Ceny plynu po zastavení do Polska a Bulharska vyšší v Evropě o 24 percent

Ceny zemného plynu v Európe prudko vyskočili po tom, ako Rusko zastavilo jeho dodávky do Poľska a Bulharska. Informuje o tom agentúra Bloomberg. Referenčný európsky kontrakt na plyn s dodávkou v najbližšom mesiaci v stredu na burze v Amsterdame stúpol až o 24 % na 127,50 eura za megawatthodinu a jeho cena sa dostala na najvyššiu úroveň od 1. apríla.

Zastavenie dodávok ruského plynu do Poľska a Bulharska ešte zvýšilo napätie na európskom trhu rovnako ako obavy z nedostatku zásob pre spor o platby. Moskva a Európska únia (EÚ) už niekoľko týždňov vedú spor o platby za dodávky plynu. Ruský prezident Vladimir Putin požaduje, aby takzvané „nepriateľské“ krajiny platili rubľami. EÚ to odmieta a považuje to za porušenie sankcií voči Rusku.

Poľsko, ktorému Rusko zastavilo dodávky, je hlasným kritikom politiky Moskvy a jej vojny proti Ukrajine. Rusko zastavením dodávok plynu do Poľska a Bulharska signalizovalo, že nemá problém s použitím energií ako zbrane vo vojne. Podľa expertov tým Rusko tiež dalo jasne najavo, že odberatelia, ktorí odmietajú nový spôsob platieb, sa vystavujú riziku zastavenia dodávok plynu. Navyše sa tým vytvára dodatočný dopyt, keďže Poľsko a Bulharsko budú musieť nahradiť ruský plyn, ako upozornila spoločnosť Jefferies Group.

Ruský plynárenský koncern Gazprom v utorok (25. 4.) najprv varoval, že Poľsko musí okamžite platiť za dodávky plynu v rubľoch. O chvíľu potom poľská plynárenská spoločnosť PGNiG uviedla, že bola informovaná o zastavení dodávok ruského plynu od stredy 8.00 h SELČ./agentury/

X X X

Peter Bárdy: Boris Kollár v SR jednou nohou v opozícii

Hnutie Sme rodina vzniklo, aby zarábalo peniaze. A budú biť bandu s kýmkoľvek, kto im to zabezpečí.

„Toto už sranda neni… Budem hlasovať za odvolanie Mikulca, ja vám hovorím,“ povedal na utorkovom zasadnutí parlamentu jeho predseda Boris Kollár (Sme rodina) vedľa neho sediacim poslancom SaS Jane Bittó Cigánikovej a Mariánovi Viskupičovi.

„Lebo je zodpovedný,“ reagoval po chvíli Kollár na otázku poslankyne SaS, prečo sa tak rozhodol.

Bolo to po zverejnení informácie, že polícia obvinila Martina Borguľu, exsmeráka a poslanca Sme rodina. Kollárova reakcia mohla byť v návale emócií. A pri veľmi veľkej dávke naivity sa môžeme pokúsiť veriť aj jeho hovorkyni, ktorá tvrdí, že to nebola reakcia na obvinenie Borguľu.

Kollár však opäť neskrýval negatívny postoj voči ministrovi vnútra. A ten sa datuje od čias, keď polícia obvinila exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského z prijímania úplatku za službu v prospech Zoroslava Kollára.

Predseda Sme rodina odvtedy zatiahol ručnú brzdu akémukoľvek koordinovanému postupu koalície v boji s korupciou. Navyše, keď sa mu to hodilo, hlasoval s opozíciou a vyhrážal sa odchodom z koalície.

V podstate je už vyše roka jednou nohou v opozícii, hoci Igor Matovič ho ešte v júni minulého roku označil za „najstabilnejšieho koaličného partnera“. Raz darmo… Predseda OĽaNO dokonca súcitne chápal, keď sa Kollár bil za Pčolinského aj proti policajným vyšetrovateľom, pretože „keď (Kollár, pozn. autora) cíti krivdu voči ľuďom, s ktorými bije bandu, tak za nich položí aj život“.

Či to bola krivda, ako to nazval Matovič, to sa zatiaľ nedozvieme, pretože námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera rozhodol cez paragraf 363 o prepustení Pčolinského z vyšetrovacej väzby a o zrušení jeho trestného stíhania s tým, aby vyšetrovateľ znovu konal. Aktuálne je Pčolinský znovu obvinený. Takže si počkáme.

Pre úplnosť nemôžeme opomenúť, že generálnym prokurátorom je nominant Sme rodina.

Ale späť ku Kollárovi a jeho reakcii po obvinení exsmeráka Borguľu.

Buď bude Boris Kollár biť bandu s Borguľom až kým za neho nepoloží život, lebo však Borguľovi sa deje krivda, alebo sa upokojí s „presvedčením“, že jeho poslanec vyjde z vyšetrovania ako nevinný. No a v takom prípade sa nebude vyhrážať rozpadom koalície. Lebo však aj také sa môže stať.

Na rade je premiér Eduard Heger, ktorý by mal už konečne nastaviť Kollárovi mantinely, pretože tu bude mať ďalšiu koaličnú krízu.

Kollár a Sme rodina ostávajú jednou nohou v opozícii.

Sú absolútne nedôveryhodným až toxickým partnerom. Vedelo sa to pred voľbami 2020 a pravidelne nás o tom presviedčajú. Hnutie Sme rodina vzniklo ako populistický model na zarábanie peňazí cez politiku. Nič viac za tým netreba hľadať, aktuality.sk

X X X

Putin dúfa v dohodu s Ukrajinou diplomatickou cestou

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok vyhlásil, že stále dúfa, že sa konflikt na Ukrajine podarí ukončiť diplomatickou cestou. Počas stretnutia s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom dodal, že Rusko mierové rozhovory neodmieta. TASR o tom informovala na základe správ od agentúr AFP, AP a Reuters.

