Príjmy Ruska z vývozu fosílnych palív od začatia vojny na Ukrajine prekonali celkový objem nákladov Ruskej federácie na inváziu do susednej krajiny. Poukázala na to analýza neziskového Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) so sídlom v Helsinkách. TASR o tom informuje na základe správy serveru The Economic Times.
Príjmy Ruska z predaja ropy, zemného plynu a uhlia dosiahli za šesť mesiacov od napadnutia Ukrajiny 158 miliárd eur. Na porovnanie, odhadované náklady Kremľa na vojnu na Ukrajine dosiahli za toto obdobie 100 miliárd eur.
Najväčším dovozcom bola Európska únia, ktorá Rusku za dovoz palív zaplatila zhruba 85 miliárd eur. Nasledovala Čína (35 mld. eur), Turecko (11 mld. eur), India (7 mld. eur) a Južná Kórea s dovozom za 2 miliardy eur.
V rámci samotnej Európskej únie najväčším dovozcom bolo Nemecko, ktorého dovoz predstavoval 19 miliárd eur. Nasledovali Holandsko (11,1 mld. eur), Taliansko (8,6 mld. eur), Poľsko (7,4 mld. eur), Francúzsko (5,5 mld. eur), Bulharsko (5,2 mld. eur), Belgicko (4,5 mld. eur) a Španielsko, ktoré doviezlo fosílne palivá z Ruska za 3,3 miliardy eur.
„Rastúce ceny fosílnych palív znamenajú, že Rusko stále zaznamenáva rekordné príjmy z ich predaja, napriek znižovaniu objemu vývozu,“ povedal Lauri Myllyvirta, vedúci analytik v CREA a jeden z autorov správy.
Správa ďalej udáva, že najvýraznejšie zvýšenie dovozu ruských surovín zaznamenali v sledovanom období India, Čína, Spojené arabské emiráty, Egypt a Turecko. Výrazne sa zvýšil najmä dovoz ropy do týchto krajín a v prípade Číny dovoz uhlia. Zvýšenie objemu dovozu do týchto štátov však nebolo také výrazné ako pokles dovozu zo strany iných štátov.
Celkový objem exportu fosílnych palív z Ruska klesol za šesť mesiacov od vojny na Ukrajine o 18 %. Najvýraznejší pokles zaznamenalo Rusko do krajín Európskej únie, kam objem vývozu klesol o 35 %./agentury/
X X X
Putin správe MAAE o jadrovej elektrárni v Záporoží verí, Lavrov žiada o vysvetlenia
Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že „samozrejme verí“ správe, ktorú v utorok zverejnili odborníci z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v súvislosti so situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov zase agentúru žiada o dodatočné vysvetlenia niektorých častí jej správy.
„(MAAE) je veľmi zodpovedná medzinárodná organizácia, no samozrejme, je pod tlakom krajín, kde pracuje – teda Spojených štátov a Európy. Nemôže teda povedať, že elektráreň ostreľujú ukrajinské jednotky,“ uviedol Putin podľa ktorého v jej areáli nie je žiadne vojenské vybavenie.
„MAAE v správe píše, že je potrebné odstrániť z areálu elektrárne vojenské vybavenie. Nič také sa tam však nenachádza,“ vyhlásil Putin na zasadnutí Východného ekonomického fóra v ruskom Vladivostoku. Opätovne odmietol tvrdenia, že jadrovú elektráreň ostreľujú Rusi, a obvinil Ukrajinu z toho, že ohrozuje jadrovú bezpečnosť.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v stredu podobne ako Putin obvinila Západ z toho, že na dozornú agentúru OSN vyvíjal počas jej inšpekcie v elektrárni tlak. Rusko totiž poskytlo agentúre MAAE všetky potrebné údaje o tom, kto elektráreň ostreľuje, uviedla Zacharovová a zároveň spochybnila dôvod, pre ktorý MAAE v správe nemenovala Ukrajinu ako zdroj ostreľovania.
Podľa Zacharovovej Ukrajina koordinuje svoje útoky na Záporožskú atómovú elektráreň so Spojenými štátmi a inými západnými krajinami. Ukrajina popiera, že by útočila na elektráreň a tvrdí, že Rusko v jej areáli skladuje ťažké zbrane. Toto tvrdenie však Moskva popiera.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu pre ruskú agentúru Interfax uviedol, že Rusko bude žiadať od MAAE „dodatočné vysvetlenia“ niektorých častí jej správy o situácii v elektrárni.
„Je nevyhnutné, aby sme dostali dodatočné vysvetlenia, pretože správa vyvoláva niekoľko otázok. Nebudem ich teraz vymenovávať, avšak o tie vysvetlenia sme požiadali generálneho riaditeľa MAAE,“ povedal Lavrov.
Minulý týždeň Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá je najväčšou európskou atómovou elektrárňou, navštívil 14-členný inšpekčný tím. Jeho členom bol aj generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi.
Inšpektori okrem iného zistili poškodenie skladu vyhoreného a nového jadrového paliva. Zaznamenali aj škody v blízkosti jadrových reaktorov. Najmenej dvaja členovia tímu MAAE by mali v elektrárni zostať natrvalo, aby zaistili bezpečnosť tohto zariadenia.
MAAE v utorok zverejnila správu o Záporožskej atómovej elektrárni po jej inšpekcii. Vyzvala v nej na zastavenie ostreľovania v blízkosti elektrárne a na okamžité vytvorenie bezpečnej zóny v jej okolí.
Záporožskú atómovú elektráreň, ktorá je najväčšou svojho druhu v Európe, obsadila začiatkom marca ruská armáda. Napriek tomu však elektráreň stále prevádzkujú ukrajinskí zamestnanci a je napojená na ukrajinskú sieť. Kyjev a Moskva sa však v poslednom čase navzájom obviňujú z ostreľovania elektrárne, čo vyvoláva obavy zo vzniku jadrovej katastrofy – podobnej, aká bola svojho času v Černobyli./agentury/
X X X
Vyvlastní štát Slovenské elektrárne? Firma českého miliardára Křetinského reaguje na násilné odobratie
Uzavretie energetického trhu a jeho rozparcelovanie na jednotlivé štáty je podľa EPH mimoriadne komplikovaný proces.
Energetický a průmyslový holding (EPH) neráta s predajom svojho podielu v spoločnosti Slovak Power Holding, ktorý kontroluje 66 percent akcií Slovenských elektrární. Reagoval pre agentúru SITA na slová slovenských politikov v ostatných dňoch o možnom spätnom odkúpení majoritného podielu slovenského dominantného výrobcu elektriny hovorca EPH Daniel Častvaj. Český energetický holding, ktorý by sa mal po dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce stať jediným akcionárom Slovak Power Holding, nevidí reálne ani prípadné vyvlastnenie.
„Uvažované násilné odobratie, respektíve vyvlastnenie akcií Slovenských elektrární by určite nebola rýchla operácia. Aj v samotnej Ústave SR sa píše, že vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu,“ podotkol Častvaj.
Uzavretie energetického trhu a jeho rozparcelovanie na jednotlivé štáty je podľa EPH mimoriadne komplikovaný proces. Napríklad aj preto, že už v súčasnosti má väčšina energetických spoločností, ktoré produkujú elektrickú energiu, predanú celú svoju produkciu na budúci rok a ich zákazníci sú v rôznych štátoch EÚ.
„Odopretie dodania tejto už predanej a zazmluvnenej elektrickej energie by si vyžadovalo mohutné kompenzácie, ktoré by musel hradiť ten, kto by spôsobil nedodanie už predanej elektrickej energie. V tomto prípade by to muselo byť hradené zo štátneho rozpočtu pre subjekty mimo územia SR,“ konštatoval Častvaj.
O možnom spätnom odkúpení Slovenských elektrární do rúk štátu začal v nedeľu hovoriť predseda parlamentu NR SR Boris Kollár. Túto možnosť v pondelok po rokovaní vlády nevylúčil v prípade núdzového stavu ani štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. V súčasnosti vlastní v Slovenských elektrárňach štát 34-percentný podiel, spoločnosť Slovak Power Holding 66 % akcií. V spoločnosti Slovak Power Holding vlastnia po 50 % akcií EPH a talianska spoločnosť Enel.
Daniel Křetínský
je český právník, podnikatel a spoluvlastník futbalových klubov AC Sparta Praha a West Ham United FC. Je predsedom predstavenstva EPH, ktorý sa sústreďuje na energetiku. Podľa časopisu Forbes bol v roku 2021 tretím nejbohatším Čechom a v roku 2017 se zaradil medzi dolarových miliardárov.
