Lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs reagoval na nesplnené sľuby EÚ dodať Ukrajine muníciu. Ak jej nie je dostatok v Európe, kúpme ju inde a odovzdajme Ukrajine, povedal serveru Politico prezident. Európskej únii sa nepodarí splniť jej plán dodať Ukrajine do marca budúceho roka jeden milión kusov delostreleckej munície, povedal pred niekoľkými dňami nemecký minister obrany Boris Pistorius.
EÚ tento rok v marci pôvodne prisľúbila, že Ukrajine v priebehu 12 mesiacov dodá milión kusov munície. Časť mala poskytnúť zo svojich zásob a časť pre Ukrajinu zaobstarať cestou spoločných nákupov a zvýšením priemyselných kapacít. Už pred časom sa však začínali objavovať správy, že doteraz bolo dodaných len asi 300 000 kusov a že sa cieľ pravdepodobne nepodarí splniť. Horšie však podľa Politica je to, že Severná Kórea podľa správ médií od augusta vyviezla do Ruska 1 milión kusov munície. EÚ dodá na Ukrajinu milión delostreleckých granátov, nie však do marcového termínu, povedal pre Politico výkonný riaditeľ Európskej obrannej agentúry Jiří Šedivý.
„Dlhodobo sme presadzovali, že ak nie je dostatok munície alebo nie je dostatok vybavenia v EÚ, tak to kúpme niekde inde a dajme Ukrajine,“ povedal Rinkēvičs, ktorý bol 12 rokov lotyšským ministrom zahraničných vecí a v súčasnosti ako prezident zastupuje krajinu v medzinárodných vzťahoch. „Teraz je dôležité, aby Ukrajina pokračovala v boji a Ukrajina dostala to, čo potrebuje.“
Otázka, či by všetku muníciu mali vyrábať spoločnosti v EÚ (a Nórsku), bola podľa Politica sporná už od začiatku tejto iniciatívy. Francúzsko, ktoré má najväčší obranný sektor v európskom bloku, presadzovalo prísne limity na možnosť získavať muníciu z krajín mimo EÚ, zatiaľ čo iné štáty, vrátane Švédska a pobaltských krajín, boli otvorenejší v prípade nákupu nábojov z oblastí mimo Európy.
Rinkēvičs uviedol, že nie sú ani tak problémom výdavky na obranu, keďže krajiny EÚ ich zvyšujú, ale kde nájsť vybavenie na prezbrojenie obranných síl a doplnenie zásob. Vojna na Ukrajine podľa neho potrvá dlhšie, ako sa dalo pred rokom a pol predpovedať a treba tiež budovať „naše kapacity“.
„Musíme sa vážne zamyslieť, ako funguje európsky obranný priemysel a aké má tento problém riešenie,“ povedal pre Politico.
Lotyšský prezident uviedol, že sa obáva aj toho, že problémy v EÚ by mohli mať vplyv na USA, kde pomoc Ukrajine tiež čelí politickým ťažkostiam.
„Keď hovorím s Američanmi, trochu ma znepokojuje, že žijú v predstave, že Európa nedáva dosť, aj keď v skutočnosti míňame viac na Ukrajinu, ak skombinujeme vojenské a ďalšie druhy programov, než Spojené štáty,“ povedal Rinkēvičs.
„Ak budú opäť počuť, že Európa nie je schopná vyrobiť dostatok munície alebo poskytnúť dostatočnú finančnú podporu, bude to mať určitý negatívny dopad aj na diskusiu v Spojených štátoch, pretože sa objaví argument, že ‚Pozrite sa, chlapci, ak Európa nerobí dosť alebo ak je to Európe jedno, potom by nám to malo byť jedno‘,“ povedal pre Politico.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell nevidí až taký problém vo výrobe munície, ale v exporte do tretích krajín a preto Brusel apeluje na členské štáty EÚ, aby zmenili svoje priority a uprednostnili výrobu pre Ukrajinu, uviedlo Politico./agentury/
X X X
Bankoví analytici spravili audit financií domácností. Finančné zdravie Slovákov nie je dobré
Slovenské domácnosti patria z pohľadu finančnej kondície k najslabším krajinám v EÚ. Vyplýva to z pohľadu na viaceré ekonomické ukazovatele, ktoré analytici Slovenskej sporiteľne zhrnuli do Indexu finančného zdravia.
Ten pozostáva z osmičky ukazovateľov, ktoré ilustrujú ako na tom slovenské domácnosti sú v porovnaní s inými európskymi krajinami. Slovensko sa spomedzi dvadsiatich siedmich krajín umiestnilo na 23. priečke. Dolu nás ťahalo najmä výrazné zadlženie v porovnaní s výškou úspor, nízky podiel investícií na majetku a taktiež zásadná rodová nerovnosť v odmeňovaní.
Naopak relatívne dobre na tom Slovensko je pri pohľade na ukazovateľ chudoby a sociálnej vylúčenosti, relatívne dobre sa v medzinárodnom porovnaní dokážu slovenské domácnosti vysporiadať s neočakávanými výdavkami a dobre sme na tom aj pri pohľade na to, ako splácame svoje úvery.
