Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok uviedol, že berie vážne vyjadrenia amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa o rýchlom ukončení vojny na Ukrajine. TASR o tominformuje podľa agentúry AFP. „Skutočnosť, že pán Trump ako prezidentský kandidát hovorí, že je pripravený a chce zastaviť vojnu na Ukrajine, berieme vcelku vážne,“ uviedlo Putin na tlačovej konferencii v Astane, kde sa zúčastňuje na summite hláv štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO). Dodal, že s konkrétnymi Trumpovými návrhmi nie je oboznámený.
Trump v minulotýždňovej televíznej debate s prezidentom USA Joeom Bidenom tvrdil, že v prípade víťazstva v novembrových prezidentských voľbách by vojnu bol schopný vyriešiť ešte pred oficiálnym nástupom do úradu. Neprezradil však, ako by to chcel dosiahnuť.
Ruský prezident v júni povedal, že Rusko zastaví paľbu a začne mierové rokovania v prípade, ak sa Ukrajina vzdá svojich ambícií na členstvo v NATO a stiahne svojich vojakov zo štyroch ukrajinských oblastí, na ktoré si Moskva nárokuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však opakovane odmietol návrh o dočasnom prímerí, ktoré by Rusko podľa jeho slov využilo na preskupenie síl a opätovné vyzbrojenie, aktuality.sk
X X X
Turecký prezident Erdogan sa vyhráža vojenským zásahom Izraelu. Ide v stopách Saddáma Husajna, znie z Jeruzalema
Recep Tayyip Erdogan označil palestínske militantné hnutie Hamas za „oslobodzovaciu organizáciu“ a prirovnal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k Adolfovi Hitlerovi.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu pohrozil Izraelu vojenskou intervenciou. „Tak ako sme išli do Náhorného Karabachu, tak ako sme išli do Líbye, niečo podobné môžeme urobiť v ich prípade,“ povedal Erdogan na podujatí, ktoré usporiadala jeho vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) v meste Rize ležiacom na pobreží Čierneho mora. Informovali o tom agentúry DPA a Reuters.
„Nie je dôvod, prečo by sme to nemohli urobiť… Musíme byť silní, aby sme mohli podniknúť tieto kroky,“ dodal Erdogan, ktorý je ostrým kritikom izraelskej ofenzívy v Pásme Gazy, v prejave vysielanom v televízii.
Podpora Azerbajdžanu
Erdogan narážal konflikt o Náhorný Karabach medzi Arménskom a Azerbajdžanom, v ktorom Turecko podporuje Azerbajdžan okrem iného dronmi. V Líbyi zmietanej občianskou vojnou Ankara podporuje medzinárodne uznávanú vládu vojenským vybavením a personálom.
Turecký prezident nespresnil, aký druh intervencie má na mysli. Predstavitelia AKP na žiadosti agentúry Reuters o vyjadrenie k Erdoganovým slovám nereagovali.
Na výroky tureckého prezidenta však reagoval izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac, ktorý na sieti X napísal, že „Erdogan ide v stopách Saddáma Husajna a vyhráža sa útokom na Izrael. Mal by si spomenúť, čo sa tam stalo a ako to skončilo“.
Zvrhnutie diktátora Husajna
V marci 2003 americké jednotky vpadli do Iraku, kde sa mali nachádzať zbrane hromadného ničenia. Vojenská operácia viedla k zvrhnutiu vtedajšieho irackého diktátora Saddáma Husajna. O tri roky neskôr Husajna popravili za masakry Kurdov a šiitov.
Od začiatku vojny v Pásme Gazy pred takmer deviatimi mesiacmi sa vzťahy medzi Izraelom a Tureckom dramaticky zhoršili. Erdogan označil palestínske militantné hnutie Hamas za „oslobodzovaciu organizáciu“ a prirovnal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua k Adolfovi Hitlerovi. Erdogan v polovici júla vyhlásil, že jeho krajina už nebude súhlasiť s budúcou spoluprácou medzi NATO a Izraelom, kým na palestínskych územiach nezavládne udržateľný mier.
Vojnu v Pásme Gazy spustil vpád kománd Hamasu a iných skupín do južného Izraela zo 7. októbra 2023, počas ktorého zahynulo viac ako 1200 ľudí. Izrael odpovedal masívnymi leteckými útokmi a pozemnou ofenzívou, aktuality.sk
X X X
Sto dní, ktoré rozhodnú o Amerike. Harrisová zmenila pravidlá hry
Je jasné, že to bude súboj, ktorý prepíše dejiny. Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump majú už len o niečo viac ako tri mesiace na to, aby presvedčili Američanov, že majú riadiť krajinu. Volebné hodiny včera začali odrátavať pre kandidátov posledných 100 dní, keď sa zastavia 5. novembra.
Speváčka Beyoncé dala demokratke Kamale Harrisovej povolenie použiť skladbu Freedom ako oficiálnu pieseň pre prezidentskú kampaň. / Zdroj: Twitter K. Harrisovej
Zápis do histórie
Ak vyhrá populistický miliardár Trump, bude vo veku 78 rokov najstarším prezidentom, ktorý kedy zasadol do Oválnej pracovne. A bol by len druhým politikom, ktorý by sa tam dokázal vrátiť po volebnej porážke. Trump v roku 2016 vyhral súboj o Biely dom s Hillary Clintonovou, ale v roku 2020 ho porazil Joe Biden. Keby teraz republikán zvíťazil, napodobnil by demokrata Grovera Clevelanda. Ten ako zatiaľ jediný politik odslúžil dva prezidentské mandáty, ktoré nešli po sebe. Cleveland bol hlavou štátu v rokoch 1885 až 1889 a potom opäť 1893 až 1897.
Historický zápis Harrisovej (59) môže byť ešte oveľa výraznejší. Američania v takmer 250-ročných dejinách ešte nemali v prezidentskej funkcii ženu. Okrem toho má demokratka afroamerický a ázijskoamerický pôvod. Jej otec pochádza z Jamajky a zosnulá matka z Indie.
„Ak Harrisová vyhrá, bude to mimoriadne významný moment v histórii USA. Prezidentský úrad je jednou z mála bariér v Spojených štátoch, ktorú zatiaľ žiadna žena neprekonala. Keby sa Harrisová stala prvou prezidentkou, bolo by to niečo zásadné. Okrem toho by túto bariéru prelomila aj ako černoška a osoba ázijského pôvodu. Pre mnohých by bola symbolom toho, čo všetko sa dá dosiahnuť, pretože záleží na tom, kto ľudí reprezentuje. Keď Harrisová zvíťazí, bude to mať neuveriteľný význam pre mnohých Američanov, ktorí sa v nej vidia. A ako niekto, kto sa zaoberá prvými dámami, som veľmi nadšená zo scenára, že v Bielom dome možno budeme mať prvého džentlmena,“ reagovala pre Pravdu Lisa Burnsová, profesorka mediálnych štúdií na Quinnipiac University v Connecticute.
„Spojené štáty americké sú mimoriadne rôznorodá krajina a vždy, keď sa prelomí nejaká bariéra, čo sa týka politickej reprezentácie, je to dobrá a dôležitá vec. Existuje výraz: ak nesedíte pri stole, potom ste súčasťou jedálneho lístka. Príliš dlho priveľa Američanov nemalo miesto pri stole, čo znamená, že nemali dostatočnú moc, aby mohli ovplyvňovať politické rozhodnutia. Keby viceprezidentka Harrisová vyhrala voľby, bol by to veľmi dôležitý signál nielen pre stovky miliónov Američanov, ale aj občanov na celom svete, ktorí boli svedkami veľmi zložitej histórie rasizmu v USA,“ vysvetlila pre Pravdu šéfka Katedry politológie na Shippensburgskej univerzite v Pensylvánii Alison Dagnesová.
Samozrejme, Harrisová zatiaľ nie je potvrdená ako nominantka demokratov, kým Trumpa si už republikáni oficiálne vybrali. Demokratickú viceprezidentku však straníkom odporučil šéf Bieleho domu Joe Biden (81), keď sa 21. júla rozhodol odstúpiť z kampane. Hlava štátu po slabom výkone v televíznej debate 27. júna s Trumpom postupne strácala podporu spolustraníkov, ale najmä voličov. Podľa prieskumov väčšina z nich spochybňovala, že by bol Biden vo svojom veku schopný pokračovať v prezidentskom mandáte až do roku 2029.
Harrisová teraz čaká, či bude mať v nominačnom procese nejakého súpera. Jej prípadní vyzývatelia mali šancu prihlásiť sa do 27. júla a do 30. júla musia preukázať, že majú podporu minimálne 300 delegátov, keď z jedného štátu ich môže byť maximálne 50.
Bez ohľadu na to, či viceprezidentka bude mať nejakého súpera alebo nie, o nominácii rozhodnú delegáti začiatkom augusta vo virtuálnom hlasovaní. Harrisová ich má podľa prepočtov agentúry AP na svojej strane viac ako 3 000. Na víťazstvo by je pritom stačilo aj 1 976 delegátov. Ak pre demokratku pôjde všetko hladko, 7. augusta by mala ohlásiť, kto bude jej viceprezidentom, a všetko formálne potvrdí nominačný zjazd demokratov, ktorý sa začne 19. augusta v Chicagu.
\Nemá deti a smeje sa
Trump 100 dní pred voľbami v prieskumoch stále vedie približne o dva percentuálne body. Republikánsky politický stratég Matt Terrill však pre BBC News uviedol, že 5. novembra očakáva veľmi tesný súboj. „Výsledok bude závisieť od toho, čo urobia nezávislí a nerozhodnutí voliči. Inflácia, imigrácia, ekonomika a kriminalita – to sú otázky, na ktorých záleží,“ povedal Terrill, podľa ktorého o všetkom rozhodne okolo 100-tisíc voličov v pár kľúčových štátoch.
Pre porovnanie: vo voľbách v roku 2020 získal Biden 81,2 milióna hlasov a Trump 74,2 milióna. Je dosť pravdepodobné, že Harrisovú tiež podporí viac Američanov ako republikána. No Trump stále môže zvíťaziť, lebo bude mať väčšinu v Zbore voliteľov. Mimochodom, republikánsky nominant v 21. storočí naposledy vyhral prezidentské voľby na celkový počet odovzdaných hlasov v roku 2004, keď George Bush mladší porazil Johna Kerryho.
