iSpigl

internetové noviny ispigl.eu

iSpigl

Putin: Kyjev jednat nechce, s Bidenem mluvit nepotřebuju. Brno, agent na byty

 Vladimir Putin nepovažuje za nutné, aby jednal se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Putin to podle agentury TASS řekl novinářům v Astaně, kde se během dvou dnů zúčastnil několika summitů. Putin v pátek také prohlásil, že se v Rusku v dohledné době neplánuje další vlna mobilizace a další masivní údery na „ukrajinské objekty“ nejsou nutné. Podle ruského prezidenta neprobíhají mírová jednání, protože je Kyjev odmítá.

Možné setkání s Bidenem, například v listopadu na summitu zemí G20 v Indonésii, podle Putina nemá smysl. „Nepovažuji to za nutné, upřímně řečeno. Zatím pro taková jednání ani není platforma,“ sdělil ruský prezident. Biden tvrdě odsoudil pondělní ruské raketové útoky na Ukrajinu nebo nedávný pokus Moskvy anektovat část ukrajinského území a ostře také kritizuje, že Putin mluví o možnosti použití jaderných zbraní.

Na otázku novinářů ohledně mírových jednání s Ukrajinou Putin odpověděl, že je Kyjev odmítá. „Říkali, že chtějí jednat, a zdánlivě o to požádali. Teď ale kyjevská vláda vydala rozhodnutí, které jednání zakazuje,“ cituje stanice RT Putinova slova.

 Putin v pátek také uvedl, že částečná mobilizace, kterou koncem září vyhlásil, skončí zhruba za dva týdny. „V dohledné době není potřeba částečnou mobilizaci rozšiřovat,“ okomentoval vyhlídky, že by se Rusko mohlo pokusit povolat do zbraně víc než původně deklarovaných 300 tisíc záložníků.

Nové masivní vzdušné údery podobné těm, které podnikly ruské síly na Ukrajinu v pondělí, podle Putina nejsou „nutné“. „Teď před námi stojí jiné úkoly,“ prohlásil ruský prezident. Uvedl také, že z 29 objektů, které ruské ministerstvo obrany hodlalo těmito údery zničit, jich sedm nebylo zasaženo tak, jak se plánovalo. „Ale postupně je (ruští vojáci) dostávají, tyto objekty, doplnil Putin.

Pondělní rozsáhlé útoky, kdy Rusko zasypalo ukrajinská města řízenými střelami a vyslalo na ně útočné drony, vyvolaly na Západě šok a pobouření. Podle Kyjeva zemřelo nejméně 19 lidí, dalších přibližně 100 bylo zraněno a přerušily se dodávky elektřiny.

X X X

Putin rukojmí svého úspěchu. Na Ukrajině podcenil dvě věci, říká bývalý autor jeho projevů

Putin se s válkou na Ukrajině vážně přepočítal, protože uvěřil své vlastní propagandě, říká jeho bývalý autor projevů Abbas Galjamov. Podle politického analytika ruský prezident zle podcenil odhodlanost Ukrajinců i osobnost Volodymyra Zelenského. Galjamov také vysvětlil podle něj skutečné důvody, které Putina k invazi na Ukrajinu vedly.

„Putin se ocitl jako rukojmí svého úspěchu z roku 2014, kdy Ukrajincům snadno vyrval Krym. Bral to jako důkaz toho, že Ukrajinci nejsou schopní Rusku vzdorovat,“ uvedl Galjamov ve vysílání ukrajinského kanálu FREEDOM. Podle něj ale Putin nebral příliš v úvahu stav tehdejší ukrajinské společnosti, která právě prošla revolucí a moc tehdy nebyla centralizovaná. „Nepochopil, že se v průběhu let stala Ukrajina v očích svých občanů zcela legitimním státem,“ dodal expert.

Druhou hrubou chybou, které se Putin podle Galjamova dopustil, bylo podcenění ukrajinského prezidenta. „Myslel si, že Zelenskyj je jako on sám, že je spolu s ukrajinskou vládou jen mechanismem na vydělávání peněz a rozdělování peněžních toků. Jenže Zelenskyj se ukázal být úplně jiným člověkem,“ zhodnotil bývalý Putinův spolupracovník.

Podle Galjamova pak byla Kremlem proklamovaná „denacifikace“ a „demilitarizace“ Ukrajiny jen zástěrka k invazi. Skutečným důvodem rozpoutání války měla být klesající popularita Putina v očích ruské veřejnosti.

„Jeho problém byl, že Rusové přestali věnovat pozornost zahraniční politice a začali se více zajímat o dění doma. Začali si uvědomovat, že neexistují argumenty pro to, aby Putin vládl věčně. Skomírající ekonomika, propad životní úrovně, korupce i sociální nerovnosti. Jeho popularita začala klesat a on potřeboval nějakou vnější eskalaci,“ uzavřel Galjamov.

X X X

Ukrajinci přiznali, že zaútočili na Kerčský most?! „Prokecnout“ Rusům to měl ministr Kuleba

Ruští vtipálci ve falešném hovoru vylákali z ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby přiznání, že Ukrajina stojí za útoky na Krymském poloostrově a v ruské Belgorodské oblasti. Informoval o tom list Vedomosti. Šéf ukrajinské diplomacie se k incidentu oficiálně nevyjádřil.
 Telefonát s Kulebou vedl domnělý Michael McFaul, někdejší americký velvyslanec v Moskvě. Falešnému diplomatovi Kuleba mimo jiné řekl, že Kyjev připravuje protiofenzivu na jižní frontě, a to v blízké spolupráci se svými partnery, Spojenými státy a Británií.

„Krym není bezprostředním operačním cílem. Ale jestli se mě ptáte, kdo způsobuje výbuchy na Krymu nebo v Belgorodu, tak vám soukromě řeknu, že ano, jsme to my,“ řekl Kuleba v hovoru.

Kyjev se k zodpovědnosti za údery na ruském území a na Ruskem anektovaném Krymském poloostrově oficiálně nehlásí. Podle Ruska za útoky nicméně nepochybně stojí Ukrajina, na jejíž území ruská armáda podnikla letos v únoru invazi. Velkou pozornost přilákala zejména sobotní mocná exploze na Kerčském mostě, který spojuje ruskou pevninu s Krymem. Moskva tento týden uvedla, že za útokem stojí ukrajinské tajné služby. Ty ruské vyšetřování označily za absurdní a odmítly je komentovat.

X X X
Rusové se na Donbasu nadechují a postupují ke klíčovému městu. Hlavní roli hrají vagnerovci

Proruské síly a ruská armáda postupují pomalu ke klíčovému městu Bachmut na Donbasu na východní Ukrajině. Do bojů se pravděpodobně zapojily i oddíly žoldnéřské Wagnerovy (v přepisu z ruštiny Vagnerovy) skupiny, uvedlo v pátek ráno britské ministerstvo obrany. O zapojení skupiny do bojů v Doněcké oblasti hovoří v páteční zprávě i americký Institut pro studium války (ISW). Postup ruských vojsk podle Londýna komplikují ukrajinské útoky i nedostatek munice a vojáků. Horší morálka, disciplína a bojové schopnosti ruských jednotek na Ukrajině mohou v některých oblastech vést k zastavení ruské ofenzivy, píše ISW.

Proruské síly zaznamenaly podle Londýna v posledních třech dnech některé taktické úspěchy a spolu s ruskou armádou postupují směrem k Bachmutu. Dobytí tohoto města na východní Ukrajině považují ruské síly za klíčové pro získání dalších oblastí na Donbasu, které má stále pod kontrolou Ukrajina. „Rusko pokračuje s ofenzivními operacemi na středním Donbasu a velmi pomalu postupuje,“ uvedlo britské ministerstvo obrany.

Ukrajinský generální štáb uvedl, že zejména v Doněcké oblasti dostávají některé ruské jednotky od velitelů rozkazy k dočasnému zastavení útočných operací. Důvodem je velmi nízká morálka, psychický stav, vysoká míra dezerce i neplnění rozkazů, píše ISW.

 Ruské síly se také zejména v okolí Bachmutu a města Doněck, které je pod kontrolou proruských separatistů, drobí na menší a menší útvary. Velitelé podle ISW skupinky vysílají k dobytí „relativně bezvýznamných a malých sídel“ v Doněcké oblasti a stavy pak náhodně obnovují, což vede k další demoralizaci a nesoudržnosti při bojích.

O velmi tvrdých bojích u Bachmutu minulý týden informoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ukrajinské armády jsou ruské pokusy o útok v této oblasti neúspěšné.

Postup ruské armády komplikují rovněž ukrajinské útoky na severní i jižní straně fronty. Potíže způsobuje ruským silám podle britských tajných služeb také nedostatek munice a vojáků. Podle Londýna tak ruská armáda a proruští separatisté od začátku července dosáhli jen velmi omezených územních zisků. O něco úspěšnější byla v tomto ohledu žoldnéřská Wagnerova skupina.

Boj mezi vagnerovci a proruskými separatisty

Zakladatel této skupiny, podnikatel Jevgenij Prigožin, se snaží úspěchy svých žoldnéřů odlišit od diskutovaného výkonu ruských ozbrojených sil, uvádí ISW. Wagnerova skupina podle něj ve čtvrtek sama dobyla Ivanhrad, vesnici na jižním okraji Bachmutu. Nicméně proruské síly neuznaných útvarů Doněcké lidové republiky (DNR) a Luhanské lidové republiky (LNR) tvrdí, že Ivanhrad a sousední Opytne dobyly ony.

„Rozpor mezi tvrzeními Prigožina a silami DNR a Prigožinova zjevná snaha o to, aby bojovníci Wagnerovy skupiny získali výhradní zásluhy za dobytí Ivanhradu, odpovídají předchozím pozorováním ISW, podle kterých se Prigožin snaží získat větší vliv,“ píší analytici. Prigožin také v minulosti kritizoval postup ruského ministerstva obrany, co se bojů na Ukrajině týče.

X X X

Putin: Jednání s Bidenem nepovažuji za nutné. Další mobilizace a útoky na ukrajinské objekty nejsou třeba

Ruský prezident Vladimir Putin nepovažuje za nutné, aby jednal se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Putin to podle agentury TASS řekl novinářům v Astaně, kde se během dvou dnů zúčastnil několika summitů. Putin v pátek také prohlásil, že se v Rusku v dohledné době neplánuje další vlna mobilizace a že další masivní údery na „ukrajinské objekty“ nejsou nutné.

 Možné setkání s Bidenem, například v listopadu na summitu zemí G20 v Indonésii, podle Putina nemá smysl.

„Nepovažuji to za nutné, upřímně řečeno. Zatím pro taková jednání ani není platforma,“ sdělil ruský prezident. Biden tvrdě odsoudil pondělní ruské raketové útoky na Ukrajinu nebo nedávný pokus Moskvy anektovat část ukrajinského území a ostře také kritizuje, že Putin mluví o možnosti použití jaderných zbraní.

Putin v pátek také uvedl, že částečná mobilizace, kterou koncem září vyhlásil, skončí zhruba za dva týdny. „V dohledné době není potřeba částečnou mobilizaci rozšiřovat,“ okomentoval vyhlídky, že by se Rusko mohlo pokusit povolat do zbraně víc než původně deklarovaných 300 000 záložníků.

V pondělí Rusko podniklo mohutné vzdušné útoky napříč celou Ukrajinou, které zasáhly civilní objekty, podle Kyjeva zabily nejméně 19 lidí, zranily asi 100 dalších a přerušily dodávky elektřiny.

X X X

Putin bude vládnout, i kdyby nechtěl, říká jeho předchůdce. Vysvětlil, proč není možná změna

Dokud bude trvat válka na Ukrajině, ruského prezidenta Vladimira Putina v jeho funkci nikdo vystřídat nemůže, řekl někdejší premiér Sergej Stěpašin pro list RIA Novosti. V západních médiích se přitom objevují spekulace o možném Putinově nástupci v souvislosti s vojenskými neúspěchy na Ukrajině.

V Rusku se příští volby hlavy státu mají konat v roce 2024. Podle Stěpašina je zřejmé, že do té doby na prezidentském postu nenastane žádná změna. „Samozřejmě, mnozí zvažovali, jestli by Putin měl za dva roky opět jít do prezidentských voleb, nebo ne. Ale dnes je naprosto jasné, že k žádné výměně dojít nemůže, především v situaci částečné mobilizace, kdy probíhají aktivní boje proti NATO a Američanům,“ řekl.

Podle někdejšího premiéra Putin nemůže vládnout navždy. Dokud bude trvat válka na Ukrajině, musí ve funkci dle něj zůstat. „Nemůžeme opakovat rok 1917, kdy Mikuláše II. v podstatě zradilo jeho nejbližší okolí. Putin bude muset – ať už chce, nebo ne – svůj kříž nést dál až do doby, kdy dosáhneme skutečného míru,“ domnívá se Stěpašin.

Stěpašin v rozhovoru odkázal na posledního ruského cara, který se vzdal trůnu po sérii porážek v první světové válce a v době, kdy v Petrohradě vypukla únorová revoluce. Rusko se pak propadlo do několik let trvajícího chaosu. Rovněž nacionalističtí komentátoři po ukrajinském vítězství u Lymanu srovnávali situaci ruské armády s únorem 1917.

Podle spekulací západních médií by však Vladimir Putin v případě dalších vojenských blamáží mohl pod tlakem z funkce odejít, anebo být odstraněn. „Vidina jeho odchodu je sice stále vzdálená, ale je zřejmé, že rostoucí dopady vojenského dobrodružství už nyní oslabují jeho mocenskou pozici,“ napsal koncem září web Politico, který rovněž představil možné Putinovy nástupce.

Sergej Stěpašin byl předsedou vlády pouhé tři měsíce v roce 1999. Rezignoval po útoku čečenských radikálů v Dagestánu. V úřadu ho nahradil nynější šéf Kremlu, který Rusku vládne už přes 20 let, ať už z pozice prezidenta či premiéra. Před rokem podepsal změny ústavy, díky nimž může na funkci kandidovat ještě dvakrát. V čele státu tak může být až do roku 2036, kdy mu bude 84 let.

