Premiér SR Heger na summite v Prahe, trh s plynom sa upokojí. Kam sa stratil vymenený Medvedčuk?

 Ak Putin stratí vplyv na Európu, trh s plynom sa upokojí. Ak ruský prezident Vladimir Putin stratí vplyv na Európu, zmizne výrazný prvok neistoty, čím sa podľa predsedu vlády SR Eduarda Hegera upokojí trh s plynom a zníži sa aj jeho cena. Uviedol to po popoludňajšom programe na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Prahe, informuje spravodajkyňa TASR.

 Putinovi záleží podľa Hegera len na vlastnom prospechu. „On si chce nahnať tie isté príjmy za výrazne menšie dodávky,“ uviedol slovenský premiér.

Heger informoval, že mal rokovanie aj s nórskym premiérom. Poďakoval sa mu za zvyšovanie kapacít dodávok plynu otvorením ďalšieho spojenia cez Poľsko, ktoré je podľa premiéra výhodné aj pre Slovensko.

Kľúčové je podľa Hegera nastavenie ceny plynu. „My prekupujeme plyn, ktorý mal smerovať do Ázie a teraz smeruje do Európy. Tie ceny musia byť nastavené tak, aby sme mali garantovanú dostatočnú kapacitu a dodávky plynu. Lebo hoci bude plyn lacný, ale nebudeme ho mať, tak nám to nič nepomôže,“ vysvetlil predseda vlády.

 Na európskej úrovni chce medzi štátmi dvadsaťsedmičky presadzovať dohodu o cene. „Tým, že krajiny sa snažia nakupovať jednotlivo, zbytočne sa jeho cena vyháňa vysoko, lebo si konkurujeme,“ spresnil Heger.

Predseda vlády upozornil, že na štvrtkovom stretnutí EPC ešte neprebehla detailná diskusia o riešení vysokých cien plynu. Debatu o tejto otázke očakáva v piatok na neformálnom zasadnutí Európskej rady.

V rámci štvrtkového popoludňajšieho programu boli štátnici rozdelení do štyroch skupín. Slovenský premiér spolu s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou predsedali debate pri okrúhlom stole na tému „Mier a bezpečnosť na európskom kontinente“. Na diskusii sa zúčastnilo ďalších deväť predstaviteľov štátov vrátane hostiteľa, českého premiéra Petra Fialu, a predsedu Európskej rady Charlesa Michela. Podľa Hegera sa diskutujúci zhodli, že Rusko je hrozba, a preto musia byť všetky krajiny jednotné a musia spolupracovať.

Heger potom absolvoval tri bilaterálne stretnutia – s predsedom slovinskej vlády Robertom Golobom, moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou a prezidentkou Kosova Vjosou Osmaniovou.

Vo štvrtok sa na Pražskom hrade koná historicky prvý summit Európskeho politického spoločenstva (EPC), ktorého vznik inicioval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Lídri 43 európskych krajín na Pražskom hrade rokujú o mieri a bezpečnosti, energetike, klíme a ekonomickej situácii. Na stretnutie EPC v piatok nadviaže neformálny summit Európskej únie.

X X X

Na historicky prvom stretnutí lídrov Európskeho politického spoločenstva (EPC) sa stretlo 44 štátnikov, a to v kritických okamihoch týkajúcich sa bezpečnosti a stability v Európe. Na záverečnej tlačovej konferencii zasadnutia to vyhlásil český premiér Petr Fiala s tým, že úlohou EPC nie je nahrádzať súčasné formáty spolupráce, informuje TASR.

Predstavitelia rokovali v rámci plenárneho zasadnutia, okrúhlych stolov aj bilaterálnych stretnutí. Hlavnými témami diskusií boli mier, stabilita, migrácia, energetická bezpečnosť a ekonomika v Európe. Kolektívnym cieľom je pracovať na posilnení bezpečnosti a stability Európy, zdôraznil Fiala.

Na stretnutí predstavitelia neschválili žiadne uznesenie. Ako vysvetlil český premiér, účelom bolo vytvoriť priestor pre neformálne výmeny názorov v rámci Európy, a to vrátane predstaviteľov krajín, ktorí sa bežne nestretávajú.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová na tlačovej konferencii uviedla, že jedným z cieľov EPC je zaistiť trvalý mier a medzinárodné právo a zabezpečiť hranice a bezpečnosť občanov. „Nesmieme dopustiť, aby energetická kríza podkopávala naše demokracie,“ vyhlásila.

Vyzvala na solidaritu s Ukrajinou a snahu zachovať jej územnú celistvosť na základe medzinárodne uznaných hraníc. Lídri krajín EPC podľa nej odsúdili ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine a nelegálnu anexiu časti jej územia.

Ako dodala, ďalšie stretnutie EPC sa bude konať na jar budúceho roka v Kišiňove, hostiteľskými krajinami ďalších schôdzok budú Španielsko a Spojené kráľovstvo./agentury/

 X X X

 Kam sa stratil vymenený Medvedčuk? Ukázalo sa, že Putinovi na ňom predsa len záležalo

Putin Medvedčukovu výmenu údajne schválil aj napriek námietkam FSB. Už viac ako dva týždne si Ukrajinci postupne čítajú o osudoch dvoch stoviek vojnových zajatcov, ktorých sa v septembri podarilo z Ruska dostať domov na Ukrajinu. Na druhej strane o mužovi, za ktorého ich vymenili, je informácií skôr poskromne.

Chýba najmä jedna – kde je vlastne Viktor Medvedčuk, tvár proruskej politiky na Ukrajine a blízky človek ruského prezidenta Vladimira Putina?

