Putin rokovať o Ukrajine nemieni. Kardinál Becciu za spreneveru trest 5,5 roka väzenia. Ruský miliardár Abramovič sporí s britskou vládou. Nemecko nedostatok personálu v armáde. Do Veľkej Británie za deň takmer 300 migrantov

Čo to znamená, keď hovorí o nemeniacich sa cieľoch? Nemecký denník tvrdí, že Putin do roku 2026 plánuje dobyť tri veľké mestá: Charkov, Dnipro a Záporožie. Obetovať údajne mieni stotisíc ruských vojakov ročne. „Mier nastane vtedy, keď dosiahneme svoje ciele. Tie sa nemenia: demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny a jej neutrálny status.“

Slová Vladimira Putina, ktoré zazneli na jeho výročnej tlačovej konferencii, ukazujú, že sa ruský vodca ani po takmer dvoch rokoch invázie na Ukrajinu nemieni vzdávať svojich maximalistických predstáv o ovládnutí Ukrajiny.

Ak už totiž analytici nejako čítajú všetko to, čo odznelo pred dvomi dňami v Moskve, potom je to odkaz, že mier si v Kremli predstavujú ako kapituláciu krajiny, na ktorú zaútočili.

Rokovať nemieni

„Putin nemá žiadny nový politický program. Je len ten starý, ktorého sa mieni držať, a to je agresia a vojna. To, že počas jeho tlačovky v Ukrajine niekoľkokrát vyhlásili vzdušný poplach, bolo takisto demonštráciou ruských plánov pokračovať vo vojne,“ okomentoval Putinovu výročnú tlačovku ukrajinský politický komentátor Vitalij Portnikov.

Putin podľa neho len potvrdil, že ani po 22 mesiacoch invázie nezmenil názor na to, ako sa má tzv. špeciálna vojenská operácia skončiť, keď opakuje slová o „denacifikácii“ a demilitarizácii.

„Je to krásna odpoveď všetkým tým, ktorí hovoria o možnosti rokovať s Ruskou federáciou. Hovorím o tom od roku 2014 – reálne rokovania Ruska s inými krajinami, počas ktorých sa hovorí o spravodlivosti a banálnych kompromisov, nie sú možné,“ poznamenal Portnikov.

Dobyť chcú údajne Charkov aj Dnipro

To, že Rusko neplánuje viesť reálne rokovania o mieri, naznačuje aj materiál nemeckého denníka BILD. Autor materiálu Julian Röpcke s odvolaním sa na zdroje v rozviedke uvádza, že Kremeľ má v pláne vojnu viesť minimálne do roku 2026. Moskva sa spolieha najmä na to, že Západ zníži objem vojenskej podpory Ukrajine.

Putin podľa BILD-u plánuje do roku 2024 plne obsadiť Doneckú oblasť a v Charkovskej oblasti posunúť front k rieke Oskil.

Denník zároveň píše, že Rusi chcú do konca roku 2026 obsadiť mesto Charkov, Dnipro a Záporožie. Podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva, chce Kremeľ dobyť územia naľavo od rieky Dneper do 36 mesiacov. Práve Dneper sa má stať novým frontom.

Na tento cieľ je Putin údajne pripravený obetovať ročne stotisíc vojakov.

Aktuálny cieľ na fronte – Avdijivka

„Nepotrebujete mať zdroje v rozviedka. Šojgu nedávno na zasadnutí ministerstva obrany povedal, že sa treba pripraviť na to, že bojovať sa bude minimálne do polovice roka 2025,“ okomentoval pre Rádio Sloboda ukrajinský vojenský analytik Oleksandr Musienko.

Pripomenul, že ruský plán obsadiť celú Luhanskú a Doneckú oblasť je jasný od začiatku invázie. Luhanskú už Rusi okupujú, o doneckú sa naďalej zvádzajú drsné boje. Zámer dobyť aj zvyšok oblasti potvrdzuje aktuálna situácia na fronte, keď sa Rusi sústreďujú na viacero bodov ukrajinskej obrany. Obzvlášť to vidieť v Avdijivke, kde ruské jednotky od začiatku októbra vedú nepretržité útoky, počas ktorých nasadzujú do veľký počet vojakov.

„Rusi zájdu tak ďaleko, ako im to dovolia ich vlastné sily,“ povedal Musienko.

Nateraz ale vylučuje, že by mali na fronte také kapacity, ktoré by im umožňovali dobyť miliónové mestá, akými sú Charkov a Dnipro. Ak podľa neho Rusi môžu v roku 2024 dobyť nejaké mesto, potom to môže byť spomínaná Avdijivka a susedná Marjinka, ktorá ešte vlani prakticky zmizla z povrchu zemského.

 Veľká armáda so skúsenosťou z boja

„Putin to hovorí znova a znova: táto vojna nie je o Kryme a Donbase, teda nejakom území. Je to o kapitulácii Ukrajiny, o konci jej nezávislosti a suverénnej štátnosti. Je to dobývacia vojna,“ komentoval Putinové slová na sociálnej sieti X nemecký analytik Ulrich Speck.

Podľa Specka však nemusí ísť len o ovládnutie Ukrajiny a Kremeľ sa v nasledujúcom desaťročí bude snažiť kontrolovať aj zvyšok východnej Európy a strednú Európu.

Aj podľa analytického centra Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy by Putin skutočne mohol zájsť ďalej, pokiaľ sa Rusku podarí obnoviť vojenské sily.

Centrum upozorňuje na to, že Rusi by potenciál na ďalší prípadný útok mohli skoncentrovať šesť až desať rokov po ukončení aktívnej fázy bojov v Ukrajine. Jeho analytici pripomínajú, že Rusko za rok dokáže vycvičiť zhruba 280-tisíc mužov. To znamená, že o šesť rokov by mohlo disponovať takmer dvojmiliónovou armádou.

Tá už bude navyše ťažiť zo svojich skúseností z bojov v Ukrajine.

Rusi zároveň rozpumpovali svoj zbrojársky priemysel.

Pripomíname, že Moskva pred časom v rozpočte schválila rekordnú sumu výdavkov na obranu. Podľa The Moscow Times na ňu v roku 2024 mienia Rusi vynaložiť 108 miliárd eur, čo je o 70 percent viac ako v roku 2023 a dvakrát viac ako v roku 2022.

„Aj oni majú problémy“

Ukrajinci sa k podobnej analytike zatiaľ stavajú skôr opatrne. Hovorca ukrajinského vojenského spravodajstva Andrij Čerňak potvrdzuje, že Rusi síce majú v pláne tlačiť front do ukrajinského vnútrozemia, no chýbajú im zdroje.

„Putin to všetko opísal na tlačovej konferencii. Snažia sa a aj sa plánujú posúvať ďalej, ale nemajú na to dosť síl a prostriedkov,“ citoval Čerňaka web Liga.net.

Podobne to vidí aj samotný šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov. Podľa neho Rusi zatiaľ plán vedenia bojov v roku 2025 nemajú. Špekuluje sa totiž, že rok 2024 by Moskva mohla využiť na budovanie kapacít a v roku 2025 by sa mohla pustiť do väčšej ofenzívy.

„Aj oni majú problémy. Nie je to len o nálade v spoločnosti, ale aj o zdrojoch. Vojna je veľmi drahá. Rusi nemajú neobmedzené zdroje. Možno to opíšem dosť hrubo, ale my bojujeme za cudzie peniaze, oni za svoje. A rátajú ich veľmi pedantne,“ povedal Budanov.

