Pre Kremeľ je vstup Fínska do NATO hrozbou, zareaguje naň

 Prípadný vstup Fínska do Severoatlantickej aliancie bude pre Rusko „rozhodne“ predstavovať hrozbu, uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Konkrétne kroky Moskvy v reakcii na rozšírenie NATO budú podľa neho závisieť od toho, nakoľko sa vojenská infraštruktúra aliancie posunie k ruským hraniciam.

 Hovorca Kremľa podľa ruských agentúr tiež uviedol, že žiadna strana si neželá priamy stret medzi Ruskom a NATO, súčasne ale varoval, že Rusko odpovie na prípadný zásah do „špeciálnej vojenskej operácie“, teda do vojny, ktorú Moskva od konca februára vedie proti Ukrajine.

Fínsky prezident Sauli Niinistö a ministerská predsedníčka Sanna Marinová vo štvrtok oznámili, že podporujú vstup svojej krajiny do Severoatlantickej aliancie. Pokiaľ krajina skutočne o členstvo v aliancii v nasledujúcich dňoch požiada, bude prijímací proces zrejme hladký a rýchly. O vstupe do NATO uvažuje aj Švédsko. Postoj doteraz neutrálnych krajín mení vojna proti Ukrajine, ktorú ruská armáda na rozkaz prezidenta Vladimíra Putina rozpútala pred 78 dňami.

„Ďalšie rozšírenie NATO neurobí náš kontinent stabilnejším a bezpečnejším,“ vyhlásil Putinov hovorca podľa agentúry Interfax. „Vždy sa posudzujú a analyzujú najrôznejšie varianty,“ odvetil na otázku, či v Kremli počítali s takou reakciou na „špeciálnu operáciu“.

„NATO sa posúva naším smerom. Preto sa samozrejme toto všetko stane súčasťou špeciálnej analýzy a vypracovania nevyhnutných opatrení na to, aby sme nastolili rovnováhu v situácii a zaistili našu bezpečnosť,“ povedal Peskov.

„Priamemu stretu Ruska a NATO sa chcú všetci vyhnúť, aj Rusko,“ zdôraznil Peskov podľa agentúry TASS. Pripomenul, že vyhlásenia v tomto zmysle opakovane zazneli z Moskvy, Bruselu a Washingtonu, a to aj na najvyššej úrovni, z úst amerického prezidenta Joea Bidena. Avšak varoval, že Rusko „rozhodne odpovie“ akejkoľvek strane, ktorá sa akokoľvek pokúsi „vliezť na Ukrajinu“ a zasiahnuť do operácie ruských síl.

Rusko bude nútené reagovať na rozhodnutie Fínska, pohrozilo aj ruské ministerstvo zahraničia. Ohlásené pristúpenie k NATO bude radikálnou zmenou fínskej politiky aj porušením fínskych záväzkov, tvrdí Moskva.

„V Helsinkách by si mali uvedomiť svoju zodpovednosť a následky takéhoto kroku. Pripojenie Fínska k NATO vážne poškodí rusko-fínske vzťahy aj zachovanie stability a bezpečnosti na severe Európy. Rusko bude nútené podniknúť odvetné kroky, a to tak vojensko-technické, ako aj ďalšie iného charakteru, aby zastavilo vznikajúce ohrozenie svojej národnej bezpečnosti,“ uviedla ruská diplomacia./agentury/

X X X

Nemecko má výhrady k dodávkam bojových lietadiel na Ukrajinu

Nemecká spolková vláda aj členské štáty NATO sú striktne proti zriadeniu bezletovej zóny nad Ukrajinou.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyjadrila výhrady k požiadavke Ukrajiny na dodanie stíhačiek zo Západu. Povedala to na začiatku stretnutia ministrov zahraničných vecí skupiny G7 v letovisku Weissenhäuser Strand na severe Nemecka. TASR informáciu prevzala od agentúry DPA.

Baerbocková poukázala na to, že západné mocnosti odmietli výzvu Ukrajiny na zavedenie bezletovej zóny nad krajinou. Dodala, že Berlín „zaujal jasné stanovisko“ aj v otázke poskytnutia lietadiel.

Nemecká spolková vláda aj členské štáty NATO sú striktne proti zriadeniu bezletovej zóny nad Ukrajinou, pretože sa obávajú, že jej presadzovanie by mohlo viesť k priamej konfrontácii medzi Severoatlantickou alianciou a Ruskom, pripomenula DPA.

Šéfka nemeckej diplomacie spresnila, že počas svojej utorkovej návštevy v Kyjeve hovorila o tom, „ako môžeme podporiť Ukrajinu, predovšetkým pokiaľ ide o jej schopnosť brániť sa, bez toho, aby sme prispeli k tomu, že NATO sa stane účastníkom tejto vojny“.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba počas nedávnej návštevy Nemecka vyzval na dodanie moderných lietadiel a systémov protiraketovej obrany do jeho krajiny. Kuleba by sa podľa DPA mal v piatok zúčastniť na stretnutí ministrov zahraničných vecí G7, aktuality.sk

X X X

Nemecká banka Commerzbank zostáva v Rusku

Oznámil to po tom, ako banka zverejnila výsledky za 1. štvrťrok, za ktorý zaznamenala medziročný rast tržieb aj zisku.

Nemecká banka Commerzbank neplánuje opustiť Rusko, napriek tlakom, aby zahraničné spoločnosti z Ruska po útoku na Ukrajinu odišli. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Generálny riaditeľ Commerzbank Manfred Knof vo štvrtok pre novinárov povedal, že ruský biznis „nie je na predaj“. Ruská divízia druhej najväčšej banky v Nemecku zamestnáva približne 140 ľudí. „Commerzbank zostane v Rusku dovtedy, dokiaľ tam budú nemeckí klienti realizovať svoj biznis,“ povedal Knof.

Oznámil to po tom, ako banka zverejnila výsledky za 1. štvrťrok, za ktorý zaznamenala medziročný rast tržieb aj zisku. Tržby vzrástli z 2,5 miliardy na 2,8 miliardy eur a čistý zisk sa zvýšil zo 133 miliónov na 298 miliónov eur.

Na rozdiel od Commerzbank francúzska banka Scociété Générale minulý týždeň uviedla, že v súčasnosti finalizuje predaj svojich ruských aktív. Talianska banka UniCredit zasa informovala, že „predbežne rokuje“ o predaji svojej ruskej divízie, aktuality.sk

X X X

Vysoké marže Slovnaftu? Nech sa ich vzdá a predáva benzín a naftu lacnejšie, vyhlásil Kremský

 Štát by mal s cenami pohonných látok v SR určite niečo urobiť. Uviedol to po rokovaní Výboru Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti jeho predseda Peter Kremský (OĽANO). Predmetom rokovania výboru boli len ceny pohonných látok na Slovensku.

 Peter Kremský

„Je veľmi dôležité, aby sa štát staral o občanov, aby sa staral o ekonomiku. A práve ceny benzínu a nafty sú teraz už pre ekonomiku tak škrtiace a brzdiace, že štát by s tým mal určite niečo urobiť. Riešenia sú také, že dodávatelia sa vzdajú časti svojho zisku. Napríklad marža rafinérie Slovnaft (a skupiny MOL) veľmi stúpla, od januára je až desaťnásobná,“ spresnil Kremský.

 Bolo by podľa neho dobré, aby sa časti svojej marže Slovnaft vzdal a aby predával benzín a naftu lacnejšie. „Samozrejme asi dobrovoľne to nikto robiť nebude, pretože cieľom každej firmy je zarábať. Diskusia štátu so Slovnaftom je veľmi dôležitá. Je veľmi dôležité tiež povedať, že pokiaľ nebude úspešná, tak štát môže do tohto (procesu) zasiahnuť,“ povedal.

