Putin vyzval Západ, protivzdušná obrana ‚rozdala‘ s Orešnikom. Minister Szijjártó sa zastal ruskej banky. Cyprus odhodlaný splniť podmienky pre schengen. Miss Holandsko zrušili po 95 rokoch

Vyberte si miesto, my vám povieme čas, navrhol šéf Kremľa. Situácia vo vojne proti Ukrajine sa zásadne mení, ruské jednotky každý deň postupujú po celej línii frontu, uviedol ruský prezident Vladimir Putin na výročnej tlačovej konferencii. Rusko sa podľa neho na Ukrajine blíži splneniu cieľov operácie, ktorú na Putinov rozkaz ruská armáda začala vo februári 2022 vpádom na územie susedného štátu.

 V priamom prenose ruských televízií ale Putin nedokázal jednoznačne povedať, kedy ruské sily vytlačia ukrajinské jednotky z časti Kurskej oblasti na západe krajiny. Otázku položila ruská občianka, ktorá práve z tejto časti Ruska utiekla po tom, čo do nej na začiatku augusta vstúpila ukrajinská armáda.

Tak to sakra máte! Ruský exprezident zverejnil útok hypersonickou raketou Orešnik „Nepochybujem o tom, že ich (ukrajinské jednotky) vypudia, naši chlapci bojujú každý deň,“ povedal Putin. Pripustil však, že konkrétny dátum povedať nemôže.

Podľa Kyjeva sa v posledných dňoch do bojov v Kurskej oblasti výrazne zapojili vojaci zo Severnej Kórey, ktorých už tam desiatky až stovky zomreli.

Putin však ubezpečoval, že hneď po oslobodení Kurskej oblasti úrady obnovia v regióne infraštruktúru a opravia vojnou spôsobené škody.

Ruský prezident tiež sľúbil, že dá do poriadku tiež všetky náležitosti ruských vojakov, ktorí v Kurskej oblasti bojujú. Tí sa vraj totiž sťažujú, že nemajú rovnaké podmienky ako ich kolegovia, bojujúci priamo na Ukrajine. Nedostávajú vraj napríklad rovnako vysoké platy, ani odmeny za zničenú nepriateľskú techniku./agentury/

X X X

 Minister Szijjártó sa zastal ruskej banky: Sankcie USA sú nepriateľský krok a politická pomsta

Je to poburujúce, je to absolútne nevhodné správanie spojencov a zjavná politická pomsta, vyhlásil šéf maďarskej diplomacie.

Maďarsko považuje sankcie USA voči spoločnosti Gazprombank nielen za nepriateľský krok, ale aj za politickú pomstu odchádzajúcej administratívy demokrata Joea Bidena namierenú proti viacerým krajinám v strednej a východnej Európe, uviedol vo štvrtok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

„Otvorene nám povedali, že sa tak stalo z politických dôvodov. Je to poburujúce, je to absolútne nevhodné správanie spojencov a zjavná politická pomsta,“ povedal minister v rozhovore pre maďarskú televíznu stanicu M1.

Spojitosť so Slovenskom

Americké sankcie proti ruskej štátnej banke, prostredníctvom ktorej sa uskutočňovali platby za ruskú ropu a plyn, ako aj za projekt rozšírenia maďarskej jadrovej elektrárne Paks-2, sa dotkli krajín, ktorých vlády vedú nezávislú politiku, povedal Szijjártó a dodal, že medzi ne patria Maďarsko, Srbsko, Slovensko a Turecko.

 Tieto krajiny viedli konzultácie a „už vypracovali alternatívny spôsob platieb, ktorý neporušuje sankcie a umožňuje platiť“ za ruské energetické zdroje, pokračoval maďarský predstaviteľ. Sankcie označil za nepriateľské kroky ohrozujúce prosperitu celého regiónu.

V tejto situácii je povzbudivé nedávne víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v Spojených štátoch, povedal Szijjárto, pričom vyjadril nádej, že po návrate republikána do Bieleho domu sa vzťahy medzi Budapešťou a Washingtonom zlepšia, aktuality.sk

X X X

Zbor voliteľov USA potvrdil Trumpa ako zvoleného prezidenta

 Členovia Zboru voliteľov Spojených štátov amerických v utorok v jednotlivých štátoch únie zvolili víťaza novembrových prezidentských volieb, republikána Donalda Trumpa, za 47. prezidenta USA.

