Putin: Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane. Pápež proti zneužívaniu v cirkvi. V Banskej Bystrici dva svety 

Rusko rozmiestni v Bielorusku taktické jadrové zbrane. Podľa agentúry TASS to oznámil ruský prezident Vladimir Putin s tým, že Moskva s Minskom uzavrela príslušnú dohodu. V Bielorusku by malo byť umiestnených desať lietadiel schopných jadrové zbrane niesť, uviedla agentúra Reuters.

„Zhodli sme sa s (bieloruským vodcom Alexandrom) Lukašenkom, že umiestnením taktických jadrových zbraní v Bielorusku nijako neporušíme režim nešírenia (jadrových zbraní),“ povedal Putin. Podľa agentúr ruský prezident pripomenul, že Bielorusko o umiestnenie jadrových zbraní dlho žiadalo a zároveň poukázal na to, že Spojené štáty rozmiestnili jadrové zbrane na území svojich európskych spojencov.

 Podľa agentúry RIA Novosti prezident v rozhovore pre televíziu Rossija 24 spresnil, že k 1. júlu bude v Bielorusku dokončená stavba skladovacieho objektu pre jadrové zbrane a pod kontrolou ich bude mať Rusko, nie bieloruská strana.

Dôvodom pre rozhodnutie umiestniť tieto zbrane v susednej krajine, ktorá hraničí okrem iného s Poľskom a Ukrajinou, bolo podľa Putina britské oznámenie o tom, že Londýn začne Ukrajine dodávať protitankové náboje z ochudobnené­ho uránu.

 Ukrajina sa už viac ako rok bráni ruskej ozbrojenej agresii a západné štáty ju podporujú tiež dodávkami vojenskej techniky i munície. Viac či menej otvorené hrozby jadrovým arsenálom pritom z Moskvy zaznievajú opakovane.

 Putin podľa ruských agentúr poznamenal, že typ munície s ochudobneným uránom, ktorý Západ plánuje odovzdať Kyjevu, nie je zbraňou hromadného ničenia, ale „tak či onak“ vytvára rádioaktívny prach, a preto môže byť veľmi nebezpečný./agentury/

X X X

Ruské úrady prepustili na slobodu už viac ako 5000 trestancov, ktorým sa po bojoch na Ukrajine skončili vojenské kontrakty podpísané s ruskou žoldnierskou Vagnerovou skupinou. Povedal to v sobotu šéf tejto skupiny Jevgenij Prigožin.

Prigožin naverboval v ruských väzniciach tisíce mužov, ktorým sľúbil amnestiu výmenou za to, že pôjdu bojovať do najnebezpečnejších oblastí na Ukrajine. „Dosiaľ bolo omilostených viac ako 5000 ľudí, ktorí zavŕšili svoje kontrakty s vagnerovcami,“ povedal Prigožin v zvukovej nahrávke zverejnenej na platforme Telegram.

Dodal, že len 0,31 percenta z týchto omilostených väzňov sa po svojom prepustení vrátilo k páchaniu trestnej činnosti, čo je podľa jeho slov 10–20 násobne menej, než je v tomto smere štandardom.

X X X

 Niekoľko dní pred minuloročnou sabotážou plynovodov Nord Stream 1 a 2 sa v ich blízkosti v Baltskom mori nachádzali ruské vojenské lode. Referuje o tom web t-online.de. Podľa portálu mala skupina lodí potrebné vybavenie na inštaláciu výbušných zariadení.

  Ukrajina nemôže začať očakávanú protiofenzívu voči ruským silám, pretože nemá dostatok zbraní, vojenského vybavenia a munície. Vyplýva to z vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zverejneného v sobotu.

X X X

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu telefonicky poďakoval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi za jeho „pozitívny prístup“ k predĺženiu čiernomorskej obilnej dohody.

Obaja prezidenti podľa kancelárie hovorili tiež o krokoch zameraných na zlepšenie vzťahov ich krajín, ale aj o situácii na Ukrajine. Erdogan v tejto súvislosti zdôraznil, že je dôležité, aby sa konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou skončil čo najrýchlejšie a diplomatickou cestou.

Čiernomorská obilná iniciatíva (tzv. obilná dohoda) medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorú pomohli vlani v júli sprostredkovať Turecko a OSN, obsahuje až dve dohody. Jedna z nich umožňuje vývoz obilnín, ktoré v ukrajinských čiernomorských prístavoch zablokovala vojna. Druhá má uľahčiť export ruských obilnín a hnojív napriek sankciám uvaleným na Moskvu za rozpútanie vojny na Ukrajine./agentury/

X X X

Vražda Daniela Tupého: Svedok opísal, ako mal bratislavský právnik Adam P. zabíjať

Adam P. mal študenta Daniela Tupého usmrtiť viacerými bodnými ranami.

Jeden zo svedkov opísal, ako obvinený Adam P. v novembri 2005 na Tyršovom nábreží usmrtil vtedajšieho študenta Univerzity Komenského v Bratislave Daniela Tupého. Mal mu spôsobiť viacero bodných rán, vyplýva zo svedeckej výpovede, na ktorú sa dnes odvoláva TV Markíza s tým, že má k dispozícii uznesenie NAKA.

Stretávali sa, aby sa bili

Viacerí svedkovia tvrdia, že skupina okolo Adama P. sa stretávala pravidelne každý víkend s cieľom pobiť sa. Daniela Tupého dobodali na smrť na parkovisku na petržalskej strane Dunaja. Podľa svedka sa v ten deň bitka strhla krátko po tom, ako tam útočníci odparkovali auto.

Svedok policajtom tiež uviedol, že videl obvineného, ako so zatvorenou päsťou udiera neznámeho muža. Ten neskôr ležal na zemi a Adam P. nad obeťou. Svedok rozprával aj o tom, ako útočníka videl vykonávať pohyb zhora nadol v hornej časti tela obete. Pohyb podľa jeho slov viackrát zopakoval.

Počas bitky spôsobil obeti zranenia na pravom ramene a stehne. Bodol Daniela Tupého do hrude aj chrbta. Po útoku obvinený podľa svedka odišiel k Dunaju.

Zo svedeckej výpovede tiež vyplýva, že následne iný muž udrel obeť zatvorenou päsťou, v ktorej mal zatvorený nôž a boxerom ho trafil do tváre. Krátko na to sa mal Adam P. vrátiť, útočníci si sadli do auta a odišli preč.

Stretnutie po rokoch

Bitkári sa mali o celej udalosti baviť aj po rokoch na stretnutí v Devínskej Novej Vsi, kde sa Adam P. zaujímal o to, kto ako vypovedá a koho predvolali. Už v tom čase podľa televízie existovali na polícii dôkazy, že vrahom Daniela Tupého je práve on.

Zaistené dôkazy jednoznačne dokazujú, že vrahom je známy advokát, píše sa v uznesení. Dolapením vraha si bol počas štvrtkovej tlačovky istý aj policajný prezident Štefan Hamran.

O vine či nevine Adama P. rozhodne v prípade podania obžaloby až súd. Okrem neho nie je v prípade obvinený nikto ďalší, keďže niektoré skutky sú už po rokoch premlčané.

Advokát, ktorý zastupuje obvineného bratislavského právnika, Michal Ellinger v piatok uviedol, že jeho klient vinu odmieta. „Môj klient sa žiadneho skutku, ktorý mu je kladený za vinu v uznesení nedopustil a akékoľvek ďalšie informácie nemôžem poskytnúť, lebo by som mohol zmariť zachytenie skutočného páchateľa,“ tvrdí Ellinger, aktuality.sk

X X X

Na dne Baltského mora pri plynovode Nord Stream našli čudný objekt

 Približne pol roka po explóziách na plynovode Nord Stream chce Dánsko spoločne s Ruskom vyzdvihnúť z morského dna objekt, ktorý nedávno lokalizovali v blízkosti potrubia. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at.

 Na zábere, ktorý poskytla Švédska pobrežná stráž, je vidieť únik z plynovodu Nord Stream 2, v stredu 28. septembra 2022.

Dánske úrady už na dne Baltského mora preskúmali valcovitý predmet vysoký asi 40 centimetrov. Energetický úrad so sídlom v Kodani vo štvrtok (23. 3.) oznámil, že nepredstavuje žiadne bezprostredné bezpečnostné riziko. V záujme vyjasnenia záležitosti však spoločnosť Nord Stream dostala ponuku podieľať sa na jeho vyzdvihnutí, dodal úrad vo vyhlásení.

 Moskva krok dánskej strany privítala. „Je to pozitívna správa, keď vlastníka plynovodu prizývajú k dôležitým vyšetrovacím úkonom,“ uviedol v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Teraz je potrebné preveriť, či má nájdený predmet niečo spoločné s „teroristickým činom“, pokračoval Peskov a v rozpore s dánskymi informáciami dodal, že „zrejme áno“.

Tri zo štyroch potrubí plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 poškodili vlani 26. septembra zatiaľ nevysvetlené explózie. Plynovody vedú z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora. Incident vyšetrujú nemecké, švédske a dánske úrady.

Väčšinovým vlastníkom projektu Nord Stream je ruský Gazprom. Medzi ďalších akcionárov patria spoločnosti E.ON, Wintershall DEA, Engie a Gasunie./agentury/

X X X

Majerský nechce na kandidátke KDH Záborskej ľudí. Opľuli podanú ruku, reagoval Matovič

 Strana Kresťanská únia (KÚ) ukončila debaty o spoločnom postupe do septembrových parlamentných volieb tým, čo urobila v piatok (24. 3.). Uviedol to predseda KDH Milan Majerský po sobotnom zasadnutí Celoslovenskej rady KDH v Bratislave. Poznamenal, že KÚ mala nesplniteľné požiadavky. Rozhodnutie KDH uprednostniť úzky stranícky záujem pred spájaním kresťanských síl Kresťanskú úniu (KÚ) mrzí, ale rešpektuje ho. Uviedla strana v reakcii. Na sociálnej sieti zareagoval aj Igor Matovič.

 KÚ tvrdila, že KDH nereagovalo na jej návrhy. Na spoločnej kandidátnej listine žiadalo 15 miest. „Ten, kto sa chce spájať, nekladie si ultimáta a nesplniteľné podmienky. Ak sa chcete s niekým pred voľbami spájať, v prvom rade musíte nájsť programovú zhodu, toto bolo vždy pre KDH alfou a omegou spájania,“ povedal Majerský. Podľa neho sa treba pozrieť spoločne na problémy ľudí a na spôsob riadenia štátu, pričom personálne otázky prichádzajú na rad ako posledné.

 KÚ, ktorá bola tri roky súčasťou OĽANO, zaujímali podľa Majerského len personálne otázky, pričom k rokovaniu o programe sa ani nedostali. „Ak by sme sa nechceli dohodnúť, nepostupovali by sme inak, ako postupovalo vedenie KÚ. Sme prekvapení, že KÚ svojím ultimatívnym návrhom nevykonateľných podmienok, ktoré sú v rozpore s našimi stanovami a ich zverejnením, de facto ukončila rokovania. Čoskoro možno spoznáme dôvody, ktoré ju k tomu viedli,“ povedal šéf KDH.

 Vedenie hnutia pozýva všetkých členov KÚ, ktorí nesúhlasia so štýlom a obsahom politiky OĽANO, aby sa pridali ku KDH. „Naďalej sme otvorení príchodu osobností z konzervatívneho a kresťansko-demokratického prostredia, ktoré spájame na našej kandidátke,“ vyhlásili.

Majerský potvrdil, že aktuálne sa KDH pripravuje do volieb samostatne. „Naberáme medzi nás odborníkov, pripravujeme kvalitný program a ten chceme predstaviť voličovi tak, aby sa s ním stotožnil,“ povedal. Riešiť by mal bežné problémy človeka.

Aktuálne so stranou Za ľudí nekomunikujú, avšak individuálne sa s jednotlivými členmi tejto strany stretli. So vznikajúcou stranou Demokrati zatiaľ podľa slov lídra KDH nekomunikovali. Majerský však nevylučuje, že sa KDH s niekým spojí. „Ak nájdeme s niekým obsahový a personálny prienik, možno dôjde k debate. V týchto dňoch to však nie je téma,“ dodal. V prípade, že KDH nebude vo voľbách úspešné, Majerský je pripravený vyvodiť dôsledky./agentury/

X X X

Nemecko a Európska komisia urovnali spor o koniec spaľovacích motorov. V čom je háčik?

Nemecko a Európska komisia (EK) urovnali spor o koniec vozidiel so spaľovacími motormi. Na twitteri to uviedol podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans. Nemecký minister Volker Wissing na twitter napísal, že po roku 2035 bude ďalej možné nanovo registrovať vozidlá so spaľovacími motormi, ak budú tankovať uhlíkovo neutrálne palivá.

 Podľa nemeckého ministra dopravy sa dohodu podarilo uzavrieť v piatok večer. Predchádzala tomu výmena listov medzi Berlínom a Bruselom.

