Putin podpísal zmluvy o pričlenení oblastí Ukrajiny k Rusku. Smer nechce Ukrajinu v NATO

  Ruský prezident Vladimir Putin počas piatkového prejavu vyhlásil štyri ukrajinské oblasti za štátne územie Ruska. Následne podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných regiónov k Rusku. Zmluvy týkajúce sa Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Chersonskej a Záporožskej oblasti boli podpísané počas ceremónie v Kremli. Začal sa tým proces ich anektovania v rozpore s medzinárodným právom. Informujú o tom tlačové agentúry.

 Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na oslavách vyhlásenia anexie štyroch okupovaných ukrajinských oblastí za štátne územie Ruska, na Červenom námestí v Moskve 30. septembra 2022.

Pod dokumenty pridali svoje podpisy aj Moskvou dosadení lídri štyroch ukrajinských oblastí. Stalo sa tak tri dni po ukončení Kremľom zorganizovaných „referend“ v týchto oblastiach o pripojení k Rusku, ktoré Západ odsúdil ako bezohľadné protiprávne zaberanie cudzieho územia. Zmluvy o vstupe ukrajinských oblastí do Ruska ešte musia formálne odobriť budúci týždeň obe komory ruského parlamentu.

 Putin: Rusko sa neusiluje o návrat k Sovietskemu zväzu

Putin počas piatkového prejavu v Kremli vyhlásil štyri ukrajinské oblasti za štátne územie Ruska. „Ľudia svoju voľbu urobili, jednoznačne si vybrali,“ vyhlásil Putin v narážke na výsledky hlasovania v spomínaných regiónoch, ktoré Kyjev i Západ považujú za zmanipulované a neplatné. „Je to vôľa miliónov ľudí,“ zdôraznil ruský vodca, ktorý sa odvolával na právo na sebaurčenie zakotvené v Charte OSN i na ruské dejiny, výsledky vojen a bitiek.

 Putin vyzval Kyjev na rokovania. Anektovaných území sa ale Moskva nevzdá a bude ich obhajovať všetkými dostupnými prostriedkami, zdôraznil ruský prezident.

Šéf Kremľa zároveň podľa denníka The Guardian vyhlásil, že obyvatelia krajinského regiónu Donbas boli „obeťami nehumánnych teroristických útokov“ zo strany režimu v Kyjeve. Putin tiež označil ruských vojakov, ktorí padli v bojoch, za hrdinov a požiadal o minútu ticha za tých, ktorí „zomreli počas špeciálnej operácie“ na Ukrajine.

Ruský prezident následne vyzval Kyjev, aby sa vrátil k rokovaniam o ukončení bojov na Ukrajine. „Vyzývame kyjevský režim, aby okamžite prestal bojovať a zastavil všetky nepriateľské akcie… A vrátil sa k rokovaciemu stolu,“ povedal v príhovore, z ktorého citovala agentúra AFP. Dodal, že Moskva je rokovaniam stále otvorená, ako to aj viackrát vyhlásila.

Šéf Kremľa vo svojom prejave tiež uviedol, že Rusko sa „neusiluje“ o návrat k Sovietskemu zväzu (ZSSR). „ZSSR už neexistuje. Nemôžeme vrátiť minulosť. A Rusko to už nepotrebuje. O to sa nesnažíme,“ povedal Putin.

Svet anexiu nepodporuje

V štyroch okupovaných regiónoch – v samozvaných Doneckej a Luhanskej ľudových republikách na východe a v častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny sa od 23. – 27. septembra konali referendá o pripojení k Rusku. Tieto oblasti tvoria asi 15 percent ukrajinského územia.

Proruskí predstavitelia oblastí v utorok neskoro večer po sčítaní hlasov uviedli, že ich obyvatelia v „referende“ rozhodli o pripojení k Rusku. Následne o to oficiálne požiadali Moskvu.

Putin vo štvrtok podpísal výnosy o uznaní nezávislosti Záporožskej a Chersonskej oblasti ležiacich na juhu Ukrajiny. Nezávislosť Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) šéf Kremľa uznal tesne pred začiatkom útoku ruskej armády na Ukrajinu 24. februára.

 Podobne uznal aj nezávislosť Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 na základe sporného referenda. Kyjev ani Západ to nikdy neuznali ako legitímny krok.

Ukrajina v reakcii na tzv. referendá zorganizované proruskými úradmi na okupovaných územiach zopakovala sľub, že tieto štyri regióny aj Krym, získa späť. Rusko sa zasa opakovane zaviazalo, že bude brániť celé svoje územie – vrátane novopripojených regiónov – všetkými dostupnými prostriedkami vrátane jadrových zbraní.

Zatiaľ žiadna krajina na svete nedeklarovala svoj zámer uznať túto ďalšiu anexiu ukrajinských území Ruskom./agentury/

X X X

Smer SR nechce Ukrajinu v NATO

Robert Fico označil vstup Ukrajiny do NATO ako „krok k tretej svetovej vojne“. Strana Smer-SD je proti vstupu Ukrajiny do NATO. Uviedol to jej predseda Robert Fico. Ak by bola v súčasnosti strana vo vláde, rozhodnutie o vstupe by medzinárodne vetovali.

„Ako predseda Smeru-SD budem viesť poslancov Národnej rady SR za túto stranu, aby v prípade hlasovania o súhlase so vstupom Ukrajiny do NATO boli proti,“ vyhlásil Fico.

Vstup Ukrajiny do NATO je podľa neho „krokom k tretej svetovej vojne“, ktorý nemôže byť ospravedlnený použitím ruskej vojenskej sily na Ukrajine. „Je popretím všetkých doterajších dohôd superveľmocí,“ vyhlásil, aktuality.sk

X X X

Heger odkazuje Bruselu: Nožičkami šúchať nebudeme, ak nebude po našom, elektrinu znárodníme

 Ministri členských krajín EÚ zodpovedných za energetiku v piatok na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli prijali balík opatrení na upokojenie energetickej krízy, vrátane zdanenia nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich fosílne palivá, ale dohoda o zastropovaní cien plynu zostala mimo stola.

 Ministri EÚ dosiahli dohodu o návrhoch Európskej komisie, ktoré by mohli pomôcť získať vyše 140 miliárd eur na pomoc ľuďom a podnikom postihnutých krízou.

 Opatrenia zahŕňajú daň z neočakávaných nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich alebo rafinujúcich ropu, plyn a uhlie. Ďalšími dvoma hlavnými prvkami plánu sú dočasný strop tržieb nízkonákladových výrobcov elektriny, čo sa týka veterných, solárnych a jadrových spoločností, ako aj povinnosť pre 27 členských krajín eurobloku znížiť spotrebu elektriny aspoň o 5 % počas špičky.

Text, na ktorom sa dohodli ministri, by mal byť prijatý na budúci týždeň a nadobudnúť účinnosť čo najskôr.

„Toto je len prvá časť skladačky a okamžitá záplata,“ opísal podľa AP situáciu český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela, ktorý rokovaniam v Bruseli predsedal. Síkela zdôraznil, že balík protikrízových opatrení sa pri tomto „nesmie zastaviť“, lebo EÚ je v energetickej vojne s Ruskom a zima sa blíži a preto treba konať hneď teraz, a nie o týždeň alebo o mesiac.

Začiatkom týždňa skupina 15 členských krajín EÚ, vrátane Slovenska, vyzvala eurokomisiu, aby čo najskôr navrhla strop veľkoobchodných cien plynu s cieľom pomôcť domácnostiam a podnikom, ktoré bojujú s vysokými cenami energií.

Ministri o tomto návrhu diskutujú na piatkovom stretnutí, ale podľa AP nedošlo k jednomyseľnej podpore, pričom uvedený návrh blokuje najmä Nemecko.

