Európskom parlamente v Bruseli reagovala na viaceré otázky novinárov. Politička ako vedúca monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej viac ráz navštívila Slovensko.
Nakoľko sledujete dianie na Slovensku po tom, čo vznikla nová vláda, ktorú niektorí ľudia kritizujú za to, že robí prvé kroky smerom k narúšaniu právneho štátu, najmä v súvislosti s tým, čo sa deje v polícii. Znepokojuje vás to?
Áno, myslím si, že je tu dôvod na obavy. Samozrejme, že sledujeme, čo sa deje. Znepokojili nás už niektoré vyhlásenia počas volebnej kampane. Ak sa pozrieme na nedávne dianie po mimoriadne tragickej a dramatickej epizóde po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Slovensko sa vydalo na veľmi zložitú cestu reforiem. A tiež vykonania spravodlivosti a vyšetrovania problematických vecí. Je kľúčové, aby tento proces pokračoval. Nie sme si však istí, či to tak bude, keď vidíme, akých ľudí si vláda vyberá, a počúvame jej vyjadrenia.
Môžete v krátkosti opísať, aké nástroje máte k dispozícii? Niekedy si ľudia myslia, že ak slovenská či iná vláda povie niečo hrozné, ak napríklad Robert Fico vyhlási, že pôjde navštíviť ruského prezidenta Vladimira Putina, tak EÚ hneď bude reagovať. Zmrazí krajine fondy alebo niečo také. Ale dá sa argumentovať, že to nie je také priamočiare. Takže, aké mechanizmy týkajúce sa kontroly právneho štátu má EÚ, a najmä Európsky parlament?
Máte úplnú pravdu. V konečnom dôsledku je to záležitosť politickej vôle a odvahy. Je jasné, že Orbána príliš dlho nechali robiť si, čo chcel. Potom už bola deštrukcia právneho štátu taká rozsiahla, že je veľmi zložité si predstaviť, ako by sme to ešte mohli napraviť. Na druhej strane sa však dá povedať, že niekde sa to už podarilo. Myslím si tiež, že Fico má jednu nevýhodu. Orbán si pripravil pôdu v rámci Európskej rady. Lídri vlád sú extrémne tolerantní k ľuďom, ktorí porušujú zákony. A nehovorím len o autoritárstve, ale aj o korupcii. A nie je to len Slovensko, Poľsko či Maďarsko. No zdá sa mi, že i vládnym lídrom v Európskej rade už došla trpezlivosť. Nemyslím si, že by okrem Orbána tolerovali niekoho ďalšieho. Nepredpokladám, že by sa Fico dostal veľmi ďaleko. Toľko k Európskej rade. A aké nástroje máme k dispozícii? V prvom rade je to jednoducho takzvaná procedúra infrindžmentu.
V prípade, že členský štát prijme opatrenia, ktoré porušujú zákony EÚ, Európska komisia (EK) ho môže dať na súd. Po druhé, vieme siahnuť na peniaze. Keď niekto nenapĺňa štandardy právneho štátu, nedostane financie. Už sme to otestovali na Maďarsku a Poľsku. Bolo to zložité, a, áno, dlho to trvalo. Ale teraz je to rutina. V súvislosti s Maďarskom sme si definovali štandardy. Môžeme ich teda okamžite aplikovať. Európsky parlament má teraz oveľa viac skúseností s takýmito situáciami. Nemôžeme pricválať s kavalériou, ale môžeme sústavne upozorňovať na veci a klásť otázky. Môžeme brať vládu na zodpovednosť. Nie formálne, ale určite neformálne tak, že uplatníme politický tlak a podporíme ľudí, organizácie a celkový vývoj smerujúci k právnemu štátu a demokracii. Máme celý súbor nástrojov. Správy o právnom štáte v oblasti základných práv a o boji proti korupcii a vytvorili sme aj európsku prokuratúru. EÚ nabrala obrátky, hoci bola veľmi pomalá pri rozvíjaní tejto novej kapitoly o právnom štáte a hodnotách. Má skúsenosti a už sa veci podarili. Takže si nemyslím, že tentoraz bude únia tak dlho váhať.
X Čiže si myslíte, že keby to bolo potrebné, pri Slovensku by únia konala rýchlejšie ako v prípade Maďarska?
Máme nový nástroj, teda nariadenie o podmienenosti právnym štátom. V zásade ide o to, že vláda členského štátu musí dodržiavať štandardy právneho štátu, inak príde o eurofondy. V prípade Maďarska trvalo veľmi veľa rokov, kým to Európska komisia zanalyzovala, ale už sme vytvorili kritériá. Takže, ak je pravda, že Fico chce Orbánov príklad nasledovať krok za krokom, myslím si, že tentoraz by EK konala veľmi rýchlo. Slovensko by potom nemalo nárok na fondy z EÚ. Fico by mal na to myslieť. V europarlamente robíme monitoring, reportujeme a debatujeme. Plány novej slovenskej vlády sú problematické.
Sledujeme narúšanie policajného vyšetrovania, práce prokuratúry a justičných procedúr. Nie je to však všetko len jedna veľká katastrofa. Pre piatimi rokmi vyšli Slováci do ulíc a videli sme, ako volili. Som presvedčená, že im mimoriadne záleží na právnom štáte a demokracii. Pravdou je, že Fico sa skôr dá porovnať s Janezom Janšom (bývalý slovinský premiér, ktorému vyčítali, že ohýba zásady právneho štátu, pozn. red.) ako s Orbánom. Slovenský predseda vlády nemá v parlamente absolútnu väčšinu. Ficova vláda je iná ako Orbánova a vkladám veľkú dôveru v ľudí na Slovensku.
X Viacerí politici Smeru, ale aj iní predstavitelia koalície neraz tvrdia, že opozícia, ale i médiá či mimovládne organizácie sa len sťažujú v zahraničí na vládu. Ak však hovoríme o dodržiavaní zásad právneho štátu, aké je to dôležité pre fungovanie únie?
Pokladám za veľmi arogantné, keď politici obviňujú ľudí, že v podstate diskreditujú imidž Slovenska. Vláda sa nerovná celej krajine. Mám o Slovensku veľmi pozitívny obraz a som naň veľmi naviazaná. Nič, čo by niekto o vašej krajine povedal, túto predstavu nemôže zničiť. A ako dodržovanie zásad právneho štátu ovplyvňuje fungovanie Európskej únie? Samozrejme, ak sa v nejakej krajine neuplatňujú zákony a spravodlivosť, brzdí to celú EÚ. Ale ešte dôležitejšie je, že to ovplyvňuje bežných Slovákov. Napríklad korupcia vždy zasiahne tých najzraniteľnejších ľudí. Znamená to totiž, že niekto zneužíva verejné peniaze, ktoré by mali ísť na bývanie, na vzdelávanie, verejnú dopravu či zdravotnú starostlivosť.
Nemá to nič spoločné s právnym štátom, ale môžete komentovať nedávne slovenské rozhodnutie zastaviť vojenskú pomoc pre Ukrajinu?
Je to veľmi smutné. Samozrejme, je to úplne v súlade s tým, čo hovoril Fico počas predvolebnej kampane. Musíme však podporiť Ukrajinu a zabezpečiť, aby sme neboli svedkami ďalšej agresie zo strany Ruska. Je to viac ako scestné, keď sa niekto teraz postaví na stranu Putina./agentury/
X X X
Koalícia opäť bojkotovala parlamentný výbor k čurillovcom. Minister Šutaj Eštok prišiel medzi novinárov hneď po jeho konci
Mestský súd Bratislava IV už v prípade jedného z policajtov, Štefana Mašina, ale aj Branka Kišša vydal neodkladné opatrenia, podľa ktorých môžu ďalej pôsobiť vo svojich funkciách.
Koaliční poslanci znova neprišli na rokovanie Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR k pozbaveniu výkonu služby príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom.
Na výbore sa totiž nezúčastnil okrem jeho predsedu Miroslava Čellára ani jeden koaličný poslanec parlamentu a výbor teda nebol uznášaniaschopný.
„O ospravedlnenie požiadali poslanci Mikloško, Mažgút, Plevíková, Eliáš, Michelko, Gašpar, Gašparovič. Na základe uvedeného konštatujem, že výbor nie je uznášaniaschopný, keďže v rokovacej miestnosti je prítomných len päť poslancov,“ uzavrel rokovanie výboru Čellár.
Rokovanie výboru sa týkalo rozhodnutia ministra vnútra Šutaja Eštoka o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu. Zároveň rozhodol o zrušení funkcie policajných viceprezidentov, čím skončil vo funkcii aj Branko Kišš.
