Pred Buckinghamským palácom sa spievalo, plakalo… Markíza: Bič na médiá? Máme platiť extra daň

 

… a vyšla aj dvojitá dúha. Vo veku 96 rokov na škótskom zámku Balmoral zomrela kráľovná Alžbeta II., najdlhšie vládnuca panovníčka v britských dejinách. Na jej vládu a stabilitu i modernizáciu, ktorú Británii priniesla, spomína celý svet od amerického prezidenta Joea Bidena po ruského vodcu Vladimíra Putina.

S jej odchodom skončila jedna éra, zaznieva výraz Alžbetínska éra. Novým panovníkom sa stal Alžbetin najstarší syn s kráľovským menom Charles III., v súlade s tým z úst britských politikov dnes prvýkrát po 70 rokoch zaznelo: „Boh ochraňuj kráľa.“

 Ľudia pred Buckinghamským palácom v Londýne vo štvrtok 8. septembra 2022, kde sa na oblohe krátko pred oznámením úmrtia kráľovnej Alžbety II. objavila dvojitá dúha.

Najdôležitejšie udalosti

vo veku 96 rokov zomrela britská kráľovná Alžbeta II., kráľovná skonala vo svojom škótskom sídle Balmora, pohreb by sa mal konať do 10 dní, bola najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou, trónu sa ujme jej najstarší syn Charles, novým následníkom trónu je princ William s manželkou Kate, Charles III.: Utešovať nás bude vedomie, akej obľube sa kráľovná tešila, Trussová: Bola skalou, na ktorej bola vystavaná moderná Británia, Macron: Alžbeta II. bola kráľovnou sŕdc, Podľa Hegera sa skončila celá jedna etapa v ľudských dejinách, Čaputová: Príklad a inšpirácia pre nás všetkých, Bola viac ako panovníčka, definovala éru, reagoval Biden.

X X X

 „Som hlboko zarmútený odchodom Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II. Viac ako 70 rokov bola príkladom nezištného líderstva a služby verejnosti. Úprimnú sústrasť kráľovskej rodine, našim spojencom v NATO Spojenému kráľovstvu a Kanade a ľudu Spoločenstva národov,“ vyjadril sa generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg.

X X X

 Odišla osobnosť, ktorá nezmazateľným spôsobom reprezentovala demokratické hodnoty, identitu Spojeného kráľovstva a službu vlasti. V reakcii na úmrtie Alžbety II. to na sociálnej sieti vyhlásil minister zahraničných vecí v demisii Ivan Korčok (nominant SaS).

„Telefonoval som s britským veľvyslancom na Slovensku Nigelom Bakerom, ktorému som vyjadril úprimnú sústrasť v súvislosti s úmrtím Jej veličenstva Kráľovnej Alžbety II.,“ doplnil Korčok.

Úprimnú sústrasť obyvateľom a kráľovskej rodine vyjadril aj veľvyslanec Slovenska v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska Róbert Ondrejcsák. Alžbeta II. bola podľa neho stelesnením jednoty britského národa, symbolom, ale aj veľmi dôležitou osobnosťou, ktorá reálne formovala históriu. „Zažila všetky dôležité míľniky 20. storočia, aktívne sa podieľala na porážke nacizmu,“ pripomenul na sociálnej sieti.

**23:34 Nový britský kráľ Charles III. v prvom vyhlásení po smrti kráľovnej Alžbety II. uviedol, že smúti kvôli odchodu váženej panovníčky a milovanej matky. V Británii je teraz štátny smútok, ktorý potrvá do kráľovninho pohrebu.

„V období smútku a premien bude ma aj moju rodinu utešovať vedomie toho, akému rešpektu a širokej obľube sa kráľovná tešila,“ napísal syn zosnulej panovníčky. Je si vedomý toho, že jej odchod ťažko pocítia ľudia v Británii aj po celom svete.

Nový britský kráľ dnešný večer strávi v kruhu rodiny na Balmorale, v piatok odíde do Londýna a vystúpi s prejavom k národu, uviedol jeho hovorca.

Spravodajca verejnoprávnej stanice BBC na kráľovskom dvore uviedol, že pre Charlesa najbližšie dni prinesú protichodné emócie. Na jednu stranu bude trúchliť kvôli smrti svojej matky, na druhú stranu jeho osud dôjde naplnenie. Bol najstarším a najdlhšie pôsobiacim následníkom trónu. Vo veku 73 rokov bude najstarším človekom, ktorý sa kedy stal britským kráľom.

Následníkom trónu sa teraz stal Charlesov 40-ročný syn William.

X X X

Britská premiérka Liz Trussová sa o úmrtí Alžbety II. dozvedela o 16:30 miestneho času (17:30 SELČ), uviedol podľa BBC jej hovorca. Buckinghamský palác správu zverejnil o dve hodiny neskôr.

Dnešok je podľa nej dňom veľkej straty, ale kráľovná, milovaná v Británii aj po celom svete, po sebe zanechala veľký odkaz.

„Správami z Balmoralu sme zdrvení. Smrť jej veličenstva kráľovnej je veľkým šokom pre našu krajinu i svet. Naša krajina pod jej vládou rástla a prekvitala,“ uviedla premiérka a pripomenula, že kráľovná vládla Británii 70 rokov a väčšina tamojších obyvateľov ani iného panovníka nezažila.

„Bola inšpiráciou pre mňa aj pre mnoho ďalších Britov. Jej oddanosť službe je príkladom nám všetkým. Predtým v tomto týždni, vo veku 96 rokov, zostala odhodlaná splniť svoje povinnosti, keď ma vymenovala za svoju 15. premiérku,“ povedala Trussová, ktorú v utorok kráľovná vymenovala do funkcie na škótskom zámku Balmoral. Krátko predtým na rovnakom mieste prijala rezignáciu premiérkinho predchodcu Borisa Johnsona.

X X X

 Kráľovná Alžbeta II. priviedla Britániu do modernej doby a krajinu počas svojej vlády stmeľovala, zhodujú sa v kondolenciách britskí expremiéri.

Mala jedinečnú schopnosť robiť nás šťastnými, a preto sme ju milovali, uviedol predchodca súčasnej premiérky Boris Johnson. Budeme za ňu trúchliť a bude nám chýbať, povedal o kráľovnej bývalý premiér Tony Blair. Za Škótsko prejavila úprimnú sústrasť tamojšia premiérka Nicola Sturgeonová.

„Jej Veličenstvo bolo svedkom obrovských zmien, obratne išlo s dobou, ale vždy poskytovalo stabilitu a istotu. Bola našou stálicou po celú túto veľkú Alžbetínsku éru,“ uviedla niekdajšia premiérka Theresa Mayová.

„Stratili sme nielen našu panovníčku, ale aj osobnosť, ktorá viac než ktorákoľvek iná stmelila našu krajinu a zosobňovala všetko, vďaka čomu sme hrdí na to, že sme Briti,“ povedal Tony Blair, ktorý viedol kabinet v Londýne v rokoch 1997 až 2007.

„Neexistujú slová, ktoré by mohli dostatočne vyjadriť stratu, ktorú naša krajina pocíti,“ uviedol David Cameron, premiér z rokov 2010 až 2016. „Všetci sme prišli o niekoho, kto nám bol veľmi blízky,“ vyjadril sústrasť ministerský predseda z 90. rokov John Major. Kráľovná slúžila krajine do poslednej chvíle, vzdal hold kráľovnej Cameronov predchodca Gordon Brown.

„Smrť Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety je pre Spojené kráľovstvo, Spoločenstvo a celý svet veľmi smutným okamihom. Jej život bol životom mimoriadnej oddanosti a služby. V mene škótskeho ľudu vyjadrujem kráľovi a kráľovskej rodine svoju najhlbšiu sústrasť,“ uviedla šéfka škótskej vlády Sturgeonová.

X X X

 Britské bankovky s podobizňou kráľovnej Alžbety II. zostávajú aj po jej úmrtí zákonným platidlom. Oznámila to britská centrálna banka, ktorá súčasne vyjadrila úprimnú sústrasť kráľovskej rodine. Kráľovná Alžbeta bola prvým monarchom, ktorý sa objavil na bankovkách Bank of England. Britská pošta chystá s nástupom nového panovníka výmenu známok.

„Súčasné bankovky s podobizňou Jej Veličenstva kráľovnej budú aj naďalej zákonným platidlom,“ uvádza sa vo vyhlásení. Ďalšie oznámenie týkajúce sa terajších bankoviek vydávaných Bank of England bude urobené po uplynutí obdobia štátneho smútku.

Na znamenie úcty bude na budove centrály Bank of England v Threadneedle Street vyvesená vlajka na pol žrde.

X X X

2Poctu zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II. vzdali aj španielsky kráľ Filip VI., belgický kráľ Filip a tiež švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv.

Alžbeta II. bola podľa španielskeho monarchu panovníčkou, ktorá „napísala a formovala mnohé z najdôležitejších kapitol v histórii nášho sveta“. V telegrame adresovanom novému britskému kráľovi Karolovi III. ocenil Alžbetin „zmysel pre povinnosť“ s tým, že celý svoj život venovala službe pre krajinu.

 „(Alžbeta II.) bola výnimočnou osobnosťou,“ uviedol vo vyhlásení belgický kráľovský palác. „Spojené kráľovstvo stratilo výnimočného monarchu, ktorý zanechal hlbokú stopu v dejinách,“ uviedol belgický kráľ Filip.

„Kráľovná slúžila svojim krajinám a Spoločenstvu národov s mimoriadnou oddanosťou a zmyslom pre povinnosť. Bola neustále prítomná, a to nielen v britskej spoločnosti, ale aj na medzinárodnej scéne,“ uviedol švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv vo vyhlásení.

X X X

Brazília vyhlási kvôli úmrtiu Alžbety II. tri dni štátneho smútku. Oznámil to prezident Jair Bolsonaro. „V tento pre celý svet smutný deň vyhlasujeme tri dni štátneho smútku a vyzývame brazílsky ľud, aby vzdal hold kráľovnej Alžbete II.,“ uviedol Bolsonaro.

Podľa agentúry AFP však britská kráľovná nemala žiadny hlbší vzťah k najväčšej latinskoamerickej krajine. Podľa serveru G1 Alžbeta II. oficiálne navštívila Brazíliu len raz a to v novembri roku 1968 a v krajine strávila niekoľko dní so svojím manželom Philipom.

X X X

 Americký prezident Joe Biden nariadil, aby boli vlajky na Bielom dome a iných vládnych budovách spustené na pol žrde ako znak úcty k zosnulej kráľovnej Alžbete II.

Vlajky budú spustené na pol žrde aj na amerických vojenských plavidlách, vojenských stanovištiach, námorných základniach a všetkých veľvyslanectvách a iných inštitúciách Spojených štátov, uviedol vo vyhlásení Biely dom.

Rovnaký krok podnikne aj Elyzejský palác vo Francúzsku. Vlajky na pol žrde bude mať spustené v piatok a v deň pohrebu britskej panovníčky, uviedol zdroj z prostredia francúzskej prezidentskej kancelárie.

X X X

 Petřínska rozhľadňa v Prahe svietila na počesť zosnulej Alžbety II. v britských farbách. O rozhodnutí informoval pražský primátor Zdeněk Hřib na sociálnej sieti.

