Putin potvrdil zloženie novej vlády, desať vicepremiérov. Prvým podpredsedom Manturov? Predaj elektriny z Gabčíkova cez schránkovú firmu? V pozadí Ukrajinci. Smer podržal ministerku Dolinkovú. Gašpar sa v parlamente stretne s ruským veľvyslancom Bratčikovom

 Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podpísal výnos, ktorým potvrdil zloženie novej vlády. Na jej čele zostane Michail Mišustin a vláda bude mať desať vicepremiérov, píše TASR podľa agentúry Reuters.

 Staronový ruský premiér Mišustin následne predložil Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, kandidátov na posty podpredsedov vlády a šéfov viacerých ministerstiev. TASR o tom informuje na základe sobotňajších informácií ruského vysielania BBC a agentúry RIA Novosti.

Prvým podpredsedom vlády by sa tak mal stať Denis Manturov, ktorý v predchádzajúcej vláde zastával posty ministra priemyslu a obchodu a vicepremiéra.

Na Manturov ministerský post Mišustin navrhol vymenovať Antona Alichanova, ktorý je gubernátorom Kaliningradskej oblasti a v minulosti pôsobil aj na ministerstve priemyslu a obchodu.

 Ďalšími kandidátmi na podpredsedov vlády sú Vitalij Saveľjev (zodpovedný za dopravu), Dmitrij Patrušev (poľnohospodárstvo a ekológia), Alexandr Novak (palivovo-energetický komplex a ekonomika), Dmitrij Grigorenko (finančná, kontrolná a dozorná oblasť), Dmitrij Černyšenko (IT, cestovný ruch, šport, kultúra a médiá), Taťjana Golikovová (sociálne veci a národnostné záležitosti), Marat Chusnullin (výstavba a regionálny rozvoj), Alexej Overčuk (medzinárodné otázky) a Jurij Trutnev (splnomocnený zástupca prezidenta v Ďalekovýchodnom federálnom okruhu).

Nových šéfov dostanú rezorty dopravy (Roman Starovojt), priemyslu a obchodu (Anton Alichanov), energetiky (Sergej Civilev), poľnohospodárstva (Oksana Lut) a športu (Michail Degťarjov).

  Vymenúva ministrov obrany, vnútra, spravodlivosti, pre mimoriadne situácie a zahraničných vecí, ako aj šéfa Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Konzultácie o tejto otázke sa začnú 13. mája

Vo vedení zvyšných ministerstiev by nemali nastať nijaké zmeny.

Štátna duma rozhodne o kandidátoch najneskôr do týždňa, a to prvýkrát na základe novely ústavy z roku 2020. Okrem toho všetky nominácie musí schváliť prezident.

Mišustinova predchádzajúca vláda mala pôvodne deväť vicepremiérov a jedného prvého podpredsedu vlády.

Staronový ruský prezident Vladimir Putin 10. mája, tri dni po svojej inaugurácii, vymenoval za predsedu vlády opäť Michaila Mišustina, ktorý predtým v súlade s ústavou podal demisiu./agentury/

X X X

Ochranná ruka či ultimátum? Smer podržal Dolinkovú, čas má však už len do konca mesiaca

 Rozprava o budúcnosti ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas) trvala vo štvrtok do polnoci. Opoziční poslanci jej šesť hodín vyčítali, že o zmenách v rezorte nekomunikuje a spochybňovali jej prácu pri optimalizácii siete nemocníc či plnení míľnikov v pláne obnovy. Sporná je aj výstavba nemocnice v Martine, či utajovaná budúcnosť bájnej nemocnice Rázsochy.

Ministerka Dolinková je druhým predstaviteľom vlády v poradí, ktorý čelí odvolávaniu. Prvým bol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas), no dôveru poslancov si v decembri obhájil. Tretia v rade na odvolanie je ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS).

Návrh na odvolanie Dolinkovej dali opozičné strany PS, KDH a bývalé hnutie OĽaNO a pri otvorení schôdze sa prezentovalo 117 poslancov. Otvoreniu schôdze pomohli koaliční poslanci zo Smeru, SNS aj Hlasu. O odvolaní ministerky sa bude hlasovať až v utorok o 11. hodine.

„Všetky dôvody sú absurdné,“ reagovala ministerka na záver štvrtkovej schôdze. Kým zvyšok opozície chce pripraviť ministerku o kreslo kvôli zlyhaniam ohľadne Plánu obnovy a odolnosti, optimalizácii siete nemocníc alebo pravdepodobnému rozhodnutiu stavať namiesto Rázsoch univerzitnú nemocnicu v Ružinove, tak poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková argumentuje tým, že Dolinkovú chcú odvolávať poslanci, ktorí boli autormi plánu obnovy a ľudia, ktorí pracovali na reforme siete nemocníc. SaS sa nepodpísalo pod zvolanie schôdze na odvolanie ministerky, ale vyslovenie nedôvery vraj podporia.

 Dostala tridsať dní

Predseda zdravotníckeho výboru Vladimír Baláž (Smer) pre portál ozdravme.sk uviedol, že ako on, tak i jeho materská strana za ministerkou stoja a jej odvolanie nepodporia. „Pani ministerka dostala rezort na poslednú chvíľu. Voľby boli neskoro a musela riešiť otázku rozbitého rozpočtu. Kým začala poriadne pracovať, tak čas utekal a preto je ešte obhajovaná. Ešte má čas, aby ukázala čo dokáže,“ spresnil. Priblížil však, že na zdravotníckom výbore prijali uznesenie, podľa ktorého musí do 30. mája predložiť odpovede na tri otázky. „Ako je na tom plán obnovy, ako spĺňa míľniky. Chceme vidieť ako vyzerá optimalizácia siete nemocníc, pretože to veľmi úzko súvisí s plánom obnovy a zaujímajú nás aj projektové karty,“ podotkol. Projektové karty sa majú týkať riešení pre manažment pacienta a Smer bude až na základe jej odpovedí reagovať na jej budúcnosť.

Opoziční poslanci, okrem liberálov, sú však presvedčení, že zdravotníctvo je v kritickom stave a na čele rezortu preto podľa nich potrebujú krízového manažéra. Napriek tomu ju strana SaS kritizuje. Slovami poslanca Tomáša Szalaya (SaS) chýba komunikácia zo strany rezortu a podľa neho využíva ministerka len sociálnu sieť Instagram. Prekáža mu, že ani poslanci na výbore pre zdravotníctvo nemajú úplne jasno, čo sa na ministerstve zdravotníctva deje.

Naopak sa za ministerku postavili jej kolegovia z vlády a zo strany Hlas – minister investícií Richard Raši a podpredsedu vlády pre plán obnovy Peter Kmec.

 Poslanec KDH Peter Stachura kritizoval ministerku Zuzanu Dolinkovú za to, že chaoticky presadzuje zákony, čo je aj dôvod, prečo chce opozícia ministerku odvolať. Ako príklad uviedol zmeny v detských pohotovostiach. Vyčítal jej, že kým začiatkom týždňa navrhovala povinnosť pre pediatrické ambulancie ordinovať raz do týždňa do 18. hodiny. Vo štvrtok pred hlasovaním tento pozmeňujúci návrh opäť zmenili; podľa nového návrhu budú musieť ordinovať raz do týždňa do 16. hodiny. Hlasovať sa o tomto návrhu bude na budúci týždeň.

