Putin: Verím, že Západ počul varovanie o zapojení sa do vojny s Ruskom. Západní predstavitelia naznačili, že rozhodnutie v tejto veci sa už blíži. GP Žilinka uvalil na vyšetrovanie embargo na atentát na Fica, čo rešpektuje.Taraba: Bývalá vláda sa nechala vydierať. Režisér Šulík o dokumente Prezidentka: Čaputová nie je fanúšikom tohto filmu 

 Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu vyhlásil, že verí, že Západ si vypočul jeho varovanie pred nebezpečenstvom priameho zapojenia sa do vojny v prípade, že by NATO umožnilo Ukrajine používať zbrane dlhého dosahu na ciele v Rusku.

 Putin už v septembri varoval, že povolenie používať takéto zbrane by znamenalo, že členské krajiny NATO sú vo vojne s Ruskom. Vyjadril sa tak v čase, keď americkí a britskí predstavitelia uvažovali o tom, že by Kyjevu umožnili útočiť na ciele hlboko v ruskom vnútrozemí.

 „Nič mi o tom nepovedali, ale verím, že ma počuli,“ odpovedal Putin na otázku novinára o tom, či si myslí, že si Západ vypočul jeho varovanie. „Ukrajinské jednotky nemôžu používať tieto zbrane samostatne. Môžu to robiť jedine špecialisti z krajín NATO, pretože potrebujú satelitné dáta, ktorými Ukrajina prirodzene nedisponuje,“ podotkol šéf Kremľa.

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj niekoľko mesiacov žiada svojich západných spojencov o povolenie používať zbrane dlhého dosahu na ciele hlboko v Rusku, pripomína AFP. Podľa jeho slov by tento krok motivoval Moskvu k snahe o mier.

 Západní predstavitelia minulý mesiac naznačili, že rozhodnutie v tejto veci sa už blíži. Britský premiér Keir Starmer a americký prezident Joe Biden ho neskôr odložili vzhľadom na hrozby Moskvy.

Americký prezident zľahčoval Putinovo varovanie a americkí predstavitelia tvrdili, že rakety by pravdepodobne mali len obmedzený vplyv na ukrajinskú vojenskú kampaň./agentury/

X X X

Valášek: Kaliňák chce posielať na Ukrajinu viac munície než Naď. To je iná vec, oponoval minister

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) chce posielať na Ukrajinu viac munície než jeho predchodca Jaroslav Naď (Demokrati). Uviedol to poslanec Tomáš Valášek (PS) v diskusnej relácii STVR O 5 minút 12. Povedal to pri hodnotení toho, čo sa súčasnej vláde za uplynulý rok podarilo. Kaliňáka pochválil za to, že hoci kritizoval vojenskú pomoc Ukrajine, tak v nej pokračuje ešte viac, než jeho predchodcovia.

 Minister Kaliňák v relácii však oponoval, že svoj záväzok nepomáhať Ukrajine vojensky dodržiava, pretože podpora domáceho zbrojárskeho priemyslu je iná vec. Ten je podľa Kaliňáka potrebné podporovať. Ako uviedol, nie je možné ovplyvniť, že munícia zo Slovenska skončí na Ukrajine, ako napríklad v prípade spoločnosti ZVS. Tá podľa slov ministra nemá žiadneho ukrajinského zákazníka. Získala však napríklad poľského zákazníka za 1,5 miliardy eur, no to, či skončí munícia nakoniec na Ukrajine, to rezort obrany neovplyvní.

 Minister Kaliňák na otázku, čo sa súčasnej vláde za rok nepodarilo, povedal, že vláda sa doposiaľ nevie efektívne vysporiadať s režimom v rokoch 2020 a 2023.

Ako problém vidí, že aj napriek tomu, že na tom pracujú, nedokážu sa zatiaľ efektívne vysporiadať s tým, čo tu zanechala bývalá vláda. „Zlyháva to predovšetkým v otázke vyvodenia zodpovednosti za vedenie pandémie COVID-19. Je to tiež otázka rozdania štátneho majetku nad rámec všetkých ostatných krajín v rozpore s obranyschopnosťou SR. Ďalej je to otázka finančného rozvratu a zadĺženia krajiny o viac ako 20 miliárd eur, ktoré dnes musíme riešiť prísnou konsolidáciou,“ vymenoval minister.