X X X
Zdanenie ruskej ropy pocítime na peňaženkách. Ceny palív môžu vzrásť o 10 až 15 centov
Spotrebitelia na Slovensku sa zrejme musia pripraviť na ďalšie kolo zdražovania. Primárne sa to týka iba palív, ale keďže benzín a naftu využíva na prepravu väčšina obchodníkov, či výrobcov, tak zvýšené náklady pocítia prakticky všetci.
X Prečo sa to deje?
Aktuálne to nie je z dôvodu sankcií, či vývoja cien ropy vo svete, ale stoja za tým poslanci Národnej rady SR. V parlamente je aktuálne návrh na zdanenie lacnejšej ruskej ropy, ktorú spracováva naša jediná rafinéria. Jeden návrh vlády počíta s novou daňou na úrovni 30%. Objavil sa však aj návrh jedného z poslancov na zdanenie 100%. V praxi by to znamenalo, že Slovensko by prišlo o cenovú výhodu, ktorú aktuálne má a vďaka čomu sú ceny benzínu a nafty na Slovensku nižšie ako vo väčšine krajín Európskej únie.
X Ako je to možné?
Vysvetlenie je jednoduché. Slovenská rafinéria kupuje lacnejšie ropu a túto výhodu následne premieta do cien na čerpacích staniciach. Ak ale štát túto výhodu z lacnejšej ropy zdaní, tak sa dá očakávať, že cenami začneme dobiehať krajiny na západ od nás. Štátna kasa si síce polepší, ale na konci to zaplatia majitelia áut, ako aj firmy.
X O koľko sa môže ceny zvýšiť?
Podľa dostupných štatistík Slovensko od začiatku tohto roku patrí medzi krajiny s najlacnejším benzínom či naftou. Priemernú cenu benzínu aj nafty bez spotrebnej dane a DPH, ktorú určuje štát, máme nižšiu nielen ako Rakúšania, či Nemci, ale nižšiu aj ako Česi a Poliaci. Ak sa porovnáme s krajinami, kde spracovávajú drahšiu ropu, tak zistíme, že tam sú ceny vyššie. Čiže ak politici zdania ruskú ropu ceny palív môžu za krátko u nás stúpnuť o 10 až 15 centov za liter, podľa toho aká bude vysoká daň.
X Aké teda môžu vyzerať ceny po zavedení dane?
Porovnali sme priemerné ceny palív v jednotlivých krajinách EÚ 27 z minulého týždňa. Podľa nich je Slovensko aktuálne na 17. mieste v prípade benzínu a v prípade nafty na 21. mieste. Ak by sa ruská ropa zdanila a došlo by k rastu cien napríklad o spomínaných 10 až 15 centov na liter, tak na Slovensku by liter benzínu stál obdobne ako v Nemecku, Írsku či Švédsku. V prípade nafty by slovenskí motoristi platili zhruba rovnako ako aktuálne platia v Írsku, Luxembursku či Grécku./agentury/
X X X
Sulíkov motivačný návrh. Šetrenie energiami je nevyhnutné, ak nechceme kolaps systému
Trh s energiami zlyhal. Politici preto hľadajú riešenie, akým by tento nepriaznivý stav mohli napraviť. Jednou z možností je spomínané zastropovanie cien elektriny.
„Verejnosti treba povedať pravdu o tom, že sa nachádzame pred veľmi zložitým obdobím vysokých cien energie, ktoré už dnes značne zaťažujú neregulovaný segment hlavne podnikateľov a priemysel,“ tvrdí pre Pravdu analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida.
Rusko obmedzuje dodávky plynu a navyše Európa trpí nedostatkom iných výrobných zdrojov elektriny. „Ak nechceme, aby nám skolaboval systém, tak šetrenie energiami je priam nevyhnutnosťou,“ dodáva Badida.
Ministerstvo hospodárstva prichádza v čase energetickej krízy s motivačným návrhom. Cieľom je skresať enormný nárast faktúr za elektrinu pre domácnosti. Kto ušetrí 15 percent spotreby elektriny, bude mať celú spotrebu elektriny za zastropované ceny. Spotreba elektriny by sa mala porovnávať s rokom 2020, prípadne s rokom 2021. Stále sa o tom vedú rokovania a rozhodne sa podľa toho, v ktorom období bola vyššia spotreba.
Podľa Badidu je motivačný návrh rezortu hospodárstva vo svojej podstate správny, avšak treba brať do úvahy rôzne situácie. „Napríklad, ak sa rodine narodí dieťa alebo pribudne ďalší člen domácnosti, asi nebude vedieť ušetriť, a tak jej treba pomôcť cez sociálny systém,“ vysvetľuje.
Ešte nič nie je uzavreté. Tento návrh je z dielne odchádzajúceho ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) a nie je isté, či si ho osvojí aj nový minister hospodárstva alebo príde s úplne novým nápadom v boji proti drahým energiám. Nové meno ešte stále nie je známe. Potrebné je tiež dotiahnuť dohodu so Slovenskými elektrárňami, kde sa čaká na notifikáciu z Európskej komisie. V neposlednom rade na zastropované ceny treba hladký nábeh tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.
x Je meranie spotreby reálne?
Nedostatky v Sulíkovom návrhu vidí spoločnosť Magna Energia, ktorá je dodávateľom elektriny i plynu do domácností. Podľa jej generálneho riaditeľa Martina Ondka je toto riešenie v prvom rade nerealizovateľné a v druhom rade nespravodlivé. „Dodávatelia energií nemajú ako merať to, koľko domácnosť ušetrila, navyše, ak k odpočtu elektromerov dochádza raz ročne. Spotrebu sa tak môžeme dozvedieť aj rok po tom, čo by sme mali energie ponúkať za (ne)zľavnenú cenu,“ opisuje problémové miesta návrhu Ondko. Ako ďalej vysvetľuje, tak bežne domácnosti nemajú ako vedieť, ako na tom priebežne so spotrebou stoja a podľa toho sa zariadiť. S niečím takým nepočítajú ani informačné systémy. Vo výhode by tak boli tí, ktorí sú vybavení inteligentnými meracími systémami a majú k dispozícii aplikáciu, ktorá im dnes povie, koľko elektriny minuli včera.
Ondko návrh nepovažuje za spravodlivý, keďže by postihoval tých, čo sa zodpovedne správajú už dnes. Poukazuje na to, že je iné ušetriť 15 percent elektriny, ak sa doteraz ľudia správali nezodpovedne a na spotrebu nedbali a iné, ak majú energeticky efektívnu domácnosť, kde sa nemrhá ani jednou kilowatthodinou.
Ministerstvo hospodárstva si je vedomé tohto nedostatku a uvažuje na jeho zapracovaní. Domácnosti, ktoré dodatočne šetrili so spotrebou už v minulosti, by tak už ďalšie šetrenie nemuseli realizovať. Navyše veľké šetrenie elektrinou nám môže pomôcť aj v zime. „Ďalší dôvod šetrenia je, že nám naozaj hrozí nedostatok plynu počas tejto zimy a aby sme sa nedostali do nepríjemnej situácie, mali by sme začať šetriť hneď a čo najviac sa dá. Keď ušetríme na spotrebe elektriny, nebude ju treba vyrobiť v paroplynových elektrárňach a tie potom ušetria plyn,“ tvrdí pre Pravdu energoanalytik Ján Pišta zo spoločnosti JPX.
Ako ušetriť 15 percent spotreby elektriny radí energetický konzultant Michal Ilovič:
Nedostatky sa majú vyriešiť
Na takéto plošné zavádzanie limitov spotreby však môžu doplatiť niektoré skupiny odberateľov. Napríklad domácnosti, ktoré si už v minulosti zaobstarali úsporné spotrebiče, šetria elektrinou a sú tak so svojou spotrebou už teraz nízko. Priestor pre ďalšiu úsporu tak je u nich len minimálny. Minister hospodárstva v demisii Richard Sulík v tejto súvislosti povedal, že ak už niekto šetrí, že vypínal, čo sa dalo, tak sa musí nachádzať pod 85 percentami priemeru v tarifnom pásme. Tých sa už šetrenie týkať nebude, lebo už dostatočne šetria. „Kto sa dnes nachádza pod 85 percentami priemeru v pásme, v ktorom momentálne je, tak šetrenie sa ho týkať nebude,“ povedal Sulík po stredajšom rokovaní vlády.
Ďalším príkladom môže byť domácnosť, ktorá si zaobstarala tepelné čerpadlo alebo nabíjaciu stanicu pre elektromobil. Takejto domácnosti oproti referenčnému obdobiu stúpne spotreba, hoci sa snažila znížiť svoje vypúšťanie škodlivých emisií. V tomto prípade bude potrebné správne určenie tarifnej skupiny. Iným príkladom je tiež domácnosť z novostavby, ktorá nemá historickú spotrebu elektriny. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek (SaS) ubezpečuje, že takéto prípady sa budú riešiť individuálne. Odberateľ môže požiadať svojho dodávateľa, aby nepočítal avizovanú 85-percentnú hranicu z jeho spotreby, ale z priemeru jeho tarifnej skupiny. Tu sa dostávame ku kľúčovému prvku celého návrhu, ktorým je tarifná skupina.