Sporná je aj výstavba nemocnice v Martine. Dolinková na projekte novej nemocnice vymenila vedenie a následne odišla aj vedúca projektového tímu a tretina jej ľudí.

 Záleží od politických ambícií

Zdravotnícky analytik inštitútu INESS Matej Bárta zdôraznil, že odvolávanie ministerky je politickou záležitosťou.

Upozornil však, že aj v politike však existujú trendy v praktikách, prístupoch a stratégiách, ktoré sú vo svete uznávané a vnímané ako napomáhajúce dobrému riadeniu.

Medzi tie najdôležitejšie Bárta radí transparentnosť. Spoločnosť má byť podľa neho informovaná, ako štát nakladá s ich prostriedkami. Druhým dôležitým prvkom je podľa Bárru participatívnosť. Ide o zapájanie čo najširšieho okruhu relevantných aktérov do tvorby politík a následné rozhodovanie a tvorba riešení založených na dôkazoch, dátach a vedeckých poznatkoch.

“Tieto princípy nám môžu pomôcť aspoň čiastočne vyhodnotiť konanie ministerky Dolinkovej, pričom bohužiaľ, viacero jej krokov je s nimi v rozpore,” ozrejmil.

Z kontroverzných krokov vyzdvihol vymenenie ľudí na početných riadiacich funkciách v zdravotníctve, ktoré bolo podľa neho netransparentné, keďže ministerka často nevysvetlila prečo istú osobu odvolala, a na základe čoho miesto dostal nový zamestnanec alebo zamestnankyňa.

“Netransparentné je aj rozhodovanie o Rázsochách. Ministerka sa síce zaštiťuje analýzou, tá ale nie je verejná. Od ministerky nikto neočakáva, že bude mať notoricky problematický projekt Rázsoch do konca roka postavený. Problematické je však to, akým spôsobom o ňom rozhoduje a neinformuje,” podotkol.

Robenie krokov bez konzultácie s poslancami porušuje podľa Bártu princíp participatívnosti. “Ako nedostatočnú by som participatívnosť v tvorbe politík vyhodnotil aj v prípade navýšenia počtu študentov na lekárskych fakultách, keď ministerka tento krok nekonzultovala s medikmi a medičkami,” spomenul populistické opatrenia na navýšenie medikov bez reálnych výsledkov.

“Zrušenie Štandardného postupu pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom bolo v rozpore s princípom tvorby politík založenej na dôkazoch, čo napokon priznala aj sama ministerka. Tento princíp porušilo aj zrušenie zubných benefitov, ktoré v minulosti preukázateľne zvýšilo počet vykonaných preventívnych prehliadok. A chaotické bolo aj nedávne rozhodovanie o preplácaní inkontinenčných pomôcok,” spomenul.

Ministerke Dolinkovej sa to teda podľa Bártu za jej stále relatívne krátky čas vo funkcii celkom „nakopilo“. “Čo by jej mohlo zlomiť politický väz sa neodvážim odhadovať, záležať to však bude od jej ďalších krokov, od opozície – súdržnosť, konzistentnosť, miera vyvíjaného tlaku, a aj od situácie v koalícii – politické ambície jednotlivých strán, prípadne konkrétnych politikov,” uzavrel./agentury/

X X X

Polícia obvinila v prípade mŕtveho muža na Orave 59-ročného muža z vraždy

Policajný vyšetrovateľ obvinil v súvislosti s nálezom mŕtveho muža v okrese Námestovo 59-ročného muža z okresu Námestovo z obzvlášť závažného zločinu vraždy. Informovala o tom v sobotu žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

 „Obvinený muž mal vo štvrtok (9. 5.) vo večerných hodinách v rodinnom dome po predchádzajúcom vzájomnom konflikte bodnúť do oblasti hrudníka 56-ročného muža, čím došlo k zasiahnutiu jeho dôležitých orgánov,“ opísala Kremeňová.

Napadnutý muž na následky zranení podľa nej na mieste podľahol. „Počas procesných úkonov bol zaistený nôž, ktorý bude podrobený expertíznemu skúmaniu. Vyšetrovateľ Policajného zboru spracoval podnet na návrh na vzatie obvineného muža do väzby. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania,“ dodala Kremeňová./agentury/

X X X

Moskva láka Kubáncov do vojny na Ukrajine. Ich životnosť sa ráta len na dni

 Napriek oficiálnym protestom Havany Rusko naďalej verbuje kubánskych občanov, aby sa pripojili k jeho inváznym silám na Ukrajine. Potvrdil to investigatívny tím BBC práve v čase, keď sa kubánsky prezident, ako jeden z nemnohých zahraničných hostí, zúčastnil pri príležitosti Dňa víťazstva na slávnostnej vojenskej prehliadke na moskovskom Červenom námestí.

 Kubánka Marilin Vinentová ukazuje fotografiu svojho syna Dannysa Castilla oblečeného vo vojenskej uniforme, ktorú jej poslal v auguste 2023, mesiac potom, čo spolu s ďalšími Kubáncami odcestoval do Ruska, kde im pôvodne sľúbili prácu na stavbe, ale napokon ich naverbovali do ruských ozbrojených síl bojujúcich na Ukrajine.

Proukrajinská platforma InformNapalm zverejnila údaje z pasov viac ako 200 Kubáncov, ktorí podľa nej vstúpili do ruskej armády. Tie, ako tvrdí jej webová stránka získala hacknutím e-mailu ruského dôstojníka z Tuly, ktorý sa náborom Kubáncov zaoberal.

Vyhľadávanie na Facebooku ukázalo, že 31 mien spomenutých v úniku sa zhoduje s účtami spojenými s Ruskom alebo s ruskou armádou.

Niektorí z týchto ľudí napríklad zverejnili fotografie, na ktorých sú oblečení v ruských vojenských uniformách, alebo sú na miestach s ruskými tabuľami ulíc či ruskými poznávacími značkami. Iní uvádzajú ako svoje súčasné bydlisko Rusko.

 Mnohí z týchto používateľov Facebooku začali uverejňovať obsah súvisiaci s Ruskom v auguste 2023, čo naznačuje, kedy pravdepodobne prišli do krajiny.

Po začatí totálnej invázie na Ukrajinu utrpelo Rusko na bojisku ťažké straty. Vyšetrovanie BBC potvrdilo mená viac ako 50-tisíc ruských vojakov, ktorí zahynuli na Ukrajine, ale skutočný počet bude s najväčšou pravdepodobnosťou oveľa vyšší. Podľa ukrajinských odhadov sa počet ruských vojakov zabitých a zranených vo vojne blíži k pol miliónu.

 Nábor cudzincov na aspoň čiastočné nahradenie strát pomáha Kremľu odsúvať potrebu vyhlásiť ďalšiu vlnu mobilizácie. Tá predchádzajúca na jeseň 2022 po odvedení 300-tisíc záložníkov vyvolala v Rusku negatívne reakcie verejnosti, pričom v snahe vyhnúť sa nasadeniu na bojisku krajinu opustili státisíce mužov.

