Prokurátor SR Repa čelí Ficovým nahrávkam. Advokátke kľúčového svedka nabúrali email

 Na policajta z kauzy Judáš som žiadny nátlak nerobil. Nahrávky zo stretnutia dnes už súdeného expolicajta Mariána Kučerku s prokurátormi naznačujú, že cez ne mohol dostať aj odkaz od Ľudovíta Makóa, ktorý od svojho zadržania spolupracuje s polícou.

Šéf Smeru Robert Fico dlhodobo používa kauzu bývalého šéfa policajných operatívcov Mariána Kučerku na spochybňovanie prokurátorov špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka, ktorí riešia veľké kauzy. Predseda Smeru im posielal gestapácke kabáty – tvrdí, že Kučerku na začiatku zastrašovali. Teraz vytiahol aj nahrávky, ktoré by to mali potvrdzovať. Tie sú pravdepodobne z neoficiálnej schôdzky Kučerku s Repom a Šúrekom ešte pred jeho stíhaním pred dvoma rokmi. Tú si zrejme nahral sám Kučerka, ktorý stretnutie inicioval.

„Ty si uvedom, že máš rodinu, že máš ženu, ktorá je v nejakom postavení a buď to urobíme vo veľkej hanbe, alebo to urobíme tak, že akože nič nebude….“

Hlas na nahrávke zrejme patrí prokurátorovi špeciálnej prokuratúry Ondrejovi Repovi. Kučerkova manželka je tiež prokurátorka – ešte pred manželovým zadržaním v decembri 2020 podala na oboch prokurátorov podnet na disciplinárne stíhanie. Tvrdila, že na neho vyvíjali nátlak. Fico sa pôvodne opieral o jej podanie, aktuálne má v rukách nahrávky.

„To ti môžem na svoje deti prisahať. Kučo, dobre že si prišiel. Určite sa vyhne všetkému, urobíme to maximálne diskrétne. Tvoja žena bude z toho vynechaná, tvoja žena nebude mať z toho žiadnu ujmu. Tvoje deti my do toho nechceme ťahať…“ zaznelo tiež na tlačovej besede Smeru zo spomínanej nahrávky.

Neformálne stretnutie v trojici

Prokurátor Ondrej Repa pre Aktuality.sk potvrdil, že spolu s kolegom Šúrekom sa v novembri 2020 na pôde špeciálnej prokuratúry stretli s Mariánom Kučerkom. Všetci traja muži sa dobre poznali a stretnutie bolo neformálne. Nešlo o klasickú výpoveď podľa trestných kódexov.

Policajný funkcionár v tom čase ešte nebol obvinený, no vypovedali o ňom už iní aktéri kauzy Očistec. Vtedy už podľa viacerých výpovedí očakával problémy s políciou. O jeho obavách z vlastného zadržania prehovoril neskôr na inšpekcii aj jeho kolega z operatívy NAKA Ján Kaľavský.

„Pokiaľ ide o konkrétny obsah tohto stretnutia, tak prioritne zdôrazňujem, že išlo o neformálny úkon (mimo rámec Trestného poriadku) troch osôb, ktoré sa vzájomne poznali, pričom stretnutie inicioval Ing. M. K. cez tretiu osobu, už ktorej vopred okrem iného oznámil, že chce odísť do civilu. Pokiaľ ide o ďalšie skutočnosti, ktoré boli prezentované na danej tlačovej konferencii, tak je nevyhnutné poznať celý kontext situácie, celý kontext rozhovoru, a nie len izolovane prezentované vety,“ reagoval Ondrej Repa.

Prokurátor si kladie otázku, kedy a ako spomínané nahrávky vôbec vznikli. Ale tiež prečo ich doteraz Kučerka nepredložil vo svojej kauze. Ak jeho obhajoba stojí na tom, že ho orgány činné v trestnom konaní tlačili do udávania vysokopostavených osôb, záznam takéhoto nátlaku by bol totiž zrejme vyhodnotený v jeho prospech.

Repa upozornil, že nie je jasné, či s materiálom niekto nemanipuloval alebo ako sa k nahrávke dostali ľudia zo Smeru.

V samotnom trestnom konaní s bývalým šéfom policajných operatívcov sa nahrávka nikdy neobjavila. Aj Kučerkov advokát Namir Alyasry tvrdí, že úryvok počul po prvý raz, keď ho pustili na tlačovej besede strany Smer. „Neviem, odkiaľ Smer túto nahrávku má, v našom spise sa nenachádza, preto nevidím dôvod sa k nej vyjadrovať,“ reagoval Alyasry.

Bez nátlaku

Neoficiálne stretnutie z novembra 2020 musel Repa vysvetľovať už pred necelými dvoma rokmi, keď Kučerkova manželka podala podnet na jeho disciplinárne stíhanie. Už vtedy tvrdila, že na jej manžela vyvíjali nátlak a zastrašovali ho.

Prokurátor vo vyjadrení pre svojich nadriadených už koncom novembra 2020 opisoval, čo sa dialo pred samotným stretnutím, priebeh rozhovoru a aj to, čo bolo po ňom. Vysvetlil, že už vtedy sa mal Kučerka priznať k vlastnej trestnej činnosti a usilovať sa o spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní. Aktuality.sk majú toto vyjadrenie z roku 2020 k dispozícii.

„Opätovne zvýrazňujem, že predmetné stretnutie bolo iniciované zo strany Ing. M. K., bolo vykonané bez nátlaku na jeho osobu, pričom jeho obsahom bolo vlastne priznanie sa M. K. k trestnej činnosti. V tej súvislosti si spomínam, ako výslovne uviedol, že mu odľahne, lebo už dlhšiu dobu žije v strachu a vôbec nespáva.“

Aby manželka nemala hanbu

Kučerka mal počas rozhovoru rozprávať aj o takých skutkoch, o ktorých dovtedy prokurátori špeciálnej prokuratúry ani netušili. Repa si z tohto stretnutia robil aj poznámky, ktoré posunul vyšetrovateľom z NAKA. O debate s Kučerkom informoval aj svojho vtedajšieho nadriadeného, ktorým bol súčasný generálny prokurátor Maroš Žilinka. Aj tomu mal avizovať, že Kučerka chce spolupracovať. Aktuality.sk v tejto súvislosti oslovili aj Žilinku, zatiaľ neodpovedal.

„Počas stretnutia M. K. opakovane apeloval, aby v prípade jeho obvinenia nemala z toho problémy jeho manželka, aby ona nemala hanbu a pod. V tejto súvislosti sme s kolegom Šúrekom prisľúbili diskrétnosť. Práve naopak, samotný M. K. ju (manželku, pozn. redakcie) na danom stretnutí neustále spomínal, akú hanbu jej spravil a pod. Spomínam si na jeho konkrétne vyjadrenie, že sa hanbí ako pes,“ píše sa vo vyjadrení.

Toto vysvetlenie korešponduje s časťou nahrávky, ktorú politik Fico zverejnil a v ktorej Repa hovorí o Kučerkovej.

Lajo sa postará

Na zázname, ktorý púšťal Fico, zaznela aj pasáž, kde sa spomína „Lajo“. Zrejme má ísť o bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, ktorý už v novembri 2020 – teda v čase stretnutia – po svojom zadržaní spolupracoval s políciou. Podľa Fica má byť nahrávka dôkazom o nadštandardnom postavení Makóa.

„Takto, zajtra civil, jasné? To ti aj Lajo odkazuje… Lajo potom povedal, že sa o teba postará…“ počuť na nahrávke Repu.