Nemecké ministerstvo dopravy vo štvrtok večer poslalo do Bruselu rozhodujúci kompromisný návrh a podľa informovaných zdrojov ho Európska komisia z veľkej časti prijala, píše denník Süddeutsche Zeitung (SZ). O tom, že je dohoda s EK o možnosti využívať syntetické palivá alebo e-palivá pre spaľovacie motory aj po roku 2035 na ceste, hovoril vo štvrtok nemecký kancelár Olaf Scholz.

 Klimaticky neutrálne e-palivá by podľa SZ mali mať svoju vlastnú kategóriu vozidiel. Mala by tak byť začlenená do nového európskeho nariadenia.

Berlín začiatkom marca znovu otvoril pravidlá dohodnuté v októbri počas českého predsedníctva, ktoré mali po roku 2035 prakticky znemožniť predaj nových áut so spaľovacími motormi. Obsahovala síce výnimky na využívanie syntetických palív, Nemecko však s ich znením nebolo spokojné.

 K jeho požiadavkám sa pridali aj ďalšie krajiny ako Taliansko, Poľsko a tiež Česko. Spor Nemecka s Európskou komisiou o budúcnosť spaľovacích motorov po roku 2035 mal dopady nielen na Európsku úniu, ale aj na nemeckú politiku, kde sa stal jednou z viacerých kontroverzných tém.

Syntetické palivá, označované často ako e-palivá, sú vyrábané chemickou cestou bez použitia ropy. Kým bežný benzín či diesel vzniká rafináciou ropy, umelé palivá vznikajú chemickou reakciou vodíka a oxidu uhličitého. Ak je pri výrobe využitá energia z obnoviteľných zdrojov vrátane takzvaného zeleného vodíka, palivo sa považuje za uhlíkovo neutrálne.(agentury/

X X X

Aká je budúcnosť Štiavnice po ničivom požiari? Fakty, čísla, otázky a odpovede

Škody v desiatkach miliónov eur, ľudia bez práce a vážne poškodené kultúrne pamiatky. To je smutná bilancia po vyčíňaní ohňa v historickom centre banského mesta, ktoré je na zozname UNESCO. Prinášame fakty od vypuknutia požiaru cez zaujímavosti o postihnutých budovách až po súčasný stav.

 Centrum Banskej Štiavnice je uzavreté len v jeho pravej časti.

Minulý víkend sa v histórii Banskej Štiavnice zaradil medzi najčernejšie, aké tam kedy zažili. Hrozivý požiar vypukol v sobotu 18. marca doobeda na streche Pišlovho domu, ktorý je v ostatných rokoch známy skôr ako Banka lásky. Kedysi tam bývala múza Andreja Sládkoviča – Marína.

 Ako sa šíril oheň?

To, že niečo nie je v poriadku, si ako prvý všimol spolumajiteľ zážitkového múzea Banka lásky Ján Majsniar. Nachádzal sa práve v budove, keď zaregistroval dymenie v podkroví. Mohlo byť približne deväť hodín ráno. Hneď kontaktoval hasičov a všetci sa odtiaľ evakuovali. Oheň vzbĺkol veľmi rýchlo, z interiéru nestihli nič povynášať. Z múzea zostalo totálne zhorenisko. Plamene kompletne pohltili aj Maríninu izbu, no akoby zázrakom zostal jej obraz takmer nedotknutý. Zachoval sa tiež trezor lásky, ktorý sa nachádza v podzemí. Majitelia odhadujú škodu v miliónoch eur.

Iskry postupne „preskočili“ na:

Friztzovský dom, kde sídli Slovenský banský archív (Radničné námestie). Zásahom hasičov sa tam šírenie zastavilo. Meštiansky dom, v ktorom sa nachádzala pizzeria Black M (Námestie sv. Trojice). Sitnayovský dom, kde sídlila základná umelecká škola (Námestie sv. Trojice)

Berggericht, v ktorom pôsobilo Slovenské banské múzeum a informačné centrum (Námestie sv. Trojice), Meštiansky dom (Dolná ružová), Kultúrne centrum Eleuzína (Horná ružová)

Plameňmi boli v smere šírenia ohrozené ďalšie meštianske domy na Ružovej ulici a nad ňou, tiež Galéria Jozefa Kollára Slovenského banského múzea a budovy za ňou. Hasiči definitívne zlikvidovali požiar v nedeľu 19. marca okolo ôsmej ráno. Starosti tam však aj potom mali ešte kvôli úniku plynu v Pišlovom dome, ktorý trval od soboty do pondelka popoludnia. Pre kritickú situáciu museli v pondelok evakuovať radnicu a centrum, až kým nedošlo k zastaveniu úniku.

Poznáte „pikošky“ o poškodených budovách?

Banka lásky

Zážitkové múzeum s modernými technológiami, ktoré približovalo príbeh nenaplnenej lásky slovenského básnika Andreja Sládkoviča a jeho Maríny, vzniklo pred pár rokmi priamo v dome, kde jeho múza bývala. Traduje sa, že zaľúbenci si „padli do oka“ v roku 1836, keď si vtedy šestnásťročný Andrej privyrábal v dome Pišlovcov ako domáci učiteľ ich rovnako starej dcéry Maríny. Študoval vtedy na banskoštiavnickom evanjelickom lýceu. Povráva sa, že vždy, keď odtiaľ za ňou prichádzal, ona mu s úsmevom kývala z okna svojej izby. Tá sa v meštianskom dome zo 16. storočia zachovala, s krásnym maľovaným stropom, až do požiaru. Žiaľ, po prepadnutí horiacej strechy priamo do budovy je táto pamiatka zničená.

Slovenský banský archív

Fritzovský dom sa najhoršej katastrofe vyhol len o chlp. Jeho strechu tiež zasiahli plamene, no vzácne dokumenty Slovenského banského archívu, ktoré sa tam nachádzali, stihli zachrániť. Tie najdôležitejšie, ktoré susedili so stenou deliacou ich od Banky lásky, poprenášali z jednej strany budovy na druhú. Najcennejší archívny fond, ktorý tam majú, je komorsko-grófsky úrad. Ten siaha od stredoveku do začiatku 20. storočia. Obsahuje knihy aj banské mapy zapísané v zozname UNESCO.

Sitnayovský dom

Oheň kompletne spálil jeho šindľovú strechu. Budova pochádza z polovice 16. storočia, no v druhej polovici 19. storočia bola barokovo upravená. Kedysi sa tam nachádzala akademická kaviareň „Ku zlatému kahancu“. V roku 1848 bola práve na tomto dome prvýkrát vztýčená slovenská zástava. V ostatných desaťročiach sa tam nachádzala základná umelecká škola. Štyristo detí, ktoré ju navštevujú, prichýlil po požiari rezort životného prostredia. Ten škole poskytol budovu v centre mesta, v ktorej predtým sídlilo generálne riaditeľstvo Slovenského vodohospodárskeho podniku. Po jeho presťahovaní do hlavného mesta však zostala prázdna.

Berggericht

Renesančný dom z druhej polovice 16. storočia, ktorý v 18. storočí prešiel barokovými úpravami. V roku 1751 tam, počas jeho inšpekčnej cesty po stredoslovenských banských mestách, prenocoval František Lotrinský, manžel cisárovnej Márie Terézie. V rokoch 1792 až 1854 tam pôsobil Banský súd, ktorého nemecký názov Berggericht nesie táto pamiatka dodnes. Neskôr tam sídlila jedna z prvých vysokých škôl technického typu na svete – Banská akadémia. Pred požiarom sa v Berggerichte nachádzala mineralogická expozícia Slovenského banského múzea. Z geologickej zbierky muselo múzeum evakuovať, do Kammerhofu, 27-tisíc kusov rôznych rozmerov a hmotností. Časť z nich bude určite poškodená, lebo už teraz vedia, že nejaké exponáty zostali pod sutinou padnutého stropu. „Dnes nevieme, či sa nám k nim podarí, možno archeologickým spôsobom, dostať a objaviť väčšie kusy. Všetko sa dozvieme až po inventarizácii. To isté sa týka zbierky umeleckej histórie, ktorá je dočasne v priestoroch Starého zámku,“ povedala riaditeľka múzea Zuzana Denková.

Eleuzína

Kultúrne centrum, ktoré v Štiavnici vyrástlo pred šiestimi rokmi z ruiny stáročného meštianskeho domu, má kompletne zničený krov aj prízemie. Škodu odhaduje predseda združenia Eleuzína Marek Pavlík do 300-tisíc eur. Najvzácnejšou hnuteľnou vecou, ktorú tam mali, bola podľa neho knižnica s niekoľko tisíc titulmi. „Tá škoda je nevyčísliteľná,“ podotkol Pavlík. V Eleuzíne sa uskutočnili desiatky autorských čítaní, diskusií, literárnych akcií, workshopov a koncertov. Fungovalo tam tiež divadlo Kosmopol a v ponuke nechýbal apartmán pre osem osôb.

Meštiansky dom – pizzeria

Obľúbená reštaurácia v historickom centre zrejme bude musieť po požiari prepustiť svojich zamestnancov. Mnohí domáci aj turisti sa tam radi pravidelne vracali. Chválili príjemnú obsluhu a výborné jedlo. Pizzeriu, ktorá fungovala pätnásť rokov, nepoložila ani pandémia, no teraz sa musí vyrovnávať so spúšťou po ohni. Či sa z toho spamätá, ukáže čas.

Meštiansky dom – Dolná ružová

Je v susedstve Kultúrneho centra Eleuzína, nachádza sa iba kúsok pod ním. Delí ich len úzky chodník. V čase požiaru dom nikto neobýval. Majiteľ si ho prerábal – krátko predtým tam vymenil okná a dvere. Strechu zatiaľ urobenú nemal.

Ako sa hasia historické budovy?

Likvidácia takéhoto požiaru prebieha rovnako ako pri väčšine obytných či multifunkčných objektoch, čo štandardne precvičujú všetky hasičské jednotky. Špecifickými podmienkami zásahu v historických budovách je absencia dostatočne dimenzovaných vnútorných zásahových ciest.

„Tiež zložitý pôdorys s častými výškovými rozdielmi toho istého podlažia spôsobený postupnými dostavbami a prístavbami prepojenými otvormi, ktoré sú často uzatvorené oceľovými dverami alebo mrežami,“ priblížila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková. Celé to komplikujú aj dodatočne inštalované elektrická energia a rozvod plynu – v mnohých prípadoch vedený v skrytých dutinách. Nepríjemné sú dutiny vytvorené inštaláciou predsadených konštrukcií a obkladov, v ktorých sa požiar nepozorovane šíri.

„Osobitným problémom je množstvo horľavého materiálu uloženého v podstrešnom priestore, ktorý tepelnou energiou uvoľnenou pri horení spôsobuje prehriatie objektu v prípade použitia plechovej strechy. Tá udržiava takéto teplo pod plášťom a na ochladenie je potrebné veľké množstvo vody,“ vysvetlila hovorkyňa. V tomto prípade jej použili až 900 kubických metrov, ktoré čerpali z piatich umelých či prírodných zdrojov.

Koľkí záchranári pomáhali?

Pri požiari v centre Štiavnice zasahovala viac ako stovka profesionálnych a takmer stovka dobrovoľných hasičov. Posilu poskytla aj armáda, ktorá na miesto vyslala podobný počet vojakov. Tí pomáhali pri evakuácii vzácnych zbierkových predmetov či zachraňovaní dokumentov zo Slovenského banského archívu, no využití boli aj na zabezpečenie spoločných hliadok s desiatkami policajtov.

Prvotné informácie hovorili ako o pravdepodobnej príčine vypuknutia požiaru skrat elektrického vedenia. Toto však nikto nepotvrdil. „Je to stále vo fáze zisťovania,“ reagovala Zeleňáková. Polícia už v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre všeobecné ohrozenie.

Čo zmizlo v plameňoch?

Odborník na obnovu pamiatok Michal Hrčka upozornil, že nenávratne poškodené sú maľované renesančné stropy či barokový krov v budove základnej umeleckej školy. „Okrem iného sme tam už zdokumentovali zvyšky historického krovu a jeho kovaní, skenovali sme tiež odtlačky a uloženia pre budúcu rekonštrukciu,“ uviedol s tým, že nasledovalo prekrývanie zničeného objektu. Napriek všetkému zostáva optimistom.

„Šanca dostať to do predchádzajúceho stavu je vždy, no treba k tomu pristúpiť rozumne,“ povedal Hrčka. Tvrdí, že odhadnúť škodu na pamiatkových objektoch nie je jednoduché. Potrebný je k tomu znalec, ktorý sa na to špecializuje. „Žiaľ, na Slovensku nie je žiadny. Nedá sa ani povedať, že tá suma je nevyčísliteľná, lebo taká sa rovná nule. Určite to pôjde v miliónoch,“ do­dal.

Je niekde narušená statika?

Našťastie to vyzerá tak, že statika poškodených budov narušená nie je, takže búranie im momentálne nehrozí. Potvrdila to banskoštiavnická primátorka Nadežda Babiaková. „Máme na ne statické posudky, malo by to byť stabilizované,“ hovorí. Pripomenula, že poškodené objekty treba chrániť pred dažďom, preto ich s pomocou plošiny, ktorú mestu poskytli hasiči, prekryli – Berggericht plachtami a Sitnayovský dom drevenou dočasnou konštrukciou. Na ňu ešte dali vodeodolnú celtovinu.

