„Svět Rusko potřebuje, a to nemohou změnit žádná rozhodnutí Washingtonu nebo Bruselu,“ prohlásil ruský prezident Vladimír Putin v obsáhlém projevu pár hodin poté, co byl vítězem amerických prezidentských voleb prohlášen Donald Trump. Blahopřejný telefonát do země, se kterou je Rusko fakticky ve válečném konfliktu, asi opravdu nebyl namístě, ale ruský prezident Vladimír Putin přesto okamžitě zahájil komunikaci s novým americkým partnerem.
Nejprve ruský prezident Vladimir Putin pogratuloval Donaldu Trumpovi k vítězství v amerických prezidentských volbách z tribuny diskusního klubu Valdaj a řekl, že je připraven s ním jednat. Zároveň prohlásil, že se nebrání obnovení kontaktu ani s dalšími světovými lídry.
Trump podle stanice NBC řekl, že s Putinem ještě nemluvil, ale že uspořádání společného rozhovoru předpokládá. Poznamenal, že od středy mluvil s asi 70 světovými představiteli.
Mnohem obsažněji pak Putin oslovil Donalda Trumpa na Valdaji nepřímo, prostřednictvím programově laděného vystoupení.
„Všem by mělo být jasné: je zbytečné na nás vyvíjet nátlak, ale vždy jsme připraveni jednat s plným zohledněním vzájemných oprávněných zájmů. Všichni účastníci mezinárodní komunikace k tomu byli a jsou vyzýváni,“ prohlásil Vladimír Putin.
Projev měl podle všeho usnadnit obnovu komunikace mezi Trumpem a Putinem, o které zvolená hlava Spojených států opakovaně mluvila v průběhu volební kampaně.
Jak je Putin přesvědčen, hlavní proud světové politiky je nasměrován opačným směrem, než jsou aspirace Západu – od hegemonického světa, kde se velí shora dolů, k rozmanitosti, která vyrůstá zdola. „Během několika staletí si Západ vytvořil určitá klišé, stereotypy a určitý druh hierarchie. Existuje vyspělý svět, pokrokové lidstvo a jakási univerzální civilizace, o kterou by měl každý usilovat, a jsou tu také zaostalé, necivilizované národy, barbaři. Jejich úkolem je bez pochyby naslouchat tomu, co se jim říká zvenčí, a jednat podle pokynů těch, kteří údajně stojí nad těmito národy v civilizační hierarchii. Je jasné, že taková skořápka slouží hrubému koloniálnímu přístupu, vykořisťování světové většiny.“
Putin varoval před novou vlnou snah o zničení Ruska, aby svět byl „poslušnější a lépe řízený“. Připomněl, že Rusko nejednou zastavilo ty, kteří usilovali o ovládnutí světa. „Bude tomu tak i nadále. A svět se nezlepší. Ti, kteří se o to pokoušejí, to musí nakonec pochopit. Bude to jen obtížnější.“
Putin připomněl, čemu musel čelit v roce 1999, kdy stál v čele vlády, a pak se stal hlavou státu. Jaké síly stály za teroristy na severním Kavkaze, kde a v jakém množství dostali zbraně, peníze, morální, politickou, ideologickou a informační podporu. „Je dokonce legrační vzpomínat, smutné i legrační, jak říkali: Tohle je Al-Káida. Al-Káida je obecně špatná, ale když bojuje proti vám, je to v pořádku.
„Někteří lidé měli představu, že svět by byl lepší bez Ruska. Pak se pokusili skončit s Ruskem, dokončit zhroucení všeho, co zbylo po rozpadu Sovětského svazu, a teď se zdá, že o tom někdo také sní.“
„Naši protivníci nacházejí nové způsoby a nástroje, jak se nás pokusit zbavit. Nyní jsou jako takový nástroj využíváni Ukrajinci, Ukrajinci, kteří jsou prostě cynicky vycvičeni, aby se chovali jako Rusové, a v podstatě je proměňují v „potravu pro děla“. A to vše za doprovodu povídání o „evropské volbě“. Páni výběr! Tohle rozhodně nepotřebujeme. Budeme chránit sebe, naše lidi, ať si o tom nikdo nedělá iluze.“
„Rusko dnes bojuje za svou svobodu, za svá práva, za svou suverenitu.“
Vedle toho je však „samotná existence Ruska zárukou, že si svět zachová svou pestrobarevnost, rozmanitost a složitost, a to je klíč k úspěšnému rozvoji,“ řekl Putin a dodal: „To nejsou má slova, často mi to říkají naši přátelé ze všech oblastí světa.“
„Hájíme univerzální práva a svobody, možnosti existence a rozvoje naprosté většiny států,“ shrnul ruský prezident výklad o probíhajících změnách ve světovém uspořádání. „Do jisté míry to vnímáme jako poslání naší země.“
Zbyněk Fiala, server vasevec.cz
X X X
Trump odstoupí od Pařížské dohody o klimatu, dekret je už napsaný
Tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se úřadu ujme 20. ledna příštího roku, už připravuje opětovné odstoupení od pařížské dohody o klimatu. Podle informací deníku The New York Times (NYT) již má tým připraven příslušný exekutivní příkaz, který odstoupení od dohody nařizuje. Tým zvoleného prezidenta podle deníku řídí bývalí lobbisté pro ropné a uhelné firmy.
