Putin mobilizovať radikálov, nechať na pokoji pasívny dav. Skolabuje justícia v SR kvôli súdnej mape?

Ako rozdelila zdrvujúca porážka v Charkovskej oblasti ruskú verejnosť? A čo v tejto situácii môže urobiť Kremeľ? Vo svojej bleskovej analýze sa na tieto otázky pokúša odpovedať Grigorij Judin, vedúci katedry politickej filozofie na Moskovskej škole sociálnych a ekonomických vied.

 Judin, ktorý už pred 24. februárom predpovedal, že Vladimir Putin spustí „najnezmyselnejšiu vojnu v dejinách“, a v prvý deň invázie ho na protivojnovej demonštrácii zbili do bezvedomia, rozdeľuje ruskú verejnosť podľa jej postoja k vojne proti Ukrajine na tri skupiny: radikálov, disidentov a laikov.

 Radikálov charakterizuje ako početnú, veľmi hlasnú menšinu, ktorá aktívne podporuje vojnu, angažuje sa, sleduje správy a v ojedinelých prípadoch sa dokonca dáva zverbovať na front. Podľa jeho odhadu tvoria radikáli 15–25 percent ruského obyvateľstva. Je to publikum blogerov, telegramových kanálov a „televíznych upírov“, ako nazýva prokremeľských propagandistov Vladimira Soloviova a Oľgu Skabejevovú.

Druhú skupinu tvoria disidenti – početná menšina, ktorá je kategoricky proti vojne. Je vykázaná z ruských médií a všeobecne deprimovaná. Ich podiel v ruskej spoločnosti odhaduje expert pomerne odvážne na 20–25 percent.

 Tretiu skupinu, predstavujúcu 50 až 65 percent spoločnosti, označuje za laikov. „Je to pasívna väčšina, ktorá je úplne depolitizovaná, s politikou a vojnou nechce mať nič spoločné,“ píše sociológ na Twitteri.

 Laici tvoria väčšinu ľudí z tých, ktorí – ako Judin ironicky poznamenáva – odpovedajú „Áno“ na otázku „Podporujete rozhodnutie prezidenta o vykonaní špeciálnej vojenskej operácie, alebo ste zradca národa, ktorého treba zavrieť na 15 rokov do väzenia?“

 Užívať si život

Laici sú tí, ktorí si bezstarostne užívajú život, zatiaľ čo na Ukrajine umierajú ľudia. „Je to samozrejme poľutovaniahodné, ale kladom je, že títo ľudia nie sú v žiadnom prípade ochotní sa akokoľvek aktívne zapojiť do vojny,“ pripúšťa odborník

  „Laici sa snažia pred akýmikoľvek správami o vojne chrániť, ako sa len dá, a o porážke v Charkovskej oblasti vedia len veľmi málo (mnohí z nich by ani nedokáž povedať, kde sa Charkov nachádza). Hlavné rozhlasové a televízne spravodajstvo ich pred týmito informáciami chráni,“ píše Judin.

 Expert zdôrazňuje, že keď štátne televízie začali šíriť ešte tvrdšiu vojnovú propagandu ako zo začiatku, ich sledovanosť klesla. Potvrdil to aj nezávislý prieskum, podľa ktorého televízne stanice riadená Kremľom pozerá iba 65 percent Rusov, kým zo začiatku vojny mali až 86-percentnú sledovanosť. „Laici chcú svoje telenovely, výživových poradcov a stand-upy, a nie nudné správy z frontových línií,“ vysvetľuje.

 Hlasy za agresívnejšiu vojnu

 Na radikálov, naopak, ukrajinská protiofenzíva silne zapôsobila. Začali hľadať vinníkov, pričom z porážky obviňujú nielen vojenské vedenie, ale niektorí dokonca aj Putina. Prvý raz od začiatku vojny sa v tejto skupine rozhorela vášnivá diskusia.

 V tejto diskusii sa podľa Judina objavujú rôzne tóny – od relatívne optimistického „mali by sme sa zjednotiť okolo Putina a pomstiť sa“ až po úplne fatalistické, v zmysle, že „vojna je prehratá, nech sa deje, čo sa deje“. „Všetci ale požadujú totálnu mobilizáciu ruskej spoločnosti a agresívnejšiu vojnu,“ píše expert a dodáva, že ich „spája presvedčenie, že Rusko by Ukrajinu ľahko dobylo, ale z nejakého dôvodu (zrada, neschopnosť, veľkorysosť) vedie vojnu s jednou rukou zviazanou“.

 Tejto diskusii Judin pripisuje veľký význam. „Ľudia si po prvýkrát začínajú uvedomovať, že Putin nie je neporaziteľný. Je ťažké doceniť, aký dôležitý je tento mýtus pre Rusko. Viera, že Putin zvíťazí, nech sa deje, čo sa deje, paralyzuje všetky samostatné akcie,“ pripomína renomovaný sociológ.

 Judin vidí čoraz väčšie pnutie v ruskej spoločnosti: „Radikáli sa začínajú hnevať na laikov, že pokračujú v bežnom živote, zatiaľ čo vojaci umierajú pod útokom NATO. Laici sa hnevajú na radikálov, že sa snažia spolitizovať ich život, napríklad zavádzaním vojnovej propagandy do škôl.“

  Protichodné príbehy

Tento vývoj stavia Putina do neistej pozície. „Je závislý aj od pasivity laikov, aj angažovanosti radikálov. Preto predáva dva protichodné príbehy – jeden o existenciálnej vojne a druhý o veciach, ktoré bežia ako obvykle,“ poukazuje Judin na istú rozpoltenosť kremeľskej propagandy.

 Požiadavka radikálov na všeobecnú mobilizáciu je pre laikov úplne neprijateľná. Porážky na fronte však spôsobujú, že Putinova neochota vyhlásiť v krajine vojnový stav začína dráždiť radikálov.

 Kremeľ musí medzi týmito dvoma postojmi lavírovať, poznamenáva Judin: „Putinovou stratégiou je cielená mobilizácia – verbovanie ľudí medzi radikálmi, pričom laikov ponecháva napospas osudu. Je tu určitý priestor na to, aby pokračoval v tejto stratégii, ale vojenské porážky to budú ešte viac napínať.“

 Expert predpovedá, že balansovanie medzi depolitizáciou spoločnosti vo všeobecnosti a mobilizáciou jej radikálnej časti bude pre Putina čoraz ťažšie, čo môže viesť k veľkej porážke.

 Judin pritom nepredpokladá, že by Putin dokázal predať porážku ako víťazstvo. „Radikáli to nebudú váhať nazývať porážkou a laici mu neodpustia zásah do ich každodenného života,“ argumentuje./agentury/

X X X

 Nový minister Karas: Skolabuje justícia kvôli súdnej mape? Tie riziká sú reálne

  Sudcovia a advokáti upozorňujú, že reforma súdnej mapy jeho predchodkyne Márie Kolíkovej (SaS) nie je dobre pripravená a hovoria až o hroziacom kolapse justície. „Vidím, že tie riziká sú reálne,“ povedal pre Pravdu nový minister spravodlivosti Viliam Karas. „Napriek tomu mám záujem spraviť všetko preto, aby reforma neskončila fiaskom. K reforme budem pristupovať dobromyseľne,“ odkazuje s tým, že na rozdiel od svojej predchodkyne chce pre reformu konečne dostať na palubu aj sudcovský stav.

 Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala za nového ministra spravodlivosti Viliama Karasa.

X Ako došlo k tomu, že ste sa ako predseda Slovenskej advokátskej komory stali novým ministrom spravodlivosti? Od akého sudcu prišlo odporúčanie, aby ste boli ministrom vy?

Nebol som pritom, ale je pravda, že viacerí mi potvrdili, že odporučenie na mňa naozaj prišlo od jedného z iných kandidátov. Na základe tohto odporúčania som bol pozvaný na rokovanie s predstaviteľmi všetkých koaličných strán. Z tohto rokovania vzišla ponuka, ktorú som následne prijal.

X Ste kandidátom hnutia Sme rodina?

Nie som kandidátom či nominantom žiadnej politickej strany.

 X Neľutujete, že ste figurovali v spoločnosti Alfa Group so zbrojárskym pozadím, bol tam Ivan Šubrt, blízky spolupracovník z korupcie obžalovaného oligarchu strany Smer Miroslava Výboha a československý veľkozbrojár Jaroslav Strnad. Nediskvalifikuje vás to z funkcie ministra?

Nemám čo ľutovať. Neurobil som nič zlé, ani nezákonné. Mám v tomto úplne čisté svedomie. Išlo o rutinné poskytnutie právnej služby môjmu bývalému spolužiakovi z detstva, ktorý nie je žiadnou z Vami menovaných osôb. Ako advokát som bývalému spolužiakovi pomohol s korporátnou agendou, pričom bežnou súčasťou výkonu advokácie je aj zastupovanie záujmov klienta v orgáne obchodnej spoločnosti. Nič viac, nič menej.

 X Pýtal na vás na to premiér pred vašim navrhnutím na vymenovanie?

Nie. Som zároveň presvedčený o tom, že pri racionálnom zhodnotení za týmto nikto nemôže vidieť žiadnu kauzu. Išlo o normálne poskytnutie právnej služby, výkon môjho advokátskeho povolania, v ktorom som aktívny 20 rokov. Právne služby som poskytoval stovkám klientov, robil som na významných projektoch a transakciách, a vždy som sa riadil zákonom, advokátskymi predpismi a vlastným svedomím. Nijak inak tomu nebolo ani v tomto prípade.

 X Ako plánujete vyriešiť prípadné konflikty záujmov? Stiahli ste sa už z týchto firiem, alebo kedy tak urobíte?

Pravdaže všetky povinnosti s výkonom funkcie ministra si riadne splním, vrátane ukončenia činnosti v orgánoch obchX Stotožňujete sa s ministerskými návrhmi nových trestných kódexov, ktoré predložila do medzirezortného pripomienkového konania ešte vaša predchodkyňa? Prijmete ich za svoje alebo ich ministerstvo po MPK výraznejšie prepracuje?