Pripustil, že v SR je cena pohonných látok nižšia, ako v krajinách, kde sa nespracúva ruská ropa. „To je v poriadku, ale myslím si, že by mohla byť ešte nižšia,“ povedal Kremský. Dôležité pri rokovaní so Slovnaftom je podľa neho „nájsť dobré riešenie, ktoré neuškodí trhu, ani Slovnaftu ako firme, ani štátu a nakoniec bude prospešné pre občana“.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva financií (MF) SR Marcela Klimeka rezort financií „veľmi citlivo vníma vývoj cien na palivovom trhu, ako aj vývoj cien ropy“. „Akonáhle sme identifikovali (na trhu) určitú anomáliu, ktorá je dôsledkom vojny (na Ukrajine) vyvolali sme rokovania s dominantnou rafinériou na slovenskom trhu, so spoločnosťou Slovnaft, aby sme si vydiskutovali pozície, aj dopady vývoja na Slovensko a jeho občanov, ako aj na verejné financie,“ informoval Klimek.

Ceny palív v SR podľa Klimeka patria v rámci EÚ do skupiny najnižších, to platí ako pre naftu, tak aj pre benzín. „Napriek tomu vnímame relevantný rast ich cien, a preto vedieme intenzívne rokovania so spoločnosťou Slovnaft. Kým nebudú rokovania ukončené, nebudeme o (riešeniach) informovať,“ doplnil štátny tajomník MF SR.

Podľa slov predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Slovnaft, a. s., Oszkára Világiho je zastropovanie cien pohonných látok „veľmi nebezpečnou cestou“, ktorá bude viesť k ich nedostatku na čerpacích staniciach. „Slovnaft nemá však vplyv na zákonodarcov, takže pokiaľ ministerstvo financií alebo parlament prijme zákon, ktorým ceny palív zastropuje, tak to budeme musieť zobrať na vedomie. Bude to mať však dopady na zásobovanie,“ upozornil Világi.

„Ak by boli zastropované ceny palív, tak by prestal dovoz palív na Slovensko a slovenská spotreba by sa musela pokrývať zo Slovnaftu. V okolitých krajinách sú veľkoobchodné ceny vyššie ako na Slovensku. Na Slovnaft by tiež vznikol tlak, aby zásoboval aj čerpacie stanice, ktoré sú doteraz zásobované zo zahraničia, čo by spôsobilo aj logistické problémy,“ dodal šéf Slovnaftu. Zastropovanie cien by podľa neho pomohlo len krátkodobo, dlhodobo by malo pre rafinériu negatívne ekonomické dôsledky./agentury/

X X X

Remišová rozdá dôchodcom 170-tisíc tabletov. Ide ich učiť bojovať proti hoaxom

Telefóny, tablety, počítače. Na školách sú predmety ako informatika alebo práca s počítačmi, aby sa mladý človek vo svete nestratil. Ale čo seniori, ktorí takúto možnosť výučby nemali? Vo štvrtok na tlačovej konferencii predstavila vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) Veronika Remišová (Za ľudí) iniciatívu pre seniorov, aby sa mohli zlepšiť v digitálnych zručnostiach.

„Náš projekt na zlepšovanie digitálnych zručností seniorov je v mnohom revolučný. Nielenže vyškolíme a zlepšíme digitálne zručnosti vyše 172-tisíc seniorov, ale úspešným absolventom školení odovzdáme aj nakonfigurované a prispôsobené tablety, ktoré budú pre nich vstupnou bránou do on-line sveta,“ uviedla Remišová.

Dôchodcovia majú záujem o technológie

97 % ich považuje za dôležitú súčasť moderného života

90 % si myslí, že by im digitálne technológie uľahčili kontakt s blízkymi

67 % má záujem rozvíjať svoje digitálne zručnosti

Ľudia vo vyššom veku, ktorí doteraz nemali žiadne alebo minimálne skúsenosti s on-line svetom, to môžu brať ako prínos. „Jednou z najzraniteľnejších skupín, ktorá je ohrozená digitálnou chudobou, sú seniori. Preto práve pre nich pripravujeme revolučnú schému pomoci,“ vyhlásila vicepremiérka Remišová.

Digitálne technológie im môžu podľa vicepremiérky výrazne zlepšiť kvalitu života, či už ide o kontakt s blízkymi a rodinou, alebo o komunikáciu s lekármi a on-line nakupovanie. Tento projekt bude financovaný z Plánu obnovy a odolnosti a ministerstvo naň vyčlenilo takmer 70 miliónov eur. To vychádza približne 400 eur na jedného seniora.

Projekt za 70 miliónov eur

Vyškolia 172 800 seniorov, Základná práca s digitálnym zariadením, Vyhľadávanie informácií, Komunikácia on-line, Informačná bezpečnosť,

 dostanú senior tablet

Pilotná fáza pre prvých tisíc účastníkov: jún 2022

Ako uviedol generálny riaditeľ sekcie inovácií Peter Balík, približne 200 eur pôjde na školenie a zvyšok budú stáť tablety, ktoré sú podľa jeho slov už na ceste.

Žijeme v dobe hoaxov

Mnoho seniorov ani len nepozná slovo hoax. Týmto kurzom sa budú školitelia snažiť poukázať aj na hoaxy. Je to jeden z najhlavnejších dôvodov, prečo sa realizuje. „Žijeme dobu hoaxov, falošných informácií a propagandy nepriateľských režimov, ktoré sa tvária ako pravda a ich cieľom je vniesť neistotu a chaos do našej spoločnosti. Veľmi výrazne sa to ukázalo najmä v čase pandémie a je to zrejmé aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine,“ zdôraznila ministerka Remišová.

Prieskum robený pre MIRRI SR vo februári na vzorke 592 seniorov vo veku nad 65 rokov tiež ukázal, že seniori príliš nedôverujú mediálnemu obsahu – až tretina opýtaných (33 percent) nevie definovať, ktoré médium je dôveryhodné, respektíve nedôveruje žiadnemu. Každý piaty respondent prieskumu sa nikdy nestretol s pojmom dezinformácia alebo hoax.

Projekt sa realizuje v spolupráci s Jednotou dôchodcov Slovenska (JDS) a so slovenskými školami, predovšetkým s Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika spustia pilotný projekt. „Zúčastní sa na ňom okolo 1¤200 našich seniorov,” spresnila Valéria Pokorná, podpredsedníčka združenia JDS. Ďalej dopĺňa, že seniori sa už teraz tešia na novú skúsenosť. Prihlasujú sa radi, len má obavy z toho, že 170-tisíc tabletov je málo a každému sa neujde. Len starobný dôchodok poberá vyše milióna penzistov.

Podľa Pokornej sa už hlásia na pozície aj školitelia. „Je to aj pomoc učiteľom a školám, aby si privyrobili,“ dodala Remišová. Šéfka informatizácie tvrdí, že v tomto prípade ide o tri kroky, ktoré chce dopriať seniorom. Prvý je sociálny, hlavne pre ľudí, ktorí bývajú osamelí, je to príležitosť sa zoznámiť a porozprávať. Druhý je informačný a tretí je spomínaný tablet. Do projektu sa onedlho budú môcť zapojiť aj ostatní seniori. Uprednostňovať sa budú tí, ktorí sú najmenej gramotní s digitálnou elektronikou a ešte s ňou neprišli do kontaktu alebo len minimálneho. Podmienkou je, aby sa prihlásili cez internetový portál. Remišová sľubuje, že pre tieto prípady založí aj linku.

Tablety v rukách vnuka

Projekt nemá iba obhajcov. Nájdu sa aj kritici. „Ak má byť zámerom tejto iniciatívy vyvracanie hoaxov medzi dôchodcami, tak si nie som istý, že to pomôže – skôr naopak. Ak ide o snahu naučiť dôchodcov využívať výhody elektronickej komunikácie, tak ide o pozitívny počin, aj keď neviem, či má ministerstvo dáta o záujme dôchodcov o takúto iniciatívu,“ uviedol Ján Košč, odborár z hnutia Pracujúca chudoba.