Čo je tarifná skupina?
Tento údaj sa nachádza priamo na faktúre za dodávky elektriny. Je tam zverejnená aj aktuálna spotreba či historická spotreba. Súčasne je tam uvedené aj to, aká je priemerná spotreba v tarifnej skupine. Rozdelenie tarifných skupín sa líši v závislosti od regiónu. Spravidla ich je 5 až 8. Medzi najväčších dodávateľov elektriny pre domácnosti na Slovensku patrí ZSE, SSE, VSE či SPP.
Výber vhodnej sadzby závisí od účelu, na ktorý sa elektrina využíva (bežná spotreba, vykurovanie, ohrev vody) a od predpokladaného množstva elektriny, ktoré domácnosť spotrebuje za rok. „Správna sadzba je totiž základom toho, ako docieliť nižšie náklady na odber elektriny vo vašom byte, v dome alebo inej nehnuteľnosti,“ vysvetľuje hovorkyňa spoločnosti Stredoslovenská energetika Michaela Krivá.
Napríklad tarifná skupina sa líši aj pre víkendové návštevy chalupy či jednočlennú domácnosť. Tarifná skupina DD1 je určená pre domácnosti s nízkou spotrebou, ktoré využívajú elektrinu na osvetlenie a bežné domáce spotrebiče. Na druhej strane tarifná skupina DD5 je určená pre domácnosti s elektrickým priamovýhrevným vykurovaním, v ktorých sa na varenie, vykurovanie aj ohrev teplej vody používa len elektrina alebo pre domácnosti s nabíjacou stanicou pre elektromobily. Tarifná skupina DD7 je určená pre chaty a chalupy využívané len cez víkendy. Stredoslovenská energetika má celkovo osem tarifných skupín.
Západoslovenská energetika má tarifných skupín len päť. „Typ tarify súvisí s objemom spotrebovanej elektrickej energie. DD1 a DD2 sú jednotarifné a sú určené pre domácnosti s nižšou spotrebou. DD1 je určená napr. pre chaty, jednoizbové byty, DD2 pre viacizbové byty a domy. DD3 až DD5 sú dvojtarifné, s nízkou a vysokou tarifou. Sú určené pre domy s tepelným čerpadlom a priamovýhrevným vykurovaním,“ vysvetľuje Michaela Dobošová, hovorkyňa spoločnosti Západoslovenská energetika.
Východoslovenská energetika ponúka domácnostiam 6 sadzieb. Jednotarifné sú D1 a D2 a využívajú ich domácnosti s nižšou spotrebou zväčša len na svietenie. Sadzby D3 až D6 sú dvojtarifné a využívajú ich domácnosti, ktoré využívajú elektrinu na ohrev vody, vykurovanie, majú tepelné čerpadlá a podobne.
Slovenský plynárenský priemysel má tarifných skupín osem. Prvé dve skupiny sú s jednotarifnou sadzbou a zvyšné sú dvojtarifné. Princípom jednotarifnej sadzby je, že cena elektriny je rovnaká bez ohľadu na to, kedy ju počas dňa alebo týždňa spotrebujete.
Ako sa z toho dostať
Behom roka zdražela cena elektriny o skoro 500 percent. Vlani stála na pražskej komoditnej burze jedna megawatthodina 94 eur. V súčasnosti je jej cena až 535 eur. Ako sme sa do tejto situácie dostali a ako z nej von? Vysoké ceny sa dajú riešiť dvoma spôsobmi. Vyššou produkciou alebo nižšou spotrebou. Analytik spoločnosti Finlord.cz Boris Tomčiak vysvetľuje, že produkciu nie je možné rýchlo zvýšiť kvôli nutnosti postaviť elektrárne a zabezpečiť si dostatok palív.
„Výraznejšie zvýšenie ponuky elektrickej energie je možné očakávať až v horizonte dvoch či troch rokov. Namieste sú preto úspory, ku ktorým môžu pristúpiť domácnosti i fabriky,“ tvrdí pre Pravdu. Keďže podľa neho domácnosti dobrovoľne šetriť nebudú, zavádzajú sa motivačné schémy. Takým návrhom sú aj zastropované ceny, ak domácnosť zníži svoju spotrebu. Zníženie spotreby o 15 percent nebude podľa analytika zložité, keďže väčšina domácností sa posledné roky naučila plytvať elektrinou. „Teraz sa len obmedzí toto plytvanie,“ dodáva na záver./agentury/
X X X
Fico sa vezie na vlne hnevu. Zradí sociálnu demokraciu?
Enormné zdražovanie potravín, elektriny a plynu, obavy z budúcnosti, bezradní vládni politici, žiadne svetlo na konci tunela, nervové vyčerpanie z pandémie vytvárajú výbušnú atmosféru v spoločnosti. Ako stvorenú na protesty.
Bol by to hlúpy opozičný politik, ktorý by takúto neopakovateľnú a „skvelú“ príležitosť nechal ležať ladom. Tým nie je určite trojnásobný premiér Robert Fico. A preto zvoláva ľudí do Bratislavy na 19. septembra na veľké protivládne zhromaždenie. Potiaľ je to v poriadku. Čo zaráža, je, akou formou to chce urobiť. Politik hlásiaci sa k sociálnej demokracii sa hodlá spojiť s pravicovými extrémistami, pohrobkami fašizmu, so stranou Republika. V túžbe po moci je ochotný uraziť a zradiť celú sociálnu demokraciu.
Samotný Fico sa obhajuje postojom Churchilla, ktorý sa proti Hitlerovi spojil so Stalinom. Je to z jeho strany nehoráznosť a nebezpečná lož.
Smer sa zjavne inšpiroval veľkou protivládnou demonštráciou v Prahe. Tam sa stretli stalinskí komunisti s ruskými vlajkami, pravicoví extrémisti, prirodzene naštvaní občania, prihovoril sa im renomovaný neoliberálny ekonóm (dekan Národohospodárskej fakulty VŠE). Práve takéto spájanie rôznych nezlučiteľných politických prúdov a zneužitie hnevom zaslepených a bezradných občanov je bezprecedentným rizikom pre demokraciu ako takú.
Na jeseň sa pravdepodobne ani jedna krajina v Európe nevyhne protestom naštvaných občanov. Bude záležať na kvalite demokracie, ako si s nimi jednotlivé krajiny poradia.
Vo Francúzsku sa už v apríli jeden test uskutočnil. Neúspešný socialistický prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon (ktorého tak obdivuje dvojka Smeru Ľuboš Blaha) odmietol v druhom kole podporiť krajne pravicovú Marine Le Penovú. A to aj napriek tomu, že jeho najväčším nepriateľom vo voľbách bol liberálny Emmanuel Macron. Bolo to za čiarou. Demokratické hodnoty sú totiž uňho na prvom mieste.
Čo na to Fico a Blaha?/agentury/
X X X
Fico vypovedal na NAKA: Vyšetrovateľovi nadiktoval otázky a hovorí o politickej pomste
Predseda strany Smer Robert Fico vypovedal v Trnave v kauze Súmrak. Bol na ďalšom výsluchu k jeho obvineniam zo založenia zločineckej skupiny, zneužitia právomocí a ohrozenia daňového tajomstva. Fico označil výsluch za politický proces.
Fico po výsluchu vyhlásil, že vyšetrovateľovi položil otázky, informuje ta3. Žiadal, aby mu konečne vysvetlili, ako to bolo s tou zločineckou skupinou a ako to je so zneužívaním právomocí. Vyšetrovateľ mu údajne odpovede nedal. „Sú v krátkych. Niekto spísal zlátaninu,“ uviedol Fico s tým, že ide o monštruózny politický proces a je pripravený sa brániť s tímom špičkových právnikov. „Museli rátať s tým, že budeme kúsať. Jasné, že kúšeme a aj budeme,“ dodal.
Fico uviedol, že nevie, proti čomu sa má obhajovať. Podľa svojich slov vyšetrovateľovi nadiktoval otázky, aby sa dozvedel, ako mal spáchať zločiny, z ktorých ho obviňujú. „Nebudem predsa chodiť na výsluchy ako nejaký baran na bitúnok,“ povedal Fico.
„Kládol som konkrétne otázky, že chcem vedieť, o čom to celé je,“ povedal Fico s tým, že odpovede nedostal a výsluch napokon preložili. „Ja si nenechám búchať po hlave od takých vagabundov ako Matovič a Mikulec,“ dodal šéf Smeru. „Som pripravený vypovedať, ale najskôr mi musí niekto vysvetliť, z čoho som obvinený,“ uviedol Fico.
