Premiér Heger kritizuje poslanca OĽaNO do Tiposu. Dzurinda do Modrej koalície nevstúpi

Neprešiel ani výberovým konaním. Zámer z programového vyhlásenia vlády dávať do štátnych podnikov miesto „našich ľudí“ odborníkov sa zjavne naplniť nepodarilo. Aspoň tak to konštatuje poslanec Ondrej Dostál (SaS) v prípade vymenovania poslanca Erika Ňarjaša (OĽaNO) za člena predstavenstva štátnej akciovej spoločnosti Tipos. Vychádza pritom z odpovedí od dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO).

Išlo o odpovede na jeho poslaneckú interpeláciu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Ňarjaša stihol vymenovať ešte vtedajší minister financií a predseda OĽaNO Igor Matovič deň pred odchodom z funkcie.

Vymenovanie Ňarjaša bolo problémové

Na otázku, či je podľa Hegera táto nomináciu v súlade s predstavenými zámermi vlády ohľadom odbornosti a nestrannosti, odpovedal stručne. „Nie, nepovažujem.“ Spôsob, akým došlo k nominácii podľa premiéra nie je v súlade so zámermi vlády ohľadom výberových konaní zástupcov štátu vo firmách s väčšinovou majetkovou účasťou štátu.

Potvrdil tiež, že k vymenovaniu došlo bez výberového konania a odbornosť mal preukázať priložený životopis. Na poslednú otázku Dostála, či by mal vôbec akýkoľvek poslanec parlamentu zastávať takúto funkciu, odpovedal Heger opäť stručne. „Nie.“ Z odpovedí premiéra tiež vyplýva, že sa s Ňarjašom plánuje stretnúť počas marcovej schôdze a „vyriešiť jeho pôsobenie v Tipose“.

Heger to vidí inak ako Matovič

„Na moje otázky mi pán premiér odpovedal síce stručne, ale úplne jasne. Až som poňal podozrenie, či mu s prípravou odpovedí nepomáhal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský,“ napísal Dostál. Okrem toho pripomenul pripomenul aj konkrétnu časť programového vyhlásenie vlády.

Hegerova výzva poslancom: Robte si kampaň za svoje, nie za štátne

„Zámer z programového vyhlásenia vlády dávať do štátnych podnikov miesto „našich ľudí“ odborníkov sa v tomto prípade zjavne naplniť nepodarilo. Zrejme sa to odmietanie systému „našich ľudí“ týka iba „našich ľudí“ Smeru, nie ja „našich ľudí“ OĽaNO. Aspoňže pán premiér to vidí inak ako jeho (ešte stále) stranícky šéf,“ dodal člen poslaneckého klubu SaS.

Na odvolanie Ňarjaša z predstavenstva Tiposu vyzval Hegera v polovici januára aj poslanec SaS Juraj Krúpa. Heger je tiež dočasne poverený riadením ministerstva financií. „Je neprijateľné, aby poslanec OĽaNO Erik Ňarjaš, ktorý sa celý svoj profesionálny život venuje tancu, dostal za odmenu teplé miesto v Tipose. Navyše, Igor Matovič ho do funkcie menoval len deň pred svojím oficiálnym koncom,“ uviedol vtedy Krúpa. Ňarjaš reagoval, že spĺňa všetky predpoklady na vykonávanie svojej funkcie. „Krúpa o mojej kvalifikácii vedome klame, rád mu moje profesionálne pozadie predstavím,“ zdôraznil vtedy Ňarjaš./agentury/

X X X

Moskva v pohotovosti: Ukrajinské drony lietajú už nebezpečne blízko. Putin volá do boja FSB

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil Federálnej bezpečnostnej službe (FSB), aby zvýšila svoju činnosť proti „špionážnym a sabotážnym operáciám Ukrajiny a Západu voči Rusku“, informuje agentúra Reuters.

 Ukrajinský dron UKRJET UJ-22 sa v utorok 28. februára 2023 zrútil v blízkosti kompresorovej plynovej stanice pri meste Voskresensk v Moskovskej oblasti, zhruba 100 km od ruskej metropoly.

V prejave predstaviteľom FSB Putin povedal, že služba musí zastaviť „sabotážne skupiny“ vstupujúce do Ruska z Ukrajiny, musí vystupňovať ochranu kľúčovej infraštruktúry a zabrániť akýmkoľvek pokusom západných bezpečnostných služieb oživiť „teroristické či extrémistické bunky na ruskom území“.

„Západné spravodajské služby už tradične v Rusku vždy aktívne pracovali a teraz sem proti nám poslali ďalší personál, technické a ďalšie zdroje. Musíme zareagovať podobne,“ uviedol Putin.

Pripustil zabitých príslušníkov FSB

Ruský prezident dal FSB pokyny, aby zabránila ilegálnym tokom zbraní do Ruska a posilnila bezpečnosť v štyroch oblastiach Ukrajiny, ktoré Moskva počas invázie čiastočne obsadila a vyhlásila za súčasť vlastného územia. Tento krok väčšina krajín neuznala, pripomína Reuters.

 Putin tiež pripustil, že na Ukrajine boli zabití príslušníci FSB, uviedol portál britského denníka The Guardian s odvolaním sa na ruskú štátnu tlačovú agentúru Ria Novosti. „Žiaľ, v našich radoch sú straty. Vedenie FSB musí urobiť všetko, aby pomohlo rodinám našich padlých druhov. Vždy si budeme pamätať ich hrdinstvo a odvahu.“ Dodal, že jednotky FSB sa „priamo zúčastňujú“ na špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine, ako Moskva vojnu oficiálne nazýva.

Tlačová agentúra AP píše, že ruský prezident nariadil v utorok predstaviteľom sprísniť kontrolu hranice s Ukrajinou po sérii útokov dronmi. Ruské úrady z toho obviňujú Kyjev. Tieto útoky sú novým problémom Moskvy po vyše roku invázie v susednej Ukrajine.

 Budíček pre armádu

Jeden dron sa zrútil len 100 kilometrov od Moskvy, čo je pre ruské ozbrojené sily alarmujúci vývoj. Stalo sa to pri obci Gubastovo a podľa gubernátora Moskovskej oblasti Andreja Vorobiova nespôsobil žiadne škody. Uviedol, že „zrejme cielil na objekt civilnej infraštruktúry“.

Podľa fotografie dronu ide o typ krajinskej výroby. Údajne má dosah 800 kilometrov, ale nie je schopný niesť veľký náklad výbušnín, uvádza AP.

Aj keď sa Putin v prejave nezmienil o žiadnych konkrétnych útokoch, útoky dronov zasiahli viacero oblastí v južnom a západnom Rusku. Úrady v utorok tiež uzavreli vzdušný priestor nad Petrohradom v reakcii na správy, že tam spozorovali dron. Útoky dronmi nespôsobili žiadne obete, ale vyvolali bezpečnostný poplach.

 Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Niekoľko ruských televízií v utorok tiež odvysielalo varovanie pred raketovým útokom, čo však ruskí predstavitelia pripísali hekerom.

Ukrajina sa zatiaľ neprihlásila k zodpovednosti za tieto útoky, ale neurobila to ani po predchádzajúcich úderoch a sabotážach./agentury/

X X X

Vyhrážanie sa novinárom: Polícia má podozrivého. Hamran prípad pridelil NAKA

 Krátko po piatom výročí vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sa mimoriadny kultúrny výbor v utorok zaoberal vyhrážkami voči moderátorke RTVS Marte Jančkárovej.

Jeho zvolanie inicioval predseda výboru a nezaradený poslanec Kristián Čekovský. Prezident Policajného zboru Štefan Hamran na výbore potvrdil, že polícia už má podozrivú osobu, voči ktorej budú už čoskoro vykonané procesné úkony. Zároveň uviedol, že okrem Jančkárovej je ďalšou poškodenou v prípade nebezpečného vyhrážania aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Machaj: Spoločnosť sa ani po piatich rokoch od vraždy Kuciaka neupokojila, naopak

„Máme tam určité informácie, dôkazy, ktoré smerujú ku konkrétnemu podozreniu. Zrejme sa budú vykonávať procesné úkony. Pracujeme s konkrétnou osobou, ktorú podozrievame z toho, že sa mohla dopustiť jedného z týchto skutkov,“ povedal policajný prezident.

Poslanec Kristián Čekovský k rokovaniu mimoriadneho kultúrneho výboru v súvislosti s vyhrážkami voči moderátorke RTVS.

