Priemysel SR šetriť plynom nebude, GP Žilinka si vyžiadal spisový materiál Fica, Čaputovú vypočúvali

  Sulík vyjednal Slovensku výnimky v núdzovom pláne. Ministri členských štátov Únie sa na mimoriadnom rokovaní v Bruseli dohodli na zavedení mechanizmu pre znižovanie spotreby plynu a dosiahnutie úspory na úrovni 15 %. Rezort hospodárstva informoval, že slovenskej delegácii na čele s ministrom hospodárstva a podpredsedom vlády Richardom Sulíkom (SaS) sa podarilo v spolupráci s českým predsedníctvom vyjednať niekoľko výnimiek prospešných pre Slovensko.

 Mimoriadne úspory vo výške 15 percent sa napríklad nedotknú priemyslu, rovnako sa pre Slovensko použije výhodnejšie referenčné obdobie, kedy namiesto priemeru z posledných 5 rokov bude referenčným obdobím len posledný rok a zohľadní sa najmä naplnenosť zásobníkov.

Rezort hospodárstva zdôraznil, že práve v súvislosti so zásobami je Slovensko v značne výhodnom postavení, kedy štátny SPP v spolupráci s ministerstvom hospodárstva už od februára vtláča maximálne množstvá plynu do zásobníkov.

 Výsledkom je, že zatiaľ čo priemerná spotreba plynu v ôsmich mesiacoch od augusta do marca za posledných 5 rokov činila 3,674 miliardy metrov kubických, tento rok (od 1.8. 2022 do 31.3. 2023) je spotreba stanovená v zmysle dnes dosiahnutej dohody a po zohľadnení požadovaných úspor na 3,874 miliardy metrov kubických, čiže o 200 miliónov kubických metrov viac.

„Toto bolo pri vyjednávaní pre mňa kľúčové, že sa podarilo odvrátiť hrozbu poškodenia slovenského priemyslu“, uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Mechanizmus pre povinné úspory bude využitý len po vyhlásení stavu pohotovosti piatimi krajinami EÚ a po schválení Radou. Členské štáty sa po vyhlásení takejto pohotovosti zaväzujú dosiahnuť 85 % spotreby z vopred určeného referenčného obdobia. Nariadenie pritom zohľadňuje aj mieru naplnenia zásobníkov a do povinnosti úspor nezahrňuje kritický priemysel (chemický, hutnícky a pod.). Zároveň zohľadňuje aj nárast spotreby počas obdobia po pandémii.

Minister hospodárstva Richard Sulík tiež vo svojom vystúpení zdôraznil význam spoločného postupu krajín EÚ. Upozornil aj na potrebu zohľadnenia potrieb priemyslu a využitia všetkých dostupných zdrojov na zabezpečenie dodávok energií do krajín EÚ a jej susedov, a to vrátane potreby zabezpečenia takého režimu sankcií, ktorý umožní zásobovanie Ukrajiny.

Sulík tiež vyhlásil, že v rámci EÚ nie je pritom možné ignorovať žiadne zdroje energie, vrátane jadrovej energie. Opakovane taktiež vyzval na pozastavenie súčasného režimu na obchodovanie s emisnými povolenkami, ktorý má negatívny vplyv na ceny elektriny a tepla./agentury/

X X X

 GP Žilinka si posvieti na Súmrak. Pomôže Ficovi?

 Spisový materiál ku kauze Súmrak, v rámci ktorej je obvinený aj bývalý trojnásobný premiér Robert Fico (Smer) si vyžiadal generálny prokurátor Maroš Žilinka. Dostal ho dnes popoludní.

„Na základe medializovaných informácií o údajných prieťahoch pri rozhodovaní zástupcu špeciálneho prokurátora o sťažnosti obvineného R. F. proti uzneseniu o vznesení obvinenia si generálny prokurátor Slovenskej republiky vyžiadal spisový materiál, ktorý bol z Úradu špeciálnej prokuratúry predložený dnes, v popoludňajších hodinách,“ sprostredkovala informáciu generálneho prokurátora Maroša Žilinku hovorkyňa Jana Tökölyová.

Žilinka hovorí, že po preštudovaní spisu v potrebnom rozsahu „bude posúdená zákonnosť a správnosť postupu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry“.

„Skutočnosť, že spisový materiál bol predložený na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky nebráni vyšetrovateľovi Policajného zboru, ani dozorujúcemu prokurátorovi, resp. zástupcovi špeciálneho prokurátora rozhodujúcemu o sťažnostiach aj ďalších obvinených v tejto trestnej veci, vykonať potrebné procesné úkony a vydať rozhodnutia o sťažnostiach,“ dodáva Žilinka.

Na prieťahy pri rozhodovaní o sťažnostiach predsedu Smeru Fica upozorňuje aj jeden z jeho advokátov Ľubomír Hlbočan. Fico na sociálnej sieti dokonca zverejnil aj otvorený list, ktorý Hlbočan napísal dozorujúcemu prokurátorovi Matúšovi Harkabusovi.

„Vzhľadom na to, že ste ako dozorujúci prokurátor do dnešného dňa od 22. 4. 2022 nerozhodli o sťažnosti Roberta Fica proti Uzneseniu o vznesení obvinenia, hoci pravidelne rozhodujete a odkladáte bez prijatia ďalších opatrení žiadosti obhajoby o preskúmanie zákonnosti postupu vyšetrovateľa podľa § 210 Tr. por., považujem takýto stav za jav vlastný politickým procesom, a vaša nečinnosť, na ktorú vás upozorňujem, je prejavom, že dozorujete politický vykonštruovaný a zinscenovaný proces,“ píše Hlbočan v liste, ktorý Fico zverejnil cez víkend.

Advokát podotýka, že od podania sťažnosti prešlo 90 dní. Dodáva aj, že Trestný poriadok neukladá prokurátorovi lehoty, tie stanovuje opatrenie generálneho prokurátora.

Ako sa ďalej píše v liste, Fico tento stav „nepripisuje nedbalosti, ale minimálne eventuálnemu úmyslu porušovať jeho ľudské a občianske práva v trestnom konaní, ktoré považuje za vykonštruovaný politický proces proti jeho osobe a iným osobám“.

Hlbočan ďalej objasňuje, že „osobne upozornil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica 21. júna na tento protizákonný stav, ktorý však v rámci všeobecného dozoru nad dodržiavaním zákonnosti neprijal žiadne opatrenia na jeho odstránenie“.

 V rámci kauzy Súmrak je Fico ako bývalý premiér obvinený spolu s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom. Podľa vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry sa podieľali na zosnovaní zločineckej skupiny, ktorej cieľom bolo udržať Smer pri moci. Okrem toho Kaliňák a Fico mali porušiť daňové tajomstvo, keď získavali a na tlačových konferenciách hovorili v roku 2017 o daňových deliktoch niekdajšieho opozičného politika Igora Matoviča a vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku. Ten je v tejto veci už aj obžalovaný.

