Tento rok bol plný udalostí, ktoré budú kľúčové pre budúcnosť Ruska i sveta, povedal v sobotu v novoročnom prejave ruský prezident Vladimir Putin. Výnimočne ho nepredniesol na pozadí Kremľa, ale počas návštevy vojakov Južného vojenského okruhu v Rostove na Done. Podľa ruských agentúr ide o príslušníkov ruských jednotiek zúčastňujúcich sa invázie na Ukrajinu.
Putin v prejave povedal, že pravda je na strane Ruska, ktoré „chráni svojich ľudí na svojich historických územiach“. Ochrana ruskojazyčných obyvateľov Ukrajiny bola pre Putina pred viac ako desiatimi mesiacmi zámienkou na to, aby začal vojnu proti Ukrajine, o ktorej hovorí ako o špeciálnej vojenskej operácii. Podľa šéfa Kremľa „mnohonárodnostný ľud rovnako ako vo všetkých ťažkých obdobiach ruských dejín preukázal odvahu a dôstojnosť a slovom aj činom podporoval obhajcu vlasti, našich vojakov a dôstojníkov, všetkých účastníkov špeciálnej vojenskej operácie“.
Západ ruský prezident obvinil z toho, že roky ubezpečoval Rusko o svojich mierových zámeroch, ale v skutočnosti „podporoval neonacistov a pripravoval sa na agresiu“. Západné elity podľa neho cynicky využívajú Ukrajinu a jej obyvateľov na to, aby oslabili a rozdelili Rusko. „Nikdy sme nikomu nedovolili, aby to urobil a nikdy to nedovolíme,“ vyhlásil Putin. Kremeľ označuje vládu v Kyjeve na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenským za neonacistov prenasledujúcich ruskojazyčné obyvateľstvo, čo ukrajinské vedenie popiera.
Agentúra Reuters uvádza, že Putinov prejav, ktorý trval deväť minút a bol za obdobie jeho vlády doteraz najdlhší, sa niesol v mimoriadne bojovnom tóne. Západní politici aj ukrajinská vláda odmietajú vysvetlenie Moskvy ohľadom začiatku vojny. Putina obviňujú z toho, že 24. februára proti Ukrajine začal neopodstatnenú agresiu s cieľom zmocniť sa ukrajinského územia a zvrhnúť prezidenta Zelenského./agentury/
X X X
Komisár OSN pre ľudské práva sa zasadzuje za viac ohľaduplnosti v komunikácii
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk sa v piatok vyslovil za to, aby sa v roku 2023 vytvorilo v sociálnych médiách ohľaduplnejšie prostredie. Zároveň vyzval ľudí, aby v nadchádzajúcom roku prejavovali svoj nesúhlas k inému názoru s rešpektom, akceptovali rozmanitosť a urobili zo sveta dôstojnejšie miesto pre život.
Vo svojom vyhlásení Türk vyjadril nádej, že aj v on-line priestore bude sloboda pre vyjadrenie názoru, pričom bude spojená s istotou ochrany pred nenávistnými prejavmi či dezinformáciami, že „budeme ohľaduplní, keď budeme zdieľať svoje názory, a že budeme myslieť na človeka na druhej strane obrazovky“.
Odsúdil používanie „redukcionistických nálepiek“, ako aj identitárnu politiku, ktoré podľa neho dehumanizujú iných ľudí.
Türk nastúpil do funkcie v októbri a v jednom zo svojich prvých vystúpení vyzval nového majiteľa Twitteru Elona Muska, aby sa dodržiavanie ľudských práv stalo ústredným prvkom tejto sociálnej siete. Varoval vtedy pred šírením nenávistných prejavov a dezinformácií a zdôraznil potrebu ochrany súkromia používateľov.
Vo svojom piatkovom vyhlásení Türk tiež zdôraznil, že v roku 2023 je nutné zabezpečiť rešpektovanie práv žien — doma i na verejnosti —, a aby ženy a dievčatá mali úplnú rovnosť a neboli diskriminované.
K problematike životného prostredia Türk uviedol: „Pri ochrane práv súčasných a budúcich generácií sa správajme k našej planéte s láskavosťou a pokorou, ktorú si zaslúži.“
Pripomenul, že keď sa ublíži jednému človeku, „spustí sa vlna bolesti a utrpenia, ktorá v konečnom dôsledku ubližuje nám všetkým“. Vyzval preto ľudí, aby sa ozvali, keď sa iným ubližuje, a prízvukoval, že každý by mal mať možnosť uplatňovať svoje práva.
„Keďže sa na budúci rok blíži 75. výročie prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv, usilujme sa o to, aby bol svet dôstojnejší“, aby bol svetom, „v ktorom sa rešpektujú práva každého človeka“, píše sa vo vyhlásení vysokého komisára OSN pre ľudské práva, aktuality.sk
X X X
Minister Lengvarský: Hlavnou výzvou v 2023 pokračovať v optimalizácii siete nemocníc
Hlavnou výzvou roku 2023 bude pokračovať v optimalizácii siete nemocníc, dôležité tiež bude zastabilizovať ambulantný sektor a spustiť systém DRG v pilotnom režime. Uviedol to dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v koncoročnom rozhovore pre TASR.
Potvrdil, že pilotná verzia systému DRG sa má spustiť od januára. „Boli schválené relatívne váhy, urobili sme všetky ďalšie potrebné kroky, bolo to zverejnené, nemocnice, ktoré sa na tom budú podieľať, majú vyškolených ľudí, takže 1. januára začíname,“ vyhlásil minister.
Verí, že DRG systém bude v roku 2024 plne fungovať, tak ako sa predpokladalo. Nevidí dôvod, prečo by to tak byť nemalo. „Keby som si to nemyslel, tak s tým ani nezačínam,“ uviedol.
Ďalším budúcoročným cieľom v zdravotníctve podľa neho bude pokračovať v projektoch z plánu obnovy. „Hlavné výzvy už išli, v budúcom roku pôjdu ďalšie. Budeme sa venovať dobudovávaniu ambulancií, či už pre psychiatrickú a psychologickú starostlivosť, budeme sa venovať dlhodobej starostlivosti či následnej starostlivosti, takže tém je viac,“ priblížil Lengvarský, aktuality.sk
X X X
Desať bizarných situácií roka 2022 v SR: Trestné oznámenie na včelára aj nezmyselné referendum
Zozbierali sme absurdné situácie, ktoré dokazujú, že rozpad vlády nie je tým najbizarnejším.
