Putin telefonoval s Macronom, možná katastrofa v Záporožskej elektrárni. Noví ministri SR?

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľnom telefonáte so svojím francúzskym kolegom Emmanuelom Macronom upozornil na možné „katastrofické následky“ ukrajinských útokov na Záporožskú atómovú elektráreň (ZAES).

Putin počas telefonátu s francúzskym prezidentom „upozornil na pravidelné ukrajinské útoky na (záporožské jadrové) zariadenia vrátane skladu rádioaktívneho odpadu, ktoré môžu mať katastrofálne následky“, uviedol vo vyhlásení Kremeľ. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Záporožskú atómovú elektráreň, ktorá je najväčšou svojho druhu v Európe, obsadila začiatkom marca ruská armáda. Napriek tomu však elektráreň stále prevádzkujú ukrajinskí zamestnanci. Kyjev a Moskva sa však navzájom obviňujú z ostreľovania komplexu tejto elektrárne, čo vyvoláva obavy zo vzniku jadrovej katastrofy.

Minulý týždeň ZAES navštívil 14-členný inšpekčný tím Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Jeho členom bol aj generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi. Inšpektori okrem iného zistili poškodenie skladu vyhoreného a nového jadrového paliva. Zaznamenali aj škody v blízkosti jadrových reaktorov.

Šéf Kremľa povedal, že ruskí špecialisti v záporožskej elektrárni podnikli kroky na zaistenie jej bezpečnosti. Dodal, že Moskva je pripravená pokračovať v spolupráci s MAAE s cieľom dohodnúť sa na „nepolitizovaných“ riešeniach problémov v zariadení.

Ukrajinská spoločnosť Enerhoatom prevádzkujúca ZAES v nedeľu oznámila, že po opätovnom pripojení elektrárne k elektrickej sieti bol odstavený posledný, šiesty reaktor tejto atómovej elektrárne.

Putin v telefonáte s Macronom tiež obvinil ukrajinské sily z používania zbraní dodaných Západom pri útokoch na civilnú infraštruktúru vo východoukrajinskom Donbase.

Ukrajinská armáda nedávno spustila veľkú protiofenzívu s cieľom oslobodiť Ruskom okupované oblasti na východe Ukrajiny. Proruskí separatisti tento víkend uviedli, že v Doneckej oblasti zvádzajú s ukrajinskými silami „ťažké boje“, píše AFP., aktuality.sk

 X X X

Matovič podráždil v SR Nicholsonovú, keď nazval Gröhlinga obuvníkom: Igor, daj si konečne K.O.

Šéf OĽaNO Igor Matovič do debaty o budúcom ministrovi školstva opäť vniesol viac vzrušenia svojím statusom na sociálnej sieti.

 Ministra školstva chce robiť premiér Eduard Heger, kým nenájdu vhodného kandidáta. Matovič to zdôvodňuje aj tým, že sa nechcú rozhodnúť unáhlene. Kandidáti, ktorí pripadajú do úvahy, sú podľa neho ‚nezávislí fachmani v obore‘.

„Ak by ste sa mali rozhodnúť vy a mali by ste vo finále výberu fachmana zo školstva a vyučeného obuvníka s kariérou kaderníka celebrít – kto by bola vaša voľba? Moja je jasná,“ napísal na sociálnej sieti.

Jeho status rozčúlil europoslankyňu Luciu Ďuriš Nicholsonovú, ktorá mu adresovala štipľavú odpoveď, v ktorej píše, že to bol práve Matovič, kto ‚zákerne‘ držal odstupujého ministra školstva Braňa Gröhlinga v šachu.

„Igor, počuj, už sa viac nestrápňuj, už naozaj stačilo, nie? V školstve nefunguje veľmi veľa vecí, to je fakt, ale veľa z nich mohlo začať fungovať, keby si zákerne nedržal Braňa v šachu s financiami. V com všetkom si ho zahnal do kúta, to vieš najlepšie ty sám. Ja viem jedno: zo Slovenska by určite bola lepšia spravovaná krajina s celou plejádou obuvníkov a kaderníkov podľa vzoru Braňa vo vláde, ako s jedným Igorom Matovičom. Sám sebe si najväčším nepriateľom, Igor, a bojovať proti nepriateľom, skutočným aj vymysleným, je tvoja špecialita. Tak si daj konečne K.O.,“ odkázala Matovičovi.

 Nebol to však jediný Matovičov útok na Gröhlinga. V ďalšom statuse ho obvinil, že zakázal zamestnancom ministerstva školstva robiť na zavedení krúžkovného. Preto podľa neho od januára zavedené nemôže byť.

„Súčasťou Rodinného balíčka, kvôli ktorému SaS rozbila už tretiu vládu, je návrh na 60€ mesačne na krúžky. Schválené uznesenie vlády prikázalo (keďže nespolupracoval) ministrovi školstva odrobiť si svoju časť, aby mohlo byť krúžkovné od januára 2023 spustené. Bohužiaľ, minister školstva zakázal zamestnancom ministerstva na zavedení krúžkovného čokoľvek robiť. Trapko. Za tejto situácie, nie je iná možnosť, ako krúžky od januára nespustiť, lebo nový minister, nech by sa akokoľvek snažil, nestihne to, čo skoro rok mal robiť predošlý,“ tvrdí Matovič.

Gröhling tieto tvrdenia odmieta. „V skutočnosti naši zamestnanci na ňom pracovali a pripomienkovali ho. Len Igor Matovič ich úplne odignoroval. Do parlamentu priniesol sfušovaný zákon, ktorý zabezpečí, že na krúžkovnom sa nabalia podvodníci a špekulanti,“ zareagoval s tým, že generálni riaditelia ministerstva školstva zodpovední za základné vzdelávanie a šport začiatkom roka 2022 na viacerých stretnutiach krúžkovné opakovane pripomienkovali,“ uviedol./agentury/

X X X

Krajné riešenie energetickej krízy? Jednou z možností je odkúpenie Slovenských elektrární, tvrdí Matovič

Kúpa podielu v Slovenských elektrárňach (SE) je jednou z krajných možností riešenia energetickej krízy v SR. Uviedol to v relácii TV Markíza Na telo minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) v diskusii s poslancom Národnej rady (NR) SR za SaS Mariánom Viskupičom.

 „Jedno z riešení je, že sa skúsime dohodnúť so súčasnými akcionármi na tom, že by sme odkúpili podiel v Slovenských elektrárňach. Vieme, že svojho času Dzurinda s Miklošom predali trestuhodne tento podiel, a Fico (Smer-SD) ho pred desiatimi rokmi mohol naspäť odkúpiť. Trestuhodne však nevyužil predkupné právo a dnes všetci ľudia na to doplácajú,“ povedal Matovič.