Veľvyslanectvo Veľkej Británie v Prahe podľa Českej televízie krátko po oznámení úmrtia panovníčky stiahlo vlajku na pol žrde. V priebehu niekoľkých hodín sa na schodoch pred ambasádou vytvorilo pietne miesto, kde ľudia nosili kvety a zapaľovali sviečky.

X X X

 Eiffelova veža v Paríži sa ponorila do tmy na znak smútku za Alžbetou II.

Vypnutie osvetlenia ikonickej parížskej pamätihodnosti oznámila na sociálnych sieťach parížska primátorka Anne Hidalgová, ktorá súčasne informovala, že v mene obyvateľov Paríža vyjadrila sústrasť britskej veľvyslankyni v Paríži Menne Rawlingsovej.

X X X

Po zverejnení informácie o smrti britskej kráľovnej Alžbety II. začali ľudia zhromaždení pred Buckinghamským palácom v Londýne spievať národnú hymnu.

Zatiaľ čo bola vlajka spúšťaná na pol žrde, mnohí prepukli v plač, uviedla televízia Sky News.

Správu o kráľovninej smrti pripevnili k bránam paláca dvaja zamestnanci v smútočných oblekoch. Na rovnakom mieste sa objavujú oznámenia o narodení potomka alebo o svadbe v kráľovskej rodine. Krátko potom dav trikrát kráľovnej volal na slávu a zatlieskal. Neskôr ľudia začali volať na slávu aj novému kráľovi Charlesovi III.

Dav pred kráľovským palácom sa neustále rozrastá, mnoho médií z miesta vysiela naživo. Niektorí ľudia prišli sami, iní v skupinách s priateľmi či rodinou. V Londýne prší, na mieste je vidieť záplava dáždnikov.

Keď bola spustená vlajka na hrade Windsor, nastalo podľa spravodajského webu BBC ohromné ​​ticho. „Žena vedľa mňa sa rozplakala. Väčšinu popoludní na Windsore pršalo,“ popísala tamojšiu situáciu spravodajkyňa Helena Wilkinsonová.

Krátko pred oznámením o smrti britskej panovníčky sa nad Buckinghamským palácom objavila dvojitá dúha, jedna žena oslovená BBC vyjadrila nádej, že ide o dobré znamenie. Dúha sa podľa BBC ukázala aj na hrade Windsor, ale až po oznámení.

X X X

 Ruský prezident Vladimír Putin vyjadril sústrasť novému britskému kráľovi Charlesovi III. v súvislosti s úmrtím jeho matky, kráľovnej Alžbety II., oznámili ruské agentúry s odvolaním sa na Kremeľ.

Putin podľa agentúry TASS ocenil autoritu, akej sa kráľovná tešila na medzinárodnej scéne, a pripomenul lásku a úctu jej poddaných. Novému panovníkovi zaželal odvahu tvárou tvár tejto nenahraditeľnej strate.

„Najdôležitejšie udalosti v nedávnej histórii Spojeného kráľovstva sú neoddeliteľne spojené s menom Jej Veličenstva. Alžbeta II. sa dlhé desaťročia právom tešila láske a úcte svojich poddaných, ako aj autorite na svetovej scéne,“ uvádza sa podľa Kremľa v sústrastnom telegrame.

X X X

Bezpečnostná rada a Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov si minútou ticha uctili Alžbetu II.

Úradujúci predseda Bezpečnostnej rady OSN, francúzsky veľvyslanec Nicolas de Riviere vyjadril v súvislosti s úmrtím panovníčky úprimnú sústrasť.

Predseda Valného zhromaždenia OSN Abdulla Šahíd nazval túto chvíľu „momentom hlbokého smútku pre kráľovskú rodinu“. Ako dodal, Valné zhromaždenie si „oficiálne“ uctí kráľovnú Alžbetu II. neskôr, v priebehu nasledujúcich dní.

X X X

Bývalý britský premiér Boris Johnson označil deň úmrtia kráľovnej Alžbety II. za najsmutnejší deň Británie, keďže zosnulá panovníčka mala podľa neho „jedinečnú moc robiť ľudí šťastnými“. Johnson to vo štvrtok uviedol na svojom účte na Twitteri.

„(Kráľovná) bola taká nadčasová a úžasná, až sa obávam, že sme ako deti verili tomu, že bude pokračovať stále ďalej a ďalej,“ napísal Johnson. Dodal, že Alžbeta II. bola v mnohých ohľadoch najlepšou panovníčkou v britských dejinách.

„Nielen že zmodernizovala konštitučnú monarchiu, ale dala krajine následníka trónu, ktorý ponesie jej dedičstvo a ktorého zmysel pre povinnosť je v súlade s (hodnotami) jeho matky a vlasti,“ dodal bývalý premiér.

Johnson zároveň uviedol, že mnohí ľudia si až teraz uvedomili, „čo pre nich kráľovná znamenala, aké veci urobila a ako veľmi ju milovali“. Ocenil tiež kľúčovú úlohu, ktorú panovníčka nesebecky niesla v súvislosti s jednotou a kontinuitou britskej monarchie.

X X X

„Dohliadala na kľúčové udalosti 20. a 21. storočia. EÚ vzdáva hold jej jedinečnému prínosu k budovaniu mieru a zmierenia. Jej stratu pocíti celý svet, naše bezprostredné myšlienky sú s jej rodinou a ľuďmi v Spojenom kráľovstve,“ napísal na twitteri k úmrtiu Alžbety II. podpredseda Európskej komisie Josep Borrell. Rovnako predseda Európskej rady Charles Michel kondoloval britskej kráľovskej rodine a „všetkým, ktorí pre kráľovnú plačú v celom svete“.

„Len málokto tvoril svetovú históriu tak ako jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. Jej nezlomný záväzok k povinnosti a službe bol príkladom pre všetkých. Celý svet smúti s britským národom. Bola naozaj kráľovnou Alžbetou Veľkou. Nech odpočíva v izbe,“ napísala na twitteri predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová.

X X X

 Pápeža Františka hlboko zarmútila smrť britskej kráľovnej Alžbety

II. V kondolenčnom odkaze novému kráľovi Charlesovi III. vyzdvihol „veľkorysú službu (britskému) národu a Spoločenstvu, príkladnú oddanosť úlohám, pevné svedectvo viery v Ježiša Krista“ zosnulej panovníčky.

Za panovania Alžbety II., ktorá bola oficiálnou hlavou anglikánov, sa zblížili pozície medzi touto cirkvou a katolíkmi. Za svojej vlády sa Alžbeta II. osobne stretla so štyrmi pápežmi. V roku 2014 ju pápež František prijal vo Vatikáne.

X X X

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prijal správu o smrti kráľovnej Alžbety II. s hlbokým smútkom a jej skon označil za nenapraviteľnú stratu. Svoju sústrasť britskej kráľovskej rodine, ako aj národom Británie a Spoločenstva národov vyjadril Zelenskyj prostredníctvom sociálnych sietí.

Ako informovala agentúra AFP, mnohí nemeckí politici označili zosnulú kráľovnú Alžbetu II. za „symbol zmierenia“ po dvoch svetových vojnách.

„Jej záväzok k nemecko-britskému zmiereniu po hrôzach druhej svetovej vojny zostane nezabudnutý,“ konštatoval nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zasa uviedol, že štátna návšteva kráľovnej v povojnovom Nemecku v roku 1965 bola „dôležitým signálom zmierenia po dvoch zničujúcich svetových vojnách“.

X X X

Bývalý americký prezident Barack Obama ocenil Alžbetu II. za jej „neúnavnú, dôstojnú verejnú službu“. „(Moja manželka) Michelle a ja sme mali to šťastie, že sme spoznali Jej Veličenstvo a veľa pre nás znamenala,“ uviedol Obama vo vyhlásení.

Vláda Alžbety II. sa podľa slov Obamu vyznačovala „pôvabom, eleganciou a neúnavnou pracovnou etikou“, pričom „vzdorovala nástrahám a očakávaniam kladeným na ženy jej generácie“.

Bidenov predchodca v Bielom dome Donald Trump vo vyhlásení uviedol, že Alžbeta II. zostane v pamäti „pre jej vernosť svojej krajine a jej neochvejnú oddanosť svojim krajanom“, píše agentúra AP. „Melania a ja si navždy budeme vážiť čas strávený s kráľovnou a nikdy nezabudneme na veľkorysé priateľstvo, veľkú múdrosť a úžasný zmysel pre humor Jej Veličenstva,“ dodal Trump.

Úprimnú sústrasť vyjadrili tiež americkí exprezidenti Bill Clinton, George W. Bush a Jimmy Carter.

X X X

Nový britský kráľ Charles III. v piatok vystúpi s prejavom k národu, uviedol jeho hovorca.

Charles sa stal kráľom dnes, po smrti svojej matky Alžbety II. Charles bol najstarším a najdlhšie pôsobiacim následníkom trónu. Vo veku 73 rokov je najstarším človekom, ktorý sa kedy stal britským kráľom.

X X X

 „Navždy odišla mimoriadna osobnosť svetovej politiky, česť jej pamiatke,“ napísal minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti k úmrtiu Alžbety II.. Hrdo, láskavo a slušne viedla podľa jeho slov krajinu v prosperujúcich momentoch, ale jej veľkosť sa ukázala najmä v ťažkých časoch.

„Patrilo jej viacero superlatívov: bola nielen najdlhšie vládnucim britským panovníkom, najdlhšie vládnucim súčasným panovníkom sveta, najdlhšie pôsobiacou ženskou hlavou štátu v histórii alebo najstaršou žijúcou panovníčkou na svete,“ reagoval minister vnútra Roman Mikulec. Poukázal na to, že zasvätila svoj život službe vlasti, a to aj ako dobrovoľná mladá vojačka počas druhej svetovej vojny. „Navždy preto zostane inšpiráciou a vzorom,“ poznamenal na sociálnej sieti.

Minister školstva Branislav Gröhling pripomenul, že vo februári oslávila „neuveriteľné“ 70. výročie od nástupu na trón. „Bola ikonou a symbolom britskej monarchie,“ dodal na sociálnej sieti.

Správa o úmrtí Alžbety II. zarmútila ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Poukázala na to, že svojou osobnosťou si získala rešpekt svetových lídrov a pre mnohých bola vzorom. „Spomínať na ňu budeme aj cez mnohé jej výroky, ktoré nestrácajú na aktuálnosti. Za všetky by som teraz spomenula: ‚Dnes potrebujeme špeciálny druh odvahy. Nie ten, ktorý treba do boja, ale taký, vďaka ktorému sa zastaneme všetkého, o čom vieme, že je správne, všetkého, čo je pravdivé a čestné,‘“ zhrnula na sociálnej sieti.

X X X

 Kráľovná Alžbeta II. bude navždy dôležitou súčasťou kanadskej histórie, uviedol kanadský premiér Justin Trudeau. Správu o smrti 96-ročnej britskej panovníčky prijal s ťažkým srdcom.

„S najťažším srdcom sme sa dozvedeli o smrti najdlhšie vládnucej kanadskej panovníčky, jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. Bola neustále prítomná v našich životoch – a jej služba Kanaďanom zostane navždy dôležitou súčasťou histórie našej krajiny,“ uviedol Trudeau.

„Pri ohliadnutí na jej život a vládu, ktorá trvala niekoľko desaťročí, si Kanaďania budú vždy pamätať a vážiť si múdrosť, súcit a vrelosť jej veličenstva,“ doplnil kanadský premiér, pričom poznamenal, že Kanaďania sú v tejto najťažšej chvíli v myšlienkach s členmi kráľovskej rodiny.