Okrem hoaxov internet využíva aj množstvo podvodníkov. „Ženinej sesternici takto ukradli 42-tisíc eur. Písali si cez WhatsApp. Tri mesiace sa to bála povedať manželovi a zostarla po tejto skúsenosti o desať rokov. Celoživotné úspory sú preč. Polícia s tým nič nevie spraviť,“ zveril sa s príbehom Jozef z Bratislavy. Existuje množstvo príbehov o podvodníkoch na internete. Otázkou je, či školenie bude na toľko dobré, aby vysvetlilo seniorom aj jeho hrozby.

„Mať digitálne gramotné obyvateľstvo je dôležité, a to ako pre spoločnosť, tak aj pre ľudí v akomkoľvek veku,“ uviedol pre Pravdu Milan Kuruc, zakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba, s tým, že aby sa dosiahol požadovaný cieľ, a teda naučili dôchodcov využívať digitálne služby, bude veľmi záležať na spôsobe realizácie tohto projektu. „Nehovoriac o tom, že nemáme odpoveď na to, či si títo ľudia zaplatia pripojenie na internet, keďže rátajú každý cent. Pokojne sa to môže skončiť tak, že sa minú peniaze a efekt bude minimálny,“ dodal Kuruc. Problémom je však otázka, či dôchodcovia budú mať k dispozícii sieťové pripojenie, aby dokázali tablety reálne využiť.

Starosť s internetom nie je jediné, čo by mohlo narušiť vidinu tohto projektu. „Ďalšou otázkou je, či budú s touto iniciatívou spojené aj nejaké elektronické služby štátu mierené na dôchodcov. A rovnako je otázkou aj fakt, či ich budú vedieť používať,“ povedal Košč, pričom tvrdí, že môže nastať situácia, keď sa rozdané tablety obratom ocitnú v bazároch, záložniach alebo ich darujú pod stromček svojim vnukom. „Balík peňazí na túto iniciatívu by sa určite dal využiť efektívnejšie v prospech dôchodcov,“ uzavrel Kuruc./agentury/

X X X

Ruský Gazprom reaguje na sankcie: Plyn cez poľský Jamal už nepotečie

 Ruský koncern Gazprom uviedol, že už nebude prepravovať plyn cez Poľsko cez plynovod Jamal. Dôvodom sú sankcie, ktoré Moskva uvalila na spoločnosť EuRoPol GAZ, ktorá prevádzkuje poľskú časť plynovodu Jamal.

„Implentovali sme zákaz transakcií a platieb firmám, na ktoré platia sankcie,“ uviedol Gazprom vo svojom vyhlásení. „Pre Gazprom to znamená zákaz používať plynovod, ktorý vlastní EuRoPol GAZ, na prepravu ruského plynu cez Poľsko.“/agentury/

X X X

Bulharsko si objednalo tankery s plynom z USA, ich cena prekvapila

Bulharsko začne od júna dostávať od USA skvapalnený zemný plyn (LNG). Uviedla to v stredu bulharská vláda.

Americké dodávky by mali pomôcť Bulharsku po tom, ako ruský plynárenský koncern Gazprom balkánskej krajine a s ňou aj Poľsku zastavil koncom apríla dodávky plynu. Dôvodom bolo, že štáty sa odmietli prispôsobiť ruskej požiadavke platiť za dodávky plynu v rubľoch. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

 USA a Bulharsko uzatvorili dohodu počas schôdzky bulharského premiéra Kirila Petkova a americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej vo Washingtone. „Od júna by sme mali začať dostávať LNG z USA, a to za cenu nižšiu, než akú si účtuje Gazprom,“ uviedla bulharská vláda bez ďalších podrobností.

Bulharsko spotrebuje ročne približne 3 miliardy kubických metrov (m3) plynu. Z tohto objemu viac než 90 % dovážalo z Ruska.

S cieľom nahradiť výpadok dodávok z Ruska Bulharsko začalo rokovať o zvýšení dodávok suroviny s Azerbajdžanom, ako aj o dodávkach LNG prostredníctvom terminálov v Grécku a Turecku. Zároveň vyzvalo na spoločné nákupy plynu v rámci Európskej únie./agentury/

X X X

V Slovinsku vybuchla chemická továreň, hlásia prvé obete

Vzhľadom na počet obetí a zranených ide o najhorší požiar v priemyselnom zariadení v novodobých dejinách Slovinska

Výbuch a následný požiar v chemickej továrni Melamin v slovinskom meste Kočevje pripravil o život najmenej päť ľudí. Oznámil to riaditeľ spoločnosti. Záchranári už prerušili pátranie po nezvestných. TASR informácie prevzala od agentúry STA.

„Päť nezvestných osôb pravdepodobne zahynulo, pretože výbuch bol taký silný, že nebola šanca na ich prežitie,“ povedal riaditeľ spoločnosti Melamin Srečko Štefanič.

Pri výbuchu sa zranilo celkovo 20 ľudí. Dve zranené osoby, ktoré skončili v nemocnici s vážnymi popáleninami, bojujú o život, oznámilo Univerzitné klinické centrum v Ľubľane.

Príčina výbuchu a následného požiaru je predmetom vyšetrovania, avšak v tejto chvíli úrady pracujú s verziou, že išlo o ľudskú chybu. Výbuch zrejme spôsobilo zmiešanie rôznych surovín pri prečerpávaní do cisterny, spresnil Štefanič.

Vzhľadom na počet obetí a zranených ide o najhorší požiar v priemyselnom zariadení v novodobých dejinách Slovinska. Od roku 1995 bolo v Slovinsku zaznamenaných 17 požiarov v priemyselných prevádzkach, ktoré spôsobili najmä materiálne škody.

Predmetná továreň, ktorá patrí medzi najväčších zamestnávateľov v regióne, patrí podľa slovinskej environmentálnej legislatívy medzi prevádzky s vyšším rizikom pre životné prostredie. Vyrábajú sa tam prevažne ingrediencie pre farby a laky pre drevársky, stavebný a textilný priemysel./agentury/

X X X

Približne 3-tisíc civilistov z Mariupola zadržiavajú vo väzniciachNiektorých zadržiavaných prepustili po 36 dňoch po tom, čo museli podpísať bližšie nešpecifikované dokumenty.

Približne 3000 civilistov z obliehaného ukrajinského mesta Mariupol zadržiavajú vo väzniciach ovládaných proruskými separatistami na východe Ukrajiny, uviedla vo štvrtok splnomocnenkyňa ukrajinského parlamentu pre ľudské práva Ľudmyla Denisovová. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Denisovová na sociálnych médiách tvrdila, že Kyjev vie o najmenej dvoch väzniciach zriadených vo východnej Doneckej oblasti. Jedna sa nachádza v oblastnej metropole Doneck a ďalšia na jej predmestí Olenivka zhruba 20 kilometrov juhozápadne od jej centra.

Kyjev podľa ombudsmanky získal tvrdenia ľudí, ktorí boli „mučení, vypočúvaní, vyhrážali sa im popravou a nútili ich spolupracovať“. Ďalší po takomto vypočúvaní zmizli, cituje ju AP.

Denisovová ďalej uviedla, že títo väzni boli držaní v „neľudských podmienkach“ s obmedzeným prístupom na toalety a nedostatočným priestorom na spanie.

Niektorých zadržiavaných podľa nej prepustili po 36 dňoch po tom, čo museli podpísať bližšie nešpecifikované dokumenty.

Ukrajinské úrady vyzývajú Organizáciu Spojených národov (OSN) na intervenciu, uvádza AP. Viac než 100.000 civilistov naďalej zostáva v zničenom Mariupole, ktorý mal pred vojnou zhruba pol milióna obyvateľov.

Ukrajinské úrady tiež predtým opakovane uviedli, že „tisíce Ukrajincov“ sú násilne odvádzané do Ruska. Vojaci z práporu Azov pokračujú v odolávaní v areáli oceliarní Azovstaľ, poslednej bašte ukrajinského odporu v tomto meste, aktuality.sk

X X X

Kyjev neotvorí tranzit cez Sochranovku, dokiaľ nebude mať aktíva pod kontrolou

Gazprom podľa všetkého nevedel o tom, že separatisti začali plyn určený na tranzit vykrádať.