 Polícia podľa neho urobí všetko preto, aby tieto prípady vyšetrila a útoky na novinárov vníma veľmi citlivo. Šéf polície nechcel predbiehať v súvislosti s informáciami o trestnej sadzbe. Ide podľa neho o nebezpečné vyhrážanie, trestné stíhanie sa vedie v troch veciach.

Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra (NAKA) napriek tomu, že to nie je v jej vecnej pôsobnosti. „Rozhodol som tak ako prezident Policajného zboru, keďže ide o novinárov. A myslím si, že v tejto spoločnosti by už mohla byť takáto stopka pre akékoľvek násilie smerujúce k novinárom, pretože vieme, čo sa stalo v tejto krajine, a bol by som nerád, keby sa niečo také zopakovalo,“ doplnil Hamran. Zároveň informoval, že na regionálnej úrovni bude polícia vytvárať štruktúry, ktoré budú kontaktné, a komunikačné body pre investigatívnych novinárov, aby im vedeli poskytnúť intenzívnejšiu ochranu.

 Minister spravodlivosti Viliam Karas na výbore informoval o návrhu reformy trestnej politiky. Dodal, že novelizácia Trestného zákona už má ísť na rokovanie vlády. Týkať sa má nielen profesie novinára, ale aj lekárov či zdravotných sestier. Podľa jeho slov má dôjsť k sprísňovaniu trestného činu ohovárania.

„Riešime otázku šikanóznych trestných konaní vo vzťahu k novinárom, upravujeme skutkovú podstatu trestného činu ohovárania, riešime otázku podnecovania, kde sa budú riešiť otázky vyzývania na zhromaždenia pred obytnými domami rôznych osôb vrátane novinárov, útoky na rôzne povolania, ako sú lekári, vrátane novinárov,“ doplnil.

Na výbor boli pozvaní aj generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, šéfka sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Anna Sámelová i štátny tajomník rezortu kultúry Radoslav Kutaš.

 K výhražným e-mailom a telefonátu voči moderátorke Marte Jančkárovej došlo podľa RTVS po minulotýždňovej relácii Sobotné dialógy, ktorej hostkou bola prezidentka Čaputová, a po relácii odvysielanej 25. februára, do ktorej sa dostavil namiesto pozvaného politika Smeru Mariána Kéryho Ľuboš Blaha, ktorý nebol pozvaný, čo RTVS odmietla a uplatnila štandardný postup tzv. prázdneho kresla.

RTVS poukázala, že politické strany nemôžu svojvoľne meniť hostí, ktorých verejnoprávne médium do relácií pozvalo. Miesto v diskusnej relácii podľa telerozhlasu nepatrí politickej strane, ale konkrétnemu hosťovi, ktorého redakcia do diskusie pozvala z obsahových dôvodov./agentury/

X X X

Murdoch priznal, že moderátori Fox News propagovali tvrdenia Trumpa o volebnom podvode

Mediálny magnát Ruppert Murdoch priznal, že moderátori jeho televíznej stanice Fox News propagovali falošné tvrdenie „o ukradnutých“ prezidentských voľbách v roku 2020.

Ako vyplýva zo súdnych dokumentov, 91-ročný miliardár uviedol, že niektorí moderátori Fox News „schvaľovali“ klamstvo šírené bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ide o výpoveď v súdnom procese, v ktorom výrobca elekronických hlasovacích systémov Dominion Voting Systems žaluje Fox News za ohováranie.

Murdoch poprel, že konzervatívna televízna sieť podporovala Trumpovo nepodložené tvrdenie, že prehral so súčasným prezidentom Joeom Bidenom pre rozsiahle volebné podvody.

 „Nie Fox, nie. Ale možno Lou Dobbs, možno Maria (Bartiromová), ako komentátori,“ vypovedal Murdoch v januári pod prísahou.

Priznal, že mal pochybnosti o Trumpových tvrdeniach. „Spätne by som bol radšej, keby sme to dôraznejšie odsúdili,“ dodal. Hovorca Fox News bezprostredne neodpovedal médiám na žiadosť o komentár.

 Firma Dominion Voting Systems zažalovala Fox News v marci 2021 a žiada odškodné 1,6 miliardy dolárov, pretože propagovala Trumpove falošné tvrdenia, že jej zariadenia boli použité na zmanipulovanie volieb.

Stanica Fox News popiera, že by sa dopustila ohovárania. Tvrdí, že o Trumpových obvineniach iba informovala, nepodporovala ich a odvoláva sa na právo slobody prejavu, ktoré zaručuje prvý dodatok ústavy.

 Spoločnosť Dominion Voting Systems už v tejto súvislosti zažalovala aj bývalých Trumpových poradcov Rudyho Giulianiho a Sidneyho Powella./agentury/

X X X

Dzurinda do Modrej koalície nevstúpi. Kollár je šokovaný a sklamaný, v rokovaniach s Hegerom však pokračuje

Spájanie naprieč stredopravým alebo tzv. demokratickým spektrom pokračuje aj dnes. Zástupca Modrej koalície Miroslav Kollár však ostal šokovaný. Mikuláš Dzurinda totiž vyhlásil, že strana Spolu nebola schopná usporiadať snem a preto sa vracajú k svojim aktivitám a nevstupujú do Modrej koalície. Kollár tomuto postoju nerozumie, no napriek tomu pokračuje v pôvodnom pláne a dnes rokuje s odvolaným premiérom Eduardom Hegerom.

 O Modrej koalícii, ktorá svoj vznik oznámila pred mesiacom, nepočuť, lebo strana Spolu nie je schopná alebo ochotná urobiť zlučovací snem, vyhlásil expremiér Dzurinda. Miroslava Kollára tento postoj šokoval, no napriek tomu pokračuje v pracovných diskusiách o možnom spájaní stredopravých politikov a strán. Dzurinda sa ešte predtým v mene Modrej koalície pokúša o dohodu s lídrom KDH Milanom Majerským.

Hegerova výzva poslancom: Robte si kampaň za svoje, nie za štátne

O Modrej koalícii nepočuť, Dzurinda do nej nevstúpi

O Modrej koalícii, ktorá svoj vznik oznámila pred mesiacom, nepočuť, lebo strana Spolu-OD nie je schopná alebo ochotná urobiť zlučovací snem. Spolu a prípravný výbor Modrí-Európska ľudová strana pod vedením Mikuláša Dzurindu sa k takému snemu zaviazali v spoločnom memorande. Dzurindovi Modrí sa preto vracajú k ich pôvodným aktivitám, majú ďalej záujem o konštruktívnu spoluprácu s ideovo a programovo blízkymi stranami. Ale nie sú účastníkom žiadnych diskusií o novom „pravicovom subjekte±. Vyplýva to z vyhlásenia Mikuláša Dzurindu za Prípravný výbor Modrí-Európska ľudová strana.

 Dzurinda pripomína, že prípravný výbor podpísal so šéfom Spolu Miroslavom Kollárom memorandum o spolupráci (23. 1.), ktoré malo viesť k založeniu spoločnej politickej platformy. Tá mala združovať subjekty najmä na báze Európskej ľudovej strany (EPP) a mala byť otvorená pre nových záujemcov o politiku. Prílohou memoranda sú aj Základné princípy a Kľúč nominácií do orgánov budúcej zjednotenej strany.

Dzurinda sa vracia do politiky. V akej pozícii?

„Na návrh nás, Modrých, dostala táto platforma názov Modrá koalícia,“ dopĺňa Dzurinda. Strana Spolu sa premenovala na Modrú koalíciu a verejnosti sa predstavila 27. januára. „Od tohto momentu naše verejné účinkovanie ustalo a médiá i časť verejnosti sa oprávnene pýtajú, prečo. Dôvod je prostý, strana Spolu-OD (pod novým názvom Modrá koalícia) nie je schopná alebo ochotná realizovať zlučovací snem tak, ako to memorandum o našej spolupráci definuje. Termín snemu, ktorý bol pôvodne zvolaný na 12. februára, strana Spolu-OD (Modrá koalícia) jednostranne zrušila a nový termín nám doteraz nie je známy,“ vysvetlil Dzurinda.

 Zdôraznil, že Modrí sa dnešným dňom vracajú k ich pôvodným aktivitám. „Chceme byť prítomní v slovenskom politickom diskurze, budeme prichádzať s riešeniami pálčivých problémov Slovenska. Máme aj ďalej záujem o konštruktívnu spoluprácu s ideovo a programovo blízkymi stranami. Nie sme však účastníkom žiadnych diskusií o novom ‚pravicovom subjekte‘, ani o týchto diskusiách nemáme informácie,“ zdôraznil expremiér. Dzurindovi Modrí sú presvedčení, že „Slovensko potrebuje novú víziu, novú energiu, ale aj novú politiku, ktorá prinesie menej chaosu a viac nádeje a perspektívy a ktorá bude zameraná oveľa viac na každodenné problémy ľudí, než na udržanie si individuálnych pozícií aktérov súčasnej politiky“.