X X X

Putin konfliktu na Ukrajině nelituje. Němci dělají s NATO chybu, tvrdí

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že konfliktu na Ukrajině nelituje. Rusko postupuje správně, řekl v kazašské Astaně, kde se během dvou dnů zúčastnil několika summitů. Německo se podle něho dopouští chyby, když dává prioritu NATO před svými zájmy. Zároveň Putin prohlásil, že setkání s americkým protějškem Joem Bidenem nepovažuje za nutné.

 Na otázku, zda lituje konfliktu na Ukrajině, Putin odpověděl, že ne. Rusko podle něho postupuje správně. Na tiskové konferenci v Astaně uvedl, že cílem Ruska není Ukrajinu zničit.

Částečná mobilizace, kterou koncem září vyhlásil, skončí podle Putina zhruba za dva týdny. „V dohledné době není potřeba částečnou mobilizaci rozšiřovat,“ okomentoval vyhlídky, že by se Rusko mohlo pokusit povolat do zbraně víc než původně deklarovaných 300 000 záložníků.

Nové masivní vzdušné údery podobné těm, které podnikly ruské síly na Ukrajinu v pondělí, podle šéfa Kremlu nejsou „nutné“. „Teď před námi stojí jiné úkoly,“ prohlásil. Uvedl také, že z 29 objektů, které ruské ministerstvo obrany hodlalo těmito údery zničit, jich sedm nebylo zasaženo tak, jak se plánovalo. „Ale postupně je (ruští vojáci) dostávají, tyto objekty,“ doplnil Putin.

Pondělní rozsáhlé útoky, kdy Rusko zasypalo ukrajinská města řízenými střelami a vyslalo na ně útočné drony, vyvolaly na Západě šok a pobouření. Útoky zasáhly civilní objekty, podle Kyjeva zabily nejméně 19 lidí, zranily asi 100 dalších a přerušily dodávky elektřiny.

Putin prohlásil, že humanitární koridory pro ukrajinské obilí by měly být uzavřeny, pokud by se ukázalo, že byly využívány k tomu, co nazval „teroristickými činy“. Rusko je v posledních měsících stále kritičtější k dohodě zprostředkované Tureckem, kterou podepsalo v červenci o odblokování vývozu potravin z ukrajinských černomořských přístavů, které Rusko blokovalo.

Ruský prezident také řekl, že chybu dělá Německo, když upřednostňuje věrnost NATO před svými národními zájmy. Řekl, že Berlín dosud nerozhodl o jedné nepoškozené linii plynovodu Nord Stream 2, přes kterou by Rusko mohlo posílat plyn do Německa. Takové rozhodnutí podle něj není věc Ruska.

Zároveň Putin v pátek prohlásil, že jakýkoli přímý střet jednotek NATO s Ruskem by vedl ke „globální katastrofě“. „Doufám, že ti, kdo to říkají, jsou dost chytří na to, aby takové kroky nepodnikali,“ řekl na tiskové konferenci.

Setkání s Bidenem není podle Putina nutné

Možné setkání s Bidenem, například v listopadu na summitu zemí G20 v Indonésii, podle Putina nemá smysl.

„Nepovažuji to za nutné, upřímně řečeno. Zatím pro taková jednání ani není platforma,“ sdělil ruský prezident. Upřesnil, že zatím není jasné, zda na summit pojede, ale že Rusko se ho patrně zúčastní.

Biden tvrdě odsoudil pondělní ruské raketové útoky na Ukrajinu nebo nedávný pokus Moskvy anektovat část ukrajinského území a ostře také kritizuje, že Putin mluví o možnosti použití jaderných zbraní.

X X X

Maďarský ministr v Rusku? Naprosto skandální, říká Lipavský. Vidí meze V4

Český ministr zahraničí Jan Lipavský označil za skandální to, že maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se ve čtvrtek zúčastnil energetického fóra v Moskvě, na kterém byli také lidé ze sankčního seznamu Evropské unie. Uvedl, že s Maďarskem stejně jako s dalšími zeměmi Visegrádu mají společné témata, V4 by ale neměla být vydávána za konzervativní blok.

 Zatímco Česko, Polsko a Slovensko se řadí k zemím, které Ukrajině vyčlenily i vojenskou pomoc, Maďarsko dříve odmítlo, aby přes jeho území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu. Budapešť se rovněž kriticky vyjádřila vůči protiruským sankcím. Na některých věcech se ale Česko s Maďarskem shodne, uvedl Lipavský s tím, že jednání v rámci skupiny V4 se nebrání.

„Bráním se tomu, aby V4 byla vydávána za nějaký konzervativní blok, ale odmítám i volání po vystoupení nebo ukončení,“ řekl. Skupina ale podle něj nemá žádný silný jednotný postoj jako například v roce 2015, kdy nastala první velká migrační krize.

Lipavský zkritizoval šéfa maďarské diplomacie Szijjártóa, který vystoupil na energetickém fóru v Moskvě. Mimo jiné tam řekl, že Maďarsko má stále zájem na pokračování energetické spolupráce s Moskvou.

„Přijde mi naprosto skandální, že jede na konferenci, kde jsou lidi na sankčním seznamu Evropské unie,“ řekl Lipavský. „Maďarsko je podle mě zčásti obětí svých vztahů s Ruskou federací. Představa, že s nimi postaví jadernou elektrárnu, mi nepřijde realistická,“ dodal.

Jaderná elektrárna Paks pokrývá zhruba polovinu spotřeby elektrické energie v Maďarsku. Její dva nové bloky má postavit ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom.

Aktivitu V4 směrem k EU Česko v současnosti ze svého pohledu utlumilo, neboť ČR Radě EU předsedá a úkolem země je hledat kompromis v celém bloku. Se Slovenskem, které je aktuálně v čele V4, na tom panuje podle ředitele oddělení přípravy a koordinaci českého předsednictví v Radě EU Jakuba Utěšeného porozumění. Až předsednictví skončí, sektorová spolupráce tam, kde bude možná, opět nastane ve větším rozsahu.

X X X

Učitelka na penzi plánovala útok na ministra, řídila i další členy gangu

Německé spolkové státní zastupitelství nechalo zadržet učitelku na penzi v souvislosti s případem plánovaného únosu německého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha. Žena měla vysokou pozici v administrativní části protistátního uskupení, které úřady odhalily v dubnu, oznámilo v pátek spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe.

Němka podle sdělení prokuratury mimo jiné zadávala urychlení a koordinaci plánů. Zapojená byla údajně do obstarávání zbraní a výbušnin a opakovaně vyzývala k rychlé realizaci plánu a navrhovala konkrétní termíny.

Učitelka v důchodu měla také vést náborové rozhovory s potenciálními členy uskupení. Seniorka je stoupenkyní ideologie, která odmítá německou ústavu a státní zřízení spolkové republiky. Podle těchto představ nadále existuje Německá říše na základě ústavy z roku 1871.

Policisté ze zemského kriminálního úřadu ve spolkové zemi Porýní-Falc a saské policie v pátek obviněnou zadrželi v okrese Mittelsachsen. Vazební soudce má později rozhodnout, zda půjde žena do vyšetřovací vazby.

Čtyři údajní komplicové ženy, Němci z Neustadtu an der Weinstraße (Porýní-Falc), Falkensee u Berlína a z okresů Ammerland (Dolní Sasko) a Landshut (Bavorsko), byli zadrženi už 13. dubna.

Skupina podle vyšetřovatelů připravovala únos německého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha a dalších vládních činitelů, celostátní výpadek proudu a vyvolání chaosu s cílem vytvořit „podmínky podobné občanské válce“. Nakonec údajně chtěla svrhnout demokratický systém země.

Policie při raziích zabavila mimo jiné střelné zbraně a náboje. Podezřelí byli členy chatovací skupiny s názvem „Sjednocení vlastenci“. Podle vyšetřovatelů byli v kontaktu s takzvanými říšskými občany, kteří neuznávají existenci německé republiky. Toto hnutí se v posledních měsících spolu s příznivci krajní pravice angažovalo v protestech proti vládním koronavirovým opatřením.

Lauterbach v dubnu řekl, že někteří popírači pandemie covidu-19 „bojují spíše proti demokratickému řádu“ než proti očkování a koronavirovým restrikcím. „Ale to se jim nepodaří. Nenechám se odradit a budu se i nadále zastávat celé populace,“ řekl.

X X X

Britská premiérka vyměnila ministra financí, Kwarteng neustál pád libry

Britská premiérka Liz Trussová zbavila funkce ministra financí Kwasiho Kwartenga, uvedl v pátek zpravodajský server BBC News. Premiérka společně s Kwartengem čelila rozsáhlé kritice opozice, ekonomů i svých spolustraníků za svůj ekonomický plán a hrozilo i její odvolání z funkce. Novým britským ministrem financí později jmenovala Jeremyho Hunta, píší britská média.

Kwarteng se v pátek předčasně vrátil do Londýna ze zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) ve Washingtonu. BBC oznámila, že skončil v čele ministerstva financí krátce poté, co byl spatřen jak vchází do sídla premiérky v Downing Street.

Kwarteng ještě ve čtvrtek hájil prosazení kontroverzního ekonomického plánu, který mimo jiné počítá se snížením daně z příjmu firem či rozvolnění daně z nákupu nemovitostí. Chystané vládní reformy vyvolaly chaos na finančních trzích, vedly k pádu libry a způsobily, že podpora konzervativců klesla na rekordně nízkou úroveň.

V čele ministerstva financí strávil kratší dobu než Kwarteng jen Iain Macleod, který v roce 1970 zemřel na infarkt 30 dní poté, co se stal ministrem.

Novým britským ministrem financí se stal Jeremy Hunt

Premiérka Liz Trussová jej jmenovala do funkce těsně před začátkem tiskové konference, kde podle očekávání objasní osud kontroverzních ekonomických plánů konzervativní vlády.

Hunt je výraznou osobou Konzervativní strany, v níž dosáhl značných politických úspěchů; zastával funkce ministra zdravotnictví i zahraničí. Po rezignaci bývalého premiéra Borise Johnsona byl jedním z kandidátů na post premiéra.

Poslanci jej nicméně ve volbě vyřadili v prvním kole a Hunt poté podporoval Rishiho Sunaka, oponenta Trussové v posledním kole hlasování.

Trussová a Kwarteng si v pátek vyměnili dopisy, kde se ujistili o pokračujícím vzájemném přátelství i sdíleném plánu na snižování daní v zájmu růstu ekonomiky. „Byli jsme kolegové a přátelé po mnoho let. Věřím, že vaše vize je ta správná,“ napsal závěrem dopisu Kwarteng premiérce.

Slevila ze svých kontroverzních plánů

Trussová na páteční tiskové konferenci oznámila, že se již dále nebude snažit zastavit zvýšení daně z příjmů firem, o kterém rozhodla předchozí vláda. Částečně tak slevila ze svých kontroverzních ekonomických plánů, které britská média nazývají „minirozpočtem“.

„Některé části našeho minirozpočtu šly dál a přišly rychleji, než trhy očekávaly,“ řekla Trussová.

Trussová hovořila krátce. Novinářům řekla, že je nadále odhodlaná pokračovat v politice ekonomického růstu, díky které ji spolustraníci zvolili do čela vlády.

Stále více konzervativních poslanců nicméně projevuje nespokojenost s vedením Trussové. Skupina vysoce postavených konzervativců podle stanice BBC příští týden vystoupí a vyzve premiérku, aby z funkce odstoupila.

„Dnes (v pátek) jsem zajistila ekonomickou stabilitu. (Nový ministr) Jeremy Hunt sdílí moji vizi nízkých daní a ekonomického růstu. Uvědomujeme si nicméně, že kvůli potížím na trzích musíme tuto vizi naplnit jiným způsobem,“ odpověděla Trussová na novinářský dotaz, zda je jako premiérka po sérii chaotických událostí důvěryhodná.

X X X

COVID  KOSÍ  LIDI  V  ČR,  FIALA  NEDĚLÁ  ŽADNÁ  OPATŘENÍ

V ČR stoupl počet úmrtí s covidem

Počet pacientů ve vážném stavu se nezměnil a činí 56. Za posledních sedm dní s covidem zemřelo 127 lidí, více než o týden dříve. Denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání stoupaly s několika výjimkami od začátku září.

 

Snížilo se rovněž incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. K dnešku činilo 139. Nejhorší situace je nyní v hlavním městě a Královéhradeckém kraji, kde je incidenční číslo 159, respektive 158. Nejnižší, 96, je v Karlovarském kraji.

S covidem od začátku epidemie v Česku zemřelo 41 354 lidí. Za posledních sedm dní uvádějí statistiky 127 zemřelých, což je o 17 více než o týden předtím. Nejvíce, 24, zemřelo v pátek, pondělí a úterý. Denní počty zemřelých začaly stoupat na začátku října, v září i v srpnu se držely pod 20. Čísla se navíc zpětně doplňují, dá se tedy předpokládat, že počet zemřelých za poslední týden ještě vzroste.

Ve čtvrtek si pro vakcínu proti covidu přišlo přes 15 140 lidí. Většinou šlo o posilující dávky. Před týdnem se nechalo očkovat zhruba o 530 lidí méně. Proti nemoci covid-19 bylo v Česku plně očkováno přes 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo více než 4,3 milionu lidí a druhou asi 423 900 lidí. Očkování je podle ministerstva zdravotnictví ochranou před těžkým průběhem a úmrtím na covid-19.

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno přes 4,14 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví 348 636.

X X X

MACHINACE  S  BYTY  V  BRNĚ,  U  VESLA  FIALOVA  ODS

Absurdity v motivačních dopisech a nastrčený agent policie. I to figuruje v kauze machinací s byty v Brně

Každý pátý až šestý obecní byt v Brně-středu mohl být v posledních dvou letech přidělený netransparentně. Myslí si to opoziční zastupitelé a členové bytové komise. V kauze údajných machinací s městskými byty policie obvinila osm lidí, včetně předsedy zmíněné komise Otakara Bradáče z ODS, kterého soud poslal do vazby. Roli v usnadnění machinací mohlo mít podle opozice i mimořádné rozšíření počtu členů komise z jedenácti na třináct.

 „Jsem v bytové komisi poslední dva roky, takže můžu mluvit jen za toto období, ale při procházení podkladů jsem si všimla třiceti až čtyřiceti případů, kdy byt mohl být přidělen netransparentně. Neříkám schválně přesné číslo, protože se v některých případech samozřejmě můžu plést,“ míní nestranická členka bytové komise zvolená za opozici Kristýna Fuchsová.

