Premiér Heger s prezidentkou SR hovoriť o menách nových ministrov. Matovič terorizuje krajinu SR

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) bude s prezidentkou Zuzanou Čaputovou hovoriť o menách nových ministrov, ktorí nahradia tých z SaS, v piatok podvečer. To či nových ministrov vymenuje do začiatku schôdze Národnej rady (NR) SR, je na nej. Novinárom to povedal piatok na Rybnom námestí.

 Mená nominantov stále nekonkretizoval. Verejnosti ich predstaví až po tom, ako sa na nich s Čaputovou dohodnú. Predseda vlády pripomenul, že pokým hlava štátu neprijme demisiu ministrov za SaS a nepoverí alebo nevymenuje nových členov vlády, dovtedy odchádzajúci ministri pracujú na svojich ministerstvách.

Premiér sa neobáva, že by odchod SaS z vlády a koalície paralyzoval parlament. Sleduje vyjadrenia predsedov parlamentných strán a všetci si podľa neho uvedomujú vážnosť situácie z hľadiska energetickej krízy. Vláda pripravuje návrhy zákonov na jej riešenie, ktoré pôjdu do NR SR v skrátenom legislatívnom konaní. „Je tam deklarovaná široká podpora. Tak by to malo byť, že lídri odložia politické tričká a sústredíme sa na pomoc ľuďom,“ poznamenal Heger. Tvrdí, že v parlamente sú alebo budú zákony, ktorým líder SaS Richard Sulík deklaroval podporu v prvom čítaní.

 Predseda vlády zároveň neočakáva, že bude opozícia hlasovať za zákony vychádzajúce z programového vyhlásenia vlády (PVV). Prekvapí ho však, ak za ne nezahlasuje strana SaS, ktorá z koalície síce odišla, ale s návrhmi zákonov v PVV súhlasila.

Kollár: Zatiaľ je zhoda na ministrovi hospodárstva

Mená nových ministrov, ktorí nahradia tých z SaS, by mohli podľa predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) ostávajúce strany koalície dohodnúť už v piatok. Uviedol tiež, že zatiaľ je zrejme zhoda na ministrovi hospodárstva SR. Meno však nekonkretizoval.

„Večer budeme viac-menej vedieť už pravdepodobne mená štyroch ministrov,“ povedal Kollár. „Myslím si, že zatiaľ je zhoda na ministerstve hospodárstva, zvyšné sú ešte otvorené,“ dodal. Pripustil, že ak sa dohodnú, výmena ministrov by mohla nastať už v pondelok . Zatiaľ však prezidentka Čaputová mená nemá, napriek tomu podľa Kollára proces výberu na ničom neviazne. Poukázal na plánované cesty prezidentky, premiéra Hegera (OĽaNO) i ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO).

Ozrejmil, že na rokovania o menách nikto neprišiel s tým, že by dával návrhy za jednotlivé hnutie či stranu, ale išlo o kandidátov, ktorých vzájomne odporúčali. Priznal, že boli výhrady voči niektorým menám, ktoré sa spomínali. Malo ich Sme rodina aj OĽaNO. „Ale sme ochotní o výhradách rokovať, vypočuť ešte ďalších kandidátov,“ povedal.

 Čo sa týka fungovania parlamentu, Kollár ráta s možnými obštrukciami pri otváraní schôdze. Myslí si však, že sa s tým vyrovnajú. Ozrejmil, že zatiaľ nie je v programe schôdze výmena na postoch predsedov parlamentných výborov. Poukázal však na to, že SaS je opozičná strana a má päť predsedníckych postov vo výboroch. „My máme rovnaký počet poslancov a máme dvoch predsedov. Teraz však nechcem žiadneho ďalšieho predsedu výboru,“ povedal. Nevylúčil však, že by sa mohli baviť aspoň o možnom návrate postu predsedu brannobezpečnostného výboru hnutiu OĽaNO.

Skonštatoval tiež, že aktuálne neplatí koaličná zmluva, pretože bola „zhodená zo stola“. Aj preto podľa jeho slov viacerí poslanci predkladali do parlamentu rôzne návrhy. „Každý si tam riešil svoje politické ambície alebo egá. To je veľmi škodlivé. Podľa mňa nebudú prechádzať a veľmi rýchlo to pôjde preč,“ uviedol. Predpokladá, že situácia sa zlepší po tom, ako sa obnoví koaličná zmluva. Čo sa týka návrhov z dielne SaS, pokiaľ nebude viazaný novou koaličnou zmluvou, vie si predstaviť jej podporu.

Čaputová: Ak od premiéra nedostanem návrhy mien ministrov, rozhodnem sa sama

Ak na začiatku budúceho týždňa nedostane prezidentka Čaputová od premiéra Hegera informáciu o kandidátoch na uvoľnené ministerské posty, rozhodne sa sama, koho z členov vlády riadením týchto rezortov poverí. Hlava štátu to vyhlásila v piatok v Bratislave s tým, že takéto provizórium neprospieva nikomu.

Prezidentka tvrdí, že naďalej nevie, koho premiér na obsadenie uvoľnených ministerstiev po odchode SaS z vlády navrhuje. „Žijeme náročnú dobu a je potrebné, aby tieto rezorty fungovali,“ vyhlásila.

Hlava štátu tiež avizovala, že budúci týždeň sa vyjadrí k referendovej iniciatíve Smeru. Petičný výbor jej už odovzdal potrebné podpisy. Opozícia by chcela cez referendum dosiahnuť predčasné voľby. Prezidentka už skôr avizovala, že s otázkou o bezodkladnej demisii vlády by sa obrátila na Ústavný súd SR.

X X X

 Prokuratúra sa bráni kritike, že obvinení čurillovci nedostali nahrávky ich odposluchov: časť sme im už dali

Je otázkou, prečo sa k živým trestným veciam vyjadrujú osoby, ktoré nie sú orgánmi činnými v trestnom konaní a odkiaľ majú informácie, hovorí bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Policajný prezident Štefan Hamran včera na tlačovej besede analyzoval rok stíhania jeho podriadených – vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. Upozornil, že obvinení sú už rok, hoci bratislavský krajský súd vlani označil ich stíhanie je nedôvodné.

Pätica vyšetrovateľov a dvaja operatívci sú obvinení, že chceli účelovo vyšetrovať ľudí z inšpekcie a tajnej služby. Krajský súd, ktorý rozhodoval o väzbe vyšetrovateľov, v podstate v rozhodnutí konštatoval, že si len robili svoju prácu.

Hamran vyslovil kritiku, že obvinení policajti ani po roku nemajú prístup ku štyrom mesiacom odposluchov z ich kancelárií, hoci práve tie majú byť kľúčovým dôkazom policajnej inšpekcie v stíhaní pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Advokát obvinených Peter Kubina tiež trvá na tom, že nahrávky mali byť v spise v celosti od prvého dňa, ako boli použité ako dôkaz v trestnom konaní.

Bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta teraz vysvetľuje, že zvukové nahrávky, ktoré boli podkladom pre vznesenie obvinenia, už boli poskytnuté obhajobe. Ide však len o časť, nie kompletné odposluchy v celosti, ako ich inšpekcia nahrala za štyri mesiace.

Aj tie by však obvinení policajti mali podľa Remetu skôr či neskôr dostať, ak budú použité ako dôkaz.

„V prípade, že budú vyhodnotené na použitie ako dôkaz v trestnom konaní, musia byť obhajobe do skončenia vyšetrovania poskytnuté,“ povedal Remeta. Pozastavil sa tiež nad tým, že sa k trestnému konaniu vyjadrujú ľudia, ktorí s ním nemajú vôbec nič spoločné.

„Je otázkou, prečo sa k živým trestným veciam vyjadrujú osoby, ktoré nie sú orgánmi činnými v trestnom konaní a odkiaľ majú informácie,“ povedal. Podľa Remetu nie je v poriadku, ak sa verejne prezentujú dôkazy zo stále živého vyšetrovania.

Z rôznych zápisníc dlhodobo cituje na tlačových besedách aj predseda strany Smer-SD Robert Fico. „Vnímame informácie vo verejnom priestore, dôsledne ich vyhodnotíme a ak to bude v našej právomoci, príjmeme príslušné opatrenia,“ uviedol bratislavský krajský prokurátor, aktuality.sk

X X X

Prokurátor Lipšic: Z Fica si ťažkú hlavu nerobím, GP Žilinka sa nás nikdy nezastal

 „V žiadnej normálnej krajine sa nedeje to, aby sa o prokurátoroch či sudcoch hovorilo ako o mäsiaroch, gestapákoch alebo zvieratách. Vyšetrovateľov sa často zastane policajný prezident, niekedy minister vnútra, sudcov Súdna rada, aj predseda Najvyššieho súdu. Nás sa vedenie Generálnej prokuratúry nezastalo nikdy. Ani vo vzťahu k týmto naozaj už bezprecedentným útokom. Beriem to na vedomie. Generálna prokuratúra proste komunikuje iné témy vrátane tých lifestylových. To je vec Generálnej prokuratúry a nebudem to komentovať. Ale potom sa svojich kolegov musím zastať ja,“ hovorí v rozhovore špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

  X Predseda Smeru Robert Fico dal zhruba pred mesiacom trestné oznámenie za sabotáž na takmer celý štát, ale vás tam uviedol ako jedného z hlavných podozrivých. Povedal, že Smer vyhrá voľby a títo ľudia budú musieť odísť. Nevnímate to ako zastrašovanie?

Na mňa už podali trestné oznámenie členovia takmer všetkých zločineckých skupín. Obhajoba ľudí obvinených z trestnej činnosti bielych golierov je v princípe úplne rovnaká, ako bola obhajoba tých klasických hrubokrkých zločineckých skupín. Vtedy sa tomu len nevenovala taká pozornosť. Oni vtedy tiež spochybňovali spolupracujúcich obvinených, hovorili, že sú nahováraní na výpovede, že klamú. Dávali trestné oznámenia na sudcov, prokurátorov, alebo aj na mňa, keď som bol minister spravodlivosti alebo minister vnútra. Túto istú obhajobu teraz zaujali ľudia obvinení z trestnej činnosti bielych golierov.

X Necítia z toho ani vaši kolegovia prílišný tlak?

Nie. Je aj mojou úlohou chrániť mojich kolegov a zastať sa ich. V žiadnej normálnej krajine sa nedeje to, aby sa o prokurátoroch či sudcoch hovorilo ako o mäsiaroch, gestapákoch alebo zvieratách. Vyšetrovateľov sa často zastane policajný prezident, niekedy minister vnútra, sudcov sa zastala aj Súdna rada, aj predseda Najvyššieho súdu. Nás sa vedenie Generálnej prokuratúry nezastalo nikdy. Ani vo vzťahu k týmto naozaj už bezprecedentným útokom. Beriem to na vedomie. Generálna prokuratúra proste komunikuje iné témy vrátane tých lifestylových. To je vec Generálnej prokuratúry a nebudem to komentovať. Ale potom sa svojich kolegov musím zastať ja. To aj určite budem robiť. Ak by v tom verejnom priestore nebolo toľko útokov, tak ani tento rozhovor nerobíme.