Európska komisia vo štvrtok vo svojej analýze varovala, že takýto strop by mohol oslabiť schopnosť EÚ zaistiť dostatok dodávok plynu na svetovom trhu. Komisia je však prístupná myšlienke zavedenia cenového stropu pre ruský plyn s cieľom zmierniť dopad krízy a zároveň vyjednávať o nižšej cene plynu s ostatnými dodávateľmi.

Heger chce odkúpiť elektrinu späť

Na dohodu v Bruseli reagoval v piatok poobede aj premiér Eduard Heger. Opatrenia na riešenie vysokých cien energií prijaté na úrovni ministrov krajín EÚ zodpovedných za energetiku Slovensku nepomôžu, a preto sme boli proti ich prijatiu. Pokiaľ EÚ Slovensku nepomôže uvoľnením nevyužitých eurofondov na dotovanie cien energií, prípadne sa ostatné štáty so Slovenskom dobrovoľne nepodelia s mimoriadnym zdanením energií, štát znárodní vyrobenú elektrinu.

Vyhlásil, že Brusel by mal zdaniť aj obchodníkov, ktorí už slovenskú elektrinu nakúpili, ak nie, tak bude v hre aj znárodnenie elektriny pre Slovensko. „Nešúchame nožičkami v Bruseli,“ reaguje Heger. „Toto riešenie nie je solidárne so všetkými európskymi krajinami,“ komentoval Heger závery stretnutia ministrov. Pripomenul, že Slovensko je jedna z najpriemyselnejších krajín EÚ a zároveň máme spomedzi krajín EÚ aj najväčší podiel výdavkov domácností na energie.

Pozrite si jeho tlačovku:

Heger dodal, že v hre je ešte možnosť dobrovoľného prerozdelenia zdanenia mimoriadnych ziskov energetických spoločností, ktoré prijaté opatrenie na úrovni EÚ umožňuje. Keďže elektrinu zo Slovenska kupujú najmä české a nemecké firmy, kontaktoval nemeckého kancelára Olafa Scholza a plánuje osloviť aj českého predsedu vlády Petra Fialu. Slovensku by podľa Hegera pomohlo aj uvoľnenie nevyčerpaných eurofondov na dotovanie cien energií. To však musí schváliť Európska komisia. Odhadol, že balík financií z tohto zdroja by mohol dosiahnuť tri až štyri miliardy eur.

 Heger tiež oznámil, že od zahraničných obchodníkov by elektrinu odkúpil späť za cenu, za ktorú ju na od slovenských výrobcov nakúpili. „Máme pripravený plán B. To znamená, že elektrina, ktorá sa na Slovensku vyrobí, nepôjde do tých krajín, ktoré ju majú kúpenú, ale dáme ju našim občanom a našim firmám,“ povedal Heger. Obchodníkom, ktorí majú dodávky elektriny na budúci rok od Slovenských elektrární (SE) odkúpené chce premiér zaplatiť cenu, za ktorú elektrinu kúpili. Na rozdiel od SE je premiér presvedčený, že predpisy EU takéto zásahy štátu umožňujú. SE už pri schvaľovaní novely zákona o energetike upozornili, že v takom prípade by museli pre svojich zmluvných odberateľov zabezpečiť elektrinu z iných zdrojov, čo povedie ku krachu spoločnosti.

Zatiaľ je otázne, koľko peňazí nové dane Slovensku prinesú. Tajomník ministerstva financií Marcel Klimek hovorí, že podľa ich prepočtov, by sme zo zdanenia elektriny získali len menej ako promile, teda 115 miliónov. „Podľa iných mechanizmov rozdeľovania, ktoré chceme dosiahnuť, by Slovensko malo dostať o nulu naviac, teda 1,5 miliardy. To je veľký rozdiel. Naše intervencie k Európskej komisii smerujú práve týmto smerom. Teda napraviť mechanizmus prerozdelenia a urobiť ho spravodlivejší pre Slovensko. Alebo vytvoriť priestor na lokálne mechanizmy, ktoré by ho doplnili,“ povedal Klimek v rozhovore pre Pravdu.

Zo zdanenia rafinérií a fosílnych palív by štát čisto teoreticky mohol vyzbierať od 200 miliónov po 1 miliardu eur.

Klimek povedal aj to, že v súčastnosti vláda hľadá ešte 5 miliárd eur na kompenzácie pre firmy, verejný sektor či domácnosti.

Minister Hirman: Nie sme spokojní

Slovensko však stále presadzuje scenár zastropovania veľkoobchodných cien plynu, na čom sa ministri zatiaľ nedohodli. Stanovisko ministra hospodárstva SR Karla Hirmana zachytil spravodajca TASR v Bruseli.

Hirman priznal, že bol proti balíku, ktorý pre ministrov pripravila Európska komisia – daň z nadmerných ziskov spoločností vyrábajúcich a rafinujúcich ropu, plyn a uhlie; dočasný strop tržieb nízkonákladových výrobcov elektriny a povinnosť pre členov EÚ znížiť spotrebu elektriny aspoň o 5 % počas špičky.

 Podľa jeho slov je to nedostatočný návrh z pohľadu Slovenska, a hoci tam došlo k určitým nápravám vďaka úsiliu českého predsedníctva v Rade EÚ, schválené opatrenia podľa neho „neriešia naše problémy“.

„Tie opatrenia kladú nástroje na riešenie krízy na národné štáty,“ uviedol. Víta návrhy na zľahčenie procedúry schvaľovania štátnej pomoci, ale celkovo návrh eurokomisie nerieši spoločný celoeurópsky problém s „cunami“ vysokých cien energií.

Komisia tvrdí, že jej návrhy pomôžu získať vyše 140 miliárd eur na pomoc ľuďom a podnikom postihnutým krízou. Túto sumu v piatok niektoré médiá upravili na 112 alebo 114 miliárd eur, ako však upozornil Hirman, ministri tieto čísla nevideli podopreté konkrétnou analýzou, a preto diskusia o presnej sume nemá zmysel.

„Veľa mojich kolegov obmedzilo vystúpenia k prvému bodu s tým, že bolo vidieť, že nemá zmysel o tom diskutovať. Aj keď to podporili, tak s vedomím, že toto nie je to pravé riešenie pre všetkých, ktoré nám reálne pomôže v najbližšej dobe súčasnú situáciu stabilizovať,“ opísal minister.

 Podľa neho riešením je druhý návrh o zastropovaní cien plynu, na ktorý sa zameral od príchodu do Bruselu. „To reálne rieši náš problém, rieši ho rýchlo, lebo ho musíme riešiť rýchlo, a má praktickú stránku obchodnú, finančnú a administratívnu. Netreba nové eurofondy, môžeme to urobiť rýchlo s pozitívnym dosahom na celý trh,“ uviedol Hirman aj s odkazom na spoločný postoj 15 členských krajín EÚ pre tento návrh.

Upozornil, že zásadnú výhradu zachytil od maďarského ministra, lebo Maďarsko sa bojí, že to ohrozí dodávky ruského plynu pre krajinu. Nepotvrdil však správy tlačových agentúr, že proti návrhu 15 krajín bolo najmä Nemecko.

„Objektívne povedané, nemáme zatiaľ riešenie, s ktorým by som bol spokojný, ale diskusia nabrala praktickejší smer a riešenie je bližšie k realite, ako bolo doteraz, a k porozumeniu majú bližšie aj členské štáty a eurokomisia,“ skonštatoval. Dodal, že najbližšie dni bude priestor pracovať na konkrétnych opatreniach, ktoré majú z praktického hľadiska bližšie k realite, sú rýchlejšie aplikovateľné a s pozitívnym dosahom „na nás všetkých“.

