Putin: Maďari Zakarpatskú oblasť, patrila im. Nemecko migrantom nie peniaze, ale platobnú kartu. Minister Kaliňák v Maďarsku: Pre rozvoj potrebný mier a pokoj. Gen. Ukrajiny Syrskyj: Študoval v Moskve, nie je obľúbený ako Zalužnyj

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore s americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom nevylúčil, že by sa mohli objaviť požiadavky na pričlenenie územia ukrajinskej Zakarpatskej oblasti späť k Maďarsku. Putin však dodal, že na schôdzkach s maďarským premiérom Viktorom Orbánom túto tému ani len nespomenuli. Uviedol to v piatok server hvg.hu, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

 Putin podotkol, že Ukrajina je umelý štát, ktorého rozsah určoval sovietsky diktátor Josif Stalin, pričom z jeho rozhodnutia k vtedajšej sovietskej republike Ukrajine po druhej svetovej vojne pričlenili aj maďarské územia. Tieto stále patria Ukrajine, konštatoval Putin v reakcii na otázku Carlsona, či si môže Maďarsko nárokovať späť tieto územia.

Ruský vodca podčiarkol, že tieto skutočnosti s Orbánom nikdy nepreberali. „S vedomím toho, aký nezákonný bol stalinský režim, sa takéto nároky môžu vynoriť, aj keď to zákon neumožňuje. Viem však, že Maďari žijúci v Zakarpatskej oblasti sa prirodzene chcú vrátiť do svojej vlasti,“ dodal Putin.

 Maďari sú najväčšou z desiatok etnických menšín, ktoré žijú v historicky rozmanitom regióne vklinenom v Karpatoch medzi Rumunsko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Maďarská komunita, kedysi takmer 150-tisíc ľudí, má teraz zhruba 70– až 80-tisíc príslušníkov, pripomína v rozsiahlej reportáži britský denník Financial Times.

Potom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo Krym a zabralo časti východnej Ukrajiny, Kyjev sa usiloval o posilnenie národnej identity a v roku 2017 prijal zákon obmedzujúci práva menšín, a to aj v školstve. To pohnevalo maďarskú komunitu a prinútilo ju podporovať Orbána. Ale po minuloročnej invázii väčšina Maďarov na Zakarpatskej Ukrajine zmenila názor.

 „Predtým som sa cítil ako Maďar s ukrajinským občianstvom,“ povedal György Buleca, riaditeľ firmy dovážajúcej tovar z Maďarska. „To sa zmenilo, keď Orbán povedal, že toto nie je jeho vojna a že by sme sa mali dohodnúť na prímerí. To, čo robí Orbán, dáva zmysel iba ako agenda niekoho iného,“ povedal Buleca s odkazom na Putina. „Vojna zmenila všetko. Maďari v Zakarpatsku už Orbána nepodporujú,“ dodal s tým, že práva menšín už nie sú témou./agentury/

X X X

Pre rozvoj je potrebný mier a pokoj, rečnil minister Kaliňák v Maďarsku

Predlžovanie konfliktov vraj podľa Kaliňáka neprospieva nikomu. Aj jeho maďarský spojenec Szalay-Bobrovniczky tvrdil, že vojna na Ukrajine sa musí zastaviť.

Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák v piatok v severomaďarskej Tate vyhlásil, že predlžovanie vojenských konfliktov neprospieva ani jednej krajine. Podľa agentúry MTI Kaliňák dodal, že v záujme rozvoja je potrebný mier a pokoj, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Na návšteve 1. obrnenej brigády Györgya Klapku

Kaliňák sa stretol so šéfom maďarského rezortu dopravy Kristófom Szalaym-Bobrovniczkým. Ministri navštívili 1. obrnenú brigádu Györgya Klapku vybavenú novým technickým vybavením a simulátorom.

Szalay-Bobrovniczky tvrdil, že vojna na Ukrajine sa musí zastaviť a že je potrebné dosiahnuť prímerie a mierové rokovania. Dodal, že s Kaliňákom sa zhodli v hodnotení okolností a udalostí vojny na Ukrajine.

„Slovensko aj Maďarsko sú členmi Európskej únie i NATO, ale najdôležitejšie je, že sme susedmi so spoločnou históriou, spoločnými hodnotami a že máme úzke strategické partnerstvo,“ podčiarkol maďarský minister.

Maďarskí piloti nad Slovenskom

Skutočnosť, že maďarské letectvo môže zabezpečovať vzdušný priestor Slovenska, podľa jeho slov svedčí o dôvere SR voči Maďarsku.

Súčasťou Kaliňákovej návštevy v Tate bolo aj predstavenie obrnených bojových vozidiel Leopard 2A7, PzH 2000, Lynx a Gidrán. „Časť tejto modernej techniky sa vyrába v Maďarsku, takže otvára sa priestor aj na spoluprácu v zbrojárskom priemysle,“ uviedol Szalay-Bobrovniczky, aktuality.sk

X X X

Nemecko migrantom, nedáme vám peniaze, ale platobnú kartu.

Našli Nemci spôsob, ako obmedziť migráciu? Až 30 percent všetkých utečencov, ktorí sa dostanú do Európskej únie, žiada o azyl práve v Nemecku. Je to takmer dvakrát viac ako v Španielsku či vo Francúzsku. Jedným z dôvodov je nepochybne štedrá sociálna pomoc, na ktorú majú v Nemecku nárok. Tá sa však čoskoro skončí. Vyplácanie dávok v hotovosti majú totiž nahradiť platobné karty s obmedzeným využitím.

Migranti čakajúci na registráciu v Berlíne. Až 30 percent všetkých utečencov, ktorí sa dostanú do Európskej únie, žiada o azyl v Nemecku.

Dospelý migrant bez detí dostáva od nemeckých úradov 460 eur mesačne – 256 na nevyhnutné a 204 eur na osobné potreby (vreckové). Deti v závislosti od veku poberajú od 312 do 408 eur.

Je to oveľa viac, ako utečencom vyplácajú napríklad v Británii, Rakúsku, Španielsku, vo Švédsku či Francúzsku. Aj tieto sociálne výhody lákajú každý rok do Nemecka desaťtisíce nelegálnych migrantov.

Nejde však len o vidinu lepšieho života, ale ľahkovážne vyplácané sociálne dávky podľa odborníkov vytvárajú „začarovaný kruh“. Utečenci, ktorým sa ich v Nemecku podarí získať, časť peňazí posielajú príbuzným v domovských krajinách a tí ich využívajú na to, aby si zaplatili cestu do Európy. Veľký podiel z dávok, ktoré by mali pomáhať migrantom, tak napokon končí v rukách nelegálnych prevádzačov.

 Povzbudivé výsledky

Riešenie problému pritom nemusí byť ťažké. Nemecký kancelár Olaf Scholz sa s vládami 16 spolkových krajín dohodol, že sa sociálne dávky budú vyplácať inak.

Po novom by migranti mali „na ruku“ dostať iba malú sumu, zvyšok bude k dispozícii na platobnej karte. Tú však nebudú môcť používať na výber hotovosti ani na prevody do zahraničia či na iné bankové účty, čiže ani na finančnú pomoc príbuzným.

Akú sumu žiadateľom o azyl vyplatí v hotovosti a koľko im ponechá na karte, si každá spolková krajina môže určiť sama. Podľa hesenského predsedu vlády Borisa Rheina, ktorý riadi grémium premiérov všetkých spolkových vlád (MPK), by opatrenie malo znížiť pohnútky migrantov na príchod do Nemecka, ale aj administratívnu záťaž jednotlivých samospráv.

 „Zavedením platobnej karty zamedzíme možnosti prevádzať peniaze zo štátnej podpory do krajín pôvodu, a tým bojujeme proti nehumánnej prevádzačskej kriminalite,“ vysvetlil Rhein, ktorý je členom Kresťanskodemo­kratickej únie (CDU).

Návrh privítala i organizácia združujúca 294 okresov v Nemecku (DLT). „Podporujeme celoplošné zavedenie platobných kariet pre žiadateľov o azyl. Musí to prísť rýchlo,“ oznámil novinárom predseda DLT Reinhard Sager. „Dôležité je, aby rozličné plány vytvorili celkový systém a aby všade platili rovnaké minimálne štandardy,“ dodal.

Aj keď cieľom je, aby platobné karty pre migrantov začali fungovať na jar alebo v lete, niektoré spolkové krajiny na ich príprave už pracujú a viaceré nemecké okresy ich už dokonca zaviedli. „Na vlastnú zodpovednosť, aby nestrácali čas,“ zdôvodnil Sager.

 Nemecký policajt odvádza skupinu migrantov, ktorých zadržali v lese pri poľských hraniciach.

V samosprávach, kde projekt spustili, to už prinieslo prvé pozitívne výsledky. Napríklad v okrese Eichsfeld v spolkovej krajine Durínsko v strednom Nemecku zavedenie platobnej karty spôsobilo, že sa 30 migrantov zo Severného Macedónska rozhodlo odísť a viacerí ďalší si začali hľadať prácu.

Ako výborný signál to ocenil aj popredný politik koaličných slobodných demokratov Wolfgang Kubicki. „Niektoré okresy sa posunuli vpred a ich výsledky sú veľmi povzbudivé. Ak zistíme, že ľudia jednoducho zase opúšťajú krajinu, pretože nedostávajú hotovosť, ale platobné karty, tak už nemusíme nikoho deportovať, lebo to už bude fungovať samo,“ priblížil pre Welt TV.

Migranti berú viac ako niektoré dôchodkyne

O možnosti zaviesť platobnú kartu pre migrantov rokoval Scholz so spolkovými krajinami už v novembri minulého roka. Štrnásť z nich sa rozhodlo postupovať spoločne a platobnú kartu by mali zaviesť až v lete.

Dve spolkové krajiny – Bavorsko a Meklenbursko-Predpomoransko – sa, naopak, vybrali vlastnou cestou a celý proces urýchlia. Projekt by už tento mesiac mali testovať v štyroch lokalitách.

„Naša platobná karta príde rýchlejšie a je tvrdšia,“ pochválil sa na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) predseda bavorskej vlády Markus Söder. Ako naznačil, žiadateľom o azyl vyplatia v hotovosti už len „malé vreckové do 50 eur“.

Ostatné platby budú migranti robiť prostredníctvom špeciálnej karty, no nakupovať budú môcť iba v obchodoch a výlučne tovar dennej spotreby. Akékoľvek on-line nakupovanie, tipovanie v hazardných hrách či finančné prevody do cudziny už nebudú možné. Karta bude dokonca platiť iba v bezprostrednom okolí ich bydliska.

„Čo najrýchlejšie potrebujeme účinne obmedziť nekontrolovateľné prisťahovalectvo,“ pripomenul Söder. „Na to treba zredukovať lákadlá na príchod do Nemecka. Už nesmieme strácať čas,“ upozornil bavorský premiér.

Kritické hlasy sa zatiaľ výraznejšie ozvali len od opozičnej strany Ľavica (Die Linke). Podľa jej predsedníčky Janine Wisslerovej si platobná karta vyžiada väčšiu byrokraciu a v niektorých obchodoch môže byť problém pri jej praktickom použití. „A napokon, tieto karty dotknutých úplne diskriminujú a stigmatizujú,“ zhodnotila pre spravodajskú redakciu RND.

Okresy, kde už vydávajú platobné karty pre migrantov, kritiku odmietajú. „Nemáme zlé svedomie. Peniaze, ktoré vyplácame, sú určené na živobytie v Nemecku a nie na podporu rodín v tretích štátoch,“ uviedla pre Welt TV Martina Schweinsburgová, šéfka durínskeho okresu Greiz.

„Rada by som upozornila na to, že peniaze v hotovosti spolu so sumou na platobnej karte vychádzajú asi na 500 eur na osobu, a to je viac, ako majú k dispozícii niektoré dôchodkyne,“ porovnala politička CDU./agentury/

X XX

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz počas svojej piatkovej návštevy Spojených štátov vyzval americký Kongres, aby čo najskôr schválil pomoc Ukrajine bojujúcej proti ruskej invázii. Informuje o tom TASR, odvolávajúc sa na správy agentúr AP a AFP.

„Bez pomoci USA bude situácia pre Ukrajinu veľmi komplikovaná,“ upozornil na tlačovej konferencii pred stretnutím s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Pomoc Ukrajine blokujú v Kongrese členovia Republikánskej strany. Tvrdia, že USA si už nemôžu dovoliť posielať na Ukrajinu ďalšie miliardy dolárov a viac sa musí činiť Európa.

Scholz varoval pred následkami prípadného rozhodnutia Kongresu neposlať Ukrajine ďalšiu pomoc aj v článku, ktorý napísal pre americký denník The Wall Street Journal. Podľa neho by to mohlo v dlhodobom horizonte vyjsť draho nielen Ukrajinu, ale aj západné štáty.