Právě ona pomáhala upozorňovat na nestandardní přidělování městských bytů lidem, kterým k bydlení dopomohly takzvané motivační dopisy. Ty byly dobrovolné a uchazeči v nich mohli uvádět doprovodné informace.

Stávalo se však, že si v nich žadatelé vymýšleli informace o rodině, zaměstnání či zdravotním stavu.

Takto se podle Aktuálně.cz nebo Práva, které citují policejní dokumenty, dostal k jednomu bytu i nastrčený policejní agent. Výměnou za 350 tisíc korun mu stíhaná organizovaná skupina vytvořila smyšlenou žádost o byt. I ta se Fuchsové zdála podezřelá.

Vymyšlený řidič sanitky

„Mně ten příběh přišel absurdní. Protože ten žadatel byl podle tabulek svobodný a bezdětný. A bylo tam uvedeno, že má trvalé bydliště v Ústí nad Labem a měli jsme informaci, že má pracovat u zaměstnavatele v Praze, což byla společnost, která se zabývá realitami. V motivačním dopise bylo, že by se rád stal řidičem sanitky, ještě jím není, ale dělá si kurz a v Brně si našel dívku. To mi přišlo úplně absurdní,“ popisuje Fuchsová.

Brno bude řešit kauzu přidělování bytů. ‚Pořád si kladu otázku, jak se dá podvádět,‘ říká radní Mandát

Koaliční členové komise nakonec byt nastrčenému zájemci stejně přidělili. „My jsme k tomu dokonce dávali protinávrh, ten ale nebyl schválen,“ vzpomíná si členka komise.

A vybavuje si i další podivný případ. „V jedné rozpravě nás jeden z členů ODS upozorňoval, že by se mu líbil jistý žadatel. Doma jsem si to dohledávala a zadala jsem si jméno jeho zaměstnavatele do obchodního rejstříku. Vyšlo mi, že ten zaměstnavatel přestal existovat v roce 2013. Když jsem zpětně procházela přidělené byty, objevila jsem žadatelku, které se byt na základě uvedení tohoto zaměstnavatele přidělil. To nemůže být náhoda, že v roce 2021 nebo 2022 si v žádosti nevzpomenete, že vás zaměstnavatel existuje. O toho jednoho se to přidělení bytu neschválilo, ale u té předešlé paní ano,“ doplňuje Fuchsová.

Z 11 na 13

Podle ní i jejích kolegů mohlo v machinaci s byty hrát roli i mimořádné rozšíření bytové komise o dva členy, z jedenácti na třináct. To se stalo v lednu 2021, zhruba v půlce volebního období.

„Myslím si, že cílem bylo, aby se tam dostal někdo, kdo bude podporovat vybraná stanoviska,“ míní Fuchsová a přitakává jí opoziční zastupitel a taktéž člen komise David Oplatek za Zelené.

„Ta komise se rozšiřovala v době, kdy jsem do ní nastupoval a střídal tam kolegu, a žádné zdůvodnění toho rozšíření si nevybavuji,“ říká opoziční politik Oplatek.

Místopředsedkyně komise a radní za hnutí ANO Ludmila Oulehlová si taky přesně nevybavuje, proč musela bytová komise Brna-středu mít najednou o dva členy více než většina ostatních komisí.

Policie zajistila majetek jednoho z obviněných v kauze přidělování bytů v Brně

 „To už vám asi přesně neřeknu, proč se počet navyšoval, no ale asi určitě proto, že agenda bytového odboru i ty materiály jsou tak obsáhlé, že je to vždycky lepší, protože víc hlav víc ví. Pro mě je to transparentnější,  že tam nesedí dva tři lidé, ale čím víc lidí rozhoduje, tím líp. Přece jen je to orgán rady a doporučuje radě, ta rada na to spoléhá,“ uvažuje Oulehlová.

Argument, že by dva členové navíc měli pojistit hlasování koalice, odmítá. Za její osmileté působení v komisi si nevybavuje, že by někdy došlo k situaci, že by v komisi bylo tak mnoho nepřítomných členů, aby se v ní nedalo hlasovat.

Kdo rozšíření počtu členů navrhl, to si Oulehlová nevybavuje.

Jako radní pro to ale hlasovala 11. ledna 2021. O tři dny později už doplněná bytová komise schválila byt pro policejního agenta. Do poradního orgánu rady tehdy přibyla dvě jména.

První z nich je Jan Mandát, radní pro bydlení, který byl při minulých i letošních volbách zvolen za ODS a Brno autem. „Omlouvám se, teď si to nevybavím, protože už je to déle. Ono v komisi několikrát došlo i k nějaké personální výměně,“ tvrdí politik.

‚Víc spolehlivých členů‘

O dosazení druhého jména se postarala TOP 09, která se do zastupitelstva městské části tehdy těsně nedostala. Nominovala realitního makléře Jana Jedelského, letos v září zvoleného zastupitele Brna-střed.

Doporučil ho tehdy předseda buňky TOP 09 v Brně-středu Martin Brym.

„Šéf buňky měl dobré vztahy s ODS, která vedla koalici, takže domluvil pro členy TOP 09 asi tři místa v komisích. Ale říkal, že je to dobrá vůle ODS a že za to očekávají jistou loajalitu. A o dva roky později, kdy už jsem byl místopředsedou buňky na Brně-středu, tak za mnou Martin přišel, že jsme dostali nabídku ještě na komisi bytovou, která potřebuje rozšířit, protože tam prý ODS prohrává nějaká hlasování, a potřebují tam víc spolehlivých členů. Tak ať se nezlobím, že já to nebudu, byť bych jako místopředseda asi mohl, ale půjde tam Honza Jedelský, kterého oni znají a ví, že se na něj můžou spolehnout, navíc že se pohybuje kolem realit,“ popisuje tehdejší dění místopředseda TOP 09 v Brně-středu Jindřich Cinka.

 Cinka letos ze strany vystoupil, nelíbilo se mu její předvolební spojení s ODS, která nakonec v Brně-středu volby vyhrála. Doplnil, že Jedelský tehdy nebyl členem TOP 09, odešel z ní asi rok předtím, ale po přijetí do komise se do strany vrátil.

„Tvrzení opozičních členů komise moc nerozumím – pokud měli nějaký problém s tím, že jsem byl do komise bytové jmenován, mohli kdykoli využít možnosti toto řešit např. přes kontrolní výbor, který je k řešení podnětů tohoto typu určen. Nic takového se nestalo. Opoziční zastupitelé se moje působení v komisi rozhodli z nějakých důvodů řešit až v době těsně po komunálních volbách, kdy jsem se stal zastupitelem, a to pouze mediálně. Já toto považuji za součást politického boje,“ tvrdí Jedelský a ujišťuje, že v komisi nezaznamenal nic nestandardního, co by musel někde nahlašovat.

TOP 09 účast popírá

Martin Brym, který by jako nově zvolený zastupitel měl podle koaliční smlouvy ODS, TOP 09 a ANO usednout v nové radě městské části, také říká, že neví o tom, že by jeho kolega měl pomáhat zajistit hlasovací většinu.

„Tak o tomto opravdu nic nevím. Takové informace se ke mně nedostaly. Znovu připomínám, že jsem v té době nebyl členem rady ani zastupitelstva a opravdu jsem nevedl v patrnosti kolik členů, který z poradních orgánů místní samosprávy má,“ odpověděl Brym.

Policejní zátah v Brně: kvůli podezřelému přidělování městských bytů bylo zadrženo osm lidí

Na přímý dotaz, kdo ho oslovil, aby člena do bytové komise doporučil, odpověděl neurčitě. „Rada městské části očividně otevřela své poradní orgány i stranám, které se do zastupitelstva po volbách 2018 nedostaly. Kromě našeho nominanta v nich zasedali i zástupci například ČSSD. Naše zástupce jsme do komisí nabízeli opakovaně a v tomto případě se jej rada městské části rozhodla využít. Pan Jedelský se osvědčil svou práci v komisích již v minulosti. TOP 09 vždy do komisí nominovala odborníky – viz komise zdravotní a prof. MUDr. Kostřica,“ zdůvodnil Brym.

Jméno TOP 09 i předsedy buňky Brno-střed se objevuje ještě v jednom případě z poslední doby. A to v podle opozice podezřelé směně bytu, ve které figuruje Brymův syn. O případu informovala Česká televize nebo Seznam Zprávy.

Podnětem se zabývali zastupitelé Brna-středu na jejich poslední schůzi před zářijovými volbami. Zastupitelé odmítli schválit kontrolu této směny, ke které nakonec nedošlo.

Co je nestandardní

Redakce se pokusila získat i vyjádření opoziční zastupitelky z SPD Karen Kylbergerové, která byla jak v bytové komisi, tak v kontrolním výboru. Na e-mail neodpověděla.

Další členka komise a zároveň místostarostka Michaela Dumbrovská z KDU-ČSL nebrala telefon. Ze zveřejněných zápisů z hlasování rady ale vyplývá, že lidovci ne vždy pro přidělení některých bytů hlasovali. Někdy se zdrželi.

Zástupci dosud vládnoucí koalice svorně tvrdí, že o ničem nestandardním v komisi neslyšeli, a pokud ano, tak jim opozice nedala konkrétní podněty.

„Často jsem slýchal od opozičních zastupitelů, že přidělování bytů je nestandardní, ale nikdy mi nikdo nedokázal vysvětlit, v čem je to vlastně nestandardní?“ podivoval se radní Mandát v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz v minulém týdnu.

ČSSD mluví o 70 tisících prázdných bytů. ,Je to nadsazené,‘ tvrdí odborníci na nemovitosti

Radní Oulehlová přímo vyčítá opozici, že konala málo. „Ano, upozorňovali na to, proto vznikla pracovní skupina (pro úpravu pravidel pro přidělování bytů – pozn. red.), tam mohli něco změnit, byl tam paní Fuchsová. Upozornili na jeden případ a ten byl auditem prověřen a byt nebyl projednán radou. A paní předsedkyně kontrolního výboru (Monika Lukášová Spilková z Pirátské strany – pozn. red.) upozorňovala, ale ona měla konat. Měla si nechat dát pověření zastupitelstva a měla to eventuálně nahlásit na policii, od toho je předsedkyně kontrolního výboru. Upozorňovat je fajn, ale ona to měla nechat prověřit, zadat ten audit,“ vytýká pirátské zastupitelce Oulehlová.

Nepřehledné materiály

Lukášová Spilková se proti tvrzením ohradila. „Navrhovali jsme, že pokud máme bodové hodnocení, aby nebylo jen orientační. Za mě by bylo přijatelné, aby se rozhodovalo mezi prvními pěti žadateli. To vyslyšeno nebylo. Navrhovali jsme taky, aby kvalita podkladů odpovídala 21. století. Ve skutečnosti to byl v elektronické podobě jeden PDF soubor naskenovaných materiálů se stovkami stran. Tam jsou naskenovány motivační dopisy a tabulka žadatelů. V chaosu, kdy o byt žádá třeba sto lidí, se v tom nejde zorientovat, v tom dokumentu ani nešlo vyhledávat. Tohle taky nebylo vyslyšeno,“ tvrdí Spilková.

Říká, že ona a kolegové chtěli prosadit podrobnější ověřování údajů v motivačních dopisech. A aby se v zápisu uvádělo, proč se vybíral konkrétní žadatel v případě, kdy byt dostal někdo, kdo dostal méně bodů.

„Já v tuto chvíli můžu říci, že jsme udělali všechno pro to, abychom mohli zastavit tady tuto šílenou praxi, a obsahuje to i to, že jsme se aktivně podíleli na tom vyšetřování,“ nastiňuje předsedkyně kontrolního výboru. Víc o možné spolupráci s vyšetřovateli zatím mluvit nechce nebo nemůže.

Předposlední bytová komise

S končícím volebním obdobím současné koalice ODS, ANO a KDU-ČSL, a zřejmě s nastupující vládou ODS a ANO už se v Brně-středu chýlí ke konci i množství schůzí jednotlivých komisí v současném složení.

Ta nejspíš předposlední bytová zasedala tento čtvrtek 13. října. Nevedl ji Otakar Bradáč z ODS, protože sedí ve vazbě, ale místopředsedkyně Oulehlová z ANO.

„Byl už zadán audit všech věcí, kde bylo prováděno šetření panem Radimem Suchánkem (další obviněný v kauze – pozn. red.). Tyto věci odložíme, počkáme na výsledek auditu a na další komisi za čtrnáct dní,“ nastínila politička program jedné z posledních schůzí.

České nájmy se za rok zvedly o více než čtvrtinu. Příčinou je zájem, na jeden byt průměrně čeká 30 lidí

 Zmínila při tom jméno i dalšího obviněného v kauze, Radima Suchánka, který na úřad nastoupil zhruba před dvěma lety a pracoval jako technik správy nemovitostí. Suchánek podle policie dostával tisícikoruny za to, že obstaral prohlídku bytu pro zájemce, uvedly třeba Seznam Zprávy.

Suchánek je stále zaměstnaný na úřadě Brno-střed, tajemník mu ale dal jinou práci. Technik bytové správy byl k tomu letos ve volbách lídrem hnutí ANO v Brně-Černovicích, dostal se i do koalice. Po obvinění rezignoval na mandát zastupitele i na členství v hnutí.

„Já jsem ho v životě neviděla, byť mám pocit, že jsem ho znala, protože jsem v materiálech četla téměř pořád jeho šetření. Ale v životě jsem ho neviděla, ani tady na městské části, ani jako kolegu. Jeho obličej jsem poprvé viděla v médiích,“ ujišťuje Oulehlová.

‚Pochybení jednotlivce‘

Starosta Brna-středu Vojtěch Mencl z ODS věří, že v kauze jde pouze o pochybení jednotlivce, v tomto případě jeho stranického kolegy Otakara Bradáče, kterého policie označuje za hlavu organizované skupiny. V pondělí ho rada odvolala z předsednictví všech komisí, kam by stejně nemohl docházet. Radní taky zadali hloubkový audit přidělených bytů.

„Tam, kde je podezření, že byty byly přiděleny na základě nepravdivých informací, uděláme i namátkovou kontrolu. Pokud se to potvrdí, budeme zvažovat ukončení smlouvy nebo její neprodloužení. Zatím nevíme, kterých bytů se to týká, ale pan tajemník dostal za úkol, aby se spojil s policí, a pokud nám bude ochotna sdělit, o které byty se jedná, tak ty prověříme přednostně,“ popsal Mencl v pondělí.