Hirman zároveň upozornil, že návrh, o ktorom sa na Slovensku hovorilo, že by došlo k znárodneniu výroby elektriny, je iba „krajné riešenie“, ktoré zatiaľ netreba použiť. Lebo sú stále možnosti na rokovania s európskymi partnermi, ktoré sú výhodnejšie ako tento scenár a neznamenajú rozbíjanie spoločného európskeho trhu./agentury/

X X X

Krízový plán umožní vláde určovať ceny

Tentoraz návrh ministrov nesmeruje priamo na Slovenské elektrárne novou daňou či odvodom, napriek tomu však firmu, ktorú z tretiny vlastní štát, môže pripraviť o značné peniaze.

Návrh zákona, ktorý v piatok prešiel prvým čítaním v Národnej rade a má byť parlamentom schválený budúci týždeň, totiž má posilniť kompetencie štátu, ak vyhlási stav energetickej núdze. V skratke umožní vláde, aby cenám elektriny či plynu mohli zakázať rásť.

V prípade Slovenských elektrární by to znamenalo, že im vláda stanoví, že vyrobenú elektrinu musia predať slovenským odberateľom a určí aj, za akú cenu. Elektrárne tak komoditu nebudú môcť predať drahšie na trhu v zahraničí. Takto ale podľa Strýčeka prídu o zisky, ktorými potrebujú splatiť vyše štvormiliardové úvery bankám.

Účelom novely zákona je podľa rezortu hospodárstva zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny a plynu na najzraniteľnejších odberateľov prostredníctvom návrhu všeobecného hospodárskeho záujmu a rozšírenie stavu núdze v energetike.

 Novela zákona navrhuje rozšíriť súčasný koncept stavu núdze v energetike, čo bolo doteraz možné len vo veľmi špecifickom prípade havárií alebo krízových odstávok, ako sa stalo v zime 2009, keď Rusko zastavilo dodávky plynu cez Ukrajinu do Európy.

Po novom sa za núdzovú bude považovať aj situácia, kedy bude elektrina pridrahá. Konkrétne, „keď cena veľkoobchodných energetických komodít na trhoch dosahuje veľmi vysoké hodnoty, ktoré by mohli mať za následok cenovú nedostupnosť elektrickej energie pre odberateľov, a zároveň by mohlo vyvolať ohrozenie bezpečnosti štátu, zdravia, alebo života veľkej skupiny odberateľov elektriny, či hrozbu značných hospodárskych škôd u koncových odberateľov na vymedzenom území.”

Novela tiež umožňuje obmedziť kapacity na cezhraničné obchodovanie s elektrinou, či využiť výrobné kapacity domácich elektrární na dodávky vybraným odberateľom za vládou stanovené ceny. Rovnaký mechanizmus sa navrhuje i v prípade plynu.

Stav núdze bude môcť v tomto prípade vyhlásiť vláda iba na návrh rezortu hospodárstva a zároveň bude oprávnená rozhodovať o uložení opatrení, ktoré nariadi rezort hospodárstva vyhláškou. V tomto prípade bude vláda ceny určovať nariadením a novela bude upravovať výnimku z bežnej cenovej regulácie. Cena teda nebude stanovená Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO)./agentury/

X X X

Sulík: Viac ako 15 minút som Matoviča počúvať nevydržal

Aj keď odvolanie Igora Matoviča z postu ministra vôbec nie je isté, Richard Sulík túto snahu považuje za logické vyvrcholenie odchodu SaS z koalície. S Matovičom sa vládnuť nedá, skonštatoval predseda strany SaS v relácii Ide o pravdu.

  „Také koncentrované a veľké množstvo urážok a klamstiev, poloprávd a osočovaní, aj keď som už na kadečo zvyknutý, tak toto bol nový lokálny rekord,“ komentoval predseda SaS Richard Sulík viac ako dvojhodinové vystúpenie ministra financií Igora Matoviča v parlamente počas jeho odvolávania. Dodal, že to bude slovenský rekord, aj keď svetový nie, keďže to kubánsky vodca Fidel Castro „dával s prehľadom“. Matoviča podľa svojich slov vydržal počúvať len pätnásť minút.

Nevraživosť medzi SaS a OĽaNO nedávno vyvrcholila bitkou dvoch poslankýň (Romana Tabák je ex-OĽaNO, Jana Bitó Cigániková viditeľná tvár SaS), tajným fotením stretnutí na chodbách parlamentu a napokon kolapsom jedného z poslancov priamo v rokovacej sále.

Igor Matovič zatiaľ zostáva vo funkcií ministra financií a Richard Sulík hľadá spôsob ako ho z nej dostať a nepovaliť pritom celú vládu./agentury/

X X X

 Kanada zvoláva svojich: Okamžite opustite KHL a odíďte z Ruska!

 Tlak politikov na športovcov sa stupňuje. Kanadské i americké ministerstvo zahraničia adresovalo svojim občanom v Rusku a Bielorusku nótu, aby urýchlene opustili obe krajiny.

 KHL v tejto sezóne bojkotuje na protest proti krvavej ruskej agresii na Ukrajine značný počet zahraničných hráčov. Tí, ktorí v ruskej súťaži naďalej pôsobia, čelia kritike, že hraním v KHL podporujú vojenský režim prezidenta Vladimira Putina.

Rusi vyhlasujú, že politika sa nemá miešať so športom, ale sami robia presný opak.Na hokejových štadiónoch visia propagandistické plagáty vrátane transparentov s vojenským symbolom Z s textom „za Rusko“.

V KHL hrá aktuálne približne stovka legionárov. Najviac ich je z Kanady (47), USA (14) a Slovenska (7).

Kanadské ministerstvo zahraničných vecí začiatkom týždňa adresovalo svojim občanom nótu, aby z bezpečnostných dôvodov opustili Rusko a Bielorusko.

„Občania Kanady by mali opustiť obe krajiny čo najskôr. Nevieme im zaručiť bezpečnosť, pretože Rusko označilo Kanadu za nepriateľskú krajinu.

Putinova vojna na Ukrajine je zásahom proti suverénnemu štátu, útokom na ľudské slobody a demokraciu v regióne. Kanada stojí na strane Ukrajiny,“ reagoval námestník kanadského ministra zahraničných vecí Adrien Blanchard.

KHL napriek odlivu kvalitných legionárov stále patrí medzi top súťaže v Európe a ak hráč dostane dobrú zmluvu, môže si za sezónu zarobiť aj cez milión dolárov.

Známy hráčsky agent Ritchie Winter, ktorý zastupoval aj Mariána Hossu či Tomáša Tatara, tvrdí, že ak môžu kanadskí robotníci pracovať na ropných poliach v Kazachstane, môžu hrať aj v KHL.

„Žijeme vo svete, kde jednotlivec môže robiť slobodné rozhodnutia, za ktoré je potom zodpovedný. Hokejisti sú manželia, otcovia zodpovední za svoje rodiny. Niekto pracuje na ropných poliach v Kazachstane, iný hrá v KHL,“ poskytol svoj pohľad na vec hráčsky agent.

„Nepodporujem vojnu a preto som odtiaľ odišiel. To je hlavný dôvod, prečo by som sa tam teraz nevrátil,“ vyhlásil fínsky útočník Jake Virtanen, ktorý odohral v minulej sezóne 36 zápasov za Spartak Moskva./agentury/

X X X

 Orbán môže naďalej vydierať Brusel. Získal nového spojenca

Môže naozaj Orbán prísť o miliardy alebo ho podržia iné krajiny? A získa maďarský premiér nového spojenca v EÚ v podobe budúcej talianskej premiérky?

