Putin o Belgorode: Vrie to vo mne, útok bude potrestaný. KLDR „maximálnu silu“ v konflikte s Južnou Kóreou, USA. Pozdrav od Putina Orbánovi. Belgicko na pol roka predsedníctvo EU. Pellegrini: Rok 2024 rokom obratu v SR

O fronte: Nepriateľ je postupne odfúknutý. Chceme ukončiť konflikt na Ukrajine, tvrdí Putin, ale len podľa našich podmienok. Rusko má podľa neho strategickú iniciatívu vo vojne v rukách. Ruský prezident Vladimir Putin (v strede) hovorí s ruskými vojakmi, účastníkmi špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine, ktorí sa liečia po zraneniach v Ústrednej vojenskej nemocnici pomenovanej po Alexandrovi Višnevskom v Moskve v pondelok 1. januára 2024.

 Útok na Belgorod bol podľa ruského prezidenta Vladimira Putina teroristickým aktom proti civilistom a nezostane nepotrestaný. Povedal to na stretnutí s vojakmi v nemocnici v prvý deň roka 2024. Štátna ruská agentúra TASS priniesla niektoré vyjadrenia ruského prezidenta.

„To, čo sa práve stalo v Belgorode, je teroristický čin. Prečo? Pretože pod krytím dvoch rakiet… čo urobili? Vystrelili z viacnásobného odpaľovacieho raketového systému MLRS,“ povedal Putin a dodal, že „všetko vo mne vrie“.

 Ruská armáda podľa neho reagovala útokmi vysoko presnými zbraňami na rozhodovacie centrá ukrajinskej armády, „miesta kde sa zhromažďuje vojenský personál a žoldnieri, na iné centrá tohto druhu, v prvom rade vo vojenských zariadeniach. A sú dosť citlivé – tieto údery. To je to, čo urobíme“.

Putin skonštatoval, že Rusko má strategickú iniciatívu v rukách. „Postupne je (ruský nepriateľ) odfúknutý“.Máme prostriedky ničenia, ktoré nemá žiadna iná armáda na svete, podotkol.

 Tvrdí, že schopnosti ruských ozbrojených síl sa „neustále a exponenciálne zvyšujú“. Niektoré veci chýbajú, hovoril o moderných dronoch a prostriedkoch na potlačenie ukrajinských dronov, ktoré „nad vami lietajú ako muchy“.

Ukrajina rýchlo míňa západnú muníciu, ktorú dostáva, citovala TASS Putina. „Ukrajinská armáda minie 5– alebo dokonca 6-tisíc nábojov kalibru 155 za deň boja a Spojené štáty vyrobia 14-tisíc za mesiac. Ale ak miniete 5-tisíc denne, vyčerpanie príde pomerne rýchlo a teraz prichádza“.

Chceme čo najskôr ukončiť konflikt, ale len podľa našich podmienok, povedal. Ukrajina sama o sebe nie je naším nepriateľom, protivníkom Ruska sú západné krajiny, tvrdí Putin. „Oni (západné elity) dlho živili kyjevský režim práve preto, aby vytvorili tento konflikt,“ povedal a využívajú na to Ukrajincov

Napriek tomu, že sa Západ chce vysporiadať s Ruskom, „my sami sa s nimi, zdá sa, vyrovnáme rýchlejšie“, uviedol podľa TASS Putin./agentur/

X X X

S novym godom! Pozdrav od Putina: Orbánovi áno, Ficovi nie?

Málokto v Európe sa môže pochváliť, že dostal novoročný pozdrav od šéfa Kremľa. Ruský prezident poslal „péefko“ iba štyrom vládnucim a dvom bývalým európskym hlavám štátov či šéfom vlád.

 Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orban sa odfotili pred rokovaním na okraji fóra ‚Jeden pás, jedna cesta‘ v Pekingu 17. októbra 2023.

Podľa očakávania medzi nimi nechýba maďarský premiér Viktor Orbán. Predseda slovenskej vlády Robert Fico, ďalší z dvojice európskych lídrov, ktorých nedávno Putin pochváli, však na kremeľskom zozname adresátov pozdravných posolstiev nefiguruje.

Fico sa dočkal uznania od Putina na jeho výročnej tlačovej konferencii 14. decembra. Šéf Kremľa na nej tvrdil, že členské krajiny Európskej únie stratili svoju nezávislosť a prijímajú rozhodnutia v prospech Washington. „Faktom je, že do značnej miery stratili svoju suverenitu. Vidíme to, robia veľa rozhodnutí v ich neprospech, no napriek tomu to robia,“ citovala ruského prezidenta agentúra TASS.

 Putin poznamenal, že „mnohé európske osobnosti sa navonok správajú ako generál Charles de Gaulle, ktorý bojoval za záujmy Francúzska so zbraňou v ruke, ale v praxi sa správajú ako maršal Philippe Pétain, ktorý hoci bol hrdinom prvej svetovej vojny, v tej druhej sa stal kolaborantom a podriadil sa vôli okupantov.“

„Takto sa správajú takmer všetci. Okrem pár ľudí – po voľbách sa objavil Fico, v Maďarsku Viktor Orbán. Veľakrát som už povedal, že to nie sú proruskí politici, ale pronárodní, chránia svoje vlastné záujmy, ale viac takých niet, jednoducho niet,“ poznamenal Putin.

„Tak som sa konečne dočkal a dostalo sa mi pochvaly aj s Viktorom Orbánom od ruského prezidenta,“ komentoval o dva dni neskôr Fico Putinove slová na Facebooku. „Ani neviete, čo ma to stálo úsilia – tie každodenné telefonáty do Moskvy s prosbami, aby priletelo na moju adresu nejaké prívetivé slovo,“ pokúšal sa premiér zľahčovať signál z Moskvy, ktorý niektorí opoziční politici označili za hanbu pre Slovensko.

„Ak ešte na Slovensku alebo v Európe niekomu nebolo jasné, kto podporuje vojnového zločinca Putina, tak sa nám teraz k tomu dokonca on sám priznal. Celému svetu je po týchto slovách jasné, že nám Fico svojim postojom k zločineckej agresii Ruska robí hanbu,“ citovala agentúra SITA europoslanca za KDH Ivana Štefanca (KDH).

 To, že Putin s novoročným želaním nezabudne na predsedu vlády Maďarska, ako jedinej členskej krajiny EÚ, sa všeobecne očakávalo. Z Európy sa spomedzi úradujúcich štátnikov podobnej pocty dočkali už len traja ďalší, vrátane bieloruského diktátora Alexandra Lukašenka. Vo svete sú medzi adresátmi okrem iného šéfovia autokratických režimov v Sýrii, Venezuele, Nikarague, či Kube.

Putin vo svojom posolstve maďarskému premiérovi zdôraznil, že „napriek zložitej medzinárodnej situácii“ priniesol minulý rok do rusko-maďarských vzťahov „pozitívnu dynamiku“.

 „Prezident Ruska potvrdil svoj záväzok pokračovať v konštruktívnej, pragmatickej súčinnosti, ktorá umožní realizovať dôležité spoločné ekonomické projekty, plne zodpovedajúce záujmom ruského a maďarského ľudu,“ píše sa na internetovej stránke Kremľa.

 Ruský prezident zablahoželal aj lídrovi druhého členského štátu NATO, prezidentovi Recepovi Erdoganovi z Turecka, ktoré spolu s Maďarskom už druhý rok blokuje rozšírenie aliancie o Švédsko.

Medzi tými, ktorí sa dočkali gratulácie, bol aj srbský prezident Aleksandar Vučič. Srbsko, kandidátsky štát EÚ, sa rovnako ako Turecko nepripojilo k sankciám, ktoré západné krajiny uvalili na Rusko v súvislosti s inváziou na Ukrajinu.

Všetci traja, Orbán, Vučič a Erdogan, dostali novoročný pozdrav od Putina aj predchádzajúci rok – keď ruský prezident prestal gratulovať západným lídrom.

Na rozdiel od vlaňajška Putin tentoraz zablahoželal aj pápežovi Františkovi. Pápež opakovane odsúdil smrť civilistov na Ukrajine a modlil sa za ľud tejto krajiny, ale priamo neobvinil Rusko z agresie ani nekritizoval Putina.

Putin tiež zablahoželal lídrom postsovietskeho Spoločenstva nezívislých štátov (okrem Moldavska), najvyšším predstaviteľom krajín BRICS (India, Čína, Južná Afrika a Brazília), ako aj viacerým štátnikom, ktorí sa k agresii Ruska proti Ukrajine stavajú neutrálne, či ju dokonca podporujú.

„Okrem toho Vladimír Putin zablahoželal niekoľkým bývalým šéfom zahraničných štátov a vlád k Vianociam a Novému roku,“ píše sa na webe Kremľa, pričom zo západnej Európy sa spomína francúzsky exprezident Nicolas Sarkozy a bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder. Putin minulý rok Sarkozymu nezablahoželal, odvtedy sa ale bývalý šéf Elyzejského paláca o „rusko-ukrajinskom konflikte“ niekoľkokrát vyjadril v súlade s predstavami Moskvy.