ODS zatím vyčkává, jak se Bradáč ke svému nově získanému mandátu zastupitele a členství ve straně postaví.

Investice do nemovitostí? Recese může způsobit pokles cen i o 20 procent, varuje ekonom

 „Mě ta situace mrzí, ale musím také říct, že za toto volební období se přidělilo přibližně 400 bytů a to vyšetřování se týká asi jen sedmi, přitom my máme ve správě asi čtyři tisíce bytů. Pevně doufám, že jde o pochybení jednotlivce, které probíhalo mimo radnici v utajení, a my nemáme bohužel možnost kontrolovat všechny věci, které probíhají mimo úřad,“ dodává Mencl.

Policie v souvislosti s kauzou manipulace s obecními byty vyslechla minulý týden 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Vrchní státní zastupitelství klade osmi obviněným za vinu účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatků ve prospěch skupiny a  zneužití pravomoci úřední osoby.

Kromě Bradáče a Suchánka je obviněn také realitní makléř Zdeněk Červinka, který se podle jeho advokáta k sedmi činům přiznal a policie mu zajistila majetek. Červinka je ve vazbě, usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Na seznamu obviněných figuruje Červinkova společnice Eva Vágnerová a dále Kateřina Pospíšilová, Jiří Povolný, Ludvík Kraus a Marek Horvath, kteří jsou podle informací České televize spjati s brněnským realitním trhem.

X X X

FIALA  PRACOVNÍKŮM  JUSTICE  NEPŘEJE,  MILIARDY  ROZHAZUJE  NA  UPRCHLÍKY

Petr Šuk: Vláda našemu úsilí zvednout platy pracovníkům na soudech nevyšla vstříc, nůžky se rozevřou ještě víc

 Vláda příští rok plánuje zvýšení platů pracovníkům na soudech o šest procent, tedy stejně jako dalším zaměstnancům státní správy. Podle zástupců justice jsou ale nynější platy odborného aparátu soudů tak nízké, že hrozí kolaps některých soudů. „Nebudeme schopni zajistit chod soudů. Hrozí průtahy v řízení, zvyšují se bezpečnostní rizika z hlediska toho, kdo na soudech bude pracovat. Některé soudy přestanou soudit,“ nastínil dnes možnou budoucnost v justici místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk na sněmu Soudcovské unie v Táboře.

Šuk připomněl, že rozpočet justice byl historicky vždy poddimenzovaný. „Sestavuje se ve stylu Mnichovské dohody, tedy o nás bez nás,“ uvedl a kromě nedostatečných prostředků pro asistenty soudců, vyšší soudní úředníky či zapisovatelky kritizoval i nedostatek financí na digitalizaci. Finance podle něj nyní nestačí ani na pokrytí IT licencí.

Prezident Unie obhájců Tomáš Sokol Foto: Petr Dimun

Přestože se Šuk společně s předsedou Krajského soudu v Praze Ljubomírem Drápalem sešli kvůli zvýšení platů pro pracovníky na soudech s premiérem Petrem Fialou, ministrem Financí Zbyňkem Stanjurou i ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), navýšit prostředky se ani přes jednoznačné programové prohlášení vlády i vyjádření ministrů nepodařilo. „Vláda našemu úsilí vstříc nevyšla a na příští rok plánuje zvednout platy o 6 procent, tedy jako u ostatních státních zaměstnanců. Nůžky se ještě více rozevřou,“ varoval Petr Šuk a připomněl, že nástupní plat zapisovatelek je na úrovni zaručené mzdy, tedy zhruba 18 tisíc hrubého. O výši platů pracovníků na soudech už mluvil v rozhovoru pro Českou justici.

Bez podpory soudy nemohou fungovat

Platy administrativy jsou jedním z hlavních témat letošního sněmu Soudcovské unie, což ocenila předsedkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Martina Flanderová z hostitelského kraje a připomněla, že předsedové krajských soudů za zvýšení finančního ohodnocení bojují dlouhodobě. Bez podpory administrativy podle ní soudy nemohou fungovat.

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra otevřel i téma možného dalšího zmrazení platů soudců a státních zástupců. Zatím vláda slibuje, že k dalším zásahům nedojde, přesto podle Vávry není nic jisté – letos totiž došlo ke zmrazení nečekaně a bez předchozího upozornění retroaktivně až v lednu.

Platy administrativy jsou ale podle prezidenta Soudcovské unie mnohem závažnějším tématem. Pokud se situace zjednoduší, dá se podle něj říci, že lidé na soudech berou méně, než zaměstnanci na ministerstvu spravedlnosti. „Dorovnáváme platy do výše zaručené mzdy z peněz, které bychom mohli vyplatit na odměnách,“ upozornil Vávra. Podhodnocení administrativních pracovníků na soudech zmínil i předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Karel Šimka.

Měla by justice zahájit protest?

S odměnami bojují i advokáti, připomněl místopředseda České advokátní komory (ČAK) a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol. Připomněl, že tarifní odměny ex offo obhájců, které byly sníženy kvůli povodním v roce 2002, zůstaly od té doby na stejné úrovni. V této souvislosti zmínil stávku trestních právníků v Anglii a Walesu, kteří nedávno několik týdnů protestovali proti nízkým odměnám a pracovním podmínkám. „Nemám ve zvyku vyhrožovat, ale neměli by to právníci zkusit,“ tázal se řečnicky Sokol.

Podle prezidenta nátlakové skupiny uvnitř státního zastupitelství Unie státních zástupců Jana Laty by se v otázkách zvýšení platů pracovníků v justici mělo uvažovat o jiných způsobech tlaku na politiky. „Apelujeme na zvýšení platů již deset let a výsledky jsou nevalné,“ uvedl.

Předseda ústavně právního výboru Senátu Tomáš Goláň pak ve své řeči zmínil, že ministerstvo financí ročně vyplatí za pochybení finančních úřadů 3 miliardy korun. Podle něj i to jsou peníze, které by se daly lépe využít, například na platy v justici. Zalitoval také, že se nepodařilo v Senátu prosadit zrušení přísedících na soudech u většiny řízení.

Shromáždění delegátů Soudcovské unie je dvoudenní a koná se v Táboře. Kromě platů pracovníků v justici soudci jednají například o výběru nových soudců. Eva Paseková, Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Bratři se přiznali k vraždě maltské novinářky, dostali 40 let za mřížemi

Bratři Alfred a George Degiorgiové, obžalovaní z vraždy maltské novinářky Daphne Caruanaové Galiziové, se přiznali k činu v naději na mírnější rozsudek. Každý dostal trest 40 let ve vězení, informuje agentura AFP. Galiziová zemřela při výbuchu bomby v autě v říjnu 2017, zřejmě kvůli své investigativní práci.

 Caruanaová Galiziaová, která psala o korupci a praní špinavých peněz v prominentních podnikatelských kruzích a o vazbách podnikatelů na vysoké politiky, zemřela 16. října 2017. Páté výročí její smrti si v neděli na Maltě připomenou pietním shromážděním, jehož se zúčastní i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.

Vražda tehdy třiapadesátileté Caruanaové Galiziaové způsobila šok i v zahraničí a v zemi vyvolala několikrát masové demonstrace. Koncem roku 2019 přerostly v protivládní protesty, pod jejichž tlakem v lednu 2020 rezignoval i maltský premiér Joseph Muscat.

Ten sám v kauze nebyl ani podezřelý, ale jeden z obviněných vypověděl, že do zosnování vraždy byl zapojen i šéf úřadu vlády Keith Schembri. Ten koncem roku 2019 z funkce odstoupil a loni byl obviněn z korupce, podvodu a praní špinavých peněz, o zapojení do vraždy novinářky ale nejsou žádné důkazy.

V případu vraždy Caruanaové Galiziaové jsou obžalovaní další lidé v oddělených procesech. Jeden z nich, Vincent Muscat, už vinu přiznal loni a dostal trest 15 let vězení. Muscat a Degiorgiové byli obžalováni kvůli tomu, že bombu do novinářčina auta nainstalovali. Zatčeni byli v prosinci 2017.

S vyšetřovateli spolupracoval i další obviněný lichvář a provozovatel ilegálních heren Melvin Theuma, který za informace vedoucí k objasnění případu dostal v roce 2019 prezidentskou milost.

Podle Theumy si vraždu novinářky objednal podnikatel Yorgen Fenech, který byl zatčen v roce 2019 a čeká na soudní proces. Fenech vinu odmítá, po svém zatčení právě on obvinil Schembriho, že se na objednání vraždy podílel.

X X X

Spasí Evropu Mosambik? Plynařský gigant má obrovské zásoby, ničí ho agrese a extremismus

Mosambik je momentálně jednou z nejchudších zemí na světě. Jeho podmořské bohatství by z něj však mohlo udělat jeden z nejbohatších států v regionu. Na začátku roku 2010 bylo v pánvi Rovuma nedaleko hranice Mosambiku s Tanzanií objeveno obrovské ložisko zemního plynu.

S již prokázanými zásobami zemního plynu na moři o objemu více než 300 bilionů metrů kubických je Mosambik přirovnávám k Rusku a označován za nového plynařského giganta.

„Vzhledem k tomu, že se Evropská unie po invazi prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu pokouší odprosit od ruského zemního plynu, je potřeba budoucích nových zdrojů. Jedním z nich může být právě Mosambik,“ říká pro CNN Paul Eardley-Taylor, ředitel oddělení ropy a plynu jihoafrické Standard Bank. Podle něj má východoafrická země kromě kvalitního plynu s nízkým obsahem oxidu uhličitého i skvělou geografickou polohu pro zásobování jihovýchodní Asie i Evropy.

Mosambik tedy čeká radikální transformace: tamní vláda slibuje, že se středobodem její strategie stane rozvoj lidských zdrojů a boj s korupcí. Zatím se děje ale spíše pravý opak. Do médií v poslední době unikly finanční skandály za miliardy dolarů. To ale není ten největší problém.

Mužům řežou hlavy a unášejí děti

„Přišli z pralesa a začali zabíjet lidi. Když našli děti, unesli je do džungle. A když našli muže, uřízli jim hlavy,“ vzpomíná dvacetiletý student Asmami Dadid na události roku 2020, kdy došlo na severu země k povstání ozbrojenců napojených na Islámský stát. Nepokoje si podle Úřadu OSN pro uprchlíky vyžádaly nejméně čtyři tisíce mrtvých civilistů a vyhnaly z domovů téměř milion lidí.

X X X

ROZPORY  V  RODINĚ  KRÁLE  ANGLIE

Královská rodina je opět na kordy. Princ William zavrhl nevlastní matku!

Princ William a princezna Camilla si k sobě podle dlouho očekávané knihy Camilla: From Outcast to Queen Consort nikdy nenašli cestu. William svou macechu nikdy nepřijal a dokonce nepřipustí, aby k ní měly vřelý vztah i jeho děti.

Expertka na královskou rodinu a autorka knihy Angela Levin píše, že William už dříve jasně naznačil, že mezi ním a jeho nevlastní matkou zřejmě nikdy nebudou panovat klasické rodinné vztahy.

„William dal najevo, že Camilla je sice manželkou jeho otce, ale pro jeho děti není žádnou nevlastní babičkou. Jeho děti tak mají podle něj dva dědečky a jednu babičku,“ píše.

Na druhou stranu to, že Camilla není pro děti prince Williama babičkou, dle všeho jí samotné vůbec nevadí. „Ona se ani nikdy nesnažila být pro Williamovy děti babičkou,“ dodala expertka.

Kde se vzala tato nevraživost není jasné. Předpokládalo by se, že pochází z minulosti, kdy po smrti princezny Diany se Camilla stala pro Williama a Harryho macechou.

Podle dostupných informací se k ním ale Camilla vždy chovala laskavě. „Když se v roce 2005 stala Camilla oficiálně nevlastní matkou Williama a Harryho, bylo jim 23 a 20 let Snažila se je povzbuzovat v tom, co dělali,“ tvrdí spisovatelka s tím, že se jim nikdy nesnažila ovlivňovat životy.

Naopak se pro ně přátelskou osobou, se kterou se setkávali během královských povinností. Odpověď na otázku, proč princ William nevlastní babičku takto zavrhnul, tedy zůstává záhadou.

Sama Camilla to přitom v královské rodině vůbec neměla lehké. Princ Charles si ji vzal po více než 30 letech vztahu a ne všichni Britové byli jejich sňatkem nadšeni. Mnozí projevovali názor, že Camilla rozbila princovo manželství s první ženou – lady Dianou.

Ta tragicky zahynula při automobilové nehodě v Paříži v roce 1997, zhruba rok poté, co se s Charlesem rozvedla. Po princově boku si však jako vévodkyně z Cornwallu nakonec získala svou bezprostředností a smyslem pro humor přízeň Britů.

Proslulá romance následníka britského trůnu s dcerou válečného hrdiny začala údajně v roce 1970 v jednom královském parku. Jejich vztah však tehdy ukončily Charlesovy vojenské povinnosti. Když se princ po půlroce služby na moři vrátil, byla Camilla již provdána za armádního důstojníka Andrewa Parkera Bowlese. Nadále však zůstávala důvěrnou Charlesovou přítelkyní.

Po svatbě Charlese a Diany v roce 1981 však blízkost Charlese a Camilly působila ve svazku velké napětí. Na veřejnost pronikly jejich intimní vzkazy typu Charlesova „chtěl bych být tvým tampónem“ či Dianina televizního prohlášení „byli jsme v tom manželství tři“. Reakce veřejnosti byla silná a Camilla musela čelit projevům hněvu i na ulici.

X X X

Výrok Zelenského o preventivním úderu na Rusko podle Lavrova ospravedlňuje invazi na Ukrajinu

Prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o „preventivním úderu“ na Rusko potvrzuje hrozby přicházející z Kyjeva a nutnost ruské „zvláštní vojenské operace“, prohlásil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle agentury TASS dále řekl, že ukrajinský prezident začíná diktovat své podmínky Severoatlantické alianci a Evropské unii. Tyto organizace zároveň označil za „pány“ Zelenského.