Maďarsku na čele s premiérom Viktorom Orbánom hrozí, že príde o miliardy eur z eurofondov. Európska komisia chce dať krajine ešte dva mesiace navyše na prijatie protikorupčných opatrení. Odobriť to musia členské štáty. Ide o správny krok zo strany Komisie a mala by byť voči Maďarsku tvrdšia? Otázka pre analytičku portálu Euractiv Barboru Zmuškovú.

Môže naozaj Orbán prísť o miliardy alebo ho podržia iné krajiny? Získa maďarský premiér nového spojenca v EÚ v podobe budúcej talianskej premiérky? Ako to zmení sily a pomery v Únii? V podcaste budete počuť podpredsedu Európskeho parlamentu a šéfa Progresívneho Slovenska Michala Šimečku.

„Maďarsko má nielen spojenca v Poľsku, ale najnovšie aj v novej talianskej vláde, kde zvíťazila krajná pravica. V tejto situácii má Viktor Orbán silnú pozíciu nás naďalej vydierať, získavať peniaze z eurofondov a budovať svoj režim postavený na korupcii,” tvrdí Šimečka v podcaste, aktuality.sk

X X X

V Žilinskom kraji hrozí výpoveďou viac ako stovka lekárov, krízový plán fungovať nebude

Kvôli zlým podmienkam v zdravotníctve a neplneniu požiadaviek zo strany ministerstva zdravotníctva, odborári zozbierali výpovede takmer dvetisíc lekárov po celom Slovensku. Včera a dnes ich podávajú na riaditeľstvách nemocníc.

Aj v dvoch nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja podalo k včerajšku výpoveď 107 lekárov. Kraj je zriaďovateľom štyroch nemocníc, a to v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne a Trstenej. Župa nateraz nešpecifikovala, lekári ktorých nemocníc podali výstup. Krízový scenár však podľa nich pri takom počte výpovedí nemôže fungovať.

„Nateraz sme schopní poskytovať zdravotnú starostlivosť v rovnakej miere, na mimoriadnych gremiálnych poradách sme začali komunikovať s vedením aj so samotnými lekármi o ich požiadavkách,“ priblížila situáciu v kraji župná hovorkyňa Eva Lacová.

Ministerstvo od nich požadovalo krízové plány k piatku 23. septembru. Podľa všetkých nemocníc však krízový plán B po výpovediach neexistuje, nakoľko pri výpovediach lekárov na kľúčových oddeleniach sa znefunkční systém poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

„Rovnako nebude možné zabezpečiť ani zástup v iných zdravotníckych zariadeniach na úrovni ŽSK, pokiaľ sa výpovede dotknú všetkých nemocníc,“ dodala Lacová.

V Univerzitnej nemocnici v Martine podalo k dnešku výpoveď sedem lekárov, ktoré podľa hovorkyne nemocnice Kataríny Kapustovej zatiaľ neohrozujú chod nemocnice. V nemocnici pracuje 566 lekárov. Ak by sa číslo odchádzajúcich lekárov zvyšovalo, prichystaný majú aj krízový scenár.

Výpovede podali aj lekári Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline. Hovorkyňa Lenka Záteková nekonkretizovala, koľko ich je. Zajtra v nemocnici zasadne krízový štáb.

„Prioritou je pre nás nevytvárať napätie, komunikujeme preto ako so samotnými lekármi, tak s naším zriaďovateľom a po vyhodnotení finálneho stavu pristúpime k ďalším krokom. Predovšetkým ubezpečujeme pacientov, že situácia aktuálne neovplyvňuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti a od 1. októbra sú podľa štandardnej prevádzky naďalej k dispozícii lôžkové aj ambulantné časti nemocnice,“ spresnila Záteková.

Lekárom bude plynúť ešte dvojmesačná výpovedná lehota. Ak výstupy nestiahnu, vážne problémy nastanú v decembri, aktuality.sk

X X X

Novinári odmietajú Matovičove útoky, minister zareagoval

 Šéfredaktori slovenských médií odsudzujú útoky ministra financií Igora Matoviča, ktorý hovorí o novinároch ako o progresívnych fašistoch. Prinášame Vám ich vyhlásenie. Pod vyhlásením prinášame reakciu ministra.

 Igor Matovič hovorí o novinároch ako o progresívnych fašistoch. Hovorí, že aj Hitler mal novinárov, ktorí mu slepo pomáhali a naznačuje, ako keby sme my dnes pracovali pre niekoho podobného. Obviňuje nás z korupcie a zneužíva spomienku na nášho zavraždeného kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Po Mečiarových fackách a Ficových špinavých protislovenských prostitútkach, Matovič mal možnosť zmeniť prístup moci k médiám. Ale on útoky na novinárov ďalej stupňuje.

Kritiku médií prirovnáva k fašistickej totalite a seba k obetiam Holokaustu.

Hitler vyvraždil milióny ľudí pre ich pôvod a presvedčenie. Matovič nie je obeť ani človek v ohrození života. Je to iba ďalší politik, ktorý nezvláda službu verejnosti a klame.

Útoky na novinárov sa na Slovensku už skončili vraždou. Matovič robí z novinárov opäť terče len preto, že si robia svoju prácu.

Nebudeme mlčať. Neboli sme ticho, keď na nás útočili Mečiar a Fico, nebudeme ticho, ani keď to opakuje Matovič. Celkem 23 šéfredaktorů podepsalo dopis proti Matovičovi.

X X X

REAKCE  MATOVIČA

Matovič: Skúsení voči útokom radia mlčať. Ja som iný

Doslovný prepis reakcie Igora Matoviča

MOC A SKAZA MÉDIÍ

Sú ľudia, ktorí pred mnohonásobnou presilou radšej cúvnu a v politike je tradíciou zbabelý zvyk cúvať pred mocou médií. „Boj s médiami sa vyhrať nedá.“ Hovoria skúsení. Voči útokom radia radšej mlčať, bez ohľadu na klamstvá, maniplácie a lži. Treba to pretrpieť, lebo inak vás vraj zničia.

Vážení šefredaktori slovenských médií, ja som iný a takým zostanem. Prepáčte. Budem vám radšej opakovane nastavovať zrkadlo, ako by som si mal zatvárať oči nad vašimi zásadnými zlyhaniami. Slovensko je dnes totiž krajinou, kde ľudia z celej Európy najmenej dôverujú médiám. Krajinou, kde radšej ako médiám veria konšpiráciám zo sociálnych sietí.

Namiesto namyslených útokov, by bolo preto lepšie, aby ste sa zamysleli, prečo sa tak ľudia rozhodli. Odpoveď sa natíska jednoduchá – prestávajú vám veriť, lebo vás už nepovažujú za autority, schopné pravdu hľadať a nájsť a bez skreslenia ju podať ďalej. Preto sú schopní radšej odísť za informáciami na sociálne siete a uveriť veľakrát aj bludom, lebo ste im rozdiel v očiach zmazali. A celé Slovensko preto trpí.

Nie. Nie. Nie. Ľudia neutekajú od vás na sociálne siete, lebo sú hlúpi. Utekajú, lebo svojimi manipuláciami strácate ich dôveru. Vlastníctvo pera, klávesnice či média vám nedáva právo hrubo kriviť pravdu, z pravdy robiť lož a z lži zas pravdu. Povolanie novinára je mimoriadna zodpovednosť za krajinu. Dupľom v čase ťažkých kríz a v čase, keď mafia s fašistami striehnu na svoju veľkú príležitosť.

Je smutné a príznačné zároveň, že aj vo vašom liste ste skĺzli po lákavej skratke ku manipulatívnym praktikám zovšeobecňovania, podsúvania, zveličovania, na obeť sa hrania a lží. Mrzí ma to. Lebo miesto konštruktívneho priznania si viny, ste si opäť len útok vybrali. Klamať ľuďom tak, ako ste viacerí z vás spravili, že som všetkých novinárov na Slovensku prirovnal ku hitlerovým, je skutočne podlá a veľmi nebezpečná lož s cieľom zmanipulovať verejnú mienku tesne pred mojim odvolávaním.