Mestský súd Bratislava IV už v prípade jedného z policajtov – Štefana Mašina, ale aj Branka Kišša vydal neodkladné opatrenia, podľa ktorých môžu ďalej pôsobiť vo svojich funkciách.
Opozícia má podozrenia z porušenia zákona
Po oznámení konca výboru pokračovali opoziční predstavitelia v neformálnom rokovaní výboru. Na ňom sa zúčastnil aj obhajca policajtov, ktorých Eštok odvolal, Peter Kubina. Ten prišiel ako hosť aj na oficiálne zasadnutie.
„Pravdou je, že tento spor ma veľmi jednoduché riešenie. A to je také, že všetci páni policajti budú okamžite vrátení do služby. My v takom prípade stiahneme všetky návrhy zo súdu. Toto mi však nemáme v rukách a je to na protistrane,“ oznámil poslancom Kubina.
Podpredseda výboru Ondrej Dostál (SaS) namieta obštrukcie koalície, ktoré podľa neho znemožňujú výboru plniť si kontrolnú funkciu. „Máme vážne podozrenia, že bol porušený zákon ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom. Svedčí o tom stanovisko predsedníčky úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti, svedčia o tom už dve neodkladné opatrenia vydané súdmi a napriek tomu vládna koalícia obštruuje výbor,“ komentoval.
Eštok sa nepostavil pred poslancov, ale pred novinárov
Na tretie zasadnutie k téme plánuje pozvať už iba ministra vnútra. „Myslím si, že pán minister by tu mal sedieť a vysvetliť, ako je možné, že porušuje zákon,“ doplnil bývalý minister vnútra a dnes poslanec hnutia Slovensko Roman Mikulec.
Ten síce dnes neprišiel na zasadnutie výboru, no novinárov po ňom už čakal pred rokovacou miestnosťou. „Absolútne trvám na tom, že sme konali v súlade so zákonom. Nijak ináč ani konať nebudem,“ oznámil Eštok s tým, že voči rozhodnutiam súdom podali odvolanie.
Stále tiež trvá na tom, že v prípade nemal rozhodovať mestský súd v Bratislave, ale správny súd. S týmto argumentom nesúhlasí sudca, ktorý vo veci rozhodol, opoziční poslanci, ani právny zástupca Kubina, aktuality.sk
X X X
Matovič najprv „cvičil“ s médiami, potom ponúkol svoj mandát. Pellegrini má splniť dve podmienky
Počas tretieho rokovacieho dňa prekryl rozpravu o programovom vyhlásení vlády opäť incident medzi lídrom hnutia Slovensko Igorom Matovičom a poslancom za Smer Jánom Mažgútom. Predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini sľuboval, že sa do parlamentu pokúsi vrátiť politickú kultúru, aj keď to s niektorými „exotmi“ podľa neho nie je ľahké. Zdá sa, že zasahovať bude rázne. Zatiaľ sa však tento postih nedotkol samotných poslancov, ale médií, vydal po včerajšej roztržke smernicu, ktorou obmedzil možnosti mediálnych výstupov.
Už včera Pellegrini v pléne upozornil, že smernicu ráno vydá a kým ho predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš neuistí, že sa podobné incidenty opakovať nebudú, obmedzenie bude platiť.
Písomná rozprava sa skončila. Ústne sa prihlásilo 24 poslancov, poslanci budú mať po 10 minút. „Budeme mať záujem prerokovať to vrátane hlasovania,“ povedal Pellegrini. Čistého času to predstavuje štyri hodiny. Ak sa pridajú faktické poznámky, rozpráva sa predĺži. Koalícia na to potrebuje všeobecný súhlas, ak nebude, budú hlasovať, keďže ma koalícia väčšinu, zrejme si to odsúhlasia. Najskôr by sa mohlo hlasovať okolo pol deviatej.
Igor Matovič vo štvrtok oznámil, že sa vzdá poslaneckého mandátu, no predseda parlamentu Pellegrini musí splniť dve jeho podmienky. Prvou je, že „sirotám, vdovám, vdovcom, invalidom a starobným dôchodcom zabezpečí vyplatenie 13. dôchodku vo výške 640 eur ešte pred týmito Vianocami“. Druhou Matovičovou podmienkou je, aby nezobral seniorom rodičovský dôchodok 315 miliónov eur. Papier s podmienkami vylepil v knižnici parlamentu a vlastnoručne ho podpísal.
Pellegrini podľa Matoviča zneužil jeho incident s Jánom Mažgútom proti médiám a obmedzenia novinárov nazval uplatnením kolektívnej viny. Matovič dodal, že to môže vyplatiť aj v januári alebo mu to dať na papieri a sľub bude platiť.
Hnutie Slovensko ohlásilo pôvodne tlačovku do press centra, konať sa mala desať minút pred pol treťou a informovať na nej mal predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš. Pár minút po avizovanom začiatku sa však rozhodli tlačovku presunúť do knižnice. Niektorí poslanci hnutia informovali, že pokiaľ kamery budú nasmerované na knihy a nie opačne, Matovič nepríde. Líder hnutia sa však bránil, že nič také nepovedal. Novinári čakali predsedu Slovenska zhruba pol hodinu, následne prišiel a v knižnici vysvetľoval, že sa tlačovka sa podľa usmernenia môže konať len v knižnici a citoval pri tom z novej smernice. Novinári pritom prvej požiadavke ustúpili a presunuli sa do knižnice, kde je pre množstvo kamier a novinár oveľa stiesnenejší priestor.
Doobeda sa však v press centre konalo niekoľko tlačových konferencií. Smernica je doplnením usmernenia z roku 2014, v ktorom sú živé mediálne výstupy povolené aj z tlačovkovej miestnosti. Matovič trval na tom, že ide o porušenie smernice. Na margo podmienky presunutia kamery líder hnutia povedal, že o ničom nevedel. „Neviem, ktorí to boli, vybavte si to s nimi,“ povedal. „Pokiaľ je problém presunúť kamery, tak informovať nebude, prepáčte,“ povedal Matovič a odišiel. Hnutie poslalo ďalší mail s tým, že Matovič sa má vyjadriť o 15:30.
Nová smernica platí až do odvolania
Pokyn na zmenu smernice, ktorá sa týka fungovania médií v budove Národnej rady, vydal Pellegrini dnes ráno. „Doplnil som ju o ustanovenie, že do doby, kým pán Šipoš oficiálne neoznámi, že sa jeho poslanecký klub zdrží akýchkoľvek atakov a útokov na iných poslancov, ktorí budú mať mediálny rozhovor alebo živý vstup, akékoľvek rozhovory a záznamy sa budú môcť vykonávať len v priestore parlamentnej knižnice,“ povedal ráno v pléne.
Krátko pred dvanástou bola smernica zverejnená. „Zástupcom médií je umožnené robiť rozhovory, živé vstupy alebo diskusie s poslancami Národnej rady, členmi vlády SR alebo inými oprávnenými osobami, ktoré sú zvukovo alebo obrazovo nahrávané, len v priestore Knižnice umiestnenej vo vestibule na prízemí hlavnej budovy NR SR,“ uvádza sa v smernici. Znamená to, že obmedzení sú novinári z televízií, tlačených aj online médií.
Obe miestnosti neposkytujú dostatok priestoru pre všetkých, keďže väčšina živých vstupov sa koná v rovnakých časoch. Podľa smernice sa majú médiá dohodnúť. Na žiadosť médií môže Kancelária NR SR pred vstup do priestoru umiestniť zamestnanca, ktorý by zabezpečil nerušený priebeh výkonu ich činnosti. „Nerešpektovanie tohto obmedzenia môže mať za následok odobratie akreditácie dotknutého média alebo novinára pre prácu v Národnej rade SR podľa bodu 7 Smernice,“ píše sa v materiáli. Rozhodnutie platí do momentu, kým Šipoš nepredloží „záväzné stanovisko poslancov tohto poslaneckého klubu o zabezpečení dôstojných a nerušených podmienok pre výkon práce novinárov a poslancov“.
Je otázne, ako sa zachovajú poslanci hnutia Slovensko. Šipoš sa zatiaľ nevyjadril a tlačovku ohlásil až krátko po druhej poobede. Aj keby takéto stanovisko predložili, nie je vylúčené, že by v budúcnosti došlo k potýčkam. Otázne teda je, do akej miery bude toto stanovisko účinné a čo by v prípade jeho porušenia hrozilo poslancom.