„Napriek tomu, že sme vo väčšine hodnotiacich parametrov nedopadli dobre, z pohľadu krajín EÚ máme relatívne nízky pomer obyvateľov, ktorí sú ohrození chudobou a sociálnym vylúčením, za čo vďačíme nášmu sociálnemu systému, ktorý je vysoko solidárny. Taktiež sa relatívne dobre vieme vysporiadať s nepredvídanými výdavkami. Na druhej strane majú naše domácnosti vysoký pomer dlhu voči bankovým vkladom a zároveň máme v investíciách iba menšiu časť celkového finančného majetku,“ hovoria analytici sporiteľne Marián Kočiš a Matej Horňák.
Zaplavili nás dlhy, málo investujeme
Výška dlhov slovenských domácností je 112 percent hodnoty vkladov v bankách. V praxi to znamená, že dlhy slovenských domácností sú vyššie ako prostriedky, ktoré môže domácnosť použiť na spotrebu. Horší pomer ako slovenské domácnosti majú len na severe Európy, v Dánsku, vo Švédsku a vo Fínsku. Najlepšie sú na tom aktuálne Gréci, ich dlhy netvoria ani tridsať percent vkladov. Súvisí to s tým, že Grécko bolo v minulosti na pokraji bankrotu a celá krajina musela masívne šetriť.
Toto číslo neznamená, že Slováci nie sú svoje dlhy schopní splácať. To by nastalo iba v situácii, že by boli splatné celé naraz a to sa nedeje. Veľkú časť dlhov domácností tvoria hypotéky a tie boli do roka 2022 na Slovensku rekordne lacné. Tempo zadlžovania bolo teda enormné a v súčasnosti sa už výrazne spomaľuje, úvery totiž výrazne zdraželi.
Zároveň platí, že vo finančnom majetku slovenských domácností je nízky podiel investícií. To je problém najmä preto, že ľudia sa oberajú o možnosť zhodnocovať svoj majetok. Podiel investícií vo finančnom majetku Slovákov je podľa údajov Eurostatu celkovo 22 percent. Menej je to iba v Chorvátsku, v Írsku a v Holandsku, vo všetkých týchto krajinách je ale vyšší podiel majetku v penzijných schémach. Domácnosti na Slovensku majú vo forme obeživa a vkladov až 52 percent finančného majetku, je to zhruba päťdesiat miliárd eur.
Údaje o finančnom majetku ale ukazujú, že napriek všetkým krízam a problémom v ekonomike platí, že jednoznačne bohatneme. „Podľa údajov Eurostatu mali Slováci v roku 2022 celkový finančný majetok v objeme 102,3 miliardy eur, pričom v roku 2000 bol finančný majetok Slovákov iba 17,7 miliardy eur. Po zohľadnení inflácie môžeme povedať, že za dvadsaťdva rokov narástol náš celkový finančný majetok zhruba trojnásobne,“ hovoria analytici banky. Výrazne teda bohatneme, ale na vyspelú Európu to nestačí.
Ak by mali Slováci viac majetku vo forme investícií, ich bohatstvo by mohlo rásť rýchlejšie. Treťou najbolestivejšou oblasťou, ktorú identifikovali analytici, je platová nerovnosť medzi mužmi a ženami. Výrazná platová nerovnosť znamená, že ženy v krajine narážajú na takzvaný sklenený strop, teda neviditeľnú bariéru, ktorá formálne neexistuje, no reálne obmedzuje zárobky žien.
Platová nerovnosť podmienená pohlavím znamená, že za rovnakú prácu dostávajú ženy menej ako muži. Spoločnosť 365.bank upozornila, že z každého eura, ktoré zarobia muži dostanú ženy len 83 centov. Dôležitú úlohu vo finančnej situácii hrá rozdielna štruktúra zamestnanosti mužov a žien aj typicky rozdielna rola mužov a žien pri výchove detí.
„Najvýraznejšie zastúpenie majú (ženy) v nepodnikateľskom sektore, najmä v zdravotníctve, sociálnych veciach, v oblasti školstva a v oblasti obchodu a služieb. Ak pracujú v podnikoch, tak zvyčajne ako radové zamestnankyne. Dozorné rady a predstavenstvá najväčších podnikov na Slovensku sú zložené z troch štvrtín z mužov a ženy v nich majú len 25-percentné zastúpenie. Európsky priemer je pritom 33 percent,“ upozorňuje Linda Valko Gáliková, riaditeľka komunikácie 365.bank.
Tiež upozorňuje, že prekážkou v kariérnom raste žien je materská dovolenka. Údaje banky ukázali, že až 37 percent matiek priznáva, že sa nemohli vrátiť na svoj pôvodný pracovný post a dokonca museli akceptovať nižšiu pozíciu. Viac ako štyridsať percent tiež uviedlo, že malo pred materskou vyšší príjem.