Minister financií však nevie, koľko by stálo odkúpenie súkromného podielu v SE. „Na stanovenie ceny sú audítorské spoločnosti, ktoré by podiel oceňovali,“ povedal. Odkúpenie podielu v SE je podľa neho jedno z riešení, avšak krajné.

Najpravdepodobnejšie riešenie krízy, o ktorom sa uvažuje aj v EÚ, podľa neho je, že by sa obmedzili zisky výrobcov elektriny z atómových zdrojov, lebo cena uránu ako vstupnej suroviny na výrobu elektriny v atómových elektrárňach doposiaľ vzrástla len minimálne.

SE podľa Matoviča v atómovej elektrárni Jaslovské Bohunice vyrábajú jednu megawatthodinu (MWh) za 38 eur, na trhu však jedna MWh stojí 520 eur a dokonca pred týždňom bola na úrovni 1000 eur.

 „Odkúpenie by nám umožňovalo mať podobnú politiku, ako má Francúzsko, že vie garantovať asi 80 % spotreby za štátom garantovanú cenu okolo 42 eur za MWh. Občania by mali garantované ceny elektriny možno na 10 rokov, ale zároveň by bolo možné garantovať férové ceny elektriny aj podnikateľskému priestoru. Dnes sa zisk za elektrinu vyvezie do zahraničia a na konci sú Slováci chudobní príbuzní,“ vysvetlil Matovič.

Kúpa podielu v SR podľa Viskupičových slov asi nie je reálna. „To, že SE nie sú štátne, sa javí, že bola chyba. S tým sa asi súhlasiť dá, ale robme veci reálne, ktoré dávajú zmysel a vieme ich urobiť. Dnes krajina v žiadnom prípade pri daných deficitoch (rozpočtu) a pri danom vývoji, aj budúcom, a hroziacich deficitoch nemá žiadny priestor, aby naspäť kupovala elektrárne,“ podčiarkol Viskupič.

„Dnes rozprávať o kúpe SE, keď sme túto krajinu zadlžili o asi 16 miliárd eur, je možno zmysluplné, ale nedáva to zmysel, lebo nemáme na to peniaze. Riešme napríklad, keby bolo najhoršie, tzv. núdzový stav, keď by štát určitou formou znárodnil produkciu, ktorá je vyrobená na Slovensku a zabezpečilo sa ňou zásobovanie obyvateľstva alebo podnikov. Treba však predtým hľadať celoeurópske riešenia,“ dodal poslanec za SaS./agentury/

X X X

Igor Matovič potvrdil, že novými ministrami budú Rastislav Káčer, Viliam Karas a Karel Hirman

Novými ministrami menšinovej vlády Eduarda Hegera budú Rastislav Káčer – nový šéf rezortu diplomacie, Viliam Karas – nový minister spravodlivosti, a Karel Hirman – nástupca Richarda Sulíka na ministerstve hospodárstva.

V nedeľu o tom informoval minister financií Igor Matovič v relácii Na telo TV Markíza. Ministrami sa stanú v prípade, že s ich vymenovaním bude súhlasiť prezidentka Zuzana Čaputová.

Dočasným šéfom rezortu školstva chce byť premiér Eduard Heger. Informoval o tom včera, keďže nástupcu Branislava Gröhlinga ešte nenašiel.

Šéf OĽaNO dnes uviedol, že s Rastislavom Káčerom sa ešte nestretol. Zároveň odmietol, že by bol Viliam Karas straníckym nominantom hnutia Sme rodina.

Energetická kríza

Matovič tvrdí, že jedným z riešení energetickej krízy je odkúpenie podielu v Slovenských elektrárňach. „Umožňovalo by nám to podobnú politiku, ako má Francúzsko,“ tvrdí minister financií. Štát by tak mohol zastropovať 80 % spotreby. Spätný odkup elektrární však šéf OĽaNO považuje za jedno z krajných riešení

„To, že elektrárne nie sú štátne asi bola chyba,“ uviedol šéf finančného výboru v parlamente za SaS Marián Viskupič. Podľa neho však Slovensko aktuálne nemá na odkúpenie podielu v Slovenských elektrárňach od súkromných vlastníkov peniaze.

Viskupič vidí riešenie skôr v zoštátnení produkcie elektrickej energie na Slovensku.

Snaha SaS odvolať Matoviča

„Pán minister spôsobuje väčšinu problémov, ktorým táto krajina čelí,“ hovorí Viskupič o Matovičovi. Potvrdzuje snahu SaS odvolať ho z postu ministra financií. Šéf OĽaNO je zas presvedčený, že bez SaS môže menšinová vláda fungovať bez problémov. Hegerov menšinový kabinet označil za „vládu pokoja“.

„Koalíciu opustil najzodpovednejší partner,“ uviedol šéf finančného výboru na obranu sulíkovcov. Viskupič si nemyslí, že by bolo zodpovedné, ak by štát išiel do rozpočtového provizória. SaS však matovičovcom za všetko nezahlasuje.

Matovič nepovedal, či Hegerova vláda podá demisiu v prípade rozpočtového provizória. Minister financíí však v takom prípade pripúšťa „úradnícku vládu pani prezidentky“ aj predčasné voľby, aktuality.sk

X X X

Veľké oblasti východnej Ukrajiny postihol v nedeľu večer výpadok elektriny. Informovali o tom ukrajinskí predstavitelia a novinári tlačovej agentúry AFP.

Výpadky nastali práve v tých oblastiach, ktoré Kyjev najnovšie dobyl naspäť od ruských inváznych vojakov. Ukrajinskí predstavitelia v druhom najväčšom meste Charkov a v Doneckej a Sumskej oblasti na východe zverejnili na sociálnych sieťach vyhlásenia, v ktorých oznámili tieto výpadky elektriny. Novinári AFP zasa potvrdili výpadky v meste Kramatorsk v Doneckej oblasti.

X X X

Ruské ministerstvo obrany priznalo takmer úplné stiahnutie vojakov z Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Informovalo o tom vo videu na Telegrame z nedeľňajšieho brífingu. Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov na spomenutom brífingu ukázal mapu Charkovskej oblasti, podľa ktorej Rusko kontroluje už len malú časť spomenutého regiónu. Ruské ministerstvo obrany počas soboty oznámilo, že sťahuje vojakov z Charkivskej oblasti. Podobne ako v prípade ústupu od Kyjiva v skorších fázach vojny Rusi odôvodnili i stiahnutie sa z Charkivskej oblasti. Ministerstvo obrany prostredníctvom Konašenkova uviedlo, že k tomuto kroku pristúpili „s cieľom dosiahnuť stanovené ciele špeciálnej vojenskej operácie na oslobodenie Donbasu“.

X X X

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľnom telefonáte so svojím francúzskym kolegom Emmanuelom Macronom upozornil na možné „katastrofické následky“ ukrajinských útokov na Záporožskú atómovú elektráreň (ZAES), uviedla agentúra AFP.