Dodal, že ak ho „Mikulec, Matovič a banda okolo Lipšica“ obvinia, že „som zneužil právomoc, pýtam sa ktorú a voči komu. A keď sa spýtam, sú ticho.“
„Celý tento spor spočíva v tom, že sme na tlačových konferenciách povedali s Robom Kaliňákom pravdu o Matovičových a Kiskových zločinoch,“ myslí si Fico. Podľa jeho slov Smer voľby vyhrá a preto ho „treba zatvoriť“, keďže celý prípad je o tom, ako zlikvidovať opozíciu.
Robert Fico a Robert Kaliňák od 19. apríla čelia obvineniu zo zločinu založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom aj pre opakovaný zločin ohrozenia daňového tajomstva. Všetci štyria vinu odmietajú a tvrdia, že ide o politicky motivovaný proces, ktorý riadi predseda OĽaNO Igor Matovič a špeciálny prokurátor Daniel Lipšic./agentury/
X X X
Martin Behula: Prečo takmer každý Slovák ďakuje Mariovi Draghimu
Euro je mimoriadne populárne. Nemali by sme to však brať ako samozrejmosť.
V lete pred desiatimi rokmi sľúbil prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi, že ECB urobí čokoľvek, čo bude treba pre vyriešenie krízy eurozóny a záchranu spoločnej meny. Šestnásť sekúnd, počas ktorých v angličtine vyslovil tieto tri slová – whatever it takes – vošlo do dejín.
Draghiho budúca nástupkyňa, vtedy riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardová, sedela v publiku v prvom rade. Jej prvá myšlienka bola, že šéf ECB práve zachránil euro.
Prostriedky, ktoré na to použil, mu mnohí vyčítali. Program nákupu aktív má ostrých kritikov. Člen Rady ECB a guvernér nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann neskôr dokonca vyhlási, že ECB ním prekračuje svoje právomoci.
Centrálna banka vo Frankfurte však svoj cieľ splnila a eurozóna najväčšiu krízu svojej histórie prežila. Draghi už v lete 2012 vedel to, čo o sedem rokov neskôr, keď svoje kreslo odovzdával Lagardovej, vyslovil aj nahlas: „Euro je výsostne politickým projektom a zásadným krokom smerom k väčšej politickej integrácii“.
Svetlý bod v temnote
Načo ten zdĺhavý historický úvod? Pretože sa zdá, že práve euro je najúspešnejším politickým projektom EÚ. Naznačuje to trebárs letný Eurobarometer. Prieskum pritom vôbec nevyznieva optimisticky. Až polovica Európanov si myslí, že ekonomika EÚ je na tom zle a takmer dve tretiny nevidia ružovo ani ekonomickú situáciu vo vlastnej krajine.
Veľmi sa obávajú inflácie a vysokých životných nákladov. Európskej únii nedôveruje ani polovica jej občanov. Napriek tomu všetkému je v temnote európskej ekonomiky jeden svetlý bod – euro. Navzdory koronakríze, vojne na Ukrajine a neistých vyhliadok do budúcnosti dosiahla podpora spoločnej meny rekordnú úroveň.
Podporuje ju až 80 percent obyvateľov štátov eurozóny a aj mimo nej ju schvaľuje takmer polovica opýtaných. Ešte aj v Grécku, ktoré zaplatilo počas dlhovej krízy vysokú cenu, a len nedávno opustilo rámec sprísneného dohľadu, je za spoločnú menu až 77 percent respondentov. Euru sa darí aj u nás, dokonca nadpriemerne. Súhlasí s ním až 84 percent Slovákov.
Spoločná mena je dôveryhodnejšia ako všetky európske vlády. To je pozitívne. Ak má eurozóna prežiť, potrebuje legitimitu od občanov rovnako ako každý iný politický projekt. Nemali by sme sa však nechať príliš uniesť eurooptimizmom.
Frankfurtu neveríme
Väčšina Európanov (skeptickí Česi a Dáni sú výnimka) má spoločnú menu skrátka rada za každých okolností. Jej obľúbenosť neklesla pod 50 percent ani v časoch tej najväčšej krízy. Ani vtedy, keď ju musel Draghi zachraňovať za každú cenu.
Podľa ekonómov Larsa Jonunga a Felixa Rotha súvisí podpora spoločnej meny s výškou nezamestnanosti. Čím je nižšia, tým je euro populárnejšie. Keďže v júli bola nezamestnanosť v eurozóne len 6,6 percenta, euro sa o priazeň verejnosti báť nemuselo.
Pre praktické fungovanie eurozóny je však dôležitá aj legitimita ECB. Centrálna banka vo Frankfurte je výrazne menej populárna ako mince a bankovky v našich peňaženkách. Nedôveruje jej ani polovica opýtaných. Paradoxne, vyššiu dôveryhodnosť má v krajinách mimo eurozóny.
Jonung a Roth pripomínajú, že až do krízy v rokoch 2008 až 2013 dôveryhodnosť ECB a podpora eura spolu súviseli a obe boli vysoké. Euro utrpelo len malú stratu popularity, no dôvera v centrálnu banku sa prepadla a po skončení krízy rástla len pomaly. Kríza eurozóny sa tak na dôvere v ECB podpísala natrvalo. Mimochodom, jedinou krajinou, v ktorej podľa Jonunga a Rotha dôveryhodnosť ECB odvtedy nestúpla, bolo Slovensko.
Pozor na Ficov
Draghi urobil pre záchranu eura všetko, čo bolo treba. No zdá sa, že najviac tým utrpela inštitúcia, ktorá spoločnú menu zachránila. Predovšetkým zo severských štátov sa ozýva, že Draghi obetoval monetárnu obozretnosť ECB. Nízka dôvera v centrálnu banku môže byť rizikom pri budúcich krízach.
O rekordnej podpore eura sme sa, paradoxne, dozvedeli len pár dní potom, ako sa európska mena voči doláru oslabila na dvadsaťročné minimum. Podľa odborníkov to môže byť len začiatok hlbšieho pádu. Pre ECB to môže byť problém, pretože slabá mena zvyšuje infláciu. Prílišné zvýšenie úrokových sadzieb by zas mohlo ešte priťažiť ekonomike ohrozenej recesiou.
To môže byť problém aj z hľadiska verejnej mienky. Ktovie, či by boli Európania z eura takí nadšení, keby vedeli, čo pád pod paritu znamená. Už aj populisti ako Robert Fico pripomínajú ľuďom skľúčeným stavom ekonomiky a vydeseným vyhliadkami do budúcnosti slabosť spoločnej meny.
Vysokú popularitu eura by sme tak nemali brať ako samozrejmosť. Ak raz stratí podporu verejnosti, na jeho záchranu už žiaden druhý Draghi stačiť nebude. Aj keby sa našiel, aktuality.sk
X X X
Jankovská na súd neprišla. Kľúčový svedok vypovedal o korupcii a strachu o život
Na Okresnom súde v Trnave otvorili hlavné pojednávanie s bývalou štátnou tajomníčkou rezortu spravodlivosti Monikou Jankovskou. Tentoraz sa nedostavila, ale súhlasila, aby sa súd konal aj bez jej prítomnosti. Na súde zaznela obžaloba, vypovedal aj kľúčový svedok. Hlavné pojednávanie bolo odročené na 13. októbra.
„Nebudem sa z úcty k súdu pred vojdením do pojednávacej miestnosti k ničomu vyjadrovať. Ako vidíte, pani Jankovská neprišla zo zdravotných dôvodov,“ povedal pred súdom novinárom obhajca Peter Erdös.
Na súde bol prítomný obžalovaný Róbert Krajmer a prišiel aj Ondrej Janíček. Eskorta priviedla aj Michala Vidu (v procese má postavenie svedka-poškodeného).
Advokát ospravedlnil Jankovskú a sudcovi zároveň predložil jej aktuálnu lekársku správu. Jankovská súhlasí s vykonaním hlavného pojednávania v jej neprítomnosti. Aj Jankovskej svat Peter Vasko dal súhlas, aby sa konalo v jeho neprítomnosti.
Keďže podľa dozorového prokurátora i obhajcov obžalovaných boli splnené podmienky na konanie hlavného pojednávania, súhlasili s jeho otvorením. Sudca ho otvoril a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa mohol predniesť obžalobu.