„Napriek tomu, že operácia (na Ukrajine) prebieha, stále dúfame, že sa nám podarí dosiahnuť dohody diplomatickou cestou. Rokujeme a neodmietame (rozhovory),“ povedal Putin generálnemu tajomníkovi OSN pred objektívmi kamier.

Šéf Kremľa dodal, že snahy o diplomatické riešenie situácie boli „zmarené“ tvrdeniami o zverstvách spáchaných ruskými silami v meste Buča pri Kyjeve.

„V Buči došlo k provokácii, s ktorou ruská armáda nemala nič spoločné,“ tvrdí Putin. „Vieme, kto pripravil túto provokáciu, akými prostriedkami a akí ľudia na nej pracovali,“ dodal bez poskytnutia dôkazov prezident Ruskej federácie.

Guterres zopakoval svoju výzvu z predchádzajúceho stretnutia s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, aby Moskva a Kyjev spolupracovali s OSN na vytvorení evakuačných koridorov na pomoc civilistom na Ukrajine.

Organizácia Spojených národov ešte v piatok oznámila, že v ukrajinskom meste Buča bolo protizákonne zabitých 50 civilistov. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) zároveň uviedol, že akcie Ruska na Ukrajine „môžu predstavovať vojnové zločiny“. Moskva však vytrvalo odmieta, že by na Ukrajine útočila na civilné ciele. Tvrdí, že zábery z Buče boli zinscenované s cieľom mariť mierové rokovania. Družicové snímky, ktoré majú k dispozícii západné krajiny, však dokazujú, že k zabíjaniu civilistov dochádzalo v Buči v období, keď bola obsadená ruskými inváznymi jednotkami.

Denník The Guardian v súvislosti s návštevou Guterresa v Kremli poznamenal, že Putin rokoval so šéfom OSN pri dlhom stole. Za rovnakým stolom ešte vo februári sedel aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Stôl má podľa médií dĺžku zhruba štyri metre.

Blinken má iný názor

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok povedal, že Putin nepreukazuje vážny záujem o diplomaciu s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine – napriek medzinárodnému úsiliu. Blinken členom výboru amerického Senátu pre medzinárodné vzťahy povedal, že Putin ešte neprejavil vážny záujem o zmysluplné rokovania.

USA by podporili úsilie Ukrajiny o ukončenie vojny diplomatickými prostriedkami. „Našim cieľom je uistiť sa, že majú (Ukrajinci) vo svojich rukách schopnosť odraziť ruskú agresiu a naozaj viac právomocí za prípadným rokovacím stolom,“ povedal Blinken.

Šéf americkej diplomacie takisto odpovedal na otázku republikánskeho senátora Randa Paula, ktorý amerického prezidenta Joea Bidena obvinil, že prispel k Putinovmu rozhodnutiu napadnúť Ukrajinu, keď podporoval prijatie Ukrajiny do NATO. Blinken povedal, že už počas rokovaní s Ruskom pred začiatkom invázie bolo jasné, že Putinove sťažnosti o vstupe Ukrajiny do NATO sú len zámienkou./agentury/

X X X

 Ruská armáda varovala pred útokmi na ‚rozhodovacie centrá‘ v Kyjeve

 Z centra Kyjeva odstránili sochu, ktorá symbolizovala historické vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou. „Vyžiadalo si to isté úsilie, no sovietska socha dvoch robotníkov – symbolizujúca znovuzjednotenie Ukrajiny a Ruska – bola dnes večer rozobraná,“ uviedol starosta Kyjeva Vitalij Kličko vo vyhlásení na sociálnej sieti.

Keď sa sochu pokúsili pomocou žeriava zdvihnúť, odpadla hlava ruského robotníka. Kličko to označil za „symbolické“. Rozhodnutie o odstránení sochy starosta vysvetlil „barbarskou túžbou Moskvy“ zničiť krajinu a mierumilovných Ukrajincov prostredníctvom invázie, ktorú Rusko začalo 24. februára. Druhú časť sochy podľa Klička odstránia neskôr a obrovský oblúk nad„robotníkmi“ bude premenovaný a rozsvietený vo farbách Ukrajiny. (tasr/afp)

X X X

Americké ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo znepokojenie nad výbuchmi v separatistickom regióne Podnestersko v Moldavsku a vyzvalo na zníženie napätia v tejto oblasti. „Sme znepokojení akýmikoľvek potenciálnymi pokusmi o eskaláciu napätia,“ povedal hovorca amerického rezortu diplomacie Ned Price. Nevyjadril sa však k tvrdeniam ukrajinskej vlády, ktorá z útokov obvinila Rusko. „Nepoznáme všetky podrobnosti,“ zdôraznil Price. (tasr/afp)

X X X

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo v utorok obavy z napätia v separatistickom regióne Podnestersko v Moldavsku, ktorý podporuje Moskva.

Ukrajinské ministerstvo upozornilo, že útok na administratívnu budovu v podnesterskej metropole Tiraspol a výbuchy, ktoré postihli vysielacie antény a ďalšie zariadenia v tomto regióne, nasledovali po vyhlásení ruského predstaviteľa, že cieľom Moskvy počas jej „špeciálnej vojenskej operácie“ je úplne ovládnuť juh Ukrajiny a vybudovať tadiaľ pozemný koridor do Podnesterska. (tasr/ap)

X X X

Holandsko dodá Ukrajine „obmedzený počet“ ťažkých samohybných húfnic. Po konzultáciách na americkej základni Ramstein v Nemecku to v utorok oznámila holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na informácie holandskej tlačovej agentúry ANP.

