Pro Fialu: Důchod 13 tisíc, zálohy na elektřinu 19. ČR s Ruskem jadernou válku? Babiš na Hrad, nezklame

Seniorku z Varů drtí krize, kotel vypnula, Současné vysoké ceny energií a výše záloh těžce dopadají na velkou část obyvatel. Jednou ze skupin, které aktuální situace ohrožuje možná nejvíc, jsou senioři. A mezi nimi pak zvlášť ti, kteří žijí osamoceně. Přestože se ve svých výdajích maximálně uskromňují, nejsou si jisti, jestli to bude stačit. Takový je i případ paní Evy z Karlových Varů.

Život v malém domku se 82leté ženě smrsknul do dvou místností. V obýváku, kde se při loupání brambor rozpovídala, je dým z narychlo sehnaných kamen, které jsou teď hlavním zdrojem tepla. Jiný způsob řešení současné situace nenašla.

Za elektřinu musela dle posledního vyúčtování doplatit 32 tisíc korun. Kvůli nedoplatku jí pak nové zálohy měly stoupnout na 19 tisíc. „Říkala jsem si, že to není možné. Můj důchod je necelých 13 tisíc. Myslela jsem si, že to nějak ustojím, ale kdyby mi příští měsíc strhli stejnou částku, je to v háji,“ postěžovala si seniorka.

Paní Eva celý život pracovala. Domek koupila z našetřených peněz před 20 lety. Rodinu už nemá, zůstala sama. S topením jí pomáhá bývalý soused, který k ní pravidelně dojíždí. Společnost jí dělají i dvě kočky. „Je to těžké pro všechny seniory, nic pozitivního se najít nedá. Mně je 82 a už si nemůžu přivydělat,“ prohlásila.

K pravidelnému důchodu chodí paní Evě ještě sociální dávky, ty ale tentokrát přišly kvůli prezidentskému vetu zákona o státním rozpočtu pozdě. Paní Evě ale nakonec zřejmě uleví nově vyjednané zálohy. Do její situace se totiž vložil Člověk v tísni. Nezisková organizace se spojila s dodavatelem energií, a seniorka by tak od prosince neměla platit více než pět tisíc.

A pomáhají i lidé. „Teď mi volala jedna paní, že mi daruje dřevo. Já jsem řekla, že moc děkuju, to budu potřebovat. Myslela jsem, že mi to vyjde, ale na dřevo ne. Nejprve jsem se ale styděla,“ přiznala Eva. Zbytečně. Právě ti nejohroženější by v současnosti neměli propadnout pocitu, že na všechno zůstali sami.

 X X X

Vláda chce začít jadernou válku s Ruskem, šíří Vrabel. Vyšetřuje ho policie

Česká vláda nám jasně říká, s kým budeme ve válce, a chce útočit na Ruskou federaci, říká organizátor protivládních protestních akcí Ladislav Vrabel. Na sociálních sítích sdíleném videu tak šíří poplašné zprávy a ničím nepodložené informace. Jeho výroky se zabývá policie.

„Naše vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi ze stíhaček, to je to, co chce udělat naše vláda,“ prohlašoval Vrabel ve videu zveřejněném v neděli na sociální síti. Z tohoto úsilí obvinil jmenovitě ministryni obrany Janu Černochovou. Redakce iDNES.cz se obrátila na její resort s žádostí o reakci.

Útok by Rusko podle Vrabela opětovalo. „Měli bychom se bát,“ pokračoval a dodal, že se diví, že to občany „nezvedá ze židle“.

Vrabel také tvrdil, že česká vláda má „fašistické prvky“. Zdůvodnil to tím, že souhlasí s označením Ruska jako teroristického státu kvůli zvěrstvům páchaným na Ukrajině. Přitom podle něj za bombardování této země mohou česká vláda i NATO.

„Video jsme na sociální síti zaregistrovali a již se jím zabýváme. Zjišťujeme, jestli se jedná o protiprávní jednání, nebo ne,“ reagoval na dotaz redakce iDNES.cz mluvčí Policie ČR Jan Daněk.

Na Ladislava Vrabela již nejméně jeden člověk podal trestní oznámení. „Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta,“ napsal na sociální síti jeden oznamovatel.

Vrabelovy výroky neodpovídají ani technickým možnostem české armády. Jednak žádné jaderné zbraně nemá, jednak nedisponuje ani prostředky k jejich odpálení. Tedy ani bombardovacím letectvem, ani raketami schopnými jaderné nálože nést.

X X X

CO  POTŘEBUJE  ARMÁDA  ČR?

Armáda si musí nejdřív ujasnit, co potřebuje, ne měnit věci ze dne na den, žádá poslanec Růžička

Česká armáda se podle náčelníka Generálního štábu armády České republiky Karla Řehky musí kvůli ruské agresi na Ukrajině připravit na válku velkého rozsahu. Dokáží ale naši vojáci připravované investice například do nových stíhaček, vrtulníků a tanků využít efektivně a smysluplně? V pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus diskutovali poslanci Pavel Růžička (ANO) a Josef Flek (STAN).

 Česká armáda se podle náčelníka Generálního štábu armády České republiky Karla Řehky musí kvůli ruské agresi na Ukrajině připravit na válku velkého rozsahu.„Snažíme se na sněmovním výboru pro obranu armádu tlačit k tomu, aby nákupy byly smysluplné. Ne vždy se to ale daří,“ uvádí Růžička.

Povedou nákupy vojenské techniky ke smysluplné modernizaci České armády? Debatují místopředsedové sněmovního výboru pro obranu Josef Flek (STAN) a Pavel Růžička (ANO)

Poslanec Flek tuto skepsi nesdílí. „Obrana byla roky podfinancována, tak ať dáme peníze kamkoliv, budou účelně využity. Armáda potřebuje celkově modernizovat i navýšit personální počty.“

„Česká armáda si musí nejdřív zamést před vlastním prahem. Například nakoupíme radar, máme pět let na jeho zapojení do našeho systému protivzdušné obrany a teď ho zapojit nemůžeme, protože posílá tolik dat, takže je pro nás nakonec zbytečný. Samozřejmě, že investice do armády jsou třeba, ale bavme se o té brutální efektivitě,“ žádá Růžička.

„Armádo, specifikujte si své podmínky přesně, aby techniku, kterou chcete, vůbec bylo možné dodat.“

Pavel Růžička

Flek vysvětluje, že právě zastaralá technika musí být obnovena novými akvizicemi. „Proto je pak problém s propojením nových strojů. Kdybychom projekty financovali průběžně, nenastalo by to, ale my skáčeme z jedné generace na druhou. Proto ona brutální modernizace musí nastat a na celé škále. A pak i naše propojení s NATO bude úplně jinde.“

Co armáda chce?

„Armáda perfektně twitteruje, že ví, co chce. Ale já říkám, armádo, specifikujte si své podmínky přesně, aby techniku, kterou chcete, vůbec bylo možné dodat,“ kritizuje prý nepřesné představy českého vojenského velení o potřebném vybavení Růžička.

