Putin: Ofenziva na Rusko selhala. Biden, USA, neposlouchat Ukrajinu, jednat o míru, jak chce papež, Izrael. Rhodos hoří, turisté ČR volají o pomoc

Ruský prezident Vladimir Putin na schůzce se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem v Petrohradě prohlásil, že ukrajinská protiofenziva selhala. Lukašenko při setkání s Putinem žertovným tónem poznamenal, že ho wagnerovci pobývající nyní v Bělorusku znepokojují, protože chtějí táhnout na Varšavu

Nejvyšší představitelé Ruska a Běloruska se setkali poprvé od chvíle, kdy Lukašenko pomohl minulý měsíc zprostředkovat ukončení vzpoury členů ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina proti ruskému armádnímu vedení.

Bělorusko je blízkým spojencem Ruska ve válce, kterou Moskva zahájila vpádem na Ukrajinu loni v únoru. Ukrajinské síly na začátku minulého měsíce zahájily další vlnu protiofenzivy s cílem dobýt zpět ztracená území, zatím ale zaznamenaly jen dílčí úspěchy. Lukašenko podle ruských médií prohlásil, že „žádná ukrajinská protiofenziva neexistuje“. „Existuje, ale selhala,“ opáčil Puti

Domovy musely kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině opustit miliony lidí, někteří zamířili do zahraničí, mnozí ale zůstávají ve vlasti. Řada z nich našla azyl v Dnipru na východě země a někteří tam podstupují psychoterapii. Přístup řady lidí k této pomoci se podle Viktorije Tjutjunnykové z úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) po invazi změnil. „Jít k psychologovi je teď normální,“ řekla

Šéf Kremlu oznámil, že jeho jednání s Lukašenkem potrvá dva dny, bude tedy pokračovat i v pondělí. Do Běloruska se podle telegramového kanálu spojeného s wagnerovci přesouvá či se již přesunulo na 10.000 členů této skupiny. Varšava uvedla, že očekává ruské provokace a že vysílá k polsko-běloruské hranici vojáky.

„Wagnerovci nás začali zneklidňovat – chtějí jít na západ,“ prohlásil na schůzce s Putinem podle agentury Reuters žertem Lukašenko. „Držím je v centru Běloruska, jak bylo dohodnuto,“ dodal.

Rusové v noci útočili na Oděsu

Noční ruský útok na ukrajinskou Oděsu si vyžádal nejméně jeden život a 22 zraněných, mezi nimiž jsou i čtyři děti. Informují o tom agentury Ukrinform a Reuters, podle nichž bylo poničeno několik obytných budov a také nejvýznamnější ortodoxní katedrála ve městě.

V přístavním městě, na které mířily ruské rakety, se v noci na neděli ozvala série výbuchů. Podle gubernátora oblasti Oleha Kipera exploze poškodily přístavní infrastrukturu a šest obytných budov. V jedné z nich uvízli v bytech obyvatelé a záchranáři je museli vyprošťovat.

Vážné škody utrpěl i Chrám Proměnění Páně (Preobraženská katedrála); na záběrech zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, jak stavba hoří. „Rozsah škod je obrovský, polovina katedrály je teď bez střechy,“ řekl duchovní Andrij Palčuk. Z budovy, jejíž podlaha byla zaplavená vodou použitou při hašení, zaměstnanci katedrály vynesli dokumenty a řadu cenných předmětů. Palčuk uvedl, že katedrála dostala přímý zásah raketou, která pronikla až do suterénu.

Ukrajinská armáda uvedla, že na Oděskou oblast Rusové v noci na neděli vypálili 19 raket, z nichž významnou část zlikvidovala protivzdušná obrana. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil za „útok ruských teroristů na Oděsu“ odplatu.

Rusko vytrvale útočí na Oděsu poté, co Moskva v pondělí definitivně potvrdila, že po bezmála roce pozastavuje svou účast na černomořských obilných dohodách. Ty i ve válečných podmínkách a za pokračujících bojů na Ukrajině umožňovaly vyvážet ukrajinské zemědělské produkty přes černomořské přístavy.

X X X

Podle průzkumu by byl příštím prezidentem USA Donald Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump by podle průzkumu Harvard CAPS/Harris mohl v prezidentských volbách, pokud by se konaly nyní, porazit svého nástupce, současného prezidenta Joe Bidena. Průzkum proběhl 19. – 20. července, zúčastnilo se ho 2068 lidí.

Trumpa by volilo 45 procent respondentů průzkumu, Bidena pouze 40 procent. Přitom 16 % tázaných si nemohlo vybrat. V případě, že by Trumpovým soupeřem byla současná viceprezidentka Kamala Harrisová, získal by 47 procent hlasů a Harrisová 38 procent. V tomto klání si nemohlo vybrat 14 procent.

Podle průzkumu se 68 % respondentů domnívá, že 80letý Biden je „příliš starý na to, aby byl prezidentem“.

Průzkum také ukázal, že Donald Trump by v klání osmi demokratických uchazečů ve stranických primárkách byl jednoznačným vítězem. Má podporu 52 procent dotázaných, pro guvernéra Floridy Rona DeSantise by hlasovalo 10 procent demokratů a pro indicko-amerického podnikatele Viveka Ramaswamiho 12 procent.

Vedle Trumpa a DeSantise se o podporu v republikánských primárkách zatím chtějí ucházet např. senátor z Jižní Karolíny Tim Scott a bývalá americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová .

Z Demokratické strany předložili svou kandidaturu na účast v prezidentských primárkách Biden, synovec 35. amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, Robert Kennedy Jr. a spisovatelka Marianne Williamsonová .

Prezidentské volby v USA jsou naplánovány na 5. listopadu 2024, server vasevec.cz

X X X

NA  UKRAJINU  PRŠELY  BOMBY  Z  RUSKA,  MNOHO  MRTVÝCH  V  KYJEVĚ

Rusko seslalo zkázu na Ukrajinu. Na města „pršely“ bomby, Kyjev hlásí oběti

Ruští vojáci pokračují v masivním bombardování ukrajinských měst. Za cíle si vybírají především civilní oblasti. Ukrajinci mnoho raket i sebevražedných dronů sestřelili již ve vzduchu. Přesto jsou hlášeny další oběti. Ve středu se na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sejde Rada NATO-Ukrajina.