Húfnice typu Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000), označované ako jedny z najlepších vo výzbroji holandskej armády, majú byť dodané na Ukrajinu v spolupráci s Nemeckom. Berlín zabezpečí výcvik ukrajinských vojakov a taktiež im dodá potrebnú muníciu. Reuters pripomenul, že o húfnice požiadala ukrajinská strana. (tasr)

X X X

 Putin „v princípe súhlasil“ so zapojením Organizácie spojených národov (OSN) a Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) do evakuácie civilistov z oceliarní Azovstaľ v obliehanom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol. Po stretnutí generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa so šéfom Kremľa v Moskve o tom informovali agentúra Reuters aj televízia CNN. Obe sa odvolali na vyhlásenie Guterresovho hovorcu.

„Generálny tajomník zopakoval postoj OSN k Ukrajine a s (Vladimirom Putinom) prerokoval návrhy na humanitárnu pomoc a evakuáciu civilistov z konfliktných zón, najmä v súvislosti so situáciou v Mariupole,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Stéphane Dujarric.

„(Ruský) prezident v princípe súhlasil so zapojením OSN a MVČK do evakuácie civilistov z oceliarní Azovstaľ v Mariupole,“ dodal hovorca a spresnil, že o tejto téme bude s ruským ministerstvom obrany ďalej diskutovať Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA). (tasr)

X X X

Polícia obvinila poslanca Sme rodina Martina Borguľu z korupcie

Elitní vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry vinia bývalého smeráka Martina Borguľu, ktorý je aktuálne poslancom za stranu Sme rodina, z toho, že zaplatil úplatok vo výške 50-tisíc eur za to, aby na NAKA zamietli pod koberec jeho trestné stíhanie.

„Žiadne obvinenie mi nebolo doručené,“ uviedol pre Aktuality.sk poslanec Borguľa. Prisľúbil, že keď bude mať v rukách obvinenie, zvolá tlačovú konferenciu a k celej záležitosti sa vyjadrí. Borguľa sa zatiaľ nechcel vyjadriť ani k sume, ktorú NAKA spomína v obvinení.

„Zdroj z prostredia vyšetrovania nám prezradil, že skutok, z ktorého Borguľu vinia sa mal odohrať v prvej polovici roku 2018. Podľa neho bývalý šéf finančnej jednotky na NAKA Bernard Slobodník a bývalý vyšetrovateľ Marián Kučerka zobrali od poslanca Martina Borguľu a podnikateľa Petra M. zo spoločnosti Slovanet a.s. úplatok vo výške 180 tisíc eur. Pričom Borguľa funkcionárom NAKA podľa nášho zdroja zaplatil z tejto sumy 50 tisíc eur, ktoré mal odovzdať sprostredkovane prostredníctvom podnikateľov Rajmunda Rovňánka a Petra Petrova,“ píše portál.

Rovňánek je po prekvalifikovaní skutku obvinený zo zločinu. „Áno, my sme z obzvlášť závažného zločinu a ten pán poslanec, na ktorého sa pýtate to je len prečin,” povedal portálu advokát Richard Biročák. Rovňánek pôvodne figuroval v prípade ako svedok, po novom by mu však hrozila sadzba 10 až 15 rokov.

Kandidoval aj za starostu

Borguľa dlhé roky pôsobil v regionálnej politike – bol poslancom bratislavského kraja aj hlavného mesta.

Kandidoval aj na starostu bratislavského Starého mesta. Jeho meno sa spája s kauzou predraženého upratovacieho tendra v rezorte obrany z čias ministrovania Františka Kašického (nominant Smeru-SD), ktorú v konzorciu vyhrala s ním spojená firma Slovclean.

Ministerstvo chcelo za upratovacie služby zaplatiť takmer 11 miliónov eur, čo vtedy odborníci odhadli ako trojnásobné predraženie. Bol to jeden z dôvodov, pre ktoré musel Kašický z funkcie odísť, zákazka na upratovanie napokon padla.

Poslanec Ondrej Dostál (OKS) na adresu Borguľu pred rokmi povedal, že „v bratislavskom komunále je bez preháňania ‚to najhoršie, čo doma máme‘. Vo všetkých dôležitých hlasovaniach, ktoré v tomto volebnom období polarizovali bratislavské mestské zastupiteľstvo ,stál na nesprávnej strane‚.”

Agroturistická usadlosť

V Smere Borguľa skončil v roku 2018. V rozhovore pre Denník N vtedy naznačil aj jeden z možných dôvodov. „Je normálne, že poslanec, ktorý jediný robil v Bratislave výsledky, zostal v Smere iba obyčajným radovým členom? Nikdy som to nepochopil,” povedal.

Týždenník Plus7dní v minulosti písal o Borguľových častých návštevách na usadlosti neďaleko Banskej Štiavnice. Jeho kamarát Peter Puliš si tam aj vďaka eurofondovej podpore v hodnote viac ako 700-tisíc eur postavil agroturistickú usadlosť.

Poslanec týždenníku potvrdil, že chodí kamarátovi pomáhať s interiérovým dizajnom. Odmietol však, že by mal s projektom priame spojenie.

„Zúčastnil som sa na viacerých kontrolných dňoch, niekedy tam chodím autom, niekedy na vrtuľníku, keďže lietanie je, ako je všeobecne známe, moje hobby. Obaja bratia Pulišovci sú moji dobrí kamaráti. S Mirom sme v minulosti podnikali a s Petrom sme mali v minulosti záujem stavať golfové ihrisko. Potom som z toho projektu odišiel,“ reagoval pre týždenník.