X X X

Hlboký zármutok nad smrťou Alžbety II. vyjadril český prezident Miloš Zeman. Uviedol to jeho hovorca Jiří Ovčáček na sociálnej sieti Twitter.

„Jej oddaná služba monarchii, nesmierna pokora a vznešenosť zostane navždy v našich srdciach,“ odkázal český prezident prostredníctvom hovorcu.

Sústrasť britskej kráľovskej rodine, obyvateľom Británie a Spoločenstvu národov vyjadril aj český premiér Petr Fiala. „Odišla veľká osobnosť svetových dejín. So šarmom, gráciou a silou veľkej panovníčky previedla Spojené kráľovstvo ťažkými aj dobrými časmi,“ dodal úrad vlády.

Predseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil uviedol, že britská kráľovná bola symbolom kontinuity a stability. „Kráľ Charles má teraz pred sebou náročnú úlohu,“ dodal Vystrčil.

Predsedníčka dolnej komory českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová vyzdvihla panovníčkinu oddanosť vlasti a podriadenosť potrebám svojho ľudu. „Obdivovala som ju,“ dodala.

X X X

Pôvodný plán postupu v prípade, že by britská panovníčka zomrela v Londýne, mal označenie London Bridge.

X X X

  Britská kráľovná Alžbeta II. bola viac ako panovníčka, definovala éru, uviedol vo vyhlásení americký prezident Joe Biden. Britskú kráľovnú označil Biden za štátnika s neprekonateľnou dôstojnosťou a poznamenal, že prispela k pevnosti britsko-amerických vzťahov.

„Vo svete neustálych zmien bola pre generácie Britov stálou oporou a zdrojom útechy a hrdosti,“ uviedol Biden a poukázal na skutočnosť, že väčšina Britov iného panovníka vo svojom živote nezažila.

X X X

 Kráľovná Alžbeta II. sa počas svojej 70-ročnej vlády stala príkladom a inšpiráciou pre všetkých. Uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá po správe o úmrtí panovníčky vyjadrila sústrasť celej kráľovskej rodine aj obyvateľom Británie a Commonwealthu.

„Sedem desaťročí neochvejného vodcovstva a oddanosti služby svojej vlasti v priebehu mnohých svetových zmien urobili z kráľovnej Alžbety II. príklad a inšpiráciu pre nás všetkých,“ napísala Čaputová na Twitteri.

X X X

 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyjadrila smútok nad správou o kráľovninom úmrtí a vo svojom tvíte zdôraznila: „Nemecko jej zostane navždy vďačné, že nám po hrôze druhej svetovej vojny podala ruku na zmierenie.“

Taliansky premiér Mario Draghi v kondolenčnej správe vyzdvihol zosnulú britskú kráľovnú ako „výraznú protagonistku svetových dejín posledných 70 rokov“.

Draghi, ktorý talianskej vláde predsedá do predčasných volieb, uviedol, že Alžbeta II. reprezentovala Spojené kráľovstvo a britské Spoločenstvo národov „s vyrovnanosťou, múdrosťou, rešpektom k inštitúciám a demokracii“.

Sústrasť britskej kráľovskej rodine vyjadril aj izraelský premiér Jair Lapid, podľa ktorého zosnulá panovníčka „zanecháva po sebe jedinečné dedičstvo vodcovstva a služby.“

X X X

Osobnosť kráľovnej Alžbety II. obrusovala hrany sporov vnútri kráľovstva a zabezpečovala jeho stabilitu.

Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Doplnil, že britská panovníčka opúšťa svoju vlasť v zložitom období a jej nasledovník bude musieť vyvinúť veľké úsilie, aby sa jej vyrovnal. Šéf parlamentu vyjadril úprimnú sústrasť občanom Spojeného kráľovstva a celého Spoločenstva národov.

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o smrti jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. Na trón nastúpila v zložitom období dejín svojej krajiny, keď postupne zanikala britská koloniálna ríša a vytváral sa nový zväzok niekdajších krajín britskej koruny – Spoločenstvo národov. Hoci z hľadiska britských ústavných princípov nemala priamy vplyv na výkonnú moc, jej osobnosť v mnohom uľahčila procesy dekolonizácie i vytváranie novej podoby Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska,“ uviedol predseda parlamentu.

X X X

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyjadril úctu britskej kráľovnej Alžbete II., najdlhšie vládnucej panovníčke.

„Ako najdlhšie žijúca a najdlhšie panujúca hlava štátu v Spojenom kráľovstve bola kráľovná Alžbeta II. na celom svete obdivovaná pre svoj pôvab, dôstojnosť a oddanosť. Bola upokojujúcou prítomnosťou počas desaťročí rozsiahlych zmien,“ uviedol Guterres vo vyhlásení.

Hlbokú sústrasť v súvislosti s úmrtím Alžbety II. vyjadril vo štvrtok aj Biely dom. Ako uviedol, bola vodkyňou jedného z najsilnejších spojencov Spojených štátov.

„Naše srdcia a naše myšlienky sú s rodinnými príslušníkmi kráľovnej (a) s ľudom Spojeného kráľovstva,“ uviedla niekoľko minút po oznámení úmrtia britskej panovníčky hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová.

X X X

Kráľovná Alžbeta II. bola skalou, na ktorej bola vystavaná moderná Británia, správami o jej smrti sme zdrvení, uviedla britská premiérka Liz Trussová. Dnešok je podľa nej dňom veľkej straty, ale kráľovná, milovaná v Británii aj po celom svete, po sebe zanechala veľký odkaz.

„Boh ochraňuj kráľa,“ zakončila príhovor pred tradičným londýnskym sídlom premiérov v Downing Street premiérka Trussová.

X X X

Nový britský kráľ Charles III. v prvom vyhlásení po smrti kráľovnej Alžbety II. uviedol, že smúti kvôli odchodu váženej panovníčky a milovanej matky.

„V období smútku a premien bude mňa aj moju rodinu utešovať vedomie toho, akému rešpektu a širokej obľube sa kráľovná tešila,“ napísal syn zosnulej panovníčky. Je si vedomý toho, že jej odchod ťažko pocítia ľudia v Británii aj po celom svete.

X X X

Sme srdcom a myšlienkami s rodinou kráľovnej Alžbety II. a obyvateľmi Spojeného kráľovstva. Na tlačovej konferencii to dnes uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová v prvej reakcii po tom, čo britské médiá informovali o úmrtí 96-ročnej panovníčky.

Hovorkyňa doplnila, že nechce vo vyjadrení predbiehať amerického prezidenta Joe Bidena. Zároveň zdôraznila pevné vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a USA.

X X X

Alžbeta II. bola váženou a rešpektovanou panovníčkou, symbolom novodobej monarchie. S jej odchodom sa končí celá jedna etapa v ľudských dejinách. Vyhlásil to premiér SR Eduard Heger (OĽANO) a vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť kráľovskej rodine, ľudu Spojeného kráľovstva a krajinám britského Commonwealthu.

Spôsob, akým vládla svojej krajine a pristupovala k ťažkým okamihom v osobnom či verejnom živote je podľa premiéra inšpiráciou pre všetkých. „Vždy z nej vyžarovala sila a dôstojnosť. Dokonca aj vo chvíľach, keď pochovávala milovaného manžela princa Phillipa. Pretože Alžbeta II. nebola len kráľovnou, ale aj manželkou a matkou,“ vyhlásil Heger.

Pripomenul, že Alžbeta II. na trón nastúpila ako mladá 26-ročná žena a odvtedy každý deň neúnavne a dôsledne pracovala pre svoju krajinu. „V službe národu strávila neuveriteľných 70 rokov, za čo jej patrí nesmierna úcta, obdiv a vďaka,“ skonštatoval predseda vlády./agentury/

X X X

 Šéf Markízy Settele: Máme platiť extra daň, citlivo vnímame útoky politikov

Bič na médiá? Súkromní vysielatelia sa búria. Mali by platiť osobitný odvod z podnikania v regulovaných odvetviach. Nesúhlasia s ním a nepovažujú ho ani za racionálny. Chýba im tiež odborná diskusia.

Návrh poslanca OĽaNO Milana Vetráka podľa nich vytvára podobný politický tlak na médiá, ako je to Maďarsku. Generálny riaditeľ televízia Markíza Matthias Settele hovorí, že v neposlednom rade na to doplatí divák. Vetrákov návrh vníma ako výstrahu a otvorene ho prirovnáva ku krokom vlády Viktora Orbána.

„Vláda, ktorá sľubovala podporu nezávislej žurnalistiky, je ochotná ísť cestou osobitného zdaňovania médií,“ konštatuje v rozhovore pre Aktuality.sk.

X V kritike Asociácie televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) ste zareagovali, že návrh považujete „za pokus vyvinúť tlak na slobodné súkromné médiá zo strany politikov – podobne, ako sa stalo v Maďarsku“.

x Rozmenené na drobné: maďarská vláda cielila opatrenia na súkromné médiá, ktoré ju kritizovali. Domnievate sa, že sa vládna garnitúra snaží slovenským médiám týmto „tlakom“ negatívne revanšovať?

Návrh neprinesie s ohľadom na osobitný odvod vysielateľov žiaden relevantný príjem do štátneho rozpočtu. Ale samotný princíp, že médiá majú platiť akúsi „extra daň“ otvára možnosti, ako vyvíjať na médiá ekonomický tlak cez zmenu regulácie. Ak budú súkromní vysielatelia povinní platiť osobitný odvod, je možné vždy oveľa ľahšie zmeniť jeho výšku alebo spôsob jeho výpočtu.

Je to takpovediac výstraha pre médiá, že vláda, ktorá sľubovala podporu nezávislej žurnalistiky, je ochotná ísť cestou osobitného zdaňovania médií. Práve cez ekonomické a regulačné nástroje sa v Maďarsku podarilo doslova „potlačiť“ nezávislé a kritické médiá.

X Prečo tento krok vnímajú médiá vrátane Markízy ako útok – čo konkrétne by sa politikom nemalo páčiť?

Sme rodinná televízia, ktorej podstatnou súčasťou je aj nezávislá kvalitná žurnalistika. Vnímame veľmi citlivo vyslovene útočné a takpovediac absolútne nevhodné vyjadrenia či už niektorých vládnych, alebo niektorých opozičný politikov na adresu médií a jednotlivých novinárov.

Žiaľ, na Slovensku stále nie je štandardom vnímať kritiku zo strany médií ako niečo, čo patrí k verejnej diskusii o zásadných otázkach smerovania spoločnosti. Verejná diskusia sa aj vďaka niektorým politikom mimoriadne zvulgarizovala, pričom klamstvo, zavádzanie a osobné útoky politikov na médiá nie sú považované za tabu.

Už len na margo sa žiada dodať, že nepochopiteľnú snahu politikov získať priestor na útoky voči médiám sme vnímali aj pri schvaľovaní zákona o mediálnych službách, keď sa objavili pokusy vnútiť médiám, koho majú pozývať do diskusií.

X Ak by poslanci prijali takýto zákon, akú sumu by Markíza musela platiť?

V tejto chvíli to nevieme presne vyčísliť. Tento návrh vnímame ako principiálny problém. Navyše akúkoľvek sumu takéhoto poplatku je ľahké následne rýchlo a bez diskusie výrazne zvýšiť. V konečnom dôsledku na to však doplatí divák, pretože sa mu dostane menej pôvodnej slovenskej tvorby.