 Rusko za poslední den provedlo 81 dělostřeleckých útoků na ukrajinská města. Zároveň vyslali pět sebevražedných dronů a podnikli dalších 58 leteckých úderů. Vyplývá to z nového hlášení ukrajinského generálního štábu. Kyjev zároveň potvrdil další civilní oběti. Byly zničeny některé obytné budovy a infrastruktura.

Ukrajinci mají problémy s ruskými zajatci

Například ruský útok na Oděsu si vyžádal jeden život a 18 zraněných, mezi nimiž jsou i čtyři děti. Informují o tom agentury Ukrinform a Reuters, podle nichž bylo poničeno několik obytných budov a také nejvýznamnější ortodoxní katedrála ve městě.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ruský útok odsoudil. „Takové zlo nelze omluvit. Rusko nakonec prohraje. A určitě dojde k odvetě ruským teroristům za to, co v Oděse udělali. Pocítí odplatu,“ uvedl na Twitteru.

 Nejtvrdší boje nadále zuří u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky, Marjinky a Kupjansku. Za posledních 24 hodin se v těchto regionech uskutečnilo asi 40 bojových střetů. Podle zpráv západních analytiků se zdá, že se Ukrajincům daří především u Bachmutu.

Ve středu se na žádost Zelenského sejde nově zřízená Rada NATO-Ukrajina. Uvedla to agentura DPA, podle níž se jednání uskuteční na úrovni velvyslanců. Havním předmětem má být obilná dohoda. Zelenskyj si svolání rady vyžádal v sobotním telefonickém rozhovoru s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem.

X X X

ŘECKÝ  RHODOS  HOŘÍ,  TURISTÉ  V  OHROŽENÍ

Cestovky posílají Čechy na hořící Rhodos. Není tu kde spát, říkají místní

Řecký turistický ráj Rhodos zachvátily ničivé požáry. Na ostrově panuje chaos a i nezasažené hotely se plní evakuovanými turisty. Některé české cestovní kanceláře ale pokračují v posílání dalších turistů na místo. Například cestovní kancelář Čedok neruší pobyty ani v oblasti Lindos, kde má ještě dnes probíhat evakuace.

„Vážení klienti, chtěli bychom vás informovat, že váš zájezd na Rhodos se realizuje beze změny.“ Tak zní zpráva, kterou dostali někteří klienti české cestovní kanceláře Čedok. Třeba ti, kteří míří do města Lindos. To je přitom jedním z míst, které se evakuuje v důsledku rozsáhlých požárů.

Řecké úřady vydaly varování, které upozorňuje na extrémní nebezpečí. O evakuaci z hotelů v Lindosu informuje i britský server BBC. Podle jejich informací má být z vesnic Pefki, Kalathos a Lindos v neděli evakuováno dalších 1200 osob.

Čedok ale považuje Lindos za bezpečnou zónu. „Hotely v oblasti Lindos jsou v pořádku a klienty přijímají,“ řekla redakci iDNES.cz mluvčí kanceláře Kateřina Pavlíková. Kancelář ruší pobyty pouze v oblasti Lardos a Kiotari. Město Lindos leží mezi nimi. „Všechny klienty, kterých se to týká, postupně kontaktujeme,“ dodala mluvčí s tím, že klientům nabízí změnu destinace nebo termínu.

Postup nicméně nevyhovuje jedné z oslovených turistek, která má zítra letět do Lindosu. „Přijde mi neuvěřitelné, že nás chce cestovní kancelář zítra poslat do míst, která se v této chvílí evakuují. To mi přijde naprosto šílené,“ napsala iDNES.cz Alžběta Š.

Další lidé se obávají, že i kdyby dojeli do bezpečné oblasti, nebude pro ně místo kvůli množství evakuovaných lidí. Před tím varoval i místostarosta města Rhodos Athanasios Vyrinis. „Je zde jen voda a nějaké základní jídlo, nemáme matrace ani postele,“ uvedl pro BBC. Lidé podle něj přespávají na lepenkových krabicích.

Podobnou zkušenost líčí i turista Monika S., která přiletěla ráno do zasažené oblasti Lardos. „Hotel nemáme. Nechali nás stát na letišti a pak odvezdli do hotelu, kde spíme v křeslech na recepci. Mám tu 2 malé děti a 2 rodiče nad 70 let. Hotely jsou beznadějně plné. Dnes tu má být 40 stupňů, nevím co bude. Čedok to podcenil,“ napsala žena na sítě.

Turisté se mohou obracet na nouzovou linku českého velvyslanectví v Athénách. Telefonní číslo je +30 694 4733 769.

Jinak situaci řeší některé německé či britské společnosti. Například německá TUI zrušila všechny lety na Rhodos bez výjimky. „Situace na jihovýchodě Rhodosu zůstává nestabilní a náročná kvůli lesním požárům. Současná evakuace bude mít důsledky pro celý ostrov. Proto bohužel musíme zrušit všechny cestovní smlouvy s příletem na Rhodos do 25. července 2023,“ napsala TUI.

Evakuační lety se neplánují

Podle Martina Smoleka, ředitele sekce právní a konzulární na ministerstvu zahraničí, má Čedok na ostrově aktuálně 1691 klientů, z toho 361 evakuovaných. „Nemůžeme cestovkám zakazovat, aby zájezdy dál posílaly. Mohou klienty přemístit do oblastí nezasažených požárem,“ vysvětlit Smolek v neděli v České televizi.

Ministerstvo zahraničí vyšle do Řecka dva členy speciálního konzulárního týmu, kteří budou asistovat při evakuaci Čechů. „S vysláním evakuačního letadla se nepočítá. Letiště je v normálním provozu a přilétají i odlétají letadla s turisty,“ dodal ředitel Smolek. Řada z turistů tak na Rhodosu uvázla. Další postup se dle oslovených cestovních kanceláří bude vyvíjet podle situace.