 Ešte pred rozsiahlou inváziou na Ukrajinu Putin zvykol lídrom západných krajín vrátane Spojených štátov pravidelne zaželať šťastný nový rok. Naposledy to spravil na prahu roku 2022. V roku 2019 Putin prvý a poslednýkrát zablahoželal k Novému roku aj ukrajinskému prezidentovi Vladimirovi Zelenskému. Do Kyjeva predtým prestal posielať pozdravy už v roku 2014, keď Moskva anektovala Krym a ňou podporovaní separatisti rozpútali boje na Donbase./agentury/

X X X

Pellegrini: Rok 2024 bude rokom obratu. Musíme pokračovať tempom, akým sme začali

 Rok 2024 by mal byť podľa predsedu parlamentu Petra Pellegriniho rokom obratu. Ako ďalej uviedol vo svojom novoročnom príhovore, obrat by sa mal týkať vzťahu štátu k svojmu občanovi, životnej úrovne ľudí, a tiež stability štátnych inštitúcií a ich vzájomných vzťahov.

 „A najmä obratu v tom, čo ľudia od svojho štátu dostávajú. Súčasťou toho totiž musí byť istota, že sa naň v ktorejkoľvek ťažkej chvíli svojho života budú môcť spoľahnúť a cítiť istotu, že ich štát neponechá napospas vlastnému osudu,“ vyhlásil Pellegrini.

Rok 2023 bol podľa Pellegriniho v slovenskej politike búrlivý. „Padla nám ďalšia vláda, hoci už vládla len na základe poverenia prezidentky, vyskúšali sme si model úradníckej vlády bez politickej zodpovednosti a napokon sme o ďalšej ceste Slovenska rozhodli v demokratických a slobodných parlamentných voľbách. To, že prebehli dôstojne a nikto ich výsledky nespochybnil je tým najlepším vysvedčením pre slovenskú demokraciu. Voľby priniesli zmenu, ktorá v ľuďoch za tri a pol roka jednoducho dozrela,“ skonštatoval Pellegrini.

Šéf parlamentu je podľa vlastných slov presvedčený, že novej vláde sa podarí naplniť svoj program silného štátu, v ktorom budú ľudia lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť. „Slovenskí občania hlasovaním vo voľbách svoju úlohu splnili, a tak je na novej vláde, aby čím skôr svoje sľuby o zmene naplnila. Urobili sme maximum možného už počas niekoľkých týždňov vo funkciách, no v tomto tempe musíme pokračovať, aby ľudia čím skôr zmenu pocítili vo svojich vlastných životoch,“ dodal predseda parlamentu./agentury/

X X X

Kim Čong-un sa opäť vyhráža: Severná Kórea použije „maximálnu silu“ v prípadnom konflikte s Južnou Kóreou a USA

Kimove vyjadrenia prichádzajú v čase zvýšeného napätia v oblasti, kde Soul a Washington reagujú na nárast testov zbraní Pchjongjangu. Konflikt v regióne sa zaostruje, pričom Kim odmieta akýkoľvek pokus o zmierenie a zjednotenie s Južnou Kóreou. Očakávajú sa ďalšie vojenské provokácie v roku 2024, ktoré by mohli ovplyvniť aj americké prezidentské voľby.

Severokórejský vodca Kim Čong-un dal armádnym veliteľom pokyn, aby v prípade vojenskej konfrontácie s Južnou Kóreou a Spojenými štátmi použili „maximálnu silu“. Oznámili to v pondelok štátne médiá, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Soul a Washington posilnili obrannú spoluprácu v reakcii na rekordné množstvo testov zbraní, ktoré Pchjongjang vykonal v uplynulom roku.

Kim Čong-un zintenzívňuje vojenské hrozby

Kim na stretnutí s hlavnými veliteľmi v Pchjongjangu v nedeľu podľa oficiálnej tlačovej agentúry KCNA povedal, že severokórejská armáda by mala v prípade provokácie „zlikvidovať“ nepriateľa.

„Ak si nepriateľ zvolí vojenskú konfrontáciu a provokáciu proti KĽDR, naša armáda by mala zasadiť smrtiaci úder, aby ho úplne zničila,“ vyhlásil.

Severokórejský líder sa predtým počas koncoročného zasadnutia svojej komunistickej strany vyhrážal jadrovým útokom na Soul a nariadil armáde, aby budovala arzenál v rámci prípravy na vojnu, ktorá podľa môže na Kórejskom polostrove „vypuknúť kedykoľvek“.

Odmieta zmierenie s Južnou Kóreou

Pri predstavení politického programu na roku 2024 Kim obvinil USA z toho, že pre jeho krajinu predstavujú „rôzne formy vojenskej hrozby“.

Oznámil tiež, že sa už nebude snažiť o zmierenie a opätovné zjednotenie s Južnou Kóreou, pričom sa odvolal na „nekontrolovateľnú krízu“ údajne vyvolanú Soulom a Washingtonom.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol v pondelok povedal, že jeho krajina bude brzdiť vojenské provokácie Pchjongjangu opatreniami v rámci spoločného systému tzv. rozšíreného odstrašovania, ktorý s Washingtonom spustí v prvej polovici tohto roka.

Jadrové hrozby pred voľbami

Južná Kórea tiež posilní kapacity svojej armády, pokiaľ ide o preventívne údery, protiraketovú obranu a možnosti reakcie na útoky, uviedol Jun v novoročnom prejave.

Očakáva sa, že KĽDR v roku 2024 zintenzívni testy zbraní – pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Kim sa podľa mnohých expertov pravdepodobne domnieva, že rozšírenie jadrového arzenálu by mu umožnilo získať ústupky od USA v prípade opätovného zvolenia exprezidenta Donalda Trumpa, napísala agentúra AP, aktuality.sk

X X X

Politológ Cirner: Po chaose prišiel vládny valec. Fico časť ľudí šokoval, ak bude Pellegrini prezident, príde plán B

Slovensko má za sebou naozaj búrlivý politický rok. Vystriedali sa tri vlády, historicky prvýkrát bola vymenovaná aj úradnícka vláda a začal sa boj o prezidentských palác. Po pandémii a vojne čelíme viacerým krízam, ktoré nakoniec vyústili do predčasných volieb. K moci štvrtýkrát dostal Robert Fico a ako predpovedala europoslankyňa Monika Beňová, Ficovi sa podarilo presvedčiť Petra Pellegriniho a spolu so SNS Andreja Danka budú ako trojkoalícia štyri roky viesť Slovensko. Fico vzal svoj štvrtý mandát bagrom.

 Koaliční politici už nehrajú skoro žiadnu formu, už sa obnažujú a ukazujú, akí v skutočností sú a čo chcú, hovorí v rozhovore pre Pravdu politológ z Prešovskej univerzity Michal Cirner.

 X Máme za sebou hektický politický rok. Pád vlády, vznik nových strán, fiasko bývalých lídrov… Ako by ste ho zhodnotili?

Bol to mimoriadne turbulentný politický rok, plný kríz a už toľkokrát spomínaného „chaosu“. Vystriedalo sa niekoľko vlád, prvýkrát sme zažili úradnícku vládu, lepšie povedané vládu prezidentky, dlho sme čakali na predčasné voľby, ktoré znamenali návrat Smeru a Roberta Fica k moci. Bola to politická „krútňava“, víťazov poznáme, dnes nám vládnu, ale napríklad Boris Kollár alebo Eduard Heger sú mimo parlamentu, hnutie OĽaNO Igora Matoviča to síce prežilo, ale rebrandovali si názov na hnutie Slovensko. Myslím si, že po parlamentných voľbách si všetci vydýchli, lebo sú už politicky karty rozdané a vieme, kde je kto a akú má pozíciu, ale polarizácia pokračuje, pretože nová vláda tlačí agendu, ktorá sa mimoriadne nepáči predovšetkým podporovateľom opozičných síl, a tak sme zažili na sklonku roka 2023 po dvoch mesiacoch vládnutia Roberta Fica opäť tisícové protesty v uliciach. Nič nenaznačuje, že to bude v roku 2024 pokojnejšie.

 X Ako hovoríte, polarizácia pokračuje, aj keď lídri koalície hovoria o väčšom pokoji, zrejme preto, že sa vedia ľahšie dohodnúť a zmeny prechádzajú expresne rýchlo. Ako sa dá polarizácia zmierniť alebo zastaviť?

To keby som vedel, tak mám Nobelovu cenu. Základom je to banálne klišé, ktoré je ťažké dosiahnuť: naučiť sa tolerancii, diskutovať vecne bez osobných útokov, urážok, rešpektovať iné názory, ale tiež faktami vyvracať hoaxy, dezinformácie a nepravdy. To platí pre občanov aj pre politikov. Menej agresívna komunikácia, viac vzájomného pochopenia, úcty, rešpektu, skrátka slušného správania. Už antickí filozofi písali, že politici majú byť vzormi v správaní, cnostiach, pretože „ľud“ ich konanie imituje. Ak politik kričí na tlačovke a oponentov nazýva potkanmi, rozumej dehumanizuje ich, tak sa môže stať, že na sociálnych sieťach alebo inde budú podporovatelia daného politika reagovať podobne. Nežijeme v ideálnom svete, a preto sa to ľahko hovorí, ale ťažko realizuje.