Ak nás totiž štát zaťaží odvodmi navyše, budeme musieť obmedziť investície a dôsledky pocítia aj autori a filmári. Menej lokálnej produkcie znamená v konečnom dôsledku aj menej slovenského jazyka, čo spôsobí stratu národnej identity. Túto jeseň máme na Markíze deň čo deň slovenské programy od skorého popoludnia do polnoci.

Žiadny streamovací gigant a žiadna americká online platforma či mobilná aplikácia nevytvoria toľko pôvodnej tvorby. Na to sme príliš malá krajina, musia to urobiť miestne médiá.

V takto veľmi konkurenčnom prostredí by sme teda privítali podporu zo všetkých strán. Ak teda existuje verejný záujem, aby slovenská kultúrna identita nezanikla.

 X Komunikovali navrhovatelia tento nápad so zástupcami médií?

Aj spôsob, akým bol návrh zákona spracovaný a predložený do pripomienkovacieho konania, považujeme za viac ako nevhodný. Ide o poslanecký návrh, ktorý neprešiel žiadnou odbornou diskusiou a súkromní vysielatelia sa o tejto „osobitnej dani“ dozvedeli až zo stránky Národnej rady, kde bol návrh novely zverejnený.

Takto sa jednoducho v demokratickom a právnom štáte legislatíva s dosahom na široké spektrum spoločnosti nepripravuje. Návrh nijako nereflektuje existujúce regulačné prostredie a bez diskusie štát pýta popri dvojpercentnom príspevku do Audiovizuálneho fondu od vysielateľov ďalší odvod vo výške jedno percento. V konečnom dôsledku to pôjde na vrub kvality a možnosti pôvodnej tvorby, ktorá v televíziách zamestnáva viac ako 3000 ľudí.

X Vysielatelia v kritickom stanovisku ďalej pripomenuli, že „koalícia sľubovala posilniť ochranu novinárov a vytvoriť prostredie, kde by slobodné a nezávislé médiá mohli efektívne fungovať“. Čo sa podľa vás zmenilo za dva a pol roka?

Nový zákon o mediálnych službách priniesol určitý progres, ale s ohľadom na viaceré zmeny prijímané na poslednú chvíľu v parlamente nie je možné toto označiť za sľubovaný príspevok k nezávislosti a slobode žurnalistiky.

Stále čakáme na dlho avizovaný ústavný zákon o slobode médií, ktorý by poskytol nezávislej kvalitatívnej žurnalistike adekvátnu ochranu.

Napriek sľubom však dodnes nebol predstavený ani jeho návrh s odôvodnením, že sa hľadá politická zhoda. Je smutné, ak samoľúbosť a neschopnosť akceptovať kritiku sa premietajú do riadenia vecí verejných a de facto znemožňujú prijatie takých predpisov, ktoré by jednoznačne posilnili právny štát a ochranu základných práv a slobôd.

 Odvod z regulovaných odvetví

Poslanci sa budú zaoberať novelou o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach v najbližších dňoch.

Medzi ne sa majú zaradiť aj súkromní vysielatelia. Predseda predstavenstva ATVS a šéf TV JOJ Marcel Grega upozornil, že súkromné médiá nie sú klasickými regulovanými subjektmi.

Predkladateľ novely si podľa Gregu umelým spôsobom vyberá spomedzi firiem pôsobiacich na voľnom trhu slovenské médiá, ktoré chce postihnúť nad rámec riadnych daňových zaťažení či príspevkov do fondov. V praxi ide zrejme len o Markízu a prevádzkovateľov rádií Europa 2, Expres a Melody.

Vyčíta, že návrh je vecne a technicky nezvládnutý, pretože vychádza z už neplatnej úpravy regulácie vysielania.

„Ide o nesystémový a diskriminačný návrh. Zasahuje len časť mediálneho trhu. Netýka sa rozhlasových služieb RTVS, novín, bilbordov a ani online platforiem. Zasahuje len istú časť súkromných vysielateľov,“ argumentovali kritici. Viac peňazí chcú navrhovatelia podľa dotknutých použiť aj na krytie rodinného balíčka ministra financií Igora Matoviča.

Táto zmena sa podľa dôvodovej správy navrhuje pre preklenutie koronakrízy, konsolidáciu verejných financií a aj z dôvodu zabezpečenia „opatrení vyplývajúcich z daňovej revolúcie“., aktuality.sk

X X X

Tržby popradského letiska stagnujú, odmeny jeho riaditeľa nie. Zvláda tri funkcie

 Peter Dujava figuruje v štátnej spoločnosti Letisko Poprad-Tatry na troch pozíciách. Zvláda byť aj mestským poslancom.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

POPRAD: Až 50 zo 70 zamestnancov popradského letiska podalo v júli tohto roka výpovede s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Všetkých spojila jedna vec – nespokojnosť s výkonným riaditeľom štátneho podniku Letisko Poprad-Tatry Petrom Dujavom a jeho neštandardnými praktikami na pracovisku.

Ministrovi dopravy Andrejovi Doležalovi zo Sme rodina dokonca poslali otvorený list, ktorým žiadali odvolanie riaditeľa letiska.

Dujava napokon ohlásil, že vo funkcii predsedu predstavenstva štátneho podniku v najbližšej dobe skončí. No až dve tretiny zo všetkých zamestnancov letiska naďalej trvajú na svojej požiadavke. Výpovede stiahnu iba v prípade, keď Petra Dujavu minister Doležal z funkcií odvolá.

Štátny manažér

Aktuality.sk sa preto zaujímali, koľko takýto štátny manažér ročne zarobí. Na základe žiadosti podľa infozákona sme si od popradského letiska a jeho akcionára – ministerstva dopravy – vyžiadali informácie o platových podmienkach Petra Dujavu za rok 2021. Pozície šéfa letiska sa ujal v polovici septembra 2020.

Okrem pozície predsedu predstavenstva spoločnosti Letisko Poprad-Tatry Dujava zastáva ešte post výkonného aj ekonomického riaditeľa letiska. Dokopy si za výkon všetkých troch funkcií zarobil aj s odmenami za celý rok 2021 takmer 92-tisíc eur.

V priemere ide mesačne o takmer 7700 eur, čím sa zaradil medzi najlepšie platených štátnych manažérov. Na porovnanie – slovenský premiérEduard Heger poberá mesačný plat vo výške okolo 6500 eur.

Priemerný plat generálneho riaditeľa v súkromnom sektore predstavuje v roku 2022 podľa portálu Platy.sk 5596 eur v hrubom. V prípade stredne veľkých firiem je to zhruba 5 400 eur v hrubom.

„Samozrejme, na takýchto vedúcich pozíciách vidíme veľké regionálne rozdiely. Kým v Bratislave predstavuje priemer 6380 eur, napríklad v Košiciach je to približne 4 800 eur v hrubom. Pomerne veľké rozdiely potom ďalej vytvára veľkosť firmy, sektor podnikania či vlastníctvo,“ špecifikuje hovorkyňa portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Nie je riaditeľ ako riaditeľ

Riaditeľom akciovej spoločnosti Letisko Poprad-Tatry sa stal v septembri 2020. Do funkcie ho priamo dosadil rezort dopravy ako majoritný akcionár štátneho podniku. Dujava tak nahradil dovtedajšiu riaditeľku Ivanu Herkeľovú. Dôvodom personálnej výmeny bola dlhodobá strata letiska.

„Mesačná mzda výkonného riaditeľa je stanovená pomerovo s ohľadom na výšku základnej mesačnej mzdy ostatných zamestnancov výkonného manažmentu spoločnosti na sumu 3600 eur, teda v rovnakej výške, akú mala predchádzajúca výkonná riaditeľka, ktorej to schválilo predstavenstvo,“ spresňuje Peter Dujava.

 Po príklad platov verejných funkcionárov v tatranskom regióne netreba chodiť ďaleko. Nedávno zverejnil rezort životného prostredia inzerát, že hľadá šéfa novej Správy Tatranského národného parku. Vznikla zlúčením dvoch štátnych organizácií – tatranských ochranárov a lesníkov. K zhruba dvom desiatkam ochranárov sa pridalo okolo 100 lesníkov.

Envirorezort novému riaditeľovi ponúka nástupný plat 2300 eur. Na túto pozíciu vypísal výberové konanie, ktoré zverejnil na webe. Požaduje štvorročnú odbornú prax v oblasti ochrany prírody alebo lesníctva. Podmienkou je aj riadiaca prax aspoň jeden rok.

Viaceré funkcie = ďalšie peniaze

Dujava na letisku pôsobí vo viacerých funkciách, supluje aj ekonomického riaditeľa. „Miesto riaditeľa ekonomického úseku je neobsadené a z dôvodu úsporných opatrení je zavedená kumulovaná funkcia výkonného riaditeľa s funkciou riaditeľa ekonomického úseku, na ktorú výkonný riaditeľ spĺňa kvalifikačné predpoklady. Za výkon kumulovanej funkcie patrí mesačný príjem v sume 1203 eur, čím dochádza k úspore mzdových nákladov,“ tvrdí výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Letisko Poprad-Tatry.

Okrem toho ešte poberal odmeny za výkon funkcie výkonného riaditeľa. Tie za celý rok 2021 dosiahli čiastku 21 294. Päťcifernú odmenu mu navrhla a schválila dozorná rada firmy, ktorej predsedá popradský primátor Anton Danko. Mesto Poprad má v letiskovej spoločnosti minoritný 1,67-percentný podiel.

Hospodárenie letiska preto pravidelne sleduje aj popradský mestský parlament. Stalo sa tak aj v polovici decembra minulého roka, keď sa prerokúvala výročná správa letiska za rok 2020.

S primátorom Dankom na letisku aj v meste

Primátor Danko vtedy tvrdil, že odmenu výkonnému riaditeľovi podporil – spoločnosť sa totiž dostala konečne zo straty. Za rok 2020 letisko vykázalo zisk vo výške 13-tisíc eur, minulý rok to bolo už len 256 eur. Aktuality.sk sa téme venovali aj v samostatnom článku.

Tržby letiska za vlastné výkony aj vplyvom pandémie koronavírusu stagnujú posledné dva fiškálne roky na úrovni necelých 1,2 milióna eur. Vlani pritom na fungovanie letiska pritiekli zo štátneho rozpočtu dotácie vo výške takmer 1,7 milióna eur.

 Danko sa s Dujavom stretáva aj v mestskom zastupiteľstve, riaditeľ letiska je popradským mestským poslancom. Pôvodne pôsobil v zoskupení Klub 22, ktoré je názorovou opozíciou voči primátorovi Antonovi Dankovi, vlani v marci však z neho nečakane vystúpil.

V minulom roku na účet šéfa letiska prišla ešte jedna suma. Za výkon funkcie predsedu predstavenstva štátnej firmy zinkasoval Peter Dujava v roku 2021 dokopy vyše 13-tisíc eur. Za prvých šesť mesiacov vlaňajška mu prináležala mesačná odmena vo výške necelých 721 eur, od júla do decembra 2021 sa zvýšila na viac ako dvojnásobok.

Riešili ho aj v parlamentnom výbore

Popradčanom Dujavom sa začiatkom minulého roka zaoberal aj parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Riaditeľ popradského letiska totiž porušil pravidlá tým, že súčasne vykonával funkciu konateľa v jeho vlastnej súkromnej spoločnosti Polly Comp & Consulting.