Nebude Krym, ale Buča

Veterán Jevhen Dykyj si myslí, že Rusi sa zatiaľ „nezbláznili“, aby v najbližšom čase bojovali s NATO.

„Myslím si, že triezvo hodnotia svoje šance, ktoré by mali v priamom konflikte s NATO. Nedávno sme tu malo ‚prípadovú štúdiu‘. Pamätáte si na príbeh z roku 2018, keď kvôli nejakým vnútorným svárkam hodili cez palubu wagnerovcov v Sýrii? Cez diplomatické kanály odpovedali Američanom ‚to nie sú naši, našich tam niet‘. A nakoniec ich tam naozaj nebolo. Boj trval hodinu, viac ako 200 mŕtvych wagnerovcov, nepadol ani jeden Američan. Rozdiel v technológiách,“ okomentoval Dykyj v rozhovore pre TSN.

Ak sa ale Rusi podľa neho na niečo pripravujú, potom je to väčšia konfrontácia s Ukrajincami. Moskva sa totiž poučila z februára 2022, keď na Ukrajinu poslala nedostatočne veľké sily mysliac si, že ukrajinská armáda nebude klásť odpor. Pripomíname, že Rusi na Ukrajine vlani vo februári nasadili 180-tisíc mužov, časť z nich tvorili odvedenci a príslušníci poriadkových síl Rosgvardie. Teraz si Rusi podľa Dykého prepočítali, že na okupáciu Ukrajiny potrebujú zhruba osemstotisícový kontingent.

Dykyj dlhodobo upozorňuje na to, že v súčasnej vojne s Ruskom sa rozhoduje o osude Ukrajiny ako takej.

„Rusi otvorene používajú termín ,konečné riešenie ukrajinskej otázky‘. U nás majú niektorí ľudia stále ilúzie, že to (pokiaľ by Rusi okupovali Ukrajinu, pozn. red) bude ako na Kryme. Tu Krym nebude. Tu bude jedna veľká Buča. Keby sme chceli Krym alebo variant s Bieloruskom, museli by sme sa vzdať hneď a bez boja. Z pohľadu Rusov ideálne už v roku 2014. U nás chcú Čečensko, kde ľudí prakticky vyzabíjali. Zostali tam len tí, ktorí Rusom svoju lojalitu ukázali krvou.“, aktuality.sk

X X X

 WSJ: Ruský miliardár Abramovič sa sporí s britskou vládou o použitie peňazí z predaja Chelsea. Londýn trvá na podpore Ukrajiny

Ruský miliardár Roman Abramovič sa sporí s britskou vládou o to, ako použiť zhruba 2,5 miliardy libier, ktoré dostal za predaj futbalového klubu Chelsea. Abramovič by chcel vytvoriť nadáciu, ktorá by financovala pomoc obetiam vojnových konfliktov na Ukrajine i inde vo svete, zatiaľ čo Londýn trvá na tom, aby peniaze boli použité výlučne v prospech Ukrajiny, píše denník The Wall Street Journal (WSJ).

 Peniaze, ktoré Abramovič dostal za predaj futbalového klubu v roku 2022, sú zmrazené na účtoch v Británii. Aby mohol peniaze previesť, potrebuje Abramovič špeciálne povolenie od britskej vlády.

Abramovič podľa amerického denníka vyjadril úmysel previesť peniaze na novú nadáciu, ktorá by financovala dobročinné aktivity na Ukrajine i v iných častiach sveta. Podľa bývalého šéfa britskej odnože Detského fondu OSN (UNICEF) Mikea Penroseho, ktorý by sa mal stať šéfom nového nadačného fondu, by sa benefičný orgán financovaný Abramovičom mohol volať „Nadácia pre obete konfliktov“. Podľa neho ruský oligarcha netrvá na tom, aby sa nadácia volala po ňom.

 Podľa informácií denníka však britská vláda trvá na tom, aby peniaze z predaja futbalového klubu dostala len Ukrajina. „Chceme, aby sa tieto peniaze dostali, čo najskôr na Ukrajinu, a sme otvorení akejkoľvek dohode, ktorá to jasne dosiahne,“ uviedla hovorkyňa britského ministerstva zahraničia. Vládni predstavitelia poukazujú, že sankcie, ktoré znemožňujú Abramovičovi nakladať s prostriedkami, Británia zaviedla v súvislosti s konfliktom na Ukrajine, a je preto logické, že by mali pomôcť tejto krajine.

 Britská vláda sa tiež obáva, že by peniaze mohli skončiť vo vreckách spojencov Kremľa cez projekty v nejakej vzdialenej krajine, uviedol analytik Tom Keatinge, ktorý sa špecializuje na finančnú kriminalitu. Penrose však namieta, že veľké humanitárne organizácie zvyčajne pôsobia vo viacerých krajinách a môžu nakladať so svojimi prostriedkami relatívne voľným spôsobom.

 Keby však všetky peniaze z predaja futbalového klubu išli na pomoc Ukrajine, tak by sa Abramovič mohol znepáčiť ruskej vláde, dodal Keatinge. Ruský oligarcha sa po začiatku vojny na Ukrajine snažil vystupovať ako muž s dobrými kontaktmi v Kremli a ako možný prostredník medzi západnými krajinami a ruským prezidentom Vladimirom Putinom./agentury/

 X X X

 Chránený Abramovič? WSJ tvrdí, že Zelenskyj žiadal jeho vyňatie zo sankcií

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedávnom telefonáte údajne poradil americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby USA nezavádzali sankcie proti rusko-izraelskému miliardárovi Romanovi Abramovičovi. Podľa The Wall Street Journal (WSJ) to uviedli nemenovaní ľudia oboznámení so situáciou.

 Majiteľ anglického futbalového klubu Chelsea, ktorý je na sankčnom zozname Británie aj Európskej únie, by totiž podľa nich mohol byť prostredníkom medzi Ukrajinou a ruským prezidentom Vladimirom Putinom a prispieť k vyjednaniu mieru.

Americké ministerstvo financií predtým tento mesiac podľa informácií denníka vypracovalo proti Abramovičovi zoznam sankcií. Keď ale mali byť oznámené, bezpečnostná rada Bieleho domu údajne ministerstvo vyzvala, aby tento krok ešte zdržalo.

Niekoľko úspešných ruských podnikateľov sa síce vyslovilo proti ruskej invázii na Ukrajinu, Abramovič je ale jediný oligarcha, ktorý verejne vyhlásil, že sa snaží prinútiť Moskvu k nájdeniu mierového riešenia konfliktu. Niekoľko dní po začatí ruskej invázie Abramovičova hovorkyňa oznámila, že podnikateľ ponúkol ukrajinskej vláde pomoc s „dosiahnutím mierového riešenia“.

Abramovič je bývalý ropný magnát a viac ako dve desaťročia udržuje tesné väzby s Kremľom, myslí si Británia a Európska únia. Okrem klubu Chelsea vlastní aj niekoľko megajácht alebo luxusných rezidencií v Británii i USA.

Jedným z ukrajinských predstaviteľov, ktorí sa obrátili na Abramoviča, je údajne filmový producent Oleksandr Rodňanskyj, otec Zelenského poradcu. Rodňanskyj je okrem toho zakladateľ televíznej stanice, ktorá vysielala programy so Zelenským v čase, keď pôsobil ako herec. Abramovič podľa zdroja WSJ Rodňanského pozná, pretože financoval niektoré jeho umelecké projekty v Rusku. Nie je však jasné, čo presne Abramovič urobil pre sprostredkovanie rozhovorov medzi znepriatelenými stranami, či sa mu podarilo hovoriť o vojne priamo s Putinom.

