Proukrajinské lobystické tlachání v Džidě. V Rusku žádná krize. Slovinsko se topí. Mafie v SR Matovič. Falešné obvinění Trumpa

Skončilo jak jinak než debaklem. Přiznávám, že bych si někdy přál, abych se mýlil. Tak jako každý z nás před listopadem 1989 už věděl, že ty laciné lži věc nevyřeší, zatímco Jakešovo vedení je říkalo snad ještě tři dny předtím než padlo, dnes se stydím za trapnost účelových proukrajinských lží Západu, a samozřejmě celé naší Fialovy pětikoaliční vlády.

Fiala a jeho neschopní dobrodruzi zájmy naší země a našich občanů zaměnili za boj o vítězství banderovské Ukrajiny a prohru Ruska, což je stejně nerealistické jako tažení Napoleona na Moskvu, při kterém ztratil 450 tisíc vojáků z tehdejší Grande Armée, stejně jako Hitlera proti Sovětskému svazu, končícím nechvalně v parčíku před jeho bunkrem. A tak jako kdysi Napoleon či Hitler v Evropě jedinou geopolitickou velmocí zůstane jen Rusko.

Před týdnem jsem napsal, že tlachání, jak získat podporu ze zemí občanského jihu na setkání pořádaném saudskoarabským korunním princem Muhammadem bin Salmánem bez přítomnosti zástupce Ruska je naprosto impotentní a nikdy nemůže vést Fialu k výsledku.

Označil jsem to povedenou taškařicí. Mýlil jsem se v přídavném jménu povedenou.

Byly to nepovedená taškařice.

Jistě čínský zástupce se zúčastnil, ale potvrdil, že cílem Číny je všeobecně uznávané mírové řešení a nikoliv jednostranná úlitba Ukrajině

Tvrdší přístup zvolil mexický prezident, který se rovnou tohoto jednostranného proukrajinského lobbingu bez zástupce Ruska odmítl zúčastnit a podobně tomu bylo i s největší a nejvýznamnější latinsko-americkou zemí Brazílií, která podobnou výhradu sdělila ve videozáznamu.

Fiasko

Kdy už proboha Západ pochopí, že pro mnohé země globálního jihu, ať už těch, které již jsou součástí dnes nejatraktivnějšího rozvíjejícího světového ekonomického společenství BRICS, které již dnes v podstatě svým růstem HDP výkonem předstihlo G7, které zároveň hodlají přivítat další členy, ať již Saudskou Arábii, Egypt a mnohé další je spolupráce s Ruskem, které je zakládajícím členem BRICSU daleko důležitější než melodramatické výlevy umírajícího Západu, který jen tak na okraj zažívá právě v tomto týdnu pravděpodobný rozvrat přičítaný k drancující neokolonizační politice Francie a neoimperialistické politice USA v dnešním Nigeru.

Ten konflikt mezi globálním Západem a Ruskem, který nabral svou hybridní polohu v bojích na Ukrajině i podle ruských analytiků bude trvat nejméně ještě dva roky a podle některých i déle.

Hlavním viníkem jsou spojené státy v podobě administrativy Jo Bidena, který záměrně odmítl vyhovět logickým požadavkům Ruska na utlumení agrese NATO vůči němu. Ničeho nedosáhl a celé NATO podle Číny svou agresivní politikou zostřilo celosvětové napětí a je hlavní příčinou tohoto konfliktu.

A USA po porážce v Afghánistánu, Libyi či Iráku nyní čeká i porážka ve vztahu k Rusku. A možná ještě předtím i ohledně Nigeru.

Asi tak…JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

SLOVINSKO  SE  TOPÍ,  PROTRHLA  SE  HRÁZ,  MILIARDOVÉ  ŠKODY  NA  DOMECH,  OHROŽENÍ  LIDÉ,  ZVÍŘATA

Ve Slovinsku se protrhla hráz, úřady evakuovaly obce. Problémy mají i Češi

Ve Slovinsku se kvůli přívalovým dešťům protrhla hráz na řece Mura na východě země a úřady evakuovaly několik obcí. Domovy muselo opustit mimo jiné 500 lidí v obci Dolnja Bistrica. Kvůli počasí se teď ze Slovinska nedostane domů ani pět Čechů.

 Česká ambasáda ve Slovinsku nemá žádnou zprávu o případném zranění či úmrtí českého občana. Někteří Češi ale uvázli v ubytovacích zařízeních a několik jich bylo evakuováno vrtulníky, řekl velvyslanec Juraj Chmiel České televizi.

V cestovatelském systému Drozd je zaregistrováno přes 200 Čechů ve Slovinsku, v sobotu jich přibyla zhruba desítka, uvedla Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.

„Zastupitelský úřad je v kontaktu s pěti Čechy, kteří jsou v ubytováních, odkud se teď nedostanou, ale jsou v pořádku,“ poznamenala. Slovinci podle ní pracují na zprůchodnění cest, ale bouřky stále trvají. „Velmi rychle například zprovoznili největší dálnici v zemi,“ dodala Wernerová.

Čtyři oběti

Slovinský premiér Robert Golob už v sobotu prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii. V souvislosti s nepříznivým počasím úřady evidují zatím čtyři oběti.

Záplavy zničily řadu silnic, mostů a domů a způsobily škody odhadem za půl miliardy eur. „Zasaženy byly dvě třetiny území Slovinska,“ dodal Golob po sobotním jednání bezpečnostní rady země. Lijáky a povodně si vyžádaly evakuaci tisíců lidí, z nichž mnohé zachraňovaly čluny a vrtulníky.