„Bojeschopnost armády je v modernizaci.“

Josef Flek

„Pokud si Armáda České republiky dá požadavky a má nějaké priority, pak může ministerstvo i sněmovní výbor s těmito údaji pracovat,“ obhajuje armádu Flek. „Pro mě je důležitá spolupráce, mělo by to být propojené.“

„Já kritizuji to, že armáda do něčeho dá úsilí, pak obratem jednoho dne svůj názor změní a já mám obavu, že tak to bude i u nákupů letounů F-35. A to prostě pan poslanec Flek nemůže zpochybnit,“ konstatuje poslanec ANO.

Armáda spustila stipendijní program pro středoškoláky. Jen v Rakovníku chybí tři sta vojáků

 Ten však opakuje, že všechna přání Armády ČR musí projít přes politické rozhodnutí. „A pokud pan kolega Růžička soudí, že nemáme informace, tak mě to mrzí. Výbor pro obranu, jehož jsme oba místopředsedové, funguje dobře a informace máme sdílené.“

„Doufám, že generál Řehka s celým generálním štábem si konečně ujasní, co vlastně chtějí, a nebude to ode zdi ke zdi,“ doporučuje Pavel Růžička (ANO).

„Já věřím tomu, že až pan Řehka bude na své pozici déle, vše si ujasní. Zrovna on je člověk, který to má velmi ujasněné. A bojeschopnost armády podle mě je v modernizaci,“ shrnuje Josef Flek (STAN).

X X X

V Záporožské elektrárně dál zůstáváme, popřel Kreml spekulace o stažení Rusů

Záporožská jaderná elektrárna zůstává pod kontrolou Rusů a informace o jejich plánu se stáhnout jsou nepravdivé, uvedla Moskvou dosazená správa ukrajinského města Enerhodar o tamním ukrajinském atomovém zařízení. O tom, že se ruská invazní armáda možná připravuje opustit Záporožskou jadernou elektrárnu mluvil v neděli šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom Petro Kotin.

 Informují o tom v pondělí agentury Reuters a Interfax.

„Média aktivně šíří falešné zprávy o tom, že Rusko údajně plánuje stažení z Enerhodaru a opuštění Záporožské jaderné elektrárny. Tato informace neodpovídá skutečnosti,“ uvedla proruská městská administrativa v prohlášení na platformě Telegram.

Interfax s odkazem na okupační úřady dále píše, že pracovníci elektrárny dostávají ruské pasy, pracovní smlouvy s „novým zaměstnavatelem“ a vyšší plat.

Zprávy o plánovaném stažení ruských vojsk ze Záporožské jaderné elektrárny následně popřel rovněž mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Není třeba hledat nějaká znamení tam, kde nejsou a ani nemohou být,“ reagoval mluvčí ruského prezidenta na dotaz novinářů podle Interfaxu.

„V posledních týdnech jsme skutečně dostali informace, že existují náznaky možných příprav odchodu ruských sil z elektrárny,“ řekl v neděli šéf ukrajinské státní jaderné společnosti Enerhoatom Petro Kotin v ukrajinské televizi. Zdůraznil přitom, že je příliš brzy na to tvrdit, že Rusové elektrárnu opouštějí, ukrajinská strana se ale na takovou variantu připravuje.

„V ruských médiích se objevilo velké množství zpráv, že by stálo za to elektrárnu opustit a předat kontrolu nad ní MAAE,“ prohlásil Kotin. „Zdá se, že balí kufry a kradou přitom, co můžou,“ dodal.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak v neděli podle agentury Reuters řekl, že nepochybuje, že ruské síly elektrárnu opustí. „Obranná linie se začíná stahovat k hranicím Ruské federace,“ řekl Podoljak a dodal, že Ukrajina si elektrárnu „vezme zpět“.

Ukrajinská armáda v pondělí uvedla, že koncem minulého týdne zničila šest jednotek ruské vojenské techniky a v bojích u Enerhodaru bylo zraněno asi 30 ruských vojáků, píše Reuters s poznámkou, že nebyl schopen tyto zprávy bezprostředně ověřit.

Ruské invazní vojsko se za dramatických okolností zmocnilo tohoto zařízení, které je největším svého druhu v Evropě, v březnu během prvních dnů invaze na Ukrajině. Provoz elektrárny stále zajišťuje ukrajinský personál, který podle ukrajinské strany pracuje pod obrovským tlakem. Ukrajina a Rusko se rovněž už delší dobu vzájemně obviňují z ostřelování této atomové elektrárny a varují před jadernou katastrofou. Zařízení nyní elektřinu neprodukuje.

Ruský prezident Vladimir Putin 5. října podepsal dekret, kterým nařídil převod Záporožské jaderné elektrárny do ruského vlastnictví. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ovšem nadále považuje elektrárnu za ukrajinskou.

Dosavadní snahy Kyjeva o vyhlášení demilitarizované zóny v okolí zařízení ztroskotaly, Moskva to odmítla. Rusko se zároveň na konci září pokusilo nelegálně anektovat některé ukrajinské regiony, které částečně kontroluje jeho vojsko, včetně Záporožské oblasti.

X X X

KUBÁČEK:  PRO  KOHO  SE  ROZHODNOU  VOLIČI?

BABIŠOVI  SE  OSTATNÍ  NEVYROVNAJÍ?

ZKUŠENÝ  POLITIK  A   PODNIKATEL,  JAKO  PREZIDENT  ZEMAN,  MYSLÍ  NA  LIDI  A  FIRMY

 Politolog: Voliče zajímají tři věci. Jestli je kandidát připravený, velkorysý a jaký má ‚program peněženka‘

Prezidentští kandidáti, kteří vsadili na kontaktní kampaň, mají zřejmě největší šance, usuzuje politolog Jan Kubáček. „Jezdili republikou a prováděli kampaň podaných rukou. To je podle mě velmi dobrá přidaná hodnota prezidentské volby, nejdříve poznat zemi a její občanstvo a strasti a štěstí. A pak se teprve ucházet o prezidentský stolec.“ Podporu nejméně 50 tisíc občanů mají ale jen dva kandidáti, ostatní oslovili poslance a senátory.

 Sázet na podporu Sněmovny a Senátu se ale může ukázat jako liché, předpovídá v pořadu Jak to vidí… na Dvojce politolog Kubáček. Podle něj nebude v prezidentské volbě stačit, pokud budou voliči znát kandidáta jen z debat.

„Říkám to s vědomím, že některé rozhlasové a televizní debaty budou nesmírně důležité a odolnost kandidátů vůči stresu bude podstatným faktorem rozhodování,“ upozorňuje politolog.