  1. D. Vance sa po hlasovaní v zbore voliteľov zároveň stane 50. viceprezidentom.

Výsledky volieb oficiálne potvrdia v Kongrese 6. januára 2025. Inaugurácia nového prezidenta sa uskutoční o 14 dní neskôr, informuje TASR podľa portálu stanice CNN.

Výsledky ako posledný štát nahlásil Havaj. Už druhé voľby po sebe sa nevyskytli žiadni „neverní volitelia“ – každý z voliteľov hlasoval za kandidátov, za ktorých bol zvolený.

 Trump a Vance získali podľa očakávania hlasy 312 voliteľov, zatiaľ čo ich protikandidáti o Biely dom a viceprezidentský úrad – Kamala Harrisová a Tim Walz – dostali 226 hlasov. Na zvolenie bolo potrebných 270 z 538 hlasov voliteľov.

V prípade hlasovania zboru voliteľov ide skôr o symbolický krok, no je dôležitou súčasťou procesu prezidentských volieb. Hlasy z jednotlivých štátov budú počas nasledujúcich dní zaslané Kongresu. Ten 6. januára oficiálne sčíta hlasy a vyhlási Trumpa a Vancea za budúceho prezidenta a viceprezidenta USA. Funkcie sa ujmú 20. januára napoludnie, aktuality.sk

X X X

 Pôjdu rebeli z Hlasu na koberček? Šutaj Eštok: Červené čiary sú zbytočné, návod na ignorovanie koaličnej zmluvy dal poslancom Danko

Nielen koalícia, ale aj poslanecký klub Hlasu čelia v posledných týždňoch poriadnym otrasom. Dôvodom je odlišný postoj štyroch rebelujúcich poslancov, ktorí nepodporili viacero zákonov. Zavolá si ich líder Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na koberček? Aká je situácia v strane?

Štvorica poslancov naposledy kritizovala rezort kultúry a požadovala odchod generálneho tajomníka služobného úradu rezortu kultúry Lukáša Machalu. Podľa nich však nejde o stanovisko Hlasu, ale ich skupiny.

Rebelov si mal na koberček predvolať už v januári tesne po sviatkoch aj líder Hlasu Šutaj Eštok. „Vnímam názory kolegov, ktorý majú problém s určitými témami SNS. Apeloval som na to, aby sme si nedávali odkazy cez médiá a ak sú problémy, aby sa vyriešili či už v rámci koalície, alebo v rámci strany. Máme otvorenú debatu a s kolegami sa normálne bavíme,“ povedal pre Pravdu.

Odlišné postoje považuje za prirodzené. „Podstatné je, aby sme odlišnými postojmi čo najmenej otravovali ľudí a vyriešili si veci za zatvorenými dverami,“ uviedol. Kedy by museli rebeli klub opustiť? „Je podstatné uvedomiť si, kde to celé začalo – jeden z koaličných partnerov odmietal akceptovať a dodržiavať koaličnú zmluvu, to dáva návod pre ďalších 78 poslancov v koalícii, že tiež nemusia akceptovať koaličnú zmlúv. Bol by som rád, aby sme sa vrátili k tomu, aby všetci koaliční partneri, predsedovia strán aj radoví poslanci rešpektovali koaličnú zmluvu a potom nemusíme mať žiadne červené čiary,“ povedal.

Na margo slov poslanca Jána Ferenčáka, ktorý povedal, že ak by nepodporil zdravotnícky zákon, hrozil rozpad koalície, aj Hlasu uviedol, že sa treba pýtať jeho. „Som rád, že prešla zdravotníckych zákonov pána Šaška. Neviem si predstaviť, že by vládny návrh ministra z Hlasu nepodporili vládni poslanci obzvlášť z tej istej strany. To by bolo, uznajte, trošku absurdné,“ uviedol s tým, že za Šaška sa podľa jeho slov postavil komplet celá vláda. „Preto mi prišlo absurdné, že odrazu ráno pred hlasovaním zrazu začínajú iné hlasy odborníkov, ktorí by situáciu riešili inak,“ dodal.

X X X

  Štát chce od Tatrovky nákladiaky za 700 miliónov. Jej akcionár má prepojenie na Kaliňáka i Výboha

Investigatívne centrum Jána Kuciaka našlo väzby medzi minoritným akcionárom Tatry a oligarchom Miroslavom Výbohom a ministrom obrany Robertom Kaliňákom.

Neznáma česká firma Quantum Private Equity s väzbami na Roberta Kaliňáka a Miroslava Výboha môže profitovať zo štátneho nákupu vojenskej techniky, píše Investigatívne centrum Jána Kuciaka.