Trumpův tým připravující předání moci má kromě toho připravené i další dekrety, které zmenší rozlohu některých chráněných rezervací, což by mělo umožnit těžbu na místech, kde to dosud nebylo možné. To by se mohlo například týkat dvou rezervací ve státě Utah, jejichž plochu Trump výrazně zmenšil při svém prvním mandátu. Krok pak zvrátil jeho nástupce v Bílém domě – demokrat Joe Biden.
Dále se očekává, že Trump ukončí přerušení povolování nových vývozů zkapalněného zemního plynu (LNG) a zruší výjimku, která Kalifornii a některým dalším státům umožňuje mít přísnější normy ohledně znečištění ovzduší.
Trumpův tým, který připravuje předání moci v oblastech životní prostředí a energetiky, podle listu řídí bývalý ropný lobbista David Bernhardt a Andrew Wheeler, který ve Washingtonu pracoval pro uhelné společnosti. NYT oba líčí jako muže dobře obeznámené s chodem úřadů a s „mnohaletou zkušeností s rozkládáním ochrany životního prostředí na federální úrovni“.
Podle listu v Bernhardt v první Trumpově administrativě umožnil těžbu na zhruba čtyřech milionech hektarů federálních pozemků, kde to dříve nebylo možné.
Nynější administrativa počítala s investicemi
Od pařížské dohody o klimatu republikán Trump odstoupil již během svého prvního funkčního období. Poté, co jej v úřadu vystřídal demokrat Biden, USA se k dohodě opět připojily. Cílem dohody z roku 2015 je udržet oteplování planety pod hranicí 1,5 stupně Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí a společně postupovat proti změně klimatu.
V dokumentu předloženém OSN v roce 2021 současná administrativa počítala s tím, že závazky vyplývající z pařížské dohody znamenají pro USA snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 50 procent ve srovnání s rokem 2005. Pro dosažení tohoto cíle nynější administrativa mimo jiné počítala s rozsáhlými investicemi a pobídkami pro zavedení zelených technologií v průmyslu, dopravě, stavebnictví či s větší ochranou lesů.
X X X
K Trumpově hovoru s Kyjevem se přidal Musk. Jeho vliv sílí, míní americké weby
Středečního hovoru nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se účastnil i miliardář a majitel SpaceX Elon Musk. Informují o tom americké zpravodajské weby. Zelenskyj údajně Muskovi poděkoval za pomoc s přístupem k satelitní internetové platformě Starlink. Podle agentury AP to posiluje možnost, že Musk získá vlivnou formální roli v Trumpově administrativě.
Podle informací deníku The New York Times Trump v jistém momentě podal telefon Muskovi, zatímco s ukrajinským prezidentem telefonicky hovořil ve svém floridském resortu Mar-a-Lago. Server Axios uvádí, že hovor trval asi 25 minut a že Musk slíbil Zelenskému, že bude Ukrajině bránící se ruské agresi dál poskytovat satelitní komunikaci skrze Starlink jeho společnosti SpaceX.
O telefonátu s Trumpem už ve středu informoval sám Zelenskyj, aniž by se zmínil o Muskově účasti. Hovor ale označil za „výborný“ a uvedl, že silné americké vedení je zásadní pro dosažení spravedlivého míru mezi Ukrajinou a Ruskem.
Agentura AP s odvoláním na nejmenovaného člověka, který má o hovoru Trumpa se Zelenským informace, napsala, že Musk se hovoru účastnil celou dobu. To podle AP zdůrazňuje jeho vliv v okruhu zvoleného prezidenta.
Trump dokonce uvažoval, že Musk by mohl mít formální roli v jeho administrativě, která se zaměřuje na efektivitu vlády. To však vyvolává otázky ohledně potenciálních střetů zájmů vzhledem k „lukrativním vládním zakázkám SpaceX“, uvádí AP.
Součástí americké podpory Ukrajině je i Muskův projekt Starlink. Pentagon aktuálně platí Ukrajincům přístup k satelitní síti, která je klíčová pro komunikaci na bojišti. Musk na začátku války v roce 2022 jistou dobu poskytoval Ukrajincům tuto službu zdarma. |
Spojené státy jsou pod vedením končícího prezidenta Joea Bidena nejvýznamnějším vojenským partnerem Kyjeva, ovšem plány Trumpa jsou v tomto směru velmi nejasné.
V kampani vyhlašoval, že válku rychle ukončí, aniž by specifikoval, jak toho dosáhne. Zároveň kritizoval míru americké podpory Kyjeva, což vyvolalo spekulace o tom, že bude na tamní vedení tlačit, aby se vzdalo nároku na okupované ukrajinské území.
Axios s odvoláním na nejmenované zdroje uvádí, že poslední kontakty mezi Trumpem a Zelenským ukrajinskou stranu do jisté míry uklidnily. Ve středu nastupující americký prezident Zelenskému sdělil, že bude Ukrajinu podporovat, byť do detailů nezacházel.
Šéf společnosti SpaceX, automobilky Tesla či sociální sítě X se v posledních měsících stal významným spojencem Trumpa, na jehož kampaň poskytl desítky milionů dolarů. Také vystoupil na některých jeho mítincích a byl s ním na Floridě během volební noci. Pro Muska je spolupráce s americkou vládou velmi důležitá, stát je mimo jiné klíčovým zákazníkem SpaceX a spolupracuje s firmou při výzkumných misích do vesmíru nebo při vypouštění armádních satelitů.