„Ďalší aktéri po celom svete pozorne sledujú, či je možné vyťažiť z tohto rozdelenia a či sa dezinformačné kampane dokážu uchytiť,“ napísal kancelár. Podľa neho je potrebné presvedčiť občanov na oboch stranách Atlantického oceána, že víťazstvo Ruska na Ukrajine by urobilo svet nebezpečnejším.

Spojené štáty sú najväčším vojenským podporovateľom Ukrajiny, Nemecko je na druhom mieste.

V americkom Senáte sa teraz prerokúva vojenská pomoc pre Kyjev v hodnote 60 miliárd dolárov (56 miliárd eur). Európski lídri na summite v Bruseli minulý týždeň schválili balík finančnej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur počas nasledujúcich štyroch rokov.

X X X

 Nový balík vojenskej pomoci od litovského ministerstva obrany v piatok dorazil na Ukrajinu. Litovské ozbrojené sily odovzdali svojim ukrajinským kolegom v novom balíku techniku potrebnú pre zimné obdobie a desiatky tisíc súprav teplého oblečenia. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu litovského ministerstva obrany.

„Každý z našich podporných balíkov je ďalším krokom k víťazstvu,“ uviedol litovský minister obrany Arvydas Anušauskas. Najnovšia litovská pomoc na Ukrajinu prichádza po tom, ako Vilnius začiatkom februára Kyjivu dodal napríklad systémy diaľkovej detonácie a muníciu pre protitankové granátomety.

X X X

Premiér Fico: Slovensko nežije novelou Trestného zákona, o vine stále rozhodujú súdy

Vláda si nedávno pripomenula sto dní v úrade a v parlamente uspela reforma právneho štátu. Jej schválenie sprevádzali opozičné protesty, parlamentné obštrukcie, hlasovací maratón a jednota koalície. Premiér Robert Fico (Smer) pre Pravdu priznal, že ešte nie je po všetkom a je presvedčený, že novela sa do parlamentu vráti po vete prezidentky Zuzany Čaputovej.

„Nebojte sa, ak niekto niečo ukradne v rozsahu mimo normálnosti, tak skončí vo väzení. O tomto netreba vôbec diskutovať a rozhodnutie o treste bude stále úloha súdu, to nie je úloha politikov,“ zdôraznil. Nedôveru ľudí v médiá podľa neho spôsobujú sami novinári, z ktorých sa stali aktivisti, a verí, že ministerka kultúry Martina Šimkovičová príde s návrhom, ako spraviť z RTVS štátnu televíziu, ktorá nebude ľudí pozývať na opozičné mítingy.

Premiér dodal, že vo chvíli, keď sa uvoľní parlament, predloží trojica ministrov Raši, Ráž a Taraba zákony, ktoré rozbehnú výstavbu na Slovensku. „Ideme do obrovskej novelizácie stavebného konania, verejného obstarávania a posudzovania vplyvov na životné prostredie, aby nám legislatíva umožňovala rýchlejšie investície. Musíme naštartovať hospodársky rast,“ vyhlásil pre Pravdu a dodal, že „pokiaľ ide o poľnohospodár­stvo, Slovensko sa musí vzchopiť“.

V otázke, či môžu športovci pôsobiaci v KHL hrať slovenskú ligu, zdôraznil falošnosť. „Ale veď v NHL hrá celý rad fantastických ruských a bieloruských a neviem akých hokejistov. Tam si nikto nedovolí proti tomu nič robiť a v tom je tá faloš,“ uviedol Fico. Rozhovor sa uskutočnil počas hlasovania o novele Trestného zákona.

X  Zdá sa, že celé Slovensko momentálne žije novelou Trestného zákona. Zaznievajú aj hlasy, ktoré hovoria o Ficových amnestiách. Viete mi teda vysvetliť, ako pomôže zníženie trestov za korupciu či skrátenie premlčacích lehôt spoločnosti?

Vôbec nemôžem akceptovať názor, že Slovensko žije novelizáciou Trestného zákona. Mali sme výjazdové rokovanie vlády, kde som sa na stretnutiach pýtal starostov, či je to téma, ktorou ľudia dnes žijú, a len sa smiali. Je to predovšetkým témou opozície. Boli to oni, ktorí všetko zúžili na likvidáciu ÚŠP a na odchod pána Lipšica z funkcie špeciálneho prokurátora, pretože oni ho potrebujú. Oni dobre vedia, že nemajú čo tomu Slovensku ponúknuť a robia obrovské chyby. Program sa im zúžil na záchranu Lipšica a jeho Úradu špeciálnej prokuratúry, pretože potrebujú pokračovať v kriminalizácii generácie politikov, ako som ja. Preto to po prvé nie je celoslovenská téma, je to len opozičná téma. Robíme to, čo sme avizovali, nerobíme nič iné, dokonca sme urobili aj určité korekcie našich pôvodných plánov a stále úzko komunikujeme s Európskou komisiou. Spravili sme množstvo úprav, ktoré smerujú k tomu, aby prvoradým cieľom potrestania páchateľa bola náhrada škody a pomoc obeti alebo teda poškodenému. Až potom prichádza odplata páchateľovi trestného činu.

 X Čo je teda cieľom tejto novely?

My potrebujeme odbremeniť slovenské väznice, ktoré sú preplnené a veľmi drahé. Potrebujeme zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý je semenišťom porušovania ľudských práv. My sme to hovorili pred voľbami, dali sme to do programového vyhlásenia vlády a teraz to dotiahneme do konca. Ja verím, že keď rozhovor dokončíme, tak sa v parlamente budeme blížiť ku koncu hlasovania o tomto návrhu zákona. Samozrejme, že pani prezidentka vráti návrh zákona do parlamentu, čiže budeme ešte raz svedkami ďalšej diskusie v parlamente, ktorá už teraz neprináša nič nové. Veď predsa už boli podané pozmeňujúce návrhy. Je to normálny zákon v Európe. Špeciálne inštitúcie ako úrad špeciálnej prokuratúry nemajú žiadnu tradíciu. Oni potrebujú Lipšica, lebo robil špinavú robotu a očakávajú od neho, že v tom bude pokračovať. My tvrdíme, že to je nenapraviteľná inštitúcia a treba ju zrušiť. Máme trošku iný pohľad na to, ako by malo trestné právo fungovať.

X Ale prečo meníte sadzby pri trestoch za korupciu? Nasadili ste tam také vysoké sumy, že bežný Slovák to nezarobí ani za rok.

Všetky sadzby sú porovnateľné so sadzbami v iných krajinách. My sme nešli do nejakého experimentu. Táto novelizácia je porovnateľná s nemeckým trestným zákonom, s rakúskym trestným zákonom, komunikovali sme s českými odborníkmi, ja tam nevidím nič špeciálneho. Nebojte sa, ak niekto niečo ukradne v rozsahu mimo normálnosti, tak skončí vo väzení. O tomto netreba vôbec diskutovať a rozhodnutie o treste bude stále úloha súdu, to nie je úloha politikov.

X Ak meníte legislatívu podľa vzoru iných členských štátov, ako si vysvetľujete vyjadrenia, že Európska komisia zastaví fondy alebo prídeme o plán obnovy?

Keď už nemáte čím argumentovať, tak argumentujete, že nás Európska únia potrestá. My neavizujeme žiadne kroky, ktoré by mali ohroziť finančné záujmy Európskej únie. Novelizácia Trestného zákona a trestného poriadku je plne v súlade s medzinárodným právom.

 X Pri korupcii používate skoro biblický príbeh o tom, ako na nádvorí vešali vreckových zlodejov a počas ich popravy iní kradli, a to podľa vás ilustruje, že ani trest smrti ich od zločinu neodradí. No aj pri marihuane ste spomínali, že ten, kto húli, húliť bude, aj keby mu hrozil storočný trest. Prečo ste neznížili sadzby aj pri drogách?

Došlo aj k zníženiu sadzieb, pokiaľ ide o používanie pre osobné účely. Reagovali sme aj na niektoré prípady, kedy niekto pestoval doma marihuanu, ale ju používal skôr na výrobu liečebných prostriedkov a nie na to, aby ju užíval ako drogu. Ako človek, ktorý sa vyzná trestnom práve, pretože s ním robím celý život, chcem povedať, že spoliehať sa na odstrašujúci účinok trestu je veľmi naivné. Trest ako taký, nech je hocijak drakonický, nie je odstrašujúci. Každý páchateľ ide do páchania trestného činu s tým, že nebude nikdy prichytený a nebude nikdy odsúdený. To isté sa týka aj trestných činov spojených s drogami. Aj pri nich môžete dať aj trest smrti a ľudia budú aj naďalej drogy prevážať a obchodovať s nimi. Prečo v Thajsku, kde je trest smrti, stále niekoho chytajú pri pašovaní drog? Lebo záujem zarobiť si je väčší ako strach z toho, že bude chytený a potom aj potrestaný. Nám absolútne zlyhala odstrašujúca úloha trestu. Preto chceme, aby trest predovšetkým pomohol nahradiť škodu poškodenému.

X Mohli by ste uviesť príklad obdobnej nápravy páchateľa?

Zastupoval som raz jednu rodinu, ktorej manžel bol zabitý na priechode pre chodcov podnikateľom na aute, ktorý si nedával pozor. Rodina žiadala odo mňa, aby som trval na prísnom treste odňatia slobody, aby ho zatvorili na minimálne desať rokov. Spýtal som sa ich. Môžeme tlačiť na prokurátora, na súd, aby dali čo najprísnejší trest za smrť vášho manžela, no kto vám bude pomáhať s rodinou, kto vám bude dávať peniaze? Nakoniec sme ich dokázali presvedčiť a oni sami uznali, že pre nich bude lepšie, ak ten človek zostane na slobode. Výsledkom bolo, že im výrazne pomáhal celý život. Deťom posielal pravidelne peniaze, na Vianoce posielal darčeky a tá pani mi potom často aj písala a hovorila, ako veľmi mi ďakuje, že som jej otvoril oči. Síce by ten človek sedel vo väzení, ona by bola možno spokojná z odplaty, ale aj tak najpodstatnejšie bolo, že kvalita života jej rodiny bola zachovaná.

X Nevidíte teda priestor na ústupky pri inej drobnej kriminalite, akou je napríklad marihuana. Predsa je rok 2024.

Nepoznám všetky detaily, ale spravili sme aj v tejto otázke určité kroky. Ja súhlasím, že dať človeka do väzenia alebo ho trestať trestným právom za to, že vyfajčí cigaretu, je nezmysel. Samozrejme, že to je nezmysel. Nemôžeme robiť zo študenta strednej alebo vysokej školy zločinca za to, že si zapáli cigaretu. Ale trestné právo je natoľko pružné a dáva toľko možností alternatív, že sudca môže zohľadniť individuálnu situáciu páchateľa a kľudne sa to môže vyriešiť tak, že mu nedá žiadny trest.

 X Takže vy určité tresty znižujete, ale o vine a treste stále rozhodujú súdy?

Súdy rozhodujú o trestoch.

X Pred pár dňami mala vaša vláda míľnik sto dní v úrade. Čo ste spravili pre to, aby sa Slovákom žilo pokojnejšie, bezpečnejšie a lepšie?

Počas tých sto dní sme nemali ani sekundu kľudu. Od samého začiatku nám všetci skočili na krk. Vrátane médií, mimovládnych organizácií a pokračuje ten istý vzorec, ktorý tu bol. No prosím, rátajme, aby to bolo úplne jasné. Predovšetkým sme dokázali postaviť rozpočet. Uvedomte si, aký nám nechala Ódorova úradnícka vláda na stole rozpočet. Ten keby sme realizovali, tak robíme škrty v objeme šesť až sedem miliárd eur, čo by bola totálna likvidácia sociálneho štátu. My sme našli rovnováhu medzi potrebou konsolidovať, ale súčasne zagarantovať ľuďom určitú mieru sociálneho štandardu. Ja som ľavičiar a nepôjdem do znižovania sociálneho štandardu ľudí, ktorý sme dosiahli. Po druhé sme našli peniaze na to, aby nedošlo k zvyšovaniu cien energií. Predseda úradu pre reguláciu sieťových odvetví musel skončiť, pretože úplne necitlivo, na hulváta a bez akejkoľvek konzultácie rozhodol o viac ako stopercentnom zvýšení cien plynu pre domácnosti. Vyriešili sme to a ideme ďalej. Boli prijaté zákony, ktoré sa týkajú pomoci ohľadom hypotekárnych úverov, prijali sme zákon o trinástych dôchodkoch, ktorý bude teraz v parlamente. Ideme do obrovskej novelizácie stavebného konania, verejného obstarávania a posudzovania vplyvov na životné prostredie, aby nám legislatíva umožňovala rýchlejšie investície. Musíme naštartovať hospodársky rast. Chodíme na výjazdové rokovania vlády, čaká nás obrovské rokovanie kvôli prechodu slovenského automobilového priemyslu na elektromobilitu. Ak sa ma niekto spýta, či som spokojný s naším tempom, áno, jasné, že som spokojný s naším tempom. To tempo je šialené, a preto sú z toho všetci nešťastní, pretože nevedia na nás reagovať. Keby nebol tento cirkus a by sme sa nenaťahovali pre jasné obštrukcie v parlamente, už sme mohli mať prijatú stavebnú legislatívu a prichádzali by nové investície. Takto to bude musieť byť o mesiac posunuté. No môžem povedať, že za sto dní si vláda získala svoju stabilitu. Naša väčšina síce nie je veľká, no ideme ďalej. Čaká nás moment, ktorý nám trošku politickú mapu vyruší, a tým budú prezidentské voľby. No ak definitívne schválime novelu Trestného zákona a zrušíme ÚŠP a ak sa nám následne podarí aj prevaliť veto pani prezidentky, tak budeme mať podstatne viacej kľudu na robotu.