 X Napriek tomu ich to celé časom neodradí?

Máme tu prokurátorov a vyšetrovateľov, ktorí celý svoj život zasvätili odhaľovaniu a stíhaniu najzávažnejších foriem kriminality. Tí, ktorí sú dnes pranierovaní, sú tí istí, ktorí vyšetrovali zločinecké skupiny sýkorovcov, sátorovcov, takáčovcov, piťovcov. Tí istí vyšetrovatelia, tí istí prokurátori. Pre mňa sú hrdinovia. Mnohých z nich už dnes dobre poznám, a povedali mi, že to robia napriek všetkým tým tlakom a škandalizácii najmä kvôli svojim deťom. Aby žili v spravodlivejšej a slušnejšej spoločnosti, kde nikto – akokoľvek vplyvný či bohatý – nestojí nad zákonom. V minulosti tu bol istý úzus, že na osoby na určitom mocenskom a podnikateľskom stupni sa nesiaha. Ten úzus sme prelomili. A akcia, samozrejme, prináša reakciu.

X Kedy bude podaná obžaloba v kauze Súmrak, kde je Fico obvinený spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom?

To vám neviem povedať, lebo som z tohto prípadu vylúčený. Vôbec nie som o tom informovaný, pretože aj všetky úkony nadriadeného prokurátora vykonáva môj zástupca doktor Masár. On rozhodoval aj o sťažnosti proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Ja som ani to uznesenie nečítal. Ako poškodený by som sa síce mohol dostať k spisu, ale nežiadal som o to.

Aj Generálna prokuratúra mala prieťahy

X Ak teda nepoznáte bližšie okolnosti prípadu, veríte, že prokurátori a vyšetrovatelia urobili takú dobrú prácu, že prípad po podaní obžaloby obstojí pred súdom?

Poviem to vo všeobecnosti. Týka sa to viacerých vecí, nielen tohto prípadu. Prekvapuje ma, a to sa týka aj štvrtkového hlavného pojednávania vo veci obvinených Kováčik/Košc, že obhajcovia obvinených sa vehementne domáhajú zrušenia obvinenia pred podaním obžaloby, pričom tvrdia, že dôkazná situácia je strašne slabá, celé je to vymyslené, nie sú tam žiadne dôkazy, ale napriek tomu sa boja ísť na súd. Sú na slobode a ak sú nevinní, tak im nič nehrozí. Ak by som bol presvedčení, že proti mne nie sú žiadne dôkazy, na súd by som sa tešil. Bude verejné hlavné pojednávania a tam sa ukáže, aká je dôkazná situácia.

Napriek tomu enormnému tlaku sú naše obžaloby na Špecializovanom trestnom súde aj na Najvyššom súde úspešné. Aj často spomínané rozhodnutia Ústavného súdu, ktorými boli zrušené niektoré rozhodnutia o väzbe, boli kvôli technickým a čisto formálnym veciam. Jediné rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktoré konštatovalo nedôvodnosť trestného stíhania a slabú dôkaznú situáciu, bolo za ostatné dva roky vo veci Haščák. Na druhej strane máme prípady iných častí prokuratúry, napríklad v kauze obvinených vyšetrovateľov či svedkov Makó a Beňa, kde súdy opakovane rozhodli, že trestné stíhanie je vedené nedôvodne.

 X Čakáte, že v kauze Súmrak bude tlak na použitie paragrafu 363 Trestného poriadku?

Ja nič nečakám.

X Vo Ficovej kauze Súmrak generálny prokurátor konštatoval prieťahy v konaní. Nespochybňuje ani to vašu dôveru v úspešnosť blížiacej sa obžaloby?

Nie. Bolo rozhodnuté absolútne včas. My ideme presne podľa zákona, nech sa týka kohokoľvek. Prokurátori ÚŠP konajú s nadhľadom a zákonne, čo dokazuje napríklad aj to, že keď prišiel návrh na podanie obžaloby vo veci Súmrak a prokurátor zistil len technický procesný problém, vec vrátil vyšetrovateľovi na doplnenie vyšetrovania. Na tú technickú procesnú chybu pritom neprišli obvinení ani ich obhajcovia, ale prokurátor ÚŠP.

X Vyjasnili ste si s pánom generálnym prokurátorom už tento spor?

My sme na to reagovali a stále som toho názoru, že žiadne prieťahy tam neboli. Bol som stanoviskom Generálnej prokuratúry o prieťahoch v tomto konaní prekvapený. A na Generálnej prokuratúre sa našli prípady, kde sa o sťažnostiach obvinených rozhodovalo oveľa dlhšie. Zdá sa mi, že by bolo dobré mať rovnaký meter.

X Takže ste si to nevyjasnili na nejakej pracovnej porade?

My teraz porady nemávame. V zásade len raz za štvrťrok. Pravidelné, takmer týždňové operatívne porady, aké bývali v minulosti, už nie sú. To je ale, samozrejme, vec rozhodnutia generálneho prokurátora a mne to neprináleží komentovať. Práce však máme dosť, takže mi tieto porady ani nejako nechýbajú.

X Vyšetrovateľov NAKA aj prokurátorov ÚŠP chválite. Prečo sú ale potom stále trestne stíhaní viacerí policajti okolo vyšetrovateľa Jána Čurillu?

To sa treba opýtať Generálnej prokuratúry, ktorá vyhodnocovala ich sťažnosti a zamietla ich napriek rozhodnutiu krajského súdu o nedôvodnosti trestného stíhania.

X Ako je to vôbec možné?

Myslím si, že ak aj nesúhlasíme s rozhodnutiami súdov, v právnom štáte ich stále musíme rešpektovať. Malo by byť neprijateľné, aby sa s nejakom mierou pravidelnosti rozhodnutia prokuratúry odchyľovali od rozhodnutí súdov v danej veci. To pre právny štát nie je dobré.

Granát z tylu

X To je aj prípad Makó-Beňa, ktorým síce bolo zrušené obvinenie z krivých výpovedí, ale Generálna prokuratúra stále nerozhodla, či trestné stíhanie zastaví?

Nepoznám tú vec bližšie, ale zdá sa mi, že to obvinenie bolo zrušené Krajskou prokuratúrou Košice ešte niekedy v júni a o sťažnosti proti uzneseniu o zastavení trestného stíhania sa stále nerozhodlo. To je už koľko mesiacov? Máme naozaj rovnaký meter? Nech si dá na to každý odpoveď sám.

X Končia už tie snahy o zastavenie veľkých korupčných káuz? Skončila sa už vojna v polícii?

Bolo bezprecedentné, že len čo začali byť podozriví vysokí funkcionári polície a bezpečnostných zložiek vrátane bývalého riaditeľa SIS, zrazu sa vytvoril na policajnej inšpekcii akýsi antitím, ktorého cieľom bolo pracovať na vyšetrovateľoch tímov Očistec a Fénix a nejakým spôsobom zastaviť či spomaliť trestné stíhania v kauzách, ktoré vedú do najvyšších poschodí spoločnosti a ekonomiky.

 X Takže by ste nepovedali, že tie snahy sa končia?

To neviem. Samozrejme, nikdy pre mňa nie je prekvapením, keď sa obvinení, politici či oligarchovia bránia akýmkoľvek spôsobom. Skôr ma prekvapuje, že aj časť inštitúcií, ktoré by mali byť na strane presadzovania práva, sa pridá na druhú stranu. A to je pre mňa aj najväčším sklamaním. Dozorujeme a zastupujeme tie najzávažnejšie kauzy, očakával by som, že nás v tomto úsilí budú všetky inštitúcie presadzovania práva podporovať. Vojenskou terminológiou povedané – my sme v prvej línii, ÚŠP je prvostupňová prokuratúra pre boj proti najzávažnejšej trestnej činnosti. Máme teda silných protivníkov.

Očakával by som teda, že nám ostatné orgány presadzovania práva budú pomáhať, že nám budú garantovať takpovediac „tylové zabezpečenie“. Je pre mňa smutné, že niekedy namiesto tohto zabezpečenia priletí na nás granát aj zozadu od vlastných. Beriem to ale ako realitu. My máme záujem o dobrý vzťah so všetkými inštitúciami, s políciou, s ostatnými zložkami prokuratúry či so Slovenskou informačnou službou. Keď som však napríklad oslovil riaditeľa SIS vo veci Gorila a urgoval žiadosti o zbavenie mlčanlivosti, aby sme s prípadom mohli pohnúť, SIS mi za rok ani len neodpovedala. Potom sa pýtam, ako je to v právnom štáte možné? A v čí prospech sa tak deje.

x Ako sa vám podarilo oslobodiť sa od vašej politickej minulosti, najmä od politickej rétoriky, na ktorú ste si v politike za tie roky zvykli?

V politike už nie som od roku 2016, teda šesť rokov. Neudržiavam ani kontakt s nikým z politiky, ani z advokácie. Bývalé vedenie špeciálnej aj Generálnej prokuratúry bolo s politikmi v oveľa intenzívnejšom kontakte. Platí to, čo som povedal pri híringu na špeciálneho prokurátora, že v prípade zvolenia „odstrihnem“ všetky svoje kontakty. A musím povedať, že to nie je ľahké. Po tých rokoch som mal v tomto prostredí aj bližšie a kamarátske vzťahy. Dnes som ale v oveľa intenzívnejšom – aj po spoločenskej stránke – kontakte so svojimi kolegami prokurátormi. A musím povedať, že za rok a pol bolo pre mňa tým najväčším obohatením – po ľudskej aj odbornej stránke – spolupracovať s mojimi kolegami na ÚŠP.

x Paradoxne ste boli však práve vy uznaný za vinného z disciplinárneho previnenia za porušenie zdržanlivosti…

Rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu rešpektujem. Napriek tomu, že som ho napadol ústavnou sťažnosťou na Ústavnom súde. Vyjadril som sa vtedy k veci, ktorá bezprostredne súvisela s trestnými vecami v dozore ÚŠP. Je pre mňa trochu zarážajúce, že prokurátori Krajskej prokuratúry Bratislava sa opakovane vyjadrujú v médiách k veciam v dozore ÚŠP, a to je akoby v poriadku. V tomto musím žiaľ konštatovať, že rovnaký meter ani zďaleka neplatí./agentury/

X X X

Judáš: Prokuratúre sa nepozdáva, že bývalému siskárovi a expolicajtovi na súde zmiernili skutok. Podala dovolanie

Prípad z kauzy Judáš sa tak znova vráti na stôl Najvyššieho súdu.

Exriaditeľa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča a expolicajta Ladislava Vičana v marci definitívne uznali za vinných za korupčnú pomoc kontroverznému podnikateľovi Dušanovi Bočkayovi, ktorý chcel odblokovať majetok svojej firmy s daňovými problémami.

Išlo síce o prelomový rozsudok – prvé právoplatné odsúdenie v kauze, kde svedčil Ľudovít Makó a Boris Beňa, ale na druhej strane prípad nadobudol na Najvyššom súde aj úplne nový rozmer – pôvodný skutok, za ktorý boli neprávoplatne odsúdení, upravili a obžalovaná dvojica dostala miernejšie tresty.