Mnohí ukrajinskí aj západní predstavitelia sú skeptickí, ako hlboko je Abramovič do mierových rozhovorov zahrnutý. Nemenovaní americkí predstavitelia, ktorých denník WSJ oslovil, zdôraznili, že podľa ich mienky Abramovič nie je vo vyjednávaní medzi ukrajinskou a ruskou vládou príliš nápomocný, čo podľa nich potvrdzuje aj hodnotenie rozviedok./agentury/

 X X X

 Talianska a britská vláda sa dohodli na spolupráci v oblasti dobrovoľných návratov migrantov

Lídri oboch krajín diskutovali aj o hlavných medzinárodných otázkach, ako sú „ruská invázia na Ukrajinu a kríza na Blízkom východe“.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová privítala v sobotu vo svojom oficiálnom sídle Palazzo Chigi v Ríme predsedu britskej vlády Rishiho Sunaka. Rokovania boli podľa jej úradu zamerané predovšetkým na spoluprácu v oblasti migrácie. TASR správu prevzala z agentúry ANSA.

Obaja lídri sa dohodli na spolufinancovaní spoločného projektu zameraného na dobrovoľné asistované návraty migrantov do krajín pôvodu. Ide o program Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na podporu migrantov.

Vo vyhlásení Meloniovej úradu sa uvádza, že obaja štátnici diskutovali aj o hlavných medzinárodných otázkach, ako sú „ruská invázia na Ukrajinu a kríza na Blízkom východe“. Úrad neskôr tiež uviedol, že na stretnutí bol prítomný aj albánsky premiér Edi Rama.

„Po tom, ako sa lídri zhodli na potrebe riešiť nelegálne prisťahovalectvo do Európy čoraz štruktúrovanejším spôsobom, dohodli sa na ďalšom zintenzívnení spolupráce medzi týmito tromi krajinami v boji proti obchodovaniu s ľuďmi,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Traja premiéri tiež zopakovali dôležitosť dosiahnutia definitívnej stabilizácie západného Balkánu, a to aj na základe nedávno prijatých krokov v procese rozširovania Európskej únie.

Tento článok ste mohli čítať zadarmo vďaka našim predplatiteľom. Aktivujte si aj vy neobmedzený prístup ku všetkým prémiovým článkom. Teraz navyše k predplatnému môžete získať až 45 % zľavu na naše knihy a knižné balíčky podľa vašeho výberu.

X X X

Toyota spúšťa predpredaj úplne nového modelu Land Cruiser

Zákazníci majú od 5. decembra možnosť online rezervácie novej generácie legendárneho SUV Toyota Land Cruiser. Nový model Land Cruiser sa vracia k svojim počiatkom ako vozidlo schopné zvládať aj tie najťažšie podmienky. Spustenie predpredaja exkluzívnej limitovanej série Land Cruiser First Edition a Executive. Odovzdanie zákazníkom je naplánované na október 2024

 Príchod novej generácie modelu Land Cruiser je pre Toyotu vždy významnou udalosťou, pretože prináša konštrukčné a dizajnové inovácie, podporujúce legendárnu povesť tohto modelu, ktorý sa vyznačuje svetovou kvalitou, spoľahlivosťou a odolnosťou. Uvedenie ďalšieho nového modelu Land Cruiser na trh dnes dosiahlo ďalší míľnik vďaka spusteniu predpredaja prostredníctvom online rezervácií, čo zákazníkom dáva možnosť byť medzi prvými, ktorí si zaobstarajú nový model počas jeho uvedenia na trh v treťom štvrťroku 2024.

Prvými verziami modelu Land Cruiser, ktoré sa budú ponúkať v tomto období, sú najvyššie stupne výbavy Executive a exkluzívny online variant First Edition. Ďalšie verzie budú k dispozícii neskôr.

Land Cruiser: späť k začiatkom

Po viac ako 70. rokoch od uvedenia pôvodného modelu Toyota BJ sa úplne nový model Land Cruiser vracia k svojim začiatkom a zameriava sa na základné kvality vozidla, ktorému môžete dôverovať, že vás dopraví do cieľovej destinácie a privezie späť domov aj v tých najnáročnejších podmienkach. Konštrukcia karosérie s rebrinovým rámom je kľúčom k tomu, aby sa Land Cruiser dostal kamkoľvek. To platí aj pre najnovšiu generáciu, ktorá využíva novú globálnu platformu Toyota GA-F. Predstavuje základ pre výrazné zlepšenie terénnych schopností s 30 % zvýšením celkovej tuhosti – 50 % v prípade rámu. Výsledkom je lepšia odozva, ovládanie a jazdný komfort, zatiaľ čo nová konštrukcia odpruženia zabezpečuje lepšie kríženie náprav a detaily dizajnu umožňujú zdolávať náročnejšie svahy. Ide o prvý Land Cruiser s elektrickým posilňovačom riadenia, ktorý znižuje spätné nárazy pri jazde na nerovnom povrchu a poskytuje plynulejší, bezprostrednejší výkon a jednoduchšie ovládanie.

Land Cruiser je vybavený systémom pre „plazivú“ jazdu (Crawl Control), elektronickou uzávierkou diferenciálu a kombináciou systému Multi-Terrain Monitor a panoramatického monitora, ktoré vodičovi pomáhajú zvládnuť náročnejší terén. Bez ohľadu na vonkajšie prostredie sú komfort, konektivita a informácie na palube zaručené, a to vďaka prvkom, ako je 12,3-palcový prispôsobiteľný digitálny združený prístroj vodiča, 12,3-palcová multimediálna obrazovka s najnovším informačno-zábavným systémom, audiosystém s 10 reproduktormi a vyhrievanie a odvetrávanie predných sedadiel. Okrem najnovšej generácie balíka systémov aktívnej bezpečnosti a asistenčných systémov vodiča Toyota Safety Sense ponúka Land Cruiser aj systém sledovania dopravy pred vozidlom, systém na sledovanie mŕtveho uhla a voliteľné jazdné režimy.

Vyššie stupne výbavy Executive a First Edition ponúkajú ešte viac technických prvkov vrátane nového prelomového mechanizmu na odpojenie stabilizátora (SDM) od spoločnosti Toyota. Ten dokáže zmeniť stav tyče predného stabilizátora, aby sa zlepšili jazdné vlastnosti v náročnom teréne a zároveň sa zabezpečilo väčšie pohodlie a ľahšie ovládanie počas jazdy. Ďalšia výbava zahŕňa 20-palcové zliatinové disky, digitálne vnútorné spätné zrkadlo, prémiový audiosystém JBL so 14 reproduktormi a projekčný displej.

Exkluzívny model Land Cruiser First Edition

Verzia First Edition je špičkou úplne nového modelového radu Land Cruiser, ktorá je k dispozícii iba v obmedzenom počte a výlučne pre zákazníkov, ktorí si rezervujú vozidlo online počas predpredaja. Vyznačuje sa osobitým dizajnom s 18-palcovými kolesami, klasickými okrúhlymi svetlometmi, dvojfarebnou pieskovou alebo dymovo modrou farbou exteriéru a emblémami „First Edition“. V kabíne sú predné sedadlá upravené špeciálnym lemovaním a prešívaním čalúnenia.