Sám seba označil ako človeka, ktorý vybudoval desaťtisíce štvorcových metrov „kadečoho” a to nielen u nás, ale aj v Chorvátsku, Rumunsku či Česku.

Rodinná firma Borguľovcov Slovunit podniká v hotelierstve, v správe nehnuteľností na Slovensku a v Česku, v obnoviteľných zdrojoch na území Slovenska a Rumunska. Poslanec v nej v minulosti pôsobil podľa rozhovore pre Denník N „ako konzultant a poradca s primeranou odmenou”.

„Aby nevznikal akýkoľvek konflikt záujmov, nemám už na moje meno žiadnu podnikateľskú aktivitu,” vysvetľoval ako kandidát na starostu Starého mesta v Bratislave v roku 2018, aktuality.sk

X X X

Západ hľadá náhradu za mierovú misiu v Bosne a Hercegovine

Ruské veľvyslanectvo v Sarajeve tento mesiac upozornilo, že prístup Západu môže v Bosne a Hercegovine spôsobiť „destabilizáciu“.

Západné mocnosti hľadajú možnú náhradu za vojenskú misiu EÚ v Bosne a Hercegovine pre prípad, že by Rusko v Bezpečnostnej rade (BR) OSN zablokovalo predĺženie jej mandátu, povedal v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. TASR túto informáciu prevzala od agentúry AFP.

Rusko ako spojenec Srbov

Ruská vláda, ktorá je spojencom bosnianskych Srbov, má voči misii EUFOR Althea kritický postoj a vlani v novembri len neochotne súhlasila s jej predĺžením o jeden rok, komentuje AFP.

Odvtedy sa vzťahy medzi Ruskom a Západom prudko zhoršili v dôsledku invázie ruských síl na Ukrajinu a vedúci predstavitelia bosnianskych Srbov zintenzívnili svoju separatistickú rétoriku, približuje AFP.

„Pre udržanie bezpečného prostredia v Bosne a Hercegovine je potrebná prítomnosť nejakého druhu medzinárodných síl s primeraným mandátom,“ povedal Blinken v americkom Senáte. Dodal, že Washington túto problematiku preberá s „rôznymi zainteresovanými stranami“.

Riziko „destabilizácie“

Ruské veľvyslanectvo v Sarajeve tento mesiac upozornilo, že prístup Západu môže v Bosne a Hercegovine spôsobiť „destabilizáciu“. Kremeľ to uviedol po tom, čo vysoký predstaviteľ OSN pre Bosnu a Hercegovinu Christian Schmidt pozastavil platnosť kontroverzného zákona, ktorý by Srbom v krajine umožnil prevziať štátny majetok na svojom území.

Bosnianski Srbi opakovane tvrdia, že Schmidtovo vymenovanie Radou pre nastolenie mieru – medzinárodným orgánom nezávislým od OSN – je nelegitímne, keďže ho neschválila Bezpečnostná rada OSN. Tento postoj zaujímajú aj Čína a Rusko, aktuality.sk

X X X

Čína hlási prvý prípad prenosu vtáčej chrípky H3N8 na človeka

Riziko šírenia ochorenia medzi ľuďmi je nízke.

Čína zaznamenala prvý prípad prenosu vírusu vtáčej chrípky H3N8 na človeka. V utorok to oznámil čínsky Národný zdravotný výbor (NHC), podľa ktorého je riziko šírenia medzi ľuďmi nízke. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Nakazeným je štvorročný chlapec z centrálnej čínskej provincie Che-nan, u ktorého sa 5. apríla prejavili príznaky vrátane horúčky. Vírusom neboli nakazené žiadne blízke kontaktné osoby infikovaného, uviedol NHC vo vyhlásení. Dieťa bolo podľa výboru vo svojom bydlisku v kontakte so sliepkami a vranami.

Kmeň H3N8 bol predtým zistený inde vo svete u koní, psov, vtákov a tuleňov, ale neboli hlásené žiadne prípady prenosu tejto formy vtáčej chrípky na človeka, dodal NHC. Podľa neho je riziko rozsiahlej epidémie nízke.

V Číne evidujú niekoľko druhov vtáčej chrípky a sporadicky dôjde aj k prenosu na človeka. Obyčajne ide o ľudí, ktorí s hydinou pracujú. Vlani Čína oznámila prvý prípad nákazy vtáčou chrípkou typu H10N3 u ľudí, píše Reuters, aktuality.sk

X X X

DDoS útoky rastú aj na Slovensku: Koľko návštev zvládne ochrana malého webu a na koho sa najčastejšie útočí

Problém nastáva, keď hrubá sila prekoná kapacitu filtrovania. DDoS útoky sú bežnejšie, firmy sa na ne pripravujú.

V Česku aj Poľsku čelili minulý týždeň prevádzkovatelia webov útokom hrubou silou – takzvaným DDoS útokom. Zasiahnuté boli České dráhy či štátny portál verejnej správy.

Cieľom samotného DDoS útoku je zneprístupniť služby serverov ich preťažením množstvom požiadaviek. Nejde teda o priamy prienik cez zabezpečenie systémov alebo snahu o krádež dát (hoci k tým tiež môže dôjsť, paralelne s DDoS), no aj tak môže predstavovať nástroj na vydieranie. Nedostupnosť služieb totiž môže spôsobiť finančné straty či zhoršenie reputácie na trhu, čoho sme boli svedkami vo Veľkej Británii či Spojených štátoch amerických, kde sa obeťami stali poskytovatelia VoIP služieb.

