Putinova rétorika sa vyhrotila, k jadrovým činom však nedôjde. Fica v Bruseli ochránil Uhrík. Europoslanci odsúdiť plánovanú cestu do Moskvy. Putin sa ospravedlnil Merkelovej. Hirman: Umelo držané ceny energií sa nám vypomstia už o rok. V SR premnožili štátni zamestnanci 

Z Ruska hrozí niečo iné, tvrdia príslušníci tajných služieb. Rozhodnutie Západu povoliť Ukrajine útočiť dodanými strelami na ciele v hĺbke Ruska nezvýšilo riziko jadrovej odvety. Podľa agentúry Reuters to tvrdí viacero zdrojov z amerických tajných služieb, podľa ktorých je ruský jadrový útok naďalej nepravdepodobný, hoci šéf Kremľa Vladimir Putin svoju rétoriku na túto tému vyhrocuje. Tajné služby sa skôr domnievajú, že Rusko rozšíri sabotážnu kampaň proti európskym cieľom, aby Západ od ďalšej podpory Ukrajine odradilo.

 Spravodajské služby v uplynulých siedmich mesiacoch vykonali sériu hodnotení a dospeli k záveru, že uvoľnenie obmedzení, ktoré sa týkalo ukrajinského použitia amerických zbraní, pravdepodobne nepovedie k jadrovej eskalácii. Tento postoj tajnej služby nezmenili ani po tom, čo americký prezident Joe Biden skutočne ukrajinským silám povolil nasadiť strely ATACMS na ciele v ruskom zázemí. Závery spravodajkyne potvrdzujú aj po tom, ako Rusko pred týždňom ako varovanie Západu vypálilo na Ukrajinu balistickú raketu Orešnik (Lieska).

 Bidenova administratíva podľa Reuters viedla niekoľko mesiacov zložitú internú diskusiu o tom, či by uvoľnenie podmienok pre použitie amerických zbraní viedlo k vystupňovaniu rizík. Niektorí zástupcovia Bieleho domu, ministerstva zahraničných vecí a Pentagónu sa obávali, že ruský prezident Putin by mohol reagovať útokom na amerických vojakov, diplomatov a spojencov NATO, ďalších potom varovali pred jadrovými údermi. Keď ruských vojakov v boji proti Ukrajincom podporili severokórejské jednotky, zmenil Biden názor na obmedzenia. Nejednotný postoj administratívy potom pomohli zjednotiť závery tajných služieb.

Rozšírenia konfliktu sa naopak obáva nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý opakovane odmieta poskytnúť Ukrajine nemecké strely s plochou dráhou letu Taurus. Scholz v minulosti povedal, že nasadenie týchto zbraní by si pre kontrolu cieľov vyžiadalo nasadenie nemeckých vojakov, čo by mohlo viesť k zatiahnutiu Nemecka do vojny.

 Putin pred týždňom podpisom potvrdil úpravu ruskej doktríny nukleárneho odstrašenia, ktorá nanovo umožňuje použitie atómových zbraní v prípade rozsiahleho napadnutia konvenčnými zbraňami zo strany nejadrovej krajiny podporovanej jadrovou mocnosťou, čo by Rusko považovalo za spoločný útok. To médiá chápu ako varovanie Spojeným štátom a ďalším západným spojencom Kyjeva./agentury/

X X X

 Putin sa ospravedlnil Merkelovej za to, že ju kedysi vystrašila jeho labradorka

Ruský prezident Vladimir Putin sa ospravedlnil bývalej nemeckej kancelárke Angele Merkelovej za to, že ju v roku 2007 pri ich schôdzke v Soči vystrašila jeho fena. Niekdajšej šéfke nemeckej vlády odkázal, že jej nechcel nahnať strach, keď na rokovanie priviedol čiernu labradorku Koni. Informuje o tom agentúra AFP.

 Merkelová, o ktorej strachu zo psov sa všeobecne vie, na to spomína vo svojej knihe pamätí vydanej v utorok a obviňuje Putina, že mu išlo o „demonštráciu si­ly“.

Keď sa v roku 2006 zišli v Moskve, venoval jej Putin veľkého plyšového psa a poznamenal, že nehryzie. Zrejme tak narážal práve na zlú skúsenosť nemeckej političky, ktorú v 90. rokoch jeden pes napadol.

 „Nevedel som, že sa bojí psov,“ tvrdil vo štvrtok šéf Kremľa na tlačovej konferencii v Astane o stretnutí v roku 2007. „Prostredníctvom médií sa na ňu ešte raz obraciam a hovorím: Angela, prosím, odpustite mi, nechcel som vám spôsobiť trápenie“.

 Putin vysvetľoval, že sa naopak snažil vytvoriť príjemnú atmosféru pre ich rokovanie. „Ak ešte niekedy – uvedomujem si, že je to nepravdepodobné – prídete, za žiadnych okolností to už neurobím,“ ubezpečil ruský prezident.

Na fotografiách z rokovania v Soči labradorka Koni chodí okolo Merkelovej, ktorá upäto sedí na stoličke. Na jednej snímke to vyzerá, že by jej aj položila hlavu do lona. Kancelárka Merkelová sa na to prizerá s nervóznym úsmevom. Merkelová vo svojich pamätiach napísala, že „z výrazu v Putinovej tvári videla, že ho tá situácia bavila“.

Podľa agentúry AFP je o Putinovi známe, že má rád psov a pri rôznych príležitostiach ich dostáva od zahraničných hostí. Fenu Koni mu daroval Sergej Šojgu, ktorý sa neskôr stal ministrom obrany./agnturyyú

X X X

 Roberta Fica v Bruseli ochránil Milan Uhrík. Europoslanci chceli odsúdiť jeho plánovanú cestu do Moskvy

\Robert Fico včera oznámil to, nad čím sa špekulovalo už dlho. Slovenský premiér pôjde budúci rok do Moskvy na oficiálne oslavy konca druhej svetovej vojny v Európe, ktoré si Rusi pripomínajú 9. mája. Na návštevu ho oficiálne pozval prezident Vladimir Putin. Fico pozvanie „s potešením prijal“.