Priviesť Kubáncov do Ruska je pomerne jednoduché, píše portál ukrajinskej redakcie svetovej služby BBC. Obe krajiny sú spojencami už od studenej vojny, Kubánci nepotrebujú na cestu do Ruska víza a priame lety do Moskvy uľahčujú cestovanie.

                                                                         Lukratívne vojenské kontrakty, ktoré ponúka Rusko, navyše lákajú Kubáncov. Mnohí sa zúfalo snažia uniknúť pred zhoršujúcou sa hospodárskou krízou na ostrove, na ktorý sa vzťahujú sankcie USA.

Dokumenty nájdené online a správy z médií naznačujú, že kubánskym mužom Rusi ponúkajú mesačný žold vo výške približne 2 000 dolárov (takmer rovnako v eurách) – čo je obrovská suma pre Kubu, kde je priemerný mesačný plat nižší ako 35 dolárov.

Niektorých Kubáncov môže lákať aj prísľub ruského občianstva.

Od začiatku vojny proti Ukrajine Moskva podniká kroky na uľahčenie získania ruského občianstva pre cudzincovm ktorí slúžili v jej armáde. BBC zaznamenala na sociálnych sieťach príspevky naznačujúce, že niektorí kubánski bojovníci dostali ruské pasy v priebehu niekoľkých mesiacov po podpise zmluvy.

Ruský pas umožňuje bezvízový styk do 117 krajín, zatiaľ čo držitelia kubánskeho pasu sú obmedzení na 61 krajín.

Miestne ruské médiá z mesta Riazan tieto domnienky potvrdili a zverejnili fotografie kubánskych regrútov podpisujúcich zmluvy s ruskou armádou.

  Kubánci chceli „pomôcť našej krajine dosiahnuť ciele špeciálnej vojenskej operácie“, uvádza sa v správe s tým, že „niektorí z nich by sa chceli v budúcnosti stať občanmi Ruska“.

BBC pripúšťa, že je ťažké spraviť spoľahlivý odhad počtu Kubáncov, ktorí vstúpili do radov ruskej armády.

Štyristo regrútov spomenul osobitný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny v Latinskej Amerike a Karibiku Ruslan Spirin v rozhovore pre Wall Street Journal .

Lázaro González, kubánsky dôstojník slúžiaci v Rusku, povedal rozhlasovej stanici kubánskych emigrantov, že on sám velí deväťdesiatim Kubáncom.

S najväčšou pravdepodobnosťou budú podľa neho slúžiť v už okupovaných častiach východnej Ukrajiny, a nie na frontových líniách.

„Keďže ruská armáda ovláda územia na Ukrajine, my Kubánci podporujeme armádu v tých mestách a na tých územiach, ktoré má pod kontrolou, a to je všetko,“ povedal González pre rozhlasovú stanicu v Miami.

Kubánci často uzatvárajú kontrakt ruskou armádou po komunikácii s náborovými pracovníkmi na sociálnych sieťach. „Zdá sa však, že nie všetci si uvedomovali skutočnú povahu ponúkanej práce,“ poznamenala BBC..

Populárny kubánsky vloger na YouTube rozpovedal príbeh o dvoch 19-ročných Kubáncoch, ktorí tvrdili, že im ponúkli stavebné práce v Rusku, ale napokon ich poslali na front.

Ich prípad pripomína skúsenosti iných cudzincov, ktorí BBC povedali, že ich zlákali do Ruska s prísľubom vyšších miezd a potom skončili na bojisku.

Pokiaľ ide o účasť svojich občanov vo vojne na Ukrajine, kubánske úrady sa stavajú proti.

Po prvej vlne správ o Kubáncoch bojujúcich na Ukrajine kubánske úrady v septembri 2023 uviedli, že zatkli 17 ľudí zapojených do ich náboru.

Krátko na to však kubánsky veľvyslanec v Rusku Julio Antonio Garmendia Peña vyhlásil, že jeho vláda nemá nič proti tomu, ak Kubánci chcú „podpísať zmluvu a legálne sa zúčastniť tejto operácie spolu s ruskou armádou“.

O niekoľko hodín neskôr ale minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez Parrilla povedal, že Havana je proti „účasť kubánskych občanov na akýchkoľvek konfliktoch“.

Ukrajinské úrady medzitým v posledných mesiacoch zaznamenali nárast počtu zahraničných bojovníkov, ktorí sa pridali k ruským silám, ako aj cudzincov medzi vojakmi zajatými ukrajinskou armádou na bojisku.

Hovorca ukrajinskej agentúry pre vojnových zajatcov Petro Jacenko pre BBC povedal, že mnohí z nich pochádzajú z krajín s nízkymi príjmami, ako sú Kuba, India a Nepál, či z niektorých štátov Afriky a Strednej Ázie.

„Každý týždeň vezmeme v prvej línii do zajatia až päť ľudí z cudzích krajín,“ povedal.

Ich bojové schopnosti sú nízke, dodal, čo znamená, že ich životnosť na bojisku trvá len niekoľko dní, či dokonca iba hodín./agentury/

X X X

Putinov premiér Mišustin predložil poslancom kandidátov na posty v novej vláde

Mišustinova predchádzajúca vláda mala pôvodne deväť vicepremiérov a jedného prvého podpredsedu vlády.

Staronový ruský premiér Michail Mišustin predložil Štátnej dume, dolnej komore parlamentu, kandidátov na posty podpredsedov vlády a šéfov viacerých ministerstiev. TASR o tom informuje na základe sobotňajších informácií ruského vysielania BBC a agentúry RIA Novosti.

Prvým podpredsedom vlády by sa tak mal stať Denis Manturov, ktorý v predchádzajúcej vláde zastával posty ministra priemyslu a obchodu a vicepremiéra.

Na Manturov ministerský post Mišustin navrhol vymenovať Antona Alichanova, ktorý je gubernátorom Kaliningradskej oblasti a v minulosti pôsobil aj na ministerstve priemyslu a obchodu.

Ďalšími kandidátmi na podpredsedov vlády sú Vitalij Saveľjev (zodpovedný za dopravu), Dmitrij Patrušev (poľnohospodárstvo a ekológia), Alexandr Novak (palivovo-energetický komplex a ekonomika), Dmitrij Grigorenko (finančná, kontrolná a dozorná oblasť), Dmitrij Černyšenko (IT, cestovný ruch, šport, kultúra a médiá), Taťjana Golikovová (sociálne veci a národnostné záležitosti), Marat Chusnullin (výstavba a regionálny rozvoj), Alexej Overčuk (medzinárodné otázky) a Jurij Trutnev (splnomocnený zástupca prezidenta v Ďalekovýchodnom federálnom okruhu).

Nových šéfov dostanú rezorty dopravy (Roman Starovojt), priemyslu a obchodu (Anton Alichanov), energetiky (Sergej Civilev), poľnohospodárstva (Oksana Lut) a športu (Michail Degťarjov).

Ruský prezident po konzultáciách s hornou komorou parlamentu, Radou federácie, vymenúva ministrov obrany, vnútra, spravodlivosti, pre mimoriadne situácie a zahraničných vecí, ako aj šéfa Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Konzultácie o tejto otázke sa začnú 13. mája.

Ďalšie posty bez zmien

Vo vedení zvyšných ministerstiev by nemali nastať nijaké zmeny.