Kollár je šokovaný a sklamaný

Kollár tomuto postoju nerozumie. Žiadne oficiálne oznámenie o jeho odchode z projektu Modrej koalície doteraz nedostali. „My ideme presne podľa memoranda a dohodnutého scenára spájania stredopravých politických síl. Premenovali sme stranu, komunikujeme o stanovách a príprave snemu v marci. A rokujeme s ďalšími možnými politickými partnermi,“ reagoval Kollár.

Naposledy s Dzurindom komunikovali v nedeľu. „Avizoval som mu, že nás tento týždeň čaká spoločné stretnutie s ďalšími áčkovými politikmi (na najvyššej úrovni) o spájaní, aby sme skoordinovali ďalší postup. Dnes večer nás čaká pracovné rokovanie s premiérom Hegerom o detailoch spolupráce, tento týždeň plánujeme predsedníctvo, na ktorom máme riešiť detaily zvolania snemu, keďže rokovania sa blížili do finále,“ uviedol s tým, že verí, že vo finále bude na palube spájania aj Mikuláš Dzurinda.

Len na jednej kandidátke máme šancu

Kollár hovorí o prepájaní „starých“ politikov s novými tvárami. „Čaká nás rokovanie s tímom premiéra Hegera a v najbližších týždňoch chystáme snem strany, na ktorom by sme mohli sfinalizovať podobu nášho zapojenia do spoločného projektu,“ uviedol Kollár na sociálnej sieti.

 „Som presvedčený, že len spoluprácou proeuópskych demokratov na jednej spoločnej kandidátke môžeme zabrániť prepadnutiu voličských hlasov a možnému zvratu v demokratickej a európskej budúcnosti Slovenska,“ uviedol.

Veľké spájanie zatiaľ bez veľkého výsledku

Rokovania o spájaní tzv. demokratických alebo stredopravých síl sa ťahajú už niekoľko mesiacov a väčší výsledok zatiaľ nevidíme. Jediná dohoda nastala medzi Miroslavom Kollárom a Mikulášom Dzurindom. Keďže bývalý premiér nestihol založiť vlastnú stranu, spojil sa s bývalým lídrom strany Spolu – občianska demokracia a túto stranu premenovali na Modrú koalíciu.

Majerský v Ide o pravdu: Dvojka od KDH pre Hegera je férová ponuka. Modrá koalícia je mačkopes

Na vyše hodinovej tlačovke odprezentoval ciele strany a tzv. „modré desatoro“ sám Dzurinda a to napriek tomu, že plánoval byť len poradcom niekde v úzadí. Ihneď sa objavili otázky o tom, či bude lídrom. Zatiaľ však nie je ani členom strany. Modrá koalícia bude mať snem už o pár dní, kde by mala tento problém vyriešiť.

Kým Kollár rokuje s Hegerom, Dzurinda rokuje s Majerským z KDH. Zatiaľ sa však ani tam nečrtá spájanie. Majerský požadoval od Dzurindu programové tézy, prostredníctvom ktorých by hľadali prienik. Zatiaľ to však na spájanie strán či vytvorenie koalície nevyzerá. KDH plánuje ísť do volieb samostatne a v prieskumoch si drží podporu okolo šiestich až siedmich percent. Modrá koalícia začala podľa prieskumu agentúry Focus na solídnych dvoch percentách.

S Majerským absolvoval niekoľko rokovaní aj Heger, no aktuálne sa ďalej neposúvajú. Líder KDH ponúkol odvolanému premiérovi dvojku na kandidátke, Heger to nekomentoval. Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča to nie je dobrá ponuka. Eduard Heger je na odchode z OĽaNO už niekoľko týždňov a do týždňa alebo dvoch by sa mal konečne rozhodnúť, akou cestou sa poberie, či založí vlastnú stranu, alebo sa spojí s niektorou z už existujúcich strán.

Rozpadnúť sa ešte pred vznikom, komentuje Matovič

Líder OĽaNO Igor Matovič na situáciu zareagoval na sociálnej sieti. „Rozpadnúť sa ešte pred vznikom, to bude tuším nejaký nový prvok kampane,“ napísal s tým, že to tušil.

„Keď som pozeral pred mesiacom tlačovku Modrej Koalície, kde to podľa mňa dával Dzurinda na pána… až tak, že prvýkrát Kollára spomenul niekde v 25tej minúte … vtedy som si povedal, že toto neverím, že Kollárovo megaego dokáže stráviť … a stalo sa. Nestrávilo,“ uviedol Matovič.

„O Dzurindovi si myslím svoje, môžeme ho považovať za gorilu či orangutána, ale zneužiť ho len na prisvojenie “brandu” a potom ho opinkať, to chce teda iný charakter,“ dodal šéf OĽaNO./agentury/

X X X

Syn sa učil strieľať, hral sa na popravu. Prečo stíhajú Slovenku, ktorej muž sa pridal k teroristom z ISIS

Keď Slovenku konfrontovali s videami, na ktorých syn naznačuje odrezávanie hlavy, povedala, že ide o hru detí.

Keď v polovici februára vládny špeciál priviezol z Iraku Slovenku R. D., vzbudilo to pomerne veľký rozruch. Ženu, ktorá žila od roku 2010 v zahraničí, totiž obvinili z podporovania teroristickej skupiny ISIS, vojnového bezprávia a ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

Spočiatku bolo o nej známe len to, že nasledovala aj s dvoma deťmi svojho manžela-zubného lekára. Odišiel od nich z Egypta do Sýrie, kde sa pridal k ISIS. Zvyšok rodiny za ním pricestoval na prelome rokov 2014 a 2015. Žili najmä v meste Rakka.

Čaká sa na Najvyšší súd

Podľa uznesenia sudcu, ktorý ju vzal 16. februára do väzby, žena sa rozhodla pre cestu s deťmi „konajúc tak napriek vedomosti, že vystavuje deti nebezpečenstvu v tom čase prebiehajúcej sýrskej občianskej vojny a svojvôli vlády teroristickej skupiny Islamský štát.“

Dôvodom väzby R. D. je obava z možného úteku alebo pokračovania v trestnej činnosti – teda úteková a preventívna väzba. Sudca v jej prípade neakceptoval návrh prokurátora na kolúznu väzbu. Prokurátor podal voči tomu sťažnosť. Čaká sa na definitívne rozhodnutie Najvyššieho súdu.

Rodičia obe deti (vtedy dvojročné dievčatko a osemročného syna) vychovávali v duchu ideológie radikálneho islamu, spočívajúcom v prísnom presadzovaní práva Šaría a osobitne u syna vytvárali podmienky pre tradičnú výchovu budúcich generácií bojovníkov ISIS. Okrem recitácií Koránu a indoktrinácie (tlaku k prijatiu doktríny) v ideovom systéme ISIS si mal chlapec osvojovať aj základné bojové zručnosti.

Hra na popravu ako výchova

„Pod dohľadom otca a miestnych bojovníkov ISIS sa na presne nezistenom mieste učí narábať so zbraňou, trénuje streľbu a strieľa z dlhej automatickej pušky, pri tom má na hlave odetú šatku s insígniami a heslami ISIS, ako aj výchova formou hry (hra na popravu), kedy syn obvinenej má manerizmus a gestikuláciu známu z verejných popráv ISIS,“ píše sa v obvinení.

O týchto veciach majú podľa prokuratúry svedčiť videá pochádzajúce zo získaných elektronických dát, ktoré boli majetkom manžela obvinenej resp. jeho rodiny.

Rodina pre hrozbu bombových útokoch viackrát menila v Sýrii miesta, kde žili, až prišla do mesta Baghúz blízko sýrsko-irackých hraníc. Podľa výpovede ženy, chceli sa pomocou zaplateného pašeráka dostať na územie Turecka. Ona s deťmi mala v pláne ísť na Slovensko a manžel do Egypta. Pri snahe prejsť hranicu ich na jar 2019 zadržali príslušníci kurdských jednotiek. Manžel skončil vo väzení, manželka s dcérou v tábore a syn v rehabilitačnom centre. Žili tam tri a pol roka.