Aké sú finančné škody?

Stále nie sú známe presné čísla. Škody sumarizujú, pripravujú k tomu potrebné podklady. Projekty a obnova zdevastovaných objektov nebude lacná. Hrubý odhad je 30 miliónov eur. Týka sa to všetkých poškodených budov dokopy. Suma sa však môže postupne navyšovať podľa toho, na aké problémy pri rekonštrukcii natrafia. Pre Banskú Štiavnicu zničenú požiarom je spustená finančná zbierka cez kampaň Donio, kde do piatka (24. marca), teda takmer týždeň od ničivej katastrofy, „svietilo“ viac ako 125-tisíc eur. Oficiálnu zbierku vyhlásilo aj banskoštiavnické mestské zastupiteľstvo.

Výzvu na to, aby darcovia podporili ťažko skúšané mesto, zverejnilo aj Slovenské banské múzeum. „Tento rok oslavuje Banská Štiavnica 30. výročie zápisu na zoznam UNESCO. Slovenské a zároveň svetové kultúrne dedičstvo bolo veľmi vážne ohrozené. Pomôžte múzeu postaviť sa na nohy a zachrániť, čo sa dá. Pre vás, pre budúce generácie a pre pamäť ľudstva. Prispieť môžete vo verejnej zbierke na Donio,“ uviedli pracovníci múzea.

Je centrum uzavreté?

Primátorka zdôraznila, že dostať sa do historického centra nie je problém. „Ľudia tam môžu normálne ísť, popri radnici, po ľavej strane námestia. „Uzatvorená je len jeho pravá časť – po koniec Berggerichtu. Tak to aj, kvôli bezpečnosti, zostane na neurčito. Vykonávajú sa tam potrebné práce, takže nie je možné dostať sa tam,“ objasnila Babiaková. V piatok už síce odvolala mimoriadnu situáciu, no časť uzavretá kovovými zábranami je a zostane strážená mestskými policajtmi. Štátni už odišli, takisto štyridsiati vojaci, ktorí sa v meste zdržali do štvrtka.

„Som im veľmi vďačná, lebo od požiaru tu zostali skoro týždeň. Tí chlapci naozaj odviedli kus roboty, nesmierne nám pomohli,“ pochválila primátorka posilu z armády. Prezradila, že prespávali v zasadačke na radnici a obedy im zabezpečovalo mesto. Zopakovala, že centrum je inak prístupné a turistov sa žiadne obmedzenia nedotknú. „Akurát nemôžu ísť do Banky lásky a Berggerichtu. Verím, že do leta sprístupnia aj Galériu Jozefa Kollára, ktorú oheň nepoškodil, ale exponáty museli evakuovať,“ dodala.

Príde pomoc z cudziny?

Experti z Českého národného múzea pomôžu so záchranou vzácnej zbierky v Slovenskom banskom múzeu. Do Štiavnice prídu v pondelok (27. marca), čo už potvrdil aj český minister kultúry Martin Baxa. Špecialisti zo susednej krajiny budú zisťovať a dokumentovať rozsah poškodenia mineralogickej zbierky. České múzeum má v rámci mineralogicko-petrologického oddelenia laboratórium aj reštáurátorskú dielňu. Poškodené predmety zo Štiavnice by sa teda mohli reštaurovať na ich špecializovaných pracoviskách.

Pomoc prisľúbila aj organizácia UNESCO, ktorá má poskytnúť odborníkov zo všetkých náležitých oblastí. Tí môžu na Slovensku poskytnúť príklady dobrej praxe a radiť ako postupovať pri samotnej obnove objektov.

Možnosti finančnej pomoci Európskej únie prerokoval v Bruseli s jej komisárkou pre kohéziu a reformy Elisou Ferreirou slovenský europoslanec vo frakcii S&D Robert Hajšel. „Vidiac fotografie, ktoré som jej osobne ukázal, vyjadrila Štiavnici a jej obyvateľom hlbokú solidaritu. Zjavne bola škodami veľmi dotknutá,“ napísal Hajšel na sociálnej sieti. Ferreira podľa neho mestu odporúča, aby s kompetentnými orgánmi vypracovalo projekty obnovy poškodených historických objektov, pričom technická príprava aj samotná rekonštrukcia bude môcť byť preplatená z eurofondov. Do úvahy vraj pripadá, aby na to išli peniaze, o ktoré môže Slovensko už čoskoro prísť, ak ich nevyčerpá.

„Slovensko totiž patrí medzi krajiny, ktorým sa stále nepodarilo vyčerpať miliardy eur z predchádzajúceho obdobia a hrozí mu, že veľká časť týchto peňazí po skončení tohto roka prepadne. Rozhodnutie musí ale, rýchlo a správne, urobiť vláda,“ dodal europoslanec./agentury/

X X X

Kresťanská únia: Rozhodnutie KDH nás mrzí, ale rešpektujeme ho

Rozhodnutie KDH uprednostniť úzky stranícky záujem pred spájaním kresťanských síl Kresťanskú úniu (KÚ) mrzí, ale rešpektuje ho. Uviedla to strana v reakcii na vyjadrenie KDH.

KÚ tvrdí, že mala záujem o spoločný postup vo voľbách. „K rokovaniam sme pristupovali zodpovedne, komunikovali sme priamo a otvorene, ustúpili sme prakticky vo všetkom. Zo strany KDH sme nedostali za šesť týždňov jedinú serióznu odpoveď, ani jeden návrh dohody,“ uviedla KÚ vo svojom vyhlásení s tým, že KDH stále verejne opakovalo, že do volieb pôjde samo. Vyjadrenia, že KDH rokuje s jednotlivcami z KÚ, pokladajú za mimoriadne neférový prístup.

„Vyhovárať sa na programové otázky je absurdné. Pri žiadnom z osobných stretnutí predstavitelia KDH neprišli ani s jediným programovým návrhom. Neposlali nám ani jediný písomný návrh. Môžeme potvrdiť, že nás informovali, že kampaň chcú postaviť na kritizovaní tejto vlády,“ uviedla KÚ. Vo vyhlásení sa uvádza, že „nikto nepochybuje, že medzi KDH a KÚ nie sú prakticky žiadne hodnotové a programové spory. Ak by boli nastolené, riešili by sme ich. Ale neboli“. KDH podľa KÚ totiž vôbec nereagovalo, ak neráta dve SMS správy.

KÚ sa vyjadrila aj k personálnym otázkam. „Naše vyjadrenie k tejto veci prišlo prvýkrát ako odpoveď na priamu otázku KDH, akú máme predstavu. A aj tú sme iniciatívne neskôr skresali na minimum, pretože sme si na nej vôbec nezakladali a v žiadnom prípade sme nechceli, aby bola prekážkou dohody. Nikdy sme sa nerozprávali o tom, aké miesta na kandidátke by sme chceli obsadiť a kým,“ doplnila KÚ vo svojom vyjadrení. Argumentovať ultimátami a porušovaním stanov KDH je podľa KÚ nezmyselné. Poukázali tiež na to, že žiadali o rozhodnutie Radu KDH a poslali jej návrh, ako by mohlo uznesenie vyzerať.

Záujem zúčastniť sa na septembrových parlamentných voľbách KÚ potvrdila.

Matovič: KDH dýcha pýchou

Na prestrelku medzi KDH a KÚ na sociálnej sieti reagoval aj šéf OĽaNO Igor Matovič. Uviedol, že bol fanúšikom takéhoto spájania. „Bolo by to zárukou, že hlasy voličov KDH nebudú aj tretíkrát de facto zahodené do koša a KDH sa po 8 rokoch do parlamentu vráti,“ napísal.

„Vedenie KDH však svoj tieň nedokázalo prekročiť a opätovne, tak, ako pred 4 rokmi pyšne opľuli podanú partnerskú ruku,“ dodal Matovič s tým, že samostatné KDH sa do parlamentu nedostane. „Prepadne cca 4% hlasov, ktoré boli tak potrebné v rozhodujúcom zápase o zachovanie demokracie na Slovensku. Mafia – Fico, Pelle, Haščák, Výboh a spol môžu dnes buchnúť šampanské,“ pokračoval líder OĽaNO./agentury/

X X X

Pápež František rozšíril opatrenia na boj proti zneužívaniu v cirkvi

Pápež František aktualizoval v sobotu cirkevné predpisy týkajúce sa riešenia prípadov sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi. Rozšíril ich pôsobnosť aj na laických lídrov a špecifikoval, že obeťami môžu byť maloletí i dospelí.

 Pápež vydal v roku 2019 apoštolský list Vos estis lux mundi (Vy ste svetlo sveta), na základe ktorého sú kňazi a rehoľníci povinní oznamovať podozrenia zo zneužívania a biskupi nesú priamu zodpovednosť za zneužívanie, ktorého sa dopustia alebo ktoré kryjú.

Tieto ustanovenia boli zavedené dočasne. František teraz potvrdil ich platnosť a vydal nový rovnomenný list s viacerými zmenami zameranými na posilnenie boja proti zneužívaniu v cirkvi. Podľa oznámenia Vatikánu nadobudnú pravidlá účinnosť 30. apríla.

 Škandály zneužívania narušili reputáciu Vatikánu v mnohých krajinách a stali sa veľkou výzvou pre Františka, ktorý za uplynulých desať rokov prijal sériu opatrení na vyvodenie zodpovednosti v cirkevnej hierarchii, píše Reuters. Kritici tvrdia, že výsledky sú rozporuplné, pričom pápeža obviňujú, že sa zdráha odvolávať prelátov.

Normy o zodpovednosti biskupov, rehoľných predstavených a duchovných poverených vedením konkrétnej miestnej cirkvi alebo prelatúry sa budú podľa nového dokumentu týkať aj lídrov medzinárodných združení veriacich, ktoré Vatikán uznal alebo ustanovil.

 A kým pôvodné predpisy hovorili o „vykonaní sexuálnych aktov s neplnoletou alebo zraniteľnou osobou“, nová verzia rozširuje definíciu obetí, keď spomína „delikt proti šiestemu prikázaniu Desatora spáchaný s neplnoletou osobou, osobou, ktorej trvale chýba používanie rozumu, alebo so zraniteľnou dospelou osobou“.

Ďalšie zmeny súvisia s ochranou oznamovateľov údajného zneužitia, dobrého mena a súkromia všetkých zúčastnených i prezumpcie neviny vyšetrovaných. Nová verzia Vos estis lux mundi tiež spresňuje, že diecézy a eparchie majú zriadiť „orgány a úrady“ na podávanie oznámení, ktoré budú ľahko dostupné pre verejnosť.

Dokument okrem toho naďalej zahŕňa sexuálne násilie a obťažovanie vyplývajúce zo zneužitia autority, čo sa týka aj všetkých prípadov násilia na rehoľníčkach zo strany duchovných i obťažovania plnoletých seminaristov alebo novicov, dopĺňa Vatican News./agentury/

X X X

Kamenický: Nominácia Klusa nebola dobrá, Heger mal okamžite reagovať

 Nominácia Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov nebola dobrá, dočasne poverený premiér Eduard Heger mal okamžite reagovať. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to vyhlásil poslanec Národnej rady SR Ladislav Kamenický (Smer-SD), podľa ktorého Heger vôbec nemal takúto nomináciu navrhnúť. Ministerke investícií Veronike Remišovej (Za ľudí) sa nepáči prístup predsedu strany SaS Richarda Sulíka, ktorý sa mal listom obrátiť na viacerých europoslancov výboru a upozorniť ich na reputačné riziko Klusovej nominácie.

Sulíkove správanie podľa nej svedčí o „malosti a podlosti.“ Kamenický si myslí, že Klus urobil obrovskú chybu a zbytočne si pokazil kariéru. „Možno v diplomacii niečo znamená, ale v oblasti financií neznamená absolútne nič,“ doplnil, konštatujúc, že Klus nemá žiadne ekonomické vzdelanie. Už v čase, keď bola oznámená jeho nominácia, mala podľa neho prezidentka „pohroziť Hegerovi, aby to nerobil“. Myslí si, že Slovensko sa zbytočne vystavilo hanbe.

Remišová odmietla kritiku Kamenického, ktorý jej vyčítal nákup nábytku na jej ministerstve. Podľa neho treba efektívne využívať financie. Remišová sa obraňuje, že vešiaky kúpili vo verejnom obstarávaní za najnižšiu cenu.

V parlamente je podľa nej chaos. „Poslanci predkladajú rôzne nezmysly, hlava-nehlava,“ priblížila vicepremiérka a doplnila, že dobré veci nepodporia. Myslí si, že je to škoda. Novela školského zákona je podľa nej veľmi podobná tej, ktorú pripravoval bývalý minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Verí, že na budúcej schôdzi bude schválená a že sa nebude ďalej odsúvať.

Remišová si je istá, že všetky peniaze z plánu obnovy sa stihnú vyčerpať. Rovnako verí, že stihnú aj Rázsochy. V tejto súvislosti poznamenala, že pred trištvrte rokom upozorňovala na problémy v zdravotníctve. Podľa Kamenického sa v pláne obnovy nič neplní. „Tam je červené more projektov,“ doplnil. Sľúbené nemocnice tu podľa neho nebudú.