Absurdným situáciám, ktoré človeku zdvihnú obočie a občas aj kútiky úst, sa v tomto roku darilo akosi lepšie. Stačí si spomenúť na pád vlády Eduarda Hegera. Kabinetu s kedysi ústavnou väčšinou napokon v parlamente neostalo ani na záchranu pred vyslovením nedôvery. Aby to bolo bizarné ešte o čosi viac, celé to spískal bývalý koaličný partner. To je však len povrch, pod ktorým sa ukrýva omnoho viac. Prinášame vám to najbizarnejšie z domácej scény v roku 2022.
Začneme však samým záverom roka 2021. Varín neďaleko Žiliny je jedinou obcou na Slovensku, kde majú ulicu pomenovanú po prezidentovi vojenského Slovenského štátu Jozefovi Tisovi. V minulom roku sa začal stupňovať tlak na zmenu. Neúspešne. Väčšina miestnych poslancov bola proti. Pomôcť sa teda rozhodla aj NAKA. Na konci minulého roka obvinilatakmer celé miestne zastupiteľstvo z extrémizmu.
Začiatkom roka sa generálny prokurátor Maroš Žilinka stal jedným z najhlasnejších kritikov obrannej zmluvys USA. Prirovnal ju k okupačnej dohode Československa z roku 1968. Zároveň si nedbal odskočiť do Ruska, kde oslávil 300. výročie vzniku tamojšej prokuratúry. S ruským generálnym prokurátorom, ktorý bol už vtedy na sankčnom zozname, tiež podpísal dohodu o spolupráci.
Vo februári sa Obyčajní ľudia rozhodli zatočiť s hoaxami. Konkrétne včelárskymi. Ďalej necháme hovoriť správu TASR: „Hnutie OĽANO pracuje na trestnom oznámení na predsedu Slovenského zväzu včelárov (SZV) Milana Rusnáka. Uviedla to poslankyňa Národnej rady (NR) SR Monika Kozelová (OĽANO) na utorkovej tlačovej konferencii. Dôvodom majú byť jeho nepravdivé tvrdenia o pripravovanej novele zákona o ochrane zvierat od poslancov Kozelovej a Martina Fecka (OĽANO).“
Štefan Ágh spoznal v marci svoj trest za kauzu zmenky. Dostal 13 rokov väzenia a zároveň nápad, že namiesto výkonu trestu nastúpi na vlak do Prahy. Po ceste ho však ktosi nafotil a zábery poslal polícii. Ágha na „peróne“ zadržali a neskôr vydalina Slovensko.
Na konci marca zlodeji obrali 78-ročnú dôchodkyňu z Kremnice o 60-tisíc eur pomerne netradičným spôsobom. Najskôr jej zavolal jeden muž, že je pracovníkom banky a že onedlho od nich dostane list. Potom jej zavolal ďalší muž s otázkou, či jej niekto nevolal už predtým. Tvrdil, že je policajt a sleduje ozbrojeného páchateľa. Dôchodkyni preto odporučil zbaliť všetky cennosti a nikomu neotvárať. Potom ju vyzval, aby veci vyhodila von s tým, že oni to na polícii preskúmajú. Dôchodkyňa veci zbalila do kufra a ten putoval cez balkón rovno k zlodejovi.
V apríli obvinila NAKA expremiéra Roberta Fica a jeho pravú ruku, exministra vnútra Roberta Kaliňáka z vytvorenia zločineckej skupiny a vyzradenia daňového tajomstva. Hoci sa v obvinení, ktoré bolo medzičasom vďaka paragrafu 363 zrušené, spomínala závažná korupcia, jedna časť vyvolala aj úsmev. Vyšetrovateľ totiž Fica s Kaliňákom obvinil okrem iného aj z toho, že do viacerých funkcii si dosadili lojálnych ľudí. Pokiaľ by to bolo trestné, zrejme to nabúra koncept mnohým ďalším vládnym garnitúram.
Koncom septembra sa v Bratislave po koncerta rapera Majka Spirita pobili poslankyne Romana Tabák (Sme rodina) a Jana Bittó Cigániková (SaS). Nevedno, či v ten večer odznela aj skladba „Ženy treba ľúbiť“.
Na konci októbra sa v Sliači konalo miestne referendum. Týkalo sa americkej základne, ktorá nemala nikdy vzniknúť na vojenskom letisku, ktoré ani nepatrí do katastrálneho územia kúpeľného mesta.
Poslanci Národnej rady nie len za koaličné strany v regionálnych a komunálnych voľbách pohoreli. Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš vysvetlil, prečo sa tak stalo: „Dá sa povedať, že ľudia jednoznačne povedali, že chcú, aby poslanci NR SR robili prácu v Národnej rade“. Voliči vraj nechali samosprávu na miestnych aktivistov a ľudí z regiónov.
Igor Matovič sa tesne pred kľúčovým hlasovaním o vyslovení nedôvery vláde Eduarda Hegera vybral do Prezidentského paláca. Cieľom bolo podať demisiu a zachrániť vládu pred pádom. V poslednej chvíli si to však rozmyslel, demisiu vzal priamo z rúk šéfa prezidentskej kancelárie a odišiel. Svoj krok vysvetlil tým, že mu vraj volal „vzácny človek“, ktorý mu povedal, že pred mafiou sa neustupuje. Jozef Pročko poprel, že by to bol on, aktuality.sk
X X X
Čína na správnej strane dejín, tvrdí prezident Si Ťin-pching
Reuters: Čína stojí na správnej strane dejín, vyhlásil v sobotu v novoročnom prejave prezident Si Ťin-pching. V príhovore v štátnej televízii hovoril tiež o novej fáze boja proti pandémii covidu.
Si sa v prejave z veľkej časti vyhýbal domácim problémom a poukazoval namiesto toho na úspechy v poľnohospodárstve, odstraňovanie chudoby či usporiadanie zimných olympijských hier.
Neskôr však v súvislosti s výzvami, pred ktorými stojí najľudnatejšia krajina a druhé najväčšie hospodárstvo, povedal: „Svet nie je v mieri.“
Čína sa podľa svojho lídra bude „vždy vytrvalo zasadzovať o mier a rozvoj… a neochvejne stojí na správnej strane dejín“.