Predložené kódexy vnímam ako unikátnu šancu, aby sme konečne spravili niečo s trestným právom a posunuli ho viac smerom k vyspelým európskym právnym poriadkom. Pokiaľ ide o Trestný zákon, obsahuje mnohé veľmi dobré časti, ktoré našu trestnú politiku modernizujú. Jednoznačne podporujem myšlienku restoratívnej justície a preferovanie alternatívnych trestov.

X A Trestný poriadok?

V prípade Trestného poriadku je to zložitejšie. Rozumiem, že sa ním sleduje zámer zjednodušiť trestný proces, avšak v demokratickom a právnom štáte nemôžeme rezignovať na rešpektovanie práv a princíp rovnosti zbrani. Rovnako ako v súdnej mape, aj v prípade noviel Trestného zákona a Trestného poriadku potrebujeme viac vtiahnuť do deja sudcov, prokurátorov, obhajcov, akademikov, a nájsť také riešenie, ktorého výsledkom bude lepšia právna úprava a v konečnom dôsledku viac spravodlivosti.

 X V minulosti ste povedali, že nesúhlasíte s odobraním právomoci generálneho prokurátora zasiahnuť do nezákonného trestného stíhania v súvislosti s paragrafom 363. Trváte na tom aj teraz ako minister?

Paragraf 363 Trestného poriadku je dôležitou súčasťou systému bŕzd a protiváh, ktorého funkciou je predchádzať porušovaniu zákona zo strany polície a prokuratúry. Jednoducho nemôžeme zveriť silovým zložkám obrovskú moc bez toho, aby bola účinne kontrolovaná zákonnosť jej vykonávania. Zároveň som presvedčený o tom, že ak policajt alebo prokurátor koná nezákonne, nemôžeme čakať, že sa to napraví až pred súdom.

X V jasnej podobe?

Nie som za parciálne novely, ale za komplexnú úpravu trestného konania. Jednak aby bolo efektívne a rýchle, a zároveň malo dostatok záruk pred zneužitím jeho inštitútov. Preto a priori neodmietam diskusiu ani o možných úpravách § 363. Avšak iba za podmienky, že Trestný priadok ako celok bude garantovať reálnu ochranu práv a princíp rovnosti zbraní.

X V prospech úpravy tohto paragrafu do jeho pôvodnej podoby z roku 2006 sa vyjadril aj profesor Čentéš, aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Aký máte právny názor na tento kompromisný návrh? Považovali by ste takúto právnu úpravu za prospešnú? Bolo by to lepšie upravenie tohto paragrafu než v súčasnosti?

Rešpektujem aj tieto pohľady a snažím sa na vec pozerať z viacerých strán. Mnohí iní odborníci naopak poukazujú na to, že okliešťovanie tohto paragrafu by mohlo viesť k zníženiu nárokov na zákonnosť trestného procesu. Chcem o tom viesť s odborníkmi otvorenú odbornú diskusiu. Mimochodom, do pracovnej skupiny by som veľmi rád pozval aj pána docenta Čentéša, ktorého si osobne ako odborníka veľmi vážim.

x  Po organizačne a technicky pripravená. Mnohí sudcovia ale aj advokáti však tvrdia, že nie je pripravená. Že nikto nevie, ako to má celé prebiehať, sťahovanie ľudí, kancelárií spisov, pričom niektorí hovoria až o hroziacom kolapse. Ako dobre je podľa vás pripravená implementácia reformy a nebude podľa vás všetko meškať? Nespôsobí to veľké prieťahy v súdnych konaniach?

Žiadne z týchto varovaní sudcov neberiem na ľahkú váhu a skutočne aj z toho, čo som navnímal počas prvých dní na ministerstva, vidím, že tie riziká sú reálne. Napriek tomu mám záujem sa s touto vecou popasovať a spraviť všetko preto, aby reforma neskončila fiaskom. Aj na tomto mieste preto zopakujem, že k reforme súdnej mapy budem pristupovať dobromyseľne. Budem robiť všetko preto, aby bola úspešná a aby neboli ohrozené práva ľudí pri domáhaní sa spravodlivosti na súdoch.

Vychádzam totiž z toho, že akékoľvek významné reformné úsilie môže byť úspešné len vtedy, keď bude sprevádzané aspoň elementárnou mierou akceptácie zo strany odbornej verejnosti a jednotlivých zložiek justície.

Pochádza z Prešova. Vyštudoval Právnickú fakulta Univerzity Komenského a neskôr si vzdelanie postupne zvyšoval aj na Trnavskej univerzite, kde dosiahol dva doktorandské tituly. V Trnave naďalej pôsobí na Katedre Medzinárodného a európskeho práva. Hovorí anglicky a taliansky.

Od roku 1999 pôsobil v Slovenskej advokátskej komore (SAK). Vo svojej advokátskej praxi sa zameriava na súťažné právo, právo Európskej únie, právo hospodárskej súťaže a štátnu pomoc, priame zahraničné investície, fúzie a akvizície, energetiku, priemyselné parky, korporátne právo a obchodné právo. Je jedným z dvoch partnerov advokátskej kancelárie MAPLE & FISH.

V novembri 2020 bol zvolený za predsedu Slovenskej advokátskej komory. Vo funkcii, ktorej sa ujal 1. januára 2021, nahradil Tomáša Boreca. Do funkcie ministra spravodlivosti bol vymenovaný 13. septembra 2022./agentury/

X X X

Trojkoalícia a SaS sa dohodli na odblokovaní parlamentu. Matovič sa nezdržal: Závisť. Nenávisť. Pomsta

 Trojkoalícia OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí v stredu zistili, ako bude vyzerať vládnutie v menšinovom kabinete. Budú ho sprevádzať obštrukcie, paralyzovaný parlament, hádky a vzájomné urážanie. Do toho sa ešte opozičná SaS pripravuje na odvolávanie ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Potom sa podľa financmajstra do koalície vráti SaS.

 Hnutie OĽaNO, potom ako v stredu SaS s pomocou zvyšku opozície zablokovala parlament, zjemnilo komunikáciu. Minister financií Matovič si však na sociálnych sieťach aj naďalej ide svoje.

„Tak, čo sa teda stane, ak ma s novými partnermi v opozícii SaS odvolá? Zoberieme to chladnokrvne, ako fakt. Osobne budem rád, že celé Slovensko bude tou chvíľou nielen tušiť, ale aj na vlastné oči vidieť, že SaS je ochotná sa spojiť pre vlastný prospech s mafiou aj fašistami … bez ohľadu na akékoľvek dovtedy proklamované hodnoty,“ vyhlásil minister financií Igor Matovič na sociálnej sieti.

Paralyzovaný parlament

O odblokovaní parlamentu rokovali zástupcovia trojkoalície a strany SaS. Exminister hospodárstva Richard Sulík (SaS) uviedol, že sa dohodli a v utorok riadnu schôdzu parlamentu otvoria. Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová doplnila, že si vymenili predstavy o ďalšom fungovaní. Liberáli chcú napríklad, aby sa medzi prvými na riadnej schôdzi prerokovali zákony týkajúce sa riešenia energetickej krízy a pomoci ľuďom. Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga na sociálnej sieti uviedol, že stretnutie bolo vecné a konštruktívne. „Pri niektorých zákonoch bude ešte rokovanie pokračovať,“ poznamenal.

O riešení situácie a fungovaní parlamentu rokoval individuálne s parlamentnými stranami aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

 Liberáli po tom, čo OĽaNO nesplnilo ich personálne ultimátum na odchod Matoviča z vlády, naplno ukázali svoju silu. V stredu opozícia posilnená o 21 poslancov SaS na začiatku riadnej schôdze Národnej rady vytiahla hlasovacie kartičky a neprezentovala sa, čím zablokovali parlament.

Zostatku koalície, ktorú opozičné strany nazývajú torzom, však chýbali poslanci. Do práce nestihli prísť siedmi z OĽaNO a dvaja zo Sme rodina. Medzi meškajúcimi boli Jozef Pročko či Karol Kučera (obaja OĽaNO).

 Schôdzu sa však nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Na otvorenie schôdze je potrebná prítomnosť a prezentácia 76 poslancov a menšinová koalícia má len 70 poslancov. Momentálne sa však môžu spoľahnúť len na 69 z nich. Peter Linhart (Sme rodina) vyhlásil, že vypovedal koaličnú zmluvu a dodal, že nebude hlasovať za všetky návrhy, ktoré koalícia predloží. Zákonodarcovia sa napokon dohodli, že to znova skúsia až v utorok. Síce sa mohli stretnúť aj v piatok, no radšej si odobrili predĺžený víkend.

Podľa Ústavy SR má prezidentka právo rozpustiť parlament, ak nie je schopný uznášať sa viac ako tri mesiace.

Torzo koalície

„Chceli sme vidieť, ako si koalícia predstavuje vládnutie a či sú schopní otvoriť schôdzu. Nie sú,“ vysvetľoval obštrukciu, ktorú vopred avizovali, predseda SaS Richard Sulík. SaS, ktorá cez leto neúspešne žiadala Matovičov odchod z funkcie ministra financií, tvrdí, že problém by nenastal, ak by Matovič „nebol prilepený na stoličke“, povedal Sulík. Okrem pomoci ľuďom so zdražovaním sa mali poslanci na riadnej schôdzi zaoberať aj vstupom Fínska a Švédska do NATO.

 Počas tlačovej konferencie, kde SaS vysvetľovala svoje dôvody na opozičné obštrukcie, však došlo ku konfliktu liberálov s poslankyňou Romanou Tabák (Sme rodina). Tá prišla na brífing a Richardovi Sulíkovi povedala, že sa mu chcela pozrieť do očí. „Vy ste najväčšia brzda tejto krajiny,“ adresovala Tabák šéfovi SaS a odišla. Liberálom už skôr odkázala, že za obštrukciu s neotvorením schôdze by sa mali hanbiť.

 Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že vládna koalícia, v ktorej po odchode SaS zostali len tri strany a v parlamente sa opiera len o 70 poslancov, je v zložitej a ťažkej situácii.

Takisto pomerne rázne vyzvala premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) na zmenu stratégie vládnutia. „Premiér potrebuje vyjednávať, potrebuje uzatvárať dohody a potrebuje podporu v parlamente. A v príkrom rozpore s touto stratégiou, ktorá je jediná možná, sú útoky ministra financií Igora Matoviča. Dehonestovať partnera a zároveň sa uchádzať o jeho podporu nejde ruka v ruke,“ uviedla Čaputová s odkazom na SaS. Podľa Čaputovej si premiér musí „urobiť poriadok s ľuďmi, ktorí mu stratégiu hľadania podpory budú kaziť“, uviedla prezidentka s odkazom na Matoviča.