V sobotu večer evakuovaly kvůli protržení hráze na řece Mura asi 500 lidí z obce Dolnja Bistrica. Ohroženo bylo podle místních médií až deset obcí. Do bezpečí začaly úřady převážet také některé obyvatele z údolí řeky Meža na severozápadě země, a to kvůli hrozícím sesuvům půdy.

Současné záplavy ve Slovinsku způsobily přívalové deště, podle slovinské meteorologické služby tam za ani ne den spadlo tolik srážek jako obvykle za měsíc, napsala agentura AP. Mezi oběťmi jsou také dva Nizozemci, podle slovinských médií je na treku v horách poblíž Kranje zabil blesk.

Česká ambasáda nemá zprávu o zranění či úmrtí Čechů ve Slovinsku, někteří ale uvázli v ubytovacích zařízeních, řekl velvyslanec Chmiel České televizi.

Bleskové záplavy jsou hlášeny i ze sousedního Rakouska, kde bylo v sobotu ve spolkové zemi Korutany asi osmdesát lidí nuceno dočasně opustit své domovy. Rakousko se s vydatnými dešti potýká už několikátým dnem, podle rozhlasové stanice ORF bylo na likvidaci jejich následků nasazeno přes dva a půl tisíce hasičů a rovněž stovka vojáků.

X X X

Státu chybějí miliardy, zatímco firmy hlásí vysoké zisky. I díky dotacím od státu

Mnoha Čechům klesá životní úroveň, na provoz státu chybí stovky miliard korun, firmy ale mohou slavit. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že loni se jim zisky zvedly v průměru skoro o polovinu. Nyní se navíc ukazuje, že i podniky, kterým výnosy svižně rostou, využívají dotace od státu. Podle komentátora Martina Čabana trval cenový šok v energiích kratší dobu, než se čekalo. Dodatečné peníze od státu proto již pro řadu firem nejsou potřeba.

Zatímco lidem se během dvou let ceny zvedly o bezmála třetinu, firmy loni dle statistiků zvedly zisky o téměř polovinu. Přitom ještě v loňském roce někteří předpovídali ekonomickou katastrofu. „Nakonec se ukázalo, že cenový šok v energiích byl krátkodobý a firmy zaznamenaly velmi úspěšný rok,“ zhodnotil Martin Čaban, komentátor Seznam Zpráv.

 Dramatickým scénářům, představovaným některými firmami ale podlehli politici. A začali rozdávat dotace. Na některé navíc mohly dosáhnout skoro všechny. „Základní výše pomoci pro firmy v kategorii A činí 48 milionů korun, zde nemusí podnikatel splňovat žádné podmínky,“ vysvětlila dříve mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Miluše Trefancová. Například sklárna Crystalex meziročně zvýšila zisk o bezmála 150 procent. Přesto ve výroční zprávě píše, že využívá vládních stropů na energie.

„Ukazuje se, že ty peníze nejsou potřeba. To je velká bolest. Kdyby stát poskytoval pomoc formou nízkoúročených půjček, firmy by si dvakrát rozmyslely, zda peníze potřebují,“ domnívá se Čaban. Na cenové stropy stát firmám rozdává miliardy. I díky nim teď některé vykazují rekordní zisky.

Čaban: Firmy se s inflací „nemazaly“, hodily ji na spotřebitele

Stát se brání s tím, že bylo třeba pomoci rychle a nejistota dalšího vývoje byla veliká. „Dotace, které mají některé státy kolem nás, jsou mnohem štědřejší. Do jisté míry je berou plošně při mnohem nižším stropu, než má Česko,“ doplnil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Pomyslnými vítězi energetické krize mohou být například potravináři. Tam růst zisku dosáhl nevídaných hodnot. „V potravinářství i jinde bylo vidět, že firmy se s inflací ‚nemazaly‘, normálně ji přehodily na bedra koncových zákazníků a spotřebitelů, a ještě si tam přidaly marži,“ popsal Čaban.

Cenové stropy platí jen do konce letošního roku. Pak vláda slibuje úspory. V dotacích má v příštích dvou letech škrtnout přes padesát miliard korun.

X X X

JUST:  V  RUSKU  ŽÁDNÁ  KRIZE

V Rusku žádná krize nepanuje. Kolik padlo lidí, si neuvědomují, říká Jiří Just

Novinář, politolog a rusista Jiří Just žije v Moskvě šestnáct let. Nedávno vydal knihu, v níž líčí, jak se Rusko, Moskva a Rusové za uplynulou dobu změnili. Jak dnes vlastně žijí, zatímco vojáci umírají na frontě a jejich generálové nechávají vraždit obyvatele sousedního slovanského národa? Nevědí o tom, anebo si to nepřipouštějí?

Just ve své knize 15 let v Rusku i v rozhovoru vysvětluje, jak tam vnímají válku, které nesmějí říkat válka, jak funguje ruská propaganda, proč tolik Rusů podporuje Putinův režim a jak se změnil jejich pohled na Česko.

X Co vám odpoví Rus, když se ho zeptáte, jak se má?

Řekne vždycky charašó. Nebo že to stojí za prd. Rusové se nepouštějí do podrobností, zvlášť když se nebaví s nejbližšími.

X Máte v Rusku kamarády, se kterými jezdíte do přírody nebo chodíte do hospody?