X X X
Firmy šéfa lyžařů získaly od pojišťovny zakázky za desítky milionů. Marketing řídí jeho partnerka
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra zaplatila za vlastní propagaci desítky milionů korun firmám spojeným s prezidentem svazu lyžařů Davidem Trávníčkem.
Marketing pojišťovny přitom vede Trávníčkova partnerka Veronika Mačáková. Pojišťovna mnohamilionové smlouvy rozdělovala do menších zakázek, které zadávala bez soutěže. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu tím porušila zákon. Trávníček je v jiné kauze obžalovaný z předání úplatku za ovlivňování veřejné zakázky.
Pořádání večírku zaměstnanců – 1,5 milionu korun. Reklama na dresech – 10,5 milionu korun. Propagace prostřednictvím známých sportovců – první kontrakt za dva miliony, druhý ještě ten samý rok za více než tři miliony korun.
Šéf Českého lyžařského svazu Trávníček je obžalovaný z korupce. Ve funkci zůstává, čeká na soud
V získávání podobných zakázek byly u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) v poslední době velmi úspěšné firmy Sport Invest a Petr Čech Sport. Obě společnosti jsou úzce spojené s prezidentem Svazu lyžařů ČR Davidem Trávníčkem, který byl letos na jaře obžalován z korupce při zadávání veřejných zakázek v kauze státní agentury CzechTourism.
Sport Invest, který zastupuje české sportovce například tím, že prodává plochu pro reklamu na jejich dresech, získal v posledních pěti letech od pojišťovny zakázky za více než 21 milionů korun. Firma Petr Čech Sport, která se zaměřuje na pořádání akcí a sportovní marketing, získala za stejné období zakázky za 19 milionů.
Většina těchto zakázek byla rozdělena tak, aby se vešly do předepsaného limitu a pojišťovna tak mohla vítěze vybrat bez výběrového řízení. U jedné objemnější zakázky byly požadavky na dodavatele nastaveny tak přísně, že se nikdo jiný než Sport Invest do soutěže nepřihlásil.
Radiožurnál navíc zjistil, že oddělení marketingu ve Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra vede Trávníčkova dlouholetá partnerka, bývalá zaměstnankyně Sport Investu Veronika Mačáková. Od chvíle, kdy nastoupila do pojišťovny, zakázky pro obě firmy několikanásobně narostly.
NKÚ: Pojišťovna porušila zákon
Podivných zakázek na propagaci pojišťovny prostřednictvím sportovců si letos v zimě všiml Nejvyšší kontrolní úřad. Při kontrole 13 veřejných zakázek z let 2020 až 2022 zjistil, že pojišťovna ve čtyřech případech nezadala veřejnou zakázku, ale rozdělila ji na dílčí plnění, přestože spolu jednotlivé části věcně a časově souvisely. Tím pojišťovna porušila zákon o veřejných zakázkách.
„Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra tak porušila zásadu transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace dle výše uvedeného zákona a znemožnila dalším dodavatelům přihlášení do zadávacího řízení,“ píše se v závěru kontroly.
Některé zakázky se věcně i časově překrývaly. Navíc podle auditu není jasné, co přesně měla pojišťovna za investované miliony získat: od roku 2020 do roku 2022 pojišťovna utratila víc než 14 milionů korun bez DPH za propagaci prostřednictvím sportovců, aniž by si stanovila cíl této propagace nebo sledovala její přínos, poznamenává NKÚ.
„Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra tak nezajistila ochranu veřejných prostředků proti rizikům nebo jiným nedostatkům způsobeným jejich neúčelným nakládáním podle zákona,“ píše se v protokolu.
Za oběma firmami v té době stál David Trávníček, bývalý závodní lyžař, později sportovní manažer a od roku 2022 prezident Svazu lyžařů ČR. V roce 2022 byl Trávníček předsedou představenstva společnosti Sport Invest Marketing. Podle evidence skutečných majitelů je dodnes majitelem třetiny jejích akcií.
Letos v únoru zasahovala v sídle firmy policie, a to v souvislosti s kauzou Czech Tourism. Nedlouho poté, v květnu 2024, se společnost přejmenovala na TPH Sport Agency, a. s. Ve firmě Petr Čech Sport, a. s., byl Trávníček v minulých letech jednatelem a ředitelem. Společnost má anonymní akcie.
Střet zájmů?
Podle zjištění Radiožurnálu je ředitelkou marketingu zdravotní pojišťovny Trávníčkova partnerka Veronika Mačáková.
Podle životopisu zveřejněného na sociální síti LinkedIn Mačáková pracovala ve firmě Sport Invest do roku 2013, kdy odešla na mateřskou. V roce 2019 nastoupila přímo do Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.
Společnosti Sport Invest i Petr Čech Sport dostávaly zakázky od pojišťovny i před příchodem Mačákové na pozici vedoucí oddělení marketingu, ale v mnohem menším objemu. Zatímco od roku 2016 do srpna 2019 získaly firmy dohromady zakázky za necelých 13 milionů korun, od srpna 2019 už jsou to zakázky za více než 40 milionů. Velkou část z nich podepsal za obě firmy právě David Trávníček.
Podle zdrojů Radiožurnálu navíc Trávníčka pojí přátelský vztah s generálním ředitelem pojišťovny Davidem Kostkou, který z titulu své funkce podepisuje zakázky na propagaci. Ten ale popřel, že by přátelský vztah hrál u zakázek nějakou roli.