Ukrajina nepovolí tranzit ruského plynu do Európy cez stanicu Sochranovka, dokiaľ Kyjev nebude mať plnú kontrolu nad svojím systémom plynovodov. Povedal to vo štvrtok šéf ukrajinského prevádzkovateľa plynovodov GTSOU. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

V utorok (10. 5.) spoločnosť GTSOU deklarovala v prípade tranzitu cez Sochranovku vis maior (vyššiu moc), pričom ako dôvod uviedla zásahy do zariadení a krádeže suroviny proruskými separatistami. Zároveň oznámila, že od 11. mája zastavuje tranzit plynu touto trasou, ktorá zabezpečuje takmer tretinu z celkového tranzitu ruského plynu do Európy cez územie Ukrajiny. Plynovodná vetva prechádza cez Luhanskú oblasť, časť ktorej je pod kontrolou proruských separatistov od roku 2014.

„Neotvoríme to. A to až dovtedy, dokiaľ nebudeme mať všetky aktíva pod svojou kontrolou,“ uviedol pre Reuters šéf GTSOU Sergij Makogon. Dodal, že ruský plynárenský koncern Gazprom podľa všetkého nevedel o tom, že separatisti začali plyn určený na tranzit vykrádať.

Podľa Makogona však Gazprom stále môže dodávať do Európy pôvodný objem plynu, a to cez stanicu Sudža, ktorá ostáva otvorená. Gazprom sa k tomu nevyjadril, už skôr však uviedol, že technologicky nie je možné pretransferovať všetok objem plynu iba na Sudžu, čo podľa Kyjeva nie je pravda, aktuality.sk

X X X

Policajný prezident Hamran: Nie som hluchý ani slepý a nie som ani diplomat. Sudcovia reagovali hystericky

„Nie som diplomat. Keby som chcel byť, požiadam ministra Korčoka, aby ma prijal do svojich služieb. Ja som policajný prezident a nie som slepý ani hluchý. Veci, ktoré sa mi nepozdávajú, sa snažím pomenovať tak, aby boli zrozumiteľné nielen pre mňa, ale aj pre širokú verejnosť,“ hovorí policajný prezident v rozhovore pre Aktuality.sk.

 X Parlament neschválil vydanie Roberta Fica na rozhodovanie o väzbe. V politických kuloároch sa špekuluje, že niektorí poslanci to neurobili len tak zadarmo. Preveruje polícia podozrenie z korupcie pri tomto hlasovaní?

Zatiaľ nepreverujeme. Rozhodnutie parlamentu sme rešpektovali. Tak je nastavený proces vydávania poslanca na väzobné stíhanie. Ide sa ďalej. Robert Fico je naďalej obvinený, trestnoprávny proces pokračuje.

X Sledovali ste to hlasovanie naživo?

Nie. Ale zhruba som tušil, že to takto dopadne.

X Exminister Robert Kaliňák je vo väzbe, aby neovplyvňoval svedkov, ktorých treba vypočuť. Budete teraz pozornejšie sledovať kroky Roberta Fica, či neposiela odkazy, napríklad aj cez verejné vyhlásenia?

To je otázka na vyšetrovateľa. On bude vyhodnocovať, ako sa správa. Súd pri Kaliňákovi prihliadol práve na to, že ovplyvňoval a zastrašoval. To môžem potvrdiť, lebo aj na moju adresu sa vyjadrovali tak, že to znelo ako zastrašovanie – napríklad že skončím ako môj predchodca, ktorý je obvinený.

Rovnaké boli aj odkazy pre našich policajtov, dokonca pre človeka z policajného facebooku. Je poľutovaniahodné, ak si bývalí vysokopostavení politici potrebujú vybavovať účty s radovými zamestnancami.

X Mali by si po tomto súdnom rozhodnutí o Kaliňákovej väzbe dávať politici väčší pozor na slovník?

Slovenskú republiku považujem za vyspelú demokratickú spoločnosť v rámci európskeho priestoru. Aspoň sa tam blížime. Ale ja si nepamätám inú civilizovanú krajinu, kde by sa trojnásobný premiér alebo minister vnútra takým spôsobom potrebovali vyhrážať či už orgánom činným v trestnom konaní, alebo zamestnancom. A pritom si len robia svoju prácu.

X Z uznesenia o väzbe Roberta Kaliňáka vyplýva, že na súde spomínal aj vás. „V deň môjho zadržania policajný prezident uviedol, že akciu sme plánovali niekoľko mesiacov. Policajný prezident nemá čo plánovať a ak povedal, že NAKA zohrá súboj o charakter štátu, tak potom by tu mal Hamran sedieť vedľa mňa,“ povedal pred sudcom Špecializovaného trestného súdu. Ako vnímate tieto slová?

To nie policajný prezident – Štefan Hamran – plánoval. Ja robím niečo úplne iné, ja nie som orgán činný v trestnom konaní. Polícia plánovala, ale nie dopraváci a poriadkári, špeciálna jednotka. Boli to vyšetrovatelia a operatívci v spolupráci s dozorujúcim prokurátorom. Oni plánujú úkony.

X Sudca pri rozhodovaní o väzbe pre Roberta Kaliňáka konštatoval, že je len ťažko racionálne predstaviteľné, že by Norbert Bödör ako súkromná osoba založil zločineckú skupinu okolo vedenia policajného zboru bez toho, aby nekonal v úzkej koordinácii s ďalšími osobami. Obvinenie priamo vychádza z výsluchov v kauze Očistec. Kedy bolo jasné, že vyšetrovateľ obviní aj politické špičky?

To presne neviem, kedy prišli na prepojenie. Ja do spisu nevidím. Ale zrejme na základe vyšetrovania dospeli k záveru, že tam to prepojenie je. Skutkový stav opisujú kľúčoví svedkovia a to sú predsa nominanti bývalej vlády a aj Roberta Fica s Robertom Kaliňákom.

X A pripúšťate možnosť, že Fico alebo Kaliňák nemuseli vedieť úplne o všetkom nezákonnom, čo sa dialo?

Nedá sa vylúčiť, že nejaká organizovaná skupina pod ich krídlami si bude riešiť aj súkromné kšefty. Predpokladám ale, že vyšetrovatelia pri ich obvinení zdokumentovali to, čo majú preukázané: nezákonné dianie, o ktorom vedieť museli a mali naň nejaký vplyv.

X Ako ste s Robertom Kaliňákom vychádzali, keď bol ministrom? Už vyšlo najavo, že ho Jaroslav Spišiak pri odchode z postu šéfa polície požiadal, aby nad vami „držal ochrannú ruku“.

Podľa mňa sme mali s Robertom Kaliňákom profesionálny vzťah. Zoznámili sme sa, keď mal prísť na Slovensko admirál McRaven a bolo to celkom humorné. Stretli sme sa prvýkrát a mali sme úplne rovnakú kravatu. Povedal mi, že mám asi dobrý vkus.

On bol žoviálny, príjemne komunikoval, v tomto smere mu nemám čo vytknúť. Keď som ako šéf špeciálnej jednotky niečo potreboval, vždy som mal dvere otvorené. Raz pomohol, inokedy nie.

Vtedy ešte nebolo jasné, aké štruktúry zrejme je ochotný tolerovať v policajnom zbore. Ale postupne sme na seba začali narážať s vtedajším prezidentom policajného zboru Tiborom Gašparom, ktorého som najprv vnímal ako Kaliňákovho nominanta. Neskôr sme pochopili, že Gašpar bol zrejme skôr nominantom nitrianskej vetvy cez Roberta Fica. Gašpar dokonca nemal problém spochybňovať rozhodnutia ministra vnútra Kaliňáka.

X V čom?