Kto je kto v kauze Fatima
Monika Jankovská, bývalá sudkyňa a štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti – obžalovaná zo zločinu vydierania. Róbert Krajmer, exriaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky – obžalovaný zo zločinu marenia spravodlivosti v súbehu so zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa. Peter Vasko, Jankovskej svat – obžalovaný pre vydieranie a marenie spravodlivosti
Erdös vo svojom stanovisku k obžalobe pripomenul, že bola podaná s rozpore s trestným poriadkom. Vrátil sa k prípravnému konaniu, kde podľa neho nebolo jeho klientke umožnené, aby si po skončení vyšetrovania mohla preštudovať vyšetrovací spis. Zdôraznil, že preštudovanie spisu je najdôležitejším právom v priebehu celého konania. Často pritom citoval znalcov z odboru psychológie a psychiatrie, pretože Jankovská žiadala o nový termín na preštudovanie spisu kvôli vtedajšiemu zlému zdravotnému stavu.
Čítanie Erdösovho stanoviska náhle prerušil prokurátor Ondrej Repa. „Toto má byť stanovisko k obžalobe? Ja som niečo také ešte skutočne nezažil,“ namietal obsah stanoviska. Doplnil, že nechce brať obhajobe toto právo, ale „ani raz nezaznela ani jedna veta k obžalobe a už to počúvame polhodinu.“
Sudca však nechal Erdösa čítanie dokončiť. Repa prerušil advokáta po druhý raz v súvislosti s tým, že citoval z výpovede, keď sa v stanovisku venoval kľúčovému svedkovi Michalovi Vidovi. „Tomuto sa v stanovisku vyhnite,“ upozornil sudca Erdösa.
O chvíľu sudca opäť žiadal Erdösa, aby sa venoval podstate veci, aby vypichol to dôležité. Erdös dokončil stanovisko tým, že obžaloba je podaná pre iný skutok, než pre ktorý bolo Jankovskej vznesené obvinenie.
Slovo potom dostal Krajmerov advokát Marek Para. Podľa obhajcov Krajmera a Vaska je obžaloba ich klientov nedôvodná. Rovnako ako Erdös vo svojej výpovedi spochybnili svedka Vidu. Vidova právna zástupkyňa sa proti tomu ohradila.
„Vyhlasujem, že som nevinný a skutku, ktorý je mi kladený za vinu, som sa nedopustil,“ vyhlásil Krajmer.
Nasledovať mal jeho výsluch. Krajmer chcel vypovedať až po výpovedi iného svedka, expolicajta Milana Žáčika. Sudca sa uistil, či majú neprítomní Jankovská a Vasko záujem vypovedať. Obhajcovia to potvrdili.
Kľúčový svedok hovoril o úplatku aj o strachu
Po prestávke predstúpil pred súd kľúčový svedok Vida. Svoju spontánnu výpoveď začal tým, ako ho v marci 2018 kontaktoval Vasko. „Prosil ma, či by nebolo možné, aby som postoj voči Jankovskej zmenil tým, že by som vypovedal v jej prospech v trestnej veci, v ktorej bol obžalovaný Janíček,“ popísal situáciu Vida. Za pomoc mu mal Vasko vybaviť určité výhody vrátane finančnej odmeny v sume 50-tisíc eur.
Vida od roku 2015 hovoril o Jankovskej korupčnom správaní – teda o úplatku od mafie za jej pomoc pri ovládnutí trenčianskeho baru Fatima. O tri roky neskôr bolo zverejnené video, v ktorom korupciu popisoval tiež.
Po medializácii videonahrávky sa situácia podľa Vidu zmenila a bolo potrebné zmeniť motiváciu, prečo vypovedal proti Jankovskej. Vymysleli preto príbeh, že za tým bolo vydieranie zo strany Janíčka. To podľa Vidu nebola pravda. Ďalej hovoril o tom, ako sa nezúčastnil na plánovanej tlačovej besede s Janíčkom, pričom ho celý čas „strážil“ Vasko osobne.
Vasko mu síce fyzicky nebránil, no Vida mal na základe svojej vyše 20-ročnej známosti s Vaskom, ktorá zahŕňala aj nelegálne činnosti, obavy o svoj život, ak by sa mu v tej chvíli vzoprel. „Vedel by mi ublížiť. Nie on osobne, on má na to ľudí,” opísal pred súdom Vida.
Jankovskú spomínal Vida v rámci telefonického rozhovoru, keď sa v trojici s Vaskom dohadovali o zmene jeho výpovede v ich prospech. Vidovi sa predstavovať nemusela, hovorí, že ju spoznal podľa hlasu. Ďalej sa mala podieľať na mediálnej komunikácii po medializácii videonahrávky v roku 2018. So zmenou jeho výpovede mal podľa svedka pomáhať na trenčianskej NAKA obžalovaný Róbert Krajmer.
Po ukončení Vidovej výpovede bolo hlavné pojednávanie odročené na 13. októbra. Pokračovať má výsluchom Vidu, ktorému procesné strany budú môcť klásť otázky.
Jankovská sa odvoláva na zdravotné problémy
Keď sa 19. augusta blížila Jankovská v sprievode svojho advokáta Petra Erdösa k budove Okresného súdu v Trnave na svoj prvý súd, začali sa jej podlamovať nohy, triasla sa a právny zástupca ju musel podopierať. Pred sudcom mala neskôr problém povedať jednu súvislú vetu a pre nevoľnosť musela na chvíľu opustiť pojednávaciu miestnosť. Ani túto stredu sa na súd nedostavila, ospravedlnila sa zo zdravotných dôvodov.
Erdös ešte skôr uviedol, že jeho klientka má záujem po otvorení hlavného pojednávania a prednesení obžaloby urobiť vyhlásenie o svojej nevine. „To môže urobiť len obžalovaný,“ dodal s tým, že zastúpiť ju v tomto nemôže. Neskôr sa už pojednávania pravdepodobne ani zúčastňovať nebude. Podľa jej advokáta na to nie je vzhľadom na jej zdravotný stav spôsobilá. Je však spôsobilá vnímať zmysel a účel trestného konania.
Sudca Rudolf Bott v auguste hlavné pojednávanie napokon neotvoril. Jankovská si prevzala súdnu zásielku s obžalobou neskoro a nebola tak dodržaná 5-dňová lehota na prípravu pred pojednávaním. So skrátením prípravnej lehoty bývalá sudkyňa a niekdajšia štátna tajomníčka, nominantka Smeru, nesúhlasila.
Na lavicu obžalovaných sa v auguste posadil aj Róbert Krajmer, chýbal však Jankovskej svat Peter Vasko. Jeho obhajkyňa ho ospravedlnila z dôvodu, že v tom čase bola jeho manželka pozitívna na ochorenie Covid-19. Dal však súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.
Ak sa nevyskytnú žiadne prekážky, sudca Bott by mal dnes otvoriť hlavné pojednávanie a čítať by sa mala obžaloba. Jankovská je obžalovaná zo zločinu vydierania a Krajmer zo zločinu marenia spravodlivosti v súbehu so zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vasko čelí obžalobe pre vydieranie a marenie spravodlivosti. Okrem dnešného termínu boli vytýčené aj ďalšie dva, a to 13. októbra a 6. decembra.
Kauza, pre ktorú sa trojica ocitla na lavici obžalovaných, sa týka trenčianskeho nočného baru Fatima a siaha až do roku 2000. Jankovská v nej pred vyše 20 rokmi vystupovala ako trenčianska sudkyňa, ktorá poslala do väzenia vtedajších majiteľov klubu Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka za údajné vydieranie.
Dvojicu mužov už iný trnavský sudca po dlhom čase v júli tohto roka oslobodil. Neuveril však výpovediam viacerých svedkov. Ich verziu označil za príliš zložitú a prirovnal ju k detektívnym príbehom. Jedným z týchto svedkov bol aj Michal Vida, člen zločineckej skupiny sýkorovcov, ktorá chcela získať bar Fatima.
Práve s Vidom, ktorý v procese vystupuje ako svedok-poškodený, súvisí obžaloba. Ten tvrdí, že Jankovská s Vaskom ho mali donútiť zmeniť jeho skoršiu výpoveď o úplatku pre Jankovskú za to, že pomôže mafii odstaviť Janíčka so Strelčíkom a otvorí tak dvere dnes už zosnulému šéfovi sýkorovcov Petrovi Čongrádymu k baru Fatima. Krajmer mal so zmenou výpovede pomáhať./agentury/
X X X
Kauza Zmenky: Markíza žiadala náhradu škody viac ako dva milióny eur, na Najvyššom súde neuspela
Pre falšovanie zmeniek televízie Markíza sú Marian Kočner a Pavol Rusko už právoplatne odsúdení na 19 rokov väzenia, Štefan Agh si odpykáva trest 13 rokov.
V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.
Najvyšší súd sa dnes opäť zaoberal kauzou zmeniek televízie Markíza. V tejto súvislosti sú už za falšovanie zmeniek právoplatne odsúdení na dlhoročné väzenie nielen Marian Kočner a Pavol Rusko, ale aj Kočnerov kamarát a komplic Štefan Agh.