Ženy navyše robia ďaleko viac neplatenej práce. „Rozdiel medzi platmi medzi mužmi a ženami je v prvých rokoch kariéry malý. Výrazne sa však zvyšuje po narodení prvého dieťaťa. Podľa údajov OSN a EÚ míňajú ženy v priemere aspoň 2,5-násobne viac neplateného času na prácu v domácnosti ako muži. Ostáva im tak menej času na rozvoj kariéry, hoci v kombinácií platenej a neplatenej práce odpracujú viac času,“ dodávajú analytici sporiteľne.
Sú tu aj dobré správy
Napriek nelichotivému umiestneniu v rebríčku, ekonomické ukazovatele odhaľujú aj niektoré pozitíva. Údaje Štatistického úradu SR ukázali, že v roku 2022 bolo chudobou ohrozených 16,5 percenta obyvateľstva a to je piaty najlepší výsledok v rámci EÚ. To je dôvod na optimizmus, no len veľmi mierny. Slovensko totiž má problém s generačnou chudobou.
„Na Slovensku jedno zo štyroch detí vyrastá v prostredí, v ktorom s veľkou pravdepodobnosťou nebude schopné naplniť svoj životný potenciál a ako vieme, chudoba je dedičná. Preto sa nejedná iba o problém dnešných detí, ale aj detí, ktoré sa im neskoršie narodia,“ upozorňujú Marián Kočiš a Matej Horváth. Počet ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením je zhruba 890-tisíc.
Napriek tomu, že Slováci sa v minulosti nadmerne zadlžili ďalšou dobrou správou je, že sa domácnostiam darí dlhy zvládať. Napriek problémom, ktoré v slovenskej ekonomike po vypuknutí pandémie vznikli, svoje úvery splácame. Ľuďom aj firmám pomohli pandemické odklady splátky. Počas pandémie ekonomiku nezaplavili zlyhané úvery a výsledkom je, že v súčasnosti je problémových úverov menej ako na začiatku pandémie. Aktuálne ku koncu septembra bol objem zlyhaných úverov domácnosti na úrovni 890 miliónov eur, v marci 2020 bol tento objem viac ako miliarda.
Podobne pod kontrolou je situácia aj v prípade neočakávaných výdavkov. Slovenské domácnosti sú v tomto ukazovateli v porovnaní s priemerom EÚ lepšie. Z celkovej populácie je riziku, že nezvládnu neočakávané výdavky, vystavených 27 percent Slovákov. Priemer EÚ je viac ako 31 percent. V roku 2013 malo problém s nepredvídanými výdavkami – napríklad pokazenou chladničkou – zhruba štyridsať percent domácností./agentury/
X X X
Násilie v Gaze je nezmerateľné, tvrdí Volker Türk
Podlľa slov Výsokého komisára OSN pre ľudské práva, sa školy a nemocnice stali zónou smrti.
Miera násilia, ktoré v posledných dňoch pustoší Gazu, je nezmerateľná. V nedeľu to uviedol šéf Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva Volker Türk. TASR informuje podľa agentúry AFP.
Školy a nemocnice, ktoré sa stali útočiskom pre vysídlených ľudí, sa podľa jeho vyhlásenia zmenili na „zónu smrti“.
Volker Turk varoval, že „zabitie toľkých ľudí v školách premenených na úkryty, stovky utekajúcich … z nemocnice Šifá počas pokračujúceho vysídľovania … sú akcie, ktoré narúšajú základnú ochranu, ktorá sa civilnému obyvateľstvu musí poskytnúť podľa medzinárodného práva“.
Türk vo štvrtok uviedol, že „veľmi vážne obvinenia z viacnásobných a závažných porušení medzinárodného humanitárneho práva si vyžadujú dôsledné vyšetrovanie, bez ohľadu na to, kto ich spôsobil“. Varoval tiež, že vojnové zločiny v Pásme Gazy páchajú obe strany konfliktu, aktuality.sk
X X X
Enviropolícia ukončila vyšetrovanie v prípade obchvatu diaľnice D4R7
Podáva návrh na obžalovanie právnickej osoby.
Vyšetrovanie prípadu s odpadmi na výstavbe obchvatu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v Bratislave ukončila enviropolícia návrhom na podanie obžaloby voči jednej právnickej osobe. Týka sa zločinu neoprávneného nakladania s odpadmi. Rozsah protiprávneho konania bol znaleckým dokazovaním vyčíslený na viac ako 3,6 milióna eur bez DPH. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.
„V rokoch 2018 až 2019, v rámci výstavby obchvatu mesta Bratislava, na parcelách v katastrálnom území Jarovce, protiprávne zhodnocovala odpad z likvidácie starej environmentálnej záťaže v Petržalke,“ pripomína polícia.
Išlo o približne 140 000 metrov kubických odpadu kategorizovaného ako zmiešané odpady zo stavieb a demolácií, výkopová zemina a zmesový komunálny odpad. Použila ho na povrchovú úpravu terénu a výstavby násypu komunikácie, avšak bez súhlasu príslušného orgánu štátnej správy, a to napriek viacerým upozorneniam. Odpad nespĺňajúci vlastnosti vhodného stavebného materiálu pre takúto výstavbu bol ponechaný v násype v rozpore so stavebným povolením. Došlo tým k porušeniu zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, ako aj zákona o odpadoch.