Štátna duma rozhodne o kandidátoch najneskôr do týždňa, a to prvýkrát na základe novely ústavy z roku 2020. Okrem toho všetky nominácie musí schváliť prezident.

Staronový ruský prezident Vladimir Putin 10. mája, tri dni po svojej inaugurácii, vymenoval za predsedu vlády opäť Michaila Mišustina, ktorý predtým v súlade s ústavou podal demisiu.

Mišustin už predložil prezidentovi návrhy na štruktúru federálnych výkonných orgánov, hlava štátu v sobotu podpísala zodpovedajúci dekrét, ktuality.sk

X X X

 Odhalili bustu roľníkovi z Kysúc, ktorý prispel k tomu, aby sa svet dozvedel o nacistickom vraždení Židov v Auschwitzi

Keď roľník z kysuckej obce Skalité našiel dvoch vysilených a vychudnutých mužov, začala sa ďalšia šťastná kapitola ich úteku z Hitlerovho pekla. Ondrej Čanecký zbadal Waltera Rosenberga a Alfréda Wetzlera ležiacich na jeho poli. Bolo to v druhej polovici apríla 1944 krátko po tom, čo prekročili hranice slovenského štátu. Predstavil sa im a dvaja slovenskí Židia mu povedali o sebe. Dozvedel sa, že sa im podarilo utiecť z nacistického koncentračného tábora v Auschwitzi, ktorý sa nachádzal na poľskom území okupovanom hitlerovcami.

Hlavná vstupná brána do niekdajšieho nacistického koncentračného tábora v Auschwitzi. Vynímal sa na nej nemecký nápis Arbeit macht frei (Práca oslobodzuje). V skutočnosti deportovaných Židov vraždili alebo z nich urobili otrokov. Foto: SITA/AP/Michal Dyju

Čanecký mal dobré srdce a zachoval sa statočne. Podvyživených a ustatých mužov zobral do svojho domu. Zachránil nielen dva životy, ale aj prispel k tomu, že svet sa dozvedel o nemeckom vraždení Židov. Túto sobotu mu v jeho rodnej obci odhalili pamätník s bustou.

 Pred piatimi rokmi Izrael udelil Čaneckému in memoriam ocenenie Spravodlivý medzi národmi. Patrí Nežidom, ktorí počas holokaustu preukázateľne zachránili Židov pred takmer istou smrťou. „Keď Čanecký našiel Rosenberga a Wetzlera, dal im jedlo a prichýlil u seba v dome, čím podstupoval obrovské riziko,“ zdôraznilo izraelské veľvyslanectvo na Slovensku. Skrývanie židovských väzňov na úteku bolo z pohľadu režimu Jozefa Tisa totiž ťažký zločin.

 Obaja muži strávili u roľníka zo Skalitého štyri dni, počas ktorých sa ako-tak pozviechali. „Čanecký im potom dal roľnícky odev a vzal ich na trh do Čadce, kde predával ošípané,“ poznamenala ambasáda. Zoznámil ich so židovským lekárom, ktorý ich kontaktoval s predstaviteľmi židovskej náboženskej obce v Žiline. „Zabezpečili im falošné doklady a spísali ich svedectvo o mašinérii vraždenia v Auschwitzi,“ pokračovalo veľvyslanectvo s tým, že z Rosenberga sa stal Rudolf Vrba a Wetzler začal používať meno Jozef Lánik.

Osemdesiat rokov od úteku odhalili bustu Čaneckého v jeho rodnej obci. So samotnou ideou prišiel pred niekoľkými rokmi Anton Blaha, advokát a vtedajší predseda Kysuckej kultúrnej nadácie. „Jeho návrh sa nestretol s pozitívnou odozvou niekdajšej starostky,“ prezradil spisovateľ a historik Jozef Leikert. Michal Kováč a Ivan Gašparovič, keď vykonávali funkciu prezidenta, udelili Vrbovi a Wetzlerovi vysoké štátne vyznamenania in memoriam.

K nápadu s bustou sa Blaha vrátil so súčasným predsedom nadácie Jozefom Markuljákom. S myšlienkou sa stotožnil terajší starosta Jozef Cech i riaditeľka základnej školy v časti Kudlov Ľubica Serafinová,“ hovorí Leikert, ktorý sa venuje slovenským osobnostiam 20. storočia.

Ponuku vytvoriť umelecké dielo prijal akademický sochár Jozef Hobor. Stál pred náročnou úlohou. „Po Čaneckom sa totiž zachovala len jedna fotografia, dá sa vidieť na jeho pomníku na cintoríne v Skalitom,“ objasňuje Leikert, ktorý predniesol príhovor počas odhalenia busty. Zdôrazňuje, že ňou vzdali poctu nielen Čaneckému, ale aj všetkým ďalším odvážnym ľuďom, ktorí pomáhali väzňom na úteku z koncentračných táborov. Bohužiaľ, veľa ich nebolo, pretože nacisti sa snažili strážiť svoje lágre čo najprísnejšie.

Čo by sa stalo s Vrbom a Wetzlerom, keby na nich naďabil antisemita? Podobná otázka sa vzťahuje na prípad, keby niekto odhalil, že Čanecký ich skrýva u seba. „Ak by ho niekto udal, s najväčšou pravdepodobnosťou by ho zastrelili, rovnako jeho manželku a svokra, ktorí sa niekoľko dní nachádzali v dome spolu s dvomi väzňami na úteku,“ nazdáva sa Leikert. Je takmer isté, že gardisti by nemali zľutovanie ani nad dvomi ukrývanými Židmi.

Je to logická úvaha. Čanecký a jeho príbuzní nepodali pomocnú ruku Židom pred rizikom zavlečenia do koncentračných táborov, ale už svedkom strašných zločinov, ktoré páchali nacisti (treba pripomenúť aj fakt, že Tiso a jeho prisluhovači podporovali, že Nemci deportujú zo Slovenska židovských obyvateľov s pričinením nadšených gardistov). Leikert upozorňuje, ako hrozne dopadli napríklad tí, čo v susednom protektoráte vyšli v ústrety príslušníkom československého zahraničného odboja: „V Čechách a na Morave boli nemilosrdne zavraždení všetci, ktorí pomáhali parašutistom zlikvidovať nacistického pohlavára Reinharda Heydricha.“

Rosenberg a Wetzler našťastie zostali nažive. „Neutekali pre záchranu vlastných životov, ale aby vyniesli správu o nemeckých zverstvách v koncentráku,“ prízvukuje Leikert, ktorý sa už dlhší čas zaoberá osudom Vrbu a Wetzlera. (Rosenberg sa takpovediac zžil s menom Vrba, používal ho potom až do konca svojho života; Wetzler sa volal Lánik len dočasne.)

 Svedectvo obidvoch Židov je známe ako Protokol z Osvienčimu (z Auschwitzu). Má 32 strán, obsahuje podrobnosti o nacistickom koncentračnom tábore. Správu o hrôzach sa podarilo prepašovať do Vatikánu aj k lídrom protihitlerovských mocností. Mimochodom, vyskytli sa i pochybnosti, či je to pravda, lebo normálny človek si ani v najhoršom sne nevedel predstaviť, že Nemci môžu masovo vraždiť Židov a ďalších deportovaných. „Bohužiaľ, nesplnili sa predstavy Vrbu a Wetzlera, že po ich svedectve Spojenci zakročia tak, že napríklad zbombardujú okrajové časti Auschwitzu, prípadne aspoň zničia niektoré úseky železnične trate, aby Nemcom zabránili v transportoch,“ upozorňuje Leikert.

