Putin v telefonáte so Scholzom, trval na požiadavkách na ukončenie vojny. Panenka: Žijú z ruky do huby, systém nespravodlivý, vina Fialy. Odbory neidů do gen. stávky, ako za Havla. Bojí sa? Bojí sa i športovci?Fedor Gál: Rebelujme a poďme do ulíc. Pellegrini pochopenie pre požiadavku školských odborárov, zvýšenia platov

Kremeľ označil telefonát za úprimnú výmenu názorov. Ruský prezident Vla dimir Putin v telefonáte s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v piatok povedal, že možné dohody o ukončení vojny na Ukrajine by mali brať do úvahy bezpečnostné záujmy Ruska a odrážať „novú územnú realitu“. Zároveň by mali odstrániť základné príčiny konfliktu, uviedol Kremeľ. Podľa agentúry Reuters Putin iba zopakoval svoje požiadavky, ktoré vyslovuje posledné mesiace, píše TASR.

Kremeľ označil telefonát lídrov, prvý od decembra 2022, za „úprimnú a podrobnú výmenu názorov“. Podľa neho ho iniciovala nemecká strana. Putin Scholzovi povedal, že Rusko je otvorené rokovaniam o politickom a diplomatickom ukončení vojny na Ukrajine, ktoré sú založené na ruských návrhoch z tohto leta.

Putin v júni vyhlásil, že Rusko by vojnu mohlo ukončiť iba vtedy, ak sa Ukrajina vzdá ambície vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) a zároveň odovzdá celé štyri svoje oblasti, ktoré si Moskva nárokuje a predvlani nezákonne anektovala.

Zavrieť reklamu

Ruský prezident taktiež so Scholzom hovoril o „bezprecedentnom zhoršení“ rusko-nemeckých vzťahov, za ktoré podľa neho môže „nepriateľská politika Berlína“. Podľa Kremľa však zároveň zdôraznil, že Rusko je pripravené na vzájomne výhodnú spoluprácu, ak o ňu nemecká strana prejaví záujem. Dohodli sa, že v kontakte zostanú ich poradcovia.

Scholz odsúdil rusku útočnú vojnu proti Ukrajine a vyzval Putina, aby ju ukončil

Scholz podľa hovorcu nemeckej vlády odsúdil „ruskú útočnú vojnu proti Ukrajine“ a ruského prezidenta vyzval, aby ju ukončil a stiahol svoje jednotky. Zdôraznil, že Rusko musí byť ochotné rokovať s Ukrajinou s cieľom dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier. Takisto potvrdil odhodlanie Nemecka podporovať Ukrajinu v jej „obrane proti ruskej agresii, kým to bude potrebné“.

Krátko pred telefonátom s Putinom však Scholz podľa agentúry DPA v nemeckom Spolkovom sneme zopakoval, že Berlín nedodá Kyjevu rakety dlhého doletu Taurus, ktoré dlhodobo žiada.

Spolkový kancelár sa budúci týždeň zúčastní na summite G20 v Brazílii, kde sa očakáva účasť aj ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Ako si všíma DPA, toto stretnutie mohlo byť podnetom na rozhovor medzi Scholzom a Putinom. Ruský prezident pôvodne avizoval svoju osobnú účasť na summite, ale v októbri ju zrušil s tým, že nechce „narúšať normálnu prácu fóra“.

Na Putina, ako aj ruskú ombudsmanku práva detí Mariju Ľvovú-Belovú, je Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu vydaný medzinárodný zatykač za údajnú nezákonnú deportáciu ukrajinských detí po začiatku invázie ruských síl vo februári 2022.

Scholz sa podľa blízkych zdrojov počas summitu G20 nechystá priamo rokovať s Lavrovom, ale o vojne na Ukrajine plánuje hovoriť s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý je považovaný za najdôležitejšieho spojenca šéfa Kremľa.

Ruská armáda na pokyn Putina pred takmer 1000 dňami vpadla na Ukrajinu. Hoci invázia sa začala vo februári 2022, odborníci považujú za začiatok vojny medzi týmito krajinami už rok 2014, keď Moskva nezákonne anektovala Krymský polostrov a podporila vytvorenie dvoch separatistických republík v ukrajinskom Donbase, aktuality.sk

X X X

Spomienkové stretnutia na November ´89. Hovorilo sa o rešpekte a slobode

 Vo väčšine miest ich zorganizovali miestni občianski aktivisti s podporou Platformy pre demokraciu a občianskej iniciatívy Mestá za demokraciu.

17. November je deň, keď si pripomíname udalosti Novembra 39 a Novembra 89. Je to deň, ktorý dvakrát vstúpil do našich dejín nenásilným odporom ľudí proti fašizmu a komunizmu. Tridsiatepiate výročie revolúcie, nazývanej Nežná si pripomenuli v desiatkach miest na Slovensku, Pripojili sa aj menšie mestá ako Kremnica, Krupina, Topolčany, Bardejov či Lučenec.

19:10 – POPRAD: Ivana Laučíková je producentka a režisérka animovaných filmov, pochádza z Partizánskeho. Počas Nežnej revolúcie mala 12 rokov. Jej otec bol presvedčený komunista. Paralely súčasnosti s minulosťou vidí v aktuálnom dianí na ministerstve kultúry, ktoré je podľa nej „novodobým ministerstvom propagandy“. Ako príklad dáva prípad odvolanej riaditeľsky Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej.

„Fantastickým spôsobom galériu zrekonštruovala, ale jej úspechy sa prezentujú ako zlyhania a ľudia sa za ne trestajú. Obrovská nespokojnosť kultúrnej obce ale i širokej verejnosti premietnutá do výzvy na odstúpenie Šimkovičovej s takmer 190-tisícmi podpisov sa prezentuje ako podvod,“ vymenovala Laučíková.

19:00 – POPRAD: V Poprade sa od 18.00 hod. do 19.00 hod. konal občiansky protest pri príležitosti 35. výročia 17. novembra 89. Medzi rečníkmi vystúpila jedna z organizátoriek protestu Eva Kulová, umelkyňa Ivana Laučíková z Partizánskeho, za českú iniciatívu Milion chvilek pro demokracii Katarína Majer či 20-ročný študent Katolíckej univerzity Daniel Kováč. V závere si protestujúci minútou ticha uctili smrť Košičana Ľubomíra, ktorého policajt po zadržaní ubil k smrti.

18:42 – TOPOLČANY: Občianski aktivisti odsúdili pokus o prepisovanie dejínPoukázali aj na útoky na slobodné médiá. „Dnes, keď mnohí slovenskí politici spochybňujú demokraciu, pokúšajú sa prepisovať dejiny, obmedzujú občiansku participáciu, útočia na slobodné médiá a občiansku spoločnosť, chceme vyjadriť rešpekt a úctu našim predkom, ktorí sa aj napriek hrozbám a osobnému riziku dokázali postaviť nacistickej i komunistickej totalite,“ čítal Samuel Sokol spoločné vyhlásenie.(SME)

18:38 – KOŠICE: Ľudia kričia „Dosť bolo Fica“, „Generálny štrajk“ a štrngajú kľúčmi. „Fejkoví politici nám ponúkajú fejkove narodovedectvo,“ glosuje publicista Marián Balázs.

18:35 – ŽILINA: Po skončení stretnutia j o 19.00 je v Novej synagóge naplánované premietanie dokumentárneho filmu Mareka Šulíka Prezidentka.

18: 31 – BRATISLAVA: Pri príležitosti výročia 17. novembra sa na Námestí SNP stretlo asi 17-tisíc ľudí. Oznámil to predseda PS Michal Šimečka, ktorý na tribúnu prišiel po šéfovi KDH Milanovi Majerskom. „Vy ste skutočným a živým odkazom Novembra: námestie plné slobodných ľudí, ktorí využívajú svoje ústavné právo, lebo im záleží na Slovensku. Hoci vás za to kritizuje samotný prezident republiky. Priatelia, dnes, po 35 rokoch, už dobre vieme, že sloboda a demokracia nie sú zárukou dobrejvlády – inak by nám 14 rokov nevládol Robert Fico,“ povedal Michal Šimečka.

„Vraj budúcnosť patrí diktatúram. Politika nenávisti, lži a pomsty – to je dnes mainstream. Doba praje politikom, ktorí ešte aj November 89 vydávajú za Sorosovský prevrat,“ pokračoval Šimečka.

Vláda podľa neho sama seba presvedčila, že ľuďom už nezáleží na slobode. „Mýlia sa priatelia, hlboko sa mýlia. Ak totiž existuje niečo, čo sa v dejinách ukázalo ako silné, tak je to ľudská túžba po slobode,“ dodal.

 18:17 – BRATISLAVA: „Toto pre mňa nie je len na 17. november, ale aj protest proti tejto vláde,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling. Akcentoval, že vláda nás vedie k autokratickému režimu, ako je v Rusku či komunistickej Číne. „Chceme zmenu, chceme krajinu, kde sa mladí nemusia báť prejaviť svoj názor,“ dodal Gröhling.

18:16 – ŽILINA: Michal Jurecký, riaditeľ Považského múzea v Žiline apeloval na hodnoty ako slušnosť, spolupatričnosť či dôležitosť vzájomnej komunikácie. „Nadobudnutú slobodu sme nepoznali, a preto sme jej nemohli rozumieť. Postupne sa to učíme. Sloboda znamená dobro.“ Vyzval na odvrátenie sa od klamstva či bezohľadnosti.

18:14 – KOŠICE: Za rodiny a blízkych zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha sa prihovorili na košickom mítingu 35 rokov slobody s podtitulom „Nádejou sme my, občania“ Zlatica Kušnírová a Robert Furiel.

18:09 – ŽILINA: Juraj Vnuk, šéfredaktor Žilinského večerníka vyzdvihol význam práve takýchto zhromaždení. „Frajeri ste všetci, tí čo ste sa tu zišli a nesedíte doma. Poďme Žilina,“ a povzbudil k väčšiemu záujmu spoločnosti o verejné dianie.

18:02 – BRATISLAVA: Medzi rečníkmi je aj čerstvý člen Progresívneho Slovenska a bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok. „Som rád, že som tu späť s vami – práve dnes, na deň demokracie a slobody. Som tu späť s vami, lebo mi nie je jedno, čo sa u nás doma deje. Nechcem sa len prizerať tomu, ako sa u nás šliape po odkaze Novembra!“

Korčok vyzval ľudí, aby sme si zachovali slušnosť.

„Aj vtedy, rovnako ako dnes, ide o pravdu a lož. Preto neuverme klamstvu, že každý, kto kritizuje dnešnú koalíciu za to, že kašle na ľudí, šíri nenávisť a napätie v spoločnosti. Našou odpoveďou na túto lož nech je to, že budeme príkladom v slušnosti!“ dodal Korčoks tým, že zhromaždenie vyzval, aby nikoho neposielala do basy.

17:56 – ŽILINA: Jana Oľhová spomína na prvé novembrové protesty, na ktorých bolo málo ľudí. „Strach bol veľký. Ale ľudia postupne pribúdali. „Nezabudnime, ako hovorí heslo, v jednote je sila.“

17:34 – KOŠICE: Na mítingu v Košiciach vystupujú rečníci, ktorí väčšinou zastupujú komunity, obce a združenia občanov. Za kultúrnu obec je to Zuzana Psotková a za národnostné a konfesijné skupiny Jarmila Vaňová a Ernest Salzer.

 Prítomných je niekoľko stoviek ľudí s transparentami a vlajkami Slovenska aj Európskej únie

17:49 – ŽILINA: Občianske zhromaždenie v Žiline pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie sa začalo o 17.30 pred Novou synagógou. Organizátor podujatia Marek Adamov na úvod vyzval prítomných, aby si uctili minútou ticha muža, ktorý bol obeťou útoku policajta v Košiciach.

 Potom sa zhromaždeným prihovorila herečka Slovenského národného divadla a Slovenského komorného divadla Jana Oľhová.

17:46 – BRATISLAVA: František Mikloško z KDH vyčíta vláde nielen to, že si neuctila 35. výročie 17. novembra, ale aj to, že aj svojou rétorikou a činmi ďalej podnecuje nenávisť. „Neželáme si, aby nás niekto ťahal k Moskve,“ povedal. Smeru a jeho koaličným partnerom odkázal „nie vy, ale my sme skutoční vlastenci“.

17:40 – BRATISLAVA: Minútovu ticha si účastníci uctili obeť policajnej brutality v Košiciach.

17:37 – BRATISLAVA: Stretnutie na bratislavskom Námestí SNP orgnizované opozičnými stranami PS, KDH a SaS sa začalo českou piesňou Píseň pro Martu, zaspievali ju herci z Divadla Pavla Országa Hviezdoslava.

Zhromaždenie moderuje herečka Kristína Tormová, ktorá účastníkov protestu upozornila, aby sa nenechali vyprovokovať a vyhli sa možným konfliktom.

 17:34 – KOŠICE: Medzi zakladateľov košickej pobočky vtedajšieho Občianskeho fóra a Verejnosti proti násiliu v prvých dňoch nežnej revolúcie popri Marcelovi Strýkovi, Slavomírovi Stračárovi a ďalších, patrili aj herečka Ľuba Blaškovičová spolu s manželom Petrom Raševom. Ako tribúnka Nežnej revolúcie sa ujala moderátorského mikrofónu aj po 35 rokoch na košickom mítingu s podtitulom „Nádejou sme my, občania“.