Pobyty dále ruší i kancelář Fischer a Exim, která klientům nabízí bezplatné storno. Naopak cestovní kancelář Alexandria či Travel Family má dle vyjádřeních mluvčích resorty v bezpečných oblastech na severu země a pobyty proto neruší.

V neděli bylo z ohrožených oblastí na jihovýchodě ostrova přepraveno celkově asi 19 000 lidí. Jedná se o největší evakuační operaci v dějinách Řecka. U požárů zasahovalo 66 hasičů, 49 hasičských vozů, pět vrtulníků a deset letadel. Žádné oběti hlášeny nejsou, několik lidí pouze bylo krátce hospitalizováno s dýchacími problémy.

X X X

Hotely jsou plné, jídla málo. Nechali nás spát na zemi, líčí turistka z Rhodosu

Cestovní kancelář o evakuaci hotelů na požáry zasaženém řeckém ostrově Rhodos věděla, i tak tam turisty poslala a tvrdila, že je vše pod kontrolou, říká Češka Monika Sixtová. S rodinou za dovolenou v luxusní lokalitě zaplatila 160 tisíc. Nyní čeká v náhradním hotelu bez vlastního pokoje a neví, co bude dál. Společně s dalšími turisty plánuje žalobu.

 X Informovala vás cestovní kancelář o požárech na ostrově?

Cestovali jsme do Lindosu, kam jsme přiletěli v sobotu večer, odlétali jsme kolem osmé. To, že na ostrově hoří, jsme věděli už při odletu. Přečetli jsme si to na internetu, z cestovky jsme však žádnou zprávu nedostali. Z vlastní iniciativy jsem volala do hotelu, protože naštěstí mluvím anglicky. Ptala jsem se, jak to tam vypadá, ale to už jsme měli odbavené kufry. Cestuji s manželem, dětmi ve věku šesti a devíti let a rodiči, kterým je oběma nad sedmdesát.

X Co vám v hotelu řekli?

Sdělili nám, že se hotel evakuuje. Proto jsem následně volala do Čedoku s tím, aby mi poradili, co máme teď na letišti v Praze dělat. V cestovce mě však informovali, že odletět musíme, protože bychom jinak odstoupili od smlouvy a nedostali ani korunu. Za dovolenou jsme zaplatili 160 tisíc. Nebyli jsme jediní, kteří se takto rozhodovali.

X Více informací jste od Čedoku nedostala?

Řekli, že delegáti na místě vše řeší a že požár na ostrově je pod kontrolou. Slíbili, že nám najdou jiný hotel stejné kategorie, ne-li lepší. Byli jsme zklamaní, že nebudeme bydlet v Lindos Princess, který jsme si vybrali, ale chápali jsme, že v této situaci to není možné. I tak jsme letěli v obavách. Já už jsem věděla, že na ostrově musí primárně ubytovat lidi, kteří tam už jsou.

X Jak vypadala situace na letišti v Řecku?

Když jsme přiletěli, lidé před námi dostávali lístky na autobus do hotelů. Až jsme přišli na řadu my, teprve nám z cestovky oznámili, že požár zasahuje už i k našemu hotelu Lindos Princess, což momentálně řeší a hledají adekvátní náhradu. Já už jsem to věděla ale už v Praze. Čedok to mohl zastavit a nemuseli jsme odletět vůbec. Na to jsou tu lidé naštvaní. Čekali jsme tu v hloučku na podlaze, nedostali jsme ani vodu.

X Jak na to reagovala delegátka na místě?

Lidé se do ní samozřejmě naštvaně pustili, ale ona neprojevovala žádnou empatii. Neustále opakovala, že situaci Čedok řeší. Pod nátlakem nás usadila alespoň do autobusu.

X Co následovalo?

Později nás odvezli do náhradního hotelu. Kancelář předem řekla, že nám tu nabídnou alespoň konferenční místnost s lehátky, ale usadili nás na zem. Bylo tu jen dvanáct postelí pro čtyřicet lidí. Lehly si alespoň děti, ale po chvíli je někdo začal vyhazovat, že jsou to matrace pro italské turisty. Delegátka s námi ani nejela, i když jsme to požadovali. Omlouvala se, že jich je z kanceláře na ostrově jenom pět.

X Dostali jste jídlo a pití?

Dali nám vodu a bylo tu několik sendvičů, ale nestačily pro všechny. Lidé jsou rozčílení, protože letěli do all inclusive. Manžel do cestovky napsal, jestli dostaneme aspoň snídani, ale odepsali, že snídaně není priorita. V hotelu jsme později jídlo naštěstí dostali, také oběd, ale nevíme, jestli to zařídil přímo Čedok. Netušíme, co bude. Jak dlouho nás tu nechají? Spala jsem jednu hodinu, když jsem si vlezla k dceři na matraci. Můj táta má nemocná záda, nemůže spát. Maminka spala vsedě.

X Pokojů je tedy nedostatek.

Chodím prosit na recepci, aby mi místnost dali, že si ji zaplatím z vlastních nákladů, ale tvrdí, že mi ji dát nemůžou, protože by to pak chtěli všichni. Hotely jsou úplně plné, obvolávala jsem jich asi deset, ale bez šance. Čedok si myslí, že jsme v bezpečí, protože tu nehoří. To sice ano, ale jde nám o to, že jsme mohli zůstat v Praze. To tu nikdo z turistů nemůže překousnout. Lidé se chystají soudit. Vyměnili jsme si čísla, jedna paní dělá právničku v cestovním ruchu a chystá žalobu. My se k ní přidáme.

X Komunikuje s vámi Čedok nyní?

Přijela jiná delegátka a řekla nám, že původní hotel už bude večer nachystaný a budeme se tam moc přesunout. Přijde mi to ale zvláštní, sleduju zprávy z Česka a ty vůbec nenasvědčují tomu, že by požáry v oblasti Lindosu byly pod kontrolou. Možná nám to řekli, abychom se zklidnili. Slyšela jsem, že Fischer a EXIM Tours alespoň zastavili lety, ale Čedok sem lidi posílá dál.