Samotný Kremeľ ústami svojho hovorcu Dmitrija Peskova tvrdí, že netuší, kde sa Medvedčuk nachádza a či sa už skontaktoval s ruským prezidentom, hoci to s najväčšou pravdepodobnosťou nebude úplná pravda.

Bol to totiž Medvedčuk, za ktorého sa mal, pokiaľ ide o jeho výmenu, zasadiť práve Putin. Aspoň podľa verzie, ktorú ponúkli niektoré ukrajinské zdroje.

Vymeniť ho chceli od začiatku

Už v apríli, keď sa Putinovho kmotra (Putin je krstný otec Medvedčukovej dcéry, pozn. red.) podarilo dostať naspäť pod drobnohľad ukrajinských bezpečnostných štruktúr, sa špekulovalo, že sa z Medvedčuka stane to, čo v uplynulých rokoch na okupovaných ukrajinských územiach sarkasticky nazývali „výmenným fondom“.

Neskrýval to ani samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Krátko po tom, čo mala Medvedčuka pri pokuse o útek z krajiny zadržať Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU), odkázal, že Ukrajina je pripravená vymeniť Medvedčuka za ukrajinských vojakov, ktorých Rusi držali v zajatí.

Kremeľ vtedy k Zelenského výzve odkázal len toľko, že Medvedčuk je občanom Ukrajiny a nemá nič spoločné so „špeciálnou operáciou“, ako Rusi nazývajú agresívnu vojnu, ktorú vedú proti svojmu susedovi. Aj tu sa však ukázalo, že úplne ľahostajným mu Medvedčuk nebol.

Keď sa ešte v apríli Medvedčukova manželka Oksana Marčenkovová obracala k viacerým politikom, aby sa zasadili o oslobodenie jej muža, niektorých prekvapilo, že videá nakrútila aj s príhovorom k tureckému prezidentovi Recepovi Erdoganovi či saudskoarabskému princovi Muhammadovi bin Salmánovi.

Ako sa ukázalo pri poslednej výmene vojnových zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom, nemuselo ísť o náhodu. Práve títo dvaja aktéri v nej totiž nakoniec mali svoju rolu.

Denník Ukrajinská pravda s odvolaním sa na zdroje, ktoré majú blízko k Medvedčukovi, napísal, že Putin dal Marčenkovovej prísľub, že jej muža dostane zo zajatia, hoci sa v Kremli navonok tvárili, že ich Medvedčukov osud vôbec nezaujíma.

FSB mala byť údajne proti

Prečo bol pre Kremeľ taký vzácny? Podľa niektorých nemuselo ísť nutne o rodinné väzby a dobrú Putinovu vôľu.

Šéf rozviedky ukrajinského rezortu obrany Kyrylo Budanov tvrdil, že o Medvedčuka mala záujem najmä ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB). „Pretože ide o osobu, cez ktorú sa (u nás) priamo financovalo množstvo agentúrnych sietí. Cez túto osobu sa financovali určití funkcionári a vlastne i napĺňanie tajného rozpočtu FSB. Preto ho tak potrebujú,“ citovala Budanova agentúra UNIAN.

Zdroje denníka Washington Post však tvrdia, že Putin Medvedčukovu výmenu schválil aj napriek námietkam FSB. „Uvedomovali si dôsledky toho, ako bude táto dohoda vyzerať na verejnosti,“ povedal pre denník vysokopostavený ukrajinský zdroj s tým, že FSB mala byť údajne proti Medvedčukovej výmene.

Ukrajinská pravda píše, že počas vyjednávaní s Rusmi sa najskôr Medvedčukova „cena“ dvihla na 150 ukrajinských zajatcov s tým, že Rusi najskôr nechceli pristúpiť na to, aby sa menili aj velitelia.

Ich vyjednávacou pozíciou nakoniec otriasla explózia v zajateckom tábore v Olenivke, pri ktorej zahynulo viac ako 50 Ukrajincov. Podľa ukrajinskej rozviedky stáli za útokom tzv. vagnerovci (ruská súkromná vojenská agentúra, pozn. red.), ktorí mali zamínovať sklad, v ktorom sa tragédia odohrala.

Podľa Ukrajinskej pravdy dal po teroristickom čine Kyjev Rusom jasné ultimátum: oslobodia minimálne dvesto ľudí plus veliteľov Azovu, inak môžu na Medvedčuka rovno zabudnúť.

Z Ukrajiny cez Poľsko do Turecka

Velitelia Azovu sa nakoniec ocitli v pätici veliteľov (velili obrane Mariupola, pozn. red.), ktorých Rusi poslali po dohode do Turecka, kde majú Ukrajinci zostať až do konca vojny. Vymeniť ich mali za 55 údajne obyčajných ruských vojakov.

Kým cez Moskvu do Bieloruska a následne k ukrajinskej hranici smerovalo dvesto obrancov Mariupola, Medvečuk podľa Ukrajinskej pravdy mieril v ukrajinskom konvoji do Varšavy a odtiaľ ho tureckým lietadlom prepravili do Ankary.

Paralelne s touto výmenou sa diala aj iná, keď sa na slobodu dostalo desať zahraničných bojovníkov v radoch ukrajinských síl. Podľa Washington Post išlo o piatich Britov, dvoch Američanov, Chorváta, Švéda a Maročana. Títo muži skončili v Rijáde, odkiaľ mali byť následne poslaní do domovských krajín.

To, aký efekt nakoniec výmena priniesla, okomentoval pre Washington Post jeden z jej zdrojov na ministerstve zahraničných vecí. Pripomenul, že kým na Ukrajinu sa vrátili oslavovaní hrdinovia, Moskva doma ukázala, na kom Putinovi skutočne záleží.