Štvorica je obvinená od 19. apríla tohto roku. Kaliňák strávil vo väzbe tri týždne, Fico Národná rada na väzobné stíhanie nevydala.

Polícia už považuje vyšetrovanie za ukončené, Pravde to potvrdil hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Podľa Fica už je určený dátum na záverečné preštudovanie spisu, po ktorom by mala prísť návrh na obžalobu. Podľa informácií Pravdy by sa tak mohlo stať už začiatkom jesene, možno v septembri./agentury/

X X X

Prezidentku Čaputovú vypočúvali v súvislosti s májovým protestom Smeru

Protest opozičného Smeru-SD v Nitre vyústil do vulgárnych útokov na adresu hlavy štátu. Zuzanu Čaputovú vypočúvali v súvislosti s májovým protestom opozičného Smeru-SD v Nitre, ktorý vyústil do vulgárnych útokov na adresu hlavy štátu. Informujú o tom Hospodárske noviny na svojom webe.

Kancelária prezidentky v utorok pre HN potvrdila, že za Čaputovou prišli v tejto súvislosti policajti. „Vypočutie sa konalo v Grasalkovičovom paláci,“ potvrdil pre HN riaditeľ odboru komunikácie prezidentky Jozef Matej. Kedy k výsluchu došlo, ani ďalšie podrobnosti Matej nespresnil, aktuality.sk

X X X

Putina asi straší pšenica v egyptskom chlebe

 Čo má spoločné chlieb v najľudnatejšom arabskom štáte na svete s atómovou energiou na jeho území a s modernými zbraňami jednej mocnosti? Až príliš veľa. Zdá sa, že po piatich mesiacoch vojny proti Ukrajine tento chlieb stojí v pozadí prvého ústupku Ruska.

Moskva a Kyjev sa dohodli na ukončení blokády ukrajinských prístavov, z ktorých sa konečne môže znovu vyvážať obilie aj do Afriky. (Tureckí námorníci sa postarajú o dodržiavanie časti dohody tak, že začnú kontrolovať vracajúce sa lode, či neprepravujú zbrane pre ukrajinskú armádu.)

Dohoda je zvlášť významná z pohľadu Egypta. Táto krajina je jedným z najväčším dovozcov pšenice na svete, pričom vlani kúpila 80 percent obilia z Ukrajiny a z Ruska.

Dodávky zbraní z Moskvy do Káhiry

Reč o zárukách, že obilie sa naozaj do Egypta dostane, bola nepochybne hlavnou témou rozhovorov šéfa ruskej diplomacie v Káhire. Samozrejme, že Rusi na ukrajinskom tovare nezarobia, ale keby blokáda pokračovala, riskovali by, že sami prerobia. Politicky i ekonomicky.

Káhira sa v posledných rokoch čoraz viac zbližuje s Moskvou. Nečudo preto, že Egypt odmietol odsúdiť inváziu na Ukrajinu a uvaliť na Rusko sankcie. Mimochodom, Kremľu určite lahodí to, že krajina pyramíd nachádza viac spoločnej reči s ním než s Bielym domom.

Ďalší rozmer je finančný. Ide o dodávky zbraní do Egypta. „V marci 2019 podpísal s Ruskom dohodu o nákupe 24 bojových lietadiel typu Su-35 za dve miliardy dolárov,“ pripomenul server Al-Monitor. Rusi majú nádej, že Egypťania budú pokračovať v nákupoch zbraní aj od ich, lebo diverzifikujú sieť svojich dodávateľských krajín.

Moskve hrá do karát aj to, že egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, ktorý vládne od vojenského prevratu v roku 2013, je veľký zástanca zbrojenia. V poslednom období rozpočet obrany medziročne rastie až o pätinu (aktuálne sa blíži k piatim miliardám dolárov). „Egypt sa stal tretím najväčším importérom zbraní na celom svete,“ upozornilo analytické Wilsonovo centrum v USA.

Očakáva sa, že Sísí bude udržiavať trend zbrojenia a pohľad na uplynulé roky potvrdzuje, že nepochybne prejaví záujem aj o dodávky z Moskvy. „V období 2016 – 2020 bolo Rusko hlavným dodávateľom zbraní do Egypta. Jeho zbrojársky export do Káhiry stúpol už v rokoch 2011 – 2015 o 430 percent,“ poukázalo analytické Arabské stredisko vo Washingtone. Je jasné, že šéf Kremľa Vladimira Putina si želá, aby Sísí zostal pevne pri moci.

Jadrová elektráreň za 25 miliárd dolárov

Vývoz zbraní a politický súzvuk s významnou krajinou v regióne nie sú jediné dve veci, ktoré Káhiru a Moskvu spájajú. Ide ešte o viac, ide o obrovský balík peňazí.

Egypt sa s Ruskom dohodol, že mu postaví jeho prvú atómovú elektráreň. Moskva na ňu poskytla Káhire úver v objeme 25 miliárd dolárov, ktorý bude splácať 20 rokov.

Egypťania nie sú odkázaní na jadrovú energiu, pretože majú také veľké zásoby plynu, že ho v skvapalnenej podobe začnú vyvážať do Talianska, ktoré sa obáva prerušenia dodávok tejto suroviny z Ruska. Káhira sa však vyberá na atómovú cestu bez ohľadu na to, pretože chce znižovať emisie, a jadro poskytuje čistotu.

Zdroj obživy miliónov chudobných Egypťanov

Sísí vládne tvrdou rukou: pozatváral politických súperov aj veľa novinárov. No pocit istoty bezpečného vládnutia nemôže mať. Nemôže vedieť, či by zdraženie základných potravín (čo v prvom rade platí o chlebe) neviedlo k rozsiahlym protivládnym demonštráciám s nedozernými následkami.

Nemôžem poskytovať dvadsať bochníkov chleba za cenu jednej cigarety.Abdal Fattáh Sísí, egyptský prezident v minuloročnom prejave

Napriek tomu Sísí v auguste 2021 ako prvý egyptský líder od masových nepokojov v roku 1977 pripustil nárast cien: „Nemôžem poskytovať dvadsať bochníkov chleba za cenu jednej cigarety.“ Odvtedy sa však už o tom ani raz nezmienil. Viacerí politici z vládnuceho tábora vlani v lete nabrali odvahu okamžite ho kritizovať za výrok. Poukázali na to, že štátom dotovaný chlieb je jediný hlavný zdroj obživy miliónov chudobných Egypťanov. Údaje to potvrdzujú: „K subvencovanému chlebu má prístup 72 miliónov ľudí z celkovej populácie 103 miliónov,“ napísal denník Wall Street Journal (WSJ).

Cena dotovaného bochníka vychádza podľa WSJ na jeden americký cent a chlieb bez podpory od štátu stojí sedem centov. Na prvý pohľad sú to zanedbateľné peniaze, ale až takmer tretina Egypťanov musí vyžiť menej ako z dvoch dolárov na deň. Ďalšia vec je tá, že kus egyptského chleba má inú podobu a je oveľa menší, ako sa predáva na Slovensku; vyzerá ako chlebové vrecko na jedno zjedenie.