Hoci je Trump odsúdený kriminálnik, podľa súdnej poroty je zodpovedný za ohováranie a sexuálny útok a neustále šíri konšpirácie o tom, ako mu v roku 2020 voľby ukradli, stále sa môže spoľahnúť na jadro fanatických stúpencov a na celkovú podporu republikánov. Dá sa povedať, že celebritný miliardár je v tejto chvíli miernym favoritom volieb.
Podľa politológa Michaela Krafta z Wisconsinskej univerzity však Harrisovej kampaň môže osloviť aj voličov, ktorých by k sebe v dostatočnom počte nedokázal prilákať Biden.
„Má veľa skúseností a je efektívna rečníčka. Je to najmä preto, že sa dokáže dobre vymedziť voči Trumpovi. S Harrisovou majú demokrati historickú príležitosť vybudovať silnejšie väzby so ženami, Afroameričanmi, ale aj s čoraz početnejšou ázijsko-americkou komunitou, spôsobom, akým by to Biden nikdy nedokázal,“ vysvetlil pre Pravdu Kraft.
Určite nechtiac, ale republikáni zatiaľ Harrisovej celkom pomáhajú s rozbehom kampane. Demokrati na Trumpovho viceprezidentského nominanta JD Vancea vytiahli jeho vyjadrenia o tom, ako Ameriku riadia bezdetné ženy s mačkami. Harrisová je vydatá, ale nemá deti, iba nevlastné. Viceprezidentka tiež čelí bizarným vyhláseniam, že sa príliš často smeje.
„Je to nástroj z mizogýnskeho repertoáru. Je to pokus vylúčiť ženy z verejnej sféry a nepriamo tvrdiť, že ich vstup do politického života ide na úkor rodiny, alebo, ako naznačuje Vance, celej krajiny,“ povedala pre CNN sociologička Fiona Probyn-Rapseyová z University of Wollongong v Austrálii. Prepiera sa aj Harrisovej súkromný život, keď v prvej polovici 90. rokov chodila s bývalým starostom San Francisca Williem Brownom. Ten ju nominoval do dvoch štátnych komisií. Harrisová to nakoniec dotiahla až na generálnu prokurátorku a senátorku Kalifornie. Brown sa vyjadril, že jej kariéru podporil, ako to urobil i v prípade iných politikov, ale ona bola jediná, ktorá mu odkázala, že ho bude žalovať aj vtedy, keď nesprávne prejde cez cestu.
Tieto útoky, ktoré časť elektorátu vníma aj ako sexistické, môžu Harrisovej pomôcť získať si hlasy žien. Aj vzhľadom na to, ako väčšina republikánov podporuje zákaz interrupcií, čo je veľká politická téma v USA, a ktorú demokrati určite vo voľbách využijú./agentury/
X X X
Olympijské hry: Po sabotáži na železnici zadržali ultraľavicového aktivistu
Páchateľa zadržali v nedeľu v obci Oissel na severe Francúzska. Francúzska polícia zadržala v súvislosti s nedávnou sabotážou na tamojšiu vysokorýchlostnú železničnú sieť aktivistu z ultraľavicového hnutia. Oznámil to v pondelok francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin.
Ide o prvé takéto ohlásené zadržanie od zmienenej sabotáže, ktorá v noci na piatok ochromila francúzsku vysokorýchlostnú železničnú sieť a výrazne skomplikovala cestovanie v deň otvorenia letnej olympiády.
Muža zadržali v nedeľu v obci Oissel na severe Francúzska. Mal pri sebe kľúče od technických priestorov francúzskej národnej železničnej spoločnosti SNCF, nespresnené náradie a tiež literatúru spájanú s ultraľavicovým hnutím, uviedol v pondelok pre agentúru AFP zdroj z prostredia polície, ktorý si neželal byť menovaný.
Minister Darmanin krátko predtým informoval, že francúzske úrady už v súvislosti so sabotážou „identifikovali profily viacerých ľudí“. Spresnil pritom, že spôsob, akým sabotéri operáciu vykonali, odkazoval práve na krajne ľavicových extrémistov.
Sabotéri sa podpaľačskými útokmi zamerali na trate na železničných uzloch severne, juhozápadne a východne od hlavného mesta Paríž. Výpadkom v železničnej doprave v dôsledku ich činov bolo podľa ministra dopravy Patriceho Vergrieteho postihnutých dovedna 800 000 ľudí vrátane 100 000 cestujúcich, ktorých spoje boli úplne zrušené.
Vysokorýchlostná železničná sieť sa v pondelok vrátila do normálnej prevádzky, aktuality.sk
X X X
Vymeníme ruskú ropu za členstvo Ukrajiny v EÚ? Kéry kritizuje Kyjev za utiahnutie kohútika, susedom nerozumie ani Valášek
Slovenská vláda bude musieť prejsť pri Ukrajine od slov k činom. Na margo dôsledkov zastavenia ruskej ropy zo strany Kyjeva to uviedol v nedeľu v ta3 poslanec Smeru a predseda parlamentného zahraničného výboru Marián Kéry. Je podľa neho načase prehodnotiť, či Ukrajina neporušuje asociačnú dohodu s Európskou úniou. Kéry sa domnieva, že dohodu porušuje, a preto by sme mohli začať blokovať jej členstvo v európskom spoločenstve. Rozhodnutiu stopnúť Slovensku ruskú ropu nerozumie ani poslanec PS Tomáš Valášek, ktorý hovorí, že na podobné scenáre malo byť Slovensko už dávno pripravené.
Európska komisia má voči nám výhrady. Bude odveta za stopnutie ruskej ropy?
Prípad zastavenia tranzitu časti ruskej ropy vznikol po rozhodnutí ukrajinského prezidenta z 24. júna 2024, ktorým bola ruská spoločnosť Lukoil, dodávajúca ropu aj Slovnaftu, daná na sankčný zoznam.
Predseda zahraničného výboru Marián Kéry (Smer) na zastavené dodávky ruskej ropy na Slovensku zo strany Ukrajiny uviedol, že z rozhodnutia Kyjeva zostal zaskočený a nahnevaný. Sklamaný je aj z postoja Európskej komisie, ktorá si vypýtala čas na preštudovanie toho, či došlo k porušeniu dohôd.
Sused nemal správať, pretože bývalé vlády im poskytli pomoc v oblasti vojenskej, my ďalej pokračujeme v oblasti humanitárnej. Neblokovali sme podpísanie asociačnej dohody medzi Ukrajinou a Európskou úniou,“ menoval poslanec Smeru v diskusnej relácii.
Slovensko podľa Kéryho nemôže sedieť so založenými rukami. Ak Ukrajina nezmení svoje rozhodnutie, je načase, aby štát zaujal rovnaký postoj. „To, čo sme povedali v súvislosti s členstvom Ukrajiny v NATO, že sme zásadne proti tomu, aby sa Ukrajina stala členským štátom NATO, tak je možno načase prehodnotiť aj to, že či Ukrajina neporušuje asociačnú dohodu,“ vyhlásil poslanec Smeru. Domnieva sa, že náš východný sused dohodu s úniou porušuje. „Tým pádom by sme mohli začať blokovať aj členstvo Ukrajiny v Európskej únii,“ vyhlásil šéf výboru.
Podpredseda výboru Tomáš Valášek (PS) reagoval, že je „prekvapený, že Smer je prekvapený“. Ruská federácia podľa neho koná len tak, ako uviedla kedysi vo svojom vládnom nariadení, a teda, že bude využívať ropu a plyn na geopolitické ciele v prípade štátov, ktoré sú na jej energetických surovinách závislé. Aj preto malo podľa neho Slovensko už dávno zainvestovať do technologických opatrení, aby mohli prijímať aj ropu z iných zdrojov, ako to urobili napríklad Poľsko a Česko. Ako dodal, Slovnaft síce začal s opatreniami, no neskôr.
S diverzifikáciou Slovensko už podľa poslanca Kéryho začalo. Zároveň podotkol, že to neznamená, že by sme od Ruska už žiadnu ropu nemali prijímať. „Dovolím si tvrdiť, že možno kupujeme aj ruskú ropu, aj ruský plyn aj cez iné štáty,“ vyjadril sa. Za dôležitý faktor označil aj cenu, ktorá bola v prípade Ruska nižšia.
Sankcie voči Rusku majú napriek tomu podľa Valáška zmysel aj vtedy, ak si ruská ropa nájde do Európy cestu aj iným spôsobom. Pointou podľa neho je v maximálnej možnej miere obmedziť prísun peňazí Moskve. Pripomenul, že ruská vláda, ktorá napadla Ukrajinu, kládla Slovensku ultimátum. Podotkol, že v decembri 2021 Slovensku napísala, že defacto nie je svojprávnou krajinou, pretože ak by bývalo chcelo prijať na svojom území spojencov, potrebuje na to zelenú z Kremľa. „Tejto vláde zveriť kľúče od miešačky? Strkať jej peniaze do vrecka za miliardy a miliardy z ropy je obrovskou chybou, lebo tým financujeme svojho nepriateľa,“ skonštatoval Valášek.
Poslanec PS konfrontoval Kéryho, že Slovensko zaspalo na vavrínoch a treba sa držať faktov. Konkrétne mal na mysli jeho tvrdenia, že Rusko dodržiava svoje zmluvné kontakty, keď vyplo Poľsku plyn v roku 2023. Pýta sa, či sa nemôžeme poučiť z cudzích chýb. Podotkol, že neobhajuje kroky Ukrajiny z rokov 2006 a 2009, kedy za vlády Julie Tymošenkovej vypla Slovensku dodávku ruských surovín. „Takisto nebudem obhajovať ich rozhodnutie dnes, ktorému nerozumiem celkom,“ dodal na margo aktuálneho zastavenia dodávok ropy.
Kéry si myslí, že ak by Ukrajina vstúpila do NATO znamenalo by to priamo konflikt Ruska s Alianciou. V parlamente by za jej prijatie nezahlasoval ani v prípade, ak by ho to stálo členstvo v Smere.