Polícia v tejto súvislosti opätovne upozorňuje občanov aj podnikateľov, že nakladanie s odpadmi je regulované právnymi predpismi. Ich porušovaním dochádza k ohrozovaniu a poškodzovaniu environmentálnych a ekonomických záujmov spoločnosti. V prípade ich porušenia sa vystavujú postihu, aktuality.sk
X X X
Poľská vládnuca strana Pis čelí kritike prezidenta
Strana, ktorá vyhrala voľby dostala poverenie na zostavenie vlády. Tá však nedokáže vytvoriť parlamentnú väčšinu.
Poľský prezident Andrzej Duda kritizuje slabé zastúpenie víťaza volieb a doteraz vládnej strany Právo a spravodlivosť (Pis) vo vedení parlamentu. TASR informuje podľa agentúry PAP.
Prezident poveril PiS zostavením vlády ako víťaza volieb, strana však pre doterajší politický štýl nedokáže vytvoriť parlamentnú väčšinu. Väčšinu majú tri doteraz opozičné koalície – Občianska koalícia (KO), Tretia cesta a Nová ľavica, ktoré sa tiež dohodli na vytvorení vládnej koalície.
Duda v rozhovore pre týždenník Sieci (Siete) uviedol, že slabé zastúpenie víťaznej strany v predsedníctve Sejmu a Senátu dokazuje „rozpory medzi deklaráciami vo verejnom priestore a praxou“.
„Na jednej strane počujeme krásne znejúce heslá o demokracii, na druhej strane sa uskutočňuje špecifický akt odvety,“ argumentoval.
„Situácia, v ktorej najväčší poslanecký klub… nemá svojich zástupcov v orgánoch Sejmu a Senátu, nemá nič spoločné s princípmi demokracie,“ povedal Duda.
Sejm, dolná komora parlamentu, si zvolil na ustanovujúcej schôdzi 13. novembra za predsedu doteraz opozičného politika Szymona Holowniu (Tretia cesta). Podporilo ho 265 poslancov v 460 člennom Sejme a porazil doterajšiu predsedníčku Elzbietu Witekovú (PiS). Witeková s podporou 203 hlasov neuspela ani ako kandidátka na funkciu podpredsedu.
V Senáte, hornej komore parlamentu, zvíťazila Malgorzata Kidawová-Bloňská z Občianskej koalície. Z 99 hlasov získala 66 a porazila Mareka Peka z PiS. Ani on neuspel ako kandidát na podpredsedu, aktuality.sk
X X X
Migranti môžu kompenzovať nedostatok pracovných síl
Nelegálni migranti, žiadatelia o azyl v Nemecku sú vítanou kompenzáciou pri nedostatku pracovných síl. Hlavné mesto Nemecka s touto migračnou politikou súhlasí.
Migranti, ktorí sa do Nemecka dostanú nelegálnou cestou, a žiadatelia o azyl, ktorých žiadosti boli zamietnuté, by mohli krajine pomôcť kompenzovať nedostatok pracovných síl. Uviedla to v nedeľu nová riaditeľka Agentúry OSN pre migráciu (IOM) Amy Popeová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.
„Zo súkromného sektora počúvame, že jednoduchšie je zamestnať niekoho, kto sa už v krajine nachádza,“ uviedla Popeová deň pred svojou prvou návštevou Berlína. Z praktického hľadiska existujú dobré dôvody na takýto postup, dodala. Rozhodnutie o tom, či poskytnúť prácu migrantom, ktorí prišli do krajiny nelegálne, označila za politickú otázku. „Neexistuje však jasný dôkaz, že nelegálni migranti, ktorí potom dostanú pracovné povolenie, slúžia ako magnet pre ostatných,“ zdôraznila.
Migračnú politiku Berlína ocenila šéfka IOM ako príkladnú. Konkrétne spomenula dohodu s Indiou, v rámci ktorej Nemecko zadefinuje chýbajúcu kvalifikovanú pracovnú silu a India následne hľadá vhodných kandidátov, aktuality.sk
X X X
Nejdeme rušiť 2. dôchodkový pilier, upokojuje minister práce Erik Tomáš
Obavy o budúcnosť súkromných penzií vznikli po zverejnení programového vyhlásenia vlády, v ktorom bolo uvedené, že kabinet sa pozrie na túto časť dôchodkového systému.
Ľudia, ktorí si sporia v 2. dôchodkovom pilieri, môžu byť kľudnejší, pretože sa ho nová vláda nechystá rušiť. Ako vyhlásil minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) v diskusnej relácii TV Markíza Na telo, tento pilier nie je možné zrušiť, nakoľko je zakotvený v Ústave SR a táto koalícia na tom neplánuje nič meniť.
Obavy o budúcnosť súkromných penzií vznikli po zverejnení programového vyhlásenia vlády, v ktorom bolo uvedené, že kabinet sa pozrie na túto časť dôchodkového systému.