Dodáva však, že protokol pomohol nepriamo zachrániť obrovský počet životov. „Týka sa to približne 200-tisíc maďarských Židov,“ podčiarkuje Leikert. V Maďarsku sa začali ich deportácie v polovici mája 1944, čo bolo niekoľko týždňov po okupácii krajiny Hitlerovými vojskami. Maďarský vodca Miklós Horthy na začiatku júla 1944 vypočul apel pápeža Pia XII. a amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta, aby transporty Židov zastavil.

 Rodičov stratila, keď mala deväť. Odviezli ich 52. transportom do Auschwitzu-Birkenau. Dva roky žila pod falošnými dokladmi, keď ju napokon previezli do Terezína. Tam sa pani Lýdia Piovarcsyová ako jedna z mála detí, dočkala konca, keď nad táborom 1. mája 1945 prevzal správu Červený kríž.

Obaja židovskí hrdinovia napísali každý zvlášť knihu o svojom úteku. Vrba bol rodák z Topoľčian (v septembri bude sto rokov od jeho narodenia). V roku 1958 emigroval z Československa do Izraela a potom pôsobil ako úspešný biochemik v Kanade, kde zomrel vo veku 81 rokov. Wetzler, ktorý pochádzal z Trnavy a bol o šesť rokov starší ako Vrba, zostal žiť vo vlasti. Po skončení vojny pracoval postupne ako redaktor, robotník, v rezorte obchodu a knihovník. Zomrel v Bratislave, keď mal 69 rokov.

Kysucká obec Skalité, odkiaľ Čanecký pochádzal, sa nachádza v severovýchodnom výbežku okresu Čadca v tesnej blízkosti hraníc s Poľskom. Bustu odhalili v areáli základnej školy. V katolíckom kostole potom mala premiéru básnicko-hudobná poéma s názvom Útek nádeje. Text napísal Leikert, na klavíri hral Miroslav Rác, recitoval Jozef Šimonovič. Potom bola omša obetovaná za Čaneckého, celebroval ju generálny vikár Martin Kramara./agentury/

X X X

Predaj elektriny z Gabčíkova cez schránkovú firmu? V jej pozadí sú Ukrajinci

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba patrí k najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. Vďačí tomu hlavne našej najväčšej vodnej elektrárni Gabčíkovo, ktorú prevzala v roku 2015 od Slovenských elektrární. Momentálne patrí štátny podnik pod envirorezort, na čele ktorého je minister Tomáš Taraba.

 Každoročne predáva okolo dvoch terrawatthodín elektriny, z toho 80 percent pochádza práve z vodnej elektrárne Gabčíkovo. Tento predaj realizuje pomocou obchodníkov. Najnovší kontrakt, ktorý nadobudol účinnosť prvý májový deň, však štátni vodohospodári mali uzavrieť s novým obchodníkom, neznámou schránkovou eseročkou Djerelo.

Upozornil na to energetický analytik Radovan Potočár z Energie Portal, podľa ktorého spoločnosť Djerelo nepatrí v energetike medzi známych hráčov. „Podľa údajov z obchodného registra firma so základným imaním päťtisíc eur vznikla v novembri 2022. Sídlila v rodinnom dome v obci Čakajovce pri Nitre,“ informuje na portáli.

 Poukazuje tiež na to, že za prvý rok svojej existencie vykázala nulové tržby. Za minulý rok to bolo 26-tisíc eur pri zisku vykázanom na úrovni necelých 20-tisíc eur. Vlani na jar sa firma presťahovala do centra Bratislavy, kde má poštovú schránku. Vlastní ju len 23-ročná Lyudmila Metelská a konajú za ňu ďalší dvaja Ukrajinci.

                      Doteraz štátny podnik predával elektrinu cez tradičných veľkých hráčov typu Západoslovenská energetika, Slovenský plynárenský priemysel či Východoslovenská energetika. Teraz si za spoločníka v predaji mal vybrať aj spomínanú schránkovú firmu.

Rezort životného prostredia sa proti predaju elektriny cez schránkovú firmu ohradil. „So spoločnosťou Djerelo, s. r. o., je podpísaná iba rámcová zmluva, podobne ako aj s ostatnými partnermi na veľkoobchodnom trhu. Samotná rámcová zmluva nijako nezaväzuje podnik k predaju alebo nákupu elektriny,“ napísal v reakcii envirorezort. Navyše podľa ministerstva podnik aktuálne nemá so spoločnosťou Djerelo, s. r. o., dohodnutý žiadny obchod na predaj a ani kúpu elektriny v roku 2024 a ani ďalších rokoch.

Štátny podnik predáva elektrinu prostredníctvom dlhodobých a krátkodobých kontraktov. V praxi to znamená, že časť vyrobenej elektriny predá na roky dopredu a ďalšiu časť elektriny predá hneď, ako ju vyrobí. Práve táto flexibilita v predajoch elektriny štátnemu podniku umožnila predávať komoditu aj v časoch vysokých cien elektriny na trhoch.

Vyšší objem predaja za vyššie ceny spôsobil, že zisk štátneho podniku vlani prudko vystrelil. Kým v rokoch 2018 až 2021 sa pohyboval zisk spoločnosti na úrovni dvoch až štyroch miliónov eur, tak za rok 2022 stúpol až na 113 miliónov eur. Za rok 2023 ešte neboli zverejnené výsledky. Keďže bol vlaňajšok pre vodné elektrárne dobrým rokom, očakáva sa, že by vodné elektrárne spadajúce pod štátny podnik mohli vyrobiť veľké množstvo elektriny, čo sa môže prejaviť v dobrých hospodárskych výsledkoch./agentury/

X X X

Ondřej Brzobohatý ako Ladislav Štaidl: Nevnímam ho negatívne, ale nie všetky scény v Ivete sa mi páčili

Zožal chválu za herecký výkon, ale aj za podobu Ladislava Štaidla, ktorého stvárnil v seriáli o Ivete Bartošovej.

Diváci sa teraz dočkali poslednej série projektu o populárnej česko-slovenskej speváčke, ktorá svoj život pred 10 rokmi tragicky ukončila.

„Neviem, odkiaľ sa zobrala téza, že Štaidl má byť v seriáli negatívna postava,“ upozornil v rozhovore pre Aktuality.sk herec Ondřej BRZOBOHATÝ.

Na druhej strane, scenár projektu podľa jeho slov hovoril jasne: Ladislav Štaidl mal k Ivete určitý otcovský či opatrovnícky vzťah a z tohto prístupu nikdy nemohol byť vyslovene vyrovnaný pár, kde by bolo všetko fér.

Prvú časť tretej série seriálu Iveta nájdu diváci na Voyo v premiére od 10. mája. Ďalšie dve epizódy pribudnú vždy v nasledujúce piatky – 17. a 24. mája.