Premiér Robert Fico (Smer) v piatok opätovne telefonicky komunikoval otázku tranzitu ruskej ropy cez Ukrajinu s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Fico navrhol ukrajinskému partnerovi technické riešenie, na ktorom by museli participovať viaceré štáty vrátane SR. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úrad vlády.
Fico telefonoval so Šmyhaľom pre situáciu v zásobovaní ropou aj minulú sobotu 20. júla. Obnova tranzitu časti ruskej ropy je podľa úradu vlády pre rafinériu Slovnaft mimoriadne dôležitá, pretože náhradné zdroje ropy sú drahšie a nemusia technologicky vyhovovať. Intenzívne rokovania budú podľa úradu vlády prebiehať na najvyššej politickej a odbornej úrovni aj v najbližších hodinách a dňoch./agentury/
X X X
Za globálny výpadok počítačov nesie vinu aj Európska komisia, tvrdí Microsoft
Antivírus od firmy CrowdStrike rozbil milióny inštalácií Windows. Microsoft časť viny zvaľuje na Európsku komisiu. Kvôli nej totiž nemôže antivírusom zabrániť v prístupe k jadru.
Globálny výpadok počítačových systémov spôsobil antivírus od CrowdStrike, ktorého chybná aktualizácia 19. júla poškodila 8,5 milióna počítačov. Lenže tým neurobil dobrú reklamu Windowsu, ktorý neštartoval a zobrazoval takzvanú modrú obrazovku smrti. S tou sa po odklone od monolitického jadra stretávame len výnimočne. Microsoft za situáciu viní aj Európsku komisiu.
Vyplýva to z vyjadrení, ktoré hovorca spoločnosti poskytol denníku The Wall Street Journal. Chybná aktualizácia sa dotkla iba počítačov s Windows a Microsoft implikuje, že by to tak byť nemuselo. Windows by v tomto ohľade mohol byť rovnako stabilný ako napríklad konkurenčný macOS, lenže Európska komisia sa pred rokmi zastala výrobcov bezpečnostných softvérov.
V roku 2009 sa Microsoft s Komisiou dohodol, že výrobcom bezpečnostného softvéru poskytne do vnútra Windows rovnaký prístup, aký má on sám. Je to dvojsečná zbraň. Antivírusy a podobné programy prístup využívajú na zaručenie vysokého stupňa ochrany pred malwarom, súčasne ale svojimi prípadnými problémami môžu spôsobiť otras v operačnom systéme.
Apple v roku 2020 povedal, že už tretie strany nenechá pristupovať k jadru macOS. Pre tieto tretie strany išlo o náročnú situáciu, pretože museli prerobiť svoje bezpečnostné riešenia. Nie je to nemožné, len to stojí čas a peniaze. Microsoft tvrdí, že on k ochrane jadra nemôže pristupovať rovnako ako Apple, pretože mu v tom bráni dohoda s Európskou komisiou.
Hlavný vinník ostáva
Neznamená to, že CrowdStrike nenesie vinu za spackanú a zle otestovanú aktualizáciu. Keby ale Windows antivírusom dôraznejšie vymedzili pole pôsobnosti, nemusela mať chybná aktualizácia taký ničivý dopad. Vidíme, že na macOS chybná aktualizácia podobný problém nespôsobila. Možné postupy, ako ochromené inštalácie Windows obnoviť, ponúka Microsoft na webe podpory.
Redmondská spoločnosť vlani oznámila iniciatívu na zmenu internej kultúry. Bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste. V máji bezpečnostné priority celému podniku zdôraznil aj jeho šéf Satya Nadella. V nadväznosti na to sa už napríklad Outlook.com neuspokojí len s používateľským menom a heslom. Na bezpečnosť kladú zvýšený dôraz aj počítače s certifikáciou Copilot+.
Bezpečnostná architektúra Windows s koprocesorom Pluton.Zdroj: Microsoft / Learn
Kritické hlasy Microsoftu vyčítajú, že sa o vývoj klasických riešení ako Windows už veľmi nezaujíma. Z pohľadu čísel sa skutočne stali relatívne málo zaujímavým produktom. V posledných rokoch Microsoft živí najmä cloud. To, že antivírusy niekedy spôsobujú problémy, je tiež známe. Niekedy sa dokonca obracia proti používateľom a používateľkám, keď na ich počítačoch ťažia kryptomeny alebo zbierajú históriu prehliadania a predávajú ju, aktuality.sk
X X X
Na Ukrajine zahynul už piaty Ind, ktorý bojoval na strane Ruska
Najnovším zabitým Indom na Ukrajine je 22-ročný Ráví.
Na Ukrajine zahynul ďalší indický vojak, ktorý tam bojoval na strane ruských síl. Oznámil to v pondelok jeho brat. Ide už o piate potvrdené úmrtie indického občana v zmienenej vojne.
Medzi tisícmi zahraničných vojakov, ktorých Moskva naverbovala, aby posilnila svoju armádu, sú zrejme aj stovky Indov, pričom Naí Dillí sa dlhodobo domáha ich repatriácie.
Stretnutie Módího s Putinom
Indický premiér Naréndra Módí sa začiatkom júla stretol v Moskve s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Od ruskej strany dostal „ubezpečenie“ o tom, že z armády prepustí Indov, ktorých do nej pomocou falošných sľubov naverbovali zločinecké organizácie a napokon skončili až v bojoch na Ukrajine.
Organizácia obchodujúca s ľuďmi v Indii mala podľa nedávnej správy agentúry Reuters prostredníctvom sociálnych sietí a miestnych „agentov“ lákať Indov do Ruska ponukami lukratívneho zamestnania alebo prijatia na štúdium. V Rusku im však vzali cestovné pasy a pred nasadením na Ukrajinu ich vycvičili na bojové operácie.
Indické úrady zadržali už v súvislosti s takouto činnosťou niekoľko osôb obvinených z obchodovania s ľuďmi.
Testy DNA na požiadanie
Najnovším zabitým Indom na Ukrajine je 22-ročný Ráví. Do Ruska vycestoval v januári po tom, ako mu istý náborový agent prisľúbil prácu v tamojšom sektore dopravy, povedal pre AFP jeho brat. V Rusku však absolvoval výcvik týkajúci sa používania zbraní a v marci bol nútený zapojiť sa do bojov pri ukrajinských hraniciach.
Z pohraničia sa potom ešte raz vrátil do Ruska, následne ho však opäť vyslali do bojov a jeho rodina už o ňom nemala ďalšie správy.
Jeho brat opísal, že sa po tomto prerušení kontaktu obrátil na indické veľvyslanectvo v Moskve. Ambasáda ho požiadala o vzorky bratovej DNA a informovala ho tom, že Ráví zomrel. Dosiaľ však nie je zrejmé, kedy sa tak stalo. Rodina požiadala premiéra Módího o pomoc s repatriáciou Rávího telesných pozostatkov.
Repatriácia a indická pozícia
Indické ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň informovalo, že vláda spolupracuje s ruskými orgánmi na umožnení návratu približne 50 Indom, ktorí bojujú na strane ruskej armády. AFP pripomína, že India je dlhodobo spojencom Ruska a vyhýba sa výslovnému odsúdeniu jeho invázie na Ukrajinu, aktuality.sk
X X X
Liek na exodus policajtov? Šutaj Eštok ponúka 5000 eur za zotrvanie v zbore. Výsmech, hovorí opozícia. Pripomína mu sľub, že zloží funkciu
Početné odchody policajtov a dozorcov majú zastaviť príspevky vo výške 5000 eur od začiatku budúceho roka. Tie však nedostanú všetci a ujdú sa len tým, ktorí sa zboru upíšu na ďalšie roky. S receptom na udržanie príslušníkov ozbrojených zložiek prišli ministri vládnej koalície, podľa ktorých je to nateraz maximum čo môžu dať. Kritika na opatrenia zaznieva tradične od opozície. Ministrovi pripomína jeho vlastné slová, že ak sa policajtom platy nezvýšia ešte tento rok, ponúkne svoju hlavu. Za nezmysel označuje opatrenie aj dozorca z Ilavy, ktorý hovorí, že jednorazové príspevky sú situáciu nevyriešia.
Policajti, dozorcovia, vojaci, železniční policajti a tiež príslušníci Slovenskej informačnej služby a Národného bezpečnostného úradu najbližšie mesiace ešte prilepšenie na účtoch neuvidia. Stabilizačný a náborový príspevok a tiež príspevok na bývanie má platiť až od januára 2025.
Príspevok na bývanie: 200 eur,Náborový príspevok: 5000 eur, Stabilizačný príspevok: 5000 eur
Trojlístok ministrov – obrany, vnútra a spravodlivosti – predstavil vo štvrtok podľa ich slov maximum, čo sa vzhľadom na stav verejných financií dá dosiahnuť. Koncepčný materiál, ktorý má zlepšiť podmienky odmeňovania ozbrojených zložiek predložili už do medzirezortného pripomienkového konania. Novelizovaná legislatívna by mohla nadobudnúť účinnosť na jeseň tohto roka.
Opatrenia budú zapracované v pripravovanej novele zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru (PZ), Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a Železničnej polície. Obdobne tomu má byť aj vo vzťahu k Ozbrojeným silám a zákonu o štátnej službe profesionálnych vojakov.
Nováčikovia a služobne najstarší
„Tento krok je nevyhnutný pre stabilizáciu našich ozbrojených zborov, nevynímajúc príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže,“ skonštatoval minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) s tým, že vyliečiť krízu má trio opatrení.
Prvým je príspevok na bývanie vo výške 200 eur, druhým stabilizačný príspevok vo výške 5000 eur a tretím náborový príspevok v sume 5000 eur.
„Stabilizačné“ sa však nedotkne všetkých. Vyplácať ho budú len tým príslušníkom ZVJS, ktorí sú v štátnej službe aspoň 20 rokov a budú v nej pokračovať minimálne ďalšie tri. Podobná metodika bude aj pri nováčikoch. Päťtisíc eur majú dostať len vtedy, ak odrobia v zbore minimálne päť rokov.