 Čaputová uviedla, že sa už ani nesnaží o dialóg s ministrom financií. „Jeho vyhlásenia na moju adresu sú prejavom nedôvery,“ uviedla s tým, že prípadné rokovanie s Matovičom medzi štyrmi očami by aj tak nemalo zmysel.

Odvolajú Matoviča?

Chvíľu po tom, čo v utorok prezidentka Čaputová vymenovala nových šéfov rezortov, liberáli avizovali, že chcú zvolať schôdzu na odvolávanie ministra financií. Práve toho šéf SaS Sulík opakovane označoval za „zdroj väčšiny problémov vlády“.

Strana tak pripravuje návrh na odvolanie Matoviča z funkcie ministra financií. Potvrdila to šéfka poslaneckého klubu Anna Zemanová. Na zvolanie takejto schôdze je pritom potrebných 30 podpisov, liberáli ich majú iba 21.

Exminister hospodárstva Sulík potvrdil, že ak sa podarí odvolať Igora Matoviča z postu ministra financií, ponúkne premiérovi Eduardovi Hegerovi, že SaS sa do vlády vráti. Na otázku, či je korektné meniť stále vedenie na ministerstvách, povedal: „Nie.“/agentury/

X X X

Martin Behula: Matovič chráni Kočnerov

Expremiér asi zabudol, že Marian Kočner nie je žiaden bezvýznamný zlodejíček. Igor Matovič sa znížil tam, kam ešte neklesol ani Robert Fico. Myslí si, že Marian Kočner by nemal sedieť vo väzení. Voličovi OĽaNO to musí znieť ako výmysel nenávistného komentátora, ktorý má pošpiniť nepohodlného protikorupčného politika. Hocikto sa môže zastať Kočnera, no Matovič by to nikdy neurobil, povie si. Odcitujme preto jeho výrok presne tak, ako zaznel v rozhovore pre Hospodárske noviny.

„Zároveň by som bol veľmi rád, aby sme vyprázdnili väznice od všetkých páchateľov nejakých majetkových trestných činov. Omnoho radšej by som videl Kočnera niekde na ulici, ako chodí s náramkom a ako každé ráno zametá ulicu pred Úradom vlády. Myslím si, že by to bola omnoho väčšia hanba a omnoho väčší tlak na jeho nápravu, ako keď je zašitý za naše náklady, za naše trovy niekde v base.“

Von z klietky

Nuž, keď Kočnera dva dni pred voľbami 2020 Špecializovaný trestný súd prvýkrát odsúdil v kauze zmeniek televízie Markiza, Matovič hovoril niečo iné. Na Facebooku víťazoslávne napísal „spadla klec“ a Kočnera označil za „vrcholček ľadovca, ktorý musíme spoločne vytiahnuť nad hladinu“. Teraz by ho z tej klietky najradšej pustil.

Je neuveriteľné, že to treba pripomínať práve Matovičovi, no Kočner nie je žiadny bezvýznamný zlodejíček, ktorého „zašili“, lebo si v samoobsluhe strčil pod kabát tri rožky. Odpykáva si 19 rokov za podvod, v ktorom sa spolu s Pavlom Ruskom snažili získať 69 miliónov eur. Predseda senátu Špecializovaného trestného súdu Emil Klemanič o nich v rozsudku vyhlásil, že ich ziskuchtivosť bola bezhraničná a bez akýchkoľvek škrupúľ.

Ale pravdaže, podľa Matoviča treba takéhoto človeka nechať zametať chodník pred Úradom vlády, aby sa hanbil. Ako keby bol človek ako Kočner nejakej hanby v súčasnosti ešte vôbec schopný. A ako keby mala hanba v jeho prípade nejaký trestnoprávny význam.

Matovič možno zabudol, že Kočner nie je len ekonomický podvodník, ktorý chcel okradnúť Markizu sfalšovanými zmenkami. Stíhajú ho za viaceré podvody s DPH a pravdepodobne je aj objednávateľom vraždy. Reči o „tlaku na nápravu“ nech Matovič nechá na súdy a znalcov.

Svojimi úvahami uráža pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, vlastných voličov, ktorí ho volili ako bojovníka za spravodlivosť, i každého uvažujúceho človeka. Premýšľať v Kočnerovom prípade o alternatívnom treste však nie je len nemorálne. Je to i prejavom absolútneho právneho analfabetizmu.

Slogan na tričko

Kočner nemôže s náramkom zametať ulice pred Úradom vlády. Trest povinnej práce možno uložiť len pri prečinoch, teda vtedy, keď horná hranica trestnej sadzby nepresiahne päť rokov. Určite nie páchateľovi obzvlášť závažného zločinu, ktorý sa na slobodu dostane najskôr v roku 2032 a trest si odpykáva v ústave s najvyšším stupňom stráženia.

Kočner musí byť zašitý v base. Väzni v najvyššom stupni stráženia totiž nesmú pracovať „vonku“. Matovič by im asi dal domáce väzenie. To môže trvať najdlhšie štyri roky. Stačí to? Mimochodom, rozsah povinnej práce nesmie presiahnuť 300 hodín. Kočner vo väzení strávi takmer 166-tisíc hodín.

Ak Matovič chcel povedať, že treba zmeniť zákon, aby páchatelia majetkových trestných činov za mreže vôbec nechodili, takáto „úvaha“ nestojí ani len za komentár. Alebo si expremiér naozaj myslí, že je spravodlivé, aby Kočner párkrát vyzametal chodník a išiel do domáceho väzenia vo svojej vile? Stálo by to za tie peniaze ušetrené štátnemu rozpočtu?

Nápad, že väznice by sa mali vyprázdniť od všetkých páchateľov majetkových trestných činov, je mimoriadne zaujímavý sám osebe. Takýchto páchateľov môžeme ľudovo označiť za zlodejov. A ten, kto nechce, aby boli vo väzení, ich vlastne chráni. Matovič teda chráni zlodejov. Dá si na tričko aj tento slogan?

Zaprel samého seba

Samozrejme, nemyslíme si, že predseda OĽaNO sa naozaj zastáva Kočnera a jemu podobných. Tak hlboko ešte neklesol. Iba vypľul to, čo mu slina na jazyk priniesla ako prvé. No a pretože svojim výrokom reagoval na otázku, čo si myslí o návrhoch bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej zvýšiť tresty za niektoré korupčné trestné činy, ako prvé mu inštinktívne napadlo spochybniť ju.

Aj vo zvyšku rozhovoru konšpiroval, že SaS koná v prospech oligarchov. Ťažko povedať, čo je horšie. Či alternatíva, že Matovič je taký zaslepený odporom k SaS a osobnými antipatiami k Márii Kolíkovej, že je kvôli chvíľkovému víťazstvu ega ochotný zaprieť všetko, čo chcel v politike reprezentovať a nechtiac sa zastane Kočnera.

Alebo možno je horšia možnosť, že Matovič bral Kočnera naozaj iba ako vrchol ľadovca a keď ho už nepotrebuje, pretože sú stíhané väčšie ryby, ukazuje sa, že mu o spravodlivosť nikdy nešlo. Škoda, že to, čo Matovič hovorí teraz, nepovedal už vtedy, keď Kočnera 27. februára 2020 odsúdili. Jeho voliči by sa 29. februára boli isto zariadili podľa toho, aktuality.sk

X X X

Taliansky Fico: Spiegel zavádza. Meloniová nie je Mussoliniho pokračovateľku

 Predseda dolnej komory talianskeho parlamentu Roberto Fico odmietol tvrdenie nemeckého týždenníka Der Spiegel o následníkoch Mussoliniho v Taliansku. Časopis označil líderku národno-konzervatívnej strany Bratia Talianska (FdI) Giorgiu Meloniovú za „Mussoliniho pokračovateľku“, píše agentúra ANSA.

 „Nesúhlasím s titulkom časopisu Der Spiegel, pretože Mussolini nemá v Taliansku žiadnych pokračovateľov. Sme republikou a pevnou, silnou demokraciou,“ povedal Fico počas návštevy Berlína.

Meloniová má veľkú šancu stať sa talianskou premiérkou, keďže FdI bola pred začiatkom volebného moratória na čele prieskumov verejnej mienky. Stredopravicová koalícia, ktorej súčasťou je FdI, podľa politologických prognóz dosiahne vo voľbách drvivé víťazstvo.

„Voľby sa uskutočnia 25. septembra a nech už bude víťazom ktokoľvek, bude to v rámci našej demokratickej republiky. O víťazovi slobodných volieb rozhodnú občania,“ uviedol Fico, člen Hnutia piatich hviezd (M5S), ktoré je konkurentom FdI.

Benito Mussolini bol taliansky diktátor, ktorý založil a viedol Národnú fašistickú stranu (PNF). Až do apríla 1945, keď ho popravili partizáni, mal titul „duce“ (vodca)./agentury/

X X X

Premiér Heger: Stále počúvam, že som bábkou Matoviča

Premiér Eduard Heger sa vyjadril ku kritike, podľa ktorej je slabým predsedom vlády a zároveň pod tlakom šéfa najsilnejšieho koaličného hnutia OĽaNO.

„Od začiatku počúvam, ako som sa stal premiérom, že som Igorova (Matovičova, pozn.) bábka. Dávali mi všelijaké prívlastky,“ povedal vo večernej debate Na hrane TV JOJ.

Zdôraznil ale, že tieto poznámky na svoju adresu odmieta, čo následne ilustroval na opatreniach vlády, ktoré ich majú vyvracať:

„Počúval som to, že mi neschvália Plán obnovy, dnes je schválený. Že prvá platba nepríde, prišla. Neprejde reforma nemocníc, prešla. Neprejde reforma národných parkov, prešla. Neprejde reforma vysokých škôl, prešla. Že určite neprejde súdna reforma a na tom táto vláda stroskotá. Ale prešla. Že nedostaneme prvú žiadosť o platbu, dostali sme,“ vymenoval.