X V seriáli ste stvárnili Ivetinho „objaviteľa“ a neskôr partnera a otca jej dieťaťa. Diváci ho v uplynulých sériách mohli vnímať dosť negatívne.

Ťažko hovoriť o tom, že tá postava je negatívna. Možno tak pôsobí, ale z jeho úlohy v živote Ivety Bartošovej je jasné, že sa jej snažil vložiť do života poriadok, ktorý ona pravdepodobne ani nechcela prijať. Vzhľadom na to, že som Ladislava Štaidla poznal osobne, musím povedať, že som ho vôbec nevnímal negatívne. Je to náročné z pohľadu vnímania Ivetinho prístupu k životu. Toto je zásadné.

Rád som prijal úlohu stvárniť ho, lebo som to vnímal ako výzvu. Navyše scenár seriálu bol napísaný skvelo.

Ondřej Brzobohaty a Anna Fialova hrajú Ladislava Štaidla a Ivetu Bartošovú.Zdroj: Voyo, TV Markíza

X Spomínate, že ste ho poznali. Čím ste sa z jeho osobnosti pri nakrúcaní inšpirovali?

Spomenul si na to, ako sa správal alebo ako gestikuloval. Toto určite zohralo úlohu v tom, ako som sa Ladislava snažil poňať. Nechcel som, aby pôsobil arogantne, lebo on naozaj v blízkom kruhu nikdy takto nepôsobil. Snažil som sa vtlačiť do toho istú milosť, aj keď nie všetky scény z nakrúcania sa mi páčili.

X Akú ste mali spätnú väzbu ste na váš výkon?

Môžem hovoriť o pozitívnych reakciách. Ešte raz – neviem, kde sa zobrala téza o tom, že by bol zlý. Z môjho videnia vecí nebol vyložene zlý. Prišiel s určitým poriadkom, ktorý Iveta neprijala. Na druhej strane možno si s ňou nevedel rady iným spôsobom. Na druhej strane, nikto z nás nie je schopný súdiť.

X V seriáli sú zábery, ako bulvár na Ivetu Bartošovú poľoval. Vaša mama Hana Gregorová v lete v rozhovore pre Aktuality.sk poznamenala: Bulvár sa nedá skrotiť, bulvár sa dá len ignorovať. Súhlasíte s ňou?

Ignorovať ho nemôžete úplne. Vždy odtiaľ narazíte na niekoho, kto v bulvári o vás vytvorí nejaký dojem či obraz. Na základe týchto parametrov k vám potom takto pristupuje. Niečo vám dookola prízvukuje a odvoláva sa na to, čo už bolo v minulosti o vás spomenuté. Takže sa s niektorými vecami dlho konfrontujete. Ale bulvár je niečo, čo je súčasťou človeka, ktorý je viditeľný. A pri tomto by som si dovolil povedať radu môjho otca: Len sa z toho neposrať! (smiech…), aktuality.sk

 X X X

Najväčšia solárna búrka za posledných 20 rokov narušila funkciu družíc Starlink

Spoločnosť Starlink dodávajúca satelity, ktorú vlastní spoločnosť SpaceX, v sobotu varovala pred zhoršenými službami zapríčinenými najväčšou geomagnetickou búrkou za posledných dvadsať rokov, ktorá je spôsobená slnečnou aktivitou.

Spoločnosť Starlink vlastní približne 60 percent z celkového počtu 7 500 satelitov, ktoré sa nachádzajú na nízkej obežnej dráhe Zeme (LEO) a je jedným z hlavných poskytovateľov satelitného internetu, píše Reuters.

Majiteľ firmy SpaceX Elon Musk v príspevku na sociálnej sieti X skonštatoval, že satelity sú pod veľkým tlakom, ktorý zapríčinila geomagnetická búrka. Zatiaľ však fungujú.

Americký národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) uviedol, že ide o najrozsiahlejšiu slnečnú búrku od októbra 2023. Dodal, že pravdepodobne potrvá celý víkend a môže ohroziť navigačné systémy, energetické siete, satelitnú navigáciu a iné služby, dodáva Reuters./agentury/

X X X

Zábava sa skončila tragédiou. V Bratislave sa viacero ľudí intoxikovalo, jeden muž neprežil

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR prijalo v noci viacero volaní zo spoločenskej akcie vo Vlčom hrdle v Bratislave, pri ktorých bolo podozrenie na intoxikáciu drogami. Záchranku vyslali aj k 27-ročnému mužovi s poruchou vedomia a zástavou srdca. Ten však počas prevozu do nemocnice zomrel. OS ZZS o tom informovalo na sociálnej sieti.

 „Tesne po tretej hodine ráno sme vyslali ambulancie rýchlej lekárskej pomoci a rýchlej zdravotnej pomoci k 27-ročnému mužovi s poruchou vedomia a zástavou srdca. Záchranári muža úspešne zresuscitovali a transportovali do nemocnice. Počas prevozu, žiaľ, zomrel,“ informovalo OS ZZS. Podľa našich informácií išlo o podujatie elektronickej hud­by.

Záchranári tiež krátko po piatej hodine ráno vyslali sanitku k 27-ročnej žene s poruchou vedomia. V ťažkom stave bola podľa ich slov transportovaná do nemocnice v Ružinove. Zároveň 28-ročnú ženu s poruchou psychiky a správania záchranári po prvotnom ošetrení transportovali do rovnakej nemocnice, dodalo OS ZZS.

Polícia informovala, že začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia. Podľa doterajších výsledkov tvrdí, že všetky tri osoby si stav intoxikácie mali spôsobiť vedome a vlastným konaním. „Nakoľko vyšetrovanie presných príčin, ako aj okolností uvedeného prípadu naďalej intenzívne pokračuje, bližšie informácie verejnosti poskytneme, akonáhle to procesná situácia umožní,“ napísala polícia na sociálnej sieti.

Trojica nebola z jednej partie. Podľa informácií televízie JOJ svedkovia opísali, že videli ležať pri toaletách ľudí v bezvedomí, ktorých ošetrovali záchranári. Na akcii bolo vraj extrémne teplo a dusno./agentury/

X X x

Tibor Gašpar sa v parlamente stretne s ruským veľvyslancom Bratčikovom, chce sa ho pýtať aj na Ukrajinu

Napriek tomu, že v uplynulom týždni sa nakoniec stretnutie pre protest opozície nekonalo, predseda branno-bezpečnostného výboru sa s ruským diplomatom stretne aj s viacerými poslancami koalície.

„Na to stretnutie dôjde budúci týždeň, transparentne to oznámim“, uviedol Tibor Gašpar (Smer-SSD) v relácií Sobotné dialógy RTVS.

Podľa predsedu branno-bezpečnostného výboru sa s Igorom Bratičkovom chce rozprávať aj o ruskej invázií na Ukrajinu, ako hlavný dôvod stretnutia uviedol, že má ísť o poďakovanie sa Rusku za víťazstvo v druhej svetovej vojne.

Na stretnutí sa má zúčastniť podľa Gašpara aj niekoľko koaličných poslancov a ako ďalej uviedol cieľom je udržiavať vzťahy s Ruskou federáciou. Gašpar pripomenul aj to, že postoj strany Smer ako aj jeho predsedu Roberta Fica ohľadom vojny na Ukrajine je jednoznačný – malo ísť o porušenie medzinárodného práva na územnú celistvosť Ukrajiny.