X Za jeden rok malo Slovensko tri vlády. Je to niečo ojedinelé? O čom to svedčí?

Svedčí to o krízach, ktoré Slovensko a svet postihli (vojna na Ukrajine, pandémia, inflácia, energetická kríza…) a o nepripravenosti a neodolnosti vládnej koalície po roku 2020, aby ich zvládli, dokázali s občanmi komunikovať a neprenášali napätia a osobné animozity z vládnej koalície na verejnosť. Myslím si, že navždy sa týmto obdobím bude spájať Igor Matovič ako víťaz volieb a šéf najväčšieho poslaneckého klubu v danom období, premiér a minister financií, ktorý rád nesystematicky, ale bombastickým spôsobom ohlasoval „atómovky“, rozhadzoval verejné financie a spôsobil koaličnú či dokonca ústavnú krízu. Znamená to len jediné – voliči vsadili na nesprávneho „koňa“ a väčšinou to trpko oľutovali, čo ukazuje výsledok volieb 2023.

 X Je Matovič dnes už izolovaná tzv. samostatná jednotka? Skončila sa jeho éra? Ignoruje ho viac-menej aj koalícia, aj opozícia, čaro bojovníka proti mafii sa pomaly a isto vytráca a momentálne ho nahrádza PS.

Rád používam to slovenské, že zlá burina nevyhynie. Videli sme to pri množstve politikov po roku 1989, ktorí mali rôzne kauzy, výstrednosti a roky sa držali vo vrcholovej politike a napriek všetkému sa dokonca dokázali vrátiť na výslnie. Polčas rozpadu politickej kariéry charizmatických lídrov je veľmi dlhý. Niekedy to je až vekom alebo vymretím voličského jadra, respektíve nájdením mladšej a modernejšej verzie podobnej politickej osobnosti voličmi. Matovič je určite fenoménom slovenskej politiky. Zdá sa, že to voličské jadro okolo piatich percent voličov stále má a aktuálne je v jeho životnej úlohe – opozičníka, ktorý ide proti všetkým a kritizuje všetkých. Ale spolupracovať s ním nikto nechce. Bude však môcť vzniknúť alternatívna vláda bez neho? To je základná otázka.

X Ako by ste s odstupom času hodnotili vymenovanie úradníckej vlády? Mnohí kritizovali, že tento krok mal prísť v januári a nie až niekoľko mesiacov po páde vlády.

Situácia sa dynamicky vyvíjala, prezidentka nemala záujem zobrať na vlastné bedrá zodpovednosť za riadenie štátu, lebo vláde bola vyslovená nedôvera a aj keď vládu naďalej poverila, aby pokračovala, jej zodpovednosť za exekutívu sa značne zvýšila. Ustúpila aj v otázke konania predčasných volieb, a to všetko v rámci stabilizácie politickej situácie, ale ani to sa nepodarilo a nakoniec bola nútená vymenovať vládu odborníkov, za ktorú prakticky zodpovedala. Bol to aj pre prezidentku ťažký rok, urobila niekoľko chýb, mala málo politických spojencov, veľa sa na ňu útočilo a nakoniec sa rozhodla, že sa nebude druhýkrát uchádzať o post prezidentky.

 X Predčasné voľby vyhral Smer a Robert Fico sa do čela vlády postavil štvrtýkrát. Napriek tomu, že Peter Pellegrini vyhlasoval, že nebude s Ficom sedieť v jednej vláde, stalo sa tak. Bol spor medzi Smerom a Hlasom len na oko alebo si Pellegrini vybral tú „rozumnejšiu“ stranu?

Bolo to veľmi pragmatické rozhodnutie, pretože vládnuť v nesúrodej koalícii s novou politickou entitou Progresívnym Slovenskom, o ktorom nevedeli, ako sa môže správať vo vládnej koalícii, s SaS, ktorú považujú za rozbíjača vlád a hlavne nesúhlasia s jej programovým ekonomickým liberalizmom a KDH, ktoré má svoju konzervatívnu agendu v rozpore s predstavami SaS a Progresívnym Slovenskom… Navyše štvorkoalícia je z podstaty vždy náročnejšia na udržanie, pretože je tam viac aktérov, viac záujmov a musia si rozdeliť jeden koláč viacerí (posty a podobne), tak trojkoalícia so Smerom a SNS sa zdala byť stabilnejším riešením, navyše sa všetci dobre poznajú a vedia, čo od seba môžu očakávať a je tam aj oveľa lepší ideový prienik, čo je vidieť už teraz na práci koalície.

Budúcnosť koalície

XAj keď je trojkoalícia súdržnejšia, už sa objavili prvé špekulácie o rozpade – Hlasu, ale aj koalície. Pellegrini odmieta akékoľvek špekulácie o tom, že ak by vyhral v prezidentských voľbách, Hlas sa rozpadne alebo splynie so Smerom. Je tento scenár reálny?

Všetko je možné, najprv si každý musí splniť domácu úlohu. Ak Pellegrini vo voľbách zvíťazí, k čomu mu isto bude dopomáhať strana Smer a Robert Fico, potom môže Robert Fico pristúpiť k bodu B, teda pokúsiť sa zjednotiť Hlas a Smer alebo aspoň Hlas nahlodať, eliminovať a oslabiť, aby posilnil Smer. Mimochodom pán Danko sa tiež môže obávať, že Smer si ukradne časť jeho voličov.

 X Líder SNS sa aktuálne obáva skôr o budúcnosť koalície, aj keď práve klub SNS je z koaličných strán najmenej stabilný. Myslíte si, že koalícia štyri roky vydrží, aj za predpokladu, že by sa zmenili pomery v koalícii? Aktuálne stačí, aby chýbali štyria poslanci a môže nastať problém.

Áno, stále budem tvrdiť, že vládna koalícia má krehkú väčšinu hlasov, ale sú oveľa viac súdržnejší (môžeme komentovať, čo ich drží pokope) a snažili sa jednotlivcov v klube SNS upratať na vládne posty, respektíve im ponúkli iné možnosti realizácie. Tu sa ako veľký politický talent ukazuje minister Taraba, ktorý už niekedy vystupuje, akoby on riadil politiku SNS. Možno sa bude snažiť pána Danka upratať do europarlamentu, ale určite má záujem o SNS, respektíve jej voličov.

X Čo ich teda drží po kope? Návrat systému našich ľudí, zabezpečiť si beztrestnosti a udržať sa pri moci? Aspoň súdiac podľa prvých krokov a vyjadrení to tak vyzerá.

To je len jedna časť, najsilnejším spojivom je vždy moc a na základe nej možnosť rozhodovať, presadzovať vlastné – ušľachtilé či menej ušľachtilé – ciele. Táto časť politického spektra si oveľa viac váži moc ako vlády, ktoré sa rozpadli aj preto, že si nevážili ten mandát, ktorý od voličov dostali, aby spravovali krajinu. Fico má vždy cieľ vyhrať voľby a byť súčasťou vlády, Hlas a SNS chcú byť tiež pri tom. Matovič sa v roku 2020 pred voľbami zľakol, že vyhrá voľby a bude musieť hrať prvé husle a mať najväčšiu zodpovednosť. Fico sa toho nikdy nebál.

 X Je Tomáš Taraba vychádzajúcou hviezdou, ktorá môže časom predbehnúť Danka a stranu postupne prevziať?

V strednodobom alebo dlhodobom horizonte, ak by sa Pellegrini stal prezidentom a Fico ako takmer 60-nik by opäť hľadal a aj našiel nejakú novú exit stratégiu, aby zo straníckej politiky odišiel, pán Taraba by mal veľkú šancu stať sa novým politickým mesiášom Slovenska.

X Ako vnímate klub SNS ako taký? Niekoľkých poslancov síce Danko upratal na rôzne posty, no stále má väčšinu z iných strán. Akou vizitkou je pre stranu správanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej alebo Štefana či Filipa Kuffu?

Je to už podobná úroveň ako z III. vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1994 – 1998, keď okrem HZDS vládli aj SNS Jána Slotu a ZRS Jána Ľuptáka. Ministri ako Gustáv Krajči, Ján Sitek, Zdenka Kramplová („hruštička húževnatá“) alebo Eva Slavkovská boli podobného rangu. Vrátili sme sa 30 rokov späť v čase. Je to také retro, dnes už by to mala byť iba smiešna spomienka a nie realita. Ale tak rozhodli voliči a to im vládna koalícia ponúkla. SNS vždy mala slabé kádre.

Michal Cirner (1983): Politológ Michal Cirner pôsobí na Inštitúte politológie Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Vyštudoval verejnú politiku a verejnú správu na Fakulte verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a politológiu a teóriu politiky na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. Vedecko-výskumne a pedagogicky sa zameriava na problematiku verejnej správy, cezhraničnej spolupráce a na stranícky a politický systém Slovenskej republiky. Riešil mnoho vedecko-výskumných grantových projektov. Doposiaľ publikoval viac ako sto odborných a vedeckých prác. Absolvoval niekoľko výskumných pobytov, stáží a prednáškových pobytov v zahraničí. Ako politický analytik pravidelne vystupuje v slovenských a zahraničných médiách.