Len deň trvalo, kým sa správa o tom, že sa slovenský premiér Robert Fico chystá navštíviť Moskvu, dostala do sveta. Konkrétne na pôdu Európskeho parlamentu, kde dnes padol návrh odsúdiť tento jeho výlet na plánované oslavy konca druhej svetovej vojny v Rusku.

V pléne parlamentu ho dokonca predniesol bývalý kolega Roberta Fica z frakcie európskych socialistov Thijs Reuten. „Vyjadrujem poľutovanie nad rozhodnutím predsedu vlády SR prijať oficiálne pozvanie ruského prezidenta na účasť na oslavách Dňa víťazstva v Moskve v budúcom roku,“ prekvapil plénum návrhom holandský europoslanec.

K hlasovaniu o návrhu v Štrasburgu neprišlo. Roberta Fica pred ním zachránil nečakaný spojenec. Skupina krajne pravicových europoslancov.

 Odsúdenie od vlastných zablokovala pravica

Výzvu na odsúdenie predniesol europoslanec frakcie S&D počas dnešného hlasovania Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Chcel ju doplniť do návrhu uznesenia o „posilnení neochvejnej podpory EÚ Ukrajine proti ruskej útočnej vojne a rastúcej vojenskej spolupráci medzi Severnou Kóreou a Ruskom“, aktuality.sk

X X X

 Na Slovensku sa nám premnožili štátni zamestnanci. Každoročne nás oberajú o miliardy eur 

  Podľa údajov Eurostatu už v štátnom sektore pracuje každý piaty zamestnaný Slovák – celkovo až 469-tisíc ľudí. Slovensko sa tak v podiele štátnych zamestnancov dostalo dokonca nad priemer Európskej únie.

 V štátnej sfére bude musieť dôjsť k radikálnemu prepúštaniu: Slovenský verejný sektor tichým tempom naberá nových zamestnancov. Za posledných 15 rokov ich počet narástol o viac ako 100-tisíc, čo štátnu kasu ročne stojí približne tri miliardy eur. Vyplýva to z novej analýzy Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), ktorá zároveň navrhuje radikálne riešenie – postupné zníženie počtu štátnych zamestnancov.

„Od roku 2009 zamestnanosť vo verejnej správe neprestajne rastie, a to bez reálnej potreby vyšších výkonov. Nikto tento nárast nebrzdí a nerealizujú sa ani dostatočné opatrenia na zefektívnenie,“ upozorňuje prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga, aktuality.sk

X X X

 Rumunská Najvyššia rada národnej obrany: TikTok v prezidentských voľbách zvýhodnil krajne pravicového kandidáta

Ústavný súd bude rozhodovať o žiadostiach na anulovanie výsledkov prvého kola volieb.

Sociálna sieť TikTok nerešpektovala zákony upravujúce volebný proces počas nedeľňajších prezidentských volieb v Rumunsku, v ktorých ústavný súd nariadil prepočítanie hlasov. Konštatovala to vo štvrtok Najvyššia rada národnej obrany (CSAT), koordinujúca činnosti týkajúce sa obrany a národnej bezpečnosti. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a DPA.

V prvom kole prekvapujúco zvíťazil 62-ročný nezávislý krajne pravicový a proruský kandidát Calin Georgescu so ziskom takmer 23 percent hlasov pred centristickou kandidátkou Elenou Lasconiovou, ktorú podporilo 19 percent voličov.

Svoje názory Georgescu prezentoval predovšetkým prostredníctvom TikToku, vďaka čomu dostal prezývku „TikTokový mesiáš“. Okrem iného tvrdí, že Rumunsko musí byť neutrálnou krajinou. Vyzdvihuje tiež ruského prezidenta Vladimira Putina, EÚ označuje za nepriateľa Rumunov, pričom rumunskí nacistickí kolaboranti z čias druhej svetovej vojny sú podľa neho „hrdinovia“. Okrem iného popiera existenciu ochorenia COVID-19 a hovorí, že má od Boha poslanie zachrániť Rumunsko, sumarizuje jeho názory agentúra DPA. Ako však píše britský denník The Guardian, odmietol výslovne podporiť Rusko vo vojne na Ukrajine.

Porušil nariadenie

Podľa Najvyššej rady národnej obrany TikTok zlyhal v tom, že pri propagandistických materiáloch, ktoré Georgescu na platforme zverejnil, ho neoznačil ako politika. Volebná komisia pritom nariadila TikToku, aby prezidentských kandidátov označil. Na to má slúžiť identifikačný kód vydaný týmto volebným orgánom, ktorý obsahuje aj finančné zdroje kandidátov. TikTok to v prípade Georgesca neurobil a tým ho podľa CSAT zvýhodnil voči ostatným kandidátom.

 CSAT je orgán, ktorého kreovanie je zakotvené v ústave prijatej v roku 1991. Predsedom rady obrany je rumunský prezident a podpredsedom premiér. Ďalšími členmi sú viacerí ministri, riaditelia tajných služieb, predstavitelia armády a bezpečnostný poradca prezidenta.

Rumunský ústavný súd má v piatok rozhodnúť o žiadostiach na anulovanie výsledkov prvého kola volieb, ktoré podali dvaja neúspešní kandidáti Cristian Terhes a Sebastian Popescu. Podľa ústavy ústavný súd môže výsledky prezidentských volieb vyhlásil za neplatné, ak sú založené na podvode a bolo ovplyvnené poradie kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola.

