Putin, Si Ťin-pching rokovanie po vyše štyroch hodinách. Medvedev Haagu hypersonickou raketou. Maďarsko zablokovalo EU k zatykaču na Putina

Si prišiel k Putinovi. Ako veľký brat. Prvý raz, odkedy vlani spustil totálnu vojnu proti Ukrajine, Vladimir Putin privítal v Moskve čínskeho vodcu. Si Ťin-pching pricestoval len tri dni po tom, čo Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal na šéfa Kremľa zatykač pred podozrenie z vojnového zločinu deportácií ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska.

Čínsky vodca Si je prvý zahraničný štátnik, ktorý stisol pravicu Putina, odkedy Haag vydal na šéfa Kremľa zatykač.

Rusko schôdzku Putina so Si Ťin-pchingom vydáva za dôkaz, že ani trestnoprávne stíhanie jeho hlavy štátu ho neuvrhlo do medzinárodnej izolácie. Peking, ktorý rovnako ako Moskva neuznáva jurisdikciu haagskeho súdu, včera túto medzinárodnú inštanciu vyzval, aby zaujala „objektívny a nestranný postoj, rešpektovala imunitu hláv štátov a vyhla sa politizácii a dvojakým štandardom“.

Z úvodu trojdňovej návštevy, ktorý bol podľa Kremľa venovaný „neformálnym rozhovorom“, veľa informácií nepreniklo. Putin a Si sa vzájomne označili za priateľov. Čínsky prezident, ktorý do Ruska zamieril krátko po tom, čo ho parlament potvrdil vo funkcii na bezprecedentné tretie funkčné obdobie, navyše vyslovil presvedčenie, že Rusi v budúcoročných prezidentských voľbách Putina znova podporia. Zaskočil tak hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, ktorý musel novinárom vysvetľovať, že Putin sa v skutočnosti ešte oficiálne nerozhodol, či sa bude aj piatykrát uchádzať o post hlavy štátu.

Putin v Mariupole. Miestni si ho pozvali do bytu

Moskva návštevu čínskeho vodcu vníma ako významnú diplomatickú podporu v jej konfrontácii so Západom. Peking sa oficiálne k Putinovej agresii proti Ukrajine stavia neutrálne, hovorí o nej ako o „ukrajinskej kríze“ a vpád ruských vojsk odmieta odsúdiť. Západ sa pritom obáva, že by Čína mohla začať poskytovať Rusku vojenskú pomoc, vrátane zbraní a munície.

 Si v článku, ktorý včera vyšiel v denníku Rossijskaja gazeta, za cieľ svojej návštevy Ruska označuje posilnenie priateľstva, spolupráce a mieru. Pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine, tvrdí, že neexistuje jednoduché riešenie tejto zložitej otázky, voči ktorej jeho krajina dôsledne zaujíma „objektívny a nestranný postoj“. Píše tiež o nutnosti rešpektovať zásady Charty OSN a legitímne bezpečnostné záujmy všetkých štátov.

Kremeľ včera potvrdil, že jednou z tém rokovaní budú návrhy na mierové urovnanie, ktoré Čína zverejnila minulý mesiac. Ich kľúčovým bodom je okamžité prímerie, teda zafixovanie súčasnej frontovej línie, ktorá sa de facto stane hranicou medzi Ukrajinou a Ruskom, čo Kyjev považuje za neprijateľné. Stále však nie je jasné ani to, či Moskva túto myšlienku podporuje, alebo plánuje pokračovať vo vojne s očakávaním nových územných ziskov. Putin sa k tomu včera vyjadril nejednoznačne. „Podrobne sme sa zoznámili s vašimi návrhmi na vyriešenie akútnej krízy na Ukrajine. Samozrejme, že budeme mať možnosť to prebrať,“ citovala ho agentúra TASS.

Pozorovatelia ale neočakávajú, že by sa Si pokúšal silou-mocou dostať za rokovací stôl Putina s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, s ktorým sa údajne chystá telefonicky spojiť po návrate z Moskvy.

„Číne je v zásade jedno, kadiaľ vedie frontová línia – sto kilometrov na západ alebo sto kilometrov na východ a aká vlajka veje nad Bachmutom. Je pre ňu dôležité, aby vojna neviedla ku kolapsu terajšieho režimu v Rusku a k vytvoreniu prodemokratickej, prozápadnej vlády v Moskve. Keďže je to predbežne nepravdepodobné, [pre Peking] nemá zmysel robiť náhle pohyby,“ povedal pre BBC Alexandr Gabujev, analytik Carnegieho nadácie pre medzinárodný mier.

„Porážka Ruska môže do Kremľa priviesť prozápadného politika,“ cituje týždenník Economist Li Ming-janga, politológa zo Singapurskej univerzity. „Toto je nočná mora pre Čínu,“ dodal.

Vladimir Pastuchov, politológ z University College London, vníma terajšiu návštevu čínskeho vodcu ako odvetu za schôdzku Josifa Stalina s Mao Ce-tungom v zime 1950 a potvrdenie výmeny rolí oboch mocností.

 „Stalin prijal Maa, aby sa porozprával z pozície veľkého brata, a Mao, ktorý sa už tomuto stretnutiu nemohol vyhnúť, sa snažil urobiť všetko možné, aby nevyznel ako mladší brat,“ napísal Pastuchov na Telegrame. „Si bude teraz hovoriť s Putinom výlučne z pozície veľkého brata a Putinovi nezostáva nič iné, ako verejne legalizovať status Ruska ako mladšieho partnera Číny. Toto stretnutie je pre Rusko novým historickým medzníkom, výsledkom všetkých turbopatriotických snáh posledného desaťročia,“ usudzuje profesor University College London.

Putin sa do tejto ponižujúcej pozície, keď bude nútený poskytovať službičky, o ktoré veľký brat požiada, dostal podľa Pastuchova vlastnou vinou. „Keď Kremeľ vyhlásil totálnu vojnu Západu (formou agresie proti Ukrajine), nevzal do úvahy dôležitý civilizačný aspekt. Rusko ako skutočne suverénny štát – o ktorom Putin veľmi rád hovorí – môže existovať len lavírovaním medzi Západom a Východom. Ak sa odpúta od jednej strany, okamžite sa stane ľahkou korisťou pre druhú. Začatím tejto vojny Putin narušil geopolitickú rovnováhu a tým nechal Rusko prakticky bezbranné voči na desaťročia rozrátanej umiernenej expanzii Číny,“ usudzuje profesor./agentury/

X X X

Putin a Si Ťin-pching ukončili neformálne rokovanie po vyše štyroch hodinách

Ruská strana sa podľa Putinových slov oboznámila z návrhmi Pekingu na riešenie konfliktu na Ukrajine.

Štyri a pol hodiny trval pondelkový neformálny rozhovor medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom v Kremli. Oficiálna schôdzka aj s účasťou delegácií je naplánovaná na utorok. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP.

Podľa ruských médií vyšiel Putin po skončení rozhovoru odprevadiť svojho čínskeho kolegu na ulicu. Pri Siho aute sa ešte chvíľu rozprávali a na rozlúčku si podali ruky.

Si ešte na začiatku stretnutia vyjadril presvedčenie, že Rusi v budúcoročných prezidentských voľbách ocenia Putinovo „dobré úsilie“ a opätovne ho zvolia.

„Čína urobila v uplynulých rokoch kolosálny skok vpred,“ povedal Putin na stretnutí Simu. „Na celom svete to vzbudzuje záujem, ale, žiaľ, aj závisť,“ pokračoval Putin. Ako ďalej uviedol, Rusko a Čína majú „mnoho spoločných záujmov a cieľov“.

Predmetom rokovaní mala byť okrem iného aj vojna na Ukrajine. Ruská strana sa podľa Putinových slov oboznámila z návrhmi Pekingu na riešenie konfliktu na Ukrajine. „Viete, že sme vždy pripravení na rokovania. Diskutovať budeme o všetkých týchto otázkach vrátane vašich návrhov,“ povedal Putin.

Obe krajiny predtým označili Siho trojdňovú návštevu Ruska za príležitosť prehĺbiť svoje „bezhraničné priateľstvo“, aktuality.sk

X X X

Maďarsko zablokovalo vydanie spoločného vyhlásenia Európskej únie k zatykaču na Putina

Šéf európskej diplomacie preto vydal vyhlásenie len vo svojom mene, v ktorom zobral na vedomie príslušné rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu.

Maďarsko zabránilo v pondelok v Bruseli členským štátom Európskej únie vydať spoločné vyhlásenie k medzinárodnému zatykaču na ruského prezidenta Vladimira Putina. Uviedla to webová stránka komerčnej televízie RTL s odvolaním sa na agentúru Bloomberg.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell preto vydal vyhlásenie len vo svojom mene, v ktorom zobral „na vedomie“ príslušné rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC).

V pondelok vydali podľa RTL spoločné vyhlásenie aj ministri spravodlivosti členských krajín EÚ, v ktorom podporili rozhodnutie ICC o vydaní zatykača. Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová však tento dokument nepodpísala, aktuality.sk

X X X

Po zatykači na Putina hrozí Medvedev Haagu zničením hypersonickou raketou

 Dmitrij Medvedev, ktorý sa od začiatku ruskej invízie na Ukrajine prejavuje viac ako zlostný bloger než zospovedný politik, zašiel tak ďaleko, že ho kritizuje aj prokremeľský tábor. Niekdajší ruský prezident a premiér, súčasný zástupca šéfa Kremľa na čele bezpečnostnej rady štátu pohrozil hagskemu súdu odpálením hypersonickej rakety.

 Medvedev na svojom účte v komunikačnej platforme Telegram reagoval na rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu v Haagu, ktorý uplynulý piatok vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a detskú ombudsmanku Mariu Ľvovovú-Belovovú. Obaja sú podľa ICC osobne zodpovední za násilnú deportáciu detí z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

Putinov kremeľský nástupca i predchodca vyhlásil, že pokusy súdiť prezidenta jadrovej mocnosti na Medzinárodnom trestnom súde by mali „obludné dôsledky“ pre medzinárodné právo. Pohrozil tiež, že Rusko by na tieto akcie mohlo reagovať raketovým útokom na sídlo ICC.

„Sudcovia ICC sa zbytočne zanietili. Akože: Pozrite, sme statoční, nepos…li sme sa a zdvihli ruku proti najväčšej jadrovej veľmoci. Žiaľ, páni, nad všetkými sú Boh a rakety. Je celkom možné si predstaviť cielené použitie hypersonického Onyxu zo Severného mora z ruskej lode na haagsku budovu súdu. Nedá sa, žiaľ, zostreliť. A súd je len úbohá medzinárodná organizácia, a nie obyvateľstvo krajiny NATO. Vojnu preto nezačnú. Budú sa báť. A nik ho nebude ľutovať. Takže, občania sudcovi, pozorne hľaďte do neba,“ napísal Medvedev.

 Zo strany Medvedeva nejde o prvé vyhrážanie sa raketovým útokom. Viackrát už strašil Západ aj použitím jadrových zbraní. Tentoraz však vyštudovaný právnik prekročil dokonca aj široko nastavené limity kremeľského propagandistu, politológa Sergeja Markova. „Je to už cez čiaru. Oslabuje Rusko a vytvára dojem, že Rusko je veľmi, veľmi nahnevané na rozhodnutie ICC. A nie je to tak,“ napísal Markov na Telegrame na margo Medvedevovej hrozby raketovým útokom na súd v Haagu. Politológ preto predpovedal, že Kremeľ sa od týchto vyhrážok „bude oficiálne dištancovať“.