Otáznik však zostal nad náhradou viac ako dvojmiliónovej škody, ktorú žiadala spoločnosť Markíza. Tá v prípade figuruje ako poškodená. Na Špecializovanom trestnom súde však s nárokom na náhradu škody neuspela. Ten ju totiž odkázal na civilné konanie.
„Najvyšší súd bude rozhodovať o odvolaní spoločnosti Markíza Slovakia vo veci uplatneného nároku škody voči Štefanovi Aghovi,“ povedal právnik spoločnosti Tomáš Kamenec.
Markíza žiada takmer 2,4 milióna eur, ktoré zaplatila za právne zastupovanie v obchodnom spore o zmenky. Ide predovšetkým o služby domácich aj zahraničných advokátov, ale aj PR agentúry, ktorá za Markízu tento prípad komunikovala.
Dnes Najvyšší súd rozhodol, že nároku spoločnosti nevyhovie. „Najvyšší súd na verejnom zasadnutí v trestnej veci JUDr. Štefan A. odvolanie poškodenej zamietol ako nedôvodné. Predmetom zasadnutia bolo rozhodnúť o odvolaní poškodenej proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu z 12. 10. 2021. Poškodená žiadala, aby jej bola priznaná náhrada škody – trovy civilného konania (2 391 877 eur). Rovnako žiadala, aby bola odsúdenému uložená povinnosť nahradiť poškodenej trovy na účelné uplatnenie jej nároku v trestnom konaní,“ informovala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.
Štefana Agha Špecializovaný trestný súd ešte vlani poslal do väzenia na 13 rokov. Keďže sa neodvolal, rozsudok nadobudol právoplatnosť. Do výkonu trestu však nenastúpil a polícia po ňom musela vyhlásiť pátranie. Momentálne si už odpykáva trest. V marci ho totiž zadržali v Prahe, odkiaľ bol vydaný na Slovensko.
Pre konanie o jednej zo zmeniek v hodnote viac ako 8 miliónov eur na petržalskom okresnom súde polícia stíha sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ktorá rozhodla v prospech Kočnera, jej kolegyňu Denisu Cvikovú, ktorá jej mala radiť a pomáhať, a bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku Jankovskú, cez ktorú mal Kočner konanie na súde ovplyvňovať. Obvineniu v tejto súvislosti čelí aj Kočner, aktuality.sk
X X X
Matovič odrádza odborníkov a nazýva ich samovrahmi. Lenč: Minister straší
Po tom, čo ministri za SaS Branislav Gröhling, Mária Kolíková a Ivan Korčok podali demisie, sa začalo špekulovať, kto by ich mohol nahradiť. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) uviedol, že ich miesta obsadia odborníci. Ako možní nástupcovia sa spomínajú napríklad analytik Karol Hirman či diplomat a veľvyslanec Rastislav Káčer. „Ľudia, ktorých sme oslovili, to akceptovali, teraz sú na rade politické diskusie,“ zdôraznil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Dodal, že „kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič“.
Matovič chce, aby si nástupca Richarda Sulíka na poste ministra hospodárstva bol vedomý, do akej situácie sa dostane.
„Nezáleží, ktorá strana bude zodpovedná za ten rezort. Je zodpovedné tam mať človeka, ktorý sa rozumie danej problematike,“ povedal Naď.
Premiér Heger povedal, že sa o nových menách chce najskôr poradiť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a až tak sa o nich dozvie verejnosť. Vymenovanie budúcich ministrov sa očakáva začiatkom budúceho týždňa. S výnimkou ministra v demisii Korčoka sa všetci ministri za SaS vracajú do parlamentu.
Matovič náhradníkov straší
Nová vláda bude podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) kombináciou menšinovej a úradníckej. Podľa Matoviča pravdepodobne po reorganizácii vlády spíšu nový dodatok ku koaličnej zmluve. Potvrdil tiež, že o Karolovi Hirmanovi sa hovorí ako o možnom kandidátovi na post ministra hospodárstva. „Ale pripadajú do úvahy aj iné mená. Môže to byť nakoniec úplne inak, ako to bolo prezentované,“ povedal minister financií. S niektorými kandidátmi na nových ministrov sa už stretli a s ďalšími sa budú stretávať ešte dnes.
Matovič však chce, aby si nástupca Richarda Sulíka na poste ministra hospodárstva bol vedomý, do akej situácie sa dostane. Výkon funkcie v súčasnej situácii nazval samovražednou misiou. Matovič opäť kritizoval za výkon funkcie Richarda Sulíka, Branislava Gröhlinga aj Máriu Kolíkovú. „Jediný, kto odišiel s čistým štítom, je Ivan Korčok,“ povedal po rokovaní vlády. Takisto spochybnil súdnu mapu a fungovanie rezortu justície.
„Nerozumiem, ako môže predseda najsilnejšej vládnej strany takto strašiť obyvateľstvo. Politici by mali problémy riešiť, a nie ich vytvárať tým, že vyjadreniami odrádzajú potenciálnych kandidátov na ministrov,“ ozrejmil politológ Jozef Lenč.
Spresnil, že rovnako by nemali problémy vyrábať tým, „že svojimi nezodpovednými táraninami posilňujú sociálne napätie“.
„Neviem si predstaviť, že Olaf Scholz alebo Petr Fiala v čase, keď majú menšinovú vládu a štát prichádza do zlého obdobia, by podobne argumentovali len preto, aby poškodili odchádzajúcej strane,“ čuduje sa politológ. Mieni, že takéto reakcie môžu v konečnom dôsledku len poškodiť Slovensku.
„Ak chce niekto škodiť Slovensku, tak sa bude vyjadrovať tak, ako sa vyjadruje Igor Matovič. Tým, že sa chce pomstiť konkrétnym ľuďom a konkrétnej strane, si neuvedomuje, že škodí všetkým,“ zdôraznil. Dodal, že jedna vec je „myslieť si o jednotlivých ministroch, že sú idioti, ale rečami, že Slovensko nie je na nič pripravené, ohrozuje vnímanie Slovenska v zahraničí“.
Môže školstvo viesť veriaci?
Poslanec Richard Vašečka (OĽaNO) pre portál aktuality.sk potvrdil, že je medzi vážnymi kandidátmi na post ministra školstva. „Nemám túžbu po funkcii ministra, ale nevyhýbam sa zodpovednosti a nevylučujem to. Osobne sa však prikláňam k tomu, aby tento post zastával nestranícky odborník nominovaný hnutím OĽaNO.“ Konečné slovo, kto si sadne do kresla ministra školstva, bude mať podľa Vašečku premiér. Ako o kandidátovi na ministra školstva sa vraj v koalícii hovorí o Danielovi Bútorovi. Bútora sa zúčastňoval na študentských aktivitách v novembri 1989. Pracoval pre Rádio Slobodná Európa, neskôr sa stal riaditeľom slovenského oddelenia. Dnes je lektorom a koučom v oblasti leadershipu a riadenia projektov. Zatiaľ nie je jasné, ako odpovedal na ponuku.
Minister školstva v demisii Branislav Gröhling pri mene jeho možného nástupcu Daniela Bútoru vyjadril obavu, čo sa bude diať so školstvom v budúcnosti. Obáva sa pretláčania konzervatívnej ideológie, ktorá by „nás mohla všetkých mrzieť.“ Dokonca hovorí, že by mohlo prísť k zrušeniu etickej alebo sexuálnej výchovy.
„Počas komunizmu sa stretával s kresťanským disentom aj chodil na bohoslužby v súkromných bytoch. V dospelosti sa dal pokrstiť. Pohyboval sa v študentskom hnutí, vo VPN aj v KDH. Nič z toho ale vo mne nevzbudzuje obavy,“ skonštatoval podpredseda strany SPOLU a odborník na vzdelávanie Juraj Hipš. Zdôraznil, že aj veriaci človek môže byť rovnako dobrým ministrom ako agnostik alebo neveriaci. „Problémom je, ak verejné funkcie zastávajú fanatici so snahou upierať práva druhým. Toto ale nie je prípad Dana Bútoru,“ podotkol.
Spresnil však, že pri Bútorovi ako ministrovi školstva má iné obavy. „Ako to zvládne s Igorom Matovičom. To sú oprávnené obavy do budúcnosti,“ dodal.
Postavil sa proti Matovičovi
Minister zahraničných vecí v demisii Ivan Korčok (nominant SaS) predpokladá, že nominanta na post šéfa diplomacie bude navrhovať OĽaNO. Meno jeho nástupcu s ním nikto nekonzultoval.
Korčok sa po svojom odchode z ministerstva nepripravuje na žiadny veľvyslanecký post. „Nemám ani pripravené žiadne lukratívne alebo teplé miesto v zahraničí,“ odpovedal na otázky o jeho budúcnosti.