Mali sme pracovné stretnutie a vznikol odborný spor, čo má a nemá robiť špeciálny útvar, ktorý som viedol. Minister povedal, že ak sme špeciálna jednotka, tak sme na špeciálne úlohy. A Tibor Gašpar pred celým kolektívom spochybnil ministra.

X Existujú svedectvá o tom, ako sa stretávali v Radošine skupinky policajtov, špeciálny prokurátor aj Norbert Bödör. Vedel to Kaliňák hrať na všetky strany?

Vždy vedel narábať s ľuďmi, to mu nikto nemôže odoprieť. Jeho si tí policajti v začiatkoch obľúbili, samozrejme, tí intelektuálne vyspelejší, ktorí sa sa držia faktov a hodnotia skutky, časom zistili, že viac bolo povedané ako spravené.

A aké mal mimopracovné aktivity, to radoví príslušníci či všetci funkcionári nemohli vedieť. Mohli to tušiť možno operatívci, ktorí tie veci rozpracovali. Domnievali sme sa, že niečo nie je v poriadku. Videli sme tie obstarávania – že nám kupuje veci, ktoré nepotrebujeme, že tie veci sú drahé, zbytočné.

Ale my sme vtedy neboli orgány činné v trestnom konaní. Navyše to všetko bolo pod kontrolou. Na kľúčové pozície boli dosadení ľudia, ktorí to dokázali zrejme zametať pod koberec celkom efektívne.

X V kauze Fico a spol. vypovedá aj s piťovcami spájaný Tomáš Rajecký, ktorý mal blízko k Norbertovi Bödörovi, Marianovi Kočnerovi, ale na dovolenkovej fotke je aj s predsedom parlamentu Borisom Kollárom. Bol svedok Rajecký pre prípad rozhodujúci?

Zrejme bola jeho výpoveď relevantná, preto tam je.

X „Nenechajme si zobrať pravdu o Kuciakovi. A my raz povieme, kto Kuciaka zabil. A budú všetci šokovaní, kto Kuciaka zabil,“ vykrikoval predseda Smeru Fico na prvomájovom proteste v Nitre. Preverí polícia, aké informácie mal expremiér na mysli?

Prípad už je na súde, ale nič mu nebráni, aby vypovedal. Už včera bolo neskoro. Ak má také informácie, nech sa obráti na prokurátora. Osobne si myslím, že sú to prázdne reči. Mali osloviť jeho sympatizantov, určite nie orgány činné v trestnom konaní alebo súd.

Nová zločinecká skupina

X Nedávno ste v relácii Na telo avizovali obvinenie koaličného politika. Máte aj pre nás nejaké avízo?

Nemám žiadne avízo. Ak budú na to dôvody, budeme obviňovať aj ďalších politikov, a to bez ohľadu na to, z akého politického spektra prišli.

X Takže od 19. apríla, odkedy polícia stíha Fica, Kaliňáka aj Martina Borguľu, ste žiadneho ďalšieho politika neobvinili?

Takú informáciu som nedostal.

X V kuloároch sa spomína, že obavy zo stíhania by mohol mať aj predseda parlamentu Boris Kollár. Sú tie obavy oprávnené?

Neviem. Hádam vie, čo v minulosti spravil. Keď má čisté svedomie, tak nemusí mať obavy. Skončili sa časy, keď sa účelovo stíhalo alebo, práve naopak, účelovo nestíhalo.

X Otázka znie, či sa polícia zaoberá Borisom Kollárom.

To nemôžem potvrdiť ani vyvrátiť. Ale ja sa tie mená dozvedám až vo finálnej fáze, aby som vedel reagovať na prípadné otázky novinárov. Lebo nemôžem sa tváriť, že nič neviem, čo sa deje v zbore.

X Minulý týždeň ste v Národnej rade na poslaneckom výbore priznali, že polícia vyšetruje ďalšiu zločineckú skupinu. Podľa vás ide o ľudí zo štátnych orgánov. Sú to ľudia z SIS, inšpekcie a prokuratúry?

To nemôžem potvrdiť, lebo to ani neviem. Mám ale informácie, že v rámci orgánov, ktoré by mali presadzovať právo, môžu pôsobiť subjekty, ktoré manipulujú jednotlivými skutočnosťami významnými pre trestné konanie.

Môžu tak vytvárať priestor na účelové stíhanie iných subjektov. Alebo práve naopak, brániť tomu, aby sa dala vyvodiť nejaká trestnoprávna zodpovednosť voči tým, ktorí sa takej činnosti naozaj dopúšťajú.

X Vyšetrujete teda skupinu, ktorá podľa trestného oznámenia Ľudovíta Makóa mala vyrábať dokumenty a prihrávať ich vopred určeným vyšetrovacím orgánom. Je to hlavný skutok, ktorého sa skupina mala dopustiť?

Neviem, či je to len tento jeden skutok. Ale vyšetrovatelia majú listiny a výsluchy a tie podľa nich potvrdzujú, že tu taká skupina pôsobila.

X A táto skupina mala „vyrobiť“ aj trestné stíhanie Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu za krivú výpoveď?

Áno, je tu taký predpoklad.

X V tomto prípade sa objavilo trestné oznámenie dnes už bývalého siskára Martina Ciriaka. Ten je stíhaný za korupciu a rozhodol sa spolupracovať. Prehovoril o dianí v tajnej službe?

Ak by som chcel na toto odpovedať, musel by som si nalistovať spis. A ten nemám. Som len informovaný o tom, že je tam spolupráca z jeho strany a je významná.

X To, či Makó a Beňa klamali, vyšetruje okresný policajt Marek Kazík a dozoroval to prokurátor Martin Kováč. Okrem rozporov vo výpovediach Beňu a Makóa disponovali aj svedeckými výpoveďami nejakých siskárov. Vymenovali sme práve možných členov zločineckej skupiny?

To sa dozvieme až na konci vyšetrovania, komu sa dokáže podiel na tejto veci. Ale dva súdy už zhodnotili, že vyšetrovanie krivej výpovede Makóa a Beňu je nezmysel.

X Znamená to, že niekto ovplyvnil vášho okresného vyšetrovateľa, aby sa podpísal pod obvinenie?

Ak to spravil z vlastného presvedčenia, tak by zrejme nemal byť vyšetrovateľom, lebo jeho odborná spôsobilosť je spochybnená. Ak to spravil účelovo, tak je to ešte horšie.

X Práve preto majú vyšetrovatelia nad sebou dozorových prokurátorov, aby dohliadali na zákonnosť vyšetrovania. V tomto prípade to bol prokurátor z bratislavskej prokuratúry.

Vyšetrujeme preto, aby sme zistili, kde je pravda. Pýtal som sa aj našich vyšetrovateľov, či si pamätajú takéto obvinenie z krivej výpovede. Povedali, že nikdy nič také nezažili. Je to taký neštandardný postup zo strany vyšetrovateľa a dozorového prokurátora, že sú úplne na mieste otázky, či sa nemanipulovalo s trestným konaním.

X Už vlani v lete začala polícia vyšetrovať skupinu ľudí okolo SIS či policajnej inšpekcie a generálna prokuratúra – na základe paragrafu 363 – prípad stopla. Neskončí sa toto nové vyšetrovanie rovnako?

Nevylučujem, že sa to isté môže stať aj teraz. Paradoxne, tým minuloročným prípadom sa zaoberali aj súdy, keď rozhodovali o väzbe v kauze Očistec. A sudcovia sa stotožnili s tým, že skôr na tej inšpekcii to vyzeralo na manipulatívne postupy než u našich stále obvinených vyšetrovateľov. Nezrovnalostí je tu až príliš veľa.

X A čo je s tým povestným prípadom z minulého roka, keď chcela NAKA vyšetrovať ľudí z inšpekcie, menovali policajtku Dianu Santusovú aj obvineného na úteku Petra Košča?

NAKA dnes vyšetruje založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, ktorá mohla a môže manipulovať prebiehajúce konania z minulosti aj súčasnosti.