 Putinov hovorca Dmitrij Peskov sa síce neohradil menovite od slov Medvedeva, haagsky zatykač však komentoval s chladnou hlavou. „Vo svete vidíme toľko otvorene nepriateľských prejavov proti našej krajine a nášmu prezidentovi… Ak si každý z týchto nepriateľských prejavov vezmeme k srdcu, nič dobré z toho nevzíde,“ povedal Peskov pre rádio Majak a dodal: „Všetko starostlivo zaznamenávame. Pokračujeme v práci. Prezident pokračuje v práci, čo je najdôležitejšie.“

 Medvedev nebol prvý, kto na zatykač na Putina reagoval hrozbami. Šéfka propagandistickej televízie RT Margarita Simonianová už pred ním na Telegrame napísala: „Chcela by som vidieť krajinu, ktorá by na základe rozhodnutia Haagu zatkla Putina. Po ôsmich minútach. Alebo koľko bude predstavovať letový čas do jej metropoly.“

Na to, ako v propagandistickom zápale Simonianová prestrelila, upozornil politológ Abbas Galliamov. „Je to taký vynaliezavý spôsob, ako sa zbaviť Putina? Vyhodiť ho do vzduchu spolu s tými, ktorí ho zatkli?“ vysmial sa šéfke RT na Telegrame Galliamov, niekdajší pisateľ Putinových prejavov./agentury/

X X X

Ukrajina má na protiútok len jeden pokus, myslí si generál Pavel

Ukrajina má len jeden pokus na to, aby spustila protiofenzívu. Povedal to v pondelok český prezident Petr Pavel pre poľský denník Rzeczpospolita.

„Som presvedčený, že Ukrajina bude mať len jeden pokus na to, aby spustila rozsiahlu protiofenzívu,“ povedal český prezident. Zlyhanie v pokuse o protiútok spôsobí obrovské ťažkosti pri získavaní financií pre druhý pokus a spojencov Ukrajiny po ďalšej zime zasiahne únava z vojny.

Únava z vojny podľa jeho slov nie je len vyčerpaním ľudských zdrojov a vybavenia, a ničenie infraštruktúry na Ukrajine, ale vzťahuje sa aj na únavu v krajinách, ktoré poskytujú pomoc. „Udržať pomoc na súčasnej úrovni bude po ďalšej zime mimoriadne náročné,“ povedal český prezident, aktuality.sk

X X X

Francúzska vláda prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery

Francúzska vláda v pondelok prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery v parlamente.

Krajne ľavicoví zákonodarcovia s nápismi proti dôchodkovej reforme v Národnom zhromaždení v Paríži, v pondelok 20. marca 2023. Francúzska vláda v pondelok bojovala o svoje prežitie.

Prvý návrh o vyslovení nedôvery podalo menšie centristické zoskupenie a podporila ho aj ľavica. Hlasovalo zaň 278 poslancov Národného zhromaždenia, potrebných však bolo najmenej 287 hlasov.

Druhý návrh podala krajná pravica. Oba návrhy predkladatelia zdôvodnili tým, že vláda pri zvýšení veku odchodu do dôchodku zo 62 rokov na 64 využila ústavnú klauzulu umožňujúcu obísť dolnú komoru parlamentu. Tam totiž dôchodková reforma nemala dostatočnú podporu.

Návrh krajnej pravice získal podporu iba 94 poslancov, potrebných bolo pritom až 287 hlasov. Po tom, čo poslanci nepodporili ani jeden návrh na vyslovenie nedôvery vláde, je dôchodková reforma fakticky prijatá./agentury/

X X X

Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

 Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu a Raši s Pellegrinim počas predošlého volebného obdobia IT projekty pobabrali.

 Mimoparlamentná strana Hlas-SD v pondelok vystavila faktúru na sumu 600 miliónov eur dočasne poverenej ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronike Remišovej (Za ľudí). V pondelok o tom informovali zástupcovia strany Hlas-SD na tlačovej konferencii.

„O túto sumu podľa jej bývalého štátneho tajomníka obrala občanov Slovenska a slovenskú ekonomiku len na projektoch informatizácie, ktoré nerealizovala,“ uviedol poslanec Národnej rady SR a podpredseda Hlasu-SD Richard Raši (nezaradený).

 Na základe slov predstaviteľov Hlasu-SD, na problém reagoval bývalý štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Marek Antal. „Keď sme prišli na ministerstvo, našli sme predchodcami pripravené eurofondové projekty za 700 miliónov eur. Dnes sa realizujú na úrovni plnenia iba okolo 100 miliónov. Musia sa pritom stihnúť do konca tohto roka, ináč tie projekty prepadnú. Vravel som, že poďme tie projekty podporiť a spustiť,“ citoval Raši slová Antala.

 Nespustenie pripravených projektov je podľa Rašiho veľkým manažérskym zlyhaním poverenej ministerky investícií Remišovej. „Suma 600 miliónov sa týka len projektov informatizácie, Slovensku však reálne hrozí, že príde o približne päť miliárd eur,“ upozornil poslanec.

„Ku koncu februára máme z končiaceho eurofondového programového obdobia nevyčerpaných 5,7 miliardy eur a keby sme ich chceli dočerpať, musíme vyčerpať 19 miliónov eur denne vrátane víkendov a sviatkov. Priemerné čerpanie v mesiacoch január a február bolo 3,5 milióna eur denne, čiže necelá jedna pätina,“ zdôraznil Raši.

MIRRI: Máme lepšie výsledky

Vedúci tlačového oddelenia MIRRI Andrej Ďuríček na obvinenia reagoval, že ministerstvo investícií má v súčasnosti neporovnateľne lepšie výsledky, ako keď bol úrad riadený stranou Hlas-SD. „Na porovnanie, pod vedením Petra Pellegriniho skrachoval jeden celý operačný program pre výskum a inovácie a prepadlo 150 miliónov eur, ktoré dnes chýbajú slovenským vedcom. Raši s Pellegrinim zbabrali utajené informačno-technologické projekty, na ktoré sa daňoví poplatníci budú musieť vyskladať sumou 50 miliónov eur a za ich vlády sme boli na poslednom mieste v čerpaní eurofondov v celej Európskej únii,“ uviedol.

„Vicepremiérka Veronika Remišová je permanentne terčom urážok, klamstiev a útokov, ktoré hraničia s posadnutosťou a ďaleko prekračujú hranice politického boja,“ zdôraznil Ďuríček. „Ide o osobnú pomstu a nenávisť, ktorá prerástla až do takej miery, že dotyčný Rašiho asistent verejne želá ministerke smrť. Preto sa vicepremiérka Veronika Remišová rozhodla vo veci podať trestné oznámenie a oznamuje, že na útoky Richarda Rašiho a jeho poskokov už nebude viac reagovať,“ uviedol.

Hlas vyčíta Remišovej aj vešiaky

Hlas tiež tvrdí, že Remišová nakúpila na svoje ministerstvo predražené vešiaky. Podľa asistenta poslanca Richarda Rašiho Martina Dorčáka ministerka nakúpila vešiaky na kabáty za približne 46 eur, hoci podobné sa dajú v obchodoch s nábytkom kúpiť za 25 eur. Remišová ich podľa Dorčáka vylúčila zo súťaže pre nosnosť nižšiu, než požadovala. Mala ich nakúpiť 150 kusov a Dorčák uviedol, že na nich, aj spolu s nákladmi za doručenie, mala preplatiť približne 3 700 eur. Dodal, že Remišová následne dokúpila ďalších 350 vešiakov, tentokrát dizajnových, v cene viac ako 120 eur za kus. Celková suma, ktorú šéfka rezortu investícií na nich preplatila, je podľa Rašiho asistenta temer 33-tisíc eur. Celkovo preplatená suma činí vyše 36 600 eur. Uviedol to na tlačovej besede.

Dorčák tiež spomenul tri pohovky, ktoré boli na MIRRI SR kúpené na príležitostný odpočinok pre šoférov. Každá z nich mala stáť viac ako 1 700 eur. Uviedol, že hoci sa mu nepodarilo nájsť obrázok konkrétnych pohoviek, ceny podobných sa pohybujú v rozpätí 309 až 700 či 800 eur. Remišová ich nakúpila od rovnakej spoločnosti ako sedačku za 8-tisíc eur a konferenčný stôl za 14-tisíc. Dorčák vyslovil podozrenie, či nejde o vopred dohodnutý biznis. Dané pohovky mali podľa neho veľmi detailnú špecifikáciu.

Ministerka tiež nakúpila 36 dvojsedačiek talianskej značky, pričom jedna stála viac ako 1 400 eur. Od rovnakej značky kúpila aj 74 kresiel, ktoré stáli čosi vyše 450 eur za kus. Celková suma presahuje 71-tisíc eur. Dorčák je toho názoru, že ak by sme vybrali sedačky a kreslá, ktoré nie sú talianske a dizajnové, ale vyrobené na Slovensku, mohli by sme ich nájsť prinajmenšom o polovicu lacnejšie. „Chcem vyzvať pani ministerku Remišovú, aby tieto zmluvy na vešiaky a sedačky a leňošky zrušila, peniaze vrátila do štátneho rozpočtu, a pokiaľ nejdú zrušiť, aby ich uhradila zo svojho a odstúpila,“ uzavrel Dorčák.

Ministerstvo tvrdí, že ide o osobnú pomstu.

Ministerstvo tvrdí, že spolu s ministerkou sú už tri roky terčom nenávistnej kampane Rašiho a jeho spolupracovníkov. Všetko sa podľa nich začalo, keď Remišová zastavila vyplatenie odmien pre dvoch asistentov Rašiho, ktoré boli schválené krátko po prehratých voľbách. Išlo o jednorazové päťciferné odmeny. Rezort doplnil, že členovia Hlasu i Rašiho ľudia sa s nimi o tieto odmeny súdia, pričom ich zastupuje člen strany Smer-SD Róbert Kaliňák.

„Rašiho asistent a organizátor tlačoviek strany Hlas už tri roky zverejňuje videá plné osobných urážok a nechutností, bombarduje ministerstvo desiatkami infožiadostí a šikanuje a znevažuje zamestnancov ministerstva, a to dokonca tak, že Úrad pre ochranu osobných údajov podal vo veci trestné oznámenie. Vicepremiérka Veronika Remišová je permanentne terčom urážok, klamstiev a útokov, ktoré hraničia s posadnutosťou a ďaleko prekračujú hranice politického boja. Takéto spôsoby organizovaného šírenia nenávisti zasahujú už aj jej rodinu a deti,“ píše ministerstvo.

Dodáva, že od Hlasu už nejde o regulérny politický zápas, ale o osobnú pomstu a nenávisť, ktoré vrcholia tým, že Rašiho asistent verejne praje Remišovej smrť. „Preto sa vicepremiérka Veronika Remišová rozhodla vo veci podať trestné oznámenie a oznamuje, že na útoky Richarda Rašiho a jeho poskokov už nebude viac reagovať,“ uviedlo MIRRI SR.