Druhé kolo volieb je naplánované na 8. decembra, aktuality.sk

X X X

 Karel Hirman: Umelo držané ceny energií sa nám vypomstia už o rok 

 Len odsúvame problém a zbytočne ho akumulujeme tým, že vôbec nezvyšujeme ceny. Pomyselné nožnice nezatvárame, ale ešte viac ich otvárame. Rútime sa do veľmi vážnych možných problémov, ktoré sa prejavia, povedzme, o rok v tomto čase,“ exminister hospodárstva Karel Hirman reaguje na zámery Ficovej vlády v oblasti cien energií.

Premiér s ministerkou hospodárstva oznámili, že elektrina pre domácnosti v budúcom roku nezdražie. Dôvodom je dohoda so Slovenskými elektrárňami. Exminister hospodárstva Karel Hirman však tvrdí, že memorandum je problematické a má jeden otáznik. Navyše hovorí o „surfe na vlne k predčasným voľbám“.

Cena silovej elektriny má budúci rok zostať na dnešnej úrovni, teda cez 61 eur za megawatthodinu. Domácnosti pritom môžu podľa ministerky hospodárstva a premiéra počítať s úsporami na úrovni medzi 140 až 200 eur. Ministerka Denisa Saková s premiérom uviedli, že sa im so Slovenskými elektrárňami podarilo vyrokovať výhodnejšiu cenu v porovnaní s tou, aká mala byť podľa memoranda. Mala podľa neho narásť na úroveň okolo 67 eur. Môžeme ministerke a premiérovi pogratulovať k tejto dobrej správe? aktuality.sk

 X X X

 Solák končí ako šéf polície a smeruje do civilu, tvrdí Holečková. Vystrieda ho šéf inšpekcie? Zurian aj prezídium reagujú

Policajný prezident Ľubomír Solák požiada o ukončenie svojho pracovného pomeru a smeruje do civilu.

 Tvrdí to nezaradená poslankyňa Martina Holečková. „Podľa mojich informácií by mal policajný prezident Solák skončiť na svojom poste a podať si žiadosť na odchod do civilu. Novým policajným prezidentom by sa mal stať Branislav Zurian, terajší šéf policajnej inšpekcie a priamy účastník vojny v polícii, ktorý sa pred svojim zadržaním ukrýval napríklad aj v Bielorusku,“ tvrdí.

Šéf polície Solák o incident pred Pellegriniho domom: Šesťročného chlapca nemožno trestne stíhať

 Zurian v reakcii na Holečkovej status pre Denník N poprel tieto dohady. „Odkiaľ čerpá informácie poslankyňa Holečková, neviem, ale tieto tvrdenia sa nezakladajú na pravde,“ uviedol.

„Takúto nepravdivú informáciu už šíril pred pár mesiacmi bývalý politik Šeliga, ktorý v minulosti pre alkohol prišiel o funkciu. Vtedy som to vyhodnotil, že svojimi nepravdivými informáciami sa chce len zviditeľniť,“ uviedol Zurian s odkazom na októbrové vyjadrenia mimoparlamentných Demokratov.

V podobnom duchu sa vyjadrilo aj policajné prezídium. „Ide opäť o nepravdivé informácie,“ odkázal odbor komunikácie a prevencie.

O nepodložených klamstvách hovorí v tejto súvislosti aj Ministerstvo vnútra (MV) SR. „Upozorňujeme, že ide o ďalšie ničím nepodložené klamstvá, hoaxy a dezinformácie šírené z jej strany,“ skonštatoval hovorca rezortu vnútra Matej Neumann s tým, že vyjadrenia nezaradenej poslankyne považujú „len za nezmyselnú snahu o zviditeľneni­e sa“.

Tri obete brutality

Solák čelil kritike najmä zo strany opozície po novembrových prípadoch policajnej brutality, pri ktorých zomreli traja ľudia. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a aj Solák v reakcii na medializované prípady ohlásili pilotný projekt telových kamier pre policajtov v Bratislave a Košiciach. Začať sa má v decembri.

„Našou snahou je aj v rámci pilotu dostať čo najväčší počet kamier do ulíc na telá policajtov,“ priblížil policajný prezident. V tejto súvislosti avizoval aj úpravu interných predpisov, ktoré vyšpecifikujú ako a za akých okolností budú policajti tieto kamery používať.

„Kamera v prvom rade dokumentuje správanie a postup policajta pri riešení policajného zákroku. Zároveň slúži policajtovi aj na jeho ochranu, aby jeho tvrdenie mohlo byť doložené zvukovým a obrazovým záznamom,“ doplnil Solák.

Ide o jedno z opatrení po medializovanom incidente v Košiciach, keď mal policajt počas služby 5. novembra spôsobiť mužovi zaistenému pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým na druhý deň v nemocnici podľahol.

Polícia podľa Soláka zároveň pristupuje k analýze všetkých prípadov za posledné roky, keď prišlo k úmrtiu alebo ublíženiu na zdraví. „Chceli by sme sa dopracovať k analýze toho, čo týmto konaniam u policajtov predchádzalo,“ do­dal.

O tom, že Soláka nahradí Zurian hovoril už začiatkom októbra exposlanec Juraj Šeliga s tým, že taký je zámer vedenia rezortu vnútra. Solák podľa Šeligu čaká na to, aby ho prezident Peter Pellegrini vymenoval do hodnosti generála, ako to navrhla vláda. „A potom je pripravený zraziť päty, zasalutovať a odísť do výsluhového dôchodku,“ vyhlásil na margo Soláka Šeliga.

Policajný zbor SR v reakcii uviedol, že ide o ďalší zo šírených hoaxov s cieľom vyvolať negatívne nálady v polícii a v spoločnosti. „Policajný prezident bude aj naďalej pokračovať v zlepšovaní podmienok policajtov v zbore a v plnení úloh Policajného zboru. Bezpečnosť občanov aj naďalej zostáva prioritou tak, ako to bolo už viackrát verejne prezentované policajným prezidentom aj ministrom vnútra,“ zdôraznila pred necelými dvomi mesiacmi polícia.