Kandidát Andrej Babiš (ANO) – sice volí kontaktní kampaň, zároveň ho do voleb nominovali jeho poslanci – oznámil, že letos se debat nezúčastní. Podle Kubáčka to může být úspěšná strategie:

Expertka: Nestačí koupit si reklamu. Prezidentské volby jsou osobní, voliče zajímá charakter i soukromí

 „Pokud jste v politice už dlouho a máte jisté politické DNA, tak je pro vás výhodné nedostávat se na roveň ostatních soupeřů. Tím byste totiž mezi sebe dávali pomyslné rovnítko, dávali byste tím možnost voliči poohlédnout se i jinde a porovnávat. A to není v zájmu tohoto kandidáta. Je to takový nepsaný zákon: pokud jsi v politice dlouho, tak si nesedej mezi nováčky, pokud nemusíš.“

Předpoklady, nadhled a peněženka

Voliči se podle Kubáčka budou letos rozhodovat na třech úrovních. Zajímat je budou prezidentské předpoklady kandidátů, schopnost nadhledu a také ekonomický program, byť prezident má omezené pravomoci.

„Pro voliče bude důležité sledovat, jestli jeho kandidát už působí jako prezidentka nebo prezident. Jestli je od první minuty připraven zaujmout úřad. To znamená, jak odolává stresu v debatách, jak dokáže zvládat nepříjemné výpady, otázky, konfrontaci a chování moderátora a soupeřů,“ domnívá se politolog a dodává druhou podmínku:

„Také bude voliče zajímat, jestli má kandidát schopnost nadhledu, úsměvu, velkorysosti.“

„A za třetí je to program peněženka. Tedy co chce prezident, ač má omezené kompetence, udělat v ekonomické oblasti, protože toto období bude nelehké a budeme ho hodně poměřovat právě peněženkou,“ odhaduje Kubáček.

 Zdraví, tým a pohodlná podpora

Že jdou do voleb tři poslanečtí, čtyři senátorští a pouze dva občanští kandidáti, ukazuje podle politologa na to, že pro spoustu voličů už není důležité, jak byla podpora získána.

„Zatímco pět let zpátky to hrálo velkou roli. Kandidáti si zakládali na tom, že jsou občanští kandidáti, že to opravdu vydupali z ulice napříč republikou. Bylo to jedno z velkých témat volební kampaně,“ vzpomíná.

S končícím prezidentstvím Miloše Zemana se ale ukazují jako důležitá jiná témata.

„Když třetina senátorů jednou za dva roky končí a nastupují jiní, je samozřejmě snazší sehnat si podporu. Někteří senátoři v té době totiž budou svobodnější a mají ochotu experimentovat s podporou.“

„Voliče zajímá třeba budoucí personální tým, který bude obklopovat hlavu státu. Důležité pro ně je financování kampaně, zdraví a kompetence kandidáta. Poloha voliče prezidentského klání se tedy posunula. A myslím si, že snazší cesta získávání podpory v Senátu se bude ukazovat čím dál silnější,“ odhaduje Kubáček.

Kandidátka Denisa Rohanová totiž o podporu požádala zákonodárce, kterým končil mandát. Toho by podle politologa mohli příště využít i další:

Březina, Diviš, Janeček i Zítko. Neúspěšní kandidáti na prezidenta se chtějí odvolat ke správnímu soudu

 „Když třetina senátorů jednou za dva roky končí a nastupují jiní, je samozřejmě snazší sehnat si podporu. Někteří senátoři v té době totiž budou svobodnější a mají ochotu experimentovat s podporou.“

Logika soutěže

Kubáček soudí, že devět kandidátů, jejichž jména v pátek potvrdilo ministerstvo vnitra, doplní jeden až dva další. Karla Janečka, Karla Diviše a Tomáše Březinu totiž z klání vyřadili úředníci po prozkoumání chybovosti podpisových archů a kandidáti s tím nesouhlasí.

„Jejich reakce chápu. Pokud totiž na jedné straně ministerstvo pustí kandidátku, která získala potřebné podpisy dva a půl roku před samotnou volbou, a pak formálně blokuje počet získaných podpisů, kdy se opravdu neprochází arch za archem, tak si myslím, že je to na pováženou. Říká to totiž, že podpisy poslanců a senátorů jsou víc, ať jsou sebrány v jakémkoli období, než podpisy získané na ulici od občanů těsně před volbou. A to jde proti logice a důstojnosti soutěže samé,“ uzavírá politolog.

 X X X

 BABIŠ:  DEBATU   PŘED   VOLBOU  ZVLÁDNU

  V  ČR  MUSÍ  BÝT  ZMĚNA  MˇISTO  FIALY,  JAK  VOLAJÍ  LIDÉ  A  FIRMY

 Andrej Babiš, kterého na konci října vyslalo do prezidentského klání hnutí ANO, vedl v pondělí kampaň na Plzeňsku. S moderátorem Janem Pokorným si povídal poté, co navštívil chlumčanskou firmu Rako, prohlédl si zahradnictví nedaleko plzeňské zoo a před sebou měl ještě debatu s občany ohledně výstavby nové velkofabriky na výrobu baterií v Líních u Plzně.

 X Jsme v květinářství, a jestli jste si všiml, tak jste prošel kolem adventních věnců. Vy jste včera adventní svíčku zapálil, svíčku naděje, a popřál jste lidem hodně lásky.

Popřál jsem jim klidné Vánoce, aby byli s rodinami, aby nikdo nebyl sám. Aby se naděje proměnila v dobrou budoucnost.

Spím dobře, soud mě musí osvobodit, nepochybuje prezidentský kandidát Andrej Babiš. Jaký by byl prezident? Poslechněte si rozhovor

X A tou nadějí jste vy?

Ne, ne. Já ne, to není o mně. Samozřejmě jako prezidentský kandidát. Ale přál bych, i kdybych nekandidoval. Dobře víte, že ten pořad dělám od dubna 2017. Včera byla adventní neděle, ale dnes jsem dělal zase Čau lidi. Takže já na lidi mluvím, chodím mezi ně. Můžu se ptát na cokoliv.

X Mě zaujalo, jak jste jim přál hodně lásky. Na to jsem se vás nikdy neptal. Čím je pro Andreje Babiše láska?

Láska je strašně důležitá. Láska je jedna z nejdůležitějších věcí. Láska k rodině, dětem, lidem. Láska k lidem je, jak říkal Masaryk, projev vlastenectví. Mít rád vlastní národ je strašně důležité a samozřejmě i pro mě je to důležité, když chodím mezi lidi. Vypadá to, že někteří mě mají rádi.

Podle sázkařů je favoritem na prezidenta Pavel. Nejvíc peněz lidé vsadili na úspěch třetího Babiše

 X Je to i sousloví, které používal Václav Havel, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Jak vy jste na tom?

To on říkal, ale já zatím nějak moc tu pravdu nevidím. Láska snad jo, ale ta pravda.

X Jako prezidentský kandidát víte, že na Hradě je standarta Pravda vítězí. Tu byste si nechal?

Tak určitě.

Zjistit, jak to vypadá

X Budete diskutovat s občany v Líních, kterých by se mohla dotknout eventuální továrna na baterie do elektroaut. Zároveň říkáte, že jako prezident byste chtěl prosazovat ekonomickou diplomacii. Teď se pohybujete spíš pro továrnu, nebo proti té továrně?

