Putin, Si Ťin-pching cesta na obchádzanie sankcií? Srbský prezident kritizoval zatykač na Putina. Pellegrini proti MIG Ukrajine

 Analytici predpokladajú, že počas návštevy čínskeho prezidenta v Rusku preberú Putin a Si Ťin-pching spôsoby, ako obísť sankcie uvalené západnými krajinami.

X X X

Rozhodnutie Moskvy urobiť z Melitopoľa „dočasnú“ regionálnu metropolu pre nelegálnu okupačnú administratívu Ruskom kontrolovanej časti ukrajinskej Záporožskej oblasti môže naznačovať, že ** ruské sily s vysokou pravdepodobnosťou v najbližšom období nedosiahnu plánované ciele, vrátane obsadenia mesta Záporožie. Uviedlo to britské ministerstvo obrany** v aktualizácii správy o vývoji vojny na Ukrajine, ktorú zverejnilo v nedeľu. Informuje o tom portál Kyiv Independent.

Melitopoľ za dočasnú metropolu Záporožskej oblasti Moskva vyhlásila začiatkom marca. Záporožská oblasť je jedným zo štyroch ukrajinských regiónov, ktoré ruský vodca Vladimir Putin označil za anektované po fingovaných referendách v septembri 2022.

X X X

Pápež František v nedeľu tisíckam veriacich na Námestí sv. Petra vo Vatikáne pripomenul nutnosť nezabudnúť a modliť sa za „utrápený ľud Ukrajiny, ktorý naďalej trpí“ v dôsledku vojnových zločinov, informuje TASR na základe správy agentúry APA.

Pápež počas uplynulých mesiacov opakovane pri verejných vystúpeniach vyzýval na modlitby za Ukrajinu, výraz „vojnové zločiny“ však zvyčajne nespomína.

Pri pravidelnej nedeľnej modlitbe Anjel Pána hovoril František o vojnových zločinoch dva dni po vydaní zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu. Zatykač sa vzťahuje na vojnové zločiny na Ukrajine, výslovne ho však František pri svojej najnovšej výzve nespomenul, pripomína APA.

Pápež vyjadril súcit aj s obeťami v silným zemetrasením postihnutom Ekvádore a uviedol, že sa modlí za obete i zranených v tejto krajine.

X X X

Ruský prezident Putin navštívil v nedeľu aj veliteľské stanovište v meste Rostov nad Donom na juhu európskej časti Ruska, informovali ruské štátne médiá. Správu prinieslo aj ukrajinské médium The Kyiv Independent a portál britského denníka The Guardian. Ruská štátna tlačová agentúra TASS napísala, že Putin mal stretnutie na veliteľskom a kontrolnom stanovišti v Rostove.

Táto správa prišla po tom, čo Putin v sobotu vrtuľníkom priletel do Ruskom okupovaného juhoukrajinského prístavného mesta Mariupol a predtým navštívil Krymský polostrov, anektovaný Ruskom od Ukrajiny v roku 2014. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova si Putin prišiel na Krym pripomenúť deviate výročie jeho anexie Ruskom./agentury/

X X X

Srbský prezident kritizoval zatykač na Putina

Aleksandar Vučič vyhlásil, že zatykač vydaný Medzinárodným trestným súdom bude mať nepriaznivé politické dôsledky.

Vydanie medzinárodného zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina bude mať negatívne dôsledky a len predĺži vojnu na Ukrajine. Na nedeľňajšej tlačovej konferencii v Belehrad to podľa agentúry AP uviedol srbský prezident Aleksandar Vučič.

„Myslím si, že vydanie zatykača na Putina… bude mať nepriaznivé politické dôsledky a svedčí o tom, že existuje veľká neochota hovoriť o mieri, o prímerí a záchrane ľudských životov,“ povedal Vučič.

„Pýtam sa — keď ste ho teraz obvinili z vojnových zločinov, s kým budete teraz hovoriť (o mieri)?„ pokračoval. „Alebo možno neuzavriete mier, ale všetci čakáte na porážku. Naozaj si myslíte, že je možné poraziť Rusko za mesiac, za tri mesiace alebo za rok?“ spýtal sa Vučič a dodal: „Niet pochýb o tom, že cieľom tých, ktorí to urobili, je sťažiť Putinovi komunikáciu, aby každý, kto s ním bude hovoriť, vedel, že je obvinený z vojnových zločinov.“

Na otázku, či bude Putin zatknutý, ak príde do Srbska, Vučič odpovedal, že je to zbytočná otázka, pretože je jasné, že pokiaľ bude vojna pokračovať, Putin nemá kam ísť.

Úzke vzťahy s Ruskom

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu v piatok vydal zatykač na Putina za spáchanie vojnových zločinov. Šéf Kremľa podľa ICC nesie osobnú zodpovednosť za nezákonné deportácie detí z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska počas invázie ruskej armády, ktorá sa začala takmer pred 13 mesiacmi.

Hoci sa Srbsko chce stať členom Európskej únie, udržiava úzke vzťahy s Ruskom a je jediným európskym štátom, ktorý sa odmietol pripojiť k medzinárodným sankciám voči Moskve.

Vučič je odporcom medzinárodných súdov stíhajúcich páchateľov vojnových zločinov. Bol popredným predstaviteľom ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS), ktorej vodca Vojislav Šešelj a niekoľko ďalších členov boli súdení za vojnové zločiny spáchané počas vojen v 90. rokoch, aktuality.sk

X X X

Premiér Heger obhajuje odovzdanie migov Ukrajine. Podľa Pellegriniho vláda na to nemala právo

 Rozhodnutie dočasne poverenej vlády o dodaní stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu je ústavne čisté. Uviedol to dočasne poverený premiér Eduard Heger. Nesúhlasí s tým nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR a líder mimoparlamentného Hlasu Peter Pellegrini. Vyplýva to z ich vyjadrení v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

 Dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati) a bývalý premiér Peter

Heger tvrdí, že o ústavnosti rozhodnutia hovoria aj viacerí odborníci. „Ja som žiadal, že to urobíme iba vtedy, ak budeme mať istotu a iba tak, aby to bolo v súlade s ústavou,“ skonštatoval. Pripomenul, že vláda k dodaniu stíhačiek podpísala dohodu s ukrajinskou stranou.

Pellegrini rozhodnutie rešpektuje. Myslí si však, že o takejto otázke nemala vláda právo ani kompetenciu rozhodnúť. Odvolal sa pritom na viaceré právne analýzy. „Urobili ste to tak, ako ste to urobili a teraz za to nesiete zodpovednosť,“ skonštatoval. Kabinet sa mal podľa neho v tejto otázke obrátiť na Ústavný súd SR. Tvrdí, že ak by bol premiérom on, tak by stíhačky na Slovensku lietali.