 Poslanec Progresívneho Slovenska Tomáš Valášek v relácii reagoval, že vláda Roberta Fica (Smer) tu nie je len posledný rok, preto nie je na mieste, aby problémy, s ktorými sa potýkajú, zvádzali na predchádzajúce vlá­dy.

 „Nie opozícia, na ktorú sa vyhovárajú, ale Smer tu vládne už vyše 14 rokov s prerušeniami. Nech ľudia posúdia sami, či sa majú lepšie. Či máme lacnejšie potraviny, ako boli pred voľbami, či je na Slovensku pokojnejšie ako pred rokom. Nech sa na to pozriete, ako sa na to pozriete, odpoveď je nie,“ uviedol. Podľa slov poslanca na rovinu treba povedať, že súčasná vláda zlyháva a nemá ani ambíciu situáciu zlepšiť./agentury/

X X X

Robert Kaliňák uviedol, že vláda sa ešte nevyrovnala s rokmi 2020 až 2023

 Poslanec parlamentu Tomáš Valášek konštatuje, že súčasná vláda zlyháva a nevie zlepšiť situáciu ľudí.

Najväčším problémom vládnej koalície je to, že sa za rok vládnutia nedokázala vyrovnať s režimom rokov 2020 až 2023, povedal minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minút 12. „Nezaobídeme sa bez toho, aby sme založili úrad na vyšetrenie zločinov predchádzajúceho režimu,“ zhodnotil. Poslanec parlamentu za hnutie Progresívne Slovensko Tomáš Valášek konštatoval, že vláda zlyháva a nemôže zhadzovať vinu na svojich predchodcov.

Valášek tiež ľuďom odkázal, nech sami posúdia, či sa majú lepšie. Podľa neho sa lepšie nemajú. Rovnako má pocit, že súčasná vláda nielenže nechce zlepšiť situáciu ľudí, ale nevie ani ako na to. Ministra Kaliňáka však pochválil za posielanie munície na Ukrajinu cez firmy kontrolované a vlastnené ministerstvom obrany.

Vláde sa však podľa Kaliňáka podarilo za rok to, že sa zastaví prepadávanie životnej úrovne občanov, vyzdvihol tiež zníženie inflácie a rast miezd. Tiež zhrnul, že pred voľbami mali jasné sľuby, ktoré dali do programového vyhlásenia vlády, s tým, že ich plnia.

Minister chváli výkony vlády, napriek nedostatočným informáciám o vyšetrovaní atentátu

Na tému vyšetrovania atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) Kaliňák pripomenul, že generálny prokurátor Maroš Žilinka uvalil na vyšetrovanie embargo, čo podľa jeho slov rešpektuje. Kaliňák tiež ozrejmil, že sám nemá informácie. „Jedno je jasné, že je to opozičný aktivista. To je nepochybné,“ uviedol o atentátnikovi s tým, že je otázka, s kým a akým spôsobom bol spojený. Pripustil, že vyšetrovanie môže viesť k trestnému stíhaniu aj ďalších osôb. Napriek tejto udalosti vláda podľa Kaliňáka podáva výkony a výsledky, čo považuje za rozhodujúce.

Valášek si nemyslí, že verejnosť má dostatočné informácie o vyšetrovaní atentátu, naopak, vie o ňom „mizivo málo“. Nerozumie tiež tomu, prečo vláda mesiace po atentáte nič nezverejnila.

 V súvislosti z odchodom troch poslancov z poslaneckého klubu SNS a prestupom poslanca Dušana Muňka zo Smeru-SD do klubu SNS Kaliňák tvrdí, že podstatné je to, že prechádzajú dôležité opatrenia, ktoré vláda prijala. Podľa Valáška je povinnosťou vlády, aby našla hlasy na prechádzanie zákonov.

Vo veci voľby predsedu Národnej rady (NR) SR Kaliňák ozrejmil, že voliť sa bude, až sa koalícia dohodne. „Zatiaľ dohoda nie je. V tejto chvíli ma to až tak extrémne nevyrušuje,“ tvrdí Kaliňák. Podľa Valáškovho tipu nebude predseda NR SR zvolený do konca volebného obdobia, aktuality.sk

X X X

Výsledok strany Gruzínsky sen je prekvapivo vysoký, myslí si analytik

Výsledok strany Gruzínsky sen v parlamentných voľbách v Gruzínsku je s ohľadom na dlhodobé preferencie strany aj predchádzajúce volebné výsledky prekvapivo vysoký, myslí si starší analytik parížskeho Inštitútu bezpečnostných štúdií EÚ Ondrej Ditrych. Podľa analytika Pavla Havlíčka z Asociácie pre medzinárodné otázky sa výsledkami volieb naplnili čierne scenáre predpovedajúce možnosť, že vláda vedená Gruzínskym snom bude ochotná masovými falzifikáciami podkopať legitimitu volieb. Experti to uviedli vo vyjadrení pre ČTK.