Čiže k vyšetrovaniu z minulého roka pridávate ďalších, ktorí mohli pokračovať v manipuláciách?

Nevylučujem to. Vyšetrovateľ vie, ktoré presne subjekty preveruje.

Akcia na súde

X        V rámci tohto vyšetrovania prišla NAKA na Okresný súd Bratislava III a chcela zaistiť spis s utajovanou prílohou z prípadu krivej výpovede Makóa a Beňu. Teda živý spis. Teraz vás viacerí sudcovia za túto akciu kritizujú. Nemajú pravdu?

Nášmu vyšetrovateľovi postup schválil dozorový prokurátor. Nerozumiem celkom jednej veci: máme tu podozrenie, že prípad krivej výpovede Makóa a Beňu bol zmanipulovaný, a dva súdy, ktoré prípad spochybnili.

Okresný súd bola posledná bezpečná inštancia, odkiaľ sme chceli spis s prílohou zaistiť. Chceli sme zabrániť tomu, aby sa dokumenty dostali späť do rúk dozorového prokurátora a vyšetrovateľa, u ktorých sú predpoklady, že konali nezrozumiteľne. Súd sa ale bránil, že spis s prílohou vydať nemôže a potom opísal postup vyšetrovateľa ako arogantný.

X Je tu niekoľko sudcov okresného aj krajského súdu, ktorí opisujú konanie vášho vyšetrovateľa ako nezákonné. Máme predstaviteľov dvoch prokuratúr v Bratislave a v Košiciach, ktorí nedali súhlas súdu, aby vám spis vydal. A na druhej strane ste len vy – polícia.

Vyšetrovateľ najprv požiadal o vydanie dokumentov, potom odišiel na prezídium, aby získal príkaz na prehliadku iných priestorov, a vrátil sa späť na súd. Podstatné je to, čo hovorí zákon. Ten hovorí, že ak vám vec nie je vydaná, môžete ju odňať.

X Vy tvrdíte, že policajti urobili všetko správne, ale my si čítame niekoľkostranový podnet predsedu súdu na súdnu radu. Prečo nastal takýto rozpor?

Tiež nás to zaskočilo. NAKA vedie trestné stíhanie vo veľmi závažnej veci. Vyšetruje podozrenie, že v rámci našich orgánov pôsobia subjekty, ktoré krivia zákon a vplývajú protiprávne na prebiehajúce trestné konania. Nerozumieme tomu, prečo neboli súčinní, keď spis sa cez nich len vracal pôvodnému vyšetrovateľovi.

X Prečo sa podľa vás sudcovia rozhodli poza váš chrbát poslať utajovanú prílohu v prípade obvinenia Beňa – Makó na bratislavskú krajskú prokuratúru?

My nerozumieme tomu, prečo nám v prístupe k dokumentom takýmto hysterickým spôsobom bránili – nie súd, ale niektorí jeho sudcovia.

Presúva sa spis. Radový vyšetrovateľ okresného riaditeľstva sa s ním môže oboznámiť. Ale Národná kriminálna agentúra, ktorá rozkrýva pozadie špekulatívnej skupiny v rámci orgánov presadzujúcich právo, sa s ním nemôže oboznámiť?

Utajovaná príloha bola pritom v tomto prípade dôležitá, pretože mohla vniesť svetlo do vyšetrovania a potvrdiť jednu, druhú alebo tretiu verziu. Vyšetrovatelia NAKA nepotrebovali nič iné, len sa pozrieť, čo v nej je, aby mohli konštatovať, či vyšetrovacie verzie potvrdzuje alebo nie.

X Máme tu už viac ako rok trvajúcu vojnu v bezpečnostných zložkách. Tvrdíte teraz, že sa do nej zapojili aj sudcovia Okresného súdu Bratislava III?

To ja nemôžem potvrdiť ani vyvrátiť. Ja ich postup len ľudsky nechápem. Chcel by som počuť argument, prečo tomu ten sudca chcel zabrániť.

X Existovala obava, že po presunutí spisu zo súdu môže niekto s jeho utajenou prílohou manipulovať a bude pozmenená?

Áno, existovala. To bol ten dôvod, prečo sme ju chceli zaistiť. My sme vyslali signál, že okresnému súdu bezbreho dôverujeme, preto sme ju chceli zaistiť tam. Súd o návrhu na väzbu pre Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu rozhodol spôsobom, ktorý u nás nevyvolal absolútne žiadne pochybnosti.

Korešpondoval s policajnou a súdnou praxou, že takéto stíhanie je nezmyselné, nepochopiteľné a nezrozumiteľné. Keď sme chceli objasniť pozadie tohto obvinenia, dvaja sudcovia sa k tomu postavili pre nás nie celkom pochopiteľným spôsobom. Prípad oznámili súdnej rade spôsobom, ktorý podľa nás nekorešponduje s realitou. Pritom sme spis odňali v súlade s Trestným poriadkom.

X Keď sme pri legitímnom práve, aj inšpekčný tím Oblúk pred časom prišiel na NAKA po živé spisy. A vtedy sa zdvihla obrovská vlna pobúrenia a tento zásah kritizovali policajti aj prokurátori…

Z inšpekcie si prišli po živé spisy, na ktorých vyšetrovatelia reálne pracovali. Žiadali ich vydanie. Keď im ich naši vyšetrovatelia nevydali, tak im ich jednoducho odňali. Vy ste videli vtedy takú hystériu ako dnes, keď sudcovia dávajú podnet na súdnu radu?

X Špeciálna prokuratúra to predsa vtedy tiež riešila ako veľký problém – odňatie spisov označila za závažný zásah do vyšetrovania…

Lenže to boli originály živých spisov. A treba zdôrazniť, že nám ich brali príslušníci inšpekcie, ktorých policajti z NAKA vyšetrovali.

X Veď aj toto je živý spis, Beňa a Makó sú stále obvinení. Alebo sa niečo zmenilo?

V tomto prípade už bolo aspoň nejaké súdne rozhodnutie. Dva súdy označili trestné stíhanie za nedôvodné. Nebol zadokumentovaný jediný dôkaz, ktorý by dokazoval, že by tá krivá výpoveď mala nejaké reálne základy. V tých prípadoch, kde došlo k zaisteniu živých spisov na NAKA bolo vyšetrovanie v podstate ešte len v začiatkoch.

X Vaši vyšetrovatelia utajovanú prílohu predtým nevideli. Dostali ju do rúk až potom, ako prešla cez bratislavskú prokuratúru na okresné policajné riaditeľstvo. Vedia, či sa s dokumentmi manipulovalo, alebo sú kompletné, keď nevyšiel plán zaistiť ich na súde?

Každý takýto dokument má určitú štruktúru. My predpokladáme, že neubehlo toľko času, aby sa s ním dalo kvalifikovane manipulovať. Domnievame sa teda, že spis aj utajovaná príloha boli zaistené v podobe, v akej boli na okresnom súde.

X Nie je to extrém, ak NAKA podozrieva prokuratúru alebo policajtov, že zmanipulujú dokument kľúčový pre vyšetrovanie?

Bolo tu viac kontroverzných prípadov, takže už nie som taký prekvapený, ako som bol v začiatkoch.

X Stalo sa niekedy reálne, že by niekto na prokuratúre manipuloval s dokumentmi?

Teraz nehovorím o manipulácii. To, čo ma prekvapilo, sú skôr rozhodnutia niektorých prokurátorov, ktoré sú pre nás nezrozumiteľné.

X Ale to neznamená, že by zasahovali do utajovaných dokumentov. To už je príliš, nie?

To sa mi zdá už príliš. To sme nepredpokladali. Ale videli sme charakter tohto prípadu, kde poznáme už dve rozhodnutia súdov o nedôvodnosti stíhania.

Aj dôkazná situácia smeruje k tomu, že zrejme nejaké manipulácie mohli byť. Vyšetrovateľ považoval za pomerne dôležité dostať sa k utajovanej prílohe, aby sa vo vyšetrovaní mohol posunúť ďalej.