Sústredím sa na výsledky, hovorí premiér

„Dnes máme investíciu na východnom Slovensku a pre východ krajiny je to investícia podobná – ako bola pred 30 rokmi Volkswagen na západe. Richard Sulík tam už ohlásil ďalšiu. Ale ja si ešte počkám, kým to bude oficiálne, že sa chystá nová investícia. Mohol by som pokračovať,“ doplnil Heger.

„Počúvam takéto slová, ale musím sa sústrediť na výsledky a aj dnes o nich rozprávam. Na základe nich si budujem dôveru,“ poznamenal v štúdiu.

„Igor Matovič má úplne iný komunikačný štýl ako ja. Ale, sme v slobodnej demokratickej krajine,“ povedal tiež.

„Pikantné statusy“ Igora Matoviča

Heger poznamenal, že sa ho novinári pýtajú na statusy Igora Matoviča.

„Kladiem si otázku, že či sa redaktori pýtajú aj iných politických kolegov na moje statusy. Lebo ako predseda vlády mám odborné statusy k tomu, čo urobila vláda. Čím to je, že si vyberú pikantný, ale nedá prednosť odbornosti z hľadiska dopytovania otázok? Lebo to som úplne nepostrehol,“ uviedol predseda vlády.

V relácii tiež povedal, že vláda chystá opatrenia, kedy bude zastropovaná elektrina a plyn na budúci rok „Občania Slovenskej republiky budú celý budúci rok platiť tú istú cenu tak ako je to teraz. Akurát, že v inej výške. To sú konkrétne opatrenia,“ uzavrel, aktuality.sk

X X X

Biela noc po dvoch rokoch rozžiarila v Bratislave aj prvý slovenský mrakodrap

Medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc sa v piatok o 19. hodina začal v Bratislave. Hlavné mesto rozžiari počas troch nocí. Festivalová mapa ponúka vyše 50 zastávok s umeleckými inštaláciami a dielami od viac ako 200 autorov a kreatívcov z 12 krajín. Námestia, ulice, nádvoria, fasády či nábrežie a zaujímavé interiéry v meste ožili súčasným umením.

 Medzinárodný festival súčasného umenia Biela noc 2022 sa v piatok 16. septembra začal v Bratislave.

Festival v 13. ročníku predstaví multimediálne a interaktívne inštalácie, monumentálne projekcie, objekty aj živé performancie. „Tento rok sme sa zamerali hlavne na digitálne umenie, interaktivitu, robotické inštalácie, nové technológie, ktoré nám počas dvoch rokov pandémie chýbali,“ uviedla pre TASR umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková. Potvrdzuje, že prvýkrát je súčasťou festivalovej trasy prvý slovenský mrakodrap a budova Novej tržnice, ktorá zažije laserový mapping. Do festivalovej mapy sa zaradila aj Dvorana Ministerstva kultúry, kde je možné pozorovať roboty skicujúce ľudské portréty.

Na festivale je zastúpené aj slovenské súčasné umenie. Daša Krištofovičová v spolupráci s hudobníčkou Marcelou Cmorejovou pre Bielu noc pripravili site-specific performance vo forme audiovizuálnej pocty slovenskému divadelníctvu a jeho ženským aktérkam. Živá projekcia na fasádu historickej budovy SND sa začne v každú celú hodinu, trvá 20 minút a v prestávkach umožní divákom projekciu ovplyvniť vlastnými kolážami – cez pripravené fotografie, rekvizity a projektor.

Videoprojekciu Doroty Sadovskej, v ktorej miesto kvapiek vody padajú ľudské prsty, premietne LED obrazovka na Landererovej 12. Na Hlavnom námestí bude možné obdivovať pestrofarebnú a žiarivú „audiovizuálnu kométu“, ktorá je dielom troch slovenských umelcov, výtvarníčky Dominiky Žákovej, animátorky a režisérky Veroniky Zoubek Kocourkovej a hudobníka Jonatána Pastirčáka (Pjoniho).

 „Návštevníci budú môcť roztancovať fasády budov, vstúpiť do pomyselnej časovej brány, prejsť sa svetelnou krajinou i ovplyvňovať svetlo a obrazy hrou na bubny či klavír,“ avizujú organizátori festivalu, ktorý ponúkne aj pohľad na desať metrov vysoký svetelný objekt v tvare mesiaca, inštalovaný v blízkosti vyhliadkovej veže UFO. Zaujať môže aj obrovská socha Aj vana be, ktorá po západe slnka prekvapí farbami, svetlom, hudbou a zvukmi kvapiek. Ide o dielo českého autora Benedikta Tolara, ktorý ho vytvoril z 32 upcyklovaných kúpeľňových vaní.

V programe bratislavskej Bielej noci 2022 nechýbajú koncerty, literárne čítania či workshopy pre deti. „Zamerali sme sa aj na to, aby sa mohli zapojiť a zúčastniť rôzne cieľové a vekové kategórie,“ dodala Pacáková./agentury/

X X X

GP Žilinka naletel na klamstvo ruského veľvyslanca: Chce prešetrovať hoax o zničenom cintoríne v Ladomírovej

Polícia na sociálnej sieti informovala, že veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Bratčikov „klame ohľadom situácie na cintoríne vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová“. Podľa polície jeho konanie vystavilo starostu obce v Prešovskom kraji vyhrážkam vraždou. Upozornila tiež, že nepravdivú informáciu preberajú ruské médiá. Incident, ktorý sa nestal, chce prešetrovať aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

 „Predstaviteľ cudzej štátnej mocnosti, ktorá označila Slovenskú republiku za svojho nepriateľa, podniká aktívne cesty a stretnutia po celom Slovensku, počas ktorých klame a šíri ruskú propagandu,“ uviedla polícia v statuse.

GP sa ostro ohradila

Žilinkov úrad sa voči obvineniam zo šírenia proruskej propagandy ostro ohradil a označila ich za nepravdivé. „GP dôrazne odmieta podsúvanie politického naratívu, ktorý nemá nič spoločné s úradným postupom vyplývajúcim prokuratúre zo zákona,“ uviedla hovorkyňa Jana Tökölyová.

Podotkla, že orgány prokuratúry konajú v danej veci z úradnej povinnosti. „Vzhľadom na charakter a povahu podozrenia je potrebné objektívne, zdôrazňujeme objektívne, prešetriť vec z hľadiska možného naplnenia skutkovej podstaty hanobenia miesta posledného odpočinku,“ doplnila.

Oficiálne konto Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku na Facebooku zverejnilo status o návšteve veľvyslanca Bratčikova v obci Ladomirová. Podľa statusu hroby ruských vojakov boli tento rok, teda osem rokov po otvorení cintorína, “takmer zničené”. Status uvádza: „Pred dvoma mesiacmi boli na príkaz starostu obce Ladomirová bagrom zrovnané so zemou.”

V statuse sa následne nachádza priama reakcia veľvyslanectva: „Veľvyslanectvo dôrazne odsudzuje tento rúhavý čin, ktorý je vo väčšine civilizovaných krajín trestným činom, a vyzýva slovenskú stranu, aby dôsledne dodržiavala ustanovenia medzivládnej dohody z roku 1995 o o hroboch padlých vojakov a civilných obetí vojny. Nóta v tomto zmysle bola zaslaná Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.”

Polícia ďalej uviedla, že kontaktovala starostu obce Vladislava Cupera. „Ide o nepravdivú informáciu. Hroby naďalej zostali na svojich miestach. Podotýkame, že pri hroboch boli betónové obrubníky, ktoré sa rozpadávali a nebola možná ich údržba. Obec Ladomirová, ako správca uvedeného cintorína robí všetko preto, aby tento cintorín skutočne vyzeral ako krásne pietne miesto pre zosnulých vojakov Ruskej federácie a návštevníkov, ktorí tento cintorín navštevujú. Práve naopak, stále sa snažíme o jeho údržbu a obnovu, pričom je veľmi netaktné zo strany ruského veľvyslanca, že takýmto spôsobom rozpútal mediálnu roztržku medzi občanmi,“ uviedla obec v stanovisku. Starosta tiež opísal, že o návšteve veľvyslanca vedeli a verili, že spolu preberú problematiku obnovy pietneho miesta a požiadajú o finančnú podporu.

 „Veľmi ma mrzí spôsob, akým tento problém bol medializovaný, a to z dôvodu, že šíri nenávisť medzi ľuďmi. Pričom som zaznamenal rôzne vyhrážky na moju osobu, ktoré budem riešiť,“ uviedol starosta Cuper.

Prešovská krajská polícia uviedla, že rieši vyhrážanie starostovi a preverí i údajné zničenie hrobov. „Okresné riaditeľstvo Policajného zboru vo Svidníku aktívne rieši situáciu ohľadom starostu obce Ladomirová, ktorému mali byť adresované vyhrážky voči jeho osobe, so starostom sme v aktívnom kontakte. Taktiež preverujeme údajné poškodenie hrobov vojakov padlých v I. svetovej vojne na cintoríne v Ladomirovej,“ uviedli policajti.

Polícia tiež upozornila, že hoax, teda nepravdivú informáciu, preberajú ruské médiá. Klamstvu zo strany ruského veľvyslanectva naletel aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Na sociálnej sieti uviedol, že prejavy hrubej neúcty nemožno tolerovať a prípadom sa chce zaoberať.

Ruské veľvyslanectvo v reakcii na sociálnej sieti uviedlo, že ide o barbarský spôsob „opravných prác“, ktoré neboli odsúhlasené ruskou stranou.

Vyjadreniami Žilinku by sa mohol zaoberať Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR. Jeho zvolanie chce iniciovať poslanec Andrej Stančík (OĽaNO). „Je zarážajúce, že pán generálny prokurátor šíri v čase vojny hoaxy agresora, ktorý nás má na zozname nepriateľov. Považujem to za neprípustné a budem iniciovať mimoriadny Zahraničný výbor NR SR, kde sa ho budem na tieto aktivity pýtať,“ uviedol v stanovisku Stančík.

Na Žilinku reagoval aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). „Toto je obrovská hanba. GP SR zdieľa na svojom profile falošnú propagandu, vytvorenú ruskou ambasádou v SR,“ napísal na sociálnej sieti. Minister je presvedčený, že šéf Generálnej prokuratúry (GP) SR je „priamym nástrojom ruskej propagandy, ktorého kroky našej krajine veľmi ubližujú“.