 Premiér reagoval, že práve Pellegriniho vláda rozhodla, že sa prestali cvičiť piloti na MiG-29. Zopakoval, že stíhačky boli vyradené a Slovensko ich nemohlo používať. Líder Hlasu zároveň skritizoval súčasnú vládu, že sa venuje zahranično-politickým otázkam, ale nerieši problémy občanov SR.

Slovensko dostane za odovzdanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine 200 miliónov eur z mierového nástroja Európskej únie a ďalších 700 miliónov od ďalších spojencov ako Spojené štáty Americké ako kompenzáciu na novú vojenskú techniku, uviedol ďalej Heger. Nekonkretizoval, akú techniku má Slovensko obdržať, podľa neho však zvýši obranyschopnos­ť štátu.

 Šéf Hlasu Pellegrini v tejto súvislosti povedal, že proti kompenzácii za MiGy nenamieta. „Zníženie obranyschopnosti nie je v úvahe, pretože tie lietadlá nepoužívame a máme inak chránený vzdušný priestor,“ povedal. Zároveň Pellegrini zdôraznil, že spomenutých 700 miliónov eur príde na Slovensko v podobe nových zbraní. Pokiaľ však ide o zvyšné financie, tie by podľa neho mohli ísť do sociálnej oblasti.

Nepodporenie zákonov k plánu obnovy

Postup OĽANO a Sme rodina, ktorým nepodporili návrh zákona o krajinnom plánovaní a zákon o konkurze, ohrozuje verejný záujem. V súvislosti s rizikom straty prostriedkov z plánu obnovy to uviedol dočasne poverený premiér Eduard Heger v diskusii RTVS O 5 minút 12. Nevylúčil, že zo strany OĽANO mohlo ísť o „trucpodnik“. Nezaradený poslanec a predseda neparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini za tým vidí najmä Hegerovu premiérsku neschopnosť.

„Možno je to istý revanš za to, že som si dovolil založiť novú stranu, no považujem to za nezodpovedné,“ uviedol Heger. Neskrýval prekvapenie, že návrhy neprešli. Podľa neho boli pripravené dobre. Uviedol, že záležitosť aj smerom do najbližšej budúcnosti bude preberať na koaličnej rade.

Pellegrini kritizuje samotné návrhy zákonov, no ich odmietnutie v pléne je podľa neho aj dôkazom „relevantnosti“ povereného kabinetu a jeho šéfa. „Ukazuje sa, že on už v parlamente nevie nič presadiť, a že parlamentné voľby mali byť skôr,“ upozornil.

 Heger prisľúbil, že poverený kabinet bude prijímať ďalšie opatrenia na znižovanie negatívnych efektov rekordnej inflácie a poklesu reálnych miezd. Spomenul všetky doterajšie opatrenia, vrátane od pondelka (20. 3.) platného opatrenia zastropovania približne 400, najmä slovenských, potravín.

Pellegrini hodnotí doterajšie opatrenia vlády ako absolútne nedostatočné. „Je to málo, lebo je to dokopy nič,“ vyhlásil. Aj za zastropovaním potravín vidí skôr iniciatívu obchodných reťazcov ako vlády.

Heger z hľadiska pozície predsedu novej strany Demokrati zopakoval, že si nedokáže predstaviť spoluprácu so stranou Hlas. Záujem nie je ani zo strany Pellegriniho. „Eduard Heger je pravou rukou Igora Matoviča – sú to ľudia najviac zodpovední za marazmus, ktorý v tejto krajine nastal,“ upozornil.

 Diskutovali aj o sobotňajšom požiari v Banskej Štiavnici. Premiér informoval, že situácia je v súčasnosti zastabilizovaná. „Škody sú rozsiahle,“ podotkol. Vyzdvihol prácu a nasadenie profesionálnych a dobrovoľných hasičov, vojakov, záchranárov či dobrovoľníkov. Zopakoval, že vláda bude o formách možnej pomoci rokovať separátne.

Aj Pellegrini ocenil nasadenie pomáhajúcich pri požiari v Banskej Štiavnici. „Som naozaj vďačný, že sa podarilo požiar aj v zložitej technickej situácii lokalizovať a zabrániť ďalším väčším škodám,“ povedal. Vládny kabinet by mal podľa neho čo najrýchlejšie rozhodnúť o finančnej pomoci pre mesto./agentury/

X X X

Požiar v Banskej Štiavnici: Budíček, vzácne listiny nechránime dobre, tvrdí šéf archívu

 Vzácne listiny aj historické banské mapy. Stačilo pár minút a zmenili by sa na popol. Šéf Slovenského banského archívu hovorí, že štát by mal na varovanie v podobe požiaru okamžite reagovať.

Unikátne listiny, niektoré z 15. storočia, aj vzácne banské mapy sa podarilo zachrániť pred ohňom aj vodou. Podľa vedúceho Slovenského banského archívu Petra Konečného bol však masívny požiar v centre Banskej Štiavnice „posledným varovaním“, po ktorom by mali nasledovať systémové zmeny pri ochrane archívnych materiálov.

Pomohli aj dobrovoľníci

V jednu chvíľu počas požiaru sa rozšírila správa, že už horí aj banský archív. Ide o susedný objekt hneď vedľa takzvanej Banky lásky, odkiaľ oheň postupoval na ďalšie pamiatky v historickom jadre mesta UNESCO .

„Keďže horela hneď vedľajšia budova, spočiatku sme sa obávali, že požiar preskočí aj na archív. Bohu vďaka, hasičom sa požiar podarilo lokalizovať a dostať ho preč od našej strechy. V náš prospech, ak sa to pri škodách na iných pamiatkach dá takto povedať, hral aj vietor,“ opísal Konečný. Plamene preskočili na budovy v smere na Námestie sv. Trojice, zasiahli súkromné domy, mestskú základnú umeleckú školu, aj takzvaný Berggericht s mineralogickou expozíciou Slovenského banského múzea.

Konečný pripomenul, že v čase, keď požiar vypukol, nemohli vývoj predpokladať, a tak sa pracovníci múzea aj desiatky dobrovoľníkov rýchlo zmobilizovali. Aby zachránili vzácne archívne dokumenty, vytvorili živú reťaz.

„Najohrozenejší materiál sa nám podarilo presunúť, za čo všetkým ďakujem, od steny Banky lásky smerom do protiľahlého krídla archívu. Aby sme zamedzili škodám, poprekrývali sme dokumenty veľkými nepremokavými plachtami, aby sme zabránili najhoršiemu,“ opísal chvíle, keď ich najväčším nepriateľom paradoxne nebol oheň, ale voda, ktorou hasiči hasili dom Sládkovičovej múzy Maríny.