Aktuálne je podľa ministra Suska súčasťou ZVJS 4700 príslušníkov a do plánovaného stavu chýba asi tristo. Stabilizačný príspevok sa podľa neho týka približne tisíc príslušníkov, ktorí majú nárok na výsluhový dôchodok.
Odísť môžu stovky až tisíce policajtov
Kým dozorcov chýba tristo, v Policajnom zbore je kríza podstatne výraznejšia. Aktuálne v ňom podľa informácií ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) slúži 19 729 a chýba 2872, najviac na oddelení v Dunajskej Strede. Deklaroval, že rovnaké finančné opatrenia ako u dozorcov, dostanú aj policajti. Nezabudol podotknúť, že peniaze nebolo vôbec jednoduché vyrokovať, no v čase kedy Policajný zbor čelí odchodu policajtov, ktorí už majú nárok na výsluhový dôchodok, potrebovali situáciu zastabilizovať.
„Všetci policajti, ktorí už dnes majú odslúžených v praxi 20 a viac rokov, môžu požiadať – v prípade, ak sa zaviažu, že budú slúžiť ešte ďalšie tri roky – o to, aby im bol vyplatený jednorazový stabilizačný príspevok vo výške 5000 eur. Rovnako sme sa dohodli, že od budúceho roka sa zvýši všetkým policajtom v priemere o 200 eur príspevok na bývanie,“ priblížil predseda Hlasu.
Nielen zastabilizovať, ale aj zatraktívniť prácu v zbore má 5000-eurový náborový príspevok pre každého policajta, ktorý vstúpi do zboru a zaviaže sa slúžiť minimálne päť rokov.
Suma príspevku na bývanie bude podľa Šutaja Eštoka vyššia pre tých policajtov v základných útvaroch, kde majú najnižšie platy. „Od 1. januára ide iba na Policajný zbor 68 miliónov eur na v priemere 200-eurový príplatok na bývanie pre každého jedného policajta,“ ozrejmil.
U hasičov nie je podľa šéfa rezortu vnútra situácia až taká fatálna ako u policajtov. Najkritickejšie je to s personálnymi kapacitami v Bratislave a Trnave, na východe je situácia stabilizovaná. „Po zastabilizovaní v Policajnom zbore, sa ideme baviť aj s hasičmi aj so záchranármi,“ prisľúbil.
Podľa informácií, ktoré Pravde poskytol pred časom predseda Odborového zväzu polície Pavol Paračka, od januára do konca mája ukončilo služobný pomer 492 policajtov a hrozí odchod ďalších stoviek až tisícok. Na to, aby zbor mohol plniť všetky úlohy, ktoré mu zo zákona vyplývajú, by v ňom malo slúžiť až 22 601 policajtov.
„Podľa našich informácií má splnený nárok na odchod do výsluhového dôchodku až do 5 000 príslušníkov PZ a máme relevantné informácie z našich základných organizácií o zvýšenom počte policajtov, ktorí zamýšľajú ukončiť služobný pomer ešte v roku 2024,“ uviedol Paračka pre Pravdu koncom júna. Odchod dvoch tisícok príslušníkov by už podľa neho vážne ohrozil chod polície.
Časť zboru si Šutaj Eštok mohol pohnevať aj meškajúcimi platbami s odchodným. Nevyplatili im ho totiž do šiestich mesiacov. „Bol to technický problém, pretože neboli nadimenzované finančné zdroje, nakoľko rozpočet sa zostavoval na konci roka,“ vysvetľoval situáciu minister. Podotkol, že ak by boli predčasné parlamentné voľby skôr ako v septembri, bolo by podstatne ľahšie zostaviť rozpočet a s peniazmi by sa rátalo.
Odbory z ostrej rétoriky upustili
Minister je pripravený na to, že s opatreniami určite nebudú spokojní všetci policajti a ani všetci odborári. Niektorí majú podľa neho totiž dojem, že „štátna kasa je asi nafukovacia“. Odbory adresovali v júni šéfovi rezortu pomerne ostrý otvorený list, kde kritizovali nielen platové, ale aj materiálne podmienky policajtov. Šutaja Eštoka v ňom vyzvali, aby sa nečinne nedíval na decimovanie zboru, podlomené zdravie policajtov, rozpadávajúce sa rodiny či rozbité stoly.
Po pár týždňoch už boli odbory zmierlivejšie. Po stretnutí s ministrom informovali, že sa dohodli na spoločnej pozícii pre rokovanie vlády s tým, že Šutaj Eštok sa v plnom rozsahu stotožňuje s ich požiadavkami na zastabilizovanie zboru formou navýšenia miezd.
„Na stole je viacero variant, ktoré možno aplikovať s cieľom zastabilizovania PZ. Hlavným a najúčinnejším variantom možnej okamžitej stabilizácie PZ, stále zostáva spoločný Koncepčný materiál ministerstva spravodlivosti, vnútra a obrany,“ informovali odborári 9. júla.
Diplomatickejší jazyk zvolili aj po štvrtkovom predstavení opatrení. Odborári reagovali, že prezentované výsledky rokovaní medzi ministerstvami rešpektujú, avšak nie sú dohodou s odborovým zväzom.
„Naše rokovania so sociálnym partnerom – ministerstvom vnútra, stále nie sú ukončené a pokračujú ďalej. Zverejnené opatrenia z nášho pohľadu síce obsahujú motivačné prvky, no neriešia vážnu situáciu, pred ktorou Policajný zbor stojí vo vzťahu k personálnemu stabilizovaniu a vyššiemu finančnému ohodnoteniu všetkých príslušníkov PZ ešte tento rok,“ priblížili. Kým budú rokovania pokračovať, viac sa k nim verejne vyjadrovať nebudú. Nereagovali ani na otázky Pravdy.
Redakcia oslovila aj odborárov Hasičského a záchranného zboru a takisto aj Odborový zväz Zboru väzenskej a justičnej stráže. Do uzávierky na naše otázky, o tom či predstavené zmeny odzrkadľujú ich požiadavky, a koľkých zamestnancov sa dotknú, nedopovedali.
Šutaj Eštok v ta3 v júni povedal, že je potrebné konsolidovať verejné financie na úrovni 1,5 miliardy eur, no garantuje, že policajti si prilepšia. „A potom tu máte požiadavku, ktorú ja presadím, a garantujem vám, že budem za tých policajtov boxovať, aby sme im tento rok tie platy v nejakej forme zvýšili. Na to dávam svoju hlavu ako predseda koaličnej strany,“ vyhlásil vtedy k zvyšovaniu policajných platov.
Spôsob odmeňovania kritizovali aj opozičné strany. SaS ho označila za výsmech policajtom. Strana pripomenula, že minister vnútra nedávno ponúkol svoju hlavu v prípade, ak policajtom tento rok nezvýšia platy. „Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa preto oprávnene pýta, kto bude novým ministrom vnútra, keďže navrhovaný príspevok považuje za výsmech do tváre policajtom aj príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže,“ reagovala.
SaS na čele s Branislavom Gröhlingom návrhu vytkla, že sa dotkne len niektorých policajtov. „Keď rozpočítame 5 000 eur na 23 rokov, ktoré musia policajti odslúžiť, aby mali na príspevok nárok, znamená to, že sa im mesačne zvýši plat približne o 20 eur,“ reagoval predseda saskárov.
Poslancovi Jurajovi Krúpovi (SaS) Šutajov Eštokov návrh dokonca pripomína „Matovičovu atómofku“ z novembra 2022, keď predseda hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO) Igor Matovič navrhoval pre zdravotníkov jednorazový príspevok vo výške 5000 eur.
Stabilizačný príspevok „nič nevyrieši“ ani podľa bývalého šéfa Policajného zboru a poslanca Progresívneho Slovenska Jaroslava Spišiaka. Matematicky ide podľa neho len o kozmetické mesačné zvýšenie platov. Ministrovi vytkol, že pri zameraní sa na nováčikov a služobne najstarších policajtov vynechal najproduktívnejších policajtov, ktorí držia zbor pohromade.
„Nikdy som nebol zástancom celoplošného zvyšovania platov. Najviac malo byť pridané tým, ktorí si svoje poslanie vykonávajú čestne a svedomito. Lenže mnohých z nich sa minister rozhodol degradovať z dôvodu politických čistiek. Nech sa potom nečuduje, keď v zbore prevláda chaos. Svojím posledným rozhodnutím prehliada väčšinu policajtov, ktorí tak ostali uviaznutí v systéme…,“ skonštatoval Spišiak.
Dozorca: Nelogické a nesystémové riešenie
Reakciu na avizované opatrenia sa nám pod podmienkou anonymity podarilo získať od príslušníka ZVJS, ktorý pracuje v Ilave a v zbore odslúžil 15 rokov. Pýta sa, prečo otec dvoch detí nemá nárok na 5000-eurový stabilizačný príspevok, ale príslušník, ktorý má 20-ročnú prax a bude pre ZVJS určite pracovať aj zvyšných päť rokov, áno. Opatrenie považuje za nelogické a nesystémové riešenie.
„Nepridával by som nezmyselné bonusy, ale išiel by som do navýšenia základných služobných platov príslušníkov a odmien podľa odrobených rokov. Ale nie jednorazovo päťtisíc,“ skonštatoval s tým, že ide podľa neho o populistické riešenie nasmerované pre časť zboru, ktorá fandí súčasnej vládnej garnitúre.
Za efektnejšie by tiež považoval, ak by sa navýšil rizikový príplatok nie pre tých zamestnancov, ktorí pracujú v kanceláriách, ale pre tých, ktorých sa napríklad dostávajú do kontaktu s väzňami alebo pre tých, ktorí pracujú na vstupoch do budov súdov.
Z predstavených zmien bude mať dozorca z Ilavy, ktorý s nami komunikoval, nárok akurát na príspevok vo výške 200 eur. Ako však podotkol, nebude sa mu rátať do priemeru pre výsluhový dôchodok, čo považuje za defekt. Navyše si myslí, že o navrhované príspevky môžu príslušníci kedykoľvek prísť. Požiadavky odborárov považuje vzhľadom na nedostatok peňazí v štátnej kase za príliš prehnané.