Táto firma navyše mala poslať 1,5 milióna eur nórskej firme Viktora Stromčeka, ktorá je podľa konkurznej správkyne podozrivá z prania špinavých peňazí.

K českému nákupu nákladiakov od Tatra Defence Systems z portfólia českého zbrojára Michala Strnada sa má pridať aj slovenská strana – nákupom za 700 miliónov eur. Slovensko si objednalo 1307 nákladných vozidiel pre armádu.

Okrem Strnada však má firma aj ďalšieho 10-percentného spolumajiteľa, firmu Quantum Private Equity, ktorú tiež založil Michal Strnad. Jej konečným užívateľom výhod je aj Viktor Jelínek z Dubaja, ktorý má prepojenia na Výboha i Kaliňáka.

„V tej dobe sme riešili založenie novej akciovej spoločnosti a obchodný partner zrovna jednu nepoužívanú mal, preto sme ju od neho štandardne odkúpili, premenovali a začali rozvíjať od nuly,“ uviedol pre Investigatívne centrum Jána Kuciaka Jelínek.

Jedna z Dubajských firiem blízkych Jelínkovi má rovnaký kontaktný e-mail ako spoločnosť Al Saqr Management Consultancy, ktorá vlastní polovicu Kaliňákovej konzultačnej spoločnosti Kallan Consulting. Rovnaké číslo uviedol Jelínek na svojej zmluve o prenájme v Dubaji.

V roku 2013 Jelínek kúpil podiel v Luxemburskej firme Sogno Property SCI od Miroslava Výboha, aktuality.sk

X X X

Nemocnica posiela lekárovi, ktorý nám poskytol rozhovor, tvrdý odkaz: Nie je hrdinstvo vystupovať anonymne a klamať

 Lekár vystupoval anonymne na odporučenie právnika z Lekárskeho odborového združenia. Ten ho varoval, že ak by zverejnil svoje meno a tvár, môže sa to obrátiť proti nemu. Nemocnica Ružinov mu tento krok vyčíta.

Aktuality.sk zverejnili začiatkom týždňa rozhovor s lekárom z ružinovskej nemocnice. Lekár sa pripojil k hromadným výpovediam, aj preto vystupuje anonymne. Rozhovor chcel poskytnúť pod svojím menom, avšak právnik Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktoré v týchto dňoch intenzívne rokuje s ministerstvom zdravotníctva, mu to neodporučil. Obával sa, že by sa mu to mohlo vypomstiť.

Práve anonymitu mu však aktuálne vyčíta jeho zamestnávateľ. Redakcii Aktuality.sk sa po zverejnení článku ozvala Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), v ktorej lekár pracuje. Nemocnica v stanovisku tvrdí, že jej zamestnanec v rozhovore zavádza a klame.

„Nech už sú pohnútky anonymného lekára akékoľvek, máme za to, že šírenie lží na dosiahnutie svojich cieľov by sme v slušnej spoločnosti nemali akceptovať. Nie je hrdinstvo vystupovať anonymne a za svoje slová neniesť žiadnu zodpovednosť,“ odkázala hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Jediný ozajstný problém

Lekár v rozhovore priblížil, prečo sa rozhodol dať výpoveď, aké praktiky používajú nadriadení na svojich zamestnancov, ale aj čo čaká pacientov, ak sa minister zdravotníctva Kamil Šaško nedohodne s odborármi. Lekár tvrdí, že on i jeho kolegovia porušujú zákon, keď pracujú viac, než by mali, aktuality.sk

X X X

 Rodičov na svadbu nepozval, bez lyžovania je pokojnejší. Tušil som, že Petru čaká rozchod, tvrdí brat Boris Vlha

Dlhé roky bol po boku svojej úspešnej sestry. Nakoniec sa rozhodol, že si s manželkou splnia sen. Boris Vlha v tejto sezóne nie je súčasťou tímu jeho sestry Petry. Má svoju prevádzku a robí pizzu.

Boris Vlha sa s manželkou Simonou pustili do biznisu. Spoločne prevádzkujú reštauráciu La Simona v Liptovskom Mikuláši.

 „Napĺňa ma to z toho pohľadu, že žijem ako ja, robím pre seba a konečne nie som v očiach ostatných iba Petin brat, ale Boris Vlha, ktorý vytvoril s manželkou v Liptovskom Mikuláši niečo, čo tu nebolo.

Z času na čas chodievala Petra do bistra v piatok či sobotu. Okrem toho sme spoločne absolvovali zopár osláv. Jej prioritou po februárovej operácii však bola rehabilitácia, a tak toho voľného času nazvyš ani nemala,“ povedal Vlha pre sport24.sk.