Expert na Rusko Andrew Weiss však pre denník podotkol, že Medvedčukova výmena bola v súlade s Putinovou „praxou odmeňovania lojality“, aktuality.sk

X X X

30 rokov Slovenska: Mať čo najviac zveri, najväčšiu trofej i moc. Aké je novodobé poľovníctvo?

Poľnohospodári prichádzajú o úrodu za milióny eur, stromy zase nevedia vyrásť. V čase, keď poľovníci pripomínajú, že poľovníctvo má zmysel, sú počty raticovej zveri na historických maximách.

Poľovníctvo má u nás vyše storočnú históriu, organizuje sa od roku 1920. Slovenská poľovnícka komora, ktorú posledných trinásť rokov zriaďuje zákon o poľovníctve, využila okrúhle výročie na kampaň s názvom Poľovníctvo má zmysel.

Bráni v nej svoju tradíciu, ale aj ekologické služby krajine. Okrem iného v nej vysvetľuje i to, prečo poľovníci lovia zver. Dôvod je prostý – znižujú jej stavy, aby sa nepremnožila a nespôsobovala škody na poľnohospodárskych plodinách či lesných porastoch.

Správy, že sa to poľovníkom príliš nedarí, neprichádzajú len od poľnohospodárov, ale aj od lesníkov a ekológov. Kým v okolitých krajinách dlhodobo zintenzívňujú lov, zavádzajú lepšiu kontrolu úlovkov aj samotnú výšku lovu, u nás ministerstvo pôdohospodárstva i samotní poľovníci reagujú pomalšie. Niektorí odborníci im vyčítajú, že na súčasné výzvy, ktorým čelia, sa dokáže pozrieť so sebareflexiou len malá skupina poľovníkov.

Iba poľovníci majú úžasné príbehy

Na Slovensku aktívne poľuje približne 37 345 poľovníkov, ktorí sú zaradení do poľovných združení. Na to, aby mohli poľovať, potrebujú platný poľovný lístok, ktorý vydáva Slovenská poľovnícka komora. Začiatkom roka 2021 vydala komora viac ako 63-tisíc poľovných lístkov. Zhruba 30-tisíc poľovníkov nie je v žiadnom poľovnom združení ani revíri a hľadá možnosť zapoľovať si jednorazovo.

Hoci v zahraničí požívajú v lesoch väčšiu autoritu strážcovia prírody, u nás sú to skôr poľovníci. Ich príbehy o líškach, srnkách či diviakoch sa rokmi tradujú a nezriedka sa dostali aj do mnohých detských knižiek. Neodmysliteľnou súčasťou ich práce bola odjakživa starostlivosť o zver. V zime ju prikrmujú, dávajú jej soľ, v lete budujú a plnia vodou napájadlá, redukujú počty jelenej, srnčej či diviačej zveri.

Na poľovníkov nedá dopustiť ani riaditeľka Chránenej krajinnej oblasti Poľana Vladimíra Fabriciusová. Stretli sme sa v Detve v auguste pre problémy s medveďom, no veľa sme sa rozprávali aj o poľovníkoch.

„Som z poľovníckej rodiny, otec bol lekár. Od malička som videla, že 90 percent to bola starostlivosť o krajinu, pretože v tom čase neexistovalo vnadenie. Tam sa iba kosili lúky, dávalo sa seno do senníkov. Otec, ak si raz za desať rokov zastrelil jeleňa, tak to bolo veľa. Nebola to priorita. Tá láska k prírode prichádzala práve od poľovníkov. Iba oni mali úžasné príbehy, lebo veľa času trávili v horách,“ povedala nám.

Na otázku, či si myslí, že je to tak aj teraz, odpovedala bez váhania. „Je to tak, pravdaže. Ako takmer všetko v našej spoločnosti, zmenilo sa aj poľovníctvo. No s poľovníkmi, s ktorými spolupracujem, sú takí, ako bol môj otec. Venujú sa viac starostlivosti o zver a ich biotopy ako získavaniu trofejí,“ dodala. Nedalo mi a opýtala som sa na tých, ktorí sa do hory vozia na autách a nezriedka na zver z auta aj vystrelia. Podľa Fabriciusovej to tak nerobia všetci. Ľudia vraj ľahko súdia a hádžu všetkých do jedného vreca.

 Zmenilo sa poľovníctvo?

Na to, ako sa poľovníctvo za posledné desaťročia zmenilo, sme pýtali aj dlhoročného poľovníka Mojmíra Geru z dedinky Hokovce pri Dudinciach.Gera ešte stále aktívne poľuje vo Veľkom Záluží, pôsobí aj ako prezident Slovenského loveckého a ochranného spolku Pribina Nitra. S poľovaním začal ešte v 70. rokoch minulého storočia, keď, ako hovorí, boli revíry plné bažantej zveri a jeleníc. Pamätá si aj časy, keď bola za ulovenie vlka istý čas dokonca vypísaná odmena. Dnes už toto užitočné zviera, ktoré pomáha znižovať stavy premnoženej raticovej zveri, legálne uloviť nemožno.

Usadil nás v poľovníckej miestnosti svojho domu, na stenách viseli početné trofeje – lebky, parožie aj koža medveďa. Ukazujúc nám povolenie na odlov medveďa nám vysvetľuje, že to bol nedávny darček k narodeninám od rodiny.