Strana Hlas podľa nich klame vo veci vybavenia ministerstva. MIRRI SR tvrdí, že pri obstarávaní a sťahovaní z priestorov prenajatých predošlým vedením ušetrili celkovo 10 miliónov eur, a to spolu s kompletným vybavením ministerstva. Ministerstvo poznamenalo, že vybavenie ostáva vlastníctvom štátu. „Navyše, ministerstvo muselo riešiť mimoriadne nevýhodné nájmy, ktoré uzavreli za Pellegriniho a Rašiho, kde od roku 2018 platili 100 000 eur ročne nájom za prázdny, plesnivý a nevyužívaný priestor, ktorý si v nevypovedateľnej zmluve zazmluvnili páni z Hlasu s firmou blízkou Zoroslavovi Kollárovi. Verejné obstarávanie na vybavenie nového sídla celého ministerstva prebehlo transparentne, prihlásilo sa 15 firiem a bola vybratá ponuka s najnižšou sumou,“ dodal rezort investícií./agentury/

X X X

Kauza korupcie: Kováčik na súd neprišiel, exšéf SIS potvrdil stretnutie z obžaloby

Exšéf SIS Anton Šafárik potvrdil, že sa s Koščom, Kováčikom a Slobodníkom stretol mimo svojej kancelárie. Problém v tom nevidí.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý si odpykáva osemročný trest za korupciu, sa tentoraz pred sudcu vôbec nepostavil, dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici v pondelok pokračovalo pojednávanie v ďalšej korupčnej kauze, v ktorej mal Kováčik podľa obžaloby zobrať úplatok 50-tisíc eur.

Podplatiť ho mal Peter Košč, podnikateľ blízky SIS aj policajným funkcionárom. Kováčik mal za úplatok zariadiť, aby trestné stíhanie nikam neviedlo v dvoch prípadoch. V jednom išlo priamo o Košča, v druhom o Koščovho kamaráta, bývalého šéfa policajných odposluchov Jozefa Reháka, podozrivého z vynášania mafiánskej skupine sýkorovci. Prípad expolicajta „Doda“ speje na špecializovanom súde k finále.

Košč obžalovaný spolu s Kováčikom na súd nechodí, od jari 2021 je na úteku, v konaní ho zastupuje advokátka Eva Mišíková. On aj Kováčik vinu popierajú.

Kniha s otvorom na bankovky

Hlavným svedkom proti Kováčikovi je kajúcnik Bernard Slobodník. Súdu opísal, ako bývalému špeciálnemu prokurátorovi odovzdal peniaze od Košča v upravenej knihe s vyrezaným otvorom, v ktorom boli bankovky.

Stať sa tak malo na stretnutí trojice s vtedajším novovymenovaným šéfom SIS a nominantom SNS Antonom Šafárikom.

K predaniu úplatku došlo podľa bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára v roku 2016 v bratislavskej nemocnici U milosrdných bratov, kde mal priestory aj rád Maltézskych rytierov, v ktorého štruktúrach pôsobil práve Šafárik.

O tejto udalosti rozprávali pred súdom aj ďalší svedkovia, mali ju z počutia od Slobodníka, ktorý celú situáciu opakovane opisoval pri spoločenských stretnutiach ako scénu z filmu.

Vytiahli nahrávku aj Slobodníkove súkromie

Pred sudcom Michalom Trubanom vypovedali v pondelok expolicajti Peter Koščo (nemýliť si s Peter Košč) a Marek Švarc, v minulosti kolegovia Slobodníka, aj niekdajší šéf SIS Anton Šafárik. Na prvých dvoch sa obhajoba obracala s otázkami smerujúcimi k spochybneniu Slobodníka a jeho dôveryhodnosti ako svedka.

Koščo tvrdil, že Slobodník klamal v niektorých rozhovoroch s novinármi, keď tvrdil, že si našiel na služobnom aute GPS zariadenie a že aj jeho sledovali, podobne ako prokurátorov Daniela Lipšica, Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.

Obaja policajti pred súdom tvrdili, že sledovacie zariadenie bola len maketa narafičená nimi, na podnet samotného Slobodníka. Ako ich o to žiada, má zachytávať nahrávka, ktorú si urobili. „Vznikla na našu obranu, Bernard Slobodník bol vplyvný, urobili sme to, aby si nevymyslel príbeh a neobrátilo sa to proti nám,“ hovoril Švarc.

Dvojica si Slobodníka nahrala aj pri inej príležitosti, ide o mediálne známy záznam súkromného rozhovoru v aute. V tom čase už bol Slobodník v civile a podľa Švarca sa chystal vypovedať na Úrade špeciálnej prokuratúry. Chcel vraj od nich ozrejmiť a osviežiť niektoré minulé konania z NAKA. Prokurátor Michal Šúrek už vlani, keď obhajoba na túto nahrávku opakovane narážala, pripomínal, že vznikla nelegálne a s prípadom korupcie v obžalobe nesúvisí.

Švarc dnes opisoval, že Slobodníka opakovane viezol na stretnutia s Igorom Matovičom v Trnave, malo sa tak diať v období rokov 2017 až 2019. Slobodník mal podľa exkolegov, ktorí sú dobrí kamaráti a naposledy sa stretli asi pred týždňom, viesť „dvojaký život“ – jeden doma v Leviciach a druhý v Bratislave, kde sa po večeroch stretával s rôznymi ľuďmi. Pred súdom po otázkach obhajoby vytiahol aj detaily zo Slobodníkovho súkromného života.

Šafárik potvrdil stretnutie

Exšéf SIS Šafárik potvrdil, že k stretnutiu v zasadačke nemocnice U milosrdných bratov v zložení, ako ho popísal Slobodník, skutočne došlo.

Bolo to v júli 2016, len pár dní po jeho vymenovaní do funkcie. Vypovedal, že on, Košč, Kováčik a Slobodník sa počas jeho funkčného obdobia takto stretli len raz. Slobodník Šafárika pri opise udalosti ako z mafiánskeho filmu označoval ako Don Padre.

Kováčik a Slobodník mali sedieť oproti Šafárikovi, Košč za stolom nebol a sedel niekde bokom. Exšéf tajných si nebol celkom istý, no práve Košč mu zrejme povedal, že by „bolo dobré stretnúť sa s týmito dvoma ľuďmi“.

S Koščom ho zoznámil niekto z bezpečnostných zložiek niekedy v roku 2015, v predvolebnom období.

Opísal ho ako veľmi inteligentného lobistu a analytika, ktorý má prehľad, pozná veľa ľudí a vie dobre odhadnúť situáciu, napríklad pred voľbami.

V stretávaní mimo oficiálnej kancelárie Šafárik žiadny problém nevidel, išlo podľa neho o úvodné formálne stretnutie, ktoré trvalo len približne dvadsať minút. Počas neho si nevšimol, že by v zasadačke či na chodbe došlo k nejakej odovzdávke.

Prokurátor Šúrek reagoval na taktiku obhajoby smerujúcu k spochybneniu kľúčového svedka, že môže klásť otázky, aké uzná za vhodné. „No z môjho pohľadu sa tak dialo dosť tendenčne,“ komentoval s tým, že sa k tomu vyjadrí aj v záverečnej reči.

Kritizoval, že obhajoba spochybňovala svedka za cenu, že do konania „zatiahla jeho osobný život“.

O nahrávke zachytávajúcej rozhovor o GPS sa Šúrek podľa jeho slov dozvedel až dnes na pojednávaní. „Bude minimálne predmetom preverovania,“ povedal a dodal, že svedkovia ju zamlčali, hoci v súvislosti so Slobodníkom už vypovedali vo viacerých trestných konaniach.

Pojednávanie bude pokračovať v utorok, opäť bez Kováčika. Vypovedať bude expolicajt Rehák, ktorý čelí obžalobe v súvisiacom prípade, aktuality.sk

X X X

Požiar v Štiavnici ukázal problémy historických budov. Majiteľ teplárne má stále strach

Ničivý požiar zasiahol minulú sobotu historické centrum Banskej Štiavnice. V jednej z historických budov vypukol požiar, ktorý sa postupne rozšíril a poškodil sedem objektov. Dá sa podobným udalostiam predchádzať?

Na mieste požiaru v Banskej Štiavnici sa v krátkom čase vytvorila ľudská reťaz z dobrovoľníkov, turistov, záchranných zložiek a zamestnancov múzea. Vďaka tomu sa podarilo evakuovať celú galériu s umeleckými a historickými zbierkovými predmetmi. V podcaste budete počuť pracovníčku Slovenského banského múzea Miriam Lenčovú, ktorá opíše aktuálnu situáciu priamo z miesta po tragickom požiari.

Od tragédie pred bratislavskou Teplárňou, pri ktorej boli zavraždení dvaja členovia LGBTI+ komunity, o chvíľu uplynie už pol roka. Napriek otrasu spoločnosti i napriek sľubom politikov riešiť problémy ako i predsudky voči tejto komunite sa v realite nezmenilo prakticky vôbec nič. LGBTI+ komunita i naďalej patrí medzi najobľúbenejšie terče internetovej, politickej, ale čoraz častejšie už aj reálnej nenávisti. A jej členovia tak majú stále strach aj obavy. Tragédia pred Teplárňou totiž vôbec nemusí byť poslednou ani jedinou tragickou udalosťou voči tejto komunite. Ako teda túto situáciu vníma komunita LGBTI+? Na transrodovom festivale Svet podľa Gabriela oslovil majiteľa Teplárne Romana Samotného kolega Braňo Dobšinský, aktuality.sk

X X X

Reťazce pobúrili slovenských potravinárov. Je to marketingový ťah, tvrdí šéf komory Macho

 Poľnohospodári a potravinári chýbali pri vyhlásení garantovaných cien, ku ktorému sa zaviazali obchodné reťazce pred televíznymi kamerami v prítomnosti ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana (nom. OĽaNO). Politiku tzv. protiinflačnej garancie v podobe, v akej bola prezentovaná, považuje Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, za marketingový ťah.

Pod dohodou nie je váš podpis. Prečo? Obchodné reťazce predsa idú predávať za garantované ceny potraviny najmä od slovenských výrobcov.

Nejaké črty toho, čo to bude a ako to bude, sme sa dozvedeli 40 minút pred tlačovou konferenciou (piatok 17. marca pozn. red.). Pokiaľ to má byť také, ako to verejne odprezentovali, teda, že má ísť najmä o výrobky slovenskej produkcie, nepáči sa nám, že sa nikto s nami o tom nebavil. Obchodné reťazce povedali, že tri mesiace bude teraz garantovaná cena, ale čo v prípade, že daný výrobok bude čeliť tlaku na zníženie ceny? Čo sa stane?

Povedzte.

Prirodzene znížia jeho cenu? Nepozeráme na túto dohodu dobre a považujeme ju skôr za marketingový ťah. Niektoré sektory výroby potravín – hydina, mliečne výrobky čelia tlaku na znižovanie cien mliečnych výrobkov a obchod vyrukuje s cenovými garanciami.

x To sa vám nepáči. Budete rokovať s obchodnými sieťami napriek tomu, čo sa stalo?

Rokovať? Niektoré veci sú (v zmluvách) aj predmetom obchodného tajomstva. To je proste vec, ktorú dohodlo ministerstvo s reťazcami. Nás z toho vynechali. Môžeme to akurát zobrať na vedomie a povedať, že sme do tohto procesu neboli prizvaní a nesúhlasíme s tým, ako sa to urobilo. Mali s nami rokovať, to je celé!

Keď napríklad obchodné reťazce zagarantujú cenu kuracieho mäsa, vyústi to do toho, že budete kurčatá do sietí predávať pod výrobné náklady?

Pozrite sa, v prípade, že obchodné siete dostanú na niektorý produkt nižšiu cenu, akú máme istotu, že to nezneužijú, že si zarobia ešte viac?

x Máme tomu rozumieť tak, že reťazce vyjdú po troch mesiacoch garantovaných cien posilnené a ich dodávatelia oslabení?