Repatriácia na Slovensko aj s deťmi

Potom využila možnosť o repatriáciu na Slovensko aj s deťmi, pričom jej obhajca má dojem, že pri tejto ponuke bola zo strany trestnoprávnych orgánov a štátu účelovo zneužitá, či podvedená. Nikto ju totiž nepoučil, že u nás môže byť stíhaná.

Žena na výsluchu tvrdila, že nepatrila k ISIS. „Vyhlásila, že nevykonávala žiadnu činnosť, ktorá by mohla byť hodnotená ako činnosť v prospech Islamského štátu.“

„Tá jej činnosť mala spočívať v tom, že vôbec zobrala tie deti na územie, kde fungovala ISIS a možno tam nebola úplná školská dochádzka jedného dieťaťa,“ tvrdil advokát obvinenej Slovensky Rastislav Urbáni TV Markíza.

Za manželom sa vydala po dlhšom zvažovaní a presviedčaní z jeho strany. Zdôvodnila to právom Šaría, podľa ktorého má povinnosť nasledovať svojho manžela. Pred sudcom to neobstálo a ani to, že bola zo strany manžela k tomu donútená. „Islamské náboženstvo totiž nie je vo vzťahu k postaveniu ženy také rigidné, ako sa to vo všeobecnosti chápe,“ píše sa v uznesení.

Šéf polície Hamran nebol z repatriácie nadšený

„Je tam podozrenie, že bola aktívna v aktivitách, ako je terorizmus. Akurát sme vzniesli obvinenie, nie je tomu až tak dávno. Takže vyšetrovanie intenzívne beží, je tam dozor Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedol policajný prezident Štefan Hamran v polovici februára v relácii Analýzy Na hrane.

„Musím povedať, že tej repatriácii predchádzalo niekoľko koordinačných rokovaní aj s ministerstvom zahraničných vecí. Poviem, že my sme neboli nadšení, že taká osoba sa na územie Slovenskej republiky privezie aj s rodinou, ale asistovali sme aj z bezpečnostných dôvodov,“ doplnil

Podľa Hamrana trvalo trvalo na repatriácii ministerstvo zahraničných vecí. Slovenku s deťmi tak najprv previezli zo Sýrie na sýrsko-irackú hranicu, kde ju prevzali a repatriovali na územie SR.

„Hra detí“

Podľa sudcu mala obvinená „plné právo na to, aby ak skutočne nesúhlasila s jeho odchodom do Sýrie a nesúhlasila s tým, aby ho aj s deťmi nasledovala, aby tento spor riešila, napr. formou rozhodcov, ktorých úlohou by bolo, aby posúdili, kto z manželov má pravdu a kto nie. To však neurobila, ale aj s deťmi opustila krajinu, kde žili v mieri a relatívnom dostatku“.

Keď ju konfrontovali s videami, na ktorých syn naznačuje odrezávanie hlavy, povedala, že ide o hru detí. Dodala, že na verejných popravách sa nezúčastnil nikto z rodiny, ale počula o nich.

Počas letu na Slovensko mala žena inštruovať syna, akým spôsobom má vypovedať. Sudca to nepovažoval za dôvod na kolúznu väzbu, ktorá má zabrániť napríklad aj možnosti ovplyvňovať svedkov.

Kolúzne konanie

„Je síce pravdou, že obvinená sa dopustila kolúzneho konania, keď inštruovala deti, ako majú odpovedať, ako žili, že sa ich na to budú pýtať, súčasne je zrejmé, že nepredpokladala, tak ako je to vyššie uvedené, že by mohla byť trestne stíhaná (deťom hovorila, že budú žiť skromne v starom dome s jej rodičmi a je to lepšie, ako žiť v stane) a z tohto hľadiska nie je možné mať za to, že konala v úmysle mariť objasňovanie skutočností závažných pre trestné konanie.“

Zobral ju však do útekovej a preventívnej väzby s odôvodnením, že by mohla odísť za príbuznou do Nemecka, ktorá bola pripravená pomôcť jej. Okrem toho si pôvodne myslela, že pôjde bývať k mame na Slovensku, ale napokon je obvinená. „Vzniknutá situácia, existencia trestného stíhania za trestné činy, za ktoré jej hrozí vysoký trest tak môže u nej vyvolať záujem na opätovné opustenie SR.“, aktuality.sk

X X X

NAKA obvinila po akcii Stonehenge šesť osôb. Škoda dosiahla vyše 400-tisíc eur

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila v rámci utorkovej akcie Stonehenge, ktorá má súvisieť s verejným obstarávaním v Slovenskom vodohospodárskom podniku (SVP), šesť osôb. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

 „V rámci policajnej akcie Stonehenge v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil dve právnické a štyri fyzické osoby,“ uviedli policajti. Priblížili, že konkrétne ide o dvoch konateľov obchodných spoločností, riaditeľa obchodnej spoločnosti a zamestnankyňu ministerstva financií. Tá v čase spáchania skutku pracovala u verejného obstarávateľa.

Vyšetrovanie sa podľa polície týka verejného obstarávania v SVP, konkrétne šlo o modernizáciu a ekologizáciu výrobných zariadení v kameňolome Devín. „Podmienky mali byť účelovo prispôsobené na mieru konkrétnemu uchádzačovi, aby ostatní, skutoční záujemcovia nedokázali splniť nastavené technické parametre,“ vysvetlila polícia. Doplnila, že víťazný uchádzač tým mal získať neoprávnený prospech vyše 400 000 eur. Konaním obvinených mala vzniknúť aj ďalšia škoda.

„Aktuálne prebiehajú procesné úkony, viac informácií nie je možné poskytnúť,“ povedali policajti.

Vyšetrovanie sa uskutočňuje na podnet dočasne povereného ministra životného prostredia Jána Budaja. Ten podľa vlastných slov upozornil na korupčné praktiky v SVP počas predchádzajúceho vedenia. „Orgány činné v trestnom konaní majú v súčasnosti rozviazané ruky a robia si svoju prácu. Máme jedinečnú šancu urobiť poriadok, zastaviť korupciu, ktorá neobišla ani Slovenský vodohospodársky podnik zabezpečujúci starostlivosť o vodné toky a na nich vybudovaný majetok,“ podotkol Budaj./agentury/

X X X

Putinov hovorca: Štáty NATO ‚fakticky‘ bojujú proti Rusku

 Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina v novinovom rozhovore obvinil štáty Severoatlantickej aliancie, že pokračujúcimi dodávkami zbraní Ukrajine a poskytovaním spravodajských informácií Kyjevu „fakticky bojujú proti Rusku“.

 Dmitrij Peskov sa tiež posťažoval na nemeckého kancelára Olafa Scholza a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že napriek prísľubom už nehovoria so šéfom ruského štátu, a vôbec na to, že Západ „ostentatívne nepočúva“ Rusko.

Putin, ktorý pred rokom vydal rozkaz na vpád ruských vojsk do susednej krajiny, pôvodne ohlásil „špeciálnu vojenskú operáciu“ s cieľom „demilitarizovať“ a „denacifikovať“ susednú krajinu. Tvárou v tvár ruským neúspechom na bojisku v preťahujúcej sa vojne ruský prezident tvrdí, že Rusko vlastne čelí celému kolektívnemu Západu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ešte vlani na túto tému pobavil vtipom, že Rusko „bojuje“ s NATO, desaťtisíce ruských vojakov už padli, ale NATO sa do boja ešte nedostavilo.

„NATO v podstate vystupuje ako jeden blok už nie ako naši predpokladaní protivníci, ale ako nepriatelia. Ich rozviedky 24 hodín každý deň pracujú proti nám, ich zbrane, ako nedávno zdôraznil Putin, bezplatne dodávajú Ukrajine a strieľajú po našich vojakoch,“ povedal Dmitrij Peskov v rozhovore, ktorý zverejnil ruský denník Izvestija.

V nových zásielkach sa technická úroveň zbraní dodávaných Ukrajine ustavične zvyšuje. „Tieto krajiny – Francúzsko, Anglicko a USA – sú v jednej organizácii, ktorá fakticky bojuje proti nám, nachádza sa v stave priameho ozbrojeného stretu, so zreteľom na ich zbrane na Ukrajine,“ tvrdil Peskov.

„Tu nemožno nič zakrývať, nič uhládzať, je nutné nazývať veci pravými menami. Jednoducho to musia pochopiť, hoci zakaždým ako mantru opakujú, že nechcú byť účastníkmi konfliktu,“ dodal.