 Gruzínske prozápadné opozičné strany odmietli uznať výsledky volieb a označili ich za sfalšované.

Gruzínska volebná komisia vyhlásila vládnu stranu Gruzínsky sen za víťaza parlamentných volieb. Zoskupenie, ktoré má blízko k Rusku, po sčítaní takmer všetkých hlasov získalo vyše 54 percent. Hlavné opozičné strany výsledky neuznávajú. Monitorovacia misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) uviedla, že voľby boli všeobecne dobre zorganizované, objavili sa však prípady kupovania hlasov a opakovaného hlasovania, atmosféra bola všeobecne napätá.

 Podľa Ditrycha bude zaujímavé sledovať, ako budú priebeh volieb hodnotiť zahraniční pozorovatelia. Súčasťou pozorovateľskej misie Európskeho parlamentu bola tiež česká europoslankyňa za Pirátov Markéta Gregorová, na sieti X uviedla, že podľa nej voľby neboli spravodlivé.

Zaujímavé bude podľa Ditrycha tiež to, aké budú protesty. „Akú časť spoločnosti sa podarí opozícii mobilizovať proti výsledku, ktorý spochybňujú a ako bude reagovať vláda,“ uviedol. Riziko, že bude situácia eskalovať, vníma Ditrych ako pomerne vysoké.

 Viacerí politici aj médiá voľby dopredu označovali za hlasovanie, v ktorom ľudia vyberú medzi Európou a Ruskom. Takéto geopolitické čítanie hlasovania je podľa Ditrycha veľmi zjednodušujúce. „Voliči GD (Gruzínskeho sna) nevolili nevyhnutne proti Európskej únii a už vôbec nie „pre Rusko“, aj keď snaha Kremľa výsledok nejako ovplyvniť bola zrejmá,“ myslí si analytik.

 Podľa Havlíčka išlo v hlasovaní o budúcnosť Gruzínska. „A to nielen pri pohľade na budúce geopolitické smerovanie krajiny, ale aj s ohľadom na vnútorné autoritárske tendencie, keď miestni často poukazujú na „bieloruský scenár“, ktorý môže do budúcnosti krajinu čakať,“ uviedol. Ak bude aj štvrtýkrát pri moci Gruzínsky sen, aspoň na nejaký čas to ukončí smerovanie po európskej trajektórii, myslí si Havlíček./agentury/

X X X

 Huliak spáchal politickú samovraždu, hovorí Taraba. Mesterová: Vládne nám zlepenec a vláda melie z posledného

Cieľom odchodu poslancov okolo Rudolfa Huliaka bolo oslabenie Slovenskej národnej strany (SNS). Myslí si to podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Poslankyňa Progresívneho Slovenska (PS) Zuzana Mesterová sa domnieva, že stabilita vlády sa otriasa, kabinet Roberta Fica (Smer) rieši len vnútorné spory a ľuďom nevie doručiť predvolebné sľuby.

 Huliakov odchod z klubu SNS Taraba označil za politickú samovraždu. SNS sa podľa neho neplánuje vzdať ani jedného z troch ministerstiev, ktoré jej pripadajú podľa koaličnej zmluvy. Huliakovo správanie podľa Tarabu nahráva najmä opozičným stranám.

„Úplne rozumiem, prečo sú sklamaní voliči pána Huliaka. Ak si prečítal komentáre, ktoré dostal, tak to je politická samovražda v priamom prenose, čo urobil,“ skonštatoval šéf envirorezortu a pripomenul, ako Huliak vulgárne vynadal poslankyni PS Lucii Plavákovej, že je suka, a zároveň odmietol, že by niekoho z Huliakových nominantov vyhodil.

 Mesterová: Neplnia sľuby, ktoré dali

Poslankyňa Mesterová hovorí, že aktuálne Slovensku vládne zlepenec. „V tomto špecifickom zlepenci máme ešte zlepenec v zlepenci, lebo najmenší subjekt, ktorý sa do Národnej rady dostal – SNS – tvoria minimálne štyri subjekty,“ uviedla s tým, že vláda nevie doručiť voličom sľuby spred volieb.