Strana SaS žiada od generálneho prokurátora verejné ospravedlnenie za šírenie prokremeľskej propagandy a za vystavovanie starostu obce Ladomirová vyhrážkam. Podľa SaS generálny prokurátor nekriticky a bez overenia skutočnosti prebral a ďalej šíri nebezpečný hoax s pôvodom na ambásade ruského agresora, ktorý v susednej krajine zabíja mužov, ženy aj deti, ničí celé mestá a Slovenskú republiku označil za nepriateľskú krajinu.

Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) podotkla, že generálny prokurátor má chrániť občanov. „Maroš Žilinka namiesto toho zdieľa nebezpečný hoax nepriateľského štátu, pričom občanovi Slovenska chodia vyhrážky a hrozby,“ skonštatovala. Opakovane sa podľa nej potvrdilo, že šéf GP svoju funkciu nezvláda a je potrebná zmena na jeho poste. „Mýli si výkon kompetencií s nebezpečnou proruskou politikou a oslabuje inštitúciu, ktorú má riadiť,“ uviedla na sociálnej sieti./agentury/

X X X

Minister Hirman hľadá na drahé energie inšpiráciu v Česku, v hre sú tri scenáre. Ministri už spúšťajú úsporné opatrenia

 Na Slovensku sú v hre tri scenáre na tlmenie rastu cien energií. Prvý model je inšpirovaný Českom, druhý Sulíkov model, ktorý je rozpracovaný na rezorte hospodárstva a posledné sú európske stropy na drahé energie.

 Najnovší model, ktorý by mohol byť podobný českému zastropovaniu cien elektriny a plynu, načrtol nový minister hospodárstva Karel Hirman. „V Česku prijali systémové riešenie, ktorému sa budeme takmer určite blížiť aj u nás,“ povedal Hirman pri jeho nastupovaní do novej funkcie.

Česko zastropovalo ceny energií. V praxi to znamená, že vybraní odberatelia budú mať cenu silovej elektrinu maximálne za šesť korún (0,24 eur) za kilowatthodinu (kWh) a cenu plynu na troch korunách za kilowatthodinu, vrátane všetkých poplatkov. Výhodou českého modelu je, že sa má týkať nielen domácností, ale aj samospráv, nemocníc a štátnych úradov.

 Sulíkov model, ktorý je stále na stole, primárne počítal so zastropovaním cien len pre domácnosti. Vychádza z memoranda so Slovenskými elektrárňami, ktoré bolo podpísané na jar. Domácnosti by mali mať na najbližšie dva roky zastropované ceny silovej elektriny na 61 eur za megawatthodinu (MWh). To môže domácnosti podľa Sulíka ušetriť až 500 eur za dva roky. Dohoda ešte nie je podpísaná, pretože sa čaká na notifikáciu z Bruselu. Taktiež do tejto ceny ešte nie sú zahrnuté ceny za tarify, ktoré môžu finálnu faktúru za elektrinu dvihnúť nahor.

Podľa prepočtov Sulíka platí domácnosť v tomto roku za elektrinu spolu zaokrúhlene 19 centov za kWh. Je to priemerná cena pre domácnosti. Po novom, teda od Nového roku, by cena elektriny pre domácnosti mala byť skoro 18 centov za kWh. V nej však ešte nie je zahrnutý kľúčový udaj za TSS, čo je tarifa za systémové služby. Tá bude známa v najbližšom období a odvíjať sa bude od trhových cien, ktoré boli ešte v auguste na maximách.

Až po jej stanovení budú mať domácnosti finálny údaj za koncovú cenu. Čo sa týka plynu, tak Sulíkov model by domácnostiam mohol zabezpečiť plyn od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) za cenu na úrovni 57 eur za megawatthodinu na budúci rok. Všetko závisí od nových kontraktov domácností so SPP, ktoré ešte nie sú dotiahnuté.

Nakoniec európske riešenie počíta so špeciálnou daňou pre energofirmy, ktoré majú kvôli vysokým cenám energií nadmerné zisky. Práve na ne sa chce Brusel zamerať. Toto opatrenie môže priniesť pre členské krajiny až 140 miliárd eur, ktoré by sa použili na podporu spotrebiteľov ohrozených drahými energiami.

 Prvé zásadné opatrenia by mali byť prezentované už budúci týždeň na vláde a v skrátenom legislatívnom konaní pôjdu do parlamentu, kde sa o nich bude rozhodovať. Okrem toho rezort životného prostredia pripravuje plošné usmernenie, ako šetriť energie vo verejných budovách. Ministerstvá už konkrétne kroky na šetrenie realizujú.

Úradníci pracujúci doma

Počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny by mohli úrady fungovať len do štvrtka, a v piatky by pracovali zamestnanci z domu. „Toto je zatiaľ podľa našich prepočtov najväčšia potencionálna úspora,“ povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní vlády. Počíta tiež s tým, že sa stlmí kúrenie na chodbách a bude sa regulovať spotreba cez víkendy a v noci.

Denník Pravda oslovil všetky ministerstvá s otázkou, ako idú šetriť energiami pred nadchádzajúcou vykurovacou sezónou. Tá je už pred dverami. Najčastejšou odpoveďou ministerstiev bolo, že vymieňajú klasické žiarovky za LED-ky, inde montujú termostaty na regulovanie teploty. Ministerstvá sú však limitované minimálnou teplotou na pracovisku pre administratívnych pracovníkov, ktorý určuje úrad verejného zdravotníctva. Minimálna prípustná teplota pre administratívu je 20 stupňov.

Prekúreným úradom bude koniec

Ministerstvo financií plánuje v najbližšom období kompletnú výmenu osvetlenia za LED osvetlenie, čo sú energeticky úsporné svetelné zdroje. „Takouto výmenou dokážeme ročne ušetriť 103,4 MWh elektriny, čo predstavuje ročnú úsporu približne 21 tisíc eur,“ odpísalo tlačové oddelenie ministerstva. Okrem toho plánujú aj znížiť náklady na vykurovanie prostredníctvom výmeny termostatických hlavíc a projektu návrhu inteligentného centrálneho regulovania vykurovania.

„Takáto inštalácia nám môže zabezpečiť úsporu až do 30% prevádzkových nákladov a zvýši komfort na pracovisku. Snahou ministerstva je aj zníženie teploty vo vykurovacích miestnostiach či kanceláriách minimálne o 1°C, aby sme sa priblížili k vyhláškou stanoveným optimálnym 20°C v kancelárskych priestoroch a 15 stupňov na chodbách, čo prinesie úsporu 6 až 12 % energie na vykurovanie,“ informuje rezort financií s tým, že má tiež v pláne zredukovať počet prietokových ohrievačov teplej úžitkovej vody a iných elektrických spotrebičov.

Úspory avizujú aj na ministerstve zdravotníctva u Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO). Chcú ich dosiahnuť prostredníctvom vypínania zariadení pripojených k elektrickej sieti, nastavením pravidiel na vetranie miestností či znížením teploty vykurovania v budovách na spodnú hranicu odporúčaného tepelného vykurovania v zmysle príslušnej legislatívy.

 „Prispieť by mohlo aj vypnutie funkcie ohrievania v klimatizačných jednotkách či optimalizácia rozmiestnenia zamestnancov a práca z domu tých administratívnych zamestnancov, ktorým to charakter ich práce dovoľuje,“ povedalo pre denník Pravda tlačové oddelenie rezortu zdravotníctva.

Opatrenia na šetrenie energiami realizujú aj na ministerstve školstva. Konkrétne ide o výmenu všetkých svietidiel v objektoch ministerstva za LED svietidlá, prípadne za svietidlá s pohybovým senzorom. Pri nákupe elektrospotrebičov dbajú podľa slov odboru komunikácie na ich vyššiu mieru úspornosti. Vo všetkých administratívnych priestoroch ministerstva sú termostaty kúrenia a v neposlednom rade zamestnanci ministerstva školstva pri každom opustení pracoviska zhasínajú svetlo a vypínajú techniku, dodáva tlačové oddelenie.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pod vedením Samuela Vlčana (OĽaNO) rovnako podniká praktické kroky pri postupnej obnove a rekonštrukcii budov a objektov, ktoré sú v ich správe. Využívajú sa pritom tak prostriedky zo štátneho rozpočtu, ako aj z fondov Európskej únie. Ako na úspory energiami, to by malo byť cieľom informačnej kampane, ktorú agrorezort pripravuje. „V týchto dňoch pripravujeme informačnú kampaň pre zamestnancov zameranú na dodržiavanie úsporných opatrení, ktoré sa dajú aplikovať prakticky okamžite a nevyžadujú si nijaké, resp. iba minimálne náklady,“ informuje tlačové oddelenie ministerstva./agentury/

X X X

Facky bolia, nadávky ešte viac. Muži z vyšších vrstiev majú prešpekulované taktiky, ako ublížiť ženám

Najprv príde psychické násilie a potom sa môže pridať prvá, druhá a tretia facka. Násilie sa pomaly a nenápadne stupňuje.

Za zatvorenými dverami mnohých domácností vôbec nepanuje idiyka, i keď si to ľudia z okolia môžu myslieť. Padajú tam facky, lietajú kopance či nadávky. Agresiu voči partnerke spúšťajú veľakrát doslova banálne veci a situácie.

„Neurobila rezne tak, ako si on želal? Príde škrtenie, ťahanie za vlasy či kopanie. Lietajú nadávky, očierňovanie. Násilníci radi prirovnávajú, napríklad žene vykričia, že je rovnaká ako jej matka,“ opisuje Mária Viteková z poradenského centra Alej. Má veľa skúseností s tým, ako v našej spoločnosti pretrváva množstvo stereotypov a mýtov. A často ide o nerovnováhu moci a nerovnomerného postavenia medzi mužmi a ženami.

Scenár rastúcej agresie voči partnerke sa zvykne opakovať. Najprv príde psychické násilie a potom sa pridá prvá, druhá a tretia facka. Násilie sa najprv pomaly a nenápadne stupňuje. Niektoré ženy odídu, pre iné je to ťažké a v násilnom vzťahu ostanú roky.