Z vášho listu tiež vyplýva, že medzi slovenskými novinármi neexistujú tí, čo berú všimné za ľúbivé články. Ale veď sami tomu neveríte. Že neexistujú novinári, ktorí za úplatu s pravdou manipulujú. Ale veď sami ste včera o vydieraní novinárom písali. Že neexistujú novinári, ktorí pohŕdajú kresťanmi pre ich vyznanie a verejne ich zosmiešnujú bez toho, aby ste sa ich vy, šéfredaktori, zastali. Máte tam škodnú, viete to vy, vedia to ľudia. A veľakrát aj sami sa ako bohovia na Zemi správate.

Česť tým pár z vás, ktorí ste svojmu poslaniu zostali verní a riadky hore o vás neplatia. Vám ostatným prajem menej nenávisti voči ľuďom, ktorí to cítia inak. Prajem vám návrat na cestu hľadania a nachádzania pravdy. Mier

S úctou ku Slovensku, k demokracii a poslaniu novinára, i./agentury/

X X X

Prezidentka Čaputová odpustila zvyšok trestu mužovi odsúdenému za marihuanu

Hlava štátu omilostila aj 35-ročnú matku šiestich maloletých detí. Dve najmladšie sú v útlom veku a stále ich dojčí. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok omilostila za kúpu a prechovávanie marihuany odsúdeného 28-ročného muža a 35-ročnú ženu, ktorá bola podmienečne odsúdená pre spáchanie drobnej krádeže v hodnote 28 eur. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Omilostený pod podmienkou

„V prvom prípade prezidentka odpustila odsúdenému z päťročného trestu odňatia slobody jeho nevykonaný zvyšok,“ priblížil. Omilostený bol pod podmienkou, že do konca pôvodne udeleného trestu, teda jeden rok a štyri mesiace, nespácha úmyselný trestný čin.

Muž bol súdom právoplatne odsúdený za kúpu a prechovávanie marihuany. „Ako vyplýva zo žiadosti o milosť, odsúdený marihuanu nepredával a návykovú látku si v malom množstve zaobstaral výlučne pre vlastnú potrebu,“ uviedol Strižinec, podľa ktorého prezidentka pri posudzovaní žiadosti zohľadnila najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval.

Hodnotenie z ústavu na výkon trestu odňatia slobody je kladné a jeho postoj k spáchanej trestnej činnosti je kritický,“ doplnil hovorca. Odsúdený v minulosti riadne pracoval a posledným zamestnávateľom bol hodnotený kladne. Podľa Strižinca hlava štátu súhlasí, že drogovú trestnú činnosť je potrebné primerane postihovať. „Avšak je potrebné rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi,“ doplnil.

Milosť matke šiestich maloletých detí

V druhom prípade odpustila ročný trest odňatia slobody 35-ročnej žene pod podmienkou, že po dobu jedného roka odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin. „Rozhodla tak v záujme zabezpečenia riadnej starostlivosti o maloleté deti odsúdenej,“ vysvetlil Strižinec.

Odsúdená je totiž matkou šiestich maloletých detí, dve najmladšie sú v útlom veku a stále ich dojčí. „V prípade, ak by nastúpila na výkon trestu, otec detí, ktorý pracuje a rodinu zabezpečuje finančne, by sa len ťažko vedel postarať o štyri najmenšie deti v predškolskom veku,“ priblížil hovorca.

Žena bola podmienečne odsúdená na trest odňatia slobody v trvaní jeden rok so skúšobnou dobou dva roky pre spáchanie drobnej krádeže v hodnote 28 eur. „Keďže v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia jej tri deti nenavštevovali riadne školu a mali vymeškané neospravedlnené vyučovacie hodiny, súd jej nariadil výkon trestu,“ uviedol hovorca. Okrem uvedených trestných činov nebola v minulosti odsúdená pre spáchanie inej trestnej činnosti.

Pri posudzovaní žiadosti zohľadnila prezidentka najmä zložitú sociálnu situáciu rodiny. „Zo žiadosti o milosť vyplýva, že deti omilostenej si riadne plnia školskú dochádzku,“ doplnil Strižinec. V spolupráci s príslušným Centrom pre rodiny a deti došlo aj k zlepšeniu rodičovskej starostlivosti a matka preukázala, že sa o deti vie a chce postarať., aktuality.sk

X X X

Svätý grál vzdelávania: vyriešiť 2-sigma problém (komentár)

Dnes, o desaťročia výskumu neskôr, už vieme, že tútoring je skutočne jedna z najefektívnejších metód vzdelávania. A to napriek tomu, že nedosahuje vždy magické zlepšenia.

Každé odvetvie má svoj svätý grál. Vo vzdelávaní ho v roku 1984 zadefinoval Benjamin Bloom ako „2-sigma problém“. V experimentálnej štúdii ukázal, že učenie formou tútoringu, kedy sa jeden učiteľ venuje jednému žiakovi, vedie k extrémne výborným výsledkom. V štatistickom jazyku – k zlepšeniu o dve štandardné odchýlky. Teda dokážete priemerného žiaka posunúť na takú úroveň, že je lepší ako 98 % žiakov.

Dnes, o desaťročia výskumu neskôr, už vieme, že tútoring je skutočne jedna z najefektívnejších metód vzdelávania. A to napriek tomu, že nedosahuje vždy magické zlepšenia o 2 štandardné odchýlky. Už neriešime, či tutoring funguje, ale ako ho rozšíriť medzi širokú populáciu. To je svätý grál vzdelávania.

Baumolova choroba

V 70. rokoch popísal ekonóm William Baumol nákladovú chorobu. Môžu ňou ochorieť sektory, v ktorých nerastie produktivita práce rovnakým tepom, ako vo zvyšku ekonomiky. Ale zároveň musia v tom sektore vyplácať vyššie mzdy, pretože konkurencia na trhu práce to vyžaduje. Najčastejšie touto chorobou trpia rôzne odvetvia služieb, napríklad vzdelávanie.

Zavrieť reklamu

Vzdelať jedného človeka stálo pred rokom, desiatimi aj sto rokmi približne podobný počet človekohodín. Porovnajte to napríklad s ľudskou prácou potrebnou na obživu jedného človeka. Tá klesla dramaticky. Dôvod, prečo školstvo nedokáže v produktivite držať krok s ostatnými sektormi, je absencia technológií, ktoré by šetrili čas a námahu ľudí. Inak ich nazývame aj roboti.

Nie je pravda, že by ich nikto nikdy v školstve neskúšal zapriahnuť. O technologickej revolúcii vo vzdelávaní sa veľa rozprávalo, keď prišlo rádio, neskôr televízia, následne keď boli VHS kazety v každej domácnosti a naposledy sa veľké nádeje vkladali do internetu a masových online bezplatných kurzov (tzv. MOOC).

Dôvodom tohto neúspechu technológií nie sú len všetky nedostatky centrálne riadeného školstva, zle nastavených motivácií a absencia spätnej väzby. To je síce smrtiaci kokteil pre akékoľvek inovatívne prístupy, ale aj samotné podkladové technológie mali svoje nedostatky. Predovšetkým nedokázali doručiť pre vzdelávanie dva kľúčové faktory: interakciu a individualizáciu. Rádio, televízia, kazety a internetové kurzy spravidla ponúkali len pasívny a plošný vzdelávací zážitok.

Dnes skupina vedcov z oblasti kognitivínych vied, IT a umelej inteligencie vkladá nádeje do novej technológie. Tá má priniesť benefity Bloomoho zlatého grálu v podobe tútoringu a zároveň vyliečiť Baumolovo prekliatie nákladovej choroby. Tou technológiou majú byť digitálni tútori.