Pellegrini včera uviedol, že pre médiá pôjde o značný diskomfort. Vina podľa neho leží na pleciach Šipoša a poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ. „Vzhľadom na to, že pán predseda poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš doposiaľ nebol schopný, a to ani po mojej verejnej výzve, garantovať bezpečnosť a nerušený priebeh živých vstupov redaktorov televízií s poslancami, ktorí sú do týchto živých vstupov televíziou pozvaní ako hostia, museli sme pristúpiť k úprave režimu priebehu živých vstupov v priestoroch NR SR,“ uviedol predseda parlamentu vo vyhlásení v stredu.
Po opatrení Petra Pellegriniho v reakcii na roztržku Igora Matoviča a Jána Mažgúta musia médiá poslancov spovedať v knižnici Národnej rady a nie na chodbe, ako bolo zvykom. Novinári musia improvizovať.
„Slobodný pohyb novinárov a slobodný výkon novinárskej práce v priestoroch NR SR naozaj závisí len od vôle a ochoty slušného správania sa členov poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ,“ skonštatoval predseda parlamentu. „Táto zmena platí od tohto momentu a zostáva v platnosti až pokým mi pán predseda klubu Michal Šipoš nepríde osobne zagarantovať normálne správanie sa členov jeho poslaneckého klubu,“ dodal Pellegrini.
K situácii ohľadom nových obmedzení pre médiá sa v rozprave vyjadril aj poslanec za SaS Ondrej Dostál. „Je to robené pod zámienkou, že treba reagovať na hulvátske správanie predsedu hnutia kedysi zvaného OĽaNO Igora Matoviča, ale nijako netrestá Igora Matovič. Postihuje novinárov, divákov, poslucháčov, čitateľov. Postihuje to verejnosť, ktorá bude mať obmedzený prístup k informáciám a tým politikom, ktorí sa chcú vyhnúť nepríjemným otázkam to zjednoduší život. Teraz, keď to chceli urobiť, museli ísť nie kanálmi, ale nájsť si nejaký bočný východ z rokovacej sály, lebo inak ich novinári zastihli a pýtali sa ich. Mohli by neodpovedať, ale na kamere to vyzerá zle, keď politik uteká pred novinármi,“ povedal s tým, že vláda ide od prvých dní proti novinárom a mimovládnym organizáciám.
Mažgút verzus Matovič vo vestibule
Prvé problémy nastali už doobeda, kedy knižnicu využíval minister životného prostredia Tomáš Taraba, mal tam stretnutie. Vedenie parlamentu ho muselo požiadať o uvoľnenie knižnice. Ministrom a poslancom, ktorých schôdzky v knižnici boli bežné, bude zrejme dočasne poskytnutý iný priestor.
K potýčke došlo včera vo vestibule parlamentu. Poslanec Smeru Ján Mažgút mal vystúpiť v živom vysielaní RTVS, po ňom mal ísť Igor Matovič, ktorý však jeho osobu komentoval ešte pre začiatkom vysielania a obaja sa dostali do slovnej potýčky, počas ktorej padali aj vulgarizmy.
Obaja si vymenili niekoľko nenávistných slov už počas toho, čo začalo živé vysielanie. Mažgút Matovičovi povedal, že mu dlží milión za nahrávku, na ktorej boli údajne vulgarizmy. „Ideme do vysielania,“ povedal poslanec Smeru Matovičovi. „Šak ťa pekne okomentujem, ty čurá*ik,“ reagoval ostro líder Slovensko. V tom sa Mažgút otočil na päte a odišiel s tým, že vystúpenie sa ruší a „s hentým“ vo vysielaní nebude.
Obaja poslanci sa dostali do sporu aj pred voľbami, kedy Matovič narušil verejnú tlačovku Smeru. Mažgút sa mu vtedy snažil vytrhnúť káble z reproduktora a minister obrany Robert Kaliňák zas mikrofón, Matovič ho kopol do hrude, Kaliňák mu dal päsťou. Incident vtedy mnohí kritizovali./agentury/
X X X
Exminister Dovhun zarobil dvakrát. Odstupné mal aj z Ódorovej vlády, aj zo SEPS-u
Úradnícka vláda dovládla a s ňou sa skončil aj krátky mandát jej ministrov. Viacerí z nich sa vrátili do svojich predchádzajúcich pozícií, časť z nich rozmýšľa nad zmenou svojej kariéry, časť sa z verejnosti úplne vytratila.
Peter Dovhun sa v roku 2021 prekvapivo ocitol na čele štátneho SEPS-u. Výberové konanie sa naťahovalo a sprevádzala ho istá miera kritiky, keďže mená, ktoré vzišli podľa vtedajšieho ministra financií Eduarda Hegera z najtransparentnejšieho výberového konania, boli známe pred jeho oficiálnym ukončením.
V predstavenstve strategickej energetickej spoločnosti s kritickou infraštruktúrou sa tak objavili aj dvaja páni z finančného lízingového sektoru, bez predchádzajúcich skúseností z energetického odvetvia. Personálne rozpaky posilnilo aj menovanie Dovhunovho kolegu z Gratexu (Štefana Dobáka) do predstavenstva dcérskej spoločnosti OKTE.
Dovhunova raketová kariéra v štátnom sektore pokračovala nomináciou na ministra hospodárstva v úradníckej vláde. Po krátkom mandáte na ministerstve avizoval návrat do SEPS-u, z ktorého ale nakoniec bolo len ukončenie zmluvy a vyplatenie ďalšieho odstupného (ministri úradníckej vlády dostali zákonné odstupné).
Napriek proklamovanej transparentnosti odmeňovania zo strany súčasného vedenia tejto akciovej spoločnosti sú údaje o odstupnom neverejné, s odvolaním sa na chýbajúci súhlas dotknutej osoby. Momentálne je Dovhun na „voľnej nohe”, venujúci sa aktívnemu oddychu a rodine./agentury/
X X X
Danko: Zdaníme banky, facebook i digitálne stávkové spoločnosti. Tipos nemá žrebovať čísla v súkromných televíziách
Od januára by malo mať Slovensko nové ministerstvo športu a cestovného ruchu. Šéf slovenského olympizmu Anton Siekel preto dnes zvolal predstaviteľov športových zväzov a mnohé športové osobnosti, aby im spolu s podpredsedom parlamentu a predsedom SNS Andrejom Dankom, ktorého strana bude nový rezort riadiť, predstavili svoje plány.
Na konferencii sa zúčastnilo 150 hostí zo sveta slovenského športu. Nechýbali ani predsedovia najväčších tunajších športových zväzov – Miroslav Šatan (SZĽH) za hokej a Ján Kováčik (SFZ) za futbal. Čo si oni myslia o novom rezorte, ktorý bude čochvíľa súčasťou slovenskej vlády?
Nový rezort má začať úradovať od januára, jeho ministrom sa stane Dušan Keketi. Jedným z jeho hlavných cieľov je navýšenie financií v športe, no zatiaľ nekonkretizoval, o akú sumu či percentá by malo ísť.
„Nevieme ešte hovoriť o konkrétnych číslach, ale politická dohoda je taká, že do športu pôjdu peniaze z hazardu a aj Tipos bude pod ministerstvom. Už to samo o sebe by malo priniesť viac.“
Podľa jeho slov už dnes pracuje na projekte okolo 207 zamestnancov v doterajších rezortoch a v nich podriadených organizáciách. Nové ministerstvo by malo fungovať s 250 zamestnancami. O sídle rezortu sa ešte nerozhodlo.
„Chceme sa sústrediť na riadny chod športových zväzov a tam vyjadriť podporu navýšením finančných prostriedkov. Máme nejaký deficit na infraštruktúre, ktorú treba vyriešiť, ale systematicky, tzn. s ohľadom aj na to, aké športové podujatia sa budú plánovať.
Potom tam máme oblasť vzdelávania, ktoré je veľmi dôležitá, a oblasť digitalizácie, pasportizácie športovísk. Samozrejme, aj mládež bude jednou z veľkých tém,“ dodal Keketi./agentury/
X X X
Dolinková námietky poisťovní odmietla a prikázala im preplácať dvojmiliónový liek na atrofiu
Liek Zolgensma, ktorého cena je približne dva milióny eur, na liečbu spinálnej muskulárnej atrofie (SMA) sa bude od nového roka preplácať z verejného zdravotného poistenia. Šéfka Ministerstva zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) námietky zdravotných poisťovní odmietla.
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková
„Ja ako ministerka som rozhodla v odvolacom konaní a potvrdila som prvostupňové rozhodnutie. Bolo to rozhodnutie vyslovene na základe odporúčania kategorizačnej komisie,“ skonštatovala. Proti rozhodnutiu nemožno podať námietky. Rozhodnutie je preskúmateľné súdom.
Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera bude rozhodnutie Dolinkovej plne rešpektovať. „Prípadné ďalšie kroky zvážime po tom, ako si preštudujeme vydané rozhodnutie,“ uviedla v stanovisku pre TASR. Upozornila na to, že financie na úhradu zdravotnej starostlivosti na budúci rok a ďalšie roky zostávajú neznámou.