Pokiaľ ide o koronakrízu, čínsky prezident v príhovore občanom zdôraznil vyhliadku na zlepšenie situácie. „Epidemická prevencia a kontrola vstupuje do novej fázy… Všetci pracujú odhodlane a svetlo nádeje je priamo pred nami,“ vyhlásil.
Tri roky po tom, ako sa koronavírus SARS-CoV-2 po prvý raz objavil v čínskom meste Wu-chan, začala krajina tento mesiac rušiť prísne opatrenia známe ako politika „nulového covidu“. Nemocnice odvtedy zaplatili prevažne starší pacienti a v mnohých lekárňach je nedostatok liekov, aktuality.sk
X X X
Guterres ocenil vytrvalosť Benedikta XVI. v úsilí o mier
Generálny tajomník OSN António Guterres v sobotu ocenil pri spomienke na zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. jeho „záväzok k nenásiliu a mieru”.
„Vyjadrujem najhlbšiu sústrasť katolíkom a ostatným na celom svete, ktorí boli inšpirovaní jeho životom modlitby a húževnatým záväzkom k nenásiliu a mieru,“ uviedol Guterres.
Podľa šéfa OSN bol Benedikt XVI. „zásadový vo viere, neúnavný vo svojom úsilí o mier a odhodlaný brániť ľudské práva“.
Benedikt XVI. zomrel v sobotu vo veku 95 rokov vo svojej rezidencii vo Vatikáne. Bývalý kardinál Joseph Ratzinger bol za pápeža zvolený v roku 2005 po smrti Jána Pavla II. V roku 2013 však oznámil svoje odstúpenie. Na pápežskom stolci ho nahradil súčasný pápež František, aktuality.sk
X X X
Na francúzskej škole skončila učiteľka tanca, hovorila študentom muži a ženy
Učiteľka tanca na prestížnej parížskej vysokej škole Sciences Po sa po kritike zo strany študentov a vedenia rozhodla odísť. Študentom sa nepáčilo, že ich na hodinách oslovovala „ženy“ a „muži“, namiesto toho, aby používala neutrálne termíny „leader“ (ten alebo tá, ktorý vedie) a „follower“ (ten/tá, kto je vedený). Píšu o tom francúzske médiá.
Podľa vedenia Sciences Po prišlo na Valériu Plazenetovú (53) viacero sťažností. Študenti tvrdili, že ich uráža učiteľkin jazyk, ktorý je „sexistický, ponižujúci, diskriminačný a rasistický“, uviedol hovorca univerzity. Škola, na ktorej študujú budúce francúzske politické a mediálne elity a absolvoval ju aj súčasný prezident Emmanuel Macron, takto zmenila terminológiu pre zápis – namiesto kvót pre ženy a mužov zaviedla kvóty pre leaderov a followerov, čo ale podľa učiteľky miatlo študentov.
„Tanečnice sa zapisovali ako leader, pretože si mysleli, že ide o hodiny určené pokročilým,“ uvádza teraz už prepustená žena, ktorá sa špecializuje na tango, waltz a salsu. Opis kurzov zverejnený na internete pritom jasne uvádza, ktoré z nich sú určené začiatočníkom a ktoré pokročilým, a že pod slovami leader a follower sa rozumie, kto tanec vedie a kto sa dáva viesť.
Plazenetová odmietla, že by prenášala diskriminačné alebo zraňujúce poznámky. Niektorí študenti ale uvádzajú, že ich urážalo, keď napríklad povedala, že majú zaujať svoje pozície, čím myslela, aby sa muži postavili na jednu stranu sály a ženy na druhú. Učiteľke sa podľa nich tiež nepáčilo, keď spolu tancovali dvaja muži alebo dve ženy. Takým tancujúcim radila, aby vyhľadali špecializované kurzy určené jednopohlavným párom, čo učiteľka denníku Le Parisien sama priznala.
Keď spolu tancujú dve ženy, je to podľa Plazenetovej škaredé. „Vždy to je muž, kto ženu vedie. Cenzurujú ma. Neprijímam rozkazy od diktátorov. Mali by nechať tak politickú korektnosť,“ domnieva sa Plazenetová. Podľa školy odišla po tom, ako ju vedenie upozornilo, aby v súlade s francúzskou legislatívou a s interným etickým kódexom školy prestala používať diskriminačné komentáre.
Vedenie Sciences Po je opatrnejšie odkedy zhruba pred dvoma rokmi rezignoval riaditeľ Frédéric Mion. Bol pod tlakom v súvislosti so škandálom jedného z profesorov. Olivier Duhamel, slávny francúzsky politológ a komentátor, čelil obvineniu zo zneužívania nevlastného syna a Mion sa ho nezbavil, hoci o tom údajne vedel už od roku 2019./Na francúzskej škole skončila učiteľka tanca, hovorila študentom muži a ženy./agentury/
X X X
Heger vie, kto má vládnuť, aby Slovensko nechradlo. Chystá plán ako ďalej
Podľa Eduarda Hegera (OĽaNO) čoskoro ľuďom predstavia plán ako ďalej. Slovensko potrebuje podľa neho ešte najmenej dve obdobia demokratických proreformných vlád.
Snem hnutia OĽANO by mohol byť v januári. Predpokladá to dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO). Nepovedal, či si hnutie bude voliť nového predsedu. To bude podľa jeho slov záležať od toho, či bude záujem o zmenu šéfa OĽANO. Heger vidí v závere roka aj priestor na sebareflexiu vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu. Na základe diskusií následne podľa jeho slov predstavia občanom aj ďalší plán.
„Určite je čas sebareflexie, nie je to len o tom, že je koniec roka, ale súvisí to aj s vývojom politickej situácie. Nikto z nás netvrdí, že sme dokonalá vláda, máme mnoho chýb, nie sme ani prilepení k stoličke. Avšak v tomto čase, v čase vstupu do najväčšej energetickej krízy novodobej histórie Slovenska zhodiť vládu alebo stavať inú je nezmysel. Už samotný fakt, že povalenie vlády iniciovala strana, ktorá bola súčasťou koalície, ide proti zdravému rozumu, demokrati sa nemôžu navzájom požierať,“ skonštatoval premiér v rozhovore pre TASR s tým, že sebareflexia je úplne na mieste a zrejme o tom budú hovoriť na sneme.