Reťazce nestratia ani euro, práve naopak, a budú to oni, ktorí budú vyzerať pred verejnosťou pekne. Je to absurdné. Niekto si niečo vymyslí, nám to oznámi 40 minút pred ohlásením a teraz sa mám vyjadrovať k niečomu, čo ešte ani nepoznám?! (V čase rozhovoru ešte neboli zverejnené všetky zoznamy potravín s garantovanými cenami). Ktoré výrobky sú zahrnuté v zoznamoch, od akých dodávateľov, z akého sortimentu, koľko je tam privátnych značiek samotných reťazcov? O dohode vieme akurát, že sa ide zastropovať nejakých 400 výrobkov. Právom sa obávame, ako to celé dopadne. Nech reťazce garantujú ceny svojim dodávateľom. Inak je to celé na hlavu.

x Vlani v marci podpísali minister Vlčan s obchodnými reťazcami memorandum o nezvyšovaní obchodných marží na 13 základných druhov. Ani vtedy ste pri tom neboli. O čom to hovorí?

Ministerstvo stále nepochopilo, že potraviny sa nevyrábajú v obchode. Obchodné reťazce sú síce najsilnejší článok celej potravinovej sústavy, pretože 90 percent potravín sa predá cez ich pulty, ale naše jedlo sa rodí na poli, v maštaliach, spracúva v potravinárskych závodoch. Treba brať do úvahy pozíciu tých, ktorí reálne stoja za zrodom potravín a nevidieť len tých, čo ich predávajú. To je celé.

x Ako sa ďalej vyvinie situácia?

Myslím si, že ministerstvo v komunikácii s nami zlyhalo, aj obchodníci mohli prísť za nami a povedať, čo majú v úmysle urobiť. Nemyslím si, že je to férová hra, ktorú zahrali.

x Môže sa z toho ešte stať férová hra?

Stále tvrdím, že obchod a dodávatelia musia mať dobré vzťahy. Mali sme sa stretnúť a rokovať. Je v poriadku, ak reťazce garantujú na tri mesiace ceny a nebudú ich meniť, je fér verejne vyhlásiť, že na tieto výrobky nebudú tri mesiace meniť cenu ani dodávateľom. Čo je na tom nefér? Pokojne sa to mohlo takto urobiť a nemuseli sme to vôbec riešiť.

Ľudia už hľadajú v obchodoch výrobky s garantovanými cenami. Vyčíri čas a s ním aká-taká stabilita cien potravín zakalené víno?

Áno, ale potrvá dlho, vari 30 rokov, kým sa slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo postavia na nohy. Môžu nám pomôcť slovenskí spotrebitelia, pokiaľ budú cielene vyhľadávať slovenské výrobky. Len dodám, že všetky súvislosti okolo garantovaných cien potravín bolo treba posúdiť v duchu príslovia dva razy merať a raz rezať, aby plusy a mínusy takéhoto rozhodnutia boli spravodlivo rozdelené./agentury/

X X X

‚Ak Kyjev prehrá, budeme musieť vstúpiť do konfliktu‘. Poľská ambasáda žehlí tieto slová veľvyslanca

 Poľský veľvyslanec vo Francúzsku Jan Emeric Rościszewski vo vysielaní francúzskeho televízneho kanála LCI povedal, že v prípade porážky Ukrajiny vo vojne bude Poľsko nútené vstúpiť do konfliktu, píše Ukrajinska Pravda. Poľská ambasáda v Paríži následne vydala vyhlásenie, že médiá jeho slová vytrhli z kontextu, v ktorom boli povedané.

 „Nie NATO, Poľsko či Slovensko stupňujú tlak, ale Rusko, ktoré vtrhlo na Ukrajinu. Rusko, ktoré sa zmocňuje jej území. Rusko, ktoré zabíja ich ľudí. A Rusko, ktoré unáša ukrajinské deti.“

„Ak Ukrajina nedokáže ubrániť svoju nezávislosť, nebudeme mať na výber, budeme nútení vstúpiť do konfliktu,“ uviedol Rościszewski vo vysielaní.

„Pretože budú ohrozené naše hlavné hodnoty, ktoré sú základom našej civilizácie a našej kultúry. Preto nám nezostane nič iné, ako vstúpiť do konfliktu,“ dodal.

„Ak si vypočujete pozorne celý rozhovor, nebolo tam žiadne vyhlásenie o priamej účasti Poľska v konflikte, ale iba varovanie pred dôsledkami porážky Ukrajiny a o možnosti, že Rusko zaútočí alebo vtiahne do vojny krajiny strednej Európy – pobaltské štáty a Poľsko,“ uviedla ambasáda. V iných častiach rozhovoru podľa poľského zastupiteľského úradu ambasádor hovorí o tom, že Poľsko nie je vo vojne, ale všemožne pomáha Ukrajine brániť sa.

Rościszewski je vo funkcii veľvyslanca vo Francúzsku od roku 2022, na svoj post prišiel z čela najvyššej poľskej banky PKO Bank Polski.

Na slová veľvyslanca reagoval Leonid Sluckij, predseda výboru pre medzinárodné záležitosti ruskej Štátnej dumy.

„Priama účasť Poľska v ukrajinskom konflikte, či už po porážke Kyjeva alebo pred jeho kapituláciou, bude znamenať rozpútanie tretej svetovej vojny zo strany NATO. Skutočnosť, ktorú nemôžu nechápať v hlavných mestách členských krajín aliancie,“ napísal podľa agentúry TASS politik na sieti Telegram. Dodal, že takýto scenár krajinám NATO nevyhovuje a preto podľa neho poľské veľvyslanectvo okamžite zareagovalo./agentury/

X X X

Martin Poliačik: Uvidíme Putina v dobytom Kyjeve? Po kríze pravdy prichádza kríza reality

Kritické myslenie a mediálna gramotnosť už čoskoro prestanú byť dostatočným nástrojom pre orientáciu vo svete.

Autor je zástupca riaditeľky kyjevskej pobočky Globsecu.

Predstavme si takýto scenár: Leto 2024. Je po vojne. Ruské vojská museli ustúpiť z okupovaných území a Ukrajina slávi nový začiatok vlastných dejín. Čo vysiela ruská televízia?

Vladimír Putin sa prechádza ulicami dobytého Kyjeva. Davy okolo ciest ho vítajú a mávajú ruskými vlajkami. Na titulke New York Times je fotografia srdečného zvítania ruského a čínskeho prezidenta a hlavný titulok hlása „Ukrajinskí fašisti porazení. Amerika priznáva omyl. Konečne mier!“

Fakty sa stanú názormi

Tieto výjavy, vytvorené kompletne umelou realitou, môžu už o rok byť nerozoznateľné od skutočných videí a obrázkov. Mohutný rozmach nástrojov ako ChatGPT či Midjourney za posledné mesiace nám ukazuje, že naša schopnosť rozoznávať skutočné texty, rozhovory, videozábery a fotografie od materiálu vygenerovaného umelou inteligenciou dramaticky klesá. Blížime sa k bodu, kde alternatívne médiá a fabrikovanú propagandu nahradí komplexná alternatívna realita.

Keď sa pred rokmi začalo rozprávať o po-pravdivej a po-faktickej dobe, začali sme si zvykať na to, že pre mnoho ľudí už pridŕžanie sa nejakej „reality“ prestane byť záväzné. Pravda sa začne vytvárať namiesto toho, aby bola nachádzaná. Že aj fakty sa stanú názormi a každý a každá budeme mať nárok na tie vlastné. V takom svete už žijeme.

Rozmach umelej inteligencie však toto celé ešte viac skomplikuje. Kým doteraz bolo ako tak možné nachádzať dôveryhodné zdroje, pôvodné svedectvá, fotografie a videá, na základe ktorých bolo možné rekonštruovať nejakú udalosť, o túto možnosť zrejme už čoskoro prídeme. S dobrým zadaním bude možné vytvoriť akúkoľvek udalosť, kdekoľvek na svete, v HD rozlíšení. „Objektívna realita“ sa nám rozpadne pred očami.

Nový svet pre diktatúry

Je možné, že demokratický svet na tieto zmeny zareaguje nejakým systémom kontroly overovania zdrojov. Že bude vecou základnej poctivosti referovať o svete čo najviac tak, aby dáta vychádzali zo skutočného poznania sveta. No diktatúram ruského typu už nič nebude brániť v tom, aby pre svojich obyvateľov, izolovaných od zvyšku sveta, vytvorili úplne nový svet.

O tom, že v Londýne hladujúci ľudia jedia veveričky, už nebude musieť propagandistka Oľga Skabejevová len rozprávať. Umelá inteligencia jej k tomu vytvorí dokonalú reportáž s výpoveďami skutočných Londýnčanov, ktorí o svojej účasti na takomto „natáčaní“ vôbec nebudú vedieť.

Kritické myslenie a mediálna gramotnosť, ako ich poznáme, prestanú byť dostatočným nástrojom pre orientáciu vo svete. Ani tí najschopnejší z nás už nebudú mať pri posudzovaní reality pevnú pôdu pod nohami, ak sa každá nová udalosť objaví v nekonečnom množstve variácií a veľká časť z nich bude spadať do kategórie „toto sa nedá vylúčiť“.

Dôvera nad zlato

Krajiny, kde médiá a inštitúcie stále požívajú základnú mieru dôvery, majú na čom stavať. Ľudia v nich majú možnosť od opierania sa o overiteľné fakty prejsť k starej dobrej viere v autority.

Krajiny, kde už dnes propaganda prekvitá a ľudia nedôverujú ani médiám, ani inštitúciám a ani si nedôverujú medzi sebou, majú pred sebou obdobie, v ktorom ľudia na ich území budú reálne žiť vo viacerých, často nezlučiteľných virtuálnych realitách.

Útok na americký Kapitol, ale aj slovenské pochody „za mier“ nám ukazujú, ako to môže vyzerať, ak sa takéto virtuálne reality prelejú do ulíc. A ich presvedčivosť bude iba rásť. Zlatom 21. storočia nebudú dáta, ale dôvera. Kto ju bude mať, bude hýbať svetom. Lebo dáta už čoskoro budeme mať každý také, aké len budeme chcieť, aktuality.sk

X X X

Poslal Putin do Mariupoľa dvojníka?

 Ruský vodca Vladimir Putin má za sebou náročný cestovateľský víkend. V sobotu priletel do Ruskom okupovaného juhoukrajinského prístavného mesta Mariupoľ a predtým navštívil Krymský polostrov, anektovaný Ruskom od Ukrajiny v roku 2014. V nedeľu zase zavítal na veliteľstvo v meste Rostov nad Donom na juhu Ruska.

 Na fotografii z videa zverejneného ruskou televíziou v nedeľu 19. marca 2023 ruský prezident Vladimir Putin počúva miestnych obyvateľov v ich novom byte počas návštevy Mariupoľa v Ruskom okupovanej Doneckej oblasti na Ukrajine.

A práve nečakaný výjazd do Mariupoľa, vôbec prvý na toto ukrajinské územie, ktoré Moskva ilegálne anektovala vlani v septembri, vzbudil množstvo otázok, píše iDnes.cz. Zaznievajú hlasy, že do prakticky úplne zničeného mesta nielenže nepricestoval Putin sám, ale na propagandistických záberoch dokonca nie sú ani obyvatelia tohto mesta, ale dovezení herci.

 „Experti na Rusko upozorňujú, že Vladimír Putin sa od nástupu pandémie covidu-19 stráni ľudí a všetky návštevy musia prejsť dvojtýždňovou karanténou. Aj od najbližších spolupracovníkov si udržuje odstup symbolizovaný dlhým stolom, pri rokovaní s nižšími šaržami režimu uprednostňuje videokonferencie,“ pripomína iDnes.