Pšenica ako prvé husle

Význam chleba v stravovacích návykoch Egypťanov je porovnateľný napríklad s ryžou v Ázii. V Egypte ho ročne zjedia trojnásobne viac, ako je celosvetový priemer.

 Rusko-ukrajinská vojna prinútila Káhiru kupovať drahšiu pšenicu od iných štátov. Dlho si to ťažko môže finančne dovoliť, preto ukončenie blokády ukrajinských prístavov je pre Egypt veľmi dôležité. Samozrejme, že pšenica by sa dala nahradiť inými obilninami. Má to však veľký háčik, ktorým je tradícia chuti: chlieb neupečený zo pšenice by Egypťanom chutil asi tak, ako keby štamgastovi v krčme ponúkli namiesto obľúbenej dvanástky jedine nealkoholické pivo…

Udržať cenu lacného pšeničného chleba v Egypte je v záujme tamojších vládnucich predstaviteľov v Káhire i šéfa Kremľa. V opačnom prípade by možno Moskva miliardy dolárov z Káhiry nevidela.

Keď mal zdražieť chlieb, tiekla krv

  • Egypt už zažil násilnosti súvisiace so zvýšenou cenou chleba. Krvavé nepokoje sa odohrali v januári 1977.
  • Vtedajší prezident Anwar Sadat súhlasil s návrhom Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu, aby sa prestali dotovať ceny základných potravín vrátane obľúbeného chleba. Reforma mala znížiť vysokú zadlženosť štátu a posilniť voľný trh.
  • Počas nepokojov zomrelo približne 80 demonštrantov. Sadat rýchlo ustúpil, pod nátlakom verejnosti zmietol plán zo stola./agentury/
  • X X X

Prichádza zlom na pumpách? Ropa stále klesá, benzín je lacnejší a bude to pokračovať

Po poklese v závere minulého týždňa pokračovali ceny ropy v tomto trende aj v pondelok, pričom cena Brentu sa priblížila k hranici 102 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch do veľkej miery ovplyvňujú očakávania výrazného zvýšenia úrokových sadzieb v USA, ktoré by mohli oslabiť dopyt po komodite.

 Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 7.16 h SELČ 102,30 USD (100,39 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 90 centov. Cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 93,71 USD/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou predstavuje pokles o 99 centov.

„Ceny ropy sú pod tlakom, najmä pre obavy, že agresívne zvýšenie úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou (Fed) povedie k spomaleniu rastu svetovej ekonomiky a zníži dopyt po palivách,“ povedal Tetsu Emori, šéf Emori Fund Management. Zástupcovia Fedu signalizovali, že banka by na najbližšom zasadnutí (26. – 27. júla) mohla zvýšiť úrokové sadzby o 75 bázických bodov. Náladu na ropných trhoch okrem toho ovplyvňuje aj slabé tempo rastu čínskej ekonomiky, dodal Emori.

„Ceny palív na čerpacích staniciach v regióne za posledné 3 týždne pekne klesajú. Postupne, pomaly, a hlavne prestali rásť,“ konštatujú analytici zo združenia Dáta bez pátosu.

Pokračujú, že cena ropy od stredu júna pozvoľna klesá a je o 15 percent nižšia ako maximum. „Takýto pokles v palivách neuvidíme, lebo cena je tvorená cenou surovín a koncového produktu, plus spotrebná daň a navrch DPH. Ale asi 10% pokles by sme mali v dôsledku poklesu cien ropy vidieť aj na účte za tankovanie. Sme asi v polovičke. Cena by teda mala ísť ešte dole,“ dodávajú./agentury/

X X X

V Českom Švajčiarsku sa nedarí uhasiť požiar. Nejazdite sem, vyzývajú hasiči

V národnom parku České Švajčiarsko na severe Česka sa nedarí dostať pod kontrolu požiar, ktorý tam vypukol v nedeľu večer. České ministerstvo vnútra vyzvalo ľudí, aby do oblasti nejazdili. Informovalo o tom na sociálnej sieti Twitter.

 Aktuálne podľa Českej televízie horí na 30 hektároch plochy. V noci sa pre silný vietor požiar rozšíril aj do obce Mezná, kde horelo asi osem domov a približne 50 ľudí museli evakuovať. „Nechajte v Hřensku pracovať hasičov a ďalšie zložky integrovaného záchranného systému. Zostaňte radšej doma,“ vyzval ľudí rezort vnútra.

 Podľa námestníka pre Integrovaný záchranný systém (IZS) Hasičského záchranného zboru Ústianskeho kraja Martina Laníčka je teraz ťažké predpokladať, ako dlho bude trvať, kým požiar uhasia. „Závisí od počasia, či prídu nejaké dažďové zrážky, ako bude prúdiť vietor a v akej intenzite,“ uviedol Laníček.

 Dym z požiaru v národnom parku je od rána cítiť desiatky kilometrov ďaleko. „Ak ste sa zobudili s pocitom, že niekde blízko horí, nie ste sami. Dym z horiaceho Hřenska zahalil veľkú časť Česka. Buďte pokojní, zatvorte okná, naši hasiči sa snažia,“ napísal na Twitteri český minister vnútra Vít Rakušan.

Hasiči v súvislosti s rozšíreným zápachom dymu v Libereckom kraji, v Pardubickom kraji a v Prahe vyzvali ľudí, aby nevolali na tiesňovú linku, ak nevidia aj iné príznaky horenia v bezprostrednom okolí.

 Zložkám IZS sa poďakovala aj predsedníčka poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová. „Ďakujem všetkým zložkám IZS, najmä hasičom, a to aj tým dobrovoľným, za nesmierne nasadenie, s akým zápasia s požiarom v Hřensku. Dym je cítiť aj stovky kilometrov, na mieste zažívajú určite hotové peklo,“ uviedla Pekarová Adamová.

Požiar v Českom Švajčiarsku pri nemeckých hraniciach vypukol v nedeľu ráno v rokline Malinový důl a zasiahol sedem hektárov porastu v oblasti medzi obcou Hřensko a turisticky obľúbenou Pravčickou bránou. Vplyvom vetra sa rozšíril na 30 hektárov.

Slovensko vyslalo hasičov na pomoc pri požiari v Českom Švajčiarsku

Slovensko vyslalo do Česka hasičov na pomoc pri hasení požiaru v národnom parku České Švajčiarsko. Potvrdil to minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s tým, že na miesto smerujú hasiči z modulu pozemného hasenia. Zároveň Česku prisľúbil pomoc aj prostredníctvom vyslania vrtuľníka Leteckého útvaru Ministerstva vnútra (MV) SR, keď to bude možné. Vrtuľník aktuálne zasahuje pri požiari na východe Slovenska.