Rodinkárstvo u Soláka?

Mimoparlamentná strana Demokrati obvinila minulý týždeň Soláka z rodinkárstva. Na riadiace funkcie v Policajnom zbore mali byť menovaní jeho rodinní príslušníci. Solákova manželka podľa predstaviteľov strany zároveň pracuje na Ministerstve vnútra SR. Polícia uviedla, že vyjadrenia o Solákovej manželke sa nezakladajú na pravde a nominácie na riadiace pozície v zbore sú v súlade so zákonom.

„Na Zemplíne mala službu vyšetrovateľka – manželka riaditeľa poriadkovej polície. Istý muž sa v tom čase zabarikádoval v sklade so zbraňou a namiesto pokynu na rýchly zásah prišiel pokyn, aby policajti počkali, kým skončí služba pani manželke. Hodiny a hodiny bol muž na mieste a policajti strážili celú noc objekt len preto, aby sa ráno služby vymenili a prišli iní policajti. Padol výstrel, našťastie sa nikomu nič nestalo, no týmto priamym pokynom ‚čakať‘ sa situácia extrémne vyhrotila,“ vyhlásil Šeliga.

Polícia tvrdí, že v súvislosti s prípadom z augusta tohto roka nariadilo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Košiciach kontrolu, na základe ktorej zistilo pochybenia a vyvodilo dôsledky.

 Šeliga zároveň upozornil, že policajným funkcionárom v Humennom je švagor policajného prezidenta Soláka. Jeho druhý švagor má podľa neho zároveň pracovať na „vysokej pozícii“ v Národnej protidrogovej jednotke.

Policajné prezídium sa bráni, že zákon zakazuje iba pôsobenie blízkych osôb na pozíciách, ktoré sú v hierarchii priamo pod sebou. „Okresných riaditeľov do funkcie ustanovuje krajský riaditeľ Policajného zboru,“ argumentuje prezídium./agentury/

X X X

 Gruzínsko pozastavuje prístupové rokovania s EÚ. V reakcii na „sériu útokov“ Bruselu odmieta aj predvstupové peniaze

Gruzínsky premiér Irakli Kobachidze vo štvrtok oznámil, že jeho krajina pozastavuje prístupové rokovania s Európskou úniou, a to do roku 2028.

 Gruzínsko v reakcii na „sériu útokov“ zo strany Bruselu zároveň odmieta aj všetky predvstupové fondy z EÚ, povedal Kobachidze.

Táto 3,7-miliónová krajina na Južnom Kaukaze (niekdajší zaužívaný názov: Zakaukazsko) má cieľ stať sa členom EÚ zakotvený aj v ústave, ale jej vzťahy s Bruselom sa za ostatné mesiace výrazne zhoršili. EÚ pred časom vyhlásila, že prístupový proces s Gruzínskom je zmrazený.

V októbri sa v Gruzínsku konali parlamentné voľby, v ktorých zvíťazila vládnuca strana Gruzínsky sen s takmer 54 percentami hlasov. Opozícia však výsledky odmieta uznať a aj západné štáty tvrdia, že voľby sprevádzali nezrovnalosti.

 X X X

 Výpadok mobilnej siete v Dánsku ochromil krajinu

 izáciou meškali v niektorých častiach krajiny vlakové aj autobusové spojenia.

Jedna z najväčších mobilných sietí v Dánsku zaznamenala vo štvrtok rozsiahle výpadky, ktoré ľuďom znemožnili kontaktovať záchranné služby a prinajmenšom jednu nemocnicu prinútili obmedziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti na nevyhnutné prípady. Narušená bola pre problémy so signalizáciou aj autobusová a vlaková doprava, nie je však zrejmé či tieto dva incidenty nejako súvisia, píše TASR podľa správy agentúry AP.

Poskytovateľ siete, dánska telekomunikačná spoločnosť TDC Net vo štvrtok popoludní informovala, že problémy boli pravdepodobne spôsobené aktualizáciou systému, ku ktorej došlo v ostatných 24 hodinách. Dodala, že nemá nijaký dôvod domnievať sa, že by za výpadkami mohli byť kybernetické útoky.

Sieť sa vrátila do normálnej prevádzky

Spoločnosť večer oznámila, že systém dočasne opravila tak, aby jej zákazníci mohli telefonovať, hoci so zníženou kvalitou zvuku. Zákazníkov, ktorí potrebovali volať na tiesňovú linku 112, zároveň vyzvala, aby si pred takýmto hovorom vybrali z telefónu SIM kartu.

 Neskôr uviedla, že sieť sa už vrátila do normálnej prevádzky a že príčinu poruchy prešetrí.

Dánske médiá mimo toho hlásili, že pre problémy so signalizáciou meškali v niektorých častiach krajiny vlakové aj autobusové spojenia, na staniciach panoval chaos a mnohí pasažieri vo vlakoch na dlhšie uviazli. Dánske Centrum pre kybernetickú bezpečnosť ani tajná služba dosiaľ nedokázali určiť, či zmienené dva incidenty spolu súvisia, akuality.sk

X X X

 Danko: Migaľ porušil koaličnú zmluvu. Ak si šéf SNS nevšimol semafor, neprekvapuje, že si nevšimol ani moje pripomienky, reaguje poslanec Hlasu

Poslanec Hlasu Samuel Migaľ neprezentovaním sa pri hlasovaní o dvojici zákonov o športe podľa predsedu SNS Andreja Danka nielenže zablokoval parlamentnú schôdzu, ale aj hrubo porušil koaličnú zmluvu. Danko podotkol, že podľa koaličnej zmluvy nie je možné, aby akýkoľvek poslanec akejkoľvek strany takto konal.

 Naznačil tiež, že zmeny navrhované poslancom Migaľom o vyčlenení peňazí pre občianske združenia mali vyhovovať jeho asistentovi. Poslanec Hlasu sa v stredu večer neprezentoval, parlament tak nebol uznášaniaschopný.