Kamenický avizoval, že budúci štvrtok (30. 3.) zvoláva strana Smer-SD v parlamente okrúhly stôl, kde chcú navrhnúť určité riešenia, ktoré by pomohli ľuďom. Na stretnutí budú prítomní obchodná inšpekcia, odborári, výrobcovia potravín a reťazce./agentury/

X X X

Matovič si nedá pokoj. Je mu už všetko jedno

 Ani zdrvujúca kritika po predstavení odmeny 500 eur pre každého, kto príde voliť, neodradila Igora Matoviča a opätovne prichádza s týmto absurdným návrhom. Jeho tvrdohlavosť nepozná hraníc.

INezmyselnosť myšlienky – motivovať ľudí, aby prišli výlučne iba 30. septembra k volebným urnám – ho ani teraz vôbec nevyrušuje. Aj dôvodová správa k predloženej novelizácii zákona je iba spŕškou subjektívnych dojmov Igora Matoviča. A kvôli pocitom a obavám jedného človeka tu máme zavádzať nové (volebné) zákony?

Pri verejnej obhajobe sa Matovič a jeho verní v OĽaNO dopúšťali značných faktických omylov. Nič podobného v krajinách, ktoré poslanci hnutia spomínali ako vzor, neexistuje, alebo to poriadne prekrútili. Expremiérovi vôbec nevadilo, že zožal medzinárodnú hanbu. Nuž to nie je žiadna novinka.

Teraz vehementne argumentuje, že vlastne ide o dividendy za 30 rokov pre všetkých občanov. Za čo a prečo dividendy? To je nejaká nová forma kupónovej privatizácie?

Navyše na túto novú Matovičovu hračku, ktorú jej stvoriteľ chce za každú cenu presadiť, nie sú v štátnom rozpočte ani vydelené finančné zdroje. Teraz prišiel exminister financií s objavom, že chýbajúce peniaze našiel. Poslúžiť má k tomu práve v NR SR schválené predlženie mimoriadneho zdanenia z nadmerných ziskov pre rafinérie aj na rok 2023. Dokonca pôvodná sadzba sa zvýšila z 55 na 70 %. Iba tie počty nesedia. Mimoriadne dane prinesú 500 miliónov eur a celý 500-eurový špás by mal stáť až 1,5 miliardy eur.

Práve Matovič, jeho teatrálnosť, zahlcovanie spoločnosti zbytočnosťami a bizarnosťami a jeho katastrofálne vládnutie, by mal byť dostatočný dôvod pre všetkých občanov, aby prišli v čo najhojnejšom počte voliť.

Toto ľavicové opatrenie (bez hlasov slovenskej ľavice) v čase krízy musíme iba privítať. Matovičovo pejoratívne pomenovanie – spravodlivá daň z vojny – aj sedí. Prečo však máme dodatočných 500 miliónov eur použiť na 500-eurové odmeny za účasť vo voľbách? To neexistujú v našej spoločnosti iné oblasti, ktoré by nepotrebovali akútne finančnú injekciu? Peniaze chýbajú v zdravotníctve, školstve, doprave…

Už nielen v niektorých regiónoch, no na celom Slovensku, stále viac chýbajú všeobecní lekári i špecialisti. Vláda síce schválila finančnú pomoc pri otváraní nových ambulancií, ale dodatočné finančné zdroje by len prospeli. Alebo by dodatočné stovky miliónov mohli smerovať na materiálové, prístrojové či lôžkové vybavenie nemocníc? A koľko ciest by sa dalo opraviť. Lídrovi stále najsilnejšej koaličnej strany je to úplne jedno.

S veľkou pravdepodobnosťou nová Matovičova atómovka v Národnej rade neprejde. Toľko zdravého úsudku poslanci ešte majú. Aj vždy Matovičovi naklonený Boris Kollár dáva od tohto nezmyselného nápadu ruky preč. Matovič tuší neúspech, preto už prisľúbil, že v zálohe má pripravený plán B a C.

Svoju vysnívanú hračku chce presadiť za každú cenu. Jeho tvrdohlavosť pri presadzovaní hlúpych nápadov je „závideniahodná“. Naopak chaos pri riadení štátu a stúpajúca nespokojnosť ľudí, ako veci u nás fungujú, Matoviča ako lídra najsilnejšej vládnej strany vôbec nezaujíma. Stavia sa síce za obyčajných ľudí, no keď z toho nemôže vydolovať politické body, ich problémy sú mu šum a fuk.

Práve Matovič, jeho teatrálnosť, zahlcovanie spoločnosti zbytočnosťami a bizarnosťami a jeho katastrofálne vládnutie, by mal byť dostatočný dôvod pre všetkých občanov, aby prišli v čo najhojnejšom počte voliť./agentury/

X X X

Zomrel Emil Boček, posledný z českých vojnových pilotov RAF

 Vo veku 100 rokov zomrel v sobotu český vojnový veterán Emil Boček, ktorý bol príslušníkom československého letectva vo Veľkej Británii. O jeho úmrtí informovalo na sociálnych sieťach brnianske Komunitné centrum pre vojnových veteránov.

Keď Emil Boček v lete 2016 navštívil Londýn, zalietal si po dlhých desaťročiach znovu na stroji Spitfire, s ktorým lietal ako pilot britského Kráľovského letectva. Archívna snímka.

„Generál Boček bojoval za to, aby naša krajina bola demokratická, slobodná a nezávislá. Nech odpočíva v pokoji,“ uviedol na svojom Twitteri český premiér Petr Fiala.

 Boček sa narodil vo februári 1923 v Brne. Začal sa učiť za strojného zámočníka, avšak v roku 1939 sa mu podarilo utiecť z okupovaného Československa. Ako 16-ročný následne vstúpil do československej zahraničnej armády vo Francúzsku.

Po evakuácii skončil v Británii, kde absolvoval kurz pre mechanikov, približuje stanica TV Nova na svojej webstránke. Bol prijatý do britského Kráľovského letectva (RAF), a to ako jeden z jeho najmladších. Podľa TV Nova bol zároveň aj posledným z Čechov, ktorí sa k RAF pridali počas druhej svetovej vojny.

Najskôr slúžil ako letecký mechanik v 312. stíhacej peruti a od roku 1944 ako pilot-stíhač letky „B“ v československej 310. stíhacej peruti. Absolvoval celkovo 26 operačných le­tov.

 Z armády bol na vlastnú žiadosť prepustený v roku 1946.

Po vojne sa vrátil do Československa a otvoril si autodielňu, pričom pretekal aj na motorkách. Živnosť mu po roku 1948 komunistický režim znárodnil. Následne sa stal zamestnancom spoločnosti Mototechna. Oženil sa v roku 1951. Mal dve deti, dcéru a syna. S výnimkou vojnových rokov prežil celý svoj život v Brne, ktorého „čestným občanom“ sa stal v roku 2017.

Armádnym generálom bol menovaný v roku 2019. V rovnakom roku mu bolo udelené aj najvyššie české štátne vyznamenanie – Rad bieleho leva I. triedy. Bol tiež dvojnásobným držiteľom Československého vojnového kríža a rôznych ďalších – českých, československých aj britských – vyznamenaní.

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď sa poďakoval zosnulému armádnemu generálovi Emilovi Bočekovi za jeho odvahu v bojoch proti nacistom, čím sa podľa jeho slov nezmazateľne pričinil o našu slobodu. Naď to uviedol na sociálnej sieti.

Bočeka označil Naď za vojnového hrdinu. „Počas druhej svetovej vojny lietal ako príslušník československého letectva v službách britského kráľovského vojenského letectva,“ uviedol šéf rezortu obrany. Poukázal na to, že vo februári oslávil 100 rokov./agentury/

X X X

Fed pokračuje vo zvyšovaní sadzieb a ceny domov v USA klesajú

Pred pár dňami zasadala americká centrálna banka (Fed), ktorá potvrdila svoje predchádzajúce smerovanie. Problémovú švajčiarsku banku nakoniec odkúpi jej konkurent a vysoké sadzby spôsobujú, že prvýkrát po dlhej dobe ceny amerických domov klesli.

Americký FED ďalej zvyšuje sadzby

Problémy amerických bánk priniesli debatu o tom, ako agresívne budú centrálne banky aj naďalej zvyšovať úrokové sadzby. Tie sadzby zvyšovali, aby tak bojovali s infláciou. Takéto prudké zvyšovanie sadzieb ale prinieslo aj problémy, čo pocítil aj bankový sektor. Práve preto existovala šanca, že centrálne banky tempo zvyšovania sadzieb zmiernia, alebo sadzby nedzvihnú vôbec.

Tieto očakávania sa ale nepotvrdili, keďže americká centrálna banka na svojom poslednom zasadaní opäť sadzby zvýšila o 25 bázických bodov a naznačila, že zvyšovanie nemusí byť na konci.

V rámci sprievodného komentára banka dodala, že inflácia je stále vysoká a že ak sa bude ekonomika vyvíjať tak, ako Fed očakáva, tak priestor pre zníženie sadzieb v dohľadnej dobe nevidí. Očakávania účastníkov trhu sú ale opačné a počítajú s tým, že tento rok by sadzby mohli klesnúť o 50 bázických bodov. Pre ďalší pohyb sadzieb bude ted kľúčový ďalší vývoj ekonomiky.

UBS preberá Credit Suisse

V priebehu minulého víkendu bola hlavnou témou na trhoch problémová banka Credit Suisse. Tá mala v minulosti kopec problémov, bola totiž zapojená v mnohých podvodoch, daňových únikoch, veľakrát porušovala rôzne nariadenia či regulácie. Inak povedané, keď sa vo finančnom svete dialo niečo nekalé, často pri tom bola aj táto banka. Problémy ale vyvrcholili, keď sa banková kríza preliala do Európy a Credit Suisse začala mať problémy s odlivom depozít.

Najskôr zasiahla svojimi zárukami švajčiarska centrálna banka, čo však zrejme nestačilo a švajčiarsky regulátor mal počas víkendu plné ruky práce s riešením toho, ako krízu zažehnať. V praxi stál pred dvomi možnosťami. Prvou bolo nechať banku skrachovať, čo by však bolo problematické z mnohých dôvodov. Credit Suisse predstavuje systémovo dôležitú banku a jej pád by mohol ohroziť stabilitu finančného sektoru a nevrhal by dobré svetlo ani na švajčiarsky bankový systém ako taký. Celá situácia by sa ešte k tomu pravdepodobne ťahala dlhšiu dobu, čo by situáciu tiež neupokojilo.

Druhou možnosťou bolo nejaké elegantnejšie riešenie. Švajčiarske úrady v priebehu víkendu prinútili konkurenčnú UBS, aby banku kúpila. Prvá ponuka na prebratie banky bola naozaj nízka, UBS navrhla sumu vo výške 1 milairdy USD, na čo zúčastnené strany nepristúpili.

Finálne sa teda obchod dohodol za cenu 3,2 miliardy USD. Táto hodnota predstavuje výrazne nižšiu sumu, ako bola predchádzajúca hodnota banky – tá bola asi trojnásobná. Z dohody asi nebudú teda nadšení akcionári a ani veritelia banky, v rámci možností úradov však išlo zrejme o najlepšiu a najrýchlejšiu možnosť.

Americké domy prvýkrát lacnejšie

Jedným z najväčších víťazov monetárnej a fiškálnej expanzie posledných rokov boli nehnuteľnosti, ktorých ceny výrazne rástli vo väčšine rozvinutého sveta. Dôvodmi boli nízke úrokové sadzby a presnun množstva ľudí na home office. Počas niektorých mesiacov ceny domov, do ktorých sa ľudia v USA vo veľkom sťahovali, rástli medziročne aj o 20-30 %. Svet sa ale mení, firmy volajú ľudí späť do kancelárií a úrokové sadzby vo svete výrazne rastú.

V podstate už od polovice roka 2021 však rast cien spomaľuje a posledné dáta ukázali, že ceny mediánového amerického domu boli za február 363 000 USD. Táto suma sama o sebe nič nehovorí, avšak dôležité je, že v porovnaní s februárom minulého roka je cena nižšia o 0,2 %.

Ide o prvý medziročný pokles cien domov za viac ako 11 rokov, rastová šnúra je teda prelomená po rekordných 131 mesiacoch. Tento pokles by bol pravdepodobne ešte výraznejší, avšak ponuka domov je relatívne nízka, na trhu ich je okolo 980 000 tisíc, aktuality.sk

X X X

Izraelský minister obrany vyzval vládu na pozastavenie reformy súdnictva

Izraelský minister obrany Joav Gallant v sobotu vyzval na okamžité pozastavenie kontroverznej vládnej reformy súdnictva v Izraeli.

 Izraelský protest proti plánom novej vlády premiéra Benjamina Netanjahua na zmenu súdneho systému v Tel Avive v Izraeli v sobotu 25. februára 2023.

Ide o prvý verejný nesúhlas s touto reformou z radov izraelskej vlády. Od začiatku januára, keď boli verejnosti predstavené návrhy zmien v justícii, sa v Izraeli konajú masové demonštrácie proti týmto reformám.