(Článok pokračuje pod videom)

Posledný budíček

Záchranu vzácneho fondu označil šéf archívu za obrovské šťastie. „Náš archív uchováva jedinečné pamiatky, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO Pamäť sveta, a bola by neopísateľná strata, ak by tieto dokumenty zhoreli, alebo by došlo k ich poškodeniu,“ zhodnotil.

V ohrození bol aj jeden z najcennejších archívnych fondov – materiály spojené s Hlavným komorským úradom od 15. až po začiatok 20. storočia. Našli by sme medzi nimi dokumenty o živote a práci anglického konštruktéra Issaca Pottera, ktorý v Novej Bani postavil prvý ohňový stroj na našom území a pôsobil aj v Banskej Štiavnici a okolí.

Ďalšie listiny opisujú kremnické a štiavnické baníctvo už na konci 15. a začiatku 16. storočia.

Škody v archíve vznikli zahorením okraja dreveného krovu, na elektroinštalácii či na podlahách v kanceláriách. Hoci podľa šéfa archívu nebudú v rozsahu, s akými sa musí vysporiadať napríklad susedná turistická atrakcia pre zaľúbencov, udalosť poukázala na dlhodobé problémy archívu.

Požiar, aký Banská Štiavnica nezažila za posledných viac ako dvesto rokov, by mal u kompetentných vyvolať aktivitu, ktorá na Slovensku chýba desaťročia.

„Minimálne by sa ministerstvo vnútra, pod ktoré patríme, malo začať zamýšľať nad vhodnosťou umiestnenia archívu v takejto exponovanej a ohrozenej budove,“ myslí si Konečný.

Budova významná svojou históriou sa pre účel archívu nehodí. Objekt nepostačuje kapacitne, je preplnený, jednotlivé poschodia nemajú potrebnú nosnosť, ku kompromisom pristupujú aj pri zabezpečovaní technických parametrov na ochranu fondov, napríklad pri klimatizácii či znižovaní vlhkosti.

Požiar v tejto súvislosti nazval vedúci archívu budíčkom. „Je to varovný prst predtým, čo sa tu mohlo stať. Takáto situácia nie je vylúčená ani do budúcnosti, tentokrát to bolo veľmi tesné, stačilo pár minút a škody by boli nezvratné.“

Mikulec: Budeme sa o tom baviť

V deň požiaru (18.3.) pricestoval do Banskej Štiavnice s premiérom Eduardom Hegerom a kolegami z iných rezortov aj minister vnútra Roman Mikulec. Aktualitám povedal, že témou sa bude zaoberať.

„Nechám si pripraviť správu o tom, ako by tieto materiály mali byť uložené, čo by tá budova mala spĺňať a nespĺňa. Budeme sa o tom do budúcna baviť, lebo to riziko je zrejme veľké,“ reagoval Mikulec na otázku Aktualít, ako chcú zamedziť budúcemu ohrozeniu vzácnych dokumentov.

Premiér Heger prisľúbil Banskej Štiavnici finančnú pomoc zo štátneho rozpočtu aj eurofondov, ministri by sa mali v najbližších týždňoch v meste stretnúť na spoločnom výjazde, aktuality.sk

X X X

Požiar v Banskej Štiavnici sa podarilo zlikvidovať. Mesto vyhlásilo mimoriadnu situáciu

 Rozsiahly požiar v centre Banskej Štiavnice sa hasičom podarilo zlikvidovať, situáciu však budú naďalej monitorovať. Uviedla to hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Júlia Zeleňáková. Podľa Ministerstva životného prostredia najzávažnejšie škody požiar spôsobil na budove Berggerichtu. Polícia začala trestné stíhanie, mimoriadne zasadne vláda.

Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol 18. marca 2023 požiar v historickej budove. Oheň sa rozšíril aj na okolité objekty.

„Likvidácia požiaru prebiehala do neskorých nočných hodín. Dohášanie skrytých ohnísk a monitorovanie objektov bolo vykonávané počas celej noci. Aktuálne prebieha na mieste udalosti okrem neustáleho monitorovania aj odčerpávanie vody z objektov a postupné sťahovanie hasičskej techniky na hasičské stanice,“ priblížila Zeleňáková.

Požiarom zasiahnutá oblasť historického centra Banskej Štiavnice je pre verejnosť naďalej uzavretá. V súčinnosti s policajnými zložkami tu pokračuje zisťovanie príčiny vzniku požiaru.

 Primátorka mesta Nadežda Babiaková vyhlásila v dôsledku požiaru mimoriadnu situáciu, informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová. obyvatelia boli informovaní miestnym rozhlasom. „Pri mimoriadnej situácií nedošlo k následkom na živote a zdraví okrem miernej intoxikácie jedného príslušníka, hasiča dobrovoľníka,“ uviedla Eliášová.

„Požiar sa v sobotu postupne rozšíril z jednej budovy aj na ďalšie objekty v centre mesta, celkovo na sedem budov. Na mieste bojovali s ohňom profesionálni a dobrovoľní hasiči. Pri udalosti taktiež zasahovali profesionálni vojaci, Polícia SR, dobrovoľníci, zamestnanci samosprávy, Červený Kríž, zamestnanci zasiahnutých budov, zamestnanci okresných úradov Banská Štiavnica a Banská Bystrica,“ povedala hovorkyňa.

 Na miesto boli podľa nej povolaní aj zamestnanci Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany v Slovenskej Ľupči, ktorí vykonávali meranie ovzdušia s negatívnym výsledkom.

Škodu zatiaľ nevyčíslili

Polícia v súvislosti s rozsiahlym požiarom začala trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici. „Aj dnes je na mieste policajný výjazd a pokračuje obhliadka miesta činu,“ priblížila polícia s tým, že na poškodených budovách vznikla škoda v doposiaľ nevyčíslenej výške.

 Mimoriadne zasadne vláda

Predseda vlády SR Eduard Heger zvolá mimoriadne zasadnutie vlády k vyčleneniu prostriedkov na riešenie následkov sobotňajšieho požiaru v Banskej Štiavnici. Informuje o tom na sociálnej sieti Ministerstvo Životného prostredia SR. Zároveň uvádza, že najzávažnejšie škody požiar spôsobil na budove Berggerichtu.

 Premiér v sobotu priblížil, že požiar zasiahol a poškodil sedem budov. „Mnohé strechy zhoreli, v niektorých aj celé poschodia,“ vyhlásil. Vláda podľa jeho slov urobí všetko preto, aby dala zničené budovy do pôvodného stavu.

 Uzavreli galériu, Berggericht aj Starý zámok

Slovenské banské múzeum (SBM) v dôsledku sobotňajšieho požiaru až do odvolania uzavrelo expozície v troch banskoštiavnických objektoch. Informovalo o tom na sociálnej sieti. Múzeum uzavrelo Galériu Jozefa Kollára aj budovu známu ako Berggericht, v ktorej sa nachádza mineralogická expozícia múzea, informačné centrum či sprístupnená štôlňa Michal. Obe budovy sa nachádzajú na Námestí svätej Trojice, ktoré bolo požiarom zasiahnuté.