Násilníci vedia so ženami manipulovať, využívajú rôzne kombinácie taktík, aby u nich vyvolali strach. Niektorí striedajú násilie s obdobiami relatívneho pokoja, iní násilie už len stupňujú. Stále je mnoho žien, ktoré z rôznych dôvodov nevyhľadali žiaden spôsob pomoci. Ukončenie násilného a zneužívajúceho vzťahu je proces, nie každá žena je hneď pripravená urobiť takýto krok.

V poradenskom centre Alej zvoní telefón. Keď ho Mária Víteková zdvihne, na druhej strane sa ozve ďalší ženský hlas, ktorý potrebuje pomôcť. Niektoré volajúce chcú len radu, podporu či pomoc s naplánovaním, ako bezpečne odísť. Iné si pýtajú návod, ako ďalej. Ženám, ktoré zažívajú partnerské násilie, poskytuje združenie Alej poradenstvo, psychickú podporu a právnu pomoc. Ženy neraz volajú opakovane, niekedy aj celé roky.

Príbehy konkrétnych žien nám Mária prezradiť nemôže, pretože ženám zažívajúcim násilie garantuje úplnú anonymitu, bezpečie a dôvernosť. Nechce, aby sa niektorá z nich v tejto reportáži spoznala a bála sa tak opäť zavolať a požiadať o pomoc.

Muž elegán

„Na strednej škole som mala kamaráta, ktorého mama zažívala domáce násilie. Malo to na neho veľký negatívny vplyv,“ hovorí poradkyňa Víteková, ktorá pracovala aj ako vedúca Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa rozhodla pomáhať ženám. „Na Slovensku je ešte stále veľa žien, ktoré sa aj z rôznych príčin hanbia povedať, že zažívajú násilie. S podporou niektorej zo ženských organizácií je to však jednoduchšie,“ dopĺňa.

Opisuje, že násilníci nemajú na čele napísané: Ja ťa budem roky týrať. Kontrolky by mali podľa jej slov žene blikať, keď sa ju snaží izolovať, tlačí na rýchle manželstvo, splodenie detí, očierňuje jej rodinu a kamarátov.

„Prečo tie kontrolky neblikajú?“ pýtame sa jej.

„Využívajú rôzne taktiky a zmanipulujú ženy tak, že začnú o sebe pochybovať. Presviedčajú ich, že pomaranč nie je oranžový, ale žltý. Pritom vidí, že je oranžový,“ opisuje poradkyňa.

Mnoho násilníkov dokáže v spoločnosti úspešne skrývať svoju pravú tvár. Mária opisuje, že často ide o šarmantných mužov, kolegov a kamarátov, ktorí za zatvorenými dverami majú úplne inú tvár. „Z toho dôvodu je pre mnohé ženy ťažké hovoriť verejne o násilí, pretože sa obávajú, že im nikto neuverí, že tento človek je schopný sa doma správať násilne. Preto je dôležité, aby sme ženy zažívajúce násilie počúvali a nebagatelizovali ich vlastné skúsenosti,“ upresňuje Mária.

Muži z vyšších vrstiev využívajú viac prešpekulované taktiky. Vtedy môže ísť skôr o psychické týranie, vydieranie alebo ponižovanie ako o fyzické útoky. Každý prípad je však iný. Mária naznačuje, že zo skúseností, ktoré mala z Národnej linky pre ženy zažívajúce násilie, mnoho z nich bolo aj z ozbrojených zložiek.

Keď žena zavolá

Každý telefonát je iný, jedno však majú všetky spoločné: volajúca na druhom konci linky potrebuje podporiť. Ženám v centre pripravujú poradkyne aj bezpečnostný plán. To je súbor odporúčaní, postupov, aby žena nebola vystavená ešte väčšiemu násiliu. Poradkyňa Mária menuje, že ide napríklad o zhromaždenie dokumentov alebo o určenie si miesta v byte či dome, kde sú v bezpečí. „Nerada by som ponúkala manuál pre násilníkov, takže toto je všetko, čo k tomu môžem povedať,“ upresňuje.

Stáva sa, že keď žena volá na linku, práve v tom momente príde násilník. „Vtedy žena hneď zruší telefonát alebo jej navrhneme, aby zavolala, keď to bude pre ňu bezpečné. Ak je to nutné a žena o to požiada, voláme políciu,“ približuje poradkyňa z centra Alej. Centrum vždy zachová už spomínanú úplnú anonymitu, bezpečie a dôvernosť. Snažia sa robiť všetky kroky tak, aby žena nebola vystavená žiadnemu riziku.

Na Slovensku podľa Márie nie je dostatok kvalitných organizácií, ktoré sa snažia pomôcť ženám zažívajúcim násilie a zároveň spĺňajú európske štandardy. Centrum Alej poskytuje služby špecializovaného poradenstva, psychologický aj právny servis.

Hovorme o násilí. Nie je to hanba

Aj keď sa spoločnosť pomaly otvára a začína hovoriť aj o tejto citlivej téme, stále je to pomerne silné tabu. Takéto spoločenské nastavenie podľa centra Alej bráni ženám, aby o prežívaní násilia otvorene hovorili. Partnera preto zvyknú zo začiatku ospravedlňovať – napríklad si nájdu výhovorku, prečo prišli s ďalšou modrinou. Jednoducho sa boja ozvať. „Časť našej spoločnosti násilie bagatelizuje s tým, že veď nemá modriny alebo že veď to bola len facka,“ opisuje poradkyňa Mária.

Problémom bývajú aj niektorí rodičia žien, ktorí trvajú na tom, aby partneri spolu ostali kvôli deťom, aj keď ide o násilný vzťah. Rovnako tak viera mnohých odradí od toho, aby sa rozviedli, preto vo vzťahu zotrvávajú.

Vyhrážky, ktoré ženy počúvajú od násilníkov, sú rôzne. Napríklad aj také, že ak utečie, nikdy neuvidí deti.

Pri téme polície a súdnictva sa počas nášho rozhovoru zasekneme. „Ako to pekne povedať…“ zamýšľa sa Mária a mlčí.

Po chvíli nám začne vysvetľovať, že polícia má oprávnenie vykázať násilnú osobu z obydlia na dva týždne. Žena môže počas tých dní kontaktovať centrum či rôzne organizácie. „Z mojich skúseností viem, že mnohokrát polícia nepristupuje k násiliu úplne tak, ako by mala. Prichádza k sekundárnej viktimizácii (situácia, keď sa obeť násilia stáva opakovane obeťou násilia, pozn. red.) žien a ich detí a spochybňovaniu samotného násilia. Je to ale individuálne, nie každý policajt je takýto.“

Ženské organizácie sa snažia príslušníkov polície vzdelávať, ako vnímať násilie na ženách. Mária však hovorí, že v policajných zložkách sa ľudia často menia, takže je to náročné.

Aj na súdoch je situácia taká, že veľmi záleží, kto daný prípad dostane. „Sú sudkyne, ktoré sú citlivé na násilie, rozumejú celej problematike. Potom sú sudkyne a sudcovia, pri ktorých je dôležité, aby porozumeli aj téme partnerského násilia a jej vplyvom na ženy a ich deti,“ priznáva poradkyňa.

Psychické násilie nevidieť, ale bolí ešte viac

V centre Alej sa častejšie stretávajú s psychickým násilím. Tým, že sa častejšie hovorí o fyzickom násilí, dávajú sa na druhú koľaj iné druhy násilia, ktoré sú tu naozaj prítomné a ženy ich reálne zažívajú. Keď je prítomné ponižovanie, vulgarizmy, vyhrážanie, tlačí ju do niečoho, čo sama nechce, ide o psychické týranie,“ vysvetľuje Mária.

Psychické násilie síce nie je vidieť, nezanecháva vonkajšie stopy, aj keď práve tento druh bolí najviac. Partner manipulátor sa pasuje do roly toho, kto má moc a zneužíva ju – žene napríklad kontroluje čas, teda s kým, kde a ako dlho bola.

Vážnou formou je sexuálne násilie, teda obťažovenie, vynucovanie sexu, keď muž používa vyhrážky a silu. Taktiež je tu aj sociálne násilie, keď muž izoluje ženu, obmedzuje jej kontakt s rodinou alebo ju zamyká doma.

Ďalším príkladom je situácia, keď žena nemá rovnaký prístup k finančným zdrojom a majetku rodiny ako partner – to je ekonomické násilie.

Pandémia to zhoršila

Počas pandémie a zákazu vychádzania prípady domáceho a partnerského násilia rástli. Ženy mali menšie možnosti na to, aby odišli z domu. V rôznych organizáciách preto začali vytvárať karanténne miestnosti, aby ženy mohli bezpečne odísť.

Národná linka pre ženy zažívajúce násilie len v prvom polroku 2020 zaevidovala až štvornásobný počet volaní. Euractiv zas uvádza, že v roku 2020 partneri zabili na Slovensku 12 žien. To je najvyššie číslo za poslednú dekádu.

Poradenské centrum má skúsenosti, že ak už je prítomný jeden typ násilia, veľmi pravdepodobne pribudne aj ďalší. K psychickému sa môže pridať fyzické, sexuálne či ekonomické. Víteková tiež upozorňuje, že násilie medzi mužom a ženou je partnerské. V rodinách ide o domáce násilie, kde ide o toxický vzťah s deťmi, svokrovcami či rodičmi, a aj to sú bežné prípady.

Ukončenie násilného vzťahu je dlhý proces. Nie každá žena je pripravená hneď spraviť rázny krok a vzťah ukončiť. Kľúčové je, aby sa sama odhodlala. Môže sa obrátiť na rôzne ženské organizácie a ubytovacie zariadenia, ktoré jej pomôžu.

V spoločnosti panuje mýtus, s ktorým sa v centre pravidelne stretávajú. Ľudia si často myslia, že obeťami násilia sú zväčša ženy zo sociálne znevýhodneného prostredia, finančne závislé od svojho partnera. Násilie je však prítomné vo všetkých vrstvách. „Ženy, ktoré zažívajú násilie, sú zo všetkých sfér, bez ohľadu na vek, náboženstvo či vzdelanie. Násilie je prítomné všade a nikdy nevieme, či naša kolegyňa, suseda, kamarátka nezažíva násilie,“ uzatvára tému poradkyňa z centra Alej.