Putin počas telefonátu s francúzskym prezidentom „upozornil na pravidelné ukrajinské útoky na (záporožské jadrové) zariadenia vrátane skladu rádioaktívneho odpadu, ktoré môžu mať katastrofálne následky“, uviedol vo vyhlásení Kremeľ.

Rusko by malo okamžite zastaviť svoje vojenské operácie na Ukrajine, povedal Macron Putinovi. Podľa agentúry Reuters to oznámila francúzska prezidentská kancelária. Macron okrem toho vyzval, aby sa ruské sily stiahli z ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne. Kremeľ informoval, že obaja lídri sa navzájom ubezpečili o ochote spolupracovať na riešení krízy okolo ukrajinskej jadrovej elektrárne za sprostredkovania Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).

Záporožskú atómovú elektráreň, ktorá je najväčšou svojho druhu v Európe, obsadila začiatkom marca ruská armáda. Napriek tomu však elektráreň stále prevádzkujú ukrajinskí zamestnanci. Kyjev a Moskva sa však navzájom obviňujú z ostreľovania komplexu tejto elektrárne, čo vyvoláva obavy zo vzniku jadrovej katastrofy.

Minulý týždeň ZAES navštívil 14-členný inšpekčný tím Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Jeho členom bol aj generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi. Inšpektori okrem iného zistili poškodenie skladu vyhoreného a nového jadrového paliva. Zaznamenali aj škody v blízkosti jadrových reaktorov.

Šéf Kremľa povedal, že ruskí špecialisti v záporožskej elektrárni podnikli kroky na zaistenie jej bezpečnosti. Dodal, že Moskva je pripravená pokračovať v spolupráci s MAAE s cieľom dohodnúť sa na „nepolitizovaných“ riešeniach problémov v zariadení.

Ukrajinská spoločnosť Enerhoatom prevádzkujúca ZAES v nedeľu oznámila, že po opätovnom pripojení elektrárne k elektrickej sieti bol odstavený posledný, šiesty reaktor tejto atómovej elektrárne.

Putin v telefonáte s Macronom tiež obvinil ukrajinské sily z používania zbraní dodaných Západom pri útokoch na civilnú infraštruktúru vo východoukrajinskom Donbase. Ukrajinská armáda nedávno spustila veľkú protiofenzívu s cieľom oslobodiť Ruskom okupované oblasti na východe Ukrajiny. Proruskí separatisti tento víkend uviedli, že v Doneckej oblasti zvádzajú s ukrajinskými silami „ťažké boje“, píše AFP.

X X X

Moldavský národný letecký prepravca Air Moldova napokon od 1. októbra neobnoví lety do Moskvy. Letecká spoločnosť tento týždeň informovala o rozhodnutí opäť lietať do ruskej metropoly. Argumentovala tým, že jej rozhodnutie je „výsledkom veľkého počtu žiadostí občanov Moldavska, ktorí sú v Ruskej federácii a chcú sa vrátiť domov“. Ako referuje web Ukrajinská pravda, plány aeroliniek stopli moldavské úrady.

Tamojší úrad civilného letectva vydal v sobotu smernicu, ktorá „zakazuje vykonávanie leteckých operácií vo vzdušnom priestoru Ruska národnými leteckými prevádzkovateľmi“. Znamená to, že Air Moldova nebude môcť od 1. októbra prevádzkovať lety medzi Moldavskom a Moskvou.

Dopravca medzičasom poznamenal, že v súvislosti s tým pozastavuje predaj leteniek na lety do Moskvy a cestujúcim ponúkol vrátenie peňazí. „V budúcnosti bude spoločnosť Air Moldova kontaktovať úrad civilného letectva, aby vyriešil situáciu týkajúcu sa dokumentov uvedených v tejto smernici. Ak túto otázku s úradom nedokážeme vyriešiť, vyhradzujeme si právo obrátiť sa na súd,“ vyhlásila spoločnosť Air Moldova, ktorá zastavila lety do ruských miest koncom februára.

X X X

Množstvo ľudí z východoukrajinskej Charkovskej oblasti prešlo v poslednom období cez hranice na územie Ruska, oznámil v nedeľu predstaviteľ ruských úradov, uviedla agentúra AFP.

Gubernátor ruskej Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov vo videozázname na sociálnej sieti oznámil, že v 27 dočasných ubytovacích strediskách v tejto oblasti je v súčasnosti umiestnených 1 342 osôb. Belgorodská oblasť na juhozápade Ruskej federácie má spoločné hranice s Ukrajinou.

Ukrajinská armáda v nedeľu oznámila, že jej príslušníci pokračujú v oslobodzovaní oblastí v okolí miest Kupiansk a Izium v Charkovskej oblasti, píše agentúra AP.

Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj oznámil, že od začiatku septembra sa pod kontrolu Ukrajiny vrátilo viac ako 3000 kilometrov štvorcových územia.

„V okolí Charkova sme začali postupovať nielen na juhu a východe, ale aj na severe. Sme 50 kilometrov od hranice (s Ruskom),“ uviedol Zalužnyj vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej platforme Telegram.

X X X

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila ukrajinská armáda 52 650 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl, ktorý dodal, že iba počas soboty prišlo o život 400 ruských vojakov. Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 2 154 tankov, 4 617 bojových obrnených vozidiel, 3 445 vozidiel a palivových nádrží, 1 263 delostreleckých systémov, 311 odpaľovacích raketových systémov, 162 systémov protivzdušnej obrany, 213 vrtuľníkov, 242 lietadiel, 902 dronov, 216 striel s plochou dráhou letu, 15 lodí a 117 kusov špeciálnej techniky.

Počas soboty zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v Charkivskej a Doneckej oblasti, uviedol ukrajinský generálny štáb.

X X X

Popredný čínsky zákonodarca Li Čan-šu počas nedávnej návštevy Ruska odsúdil sankcie voči Moskve a zdôraznil čínsku podporu Ruska vo vojne proti Ukrajine napriek vyhláseniam o neutralite.

Ako uviedla tlačová agentúra Sin-chua, Li na štvrtkovom stretnutí s ruskými zákonodarcami vyzval na väčšiu spoluprácu v boji proti vonkajšiemu zasahovaniu a sankciám. Li rokoval i s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý sa na budúci týždeň v Uzbekistane stretne s čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.

Spomenutý Li je považovaný za jedného z najbližších dôverníkov čínskeho prezidenta, pričom títo dvaja spolupracujú už desaťročia. Li je na treťom mieste v hierarchii komunistickej strany a najvyšším čínskym predstaviteľom, ktorý od vypuknutia pandémie ochorenia COVID-19 vycestoval do zahraničia.

Rusko-čínske stretnutia prichádzajú v čase, keď z ukrajinského frontu prichádzajú správy o čoraz väčších neúspechoch ruskej armády. Si Ťin-pching sa zároveň v tomto období pripravuje na zjazd vládnucej komunistickej strany, od ktorého sa očakáva, že mu udelí tretie päťročné funkčné obdobie vo funkcii vodcu.