„Generální ředitel ZP MV ČR David Kostka se zadávacích či výběrových řízení neúčastní a do procesu výběru dodavatelů nezasahuje, smlouvy podepisuje z titulu statutárního zástupce pojišťovny. Pan David Trávníček je generálnímu řediteli ZP MV ČR znám jako statutární zástupce obou zmíněných společností, tedy jako zástupce obchodního partnera ZP MV ČR. Jakékoli podezření o střetu zájmů generální ředitel David Kostka v tomto směru odmítá,“ uvedla na dotaz Radiožurnálu mluvčí pojišťovny Jana Schillerová.
Radiožurnál oslovil vedení pojišťovny s dotazem, jakou roli měla vedoucí marketingu Mačáková při zadávání zakázek pro firmy Sport Invest a Petr Čech Sport. Zda byla členem hodnotících komisí, které vybíraly dodavatele zakázek, a jestli její partnerský vztah se zástupcem těchto firem není z pohledu pojišťovny problematický.
O 800 milionů víc a bez soutěže. Jak vypadá zakázka, kvůli které zasahovala policie v dopravním podniku
„Spolupráce ZP MV ČR se společnostmi TPH Sport Agency, a. s., (dříve Sport Invest Marketing, a. s.) a Petr Čech Sport, a. s., probíhala už několik let předtím, než paní Veronika Mačáková nastoupila do své funkce v obchodně-organizačním úseku ZP MV ČR,“ připomněla mluvčí Schillerová.
Ve všech případech byl podle Schillerové zajištěný „dostatečný kontrolní mechanismus“. „V případě veřejných zakázek je komise složená až z pěti členů, v některých případech včetně zástupců Správní a Dozorčí rady. Členem komise musí být vždy minimálně vedoucí zaměstnanec zadavatelského útvaru nebo jím určený zástupce, pověřený zaměstnanec zadavatelského útvaru, a vždy minimálně jeden zástupce z oddělení veřejných zakázek,“ napsala Radiožurnálu mluvčí.
‚Partneři? To nehraje roli‘
Mačákovou Radiožurnál oslovil s podobnou otázkou: zda se necítí být ve střetu zájmů, když domlouvá spolupráci pojišťovny s firmami spojenými s jejím partnerem. „Necítím, jsou to vysoutěžené smlouvy,“ odmítla. Ve skutečnosti ale pojišťovna většinu těchto zakázek nesoutěžila. Na opakovaný dotaz, zda její vztah s Trávníčkem hraje v zakázkách nějakou roli, odpověděla stručně: „Ne.“
Sportovci na míru
Minimální požadavky na uchazeče o zakázku Zdravotní pojišťovny za 10,5 milionu korun z roku 2022: Dodavatel nabídne dva sportovce (jedna žena a jeden muž) ke spolupráci pro roky 2023 až 2024.
Oba nabízení sportovci budou pojištěnci ZP MV ČR k 1. 1. 2023. Oba nabízení sportovci jsou stále aktivní ve své sportovní kariéře a zúčastnili se OH. Oba nabízení sportovci získali celkově alespoň 5 medailí z účastí na mezinárodních sportovních akcích, a to LOH, ZOH, MS, ME a SP v letech 2012–2022.
Oba nabízení sportovci se umístili mezi deseti nejlepšími sportovci v anketě „Sportovec roku“ minimálně 2x v letech 2016–2021. Jeden sportovec soutěží v letních sportech, druhý sportovec v zimních sportech. Oba nabízení sportovci mají ke dni konce lhůty pro podání nabídek minimálně 40 tisíc sledujících na facebooku a minimálně 5 tisíc sledujících na instagramu.
Stejnou otázku Radiožurnál adresoval i Trávníčkovi: jakou roli při jednání o zakázkách hrál či hraje přátelský vztah s generálním ředitelem a partnerský vztah s ředitelkou marketingu. „Od roku 2022 řeším pouze Svaz lyžařů ČR, takže v otázkách ohledně agentury TPH (bývalý Sport Invest – pozn. red.) se musíte obrátit na agenturu TPH a její zástupce. Stejně tak na Petr Čech Sport, kde marketing rozhodně nedělám. Z toho vyplývá, že vámi zmíněné tvrzení nemůže hrát žádnou roli,“ odpověděl Trávníček.
Na opakovanou otázku, zda jeho blízké vztahy s Kostkou a Mačákovou ovlivnily zakázky uzavřené před rokem 2022, už Trávníček nereagoval.
Dvě stejné zakázky
Radiožurnál si od pojišťovny vyžádal informace o tom, jakým způsobem pojišťovna vybírala dodavatele jednotlivých zakázek na propagaci. Naprostá většina zakázek je takzvaně podlimitních, to znamená, že pojišťovna nemusí vypisovat otevřenou soutěž. I tak ale musí udělat například průzkum trhu a vyhodnotit nejvýhodnější nabídku. Z informací poskytnutých pojišťovnou ale vyplývá, že naprostá většina zakázek byla buď zadána přímo dodavateli, nebo se z oslovených subjektů přihlásil jediný zájemce.
To je i případ zakázky za 10,5 milionů na propagaci prostřednictvím sportovců, kterou pojišťovna uzavřela v roce 2023 s firmou Sport Invest. Podmínky pro účastníky byly natolik konkrétní, že je těžko mohl splnit kdokoliv jiný. Reklamu zařídil Sport Invest prostřednictvím elitních sportovců Martiny Sáblíkové a Adama Ondry (viz box Sportovci na míru).