„Ak takéto niečo zaznelo, tak len v nejakom konkrétnom kontexte v rámci debaty ohľadom pracovných možností dotknutej osoby,“ reaguje teraz prokurátor Repa. Ak by Kučerka začal spolupracovať s políciou a čelil trestnému stíhaniu, znamenalo by to pre neho totiž koniec v polícii a aj problém, keby sa snažil uchytiť napríklad v advokácii.

Makó sa k nahrávke vyjadriť nevedel. „Ja som niekde počul dve vety, ktoré odzneli, neviem, v akom kontexte, kedy – a preto sa k tomu ani neviem vyjadriť,“ uviedol pre Aktuality.sk.

Repa videl premyslený ťah

Prokurátor tiež už vo svojom vyjadrení spred dvoch rokov hovoril o zmene postoja Kučerku, ktorý najprv vyjadril ochotu spolupracovať, neskôr však bol nekontaktný a na dohodnutý oficiálny termín výsluchu opakovane neprišiel. Napokon ho policajti zadržali až v decembri 2020 pri akcii Judáš.

„Dnes, s odstupom času, vnímam posudzovaný postup Ing. M. K. ako vopred premyslený ťah, ako zistiť, či je skutočne podozrivý z trestnej činnosti, následne navodiť dojem, že chce spolupracovať s OČTK, aby sa vyhol zaisťovacím úkonom, následne odďaľoval svoj výsluch, pričom v čase, keď mal byť kontaktovaný operatívcami, podala už sťažovateľka (Kučerková, pozn. redakcie) nastolené, dovolím si tvrdiť, účelové podanie,“ opísal svoje vnímanie udalostí Repa už pred dvoma rokmi.

Jeho nadriadení v tom čase nevideli dôvod na disciplinárne stíhanie ani jedného z prokurátorov, ktorí sa stretli s Kučerkom. Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Pezinku odmietlo aj trestné oznámenie Roberta Fica, ktoré na Repu so Šúrekom podal pre údajný nátlak na Kučerku.

Zo stretnutia šiel rovno za Pčolinským

O rozhovore s prokurátormi sa dozvedel možno ako prvý bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský – rovno z úst Kučerku. „Priamo zo stretnutia so Šúrekom a Repom išiel za mnou. Neviem, prečo za mnou. Plakal a hovoril, že sa mu vyhrážali,“ povedal Pčolinský pre Aktuality.sk.

Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský tiež potvrdil, že policajt Marián Kučerka sa ešte v lete 2020 zaujímal o vstup do Slovenskej informačnej služby. „Zvažoval, že podá žiadosť, no nakoniec ju nepodal,“ reagoval exšéf tajnej služby.

Samotný dnes už bývalý policajný funkcionár sa v priebehu vyšetrovania svojho prípadu najprv obom prokurátorom oficiálne písomne ospravedlnil a istý čas spolupracoval s políciou. Neskôr však zmenil názor.

Napokon sa tesne pred začiatkom hlavného pojednávania na Špecializovanom trestnom súde pokúsil iniciovať dohodu o vine a treste. Ani k tej však nedošlo a na súde vyhlásil, že je nevinný a nátlak na neho vyvíjal celý rad prokurátorov a policajtov v snahe získať udanie na veľké ryby.

Sudca Ján Hrubala tejto verzii príbehu neuveril a za korupciu vymeral Kučerkovi 11 rokov väzenia. Prípad teraz smeruje na Najvyšší súd, kde by ho mal dostať na stôl senát Juraja Klimenta. Robert Fico na tlačovej besede pripomínal, že Ondrej Repa je synovcom tohto sudcu.

Prepis jednej zverejnenej časti nahrávky Ondreja Repu:

Takto, zajtra civil, jasné? To ti aj Lajo odkazuje…  Lajo potom povedal, že sa o teba postará…Ty si uvedom, že máš rodinu, že máš ženu, ktorá je v nejakom postavení a buď to urobíme vo veľkej hanbe, alebo to urobíme tak, že akože nič nebude… To ti môžem na svoje deti prisahať. Kučo, dobre že si prišiel. Určite sa vyhne všetkému, urobíme to maximálne diskrétne. Tvoja žena bude z toho vynechaná, tvoja žena nebude mať z toho žiadnu ujmu. Tvoje deti my do toho nechceme ťahať…, aktuality.sk

X X X

Rusko začalo vyšetrovať úniky plynu z Nord Streamu ako „medzinárodný terorizmus“

V utorok dánska premiérka Mette Frederiksenová vyhlásila, že úrady pokladajú úniky plynu z pondelka za následok „zámerných činov“.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) začala vyšetrovať úniky plynu z plynovodov Nord Stream ako „medzinárodný teroristický čin“, oznámila v stredu ruská prokuratúra. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Podmorskými plynovodmi Nord Stream 1 a Nord Stream 2 prúdi zemný plyn z Ruska do Nemecka. Úniky zaznamenali na troch miestach potrubí, ktoré sú položené na dne Baltského mora v hĺbke 80 metrov a spôsobili veľký výbuch. Plynovody v súčasnosti nefungujú, stále sa v nich nachádza zemný plyn.

FSB spustila vyšetrovanie „medzinárodného terorizmu“ pretože „boli pri úmyselných činoch poškodené plynovody neďaleko (dánskeho) ostrova Bornholm… a tieto činy spôsobili Ruskej federácii ekonomické škody,“ uviedla vo vyhlásení prokuratúra.

V utorok dánska premiérka Mette Frederiksenová vyhlásila, že úrady pokladajú úniky plynu z pondelka za následok „zámerných činov“. „Nehovoríme o nehode,“ poznamenala premiérka. Európska únia sľúbila „na túto sabotáž masívnu a jednotnú reakciu“.

Plynovody Nord Stream sa v posledných mesiacoch stali stredobodom geopolitického napätia, keď Rusko prerušilo dodávky do Európy. Pravdepodobne ide o odplatu za západné sankcie uvalené na Moskvu po napadnutí Ukrajiny, aktuality.sk

X X X

Rodina z Iránu podala trestné oznámenie na políciu za zatknutie Amíníovej

Rodina žiada „dôkladné vyšetrenie“ zatknutia a udalostí, ktoré viedli k jej hospitalizácii. Rodičia Iránky Mahsy Amíníovej v stredu podali trestné oznámenie na políciu, ktorá zatkla ich dcéru za údajné porušenie pravidiel obliekania a zahaľovania vlasov. Mladá žena vo väzbe omdlela a po prevezení do nemocnice o tri dni zomrela. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

Polícia označila Amíníovej smrť za prirodzenú. Rodičia podali trestné oznámenie „na páchateľov, ktorí zatkli ich dcéru“, a na policajtov, ktorí sa s ňou po jej zadržaní rozprávali, spresnil právnik rodiny Sálih Níkbacht citovaný iránskou tlačovou agentúrou ISNA.

Rodina žiada „dôkladné vyšetrenie“ zatknutia a udalostí, ktoré viedli k jej hospitalizácii, dodal právnik. Vyzval úrady, aby zverejnili „všetky videá a fotografie“ zachytávajúce mladú ženu vo väzbe.

Podľa právnika šéf prokuratúry „sľúbil, že k prípadu budú pristupovať starostlivo a že budú prihliadať na všetky požiadavky“. Takisto „lekársky tím poverený rodinou Mahsy Amíníovej bude informovaný“ o každom posune vo vývoji vyšetrovania.