Dôvodom vtedajších výnimočných stavov drobnej zveri boli podľa neho menšie výmery poľnohospodársky obrábaných plôch. „Boli vetrolamy, remízky, mokrade, medze, ktoré sa združstevňovaním a sceľovaním jednotlivých poľnohospodárskych družstiev narušili. Aby poľnohospodári dosiahli vyššie hektárove výnosy, pôdu chemizuju a staré osvedčené hnojenie prírodným maštaľným hnojivom praktizujú v malej miere. Zapríčinili tak postupné zníženie stavu drobnej zveri. V súčasnej dobe už v našich revíroch nevidíme jarabice, prepelice a sú veľmi nízke stavy bažantej a zajačej zveri,“ hovorí posmutne poľovník.

Veľa sa však zmenilo aj v agrárnej krajine. Pestujeme priveľa repky či kukurice na technické účely, za hojného použitia pesticídov, zatiaľ čo remízky, vetrolamy a mokrade takmer zmizli. Rezort pôdohospodárstva aj životného prostredia sa ich teraz snažia opäť vrátiť do krajiny, nie je to však jednoduché.

Gera tvrdí, že dnes musia, naopak, strieľať obrovské počty srnčej zveri. „Voľakedy sme strieľali 30 až 40 kusov, dnes strieľame 34 srncov, 34 sŕn aj 34 srnčiat.“

 Intenzívny lov nepomáha

Rečou čísiel sa za posledných dvadsať rokov zvýšili počty poľovnej zveri o desiatky až stovky percent. Vyplýva to z údajov Národného lesníckeho centra. Napríklad počty jelenej zveri narástli o 111 percent, zatiaľ čo danielia zver zaznamenala nárast až o 322 percent.

Počty raticovej zveri nerastú však len u nás, ale v celej strednej Európe, a to už od 80. rokov minulého storočia. Zver tak reaguje na miernejšie zimy a dlhšie vegetačné obdobie, ktoré priniesla klimatická zmena. Hlavným dôvodom vysokých škôd na poľnohospodárskych kultúrach a lesných porastoch je podľa bývalého šéfa Chránenej krajinnej oblasti Záhorie Dušana Valachoviča to, že skutočné stavy raticovej zveri nikdy nezodpovedali normovaným, teda tým, ktoré poľovníkom stanovuje zákon. Znamená to, že poľovníci nenahlasovali reálny stav zveri vo svojich revíroch, ale s číslami manipulovali, aby ovplyvnili záväzný plán lovu. Že sa to tak v niektorých revíroch naozaj robilo, nám potvrdil aj poľovník, ktorého sme oslovili.

V niektorých regiónoch sa početnosť raticovej zveri dostala do stavu, na ktorý poľovníci nedokážu reagovať – a to aj napriek intenzívnejšiemu lovu.

Agrorezort odmieta, že by na intenzívnejší lov netlačil, a argumentuje tým, že lov všetkých druhov raticovej zveri sa každoročne zvyšuje. Vo vyjadrení pre Aktuality uvádza, že pozemkové a lesné odbory okresných úradov každoročne vyzýva k navýšeniu plánu lovu. Tie podľa rezortu môžu aj samy povoliť mimoriadny lov zveri v záujme predchádzať vzniku škôd.

„Možné vysvetlenie, prečo sa intenzita lovu neprejavuje aj na počte zveri, je v kontrole úlovkov. V Nemecku a Rakúsku majú krajiny v legislatíve prísnejšiu kontrolu výšky lovu,“ myslí si bývalý riaditeľ CHKO Záhorie Dušan Valachovič. Podotýka však, že obe spomínané krajiny lovia na jednotku plochy dlhodobo 4- až 5-násobne viac ako na Slovensku. Agrorezort tvrdí, že návrh nového zákona o poľovníctve už počíta so zavedením kontroly lovu aj pri netrofejových úlovkoch.

 Exkluzívne podmienky

Súčasný zákon je voči poľovníkom viac než ústretový. Hoci im zákon prikazuje „hospodáriť v poľovnom revíri tak, aby dosiahol a udržiaval normovaný kmeňový stav zveri“, reálne postihy za to, že to nedodržiavajú, im nehrozia.

Dáva im dokonca väčšie právomoci ako samotnému vlastníkovi pozemkov, na ktorých sa poľuje. Napríklad v susednom Česku má vlastník pozemkov oproti poľovníkom omnoho väčšie právomoci, ako je to u nás. Okrem toho, že môže rozhodnúť, kto bude loviť na jeho pozemkoch (čo môže vlastník pozemkov aj u nás), má mnoho ďalších právomocí. Môže napríklad rozhodovať o tom, aká zver sa na jeho pozemkoch bude chovať, v akom množstve, koľko zveri sa bude loviť, ale aj o tom, ako sa využijú výnosy z tohto lovu.

Napríklad na Záhorí majú poľnohospodári po nájazdoch premnoženej raticovej zveri také obrovské škody, že mnohí sa s podnikaním rozhodli seknúť. Štát v tejto oblasti chráni hlavne toho, kto škodu spôsobuje a nie poškodených. Poľovníkom vytvoril doslova exkluzívne podmienky.

„Zákon napríklad ustanovuje, že škody spôsobené zverou nie sú priamym podkladom pre určovanie plánu výšky lovu alebo aj to, že opatrenia pred škodami musia znášať vlastníci pozemkov a nie poľovníci, ktorí svojou nečinnosťou zapríčinili vysoké stavy raticovej zveri,“ vysvetlil Valachovič.

 Miliónové škody

Skúsenosť s premnoženou raticovou zverou má aj farmár Martin Sedlačko, ktorý už deväť rokov chová pri Turčianskych Tepliciach dobytok a ovce. „Chodilo nám na farmu 120-kusové stádo diviakov, teraz ho zredukovali, ale stále chodí okolo 50 kusov. Vysokej zveri nám tu chodí okolo 100. Príde, preskočí oplotok a pasie sa nám s koňmi a kravami. Minulý rok dokonca prišli ku kŕmidlám, aj kravy odohnali, aby mohli žrať. Diviaky nám zase chodili na šrot, čo sme dávali kravám,“ opisuje Sedlačko. Hovorí, že situácia sa zhorší, keď pozbierajú kukuricu z polí.