Zároveň povedal, že súčasná situácia s energiami donúti šetriť aj slovenské zastupiteľské úrady v zahraničí. „Toto je nová záťaž, s ktorou sa budeme musieť vysporiadať. Budeme si musieť uťahovať opasky a kohútiky,“ skonštatoval Korčok. Kvituje, že návrh rozpočtu na budúci rok dáva rezortu diplomacie šancu, že to zvládne. V tejto súvislosti nepredpokladá rušenie kultúrnych prezentácií Slovenska.
Za Korčoka by mohol nastúpiť veľvyslanec Slovenska v Českej republike a dlhoročný diplomat Rastislav Káčer, o ktorom sa hovorilo ako o možnom adeptovi na funkciu už po posledných parlamentných voľbách. „Nemám nič k téme personálnych zmien vo vláde, čo by som osobne, verejne komentoval. Sám som zvedavý na to, ako sa koalícia dnes dohodne na tom, ako ďalej,“ uviedol veľvyslanec Slovenska v Českej republike Rastislav Káčer pre portál ta3.com. V koaličných kuloároch sa hovorí, že je vraj pravdepodobné, že sa stane ministrom.
No Káčer bol medzi veľvyslancami, ktorí sa v apríli roku 2021 pustili do expremiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Prekážalo im, ako po tom, čo Matovič doviezol neregistrovanú vakcínu Sputnik V, spochybnil nezávislé inštitúcie a zaútočil na vlastnú zahraničnú službu. V minulosti sa viacerí odborníci presvedčili, že Matovičov hnev nepozná hraníc a financmajster je ochotný ísť do osobných invektív.
„Spochybniť nezávislé a odborné inštitúcie vlastného štátu, zaútočiť na vlastnú zahraničnú službu, spochybňovať autoritu vlastného ministra zahraničných vecí, ignorovať písané a nepísané pravidlá pri výkone ústavnej funkcie – toľkokrát, v takom krátkom čase a takej intenzite – je v pomeroch SR bezprecedentné,“ uvádzalo sa vo vyhlásení, pod ktoré sa podpísali slovenskí veľvyslanci Iveta Hricová, Radovan Javorčík, Rastislav Káčer, Andrea Elscheková Matisová, Peter Mišík, Michal Mlynár, Igor Slobodník a Miroslav Wlachovský.
Expert na energetiku
Minister hospodárstva v demisii a Sulík v stredu po rokovaní vlády oznámil, že je to bola jeho posledná účasť na rokovaní vlády. Zároveň predpokladá, že prezidentka Zuzana Čaputová prijme jeho demisiu začiatkom budúceho týždňa a on sa dozvie meno svojho nástupcu. Predseda SaS priznal, že by bolo dobré, keby sa potvrdili slová z médií a jeho nástupcom bol Karel Hirman. Sulík tiež skonštatoval, že nový minister sa mohol do problematiky hospodárstva dostať už v lete. „Bohužiaľ, tento čas však Igor Matovič a premiér Eduard Heger (OĽaNO) nevyužili. Som presvedčený, že Matovič vedel, že neodstúpi,“ povedal Sulík. Karel Hirman je podľa neho expert na energetiku. „Dokáže pokračovať v našej práci, predpokladám to,“ uviedol.
Sám sa však už ministerských povinností zbavuje. Na piatkový mimoriadny summit ministrov zodpovedných za energetiku namiesto neho pôjde štátny tajomník Karol Galek. Podľa Sulíka je to najlepšie riešenie, keďže on je už ministrom v demisii. Štátni tajomníci za SaS by mali na svojich postoch zotrvať do polovice septembra.
Stroskotaná súdna mapa
Dva roky sudcovia upozorňujú na problémy, ktoré prinesie nová súdna mapa. Odchádzajúca ministerka spravodlivosti Kolíková tvrdí, že zavádzanie novej súdnej mapy do praxe od januára budúceho roka neochromí činnosť súdov. Sudcovia z praxe však hovoria o opaku. Upozorňujú, že nebudú vedieť zostaviť rozvrhy práce, plánovať pojednávania a ak ich ministerstvo preloží na iné pracoviská, bude to protiústavné. Ministerke pri jej poslednej návšteve na jednom z bratislavských okresných súdov dali svoj postoj najavo oblečením do čierneho odevu a sklopenými hlavami.
„Reforma súdnictva bola začatá, ale súdy informujú, že od nového roka nebudú pojednávať,“ priznal obavy minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Zdôraznil však, že za akúkoľvek nomináciu budú niesť politickú zodpovednosť všetci.
Práve pri rezorte spravodlivosti je situácia s možnými náhradníkmi najzložitejšia. Medzi možnými kandidátmi sa spomína prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, predseda Ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO), poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) či Ľudovít Bradáč. Bradáč patrí k proreformným a protikorupčným sudcom. Tiež sa postavil exministrovi spravodlivosti a bývalému šéfovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi. Následne sa stiahol do ústrania na odľahlú usadlosť pri Krupine, kde sa venoval farmárčeniu.
Ľudovíta Bradáča ako šéfa rezortu spravodlivosti spočiatku blokovalo hnutie Sme rodina, no podľa informácií denníka Pravda ho ako možného kandidáta na daný post odblokovalo. Šéf Súdnej rady Ján Mazák podľa informácií denníka Pravda ponuku viesť rezort odmietol./agentury/
X X X
Badó z košického podsvetia vraždu Klešča popiera, verdikt o obnove konania ešte nepadol
Mal zavraždiť Petra Klešča. Cíti sa nevinný a žiada obnovu konania. Verdikt bude známy v novembri.
PREŠOV: Bývalý člen košického podsvetia z gangu kolárikovcov Ladislav Badó sa verdikt prešovského sudcu okresného súdu o tom, či dôjde k obnove konania v prípade jednej vraždy, dozvie až v novembri.
Badó si odpykáva 23-ročný trest za vraždu Jozefa Kromku, Petra Klešča a za pokus o vraždu Jozefa Holuba. Účasť na vražde Klešča, ktorého zastrelili na jeseň v roku 1997 v byte na Kustrovej ulici v Košiciach, odmieta a cíti sa nevinný.
V apríli v jeho prospech svedčil bývalý bos slovenského podsvetia Mikuláš Černák, Igor Laurenčík, exčlen martinského podsvetia a mafián Alexander Horváth. Práve jeho svedectvo pôvodne slúžilo na Badóovo odsúdenie, no neskôr výpoveď zmenil. Badó sa podľa nich na spomenutej vraždy nezúčastnil.
Verí v obnovu konania
Na súde vypovedali dvaja svedkovia, ktorých navrhol, a to bývalý člen dolnozemplínskeho podsvetia Zsolt Ballóg a podnikateľ Róbert Illéš, ktorý v tom čase prevádzkoval nočný klub.
Obaja o neúčasti Badóa mali informácie iba sprostredkovane. Ballóga mal v tom čase požiadať Karol Szatmáry, aby šiel vyzdvihnúť Alojza Kromku do Krásnej Hôrky a priviezol ho do Veľkých Kapušian. Tam bol Albert Sisák. „Jazdil som vtedy na červenom forde eskort kabriolet. Potom som šiel domov do Čiernej nad Tisou,“ vypovedal. O tom, že došlo k vražde sa mal dozvedieť o dva dni.
„Trojica išla do Košíc. Mali zabiť Holuba, zabili Klešča a pomáhal im Alexander Horváth,“ vypovedal a doplnil, že sa to dozvedel od Szatmáryho a Sisáka. „Meno Badó v tejto súvislosti nepadlo.“
Bývalý košický podnikateľ Róbert Illéš potvrdil, že Badóa poznal odmalička. Do nočného klubu, ktorý vlastnil, chodieval aj Ballóg.
„Rozprávali sme o všeličom. Raz povedal, že to, čo je v novinách napísané, je hlúposť, lebo Laci Badó pri tej vražde nebol, že je to Szatmáryho robota.“
Maroš Minčík, obhajca Badóa verí, že v novembri súd povolí obnovu konania, pretože „v zmysle toho, že jediný svedok Horváth, ktorý usvedčoval môjho klienta, zmenil svoju výpoveď a aktuálne môjho klienta vyviňuje a jeho výpoveď je verifikovaná ďalšími štyrmi výpoveďami Černáka, Laurinčíka, Ballógha a Illéša.“
Pomohol aj Černák
Na aprílové pojednávanie priviedla justičná stráž priamo z väzenia Mikuláša Černáka a Alexandra Horvátha. Tretí, Laurinčík si už trest odpykal.
„Čo sa týka Badóa, vnímal som ho pri pokuse o vraždu Holuba na benzínke na košickom sídlisku KVP. Nezúčastnil sa vraždy Klešča,“ povedal Černák.