Aj súkromná Union zdravotná poisťovňa pre TASR skonštatovala, že rozhodnutie rešpektuje. Avizuje, že bližšie stanovisko poskytne po jeho preštudovaní.
Liek Zolgensma je určený na liečbu pacientov so spinálnou muskulárnou atrofiou. Ide o vrodené, geneticky podmienené ochorenie, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňuje vývoj dieťaťa a jeho ďalší život. Detskí pacienti s týmto ochorením sú obyčajne už v priebehu prvých šiestich mesiacov života odkázaní na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie a prijímanie stravy pomocou hadičky cez kožu priamo do žalúdka. Od mája 2020 Európska agentúra pre lieky schválila na liečbu SMA použitie jednorazovej génovej liečby liekom Zolgensma, ktorý sa podáva priamo do žily./agentury/
X X X
1 800 eur na rok a potom zaplatenie úrokov. Finanční odborníci hodnotia Ficov nápad uhradiť splátky hypoték
Vláda zaplatí ľuďom s hypotékou vyššie úroky. Oznámil to premiér Robert Fico (Smer). Malo by sa to udiať dvomi spôsobmi. Prvým je zaplatenie úrokov prostredníctvom daňového bonusu vo výške najviac 1 800 eur na rok za súčasný rok. Druhým je uhradenie časti úrokov štátom v roku 2024. Detaily návrhov stále nie sú známe, premiér totiž chystané kroky oznámil iba vo videu na Facebooku.
Fico tak chce splniť sľub, ktorý dal pred voľbami. Vtedy hovoril, že riešenie bude predložené na prvom zasadnutí novej vlády, no nestalo sa tak. Kabinet na predminulom zasadnutí mal riešenie hypoték na programe, no verejnosti podrobnosti neukázal.
Známe zatiaľ je to, že by dlžníkom zaplatili 150 eur za jeden mesiac (1 800 eur za rok) formou daňového bonusu. Ak by niekomu narástla mesačná splátka trebárs o 170 eur, štát by mu uhradil 150 eur a 20 eur by dlžník doplatil zo svojho. Tieto peniaze by mali byť zaplatené až na jar 2024.
V roku 2024 by ďalej vláda mala platiť úroky. To je zrejme takzvaná bonifikácia hypoték, ktorú Fico avizoval pred voľbami. V minulosti to fungovalo tak, že do roku 2017 hradil ľuďom do 35 rokov s obmedzeným príjmom dve percentá na hypotéke štát a jedno percento banka. K tomuto systému by sme sa mali podľa vlády vrátiť.
Slovenské banky tvrdia, že nikto s nimi pomoc s úvermi na bývanie nekonzultoval. „Slovenská banková asociácia nebola prizvaná na konzultáciu a nedisponuje potrebnými informáciami o predloženom návrhu riešení vysokých úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch,“ tvrdí pre Pravdu Daniela Gilányi, hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie, ktorá združuje najväčšie slovenské finančné domy. Banky prosia ministerstvo financií, aby ich prizvalo na rokovania o riešeniach úverov na bývanie, ale aj o novej bankovej dani, ktorú kabinet plánuje zaviesť.
Riziko nesplácania splátok je nízke
Spolu s Národnou bankou Slovenska tiež upozorňujú, že riziku nesplácania úverov čelí iba jedno percento všetkých refixovaných hypoték, čo predstavuje zhruba 3 500 z celkového počtu 685-tisíc hypoték. „Splátky priemerne vzrastú o 92 eur, vo väčšine domácností nárast nepresiahne sumu 100 eur. Nárast splátok presahujúci 20 percent príjmu nastane iba pri jednom percente hypoték,“ tvrdí banková asociácia.
To, že riziko nesplácania hrozí iba malej časti populácie, vypočítali aj ekonómovia z Národnej banky. Vyrátali, že len zhruba 12-tisíc dlžníkom v najbližších rokoch hrozí nárast mesačnej splátky o viac ako 300 eur. Nárast splátky od 200 do 300 eur hrozí 29-tisíc ľuďom. Naopak, nárast splátky do 50 eur hrozí takmer 147-tisíc ľuďom. Dvom tretinám dlžníkov tak narastie splátka najviac iba o 100 eur. Preto ani Národná banka nepovažuje nárast splátok za veľký problém.
„Nárast splátok pri väčšine hypoték nebude dramatický. Domácnosti ho pocítia, ale dodatočné výdavky by nemali prekročiť priemerne 5 % ich príjmov v čase refixácie. Domácnosti by to mali zvládnuť a ich schopnosť splácať by nemala byť ohrozená. Situácia si vyžaduje individuálne, nie plošné riešenia,“ povedal ešte v auguste tohto roka výkonný riaditeľ Národnej banky Slovenska Vladimír Dvořáček.
Fico pritom pred voľbami strašil, keď hovoril, že splátky hypoték sa enormne predražia. Ako príklad použil situáciu človeka, ktorému sa zvýši splátka hypotéky o päťsto eur mesačne. O päťsto a viac eur sa pritom dvihne podľa prepočtov národnej banky splátka iba v prípade zhruba 1 500 hypoték, ktoré sa budú refixovať do konca roka 2025. Aj to by musel mať takýto človek veľmi vysokú hypotéku.
V tomto roku refixovalo alebo ešte len bude refixovať svoju hypotéku takmer 67-tisíc dlžníkov. V tom ďalšom to čaká až skoro 151-tisíc ľudí. V roku 2025 ďalších takmer 135-tisíc dlžníkov, v roku 2026 vyše 95-tisíc ľudí a v tých ďalších rokoch takmer 207-tisíc ľudí.
V priebehu roka narástli úroky viac ako štvornásobne. Kým v novembri 2021 bola priemerná sadzba na novoposkytnutých hypotékach 0,87 percenta, posledný údaj za september tohto roka ukazuje na 3,89 percenta.
Len na ilustráciu, ak mal niekto 150-tisícový úver pri 30-ročnej splatnosti s úrokom jedno percento, mesačná splátka vychádzala na vyše 482 eur. Rovnaký úver so sadzbou štyri percentá by predražil mesačnú splátku na vyše 716 eur. Ide o 234 eur iba za jeden mesiac. Samozrejme, ak človek refinancuje svoju hypotéku, nová splátka sa bude zväčša vypočítavať z menšej sumy, ako bola pôvodne požičaná.
Prečo pomáhať nezodpovedným?
Analytici, ktorých oslovil denník Pravda, očakávajú oznámenie podrobností návrhov. Priznávajú, že časti ľudí to pomôže, no všetci sa zhodujú, že vláda pomáha tým, ktorí sa o svoje podmienky úveru nezaujímali.
„Takáto pomoc platí iba pre dlžníkov s hypotekárnym úverom, a nie pre všetkých občanov. Zvýhodnení sú teda iba dlžníci s úverom, ktorí neriešili možnú refixáciu či prípadný reštart úrokovej sadzby na svojich úveroch. Dlžníci, ktorí sa o úver zaujímali a vyriešili k svojej spokojnosti prípadné zvýšenie splátok, čím jasne deklarovali dobrú finančnú gramotnosť, tak budú znevýhodnení,“ hovorí Matej Dobiš z portálu Finančný kompas. Oceňuje tak ochotu riešiť problémové hypotéky, no je zvedavý na prípadné podmienky pre získanie štátneho príspevku formou znížených úrokov.
Opozičníci kritizujú, že preplatenie daňového bonusu zaplatia samosprávy – teda mestá a obce, ktoré už dnes musia dvíhať rôzne dane, aby vyžili.
Ako funguje bonifikácia úrokovej sadzby
Bonifikácia úrokovej sadzby na Slovensku fungovala do roku 2017, nárok na ňu mali mladí klienti bánk do 35 rokov, ktorí spĺňali príjmový limit. Toto riešenie od roku 2018 zaniklo a nahradilo ho daňové zvýhodnenie, na ktoré majú nárok opäť mladí ľudia, ktorí sa zmestia do vekového a príjmového limitu. Štát v spolupráci s bankou znižoval úrokovú sadzbu mladým klientom do 35 rokov. Klienti, ktorí sa zmestili do príjmového obmedzenia, mohli počítať s tým, že ich úroková sadzba v období piatich rokov bude nižšia o tri percentuálne body. Dva zadotoval štát, jeden pridala banka, v ktorej mal klient úver.