17:29 – KDH: Sloboda je krehký a vzácny dar, ktorý si musíme chrániť, pretože vždy existuje niečo, čo ju ohrozuje. Pri príležitosti nedeľňajšieho Dňa boja za slobodu a demokraciu to uviedol predseda opozičného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský. (TASR)

17:28 – HLAS-SD: Demokracia, sloboda slova a sloboda názoru nemajú byť len politickými frázami. Vyhlásil to líder koaličnej strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie. Želá si, aby zo SR bola krajina, kde politici na demokraciu neútočia, ale ju chránia. (TASR)

17:17 – KOŠICE: Míting je vyvrcholením trojdňových spomienok. V Košiciach sa konala séria podujatí, počas ktorých si pripomenuli Nežnú revolúciu. V rámci výročia ešte v piatok odhalili pamätnú tabuľu Občianskemu fóru a Verejnosti proti násiliu. V Kulturparku sa od piatka do nedele uskutočnili dve desiatky podujatí, vrátane diskusií, besied, projekcií či prezentácií.

 17:12 – KOŠICE: Míting 35 rokov slobody s podtitulom „Nádejou sme my, občania“ sa koná v Košiciach pred Štátnou vedeckou knižnicou. Tam sa konali aj prvé novembrové protesty v roku 1989. Kvôli rekonštrukcii pódia na Dolnej bráne mesto Košice, ktoré je spoluorganizátorom podujatia, postavilo provizórne pódium. Podujatie sa začalo Československou hymnou.

 17:08 – TRNAVA: Balkón Divadla J. Palárika, Trojičné námestie i mestská veža v Trnave ožili spomienkami na Nežnú revolúciu. Multimediálnym večerom Pocta slobode vyvrcholil celomesačný program, ktorý pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie pripravil Trnavský samosprávny kraj a jej kultúrne inštitúcie.

Špeciálny zostrih z Nežnej revolúcie pripravilo občianske združenie Post Bellum, ktoré propaguje a ochraňuje ľudské práva a demokraciu. „Pripravili sme dokument priamo z revolučných udalostí v Trnave, s prestrihmi na atmosféru v iných mestách. Máme zábery aj z revolučného vlaku, ktorý sa vtedy vypravil z Bratislavy až do Košíc,“ predstavila dokument Sandra Polovková z Post Bellum. (TASR)

17:04 – MARTIN: Odkaz Novembra ’89 si Martinčania pripomínajú na Divadelnom námestí, odkaz stále aktuálneho boja za slobodu si pripomenú so sviečkami v rukách. Atmosféru dotvorí hudobný sprievod v podaní Tomáša Gulána. O18:00 sa bude v Biblickej škole na Memorandovom námestí premietať film Prezidentka.

16:50 – BRATISLAVA: Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a spomienky na 17. november 1989 nasvietia Bratislavský hrad. „Od 19.00 h do polnoci budú premietnuté projekcie pri príležitosti 35. výročia protestného pochodu slovenských študentov a Nežnej revolúcie,“ informoval komunikačný odbor Kancelárie Národnej rady SR. (TASR)

16:50 – Nestranícke spomienkové podujatia v regiónoch sa dejú v 21 mestách, organizujú ich miestni občianski aktivisti s podporou Platformy pre demokraciu a občianskej iniciatívy Mestá za demokraciu.

16:44 – PREŠOV: Jedným z prvých miest, kda sa začali spomienkove stratnutia, je Prešov, ľudia sa zhromažďujú na Hlavnom námestí.

16:42 – ZVOLEN: Na zvolenskom námestí si výročie Nežnej revolúcie pripomínajú desiatky ľudí. O nádeji a odvahe hovorí Boris Kršnák. Bol lídrom občanov Zvolena a okolia, a zakladateľom VPN. (SME)

11fotiek v galériiNa snímke občiansky aktivista publicista a kultúrny aktivista Boris Kršňák počas občianskeho spomienkového podujatia pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie vo Zvolene.Zdroj: FOTO TASR – Ján Krošlák

15:43 – Nové kosáky s kladivami a dve tabule pribudli na Pamätníku padlých sovietskych vojakov na Námestí osloboditeľov v Košiciach. Osadili ich v piatok 15.novembra, v čase, keď sa začínal trojdňový program k 35.výročiu Nežnej revolúcie. V piatok dopoludnia na rohu ulíc Hlavnej a Alžbetinej odhaľovali pamätnú tabuľu OF/VPN. Píše Robo Hakl.

15:20 – Sociológ a spoluzakladateľ VPN FEDOR GÁL varuje pred ohrozením demokracie na Slovensku a vyzýva občanov k aktivite. Viac sa dozviete v rozhovore Petra Hanáka.

15:10 – PRAHA: V hlavnom meste ČR sa počas 35. výročia Nežnej revolúcie uskutočnili okrem osláv aj viaceré demonštrácie. Pred budovou Národného múzea v Prahe sa zišlo niekoľko stoviek ľudí, ktorí nesúhlasia s tým, aby na nej bola vyvesená ukrajinská vlajka.

 15:08 – Prezident SR Peter Pellegrini si pripomenul Deň boja za slobodu a demokraciu a 35. výročie Nežnej revolúcie na viacerých miestach. Položil vence k pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne aj pri Centrálnom pamätníku popravených a umučených politických väzňov komunizmu v bratislavskej Vrakuni.

15:00 – Strana KDH spojí dnešné spomienkové podujatie s podpisom Deklarácie kresťanských demokratov a ľudí dobrej vôle. Podujatie sa uskutoční pri Pamätníku obetiam komunistického režimu na Cintoríne vo Vrakuni. Predpokladaný začiatok je o 15:30.

14:48 – Demokrati si pripomenú udalosti novembra 1989 podujatím v Prešove. Program pre verejnosť začína o 16:00 na Hlavnej ulici.

14:47 – Prezident Peter Pellegrini v mimoriadnom príhovore STVR povedal, že opozícia aj vláda rezignovala na pripomenutie významu 17. novembra a že 35. výročie Nežnej revolúcie nesprevádzajú žiadne oficiálne oslavy pripravené vládou.

14:46 – V bratislavskej inchebe sa dnes koná slávnostný snem strany Smer. Ide už o tradičné zhromaždenie strany k 17. novembru. Podujatie sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia.

X X X

Biden povolil Ukrajine použiť americké rakety na údery v Rusku. Hrozí tretia svetová vojna, varoval ruský senátor

Americký prezident Joe Biden, ktorý v januári opustí Biely dom, povolil Ukrajine použiť Spojenými štátmi dodané rakety dlhého doletu proti cieľom na ruskom území, napísal v nedeľu spravodajský web denníka The New York Times (NYT) s odvolaním sa na amerických predstaviteľov. Senátor a podpredseda výboru pre medzinárodné záležitosti hornej komory ruského parlamentu Vladimír Džabarov podľa agentúry TASS vyhlásil, že povolenie úderov americkými strelami do hĺbky Ruska je bezprecedentným krokom, ktorý môže viesť k začiatku tretej svetovej vojny. Reakcia Moskvy podľa neho bude okamžitá.

Systém ATACMS, ktorý dokáže odpaľovať taktické balistické strely až na vzdialenosť 300 kilometrov.

Podľa informácií NYT budú rakety najskôr nasadené proti ruským a severokórejským vojakom s cieľom brániť ukrajinské jednotky v západoruskej Kurskej oblasti.

S podobnou informáciou prišla len chvíľu potom s odvolaním sa na svoje vlastné zdroje aj agentúra Reuters. Biely dom vec odmietol komentovať. Prvé ukrajinské údery budú zrejme vykonané americkými strelami ATACMS, ktoré majú dolet približne 300 kilometrov, uviedli zdroje Reuters.

Ukrajinci odpaľujú taktické strely ATACMS dodané z USA

Podľa zdrojov Reuters Ukrajina plánuje vykonať prvé údery proti Rusku s raketami dlhého doletu v nasledujúcich dňoch. Podrobnosti ale zdroje s ohľadom na bezpečnosť neoznámili.

Ukrajinská armáda v auguste prekvapivo prenikla do ruskej Kurskej oblasti a obsadila tam stovky kilometrov štvorcových ruského územia. Kyjev podľa médií okrem iného dúfal, že touto ofenzívou prinúti Moskvu premiestniť jednotky z východu Ukrajiny a spomalí tak tamojší ruský postup.

Koberec bômb. Takto Ukrajinci ničia mosty v Kurskej oblasti kazetovou muníciou 

Rozhodnutie končiacej Bidenovej administratívy prichádza zhruba dva mesiace pred nástupom novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa funkcie ujme 20. januára budúceho roka. O povolenie použiť americké zbrane proti ruským vojenským cieľom ďaleko od ukrajinskej hranice žiada Bidena ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už mesiace.

Rozhodnutie zároveň prichádza po tom, čo sa severokórejskí vojaci začali podieľať na snahe ruských síl znovu ovládnuť ukrajinskými jednotkami v auguste obsadené územie ruskej Kurskej oblasti, čo vyvolalo obavy v Kyjeve aj vo Washingtone.

Severokórejskí vojaci fasujú ruské uniformy

Zatiaľ čo niektorí americkí činitelia vyjadrili pochybnosti nad tým, či rakety dlhého doletu zmenia vývoj vojny, terajšie rozhodnutie by mohlo Kyjev dostať do lepšej vyjednávacej pozície, ak by začali rozhovory o prímerí, napísala agentúra Reuters. Podľa zdrojov NYT je cieľom Bidenovho kroku tiež vyslať Severnej Kórei odkaz, že jej vojaci sú v Rusku v zraniteľnej pozícii a že by nemala vysielať ďalšie.

Či Trump Bidenovo terajšie povolenie zruší, až sa ujme funkcie, nie je jasné. Trump však dlhodobo kritizuje výšku americkej finančnej a vojenskej pomoci Ukrajine a tvrdí, že vojnu rýchlo ukončí, hoci nespresnil ako.

Ukrajinci pália na Rusov termobarické rakety

Biden začal zmierňovať obmedzenia ohľadom nasadenia amerických zbraní na ruskom území po tom, čo Rusko v máji začalo cezhraničný útok zameraný na Charkov, druhé najväčšie ukrajinské mesto./agentury/

X X X

Donald Tusk tvrdo reaguje na Scholzov rozhovor s Putinom: Nikto ho nezastaví telefonátmi!

 Krok nemeckého kancelára si vyslúžil vlnu kritiky nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí.

Putina sa nepodarí zastaviť telefonátmi, ktoré nemôžu nahradiť podporu Západu poskytovanú Ukrajine brániacej sa ruskej agresii, vyhlásil v nedeľu poľský premiér Donald Tusk. TASR informuje na základe správ agentúr PAP a DPA.

Vyhlásenie poľského premiéra je reakciou na piatkový rozhovor nemeckého kancelára Olafa Scholza s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Scholz podľa vlastných slov ruského prezidenta žiadal, aby stiahol ruské jednotky a naliehal naňho, aby „vyjednával s Ukrajinou s cieľom zaistiť spravodlivý a trvalý mier“.

Krok nemeckého kancelára si vyslúžil vlnu kritiky nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí. Jürgen Hardt z nemeckej kresťansko-demokratickej strany CDU/CSU telefonát označil za „znak slabosti, nie sily“.

„Putina nikto nezastaví telefonátmi. Útok počas uplynulej noci, jeden z najväčších za celú vojnu, je dôkazom, že diplomacia cez telefón nemôže nahradiť skutočnú podporu Ukrajiny zo strany celého Západu. Nasledujúce týždne rozhodnú nielen o samotnej vojne, ale aj o našej budúcnosti,“ uviedol Tusk v angličtine na sociálnej platforme X.

Telefonáty označila v nedeľu za neúčinné aj fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová. Lídrov európskych krajín vyzvala na zdržanlivosť pri rokovaniach s Moskvou o vojne na Ukrajine. „Najdôležitejšie je pochopiť, že sa z toho nesmie stať súťaž v snahe o získanie pozornosti Kremľa,“ vyhlásila Valtonenová v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD., aktuality.sk

X X X

Titul Miss Universe získala Dánka, pravidlá sa významne zmenili

Zmeny umožňujú zapojiť sa do súťaže aj pre vydaté, staršie ako 28 rokov, „veľké“ a transrodové súťažiace.

Victoriu Kjaer Theilvigovú v sobotu korunovali za Miss Universe. Titul v tejto súťaži krásy získala ako prvá súťažiaca z Dánska, TASR informuje podľa agentúry AFP.

Tanečníčka, podnikateľka a bojovníčka za práva zvierat uspela v konkurencii viac ako 120 súťažiacich na 73. ročníku súťaže v Mexico City. Za ňou skončili Chidimma Adetshinaová, študentka práva zastupujúca Nigériu, Maria Fernanda Beltranová z Mexika, Suchata Chuangsriová z Thajska a Ileana Marquezová z Venezuely.

Marquezová po zmene pravidiel v roku 2023 ako prvá matka získala titul Miss Venezuela. Zmeny umožňujú zapojiť sa do súťaže aj pre vydaté, staršie ako 28 rokov, „veľké“ a transrodové súťažiace. Beatrice Njoyaová z Malty sa tak vo veku 40 rokov stala najstaršou ženou vo veľkom finále.

Adetshinaová bola finalistka Miss Juhoafrická republika, ale pre spory o jej štátnu príslušnosť sa rozhodla reprezentovať Nigériu.