Gallant požiadal koalíciu vedenú izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, aby počkala so schvaľovaním reformy súdnictva do skončenia židovského sviatku pesach, ktorý tento rok začína 5. apríla. Podľa jeho slov je o navrhovaných zmenách potrebné rokovať s opozíciou.

 Šéf izraelskej obrany sa obáva, že plánovaná reforma predstavuje hrozbu pre bezpečnosť krajiny. „Nebudem sa toho zúčastňovať,“ povedal Gallant.

Nespokojnosť s reformou justície vzrástla v uplynulých týždňoch aj v izraelskej armáde, ktorú Izraelčania považujú za najrešpektovanejšiu inštitúciu v krajine. Niektorí záložníci v uplynulých týždňoch pohrozili ukončením svojej dobrovoľnej služby.

 „Zo všetkých strán sa ozývajú pocity hnevu, bolesti a sklamania s intenzitou, s akou som sa doteraz nestretol,“ uviedol Gallant.

Vládny návrh reformy justície by umožnil parlamentu zrušiť rozhodnutia najvyššieho súdu a Netanjahuovej koalícii v Knesete by dal konečné slovo pri všetkých vymenovaniach sudcov. Netanjahuovi spojenci tvrdia, že plán je potrebný na obmedzenie toho, čo považujú za nadmerné právomoci nevolených sudcov.

Odporcovia vládnej reformy však tvrdia, že by zničila systém bŕzd a protiváh v krajine, a to sústredením moci do rúk Netanjahua a jeho vládnej koalície. Poukazujú aj na to, že Netanjahu, ktorý je súdený pre obvinenia z korupcie, je v konflikte záujmov./agentury/

X X X

Investičný expert prepočítal, koľko si treba odkladať, aby bol dôchodok vysoký. Suma môže byť prekvapivo malá

 Ak si odkladáte peniaze dostatočne dlho, stačí prekvapivo malá suma na veľký výsledok. Na viacerých príkladoch to ilustruje odborník na investície Martin Babocký. „V súčasnosti sú na Slovensku napríklad aj daňovo zvýhodnené ETF fondy. Sú na tom poplatkovo lepšie ako viacero iných investičných možností,“ povedal v relácii Ide o peniaze Babocký.

 Odborník na investície Martin Babocký.

x Prečo vieme slušne zarobiť, ak investujeme malé sumy, ale na dlhé roky?

Základom je práve tá dlhodobosť, keď dokážeme získať zloženým úročením viac. Peniaze, ktoré sme vkladali prvé, sa dokážu niekoľkokrát úročiť, a tak získavame nielen z vložených peňazí, ale aj zo samotných ziskov.

x Poďme na to konkrétne. Ak si začneme odkladať už vo veku 20 rokov 10 eur mesačne, čo vôbec nie je veľa, a budeme počítať s tým, že do dôchodku ideme v 65. roku života, teda peniaze budeme odkladať 45 rokov, koľko budeme mať na konci?

Po tomto 45-ročnom investičnom horizonte budeme mať na konci 38 000 eur. Ak si to chceme rozdeliť na drobné, tak 5 400 euro sú vklady, to je 10 eur každý mesiac, a zisk tvorí 32 600 eur práve vďaka dlhodobému investovaniu.

 x Ak by sme tieto sumy trochu zvýšili napríklad na 20, 50 alebo dokonca na 100 eur mesačne, aký by bol rozdiel?

Pri 20 eurách mesačne je výsledná suma 76-tisíc eur, pri 50 eurách mesačne sa dostávame na 190-tisíc a pri 100 eurách mesačne až na 380-tisíc eur. Vychádzam z priemerného ročného výnosu 7 %. Je to taký rozumný stredný výnos, kde sú zahrnuté aj dobré, aj krízové roky na trhu.

x Zložené úročenie v podstate znamená, že čím dlhšie sporíme, tým viac nasporíme, pretože sa nám zhodnocujú už aj prvé vklady, ktoré sme dávali v dvadsiatich rokoch. Ale mnohí začnú neskôr. Koľko peňazí by musel odkladať človek, ak sa spamätá v tridsiatke alebo až v štyridsiatke a chce našetriť tú istú cieľovú sumu, o ktorej sme hovorili, ak by začal v dvadsiatich?

Práve na tomto príklade vieme veľmi pekne ilustrovať výšky tých investovaných súm. Ak nám na začiatku, pri 45-ročnom horizonte, stačilo 20 eur mesačne, tak ak niekto začne o desať rokov neskôr, má pred sebou „len“ 35-ročný horizont a už musí investovať viac ako dvojnásobok – 42 eur mesačne. Ak by si však človek povedal v štyridsiatke, že chce začať investovať a chce mať rovnakú cieľovú sumu, zostáva mu už len 25-ročný horizont, a teda musí investovať až 93 eur mesačne.

 x Hovoríme o investičnom horizonte až 45 rokov a tie sumy na konci znejú naozaj dobre, ale vieme, že 32-tisíc eur dnes a 32-tisíc eur o 45 rokov pri inflácii, ktorú nevieme odhadnúť, to určite nebudú tie isté hodnoty. Čo si za to bude môcť človek kúpiť v dnešných cenách?

Toto je dobrá otázka, na ktorú často ľudia pri začiatku investovania nemyslia. Treba rátať s tým, že výsledná suma na dnešné peniaze bude niečo menej ako polovica. Ak vezmeme investíciu napríklad 50 eur mesačne a na konci sa dostaneme na 190-tisíc, tak – očistené o infláciu – to bude len 87-tisíc eur.

x Dá sa inflácii vyhnúť alebo s ňou nejakým spôsobom zápasiť tak, že by sme investície časom zvyšovali? Skúste povedať príklad, že by sme neodkladali pevnú sumu, ale nejaké percento z platu, ktorý zrejme bude každému časom rásť. Ako by to vyzeralo?

Pozrime sa opäť na príklad 50 eur mesačne a navyšovanie investície o infláciu, ktorá je v dlhodobom priemere 2 %. Prvý rok, každý jeden z dvanástich mesiacov, by človek poslal po 50 eur. Ďalší rok by to bolo o 2 % viac, čiže 51 eur, znova 12 mesiacov. Tretí rok znova o 2 % viac z 51 eur, čo je 52,02 a tak ďalej. Po desiatich rokoch teda odkladá takmer 60 a po 20 rokoch približne 73 eur mesačne. Takýmto investovaním sa z pôvodného výsledku bez zohľadnenia inflácie 190-tisíc dostane na 245-tisíc eur, čo je vlastne plus 55-tisíc.

x Bavíme sa o tom, koľko odkladať a koľko budeme mať na konci, ale tá kľúčová otázka znie, kam investovať tie peniaze?

Buď sa niekto chce venovať investíciám sám a treba sa v tom vzdelávať, veľa si čítať, dokázať minimalizovať poplatky. Alebo na to nie je čas, energia a chuť, a potom treba peniaze zveriť do správy profesionálom, ktorí zabezpečia kvalitné zloženie investičného portfólia. V súčasnosti sú na Slovensku napríklad aj daňovo zvýhodnené ETF fondy. Sú na tom poplatkovo lepšie ako viacero iných investičných možností. Myslím si, že treba využívať to, čo je v daný moment, v daný rok, v najlepšej dispozícii a toto je jedna z nich.

 x Nahrali ste mi na poslednú otázku. Každý rok treba využívať to, čo aktuálne ide. Takže za 45 rokov investovania to asi nebude jeden produkt, jeden fond a jedna inštitúcia, kam budeme dávať peniaze. Ako potom, v tom dlhom čase, s peniazmi pracovať?

Veľa ľudí sa obáva, že keď má byť ich investičný horizont 45 rokov, či investovať v jednej spoločnosti. Alebo fond, ktorý mi niekto ponúka, vydrží 45 rokov? Tieto obavy však nie sú namieste, pretože keď o päť, o desať rokov zistím, že je na trhu iná firma, ktorá ponúka ešte výhodnejšie, lepšie investovanie, tak svoje peniaze, dovtedy už zväčšené na nejakú hodnotu o zisk, vyberiem, dám do inej firmy a budem investovať ďalej. Žiaden problém to nie je, môžeme svoje aktuálne investície presunúť do niečoho, čo zase vtedy bude mať dlhodobú dobrú perspektívu.

Martin Babocký

Tri roky pracoval ako privátny bankár v dvoch slovenských bankách, neskôr sa stal akciovým analytikom pre hedge fond Infinity Capital a následne investičným analytikom pre vtedajšie Fincentrum, dnes Swiss Life Select Slovensko. Momentálne sa naplno venuje správe investícií klientov ako investičný sprostredkovateľ, on-line investičným aktivitám a správe rodinného investičného portfólia./agentury/

X X X

Herec Adam Bardy: Som vďačný aj za kritiku. Pokiaľ chce posunúť, nie uraziť

Hrá v populárnych seriáloch. Vlani sa dostal do finále tanečnej šou, ktorá ešte viac podčiarkla jeho mediálny boom. V neposlednom rade bol aj členom čestnej stráže u prezidentky.

Hovorí však, že by bol nerád človekom, ktorý vyskakuje úplne odvšadiaľ. Po službe v armáde a modelingu má aj ako herec ambície, ktoré stále nedosiahol. „Nad to všetko je však rodina,“ zdôraznil v rozhovore pre Aktuality.sk Adam BARDY.

 X Účinkujete v seriáloch. Vy sa v prvom rade vnímate ako vojak, herec alebo človek z modelingu?

Keďže už nie som súčasťou Ozbrojených síl SR, som bývalý vojak. Momentálne sa prioritne venujem herectvu – za čo som nesmierne rád. A taktiež modelingu, ale viac času teraz určite trávim pred kamerou ako pred fotoaparátom.

X Aktuálne nakrúcate pre Markízu seriál Mama na prenájom. Môžete povedať, že ste už v profesii zabehnutý tak, že sa cítite ako ryba vo vode?

Môžem povedať, že sa cítim vo svojom živle do takej miery, že sa vždy naozaj teším na pľac a že si to naozaj užívam. Ale bolo by veľmi odvážne tvrdiť, že sa cítim stopercentne istý v tom, čo robím. Snažím sa, nezanedbávam prípravu, ale stále to vnímam ako niečo, v čom sa môžem, chcem a musím zlepšovať.

X Vlani ste účinkovali v dramatickom seriáli Druhá šanca, teraz je to podvečerná oddychovka. Viac vám to vyhovuje?

Nová skúsenosť. Vyhovuje mi to z jednoduchého dôvodu. Ide o denný seriál, ktorý sa začína tesne pred 18. hodinou. Je to čas, keď ľudia prídu z práce a potrebujú si oddýchnuť, neriešiť hádky a problémy. Tie sú, samozrejme, aj tu, ale v primeranej miere, a vždy je to v prvom rade príjemná rodinná atmosféra plná vtipných situácií.

Ale netvrdím že by som si v rámci hereckej skúsenosti nevyskúšal stvárniť zápornú postavu, je to niečo, čo ma láka takisto, a budem rád, ked dostanem takúto možnosť.

X Máte svoj spôsob učenia?

Myslím, ze každý má svoj spôsob, ako na texty. Každý vie, čo naňho funguje. U mňa je veľa faktorov, ktoré mi pomáhajú učenie textov uľahčiť, jeden z nich je napríklad dostať sa k nim aspoň deň pred nakrúcaním. Určite nie som jediný, ale spánok mi pomáha uložiť veci v hlave. Teda aspoň niektoré. (Smiech)

X Stačí to vidieť deň vopred?

Stačí. Momentálne som súčasťou denného seriálu, na pľaci som prakticky denne. Myslím, že by nemalo zmysel učiť sa texty niekoľko dní dopredu.

X Keď to zoberieme skratkou, k herectvu ste sa dostali cez modeling. Vtedy ste si zrejme nepomysleli, že skončíte pri nakrúcaní seriálov.

To asi nie. Mal som dennú prácu, ktorú som spájal s modelingom a už to bolo niekedy časovo náročné. Koniec-koncov, aj preto som úplne zmenil profesiu. Ale všetko je vlastne tak, ako má byť. Som vďačný za skúsenosti z práce v ozbrojených silách, ale som, samozrejme, rád, že mám možnosť sa aktuálne posúvať v sfére, v ktorej aktuálne pôsobím.

X Hereckí kolegovia vám dávajú pocítiť, že nie ste vyštudovaný herec?

Zatiaľ som sa s ničím podobným nestretol. Nie je žiadne tajomstvo, že sa nemám problém spýtať starších hereckých kolegov alebo sa nimi inšpirovať. To, že som s nimi na pľaci, beriem ako výhodu.

X Kedy ste začali najviac vnímať mediálny boom okolo vašej osoby?