Prvý rok v biznise bol pre nováčika v tomto odbore Vlhu náročný i poučný.

„Ani neviem, ako ten rok ubehol. Hodnotím ho však nad očakávania, hoci začiatky, resp. mesiace predtým, ako sme sa so Simi na to dali, neboli ľahké.

Podstatné však je, že nás to baví, máme to dobre nastavené, ľudia si u nás pochvaľujú, čo nás nabíja novou a novou energiou, takže sme veľmi spokojní.“

 Jeho sestra Petra momentálne prežíva náročné obdobie. Slovenská lyžiarka sa po januárovom zranení chcela vrátiť do súťažného kolotoča už v októbri.

Lenže kvôli komplikácia s kolenom odložila nielen pôvodný termín, ale aj druhý – decembrový.

A aby toho nebolo málo, skončil sa jej dlhoročný vzťah s priateľom Michalom Kyselicom.

„Taký je život, nerád by som sa k tomu obšírnejšie vyjadroval. Ak mám byť však úprimný, pri Petinom a Mišovom životnom štýle som to viac-menej čakal. Vedel som, že z dlhodobého hľadiska to nemôže fungovať,“ pokračoval Vlha.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, ktorý sa blíži do kľúčovej fázy (prelom decembra a januára), mu nechýba.

„Som už stopercentne hlavou zapojený do toho, čomu sa venujem v súčasnosti, čiže nemám čas nad lyžovaním rozmýšľať.

Po roku podnikania môžem s čistým svedomím povedať, že žijem pokojnejší život, robím na svojom, pre seba, som s rodinou, a tým som aj pokojnejší.

Nechcem s tým prestať. Baví ma to a vôbec sa mi to za ten rok nezunovalo. Možno neskôr sa tomu budem venovať menej, aby som mal viac voľného času, ale momentálne to máme takto nastavené a v kuchyni som nadmieru spokojný.

Čo sa týka počtu pízz, ktoré som za uplynulý rok pripravil, to číslo viem celkom presne. Bolo ich 12 300,“ prezradil Vlha.

 S manželkou Simonou tvoria pár už niekoľko rokov a majú spolu aj dcéru Lujzu. Nedávno si povedali spoločné áno.

Avšak po osobných rozbrojoch sa svadby nezúčastnili rodičia Igor a Zuzana Vlhovci.

„Šlo v podstate len o formalitu, na základe ktorej sa manželke zmenilo priezvisko a mne pribudol na prstenníku prsteň. Na svadobný deň však stále spomíname, bola to skvelá párty,“ uzavrel Boris Vlha./agentury/

X X X

Cyprus je odhodlaný splniť podmienky pre schengen

Schengen je najväčšia oblasť voľného cestovania na svete.

Cyprus chce vstúpiť do schengenského priestoru a je odhodlaný splniť všetky potrebné podmienky na zabezpečenie juhovýchodnej hranice Európskej únie. Vo štvrtok to vyhlásil cyperský minister zahraničných vecí Konstantinos Kombos, informuje TASR podľa agentúry CNA.

Kombos predsedal zasadnutiu cyperských ministrov o doterajšom pokroku v procese pristúpenia krajiny do „priestoru bez hraníc“. Jeho účastníkmi boli ministri vnútra, spravodlivosti, dopravy a zástupcovia ministrov pre prisťahovalectvo, sociálnu starostlivosť a cestovný ruch.

Kombos oznámil zriadenie schengenskej pracovnej skupiny na lepšiu koordináciu medzi spoluzodpovednými ministerstvami a vládnymi agentúrami. Zároveň informoval, že novému eurokomisárovi pre vnútorné veci a migráciu Magnusovi Brunnerovi zablahoželal k funkcii a poukázal na význam, ktorý Cyprus prikladá k vstupu do schengenského priestoru.

Spoločná dohoda

Šéfovia a zástupcovia vládnych rezortov sa na stretnutí dohodli, že v najbližších týždňoch zintenzívnia úsilie pri plnení nevyriešených otázok. Koncom februára na ďalšom stretnutí potom posúdia dosiahnutý pokrok.

Schengen je najväčšia oblasť voľného cestovania na svete. Hraničné kontroly medzi Francúzskom, Nemeckom, Belgickom, Holandskom a Luxemburskom boli prvýkrát zrušené v roku 1985.