Mexiko usporiadalo celosvetovú súťaž Miss Universe už piatykrát. Jej organizátori boli v minulosti kritizovaní za propagovanie zastaraných predstáv o ženskosti a ženskej kráse. Mnohé pravidlá sa začali meniť po roku 2022, keď ju kúpila skupina JKN Global Group na čele s thajskou mediálnou podnikateľkou a bojovníčkou za práva transrodových osôb Anne Jakapong Jakrajutatipovou, aktuality.sk

X X X

Miss Slovensko Dominika Grecová

Dominika Grecová z Humenného sa v sobotu večer stala novou Miss Slovensko pre rok 2018. Podľa rozhodnutia poroty sa prvou vicemiss stala Radka Grendová z Revúcej, druhou vicemiss je Jasmina Tatyová z Trnavy.

O držiteľkách týchto ocenení rozhodla porota, ktorej predsedala riaditeľka súťaže Karolína Chomisteková. Boli v nej Miss Slovensko 2017 Hanka Závodná, módny dizajnér Michael Kováčik, doktorka Alena Pallová z Inštitútu estetickej medicíny, riaditeľka predaja formátov pre strednú a východnú Európu Andrea Gavačová, Miss ČR 2009 Aneta Vignerová, známy český herec Jaromír Hanzlík a Mister Global 2016 Tomáš Martinka.

Finalistky 23. ročníka si rozdelili aj vedľajšie ocenenia. Eva Miss Sympatia sa stala Nicole Hromkovičová, prvej vicemiss Radke Grendovej patrí aj titul Miss Drive a Miss Príjemný hlas, druhá vicemiss Jasmina Tatyová si odnáša aj tituly Miss Press a Miss Pierot, titul Miss Gosh získala Katarína Očovanová.

O titule Eva Miss Sympatia rozhodovalo až do posledných minút priameho prenosu esemeskové hlasovanie divákov. Výťažok z tohto hlasovania poputuje v plnej výške na charitatívny projekt Srdce pre deti, ktorý spravuje Nadácia Pontis.

Program galavečera ponúkol divákom elegantnú fashion šou a viacero hudobných čísiel v podaní Dary Rolins, Emmy Drobnej, Tomáša Buranovského a skupiny Elán, ktorá v premiére predstavila novú pieseň Ľúbim ťa. Tá je pilotným singlom z pripravovaného nového albumu. Moderátorom večera bol rovnako ako pred rokom Libor Bouček.

Nová Miss Slovensko 2018 získala postup na Miss World 2018, honorovanú zmluvu, osobné auto, dovolenku pre dve osoby a mnoho ďalších zaujímavých cien. Prvá vicemiss Slovensko 2018 pocestuje v druhej polovici roka na svetovú súťaž Miss International, druhá vicemiss bude zastupovať Slovensko na súťaži Miss Supranational, aktuality.sk

X X X

Prezident Pellegrini kritizoval Roberta Fica: S lekármi a učiteľmi by rokoval, do ruskej televízie by nešiel

„Zásadné témy krajiny by mal riešiť premiér a neskrývať sa za ministrov, aj keď sú nominantmi iných vládnych strán. Premiér je zodpovedný za atmosféru v krajine,“ zdôraznil v mimoriadnej relácii k výročiu Nežnej revolúcie prezident Peter Pellegrini.

Prezident Peter Pellegrini v mimoriadnom vydaní relácie O päť minút dvanásť pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie opakovane kritizoval predsedu vlády Roberta Fica. Odmietol napríklad jeho úvahy o zmene volebných pravidiel pre vstup strán do parlamentu. Premiér sa pred týždňom vyjadril, že by sa mala zvýšiť hranica potrebná na vstup strany do národnej rady z piatich na sedem percent a volebná kaucia by mala stúpnuť z dnešných 17-tisíc eur na pol milióna.

„Táto krajina čelí iným výzvam a problémom debata o zmene politického systému, alebo volebného systému by mala ísť bokom,“ zdôraznil prezident v špeciálnom vydaní relácie O päť minút dvanásť. Ak by sa pravidlá takto zmenili, Slovensko by podľa neho patrilo k extrému v rámci Európy. Nikde v okolitých krajinách totiž podľa hlavy štátu takéto prísne pravidlá nie sú. „Vnímam to ako zásah do prístupu ľudí k demokracii a s tým ja osobne nikdy nemôžem súhlasiť,“ vyhlásil. Podľa neho by to viedlo k doméne veľkých strán a zabránilo by to novým stranám vo vstupe do systému.

Na diskusiu by podľa Pellegriniho bola otázka zmeny volebného systému tak, ako to prezentuje strana Hlas. „Možno by pomohlo, ak by každý okres mal svojho poslanca v národnej rade a pocit väčšej prepojenosti parlamentu s vlastným okresom. Ale nie teraz, keď na východ od nás zúri vojna,“ dodal. V reakcii na prieskum o dôvere vláde hovorila hlava štátu práve o témach, ktoré riešia vládni predstavitelia, aktuality.sk

X X X

Scholz prezradil detaily telefonátu s Putinom. Stálo to za to, odkázal

Nemecký kancelár Olaf Scholz v nedeľu uviedol, že v jeho piatkovom telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nezaznamenal žiadny náznak posunu v názoroch Putina ohľadne vojny na Ukrajine. Zároveň ďalej obraňoval svoje rozhodnutie zatelefonovať do Kremľa, ktoré vyvolalo vlnu veľkej kritiky.

 Scholz na berlínskom letisku tesne pred odletom na summit skupiny G20 v Brazílii reportérom povedal, že stálo za to porozprávať sa s Putinom, aby podľa neho rozptýlil ilúzie ruského prezidenta, podľa ktorých by Západ upustil od podpory Kyjeva.

Ako dodal s odvolaním sa na nadchádzajúci návrat novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu, nebolo by podľa neho dobré, aby bol Washington v priamom kontakte s Putinom, a žiaden z európskych lídrov by tak neurobil.

„Rozhovor bol veľmi detailný, prispel však k zisteniu, že v názoroch ruského prezidenta na vojnu sa zmenilo len málo – a to nie sú dobré správy,“ podotkol nemecký kancelár.

 Zároveň opätovne potvrdil podporu svojej krajiny pre Ukrajinu a uistil, že žiadne rozhodnutie o ukončení vojny s Ruskom nemôže padnúť bez účasti Kyjeva. „Ukrajina s nami môže rátať… Žiadne rozhodnutie nepadne za chrbtom Kyjeva,“ vyhlásil podľa agentúry AFP.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha označil nedeľný masívny ruský raketový a dronový útok na územie celej krajiny so zameraním na energetickú infraštruktúru na „skutočnú odpoveď“ Moskvy tým svetovým lídrom, ktorí komunikovali s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Podľa agentúry Reuters ide o zjavnú narážku na nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý v piatok s Putinom telefonoval vôbec prvýkrát od konca roka 2022.

Tusk: Putina sa nepodarí zastaviť cez telefón

Putina sa nepodarí zastaviť telefonátmi, ktoré nemôžu nahradiť podporu Západu poskytovanú Ukrajine brániacej sa ruskej agresii, vyhlásil v nedeľu poľský premiér Donald Tusk.

Vyhlásenie poľského premiéra je reakciou na piatkový rozhovor nemeckého kancelára Olafa Scholza s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Scholz podľa vlastných slov ruského prezidenta žiadal, aby stiahol ruské jednotky a naliehal naňho, aby „vyjednával s Ukrajinou s cieľom zaistiť spravodlivý a trvalý mier“.

Krok nemeckého kancelára si vyslúžil vlnu kritiky nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí. Jürgen Hardt z nemeckej kresťansko-demokratickej strany CDU/CSU telefonát označil za „znak slabosti, nie sily“.

„Putina nikto nezastaví telefonátmi. Útok počas uplynulej noci, jeden z najväčších za celú vojnu, je dôkazom, že diplomacia cez telefón nemôže nahradiť skutočnú podporu Ukrajiny zo strany celého Západu. Nasledujúce týždne rozhodnú nielen o samotnej vojne, ale aj o našej budúcnosti,“ uviedol Tusk na sociálnej platforme X.

Telefonáty označila v nedeľu za neúčinné aj fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová. Lídrov európskych krajín vyzvala na zdržanlivosť pri rokovaniach s Moskvou o vojne na Ukrajine. „Najdôležitejšie je pochopiť, že sa z toho nesmie stať súťaž v snahe o získanie pozornosti Kremľa,“ vyhlásila Valtonenová v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD./agentury/

X X X

Prezident Pellegrini o policajnej brutalite: Takýchto ľudí treba zavrieť do basy a exemplárne potrestať

Z celého priebehu je vidieť, že systém nezlyhal, zlyhal jednotlivec,“ hovorí o prípade policajného násilia z Košíc minister obrany Robert Kaliňák. S prácou ministra vnútra je spokojný.

Prezident Peter Pellegrini už hovoril s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom o prípade policajnej brutalite v Košiciach, kde policajt taktickou rukavicou ubil na smrť muža bez domova. Zároveň si vyžiadal aj komplexnejšiu správu k priebehu udalostí. Dôvod na jeho odstúpenie dnes nevidí. „Nemám informáciu, ktorá by ma oprávňovala vyzvať ministra na odchod.“

Zatiaľ sa podľa prezidenta tragický incident javí ako zlyhanie jednotlivca, nie zlyhanie systému. „Pevne verím, že sa časom nebudeme mýliť,“ povedal v relácii O päť minút dvanásť. Policajta inšpekcia v pondelok zadržala a následne obvinila zo zabitia. Súd ho poslal do vyšetrovacej väzby. „Takýchto ľudí treba zavrieť do basy a exemplárne potrestať,“ vyhlásil prezident.

Vyjadril sa aj k včerajšej udalosti, kde muž zomrel po zásahu policajným taserom. Išlo o človeka, ktorý sa oháňal sekerou a podľa portálu tvnoviny jedného policajta zranil. Hliadka pri jeho spacifikovaní následne použila taser. Po tomto zásahu však muž zomrel. Prezident v tejto súvislosti pripomenul, že muž vybehol na policajtov so sekerou. „Policajti dnes nemôžu byť paralyzovaní. Ak budú cítiť že pri akomkoľvek zásahu budú spochybňovaní, nebudú môcť riadne robiť svoju prácu,“ dodal prezident Pellegrini.

Systém nezlyhal, tvrdí minister obrany

K zabitiu 48-ročného Ľubomíra v Košiciach sa dnes v relácii TA3 V politike vyjadril aj minister obrany Robert Kaliňák. „Z celého priebehu je vidieť, že systém nezlyhal, zlyhal jednotlivec. Lebo systém ho odhalil. Operačné stredisko vnímalo nezrovnalosti a inšpekcia okamžite nasadila informačno-technické prostriedky, prípad sledovala, muža obvinili a je vo väzbe.“ Akékoľvek policajné násilie je podľa Kaliňáka neakceptovateľné.

Pripomenul prípad z roku 2022, keď policajt – syn vtedajšej prešovskej primátorky – zastrelil kolegu. „Syn poslankyne KDH zastrelil kolegu. Kto vtedy vyzýval Romana Mikulca na odstúpenie?“ pýtal sa Kaliňák.

Kaliňák je s ministrom vnútra spokojný

Jeho oponent v dikusii Branislav Gröhling tvrdil, že systém nefunguje a zlyháva rovnako ako minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Povedal, že zabitie človeka nie je jediným dôvodom, prečo by mal byť minister vnútra odvolaný. „Toto bola ale posledná kvapka toho, ako minister vnútra vytvára celý systém bezpečnosti. Ľudia na Slovensku sa po roku tejto vlády necítia bezpečne. Zvyšuje sa podiel krádeží a toto nebol prvý útok policajta na človeka,“ tvrdí šéf SaS. Podľa neho Šutaja Eštoka už na ministerstve vnútra nechcú ani predstavitelia koalície, preto sa má presunúť za šéfa parlamentu.

„Ja som spokojný s jeho prácou. Ak sa rozhodne, že chce ísť na predsedu parlamentu a dohodne sa to na koaličných rokovaniach, tak sa ním stane. Musí tam byť dohoda. My podporíme každého kandidáta, na ktorom bude dohoda,“ reagoval na jeho slová Robert Kaliňák./agentury/

X X X

Robert Fico spieval, hovoril o svojom konci a Rudolfovi Huliakovi poslal odkaz. Ako vyzerali oslavy 25. výročia Smeru?

Robert Fico a slávnostný snem strany Smer-SD pri príležitosti 25. výročia vznikuZdroj: TASR

Premiér Robert Fico bol hlavnou tvárou tohtoročného snemu strany Smer. Okrem 25 rokov od vzniku strany totiž premiér oslavoval aj 60. narodeniny. Andrej Danko ho označil za svojho staršieho brata.

Za posledné roky sa stalo zvykom, že okrem výročia Nežnej revolúcie sa koná aj slávnostný snem strany Smer. V roku 2022 na ňom Robert Fico oznamoval ambíciu strany vyhrať parlamentné voľby, čo sa mu aj podarilo. O rok už ako premiér na bratislavskom hrade zas hovoril o potrebe úspešného vládnutia.

„Úspešní budeme v roku 2027 len vtedy, ak ľudia skonštatujú, že sa majú lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žijú,“ hovoril 17. novembra 2023 optimisticky Fico.

Tento rok bol snem Smeru o čosi iný. Strana má za sebou turbulentný rok vlády so SNS a Hlasom, atentát na Roberta Fica, aj prepad v preferenciách. Navyše, oslavovala 25 rokov svojej existencie.

Robert Fico preto okrem poďakovania kolegom varoval pred rozpadom vlády a vyslal odkaz Rudolfovi Huliakovi, že sa nenechá politicky vydierať.

Kaliňák pred 30 rokmi zviezol Fica v čiernom Favorite

Pozvaným hosťom, ale aj tisíckam fanúšikov strany, ktorí snem sledovali na internete, pripomínala narodeniny Smeru veľká červená číslica 25, ktorá svietila vedľa pódia.