X Nedá sa vaše vládnutie kriticky zovšeobecniť do tvrdenia, že ste zatiaľ stihli zdvihnúť dane a zvýšiť ministrom platy skrz paušálne náhrady?

Ľuďom sme nezdvihli absolútne žiadne dane. Pokiaľ ide o dane z príjmu fyzických osôb, tak nič, pokiaľ ide o daň z príjmu právnických osôb, nič. Komu sme brali, tak sme brali bankám. Bankám sme zaviedli mimoriadny bankový odvod. Ale to je koncepcia solidarity, o ktorej stále budeme hovoriť, že ak má niekto veľa, dá viac. Pokiaľ ide o iné dane tak sme predsa nezvyšovali ani DPH na základné veci. Išli sme touto cestou. Zdroje sme hľadali predovšetkým v bankovom sektore. Aj na vláde sme šetrili, veď ja som z Úradu vlády poslali sto ľudí preč a stále je tu priestor na znižovanie počtu zamestnancov.

X Po prezidentských voľbách, ako aj po voľbách do Európskeho parlamentu vám hrozí, že vám dvaja koaliční partneri odídu. Ak vyhrá Peter Pellegrini prezidentské voľby, pôjde do Prezidentského paláca a Andrej Danko sa môže dostať do Bruselu. Neobávate sa o stabilitu vlády?

Pokiaľ ide o voľbu prezidenta, tak ten, keď je zvolený, stáva sa nadstraníckym a stráca priamy kontakt so štandardným systémom politických strán. Ja nechcem nič predbiehať, my držíme palce Petrovi Pellegrinimu, podporujeme ho a budeme ho podporovať. Je fakt, že pokiaľ Peter Pellegrini by vyhral prezidentské voľby, tak sa bude musieť Hlas vysporiadať s témou nového lídra strany a vôbec ako táto strana bude fungovať v nasledujúcom období. V prípade prípadného odchodu Andreja Danka do Bruselu to nemení nič na tom, že bude aj naďalej predsedom politickej strany. Tá spolupráca bude ďalej pokračovať.

 X Takže ste pripravený aj na tieto scenáre?

Ja som pripravený, áno, jediné, čo ma teda šokuje, je to, ako sa v opozícii postavili k deštrukcii štátu. Zdá sa mi, že oni majú pocit, že škodiť republike je najlepší program. Myslia si, že keď poškodia štát, tak poškodia aj vládu a že vláda nebude úspešná. Ale my máme dostatok skúseností, aby sme vedeli, čo máme robiť. Nikdy som nekomentoval prieskumy verejnej mienky, ale od volieb nedošlo k žiadnym posunom. Dokonca sa ukazuje, že keby sa voľby konali teraz, získame ešte viac mandátov. Aj nad tým by sa mali v opozícii pozastaviť. Mali by si povedať, pozor, my tu ideme tri mesiace hlava-nehlava po vláde, šikanujeme ich, škandalizujeme, organizujeme protesty a nič, jednoducho, nič. V médiách nemáme podporu a vrcholom je to, čo predvádza slovenská televízia. Ja čakám, kedy konečne príde ministerka kultúry s návrhom, čo budeme s tou televíziou robiť.

 X  Vy chcete mať namiesto verejnoprávnej televízie televíziu štátnu?

Ona už je teraz naviazaná na štátny rozpočet. Veď došlo k zrušeniu koncesionárskych poplatkov, tak o akej verejnoprávnosti televízie chcete hovoriť, keď je priamo napojená na štátny rozpočet? My sme sa touto témou ešte nezaoberali, ale to predsa nie je možné, aby slovenská televízia propagovala opozičné mítingy a volala ľudí. Z redaktorov sa stala partička aktivistov, to nie sú novinári.

A preto teraz RTVS hrozia škrty?

Nie, no treba urobiť zmeny v slovenskej televízii. Ja si myslím, že v ére, ktorej sa nachádzame, ľudia typu pána Machaja nemajú čo robiť na čele slovenskej televízie. Neviem, s akým receptom príde ministerka kultúry a čakám, aký návrh bude mať. Hovorilo sa aj o rozdelení televízie, ale aj o iných postupoch, no ja si na tieto návrhy počkám. Slovenská televízia sa však musí vrátiť na cestu verejnoprávnosti. Dnes je to čisto televízia, ktorá je opozičná, ktorá je protivládna, a to je nevídané, že máte vraj verejnoprávnu televíziu a absolútne si túto úlohu neplní.

X Prečo máte pocit, že médiá ovládajú túto krajinu, aj keď im podľa prieskumov ľudia nedôverujú?

Pracovali sme na tom tvrdo, aby sme oslovovali verejnosť aj inou cestou ako cez médiá. Dovolili sme si odignorovať a stále ignorujeme najsilnejšiu komerčnú televíziu a zdá sa nám, že tá miera dôveryhodnosti médií je už pomerne nízka. Neúčasť v hlavných médiách vieme nahradiť napríklad prácou v teréne. Výjazdové rokovania vlády majú obrovský význam, 28. februára budem viesť rokovanie vlády v Michalovciach a 29. februára bude ďalšie výjazdové rokovanie vlády v Košiciach. Tam chceme urobiť vládu o prechode automobilového priemyslu Slovenska na elektromobilitu za účasti všetkých automobiliek. Ja keď sa pozriem na kvalitu mediálnych výstupov, tak som niekedy z toho šokovaný. Ale dobre viete, že žijem ako súčasť tohto systému už od roku 1992, hoci porovnávať médiá v 90. rokoch s tými dnešnými je nemožné. Kvalita médií bola tisíckrát vyššie, ako to je teraz.

X Čo sa podľa vás zmenilo a kde by mohli podľa vás získať stratenú dôveru?

Zmenilo sa to, že novinár nemôže byť aktivista. Buďte novinár so všetkým, čo k tomu patrí. Musíte vedieť, kedy vládu uznať a vedieť kedy udrieť. Nemôžete len udierať. Stretávam sa s veľkým množstvom novinárov, redaktorov, ktorí chodia na tlačové konferencie, ktorí sa správajú ako platení aktivisti opozície.

X Ako vnímate opozičné protesty?

Je za tým rovnaký rukopis mimovládnych organizácií a peňazí zo zahraničia, presne ako to bolo v roku 2018. Len v roku 2018 sme my urobili chyby. Ja som vtedy presviedčal stranu, že musíme hovoriť náš príbeh. Príbeh, že to sú všetko klamstvá, ktoré na tých mítingoch tárajú. Nemal som vtedy podporu niektorých kolegov. Nech sa páči, robte si dnes mítingy koľko chcete. Máte na to právo a ja nikdy nebudem demonštrantov nazývať ani lúzou, ani niekým iným. Nech sa páči, bojujte za Lipšica, ja tvrdím, že je to zloduch, ktorý musí odísť. Hovoria za to skutky, ktoré sa udiali v rokoch 2020 až 2023, však ja som bol štyrikrát obvinený za tri roky ako opozičný líder. Opozícia si teda hovorí svoj príbeh, my odpovedáme svojím príbehom.

X Vidíte podobnosti medzi protestmi v roku 2018 a tými, ktoré organizuje opozícia dnes?

Ten rukopis bol a je rovnaký. Potom, keď boli novinár a jeho priateľka zavraždení, tak si pani Farská asi nerozbila prasiatko a nezorganizovala míting. Boli to vysoko profesionálne organizované mítingy. Tu sa valili poradcovia zo zahraničia, lebo cítili šancu. Ja som to riešil rezignáciou, vládna koalícia vydržala až do roku 2020. Jediný rozdiel je v tom, že ja som v roku 2018 hovoril mojim ľuďom, musíme hovoriť slovenskej verejnosti náš príbeh. Náš príbeh, že nikto nemá s vraždou nič spoločné. Na ľudí, ktorí dnes protestujú, sa pozerám s rešpektom, ale to so mnou ani nepohne. Toto sú opozičné mítingy s podporou zahraničných mimovládnych organizácií.

X Vy ste to spomínali ešte na tlačových konferenciách, no nikdy ste tú tému neuzavreli, že nepoznáme skutočného vraha, či objednávateľa vraždy novinára. Ako ste to mysleli?

To nie je, pretože poznáme iba strelca. Je to otázka času, kedy pravda vyjde na povrch. A to že je známy nejaký strelec? Snáď mi niekto nepovie, že strelec a tí ľudia, ktorí sa okolo neho motali, mali motív zabiť novinára a jeho priateľku.

X No bola odsúdená pani Zsuzsová, a pán Kočner sa vine vyhol, len kvôli dôkaznej núdzi.

Nechcem hodnotiť prácu súdu, ale nepoznáme pozadie vraždy. Komu by preboha malo záležať na zabití novinára a jeho priateľky? My žijeme s kritikou médií 24 hodín denne, a to s podstatne tvrdšou kritikou ako pán Kuciak písal, a ja si to absolútne nevšímam. Čo bolo za tým všetkým, prečo muselo prísť k takémuto radikálnemu kroku a komu ten chlapec šliapal na päty? Čas pravdepodobne ukáže, aká bola motivácia tejto vraždy.

X Po voľbách ste veľmi šikovne využili to, že sa mení počasie a migračná trasa sa od Slovenska odklonila, no vďaka klimatickej zmene už prichádza jar, a teda aké opatrenia máte nachystané na ochranu hraníc v roku 2024?

Mimoriadne sa nám osvedčila prevencia, ktorú sme urobili v podobe aktivity na hraniciach. Keď sme spoločne s ministrom vnútra ukázali aj prevádzačom aj migrantom, že tadeto jednoducho neprejdú. A podobné preventívne akcie budeme robiť ďalej. Ale pokiaľ nedáme na boj proti migrácii v rámci Európskej únie viacej peňazí, tak budeme svedkami ďalšieho tlaku, no ja sa domnievam, že my sme schopní našu krajinu chrániť pred nelegálnou migráciou. Slovenská republika zatiaľ stále hlasuje proti migračnému paktu, pretože odmietame riešenie, že buď zoberiete ročne tristo migrantov, alebo za každého zaplatíte dvadsaťtisíc eur. To je aká solidarita, to je aká pružnosť? Tak buď, alebo. Veď to sú tresty, to nie je, solidarita. My budeme pokračovať v preventívnych a represívnych aktivitách, my sa ubránime, ale iná téma spočíva v tom, prečo sme rozhodli o 50 miliardách eur pre Ukrajinu a na boj proti migrácii vyčlenili iba dve miliardy eur. Aj mnohí iní premiéri otvárali tému, že na jednej strane pomáhame Ukrajine, schválili sme 50 miliárd eur na štyri roky, ale súčasne sme na vnútorné potreby Európskej únie a na priority, akou je migrácia a ďalšie veci, vyčlenili iba 16 miliárd eur. Veď aj Európska únia má svoje vnútorné potreby, má svoje starosti, ktoré by mala zafinancovať. My potrebujeme podstatne lepšie zafinancovať takzvanú vonkajšiu dimenziu migrácie, musíme pomáhať krajinám, odkiaľ migranti prichádzajú, pomôcť im postaviť infraštruktúru alebo ak tam potrebujú nemocnicu, školu. Cieľom je, aby tam zostali, aby neprichádzali do Európy.

 X Starý kontinent aktuálne sužujú protesty farmárov, Traktory obsadzujú metropoly, horia tam stohy slamy, na vládne budovy je vypúšťaná močovka. Poľnohospodári avizovali, že aj na Slovensku by chceli blokovať diaľnicu od Trnavy do Bratislavy. Ako ste na to pripravení?