Ano, zrovna se chystáme ke známým na chalupu. Tady se spíš než chození do hospod praktikují šašliky, což je opékačka masa v přírodě, na dače nebo klidně přímo ve městě. Fascinuje mě, že jsou tu maso schopni opékat kdekoliv. Kus od baráku máme park, kam berou grily, a od prvního květnového dne jich tam je plno. Ježdění na chatu je taky oblíbené, většinou je spojené s konzumací jídla a alkoholu, což je v podstatě ožíračka. V Rusku se nepije, v Rusku se chlastá. To není předsudek, ale skutečnost.

Vůbec jim nepřijde na mysl, že je to něco hrůzostrašného, prostě si podle nich vojáci vydělávají na živobytí. Manželka přišla o muže, dvě holky o tatínka, ale ty prachy jsou.

X X X

VOJENŠTÍ  EXPERTI  NEHOVOŘÍ,   JAK  SE  RUSKO  ZACHOVÁ,  KDYŽ  PŘIJDE  O  NĚKTERÁ  ÚZEMÍ?  JAKÉ  ZBRANĚ  POUŽIJE?

Umíte si představit, že Rusko totálně prohrává?

Zatím jsem od vojenských stratégů nezaznamenal úvahu o tom, jak se Rusko (Putin) zachová, jaké zbraně použije, když vývoj na bojišti bude směřovat k totální ztrátě Donbasu a Luhanska nebo podstatné části, tedy k porážce. Předem vylučuji klasické jaderné bomby. Stačila by výměna vedoucí osoby (Putina), aby se uzavřela mírová dohoda s Ruskem v pozici poraženého?

Myslím, že je nutné si takové otázky pokládat, protože vývoj válečného běsnění ovlivňuje řada faktorů a pravděpodobně ani ještě všechny neznáme. Stejně tak je nutné vzít v úvahu situaci, kdy Ukrajině dojdou lidské zdroje a nebo vojenské dodávky budou slabší a Rusko frontálně postoupí až těsně ke Kijevu a možná i dále. Bude na místě uzavřít, byť ponižující, mírovou dohodu nebo alespoň příměří? Bez Zelenského? Sem také patří, jak se zachovají USA, takto dvorní dodavatel všeho k válce potřebného a také m.j. iniciátor konfliktu.

Vrátíme-li se k ruským, ještě nepoužitým zbraním, jen pokud je mně známo, připadají v úvahu dělostřelecké náboje uranem obohacené, pak možná nějaké hypersonické zbraně širokého dosahu, případně mobilní laserové (rychlá změna stanoviště) atd. Nevím (což není chlubení), jestli má Rusko něco podobného, co použili Američané v Afghanistánu v horách, kdy speciální střela pronikla do jeskyní a zničila velitelské stanoviště (Usáma bin Ládin tam ovšem nebyl). Rovněž termobarická bomba může případný útok Ukrajinců zastavit a což teprve něco skoro neznámého, o čem se mlčí, např. co použili Rusové na Usuri proti Číňanům ( mnohé je dementováno, ale zastavit početné čínské chlapce nešlo dobrým slovem), ale když se podívám na tento odstavec, vzápětí vidím ty další stovky, spíše tisíce mrtvých, což je úplně něco jiného než rozhodovat, která zbraň bude účinněji zabíjet.

Řešením není hledat to, co nejvíce zabíjí, ale hledat způsob, jak to zabíjení skončit. Bohužel, je i jiný faktor ve hře; mám na mysli (stejně jako ve Vietnamu) pro obě velmoci je Ukrajina jako ostrá zkušební střelnice. Zní to hodně nelidsky, ale zbrojařské koncerny jsou mocné. Odbočím – když Trump prohlašuje, že do týdne válku ukončí, (jak jinak, než že přitlačí Zelenského ke zdi hrozbou zastavení veškerých dodávek a nahnáním ho k jednání u stolu), myslím, že zbrojařům se to nebude líbit a že Trump nebude zvolen – m.j. jestli ho soudy nepošlou dříve do basy.

Všichni, kdož si přejí konec války, vkládají jisté naděje do jednání v saudskoarabské Džíddě, kde více jak 30 zemí – bez Ruska – bude hledat cestu k zastavení bojů. Když nic jiného, tak alespoň ukázání cesty, po které by se dalo jít a přiblížit se k zastavení zabíjení, by bylo cenné.

Je mnoho faktorů ve hře a tak asi nejblíže bude různě vyjádřené a i pokřivení heslo že, „Nejlépe předpovídají budoucnost ti, kteří si ji sami naplánují.“Miroslav Kulhavý, server vasevec.cz

X X X

P.C. Roberts: Jak rozumět soudu s Trumpem

Prezident Trump se žádného porušení zákona nedopustil. A obvinění proti němu, vznesená zkorumpovanými demokratickými kandidáty, mají jediný účel: odstavit z volebního klání kandidáta, o kterém se ví, že má největší šanci příští prezidentské volby vyhrát. Kdyby totiž Demokraté Trumpa za vítězného kandidáta nepovažovali, nikdy by své zkorumpované ledví falešnými obviněními světu nepředvedli. Velká část z těchto obvinění je založena na výkladech či prosazování práva, jež až dosud nebyly u žádného jiného soudu projednávány, nezahrneme-li ovšem do tohoto počtu Stalinovy očistné procesy z třicátých let minulého století.

Hned z počátku si uvědomme, že tři ze čtyř obvinění a z části i obvinění čtvrté jsou obvinění proti Trumpovi z doby, kdy vykonával svůj prezidentský úřad. A přidejme k tomu tvrzení Demokratů, že prezident Trump v tomto svém prezidentském období spáchal zločiny, které by mohly být náplní nikoli jen jednoho, ale hned čtyř samostatných soudů.