Heger nedávno avizoval aj predstavenie vízie do budúcna. Zatiaľ ju nechcel špecifikovať ani špekulovať o jej detailoch. Za dôležitý považuje cieľ, ten vidí v reformách. Podčiarkol, že nestačí zmeny len presadiť, ale ich aj implementovať a udržiavať. Aj preto podľa neho Slovensko potrebuje ďalšie minimálne dve volebné obdobia demokratických, protikorupčných a reformných vlád. Na otázku, ako chce získať späť klesajúcu dôveru ľudí, odpovedal, že verí, že ich presvedčia výsledky. Zároveň je potrebné ich vedieť dobre odkomunikovať.
Čo sa týka občiansko-demokratickej platformy, ktorá odišla z klubu OĽANO, Heger vidí priestor na spoluprácu s jej členmi aj ďalej. „Pre mňa sú partnermi ľudia, ktorí majú demokratické zmýšľanie,“ ozrejmil. /agentury/
X X X
Máte problém s pamäťou? Ktorá nenápadná potravina dokáže pomôcť?
Keď nám to vo vyššom veku horšie myslí, pomôže nenápadná potravina. Odborníci v novom výskume presviedčajú, že funkcie mozgu dokáže zlepšiť pravidelná konzumácia vajíčok. Ich najväčším benefitom je naštartovanie starnúcej pamäti. To však nie je všetko.
Keď sa mozog poteší jedlu
Nová štúdia naznačuje, že konzumácia vajíčok každý deň zlepšuje takzvané kognitívne funkcie mozgu. Do tejto kategórie zaraďujeme pamäť, učenie, sústredenie a rýchle myslenie. Vajcia však dodávajú energiu nielen najdôležitejšej časti centrálnej nervovej sústavy, ale znižujú tiež zápal, regenerujú svalovú hmotu a posilňujú imunitný systém. Nedávna štúdia vysvetľuje, že vajcia sú prospešné pre celé telo.
Výsledky výskumu publikoval časopis Nutritional Neuroscience a zahŕňal takmer 80 účastníkov vo veku 18 – 75 rokov. Zistenia ukázali, že pri trávení chutného jedla dochádza k rozkladu vaječného proteínu, ktorý prospieva nášmu zdraviu.
Zázračný proteín?
Vaječné proteíny podľa vedúcej štúdie Kiran Campbellovej pomáhajú zlepšovať kognitívne funkcie mozgu. Ide tiež o úpravu pozornosti, mentálnej flexibility a kreativity. Spomínaná vedkyňa však upozorňuje, že mozgu nemusia dodávať šťavu len proteíny, ale aj iné látky. „Hoci sú naše zistenia pozitívne a sľubné, je ťažké povedať, či prínos pre zdravie má len vaječný proteín, alebo aj iné zložky vajec,“ hovor Campbellová. Ako ďalej vysvetľuje, najviac bielkovín je vo vaječnom bielku. Na zahodenie však nie je ani žĺtok, ktorý obsahuje kvalitné mikroživiny potrebné pre správne fungovanie mozgu.
„Dlho sme si mysleli, že konzumácia veľkého množstva vajec je zdraviu škodlivá, pretože žĺtok obsahuje cholesterol,“ pokračuje šéfka výskumu. V posledných rokoch sa však podľa nej ukázalo, že na celkovú hladinu cholesterolu v krvi nemá jedenie vajec takmer žiaden vplyv. Problémom je konzumácia iných potravín, ktoré sú plné nasýtených tukov či cholesterolu. „Vaječný žĺtok obsahuje aj cenné a zdraviu prospešné živiny ako cholín, luteín a zeaxantín. Tieto živiny môžu podľa viacerých štúdií zlepšovať kongnitívne funkcie,“ zdôrazňuje pre eatthis.com.
Aby sme sa necítili unavene
Pre správne fungovanie mozgu vo vyššom veku je však potrebné prijímať aj iné dôležité živiny. Nájdeme ich v celozrnných potravinách, ovocí, zelenine, chudom mäse. Mozgu naopak nesvedčí nadmerný príjem cukru, nasýtených a trans-tukov. Posledné dva spomínané mastné kyseliny sa nachádzajú v tučnom mäse, polotovaroch, rýchlom občerstvení, ale napríklad aj v lístkovom ceste. Vedúca výskumu upozorňuje, že podobne ako telu, tak aj mozgu potrebujeme dodávať dostatočné množstvo energie každý deň. Ak mu totiž nedodávame „palivo“, cítime sa malátne, strácame schopnosť sústredenia a pozornosť.
Priemerné vajíčko váži asi 60 g
Kľúčovou zložkou tejto potraviny sú proteíny, ktoré sú údajne biologicky hodnotnejšie než bielkoviny z mlieka a mäsa. Nachádzajú sa v celom vajci, bielku aj žĺtku. Stráviteľnosť vaječných proteínov je na úrovni takmer 100 %. Z vitamínov sú vo vajciach najviac zastúpené vitamín A, vitamíny skupiny B. Z druhej kategórie je známy najmä riboflavín (vitamín B2), ktorý pomáha zlepšovať metabolizmus tukov, cukrov a podporuje fungovanie nervovej sústavy. K minerálom, ktoré sa nachádzajú vo vajciach patria železo, fosfor, draslík, zinok a selén. Železo je potrebné pre krvotvorbu. Fosfor posilňuje kosti a draslík je pomáha srdcu. Zinok a selén sa odporúčajú pri podpore imunitného systému.
Nemusíme sa hanbiť
Podľa údajov Štatistického úradu SR bola spotreba vajec pred siedmimi rokmi na Slovensku na úrovni 203 kusov na obyvateľa ročne. Spomínaný počet vajíčok predstavuje takmer 12 a pol kilogramu. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím išlo o spotrebu vyššiu o 5 kusov. Odporúčaná konzumácia vajec sa pohybuje na úrovni 11,2 kg ročne. V rámci Európskej únie zaznamenalo najvyššiu spotrebu vajíčok v skúmanom období Grécko, Dánsko a Francúzsko./agentury/
X X X
Cyklistika opäť smúti. Odišla legenda, ktorá vychovala aj Svoradu
Vo veku 89 rokov zomrel pred koncom roka niekdajší československý reprezentant v cyklistike a neskôr úspešný tréner František Jursa.