Zisťovali sme preto, ako vidia aktuálnu situáciu hostingové a telekomunikačné spoločnosti a či od začiatku vojny na Ukrajine zaznamenávajú väčšiu intenzitu takýchto útokov aj na Slovensku.

Orange eviduje dvojnásobný nárast

Z najväčších telekomunikačných spoločností otvorene hovorí o náraste DDoS útokov jedine Orange. Ostatní hráči sa k téme vyjadriť nechceli.

Orange zaznamenal výrazné navýšenie DDoS útokov za posledné dva až tri týždne. „Pre porovnanie, v marci sme zaznamenali 749 útokov, za apríl k dnešnému dňu (21.4.) evidujeme 1 398 DDoS útokov, teda ide o dvojnásobný nárast,“ vyčíslila spoločnosť.

Podobná situácia ako v Orangei je tiež u popredného slovenského webhostingu Webhouse, ktorý eviduje „výrazný nárast DDoS útokov na jeho servery“ a smerujú predovšetkým na aplikačnú vrstvu.

Nevýhodou pri nich je z pohľadu zasiahnutého prevádzkovateľa služby, že sa javia ako bežná návštevnosť, a preto ochrana pred nimi zložitá. „Vyžaduje naozaj dôkladnú analýzu packetov sieťovej prevádzky na zistenie vektora prebiehajúceho útoku, takisto ako systém na detekciu abnormálnych stavov na aplikačnej vrstve,“ vysvetľuje tento problém na blogu české O2.

Orange dáva do pozornosti vyšší počet útokov so silou nad 1 Gbit/s, ktorých doba trvania však ostáva pod piatimi minútami. Útoky s takouto intenzitou sú ale považované za slabšie. Napríklad webhosting Wedos, ktorý poskytuje svoje služby v Česku aj na Slovensku, ešte pred vojnou na Ukrajine na blogu sumarizoval, že útoky pod 10 Gbit/s sú „takmer na dennom poriadku“, takže nejde o nič výnimočné. K stredným útokom so silou nad 10 Gbit/s dochádzalo predtým niekoľkokrát mesačne.

Aktuálne Wedos pre Živé.sk konštatuje, že niektoré útoky majú momentálne silu rádovo stoviek Gbit/s, čo má byť najviac v histórii Českej republiky. Špecificky k prevádzke na Slovensku sa nevyjadril, údajne nerozlišuje medzi či ide o weby pre českú alebo slovenskú prevádzku.

Na druhej strane slovenský poskytovateľ konektivity a prevádzkovateľ dátového centra Vnet neevidoval za posledné dva dni (k 21.4.) výraznejší nárast DDoS útokov.

Na spustenie DDoS útočníci využívajú sieť infikovaných zariadení, ktoré v tichosti čakajú na pokyn z riadiaceho servera.Zdroj: istock

Častým cieľom sú médiá

Ďalšie zaujímavé dáta opäť poskytol Orange. Vyššie počty DDoS útokov sa podľa operátora dotýkajú segmentu B2C (koncových zákazníkov, pozn.) pri optickom pripojení, DSL internete a mobilných dátach. Pri biznis zákazníkoch neeviduje spoločnosť výraznejšie zmeny.

Aký bývajú typické terče DDoS útokov špecifikoval poskytovateľ hostingu Webhouse. „Častým cieľom útokov sú online médiá,“ pomenoval terč Ivan Pekarovič s tým, že najhoršia situácia nastala v prvých týždňoch vojny na Ukrajine.

Pripomeňme, že koncom februára sa fanúšikovia slovenskej dezinformačnej scény snažili zaútočiť na veľké slovenské médiá. Ktokoľvek mal na to použiť web z dielne anonymného Slováka, čo bola odpoveď na podobnú iniciatívu zameranú na ruské médiá, neskôr aj na českú a slovenskú dezinfoscénu.

Wedos popisuje, že DDoS útoky prichádzajú vo vlnách. „Najprv to bola hrubá sila, následne plošné útoky na takmer všetky naše IP adresy. Posledné týždne to nie sú DDoS útoky hrubou silou, ale skôr útoky na aplikácie. Ide o zámer preťažiť weby veľkými počtami spojení,“ sumarizuje dianie spoločnosť.

Ochrana rozdelená do rôznych lokalít

Orange a Vnet v stanoviskách nespomínajú špeciálne opatrenia v súvislosti so zvýšeným rizikom hrozieb. Zdôvodňujú to faktom, že sa téme bezpečnosti venujú nezávisle od udalostí vo svete.

Webhouse reagoval zintenzívnením dohľadu nad servermi a Wedos rozšíril ochranné prostriedky, ktoré má umiestnené v rôznych štátoch. Spoločnosť spomína, že ich má vo Viedni, Amsterdame, Helsinkách či Štokholme.

Wedos chce ešte od mája uviesť do verejnej testovacej prevádzky novú ochranu. Firma ilustruje, že pre ňu zatiaľ nebolo problémom ani sedem miliónov návštev na stránke jednej politickej strany behom asi jednej hodiny. Predtým jeden z webov zvládol 72 miliónov návštev za deň. Zlepšenie zabezpečenia avizoval už na jeseň aj slovenský Websupport.

Sila môže premôcť kapacitu filtrovania

Dodajme ešte, že na ochranu pred DDoS útokmi sa využíva filtrovanie automatickými systémami. „Analyzuje pakety a HTTP požiadavky a následne aplikuje pravidlá na zmiernenie či potlačenie zistených DDoS útokov,“ opisuje Pekarovič z Webhousu.