Chýba štyritisíc vojakov
Podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) chýba Ozbrojeným silám popri aktuálnych 14-tisíc vojakoch 4000 nových príslušníkov. Do roku 2035 budú musieť k aktuálnemu počtu nabrať až o sedemtisíc vojakov viac, aby ich bolo 21-tisíc.
Záujem o prácu v ozbrojených silách podľa Kaliňáka je, čo má dokazovať aj budúca prísaha 600-členného celku kadetov počas augustových osláv Slovenského národného povstania. „Je to najväčšia prísaha za posledné roky,“ uviedol.
Problém v nábore je sčasti aj to, že veľa záujemcov neprejde buď psychologickými, alebo fyzickými testami. Aj preto plánujú analyzovať na čom adepti zlyhávajú.
Za ministerstvo obrany Kaliňák poukázal na to, že v prípade odmeňovania príslušníkov Ozbrojených síl SR sú viaceré špecifiká. Novelou sa má preto meniť zákon o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorý má obsahovať viacero zmien finančného charakteru alebo nefinančných benefitov.
„Všetky tieto opatrenia v celom súbore prispejú k tomu, aby tí, ktorí už majú svoje roky odslúžené (…), boli ešte pripravení niekoľko rokov odovzdávať skúsenosti mladým,“ zhrnul./agentury/
X X X
Olejári z Benzinolu si mali objednať profizlodejov, tí na súde vypovedali proti nim
Okrem dokumentov v trezore sa v Hojčkovom dome mala nachádzať aj značná hotovosť, tú by si mohli nechať.
NITRA: Podnikateľ s pohonnými hmotami Martin Čepel od Senca a Dušan Hačár, manažér jemu blízkej olejárskej firmy Benzinol Slovakia čelia pred nitrianskym súdom obžalobe z údajnej prípravy a organizovania krádeže. Tá sa má týkať listín a dokumentov vo vlastníctve iného podnikateľa a zároveň Čepelovho spoločníka vo viacerých firmách Pavla Hojčku.
Hojčka mal takéto dokumenty uložené vo svojom rodinnom dome pri Komárne a súviseli s desiatkami prebiehajúcich súdnych sporov medzi oboma podnikateľmi, ktorí boli kedysi kamarátmi a spolu aj podnikali. Niektoré ich spoločné firmy vlastnili napríklad čerpacie stanice, ktoré prenajímali maloobchodnej sieti Benzinol Slovakia. V nej bol v minulosti Martin Čepel jediným majiteľom a až do súčasnosti je jej konateľom.
Na hlavnom pojednávaní minulý týždeň vo štvrtok prebehli výsluchy svedkov navrhnutých obžalobou. Pred súdom tak vypovedal údajný prostredník pripravovanej krádeže na objednávku Juraj Knopp a Hojčkova exmanželka Michaela. Ďalšieho priameho aktéra údajného trestného činu – Jozefa Balgavého – napokon pred nitriansky súd eskorta z výkonu trestu nepredviedla pre vyťaženie inými súdnymi procesmi, v ktorých vystupuje./agentury/
X X X
Varšava sa pripravuje na koncert Taylor Swiftovej. Poliaci očakávajú, že turisti u nich minú milióny
O vystúpenia známej americkej speváčky je enormný záujem po celom svete. O vplyve fanúšikov Taylor Swiftovej na hospodárstvo sa hovorí aj ako o „swiftekonomike“. Výraz nemá nič spoločné s platobným systémom SWIFT, ktoré využívajú banky po celom svete. To len pre poriadok.
Zostáva len niekoľko dní, kým vo Varšave vystúpi viacnásobná držiteľka prestížneho hudobného ocenenia Grammy a aktuálne celosvetovo najlepšie zarábajúca speváčka Taylor Swiftová.
„Zlaté trojdnie“
Na poľskom národnom štadióne vo Varšave sa predstaví divákom hneď vo štvrtok, v piatok aj v sobotu. Keďže sa počíta, že na každom koncerte bude zhruba 60-tisíc platiacich návštevníkov, veľké očakávania majú aj varšavskí podnikatelia a obchodníci.
Poľské médiá píšu, že vysoké príjmy môžu očakávať firmy poskytujúce cateringové služby, hotely či iných poskytovateľov ubytovania. Voľné ubytovacie kapacity v blízkosti národného štadióna už nie sú a vypredaných ich je viac ako 80 percent v rámci Varšavy.
Vyšší dopyt po ubytovaní znamená aj to, že je drahšie ako obvykle. Kým bežne stojí jednodňové ubytovanie vo Varšave 200, či 400 či 500 poľských zlotých (50, 100 či 120 eur), pri podobných udalostiach môžu vyskočiť až päťnásobne.
V Británii nechali vyše miliardy
Viacerí fanúšikovia Swiftovej pri drahej ponuke ubytovania vo Varšave tak uprednostnia nocľah v okolí hlavného mesta.
Poliaci si všímajú, že osem londýnskych koncertov Swiftovej prinieslo britskej ekonomike výnosy vo výške jednej miliardy libier (zhruba 1,2 miliardy eur).
Na vystúpenia speváčky v Európe nechodia len tunajší fanúšikovia, ale aj tí z USA, ktorí si buď nemohli dovoliť lístok na koncert v Amerike, alebo tak nestihli urobiť. Podľa odhadov tvoria Američania až jednu pätinu návštevníkov Swiftovej koncertov v rámci európskej časti The Eras Tour.
Očakávanie? 45 miliónov za tri dni
Vplyv správania sa fanúšikov mimoriadne pracovitej umelkyne si všimli aj odborníci a už si stihol vyslúžiť špeciálny výraz „swiftekonomika“.
Marek Traczyk z Varšavskej obchodnej komory sa vyjadril pre poľský portál Interia.pl tak, že „eventový“ turista nechá v ekonomike na podobných koncertoch tisíc eur.
„Vzhľadom na to, že odhady turistov prichádzajúcich mimo Varšavy i krajiny budú predstavovať približne 25 percent a za predpokladu, že na koncerte bude 60 000 ľudí, sa celková suma výdavkov návštevníkov za tri dni môže vyšplhať na 45 miliónov eur,“ doplnil Traczyk.
Okrem samotných výdavkov spojených so vstupenkami si niektorí turisti budú chcieť užiť aj miestne atrakcie a časť peňazí nechajú aj v kaviarňach, v múzeách, na diskotékach či v nákupných centrách.
Očakáva sa, že nákupy fanúšikov budú tvoriť zhruba 20 percent denných tržieb. Tie prirodzene vystrelia hore aj vo varšavských reštauráciách.
Porovnanie
Traczyk tvrdí, že Poľsko v porovnaní s krajinami západnej Európy nemá veľmi čo ponúknuť, keďže v Nemecku, Francúzsku či Taliansku počas hlavnej turistickej sezóny organizujú viac ako 4-tisíc podujatí, ako sú koncerty či festivaly. Od júna do septembra prichádza do týchto krajín 25 až 30 miliónov turistov.
Pre porovnanie, na nedávny koncert AC/DC v Bratislave sa predalo viac ako 100-tisíc lístkov a išlo zatiaľ o najväčšie podobné podujatie na Slovensku, aktuality.sk
X X X
Francúzska polícia má podozrivých z útokov na železnicu, zadržali ultraľavicového aktivistu
Francúzska polícia preveruje niekoľko ľudí v súvislosti s piatkovým poškodením železničných zariadení, ktoré spôsobilo vážne dopravné komplikácie pred začiatkom letných olympijských hier. Uviedol to v pondelok ráno podľa agentúry Reuters minister vnútra Gérald Darmanin. Podľa neho by za činmi mohli stáť aktivisti z krajne ľavicových skupín. Premávka vlakov na poškodených tratiach sa ráno vrátila do normálneho stavu, uviedol minister dopravy Patrice Vergriete.
„Identifikovali sme profily radu osôb,“ uviedol Darmanin na pátranie po páchateľoch piatkového útoku na železničné trate vo viacerých francúzskych departementoch. Už v piatok v tejto súvislosti politici i úrady hovorili o sabotáži.
K činom sa zatiaľ nikto neprihlásil, podľa Darmanina sa však vyšetrovanie zameriava na aktivistov z krajne ľavicovej scény. To potvrdil denníku Le Figaro aj nemenovaný vyšetrovateľ. „Modus operandi, to znamená podpaľačstvo, plne zodpovedá tomuto hnutiu,“ uviedol jeden z vyšetrovateľov. Podľa denníka na vyšetrovaní pracuje niekoľko desiatok expertov a špecialistov z radov polície. Podľa policajtov boli akcie koordinované.
Zadržali ultraľavicového aktivistu
Francúzska polícia zadržala v súvislosti s nedávnou sabotážou aktivistu z ultraľavicového hnutia. Oznámil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin, informuje TASR o na základe správy agentúry Reuters.
Ide o prvé takéto ohlásené zadržanie od zmienenej sabotáže, ktorá v noci na piatok ochromila francúzsku vysokorýchlostnú železničnú sieť a výrazne skomplikovala cestovanie v deň otvorenia letnej olympiády.
Muža zadržali v nedeľu v obci Oissel na severe Francúzska. Mal pri sebe kľúče od technických priestorov francúzskej národnej železničnej spoločnosti SNCF, nespresnené náradie a tiež literatúru spájanú s ultraľavicovým hnutím, uviedol pre agentúru AFP zdroj z prostredia polície, ktorý si neželal byť menovaný.
Zničenie niektorých železničných zariadení spôsobilo v piatok rozsiahle problémy na francúzskej železnici, ktorá sa s vyrovnávala s meškaniami a problémami v prevádzke aj cez víkend. „Všetky vlaky jazdia,“ povedal o prevádzke na železnici v pondelok ráno v rozhovore so stanicou RTL minister dopravy Vergriete. To platí aj pre trať LGV Nord z Paríža k belgickým hraniciam, kde bol ešte v nedeľu odrieknutý každý štvrtý spoj./agentury/
X X X
Zapálenie olympijského ohňa? Bol to podvod, pod mohutným balónom iba niekto zasvietil
Premočená nuda na rieke Seine, ale aj grandiózna šou spájajúca bohatú francúzsku históriu s rozmanitosťou a prvkami moderného sveta.