V predpredaji sú k dispozícii dve verzie

V predpredaji budú dve výbavy Executive a First Edition. First edition bude k dispozícii iba ako 7-miestna verzia s panoramatickou strechou, v prípade výbavy Executive tvorí základ 5-miestna verzia a na výber bude 7-miestna a panoramatická strecha..

Verzia Executive má nový pôsobivý dizajn exteriéru, ktorý vyjadruje základnú silu a schopnosti vozidla s čistým a moderným vizuálom, kde sa forma podriaďuje funkcii. Stupne výbavy sa vizuálne odlišujú tým, že verzia Executive je vybavená 20-palcovými diskami z ľahkej zliatiny a rozdielnymi prednými svetlometmi.

Pohonná jednotka

V západnej Európe nový Land Cruiser poháňa 2,8-litrový turbodieselový motor s výkonom 204 koní/150 kW, ktorý je spojený s novou osemstupňovou automatickou prevodovkou Direct Shift, vďaka čomu dokáže utiahnuť náklad s hmotnosťou až 3 500 kg. V roku 2025 sa predstaví elektrifikovaná pohonná jednotka s 2,8-litrovým dieselovým motorom a 48 V hybridnou technológiou (mild hybrid)./agentury/

X X X

Nemecko rieši nedostatok personálu v armáde

Nemecký minister obrany Boris Pistorius podotkol, že akýkoľvek model brannej povinnosti si bude vyžadovať väčšinovú politickú podporu.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius skúma všetky možnosti riešenia nedostatku personálu v armáde vrátane znovuzavedenia brannej povinnosti podľa vzoru Švédska. Uviedol to v rozhovore pre nedeľňajšie vydanie denníka Die Welt (DW), informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

„Všetci mladí muži a ženy sa (v Švédsku) berú do úvahy, zatiaľ čo základnú vojenskú službu nakoniec absolvujú len niektorí z nich,“ povedal Pistorius.

Rezort obrany podľa neho skúma všetky možnosti riešenia nedostatku personálu v nemeckej armáde – Bundeswehri. Pistorius podotkol, že akýkoľvek model brannej povinnosti si bude vyžadovať väčšinovú politickú podporu.

Brannú povinnosť v Nemecku po 55 rokoch pozastavili v roku 2011. Krátko po nastúpení do funkcie v januári Pistorius tvrdil, že rozhodnutie o pozastavení bolo chybou, ktorú nie je jednoduché napraviť.

„V tom čase existovali dôvody na prerušenie odvodov. Ale keď sa pozriem na túto problematiku spätne, bola to chyba,“ povedal v rozhovore pre DW.

Pistorius vysvetlil, že znovuzavedenie brannej povinnosti by bolo problematické zo štrukturálnych, ústavných aj politických dôvodov. Preto sa teraz podľa neho skúmajú iné modely.

Nemecký kancelár Olaf Scholz ešte počas februárovej diskusie odmietol opätovné zavedenie brannej povinnosti.

Alexander Müller, hovorca pre záležitosti obrany zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá je vo vládnej koalícii so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) kancelára Scholza, sa postavil proti návrhu ministra obrany.

Opätovné zavedenie brannej povinnosti by podľa Müllera bolo „obrovským zásahom do slobôd ľudí, ktorý nie je úmerný hrozbe, akej Nemecko čelí“. Dodal, že pre potrebnú zmenu ústavy neexistuje politická väčšina.

„Nebude možné prinútiť najaktívnejších a najschopnejších mladých ľudí, aby vstúpili do armády, a zároveň ponechať všetkým ostatným slobodu v ich povolaní,“ tvrdil Müllera. Nemecká armáda podľa neho potrebuje vysoko motivovaný a dobre platený personál slúžiaci dobrovoľne, aktuality.sk

X X X

Obrovská smola, lyžiarka kričala od bolesti. Preteky museli prerušiť pre nepríjemný pád. V akcii bol aj vrtuľník

 Švajčiarska lyžiarka Jasmine Fluryová si pripísala v sobotu svoj druhý triumf vo Svetovom pohári. Vo francúzskom Val-d’Isère vyhrala zjazd s náskokom 22 stotín sekundy pred krajankou Joanou Hählenovou. Tretia skončila Cornelia Hütterová z Rakúska (+0,24).

Fluryová vyrazila na trať so štartovým číslom 6. Počas jazdy držala stopu, najlepšie zvládla terénne nerovnosti a napokon si pripísala prvý triumf v zjazde.

Doteraz bol jej najlepší výsledok v tejto disciplíne 2. miesto z vlaňajška z nemeckého Garmisch-Partenkirchenu. Zatiaľ jej jediné víťazstvo vo SP zaznamenala v roku 2017 v super-G vo švajčiarskom St. Moritzi.

„Bolo to dnes trocha rýchlejšie a ťažšie. Snažila som sa ísť čisto na lyžiach a držať stopu,“ uviedla v cieli 30-ročná Švajčiarka.

Preteky prerušili na niekoľko minút po páde Kanaďanky Stefanie Fleckensteinovej, ktorá si po prejazde cieľom neudržala rovnováhu a zo svahu ju museli odniesť na nosidlách.

Zasahovať musel aj vrtuľník, ktorý pretekárku transportoval do nemocnice.

V druhom zjazde prebiehajúcej sezóny neštartovala víťazka úvodného podujatia Mikaela Shiffrinová, udržala sa však na čele celkového hodnotenia seriálu.

Najväčšia favoritka na triumf Sofia Goggiová z Talianska, ktorá vo Val-d’Isère zvíťazila vlani aj predvlani, obsadila so stratou 44 stotín štvrté miesto.

 Slovenka Petra Vlhová v sobotu neštartovala a v celkovom poradí SP jej naďalej patrí štvrtá pozícia.

Lyžiarky čaká v nedeľu vo francúzskom stredisku ešte super-G (11.00 h). Budúci týždeň je na programe slalom vo francúzskom Courcheveli, na štarte aj s Vlhovou./agentury/

X X X

 Kardinál Becciu je vinný. Za spreneveru dostal trest päť a pol roka väzenia

Kardinál Angelo Becciu je vinný v prípade sprenevery pri správe majetku katolíckej cirkvi, rozhodol súd vo Vatikáne, ktorý mu udelil trest päť a pol roka väzenia. Informovala o tom agentúra Reuters. 75-ročný Becciu je najvyššie postaveným cirkevným hodnostárom, ktorý kedy stál pred vatikánskym trestným súdom. Kardinálovi právnici uviedli, že ich klient sa proti verdiktu odvolá.

 Súd sa zaoberal radom finančných transakcií, na ktoré dohliadal Becciu v čase, keď bol druhým najvyššie postaveným mužom na vatikánskom Štátnom sekretariáte v rokoch 2011 až 2018. Veľká časť procesu sa týkala nevýhodnej investície 300 miliónov libier do rekonštrukcie luxusnej nehnuteľnosti v Londýne. Nehnuteľnosť napokon Vatikán so zhruba tretinovou stratou predal v roku 2022.

 Novinári sledujú obrazovku, na ktorej predseda vatikánskeho trestného súdu Giuseppe Pignatone číta verdikt v súdnom procese s kardinálom Angelom Becciuom.

Jeden z najzávažnejších finančných škandálov vo Vatikáne v posledných rokoch súd skúmal od roku 2021. Becciu, ktorý kedysi patril k najbližším spolupracovníkom pápeža Františka, trval na svojej nevine. Prokurátor Alessandro Diddi pre kardinála žiadal trest sedem rokov a tri mesiace väzenia.