 Najzávažnejšie škody požiar spôsobil na budove Berggerichtu, v ktorej sa nachádza mineralogická expozícia múzea, informačné centrum či sprístupnená štôlňa Michal.

„Najzávažnejšie škody sú na budove Berggerichtu. Predpokladáme, že rozsah škôd bude fatálny, ohrozená môže byť aj statika budovy, jej stav posúdi v najbližších hodinách statik. S najväčšou pravdepodobnosťou bude nevyhnutné odstrániť torzo strešnej konštrukcie, ktorá sa na mnohých miestach prepadla do vlastnej budovy,“ uviedlo na sociálnej sieti Ministerstvo životného prostredia SR, pod ktoré SBM spadá.

Ako na sociálnej sieti priblížila riaditeľka múzea Zuzana Denková, Galéria Jozefa Kollára zostala požiarom nepoškodená, priestory susediace s Berggerichtom sú však v dôsledku hasenia mokré. „Podarilo sa nám spoločne evakuovať celú expozíciu, depozitáre i výstavy,“ dodala Denková.

 Múzeum pre verejnosť dočasne uzatvára aj Starý zámok. Do jeho priestorov zamestnanci múzea spoločne s dobrovoľníkmi počas požiaru odnášali vzácne zbierkové predmety z expozícií na banskoštiavnickom námestí.

Český prezident ponúkol pomoc

Po sobotňajšom požiari v Banskej Štiavnici ponúkol český prezident Petr Pavel pomoc pri obnove zničených a poškodených pamiatok. Informovala o tom hlava štátu SR Zuzana Čaputová, ktorá s Pavlom v nedeľu telefonovala. „Ponúkol najmä odborné reštaurátorské kapacity. Veľmi si vážim tento prejav solidarity,“ skonštatovala na sociálnej sieti.

Poďakovala tiež všetkým, ktorí v sobotu pomáhali pri hasení požiaru. Ocenila prácu profesionálnych a dobrovoľných hasičov, členov ozbrojených síl a záchranárov. Vyzdvihla aj spolupatričnosť Štiavničanov, turistov a dobrovoľníkov zo širokého okolia. Hlava štátu verí, že Banskú Štiavnicu sa podarí obnoviť do jej pôvodnej podoby pred požiarom čo najskôr./agentury/

X X X

Keby bol Pellegrini premiér, migy by Ukrajine neposlal. Bozk smrti ste migom dali vy, odkázal mu Heger

„Ak hovoríte, že by ste ich nechali lietať, tak jedine takým spôsobom, že by ste úzko spolupracovali s Vladimirom Putinom,“ odkázal Pellegrinimu Heger.

Keby bol predseda Hlasu Peter Pellegrini predsedom vlády, stíhačky MiG-29 by Ukrajine neposlal, pretože tie by naďalej chránili vzdušný priestor Slovenska. Povedal to v relácii RTVS O päť minút 12.

V relácii zároveň podotkol, že rozhodnutie vlády rešpektuje spôsobom, ako keď rešpektuje každé rozhodnutie súdu, hoci s ním nemusí súhlasiť.

„Čo sa hádžem o zem alebo som sa išiel na Sliač reťazou uviazať o mig, aby neodletel? Myslím si ale, že vláda na toto rozhodnutie nemala právo,“ povedal.

Dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati) v relácii zopakoval, že garantuje, že je postúpenie trinástich migov Ukrajine ústavne čisté.

Pellegrini u Scholza

Moderátor sa Pellegriniho pýtal aj na to, či na jeho stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom padlo uistenie, že Pellegrini nebude protestovať proti poslaniu migov na Ukrajinu, tak, ako to tvrdil Heger v piatkovej relácii Braňo Závodský Naživo. Heger v nej komentoval, že Pellegrini mal nemeckému kancelárovi počas krátkeho stretnutia prisľúbiť, že podporí darovanie stíhačiek na Ukrajinu.

„Pán Heger je perfektný žiak svojho politického otca Igora Matoviča a už sa naučil klamať v priamom prenose,“ reagoval Pellegrini.

Podľa neho nešlo o krátke desaťminútové stretnutie, ako tvrdil Heger, so Scholzom podľa svojich slov debatoval hodinu. „Ja nepotrebujem prijímať rozkazy ani z Bieleho domu, ani z Kremľa, ani z Bruseli, ani z Nemecka,“ povedal. „Na rozdiel od vás som u kancelára priamo bol, bol som aj u kancelárky (Angely Merkelovej) a kancelárka bola aj v Bratislave. Ak vám prekáža, že ste osobne nemali možnosť byť s kancelárom Scholzom na bilaterálnom rokovaní, tak to nejakým spôsobom prehltnite,“ pokračoval Pellegrini.

Scholz Hegera osobne prijal v Berlíne vlani v júni.

„V Nemecku pôsobí predsa veľa diplomatov, ktorí poskytli takúto informáciu, že to stretnutie sa konalo,“ poznamenal Heger v súvislosti s tým, odkiaľ čerpal informácie. „Určite sa tu s vami nebudem preťahovať o to, kto má lepší vzťah s Olafom Scholzom, to je bezpredmetné,“ povedal Pellegrinimu.

Bozk smrti

Pellegrini v diskusnej relácii zároveň tvrdil, že keby bol premiérom, slovenské migy naďalej lietajú.

„Bolo to rozhodnutie vašej vlády: keď ste kúpili stíhačky F-16, dali ste bozk smrti migom. Viete prečo? Pretože to automaticky rozhodlo o tom, že migy budú uzemnené. Prestali ste cvičiť pilotov na stíhačky MiG-29. Dnes nemáme dostatok pilotov na to, aby mohli byť MiG-29 operácií schopné,“ odkázal mu Heger.

Slovensko navyše po vypuknutí ruskej invázie podľa jeho slov opustili ruskí technici, a tak nie sme schopní migy ani len prevádzkovať.

„Ak hovoríte, že by ste ich nechali lietať, tak jedine takým spôsobom, že by ste úzko spolupracovali s Vladimirom Putinom,“ poznamenal dočasne poverený premiér.

Pellegrini by migy neposlal

„My sme rozhodli, že migy skončia, keď z USA prídu F-16-tky. Migy ste uzemnili, respektíve rozhodli o tom, že už nevzlietnu, pred pár mesiacmi. Migy lietajú aj v Bulharsku, aj Poľsku. Keď sme museli ruských technikov poslať domov, tak sme sa mohli dohodnúť s Bulharmi a Poliakmi na servisovaní a nemuseli sme sa doprosovať o ochranu nášho vzdušného priestoru Česka, Poľska alebo Maďarska,“ zareagoval Pellegrini.