„Debata o zrušení 2. piliera nie je. Chceme len diskutovať a pozrieť sa na výnosnosť 2. a 3. piliera. To sme tým chceli povedať v PVV,“ vysvetlil Tomáš. Rovnako tak šéf rezortu práce povedal, že vláda neplánuje zrušiť ani Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Takýto zámer totiž naznačil tento týždeň premiér Robert Fico.
Tomáš však zároveň uviedol, že sa chcú baviť o zmene legislatívy, ktorá spadá pod tento úrad. Koalícii sa totiž nepáči, ako niektorí policajti, ktorých označujú čurillovci, využili štatút oznamovateľov.
„Môžeme sa baviť o tom, či majú túto legislatívu využívať aj ľudia v rámci orgánov činných v trestnom konaní,“ priblížil Tomáš.
Veronika Remišová (Za ľudí) ministrovi vyčítala prístup koalície k ÚOOPČ v súvislosti s čurillovcami. Týchto totiž teraz minister vnútra kritizuje za ich postup, keďže sa z nich stali chránení oznamovatelia, ale keď rovnaký krok urobila policajtka Diana Santusová, tak to bolo v poriadku.
Zároveň predsedníčka strany Za ľudí pripomenula Tomášovi rozhodnutia dvoch súdov, ktoré označili kroky ministra vnútra Šutaja Eštoka (Hlas-SD) za protizákonné, keď sa snažil postaviť čurillovcov mimo služby, tie zároveń vydali neodkladné opatrenia, aby sa mohli títo policajní príslušníci vrátiť do práce.
Tomáš stojí za svojím straníckym kolegom. Podľa neho totiž ešte nie je nič definitívne, keďže ministerstvo vnútra sa rozhodlo v tomto smere odvolať. Rezort je presvedčený, že o celej záležitosti nemali rozhodovať civilné súdy a správne súdy.
„Minister je presvedčený, že koná v súlade so zákonom. Rezort sa odvolal a rozhodnú o tom odvolacie súdy. Ak sa tak rozhodol postupovať so svojimi právnikmi, tak to rešpektujem. Pokiaľ súdy právoplatne rozhodnú, tak sa potom o tom bavme,“ skonštatoval Tomáš.
Ako ďalej dodal, ÚOOPČ tu nebol vytvorený, aby sa za neho schovávali policajti či viceprezident policajneho zboru. Preto je presvedčený, že minister vnútra má právo rozhodnúť o vedení polície. Preto kroky viceprezidenta a čurillovcov považuje za zbabelé, aktuality.sk
X X X
Porno aj šport si žiadajú vaše telo. Natália Germáni si trúfla na príbeh, ktorý si vypýtal jej vlastné
Natália Germáni patrí medzi najobsadzovanejšie herecké tváre súčasnosti. V novom projekte Jej telo od režisérky Natálie Císařovskej vyšla z komfortnej zóny, aby sa herecky posunula. A možno aj osobnostne.
Príbeh inšpirovaný životným osudom niekdajšej českej profesionálnej športovkyne a neskôr pornohviezdy Andrey Absolonovej, ktorá v 27 rokoch zomrela na rakovinu púta už samotnými okolnosťami. „Nevedela som si predstaviť pred pár rokmi natočiť niečo podobné ako tento film. Podľa mňa musí človeka projekt natoľko chytiť a zaujať, že je schopný obetovať svoju intimitu a dôležité je, či mu to dáva nejaký zmysel. A na konci dňa si povie, či mu to stálo alebo nestálo za to,“ uviedla Natália Germáni v relácii.
S Natáliou sme sa zhovárali o novom filme, prípravách na rolu, nakrúcaní fyzicky náročných scén či nakrúcaní s vlastným manželom Martinom Valihorom, alebo o tom, aký vplyv majú postavy na jej súkromný život.
Porozprávala nám tiež aj o jej plánoch na kariéru v Amerike či o tom, ako vníma moc svojho tela a ako ho je či nie je ochotná používať a prezentovať. /agentury/
X X X
Matovič konečne rozdal ľuďom Fiatky, budú mu robiť reklamu. Niektoré autá sa kazili už v kampani
Sympatizanti Igora Matoviča sa dočkali. Hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) žrebovalo v sobotu podvečer 79 ľudí, ktorí sa zapojili v predvolebnej kampani do súťaže o autá Fiat 500. Do najbližších volieb sa stali majiteľmi talianskych miniautíčok, ktoré matovičovci označovali za symbol boja proti mafii a kampaňovali s nimi naprieč Slovenskom.
„Budú vlastne ako naši dobrovoľníci, ktorých úlohou bude počas štyroch rokov vo svojom okrese na tomto aute jazdiť. Budú mať palivovú kartu, kde budeme dobíjať peniaze na benzín, aby v podstate robili naďalej reklamu demokracii, záujmu ľudí o voľby,“ vysvetľoval Matovič úlohu „opatrovateľov áut“ ešte pre voľbami.