Protesty a rušenie ÚŠP

X Ani nie tri mesiace po voľbách vyšli do ulíc vyšli tisícky ľudí, aby protestovali proti rušeniu ÚŠP, obávajú sa ohrozenia právneho štátu, opozícia kritizovala čistky ministra vnútra na polícii, ale aj postup ďalších ministrov, zmenu pravidiel pri Úrade na ochranu oznamovateľov. Vzal Fico svoj štvrtý mandát zhurta alebo len plní predvolebné sľuby?

Vzali to bagrom, valcom… niečo na ten štýl. Už nehrajú skoro žiadnu formu, už sa obnažujú a ukazujú akí v skutočností sú a čo chcú. Ich voliči to vedia a možno sa aj z toho tešia, že sú takí priami a nechodia okolo toho ako okolo horúcej kaše. Pre prívržencov opozície to je šok, lebo takého odhaleného Fica, Danka a spol. ešte nevideli. Nedávajú si servítky pred ústa a tvrdo idú za ich prioritami, nech to znamená čokoľvek.

 Bleskový plán nevyšiel, v koalícii panuje nervozita  má vôbec význam posunutie zákona, ktorým sa ruší ÚŠP? Opozícia to síce považuje za úspech a chce dosiahnuť, aby to koalícia stiahla úplne, no je to veľmi málo pravdepodobné. Aj keby to vetovala prezidentka, koalícia veto prelomí.

Má to skôr symbolický význam, ale je dôležité, že to opozícia robí. Nemala by rezignovať v zmysle – aj tak si to schválite, tak my vám nebudeme robiť prieky. Potom by opozícia ani nemusela existovať. Aj keď ťahajú za kratší koniec, musia vždy ukázať, čo sa im nepáči a pokúsiť sa to zvrátiť, i keď porážku oddialia iba o mesiac. Pre ich voličov je to veľmi silný odkaz. Musia bojovať a hájiť vlastné záujmy a postoje. Opozičná práca je frustrujúca, lebo viete, že skoro vždy prehráte, ale nesmiete sa vzdávať, lebo si volič nájde inú alternatívu.

X Opozícia sa však spočiatku mobilizovala dosť pomaly, spočiatku ani PS nereagovalo výraznejšie. Budú ich kroky voči Ficovi – ako zrejme najskúsenejšiemu politikovi – účinné?

Museli sa skoncentrovať a sústrediť a sústredení a skoncentrovaní musia byť v opozícii nonstop, lebo majú silných súperov – politických matadorov, lišiakov a machiavellistov, ktorí sú podľa ich vlastných slov majstrami v populizme, neštítia sa akejkoľvek kampane a politických podpásoviek. Sú skúsení a odhodlaní a majú v rukách moc.

 X Opozícia okrem protestov spravila aj obštrukciu, ktorú „dokonalo“ Matovičovo Slovensko. Pellegrini najprv hovoril, že nepreruší rozpravu, potom mal Fico vyhlásenie a sťažoval sa, že opozícia deštruuje štát, strašil dvojnásobnými cenami za energie a pár hodín na to koalícia odhlasovala ukončenie rozpravy a štátny rozpočet schválili. Bol to ťah na voličov?

Vládna koalícia nebude jednať s opozíciou v rukavičkách, majú väčšinu tak môžu zmeniť aj rokovací poriadok a podobne, aby sa zbavili obštrukcií. Ešte si nepamätám vládu, ktorá by sem tam opozícii neznemožnila rozpravu, vôbec ju neotvorila alebo robila obštrukcie pri schôdzach, ktoré boli pre vládu nepríjemné. Vládne strany majú viac možností ako opozícia, je to skrátka tak, pretože si môžu prispôsobiť normy na mieru.

Prezidentské voľby a ďalší rok

X V ďalšom roku nás čakajú aj prezidentské voľby. Zatiaľ máme jedného oficiálneho kandidáta – Ivana Korčoka. Kandidovať chce aj Pellegrini, Kubiš, po novom aj Hamran, svojho kandidáta postaví aj SNS a možno nás prekvapí Igor Matovič… Je niekto, kto z radov zatiaľ významnejšie vyčnieva?

Je zrejmé, že ak sa nič závažné nestane a nespadne nám tu z neba nejaký výnimočný kandidát, tak sa voľby budú rozhodovať medzi Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim. Jeden kandidát je opozičný a pravicový a jeden viac-menej koaličný a ľavicový, resp. sociálnodemokra­tický. Prieskumy zatiaľ nahrávajú Petrovi Pellegrinimu, ale myslím si, že tá volebná súťaž bude tesnejšia ako sú predpoklady, pretože to bude zas o tom, že koalícia nemôže mať všetko a bude to aj referendum o vláde, keďže, ako sme spomenuli v rozhovore, ľudia už vyšli proti vláde v nemalom počte aj do ulíc, to znamená, že sú vo vare a mobilizovaní zastaviť kandidáta koalície v jeho ceste do prezidentského paláca.

 X Má sa Slovensku niečoho obávať?

Veľká časť verejnosti politiku koalície podporuje, respektíve nie je proti nej. Je však dôležité počúvať hlasy odbornej verejnosti, domácich a zahraničných inštitúcií, predovšetkým inštitúcií Európskej únie, ktorej sme členom, či sa nedeje na Slovensku niečo, čo môže napríklad pokriviť právny štát alebo demokraciu samotnú. Ak tu budú takéto odborné a inštitucionálne hlasy, ktoré budú upozorňovať, že sa na Slovensku plazivo demontuje demokracia, sloboda médií, právny štát a podobne, časť verejnosti a opozícia sa určite nebudú iba prizerať.

X Dočkáme sa novej politickej kultúry alebo bude pokračovať rozdeľovanie spoločnosti a arogantná politika?

Nové opozičné strany PS, KDH priniesli do parlamentu viac kultivovanosti, erudície. O to menej je toho zo strany SNS alebo niektorých predstaviteľov Smeru alebo Hlasu. Igor Matovič a jeho hnutie sa viac-menej nemenia. Je to tak vždy, z parlamentu odišli fašisti, ale vrátila sa SNS s predstaviteľmi alternatívnej scény. Slovenská politika je tak v „dokonalej rovnováhe“ a s politickou kultúrou to lepšie nebude, pretože nestačí, že z 10 politikov v miestnosti bude 9 slušných, keď jeden neslušný na seba strhne všetku pozornosť a urobí „bordel“ aj za piatich.

X A nakoniec klasická otázka, vzhľadom k vyjadreniam lídrov koalície a ich ďalším plánom v prípade, ak bude Pellegrini prezidentom… vydrží koalícia štyri roky?

Ak sa Pellegrini stane prezidentom, potom sa veľa zmení. Hlas by musel mať nového lídra a vzťahy v koalícii by sa vnútorne museli usporiadať nanovo. Tam je veľa otázok otvorených, okrem ústupu Pellegriniho zo straníckej politiky a ponechania Hlasu napospas osudu až po rolu Tomáša Tarabu pri SNS a vytláčaní Andreja Danka z politického výslnia. A najväčšia neznáma je Fico a jeho politický osud. Dal síce rozhovor pre TASR, len neupresnil kedy plánuje ukončiť pracovný život a či mu môžeme veriť, že nechystá nejakú exit stratégiu. Určite nechce byť predsedom vlády, to ho už nebaví a je to z núdze cnosť. Dokedy bude ťahať tú káru ďalej?/agentury/

X X X

Belgicko prevzalo na pol roka predsedníctvo v Rade Európskej únie.

Belgické predsedníctvo sa zameria na prípravu prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom.

Belgicko v nedeľu prevzalo rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie. Krajina bude najbližších šesť mesiacov zastávať dôležitú úlohu sprostredkovateľa v Únii.

Hlavnými výzvami budú okrem pokračujúcej vojny na Ukrajine a súvisiacich náročných diskusií členských štátov dve voľby v júni – okrem volieb do Európskeho parlamentu (EP) čakajú Belgicko aj parlamentné voľby. Informovala o tom agentúra DPA, píše TASR.

Belgické predsedníctvo sa zameria na prípravu prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom.

Krajiny EÚ sa v decembri dohodli na ich začatí po splnení zostávajúcich záväzkov. „V súvislosti s možným budúcim rozšírením sme jasne povedali, že sme pripravení dosiahnuť výsledky,“ povedal belgický premiér Alexander De Croo pri predstavení priorít. Vypracovať je v tejto veci potrebné aj plán interných zmien v EÚ. Tie sú nevyhnutné na zachovanie fungovania Únie, zdôraznil.

Osobitnú pozornosť chce Belgicko venovať migrácii. Únia musí napríklad oficiálne schváliť reformu azylového systému, na ktorej sa jej členovia a europarlament dohodli krátko pred Vianocami. Medzi hlavnými úlohami je aj pokračovať v tzv. zelenej transformácii a v boji proti organizovanému zločinu a obchodu s drogami.