Čína vytrvalo odmieta kritizovať ruskú inváziu na Ukrajinu alebo dokonca o nej hovoriť ako o takej, a obvinila USA a NATO z vyprovokovania konfliktu. Hoci Čína odsúdila ekonomické sankcie voči Rusku, neposkytla Moskve vojenskú ani finančnú podporu, ktorá by mohla vyvolať právne kroky Washingtonu proti čínskym spoločnostiam./agentury/

X X X

 Ukrajinci (v tejto chvíli) víťazia. Experti vysvetľujú, čo sa deje

Ukrajinci v posledných dňoch dokázali vytlačiť ruských okupantov z viacerých miest v Charkovskej oblasti. Ako sa zrodila bleskurýchla a zatiaľ úspešná ofenzíva?

 „Postupne, a potom náhle,“ napísal Lawrence Freedman, emeritný profesor vojnových štúdií na univerzite King’s College v Londýne. Expert si pomohol slovami slávneho Ernesta Hemingwaya. V jeho románe Slnko aj vychádza je replika, v ktorej jedna postava reaguje na otázku, ako zbankrotovala. Odpoveď: Postupne, a potom náhle.

VIDEO: Ukrajinci oslobodzujú mesto za mestom

„Bolo by, samozrejme, predčasné vyhlasovať úplné ukrajinské víťazstvo vo vojne kvôli jednému úspešnému a neočakávanému prelomu. Ale to, čo sa stalo v posledných dňoch, má historický význam. Táto ofenzíva zmenila mnohé z toho, čo sa s istotou predpokladalo o priebehu vojny. Slúži ako pripomienka, že ak sa frontové línie javia ako statické, neznamená to, že takými aj zostanú. Morálka a motivácia sa vytrácajú z armád, ktoré čelia porážke. Najmä vtedy, keď si jednotky nie sú isté, za čo bojujú a stratili dôveru vo svojich dôstojníkov,“ uviedol Freedman na adresu ruských okupačných síl.

 „Je toho veľa, čo o týchto ofenzívach stále nevieme. Ale Ukrajina jednoznačne prekvapila proti Rusom v Charkovskej oblasti. Ústredným bodom všetkých ukrajinských príprav na túto fázu vojny bolo zavádzanie nepriateľa. Kým sa Rusko zameriavalo predovšetkým na juh, Ukrajina plánovala a spustila operáciu na severe. Juh však nebol len fintou. Sever a juh sú podporujúce sa ofenzívy vo väčšom ukrajinskom operačnom dizajne,“ napísal na sociálnej sieti austrálsky generálmajor vo výslužbe Mick Ryan.

„Dobytie kľúčového dopravného uzla v Kupjansku Rusov zabolí. Je problémom pre ruské zásobovacie trasy a bude mať aj psychologický vplyv na Rusov bojujúcimi na východe. Rusi možno budú musieť siahnuť jednotky z juhu, čo vytvára príležitosť pre Ukrajincov,“ vysvetlil Ryan.

Odkaz ukrajinských vojakov: Poženieme Rusov až do Moskvy

Ukrajincom zatiaľ vychádza ofenzíva pri Iziume a v Charkovskej oblasti zatláčajú ruských okupantov. Ukrajinci Rusom odkazujú, že ich poženú až do Mosky.

Zdá sa, že Rusko prakticky nedokáže účinne podporovať zo vzduchu svoje jednotky. Letectvo okupantov čelí ukrajinskej protivzdušnej obrane vrátane nemeckých systémov Gepard. A podľa všetkého majú Rusi problém účinne rozoznávať vlastné jednotky od ukrajinských, keďže situácia priamo na frontovej línii sa neustále mení.

„Ukázalo sa aj to, že Rusi nemali dostatok spravodajských informácií. Miestnemu ruskému veleniu sa nepodarilo zachytiť žiadne známky hroziaceho útoku,“ pripomenul Freedman.

 „Ukrajina čelí určitým taktickým a operačným rizikám. Ruský protiútok by mohol zablokovať ukrajinský prienik alebo priškripnúť postupujúce jednotky. Ale Rusi sa musia rýchlo pohnúť, aby to urobili, a nemusia mať na to dostatočné rezervy. Ukrajinci sú nepredvídateľní a na súčasné ukrajinské operačné tempo budú Rusi len ťažko reagovať. Rusi, aj keď nie sú porazení, majú skutočné problémy. Z tohto dôvodu by sme mali sledovať, či príde nejaká neočakávaná reakciu od prezidenta Vladimíra Putina. On, na rozdiel od niektorých svojich vyšších vojenských dôstojníkov, nijako nenaznačil, že by si myslel, že jeho invázia má problémy,“ dodal Ryan./agentury/

X X X

Žiak: Noví ministri si s Matovičom len pošpinia meno. Vydržia mesiac

Do parlamentu sa Miroslav Žiak dostal ako náhradník za ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Ten sa však po demisii vracia do Národnej rady. Poslanec Žiak bol jedným z najaktívnejších členov parlamentu, nebál sa konfrontovať dezinformácie a v pléne si často vymieňal argumenty s extrémistami.

 Obávam sa, že protesty organizuje piata kolóna

X V utorok sa začína schôdza parlamentu, vy však jeho súčasťou už asi nebudete. Čo podľa vás môže očakávať verejnosť?

Najväčšiu obavu mám, že verejnosť čaká chaos, ktorý prichádza v najhoršej možnej dobe. Čelíme celosvetovému zdražovaniu energií, potravín a komodít a riskujeme budúcnosťou Slovenska. Menšinová vláda v parlamente nebude mať podporu poslancov. Len dláždia Smeru a Republike cestu k predčasným voľbám a jednoznačnému vládnutiu.

 X V relácii TA3 V politike ste uviedli, že tejto koalícii dávate mesiac. Pochybujete o tom, že dokážu nájsť podporu? Nezapríčiní to trieštenie hnutia OĽaNO?

Predstavte si ministra obrany Jaroslava Naďa, ako bude fungovať pri poslancoch, ako je Gyimesi alebo Kuriak, ktorí majú proruskú orientáciu. Ak príde nejaký návrh, ako napríklad ten na podporu vstupu Švédska či Fínska do NATO, nie som si istý, či oni za ich vstup budú hlasovať. V SaS v týchto otázkach máme jasno a my budeme za ich prijatie. Nevidím však dôvod, aby sme ako strana napomáhali tejto koalícii ďalej dovládnuť. To mohli ministri radšej zostať na vláde. Nebudeme im robiť podržtašku, nemá to žiadny zmysel. Pokiaľ si Igor Matovič neuvedomí, že celé to stojí a padá na ňom a na tom, že je prilepený na stoličke, tak koalícia nebude mať dlhú životnosť.