„Síce máme za sebou 12 mesiacov vlády, ale iba deväť s Robertom Ficom, ktorý sa tento rok okrem oslavy životného jubilea aj znovu narodil,“ komentoval hlboký hlas vo videu, ktorým strana otvorila tohtoročný snem.

Slávnostný snem strany Smer-SD pri príležitosti 25. výročia vzniku.Zdroj: FOTO TASR – Michal Svítok

Robert Fico tento rok oslavoval 60 rokov. Aj vďaka tomu bol predseda Smeru hlavnou postavou snemu. Ďakovali mu všetci rečníci, spomínali na to, ako a kedy ho spoznali a čo pre nich urobil. S historkami z minulosti bavil publikum nečakaný moderátor – minister obrany Robert Kaliňák.

„Je to asi 30 rokov, keď som na svojom čiernom Favorite išiel dolu Dlhými dielmi a na autobusovej zástavke som videl poslanca Národnej rady Roberta Fica. Hovorím si, to je príležitosť, skúsim ho zviesť. A nasadol ku mne do auta. Išli sme do mesta, kde som mu hovoril, že práve robím jednu zo záverečných prác na univerzite, ktorá je diskusiou s jeho knihou Trest smrti. Keď ma oslovil, aby som bol súčasťou príbehu strany Smer, tak som s obrovskou radosťou prijal a dnes som vďačný za to, že súčasťou tohto príbehu môžem byť,“ spomínal Kaliňák.

Blaha: porazili sme všetkých trápnych neoliberálov

Popri oslavnej nálade, gratuláciách a folklórnych vystúpeniach politici Smeru nezabúdali na tradičnú kritiku médii a opozície. Tie boli prítomné takmer v každom jednom prejave.

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha otvoril svoj príhovor na sneme Smeru, konajúceho sa v deň spomienky na Nežnú revolúciu, pozdravom „česť práci súdružky a súdruhovia“. Zaspomínal na to, ako spoznal Roberta Fica, ktorého označil za jedného z najúspešnejších európskych politikov a oznámil, že len včera sa vrátil z Ruskej federácie, kde s „ruskými priateľmi“ rokoval o mieri.

Slávnostný snem strany Smer-SD pri príležitosti 25. výročia vzniku.Zdroj: FOTO TASR – Michal Svítok

Blaha ale prezradil aj to, aký je hlavný politický cieľ Smeru: poraziť Progresívne Slovensko. „Dokázali sme poraziť všetkých pravičiarov. Kto si ešte spomenie na Dzurindu a Mikloša? Dvoch trápnych neoliberálov. Kto si ešte spomenie na Radičovú a Lipšica? Kto si ešte spomenie na všet kých týchto zmätkov slovenskej politiky? Porazili sme aj Sulíka a Matoviča, porazili sme Naďa a porazili sme Čaputovú a porazíme aj Šimečku. Porazíme všetkých priatelia,“ ubezpečil hostí Smeru Blaha.

Michal Šimečka a jeho Progresívne Slovensko je aktuálne hlavným politickým súperom Smeru. Po víťazných voľbách Smer v prieskumoch pomaly klesá. Dôveru stráca aj samotný Robert Fico, ktorý v nedávnom prieskume agentúry AKO bol až na šiestom mieste. Michal Šimečka sa dostal na druhú priečku./agentury/

X X X

Fedor Gál: Rebelujme a poďme do ulíc. Vláda musí zistiť, že takto ďalej nesmie (r

Sociológ a kľúčová postava nežnej revolúcie Fedor Gál tvrdí, že kultúrne vojny len zastierajú reálne problémy. Fica v kaviarni nevyriešime, preto dúfa, že ľudia prídu 17. novembra do ulíc. Ak to nepomôže a vláda nepochopí, že takto to nemôže ísť ďalej, ďalším krokom by podľa neho mal byť štrajk. Že protesty spôsobili atentát, Fedor Gál Robertovi Ficovi neverí.

Sociológ a spoluzakladateľ VPN FEDOR GÁL varuje pred ohrozením demokracie na Slovensku a vyzýva občanov k aktivite. Tvrdí, že súčasná vláda sa snaží okliešťovať slobodný verejný diskurz a oslabovať základné demokratické princípy.

„Liberálna demokracia je otvorená. Otvorená spoločnosť stojí a padá na slobodnom dialógu,“ hovorí.

 Do akej miery je podľa vás demokracia na Slovensku reálne ohrozená a do akej miery je to, čo sledujeme, v demokracii normálne?

Pýtate sa človeka, ktorý sa narodil za ostnatými drôtmi terezínskeho koncentračného tábora a prežil pol života za ostnatými drôtmi komunistického režimu. Čiže považujem demokraciu, ako ju vnímam, za dar.

Demokracia je ohrozená vždy, už od svojho vzniku. Keď o ňu nezápasíme, tak nemusí byť. Slovensko je súčasťou sveta a musím povedať, že tento svet je bezprecedentne ohrozený.

Demokracia je ohrozená globálnymi multikrízami. Ak mám hovoriť o zvláštnostiach Slovenska v súčasnom období, tak by som povedal, že pre mňa je prekvapujúce, ako veľká časť slovenského obyvateľstva nedokáže rozlíšiť páchateľa od obete. Žijú v klamnej predstave, že keď sa Ukrajina prestane brániť, príde mier a pokoj.

Prekvapujú ma a zarmucujú takzvané kultúrne vojny, ktoré sú len zastieraním skutočných problémov. Prekvapuje ma, že časť katolíckeho kléru prilieva olej do ohňa týchto kultúrnych vojen, ktoré ničia súdržnosť spoločnosti. Nie sme všetci božie deti? Nepatrí inakosť k ľudskej prirodzenosti?

Keď hovoríme o ohrození demokracie v slovenskom kontexte, čo je jej alternatívou? Je to orbánovské Maďarsko, ktoré on nazýva iliberálnou demokraciou, ale odborníci tvrdia, že to demokracia nie je?

Osobne a predpokladám, že aj ľudia, ku ktorým sa počítam, vyznávajú liberálnu demokraciu. Alternatívami sú neliberálna demokracia a nedemokracia. Nedemokracia nám momentálne nehrozí, ale to, že sa zo slov ako liberalizmus a liberáli stávajú škaredé slová a nadávky, ma znervózňuje. To mi vadí. Nie je to v poriadku.

Ak máme obetovať liberálnu demokraciu, priblížime sa k štátom a režimom, ktoré veľmi pripomínajú Orbánovo Maďarsko. Vyznávači neliberálnej demokracie sa množia neuveriteľným tempom, ale podľa mňa je to dôsledok polarizácie spoločnosti, o ktorej budeme ešte hovoriť.

Možno polovica slovenskej populácie nerozumie tomu, čo je problém na Orbánovskom modeli vládnutia. Prečo podľa vás nie je iliberálna demokracia v poriadku?

Liberálna demokracia je otvorená. Otvorená spoločnosť stojí a padá na slobodnom dialógu. Keď si všimnete, čo naozaj robí Orbán v Maďarsku, ale o čo sa snaží aj Fico na Slovensku, je to práve okliešťovanie slobodného verejného diskurzu. Je to obmedzovanie slobody médií, slobody názoru, sú to personálne zmeny, ktoré realizujú podobne ako kedysi Mečiar. A je to nadraďovanie národnej identity nad všetko ostatné, akoby slušný človek nemohol byť rôznych národností, etník, vierovyznaní či politických presvedčení.

Toto okliešťovanie, obmedzovanie mi vadí, pretože to nie je to, čo chápem pod liberálnou demokraciou. Všimnime si, o čo ide. Ide o moc a prachy. Títo ľudia zakrývajú ideologickými frázami svoje záujmy a tie záujmy neslúžia demokracii, ohrozujú ju.

Ako by vyzerala ohrozená alebo nedokonalá demokracia? Alebo aké by to bolo, keby sa Robertovi Ficovi podarilo to, čo chce, ak by chcel nasledovať Orbánovský model? Ako by to pocítil bežný človek? A teraz bežného človeka myslím takého, ktorý rieši chlebové témy, nezamýšľa sa veľmi nad fungovaním spoločnosti, ale iba nad svojím vlastným životom.

Poviem veci, ktoré sú zjavné a ktoré si človek nemôže nevšimnúť. Ľudia sa rozhodujú vo svojich životoch nohami. Viete, koľko je Slovákov žijúcich dnes v zahraničí? Viete, koľko je českých vysokoškolských študentov na Slovensku a slovenských v Česku? Na Vysokej škole ekonomickej alebo na medicíne v Hradci Králové, v Opave či Olomouci na univerzitách je už dnes slovenčina úplne bežná.

Ľudia odchádzajú za svojou predstavou lepšieho vzdelania, slobodnejšieho a dôstojnejšieho života. Udržiavam s nimi kontakt a mrzí ma, že málo kto z nich sa vráti naspäť.

Potom je tu istý pocit hanby. Dostal som včera v noci od kamaráta video, ktoré vy dobre poznáte – Fico pre ruskú propagandistickú televíziu. Po tom videu mi napísal: „Hanbím se.“ Sme bratské národy, boli sme jeden štát, máme spoločný kultúrny genotyp, a on sa hanbí. Hanbí sa a ja sa hanbím s ním.

Predseda Slovenskej národnej rady Rudolf Schuster (vľavo) navštívil 11. decembra 1989 sídlo Koordinačného výboru občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu na Jiráskovej ulici v Bratislave, kde sa stretol s predstaviteľmi iniciatívy a novinármi: zľava Milan Kňažko, Ladislav Snopko, Juraj Záriš a Fedor Gál.Zdroj: TASR

Vždy sa pýtam, keď niekto ukazuje cestu: „Tam kráčajte.“ Tak sa pýtam: „A kto ukazuje tú cestu?“ Viem, že väčšina ľudí na Slovensku sa nezaujíma o to, či slovenská hymna bude taká alebo onaká. Ale je to symbol štátnosti. A keď mi človek typu Martiny Šimkovičovej ukazuje cestu, ako tieto symboly budovať, a má za sebou niekoľko absolútne devastačných rozhodnutí týkajúcich sa slovenskej kultúry, ako jej mám veriť?

Ako mám potom veriť tým symbolom? Ako mám veriť tým rituálom? Ako mám veriť tej elite, ktorá ukazuje prstom a núka nám túto cestu? Proste im neverím. Táto nedôvera v politické elity a v inštitúcie štátu je cesta do pekla, aktuality.sk

X X X

Prezident Peter Pellegrini vyjadril pochopenie pre požiadavku školský odborárov týkajúcu sa zvýšenia platov

Vyzval na čo najskoršie nájdenie kompromisu medzi odborármi a vládou.

Prezident SR Peter Pellegrini rozumie požiadavke školských odborárov na zvyšovanie platov pracovníkov v školstve. Vyhlásil to po piatkovom rokovaní s odborármi a ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas-SD) v Prezidentskom paláci. Zároveň vyzval na čo najskoršie nájdenie kompromisu.

„Rozumiem požiadavke školských odborárov na zvyšovanie platov učiteľov i nepedagogických pracovníkov. Aj pri nevyhnutnom konsolidačnom úsilí by vláda mala svojou politikou ukazovať, ktoré oblasti sú pre štát prioritou – a školstvo, rovnako ako zdravotníctvo, by ňou malo byť,“ poznamenal v stanovisku, ktoré poskytli z Kancelárie prezidenta SR.

Poukázal na potrebu lepšieho vzdelania a pripravenosti učiteľov na nové výzvy

Hlava štátu zároveň ocenila dialóg medzi zástupcami ministerstva školstva a odborov. „Vyzývam ich, aby v tomto dialógu pokračovali a čo najskôr našli kompromis medzi požiadavkami odborárov a potrebou zodpovedného hospodárenia štátu. Zároveň verím, že tieto konštruktívne rozhovory budú viesť ku konkrétnym výsledkom v podobe zabezpečenia čo najlepšieho vzdelania slovenských žiakov a študentov v súlade s požiadavkami modernej doby,“ povedal.

Diskusie o školstve sa podľa neho nesmú obmedziť len na výšku platov. Ako prioritu označil lepšie vzdelanie slovenských žiakov a študentov. „Je nevyhnutné jedným dychom hovoriť o kvalite vzdelávania, pripravenosti učiteľov na nové výzvy, ktoré prináša technologická revolúcia či nástup umelej inteligencie,“ dodal.

Prezident v piatok prijal predstaviteľov školských odborov a ministra školstva Tomáša Druckera. Na stretnutí riešili súčasnú situáciu v školstve a požiadavky odborárov. Tí okrem iného žiadajú zvýšenie platov všetkých zamestnancov v školstve o desať percent od roku 2025. Argumentujú potrebou zvýšenia motivácie učiteľov. Poukazujú na to, že nízke platy sú dôvodom slabého záujmu o učiteľské povolanie. Rovnako kriticky vnímajú aj ohodnotenie nepedagogických zamestnancov, bez ktorých sa školy nezaobídu, aktuality.sk

X X X

Veľká anketa: Ako vnímate vývoj na Slovensku 35 rokov po Nežnej revolúcii? Odpovedzte na symbolických 17 otázok

 Táto pokojná revolúcia priniesla pád komunistického režimu, návrat k demokracii a slobode. Odstránenie cenzúry, možnosť slobodných volieb, či voľné cestovanie sa stali základnými piliermi nového spoločenského poriadku.