Schengenský priestor v súčasnosti spája 29 krajín (25 z 27 členských štátov a Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) a 420 miliónov ľudí. Zrušené neboli kontroly na vnútorných hraniciach s Cyprom a súčasťou schengenského priestoru nie je ani Írsko, aktuality.sk

X X X

Zimná ofenzíva Hlasu na rezort kultúry. Má v niečom Šimkovičová aspoň kúsok pravdy?

Ani pred vianočnými sviatkami to neprestáva medzi Hlasom a SNS iskriť. Štyria rebelanti z Hlasu požadujú odchod Lukáša Machalu z ministerstva kultúry. Vraj on je zodpovedný za všetko „zlo“, čo sa v rezorte deje. Je ich požiadavka reálna alebo ide len o vytiahnutie silnej karty, ktorá sa im hodí v ďalšom súboji?

 Svojím spôsobom generálny tajomník služobného úradu ani nie je politická funkcia na (ktoromkoľvek) ministerstve, ale najvyšší úradník, personálny a ekonomický námestník v jednom. Druhá vec je, že Machala je dlhodobo spätý s SNS a má veľmi blízko k Andrejovi Dankovi. Jeho odvolanie je preto skôr zbožné prianie.

Navyše každá strana má vlastný rezort vo výlučnom „prenájme“ a partneri jej nemajú čo do „kuchyne“ strkať nos. No možno o to štyrom hlasistom – Samuelovi Migaľovi, Radomírovi Šalitrošovi, Tomášovi Malatinskému a Jánovi Ferenčákovi – ani nejde. Totiž Hlas navrhol za člena Rady STVR exministra kultúry za vtedajšiu Sulíkovu SaS Daniela Krajcera. A ten je tŕňom v očiach národniarov. Kvôli nemu už niekoľko mesiacov nemožno zvoliť všetkých členov rady ani následne zvoliť riaditeľa STVR. Preto sa nemožno vyhnúť špekulácii, že Krajcer bude vymenený za Machalu.

No poďme k meritu veci. Štyria predstavitelia Hlasu v podstate tvrdia, že galibu v rezorte nevytvára ministerka kultúry Martina Šimkovičová, ale je podriadený Machala, ktorý určuje tón na ministerstve. Je to skutočne tak? A o čo vlastne ide? Tak si to zopakujme: po zbytočnej transformácii RTVS na STVR ani po polroku nepoznáme nového riaditeľa ani všetkých členov rady. Slovenská národná galéria má už tretieho riaditeľa, opäť nie je z fachu, skúsení zamestnanci odchádzajú. Na riadneho riaditeľa čaká aj SND.

NKÚ by mal čo najskôr preveriť závažné zistenia vedenia rezortu kultúry a dať „rozhrešenie“. Potom by si jedna alebo druhá strana mali vstúpiť do svedomia.

Podivné odvolania a vymenúvania sa udiali na Pamiatkovom úrade SR, v Slovenskom národnom múzeu či v Bibiane. Rada Fondu na podporu umenia sa nemohla dlho zísť, až tento týždeň, aj to s podivným priebehom. Kultúrna obec je naštvaná. Pokiaľ ministerstvo tvrdí, že sú tu aj iní predstavitelia kultúry, ktorí stoja na ich strane, tak by sa mali konečne hlasno prihlásiť, pretože ich nie je ani počuť, ani vidieť. Akýkoľvek minister má slúžiť rezortu, zveľaďovať ho a vytvoriť podmienky na hladké fungovanie. A to sa nedeje.

No ministerka má v niečom pravdu: kultúrnu obec príliš nezaujíma, na čo poukazuje. Jej zistenia o šafárení v SNG či v FPU sú skutočne závažné. V SNG zatiaľ prebehol iba interný audit, ale čoskoro si má na galériu posvietiť aj NKÚ. Nemalo sa tak stať už dávno?

Opomínať by sme nemali ani Šimkovičovej tvrdenia, že protestmi proti nej sa niekto pokúša zastrieť vážne pochybenia. Nerobme si ilúzie o jednom ani druhom tábore a nepestujme si zbytočné predsudky. No nie je to práve ona spolu Lukášom Machalom, ktorí svojím správaním a komunikáciou najviac naštrbujú dôveryhodnosť odhalených pochybení? Nemala by ministerka zmeniť prístup ku kultúrnej obci?

Šimkovičová hovorí, že nechce byť za „peknú“ a s bývalými kamarátmi viesť prázdne reči plné úsmevov na rôznych akciách a radšej zvolila ťažšiu cestu. Berieme, lenže tu nejde o ňu ani o potenciálnych previnilcov, ale o celú kultúrnu obec. A tá potrebuje pokoj a istotu.