Po smrti Amíníovej vypukli v Teheráne a ďalších iránskych mestách masové protesty, proti ktorým polícia podniká tvrdé zásahy. Podľa ľudskoprávnej skupiny Iran Human Rights (IHR) so sídlom v nórskom Osle si zásahy bezpečnostných síl voči demonštrantom doposiaľ vyžiadali 75 obetí, aktuality.sk

X X X

Advokátke kľúčového svedka nabúrali email, kráľovná Pacifiku chce peniaze od Netflixu (výber investigatívy)

Domov dôchodcov zaistený prokuratúrou, uniknuté maily advokátky kľúčového svedka veľkých káuz okolo oligarchov Brhela a Výboha, čudná cesta štátnych pozemkov k súkromníkovi. Vitajte vo svete investigatívy.

Už sme dlhšie nepočuli o Rodovi

Keď sa vyberiete do Humenného a budete potrebovať zahnať hlad, prípadne dostanete chuť na kávičku, môže sa vám pokojne stať, že sa najete v reštaurácii, ktorej budova je zadržaná prokuratúrou.

Gastroprevádzku tam má totiž aj trestne stíhaný podnikateľ Ján Eliáš, ktorému zablokovali pred prípadnými prevodmi majetok v obrovskej hodnote – dovedna asi dva milióny eur. V jednej zadržanej budove sídli domov dôchodcov – ide o Centrum sociálnych služieb Horný Harbok v Radvani nad Laborcom.

Reportéri Aktualít Annamária Dömeová a Marek Nemec sa pozreli na pozadie tohto zariadenia a narazili na zaujímavé prepojenia.

Domov dôchodcov prevádzkuje neziskovka, za ktorou stojí firma z Humenného. Tá v minulosti podnikala aj s talianskym agrobarónom Diegom Rodom. Členom správnej rady neziskovky je aj Rodov advokát. Ak by ste si nepamätali, kto je Roda: ten, čo parkoval Ferrari v obývačke, svokor Antonina Vadalu spájaného s ‚Ndranghetou. Obaja sa usadili na východe, kde podľa expremiéra Roberta Fica „nie je nič“.

Český expremiér slovenského pôvodu Andrej Babiš síce stále hovorí, že obžalobe v známej kauze Čapí hnízdo čelí z politických dôvodov, ale jeho pozícia pred súdom vôbec nie je taká istá, ako sa snaží deklarovať. Ešte pred horúcou novinkou zo súdnej siene, ktorú už v minulosti vypátrali naši čeksí kolegovia investigatívci, si pripomeňme pozadie prípadu.

Koncern Agrofert (pôvodne Babišov) mal cez nastrčenú firmu neoprávnene čerpať dotáciu určenú malým a stredným firmám, čím podľa polície vznikla škoda takmer 50 miliónov českých korún. Babiš (ktorý však celý svoj majetok previedol po vstupe do politiky na zverenecký fond), mal svojím vplyvom pomôcť manažérke Agrofertu Jane Nagyovej k dotačnému podvodu – aby to navonok vyzeralo, že nárok na dotáciu je oprávnený.

No a teraz novinky. Ako je známe, proti Babišovi otcovi v kauze vypovedá jeho syn Andrej Babiš junior – svojho otca obvinil, že si z neho urobil bieleho koňa. Teraz v neprospech Babiša vypovedali aj bankári z finančného domu HSBC (britská banka poskytovala úver na Čapí hnízdo) – na súde potvrdili svoju otočku vo výpovediach, ktorú už prezentovali pred policajtmi.

Pôvodne tvrdili, že Babiš nemal s Čapím hnízdom nič spoločné. Napokon však priznali, ako od manažérov Agrofertu dostali informácie, že za všetkým stojí Babiš. Šéfredaktorka investigatívneho webu Neovlivni.cz Sabina Slonková na tento obrat upozoňovala už dávnejšie. Bankári podľa Slonkovej na polícii výslovne uviedli, že Babišovi spolupracovníci im vybudovanie farmy Čapí hnízdo prezentovali ako jeho vlastný projekt. A dokonca to označovali za „srdcovú záležitosť pána Babiša“. Tak pán Babiš, sorry jako…

Valková papers

Zima sa blíži. Ešte pred jej príchodom sa má rozbehnúť súdne pojednávanie v prípade s pomerne suchárskym názvom Mýtnik, kde by sa mala na lavicu obžalovaných posadiť zatiaľ snáď najväčšia ryba spomedzi obvinených podnikateľov – oligarcha Jozef Brhel. Jedným z kľúčových svedkov v jeho prípade je IT podnikateľ Michal Suchoba, ale aj bývalý šéf finančnej správy František Imrecze. Vypovedajú aj v korupčnej kauze oligarchu Miroslava Výboha, v ktorej sa spomínal bývalý štátny tajomník rezortu financií (vtedy ním bol Peter Pellegrini).

Bývalý poslanec HZDS Brhel je obvinený v Mýtnikovi ako hlava skupiny, ktorá mala zarábať na IT tendroch práve na Imreczeho finančnej správe.

No a krátko pred súdom sa deje veľmi čudná vec. Suchobu zastupuje advokátka Jana Valková, ktorej ktosi pred časom nabúral mailovú schránku.

Tajomný bloger potom začal zverejňovať ukradnuté správy medzi ňou a podnikateľom Suchobom – ona tvrdí, že obsah mailov je upravený, podala aj trestné oznámenie.

Okrem toho, že zverejnené pasáže navodzujú dojem, ako sa advokátka s klientom dohovárali na výpovediach, spomínajú sa v nich aj podozrenia voči súčasnému vedeniu finančnej správy. V jednom z takýchto textov autor cituje vety z údajnej Suchobovej správy – podnikateľ sa v nej sťažuje, že nové vedenie finančnej správy celé mesiace neplatilo za služby jeho IT firmy Allexis. Následne sa však mal objaviť „emisár“, ktorý by za úplatok vedel zariadiť spriechodnenie platieb.

Kráľovná proti Netflixu

Aj u nás sa zvykne rozoberať, za akých okolností sa môžu/majú veci z reálnej vojny so zločinom premietať na televíznej obrazovke. Korunu tomu nasadila Sandra Ávila Beltrán (61), ktorú kedysi prezývali Kráľovná Pacifiku. Táto žena žiada od streamovacej platformy Netflix a americkej televíznej siete Telemundo (vysiela v španielčine) licenčný poplatok na úrovni 40 percent z platieb, ktoré diváci dali za sledovanie seriálu Queen of the South (Kráľovná juhu).

Tento kriminálny seriál bol adaptáciou rovnomenného španielského autora Artura Pérez-Reverteho o pôvodne chudobnej Mexičanke Terese Mendozovej, ktorá zbohatne vybudovaním rozsiahleho drogového impéria.

Sandra Ávila Beltrán sa cíti dotknutá – podľa nej ide o dielo a postavu, ktoré sú inšpirované jej príbehom, ale sfilmované bez jej súhlasu. Jej advokát hovorí, že to ovplyvnilo povesť klientky, a poznamenal, že Ávila nikdy nebola odsúdená za vedenie drogového kartelu.

Netflix a Telemundo v reakcii na to tvrdili, že život Ávily Beltranovej je „vec verejného záujmu“, takže niet dôvodov na sťažnosť.

V Mexiku sa špekuluje, že táto žena môže byť neterou Miguela Ángela Félixa Gallarda – jedného zo zakladateľov mocného drogového kartelu Guadalajara (mimochodom, jemu venoval Netflix jednu sériu obľúbeného Narcosu).