Pri tejto príležitosti sme pre vás pripravili anketu so 17 otázkami, v ktorej sa pýtame, ako dnes vnímate zmeny, ktoré revolúcia priniesla. Zapojte sa a pomôžte nám lepšie pochopiť pohľad spoločnosti na tieto kľúčové historické udalosti./agentury/

X X X

Žijú z ruky do huby, systém je nespravodlivý. Peniaze zháňame, kde sa len dá. Československá legenda hovorí o smutnej realite

 Futbalová legenda Československa Antonín Panenka oslávi 2. decembra 76. narodeniny. Futbaloví priaznivci si zaiste pamätajú jeho typické zakončenie v penaltovom rozstrele v roku 1976, ktorým zaistil krajine titul majstrov Európy.

Pre portál CNN Prima NEWS sa rozhovoril o tom, ako si užíva život na dôchodku.

Napriek pokročilému veku je stále veľmi aktívny. Je to aj z dôvodu, že mu stále slúži zdravie.

„Chodím si zahrať futbal, tenis či golf. Šport mi stále prináša radosť a potešenie. Snažím sa byť medzi ľuďmi. Ako dôchodca som sa však nikdy necítil komfortne. Jediné pozitívum je, že mám v Prahe MHD zadarmo,“ konštatuje s úsmevom.

 Učí sa, ako vyžiť s dôchodkom, ktorého výšku označil vzhľadom na súčasné ceny za katastrofu.

„Niektorí bývalí reprezentanti nemajú ani na lieky, nájom či základné životné potreby. Keď to poviem otvorene, žijú z ruky do huby. Je to veľmi smutné,“ vraví Panenka.

Zdôraznil, že v dobe, kedy aktívne hrávali futbal, neboli platy ani zďaleka také vysoké, ako majú súčasné futbalové hviezdy.

„Systém je nespravodlivý. Olympionici, ktorí získali medailu, dostávajú od olympijského výboru dvakrát ročne slušnú finančnú injekciu. Futbalisti, ktorí hrali za národný tím a vybojovali historický titul majstrov Európy, nedostávajú absolútne nič,“ mieni Panenka.

 Ten je predsedom združenia Nadácie futbalových internacionálov, ktorá združuje všetkých hráčov, ktorí odohrali aspoň jeden zápas za národný tím.

„Chlapcom prispievame na lieky, rekreačné pobyty, operácie, lekárov a podobne. Robíme, čo môžeme. Peniaze zháňame, kde sa len dá,“ vraví česká futbalová legenda./agentur

X X X

Na opozičný protest v Bratislave prišlo 17-tisíc ľudí. Korčok z pódia poslal vláde odkaz

Na opozičný protest strán PS, SaS a KDH v Bratislave prišli tisíce ľudí. Exminister zahraničia a nová tvár Progresívneho Slovenska Ivan Korčok odkázal vláde, že nie je majiteľkou Slovenska, ale jej predstavitelia sú len „dočasní nájomníci, ktorí dostanú výpoveď“. „Lebo slúžia len sebe a svojim vyvoleným,“ povedal Korčok. Zároveň vyzval konzervatívcov a liberálov na spoluprácu.

 Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka na pódiu oznámil, že na podujatí sa zúčastňuje 17-tisíc ľudí. „Vy ste živým a tým najlepším odkazom novembra,“ povedal Šimečka.

 Ako ďalej uviedol, v dnešnom svete víťazia diktátori a populisti, prirodzená túžba po slobode je však silnejšia ako hrubá moc. „Ak si myslia, že nastáva ich doba tak sa mýlia tak ako pred nimi komunisti,“ vyhlásil Šimečka na margo vládnej koalície. Doplnil, že Slovensko je národom slobodných ľudí.

Ďalší opozičný poslanec Alojz Hlina (SaS) povedal, že Slovensko je na ceste ku kolapsu ekonomiky. „Ten populizmus nás ničí a zničí,“ vyhlásil Hlina. Doplnil, že je potrebné populizmus vládnej koalície zastaviť. „Naším tmelom musí byť zodpovednosť,“ zdôraznil zhromaždeným.

 Poslanec opozičného KDH František Mikloško na proteste uviedol, že na dnešné 35. výročie Nežnej revolúcie osobitne myslíme na Ukrajinský národ. Kam podľa neho na Ukrajine vstúpila noha ruských okupantov, ostala len spálená zem.

„Ruská agresia má znaky genocídy,“ povedal Mikloško s tým, že slovenský premiér Robert Fico napriek tomu dáva rozhovory ruskej televízii. Zároveň zdôraznil, že obyvatelia Slovenska si neželajú, aby ich ťahal k Moskve. „Slovensko je a navždy ostane súčasťou Západnej civilizácie,“ vyhlásil poslanec.

 Premávka na Námestí SNP v Bratislave bola pre verejné zhromaždenie uzavretá, informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

„V dôsledku konania sa verejného zhromaždenia je aktuálne uzavreté Námestie SNP pre motorové vozidlá, ako aj pre MHD. Uzávierka premávky bude na nevyhnutne potrebný čas,“ priblížila. Policajti apelovali na vodičov, aby sa uvedenému úseku, pokiaľ je to možné, vyhli./agentury/

X X X

Poznáme najlepšie historické hotely v Európe: Niekoľko z nich je opäť aj na Slovensku – od Pezinka až po Halič

Stráviť niekoľko dní v zámkoch, kaštieľoch či meštianskych domoch ktoré tu stoja stáročia, má neopakovateľné čaro. Keď si navyše počas pobytu v nich môžete užívať pohodlie a výdobytky dnešnej doby, tak sa takáto dovolenka stáva určite nezabudnuteľnou.

 Ján Svoboda, prezident Heritage Hotels of Europe

Toto všetko v sebe spájajú ubytovacie zariadenia, ktoré sú členmi asociácie Heritage Hotels of Europe, čo po slovensky trochu nepresne prekladáme ako Historické hotely Európy, keďže slovo heritage doslovne znamená odkaz či dedičstvo.

Slovensko ako hostiteľ

V asociácii sú združené desiatky hotelov z 11-tich európskych krajín, ktoré chcú dedičstvo a odkaz doby minulej aj naďalej zachovávať.

Asociácia každoročne vyhlasuje najlepšie hotely spomedzi svojich členov, tento rok sa konal piaty ročník a hostiteľom tých najúspešnejších bolo tento krát Slovensko – Palace Art Hotel v Pezinku.

Najlepších vyhlásili v siedmich kategóriách, plus v jednej, v ktorej sa víťaz vyhlásil prvýkrát, pričom v každej boli nominované tri hotely.

O tom, či sa hotely do nominácií dostanú, rozhodovali hodnotenia ich hostí a potom odbornej poroty, ktorá zariadenia posudzovala a brala si doslova „pod lupu“ všetky ich aspekty.

Celý proces trval niekoľko mesiacov, tento ročník sa začal v marci.

Slovenským hotelom, ktoré sú členmi asociácie Historických Hotelov Slovenska sa v hodnoteniach európskych historických hotelov už tradične darí. Aj tento rok boli nominované vo všetkých kategóriách a tri z nich vyhrali, plus špeciálnu cenu.

 Ceny za dizajn, wellness, romantiku aj skúsenosť

Na Slovensko putuje cena v kategórii Heritage & Wellness, ktorú získal Grandhotel Starý Smokovec, v kategórii Heritage & Design, tá ide do Vyšného Kubína, do Kaštieľa Kubínyi, a tretím úspešným je Zámocký hotel Galicia Nueva v Haliči, ktorý získal cenu Heritage & Romance.

Špeciálnu cenu, ktorá sa udeľovala prvý krát – Heritage & Experience, získal hostiteľský hotel – Palace Art Pezinok.

Hlavná cena – Host of the Year putuje tento rok do Rakúska, do hotela Ansitz Felsenheim z Lermoosu.

„Aj tento ročník Heritage Hotels of Europe Awards slovenské hotely potešil a dokázal, že špičkové ubytovacie zariadenia sa u nás sa môžu porovnávať s tými najlepšími v Európe. Dúfam, že je to aj odpoveď ľuďom, ktorí úroveň služieb u nás spochybňujú. Úspechom pre hotely je určite už nominácia medzi posledných troch v jednotlivých kategóriách a to sa našim hotelom podarilo vo všetkých. Konkurencia desiatok hotelov z 11-tich krajín je vždy veľká a kritériá veľmi prísne, koniec koncov, celý proces hodnotenia trvá niekoľko mesiacov. Každý, kto sa už len dostane medzi troch kandidátov na ocenenie, musí poskytovať naozaj excelentné služby,“ zhrnul tento ročník prezident Heritage Hotels of Europe Ján Svoboda.

X X X

Ďalší výrobok, pred ktorým úrady varujú. Obľúbená pochúťka Slovákov po otvorení balenia nepríjemne prekvapila. Nekonzumujte ju, varujú odborníci

O výrobok sa inšpektori začali zaujímať po sťažnosti zákazníka.

 Inšpektori Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Banská Bystrica na základe sťažnosti zákazníka, odber vzorky v jednej z predajní predajni potravín TERNO real estate s.r.o. V Banskej Bystrici. Išlo o výrobok Mandle pražené solené Terka, 100g, DMT/šarža: 24 10 242, výrobca: MÁNYA spol. s.r.o., 943 54 Svodín 1299, Slovenská republika, vyrobené pre: TERNO real estate s.r.o., Bratská 3, 851 01 Bratislava, Slovenská republika. Informovala o tom Štátna veterinárna a pptravinová správa.

A čo sa zistilo?,, Senzorický nález podľa Protokolu o skúške č. 13774/2024, Štátny veterinárny a potravinový ústav, Veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne, skúšobné laboratórium, zo dňa 18.9.2024, nie je v súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EC) č. 178/2002 z 28. januára 2002, ktorým sa ustanovujú všeobecné zásady a požiadavky potravinového práva? “ uvádza Štátna veterinárn a potravinová správa.

Príslušný orgán nariadil prevádzkovateľovi informovať zákazníkov výveskou o nevyhovujúcom výrobku./agentury/

X X X

Blíži sa volebná tragikomédia Lukašenka. Kandiduje proti nemu aj jeho obdivovateľ, ktorý tvrdí, že nechcel byť prostitútkou

Keby sa v Európe konala pomyselná súťaž o najzbytočnejšie voľby, opakovane by v nej zvíťazil samozvaný bieloruský prezident. Alexandr Lukašenko, ktorý vládne tvrdou rukou už tri desaťročia, zostane pri moci aj po hlasovaní, ktoré sa uskutoční v januári 2025. Demokraticky zmýšľajúci politici nemôžu kandidovať a tí, čo sa so súhlasom režimu uchádzajú o priazeň voličov, takpovediac iba tvoria kulisy volebnej frašky.

 Alexandr Lukašenko vládne v Bielorusku už tri desaťročia. Na snímke, ktorá je z októbra tohto roku, bozkáva vyznamenanie, ktoré mu udelil šéf Kremľa. Od Vladimira Putina si prevzal Rad svätého Andreja za svoj prínos do strategického partnerstva medzi Ruskom a Bieloruskom.

Mimochodom, už jedna z hlavných podmienok prezidentskej kandidatúry vyznieva veľmi prísne. V Bielorusku, ktoré má necelých 9,2 milióna obyvateľov, uchádzač musí predložiť najmenej 100-tisíc podpisov svojich podporovateľov. Napríklad na Slovensku, kde žije viac ako 5,4 milióna ľudí, stačí súhlas 15-tisíc občanov (prípadne najmenej 15 členov NR SR).

Danko: Lukašenko má legitímne právo vládnuť

Lukašenko sa síce zabetónoval pri moci, ale zjavne tento paranoidný diktátor, ktorý imituje demokraciu, sa ešte poistil zmenami ústavy. Po novom majú právo kandidovať len občania, ktorí žijú posledných dvadsať rokov v Bielorusku, respektíve za daný čas nemali povolenie na pobyt nikde v zahraničí. Týmto spôsobom zamedzil aj teoretickej účasti vo voľbách svojim kritikom, ktorých v podstate prinútil emigrovať, keby sa náhodou odvážili pre návrat do vlasti.

Termín volieb vyhlásili na 28. január budúceho roku. Lukašenkov režim poskytol šancu zapojiť sa do predvolebnej kampane štyrom záujemcom. Hŕstka všetkých kandidátov sa dá označiť za pozoruhodný úkaz v politickej súťaži. Ani jeden totiž neprejavuje reálny záujem stať sa hlavou štátu. V podstate každý z nich pritakáva Lukašenkovi.

 A kto kandiduje okrem diktátora? Sergej Syrankov, ktorého si v marci tohto roku členovia komunistickej strany zvolili za nového predsedu, rozpráva, ako keby bol hovorca Lukašenka. „Prezident si dal za úlohu ďalej rozširovať demokraciu a posilňovať skutočnú demokraciu tak, aby priamo zapojil ľudí do práce na určovaní strategických smerov rozvoja krajiny, posilňovanie jej suverenity a obranyschopnosti,“ upozornil vtedy delegátov zjazdu. Dodal, že komunisti sa v tejto činnosti oddane angažujú.

A nezostalo len pri slovách: Syrankov sa na webovej stránke komunistov pochválil, že svojim podpisom podporil kandidatúru Lukašenka. A iným spôsobom sa pridalo vedenie strany obdivujúcej Lenina a Stalina: „Nominácia Syrankova na prezidentského kandidáta neznamená, že Komunistická strana Bieloruska vypúšťa zo svojho programu klauzulu o podpore Lukašenka. Syrankov nejde do volieb namiesto neho, ale spolu s prezidentom,“ uviedli komunisti vo vyhlásení. Je to vskutku politická tragikomédia…

Bezpartajná Anna Kanopacká je právnička, ktorá v období 2016 – 2019 bola členka parlamentu. Nevyjadruje sa síce ako Syrankov v zmysle, že robí dobrovoľne komparz Lukašenkovi na jeho ceste k znovuzvoleniu, ale tiež slúži iba ako okrasa falošného zdania slobodných volieb. Potvrdila to už v roku 2020, keď kandidovala prvýkrát. Oznámila, že nebude usporadúvať stretnutia s voličmi. Tvrdila, že sa obáva o vlastnú bezpečnosť.