Hlavně tam jdu proto, abych zjistil, jak to tam vypadá, protože příběh letiště je bohužel velice negativní pro stát. Kdysi dávno, nebudu jmenovat toho politika, který to pronajal na 50 let a stát z toho nikdy nic neměl.

My jsme se ani teď nedopátrali ke stanovisku ministerstva obrany. V čase, kdy je válka, a když v Plzeňském kraji není údajně ani místo na shromažďování naší armády nebo vojáků, tak je skutečně otázka, jestli je potřeba tolik plochy pro Volkswagen a tu megafactory.

Samozřejmě jsem ji aktivně řešil. Spolu s kolegou Havlíčkem (Karel Havlíček, místopředseda hnutí ANO, pozn. redakce) jednali na Škoda Auto. Místo bylo vybráno – Prunéřov, bývalá elektrárna ČEZu. Takže o to všechno jsme se snažili.

X Ale oni chtěli 100 hektarů.

Ano, údajně chtějí. Ale bylo by dobré, aby se to jasně řeklo. Stále slyšíme, že někdo chce 220, není to jasné. Volkswagen by měl jasně komunikovat, jakou chce plochu, jestli je potřeba zbourat letištní dráhu. Protože dneska postavit letištní dráhu… V usnesení vlády je, že na bourání dráhy má být vyčleněno 7,5 miliardy. Mně se tohle nezdá. Aby se nestalo, že někdo bourá dráhu, že za to stát vydá 7,5 miliardy a potom Volkswagen nepřijde. Mělo by to být jasně řečeno – nějaký letter of intent nebo memorandum of understanding.

Přínos volebních účtů uchazečů o Pražský hrad? ‚Záleží na kandidátech, jak chtějí být transparentní‘

 K dohodě jsme byli blízko, před volbami sem přijel šéf Volkswagenu, politizoval to, setkal se s Havlíčkem, potom ho vyměnili. Je potřeba vědět, co přesně Volkswagen chce, kolik hektarů a jestli se to nedá udělat tak, aby se nechala dráha a nebourala se. Jestli tam není těch 220 hektarů, nebo kolik to chtějí. To není jasné. Já se tam jdu jen zeptat. Vždycky když něco je, tak jsou různé názory. Do detailu to neznám.

X Jak se podle vašich dosavadních zkušeností liší kandidatura na hlavu státu od té, kterou máte pod kůží, ta do Sněmovny?

Zásadně. Je to největší projev přímé demokracie. Když si vezmete, kolik hnutí ANO získalo hlasů ve volbách, 1 milion 400 tisíc, tak prezident Zeman získal v přímé volbě 2,9 milionů hlasů. Často se stává, že ve volbách vyhrajeme třeba v Karlovarském kraji a potom se spojilo 13 subjektů a jsme v opozici. Lidé jsou potom zklamaní, že nás volili a že tam nejsme.

Může to být i u jiných stran. Tady je vliv hlasu podstatně vyšší než když jsou sněmovní volby, koalice. Je škoda, že nemáme zákon o referendu, nemáme přímou volbu starostů a nemáme hlavně většinový systém.

Kdybychom to měli, tak už v Praze mohl být starosta. Jako poslanec jsem teď navrhnul, aby se Senát volil jednokolově a většinově. Nechápu, proč pan premiér včera zase řekl, že je to blbě. Protože to navrhl Babiš? Vždyť Vystrčil by vyhrál v prvním kole. Ušetřili bychom peníze, protože první kolo, komunál, Senát, bylo 46 procent, druhé kolo bylo nějakých 20. Lidé by volili jednou, většinově Senát. Bylo by to fér.

K Moravcovi už nikdy nepřijdu

X To jste měl jít do Otázek Václava Moravce a premiérovi to vysvětlit.

Panu Moravcovi jsem napsal už v říjnu 2020, z jakého důvodu tam nebudu chodit. To tu asi nechci řešit, protože to je pořad, kde se ten pan vyjadřuje velice negativně. To je zajímavé a dobře, že jste to řekl. Pan premiér včera řekl, že by i tak s Babišem do debaty nešel, takže Moravec dobře ví, že už tam nikdy nepřijdu, co budu naživu. Pokud tam bude on.

X Pokud tam bude kdo? Moravec?

Moravec. S panem premiérem jsem chtěl jít do debaty do CNN, ale zatím nějak nechce. Takže on to dobře ví a to, že tam nechává židli, dělá naschvál. Napsal jsem mu dopis, který jsem nikdy nezveřejnil, ale asi ho zveřejním, aby lidi pochopili, proč tam nechci chodit.

X Když mluvíte o Petru Fialovi, není to paradoxní, že vláda Petra Fialy, pokud platí to, co jste říkal při ohlášení vaší kandidatury, vás do kandidatury uvrtala?

No právě. Všichni jsou posedlí Babišem. To je samý Babiš, i samotní kandidáti na prezidenta. V Broumově padlo jméno Babiš třicetkrát.

X Tak je to asi silná značka.

To nevím. Když se chcete zbavit Babiše, vážení voliči SPOLU, Pirátů a STAN, tak ho zvolte prezidentem. On přestane být předseda hnutí, nebude lídr do Sněmovny v roce 2025. Tak se ho můžete zbavit, to je přece nejlepší volba.

X Zbavit se někoho, že z něj uděláte nejvýše postaveného státního činitele? Tak se ho nezbavíte.

Babiš je pro ně přece, neskromně si myslím, lídr největšího opozičního hnutí. Je lepší jako prezidentský kandidát. Babiš změnil rétoriku. Kdybych mluvil jako opoziční lídr, tak budu mluvit úplně jinak.

Sázka s redaktorkou

X Je pro vás těžké, změnit rétoriku?

Včera jsem byl v podcastu Insider, dvě hodiny dvacet, já jsem se dokonce vsadil s jednou redaktorkou z televize, že zvládnu, a vsadil jsem se, kdybych to nezvládnul, tak jsem se zavázal, že půjdu do zorbingu. Já mam klaustrofobii, magnetická rezonance, to je peklo. Zorbing je taková koule, kam vás přivážou. No hrozné, hrozný pocit. Proto si myslím, že mám negativní motivaci.

Chtěl jsem vám vysvětlit, proč jsem se vyjádřil tak, jak jsem se vyjádřil. Teď po sítích lítá debata, kde na mě pan premiér křičí Babišova drahota. To bylo v jedné televizní debatě. A potom emisní povolenky. On neříká pravdu. Teď máte dvě možnosti: buď se spolehnete na to, že vám dá moderátor slovo, abyste se mohl vyjádřit, což v České televizi vůbec nefunguje.

Nebo mu do toho skočíte. Teď mi ale taky nedali slovo, v komunálu, ještě když jich bylo pět. Nebo mu do toho skočíte a potom jste ten špatný. Je ale jasné, podle intonace hlasu jsem pochopil, že se to musí zásadně změnit, a že to není jak říká Baťa šetři slovy.  V politice je to bohužel o slovech, není to o činech.