Ávila sa však dostala do problémov so zákonom pre svoj vzťah s kolumbijským drogovým bosom Juanom Diegom Espinosom Ramírezom – bývalým členom kolumbijského kartelu Norte del Valle, ktorý slúžil ako sprostredkovateľ s mexickými skupinami, najmä kartelom Sinaloa. Spoločne ich zatkli v roku 2007 v meste Mexiko. Sandru Ávila Beltrán napokon vydali do USA. Tam sa pred súdom priznala k menšiemu skutku – napomáhaniu svojmu priateľovi Espinosovi. Po návrate do Mexika ju ešte zatkli a neskôr odsúdili za pranie špinavých peňazí, ale v roku 2015 verdikt zrušili. Teraz žije v meste Guadalajara a cez konto na sieti Tik-Tok sa verejne vyjadruje.

Na verejnosti vždy musela vyzerať dobre – pri zatknutí sa vyzývavo usmievala do kamery, do väzenia si údajne zavolala lekára, aby jej pichol botoxovú injekciu. Ale seriál bez jej vedomia (a podielu na zisku) sa jej zjavne nepáči.

Pozemkové čoro-moro

Najprv si chceš vysporiadať svoje, ponúkneš na výmenu to, čo ako nepotrebné nechceš. Potom si to vypýtaš späť, že to už chceš, lebo to vieš predať. Ale nakoniec to predáš za cenu, ktorá je podstatne nižššia ako tá, ktorú odhadoval znalec, keď to malo mať iného pána.

Pekne som vás zamotal? To bolo rýchle vymenovanie krokov, ktoré s pôvodne nechcenými pozemkami robilo ministerstvo hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka. A že sa to na konci hemží ľuďmi, ktorí majú väzby na ľudí blízko SaS.

A mimochodom – súd nenašiel oligarchu Miroslava Výboha medzi majiteľmi Doprastavu, takže z registra partnerov verejného sektora tento stavebný gigant nevyškrtnú a môže naďalej robiť zákazky aj pre štát. Inak, súd aj mal nejaké pochybnosti z minulosti, ale posudzovať môže len stav v okamihu zápisu firmy do registra a tam bolo všetko v poriadku. Tak zdravíme do Dubaja, ktuality.sk

X X X

Kavecká chcela v parlamente presadiť pre sestry vyššie platy, ako im ponúkli Lengvarský s Matovičom

Poslankyňa OĽaNO Monika Kavecká pripravila pozmeňujúci návrh, ktorý by ešte viac zvýšil platy sestier. Poslanci sa pod jej návrh najskôr podpísali, potom to polovica odvolala, vraj kvôli ministrovi zdravotníctva.

Zdravotníci mesiace čakali na to, aké navýšenie platov im predstaví ministerstvo zdravotníctva. Termín, ktorý si rezort sám stanovil na koniec júna, však nedodržal a rokovania o mzdách sa natiahli na celé leto.

Kompletný návrh ministerstvo nakoniec predstavilo minulý týždeň. Následne veci nabrali rýchly spád a vyzeralo to, že návrh bude ešte tento týždeň definitívne schválený v parlamente. No presunuli to.

Fakticky to zatiaľ nič neznamená, keďže platy sa majú zvyšovať až od budúceho roka. Na druhej strane budú zdravotníci opäť o čosi dlhšie čakať na definitívny výsledok.

Rokovanie presunuli

Návrh prináša navýšenie platových koeficientov pre 25 zdravotníckych profesií, ktoré pracujú v nemocniciach, hospicoch či na záchrankách.

Minulý týždeň prešiel návrh na zasadnutí vlády a už na druhý deň sa o ňom začalo rokovať v parlamente. V prvom čítaní hlasovalo za návrh všetkých 131 prítomných poslancov.

V utorok prešiel výbormi, ktoré ho odporučili schváliť, a ešte v ten deň sa mal zákon prerokovať v druhom a treťom čítaní.

Inak povedané, v utorok už teoreticky mohli poslanci o zákone rozhodnúť. To sa však nestalo. Z ministerstva zdravotníctva prišla stručná správa, že na základe politickej dohody sa rokovanie o platoch presúva na koniec parlamentnej schôdze.

Problém podľa rezortu nie je v tom, že by návrhu chýbala podpora.

„Zákon má podporu naprieč celým politickým spektrom, čoho dôkazom je aj minulotýždňové hlasovanie v prvom čítaní v pléne NR SR a včerajšie hlasovanie vo finančnom výbore NR SR a gestorskom výbore pre zdravotníctvo,“ uviedla hovorkyňa MZ Petra Lániková.

Dôvody, prečo sa rokovanie posunulo, neuviedla. Až neskôr ich okomentoval minister Vladimír Lengvarský s tým, že pri niektorých zdravotníckych povolaniach sa ešte rieši, či je možné ich platy zvýšiť viac. O ktorých zdravotníkov ide, neuviedol. Nie je tak známe, či sa riešia aj lekári, ktorí sú pripravení podať hromadné výpovede.

Každopádne dnes už nevie zmeny v návrhu robiť priamo ministerstvo, môžu tak urobiť len samotní poslanci.

Viac pre sestry

Navýšenie platov chcela presadiť napríklad poslankyňa OĽaNO Monika Kavecká, ktorá je zároveň predsedníčkou odborového združenia sestier a zastupovala sestry pri rokovaniach o platoch.

Cez pozmeňujúci návrh chcela dosiahnuť, aby sa sestrám a pôrodným asistentkám základné mzdy zvýšili viac, ako je to v pôvodnom návrhu. Teda v návrhu, ktorý osobne predstavili sestrám minister Lengvarský (nominant OĽaNO) a minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

„Ja osobne sama za seba vyhlásim to, čo možnože nemám s požehnaním, ale predložím do pléna návrh, aby sa sestrám a pôrodným asistentkám v tej top najvyššej kategórii navýšil plat ešte aspoň o 0,05 koeficientu,“ hovorila Kavecká v utorok na výbore.

Pre sestry by to znamenalo navyše ďalších 60 eur.

Podľa pôvodného návrhu by sa plat začínajúcej sestry, ktorá robí odborné pracovné činnosti, zvýšil o 203 eur. Kaveckej návrh by pridal 263 eur.

Sestre s 10-ročnou praxou, ktorá má špecializáciu, by sa základná mzda podľa pozmeňujúceho návrhu zvýšila nie o 252 eur, ale o 312 eur. (Sumy sú uvádzané v hrubom.)

Stiahli podpisy

Na to, aby Kavecká mohla svoj návrh predložiť do pléna, potrebovala 15 poslancov, ktorí sa pod to podpíšu. Podpísalo sa ich 18 vrátane nej samej. Ešte v ten istý deň však deviati z nich, všetci z klubu OĽaNO, svoje podpisy stiahli.

Jedným z tých, ktorý sa pod návrh podpísal a potom to odvolal, bol aj poslanec Peter Pollák (OĽaNO). „Minister (Lengvarský, pozn. red.) nesúhlasil s pozmeňujúcim návrhom, tak sme stiahli podpisy,“ hovorí Pollák.

Kavecká hovorí, že vzhľadom na aktuálnu situáciu pozmeňujúci návrh zatiaľ nepredloží.

„Dlhodobo tvrdím, že sestry a pôrodné asistentky si zaslúžia viac, ako bol pôvodný návrh, preto sa snažím pre ne vybojovať čo najlepšie podmienky. Zároveň som však vďačná za vyrokované podmienky, lebo historicky ide o najvýraznejšie zvyšovanie platov všetkých zdravotníckych pracovníkov,“ uviedla poslankyňa.

Odliv sestier

Sestry a pôrodné asistentky patria medzi najviac nedostatkové profesie v zdravotníctve. Niekoľkokrát to opakovalo ministerstvo a priznávajú to aj nemocnice.