Ako funguje daňová úľava
V súčasnosti existuje daňový bonus na zaplatené úroky vo výške 50 percent zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac je však do výšky 400 eur za rok. Tento bonus znižuje priamo daň, nie daňový základ. Uplatniť sa môže najviac zo sumy 50-tisíc eur a nárok na bonus majú ľudia do 35 rokov s mesačným príjmom, ktorý nepresahuje 1,3-násobok priemernej mzdy.
Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik považuje Ficove opatrenia za zlý nápad. „Bonifikácia hypoték je z princípu zlý nápad, ktorý bude stáť veľa peňazí na riešenie problému, ktorý pri hypotékach reálne takmer neexistuje. Navyše toto opatrenie je neférové voči väčšina obyvateľstva Slovenska bez hypotéky, keďže dotácia sa bude platiť aj z ich daní,“ hovorí Búlik. Iba tento rok by to podľa neho stálo od 10 do 15 miliónov eur, čo je malá suma oproti stovkám miliónov, ktoré musí vláda nájsť iba za jeden rok. Za celý rok odhaduje Búlik náklady štátu na toto opatrenia vo výške 60 miliónov eur.
Avizované platenie úrokov v roku 2024 označuje Búlik za extrémne drahé. „Toto opatrenie by bolo extrémne drahé. Každé percento bonifikovej úrokovej sadzby by stálo 400 miliónov eur ročne v prípade, že by sa bonifikovali všetky hypotéky. Pri bonifikácii dvoch percentných bodov by náklady mohli dosiahnuť 800 miliónov eur,“ tvrdí.
Vytvára sa tak záchranný vankúš pre nezodpovedných ľudí. „Vláda týmto opatrením podporuje morálny hazard, keď hovorí, že si ľudia majú nabrať čo najviac úverov a vláda pri prvej nepriaznivej zmene podmienok príde s balíkom peňazí a úvery im zadotuje. Tento prístup nielen podporuje nezodpovedné zadlžovanie, ale zároveň môže opäť naštartovať rast cien bývania,“ dodal Búlik.
Finančný sprostredkovateľ Slavomír Molnár zo spoločnosti Prosight hovorí, že detaily návrhu stále chýbajú. Pomoc so splátkami by podľa Molnára mali dostať ľudia maximálne so zárobkom vo výške 1,6-násobku priemernej mzdy, čo je vyše dvetisíc eur. No stále má veľa otázok a málo odpovedí.
Molnár sa pýta, aký príjem sa bude posudzovať – ten pri podávaní žiadosti alebo súčasný príjem dlžníka? Kto rozhodne o maximálnej hranici príjmu? Zvýhodňovanie tých, ktorí potrebujú refixovať sadzbu, považuje za krivenie trhu. Niekto sa totiž dobrovoľne rozhodol, že v čase, keď bola na trojročnej fixácii 0,4-percentná sadzba, platil menej a niekto si zvolil desaťročnú fixáciu za jedno percento, bol zodpovednejší, no platil na splátkach viac. „Budeme odmeňovať toho, kto bol nezodpovedný? On sa sám rozhodol, že chce kratší fix s nižšou sadzbou a sám sa mohol rozhodnúť, že si sadzbu refixuje,“ dodal Molnár./agentury/
X X X
Príbeh ako z mafiánskeho filmu: Prokurátor žiada pre Dušana Kováčika 14 rokov, obhajoba oslobodenie
V kauze zazneli záverečné reči. Sudca sa rozhodne, či uverí príbehu o úplatku v knihe s vyrezaným otvorom na bankovky.
V korupčnej kauze, pre ktorú aktuálne stojí pred súdom bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, zazneli vo štvrtok záverečné reči.
Sudca špecializovaného trestného súdu Michal Truban vyhlásil dokazovanie za ukončené.
Vyšetrovanie malo ísť do stratena
Prokurátor Michal Šúrek navrhol Kováčikovi, ktorý si odpykáva osemročný trest za iný prípad brania úplatku, súhrnný trest minimálne štrnásť rokov a peňažný trest 200-tisíc eur.
Druhému obžalovanému, podnikateľovi Petrovi Koščovi s úzkymi väzbami na SIS, minimálne 2,5 roka nepodmienečne.
Obaja obžalovaní od začiatku vinu popierajú a ich obhajcovia teraz žiadajú oslobodenie svojich klientov. Kováčika na pojednávanie priviedla aj tentokrát eskorta z väzenia, Košč sa procesu nezúčastňuje od začiatku, skrýva sa totiž v zahraničí.
Kováčik mal podľa obžaloby zobrať 50-tisícový úplatok ukrytý v knihe s vyrezanými stranami. Podplatiť ho mal práve Košč. Špeciálny prokurátor mal zariadiť, aby trestné stíhanie nikam neviedlo v dvoch prípadoch.
V jednom išlo priamo o Košča, v druhom o Koščovho kamaráta, bývalého šéfa policajných odposluchov Jozefa Reháka, podozrivého z vynášania mafiánskej skupine sýkorovci.
Policajtovi prezývanému „Dodo“ vymeral špecializovaný trestný súd v júli jedenásť rokov väzenia a trest prepadnutia majetku, rozsudok nie je právoplatný.
Prokurátor: Slobodníkovi už súd uveril
Kľúčovým svedkom proti Kováčikovi je bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník. Súdu opísal, ako v už spomenutej špeciálne upravenej knihe bývalému špeciálnemu prokurátorovi odovzdal peniaze od Košča.
Prokurátor Šúrek v záverečnej reči zhodnotil, že Slobodník je vierohodným svedkom a podľa neho až „šikanózne“ otázky obhajoby počas hlavného pojednávania ustál. Pripomenul, že jeho svedectvá akceptovali súdy už i v iných prípadoch.
Námietky obhajcov, podľa ktorých klame a vymýšľa si, aby ako takzvaný „kajúcnik“ získal výhody a za vlastnú trestnú činnosť dostal čo najnižší trest, odmietol s tým, že v decembri ho v pozícii obžalovaného čaká súd v kauze Očistec, ktorá rozkrýva fungovanie zločineckej skupiny v polícii počas vlády Smeru.
Priznanie Slobodníka
Slobodník sa priznal, že bral úplatky a dobrovoľne vydal dvestotisíc eur. Za tri korupčné skutky mu súd v auguste schválil dohodu o vine a treste. Dostal podmienečný trojročný trest, sudca pritom o niečo sprísnil návrh prokurátora. Obaja však hovorili o mimoriadnom znížení pre spoluprácu policajného exfunkcionára pri odhaľovaní trestnej činnosti ďalších ľudí.
„Ide o závažnú trestnú činnosť, preto som sa neuspokojil u Petra K. s podmienečným alebo peňažným trestom a navrhol som trest odňatia slobody ako pri dosiaľ netrestanom. Pri Dušanovi K. som navrhol zohľadniť aj to, že za obdobný skutok bol už odsúdený,“ povedal k návrhu výšky trestov. V prípad Kováčika smeroval až k hornej hranici sadzby, pripomenul, že skutku sa mal dopustiť v čase, keď stál na čele inštitúcie priamo určenej na boj proti organizovanému zločinu. Navrhol tiež zvýšenie 100-tisícového peňažného trestu z predchádzajúcej kauzy Kováčika na dvestotisíc eur.
Ani pôvodnú sumu však zatiaľ bývalý špeciálny prokurátor nezaplatil. „Má stále zablokované bankové účty, takže to ani nie je možné. Splátkový kalendár mu nepovolili,“ reagoval jeho advokát Erik Magál.
Obhajoba kľúčového svedka spochybňuje
Kováčikov obhajca Magál skonštatoval, že prokurátorovi sa nepodarilo preukázať, že skutok sa stal tak, ako ho opisuje obžaloba. „Celé konanie je založené len na výpovedi jedného svedka, ktorým je Slobodník, je preto potrebné, aby bol súd pri hodnotení jeho vierohodnosti veľmi obozretný.“
Policajný exfunkcionár si podľa neho príbeh o knihe s vyrezaným otvorom na bankovky vymyslel. Pripomenul Slobodníkovu obľubu seriálu z prostredia talianskej mafie Gomora, ktorý ho mal inšpirovať. Vo výpovediach túto jeho záľubu spomínali viacerí svedkovia. Obhajoba navrhovala epizódu seriálu, kde sa podobný motív objavuje, na súde prehrať, s čím sa sudca Michal Truban nestotožnil.
Slobodník bol jediným priamo prítomným pri skutku z obžaloby, knihu od Košča mal Kováčikovi sám odovzdať. Stať sa tak malo v roku 2016 na stretnutí trojice s vtedajším novovymenovaným šéfom SIS a nominantom SNS Antonom Šafárikom v bratislavskej nemocnici U milosrdných bratov.