Keby bol premiérom on, migy by Ukrajine neposlal. „Za mňa by lietali a táto otázka by tým pádom nebola ani na stole, pretože by ochraňovali náš vzdušný priestor,“ vyhlásil.

Heger Pellegrinimu v reakcii odkázal, že Slovensko sa nemuselo spojencov o nič doprosovať.

„Spojenci k nám priviezli toľko techniky, že za vašich vlád sme mali obranyschopnosť na bode mrazu a dnes ju máme na najvyššej možnej miere. Česko aj Poľsko sa ponúkli, že nám náš vzdušný priestor budú ochraňovať zadarmo. Šetríme 50 miliónov eur (toľko podľa Hegera stálo ročné pôsobenie ruských technikov u nás, pozn. red),“ dodal, aktuality.sk

X X X

Kolíková: Chaotický prístup vlády pomáha spochybňovať darovanie migov

 Strana SaS vníma darovanie stíhačiek MiG-29 ako akt solidarity Slovenska s krajinou, ktorá sa bráni voči agresorovi. V diskusnej relácii TA3 V politike na to upozornila poslankyňa parlamentu Mária Kolíková (SaS), ktorá však kritizuje spôsob, akým celú vec komunikuje poverená vláda.

 Nezaradená poslankyňa a podpredsedníčka neparlamentného Hlasu Denisa Saková zopakovala, že vláda v poverení na takýto krok nemá kompetencie. Poslankyňa OĽANO Anna Andrejuvová naopak nepochybuje, že kabinet konal zákonne.

„Chaotický prístup vlády nahráva všetkým, ktorí chcú spochybniť darovanie migov,“ uviedla Kolíková. Upozornila na zmätočné vyjadrenia a komunikáciu vlády v celej téme. „Považujem za hrubú chybu zo strany vlády, že komunikovala celú túto otázku verejne predtým, ako mala premyslený postup,“ podotkla.

Saková zopakovala, že vláda o tejto otázke nemala kompetenciu rozhodnúť. „My v Hlase-SD sme presvedčení, že vláda porušila ústavu, pretože nemala mandát na to, aby o takejto zásadnej otázke, akou je darovanie stíhačiek na Ukrajinu, mohla rozhodnúť,“ doplnila. V tejto veci sa podľa nej mali prezidentka Zuzana Čaputová alebo vláda obrátiť na ústavný súd.

 Andrejuvová tvrdí, že vláda pri rozhodovaní o darovaní stíhačiek postupovala zákonne, upozornila, že boli vyriešené i počiatočné výhrady hnutia. „Zdôrazňovali sme, aby všetka humanitárna či vojenská pomoc bola v súlade s právnym poriadkom SR,“ povedala.

Poslankyne diskutovali aj o prezidentských voľbách, ktoré sa majú konať na jar 2024. Andrejuvová nepovedala, či OĽANO postaví vlastného kandidáta. Saková dúfa, že Hlas bude mať kandidáta, no rokovať o tom podľa nej budú až po septembrových parlamentných voľbách. Kolíková by podporila Čaputovú v prípade jej opätovnej kandidatúry.

Názory poslankýň sa líšia aj pri zákaze nedeľného predaja. Andrejuvová zopakovala, že zatvorenie obchodov v nedeľu je správne a normálne v celej Európe. Kolíková si myslí, že v čase inflácie a zdražovania ide o hazard s krajinou. So zámerom nesúhlasí ani Saková. „Máme k tomuto hlasovaniu voľnú ruku, za mňa osobne poviem, že si neviem predstaviť, že by sme takýmto zákazom prišli ako Slovensko o 1700 pracovných miest,“ dodala.

 Dotkli sa aj návrhu zavedenia odmeny 500 eur za účasť v tohtoročných parlamentných voľbách. Andrejuvová so zámerom súhlasí. Tvrdí, že v programovom vyhlásení vlády bolo zavedenie určitého typu motivácie pre ľudí, ktorí sa zúčastnia volieb. Kolíková návrh označila za volebnú korupciu. So zámerom zavedenia odmeny nesúhlasí ani Saková. „Vnímame tieto ťahy Igora Matoviča ako volebnú, respektíve predvolebnú korupciu,“ skonštatovala.

V súvislosti s dianím v parlamente a neschvaľovaním návrhov zákonov, dôležitých pre implementáciu a čerpanie prostriedkov z plánu obnovy, Kolíková zdôraznila, že takýmto legislatívnym návrhom by malo predchádzať podrobné vysvetlenie predkladateľov a zabezpečenie podpory pre návrh. „Je však neospravedlniteľné, ak niekto nehlasoval, respektíve nezúčastnil sa hlasovania s tým, že nevedel o dôležitosti tohto zákona,“ uviedla. Mierila na niektorých poslancov OĽANO a Sme rodina.

Saková sa pýtala, čo proti hrozbe straty prostriedkov z plánu obnovy robí poverený premiér Eduard Heger. „Prečo reformy a legislatívu, o ktorých vyhlasuje, aké sú dôležité, nevysvetľuje a nepresadzuje v koalícii? O to viac, keď ich prijatím odôvodňoval posun predčasných volieb na september,“ upozornila.

 Pri novele školského zákona, ktorej neprijatie takisto môže znamenať ďalšie ohrozenie čerpania európskych zdrojov, Andrejuvová uviedla, že z klubu OĽANO nemá avizované vecné výhrady.

V prípade opatrení, ktoré štát podniká v rámci pomoci pri zdražovaní, si poslankyňa OĽANO myslí, že vláda robí všetko, čo môže v rámci finančných možností. Saková naopak mieni, že opatrenia sú neadekvátne a nedostatočné najmä v prípade pomoci seniorom či rodičom samoživiteľom. Kolíková upozornila, že štát by mal pamätať na nevyhnutnú pomoc podnikateľskému sektoru./agentury/

X X X

Slovák vyvádzal v centre Viedne. Polícia ho musela spacifikovať

Výtržníka zo Slovenska musela rakúska polícia spacifikovať v piatok v popoludňajších hodinách v okrese Landstraße v centre metropoly Viedeň. Jednému z policajtov dokonca uštedril dva údery do tváre, informuje TASR na základe správy agentúry APA.

 Polícia prostredníctvom svojho hovorcu Philippa Hesslingera spresnila, že 32-ročný muž krátko po 14.30 h svojím správaním obťažoval okoloidúcich a kopal do značiek.

Muž pravdepodobne pod vplyvom drog vlastným pričinením spadol na ulicu, keď pri ňom zastavila náhodne okolo jazdiaca policajná hliadka. Policajti vystúpili a okoloidúci ľudia ich informovali o správaní výtržníka. Ten sa začal správať agresívne, keď mu policajti pomohli dostať sa na chodník. Jedného z nich udrel dvakrát do tváre a spôsobil mu také ťažké zranenia, že po jeho zatknutí ho museli zo služby uvoľniť, píše APA.