„Naozaj už máme veľmi zlú situáciu, najmä v prípade neonatologických sestier a sestier inštrumentárok, a obzvlášť máme problém s neurochirurgickými inštrumentárkami a potom s ortopedickými a traumatologickými inštrumentárkami,“ hovorila v lete v rozhovore pre Aktuality.sk riaditeľka banskobystrickej nemocnice Miriam Lapuníková.

Aj viacerí lekári v nemocniciach hovoria, že im bytostne chýbajú sestry.

Podľa Lukáša Kobera z komory sestier a pôrodných asistentiek nám ročne zo systému odíde okolo tisíc sestier a, naopak, nastúpi len 300 až 350 absolventov.

„Sme každoročne v deficite,“ hovorí Kober.

Aj preto majú sestrám a začínajúcim lekárom porásť platy viac ako iným zdravotníkom. To, čo navrhlo ministerstvo, však podľa komory stále nie je dostačujúce a motivačné. Teraz apeluje na samotných poslancov, aby to ešte prehodnotili.

„Predložený návrh, o ktorom budete hlasovať, nereflektuje na naše požiadavky a ani navrhnutú výšku koeficientov pre jednotlivé kategórie sestier a pôrodných asistentiek, nakoľko 12 % navýšenie miezd pri 14 % inflácii, zdražovaniu cien tovarov a služieb v konečnom dôsledku takmer žiadne zlepšenie postavenia sestier a pôrodných asistentiek neprinesie,“ uviedla komora. Kober zároveň aj Kaveckej návrh považuje za kozmetickú zmenu, aktuality.sk

X X X

Anna Julie Slováčková: Nálepku ‚tá s rakovinou‘ by som radšej nemala. Ale zdieľať to neľutujem

Roky žije s nálepkou dcéry slávnych rodičov. Z ich tieňa vystúpila vlastnou kariérou ako speváčka aj herečka, no Anna Julie Slováčková získala nálepku ďalšiu. Rakovina prsníka, ktorú jej diagnostikovali v roku 2019, z nej urobila „tú celebritu, čo mala rakovinu“.

V angličtine sa zvykne používať pekné slovné spojenie „embrace something“, ktoré by sa voľne dalo preložiť ako dobrovoľné akceptovanie nejakého faktu, viery či životnej zmeny. Dobrovoľné a s nadšením. Hovoriť o nadšení pri rakovinovej diagnóze je asi príliš odvážny opis situácie, Anna však svoju vlastnú diagnózu premenila na spôsob, ako pomáhať iným. Pravidelne o prekonanej rakovine prsníka hovorí, upozorňuje na prevenciu, je členkou viacerých diskusných fór a nedávno sa objavila ako ambasádorka na uvedení novej línie dermakozmetiky La Roche Posay, ktorá je určená aj pre citlivú kožu onkologických pacientov.

„Sú to desiatky prípadov, ktoré mi potvrdzujú, že má zmysel o rakovine hovoriť. Mnohokrát som dostala správu, že niekto videl rozhovor so mnou a rozhodol sa ísť na vyšetrenie. Vďakabohu, niektorí na vyšetrenie išli a, bohužiaľ, sa u niektorých z nich rakovina aj potvrdila. Čas však hrá pri rakovine veľmi dôležitú rolu a tak včasné vyšetrenie, preventívne vyšetrenia majú obrovský zmysel,“ vysvetlila Slováčková.

Sama patrí do skupiny tých, ktorí boli v prevencii veľmi poctiví. „Keďže v jednom prsníku mám viacero nezhubných nádorov, bola som zhruba už od môjho 21. roku života pravidelne sledovaná. Potom som si nahmatala hrčku v druhom prsníku, poslali ma na röntgen, urobili biopsiu a ukázalo sa, že tento nádor zhubný je,“ opisuje zlomový moment, ktorý sa u každého pacienta s rakovinou líši, no v niečom vlastne prekvapivo zhoduje.

Detailné momenty svojho ochorenia si už nepamätá. Ako hovorí, má ich tak trošku v hmle. „Zdá sa mi, že môj mozog veľkú časť vytesnil. Každopádne, tie najhoršie chvíle si pamätám – prišli v momente, keď sa moje telo zmenilo natoľko, že som ho už nespoznávala,“ hovorí otvorene Slováčková. S rakovinovým ochorením ju opustila sila, veľmi rýchlo sa cítila byť unavená. „To boli ťažké momenty. Našťastie sa odohrávali v čase, keď sa začal covid a všetko sa zatvorilo. Pár mesiacov som nemusela som nikam chodiť,“ konštatuje s úsmevom. Chemoterapie boli v jej prípade skôr jednorázovými náložami bolesti, tie dlhodobé prežívala v období operácie a tesne po nej.

„Ale potom to zo dňa na deň odišlo a strašne rýchlo sa to zlepšilo,“ spomína dcéra Dagmar Patrasovej a Félixa Slováčka, ktorá po rodičoch zdedila lásku k hudbe aj herectvu. Nezlomnosť a pozitívny prístup má možno tiež v DNA a je celkom možné, že sú jej vlastné. „Človek nesmie podliehať depresiám a hovoriť si, že to nedá. Asi to nie je príjemné povedať, ale akonáhle rezignujete a poviete si, že to nedáte, tak to nedáte,“ zhŕňa Slováčková.

Samozrejme, v momentoch, keď bojujete s nádorovým ochorením, je dôležité nachádzať sa v čo najlepšom prostredí. To podľa Slováčkovej tvoria ľudia, pre ktorých „ste svetoví, aj keď sa vám kompletne zmení život“. „V mojom prípade to boli kamaráti, najbližší priatelia. Takisto môj otec s bratom, rodina. Snažila som sa často utekať do prírody, byť v kľude. Ale zároveň som sa dosť obklopovala prácou, práca je pre mňa koníček. Strašiak pre mňa bol, že by som o ňu prišla. Snažila som sa pracovať aj vo chvíľach, keď som sa ráno zobudila, bolo mi zle a prvá myšlienka bola, že nikam nejdem. Vedela som, že keby som doma ležala v posteli a premýšľala nad tým, ako mi je zle, bolo by mi ešte horšie. Tisíckrát. Moja hlava funguje tak, že akonáhle prídem na iné myšlienky, automaticky sa zlepším – v čomkoľvek. Aj preto som sa viesť normálny život a to sa mi podarilo,“ komentovala svoju vlastnú skúsenosť s rakovinou.

Anna si myslí, že dôležité tiež je, aby ste svoje okolie nasmerovali, ako s vami môžu chorobu prežívať, ako o nej komunikovať. „Odporúčam jednoducho sa s ľuďmi zhovárať a navigovať ich, ako sa s vami majú o chorobe zhovárať. Ak príde nejaký problém, treba to ľudom okolo vás povedať,“ vysvetlila. „Mne pomohol čierny humor, ale nemôžem ho radiť všetkým – pre niektorých by mohol byť devastujúci. Mne však pomohlo robiť si z toho srandu. Nepodliehať vážnym témam a aj z najvážnejšieho aspektu si urobiť srandu a hovoriť o celej chorobe absolútne otvorene. Dôležité je tiež žiť prítomnosťou – lebo rúcať sa z toho, čo bude zajtra, väčšinou k ničomu nepomôže,“ zamyslela sa Slováčková.