Obhajcovia Kováčika a Kočša pripomínali Šafárikovo svedectvo, bývalý šéf SIS žiadne odovzdávanie knihy počas stretnutia nezaregistroval.
Dôveryhodnosť Slobodníka spochybňovali pred súdom aj jeho bývalí podriadení Peter Koščo (nie Peter Košč) a Marek Švarc, ktorí si ho bez jeho vedomia nahrali, tvrdili, že predtým, ako išiel vypovedať na Úrad špeciálnej prokuratúry chcel od nich ozrejmiť a osviežiť niektoré minulé konania z NAKA. Bývalého nadriadeného si vraj nahrali, aby sa chránili. „Vedeli sme, aká osoba je Bernard Slobodník, báli sme sa, aby nás nezatiahol do niečoho,“ vysvetľoval súdu Švarc.
Prokurátor nahrávky komentoval ako nezákonne získané a s prípadom nesúvisiace. V reakcii na Slobodníkových exkolegov predložil ako dôkaz spomienkovú fotoknihu, ktorú mu v minulosti venovali. Mala ukazovať ich minulý priateľský vzťah.
V záverečnej reči Šúrek pripomínal, že pred súdom síce obaja Slobodníka spochybňovali, no zároveň potvrdili, že príbeh o knihe s úplatkom vo vyrezanom otvore od neho počuli už pred rokom 2020, teda skôr, ako začal s políciou spolupracovať.
Právna zástupkyňa Košča Eva Mišíková rovnako odmietla, že by jej klient spáchal skutok opísaný v obžalobe.
Podotkla, že okrem Slobodníka sú všetci ďalší svedkovia obžaloby „len z počutia“ a pred súdom hovorili o tom, čo im v minulosti rozprával samotný šéf národnej jednotky finančnej polície alebo niekto iný. Spochybňovala i pamäťovú stopu hlavného svedka, niektorí o ňom vypovedali, že sa nevyhýbal alkoholu a užíval lieky na upokojenie.
Samotný Kováčik sa bude môcť k dokazovaniu vyjadriť 24. januára, v termíne, keď bude proces v kauze pokračovať, aktuality.sk
X X X
Čaká Slovensko zmena volebného systému? Ficovej vláde k tomu môže dopomôcť KDH (podcast)
Zmena volebného systému by sa v tomto volebnom období mohla stať realitou. Petrovi Pellegrinimu sa podarilo pretlačiť tento bod aj do programového vyhlásenia vlády.
Kým predseda parlamentu hovorí, že tento krok pomôže regiónom, Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska nerozumie argumentom predsedu vlády a kritizuje takéto možné kroky koalície.
„Zmena volebného systému nie je najväčším problémom Slovenska. Sú tu oveľa väčšie výzvy, ktorými sa musíme zaoberať. Pevné verím, že to nie je krok k tomu, aby sa tu vládna koalícia zabetónovala.“
Milan Majerský je rád, že sa začne debatovať o zmene volebného systému, keďže takýto bod mali aj vo svojom volebnom programe. Lídra KDH nezaujíma kritika opozičných politikov, podľa ktorých by zmena volebného systému pomohla udržať sa Ficovi pri moci.
Podľa Majerského by mohol tento krok priniesť väčšie zastúpenie ľudí z regiónov v parlamente, aktuality.sk
X X X
Prečo by mali seniori denne jesť slaninu? Ani vám sa nechce veriť, že práve túto potravinu vedci omilostili?
Z hľadiska zdravej výživy, a to najmä udržiavania správnej hormonálnej rovnováhy, zdravia srdca i mozgu je potrebné občas dopĺňať do organizmu aj tuky zastúpené v mäsových výrobkoch. Slaninka sa chváli až päťdesiatimi percentami mononenasýtených tukov a 40 % nasýtených mastných tukov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) klasifikuje spracované mäso, vrátane šunky, slaniny, salámy a frankfurtských párkov, ako karcinogén patriaci do skupiny jedna. Znamená to, že existujú silné dôkazy, že spracované mäso spôsobuje rakovinu. Konkrétne zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva a žalúdka.
X A aký je rozdiel medzi nebezpečenstvom a rizikom?
To, že látka je klasifikovaná ako karcinogén skupiny jedna, znamená, že existujú dostatočné vedecké dôkazy na to, že môže spôsobiť rakovinu u ľudí, ale neurčuje to, ako pravdepodobné je, že rakovinu spôsobí. Napríklad fajčenie tabaku, konzumácia alkoholu a spracované mäso sú spolu v skupine jedna, ale to neznamená, že sú rovnako nebezpečné. Skutočné riziko z konzumácie spracovaného mäsa môže byť oveľa menšie v porovnaní s inými produktmi z tej istej rizikovej kategórie.
X Dobrý a zlý cholesterol
Ako u mnohých látok, tak aj v tomto prípade závisí riziko vzniku rakoviny od množstva skonzumovanej potraviny. Konzumácia veľkých množstiev spracovaného mäsa denne môže zvýšiť riziko niektorých druhov rakoviny, ale občasná konzumácia môže predstavovať oveľa nižšie riziko. Podľa výskumníkov z univerzity v Zürichu je pravidelná a nadmerná konzumácia spracovávaných mäsových výrobkov nebezpečná pre ľudský organizmus.
Dodávajú ale, že slanina nemá potenciál zvyšovať zdravotné riziká, ak máte životný štýl založený na racionálnom stravovaní a dostatočnom pohybe. Nasýtené tuky obsiahnuté v slanine nezvyšujú hladiny zlého (LDL) cholesterolu, ktorý sa spája so vznikom srdcových ochorení. Naopak, majú opačný účinok, zvyšujú hladinu dobrého HDL cholesterolu.
Mäso, vrátane spracovaného mäsa, je zdrojom esenciálnych živín, ako sú bielkoviny, vitamíny skupiny B, železo a zinok. Pre niektorých jednotlivcov, najmä tých s obmedzenými stravovacími možnosťami a financiami, môže byť spracované mäso cenným zdrojom týchto živín.
X Posilňuje slanina imunitu?
Z hľadiska zdravej výživy, a to najmä udržiavania správnej hormonálnej rovnováhy, zdravia srdca i mozgu je potrebné občas dopĺňať do organizmu aj tuky zastúpené v mäsových výrobkoch. Slaninka sa chváli až päťdesiatimi percentami mononenasýtených tukov a 40 % nasýtených mastných tukov. Z tejto skupiny má najväčší pomer práve kyselina olejová. K jej základným funkciám v ľudskom organizme patrí udržiavanie srdca v zdravej kondícii. Seniori tiež ocenia ochranný vplyv pri ateroskleróze.
Slanina sa môže pochváliť aj veľkým množstvom kľúčových minerálnych látok. Bohaté zastúpenie má železo, zinok, horčík a draslík. Prvý spomínaný minerál je potrebný pre správnu tvorbu krvného farbiva, ktoré prenáša kyslík do všetkých tkanív ľudského tela. Potláča únavu, navodzuje pocit energie a zdravia. Zinok je dôležitý na posilnenie imunity, pričom účinne bojuje s vírusmi a infekciami. Horčík znižuje kŕče v nohách a odstraňuje apatiu či únavu.
Draslík je dôležitý pre správne fungovanie srdca. Menej žiadaným minerálom v slanine je sodík. Starší ľudia vedia, že nadmerná konzumácia sodíka, ktorý pochádza zo soli, im spôsobuje vysoký krvný tlak a opuchy nôh. V tomto prípade je preto potrebné vyberať kvalitné kusy mäsa, ktoré majú nižší obsah sodíka a menej konzervačných látok, napríklad dusičnanov.
Zdravšie verzie
S narastajúcim povedomím o zdravotných rizikách spojených s určitými prídavnými látkami alebo metódami spracovania začali zároveň mnohí výrobcovia zavádzať zdravšie metódy úpravy mäsa. Napríklad sú k dispozícii verzie spracovaného mäsa bez dusitanov alebo s nižším obsahom sodíka. Aj keď to nemusí eliminovať všetky obavy, predstavujú určité kroky znižujúce známe riziká.
A keď je riziko rakoviny z konzumácie spracovaného mäsa zvýšené a štatisticky významné, môže byť v absolútnych číslach relatívne malé. Pre mnohých jednotlivcov by mohol byť absolútny nárast rizika považovaný za prijateľný, keď ich stravovanie je pestré a výživové výhody zložiek spracovaného mäsa tak kompenzujú ich negatíva.
Zdravotné riziká
Mnoho potravín a nápojov, ktoré sa pravidelne konzumujú sa spájajajú so zdravotnými rizikami. Nápoje s vysokým obsahom cukru prispievajú k obezite a cukrovke typu 2, a nadmerná konzumácia červeného mäsa sa tiež spája so zdravotnými obavami. Riziko plynúce zo spracovaného mäsa bez zohľadnenia širšieho stravovacieho kontextu môže byť tak neúmyselne zavádzajúce.