SLEDUJEME ONLINE Moskva/Kyjev 11:28 7. října 2022Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu

 

Ukrajinští vojáci u Bachmutu | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

„Zelenskyj včera (ve čtvrtek) vyzval své západní pány k preventivnímu jadernému úderu na Rusko. Tím v podstatě předložil světu další důkazy o hrozbách, které kyjevský režim představuje a kvůli jejichž neutralizaci byla zahájena zvláštní vojenská operace,“ řekl Lavrov na zasedání komise vládní strany Jednotné Rusko.

Rusko vypouští íránské drony na civilní cíle, podle USA to ale vývoj na frontě zásadně neovlivní

 Použil přitom termín, kterým Moskva označuje invazi do sousední země, jejímž cílem je podle Ruska demilitarizovat a „denacifikovat“ Ukrajinu.

Kyjev a západní země to označují jako neopodstatněnou záminku k invazi.

Zelenskyj během čtvrteční videokonference v nezávislém australském expertním středisku Lowy Institute řekl, že jsou nezbytné preventivní údery, aby se vyloučilo, že Rusko použije jaderné zbraně.

Nezabýval se podrobněji tím, jaké údery má na mysli, a nezmínil se o potřebě jaderných úderů, poznamenala agentura Reuters.

„Co by mělo NATO dělat? Odstranit hrozbu, že Rusko použije jaderné zbraně. Především ale znovu apeluji na mezinárodní společenství jako před 24. únorem: (zapotřebí jsou) preventivní údery, aby (Rusové) věděli, co je potká, pokud je (jaderné zbraně) použijí,“ řekl Zelenskyj a zdůraznil, že nelze čekat, až Rusko zasadí jaderné údery, a až pak odpovědět.

NATO podle něj musí přehodnotit svůj přístup. Kyjev později sdělil, že Zelenskyj měl na mysli preventivní sankce, a nikoli vojenské údery.

Jaderné vydírání

Na Zelenského slova už ve čtvrtek zareagoval mimo jiné mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který je označil za výzvu k rozpoutání světové války.

Biden varuje před hrozbou jaderné války. Svět podle něj nečelil ‚vyhlídce na armagedon‘ od Kennedyho

 Peskov podle listu Kommersant současně tvrdil, že počínání Kyjeva ve skutečnosti řídí Spojené státy a Velké Británie, a tak by za ně měly nést odpovědnost.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v reakci na Zelenského slova uvedla, že Západ rozdmýchává jadernou válku.

Debatu o použití jaderných zbraní ve vojenském tažení proti Ukrajině rozvířil nedávno ruský prezident Vladimir Putin, který při vyhlášení částečné mobilizace obvinil Západ z „jaderného vydírání“ a pohrozil odpovídající ruskou reakcí. „Neblafuji,“ řekl.

Varování podpořil i místopředseda ruské bezpečnostní rady a exprezident Dmitrij Medveděv, podle kterého má Rusko právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

X X X

Soudy musí vysvětlovat svou práci a dbát na etiku, zaznělo na kolokviu na Nejvyšším soudu

 Na 50 osobností evropské justice diskutuje o tématech „Jak mohou vrcholné soudy přispět ke zvyšování důvěry veřejnosti v soudnictví?“ a „Kárná odpovědnost soudců a etický kodex chování soudců“

 Důvěra veřejnosti v nezávislost justice se v posledních letech ocitá v sázce i v evropských zemích, kde tradičně bývala vysoká. Důvody nemusí spočívat vždy v práci justice jako takové, spíše v klesající důvěře ve státní instituce a jejich schopnost čelit současným výzvám. O to více musí soudci dbát na etiku a vysvětlovat svou práci lidem, zaznělo dnes na tiskové konferenci před Kolokviem Sítě předsedů nejvyšších soudů EU v Brně.

„Samozřejmě si musíme zachovávat integritu, nenechávat se ovlivňovat politickými ani jinými vlivy. Musíme ale také mnohem více než v posledních desetiletích vysvětlovat, co jako justice děláme. Stále větší důležitost získává práce s veřejností,“ řekla novinářům Bettina Limpergová, předsedkyně Sítě předsedů nejvyšších soudů EU a předsedkyně Spolkového soudního dvora Německa.

Kolokvium se v Brně koná jako součást programu českého předsednictví v Radě EU. Prvním tématem je právě důvěra a možnosti nejvyšších soudů, jak k ní přispívat, druhým pak kárná odpovědnost soudců a etický kodex jejich chování.

Česko je z hlediska důvěryhodnosti justice v očích veřejnosti v evropském srovnání „tak nějak uprostřed“, konstatoval předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. Doplnil, že Česko by se s tím nemělo spokojit, vymlouvat se na špatnou náladu ve společnosti nebo se utěšovat tím, že je v tomto směru před Maďarskem, Polskem nebo Slovenskem.

Etický kodex českých soudů

„Cítíme potřebu obraz justice dále vylepšovat,“ uvedl Angyalossy, jenž po svém nástupu do čela soudu prosadil etický kodex českých soudců. Za důležitou považuje také osvětu a větší pozornost věnovanou právu a soudnictví ve školním vzdělávání. Sám se prý setkává s tím, že lidé nerozumí tomu, jak systém funguje.

Limpergová připomněla, že Německo ve 20. století zažilo dva totálně selhávající právní systémy. Nejprve v době vlády nacistů, poté, když se východní část země stala jedním ze sovětských satelitů ovládaných komunistickou diktaturou.

„Protože víme, jak náchylná k podobnému vývoji může být justice i celá společnost, právě proto považuji za důležité, že zde máme soubor hodnot EU jako ochranný deštník, který nás nutí a tlačí k tomu, abychom se těmito hodnotami řídili,“ uvedla Limpergová. Justice by podle ní měla společnosti vysvětlovat, že právní stát není vždy úplně jednoduchý, ale že jeho jediným a hlavním cílem je usilovat o spravedlnost.

Status pozorovatelské země v Síti předsedů nejvyšších soudů EU dnes získala Ukrajina, uvedl za organizátory Petr Tomíček. „Považujeme za velmi důležité zapojovat Ukrajinu do evropské rodiny i v oblasti soudnictví,“ uvedla už ráno Limpergová.

X X X

Předseda Nejvyššího soudu by uvítal změny v kárných řízeních a možnost odvolání

 Předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy by uvítal, kdyby v kárných řízeních se soudci a státními zástupci v ČR existovala možnost odvolání proti rozhodnutí. Nyní vedou jednoinstanční řízení speciální senáty u Nejvyššího správního soudu (NSS), jako mimořádný opravný prostředek se nabízí jen ústavní stížnost, případně obnova řízení, jinak je rozhodnutí kárného senátu konečné. Angyalossy je zastáncem změny. Řekl to novinářům před zahájením Kolokvia Sítě předsedů nejvyšších soudů EU. Akce je součástí programu českého předsednictví v Radě EU.

NS by v případě reorganizace kárných řízení mohl připravit odvolací senát, uvedl Angyalossy.

Výhrady k českému systému vyslovil letos také Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Zabýval se sice kárnými řízeními s exekutory, ta jsou však organizovaná stejně jako řízení se soudci a státními zástupci. Proti rozhodnutí se nelze odvolat.

Kárná řízení byla určena jako jedno z témat dnešního kolokvia už před rozhodnutím štrasburského soudu, spolu s etikou soudců a důvěrou justici.

„Je to shoda náhod, na straně druhé to potvrzuje nejen mé úvahy, ale i úvahy řady kolegů, že s tím kárným řízením v České republice je potřeba něco udělat i vzhledem k dvojinstančnosti,“ řekl Angyalossy.

Soud ve Štrasburku rozhodoval o stížnosti pražského exekutora Jana Grosama, kterého v roce 2010 kárně zažalovala tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová (za ODS). NSS jej o dva roky později shledal vinným a uložil mu pokutu 350.000 korun, proti čemuž se muž marně bránil u Ústavního soudu. U ESLP pak úspěšně namítl, že kárné řízení s ním nemělo parametry řádného procesu, že český soud neměl parametry soudu a že proti rozhodnutí kárného senátu není odvolání.

Po letošním štrasburském rozhodnutí ještě zůstávala české vládě možnost opravného prostředku k velkému senátu. Český systém se tak zatím nezměnil. Předseda NSS Karel Šimka v červnu ČTK řekl, že rozhodnutí evropského soudu podle něj stojí spíše na systémových abstraktních úvahách, jak by měla být kárná justice správně uspořádaná. „V každé evropské zemi je však jiný systém,“ uvedl předseda NSS, který podkládá dosavadní zkušenost s českou právní úpravou za dobrou.

X X X

Soud zpřísnil trest vězni, který při lékařské prohlídce napadl Ratha nůžkami

Krajský soud v Brně zpřísnil trest muži, který loni ve vězeňské nemocnici napadl nůžkami bývalého politika Davida Ratha, jenž si ve vězení odpykával trest. Soud obžalovanému uložil souhrnný trest 6,5 roku vězení. Muž si už odpykává trest za nakládání s drogami a maření úředního rozhodnutí.

 Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro možné odvolání. Obžalovaný vinu popřel.

Bývalý středočeský hejtman David Rath pracoval ve věznici jako lékař na částečný úvazek v době, kdy si odpykával sedmiletý trest za korupci. Když loni v květnu zapisoval výsledky lékařské prohlídky do počítače, jiný vězeň Hoang Anh Vu vzal do ruky kancelářské nůžky a zaútočil na něj.

Rath stihl včas zareagovat a útočníka svýma rukama zastavil. „K závažnějšímu až k životu ohrožujícímu poranění poškozeného nedošlo jen shodou okolností, náhod a jeho obranou,“ řekl předseda soudu Michal Zámečník. Odsouzený podle něho mířil na krk, ale mohl trefit i hlavu nebo vyšší část hrudníku. Tím mohl napáchat obrovské škody. Napadenému mohl probodnout například krční tepnu.

Obžalovaný tvrdí, že šlo o obranu

Obhajoba tvrdila, že obžalovaný nechtěl Rathovi ublížit. „Kdyby chtěl, tak ho minimálně zraní,“ prohlásila. Dovolávali se na Rathovo svědectví, ve kterém si napadený nepamatuje, že by útok byl vysoce intenzivní. To je ovšem v rozporu s výpovědí dozorce Martina Hály, který musel vyvinout značnou sílu, aby útočníka odzbrojil. K jeho pacifikaci potřeboval i pomoc dalších.

„Já držel nůžky jen jako obranu, nikoho jsem nenapadnul a neměl jsem to v úmyslu,“ hájil se Hoang Anh Vu. Svého činu prý velmi lituje, Rathovi dokonce zaslal písemnou omluvu, ke které soud při svém rozhodování přihlédl.

Obžalovaný byl před sedmi měsíci pobodán mužem ze Slovenska, při vybavení si této události podle svých slov sáhl pro nůžky, aby se bránil. Ve výpovědi dřív popřel, že by jimi zaútočil, s čímž ale ostatní svědci nesouhlasí.

Muž trpí extrémní mírou úzkosti

Podle soudní znalkyně Beaty Nour Mohammadi trpí obžalovaný extrémní mírou úzkostí a má mírné sklony ke zbrklému jednání. Jeho činy chápe jako obranně-útočnou reakci na stresovou situaci, jednal v pocitu ohrožení.

„Hodnotila bych reakci jako zbrklou či zkratkovitou. Neprocházela tam úvaha o budoucnosti, nebyla promyšlená. Nesprávně uchopil situaci,“ prohlásila psycholožka Mohammadi.

Doplnila, že navzdory tomu obžalovanému nic nebránilo situaci pochopit a zhodnotit, jeho intelektové schopnosti jsou v průměru. Nezjistila u něj zvýšenou agresivitu či psychopatii, ale má prý nízkou psychickou odolnost.

Jeho resocializace by podle Mohammadi mohla být obtížná, vzhledem k jeho vysoké submisivitě – jednoduše by se mohl podvolit špatným vlivům. Resocializaci ale nevylučuje. „Pokud bych brala jeho osobnost jako takovou, řekla bych, že se bude snažit přizpůsobovat tomu pozitivnímu a společenským pravidlům. V takovém případě je pravděpodobnost resocializace značná,“ vysvětlila znalkyně.

Muž byl už dřív odsouzený za nakládání s drogami a maření úředního rozhodnutí v podobě vykázání, ve vězení si odpykává trest tři roky a čtyři měsíce. Dnešním rozsudkem mu soud trest zpřísnil. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obhajoba se proti němu mohou odvolat.

Rath si ve vězení odpykával sedmiletý pravomocný trest, uložený za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn.

V červnu mu ale odvolací pražský vrchní soud prodloužil dřív uložený sedmiletý trest o rok, když ho uznal vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy.

X X X

Írán je jako mohutný strom, nikdo se nesmí opovážit myslet na jeho vyvrácení, varuje Chameneí

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pátek řekl, že nikdo nesmí ani pomyslet na to, že by mohl rozvrátit Íránskou islámskou republiku. Oznámila to agentura Reuters. V zemi se konají měsíc protesty, které začaly kvůli úmrtí mladé Íránky v policejní vazbě a postupně přerostly v demonstrace proti íránskému režimu.

 Lidé při nich skandují hesla požadující sesazení Chameneího a smrt islámské republiky. Chameneí v pátek republiku přirovnal k pevnému stromu. „Ze sazenice je nyní mohutný strom a nikdo se nesmí opovážit myslet na jeho vyvrácení,“ prohlásil Chameneí s poukazem na výsledky Íránu od revoluce v roce 1979.

40 let slibů a nadějí. Íránci žijí s pocitem, že není co ztratit, míní po týdnech protestů expertka

 Podle Reuters je to jeho zatím nejrazantnější výrok namířený k demonstrantům. Podle ochránců lidských práv při protestech přišlo o život na 200 lidí, Amnesty International uvádí, že je mezi nimi 23 dětí.

Protesty začaly, když 16. září ve vazbě zemřela Mahsá Amíníová, zadržená původně za to, že se jí zpod hidžábu uvolnil pramen vlasů. Íránky si mají povinně vlasy zakrývat. Amíníová byla původem Kurdka, velké protesty se proto konají v kurských oblastech na severu země. Přerůstají ale do dalších částí země i Teheránu.

V Chúzestánu na jihu u irácké hranice, kde žijí menšinoví Arabové, se svolávají protesty, a policie v tamním městě Dezfúlu posílila své oddíly. Posilují se také bezpečnostní složky v provincii Sístán a Balúčestán na hranici s Pákistánem. Při pátečních střetech přišel o život jeden příslušník revolučních gard a jeden člen dobrovolných oddílů basídžů.