Špecializovaný trestný súd totiž pôvodne dvojicu odsúdil v októbri 2021 za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a vymeral jej vysoké tresty. Gašparovič vtedy dostal 11-ročný trest v stredne prísnom väzení. Sudkyňa mu dala aj peňažný trest 50-tisíc eur. Vičan dostal 10 rokov väzenia v stredne prísnom väzení. Jeho finančný trest je 40-tisíc eur.

Najvyšší súd prípad prekvalifikoval z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku na prečin nepriamej korupcie, kde bola podstatne nižšia trestná sadzba. Gašparovič ponovom dostal trest 22 mesiacov väzenia a 20-tisíc eur ako finančný trest. Vičanovi vymerali 20 mesiacov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Dostal aj peňažný trest 16-tisíc eur a prepadnutie vozidla VW Passat.

Tento postup sa teraz nepozdáva Úradu špeciálnej prokuratúry. „V trestnej veci, v ktorej Najvyšší súd SR v marci tohto roka právoplatne odsúdil pre trestný čin nepriamej korupcie expríslušníka SIS a bývalého príslušníka Krajského riaditeľstva PZ Bratislava, a zmenil tak prvostupňový rozsudok uznávajúci ich za vinných z trestného činu prijímania úplatku, podal ÚŠP dňa 7. 9. 2022 dovolanie v neprospech odsúdených z dôvodu nesúhlasu s právnou kvalifikáciou konania odsúdených osôb ustálenou zo strany Najvyššieho súdu SR,“ uvádza sa v statuse ÚŠP na sociálnej sieti.

fniE3B9

Prečo dvojici kvalifikáciu zmiernili? Pomoc pre podnikateľa síce chceli zariadiť cez vtedajšieho verejného funkcionára, teda šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, ale ten nevedel, že sú v hre peniaze ako úplatok. Súd uznal, že Gašparovič a Vičan žiadali od Bočkaya úplatok za to, že budú pôsobiť na verejného činiteľa, avšak „bez jeho súčinnosti,“ vysvetlil vtedy súd, podľa ktorého teda neboli naplnené znaky obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

So zmenou právnej kvalifikácie sa vtedy dozorový prokurátor Aurel Pardubský úplne nestotožnil, ale akceptoval ju.

„Konanie bolo posúdené ako prečin, ktorý bol v čase spáchania skutku skutočne málo trestný – boli nízke sadzby. Aj tento prípad poukazuje na problematiku nepriamej korupcie. Donedávna táto skutková podstata – ktorá je ale veľmi významná a v praxi sa často vyskytuje – bola postihovaná veľmi nízkymi trestami. V roku 2021 to bolo novelizované a trestná sadzba sa zdvihla. V súčasnosti by to už nebol prečin, ale zločin a trestná sadzba od 3 do 8 rokov,“ opisoval po rozsudku prokurátor Pardubský.

V kauze pôvodne figuroval aj bývalý námestník SIS Boris Beňa, ktorý ale po obvinení spolupracoval s polícou a uzavrel dohodu o vine a treste, kde aj za iné skutky dostal trojročnú podmienku a 14-tisícový finančný trest. Potom, ako dvojici Gašparovič-Vičan NS SR zmernil právnu kvalifikáciu, Beňa chcel miernejší trest tiež. Požiadal o obnovu konania, ale neuspel, aktuality.sk

X X X

Pellegrini v súzvuku so Sulíkom: Matovič terorizuje krajinu

 Najsilnejším mužom vlády je minister financií a líder OĽANO Igor Matovič a premiér Eduard Heger (OĽANO) sa len prizerá. V diskusnej relácii televízie Joj Na hrane to vyhlásil líder Hlasu Peter Pellegrini. Rovnako to vidí aj šéf SaS a odchádzajúci minister hospodárstva Richard Sulík. Sulík tiež priblížil, že sa na ministerstve hospodárstva stretol s Karlom Hirmanom, no ako svojho nástupcu ho nevedel potvrdiť.

 „Terorizuje krajinu a Eduard Heger sa len na to pozerá a chudák, nevie ani, kde sedí“ povedal Pellegrini o Matovičovi. Sulík s ním súhlasí. „Aj keď ma to mrzí ako bývalého člena koalície, áno, je to presne tak,“ reagoval. Obaja zároveň deklarovali, že žiadne dohody ani prípravy na budúcu spoluprácu medzi nimi neexistujú.

Sulík predpokladá, že SaS bude hľadať pre svoje návrhy podporu v koalícii, keďže koaličné strany zároveň budú chcieť hlasy od SaS. Môže teda podľa neho dôjsť k dohode aj bez Hlasu či Smeru. Okrem vstupu Fínska a Švédska do NATO si vie SaS predstaviť podporu niektorých návrhov. „Myslím si, že viac zákonov nepodporíme,“ povedal Sulík. Pellegrini odkázal SaS aj vláde, že nebudú pre nich „podržtaška“ pri hlasovaní.

 To, či bude Hirman definitívne novým ministrom, Sulík nevedel, keďže mu to nepotvrdil. Hirmana pozval na ministerstvo, pretože o ňom počul z médií. Predstavil mu kľúčových ľudí a základné informácie. Pellegrini podotkol, že aj odborník musí mať politické krytie.

Nekončí

Sulík deklaroval, že v politike nekončí. Zároveň si myslí, že odchádzajúci minister zahraničných vecí Ivan Korčok by bol dobrým premiérom. Dal mu návrh angažovať sa v straníckej politike. Nechcel špecifikovať, či mu dal návrh byť predsedom SaS. „Najprv počkám, ako sa Ivan Korčok vyjadrí, potom budem informovať,“ dodal.

 Pellegrini sa pýtal, čo robil celé leto premiér, Matovič i rezort hospodárstva. „Celý národ a celý priemysel je v totálnej neistote,“ upozornil. Sulík skonštatoval, že všetko je dohodnuté. „Od januára platia terajšie ceny elektrickej energie pre domácnosti ďalej,“ povedal s tým, že mierne by mali stúpnuť distribučné náklady. Zároveň pripomenul, že riešenie pomoci pre podniky s elektrinou je vypracované a v parlamente ho SaS podporí, no návrh musí prejsť najprv vládou. Sulík tiež pripustil podporu Pellegriniho návrhu na pomoc domácnostiam 300 eurami mesačne. „Nehovorím, že to nepodporíme, ešte sme sa k tomu nevyjadrili,“ dodal./agentury/

X X X

 Sulík si pozval svojho možného nástupcu. Hirmana previedol po ministerstve

Doposiaľ nie je známe, kto by mal ministrov za SaS nahradiť. Premiér Eduard Heger ich chce najprv prediskutovať s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.

Podporte nás teraz aj vy. Richard Sulík dnes oboznámil analytika a experta na energetiku Karla Hirmana s agendou ministra hospodárstva. Oznámil to v relácii Na hrane TV Joj. Práve Hirmana označil Denník N za možného nástupcu za Sulíka na rezorte hospodárstva.

Šéf SaS vysvetlil, že Hirmanovo meno sa dozvedel cez médiá a preto sa ho rozhodol na ministerstvo pozvať. Zároveň ale skonštatoval, že je to stále iba pravdepodobný kandidát a ani jemu Hirman nepotvrdil, že bude po Sulíkovi viesť ministerstvo hospodárstva, aktuality.sk

X X X

Kráľ Karol III. vzdal v prejave hold Alžbete a sľúbil doživotnú službu vlasti

 Kráľovná Alžbeta II. bola veľkou inšpiráciou, jej skon nás všetkých naplnil zármutkom, rovnako ako ona ale sľubujem, že budem oddane a doživotne slúžiť vlasti, povedal nový kráľ Karol III. vo svojom prvom prejave k britskej verejnosti po nástupe na trón. V emotívnom príhovore si uctil pamiatku zosnulej panovníčky ako kráľovnej i ako matky a pripustil, že jeho rodinu čakajú veľké zmeny. Kráľovná Alžbeta II. zomrela vo štvrtok po siedmich desaťročiach na tróne.

„Zdieľam s vami nevysloviteľný pocit straty,“ povedal 73-ročný kráľ.„Tak, ako to s neochvejnou oddanosťou robila kráľovná, tiež ja slávnostne sľubujem, že v zvyšnom čase, ktorý mi boh dopraje, budem dodržiavať ústavné princípy, ktoré stoja v samom srdci nášho národa,“ zdôraznil.

„Naše hodnoty zostávajú – a musia zostať – nemenné. Rovnako ako úloha a povinnosti monarchu, ako aj jeho vzťah s anglikánskou cirkvou, v ktorej je zakorenená moja viera,“ vyhlásil kráľ. Dodal, že práve v tejto viere sa naučil vážiť si zmysel pre povinnosť voči ostatným.

„Nezáleží, či žijete v Spojenom kráľovstve alebo niektorom z jeho území, z akého prostredia pochádzate alebo čomu veríte, budem sa snažiť vám slúžiť s vernosťou, úctou a láskou, ako po celý môj život,“ uviedol Karol III.

Prejav kráľa Karola III. k národu.

Prejav nového panovníka, ktorý bol natočený vopred, prenášali britské televízne stanice a počuli ho aj ľudia na úvod smútočnej omše v londýnskej katedrále svätého Pavla. Kráľ prejav predniesol v modrom salóniku Buckinghamského paláca. Na písacom stole, za ktorým sedel, bola fotografia Alžbety II.

 Panovník zároveň oznámil, že titul princa z Walesu po ňom prebral jeho najstarší syn a následník trónu princ William, vojvoda z Cornwallu a Cambridgea. Williamova manželka Catherine sa stala princeznou z Walesu. Nový kráľ tiež povedal, že má rád aj svojho mladšieho syna princa Harryho a manželku Meghan, ktorí žijú v Spojených štátoch.

„Môj život sa s touto novou úlohou určite zmení,“ vyhlásil kráľ. Zároveň dodal, že sa bude musieť vzdať istej časti svojej charitatívnej činnosti. Pri svojej službe sa podľa vlastných slov bude spoliehať na pomoc svojej „milujúcej manželky Kamily“.

 „Svojej milovanej mamičke, ktorá práve nastúpila svoju poslednú cestu, aby sa pripojila k drahému otcovi, chcem jednoducho povedať: Ďakujem,“ zakončil kráľ svoj prejav./agentury/

X X X

Princ William s manželkou sa stali vojvodom a vojvodkyňou z Cornwallu

Tento titul predtým patril novému kráľovi Karolovi III. a kráľovnej manželke Camille. Nový následník britského trónu princ William s manželkou Kate sa po úmrtí britskej kráľovnej Alžbety II. stali vojvodom a vojvodkyňou z Cornwallu. Tento titul predtým patril novému kráľovi Karolovi III. a kráľovnej manželke Camille, informuje stanica CNN.

Princ William s manželkou Catherine si vo štvrtok večer zmenili názov svojho účtu na Twitteri na „Vojvoda a vojvodkyňa z Cornwallu a Cambridgea“. Okrem nového titulu si tak ponechali aj pôvodný, ktorý získali v deň svojho sobáša v roku 2011.