Mesterová hovorí, že stabilita vlády sa otriasa a nad úrovňou väčšiny, ktorú v parlamente potrebujú, ju držia len štyri hlasy Huliakovcov a splnomocnenca vlády Petra Kotlára. Po roku od prevzatia moci sa riešia vnútorné spory koalície namiesto riešenia zdražovania, miezd či životnej úrovne obyvateľov. „Je evidentné, že táto vláda nie je schopná doručiť svoje sľuby svojim voličom,“ vyhlásila Mesterová.

Kritizovala aj prestup Dušana Muňka z klubu Smeru do klubu SNS. Podotkla, že rokovací poriadok nepozná pojem hosťovanie. „Problém je, že ten klub sa mal de facto rozpadnúť, pretože niečo také nepoznáme a je jasné, že táto vláda si chce udržať tri kluby, aby mohla meniť program Národnej rady, a aby mohla zaraďovať mimoriadne body programu,“ skonštatovala poslankyňa. Je to podľa nej dôkazom, že vláda „melie z posledného“.

Huliak spolu so Ševčíkom a Ľuptákom odchádzajú z klubu SNS: Spájanie bol prospechársky projekt Andreja Danka

 Ak sa Huliakovci budú štorcovať pri vládnych návrhoch, podľa Tarabu to bude ich vizitka, kto hlasoval a kto nehlasoval za zákony v prospech ľudí. „Čo si myslíte, že ja sa pred nimi budem plaziť?“ pýta sa Taraba. Progresívcom dáva za pravdu, že namiesto zákonov v prospech ľudí sa rieši preskupovanie poslancov. „Tento posun ohrozuje silu SNS. Myslím si, že to bol cieľ. Nebudem vysvetľovať kroky niekoho, komu nerozumiem,“ vyjadril sa šéf envirorezortu.

Celé spory s Huliakovcami sa podľa neho začali po tom, ako sa Taraba stal ministrom životného prostredia a nie Huliak. „Ako ja môžem za to, že jeho Zuzana Čaputová nevymenovala?“ pýta sa a nerozumie ani tomu, prečo chce mať Huliak v Očovej baterkáreň.

Taraba: Bývalá vláda sa nechala vydierať

V prípade odvolávania ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) a ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer) podľa Mesterovej dôvody, pre ktoré ich chce opozícia zosadiť, pretrvávajú, a dokonca ešte vzrástli. Jedným z dôvodov je pri Suskovi viacnásobne novelizovaná novela Trestného zákona.

Minister Tomáš Taraba (nom. SNS) v ta3 v nedeľu povedal, že do zdravotníctva ide historicky najviac financií. Gro sporu je podľa Tarabu v tom, že sa predošlá vláda „nechala dovydierať pár zástupcami lekárov“, ktorí dohodli zmluvy, ktoré dnes sú nad rámec toho, čo dnes vie zdravotníctvo utiahnuť. Je za to, aby tí lekári, ktorí robia pre štát, mali platy navýšené, súkromná sféra má podľa neho zisky.

Podľa Mesterovej sa za celý rok Ficovej vlády neurobilo nič, aby sa situácia v zdravotníctve stabilizovala. „Platy sú len maličký problém z celkového problému. Tu reálne ľudia čakajú dlho na zdravotnícke zákroky, odsúvajú sa im operácie, nevedia dostať adekvátnu pomoc v dôsledku čoho niekoľko tisíc ľudí ročne zomrie, pretože nedostane náležitú včasnú zdravotnú starostlivosť,“ zdôraznila.

Mesterová tiež kritizovala, že viac orgánov vyšetruje pandémiu covidu ako riadi krajinu, čo je podľa nej neefektívne. „Keď toto je najväčší problém tejto krajiny, že tu päť subjektov musí vyšetrovať pandémiu a z toho jeden pomaly popiera vedecké dôkazy. „Ja už len čakám, kedy premiér začne v alobalovej čiapke pobehovať, aby pánovi Kotlárovi deklaroval, že mu naozaj dôveruje, lebo tak potrebuje tento zlepenec udržať pokope,“ dodala poslankyňa.