 X Aktuálnej koalícii veľa času nedávate, no prezidentka musí schváliť mená nových ministrov. Tí nemajú byť nominanti strany, ale odborníci. Odborníkom a nominantom je ale aj minister Lengvarský, ktorý sa stal Matovičovým fackovacím panákom. Nemyslíte si, že podobný osud čaká aj nových ministrov?

Noví ministri to budú mať veľmi ťažké, lebo Matovič neznesie, keď je niekto úspešnejší. Často to dokazuje aj pri Lengvarskom, ktorý má ambície zlepšiť ministerstvo zdravotníctva, ale nedáva mu na zmenu peniaze a na tlačovkách sa povyšuje. Obávam sa, že si noví ministri pošpinia meno Igorom Matovičom, pretože v menšinovej vláde nedokážu presadiť nič a môže im to poškodiť kariéru.

X Ako sa podľa vás zmení úloha hnutia Sme rodina v koalícii? V minulosti dával predseda hnutia Boris Kollár svojim poslancom pri hlasovaní voľnú ruku a koalícia sa na ich hlasy spoľahnúť nemohla. Čo sa teraz dá od nich očakávať?

Mňa mrzí, že poslanci OĽaNO si neuvedomujú, kto bol ich najbližší koaličný partner. Vo všetkých hlasovaniach sme hlasovali jednotne za návrhy reforiem aj pri schvaľovaní zmluvy o obrannej spolupráci s USA. Boris Kollár tieto snahy maril a dokonca jeho klub hlasoval proti vydaniu Roberta Fica pred súd. Tu by sa malo OĽaNO zamyslieť, či im stojí Igor Matovič na poste ministra financií za to, že hrozia predčasné voľby.

X Na Václavskom námestí v Prahe bola demonštrácia, kde zaznievali proputinovské naratívy a na pódiu bol prítomný zástupca ruských médií. O dva týždne sa obdobná demonštrácia chystá aj na Slovensku. Myslíte si, že sú tieto protesty organizované piatou kolónou?

Stačí sa pozrieť na organizátora protestov v Čechách. Ten mal obrovské dlžoby a podobných organizátorov máme aj na Slovensku. Ruská ambasáda si ich vie ľahko podchytiť. Bol tu príklad jedného novinára, ktorý dostával 500 eur za to, aby písal články a zháňal materiály, preto si myslím, že niečo podobné sa môže diať aj teraz.

X Z parlamentu ako Sulíkov náhradník odchádzate. Preslávili ste sa napríklad hádkami s protestujúcimi. Čo vám bude najviac z parlamentu chýbať?

Jednoznačne najviac vyvracanie hlúposti, ktoré sú niektorí poslanci schopní, či už Ľuboš Blaha, alebo kotlebovci, vyprodukovať. Bolo to ako hrať šach s holubom./agentury/

X X X

Rakva s kráľovnou Alžbetou II. bola na poslednej ceste z Balmoralu do Holyroodu

Smútočná kolóna vezúca rakvu s kráľovnou Alžbetou II. sa v nedeľu vydala zo zámku Balmoral na Škótskej vysočine o desiatej hodine miestneho času na šesťhodinovú cestu do paláca Holyrood v Edinburghu. Kráľovnú, ktorá vo štvrtok zomrela vo veku 96 rokov, na poslednej ceste sprevádzala jej dcéra, princezná Anne.

 Smútočná kolóna vezúca rakvu s kráľovnou Alžbetou II. sa vydala zo zámku Balmoral na Škótskej vysočine na šesťhodinovú cestu do paláca Holyrood v Edinburghu.

Kolónu siedmich čiernych áut viedol policajný motocykel nasledovaný pohrebným vozidlom. Dubovú rakvu, ktorá bola doteraz uložená v tanečnej sále Balmoralu prekrytá kráľovskou štandardou, do neho vložilo šesť správcov. Kolóna na 280 kilometrov dlhej ceste do Edinburghu prešla škótskymi mestami i dedinami vrátane Aberdeenu, Dundee a Perthu.

  V prvej dedine Ballater na kráľovnú za zábranami v úplnom tichu čakali stovky ľudí, kolóna pri prejazde spomalila. Trúchliaci do cesty vozidlám hádžu kvety a pred miestnym kostolom sa k poslednej rozlúčke zhromaždili predstavitelia miestnej správy a cirkvi.

V škótskej metropole prešla kolóna starým mestom po takzvanej Kráľovskej míli aj okolo budovy parlamentu, kde ju sledovala aj škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Dav sa prizeral prejazdu kolóny v úplnom tichu, potom ale ľudia začali tlieskať.

Rakva bude umiestnená v Trónnom sále paláca Holyrood, ktorý je oficiálnym škótskym sídlom britského panovníka. V pondelok bude rakva v smútočnom sprievode prevezená do edinburskej katedrály, kde sa jej bude môcť pokloniť verejnosť a následne bude letecky prepravená do Londýna.

 Štátny pohreb kráľovnej Alžbety II. sa uskutoční v londýnskom Westminsterskom opátstve 19. septembra. Nový kráľ Karol III. vyhlásil na ten deň štátny sviatok. Očakáva sa, že panovníčke dovtedy prídu vzdať hold milióny ľudí./agentury/

X X X

Na pohreb kráľovnej Alžbety II. pôjde nemecký prezident Steinmeier aj český premiér Fiala

Prezident Miloš Zeman poprosil Petra Fialu, aby sa na pohrebe zúčastnil, keďže jemu lekári zakázali lietať. Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier sa zúčastní na štátnom pohrebe zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II., povedal v nedeľu pre tlačovú agentúru DPA hovorca.

Pohreb bude v pondelok 19. septembra

Český premiér Petr Fiala sa zúčastní na pohrebe britskej kráľovnej Alžbety II. V nedeľu to povedal prezident ČR Miloš Zeman pre českú rozhlasovú stanicu Frekvence 1. TASR správu prevzala zo spravodajského portálu Novinky.cz.

„Poprosil som Petra Fialu, aby sa na pohrebe zúčastnil. Mne zakázali lekári lietať, pretože mám dieru v bruchu kvôli sonde. V budúcnosti mu to vrátim,“ povedal Zeman.

Štátny pohreb je naplánovaný na pondelok 19. septembra. Obrad sa bude konať o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) vo Westminsterskom opátstve v Londýne.

Ľudia v Spojenom kráľovstve dostanú deň voľna.

Posledné miesto odpočinku

Kráľovnú následne uložia na posledné miesto odpočinku v Kaplnke sv. Juraja na hrade Windsor.