Na Gašparove kroky reagoval podpredseda výboru Gábor Grendel (Slovensko – predtým OĽaNO), že on by na jeho mieste na takéto stretnutie nešiel a považuje ho len za zdvorilostné.

„Reálny posun pri rokovaní o vojne na Ukrajine určite nenastane v (slovenskom, pozn. redakcie) parlamente. Zdvorilostné návštevy nič nevyriešia“, konštatoval Grendel.

Obava z českých radikálnych postojov

Tibor Gašpar v reakcií na Grendela uvádzal, že koalícia sa snaží robiť suverénnu politiku na všetky štyri svetové strany, nie sú za to aby sa vojna zavliekla do Európy a „nechcú stavať novú železnú oponu“.

Gašpar uviedol aj to, že má obavu z postojov Českej republiky. Podľa politika Smeru vyjadrenia premiéra Petra Fialu či prezidenta Petra Pavla sú radikálne a Slovensko by nemalo naskakovať na rusofóbnu kartu ako iné krajiny.

Gašpar narážal na vyjadrenia, ktoré vrcholní predstavitelia českej republiky uviedli vo vzťahu k ukončenému vyšetrovaniu výbuchu muničných skladov v českých Vrběticiach. Podľa českých orgánov za útokom priamo stála ruská tajná služba GRU.

Gašpar s Grendelom diskutovali aj o utorkovej hrozbe bombovým útokom, ktorá smerovala na viac ako 1500 cieľov na Slovensku. Išlo najmä o školy ale aj banky a elektropredajne.

Podľa Gábora Grendela nie je aktuálne úplne známy rozsah útoku, podľa jeho informácií malo ísť o emaily ale aj telefonáty, avšak nemal k tomu bližšie informácie.

Upozornil najmä na to, že Slovensko je pod tlakom hybridných hrozieb z Ruska. Gašpar uviedol, že k veci by sa mala stretnúť aj bezpečnostná rada štátu pričom očakáva, že môže prísť k sprísneniu bezpečnostných opatrení na Slovensku.

NAKA oklieštia, eurofondy bude vyšetrovať ďalej

V relácií štátneho rozhlasu politici otvorili aj tému reorganizácie elitných policajných útvarov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a Národnej centrály osobitných druhov kriminality (NCODK).

Podľa Gašpara nepríde k žiadnemu prepúšťaniu policajtov, tí budú presunutí na krajské riaditeľstvá aby viac pomáhali v regiónoch no stále sa budú venovať svojej špecializácií.

Bývalý policajný prezident Gašpar uviedol, že trestný čin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev stále zostane v kompetencií NAKA. K detailom a hodnoteniu reorganizácie sa nechcel vyjadrovať pokiaľ nevidí konečný návrh z dielne policajného prezídia.

Opozičný poslanec Grendel súhlasil s tým, že v regiónoch je potreba viac policajtov, nakoľko ich v zbore chýbajú tisíce, súčasne však vyslovil obavy s pripravovanou reorganizáciou.

„Policajný prezident musí povedať čo je cieľom tejto reorganizácie a potom to môžeme o rok-dva vyhodnotiť. Keďže však táto vládna koalícia už zrušila Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nemám pocit, že chcú zo Slovenska spraviť bezpečnú a právnu krajinu“, uviedol Grendel.

Tibor Gašpar takisto povedal, že koalícia má síce drobné nezhody a aktuálne rieši otázky nového predsedu Národnej rady a ohľadom nového zákona o Fonde na podporu umenia ale koalícia zostáva pevná. Podľa Gašpara v nadchádzajúcich odvolávaniach ministeriek Zuzany Dolinkovej a Martiny Šimkovičovej ich koaliční poslanci podržia.

Otvorená je podľa neho aj otázka nominantov do súdnej rady, Gašpar síce priamo neodmietol, že by nepodporili Štefana Harabina, no ak by mal byť sporným členom tohto orgánu, nebudú jeho voľbu podporovať. Podľa Gašpara bude na dve uvoľnené pozície viacero kandidátov, aktuality.sk

X X X

i  Slovenskí experti sa hnevajú na rozhodcov. Nemcom gól uznali a Čechom nie, mali by to vysvetliť, lebo ovplyvnili zápasy

Dve podobné situácie, dve rozdielne rozhodnutia. Hneď v prvý deň hokejových majstrovstiev 

Môžu za to príležitosti v druhých tretinách zápasov Slovensko – Nemecko (4:6) a Česko – Fínsko (1:0 po samostatných nájazdoch).

V závere druhej tretiny šlágra pražskej A-skupiny prišiel kontakt Čecha Ondřeja Paláta s fínskym brankárom Harrim Säterim.

Vypredaná O2 Aréna a tiež experti predpokladali, že sa domáci ujmú zaslúženého vedenia. Nestalo sa.

„Nevidel som žiadneho z Fínov, ktorý by protestoval. Za mňa je to regulérny gól, ale rozhodcovia mali iný pohľad. Z môjho pohľadu tam nebolo nić zásadné, ale arbiter má iný názor ako ja,“ povedal spolukomentátor TV JOJ Peter Hamerlík.

 Podobná situácia nastala v polovici duelu Slovenska proti Nemecku (4:6). Trénerský tím Craiga Ramsayho si vzal trénerskú výzvu po góle Dominika Kahuna v početnej výhode.

Hoci bol kontakt na gólmana Stanislava Škorvánka väčší ako na Säteriho, arbitri gól uznali. A keďže trénerská výzva nebola úspešná, dostala slovenská lavička trest za zdržiavanie hry. Nemci presilovku využili a zvýšili na 2:0.

„Bránenie brankárovi, tak povedali rozhodcovia. Či to tak bolo? Neviem,“ reagoval na spornú situáciu v šlágri pražskej A-skupiny Tomáš Záborský.

Spoločne s ďalším expertom Rastislavom Konečným čudovali tomuto rozhodnutiu hlavného rozhodcu.

„Obaja sme si mysleli, že to bude platiť. Kontakt tam je, ale otázne je, či to ovplyvnilo zákrok gólmana.

Ležal už na zemi a ešte mu v pohybe bránili dvaja fínski obrancovia. Ja by som to uznal,“ doplnil Záborský.

 „Tomáš, ty si predtým robil zápas Švajčiarsko – Nórsko a nevidel si, čo sa stalo našim chlapcom s Nemcami. Nemcom uznali gól po väčšom kontakte. Nerozumiem tomu.

Niekto by nám to mal vysvetliť, bol by som zvedavý. Aj rozhodcovia majú po zápase debatu s delegátom a zaujímalo by ma, či tieto situácie boli posúdené správne,“ pridal sa Konečný.

Spoločne so Záborským sú presvedčení, že spomínané incidenty a nesprávne rozhodnutia arbitrov mali vplyv na dianie na ľade, čo by sa na vrcholnom fóre nemalo stávať.