Vláda nemá jediného ekonoma

x Pane Babiši, každý profesionální moderátor, když mu respondent odpovídá vyhýbavě nebo neodpovídá, tak do řeči skáče. To není neslušné, to je prostě naše práce.

Teď normálně diskutujeme, i Masaryk říkal, že demokracie je diskuze. Někdy to tak ale nefunguje.

x Jak byste prožíval, kdybyste uspěl v prezidentské volbě po tom všem, co jste řekl na adresu Petra Fialy, že byste s vládou musel spolupracovat?

Mohl bych jim pomáhat, jsou evidentně bezradní. Pan Fiala například vůbec neumí řešit ilegální migraci. Já bych řekl: „Pane premiére, já do Bělehradu půjdu za vás, bude tam rakouský premiér, srbský prezident, maďarský premiér.

Teď pan Rakušan objevil Ameriku, že ilegální migrace se řeší na vnější hranici Schengenu. Jasné, dobrý den, já jsem to řekl 2015, já to řešil: Frontex, Palermo, Sicílie. Byl jsem všude, takže bych jim klidně v některých věcech mohl pomoct. Poradil bych mu: Pane premiére, máte ČEZ. V červnu 2022 nešel za minoritními akcionáři a neřekl jim, že potřebujeme 100 procent.

ČEZ hlásí rekordní zisk, z dividendy stát může letos získat až 42 miliard korun. Elektřina napřesrok zdraží

 ČEZ má nerozdělený zisk 150 miliard, já vám navrhuji, že vykoupíme vaše akcie, abychom získali 100 procent ČEZu a my vyplatíme rozdělený zisk. Takže vy dostanete 43 miliard, stát by získal 100 procent ČEZu. Může zastropovat cenu, jako to udělal Macron, na 46 euro a vykupuje v EDF, to je francouzský ČEZ, ti minoritáři tím pádem by všichni byli spokojení.

Zastropoval bych to na 1500 korunách a zisk, který bude mít ČEZ příští rok – 200 miliard, by patřil státu. Mohl bych s tím něco dělat. Byli jsme u Lasenbergera, to byl fantastický management, to je taky kuponka. My jsme měli kuponku. Napsal jsem to v knize O čem sním, když náhodou spím v roce 2016, co všechno měli dělat. Aby zaletěli do Singapuru, nebyla by kuponka.

Výsledek? Nula

x Takže by Česká republika vládu nepotřebovala?

Mohl bych radit panu premiérovi, protože nemají jediného ekonoma, nemají nikoho, kdo rozumí podnikání, nechápe, jak se chovají firmy. Pořádně nevědí, co to je. Když má předsednictví, místo toho, aby svolal aspoň jednu pořádnou evropskou radu, jako to dělal Macron, tak stále říká, že Síkela už má pět rad. Výsledek je jaký? Nula. Není nic. Máme nejdražší proud v Evropě.

X Chtěl bych být premiérem, na jehož zasedání vlády by docházel prezident Andrej Babiš.

Jasně, já tam můžu chodit, ale když jsem byl premiér, tak jsem byl třikrát tajně za panem předsedou ODS.

X Tajně?

Tajně, nikdo to nevypátral. Normálně jsme se bavili, šel jsem za ní. Kvůli Ukrajině nás zavolal dvakrát a teď s námi ohledně ekonomických věcí nemluví. Kdybych se stal prezidentem, tak by se mnou snad mluvil.

Zdraví není až tak důležité. Voliče u kandidátů na prezidenta zajímá morální kredit nebo životní příběh

 X Kdybyste se jím nestal, jak byste naložil s hlasy, které byste dostal? 

Pevně doufám, že bych dostal víc než ve sněmovních volbách. Řekl bych, že děkuji za důvěru a přijďte nás volit ve stejném počtu do Parlamentu v roce 2025.

X Chtěl byste jako hlava státu, aby byly předčasné volby do roku 2025, když je podle vás vláda tak hrozná?

Já myslím, že každý vidí, jaká vláda je, že je tam pět subjektů a každý říká něco jiného. Měli jediný progam, anti-Babiš. Je tam extrémní levice, Piráti…

X Chtěl byste, aby byly předčasné volby, kdybyste získal prezidentský úřad?

Ne, to není kompetence.

Spí výborně

X Já vím, že to není kompetence, prezident může za určitých okolností rozpustit Sněmovnu…

To bych určitě nedělal, je tam stoosmička. Jediný, kdo by mohl mít zájem na předčasných volbách jsou Piráti, které podvedl STAN, protože je vykroužkoval. Jinak si nemyslím, že budou předčasné volby, protože se vláda a pan premiér neustále ujišťuje, jak jsou úžasní a je plno médií, které jim nahrávají a podporují je. To ale není téma, prezident na to nemá žádný vliv a já bych o to určitě neusiloval.

X Mluvil jste o knížce O čem sním, když náhodou spím.

Ano, 2016. Ale už moc nesním.

X Co vám nedává spát?

Mně? Já spím výborně. Rád bych vám vysvětlil, že moje přednost je to, že jsem nezávislý kandidát. Peníze mi nedali žádní podnikatelé, ani skupiny, nejsem pod tlakem. Jeden kandidát se na to připravuje čtyři roky, kandidátka tři roky.

Kandidát na prezidenta Babiš: podnikatel, miliardář a bývalý premiér

 Jsou tam mraky různých sponzorů, podnikatelů a lobbistů a oni musí být pod hrozným tlakem, aby uspěli. Já pod žádným nejsem. Když neuspěji, tak budu dál předseda hnutí do příštího sněmu a nic se v podstatě neděje. Většina kandidátů, když neuspějí, tak budou pravděpodobně kandidovat do Senátu. Já určitě ne, nehledám zaměstnání. Jdu do toho proto, aby se prezident snažil reprezentovat všechny.

Samozřejmě bych se snažil propojovat, organizovat… Dneska jsem o tom mluvil v Čau lidi, o násilí na ženách. Udělal bych konferenci. V pátek všichni tweetovali, ale jsou tady hrozné věci, které je potřeba změnit v zákoně. Jsou tam témata, která byla moje. Zdravotnictví – byl jsem v Hustopečích u zubaře, kde stálo 200 lidí na chodníku. Byl jsem v Brně, tam byly všechny sportovní kluby, které nestačí platit. To všechno bych nějakým způsobem mohl komunikovat a snažit se přesvědčovat vládu.

X Já jsem se ptal na spánek.

Spánek mám dobrý, teď už spím déle.

Politické stíhání

x I když před sebou máte za tři týdny soud?

Určitě, já předpokládám, že pokud máme nezávislou justici, tak mě musí osvobodit. To musí všichni vědět, že je to politické trestní stíhání. Proč? Zkrátka si to někdo objednal. Protože to státní zástupce 30. srpna 2019 zastavil. Nejvyšší politický nominant…

x Proč jste ho nechával ve funkci? Nejvyššího státního zástupce přece můžete odvolat.