Taraba reagoval, že by pandémiu mala vyšetrovať generálna prokuratúra, polícia a Najvyšší kontrolný úrad. Zároveň si myslí, že ekonomickú zložku pandémie by nemal vyšetrovať Peter Kotlár, ale mal by sa zaoberať tým, prečo sa ako členovia vlády nevedia dostať k zmluvám o nákupe vakcín./agentury/

X X X

Režisér Marek Šulík o dokumente Prezidentka: Zuzana Čaputová nie je fanúšikom tohto filmu

 Pandémia, vojna na Ukrajine, politické turbulencie, to všetko sa udialo počas päťročného pôsobenia exprezidentky a to všetko a tiež jej osobný príbeh zachytáva film Prezidentka.

Podporte nezávislú žurnalistiku a pomôžte nám čeliť politickým útokom.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k tomuto prémiovému článku na 3 hodiny ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Zuzana Čaputová hovorí, že jej mandát bol oveľa pestrejší, ako ho zachytáva dokument o jej päťročnom pôsobení, ide podľa nej len o úzky výrez reality, približuje režisér Marek ŠULÍK názor bývalej prezidentky na jeho najnovší film Prezidenta, ktorý prichádza do našich kín.

X Kedy prišiel impulz, aby ste začali dokumentovať život prezidentky?

Podnet na film prišiel počas jej kandidatúry. Poznal som ju aj predtým, hlavne z tretieho sektora, keď pôsobila v občianskom združení Via Iuris. Povedal som si, že konečne kandiduje osoba, ktorá nerieši nenávisť. Pre mňa bola jediným kandidátom na prezidenta, ktorý nemal populistické odpovede na všetky novinárske otázky.

Rozmýšľal som nad tým, že by išlo o fascinujúci film, ak by sa mi s ňou podarilo stráviť celých päť rokov v prostredí paláca. Išlo o absurdnú výzvu pre mňa samého, no napokon vyšla.

X Táto otázka by mala smerovať na bývalú prezidentku Zuzanu Čaputovú, ale opýtam sa: Prečo sa rozhodla do projektu ísť?

Na začiatku mi povedala, že je to zaujímavé. S nakrúcaním som začal už počas druhej volebnej noci. Finálne rozhodnutie k dokumentovaniu padlo až po jej príchode do Prezidentského paláca. Prezidentka a jej tím si najprv dávali otázky, či nebudem zavadzať, kto som, či neskomplikujem jej prácu, a riešila mnoho ďalších aspektov.

X V úvode projektu som sa jej na to pýtal. Odpovedala, že je zvedavá na rekapituláciu svojich piatich rokov počas prezidentovania s odstupom času.

X  Nebála sa myšlienky, že o nej vznikne film?

Nemal som ten pocit. Prijala to ako jednu z povinností prezidentky. Dohodli sme sa, že ju môžem chodiť do Prezidentského paláca nakrúcať s určitými limitáciami. Stále som v sebe nosil pocit, že keď to sľúbila a dohodla sa s nami, tak sa bude snažiť vydržať dokonca.

Rozumiem, že jej nebolo vždy príjemné, keď na ňu mierila kamera, nie je to úplne priateľský nástroj.

X Robili ste si počas jej úradovania bezpečnostnú previerku? Prezident rieši veci, ktoré by na verejnosť nemali ísť.

Musel by som mať previerku, aby som sa mohol zoznamovať s nejakými utajenými správami. Nemal som ju, takže som nemohol.

X Vo filme je zobrazená vaša spoločná cesta s prezidentkou a jej tímom na Ukrajinu. Podliehala prísnym opatreniam?

Samozrejme, že podliehala neskutočne prísnemu režimu. Protokol okolo prezidentky je organizácia ľudí, ktorí vykonávajú dôslednú prácu. Je jedno, či sa ide na Ukrajinu, alebo či sa idú položiť kvety, všetko musíte organizačne zvládnuť bez komplikácií.

X Viackrát ste spomenuli, že si vážite slobodu v pohybe po Prezidentskom paláci, ktorú vám Zuzana Čaputová dala. Ako to bolo s dokumentovaním počas pandémie?

Viem, že pár týždňov som bol normálne zavretý, ako sme boli zavretí všetci. Podobne to bolo s Prezidentským palácom, ktorý bol tiež na chvíľku odpojený. Neskôr sa rozbehli všetky aktivity.