Spôsob komunikácie

X „Celý prípad smrdí ako mnohé iné rozhodnutia Krajskej prokuratúry Bratislava, Nitra a ďalšie, ku ktorým sa môžeme dostať.“ Generálna prokuratúra kritizovala tieto vaše slová na parlamentnom výbore. Upozorňovali, že policajný prezident nie je orgánom činným v trestnom konaní a žiadali od vás zdržanlivosť. Nemajú pravdu?

Štyria vyšetrovatelia NAKA si odsedeli dva týždne vo vyšetrovacej väzbe, a to v prípade, kde súd rozhodol, že ich trestné stíhanie je nedôvodné a neopodstatnené. Je tu niekoľko rozhodnutí, ktoré sú pre nás nepochopiteľné a vyvolávajú pochybnosti.

Aj prípad chata je pre nás nezrozumiteľný. Máme tam za veľmi zvláštnych okolností obvineného vyšetrovateľa, ktorý prípad riešil.

Od začiatku sa tvrdilo, že prípad je vykonštruovaný len preto, aby sa tam mohli urobiť obrazovo-zvukové záznamy politicky exponovaných osôb. My sme, naopak, tvrdili, že tam bolo pytliactvo a podozrenie z legalizácie výnosov z trestnej činnosti a vyšetrovanie to potvrdzuje.

Je tam dozor Krajskej prokuratúry v Trenčíne a máme tam obvinené osoby za pytliactvo aj za legalizáciu výnosu z trestnej činnosti.

X Takže si nemyslíte, že by ste mali byť vo svojich vyjadreniach zdržanlivejší, ako vás vyzýva generálna prokuratúra?

Ja si myslím, že už nastal čas niektoré veci pomenovať správne. Nie som diplomat. Keby som chcel byť, požiadam ministra Korčoka, aby ma prijal do svojich služieb. Ja som policajný prezident a nie som slepý ani hluchý. Veci, ktoré sa mi nepozdávajú, sa snažím pomenovať tak, aby boli zrozumiteľné nielen pre mňa, ale aj pre širokú verejnosť.

X Pravidelne kritizujete bratislavskú prokuratúru, nitriansku prokuratúru, inšpekciu, SIS. Ak robia niečo nezákonné, prečo ich polícia, ktorej šéfujete, riadne nevyšetruje? A ak to nezákonné nie je, tak načo sú tie verejné kritiky, z ktorých už môže mať verejnosť akurát tak nepríjemný pocit?

Tú otázku by som mohol obrátiť. Tvrdili, že ani politikov nevyšetrujeme, dlhé roky sa to nedialo, dnes sa vyšetrujú. Na začiatku nás zosmiešňovali aj za stíhanie Mariana Kotlebu, že riešime nejaké číselká a že sa to nikdy nepodarí preukázať. Dnes je právoplatne odsúdený a prišiel o poslanecký mandát.

Všetko závisí od dôkaznej situácie. Ak vyšetrovateľ nevie zadokumentovať dôkazy, ktoré by mu umožňovali posúvať sa smerom ku konaniu na súde, tak to bohužiaľ spraviť nevie. Ak dôkazy sú, tak vec na súd ide. Veď Očistec predsa už je na súde.

X Skôr sa pýtam na čerstvejšie prípady.

Ale veď generálna prokuratúra naše vlaňajšie vyšetrovanie stopla.

X Je teda problémom generálna prokuratúra?

To, že sme nemohli ďalej vyšetrovať, v tom kontexte áno. Oni nás zastavili. Súdy dali za pravdu našim vyšetrovateľom, že to vyšetrovanie bolo opodstatnené. To, že sa domnievali, že sa na inšpekcii vyšetruje manipulatívnym spôsobom, to viac-menej bolo potvrdené.

X Teraz sa vedie trestné stíhanie pre pôsobenie obdobnej zločineckej skupiny v obdobnom zložení?

Bol som informovaný, že je to veľmi podobné. Ak nás neodstavia, pôjdeme ďalej. My sme toho názoru, nech sa rozhodne na súde. Zhromaždíme všetko, čo máme, zadokumentujeme to, čo je podľa nás dôležité pre trestné konanie, máme tam dozorujúceho prokurátora, cez ktorého sa to dostane na súd v podobe obžaloby a súd nech rozhodne o vine či nevine.

X Generálna prokuratúra stopla vyšetrovanie tej pôvodnej zločineckej skupiny, ktorá mala existovať v rámci inšpekcie a tajnej služby. Znamená to teda, že koná v prospech tejto skupiny?

Nemôžeme vylúčiť, že toto trestné stíhanie stopli z presvedčenia. Oni to tak videli, je to ich právny názor. Aj do budúcna bude všetko závisieť od toho, čo dokážu vyšetrovatelia zadokumentovať. Ale áno, máme niekedy taký pocit, že nesedíme v jednej lodi. Alebo aj áno, ale veslujeme zrejme každý iným smerom, a tým pádom stojíme na mieste.

X Aj nitrianska a bratislavská prokuratúra predsa môžu mať svoj právny názor…

Áno, ale súdy už prihliadali na skutočnosti, ktoré boli zadokumentované na poľovníckej chate prostredníctvom nahrávok a senát Najvyššieho súdu ich dokonca výslovne označil za legálne.

X Generálny prokurátor Maroš Žilinka, naopak, vyhlásil, že tieto nahrávky nesmú byť použité v trestnom konaní…

Niektorým jeho krokom nerozumiem. Ak má naozaj také právne videnie, treba to rešpektovať. Avšak paradoxne Najvyšší súd označil tieto nahrávky za legálne.

 Prezident bez obvinenia

X Obvinenie Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a policajných funkcionárov zo zločineckej skupiny stojí na tom, že si vybudovali štruktúru svojich ľudí. Vláda sa zmenila, vás spravil minister vnútra policajným prezidentom, obsadili ste do funkcií svojich ľudí a tí zasa svojich. Čo ak aj vaše súčasné konanie niekto v budúcnosti vyhodnotí ako konanie zločineckej skupiny?

Tak nás odsúdia a pôjdem si sadnúť do Ilavy alebo Leopoldova. Ak sa niečoho takého dopustím, bohužiaľ. Rozdiel je ale v tom, že tu vyšetrovanie odkrylo politické nominácie a nominácie oligarchov prostredníctvom politickej moci.

Dnes nikto nemôže tvrdiť, že moje rozhodnutia sú politického charakteru. Ja som si za viceprezidenta zobral moju pravú ruku z Lynx Commanda.

Damián Imre vždy bol a vždy bude moja pravá ruka, lebo mu dôverujem. Snáď mi niekto nechce podsúvať, že mi politici vybrali tohto človeka do takej vysokej funkcie v policajnom zbore. Jedna z mojich základných podmienok bola, že personálnu politiku si budem robiť sám.

X Tak to trestné stíhanie nepovedie k ministrovi vnútra či premiérovi, ale hlavou skupiny budete vy. Môžu napríklad tvrdiť, že vy ste si dosadili svojich ľudí, aby ste povedzme odstíhali politických oponentov tejto vlády.

Keď nám to preukážu a bude to mať nejakú relevanciu, tak nás, samozrejme, odstíhajú.

X Ale ja mám úplne čisté svedomie a myslím si, že aj tí kariérni policajti, ktorých som dosadil do funkcií, potvrdia, že je to absolútny nezmysel. Som vnútorne presvedčený, že toto sa môže stať len vtedy, ak nás budú chcieť účelovo stíhať, čo nevylučujem. Ja ale stále verím súdnej moci a viem, že budeme vedieť dokázať našu nevinu.

Aj preto sa čudujem, že niektoré trestne stíhané politicky exponované osoby sa venujú tomu, aby zastrašovali policajných vyšetrovateľov, miesto toho, aby sa snažili zhromaždiť dôkazy, ktoré by svedčili v ich prospech.