„Našou snahou bolo zvýšiť podporu na športovú infraštruktúru z 20 miliónov na 60 miliónov eur. Návrh zákona prešiel vládou, ale bol „zasabotovaný“ pánom Migaľom,“ povedal o zákone o Fonde na podporu športu Andrej Danko. Pripomenul, že návrh zákona bol pripomienkovaný všetkými športovými zväzmi a nebola tam žiadna nespokojnosť. Migaľ bude podľa neho osobne zodpovedný za to, ak starostovia, vrátane starostov z Hlasu, nedostanú desiatky miliónov eur na športovú infraštruktúru.

Danko je však presvedčený, že na budúci týždeň hlasovanie bez problémov prejde a peniaze určené na šport sa dostanú tam, kde sú potrebné. Po zablokovaní schôdze komunikoval s predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom, spor o športové zákony nebude mať podľa neho vplyv na vzťah medzi SNS a Hlasom. „Musím povedať, že som videl, že je z Migaľa zúfalý,“ popísal komunikáciu s predsedom Hlasu.

Podľa ministra športu a cestovného ruchu Dušana Keketiho sa jeho rezort pri príprave zákona vysporiadal s viac ako 300 pripomienkami. Zákon o Fonde na podporu športu je podľa neho najväčšia šanca dostať viac peňazí do športu a dostať šport na úplne inú úroveň.

Štátny tajomník Jána Krišanda v súvislosti s Fondom na podporu športu pripomenul, že len v prípade výzvy na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu športovej infraštruktúry zameranej špecificky na obce do 3000 obyvateľov prišlo vyše 380 žiadostí, v ktorých celková suma požadovaných príspevkov dosiahla 45 miliónov eur.

Migaľ ocenil, že sa hlasovanie odložilo na budúci týždeň a vytvoril sa tak priestor na ďalšie rokovanie. „Ja si myslím, že balík peňazí, ktorý sa v čase šetrenia a uťahovania opaskov podarilo vydobyť na športy a na športovcov, je veľmi záslužná činnosť, ale naozaj budem veľmi rád, keď tieto peniaze neskončia v betóne, ale tam, kde majú patriť, a to teda v športe,“ dodal.

 Zákonodarcovia majú podľa neho hlasovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. „Myslím si, že je naša povinnosť, aby sme pracovali a vylepšovali legislatívu,“ doplnil. Poukázal na to, že na športových novelách chcel pracovať. „Nebolo mi to umožnené,“ povedal. Deklaroval, že jeho návrhy k legislatíve má minister športu na stole. Vyjadrenia, že mu mal jeho postoj pri hlasovaní vyčítať predseda Hlasu-SD, označil za špekuláciu.

Poslanci majú o návrhoch noviel zákona o Fonde na podporu športu a zákona o športe hlasovať vo štvrtok 5. decembra. Pôvodne sa malo o nich rozhodnúť ešte v stredu (27. 11.). Pred hlasovaním o novele zákona o športe sa však v sále neprezentoval dostatok poslancov. Bolo ich menej ako 76. Pri danom hlasovaní sa neprezentoval Migaľ. Namietal, že sa neakceptoval jeho pozmeňujúci návrh. Legislatívu treba podľa neho ešte precizovať./agentury/

 X X X

  Prvé odhalenia o páde lietadla v Litve. Je na vine letová dispečerka?

Spôsobila leteckú haváriu pri Vilniuse zlá angličtina dispečerky? Keď sa v pondelok ráno neďaleko letiska pri litovskej metropole zrútilo nákladné lietadlo spoločnosti DHL, úrady ako možné príčiny nešťastia uvádzali nielen technickú či ľudskú chybu, ale aj teroristický čin. Záznam rozhovoru medzi litovskou dispečerkou a posádkou lietadla však dokazuje, že si viackrát nerozumeli a pilot omylom prijímal nesprávne údaje.

 Ako informoval nemecký denník Bild, na nahrávke počuť pracovníčku letovej kontroly vo Vilniuse, ktorá prichádzajúcemu lietadlu z Lipska dáva povolenie na zostup do výšky 4 000 stôp (1 219 metrov).

Išlo o údaje pre takzvaný systém automatického priblíženia (ILS). Piloti zároveň dostali pokyn, aby zamierili k pristávacej dráhe 19. Rádiovú komunikáciu, ako je to v medzinárodnom letectve zvykom, viedli v angličtine.

 Práve to sa však ukázalo ako problém. Posádka Boeingu 737–400 mala ťažkosti porozumieť tomu, čo hovorí litovská dispečerka.

„Piloti si dali ešte raz potvrdiť priblíženie na dráhu 19. To nebýva bežné. Už na tom vidno, že rádiová komunikácia neprebiehala hladko,“ zhodnotil pre Bild profesionálny pilot, ktorého meno redakcia neuviedla.

Letová kontrola dala následne povolenie na klesanie do výšky 2 700 stôp (823 metrov). A opäť došlo k nedorozumeniu. Pilot, pôvodom zo Španielska, totiž zopakuje údaj o výške, ale nesprávne – hovorí o 2 500 stopách, teda o 762 metroch.

„Nie je to katastrofa, no napriek tomu to nie je správne. Tu mala letová dispečerka údaj opraviť,“ upozornil expert.

 Pri páde nákladného lietadla zahynul pilot, ktorý pochádzal zo Španielska. Zvyšní traja členovia posádky skončili so zraneniami v nemocnici.

To sa však nestalo a chýb v komunikácii pribúdalo. Posádka sa prepočula i pri informácii o tlaku vzduchu (QNH – atmosférický tlak prepočítaný na hladinu mora).

„Dispečerka hlási 1 020, pilot opakuje 1 019. Znova nič závažné, ale je to odchýlka od správneho nastavenia,“ vysvetlil pre Bild skúsený pilot.