Na olympijských hrách nebol zapálený olympijský oheň, rozsvietilo sa 40 LED svetiel.
Tak bol v skratke hodnotený otvárací ceremoniál OH v Paríži, na konci ktorého bol zapálený olympijský oheň. No nie je to len tak hocijaký oheň.
Štafeta s olympijskou pochodňou, v ktorej bol prvýkrát v histórii použitý ako palivo biopropán, sa cez ruky Zinedina Zidana, Rafaela Nadala, Carla Lewisa či Sereny Williamsovej dostala až do záhrad Tuileries, odkiaľ v roku 1783 Jacques Charles a Aine Robert stúpali k oblakom vo svojom balóne.
Poslední členovia štafety, atlétka Marie-Jose Pérecová a džudista Teddy Riner, symbolicky priložili pochodeň k balónu, v ktorom je skrytá čaša. Balón s horiacim olympijským ohňom sa následne vznáša nad Parížom. Úchvatné divadlo.
Lenže…
Nie je to oheň. Ako neskôr organizátori ozrejmili, „ohnivý“ kruh s priemerom sedem metrov obsahuje 40 LED reflektorov, ktoré osvetľujú mrak vytvorený dvojstovkou hmlových trysiek. Takže veľkolepé divadlo s priložením plameňa bol len cirkusový trik.
Ide tak o ďalší z rozporuplných momentov najdiskutovanejšieho otváracieho ceremoniálu v histórii olympijských hier.
X X X
Nemecký minister financií odmietol dodatočné výdavky na obranu
Návrh budúcoročného rozpočtu sklamal ministra obrany Borisa Pistoriusa, ktorý sa snaží posilniť obranyschopnosť Nemecka v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.
Nemecký minister financií Christian Lindner varoval ministerstvo obrany, že na modernizáciu ozbrojených síl nie je možné vyčleniť dodatočné prostriedky nad rámec tých, ktoré už schválila vládna koalícia. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a DPA.
Návrh budúcoročného rozpočtu sklamal ministra obrany Borisa Pistoriusa, ktorý sa snaží posilniť obranyschopnosť Nemecka v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Lindner, ktorý je zároveň predsedom liberálnej strany Slobodných demokratov (FDP), označil výhrady svojho sociálnodemokratického kolegu za neopodstatnené.
„Pán Pistorius má k dispozícii osobitný fond na modernizáciu ozbrojených síl vo výške 100 miliárd eur, niečo, čo nemal žiadny z jeho predchodcov,“ povedal Lindner v rozhovore pre televíznu stanicu ARD. Nemecko prvýkrát po mnohých rokoch splnilo požiadavku NATO, aby na obranné výdavky smerovali 2 % hrubého domáceho produktu krajin, a zdroje minimálne na tejto úrovni budú k dispozícii aj v nasledujúcich rokoch, zdôraznil.
Minister obrany považuje prostriedky vyčlenené na budúci rok vzhľadom na medzinárodnú bezpečnostnú situáciu a možné hrozby pre Nemecko za príliš nízke. Návrh rozpočtu schválený vládnym kabinetom počíta so zvýšením rozpočtu na obranu o 1,25 miliardy eur zo súčasnej úrovne približne 52 miliárd eur. Pistorius žiadal podstatne viac.
„V spolkovej vláde musíme viesť ďalšiu zásadnú diskusiu o tom, ako chceme zaručiť našu bezpečnosť,“ uviedol minister obrany tento týždeň v rozhovore pre denník Tagesspiegel, aktuality.sk
X X X
Obetovala som všetko a nemám nič, vravela uplakaná Mintálová. Rozhnevala ju otázka novinára
Pred tromi rokmi sa dostala do finále olympijských Hier v Tokiu so zlomeným palcom na nohe. Po heroickom výkone obsadila deviatu priečku pri svojom olympijskom debute. V Paríži si Eliška Mintálová trúfala na viac.
Úradujúca vicemjasterka sveta z Londýna 2023 však v nedeľňajšom finále kajakárok spravila chybu na prvej bránke, dostala dvojsekundovú penalizáciu a medailový sen sa rozplynul. Rodáčka zo Žiliny skončila rovnako ako v japonskej metropole deviata.
„V Tokiu som bola neskúsená, ale teraz som mala lepšie výsledky aj formu. Nepretavila som ich však do výsledku,“ povedala uplakaná vodná slalomárka slovenským médiám v mixzóne po finále.
Aké je vaše hodnotenie?
Dotyk na prvej bráne nikdy nepoteší. Zachovala som si chladnú hlavu a ďalej bola koncentrovaná. Zvládla som krásne prvú „erku“ a pekne mi to kĺzalo aj ďalej. Lenže na sedmičke ma spláchlo znova. Urobila som tu chybu aj v semifinále. Mrzí ma najviac, lebo som sa jej chcela vyvarovať a nepodarilo sa mi to.
Následne ste však zvládli odvážnu kombináciu…
Dovolila som si ju ísť bokom. Žiadna z kajakárok ju tak nešla, potešilo ma to. Výsledok je však taký, aký je. Mrzí ma to, nie som s ním spokojná.
Čo ste si pomysleli v cieli?
Každý túži po olympijskej medaile. Obetovala som tomu všetko a nevyšlo to. (nadýchne sa)
Ťukli ste prvú bránku. Vedeli ste o tom okamžite alebo až dodatočne?
Vedela som to hneď.
Dosiahli ste rovnaký výsledok ako pred tromi rokmi na Hrách v Tokiu. Aké je porovnanie dvoch vašich olympiád?
V Tokiu som bola neskúsená, navyše som tam išla so zlomeným palcom. Byť vo finále za takých okolností bol obrovský úspech. Vtedy som nedokázala ani trénovať. Teraz je to úplne inom. Mám za sebou kopec roboty aj výsledky a som aj v lepšej forme, ale nepretavila som to do úspechu. Prechádzala som si to aj s mojou mentálnou koučkou. Som už skúsenejšia pretekárka. Lenže aj na majstrovstvách sveta 2023 v Londýne som ťukla hneď v úvode – tretiu bránku. Nakoniec som bola v cieli druhá a z manka štyroch sekúnd som sa vytiahla. Veľmi ma to mrzí.
Sklamanie je veľké. Premýšľate už nad tým, že to pretavíte do ďalšej motivácie, napríklad v ďalšom štvorročnom olympijskom cykle?
Ešte sa ani neskončila olympiáda a už sa ma pýtate na ďalší štvorročný cyklus. To je veľmi zvláštne… Opýtajte sa ma o pol roka. Nie je to najvhodnejšia otázka. Čaká ma ešte kajak kros. Je to úplne nová disciplína, nemám v nej skúsenosti. Nedávam si nejaké veľké ciele. Rada by som podala čo najlepší výkon. Na úspech v nej však potrebujete obrovské šťastie. Dám do toho maximum.
Väčšina z jázd, ktoré ste predviedli v Paríži boli veľmi dobré. Dá sa na tom v kontaktnej disciplíne kajak kros stavať?
Nedá, lebo je to úplne o niečom inom. Nedá sa to so slalomom porovnať.
Čo vám najlepšie pomôže zahojiť ranu po neúspechu?
Čas.
X X X
Slabosť pre luxus princeznej Charlene nepoľavuje: Kabelkou za 37-tisíc dolárov tromfla aj kráľovnú! Letizii ‚stačil‘ tento kúsok…
Aj členovia kráľovských a šľachtických rodín sa objavili v Paríži na slávnostnom otváracom ceremoniáli. Či už pár hodín pred ním. Bol to priestor aj na luxusnú módu.
Knieža Albert z Monaka a jeho manželka, princezná Charlene v kreácii Louis Vuitton a s kabelkou z krokodílej kože za 37-tisíc dolárov.
Kroky dám ako princezná Charlene, kráľovná Mary či jej dlhšie pôsobiace kolegyne – kráľovná Letizia a kráľovná Maxima sú pod drobnohľadom. A je to práve ich štýl a šatník, ktorý s obľubou rozoberajú rozličné médií a fanúšikovia. Na olympijskom dianí im na to dámy dali ďalšiu príležitosť. A nielen to…
Monacká princezná Charlene sa ocitla v centre pozornosti, keď sa na verejnosti objavila s mimoriadne vzácnym a luxusným modelom kabelky. Doplnok striebornej farby, ktorý zvierala v ruke pri pózovaní pred piatkovým štartom oficiálneho otvorenia, je vyrobený z kože krokodíla a špeciálne upravený, aby dosiahol striebornú farebnosť a lesk. Vyrobila ho firma Louis Vuitton a jeho cena je odhadovaná na 37-tisíc dolárov (zhruba 34-tisíc eur).
Manželka monackého kniežaťa Alberta II. je dámou, ktorá si potrpí a miluje luxus. Popísalo sa o tom už viac ako dosť a Charlene aj pravidelne ponúka „vizuálne dôkazy“. V Paríži stihla okrem značky Louis Vuitton (mala od nej aj overal) predviesť tiež komplet Alexander McQueen deň pred slávnostným otvorením OH 2024. Čierna kreácia, doplnená modelom inej kabelky Louis Vuitton, sa predáva za niekoľko tisíc eur.
Španielsky kráľ Felipe VI a jeho manželka – kráľovná Letizia oblečená od hlavy po päty v značke Dior.
Držať krok s Charlene sa „snažili“ aj ďalšie dámy z kráľovských rodín. Pozornosť si vypýtala napríklad španielska kráľovná Letizia, ktorej úchvatný model na štvrtkové stretnutie s predstaviteľmi olympijských hier, vytvorila značka Dior. Z rovnakej dielne pochádzala aj kožená kabelka, ktorá sa predáva za 3500 eur.
Nie je jasné, či odev aj doplnky dostala darom, prípadne ich mala zapožičané. Podobne ako princezná Charlene. Obe značky – aj Dior aj Louis Vuitton patria do portfólia skupiny LVMH najbohatšieho muža planéty Bernarda Arnaulta a doslova ovládli olympiádu. Značku Louis Vuitton mali na sebe viaceré pozvané športové hviezdy už na štvrtkovom evente Prelude to olympics. Predviedla sa v nej basketbalistka Angel Reese či lyžiarka Eileen Gu alebo LeBron James. V ich prípade sa dá očakávať, že módna firma im modely ponechá – reč je o luxusných šatách aj kabelkách.