Výbor voči nemu v marci 2021 začal konanie, keďže „funkciu konateľa v obchodnej spoločnosti Polly Comp & Consulting neskončil a ani nevykonal zákonom ustanovený právny úkon smerujúci k jej skončeniu v lehote 30 dní odo dňa ustanovenia do verejnej funkcie (verejnej funkcie sa ujal 17. 9. 2020, funkciu nezlučiteľnú s verejnou funkciou mal ukončiť do 19. 10. 2020, funkcia mu podľa obchodného registra skončila 31. 12. 2020)“.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií si od Dujavu vyžiadal stanovisko a napokon v máji svojím hlasovaním rozhodol o tom, že riaditeľ popradského letiska sa pokute vyhol.

Z jeho ôsmich členov totiž za udelenie pokuty hlasoval jediný poslanec, šesti sa hlasovania zdržali a poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica počas hlasovania o tomto bode opustil miestnosť a po ňom sa do zasadačky vrátil – čiže napriek svojej prítomnosti na výbore nehlasoval.

„Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií neprijal platné uznesenie, keďže rozhodnutie musí byť prijaté najmenej trojpätinovou väčšinou prítomných členov výboru; inak to znamená, že sa konanie zastavuje,“ píše sa v zápisnici z tohto zasadnutia.

Požičiava si lietadlá od manžela kolegyne

Nedávno Aktuality.sk poukázali na čudný biznis Dujavovej firmy Polly Comp & Consulting. Tá si začiatkom tohto roka kúpila za zhruba štvrť milióna eur používané lietadlo typu Diamond DA-40D. A ako výkonný riaditeľ lieta Dujava na služobné cesty, na ktoré využíva leteckú školu SEAGLE – AIR FTO z Trenčína. Tú vlastní zase manžel Michaly Klačmanovej, ktorá je druhou členkou predstavenstva štátnej spoločnosti Letisko Poprad-Tatry.

Rovnaká letecká škola z Trenčína je podľa registra lietadiel navyše aj prevádzkovateľom lietadla, ktoré vlastní firma toho istého Petra Dujavu Polly Comp & Consulting. Redakciu Aktuality.sk na nadštandardné obchodné prepojenie vedenia letiska v Poprade upozornil jeden z jeho zamestnancov, ktorý chce ostať v anonymite.

Peter Dujava nevidí problém v tom, že ako výkonný riaditeľ lieta na služobné cesty a využíva firmu manžela druhej členky predstavenstva popradského letiska. Spolu s ním má napokon podľa informácií Aktuality.sk v najbližších týždňoch v predstavenstve letiska skončiť aj Michala Klačmanová. K výmene oboch súčasných štatutárov medzinárodného letiska má dôjsť v polovici septembra, keď prebehne valné zhromaždenie akcionárov letiskovej spoločnosti, aktuality.sk

X X X

 Špekulanti si už našli spôsob, ako zneužívať zálohovanie a zarobiť na tom

Nemenovanému reťazcu chýbajú desiatky tisíc fliaš a plechoviek, ktoré odovzdal do zálohovacieho systému, peniaze za ne však nedostal.

Problémy so zálohovaním plastových fliaš a plechoviek sú oveľa väčšie, ako sa na prvý pohľad zdalo. Keď sme zverejnili minulý mesiac článok o tom, ako niektorí menší obchodníci prichádzajú o peniaze na zálohovaní, objavili sa ďalšie zaujímavé informácie. Na recyklácii plastových a plechových obalov by sa mali obohacovať aj konkrétne osoby.

Pred vyše dvoma týždňami Aktuality.sk informovali, že zálohový systém, ktorý začal fungovať od začiatku tohto roka, má nedostatky. Na jednej strane zber a vyplácanie zákazníkov a spotrebiteľov funguje relatívne celkom dobre. Na druhej strane niektorí obchodníci na celý systém doplácajú, a to nemalými čiastkami. Pre menších predajcov sú sumy v rádovo stovkách eur veľmi zaťažujúce, pretože zákazníkom musia za vyzbierané obaly platiť zo svojho.

Chýbajúce fľaše a plechovky

Jedným z poškodených je aj Michal Niko, ktorý prevádzkuje malé potraviny v obci Vozokany v Galantskom okrese. Od Správcu zálohového systému (SZS) totiž dostáva vyfakturované oveľa menej, než v skutočnosti vykúpil od svojich zákazníkov. Na tieto nezrovnalosti pritom prišiel náhodou, keď ho na problém upozornili ďalší ľudia, ktorí prevádzkujú menšie predajne s potravinami v jeho okolí.

SZS všetky obvinenia odmietol. Rovnako tak poprel, že by nekomunikoval s obchodníkmi, na čo sa sťažovali viacerí nami oslovení predajcovia.

Škody za desiatky tisíc eur

Krátko po zverejnení článku sa na nás obrátili ďalší nespokojní prevádzkovatelia potravín. A v tomto prípade nejde len o malé prevádzky, ale aj o veľký reťazec.

„Od marca upozorňujeme správcu, že im to nefunguje, a dohadujeme sa o peniazoch. Nejde o malé sumy, ale v našom prípade o státisíce, ktoré nám dlhoval. Minulý čas používam preto, lebo sa to už v zmysle nejakých dohôd zlepšilo. Poukazujeme a hľadáme im chyby od marca, ale stále si nepripúšťajú, že by ich systém zlyhával,“ povedal pre Aktuality.sk pracovník jedného veľkého reťazca, ktorý si však prial zostať v anonymite (redakcia má k dispozícii celé jeho meno a názov spoločnosti, pozn. red.).

Podľa neho sa SZS snaží zhodiť všetku vinu na dodávateľa zálohomatov, ale v skutočnosti nesie zodpovednosť správca, keďže tieto technológie certifikoval.

Ako ďalej uviedol, vrcholom je konanie niektorých vodičov, ktorí síce vyzdvihnú obaly, ale nezaevidujú ich do systému.

„Celá logistika je postavená na hlavu, keďže vodič preberie vrecia s fľašami a plechovkami a odovzdávajúci sa podpisuje vodičovi. Nám nezostáva nič. V bežnom obchode si takýto stav nevieme predstaviť,“ vysvetľuje. Tomuto obchodníkovi tak chýba viac ako 600 vriec, čo v prepočte predstavuje zhruba 30-tisíc eur.

Keďže nejde o malé peniaze, v súčasnosti zvažuje, či nepodajú aj trestné oznámenie.

Správca si nepriznáva chyby

SZS napriek všetkým výčitkám voči jeho fungovaniu stále tvrdí, že systém funguje dobre.

„Za aktuálne obdobie máme otvorenú jednu reklamáciu, ktorá je v riešení s dotknutým distribútorom. Ak má ktorýkoľvek distribútor konkrétnu výhradu k riešenej reklamácii, vždy sa môže opätovne obrátiť na naše zákaznícke centrum a podnetom sa budeme zaoberať. V mnohých prípadoch môže ísť aj o potrebu objasnenia výkladu zmluvy, čo je podkladom pre fakturáciu,“ hovorí riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu SZS Lucia Morvai.

Podľa nej má zálohový systém jasne nastavené pravidlá vysledovateľnosti a kontroly množstva vyzbieraných a odovzdaných obalov. „Akékoľvek prípadné rozdiely na základe systému vysledovateľnosti vieme identifikovať a riešime z vlastnej iniciatívy a, samozrejme, aj v prípade podnetov z odberných miest,“ uzatvára Morvai, aktuality.sk

X X X

Vakcíny proti omikronu budú fungovať len ako booster, očkovať sa nimi začne v druhej polovici septembra

Vakcíny sú upravené tak, aby sa okrem pôvodného vírusu zameriavali aj na najnovší subvariant omikronu BA.1.

Vakcíny, ktoré sú upravené na variant omikron, už dorazili na Slovensko. Očkovať by sa nimi malo od druhej polovice septembra.

Do európskych krajín sa tieto upravené vakcíny začali dodávať po tom, čo Európska lieková agentúra (EMA) začiatkom septembra odporučila ich registráciu. Používať sa začínajú aj v ďalších krajinách, ako napríklad Veľká Británia či Kanada.

X O aké vakcíny ide?

Ide o upravenú vakcínu Comirnaty od spoločnosti Pfizer a upravenú vakcínu Spikevax od spoločnosti Moderna. Boli koncipované tak, aby sa okrem pôvodného vírusu zameriavali aj na subvariant omikronu BA.1., preto sa označujú aj ako omikronové vakcíny.

Farmafirmy na nich začali pracovať koncom minulého roka po tom, čo sa ukázalo, že pôvodné vakcíny boli proti omikronu menej účinné.

Teraz ich postupne schvaľujú viaceré krajiny a nedávno im dala odporučenie aj Európska lieková agentúra (EMA).

„Predložené štúdie preukázali, že po podaní modifikovaných vakcín dochádza k tvorbe väčšieho množstva protilátok proti variantu omikron BA.1 ako po podaní vakcíny s pôvodným zložením,“ uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

X Medzičasom už dominuje subvariant BA.5. Ako naň fungujú vakcíny?

Virológ Boris Klempa hovorí, že v tejto chvíli zrejme ešte nie sú takéto dáta dostupné a reálna účinnosť proti BA.5 sa ukáže až počas používania.

„Zároveň je už v tejto chvíli veľmi zložité vypočítať účinnosť v tradičnom slova zmysle. Pretože za normálnych okolností sa to porovnáva s neočkovanou skupinou, ale teraz už je situácia komplikovaná, musí sa to porovnávať s prekonavšími alebo so zaočkovanými len pôvodmými tromi dávkami. Vyslovene špecifické číslo sa bude získavať veľmi ťažko,“ hovorí Klempa.

Podľa neho však účinnosť – zabránenie ťažkému priebehu ochorenia – bude stále vysoká a v porovnaní s pôvodnou vakcínou majú výrazný benefit.

X Ako fungujú?

Fungujú rovnakým spôsobom ako pôvodné vakcíny, a teda pripravujú telo na obranu proti covidu.

„Každá očkovacia látka obsahuje molekuly nazývané mRNA, ktoré majú pokyny na výrobu spike proteínov pôvodného SARS-CoV-2 a omikron subvariantu BA.1. Spike proteín je proteín na povrchu vírusu, ktorý vírus potrebuje na vstup do buniek tela a môže sa líšiť medzi variantmi vírusu. Prispôsobením vakcín je cieľom rozšíriť ochranu proti rôznym variantom,“ uvádza EMA.

X Prečo sú len posilňovacími dávkami?

Obsahujú nižšiu dávku mRNA, preto môžu byť použité len ako posilňovacie (booster) dávky a nie ako základná schéma u ľudí, ktorí neboli nikdy očkovaní.

X Ako dlho trvá účinnosť?

Trvanie ochrany vyvolanej očkovacou látkou nie je podľa ŠÚKL-u známe, keďže sa ešte stále stanovuje v prebiehajúcich klinických štúdiách.

X Pre koho sú tieto vakcíny určené?

Vakcíny boli Európskou liekovou agentúrou schválené pre každého, kto je starší ako 12 rokov a už absolvoval základné očkovanie.

Ako konkrétne bude nastavené očkovanie omikronovými vakcínami na Slovensku, zatiaľ nie je jasné. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa podľa TASR vyjadril, že nateraz budú určené pre osoby staršie ako 50 rokov.