Ako pripomenul portál Sport.cz, majstrovské tituly v Československu získal tento všestranný pretekár tak na dráhe, ako aj na ceste a v cyklokrose. Štartoval na OH 1956 v Melbourne v stíhacích pretekoch družstiev, kde prispel k piatemu miestu.
Jursa stál pri zrode cyklistickej Dukly Brno, na rôznych pozíciách v nej pôsobil až do roku 1987. „Pod jeho trénerským vedením vyrástli úspešní pretekári ako Jan Smolík, Vlastimil Moravec, Pavel Doležel, Karel Vávra, Pavel Padrnos, Pavel Buráň, Jozef Regec či Ján Svorada,“ píše sa na uvedenej stránke./agentury/
X X X
Nečakaný odchod pár hodín pred koncom roka: Po dvoch mesiacoch mizne Vagovič z RTVS
Diskusná relácia Mareka Vagoviča – Pod povrchom – mala premiéru len nedávno, 17. novembra. Po niekoľkých vydaniach sa potichu končí.
Ukončenie výroby potvrdil sám Vagovič na sociálnej sieti. RTVS nateraz o konci Pod povrchom mlčí.
Relácia sa vysielala v pomerne atraktívnom čase, vždy vo štvrtok na Jednotke po 22. hodine. Vagovič profiloval Pod povrchom ako diskusiu s netradičnými hosťami. Relácia Pod povrchom bola približne pol hodinový diskusný formát s jedným moderátorom a jedným hosťom, ktorého rozšírenú 40-minútovú verziu nájdu diváci na webe RTVS pod názvom Pod povrchom Plus.
„Myšlienku robiť osobnejšie, respektíve dôvernejšie rozhovory s ľuďmi, ktorí hýbu spoločnosťou, som nosil v hlave už dlhšie. Aj preto si vážim, že môžem v RTVS rozbehnúť projekt, ktorý nebude kĺzať po povrchu. S hosťami z rôznych oblastí – od kajúcnikov, cez vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov, športovcov, umelcov, ekonómov a lekárov až po intelektuálov – budem do hĺbky rozoberať ich životné príbehy, dôležité rozhodnutia alebo postoje, ktoré rezonujú na verejnosti. Mojou ambíciou je vytiahnuť z nich aj to, čo o nich nie je známe alebo o tom doteraz nehovorili. Počas nakrúcania prvého rozhovoru som mal občas až zimomriavky, verím, že podobné pocity budú zažívať aj televízni diváci,” povedal Marek Vagovič pred štartom vlastnej relácie v novembri.
Koncom decembra už zostril svoju rétoriku, keď oznámil koniec relácie na svojom profile. Naznačuje, že za jeho koncom na obrazovkách je Rada RTVS, ktorá by mala byť pod vplyvom politických strán a oligarchov. Kameňom úrazu malo byť vydanie s kajúcnikom Františkom Imreczem.
„Časť vedenia RTVS sa totiž obávala, že bude hovoriť o živých veciach v kauzách, kde je kľúčovým svedkom (spolupracujúcim obvineným). Dokonca padla aj veta: „Čo keď tam povie niečo o Pellegrinim“. Napriek tomu, že voči predloženému zámeru relácie neboli žiadne výhrady, som musel vynaložiť nemalé úsilie, aby som obhájil opodstatnenosť exkluzívneho interview s Františkom Imreczem. Po konzultácii s právnym oddelením bol rozhovor napokon predsa len odvysielaný. Obavy pominuli, relevantní ľudia z vedenia televízie boli s výsledkom maximálne spokojní,“ napísal Vagovič v statuse.
„Inak to však videla Rada RTVS, kde majú svoje záujmy aj politické strany a vplyvní oligarchovia,“ uzavrel svoje oficiálne vyhlásenie o konci relácie a od januára nebude moderovať Pod povrchom.
Marek Vagovič pôsobil v redakciách Postoj, Aktuality, Pravda, SME, .týždeň a Domino fórum. V období 2006 až 2016 bol pätnásťkrát nominovaný na Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti a sedemkrát ju vyhral. Vyštudoval históriu na Trnavskej univerzite./agentury/
X X X
Zlatý týždeň minulosťou, ruskojazyční turisti do Tatier neprídu
Túto zimu do Popradu nepriletí z východu Európy ani jedno linkové lietadlo s rusky hovoriacou klientelou.
Pre porovnanie – v zimnej sezóne 2006/2007, teda pred vstupom Slovenska do schengenskej zóny bez hraničných kontrol – bolo vo Vysokých Tatrách ubytovaných vyše 8000 turistov z Ukrajiny a z Ruska ich prišlo približne 3500. Na letisko v Poprade ich vtedy privážali v období medzi 28. decembrom a 10. januárom desiatky charterových letov.
Rusky hovoriaci turisti z Ukrajiny, Ruska a Pobaltia do Popradu prúdili posledné roky zimnými linkami z ukrajinského Kyjeva a lotyšskej Rigy. Lietaniu však dala ťažkú ranu posledné dve zimy pandémia koronavírusu, ktorá výrazne zmenila trh s leteckými službami.
Nepriletia
Definitívny koniec prílevu turistov z krajín bývalého Sovietskeho zväzu pod Tatry dala vojna po februárovom vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Túto zimu tak do Popradu nepriletí z východu Európy ani jedno linkové lietadlo.
„Situácia na Ukrajine sa nás bytostne dotýka, keďže práve naše letisko sa v zimnom letovom poriadku špecializuje na „incoming“ turistov do regiónov Tatier a Liptova,“ vraví marketingový manažér popradského letiska Martin Švidroň.
Okrem Ukrajincov by za lyžovačkou práve teraz v Poprade pristávali súkromnými lietadlami aj návštevníci z rusky hovoriacich krajín. Vojnový konflikt na Ukrajine prišiel tesne po pandémii, čo spôsobilo aj odklad zimnej linky Riga – Poprad, prostredníctvom ktorej do Popradu cestovali turisti nielen z Pobaltia, Ruska a Škandinávie.
Boom zlatého týždňa minulosťou
Práve v súvislosti so solventnou rusky hovoriacou klientelou vzniklo v Tatrách v 90. rokoch minulého storočia slovné spojenie „zlatý týždeň“. V skutočnosti to boli tri týždne a šlo o boom po rusky hovoriacej klientely v Tatrách počas sviatkov, ktorá bezhlavo utrácala peniaze. Obchodníci a hoteliéri si tak počas tohto krátkeho obdobia zarobili toľko, koľko utŕžili počas zbytku sezóny v horách.