 Strach z toho, že by sa rakovina mohla vrátiť, ju vraj občas prepadne. „Ono to ani nie je strach z tej choroby, z nemoci. Je to strach z NE-MOCI, teda, že niečo nebudem môcť, že nebudem schopná niečo robiť. Snažím sa to brať tak, že aj keby prišla rakovina znovu, znovu by som ju prekonala. Ale život je nevyspytateľný. Raz môžete poraziť rakovinu, ale na druhý deň vás zrazí auto.“

Podľa ambasádorky novej línie dermakozmetiky pre onkopacientov by sme sa však určite mali zlepšiť v prevencii. Tú podceňujú podľa nej mladší aj starší, všetky generácie. „Aj keď sa občas pozerám na mojich kamarátov, ktorí odmietajú ísť k lekárovi – či už je to zubár, gynekológ alebo všeobecný lekár – tak som z toho úplne na nervy. Neviem, či ide o vedenie zo strany rodičov, alebo aký to má dôvod. Možne je to strach, ľudia sa boja, čo by sa mohli dozvedieť. Je to asi aj logické, Preventívne vyšetrenia sú však to najjednoduchšie, čo pre svoje zdravie môžete urobiť a je veľká škoda, že sú také podceňované zo všetkých strán,“ skonštatovala 27-ročná šoubiznisová tvár zo susedného Česka.

V profile na Wikipedii nájdete pri jej mene niekoľko umeleckých profesií – okrem herectva či spevu sa venuje aj moderovaniu – už niekoľko rokov sa však asi ani v jednom rozhovore nevyhne otázke o zdraví. Či tej priamo o nádorovom ochorení. Ako však povedala aj v tom našom, neľutuje to. „Jasné, že by som rada bola spojená s niečím iným ako s rakovinou, ale pokiaľ to moje spojenie niekomu pomáha, budem sa snažiť ľuďom pomáhať. Mám možnosť o rakovine hovoriť a osloviť širšiu masu ľudí, tak sa s tým spájať jednoducho budem. Je to nálepka, ktorú na sebe mám a ktorú by som radšej nemala – ale keď vidím, koľkým ľuďom to moje zdieľanie pomohlo, tak ho neľutujem. Nebudem ho ľutovať nikdy.“, aktuality.sk

X X X

Slováci by za taký plat prišli aj pešo, hviezdy chcú viac. Ako ovplyvnila vojna hokej v Európe?

 Invázia Ruska na Ukrajine zasiahla výrazným spôsobom aj medzinárodnú hokejovú scénu. Z turnajov a podujatí IIHF vylúčili výbery Ruska a Bieloruska a hráči niekoľkých krajín dostali zákaz reprezentovať, ak pôsobia v KHL. Vojna ovplyvnila aj migráciu hráčov v rámci európskych líg, čo viedlo v niektorých prípadoch k pozmeneniu ich kvalít.

Citeľné straty začala pociťovať Kontinentálne hokejová liga (KHL) už v prvých dňoch vojnového konfliktu vo februári. Fínsky klub Jokerit Helsinki odmietol odohrať play-off a predčasne ukončil sezónu. V apríli potvrdil, že do súťaže sa už nevráti. Rovnaký postoj zaujalo vedenie lotyšského tímu Dinamo Riga, ktoré nechcelo pokračovať v KHL.

Následne začali opúšťať rôzne kluby aj ďalší hráči. Väčšina požiadala o zrušenie zmlúv pred začiatkom vyraďovacej časti, kanadský útočník Jake Virtanen sa dokonca len zbalil a jednoducho odišiel.

Posledná várka hokejistov ukončila pôsobenie v KHL až po vypršaní kontraktov. Do začiatku nových sezón opustilo ligu celkom 149 hráčov z Európy, Kanady a USA. Rozšírenie voľného trhu prispelo v niektorých súťažiach k skvalitneniu tímov, vyrovnaniu konkurencie, navýšeniu rozpočtov a očakáva sa, že vplyv bude mať aj na lepší rozvoj ligových hráčov či väčší záujem zo strany fanúšikov.

BOJ O LEGIONÁROV VYHRALO ŠVÉDSKO

Z bitky o vyše stovku voľných kvalitných hokejistov vyšla najúspešnejšie Švédska hokejová liga (SHL). Do svojich tímov prilákala až 26 hráčov, ďalší traja sa vrátili do druhej ligy.

Najviac posíl získal klub HV71, medzi päticou hráčov sú držitelia ligových titulov, bývalí juniorskí medailisti a jeden olympijský víťaz z posledného turnaja. „Toto je najlepšia a najkonzistentnejšia SHL za mnoho rokov,” citoval portál Uusimaa generálneho manažéra Kenta Norberga.

Niklas Persson, generálny riaditeľ Linköpingu, pritiahol do mužstva dvojicu švédskych reprezentantov, ale aj bývalého útočníka Jokeritu Helsinki Markusa Hännikäinena. Pripustil, že väčšina kvalitných hráčov by zrejme do ligy neprišla, keby Rusko nezačalo vojnu.

„Je jasné, že niektorí hráči, ktorí prišli do SHL, by určite hrali v KHL. Samozrejme, sme radi, že sa vrátili domov. To, že si vybrali práve našu ligu, nás teší, keď vezmeme do úvahy konkurenciu. Najmä švajčiarska liga je atraktívna pre tých, ktorí nehrajú v Severnej Amerike. Čo sa týka platov, so Švajčiarskom neudržíme krok.”

VO FÍNSKU NAVYŠOVALI ROZPOČTY O MILIÓNY

Na návrat stratených synov a príchod veľkých mien sa finančne pripravila predovšetkým najvyššia fínska súťaž Liiga. Jej kluby si podľa informácií YLE v porovnaní s minulou sezónou navýšili rozpočty o 5,4 milióna eur.

Z výpredaja bývalých hráčov KHL získala 22 mien, ďalšia pätica skončila vo Fínsku v druhej lige. Podľa Jussiho Tapolu, trénera posledného fínskeho majstra, nové posily zdvihnú záujem fanúšikov o ligu. Vyrovnanie konkurencie medzi jednotlivými tímami môže priniesť viaceré výsledkové prekvapenia.

„Je skvelé, že sme ich dostali do Tappary a aj do iných tímov. Sú to hviezdni hráči na európskej úrovni bez ohľadu na to, kde hrajú. Vďaka tomu je liga náročnejšia a zaujímavejšia pre verejnosť.”

Tréner konkurenčného Ilves Jouko Myrrä dodáva, že príchod skúsených hráčov pozdvihne okrem iného aj úroveň a morálku mužstva. „Ich hodnota je prínosná aj pre naše každodenné fungovanie. Keď príde veľký hráč, ktorý videl kus sveta, tak jeho profesionalita sa prenáša aj na ostatných hráčov. Vďaka tomu budeme schopní odohrať ešte lepšie zápasy,” verí kormidelník Ilves.

 ŠVAJČIAROM POMOHLI ZVÝŠENÉ KVÓTY

Treťou najobľúbenejšou destináciou pre odídencov z KHL sa stala švajčiarska Národná liga (NL). Za posledné dva roky sa najvyššia súťaž rozšírila z 12 na 14 tímov, v rámci expanzie bolo schválené aj navýšenie počtu cudzincov zo štyroch na šesť v jednom klube od sezóny 2022/23. Vzniklo tak 32 nových miest pre legionárov, väčšinu z nich ihneď obsadilo 19 hráčov, ktorí odišli z KHL po invázii Ruska.

V roku 2018 sa dožadoval vyššieho počtu cudzincov v lige bývalý generálny riaditeľ klubu SC Bern Marc Lüthi legendárnym výrokom: „Ak hráčom zo Slovenska alebo Dánska ponúkneme 150-tisíc frankov brutto, prídu aj pešo.” Lacnejšou pracovnou silou chcel pred pár rokmi zvýšiť tlak na pokles platov hráčov tretej a štvrtej formácie a ušetriť tak na nákladoch.