 Už to začína byť smiešne

A práve s odkazom na tieto Putinove zvyklosti je veľmi nepravdepodobné, že by sa vybral do takej blízkosti vojnovej zóny. Podľa profesora Andersa Åslunda dokazujú víkendové nasadenie Putinovho dvojníka fotografie zhotovené o dva dni skôr počas videokonferencie o rozvoji Krymu a Sevastopoľa. Práve na tejto konferencii mal byť pravý Putin. „Zdá sa, že 19. marca šiel do Mariupoľa Putinov dvojník. Porovnajte si to s fotkami skutočného Putina v jeho bunkri zo 17. marca. Už to začína byť smiešne,“ poznamenal komentátor amerického think-tanku Atlantic Council.

Podobný názor ako Åslund má aj ukrajinská analytička Maria Zolkinová. „Obvykle nepodporujem konšpiračné teórie, ale keď vidím, že ‚Putin‘ navštívil Mariupoľ a navyše tam priletel vrtuľníkom (!), som na pochybách, či to opäť nie je dvojník. Ten istý Putin, ktorý pri stole sedí dvadsať metrov od ostatných, teraz náhle letí do vojnovej zóny? Smiešne.“

„Tak, ako sa na zlodeja patrí, navštívil Putin Mariupoľ pod rúškom noci. Po prvé, je to bezpečnejšie. Ďalej, tma mu umožňuje zvýrazniť to, čo chce ukázať; a udržuje mesto, ktoré kompletne zničila jeho armáda, ako aj pár jeho preživších obyvateľov, ďaleko od zvedavých očí,“ reagovalo na návštevu ukrajinské ministerstvo obrany.

Ruský komentátor Fjodor Krašeninnikov nepochybuje o tom, že do Mariupoľa prišiel skutočný Putin. „Nepochybujem o tom a nechápem, v čom je problém. Upravené zábery, to je veľmi smutný argument, či tam prišiel alebo neprišiel dvojník. Radšej sa pozrite na originálne spravodajstvo,“ poznamenal.

O existencii Putinových dvojníkov sa špekuluje už dlhšiu dobu. Šéf ukrajinskej rozviedky Kyrylo Budanov začiatkom vlaňajšieho októbra uviedol, že má najmenej troch, ktorí sa údajne regrutujú z radov tajných služieb. Priznávajú to aj niektoré ruské opozičné zdroje, podľa nich však Putin dvojníkov nepoužíva pri verejných vystúpeniach.

 Ukrajinská tajná služba tvrdí, že šéf Kremľa Vladimir Putin má minimálne troch dvojníkov. Pozrite si ruského prezidenta na fotografiách. Nájdete nejaké rozdiely?

Ukrajinské telegramové účty tiež spochybňujú obyvateľov, s ktorými sa Putin v Mariupole rozprával. Analýza čŕt tvárí údajne naznačuje, že ide o ľudí, ktorí vystupovali ako vojaci v Putinovom novoročnom prejave. Nezávislá analýza potvrdzujúca túto teóriu zatiaľ nie je k dispozícii.

Počas Putinovho rozhovoru s „miestnymi“ pred narýchlo postavenými domami. /agentury/

X X X

Rodinná tragédia v Petržalke. Byt, z ktorého vypadli dve osoby, hľadali policajti šesť hodín

 V súvislosti s tragickou udalosťou, ktorá sa stala v nedeľu v bratislavskej Petržalke, začal vyšetrovateľ trestné stíhanie pre tri skutky. Prípad mŕtveho deväťročného dieťaťa, ktoré našli policajti v jednom z bytov po tom, ako z neho vypadol muž a neskôr aj žena, vyšetrujú ako obzvlášť závažný zločin vraždy.

 Policajné zložky na Vyšehradskej ulici v bratislavskej Petržalke, kde po páde z okna zahynul muž a žena. 19. marec 2023

Polícia v nedeľu krátko po 10.15 h prijala informáciu o tom, že z bytu na Vyšehradskej vypadol muž. Ten neskôr v nemocnici svojim zraneniam podľahol. Krátko po 15.00 h prijali informáciu o tom, že na rovnakej adrese vypadla z bytu žena. Tá utrpela zranenia, ktorým na mieste podľahla. Policajtom sa podarilo lokalizovať byt, z ktorého muž a žena vypadli a krátko po 16.30 h ho otvorili. V byte našli telo maloletého chlapca.

 Ako informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, v prípade pádu 27-ročného muža začali trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia. V prípade pádu 39-ročnej ženy začali trestné stíhanie vo veci zločinu zabitia. V prípade nálezu tela 9-ročného chlapca začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu vraždy.

Podľa informácii TV Joj malo ísť o rodinnú tragédiu. Mŕtvymi majú byť súrodenci a dieťa ženy. Žena aj dieťa mali mať viac bodných rán.

 Hovorca doplnil, že policajti ihneď po páde muža začali na mieste vykonávať úkony s cieľom objasnenia udalosti. Ako dodal, nebolo jednoznačne zrejmé, z ktorého bytu sedemposchodového obytného domu muž vypadol, navyše nemal pri sebe žiadny doklad a nikto z obytného domu ho nepoznal. „Policajti sa snažili skontaktovať s obyvateľmi každého z bytov uvedeného domu, avšak nie s každým sa im podarilo nadviazať kontakt,“ doplnil s tým, že pri viacerých bytoch nikto nereagoval na opakované pokusy o skontaktovanie.

Podľa hovorcu v tom čase neexistoval zákonný dôvod, aby policajti otvorili niektorý z bytov. Až po páde ženy sa podarilo polícii identifikovať jej totožnosť a následne lokalizovať konkrétny byt. „Následne po splnení zákonných dôvodov – byt nikto neotváral, nepodarilo sa nadviazať kontakt s nikým v byte a vzniklo dôvodné podozrenie, že sa v ňom môže nachádzať ďalšia osoba, policajti využili svoje zákonné oprávnenia a do bytu vošli,“ doplnil Szeiff. Ako dodal, vyšetrovanie v tomto prípade aj naďalej intenzívne pokračuje./agentury/

X X X

Pri akcii Barón obvinili funkcionárov Slovenského pozemkového fondu

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahovala v pondelok v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Policajná akcia s krycím názvom Barón súvisela s reštitučným konaním Slovenského pozemkového fondu (SPF).

 Jej výsledkom je päť zadržaných, ktorí už čelia obvineniu. Je medzi nimi aj niekoľko funkcionárov SPF. Informoval o tom vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru (PPZ) Michal Slivka.

„Ide o prípad obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, spáchaného závažnejším spôsobom konania, konkrétne organizovanou skupinou, so škodou veľkého rozsahu,“ skonštatoval Szeiff.

Organizovaná skupina mala pôsobiť na území Bratislavského a Trnavského kraja. V rámci uspokojovania istého reštitučného nároku sa malo pri vydaní náhradných pozemkov cielene postupovať v rozpore so zásadou hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti použitia majetku štátu. S vedomím, že priznaný reštitučný nárok predstavoval nižší spoluvlastnícky podiel, došlo k prevedeniu majetku Slovenskej republiky v správe SPF na oprávnenú osobu.

Slovenský pozemkový fond však uzavrel zmluvy o bezodplatnom prevode vlastníctva k systematicky vopred vybraným pozemkom. Tie boli v súkromnom záujme tretích osôb. Na základe zmlúv bol zostatok reštitučného nároku neoprávnene zvýšený o hodnotu pozemkov viac ako 2,2 milióna eur.

Na páchaní skutku sa mali podieľať aj ďalší dvaja účastníci organizovanej skupiny. A to právny zástupca reštituenta spolu s bývalým zamestnancom SPF, ktorého vyšetrovateľ obvinil tiež z obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Bývalému zamestnancovi fondu vzniesol vyšetrovateľ obvinenie v súvislosti s následným odpredajom sporných reštituovaných pozemkov.

Bližšie informácie zatiaľ polícia neposkytuje. „Naďalej prebiehajú vyšetrovacie úkony,“ doplnil Szeiff./agentury/

X X X

Nie všetky objekty v Banskej Štiavnici boli poistené. Budaj požičal budovu žiakom z umeleckej školy

 Po víkendovom požiari v Banskej Štiavnici sú poškodené viaceré objekty. Bez strechy nad hlavou zostali aj deti zo základnej umeleckej školy, ktorá sídlila v historickom centre. Poverený minister životného prostredia Ján Budaj (Demokrati) ich prichýlil v jednej z budov, ktoré má jeho rezort v správe. Zároveň potvrdil, že niektorým zasiahnutým objektom chýba poistenie.

 Pomoc po zničujúcom požiari ponúklo Banskej Štiavnici aj jeho ministerstvo. Budaj mestu pre účely základnej umeleckej školy symbolicky odovzdal do bezodplatného užívania budovu bývalého generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP).

Ako zdôraznil, Štiavnica potrebuje sympatie, pomoc a na prvom mieste činy. Pripomenul, že sú tam aj budovy, ktoré má v správe Banské múzeum patriace do jeho rezortu.

„Samozrejme, rovnako ľúto je nám aj mestských objektov a tých, ktoré majú súkromní vlastníci. Toto mimoriadne nešťastie vzbudilo medzi ľuďmi veľkú solidaritu. Ministerstvo ponúka pani primátorke na užívanie budovu, ktorá je priamo v centre, pár metrov od radnice,“ povedal.

Objasnil, že ide o objekt vyprázdnený v dôsledku úsporných opatrení a reštrukturalizácií v SVP. Mali vraj plány zaradiť ho do správy Banského múzea. To v ňom mohlo prezentovať vzácne Mikovíniho mapy, ktoré málokto videl. V tejto chvíli však uprednostnili deti z umeleckej školy, aby sa mali kam uchýliť.

Riaditeľka základnej umeleckej školy Irena Chovanová sa poďakovala aj za viac ako štyristo žiakov a ich rodičov, ktorí podľa nej situáciu veľmi prežívajú.

„Sme radi, že ste nám to umožnili a schválili naše presťahovanie takto promptne,“ poznamenala. „Toto je len prvá pomoc, no pán premiér plánuje urobiť v Banskej Štiavnici rokovanie vlády. Pripravujeme celý balíček opatrení,“ vyhlásil Budaj.  Bývalé riaditeľstvo vodohospodárskeho podniku poskytli deťom zo základnej umeleckej školy.

Nezabezpečené pamiatky

Primátorka mesta Nadežda Babiaková zopakovala, že si veľmi váži pomoc od všetkých, ktorí ju poskytli. V tejto veci sa im ozvali aj predstavitelia z Prahy.

„Štiavnica ako mesto si to zaslúži. Toto pochopil aj svet, lebo ona nie je len slovenská, ale je svetová,“ povedala. Verí, že pre nich vyčlenia finančné prostriedky od štátu či z Európskej únie.

„Čaká nás náročná práca, ale spoločne to zvládneme,“ podotkla. Škodlivé následky chcú odstrániť v čo najkratšom čase. „Keby som neverila, že sa to podarí, tak tu teraz nie som,“ dodala.

 Primátorka priblížila, že hneď ráno po nešťastí nahlásili poistnú udalosť. Vysvetlila, že majetok mesta, ktorým je poškodená základná umelecká škola, je poistený.

„Ráno sme vybrali poistnú zmluvu a už sme kontaktovali poisťovňu. Už tu bol človek, ktorý má obhliadku vykonať, s následnými administratívnymi úkonmi. Riešime to,“ ozrejmila.