Niektorí jednotlivci majú navyše genetickú predispozíciu k určitým typom rakoviny a iným zdravotným stavom, bez ohľadu na ich stravovacie návyky. Zatiaľ čo strava hrá úlohu pri výsledkoch zdravia, genetické faktory môžu byť významné.
Zatiaľ, čo niektoré spracované mäsové výrobky boli spojené so zvýšeným rizikom rakoviny, nie všetky mäsové výrobky alebo spôsoby ich spracovania majú rovnaký profil rizika. Napríklad riziká spojené s konzumáciou slaniny sa môžu líšiť od rizík spojených s konzumáciou iných druhov spracovaného mäsa. Kvalita mäsa a spôsob jeho spracovania sa môžu výrazne líšiť. Mäso z dobytka, ktorý je pasený na tráve a je organické a minimálne spracované, má odlišný zdravotný profil oproti ťažko spracovaným mäsám od zvierat chovaných na farmách.
Slaninu teda konzumujte v miernom množstve a ako súčasť vyváženej stravy, ktorá zahŕňa dostatok ovocia, zeleniny a celých obilnín. Zvoľte radšej chudšie kúsky slaniny alebo spracovaných mäsových výrobkov, aby ste znížili príjem nasýtených tukov. Pri nákupoch hľadajte výrobky s nižším obsahom sodíka a menším množstvom prídavných látok ako dusitany. A pri príprave sa vyhnite vyprážaniu v nadmernom množstve oleja, radšej mäso pečte a grilujte, aby sme znížili prídavný tuk. Spracované mäso by však nemalo byť dennou súčasťou zdravej stravy./agentury/
X X X
Medzinárodný súdny dvor vydal nariadenia pre Sýriu. Majú zamedziť mučeniu Sýrčanov
Predsedníčka tribunálu sa vyjadrila, že nariadenia obsahovali opatrenia, ktoré pomôžu sýrskym obyvateľom.
Medzinárodný súdny dvor (MSD) so sídlom v Haagu vo štvrtok nariadil sýrskej vláde, aby prijala všetky potrebné opatrenia na zamedzenie mučenia svojich občanov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Predsedníčka tribunálu Joan Donoghueová spresnila, že súd nariadil sýrskej vláde, aby „prijala všetky opatrenia, ktoré sú v jej právomoci, na zamedzenie mučenia a iného krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania“.
MSD tiež vyzval Sýriu, aby zabezpečila, že sa jej predstavitelia či organizácie a osoby, ktoré môžu podliehať jej kontrole a vplyvu, nedopustia mučenia ani iného neľudského zaobchádzania.
Najvyšší súd OSN, známy aj pod anglickou skratkou ICJ, zároveň Damasku nariadil, aby „prijal účinné kroky zamedzujúce ničeniu dôkazov“ týkajúcich sa činov, na ktoré sa vzťahuje medzinárodný dohovor proti mučeniu.
X Holandsko a Kanada podali návrh
Štvrtkový verdikt je výsledkom iniciatívy Holandska a Kanady, ktoré obviňujú Damask z dlhoročného mučenia sýrskych občanov. Cieľom vydaného predbežného opatrenia je chrániť potenciálne obete, kým MSD začne konanie vo veci obvinenia Sýrie z porušenia medzinárodného dohovoru o mučení, ktoré pravdepodobne potrvá niekoľko rokov.
V októbri Holandsko a Kanada vyzvali súdny dvor, aby nariadil zákaz mučenia. Sýria októbrové pojednávanie MSD bojkotovala a zostáva nejasné, ako bude reagovať na najnovšie nariadenie nariadenie tribunálu.
Konflikt v Sýrii začal v roku 2011 pokojnými protestami proti režimu prezidenta Bašára Asada. Čoskoro však prerástol do občianskej vojny po tom, čo vláda brutálnym spôsobom zasiahla proti demonštrantom. Prípad pojednávaný pred Medzinárodným súdnym dvorom má prešetriť obvinenia zo zlého zaobchádzania so sýrskymi občanmi počas 12-rokov trvajúceho konfliktu.
Francúzsky súd v stredu vydal medzinárodný zatykač na Asada, ktorého obviňuje zo spoluúčasti na zločinoch proti ľudskosti v súvislosti s útokmi chemickými zbraňami, v dôsledku ktorých v roku 2013 zahynulo neďaleko Damasku 1400 ľudí. Zatykač bol vydaný aj na Asadovho brata, ako aj na dvoch generálov sýrskej armády, aktuality.sk
X X X
Môžu školy ušetriť energie vďaka fotovoltike? Viaceré na Slovensku majú o to záujem
Do nedávno vyhlásenej Súťaže o fotovoltiku na školy sa zapojilo viac ako 80 škôl z celého Slovenska. Ekofond SPP im ponúka možnosť vyhrať lokálny fotovoltický zdroj s kompletnou inštaláciou v hodnote do 35 tisíc eur.
Do Súťaže o fotovoltiku na školy sa mohli zaregistrovať základné a stredné školy z celého Slovenska, ktoré sú odberateľmi elektriny od SPP.
„V prvom kole súťaže prejavilo záujem o lokálny fotovoltický zdroj 85 škôl. Zo škôl, ktoré spĺňali všetky podmienky stanovené v štatúte súťaže, vybrala odborná komisia troch finalistov, reprezentujúcich tri regióny Slovenska – západ, stred a východ,“ hovorí Eva Guliková, riaditeľka Ekofondu SPP.
Lákavou pre nich bola možnosť získať fotovoltické panely na školu, ktoré by im umožnili výrazne znížiť ich súčasné náklady na elektrickú energiu.
Finalistami súťaže sa stali Gymnázium, Bilíkova 24, Bratislava; Základná škola Sama Tomášika s materskou školou Lubeník a Základná škola Strážske Mierová 1.
Ktorá sa stane víťazom?
Škola, ktorá dostane najviac hlasov v online hlasovaní, získa plnohodnotný lokálny fotovoltický zdroj s kompletnou inštaláciou v hodnote do 35 tisíc eur.
Do hlasovania sa môže zapojiť aj verejnosť. „Prvého novembra sme spustili možnosť hlasovať a jednotlivé školy doteraz získali počty hlasov v tisícoch. Podporujú ich ako celé triedy, tak aj komunity, čo nás veľmi teší. Samozrejme, budeme radi, ak sa do konca novembra zapojí aj široká verejnosť,“ vysvetľuje Eva Guliková.
Zvyšné dve školy, ktoré sa umiestnia na 2. a 3. mieste, získajú laserovú rezačku poháňanú fotovoltickým panelom, ktorej cena je približne 3 500 eur. Navyše, spomedzi všetkých hlasujúcich bude po skončení súťaže vyžrebovaných 20 výhercov, ktorí získajú solárnu powerbanku.
Sú fotovoltické panely naozaj energeticky efektívne zdroje energie?
Solárna energia je nevyčerpateľný, bezpečný a obnoviteľný zdroj energie, prístupný počas väčšej časti roka. Vo všeobecnosti môžeme slnečnú energiu využívať aktívne, pomocou slnečných kolektorov alebo fotovoltických článkov, a pasívne tým, že prispôsobíme umiestnenie budovy a jej architektonický tvar, aby bolo využitie solárnej energie čo najefektívnejšie.
Fotovoltika je zariadenie, ktoré má schopnosť premieňať slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Inak povedané, dokáže vyrobiť elektrinu zo slnka. Fotovoltické panely absorbujú dopadajúce slnečné lúče a pomocou fotoelektrického javu premieňajú svetelnú energiu na jednosmerný prúd. Výsledkom následnej premeny na striedavý prúd je elektrina, ktorú môžete využiť v domácnosti na bežnú spotrebu.
Fotovoltické panely je možné inštalovať na domy a stavby kdekoľvek na území Slovenska, pretože na ich prevádzku je dôležitý slnečný svit, ktorého má naša krajina dostatok. Tieto zariadenia umožňujú domácnostiam, a teraz už aj školám, výrazne znížiť ich súčasné náklady na elektrickú energiu a to aj vďaka projektom od SPP.
Fotovoltika na školy
Spoločnosť SPP v spolupráci s Ekofondom SPP v tomto roku spustili prvý ročník Súťaže o fotovoltiku na školy.