Zeptejte se sami sebe, jak je něco takového pravděpodobné. A vzpomeňte si přitom na válku ve Vietnamu, na Tonkinský záliv, na bombardování Kambodže a Laosu, na Manningovo odhalení amerických válečných zločinů atd, atd. Všechny tyto zločiny nikdy nevedly k obvinění odpovědných představitelů administrativy, ale obviněn byl  Manning. A to za to, že na uvedené zločiny upozornil. Takže: ve washingtonské justici nejsou obviněni ti, kteří zločiny páchají, ale ti, kteří tyto zločiny odhalují.

Kauzu Trumpovu načněme falešným obviněním, že zadržoval některé z dokumentů národní bezpečnosti. Prezidenti a prezidentem jmenovaní úředníci mají povoleno skladovat kopie těchto dokumentů ve svých úřadovnách. Nu a mezi mnoha krabicemi těchto dokumentů zabalených pro potřebu  Trumpa, bylo objeveno údajně též 31 dokumentů označených jako dokumenty tajné. No a na základě jejich nálezu se jakési nule na ministerstvu spravedlnosti, jménem Jack Smith, podařilo vytvořit 37 obvinění z těžkého zločinu proti Trumpovi. Ani jedno z těchto obvinění nemá oporu v zákoně a nikdo nikdy nebyl z tak zjevně falešných důvodů obviněn. Ale Demokraté vědí, že vlastní média i právnické fakulty a též vládnoucí třídu, které definují, co je ještě přijatelné a co už nikoliv, a jediné, o co jim jde, je zbavit se Trumpa. A tak každá lež, která pomůže odstranit hrozbu pro korupční panující establishment, je přípustná. 37 obvinění z těžkých zločinů neobsahuje sice žádný důkaz, že Trump věděl, co v krabicích je, za předpokladu, že tam původně vůbec něco bylo, a jde tedy o tvrzení proti tvrzení.

Po zabavení krabic se do nich totiž dalo přece přibalit cokoliv. A proč by měl někdo věřit FBI poté, co z jejích kanceláří vzešlo tolik lží a skandálů? Nu a Jack Smith? Ten podal trestní oznámení nezaložené na ničem jiném, než na tvrzení Jacka Smitha, že on, a nikoli prezident Trump či federální soudce, ví, jaké dokumenty má prezident právo uchovávat. Nu a pokud jde o mravní integritu tohoto člověka, uvedu titulek dnešních ranních novin: „Tým speciálního právního zástupce Jacka Smitha se ve své kauze proti bývalému prezidentovi Trumpovi překvapivě přiznal, když v novém soudním podání potvrdil, že právnímu týmu prezidenta Trumpa nepředal veškeré důkazy, jak vyžaduje zákon, a nepravdivě tvrdil, že tak učinil“.

Jinými slovy: Jack Smith lže. Tak proč by mu měl v této kauze někdo věřit?

Pokud soudnímu jednání proti Trumpovi rozumím, jedním z obvinění vzneseným Jackem Smithem též je, že Trump porušil zákon tím, že nechal právníka bez bezpečnostní prověrky prohledat krabice s dokumenty, zda se v nich nenachází údajný „pašovaný materiál“.

Tolik tedy k obviněním Trumpa z porušení národní bezpečnosti, která všechna považuji za totálně nesmyslná.

Dalším falešným udáním Jacka Smitha je, že zpochybněním řádného průběu voleb a jejich označením za volby ukradené, se prezident Trump zapojil do spiknutí s cílem „narušit a zmařit sčítání hlasů“

Zamysleme se. Trump přece není obviněn z toho, že sčítání hlasů, čili volby narušil a zmařil, protože on ty volby prohrál a byl v úřadě vystřídán Bidenem, ale že sčítání hlasů zkritizoval. A víte, co to znamená? To znamená, že jestliže se kandidát postaví volebním nesrovnalostem – a kolik jich v těchto ukradených volbách bylo – je vinen ze spiknutí vedeného s cílem zvrátit výsledek voleb.

Údajné „povstání“ ze 6.ledna bylo dílem federálních agentů v hlavním městě, zatímco Trump a jeho příznivci byli více než míli vzdáleni, a to u Washingtonova památníku, kde Trump právě hovořil.

Takže jedině až do dřeně zkorumpované ministerstvo spravedlnosti (sic), dokázalo vytvořit povstání z policejního doprovodu několika neozbrojených lidí u Kapitolu. Existují jasné důkazy o tom, že federální agenti a policisté ve snaze vytvořit násilnou scénu vyprovokovali několik přítomných demonstrantů k neukázněným činům, které presstituky pohotově proměnily v „povstání“.

Trump je tedy obviněn z 37 trestných činů, což je převelice vysoké číslo, kterého bylo dosaženo tak, že se do něj zahrnuly i banality, které nikde jinde trestnými činy nejsou. Cílem tohoto počínání je vytvořit v mysli veřejnosti mínění, že Trump musí být čímsi vinen, protože tam, kde je tolik kouře, tam musí být i velký oheň. V americkém systému, v němž jsou média totálně zaujatá proti Trumpovi, je snadné vytvořit kouř – a Trumpova obvinění se výhradně jen z kouře též skládají. A to, že se takováto falešná obvinění mohou šířit, je důkazem, že v USA se zákony používají jako zbraň. Stejně jako dolar a stejně jako média.