 Spolu s Becciuom stálo pred súdom ďalších deväť ľudí, ktorí čelili obžalobe z prania špinavých peňazí, podvodu, korupcie, zneužitia právomoci a vydierania, napísala agentúra DPA./agentury/

X X X

 Depardieu môže prísť o Rad Čestnej légie

Začalo sa už disciplinárne konanie, potvrdila francúzska ministerka kultúry Rima Abdulová-Malaková.

Francúzsky herec Gérard Depardieu (74) by mohol prísť o Rad Čestnej légie, najvyššie francúzske vyznamenanie. Voči hercovi sa už začalo disciplinárne konanie, potvrdila ministerka kultúry Rima Abdulová-Malaková. TASR informuje podľa agentúry DPA.

Depardieu získal vyznamenanie v roku 1996, o jeho prípadnom odňatí rozhodne rada Čestnej légie, ktorá zhodnotí najmä jeho pochybné komentáre voči ženám. Ministerka v piatok ako „hnusný“ odsúdila dokumentárny film Pád zlobra odvysielaný televíziou France 2. Film vznikol počas hercovej návštevy v Severnej Kórei.

Depardieu v ňom má množstvo sexuálne znevažujúcich poznámok. Počas prehliadky žrebčína napríklad povedal, že ženy s obľubou jazdia na koni, pretože ich klitoris sa trie o sedlo.

V sobotu médiá s odvolaním sa na hercových právnikov informovali, že Depardieu dá svoje vyznamenanie k dispozícii ministerke kultúry. Právnici v tlačovej správe ministerku kritizovali, že zasadila dodatočný úder „umierajúcej“ prezumpcii neviny.

Za „škandalózne“ komentáre na adresu žien, odvysielané v televízii France 2, kanadská provincia Québec v stredu Depardieuovi odňala svoje najvyššie vyznamenanie, uviedla agentúra AFP.

Depardieu od roku 2020 tiež čelí obvineniam zo sexuálneho násilia. V polovici septembra proti nemu podala žalobu herečka Helene Darrasová za sexuálne zneužívanie. Incident sa mal odohrať v roku 2007. Depardieu obvinenia popiera, aktuality.sk

 X X X

 Podozrením z volebnej korupcie v Jarovniaciach sa bude zaoberať Úrad špeciálnej prokuratúry

Podstata oznamovaného konania spočíva v poskytovaní úplatkov.

Trestným oznámením podaným pre podozrenie z volebnej korupcie vo volebnom obvode obce Jarovnice v okrese Sabinov sa bude zaoberať Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Vyplýva to z vyjadrenia hovorkyne Generálnej prokuratúry (GP) SR a ÚŠP Zuzany Drobovej.

„Z dôvodu vecnej príslušnosti Krajská prokuratúra Prešov dňa 15. decembra postúpila na ÚŠP trestné oznámenie, ktoré nie je opatrené podpisom a identifikačnými údajmi podávateľa, a ktoré bolo podané do podateľne krajskej prokuratúry dňa 14. decembra,“ priblížila hovorkyňa.

Trestné oznámenie bolo sformulované pre podozrenie z trestného činu volebnej korupcie. „Podstata oznamovaného konania spočíva v poskytovaní úplatkov vo výške od desať eur do 25 eur tým voličom, ktorí po vykonaní volebného aktu vo voľbách do Národnej rady SR dňa 30. septembra 2023 vo volebnom obvode obce Jarovnice preukázali odovzdanie svojho voličského hlasu pre konkrétny politický subjekt, a to predložením fotografie nimi odovzdaného hlasovacieho lístka,“ dodala. Na tento účel mala byť vyčlenená suma vo výške 100.000 eur, aktuality.sk

X X X

Do Veľkej Británie prišlo cez Lamanšský prieliv za deň takmer 300 migrantov

Francúzska pobrežná stráž informovala, že v piatok sa loď s viac ako 60 ľuďmi na palube dostala do problémov približne osem kilometrov od francúzskeho pobrežia. Jedna osoba zahynula a ďalšiu osobu previezli v kritickom stave do nemocnice.

Takmer 300 migrantov sa v piatok doplavilo do Británie cez Lamanšský prieliv. Konkrétne to bolo 292 ľudí, ktorí priplávali na siedmich malých člnoch. Vyplýva to z údajov britského ministerstva vnútra zverejnených v sobotu, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Francúzska pobrežná stráž informovala, že v piatok sa loď s viac ako 60 ľuďmi na palube dostala do problémov približne osem kilometrov od francúzskeho pobrežia. Jedna osoba zahynula a ďalšiu osobu previezli v kritickom stave do nemocnice v meste Calais.

Britský minister vnútra James Cleverly označil smrť migranta za „strašnú pripomienku brutality pašerákov“.

Do Spojeného kráľovstva priplávalo podľa údajov tamojšej vlády od začiatku roka cez Lamanšský prieliv na člnoch dosiaľ 29.382 ľudí. Vlani ich bolo v rovnakom období 45.195, aktuality.sk

X X X

Slovák súperil s najlepšími na svete. Najžiarivejší génius? Rus s nekonečným talentom. Mal už milióny a stále drel ako kôň

 V tomto roku sa tešil zo štyroch cenných medailí. Striebornú si priviezol nedávno zo Sicílie z majstrovstiev sveta seniorov nad 65 rokov.

 Gary Kasparov: Šachový veľmajster Ľubomír Ftáčnik (66) ju vybojoval v silnej konkurencii 152 hráčov.

X Titul získal John Nunn, ale mali ste rovnaký počet bodov. Čo rozhodlo?

V poslednom kole som vyhral a bodovo sa dotiahol na anglického šachistu. Organizátori využili sekundárne hodnotenie. Ak by som použil atletickú terminológiu, rozhodol fotofiniš. Nunn ma preskočil aj v lete na majstrovstvách Európy.

X Aj na nich ste skončili na prvých dvoch miestach?

Pred posledným kolom som viedol o pol boda. Nevyhral som v ňom a skončil až tretí. Zlato získal Nunn. Na ME sme sa predstavili aj v súťaži tímov, spolu s Plachetkom, Petránom a Lančom sme suverénne zvíťazili. Na MS sme potom vybojovali bronz.

 X Ako ovplyvňujú roky výkonnosť šachistu?

Je to individuálne, ale podobné ako v iných športoch. S pribúdajúcimi rokmi výkonnosť logicky klesá. Ja som prežíval najlepšie obdobie pred tridsiatkou, vtedy som bol vo svetovom rebríčku v prvej dvadsiatke. Cítim sa dobre, hoci som pred dvoma rokmi prekonal rakovinu prostaty. Neberiem nijaké lieky. To si teraz cením najviac, keď som bol mladší, pripadalo mi to ako samozrejmosť.

X Šachista sedí za stolom, mnohým tento šport nepripadá fyzicky náročný. Museli ste si udržiavať aj kondíciu?

Nemusel, ale cvičil som, behal, udržiaval sa v kondícii a pomáhalo mi to. Niekto raz vyrátal, že jedna šachová partia je ako zopár kôl boxu. Dá vám zabrať.

X Niekde sa uvádza, že ste začínali so šachom ako trinásťročný, čo je v každom športe dosť neskoro…

Je to pravda, ale len čiastočne. Vtedy som prišiel do Slovana a odtvtedy sa venujem šachu organizovane. Ale hrával som ho podstatne skôr, ako sedemročný. Šach ma bavil. Po nejakom čase sa však ukázalo, že môj problém je iný.

X Aký?