Oficiálnym sídlom nového vojvodu a vojvodkyne z Cornwallu by mal podľa ich oficiálneho účtu na Twitteri aj naďalej zostať Kensingtonský palác v Londýne.

Kráľovi Karolovi III. patril okrem titulu vojvoda z Cornwallu aj titul princ z Walesu. Udelila mu ho jeho matka Alžbeta II. pri slávnostnom obrade investitúry, ktorý sa konal na waleskom hrade Caernarfon v roku 1969. Tento titul však na nového následníka trónu princa Williama neprechádza automaticky, preto nateraz zostáva len vojvodom z Cornwallu a Cambridgea, aktuality.sk

X X X

Slobodník na súde usvedčoval Kováčika z úplatku. Hanbí sa, že bol toho súčasťou

 Proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom v ďalšej korupčnej kauze pokračoval na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici výpoveďou svedka Bernarda Slobodníka. Ten opísal, ako mu v špeciálne upravenej knihe odovzdal úplatok.

Kováčik mal podľa obžaloby zobrať úplatok 50-tisíc eur za to, že bude blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach – na Úrade inšpekčnej služby a NAKA. Peniaze mu mal, cez Slobodníka, teda exšéfa Národnej jednotky finančnej polície, dať podnikateľ Peter Košč. Ten je v tejto veci tiež obžalovaný, no momentálne je na úteku.

V piatok opäť priviedli Kováčika, ktorý si už odpykáva osemročný trest za iný korupčný skutok, policajti. Na rukách mal putá. So Slobodníkom, ktorý vystupuje v pozícii spolupracujúceho kajúcnika, sa po dlhšom čase stretli zoči voči. Kľúčový svedok, ktorý je obvinený v kauze Očistec, vypovedal pred samosudcom Michalom Trubanom takmer dve hodiny. Na začiatku pripomenul, že v tejto veci je tiež obvinený v samostatnom konaní.

Špeciálna kniha s bankovkami

„S pánom Kováčikom som mal dobrý vzťah, dokonca kamarátsky,“ povedal. Priblížil, že v čase prejednávanej udalosti sa s ním a Koščom stretol na Račianskej ulici, kde sa nachádza podnikateľov biliardový klub. V jeho priestoroch sa mali rozprávať o expolicajtovi Jozefovi Rehákovi, ktorý bol spájaný so zločineckou skupinou sýkorovcov. Košč vraj cítil, že je snaha dozorujúceho prokurátora Petra Kysela stiahnuť ho do konaní. „Pýtal sa pána Kováčika, či je možné odňať mu spis. Ten odvetil, že to nejde, takto konať nemôže,“ poznamenal Slobodník. Košč to vraj nevzdával a deklaroval, že ak by sa to podarilo, bude sa revanšovať. Navrhol poslať na úrad anonym, ktorý prokurátora Kysela spochybní. Kováčik mu spis nakoniec odňal.

Samotné prijatie úplatku opísal Slobodník tak, že Košč mu podal knižku s tým, nech prelistuje prvé strany. „Následne som videl, že obsahuje 500-eurové bankovky. V knihe bol výrez, do ktorého sa zmestili. Poznamenal som, že je to dobré čítanie,“ uviedol. Na chodbe mu mal Košč zašepkať, že to má pripravené pre Kováčika. „Požiadal ma, aby som mu knižku podal. Ja som to urobil so slovami: Dušanko, toto je od pána Košča. On si ju zobral a poďakoval sa. Na mieste ju ale neotvoril,“ tvrdí. Doplnil, že všetko, čo povedal, sa zakladá na pravde.

Kajúcnik: Nech ma zavrú

Nasledovali otázky prokurátora a obhajcov. Keďže vopred upozornili, že ich majú veľa, ďalších dvoch predvolaných svedkov, exsiskára Borisa Beňa a bývalého šéfa policajnej inšpekcie Adriána Szabóa, poslal samosudca domov. Kováčikov advokát sa potom detailne pýtal na Slobodníkove vyjadrenia zachytené na záznamoch operatívcov. Svedok pritom často pôsobil podráždene. Obhajca dokonca tvrdil, že nervózne gestikuluje a žiadal to zaprotokolovať. Truban to však odmietol. „Nevidím, že by nervózne gestikuloval,“ zdôvodnil. Krátko pred pol druhou poobede pojednávanie prerušil s tým, že pokračovať bude 10. a 11. novembra Slobodníkovou výpoveďou.

„Tak nech ma zavrú. Mňa by mohli zavrieť a všetci nech sú na slobode,“ mrmlal Slobodník pri odchode z pojednávacej miestnosti. Neskôr na otázku novinárov, čoho bol v tejto veci svedkom, reagoval vyhýbavo. „Tým, že výpoveď sa neukončila, nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal. Prečo v súdnej sieni neraz podráždene zvýšil hlas, zdôvodnil viackrát opakujúcimi sa otázkami. „Ale to je v poriadku, musím to zvládnuť. Mrzí ma, že som bol vôbec súčasťou toho všetkého. Hanbím sa za to,“ dodal kajúcne./agentury/

X X X

Šéf PS Šimečka: Aj mne by prekážalo Sulíkovo správanie, ale kolaps spôsobil Matovič 

 Možno sa v Progresívnom Slovensku dopracujeme k tomu, že vládu s Hlasom úplne vylúčime, tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk predseda strany Michal Šimečka.

Politici koaličného OĽaNO vyhlasujú, že v pozadí už vzniká vláda Hlasu, SaS a Progresívneho Slovenska (PS). Mimoparlamentné PS zasa vyzýva premiéra Eduarda Hegera, aby v parlamente nechal hlasovať o dôvere vláde spolu s plánom, ako chce riešiť energetickú krízu.

Aj o týchto témach sme sa rozprávali s predsedom PS a tiež podpredsedom europarlamentu Michalom ŠIMEČKOM.

X Je pre lídra opozičnej strany dobrou správou, že sa vláda Eduarda Hegera rozsýpa, stráca podporu ľudí a obrovské množstvo z nich si želá predčasné voľby?

Nie je to dobrá správa pre nikoho. Jedna vec je, ako to vnímam ako líder politickej strany, a druhá ako obyčajný človek. Je to obrovské sklamanie, zlyhanie celej jednej politickej generácie, ktorá dostala šancu vo voľbách.

Aj ja som dúfal, že zmena po rokoch Ficových vlád bude reálna, ale sme, kde sme. To zlyhanie navyše prichádza v tom najnevhodnejšom čase, keď ideme do asi najhoršej krízy, akú si Európa pamätá.

V niečom bude možno ešte horšia, ako boli posledné dva roky, a my do nej ideme s najslabšou vládou, akú sme mali. Bolo by to ťažké, aj keby sme mali funkčnú a spoľahlivú vládu, takže v tejto situácii a s touto zostavou ma to napĺňa obavami.

X Zaujíma ma váš pohľad ako šéfa strany. Nie je toto chvíľa, keď by opozičná strana mala zabrať na plné obrátky a zabojovať o voličov, ktorí sú znechutení zo štýlu vládnutia tejto koalície?

To presne robíme. Od volieb a špeciálne posledné mesiace predkladáme návrhy do parlamentu, ako pomôcť ľuďom v čase zdražovania, ako pomôcť konkrétnym skupinám obyvateľstva…

Samozrejme, keďže máme v parlamente jedného poslanca, nemá to veľkú šancu na úspech. Ale robíme, čo je v našich silách, aby sme aj vládu nasmerovali na správne riešenia.

Druhá vec je, aj z mojej povahy to trochu vyplýva, že vzhľadom na kritickú situáciu nechceme byť teraz tí, ktorí budú prilievať olej do ohňa, rozdúchavať vášne, zvolávať demonštrácie a mať nejaké bombastické vyhlásenia. To naozaj nie je náš štýl. My budeme predkladať riešenia a snažiť sa vniesť do debaty aj nejakú racionalitu a normálnosť.

x Dobre, pozrime sa napríklad na Smer. Doslova každý deň robí tlačovky, v priebehu pár mesiacov vyzbieral státisíce podpisov pod referendum za predčasné voľby, v septembri chce organizovať obrovský protest proti vláde. Vnímate aj vy tú horúčkovitú aktivitu Roberta Fica? Nemáte pocit, že zaostávate a že vám uniká vlak?

Samozrejme, že Robert Fico vyvíja horúčkovitú aktivitu, lebo bojuje o svoju slobodu a budúcnosť. Vie, že sa potrebuje opäť dostať k moci, aby neskončil s celou svojou partiou v base. Jemu ide skutočne o všetko.

Ale zároveň, ako som už povedal, ja takto nevnímam rolu Progresívneho Slovenska. Aby sme k všetkým tým obavám a neistotám, ktoré ľudia zažívajú, ešte aj my pridávali a ešte viac rozdúchavali vášne… Ani ja takto nechcem pôsobiť na politickej scéne.

X Vo voľbách ste nezískali ani sedem percent a preferencie strany príliš nerástli ani neskôr. Sám ste v máji, keď ste sa stali novým šéfom PS, hovorili, že ambície musíte mať vyššie. Nie je to teda tak, že vy sa síce aj posťažujete, že to nie je ideálne, no jednoducho nemáte taký ťah na bránu ako povedzme Fico?

Taký ťah na bránu ako Fico ani nechcem mať. Jeho ťah na bránu spočíva v tom, že sa otvorene hlási k Putinovmu Rusku, postavil sa na stranu nepriateľa Európskej únie aj Slovenska a hrá na najnižšie strachy a pudy ľudí. Keď toto nazývame ťah na bránu, tak taký nechcem mať. Áno, Progresívne Slovensko má mať vyššie ambície.

Ale preferencie sú len jedna vec, ja mám skôr na mysli vyššie ambície v zmysle pripravenosti odborného kapitálu, a to sa postupne napĺňa. Celé leto som viedol rozhovory s ľuďmi, ktorí sú špičkoví odborníci na otázky ekonomiky, zdravotníctva…

 X A kde sú tí ľudia? Lebo takto všeobecne ste o nich hovorili už v máji.

Je mi ľúto, že v tejto chvíli ich mená ešte prezradiť nemôžem. Je to však otázka najbližších týždňov.

x Pôjde o verejne známe osobnosti?

Áno.

X Preferencie strany sa po vašom nástupe do funkcie predsedu príliš nezmenili. Viem, že politici neradi komentujú prieskumy verejnej mienky, ale predsa – nečakali ste, že by to mohlo byť lepšie?

Každý predseda by chcel mať čo najviac percent aj voličov, to je jasné. Ale po skúsenosti z minulých volieb je mi už veľmi ťažko robiť nejaké vyhlásenia o tom, koľko by sme chceli či mali mať. Vieme, že sa to všetko láme v kampani.

Môj cieľ je, aby Progresívne Slovensko bolo pripravené na kampaň a aby bol výsledok taký, že prispejeme k vzniku proeurópskej a rozumnej vlády bez účasti fašistov, Smeru, Hlasu a podobne. Tomuto teraz venujem všetko úsilie a to, či máme osem alebo dvanásť, pre mňa nie je v tejto chvíli až také rozhodujúce.