Relevantné údaje o tom, aké škody premnožená raticová zver napáchala na lesných porastoch a poľnohospodárskych kultúrach na celom Slovensku, nikto neeviduje.

Poľovníci nahlasujú do poľovníckej štatistiky svoje odhady, lesní hospodári zväčša nahlasujú veľkosť poškodenej plochy a mieru poškodenia do iného výkazu a poľnohospodári zase nahlasujú škody Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore, ktorá však zastupuje iba malú časť poľnohospodárov. Výšky škôd sa tak rôznia, pričom rozdiely sú v desiatkach miliónov eur.

Napríklad podľa poľovníckej štatististickej ročenky, ktorú spracovalo Národné lesnícke centrum, sú škody spôsobené raticovou zverou v poľnohospodárstve aj lesnom hospodárstve za rok 2021 vyčíslené na 2,1 milióna eur. Pričom poľovníci z tejto sumy preplatili len 194-tisíc eur.

Slovenská poľnohospodárska a potravinová komora vyčíslila škody na plodinách za rok 2021 na takmer 26 miliónov eur.

Zver spôsobuje škodu aj na cestách. Napríklad poisťovňa Allianz riešila v roku 2021 takmer 2500 poistných udalostí a škody po zrážke zverou sa vyšplhali na 6,63 milióna eur.

Náhrada škôd ťažko vymožiteľná

Vlastník pozemkov, na ktorých sa poľuje, sa prakticky nevie domôcť odškodnenia za škody po poľovnej zveri alebo po nesprávnom obhospodarovaní pozemkov.

„Pritom početné stavy troch hlavných druhov raticovej zveri sa od nadobudnutia účinnosti zákona zdvojnásobili. Napríklad po 11 rokoch od začiatku platnosti zákona nám stále chýba metodika, podľa ktorej by si poľnohospodári uplatňovali škody spôsobené zverou. V Česku vydali prvú metodiku už po niekoľkoročnej skúsenosti a dnes majú k dispozícii už druhé vydanie,“ reaguje so znepokojením Valachovič.

„Škodu sú užívatelia poľovných revírov povinní uhradiť len vtedy, ak poškodený dokáže, že urobil ochranu kultúr, a len za poškodenie takto ochránených kultúr môže žiadať o úhradu škody,“ tvrdí lesník Eduard Apfel.

Realita je podľa neho taká, že vlastník lesných porastov často ani nevyčísľuje škody, a tak ani nežiada o ich úhradu. „Doterajších niekoľko pokusov vlastníkov pozemkov obrátiť sa na súd pri ochrane svojho vlastníctva pred škodami spôsobenými poľovnou zverou nebolo úspešných,“ doplnil Valachovič.

 Vplyv zveri na kultúry, biotopy a lesy

To, v akom stave takto premnožená zver vplýva na naše lesy, dobre ilustruje fotografia desaťročného buka, ktorému raticová zver nedovolí vyrásť.

„Zapojený les je pritom najlacnejší spôsob, ako zmierňovať vplyv klimatickej zmeny. Toto sa deje v mnohých regiónoch Slovenska v čase, keď sa obnovuje les po veterných kalamitách a kalamitách spôsobených podkôrným hmyzom,“ reaguje Dušan Valachovič.

„Sústavným spásaním, zhrýzaním vybraných druhov bylín, výhonkov stromov a krov ponechávajú iba menej konzumovateľné druhy rastlín. Kríky a byliny tvoria veľkú časť druhového bohatstva prízemnej flóry a strata alebo zníženie počtu týchto druhov môže znížiť rozmanitosť lesnej vegetácie. Viaceré vzácne alebo národne významné druhy biotopov a rastlín sú citlivé na raticovú zver,“ opisuje Valachovič.

Vysoký tlak spásania prežúvavou zverou potláča obnovu lesa tým, že výrazne znižuje hustotu semenáčikov a spomaľuje rast niekoľkých zvyšných prežívajúcich drevín. Raticová zver spôsobuje zmenu druhového zloženia lesa na niekoľko desaťročí alebo dokonca storočí. Medzi najzraniteľnejšie patria duby a vŕby.

Zmeny v druhovom zložení drevín majú dlhodobý vplyv aj na faunu bezstavovcov. Znížením druhovej bohatosti stromov a výšky krovitého podrastu raticová zver zmenšuje možnosti lesných porastov pre mnohé druhy vtákov.

 Nový zákon o poľovníctve

Nádejou na zmenu k lepšiemu je nový zákon o poľovníctve. O tom, čo sa v ňom má zmeniť, sme sa rozprávali s niekdajším riaditeľom sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva Michalom Tomčíkom, ktorý mal na starosti jeho prípravu istý čas za ministrovania Jána Mičovského.

„Pripravovaný zákon zásadným spôsobom sprísňoval evidenciu ulovenej zveri prostredníctvom elektronického systému, zavádzal povinnú elektronickú knihu návštev revíru. Zásadne menil spôsob určovania výšky lovu, ktorý by už nevychádzal z tabuliek a nepresných výpočtov tzv. normovaných kmeňových stavov, ale z reálnych škôd na lesoch a poliach tak, ako to úspešne uplatňujú kolegovia napríklad v Nemecku,“ vysvetľuje Tomčík.