Zrejme sa tak bude prioritizovať, kto ich dostanem medzi prvými. Napríklad EMA hovorí, že prioritne by sa mali podávať ľuďom, u ktorých je vyššie riziko závažného priebehu ochorenia a úmrtia, t. j. osobám nad 60 rokov, ale aj imunokompromitovaným osobám, ľuďom s chronickými ochoreniami či tehotným ženám.

X Záleží na tom, akou vakcínou som bol očkovaný predtým?

Nie. Omikronové vakcíny môžu byť použité po ktorejkoľvek základnej schéme očkovania, teda po dvojdávkovej aj po jednodávkovej vakcíne.

X S akým odstupom sa nimi môžem dať zaočkovať?

Podľa údajov Európskej liekovej agentúry je to najmenej tri mesiace po poslednej dávke vakcíny proti covidu.

X Aké majú nežiaduce účinky?

Štátny ústav pre kontrolu liečiv hovorí, že nežiaduce účinky sú porovnateľné s tými, ktoré boli zaznamenané pri pôvodných vakcínach. „Vedľajšie účinky boli zvyčajne mierne a krátkodobé,“ uviedol ŠÚKL.

X Kedy sa nimi začne očkovať?

Ministerstvo počíta so začiatkom očkovania v druhej polovici septembra, po nastavení všetkých procesov.

X Kde sa nimi bude očkovať?

Ministerstvo na otázku neodpovedalo.

X Plánuje ministertvo zdravotníctva očkovaciu kampaň?

Rezort na otázku o očkovacej kampani priamo neodpovedal. Len upozorňuje, že covid stále môže spôsobiť dlhotrvajúce následky na zdraví a najlepšou prevenciou je očkovanie.

Hovorí, že aj naďalej bude intenzívne vysvetľovať výhody očkovania proti covidu, a to cez sociálne siete. Spomína tiež newslettre, cez ktoré informuje starostov a primátorov aj o výhodách očkovania. Práve starostovia a primátori podľa ministerstva požívajú medzi ľuďmi vysokú mieru dôveryhodnosti.

„Rovnako ako v minulosti bude ministerstvo veľmi intenzívne komunikovať aj s ďalšími inštitúciami (cirkvi, záujmové a profesné združenia, JDS), aby sa všetky relevantné a objektívne informácie dostali k čo najväčšiemu počtu ľudí,“ uviedol rezort.

X Budú sa naďalej používať aj pôvodné vakcíny?

Áno, a to najmä ako základná očkovacia schéma. „Pôvodné vakcíny Comirnaty a Spikevax sú stále účinné pri prevencii závažného priebehu ochorenia covid-19, hospitalizácií a úmrtí,“ uvádza ŠÚKL.

X Budú časom vakcíny aj na subvariant BA. 5?

Moderna aj Pfizer už vyvíjajú aj novšie vakcíny zamerané na subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Európska lieková agentúra ich v súčasnosti skúma, aktuality.sk

X X X

Členovia Asociácie profesionálnych hokejových klubov varujú: Všetkým nám môžu rozpustiť ľad!

Čo môže nastať v januári, z toho až mrazí. Ak by zostali ceny elektrickej energie na súčasnej vysokej úrovni, kluby hokejovej extraligy alebo mestá ako prevádzkovatelia štadiónov, by nemali z čoho zaplatiť faktúry za výrobu ľadu. Rozohraný ročník hokejovej extraligy 2022/23 by ani nemuseli dohrať.

Športová rada Asociácie profesionálnych hokejových klubov (APHK) sa vo Zvolene zaoberala súčasnou situáciou. Problém totiž nemajú len v Košiciach, kde pre likvidačný nárast cien energií museli presunúť extraligové A-mužstvo zo Steel arény do menšej Crow arény a v „stílke“ už aj rozpustili ľad. Na včerajšom rokovaní APHK neavizoval nikto iný z extraligistov rovnaký problém. To však neznamená, že ich čoskoro nečakajú podobné, priam existenčné starosti.

Imre Valášek, zástupca APHK v Ligovej rade, riadiacom orgáne extraligy, po zasadnutí konštatoval: „Je to vážna téma. Nesmieme si hovoriť, že máme čas, lebo od januára to postihne každého. Musíme riešiť, čo príde, pretože hrozba, že súťaž nedohráme, lebo nebudeme mať kde hrať, je vážna a reálna. Preto veríme, že sa kompetentní ľudia, ktorí vedia a môžu pomôcť, neotočia športu chrbtom. Pandémia koronavírusu trvala pomerne dlho. Kompenzácie za naše straty počas nej boli nedostatočné, alebo nepostačujúce a na stole je nový problém pre hokej.

Veríme, že už sa k tomu štát postaví, ako má, teda zodpovedne a pomôže, nielen športu. Viem, že pri súčasných problémoch je hokej a šport na okraji pozornosti, pretože aj bežný občan je ohrozený tým, čo sa deje, ale jednoducho musí nastať komplexné riešenie problému, nielen čiastkové. Musí sa to vyriešiť celoslovensky. Je to situácia, ktorá nevznikla vinou klubu, či klubov.

Veríme, že aj Slovenský zväz ľadového hokeja bude tlačiť na vládu, ako to aj robí a pomôže to vyriešiť. Treba si uvedomiť, že ľadová plocha nie je len pre A-mužstvo, ale z 90 percent v danom klube aj pre mládežnícke zložky. V januári by nás táto situácia zasiahla všetkých, pretože potrebujeme ťahať potom ešte ďalšie štyri mesiace a mať ľad pri súčasných cenách je nerealizovateľné.“

Riaditeľka APHK Aneta Büdiová zopakovala, že aktuálny košický problém v Steel aréne sa čoskoro bude týkať každého ďalšieho extraligistu. „Sme v štádiu, že budeme držať palce prezidentovi SZĽH Miroslavovi Šatanovi, pretože začal rokovať s vládou Slovenskej republiky. Od klubov má základné dáta, aby vedel, ako to vyzerá a veríme, že sa mu podarí dosiahnuť spoločný cieľ nielen pre hokej, ale aj pre ostatné športy.

Za APHK som ešte v júni avizovala problém s vysokými cenami elektrickej energie pre šport, nielen pre hokej, Karolovi Kučerovi (splnomocnenec vlády pre mládež a šport, pozn. red.). Vieme, že rokovania prebiehajú. Otázne je, čo sa podarí vyrokovať celkovo pre šport,“ rozprávala Büdiová.

Väčšina prevádzkovateľov ľadových plôch (niekde kluby, inde mestá) do konca roka mrazí za nižšie ceny, ako majú v Košiciach, ale ak by mali byť rovnako vysoké ako v súčasnosti, pri skokovom raste by s najväčšou pravdepodobnosťou nevládali platiť faktúry za elektrickú energiu.

Ak sa problém nebude riešiť centrálne, už ani nie na úrovni Slovenskej republiky, ale Európskej únie, ak neprídu rozhodnutia v prospech občanov všetkých krajín, individuálne si veľmi nepomôžeme. V hokeji to vnímame celoplošne, hoci najintenzívnejšie momentálne prežívajú tento problém v Košiciach. Od nového roka to bude problém, ktorý sa bude týkať každého ďalšieho,“ dodala Büdiová.

MLADÍCI NA POVINNÝCH OSEM MINÚT

Predseda predstavenstva APHK Miroslav Kováčik hovoril aj o športovo-technických novinkách, ktorým sa venovali vo Zvolene.

„Veľmi radi by sme zaviedli formát ako v zahraničí, aby si rozhodcovia mohli na všetkých štadiónoch pozrieť zákroky na vyšší trest priamo na trestnej lavici tak, ako to už funguje na niektorých zimákoch. Chceli by sme sa k tomu dopracovať plošne. Je to technická otázka a preverujeme možnosti, či to bude realizovateľné už od novej sezóny a u každého.

Ohľadom času na ľade v zápase pre mladých hokejistov prišla novinka zo SZĽH, že povinný čas, keď naplníte kvótu pre mladých, by sa mal stiahnuť z desiatich minút na osem. Nuž a bude sa premeriavať výstroj brankárov počas prvých dvoch mesiacov,“ oznámil Kováčik hlavné novinky., aktuality.sk

X X X

Grandslamová rekordérka Margaret Courtová prerušila mlčanie a zareagovala na rozlúčku Sereny Williamsovej

 Kým celý tenisový svet na US Open sledoval, či Američanka Serena Williamsová vo svojom poslednom vystúpení nebodaj nevyrovná rekord 24 singlových grandslamových prvenstiev Margaret Courtovej, táto Austrálčanka sedela ticho doma.

VYZDVIHUJÚ SERENU A KDE ZOSTALA COURTOVÁ?

Už niekoľko rokov žije utiahnuto v Perthe, nevystupuje ani na verejnosti, pretože je tŕň v oku nielen hnutiu LGBT, ale všetkým v Austrálii aj inde, ktorí podporovali uzákonené homosexuálne sobáše a naďalej sympatizujú s ich agendou.

Keď Serena Williamsová po prehre s chorvátskou Austrálčankou Ajlou Tomljanovičovou v treťom kole US Open oslavovala s celým dvorcom a miliónmi pri televízoroch svoju rozlúčku s tenisom, nikto si na legendárnu Margaret Courtovú-Smithovú nespomenul.

AJ JUBILEUM BEZ POVŠIMNUTIA

Ba nikto si na ňu nespomenul v médiách ani pred pár týždňami, keď oslávila úctyhodné jubileum – 80 rokov. Iba organizátori Wimbledonu ju pozvali na slávnosť storočnice svojho ústredného dvorca Centre Courtu. Mimochodom, aj Serena bola na zozname hostí vedno so sestrou Venus, ale napokon sa urazená porúčala, lebo po prehre v prvom kole turnaja jej kráľovský klub odobral výsady a ponechal „iba“ jednu limuzínu pre ňu, a nie tri autá pre celý tím… Tak odišla.

Až teraz, pri príležitosti avizovaného Sereninho posledného zápasu v kariére, si na Austrálčanku spomenul Oliver Brown, šéfredaktor športového oddelenia britského denníka The Telegraph, a ona privolila. Držiteľka rekordných 24 trofejí z turnajov veľkej štvorky, ktorá v Perthe vedie vedno s manželom turíčnu farnosť Victory Life, nedáva rozhovory, lebo médiá jej slová často prekrúcali, zneužili, alebo o ňu vôbec nemajú záujem.

„Niektoré sa iba boja, aby nemali problémy,“ povedala nám v rozhovore v máji 2017, keď čelila najväčšiemu útoku na svoju osobu za tento výrok: „Pozorujem, že veriacich ľudí s tradičnými názormi na život a na rodinu začínajú šikanovať, osočovať a zastrašovať.“

Označili ju za bigotnú, náboženskú fanatičku, homofóbnu kritičku a po nej pomenovanú tenisovú arénu v Melbourne navrhli premenovať na Arénu Evonne Goolagongovej-Cawleyovej podľa prvej aborigénskej grandslamovej víťazky v dejinách. Najviac rozruchu robili najslávnejšie a najotvorenejšie predstaviteľky lesbickej skupiny WTA – Billie Jean Kingová a Martina Navrátilová.