Slováka umiestnili do cely policajného zaistenia, kde zostal až do svojho vytriezvenia. Rátať môže s trestným oznámením v súvislosti s pokusom o odpor voči štátnej moci a ťažkému ublíženiu na tele. APA pripomína, že slovenského štátneho občana prepustili z väzenia len pred niekoľkými dňami./agentury/

X X X

Vagnerova skupina vypísala odmenu na talianskeho ministra obrany

Crosetto údajne neposilnil svoje bezpečnostné opatrenia.

Ruská žoldnierska Vagnerova skupina vypísala odmenu 15 miliónov dolárov za talianskeho ministra obrany Guida Crosetta. V stredu o tom informovali noviny Il Foglio, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra ANSA.

Na odmenu vypísanú vagnerovcami upozornili talianske tajné služby pred približne desiatimi dňami. Crosetto podľa novín neposilnil svoje bezpečnostné opatrenia.

Minister tento týždeň obvinil Vagnerovu skupinu z podporovania nelegálnej migrácie z Afriky do Talianska. Podľa Crosetta je to pomsta za taliansku podporu Ukrajine vo vojne vyvolanej Ruskom.

Šéf Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin reagoval na tvrdenie Crosettu vyhlásením, že migrantami sa nezaoberá, lebo „má kopu svojich vlastných problémov“. Ministra označil za „mudaka“, čo je vulgárne označenie hlupáka alebo idiota.

Crosetto obvinil prokremeľskú súkromnú ruskú spoločnosť z toho, že vedie „hybridnú vojnu“ a podnecuje migráciu z afrických krajín, kde pôsobí.

Vagnerova skupina je v súčasnosti najznámejšia pre zapojenie sa do bojov na Ukrajine. Aktívna je aj v krajinách ako Mali, Stredoafrická republika, Sudán a Sýria. V Líbyi podporuje poľného maršala Chalífu Haftara v regióne Kyrenaika na východe krajiny, aktuality.sk

X X X

Britský kráľ si pripomenul Alžbetu II. v prvý Deň matiek od jej smrti

Alžbeta II. zomrela vlani 8. septembra vo veku 96 rokov. Na zosnulú britskú kráľovnú Alžbetu II. v nedeľu spomínal jej syn, kráľ Karol III. Bol to prvý Deň matiek oslavovaný v Británii po smrti panovníčky. Informovala o tom tlačová agentúra DPA. Británia si Deň matiek tento rok pripomína práve 19. marca.

Dojímavý príspevok oslavujúci všetky matky bol na internete zverejnený spolu so vzácnymi fotografiami: na jednej je Charles zachytený ešte ako malé dieťa stojace v lone kráľovnej, na ďalšej snímke je usmievajúca sa kráľovná manželka Kamila stojaca za svojou matkou.

Príspevok na Twitteri sprevádza odkaz: „Všetkým matkám všade na svete a tým, ktorým dnes chýbajú ich matky: myslíme na vás a želáme vám výnimočný Deň matiek.“

Alžbeta II. zomrela vlani 8. septembra vo veku 96 rokov. Kamilina matka Rosalind Shandová zomrela v roku 1994 vo veku 72 rokov po dlhom boji s osteoporózou (rednutím kostí).

Catherine, manželka princa Williama a princezná z Walesu, pri príležitosti sviatku tiež zverejnila fotografie šťastných rodinných chvíľ.

Prvá snímka ju zachytáva, ako sedí na strome so svojimi troma deťmi princom Georgeom (9), princeznou Charlotte (7) a štvorročným princom Louisom. Záber sprevádzajú slová „Všetko najlepšie ku Dňu matiek od našej rodiny vašej rodine“ a červené srdce. Všetci majú na sebe bežné oblečenie a usmievajú sa do fotoaparátu, aktuality.sk

X X X

Bariéry: Možno by pomohlo, keby sme boli svetlejší. Nehádžte nás do jedného vreca

Každý by mal najprv dostať šancu ukázať, čo v ňom je, hovoria rómske ženy z Horehronia, ktoré pre svoju etnickú príslušnosť už mnohokrát narazili na neprekonateľné prekážky.

Článok je súčasťou seriálu Bariéry, ktorý poukazuje aj na nedostatky slovenskej spoločnosti.

V časoch socializmu sa báli cestovať vlakmi a jedna z nich preto nenastúpila na strednú školu. Dnes sa história opakuje a do nepríjemných situácií sa dostávajú aj ich deti. Iba preto, že patria k rómskej komunite.

Aj pre neopodstatnené predsudky sa Edite a Valérii nedarilo roky nájsť si na Horehroní normálnu prácu. Odkázané boli na aktivačné práce, kde za päťhodinový pracovný čas dostávali 60 eur mesačne.

Obe ženy mrzí, že sa svet na Rómov pozerá cez jednotnú šablónu toho, že sú to ľudia, ktorí nechcú pracovať a ich jediným cieľom je čerpať sociálne výhody od štátu. Pre ne je totiž možnosť pracovať veľkým privilégiom, za ktoré sú nesmierne vďačné.

Rovnako hodnotia postoj Slovákov k Rómov aj ďalšie dve dievčatá – Jolana a Kristína. Ich skúsenosti sú až desivo podobné a poukazujú na to, že akákoľvek iná rasa je aj v 21. storočí na Slovensku problémom.

Ťažká práca za pár eur

Na stretnutí s Editou a Valériou panuje od začiatku neuveriteľne pozitívna energia. S príchodom dvoch žien vstupuje do miestnosti aj príval dobrej nálady, ktorou sa nedá nenakaziť. Počiatočný ostych vystrieda okamžite otvorenosť a srdečnosť.

Obe zamestnankyne pracujú v práčovni WASCO na Horehroní už niekoľko rokov. Predtým ako tu dostali miesto, vykonávali takzvané aktivačné práce. Ich mzda predstavovala 60 eur mesačne, denne odrobili päť hodín. Aj keď si k tomu pripočítali sociálnu dávku, ich príjem bol výrazne nižší ako minimálna mzda.

„Mala som deti, čiže viac som nemohla robiť. Snažila som sa však, aby ma prijali na riadnu pracovnú zmluvu, no ani za viac ako 10 rokov sa to nepodarilo,“ spomína Edita na roky, ktoré strávila separovaním plastov.

Stabilné pracovné miesto sa pre ňu zdalo nedosiahnuteľné, s odstupom času sa domnieva, že to mohlo byť aj pre jej rómsky pôvod. Iní kolegovia, ktorí často pracovali vo firme kratšie, zmluvy dostali.

„Nebola to jednoduchá práca, robili sme za každého počasia, a keď prišli dve plné tatrovky plastov, museli sme sa skutočne obracať,“ približuje náplň práce, za ktorú dostala pár desiatok eur.