Návrh zákona má tiež vytvárať možnosti pre vlastníkov poľovných pozemkov, aby sa mohli podieľať na poľovaní. „Dnešná prax ukazuje, že vlastníci pozemkov sa k poľovačke dostanú len ťažko kvôli konzervatívnym, najmä starším poľovníkom, ktorí neradi a neochotne medzi seba prijímajú mladších,“ dodáva. Obsahovať má tiež mechanizmus, ktorý zamedzí šafáreniu so štátnymi poľovnými revírmi, ako aj ďalšie opatrenia na zefektívnenie spolupráce medzi užívateľom poľovného revíru a užívateľom poľnohospodárskej pôdy. Tiež navrhoval finančnú kompenzáciu škôd spôsobených zverou na poliach a lesoch.

Podľa poľovníka Mojmíra Geru by malo byť vydávanie poľovných lístkov opäť vrátené do rúk okresných úradníkov, pretože takto sa v rukách Slovenskej poľovníckej komory sústreďuje priveľa moci. Žiada tiež aj zrušenie komory, ktorú podľa neho účelovo vytvorila strana Smer. Rezort pôdohospodárstva potvrdil, že návrh počíta s tým, že poľovné lístky bude vydávať opäť okresný úrad. So zrušením komory však nepočíta. „Ministerstvo považuje komoru za dôležitého partnera. Návrh len mení povinné členstvo v komore za nepovinné,“ uviedli vo vyjadrení.

Podľa Tomčíka je škoda, že návrh zákona je aj napriek snahe dvoch ministrov stále v šuflíku, a to aj po tom, ako prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním.

Podľa vyjadrenia rezortu pôdohospodárstva sa čaká na zvolanie rozporových konaní k pripomienkam, ktoré nemohli byť akceptované. Až po skončení týchto konaní predloží ministerstvo nový zákon na rokovanie vlády. Do parlamentu sa dostane až po schválení vládou.

Oligarchovia v revíroch

Poľovníctvo má na Slovensku aj politický rozmer, pre ktorý je štát nezriedka označovaný za poľovnícky. Okrem toho, že poľovníci sedia aj v parlamente, majú držitelia poľovných lístkov reálne veľkú moc a dosah na fungovanie mnohých procesov v štáte. „Malá vzorka takéhoto fungovania bola zverejnená v roku 2021 prostredníctvom videí a ich prepisov zo stretnutí na poľovníckej chate, ktoré zobrazujú šéfa politickej strany, ministra a mnohých advokátov a podnikateľov, kde si dohadujú rôzne aktivity,“ hovorí lesník Eduard Apfel.

O kšeftoch s poľovnými revírmi, keď sa lukratívne územia dostali do rúk bohatých podnikateľov blízkych rôznym politickým stranám za podozrivých okolností, písali v uplynulých rokoch viaceré médiá vrátane Aktualít.

Takýmto poľovníkom však nejde o výkon poľovníckeho práva so všetkým, čo k nemu patrí. Ak v revíri, ktorý má pár tisíc hektárov, poľuje päť alebo šesť bohatých ľudí, podľa poľovníka Geru nie sú schopní to „odpoľovať“. Uprednostňujú lov trofejných jedincov, do samičej populácie takmer nezasahujú, preto tiež dochádza k premnoženiu zveri.

„Pri takýchto poľovných revíroch už nejde o plnenie základných cieľov, ktoré má poľovníctvo napĺňať, ale ide o to získať čo najväčšiu trofej, mať čo najviac zveri a mať možnosť ovplyvňovať procesy cez osobné stretnutia v takýchto revíroch,“ tvrdí Apfel, ktorý pred pár rokmi prešiel zo štátnych lesov k štátnym ochranárom.

 Je premnožená, ale stále ju kŕmia

Znižovať stavy raticovej zveri je aj podľa spomínanej kampane poľovníkov ich hlavným poslaním. To, že ju prikrmujú aj v čase, keď nie je núdza (napríklad snehová prikrývka) a aj keď je premnožená, vyznieva prinajmenšom kontroverzne.

„Chápem prikrmovanie ako súčasť minulosti, keď bolo zveri naozaj málo a prevládala kolektívna snaha zvýšenia jej stavov. Dnes je potrebné si uvedomiť, že sme v mnohých oblastiach hranicu únosných stavov devastačne prešvihli. Časť poľovníkov si to uvedomuje a robí opatrenia na zníženie stavov, teda aktívne a zodpovedne loví, dodržiava predpisy. Časť poľovníkov to nepochopila, kŕmi ďalej a robí si popri tom vlastný biznis,“ kritizuje Tomčík s tým, že veľkým zdrojom potravy je aj pšenica a kukurica na poliach.

Ochranári našli v lesoch niekoľko nelegálnych krmovísk, kde boli pre zver nachystané sladké buchty, rožky, červené melóny či iné ovocie. Dôkazy v podobe fotografií takýchto pestrofarebných hostín verejne prezentoval aj minister životného prostredia Ján Budaj, šéf agrorezortu Samuel Vlčan však praktiky poľovníkov ani len neskritizoval.

Jeho rezort však tvrdí, že platný Národný eradikačný program pre africký mor ošípaných zakazuje celoročné prikrmovanie raticovej zveri jadrovým krmivom (kukuricou), pričom zákaz sa vzťahuje aj na bývalé potraviny, ako je chlieb, pečivo, keksy, bagety, tropické ovocie. Odkázal nám, že ak máme vedomosť o tom, že poľovníci prikrmujú zver pečivom, máme to bezodkladne nahlásiť miestne príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe.