V jiném případě, kterého si všiml i Nejvyšší kontrolní úřad, se plnění zakázek překrývalo. Pojišťovna například utratila dva miliony korun bez DPH za reklamu od Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové a ve stejném roce dalších 3,2 milionu za stejnou reklamu od stejných sportovkyň. V obou smlouvách je dokonce přiložená stejná fotka pro upřesnění, jak má reklama na dresu vypadat.
V dalších případech jsou zakázky rozdělené po dvou milionech, což je horní hranice pro zadání soutěže. Pojišťovna odmítá, že by podlimitními zakázkami pro společnosti Sport Invest Marketing a Petr Čech Sport obcházela zákon.
„U veřejných zakázek malého rozsahu, tj. plnění do dvou milionů korun včetně, které nejsou druhem zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek, probíhá výběrové řízení podle předem jasně daných podmínek, nebo je provedena přímá objednávka z důvodu neexistence možné soutěže. Platí to i pro zakázky a následně uzavřené smlouvy se společnostmi TPH Sport Agency, a. s., (dříve Sport Invest Marketing, a. s.) a Petr Čech Sport, a. s.,“ napsala Radiožurnálu mluvčí Schillerová.
Podle Transparency International by se ale zakázkami zdravotní pojišťovny měla zabývat policie. „Účelové dělení jedné velké zakázky na více malých tak, aby se jejich dodavatel nemusel soutěžit, je bohužel v České republice běžná a protizákonná praxe. Na tuto praxi Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra už v minulosti upozorňoval Nejvyšší kontrolní úřad, ta se zde ale evidentně nezměnila. Pojišťovna nadále zadává zakázky bez výběrového řízení v maximálním finančním plnění na velmi podobné služby, a to opakujícím se společnostem. Domnívám se, že tyto smlouvy by měly zajímat orgány činné v trestním řízení,“ říká Marek Chomý, vedoucí analytik Transparency International.X
X X X
Odemkněme potenciál Evropy, vyzval před grilováním maďarský kandidát na komisaře pro zdraví
Přišel čas eliminovat zbytečnou byrokracii, zkrátit postupy, snížit náklady a odemknout plný potenciál našeho kontinentu. S těmito slovy včera vystoupil kandidát na post evropského komisaře pro zdraví a blahobyt zvířat Olivér Várhelyi z Maďarska před členy Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) a Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI), kterým představil své cíle pro funkční období příštích pěti let. Během svého úvodního projevu kladl důraz na zdravotní prevenci, posílení Evropské zdravotní unie, rozvoj inovací ve zdravotnictví a posílení nezávislosti Evropy na zahraničních dodavatelských řetězcích léčiv.
Olivér Várhelyi na úvod vyzdvihl své dlouholeté zkušenosti v evropské politice, které zahrnují například práci na evropské legislativě týkající se léčivých přípravků, tabákových výrobků či geneticky modifikovaných organismů. „Zdravotnická politika byla vždy velice důrazně přítomná během celé mé kariéry,“ zdůraznil s tím, že si váží možnosti, kterou mu funkce evropského komisaře pro zdraví a blahobyt zvířat nabízí.
„Společně dokážeme ještě více“
Várhelyi v projevu definoval svou vizi Evropy jako silného a zdravého kontinentu, který je schopen konkurovat na globální úrovni v oblasti zdravotnictví. Zmínil, že klíčovými sektory, ve kterých chce EU dosáhnout konkurenční výhody, jsou digitální zdraví, farmaceutika, biotechnologie a lékařské prostředky. „Teď je ta správná chvíle eliminovat zbytečnou byrokracii, zkrátit postupy, snížit náklady a odemknout plný potenciál našeho kontinentu. A co je důležitější, pomoci našim občanům,“ uvedl Várhelyi.
Kandidát na komisaře připomněl, že pandemie covidu ukázala, jak je spolupráce mezi členskými státy Evropské unie v otázkách zdravotnictví zásadní. „Komise spolupracovala s Evropským parlamentem a členskými státy na řešení covidové krize a přípravě odolnější a lépe vybavené Evropy,“ ocenil s tím, že společně položily základ silné Evropské zdravotní unie, zajistili bezpečné potraviny či zlepšily životní podmínky zvířat. „Jsem si jist, že společně dokážeme daleko více,“ řekl optimisticky.
Prevence jako investice
Pro nadcházející období chce Várhelyi pokračovat v budování Evropské zdravotní unie a řešit klíčové zdravotní problémy, jako je rakovina a kardiovaskulární onemocnění, které jsou hlavní příčinou předčasných úmrtí v Evropě. „Lze u nich do značné míry působit preventivně. Prevence je ten nejlepší lék… A právě proto by preventivní zdravotní péče měla být naší prioritou. Musíme do ní investovat – a to prostřednictvím komplexního a horizontálního přístupu,“ řekl. A dodal: „Peníze utracené za prevenci jsou investicí, ne nákladem.“
Kromě prevence je podle Várhelyiho důležité, aby evropský farmaceutický a biotechnologický sektor zajistil dostupnost léčiv pro evropské pacienty a umožnil rychlou a přesnou diagnostiku. „Chci, aby klinický výzkum zůstal v Evropě a aby zde rostl,“ řekl.