Veľkovojvoda Henri z Luxemburgu a veľkovojvodkyňa Maria Teresa v Paríži nechýbali. Maria Teresa mala na sebe sako Alexander McQueen, blúzku Giorgio Armani a nohavice Elie Saab.
Čo sa kráľovských rodín týka, bolo by prekvapivé, ak by odevy a doplnky mali prijali ako dar. Ich členovia sa totiž snažia držať si odstup od podnikateľov a finančných skupín. Zároveň majetok španielskej, britskej či holandskej kráľovskej rodiny alebo monackého kniežatstva dosahuje takú výšku, že si pokojne podobné kúsky môžu zaobstarať na vlastné náklady.
V Amerike mi ani najúspešnejší nedali pocítiť, že nie som pre nich dosť dobrá, hovorí modelka Veronika Rajek. Sleduje ju 7 miliónov ľudí
piády sa objavila aj spomenutá dánska kráľovná Mary či belgická kráľovná Mathilde alebo holandský kráľovský pár či veľkovojvodkyňa z Luxemburgu. Aj v ich prípade išlo o prezentáciu luxusnej a dizajnovej módy, no fanúšikovia na sociálnych sieťach ocenili, že siahali po lacnejších modeloch a lokálnych dizajnéroch zo svojich krajín./agentury/
X X X
Hrôza v talianskych väzniciach. Odsúdení páchajú samovraždy, prehĺtajú žiletky a búchajú si hlavu o stenu
Väznice v Taliansku sa čoraz viac podobajú na žaláre z minulosti. Problémom nie sú len preplnené cely, nedostatok dozorcov a otrasné hygienické podmienky, ale aj vysoký počet samovrážd a ďalších úmrtí, sebamrzačenia, zranení a hladoviek medzi väzňami. Namiesto toho, aby pravicová vláda Giorgie Meloniovej katastrofálny stav vo väzniciach riešila, sprísnením trestov a odmietaním amnestií ho ešte zhoršuje.
Irma Contiová z úradu národného garanta pre väzňov na demonštrácii proti zlej situácii v talianskych väzniciach, ktorá sa v marci tohto roka konala v Ríme.
Ako upozornila organizácia Antigone, ktorá sa venuje väzenskému systému v Taliansku, tamojšie ústavy na výkon trestu doslova praskajú vo švíkoch.
Kým ešte pred dvoma rokmi, keď odstúpil z funkcie premiér Mario Draghi, bolo v krajine za mrežami asi 56-tisíc väzňov, čiže o 5 000 viac, ako je celková kapacita väzníc, dnes si tam trest odpykáva až 61-tisíc ľudí.
Zaplnenosť väzenských zariadení presahuje 130 percent a až v 56 ústavoch, teda vo viac ako štvrtine z celkového počtu, sa pohybuje nad 150 percentami. V niektorých mužských väzniciach sedí dokonca dvakrát toľko odsúdených, ako je ich kapacita.
„Aby ste pochopili vážnosť situácie, predstavte si, že by v škole alebo v nemocnici bolo dvakrát viac žiakov či pacientov, než je počet, o ktorý sa tam dokážu postarať,“ porovnalo vo zverejnenej správe združenie Antigone. Okrem väzníc pre dospelých sú preplnené aj väzenské a nápravnovýchovné ústavy pre mladistvých.
Prehltnuté žiletky
Podľa predsedu Antigony Patrizia Gonnellu preplnenosť spôsobuje, že je život v týchto zariadeniach pod ľudskú dôstojnosť. Nielenže väzni nemajú dostatok miesta, ale ani prístup k práci a ďalším aktivitám. Nemožno ich dostatočne sledovať, ani sa im venovať. Ak potrebujú pomoc, nikto si to nevšimne.
Dôsledkom je i stúpajúci počet samovrážd. V roku 2022 si v talianskych väzniciach zobralo život rekordných 85 odsúdených, o rok neskôr najmenej 70 (skutočný počet môže byť vyšší, lebo niektoré úmrtia sa nepodarilo objasniť).
Za prvých šesť mesiacov tohto roka spáchalo samovraždu už 58 väzňov – v priemere jeden za tri dni, 4. júla sa dokonca v priebehu 24 hodín obesili traja väzni. Dá sa preto očakávať, že do konca decembra môže padnúť i smutný rekord spred dvoch rokov.
Taliansko pritom patrí ku krajinám s nízkym počtom samovrážd. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2019 zaznamenalo iba 0,67 prípadov na 10-tisíc obyvateľov, zato vo väzení je ten počet nadpriemerný – 10,6 prípadu na 10-tisíc väzňov v roku 2021 (európsky priemer dosahuje 9,4 prípadu na 10-tisíc väznených).
Protest proti nedôstojným podmienkam v talianskych väzniciach, kde stúpa počet samovrážd, Miláno, február 2024.
Priemerný vek samovrahov vo väzniciach je 40 rokov, pričom drvivú väčšinu tvoria muži. Žien je približne päť percent, čo je však tiež dosť vysoké číslo.
Pokiaľ ide o národnosť, viac ako Taliani si na život siahajú väznení cudzinci – najmä z Afriky, no aj z východnej Európy. Podľa údajov Antigony bol medzi samovrahmi z posledných dvoch rokov i jeden Slovák.
Alarmujúci je aj rozmach sebapoškodzovania. Každý rok si v talianskych väzniciach spôsobí zranenia až 10-tisíc odsúdených. Pália si kožu cigaretami, prehĺtajú žiletky či batérie, alebo si hlavu udierajú o stenu, až kým neomdlejú.
Asi 60 väzňov ročne zomiera tiež na následky chorôb či nedostatočnej starostlivosti. „To sú čísla, ktoré nie sú hodné civilizovanej krajiny,“ upozornila organizácia Antigone.
Skládky ľudského odpadu
Ďalším vážnym problémom vo väzniciach je hygiena. Mnohé cely sú zamorené švábmi alebo inou háveďou, často niet teplej vody, o chýbajúcej klimatizácii ani nehovoriac. Až desať percent ciel nemá v zime kúrenie, do viacerých prší.
„To, čo som videl v rímskej väznici Regina Coeli, bolo pre mňa ako úder do brucha,“ priznal na nedávnom sympóziu predseda talianskej trestnej komory Francesco Petrelli. „Pravdou je, že politici využívajú väznice ako skládky ľudského odpadu, aby zamietli pod koberec biedu a sociálne vylúčenie,“ zhodnotil.
Potvrdil to aj Giancinto Siciliano z milánskeho väzenia San Vittore. „Riaditeľom väznice som už tridsať rokov a rozdiely oproti minulosti sú ohromné. Voľakedy sme mali na starosti zločincov, dnes sú to ľudia s fyzickými, psychickými alebo sociálnymi problémami. Mnohí vidia až u nás po prvý raz v živote lekára, psychológa či vychovávateľa,“ uviedol na sympóziu v Ríme.
Ako priblížil, až 70 percent z takmer 1 150 väzňov v San Vittore pochádza z cudziny, 45 percent je mladších ako 30 rokov a vyše polovicu tvoria drogovo závislí. Viac ako tretina všetkých väznených trpí duševnou chorobou alebo poruchami správania.
V milánskej väznici je pritom – tak ako v iných ústavoch – kritický nedostatok personálu. „Na sto väzňov u nás pripadá iba jeden dozorca. Ako na nich môžu dávať pozor?“ spýtal sa Siciliano.
Okrem „bacharov“ chýbajú vo väzniciach aj pedagógovia, psychológovia či mediátori. Preťažení zamestnanci musia ťahať nadčasy, čo vedie k ich psychickej únave a depresiám. Len v tomto roku spáchalo samovraždu aj šesť dozorcov.
Amnestia ako kapitulácia?
Neúnosné podmienky v talianskych väzniciach viackrát kritizovala i Rada Európy v Štrasburgu, ktorá sa zaoberá ochranou ľudských práv a demokracie.
Ako nedávno „s veľkým znepokojením“ skonštatovala, žiadne doterajšie opatrenia nedokázali zastaviť nárast samovrážd medzi väzňami. Meloniovej vládu preto vyzvala, aby rýchlo prijala účinné kroky na nápravu.
Talianska premiérka Giorgia Meloniová presadzuje prísne tresty, čím ešte viac zhoršila situáciu v preplnených väzniciach.
Práve jej kabinet však stav výrazne zhoršil. Už len tým, že zaviedol asi tucet nových trestných činov alebo zvýšil tresty za existujúce skutky. Napríklad maloletým, ktorí obchodujú s drogami, po novom hrozí až päť rokov väzenia – už pri množstvách, aké v iných európskych štátoch považujú za bezvýznamné.
Jedným z najjednoduchších riešení, ako uvoľniť miesto vo väzniciach, by bola amnestia. V Taliansku sa dosiaľ i často využívala – spravidla na odpustenie zvyšných pár rokov z uloženého trestu, no súčasná vláda takú ústretovosť neschvaľuje.
Situácia je však taká vážna, že nejaké kroky bude musieť urobiť. Podľa informácií z talianskych médií pripravuje vyhlášku, ktorá pripúšťa predčasné prepustenie z väzenia za dobré správanie a výrazné zvýšenie počtu dozorcov.
Odborníci sú presvedčení, že ani tieto opatrenia nepomôžu zlepšiť žalostné podmienky vo väzniciach, ani znížiť utrpenie a samovraždy odsúdených. Minister spravodlivosti Carlo Nordio navyše odmieta čo i len uvažovať o amnestii.
„Amnestia sa rovná kapitulácii,“ vyhlásil. Petrelli na to reagoval otázkou, ako potom minister pomenuje 58 samovrážd väzňov spáchaných len v priebehu tohto roka. /agentury/
X X X
Ander z Košíc: Nepáči sa mi urážanie. Zabávam tak, aby som sa nemusel zohýnať a zbierať vtipy z podlahy
Ján Pisančin vo filme Kavej.Zdroj: Continental film.Pol storočie zabáva ľudí ako Ander z Košic a patrí k legendám humoru v našich končinách. Najnovšie však čelil novej výzve.