Mnoho lidí nemá Trumpa rádo z osobních pohnutek, či proto, že je média dokázala proti Trumpovi indokrinovat. Avšak jakmile nevina nebo vina začne záviset na lidských emocích, je právní stát mrtvý. A to je přesně to, nač Trumpova obvinění ukazují.P.C. Roberts, Vybral a přeložil Lubomír Man, server vasevec.cz

X X X

  Ľuboš Blaha: TO TY SI MAFIA, MATOVIČ!

Na Slovensku máme najväčšie zdražovanie v eurozóne, v zime budú ľudia platiť dvojnásobné ceny za energie, seniori melú z posledného – a TA3 polku relácie rieši prieskumy a preferencie.

Lebo Smer má už vyše 20 percent a liberálne kaviarne chytajú infarkty. A tak z toho poďme robiť kauzu tisícročia. Čo tak radšej riešiť problémy ľudí?

Matovičov tĺčik Mikulec tam dokola vyblakuje, že všetci sú mafiáni a zlodeji, akurát sa zabudne pochváliť, že jeho kšeftisko s vrtuľníkom bola zlodejina storočia. A že o tom rozhodol aj ÚVO a súd. A že jeho mafiánsky šéfi Matovič na svoje daňové podvody zneužíval ešte aj svoju matku a keď bol premiér, dohodil tučné kšefty kamošovej firme na covidové testy.

A ešte aj ukrajinskú utečeneckú krízu riešila svadobná agentúra ich oľaňáckeho priateľa. Proste Mafia a priatelia. Ale hlavne, že Mikulec tam niečo trepe mafii.

Banky nechutne bohatnú, ľudia chudobnejú a Čaputovej vláda nič nerobí. Ten Sorosov mím na ich čele sa len vyškiera, Čaputová rieši svoje úzke blúzky, likviduje vlastných ministrov… a na ľudí všetci kašľu. A potom sa na RTVS stretne bývalý telocvikár a bývalý štartér mafiánov a spoločne sa rehlia, že netreba pomáhať ľuďom, že však „tu nie je komunizmus“.

A „filozof“ Majerský z KDH ešte flochne, že komunizmus je „všetkým rovnako“. Nechcem mu boriť sebavedomie, určite je výborný telocvikár, ale mohol dávať pozor aj na hodinách politológie.

Podľa Marxovej definície je komunizmus „každému podľa jeho potrieb“. Nie rovnako. Ale dať ľuďom prácu, bývanie, vzdelanie, zdravotnú starostlivosť a sociálne istoty. A je dosť nechutné, že kapitalistické zlodejiská, ktoré tu po roku 89 rozkradli, čo sa dalo, sa teraz rehlia v telkách a vysmievajú sa ľuďom do tváre, že nemajú z čoho žiť.

Vypínam, nemá zmysel to pozerať – zlyhali ste, vypadnite. Celá pravica – priniesla len chudobu a chaos. A ešte aj vojnu. Zvláštne , že dnes nikto ani necekol, že je výročie Hirošimy.

Akosi sa nikomu nechce pripomínať, že jediní, kto voči civilistom použil v dejinách atómovú bombu, boli Američania. A dnes nás ženú do jadrovej vojny. Osuský zo SaS sníva o atómovom hríbe v Moskve. Podieľajú na Ukrajinu kazetové bomby. Eskalujú vojnu. A z tých, čo chcú mier, robia extrémistov.

Počúval som dnes politické relácie a môžem povedať jedno: oni netušia, čo trápi Slovákov. Sú odtrhnutí od reality, Mikulec, Kollár aj Majerský. Mali ste šancu a dopadlo to katastrofou.Tak už tu nesmraďte a pustite k tomu profesionálov.

Ľuboš Blaha, poslanec NR SR a místopředseda strany Smer-sd, server vasevec.cz

X X X

ZELENSKÝ  ODSTRANÍ  MINISTRA  KULEBU?

KDO  ODKLIDÍ  ZELENSKÉHO  ZA  MILIARDOVÉ  ŠKODY  NA  UKRAJINĚ?

A  STATISÍCE  ZBYTEČNĚ  MRTVÝCH,  MILIONY  VYŠTVANÝCH  LIDÍ  Z  UKRAJINY?

V Kyjevě se šíří informace, že své funkce bude odvolán ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba. Snaha o odvolání má prý vycházet z vedení kanceláře prezidenta, kde Kuleba přišel o důvěru. Prezident Volodymyr Zelenskyj však prý zatím s ministrem sympatizuje.

Podle analytiků však vliv ministra zahraničí v každém případě poklesl, už se nepodílí na důležitých zahraničněpolitických rozhodnutích. Přišel také o pravomoc jmenovat velvyslance, i když formálně by to s ním mělo být dohodnuto. „Důvodem poklesu vlivu ministra zahraničních věcí je to, že prezidentský poradce Andrij Jermak vidí Kulebu jako konkurenta nejen v oblasti zahraniční politiky, ale také při přípravě informací pro Zelenského,“ dodal, konstatuje se ve zprávách.

Zatím není známo, kdo by měl Kulebu nahradit.   Mezi nejpravděpodobnější kandidáty patří zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Andrej Sibiga a předseda parlamentního výboru pro zahraniční politiku a meziparlamentní spolupráci Oleksandr Merežko. Jmenování Merežka ministrem zahraničí by prý potvrdilo, že Zelenského nedůvěra vůči diplomatickým službám trvá. Jermakovi prý takový výběr vyhovuje, protože předpokládá jeho loajalitu, uvedla ukrajinská agentura. Sibiga je naopak kariérně spojen s ministerstvem zahraničí, u Zelenského nastoupil v roce 2021.