NKÚ by mal čo najskôr preveriť závažné zistenia vedenia rezortu kultúry a dať „rozhrešenie“. Potom by si jedna alebo druhá strana mali vstúpiť do svedomia. Za ten čas by sa obe strany mali prestať provokovať a snažiť sa nájsť aspoň v niečom spoločnú reč. Rozbroje a chaos ešte žiadnu oblasť neposunuli vpred.

A politici Hlasu a SNS by sa mali prestať vydierať a mali by začať hľadať kompromisy. Neporiadok v kultúre je totiž ich vysvedčenie. Ak nie sú schopní a ochotní urobiť ústupky a kompromisy, mali by radšej odísť./agentury/

X X X

Miss Holandsko zrušili po 95 rokoch. Dnešná doba už nemá byť o hľadaní najkrajších žien, tvrdia organizátori po víťazstve transrodovej účastníčky

Prekvapivé, no podľa mnohých aj logické a správne rozhodnutie urobili organizátori súťaže krásy Miss Holandsko. Po 95 rokoch od jej založenia sa rozhodli v súťaži ďalej nepokračovať.

 Víťazka súťaže Miss Holandsko Rikkie Kolle si prevzala korunku na ceremoniáli, ktorý sa konal v AFAS Theater v holandskom Leusdene.

Je čas na zmenu, odkázali zástupcovia súťaže, ktorí sa však zároveň rozhodli predstaviť nový projekt. Iniciatívu zameranú na „inšpirovanie“ mladých ľudí rôznymi spôsobmi. Na webovej stránke súťaže bolo oznámené jej ukončenie a vznik novej platformy s názvom „Niet Meer Van Deze Tijd“ („Už Nie Pre Túto Dobu“).

 „Ženy sú si neisté kvôli vzostupu sociálnych médií a ich nereálnym obrazom krásy,“ citoval server CNN.com riaditeľku súťaže Monicu Van Ee. „Veríme, že korunky a šerpy sú možno zastarané, ale ženy, ktoré sa podporujú a pomáhajú si, boli vždy našou prioritou. Svet sa mení a my sa musíme meniť spolu s ním,“ doplnila vo vyhlásení pre médiá šéfka súťaže, ktorá stojí aj v čele novej iniciatívy.

Tento krok prichádza viac ako rok po tom, čo porota súťaže v Holandsku korunovala svoju prvú transrodovú víťazku Rikkie Kollé. Rikkie Kollé, ktorá bola jednou z dvoch transrodových žien, ktoré súťažili na Miss Universe 2023, využila svoj vplyv na propagáciu inkluzívnejšej vízie súťažného sveta. „Inšpirujeme mladých ľudí, aby boli sami sebou vo svete, ktorý sa neustále mení,“ uviedla tiež Monica van Ee v duchu posolstva, ktoré šírila aj ostatná a pravdepodobne historicky posledná víťazka.

Zmeny zasiahli aj Miss Universe

Svet súťaží krásy prechádza v posledných rokoch výraznými zmenami, aby oslovil mladšie generácie a reflektoval meniace sa spoločenské hodnoty. Súťaže ako Miss Universe, ktoré kedysi stavali na tradičných ideáloch krásy, sa postupne prispôsobujú modernejšiemu pohľadu na inkluzivitu.

Tohtoročná Miss Universe, ktorá sa konala minulý mesiac v Mexico City, priniesla zásadnú novinku – prvýkrát umožnila účasť ženám starším ako 28 rokov. Tento krok nasledoval po vlaňajšom zrušení zákazu pre tehotné ženy, matky a ženy, ktoré sú alebo niekedy boli vydaté.

 Miss Dánsko Victoria Kjær Theilvig sa stala víťazkou 73. ročníka Miss Universe v Mexiku. Táto svetová súťaž stále má v programe aj promenádu v plavkách, ktorú niektoré súťaže zrušili.