X X X

Požár na Rhodosu spustil velkou evakuační operaci, MZV vyšle speciální tým

Atény – Šíření lesního požáru na ostrově Rhodos spustilo největší evakuační operaci, jaká kdy v Řecku probíhala, uvedla dnes podle agentury AFP místní policie. Také sdělila, že na ostrově bylo z ohrožených oblastí přepraveno asi 19.000 lidí. Média předtím popisovala chaotický vývoj v oblíbené letní destinaci, včetně omezeného přístupu k informacím i příletu dalších turistů. Řečtí hasiči se lidem omluvili a varovali, že situace by se mohla kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám zhoršit, napsala zpravodajská společnost BBC. Cestovní kanceláře Fischer a Exim Tours ruší cesty na Rhodos, kde vypukl požár. Nabízí podle mluvčích bezplatné storno či změnu zájezdu. Ministerstvo zahraničí vyšle do Řecka dva členy speciálního konzulárního týmu, budou asistovat při evakuaci Čechů kvůli požárům, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský.

Podle policie ovšem samotná evakuace probíhala hladce. „Všichni, především turisti, se řídili našimi pokyny,“ citovala z policejního prohlášení AFP. „Je to největší evakuace, jaká kdy byla v Řecku provedena,“ uvedla policie. Řecká vláda podle AP hovořila o „největší evakuaci před lesním požárem v zemi“.

Živel vyhnal lidi z domovů a hotelů na jihovýchodě ostrova, kde se po několika dnech plameny přiblížily turistickým letoviskům Kiotari a Lardos. Podle policie bylo 16.000 lidí evakuováno po souši a dalších 3000 po moři. Mezi evakuovanými byli i Češi, kterých se na ostrově podle českého velvyslanectví v Aténách nachází několik tisíc.

Ministerstvo zahraničí vyšle do Řecka dva členy speciálního konzulárního týmu, kteří budou asistovat českých turistům. Na twitteru to po jednání se zástupci cestovních kanceláří uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Stovky Čechů musely být evakuovány. Podle odhadů ministerstva zahraničí je na ostrově nyní asi 4000 až 5000 českých turistů. Velké části se ale evakuace netýká, jsou v oblastech, které požáry neohrožují.

Žádné oběti hlášeny nejsou, několik lidí pouze bylo krátce hospitalizováno s dýchacími problémy. Agentura AFP dnes přišla s informací, že před plameny muselo prchat až 30.000 lidí, zdroj tohoto součtu však nebyl jasný. Lokální politik Panagiotis Dimelis v rozhovoru s televizí Skai TV označil situaci za bezprecedentní.

Podle agentury DPA mají za sebou lidé na Rhodosu „chaotickou noc“. Evakuace probíhala po vodě i po souši, přičemž zasaženým byly k dispozici školy, sportovní haly, trajekty či hotely v bezpečnějších částech ostrova. Řecká média přinášela snímky zástupů turistů s kufry čekajících na odvoz i desítek lidí spících na palubovce krytého basketbalového hřiště.

„Zatímco jsme čekali, oheň se přesouval k pláži, ale pláž byla slepá ulička,“ líčila evakuaci jedna britská turistka. Když na místo dorazila loď, „procpala jsem se někomu pod nohama a nastoupila jsem“.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes ráno situaci na místě označil za komplikovanou a dodal, že elektrické i mobilní sítě na Rhodosu mají výpadky. Řecké úřady zřídily zvláštní krizové telefonní linky, na které se mohou obracet zahraniční turisti.

Britský turista řekl BBC, že byl z hotelu evakuován kolem druhé hodiny ráno, aniž by měl informace od letecké společnosti či hotelového personálu. Podle místostarosty ostrova Thanasise Virinise mezitím na místě přistály nové spoje s turisty.

Mluvčí řeckých hasičů Yannis Artopoios se v rozhovoru s BBC za „chaos“ omluvil a zásah proti požáru označil za nejsložitější, jakému kdy útvar čelil. Plameny se na Rhodosu šíří od úterý a pohání je silný vítr. Na místo o víkendu dorazily posily ze Slovenska a Rumunska; slovenští hasiči na facebooku situaci popsali jako extrémně náročnou. Práci podle nich práci komplikovala i více než 40stupňová vedra a neutichající vítr.

Řecko zažívá v těchto dnech vlnu veder, která by svou délkou mohla vytvořit nový rekord. Hasiči v zemi během 24 hodin zaznamenali 46 nových požárů, píše AFP.

Požár se snaží zkrotit stovky hasičů s desítkami vozů a letadel

Přes 250 hasičů dnes ráno za pomoci desítek vozů, vrtulníků a letadel bojovalo s lesním požárem na řeckém ostrově Rhodos, který od soboty vyhnal z domovů a hotelů tisíce lidí. Informují o tom řecká i zahraniční média, podle nichž se hasiči snažili zastavit šíření plamenů na třech různých místech. Operace zahrnuje zahraniční posily, podle těch slovenských povětrnostní podmínky zůstávají nepříznivé.

Požár se rozhořel na začátku týdne v centrální části ostrova a kvůli neustálému větru se šířil k jihovýchodnímu pobřeží, kde leží několik turistických letovisek. Mluvčí řeckých hasičů uvedl, že situace je extrémně složitá, a varoval, že by se mohla ještě zhoršit.

V terénu ráno bylo 266 hasičů a 49 hasičských vozů, zatímco ve vzduchu operovalo pět vrtulníků a deset letadel, z toho tři zahraniční, uvádí agentura AP. Během dne se očekávalo zapojení dalších 15 vozidel a 60 hasičů.

Na místě jsou mimo jiné slovenští hasiči, kteří prostřednictvím facebooku o vývoji podávají pravidelná hlášení. „Na Rhodosu nadále přetrvávají vysoké teploty a fouká silný nárazový vítr,“ uvedli v jednom z nich.

Média píší o „třech frontách“ boje s požárem, kde hasiči vytvářejí příkopy či jiné bariéry proti šíření plamenů. Cílem operace je zabránit tomu, aby požár zachvátil hustější porosty a dál se přibližoval více osídleným oblastem.