„Mrzí ma, že nevieme v tejto chvíli poslať vrtuľník leteckého útvaru ministerstva vnútra, ktorý zasahuje na východe Slovenska. Akonáhle bude schopný preletu do Českej republiky, prisľúbil som aj túto pomoc,“ povedal Mikulec, ktorý je v kontakte s českým ministrom vnútra Vítom Rakušanom.

Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) na sociálnej sieti informoval, že do Česka smeruje šesť hasičov zaradených v module leteckého hasenia požiarov v prírodnom prostredí. Vyslaní boli do lokality Hřensko. Pomôcť majú podľa HaZZ aj piloti z Leteckého útvaru MV SR s vrtuľníkom Mi171 OM-BYH s bambi vakom.

Pomôcť Česku je ochotné aj slovenské ministerstvo obrany. Podotklo však, že vojenské vrtuľníky v uplynulých dňoch zasahovali pri požiari v Slovinsku a tiež vo Veľkej Fatre a oblasti Košíc, preto musia prejsť povinnou technickou kontrolou. „S českou stranou sme v intenzívnom kontakte, našou snahou bude vyhovieť v maximálnej možnej miere a čo najrýchlejšie,“ uviedli z ministerstva obrany.

Ministerstvo vnútra už skôr avizovalo, že je pripravené pomôcť akejkoľvek krajine vrátane Českej republiky, keď mu to umožní aktuálna situácia. Rezort pripomína, že požiare trápia aj Slovensko a hasiči spolu s dobrovoľníkmi a dostupnou technikou zasahujú v horiacich terénoch.

Česko požiadalo Slovensko o hasiace vrtuľníky na pomoc pri hasení požiaru v národnom parku České Švajčiarsko, ktorý vznikol v nedeľu (24. 7.) a aktuálne ho hasí vyše 400 hasičov./agentury/

X X X

Kaufland znepokojila reakcia Vlčana. Taurisu zase odkazuje, že mäsových výrobkov od slovenských firiem má dosť

„Kvalita produktov bola, je a bude v Kauflande na prvom mieste a nie je pravda, že by reťazec od svojich dodávateľov požadoval jej zníženie na úkor ceny,“ reaguje v novej tlačovej správe Kaufland na krok spoločnosti Tauris, s ktorou sa nedohodol na cenách masových výrobkov.

 Reťazec tvrdí, že v posledných dňoch zazneli na jeho adresu vyjadrenia zo strany Taurisu, ktoré sa nezakladajú na pravde. Slovenská firma ich kritizovala za to, že sa snaží tlačiť ponúkané ceny čo najnižšie. A to až tak, obávala sa firma, že by museli mäso z výrobkov nahrádzať lacnejšími alternatívami.

 „Dôrazne sa ohradzujeme proti nepravdivým tvrdeniam, ktoré na našu adresu zazneli a ktoré nás spájajú s uprednostňovaním ceny pred kvalitou. Naša spoločnosť si plne uvedomuje aktuálnu náročnú situáciu na trhu a vníma zvyšovanie nákladov, energií a pohonných látok. Kvalita produktov je v Kauflande aj naďalej prvoradá a je vyslovenou nepravdou, že by sme požadovali jej zníženie. Tak isto nie je pravda, že by sme požadovali od skupiny Tauris Group zníženie aktuálne dohodnutých dodávateľských cien. Akceptovali sme určité navýšenie dodávateľských cien Tauris Group, ale nie v tak extrémnej miere ako ho navrhovali,“ konštatuje Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko.

K situácii s dodávkami tovaru do obchodných sietí sa v piatok, vyjadrilo aj Ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením Samuela Vlčana (nom. OĽaNO). Udialo sa tak bez toho, aby požiadalo o stanovisko spoločnosť Kaufland, tvrdí reťazec. Dotklo sa ho, že v reakcii ho Vlčan explicitne spomína.

 „V ostatných dňoch dostávame znepokojivé podnety od tradičných slovenských potravinárov, ktorí majú problémy s dodávaním tovaru najmä do obchodnej siete Kaufland. Dôvodom je, podľa ich vyjadrení, uprednostňovanie cenovej politiky pred kvalitou potravín zo strany reťazca,“ napísalo Vlčanovo ministerstvo v piatok na Facebooku.

Konanie ministerstva reťazec znepokojuje. Reťazec, ktorý vlastní nemecká spoločnosť, tvrdí, že v tomto smere realizuje už niekoľko rokov viacero úspešných aktivít. S viacerými väčšími výrobcami spolupracuje napríklad v projekte Z lásky k tradícii, ktorého hlavným zmyslom je výroba slovenských výrobkov výlučne zo slovenských surovín.

Kaufland v rámci svojho ďalšieho úspešného projektu Z našich regiónov podporuje aj regionálnych výrobcov. „Sú to často malé rodinné firmy, pre ktoré je ťažšie dostať sa na väčší trh. Aktuálne takto Kaufland na Slovensku spolupracuje so 115 regionálnymi dodávateľmi a vo svojich predajniach ponúka vyše 600 druhov ich produktov,“ bráni sa reťazec.

Ďalej v reakcii pokračuje, že aj bez výrobkov Taurisu tam ľudia nájdu 16 slovenských dodávateľov, mrazené ryby a mrazené výrobky z tejto kategórie od 8 slovenských dodávateľov a lahôdkové šaláty a výrobky z rýb od 4 slovenských dodávateľov.

„Táto atraktívna ponuka je vysoko kvalitná a podiel mäsa pri viacerých produktoch je dokonca vyšší, než na aký boli zákazníci zvyknutí pri vybranej ponuke Tauris Group. To všetko za výhodný pomer kvality a ceny,“ informuje reťazec.

„Férové obchodné vzťahy so serióznymi obchodnými partnermi sú pre nás veľmi dôležité. Radi by sme na záver zdôraznili, že pre spoločnosť Kaufland ostane aj naďalej prvoradé poskytovanie čo najvýhodnejšieho pomeru ceny a kvality pre svojich zákazníkov. A aj po týchto nepodložených obvineniach bude pre nás najlepšia možná kvalita výrobkov základom spolupráce s našimi obchodnými partnermi,“ uzatvára najnovšiu reakciu hovorca Machajdík./sgentury/

X X X

Gazprom prudko zvýšil tlak v plynovode cez Ukrajinu. Môžu sa vytvoriť praskliny v potrubí

Ruský plynárenský koncern Gazprom bez predchádzajúceho upozornenia prudko zvýšil tlak v plynovode dodávajúcom surovinu do Európy cez územie Ukrajiny. Uviedol to v utorok prevádzkovateľ ukrajinskej plynovodnej siete GTSOU. Informovala o tom agentúra Reuters.

 GTSOU upozornil, že prudké zvýšenie tlaku môže viesť k mimoriadnym situáciám vrátane vytvorenia prasklín v potrubí. Preto je nevyhnutné, aby sa o tom firmy informovali vopred. Gazprom sa k informácii z ukrajinskej strany nevyjadril.