Tieto protesty sa ale nedejú kvôli našej vláde. Napriek tomu, že sme zdedili najhoršie financie v celej Európskej únii, tak sme tento rok mali druhú najvyššiu pomoc zo štátneho rozpočtu poľnohospodárom za ostatných 30 rokov. Som rád, že Richard Takáč to tam tlačí, pretože si uvedomuje význam poľnohospodárstva, ale prečo ten problém v Európe vzniká? Problém v Európe vzniká preto, lebo nastala veľká nerovnováha, pokiaľ ide o podporu farmárov v Európe. Viete, že tí západní farmári dostávajú viac ako tí východní farmári. My sa musíme pripraviť na novú poľnohospodársku politiku, ktorá bude spravodlivejšia pre všetkých. Farmári tiež upozorňujú, na to že z Ukrajiny sa sem valia tisíce ton obilia. To obsadzuje trhy, ktoré bežne obsadzovali slovenskí poľnohospodári alebo poľnohospodári z iných krajín Európskej únie. Potom sa ďalší pýta, tak vy mi zakazujete, aby som dával antibiotiká zvieratám a súčasne máte dohodu s nejakým nečlenským štátom EÚ, odkiaľ vozíte mäso na antibiotikách do Európskej únie? Problém bol aj s úhorom a byrokraciou, kedy farmári dostávajú dotácie za to, ak zostane zem neobrobená. Ľudia si začínajú uvedomovať, že zase sa berie na zreteľ všetko ostatné, len nie záujem farmárov v Európskej únii. To je vážna vec. Ja nesúhlasím s násilnými prejavmi, pretože to do slušnej spoločnosti jednoducho nepatrí. Nemôžete zapaľovať veci a robiť bordel. Veď protest môže byť aj razantný, môže byť aj vtipný, môže byť aj efektívny, ale musí rešpektovať pravidlá. Preto chápem, čo hovoria slovenskí poľnohospodári, že chcú podporiť európske hnutie, aby sa Európska komisia spamätala a všimnite si, ako im komisia ustupuje. Zrazu už bol úhor vyriešený, teraz im znova povolili pesticídy. Pokiaľ ide o poľnohospodár­stvo, Slovensko sa musí vzchopiť.

X Na tých, čo pracujú pod holým nebom, sú priamo viazané aj na ceny potravín, ktoré sú medzi prioritami vašej vlády. Zdá sa, že zastropovanie cien v Maďarsku nevyšlo. Aké máte vy plány?

Nepoužívajme automaticky inú krajinu ako príklad zlej praxe. Ja s veľkým rešpektom sledujem, ako Viktor Orbán bojuje za národné maďarské záujmy. Pred ním treba dať klobúk dole. On má svoj štýl práce, on má svoje národno-štátne záujmy a jeho vláda rozhoduje, čo je pre krajinu dobré alebo nie je dobré. Takže si nemyslíte, že zastropovanie cien potravín v Maďarsku bolo chybným krokom? Ak by boli nejaké chyby urobené a boli by také, ako ich opisujú slovenské médiá vo vzťahu k Maďarsku, tak ako je možné, že to ten Viktor Orbán stále suverénne zvláda? Však má plnú podporu maďarského národa, pretože ten Maďar vidí, že Orbán za neho bojuje. Ak sa udeje nejaká chyba, tak sa udeje chyba, ale nemôžeme povedať, že to, čo robí Orbán, zlyháva. Keby to zlyhávalo, tak by Orbán dnes nebol ikstýkrát predsedom vlády Maďarska. No poďme na Slovensko. Významný krok, ktorý sme ešte ako opozičná strana presadili, bolo odpustenie odvodov pre poľnohospodárov. Teraz ideme do druhej etapy odpúšťania odvodov, pretože sa to ujalo. Robíme veľký monitoring cien, čo je najefektívnejší spôsob. Akonáhle je v cenách výkyv, ministerstvo financií okamžite informuje vládu, nech sa pýtame, prečo nastal. Ak vyletí cena masla, budeme sa pýtať, prečo a budeme chcieť vidieť maržu. Uvedomte si, že inflácia našťastie klesá a ak k tomu pridáme ešte odpustenie odvodov, ak k tomu pridáme druhú najvyššiu štátnu pomoc slovenským poľnohospodárom za ostatných 30 rokov, tak ja si myslím, že sme na dobrej ceste.

X Kedy sa na Slovensku rozbehne výstavba?

Pýtajú sa nás, prečo už všetko nie je hotové (smiech). No uvedomte si, že nemôžeme mať za sto dní hotové to, čo máme naplánované na štyri roky. Ja sa napríklad mimoriadne teším z toho, čo predkladajú ministri Taraba, Raši a Ráž. Jozef Ráž predkladá zákon o stavebnom konaní a zákon o veľkých strategických investíciách. To znamená, že my výrazne urýchlime proces veľkých investícií. Potom minister Taraba prichádza s revolučným zákonom o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. To nie je normálne, aby sme v priemere okolo 480 dní posudzovali vplyv na životné prostredie. V 80 percentách prípadov takéto posudzovanie ani nemusí byť a potom máme ministra Rašiho, ktorý prichádza s revolučným zákonom o verejnom obstarávaní. Čakajú nás veľké strategické investície. My môžeme mať v apríli takú legislatívu ako cukrík. Ani sa nám o tom nesnívalo, že takáto legislatíva by vôbec na Slovensku mohla byť. Mimoriadne skrátime povoľovacie konania, pretože vy zbytočne máte na stole miliardy na investície, keď tri roky riešite povoľovacie konania, my to potrebujeme skrátiť na niekoľko mesiacov.

X Myslíte si, že sa výstavba na Slovensku rozbehne napríklad do budúceho roka?

Áno.

X Ako vnímate vôbec plán obnovy? Projekty nastavovala ešte vláda Eduarda Hegera a vy ste plány po ňom zdedili. Nie je to pre Slovensko, podobne ako eurofondy, prekliatie?

My môžeme urobiť určitú revíziu plánu obnovy, ale nemôžete v polčase zmeniť všetky parametre. Potom by sme nestihli investovať žiadne peniaze, takže my sme do určitej miery viazaní plánom obnovy tak ako bol navrhnutý a uvedomujeme si, že hospodársky rast potrebujeme tak ako nič. Jednoducho my potrebujeme naštartovať tú ekonomiku. Počúvame, čo sa ide diať v Nemecku, kde im hrozí recesia, a Slovensko je naviazané na Nemecko, a preto aj ich problém môže byť pre nás veľmi intenzívny. Ideme rokovať s automobilovým priemyslom, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v slovenskom priemysle. Veľmi intenzívne prebiehajú diskusie o výstavbe nájomných bytov. Robíme inventúru toho, čo prijala predchádzajúca vláda. Pokiaľ ide o nájomné bývanie, budeme musieť bohužiaľ niektoré veci zmeniť, lebo to bolo šité na konkrétne firmy a to si my nemôžeme dovoliť. Plus sme pripravení ísť do veľkých investičných projektov. Minister dopravy je však brzdený legislatívou a povoľovacími konaniami, ktoré trvajú niekedy aj tri roky. Ešte raz, čo to je za nezmysel, že nastúpite do vlády, máte peniaze, chcete tie peniaze minúť a prvýkrát ich môžete míňať mesiac pred parlamentnými voľbami, lebo tri a pol roka ste brzdení rôznymi konaniami? Toto je absolútny základ a ja verím, že Slovenský podnikateľský sektor tieto opatrenia v stavebnej legislatíve, v obstarávaní a pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie mimoriadne ocení.

Ako vy vnímate konflikt Izraela a Palestíny? Na čej strane je Európa, na čej strane je Slovensko?

Slovensko je predovšetkým zarmútené z toho, že Európska rada nie je schopná prijať jednu jedinú hodnotiacu vetu k tomuto konfliktu. Verejne som to povedal po summite v Bruseli, ktorý som navštívil vo štvrtok minulý týždeň, že nie je možné, aby sme tri hodiny hovorili o konflikte v Gaze a jediná veta, ktorú dáme do záverov, je, že Európska rada diskutovala o situácii v Gaze. Veď tam je 26-tisíc mŕtvych civilistov, z toho dve tretiny sú ženy a deti. Už teraz je tam podstatne viac mŕtvych civilistov ako vo vojnových konfliktoch na celom svete. A toto je konflikt, ktorý trvá pomerne krátko. Ja som typ človeka, ktorý keď vidí zlo, tak si myslí, že to zlo treba vykoreniť. Ako dobrý príklad mám toho zloducha Lipšica, ktorý na ÚŠP robil strašné veci s prokurátormi. Zlo jednoducho treba vykoreniť, síce demokraticky a právne, no treba to urobiť. Izrael má určite právo na to, aby použil vojenskú silu a vysporiadal sa s teroristickými štruktúrami, na druhej strane nemôžeme reflektovať, že pri vykonávaní práva na vlastnú obranu dochádza k takým obrovským obetiam, to jednoducho nejde. Izraelská strana síce argumentuje, predtým ako príde útok, informujú civilistov tým, že tam nahádžu letáky, kde obyvateľstvo upozorňujú aby odišli preč, tvrdia, že Hamas drží civilistov ako rukojemníkov, no viete, že tá pravda je vždy niekde v strede. Tak ako ja volám po prímerí na Ukrajine, aj tu by sa mali začať operácie, ktoré by sa sústredili na oslobodenie rukojemníkov, pomoc ľuďom v Gaze. Veď oni tam neskutočne trpia. Ale rovnako som toho názoru, že Izrael si musí urobiť poriadok a vykoreniť zlo. Ak to zlo spočíva v tom, že sú tam teroristické štruktúry, ktoré nemajú nič spoločné s demokraciou ani s ničím. Pokiaľ ide o Izrael a Palestínu, Slovensko je pripravené podporiť dvojštátie, ale vidím na Európskej rade, že aj Európska únie je totálne rozdelená v tejto téme. Ako keby niektorí politici stále cítili, že majú voči Izrealu nejaký historický dlh.

 X Brankár Július Hudáček rozprúdil diskusiu, či môže v našich ligách hrať človek, ktorý príde z ruskej ligy. Odpoveď bola nie, a tak odišiel do prvej nemeckej ligy, kde mu dovolili hrať. Ako to vnímate a myslíte si, že by mali mať ruskí alebo bieloruskí športovci zakázaný vstup na olympiádu?

Predovšetkým si všimnime, akí sme všetci falošní. Prečo nie sú v Spojených štátoch amerických a v Kanade vyradení ruskí hráči z NHL? Náš hokejista, ktorý hral KHL, išiel do Čiech. Tam mu vyviedli, čo mu vyviedli a dnes teda hrá v Nemecku. Ale veď v NHL hrá celý rad fantastických ruských a bieloruských a neviem akých hokejistov. Tam si nikto nedovolí proti tomu nič robiť a v tom je tá faloš. Nikdy by som nemiešal politiku a šport. Prečo si tým škodíme? Prečo by hokejisti, ktorí hrajú v KHL, nemohli ísť na majstrovstvá sveta? Nech to teda niekto vysvetlí, pretože ja tomu nerozumiem. Teraz hovorím o slovenských hokejistoch, ktorí hrajú v KHL, čo je druhá najlepšia hokejová liga na svete. Veď každý športovec chce hrať v dobrej a kvalitnej lige. Tak ide tam, aby si zarobil peniaze a hral kvalitný hokej. Však on tam nerobí politiku, on tam hrá hokej, preto keby bolo na mne a mohol by som takéto rozhodnutie prijať, bez akéhokoľvek zaváhania pozvem slovenských hráčov, aby reprezentovali Slovensko, lebo potom môže byť náš výsledok ešte lepší. A pokiaľ ide o olympiádu. Predstavte si, že máte nejakú športovú disciplínu a v tej športovej disciplíne sa na prvých priečkach umiestňuje absolútna svetová špička z Ruska alebo z Bieloruska. Vy im zakážete prísť na súťaž a vyhrá niekto, kto by inak s minimálnou pravdepodobnosťou vyhral, aká je potom hodnota tej zlatej medaily? Ja by som v živote nebránil športovcom, aby súťažili, veď nech ukážu, či majú na víťazstvo./agentury/

X X X

Odkaz opozičných poslankýň vláde: Sme nahnevané, nepremlčíte nás. Poslanca Smeru vyzvali, aby sa ženám ospravedlnil

Sme nahnevané. Takto znie odkaz, ktorý vládnej koalícii adresovali opozičné poslankyne bok po boku na spoločnej tlačovej konferencii. Kým v pléne pokračuje rokovanie k ďalším bodom, skrátenie premlčacej doby v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužitia zanechalo v parlamente veľmi emotívnu stopu. Poslankyňa Progresívneho Slovenska (PS) Zuzana Števulová označila spôsob prijatia novely trestných kódexov za hanebný a cynický. Šéfka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková vyzvala poslanca Smeru Richarda Glücka, aby sa za svoje výroky v parlamente ospravedlnil.

Zároveň vyzvali verejnosť, aby takisto vyjadrila nespokojnosť. Poslankyňa klubu bývalého OĽaNO Veronika Remišová sa obrátila na voličky koalície. Podanie na Ústavný súd avizuje nielen prezidentka Zuzana Čaputová, ale aj PS.