Kto ich kontroluje

V súvislosti s trestaním takzvaných prikrmovačov nás lesník Michal Tomčík, ako aj poľovník Mojmír Gera ubezpečujú, že kontrolný mechanizmus funguje. Kontrolu poľovníkov majú na starosti dva rezorty – pôdohospodárstva a vnútra (cez okresné úrady).

„Štátny dozor vykonávajú prioritne okresné úrady, pozemkové a lesné odbory, prípadne tam, kde je to dôvodné, okresné úrady, odbory opravných prostriedkov. Podľa informácií z okresných úradov vykonali v roku 2021 pozemkové a lesné odbory 237 štátnych dozorov v poľovníctve, pri ktorých uložili 36 opatrení na odstránenie zistených nedostatkov. Odbory opravných prostriedkov vykonali šesť štátnych dozorov v poľovníctve,“ konštatuje rezort pôdohospodárstva s tým, že o výške pokút rozhodujú okresné úrady a oni o ich výške nemajú vedomosť.

Prikrmovačov však môže disciplinárne riešiť aj Slovenská poľovnícka komora. V medializovaných prípadoch však vždy len konštatovali, že išlo o individuálne zlyhanie jednotlivca a zodpovednosť voči nim nevyvodila. Komora nezverejňuje ani správy zo zasadnutí takejto komisie, takže ak voči niektorým aj zakročila, verejnosť sa o tom nedozvie.

Potrebujeme poľovníkov?

Keď sa vrátime ku zneniu kampane a otázke, či poľovníctvo má zmysel, nami oslovení odborníci sa zhodujú, že áno. Ich pôsobenie by sa však malo zmeniť.

Podľa Michala Tomčíka by sme sa mali vyrovnať so zištným prospechárstvom.

„Ak za poľovníctvo považujeme príležitosť mamonársky hromadiť trofeje, zabezpečovať prostredníctvom lovu vlastný biznis so štátnym majetkom a uspokojovať poľovnícke vášne tých, z ktorých vyplýva nejaký prospech, alebo nekontrolovane množiť zver jej bezbrehým kŕmením a nerešpektovaním dôsledkov na ekosystémy, tak v takom prípade má poľovníctvo viac nezmysel ako zmysel. Alebo má zmysel iba pre jeho aktérov, pre prírodu je, žiaľ, v mnohých prípadoch devastačný,“ zhodnotil Tomčík.

Podľa Dušana Valachoviča poľovníci zlyhávajú vo svojom hlavnom poslaní, ktorým je regulácia počtu raticovej zveri, a to aj napriek intenzifikácii lovu. Kladie si preto otázku, či sa poľovníci v kampani dostatočne vyjadrili poľnohospodárom, obhospodarovateľom lesov, účastníkom cestnej premávky a ostatným, ktorým sa kopia problémy s vysokým počtom zveri.

Napriek tomu si však myslí, že potrebujeme kontrolovať početný stav zveri, najmä ak v intenzívne využívanej hospodárskej krajine, ako máme dnes, bude chýbať biologická rovnováha, čiže veľké šelmy. Kontrolovať by mali počty raticovej zveri (jeleň, daniel, muflón, srnec a diviak), ako aj invázne druhy živočíchov (nutria riečna, norok americký a podobne), aby sa nevhodným manažmentom poľovnej zveri nespôsobovalo znehodnotenie kvality krajiny, ťažká práca poľnohospodárov a lesníkov, aktuality.sk

X X X

Obavy sa potvrdili. Kontrol preťažených kamiónov ubudlo a štát tak prichádza o peniaze

Rozviazaním zmluvy s firmou na váženie Slovenská správa ciest prišla o stovky tisíc eur. Keď Aktuality.sk začiatkom augusta upozornili na to, že Slovenská správa ciest (SSC) predčasne ukončila zmluvu so svojím dlhoročným dodávateľom – firmou Sloveko, ktorá zabezpečovala váženie nákladných vozidiel, kompetentní v tom nevideli žiaden problém.

SSC spolu s ministerstvom dopravy upokojovali situáciu a tvrdili, že sa nič neudeje. Podľa nich žiadne riziko zvýšenia počtu preťažených kamiónov na našich cestách nehrozí, lebo váženie bude naďalej prebiehať.

„Slovenská správa ciest a Národná diaľničná spoločnosť naďalej zabezpečujú váženie vozidiel v spolupráci s Prezídiom Policajného zboru SR, takže informácia, že nikto neváži nákladné vozidlá, je nesprávna. V prípade zistenia porušenia sa podnet posúva na príslušný okresný úrad, ktorý vydá rozhodnutie s príslušnou sankciou,“ odkázalo komunikačné oddelenie ministerstva dopravy.

Žiadne pokuty

Ako však vyplýva z údajov, ktoré získala redakcia, tak počet meraní na komunikáciách I. triedy pod správou SSC poklesol. Zároveň sa aj výrazne znížili pokuty za nadmernú hmotnosť automobilov, ktoré sú najčastejším dôvodom ničenia vozoviek.

Je pravdou, že polícia zabezpečuje naďalej váženie, avšak tá v týchto prípadoch postupuje podľa zákona o cestnej premávke, kde je maximálna pokuta 800 eur. V prípade kontrol hmotnosti SSC a Sloveka však nečestných dopravcov mohli riešiť v správnom konaní, ktoré vykonávajú príslušné okresné úrady.

V týchto prípadoch sa správny poplatok odvíja od percenta prekročenia maximálneho hmotnostného limitu a postih dopravcu sa môže vyšplhať až na 8-tisíc eur. Takto vysoké sankcie oveľa skôr odradia od prekračovania maximálnej hmotnosti, ktorá výrazne poškodzuje slovenské cesty I. triedy.