To je pravda, představte si, co by se stalo. To jsem nechtěl, protože jsem věřil, že se to zkrátka nemůže stát. Nejvyšší státní zástupce stíhání prodloužil na základě politických důvodů. Pod tlakem Milionu chvilek, pod tlakem veřejnosti. Podívejte se na média, co komunikují i celkově soud… Ano, nechal jsem to nezávisle. Pevně doufám, že ten soud… Že tam není nic. Nic tam není.

Babiš prezidentem? Soud v kauze Čapí hnízdo by zůstal na roky u ledu, pokud se případ nerozdělí

 Navíc to bylo kontrolováno, dotace byla udělena. Když to vzniklo, tak to vrátili. Potom jsem dal ještě 52 milionů na charitu. Ta firma zaměstnává 90 lidí, dohromady do rozpočtu odvedli 400 milionů.

Je to ráj pro děti, je to otevřeno pro veřejnost. Nikdy to nevydělalo a nemělo zisk. Žádná korupce. Je to vyloženě politická kauza na objednávku. Takových tady bylo – dluhopisy, zaklekávání. Nesmysly. Různé věci, střet zájmů, to všechno se ztratilo. U Čapího hnízda to nejvyšší státní zástupce zkrátka prodloužil.

x Ale spíte dobře, to jste mi řekl.

Věřím ve spravedlnost, doufám, že to nebude jako kdysi dávno, když se zavíralo na objednávku.

Diplomacie je potřeba

X Na facebookovém profilu často necháváte promluvit lidi, kteří vás samozřejmě podporují. Nedávno tam byly dvě dámy, kterým jste poděkoval za jejich vystoupení, za videopozdrav. Říkaly, že vám jako prezidentovi důvěřují, že byste vedl mírová jednání a snad i dokázal zastavit válku. Prezident České republiky je podle Ústavy také vrchním velitelem ozbrojených sil. Jak byste jako prezident mohl přispět k ukončení války na Ukrajině?

To je dobrá, ale velice složitá otázka. Všichni jsme byli 11. listopadu 2018 v Paříži, to bylo 100 let od ukončení války. Za jedním stolem seděl Trump, Putin, Macron, Merkelová, Erdogan, ukrajinský prezident. To bylo už po anexi Krymu.

Rusko se vrací k obilné dohodě. Tvrdí, že má záruky, že Kyjev nepoužije koridor k bojovým operacím

 Mimochodem já jsem byl v Kyjevě v listopadu 2019. Měl jsem tam oběd s prezidentem Zelenským, se kterým jsem jednal i v New Yorku. Nevím, asi třikrát jsem s ním jednal. Podpořil jsem tam celistvost Ukrajiny. Mně nemůže nikdo nic vyčítat. To, co se stalo, se nemělo stát. To je samozřejmě hrozná záležitost a agrese. Otázka je, když Trump říká, že by se to za něj nestalo, nevím. Lídři, to byli samozřejmě Merkelová a Macron, hlavně Merkelová…

X Ona říkala, že když Putin věděl, že odchází, tak už pro něj nebyla silnou a mocnou figurou.

Jasně, to by někdo musel znát, co se tam stalo. Samozřejmě je to špatně, myslím, že nikdo válku nechceme. O míru se mluví málo, ale když byla Karibská krize a stáli jsme před třetí světovou válkou, tak Kennedy zavolal Chruščovovi a z Kuby se Sovětský svaz a jeho rakety stáhly.

Diplomacie je potřeba. Když bylo předsednictví a na Hradě se ptali lídrů, tak finská premiérka Sanna Marin řekla, že řešením je, že Putin musí odejít. Fajn. A co teď? Kdo to jako zařídí? Nějaké pokusy byly, prezident Erdogan zprostředkoval obilní stezku. Ten je v rámci NATO. Pevně doufám, že lídři konečně společně najdou nějaké řešení. Ale vím, že je to strašně složité.

X X X

V Německu vydali zatykač na muže podezřelého ze zmizení dívky Maddie

Německý soud vydal nový zatykač na muže, který je podezřelý, že před 15 lety stál za případem zmizení tříleté Madeleine McCannové na rodinné dovolené v Portugalsku. Pětačtyřicetiletý Christian Brückner je ve vězení, úřady se ale obávají, že se před sdělením rozsudku v dalších případech dostane na svobodu.

Tříletá britská holčička Madeleine zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli v tu dobu na večeři v blízké restauraci.

Vyšetřovatelé předpokládali, že Madeleine někdo unesl, po určitou dobu byli mezi podezřelými dokonce rodiče holčičky, o jejíž osud se i díky kampani příbuzných zajímala média po celém světě.

Až v roce 2020 vyslovili němečtí vyšetřovatelé nahlas podezření, že za zmizením a nejspíš i smrtí Madeleine stojí Brückner. Muž, kterého odborníci považují za psychopata a manipulativního narcisistu, byl za sexuální zneužívání dětí odsouzen už v letech 1994 a 2016. Nyní si odpykává sedmiletý trest vězení za mučení a znásilnění 72leté Američanky v Praia da Luz v roce 2005.

Tento trest mu vyprší v roce 2025. Aby se ale v žádném případě nestalo, že se dostane na svobodu, obžalovalo ho v říjnu státní zastupitelství ve středoněmeckém Braunschweigu z dalších pěti sexuálních zločinů, které podle něj spáchal taktéž v Portugalsku mezi lety 2000 a 2017.

Na to soud v Braunschweigu reagoval vydáním zatykače. Zdůvodnil to tím, že existují pádné důvody se domnívat, že Brückner skutečně spáchal trojici znásilnění a dva případy zneužívání dětí. Zatykač ještě musí být schválen v Itálii, kde byl v roce 2018 Brückner zatčen, než ho úřady vydaly do Německa.

V případu Madeleine zatím Brückner, který jakýkoliv podíl na jejím zmizení odmítá, obžalován nebyl. Je ale stále vyšetřován.

X X X

Rusko posílá létající obry do Číny, spekuluje se o vojenské pomoci

Ruské aerolinky Volga-Dněpr, které provozují jedenáct obřích přepravních strojů An-124, výrazně zvýšily počet letů do Číny. Vyplývá to ze statistik specializovaného leteckého portálu Flightradar24.

Do Číny podle nezávislého ruské portálu Agetstvo během letošního podzimu létaly čtyři obří antonovy ruské letecké společnosti Volga-Dněpr, která se specializuje na přepravu nadměrného nákladu a sídlí ve městě Uljanovsk.

Například stroj RA-82044 během posledního měsíce nejméně pětkrát odcestoval do Čeng-čou, druhého nejlidnatějšího města ve střední Číně. Před 26. říjnem přitom během letošního roku do Číny neletěl ani jednou.

Dohromady čtyři stroje An-124 od 26. října podnikly devětadvacet cest do Číny. Kromě Čeng-čou létaly i do Tchien-ťinu, dvanáctimilionové přístavní metropole v severní Číně. Otázkou je, s jakým nákladem ruské stroje do Číny létají a s čím se vracejí.