 Výzva koaličným poslancom

„Sme nahnevané, pretože vládna koalícia včera nehanebne a cynicky silou pretlačila promafiánsky balíček, ktorý nielen zmierňuje tresty a ruší ÚŠP, ale mení zásadným spôsobom pravidlá trestnej politiky a odsúdeniahodným a hanebným spôsobom pošliapava práva žien a dievčat v tejto krajine,“ povedal v úvode Števulová.

 Poslankyňa kritizovala, že sa o niektorých kľúčových zmenách vôbec nediskutovalo a keby na to neupozornili v pléne, verejnosť by o nich nevedela. „V tejto krajine neexistuje žiadny dôvod, aby takýmto spôsobom vláda mocensky, cynicky, bez akejkoľvek diskusie a verejného upozornenia zasiahla do trestného stíhania a premlčania trestného činu znásilnenia,“ uviedla.

Pripomína, že ženy sú často a opakovane viktimizované v rámci trestného konania a páchateľ ostáva nepotrestaný, resp. sú tresty nízke. „Je odborne známe, že je to práve znásilnenie, ktoré preživšie ohlasujú s veľkým časovým odstupom,“ uviedla Števulová s tým, že koalíciu na to upozornili, no poslanci sa rozhodli s tým nič nerobiť.

„Toto je v záujme len vládnej koalície, ktorá pre vlastnú beztrestnosť obetovala práva všetkých žien a dievčat v tejto krajine,“ dodala a koaličným poslancom adresovala výzvu, aby sa opýtali ministra spravodlivosti Borisa Suska a poslanca Smeru Tibora Gašpara, v koho záujme je takéto skrátenie premlčacej doby. „Slovenské ženy nepremlčíte a neumlčíte.“

Holečková vyzvala Glücka, aby sa ospravedlnil

Poslankyňa KDH Holečková vysvetlila, že oranžové tričká si na tlačovke obliekli preto, že táto farba symbolizuje nádej na lepší a bezpečný život pre ženy zažívajúce násilie. Tričká v oranžovej farbe si obliekli aj opoziční poslanci, ktorí aktuálne rokujú v pléne o vládnych novelách zákonov. Pripomenula slová poslanca Smeru, ktoré včera zazneli v pléne. „Verím, že nikdy v živote nebude musieť pán Glück riešiť znásilnenie vo svojej blízkej rodine. Verím, že vtedy tieto slová hlboko oľutuje. Prerazil týmto dno,“ povedala.

 „Nerobím si ilúzie, že v Smere sú schopní vyvodiť politickú zodpovednosť, ale týmto ho verejne vyzývam, aby sa verejne ospravedlnil všetkým ženám a obetiam znásilnenia a sexuálneho zneužívania,“ dodala. Poslanec Smeru Glück v pléne tvrdil, že skrátenie premlčacej lehoty z 20 na 10 rokov bude motivovať ženy, aby znásilnenia nahlasovali čo najskôr.

„Premlčacia doba začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť,“ vyhlásil poslanec, ktorý sa v kampani preslávil tým, že udieral Igora Matoviča päsťou do tváre. Okrem toho si podľa neho ženy znásilnenie niekedy aj „vymýšľajú“ a ako príklad použil USA, kde aj po 18 rokoch prídu s tým, že boli znásilnené a očierňujú mužov. Ženy pritom často nenahlásia znásilnenie skôr, pretože sa boja ďalšieho násilia, pretože im nemá kto pomôcť, a mnohé o tom nedokážu nikdy hovoriť.

 Šéfka Za ľudí a poslankyňa koalície na čele s hnutím Slovensko Veronika Remišová sa prihovorila všetkým ženám a špeciálne voličkám vládnej koalície. „Môžeme mať na veci rozdielny názor, ale myslím, že sa zhodneme na tom, že štát má špeciálne chrániť zraniteľných, slabých a krehkých. Má chrániť deti, dievčatá a ženy,“ uviedla.

„Štát má zabezpečiť, aby sa ženy nebáli chodiť samé po ulici, aby sa dievčatá nemuseli báť násilníkov a predátorov a aby sa rodičia nemuseli báť o svoje dcéry, keď ich pustia von. Aby sa každá obeť domohla spravodlivosti a vinníci boli potrestaní. Boli potrestaní tak, aby sa neoplatilo páchať zlo,“ dodala. „Nechceme nič viac a nič menej než dôstojnosť pre ženy. Chceme, aby sa nemuseli hanbiť ženy, ktorým sa deje krivda a násilie, ale aby sa hanbili násilníci,“ dodala Remišová.

Blízko k revolúcii v trestnej politike

Slovensko sa ocitlo veľmi blízko k revolúcii v trestnej politike. Vo svojom stanovisku k schváleniu novely Trestného zákona to skonštatovala Transparency International Slovensko (TIS). Voči novele sa vymedzovala značná časť odbornej verejnosti, domácich i zahraničných inštitúcií aj široká verejnosť. Podľa TIS sa očakáva vetovanie novely prezidentkou Zuzanou Čaputovou, prelamovanie veta i podanie na Ústavný súd SR. Napriek tomu je ale TIS toho názoru, že štát je veľmi blízko revolty v trestnom práve, ktorej dosahy ťažko predvídať.

 „V posledných hodinách rozpravy to najlepšie ukázala aj emotívna diskusia o skracovaní premlčacej doby za znásilnenie či možnom premlčaní vraždy Daniela Tupého,“ uviedla TIS vo svojom stanovisku. Markantné zmeny bez toho, aby bola preskúmaná pripravenosť spoločnosti na ne, vyvolávajú podľa TIS obavy o kvalitu právneho štátu, schopnosť potrestať páchateľov živých káuz, a tiež možnosť potierať korupciu.

Organizácia zhrnula desať najvýznamnejších výhrad voči novelizácii Trestného zákona. V prvom rade ide o jej mocenské presadzovanie v zrýchlenom legislatívnom konaní, bez odbornej diskusie, hoci už dlhšie je pripravený návrh bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa, na ktorom panovala odborná zhoda. Novela tiež ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý ale podľa analýzy TIS vykazuje výsledky v potieraní korupcie a organizovaného zločinu. TIS tiež spomína výrazné znižovanie sadzieb za mnohé trestné činy, kritizuje i mnohé zmeny bez dopadových analýz, pričom podľa organizácie môže dôjsť k predĺženiu súdnych konaní.

 „Na príprave zmeny trestných kódexov sa na ministerstve spravodlivosti podieľali aj ľudia, ktorí sú v konflikte záujmov, keďže oni sami alebo ich blízki čelia vyšetrovaniam, ktorých sa zmeny dotknú,“ upozornila TIS a v tomto smere spomenula napríklad poslanca Smeru Tibora Gašpara, ktorý sám predkladal pozmeňujúce návrhy k novele.

Podľa TIS nemožno argumentovať ani tým, že prísne tresty za korupciu plnia väznice, keďže za korupciu je na Slovensku z dlhodobého hľadiska ukladaných menej než päť nepodmienečných trestov ročne, hoci súdy ukladajú celkovo tisíce nepodmienečných trestov ročne. „V Transparency sme presvedčení, že ide o natoľko závažné výhrady s dopadmi na roky až desaťročia, že opäť vyzývame politickú reprezentáciu, aby dnešnú podobu novely pred jej účinnosťou zastavila a vrátila sa k štandardnému legislatívnemu procesu a odbornej diskusii,“ uvádza TIS.

Podotýka, že Slovensko potrebuje úpravy v trestnej politike, no nie nepremyslenú revolúciu, ktorá má potenciál ohroziť bezpečnosť obyvateľstva. „Aj keď zákony prijíma vládnuca politická moc, trestná politika vždy bude najzásadnejšou formou trestania, na ktorej má panovať celospoločenská dohoda. Na prijímaných zmenách ale takáto dohoda rozhodne nepanuje. Naopak, ešte viac rozdeľuje spoločnosť, aj napriek deklaráciám vlády z programového vyhlásenia o opaku,“ uzatvára TIS,aktuality.sk

X X X

Ničí, čo sa dalo? Robert Fico pôsobí ako Vladimír Mečiar, tvrdí politológ Láštic

Ficov mocenský vývoj za 30 rokov dospel k tomu, že je v rovnakej pozícii ako Vladimír Mečiar v roku 1994. Rozhodol sa mocensky vysporiadať s minulým obdobím. A cítiť, že hnací motor je pomsta, hovorí v podcaste politológ Erik Láštic.

„Ako tu stojíme ako celá vláda, urobíme všetko pre to, spolu s našimi poslancami, aby táto významná zmena trestného práva bola v parlamente presadená,“ vyhlásil v januári premiér Robert Fico v reakcii na vystúpenie Zuzany Čaputovej v parlamente. A mal pravdu, poslanci koalície si včera večer schválili zmenu trestných kódexov 78 hlasmi.

Podľa politológa Erika Láštica sa včera ukázala tvrdohlavosť vládnej koalície. „Prvýkrát po dlhom čase Robert Fico nediktuje témy. Téma sa im vymkla z rúk,“ hovorí. Dodáva, že zrejme nepočítali s tým, že opozícia začne spolupracovať a tak rýchlo sa učiť. Rovnako ani s odporom verejnosti. „Mať v zimnom období takú účasť na proteste je unikát aj v kontexte Slovenska.“

Láštic tiež v podcaste hovorí, že voliči vystavia vláde vizitku počas prezidentských a európskych volieb. „Toto môže byť niečo, čo im zlomí krk. Ak voliči nebudu plní energie ísť voliť a naopak volič opozície bude voľby vidieť ako šancu vysporiadať sa s vládou.“

Pellegrini mu pripomína Gašparoviča

Peter Pellegrini pripomína politológovi jedného exšéfa národnej rady. „Peter Pellegrini mi vo vedení parlamentu pripomína Ivana Gašparoviča,“ hovorí v podcaste. Vidí tu aj kalkuláciu pred prezidentskými voľbami.

V podcaste spomína aj na obdobie, keď Robert Fico kritizoval vznikajúcu vládnu koalíciu Vladimíra Mečiara za to, že chce zvalcovať demokraciu. Počas slovenskej noci dlhých nožov Fico ostal ako jediný opozičný poslanec v parlamente, spolu 83 zákonodarcami koalície.

„Fico počas parlamentnej noci dlhých nožov hovoril vtedajšej vznikujúcej vládnej kolícii, že porušuju princípy parlamentu,“ opisuje politológ. „Za tých 30 rokov jeho mocenský vývoj dospel k tomu, že je v rovnakej pozícii ako Mečiar v roku 1994. Rozhodol sa mocensky vysporiadať s minulým obdobím.“

V podcaste hovoríme aj o Ústavnom súde a ako sa môže zachovať, keď sa na neho obráti prezidentka Zuzana Čaputová, aktuality.sk

X X X

Odkaz opozičných poslankýň vláde: Sme nahnevané, nepremlčíte nás. Poslanca Smeru vyzvali, aby sa ženám ospravedlnil

Sme nahnevané. Takto znie odkaz, ktorý vládnej koalícii adresovali opozičné poslankyne bok po boku na spoločnej tlačovej konferencii. Kým v pléne pokračuje rokovanie k ďalším bodom, skrátenie premlčacej doby v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužitia zanechalo v parlamente veľmi emotívnu stopu. Poslankyňa Progresívneho Slovenska (PS) Zuzana Števulová označila spôsob prijatia novely trestných kódexov za hanebný a cynický. Šéfka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková vyzvala poslanca Smeru Richarda Glücka, aby sa za svoje výroky v parlamente ospravedlnil.

Zároveň vyzvali verejnosť, aby takisto vyjadrila nespokojnosť. Poslankyňa klubu bývalého OĽaNO Veronika Remišová sa obrátila na voličky koalície. Podanie na Ústavný súd avizuje nielen prezidentka Zuzana Čaputová, ale aj PS.

 Výzva koaličným poslancom

„Sme nahnevané, pretože vládna koalícia včera nehanebne a cynicky silou pretlačila promafiánsky balíček, ktorý nielen zmierňuje tresty a ruší ÚŠP, ale mení zásadným spôsobom pravidlá trestnej politiky a odsúdeniahodným a hanebným spôsobom pošliapava práva žien a dievčat v tejto krajine,“ povedal v úvode Števulová.

Opozičné poslankyne odkazujú vláde: Nepremlčíte nás

Poslankyňa kritizovala, že sa o niektorých kľúčových zmenách vôbec nediskutovalo a keby na to neupozornili v pléne, verejnosť by o nich nevedela. „V tejto krajine neexistuje žiadny dôvod, aby takýmto spôsobom vláda mocensky, cynicky, bez akejkoľvek diskusie a verejného upozornenia zasiahla do trestného stíhania a premlčania trestného činu znásilnenia,“ uviedla.