Odchod Kuleby je prý velmi pravděpodobný, protože Zelenskyj a jeho okolí s nervozitou vnímají sebemenší náznak vytváření „fronty“ v diplomatickém sboru. Připomeňme v té souvislosti, že Kulebův předchůdce ve funkci ministra zahraničí Vadym Prystajko byl vyhozen z postu ukrajinského velvyslance ve Velké Británii poté, co hovořil o  Zelenského nezdravém sarkasmu, server vasevec.cz

X X X

Skrytá fronta války. Na Ukrajině prudce roste počet případů domácího násilí

Na Ukrajině od loňského roku prudce vzrostl počet domácího násilí, především pak na ženách. Sociální pracovníci dávají nárůst policejních případů do souvislosti s vleklou válkou a obávají se, že problém bude v zemi přetrvávat ještě léta po skončení konfliktu.

Když bylo v Dněpru v domě nalezené tělo 34leté Ljuby Borniakové, bylo označeno 75 čísly. Přesně tolik mělo podle zprávy koronera podlitin, které způsobil její manžel Jakov Borniakov.

Borniakov se měsíc v jejich bytě ukrýval poté, co dezertoval z armády. Podle sousedky přestala Borniaková vycházet z bytu a pít alkohol, před smrtí měla také plánovat utéct do Lvova. To už ale nestihla.

„V posledních týdnech pravidelně opilý svou manželkou bil, až ji jednoho dne ubil,“ řekla sousedka.

„Nezůstalo na ní ani jedno nepoškozené místo,“ uvedla vrahova teta Kateryna Vedrenštevová, která k Borniakovým dorazila jen pár hodin poté, co Ljuba zemřela. „Měla zmlácené ruce, hlavu, nohy, všechno,“ řekla.

Po Borniakové zůstaly tři děti, které nyní žijí s jejím bratrancem. Mluvčí dněperské policie uvedl, že trestní vyšetřování probíhá, policie ale nebude poskytovat další podrobnosti.

Za vyšším počtem může i návrat uprchlíků

Po ruské invazi v únoru 2022 počet domácího násilí poklesl, protože miliony lidí uprchly před boji. Jak se však rodiny vrací do svých starých domovů nebo se usazují v nových, počet případů zase roste.

V prvních pěti měsících letošního roku bylo zaregistrováno více případů než v předchozích letech a o 51 % více než ve stejném období loňského roku. Bylo to také o třetinu více, než v dosud rekordním roce (2020), který odborníci spojovali s pandemickým lockdowny.

Více než desítka úředníků a odborníků sdělila agentuře Reuters, že nárůst případů domácího násilí je důsledkem rostoucího stresu, ekonomických potíží, nezaměstnanosti a traumat spojených s epidemií a konfliktem. V naprosté většině případů jsou oběťmi ženy.

„Nárůst je způsoben zejména psychickým napětím. Lidé přišli o všechno,“ připomněla zmocněnkyně pro genderovou politiku Kateryna Levčenková.

Od ledna do května letošního roku zaznamenala policie celkem 349 355 případů domácího násilí. Ve srovnání s tím bylo případů v loňském roce za stejné období 231 244 a v roce 2021 to bylo dokonce 190 277.

Většina odborníků se shodla, že se problém bude pravděpodobně zhoršovat, protože válka stále trvá a kvůli traumatům civilistů i vojáků bude trvat i po skončení konfliktu.

Státní zdroje jsou vyčerpány válkou

Levčenková také přiznala, že některé azylové domy, které dříve ubytovávaly týrané ženy, jsou nyní plné uprchlíků, kteří přišli kvůli válce o bydlení. Část státního rozpočtu určená pro genderově podmíněné násilí byla navíc přesměrována na výdeje na obranu. Zatímco v roce 2021 Ukrajina vynaložila na boj proti domácímu násilí 10 milionů eur, letos se příspěvek snížil na 4,2 milionu eur.

Vedoucí oddělení pro ochranu zájmu dětí a boje proti násilí Julia Ušenková prozradila, že orgány činné v trestním řízení upozornila na možné problémy týkající se traumatizovaných vojáků.

Pracovníci sociálních služeb jsou však znepokojeni nedostatkem finančních prostředků. „Očekáváme velmi vysokou míru násilí,“ řekla.

Domácí násilí jako soukromá záležitost

Ne všechny případy se dostanou až k soudu a ani tam ještě není jisté, zda bude násilník potrestán. Na Ukrajině totiž stále existuje několik policistů a soudců, kteří si myslí, že domácí násilí není v rozporu se zákonem a že by si to měli manželé vyříkat doma mezi sebou.

Obviněnému za domácí násilí hrozí podle ukrajinských zákonů maximálně dva roky vězení, mnozí pachatelé však dostanou veřejně prospěšný trest či pokutu v rozmezí 170 až 340 hřiven, což je v přepočtu 100 až 200 korun.

X X X

VELKÉ  POVODNĚ  V  RAKOUSKU

Prší a my jsme odříznutí od světa. Češka popsala povodně v Rakousku

Slovinsko i Rakousko zasáhly ničivé povodně, které trápí nejen místní obyvatele, ale i zahraniční turisty včetně Čechů. Velvyslanectví ve Slovinsku je v kontaktu s Čechy, kteří jsou momentálně v zemi, odtud se však nemohou dostat domů. Situaci z rakouského města redakci iDNES.cz popsala jedna z turistek Markéta C.