Aktuálna situácia v lige však ukazuje, že aj pri navýšení počtu cudzincov, po lacnejších hráčoch siahajú kluby len skôr v individuálnych prípadoch, ako napríklad tím Ajoie pri angažovaní posíl z nemeckej, americkej alebo českej ligy.

Väčšina si však po vzore Fínska a Švédska vybrala väčšie a drahšie ryby, ktoré po odchode z KHL zamierili do jednej z najbohatších európskych líg. V tomto prípade zadarmo, a už vôbec nie pešo, prišli Dán Nicklas Jensen či Slovák Peter Cehlárik.

Podľa informácií portálu Blick sú v jednej cenovej kategórii s hviezdami ako Markus Granlund a ich mzdy sa pohybujú v rozmedzí 200-tisíc až 400-tisíc frankov v čistom. Úroveň ligy pozdvihli aj olympijskí víťazi a majstri sveta z Fínska.

SLOVÁCI SA PRESŤAHOVALI DO ZÁMORIA AJ ČESKA

Nový domov našla hŕstka bývalých hráčov KHL, prevažne z Dinama Riga, aj na Slovensku či v Česku. Kam však zamierili Slováci z popredných európskych líg, ktoré boli najaktívnejšie pri získavaní uvoľnených posíl?

SHL

V minulej sezóne pôsobili v najvyššej švédskej súťaži dvaja útočníci. Róbert Lantoši si obliekal dresy Rögle BK a Linköping HC. Po skončení kontraktu sa na predĺžení spolupráce nedohodli a zamieril do českej extraligy, kde sa pripojil k PK Mladá Boleslav. Jeho miesto v prvom útoku na pár zápasov zaujal Fín Markus Hännikäinen, bývalý hráč Jokeritu Helsinki. V posledných dvoch dueloch sa prepadol do tretej formácie.

Druhým bol Marek Hrivík, ktorý odišiel počas olympiády do tímu Leksands IF, keďže HC Topredo Nižnij Novgorod v KHL nepostúpilo do play-off. So švédskym klubom podpísal zmluvu do konca sezóny 2025/26 a je tak zatiaľ jediným Slovákom v SHL.

Liiga

Vo fínskej Liige odohralo v sezóne 2021/22 aspoň jeden zápas sedem Slovákov. Samuel Kňažko sa v priebehu ročníka presunul do kanadskej juniorskej ligy WHL. Brankár Jaroslav Janus mal podpísanú zmluvu so SaiPou len do konca januára 2022, keď zaskakoval za zraneného Niclasa Westerholma. Po vypršaní kontraktu odišiel do českej extraligy. Fínsko opustila aj posledná draftová jednotka NHL Juraj Slafkovský, ktorý bojuje o svoje miesto v Montreale Canadiens.

V Liige už nenájdeme ani obrancu Mária Grmana, ktorý zamieril po sezóne do českých Vítkovíc. V HPK Hämeenlinna pôsobil v posledných zápasoch v treťom obrannom páre alebo ako siedmy bek, v českej extralige by mal dostávať väčšiu porciu minút na ľade. HPK sa neposilnilo o odídencov z KHL, najväčšou akvizíciou bol olympijský víťaz Juuso Hietanen, ktorý pôsobil vo Švajčiarsku. Dieru po Máriovi Grmanovi zaplátali v treťom páre mladíkom z juniorského tímu a veteránom z Liigy.

Do českej extraligy odišiel aj útočník Oliver Okuliar, ktorý pôsobil v SaiPe. Po sezóne fínsky klub zalovil prevažne v domácich vodách. Tím však neostal bez Slováka, zo švajčiarskej ligy angažoval Kristiána Pospíšila, ktorý začínal predchádzajúcu sezónu vo fínskom Lukko Rauma.

 Vo fínskej najvyššej súťaži sa udržal Pavol Skalický, ktorý pokračuje v tretej sezóne v rade, tentokrát v drese TPS Turku. Okrem dvoch Slovákov bude v aktuálnej sezóne čakať na svoju šancu v SaiPe útočník Patrik Gabriel, ktorý zatiaľ odohral v tíme U20 osem zápasov, v ktorých si pripísal štyri asistencie.

NL

Vo švajčiarskej Národnej lige si zahrali v predchádzajúcej sezóne štyria Slováci. Zo štvorice zotrval len obranca Martin Gernát v Lausanne. Kristián Pospíšil opustil káder Davosu a zamieril späť do fínskej ligy. Do Švajčiarska si odskočil na desať zápasov Libor Hudáček. HC Lugano, ktoré mu po návrate zranených legionárov nevedelo garantovať trvalé miesto na súpiske, vymenil v decembri 2021 za Dinamo Minsk. Po vypršaní zmluvy sa presunul do českého Třinca.

Útočník Roman Karaffa pokračuje vo Švajčiarsku, presunul sa z EHC Biel-Bienne do nižšej ligy. K Martinovi Gernátovi pribudli do najvyššej súťaže dvaja Slováci Peter Cehlárik a Martin Bakoš, ktorý má však platnú zmluvu len do konca októbra 2022.

 X X X

 Ostane pri futbale? Kmotrík ml.: Mám ponuky. Aspoň niekde si všimli moju tvrdú prácu v Slovane

ČO SA DEJE V SLOVANE?

Nik z kompetentných nekomentuje dianie v najslávnejšom a najúspešnejšom slovenskom futbalovom klube. Čo sa deje v zákulisí, aká zostala atmosféra po exode riadiaceho manažmentu, ovplyvňuje to mužstvo stále bojujúce o postup zo skupiny Konferenčnej ligy?

Otázky odbil aj tréner a dočasný športový riaditeľ Vladimír Weiss st., ktorý v sobotu po zápase 2. kole Slovenského pohára hovoril len o dueli s OFK Branč.

Prehovoril však už bývalý generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml. Ten odstúpil z funkcie po konci najbližších spolupracovníkov na čele so športovým riaditeľom Richardom Trutzom.

Necelý týždeň pred odchodom Kmotríka ml. ich vyhodil majiteľ Slovana Ivan Kmotrík st. a syna vtedy podporil v zotrvaní: „Vo funkcii zostane iba Ivan, ktorý má moju plnú dôveru.“

Po abdikácii syna o šesť dní neskôr vravel niečo iné: „Pred mesiacom sme sa dohodli, že pôjde skôr do nejakej štruktúry v rámci Mediaprintu a tam bude užitočnejší, lebo ten futbal nás už tak nenapĺňa.“

 KMORÍK ML.: MÁM PONUKY ZO ZAHRANIČNÝCH KLUBOV

Kmotrík ml. však futbal za prácu s periodickou tlačou vymeniť nemusí. Aspoň podľa vlastných slov z dovolenky v Dubaji má ponuky z futbalového prostredia.

„Sám som prekvapený až milo zaskočený, pretože sa mi prostredníctvom agentov ozvali kluby zo zahraničia. Momentálne určite nebudem špecifikovať, o koho ide. Sú to však kluby z okolitého zahraničia. Dostal som ponuky na stretnutia so záujmom o možnú spoluprácu.

Snažím sa utriediť si myšlienky po tom všetkom, čo sa stalo. Prvoradá je rodina a momentálne sa nezaoberám ani týmito ponukami. Je to ale veľké zadosťučinenie. Aspoň v zahraničí si všimli moju tvrdú prácu, ktorú som roky odvádzal v Slovane,“ uviedol pre sport24.