Témou bude tiež vojna na Ukrajine a súvisiace otázky energetického zásobovania, ako aj ďalšia finančná podpora Ukrajiny. Lídri členských štátov budú na mimoriadnom summite 1. februára znova rokovať o programe pomoci za vyše 50 miliárd eur počas tohto roka, ktorého prijatie na decembrovom summite vetovalo Maďarsko.

Vzhľadom na blížiace sa eurovoľby v júni sa čas na dokončenie otvorených legislatívnych iniciatív kráti. Rokovania o nových predpisoch musia krajiny EÚ a EP uzavrieť do polovice februára, následne sa rozbehne predvolebná kampaň.

Súbežné konanie volieb do EP a federálnych i regionálnych volieb v Belgicku (9. júna) budú pre krajinu „menšou komplikáciou“, priznal belgický veľvyslanec pri EÚ Willem van de Voorde. Obavy však podľa vlastných slov nemá, volebný systém funguje dobre.

Členské štáty EÚ sa na čele Rady EÚ striedajú pravidelne každého polroka. Belgicko predsedníctvo prevzalo 13. raz. Predsednícka krajina vedie početné zasadnutia na rôznych úrovniach, stanovuje si niektoré priority a snaží sa pri sporoch sprostredkovať riešenie.

V druhom polroku 2023 bolo predsedníckou krajinou Španielsko, po Belgicku bude nasledovať Maďarsko. Slovensko predsedalo Rade EÚ v druhom polroku 2016, najbližšie príde na rad v januári 2030, aktuality.sk

X X X

Pápež na novoročnej omši vyzdvihol dôležitú úlohu žien v spoločnosti

Podľa neho musí každá spoločnosť rešpektovať a chrániť ženy. „Kto ubližuje čo i len jednej žene, rúha sa Bohu, ktorý sa narodil zo ženy,“ dodal pápež.

Pápež František v pondelok v rámci novoročnej omše v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne vyzdvihol dôležitú úlohu žien a matiek v cirkvi, spoločnosti a pre svetový mier. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

„Svet by mal na matky a ženy hľadieť s obdivom, aby našiel pokoj, vymanil sa zo špirály násilia a nenávisti a znovu získal ľudský pohľad a videl srdcom,“ povedal pápež v rámci homílie na novoročnej slávnosti Panny Márie Bohorodičky, ktorú katolícka cirkev slávi aj ako Svetový deň pokoja.

„Naša doba bez mieru potrebuje matku, ktorá opäť zjednotí ľudskú rodinu,“ povedal 87-ročný pápež pred približne 7000 veriacimi zhromaždenými v Bazilike svätého Petra.

Podľa neho musí každá spoločnosť rešpektovať a chrániť ženy. „Kto ubližuje čo i len jednej žene, rúha sa Bohu, ktorý sa narodil zo ženy,“ dodal pápež, aktuality.sk

X X X

Čaputová: Slovensko brzdí nekultúrnosť. Zásadné zmeny si žiadajú dôkladnú analýzu a poctivú diskusiu

Jednou z najväčších bŕzd rozvoja Slovenska je nekultúrnosť, najmä v politike, a množstvo konfliktov v spoločnosti. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom poslednom novoročnom príhovore. Zároveň pripomenula, že voľbami sa nesmú meniť demokratické hodnoty.

 Nekultúrnosť či konflikty sú podľa hlavy štátu pre mnohých prekážkou zotrvania na Slovensku či návratu domov. Poukazuje, že nevraživosť sa stáva sprievodným znakom verejného života a prelieva sa aj do bežných vzťahov. „Hrubosť, vulgárnosť a klamstvo nie sú prejavom sily, ale slabosti. Skutočná sila spočíva v pokoji a nadhľade. A tou najväčšou silou je schopnosť mať pod kontrolou samého seba,“ skonštatovala Čaputová.

 Pripomenula, že voľbami sa nevymieňa spoločnosť a nesmú sa meniť demokratické hodnoty, na ktorých je založená. „A ak je tu snaha o zásadné zmeny, tak nevyhnutne po dôkladnej analýze a poctivej diskusii. Pri budovaní našej štátnosti teda potrebujeme hodnotovú kontinuitu. Nielen deklarovanú, ale reálnu,“ tvrdí prezidentka.

Apeluje preto na ochranu a presadzovanie ústavných demokratických hodnôt. Ochraňovať by sa tiež mali inštitúcie, ktoré sú pre fungovanie demokracie potrebné. Ide podľa Čaputovej o orgány vymožiteľnosti práva, slobodné médiá či mimovládne organizácie.

„Robme tak aj naďalej s rešpektom a slušnosťou. Aby chuť bojovať nikomu nezatemnila myseľ a aby sa napokon sama bojovnosť nestala hlavným zmyslom nášho konania namiesto hodnôt, ktoré sme chceli chrániť,“ uviedla hlava štátu. Dodala, že budovanie a upevňovanie štátnosti je spoločnou povinnosťou.

Čaputová poukázala na aktívnych občanov a mimovládne organizácie, ktoré dlhodobo zabezpečujú funkcie v oblastiach sociálnej starostlivosti, vzdelávania, ochrany životného prostredia či pri presadzovaní práv menšín. Slováci sa tiež môžu spoľahnúť na samosprávy, ktoré podľa nej opäť potvrdili svoju životaschopnosť a profesionalitu a v meniacej sa dobe boli stabilizačným prvkom fungovania štátu.

Prezidentka vo svojom príhovore vyzvala aj na adresnú pomoc ľuďom, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli na pokraji prežitia. Zároveň apelovala na záujem o mladých ľudí. „Potrebujeme im vytvoriť bezpečné školské prostredie, zanechať im funkčný dôchodkový systém, udržateľné verejné financie a nenechať ich v neistote pri riešení klimatickej krízy,“ poznamenala Čaputová.

Ďalej povedala, že k atribútom demokracie patrí schopnosť vymieňať si názory a kultúrne komunikovať, rešpektovať iných ľudí hoci aj s odlišnými postojmi. „Potrebujeme jednoducho viac pravdy a lásky, nech to znie akokoľvek pateticky,“ podotkla prezidentka.

Všetci podľa nej potrebujú viac láskavosti a porozumenia v komunikácii, v interakciách, a to aj keď spolu nesúhlasia. „Ľudia nesmú cítiť ohrozenie, ale istotu a spolupatričnosť k svojej komunite, k svojmu okoliu, aby dokázali spájať svoje schopnosti a sily,“ doplnila./agentury/

X X X

100 kilogramov pervitínu pašovali v poľnohospodárskych strojoch. Teraz im hrozí doživotie

Austrálska polícia obvinila mužov vo veku 30 a 34 rokov z pašovania 100 kilogramov metamfetamínu.

Dvaja muži boli obvinení z pokusu o pašovanie takmer 100 kilogramov metamfetamínu do Austrálie, oznámila v sobotu miestna polícia. Drogy boli ukryté v poľnohospodárskych strojoch. TASR správu prebrala od agentúry DPA.

Austrálska federálna polícia (AFP) uviedla, že muži vo veku 30 a 34 rokov z austrálskeho štátu Viktória boli zatknutí tento mesiac a predpokladá sa u nich napojenie na afganskú organizovanú trestnú činnosť.

Loď prevážajúca poľnohospodárske stroje dorazila do austrálskeho Melbourne ešte v novembri. Polícia ju zadržala na základe upozornenia protidrogovej jednotky v Dubaji, píše DPA.

Polícia uviedla, že 98 kilogramov metamfetamínu (známeho aj ako pervitín) bolo údajne nájdených v 12 hnacích hriadeľoch mláťačiek na obilie. Úrady drogy testovali, aby zistili ich čistotu. Ich hodnota na čiernom trhu je podľa odhadov polície 88 miliónov austrálskych dolárov (približne 54,2 miliónov eur).

Úrady obvinili 30-ročného muža z pokusu o nadobudnutie látky podliehajúcej hraničnej kontrole v množstve určenom na predaj. V tomto prípade išlo o metamfetamín. Jeho 34-ročný komplic bol obvinený z dovážania takejto látky. Maximálna trestná sadzba je v prípade oboch trestných činov doživotie.

Polícia uviedla, že pokus o pašovanie zrejme súvisí s s organizovaným zločinom v Afganistane a preto sa uskutočňuje medzinárodné vyšetrovanie, aktuality.sk

X X X

HSBC predala svoje retailové bankovníctvo vo Francúzsku fondu Cerberus

Predaj francúzskej divízie slúžiacej drobným klientom je súčasťou rozsiahlejšieho plánu HSBC sústrediť sa najmä na ázijský trh. Tam už dlhodobo realizuje väčšinu svojich aktivít.

Po viac než dvoch rokoch od oznámenia plánu presunula britská banka HSBC svoju sieť retailového bankovníctva vo Francúzsku na My Money Group, ktorá je súčasťou amerického fondu súkromného kapitálu Cerberus.