Courtovej sa vtedy zastal bývalý federálny premiér Malcolm Turnbull: „Nech sú názory Margaret Courtovej na manželstvo akékoľvek, má právo ich vysloviť, je to naša tenisová legenda. Pomenovanie arény oslavuje jej úspechy ako tenistky, a zásluhy pre krajinu, nesúhlasím s jej premenovaním.“

V Perthe, vzdialenom vyše 19-tisíc kilometrov od newyorského štadióna Arthura Asha, Margaret Courtová-Smithová sledovala, ako svet vyzdvihuje slávnu Američanku – a v mnohom veru právom – a častuje ju najvýsostnejšími prívlastkami: Kráľovná tenisu, Jedinečná Serena, Najväčšia v histórii, Ozajstná majsterka, Nesmrteľná a Najlepšia hráčka všetkých čias. Niektoré z nich dokonca bežali v elektronickej podobe po pohyblivom informačnom páse na štadióne. Premožiteľka Sereny Tomljanovičová sa pokorne prizerala na šou premoženej…

Aké boli Courtovej prvé slová na ukončenie Sereninej kariéry? „Obdivovala som ju ako hráčku, ale nemyslím si, že by ona niekedy obdivovala mňa,“ vyhlásila pre britský Telegraph.

Pozrime sa aj na štatistiku. Kým pomer grandslamových titulov vo dvojhre medzi týmito legendami zostal tesný 24:23, málokto pripomína, že celkový pomer so štvorhrami je 64:39 v prospech Austrálčanky. Courtová dosiahla zápasovú bilanciu 1180:107, Serena, ktorá hrala o sedem rokov dlhšie, o dosť nižšiu – 858:156…

Nemyslím si, že niekto sa niekedy dotkne 64 grandslamových prvenstiev,“ hovorí hrdo Margaret. „Okrem toho, obdivovatelia Sereny a mnohí novinári pripomínajú, ako bravúrne sa Serena vrátila medzi najlepšie po pôrode, ale zabúdajú, že ja som mala dvojročnú materskú prestávku vo veku 25 rokov a keď som sa vrátila ako matka, vyhrávala som nielen grandslamové turnaje, ale hneď v nasledujúcej sezóne 24 z 25 podujatí!

Na rozdiel od Sereny a dnešných hráčok, ktoré si môžu priviesť na turnaje celé tímy a rodiny, cestovala som desať mesiacov v roku po svete sama, nanajvýš ako členka austrálskej výpravy s naším národným trénerom. Vyhrávala som aj po druhom dieťati, ale Serena už ako matka nezískala ani jeden titul.“

Courtovú nenadchla ani záverečná reč Američanky na dvorci po prehre v 3. kole: „Nebolo správne, že vôbec nespomenula svoju súperku a nezablahoželala Tomljanovičovej k víťazstvu, to sa patrí. Ak chce byť vzor pre mladých, mala by preukázať úctu súperom. Nás ju neustále učili a aj sme ju prejavovali. Nikdy sme rozhodcom neodvrávali, učili sa z prehier, jedna od druhej, a vážili sme si všetky hráčky. To dnes už nevidieť.“

Billie Jean Kingová stále označuje Serenu za najväčšiu hráčku všetkých čias. V minulosti v Melbourne urazila Courtovú. Keď ju v roku 2018 nepozvali a voľakto z novinárov sa spýtal, kde je Margaret, Kingová rýchlo ironicky odvetila, že „asi šla na ryby“. Ustavične znižovala aj hodnotu priam neprekonateľných jedenástich austrálskych titulov Courtovej, robila si posmech, že do Austrálie nikto nelietal, že to bola nižšia liga.

„Ani to nie je pravda, pretože tu bola svetová jednotka Maria Buenová, aj Christine Trumanová, Ann Haydonová, Darlene Hardová a mnoho silných domácich tenistiek.“

POMÁHA NAPLNO CHUDOBNÝM

Margaret aj po osemdesiatke naplno pracuje v cirkvi a pomáha chudobným a bezdomovcom. Posiela tony potravín a oblečenia, slúži veriacim od roku 1995.

„Je veľmi smutné, že pre moju vykonštruovanú povesť v rádiu a televízii ani nespomenú moje meno, že mnohí sponzori, dobrodušní ľudia a podniky odskočili od charitatívnej pomoci, lebo sa boja môjho mena. Do Paríža a do New Yorku ma ani nepozývajú. Aj dnes učím mladších to, k čomu nás viedli naši tréneri v minulosti v športe – k disciplíne, úcte, záväzkom, pozornosti, pokore a ďalším kladným vlastnostiam.

Pán Boh mi to vrátil, mám okolo seba krásnych ľudí, rodinu, priateľov. Hnutie LGBT už dosiahlo v legislatíve v našej krajine azda všetko, čo sa dá, a napriek tomu stále útočí na tých, čo majú iný názor, alebo sa držia biblie. Tomu nerozumiem. Som rada, že vždy mám čo dať mladým ľuďom, že im aspoň trochu pomáham prekonať biedu i utrpenie a šírim Božiu nádej.”, aktuality.sk

X X X

Weiss st. po Žalgirise: U nich sa nám bude hrať lepšie, body niekde musíme dohnať

 Futbalisti ŠK Slovan Bratislava remizovali vo štvrtkovom úvodnom vystúpení v H-skupine Európskej konferenčnej ligy s FK Žalgiris Vilnius 0:0. Najbližšie nastúpia vo štvrtok 15. septembra na ihrisku Pjuniku Jerevan, ktorý prehral na trávniku FC Bazilej 1:3.

„Myslím si, že sme videli výborný futbal, žiaľ bez gólov. Chceli sme vyhrať, mali sme dve, tri výborné šance, ale treba uznať, že aj súper. Z tohto pohľadu je remíza spravodlivá. Nevedeli sme sa presadiť v koncovke, ako by sme chceli, chýbala nám väčšia kvalita alebo istota.

 Mali sme šťastie pri kontrách, súper mal nebezpečné brejky. Boli sme na nich prichystaní, toto sme očakávali, vedeli sme, že majú kvalitu v kontrách. Hrali sme náš futbal, hrali sme stále do plných. U nich sa nám bude hrať lepšie, body musíme niekde dohnať, ideme do Jerevanu, pokúsime sa tam. Myslím si, že skupina bude vyrovnaná, ideme bojovať ďalej,“ povedal bezprostredne po zápase pre RTVS tréner belasých Vladimír Weiss st.

„Začali sme veľmi opatrne, oťukávali sme sa, zo začiatku akoby sme sa báli a príliš sme sa nehrnuli do útoku. Nepadli góly, ale bol to pekný zápas. Aj my sme mali šance, ale najmä v závere si ich viac vypracoval súper. Myslím si, že hra bola z oboch strán zaujímavá,“ uviedol kormidelník litovského klubu Vladimir Čeburin, aktuality.sk

X X X

Matúš Bero: Mohla by to byť produktívna sezóna

 V tejto sezóne Eredivisie má za sebou päť zápasov, no strelil v nich už dva góly. To je netradične slušný strelecký rozbeh v podaní nášho stredopoliara v službách Vitesse Arnhem Matúša Bera. Trenčiansky odchovanec strelil v holandskej lige za celé dva predošlé ročníky tri góly.

STREDOPOLIAR MATÚŠ BERO STRELIL V TEJTO SEZÓNE UŽ DVA GÓLY, V JEHO KLUBE VITESSE ARNHEM SA MOMENTÁLNE RIEŠI BUDÚCNOSŤ

Cez víkend, krátko pred dovŕšením 27. narodenín, rozhodol o víťazstve 1:0 na ihrisku Groningenu. „Som veľmi vďačný, že sa mi po dlhšej dobe podarilo skórovať priamo z hry. Ešte väčšiu radosť mám, že sme zvíťazili a prvýkrát v sezóne sme získali tri body. Verím, že už to bude iba lepšie,“ povedal pre denník Šport.

ČAS UKÁŽE

Ako sa zrodil posledný presný zásah nášho reprezentanta? „V rohu ihriska sme po našej strate získali loptu. Nasledoval center z ľavej strany. Náš pravý obranca opäť získal odrazenú loptu, tá sa v pokutovom území dostala ku mne, prebral som si ju, pomedzi nohy súpera som vystrelil k vzdialenejšej žrdi, a padlo to tam,“ spokojne skonštatoval náš reprezentant, ktorý svojím gólom zarmútil spoluhráča z národného tímu v domácom drese Tomáša Suslova.

„Vždy, keď sa stretneme, sa dobre porozprávame. Súboj so spoluhráčom z reprezentácie je malá motivácia navyše, ale zase špeciálne to neberiem. Ani si nemyslím, že Groningen je teraz slabší ako my. Jednoducho, tento zápas nám vyšiel lepšie,“ poznamenal Matúš Bero.

Náš reprezentant sa týždeň predtým presadil aj proti Waalwijku (2:2), keď z pokutového kopu znížil na 1:2. Arnhem získal v prvých piatich kolách len štyri body. Zatiaľ teda platí, že keď Matúš Bero neskóroval, žlto-čierni prehrali.

„Na penalty sme určení dvaja, ale ja som ten, ktorý má rozhodujúce slovo. V minulej sezóne som nedal veľa gólov (jeden v lige, štyri v pohárovej Európe), čo však súviselo s tým, že som mal defenzívnejšie úlohy. Ťažšie sa mi dostávalo do šancí. Teraz som hral vyššie a dostávam sa do väčšieho počtu nebezpečných situácií. Mohol som mať aj o nejaký gól naviac,“ uviedol Matúš Bero, ktorý v Arnheme nastupuje aj s kapitánskou páskou. To hovorí o jeho pozícii v klube ešte viac ako fakt, že je exekútor penált.

Deväť gólov strelil náš stredopoliar vo svojej prvej sezóne vo Vitesse (2018/19), v nasledujúcich ročníkoch bolo jeho maximum tri zásahy. Môže byť toto pre 21-násobného slovenského reprezentanta vzhľadom na potenciu v úvodných kolách strelecky najúspešnejší ročník?

„Čas ukáže. Uvidíme, ako sa bude sezóna vyvíjať a na akej pozícii budem hrávať. Pokiaľ budem mať defenzívnejšie úlohy, logicky nebudem taký gólový. Ak ofenzívnejšie, mohol by to byť strelecky úspešný ročník. Konkrétne méty si nedávam,“ poznamenal.

OFENZÍVNEJŠIE ÚLOHY

Ako už Matúš Bero spomenul, jeho gól do siete Groningenu bol aj výsledok toho, že na ihrisku obsadil ofenzívnejší post ako obvykle. „Posledný zápas som odohral vo vrchnej trojke, tréner mi teraz častejšie mení postové zaradenie. Ja som v prvom rade rád, keď mám plnú minutáž. Na konkrétnej pozícii mi až tak nezáleží, ale platí, že najlepšie sa mi hrá v strede ihriska. Teraz som sa však cítil dobre aj vyššie,“ skonštatoval univerzál, ktorý vždy na ihrisku zo seba vydá všetko.

„Tréner Thomas Letsch ma už veľmi dobre pozná, spolupracujeme tretí rok. Vie, že som ochotný pomáhať na akomkoľvek poste. Máme nových hráčov, ktorí prišli v posledný týždeň prestupového obdobia, takže ešte hľadáme to najlepšie zloženie. S trénerom sme o tom debatovali a povedal mi, že rád by ma vyskúšal vyššie. Moja úloha nie je oponovať mu alebo komentovať jeho rozhodnutia. Aké dostanem úlohy, je len na ňom. Ja sa prispôsobím.“

Vitesse Arnhem v každom prípade nemá za sebou úspešný štart do ročníka, hoci z osobného pohľadu sa Matúš Bero nemôže sťažovať. Bilancia 1-1-3 a priebežné štrnáste miesto v Eredivisie však nie je nič, čím sa minulosezónny účastník Konferenčnej ligy môže pochváliť.