X Ako to, že ešte aj koaličná SaS od volieb narástla oveľa viac ako vy?

Do istej miery je to logické, sú vládnou stranou, môžu realizovať svoj program, a tak môžu aj voličom ukázať, čo urobili. Zároveň im asi pomohlo vymedzovanie sa voči Igorovi Matovičovi. Mne ale vôbec nevadí, že SaS má také percentá.

Ja sa nepozerám na to, ako sa darí SaS. Mňa zaujíma Progresívne Slovensko a my sme ešte nemali možnosť presvedčiť voličov, že vieme napĺňať svoj program aj vo vláde. Ale mám vieru, že voliči si uvedomujú, že keď v minulosti dali hlas kandidátom Progresívneho Slovenska, tak za ten hlas dostali najvyššiu kvalitu.

Či už sa to týka prezidentky, europoslancov, alebo Matúša Valla. To je známka toho, že keď sa dostaneme k zodpovednosti, tak voliči môžu vidieť, že prácu odvádzame dobre.

X V rozhovore pre Sme ste v apríli povedali, že stranou, ku ktorej máte bližšie, je určite SaS. Nič na tom nezmenila ani vládna kríza, ktorá sa skončila odchodom Sulíka?

Nie, nič zásadné sa na tom nezmenilo. Zo všetkých strán na politickom spektre je zjavné, že najviac styčných bodov máme s SaS. Koniec-koncov, spolu sme vytvorili koalíciu v Bratislavskom kraji, ktorá funguje veľmi dobre.

My podporuje župana Juraja Drobu, spolu podporujeme Matúša Valla. Zároveň však musím dodať, že sú témy, kde máme odlišné názory.

X Na Facebooku ste na margo odchodu SaS z vlády napísali, že „zodpovednosť za toto zlyhanie nesie Igor Matovič“. Nesú zodpovednosť aj Eduard Heger a Richard Sulík?

Primárne je to vina Igora Matoviča, ktorý svojím deštruktívnym, chaotickým a zákerným správaním v podstate znemožňuje normálne vládnutie od prvého momentu, keď sa stal členom vlády. Hegerova zodpovednosť je, že nevyvinul dostatočné úsilie, aby zachránil štvorkoalíciu a nedokázal sa postaviť Igorovi Matovičovi.

História na to bude pamätať ako na jeho veľké zlyhanie. Vláda sa mu rozpadla pod rukami, takže zodpovednosť padá aj na neho. V tejto chvíli nerozumiem, prečo odmieta najčistejšie a najrozumnejšie riešenie, ktorým je predstúpiť pred parlament, požiadať o dôveru a povedať, tu je plán, ako chce menšinová vláda riešiť energetickú krízu.

Buď pre ňu mám podporu v parlamente, alebo nemám. To je najférovejší a jediný možný prístup, ktorý by premiér mohol urobiť. On to odmieta, čo ukazuje, že je slabý premiér.

 X Koalícia bez SaS má v parlamente okolo 70 poslancov. Nie je to logické, že to nechce urobiť, ak by to mohlo smerovať k jeho demisii?

Ak chce vládnuť – a on sa tvári, že chce vládnuť do konca riadneho volebného obdobia –, minimálne by potreboval mať potvrdené, špeciálne v ťažkých časoch, že je aspoň dostatok poslancov, ktorí tolerujú fungovanie vlády.

Je to bežná súčasť demokracie aj v západných krajinách. Neznamená to, že musia mať v každej chvíli väčšinu, ale musia mať 76 poslancov, ktorí ich aspoň tolerujú pri živote. Premiér by to mal urobiť a mal by to spojiť aj s jasne komunikovaným plánom verejnosti, čo chce urobiť.

To je problém, že tu máme obavy z cien elektriny a plynu, a nikto nevie, aký je plán. Ak by to Heger urobil, išlo by o akési aktualizované programové vyhlásenie vlády. Povedzme si pravdu, nič vážnejšie už Hegerova vláda nebude riešiť možno do konca svojho fungovania než energie.

X Vrátim sa k Sulíkovi. Vy vinu pripisujete Matovičovi, politici OĽaNO zasa šéfovi SaS vyčítajú, že sa od začiatku v koalícii správal ako opozičný politik. Že spochybňoval opatrenia proti pandémii, dokonca že bol na protivládnom proteste a tak ďalej. Úprimne, vám by ako premiérovi neprekážalo, keby toto robil jeden z vašich koaličných partnerov?

Samozrejme, že by mi to prekážalo a verím, že im to prekáža. Tiež to nie je niečo, čo prispievalo k stabilite vládnutia na Slovensku a je legitímne to kritizovať. Preto hovorím, že je to zlyhanie ich všetkých vrátane SaS. Len keď to porovnáme, tak vina Igora Matoviča je aspoň pre mňa omnoho väčšia.

Tým nechcem povedať, že SaS alebo Sulík to robili dobre alebo že by sa správali v každej chvíli zodpovedne. Ale ak sa pýtate, kto je najväčšou príčinou kolapsu, tak je to Igor Matovič.

Už ste spomenuli, že nie vo všetkých témach sa s SaS zhodnete, jednu spomeniem. Rozprával som sa s viacerými ľuďmi, s ktorými Sulík robil, či už išlo o Martina Poliačika, alebo Ivana Štulajtera. Zhodujú sa v tom, že nemá cit pre zahraničnú politiku, že jeho geopolitický kompas je akoby vychýlený. Tesne pred vypuknutím vojny pobúril Ukrajinu vyhlásením, že Rusko Krym aj tak nikdy nevráti. Minister Jaroslav Naď ho teraz zasa obvinil, že kládol odpor pri odovzdávaní S-300 Ukrajine. Nevyrušuje vás to?

Vyrušuje ma to, prekvapuje ma to a niekedy tomu absolútne nerozumiem. V minulosti sme to aj kritizovali. Na druhej strane treba objektívne uznať, že v oblasti zahraničnej politiky sa tejto vláde darilo.

Ale, samozrejme, sú to veci, ktoré sú pre mňa často nepochopiteľné. Neexistuje ideálny partner a politika nie je o tom, s kým si najviac rozumieme, ale s kým musíme spolupracovať podľa toho, ako rozhodnú voliči.

X Igor Matovič opakuje, že Sulík povalil už tretiu vládu. Vy by ste sa nebáli, že by SaS spôsobila rozpad vlády, ktorej by ste boli súčasťou?

V momente, keď budeme mať výsledky volieb, budeme sa rozhodovať nie na základe toho, kto sa nám páči, ale na základe toho, kde je záujem Slovenska. S ktoroukoľvek z demokratických strán budeme radi rokovať, ako posunúť Slovensko dopredu. Hlavne to nechajme na voličov, netvorme koalíciu teraz a nekádrujme.

X V OĽaNO už budúcu koalíciu tvoria. Hovoria, že vznikne vláda SaS, Hlas a PS.

Úprimne nerozumiem, kde sa to v hlavách politikov OĽaNO zrodilo. Musím sa priznať, že je to pre mňa úplne nepochopiteľné. My sme jediná strana, ktorá vylúčila Hlas zo spolupráce pri komunálnych a župných voľbách.

X Ale len pri komunálnych a župných.

Teraz budú tieto voľby, keď budú parlamentné, tak urobíme rozhodnutie smerom k parlamentným voľbách. Absurdné je, že jediná strana z koalície, ktorá otvorene hovorí o vládnutí s Hlasom, je Sme rodina, teda najbližší partner OĽaNO. Preto mi to príde hrozne pritiahnuté za vlasy. Už ani nehovorím o tom, že som Petra Pellegriniho v živote nestretol.

X Na tlačovej besede nevedel vysloviť ani vaše meno.

Táto konštrukcia je z môjho pohľadu úplne nepochopiteľná.

X Faktom je, že vy ani SaS ste tú vládu s Hlasom nikdy nevylúčili tak, ako to urobili práve Obyčajní ľudia.

Vylúčili sme ju pri komunálnych a župných voľbách. Pred parlamentnými voľbami budeme mať debatu o tom, ako si predstavujeme našich partnerov, postavíme sa k tomu čelom a budeme to verejne komunikovať. Zatiaľ však podľa mňa ani naši voliči nepochybujú o tom, že nikto z Progresívneho Slovenska si nevie predstaviť vládu s ľuďmi ako pani Saková.

X Rozumiem, ale stále to znie inak, ako keď OĽaNO povie, že s Hlasom vládnuť nikdy nebude.

Je možné, že sa k tomu dopracujeme. Ale zdá sa mi absurdné, že sa tu tvorí nejaká konšpirácia, keď Matovičov najbližší partner Boris Kollár sám otvorene hovorí o vláde s Hlasom. Potom neviem, o čom sa tu bavíme.

X Považujete Smer za nebezpečenstvo pre našu demokraciu?

Áno.

X A Hlas?

Nie v takej miere, ale za určitých okolností áno.

 X Aký je rozdiel medzi Smerom a Hlasom?

Pre mňa je Smer hrozbou pre demokraciu mafiánskymi a oligarchickými štruktúrami, ktoré ovládli štát, ale aj svojou extrémistickou rétorikou, ktorá je dnes už v zásade fašistická. Či už ide o vojnu na Ukrajine, alebo predtým išlo o očkovanie.

Moja obava je, že keby sa Smer dostal do vlády, chcel by koalíciu s fašistami. Mali by sme Milana Mazureka za ministra vnútra, rozpustili by špeciálnu prokuratúru, všetky policajné tímy a už by si dali sakra pozor, aby ho spravodlivosť nedobehla.

X Minimálne podľa prieskumov je však asi nereálne, že by Smer a Republika mohli vládnuť. Spolu zrejme nebudú mať dosť hlasov a neviem si predstaviť, kto príčetný by s nimi do koalície išiel. Skôr to vyzerá tak, že v budúcej vláde bude musieť byť Hlas. Preto aj moje otázky smerujú k nemu.

Je to možné, ale všetkými takýmito úvahami o Hlase akoby sme už dopredu rezignovali na to, že voľby môžu dopadnúť úplne inak, ako to teraz vyzerá. Budúcnosť môže byť lepšia, hoci sa to dnes nezdá.

Preto sa mi na takéto otázky ani nechce veľmi odpovedať, lebo to vyzerá, že jedinou alternatívou tohto chaosu je vláda Hlasu. Odmietam pripustiť, že toto je jediný možný scenár pre Slovensko.

X Iste, veď je tu aj alternatíva širokej koalície stredopravých strán. Myslíte, že by to fungovalo po skúsenosti s touto vládou?

Je tam toľko faktorov a premenných, nevieme, kto bude zvolený, aká bude geopolitická situácia. Je to také nepredvídateľné, že pre mňa teraz čokoľvek k tomu povedať je trúfalé.

X Ako čítate Pellegriniho, ktorý najskôr nemastne-neslane pristupoval k očkovaniu, potom odmietal obrannú zmluvu s USA, no k vojne na Ukrajine zasa nezaujal tak otvorene proruský postoj ako Smer?