Napriek pokračujúcemu vojnovému konfliktu Rusko naďalej dodáva plyn cez Ukrajinu. V pondelok (25. 7.) ruská spoločnosť uviedla, že dodávky plynu do Európy cez Ukrajinu predstavovali okolo 41,7 milióna kubických metrov (m3) oproti 41,2 milióna m3 v predchádzajúcom dni.

 Zároveň však uviedol, že od stredy (27. 7.) klesnú dodávky plynu cez kľúčový plynovod Severný prúd 1 smerujúci do Nemecka po dne Baltského mora na 33 miliónov m3 denne. To znamená o polovicu v porovnaní so súčasnými dodávkami. Už teraz pritom dodávky cez tento plynovod predstavujú iba 40 % jeho prepravnej kapacity./aktuality.sk/

X X X

Zola Mikeš: Boj o Johnsonovho nástupcu rozdeľuje kozervatívcov

Rishi Sunak a Liz Trussová bojujú o post lídra Konzervatívnej strany v Británii. Víťaz súboja sa stane následne aj britským premiérom. Obaja kandidáti majú svoje silné i slabé stránky, žiaden z nich však nedisponuje takou podporou, akú mal pri svojom zvolení Boris Johnson.

V pondelok v prvej televíznej debate medzi Rishim Sunakom a Liz Trussovou dominovali otázky týkajúce sa ekonomiky a daní. Ukázali rozdielne názory oboch kandidátov, zatiaľ však nie je jasné, kto z nich bude úspešnejší pri vnútrostraníckom hlasovaní o nástupcovi Borisa Johnsona 5. septembra.

Rozdiely v otázke znižovania daní

Sunak, ktorý dostal najviac hlasov od vedenia strany, je zástancom len postupného znižovania daní a podmieňuje ho skrotením inflácie. Tvrdí, že okamžité zníženie daní by bolo len cukrom pre britskú ekonomiku, ktorý by nemal dlhodobý priaznivý účinok. Ako minister financií je pôvodcom stimulov, ktoré majú podporiť britskú ekonomiku. Na druhom fronte musí však bojovať s 11-percentnou infláciou, ktorá sužuje Veľkú Britániu

Naopak, Trussová sa štylizuje do pozície novej Železnej lady a chce odbúrať daňovú záťaž okamžite. To sa pozdáva dvestotisícovej straníckej základni konzervatívcov, ktorí by radi nadviazali práve na éru Margaret Thatcherovej. Je odporkyňou Sunakovej teórie, že štát má veľa míňať a zahrančný dlh Británie by vyrovnávala až neskôr. Tvrdí, že okamžité zníženie daní by pomohlo aj pri boji s rekordnou infláciou.

Obaja kandidáti majú svoje slabiny

Ministerka zahraničia Trussová však vo svojej štylizácii do role Železnej lady má aj svoje slabiny. Na rozdiel od Sunaka v prípade brexitu hlasovala za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ a svoj názor prehodnotila až neskôr, keď bolo jasné, že zástancovia brexitu budú určovať tón na politickej scéne vo Veľkej Británii. Sunak bol vždy presvedčený „brexitár“.

Bývalý minister financií má však tiež niekoľko slabín. Krídlo fanúšikov Borisa Johnsona v Konzervatívnej strane mu nevie odpustiť, že to bol on, kto vrazil dýku do Johnsonovho chrbta, keď odmietol pokračovať ako minister financií v škandálmi sužovanej Johnsonovej vláde. To roztočilo nakoniec špirálu odchodov a viedlo k Johnsonovej rezignácii.

Istou záťažou pre Sunaka je aj jeho rodinné pozadie. Sunakova manželka neplatila dane z príjmu v zahraničí, pritom jej rodičia sú multimiliardári indického pôvodu.

Vyrovnaný súboj rozdeľuje stranu

Boj o nástupcu britského premiéra Johnsona a predsedu Konzervatívnej strany je preto z oboch strán vyrovnaný. To je na jednej strane dobrá správa, pretože konzervatívci disponujú hneď dvoma kvalitnými politikmi, ktorí dokážu excentrika Johnsona v čele strany nahradiť.

Na druhej strane dlhý a únavný súboj medzi oboma kandidátmi rozdeľuje Konzervatívnu stranu, a to najmä v situácii, keď Sunaka podporuje vedenie strany a členskej základni vyhovuje skôr Trussová.

Zároveň to znamená, že v prípade úspechu ani jeden z kandidátov nebude mať na začiatku tú podporu zvnútra strany, akú mal Boris Johnson./agentury/

X X X

Na post riaditeľa TASR kandidujú Pavlík, Puchala a Borsík

Kandidátmi na generálneho riaditeľa (GR) Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) sú Vladimír Puchala, Rastislav Borsík a Pavol Pavlík. Ich verejné vypočutie sa uskutoční 24. augusta. Po utorkovom otváraní obálok s prihláškami kandidátov to oznámil predseda Správnej rady TASR Jozef Bednár.

Kandidáti mohli podávať prihlášky do 15. júla. „Do stanoveného termínu sme prijali tri obálky s prihláškami, v utorok popoludní sme ich otvárali v prítomnosti notárky. Po kontrole sme konštatovali, že všetci prihlásení kandidáti splnili podmienky stanovené vo výzve a budú pozvaní na verejné vypočutie,“ uviedol Bednár. „Termín verejného vypočutia je stanovený na stredu 24. augusta o 9.00 h. Uchádzači na ňom predstavia svoj projekt riadenia a rozvoja TASR, rovnako tak budú odpovedať na doplňujúce otázky,“ dodal.

Generálneho riaditeľa TASR volí správna rada agentúry verejným hlasovaním, úspešný kandidát musí získať nadpolovičnú väčšinu všetkých hlasov členov správnej rady. Ak žiadny kandidát nadpolovičnú väčšinu hlasov nezíska, do piatich dní sa uskutoční druhé kolo voľby. Postupujú doň len tí kandidáti, ktorí v prvom kole získali aspoň jeden hlas.

Mandát GR TASR trvá päť rokov, možno ho zvoliť opakovane, najviac na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Vladimírovi Puchalovi, ktorý sa uchádza o opätovný mandát, vyprší aktuálne funkčné obdobie na začiatku septembra./agentury/

X X X

Cestujúcej na vozíku ponúkli vozeň pre batožiny, napokon ju usadili medzi potraviny

 S miestenkou a nahlásenou cestou skončila imobilná žena medzi zásobami. Nie je to jediný problém vozíčkarov vo vlaku, hovorí. Zlyhávajú plošiny aj toalety. Železnice tvrdia, že ide o ojedinelý prípad a zlyhanie konkrétnych ľudí.

Sochárka Zorka Lednárová má svalovú dystrofiu, kvôli ktorej je odkázaná na invalidný vozík. Potrebuje aj dýchací prístroj, napriek tomu vedie aktívny život a z Berlína, kde žije, pravidelne cestuje na Slovensko. Keďže šoférovať nemôže, využíva vlakovú prepravu.