Po zverejní článkov alebo odvysielaní reportáží o násilí na ženách v centrách zvyknú zvoniť telefóny. Je to až enormný nárast počtu volaní. Ženy vtedy začnú uvažovať o tom, v akom vzťahu žijú. Poradkyne preto pomáhajú ženám aj identifikovať, či to, čo zažívajú, nie je násilie, aktuality.sk

X X X

Herliansky gejzír: 10 tipov, čo vidieť v jeho okolí

 Herliansky gejzír je raritným úkazom a turistickou atrakciou nachádzajúcou sa v dedinke Herľany na východe Slovenska. Je jediným gejzírom svojho druhu na Slovensku a spolu s atrakciami a krásnou prírodou v okolí je miestom pre jedinečný výlet a potulky našou domovinou.

Vyskúšajte náš nový exkluzívny obsah Aktuality Navyše a užívajte si obsah bez reklám spolu s ďalšími benefitmi.

Herliansky gejzír nesie svoj názov po obci Herľany ležiacej na svahu Slanských vrchov asi 30 minút od Košíc. Liečivé pramene vyvierajúce v oblasti Herlian ich v 17. storočí preslávili ako kúpeľné mesto. Kúpeľný areál sa však na svoj účel od druhej svetovej vojny už nevyužíva a v súčasnosti patrí Technickej univerzite v Košiciach.

V Herľanoch sa nachádzajú tri minerálne pramene a studený gejzír, ktorý je prírodným úkazom a slovenským unikátom. V jeho okolí uvidíte historické kúpeľné objekty a kostolík sv. Petra a Pavla, všetko zasadené do obecného parku, ktorý bol kedysi tiež nazývaný kúpeľným.

Herliansky gejzír je skvelým cieľom pre rodinný výlet s deťmi, ale tento unikát zaujme turistov všetkých vekových kategórií. Keďže samotná erupcia gejzíru zaberie necelú pol hodinu, poobzerajte sa aj po okolí Herlian – vydajte sa na túru do okolitej prírody, jazdite s deťmi na koňoch v neďalekej farme alebo si oživte vedomosti o histórií minulého storočia v Dargovskom priesmyku.

Čo treba vedieť o Herlianskom gejzíre?

Herliansky gejzír je prírodný úkaz, ktorý aktivovala ľudská činnosť. Jeho erupcie začali, keď bol vyhĺbený vrt v 19. storočí a odvtedy gejzír samovoľne strieka v pravidelných intervaloch. V súčasnosti Herliansky gejzír vystrekuje každých 34 – 36 hodín do výšky 22 metrov. Jedna erupcia trvá v priemere 25 minút.

Erupcie sú spôsobené oxidom uhličitým, ktorý vystupuje z podložia pozdĺž tektonických zlomov. Interval medzi jednotlivými erupciami je orientačný a je vhodné si ho overiť na webstránke obce Herľany. Obec odporúča prísť aspoň 1 hodinu pred plánovanou erupciou.

Voda vystrekujúca z Herlianskeho gejzíru je mineralizovaná a má teplotu 14 – 18°C. Herliansky gejzír bol do roku 2006 s prestávkou jediným studeným gejzírom v Európe. Dnes podobné gejzíry môžete nájsť na Islande, v Nemecku a na Ukrajine. Gejzír je dnes národnou prírodnou pamiatkou a uchádza sa aj o zápis na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Niet divu, že tento prírodný unikát navštevuje veľa turistov z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia. Erupcie Herlianskeho gejzíru sú zážitkom a predstavením, ktoré na Slovensku nemá obdobu.

 Pri obci Čižatice štvrť hodiny jazdy autom vzdialenej od Herlianskeho gejzíru sa nachádza rozhľadňa Čerešenka. Kamenná stavba vysoká 12 metrov pripomína stredovekú strážnu vežu. Stojí na mieste, kde sa v roku 1312 konala bitka pri Rozhanovciach a rozhľadňa bola postavená práve k príležitosti 700. výročia tejto bitky.

Ak vyjdete na vrchol tejto veže ležiacej medzi obcami Rozhanovce, Čižatice a Chrastné, naskytnú sa vám výhľady na Slanské vrchy, Toryskú pahorkatinu, Volovské vrchy a údolie Torysy. Neďaleko nájdete prístrešok a detské ihrisko.

Ak idete autom, môžete ním vyjsť až k vyhliadke alebo zaparkovať v obci Chrastná prípadne Čižatice a užiť si nenáročnú túru peši či bicyklom. S autom však opatrne, pretože prístupová cesta je skôr poľná a môže byť ťažšie prechodná hlavne pre menšie autá.

2. Farma pod lesom

Ak ste na výlete v Herľanoch s deťmi, zastavte sa aj v neďalekých Čižaticiach, kde nájdete Farmu pod lesom. Láskou k zvieratám to tu priam srší a v tejto malej rodinnej farme nájdete niekoľko koní, psa a zajacov.

Zo stretnutia so zvieratkami sa snáď najviac zaradujú detskí návštevníci, ale potešiť sa s nimi môžu aj dospelí. Na Farme pod lesom máte možnosť si zvieratká pohladkať, nakŕmiť a povoziť sa na konských chrbtoch. Menší a menej skúsení jazdci sa povozia v areáli, ale tí viac skúsení sa môžu vybrať aj na jazdu v prírode. Ak viete, že sa na Farmu pod lesom chystáte a mali by ste záujem o jednu zo služieb, radšej sa dopredu nahláste. Viac informácií tu.

3. Rankovské skaly

Priamo od Herlianskeho gejzíru vedie turistický chodník na Rankovské skaly s najvyšším bodom vo výške 790 m n. m. Zelenou značkou sa na vyhliadku Rankovských skál dostanete za 1 hodinu. Túra je stredne náročná a je vhodná aj pre deti.

Rankovské skaly sú v 5. stupni ochrany a v obklopení nedotknutej prírody vás už po ceste na vrchol naplní pocit harmónie a pokoja. Vyhliadka z vrcholu je úžasným zavŕšením výstupu. Naskytne sa vám pohľad na časť Slanských aj Zemplínskych vrchov, údolie Torysy, Košice a Košickú kotlinu, časť Slovenského rudohoria a za dobrého počasia aj vrcholky Vysokých Tatier.

4. Tufový kaňon v Slanských vrchoch

V malebnom prostredí Slanských vrchov medzi dedinami Ploské a Ortáše nájdete divoký prírodný úkaz Tufový kaňon, nazývaný aj Ortášska ryha. Od Herlianskeho gejzíru sa nachádza asi 20 minút cesty autom.

Kaňon je tvorený horninou nazývanou tuf z pozostatkov sopečnej aktivity. Ryhu vedúcu cez túto horninu vytvoril nepravidelne tečúci vodný tok. Fascinujúci divoký výzor Tufového kaňonu láka mnoho turistov, avšak buďte opatrní a dobre turisticky vybavení. Môže tu byť mokro a šmýkať sa a treba dávať pozor aj na konáre a nepravidelný povrch. Krása tohto útvaru však určite stojí za návštevu.

Ak pôjdete autom, môžete sa vydať smerom na obec Ortáše cez obec Ploské a auto zaparkovať pri poli. Odtiaľ sa neznačenou trasou ku kaňonu dostanete po ceste spájajúcej tieto dve obce dlhej asi 1 kilometer. Trasa je nenáročná a prejdete ju asi za pol hodinu.

5. Slovenské opálové bane

 Slovensko je plné prírodných unikátov, technických pamiatok a jedinečných miest, medzi ktoré patria aj Slovenské opálové bane nazývané aj Dubnícke bane. Sú najstaršími baňami svojho druhu na svete a jedinými v Európe. Nájdete ich neďaleko obce Červenica v časti Dubník vzdialenej asi 20 minút od Herlian.

Slovenské opálové bane boli do 19. storočia jedinými baňami na ťaženie opálu na svete. Opál sa dokonca používal na výrobu šperkov pre najvyššiu šľachtu aj členov rodiny Napoleona. Následky 1. svetovej vojny však ťaženie opálu v Dubníku poznačili a bane boli zavreté na niekoľko desaťročí.

Dnes sú sprístupnené verejnosti, aj keď návštevníci si môžu pozrieť iba niektoré – časť z nich je zaplavená. Základný okruh si môžete prezrieť denne. Prehliadka trvá 1 hodinu a uvidíte opálové žily a banské chodby, zoznámite sa s históriou týchto jedinečných baní aj s technikami ťaženia opálu. Cena prehliadky pre dospelých je 12 €, pre deti 7 € a deti do 3 rokov majú vstup zdarma. Viac informácií tu.

6. Dargovský priesmyk

Dargovský priesmyk bol svedkom jednej z najdôležitejších bitiek 2. svetovej vojny na území vtedajšieho Československa. Od decembra 1944 do januára 1945 tu prebiehali boje Červenej armády a nemeckého vojska. V januári 1945 sa Červenej armáde podarilo prekonať priesmyk a nemecké vojsko začalo ustupovať na západ.

Dnes je tu zasadený Pamätník Oslobodenia a víťazstva a turisti si dôležité boje môžu pripomenúť aj prehliadkou rekonštruovaných bunkrov, vojenských stanovíšť a tankov. Areálom prechádza niekoľko turistických chodníkov – červený z Herlianskeho sedla a modrý z rekreačného strediska Borda-kúpele. Vedie tade aj červená cyklotrasa a od Herlianskeho gejzíru ste tam za 15 minút autom.

7. Kaštieľ Budimír

 Z Herlian sa ku kaštieľu v Budimíre dostanete asi za 20 minút jazdy autom. Aj keď na jeho exteriéri sa už odrazil zub času, stále na ňom vidno historickú krásu, a to hlavne vnútri budovy. Pôvodne bol hrádkom a v 18. storočí bol prestavaný na kaštieľ.

V kaštieli je stála expozícia, kde si môžete prehliadnuť historický nábytok, hodiny a pokladne. Občas je Kaštieľ Budimír miestom pre krátkodobé výstavy zamerané na umenie, históriu či dejiny techniky a konajú sa tu aj podujatia múzejného charakteru.