Nevnímam nejaký extrémny mediálny boom. Je to podľa mňa súčasť sveta na obrazovkách, že vás je raz vidieť viac a raz menej. Ale vlani som sa naozaj zasmial, keď som sa z médií dozvedel, že minulý rok bol „rok Bardyho“. Možno budem raz zaradený ako znamenie do čínskeho kalendára. (Smiech)

Pre mňa je v prvom rade fajn, že som sa začal stretávať s pozitívnymi ohlasmi. Sám sa nepovažujem za celebritu a za človeka, ktorý by potreboval vyskakovať odvšadiaľ. Keď už sa tak stane, snažím sa, aby to bolo príjemné a pozitívne. Spätná väzba je veľakrát pozitívna, ale snažím sa neulietavať na tom a zostať pri zemi.

x Čo negatívne reakcie?

Nedávam im veľkú váhu. Vždy boli, vždy budú. Samozrejme, že prijmem kritiku a slušnej kritike na úrovni homo sapiens som otvorený, dokonca môžem povedať, že ma vie potešiť, pretože to znamená, že ten človek ma naozaj sleduje a nie som mu ľahostajný. Ak to robí niekto za účelom ublížiť a uraziť, tak to nemá v hlave upratané. Toto ide jednoducho mimo mňa.

 X Okrem iného ste sa vlani predstavil v novej polohe – ako súťažiaci v Let’s x Dance – a prebojovali ste sa do finále. Šou tak podporila vašu popularitu v televízii.

Áno, vlaňajší rok bol pre mňa prelomový. Aj vďaka účasti v súťaži. Projekt Let’s Dance má obrovský mediálny výtlak. U mňa sa to zároveň prelínalo s Druhou šancou a postupne sme pokračovali v Mame na prenájom.

X V tanečnej súťaži ste skončili na druhom mieste. Ako si na to spomínate?

Spomínam na to vždy rád. Teraz je to už rok a na obrazovkách už beží ďalšia séria. Občas ma pri pohľade na tohtoročné tanečné čísla chytá nostalgia. Spoznal som veľa úžasných ľudí pred aj za kamerou. Samozrejme, je to naozaj náročné. Je to také náročné, až je to krásne. Keby sa ma niekto spýtal, či tam pôjdem znova, súhlasil by som, ale je za tým kus obrovskej driny.

X Na internete ste zverejnili, že s vašou tanečnou partnerkou tancujete aj na iných akciách. Stále tak máte tanečnú kondičku?

Áno, v priebehu roka sme s tanečníčkou Dominikou Roškovou mali zopár tanečných vystúpení. Berieme to vždy ako príjemný dôvod sa stretnúť. Myslím si, že by bola škoda neudržať to v sebe aspoň ako rekreačný tanečník. Veď tanec je super.

X Ako ste spomínali, pri armáde už nepôsobíte. Išiel nabok aj modeling?

Nešiel úplne nabok, ale musel som ho prispôsobiť časovým možnostiam, ktoré mám. Fotím pravidelne, ale priorita je teraz televízny projekt. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, ale momentálne je modeling pre mňa číslo dva.

X Čo by ste si ešte rád vyskúšali?

Je toho veľa. Som fanúšikom športov. Najmä extrémnych. Všetko, čo je možné vyskúšať vo výške alebo rýchlosti, som za, a nie, moja manželka sa z toho neteší. (Smiech) Čo sa týka herectva, je pre mňa zaujímavé dostávať sa do rôznych úloh. Aj tých negatívnych. V tomto smere je to bezodná studňa.

X Nemáte ešte ani 30 rokov a za ten čas ste si vyskúšali zaujímavé profesie. Väčšinu z nich v mediálnej sfére. Neprišlo to všetko akosi prirýchlo?

Nemám pocit, ze by to bolo príliš rýchlo. Ako som už spomenul, nič nie je zadarmo a je na každom z nás, ako naložíme so svojiím časom. Samozrejme, vždy k tomu treba kúsok šťastia, ale všeobecne zastávam názor, ze väčšinu vecí vieme ovplyvniť.

Na druhej strane poznám a vo svojom okolím mám veľa inšpiratívnych ľudí, ktorí toho vyskúšali v mojim veku ešte viac, takže podľa mňa nie som žiadny extrém. (Smiech)

 X Ste ťažko zastihnuteľný aj na rozhovory. Vnímate sa zaneprázdnene – a ak to máme prehnať – na roztrhanie?

Nemyslím si, že som na roztrhanie. (Smiech) Denne pracujem, mám veľa záľub. Športujem a na prvom mieste je u mňa vždy rodina, aj čo sa týka času. Nechcem ju zanedbávať, nech už som akokoľvek pracovne vyťažený. Našťastie sa mi to darí, len si to musím strážiť, ale to je úplne normálna vec.

X Naozaj sa to dá všetko prepojiť s bohatým pracovným programom?

Samozrejme. Časovo najnáročnejšie to bolo pre mňa v období Let’s Dance. V spojení s dennou prácou to bolo naozaj ťažké skĺbiť, ale veľa času so mnou trávili aj v rámci tréningov. Celkovo sme s manželkou aktívne nastavení a sme fanúšikmi aktívneho oddychu, takže sa to dá.

Radi trávime čas vonku, v horách alebo niekde na samote, napríklad spolu večer niekde pri krbe. Myslím si, že práve tieto chvíle robia silnejšiu rodinnú atmosféru. Všeobecne je naozaj veľa vecí, ktoré mi pomáhajú aj pri vyššom pracovnom nasadení, ale najviac možno rodina, slnko, aktívny oddych, príroda.

X Dajte váš recept, aby rodina nešla na úkor práce.

Recept neexistuje. Alebo ak existuje, je pre každého iný, veď všetci máme radi inú kuchyňu. (Smiech) Veľkú úlohu pre mňa hrá spoločný čas niekde vonku, ako som už spomenul. Blíži sa záhradkárska sezóna, a aj keď to tak možno nevyzerá, okrem toho, že milujem šport, mám rád zašpinené ruky od hliny.

Na televíznej obrazovke to nie je vždy výhoda mať hlinu za nechtami, ale v súkromí mi to robí radosť a aj to je napríklad ďalšia z vecí, kde spolu trávime veľa času. Ale to funguje u mňa. Je to hlavne o psychickom nastavení, aktuality.sk

X X X

Cestujeme po Tatrách: Železnica spojila kúpele s armádnou osadou aj veľkým sídliskom Sibír

Rýchly rozvoj železníc v poslednej etape existencie Uhorska znamenal vo Vysokých Tatrách aj to, že od 16. decembra 1911 sa jazdilo po trati z Tatranskej Lomnice cez Starý Smokovec až do Tatranskej Polianky.

VYSOKÉ TATRY: Železničná trať medzi Starým Smokovcom a Štrbským Plesom je pokračovaním trate č. 183 z Popradu. Tatranské električky prekonajú vzdialenosť 16 kilometrov medzi týmito tatranskými osadami za 40 minút smerom zo Starého Smokovca, respektíve im to trvá 42 minút smerom zo Štrbského Plesa.

Aktuality prinášajú regionálny seriál o železničných zastávkach a tratiach vo Vysokých Tatrách. Tentokrát to bude trať Tatranských elektrických železníc zo Starého Smokovca do stanice Štrbské Pleso, ktorá je najvyššie položenou vlakovou stanicou na Slovensku v nadmorskej výške 1350 metrov nad morom.

V úvodnej časti seriálu sme si ukázali železničnú stanicu v Tatranskej Lomnici, ďalej nasledovala železničná trať zo Starého Smokovca do Tatranskej Lomnice a ukázali sme aj trakčnú meniareň elektrického prúdu v Hornom Smokovci so železničným uzlom Tatranských elektrických železníc v Starom Smokovci. Postupne si predstavíme všetky tatranské stanice, zastávky a železničné trate.

Na spustenie celej trate si počkali tri roky

Trať z Popradu do Vysokých Tatier sa začala stavať v roku 1906 a už vo februári 1908 bola aj dokončená. Ako oficiálny termín otvorenia prevádzky sa stanovil 1. júl 1908. Tento termín sa napokon ukázal ako nereálny vzhľadom na to, že kráľovské ministerstvo obchodu trať odmietlo spustiť do prevádzky pre nevyhovujúce technické parametre.

S jazdami sa najprv začalo na trati Poprad-Tatry – Starý Smokovec s dĺžkou 13,6 km od 20. decembra 1908. Rýchly rozvoj železníc v poslednej etape existencie Uhorska znamenal vo Vysokých Tatrách aj to, že o tri roky neskôr sa jazdilo po trati z Tatranskej Lomnice cez Starý Smokovec do Tatranskej Polianky – od 16. decembra 1911.

Na poslednom, najnáročnejšom, úseku trate na Štrbské Pleso sa začala premávka od 13. augusta 1912. V prevádzke boli okrem osobných aj nákladné vozne na prepravu uhlia, tehál, cementu a iného nákladu.

Na trati medzi Starým Smokovcom a Štrbským Plesom zastavuje električka celkovo na ôsmych zastávkach: Nový Smokovec – Sibír – Tatranské Zruby – Tatranská Polianka – Danielov dom – Nová Polianka – Vyšné Hágy a Popradské Pleso. V tejto časti seriálu si predstavíme prvé štyri zastávky.

Električka spája kúpele aj veľké sídlisko

Zastávku v Novom Smokovci tvorí jednoduchý drevený prístrešok postavený v kúpeľnom štýle Vysokých Tatier. Čakajúcim na spoj poslúži najmä v prípade nepriazne počasia. Zakladateľom osady bol Dr. Mikuláš Szontágh st., ktorý si v roku 1875 prenajal od obce Veľký Slavkov 20 hektárov pozemkov v blízkosti dnešného Starého Smokovca. Na pozemkoch začal budovať prvé klimatické sanatórium vo Vysokých Tatrách.

Nový Smokovec je prvou tatranskou osadou, ktorá bola v prevádzke aj v zime. Zastávka tatranských električiek stojí rovno oproti legendárnej liečebni pre pacientov s tuberkulózou pľúc, ktorej domáci nepovedia inak ako „Penzák“. Kúpeľný dom je známy pod viacerými historickými názvami ako Sanatórium Dr. Szontágha, Veľký Palace alebo Penzák.

(Článok pokračuje pod obrázkom)

4fotky v galériiZastávka TEŽ SibírZdroj: Aktuality

Národná kultúrna pamiatka je výraznou architektonickou dominantou Nového Smokovca. Budovu postavili tak, že všetky balkóny ustupujú, čo umožňuje mať v každej izbe dostatok svetla. Hlavný objekt so západným krídlom vybudovali v rokoch 1917 až 1925 podľa návrhu architekta Milana Michala Harminca. V rokoch 1934 až 1935 pribudol na západnej strane administratívno-obytný objekt a na južnej terase pred hlavným objektom vznikla krytá kolonáda.

Ďalšou zastávkou v rámci Smokovcov je Sibír. Ide o jedno z najväčších tatranských sídlisk. Postavené je pod Cestou Slobody. Veľké obytné sídlisko vyrástlo na západnom okraji Nového Smokovca po roku 1958. Popri liečebných objektoch vyrastali v Novom Smokovci od 80-tych rokov 19-teho storočia aj viaceré vily súkromných majiteľov.

Najväčšia z nich patrila pôvodne rodu Telekiovcom a volali ju Szikra – v preklade Iskra – podľa pseudonyma jej majiteľky – maďarskej spisovateľky Júlie Kende-Telekiovej. Po prvej svetovej vojne vilu ju prevzala Legiobanka a premenovala ju na Sibír. Názov Sibír preto neskôr prevzalo v miestnom slangu obytné sídlisko, ktoré vyrástlo pod vilou.

Sto rokov „Vojenských Zrubov“

Osadu Tatranské zruby založili v roku 1923 ako zrubový výcvikový tábor česko-slovenskej armády. Pôvodne sa volala Vojenské Zruby. Leží na západ od Starého Smokovca pri Ceste slobody. Sústreďovali sa tu armádni športovci – lyžiari a horolezci, no najmä príslušníci armády, pre ktorých sa tu organizoval terénny výcvik v špeciálnych horských podmienkach.

 Po druhej svetovej vojne v roku 1956 dostala osada nové meno – Tatranské Zruby aj nové zameranie. Osadu premenili na vojenskú zotavovňu pre vojsko a rodiny príslušníkov armády. Nový nádych dal Tatranským Zrubom v roku 1967 nový hotel a neskôr aj ďalšie objekty, ktoré z osady urobili zaujímavé stredisko reprezentujúce Slovensko najmä ako miesto s vojenskou históriou.

Armáda tam dodnes prevádzkuje liečebné a rekreačné zariadenie nielen pre svojich príslušníkov. V tejto tatranskej osade býva aj dnes už bývalý dlhoročný primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, ktorý bol v minulosti armádnym pilotom stíhačiek.

Od odpočinku ku liečebniam

Tatranská Polianka je liečebná osada v ústí Velickej doliny, ktorá ponúka pekné výhľady na juhozápadné úbočia Slavkovského štítu. Patrí k najstarším tatranským osadám, vznikla na lúke nazývanej Polianka. Od konca 19-teho storočia tu vyrástli viaceré hrazdené turistické domy a v podobnom stavebnom štýle postavili aj tamojšiu stanicu železnice.