„Na popradské letisko vtedy priletelo minimálne 15 lietadiel s turistami z Ruska a Ukrajiny, ktorí sa tu striedali v týždňových turnusoch. Dokonca to zašlo až tak ďaleko, že podnikatelia v Tatrách boli z týchto turistov tak nadšení a spokojní, že im na pristávacej ploche prichystali špeciálne privítanie s ľudovou hudbou či chlebom a soľou – teda tradíciou, ktorá sa uchováva medzi slovanskými národmi,“ spomína odborník na cestovný ruch vo Vysokých Tatrách Peter Chudý.
Do Tatier a na Liptov cestovali nielen letecky, ale aj autobusmi a autami. Týkalo sa to najmä turistov z dopravne dostupných regiónov Ukrajiny, Pobaltia či Bieloruska. V utrácaní vynikal najmä Rusi. Výnimkou neboli ani prípady, keď do Tatier pricestovali iba v civilnom odeve a celú lyžiarsku výstroj i so zimným oblečením si kúpili v miestnych športových obchodoch.
„Neraz sa stalo, že pri odchode domov celú túto výstroj nechali na hotelovej izbe, pretože ju doma vôbec nepotrebovali, a tak o ňu nemali záujem. V extrémnych prípadoch tu skutočne minuli enormné čiastky peňazí,“ spresňuje Chudý, ktorý roky šéfoval Združeniu cestovného ruchu Vysoké Tatry.
Návštevnosť utlmilo viacero faktorov
Počas celého roka 2013 do Vysokých Tatier podľa štatistík ubytovaných hostí zavítalo takmer 5800 Rusov a až trikrát viac Ukrajincov – 16 800. Následne sa na východe Ukrajiny po anexii Krymu rozhorel ozbrojený konflikt a počty rusky hovoriacich turistov v Tatrách padali nadol. Faktorov, ktoré sa pod dlhodobo klesajúci trend podpísalo, je ale viacero a pôsobili postupne.
Peter Chudý ako prvý menuje pokles kurzu ruského rubľa a ukrajinskej hrivny voči euru či doláru. Dovolenka v Európe sa im preto predražila: „Už nemali taký eminentný záujem navštevovať stredoeurópske destinácie a to sa netýka iba Slovenska ale aj Poľska, kam tiež smerovalo množstvo Rusov a Ukrajincov. Cenová úroveň sa vyrovnala s takými krajinami ako Francúzsko a Taliansko, kam začali chodiť vo zvýšenej miere.“
Alpy totiž ponúkali v porovnaní s Tatrami aj lepšie snehové podmienky v lyžiarskych strediskách. Vplyvom klimatických zmien sa výška snehovej pokrývky v najmenších veľhorách sveta postupne znižovala. „Klimatický faktor spôsobil, že prírodný sneh sa u nás stával nedostatkovým tovarov a oni hľadali náhradné riešenie najmä v krajinách ako Francúzsko a Taliansko, kde bolo v porovnaní so Švajčiarskom alebo Nemeckom v tých časoch lacnejšie,“ spresňuje Chudý.
Nahradili ich iní turisti
Vplyvom pandémie koronavírusu a vojny na Ukrajine tak Rusi aj Ukrajinci definitívne vypadli z rebríčka desiatky národností, ktorá najviac navštevuje Vysoké Tatry a Liptov. Napriek tomu je návštevnosť Vysokých Tatier o poznanie lepšia ako vlani v rovnakom období. Kým minulý rok v zime čísla ovplyvnila pandémia Covid-19, tentoraz štatistiky negatívne zasiahlo chrípkové obdobie. V horách chýba zahraničná klientela.
„Niektoré národnosti v návštevnosti výrazne rastú – prekvapujú Rumuni a turisti z Pobaltia. Pokles záujmu zatiaľ vidíme u Poliakov. Uvidíme, aká bude bilancia na konci zimnej sezóny, pravdepodobne je to iba dočasný jav,“ hovorí riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.
V prvej päťke návštevníkov sú Slováci, Česi, Poliaci s Rumunmi a Maďari. Záujem je aj od klientov z Anglicka, Lotyšska, Litvy či Nemecka. Spoločenská situácia zmenila segment cestovného ruchu i nákupné správanie ľudí. Turisti si pobyty plánujú s krátkym predstihom a šetria, aktuality.sk
X X X
V Tatrách teplo, návštevníkov neodradilo, ubytovať sa dá aj na poslednú chvíľu
Väčšina hotelov vo Vysokých Tatrách je pred oslavami nového roka plne obsadená. Voľné kapacity sa nájdu najmä v podhorí či v menej obľúbených tatranských osadách.
POPRAD: Počas Silvestrovského dopoludnia v Starom Smokovci vystúpila vonkajšia teplota na sedem stupňov Celzia. Ani teplé počasie vo Vysokých Tatrách však nemá aktuálne vplyv na obsadenosť hotelov v hlavných tatranských strediskách cestovného ruchu počas sviatkov Vianoc, Silvestra a Troch kráľov.
„Zákazníci prichádzajúci do Vysokých Tatier nevyhľadávajú iba lyžovanie. Podmienky na lyžovanie sú zatiaľ dobré, a preto zatiaľ vnímame rastúci trend počtu rezervácií ubytovania na najbližšie obdobie. Negatívny dopad teplého počasie sa môže odzrkadliť na lokálnych atrakciách, akými sú napríklad sánkovačka na Hrebienku či iné aktivity vyžadujúce mínusové teploty či sneh,“ hovorí obchodný riaditeľ hotelovej siete Aplend Matej Matejka.
Ubytovanie na poslednú chvíľu turisti našli tesne pred príchodom nového roka aj na Štrbskom Plese. Väčšina hotelov vo Vysokých Tatrách je však plne obsadená. Voľné kapacity sa nájdu najmä v podhorí či v menej vyhľadávaných tatranských osadách.