 Markéta C. byla v minulém týdnu ve Slovinsku na dovolené s přítelem. Ve čtvrtek (3. srpna) večer začalo ale v údolí Zgornje Jezersko intenzivně pršet. Od toho večera déšť neustal. „Déšť v horách ve Slovinsku (Zgornje Jezersko) vyplavil část kempu poté, co celou noc silně propršelo. Bohužel se to neobešlo bez obětí, tak jsme to raději v pátek ráno zabalili a po první deštivé noci odjeli směr Rakousko,“ popsala.

Kemp byl podle ní z části pod vodou, a voda tekla ze svahu nad ním do údolí. K dálnici směr Kranj se vyjet nedalo kvůli sesuvům půdy, a tak zvolili poslední možnou trasu směr Rakousko. „Po cestě jsme nepotkali žádné auto, a stále intenzivně pršelo.“

Pár českých turistů se dopravil bezpečně do Rakouska, do města Bad Eisenkappel, odkud však nevedla cesta dál. „Dojeli jsme po dvaceti kilometrech do obce, ta byla zcela uzavřená a odříznutá od světa i z naší slovinské strany. Nikdo nemohl z obce ani do ní,“ popsala Markéta C.

Pár se rozhodl zůstat přes noc právě tam. Informace o situaci čerpali z médií, sociálních sítí a od místních. „Na internetu jsme našli ubytovaní, které mělo polohu v horní části obce, kousek od stanice dobrovolných hasičů.“

Podle Markéty C. to v místě ubytování nebylo tak zlé. S přítelem byli v teple a suchu. Horší situace ale panovala v nižší části vsi. Celý páteční den přihlíželi, jak vyjíždí hasiči a dobrovolníci s technikou. V noci na sobotu se ozývaly varovné sirény a ráno létaly nad hlavami policejní a armádní vrtulníky.

V sobotu však přišla konečně dobrá zpráva. „Kolem poledne jsme dostali informaci, že můžeme ve 13:00 v konvoji s doprovodem hasičů z jedné ze silnic odjet směr domů. Dvě noci jsme téměř nespali, ale po asi sedmi hodinách jsme úspěšně dojeli domů,“ uzavřela náročnou cestu zpět do Čech Markéta C.

Současné záplavy ve Slovinsku způsobily přívalové deště, podle slovinské meteorologické služby tam za ani ne den spadlo tolik srážek jako spadne obvykle za měsíc. V souvislosti s nepříznivým počasím úřady evidují zatím čtyři oběti. Mezi nimi jsou dva Nizozemci, podle slovinských médií je na treku v horách poblíž Kranje zabil blesk.

Prudké lijáky zasáhly také rakouské spolkové země Korutany a Štýrsko, nejdramatičtější situace je poblíž města Bad Eisenkappel, kde byly zaplaveny veškeré příjezdové komunikace. Nejméně jeden člověk zahynul při záplavách na jihu Rakouska.

X X X

Zesnulou sestru mafiána vytáhli z rakve. Policie se obává války gangů

Policie v australském Melbourne se obává nové války gangů. Očekává totiž, že po tom, co se před pár dny stalo na tamním hřbitově, přijde odplata. Neznámí vandalové se pokusili ukradnout tělo zesnulé sestry drogového bosse George Marrogiho, zřejmě proto, aby za něj pak žádali peníze. Vloupali se do hrobky, čin však nedokončili.

Mafiánova sestra Meshilin Marrogi zemřela předloni ve svých třiceti letech po nákaze covidem. Její rodina ji pohřbila v Melbourne. Tam se neznámí zloději minulou neděli nad ránem vloupali do hrobky, vyndali ženinu rakev a vytáhli z ní tělo. Kvůli rozbitému výtahu se jim ho však nakonec nepodařilo odnést.

Ostatky nebohé ženy tak jen obrali o šperky a utekli. Policie podle listu The Times uvedla, že ostatní rakve zůstaly nedotčené. Domnívá se tak, že se nejednalo o běžné vandaly, ale členy jednoho z gangů, kteří se tak chtěli pomstít nebo za tělo hodlali žádat výkupné po konkurenčním spolku.

Tomu se říká Proslulá zločinecká rodina (NCF). Kořeny má v Sýrii a zesnulá Meshilin údajně sehrála klíčovou roli v tom, jak se gang v Austrálii zabydlel. Svůj byznys začínal vybíráním peněz pro děti v syrské obci Kámišlí, odkud Marrogiovi pocházejí. Později však své portfolio aktivit rozšířili.

Sám boss NCF, čtyřiatřicetiletý Marrogi, je nyní ve vězení. Tam je ostatně jako doma. Od svých šestnácti let strávil na svobodě pouhých dvanáct měsíců. Od loňského roku si odpykává dvaatřicetiletý trest za vraždu vládce konkurenčního klanu Kadira Orse. K tomu dostal ještě šestnáct let za obchodování s drogami, ve kterém nicméně podle dostupných informací pokračuje i z věznice.

 Marrogi údajně pro své podřízené z vězení sepsal „ústavu“, podle níž se mají řídit. Mezi dvacítkou přikázání jsou třeba instrukce, jak jednat s policií v případě zatčení. „Neříkej své jméno, datum narození ani ‚bez komentáře‘. Prostě mlč. To je bez diskuze,“ varují údajně. Vlak údajně nejede ani přes zákaz užívat drogy.

Seznam Marrogiho nepřátel je dlouhý, ovšem k vykopávání mrtvol se ještě nikdo z nich nesnížil. „Nikdo ještě nic takového neudělal. George nenávidí, absolutně ho ve vězení nenávidí, ale toto je další úroveň,“ řekl pro portál The Age jeden z členů gangu. Policisté se tak obávají, že se zvedne nová vlna násilí v ulicích, kde už nyní řešili množství žhářských útoků a dalších incidentů. V Sydney si války gangů za poslední dva roky vyžádaly už dvaadvacet obětí.