„Postup v jednotlivých budovách bude koordinovaný. Do budúceho pondelka zosumarizujeme potrebné náklady pre jednotlivé budovy, ministerstvá, mesto aj súkromné osoby,“ spresnila s tým, že na zrekonštruovanie treba prijať jednotný systém. „Pamiatkový úrad bude tieto veci riešiť prioritne,“ povedala.

Po zničujúcom požiari ponúklo Banskej Štiavnici pomoc aj ministerstvo životného prostredia. Jeho šéf Ján Budaj (OĽaNO) symbolicky odovzdal budovu bývalého generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku banskému mestu pre účely základnej umeleckej školy do bezodplatného užívania. Šéf envirorezortu sa vyjadril aj k nepoistenej budove Berggerichtu, z ktorej zachraňovali mineralogickú expozíciu.

Na rozdiel od mesta, štát všetko poistené nemá. Budaj v Štiavnici potvrdil, že k takto „nezaopatreným“ patrí budova Berggerichtu, v ktorej sa nachádza mineralogická expozícia, a tiež objekt banského archívu. Oheň ich poškodil, no zbierky, našťastie, zachránili. Prečo to nie je poistené, mnohých zaráža.

„My to skúmame. Ministerstvo nie je vlastníkom tej budovy, je štátna. V rezorte životného prostredia sú správcami štátnych budov priamo príspevkové organizácie. Čiže náš rezort poisťovať nemohol. Na rozdiel od ministerstva kultúry, ktoré má vo vlastníctve národné pamiatky. V tomto prípade je to odlišný režim,“ reagoval minister.

„Podstatné je, že je tu pôvodca požiaru a ten je poistený, čiže budeme si uplatňovať plnenie od neho,“ naznačil. Na otázku, či je už teda pôvodca požiaru známy, odvetil, že tým myslel budovu, z ktorej sa oheň rozšíril. „Samozrejme, to, aký je pôvod, skúma polícia,“ uviedol.

 Jediný prípad?

Podľa Budaja má rezort životného prostredia stovky budov a všetky sú poistené.

„Toto je, zdá sa, jediný prípad, keď vedenie príspevkovej organizácie nepoistilo budovu,“ hovorí. Pre budúcnosť si podľa neho štát musí určiť svoju stratégiu.

„Zatiaľ je to tak, že na poistenie sa každoročne vydávajú veľké sumy. Teraz sa tie peniaze zídu. Treba urobiť bilanciu, či je to efektívne,“ mieni Budaj. Podľa neho o tom rozhoduje ministerstvo financií.

„Už pred dvoma rokmi avizovalo, že je pripravené diskutovať o reforme k tomu. Či a koľko dávame ročne na poistenie štátnych budov, musia zrátať odborníci,“ upozornil.

Budova známa ako Berggericht je po požiari vážne poškodená, no poistená nie je.

Je vraj známe, že napríklad nie sú poistené artefakty, ktoré má štát v zbierkových fondoch. Aj tam však platí to, že zatiaľ čo súkromník často zbiera obrazy, sochy alebo minerály z dôvodu, aby tam uložil kapitál, štát má inú motiváciu – potrebuje ochrániť hodnoty.

„V prípade, že zhoria alebo sa zničia, finančná náhrada je vedľajšia, a to z jednoduchého dôvodu – že vzácny artefakt nenávratne zmizne. Teraz sa, našťastie, žiadne zbierkové predmety nezničili. Ešte dôležitejšie je, že nedošlo k stratám ľudských životov,“ doplnil minister.

Nepoistené budovy patria pod Slovenské banské múzeum. Kontaktovali sme jeho riaditeľku Zuzanu Denkovú, no pre zaneprázdnenosť nás odporučila na ich tlačovú hovorkyňu. Telefonicky sa nám s ňou však spojiť nepodarilo.

 Apel na poistencov

Hovorkyňa poisťovne Allianz Lucia Strnad Muthová uviedla, že v súvislosti s víkendovým požiarom v banskom meste evidujú dva zasiahnuté historické objekty.

„V oboch prípadoch oheň poškodil strechu poistených budov a následné hasenie spôsobilo ich zatečenie. Na mieste je momentálne externý odborník, ktorý posudzuje rozsah poškodení. Rovnako sú k dispozícii naši pracovníci na rýchle riešenie škôd,“ hovorí. Zároveň apeluje na všetkých majiteľov nehnuteľností, aby si skontrolovali a prehodnotili výšku poistnej sumy svojho majetku.

Inflácia spojená s rastom cien stavebných materiálov a nehnuteľností v ostatných rokoch totiž spôsobila, že mnohé z nich sú podpoistené. Allianz preto nedávno pristúpila k zmenám v indexácii majetkových poistných zmlúv. Po novom pri určovaní výšky poistnej sumy berie do úvahy nielen vývoj cien stavebných materiálov a prác, ale aj vývoj cien na realitnom trhu.

„Ak došlo k výraznému nárastu cien, zohľadní to v indexácii a výšku poistnej sumy klientovi primerane upraví, aby majetok našich klientov bol chránený pred podpoistením. A aby poistné sumy boli nastavené optimálne v každom čase,“ uzavrela Strnad Muthová./agentury/

X X X

Americký vyslanec: Dohoda, ktorú Kosovo a Srbsko akceptovali, je právne záväzná

Médiá v Belehrade uviedli, že podľa Escobara ide o začiatok zmierenia medzi Srbskom a Kosovom.

Dohoda, ktorú srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti akceptovali na sobotňajších rokovaniach, je právne záväzná pre obe strany a jej implementácia ovplyvní ich európske smerovanie, uviedol v pondelok osobitný vyslanec USA pre západný Balkán Gabriel Escobar. TASR správu prevzala z agentúry HINA.

Kosovo a Srbsko sa dohodli na implementácii dohody EÚ o normalizácii svojich vzťahov, oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell po sobotňajšom maratónskom 12-hodinovom rokovaní v severomacedónskom Ochride.

V komentári k tomu, že Vučič dokument nepodpíše, Escobar v pondelok pre médiá v Bruseli povedal, že dohoda je právne záväzná a podpis na ňu nemá žiaden právny účinok. Účelom dohody nie je vzájomné uznanie Srbska a Kosova, ale normalizácia ich vzťahov, a budeme sledovať, ako sa to, čo bolo dohodnuté, implementuje, dodal Escobar.

Médiá v Belehrade uviedli, že podľa Escobara ide o začiatok zmierenia medzi Srbskom a Kosovom, cituje HINA.

Všetky krajiny západného Balkánu si zaslúžia rýchlejšiu cestu smerom k EÚ, povedal Escobar a vyjadril nádej, že všetky členské štáty únie v blízkej budúcnosti Kosovo uznajú. Päť krajín vrátane Slovenska, ktoré tak ešte neurobili, nezmenili svoj postoj k akceptovaniu štátnosti a nezávislosti tejto bývalej juhosrbskej provincie, ktorá vyhlásila nezávislosť v roku 2008, podporili však európsky plán na normalizáciu vzťahov medzi Kosovom a Srbskom, pripomína HINA.

Vučič po sobotňajších rozhovoroch vyhlásil, že sa dospelo k istej dohode, avšak zdôraznil, že žiaden dokument nepodpísal. Médiá následne citovali aj Kurtiho, podľa ktorého sa Srbsko podpísaniu dohody vyhýba, aktuality.sk

X X X

Kauza korupcie: Kováčik na súd neprišiel, exšéf SIS potvrdil stretnutie z obžaloby

Exšéf SIS Anton Šafárik potvrdil, že sa s Koščom, Kováčikom a Slobodníkom stretol mimo svojej kancelárie. Problém v tom nevidí.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý si odpykáva osemročný trest za korupciu, sa tentoraz pred sudcu vôbec nepostavil, dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici v pondelok pokračovalo pojednávanie v ďalšej korupčnej kauze, v ktorej mal Kováčik podľa obžaloby zobrať úplatok 50-tisíc eur.

Podplatiť ho mal Peter Košč, podnikateľ blízky SIS aj policajným funkcionárom. Kováčik mal za úplatok zariadiť, aby trestné stíhanie nikam neviedlo v dvoch prípadoch. V jednom išlo priamo o Košča, v druhom o Koščovho kamaráta, bývalého šéfa policajných odposluchov Jozefa Reháka, podozrivého z vynášania mafiánskej skupine sýkorovci. Prípad expolicajta „Doda“ speje na špecializovanom súde k finále.

Košč obžalovaný spolu s Kováčikom na súd nechodí, od jari 2021 je na úteku, v konaní ho zastupuje advokátka Eva Mišíková. On aj Kováčik vinu popierajú.

Kniha s otvorom na bankovky

Hlavným svedkom proti Kováčikovi je kajúcnik Bernard Slobodník. Súdu opísal, ako bývalému špeciálnemu prokurátorovi odovzdal peniaze od Košča v upravenej knihe s vyrezaným otvorom, v ktorom boli bankovky.

Stať sa tak malo na stretnutí trojice s vtedajším novovymenovaným šéfom SIS a nominantom SNS Antonom Šafárikom.

K predaniu úplatku došlo podľa bývalého vysokopostaveného policajného funkcionára v roku 2016 v bratislavskej nemocnici U milosrdných bratov, kde mal priestory aj rád Maltézskych rytierov, v ktorého štruktúrach pôsobil práve Šafárik.

O tejto udalosti rozprávali pred súdom aj ďalší svedkovia, mali ju z počutia od Slobodníka, ktorý celú situáciu opakovane opisoval pri spoločenských stretnutiach ako scénu z filmu.

Vytiahli nahrávku aj Slobodníkove súkromie

Pred sudcom Michalom Trubanom vypovedali v pondelok expolicajti Peter Koščo (nemýliť si s Peter Košč) a Marek Švarc, v minulosti kolegovia Slobodníka, aj niekdajší šéf SIS Anton Šafárik. Na prvých dvoch sa obhajoba obracala s otázkami smerujúcimi k spochybneniu Slobodníka a jeho dôveryhodnosti ako svedka.

Koščo tvrdil, že Slobodník klamal v niektorých rozhovoroch s novinármi, keď tvrdil, že si našiel na služobnom aute GPS zariadenie a že aj jeho sledovali, podobne ako prokurátorov Daniela Lipšica, Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.

Obaja policajti pred súdom tvrdili, že sledovacie zariadenie bola len maketa narafičená nimi, na podnet samotného Slobodníka. Ako ich o to žiada, má zachytávať nahrávka, ktorú si urobili. „Vznikla na našu obranu, Bernard Slobodník bol vplyvný, urobili sme to, aby si nevymyslel príbeh a neobrátilo sa to proti nám,“ hovoril Švarc.

Dvojica si Slobodníka nahrala aj pri inej príležitosti, ide o mediálne známy záznam súkromného rozhovoru v aute. V tom čase už bol Slobodník v civile a podľa Švarca sa chystal vypovedať na Úrade špeciálnej prokuratúry. Chcel vraj od nich ozrejmiť a osviežiť niektoré minulé konania z NAKA. Prokurátor Michal Šúrek už vlani, keď obhajoba na túto nahrávku opakovane narážala, pripomínal, že vznikla nelegálne a s prípadom korupcie v obžalobe nesúvisí.

Švarc dnes opisoval, že Slobodníka opakovane viezol na stretnutia s Igorom Matovičom v Trnave, malo sa tak diať v období rokov 2017 až 2019. Slobodník mal podľa exkolegov, ktorí sú dobrí kamaráti a naposledy sa stretli asi pred týždňom, viesť „dvojaký život“ – jeden doma v Leviciach a druhý v Bratislave, kde sa po večeroch stretával s rôznymi ľuďmi. Pred súdom po otázkach obhajoby vytiahol aj detaily zo Slobodníkovho súkromného života.