Dodal, že po návrate z dovolenky plánuje prebrať svoju budúcnosť s otcom: „Na túto tému sme sa už rozprávali a mám v tom viac-menej jasno. Máme si však k tomu ešte čo povedať. Nevylučujem preto nič.“

 HOKEJOVÝ I FUTBALOVÝ SLOVAN S ROVNAKÝM MAJITEĽOM?

Kmotrík ml. je podľa oficiálnej stránky Slovana naďalej členom predstavenstva klubu. Pozície generálneho či športového riaditeľa nie sú obsadené. Špekuluje sa o menách Róbert Vittek, Róbert Tomaschek či Stanislav Strapek. V Slovane skončili aj všetci skauti.

Kmotrík st. opäť nevylúčil predaj klubu: „Uvidíme. Neviem, čo bude o mesiac, o tri či o pol roka. Nevidím nejakú veľkú budúcnosť v slovenskom športe a futbale obzvlášť. Sme príliš malý trh a nemyslím si, že by to malo nejakú obrovskú budúcnosť.“

Potenciálnym kupcom má byť Rudolf Hrubý, spoluzakladateľ softvérovej spoločnosti ESET a väčšinový majiteľ hokejového Slovana Bratislava, aktuality.sk

X X X

 Monika Škáchová: Teší ma, že už jazdím bez bolesti

 Minulý rok absolvovala najúspešnejšiu sezónu v kariére. Najprv si vybojovala účasť na olympijských hrách v Tokiu v C1 žien, na ktorých sa dostala do finále a v ňom obsadila deviate miesto. Na vrcholných pretekoch roka – majstrovstvách sveta v Čunove – dokonca bojovala o cenný kov, ale nakoniec jej na tretie miesto chýbalo 1,07 s a skončila štvrtá.

S najlepšími svetovými kanoistkami na divokej vode však jazdila zarovno a verila, že v tejto sezóne nadviaže na výrazné úspechy z tej minulej. Lenže všetko bolo inak. Monika Škáchová sa na začiatku roka musela podrobiť operácii pravého ramena a prakticky celú sezónu vynechala.

Stihla jej len koniec a v nedeľu sa stala v Liptovskom Mikuláši tretí raz v kariére majsterkou Slovenska v C1, čo je pre ňu určite príjemné povzbudenie do prípravy na veľmi dôležitý nadchádzajúci vodnoslalomársky rok.

NA AKTUÁLNU MAJSTERKU SLOVENSKA V C1 MONIKU ŠKÁCHOVÚ ČAKÁ SEDEMTÝŽDŇOVÝ VOJENSKÝ VÝCVIK V MARTINE

X Titul domácej šampiónky na záver pre vás takej netradičnej sezóny poteší, nie?

„Áno, toto sú iba moje tretie preteky v tomto roku, takže v podstate za normálnych okolností by som len rozbiehala sezónu. Som rada, že to takto dopadlo a aspoň ju môžem ukončiť s dobrým pocitom.“

X Ako ju teda beriete a ako sa teraz cítite?

„V podstate som hlavne trénovala a všetky preteky som brala len ako testovacie, aby som zistila, čo to operované rameno vydrží. Na prvých v Prahe ma ešte dosť bolelo a myslela som si, že vo finále ani neodštartujem. Nakoniec som však cez bolesť išla. Druhé preteky v Londýne to bolo lepšie a teraz som už jazdila bez bolesti.“

X Čo všetko ste museli podstúpiť v tomto roku?

„Hlavne som musela veľa cvičiť rameno a medzilopatkové svaly, aby to správne držalo a najmä, aby sa to nezopakovalo v budúcnosti. A potom som sa veľa venovala silovej príprave, pretože po dlhej pauze, čo som nemohla nič robiť, som prišla o veľa svalovej hmoty a aj sila tým išla dolu. Začala som teda v podstate trénovať akoby od nuly.“

X Bol váš návrat na divokú vodu ťažký?

„Keď som prišla prvý raz na vodu, cítila som sa ako na jar, keď po zime začíname jazdiť. Bolo to ťažkopádne a aj na prvých pretekoch bolo ešte vidieť, že správna rýchlosť tam ešte nie je. Aj na tom som teda pracovala posledné týždne a nakoniec sa ukázalo, že som to zvládla, pretože teraz som sa na nej už cítila veľmi dobre.“

X Ešte vás rameno bolí, alebo už jazdíte s čistou hlavou, akoby sa vám nič nestalo?

„September som mala tréningovo dosť náročný, takže niekedy ráno ma ešte zabolelo, a tak aj preto boli tieto preteky dôležité. Je však dobré, že operované rameno vydržalo námahu a záťaž, mohla som nielen štartovať, ale ani ma už nebolelo.“

X Na budúci rok už chcete všetko absolvovať?

„Mám pred sebou ešte dosť vecí, na ktorých treba pracovať, ale mám na to celú zimu, takže mám ešte relatívne dosť času.“

X Aké to bolo, keď ste iba sledovali, ako vaša konkurencia súťaží na vrcholných pretekoch?

„Samozrejme, mrzelo ma, že tam nie som, ale na druhej strane môžem to brať aj z pozitívneho hľadiska, pretože som si trochu oddýchla a mohla som oveľa viac trénovať, keďže som nemala preteky. Zároveň som sa viac aj o sebe naučila, lebo to bolo o takých malých detailoch a bolo treba všetko dolaďovať a zlepšovať, čo som predtým robila zle.“

X Tento rok výrazne prenikla medzi svetovú špičku vo vašej kategórii C1 Zuzka Paňková. Ako vnímate fakt, že vám doma pribudla veľká konkurentka?

„Som veľmi rada, že sa jej takto darí, aj som jej držala palce. Podľa mňa je to pre všetky Slovenky dobré, pretože keď sa máme na koho ťahať, tak je to lepšie. Tým sa zlepšujeme všetky.“

X Čo na vás čaká teraz, keďže ste len nedávno rozbehli sezónu, ktorá sa však už zároveň aj končí?

„Pôjdem do Martina na sedemtýždňový vojenský výcvik, takže to budem mať také utužovacie obdobie. A potom už začnem zimnú prípravu, čo bude najmä posilňovna a bežky.“

X Prečo idete na vojenský výcvik?

„Dostala som možnosť takejto pracovnej pozície a rozhodla som sa, že pôjdem do armády.“

X Už aj viete, čo všetko tam na vás čaká?

„Nie, neviem. Uvidím, nechám sa prekvapiť. Trochu sa toho aj bojím, lebo je to na dosť dlho, ale zároveň dúfam, že to bude iba dobré.“

X Vraj ide s vami aj kanoista Marko Mirgorodský, tak to bude dobré, že bude s vami aspoň niekto známy, nie?

„Áno, určite je dobré, že tam ideme dvaja, čo sa poznáme. Myslím si však, že nás aj tak rozdelia na chalanov a dievčatá. Keď budeme spolu, tak sa mám aspoň za koho schovať.“

V čom to bude náročnejšie? Vy budete asi fyzicky zdatná, ale čo psychicky, zvládnete to?

„Sedem týždňov je dosť, a hlavne neviem, čo mám vlastne od toho očakávať. Náročné to bude najmä v tom, že sa neviem na to pripraviť.“

X Ešte predtým by ste vraj mali ísť do Paríža na olympijský kanál.

„Áno, ideme si ho na päť dní vyskúšať. Teraz tam boli aj preteky, ale my sme mali doma majstrovstvá Slovenska, takže si tam ideme iba zatrénovať.“

X Ste zvedavá, ako vyzerá?

„Určite áno. Som rada, že mám možnosť vyskúšať si parížsky olympijský kanál, pretože pred Tokiom to nebolo možné. Je to pre nás všetkých veľké plus.“, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.