„Počuli sme veľa vyhlásení Scholza a Macrona, ktorí hovorili, že chcú ďalej rokovať s Putinom, aby hľadali nejaké cesty a východiská zo situácie. Ale v poslednom čase žiadne iniciatívy neboli,“ povedal hovorca.

Tvrdil tiež, že rastúca angažovanosť Francúzska v konflikte znižuje Macronov potenciál ako prostredníka pri urovnaní konfliktu. „Počuli sme päť či šesťkrát Macronove vyhlásenia o pripravenosti zavolať Putinovi a rokovať, ale všetci by mali vedieť, že neboli žiadne (také) žiadosti či sondovanie možného termínu,“ povedal.

Peskov tiež nabádal „kolektívny Západ vedený USA“, aby zmenil prístup k chápaniu ruských obáv o vlastnú bezpečnosť v duchu tézy o nedeliteľnej bezpečnosti a tiež bod čínskeho plánu na urovnanie ukrajinského konfliktu, že bezpečnosť jednej krajiny nemožno zabezpečiť na úkor bezpečnosti iného štátu, čo podľa hovorcu zodpovedá ruskému postoju. „Čína je obrovská, mocná krajina, ktorej záujmy si žiadny hráč na medzinárodnej scéne nemôže dovoliť ignorovať,“ vysvetľoval hovorca.

Pripustil však, že za súčasnej situácie, predovšetkým v Kyjeve, nemožno dúfať, že by sa mohlo pristúpiť k posudzovaniu nuancií mierových plánov.

Vo vyhláseniach západných krajín po Putinovom vyhlásení, že pozastavuje účasť Ruska na dohode obmedzujúcej počty strategických jadrových zbraní a ich nosičov, bolo podľa Putinovho hovorcu počuť len „pomerne nekompromisné odsúdenie Ruska a absencia akejkoľvek ochoty prihliadať na obavy Ruska“.

Západné krajiny „tvrdošíjne nechcú počuť Putinove slová“ – a tu sa podľa Peskova ukazuje správnosť prezidentovho názoru, ktorý povedal, že „ostentatívne nás nechcú počuť, ale tak to už viac nebude“./agentury/

X X X

Blaha nemá embargo v RTVS, upozornil Jarjabek. Čekovský odsúdil Fica za výroky o novinároch

Nepozvaný Ľuboš Blaha rozpútal búrku v RTVS, ktorá zasiahla aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Čelom sa jej postavili šéfredaktori, politici a dokonca aj polícia. Budeme regulovať sociálne siete alebo je riešenie niekde inde? Hosťami relácie Téma dňa boli Kristián Čekovský a Dušan Jarjabek (Smer-SD).

Výbor pre médiá

„Som rád, že diskusia napriek hádkam priniesla výsledky,“ uviedol o utorkovom výbore pre médiá a kultúru Kristián Čekovský, nezaradený poslanec NR SR. Odsúdil aktivitu strany Smer voči novinárke RTVS Marte Jančkárovej. Kvalitu diskusie na výbore označil za nízku. „Poslanci Smeru zamorili priestor klamstvami a v momente, kedy im ich začali vyvracať, odišli,“ pokračoval. „Z tohto výboru zdupkali,“ dodal Čekovský o poslancoch Smeru.

Dušan Jarjabek, poslanec za stranu Smer, je veľmi rád, že dal do parlamentu návrh na odvolanie poslanca Čekovského. „Pán Čekovský stále dokazuje, že nie je spôsobilý viesť takéto výbory, neviem, či je spôsobilý byť poslancom,“ pustil sa do kolegu Jarjabek. Utorkový výbor označil za zbytočný, keďže podľa neho nič nevyriešil. Jarjabek tvrdí, že tiež chcel navrhnúť mimoriadny výbor, avšak, až „po kauze v Slovenskom rozhlase“.

„Určite to nebol stratený čas, výbor mal zmysel,“ myslí si Čekovský. Poslanec uviedol, že výbor vyhlásil pre závažné útoky na Jančkárovú. Podľa Čekovského mal výbor zmysel, keďže začal diskusiu medzi prítomnými. Tvrdí, že Hamran garantoval novinárom, že sa môžu obrátiť na políciu, ak sa ocitnú pod verbálnymi útokmi. „Polícia chce byť partnerom novinárov,“ vyhlásil. Avizoval, že na výbore predstavil minister spravodlivosti novelu zákona, ktorá má pomôcť slobodnejšej a bezpečnejšej práci novinárov a iných rizikových povolaní.

Blaha a sociálne siete

„Čo má poslanec Blaha maláriu?“ spytoval sa Jarjabek. Myslí si, že Blaha mal byť v relácii ta3 Téma dňa namiesto neho, keďže by vedel vysvetliť svoju situáciu. Jarjabek uviedol, že RTVS neoslovila Kéryho, ale stranu Smer, ktorá na poslednú chvíľu pre poslancovu chorobu poslala podpredsedu strany Blahu. „Jeho na vrátnici otočil vrátnik, ani len Jančkárová alebo dramaturg,“ sťažoval sa./agentury/

X X X

Covid pozitívnych pribúda. Nebude to vlna, ale vlnka, tvrdí odborníčka: Vzniknúť môžu lokálne ohniská nákazy

V posledných dňoch na Slovensku mierne stúpol počet pozitívne testovaných na koronavírus. Najviac prípadov evidujú od začiatku roka v Bratislavskom kraji, najmenej v Žilinskom. V Univerzitnej nemocnici Bratislava v dôsledku nárastu nakazených covidom zrušili od 18. februára až do odvolania návštevy pacientov.

Infektológ Peter Sabaka ani hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre pediatriu a lekárka z praxe Elena Prokopová výrazné zhoršenie epidemickej situácie neočakávajú.

 Prípad pribúda, no výrazné zhoršenie sa neočakáva

Za uplynulý týždeň potvrdilo PCR testovanie 627 prípadov koronavírusu, čo bolo o vyše 13 percent viac ako v predchádzajúcom týždni. Antigénové testovanie za minulý týždeň odhalilo 725 pozitívnych osôb, teda o 1,5 percenta viac ako v tom predošlom.

Ako prebieha nákup liekov a očkovacích látok proti covidu?

„Epidemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná, aj keď v posledných dňoch badať veľmi mierny nárast pozitívne testovaných,“ potvrdila pre denník Pravda hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.

Očakávajú sa lokálne ohniská nákazy

Nárast počtu pozitívnych potvrdzuje aj sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách, a to hlavne v Bratislavskom, Trnavskom a Košickom kraji. Ministerstvo očakáva, že lokálne či regionálne sa preto môžu vyskytnúť ohniská nákazy. Za február bola najvyššia chorobnosť podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zaznamenaná vo vekovej skupine 65 rokov a viac.

 Infektológ Sabaka, ktorý pôsobí na Klinike infektológie a geografickej medicíny v nemocnici na bratislavských Kramároch uviedol, že aj na ich oddelení väčšinu pacientov tvoria seniori starší než 65 rokov. Majú pridružené ochorenia a v minulosti neboli zaočkovaní, resp. neprekonali ochorenie. Hoci eviduje zvýšený počet pacientov, reprofilizácia lôžok ani ďalšie opatrenia nebudú podľa jeho slov potrebné.

Sabaka očakáva, že počet pozitívnych bude ešte niekoľko dní stúpať, potom má prísť pokles. Opätovný nárast podľa neho príde až s príchodom nového subvariantu, ktorý zase dokáže lepšie infikovať ľudí, ktorí už ochorenie prekonali.

 „Takto budeme mať jednu alebo dve vlny do roka vyvolané ochorením COVID-19, možno aj viac,“ uviedol Sabaka s tým, že už budú miernejšie ako tie predošlé. V nemocniciach sú teraz hlavne starší pacienti, ktorí boli dlhodobo izolovaní a nedali sa proti koronavírusu očkovať.

Hlavná pediatrička Elena Prokopová očakáva, že oproti predošlým vlnám ochorenia pôjde teraz skôr o vlnku. Zákaz návštev v niektorých nemocniciach vníma Prokopová ako prevenciu nielen pred covidom, ale respiračnými ochoreniami celkovo.

V súčasnosti ide podľa nej o vlnu akútnych respiračných infekcií, na ktorej sa podieľa aj vzostup covidových ochorení. Súčasný variant je podľa Prokopovej príznakovejší ako boli predchádzajúce varianty koronavírusu, no nie taký nebezpečný.