Priorita: nezávislost na dovozu léčiv
Jedním z klíčových bodů Várhelyiho plánu je snížení závislosti Evropy na zahraničních dodavatelských řetězcích, zejména pokud jde o léčiva. „Ohrožuje to samotné zdraví Evropanů. Snížení závislosti na jiných je další výzvou, které se musíme věnovat,“ řekl Várhelyi a oznámil záměr prioritizovat práci na Zákonu o kritických léčivech, který má zajistit dostupnost klíčových léčivých přípravků v Evropské unii. Tento zákon by měl také podpořit rozvoj inovativního farmaceutického průmyslu v Evropě a umožnit vývoj nových antibiotik i léků na vzácná onemocnění.
Podpora inovací a legislativa pro biotechnologie
Kromě nezávislosti na dovozu plánuje Várhelyi posílit konkurenceschopnost evropského zdravotnického průmyslu prostřednictvím zákonů zaměřených na kritická léčiva, biotechnologie a zdravotnické prostředky. „Potenciál máme obrovský, obzvlášť pokud ho podpoříme silou umělé inteligence a dat,“ uvedl. Evropský prostor pro zdravotní data (EHDS) by měl usnadnit využití dat pro inovace ve zdravotnictví a podpořit klinický výzkum, který by měl podle Várhelyiho zůstat v Evropě.
Maďarské kandidát na komisaře rovněž přislíbil, že bude s Evropským parlamentem a Radou EU usilovat o kompromisní dohody u revize farmaceutické legislativy. Ocenil, že parlament již přijal své stanovisko a vyjádřil naději, že i Rada rychle schválí svoji pozici.
Zkušený komisař
Várhelyi není v Komisi žádným nováčkem. V minulém mandátovém období vykonával funkci komisaře pro sousedství a rozšíření. V roce 2023 na sebe upozornil, když krátce po útocích palestinského teroristického hnutí Hamás na sociální síti X (dříve Twitter) v říjnu loňského roku napsal, že všechny platby z evropského rozvojového programu pro Palestinu budou okamžitě pozastaveny. Pár hodin poté ale komisař pro humanitární pomoc, Slovinec Janez Lenarčič slova svého kolegy mírnil. Napsal, že se krok netýká humanitární pomoci. Evropská komise následně vydala oficiální prohlášení, v němž uvedla, že se nejedná o „žádné pozastavení finanční pomoci“, nýbrž o zahájení „naléhavé revize“ pomoci Evropské unie pro Palestinu.
Důvěra i pochyby
Várhelyiho konzervativní postoje a maďarský původ vzbuzují nedůvěru v některých levicovějších členech Evropského parlamentu. Samotnou nominaci do čela resortu pro zdraví a blaho zvířat například europoslankyně a předsedkyně výboru AGRI Veronika Vrecionová (ODS) označila za umístěnku pro reprezentanta „zlobivého dítěte“ Evropy Viktora Orbána. Várhelyiho letité zkušenosti z bruselské politiky nicméně někteří čeští europoslanci oceňují a věří, že si v případě úspěšného průchodu grilovacím procesem povede zdařile. (fk), ceskajustice, cz
X X X
Navrhnu snížení emisí o 90 procent do roku 2040, slibuje kandidát na komisaře pro klima
Musíme posílit klimatická opatření. Europoslancům to při svém slyšení před výbory řekl kandidát na eurokomisaře pro klima, uhlíkovou neutralitu a čistý růst Wopke Hoekstra. Nizozemec, který funkci komisaře pro oblast klimatu zastával již od loňského října, se zavázal k tomu, že navrhne začlenění slibu na snížení emisí o 90 procent do roku 2040 do evropského klimatického zákona. Kontinent podle něj musí urychlit svou dekarbonizaci a připravit se na narůstající množství klimatických katastrof. Potvrdil také, že nadále počítá se zákazem prodeje nových aut produkujících emise CO2 od roku 2035.
„Znamení doby je jasné. Ruská agrese na Ukrajině, ústup vlády právního státu, útoky na demokracii,“ zahájil Hoekstra svůj projev. Všechny tyto věci jsou podle něj připomínkou, že naše společné hodnoty nejsou samozřejmostí. Výzvy v oblasti geopolitiky a klimatické změny nás podle něj budou bohužel provázet v dalších desetiletích. A on se chce podílet na tom, abychom na ně byli připraveni.
„Věda to říká jasně. Klimatická změna bude mít za následek rostoucí hladinu moře, další záplavy, narušení naší potravinové bezpečnosti. Nemůžeme čekat. Máme zodpovědnost za dnešek a, co je ještě důležitější, za budoucí generace,“ řekl.
Připravenost na klimatické katastrofy
Je proto podle něj nutné řešit čtyři základní věci: klimatická opatření, konkurenceschopnost, spravedlivou tranzici a mezinárodní rozměr.
„Musíme posílit klimatická opatření a já jsem pevně odhodlán držet tento kurz,“ řekl Hoekstra. Europoslancům slíbil, že předloží návrh, který by do evropského klimatického zákona vložil závazek snížit do roku 2040 emise o 90 procent. Ten dnes obsahuje dva závazky: snížení o 55 procent do roku 2030 a klimatickou neutralitu do roku 2050. Předložit chce Hoekstra také návrhy, které by stanovily směr evropské klimatické politiky po roce 2030 tak, aby byla předvídatelná, spravedlivá a efektivní.