V praxi sa uplatňuje aj dátový scrubbing – čistenie dát na základe behaviorálnej analýzy. „Reálne sme sa stretli úž aj s útokmi na úrovniach niekoľko 100 Gbit/s. Sme však pripravení aj na nepravdepodobnejšie scenáre, kde by bol útok na úrovni niekoľko Tbit/s,“ deklaruje Vnet.

Súčasne ale upozorňuje, že ak by bola sila DDoS útoku vyššia ako schopnosť „očistiť“ prevádzku, tak i v prípade najsofistikovanejšej DDoS ochrany bude útok úspešný. „Preto spoliehame aj na priame prepojenia s kapacitami niekoľko 100 Gbit/s s globálnymi TIER1 operátormi, s ktorými máme v prípade útokov nastavené dohodnuté BGP filtrovanie,“ konštatoval operátor, aktuality.sk

X X X

  MISS Slovenska Kurtulíková si našla lásku v zahraničí, rozdiely medzi krajinami a v správaní mužov cíti aj dnes

 Miss Slovensko 2019 Frederika Kurtulíková našla svoju lásku Cesára Sampsona v Rakúsku a presťahovala sa za ním do Viedne. „Rakúšania mi prídu viac vyrovnaní, možno je to aj tým, že je to silne sociálna krajina, nie sú tam príliš veľké rozdiely medzi ľuďmi,“ hovorí Frederika.

Láska nepozná hranice, a to doslova…

Frederika Kurtulíková sa stala miss Slovensko v roku 2019. Od pôsobenia v súťaži sa jej život dosť zmenil. Jedným z radikálnejších životných krokov bolo presťahovanie sa do iného mesta, dokonca inej krajiny. Našla si lásku v Rakúsku a jej srdce ju pritiahlo k našim susedom. S partnerom Cesárom Sampsonom sú spolu už viac ako dva roky a stále im to klape.

 Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či randenie s cudzincom je nejako citeľne rozdielne v porovnaní s randením so Slová.

Frederiku sme vyspovedali a ona nám prezradila, aké hlavné rozdiely vníma medzi Viedňou a Bratislavou. Prečítajte si skvelý rozhovor s charizmatickou a krásnou Frederikou.

x Frederika, ty si sa pred viac ako dvomi rokmi presťahovala kvôli láske do Viedne. Aké najväčšie rozdiely pociťuješ medzi Slovákmi a Rakúšanmi?

Z môjho subjektívneho hľadiska to vidím tak, že Rakúšania sú konzervatívnejší, menej riskujú, majú tam podľa mňa zaužívaný štýl života, ktorý celkom dobre funguje a teda nemajú toľko motivácie ani dôvodov viac riskovať, nie sú taký dobrodružný. Ja s mentalitou, že odchodom so Slovenska nemám čo stratiť, len získať, som presný opak. Ale celkovo my Slováci sme viac dobrodružní. Na druhej strane, čo je celkom paradoxné, skôr odsúdime nám odlišných ľudí, zatiaľ čo konzervatívni Rakúšania sú veľmi tolerantní voči iným ľuďom aj prisťahovalcom.

x Čo bolo pre teba v adaptácii v novej krajine najťažšie?

Ja som do Rakúska prišla, keď začala pandémia, takže celkovo ten prvý rok bol pre mňa extrémne náročný, zapojiť sa do spoločenského a pracovného života. Teraz je to už omnoho lepšie, ale stále si zvykám na inú mentalitu ako tú slovenskú. Aj keď je Viedeň veľmi medzinárodné mesto, len s angličtinou sa tam človek veľmi nezaobíde, ak tam chce plnohodnotne žiť. Musela som sa oprieť do štúdia nemčiny. A celkovo taká tá izolovanosť od všetkého, čo poznám, od ľudí, ktorých poznám, ktorá bola v čase pandémie ešte intenzívnejšia.

Rakúšania mi prídu viac vyrovnaní, možno je to aj tým, že je to silne sociálna krajina, nie sú tam príliš veľké rozdiely medzi ľuďmi, majetní ľudia si svoje blaho poctivo vybudovali a nemajú potrebu sa vyťahovať, učia pokore aj svoje deti a bežní pracujúci ľudia tam majú veľmi slušné podmienky, takže nemajú potrebu niekomu závidieť a cítiť sa nedocenení. Je tam v tomto väčšia stabilita a súdržnosť, čo je mne veľmi sympatické, ale zároveň niečo nové, na čo som napríklad na Slovensku nebola zvyknutá. Samozrejme, aj v Rakúsku má sociálny status váhu, ale ľudia sa tam nenechajú len tak niečím opantať.

Ďalšia vec, čo sa mi páči je ich slušnosť. Kultúra vo firmách, vzájomná komunikácia medzi ľuďmi, hľadanie riešení. Mne ako dobrodruhovi niekedy Rakúsko príde trochu nudné v porovnaní hlavne so Španielskom, kde som žila predtým, ale v mnohých veciach ma táto krajina veľmi inšpiruje.

Rakúšania sú veľmi organizovaný národ, všetko v spoločnosti aj fungovaní miest je veľmi organizované. Napríklad vo Viedni, takmer vo všetkých častiach mesta, je parkovanie na ceste platené, bo v Bratislave je to skôr ojedinelé. Takisto vo Viedni majú mnoho parkov a záhrad, a nie do všetkých môžu ísť aj psíkovia, čo je pre mňa obmedzujúce. Zároveň je však vybudovaných veľa psích parkov, o ktoré sa vzorne starajú a psy tam majú voľný výbeh a zároveň sa socializujú s inými psami. Celkovo je tam omnoho viac pravidiel, čo môže byť obmedzujúce zároveň však systém lepšie funguje.