Suma, za ktorú Cerberus retailové bankovníctvo HSBC vo Francúzsku preberá, zverejnená nebola. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Transakciou sa francúzsky retailový biznis HSBC s takmer 250 pobočkami, 3500 zamestnancami a približne 800.000 klientami zmení na Crédit Commercial de France (CCF). To je názov, ktorý banka mala, než ju HSBC kúpila.

Predaj francúzskej divízie slúžiacej drobným klientom je súčasťou rozsiahlejšieho plánu HSBC sústrediť sa najmä na ázijský trh. Tam už dlhodobo realizuje väčšinu svojich aktivít.

Svoj plán predať divíziu retailového bankovníctva Cerberusu oznámila HSBC už v júni 2021. Neskoršie zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk však rokovania skomplikovalo a HSBC nakoniec v dôsledku tohto obchodu odpísala v 3. kvartáli 2022 zhruba 2,4 miliardy USD (2,17 miliardy eur). Podmienky finálnej dohody spoločnosti nezverejnili.

My Money Group, ktorá retailový biznis HSBC vo Francúzsku preberá, je na francúzskom trhu známa viac než 100 rokov. Vo svojich začiatkoch pomáhala ľuďom pri financovaní nákupu áut značky Citroën, neskôr bola dve desaťročia pod kontrolou amerického konglomerátu General Electric. Fond Cerberus prevzal My Money Group v roku 2018, aktuality.sk

X X X

Záchranári počas Silvestra zasahovali celkovo 1868-krát

Počas Silvestra volali na tiesňovú linku 155 najviac ľudia s bolesťami brucha, hypertenziou a teplotami.

Počas Silvestra vyslali ambulancie záchrannej zdravotnej služby k ľuďom celkovo 1868-krát, čo je o 300 výjazdov viac než vlani. Desiatky výjazdov sa týkali intoxikácie alkoholom, 13 poranení pyrotechnikou.

TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Petra Klimešová.

„Počas Silvestra volali na tiesňovú linku 155 najviac ľudia s bolesťami brucha, hypertenziou a teplotami,“ priblížila hovorkyňa. Evidujú podľa jej slov aj 60 výjazdov k intoxikácii alkoholom. Ani jeden sa netýkal dieťa. Najviac takýchto prípadov eviduje OS ZZS v Žilinskom a Bratislavskom kraji.

Pri poraneniach súvisiacich s pyrotechnikou bol podľa slov Klimešovej najzávažnejší prípad 22-ročného muža z Košického kraja.

Záchranári ho po prvotnom ošetrení transportovali s devastačnými poraneniami tváre na umelej pľúcnej ventilácii do nemocnice v Košiciach.

Doplnila, že ďalší závažný prípad bol 45-ročný muž, ktorému po výbuchu ohňostroja amputovalo dva prsty. Záchranári ho podľa slov hovorkyne previezli do nemocnice v Nových Zámkoch, aktuality.sk

X X X

Ministerstvo financií nerozumie, prečo sa Čaputová bez konzultácií priklonila k stanovisku rozpočtovej rady

Ministerstvo financií SR víta podpis prezidentky Zuzany Čaputovej pod dôležité zákony, nestotožňuje sa však s jej pripomienkami k štátnemu rozpočtu, pre ktoré hlava štátu zvažuje podanie na Ústavný súd (ÚS) SR. Stanovisko ministerstva TASR poskytli z tlačového odboru rezortu.

 Ministerstvo v stanovisku skonštatovalo, že nerozumie, prečo sa prezidentka jednostranne bez akejkoľvek konzultácie s predstaviteľmi rezortu priklonila k stanovisku Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). „A to najmä po oficiálnom tlačovom vyhlásení MF SR, v ktorom rezort vyjadruje pochybnosti nad krokmi RRZ, ktoré sa v súčasnosti javia skôr ako politizácia a nie odborný prístup,“ poznamenalo ministerstvo.

 V súvislosti so záverom RRZ okolo výdavkových limitov rezort poznamenal, že túto problematiku požadoval doriešiť s predstaviteľmi Rady už v júni 2022 počas bývalej vlády. „Keďže v tom čase a aj teraz je evidentná výrazná disproporcia medzi metodikou RRZ a MF SR,“ doplnil rezort financií. MF tiež pripomenulo, že na prípravu zákona o štátnom rozpočte malo sedem týždňov, pričom štandardný proces prípravy rozpočtu je podľa jeho slov sedem až deväť mesiacov.

Prezidentka podpísala zákon o štátnom rozpočte v piatok. Zároveň oznámila, že zvažuje podanie na ÚS z hmotnoprávnych aj procesných dôvodov, týkajúcich sa zákona. Vychádzala aj zo stanoviska RRZ, poukazujúcej na neistotu v prípade súladu schváleného rozpočtu s ústavnými pravidlami rozpočtovej zodpovednosti.

„Otázka, či proces prijímania štátneho rozpočtu môže byť hocijaký alebo musí spĺňať určité legislatívne parametre, ale najmä otázka, či rozpočtová zodpovednosť v ústave má byť rešpektovaná a reálne vynútiteľná voči vláde a parlamentu pri tvorbe rozpočtu, sú podľa prezidentky otázky, ktoré svojím významom ďaleko presahujú štátny rozpočet na jeden konkrétny rok a je dôležité poznať na ne odpovede bez ohľadu na súčasný politický kontext,“ uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec./agentury/

X X X

Vdova po Žbirkovi odhalila tajomstvo jeho dcéry, Meky zúril: Dostali sme obe vynadané!

 Dcéra ho vedela poriadne potrápiť.

Vdova po Žbirkovi odhalila tajomstvo jeho dcéry, Meky zúril: Dostali sme obe vynadané!

Od smrti legendárneho Mekyho Žbirku uplynuli už 2 roky, no v srdciach mnohých fanúšikov bude živý už navždy. Hudobník po sebe zanechal nielen nesmrteľné hity, ale aj manželku a deti. Vdova Katarína Žbirková po Mekyho smrti vydala knihu s názvom Katherine – Môj život s Mekym, v ktorej písala o tom, čo so sebou obnášal život po boku hviezdy.

 Ako uvádza portál Nový Čas pre ženy, v kuloároch sa často hovorilo, že práve Katka bola za rozvodom Mekyho s prvou ženou Helgou, s ktorou spolunažíval 15 rokov, a priviedli na svet dcéru Denisu. Katarína ale tvrdí presný opak, pretože vo chvíli, ako sa so spevákom zoznámila, sa rozvádzal a súd mu dcéru zveril do výhradnej starostlivosti. Spevák preto svoju novú lásku viackrát žiadal o to, aby s Denisou zostala a postrážila ju, pretože mal koncert a nechcel ju nechať v Bratislave samu.

Zoznámenie s Mekyho dcérou bolo pre Katku veľmi náročné, pretože bol medzi nimi len 6-ročný rozdiel. „Matku som jej suplovať nemohla, a tak som skôr bola ako jej kamarátka. A ono to fungovalo. Ja som nikdy nebola riešiteľ. Nič som nepitvala – ako to prišlo, tak to bolo. Dokážem vyjsť s ľuďmi, dokážem sa prispôsobiť ich mysleniu, pokiaľ nie sú zlí. A s Denisou to šlo samo,“ vysvetlila vdova, ktorá má s Mekyho dcérou dobré vzťahy dodnes a stala sa aj krstnou mamou jej knihy.

 V nej si zaspomínala aj na vtipnú príhodu s Denisou, kedy Žbirku obidve poriadne naštvali. Jedného večera, keď bol hudobník preč, si z ničoho nič oholila hlavu. Katka bola z jej správania v šoku, no krok svojej nevlastnej dcéry nijak neodsudzovala. „Oveľa viac som sa bála, čo na to Meky povie mne, že som jej to dovolila. V ten večer sme skutočne dostali vynadané obe. Bol z toho úplne na mŕtvicu,“ opísala, aktuality.sk

X X X

Český prezident Petr Pavel v novoročnom príhovore: Nesmieme sa vzdať slobody

Za problém označil Pavel vulgarizáciu politickej diskusie. Nezhody k demokracii podľa neho patria, ale osočovanie či urážky sú zlyhaním, ktoré neprináša nič dobré.

Spoločnosť musí po tragickej streľbe na Univerzite Karlovej (UK) v Prahe prekonať strach, nemôže si nechať vziať radosť zo života a nádej na lepšie časy. Vo svojom prvom novoročnom prejave to v pondelok povedal český prezident Petr Pavel.

Ocenil tiež snahu vlády o zlepšenie stavu verejných financií a vyzval na konkrétne kroky k prijatiu eura, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Musíme analyzovať, čo sa stalo a prečo sa to stalo. Môžeme zlepšiť zákony, kontroly a opatrenia, ale nemôžeme sa kvôli strachu vzdávať slobody,“ zdôraznil Pavel. Spoločnosť podľa neho musí z tragickej udalosti vzísť silnejšia a jednotnejšia. Uplynulý rok v Česku však podľa prezidenta nesmú definovať len tieto decembrové udalosti.