X X X

V Kolíně nad Rýnem poprvé svolával muezzin. Znamení zdomácnění, těší muslimy

Z ústřední mešity v německém Kolíně nad Rýnem v pátek poprvé veřejně svolával k modlitbě muezzin, a to s pomocí dvou amplionů. Svolávání trvalo necelých pět minut a nebylo nikterak hlasité a přes ulici už nebylo údajně slyšet. Svolávání k modlitbě se má Kolínem rozléhat vždy v pátek kolem poledne.

 Kolín je prvním velkým městem v Německu, které svolávání k muslimské modlitbě prostřednictvím muezzinů povolilo. V pátek se poprvé ozvalo z ústřední mešity muslimské organizace Ditib, která zastřešuje činnost stovek islámských spolků sdružujících hlavně příslušníky turecké menšiny v Německu.

Několik lidí naproti mešitě demonstrovalo a skandovalo jak proti svolávání muezzinem, tak proti útisku žen v Íránu. „Žádné svolávání muezzinem v Kolíně! Veřejný prostor by měl být světonázorově neutrální,“ stálo podle DPA na jednom z transparentů.

Veřejné svolávání muezzinem umožnila kolínská primátorka Henriette Rekerová. Bezpartijní politička zastává názor, že ho nelze zakazovat vzhledem ke svobodě vyznání zakotvené v německé ústavě.

Místopředseda Ditib Abdurrahman Atasoy řekl, že je „velmi šťastný“, že se podařilo dohodu s městem uzavřít. „Veřejné svolávání k modlitbě je znamením zdomácnění muslimů (v Německu),“ řekl Atasoy. „To, že muslimové byli konečně přijati se svými reprezentativními mešitami jako viditelná a se svým svoláváním k modlitbě i slyšitelná součást společnosti, je hlavní poselství tohoto dlouhého procesu,“ dodal Atasoy.

Kolínskou ústřední mešitu otevřel v roce 2018 osobně turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Milionový Kolín nad Rýnem má jednu z nejpočetnějších muslimských komunit v Německu a přibližně 35 mešit. Většina místních muslimů má turecký původ. Zhruba před 60 lety sem přicházela první generace gastarbeiterů, kteří později přivedli i své rodiny.

X X X

Plyn nemusí stačit, hrozí výrazné ochlazení. 

Evropu by mohla v prosinci zasáhnout výraznější studená vlna, která by negativně ovlivnila hospodaření s plynem. V novém výhledu před tím varuje Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF). Vědci z Copernicus Climate Change Service však uklidňují, že teploty se během vrcholu topné sezony budou naopak pohybovat nad standardem.

Pravděpodobnost větší studené vlny v prosinci v Evropě je podle služby Copernicus Climate Change Service (C3S) spadající pod ECMWF vyšší, ale předpovědi zatím nejsou zcela přesné. Trhy s energiemi tradičně důkladně sledují až listopadovou predikci ECMWF, která pokrývá i druhou polovinu zimy.

„Opouštíme teplé léto a víme, že zimy se stávají mírnějšími. Ale předpověď, kterou dnes (v pátek) publikujeme, ukazuje, že pravděpodobnost příchodu studené vlny před Vánoci je letos vyšší než obvykle,“ řekl Carlo Buontempo, ředitel C3S.

ECMWF prostřednictvím superpočítačů shromažďuje data z národních meteorologických služeb a vydává klouzavé tříměsíční předpovědi. Výhled na počasí ve druhé polovině zimy v únoru a březnu tedy zatím není k dispozici.

Případná studená vlna v prosinci by byla spojená s vysokým tlakem, který přinese studený východní vítr a pokles teplot v Evropě.

Buontempo uvedl, že evropské vlády by si měly vzít co možná nejvíce z dat, která jsou k dispozici, a to nejen aby se připravily na možnou studenou frontu, ale také aby dokázaly předvídat příchod období s nedostatkem větru a srážek, který může ovlivnit produkci obnovitelné energie.

Vědci uklidňují

Podle vědců ze služby Copernicus Climate Change Service, kteří ve čtvrtek aktualizovali svůj sezonní výhled, však budou teploty během vrcholu topné sezony mezi prosincem a únorem pravděpodobně výrazně nad normálem.

Evropané a obyvatelé východního pobřeží USA se podle nich tuto zimu s větší pravděpodobností setkají s mírnými teplotami než s hlubokými mrazy. To může zmírnit případná omezení v oblasti topných paliv v době, kdy náklady na energie prudce rostou, napsala agentura Bloomberg.

Abnormálně vysoké teploty by pak podle vědců mohly snížit poptávku po zemním plynu, jehož cenu vyhnala ruská agrese na Ukrajině do rekordních výšek.

Vědci z organizace Copernicus také dále uvedli, že ve Velké Británii, na většině pobřeží Středozemního moře a v některých částech střední Evropy, budou teploty nejspíš výrazně nadprůměrné. Zbytek kontinentu má podle nich až padesátiprocentní šanci, že výrazně překročí historické průměry.

Odborníci se v názorech rozcházejí

Copernicus shromažďuje údaje od vědců z Velké Británie, Francie, Německa, Itálie či USA. Pro předpovědi využívá zejména výsledky měření ze satelitů, lodí, letadel a meteorologických stanic.

Přesto není výhled na mírnou zimu mezi meteorology zcela univerzální. Komerční americká meteorologická společnost Commodity Weather Group se domnívá, že evropská zima bude pravděpodobně chladnější než loňská a o něco chladnější než desetiletý průměr.

Meteorolog William Henneberg pro Bloomberg uvedl, že letošní zima bude mít podle výpočtu Commodity Weather hodnotu 2 330 dní, zatímco loni to bylo 2 085 dní. Desetiletý průměr činí 2 233 dní. „Evropská zima bude pravděpodobně nestálá, vyznačující se střídáním chladných a mírných období,“ dodal ke zveřejněným číslům.

Kontinent se ovšem i bez ohledu na rady meteorologů předhání v hledání náhrad za stále se ztenčující dodávky zemního plynu z Ruska. Ceny plynu jsou více než čtyřikrát vyšší, než je pro toto roční období obvyklé. Německo varuje před výpadky proudu a příděly, a Velká Británie má nejmenší rezervu záložních zdrojů energie za posledních sedm let, píše Bloomberg.

Katja Yafimava, vedoucí výzkumná pracovnice Oxfordského institutu pro energetická studia, však dodala, že výpadky proudu a uzavření průmyslu nelze vyloučit.

X X X

ZBYTEČNÁ  AGENTURA  SPORTU  STOJÍ  MILIARDY,  ZRUŠENÍM  SE  UŠETŘÍ,

DALŠÍ  MILIARDY  FIALA  UŠETŘÍ  VYHOZENÍM  70  NOVÝCH   ÚŘEDNÍKŮ  JEHO  NESCHOPNÉ  VLÁDY

Náhrada za Hniličku v Národní sportovní agentuře končí brzy. Neusser ještě jednal s Fialou

Šéf Národní sportovní agentury (NSA) Filip Neusser ještě ve středu jednal s Petrem Fialou, ale příliš mnoho dalšího už by toho ve funkci – ve které je jen rok – stihnout neměl. Podle webu Blesk.cz je jen otázkou času, kdy bude konec 41letého Neussera oznámen. Nahradit by ho měl předseda Českého veslařského svazu Ondřej Šebek. Neusser se ale proti informacím deníku Blesk ohradil. Za lež označil zprávy, že od premiéra dostal vytýkací dopisy a že má brzy skončit.

Neussera, který se zviditelnil jako kritik a protikandidát předsedy Českého olympijského výboru (ČOV) Jiřího Kejvala při volbách vedení ČOV, jmenoval do čela NSA loni v květnu premiér Andrej Babiš. Záhy poté, co se vlády ujal Fialův kabinet, se začaly objevovat informace o jeho možném konci ve funkci.

Ten byl spojován s chystanou novelou zákona o podpoře sportu, která by měla změnit fungování NSA. Tu by měla nově řídit pětičlenná rada jmenovaná a odvolávaná na návrh ministerského předsedy. A její šéf by měl mít magisterské vzdělání, což Neusser nemá.

Blesk v aktuálním vydání uvedl, že Neusserovo odvolání přijde po jeho schůzce s premiérem Fialou. O tu šéf NSA podle mluvčího agentury Jakuba Večerky požádal sám už před několika týdny, aby předsedu vlády seznámil s aktuálními problémy českého sportu, který se potýká především s energetickou krizí.

List také uvedl, že Neusser od premiéra dostal několik vytýkacích dopisů. Šéf agentury na to zareagoval odmítavě. „Chtěl bych se ohradit proti pomluvám v dnešním Blesku, který tvrdí, že jsem od premiéra obdržel několik vytýkacích dopisů a můj konec je otázkou hodin. Obojí je lež,“ uvedl.

Provoz a údržba sportovišť? Nula korun

Mluvčí vlády Václav Smolka sdělil, že v pátek se toto jednání uskutečnilo. Tématem nebyla jen aktuální situace v českém sportu a postup NSA. „Na programu jednání byla i novela zákona o sportu, která upravuje fungování Národní sportovní agentury a s tím spojené obsazení klíčových pozic v NSA. Premiér Petr Fiala se domluvil s předsedou Filipem Neusserem, že k tomuto tématu vystoupí na společném tiskovém brífinku,“ napsal Smolka s tím, že termín brífinku oznámí jeho úřad později.

 Spekulace o Neusserově budoucnosti přicházejí v době, kdy se jedná o rozpočtu na příští rok. Do sportu by mělo jít celkově o něco více peněz než letos, ale dotace na samotnou sportovní činnost by se měly naopak o více než půlmiliardu snížit.

Ve vládním návrhu je problematická především absence peněz na provoz a údržbu. Na tento účel, z něhož sportovní kluby čerpají prostředky také na energie, zatím není navržena ani koruna. To by mohlo být zejména pro kluby provozující vnitřní sportoviště likvidační.

NSA o tom plánovala s ministerstvem financí ještě jednat. Předseda Sdružení sportovních svazů ČR Zdeněk Ertl uvedl, že je potřeba minimálně miliarda korun, aby kluby nárůst cen energií přežily.

Neusserovým případným nástupcem by se podle deníku Blesk mohl stát šéf Českého veslařského svazu Ondřej Šebek. Ten vystudoval management sportu na Fakultě tělesné výchovy a sportu a byl dlouholetým manažerem hokejových Pardubic. Dříve také vesloval a trénoval tento sport.

Loni v květnu byl Šebek zvolen novým předsedou veslařského svazu. Navíc je jako regionální politik spolustraníkem premiéra Fialy z ODS. V Pardubicích působí jako místostarosta prvního městského obvodu.

X X X

JANSTA:  STOVKY  SPORTOVNÍCH  KLUBŮ  PŘED  ZRUŠENÍM,  NEMAJÍ

FINANCE  NA  ČINNOST

Temno v českém sportu. Jansta varuje před zánikem stovek klubů a urguje vládu

Nedostatečná pomoc sportu, který se kvůli vysokým cenám energiím ocitá v kritické situaci, může v budoucnu přinést Česku výrazné ekonomické ztráty, varuje předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta. Upozornil, že ztráta pohybových návyků mladé generace povede ke zhoršení zdatnosti a zdravotního stavu populace, což znamená vyšší výdaje ve zdravotnictví.

ČUS se obávala, že ministerstvo průmyslu nezahrne do připravované podpory pro firmy provozovatele sportovišť a sportovní spolky. Tyto obavy se zatím podle vyjádření ministerstva naplnily. „Na potvrzení této informace čekáme, protože je důležitá pro sportoviště s velkým odběrem. Právě proto na problém sportovních klubů a organizací provozujících sportoviště upozorňujeme veřejně, včas a společně. Aby státní správa nemohla říci, že se na sport s energetickou podporou nedopatřením zapomnělo,“ uvedl Jansta.

Sportovní kluby by potřebovaly od státu řádově jednotky miliard korun na energie, aby mohly fungovat. „Částka, kterou by podpora sportovišť zatížila státní rozpočet, je zanedbatelná. Pokud ale stát tuto oblast opět podcení a nepřijde klubům podpora, důsledky budou pro stát stonásobně dražší a projeví se dlouhodobě v mnoha oblastech především na fyzické zdatnosti a zdraví další generace i zvýšení nákladů na zdravotnictví,“ upozornil Jansta.

Ať politici řeknou, že se bude sportovat na blátě

Na případné uzavírání sportovišť by stejně jako za koronavirové pandemie nejvíce doplatily děti a mládež.

„Organizovaný sport dětí se v zimě, až na výjimky, jako je lyžování, ve zmrzlých lesích a na sněhu dělat nedá. A tak děti budou zavřené doma bez možnosti navštěvovat sportoviště, které klub musel zavřít kvůli cenám energií. Víme už teď, že se jedná o stovky klubů, které jsou z cen v existenčních problémech a omezí nebo ukončí činnost,“ poukázal Jansta na výsledky aktuálního průzkumu ČUS, podle nichž většina klubů s vnitřními sportovišti bez adekvátní státní podpory nepřežije příští rok.

Pokud vláda sportovním klubům a dalším provozovatelům sportovišť nehodlá dotace poskytnout, měla by o tom podle Jansty jasně informovat.

„Ať tedy politici lidem a hlavně provozovatelům sportovišť řeknou narovinu, že se bude v zimě sportovat pouze venku, na blátě, na sněhu nebo na ledu a ať se na to všichni včetně provozovatelů vnitřních sportovišť, tedy zaměstnavatelů, včas připraví. Pokud vláda a zákonodárci provozovatele sportovišť v energetických opatřeních jakoukoliv cestou nepodpoří, udělají to naprosto vědomě, a celá česká společnost by to měla vzít na vědomí,“ dodal Jansta.

X X X

Plzeň bojuje o to nebýt nejhorší v historii. Zatím ji zachraňují bídní Rangers s Kamarou

Sympatický druhý poločas odvrátil další debakl. Plzeň se v Lize mistrů proti Bayernu Mnichov probudila z letargie, naopak bavorský gigant usnul. Na výsledkové tabuli po konci zápasu svítilo skóre 2:4, které viktoriánům dalo naději, že nebudou nejhorším týmem v dějinách nejlepší klubové soutěže. Tento nechtěný primát patří Dinamu Záhřeb ze sezony 2011–2012. Vystřídat chorvatský tým mohou vedle západočeských fotbalistů po výprasku od Liverpoolu skotští Rangers.