 Predtým ako poslankyňa išla Lukašenkovi poruke: „Predložila na posúdenie odporný návrh zákona o zárukách prezidentovi, ktorý prestane vykonávať právomoci, a členom jeho rodiny,“ pripomenul server Naša niva. Takmer určite napísala text návrhu na objednávku alebo jej ho dodali už hotový. Lukašenko si evidentne želal mať legislatívnu poistku bezpečného a pohodlného života, keď by sa jedného dňa rozhodol v pokročilom veku abdikovať. A ako dopadla Konopacká v minulých voľbách? Režim jej prisúdil 1,7 percenta odovzdaných hlasov.

 Druhým straníckym komparzistom Lukašenka po Syrankovovi je Alexandr Chižňak. Vykonáva funkciu predsedu Republikánskej strany práce a spravodlivosti. Treba poznamenať, že politické strany sú v Bielorusku tiež iba kulisami režimu, o všetkom rozhoduje 70-ročný samozvaný prezident. „Chižňak dostal v rokoch 2006 a 2015 od Lukašenka poďakovanie za svedomitú prácu a aktívnu účasť vo verejnom živote,“ podotkol server Naša niva a ironicky dodal, že v budúcom roku môže tento politik rozšíriť svoju kolekciu pochvál od diktátora ako protivník, ktorý iba napodobňuje zápas o hlasy voličov.

Posledný v štvorlístku komparzistov sa volá Olega Gajdukievič. Tiež patrí medzi imitátorov demokracie so straníckou legitimáciou. Pôsobí ako šéf Liberálno-demokratickej strany. Oddanosť Lukašenkovi zvlášť prejavil vo voľbách v roku 2020. Vzdal sa svojej kandidatúry, tvrdil, že inú cestu nevidí. „Nemôžem byť prostitútkou. Všetci kandidáti, ktorí zostali, okrem súčasného prezidenta, si želajú rozvrat štátu,“ povedal vtedy Gajdukievič. Politickou prostitútkou nechcel v byť v tom zmysle, že odmietal poslúžiť takzvaným cudzím protibieloruským záujmom a za jediného dôveryhodného lídra považoval Lukašenka.

Koľko percent hlasov získa tyran v takzvaných prezidentských voľbách? Ústredná volebná komisia mu ich pridelí podľa toho, ako si bude želať. To je v Bielorusku už tradícia. Vo voľbách v auguste 2020 ho komisia vyhlásila za víťaza so ziskom viac ako 81 percent hlasov. Predtým (v roku 2015) mu dokonca darovala až vyše 84 percent. Komparzistom volieb sa ujdú omrvinky a Lukašenko sa bude stále cítiť ako milovaný otec národa. V Bielorusku sa nerobia nezávislé prieskumy verejnej mienky, ale je nespochybniteľné, že mu už dávno nedôveruje nadpolovičná väčšina občanov./agentury/

X X X

Titul Miss Universe získala Dánka, pravidlá sa významne zmenili

Zmeny umožňujú zapojiť sa do súťaže aj pre vydaté, staršie ako 28 rokov, „veľké“ a transrodové súťažiace.

Victoriu Kjaer Theilvigovú v sobotu korunovali za Miss Universe. Titul v tejto súťaži krásy získala ako prvá súťažiaca z Dánska, TASR informuje podľa agentúry AFP.

Tanečníčka, podnikateľka a bojovníčka za práva zvierat uspela v konkurencii viac ako 120 súťažiacich na 73. ročníku súťaže v Mexico City. Za ňou skončili Chidimma Adetshinaová, študentka práva zastupujúca Nigériu, Maria Fernanda Beltranová z Mexika, Suchata Chuangsriová z Thajska a Ileana Marquezová z Venezuely.

Marquezová po zmene pravidiel v roku 2023 ako prvá matka získala titul Miss Venezuela. Zmeny umožňujú zapojiť sa do súťaže aj pre vydaté, staršie ako 28 rokov, „veľké“ a transrodové súťažiace. Beatrice Njoyaová z Malty sa tak vo veku 40 rokov stala najstaršou ženou vo veľkom finále.

Adetshinaová bola finalistka Miss Juhoafrická republika, ale pre spory o jej štátnu príslušnosť sa rozhodla reprezentovať Nigériu.

Mexiko usporiadalo celosvetovú súťaž Miss Universe už piatykrát. Jej organizátori boli v minulosti kritizovaní za propagovanie zastaraných predstáv o ženskosti a ženskej kráse. Mnohé pravidlá sa začali meniť po roku 2022, keď ju kúpila skupina JKN Global Group na čele s thajskou mediálnou podnikateľkou a bojovníčkou za práva transrodových osôb Anne Jakapong Jakrajutatipovou, aktuality.sk

X X X

Michal Kovačič a jeho tím dnes oficiálne spustili projekt 360°. Slováci ich podporili rekordnou sumou

Nový projekt zaujal už pred svojím štartom. Ľudia ho podporili v crowdfundingovej kampani na Donio.

 Michal Kovačič sa už dávnejšie po rokoch v Markíze pustil do vlastného projektu. Bývalý moderátor hlavných správ založil nové médium s názvom 360°. Za 16 rokov v televízii získal cenné skúsenosti, ktoré teraz využije v investigatívnej žurnalistike.

Spravodajský portál 360° spustil svoju činnosť dnes 17. novembra (Deň boja za slobodu a demokraciu). Už v prvých hodinách svojho fungovania prináša čitateľom exkluzívny obsah.

„Spustenie projektu 17. novembra vnímam ako spôsob oslavy demokracie, keďže slobodné médiá sú kľúčové, ak chceme v budúcnosti žiť v demokratickom štáte,“ uviedol Kovačič na sociálnej sieti.

Do redakcie nastúpili spoločne s Kovačičom aj ďalšie známe tváre slovenskej žurnalistiky. Medzi prvými posilami sú Adel Ghannam a Barbora Šišoláková, ktorí majú za sebou roky skúseností v popredných médiách.

 Redakcia sľubuje dôraz na investigatívnu žurnalistiku a hĺbkové reportáže. Čitatelia sa môžu tešiť na exkluzívne rozhovory s kľúčovými osobnosťami slovenskej politiky a spoločnosti. Časť prémiového obsahu bude dostupná len pre predplatiteľov.

Rekordná podpora pre nové médium

Nový projekt zaujal už pred svojím štartom. Ľudia ho podporili v crowdfundingovej kampani na Donio nad očakávania. Prvých 50-tisíc eur darovali za pár hodín. Potom prekonali hranicu 100, 200 aj 300-tisíc eur. Nakoniec suma presiahla pol milióna.

„Ďakujeme, že ste s nami rozbehli projekt 360°. Vďaka vašej masívnej podpore sa nám podarilo dosiahnuť všetky naplánované míľniky našej kampane. Pol milióna eur sme vyzbierali za neuveriteľné tri dni. Vaša podpora je pre nás zaväzujúca, ale v náročnej dobe aj mimoriadne povzbudzujúca. Ešte raz by som vám chcel z celého srdca v mene nášho tímu poďakovať,“ uviedol po úspešnej crowdfundingovej kampani Kovačič.

Úspech zbierky inšpiroval tím k ďalšiemu cieľu. Stanovili si hranicu 600-tisíc eur. „Ak sa nám ho vďaka vám podarí dosiahnuť, darujeme päťtisíc ročných predplatných pre učiteľov základných a stredných škôl a študentov vysokých škôl po celom Slovensku úplne zadarmo,“ písalo sa na stránke zbierky.

Konečná suma zbierky dosiahla 593 704 eur. Aj keď sa nepodarilo splniť posledný cieľ, podpora verejnosti prekonala všetky očakávania.

Nový projekt sľubuje kvalitnú video žurnalistiku

Ako sa píše v popise kampane na Donio, slovenské spravodajstvo potrebuje zmenu. Kritické reportáže a investigatíva z televízií takmer zmizli. Práve túto medzeru chce vyplniť nový projekt 360°. Na jeho čele stojí Michal Kovačič, ktorého poznáte z relácie Na telo. Do tímu si prizval skúsených novinárov – Adela Ghannama z Markízy a Barboru Šišolákovú z RTVS.

Osem profesionálov každý deň prinesie dôležité správy z parlamentu a vlády. Uvidíte analytické diskusie aj investigatívne reportáže. Kovačič garantuje, že zachová svoj štýl z Na telo. Dá priestor všetkým stranám, no fakty zostanú faktami. Namiesto článkov stavili na video formát.

Vyzbierané peniaze pomôžu vybudovať profesionálne štúdio. Tím chce prinášať modernú video žurnalistiku bez kompromisov. Ich cieľom je vysvetliť vám zložité kauzy jednoducho a zrozumiteľne. Zároveň sľubujú, že budú nekompromisne odhaľovať korupciu./agentury/

X X X

Famózny úspech Sloveniek! Zdolali austrálske tenistky a po rokoch si zahrajú semifinále Pohára B.J. Kingovej

Slovenské tenistky sa prebojovali do semifinále finálového turnaja Pohára Billie-Jean Kingovej v Malage. Vo štvrťfinálovom dueli zvíťazili nad nasadenou Austráliou 2:0. O rozhodujúci druhý bod sa postarala Rebecca Šramková, ktorá v zápase tímových jednotiek zvíťazila nad Ajlou Tomljanovičovou hladko 6:1, 6:2.

 Viktória Hrunčáková sa teší z výhry.

Semifinálovými súperkami Sloveniek budú v utorok o 10.00 h tenistky Veľkej Británie. Tím kapitána Mateja Liptáka postúpil medzi elitné kvarteto prvýkrát od roku 2013, keď sa prestížna tímová súťaž ešte hrala pod názvom Pohár federácie.

Slovenky zvíťazili nad Austrálčankami premiérovo, v predchádzajúcich troch stretnutiach ťahali za kratší koniec. V Malage odplatili súperkám prehru 1:2 z finálového turnaja Pohára Billie-Jean Kingovej v Glasgowe z roku 2022.

X X X

Biden povolil Ukrajine použiť americké rakety na údery v Rusku. Hrozí tretia svetová vojna, varoval ruský senátor

Americký prezident Joe Biden, ktorý v januári opustí Biely dom, povolil Ukrajine použiť Spojenými štátmi dodané rakety dlhého doletu proti cieľom na ruskom území, napísal v nedeľu spravodajský web denníka The New York Times (NYT) s odvolaním sa na amerických predstaviteľov. Senátor a podpredseda výboru pre medzinárodné záležitosti hornej komory ruského parlamentu Vladimír Džabarov podľa agentúry TASS vyhlásil, že povolenie úderov americkými strelami do hĺbky Ruska je bezprecedentným krokom, ktorý môže viesť k začiatku tretej svetovej vojny. Reakcia Moskvy podľa neho bude okamžitá.

 Systém ATACMS, ktorý dokáže odpaľovať taktické balistické strely až na vzdialenosť 300 kilometrov.

Podľa informácií NYT budú rakety najskôr nasadené proti ruským a severokórejským vojakom s cieľom brániť ukrajinské jednotky v západoruskej Kurskej oblasti.

S podobnou informáciou prišla len chvíľu potom s odvolaním sa na svoje vlastné zdroje aj agentúra Reuters. Biely dom vec odmietol komentovať. Prvé ukrajinské údery budú zrejme vykonané americkými strelami ATACMS, ktoré majú dolet približne 300 kilometrov, uviedli zdroje Reuters.

 Podľa zdrojov Reuters Ukrajina plánuje vykonať prvé údery proti Rusku s raketami dlhého doletu v nasledujúcich dňoch. Podrobnosti ale zdroje s ohľadom na bezpečnosť neoznámili.

Ukrajinská armáda v auguste prekvapivo prenikla do ruskej Kurskej oblasti a obsadila tam stovky kilometrov štvorcových ruského územia. Kyjev podľa médií okrem iného dúfal, že touto ofenzívou prinúti Moskvu premiestniť jednotky z východu Ukrajiny a spomalí tak tamojší ruský postup.

 Rozhodnutie končiacej Bidenovej administratívy prichádza zhruba dva mesiace pred nástupom novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa funkcie ujme 20. januára budúceho roka. O povolenie použiť americké zbrane proti ruským vojenským cieľom ďaleko od ukrajinskej hranice žiada Bidena ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už mesiace.

Rozhodnutie zároveň prichádza po tom, čo sa severokórejskí vojaci začali podieľať na snahe ruských síl znovu ovládnuť ukrajinskými jednotkami v auguste obsadené územie ruskej Kurskej oblasti, čo vyvolalo obavy v Kyjeve aj vo Washingtone.

 Zatiaľ čo niektorí americkí činitelia vyjadrili pochybnosti nad tým, či rakety dlhého doletu zmenia vývoj vojny, terajšie rozhodnutie by mohlo Kyjev dostať do lepšej vyjednávacej pozície, ak by začali rozhovory o prímerí, napísala agentúra Reuters. Podľa zdrojov NYT je cieľom Bidenovho kroku tiež vyslať Severnej Kórei odkaz, že jej vojaci sú v Rusku v zraniteľnej pozícii a že by nemala vysielať ďalšie.