„Dopady klimatických změn jsou pociťovány bohužel už po celém kontinentu – letošní povodně ve Španělsku, ve střední Evropě, v severní Itálii, lesní požáry v Řecku a Portugalsku,“ připomněl staronový eurokomisař klimatické katastrofy, které Evropu zasáhly v tomto roce. „Musíme se lépe připravit na tak devastující události, protože bohužel jich bude čím dál více. Budeme potřebovat zlepšit klimatickou odolnost našich společností a ekonomik,“ řekl. Plánuje proto předložit evropský plán adaptace na klima a vytvořit způsob hodnocení klimatického rizika.
Wopke Hoekstra při slyšení v Evropském parlamentu
To je podle něj třeba nejen z hlediska ochrany životů a živobytí, ale také ekonomicky. Jen tak je totiž možné zajistit, že naše aktiva a investice nepropadnou. „Jsem hluboce přesvědčen o tom, že neexistují žádná opatření na ochranu klimatu bez konkurenceschopnosti a naopak,“ řekl.
Rychlejší dekarbonizace
Aby Evropa dosáhla svých cílů, musí podle Hoekstry urychlit svou dekarbonizaci. „Ceny základních surovin založené na tržním systému mohou být použity na dosažení čisté ekonomiky,“ řekl. Evropa se podle něj pyšní celou řadou skvělých malých a středních podniků, je však třeba investovat do čisté budoucnosti.
V prvních sta dnech svého mandátu plánuje předložit dohodu o čistém průmyslu. Ta má podle něj podpořit konkurenceschopnost a vytvořit rámcové podmínky pro čisté a dostupné technologie. S jeho pomocí chce podpořit průmyslovou dekarbonizaci, umožnit přístup průmyslu a ekonomiky k dostupné energii, vytvářet investiční pobídky a otevírat nové trhy.
„Velká většina našich občanů je znepokojena klimatickou změnou a cítí její bezprostřední dopady,“ řekl. Znepokojeni jsou podle něj ale také cenou transformace. Proto je podle něj třeba zajistit, aby byl přechod na čistší ekonomiku spravedlivý. Zmínil přitom sociálně-klimatický fond, který byl přijatý v minulém legislativním období.
Na dotazy europoslanců také potvrdil, že i nadále počítá se zákazem prodeje nových aut produkujících emise CO2 od roku 2035.
Evropa podle něj nemůže vyřešit klimatické výzvy sama. Připomněl, že Evropa dnes vytváří jen šest procent globálních emisí. „To je realita, které na světové scéně čelíme,“ řekl. Proto musíme jít příkladem, ale také být důraznější ohledně našich očekávání vůči zbytku světa, ať už jde o Čínu, USA nebo další velké emitenty emisí.
„Geopolitická situace, které čelíme, není dobrá. Bude to mít dopad na naši klimatickou diplomacii, ale nemůže to být výmluva pro nečinnost,“ myslí si.
Důležitá součást těchto snah je podle něj takzvané přeshraniční uhlíkové clo, známé také pod zkratkou CBAM. I tuto legislativu přijala již předchozí Evropská komise, dnes podle něj musí Evropa podpořit zbytek světa v tom, aby také naceňovala uhlík.
Zelenější daně
V příštích pěti letech vidí také příležitost převzít odpovědnost za zdanění. „Fiskalita je motorem, skrz který financujeme vše, co je pro nás významné. To, jak to dělme, říká mnoho o tom, co považujeme za spravedlivé,“ řekl. Právě daně jsou podle něj prostředkem, jak zajistit, aby „ty nejširší ramena nesly největší zátěž“ klimatické transformace.
O daních z větší části rozhodují členské státy. Hoekstra však bude usilovat o takové iniciativy, které usnadní ekologickou tranzici. Zaměřit se chce na vyplnění mezer ve vybírání daní, tak aby svůj díl odváděly i velké technologické společnosti a ne jen tradiční průmysl. Mluvil také o zdanění energetiky, „ozelenění“ systému DPH nebo boji proti daňovým únikům.
Snahy musí Evropa vyvíjet i na globální scéně, ať už prostřednictvím OECD či OSN. Tak, aby daňový systém vedl k zelenější ekonomice. „Máme kolektivní odpovědnost bojovat s klimatickou změnou. Společně můžeme vybudovat lepší budoucnost,“ řekl Hoekstra na závěr svého úvodního projevu před europoslanci.(knn), ceskajustice.cz
X X X
SPORTOVCI VE FRENŠTÁTU POD RADHOŠTĚM SE DOČKALI, NOVÁ SPORTOVNÍ HALA BUDE SLOUŽIT NEJEN STŘEDOŠKOLÁKŮM
Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky ve Frenštátu pod Radhoštěm má novou sportovní halu. Kromě hodin tělocviku bude hala v době mimo školní výuku sloužit i místním sportovním organizacím. Hala vyšla na 155 milionů korun, Moravskoslezský kraj na ni získal 60 milionů od Národní sportovní agentury. Na projektu se finančně podílelo i město.