V oblasti domácej politiky vyzdvihol jednotu vlády – aj napriek tomu, že ju tvorí päť rôznych strán, navonok medzi nimi nie sú viditeľné spory. Zároveň ocenil ich snahu riešiť zadlženie krajiny, hoci ide o nepopulárne opatrenia. Kabinetu Petra Fialu sa však podľa neho nedarí tieto kroky vysvetľovať ľuďom, čo potom nahráva opozícii v kritike vlády.

Za problém označil Pavel vulgarizáciu politickej diskusie. Nezhody k demokracii podľa neho patria, ale osočovanie či urážky sú zlyhaním, ktoré neprináša nič dobré. Vyzval politikov, aby verejný priestor kultivovali. Pripomenul tiež, že v roku 2024 čakajú Česko okrem európskych aj krajské a senátne voľby. Vyzval ľudí, aby sa na nich zúčastnili.

Vo svojom prvom novoročnom príhovore tiež dôrazne hovoril o záväzku, ktorý ČR prijalo pri vstupe do EÚ a ktorým je prijatie eura. „Je načase, aby sme po rokoch začali robiť konkrétne kroky, ktoré nás k naplneniu tohto záväzku dovedú,“ apeloval prezident. Napriek diskusiám o výhodách a nevýhodách prijatia tejto meny pre otvorenú a exportnú ekonomiku, ktorou ČR je, ide podľa neho o logickú budúcnosť.

Rok 2024 označil za rok očakávaní. Práve očakávania spojené s ekonomickou situáciou ako zníženie inflácie, reálny rast miezd či mierny hospodársky rast môžu byť podľa neho začiatkom pozitívneho obratu a odrazom od dna.

Časť prejavu venoval aj mladým. Pomenoval problémy, ktorým musia čeliť, a zdôraznil, že spoločnosť potrebuje ich aktivitu. „Má cenu, aby ste sa zaujímali o svoje okolie a snažili sa meniť veci k lepšiemu,“ povzbudil ich prezident. Uviedol, že bude podporovať a aj iniciovať zmeny, ktoré obrátia pozornosť politiky a spoločnosti na ťažkosti mladej generácie, aktuality.sk

X X X

O jeden deň voľna menej, letné prázdniny však potrvajú celých deväť týždňov! Prehľad voľných dní v novom roku

Patricia Poprocká, dnes 06:49

Koľko voľných a prázdninových dní nás čaká v roku 2024? Pozrite si ich tohtoročný prehľad.

Začneme dobrou správou – prázdninám tento rok praje, školáci si ich užijú naozaj dosť. Ešte do konca tohto týždňa trvá vianočné voľno, a už na budúci mesiac začne deťom ďalšie. Jarné prázdniny v roku 2024 budú ako prvé na strednom Slovensku, a to v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Voľný týždeň deťom začne 19. februára. O týždeň neskôr, teda 26. februára, začnú prázdninovať žiaci v Košickom a Prešovskom kraji, no a v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraj sa dočkajú prázdnin 4. marca.

V škole však žiaci dlho nepobudnú, lebo už 28. marca začínajú veľkonočné prázdniny, ktoré potrvajú do 2. apríla.

Po nich čakajú školákov až letné prázdniny, voľno si však užijú ešte aj na štátne sviatky 1. mája a 8. mája, ktoré pripadajú tento rok na stredu.

Školský rok by sa mal v tomto roku začať v deň, na ktorý bola zvyknutá dnešná rodičovská generácia – opäť 1. septembra, pretože Deň ústavy, ktorý pripadá na 1. september, síce zostáva štátnym sviatkom, nie však už dňom pracovného pokoja. Rozhodla tak vláda vzhľadom na potrebné úspory v štátnom rozpočte. 1. september však v roku 2024 pripadá na nedeľu, takže nový školský rok sa začne aj tentoraz až 2. septembra. A keďže 1. júl pripadá na pondelok, vysvedčenia deti dostanú už 28. júna, čo znamená, že obľúbené letné prázdniny budú trvať celých 9 týždňov!

Po letných prázdninách nasledujú jesenné, ktoré budú znamenať päť dní voľna – od stredy 30. októbra do nedele 3. novembra.

No a napokon vianočné prázdniny, tie sa oficiálne začnú v pondelok 23. decembra, vzhľadom na víkend však deti pôjdu v tomto roku poslednýkrát do školy 20. decembra.

Štátne sviatky a voľné dni

A čo dospelí, kedy budú mať voľno oni? Prvý voľný deň, pri príležitosti výročia vzniku Slovenskej republiky máme dnes. Tohtoročný 6. január, sviatok Troch kráľov, bude v sobotu, takže na ďalšie voľno, ktoré v tomto roku pripadne na pracovný deň, musíme čakať až do Veľkej noci. Veľkonočný piatok bude 29. marca a Veľkonočný pondelok 1. apríla.

Ďalšie dni pracovného pokoja budú už v spomínané stredy 1. a 8. mája, no a potom v piatok 5. júla, kedy je štátny Sviatok svätého Cyrila a Metoda. Ďalší letný sviatok, výročie SNP, v tomto roku pripadne na štvrtok, 29. augusta. Pôjde o výnimočné oslavy, keďže od vypuknutia Povstania uplynie 80 rokov.

Následný Deň Ústavy, 1. september, ako sme už spomenuli, síce štátnym sviatkom ostáva, do práce by sa však za normálnych okolností šlo, keby nepripadol na nedeľu. Rovnako na nedeľu pripadá i Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, 15. september.

Sviatok Všetkých svätých, 1. novembra bude tohto roku v piatok, 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu bude v nedeľu. Po ňom bude najbližšie voľno z práce až na Štedrý deň, v utorok 24. decembra. Vianočné sviatky skončia vo štvrtok 26. decembra, čo je posledný oficiálny voľný deň v tomto roku./agentury/

X X X

Františka Andrássyová zachraňovala chudobných, teraz potrebuje pomoc ona

 Spomienku na Františku v centre Rožňavy v roku 1984 nahradil pomník Osloboditeľov. Na pôvodné miesto sa vrátila v roku 1993.

ROŽŇAVA: Dominantným pamätníkom na Námestí baníkov v Rožňave je secesný pomník Františky Andrássyovej. Patrí k symbolom mesta severného Gemera. Bola filantropkou a tiež manželkou grófa krásnohorského panstva Dionýza Andrássyho.

Pomník dali postaviť z verejnej zbierky v roku 1905 Rožňavčania ako prejav vďaky tejto výnimočnej žene, patrónke chudobných.

Stav národnej kultúrnej pamiatky je v neutešenom stave, podpísali sa pod neho najmä poveternostné podmienky. Mesto Rožňava sa rozhodlo zachrániť ho a vyhlásilo dobrovoľnú zbierku na obnovu pomníka. Získať treba 400-tisíc eur.

Majetok venovali na dobročinné účely

Bezdetní manželia Dionýz a Františka Andrássyovci venovali veľkú časť svojho majetku na dobročinné účely, ktorých iniciátorkou bola Františka. Budova chudobinca bola darom Františky Andrássyovej mestu. Prispeli na výstavbu oboch rožňavských gymnázií – katolíckeho i evanjelického, nemocnice, na nákup organu pre reformovanú cirkev a na zriadenie knižnice. Finančne podporili výstavbu dnes už neexistujúcej židovskej synagógy. V neposlednom rade prispeli finančnými darmi k založeniu Baníckeho múzea v Rožňave.

Františka Andrássyová, rodená Hablawetzová, sa narodila v roku 1838 v rodine dirigenta a riaditeľa viedenského konzervatória. Vo Viedni sa zoznámila s grófom Dionýzom Andrássym. Zosobášili sa v utajení v roku 1866.

 Zomrela po dlhej chorobe v Mníchove v roku 1902. Gróf Dionýz dal postaviť v rokoch 1903 až 1904 pre svoju milovanú Františku pod hradom samostatnú hrobku, secesnú stavbu Mauzólea v Krásnohorskom Podhradí.

Odhalenie v roku 1905

Po grófkinej smrti v roku 1902 sa mestská rada rozhodla vypísať zbierku na jej pomník. Návrh mestského radcu Lászlóa Feymanna vyhotoviť pomník podporila a 10. decembra 1902 jednohlasne odsúhlasila mestská rada. Finančne prispeli nielen Rožňavčania, ale aj ľudia zo širokého okolia a z ďalších miest a obcí vtedajšieho Uhorska.

Pomník Františky Andrássyovej odhalili 29. októbra 1905, v strede historického štvorcového námestia.

 „Autormi súsošia sú János Horvay a Ödön Szamovolszky, víťazi v konkurze na vyhotovenie pomníka, ktorý vyhlásila mestská rada v Rožňave 15. septembra 1903. Pri vytesávaní samotnej sochy a vedľajších postáv, ako aj pri preprave pomáhali ďalší traja kamenosochári – Anzelm Andretti, Antal Martinelli a Sándor Gabay,“ spresnila na webovej stránke mesta Sylvia Holečková z Baníckeho múzea v Rožňave.