Nebol som príliš talentovaný. Začnete hrať šach, zaradíte sa k špičke a zistíte, že sú šachisti aj trikrát viac nadaní ako vy. Nie je to možno spravodlivé, ale na svete sú ľudia, ktorí sú v tom, čo robíte, vysoko nad vami.

X Čo potom?

Začal som tak tvrdo pracovať, že som sa postupne dotlačil do špičky. Nevyletel som hore vďaka čistému talentu, ale naučil som sa, ako to treba robiť. To je tiež dôležité. Pracovitosť totiž nie je každému daná. Tenista perfektne ovláda údery, ale to nie je zadarmo. Alebo mladý plavec. Ráno vstane o piatej a pláva kilometre, donekonečna. To je otročina.

 X Čo znamená v šachu „tvrdo pracovať“?

Denne som strávil nad šachovnicou šesť hodín a často i viac. Prečítal som kopu kníh, analyzoval partie, učil sa otvorenia, študoval koncovky. Musíte tiež vidieť, čo môže prísť po niekoľkých ťahoch. Všetko zvládať rýchlo a presne. Získate zručnosť, ktorá príde vytrvalým tréningom, Angličania tomu hovoria skill. To je ako aj v inom športe, keď niečo na tréningu tisíckrát opakujete, potom to robíte dobre a skoro automaticky.

X Koľko ťahov dopredu dokážete uvažovať?

Bežný horizont je zopár ťahov, päť-sedem. Ale sú situácie, keď uvažujem o pozícii, ktorá nastane o pätnásť ťahov. A sú aj také, keď urobíte dva ťahy a súper má odrazu ďalších sedem možností. Keď to začnete násobiť, tak sa môžete zblázniť. Nemá zmysel uvažovať o jednom ťahu štyridsať minút, keď potom zostane málo času na ďalšie. Výsledok je vždy výkon lomené čas a energia. Keď urobíte tridsať ťahov a odrazu máte dve minúty na ďalších desať, to už nie je optimálna situácia.

X Čo všetko potrebujete na špičkový výkon?

Byť fit, dobre hospodáriť s časom, vedieť reagovať na prekvapenia, ktoré vám pripraví súper. Všetci hrajú s emóciami, ale každý by si mal udržať aj objektivitu, neprepadať skepse, ale ani priveľkému optimizmu…

X Emócie v šachu? Oproti sebe sedia koncentrovaní súperi, často nepohnú ani brvou…

Zdanie klame. Pod povrchom je to napínavá dráma. Figúrky sa hýbu, na šachovnici sa dejú dôležité veci. Platí: po a, nemáte rušiť súpera a po b, nemáte mu dávať emočné informácie. Vidí, či sa ho bojíte, či tápete, či si veríte… Už tým, aké zahráte ťahy, mu ich poskytujete. Keď som hral s Polugajevským, bolo na ňom vidieť, ako mu je. Mal na hlave lysinku, po bokoch vlasy a keď bolo zle, postavili sa mu… A ja som vedel, že je v strese.

 X Stali ste sa druhým slovenským veľmajstrom – po Plachetkovi. Kedy to bolo?

Mal som 23 rokov. Dosť neskoro. Niektorí získajú tento titul už ako tínedžeri. Mne chvíľu trvalo, kým som splnil presné a prísne kritériá. Keď som sa dostal do svetovej dvadsiatky, mnohých veľmajstrov som preskočil. Vtedy bolo asi 300 veľmajstrov, teraz ich je možno dvetisíc. Len v Indii, kde vládne šachový boom, je ich 120. Niet sa čo diviť, v krajine žije 1,4 miliardy ľudí.

Často ste hrávali simultánky. S koľkým súpermi naraz ste sa stretli?

Bývalo ich aj skoro päťdesiat. Je to náročné. Pred pár dňami som ju hral na jednej univerzite s desiatimi študentami, všetky partie som vyhral. Výhoda každého súpera je, že má čas celé kolečko, kým sa k nemu vrátite. Vy ho nemáte, nejdete do detailov, robíte skratky, hráte aj citom, lebo inak by ste tam strávili celý deň. Všetci chcú zdolať veľmajstra, vzdorujú, naháňajú vás ako svorka vlkov./agentury/

X X X

 V práci som tajil, že mám duševné ochorenie. Počas mánie som bral drogy (rozhovor)

 Keď mi zomrel strýko, tak som cítil smútok. Vedel som, že je to už skutočná emócia a nie následok mojej choroby, keď som necítil vôbec nič, hovorí Filip Krekáč, ktorý roky žije s bipolárnou poruchou.

Filip má na sebe čierny rolák, koženú bundu, na krku biele perly a za sebou dlhoročný zápas s duševným ochorením, ktoré ho v minulosti priviedlo až k drogám. Manické epizódy, počas ktorých stratil všetky hranice, sa mu vo vlnách striedali s ťažkými depresiami.

„Bola to neskutočná mentálna bolesť. Neviem, či ju dokážem opísať slovami. Mal som veľký vnútorný nepokoj, nevládal som žiť, celé tele som mal presilené, ako keby som zabehol štyri maratóny,“ opisuje stavy depresie Filip KREKÁČ, ktorý závislosť i psychické problémy napokon prekonal.

Dnes má za sebou aj desiatky ľudí, ktorým jeho príbeh pomáha. Okrem toho, že je grafický dizajnér a spevák, pracuje tiež ako peer konzultant v Lige za duševné zdravie. O svoju skúsenosť sa delí s tými, ktorí tiež bojujú s duševnými ochoreniami a snažia sa svoj život dostať opäť pod kontrolu. „Viem, že keď som to dokázal ja, tak aj ostatní sa môžu mať lepšie,“ hovorí.

X Vaši rodičia prišli pomerne skoro na to, že sa s vami niečo deje. Kde videli varovné signály?

Rodičia majú vyštudovanú špeciálnu a liečebnú pedagogiku. Pocity a vnútorné prežívanie som opisoval najmä mame. V dňoch radosti išiel do popredia narcizmus. Bol som zameraný na seba a veľmi rýchlo, bez premýšľania som konal. Tieto obdobia sa striedali s dňami, keď som vôbec nemal energiu. Vyslovene som trpel, trápil som sa nad vecami, ktoré som v takom mladom veku nemal riešiť. Mal som asi šestnásť rokov. Vtedy mama prvýkrát otvorila tému, či nevyhľadáme pomoc. O štyri roky neskôr mi naplno prepuklo duševné ochorenie.

X Ako to vyzeralo?

Začal som mať silné depresie a úzkosti. Mal som pocit, že môj vnútorný a vonkajší život je preč. Nebol som schopný bežných aktivít a normálneho výkonu v škole a neskôr v práci. Počas depresívnych epizód som nevládal žiť. Bola to neskutočná mentálna bolesť. Neviem, či ju dokážem opísať slovami.

X V mojom prípade to bolo ako predĺžený panický atak, ktorý trvá tri mesiace, niekedy aj dlhšie, a ktorý je „obohatený“ o pocity beznádeje z mentálnej bolesti. Cítil som veľký vnútorný nepokoj a celé telo som mal presilené, ako keby som zabehol štyri maratóny. Nevidel som v živote zmysel. Maximálne som dokázal ísť na záchod, aby som potrebu nevykonal v posteli. Po ťažkej depresii prišla v plnej sile mánia.

X Manická fáza vyzerá úplne inak. Človek srší energiou, má veľké sebavedomie a stratí akékoľvek sociálne zábrany. Opisujem ju správne?