Dispečerka napokon lietadlu oznamuje, že ho odovzdáva riadiacej veži na letisku vo Vilniuse. Posádka sa s ňou má spojiť na frekvencii 118205 (po anglicky: one-one-eight-two-zero-five). Žena však rozpráva nezrozumiteľne, takže „2“ (two) takmer nepočuť.

\„Zdá sa, že piloti nerozumeli, akú frekvenciu si potom majú nastaviť, aby sa mohli spojiť s vežou,“ usúdil odborník.

Do vysielačky zopakovali chybnú frekvenciu 11805, no letová dispečerka ich neopravila. Vôbec na to nereagovala. To spôsobilo, že si posádka lietadla naladila nesprávnu frekvenciu a stratila rádiové spojenie.

Od tej chvíle s pilotmi už nik nehovoril – ani riadiaca veža, ani letová dispečerka. Keď sa dlhší čas neozývali, pracovníci na veži len tak „naslepo“ do rádia oznámili, že Boeingu dávajú povolenie na pristátie. Nákladné lietadlo sa však už neozvalo.

 Litovskí záchranári pri vraku lietadla, ktoré sa v pondelok zrútilo neďaleko letiska vo Vilniuse.

Okolo pol šiestej ráno sa zrútilo vo vilniuskej štvrti Liepkalnis, asi 1,5 kilometra od letiska. Podľa litovských úradov sa niekoľko stoviek metrov kĺzalo, až kým nenarazilo do dvora obytného dvojposchodového domu, kde žili tri rodiny.

Budova začala horieť, ale nikomu z jej spiacich obyvateľov sa nič nestalo. Bezpečne z nej evakuovali 12 osôb. O život však prišiel jeden z pilotov lietadla (Španiel) a zvyšní traja členovia posádky (Nemec, Španiel a Litovčan) utrpeli zranenia.

Mohla strata spojenia spolu s mylnými údajmi vyvolať v kokpite zmätok, ktorý pilotov rozrušil tak, že sa pri pristávaní dopustili osudovej chyby? Podľa experta letová dispečerka v tomto prípade nepostupovala správne, no pri strate spojenia zrejme zlyhala i posádka.

„Aby sa niečomu takému zabránilo, je bežné mať frekvenciu pripravenú a vopred nastavenú na základe približovacích máp. V zahraničí sa často stáva, že dispečeri hovoria nejasne a ťažko im rozumieť,“ citoval Bild profesionálneho pilota.

Ako však pripomenul, komunikácia vo vzdušnom priestore východnej Európy je inak známa tým, že prebieha veľmi disciplinovane.

 Pracovníci litovského ministerstva pre mimoriadne situácie skúmajú miesto leteckého nešťastia pri letisku vo Vilniuse.

Na to, že viazlo rádiové spojenie medzi kokpitom nákladného stroja a letovou dispečerkou, upozornili aj ďalšie médiá.

„Prvé skúmanie a opatrný rozbor skromných dostupných dát poukazujú skôr na letecký než na technický problém,“ priblížil pre nemecký magazín Spiegel pilot a letecký inžinier Claus Cordes. Posádke Boeingu sa pravdepodobne nepodarilo prvé priblíženie k dráhe, čo im spôsobilo problémy.

Spiegel však varuje pred unáhlenými závermi len na základe zvukových záznamov medzi dispečerkou a posádkou lietadla. Počasie v to ráno bolo totiž dobré, nikto nehlásil turbulencie, a keďže viditeľnosť bola obstojná, piloti museli letiskovú dráhu vidieť už z diaľky.

Mohli teda pristáť aj bez spojenia s vežou. Až do straty rádiového kontaktu navyše nehlásili nijaký technický problém ani stav núdze.

V prípade teda stále zostáva dosť nejasností a presnú príčinu havárie zrejme určí až podrobné vyšetrovanie./agentury/

X X X

Premiér Robert Fico podal trestné oznámenie pre výstavbu závodu Volvo

Predseda vlády Robert Fico a podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Sakováv priemyselnom parku Valaliky 28. novembra 2024Zdroj: TASR – František Iván

Najvyšší kontrolný úrad SR zistil nekoncepčné, nedostatočné a netransparentné riadenie pri výstavbe priemyselného parku Valaliky. Sankcie môžu dosahovať milióny eur aj odstúpenie od zmluvy.

VALALIKY: Trestné oznámenie, ktoré súvisí so zisteniami Najvyššieho kontrolného úradu SR pri výstavbe závodu Volvo v Priemyselnom parku Valaliky, podal na Generálnej prokuratúre SR predseda vlády SR Robert Fico.

Štát prišiel podľa neho o 50 miliónov eur tým, že sa zatajili informácie o vysokej hladine spodnej vody v území. O podaní trestného oznámenia informovali predseda vlády Robert Fico a ministerka hospodárstva Denisa Saková priamo na v priemyselnom parku Valaliky, kde sa uskutočnilo stretnutie s predstaviteľmi spoločnosti Valaliky Industrial Park a MH Invest.

X X X

 Šutaj Eštok a Gašpar po rokovaní Bezpečnostnej rady štátu: Existuje podozrenie na ohrozenie kritickej infraštruktúry, zadržali dve osoby

Bezpečnostné zložky zadržali v utorok dvoch občanov Ukrajiny v súvislosti s podozrením na ohrozenie kritickej infraštruktúry Slovenska, vrátane energetiky, povedal novinárom šéf SIS Pavol Gašpar. Detaily neuviedol. Gašpar tiež povedal, že v inom prípade, ktorý sa týka vyhrážok bombami rôznym inštitúciám, úrady identifikovali podozrivého. Ten je podľa neho mimo územia Slovenska. Oboma kauzami sa zaoberala Bezpečnostná rada štátu.