X X X

Policie rozbila mezinárodní zločineckou skupinu působící v kamionové přepravě

Policie ČR se v červnu zapojila do mezinárodní operace vedené proti organizované trestné činnosti v kamionové přepravě. S kolegy z Francie, Španělska a Europolu se podařilo rozbít jednu z buněk organizované zločinecké skupiny, která působila na celém území Evropské unie včetně Česka.

Dosud zmapovaná trestná činnost skupiny je vyčíslena na více než 15 milionů eur (přibližně 365 milionů Kč), informoval v sobotu na webu tiskový mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek.

Zločinecká skupina podle policie vytvářela fiktivní společnosti nebo se vydávala za obchodní společnosti již známé. Jejich jménem pachatelé odebírali zboží, za které nezaplatili. Zcizené věci končily na černém trhu v různých místech Evropské unie i mimo evropský kontinent.

Při červnovém zásahu francouzské, české a španělské policie proti členům zločinecké buňky bylo zadrženo devět podezřelých včetně hlavního organizátora. Kriminalisté provedli 15 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor.

Zajistili při nich movitý majetek podezřelých pořízený za nelegálně získané peníze, jako jsou luxusní auta či elektronika, ale i větší množství peněz. Kromě toho byl zajištěn větší počet platebních prostředku, mobilních telefonů a výpočetní techniky využívaných pro ilegální činnost.

„Dosud zmapovaná trestná činnost organizované zločinecké skupiny je vyčíslena na více než 15 milionů eur,“ uvedl Vinčálek. Zadrženým bylo sděleno obvinění z několika trestných činů, mimo jiné krádeže, podvodu a daňové trestné činnosti. „V současné době, tedy přibližně jeden měsíc od proběhlé realizace, policejní vyšetřování předpokládá, že dojde k rozšíření trestního stíhání u dalších osob,“ dodal mluvčí.

Úspěch zásahu lze podle Vinčálka přisoudit kvalitnímu rozpracování případu a výměně informací při mezinárodní policejní spolupráci. „V neposlední řádě je nutné zmínit podporu Europolu ve formě poskytnutí mobilní kanceláře a svých specialistů,“ dodal mluvčí policejního prezidia. Za českou stranu se na zátahu podíleli zástupci týmu Fantom z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR. Mezinárodní spolupráce na rozsáhlém případu pokračuje.

X X X

Advokát se nabídl jako mediátor, přitom zastupoval protistranu. Dostal pokutu

 Advokát se nabídl coby nezávislý mediátor ve sporu mezi dvěma podnikateli. Později ale vyšlo najevo, že už v době nabídky právě zastupoval jednu ze stran. Od kárného senátu České advokátní komory (ČAK) odešel s pokutou 15 tisíc korun.

O trestu rozhodl kárný senát na počátku tohoto roku. V rozhodnutí uvádí, že muž „přispěl k vytvoření dojmu v Ing. L. Ch., a to přinejmenším do 4. 8. 2020, avšak nejdéle do 19. 8. 2020, o tom, že v tomto sporu bude vystupovat jako nestranný zprostředkovatel, resp. mediátor, ačkoli již dne 26. 7. 2020 na základě plné moci z tohoto data převzal právní zastoupení Ing. M. J. ve věci vypořádání vzájemných majetkových vztahů s Ing. L. Ch.,“ uvádí Bulletin advokacie, který o rozhodnutí kárného senátu informoval.

Kárný senát ČAK má za to, že z uvedené e-mailové komunikace přesvědčivě a jednoznačně vyplývá, že se kárně obviněný aktivně nevymezil vůči předmětu a obsahu e-mailu z 30. 7. 2020, ač tak učinit měl, aby vyvrátil veškeré pochyby o svém postavení v dané věci. Z dané e-mailové komunikace musel nabýt dojmu, že stěžovatel ho ve věci vnímá nikoliv jako právního zástupce protistrany, ale jakéhosi prostředníka či mediátora vystupujícího potenciálně pro obě strany ve snaze urovnat spor.

Svým jednáním kárně obviněný podle ČAK přinejmenším přispěl k  vytvoření dojmu na  straně stěžovatele, že není v dané věci nijak zainteresován a že vystupuje jako nestranný zprostředkovatel, resp. mediátor, ačkoliv v danou chvíli byl již prokazatelně právním zástupcem Ing. J. „Nad rámec uvedeného ze  spisového materiálu a  provedených důkazů vyplynulo, že stěžovatel měl v kárně obviněného (přinejmenším zpočátku) důvěru, a  proto s  ním komunikoval jako s nestrannou třetí osobou, což dokládají výše uvedené výtahy z e-mailové konverzace, kdy stěžovatel např. prosí kárně obviněného, ať určité informace nepředává Ing. J. Bylo právě na kárně obviněném stěžovatele i v rámci těchto proseb upozornit, že je právním zástupcem Ing. J., tedy protistrany. S ohledem na zjištěný skutkový stav kárný senát konstatuje, že se kárně obviněný dopustil kárného provinění, byť v poněkud užším rozsahu, než mu kladla za vinu kárná žaloba, neboť nejednal svědomitě a  nepostupoval tak, aby nesnížil důstojnost advokátního stavu, a to pro výše popsané jednání,“ stojí. v rozhodnutí., ceskajustice.cz

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.