Pripomína, že ženy sú často a opakovane viktimizované v rámci trestného konania a páchateľ ostáva nepotrestaný, resp. sú tresty nízke. „Je odborne známe, že je to práve znásilnenie, ktoré preživšie ohlasujú s veľkým časovým odstupom,“ uviedla Števulová s tým, že koalíciu na to upozornili, no poslanci sa rozhodli s tým nič nerobiť.

„Toto je v záujme len vládnej koalície, ktorá pre vlastnú beztrestnosť obetovala práva všetkých žien a dievčat v tejto krajine,“ dodala a koaličným poslancom adresovala výzvu, aby sa opýtali ministra spravodlivosti Borisa Suska a poslanca Smeru Tibora Gašpara, v koho záujme je takéto skrátenie premlčacej doby. „Slovenské ženy nepremlčíte a neumlčíte.“

Holečková vyzvala Glücka, aby sa ospravedlnil

Poslankyňa KDH Holečková vysvetlila, že oranžové tričká si na tlačovke obliekli preto, že táto farba symbolizuje nádej na lepší a bezpečný život pre ženy zažívajúce násilie. Tričká v oranžovej farbe si obliekli aj opoziční poslanci, ktorí aktuálne rokujú v pléne o vládnych novelách zákonov. Pripomenula slová poslanca Smeru, ktoré včera zazneli v pléne. „Verím, že nikdy v živote nebude musieť pán Glück riešiť znásilnenie vo svojej blízkej rodine. Verím, že vtedy tieto slová hlboko oľutuje. Prerazil týmto dno,“ povedala.

Reakcie na schválenie novely trestných kódexov

„Nerobím si ilúzie, že v Smere sú schopní vyvodiť politickú zodpovednosť, ale týmto ho verejne vyzývam, aby sa verejne ospravedlnil všetkým ženám a obetiam znásilnenia a sexuálneho zneužívania,“ dodala. Poslanec Smeru Glück v pléne tvrdil, že skrátenie premlčacej lehoty z 20 na 10 rokov bude motivovať ženy, aby znásilnenia nahlasovali čo najskôr.

„Premlčacia doba začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť,“ vyhlásil poslanec, ktorý sa v kampani preslávil tým, že udieral Igora Matoviča päsťou do tváre. Okrem toho si podľa neho ženy znásilnenie niekedy aj „vymýšľajú“ a ako príklad použil USA, kde aj po 18 rokoch prídu s tým, že boli znásilnené a očierňujú mužov. Ženy pritom často nenahlásia znásilnenie skôr, pretože sa boja ďalšieho násilia, pretože im nemá kto pomôcť, a mnohé o tom nedokážu nikdy hovoriť.

 Šéfka Za ľudí a poslankyňa koalície na čele s hnutím Slovensko Veronika Remišová sa prihovorila všetkým ženám a špeciálne voličkám vládnej koalície. „Môžeme mať na veci rozdielny názor, ale myslím, že sa zhodneme na tom, že štát má špeciálne chrániť zraniteľných, slabých a krehkých. Má chrániť deti, dievčatá a ženy,“ uviedla.

„Štát má zabezpečiť, aby sa ženy nebáli chodiť samé po ulici, aby sa dievčatá nemuseli báť násilníkov a predátorov a aby sa rodičia nemuseli báť o svoje dcéry, keď ich pustia von. Aby sa každá obeť domohla spravodlivosti a vinníci boli potrestaní. Boli potrestaní tak, aby sa neoplatilo páchať zlo,“ dodala. „Nechceme nič viac a nič menej než dôstojnosť pre ženy. Chceme, aby sa nemuseli hanbiť ženy, ktorým sa deje krivda a násilie, ale aby sa hanbili násilníci,“ dodala Remišová.

Blízko k revolúcii v trestnej politike

Slovensko sa ocitlo veľmi blízko k revolúcii v trestnej politike. Vo svojom stanovisku k schváleniu novely Trestného zákona to skonštatovala Transparency International Slovensko (TIS). Voči novele sa vymedzovala značná časť odbornej verejnosti, domácich i zahraničných inštitúcií aj široká verejnosť. Podľa TIS sa očakáva vetovanie novely prezidentkou Zuzanou Čaputovou, prelamovanie veta i podanie na Ústavný súd SR. Napriek tomu je ale TIS toho názoru, že štát je veľmi blízko revolty v trestnom práve, ktorej dosahy ťažko predvídať.

 „V posledných hodinách rozpravy to najlepšie ukázala aj emotívna diskusia o skracovaní premlčacej doby za znásilnenie či možnom premlčaní vraždy Daniela Tupého,“ uviedla TIS vo svojom stanovisku. Markantné zmeny bez toho, aby bola preskúmaná pripravenosť spoločnosti na ne, vyvolávajú podľa TIS obavy o kvalitu právneho štátu, schopnosť potrestať páchateľov živých káuz, a tiež možnosť potierať korupciu.

Organizácia zhrnula desať najvýznamnejších výhrad voči novelizácii Trestného zákona. V prvom rade ide o jej mocenské presadzovanie v zrýchlenom legislatívnom konaní, bez odbornej diskusie, hoci už dlhšie je pripravený návrh bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa, na ktorom panovala odborná zhoda. Novela tiež ruší Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý ale podľa analýzy TIS vykazuje výsledky v potieraní korupcie a organizovaného zločinu. TIS tiež spomína výrazné znižovanie sadzieb za mnohé trestné činy, kritizuje i mnohé zmeny bez dopadových analýz, pričom podľa organizácie môže dôjsť k predĺženiu súdnych konaní.

 Na príprave zmeny trestných kódexov sa na ministerstve spravodlivosti podieľali aj ľudia, ktorí sú v konflikte záujmov, keďže oni sami alebo ich blízki čelia vyšetrovaniam, ktorých sa zmeny dotknú,“ upozornila TIS a v tomto smere spomenula napríklad poslanca Smeru Tibora Gašpara, ktorý sám predkladal pozmeňujúce návrhy k novele.

Podľa TIS nemožno argumentovať ani tým, že prísne tresty za korupciu plnia väznice, keďže za korupciu je na Slovensku z dlhodobého hľadiska ukladaných menej než päť nepodmienečných trestov ročne, hoci súdy ukladajú celkovo tisíce nepodmienečných trestov ročne. „V Transparency sme presvedčení, že ide o natoľko závažné výhrady s dopadmi na roky až desaťročia, že opäť vyzývame politickú reprezentáciu, aby dnešnú podobu novely pred jej účinnosťou zastavila a vrátila sa k štandardnému legislatívnemu procesu a odbornej diskusii,“ uvádza TIS.

Podotýka, že Slovensko potrebuje úpravy v trestnej politike, no nie nepremyslenú revolúciu, ktorá má potenciál ohroziť bezpečnosť obyvateľstva. „Aj keď zákony prijíma vládnuca politická moc, trestná politika vždy bude najzásadnejšou formou trestania, na ktorej má panovať celospoločenská dohoda. Na prijímaných zmenách ale takáto dohoda rozhodne nepanuje. Naopak, ešte viac rozdeľuje spoločnosť, aj napriek deklaráciám vlády z programového vyhlásenia o opaku,“ uzatvára TIS./agentury/

X X X

Nový šéf ukrajinskej armády avizuje zmenu spôsobu boja proti Rusku

Olexandr Syrskyj je presvedčený, že iba zmeny a neustále zlepšovanie spôsobov a metód vedenia vojny umožnia ukrajinským vojakom uspieť.

Novovymenovaný hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj v piatok vyhlásil, že ukrajinské sily sa musia pripraviť na zmenu v spôsobe boja proti ruským jednotkám, aby dokázali vo vojne zvíťaziť. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„Iba zmeny a neustále zlepšovanie spôsobov a metód vedenia vojny nám umožnia uspieť na tejto ceste,“ povedal Syrskyj počas svojho prvého prejavu, od kedy ho vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenoval do funkcie.

Podľa AFP išlo o najväčšiu zmenu v ukrajinskom vojenskom vedení od začiatku konfliktu na Ukrajine vo februári 2022. Zelenskyj, uviedol, že nové vojenské velenie bolo potrebné po minuloročnej dlho očakávanej ukrajinskej protiofenzíve, ktorá nebola veľmi úspešná.

Študoval v Moskve, nie je obľúbený ako Zalužnyj

Nový vrchný veliteľ ukrajinskej armády Syrsky sa narodil v bývalom Sovietskom zväze v roku 1965 a študoval na vojenskej akadémii v Moskve. Do včerajšieho vymenovania bol veliteľom pozemných ukrajinských síl a velil napríklad bleskovej ukrajinskej protiofenzíve v severovýchodnej Charkovskej oblasti na jeseň 2022.

Medzi obyvateľstvom však nie je taký obľúbený ako jeho predchodca Valerij Zalužnyj, ktorý je vnímaný ako vojnový hrdina a podľa prieskumov verejnej mienky je populárnejší ako prezident Zelenskyj.

Syrskyj má zároveň reputáciu veliteľa, ktorému sú ľahostajné vojenské straty, na čo pravdepodobne reagoval svojím vyhlásením „Životy a blahobyt našich vojakov vždy boli aj sú hlavným prínosom pre ukrajinskú armádu.“ píše AFP, aktuality.sk

X X X

Prezidentka Nováková omilostila muža, ktorý utajoval sexuálne zneužívania v detskom domove. Stovky Maďarov vyšli do ulíc

  Stovky protestujúcich v Budapešti vyzývali Katalin Novákovú, aby z prezidentského úradu okamžite odstúpila.

V Budapešti v piatok protestovalo najmenej 1000 ľudí, ktorí vyzývali na odstúpenie maďarskej prezidentky Katalin Novákovej. Reagovali tak na to, že omilostila muža odsúdeného za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Milosť pred návštevou pápeža

Nováková udelila milosť približne dvom desiatkam ľudí ešte v apríli minulého roku pred návštevou pápeža Františka. Medzi nimi bol aj zástupca riaditeľa detského domova, ktorí pomohol bývalému riaditeľovi zatajiť jeho zločiny.

Niekdajšieho riaditeľa odsúdili na osem rokov vo väzení za sexuálne zneužívanie niekoľkých mladistvých v rokoch 2004-2016. Jeho zástupca dostal trojročný trest odňatia slobody za to, že mu pomáhal túto trestnú činnosť utajiť.

Maďarské opozičné strany v spojitosti s kauzou vyzvali prezidentku Novákovú – bývalú ministerku pre rodinné záležitosti vo vláde premiéra Viktora Orbána -, aby odstúpila.

 Pedofilom vraj milosť neudelila

„Za môjho pôsobenia v úrade nebola a nebude udelená milosť pedofilom, a tak to bolo aj v tomto prípade,“ citovala Novákovú v utorok tlačová agentúra MTI. Dodala tiež, že zdôvodnenie jej rozhodnutia nebude zverejnené a že všetky milosti už svojou povahou vyvolávajú kontroverzie.

Orbán vo štvrtok večer predložil parlamentu novelu ústavy, ktorá zbavuje prezidenta práva udeliť milosť za trestné činy spáchané na deťoch. Podľa agentúry Reuters sa týmto krokom snažil zmierniť politické následky škandálu.

„Rozhodnutie prezidenta republiky o udelení milosti vyvolalo diskusiu. Túto diskusiu treba uzavrieť spôsobom, ktorý upokojí všetkých Maďarov,“ píše sa v predloženom znení návrhu zákona. Nováková už avizovala ochotu novelu ústavy podpísať.

Protestujúci v Budapešti, prezidentka v Dauhe

Účastníci piatkového protestného pochodu v Budapešti sa vydali smerom k prezidentskej kancelárii a tvrdili, že jediným prijateľným riešením by bolo, keby Nováková na svoj post rezignovala. „Odstúpenie by bolo veľmi správnym krokom,“ uviedol jeden z protestujúcich.

Prezidentka je momentálne na zahraničnej ceste v katarskej Dauhe, uvádza agentúra Reuters, aktuality.sk

X X X

Šeliga radí prezidentke: Čaputová by mala podpísať novelu Trestného zákona

 Prezidentka Zuzana Čaputová by nemala vetovať ale rovno podpísať koaličnú novelu trestného zákona. Povedal to na dnešnej tlačovej besede bývalý poslanec parlamentu Juraj Šeliga (Demokrati). Ako vysvetlil, Ústavný súd SR by tým pádom mal viac času na to, aby sa mohol zaoberať prípadnou protiústavnosťou novely, respektíve pozastaviť jej účinnosť.

 Juraj Šeliga

Bývalý poslanec pripomenul, že prezidentke plynie 15-dňová lehota, počas ktorej sa musí rozhodnúť, či novelu podpíše, alebo vetuje.