 „Máme zdokumentované minimálne na spravodajskej úrovni dlhodobú koordinovanú činnosť určitej skupiny ľudí, ktorá prejavuje znaky sofistikovanej spravodajskej aktivity a vzťahuje sa a má potenciálny dosah na bezpečnosť SR,“ povedal Gašpar o možnom ohrození slovenskej kritickej infraštruktúry. Gašpar potvrdil, že v utorok (26. 11.) zadržali dvoch Ukrajincov. Nedá sa podľa neho hovoriť o páchateľoch­.V tomto prípade prebiehajú podľa riaditeľa SIS viaceré úkony aj trestné konanie.

V prípade bombových hrozieb je Slovensko jedinou krajinou, ktorá má podľa šéfa SIS Pavla Gašpara identifikovaného potencionálneho páchateľa. Informačná služba komunikuje v tejto veci aj so zahraničnými partnermi. „Prebiehajú tam konkrétne úkony. Budem rád, keď v dohľadnej dobe budeme vedieť predstaviť aj väčšie detaily. Miera bezpečnostného rizika, ktorú predstavujú tieto prostriedky vedenia hybridnej vojny, je nízka,“ priblížil.

Gašpar tvrdí, že na úrovni národného bezpečnostného analytického centra došlo k vypracovaniu metodiky postupu jednotlivých bezpečnostných zložiek. Metodika by mala byť v krátkom čase schválená a predložená aj na rokovanie vlády. „Bude sa podľa nej postupovať v obdobných prípadoch, keby nastali v budúcnosti,“ poznamenal šéf SIS. Deklaruje, že hrozby nepodceňujú a opatrenia, ktoré prijímajú bezpečnostné zložky, sú nadštandardné.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) po rokovaní Bezpečnostnej rady štátu doplnil, že krajina posilní ochranu kritickej infraštruktúry. Minister pritom poukázal na teroristické útoky na kľúčovú infraštruktúru, ktoré sa udiali v západnej Európe.

„Prechádzali sme si veľmi konkrétne obidva prípady s veľkou mierou detailov, ktoré nemôžeme v tomto štádiu komunikovať pre verejnosť,“ povedal Šutaj Eštok.

E-mailové vyhrážky dostali na Slovensku v uplynulých mesiacoch rôzne inštitúcie. Naposledy dnes (28. novembra) im čelilo niekoľko univerzít, ktoré nariadili evakuáciu budov. Podľa Gašpara je v týchto prípadoch riziko ohrozenia len nízke.

 Na Úrade vlády dnes o 15. hodine rokovala Bezpečnostná rada štátu. Dôvod nebol oficiálne uvedený. Markíza však počas dňa uviedla, že politické a bezpečnostní elity krajiny sa stretnú pre policajný zásah na východe Slovenska, pri ktorom bol v Michalovciach zadržaný Ukrajinec. Podľa medializovaných informácií zadržaniu predchádzala naháňačka. Policajti mužovi následne prehľadávali auto.

Muž skončil s poraneniami hlavy a v putách. Policajti z Protizločineckej jednotky prehľadávali vozidlo takmer dve hodiny a našli v aute rôzne predmety, ktoré zaistili. O čo konkrétne išlo, nie je známe.

Razia však pokračovala aj v neďalekej obci Vinné. Kukláči tam prehľadali chatu, ktorú mal Ukrajinec v prenájme a býval v nej aj s manželkou a dvomi deťmi. Polícia doposiaľ o podrobnostiach zásahu mlčala./agentury/

X X X

 Premiér Robert Fico podal trestné oznámenie pre výstavbu závodu Volvo

Predseda vlády Robert Fico a podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Sakováv priemyselnom parku Valaliky 28. novembra 2024Zdroj: TASR – František Iván

 Najvyšší kontrolný úrad SR zistil nekoncepčné, nedostatočné a netransparentné riadenie pri výstavbe priemyselného parku Valaliky. Sankcie môžu dosahovať milióny eur aj odstúpenie od zmluvy.

VALALIKY: Trestné oznámenie, ktoré súvisí so zisteniami Najvyššieho kontrolného úradu SR pri výstavbe závodu Volvo v Priemyselnom parku Valaliky, podal na Generálnej prokuratúre SR predseda vlády SR Robert Fico.

Štát prišiel podľa neho o 50 miliónov eur tým, že sa zatajili informácie o vysokej hladine spodnej vody v území. O podaní trestného oznámenia informovali predseda vlády Robert Fico a ministerka hospodárstva Denisa Saková priamo na v priemyselnom parku Valaliky, kde sa uskutočnilo stretnutie s predstaviteľmi spoločnosti Valaliky Industrial Park a MH Invest, aktuality.sk

X X X

Nové vykazovanie udržateľnosti – čo to znamená pre firmy?

Od budúceho roka vznikne veľkým spoločnostiam povinnosť vykazovať svoje udržateľné správanie formou nových ESG reportov. Nové požiadavky na preukazovanie transparentnosti podnikania vyplývajú z tzv. CSRD smernice EÚ. Čo to znamená pre slovenské firmy? A prečo sa na dôsledné dodržiavanie princípov udržateľnosti treba pozerať stále hlavne ako na príležitosť?

 Nová CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) smernica zavádza povinnosť nefinančného reportovania. Poskytne potrebné dáta o vplyve firiem na životné prostredie, ich prístupe k dodržiavaniu práv zamestnancov a tiež transparentnosti vlastného riadenia. Povinnosť reportovať týmto spôsobom sa bude budúci rok týkať veľkých spoločností, ktoré už teraz podliehajú smernici NFRD (Non-Financial Reporting Directive). Postupne sa však okruh povinných subjektov rozšíri.