Počas pandémie bolo zaužívané, že ľudia s papierom o výkonne ich povolania mohli ísť do svojho zamestnania, tak som tam šiel aj ja. Sloboda pohybu, ktorú som dostal, neznamenala, že som tam chodil každý deň. A sloboda pohybu tiež neznamená, že som mohol vojsť všade, kam som chcel.

X V akých časových intervaloch ste sa stretávali?

Moje návštevy boli spojené s tým, čo prezidentka robila. Nešlo o mechanickú pravidelnosť. Stretnutia sa realizovali počas špecifických udalostí, napríklad pri dôležitých výjazdoch, voľbách alebo zostavovaní vlád. Vtedy som natáčal intenzívne, skoro každý deň, a potom boli chvíle, keď som nič nezaznamenával aj dva týždne.

X Vaša tvorba je skôr zameraná na sociálne dokumenty. Prečo ste sa rozhodli pripraviť film o političke?

Ak by ste spoločný menovateľ nestavali len na žánroch alebo či je film sociálny alebo politický, tak potom by tam boli iné styčné body. No a keby sme ich hľadali, tým styčným bodom je, že máte záujem o človeka, ktorý musí v živote niečo prekonať a s niečím zápasiť.

Vtedy ide istým spôsobom o správu pre divákov, ako ten človek v tom svojom boji postupuje alebo postupoval. Či už ide o portrét známej osobnosti alebo sledujete nejaký zápas.

V istom zmysle je to jedno, či niekto ide sledovať život ľudí do rómskej osady, ktorí chcú žiť lepšie a prekonať chudobu, alebo prezidentku, ktorá ide do politiky preto, že chce vo svojej krajine slušnosť a spravodlivé, férové konanie.

X Objavili sa pri dokumentovaní problémy alebo nedorozumenia v rámci dohadovania sa?

Komunikoval som cez prezidentkin aparát na sekretariáte alebo cez jej hovorcu. Tým, že som sa s dotyčnými poznal a bol v blízkom kontakte, vedel som, čo sa pripravuje. Keď som sa usiloval ísť niekam, kam šli, pokúsili sa urobiť všetko pre to, aby som tam mohol byť.

X Vyžiadala si Zuzana Čaputová film pred publikáciou, respektíve prešiel film autorizáciou? Ako prebieha schválenie takéhoto veľkoformátového biografického filmu o prezidentke?

Áno. Taká bola naša dohoda, že ho musí pred zverejnením vidieť a schváliť.

X Bolo potrebné niečo vo filme meniť, respektíve bolo pred vydávaním filmu veľa diskusií?

Premietali sme jej to počas procesu tvorby, čiže ten film nebol úplne uzavretý. Boli tu dve paralelné línie, takže boli nejaké pripomienky aj pocit pani prezidentky z toho filmu a neskôr prišli aj naše podnety k potrebám, že ešte s tým filmom musíme pracovať. Zapracovali sme jej požiadavky, stretlo sa to v nejakom bode, keď povedala, že je to v poriadku a mohlo by to ísť von.

 X Aké boli jej prvé pocity z filmu?

Ona nie je veľkým fanúšikom tohto filmu. Hovorí, že jej mandát bol oveľa pestrejší a film ukazuje len, ako to aj Juraj Rizman (partner prezidentky Zuzany Čaputovej, pozn. red.) povedal, citujúc pani prezidentku, že ide len o úzky výrez reality.

No je to úzky výrez reality, každý film je úzky výrez reality a ona mala obrovskú agendu, snažila sa počas svojho úradovania otvoriť množstvo tém. Hovorila o postavení žien v spoločnosti, týraných ženách a ekológii, práve s týmito aktivitami bola priamo spájaná.

X Bola by radšej, keby sa vo filme zrkadlilo viac tých pozitívnych aktivít, ale my sme sa snažili poňať to nie ako Wikipédiu plnú udalostí, ale sledovať príbeh a vnútorné prežívanie jej ako hlavnej postavy, tak množstvo vecí vypadlo.

Film by bol extrémne dlhý, ak by ste museli pokryť viacero tém a udalostí. Vy musíte mať enormne veľa materiálu.

Áno.

X Koľko hodín máte zdokumentovaných?

Viac ako 350 hodín. A to boli len tie moje a potom boli ešte archívy, ako napríklad televízne archívy, ale aj veci zo sociálnych sietí.

X Na projekte ste pracovali päť rokov. Spracovávali ste dokument postupne?

Nie.