Živé vysielanie, počas ktorého oznamovali výhercov, sa podobne ako celé žrebovanie začalo s omeškaním. Pred kamery sa postavil líder hnutia spolu s Michalom Šipošom a kandidátkou bývalého OĽaNO Máriou Beňovou, ktorá sa do parlamentu nedostala. Noví dočasní majitelia mali byť známi hneď po voľbách, no pre opravy áut termín posunuli. Časť Fiatiek začala mať technické problémy už po prvých kilometroch, niektoré čelili dokonca útokom vajíčkami a poškodzovaniu. Cez prázdniny ich zápis zase riešila Národná kriminálna agentúra, prípad už uzavrela.
Do moratória sa zapojilo do súťaže 40 418 ľudí a celkovo sa losovalo z 51 464 lístkov. Na mieste bol aj notár. Niektorí ľudia mali v súlade s pravidlami v osudí viacero žrebov. Bol ním napríklad aj prvý vyžrebovaný Radovan. Šťastie mal síce dvakrát, no získal len jedno auto. Opatrovateľmi áut, ako ich Matovič nazval, budú všetci vyžrebovaní len dočasne – do ďalších volieb. V prípade, ak by to nový kabinet celé štyri roky nevydržal, rozlúčia sa s vozidlami skôr. Spolu s autom dostanú aj palivovú kartu.
Z čoho zaplatili Fiatky?
Po oznámení súťaže čelilo hnutie otázkam, koľko áut kúpilo a koľko za ne zaplatilo. Líder OĽaNO musel tiež vysvetľovať, prečo nákup nebolo vidieť na transparentnom účte. Dôvod? Autá podľa neho neboli súčasťou kampane, ale dlhodobým majetkom hnutia, ktorý bude využívať aj po voľbách.
Fiaty nakúpilo hnutie z financií, ktoré dostáva – tak ako iné politické subjekty – na svoju činnosť zo štátneho rozpočtu. Celkový počet nakúpených áut sa však mohol meniť. V štatúte sa uvádzalo, že keďže ide o staré autá a niektoré by boli nespôsobilé, ich počet dorovná na 79 kusov. Náklady na jedno auto mali byť približne 10-tisíc eur, za autíčka teda mohlo OĽaNO zaplatili minimálne 790-tisíc eur.
Fiatky 500 si zvolilo v kampani pred predčasnými septembrovými voľbami ako symbol čestných ľudí bojujúcich s organizovaným zločinom. Pripodobňovalo ich boju s mafiou podobne ako kedysi v Taliansku. „Mafia, ktorá 12 rokov Slovensko ničila, má v rukách ľuďom ukradnuté miliardy a väčšinu médií. Čestní ľudia sú v zjavnom oslabení. Ale aj Dávid bol voči Goliášovi, a napriek tomu vyhral,“ vysvetľovalo Slovensko dôvod, prečo si zvolilo práve talianske autá.
Nápad s fiatkami zhodnotil odborník na politický marketing Róbert Slovák ako zbytočne kreatívny. „Príbeh fiatky ako protimafiánskeho symbolu stojí na vode, je to konštrukcia, ktorá sa nezakladá na realite. Päťstovky nezohrali žiadnu, ani symbolickú, rolu v boji proti talianskej mafii,“ zhodnotil pre Pravdu pred časom.
Autíčka hnutiu výrazný zisk nepriniesli
Kampaň s údajne najväčšou zbierkou Fiat 500 na svete začalo OĽaNO na konci júla v Bardejove. Naprieč Slovenskom na nich jazdili kandidáti na poslancov parlamentu. Autíčka sa rozbehli do okresov, no preferencie bývalému vládnemu hnutiu nerástli. So ziskom 8,89 percenta (264 137 hlasov) skončilo štvrté a v opozícii.
Bývalé OĽaNO v kampani nesľubovalo len autá. Povolebnú spoluprácu s potenciálnymi partnermi si okliešťovalo schválením 500-eurového bonusu za účasť vo voľbách. Nápad s odmeňovaním zavrhovala väčšina kandidujúcich subjektov, otvorene hovorili o nesúhlase s nápadom aj niektorí členovia hnutia. Päťsto eurami chcelo Slovensko zvýšiť volebnú účasť, od ktorej si sľubovalo pestrejší elektorát a slabší výsledok oponentov.
Vyžrebovali aj výhercu zo Solivaru
Sobotné žrebovanie nebolo jediným, na ktorom Matovič participoval. Počas druhého pandemického roka verejnoprávna televízia vysielala reláciu Byť zdravý je výhra, známu tiež ako očkovacia lotéria. Zapojiť sa do nej mohli ľudia, ktorí si nechali vpichnúť vakcínu proti koronavírusu. Sprevádzala ju silná kritika volajúca po lepšom investovaní štátnych peňazí.
S očkovacou lotériou sa spája aj kuriózny prípad, kedy v prvom kole vyžrebovali Zuzanu Z. zo Solivaru. Mala možnosť vyhrať 400-tisíc eur. Hoci heslo povedala správne, v éteri odznelo neskoro. Vysielanie totiž sledovala na internete cez online prenos RTVS, ktorý bol oneskorený. Do Solivaru síce nepôjdu peniaze ani tento raz, no mužskému výhercovi tam poputuje autíčko s logom OĽaNO.
Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti vyhralo v roku 2020 parlamentné voľby s vyše 25-percentným ziskom a bolo súčasťou vládnej koalície až do nástupu úradníckej vlády Ľudovíta Ódora. Lídra OĽaNO Matoviča vystriedal po roku na premiérskej stoličke Eduard Heger.
Vláda štvorlístka OĽaNO, SaS, Sme rodina a Za ľudí však celé štvorročné volebné obdobie nevydržala. Pre opakované konflikty predstaviteľov koaličných strán, najmä Matoviča a Richarda Sulíka z SaS ju zvykli nazývať vládou chaosu. Vyústilo to až do pádu vlády, po ktorej moc prevzali úradníci a od októbra nová vláda Smeru, Hlasu a Slovenskej národnej strany./agentury/
X X X
Do Pásma Gazy putuje zdravotnícky materiál z Francúzska
Francúzsko od vypuknutia konfliktu medzi Izraelom a Hamasom poslalo približne 54 ton humanitárnej pomoci.
Francúzsko pošle do Pásma Gazy viac zdravotníckeho materiálu a vyšle do východného Stredomoria svoju druhú vrtuľníkovú loď. Oznámila to v nedeľu kancelária francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. TASR správu prevzala z agentúr Reuters a AFP.
Loď Dixmude vypláva „začiatkom týždňa a do Egypta dorazí v najbližších dňoch“. Na začiatku týždňa tiež odštartuje lietadlo s viac ako desiatimi tonami zdravotníckeho materiálu. Paríž pošle zásoby aj prostredníctvom letov organizovaných Európskou úniou v dňoch 23. a 30. novembra.
Francúzsko takisto podľa Elyzejského paláca nasadí civilné a vojenské lietadlá na evakuáciu chorých alebo zranených detí z Gazy.
Do regiónu už priplávala francúzska vrtuľníková loď Tonnerre, ktorá má približne 60 lôžok. Začiatkom novembra francúzske lietadlá dodali cez Egypt 54 ton humanitárnej pomoci určenej pre Gazu, aktuality.sk
X X X
V spore ministra vnútra a „čurillovcov“ treba počkať na verdikt odvolacích súdov, uviedol Tomáš
V spore ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka a policajtov, ktorých postavil mimo službu alebo zrušil ich pozície, treba počkať na rozhodnutia odvolacích súdov. V diskusnej relácii Na telo televízie Markíza to povedal minister práce sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas).
„Ešte nie je o ničom rozhodnuté,“ zdôraznil Tomáš s tým, že právomocou ministra vnútra je vymeniť vedenie polície. Doplnil, že podľa zákona, ak je policajt obvinený z trestného činu, ako je to v prípade takzvaných „čurillovcov“, má ich minister postaviť dočasne mimo výkonu funkcie. „To neznamená, že ho zbaví tej funkcie, ale treba logicky počkať, kým sa to obvinenie nejako neobjasní na súde,“ uviedol Tomáš. Doplnil, že Šutaj Eštok má absolútnu dôveru v strane Hlas.
Erik Tomáš v Ide o pravdu: Neuhnem ani o milimeter. Nespustil som útok na tretí sektor, napĺňam literu ústavy
Podľa opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej (hnutie Slovensko) sa ešte v histórii SR nestalo, aby minister vnútra ešte predtým, ako jeho vláda získa dôveru, dvakrát porušil zákon. „Dvaja sudcovia rozhodli, že pán minister vnútra Šutaj Eštok porušil zákon,“ vyhlásila Remišová. Zároveň sa pýta, že keď koalícia nevie ani odvolať ľudí v súlade so zákonom, či bude robiť tak celé štyri roky. „Sú dva spôsoby, ako sa rozlúčiť s ľuďmi. Jeden je v súlade so zákonom, a tak to má robiť každý štátny predstaviteľ, a druhý je protizákonný, tak ako to robí pán minister vnútra,“ dodala Remišová./agentury/
X X X
Dunajská Streda rúbe vysoko! DAC namiesto Guľu priviedol trénera, ktorý pôsobil v Premier League
Vicemajster najvyššej slovenskej súťaže z Dunajskej Stredy má nového trénera.
Stal sa ním španielsky Xisco Muňoz. Štyridsaťtriročný tréner podpísal kontrakt do konca aktuálnej sezóny, s opciou na ďalší rok.
Muňoz v minulosti viedol Dynamo Tbilisi, anglický Watford v Premier League aj v The Championship, druholigovú španielsku Huescu a cyperský Anorthosis. Bez práce bol od októbrového konca v druholigovom anglickom Sheffielde Wednesday.
Ako hráč pôsobil v La Lige a zahral za Betis, Valenciu, Tenerife, Huelvu a Levante. S Valenciou zdvíhal v roku 2004 nad hlavu trofej po víťazstve v Pohári UEFA.