Alžbeta II. zomrela vo štvrtok 8. septembra vo veku 96 rokov. Jej syn a následník britského trónu princ Charles sa automaticky stal novým kráľom, Karolom III. Na štátnom pohrebe očakávajú množstvo hláv štátov a vlád z celého sveta, vrátane niekoľkých európskych kráľovien a kráľov, aktuality.sk

X X X

Ľubomír Jaško: Bratislavské stoly sú normálnym miestom na politiku

Dobrá politika môže byť kľudne aj tá od bratislavských stolov. A tí, ktorí sa denne motajú po lazoch, aby si vypočuli „ľud“, môžu byť úplne, ale úplne mimo.

Ide o jeden z najhlúpejších konfliktov, ktorý sa pravidelne opakuje v politických debatách. Údajní socialisti zo Smeru a Hlasu na chvíľu zmenia výraz tváre, posadia hlas do zamatovejších tónov, pridajú súcitný pohľad do kamery a potom to príde: „Vy nič o problémoch Slovákov pri bratislavských stoloch neviete!”

Najnovšie to skúsil Pellegrini s Remišovou. Obsadenie osobami je vedľajšie, podstata je rovnaká. Však pred chvíľou a zase o chvíľu to isté tvrdil, alebo bude tvrdiť opozičný pravičiar „bratislavským socialistom”, ktorí boli či budú opäť pri kormidle.

Pellegriniho karavan na slovenskom vidieku pritom nie je dôkazom jeho sociálnej vnímavosti. Ide o bežný marketingový nástroj. Opozičníci ho majú radi. Majú na to čas, pretože sa nemusia otravovať starosťami reálneho vládnutia.

Autentickí socialisti tu jednoducho neexistujú. To by totiž musela existovať ozajstná tradícia politickej strany, ktorá sa zrodila a vyrástla na hájení záujmov chudobnejších vrstiev. Na jej čele by stál niekto, komu sa to dá uveriť.

A nie niekto, kto si po rokoch vymyslel, že k názvu strany pripojí skratku sociálnej demokracie, aby jeho skvelá politická jazda financovaná z pochybných zdrojov vyzerala pre voličov vzrušujúcejšie (a prívetivejšie).

Chodiť po kulturákoch je iba folklór

Socialisti určite nie sú tí, ktorí svoju vášeň pre chudobnejších premieňajú výlučne na príležitostné rozhadzovanie peňazí, najlepšie týždeň pred voľbami. Po tridsiatich rokoch slovenskej politiky máme hádať právo čakať od tzv. socialistickej politiky aj čosi naviac, múdro sa tomu hovorí systémové opatrenia.

Politika sa robí a bude robiť od bratislavských stolov. Aspoň dovtedy, kým nevymeníme hlavné mesto. Pri nich sa totiž analyzuje, dohoduje a rozhoduje. To je v poriadku. Týmto sa politika odlišuje od charity.

V osobnostnej výbave politikov je sociálne cítenie vyvinuté viac alebo menej, asi tak ako inteligencia, vtip alebo pravdovravnosť. Nesúvisí to s ochotou zavítať do nejakého kulturáku za Prešovom, zahryznúť do posoleného chleba a potom dať jedno kolo s okrojovanými tetušami, prípadne až borovičku s chlapmi v miestnej krčme.

Pellegrini môže mať drahé obleky a Remišovej nemusia pomáhať spomienky na skromné detstvo. Na dôslednú sociálnu politiku čakáme ďalej, aktuality.sk

X X X

Menšinová vláda podľa Remišovej nepohrdne hlasmi Hlasu a Smeru, ak ju odmietne SaS

 Menšinová vláda bude v parlamente rokovať o podpore zákonov primárne so stranou SaS, potom s poslancami Smeru-SD a Hlasu-SD. Uviedla to vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Nemieni sa opierať o hlasy ĽSNS. Nezaradený poslanec a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini tvrdí, že jeho strana sa zodpovedne postaví ku každému zákonu. Myslí si, že rozpadom väčšiny v parlamente môžu vznikať rôzne nečakané ad hoc koalície. Vyzval vládu, aby odkryla, kto v opozícii ju bude podporovať.

„Menšinová vláda nie je na Slovensku až taká neobvyklá. Beriem to ako príležitosť, aby návrhy v parlamente dostali širší politický konsenzus,“ uviedla Remišová. Stranu SaS naďalej berie ako spojenca. Kultúrno-etické otázky by sa podľa nej v aktuálnom období nemali otvárať.

 Mená nových ministrov šéfka Za ľudí nechcela konkretizovať. Priblížila však, že štátni tajomníci budú určite z politických strán. Pellegrini podotkol, že noví ministri odborníci môžu pri presadzovaní riešení narážať na rozpor s ministrom financií Igorom Matovičom (OĽANO), ktorí im na ich návrhy nemusí prideliť peniaze.

Pellegrini naďalej podporuje dohodu na zmene Ústavy SR, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie. Následne by sa podľa neho všetci mali dohodnúť na termíne predčasných volieb.

Poslanci Za ľudí neplánujú podľa Remišovej zahlasovať za návrh, ktorý by skrátenie volebného obdobia umožnil. Obáva sa, že po každých voľbách by opozícia tlačila na referendum.

Strana Za ľudí je za energetické šeky pre domácnosti a podporu zraniteľných domácností. Na kompenzáciách podľa nej nie je v koalícii žiadny rozpor. Ubezpečila, že na riešeniach v súvislosti s energetickou krízou sa pracuje tak, aby domácnosti budúci rok netrpeli.

V koalícii chce Za ľudí presadzovať aj právo na škôlku, respektíve zavedenie kompenzačného príspevku pre tých, ktorí sa do štátnej škôlky nedostanú, ale aj presadenie návrhov na zlepšenie života zdravotne znevýhodnených./agentury/

X X X

Scholz: Nemecko je pripravené na zastavenie ruského plynu

Nemecko a Európa sú pripravení na to, ako čeliť výpadkom v prípade, ak Rusko úplne zastaví dodávky plynu, uviedol nemecký kancelár Olaf Scholz. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Nemecko je pripravené na to, že „Rusko z dôvodu vojny na Ukrajine zastaví väčšinu dodávok plynu“, uviedol v sobotu (10. 9.) Scholz. Dodal, že Nemecko na pobreží na severe krajiny pristavilo terminály, ktoré mu umožnia dovážať skvapalnený zemný plyn.

Scholzovo tvrdenie, že Nemecko je pripravené na zastavenie ruského plynu, však spochybnilo Nemecké združenie miest a obcí (DStGB), rovnako ako inštitút pre výskum ekonomiky DIW.

„Šetríme plynom. Opäť využívame produkčné kapacity uhoľných elektrární. Na začiatku budúceho roka budeme mať možnosť využiť zostávajúce jadrové elektrárne na juhu Nemecka, ak to bude potrebné,“ uviedol Scholz.