Vírusová nálož v odpadových vodách stúpla

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v šiestom kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Trnavskom a Košickom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil ÚVZ. Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 58 vzoriek, všetky boli pozitívne. „V 32 vzorkách (55,17 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 26 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,“ ozrejmil úrad.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa týždenne monitoruje od mája 2021. Od začiatku vlaňajška sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa dosiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd. ÚVZ priblížil, že do šiesteho kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 3 374 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. „Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 3 335 (98,84 percenta) vzoriek,“ dodal./agentury/

X X X

Litovský prezident požaduje ďalšie sankcie EÚ voči Rusku

Uviedol, že obzvlášť by sa mali prijať represívne opatrenia voči ruskej štátnej spoločnosti Rosatom.

Litovský prezident Gitanas Nauséda žiada ďalekosiahlejšie opatrenia nad rámec najnovšieho sankčného balíka EÚ voči Rusku za inváziu na Ukrajine. TASR o tom informuje v utorok na základe správy DPA.

„Budeme pokračovať v nátlaku, bude 11. aj 12. balík. My nebude sedieť,“ povedal Nauséda v litovskom meste Palanga na pobreží Baltského mora. Uviedol, že obzvlášť by sa mali prijať represívne opatrenia voči ruskej štátnej spoločnosti Rosatom a ruskému jadrovému priemyslu.

„Vždy sme zdôrazňovali, že to, čo Rusko robí v jadrovej oblasti – spôsobuje destabilizáciu a predstavuje veľmi konkrétnu hrozbu pre jadrové zariadenia na Ukrajine – nemôže zostať bez následkov,“ povedal Nauséda, ktorého citovala agentúra BNS.

Sankcie vznikajú vďaka kompromisom

Predchádzajúce snahy neboli úspešné „pre veľmi špecifické záujmy veľmi špecifických štátov“, povedal litovský prezident bez toho, aby uviedol ďalšie podrobnosti. Dodal, že v prípade všetkých sankčných balíkov šlo o kompromisy, inak by neboli prijaté.

Štáty EÚ ako Maďarsko sú proti sankciám voči ruskému jadrovému priemyslu. Rosatom v súčasnosti stavia dva nové reaktorové bloky pre maďarskú jadrovú elektráreň Paks, píše DPA.

Krajiny EÚ sa v piatok dohodli na uvalení nových sankcií na Rusko. V poradí už desiaty balík sankcií voči Moskve obsahujúci aj obmedzenia v oblasti obchodu, propagandy a bankovníctva zaviedli pri príležitosti prvého výročia ruskej invázie na Ukrajinu, aktuality.sk

X X X

Dánsko ruší štátny sviatok, ušetrí tak milióny, ktoré použije na obranu

Jeho zrušenie vláda vyčíslila na tri miliardy dánskych korún (427 miliónov dolárov). Dánsky parlament v utorok prijal kontroverzný návrh zákona o zrušení štátneho sviatku, aby mohol dať viac peňazí na obranu, čo je po ruskej invázii na Ukrajinu prioritou. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Po týždňoch protestov proti vládnemu plánu hlasovalo 68 poslancov, 95 poslancov ho podporilo.

Začiatkom februára sa pred parlamentom v Kodani zhromaždilo približne 50.000 protestujúcich, čo je v krajine, ktorá sa zvyčajne snaží o konsenzus, zriedkavý jav.

Ľavo-pravá vládna koalícia je pri moci od vlaňajšieho decembra pod vedením sociálnodemokratickej premiérky Mette Frederiksenovej. V januári oznámila, že náboženský sviatok známy ako Veľký deň modlitieb, ktorý sa v Dánsku slávi od 17. storočia, už nebude aj štátnym sviatkom.

Rozhodnutie ovplyvnila ruská invázia na Ukrajine

Jeho zrušenie vláda vyčíslila na tri miliardy dánskych korún (427 miliónov dolárov), ako hodnotu 7,4 hodiny práce na jedného pracovníka v národnom hospodárstve.

Získané peniaze chce vláda použiť na zvýšenie rozpočtu na obranu na úroveň dvoch percent HDP, ktorú si stanovila splniť do roku 2030, a nie do roku 2033, ako sa pôvodne plánovalo. Pre rýchlejšie splnenie tohto záväzku sa dánska vláda rozhodla pre ruskú inváziu na Ukrajine.

„Nemyslím si, že je problém pracovať jeden deň navyše. Čakajú nás obrovské výdavky na obranu a bezpečnosť, zdravotníctvo, psychiatriu a ekologickú transformáciu,“ povedala v januári Frederiksenová pri predstavovaní vládneho programu, aktuality.sk

X X X

Trhy očakávajú zotavenie výroby v Číne. Ceny ropy vzrástli

Cena Brentu sa priblížila k 84 USD/barel.

Ceny ropy vzrástli v utorok približne o 2 %, pričom cena Brentu sa priblížila k hranici 84 USD za barel (159 litrov). Trhy čakajú na najnovšie informácie o aktivite v čínskom výrobnom sektore, pričom počítajú so zotavením za mesiac február, čo by signalizovalo, že dopyt po rope bude rásť. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s aprílovým kontraktom, ktorý v utorok exspiruje, dosiahla do 20.27 h SEČ 83,97 USD (79,08 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 1,52 USD (1,84 %).

Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 77,24 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 1,56 USD alebo 2,06 %, aktuality.sk

X X X

Je to definitívne. Nové dôchodky sa budú počítať po novom, rozmrazia sa aj minimálne penzie

Minimálne dôchodky sa od júla tohto roka rozmrazia. Suma minimálnej penzie sa bude určovať staronovým spôsobom. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, minimálny dôchodok bude opäť dosahovať 136 % zo sumy životného minima. Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body.

 Richard Raši a Peter Pellegrini počas hlasovania o otvorení 85. schôdze Národnej rady SR o skrátení volebného obdobia.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od nezaradených poslancov NR SR zoskupených okolo Petra Pellegriniho, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Novelou zákona sa tiež predlžuje obdobie, za ktoré sa pri výpočte valorizácie penzií zohľadňuje tzv. medziročná dôchodcovská inflácia, zo šiestich na deväť mesiacov predošlého roka. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však upozornila na to, že tento krok spôsobí pomalší rast dôchodkov v rokoch 2024 až 2026. Dôvodom je, že v čase klesajúcej inflácie je priemerná inflácia za prvých deväť mesiacov roka nižšia ako za prvých šesť mesiacov roka. Dôchodca s mediánovým starobným dôchodkom vo výške 518 eur mesačne by tak mal v budúcom roku príjmy nižšie približne o 5 eur v porovnaní so situáciou bez legislatívnej zmeny. Tento pokles by do roku 2026 stúpol na 8 eur mesačne.

 Strana Hlas-SD na túto kritiku reagovala tým, že k novému mechanizmu zvyšovania dôchodkov pripravuje pozmeňujúci návrh. „Do zákona vložíme prechodné ustanovenie, na základe ktorého sa k 1. januáru 2024 dôchodky zvýšia podľa výhodnejšej alternatívy. Teda buď sa použije šesťmesačné, alebo deväťmesačné obdobie dôchodcovskej inflácie,” uviedol podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš.

Prezidentkou podpísaná novela zákona zavádza aj zvyšovanie dôchodkov počas roka v prípade, ak dôchodcovská inflácia stúpne o viac ako 5 percent. Tento postup sa však nepoužije v poslednom štvrťroku. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však tvrdí, že v najbližších troch rokoch by sa na Slovensku mimoriadna valorizácia dôchodkov nemala aktivovať. Vychádza pritom z aktuálnych makroekonomických prognóz, podľa ktorých by sa rast cien na Slovensku mal postupne spomaľovať. Kumulatívny rast inflácie od poslednej valorizácie, teda od 1. januára, by totiž nemal do konca júna v žiadnom z rokov 2024 až 2026 presiahnuť hranicu 5 %, čo je hranica pre mimoriadnu valorizáciu dôchodkov./agentury/

X X X

Je to definitívne. Nové dôchodky sa budú počítať po novom, rozmrazia sa aj minimálne penzie

Minimálne dôchodky sa od júla tohto roka rozmrazia. Suma minimálnej penzie sa bude určovať staronovým spôsobom. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, minimálny dôchodok bude opäť dosahovať 136 % zo sumy životného minima. Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body.

 Richard Raši a Peter Pellegrini počas hlasovania o otvorení 85. schôdze Národnej rady SR o skrátení volebného obdobia.