Je to pre mňa nedôveryhodné, špeciálne jeho postoj k obrannej zmluve, špeciálne jeho vajatavý postoj k očkovaniu. Nevieme, kde Hlas stojí v civilizačnom zápase, v ktorom sme sa ocitli.

X Pôjde Progresívne Slovensko do parlamentných volieb samostatne?

V politike sa asi nedá nikdy nič úplne vylúčiť, ale v tejto chvíli nevidím jediný dôvod, prečo by sme nemali ísť samostatne.

X Na aký výsledok si trúfate?

Samozrejme, že chceme, aby bol čo najvyšší, pretože som presvedčený, že riešenia, ktoré ponúkame, sú najlepšie pre Slovensko.

X Zvládli by ste byť predsedom vlády?

To je otázka, na ktorú je teraz zbytočné odpovedať.

X Je to otázka, ktorá sa mohla zdať zbytočná aj Igorovi Matovičovi tri mesiace pred voľbami, no nakoniec jej musel čeliť.

Nie je to niečo, čím by som sa zaoberal. Sústredím všetku energiu, ktorú mám, na to, aby som bol čo najlepší predseda politickej strany, aktuality.sk

X X X

Razantné zvyšovanie úrokov bude pokračovať, inej cesty niet, oznámil Kažimír

Kažimír poznamenal, že existujú problémy, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú menovú politiku, ale napriek tomu sú mimo nášho dosahu.

Štvrtkové (8. 9.) rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) zvýšiť úrokové sadzby o bezprecedentných 75 bázických bodov bolo nevyhnutné a správne. Tvrdí to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, podľa ktorého razantné zvyšovanie úrokov bude pokračovať.

Kažimír poznamenal, že existujú problémy, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú menovú politiku, ale napriek tomu sú mimo nášho dosahu. Rozkývané a raketovo rastúce ceny energií sú podľa neho aktuálne tým najvypuklejším prípadom. Skonštatoval, že ceny energií ovplyvňujú všetko.

Guvernér NBS upozornil, že ak ľudia a podniky začnú očakávať, že tu vyššia inflácia ostane dlhší čas, môže sa zvýšiť aj skutočná inflácia. „Popritom, úplne pochopiteľne, rastú požiadavky ľudí, aby sa im zvýšil plat a vlády zase míňajú miliardy, aby zmiernili vplyv krízy na ľudí a ekonomiku. Občas rozumne, inokedy zase nie. To všetko dodáva palivo do motora, ktorý poháňa infláciu hore,“ podotkol Kažimír s tým, že ekonómovia to nazývajú „sekundárnym efektom“.

Zároveň dodal, že inflácia sa v eurozóne drží neprijateľne vysoko. Jej augustové zrýchlenie na 9,1 %, opätovne ťahané energiami, podľa neho len pripomenulo akútnosť problému z pohľadu inflačného vývoja v budúcom roku a v tom nasledujúcom.

„Naše najnovšie odhady vidia infláciu v eurozóne nad naším dvojpercentným cieľom počas celého tohto obdobia. Popri tom všetkom sú z môjho pohľadu riziká pre infláciu jednoznačne smerom nahor a pri ekonomickom raste smerom nadol,“ skonštatoval.

Júlové a štvrtkové zvýšenie sadzieb, rovnako aj tie, ktoré budú nasledovať v blízkej budúcnosti, sú podľa neho odpoveďou, ako reagovať na existujúce riziká a zabezpečiť, aby ceny nerástli takýmto tempom natrvalo. „Mnohí špekulujú, budú špekulovať o tom, kde vidíme neutrálnu sadzbu, respektíve na akú úroveň budeme sadzby zvyšovať. Diskusie na túto tému sú predčasné,“ myslí si Kažimír. Prioritou je teraz podľa neho razantne pokračovať v normalizácii nastavenia menovej politiky.

Snaha o skrotenie inflácie

„Byť prísny v čase, keď svetová ekonomika spomaľuje a riziko recesie v eurozóne pretrváva, nie je jednoduché. A veru, nie všetci nám budú tlieskať. No inej cesty niet,“ zdôraznil guvernér NBS. Podľa jeho slov je to nevyhnutné pre cenovú stabilitu, pre opätovné nastavenie rovnováhy v ekonomike aj pre návrat k prosperite.

ECB v snahe o skrotenie inflácie zrýchlila sprísňovanie menovej politiky a zvýšila hlavné úrokové sadzby o rekordných 75 bázických bodov. Kľúčová sadzba na hlavné refinančné operácie s účinnosťou od 14. septembra vzrastie na 1,25 %, sadzba na jednodňové refinančné operácie na 1,50 % a depozitná sadzba na 0,75 %, aktuality.sk

X X X

Lidl, Tesco a ďalšie reťazce hovoria o nákupnom správaní: ľudia šetria, nakupujú menej a viac sledujú letáky

V čase extrémneho zdražovania je úplne prirodzené, že ľudia viac pozerajú na svoje peňaženky a dávajú si pozor na peniaze. Zmenilo sa ich nákupné správanie a viac sledujú letáky a nakupujú v zľavách. Preplnené košíky sa zmenšili, ale zato ľudia začali častejšie navštevovať obchody s potravinami, hovoria denníkom Pravda oslovené nákupné reťazce ako Lidl, Kaufland či Tesco.

Ešte pred pandémiou COVID-19 mnoho zákazníkov obchodných reťazcov pred sebou tlačilo preplnené košíky a čakali v dlhých radoch pred pokladnicou. Nepozerali až tak na ceny a vedeli si vybrať aj z iného ako zľavneného sortimentu. Rozdiel ľudia pocítili po začiatku vojny na Ukrajine, keď sa najmä pre ceny energií spustilo veľké zdražovanie. Dnes si zákazník dvakrát premyslí, ktorú potravinu kúpi a ktorú nie, vravia predajcovia.

 Najviac zdraželi za rok podľa Štatistického úradu oleje a tuky – priemerne až o 52 percent. Na každom eure je to zvýšenie o 52 centov. Chlieb a obilniny medziročne vyskočili o viac ako 23 percent, mlieko, syry a vajcia takmer o 22 percent, mäso o 20 percent.

Prázdnejšie košíky

Pokles objemu nákupného košíka pociťujú aj v spoločnosti Tesco, a to o päť percent, informuje generálny riaditeľ Tesco Slovensko Martin Kuruc. Ďalej hovorí, že všeobecným trendom je väčšia disciplína pri nakupovaní, mnoho zákazníkov nakupuje podľa zoznamu. V porovnaní s obdobím spred pandémie nakupujú menej, ale do obchodu chodia častejšie. Dodáva, že zákazníci teraz viac ako kedykoľvek predtým vyhľadávajú zľavy, viac nakupujú výrobky vlastnej značky reťazca a lacnejšie produkty. So stále sa znižujúcou kúpyschopnosťou spotrebiteľov sa zväčšuje skupina orientujúca sa na cenu, vysvetľuje Kuruc. Cena sa tak stáva tým rozhodujúcim faktorom pri nákupe, ostatné faktory sú doplnkové a niektoré dokonca zanedbateľné.

Hodnota priemerného košíka klesla aj v spoločnosti Lidl Slovensko. Jeho hovorca Tomáš Bezák vysvetľuje, že je to spôsobené zvýšenou ponukou produktov, ktoré ponúkajú v akciách. Takisto registrujú výraznejší záujem o privátne značky. „Záujem o naše privátne značky stále rastie, dokonca výraznejšie, ako je priemer slovenského trhu,“ dodáva Bezák.

Bezák z Lidla hovorí, že sa snažia ceny tlačiť dole, čo to ide, no aj pre energie sa to nedá donekonečna. „Rast vstupných nákladov postihol aj našich dodávateľov, a tak sa prejavil aj na cene nami nakupovaných výrobkov. Popri nákupných cenách sa zvýšili aj iné naše prevádzkové a administratívne náklady, aj my platíme vyššie sumy za energie, dopravu, mzdy a podobne,“ dodáva Bezák. V dôsledku tohto prístupu sa marža v Lidli v porovnaní s minulým rokom znížila, tvrdí.

To, že zákazníci zmenili svoje nákupné správanie, potvrdzuje aj Marek Koštrna, marketingový manažér pre Terno a Kraj. „Zákazníci sa snažia šetriť vo všetkých sférach života a pozorujeme to aj pri nákupe potravín. Cena nákupného košíka sa u zákazníkov znížila, ale je faktom, že zákazníci chodievajú nakupovať častejšie a sledujú viac letáky,“ uviedol Koštrna.

 V Terne a Kraji tiež pozorujú, že spotrebitelia majú zvýšený záujem o privátne značky, ktoré ponúkajú kvalitné potraviny za nižšiu cenu. „Vnímame to najmä teraz, v období zdražovania a rekordnej inflácie, keď sa dopyt po nich stále zvyšuje,“ tvrdí Koštrna. A ďalej dodáva, že si v spoločnosti všímajú aj výraznejší príklon ľudí k zľavám.

Záujem o privátne značky stúpa

Za posledné obdobie sa zvýšila frekvencia návštev zákazníkov aj v Kauflande, tvrdí hovorca spoločnosti Samuel Machajdík. „Zároveň môžeme potvrdiť, že zákazníci nakupujú viac privátnych značiek, alebo produktov v akcii a kvôli inflácii sa zväčšil priemerný nákupný košík,“ potvrdil Machajdík. Zákazníci nakupujú základné potraviny alebo produkty z radov privátnych značiek či rôzny akciový tovar.

K ostatným reťazcom sa pridáva aj spoločnosť Billa. „Čo sa týka základného sortimentu, u zákazníkov v našich supermarketoch sme si všimli, že viac nakupujú tovar v akciách ako neakciový. Neevidujeme zmenu preferencie v kategóriách produktov, to znamená, naši zákazníci nemajú tendenciu nakupovať napríklad viac margarínu ako masla. Skôr vidíme, že ho nakúpia a predzásobia sa v akciách. Na druhej strane vidíme, že zákazníci sa začínajú uskromňovať a potraviny nakupujú v menších množstvách, nekúpia napríklad päť kusov určitého tovaru, ale len dva či tri. Nižší záujem je o prémiovejší sortiment,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa Billy Kvetoslava Kirchnerová.

 Ako aj v iných reťazcoch, aj v Bille tešia záujmu o privátne značky. Ako informuje Kirchnerová, až 67 percent zákazníkov siaha práve po tomto sortimente. V roku 2022 sa porovnaní s rokom 2018 zvýšil o 10 percent aj počet zákazníkov, ktorí si výrobky vlastných značiek vkladajú do košíka pri každom nákupe. Z januárového prieskumu, ktorý si spravila spoločnosť Billa, tiež vyplýva, že štyria z desiatich Slovákov považujú tieto produkty za kvalitnejšie alebo rovnako kvalitné ako značkové výrobky.