„V momente ako by pani prezidentka vrátila túto novelu, tak už ju ako keby nemá pod kontrolou,“ skonštatoval Šeliga s tým, že predseda parlamentu v prípade vrátenia zákona určí pre neho gestorský výbor v parlamente a lehotu na jeho prerokovanie. Koalícia následne môže podľa Šeligu naťahovať rokovanie o vrátenom zákone tak dlho, aby sa čo najviac priblížili k navrhnutému dňu účinnosti zákona. „Aby mal ústavný súd čo najmenej času,“ zdôraznil Šeliga.

Exposlanec uviedol príklad, že by výbory o novele rokovali napríklad do 9. marca pričom následne by koalícia znovu okresala rozpravu v pléne a 12. alebo 13. marca by prelomili veto prezidentky. Účinnosť skrátenia premlčacích lehôt a skrátených trestných sadzieb je pritom 15. marca.

„To by znamenalo, že ústavný súd – hoc aj hneď by pani prezidentka podala návrh na vyslovenie nesúladu právnych predpisov s ústavou – by mal niečo okolo jedného dňa na to, aby rozhodol, či pozastavuje účinnosť,“ uviedol Šeliga. Pripomenul zároveň, že pokiaľ by novela platila čo i len jednu hodinu alebo sekundu, viaceré medializované kauzy by boli premlčané. „Boli by zastavené a už by sa nikdy nemohli otvoriť znovu,“ povedal Šeliga.

Z týchto dôvodov Šeliga apeluje na hlavu štátu, aby novelu podpísala a podala návrh na ústavný súd. „Nevieme, ako rozhodne ústavný súd, nevieme, či pozastaví účinnosť tohto zákona, ale je to v princípe naša jediná legálna cesta, ako sa pokúsiť o to, aby tento mafiánsky balíček neprešiel do účinnosti,“ dodal Šeliga.

Od 20. marca sa zruší Úrad špeciálnej prokuratúry. Koalícia totiž schválila rozsiahlu vládnu novelu Trestného zákona. Jej prijatím sa okrem rušenia špeciálnej prokuratúry znížia niektoré trestné sadzby, a to od 15. marca.

Za novelu hlasovalo 78 zo 78 prítomných poslancov vládnej koalície. Opoziční poslanci, ako aj pri predchádzajúcich hlasovaniach o novele, vytiahli hlasovacie karty a neprezentovali sa./agentury/

X X X

Ministerka Šimkovičová, nie ste kráľovná kultúry, ale jej slúžka, odkazujú umelci. Žiadajú, aby odstúpila

 Na ministerstvo kultúry dnes prišli zástupcovia umeleckej obce odovzdať desaťtisíce podpisov ľudí. Tí žiadajú odstúpenie Martiny Šimkovičovej, vyčítajú jej nekompetentnosť, autoritárske praktiky či personálne výmeny.

Dnes sa pred budovou ministerstva kultúry zišli predstavitelia umeleckej obce, ktorí odovzdali v podateľni rezortu výzvu na odstúpenie Martiny Šimkovičovej. Vznikla na internete a podpísalo ju takmer 190-tisíc ľudí.

„Protestujeme proti autokratickému a nekompetentnému vedeniu ministerstva kultúry. Upozorňujeme ministerku, že nie je kráľovnou kultúry na Slovensku, ale jej slúžkou,“ hovorí výtvarníčka Ilona Németh, ktorá je zakladateľkou výzvy. Kritizuje personálne výmeny v kultúrnych inštitúciach bez výberového konania či zlúčenie nezávislých fondov.

Kultúrnej obci sa tiež nepáči cenzúra či rozdeľovanie médií na dezinformačné a dôveryhodné. K výzve sa pridali aj nové témy ako obnovenie spolupráce rezortu kultúry s Ruskom či Bieloruskom. Podľa organizátorov výzvy je tento krok v rozpore so solidaritou s Ukrajinou. Ministerke Šimkovičovej navyše vyčítajú, že nemá záujem o odbornú diskusiu a chce, aby bola inštitúcia Kunsthalle Bratislava podriadená Slovenskej národnej galérii.

„Vôbec nevie, do čoho prišla. Na stole mala jasný plán vrátane návrhov zákonov, všetko čo jej zanechala jedna z najlepších ministeriek kultúry Silvia Hroncová. Namiesto toho, aby sa do toho pustila a prečítala si to, tak začala robiť konšpiračnú kampaň,“ povedala pred ministerstvom herečka Magda Vášáryová.

 Vlna kritiky na hlavu ministerky

Rezort kultúry si nová ministerka Martina Šimkovičová prebrala koncom októbra minulého roka. Kultúrna obec nešetrila kritikou na vyjadrenia novej ministerky, ktorá podľa ich slov kultúru skôr rozdeľuje, ako spája.

„Odmietam progresívnu normalizáciu a moja zásadná predstava o ďalšej činnosti rezortu je návrat k normálnosti,“ uviedla ministerka Šimkovičová na sociálnej sieti ministerstva kultúry.

Šimkovičová kritizovala napríklad dielo známeho maliara Andreja Dúbravského v priestoroch Slovenského rozhlasu, kde sú zobrazení dvaja bozkávajúci sa muži. Po nástupe do funkcie stopla financie na boj proti dezinformáciám.

Počas januára sa na internete sformovala občianska výzvy na odstúpenie Šimkovičovej, pod ktorú sa popdísalo viacero ľudí z oblasti kultúry. Hlavnou tvárou sa stala pedagogička a výtvarníčka Ilona Németh.

V priebehu pár dní sa pod výzvu na odstúpenie podpísalo na portáli peticie.com 188 494 ľudí. Kritizujú najmä nekompetentnosť ministerky a neschopnosť viesť odbornú diskusiu. Chcú, aby ich hlas vypočula aj vláda. „Myslíme si, že je to naozaj neštandardné, aby takto ignorovali hlas občanov a občianok Slovenska. Zásadný problém je, že chýba reflexia tlaku, ktorá prechádza celým Slovenskom,“ hovorí Michaela Kučová z koordinačného výboru.

O odchode Šimkovičovej hovorili aj opoziční politici na protivládnych protestoch.

Minulý štvrtok sa pred Prezidentským palácom stretlo aj niekoľko sympatizantov ministerky Šimkovičovej, ktorí prišli vyjadriť podporu jej krokom vrátane zastavenia finančných dotácií pre mimovládne LGBTI+ organizácie. S tým súhlasí aj premiér Robert Fico v parlamente. „Ja rešpektujem rozhodnutie ministerky, ďakujem za váš postup,“ povedal premiér ešte 18. januára pred poslancami.

 Schôdza na odvolanie ministerky nebude

Okrem kultúrnej obce žiadajú odstúpenie ministerky Šimkovičej aj opozičné strany SaS a PS. Minulý týždeň podali návrh na jej odvolanie. Kritizujú, že nová ministerka nerozumie kultúre, má homofóbne vyjadrenia a nemá rada ľudí, ktorí pôsobia v kultúre.

„Ministerka kultúry nekomunikuje s relevantnými predstaviteľmi kultúrnej obce, necíti a nerozumie potrebám kultúry, necíti sa súčasťou kultúry a nemá rada ľudí, ktorí v nej pôsobia,“ povedala Zora Jaurová z Progresívneho Slovenska ešte v piatok v parlamente. Na vyslovenie nedôvery členovi vlády je potrebných najmenej 76 hlasov. Opozícia má k dispozícii 71 poslancov.

Predseda Národnej rady Peter Pellegrini dnes informoval, že nezvolá mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministerky kultúry. Pod návrhom opozičných strán je podľa neho len 28 podpisov, pričom potrebných je 30. „Keďže ani cez víkend neprišiel návrh, ktorý by to spĺňal, musím dnes podpísať rozhodnutie, v ktorom konštatujem, že tento opozičný návrh nespĺňa podmienky dané ústavou,“ uviedol Pellegrini.

Progresívne Slovensko hovorí, že ide o administratívny omyl a návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu ministerky podajú už zajtra. „Stačilo slušné upozornenie a omyl by bol odstránený, prípadne by sa pán Pellegrini mohol konečne konečne vyjadriť, či schvaľuje nenávistné prejavy a diletanstvo ministerky Šimkovičovej, ktorú vo funkcii kryje,“ reaguje Progresívne Slovensko.

SaS dopĺňa, že za ich stranu bol dodaný maximálny počet prítomných poslancov, zvyšné podpisy dodali poslanci z PS.

Sporná výzva z pohľadu ministerstva

Len pred pár dňami bola ukončená otvorená výzva, ktorú iniciovala Németh spolu s ďalšími osobnosťami kultúrnej obce.

Ministerstvo kultúry však výzvu spochybňuje a hovorí, že sa pod ňu podpísali falošné osoby. Hovorca rezortu kultúry Pavol Čorba tvrdí, že trestné oznámenie na generálnu prokuratúru podali preto, lebo majú podozrenia zo spáchania trestného činu neoprávneného prístupu do počítačového systému, sabotáže, neoprávneného nakladania s osobnými údajmi či poškodzovania cudzích práv. Generálna prokuratúra pre Aktuality.sk reagovala, že ju odstúpili na vybavenie Krajskej prokuratúre Bratislava.

Organizátori výzvy hovoria však niečo úplne iné a ministerstvu odkázali, že každý podpis je viazaný na konkrétnu e-mailovú adresu a všetko pred odovzdaním na ministerstvo kultúry overili. „Táto kontrola prebiehala v dvoch fázach. V prvej sme s odborníkmi na digitálne technológie vylúčili podpisy, ktoré boli spojené s adresami z pochybných serverov. Potom sme pokračovali manuálnou kontrolou vzorky podpisov,“ hovorí Michaela Kučová z koordinačného výboru, aktuality.sk

X X X

Vyhral Českého leva, teraz sa nadrel so slovenčinou. Marsell Bendig o seriálovom hite Iveta

 Televízia JOJ nadviaže na divácky úspech seriálu, o ktorom sa rozprávalo nielen v Trebišove, ale na celom Slovensku. V marci odštartuje druhú sériu Ivety.

Okrem hlavných hrdinov „jednotky“: Alžbety Ferencovej, Michala Kinika či Zuzany Mauréry sa v novej sérii predstaví aj český herec Marsell Bendig.

„Mám rád komédie a myslím, že aj táto nepochybne prináša kopec zábavy. Chcel som byť súčasťou seriálu aj preto, lebo sú v ňom šikovní ľudia. Keď som si pozrel prvú sériu, obdivoval som výborných hercov. Bavili ma vtipné scénky. Najmä Alžbetka. A keď prišla ponuka, že by som mohol hrať aj ja, vôbec som neváhal a išiel do toho,“ povedal v bratislavskej kinosále po premiére prvej časti „dvojky“.

Mladý umelec predpokladal, že ho pri nakrúcaní čaká pekná divočina. „Ale musím tiež povedať, že keď som čítal scenár, veľa vtipom v ňom som akosi nerozumel. Bolo to v slovenčine – aj keď netvrdím, že jej nerozumiem. Texty boli písané aj vo východniarčine – o to zložitejšie sa mi to rozumelo (smiech). Keď som si ale pozrel prvý diel na premiére, až potom mi tieto vtipné veci dávali zmysel,“ prezradil.

Marsell Bendig sa stal súčasťou seriálového formátu až v druhej sérii a pôvodne mal rozprávať v jeho rodnom jazyku.

„Potom sa to prehodnotilo a rozprávať po slovensky som zobral ako veľkú výzvu. Dobre, tak to skúsím, povedal som si. Ale bolo to sakra ťažké. Doma som si skúšal tie najťažšie vetné konštrukcie slovenských slovíčok. Ale myslím, že vo finále sa to všetko podarilo. Nezniem tam úplne najhoršie. Ale možno to mohlo byť aj stokrát lepšie. Diváci posúdia,“ necháva sa prekvapiť.

„Najväčší problém bolo pamätanie si textu v slovenčine. Mal som tam vetu: ,Nemôžte po mne chcieť vidieť keš’. Hodinu som si s tým lámal jazyk. Dokonca mi museli zmeniť text. Napokon som to ani nepovedal. Stávalo sa, že keď som mal problém s nejakým slovenským slovíčkom, tak sme to museli nakrúcať aj na tretí či štvrtý raz. Ospravedlňoval som sa celému tímu, že som ich takto kvôli mne trápil Ale všetci boli chápaví. Keby mali Slováci rozprávať po česky s presným textom, asi by boli na rovnakej vlne,“ predpokladal.

 Tunajšie ponuky vraj nebude odmietať

Brat superstaristu Jana Bendiga vlani zahviezdil. Vyhral Českého leva v kategórii najlepší mužský herecký výkon, ktorý predviedol vo filme Banger. Film je o príbehu mladého drogovo závislého dílera, ktorý túži zmeniť svoj život a presláviť sa ako raper.