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od nezaradených poslancov NR SR zoskupených okolo Petra Pellegriniho, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Novelou zákona sa tiež predlžuje obdobie, za ktoré sa pri výpočte valorizácie penzií zohľadňuje tzv. medziročná dôchodcovská inflácia, zo šiestich na deväť mesiacov predošlého roka. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však upozornila na to, že tento krok spôsobí pomalší rast dôchodkov v rokoch 2024 až 2026. Dôvodom je, že v čase klesajúcej inflácie je priemerná inflácia za prvých deväť mesiacov roka nižšia ako za prvých šesť mesiacov roka. Dôchodca s mediánovým starobným dôchodkom vo výške 518 eur mesačne by tak mal v budúcom roku príjmy nižšie približne o 5 eur v porovnaní so situáciou bez legislatívnej zmeny. Tento pokles by do roku 2026 stúpol na 8 eur mesačne.

 Strana Hlas-SD na túto kritiku reagovala tým, že k novému mechanizmu zvyšovania dôchodkov pripravuje pozmeňujúci návrh. „Do zákona vložíme prechodné ustanovenie, na základe ktorého sa k 1. januáru 2024 dôchodky zvýšia podľa výhodnejšej alternatívy. Teda buď sa použije šesťmesačné, alebo deväťmesačné obdobie dôchodcovskej inflácie,” uviedol podpredseda strany Hlas-SD Erik Tomáš.

 Prezidentkou podpísaná novela zákona zavádza aj zvyšovanie dôchodkov počas roka v prípade, ak dôchodcovská inflácia stúpne o viac ako 5 percent. Tento postup sa však nepoužije v poslednom štvrťroku. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však tvrdí, že v najbližších troch rokoch by sa na Slovensku mimoriadna valorizácia dôchodkov nemala aktivovať. Vychádza pritom z aktuálnych makroekonomických prognóz, podľa ktorých by sa rast cien na Slovensku mal postupne spomaľovať. Kumulatívny rast inflácie od poslednej valorizácie, teda od 1. januára, by totiž nemal do konca júna v žiadnom z rokov 2024 až 2026 presiahnuť hranicu 5 %, čo je hranica pre mimoriadnu valorizáciu dôchodkov./agentury/

X X X

Slovensko pošle do Sýrie 6,5 tony humanitárnej pomoci

Pomoc pre vojnový stav v Sýrii prevezú najprv na letisko v Bejrúte. Slovensko pošle do Sýrie humanitárnu pomoc vo forme potravín, hygienických potrieb či materiálu civilnej ochrany v celkovom objeme 6,5 tony. Lietadlo dopraví pomoc v stredu (1. 3.). TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová.

„Letecký útvar ministerstva vnútra do Sýrie prepraví aj deky, spacie vaky či vankúše, súčasťou bude tiež zdravotnícky materiál ako rukavice, obleky, návleky, obväzy, lekárničky či náplaste,“ povedal dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Na základe súčinnosti ministerstva vnútra a rezortu diplomacie bude v stredu na letisko v Bejrúte lietadlom prepravená humanitárna pomoc pre osoby v Sýrii, ktoré pri silnom zemetrasení v prvej polovici februára prišli o svoje domovy.

V Sýrii pretrváva vojnový stav. Z bezpečnostných a logistických dôvodov preto bude náklad po pozemnej trase transportovaný prostredníctvom Úradu humanitárnej pomoci Európskej komisie na miesta určenia po koordinácii so Sýrskym arabským polmesiacom, priblížila Eliášová, aktuality.sk

X X X

Veľký úspech! Slovenka sa stala majsterkou sveta v novom olympijskom športe

Slovenská reprezentantka v skialpinizme Marianna Jagerčíková dosiahla v utorok mimoriadny úspech.

 Na majstrovstvách sveta v španielskom pyrenejskom stredisku Boí Taüll totiž získala zlato v šprinte, ktorý potvrdila svoju príslušnosť k užšej svetovej špičke. Skúsená športovkyňa získala cenný kov v tejto disciplíne už na tretích MS bez prerušenia, vo Švajčiarsku 2019 aj Andorre 2021 brala striebro.

Tridsaťsedemročná rodáčka z Brezna vo finále MS zdolala obhajkyňu najcennejšieho kovu Švajčiarku Marianne Fattonovou, bronz si vybojovala Francúzka Emily Harropová.

 Medzi mužmi si najcennejší kov vybojoval domáci Oriol Cardona Coll, striebro získal Francúz Thibault Anselmet a bronz putuje tiež do Francúzska zásluhou Robina Galinda.

Marianna Jagerčíková je v šprinte tiež majsterkou Európy, v pretekoch Svetového pohára sa už 9-krát dostala na pódium (3–4–2).

„Bol to posledný titul, ktorý mi chýbal. Dvakrát som sa stala vicemajsterkou sveta a toto bol môj cieľ. Možno to bola moja posledná šanca, keďže mám 37. Preteky boli náročné, ale rada súťažím vo vysokej nadmorskej výške. Držali sme sa spolu s Emily (Harropovou, pozn.), ale sústredila som sa na seba a snažila sa vydať zo seba maximum až do cieľa,“ uviedla Jagerčíková pre stránku Medzinárodnej skialpinistickej federácie.

 Šprintom sa v utorok začali MS v Španielsku, v stredu pokračuje šampionát vertikálnymi pretekmi. Vo štvrtok príde na rad súťaž tímov, v sobotu sa uskutočnia individuálne preteky a v nedeľu šampionát vyvrcholí mixštafetami.

Skialpinizmus na najbližších ZOH v Taliansku 2026 bude mať premiéru pod piatimi kruhmi./agentury/

X X X

Z oblasti ruského vojenského letiska na pobreží Azovského mora hlásia výbuchy

 V ruskom meste Jejsk žije vyše vyše 80-tisíc obyvateľov a miestne letisko využíva ruská armáda.

V oblasti vojenského letiska v ruskom meste Jejsk na pobreží Azovského mora bolo v utorok večer počuť viacero výbuchov. Lokálne médium Novosti Jejsk zverejnilo dnes večer zábery dokumentujúce plamene a stúpajúci dym z oblasti.

Prokremeľské kanály píšu o útoku dronov. Predstavitelia miestnych úradov tvrdia, že v oblasti sa uskutočňuje taktické vojenské cvičenie.

Informácie o prípadných obetiach zatiaľ nie sú známe.

Na jeseň tam havarovalo vojenské lietadlo

Francúzsky Le Monde pripomína, že v októbri 2022 v Jejsku ruské lietadlo Su-34 vrazilo do obytnej budovy v meste, následkom čoho prišlo o život 15 ľudí.

 Poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko tvrdí, že práve z letiska v Jejsku vzlietavali lietadlá, ktoré bombardovali východ a juh Ukrajiny.

Ruské vojenské letisko je vzdialené zhruba 200 km od frontovej línie na Ukrajine. BBC spomína masívne útoky dronov na viaceré ruské regióny a píše aj o prvom pozorovaní cudzieho útočného dronu v Moskovskej oblasti Ruskej federácie.

Bezpilotné lietadlá už v decembri zasiahli viaceré letiská v Saratovskej a Riazanskej oblasti, Ukrajina sa však k týmto útokom neprihlásila, odkázala len, že Rusov trestá karma, aktuality.sk

X X X

Slovenský film Invalid sa stal hitom. Naším humorom sme trafili presne to, čo chceli ľudia teraz vidieť, hovorí režisér

 Slovenských divákov zabáva príbeh vozičkára, ktorý sa snaží dovolať spravodlivosti. Tvorcovia filmu hovoria o výbornom výsledku, keďže situácia v kinách bola posledný polrok zlá.

Výborne hodnotená a hojne navštevovaná komédia je v rámci slovenskej kinematografie zriedkavým javom. Filmu Invalid režiséra Jonáša Karáska sa podarilo stať diváckym fenoménom, ktorý na portáli ČSFD obsadil prvé miesto v rebríčku najlepších slovenských komédií s neobvykle vysokým skóre viac ako 85 %.

Filmu sa v rámci žánru hodnotením približuje len poetická komédia Záhrada z roku 1995 od režiséra Martina Šulíka (takmer 80 %), tá bola ale vytvorená aj v českej a francúzskej koprodukcii.

Invalid sa odohráva v 90. rokoch, v dobe šuštiakových súprav, pestrofarebných sák, magnetofónov a videopožičovní, ale aj podvodníkov, násilia a korupcie. Zobrazuje cholerického údržbára Laca Hunda žijúceho v anonymnom malomeste, ktorý sa opäť pohádal so svojou ženou a synom.