„Ve Frenštátu pod Radhoštěm chyběla sportovní hala, která by nabízela prostory pro středoškoláky a tréninky místních sportovců, ale také zároveň pro oficiální sportovní soutěže. Hala je projektovaná tak, aby mohla získat certifikaci pro pořádání zápasů a soutěží například ve volejbalu, florbalu nebo stolním tenise. Město mělo o takovou budovy velký zájem, a tak se finančně spolupodílelo na její výstavbě,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro investice a majetek Michal Kokošek a připomněl, že v roce 2021 vzniklo mezi krajem, městem a střední školou memorandum o financování projektu. Stavební práce byly na školním pozemku zahájeny v březnu 2023, hala byla dokončena letos v září. Zhotovitelem stavby byla společnost PSG Construction a.s.
Celkové náklady včetně projektové dokumentace, přípravy území, samotné výstavby a následně i vybavení sportoviště jsou zhruba 155 milionů korun. Od Národní sportovní agentury získal kraj na novou sportovní halu ve Frenštátě šedesátimilionovou dotaci. Podle memoranda pokryje ze svého rozpočtu zbylé náklady projektu ze dvou třetin Moravskoslezský kraj, z jedné třetiny město (maximálně 30 milionů korun).
„Jsem rád, že jsme s krajem našli společnou řeč a tuto krásnou halu skutečně postavili. Bude primárně sloužit krajské střední škole, mimo školní výuku ji budou moci využít sportovní kluby a organizace pro tréninky nebo i sportovní soutěže. Nové moderní sportoviště tak obyvatelům města a jeho okolí nabídne další možnosti sportovního vyžití,“ sdělil starosta Frenštátu pod Radhoštěm Jan Rejman.
Hala splňuje všechny technické požadavky pro školní tělesnou výchovu, zájmovou tréninkovou činnost i pro pořádání sportovních utkání. Pro tělesnou výchovu bude halu možné rozdělit na 2 až 3 části, takže výuka bude možná pro více skupin současně. Součástí haly je i malá tělocvična a potřebné zázemí včetně šesti šaten. /bir/
X X X
STATISTICI HLÁSÍ MÍRNÝ POKLES NÁVŠTĚVNOSTI. MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ SI I PŘES NIČIVÉ POVODNĚ DRŽÍ OBLÍBENOST U TURISTŮ
Nové statistiky hlásí mírný pokles návštěvnosti za třetí čtvrtletí v letošním roce. Svůj podíl na tom mají ničivé povodně, kvůli kterým museli pořadatelé zrušit nebo přesunout některé akce. Nejvíce turistů zavítalo tradičně do turistické oblasti Beskydy.
Celkem ve 3. kvartálu roku 2024 přijelo do kraje a ubytovalo se v hromadných ubytovacích zařízeních 353 680 návštěvníků. Je to asi o 3,5 % méně lidí než ve stejném období v roce 2023. „Navzdory mírnému propadu jsou čísla srovnatelná s loňskou i předloňskou návštěvností. A to i přesto, že podzim přinesl Moravskoslezskému kraji a jeho obyvatelům těžké chvíle. Povodně zasáhly i naše krásné turistické oblasti a zanechaly své stopy zejména v Jeseníkách. Zrušené akce, obavy turistů a rušení pobytů se na číslech podepsaly a do konce roku se zřejmě ještě projeví. Přesto věříme, že se karta brzy obrátí, náš kraj je opět připraven přivítat návštěvníky z celé země i ze zahraničí. Nyní více než kdy jindy potřebujeme jejich podporu, aby se situace v cestovním ruchu co nejrychleji vrátila do normálu a místní podnikatelé mohli dál rozvíjet pohostinství a zlepšovat podmínky pro turismus,“ řekla 1. náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Šárka Šimoňáková.
Nejvíce lidí navštívilo ve 3. kvartále letošního roku turistickou oblast Beskydy, přijelo tam přes 123 000 turistů, ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce je to mírný pokles, asi o 3 procenta. Oblibě se těšila také Ostrava, kam zavítalo 66 505 návštěvníků, i tady jsou čísla z letoška asi o 8 procent nižší než za stejné období v loňském roce. Na třetím místě v návštěvnosti jsou pak Jeseníky, tam se ubytovalo přes 59 000 turistů a pokles je tam asi o jedno procento ve srovnání s předchozím rokem. „Přestože cestovní ruch utrpěl kvůli povodním a jejich následkům velkou ránu, tak nás těší, že Moravskoslezský kraj je stále vyhledávanou destinací. Se zimou přichází kouzlo zasněžených Jeseníků a Beskyd. Oba tyto horské regiony, bohaté na přírodní krásy a zimní zážitky, nabízí kvalitně upravené sjezdovky i běžecké tratě.
Věříme, že tady hosté opět zavítají a pomohou zmírnit pokles návštěvnosti. Snažíme se propagovat zejména Jeseníky, které velkou vodou utrpěly asi nejvíce. Oblast je bez problémů dostupná, láká na zimní dovolenou a věříme, že lidé si cestu do Jeseníků zase brzy najdou a pomohou těmto krásným horám, pro které jsou příjmy z cestovního ruchu stěžejní. Náš kraj nabízí přírodní krásy, historické i industriální památky. Například na Technotrase, stezce, která propojuje industriální skvosty našeho kraje, je mnoho míst, která jsou dostupná celoročně. Navíc nově funguje aplikace Technotrasa, takže návštěva památek spojených s technikou a řemeslem bude pro zájemce ještě pohodlnější. Veškeré informace lidé najdou na stránkách Technotrasy,“ uzavřel jednatel krajské centrály cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism Petr Koudela./bir/