„Silvestrovské pobyty nie sú vypredané na sto percent. Pocítili sme nárast turistov oproti Vianociam, ktoré sú vo Vysokých Tatrách menej populárne ako Nový rok. Keďže momentálne je na Slovensku so snehom problém, tak pre Tatry je určite výhodou aj stabilita snehovej pokrývky. V lyžiarskych strediskách na Štrbskom Plese a v Tatranskej Lomnici sa naplno lyžuje,“ vraví šéfka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.
Tatry sú preplnené
V Tatrách sa aj tento rok opakuje jav známy z poslednej dekády – nekonečné kolóny áut blokujúce prístupové cesty do Starého Smokovca, Tatranskej Lomnice a Štrbského Plesa. Skibus zvážajúci lyžiarov na tatranské zjazdovky prešiel v špičke svoju trasu, ktorá mu bežne trvá 10 minúť, až za 50 či dokonca 70 minút.
„Deti majú prázdniny ešte celý budúci týždeň, takže rodičia pre ne hľadajú zimné radovánky tam, kde na to sú vhodné podmienky. Keďže prírodný sneh sa vplyvom počasia nachádza na veľmi obmedzenom území, logicky sa všetko sťahuje na svahy, ktoré sa ich prevádzkovateľom podarilo zasnežiť technickým snehom a Tatry či blízke okolie túto možnosť ponúkajú,“ vysvetľuje zvýšený záujem aj jednodňových turistov analytik cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách Peter Chudý.
Obecná polícia zo Štrby už niekoľko dní po sebe prosila vodičov, aby po 10. hodine dopoludnia nezamierili na Štrbské Pleso, pretože tam už nie je možné zaparkovať a lokalitu pre osobné autá uzatvára.
Nová bežecká trať
Okrem lyžovačky majú turisti k dispozícii aj bežkárske trate a to nielen na Štrbskom Plese, ale aj na novom cyklochodníku spájajúcom Tatranskú Lomnicu s Tatranskou Kotlinou. Trasa je dlhá takmer 9 kilometrov a jeho výstavba z európskych peňazí stála okolo 1,4 milióna eur. V zime slúži ako trať pre bežkárov.
„Ešte začiatkom decembra tam nasnežilo prírodného snehu, na ktorý sa narysovala stopa. Po oteplení to poriadne zamrzlo a aktuálne tam je nádherná bežecká trať. Keď v jeseni tadiaľ prechádzali cyklisti, tak momentálne tam sú bežkári. Ľudia sa prebehnú lesom, dá sa tam aj korčuľovať aj bežať klasicky. Čiže Tatry napriek teplému počasiu dávajú ľuďom možnosť v extrémne vyťaženom období pestovať viaceré zimné športy,“ dodáva Chudý.
Iba nedávno Tatranci v Starom Smokovci otvorili klzisko s umelým chladením, verejnosť korčuľuje na viacerých ľadových plochách aj v Poprade. Naopak turistami obľúbený ľadový Tatranský dóm na Hrebienku je dočasne zatvorený z technických príčin, jeho ochrannú kupolu poškodil nárazový vietor, aktuality.sk
X X X
Výbuch v Rajci poškodil dvere, fasádu a interiér rodinného domu
Vstupné vchodové dvere, fasádu a interiér rodinného domu v Rajci poškodil v sobotu nadránom výbuch. Informovala o tom žilinská polícia na sociálnej sieti.
Pri výbuchu nedošlo k usmrteniu a ani zraneniu, na miesto privolali odborníkov z kriminalisticko-expertízneho ústavu. Výbuch spôsobil škodu vo výške 600 eur.
„V súvislosti s výbuchom sa začalo trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci. Bližšie podrobnosti k prípadu vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie poskytovať nebudeme,“ informuje polícia, aktuality.sk
X X X
Silvestrovská dráma. Sparte vyfúkli Spenglerov pohár Švajčiari
Hokejisti HC Ambri-Piotta sa stali premiérovo víťazmi Spenglerovho pohára v Davose. V dramatickom silvestrovskom finále 94. ročníka zdolali Spartu Prahu 3:2 po samostatných nájazdoch.
HC Ambri-Piotta dosiahol najväčší úspech v klubovej histórii, v najvyššej domácej súťaži skončil najvyššie na druhom mieste (1998/99).
Tím zo Švajčiarska sa teší z prvenstva na najstaršom klubovom turnaji v Európe po ôsmich rokoch, v roku 2014 triumfovalo v Davose Servette Ženeva. V uplynulých dvoch rokoch sa Spengler Cup nekonal z dôvodu pandémie koronavírusu.
Sparta si bude musieť na tretie prvenstvo na turnaji ešte počkať, Spenglerov pohár vyhrala v rokoch 1962 a 1963. Dva góly víťazného tímu dal Alex Formenton, ktorý prišiel do Ambri-Piotta po tom, ako sa nedohodol na novej zmluve s klubom NHL Ottawa Senators.
Kanadský útočník mohol dať aj hetrik, ale v predĺžení nepremenil svoj samostatný únik. V záverečnom rozstrele trafil žŕdku.
Spenglerov pohár v Davose – finále: HC Sparta Praha – HC Ambri-Piotta 2:3 pp a sn (1:1, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:1) Góly: 7. Tomášek, 54. Horák – 6. a 24. Formenton, rozh. nájazd Pestoni
X X X
Závažné obvinenia, spory a veľké priznania: Najväčšie kauzy hviezd, ktoré v roku 2022 otriasli svetom šoubiznisu
Rok 2022 priniesol vo svete šoubiznisu sériu napätých situácii na Slovensku aj vo svete. Čo najviac otriaslo životom celebrít?
Facka, hádky aj veľké priznania. V uplynulom roku sa toho vo svete šoubiznisu odohralo naozaj veľa. Boli sme svedkami instagramových vojen, náročných súdnych sporov, ale aj škandálov v živom prenose. Pamätáte si tie najväčšie škandály roka 2022?
Will Smith a facka na Oscaroch
Najväčšie „haló“ spôsobil už v prvej polovici roka obľúbený herec Will Smith, ktorý sa na predávaní Oscarov rozhodol brániť česť svojej manželky Jady, no nemiestnym spôsobom. Po vtipe moderátora a komika Chrisa Rocka na adresu Jady Smith a jej alopécie vyšiel na pódium a udrel ho. Nepríjemný moment mal dohru ešte niekoľko dlhých týždňov, keď sa k incidentu vyjadrovali známe tváre, očakávalo sa ospravedlnenie zo strany herca a reagovala aj samotná akadémia, ktorá mu zakázala vstup na predávanie prestížnych filmových cien.