V snahe zachrániť svoje rodinné vzťahy sa však dostáva do problémov, keď natrafí na miestnych mafiánov. Zobúdza sa v nemocnici, kde nad ním sedí jeho strážny anjel, Róm Gabo. Laco, pripútaný na invalidný vozík, sa snaží dovolať spravodlivosti, ale márne, preto sa rozhodne vziať veci do vlastných rúk a vykonať „kolosálnu“ pomstu.

 Invalid od svojej premiéry 9. februára pritiahol do slovenských kín doposiaľ už viac ako 87-tisíc divákov, čo prinieslo tržby vo výške viac ako 652 000 eur. Za celý druhý týždeň dokonca predbehol o niekoľko tisíc aj Ant-Mana od Marvelu a tretí víkend (od 23. 2.) sa dostal opäť na vrchol rebríčka najnavštevovanejších filmov v našich kinách. Faktorov, vďaka ktorým sa mu to podarilo, je niekoľko.

Istú časť fanúšikov nepochybne nalákal do kinosál pestrý herecký ansábel, pričom aj na svojom plagáte láka Invalid na známe hiphopové mená ako Rytmus, Majk Spirit a Vec alebo na Youtubera Goga. Ide však skôr o marketingový ťah, ich postavy sa na plátne objavia len na chvíľku (azda s výnimkou Rytmusa, ktorý má o čosi väčšiu rolu), no ich fanúšikovia sklamaní nebudú, pretože film na nich rozhodne nestojí.

Hlavnú zábavu totiž obstaráva najmä hlavná herecká dvojica v zložení Gregor Hološka a Zdeněk Godla (vyzdvihnúť však treba aj Iva Gogála, Oľgu Belešovú či Helenu Krajčiovú) a absurdné situácie popretkávané špecifickým či sem-tam nekorektným humorom, ktorý nie je trápny či prvoplánový, čo býva často problém slovenských komédií.

A aj keď môže niekoho rušiť, že postavy používajú nadávky v takmer každej scéne, v skutočnosti zarezonujú presne tam, kde majú. Nepôsobia silene či neprirodzene a majú väčšinou svoje opodstatnenie. Postavy hovoria tak, ako hovorí veľká časť bežnej populácie (na replikách sa, mimochodom, podieľal aj Rytmus), čo tiež nie je v slovenských filmoch pravidlom.

Aj vďaka vydarenej scenáristickej práci Tomáša Dušičku nie je v dynamickom filme žiadne hluché miesto. To dokazujú aj na tunajšie pomery nevšedné reakcie publika. Hlasný smiech počas takmer celej doby filmu predsalen nie je bežný.

„Pre mňa ako autora komédie bolo najväčšou poctou, že polovica vtipov sa stratila v smiechu divákov, pretože sa smiali ešte na predchádzajúcom vtipe,“ uviedol Tomáš Dušička po premiére, ktorý námet na film čerpal z reálneho života – v hlave mu rezonovali dva skutočné príbehy, ktoré si vypočul o mafiánskych praktikách z 90. rokov.

Dôležité však je, že aj keď je film čiernou komédiou a miestami pomerne dosť drsnou, nezabúda ani na posolstvo a pridanú hodnotu. Nielenže zobrazuje problémy, s akými sa musia denno-denne vysporiadavať ľudia na vozíku, ale prostredníctvom vzniku nepravdepodobného priateľstva poukazuje aj na stále pretrvávajúce predsudky voči Rómom. V tomto ohľade je film Invalid, spolu so seriálom Iveta, dôležitým novým popkultúrnym príspevkom k tejto téme.

Mimochodom, hlavná pieseň filmu s názvom Asal je rómskym prevedením skladby Úsmev od Modusu.

Karásek: Nekalkulovali sme

Pre režiséra Jonáša Karáska, ktorý je vďaka svojmu pôsobeniu v reklamnom biznise známy svojím silným citom pre atraktívnu vizuálnu stránku, ide o tretí celovečerný film po komerčne úspešných filmoch Kandidát a Amnestie. Ako vníma ohlas na jeho najnovšie dielo?

„Tajne som dúfal, ze by náš film mohol dosiahnuť métu 100 000 divákov, čo by sa už snáď malo podariť. Filmový svet je ale veľmi nevyspytateľný, hlavne keď prichádzate s niečím novým, neovereným, takže som bol pripravený aj na podstatne nižšiu návštevnosť. Zdá sa však, že sme s naším typom humoru trafili presne to, čo ľudia chceli v tomto čase v kine vidieť. Teší ma to o to viac, že sme s tým príliš nekalkulovali a robili sme to tak, aby nás samotných to čo najväčšmi bavilo,“ približuje Karásek pre Aktuality.sk.

Niektorí diváci vo svojich hodnoteniach Invalida dokonca uvádzajú, že podľa nich ide o najlepší slovenský film od samostatnosti a že má nábeh na to stať sa kultovým. Verí tomu aj samotný režisér?

„Tieto reakcie ma, samozrejme, veľmi hrejú, niet väčšej radosti pre mňa ako tvorcu, než keď sú diváci spokojní. Či sa stane naozaj kultovým, preverí až čas, isteže budem veľmi rád, keď náš film ‚nezostarne‘ a bude fungovať aj po rokoch a aj pre generačne nové publikum. To sa nedá predpovedať – to my sme zažili 90-te roky, ďalšie generácie už nie. Napriek tomu si však myslím, že problémy, ktoré naši hrdinovia riešia, sú stále tu a myslím, že tu budú aj o pár rokov. Takže by som bol veľmi rád, ak by aj s časovým odstupom ostal – ak už nie kultovým, tak aspoň nadčasovým a vtipným,“ dodáva filmár.

Producent Hečko: Pre slovenský film ide o úžasný úspech

Výkon Invalida v kinách hodnotí pozitívne aj jeho producent Maroš Hečko. „Keďže film urobil viac divákov v druhom týždni ako v prvom, dá sa predpokladať, že záujem ešte pretrvá minimálne 2 až 4 týždne, čo je pre slovenský film úžasný úspech,“ uviedol pre Aktuality.sk.

Odhady návštevnosti pred premiérou nerobil, avšak na základe predpremiér organizovaných po Slovensku a dobrých reakcií divákov boli podľa jeho slov tvorcovia presvedčení, že budú môcť partnerovi Cinemart splatiť jeho vložené prostriedky.

„Ja som už toto osobne pokladal za výborný výsledok, pretože situácia v kinách bola posledný polrok veľmi zlá a ľudia vo všeobecnosti nechodili do kina. Trochu sa to zlepšilo a verím, že ľudia prídu aj na ďalšie tituly, napríklad na dokument Kuciak: Vražda novinára, čo si myslím, že je silný a dôležitý film pre našu spoločnosť,“ hovorí Hečko.

 Na základe návštevnosti v kinách má podľa neho Invalid našliapnuté na najlepšie číslo z filmov jeho produkčnej spoločnosti Azyl, ktorá pracovala aj na Amnestiách či Kandidátovi. Napriek tomu Hečko hovorí, že z hľadiska počtu zahraničných predstavení je neprekonateľný film Kandidát.

Dráma z prostredia politického marketingu z roku 2013 sa premietala v 35 krajinách sveta, vrátane USA, Kanady, Austrálie, Japonska, niekoľkých prehliadok a festivalov vo Francúzsku, Vietname či Srbsku. Dokonca bol veľký záujem kúpiť práva na adaptáciu od Nemcov a Chorvátov.

„Invalid je ale slovenský film, ktorý bol od začiatku stavaný pre domáce publikum a je to cítiť na záujme v kinodistribúcii,“ vysvetľuje Hečko.

Či napokon film, ktorého rozpočet bol podľa AIC 1 079 947 eur, uvidia diváci aj v zahraničí, záleží od jednotlivých predajcov a distribútorov. Film má však už stanovenú premiéru v Česku, ktorá bude 12. apríla v pražskej Lucerne, o týždeň neskôr pôjde film do českých kín. O Invalida prejavil záujem aj poľský distribútor.

Komédia dostala pozvanie aj od festivalu Film na hranici a ďalších troch menších festivalov. „Podobné filmy sú často spestrením festivalových ponúk. Dnes už aj na Berlinale, Cannes alebo v Benátkach nájdete filmy čisto žánrové, ktoré sú veľmi obľúbené u festivalových hostí. Budem veľmi rád, keď sa to podarí aj Invalidovi,“ približuje producent.

Navyše, diváci budú môcť pravdepodobne vidieť film aj na streamovacích službách. „Už o tom rokujeme a záujem nás veľmi teší,“ uzatvára Hečko, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.