Podobnú skúsenosť má aj Valéria. Tá najprv upravovala exteriér v dedine Valaská, neskôr upratovala obecný úrad. Za rovnakých 60 eur mesačne.

Nie je to iba práca

Po rokoch neúspešnej snahy o získanie stabilnej práce sa obom ženám podarilo dostať miesto v práčovni WASCO vo Valaskej. Sociálny podnik funguje na Horehroní od roku 2014 a poskytuje zamestnanie najmä ľuďom, pre ktorých je z rôznych dôvodov komplikované uplatniť sa na trhu práce.

V súčasnosti podnik pripravuje rozšírenie svojich aktivít v podobe tzv. „bariérového prania“, ktoré vytvorí možnosti zamestnať ďalších ľudí z okolia. Jedná sa o druh prania vysokej hygienickej kvality, s oddelenými zónami, takže špinavá a čistá bielizeň neprichádza do kontaktu.

„Nie je to pre nás iba práca. Nachádzame tu aj pomoc. Keď máme akýkoľvek problém, sme skľúčení, môžeme prísť za vedením a vždy nám pomôžu. Nech je to hocičo. Je tu všetko – práca, dobrý kolektív aj psychologická pomoc,“ hovorí s úsmevom Edita. Jej kolegyňa okamžite prikyvuje.

Nadriadení im pomáhajú s osobnými problémami, ale napríklad aj s komunikáciou s úradmi či inými právnymi problémami.

„Mne pomohli aj finančne. Nie sme bohatí, ale konečne sa nám darí platiť všetky účty,“ dodáva s hrdosťou. K životu, ktorý financovala zo smiešnej mzdy a sociálnej dávky by sa už nikdy nechcela vrátiť. Plnohodnotná práca je pre ňu nesmierne dôležitou súčasťou života.

Nie, pretože ste Rómovia

Úspech a uplatnenie i v roku 2023 na Slovensku v mnohých regiónoch úzko súvisí aj s rasou. Práve tá je stále určujúcim faktorom, podľa ktorého sa rozhodujú zamestnávatelia. Horehronie nie je výnimkou.

Edita a Valéria osobne niekoľkokrát zažili, že akonáhle sa potencionálny nadriadený dozvedel, že majú tmavšiu farbu pleti, z prijatia do zamestnania nebolo nič.

„V jednej práci mi povedali na rovinu, že Rómov neprijímajú,“ hovorí Valéria. Jej kolegyňa opisuje podobnú skúsenosť. Zamestnávatelia bežne cez telefón predbežne sľúbia prijatie, no keď príde človek na podpis zmluvy, zrazu cúvnu a situáciu zahovoria napríklad tým, že sa ešte ozvú.

O tom, že na Slovensku stále existuje rasová diskriminácia svedčí aj výskum o živote Rómov, ktorý vlani zverejnil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. V ňom každý piaty Róm uviedol, že zažil diskrimináciu v rôznych oblastiach života. Najväčším problémom bolo práve hľadanie zamestnania, ale aj bývania.

Čo sa týka rasovo motivovaných útokov, oproti roku 2016, keď ho zažilo 23 percent opýtaných, sú výsledky priaznivejšie. Takúto skúsenosť má však stále 14 percent respondentov. Väčšinu z nich ľudia nenahlásili.

Špinavé peniaze

S neschopnosťou nájsť si prácu sa stretli v minulosti aj Kristína a Jolana. Obe pochádzajú z početnej rodiny a po strednej škole sa snažili v rodnom kraji zamestnať. Po neúspechu prišiel rovnaký scenár – aktivačné práce. Pred niekoľkými rokmi sa im pošťastilo a dostali miesto v práčovni.

Temperamentné mladé dievčatá zhodne prikyvujú tvrdeniam starších kolegýň. S neopodstatnenou nenávisťou voči Rómom sa stretli mnohokrát. V pamäti sa im ako prvá vybavuje nepríjemná skúsenosť s vodičom v autobuse.

„Nechcel od nás zobrať peniaze. Nakoniec si nasadil rukavice, mince vzal a začal ich agresívne hádzať do kasy. Ako keby boli špinavé,“ spomínajú s tým, že nepríjemné pohľady spolucestujúcich sú bežnou súčasťou ich cesty do práce.

S podozrievaním sa obe stretli aj v obchode, kde ich predavačky celý čas ostro sledovali, pretože mali zafixované, že ako Rómky prichádzajú automaticky kradnúť.

„Môžete byť akokoľvek vyobliekaní. Neviem, možno keby sme boli svetlejší,“ zamýšľa sa Jolana a obe dievčatá sa nad jej úvahou spontánne zasmejú.

Strach z cesty do práce

Zamestnankyne práčovne mrzí, že spoločnosť hádže všetkých Rómov do jedného vreca. Nie každý je podľa nich spokojný s tým, že nemá zamestnanie a poberá sociálne dávky. Na prvom mieste by mala podľa nich byť snaha človeka spoznať a dať mu šancu ukázať sa.

„Je to na nich, či to zvládnu alebo nie. Ja tu už pracujem takmer sedem rokov, asi to o niečom svedčí,“ ozrejmuje Edita.

Priznáva, že v minulosti nevyužila príležitosť ísť na strednú školu aj preto, že sa jej rodičia báli o to, aby sa jej po ceste vlakom do Banskej Bystrice niečo nestalo a aby sa nestala terčom poznámok. Tie však zažívajú Rómovia aj dnes.

„Raz som neprišla do práce, pretože na autobusovej zastávke nejakí ľudia kričali a hádzali fľaše po Rómoch, ktorí tam stáli. Radšej som sa otočila a išla domov,“ opisuje nepríjemný incident.

Okolie môže pomôcť

Primárne negatívny postoj, predsudky a predstavy o tom, že všetci chcú kradnúť, nechcú pracovať a ich cieľom je ublížiť. To sú najväčšie bariéry, ktoré naplno pociťujú aj Rómovia na Horehroní. Kristína, Jolana, Edita a Valéria sa až desivo zhodujú.

Zároveň tiež dodávajú, že niekedy je ťažké sa voči nenávisti brániť. Človek jednoducho nečaká, že sa zrazu stane terčom nadávok a jednoducho zamrzne. Vtedy by podľa Edity pomohlo, keby zareagovalo okolie a zastalo sa ho.

„Moja dcéra bola na praxi v obchode a zákazník povedal, že si od nej nevezme salámu. Cítila sa hrozne a nevedela, ako reagovať. Našťastie, vedúca sa jej stala,“ spomína na incident, pre ktorý jej dcéra zvažovala, že nedokončí strednú školu, aktuality.sk

X X X

Grendel a Raši negovali, že sa kompenzácia za migy týka zľavy na F-16-kach

Kompenzácia za darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine pomôže zvýšiť bezpečnosť a obranyschopnosť Slovenska. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to povedal podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (OĽANO). S nezaradeným poslancom a podpredsedom neparlamentného Hlasu Richardom Rašim zároveň negovali úvahy, že by kompenzácia mala byť poskytnutá vo forme zľavy na zazmluvnenej cene za dodávky amerických stíhačiek F-16.