Na architektonickom prostredí pomníka spolupracoval aj architekt Richard Berndl, autor Mauzólea v Krásnohorskom Podhradí.

Busta s poprsím je umiestnená na vysokom pylóne a znázorňuje Františku s mierne sklonenou hlavou a zopätými rukami.

„Súsošie tvorí aj skupina postáv – dve detské postavy v ochrannom objatí bradatého muža v dlhom plášti, ktoré symbolizujú citát z Evanjelia: „Nechajte dietky prísť ku mne…“ Súsošie je ilustráciou dobročinnosti Františky smerom k deťom a chudobným,“ dodáva Holečková. Labute zasa symbolizujú Františkinu vznešenosť.

Zmizol z centra

Pomník bol v centre Rožňavy 68 rokov. V roku 1973 pomník rozhodnutím Mestského národného výboru v Rožňave z pôvodného miesta odstránili.

Sochársku časť previezli pred Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí. Kovaná ozdobná ohrada a kamenná podesta boli zničené.

 Miesto po Františkinom pomníku ostalo prázdne až do roku 1984, keď sa tu ocitol pomník Osloboditeľov s postavami sovietskeho vojaka, baníka a matky s dieťaťom.

 Prvýkrát sa o navrátení Františky na pôvodné miesto začalo hovoriť už v roku 1989. Podarilo sa to až v roku 1993, slávnostne ho odhalili 30.júna. Ešte predtým ho aj zreštaurovali.

Súsošie Oslobodenie preniesli do parku pred bývalým baníckym učilišťom.

Neúspešné pokusy

Pomník Františky Andrássyovej je v neutešenom stave. Mesto sa preto rozhodlo pristúpiť k jej záchrane. Ešte v roku 2022 urobil akademický sochár Ján Filo reštaurátorský výskum a vypracovali reštaurátorský návrh.

Pomník je z pieskovca, ktorý poškodzujú zmrazovacie cykly, ak tam natečie voda a začne mrznúť. Zle sú na tom aj labute ako aj zvyšné sochárske veci. Projekt obnovy by mal byť rozdelený na dve fázy, v prvej sa ráta s očistením pôvodných sochárskych prvkov a odstránením nevhodných zásahov či s chemickou hydroizoláciou.

 Suma na rekonštrukciu predstavuje takmer 400-tisíc eur, pričom v prvej etape je potrebných niečo cez 176-tisíc eur, v druhej vyše 223-tisíc.

Mesto už v minulosti podalo žiadosť na ministerstvo kultúry. Hoci projekt splnil všetky požadované náležitosti a hodnotiacou komisiou bol prijatý, nebol zaradený medzi úspešné projekty. Neuspel ani pokus dostať sa medzi deväť pamiatok, ktoré súťažia o finančnú podporu Nadácie VÚB v rámci súťaže Poklady Slovenska.

Najfotogenickejšie miesto

„Dobrovoľná zbierka by mohla byť ďalším zdrojom finančných prostriedkov, ktoré by podporili tento zámer,“ uvádza sa zámere a v podkladoch pre poslancov.

„Národná kultúrna pamiatka pomník Františky Andrássyovej, už niekoľko rokov vykazuje znaky čoraz väčšieho poškodenia. Obnova pomníka prispeje k dobrému imidžu mesta, ktoré má veľký potenciál v rozvíjaní cestovného ruchu, pomník v pozadí s mestskou vežou sa stali najfotogenickejším miestom Rožňavy,“ uvádza dôvodová správa.

 Na novembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva zámer poslanci schválili. Rožňava sa bude zároveň pokúšať získať dotáciu z ministerstva kultúry. Zbierka potrvá až do konca októbra 2024.

Osobné veci v Betliari

Osobné veci Františky Andrássyovej, manželky grófa Dionýza Andrássyho, posled­ného mužského potomka mladšej vetvy rodu Andrássy, si môžu v súčasnosti záujemcovia pozrieť v kaštieli Betliar. Pripravili tam výstavu „120 rokov Františkinho múzea na hrade Krásna Hôrka“.

 „Múzeum otvorili v roku 1904. Všetko sa začalo 26. októbra 1902 v nedeľu o deviatej večer v Mníchove vo vile Hubertus, kde zomrela ťažko chorá grófka, milovaná manželka Dionýza. Hodiny v tvare štvorlístka na jej nočnom stolíku zastavili a do dnes ukazujú deväť hodín,“ informovala o výstave Sandra Petríková, propagačno-kultúrny manažér Slovenského národného múzea – Múzeum Betliar.

Gróf začal s budovaním pietneho múzea bezprostredne po smrti svojej manželky. Už 16. februára 1903 vydala Gemersko-malohontská župa, na základe Dionýzovej žiadosti, rozhodnutie o zriadení múzea Františky na hrade Krásna Hôrka.

 „Vo Františkinom múzeu zhromaždil gróf predmety, časť mobiliáru a väčšinu osobných vecí z ich vie­denského sídla. Aj posteľ, tak ako bola vtedy, keď v nej nebohá naposledy vydýchla a šaty, topánky, kabelky, zápisníky, rukavičky či okuliare – všetky predmety, ktorých sa jej ruka dotkla a na ktorých spo­činul jej pohľad previezli na hrad Krásna Hôrka,“ doplnila Petríková.

Zaujímavosťou je, že medzi autormi výstavy je, okrem súčasníkov Júliusa Barcziho, Tímey Mátéovej, Kataríny Bányászovej a Matúša Molnára, uvedený aj samotný gróf Dionýz Andrássy.

Sťahovali aj sochu Lajosa Kossutha

Aj na postavenie bronzovej sochy Lajosa Kossutha prispeli aj obyvatelia Rožňavy verejnou zbierkou. Odhalili ju v roku 1907. Bronzová socha v nadživotnej veľkosti sa premiestňovala dokopy sedemkrát.

Socha Lajosa Kossutha, významnej osobnosti stredoeurópskych dejín a vodcu maďarskej revolúcie z rokov 1848-1849 v slávnostnom uhorskom kroji a v rečníckom postoji so zdvihnutou pravou rukou je dielom maďarského sochára Józsefa Róna.

„Sochu odhalili v máji 1907. Pôvodne stála na rožňavskom námestí, na ľavej strane trávnatého ostrovčeka. O niekoľko rokov neskôr, po vzniku Československej republiky, ju v roku 1920 z tohto miesta odstránili,“ upresnila Holečková.

 Na pôvodné miesto sa vrátila po Viedenskej arbitráži, v júni 1939. Po oslobodení v máji 1945 bola opäť odstránená a premiestnili ju do dvora historickej radnice.

„V roku 1956, kedy začalo v meste vyvíjať povojnovú činnosť Banícke múzeum, sochu prevezli do areálu bansko-hutníckej expozície. Svoje miesto našla na nádvorí pod smutnou vŕbou, kde stála do roku 1993,“ doplnila.

Až o 11 rokov neskôr, po rokoch strávených v nedôstojných podmienkach v garáži Technických služieb a v kotolni na sídlisku Juh, sochu vo februári 2004 znovu odhalili pri budove riaditeľstva Baníckeho múzea v Rožňave, kde stojí dodnes, akuality.sk

X X X

Žiadne ranné vtáča. Kolega prezradil, že Djokovič sa stále drží špeciálneho jedla a prísnej spánkovej rutiny

Novak Djokovič má za sebou skvelý rok, ktorým iba potvrdil pozíciu najlepšieho tenistu nielen súčasnosti, ale pravdepodobne všetkých čias.

V takzvanej „Open Era“ iba on vyhral 24 grandslamových titulov, taktiež sa stal prvým hráčom, ktorý strávil na vrchole rebríčka ATP viac ako 400 týždňov.

Srb ale nezaspal na vavrínoch. Ako prezradil jeden z jeho daviscupových kolegov zo srbského tímu, tridsaťšesťročný Nole nepoľavil vo svojich návykoch a stále dodržiava prísnu životosprávu špičkového športovca, vďaka ktorej sa drží na tenisovom tróne.

Je známe, že Djokovič je už dlho priaznivcom rastlinnej a bezlepkovej stravy. Pred časom zistil, ktoré potraviny preňho nie sú dobré a prispôsobil tomu svoj jedálniček, aby maximalizoval svoj výkon na tenisovom kurte.

 Jeho spoluhráč z Davis Cupu Filip Krajinovič uviedol, že prísny stravovací režim trvá. Novak si na finále priniesol aj vlastné jedlo.

„Je neuveriteľne disciplinovaný. Keď hráme za Srbsko, Novak má vlastné špeciálne jedlo. Niekedy si dá aj to, čo ostatní, no väčšinou ho vidieť s vlastnými balíčkami jedla, čo mu pripravili,“ uviedol Krajinovič v podcaste pre Alesto.

Djokovič nepodceňuje ani odpočinok a hlavne spánok. Podľa jeho kolegu zo srbského tímu sa vždy snaží vybalansovať relax podľa toho, v ktorý deň ho čaká zápas.

Spánku si rád dopraje čo najviac. „Rozhodne nie je žiadne ranné vtáča, veľmi rád vyspáva,“ potvrdil Krajinovič./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.