Ja by som sa venoval tomu, aby som zhromaždil čo najviac dôkazov o svojej nevine.

X Ako policajný prezident potrebujete previerku NBÚ na stupeň prísne tajné. Vaši vyšetrovatelia podozrievali z nezákonného konania aj ľudí z tohto úradu. Bude to preverenie objektívne?

Neviem to posúdiť, pevne verím, že áno. Nikdy predtým som na úrade problémy nemal. Bezpečnostnú previerku mi robili niekoľkokrát, naposledy na stupeň tajné a nemal som s tým najmenší problém. Bol by som prekvapený, ak by som teraz problém mal.

X Čo by znamenalo, ak by ste previerku nezískali? To by ste vlastne nemohli zostať vo funkcii.

Ja určite nie, pretože moja previerka musí mať stupeň prísne tajné. Teraz mám stupeň tajné.

Čo ak vám previerku nevydajú?

Nevylučujem to. Ak nezískam previerku na prísne tajné, život ide ďalej, nebudem policajným prezidentom, bude niekto iný.

X Za posledné roky ste jediným policajným prezidentom, ktorý nebol obvinený. Očakávate, že sa tak do budúcna stane?

Nemyslím si to. Pevne dúfam, že naša krajina dostala šancu na očistný proces, aby sme začali budovať základy právneho štátu. To nie je len o tom, že len v policajnom zbore sa začal očistný proces.

Stále verím, že aj na súdoch a prokuratúre je prevažná väčšina profesionálov. Myslím si, že kľúčová komunita už nedovolí, aby sa tu ešte raz uniesol štát takýmto spôsobom.

Nahrávky

X Hospodárske noviny v utorok zverejnili článok o nejakej nahrávke, kde sa vyjadrujete k nákupu áut ešte ako šéf Lynx Commanda…

Domnievame sa, že novinárske otázky v tomto prípade vychádzajú zo starej nahrávky z minulosti. Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar nám čítal prepisy akejsi nahrávky, ktorá mala slúžiť na moju diskreditáciu a na jej základe ma chcel dať odvolať.

My vieme, že nejaké nahrávky existujú, a to nielen u nás. Nahrávalo sa v rámci celého policajného zboru. Nahrali aj šéfa odborového zväzu, čo je skutočne absurdné.

Ja som pripravený na silnú diskreditačnú kampaň – že budú spochybňovať mňa, moje služobné auto, môj kabát, moju retiazku, moju dovolenku, frajerku, manželku, mamu, otca, moje personálne nominácie.

Aj sa to stalo, všetko je spochybňované. Ale treba byť voči tomu odolný a vedieť to vysvetľovať. Nemám problém s akoukoľvek nahrávkou, aj keď bola nahratá nelegálne, v súkromí. Ale som vnútorne presvedčený, že nemôžu mať na nahrávkach nič toxické, lebo sme nikdy nič také neurobili.

X Keď hovoríte priamo o nelegálnej nahrávke, viete, kto ju vyhotovil, ako a na čí pokyn?

My nevieme, z akého prostredia má pochádzať. Len predpokladáme, že vznikla v prostredí nášho útvaru. A ak sa to stalo, musel to urobiť niekto, kto bol v službách bývalých funkcionárov polície.

X Tiež vám odpočúvali kancelárie?

Môžu to byť aj nahrávky v telefóne. Predpokladám, že na útvare malo bývalé vedenie svojich nominantov. Mali sme aj informáciu, že Ján Kaľavský (bývalý operatívec NAKA, ktorý je kľúčovým svedkom inšpekcie proti vyšetrovateľom z tímu Očistec, pozn.) zháňal nejakú nahrávku, pretože ja som jeho brata neprijal na špeciálnu jednotku.

Bol za neho osobne lobovať na Lynxe a my sme mu museli povedať, že neuspel, pretože k nám sa chodí cez regulárne výberové konanie a nie cez nejaké známosti. Mala to byť nejaká pomsta. Nevieme sa dočkať tej nahrávky a radi sa k nej vyjadríme, keď sa objaví.

X Ako dopadlo preverovanie v prípade úniku nahrávok z poľovníckej chaty?

Dvaja ľudia museli z toho pracoviska odísť a pevne dúfam, že sa konečne dostanem na oddelenie aplikovanej psychológie, kde to máme komplexne spracované, a oboznámia ma s výsledkami detektorov. V kontexte s ďalšími informáciami z preverovania budeme vyvodzovať zodpovednosť zrejme aj voči ďalším.

Oszkár Világi

X Keď ste kandidovali na post policajného prezidenta, na otázku, či sa poznáte s Oszkárom Világim, ste odpovedali, že ste sa v živote nestretli. Stále platí, že sa osobne nepoznáte?

Nikdy sme sa nestretli. Nepoznám ho.

Minister vnútra Roman Mikulec pracoval pre Slovnaft a dodnes preň na dôležitej pozícii pracuje poradca ministra Jaroslav Spišiak. Viete ako prezident zaručiť, že ak by sa objavili podozrenia, polícia bude riadne preverovať napríklad aj Világiho a jemu blízkych ľudí?

To môžem garantovať, aktuality.sk

X X X

Budaj: Žiadame Políciu SR, aby chránila verejnosť pred nezodpovednými poľovníkmi

  V lokalite Poľany, kde medvede zaútočili v krátkom čase už dvakrát, rezort našiel päť nelegálnych vnadís. Envirorezort podáva trestné onámenie na neznámeho páchateľa, ktorý v lokalite Poľana umiestňuje vnadiská s cieľom lákať medvede. Informuje o tom na svojej sociálnej sieti minister životného prostredia Ján Budaj.

Rozhodnutie rezortu životného prostredia zrejme súvisí s posledným útokom medveďa na dvoch ľudí v katastri obce Hriňová, ku ktorému došlo v stredu podvečer neďaleko hotela Poľana v ťažko dostupnom teréne. Oboch turistov zranila, jedného ľahšie, druhého ťažko.

„Vnadiská sú nelegálne a predstavujú veľké riziko možnej kolízie človeka s medveďom, osobitne v týchto mesiacoch. Na Poľane ich máme v súčasnosti identifikovaných 5,“ uviedol Budaj na sociálnej sieti. „Žiadame Políciu SR, aby chránila verejnosť pred nezodpovednými poľovníkmi z Podpoľania,“ dodal.

Na ministrov status nadviazala neskôr aj správa, ktorú envirorezort vo štvrtok poslal novinárom. V nej konštatuje, že udalosťami v regióne Podpoľania, ktoré sa udiali v posledných dňoch, sa intenzívne zaoberá. V súčasnosti prebiehajú rekonštrukcie posledných útokov, podľa predbežných zistení odborníkov zo Zásahového tímu však v oboch prípadoch išlo o kolíziu medvedice s tromi mladými.

Dlhoročný problém prikrmovania a fotokrytov

Lokalita Podpoľania je v stálej pozornosti ochranárov, pretože od ostatných lokalít sa líši tým, že sú tu dlhoročne a v rozpore so zákonom prikrmované medvede s cieľom pytliactva alebo vynúteného odstrelu.

„Ďalším problémom Podpoľania, sú aj tzv. fotokryty. Teda miesta, z ktorých si návštevníci fotia medveďov v ich prirodzenom prostredí. Aj to je jedným zo spôsobov privyrobenia si. Ministerstvo počká na výsledky vyšetrovania, ktoré spresní príčinu včerajšieho útoku,“ uvádza rezort v tlačovej správe.

Verejnosť zároveň upozorňuje, že v tomto období prebieha medvedia ruja a samice si strážia svoje mláďatá pred dospelými samcami, ktorí pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť. Medvedice preto vyhľadávajú pocit bezpečia. Na človeka však útočia len pri ohrození mláďat, na ich obranu.

Envirorezort okrem podania trestného oznámenia predstaví v blízkej budúcnosti projekt zameraný na podporu obcí, kde sa vyskytujú karpatské šelmy, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.