Vo funkcii nahradil Adriána Guľu, ktorý skončil v piatok po vzájomnej dohode s vedením klubu zo Žitného ostrova.
Klub informoval, že Muňoz povedie svojich nových zverencov prvýkrát počas tréningu v utorok. Premiéru by mal zažiť v sobotu proti Zlatým Moravciam.
Spolu s novým trénerom prichádza do DAC-u na pozíciu asistenta-videoanalytika 43-ročný Roberto Cuesta Roman realizačný tím rozšíri tiež nový kondičný tréner Miquel Gomila Andreu.
„Sme radi, že sme sa dohodli s Xiscom. Je to dynamický mladý tréner s bohatými medzinárodnými skúsenosťami.
Počas našej komunikácie sme našli porozumenie ohľadom cieľov pre túto sezónu a takisto aktuálnych silných a slabých stránok hráčskeho kádra.
Celkovo môžem skonštatovať, že proces prebiehal hladko a sme pripravení pustiť sa do prípravy na nadchádzajúce dôležité týždne.
Xisco, jeho dvaja kolegovia a ich zástupcovia pricestujú zajtra, aby podpísali zmluvu s naším klubom. Nový štáb sa pustí do práce s mužstvom v utorok,“ uviedol nového trénera a jeho spolupracovníkov výkonný riaditeľ DAC-u Jan Van Daele.
Štyridsaťosemročný Guľa pôsobil v DAC od leta 2022, odtrénoval dovedna 61 zápasov.
V uplynulej sezóne dosiahol s klubom historicky najlepšie umiestnenie, na ktorej chcel nadviazať v aktuálnom ročníku, spoločne s úspechmi na európskej scéne.
Dunajská Streda však vypadla v prvom predkole Európskej konferenčnej ligy s gruzínskym Dila Gori, v lige sa po 14. kolo nachádzajú na chvoste hornej šestky./agentury/
X X X
Kozák po ňom skončil na slovenskej lavičke. Česi riešia škandál, hráčov i funkcionára načapali opitých v bare
Český futbalový zväz rieši deň pred kľúčovým duelom o postup na ME 2024 v Nemecku nepríjemný škandál.
Duel v Olomouci proti Moldavsku si trojica reprezentantov pozrie iba v televízii. Po tom, čo boli v meste prichytení na diskotéke a pod parou ich vedenie českej reprezentácie suspendovalo.
Informáciu ako prvú spoloćne s fotografiami priniesol isport.cz.
„Traja hráči národného tímu zásadným spôsobom porušili interné pravidlá reprezentácie. Jakub Brabec, Vladimír Coufal a Jan Kuchta s okamžitou platnosťou opustili zraz mužstva,“ uviedol český tím na oficiálnom účte na instagrame.
Všetci traja menovaní boli v základnej zostave v piatkovom súboji s Poľskom. Vo Varšave sa zrodila remíza 1:1.
Čechom zajtra doma stačí proti Moldavsku na postup aj remíza. Ak vyhrajú hostia, premiérovo si zahrajú na európskom šampionáte.
Trojica previnilcov sa vybrala na známu diskotéku Belmondo v Olomouci v doprovode člena výkonného výboru FAČR Tomáša Neumanna. Podľa svedkov tam vydržali v dobrej nálade až do skorých ranných hodín.
„Celá situácia len dokresľuje, v akom stave sa národný tím nachádza,“ napísal sport.cz.
Podobný prípad riešili niekoľkokrát aj v slovenskej futbalovej reprezentácii. Najskôr vyše šiestimi rokmi. Po stretnutí kvalifikácie MS 2014 v Litve (1:1) si vyrazili v Senci na diskotéku do nočného baru štyria reprezentanti – Marek Hamšík, Miroslav Stoch, Vladimír Weiss a Karim Guede.
V zostávajúcich stretnutiach kvalifikačného cyklu nedostali štartovné. Po rozhodujúcej kvalifikačnej výhre v Luxembursku v októbri 2015 (4:2), ktorá znamenala postup na európsky šampionát do Francúzska 2016, zasa hráči bujaro oslavovali na hoteli.
Zasahovať musela privolaná polícia, keď sa na veľký hluk sťažovali hoteloví hostia. Došlo k poškodeniu zariadenia hotela, ktoré SFZ musel uhradiť.
Pred piatimi rokmi kvôli podobnému incidentu skončil na vlastnú žiadosť tréner národného tímu Ján Kozák st. Na mimoriadnej tlačovej konferencii uviedol, že sedem hráčov porušilo štatút reprezentanta a životosprávu.
Išlo o brankárov Martina Dúbravku, Michala Šullu, obrancov Ľubomíra Šatku, Norberta Gyömbéra a Milana Škriniara a stredopoliarov Stanislava Lobotku a Vladimíra Weissa.
Prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik v reakcii na kauzu uviedol, že previnilci nedostanú v nasledujúcom kvalifikačnom cykle reprezentačné odmeny v prípade, že budú nominovaní. Financie budú presunuté na Nadáciu SFZ a Nadáciu internacionálov./agentury/