„Obmena kádra zohrala svoju rolu. Noví hráči potrebujú čas na to, aby zapadli do systému. Odišlo šesť kvalitných futbalistov, a takisto prišlo šesť kvalitných posíl. Verím, že to bude v poriadku. Celkovo je však situácia v klube komplikovaná. Prakticky sme začali bez majiteľa, nikto nevedel, čo sa bude diať,“ povedal.

ODCHOD RUSA OJFA

Matúš Bero narážal na fakt, že počas jari ohlásil predaj Vitesse Arnhem jeho doterajší ruský vlastník Valerij Ojf.

„Sankcie sa ho síce netýkajú, ale pre dobro klubu sa rozhodol posunúť ho do iných rúk, keďže sa vzhľadom na situáciu vo svete ocitol pod tlakom. Neviem, aká je presne momentálna situácia, ale verím, že nový majiteľ je za dverami a že čoskoro klub predstaví vlastnícku štruktúru,“ skonštatoval Matúš Bero a pokračoval: „Vraj je celá transakcia na spadnutie, do klubu by mal vstúpiť nový zahraničný investor. Uvidíme, my hráči to môžeme len ťažko ovplyvniť.“

Arnhem obsadil v minulej sezóne šiestu priečku v holandskej lige a nádej na účasť v pohárovej Európe stratil až v neúspešnej odvete finále baráže s Alkmaarom (2:1, 1:6).

„Vzhľadom na hektickú situáciu teraz ani nemáme stanovené nejaké konkrétne ciele. Ak by sa nám podarilo znova sa dostať na medzinárodnú scénu, bolo by to skvelé. Teraz však musíme byť najmä skromní a do každého zápasu ísť s cieľom podať čo najlepší výkon a dosiahnuť čo najlepší výsledok,“ poznamenal Matúš Bero, ktorý logicky túži po Európe, keďže vlani zažil úspešnú kvalifikáciu Konferenčnej ligy.

V skupinovej fáze obsadil Vitesse Arnhem so ziskom desiatich bodov druhé miesto za francúzskym Rennes, pričom za chrbtom Holanďanov zostali účastník Premier League Tottenham Hotspur a slovinská Mura. V nasledujúcej baráži zdolal tím Matúša Bera Rapid Viedeň a až v osemfinále nestačil na neskoršieho víťaza AS Rím.

„Samozrejme, že nás Európa znova láka. A tiež nás mrzí, že v tejto sezóne sa na medzinárodnej scéne nepredstavíme. Vzhľadom na vnútroklubovú situáciu si však uvedomujem, že uspieť v predkolách by bolo pre nás nesmierne náročné. Nezostáva nám nič iné, len zabojovať o pohárové miestenky tento rok,“ skonštatoval slovenský futbalista.

Zaujímalo nás, či v súčasnej situácii v Arnheme nemal v lete „zajačie úmysly“. „Niečo sa okolo mňa šuchlo, ale aj z rodinných dôvodov bolo pre mňa najdôležitejšie, aby prípadný transfer dával zmysel. Žiadna ponuka, ktorá by bola zaujímavá pre všetky strany, počas leta neprišla,“ odpovedal bez okolkov Matúš Bero.

DOPRAJME CALZONOVI ČAS

Len počas minulého týždňa sa verejnosť, a s ňou aj hráči nášho národného tímu, definitívne dozvedeli, že slovenskú futbalovú reprezentáciu povedie do konca roka 2023 taliansky tréner Francesco Calzona.

„Úprimne, zvlášť som to nesledoval. Čakal som na meno nového trénera a viac som si tým hlavu nezaťažoval. Verím, že nový kouč nám pomôže. V tejto súvislosti by som chcel podotknúť, že určite bude potrebovať čas. Francesco Calzona si bude musieť zvyknúť na našu kultúru, hráči si zase budú musieť zvyknúť na jeho požiadavky. Budem veľmi rád, ak mu verejnosť a aj médiá dožičia priestor. Verím, že v budúcnosti by sme potom mohli z toho ťažiť,“ povedal Matúš Bero, ktorého sme sa spýtali, či je takto optimistický aj preto, že Francesca Calzonu odporučil bývalý kapitán národného tímu Marek Hamšík.

„Vedenie Slovenského futbalového zväzu určite vie, prečo ideme touto cestou. Treba veriť, že nám tréner pomôže a jeho myšlienky dokážeme pretaviť do dobrých výsledkov,“ doložil.

SPÁNOK NIE JE PROBLÉM

Matúš Bero prežíva jedno z najkrajších období v živote. Partnerka Klaudia mu v lete porodila dcérku Mateu Tanyu.

„Dcérka je naozaj úžasná, spinká prakticky celú noc, takže žiadny problém. Sme za to vďační a šťastní. Najväčšia zmena pre mňa spočíva v tom, že aj keď mi na ihrisku niečo nevyjde, po príchode domov k priateľke a dcérke ma veľmi rýchlo opustia negatívne myšlienky. Je to asi najkrajšia zmena v mojom živote, z ktorej sa veľmi teším,“ povedal Matúš Bero, z ktorého bolo počas telefonického rozhovoru okamžite pri tejto téme cítiť, že hovoril s úsmevom na tvári.

„Je krásne sledovať, ako je dcérka stále šikovnejšia. Človek vidí zmeny pomaly každý deň. Napreduje naozaj míľovými krokmi,“ dodal, aktuality.sk

X X X

Najhoršie výsledky aj s objektívnymi príčinami

 V nedeľu vyvrcholil finálovým 5. kolom v španielskom La Seu d’Urgell tohtoročný seriál Svetového pohára vo vodnom slalome, na ktorom Slováci neuspeli. Len jedno finále v Beňušovom podaní v C1, ktorý v ňom skončil siedmy a celkovo nakoniec tretí, je málo. Na také vystúpenia našich pretekárov v tomto prestížnom seriáli sme neboli zvyknutí. Nielen o tom sme sa porozprávali so športovým riaditeľom sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Róbertom Orokockým.

ŠPORTOVÝ RIADITEĽ SEKCIE DIVOKÝCH VÔD SLOVENSKEJ KANOISTIKY RÓBERT OROKOCKÝ NIELEN O PRÁVE VYDARENOM VYSTÚPENÍ NAŠICH V LA SEU D’URGELL

x Výsledky slovenských slalomárov neboli v Španielsku najlepšie. Ako to vidíte vy?

„Treba priznať, že Seu sa nám nevydarilo. Boli to naše najhoršie výsledky v sezóne, ale treba si uvedomiť, že dve najlepšie slovenské lode – kanoista Slafkovský a kajakár Grigar – zostali pre zdravotné problémy doma.“

x Chýbalo aj vám aspoň jedno pódiové umiestnenie?

„Vždy je dobré, keď sa tak stane. Každá medaila sa totiž počíta. Tentoraz to, žiaľ, nevyšlo. Beňuš bol k nej veľmi blízko, ale jeden slabší nájazd ho stál minimálne pódium, ak nie aj víťazstvo.“

x Keď sa pozrieme na Svetový pohár celkovo, tak Beňuš je medzi kanoistami tretí, ale ďalší už nemali šancu na popredné umiestnenie. Bolo to aj preto, že viacerí neabsolvovali celý seriál?

„Beňušova tretia priečka je výborná, len potvrdzuje jeho stabilne vysokú výkonnosť v tejto sezóne. Škoda len, že ani v jedných pretekoch sa nedostal na stupne víťazov, od ktorého ho viackrát delilo len pár desatín. Znovu však musím povedať, že sme mali dve lode, ktoré mali výborné postavenie pred poslednými dvoma kolami Svetového pohára a jednoducho nemohli prísť do Pau a La Seu d’Urgell, takže aj takto sme prišli o ich dobré umiestnenia.“

x Skúste vysvetliť, prečo chýbala v závere seriálu dvojica Slafkovský a Grigar?

„Obaja sú zranení. Prvý má dlhodobé problémy s nohami a druhému sa znovu obnovilo zranenie ramena. Musia sa dať čo najviac do poriadku, pretože nadchádzajúca sezóna bude kľúčová a nechceli riskovať prípadné zhoršenie ich zdravotného stavu.“

x V tomto roku nebola priorita Svetový pohár, ale majstrovstvá sveta v nemeckom Ausgburgu. Na nich boli hliadka 3xC1 aj Slafkovský v C1 druhí, Grigar skončil v K1 štvrtý a takisto nás teší aj predtým Mintálovej titul v K1 na európskom šampionáte v Liptovskom Mikuláši. Ako sa celkovo pozeráte na túto sezónu?

„Ja ju vidím pozitívne, na viacerých podujatiach veľakrát znela slovenská hymna. To sme v minulosti tak často nepočuli, tak sa to dobre počúvalo. Získali sme viacero medailí, či už z mládežníckych alebo seniorských šampionátov, takže možno povedať, že slovenský vodný slalom je na dobrej ceste.“

x Kto je pre vás z našich najväčšie prekvapenie v tejto sezóne?

„Určite pozitívne najviac prekvapila Zuzka Paňková, ktorá sa v sedemnástich rokoch suverénne predrala medzi najlepších nielen medzi juniormi, ale výsledkovo sa už ukazuje okolo finálového umiestnenia aj medzi seniormi.“

x Čo to znamená, že už v sedemnástich úspešne jazdí v troch kategóriách a naozaj dokáže konkurovať aj najlepším? Veď v štvrtom kole Svetového pohára v Pau bola medzi kanoistkami druhá…

„To znamená, že je veľmi šikovná a talentovaná. A takisto, že s trénerom Petrom Murckom odviedla v tomto roku veľmi dobrú prácu.“

x Vodnoslalomárska sezóna sa pomaly blíži k svojmu záveru. Čo ešte čaká na našich reprezentantov?

„Niektorí sa rozhodli ísť ešte na sústredenie do Paríža a vyskúšať si tam nový olympijský kanál, ale väčšina si dá asi voľno. A potom v októbri máme ešte spoločné reprezentačné sústredenie v Londýne, v dejisku budúcoročných majstrovstiev sveta.“

x Nadchádzajúca sezóna bude predolympijská. Už poznáte presný program, ako sa bude bojovať o olympijské miestenky do Paríža 2024?

„Práve to ešte nevieme, musíme čakať do konca septembra. Ešte nemáme potvrdené všetky informácie, takže sa nám ťažko tvorí aj budúcoročný program. Musíme mať všetko kompletné, aby sme mohli nastaviť dôležitú budúcu sezónu.“

x V extrémnom slalome skončila Soňa Stanovská teraz v La Seu d’Urgell šiesta, čo je veľmi dobrý výsledok, veď prenikla až do semifinále. Ako budete pracovať aj s touto disciplínou a ako budete nútiť pretekárov, aby sa do nej viac zapájali a aby sme aj v nej mali dobré výsledky?

„Ja si neviem predstaviť väčšiu motiváciu, ako sú olympijské hry… Lenže aj v extrémnom slalome ešte čakáme na nejaké zmeny, na základe ktorých sa bude táto nová disciplína ďalej vyvíjať. Čakáme teda na informácie, aby sme sa mohli do extrémneho slalomu čo najskôr naplno pustiť.“, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.