Od roku 2026 sa už dotkne všetkých veľkých firiem s viac ako 250 zamestnancami a obratom nad 40 miliónov eur a o rok neskôr pôjde už aj o vybrané menšie podniky. Firmy tak budú mať prvýkrát povinnosť vykázať svoju činnosť podľa európskych štandardov udržateľnosti, ktoré určujú, aké údaje a metriky majú zahrnúť. Aj o tom diskutovali odborníci na konferencii Atlas Fórum, ktorú organizuje VÚB banka.

 Slovenské firmy sa pozerajú na túto novú požiadavku s rešpektom. Dokonca aj také nadnárodné spoločnosti, ktoré majú už dlhoročné skúsenosti s doposiaľ dobrovoľným, tzv. GRI reportingom. „Naša spoločnosť v tejto oblasti reportuje už takmer 10 rokov. V prípade CSRD reportovania však ide o úplne iný objem práce, dát, táto metodika je nová a komplexná. Doterajšie vykazovanie sa dalo zrealizovať s pár ľuďmi a podporou naprieč oddeleniami, ale reportovanie ESG cieľov bude veľká výzva,“ uviedol v diskusii Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl Slovenská republika. Ten však zároveň dodal, že ako korporácia novú štandardizáciu vítajú: „Rozpätie, ako sa k tomu firmy doteraz stavali, bolo pomerne rôznorodé. Reporty firiem a ich a dopad sa ťažko porovnávali. Je dobré, že po novom si už budeme môcť porovnať svoj výkon s desiatkami rôznych reportov podľa konkrétnych ukazovateľov. Veríme, že nás to bude ako spoločnosť posúvať ďalej.“

Merateľná transparentnosť sa firmám oplatí

Striktnejšie a jednotné pravidlá v rámci nastavovania ESG stratégií a následného reportingu prinášajú pre firmy jednoznačne aj príležitosti. Vyplýva to aj zo zmeny vnímania zákazníkov, ktorí značky postupne tlačia k výraznejšej, reálne preukázateľnej spoločenskej zodpovednosti a transparentnosti.

„Nový CSRD reporting dáva veľký dôraz na proces, ako report vzniká. Dáva akoby štruktúru prístupu a snahe o udržateľnosť. Ide o proces spoznávania potrieb všetkých zainteresovaných strán, k čomu je potrebná vzájomná komunikácia. Vnímame to ako veľmi dobrý nástroj, hoci pôjde o časovo náročný proces. Keď sa však do toho firma pustí, prináša to veľký benefit,“ zdôraznil vedúci oddelenia ESG vo VÚB banke Peter Boledovič.

Naplnenie ESG reportovania môže priniesť firmám výhody aj z pohľadu financovania. „Na základe reportu budeme môcť vidieť do firmy lepšie. Firmám, ktoré majú dlhodobú budúcnosť, vieme poskytnúť výhodnejšie financovanie. Nižšia riziková prirážka pre nás znamená lacnejšie úvery pre klientov – toto je úplne hmatateľný benefit,“ vysvetlil Peter Boledovič. Dnes už smeruje do oblasti ESG takmer štvrtina celej produkcie firemných úverov VÚB banky. V absolútnej miere je to až 300 miliónov eur, z toho viac ako polovicu poskytla banka podnikateľom v záujme podpory zelenej transformácie s určitým zvýhodnením. Táto stratégia druhej najväčšej banky na Slovensku vyplýva aj z dlhodobého nastavenia a podpory svojej materskej skupiny Intesa Sanpaolo.

 Dá\ ta, aké doteraz neboli

Nový prístup k zjednoteniu reportovania začína získavať dáta, ktoré doteraz celosvetovo chýbali. „V doteraz pripravovaných CSR reportoch boli vykazované všeobecne záväzné ciele, išlo o ukážku kvalitatívneho prístupu firiem. V ESG reportingu sa dáva oveľa viac dôraz na hodnotenie a identifikáciu rizík než na samotné nastavovanie a hodnotenie cieľov. Tento nový prístup už hovorí o tom, že treba dodávať dáta, s ktorými môžeme pracovať. To je veľmi dôležité. Pretože až keď viete niečo zmerať, to môžete následne zmeniť,“ hodnotí Petra Csefalvayová, poradkyňa pre súkromné spoločnosti z neziskovej organizácie Inštitút cirkulárnej ekonomiky. Odborníčka zároveň upozornila firmy na riziká. „Doteraz firmy často prezentovali ako svoje zásluhy aj legislatívne povinnosti. To už bude podľa nových pravidiel považované za greenwashing.“

Na Slovensku aktuálne stále nie je dostatok odborníkov v oblasti ESG, ktorí by boli v rámci verejnej správy pre firmy pomocou. To sa prejavuje aj v kontexte novo prichádzajúcich regulácií EÚ, ktoré sú v gescii rôznych ministerstiev. Čo sa týka súkromnej sféry, tam predstavujú progres možnosti vzdelávania, ktoré poskytujú externé poradenské spoločnosti.

Príkladom je aj spoločnosť KPMG na Slovensku. V nej pracujú okrem audítorov s licenciou na zabezpečenie limitovaného uistenia z hľadiska ESG aj podporní špecialisti. „Vytvárame technické tímy v rámci jednotlivých oblasti ESG, ktoré prechádzajú neustálym vzdelávaním, poskytujeme podporu audítorom z pohľadu nových štandardov na uistenie. Pracujeme tiež s univerzitami a vytvorili sme aj vlastnú certifikáciu, aby sme naše know-how odovzdali ďalším,“ priblížil Peter Škyrta, Sustainability Manager ESG z KPMG.

VÚB banka zorganizovala podujatie Atlas Fórum už druhýkrát. V priestoroch bratislavského Pontonu sa pri tejto príležitosti 19. novembra stretlo opäť množstvo zástupcov firemného aj verejného sektora s top expertmi s rôznym presahom do sféry ESG. Tí vo viacerých diskusných blokoch otvárali najaktuálnejšie témy v oblasti firemnej udržateľnosti a investícií do zelenej transformácie na Slovensku.

 

\

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.