Pripomeňte si s nami tento moment vo videu:
Súdny proces plný osočovania a vážnych obvinení
Fanúšikovia tento rok ostro sledovali aj súdny proces medzi Johnnym Deppom a Amber Heard, ktorý bol plný šokujúcich momentov, obvinení a priznaní. Dozvedeli sme sa množstvo informácií z ich rozvráteného manželstva, toho, čo sa dialo za dverami a súd napokon rozhodol v prospech herca z Pirátov v Karibiku. Proti Amber sa spustila vlna kritiky a nenávisti. Pripomeňte si s nami TOP momenty zo súdu:
Čo sa deje s Kanye Westom?
Kanye West je kapitola sama o sebe a počas roka 2022 na seba strhával pozornosť opakovanými škandálmi a kontroverznými názormi. Mnohí fanúšikovia sa preto oprávnene začali pýtať, čo sa so spevákom deje. Faktom ale je, že Kanye už v roku 2016 priznal problémy s duševným zdravím – bola mu diagnostikovaná bipolárna porucha – a hovorí sa o tom, že jeho správanie sa výrazne zmenilo po strate matky, ktorú niesol veľmi ťažko. Na základe týchto informácii sa ľudia domnievajú, že za jeho zhoršeným správaním je rozvod s Kim Kardashian a jej nový vzťah, ktorý už medzičasom tiež skončil. Pete Davidson čelil na internete niekoľkým urážkam zo strany rapera, kedy ho nazval okrem iného úplným odpadom. Samotná Kim sa nedávno vyjadrila, že výchova detí spoločne s jej exmanželom je po rozvode veľmi náročná.
V uplynulom roku vyvolal rozruch napríklad aj na Fashion Weeku v Paríži, kde si obliekol košeľu s nápisom „White Lives Matter“ ajeho postoj ku kultúrne citlivej otázke mnohí považovali za nemiestny. Rapper bol ostro kritizovaný za potenciálne podnecovanie nenávisti voči hnutiu za občianske práva Black Lives Matter, ktorého cieľom je poukázať na diskrimináciu a rasovú nerovnosť, ktorej čelia ľudia inej farby pleti v spoločnosti. Neskôr vyvolal vlnu kritiky aj antisemitskými komentármi na Twitteri, ktoré platforma zablokovala kvôli porušovaniu pravidiel sociálnej siete. Jeho správanie po tomto verejne odsúdili aj známe osobnosti.
Zatiaľ čo sa mnohí domnievali, že to tentoraz zašiel príliš ďaleko, West opäť dokázal, že ani zďaleka neskončil. Šokoval chválením Hitlera a nacistov… „Židovské médiá v nás vyvolali pocit, že nacisti a Hitler nikdy svetu neponúkli nič hodnotné. Na Hitlerovi vidím tiež dobré veci,“ povedal v rozhovore. Výsledkom jeho správania v poslednej dobe je to, že prichádza o spolupráce s veľkými značkami ako je napríklad Adidas.
Neutíchajúci konflikt medzi Meghan s Harrym a kráľovskou rodinou
V centre pozornosti sú stále princ Harry a Meghan Markle, ktorí odišli od kráľovskej rodiny. Po smrti kráľovnej Alžbety II. celý svet čakal, aký bude ich príchod do Británie a nakoľko sa budú stýkať s ostatnými členmi kráľovskej rodiny. Na povrch vyplávali aj ďalšie oklnosti ich odchodu v novom dokumentárnom seriáli na Netlixe, ktorý opäť rodinné vzťahy len viac zamotal. Už druhý rok sa hovorí o tom, že bratia majú vzťah na bode mrazu a dokument určite nepovedie k náprave.
V poslednej časti svet prekvapila správa o tom, že Harry pôvodne nechcel od rodiny odísť:
Instagramové vojny u nás
Naše influencerky v kauzách nezaostávali, a tak sme boli svedkami niekoľkých verejných konfliktov. V dvoch z nich bola jednou z aktérok Lula Gachulincová, ktorá sa najskôr chytila s Biankou Rumanovou v kauze snubný prsteň a suma, ktorú by mal muž zaňho zaplatiť. Neskôr za fanúšikovia zaregistrovali pobúrenú Nelu Slovákovú, ktorú nahnevala Lulina nová kolekcia plaviek spolu so spôsobom, akým ich promovala a vyjadrila sa, že jej nápad ukradla. Ako to dopadlo?
Veľké priznanie Matúša Kolárovského
Ošiaľ bol v roku 2022 aj okolo Veroniky Nízlovej a jej dcérky, pretože fanúšikov zaujímalo meno utajovaného otecka. Šepkalo sa o tom, že ním je herec a spevák Matúš Kolárovský, ktorý sa napokon k otcovstvu priznal verejne – piesňou. Odvtedy už s Veronikou netaja, že Neu majú spoločne a momentálne sa s dcérkou snaží tráviť aj viac času. Páčilo sa vám jeho vyznanie pre Neu?
Tragická smrť Anne Heche
Svetom otriasla aj smutná správa o tragickej nehode herečky Anne Heche, ktorá šoférovala pod vplyvom alkoholu a drog. Fotografie a videá z osudového dňa obleteli svet, pričom o herečke sa dlhodobo hovorilo, že má problémy s návykovými látkami. Zbesilá jazda skončila haváriou, požiarom a vážnym zdravotným stavom herečky. Anne Heche upadla do kómy a vážnym zraneniam napokon podľahla.
Prečítajte si jej životný príbeh:
Kim Kardashian ako nezdravý príklad chudnutia?
Pozornosť na seba strhla aj Kim Kardashian, čo u tejto hviezdy pravdepodobne nie je žiadnym prekvapením. Na Met Gala sa ukázala v originálnych šatách slávnej Marilyn Monroe, do ktorých ale musela za krátky čas drasticky schudnúť. To vyvolalo vlnu kritiky zo strany fanúšikov aj známych osobností, podľa ktorých nie je správne kvôli jednému večeru nárazovo schudnúť prísnou diétou a následne si hneď večer dopriať šišky s pizzou. Kim sa obhajovala tým, že bola pod dozorom trénera a nesúhlasila s tým, že je pre svoje sledovateľky zlým príkladom, aktuality.sk