Napriek tomu tieto zmeny zatiaľ neprijali všetky súťaže. V septembri napríklad žena z New Yorku podala sťažnosť na mestskú komisiu pre ľudské práva, kde žiadala ukončenie diskriminácie matiek. Súťaže krásy – či už sa snažia meniť alebo nie – sa v posledných rokoch tiež častejšie potýkajú s kritikou či dokonca žalobami. Začiatkom roka kritizovali napríklad organizáciu Miss Universe ako materskú spoločnosť súťaže Miss USA. V máji odstúpili Miss USA a Miss Teen USA v priebehu niekoľkých dní jedna po druhej uprostred obvinení zo zlej organizácie, toxicity a podmienok, ktoré negatívne ovplyvnili ich duševné zdravie./agentury/

X X X

Muž, ktorý kúpil Bonul od Bödörovcov: Robert Fico už na našich večierkoch rečniť nebude

 Bezpečnostná služba Bonul, ktorá cez rodinu svojich majiteľov mala blízko k politike aj polícii, pred časom prešla zmenami. Má nového majiteľa a zmenila aj názov – teraz sa volá ProtectUs. Rakúšan Michael Schnabl, ktorý firmu kúpil, teraz prvýkrát pre médiá komentoval viaceré pálčivé otázky. Prehovoril o vzťahu s rodinou Bödörovcov či plánoch s dvojmiliónovou hotovosťou v trezore firmy.

Meno Michael Schnabl slovenská verejnosť spoznala na jar minulého roka, keď sa dnes už nebohý Miroslav Bödör rozhodol predať svoju bezpečnostnú firmu Bonul. Bola známa veľkými štátnymi zákazkami a mnohými podozreniami v štátnych tendroch.

Pri predaji vzbudoval pozornosť fakt, že Schnabl dovtedy pôsobil ako šéf rakúskej pobočky Bonulu. Rok a pol po kúpe súhlasil s otvoreným rozhovorom, v ktorom komentuje viaceré podozrenia spojené s touto spoločnosťou v minulosti. Prezentoval aj svoju víziu budúcnosti firmy pod novou značkou ProtectUs.

Nedajte sa oklamať dymovými clonami ani prázdnymi sľubmi politikov. Vytvorte si vlastný názor na základe faktov. Čítajte Kauzy 2024, na ktorých sa podieľalo 18 redaktorov a redaktoriek Aktuality.sk. Kúpou ročenky podporíte slobodnú žurnalistiku.

V bezpečnostnej oblasti nie ste nováčikom. Kde ste pôsobili pred tým, ako ste sa stali majiteľom Bonulu?

Som Viedenčan. Študoval som právo a potom som si urobil klasické vzdelanie. Najprv som pracoval pre rakúske železnice v personálnej oblasti, ale po určitom čase ma práca pre štát začala nudiť. Tak som jednoducho odišiel a prišiel som do spoločnosti Protectas, ktorá sa zaoberala prepravou peňazí v Rakúsku, poslali ma aj do pobočky v Hamburgu. Časom Protectas kúpila firma Securitas – to už boli Švédi.

Mojou úlohou bolo priviesť spoločnosti do zisku a ozdraviť stratové spoločnosti. Takže to bol proces riadenia zmien. Potom som sa podieľal na akvizíciách niektorých obchodníkov v Česku pre spoločnosti Securitas a Loomis – vybudovali sme pre ňu medzinárodný obchod.

Potom som prešiel do rakúskej pošty, vybudoval som tam malú medzinárodnú jednotku, ktorá sa po desiatich rokoch predala. Tak som odišiel.

Napokon ma oslovil Dalibor Remiš z Bonulu. Hľadal niekoho, kto prevezme určité projektové úlohy. Bola to najmä konzultačná činnosť.

Ale vy ste boli aj riaditeľom rakúskej dcérskej spoločnosti Bonulu.

To je pravda. Ten vznikol, keďže niektorí medzinárodní zákazníci uprednostňujú partnera zo „starej Európy“, nie z „novej Európy“. Takže táto dcérska spoločnosť si potom objednávala prácu u slovenského alebo českého Bonulu.

Ako ste sa dopracovali k vlastníctvu Bonulu, ktorému ste na začiatku poskytovali poradenské služby?

Je to relatívne jednoduché. Počul som od kolegov, s ktorými som sa rozprával, že Miroslav Bödör uvažuje o predaji spoločnosti. Neviem prečo. Myslím, že kvôli jeho veku. Mal 75 rokov.

Aj ja som premýšľal o svojej budúcnosti, teda o svojom dôchodku. Uvažoval som nasledovne: Teraz mám 64 rokov. Ak vlastníte spoločnosť, dostávate nejaké dividendy. Povedzme, že najbližších 10 rokov budem aspoň všetkým ničiť nervy, ale potom by som mal niekedy prestať.