Podľa šéfa DStGB Gerda Landsberga však Nemecku hrozí energetická kríza a riziko výpadkov elektriny. Napríklad hekerský útok alebo preťaženie elektrickej siete môžu spôsobiť rozsiahle výpadky, uviedol Landsberg v rozhovore pre Welt am Sonntag. Takéto preťaženie môže spôsobiť napríklad to, že si veľa domácností zapne elektrické kúrenie. Nemecko podľa neho priznalo, že situácia je vážna, ale zatiaľ neurobilo dosť na jej riešenie.

Podľa šéfa DIW Marcela Fratzschera čaká najväčšiu európsku ekonomiku dlhý pokles. „Recesia je neodvratná, už sme v nej,“ povedal Fratzscher pre mediálnu skupinu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Ekonomika sa podľa neho nebude rýchlo zotavovať a v roku 2023 klesne. „Rok 2024 takisto nebude dobrým rokom.“ Fratzscher takisto prognózuje, že „množstvo firiem skrachuje“, vláda ich totiž nemôže zachrániť všetky./agentury/

X X X

Ich med zaradili do svetovej TOP 30. Komu patrí rodinná farma z Bardejova?

Hovorí sa mu tekuté zlato. Je viac ako isté, že ho má v kuchyni každá domácnosť. Slovenský med oceňujú doma aj v zahraničí. Jeho kvalita často prevyšuje svetovú úroveň. Ladislav Voľanský sa včelárstvu venuje od roku 2000.

Historický úspech slávili slovenskí včelári na najprestížnejšej svetovej včelárskej súťaži koncom augusta v tureckom Istanbule. Ovládli tam svetový včelársky kongres Apimondia 2022. Z najrenomovanejšej svetovej včelárskej súťaže si odniesli až 28 medailí, najviac spomedzi všetkých krajín. Kvalitu slovenských produktov tam ocenila medzinárodná porota zložená z odborníkov z celého sveta. Jedným z tých, ktorí na kongrese uspeli, bol aj Bardejovčan Jozef Voľanský so svojou rodinou.

X Ako ste sa k včelárstvu dostali, kto všetko sa mu vo vašej rodine venuje?

Včeláreniu sa v našej rodine ako prvý venoval môj prastarý otec, ktorý sa narodil roku 1901 a včeláril v obci Lukavica pri Bardejove. Aktuálne s včelami pracuje už štvrtá generácia a priúčať sa začína piata. Ja som začínal v roku 2000 s jednou včelou rodinou. Bol to úľ, ktorý som zdedil po otcovi a chcel som vyrábať med iba pre svoju rodinu. Keď to zistil môj brat, rozšírili sme chov o ďalších šesť rodín. Včelám sa aktuálne venujem na plný úväzok spolu s manželkou, s bratom Jurajom a so synom Martinom s jeho manželkou. No keď je to potrebné pomáhajú aj ostatní členovia rodiny.

X Čo vás na včelách najviac zaujalo? Vždy ste chceli byť včelárom?

K včelám sme sa všetci dostávali postupne a každý z nás v rodine mal iný dôvod a cestu. Ale stále sme ich mali nablízku. Profesionálne sme sa tomu začali venovať v roku 2001. Mal som 29 rokov, keď sme založili vlastnú včeliu farmu a začali sme sa zameriavať aj na obchod s medom. Postupne sme na Slovensku vytvorili 36 pobočiek. Nakupovali sme med od včelárov pre jednu českú spoločnosť, a pritom sa rozširovala aj naša vlastná včelia farma. Začalo sa to ako záľuba a pokračovalo ako práca. Postupom času sa to menilo na poslanie a naučili sme sa, ako včeláriť čo najlepšie, a aj to, ako vyprodukovať med najvyššej možnej kvality. Môj syn Martin sa teraz aktívne podieľa na propagácii firmy. Ale pri včelách mi pomáhal od svojich šiestich rokov. Tak to v rodinných firmách býva, že sa na práci podieľa celá rodina.

 Bardejovská včelia farma Jozefa Voľanského produkuje jeden z tridsiatich najlepších medov na svete.

x Keď si spomeniete na svoje začiatky, verili ste, že raz sa budete včelárstvu venovať vo veľkom?

Myslím si, že na začiatku som mal úplne inú predstavu o tom, ako to bude vyzerať a ako sa to bude vyvíjať. V úplnom začiatku asi ani nie, no už po roku som sa včelárstvu venoval viac komerčne a firma bola zameraná na výkup, produkciu a medzinárodný obchod s medom. Preto som v tom čiastočne aj videl budúcnosť. Ale všetko sa už zmenilo. Med už nenakupujeme v takých množstvách a ani ho už v takej miere neexportujeme. Naopak, zameriavame sa na maximálnu kvalitu a ňou sa snažíme zaujať a presadiť vo svete. Čo sa nám aj darí. Zo svetového pohľadu je naša včelia farma skutočne maličká, no kvalitou medov patríme medzi svetovú špičku.

x Meno Voľanský si zainteresovaní spoja hlavne s medovicovým medom. Čím je špecifický a pre koho je hlavne určený?

Je to preto, že ide o med, s ktorým sme začínali, a bol to prvý med, s ktorým sa nám podarilo presadiť aj na zahraničných výstavách a súťažiach. Je veľmi typický pre náš región. Máme tu aj množstvo iných druhov, ale tento je pre nás ten, s ktorým sme začínali. Medovicový med má viacero odlišností oproti kvetovým, no vyznačuje sa najmä svojou lahodnou chuťou, nádhernou tmavou farbou a vôňou. Obsahuje veľmi veľké množstvo minerálov a stopových prvkov. Je to med, ktorý nepochádza z nektáru kvetov ako ostatné medy. Vytvárajú ho včely zo sladkej šťavy, ktorú produkujú vošky. Tieto vošky sa živia nabodávaním vetvičiek jedlí a saním ich šťavy. Ich metabolizmus nedokáže spracovať niektoré zložky tejto šťavy, ktoré neskôr vylučuje vo forme sladkých kvapiek. Tie včely znášajú do úľa a vyrábajú z nich med. Ak je v čistom stave, nepomiešaný s inými druhmi medu, vtedy neobsahuje peľové zrná a je vhodný pre ľudí s alergiou na peľ. Náš región má mimoriadne priaznivé mikroklimatické podmienky na to, aby sa tu tento med dal produkovať. Škoda len, že vplyvom zmeny klímy sa aj to postupne mení.

 x V akých lokalitách zbierajú vaše včely med?

Máme sedem včelníc na rôznych miestach, kde sú včely umiestnené, no zároveň niektoré včely ešte podľa znášky a potreby aj prevážame. Preto sa miesto nedá úplne presne špecifikovať. Sú to však včelnice umiestnené v lesoch a niektoré na okrajoch rôznych obcí. Máme aj zopár úľov umiestnených priamo pri našom rodinnom dome v Bardejove.

x Koľko včelstiev momentálne obhospodarujete?