Pri nedeľňajšej ceste na trase z Prahy do Bratislavy ju vo vlaku slovenského národného dopravcu posadili do kupé, ktoré slúžilo ako sklad potravín. Stalo sa to napriek tomu, že cestu ako osoba s obmedzeným pohybom riadne vopred ohlásila.

Cestovali v minibare

Lednárová sa z Prahy presúvala vlakom Metropolitan, ktorý jazdí medzi hlavným mestom Českej republiky a Budapešťou, išlo o vlak Železničnej spoločnosti Slovensko. Sochárka cestovala so synom, situáciu zachytila aj na fotografiach, kde mali nad hlavami uložené plechovky s nápojmi. Pri brzdení vlaku plechovice padali dole, jej synovi rozrazili stehno.

„Mala som zakúpené dve miestenky a jedno miesto pre vozík, cestu som nahlásila 48 hodín dopredu.“ Rezerváciu mala v kupé č. 370, ktoré je jediné v celom vlaku vyhradené pre imobilných cestujúcich. Kvôli tomu, že nepristavili reštauračný vozeň, sa však z kupé pre ľudí s obmedzením pohybu, stal minibar.

Vo vlaku preto chceli, aby cestovala v priestore pre veľkorozmernú batožinu a bicykle. „Tento priestor nemá okná a nebol klimatizovaný. A nebola v ňom elektrická zástrčka, kde by som si pripojila prístroj na dýchanie, nakoniec vypratali zem v kupé s potraviny, aby som tam mohla so svojím elektrickým vozíkom vojsť a napojiť si prístroj,“ popisuje skúsenosť.

Ľudia chodili do kupé, kde sedela, nakupovať počas celých piatich hodín cesty. Nemali pokoj, súkromie, dvere sa nedali zatvoriť, keďže boli všade plné kartóny potravín. Národný dopravca sa im znepríjemnil cestovanie a nebolo to prvý raz.

Lednárová už pred časom popísala skúsenosť z cestovania vlakom, kedy jej zrušili spoj, na ďalší musela pre to, že je na vozíku, čakať šesť hodín a zaplatiť za lístok 95 eur. Problémy mala aj so zdvíhacou rampou a nefunkčnou toaletou pre imobilných cestujúcich.

 Ojedinelý prípad

Železnice incident mrzí, zodpovednosť priznávajú a Lednárovej aj jej sprievodu vrátia peniaze za cestovné.

Podľa Tomáša Kováča, hovorcu ZSSK, vo vlaku chýbal reštauračný vozeň pre ich nedostatok z dôvodu koronavírusu, ale aj extrémneho nárastu cien dielov. V takom prípade do vlakov dávajú minibarový vozík, aby bola zabezpečená aspoň základná možnosť občerstvenia cestujúcich.

„Minibarový vozík má byť umiestnený vo vozni číslo 369, kde má vyhradený oddiel, do ktorého sa nepredávajú miestenky. Nanešťastie v tomto prípade České dráhy (ČD), ktoré prostredníctvom svojich dodávateľov proces v našich vlakoch medzi Českou republikou a Maďarskom riadia, minibarový vozík umiestnili do vozňa číslo 370 nesprávne,“ vysvetľuje Kováč.

Podľa dopravcu ide o ojedinelý prípad, zlyhanie konkrétnych ľudí a porušenie pravidiel u dodávateľa Českých dráh. Takáto situácia sa podľa neho stala prvýkrát počas spolupráce s českou stranou.

„Aj vo vnútroštátnych vlakoch máme nastavený obdobný systém, kde má minibar v prípade neradenia reštauračného vozňa vyhradený samostatný bežný oddiel, kam sa potom nepredávajú miestenky, teda nie oddiel pre imobilných cestujúcich,“ dodal Kováč. Podľa jeho slov sa mal prevádzkovateľ minibaru domnievať, že kupé ostane prázdne, prípadne, že sa situácia nejako vyrieši.

Pod dôstojnosť

Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím hovorí, že takéto zaobchádzanie s imobilným cestujúcim je neprípustné.

„Je nedôstojné, aby sa človek na vozíku alebo so zníženou pohyblivosťou prepravoval vo vozni určenom pre batožiny či na sklad občerstvenia. Vieme pomôcť aj pri spísaní žaloby a pani Lednárovú môžeme sprevádzať aj počas súdneho konania,“ informovala hovorkyňa úradu Elena Koritšánska.

Úrad pripomenul, že podľa nariadení európskeho parlamentu by mala byť osobná železničná preprava v prospech občanov. Zdravotne postihnuté osoby a osoby so zníženou pohyblivosťou v dôsledku postihnutia, veku alebo z akéhokoľvek iného dôvodu by preto mali mať možnosti cestovania železničnou prepravou porovnateľné s možnosťami ostatných občanov, aktuality.sk

X X X

Lufthansa v stredu zruší pre štrajk takmer všetky svoje lety v Nemecku

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa v utorok oznámila, že pre plánovaný štrajk svojich zamestnancov musí v stredu zrušiť takmer všetky svoje lety na letiskách vo Frankfurte nad Mohanom a v Mníchove.

 „Lufthansa bude musieť zrušiť v stredu takmer celý svoj letový plán vo svojich centrálach vo Frankfurte nad Mohanom a v Mníchove,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Avizované rušenie letov sa v stredu dotkne vyše tisíc letových spojení a 134-tisíc pasažierov. Ovplyvní to aj utorkové lety, pričom spoločnosť nevylúčila, že štrajk poznačí aj niektoré lety naplánované na štvrtok a piatok.

Letiskový personál Lufthansy si chce štrajkom vynútiť väčšie zvýšenie platov ako spoločnosť ponúkla pri vyjednávaní. Odborový zväz Ver.di zastupuje približne 20-tisíc zamestnancov pozemného personálu Lufthansy a žiada zvýšenie platov o 9,5 percent alebo nemenej 350 eur. Najnižšia hodinová mzda má byť 13 eur.

V leteckom sektore v Nemecku v súčasnosti chýba vyše 7-tisíc zamestnancov, uvádza ekonomický inštitút IW. Mnoho pracovníkov na letiskách si po zavedení cestovných obmedzení počas pandémie koronavírusu našlo prácu inde a po oživení v cestovnom ruchu sa už nevrátili späť./agentury/

X X X

Fico je na ukrajinskej čiernej listine, Dzurinda v pracovnej skupine s exšéfom NATO

V Kyjeve vidia svojho najväčšieho protivníka na Slovensku v bývalom viacnásobnom premiérovi a predsedovi Smeru. Centrum proti dezinformáciám pri Rade národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny zaradilo Roberta Fica na zoznam zahraničných 75 osôb, ktoré šíria informácie v súlade s ruskou propagandou. Tento štátny orgán funguje pri rade, ktorej členov vymenúva prezident Volodymyr Zelenskyj.

 Na čiernom zozname je spomedzi krajín visegrádskej štvorky (Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko) spolu s Ficom už len jeden človek. Je ním poľský politológ Tomasz Jankowski. Ten sa tam dostal za tvrdenia, že na Ukrajine prekvitá ultranacionalizmus a Západ je rusofóbny.