CK ruší cesty na Rhodos, nabízí bezplatné storno či změnu

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer ruší cesty na jih řeckého ostrova Rhodos, kde vypukl lesní požár a přiblížil se k turistickým centrům Kiotari a Lardos. Zákazníkům, kteří měli odletět dnes ráno, v sobotu cestovní kanceláře nabídly bezplatné storno nebo změnu na jiný zájezd. Klienty, kteří byli v sobotu na Rhodosu evakuováni a dnes měli odletět, se podařilo dostat do Česka. Čedok nabídne změnu zájezdu či termínu lidem, kteří mají na jih Rhodosu odcestovat v pondělí. ČTK to dnes řekli mluvčí společností. ČTK oslovila i další cestovní kanceláře, na jejich odpovědi čeká. Lety na ostrov se podle Letiště Praha zatím neruší.

Na sociálních sítích si lidé stěžují na nedostatek informací v souvislosti s naplánovanými zájezdy na Rhodos. Někteří uvádějí, že mají v nejbližších dnech odletět z Česka na Rhodos na dovolenou a cestovní kanceláře jim tvrdí, že zájezd nebude zrušen. Mluvčí CK Fischer Jan Bezděk uvedl, že obvolávají klienty podle data odletu, další termíny tak budou řešit podle vývoje situace na ostrově. „Prosíme tedy ty, kteří mají na Rhodos odletět až v průběhu následujícího týdne, aby v tuto chvíli neblokovali linky na našem call centru,“ uvedl Bezděk.

Mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková řekla, že cestovní kancelář měla na ostrově asi 300 evakuovaných klientů, kteří jsou v náhradních hotelech nebo v evakuačních centrech. „Většina lidí však má rezervované pobyty v jiných částech ostrova, kde nejsou žádná omezení,“ uvedla.

Mluvčí Letiště Praha Michal Procházka uvedl, že v noci přistály v Praze z Rhodosu dva lety, další přistál dopoledne. Všechna letadla byla společnosti Smartwings. Další let z Rhodosu přistane v Praze podle Procházky v noci. Dodal, že se zatím lety z řeckého ostrova neruší a nemění.

Kvůli požárům na ostrově Rhodos musely být evakuovány tisíce turistů. Dotklo se to i stovek Čechů. Lipavský v sobotu večer informoval, že ministerstvo se dnes chce s cestovními kancelářemi domluvit na dalším postupu. „Naším cílem je dostat všechny české občany do bezpečí,“ napsal na twitteru.

Český letecký dopravce Smartwings dnes vypraví evakuační let z řeckého ostrovu Rhodos do Bratislavy. Let si objednaly slovenské cestovní kanceláře, aby z místa dostaly své klienty. Letadlo odletí dnes v 18:55 místního času z Mezinárodního letiště Rhodos, sdělila ČTK mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Další lety pro slovenské cestovní kanceláře jsou podle ní v jednání.

Turisté, kteří pobývají na řeckém ostrově Rhodos sužovaném požáry, se mohou obracet na nouzovou linku českého velvyslanectví v Athénách. Telefonní číslo je +30 694 4733 769. Na twitteru o tom dnes informovalo ministerstvo zahraničí.

MZV: Speciál pro Čechy na Rhodosu zatím není potřeba posílat

Pro turisty, kteří byli kvůli požárům evakuováni z turistických letovisek na jihovýchodě ostrova Rhodos, zatím není potřeba posílat letecký speciál. Letiště na severu ostrova funguje normálně. Větší problém je s dopravou po samotném ostrově, chybí taxíky a autobusy částí území neprojedou. Ministerstvo proto nyní řeší hlavně to, jak dostat turisty na letiště. Desítky turistů také přišly o své cestovní doklady. Řecká policie by jim měla vydat potvrzení o ztrátě dokladů, s kterým budou moci odcestovat. V rozhovoru s ČTK to řekl Martin Smolek, vrchní ředitel právní a konzulární sekce ministerstva zahraničních věcí (MZV).

„Zatím speciál potřeba posílat není, to je až poslední možnost,“ řekl ČTK Smolek. Podle něj letiště na severu Rhodosu funguje normálně a letecká doprava není v místě omezená. Cestovní kanceláře, se kterými dnes zástupci ministerstva měli videokonferenci, navíc budou mít v letadlech volná místa, protože část klientů musely přesměrovat do jiných letovisek. „Není problém se samotnou dopravou zpátky do ČR, daleko větší problém je na místě,“ poznamenal. Podle něj chybí taxíky a autobusy částí území neprojedou. „Teď spíše řešíme ve spojení s řeckými orgány, jak lidi případně i po moři dostat v pořádku na letiště,“ doplnil. S přepravou na místě by mohlo pomoci také Německo, které má na Rhodosu hodně turistů, MZV o tom s německými partnery jedná.

Konzulární úřad eviduje desítky případů českých turistů, kteří přišli o své cestovní doklady. Části se podařilo vydat náhradní, ale případů je více. Podle Smolka je proto domluvené s řeckou stranou, že místní policie bude turistům vystavovat potvrzení o ztrátě dokladů, se kterým pak budou moci odcestovat z Rhodosu do ČR.

Podle odhadů, které má ministerstvo k dispozici, je na ostrově 4000 až 5000 českých turistů. Velké části se ale evakuace netýká, nyní se sestavují seznamy těch, kteří jsou v oblastech zasažených požárem. Například cestovní kancelář Čedok má na ostrově asi 1700 klientů, z toho 316 muselo být evakuováno, řekl Smolek. Část má náhradní ubytování, někteří evakuovaní jsou podle něj na stadionu, malá část přímo v řeckých domácnostech. Podle informací MZV se v souvislosti s požárem nikdo z českých turistů nezranil.

Cestovní kanceláře podle Smolka deklarovaly, že budou vozit turisty pouze do částí ostrova, které zasažené ani ohrožené požárem nejsou. Ministerstvo je s kancelářemi nepřetržitě ve spojení, řekl.

Turistům, kteří mají zaplacený zájezd a mají na ostrov v blízké době odletět, doporučuje ministerstvo, aby se zaregistrovali do databáze Drozd. Úřad se pak s nimi může v případě potíží lépe spojit.