Šafárik potvrdil stretnutie

Exšéf SIS Šafárik potvrdil, že k stretnutiu v zasadačke nemocnice U milosrdných bratov v zložení, ako ho popísal Slobodník, skutočne došlo.

Bolo to v júli 2016, len pár dní po jeho vymenovaní do funkcie. Vypovedal, že on, Košč, Kováčik a Slobodník sa počas jeho funkčného obdobia takto stretli len raz. Slobodník Šafárika pri opise udalosti ako z mafiánskeho filmu označoval ako Don Padre.

Kováčik a Slobodník mali sedieť oproti Šafárikovi, Košč za stolom nebol a sedel niekde bokom. Exšéf tajných si nebol celkom istý, no práve Košč mu zrejme povedal, že by „bolo dobré stretnúť sa s týmito dvoma ľuďmi“.

S Koščom ho zoznámil niekto z bezpečnostných zložiek niekedy v roku 2015, v predvolebnom období.

Opísal ho ako veľmi inteligentného lobistu a analytika, ktorý má prehľad, pozná veľa ľudí a vie dobre odhadnúť situáciu, napríklad pred voľbami.

V stretávaní mimo oficiálnej kancelárie Šafárik žiadny problém nevidel, išlo podľa neho o úvodné formálne stretnutie, ktoré trvalo len približne dvadsať minút. Počas neho si nevšimol, že by v zasadačke či na chodbe došlo k nejakej odovzdávke.

Prokurátor Šúrek reagoval na taktiku obhajoby smerujúcu k spochybneniu kľúčového svedka, že môže klásť otázky, aké uzná za vhodné. „No z môjho pohľadu sa tak dialo dosť tendenčne,“ komentoval s tým, že sa k tomu vyjadrí aj v záverečnej reči.

Kritizoval, že obhajoba spochybňovala svedka za cenu, že do konania „zatiahla jeho osobný život“.

O nahrávke zachytávajúcej rozhovor o GPS sa Šúrek podľa jeho slov dozvedel až dnes na pojednávaní. „Bude minimálne predmetom preverovania,“ povedal a dodal, že svedkovia ju zamlčali, hoci v súvislosti so Slobodníkom už vypovedali vo viacerých trestných konaniach.

Pojednávanie bude pokračovať v utorok, opäť bez Kováčika. Vypovedať bude expolicajt Rehák, ktorý čelí obžalobe v súvisiacom prípade, aktuality.sk

X X X

Dobré správy pre dôchodcov. Prepočítali, či rast ich penzií stačí na rast cien

V predchádzajúcich dňoch vyvolala rozruch zmena vo valorizácii dôchodkov. Tá pri aktuálne relevantných prognózach vývoja inflácie spôsobuje, že v najbližších rokoch bude valorizácia dôchodkov pomalšia.

Dôchodky rastú rýchlejšie ako ceny

To je pre dôchodcov nepriaznivá správa. Valorizácia v podstate znamená zvyšovanie dôchodkov na základe toho, ako rastú ceny v ekonomike.

Na druhej strane je tu aj pozitívna správa. Pohľad na údaje z minulých rokov ukazuje, že príjmy dôchodcov rastú rýchlejšie ako cenová hladina. Tento výrok nehovorí nič o tom, či sú dôchodky v absolútnom porovnaní dostatočne vysoké.

Analýza Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) ale upozorňuje na to, že dôchodcovia čisto pod vplyvom rastu cien postupne nechudobnejú, čo je, samozrejme, povzbudivá správa. „Dlhodobejší pohľad naznačuje, že príjmy starobných dôchodcov v priemere rástli výrazne viac ako inflácia. Za 11 rokov vrátane odhadov by sa priemerný príjem v eurách mal blížiť dvojnásobnej úrovni (nárast o 89 percent), inflácia za toto obdobie narástla o niečo viac ako 60 percent,“ prepočítal šéf rozpočtovej rady Ján Tóth.

 Ako sa dôchodky valorizujú?

Pre valorizáciu dôchodkov sa používa takzvaná dôchodcovská inflácia, ktorá zohľadňuje typické výdavky dôchodcov na Slovensku. Od roku 2016 sa rast dôchodkov pohyboval na úrovni od 1,6 percenta do 4,6 percenta. To je tempo rastu do roku 2022. Vlani však prišla veľká inflácia a rast nabral na obrátkach. V roku 2023 sa preto pod vplyvom výrazného rastu cien zvýšili priemerné dôchodky o 10,9 percenta. V ďalších rokoch by sa tempo rastu dôchodkov mohlo pohybovať na úrovni od 4,7 percenta po 12,3 percenta.

Rast dôchodkov je rýchlejší ako inflácia. Čo to znamená?

Porovnanie rastu cien a miery inflácie ukazuje, že z dlhodobého hľadiska rastú dôchodky rýchlejšie ako inflácia. Pre penzistu to znamená, že dlhodobo jeho životný štandard samotný rast cien neohrozuje. Problémové z tohto pohľadu sú samostatné roky 2022 a 2023, keď by mali dôchodky reálne klesnúť. Rozpočtová rada ale vypočítala, že v roku 2026 by mal byť dôchodok vyšší o 90 percent v porovnaní s rokom 2015. Cenová hladina meraná dôchodcovskou infláciou by pritom v roku 2026 mala byť v porovnaní s rokom 2015 vyššia len o vyše šesťdesiat percent. Znamená to, že dôchodcovia majú k dispozícii na život viac peňazí.

Prečo rastú dôchodky rýchlejšie ako dôchodcovská inflácia?

Dôvodov, prečo je to tak, je viac. Veľmi k tomu prispelo aj to, že v minulosti bola miera inflácie na Slovensku veľmi nízka. „Okrem štandardnej valorizácie na reálnu situáciu dôchodcov výrazne vplývajú aj iné opatrenia štátu,“ upozorňuje RRZ s tým, že do roku 2021 sa napríklad nevyplácala len percentuálna valorizácia, ale systém bol „hybridný“. „To znamená, že bol garantovaný minimálny nárast v eurách aj pri veľmi nízkej (inflácii), čo de facto spôsobilo vyššie percentuálne nárasty ako bola oficiálna valorizácia pre nízke dôchodky. Ďalej dochádza k výplatám rôznej výšky takzvaného 13. dôchodku, minulý rok aj výplata 14. dôchodku, zmrazenie a rozmrazenie minimálneho dôchodku, v minulom roku jednorazová výplata očkovacieho bonusu,“ píše Tóth. Od tohto roka navyše nabieha úplne nový rodičovský dôchodok.

Ide o peniaze: Inflácia kradne úspory aj dôchodcom. Pomôže im, ak by investovali aj oni? Odpovedá Martin Babocký z Babocky Investment Office. Premiéra 1. 12. 2022.

Znamená to, že sa pozícia dôchodcov v spoločnosti zlepšuje?

Bohužiaľ, neznamená. V porovnaní s ľuďmi, ktorí pracujú, sa situácia starobných dôchodcov nezlepšuje. Kým v roku 2015 bol priemerný dôchodok zhruba 47 percent priemernej mzdy, aktuálne je to zhruba 44 percent. Pracujúci ľudia sa teda od dôchodcov mierne vzdialili.

Je dôchodkový systém udržateľný?

Nie je. Nároky na dôchodok z prvého piliera sa budú zvyšovať, situácia sa zhoršovala v roku 2020, prispelo k tomu okrem iného zastropovanie dôchodkového veku. Tento strop už v systéme nie je, v minulom roku ho poslanci parlamentu zrušili a obnovili naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Ani to nestačí na to, aby bol dôchodkový systém udržateľný. „Tlak na Sociálnu poisťovňu ostal na horizonte 50 rokov ročne vyšší priemerne o 1 miliardu eur voči legislatíve z roku 2018,“ upozornila rozpočtová rada. Práve do roka 2018 sa dal systém vzhľadom na demografický vývoj považovať za relatívne udržateľný.

Ako sa mení valorizácia? Kde je problém?

Problémom je zmena výpočtu zo 6-mesačného na 9-mesačný priemer dôchodcovskej inflácie. Tento výpočet by sa mal uplatňovať od 1. januára 2024. O tempe valorizácie v súčasnosti rozhoduje priemerná dôchodcovská inflácia za šesť mesiacov, schválená zmena počíta so zmenou na deväť mesiacov. Predpokladaný vývoj inflácie by mohol pri priemere za deväť mesiacov priznať dôchodcom nižší nárast ako priemer za šesť mesiacov.

Zmena v priemerovaní pravdepodobne v praxi oberie penzistov o časť peňazí. Preto sa bude mechanizmus valorizácie dôchodkov pravdepodobne opravovať. Poslanci by mohli už prijatú zmenu upraviť tak, že k dispozícii ostanú oba modely výpočtu a uplatní sa ten, ktorý je pre penzistov výhodnejší. Táto zmena ale zatiaľ nie je schválená, nie je tak ani známa jej konkrétna podoba./agentury/

X X X

Amazon ohlásil druhé kolo prepúšťania

Šéf Amazonu Andy Jassy svojim zamestnancom prostredníctvom mailu oznámil, že koncern prepustí ďalších 9000 ľudí.

Vlna rušenia pracovných miest v americkom technologickom sektore pokračuje. Amazon je ďalším veľkým koncernom, ktorý ohlásil druhé kolo prepúšťania. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Šéf Amazonu Andy Jassy svojim zamestnancom prostredníctvom mailu oznámil, že koncern prepustí ďalších 9000 ľudí. Najväčší svetový online predajca už na začiatku roka zrušil 18.000 z viac než 1,5 milióna pracovných miest. Druhé kolo prepúšťania sa dotkne cloudovej divízie AWS, reklamy aj platformy pre živé streamovanie Twitch.

Pred niekoľkými dňami ďalšie kolo prepúšťania ohlásila aj Meta, ktorá je materským koncernom Facebooku.

„Bolo to ťažké rozhodnutie, ale myslíme si, že z dlhodobého hľadiska bude pre spoločnosť najlepšie,“ napísal Jassy v e-maile zverejnenom na blogu Amazonu. Šéf koncernu odôvodnil znižovanie počtu pracovných miest „neistou ekonomickou situáciou“. Už niekoľko mesiacov doliehajú na americké spoločnosti – najmä v technologickom odvetví – obavy z inflácie a recesie, aktuality.sk

X X X

Nezamestnanosť na Slovensku aj naďalej klesá. Prácu si dnes nájde každý, hovorí poverený minister práce Krajniak

Začína sa obdobie sezónnych prác a vtedy podľa ministerstva práce nezamestnanosť klesne. Napriek tomu je voľných viac ako 79-tisíc pracovných miest. Minister práce tvrdí, že voľných miest je aktuálne dosť, problémom je ich rýchle obsadzovanie.

Celková nezamestnanosť na Slovensku klesá v každom kraji. Informoval o tom poverený minister práce Milan Krajniak. Najviac poklesla nezamestnanosť v okresoch Sabinov, Kysuce a Orava.

„Aj tí ľudia, ktorí sú najviac ohrození na trhu prace, teda mladí ľudia a nezamestnaní, aj tým sa darí nachádzať pracu,” povedal Krajniak počas tlačovej konferencie.

Podľa jeho slov nie je problém dostatok pracovných miest, ale to, ako ich čo najrýchlejšie obsadiť. V súčasnosti je voľných viac ako 79-tisíc pracovných miest. Voľné miesta sa týkajú všetkých pracovných pozícii, vrátane tých odborných.