Vyzliekol červenú károvanú košeľu a zložil z hlavy klobúk. Prijal ponuku zahrať si vo filme Kavej a diváci ho môžu vidieť v úplne inej úlohe. Dokonca priznáva, že mu bola vo svete východniarov šitá na mieru.
„Keď žije človek, žije aj hlúposť. A ona je nádherná, lebo je základom humoru,“ tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk legendárny zabávač Ján PISANČIN.
Ste súčasťou filmu o východniaroch. Museli ste sa pri nakrúcaní cítiť ako ryba vo vode.
My sme sa dohodli za 5-6 minút a zobral som to ako výzvu. Ako solitér behám po javisku 50 rokov. Teraz prišla ponuka, aby som si vo filme zahral farára. Scenáristka mi ponúkla, aby som si text zložil sám a faktom je, že takto si to píšem sám celý život.
Súhlasil som a môžem vám povedať, že som bol spokojný. Hralo sa mi veľmi dobre. Zrejme chceli, aby mali vo filme v mojej osobe trošku z farárika, trošku z Andera a urobil som to tak, ako som najlepšie vedel.
Takže po 50 rokoch ste dostali ponuku na niečo nové.
Bola to zmena. Keď som začal robiť Anderov rebriňák – bolo to zhruba 150 dielov – tak nebohý režisér Karol Spišák mi povedal: Janko, že si ťa ešte nevšimli novinári. Stalo sa. Mama chcela zo mňa farára. Stalo sa. Takže stále trvám na tom, že sny sa vám pomaly plnia.
To máte ako s domom. Stále k nemu potrebujete volať murárov, opravárov strechy či kominára. Tak hovorím manželke: Alicka, vieš kde je chyba? Dlho žijeme. Keby sme tu neboli, tak to nerobíme.
Nedostali ste žiadny scenár na dialógy a dali vám v nich voľnú ruku?
Prečítal som si scenár, aby som môj text vedel napasovať do dialógov. Veľa ľudí sa ma pýta, či mávam trému. Nemám. Trému má len ten, čo nevie. Keď vidím veľké publikum, pomyslím si, že aké je to dobré, keď na mňa prišlo veľa ľudí.
Viem, že mám silný repertoár za chrbtom a že keď títo ľudia prídu, tak ma asi aj majú radi. Ten, kto ma nechce, nepríde. Trému som mával škole, keď som nebol pripravený.
Mali ste v Kaveji z niečoho rešpekt?
Mal som spočiatku obavy pri nakrúcaní z mladých ľudí. Mladí ľudia sa mi zdali čudní – majú svoje názory myšlienky, Čakal som, že sa budú na mňa pozerať, že čo tu ten starý chce.
Ale prijali ma vynikajúco a zistil som, že tí mladí boli moji fanúšikovia. Dokonca niektorí moje kazety počúvali prakticky od mala. Bral som ich ako kolegov, pritom niektorí z nich mi môžu byť vnúčatá.
Ukázalo sa, že som im napokon rozumel. Aj ako humorista im musím rozumieť. Stále sa hovorí o výchove a podobne. Ale to sú podľa mňa také hlúposti. Ľudí treba viesť, lebo genetické záležitosti sa prejavia skôr či neskôr.
Keď by mi niekto vyčítal, že som o niekom povedal to či to, poviem: treba vydržať. To máte ako s alkoholom. Vypijete dva-tri poháriky a ešte nie ste opitý. To príde. Máte v sebe dobré či zlé a bude to otázka času.
Otec vám prorokoval, že z vás bude komediant. Kedy ste dospeli k tomu, že vás táto profesia bude živiť?
Ja som športoval a za rodné Michalovce som hrával futbal, hokej i hádzanú. Mal som svoje sny – byť na olympiáde. Hrával som ligu, tak prečo by som ich nemal. Ale v Trebišove som si zranil koleno a lekári mi v tom čase povedali: chceš chodiť či hrať? Dnes sa to operuje ako na páse.
Ale už vtedy som bavil kolektív. Keď sme vyhrali či prehrali, v šatni som bol zabávač. Keď som sa oženil na Gemer – na dedinku k manželke, tak čo tam budete robiť? Hrávali tam divadlo, ktoré som od detstva hrával aj ja. Dokonca som sa tam vypracoval na veľkého režiséra (smiech)…
Potom sme prišli do Košíc. Postavil som tam dom a všimli si ma herci. Bol som v Divadielku pod kupolou a zobrali ma medzi seba. V tom momente som získal úžasnú vec. Radili mi, kedy veľa kričím, kedy si počkať na diváka, čo by som z dialógov vyhodil a podobne. Bola to úžasná devíza, ktorú som zažil s profíkmi. Dnes radím ja mladým, ale nie všetci ma počúvajú. Ich chyba (smiech…).
Potom som zistil, že je to aj ekonomicky zaujímavé. Tak som začal robiť Andera. Prešiel som s ním svet, má svojich divákov. A ako Ander som známy v republike.
Nielen tam. Publikum máte aj v Česku. Rozumejú vám mladí Česi?
Hovorím pomalšie a artikulujem. Ale neverte tomu, že by nerozumeli. Ešte nikto neprišiel za mnou v Česku s tým, že by mi nerozumel. Kto nechce, ten mi nerozumie. Myslím, že priemerne inteligentný človek, ktorý žije v našich krajinách, musí tieto nárečia nejako spoznať. Aj keď neporozumie každé slovo, nič sa nedeje. Tak si domyslí.
V Česku poviem: „švekra – po vašom tchýně,“ dovysvetlím. Pochopia to a švekra ide celý večer. Možno sú oblasti, kde by mi nerozumeli. Ale nehovorím rýchlo ako my východniari. Pomaly rozprávať ma naučili v rozhlase. Platí, že ak ti divák nerozumie, nemôže sa baviť.
Tak som si vymyslel moju anderovčinu – slovensko-zemplínsky dialekt. Ander je vraj zakladateľ standing comedy. Iste, lebo kedysi prišiel ľudový rozprávač na javisko – kým sa súbor prezliekal – a robil čas. Rozprával príbeh a vyvrcholilo to tak, že mu ľudia zatlieskali. Mne sa to akosi videlo málo. Chcel som prísť na javisko tak, aby mi ľudia tlieskali celý večer.
Takto to mám rád. Keď prídem oddychovať na chatu, som tam 3-4 dní a musím ísť späť do Košíc. Potrebujem ľudí, divákov. Úsmevy, pozdravy: Serus, Jani! Niekto oddychuje takto, čo mnohí nevedia pochopiť. Ja mám rád ľudí a ruch.
Na staré kolená neraz dostávate otázky, či vás to baví a nenudí. Na to odpovedáte, že je to hlúpa otázka a že keď vám to myslí, idete do toho.
A čo mám doma kukať do plafóna alebo pozerať v televízore na politiku?
Máte čas byť klasický dôchodca a oddychovať ako vaši rovesníci?
Samozrejme, že takýchto ľudí pozorujem. Keď som bol v Ženeve, sedeli tam starší páni na kávičke a fajčili. Tam som si povedal, že takto nejako by som chcel stráviť dôchodok. Ale potom som to prehodnotil. Chcem byť pri ľuďoch, tráviť čas na javisku a vymýšľam si sprostosti.
Minule som povedal manželke: Je so mnou zle. Mám pocit, že som to prežil. Už som v takom štádiu, že prežijem všetko. Ale keď vidím, že sála vstane a tlieska po vystúpení – toto mi nemôžu zobrať.
Takže oddychujete popri práci.
Je to tak. To ale neznamená, že v súkromí tiež nie som taký. Len nebudem takto dlho sedieť. A keď vidím, že reč je o ničom, ideme domov. Lebo viete, niekedy sa len sedí a pritom sa šliapu a opakujú voloviny.
Kedysi ste povedali, že pokiaľ humor nelieči, tak nič nepokazí. Napriek tomu sú ľudia, ktorým sa daný humor nepáči.
Viete, ktosi hovoril, že humor bez smiechu je ako chodenie po tme. Veď každý doktor vám povie, že dobrá nálada a humor lieči. A ani nič nestojí, lebo to nejde cez naše zdravotníctvo.
Nevyčítajú vám východniari anderovčinu?
Nie. Každý ju zobral ako fakt. Bol som veľmi trpezlivý a celý život som im to vysvetľoval otázkou, či ja chlapec z Michaloviec od Laborca neviem po východniarsky?
Keby som začal rozprávať ako môj otec, tak mi dnes nerozumejú. A keby som hovoril ako môj dedo, tak to by bol celkovo prúser. Stará východniarčina je preč a ja som ju troška zmodernizoval. Kto dnes povie garadiče? Každý už povie schody, vrátane východniarov. Darmo, život nezastavíte.
Niektorí humoristi dokážu pri vystúpeniach ľudí uraziť. Kde sú pri tom vaše hranice?, aktuality.sk
X X X
Juhokórejská strelkyňa vo veku 16 rokov získala pre svoju krajinu stú medailu v histórii
Juhokórejská reprezentantka v športovej streľbe Ban Hyo-jin získala na OH v Paríži zlatú medailu v disciplíne vzduchová puška 10 m. V pondelkovom finále zdolala v rozstrele Číňanku Chuang Jü-tching, bronz si vybojovala Švajčiarka Audrey Gogniatová.
Ban aj Chuang vo finále vyrovnali olympijský rekord Číňanky Jang Čchien z Tokia 2020, keď dosiahli zhodne 251,8 bodu. O víťazstve tak rozhodoval rozstrel, v ktorom bola Kórejčanka lepšia o desatinu bodu (10,4-10,3).
Vo veku 16 rokov sa tak stala najmladšou olympijskou medailistkou z Kórejskej republiky v športovej streľbe. Pre svoju krajinu získala v Paríži už štvrté zlato a celkovo sté v histórii OH.
Sedemnásťročná Chuang v sobotu vybojovala prvé zlato na prebiehajúcich hrách, keď s krajanom Šengom Li-chaom triumfovala vo vzduchovej puške 10 m miešaných tímov, aktuality.sk