Cítil som veľkú eufóriu a mal som pocit, že som neskutočne mocný. Pri manickej epizóde som nespal niekoľko nocí. Hlava zrazu funguje tak rýchlo, že mnoho vecí ani nedokončíte, lebo hneď začnete s niečím iným. Všetko mi zrazu prišlo ako dobrý nápad a strácal som hranice. Bol som mladý, veľa sa vonku pilo, v Bratislave ste sa ľahko dostali k drogám. V mánii som išiel ako raketa, zrazu som nemal žiadne hodnoty a skúšať kokaín mi pripadalo ako skvelý nápad.

X Predpokladám, že neostalo len pri skúšaní.

Z pravidelných „párty“ piatkov som zostal závislý od drog a alkoholu. V mánii som nad tým vôbec nerozmýšľal, bral som kokaín a pil som, pretože mi mozog nedokázal dať stopku. V depresii som už kvôli závislosti tieto látky vyhľadal vo falošnej nádeji, že nejako dokážem utiecť z reality a z ťažkého stavu. Rodičia o tejto časti môjho života veľmi nevedeli. Priznal som sa im, až keď bolo veľmi zle.

X Rozprávame sa o období, keď ste nastúpili na vysokú školu. Ako ste dokázali s takými výkyvmi fungovať?

Študoval som kreatívny priemysel na Fakulte masmédií Paneurópskej vysokej školy a pravdou je, že mi veľmi pomohla zhovievavosť profesorov. Keď som sa priznal spolužiakom, čo mi je, brali ma ako atrakciu. Prišlo ohováranie, pozorovanie a vytláčali ma na okraj. V manickej fáze, keď vám hlava funguje na tisíc percent, som toho spravil veľmi veľa. Pamätám si však, že raz sa mi začínala depresívna fáza a v škole sme mali vytvoriť fotografické dielo. Priznal som sa učiteľovi, čo sa so mnou deje a že to naozaj nezvládam. Dal mi zjednodušené zadanie – nafotiť seba samého počas depresie.

X Spravili ste to?

Áno, spravil, aj keď to nebolo jednoduché. Keď sa dnes pozriem na tie fotky, vidím na nich človeka, ktorý bol niekde na začiatku a čakala ho pestrá cesta. Vidím niekoho, kto to nevzdal a bojoval.

X Aj  keď ste si uvedomili, že tento hedonistický spôsob života vaše telo a psychika nezvládne?

Niekde pri duševnej poruche a závislosti som našiel pud sebazáchovy. Vyhral strach o život. Prišiel som domov a nevedel som, ako mám začať. Mama sa ma opýtala, či chcem pomoc. Povedal som jej, že mi je tak zle, že chcem vystúpiť z vlastnej existencie, chcem aby sa to skončilo, ale nešlo to.

Zároveň som sa dostal do bodu, keď som si uvedomil, že ak budem v tomto excesívnom živote pokračovať, tak sa nezotavím. Chcel som prežiť aj zajtrajšky, išiel som preto na ambulantné liečenie. Mal som skvelého adiktológa, ktorý mi vysvetlil, ako funguje mozog pri konzumácii alkoholu a iných drog. Pomohol mi zotaviť sa. Zároveň ma podporovala psychiatrička, ktorá mi povedala, že to mám celé v rukách len ja.

X Zmenilo sa niečo, keď ste mali diagnózu potvrdenú aj na papieri?

O duševné zdravie som sa vždy zaujímal a asi som už trochu tušil, že niečo so mnou nie je v poriadku, len som nevedel, ako sa to volá. Po dvoch rokoch som dostal diagnózu, že mám bipolárnu poruchu. Na jednej strane sa mi uľavilo, že je šanca ochorenie liečiť, a mal som nádej, že nezostanem v tom istom stave navždy. Potom však prišla otázka sebaprijatia. Musel som si uvedomiť, že s tým musím žiť.

X Ľudia s duševným ochorením často hovoria, že majú problém nájsť dobrého psychológa či psychiatra. Bol to aj váš prípad?

Zažil som, keď mi psychiater povedal, že mám brať lieky, už po necelej minúte. Nestihol som mu ani povedať, čo zažívam a čo ma trápi. Povedal mi, že ak sa chcem „vykecávať“, mám si nájsť klinického psychológa. Niektorí lekári zas nastavia liečbu podľa šablóny. To znamená – máš bipolárnu afektívnu poruchu, užívaj iba toto. Aj som užíval, ale vôbec mi to nesadlo. Bol som z liekov omámený. Nedostal som sa síce do mánie a depresie, ale necítil som vôbec nič.

Až po čase som si za pomoci rodičov našiel lekárku, ktorá ma stabilizovala a sprevádza ma na celej mojej ceste zotavenia. Dnes nemám dôvod vysadiť lieky. Správne nastavená liečba vás nezmení. Nebudete niekto iný. Budete konečne zas sám sebou, lebo váš mozog bude fungovať správne.

X Takže vám pomohla až farmakoliečba?

Keď začnete brať lieky, nebudete hneď na druhý deň v poriadku. Tak to nefunguje. Je to súhra vecí, ktoré vám pomôžu. Musíte mať pravidelný spánkový režim, cítiť podporu a nájsť si aktivity, ktoré vám dávajú zmysel. Mne napríklad pomáha hudba, nočné jazdenie v aute alebo môj kocúr, ktorý má na mňa terapeutický vplyv. Moja priateľka je mi obrovskou oporou, čo sa jej snažím opätovať.

Vďaka dobre nastaveným liekom som však zrazu dokázal cítiť emócie, ktoré som pri „liečbe zo šablóny“ nemal. Pred časom mi zomrel blízky a ja som zrazu cítil smútok. Vedel som, že je to skutočná emócia a moja choroba v tom už nezohráva úlohu. Bipolárna porucha je totiž o chémii v hlave, o metabolizme mozgu. Lieky mu pomáhajú fungovať správne. Mám dnes zdravší životný štýl, nepijem, neberiem drogy a neprehlbujem ochorenie ešte viac. Ak by som na párty v meste robil tieto veci, tak by mi lieky a psychoterapie naozaj nepomohli.

X Spochybňoval niekedy niekto vaše ochorenie?

Tým, že som o duševnom ochorení hovoril otvorene, niektorým ľuďom pripadalo, že som si to naštudoval a idem zo seba robiť zaujímavého človeka. Alebo mi hovorili, nech pozerám na slnko a čerpám energiu, že to mi určite pomôže. Takéto veci sa mi počúvajú veľmi ťažko. Je to podobné, ako keby som osobe bez nôh povedal: Pozeraj na prúd rieky ako tečie dopredu, aj ty tak budeš chodiť.

X Nikdy ste sa nebáli otvorene hovoriť o duševných problémoch?

Nie, nebál. Stalo sa mi však, že niektorí považovali moje duševné ochorenie za slabosť. Nech si teda skúsia s ním žiť, čeliť mu, prekonávať ho a potom nech mi povedia, či je to slabosť alebo sila. Ľudia sa stále hanbia hovoriť o duševných ochoreniach. Boja sa toho, že z nich spravia nálepku, ty si schizofrenik, ty si zas chodiaca obsedantno-kompulzívna porucha. Predtým, keď som pracoval ako grafik, tajil som, že som chorý. Nechcel som, aby na mňa kolegovia pozerali cez prsty. V našej krajine je totiž duševné ochorenie stále stigma. Ľutujem ľudí, ktorí len pozorujú iných a snažia sa ich udupať.