Interiérom vás prevedie sprievodca a dospelí si za vstup zaplatia 3 €, žiaci, študenti a dôchodcovia do 70 rokov majú vstup za 2 € a deti 3 až 6 rokov a dôchodcovia nad 70 rokov platia za vstup 1 €. Viac informácií tu.

8. Bačkovská dolina

Ďalšou prírodnou lokalitou s 5. stupňom ochrany v okolí Herlianskeho gejzíru je Bačkovská dolina nachádzajúca sa pri Dargove približne 30 minút od Herlian. Dolina je národnou prírodnou rezerváciou a miestom pre peknú a nenáročnú prechádzku či cyklotúru.

Žltá turistická značka vás prevedie dolinou od ihriska v Dargove až k zrúcanine hradu Braničev známeho aj ako Parušťan. Trasa má približne 6 kilometrov a prechádzka po asfaltovej ceste je vhodná pre všetky typy turistov, vrátane rodín s deťmi a kočíkmi. Nepoškvrnená príroda doliny v obklopení lesa a žblnkotajúceho Bačkovského potoka sú príjemným miestom, ktoré by ste nemali obísť, ak sa nachádzate v okolí.

9. Šimonka

Ak máte v obľube turistiku a po návšteve Herlian a ich gejzíru vám zostalo ešte niekoľko hodín času, vydajte sa na najvyšší vrch Slanských vrchov – Šimonky. Autom sa k nej dostanete za necelú polhodinu. Šimonka sa nachádza pri obci Zlatá Baňa, odkiaľ túru môžete aj začať.

Autom smerujte ku Temnému lesu, kde môžete zaparkovať. Po zelenej značke sa cez Grimov laz dostanete k smerovníku Pod Šimonkou. Odtiaľ vyjdete na vrchol po žltej turistickej značke. Výstup trvá asi 1,5 hodiny a trasa je nenáročná.

V národnej prírodnej rezervácií platí 5. stupeň ochrany. Na vrchole nájdete smerovník s vrcholovou knihou a drevený kríž. Očarujúci panoramatický výhľad poteší každého turistu a pri dobrej viditeľnosti uvidíte dokonca aj Vysoké Tatry a Kráľovú hoľu.

10. Hrad Slanec

Cesta od Herlianskeho gejzíru do obce Slanec trvá asi 25 minút jazdy autom. Z tej vás priamo k hradu dovedie červený turistický chodník. Táto trasa je nenáročná a na vrchole ste za necelú polhodinu.

O vzniku hradu sa nezachovali písomné zmienky, ale vieme, že bol postavený v 13. storočí na pokyn jedného z potomkov rodu Abovcov. V 17. storočí bol hrad Slanec dobytý a odvtedy chátral. V roku 1815 bola zrekonštruovaná hradná veža, v ktorej sa nachádzalo múzeum, no počas 2. svetovej vojny a po nej veža nielenže vyhorela, ale začala úplne chátrať.

V súčasnosti z ruiny hradu vyčnieva veža miestnymi nazývaná Nebojsa, múr s gotickými prvkami, niekoľko stien a predhradie s cisternou a pivnicami. O obnovu hradu Slanec a zároveň šírenie osvety o dôležitosti zachovania tejto kultúrnej pamiatky sa v súčasnosti snaží OZ Zachráňme hrad Slanec. Viac informácií tu.

Slovensko je krajina prírodných unikátov a jedinečných úkazov a cestovať po našej domovine by sme mohli mesiace, ba až roky, kým by sme ich všetky preskúmali. Herliansky gejzír je jedným z úžasných úkazov, ktoré sa vo svete len tak nevidia, a jeho okolie tiež ponúka množstvo zaujímavostí, ktoré uspokoja milovníkov histórie, prírody a prekrásnych výhľadov.

Pred návštevou Herlian si nezabudnite overiť čas erupcie a myslite na to, že vtedy môžete natrafiť na veľa ďalších turistov bažiacich po unikátnom zážitku. Nenechajte sa tým však odradiť a nezabudnuteľnú chvíľu si užite za každých okolností,aktuality.sk

X X X

Federer venoval na konci kariéry láskyplné slová svojej manželke Mirke

Verne pri ňom stojí už viac ako 20 rokov: Roger Federer venoval na konci kariéry láskyplné slová svojej manželke Mirke

Od roku 2000 stojí po jeho boku, a keď musela nečakane ukončiť vlastnú tenisovú kariéru, venovala všetok čas a energiu tej Rogerovej. Na konci jej venoval krásne slová.

Rodáčka Mirka Federer má s manželom Rogerom krásny vzťah a patria medzi najsympatickejšie páry. Napriek tenistovej vyťaženosti si aj v čase najväčších turnajov užívali rodinnú pohodu, mysleli na svoj vzťah a boli si navzájom oporou. Roger teraz oznámil koniec svojej profesionálnej kariéry a hoci vďaka za úspešných 24 rokov vo svete tenisu patrí mnohým ľuďom, najväčšiu poklonu zložil svojej milovanej Mirke.

Vždy po jeho boku

„Chcel by som sa poďakovať najmä mojej úžasnej manželke Mirke, ktorá so mnou prežila každú minútu. Zahrievala ma pred finálovými zápasmi, sledovala ich nespočetné množstvo, aj keď bola viac ako 8 mesiacov tehotná, a znášala moju hlúposť na cestách s mojím tímom viac ako 20 rokov,“ uviedol Roger na Instagrame. Tenista má za sebou 24 rokov úspešnej kariéry, počas ktorých odohral viac ako 1500 zápasov. Mirka ho na zápasoch sprevádzala od roku 2000, a tak bola po jeho boku, keď bol vychádzajúcou hviezdou, až doteraz, keď končí ako svetová jednotka.

Roger sa rozhodol ukončiť profesionálnu kariéru kvôli tomu, že ho posledné tri roky sprevádzalo niekoľko zranení. Chce sa viac venovať svojej milej rodinke a oplatiť im to, ako za ním celé roky stáli a podporovali ho. S Mirkou sú známi aj tým, že spolu majú dvoje dvojičky – staršie dievčatá a mladších chlapcov. „Chcem poďakovať aj svojim štyrom úžasným deťom za to, že ma podporovali, vždy túžili po objavovaní nových miest a vytvárali úžasné spomienky,“ pokračoval Roger. „Vidieť moju rodinu, ako ma povzbudzuje z tribúny, je pocit, ktorý si budem navždy vážiť.“

Spojil ich tenis

Mirka Federer sa narodila na Slovensku a spolu s rodinou emigrovala do Švajčiarska, keď mala dva roky. S Rogerom sa im cesty spojili v roku 2000 na olympiáde v Sydney, kde obaja hrali tenis, no registrovali sa už skôr. Až tam mali viac priestoru sa spoznať, posedieť si medzi zápasmi na kávičke a viac sa zblížiť. Mirka sa neskôr vyjadrila, že jej Roger pripadal až trošku otravný, no nebyť jeho snahy, možno by dnes nemali šťastné manželstvo. Po olympiáde ju prvýkrát pobozkal a začali spolu randiť. Švajčiari si ich rýchlo ako pár obľúbili, preto sa od začiatku vzťahu museli vyrovnávať s pozornosťou médií a verejnosti.

O rok neskôr Mirka ukončila tenisovú kariéru kvôli zraneniu a stala sa neodmysliteľnou súčasťou tímu Rogerera. Starala sa o jeho PR, cestovala s ním na zápasy, vybavovala cesty, kombinovala program aj s deťmi. Na turnaje zvykli cestovať všetci spoločne, tenista vždy prenajímal dva domy – jeden pre tím, druhý pre rodinu, s ktorou trávil počas dňa voľné chvíle.

Označil ju za hlavný kľúč jej úspechu

Roger rozhodne nikdy nešetril chválami na adresu svojej manželky. Veľmi dobre si uvedomuje, že nebyť Mirky, tak by ani jeho tromfy neboli natoľko významné. V jednom z rozhovorov ju dokonca označil za kľúč svojho úspechu. Aj preto priznáva, že len málo nocí strávili tak, že by boli od seba odlúčení, pretože nedokáže bez nej zaspať a nepomáha to ani jeho predzápasovej psychike.

Roger a Mirka sa zosobášili v kruhu najbližších po deviatich rokoch randenia. Mirka v tom čase nosila pod srdcom už prvé dvojičky. Takýto je príbeh ich lásky, aktuality.sk

X X X

Kmotrík prehovoril o Weissovej budúcnosti. V Slovane skončil športový riaditeľ

 Majiteľ futbalového Slovana Ivan Kmotrík st. prehovoril po prehre v Jerevane v zápase Európskej konferenčnej ligy o budúcnosti trénera klubu Vladimíra Weissa.

 „Budúcnosť Weissa je v jeho rukách, isto má veľa ponúk, ale pokiaľ budem ja v Slovane, čo teda tiež neviem ako dlho bude, tak jednoducho Weiss bude so mnou. Všetko ostatné sú len táraniny,“ uviedol Kmotrík st. pre RTVS.

Zároveň potvrdil, že v klube skončil športový riaditeľ Richard Trutz. Trutzovo miesto dočasne zastúpi jeden z dvojice Vladimír Weiss starší alebo Boris Kitka, nového športového manažéra plánuje Slovan predstaviť do týždňa.

 „Športový riaditeľ od dnešného dňa nie je naším zamestnancom. Všetci skauti od dnešného dňa nie sú našimi zamestnancami.

V každom prípade sme vyvodili dôsledky z toho, čo nastalo, spor medzi manažmentom a kabínou. Športového riaditeľa dodáme v priebehu týždňa, zatiaľ to bude suplovať zrejme Vlado Weiss alebo Boris Kitka, to ešte neviem presne povedať,“ povedal Kmotrík st.

 Slovanisti sú po dvoch zápasoch EKL na poslednom mieste tabuľky H-skupiny. Získali jeden bod a zatiaľ nestrelili ani gól.

Tréner Weiss st. bol z výkonu svojich zverencov v Arménsku sklamaný. „Pjunik bol lepší, my sme neukázali prakticky nič, z čoho vyvodím dôsledky,“ avizoval vo štvrtok večer.

Ich zverencov čaká v nedeľu ligové derby v Trnave, v pohárovej Európe sa najbližšie stretnú 6. októbra s Bazilejom na jeho pôde./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.