Trend nového zákazníka potvrdzuje aj Sylvia Porubänová, sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva v Bratislave. „Ľudia sa v krízových časoch, na čo sme aj zvyknutí z minulých období, najviac uskromnia vo využívaní gastronomických služieb a v cestovaní. Práve v náročných časoch sa spotrebitelia viac spoliehajú na cenové akcie reťazcov, sledujú a porovnávajú jednotlivé ponuky,“ uviedla. Ďalej dodáva, že spotrebitelia pri nákupe potravín sledujú viac ako inokedy zľavy, vernostné programy, výhodné nákupy a vzdávajú sa takzvaných prémiových produktov ako napríklad exotického ovocia, drahého mäsa a viac budú kupovať cenovo dostupnejšie potraviny, ako je pečivo, cestoviny či zemiaky./agentury/

X X X

Vodíkový športiak „made in Slovakia“ ukázali verejnosti. Na cestu sa však s ním nedostanete

V premiére sa na Slovensku po prvý raz predstavil unikátny prototyp vodíkového športového auta MH2, ktoré je výsledkom spolupráce Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group.

 Slovenský dizajnér športového auta na vodík Branislav Maukš pre denník Pravda vysvetľuje, že vozidlo je výnimočné práve svojou technológiou. Poháňať ho má vodík, ktorý je unikátny sám o sebe. Zatiaľ však ide len o koncept, takže na cesty sa s autom zatiaľ jazdiť nedá. „Snažili sme sa touto formou ukázať nové prístupy a budúcnosť, ako si ju predstavujeme,“ tvrdí dizajnér. Od konceptu k finálnemu produktu môže byť ešte niekoľko rokov.

 Inšpiráciou pre model športiaka pri jeho dizajne bolo telo atléta a kvapka. „Kvapka je najlepší aerodynamický tvar. Aerodynamika a športové auto spolu musia fungovať vždy,“ dodáva.

Prodekan Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Tomáš Brestovič opisuje prínos školy pri tomto modeli. „Vyvinuli sme technológiu, ktorú vieme zahrnúť do mobilných zariadení, čo je možné vidieť v tomto aute,“ tvrdí pre Pravdu. Je to síce podľa neho vízia, ako by mohlo auto v budúcnosti vyzerať, ale na druhej strane v zadnej časti auta je aj funkčná vodíková technológia palivových článkov zásobníkov a všetkých rozvodov.

 Slovensko dokáže vyrábať pomerne veľké množstvo vodíka. Dôležité však podľa generálneho riaditeľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Petra Blaškovitša je to, aby sme dokázali vyrábať zelený vodík. Teda taký, ktorý bude primárne vyrábaný z obnoviteľných zdrojov. „Zameriavame sa na výzvy a podporu zeleného vodíka. Jednu výzvu máme vyhodnotenú a máme tam dva úspešné projekty na výrobu zeleného vodíka z fotovoltaiky,“ opisuje situáciu./agentury/

X X X

Voľby 2022: Karas, kandidát Smeru v Banskej Bystrici, s odídencami od Kotlebu problém nemá

Kandidát na primátora krajského mesta Daniel Karas hovorí, že koalícia Smeru a Republiky je v Banskobystrickom kraji na mieste.

V Banskej Bystrici oficiálne ohlásil svoju kandidatúru kandidát koalície Smer – SD a Republiky na primátora Daniel Karas. Urobil tak na sídlisku Fončorda, ktoré je súčasťou jeho volebného obvodu ako mestského poslanca.

Podporili ho Fico aj Polóny

Za prioritu označil Karas zámer priviesť do Banskej Bystrice strategického investora s novými pracovnými miestami. Pripomínal, že je jedným z posledných krajských miest, kde nepôsobí automobilka.

O tom, ako to chce urobiť, povedal, že ak sa Smer dostane do budúcej vlády, bude sa snažiť, aby bolo mesto na prvom mieste zoznamu, kam takéhoto investora na Slovensku nasmerovať.

Kandidáta prišiel podporiť aj šéf Smeru Robert Fico, ktorý najskôr spomenul Karasove skúsenosti z okresných štruktúr strany a z podnikateľského prostredia, no následne pozýval Banskobystričanov na protivládny protest – „ak majú chuť a záujem si dobre a nahlas zakričať na vládu a pani prezidentku“.

Daniela Karasa podporil aj kandidát Smeru, SNS a SMS na banskobystrického župana Adrian Polóny, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva SAD Zvolen. Polóny využil príležitosť a opäť kritizoval protikandidáta v župných voľbách Ondreja Luntera, s ktorým sa nezhodnú už od sporu autobusového dopravcu a župy.

Antifašistický postoj s Republikou

Fico opakovane spomenul Karasove antifašistické postoje. Aktuality v tejto súvislosti zaujímalo, či Smer nemal problém vytvoriť koalíciu s odídencami od Kotlebu – hnutím Republika. Pre rovnakú sa rozhodli aj pri kandidátoch na poslancov Banskobystrického samosprávneho kraja.

Predseda Republiky Milan Uhrík pritom v minulosti robil Marianovi Kotlebovi (ĽS NS) šéfa banskobystrického župného úradu. Fico v tom čase patril k tvrdým kritikom Kotlebu ako župana.

Uhrík je známy výrokom, že nie je historik, a tak nemôže odsúdiť transporty Židov do nacistických koncentračných táborov počas 2. svetovej vojny.

Jedným z podpredsedov hnutia je aj ďalší exkotlebovec z parlamentu a aktuálne kandidát Republiky na prešovského župana Milan Mazurek. Ten o hlave vojnového Slovenského štátu Jozefovi Tisovi hovoril ako o „našom jedinom skutočnom prezidentovi“.

Na jeho facebookovom účte sa pred rokmi objavilo aj tvrdenie, že o Hitlerovi sa učia „klamstvá“ a „o Tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov“.

Fico nazval otázku Aktualít provokáciou a odpovedal, že Republika je legitímna a zákonná politická strana.

S Uhríkom ich spojila snaha dosiahnuť predčasné voľby. Nedávno sa spoločne objavili v propagačnom videu, kde si podávajú ruky nad vyzbieranými petičnými hárkami s podpismi za referendum s takýmto cieľom.

„Prišiel predstaviteľ jednej legitímnej politickej strany a priniesol 50-tisíc podpisov. Čo som mal povedať? Hoďte to do koša, ja to od vás nechcem,“ reagoval Fico.

S Republikou nemá problém ani samotný kandidát na banskobystrického primátora.

„Koalícia strán Smer a Republika je, myslím si, v Banskobystrickom kraji úplne na mieste. Kandidáti, ktorých ja poznám a ktorí idú na našej kandidátke, sú väčšinou mladí ľudia, ktorí bránia Slovensko v národných otázkach,“ povedal. Nemyslí si „že by ich bolo treba hádzať do jedného vreca s pánom Kotlebom“.

Spolu šesť kandidátov

V Banskej Bystrici chcú byť okrem Karasa primátorom ďalší piati kandidáti.

Medzi nimi projektová manažérka a občianska aktivistka Diana Javorčíková. O funkciu sa uchádza ako nezávislá, podporu jej však vyjadrili viaceré politické strany – SaS, Progresívne Slovensko, SPOLU – občianska demokracia, Demokratická strana, Občianski demokrati Slovenska a tiež platforma Banskobystrická alternatíva.

Záujemcom o post primátora je tiež bezpečnostný analytik Anton Minárik. Do jesenných volieb pôjde bývalý reprezentant v džude ako nezávislý.

Svoju opätovnú kandidatúru ohlásil v júli aj súčasný primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Kandiduje ako nezávislý, no podporu mu už deklarovali Hlas Petra Pellegriniho a Sme rodina Borisa Kollára. Lekár je v Banskej Bystrici primátorom od roku 2014.

Vlastného kandidáta majú aj Kotlebovci – ĽSNS, je ním živnostník Peter Podhorský.

Už po niekoľkýkrát sa o primátorské kreslo uchádza aj Jozef Sásik. V minulosti sa prezentoval ako znalec v odbore lesníctvo, aktuálne si na kandidátku napísal „katolícky politológ“. Ide o predsedu Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku. Spojené komunálne a župné voľby sa uskutočnia 29. októbra, aktuality.sk

X X X

Silný odkaz vláde od potravinárov: Ak sa nič nezmení, bude peceň chleba stáť až 7 eur

 Slabo blikajúce svetielko na konci tunela. Tak v skratke reagujú potravinári na schválenie návrhu zaradiť vybrané podniky – pekárne, mliekarne medzi subjekty s určitým druhom ochrany. Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan žiada, aby boli odpájané od plynu a elektrárne ako posledné a v prípade vysokých cien oboch energií boli chránené pred nimi.

 Potravinárom slová nestačia, požadujú Vlčanov návrh pretaviť čím skôr do legislatívy. Pekári hovoria, že udržiavanie súčasných cien môže na konci roka viesť k cene chleba 6 aj 7 eur za kilogram. Silnejší odkaz už menšinovej vláde poslať nemožno.

Nielen medzi pekármi či mliekarmi, ale aj mäsiarmi a poľnohospodármi to vrie. Energie roztáčajú kolesá poľnohospodárstva aj spracovateľského priemyslu. Rezervy sú vyčerpané a kolaps agropotravinárstva predo dvermi, vystríha poľnohospodársko-potravinárska samospráva.

 „Ak vláda spolu s Európskou úniou neurobia nič s cenami energií, nebude tu o nejaký čas žiadna živočíšna ani potravinárska výroba,“ odkazuje trojlístku, ktorý zostal vládnuť, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho. Odďaľovanie zastropovania cien energií, lebo oň predovšetkým výrobcom potravín ide, prinesie len ďalšie zdražovanie.

Macho upozornil, že pokiaľ doteraz potraviny zdraželi zhruba o jednu pätinu, potom od novembra, ak vláda ceny nezastropuje, musia ľudia rátať, že porastú o ďalších 20 až 30 percent.

Kto si však takto drahé potraviny bude môcť vlastne dovoliť kúpiť? Reálne mzdy klesajú a ľudia vynakladajú viac na pohonné látky do automobilov a rastú im výdavky za všetky druhy tovarov a služieb. Jedlo však musí dostať prioritu, bez neho sa žiť nedá.

Komu zvonia do hrobu

Vlčan sa k úlohám, ktoré mu z vyostrenej energetickej situácie vyplynuli, prihlásil, ostatne sú z dielne jeho rezortu. Nezabudol však pripomenúť, „že všetky ostatné úlohy, ktoré sú kladené ministrovi hospodárstva, zatiaľ vládou neboli schválené. Rokovanie bolo odložené na ďalšie rokovanie vlády. Požiadal o to Richard Sulík (SaS) s odôvodnením, že chce, aby sa k týmto úlohám vyjadril už nový minister hospodárstva,“ spresnil Vlčan po stredajšom rokovaní vlády.

 Čakaním na nového ministra sa riešenie vyhrotenej energetickej krízy posunulo o ďalší týždeň. „Takto sa nedá pracovať. Časť ministrov podá demisiu a pritom ešte stále so svojimi štábmi sedia v ministerských úradoch. Sú tam či nie sú?“ pýta sa Marián Šolty, ktorý je generálnym riaditeľom Levickej mliekarne.