Tá nedávno prešla rekonštrukciou. Na stanici sa nachádza výhybňa, čiže sa tam môžu stretnúť dve električkové súpravy z oboch smerov. Osada mala spočiatku charakter rekreačného strediska na ceste medzi Smokovcami a Štrbským Plesom. Slúžila rekonvalescencii a zároveň ako turistické východisko do Velickej doliny a okolia.

S nárastom úspechov liečebných výsledkov klimatických kúpeľov v Novom Smokovci sa smerovanie Tatranskej Polianky tiež sústredilo na kúpeľnú liečbu. Časom tam vyrástli viaceré kúpeľné domy a sanatóriá. Dodnes tam napríklad funguje Sanatórium Dr. Guhra, aktuality.sk

X X X

Prípad Boráros už rieši polícia. Ste idioti, ani neviem, ako funguje stávkovanie, obhajuje sa

 Kontroverzný zápas Gábor Boráros – Kirill Medvedovsky už vyšetruje polícia. Príčinou sú podozrenia zo stávkového podvodu. Prípadné dokázanie viny môže zničiť nielen športovú kariéru prvej hviezdy slovenského MMA.

O ČO IDE?

Boráros koncom februára nastúpil v hlavnom zápase druhého turnaja začínajúcej organizácie Fabriq MMA proti izraelskému reprezentantovi Medvedovskému. Bol jasný favorit na rýchle ukončenie v 1. kole. Prečo?

Jeho súper v posledných rokoch pôsobí ako boxerské vrece, ktoré si chodí len po výplatu. Pred Borárosom prehral šesť z ostatných siedmich súbojov. Všetky v prvom kole, polovicu už v prvej minúte! Zdolal len protivníka, ktorý debutoval v MMA.

V roku 2015 začínal v mušej váhe (do 56 kg), v roku 2017 aktívne bojoval v bantamovej (do 61 kg). Posledné zápasy absolvoval vo velterovej (do 77 kg), proti Borárosovi nastúpil v dohodnutej do 88 kg. Deň pred súbojom výrazne podvážil (81 kg) a pôsobil nepripravene.

Boráros bol ťažší o takmer sedem kíl. Je známy divokými úvodmi (10 z posledných 12 víťazstiev dosiahol v 1. kole). Kurz na očakávané ukončenie v 1. kole sa pohyboval okolo 1,5. Tesne pred súbojom však výrazne stúpol a naopak, kurz na finiš v 2. kole rapídne klesol. Jav býva spôsobený nadmernými stávkami na konkrétnu príležitosť.

Boráros bol proti odovzdane pôsobiacemu súperovi celé úvodné kolo netypicky pasívny, sotva ho zasiahol. Medvedovského síce už po 15 sekundách poslal k zemi úderom na telo, no nehnal sa za ukončením. Izraelčan okrem neúspešných pokusov o takedown nepredviedol nič.

Prvý úder Borárosa v 2. kole bol razantnejší než všetky predchádzajúce dohromady. Medvedovského uzemnil low kickom (kop nad koleno) už po deviatich sekundách. Outsider nedokázal alebo nechcel pokračovať, súboj sa oficiálne skončil technickým knokautom pre zranenie kolena.

 PRÍPAD JE UŽ V RUKÁCH POLÍCIE

„Zaznamenali sme opakované stávky na výhru Gábora Borárosa presne v 2. kole a ukončenie zápasu v 2. kole v nezvykle vysokom objeme, čomu zodpovedali i zvláštne pohyby kurzov,“ uviedla deň po turnaji stávková kancelária Tipsport.

O „podozrivých stávkach“ neskôr informovala i Fortuna. Promotér Borárosovej materskej organizácie Oktagon MMA Ondřej Novotný prezradil: „Hovoril som s Tipsportom, sú extrémne naštvaní. Tvrdia, že majú jednoznačné dôkazy, že to bolo zmanipulované.“

Tipsport v súlade so Zákonom o hazardných hrách podal trestné oznámenie a hlavný bookmaker Pavol Boško pred týždňom pre MMA Shorties uviedol: „Môžem oficiálne potvrdiť, že spoločnosť Tipsport podala v piatok na Slovensku trestné oznámenie na zápas Boráros – Medvedovsky.

Orgány činné v trestnom konaní dostali od nás všetky podklady. Budeme čakať na ich reakciu a ďalšie kroky. Sme pripravení poskytnúť plnú súčinnosť pri ďalšom vyšetrovaní a verím, že naša konkurencia sa k tomu postaví rovnako. Je len na posúdení slovenskej polície, aký záver vyvodí z tohto prípadu.“

 BORÁROS DOSTAL STOPKU

Boráros do úplného vyšetrenia prípadu dostal stopku od Oktagonu i Fabriq MMA. „Podozrenie je také veľké, že to nemôžeme ignorovať,“ uviedol promotér Ondřej Novotný a doplnil: „Moja otázka stále je, ako veľmi je to vina Gábora a ako veľmi sa môžeme baviť o tom, či to v jeho svete vôbec chápe.“

Boráros reagoval komentárom na Instagrame a nepriamo dal odpoveď na otázku, či vôbec chápe, akým obvineniam čelí. Písal totiž o kritike, že zápas „zbabral“, nie zmanipuloval.

Obšírnejšie sa vyjadril vo videu na sociálnej sieti. Popri spŕške vulgarizmov a sebaľútosti, že mu chcú médiá uškodiť, uviedol: „Ani neviem, ako funguje stávková kancelária. Nikdy som na nič nestavil ani korunu. A potom prídete s tým, že zmanipulovaný zápas. Ste úplní idioti! Ani neviem, kto na tom tak strašne dobre zarobil. Niekomu, kto na tom zarobil, gratulujem. A ostatní, ktorí na tom nezarobili, škoda.“

VIDEO: Nateraz posledný zápas Borárosa v Oktagone. V boxe podľahol „Babe Jage“ Mikuláškovi:

EXPERT: MÔŽE TO POŠKODIŤ POVESŤ MMA AKO ŠPORTU

Prípadné dokázanie viny môže poškodiť nielen Borárosa, no aj samotný šport. „Polovica ľudí tento šport nemá rada, pretože im príde barbarský. Druhá polovica áno, pretože je to šport tvrdý a férový.

Na tomto zápase nebolo nič tvrdého ani férového a každý takýto škandál môže veľmi poškodiť povesť MMA ako športu,“ povedal pre iSport elitný český rozhodca so skúsenosťou z UFC Jakub Müller, aktuality.sk

X X X

V Banskej Bystrici sa stretli dva svety: Jeden straší jadrovými zbraňami, druhý posiela Putina domov

 Ďalší zo série takzvaných pochodov za mier v Banskej Bystrici nezostal bez reakcie. Na Námestí SNP sa stretli dva tábory.

BANSKÁ BYSTRICA: Z jednej strany Námestia SNP v Banskej Bystrici znie: „Nikdy proti Rusku!“ Z opačnej: „Migy proti Rusku!“ V prvej skupine prevládajú slovenské vlajky, vidno aj ruské a čínsku. Kontrastne k nim pôsobia ukrajinské farby a modré vlajky Európskej únie v opozičnom tábore, kde sa stretli najmä Banskobystričania s Ukrajincami žijúcimi v krajskom meste na strednom Slovensku.

Spod mariánskeho morového stĺpa vykrikujú rečníci, medzi nimi lekár Peter Lipták, známy šírením konšpirácií počas pandémie, že na letiskách v Kuchyni a Sliači sú jadrové zbrane.

Z tábora o niekoľko metrov ďalej prichádza reakcia: „Klameš“, ale aj „daj si ivermektín“ a „toto s vami robí, keď nie ste zaočkovaní“. Rovnaké strašenie jadrovou vojnou použili aj kotlebovci začiatkom minulého roka, keď brojili proti obrannej dohode Slovenska s USA. Dialo sa tak pár týždňov pred útokom Ruska na susednú Ukrajinu. Ľudia v okolí Sliača vtedy dostali do schránok letáky s grafikou Zvolenského zámku, nad ktorým sa vznáša atómový hríb, a zoznamom obcí údajne ohrozených jadrovým útokom.

Medzi dvoma hlúčikmi sa zhromaždeniam zboku a bez slova prizerajú štátni aj mestskí policajti a ľudia z terás pred reštauráciami a kaviarňami.

 Kotlebovská vlajka aj prekrúcanie histórie

V centre Banskej Bystrice sa v piatok podvečer zišlo pár desiatok ľudí na ďalšom zo série takzvaných pochodov za mier, ktoré sa snažia pôsobiť, že sú občianske a bez politikov. Tak to aspoň stojí na pozvánke šíriacej sa sociálnymi sieťami.

Aj na tomto pochode sa však potvrdzuje, že to tak nie je. Aj v Banskej Bystrici veje na pamiatkovo chránenom morovom stĺpe zelená kotlebovská vlajka a letáky so straníckym logom rozdáva neúspešný kandidát Kotlebu – ĽSNS na banskobystrického primátora Peter Podhorský, ktorý v októbri v krajskom meste získal len zhruba 1,35 percenta hlasov.

 Za organizáciou pochodov je Spolok Archa. V roku 2021 ho zakladali šéfredaktor konšpiračného média Zem a vek Tibor Eliot Rostas, advokát Peter Weiss a bývalá diplomatka Iveta Michalíková, s ktorých menami sa dnes možno stretnúť najmä na dezinfoweboch.

Na pochode v Banskej Bystrici prevládajú starší ľudia. „Aha, aj pán doktor je tu,“ mieri skupinka dôchodkýň k Liptákovi.

Medzi účastníkov sa zapletie dvojica, ktorá má na transparente Shootyho karikatúru s ruským medveďom púšťajúcim raketu na detský kočík v ukrajinských farbách. Patria k skupine, ktorá prišla na námestie vyjadriť postoj, že vojna skončí vtedy, keď Rusko ako jednoznačný agresor opustí Ukrajinu.

S účastníkmi pochodu za mier, od ktorých zaznieva aj to, že Slovensko je vo vojne na strane Ruska, sa snažia diskutovať pokojne, hľadajú historické fakty, aj od nich však sem-tam zaznejú silnejšie slová.

Starší pán sa im sťažuje, že vláda pomáha Ukrajincom a oňho sa nemá kto postarať a musí vyžiť z vyše tristo eur mesačne. Dvojica mu odpovedá, že niektorí Ukrajinci prišli o svoje domovy a nemajú čo jesť, na čo reaguje, že „to ho nezaujíma“.

Iný účastník pochodu príde priamo k skupine ukrajinských žien, a pýta sa, prečo nebojujú na Ukrajine. Keď do jednej začne pichať prstom, pristúpi k nemu muž so slovenskou vlajkou prevesenou na pleciach a povie mu, aby sa jej nedotýkal.

Z pódia od rečníkov pochodu zaznie aj, že Rusi nás v roku 1968, keď obsadili a následne dlhé roky okupovali československé územie, vlastne oslobodili. To už nevydrží Rus žijúci v Banskej Bystrici Evgenij Bugrejev. „Rusi, že vás oslobodili v 68-om? To je šialené,“ kričí. Ruský podnikateľ kritizujúci Putina stojí na strane Ukrajincov od začiatku vojny a v meste pomáha ukrajinským vojnovým utečencom.

„Putin domov,“ skanduje spoločne s ďalšími.

 Dopoludnia komorne, večer s protestmi

Piatok bol deň, keď si v Banskej Bystrici, oficiálne pripomenuli oslobodenie mesta. „Po potlačení Slovenského národného povstania v októbri 1944 prevzali vládu nad Banskou Bystricou nacistické vojská. Ráno 25. marca 1945 začali v meste pouličné boje. Trvali približne do 14. hodiny, keď sa podarilo Banskú Bystricu oslobodiť,“ píše o historickej udalosti mesto na svojom webe. Banskú Bystricu oslobodzovali spoločne sovietske aj rumunské jednotky.

Banskobystrická radnica sa však tento rok rozhodla pre vojnu na Ukrajine nepozvať na pietnu spomienku v piatok dopoludnia zástupcov cudzích štátov, teda ruskú ani žiadnu inú ambasádu. Pre blížiace sa voľby vyzvala aj na apolitickosť spomienky.

„Naším cieľom, pretože pre tento postup sme sa rozhodli spolu s primátorom Zvolena Vladimírom Maňkom, bolo nevzbudzovať ďalšie vášne. Vidíme, že spoločnosť je polarizovaná, nechceli sme, aby došlo k niečomu, čo by výročie oslobodenia znehodnotilo,“ povedal Aktualitám primátor Ján Nosko (nezávislý).

Výzva mala zasiahnuť všetkých, ktorí by chceli výročie využiť na nejakú kampaň pred predčasnými parlamentnými voľbami. Zachovať komornú podobu podujatia sa podľa neho podarilo, vedel však aj o takzvanom „pochode za mier“ chystanom na podvečer. „Máme o tom informácie a komunikujeme so štátnou aj mestskou políciou. Verím, že sa to zaobíde bez nejakých incidentov,“ hovoril predpoludním.

Na jednom z minulých pochodov v Lučenci napadli skupinka účastníkov študenta medicíny Matúša, ktorý na zhromaždenie prišiel s ukrajinskou vlajkou. Medzi útočníkmi pritom spoznal stredoškolského učiteľa z Poltára.