V úterý večer se vážně začínal otřásat jeden český rekord. Ne takový, po kterém by všichni hráči Viktorie toužili. Bayern v Plzni během prvního poločasu bez problémů úřadoval a už ve 35. minutě vedl 0:4. Nejhorší domácí výsledek tuzemského týmu v evropských pohárech mají na svědomí právě Plzeňáci – před čtyřmi lety je ve Štruncových sadech vypráskal 5:0 Real Madrid.

I když Bavoři měli směle nakročeno k tomu, aby „bílý balet“ překonali, po zbytek utkání už gólově mlčeli. Naopak Adam Vlkanova s Janem Klimentem svými brankami dodali plzeňskému publiku celkem pěkný zážitek při prohře 2:4.

Nadále ale platí, že střetnutí s výjimečnými celky – kromě Bayernu ještě s Barcelonou a Interem Milán, konfrontace s největšími individuálními hvězdami fotbalu a výlety na gigantické stadiony jsou vykoupené nulovým ziskem bodů. U čtyř dosavadních porážek má Viktoria zapsané tři vstřelené branky a 16 obdržených. Rozdíl -13.

Historicky nejhorší vystoupení v Lize mistrů

To není nic, čím by se chtěli Západočeši ještě dlouhé roky chlubit, jakkoliv jim los do cesty postavil extrémně těžké překážky. Ve dvou zbývajících skupinových duelech se ještě mohou pokusit zaskočit kolosy, vydolovat nějaké body a neskončit s prázdnou. Třeba proto, aby se do kroniky Ligy mistrů nezapsali jako výsledkově nejhorší tým od vzniku současného formátu soutěže v roce 1992.

Nelichotivou roli už od sezony 2011–2012 zastává Dinamo Záhřeb. Chorvaté tehdy potkali Real Madrid, Olympique Lyon a Ajax Amsterdam. Bylo z toho šest proher s celkovým skóre 3:22. Za krutý konečný stav mohou především dva poslední zápasy, ve kterém klub přezdívaný „Modri“ dostal 13 branek.

 Plzeň může mírně uklidňovat, že v kolonce vstřelených gólů už nemůže dopadnout hůře než mančaft ze Záhřebu. Zároveň ale potřebuje co nejmenší průvan v druhém sloupci informujícím o inkasovaných brankách. Dva případné nezdary v poměru 0:3 – napřed na hřišti Interu a pak doma s Barcelonou – by záznam Dinama vyrovnaly. Cokoliv horšího by znamenalo pád na historické dno a renomé největšího otloukánka.

Větší trápení než Viktoria

Naštěstí pro partu kouče Michala Bílka v aktuálním ročníku Ligy mistrů existuje ještě jeden adept na trumfnutí Záhřebu. A někteří čeští fanoušci z toho mohou mít škodolibou radost. Glasgowský klub Rangers – který má od loňského divokého střetnutí s rasistickým nádechem se Slavií Praha v tuzemsku značně pošramocenou pověst – je na tom aktuálně ještě hůře než čeští mistři.

Může za to středeční domácí krach s Liverpoolem, který Glena Kamaru a jeho kumpány rozdrtil 7:1. Ve světle toho už plzeňské venkovní debakly v Barceloně (1:5) a v mnichovské Allianz Areně (0:5) nevypadají tak hrůzostrašně.

Rangers jsou přilepení na dně skupiny A s rozdílem ve skóre -15. Ve čtyřech duelech se jim povedlo skórovat jen právě naposledy proti anglickému soupeři.

Pokud by se chtěli Plzeňští ještě více konejšit, mohou říct, že jsou produktivnější než dalších pět týmů. Pouhé dvě vstřelené branky eviduje Bayer Leverkusen i s českou minikolonií zastoupenou Patrikem Schickem a Adamem Hložkem. Stejně skromný počet dvou gólů náleží Celtiku Glasgow, Atlétiku Madrid i Seville. Kodaň se dokonce zatím netrefila ani jednou, přesto dokázala vykouzlit dva body. Atlético má čtyři, Leverkusen tři, Sevilla dva, Celtic jeden.

X X X

Nedostatek financí i málo hodin tělesné výchovy. Jaké jsou příčiny sportovní krize?

Vláda Andreje Babiše měla před třemi lety velké plány. Například investovat dvacet miliard korun do sportu a další stovky miliard do infrastruktury. Ze slibů nakonec splnila jediný — založila Národní sportovní agenturu. Současná vláda Petra Fialy u sportu počítá s navýšením rozpočtu. Jenomže nejdřív musí skončit finanční a covidová krize.

„Olympiáda nevyšla podle představ sportovních fanoušků, máme pouze dvě medaile. Nedá se nic dělat, ale je to obrázek našeho českého sportu,“ popsal poslanec a vítěz světového poháru ve skocích na lyžích Jakub Janda (ODS).

Bývalý skokan na lyžích a vítěz slavného turné čtyř můstků dobře ví, jaká dřina sportovce na nejvyšších úrovních čeká. „Musíme investovat do trenérů mládeže, pak do sportovní infrastruktury. Za těch třicet let máme dluh vůči sportovní infrastruktuře 250 miliard,“ řekl Janda.

Jeden z nejvýše postavených činovníků českého sportu Miroslav Jansta kritizoval současné financování. „Není systém, nejdou tam peníze. Švýcarsko dávalo v roce 2014 třicet miliard do sportu.  Poslední tři roky dává 40 miliard,“ popsal Jansta.

Jenomže vládou schválený rozpočet pro Národní sportovní agenturu dělá 4,6 miliard korun. „Letošní rok je vzhledem ke státnímu dluhu lehce osekaný, všechna ministerstva i agentura mají trochu snížený rozpočet. Uvidíme, jaký bude příští rok,“ řekl Janda.

Problém začíná už u dětí

„Nemyslím si, že je nebo bylo ve sportu málo peněz, i když mělo by být násobně víc, ale český sport se musí už konečně domluvit, sjednotit,“ uvedl prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

Nutnost změny vidí i předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser. „Dnešní největší hvězdy jdou mimo systém, protože systém sám o sobě nefunguje. Klademe si otázku, proč nefunguje. A narážíme na spousty problémů,“ řekl Neusser.

Podhodnocování sportu nejspíš začíná už u dětí. „Co se týká navyšování počtu hodin tělesné výchovy, tak to jako ministerstvo školství nevidíme jako správnou cestu,“ potvrdila tisková mluvčí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová. Může v takovém systému vyrůst nová Sáblíková nebo Ledecká?

X X X

Ve vyloučených lokalitách se vyplatí drsné chování víc než diplom. Škola proto není priorita, říká odborník

Podpořit děti se sociokulturním hendikepem a zamezit tomu, aby vypadávaly ze vzdělání před dokončením střední školy – to je účelem dvou miliard korun, které si rozdělí 400 škol s vysokým podílem sociálně znevýhodněných žáků a studentů. „Pokud je takových žáků ve škole většina, je to pro ni velká zátěž. Má mnohem těžší práci než výběrová škola, kam chodí děti motivovaných rodičů,“ vysvětluje Jan Mušuta z ministerstva školství.

Když například rodina spadne do exekuce, postupně začne mít problémy s udržením bydlení a začne se stěhovat po ubytovnách, upozorňuje Jan Mušuta z ministerstva školství | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

x Jaké jsou nejčastější důvody takzvaného drop-outu neboli nedokončení střední školy?

V analýze, kterou vypracovala v roce 2018 Agentura pro sociální začleňování, uváděly rodiny jako důvod odchodu nesprávný výběr školy, jinou ekonomickou strategii rodiny, například, že se jim víc vyplatí, aby žák pracoval nebo byl doma, a taky celkovou socioekonomickou situaci rodiny.

Pokud rodina například nemá stálé bydlení, bydlí jich šest v jednom pokoji na ubytovně, kam se ani nevejde stůl, na kterém by si žák dělal úkoly, tak stoupá riziko, že ze vzdělávání vypadne.

x Kolik středoškoláků školu nedokončí?

Podle metodiky Eurostatu patříme v Evropě mezi země s nejnižším drop-outem, je to pod pět procent. Ale velmi se to různí napříč regiony. Zatímco v Praze to je pod dvě procenta, ve strukturálně postižených regionech, jako je Ústecký nebo Karlovarský, je to přes 15 procent dětí, které nedokončí žádnou střední školu a skončí se základním, nebo dokonce neukončeným základním vzděláním.

x Proč jsou v Česku regionální rozdíly tak veliké? Chudé regiony, kde je například vysoká nezaměstnanost, mají i jiné evropské země.

Z různých dat a sociologických studií víme, že u nás se ty rozdíly ve vzdělání kryjí s vysokými regionálními rozdíly v míře exekucí nebo stabilitě bydlení. A tyhle problémy jsou provázané.

Roste zájem o stavební obory na středních školách. Loni se přihlásilo 5344 studentů

 Když například rodina spadne do exekuce, postupně začne mít problémy s udržením bydlení a začne se stěhovat po ubytovnách. Tam ale nejsou podmínky pro učení a psaní úkolů do školy. A tak do ní dítě bude chodit čím dál méně.

Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že školu nedokončí. Takže původní socioekonomická situace rodiny – např. exekuce – je nejen jednou z příčin propadu do stále větší chudoby, ale posiluje i propad ve vzdělávání.

Proto se společnosti i ekonomicky vyplatí do těch dětí investovat, aby se chudoba generačně nepřenášela na děti. S dokončeným vzděláním totiž roste budoucí výdělek těchto dětí a s ním i odvody na daních. Teď ale ten systém funguje jako spirála, která dítě táhne stále víc dolů.

Sociální pedagogové a odpolední kluby

x Jak to můžeme změnit? Do čeho přesně je potřeba investovat?

Velký vliv na život dítěte má škola, pokud v ní tráví dostatek času. Škola může částečně nahradit chybějící podporu vzdělávání v rodině.

Tento rok jsme identifikovali 264 škol s vysokým podílem sociálně znevýhodněných žáků. Tyto školy se koncentrují např. do Ústeckého kraje. Pokud je takových žáků ve škole většina, tak to pro školu znamená velkou zátěž. Má mnohem těžší práci než výběrová škola, kam chodí děti motivovaných rodičů, pro které je vzdělání prioritou. Tyto nerovnosti teď bude řešit projekt financování z Národního plánu obnovy.

x Jak to bude vypadat v praxi?

Třeba se mnou dělali úkoly rodiče, ti mi také vysvětlili látku, které jsem nerozuměl. Jsou ale děti, které takovou podporu u svých rodičů nemají, třeba i proto, že jejich rodiče nemají dostatečné vzdělání. A tyto děti budou moct chodit do bezplatných odpoledních klubů a učit se a dělat si úkoly tam.

‚Zásoby nemám žádné a teď ani korunu.‘ Odešla od domácího tyrana a žije se třemi dětmi na ubytovně

 Školy také dostanou peníze na sociální pedagogy. Ti budou s rodiči spolupracovat tak, aby začali vidět ve školní docházce smysl a děti do školy posílali. Ne pro všechny rodiče má totiž vzdělání stejnou hodnotu.

x A jak to chcete dělat prakticky? Od škol jsem slyšela, že skrze tento projekt podpoříte třeba tzv. snídaňové kluby. Jak ty mohou pomoci, co je jejich účelem?

Ano, to je model rozšířený třeba v Británii. Účelem je nejen „nalákat“ sociálně slabé dítě do školy na jídlo zdarma, ale především vytvořit přívětivé prostředí, kde se nemají řešit přímo ty školní problémy, které patří do ředitelny, ale navázat vztah s rodinou, vzbudit v ní důvěru.

V Británii mají čísla, která ukazují, že taková spolupráce skutečně zvyšuje účast dětí na vzdělávání. Jednak tam dostanou najíst, ale hlavně si zvyknout do ní chodit, protože zjistí, že to je přátelské prostředí.

x Proč někteří rodiče škole nedůvěřují? Proč, jak jste zmínil, pro ně vzdělání není důležité?

Škola, stejně jako „sociálka“ a další úřady, v očích mnoha sociálně vyloučených rodin fungují represivně. Nepomáhají jim, ale naopak je neustále „úkolují“, kontrolují. A tak jim přirozeně nevěří, je pro ně lepší být mimo jejich dohled. A tedy ani nevěří, že by škola pomohla jejich dítěti. Ve svém okolí třeba ani nemají nikoho, kdo má maturitu, natož vysokou školu. Pro ně je vzorem třeba bratránek, který jezdí s taxíkem a má se lépe než oni. Z jejich pohledu se víc vyplatí mít kontakty a drsné vystupování než vysokoškolský diplom.

Nesmát se, nepohoršovat

x Jak to můžeme jako společnost změnit?

Nesmát se jim za to, nepohoršovat se, ale přesvědčit matku, že vzdělání skutečně dokáže posunout její děti dál, že se díky němu budou mít v životě lépe. I škola může změnit svůj přístup.

Místo toho, aby psala rodičům vzkazy jako „vaše dítě stále nemá obalené sešity!“, když ta rodina je ráda, že vůbec nějaké sešity má, je třeba může odkázat na mimořádnou dávku okamžité pomoci určenou na vzdělávání, ze které lze školní potřeby uhradit. Aby toto školy mohly dělat, potřebují právě zvýšenou podporu od státu.

X Podle jakých kritérií jste těch 264 škol, které se do projektu dostaly, vybírali?

Primárním ukazatelem byl podíl socioekonomicky slabých žáků. Stát ale tato data nemá, a tak jsme sestavili speciální index, který zahrnuje informaci, jestli se ta škola nachází v sociálně znevýhodněné lokalitě, kolik je žáků cizinců, kolik Romů, kolik dětí má diagnostikováno jako speciální potřebu sociální znevýhodnění a odlišné životní a kulturní podmínky, kolik jich opakuje ročník a kolik jich školu nedokončí. Podle tohoto jsme seřadili všechny školy v republice a těch 264 s největší hodnotou indexu jsme zařadili do projektu.

Projekt Restart pomáhá lidem vrátit se do společnosti. ‚Už na mě nekoukají přes prsty,‘ říká klientka

 X V průběhu tří let chcete mezi tyto školy rozdělit dvě miliardy korun. Dostanou všechny stejnou částku?