Tak som Miroslavovi urobil ponuku a potom sme sa stretli. To, čo som mu predostrel, by som nazval ako „management buyout“ (akvizícia, pri ktorej aktuálny manažér spoločnosti získa veľkú časť alebo celú spoločnosť, pozn. red.) v kombinácii s modelom earn-out (celková predajná cena závisí aj od budúcich ziskov firmy, používa sa najmä v prípadoch, keď sa predávajúci a kupujúci nezhodujú v odhade budúceho rastu firmy, pozn. red.). Dohodli sme sa na určitých podmienkach, o ktorých nemôžem hovoriť, a urobili sme due dilligence (hĺbková previerka podniku pred kúpou novým majiteľom, pozn.red.).

Ak sa na Slovensku predáva exponovaná firma, vzbudzuje to veľa otázok. Napríklad prečo ju majiteľ predáva či kto by ju kúpil. Mnohokrát tieto nákupy nie sú skutočné. Robia sa len preto, aby sa formálne niečo zmenilo.

Pýtate sa, či je to skutočný nákup?

Áno, ale tiež vám zdôvodňujem, prečo sa chcem pýtať na podmienky, hoci sú presné čísla chránené mlčanlivosťou. Bonul mal na účtoch, myslím, deväť miliónov eur. Ak sa nespýtam na presnú kúpnu cenu, ale len na to, či zaplatená cena bola vyššia ako päť miliónov, odpoviete?

Firmy sa naceňujú najmä v závislosti od zisku z minulosti a predpokladaného zisku. Čo vám nemôžem povedať, je násobok zisku, ktorý sme použili pri dohode, pretože to je dôverná informácia. Ale myslím si, že sme spoločnosť dostali za celkom rozumnú cenu, ktorá zodpovedá štandardným podmienkam v Európe.

Ten násobok bol povedzme vyšší ako tri? Ak by bol nižší, firmu by ste kupovali prakticky zadarmo.

Ja vám ten násobok nepoviem. Potom máte číslo a ja nechcem, aby sa takéto číslo objavilo v novinách, pretože potom by som porušil dohodu o mlčanlivosti. Pochopte ma, prosím. Aj v prípade dohody o mlčanlivosti dostanete sankciu, ak ju porušíte. Nechcem platiť, pretože príliš veľa rozprávam.

V Európe vás v biznisový, aktuality.sk

X X X

 Nová technika pre hasičov stála viac ako 12 miliónov eur, uviedol minister vnútra

 Rezort vnútra chce pokračovať v snahách o modernizáciu hasičov.

Do výbavy profesionálnych hasičov na Slovensku pribudla pred koncom kalendárneho roka nová technika za viac ako 12 miliónov eur. Na štvrtkovom tlačovom brífingu vedenia Ministerstva vnútra (MV) SR a Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline to oznámil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Novú techniku odovzdal v areáli Strednej školy požiarnej ochrany MV SR minister vnútra spoločne s prezidentom HaZZ Adriánom Mifkovičom. Veľkosťou dominovali cisternové automobilové striekačky s veľkokapacitnou nádržou.

„Sú to štyri vozidlá, ktoré budú schopné zasahovať aj v tom najnáročnejšom teréne. Odovzdávame aj desať hasičských robotov, ktoré vedia zasahovať v podmienkach, kde častokrát ani naši hasiči nevedia byť nápomocní, či už sú to podzemné garáže alebo technologické parky,“ uviedol Šutaj Eštok.

 Súčasťou sú aj plastové plavidlá či elektrické náradie

V balíku novej techniky sú aj záchranné plastové plavidlá, ručné elektrické náradie, rádiostanice a výpočtová technika. Odovzdaný bol aj prvý prototyp vozidla Scania 1B. „Týchto prvovýjazdových vozidiel bude celkovo 80 a budeme ich distribuovať od budúceho roka po celom Slovensku,“ poznamenal minister.

Doplnil, že rezort vnútra chce pokračovať v snahách o modernizáciu HaZZ, pričom budúci rok sa celková investícia bude pohybovať na úrovni 40 miliónov eur.

Prezident HaZZ Adrián Mifkovič upresnil, že pre najbližšie dva roky je nachystaných viacero modernizačných projektov, pričom obmenou by mali prejsť popri už spomenutých prvovýjazdových vozidlách aj cisternové automobilové striekačky či ochranné pracovné prostriedky.

„Momentálne je vyhlásená verejná súťaž na dodávku výškovej techniky. V súčasnosti máme 93 kusov výškovej techniky, z toho 53 kusov sú zrepasované automobilové rebríky bez koša, ktoré nie sú príliš vhodné na záchranné práce a evakuáciu. Potrebujeme mať plošiny s košom na rýchlu evakuáciu osôb z výšok,“ priblížil Mifkovič, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.