 Ukrajinský bezpečnostní portál Defense Express spekuluje, že Rusové začali ve velkém měřítku dovážet z Číny vojenský materiál – především neprůstřelné vesty, helmy a uniformy. Upozorňuje také, že v Čeng-čou má výrobní závody čínský zbrojařský gigant Norinco.

O dodávkách čínského vojenského materiálu do Ruska zatím nebylo nic známo, Peking se zatím v konfliktu snaží vystupovat neutrálně. Ruská armáda po devíti měsících agrese na Ukrajině čelí závažným problémům, mobilizovaní záložníci často odcházejí na frontu bez příslušné výstroje a výzbroje.

Antonov An-124 Ruslan je největším a nejtěžším ruským letounem. Používá se především k rychlé přepravě těžké vojenské techniky na velké vzdálenosti. Čtyřmotorový stroj označovaný v kódech NATO Condor má stejně jako jeho americký vzor, transportní obr C-5, otevíratelné oba konce trupu, což usnadňuje a urychluje vykládku a nakládku

X X X

Na volbu českého prezidenta přijedou pozorovatelé z OBSE. Rusové je vyhnali

Pozorování lednových prezidentských voleb v Česku se zúčastní i účastnické státy Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Učiní tak v souladu s politickými závazky uskupení. Zástupci OBSE naposledy v tuzemsku dohlíželi na průběh loňských sněmovních voleb. Informace vyplývají z materiálu ministerstva zahraničí, který minulý týden schválila vláda.

 Ochota přijímat členy OBSE je bezproblémová v demokratických a svobodných zemích. Ve státech s totalitními režimy je to jiné. Třeba Rusku jsou pozorovatelé nepohodlní. Po zahájení invaze na Ukrajinu je vyhnalo z okupované části Donbasu.

Kromě účastnických států OBSE budou prostřednictvím dopisu stálého představitele ČR při OBSE pozvány Úřad pro demokratické instituce a lidská práva OBSE (ODIHR) a Parlamentní shromáždění OBSE. Od roku 2004 pozvalo Česko OBSE na pozorování všech voleb do Sněmovny, prezidentských voleb a voleb do Evropského parlamentu.

Pozorovatelé z OBSE byli v Česku kromě loňska i v letech 2017 a 2010 během sněmovních voleb, předtím v roce 2006 na sněmovních volbách nebyli. Přijeli se podívat také na prezidentské volby v roce 2013 a volby do Evropského parlamentu v roce 2009, nechyběli ani na parlamentních volbách v roce 2002 a 1998. Na všech českých volbách ale nejsou přítomni.

Podle ministerstva lze očekávat, že ODIHR nedoporučí vyslání řádné volební pozorovatelské mise složené z dlouhodobých i krátkodobých pozorovatelů, ale maximálně vyslání týmu několika expertů. Takzvaný core team nevykonává řádné volební pozorovatelství, ale komunikuje s ústředními orgány státní správy nebo soudy odpovědnými za případné žaloby spojené s volbami.

„I omezená volební pozorovatelská mise ovšem vydává hodnotící zprávu včetně konkrétních doporučení na zlepšení volebního procesu,“ dodal resort v předkládací zprávě.

Po loňských volbách do Sněmovny se hlavní doporučení v závěrečné zprávě OBSE týkala participace žen a plurality mediálního prostředí. „Lze očekávat, že případná mise OBSE v lednu 2023 bude sledovat implementaci těchto doporučení,“ poznamenal úřad.

Pozorovatelé zkoumají během hlasování lidí průhlednost, kvalitu legislativy, důvěru politických stran v regulérnost voleb, otevřenost a svobodu médií. OBSE využívá pozvání a vysílá mise ne ve všech, ale pouze ve vybraných případech.

OBSE vznikla roku 1995 transformací Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě, která o dvě desetiletí dříve přinesla posílení stability v Evropě rozdělené na západní a východní blok. Jejím cílem je posílení evropské bezpečnosti, upevnění lidských práv, demokracie a zásad právního státu a spolupráce zejména v oblasti hospodářství, vědy, techniky a ekologie.

X X X

GIBS navrhla obžalovat dva policejní pyrotechniky kvůli výbuchu v Bílině

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat dva bývalé policejní pyrotechniky kvůli výbuchu policejního muničního skladu v Bílině na Teplicku. V případě prokázání viny z obecného ohrožení z nedbalosti jim hrozí až pětileté tresty a zákaz činnosti. Dnes to uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. Muniční sklad v Bílině vybuchl před dvěma lety. Nikomu se nic nestalo.

Pyrotechnici odpovídali za užívání a ukládání výbušnin ve skladu. Podle dřívějšího vyjádření inspekce policisté řádně nedbali na své povinnosti a z nedbalosti zapříčinili, že lidé v okolních objektech byli vystaveni zvýšenému nebezpečí smrti či zranění. Ve skladu bylo větší než povolené množství výbušného materiálu a na místech, která k tomu nebyla určená, zjistila inspekce.

Sklad vybuchl 15. září 2020 v místní části Chudeřice. Exploze rozmetala několik drobnějších trosek do okolí. Svědci exploze tehdy popsali, že zazněly nejméně tři silné výbuchy a několik dalších. Uzavřena kvůli tomu byla silnice I/13. Evakuováni museli být lidé v okruhu 500 metrů, včetně zaměstnanců stavebních firem, městských technických služeb a skláren. Vedení města tehdy uvedlo, že o existenci muničního skladu na svém území nevědělo.

Podle mluvčí GIBS měla policie sklad pronajatý od soukromé firmy pro účely uložení výbušného materiálu v době od 9. února 2012 do 15. září 2020.

X X X

Ledecká má za sebou další operaci a narychlo mění plány. Kdy zase bude závodit?

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká má za sebou další operaci klíční kosti, kterou si zlomila v letní přípravě. Do sezony sedmadvacetiletá lyžařka a snowboardistka vstoupí až v novém roce. Ledecká o tom informovala v tiskové zprávě.

Původně se chtěla vrátit na závodní svahy v příštím týdnu na Světovém poháru v kanadském Lake Louise, kde před třemi lety poprvé vyhrála sjezd. Plány však Ledecká musela změnit, neboť léčba tříštivé zlomeniny klíční kosti nešla podle očekávání. Minulý týden proto v Innsbrucku podstoupila další chirurgický zákrok.

 „Děkuji doktoru Spernerovi z kliniky Kettenbrücke v Innsbrucku a Robertu Trenkwalderovi z Red Bullu za zajištění špičkové péče. Udělám maximum pro to, abych se v příštím roce vrátila na start závodů v plné síle,“ uvedla Ledecká v tiskové zprávě.

Ráda by stihla mistrovství světa. Šampionát sjezdařů ve francouzském Courchevelu a Méribelu začne 6. února, snowboardisté budou bojovat o medaile o dva týdny později v gruzínském Bakuriani. „Teď musím být trpělivá. Držte mi pěsti, ať se všechno hojí tak, jak má,“ konstatovala dvojnásobná mistryně světa na snowboardu a vítězka tří závodů Světového poháru ve sjezdovém lyžování.