To číslo sa mení v závislosti od ročného obdobia, pretože niektoré rodiny, ak sú slabšie, sa spájajú buď na jeseň, alebo na jar. Aktuálne sa to pohybuje medzi 250–300 včelími rodinami.

Včely v ohrození? Sršeň mandarínsky je už v USA a ázijský v Európe, hovorí Ladislav Roller z Ústavu zoológie SAV

x Takmer všetci hospodári sa sťažujú na tento rok. Bolo horúco a chýbala voda. Ako ho vaše včelstvá prežili?

Takéto sucho, ako bolo tohto roku, nevplýva dobre ani na včely. Vyššia vlhkosť v prírode by bola lepšia. No vďaka dobrej a plynulej jari bol pre nás tento rok jeden z najlepších a bol desaťnásobne lepší na med ako ten minulý. Treba tiež povedať, že v dôsledku klimatických zmien sa aj u nás všetko mení a výnosy sú nižšie. V minulosti bol na medovicové medy úrodný každý druhý rok, teraz je to už len raz za päť rokov.

x Môžu klimatické zmeny v budúcnosti ovplyvniť kvalitu medu?

Klimatické zmeny cítime aj na včelách a je potrebné robiť veci inak ako v minulosti. Môžu spôsobiť výpadky niektorých pre nás typických druhov medu. Tiež majú vplyv na množstvo vyprodukovaného medu. Je dôležité povedať, že aj starostlivosť o samotné včely sa mení, pretože aj na nich sa tieto klimatické zmeny podpisujú. No pokiaľ ide o samotnú kvalitu medu, tak ak med je a urodí sa, dá sa dosiahnuť aj vysoká kvalita. Problémom je však nevyspytateľné počasie, ktoré ovplyvňuje jeho produkciu.

x Aké sú vaše plány do ďalších rokov?

Veľké a veríme, že aspoň časť z nich sa nám podarí dosiahnuť. Máme pred sebou jednu vec, ktorá sa blíži do finále, a to je pridelenie európskej ochrannej známky „chránené označenie pôvodu“ pre náš „Bardejovský med“. To by mohlo výrazne pomôcť nášmu regiónu, ale aj celému slovenskému včelárstvu na jeho propagáciu a zlepšenie postavenia v zahraničí. Verím, že potenciál včelích produktov a toho, čo sa nám podarilo za 20 rokov vybudovať, je obrovský a radi by sme to využili. Aktívne už spolupracujeme s viacerými inštitúciami a organizáciami, aby sme mohli Bardejovský med spracovávať do rôznych podôb a dostávať tento unikát k čo najväčšiemu množstvu ľudí.

x Hovorí sa, že krajčír chodí holý a obuvník bosý. Máte vy v rodine vôbec radi med?

Keďže sme v dennom kontakte s medom a na prácu s ním aj so včelami je potrebné ho stále ochutnávať, či už pri kontrole, triedení, pred balením, pri vytáčaní…, tak po celom dni ochutnávania rôznych medov doma už nemáte veľmi chuť na lyžicu medu. No určite na med nedáme dopustiť a využívame ho pri varení, do vlažného čaju alebo kávy, ale aj pri prechladnutí s citrónom a niekedy si ho radi dáme aj na vianočku.

x Zvyknú vás včely poštípať či pichnúť žihadlo, alebo to už vôbec nevnímate?

Pri dennodennej práci so včelami sa stane. že dostanem nejaké žihadlá. Niektoré bolia viac, niektoré menej, ale človek to už neberie tak vážne a nejako si na to zvykne. Určite pri pohľade na včelu strach nemám a nemávam rukami, aby som ju odohnal.

x Myslíte si, že má zmysel chov včiel v malom, takpovediac pre vlastnú potrebu?

Včelárstvo má zmysel aj ako koníček či záľuba pre vlastnú potrebu. Je tu však jedna vec, na ktorú treba myslieť a netreba na ňu zabúdať. Včela je zviera, živý tvor, a preto si vyžaduje adekvátnu starostlivosť. Je teda potrebné venovať včelám dostatok pozornosti a aj nejaký ten čas, pretože ak si zaobstaráme včely a zanedbávame starostlivosť, spôsobuje to problémy nielen včelám, ale aj ostatným včelárom. Včely, ktoré nedostávajú adekvátnu starostlivosť a sú zanedbané, rozširujú rôzne choroby a môže u nich vypuknúť aj včelí mor, ktorý sa prenesie na iné zdravé včely. Ak sa tomu človek chce adekvátne venovať, určite to odporúčam. Ale ak by si chcel iba kúpiť včely a niekde ich odložiť, lebo je to in, tak to nie je najlepší nápad.

 x Toto leto ste získali tri významné ocenenia. Jedno bolo v Londýne, ďalšie v USA a Istanbule. Aké svoje výrobky ste na týchto výstavách predstavili a ako ste obstáli? Ktoré ocenenia si najviac vážite?

Tento rok bol pre nás v tomto mimoriadne náročný, ale patril medzi naše najúspešnejšie a podarilo sa nám dostať medzi najlepších na svete. V rámci týchto troch súťaží sme boli úspešní vo viacerých kategóriách. Išlo o medovicový med, o čistú jedľovú medovicu, agátový med a zmiešaný lesný med. Odniesli sme si platinové, zlaté, strieborné aj bronzové medaily. Ocenenie sme získali aj za dizajn našich obalov a tiež za celkový dizajn našej značky Volansky honey. Iba za tento rok sme do dnešného dňa získali 22 medzinárodných ocenení z rôznych krajín. V Amerike sa náš med zaradil do skupiny 30 najchutnejších medov na svete.

Zúčastnili sme sa na výnimočných včelárskych udalostiach v zahraničí a boli sme súčasťou slovenskej delegácie v Dubaji, kde sme reprezentovali Slovensko na svetovom Expe. Najviac si však ceníme zaradenie nášho medu medzi najchutnejšie medy sveta a ocenenia Apimondie za tento rok, ale aj tie z minulosti, kde sme v súťaži o najlepší med sveta obsadili popredné miesta. Rodinná farma bola súčasťou slovenskej delegácie v Dubaji, kde reprezentovali Slovensko na svetovom Expe.

x Bez včiel neprežijú ani ľudia. Vie človek – nevčelár – nejako zabrániť ich vyhynutiu?

Určite áno. Je viacero vecí, ktoré môžeme urobiť. Záhradkári by napríklad nemali používať nebezpečné chemické postreky, ktoré zabíjajú aj užitočný hmyz. Bolo by dobré, ak by napríklad pred vchodom do bytoviek neboli anglické trávniky, ale radšej kvety a rastliny, ktoré sú prospešné pre včely a iný hmyz. V prípade, ak by sme chceli podporiť hmyz všeobecne, existujú hmyzie hotely, ktoré vieme umiestniť do predzáhradky, do parku, na balkón či na rôzne iné miesta./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.