Rezort práce tiež vysvetľuje, že od leta 2021 do februára tohto roka klesol počet nezamestnaných o 23-tisíc. Ide o tých, ktorí boli na úrade práce evidovaní viac ako rok.

„Aktuálne máme nahlásených 9 hromadných prepúšťaní v regiónoch, kde je nízka miera nezamestnanosti,” hovorí šéf rezortu. Očakáva ale, že ľudia plynulo prejdú do inej práce.

Vo februári 2023 klesla miera nezamesnanosti na 5,75 %. Ministerstvo práce zároveň plánuje od apríla spustiť projekt na podporu udržania pracovných návykov, ktorého cieľom je zvýšiť zamestnávateľnosť, aktuality.sk

X X X

Film by sa nemal zachraňovať hudbou, hovorí slovenský skladateľ Pjoni po zisku Českého leva

 Pre slovenského hudobníka bolo dôležité priniesť do hudby k filmu Arvéd atmosféru okultistických rituálov a podporiť šialené procesy, ktoré sa dejú v hlave hlavného predstaviteľa.

Mysteriózna dráma Arvéd získala v rámci tohtoročných filmových cien Český lev až 12 nominácií, z ktorých napokon premenila tri. Jednu z týchto sošiek si prevzal aj slovenský producent, skladateľ a zvukový inžinier Jonatán Pastirčák tvoriaci filmovú hudbu pod menom Pjoni.

Talentovaný 30-ročný rodák z Bratislavy dostal zadanie pripraviť hudbu k príbehu nesmierne rozporuplnej reálnej postavy – nacistického kolaboranta a prisluhovača komunistického režimu Jiřího Arvéda Smíchovského, ktorého stvárnil Michal Kern, tiež víťaz Českého leva. Arvéd bol študentom teológie a satanistom, mníchom a bonvivánom, udavačom i dobrodincom, homosexuálom a manželom. Celý život túžil po sláve, čo sa mu čiastočne naplnilo.

Išlo o mimoriadne inteligentného a vzdelaného človeka z bohatej pražskej rodiny, ktorého vždy lákalo duchovno. Študoval teologický seminár, z ktorého bol ale za nevyjasnených okolností vylúčený. Možno to bol moment, ktorý ho priviedol k okultizmu a mágii.

Tak ako je kontrastná postava Arvéda, tak je kontrastná aj atmosféra tejto psychologickej a mysterióznej drámy – pôsobí teatrálne, zároveň tajomne a úzkostne. „Hlavným zámerom hudby bolo podporiť šialené procesy, ktoré sa dejú v hlave Jířího Arvéda Smíchovského a klaustrofobický pocit, ktorý je pre tento film asi najpríznačnejší,“ vysvetľuje pre Aktuality.sk Jonatán Pastirčák, ktorý na tomto filme robil spolu s Ondřejom Mikulom alias Aid Kid-om. Práve on navrhol režisérovi filmu, Vojtovi Maškovi, aby privzali do tímu aj Pjoniho.

„Jeden z dôvodov bol čisto pragmatický, potrebovali ešte jedného Slováka do kreatívneho tímu kvôli koprodukcii. Zároveň sa nám s Ondrom spolu veľmi príjemne spolupracuje už dlhodobo,“ približuje slovenský skladateľ.

Čembalo, rhodes i píšťalový organ

Práca na filme Arvéd, ktorý mal u nás premiéru 3. novembra 2022, bola podľa Pjoniho výnimočná tým, že boli s Ondřejom Mikulom súčasťou procesu hneď od začiatku. Čítali prvé verzie scenára, boli prítomní na čítacích skúškach a pár dní aj na natáčaní.

Mali tiež spoločné sústredenie s celým kreatívnym tímom, kde si ešte dávno pred začatím natáčania vzájomne predstavili, akým spôsobom by chceli na filme pracovať, púšťali si inšpirácie a dokonca mali aj prednášku o českom hermetizme.

Pri skladaní hudby používali širokú paletu nástrojov, od bass klarinetu, violončela, preparovaného piána, elektrického piána – rhodes, speváckeho zboru DAMU, rôznych objektov, ktoré si nahrali vo filmovom ateliéri, kde sa Arvéd natáčal, až po netradičnejšie nástroje, ako napríklad čembalo a píšťalový organ.

„Dôležité pre nás bolo priniesť do hudby ducha tej doby a hlavne atmosféru okultistických rituálov, aj preto sme napríklad využili kostolný organ, alebo sme pracovali s hudobnými motívmi mierne inšpirovanými dobovým swingom,“ opisuje Jonatán Pastirčák.

Pri skladaní pre film je tiež dôležité nájsť balans v tom, aký by mal byť pomer scén s hudbou a bez nej, kedy je vhodné zvýrazniť ich zvukmi a kedy ich zasa nechať „nahé“. Podľa Pjoniho na to však neexistuje univerzálny kľúč a je to individuálne pre každý film.

„V princípe mi väčšinou viac imponuje, keď hudba nedominuje a neupozorňuje na seba. Určite by sa nemal film hudbou zachraňovať a ideálne je, keď funguje aj bez hudby – o to kreatívnejšie a dômyselnejšie sa dá potom na hudbe pracovať,“ vysvetľuje.

 Snáď niečo robíme správne

Ako sa ukázalo, tento pomer vo filme Arvéd, ako aj atmosféru, vystihli hudobníci ideálne. Jonatán Pastirčák získal 4. marca spolu s Ondřejom Mikulom ocenenie Český lev na 30. jubilejnom ročníku a zaujímavosťou je, že v kategórii najlepšia hudba neporazil len Jana P. Muchowa (Slovo), Olivera Torra (BANGER.) či Beatu Hlavenkovú (Král Šumavy: Fantom temného kraje), ale aj samého seba.

Okrem filmu Arvéd bol totiž Pjoni nominovaný v tejto kategórii spolu s Robinom Coudertom za hudbu z filmu Svetlonoc režisérky Terezy Nvotovej.

Výhra významného ocenenia v silnej konkurencii naňho pôsobí motivačne. „Je to určite príjemný pocit a istá forma uistenia, že snáď niečo robíme správne,“ komentuje svojho prvého Českého leva slovenský hudobník, ktorý vo svojom prejave po zisku ceny poďakoval spolu s Ondřejom Mikulom režisérovi Maškovi za „neuveriteľnú kreatívnu slobodu“, ale aj „všetkým ukrajinským hrdinom, vďaka ktorým tu vôbec môžeme sedieť“.

 Zisk Českého leva je pre Pastirčáka akousi kulmináciou jeho viacročnej hudobnej tvorby pre kinematografiu. Okrem filmu Svetlonoc spolupracoval s Terezou Nvotovou aj na filme Špina, hudbu tiež zložil k filmu Běžná selhání, seriálu Podozrenia alebo k dokumentom Mečiar, V sieti a Čiary, za ktorý si odniesol cenu Slnko v sieti. Na základe jeho úspechov na poli filmovej hudby sa dá predpokladať, že bude o jeho skladateľský talent čoraz väčší záujem.

Napriek tomu tvrdí, že sa zrejme nebude kariérne zameriavať primárne na film a stále má veľkú váhu aj jeho osobná producentská tvorba. „Niekedy sám netuším čo chcem viac. Mám rád obe polohy a väčšinou je to tak, že keď príliš dlho skladám, dajme tomu len filmovú hudbu, začne mi chýbať práca na voľnej tvorbe a naopak,“ hovorí Jonatán.

Pod svojím producentským pseudonymom Isama Zing vydal elektronický album Blurry AF, ktorý sa stal v roku 2021 víťazom novinárskej kategórie Album roka na slovenských hudobných oceneniach Radio_Head Awards.

V absolútnej tvorivej slobode sa dá ľahko stratiť

Slovenský hudobník však vníma rozdiely medzi tvorením vlastnej hudby ako Isama Zing a skladaním filmovej hudby ako Pjoni.

„Keď človek skladá filmovú hudbu, je súčasťou väčšieho celku a jediné, na čom záleží, je výsledná kombinácia všetkých zložiek, tie musia fungovať dokopy. Práca na hudbe je tomu podriadená. Voľná tvorba nemá hranice, nemá absolútne žiadne mantinely, do ktorých by sa musela vtesnať, v tom je často aj omnoho náročnejšia a vyčerpávajúcejšia. V absolútnej tvorivej slobode sa dá ľahko stratiť, ale tá satisfakcia z toho, keď zažijete pocit, že sa rodí nová, krásna, nápaditá a prekvapivá hudba, je fantastický, len sa nedeje tak často, ako by si človek prial,“ vysvetľuje.

Zdá sa však, že inšpirácie má aktuálne Jonatán Pastirčák dosť. Okrem toho, že momentálne skladá hudbu pre niekoľko dokumentárnych filmov, snímku Citlivý človek, hraný debut režiséra Tomáša Kleina, či televíznu minisériu, paralelne pracuje aj na viacerých hudobných albumoch.

„Prvým je spolupráca s pesničkárom a spevákom Milanom André Boronellom, ďalším je debutový album speváčky Eriky Rein. Postupne zbieram materiál aj na svoj sólový Xalbum, zatiaľ však neviem s istotou povedať, kedy vyjde,“ uzatvára, aktuality.sk

X X X

Chybujúci rozhodca spoznal trest: Dlhá stopka aj degradácia

Komisia rozhodcov Slovenského futbalového zväzu (KR SFZ) na pondelňajšom zasadnutí potrestala arbitra Martina Dohála.

Komisia rozhodcovi pozastavila činnosť na šesť zápasov, po uplynutí trestu začne rozhodovať v tretej lige. Uviedol to predseda komisie Marián Ružbarský.

Dohála potrestali za chybný verdikt v nadstavenom čase druhého polčasu zápasu 1. kola nadstavbovej časti o titul vo Fortuna lige medzi Banskou Bystricou a Dunajskou Stredou (2:3). Hráči domáceho tímu sa tešili z vyrovnania, rozhodca však pred zásahom Mateja Franka odpískal ruku Branislavovi Ľuptákovi.

Banskobystričania voči verdiktu vehementne protestovali. Keďže však zaznel hvizd píšťalky, situácia sa nepreverovala ani systémom VAR. Predtým ešte arbiter neuznal ruku dunajskostredského obrancu Pinta po strele bystrického kapitána Polievku.

 Na celú situáciu po zápase reagoval tréner Banskej Bystrice Michal Ščasný, podľa ktorého podobný moment vo svojej kariére nikdy predtým nezažil:

„Videli sme popravu v priamom prenose. Lebo to, čo si dovolil rozhodca a či sa mu vôbec dá povedať, že je rozhodca, tak to je neskutočné. Tú ruku a neuznanú penaltu, to ešte beriem, majú svoje pravidlá a môžu si to vysvetliť ako chcú, takže neodpískal, no čistý gól na 3:3 nám neuzná? Všetci videli, že ani ruka nebola, nič. Je tu VAR na posúdenie situácií, ktoré vzniknú, tak nechápem tomu. Čo s nami urobil rozhodca, to som ešte v živote nezažil. A myslím si, že na prvoligovej scéne to ani nezažijem.“

 Vyjadrenie Dohála priniesla v pondelok facebooková stránka Šport v RTVS. „Mám za sebou ťažký týždeň. Ak niekto niekomu želá smrť, tak to na ňom zanechá stopu. Od futbalu si oddýchnem, vyčistím si hlavu. Chcem sa verejne ospravedlniť hráčom Banskej Bystrice, môj verdikt prišiel príliš skoro. Keby som počkal, mohli sme použiť VAR a rozhodli by sme správne. Takto to už nevrátim späť.“/agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.