Hoci radnica na spomienke zástupcov politických strán nechcela, zúčastnili sa jej aj neúspešný kandidát na primátora Banskej Bystrice za koalíciu Smer a Republika Daniel Karas, či exminister dopravy zo Smeru Ľubomír Vážny. „Nekomentujem. Námestie patrí všetkom ľuďom. Ak vzdali úctu tichou spomienkou, myslím si, že je to v poriadku,“ reagoval primátor Nosko.

V centre Banskej Bystrice sa v sobotu o 14. hodine uskutoční aj ďalšia spomienka, organizátori ju nazvali ďakovným podujatím obyvateľov. Chcú ňou pripomenúť skutočnosť, že mesto od nacistov neoslobodzovali len Rusi, ale vo veľkej miere aj Rumuni.

„Treba pripomínať, že na oslobodzovaní Slovenska sa porovnateľne podieľali československé exilové jednotky, Rumuni, Ukrajinci, Bielorusi, Rusi a ďalší,“ povedal v tejto súvislosti jeden z organizátorov Andrej Čierny.

Rusko dnes podľa neho „omieľa propagandu o svojej úlohe pri oslobodzovaní Európy od fašizmu v druhej svetovej vojne“ a chce ňou prekryť svoju agresiu na Ukrajine, aktuality.sk

X X X

Väčšia vzdelanosť ženám nedokáže zabezpečiť vyššie platy. Spoločnosť stále rieši aj ich reprodukčné práva

Ženské euro má na Slovensku stále nižšiu hodnotu ako mužské. Niektorí politici chcú však ženám pomáhať zmenou potratovej legislatívy.

Najnovšie sčítanie obyvateľstva ukázalo, že sú vzdelanejšie, no ani to im nedokáže zabezpečiť rovnaké platové podmienky. Ženy na Slovensku aj v roku 2023 ťahajú za kratší koniec – zarábajú v priemer menej, snažia sa zladiť prácu a rodinu, stále vo väčšej miere sa starajú o domácnosť a v spoločnosti zápasia aj so snahou o obmedzovanie ich reprodukčných práv v podobe sprísňovania potratovej legislatívy.

Hoci sa dá povedať, že sme sa oproti minulosti posunuli vpred, stále sa nedokážeme vyrovnať napríklad Luxembursku, kde ženy zarábajú iba o 0,7 percenta menej ako muži. Naša bilancia bola vlani na úrovni 15,8, čo nás zaradilo na ôsme miesto od konca rebríčka.

Index rodovej rovnosti sa však od roku 2010 u nás príliš nezlepšil. Podľa údajov z roku 2020 sme spomedzi štátov EÚ skončili na 25. mieste. Zlepšili sme o 2,5 bodu, no zároveň sme v rebríčku so skóre 55,5 bodu zo 100 klesli o dve priečky.

Práca zadarmo

Štúdia Vzdelanostný a kariérny diferenciál populácie SR ukázala, že ženy na celom Slovensku medziročne dosiahli vyššie vzdelanie ako muži. Ak dáta rozmeníme na drobné, platí to aj pre každý jeden zo 79 okresov na Slovensku.

Napriek týmto výsledkom však majú ženy stále nižšie kariérne možnosti. Najväčšia priepasť je v Bratislavskom a Košickom kraji.

Médiá i spoločnosť každoročne upozorňujú na to, že ženy pracujú posledné mesiace v roku „zadarmo“. V preklade to i podľa vyššie uvedených čísel hovorí o tom, že jedno euro zarobené ženou má u mužov hodnotu 85 centov.

Európska komisia identifikovala hneď niekoľko dôvodov, prečo na Slovensku, ale aj v celej EÚ, stále ženy zarábajú menej ako muži. Viac ako tretina pracuje na čiastočný pracovný úväzok, v prípade mužov je toto číslo na úrovni približne 10 percent. Rodičovské povinnosti vykonáva takmer štvrtina žien, ale iba šesť percent mužov. Rozdiel desať percentuálnych bodov je aj v samotnej miere zamestnanosti v prospech mužov.

Situáciu dotvára aj fakt, že v odvetviach z nižšími mzdami pracuje viac žien ako mužov. Naopak, na manažérskych pozíciách tvorili v roku 2020 menšinový podiel – niečo vyše 34 percent.

Od jedného zákona k tomu istému

Mala by som dve malé deti, na ktoré by som bola sama. Manžel chodil na týždňovky,“ hovorí v prieskume organizácie Možnosť voľby Slovenka Hana o myšlienkach, ktoré jej začali behať hlavou po tom, čo zistila, že je druhýkrát tehotná. Rozhodla sa, že podstúpi interrupciu.

Keďže jej gynekológ bol zásadne proti, odmietol jej poskytnúť akékoľvek informácie a všetko musela hľadať na internete. Nájsť lekárov a sestry, ktorí by ju nesúdili, sa podarilo až na tretí pokus.

„V jednej nemocnici sa ma spýtali, či mi nie je blbé, že mám dve deti a tretie chcem zabiť,“ opisuje svoje skúsenosti dvojnásobná matka. Tieto skúsenosti sú len vrcholom ľadovca.

Nekonečné debaty o interrupciách sa v našom verejnom priestore opakujú doslova na pravidelnej báze. Prestávku v nich predstavuje iba zákonná lehota šesť mesiacov, počas ktorých musia poslanci čakať, aby mohli znovu do parlamentu predložiť rovnaký zákon.

So zákonmi upravujúcimi potratovú legislatívu od posledných volieb pravidelne prichádzajú najmä poslanci Milan Čepček (OľaNO) a Anna Záborská (OĽaNO). Národná rada rokovala o jednom z Čepčekových návrhov aj na aktuálnej marcovej schôdzi. Zákon, podľa ktorého mal lekár žene pred zákrokom urobiť sonografické vyšetrenie, ukázať jej plod a pustiť tlkot srdca, neprešiel.

Na marcovej schôdzi by sa mal prerokovať aj návrh Anny Záborskej. Podľa novely by museli ženy, ktoré chcú podstúpiť interrupciu, vyplniť dotazník a čakať na zákrok minimálne 48 hodín. V legislatíve má pojem „umelé prerušenie tehotenstva“ nahradiť termín „umelé ukončenie tehotenstva.“

Odporcovia sprísňovania potratovej legislatívy, ktorá by podľa nich výrazne obmedzila reprodukčné práva žien, argumentujú okrem iného i tým, že štatistiky jasne ukazujú rapídny pokles interrupcií na Slovensku. Údaje za rok 2021 ukazujú medziročný pokles o 900 zákrokov. Z takmer 10-tisíc umelých prerušení tehotenstva v roku 2009 sme sa v roku 2021 ocitli na približne piatich tisícoch.

Mimovládna organizácia Možnosť voľby tiež upozorňuje na to, že Slovensko patrí medzi krajiny s najhoršou dostupnosťou interrupcií – spomedzi 52 krajín sme skončili na 43. mieste. Najkritickejšie výsledky sme dosiahli nielen v oblasti dostupnosti, ale aj klinickej starostlivosti a poskytovaní služieb a v dostupnosti informácií.

Škôlka nie je samozrejmosť

Osobitnou kategóriou v prípade žien je aj ich začlenenie po návrate z materskej dovolenky. Strata kontaktu s kolektívom a profesiou, ale aj nedostupnosť miest v materských školách ženám komplikujú plnohodnotný reštart.

Podľa štatistík v školskom roku 2020/2021 zamietli škôlky viac ako 19-tisíc žiadostí, rok predtým vyše 18-tisíc. Čísla však môžu skresľovať skutočný stav. Mnohí rodičia totiž v snahe získať miesto pre svoje deti podali žiadosti do viacerých zariadení. Reálne sa tak jedná asi o 11-tisíc detí, ktoré sa do materských škôl nedostali.

V súčasnosti neexistuje pre rodičov žiadna iná možnosť, ktorá by nezaťažila ich peňaženky.

Ak sa chce matka či otec vrátiť do práce po skončení poberania rodičovského príspevku, jedinou alternatívou k štátnej škôlke je súkromné zariadenie. Školné sa tu však pohybuje na úrovni niekoľkých stoviek eur mesačne, čo pre mnohých rodičov znamená aj viac ako polovicu mesačného príjmu.

Osobitnou kategóriu sú osamelí rodičia, z ktorých väčšinu podľa riaditeľky neziskovej organizácie Jeden rodič Evy Markovej tvoria ženy. Na Slovensku ich navyše každým rokom pribúda.

Štát momentálne zaručuje miesto iba predškolákom, čiže deťom od päť rokov. Ministerstvo školstva ale prišlo tento rok s ambicióznym plánom – od roku 2024 chce garantovať miesto aj každému štvorročnému dieťaťu. Od roku 2025 by to isté platilo aj pre trojročné deti. Novelu školského zákona schválila vláda, momentálne si čaká, či aj s ďalšími zmenami prejde parlamentom.

Doma hrajú prím ženy

Starostlivosť o deti a domácnosť – varenie, pranie, upratovanie. To všetko je napriek zlepšujúcej sa situácii stále vo zvýšenej miere na pleciach žien.

Prieskum Inštitútu pre výskum práce a rodiny z roku 2021 ukázal, že nevyhnutným domácim prácam – upratovaniu, praniu či vareniu – sa venujú stále vo zvýšenej miere. Potvrdzujú to aj dáta štatistického úradu. Podľa nich denne varí alebo robí domáce práce 60 percent žien a 16 percent mužov.

Ak sa pozrieme na neplatenú prácu v globále, priemerne ju ženy v domácnostiach vykonávajú 38 hodín, muži asi 31. Rozdiel je aj v tom, koľko hodín z tohto balíka venujú obe pohlavia starostlivosti o deti. U žien je to 13 hodín týždenne, u mužov v priemere necelých osem. Ženy tiež venujú dvojnásobné množstvo času na prípravu jedál.

„Muži venujú viac času tým činnostiam v rámci neplatenej práce, ktoré majú charakter záujmov/hobby (napr. starostlivosť o zvieratá a záhradkárstvo),“ uvádzajú autori prieskumu. Na ženských pleciach podľa nich zostávajú činnosti, ktoré sú pre fungovanie domácnosti nevyhnutné. Zároveň upozorňujú, že prieskumu sa zúčastnilo menej mužov ako žien a v celkovej populácii môžu byť rozdiely ešte priepastnejšie v neprospech žien, aktuality.sk

X X X

Modrič a spol. v nadstavení tvrdo pykali. Španieli s novým trénerom nezaváhali

Futbalisti Španielska úspešne vstúpili do kvalifikácie ME 2024. Pod vedením nového trénera Luisa de la Fuenteho zvíťazili v A-skupine nad Nórskom 3:0. Dva góly vsietil v premiére za národný tím striedajúci Joselu. Chorváti v D-skupine doma iba remizovali s Walesom 1:1, bod pre hostí zachránil v druhej minúte nadstaveného času Nathan Broadhead.

 Španieli začali v Malage aktívne a ich tlak zúročil v 13. minúte Dani Olmo, ktorý sklepol do brány strelu Alejandra Baldeho. Nóri mohli vyrovnať Alexandrom Sörlothom, no Kepa Arrizabalaga jeho pokus vyrazil na roh.

Útočník San Sebastianu nevyužil ani ďalšiu tutovku, keď zblízka prestrelil bránu. V závere prišli veľké chvíle reprezentačného debutanta Joselua, ktorý strelil v priebehu minúty dva góly. Nórom pre zranenie chýbal kanonier Erling Braut Haaland.

 V úvodnom zápase „áčka“ zvíťazili Škóti nad Cyprom 3:0. V glasgowskom Hampden Parku sa ujali vedenia zásluhou Johna McGinna, ktorý v 21. minúte strelou zblízka prekonal Dimitrisa Dimitrioua. V závere sa dvakrát presadil Scott McTominay.

Chorváti mali v Splite od začiatku územnú prevahu, ktorú v 28. minúte zužitkoval Andrej Kramarič. Zbavil sa Neca Williamsa a strelou spoza šesnástky prekonal Dannyho Warda. „Vatreni“ nevyužili ďalšie šance a v závere pykali, keď Broadhead prvou waleskou strelou do priestoru domácej brány vyrovnal na 1:1.

 V prvom zápase „déčka“ uspeli Turci v Jerevane na pôde domáceho Arménska 2:1. Hostí nezlomil rýchly vlastný gól a podarilo sa im otočiť skóre, o zisku troch bodov rozhodol v 63. minúte Kerme Aktürkoglu. Za domácich odohral celý zápas slovanista Tigran Barseghjan, v závere videl žltú kartu.

Švajčiari V dueli I-skupiny deklasovali na neutrálnej pôde v Novom Sade Bielorusko 5:0. Helvéti rozhodli o osude stretnutia už v úvodnej polhodine, keď Renato Steffen zaznamenal hetrik, ďalšie góly pridali po zmene strán Grant Xhaka a Zeki Andouni.

 V ďalších zápasoch skupiny Izrael doma remizoval s Kosovom 1:1 a Andorra prehrala s Rumunskom 0:2/agentury/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.