Ne, protože školy, která se umístily nejvýše, mají znevýhodněných žáků sto procent, zatímco ta 264. jen určitý omezený počet. Částky pro jednotlivé školy se tedy budou lišit podle míry jejich potřebnosti.

X Školy, se kterými jsem mluvila, oceňují, že se jedná o skutečně zásadní pomoc. Nicméně poukazují na to, že je potřeba, aby byla trvalá, a ne projektově omezená. 

Ano, proto je součástí projektu vypracování návrhu, jak tu podporu pro znevýhodněné školy ukotvit v zákoně. Je to model, který funguje ve většině západoevropských zemí. Teď projekt funguje pro základní školy, od příštího školního roku do něj zahrneme i střední školy, celkem chceme podpořit minimálně 400 škol.

Podpora i pro školky

X Na ministerstvu máte na starosti oddělení pro rovný přístup ke vzdělání, které vzniklo letos. Co bude vedle administrace podpory pro sociálně vyloučené školy vaším úkolem?

Chtěli bychom navrhnout podporu i pro mateřské školy a přípravné třídy. Potřebují podpořit nejen finančně, ale hlavně personálně a metodicky. Nejefektivněji vynaložené peníze na vzdělávání jsou totiž ty investované co nejdříve v životě dítěte.

Později to už dítě nedožene, naopak, rozdíly třeba mezi dítětem z rodiny, kde se dětem nečte, a ostatními dětmi se časem zvětšuje. Proto je potřeba začít mu pomáhat už v rámci předškolního vzdělávání. To ukazují už výzkumy ze 70. let v USA, že podpora v předškolním věku má skutečně obrovský pozitivní dopad, i mnohem později třeba na drop-out během střední školy.

Výdělky učňů z praxí se nemají počítat do příjmu rodiny. Sociálně slabší kvůli tomu přicházeli o dávky

 Takže čím dřív se podaří snížit hendikep, se kterým dítě do vzdělávání vstupuje, tím je větší pravděpodobnost, že ze systému nevypadne?

Ano, proto se snažíme o co největší zapojení dětí ze znevýhodněného prostředí do předškolního vzdělávání už před povinným posledním předškolním rokem.

Ze speciálních programů pro Ústecký a Karlovarský kraj hradíme obědy ve školkách a sociální programy, kde rodičům vysvětlují, proč, i když by děti mohly zůstat doma s matkou, je pro ně mnohem výhodnější chodit do školky.

X Jednou ze změn, kterou doporučují odborníci, je prodloužení školní docházky ze současných 10 na 12 let tak, aby byly povinné i dva roky středoškolského studia. Tak to prý i bylo do roku 1991. Uvažujete o tom na ministerstvu?

Dříve byla povinná školní docházka skutečně delší, proto teď ve znevýhodněných rodinách dochází k nezvyklé situace, kdy rodiče mají vyšší vzdělání než jejich děti – měli totiž povinný „učňák“.

Je pravda, že v rámci zemí OECD patří našich deset let povinné školní docházka ke kratším, většina má povinný alespoň jeden ročník středoškolského studia. Takový krok by ale vyžadoval celospolečenskou diskusi a ta se teď nevede, není pro to politická objednávka. Precedentem může být zavedení povinného předškolního roku.

X A to svůj účel, tedy připravit na školu děti z nepodnětného prostředí, splnilo?

Ano, z ex-post analýzy vyplývá, že toto opatření dostalo do předškolní přípravy 65 procent dětí, které by tam v těch strukturálně vyloučených regionech jinak nebyly.

X X X

‚Nejen špatné palivo, i špatné kotle.‘ Lidé budou topit dřevem, zhorší to kvalitu ovzduší, čekají odborníci

V letošní topné sezoně budeme zřejmě dýchat horší vzduch než v předešlých letech. Kvůli vysokým cenám paliva se už teď hledají nejrůznější alternativy. Například topení čerstvým dřevem ale výrazně zhoršuje kvalitu ovzduší.

 „Toto dříví není vhodné, aby se spalovalo v této sezoně. Rozhodně se musí minimálně rok, ale raději dva nebo tři, sušit,“ důrazně doporučuje František Skácel z Ústavu plynných a pevných paliv a ochrany ovzduší Vysoké školy chemicko-technologické.

„Spalovat mokré nebo, nedej bože, syrové dřevo je nesmírně neekologické, neekonomické a může to být i nebezpečné. Spaliny obsahují velký podíl dehtu a ten může mít i korozivní účinky vůči komínovému tělesu a může to vést k neblahým následkům,“ popisuje.

Topení čerstvým dřevem výrazně zhoršuje kvalitu ovzduší. Více si poslechněte v reportáží Štěpánky Kadlečkové

Čerstvě nasbírané dřevo obsahuje až 60 procent vody. Dům tedy nevyhřeje tolik jako dřevo suché, ale především při jeho spalování vznikají zdraví škodlivé látky.

„Podmínky, které nastávají při spalování vlhkého dřeva, jsou ideální pro to, aby synteticky vznikaly dioxiny. To jsou látky, které jsou nesmírně nebezpečné, protože mají karcinogenní účinky, které vdechujeme a které se dostávají třeba až do plicních sklípků,“ říká Štěpán Rychlík z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nebezpečné látky se ale podle něj dostávají do ovzduší i v případě, že v kotli na pevná paliva spálíme komunální odpad. „Obecně vznikají při nízkých teplotách. Když se spalují organické látky jako dřevo nebo plasty při nízkých teplotách, tak se zcela nerozloží a vznikají z nich polycyklické škodlivé.“

Sehnat kominíka je teď problém, čeká se na něj i měsíce. Lidé se zřejmě více vrací k tuhým palivům

 Zhoršení ovzduší

Množství takzvaného poletavého prachu v ovzduší pravidelně monitoruje zhruba stovka stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Vzhledem k současné situaci se podle Rychlíka musíme připravit na horší kvalitu vzduchu:

„Tuto zimu předpokládám, že kvůli tomu, že lidé budou topit pravděpodobně méně kvalitními palivy, bude větší množství aerosolu a prachových částic v ovzduší a projeví se to na jeho kvalitě a viditelnosti.“

Problémy se podle něj dají čekat především v některých regionech, jako je Ostravsko nebo Podkrušnohoří, které se pravidelně potýkají se znečištěným ovzduším. „Lidé vytahují staré kotle, které už by neměly být provozovány. Předpokládáme, že budou topit nejenom špatným palivem, ale i ve špatných kotlích.“

V domácích podmínkách je velkým problémem i spalování plastů. „Týká se to některých plastů jako polyvinylchlorid a podobné, které při spalování produkují velké množství dioxinů. Navíc tyto látky nejsou tak úplně hořlavé, takže dusí plamen a snižují teplotu. O to víc dioxinů vzniká,“ popisuje Skácel z Vysoké školy chemicko-technologické.

Pravidelné topení nevhodným palivem pak může vést i k poškození samotného kotle.

Na vlastní náklady pokácet a přivézt. Lesy ČR nabízí palivové dříví formou samovýroby

 „Při spalování odpadu vzniká velké množství dehtu a další látky, třeba chlorovodík a podobně, což může mít za následek bezpečnostní riziko, protože saze, které se usazují v kouřovodech a komínech, mohou vzplanout. Také může dojít ke korozi vnitřní konstrukce komína. Především pokud je zděný, pak může dojít k tomu, že se v komíně objeví trhliny. Těmi můžou unikat některé látky, například oxid uhelnatý, do prostoru,“ dodává.

Kotlíkové dotace zlepšili ovzduší v rizikových lokalitách. Odborníci se ale obávají, že letos se vrátí situace z předešlých let.

Zájem o dřevo

Před používáním letos pokáceného dřeva varují i kominíci. Dehet z jeho spalování totiž zanáší komín a to s sebou nese velké riziko požáru. Zájem o dřevo je přitom letos mimořádný.

„V rámci obecné užívání lesů má každý právo si brát plody a suchou na zemi ležící klest,“ vysvětluje vedoucí Polesí Valtice Bronislav Konečný. „Má to ovšem ještě jednu stránku věcí, a to je, že se v lese nesmí stát a jezdit motorovým vozidlem. Rozměry jsou omezeny o tloušťky sedmi centimetrů bez kůry,“ dodává.

Lidé se chystají na zimu, zájem o dřevo se zvýšil natolik, že někde už ho nabízí jen na příděl

Zájem o palivové dříví je podle něj letos enormní. „Každý si může koupit 35 kubíků za rok. Buď hotové klády z vlastních skladů, nebo si stromy sám pokácí, nařeže a odveze. Každému, kdo zavolá, vyhovíme. Jsou ovšem pořadníky, takže si počká.“

Někteří ale zapomínají na to, že čerstvě pokácené dřevo obsahuje i 60 procent vody. Topit s ním je nejen neefektivní, ale také nebezpečné.

„Případů, kdy lidé topí mokrým dřevem, v poslední době dost přibývá, a tak se komín zanáší dehtem a mimo to, že silně znečišťuje ovzduší, tak vzniká obrovské riziko vyhoření komínu a v horších případech i celého domu,“ popisuje kominík.

Jak potvrzuje, řeší desítky objednávek denně. Lidé na poslední chvíli mění v touze co nejvíce ušetřit systém vytápění.

To, že není dřevo dobře vyschlé, lze rozpoznat jednoduše: dlouho se rozehřívá a kouří a při spalování syčí, protože se z něj odpařuje voda.

X X X

Dr. Cimický znásilňoval a vydíral pacientky, tvrdí kriminalisté: Psychiatr se brání

 V případu údajného sexuálního zneužívání, kterého se měl podle výpovědí několika žen v minulosti dopouštět psychiatr Jan Cimický, došlo k posunu. Kriminalisté totiž ukončili vyšetřování a podali návrh na obžalobu psychiatra. Ten veškerá obvinění stále odmítá.
Kriminalisté odeslali návrh na podání obžaloby psychiatra Jana Cimického, který se podle nich mezi lety 1980 a 2016 měl dopustit dohromady 28 případů znásilnění a vydírání. „Kriminalisté ukončili vyšetřování případu a na Obvodní státní zastupitelnství pro Prahu 8 odeslali návrh na podání obžaloby ze spáchání osmadvaceti případů znásilnění a vydírání,” uvedla Policie České republiky na svém Twitteru ve čtvrtek ráno.

Cimický vinu odmítá

Přestože Policie ČR ve svém příspěvku neuvedla jméno Jana Cimického, z kontextu šlo jednoznačně poznat, že se hovoří právě o něm. Ten se následně ohradil a prohlásil, že se policie neřídí právním řádem.

„Policejní orgán při závěrečném prostudování spisu stanovil lhůtu pro doplnění dokazování ke dni 14. října 2022. Tedy policejní orgán bez toho, aniž by uplynula lhůta k navržení dalších důkazů, již teď fakticky a zcela bez ohledu na práva obhajoby uzavřel, že jsem se měl dopustit údajných trestných činů,” prohlásil podle Blesku psychiatr.

Takřka rok

Policie se začala případem zabývat vloni v listopadu. Tehdy se totiž objevila informace o tom, že má prezident Miloš Zeman v plánu udělit Janu Cimickému státní vyznamenání. Proti tomu se ale na Facebooku ohradila zpěvačka Jana Fabiánová, která veřejně vyjádřila svůj nesouhlas s prezidentovým záměrem.

„Prohlašuji na svou čest: MUDr. Jan Cimický mě sexuálně napadl za dveřmi své ordinace, když mi nebylo ještě ani 23 let,” napsala zpěvačka. A krátce na to se k ní začaly přidávat i další ženy, které dle svých slov měly s lékařem obdobné zkušenosti.

X X X

BASKETBALISTÉ  BRNA  V  PRAZE

Brno míří na Folimanku Kolo: 4. kolo Kooperativa NBL 2022/23 Datum, čas, místo: 15.10.22, 17:30, Praha Utkání: USK Praha – Basket Brno

Po týdenní pauze se znovu roztáčí kolotoč utkání KNBL. USK Praha v sobotu znovu otevře brány Folimanky, kde přivítá Brno. To má zatím stoprocentní bilanci, když doma porazilo Slavii 92:79 a v Hradci Králové zvítězilo 97:70. Tým trenéra Růžičky se ve třetím kole s Ostravou neutkal, protože utkání bylo odloženo. Brno má ve svém středu tři cizince.

Americký křídelník Chatman je s 22.5 bodu nejlepším střelcem týmu a zatím druhý nejlepší střelec KNBL. Ukrajinec Mishula je na průměru 16.5 a hned v závěsu je Půlpán na 15 bodech a Puršl s 11.5 bodu. Slovák Körner dal za dvě odehraná utkání 9.5 bodu a šestici top střelců uzavírá s 7 body Bálint, kterého znáte nejen z titulní strany magazínu #tojebasketbal, kde pózuje spolu se Sovou Švecem. Pražané se zúčastnili všech tří odehraných kol, ale v tom posledním proti Pardubicím poznali hořkost porážky.

Plný bodový počet je stál nekonzistentní útočný výkon na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny. Moravské Sillicon Valley je sice papírovým favoritem utkání, ale Sovy již letos ukázaly, že dokážou potrápit i favority. Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Budeme čelit silnému soupeři, který ještě neprohrál. Navíc hrají spolu v podobném složení dlouhou dobu. To se týká trenéra i hlavní hráčské osy Brna. I dáky tomu jsou na vysoké úrovni a neformují tým od základu, jako jiné týmy. Jsou je hodně fyzický a zkušený tým pod košem a mají talent a schopnost střely z perimetru.

Budeme muset být schopni pokrýt obě tyto zbraně. My se zaměřujeme na kontinuitu a konzistenci, která nám chyběla v posledním utkání proti Pardubicím. Potřebujeme předvádět náš výkon po celých 40 minut, a to jak v útoku, tak v obraně.“ František Fuxa (hráč USK Praha): „Čeká nás další těžký soupeř. Brno v posledních letech patří ke špičce ligy a letos tomu není jinak. Našim cílem je ukázat, že to špičky tabulky patříme také. Bude záležet na každém balonu. Jestliže chceme pomýšlet na výhru, musíme Brno donutit hrát náš basketbal po celých 40 min.“ Zranění: Šafařík, poranění zad. /mš/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.