„Česi mali viesť 1:0 a hrať presilovku, takto je to stále bez gólov,“ reagoval Záborský po druhej tretine. „To isté sa stalo Slovákom, ktorým toto rozhodnutie ovplyvnilo duel,“ dodal Konečný./agentury/

X X X

Vojna vo svetovom futbale? Národné ligy naštval nový formát MS klubov, hrozia súdom pre FIFA

Asociácia svetových futbalových líg a Svetová hráčska únia (FIFPRO) pohrozili súdnym konaním Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA) v súvislosti s plánovaním MS klubov. Spoločne odoslali list adresovaný prezidentovi FIFA Giannimu Infantinovi.

Uvádza sa v ňom, že zmeny v kalendári, ako napríklad pridanie nového formátu MS klubov na 32 tímov, spôsobili ekonomické škody domácim ligám a posunuli hranice hráčov za ich možnosti. Zároveň vyzývajú Radu FIFA, aby zmenila termín konania MS klubov a otvorila diskusie o medzinárodnom kalendári na obdobie do roku 2030.

 „Ak sa FIFA odmietne formálne zaviazať riešeniu problémov, budeme nútení poradiť našim členom možnosti, ktoré majú k dispozícii. Tieto možnosti zahŕňajú právne kroky proti FIFA,“ uvádza sa v liste.

MS klubov sa v novom formáte uskutočnia od 15. júna do 13. júla 2025,aktuality.sk

X X X

THERMO|SOLAR  a jeho materská firma Hargassner putujú po výstavách

Výstava v Norimbergu priniesla novinku blackout-box

  Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., sa aj tento rok zúčastnila na prestížnej  výstave – veľtrhu sanitárnej a stavebnej techniky IFH Nürnberg, v dňoch 23.-26.4.2024 v nemeckom Norimbergu. Stalo sa tak už po druhý raz spoločne so svojou rakúskou materskou firmou Hargassner. Tá mala jeden z najväčších stánkov na veľtrhu, kde vystavovala kotle na biomasu, ale prezentovala aj kombináciu so slnečnými kolektormi. Hargassner tu predstavil jednu z noviniek v podobe black-out boxu, ktorý môže slúžiť ako záloha (UPS) pre kotle, alebo celkovo ako dočasná zásobáreň energie pri výpadku prúdu: https://www.hargassner.com/at-de/zubehoer/blackout-box/. Informoval o tom Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia  THERMO|SOLARU Žiar, .r.o.

,Na veľtrhu v Norimbergu vystavoval aj samotný THERMO|SOLAR, ktorý mal vlastný stánok, kde prebehli mnohé rokovania s novými partnermi, ale aj priateľské stretnutia s dlhoročnými partnermi. Záujem o OZE a slnečné kolektory bol obrovský a zástupcovia spoločností sa na stánku zastavili spravidla až o 18-tej večer, keď uzatvorili brány výstaviska,“ priblížil atmosféru podujatia T.Jančařík.

THERMO|SOLAR je jedným z najvýznamnejších svetových výrobcov solárnych kolektorov, pravidelne prezentuje svoje výroky na zahraničných trhoch i domácej pôde. Od roku 2023 v nemecky hovoriacom zahraničí vystavuje v spoločnom stánku so svojou rakúskou materskou firmou Hargassner. V roku 2024 okrem Norimbergu nevynechal ako vystavovateľ v spolupráci Hargassnerom, v dňoch 6.-10.marca, veľtrh úspor energie Energiesparmesse Wels. Okrem toho sa  THERMO|SOLAR predstavil i prostredníctvom svojho partnera v ČR 5. až 8.marca 2024 na medzinárodnom veľtrhu  technických zariadení budov Aquatherm Praha 2024.

V rodine sa spoločne vyrába i vystavuje

Spoločnosť  THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., je od začiatku roku 2023 členom Hargassner Holding, nezávislej skupiny výrobcov zariadení na využitie obnoviteľných zdrojov, patriacej do vlastníctva rodiny Hargassner. V štruktúrach skupiny pôsobí ako jediný výrobca slnečných kolektorov a dvorný dodávateľ tejto technológie pre všetky obchodné zložky skupiny v Európe i zámorí. Preto má svoju logiku aj spoločná prezentácia.

,,THERMO|SOLAR už neznamená len slnečné kolektory, ale celý sortiment výrobkov sporiacich energie. Nielen v oblasti výroby slnečných kolektorov a komponentov k nim, ale aj nových výrob pre skupinu Hargassner. Zo Žiaru nad Hronom prúdia do skladov rakúskej materskej firmy tisíce komponentov potrebných na výrobu kotlov na drevo. V Žiari prebieha modernizácia a rozširovanie výroby strojárskych komponentov i vývoj niekoľkých jednoúčelových strojov zvyšujúcich možnosť zamestnania nových pracovníkov. V oblasti výroby nosných konštrukcií pre fotovoltické panely sa spoločnosť THERMO|SOLAR stala jedným z najvýznamnejších hráčov na slovenskom trhu,“ ozrejmil situáciu v spoločnosti T. Jančařík.

Dlhý čas čakania

Už vyše pol roka trvá prepad inštalácií, predaja i výroby slnečných kolektorov, fotovoltických  článkov a tepelných čerpadiel na Slovensku, spôsobený čakaním na pokračovanie dotačného programu Zelená domácnostiam. Ten bol prerušený na jeseň, s prísľubom naštartovania na jar.

Mizerný začiatok tohto roka

Kým vlani zaznamenal  THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. enormne silný prvý štvrťrok, historicky najlepší za poslednú dekádu, po zvyšok roka záujem verejnosti o využitie slnečnej energie citeľne opadol. ,,Bolo to z veľmi vysokej základne záujmu, podľa nášho odhadu minimálne o 40 %, predovšetkým v oblasti rodinných domov. V súčasnosti je to ešte horšie- všetci čakajú a málokto kupuje. K tomu pri fotovoltických systémoch prišlo aj vytriezvenie domácností z reálnej návratnosti inštalovaných technológií pri súčasnej cene elektriny pre fyzické osoby. Európa je navyše enormne zavalená lacnými čínskymi panelmi, čo tunajším výrobcom komplikuje predaje,“ konštatoval T.Jančařík. Situáciu komplikuje nielen prerušenie dotačného programu Zelená domácnostiam, ale aj pripravovaný a zatiaľ neodštartovaný program Zelená podnikom.

Naďalej pod menom THERMO|SOLAR Žiar.

V súčasnosti je značka THERMO|SOLAR najstarším  a v branži najdlhšie pôsobiacim výrobcom slnečných kolektorov. Spoločnosť je jediným priemyselným výrobcom plochých vákuových kolektorov, ktorých zásadnou prednosťou je veľmi dobrý pomer ceny a kvality. THERMO|SOLAR poskytuje na slnečné kolektory 12 ročnú záruku. Praxou overená životnosť slnečných kolektorov z produkcie žiarskej fabriky dosahuje 40 a viac rokov.

Žiarske kolektory boli doteraz inštalované v takmer 80 krajinách celého sveta a to aj na takých extrémnych miestach ako je najvyššia hora Nemecka Zugspitze, či Ohňová zem v Patagónii. Pracujú napríklad v Nepále, Argentíne, Botswane, Maroku, Ománe, Juhoafrickej republike, Austrálii, ale aj v Maroku, Egypte, Jordánsku, či v americkej Kalifornii. /ku/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.