X Čiže ste sa do toho pustili po odovzdaní jej mandátu?

Nie. Film som začal vytvárať už v roku 2023 počas leta, bol som netrpezlivý a chcel som vedieť, ako ten film bude rozprávať. Od januára 2024 som intenzívne s Janou Vlčkovou začal so strihom, ktorý pokračoval až do júna, presnejšie do konca prezidentkinho mandátu. Film bol dokončený v júli.

X Vo filme je mnoho miest, keď sú viditeľné voľné zábery. To predstavuje už spomenutú slobodu dokumentovania jej prezidentskej funkcie. Nahrávali ste prezidentku prevažne sám alebo ste sa pohybovali v jej živote so štábom?

Bola dohoda, že nesmiem príliš zavadzať. Nemôžem narúšať chod Prezidentského paláca, čo je logické, pretože ide o riadenie štátu a veľké veci. Nemôže nejaký filmár brzdiť chod štátu. Rozhodol som sa, že to budem točiť sám, do veľkej miery aj kvôli logistike, aj kvôli tomu, aby som sa dostal na viaceré podujatia. Bolo jednoduchšie riešiť jedného človeka ako troch ľudí pre protokol, ktorý nám pomáhal a vychádzal v ústrety.

 Ale boli chvíle, keď sme si mohli dovoliť väčší štáb. Spomeniem napríklad oficiálne ceremoniálne udalosti – príchod pápeža na Slovensko.

X Vy ste nahrávali aj počas demonštrácií proti covidovým opatreniam, ktoré boli naozaj vybičované emóciami. Nemali ste obavy ísť medzi tých rozhnevaných ľudí? Mnohokrát dochádzalo k fyzickým potýčkam.

Úplne priamo vo vnútri som bol počas jednej demonštrácie, lebo tie ostatné som chcel točiť cez okná Prezidentského paláca, že to je vlastne pred tým palácom. Mne sa nechcelo vchádzať medzi tých ľudí, bolo tam veľa agresivity a nenávisti, len masochista by sa nechal tomu vystaviť.

X Žijeme stále v polarizovanej spoločnosti, kde sa delíme na my a oni. Aké reakcie na film očakávate?

Chcem, aby to videli ľudia z rôznych politických sfér. A možno aj tvrdí kritici pani prezidentky, pretože by išlo o nejaký pokus, empatický vhľad do jej situácie z tej druhej strany. Verím, že by to bolo pre nich zaujímavé, nielen pre jej priaznivcov.

Neobávate sa toho, že budete čeliť nenávistným až poburujúcim reakciám?

Nerozmýšľal som nad tým.

X V Česku na film beží veľká kampaň. Očakávate od českého diváka podobné reakcie ako u nás?

Premiéra bude v tom istom čase ako na Slovensku. No najskôr to pôjde do kín na Slovensku a hneď o pár dní v Česku.

Očakávania mám od filmu podobné ako u nás. Avšak pre Českú republiku je to trošku iné, oni sa pozerajú na nejaký príbeh, ktorý sa ich možno dotýka okrajovo, ale nás sa to dotýka úplne bytostne, a bol by som rád, aby to malo vysokú návštevnosť práve na Slovensku, nie kvôli úspechu, ale pre svedectvo, ktoré film nesie.

X Nenastali pri názve filmu problémy, keďže český hraný film z roku 2022 sa tiež volá Prezidentka?

Nie. My sme nášmu filmu hovorili Prezidentka od roku 2019, vtedy sme naň písali granty. Po vydaní filmu, ktorý spomínate, nastala celkom úsmevná situácia.

X Prekvapilo vás to?

Áno.

X Česká televízia dáva film viac do popredia ako súčasná STVR.

Film sme robili v spolupráci so Slovenskou televíziou, pretože oni nám okrem finančného plnenia veľmi pomohli aj so spravodajskými materiálmi. Bolo to pre nich veľa práce, som im veľmi vďačný.

No po tých piatich rokoch, keď ten film vznikne a v istom zmysle je jedinečným, veď ktorý prezident dovolil na Slovensku filmárovi takto blízko sa pohybovať uprostred výkonu jeho funkcie, uprostred tých dilem a drám? Ide o niečo unikátne, je to jedinečná udalosť. Čiže ma prekvapilo, že televízia ako koproducent filmu nevysiela pozvánky do kina.

X Cítite za tým politické ataky?