Evolúcia digitálnych tútorov

Digitálny tútor je počítačový program, ktorý žiakovi simuluje interakciu s ľudským tútorom. Najčastejšie má tri základné komponenty: obsah výučby (čo učiť), pedagogický modul (ako to učiť) a model žiaka (čo už vie).

A vďaka nim dokáže prispôsobovať vzdelávanie úrovni a postupu žiaka, dávať mu spätnú väzbu a overovať si, či všetkému správne porozumel. Jednoducho prináša automatizovanú interakciu a individualizáciu. Je to robot-učiteľ.

Digitálni tútori prešli doteraz dvoma vývojovými štádiami. Prví digitálni tútori vedeli podať vysvetlenie látky, položiť otázku a následne skontrolovať odpoveď. Tieto činnosti do nejakej miery aj prispôsobovali úrovni vedomostí žiakov a vedeli poskyskytovať spätnú väzbu a nápovedy.

Dialo sa tak však len na úrovni celých otázok a vzdelávacich celkov. Takýto digitálni tútori vznikali od 70. rokov a zvykli sa nazývať Computer Aided Instruction (ďalej CAI). Dosahované výsledky sa pohybovali na úrovni 0,3 sigma, teda ďaleko od efektívnosti ľudských tútorov.

Ich architekti dnes vidia hlavné nedostatky CAI v príliš veľkých skokoch a nedostatočnom rozdelení spätnej väzby na menšie celky. Riešenie zložitejších úloh spravidla od žiakov vyžaduje veľa mentálnych krokov, a teda je veľa priestoru na nepochopenie, zlé pochopenie alebo pomýlenie sa.

Ak žiak dostane len veľmi zjednodušenú spätnú väzbu na konci úlohy, nevie spoľahlivo identifikovať, kde spravil chybu. Takéto skokové úlohy obsahujú v žargóne kognitívnych vedcov veľa „elementov interaktivity“. Teda veľa položiek a krokov riešenia, ktoré musí študent držať v hlave – v limitovanej pracovnej pamäti, aby dokázal vyriešiť úlohu.

Tento problém mala riešiť druhá generácia digitálnych tútorov – tzv. Inteligent Tutoring Systems (ďalej ITS). Tie už umožňujú študentom viesť dialóg v prirodzenom jazyku a rozdeľujú riešenie úloh a spätnú väzbu na postupné kroky. Práve táto postupnosť je klúčová.

Výtvára rozsiahlejší priestor na interakciu medzi digitálnym tútorom a žiakom, ktorý tak dostáva spätnú väzbu častejšie a je vyzývaný na aktívne, opakované a hlavne samostatné aplikovanie vedomostí v nových kontextoch. Teda ITS už nedáva feedback len k odpovediam, ale k samotnému procesu rozmýšľania žiakov.

Takto vzrastá pravdepodobnosť, že ak žiak spraví chybu alebo niečo zle pochopí, bude hneď vedieť identifikovať, kde je problém a vlastnou aktivitou túto chybu napraviť. Práve toto naprávanie chýb žiakmi samotnými na základe spätnej väzby je tým klúčový momentom učenia sa.

Podľa kognitívnych vedcov sa práve vtedy vedomosti prepájajú s inými existujúcimi vedomosťami, presúvajú sa z krátkodobej pamäti do dlhodobej a v mozgu žiakov tak vznikajú celé vedomostné schémy.

Meta-štúdie hovoria, že efekt ITS sa pohybuje na úrovni 0,8 až 1 sigma. Čo je vo vzdelávacích vedách považované za obrovský pozitívny efekt. A autori knihy Artificial Inteligence Education z roku 2019 tvrdia, že výsledky ITS sa už pohybujú na úrovni výsledkov ľudských tútorov.

Jeden príklad digitálneho tútora za všetky

Armáda má vo vývoji inovácií dve výhody: nikto sa až tak nepozerá na náklady, ale zato existuje pomerne silný tlak na praktické a funkčné výsledky (teda pokiaľ nejde o armádu v Rusku). Okolo roku 2009 dostala americká agentúra pre vojenský výskum (DARPA) za úlohu vytvoriť inteligentný vzdelávací systém pre vojenské potreby. A prišla s Digitálnym tútorom pre IT odborníkov v americkom námorníctve (NAVY).

Najväčšia časť niekoľkomiliónového rozpočtu na Digitálneho tútora bola použitá na nájdenie a zaplatenie top odborníkov v rôznych IT oblastiach. Kandidáti najskôr prechádzali rozsiahlym testovaním a cvičným tútorovaním, kde prezentovali svoje schopnosti učiť. A následne 24 vybraných odborníkov pripravilo nové tútorovacie kurzy trvajúce 16 týždňov, ktoré aj skutočne niekoľkokrát odučili.

Celý priebeh ich tútorovania bol nahratý a stal sa základom pre programátorov a kognitívnych vedcov, ktorí spolu pracovali na Digitálnom tútorovi. Každý segment v každej oblasti Digitálneho tútora následne prechádzal sériami testovaní, vyhodnocovania a upravovania na skutočných žiakoch. Z tohto skratkovitého opisu by malo byť zrejmé, že išlo o dlhý, náročný a hlavne nákladný proces.

Technika vzdelávania zvolená pre Digitálneho tútora vychádza z úvodných explicitných inštrukcií a následného opakovaného riešenia autentických problémov. Teda sa tu spája tradičná technika priamych inštrukcií a progresívna metóda objavovania a riešenia problémov. Do toho prinášal Digitálny Tútor:

 Frekventované a hlboké dialógy s žiakmi, Kontinuálne diagnostikovanie a hodnotenie individuálneho učenia sa a progresu, Požiadavku reflektovať a zamýšľať sa nad naučenými konceptmi, Autentické a situáčné riešenie problémov

Vďaka tomu tí lepší študenti nemali možnosť zaspať na vavrínoch a tí horší sa nikde nezasekli. Teda Digitálny tútor dokázal zladiť náročnosť materiálov a zručnosti študentov. To je problém, ktorý veľmi dobre poznajú a riešia napríklad vývojári počítačových hier. Nie je nič horšie ako príliš ľahká a nudná hra, alebo naopak, príliš ťažká a deprimujúca hra.

Samotní pozorovatelia experimentov s Digitálnym tútorom tvrdili, že u študentov videli „rovnaký druh koncentrácie, ponorenia sa a flowu, ktoré sú charakteristické pre interaktívne počítačové hry“. A nakoniec, ak nastal nejaký neriešiteľný problém alebo error, tak „na vyučovaní“ bol prítomný aj ľudský mentor, ktorý mohol pomôcť.

Po 16 týždňoch učenia sa s Digitálnym tútorom nastúpili absolventi na dvojtýždňové hĺbkové preskúšavanie. Toho sa zúčastnila aj kontrolná skupina absolventov tradičného vzdelávania pod hlavičkou NAVY, ktoré trvalo 35 týždňov. Plus sa k nim pridali ako benchmark kvality aj experti s desaťročnou praxou v americkom námorníctve.

Absolventi, ktorí prešli cez klávesnicu Digitálneho tútora, dosiahli výrazne lepšie výsledky vo všetkých troch druhoch praktických cvičení a taktiež v štvorhodinovom vedomostnom teste. Najväčším šokom však bolo, že prekonali aj expertov (!). To nečakali ani najväčší optimisti.

Jedinou výnimkou, kde absolventi Digitálneho tútora nedominovali, boli cvičenia zamerané na IT bezpečnosť. Pričom táto výnimka dokonalo potvrdila pravidlo (efektivitu Digitálneho tútora). IT bezpečnosť bol totižto jediný segment, na ktorý sa pri tvorbe Digitálneho tútora nepodarilo zohnať ľudského experta, a preto bol odučený len ako klasická lekcia.