X X X

NĚMECKO   ZRUŠILO  VŠECHNY  LETY  NA  RHODOS

Němci zrušili všechny lety na Rhodos. Není to bezpečné, řekli turistům

Obří německá cestovní kancelář TUI zrušila všechny lety na Rhodos s platností od dneška do středy. Pro další dny nabízí klientům bezplatné změny, píše na svých webových stránkách. Podobně postupuje britská společnost Jet2, která zrušila pět dnešních letů na ostrov, píše BBC.

„Situace na jihovýchodě Rhodosu zůstává nestabilní a náročná kvůli lesním požárům. Současná evakuace bude mít důsledky pro celý ostrov. Proto bohužel musíme zrušit všechny cestovní smlouvy s příletem na Rhodos do 25. července 2023,“ informovala agentura TUI své klienty. Své rezervace si mohou bezplatně změnit.

Přestože severní část ostrova Rhodos není zasažená požáry, zástupci místní samosprávy varují, že i zde se mohou turisté dočkat nepříjemných komplikací. Kvůli evakuaci desetitisíců lidí z jihu chybí lůžka a další nezbytnosti. Některé cestovní kanceláře už zrušily veškeré své lety na ostrov pro nejbližší dny.

„Lidé spali v lepenkových krabicích, chybí postele, k občerstvení je jen voda. Lidé nově přijíždějící na Rhodos nemají kde zůstat,“ popsal situaci zástupce samosprávy Rhodosu Athanasios Vyrinis pro stanici OpenTV.

Všech pět nedělních letů na ostrov zrušila i britská společnost Jet2, uvedla BBC. „Ta letadla na Rhodos pošleme bez zákazníků na palubě, abychom mohli dopravit zákazníky zpět do Spojeného království,“ citovala z prohlášení agentura Reuters. Jiné společnosti, jako třeba easyJet nebo Ryanair v cestách ale podle ní pokračují.

„Nemohli jsme do svého hotelu v Lindosu, protože byl evakuován,“ popsala pro BBC turistka Lesley Youngová. Přestože má pojištění dovolené v hodnotě 2000 liber na náhradní ubytování, žádné nenašla. „Byli jsme převezeni do sesterského hotelu toho našeho a na podlaze jedné z konferenčních místností přespali,“ uvedla.

X X X

NĚMECKO  PO  ŠPANĚLSKU  ZAVADÍ  SIESTU

Němci už se nesmějí „líným“ Španělům a přicházejí na chuť siestě. Kvůli vedru

Siesta je často zmiňována jako jeden z důvodů, proč španělská ekonomika není tak efektivní jako ta německá. Nyní ale němečtí lékaři španělskou odpolední pauzu vyzdvihují jako inspiraci pro vypořádání se s agresivními teplotami. Odpůrci siesty ale upozorňují, že praxe s sebou nese dlouhé hodiny v práci.

„Těžce pracující Němci, líní Španělé“. Klasický stereotyp, ke kterému se německá média ráda uchylovala, vycházel mimo jiné z pohrdavého hodnocení odpolední siesty během horkých španělských měsíců.

Nyní ale němečtí lékaři poznamenávají, že idea má něco do sebe a mohla by ve skutečnosti pomoci Němcům, kteří vlivem teplejšího počasí čelí horkům ne nepodobným těm na jihu Evropy. Německá meteorologická služba před několika dny v Bavorsku zaznamenala nejvyšší letošní teplotu v Německu a to 38,8 stupně Celsia.

„Měli bychom si vzít příklad z pracovní kultury jižních zemí, pokud jde o vypořádávání se s vedrem,“ řekl šéf Spolkového svazu lékařů německých zdravotnických zařízení (BVÖGD) Johannes Niessen portálu RND. „Vstávat brzy, produktivně pracovat, pak si dát siestu během oběda, je přístup, který bychom přijmout během těchto letních měsíců.“

„Lidé nejsou tak efektivní během silného vedra. Navíc, špatný spánek v důsledku nedostatku ochlazení během noci vede k problémům s koncentrací přes den,“ dodal Niessen. Doporučil, ať lidé chodí v lehčím oblečení, nebo si ochlazují nohy studenou vodou pod pracovním stolem.

„Siesta během vedra zcela jistě není špatný návrh,“ reagoval na doporučení německý ministr zdravotnictví a sám lékař Karl Lauterbach. „Dává to smysl pro spoustu profesí,“ řekl s tím, že zaměstnanci a zaměstnavatelé se nejprve ohledně takové polední přestávky musí dohodnout.

Lauterbach přišel s vlastním nápadem. Němci by se podle něj během hodin, kdy teploty dosahují nejvyšších stupňů, měli jít ochladit do kostelů. Německá biskupská konfederace jeho návrh přivítala, dodala ale, že kostely bývají zavřené kvůli narůstajícím případům vandalismu.

Členka představenstva Německé odborové konfederace (DBG) Anja Pielová vyzvala všechny zaměstnavatele, aby pravidelně vypracovali hodnocení tepelných rizik pro své zaměstnance. „Posuzování rizik stále není na pracovištích standardem. Jedná se o selhání zaměstnavatelů, které je vzhledem ke změně klimatu a extrémně horkým létům naprosto nepřijatelné.“

Odvrácené stránky siesty

Politici i odborníci přisuzují současné teploty klimatickým změnám. V tradičně horkých zemích jako Španělsko je siesta desítky let zavedenou praxí, především na vesnici. Ve městech, přizpůsobujících se globálním vzorcům práce, se už praktikuje méně.

I samotní Španělé považovali siestu za jeden z důvodů, proč se španělská ekonomika nerozvíjí tak, jako ostatní země. Hnutí za efektivitu nazvané Národní komise pro racionalizaci španělských harmonogramů například tvrdila, že pokud by měla země pravidelnější rozvrh, byla by produktivnější. V roce 2016 se tehdejší premiér Mariano Rajoy pokusil zkrátit dobu určenou na siestu, aby se země více přiblížila zbytku Evropy, připomíná list The New York Times.