Na zozname sa nachádzajú aktívni i bývalí diplomati, sociológovia, novinári, niekdajší vysokopostavení vojaci, politológovia atď. Nechýbajú ani politici vrátane tých, ktorí sa z politickej scény už stiahli.

Robert Fico na zoznam reagoval na sociálnej sieti. Tvrdí, že ho vyhlásili za dezinformátora, lebo má na rozdiel od slovenskej vlády iný názor na vojnu na Ukrajine. „Presnejšie povedané, každý, kto má iný názor ako ukrajinský prezident, je zločinec. Taká je liberálna demokracia, aj na Slovensku. Keď máte iný názor, najskôr sa Vás snažia umlčať mediálne a kompromitovať, keď to nefunguje, tak Vás zatvoria,“ napísal Fico.

Podľa jeho slov je na Ukrajine vojna medzi USA a Ruskom a Kyjev je pod absolútnou kontrolou USA. „O tejto vojne Ukrajina, USA, Rusko, EÚ a osobitne slovenské médiá a vládni politici povedali toľko nepravdivých informácií, že z nej z pohľadu objektivity urobili jednu z najnedôveryhodnejších svetových udalostí. Nie som ani na strane USA, ani na Ukrajiny, či Ruska, som na strane Slovenska, zdravého rozumu a pravdy,“ dodal Fico.

Denník Pravda požiadal o reakciu podpredsedu Smeru Ľuboša Blahu. V esemeske odpísal, že Robert Fico obhajuje záujmy Slovenskej republiky a chce, aby naši občania nemuseli kvôli nezmyselným sankciám proti Rusku čeliť plynovej kríze a rekordnému zdražovaniu. „Ak je toto podľa Zelenského režimu ‚ruská propaganda‘, iba to potvrdzuje, ako arogantne a agresívne sa správa voči Slovensku, nerešpektuje našu suverenitu a slobodu hodnotiť geopolitické spory v súlade s národnými záujmami Slovenska,“ pokračoval Blaha.

Opakovane sa vymedzil proti tomu, aby v Kyjeve šéfa Smeru nálepkovali: „Ostro odmietam takéto zasahovanie do vnútropolitického života na Slovensku zo strany cudzieho štátu. Ukrajinská vláda týmto urazila značnú časť slovenského národa, ktorá vníma spor USA a Ruska na ukrajinskom území presne tak ako Robert Fico,“ zakončil svoju reakciu Blaha.

Z politikov vládnej koalície bola Pravda zvedavá na názor Juraja Krúpu, ktorý je predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Je presvedčený o tom, že Ficove vyjadrenia sú v posledných rokoch mimoriadne svojské a účelové s tým, že sa dajú označiť tiež za manipulatívne a tendenčné. „Spôsob jeho myslenia sa absolútne nestotožňuje európskym hodnotovým rámcom, Fico je veľmi nesolidárny aj s Ukrajinou. Tá si pochopiteľne všíma, že predseda Smeru tendenčne zavádza,“ povedal Krúpa.

Poslanec z OĽaNO doplnil, že Fico sa svojimi výrokmi o Ukrajine snaží ovplyvňovať verejnú mienku na Slovensku. „Podobne ako premiér Viktor Orbán v Maďarsku sa Fico v podstate stal hlásnou trúbou Kremľa v našom štáte. V tejto téme sa snaží súťažiť s jemu podobnými, ako sú kotlebovci či uhríkovci,“ uzavrel Krúpa, ktorého zaradenie Fica na ukrajinský čierny zoznam neprekvapilo.

Ukrajinské centrum Ficovi vyčíta tvrdenia, že je to Ukrajina, kto neplní tzv. Minské dohody či to, že chce, aby západné štáty zrušili sankcie proti Moskve. Kyjev mu pripisuje aj tvrdenie, že nie je možné prilepiť zodpovednosť za konflikt na Ukrajine Moskve.

Fico sa ocitol na tomto zozname v spoločnosti líderky francúzskej krajnej pravice Marine Le Penovej. Na jar tohto roku druhýkrát znovu neúspešne kandidovala v prezidentských voľbách proti Emmanuelovi Macronovi, ktorého väčšina voličov podržala v Elyzejskom paláci.

Fico a Le Penová sú jednoznačne dve najznámejšie osoby z Európy, ktoré ukrajinské centrum zaradilo medzi uvedených 75 ľudí zo všetkých možných častí sveta. Medzi známymi menami je napríklad aj americký ekonóm Jeffrey Sachs, ktorý hovorí, že USA majú podiel na tom, že Rusko napadlo Ukrajinu a že sankcie proti Rusku by mali byť zrušené. Z mimoeurópskych štátov to najviac platí o bývalom brazílskom prezidentovi Lulovi da Silvovi. Na zoznam sa dostal za tvrdenie, že Zelenskyj môže za vojnu rovnako ako Putin.

Pracovná skupina pre garancie pre Ukrajinu

Bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa stal členom medzinárodnej pracovnej skupiny zaoberajúcej sa bezpečnostnými garanciami pre Ukrajinu. Mala by podľa jeho slov slúžiť ako konzultačná platforma ukrajinského politického vedenia. TASR to potvrdil Dzurinda.

„Ukrajina vzdoruje vojenskej agresii Ruska, ale jej politické vedenie premýšľa aj o povojnovom vývoji Ukrajiny,“ uviedol Dzurinda. Zároveň dodal, že by mala dostať od medzinárodného spoločenstva také bezpečnostné garancie, ktoré jej umožnia povojnovú obnovu a udržateľný rozvoj.

„Keď sa táto vojna skončí, Ukrajina bude potrebovať spoľahlivé a účinné bezpečnostné záruky od spojeneckých krajín,“ píše sa v tlačovom vyhlásení skupiny zverejnenom na webstránke medzinárodnej konzultačnej spoločnosti Rasmussen Global, ktorú založil dánsky expremiér a bývalý šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Ten je zároveň spolupredsedom uvedenej medzinárodnej pracovnej skupiny pre bezpečnostné garancie, ktorej prvé stretnutie sa konalo v nedeľu v Kyjeve. Záruky by mali zabrániť tomu, aby v budúcnosti došlo k ďalšej agresii zo strany Ruskej federácie.

Cieľom pracovnej skupiny je podľa vyhlásenia vytvoriť odporúčania, ako by mohli záruky vyzerať a fungovať v praxi. Skupina sa bude riadiť štyrmi princípmi. Po prvé nezávislosť Ukrajiny závisí od jej schopnosti brániť. Ďalej schopnosť obrany závisí od úspešnej obnovy krajiny, sankcie voči Rusku majú kľúčový význam pre bezpečnosť Ukrajiny a budúcnosť krajiny predstavuje suverénny štát v srdci Európy.