SmartBooks

Väčšina ITS sa vyvíja a testuje v USA. Ak si teda chcete niečo podobné vyskúšať, musíte siahnuť po anglicky hovoriacich robotoch s pravdepodobne mierne odlišnými kurikulami, než sú tie naše. V slovenských podmienkach sa k robotovi-učiteľovi aspoň do určitej miery približuje aplikácia SmartBooks. Ako napovedá názov, ide o niečo ako inteligentnú učebnicu, ktorá vysvetľuje, precvičuje a testuje. Obsahuje určitú formu interaktivity a aj individualizácie, aj keď ešte ani zďaleka nemôžeme hovoriť o skutočnom digitálnom tútorovaní. Teda SmartBooks určite nenahradí učiteľa, ale môže mu pomôcť – je to taký robot-asistent. Každopádne, najväčšou výhodou je, že ide o niečo, čo si môžu vyskúšať vaše deti/súrodenci/žiaci tu a teraz.

Techno-realizmus

Toto bol veľmi technologicko-optimistický text. Som si istý, že nejednému z vás napadlo množstvo „ale veď…“, ktoré by schladili nadšenie z týchto úvah. A máte pravdu. V minulosti bolo vo vzdelávaní niekoľko období a technológií, ktoré sľubovali revolúciu. Dnes by sa už dala napísať celá učebnica dejepisu o budúcnosti vzdelávania. A bola by pomerne technologicky-pesimistická. Prečo je také ťažké prísť s niečím revolučným vo vzdelávaní? Čo si o tom myslíte? Prediskutujeme v novej skupine.

Autor je analytik inštitútu INESS, aktuality.sk

X X X

Dobrá kúpna zmluva vás ochráni pred stratou peňazí či samotnej nehnuteľnosti

Predstavte si, že si zarezervujete byt alebo dom, zaplatíte zálohu a tešíte sa, kedy si budete môcť užívať svoje bývanie. A zrazu Vám príde list od developera, že pre zlú aktuálnu ekonomickú situáciu budete musieť za byt zaplatiť oveľa viac ako ste boli dohodnutí alebo o byt prídete.

Čo sa s tým dá robiť? Má na takéto konanie developer právo? A čo by mala a nemala obsahovať dobrá kúpna zmluva? Odpovede na tieto otázky dostanete v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk v rozhovore s expertom na majetkové právo a advokátom advokátskej kancelárie Ficek&Partners Milanom Ficekom.

Nenechajte sa zastrašiť

S nekalými praktikami develeperov sa advokát Milan Ficek stretol už pred niekoľkými rokmi, keď o aktuálnych krízach nebolo ani tušenia. Ak sa ocitnete v podobnej situácii, tak je podľa Ficeka dôležité, aby ste sa nenechali zastrašiť.

Najväčšie riziko je najmä pri menších developeroch. „Treba sa pozrieť na to, že aké reálne sú v skutočnosti hrozby daného developera, pretože to môže byť iba nejaké zastrašovanie a realita môže byť úplne iná. Skôr by som sa pozeral na to, či ten developer vlastní nejaký majetok. Či ide o veľkú firmu, ktorá je naozaj silná a asi tie úvahy o tom, že by položili firmu nie sú založené na pravde.

Vtedy sa človek nemusí až tak obávať. Pokiaľ by išlo o firmu, ktorá je naozaj malá, je tam len jedna osoba – jeden konateľ, jeden spoločník a nemajú žiaden majetok a nedokážete si ju ani skontrolovať napríklad cez Finstat alebo cez iné služby, cez ktoré sa dá sledovať obrať firmy, tak vtedy je to riziko. Môže sa stať, že danému developerovi sa neoplatí pokračovať vo výstavbe a mohli by ste prísť o peniaze, ktoré ste do toho vložili.“ Rovnako je potrebné podľa Ficeka sledovať aj stav nehnuteľnosti, v ktorej sa nachádza. Ak sú postavené iba základy, ide o väčšie riziko ako keď je stavba teste pred kolaudáciou.

Pozor aj na kúpu bytu, ktorý je zatiaľ len na papieri

Kúpa nehnuteľnosti, ktorá ešte nebola postavená, je často kúpou mačky vo vreci. Upozorňuje advokát Milan Ficek. „Takúto situáciu by som riešil iba pri spoločnostiach, ktoré majú nejakú históriu a silu. Ak sú to naozaj malé spoločnosti, tak musíte rátať s tým, že sa môže stať, že o tie peniaze prídete.“

Dôležité je preto pri menších developeroch myslieť na takéto situácie aj pri spísaní zmluvy, aby ste neprišli aj o peniaze aj o byt. „Napríklad môžete žiadať zábezpeky alebo môžete žiadať od developera, že nech sa zaručí on ako konateľ firmy za stavbu. Najmä ak ide o menšie projekty ako sú dvojdomy alebo nehnuteľnosti, ktoré majú len tri byty.“

Rezervačná zmluva na byt vám môže byť niekedy aj k ničomu

Rezervačná zmluva je dohoda medzi predávajúcim a kupujúcim, že počas určitého obdobia nebude predávajúci ďalej ponúkať nehnuteľnosť iným záujemcom o kúpu. „Ja vidím niekoľko problémov pri rezervačnej zmluve. A to najmä ten, že ona často neobsahuje podstatné náležitosti tej riadnej kúpnej zmluvy, čo má za následok to, že keby sa v budúcnosti chcel ten kupujúci domáhať uzatvorenia riadnej kúpnej zmluvy, tak na základe rezervačnej zmluvy to nebude možné.

A môže sa stať, že jednoducho predávajúci sa rozhodne, že tú zmluvu s vami neuzatvorí a uzatvorí ju s niekým iným. A vy nebudete mať právnu možnosť sa domáhať reálneho uzatvorenia kúpnej zmluvy. A na to je práve tá zmluva o budúcej zmluve, ktorá aby bola dobrá, musí obsahovať podstatné náležitosti kúpnej zmluvy,“ vysvetľuje Ficek.

Pre kupujúceho tak môže byť rezervačná zmluva zbytočná. Predávajúcemu sa totiž v niektorých prípadoch oplatí zaplatiť zmluvnú pokutu za jej porušenie, ak mu ďalší záujemca za nehnuteľnosť ponúkne oveľa vyššiu sumu za danú nehnuteľnosť. Je preto prínosné si nechať vopred odborníkom preveriť zmluvu, ktorú uzatvárate – či už ide o rezervačnú či kúpnu – a vyhnúť sa tak prípadným neskorším problémom s vašou nehnuteľnosťou.

Ak máte záujem o preverenie Vašej zmluvy, kliknite sem.

Viac o tom: ako by mala vyzerať zmluva o budúcej kúpnej zmluve, čo by mala a nemala obsahovať dobrá kúpna zmluva, ako funguje inflačná a cenová doložka, kedy sa legitímne odstupuje od zmluvy, ako sa cenovo pohybuje preverenie zmlúv advokátom

sa dozviete z rozhovoru redaktorky Zuzany Majerčíkovej s expertom na majetkové právo a advokátom advokátskej kancelárie Ficek&Partners Milanom Ficekom v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk., aktuality.sk

X X X

Zomrel exriaditeľ Slovenskej filharmónie Jozef Tkáčik

Bývalý generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie zomrel vo veku 79 rokov.

Vo veku 79 rokov zomrel vo štvrtok (29. 9.) bývalý generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie (SF) Jozef Tkáčik. TASR úmrtie potvrdila filharmónia. Posledná rozlúčka sa uskutoční v stredu 5. októbra o 14.45 h v bratislavskom krematóriu.