Či Trump Bidenovo terajšie povolenie zruší, až sa ujme funkcie, nie je jasné. Trump však dlhodobo kritizuje výšku americkej finančnej a vojenskej pomoci Ukrajine a tvrdí, že vojnu rýchlo ukončí, hoci nespresnil ako.

 Biden začal zmierňovať obmedzenia ohľadom nasadenia amerických zbraní na ruskom území po tom, čo Rusko v máji začalo cezhraničný útok zameraný na Charkov, druhé najväčšie ukrajinské mesto./agentury/

X X X

Donald Tusk tvrdo reaguje na Scholzov rozhovor s Putinom: Nikto ho nezastaví telefonátmi!

 Krok nemeckého kancelára si vyslúžil vlnu kritiky nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí.

Putina sa nepodarí zastaviť telefonátmi, ktoré nemôžu nahradiť podporu Západu poskytovanú Ukrajine brániacej sa ruskej agresii, vyhlásil v nedeľu poľský premiér Donald Tusk. TASR informuje na základe správ agentúr PAP a DPA.

Vyhlásenie poľského premiéra je reakciou na piatkový rozhovor nemeckého kancelára Olafa Scholza s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Scholz podľa vlastných slov ruského prezidenta žiadal, aby stiahol ruské jednotky a naliehal naňho, aby „vyjednával s Ukrajinou s cieľom zaistiť spravodlivý a trvalý mier“.

 Krok nemeckého kancelára si vyslúžil vlnu kritiky nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí. Jürgen Hardt z nemeckej kresťansko-demokratickej strany CDU/CSU telefonát označil za „znak slabosti, nie sily“.

„Putina nikto nezastaví telefonátmi. Útok počas uplynulej noci, jeden z najväčších za celú vojnu, je dôkazom, že diplomacia cez telefón nemôže nahradiť skutočnú podporu Ukrajiny zo strany celého Západu. Nasledujúce týždne rozhodnú nielen o samotnej vojne, ale aj o našej budúcnosti,“ uviedol Tusk v angličtine na sociálnej platforme X.

Telefonáty označila v nedeľu za neúčinné aj fínska ministerka zahraničných vecí Elina Valtonenová. Lídrov európskych krajín vyzvala na zdržanlivosť pri rokovaniach s Moskvou o vojne na Ukrajine. „Najdôležitejšie je pochopiť, že sa z toho nesmie stať súťaž v snahe o získanie pozornosti Kremľa,“ vyhlásila Valtonenová v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD., aktuality.sk

X X X

 Titul Miss Universe získala Dánka, pravidlá sa významne zmenili

Zmeny umožňujú zapojiť sa do súťaže aj pre vydaté, staršie ako 28 rokov, „veľké“ a transrodové súťažiace.

Victoriu Kjaer Theilvigovú v sobotu korunovali za Miss Universe. Titul v tejto súťaži krásy získala ako prvá súťažiaca z Dánska, TASR informuje podľa agentúry AFP.

Tanečníčka, podnikateľka a bojovníčka za práva zvierat uspela v konkurencii viac ako 120 súťažiacich na 73. ročníku súťaže v Mexico City. Za ňou skončili Chidimma Adetshinaová, študentka práva zastupujúca Nigériu, Maria Fernanda Beltranová z Mexika, Suchata Chuangsriová z Thajska a Ileana Marquezová z Venezuely.

Marquezová po zmene pravidiel v roku 2023 ako prvá matka získala titul Miss Venezuela. Zmeny umožňujú zapojiť sa do súťaže aj pre vydaté, staršie ako 28 rokov, „veľké“ a transrodové súťažiace. Beatrice Njoyaová z Malty sa tak vo veku 40 rokov  stala najstaršou ženou vo veľkom finále.

Adetshinaová bola finalistka Miss Juhoafrická republika, ale pre spory o jej štátnu príslušnosť sa rozhodla reprezentovať Nigériu.

Mexiko usporiadalo celosvetovú súťaž Miss Universe už piatykrát. Jej organizátori boli v minulosti kritizovaní za propagovanie zastaraných predstáv o ženskosti a ženskej kráse. Mnohé pravidlá sa začali meniť po roku 2022, keď ju kúpila skupina JKN Global Group na čele s thajskou mediálnou podnikateľkou a bojovníčkou za práva transrodových osôb Anne Jakapong Jakrajutatipovou, aktuality.sk

X X X

Miss Slovensko sa stala Dominika Grecová

Dominika Grecová z Humenného sa v sobotu večer stala novou Miss Slovensko pre rok 2018. Podľa rozhodnutia poroty sa prvou vicemiss stala Radka Grendová z Revúcej, druhou vicemiss je Jasmina Tatyová z Trnavy.

O držiteľkách týchto ocenení rozhodla porota, ktorej predsedala riaditeľka súťaže Karolína Chomisteková. Boli v nej Miss Slovensko 2017 Hanka Závodná, módny dizajnér Michael Kováčik, doktorka Alena Pallová z Inštitútu estetickej medicíny, riaditeľka predaja formátov pre strednú a východnú Európu Andrea Gavačová, Miss ČR 2009 Aneta Vignerová, známy český herec Jaromír Hanzlík a Mister Global 2016 Tomáš Martinka.

Finalistky 23. ročníka si rozdelili aj vedľajšie ocenenia. Eva Miss Sympatia sa stala Nicole Hromkovičová, prvej vicemiss Radke Grendovej patrí aj titul Miss Drive a Miss Príjemný hlas, druhá vicemiss Jasmina Tatyová si odnáša aj tituly Miss Press a Miss Pierot, titul Miss Gosh získala Katarína Očovanová.

O titule Eva Miss Sympatia rozhodovalo až do posledných minút priameho prenosu esemeskové hlasovanie divákov. Výťažok z tohto hlasovania poputuje v plnej výške na charitatívny projekt Srdce pre deti, ktorý spravuje Nadácia Pontis.

Program galavečera ponúkol divákom elegantnú fashion šou a viacero hudobných čísiel v podaní Dary Rolins, Emmy Drobnej, Tomáša Buranovského a skupiny Elán, ktorá v premiére predstavila novú pieseň Ľúbim ťa. Tá je pilotným singlom z pripravovaného nového albumu. Moderátorom večera bol rovnako ako pred rokom Libor Bouček.

Nová Miss Slovensko 2018 získala postup na Miss World 2018, honorovanú zmluvu, osobné auto, dovolenku pre dve osoby a mnoho ďalších zaujímavých cien. Prvá vicemiss Slovensko 2018 pocestuje v druhej polovici roka na svetovú súťaž Miss International, druhá vicemiss bude zastupovať Slovensko na súťaži Miss Supranational, aktuality.sk

X X X

Prezident Pellegrini kritizoval Roberta Fica: S lekármi a učiteľmi by rokoval, do ruskej televízie by nešiel

„Zásadné témy krajiny by mal riešiť premiér a neskrývať sa za ministrov, aj keď sú nominantmi iných vládnych strán. Premiér je zodpovedný za atmosféru v krajine,“ zdôraznil v mimoriadnej relácii k výročiu Nežnej revolúcie prezident Peter Pellegrini.

Prezident Peter Pellegrini v mimoriadnom vydaní relácie O päť minút dvanásť pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie opakovane kritizoval predsedu vlády Roberta Fica. Odmietol napríklad jeho úvahy o zmene volebných pravidiel pre vstup strán do parlamentu. Premiér sa pred týždňom vyjadril, že by sa mala zvýšiť hranica potrebná na vstup strany do národnej rady z piatich na sedem percent a volebná kaucia by mala stúpnuť z dnešných 17-tisíc eur na pol milióna.

„Táto krajina čelí iným výzvam a problémom debata o zmene politického systému, alebo volebného systému by mala ísť bokom,“ zdôraznil prezident v špeciálnom vydaní relácie O päť minút dvanásť. Ak by sa pravidlá takto zmenili, Slovensko by podľa neho patrilo k extrému v rámci Európy. Nikde v okolitých krajinách totiž podľa hlavy štátu takéto prísne pravidlá nie sú. „Vnímam to ako zásah do prístupu ľudí k demokracii a s tým ja osobne nikdy nemôžem súhlasiť,“ vyhlásil. Podľa neho by to viedlo k doméne veľkých strán a zabránilo by to novým stranám vo vstupe do systému.

Na diskusiu by podľa Pellegriniho bola otázka zmeny volebného systému tak, ako to prezentuje strana Hlas. „Možno by pomohlo, ak by každý okres mal svojho poslanca v národnej rade a pocit väčšej prepojenosti parlamentu s vlastným okresom. Ale nie teraz, keď na východ od nás zúri vojna,“ dodal. V reakcii na prieskum o dôvere vláde hovorila hlava štátu práve o témach, ktoré riešia vládni predstavitelia, aktuality.sk

X X X

Prezident Pellegrini o policajnej brutalite: Takýchto ľudí treba zavrieť do basy a exemplárne potrestať

„Z celého priebehu je vidieť, že systém nezlyhal, zlyhal jednotlivec,“ hovorí o prípade policajného násilia z Košíc minister obrany Robert Kaliňák. S prácou ministra vnútra je spokojný.

Prezident Peter Pellegrini už hovoril s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom o prípade policajnej brutalite v Košiciach, kde policajt taktickou rukavicou ubil na smrť muža bez domova. Zároveň si vyžiadal aj komplexnejšiu správu k priebehu udalostí. Dôvod na jeho odstúpenie dnes nevidí. „Nemám informáciu, ktorá by ma oprávňovala vyzvať ministra na odchod.“

Zatiaľ sa podľa prezidenta tragický incident javí ako zlyhanie jednotlivca, nie zlyhanie systému. „Pevne verím, že sa časom nebudeme mýliť,“ povedal v relácii O päť minút dvanásť. Policajta inšpekcia v pondelok zadržala a následne obvinila zo zabitia. Súd ho poslal do vyšetrovacej väzby. „Takýchto ľudí treba zavrieť do basy a exemplárne potrestať,“ vyhlásil prezident.

Vyjadril sa aj k včerajšej udalosti, kde muž zomrel po zásahu policajným taserom. Išlo o človeka, ktorý sa oháňal sekerou a podľa portálu tvnoviny jedného policajta zranil. Hliadka pri jeho spacifikovaní následne použila taser. Po tomto zásahu však muž zomrel. Prezident v tejto súvislosti pripomenul, že muž vybehol na policajtov so sekerou. „Policajti dnes nemôžu byť paralyzovaní. Ak budú cítiť že pri akomkoľvek zásahu budú spochybňovaní, nebudú môcť riadne robiť svoju prácu,“ dodal prezident Pellegrini.

Systém nezlyhal, tvrdí minister obrany

K zabitiu 48-ročného Ľubomíra v Košiciach sa dnes v relácii TA3 V politike vyjadril aj minister obrany Robert Kaliňák. „Z celého priebehu je vidieť, že systém nezlyhal, zlyhal jednotlivec. Lebo systém ho odhalil. Operačné stredisko vnímalo nezrovnalosti a inšpekcia okamžite nasadila informačno-technické prostriedky, prípad sledovala, muža obvinili a je vo väzbe.“ Akékoľvek policajné násilie je podľa Kaliňáka neakceptovateľné.

Pripomenul prípad z roku 2022, keď policajt – syn vtedajšej prešovskej primátorky – zastrelil kolegu. „Syn poslankyne KDH zastrelil kolegu. Kto vtedy vyzýval Romana Mikulca na odstúpenie?“ pýtal sa Kaliňák.

Kaliňák je s ministrom vnútra spokojný

Jeho oponent v dikusii Branislav Gröhling tvrdil, že systém nefunguje a zlyháva rovnako ako minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Povedal, že zabitie človeka nie je jediným dôvodom, prečo by mal byť minister vnútra odvolaný. „Toto bola ale posledná kvapka toho, ako minister vnútra vytvára celý systém bezpečnosti. Ľudia na Slovensku sa po roku tejto vlády necítia bezpečne. Zvyšuje sa podiel krádeží a toto nebol prvý útok policajta na človeka,“ tvrdí šéf SaS. Podľa neho Šutaja Eštoka už na ministerstve vnútra nechcú ani predstavitelia koalície, preto sa má presunúť za šéfa parlamentu.

„Ja som spokojný s jeho prácou. Ak sa rozhodne, že chce ísť na predsedu parlamentu a dohodne sa to na koaličných rokovaniach, tak sa ním stane. Musí tam byť dohoda. My podporíme každého kandidáta, na ktorom bude dohoda,“ reagoval na jeho slová Robert Kaliňák./agentury/

X X X

Robert Fico spieval, hovoril o svojom konci a Rudolfovi Huliakovi poslal odkaz. Ako vyzerali oslavy 25. výročia Smeru?

Premiér Robert Fico bol hlavnou tvárou tohtoročného snemu strany Smer. Okrem 25 rokov od vzniku strany totiž premiér oslavoval aj 60. narodeniny. Andrej Danko ho označil za svojho staršieho brata.

Za posledné roky sa stalo zvykom, že okrem výročia Nežnej revolúcie sa koná aj slávnostný snem strany Smer. V roku 2022 na ňom Robert Fico oznamoval ambíciu strany vyhrať parlamentné voľby, čo sa mu aj podarilo. O rok už ako premiér na bratislavskom hrade zas hovoril o potrebe úspešného vládnutia.

„Úspešní budeme v roku 2027 len vtedy, ak ľudia skonštatujú, že sa majú lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žijú,“ hovoril 17. novembra 2023 optimisticky Fico.