 „Nie, nemyslím si to, že sa to týka F-16-tok,“ uviedol Raši na otázku v súvislosti so slovami predsedu Hlasu Petra Pellegriniho v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12, naznačujúcimi, že kompenzácia bude vo forme zníženia ceny za dodávku vojenského materiálu.

„Nie, netýka sa to F-16-tok,“ doplnil Grendel. Zdôraznil, že kompenzácia je pre Slovensko, jeho bezpečnosť a obranyschopnosť výhodná. „Áno, som spokojný s tým, čo vyrokoval dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď,“ potvrdil.

 Diskutujúci sa rozprávali aj o súčasnej situácii v ambulantnom sektore. Raši a predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský apelujú na vládu, aby čo najskôr vyčlenila avizovaných 283 miliónov eur pre ambulancie. Upozornili, že v opačnom prípade hrozí, že ambulancie od apríla nepredĺžia zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Grendel si myslí, že žiadna vláda by si „nelajzla“ kolaps ambulantného sektora.

Raši upozornil na meškanie projektu novej nemocnice na bratislavských Rázsochách. Tá sa podľa neho nestihne postaviť v termíne, s ktorým počíta plán obnovy. Žiada preto, aby sa zdroje presunuli do ostatných zdravotníckych zariadení v regiónoch. Výstavbu nemocnice na Rázsochách treba podľa neho financovať z iných zdrojov. Grendel reagoval, že podľa plánu ide výstavba nemocnice zo zdrojov z plánu obnovy v Martine.

 Hostia diskusie sa vyjadrili aj k postupu pred predčasnými parlamentnými voľbami – Majerský i Raši zdôraznili, že KDH, respektíve Hlas pôjdu do volieb samostatne. Grendel chce postup svojej domovskej strany NOVA komunikovať po záveroch aprílového snemu.

X X X

Z okien petržalskej bytovky vypadli muž a žena, v byte našli mŕtve dieťa

Nešťastie sa odohralo v jednej z petržalských bytoviek na Vyšehradskej ulici v Bratislave. Po dvoch dospelých polícia objavila aj mŕtveho chlapca.

V petržalskej bytovke dnes prišli o život dvaja dospelí a jedno dieťa. Nešťastie sa začalo predpoludním, kedy z bytovky na Vyšehradskej ulici vypadol z okna muž. Záchranári ho ešte previezli do nemocnice, ale následky pádu neprežil.

Na rovnakej adrese sa o niekoľko hodín popoludní tragédia zopakovala, keď z okna bytovky vypadla ďalšia žena. Pád z okna neprežila.

„Policajti na mieste vykonávali od prvotného oznámenia potrebné úkony, na základe ktorých sa im podarilo v popoludňajších hodinách lokalizovať byt 7 poschodového obytného domu, z ktorého muž a žena pravdepodobne vypadli,” napísali policajti na sociálnej sieti.

Policajti neskôr vstúpili aj do bytu, z ktorého okien mali vypadnúť muž so ženou. Našli v ňom mŕtve dieťa.

„Krátko pred 16.30 h policajti za splnenia zákonných podmienok otvorili predmetný byt, vo vnútorných priestoroch ktorého našli telo maloletej osoby – približne 10-ročného chlapca, bez známok života,” píše polícia.

„Vec si na mieste prevzal vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave. Bližšie informácie poskytneme, akonáhle to situácia vo vyšetrovaní umožní.”, aktuality.sk

X X X

Dúbravka nepasuje Slovensko do úlohy favorita: Luxembursko je momentálne vyššie ako my

Tréner slovenských futbalistov Francesco Calzona privítal na nedeľnom zraze pred štartom kvalifikácie na ME 2024 deväť reprezentantov.

V Senci sa hlásili Róbert Polievka, Lukáš Hrošovský, Martin Dúbravka, László Bénes, Lukáš Haraslín, Michal Tomič, Peter Pekarík, Adam Obert a Norbert Gyömbér. Calzona však musí riešiť aj jednu nepríjemnosť, keďže kapitán Milan Škriniar má problémy s chrbtom a jeho príchod je otázny. Tréner Slovákov bude situáciu sledovať, namiesto skúseného obrancu zatiaľ nikoho nenominoval.

Slovenských futbalistov čaká vo štvrtok 23. marca o 20.45 h súboj v Trnave s Luxemburskom a 26. marca o 20.45 h v Bratislave s Bosnou a Hercegovinou. Veria v úspešný štart do kvalifikačných bojov. „Očakávam reakciu od nás. Je to nový začiatok, máme ideálnu príležitosť vstúpiť do kvalifikácie čo najlepšie. Verím, že odštartujeme víťazstvom, a že aj ostatné výsledky budú dobré,“ povedal na nedeľňajšom brífingu brankár Martin Dúbravka.

Po prvom polroku fungovania v slovenskom futbale došlo v Calzonovom štábe spolupracovníkov k trom zmenám. Tandem lekárov Ján Baťalík – Vladimír Pener nahradila dvojica Zsolt Fegyveres – Jozef Almási, na pozícii trénera brankárov Matúša Kozáčika nahradil Ján Novota. „Matúš nás vždy dobre pripravil a určite aj teraz Janko Novota. Teším sa na túto kapitolu. Budeme mať ešte priestor sa porozprávať,“ uviedol Dúbravka.

Skúsený brankár zatiaľ myslí iba na štvrtkového protivníka. „Myslím si, že netreba podceniť žiadneho súpera. Luxemburčania sú momentálne vyššie ako my, určite by som nás nepasoval do úlohy favorita. Ale bude to na nás a chceme potešiť divákov.“

Calzona sa bude v oboch zápasoch spoliehať aj na Lukáša Haraslína. Dvadsaťšesťročný útočník strelil víťazný gól v sobotňajšom zápase Sparty Praha v Hradci Králové. Na konte má v tejto sezóne 14 odohraných duelov a na konte 6 gólov.

„S dobrými výkonmi sa nemôžem uspokojiť a potrebujem ich podávať častejšie. Verím, že budú gradovať a že budem pomáhať Sparte i reprezentácii. Vieme, ako vyzerali uplynulé zápasy. Verím, že vstup do kvalifikácie bude iný. Úvod je dôležitý a ak nevyjde, potom sa to ťažko doháňa. Máme ideálnu šancu odraziť sa. Musíme najskôr uspieť s Luxemburskom a až potom môžeme myslieť na ďalšie zápasy,“ povedal Haraslín, aktuality.sk

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.