„Profesionálne a ľudské kvality Jozefa Tkáčika si vyslúžili uznanie pracovníkov SF, ktorého dôsledkom bolo začiatkom 90. rokov minulého storočia jeho navrhnutie na post prevádzkovo-správneho námestníka,“ priblížila filharmónia.

V roku 1994 sa stal riaditeľom SF a v rozmedzí rokov 2000 až 2004 tu na základe menovania vtedajšieho ministra kultúry Milana Kňažka pôsobil ako generálny riaditeľ, aktuality.sk

X X X

V Žilinskom kraji hrozí výpoveďou viac ako stovka lekárov, krízový plán fungovať nebude

Kraj riadi štyri župné nemocnice. Z dvoch je pripravená odísť stovka lekárov. Kvôli zlým podmienkam v zdravotníctve a neplneniu požiadaviek zo strany ministerstva zdravotníctva, odborári zozbierali výpovede takmer dvetisíc lekárov po celom Slovensku. Včera a dnes ich podávajú na riaditeľstvách nemocníc.

Aj v dvoch nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja podalo k včerajšku výpoveď 107 lekárov. Kraj je zriaďovateľom štyroch nemocníc, a to v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne a Trstenej. Župa nateraz nešpecifikovala, lekári ktorých nemocníc podali výstup. Krízový scenár však podľa nich pri takom počte výpovedí nemôže fungovať.

„Nateraz sme schopní poskytovať zdravotnú starostlivosť v rovnakej miere, na mimoriadnych gremiálnych poradách sme začali komunikovať s vedením aj so samotnými lekármi o ich požiadavkách,“ priblížila situáciu v kraji župná hovorkyňa Eva Lacová.

Ministerstvo od nich požadovalo krízové plány k piatku 23. septembru. Podľa všetkých nemocníc však krízový plán B po výpovediach neexistuje, nakoľko pri výpovediach lekárov na kľúčových oddeleniach sa znefunkční systém poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

„Rovnako nebude možné zabezpečiť ani zástup v iných zdravotníckych zariadeniach na úrovni ŽSK, pokiaľ sa výpovede dotknú všetkých nemocníc,“ dodala Lacová.

V Univerzitnej nemocnici v Martine podalo k dnešku výpoveď sedem lekárov, ktoré podľa hovorkyne nemocnice Kataríny Kapustovej zatiaľ neohrozujú chod nemocnice. V nemocnici pracuje 566 lekárov. Ak by sa číslo odchádzajúcich lekárov zvyšovalo, prichystaný majú aj krízový scenár.

Výpovede podali aj lekári Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline. Hovorkyňa Lenka Záteková nekonkretizovala, koľko ich je. Zajtra v nemocnici zasadne krízový štáb.

„Prioritou je pre nás nevytvárať napätie, komunikujeme preto ako so samotnými lekármi, tak s naším zriaďovateľom a po vyhodnotení finálneho stavu pristúpime k ďalším krokom. Predovšetkým ubezpečujeme pacientov, že situácia aktuálne neovplyvňuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti a od 1. októbra sú podľa štandardnej prevádzky naďalej k dispozícii lôžkové aj ambulantné časti nemocnice,“ spresnila Záteková.

Lekárom bude plynúť ešte dvojmesačná výpovedná lehota. Ak výstupy nestiahnu, vážne problémy nastanú v decembri, aktuality.sk

X X X

 Prezývali ho „beštia z východu“. Dvojnásobný majster sveta dostal povolávací rozkaz

 Niekdajší ruský boxer Nikolaj Valujev dostal povolávací rozkaz do armády. Mal sa dostaviť už 15. septembra, nachádzal sa však mimo Ruska.

Ako referuje web sport.pl s odvolaním sa na ruské médiá, povolanie 49-ročného rodáka z Petrohradu údajne nesúvisí s „čiastočnou mobilizáciou“, ktorú nedávno ohlásil ruský vodca Vladimir Putin.

Valujev, ktorého prezývali „beštia z východu“, meria 213 cm a pred 17 rokmi bol dvojnásobný majster sveta v ťažkej hmotnostnej kategórii vo verzii WBA. Po skončení kariéry sa dal na politickú dráhu.

Patrí k zástancom súčasného ruského režimu a nedávno sa zviditeľnil vyhlásením, ktoré sa týkalo suspendácie ruských športovcov na medzinárodných podujatiach v dôsledku vojny na Ukrajine, ktorú vo februári rozpútalo Rusko s pomocou Bieloruska. „Rusi sa vrátia do súťaží, keď Európa a jej priemysel zamrzne,“ povedal.

Nebolo to prvýkrát, čo hovoril o športovcoch. Keď sa ho spýtali na odchod legionárov z ruských líg, odvetil: „Nechajte ich utiecť. Potkany vždy utekajú z lode. Nielen keď sa topia, ale aj keď sú pod paľbou. Legionári nikdy nebudú takí ako sme my.“

Na margo povolávacieho rozkazu do ruskej armády poznamenal: „Dostal som predvolanie. Telefonát prišiel tesne pred mojím odchodom do Donbasu. Nebol som doma. Na budúci týždeň určite pôjdem do náborovej kancelárie.“, aktuality.sk

X X X

Shiffrinová prezradila plány na novú sezónu. Vlhovú vôbec nepotešia

Čaká ju dvanásta sezóna v prestížnom seriáli Svetového pohára alpských lyžiarok. Cieľ je jasný – získať svoj piaty veľký krištáľový glóbus pre najlepšiu pretekárku sezóny.

 Americká superhviezda Mikaela Shiffrinová nebude chýbať na štarte obrovského slalomu v Söldene (22. októbra), ktorý ako tradične odštartuje nový ročník SP.

Spolu v sezóne 2021/22 dosiahla päť triumfov a s celkovým počtom 74 sa približuje k dvojici rekordérov – jej krajanka Lindsey Vonnová ich má 82, švédska legenda Ingemar Stenmark 86.

 Shiffrinová strávila uplynulé tri týždne v Čile, kde poctivo trénovala predovšetkým slalom, obrovský slalom a super G.

„Som veľmi spokojná. Tréningy boli skvelé, na trati som sa cítila výborne. Vyšli mi takmer všetky oblúky, pričom som nestrácala na rýchlosti. Už sa teším do Söldenu,“ povedala 27-ročná lyžiarka v rozhovore pre oficiálny web Amerického olympijského výboru.

Viac rýchlostných disciplín

Rodáčka z Colorada vyhrala veľkú guľu za minulú sezónu s náskokom 95 bodov pred slovenskou rivalkou Petrou Vlhovou.

Zatiaľ čo Vlhová dominovala v slalome a výsledky za obrovský slalom boli medzi nimi relatívne vyrovnané, Shiffrinová brala veľkú porciu bodov v super G – 409, Slovenka len 26. Američanka potvrdila, že rýchlostné disciplíny zaradí do svojho kalendára aj v novej sezóne.

 Plánujem odjazdiť viac pretekov v super G ako v minulom ročníku. Pridám aj nejaké zjazdy, ale to bude závisieť od toho, ako mi budú pasovať v kalendári,“ potvrdila. V minulej sezóne odjazdila šesť z ôsmich super G, štyrikrát sa v tejto disciplíne postavila na pódium.

S určitosťou vynechá novinku, ktorou bude „cezhraničný“ zjazd medzi rakúskym strediskom Zermatt a talianskym Cervinom. Preteky sú na programe v závere októbra.

„S približujúcim sa koncom mojej kariéry si čoraz dôkladnejšie vyberám preteky, ktoré pôjdem. Novinku v programe SP vynechám,“ potvrdila Shiffrinová./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.