X Ako by sme mali komunikovať s človekom, ktorý zápasí s psychickými problémami?

Stačí, ak ho prijmete, budete ho rešpektovať a počúvať. Podporte ho v tom, aby si našiel odbornú pomoc, a povedzte mu, že to naozaj nie je hanba.

X Dnes pracujete ako peer konzultant v Lige za duševné zdravie. Svojím príbehom a cestou k zotaveniu pomáhate druhým.

Prešiel som si základnými piliermi zotavenia a chcem to odovzdať ďalej. Nehovorím klientom, čo majú robiť, ale o tom, čo som prežil a čo mi pomohlo. Hľadám tak prieniky medzi našimi príbehmi a ukazujem im, že som prežil niečo podobné a dokážem viesť normálny život. Peer konzultant totiž dokáže dať klientom iný druh podpory a nádeje, ako mu dáva lekár. Chodím aj do podporných skupín, kde sa delím o svoje skúsenosti. Liga mi dala možnosť cítiť sa užitočne. Pod záštitou ligy sa pravidelne konajú bezplatné podporné skupiny duševného zdravia Klub Nezábudka, kde sme s kolegyňou peerkou a kolegyňou psychoterapeutkou zohratý tím.

X Nerobí vám to psychicky zle, keď napríklad vidíte chlapca, ktorý si prechádza tým, čo ste zažívali vy, a viete, aká náročná bude cesta k zotaveniu?

Možno bude mať inú cestu a bude múdrejší ako ja. Vždy hovorím klientom, že nie je len jeden bod, ku ktorému sa musia dostať, a budú sa mať dobre. Musia jednoducho žiť a tá cesta bude kľukatá.

Pomáhate ľuďom s podobným osudom, aby videli, že s duševným ochorením sa dá viesť plnohodnotný život. Kto bol v najtemnejších časoch pri vás?

Moja rodina, moji rodičia a brat, veľmi im vďačím za to, že mi pomohli nájsť odbornú pomoc. Aj keď nevedeli úplne precítiť to, čo sa so mnou deje, neodmietli mi pomôcť. Šesť rokov je pri mne moja psychiatrička a cítim z nej, že mi chce naozaj pomôcť. Nastavila mi farmakoliečbu, vďaka ktorej mám už chemické procesy v mozgu stabilizované a zároveň dokážem prežívať bežné ľudské emócie a pocity. Nemávam teda taký veľký výbuch serotonínu, adrenalínu, dopamínu a po čase to, naopak, zrazu nevyhasne do tla. Som v stabilnej rovine, aj keď niekedy cítim, že mám viac energie. Snažím sa to využiť vo svoj prospech. Vtedy tvorím hudbu, čo je jeden z mojich liekov.

A čo priatelia?

Som za nich veľmi vďačný, mnohí mi veľmi pomohli. Nečakal som, že pochopia, ako sa cítim, ale rešpektovali, ako mi je. Nedávali mi rozumy, že si mám ísť zacvičiť alebo zabehať a hneď to prejde. Môj veľmi dobrý kamarát po mňa veľakrát prišiel, keď mi bolo zle, a snažil sa ma dostať aspoň do školy. Naložil ma do auta a išli sme. Veľmi mi pomohlo vidieť, ako mu na tom záleží, že ma dostane z izby. Absolútne kľúčové je pre mňa prijatie od mojej priateľky, ktorá ma berie takého, aký som. Zažil som vzťahy, ktoré stroskotali, keď som sa priznal, že žijem s duševným ochorením.

X Keď sa dnes postavíte pred zrkadlo, poviete si, že ste to po tých rokoch zvládli?

Postavím sa pred zrkadlo a poviem si: Filip, dnes si tu v takej podobe, v akej si. Sprevádzali ťa odborníci, ktorí ti pomohli, ale v konečnom dôsledku ten bod zlomu nastal, keď si si uvedomil, že môžeš s tými kartami naložiť tak, ako chceš. Hovorím si, že predo mnou stojí môj odraz, ktorý to má za sebou a má sa lepšie. Viem, že keď som to dokázal ja, tak aj ostatní sa môžu mať lepšie, aktuality.sk

X X X

 Ďalšia tajná svadba v našom šoubiznise! Len pred týždňom sme si povedali, že sa vezmeme, takto sme to chceli, priznala hrdá nevesta

Aj táto dvojica už spečatila svoju lásku, ÁNO si povedali v tajnosti, tesne pred vianočnými sviatkami a krajší darček, ako spoločný život, si ani nemohli venovať. Pozrite sa, ako im to spolu počas ich veľkého dňa pristalo:

Simona Salátová a Joe Trendy sa zobrali

Už sú svoji! Kým niektoré páry robia okolo svojej svadby veľké ovácie a všetko majú naplánované do posledného detailu, čoraz viac pribúdajú dvojice, ktoré sa rozhodnú zobrať sa v tajnosti, len v kruhu svojich najbližších. A presne tak urobil aj tento obľúbený párik. Len v lete sa zasnúbili a dnes sú už manželia.

Simota Salátová (30) a jej priateľ, dnes už manžel Teodor „Joe Trendy“ First (36) prekvapili radostnou novinkou, dvojica sa dnes totiž zobrala o čom informovala samotná Simona prostrednítcvom Instagramu a podelili sa aj o krásne zábery z ich veľké dňa.

Bolo tu úžasné a rýchle s tými najbližšími, priznala Simona

Kým niektoré nevesty majú svoj veľký deň naplánovaný do posledného detailu a nič nenechávajú na náhodu Simona a Teodor dokázali, že milujú spontánne veci. O svoje pocity sa podelili aj s verejnosťou a ako to už býva, láska a spokojnosť z nich srší na kilometre.

“Pred týždňom sme si na káve povedali, že nás nebavia neustále otázky o svadbe. A tak reku, že či sa nevezmeme. A od tohto momentu všetko začalo vychádzať, všetky potrebné organizačné zložky mohli, šaty som objednala z asosu a Tejkove sako sme predvčerom kúpili v Nivách. Bolo tu úžasné a rýchle, pretože obaja už cestujeme na vystúpenia. Takto sme to chceli. Veselo, s najbližšími a aj s prácou, ktorú obaja milujeme. Určite vám o tom v dohľadnej dobe povieme viac ale na teraz, ďakujeme. Ďakujeme, že okolo seba a aj tu na sieťach máme prajných ľudí, pri ktorých sa na nič nemusíme hrať a môžeme robiť veci podľa svojho,” napísala šťastná Simona. Vtipne oznámil radostnú správu aj samotný ženích a to videom, v ktorom už dvojica spoločne kráča, veď sa pozrite:

Simona to ako neveste veľmi pristalo, pre svoj veľký deň zvolila romantické šaty, ale nezostala nič dlžná svojmu štýlu a ako obuv po obrade zvolila dokonca tenisky, a veľmi jej to pristalo.Pre Simonu Salátovú bolo toto leto skutočne pamätné, v lete sa totiž dvojica zasnúbila.

Svadba po romantických zásnubách

Joe si pre Simonu pripravil romantický moment pri západe slnka a komička dokonca stratila slová. Neskôr pridala na Instagram príbehy, kde ukázala prsteň a Joe fanúšikom priblížil ich osudový moment o niečo viac.

„Chcel som niečo originálne, žiadny gýč. Tak sme išli k moru pri západe slnka a tam som pokľakol. Simonka sa len usmiala, takže neviem, či hej, ale prsteň si zobrala,“ napísal vtedy., aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.