„V Ekofonde SPP sa venujeme vzdelávaniu mládeže v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie a inovácií, napríklad aj prostredníctvom využitia lokálneho fotovoltického zdroja. Školy sa počas celého roka zapájajú do našich grantových programov a súťaží. Aj preto sme sa rozhodli v prvom ročníku tejto súťaže rozdeliť výhercom ceny v hodnote takmer 45 tisíc eur a pomôcť školám zvyšovať ich energetickú efektívnosť, ako aj podporiť ich aktívny prístup k zvyšovaniu kvality životného prostredia,“ dodáva Eva Guliková.
Kedy uvažovať nad inštaláciou lokálneho fotovoltického zdroja v škole?
V dnešnej dobe vysokých cien za energiu sa všetci zamýšľame nad tým, ako ušetriť a znížiť prevádzkové výdavky za spotrebovanú energiu. Úsporu je možné dosiahnuť aj zmenou návykov a spôsobu prevádzkovania budovy.
V prvom kroku je potrebné sa zamyslieť nad aktuálnou spotrebou energie v škole. Z pohľadu existujúcich školských budov je vhodné sa zamerať na zber a analýzu dát o spotrebe rôznych druhov energie v škole, identifikovať denný priebeh jej spotreby. Následne bude možné zrealizovať kapacitné prepočty budúceho lokálneho fotovoltického zdroja.
Zároveň je dôležité identifikovať stav strechy. A teda, kedy bola zrealizovaná jej rekonštrukcia, z akých materiálov je zložená. Je tiež vhodné si dať spracovať statický posudok strechy, ktorý ukáže, či má strecha dostatočný potenciál na umiestnenie lokálneho fotovoltického zdroja./agentury/
X X X
Rakovina prostaty je strašiakom mnohých mužov, odhaliť sa však dá aj z krvi
Máte po päťdesiatke a ešte ste neboli u urológa? Mali by ste spozornieť. Štatistiky naznačujú, že rakovina prostaty bude počas života diagnostikovaná až jednému z ôsmich mužov. Dlhodobo sa pritom môže skrývať za celkom nenápadné problémy.
Rakovina prostaty zo začiatku nebolí a práve v tom je nebezpečná. „Ročne na Slovensku diagnostikujeme okolo 3000 pacientov s týmto onkologickým ochorením. Ak prídeme na rakovinu prostaty včas, dokážeme im zachrániť život,“ hovorí urológ Roman Sokol. Slabý alebo prerušovaný prúd moču, bolesti a pálenie pri močení, krv v moči alebo v semennej tekutine či bolesť v krížoch alebo bedrách patria medzi najčastejšie varovné príznaky, že prostata nie je v poriadku. Muži by mali v takýchto prípadoch navštíviť urológa, po 50. roku života je takáto prehliadka už nevyhnutná. Urológ Sokol však odporúča vyhľadať odborníka aj skôr. „Muži po 40. roku života s pozitívnou rodinnou anamnézou alebo muži po 45. roku, ktorí majú problémy s močením, eventuálne s erekciou, by si mali nájsť čas a prísť na preventívne urologické vyšetrenie,“ dodáva.
Väčšina mužov má z prevencie strach
Rizikovými faktormi pri vzniku rakoviny prostaty sú najmä genetika, vyšší vek, hormonálna nerovnováha, ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie a obezita. Preventívna prehliadka je pritom veľmi jednoduchá, nebolestivá a problémy dokáže odhaliť včas. Väčšinu mužov však brzdí ostych a strach, preto často prichádzajú neskoro. „Muži sa najviac boja vyšetrenia prostaty cez konečník. Význam tohto vyšetrenia je však neodškriepiteľný a mimoriadny. Týmto veľmi jednoduchým vyšetrením dokážeme odhaliť dve z troch najčastejších onkologických ochorení u muža – je to rakovina prostaty a rakovina hrubého čreva alebo konečníka,“ vysvetľuje urológ.
Pri podozrení na rakovinu prostaty sa štandardne vyšetruje množstvo takzvaného antigénu špecifického pre prostatu v krvi, známeho ako PSA, čo je enzým produkovaný bunkami prostaty. Tieto hodnoty však môžu byť skreslené a nie každý muž so zvýšenou hodnotou PSA má hneď aj rakovinu prostaty. Pre dôkladné odlíšenie rakoviny od zväčšenej prostaty je preto potrebná dôsledná diagnostika prostredníctvom magnetickej rezonancie a biopsie, ktorá je často pre mužov nepríjemnou skúsenosťou.
„Môže dôjsť k situácii, kedy vyšetrenie PSA nie je dostatočné. Často potom stojíme pred rozhodnutím, či urobiť ďalšie, následné vyšetrenia. Test spoločnosti Glycanostics je jedným z najlepších, ak nie vôbec najlepší na to, aby sme niektorým vyšetrovacím metódam, ktoré môžu byť aj bolestivé, ako napríklad biopsia prostaty, zabránili a nerobili ich zbytočne,“ vysvetľuje urológ Sokol s tým, že takýto test určí u koho je ešte biopsia potrebná a u koho už nie.
„Našou snahou je urológom pomôcť presnejšie určiť riziko rakoviny prostaty z krvi, a to ešte pred biopsiou. Test Giasay® PROSTATE umožňuje najpresnejšie hodnotenie zo všetkých dostupných krvných testov,“ vysvetľuje vedec Ján Tkáč, popredný slovenský expert na biotechnológie a spoluzakladateľ slovenskej spoločnosti Glycanostics, ktorá stojí za vývojom krvného testu.
Test v troch validačných štúdiách na počte 501 pacientov preukázal, že vie spoľahlivo zachytiť 82 zo 100 prípadov rakoviny prostaty, a to aj veľmi skoré štádiá. „Toto minimálne invazívne vyšetrenie je pre lekárov dostupné bez potreby ďalšieho technologického vybavenia, prináša rýchle výsledky a znižuje počet falošne pozitívnych výsledkov,“ dodáva technologický riaditeľ a spoluzakladateľ startupu Glycanostics, vedec Tomáš Bertók.
Rakovina prostaty je druhou najčastejšou formou rakoviny u mužov. Ochorenie napáda žľazu pod močovým mechúrom, miesto tvorby bielkovín, ktoré chránia spermie pred poškodením. Prostata je akousi križovatkou, kde sa spájajú močové cesty a pohlavné cesty. Procesy jej rastu reguluje až sto chemických látok, hormónov a mediátorov a ak je ich rovnováha narušená, môže to viesť k rýchlejšiemu množeniu buniek a napokon aj k zvýšenej pravdepodobnosti vzniku rakovinovej bunky. Viac informácií o teste Giasay® PROSTATE ako aj informácie, ako sa pacient môže dostať k testu, kto mu ho urobí a ako sa dozvie výsledok, sú dostupné na stránke.
X X X
Exminister Dovhun zarobil dvakrát. Odstupné mal aj z Ódorovej vlády, aj zo SEPS-u
Bol v štátnom podniku Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) aj ministrom hospodárstva v Ódorovej vláde. Z oboch odišiel Peter Dovhun s odstupným.
Peter Dovhun
Úradnícka vláda dovládla a s ňou sa skončil aj krátky mandát jej ministrov. Viacerí z nich sa vrátili do svojich predchádzajúcich pozícií, časť z nich rozmýšľa nad zmenou svojej kariéry, časť sa z verejnosti úplne vytratila.
Peter Dovhun sa v roku 2021 prekvapivo ocitol na čele štátneho SEPS-u. Výberové konanie sa naťahovalo a sprevádzala ho istá miera kritiky, keďže mená, ktoré vzišli podľa vtedajšieho ministra financií Eduarda Hegera z najtransparentnejšieho výberového konania, boli známe pred jeho oficiálnym ukončením.
V predstavenstve strategickej energetickej spoločnosti s kritickou infraštruktúrou sa tak objavili aj dvaja páni z finančného lízingového sektoru, bez predchádzajúcich skúseností z energetického odvetvia. Personálne rozpaky posilnilo aj menovanie Dovhunovho kolegu z Gratexu (Štefana Dobáka) do predstavenstva dcérskej spoločnosti OKTE.
Dovhunova raketová kariéra v štátnom sektore pokračovala nomináciou na ministra hospodárstva v úradníckej vláde. Po krátkom mandáte na ministerstve avizoval návrat do SEPS-u, z ktorého ale nakoniec bolo len ukončenie zmluvy a vyplatenie ďalšieho odstupného (ministri úradníckej vlády dostali zákonné odstupné).
Napriek proklamovanej transparentnosti odmeňovania zo strany súčasného vedenia tejto akciovej spoločnosti sú údaje o odstupnom neverejné, s odvolaním sa na chýbajúci súhlas dotknutej osoby. Momentálne je Dovhun na „voľnej nohe”, venujúci sa aktívnemu oddychu a rodine. /agentury/