Pětinásobná vítězka ankety Král bílé stopy stále nemá podepsanou reprezentační smlouvu s lyžařským svazem, s kterým se nedohodla na marketingových právech.

Před novou sezonou si Ledecká zvykala na nové lyže po přechodu od Atomicu ke značce Kästle. Změnil se i její realizační tým, do kterého přišel nový servisman.

X X X

Pavel Nedvěd v Juventusu končí. Správní rada klubu je podezřelá z falšování účetnictví

Po hráčské kariéře vyměnil Nedvěd dres a šortky za sako. Začal pracovat ve vedení Juventusu a v roce 2015 byl povýšený na viceprezidenta.Zdroj: Getty Images

Ve fotbalovém klubu Juventus Turín skončila kompletní správní rada včetně viceprezidenta Pavla Nedvěda. Podle listu Gazzetta dello Sport je důvodem podezření z falšování účetnictví.

Spolu s bývalým kapitánem české reprezentace odstoupil z funkce také předseda klubu Andrea Agnelli, který „Starou dámu“ vedl přes dvanáct let. Mimo jiné skončil i výkonný ředitel Maurizio Arrivabene.

Italské úřady obvinily vedení Juventusu z falšování účetnictví už loni, ale letos v dubnu byli všichni činovníci zproštěni viny. Od října ale byli Nedvěd a dalších 14 funkcionářů opět vyšetřováni.

Dlouholetý záložník Juventusu Nedvěd a další představitelé turínského celku jsou podezřelí, že v letech 2018 až 2020 si z přestupů fotbalistů brali protiprávní provize a investorům vykazovali falešné zisky.

Dvakrát kvůli tomu byla odložena valná hromada klubu, na které se měl schvalovat nový rozpočet. V ročníku 2021/22 zaznamenal Juventus rekordní ztrátu 254 milionů eur (asi 6,2 miliardy korun).

Padesátiletý Nedvěd za Juventus nastupoval v letech 2001 až 2009 a získal s ním dva tituly. Po ukončení kariéry se bývalý hráč pražské Sparty nebo Lazia Řím přesunul do vedení klubu.

Šestačtyřicetiletý Agnelli se do čela turínského klubu postavil v květnu 2010. Pod jeho vedením „Stará dáma“ získala rekordních devět mistrovských titulů za sebou. Celkem má Juventus na kontě rekordních 36 titulů.

X X X

 MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ POTŘEBUJE ZAMĚSTNÁVAT VÍCE CIZINCŮ. PROTO PODPORUJE ZRUŠENÍ KVÓT PRO ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍKY

Moravskoslezský kraj společně se Svazem průmyslu a dopravy ČR, Sdružením pro zahraniční investice (AFI) a dalšími partnery podporuje zrušení nebo alespoň rozšíření kvót pro zaměstnávání zahraničních zaměstnanců. Důvodem je kritický nedostatek pracovníků, kteří chybějí ve firmách.

Zrušení kvót pro zaměstnávání zahraničních pracovníků podporuje podle průzkumu sdružení AFI 76 procent firem v Moravskoslezském kraji, celorepublikově pak o dvě procenta méně. Nejvíce na trhu práce chybějí zaměstnanci na technických pozicích, kvalifikovaní i nekvalifikovaní pracovníci ve výrobě a skladu a IT specialisté.

„Rozvoj našeho regionu se neobejde bez zapojení zahraničních pracovníků. Kraj může sehrát roli v tom, že bude citlivě vnímat potřeby zaměstnavatelů, reagovat na ně a vytvářet podmínky pro adaptaci zahraničních pracovníků. A na tom intenzivně pracujeme. Teď hlavně v souvislosti s ukrajinskými uprchlíky, ale naše zkušenosti se dají časem využít i pro adaptaci dalších pracovníků, kterých se válka na Ukrajině netýká. Role státu v tomto směru je ale nezastupitelná. Proto podporujeme změnu legislativy v oblasti pobytu cizinců na území České republiky. Doufáme, že vláda navrhované změny dotáhne až do realizační fáze,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Problematikou zahraničních zaměstnanců se dlouhodobě zabývá Svaz průmyslu a dopravy České republiky, který připravil legislativní návrh řešení, jak zjednodušit a zefektivnit zaměstnávání cizinců ze třetích zemí. „Demografie je hlavním problémem českého trhu práce. Bez cizinců se proto trh práce neobjede. S Moravskoslezským krajem a dalšími partnery na řešení, které bude vyžadovat také legislativní úpravy, dlouhodobě spolupracujeme,“ řekl viceprezident Svaz průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Legislativní návrh Svazu průmyslu a dopravy ČR podpořil také Moravskoslezský pakt zaměstnanosti. „K tomuto tématu jsme s partnery zorganizovali kulatý stůl už před vypuknutím války na Ukrajině. Je nutné rozšířit kvóty a celkově zjednodušit proces přijímání cizinců ze třetích zemí. Teď už víme, že ani uprchlická krize tento problém neřeší.

Právě proto, že se intenzivně zabýváme uplatňováním ukrajinských uprchlíků na trhu práce v našem kraji, víme s jistotou, že nemohou obsadit zdaleka všechny pozice. Z velké části jde o ženy, které nemohou zastávat řadu profesí v těžkém průmyslu nebo nejsou schopné skloubit třísměnný provoz s péčí o rodinu. Další překážka je, že kvalifikace uprchlíků se ‚nepotkává‘ s kvalifikačními potřebami zaměstnavatelů. Zásadní posun legislativy v této oblasti by Moravskoslezskému kraji velice pomohl,“ dodal ředitel Moravskoslezského paktu zaměstnanosti Martin Navrátil.  

To potvrzuje i aktuální výzkum Sdružení pro zahraniční investice (AFI). „Situace na pracovním trhu je dlouhodobě neutěšená kvůli neřešení nedostatku pracovní síly, kterou brzdí i nepružnost kvót pro zahraniční zaměstnance. Proto navrhujeme jejich úplné zrušení nebo přinejmenším jejich výrazné navýšení. To považujeme za klíčový krok bez ohledu na předpokládanou rostoucí nezaměstnanost v Česku. Tento trend se zatím vůbec neprojevil, ale v případě potřeby lze pružně reagovat a kvóty mohou být znovu zavedeny.

Nefunkčnost kvót se projevila například v souvislosti s válkou na Ukrajině, kdy došlo k pozastavení programů ekonomické migrace, především programu Kvalifikovaný zaměstnanec na Ukrajině a v Bělorusku a pracovníci z těchto zemí se vrátili nebo zůstali ve svých zemích z důvodu války. Zároveň je potřeba navýšit finanční podporu pro zastupitelské úřady tak, aby mohly rozšířit svoji působnost a kapacity. Zrušení kvót podle našeho průzkumu podporuje také 76 procent firem v Moravskoslezském kraji a 74 procent celorepublikově,“ vysvětlil předseda Sdružení pro zahraniční investice Kamil Blažek. Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.