Na Slovensku je viac voľnosti, čo má svoje výhody, ale niekedy aj nevýhody. Organizovanosť a regulovanie života v Rakúsku ma veľké benefity, čo sa týka pracovného prostredia. Minimálna mzda je tam nastavená tak, že tam človek z toho naozaj vyžije. Pracovné pozície sú zaradené do kategórií a spoločnosť nemôže ponúknuť plat pod túto hranicu. Taktiež pracovné podmienky sú prísne nastavené a firmy si ich nedovolia porušiť. Na Slovensku máme síce nejaké formality, ale inak mi to príde celkom ako Wild West a potom systém nefunguje. Tvárime sa ako sociálna demokracia, ale podľa mňa máme od toho ešte veľmi ďaleko.

x Máš pocit, že ťa ako Slovenku prijali v pohode, alebo sa stále cítiš ako cudzinka v inej krajine, aj keď je to relatívne blízko?

Bola som milo prekvapená ako ma Rakúšania prijali. Nepociťujem v ich prístupe nič také, že by iné národnosti im boli podradené, každý tam má možnosť zaradiť sa a uchytiť, pokiaľ má v sebe chuť učiť sa a prispôsobiť trochu ich krajine a kultúre. Na iné kultúry sú tam zvyknutí a pokiaľ vidia v človeku snahu, tak sa mu všetci snažia len pomôcť.

Samozrejme, ak má človek postoj, že namiesto jeho prispôsobenia sa, by sa mali prispôsobiť domáci jemu, spolu s celou krajinou, taký človek to bude mať v každej krajine nepríjemné. Jediné čo mi v Rakúsku chýba, je, že okrem priateľa tam nemám žiadnu rodinu a najbližších kamarátov/tky. V tomto smere sa tam ešte stále cítim trochu izolovaná.

x Vieš si predstaviť, že v tejto krajine aj zostarneš? Nechýba ti Slovensko?

Slovensko mi chýba, čo sa týka rodiny a blízkych ľudí, miest, ktoré poznám a niekedy sa aj zamýšľam, či sa niekedy nevrátim. Pravdepodobne by mi tu bolo ľahšie, ale či aj lepšie, to neviem. Ako sa poznám, dlho by som tu v kľude neostala a chcela zase niekam ísť a učiť sa a inšpirovať v inej krajine. Spolu s priateľom, si vieme veľmi dobre predstaviť mať zázemie v Rakúsku, je to skvelá stabilná krajina s vysokou životnou úrovňou. Zároveň to mám najbližšie k Bratislave ako len môže byť, takže sa sem vždy viem rýchlo a ľahko dostať. Pokiaľ si popritom viem dopriať cestovanie a spoznávanie sveta, tak Viedeň je pre mňa ideálna základňa.

A čo Cesár? On je priamo s Viedne? Mala si predtým vzťah so Slovákom, že by si to vedela porovnať? Nejaké rozdiely v správaní, v tom ako vníma mňa, iná mentalita?

Cesár je rodený Rakúšan, narodil sa v meste Linz. Takže je zodpovedný, organizovaný, pracovitý Rakúšan s exotickými karibskými koreňmi. Pre mňa perfektný mix, z oboch kultúr si zobral to najlepšie. Mala som priateľa Slováka, ale ešte ako tínedžerka, takže sa to nedá úplne porovnať s tým, keď s niekým už žijem a máme spoločnú domácnosť. So Slovákom sme si tiež dobre rozumeli, mentalitu sme mali podobnú, vždy sa ku mne dobre správal. Jednoduchšie to bolo v komunikácii, predsa len vyjadrovať sa v rodnom jazyku je nenahraditeľné.

Rakúšania majú možno menší rozdiel medzi mužom a ženou, na čo si ja stále vytváram svoj vlastný názor. U nás je asi viac zadefinované, aký by mal byť muž a aká má byť žena, väčšie „predsudky“ ako to má byť v domácnosti porozdeľované. V Rakúsku si je žena s mužom dosť rovná, ja som mala v hlave niektoré veci úplne inak zadefinované, ale už som sa naučila vidieť veci aj z ich perspektívy.

Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Hlavne nech má každý možnosť si to doma zariadiť tak, aby to vyhovovalo obom. Ja mám to šťastie, že ma priateľ nedrží a podporuje ma, aby som pracovala, nezasahuje hneď do všetkého, len aby som bola v pohodlí, čo ma niekedy irituje, ale zároveň som mu zato vďačná, lebo viem, že mi to koniec koncov len pomôže. Neupadnúť do pohodlia, že sa budem vždy na neho vo všetkom spoliehať. Zároveň však cítim a vidím, že ak ho potrebujem, môžem sa na neho spoľahnúť.

x Bol by Cesár iný, keby bol zo Slovenska?

Myslím si, že každý sme ovplyvnený prostredím, do ktorého sa narodíme a v ktorom vyrastáme. Takže si myslím, že by určite bol aspoň v niektorých veciach iný, netrúfam si však povedať, aký by bol.

x Čo ti dáva mesto Viedeň v porovnaní s Bratislavou?

V prvom rade mi dáva moju lásku a rodinný život. Dôvod, prečo som sa tam presťahovala bol môj priateľ, i keď aj predtým som rozmýšľala, že by to mohlo byť pekné miesto na život, ale sama by som tam len tak nešla. Ako som už spomínala, Viedeň je vyspelejšia, dýcha históriou, je dobre organizovaná a všetko tam funguje tak, ako podľa mňa vo vyspelom meste má. Viedeň vždy aj v histórii bolo veľmi významné medzinárodné mesto, s mnohými kultúrami, medzinárodnými spoločnosťami a ja takéto prostredie k životu potrebujem.