„Vôbec som to nečakal,“ zaspomínal si na životný úspech. „Myslel som si, že sa ponuky budú po tomto úspechu hrnúť z Česka. Ale zrazu prišla zo Slovenska. Povedal som si: Aha? No dobre. Možno je to preto, že má Ivetu pod palcom český režisér,“ usmieval sa.

Pri otázke, či bude mať pri ďalšej ponuke v slovenskom jazyku dilemu, mal jasno. „Nechám to na osud. Ale určite by som žiadne ponuky zo Slovenska neodmietol,“ uzavrel.

Jan Hřebejk: V češtine by to nefungovalo

Režisér seriálu Jan Hřebejk k talentovanému rómskeho hercovi z Česka pre Aktuality.sk poznamenal, že autor scenára Petr Kolečko preň pôvodne napísal úlohu v češtine.

Nakoniec sa však inšpirovali filmom Invalid, ktorý vlani premietali v kinách a český Róm Zdeněk Godla v ňom rozprával po slovensky.

„Povedali sme si teda, že Marsell bude hrať po slovensky a neskôr niečo ukáže z minulosti, o ktorej nebudem nateraz divákom nič prezradzovať. Marsell sa na slovenčine nadrel. Ale uvedomovali sme si, že v češtine by to nefungovalo,“ priznal Hřebejk.

„Štáb na jeho slovenčinu reagoval úplne v pohode. Pokiaľ niečo nepovedal dobre, a ja som si to nevšimol, prišli za ním a opravili ho s výslovnosťou. Mal to ťažšie. Ale povedal by som, že ešte náročnejšie to mala Zuzana Mauréry s východniarčinou,“ zaspomínal si režisér filmov Pelíšky či Učiteľka, aktuality.sk

X X X

Inštitút ľudských práv podal trestné oznámenie na žilinskú nemocnicu. Dôvodom sú informácie o zdravotnom stave Hellebrandta

 Inštitút ľudských práv (IĽP) podal na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Žilina. Dôvodom sú medializované informácie o zdravotnom stave Tomáša Hellebrandta (PS), ktorý sa vzdal mandátu poslanca.

 IĽP považuje správanie nemocnice za neakceptovateľné, neprofesionálne a domnieva sa, že aj protizákonné. Ako inštitút spresnil, niekto z nemocnice vyzradil citlivú osobnú informáciu, ktorá sa následne stala súčasťou súboja politických strán.

 „Zdravotnícky personál pritom musí vedieť, že je rozdiel medzi pacientom infekčným a neinfekčným. Legislatíva hovorí, že pacient má povinnosť správať sa tak, aby nešíril infekciu, nič viac,“ vysvetlil IĽP s tým, že zdravotnícky personál má povinnosť sa chrániť. „Je to bežná súčasť ich práce, že prichádzajú do styku s chorými ľuďmi, od ktorých sa nechcú nakaziť. Svojim správaním však táto nemocnica poškodzuje dobré meno celého zdravotníctva a prispieva k stigmatizácii a diskriminácii. Navyše, za celou touto kauzou cítiť aj homofóbiu,” vyhlásil riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher a dodal, že už aj viacerí lekári na sociálnych sieťach vyjadrili nesúhlas s postupom nemocnice a uistili verejnosť, že toto nie je bežná prax.

„Trestný zákon v rámci trestných činov ohrozujúcich život alebo zdravie hovorí, že trestného činu sa dopustí ten, kto iného úmyselne alebo nedbanlivostne vydá do nebezpečenstva nákazy vírusom ľudskej imunodeficiencie,“ priblížil Weisenbacher. Právnik IĽP Daniel Grejták pochybuje, že sa Hellebrandt dopustil porušenia zákona, a to ani na úrovni priestupku. „Trestné oznámenie nemocnice považujem za účelové a postavené na insitnom výklade práva,“ vyhlásil Grejták, ktorý porušenie zákona vidí, naopak, na strane zdravotníckeho zariadenia a jeho personálu. „Zdravotnícki pracovníci majú zákonnú povinnosť dodržiavať etický kódex a mlčanlivosť,“ uzavrel právnik.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina sa ohradila voči „nepodloženým a zavádzajúcim tvrdeniam“ Inštitútu ľudských práv. „Absolútne odmietame obvinenia, ktoré bez akýchkoľvek dôkazov nekorektne a len na základe osobných domnienok prezentujú, že k úniku informácií došlo zo strany zamestnancov zdravotníckeho zariadenia. Trestné oznámenie, ktoré Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina v súlade so zákonom podala pred dvomi týždňami (26. januára 2024), sa týka prípadu, ktorý sa stal ešte na prelome minulého a tohto roka,“ reagoval riaditeľ nemocnice Juraj Kacian. „V tomto prípade skutočne nie je na mieste obviňovať zamestnancov nemocnice, ktorí svoju prácu vykonávajú profesionálne, ľudsky a s nasadením vlastného zdravia,“ dodal Kacian. Trestné oznámenie na nemocnicu, ktoré IĽP prezentoval, jej zatiaľ doručené nebolo. Nemocnica však bude podľa riaditeľa Kaciana v tejto veci maximálne súčinná.

 Hellebrandt čelí trestnému oznámeniu žilinskej nemocnice pre utajenie nákazlivého ochorenia. Poslanec sa vzdal svojho mandátu z dôvodu vyvodenia osobnej zodpovednosti za pochybenie pri informovaní lekárov v žilinskej nemocnici. Predseda PS Michal Šimečka v tejto súvislosti informoval, že o podaní trestného oznámenia na Hellebrandta nemal on ani samotný poslanec žiadnu vedomosť. „Dozvedeli sme sa to z verejného statusu Roberta Fica. Toto je niečo, čo mňa veľmi znepokojuje – odkiaľ má predseda vlády takúto informáciu, ako ňou disponuje a obávam sa, že to vzbudzuje aj obavu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ povedal Šimečka.

 Hellebrandt sa vyjadril, že pri svojom pobyte v nemocnici lekárov neupovedomil o svojej diagnóze a neurobil tak zo strachu, že sa táto informácia dostane na verejnosť a stane sa prostriedkom politického boja. Ako vysvetlil, so svojím ochorením žije už viac ako 15 rokov, berie lieky a pravidelne chodí v zahraničí na kontroly a liečbu, vďaka čomu nie je infekčný, a teda nepredstavuje žiadne ohrozenie pre iných ľudí. „Keďže nepredstavujem ohrozenie pre verejné zdravie, netušil som, že moju diagnózu musím niekde aktívne hlásiť. Akokoľvek, neznalosť práva neospravedlňuje a je iba mojou chybou, že som sa neoboznámil so slovenskými pravidlami predtým, ako som sa sem vrátil. Svojej chyby som si vedomý, a preto som odstúpil,“ uzavrel Hellebrandt./agentury/

X X X

Viete, prečo sú vajcia dobré pre ľudský organizmus?

 Vajcia sú vynikajúcim zdrojom dôležitých vitamínov, minerálov a najmä cholínu. Viac sa dozviete v článku, v ktorom si cholín podrobnejšie rozoberieme.

Pravidelná konzumácia vajec výrazne prispieva k zdravému fungovaniu organizmu a správnej výžive. Vitamín A, vitamín B2, vitamín D a vitamín E obsiahnuté vo vajciach poskytujú celý rad zdravotných výhod vrátane podpory zraku, pokožky, nervového systému a zdravia kostí.

Mimoriadne dôležitá je prítomnosť cholínu vo vajciach, ktorý je nevyhnutný pre normálne fungovanie organizmu a podieľa sa na správnej činnosti nervového systému.

Jeho nedostatok sa spája s mnohými ochoreniami, ako sú ochorenia pečene, neurologické poruchy či neplodnosť.

Vajcia sú výborným zdrojom cholínu a obsahujú významné množstvo ďalších dôležitých živín.

Pomáhajú tiež posilňovať imunitný systém a majú množstvo zdraviu prospešných účinkov, napríklad znižujú krvný tlak a podporujú zdravie srdca.

Sú obzvlášť dôležité pre tehotné ženy, pretože prispievajú k zdravému vývoju plodu a znižujú riziko vrodených chýb.

6 dôvodov, prečo majú byť vajcia súčasťou jedálnička

Vysoký obsah bielkovín: vajcia sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, ktoré sú dôležité pre udržanie zdravých svalov, tkanív a imunitného systému.

Kompletné živiny: vajcia obsahujú dôležité vitamíny a minerály, ako sú vitamíny A, D, E, vitamíny skupiny B, železo, zinok a selén, ktoré sa podieľajú na posilňovaní imunitného systému a udržiavaní zdravých buniek.

Zdroj cholínu: cholín vo vajciach je živina, ktorá je dôležitá pre pamäť a funkciu mozgu a môže pomôcť predchádzať neurologickým ochoreniam.

Nízky obsah kalórií: vajce má relatívne nízky obsah kalórií, takže dokáže zasýtiť hlad bez toho, aby obsahovalo príliš veľa kalórií.

Vhodné pre zdravie srdca: omega-3 mastné kyseliny vo vajciach môžu pomôcť znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Jednoduchá príprava: vajcia sa dajú pripraviť rôznymi spôsobmi, takže ich ľahko zaradíte do svojho každodenného jedálnička.

 Celkovo sú vajcia dôležitou a výživnou potravinou s mnohými zdravotnými výhodami a môžu prispieť k zdravému životnému štýlu a vyváženej strave.

Je však dôležité mať na pamäti, že aj pri potravinách je najdôležitejšia striedma konzumácia, aktuality.sk

X X X

Pohroma na strelnici aj v behu, Slovenky na MS bez postupu. Veľká smola Kuzminovej

Slovenským reprezentantkám sa nevydaril štart v úvodnej disciplíne na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave. Najlepšou z kvarteta reprezentantiek bola Anastasia Kuzminová, ktorá obsadila 61. miesto.

 Anastasii Kuzminovej postup do stíhacích pretekov tesne ušiel.

Trojnásobnú olympijskú víťazku delilo iba šesť desatín sekundy od postupu do stíhacích pretekov. Slovenská legenda napokon skončila na prvom nepostupovom mieste. Slovenky nestíhali na súperky v behu a ani na strelnici.

Šprint žien na majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave sa skončil veľkým triumfom francúzskych biatlonistiek, ktoré obsadili prvé štyri miesta. Zo zlata sa tešila Julia Simonová, keď trafila všetkých desať terčov a triumfovala časom 20:07,5 minúty. Druhá skončila Justine Braisazová-Bouchetová, bronz si vybojovala Lou Jeanmonnotová a francúzsku dominanciu podčiarkla štvrtým miestom Sophie Chauveauová.

 V Novom Meste na Morave sa v piatok vyšplhali teploty na sedem stupňov a išlo sa na pomalom, mokrom snehu. Na strelnici však panovali dobré podmienky so slabým vetrom. Simonová vyštartovala na trať ako druhá a od úvodu nastavila vysoké tempo, to podporila čistou streľbou v ležke a rovnaký výkon zopakovala aj na stojke.

Jej súperkám sa na strelnici a hlavne v stoji až tak nedarilo. Dve nuly dosiahli z favoritiek len Talianky Lisa Vittozziová a Dorothea Wiererová, ktoré však boli pomalšie na trati a v cieli im to stačilo na siedme respektíve desiate miesto. Simonovej dokázala konkurovať iba jej krajanka Braisazová-Bouchetová.

Síce nesklopila jeden terč už v ležke, no predviedla veľmi dobrý bežecký výkon a po druhej položke vyrazila na trať so stratou 13,4 sekundy na líderku. V záverečnom kole dokázala svoj výkon ešte vygradovať, no náskok svojej súperky už iba stiahla na 4,9 sekundy. Pre obe to boli už druhé medaily zo šampionátu, keďže spolu vyhrali úvodné mix štafety.

 Ďalšie dve Francúzky Jeanmonnotová a Chauveauová spravili taktiež po jednej chybe na strelnici a v cieli mali manko 40,8 a 44,2 sekundy na víťazku. Na piatom mieste skončila Lotyška Baiba Bendiková (+46,5 s), ostatné pretekárky stratili vyše minútu.

Ani jedna zo Sloveniek sa nedostala do najlepšej 60-tky a tak budú chýbať v nedeľňajšej stíhačke. Ako prvá vyštartovala Mária Remeňová, ktorej nevyšla prvá položka, kde minula dva terče, stojku zvládla bez chyby a obsadila 68. pozíciu s mankom 3:31,6 sekundy.

Kuzminová minula po jednom terči na ležke i stojke a skončila na 61. mieste. Zuzana Remeňová mala rovnakú bilanciu a skončila o tri pozície nižšie. Júlia Machyniaková nesklopila až štyri terče a obsadila 89. miesto.

„Dve chyby na strelnici, to je teraz taký môj nešťastný štandard. Nie je to nejaká mentálna chyba, ale momentálne sa z toho neviem pohnúť. Pri behu som v závere začala tuhnúť a spomaľovať,“ povedala Kuzminová pre RTVS./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.