Šolty dodal, že ministri SAS si riešenie ťažkej situácie pomýlili s detskou hrou „Tri korunky na hlavu, já na bábu nehraju“. Ide o nepochopenie zodpovednosti, a to nielen odstupujúcich ministrov, ale celej vlády,“ tlmočil nespokojnosť mliekarov a celej poľnohospodársko-potravinárskej komunity Šolty, ktorý je podpredsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

 Chlieb z droždia alebo z kvásku? Každému podľa jeho chuti.

Prihorieva. Ak mliekarom a pekárom, no nielen im rastú ceny elektriny o nie že o desiatky, ale stovky percent, cítia to aj spotrebitelia. Uskromňujú sa a napríklad obmedzili nákupy mliečnych výrobkov (mlieko, jogurty, tvarohy atď.) zhruba o 15 až 20 percent. Taká je štatistika poklesu výroby v Levických mliekarňach, ktorá kopíruje s istou odchýlkou celý mliečny sektor. Menej sa vyrába aj chleba, rožkov. Liptovské pekárne a cukrárne Včela v Liptovskom Mikuláši hlásia znížený záujem o rožky o 4–5 percent, jemného sladkého pečiva vrátane rôznych zavinovačiek o 8 percent.

Aký bude účet za rastúce dovozy

Každé zlo je na čosi dobré. Ak sa menej nakupuje, menej sa aj vyhadzuje. Najhoršie sú na tom tí, čo už dávnejšie racionalizovali spotrebu, pretože potraviny z výdavkov ich príjmov netvoria 25 percent, ale podstatne viac. Týka sto predovšetkým dôchodcov, ktorým chýba životný partner, matiek samoživiteliek a samozrejme viacdetných rodín.

Už aj s ohľadom na túto nie málopočetnú skupinu obyvateľstva, ktorá si nemá kde zvýšiť príjmy, treba situáciu okamžite riešiť. Ide na jednej strane o prežitie výrobcov potravín a na druhej najzraniteľnejších skupín obyvateľstva, kam sa z mesiaca na mesiac presúva čoraz viac ľudí prízvukuje Marián Šolty.

 Slovensko medzitým rýchlo stráca schopnosť dodávať potraviny z vlastných zdrojov. Rastú dovozy zo zahraničia – merané počtom kamiónov stúpli zo 700 na 900 denne. Sucho ochromuje chovy hovädzieho dobytka, mnohé podniky sa chystajú na redukciu stavov a prechod od intenzívnej k extenzívnej, no lacnejšej výrobe živočíšnych produktov. No nielen z titulu nižšej úrody kukurice na zrno a siláž, slabých či nijakých kosieb krmovín, ale aj dražejúcej energie.

„Rozhodli sme sa postaviť fotovoltaickú elektráreň, Podali sme si projekt, lebo ak dojíte vyše 500 kráv, miniete veľa elektriny. Nezvládneme situáciu, ak si sami nezlacníme energie pretože, aktuálna ponuka elektriny je desaťnásobne vyššia, než sme ju nakupovali za cenu z posledného kontraktu,“ povedal riaditeľ spoločnosti Agro-Racio v Liptovskom Mikuláši-Svätom kríži Ľubomír Rakyta.

Ani kozy nevydržali atak cien

Živočíšnu výrobu ide drasticky obmedziť aj PD Mestečko Neďaleko Púchovu. Družstvo ide rozpredať celé stádo 150 kôz. Kozie mlieko pritom spracúvalo vo vlastnej mliekarni, kde z neho okrem iného vyrábali jogurty. Pohárik o obsahu 212 gramov vyšiel na1,60 eura.

Lenže jogurty z kravského mlieka sú v obchodoch v cene od 34 po 55 centov, síce s menším objemom, ale, ako podotýka predseda PD Mestečko Peter Ježo, ľudia dnes ako nikdy predtým posudzujú potraviny cenou a nie pridanou hodnotou. Kozí jogurt napriek excelentným zdravotným účinkom sa tak ocitá mimo hry.

Do ofsajdu poslali chov kôz, čo sú inak nenáročné zvieratá dražejúce energie. Aj kozy treba prikrmovať šrotmi, ich výroba stála energiu, podraželi rôzne kŕmne komponenty a v synergii s klesajúcou kúpnou silou to znamenalo koniec dietetického produktu. „Museli sme sa sústrediť na záchranu hovädzieho dobytka a oviec, rozhodnúť sa, čo je z hľadiska prežitia družstva dôležitejšie,“ povedal predseda PD Mestečko Peter Ježo.

 Na margo dražejúcich energií povedal, že v boji o prežitie podnikov zaváži rýchlosť. Za pozitívnu označil zmenu, keď družstvo požiadalo o mimoriadnu pomoc na prekonanie aktuálnej krízy.

„Žiadosť sme podali v júli a v auguste, prišlo jej schválenie. Také rýchle konanie si nepamätám,“ pochválil činnosť Pôdohospodárskej platobnej agentúry Peter Ježo. Na účet družstva by v septembri malo prísť 40 tisíc eur, toľko však platia po zvýšení cien za energie v Mestečku každý mesiac. Pre porovnanie pred rokom boli mesačné platby 8 tisíc eur, teda päť krát nižšie!

„Pán Boh zaplať za túto pomoc, poďakoval sa predseda družstva platobnej agentúre, ale nárast cien láme všetkým podnikom chrbtice. Vláda musí naozaj rýchlo konať, a to v záujme udržania existencie firiem,“ žiadal viac rozhodnosti Peter Ježo.

Chlieb upečú. Koľkokrát drahšie?

Vari najdramatickejšia situácia je v pekárenskom sektore. Už spomínaná pekáreň Včela v Liptovskom Mikuláši zaplatila za prvých sedem mesiacov o 550-tisíc eur viac za energie ako za rovnaké obdobie vlaňajška. „Ceny musíme zvyšovať, či sa to niekomu páči alebo nie. Otázka stojí tak: alebo obchodné siete akceptujú naše ceny, alebo nebudeme chlieb a ostatný sortiment dodávať,“ opísal pozíciu pekární Slavomír Moravčík.

Ak vláda s energiami nič neurobí, dôjde podľa Moravčíka k reťazovým kolapsom. Včela spolu s Tatrapekom a Pekárňou Drozd tvoria dnes zoskupenie, ktoré sa drží nad vodou, ale množstvo iných pekární melie z posledného.

„Dostávame ponuky na prevzatie za symbolické euro, len aby sme pomohli v niektorých regiónoch udržať výrobu. No uvidíme, či sa svetielko, ktoré na poslednú chvíľu zablikalo, rozhorí, alebo zhasne,“ povedal Moravčík.

Koľko pekární ľahne popolom? Urobí kríza nemilosrdnú selekciu? Bude to príležitosť pre obchodné reťazce, ktoré majú podľa potravinárov žatvu bez ohľadu na klesajúcu kúpyschopnosť obyvateľstva, aby rozšírili výrobu chleba z mrazených polotovarov?

Obchod už nerobí promo na mlieko

Energetická kríza postihuje všetkých. Aj obchodníkom výrazne stúpli náklady, ale neprenášajú ich na druhej strane v plnej miere do cien, tvrdí to v reakcii na aktuálnu situáciu predseda SAMO – Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič. Obchod je podľa SAMO pozitívnym ohnivkom v reťazi, ktoré tlmí infláciu a rozpúšťa množstvo nákladov vo vlastnej sieti.

 Obchodníci pôsobia v silnom konkurenčnom prostredí, čo sa prejavuje aj vo vitalite jednotlivých prevádzok a dnes už je viacero takých, ktoré musia obchodníci dotovať, aby ich nemuseli zavrieť. V Českej republike dokonca už niektoré siete ohlásili zatváranie obchodov, pretože sú z dôvodu vysokého nárastu energií stratové. Táto situácia je aj v krajinách západnej Európy.

Čo sa týka pekárskych a mliečnych výrobkov, tak práve v týchto segmentoch obchodníci výraznejšie podporujú slovenských dodávateľov. Od začiatku roka totiž narastajú odbytové ceny pre slovenských producentov oveľa viac ako na porovnateľné produkty od zahraničných výrobcov, čím sa zvýhodňujú na trhu.

Vnímame však problém s nedostatkom surového mlieka, menšie a stredné mliekarne majú sťažený prístup k surovine, z čoho môžu nastať výpadky v produkcii respektíve nevieme spoločne robiť promočné akcie. Čo sa pečiva týka, tak dopekané pečivo je čoraz obľúbenejší sortiment pre zákazníkov. Rovnako väčšie pekárne vytláčajú z trhu tie menšie, pretože sú cenovo konkurencieschopnejšie.

To, čo je dnes potrebné, je zregulovať ceny energií aj pre priemysel, tie sa stali najvyšším nákladom vstupujúcim do výroby potravín a negatívne ovplyvňujú aj ich predaj. Kým na začiatku leta sme sledovali iba prepad predaja nepotravinárskeho sortimentu, koncom leta vnímame nielen prechod spotrebiteľov k lacnejším potravinám, ale aj ich postupný nižší predaj, uzavrel Martin Krajčovič./agentury/

X X X

Výtržnosťami v Nice sa zaoberá francúzska prokuratúra

 Francúzska prokuratúra začala vyšetrovanie výtržností pred štvrtkovým zápasom Európskej konferenčnej ligy (EKL) v Nice. Výkop stretnutia medzi domácim tímom a nemeckým 1. FC Kolín (1:1) museli posunúť o takmer hodinu pre výtržnosti, pri ktorých sa zranilo 32 ľudí.

Predmetom vyšetrovania je okrem udalostí na štadióne Allianz Riviera aj dianie v jeho bezprostrednej blízkosti a v centre Nice. Incidentom sa zaoberá taktiež Európska futbalová únia (UEFA). Tá prešetruje osem obvinení voči francúzskemu klubu, napríklad zlyhanie pri identifikácii a hľadaní páchateľov. Tri sa týkajú taktiež Kolína, za ktorý nastúpil v základe aj slovenský reprezentant Ondrej Duda.

Pred duelom napadlo asi 50 fanúšikov hostí sektor domácich priaznivcov. Následne lietali svetlice, stoličky a ďalšie predmety a zasahovať musela polícia. O pár minút neskôr však napadli priaznivci domácich fanúšikov Kolína. Spor sa snažili upokojiť aj kapitáni oboch tímov Dante a Jonas Hector. Zasiahnuť muselo dohromady 1250 policajtov, strážnikov a usporiadateľov.

Podľa miestnych úradov bol v meste problém s nemeckými priaznivcami, ktorí užívali od skorých hodín alkohol. Zo svojho sektora sa dostali spolu s parížskymi chuligánmi, členmi skupiny Supras Auteuil. Tá v minulosti pôsobila pri klube Paríž Saint-Germain, no úradujúci majstri sa od nej dištancujú od roku 2010 a jej členovia majú zákaz vstupu do Parku princov. Aj vedenie PSG odsúdilo štvrtkové udalosti a pripomenulo svoj postoj proti chuligánom, aktuality.sk

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.