Profesorka managementu Nuria Chinchillaová upozorňuje, že kvůli až příliš dlouhé siestě tráví Španělé v konečném důsledku více času v práci, než jiné národy. „Ve Španělsku máme dlouhou pracovní dobu, někdy od devíti do devíti, a plýtváme dvě až tři hodiny na oběd. To je nesmysl.“

Vědci ale poukazují i na jiné benefity siesty, které se netýkají jen ochrany před horkým počasím. Podle nedávné studie odpolední šlofík slouží jako účinná ochrana pro zdraví mozku. Podle vědců též pomáhá posílit paměť, zlepšit pracovní výkon či snížit stres.

X X X

V  NĚMECKU NEMAJÍ  LIDI  NA  PRÁCI,  FIRMY  SE  PŘESUNOU  DO  CIZINY

V Německu nemá kdo pracovat. Firmy chtějí zavřít, nebo se přesunout do zahraničí

Páteř německé ekonomiky, a to malé a střední podniky, bije na poplach. Ukončit podnikání chce 26 procent středně velkých firem. Každá pátá společnost přemýšlí o tom, že převede svou činnost do zahraničí, ukázal průzkum Německého svazu malých a středních podniků (BVWM). Důvody? Vysoká daňová zátěž, nadměrná byrokracie a nedostatek kvalifikovaných pracovníků, píše web týdeníku Focus.

Německo patří mezi země s jednou z nejvyšších daňových zátěží, což ale v konečném důsledku poškozuje jeho konkurenceschopnost, upozorňuje Německý svaz malých a středních podniků. Největším problémem je však nedostatek kvalifikovaných pracovníků, jak nedávno v pravidelném ročním průzkumu zjistil Institut pro výzkum malých a středních podniků (IfM), píše web týdeníku Focus.

 Téměř každá druhá společnost trpí akutním nedostatkem pracovníků. Nejvíce postiženy jsou mladší společnosti, které nejsou na trhu déle než deset let. Velké nadnárodní společnosti kryjí nedostatek pracovníků náborem v zahraničí, píše Focus. Odliv firem už zaznamenala nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, odkud se stěhuje nejvíce společností, uvádí Německý svaz malých a středních podniků.

Podnikatelé jsou velmi znepokojeni stárnutím pracovní síly a odchody do důchodu. Obávají se, že za současného stavu nebudou schopni zvládnout generační výměnu. Společnosti nemohou najít pracovníky pro řemeslné obory a chybějí mladí, kteří by se chtěli vyučit.

X X X

Španělé ve vedrech volí novou vládu, průzkumům vévodí pravicová opozice

Ve Španělsku se v neděli konají parlamentní volby. Ty rozhodnou o tom, zda se po pěti letech levicové vlády Pedra Sáncheze vrátí k moci konzervativní Lidová strana (PP) vedená Albertem Núňezem Feijóoem, který však zřejmě bude potřebovat koaličního partnera. Hlasovat může podle deníku El País na 37,4 milionů občanů.

 Přes 22 000 volebních místností se otevřelo v 09:00 SELČ, hlasování končí ve 20:00 SELČ a ještě před půlnocí by mohly být známé téměř kompletní výsledky.

Parlamentní volby se podle BBC poprvé v moderních dějinách Španělska konají uprostřed léta, kdy jsou mnozí Španělé na dovolené. I proto španělská pošta registrovala rekordních skoro 2,5 milionu korespondenčních hlasů.

Účast může ovlivnit také pokračování vlny veder. Na mnoha místech Španělska teploty po poledni šplhaly nad 30 stupňů Celsia a někde se očekávala maxima až kolem 40 stupňů. Hodinu a půl po zahájení hlasování vláda uvedla, že všechny volební místnosti fungují normálně.

Hned ráno šel svůj hlasovací lístek vhodit do urny premiér Sánchez, na kterého před školou na severu Madridu dvě skupinky lidí pokřikovaly „lháři“ a „pane premiére“. Novinářům pak řekl, že ohledně volebního výsledku cítí „dobré vibrace“.

Jeho hlavní rival Feijóo rovněž v Madridu hlasoval kolem poledne, přičemž vyjádřil naději, že Španělsko v noci „zahájí novou éru“. „Očekávám a doufám, že se Španělé rozhodnou svobodně, navzdory klimatickým podmínkám a všem nepřízním,“ sdělil.

Volby se původně měly uskutečnit koncem roku, nejspíš v prosinci, ale Sánchez je překvapivě uspíšil po květnové porážce své strany v regionálních a místních volbách, v nichž bodovali právě lidovci. Nyní se spekuluje, zda se Španělsko po Itálii či Finsku stane další zemí Evropské unie, která přejde k pravicové vládě.

Sánchez doufá, že jeho sociální reformy a kroky jeho vlády za krizí spojených s covidem-19 a válkou na Ukrajině přesvědčí voliče, aby mu poskytli další mandát, předvolební průzkumy ale tomuto scénáři nenasvědčovaly. Podle většiny z nich socialistům oplatí porážku z minulých voleb lidovci a premiérem by se mohl stát Feijóo, který PP vede od loňského dubna a který byl předtím 13 let předsedou regionální vlády v Galicii.

Lidovci však zřejmě nebudou moci vládnout bez podpory další strany, přičemž tuto roli by mohla plnit krajně pravicová strana Vox, která má šanci zopakovat třetí místo. Taková koalice by znamenala, že krajní pravice by se v zemi dostala do vlády poprvé od 70. let, kdy po skoro čtyřicetiletém úřadování zemřel diktátor Francisco Franco a Španělsko přešlo k demokracii.

Feijóo v kampani tvrdil, že nesestaví koalici se stranou Vox, jakkoli s ní lidovci už vládnou v některých autonomních regionech. „Nečeká se, že by kterákoli ze stran získala absolutní většinu, volba je tak v podstatě mezi další levicovou koalicí a partnerstvím pravice a krajní pravice,“ shrnuje nicméně španělské volby agentura AP.

X X X

Netanjahu podstoupil neplánovanou operaci, dostal kardiostimulátor

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se v noci na neděli podrobil zákroku, při němž mu byl voperován kardiostimulátor, napsal server deníku Haarec. Podle něj byla operace úspěšná, třiasedmdesátiletý politik nemocnici opustí do konce víkendu.