Tento rok bol snem Smeru o čosi iný. Strana má za sebou turbulentný rok vlády so SNS a Hlasom, atentát na Roberta Fica, aj prepad v preferenciách. Navyše, oslavovala 25 rokov svojej existencie.

Robert Fico preto okrem poďakovania kolegom varoval pred rozpadom vlády a vyslal odkaz Rudolfovi Huliakovi, že sa nenechá politicky vydierať.

Kaliňák pred 30 rokmi zviezol Fica v čiernom Favorite

Pozvaným hosťom, ale aj tisíckam fanúšikov strany, ktorí snem sledovali na internete, pripomínala narodeniny Smeru veľká červená číslica 25, ktorá svietila vedľa pódia.

„Síce máme za sebou 12 mesiacov vlády, ale iba deväť s Robertom Ficom, ktorý sa tento rok okrem oslavy životného jubilea aj znovu narodil,“ komentoval hlboký hlas vo videu, ktorým strana otvorila tohtoročný snem.

Slávnostný snem strany Smer-SD pri príležitosti 25. výročia vzniku.Zdroj: FOTO TASR – Michal Svítok

Robert Fico tento rok oslavoval 60 rokov. Aj vďaka tomu bol predseda Smeru hlavnou postavou snemu. Ďakovali mu všetci rečníci, spomínali na to, ako a kedy ho spoznali a čo pre nich urobil. S historkami z minulosti bavil publikum nečakaný moderátor – minister obrany Robert Kaliňák.

„Je to asi 30 rokov, keď som na svojom čiernom Favorite išiel dolu Dlhými dielmi a na autobusovej zástavke som videl poslanca Národnej rady Roberta Fica. Hovorím si, to je príležitosť, skúsim ho zviesť. A nasadol ku mne do auta. Išli sme do mesta, kde som mu hovoril, že práve robím jednu zo záverečných prác na univerzite, ktorá je diskusiou s jeho knihou Trest smrti. Keď ma oslovil, aby som bol súčasťou príbehu strany Smer, tak som s obrovskou radosťou prijal a dnes som vďačný za to, že súčasťou tohto príbehu môžem byť,“ spomínal Kaliňák.

Blaha: porazili sme všetkých trápnych neoliberálov

Popri oslavnej nálade, gratuláciách a folklórnych vystúpeniach politici Smeru nezabúdali na tradičnú kritiku médii a opozície. Tie boli prítomné takmer v každom jednom prejave.

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha otvoril svoj príhovor na sneme Smeru, konajúceho sa v deň spomienky na Nežnú revolúciu, pozdravom „česť práci súdružky a súdruhovia“. Zaspomínal na to, ako spoznal Roberta Fica, ktorého označil za jedného z najúspešnejších európskych politikov a oznámil, že len včera sa vrátil z Ruskej federácie, kde s „ruskými priateľmi“ rokoval o mieri.

Slávnostný snem strany Smer-SD pri príležitosti 25. výročia vzniku.Zdroj: FOTO TASR – Michal Svítok

Blaha ale prezradil aj to, aký je hlavný politický cieľ Smeru: poraziť Progresívne Slovensko. „Dokázali sme poraziť všetkých pravičiarov. Kto si ešte spomenie na Dzurindu a Mikloša? Dvoch trápnych neoliberálov. Kto si ešte spomenie na Radičovú a Lipšica? Kto si ešte spomenie na všet kých týchto zmätkov slovenskej politiky? Porazili sme aj Sulíka a Matoviča, porazili sme Naďa a porazili sme Čaputovú a porazíme aj Šimečku. Porazíme všetkých priatelia,“ ubezpečil hostí Smeru Blaha.

Michal Šimečka a jeho Progresívne Slovensko je aktuálne hlavným politickým súperom Smeru. Po víťazných voľbách Smer v prieskumoch pomaly klesá. Dôveru stráca aj samotný Robert Fico, ktorý v nedávnom prieskume agentúry AKO bol až na šiestom mieste. Michal Šimečka sa dostal na druhú priečku./agentury/

X X X

Fedor Gál: Rebelujme a poďme do ulíc. Vláda musí zistiť, že takto ďalej nesmie 

Sociológ a kľúčová postava nežnej revolúcie Fedor Gál tvrdí, že kultúrne vojny len zastierajú reálne problémy. Fica v kaviarni nevyriešime, preto dúfa, že ľudia prídu 17. novembra do ulíc. Ak to nepomôže a vláda nepochopí, že takto to nemôže ísť ďalej, ďalším krokom by podľa neho mal byť štrajk. Že protesty spôsobili atentát, Fedor Gál Robertovi Ficovi neverí.

Sociológ a spoluzakladateľ VPN FEDOR GÁL varuje pred ohrozením demokracie na Slovensku a vyzýva občanov k aktivite. Tvrdí, že súčasná vláda sa snaží okliešťovať slobodný verejný diskurz a oslabovať základné demokratické princípy.

„Liberálna demokracia je otvorená. Otvorená spoločnosť stojí a padá na slobodnom dialógu,“ hovorí.

Do akej miery je podľa vás demokracia na Slovensku reálne ohrozená a do akej miery je to, čo sledujeme, v demokracii normálne?

Pýtate sa človeka, ktorý sa narodil za ostnatými drôtmi terezínskeho koncentračného tábora a prežil pol života za ostnatými drôtmi komunistického režimu. Čiže považujem demokraciu, ako ju vnímam, za dar.

Demokracia je ohrozená vždy, už od svojho vzniku. Keď o ňu nezápasíme, tak nemusí byť. Slovensko je súčasťou sveta a musím povedať, že tento svet je bezprecedentne ohrozený.

Demokracia je ohrozená globálnymi multikrízami. Ak mám hovoriť o zvláštnostiach Slovenska v súčasnom období, tak by som povedal, že pre mňa je prekvapujúce, ako veľká časť slovenského obyvateľstva nedokáže rozlíšiť páchateľa od obete. Žijú v klamnej predstave, že keď sa Ukrajina prestane brániť, príde mier a pokoj.

Prekvapujú ma a zarmucujú takzvané kultúrne vojny, ktoré sú len zastieraním skutočných problémov. Prekvapuje ma, že časť katolíckeho kléru prilieva olej do ohňa týchto kultúrnych vojen, ktoré ničia súdržnosť spoločnosti. Nie sme všetci božie deti? Nepatrí inakosť k ľudskej prirodzenosti?

Keď hovoríme o ohrození demokracie v slovenskom kontexte, čo je jej alternatívou? Je to orbánovské Maďarsko, ktoré on nazýva iliberálnou demokraciou, ale odborníci tvrdia, že to demokracia nie je?

Osobne a predpokladám, že aj ľudia, ku ktorým sa počítam, vyznávajú liberálnu demokraciu. Alternatívami sú neliberálna demokracia a nedemokracia. Nedemokracia nám momentálne nehrozí, ale to, že sa zo slov ako liberalizmus a liberáli stávajú škaredé slová a nadávky, ma znervózňuje. To mi vadí. Nie je to v poriadku.

Ak máme obetovať liberálnu demokraciu, priblížime sa k štátom a režimom, ktoré veľmi pripomínajú Orbánovo Maďarsko. Vyznávači neliberálnej demokracie sa množia neuveriteľným tempom, ale podľa mňa je to dôsledok polarizácie spoločnosti, o ktorej budeme ešte hovoriť.

Možno polovica slovenskej populácie nerozumie tomu, čo je problém na Orbánovskom modeli vládnutia. Prečo podľa vás nie je iliberálna demokracia v poriadku?

Liberálna demokracia je otvorená. Otvorená spoločnosť stojí a padá na slobodnom dialógu. Keď si všimnete, čo naozaj robí Orbán v Maďarsku, ale o čo sa snaží aj Fico na Slovensku, je to práve okliešťovanie slobodného verejného diskurzu. Je to obmedzovanie slobody médií, slobody názoru, sú to personálne zmeny, ktoré realizujú podobne ako kedysi Mečiar. A je to nadraďovanie národnej identity nad všetko ostatné, akoby slušný človek nemohol byť rôznych národností, etník, vierovyznaní či politických presvedčení.

Toto okliešťovanie, obmedzovanie mi vadí, pretože to nie je to, čo chápem pod liberálnou demokraciou. Všimnime si, o čo ide. Ide o moc a prachy. Títo ľudia zakrývajú ideologickými frázami svoje záujmy a tie záujmy neslúžia demokracii, ohrozujú ju.

Ako by vyzerala ohrozená alebo nedokonalá demokracia? Alebo aké by to bolo, keby sa Robertovi Ficovi podarilo to, čo chce, ak by chcel nasledovať Orbánovský model? Ako by to pocítil bežný človek? A teraz bežného človeka myslím takého, ktorý rieši chlebové témy, nezamýšľa sa veľmi nad fungovaním spoločnosti, ale iba nad svojím vlastným životom.

Poviem veci, ktoré sú zjavné a ktoré si človek nemôže nevšimnúť. Ľudia sa rozhodujú vo svojich životoch nohami. Viete, koľko je Slovákov žijúcich dnes v zahraničí? Viete, koľko je českých vysokoškolských študentov na Slovensku a slovenských v Česku? Na Vysokej škole ekonomickej alebo na medicíne v Hradci Králové, v Opave či Olomouci na univerzitách je už dnes slovenčina úplne bežná.

Ľudia odchádzajú za svojou predstavou lepšieho vzdelania, slobodnejšieho a dôstojnejšieho života. Udržiavam s nimi kontakt a mrzí ma, že málo kto z nich sa vráti naspäť.

Potom je tu istý pocit hanby. Dostal som včera v noci od kamaráta video, ktoré vy dobre poznáte – Fico pre ruskú propagandistickú televíziu. Po tom videu mi napísal: „Hanbím se.“ Sme bratské národy, boli sme jeden štát, máme spoločný kultúrny genotyp, a on sa hanbí. Hanbí sa a ja sa hanbím s ním.

Predseda Slovenskej národnej rady Rudolf Schuster (vľavo) navštívil 11. decembra 1989 sídlo Koordinačného výboru občianskej iniciatívy Verejnosť proti násiliu na Jiráskovej ulici v Bratislave, kde sa stretol s predstaviteľmi iniciatívy a novinármi: zľava Milan Kňažko, Ladislav Snopko, Juraj Záriš a Fedor Gál.Zdroj: TASR

Vždy sa pýtam, keď niekto ukazuje cestu: „Tam kráčajte.“ Tak sa pýtam: „A kto ukazuje tú cestu?“ Viem, že väčšina ľudí na Slovensku sa nezaujíma o to, či slovenská hymna bude taká alebo onaká. Ale je to symbol štátnosti. A keď mi človek typu Martiny Šimkovičovej ukazuje cestu, ako tieto symboly budovať, a má za sebou niekoľko absolútne devastačných rozhodnutí týkajúcich sa slovenskej kultúry, ako jej mám veriť?

Ako mám potom veriť tým symbolom? Ako mám veriť tým rituálom? Ako mám veriť tej elite, ktorá ukazuje prstom a núka nám túto cestu? Proste im neverím. Táto nedôvera v politické elity a v inštitúcie štátu je cesta do pekla, aktuality.sk

X X X

Prezident Peter Pellegrini vyjadril pochopenie pre požiadavku školských odborárov týkajúcu sa zvýšenia platov

Vyzval na čo najskoršie nájdenie kompromisu medzi odborármi a vládou.

Prezident SR Peter Pellegrini rozumie požiadavke školských odborárov na zvyšovanie platov pracovníkov v školstve. Vyhlásil to po piatkovom rokovaní s odborármi a ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas-SD) v Prezidentskom paláci. Zároveň vyzval na čo najskoršie nájdenie kompromisu.

„Rozumiem požiadavke školských odborárov na zvyšovanie platov učiteľov i nepedagogických pracovníkov. Aj pri nevyhnutnom konsolidačnom úsilí by vláda mala svojou politikou ukazovať, ktoré oblasti sú pre štát prioritou – a školstvo, rovnako ako zdravotníctvo, by ňou malo byť,“ poznamenal v stanovisku, ktoré poskytli z Kancelárie prezidenta SR.

Poukázal na potrebu lepšieho vzdelania a pripravenosti učiteľov na nové výzvy

Hlava štátu zároveň ocenila dialóg medzi zástupcami ministerstva školstva a odborov. „Vyzývam ich, aby v tomto dialógu pokračovali a čo najskôr našli kompromis medzi požiadavkami odborárov a potrebou zodpovedného hospodárenia štátu. Zároveň verím, že tieto konštruktívne rozhovory budú viesť ku konkrétnym výsledkom v podobe zabezpečenia čo najlepšieho vzdelania slovenských žiakov a študentov v súlade s požiadavkami modernej doby,“ povedal.

Diskusie o školstve sa podľa neho nesmú obmedziť len na výšku platov. Ako prioritu označil lepšie vzdelanie slovenských žiakov a študentov. „Je nevyhnutné jedným dychom hovoriť o kvalite vzdelávania, pripravenosti učiteľov na nové výzvy, ktoré prináša technologická revolúcia či nástup umelej inteligencie,“ dodal.

Prezident v piatok prijal predstaviteľov školských odborov a ministra školstva Tomáša Druckera. Na stretnutí riešili súčasnú situáciu v školstve a požiadavky odborárov. Tí okrem iného žiadajú zvýšenie platov všetkých zamestnancov v školstve o desať percent od roku 2025. Argumentujú potrebou zvýšenia motivácie učiteľov. Poukazujú na to, že nízke platy sú dôvodom slabého záujmu o učiteľské povolanie. Rovnako kriticky vnímajú aj ohodnotenie nepedagogických zamestnancov, bez ktorých sa školy nezaobídu, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.