Cítim to tak, že je to nastupujúca autocenzúra z obáv. Je to absurdné, že po všetkých historických udalostiach, po normalizácii, po revolúcii, po mečiarizme sa vráti cenzúra a ľudia sú ustrachaní. Cítim obrovskú absurditu.

X V Prezidentskom paláci je už iná osobnosť. Začali ste s dokumentáciou života nového prezidenta Petra Pellegriniho?

Nie.

X Nemáte takú ambíciu?

Nemám. Je mi ľúto, že nikto z filmárov počas pandémie nenakrúcal o vláde, ktorá vznikla v roku 2020. Bola by to fascinujúca „podívaná“. Myslím to v dobrom, nemyslím to ironicky, že tie prvé mesiace zrejme s tým, čo museli riešiť, pretože vošli do situácie, ktorá bola úplne neštandardná. A zároveň mali množstvo predstáv o antikorupčných reformách. Byť svedkom toho, ako sa bavili, o čom sa bavili a ako riešili tie problémy, až sa to celé rozpadlo. Išlo by o krásny film.

Musel som sa zaoberať dokončovaním filmu o pani prezidentke Zuzane Čaputovej, nemal som čas preskúmať potenciál Petra Pellegriniho, aktuality.sk

X X X

 Matúš Šutaj Eštok vyzval Andreja Danka, aby namiesto útokov na Hlas riešil problémy v SNS

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odporučil Dankovi venovať pozornosť riešeniu problémov v SNS.

Strana Hlas-SD vyzvala predsedu SNS Andreja Danka, aby upustil od opakovaných osobných výpadov voči jej ministrom. „Takéto zbytočné konflikty oslabujú vzťahy a spoluprácu v koalícii a podkopávajú schopnosť vlády riešiť zásadné otázky, ktorým Slovensko čelí,“ upozornil v tlačovom vyhlásení predseda Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Dankovi odporučil, aby namiesto atakovania ministrov za Hlas venoval pozornosť riešeniu problémov v SNS. „Prispeje tým k efektívnejšej práci v koalícii a naplneniu očakávaní ľudí na Slovensku,“ zdôraznil Šutaj Eštok.

Predseda SNS kritizoval ministrov Hlasu v diskusnej relácii TV Markíza

Predseda národniarov v nedeľu kritizoval ministrov koaličného partnera v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Hrozbu hromadných výpovedí lekárov napríklad označil za vysvedčenie politiky strany Hlas. Výčitky adresoval aj ministerke hospodárstva Denise Sakovej, o ktorej povedal, že ak nepríde s adresným plánom energetickej pomoci, čaká ju osud exministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej, aktuality.sk

X X X

Hrozilo mu 10 rokov natvrdo za zlomenú sánku i kopanec do hlavy. Mladý slovenský reprezentant spoznal trest, odvolal sa

Okresný súd v Nitre tento týždeň rozhodol o jeho treste za napadnutie súpera počas florbalového zápasu.

Mládežníckemu reprezentantovi a v minulosti aj prospektu pre NHL hrozilo pri hornej sadzbe aj desať rokov za mrežami.

Nakoniec vyviazol z podmienkou na dva roky. Molnár musí zaplatiť aj finančný postih. Rozsudok nie je právoplatný a odvolali sa voči nemu prokurátor aj obžalovaný.

 Prípad je starý takmer dva roky. V decembri 2022 Molnár ako žiak Strednej odbornej školy Nitra na školskom florbalovom turnaji napadol súpera z Gymnázia Janka Kráľa v Zlatých Moravciach.

Molnár ho mal udrieť päsťou do tváre a ešte aj kolenom, čím mu spôsobil zlomeninu čeľuste. Obeť musela absolvovať operačný zákrok.

Tiež mal napadnúť ďalšieho študenta,ktorého udrel kolenom do tváre. Mladistvému zapadol jazyk a nemohol dýchať.

„Obžalovaný bol uznaný za vinného zo zločinu ublíženia na zdraví v súbehu s pokračovacím prečinom výtržníctva a bol mu udelený úhrnný trest odňatia slobody v trvaní dva roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní 18 mesiacov,“ oznámila hovorkyňa súdu Lena Kiradžiev pre Nový Čas.

Doplnila, že zároveň bola obžalovanému uložená povinnosť nahradiť poškodenému škodu 2 822,02 eura a so zvyškom nároku na náhradu škody bol odkázaný na civilný proces./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.