„Před týdnem mi byl voperován monitorovací přístroj. Tento přístroj dnes (v sobotu) večer zapípal a řekl, že musím dostat kardiostimulátor a že je potřeba to udělat již dnes v noci,“ uvedl Netanjahu ve videoprohlášení, z něhož citovala agentura Reuters. „Cítím se skvěle, ale musím poslouchat své lékaře.“

Také po zákroku v nemocnici Šeba u Tel Avivu se izraelský premiér podle své kanceláře cítí dobře. Jeho post během operace, kvůli níž bylo odloženo nedělní zasedání vlády, dočasně převzal ministr spravedlnosti Jariv Levin, s čímž předtím vyjádřili souhlas další členové kabinetu.

Netanjahu byl 15. července převezen do nemocnice poté, co se necítil dobře. Podstoupil sérii vyšetření, včetně kardiovaskulárních, po nichž nemocnice oznámila, že byl dehydratovaný, ale jeho zdravotní stav je výborný. Lékaři mu však z důvodu „rutinního sledování“ dali srdeční monitor.

Některá izraelská média před týdnem informovala, že izraelský premiér doma omdlel, spadl a uhodil se do hlavy. Do nemocnice, v níž Netanjahu zůstal přes noc na pozorování, byl ale podle nich přivezen při vědomí.

Netanjahu je nejdéle sloužícím izraelským šéfem vlády. Během patnácti let byl premiérem několikrát a jeho současná krajně pravicová vláda nastoupila do úřadu loni v prosinci.

Loni v říjnu Netanjahu zkolaboval při modlitbě v jeruzalémské synagoze. Také tehdy byl převezen do nemocnice, kde mu lékaři provedli nezbytné testy. Jejich výsledky byly podle médií normální.

X X X

RUSKO  VOLÁ  LIDI  AFRICKÉHO   PŮVODU

Máme málo Rusů afrického původu. Musíme usnadnit migraci, tvrdí vlivný klub

Rusko by se mělo připravit na větší a lepší přijímání migrantů z Afriky. Zaznělo to na setkání Valdajského klubu, oblíbené diskuzní platformě ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle jednoho z návrhů by přijímání Afričanů měla být strategie Ruska pro jižní směr. Moskva čelí dlouhodobý podezřením, že využívá migrace jako zbraně proti EU.

 „Máme velmi málo Rusů africké původu,“ upozornil na setkání klubu vedoucí vědecký pracovník Institutu pro ekonomické prognózování Ruské akademie věd Dmitrij Poletajev. Současná africká diaspora v Rusku je je podle něj poměrně malá: jen asi 40 tisíc lidí. Číslo ale bude z objektivních důvodů narůstat, dodal.

„Můžeme předvídat, že počet afrických migrantů poroste kvůli zhoršujícímu se klimatu a novým válkám na kontinentu. Rusko však ještě není připraveno přijmout uprchlíky z Afriky,“ prohlásil podle portálu The Moscow Times Poletajev s tím, že „naše legislativa se musí změnit“, aby náležitě čelila budoucím výzvám.

„Toto může být naše strategie v jižním směru: Nabídnout pomoc uprchlíkům z vojenských konfliktů, změnit standardy pro poskytování dočasného azylu pro africké migranty,“ myslí si odborník.

Jeho návrhy se v ruském prostoru staly okamžitě terčem kritiky. Rusové spojení s krajní pravicí jej obviňují, že je zahraniční agent a „nepřítel Ruska a ruského lidu“, který v žoldu amerických západních globalistů usiluje o nahrazení domorodého ruského obyvatelstva migranty. „Pouze nepřátelé Ruska a zahraniční špioni mohou lobbovat za to, co navrhují,“ uvedl ultrakonzervativní ruský nacionalista a moderátor Roman Antonovskij.

The Moscow Times připomíná, že setkání klubu probíhá na pozadí velkých demografických změn, kterým čelí ruská společnost. Počet zaregistrovaných novorozenců byl loni v dubnu nejnižší od poloviny 18. století. Nejhůře postižení jsou etničtí Rusové, jejichž podíl na celkové populaci se v letech 2010 až 2021 zmenšil o šest procentních bodů na 72 procent.

Ruský komunistický list Komsomolskaja pravda, který o Poletajevových výrocích informoval jako první, připustil, že po zveřejnění článku se redakce setkala s řadou rozhořčených emailů. List se zastává vědce s tím, že neobhajoval nekontrolovatelnou migraci, ale „nutnost mírnit a v zájmu ruských zájmů spravovat nevyhnutelnou masovou migraci z demograficky nejvíce rostoucího kontinentu na Zemi“.

Západ podezírá Rusko z manipulace migrace

Rusko má v Africe dlouhodobé zájmy. Prostřednictvím ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny rozvinula sítě vlivu v Mali, Středoafrické republice či Libyi, kde žoldáci sloužili v bezpečnostních složkách nebo na pozici vojenských poradců. Podle Západu wagnerovci Rusku v Africe zajišťovali přístup k zlatu, diamantům, ropě a dalším lukrativním zdrojům. Též umožňovali Rusku manipulovat a ovlivňovat migrační toky. Moskva usiluje o zachování impéria vybudovaného wagnerovci i po vzpouře jejich šéfa Jevgenije Prigožina.

Některé západní státy podezírají Rusko, že využívají migrantů k oslabení spojenců Kyjeva ve válce na Ukrajině. Řím přičetl letošní velkou migrační vlnu z Afriky do Itálie právě wagnerovcům.

Moskva v říjnu minulého roku otevřela kaliningradské letiště pro zahraniční lety ze severní Afriky a Blízkého východu. Podle Mezinárodního centra pro rozvoj migrační politiky se Rusko pravděpodobně tímto způsobem pokoušelo použít migraci jako zbraň proti EU. Už v minulosti Rusko čelilo podezření, že cíleně pomáhá Bělorusku dostat na hranice s Polskem migranty a tím na Varšavu vyvinout tlak a způsobit chaos a rozepře uvnitř EU.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.