Členmi skupiny sú niekdajší vrcholoví politici a predstavitelia zahraničnopolitických inštitútov z Ukrajiny, USA, Poľska, Francúzska, Talianska, Nemecka, Švédska či Austrálie. Spoločne s Rasmussenom jej predsedá vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Podľa Rasmussena zmyslom tejto skupiny je nájsť pracovný model, ktorý môže do budúcnosti zaistiť nezávislosť a bezpečnosť Ukrajiny. TASR /agentury/

X X X

Cestujete? 7 rád, aby vás dovolenka v zahraničí finančne nezruinovala

Slováci sa pri cestovaní na dovolenku poisťujú, napriek tomu ich môže postretnúť viacero nástrah. Čo všetko vám poisťovne preplatia a čo môžete stornovať?

Covid môže stále mnohým ľuďom ohroziť pokojnú dovolenku. Nemusí ísť o vážny priebeh ochorenia, ale pobyt môže skomplikovať povinná karanténa, skrachovanie hotela, prípadne zrušenie letu.

Pavol Michalec z neživotného poistenia maklérskeho domu Universal potvrdzuje, že Slováci sa už začali zodpovednejšie poisťovať v porovnaní spred obdobia pandémie.

„Slováci oveľa viac využívajú komplexné balíčky poistného krytia, častejšie ako v minulosti prikupujú aj pripoistenie storna zájazdu a hospitalizácie. V prípade, že cestujú na dovolenku vlastným autom, volia aj pripoistenie asistenčných služieb pre motorové vozidlo,“ konštatoval pre Aktuality.sk.

Podľa jeho slov si však treba dať pozor, aby dovolenka bola podľa predstáv a bezpečne sa ľudia vrátili aj domov.

Dovolenkárom dal 7 rád:

Komplexný balík zahŕňa aj karanténu

Hoci je o niečo drahší, výhodou je práve komlexnosť poistného krytia. Slováci sa pred dovolenkou poisťujú zodpovednejšie.

„Dané je to asi stále pretrvávajúcimi obavami z ochorenia a určite aj vyžadovaním poistenia zo strany niektorých cieľových destinácií,“ podotýka odborník.

Napríklad Belgicko zaviedlo už v máji až 21-dňovú karanténu v prípade potvrdenia opičích kiahní. „Opičie kiahne sú považované za ochorenie ako každé iné. Pokiaľ nebude vyhlásená epidémia alebo pandémia, budú náklady na ošetrenie a hospitalizáciu kryté z poistenia liečebných nákladov,“ vysvetľoval Michalec.

Komplexné balíky poistenia majú najvyššie krytie a okrem poistenia liečebných nákladov poskytujú aj poistenie predĺženia pobytu z dôvodu infikovania sa covidom, ako aj hlavné pripoistenia, napríklad batožina, úraz či zodpovednosť.

Európsky preukaz poistenca nestačí

Európsky preukaz umožní v krajinám EÚ zdravotné ošetrenia v rozsahu, aký majú občania danej krajiny. Netreba sa však pri ňom spoliehať na všetko.

„Mnohí Slováci si ešte stále nedojednávajú cestovné poistenie, ak cestujú v rámci EÚ, a spoliehajú sa len na Európsky preukaz poistenca. Neuvedomujú si, že takto nemajú krytú repatriáciu späť do vlasti, prípadne všetky doplatky, ktoré platia domáci a ktoré si tak budú musieť uhradiť sami,“ upozorňoval.

Adrenalínové zábavy vyžadujú dodatočné krytie

Niektorí si dovolenku spájajú aj adrenalínovými športmi. V tomto prípade by ste už mali zvážiť aj adekvátne pripoistenie. Pokiaľ sa prídu poistiť vyslovene so zámerom o adrenalín, sprostredkovateľ si s nimi vždy prejde podrobne, či daný šport bude poisťovňou akceptovaný.

„Väčšinou si dajú poradiť. No sú aj takí, ktorí si dojednajú cestovné poistenie len v rizikovej skupine turista, na dovolenke ich zláka vyskúšať si niektorý z adrenalínových zážitkov, a ak pri tom utrpia úraz, zostanú prekvapení a často aj nahnevaní na poisťovňu či sprostredkovateľa, že im napriek ich názoru takéto pripoistenie neuzatvoril,“ upozorňuje.

Všetky liečebné náklady spojené s takýmto úrazom si totiž musíte v prípade poistnej udalosti hradiť z vlastného vrecka.

Nespokojnosť s ubytovaním?

Mali ste mať izbu otočenú na more, no je takmer v pivnici? Je špinavá, lozí tam hmyz, prípadne izapácha? Poistenie vám nespokojnosť s ubytovaním nepokrýva

To ale neznamená, že sa nemôžete sťažovať či už na hoteli, alebo priamo u delegáta cestovnej kancelárie. Dôvodom na sťažnosť a požadovanie náhrady škody sú určite prípady, ak nie je zabezpečená čistota a hygiena ubytovania, ak je hmyz v hromadnom výskyte, špinavá posteľná bielizeň alebo neupratané izby.

Cestovná kancelária musí sťažnosť vyriešiť do 30 dní, v zložitejších prípadoch do 30 dní oznámiť, ako sťažnosť bude riešiť a definitívne ju vyriešiť do 60 dní.

Krach cestovnej kancelárie nie je v poistke

Zhoršená ekonomická situácia „položila na lopatky“ mnohé cestovky. Ale cestovné poistenie nerieši krach cestovnej kancelárie.

Ešte pri kúpe zájazdu, prípadne pred odletom, si preto vyžiadajte potvrdenie o poistení cestovky proti insolventnosti aj s pokynmi, ako postupovať v prípade jej krachu.

„V prípade, že cestovná kancelária skrachuje a klient bude vtedy v zahraničí, rieši to poisťovňa, cez ktorú mala CK dojednané poistenie úpadku cestovnej kancelárie. Klient by sa vtedy mal obrátiť na delegáta CK, poisťovňu, ktorá CK poistila, alebo priamo na náš zastupiteľský úrad,“ radí odborník.

Pozor na zmeny termínov

Nevynútená zmena termínu nie je predmetom žiadneho poistenia ani pripoistenia, pripomína Michalec.

„Storno objednanej služby má svoje pravidlá presne vymenované v poistných podmienkach, kedy je možné uplatniť si náhradu storna objednanej služby. Dá sa to len v prípadoch akútneho ochorenia, úrazu, hospitalizácie, smrti poisteného alebo blízkej osoby, prípadne živelnej udalosti, náhlej a nedobrovoľnej straty zamestnania, či dopravnej nehody alebo udalosti, ktorá nedovoľuje pokračovať v ceste,“ vysvetľoval.

Majte finančnú rezervu

Ak už pri plánovaní na dovolenku zistíte, že na ňu máte len tak tak, je zvážte to. Okrem výdavkov na dovolenku by ste totiž mali mať aj finančnú rezervu pre všetky neočakávané situácie a výdavky.

Rezerva by mala dosahovať až 100 % nákladov na dovolenku. Ide o náklady na cestu a ubytovanie počas dovolenky pre prípad vzniku spomínaných neočakávaných škodových udalostí, aktuality.sk

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.