Je to mesto, ktoré bude pred Bratislavou asi vždy aspoň o pár krokov dopredu, i keď musím pochváliť aj Slovensko a Bratislavu, ktorá podľa mňa za posledných pár rokov spravila veľký posun vpred a značne sa zmodernizovala. Bratislava by mi zase dala taký domov, kde všetko poznám, všetko by sa mi tu ľahšie riešilo a nemusela by som si dva až tri roky len zvykať na niečo nové, učiť sa, prispôsobovať, snažiť sa komunikovať v inom jazyku s ľuďmi inej mentality, budovať si svoj sociálny kruh od začiatku. Ale keďže študujem diplomaciu, život v iných krajinách ma trénuje pre moje dúfam budúce povolanie.

x Sú na tom Rakúšania vo všeobecnosti lepšie ?

Aspoň z môjho okolia mám pocit, že Slováci vnímajú Rakúšanov ako samých boháčov. Po dvoch rokoch života tam, som sa z tohto sna úplne prebrala. Oni celkovo majú vysokú kvalitu života, platy sú neporovnateľne vyššie na kvalifikovaných pozíciách, ale život tam je úmerne tomu aj nákladnejší. V Rakúsku človek len tak rýchlo nezbohatne, ale ani sa nevie dostať na okraj spoločnosti, alebo upadnúť do problémov a prepadnúť sa rýchlo na dno, keď napríklad stratí prácu, alebo „živoriť“, ak sa rozhodne pracovať v zdravotníctve, či školstve…

Aj keď ide žena na materskú, domácnosť to takmer nepocíti, pretože má právo až na 80% platu. Nie je tam však zvyk ostať na materskej až tri roky. Čo ale perfektne funguje, pretože o deti je postarané v štátnych škôlkach a žena môže robiť buď na plný úväzok alebo si vyberie z mnohých ponúk, ktoré ponúkajú skrátený pracovný úväzok. Dokonca mám známu, ktorá dala dcéru do súkromných jasiel a aj na ne jej štát prispieva, takže ju náklady vyjdú len na 150 eur mesačne.

Tam, keď má človek právo na pomoc od štátu, tak je reálna a nie len formálna. A v tomto je podľa mňa zásadný rozdiel. Spoločnosť je vyvážená a ľudia nepotrebujú „špekuľovať“. Pokiaľ človek v Rakúsku pracuje, vie si zabezpečiť veľmi kvalitný život a nemusí rozmýšľať tak, že musím sa dostať na pozíciu manažéra, aby som si mohol dovoliť žiť, ale môžem robiť kľudne aj učiteľa a život bude taktiež kvalitný. Keď spoločnosť takto funguje, je v nej menej nezdravého ega a život je o čosi kľudnejší.

x Keby si mala tak všeobecne popísať výhody a nevýhody Slovenska oproti Rakúsku a opačne, čo ti prvé napadne?

Každá krajina ponúka niečo iné. Rakúsko je perfektná krajina pre ľudí, ktorí po maturite idú hneď na vysokú školu, aby si našli skvelú prácu, založili rodinu a mali krásny dôchodok, popritom si užívali život. Kto ale radšej viac experimentuje, skúša a nechce mať takto nastavený život to môže byť naopak krajina, kde sa bude trošku trápiť. Napríklad začať podnikať tam vôbec nie je jednoduché, treba mať našetrený veľký kapitál a myslieť to naozaj vážne.

Ďalší rozdiel, ktorý hlavne v tomto období plnom celkového napätia pociťujem, je dianie v politike, riadenie štátu a postoj ľudí k tomu. My sme veľmi mladá demokracia a vlastne ešte ani poriadne nevieme, čo presne demokracia je a ako by mala vyzerať. V Rakúsku sú zvyknutí na určitý štandard a tam neexistuje, že politik niečo podozrivé nevysvetlí a ostane vo funkcii. Ľudia by im nedovolili robiť si, čo chcú.

Na Slovensku sa stretávam s odpoveďou: No čo už, je to smutné, ale tu sme na Slovensku. Síce sa to teraz už začína postupne meniť, odkedy máme pár vzdelaných ľudí hodných svojej funkcie ako pani prezidentku a za mňa ešte aj dvoch ministrov, ale je to ešte dlhá cesta. Úroveň sa vďaka nim dvíha a dúfam, že toto bude nový štandard, na ktorý si Slováci zvyknú a niektoré zásadné veci tu už akceptovať nebudeme.

Vedela by si pár slovami opísať človeka z Viedne a z Bratislavy?

Toto bude veľmi subjektívna odpoveď na základe ľudí, ktorých poznám v jednom aj druhom meste, a samozrejme ľudia sa od seba líšia, nedá sa povedať, že všetci Bratislavčania sme takí a Viedenčania takí. Ale čo ma pri tom napadne je asi toto: Napríklad formálna komunikácia – Viedenčan bude komunikovať s vysokou zdvorilosťou a slušnosťou, omnoho viac formálne. Bratislavčan bude uvoľnenejší, možno zábavnejší, nadviaže pocit ako keby sme sa poznali dlhšie, to si Rakúšan nedovolí.

Viedenčan je možno kľudnejší celkovo v reakciách, postojoch, Bratislavčan vášnivejší, emocionálnejší. Viedenčan si rieši svoj život, Bratislavčan si viac potrpí na imidži a kto si o ňom, čo myslí. Sme extravagantnejší aj v obliekaní, viac ukážeme svoju osobnosť a štýl, no Viedenčan sa bude snažiť skôr nevytŕčať z davu, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.