Žiadne podnety od SSC

Redakcia Aktuality.sk oslovila viacero okresných úradov, pod ktoré spadá správne konanie v prípade preťažených vozidiel. Zaujímalo nás, koľko nových prípadov nadmerne ťažkých kamiónov riešili od začiatku júla, odkedy zrušila SSC zmluvu o vážení s firmou Sloveko.

Ani jeden oslovený úrad nevybral od tohto dátumu pokutu, ktorá by sa týkala prekročenia hmotnosti nákladných vozidiel na cestách pod správou SSC.

„Okresný úrad Komárno, odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií v sledovanom období neriešil pokuty v prípade preťažených vozidiel a ani neobdržal žiadne oznámenia, respektíve záznamy o meraní preťažených vozidiel,“ uviedol Štefan Ódor z Okresného úradu Komárno.

Podobné odpovede sme dostali aj od ďalších okresných úradov z Trnavy, Žiliny, Banskej Bystrice či Košíc. Žiadny z nich nedostal za štyri mesiace podnet od Slovenskej správy ciest, keďže tá už nezabezpečuje váženie ako v minulosti.

Poškodené cesty

Štát tak prišiel o stovky tisíc eur na sankciách. V minulom roku v období jún až september SSC spolu so Slovekom vykonali takmer 7400 kontrol, pričom odhalili 129 preťažených nákladných áut, za čo úrady vyrubili sankcie vo výške 249-tisíc eur. Do konca roka tak príde štát ešte o ďalšie stovky tisíc eur a mnohé úseky ciest nebudú pokryté kontrolami.

Odborníci dlhodobo upozorňujú, že aj mierne prekročenie povolených limitov hmotnosti nákladných áut výrazne poškodzuje vozovky. Už 10-percentné prekročenie povoleného limitu zaťaženosti v rámci bežnej prevádzky poškodzuje povrch cesty o 30 až 50 percent. Tým sa skracuje životnosť komunikácie o 1,5 roka.

Podľa dopravného analytika Dalibora Trebichalského je prekračovanie hmotnostných limitov jeden z hlavných dôvodov zlého stavu našich ciest. Celkový systém kontroly považuje za nedostatočný a nedotiahnutý do konca.

Ministerstvo dopravy, ako aj Slovenská správa ciest sa už pred časom vyjadrili, že im neprekáža súčasný stav, keď je monitorovanie preťažených ciest nedostatočné, aktuality.sk

X X X

Senzačný triumf Slovana. Po víťazstve v Bazileji je späť v hre o postup

Prvé strelené góly aj prvé víťazstvo. To vybojoval Slovan Bratislava v treťom vystúpení v skupine Európskej konferenčnej ligy. Na pôde favorizovaného FC Bazilej dosiahol prekvapujúci triumf 2:0 po góloch Lukáša Pauscheka a Aleksandara Čavriča.

 Radosť Aleksandara Čavriča po strelení druhého gólu Slovana do bránky Bazileja.

Slovan má na konte štyri body a posilnil svoje šance na postup do vyraďovacej fázy. Na čele skupiny sú so šiestimi bodmi Pjunik Jerevan a FC Bazilej.

Pjunik vo štvrtok zdolal Žalgiris Vilnius 2:0. Slovanisti nastúpia na ďalší zápas v EKL vo štvrtok 13. septembra na domácom trávniku opäť proti Bazileju.

Európska konferenčná liga – H-skupina, 3. kolo:
FC Bazilej – ŠK lovan Bratislava 0:2 (0:2)

Vladimír Weiss st., tréner Slovana: „Sme radi, že sme takpovediac vstali z mŕtvych. Všetko je v skupine otvorené. Máme tri zápasy na to, aby sme dokázali postúpiť. Dnes to bol obetavý a taktický výkon. Súpera sme prakticky nepustili do vyloženej šance, až na hlavičku v závere. My sme mali okrem gólov ešte 2–3 momenty, ktoré sme pri lepšej realizácii mohli premeniť na ďalšie góly a bolo by skôr rozhodnuté. Výborne hrala naša defenzíva a boli sme nebezpeční aj vpredu. Takto sa bojuje v Európe. Máme ešte kondičné resty, napríklad aj Vlado (Weiss ml.), u ktorého to ešte nie je na celý zápas a sily už v takýchto ťažkých zápasoch chýbajú. Rovnako tak aj Čakvetadze či Zmrhal.

Horní hráči veľa nabehajú a musia byť potom striedaní. Je to pre nás veľké víťazstvo, ale musíme ho potvrdiť aj doma. Verím, že v nasledujúcom zápase bude vypredané Tehelné pole. Máme týždeň na to, aby sme vypredali štadión. Teraz sa pozeráme na nedeľný zápas s Trenčínom, v ktorom budeme rotovať so zostavou. Hrať však budú aj niektorí hráči, ktorí hrali aj dnes, keďže máme maródku. Ďakujem všetkým fanúšikom, ktorí za nami prišli do Bazileja. Dnes sme spolu všetci držali ako jedna rodina.“

Lukáš Pauschek, strelec prvého gólu Slovana: „Pred zápasom sme si povedali, že pokiaľ sa chceme udržať v hre (o postup), tak musíme uhrať nejaké body, ideálne zvíťaziť. Myslím si, že zaslúžene sa nám to podarilo. Bazilej má silné mužstvo, ale my sme konečne hrali ako tím. To bolo dnes najdôležitejšie. Som asi ešte viac než sviatočný strelec a teší ma, že to vyšlo v takomto zápase. ‚Čakves‘ si vzal loptu a videl som, že sa pozerá na krížny center. Tak som sa rozbehol, nik so mnou nešiel, zostal som tam úplne sám a chvalabohu mi to tam padlo.“/agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.