Horváth, prezývaný ako Šani, bol švagrom zastreleného bosa podsvetia Košíc Róberta Holuba. „Využívam svoje právo a vypovedať nebudem,“ povedal v apríli na súde.
Laurenčík spoznal dvoch účastníkov vraždy, Karola Szatmáryho a Albína Sisáka, v Českej republike. „Opísali, ako sa zúčastnili na likvidácii Holubovho brata Ďusiho a zastrelili Klešča. O účasti Badóa neviem, nespomínali ho v súvislosti s týmto skutkom, povedal Laurenčík
Súd má na stole aj časť z trestného oznámenia Nikolu Pajdiča, ktorého vypočuli kriminalisti z NAKA roku 2012. Vyjadruje sa tam aj k vražde Klešča v Košiciach.
Pajdič v oznámení tvrdil, že „na robote pri vražde“ mali byť Karol Szatmáry, Erik Adamčo, Albín Sisák, Zsolt Ballók a Lojzo (Čistič) – teda úplne iní ľudia, než tí, čo sú za ňu odsúdení.
Konkurenčný boj v podsvetí
Vražde Klešča v roku 1997 predchádzal boj konkurenčných skupín v podsvetí. Niekoľko dní pred ňou sa pokúsil Alojz Kromka alias Čistič zastreliť bosa podsvetia východného Slovenska Róberta Holuba na čerpacej stanici v Košiciach. Šéf Holub chcel zistiť, kde sa ukrýva, a tak uniesli brata Kromku Jána. Vylákať ho mal práve Peter Klešč. Jána Kromku odviezli do garáže Holubovho domu vo Vajkovciach, kde z neho chceli doslova vymlátiť informácie o Alojzovi. Brat o úkryte nič nevedel, nepatril do podsvetia. Neskôr ho dobili, odviezli autom na pole, zastrelili a telo podpálili.
Iba jediný deň po Kromkovej brutálnej vražde strelec v bratislavskom hoteli Danube vážne zranil Holuba, ktorý skončil v bezvedomí na jednotke ARO nemocnice na bratislavských Kramároch.
Týždeň po tomto opakovanom pokuse o likvidáciu Holuba zastrelili v Košiciach aj Klešča, pričom pôvodným plánovaným terčom útoku bol údajne brat bosa Košíc Jozef Holub. Oficiálnou verziou motívu vraždy mala byť akási odveta za vraždu Kromkovho brata, teda aby Róbert Holub vedel, aké je to prísť o brata.
Petra Klešča rozstrieľali, keď ležal na gauči. Jozef Holub sa vtedy nachádzal v kúpeľni a podarilo sa mu utiecť.
Bos Holub sa o pokuse zlikvidovať jeho brata už nikdy nič nedozvedel, z kómy sa neprebral. Vrah ho dorazil 5. októbra 1997, keď ho samopalom rozstrieľal cez okno na oddelení ARO kramárskej nemocnice.
Rôzne výpovede člena podsvetia
V roku 2004 sa o prípade vraždy Petra Klešča, ale aj Jána Kromku rozrozprával člen košického podsvetia Alexander Horváth. Policajtom sa priznal, že sa podieľal na pokuse o vraždu Holubovho brata, pri ktorom zahynul Klešč. Namočení v tom mali byť Mikuláš Černák, Karol Kolárik, Karel Szatmári, Slavomír Surový, Ladislav Badó a napokon samotný Horváth.
Prípad sa na súde riešil spoločne s ďalšou mafiánskou vraždou, ktorej obeťou bol Ján Kromka – brat zabijaka podsvetia Alojza Kromku, ktorý dostal od médií prezývku Čistič. V prvom procese súd v roku 2006 oslobodil spod obžaloby z Kleščovej vraždy tak Černáka, ako aj Badóa so Surovým. V druhom procese po zrušení prvotného rozsudku už padali prísne tresty: Černákovi síce stíhanie zastavili, Badó a Horváth, ktorí sa mali okrem Klešča podieľať aj na vražde Kromku, dostali po 23 rokov a Surový len za vraždu Klešča 15 rokov.
Priznal sa, že klamal
Alexander Horváth menil výpoveď aj v prípadoch vrážd Kromku a Klešča, za ktoré je odsúdený na 23 rokov. Policajtom najprv dopodrobna vyrozprával, ako tieto skutky spáchal s ostatnými mafiánmi.
Prehovoril vraj preto, že sa bál Černáka a Badóa, ktorý sa mu mal vyhrážať.
Horváth neskôr svoju účasť na vraždách poprel, vraj o nej vedel len z rozprávania Kolárika. Podľa jeho ďalšej verzie mali ísť Klešča zabiť Badó, Szatmári, Surový a Alojz Kromka. Súdy napokon uverili Horváthovým prvotným výpovediam, v ktorých sa priznával.
O niekoľko rokov neskôr Horváth v policajnom výsluchu k inému prípadu, konkrétne k už spomínanej vražde Róberta Holuba, vyhlásil nasledovné:
„V trestnej veci vraždy Petra Klešča a pokusu o vraždu Jozefa Holuba som bol ja právoplatne odsúdený na základe môjho nepravdivého priznania a krivo som obvinil Mikuláša Černáka, Slavomíra Surového, Ladislava Badóa a Karla Szatmáriho,“ povedal Horváth, aktuality.sk
X X X
Slovákovi krachla kariéra finančníka. Dal sa na včelárstvo a teraz porazil na hlavu svetovú konkurenciu
Slovenskí včelári sa stali nepísanými majstrami sveta a Tibor Vargapál po tretí raz obhájil titul najúspešnejšej včelárskej farmy na svete. To je čerstvá správa zo 47. svetovej včelárskej výstave Apimondia v tureckom Istanbule, kde získali slovenskí včelári dovedna 28 medailí, druhé skončilo Poľsko (12 medailí) a tretia Brazília (8 medailí).
Nejde o ojedinelý úspech slovenského medu, už na predchádzajúcej výstave v Montreale, bol slovenský včelársky tím suverénne najlepší. Triumf v Istanbule hovorí o mimoriadnom prírodnom potenciáli krajiny, ktorá poskytuje množstvo výnimočných medov, a to aj v konkurencii nesmierne pestrej flóry brazílskej džungle.
Napokon je to umenie včelára, ako naloží s tým, čo mu ponúka príroda. V slovenskom mede sa zračí mnohogeneračná tradícia včelárenia.
Z burzy do včelnice
Keď sa pred dvadsiatimi rokmi začalo slovenské včelárstvo spamätávať zo zmien, ktoré priniesol prechod na trhové hospodárstvo, chytil sa chovu včiel a výroby medu východniar Tibor Vargapál. Mal 39 rokov, keď mu náhle krachla kariéra finančného analytika na burze. Aby toho nebolo dosť, o prácu prišla aj manželka, stav rodinných financií bol povážlivý.
Slovák Tibor Vargapál – dekorovaný siedmimi zlatými, dvoma striebornými a jednou bronzovou medailou. Tri razy po sebe najlepšia včelia farma na svete!
Vargapál si vtedy spomenul na zemplínsku včelnicu starého otca v Hrani. Včelnica bola súčasťou rodinného gazdovstva, kde sa chovalo všetko od kravy a prasiat cez hydinu až po holuby hrkútajúce na streche. V humne stálo 40 úľov, o ktoré sa Tibor ako chlapec staral spolu s dedkom. Ani si neuvedomil, čomu všetkému ho naučil. Stratiac zamestnanie, napadlo mu, prečo sa nevenovať včelám profesionálne.
Vyše osemdesiatročný starý otec sa potešil, že v potomkovi našiel nasledovníka. Vnuk urobil inventúru včelnice a jej výsledok ho nepotešil. Až na päť úľov, všetky ostatné za veľa nestáli. Odhodlal sa na riskantný krok. Obišiel najlepších priateľov, požičal si peniaze a povážte, zainvestoval do kúpy 125 úľov! Odvážnemu šťastie praje, hneď v prvý rok Tiborovi Vargapálovi a jeho včielkam žičilo počasie. Stočil takmer desať ton medu, teda desaťtisíc kilogramov, dobre med speňažil. V ruke mal sumu umožňujúcu vyplatiť všetky kamarátske pôžičky, ba ešte mu zvýšilo na investície do nového rodinného podniku. Jednou z prvých bol medomet.
Marek a Tibor Vargapálovci pri zlatom slovenskom medovom exponáte na Apimondii v Istanbule.
Zdá sa to až neuveriteľné, ako Vargapálovi prialo šťastie. On však hovorí, že to bol existenčný strach, ktorý ho nútil nič nepodceniť, radiť sa so skúsenými včelármi, študovať po nociach literatúru, len aby horúčkovito obnovená včelnica priniesla kýžený med, ktorý ho vykúpi z dlhov. Rýchlo nadväzoval kontakty aj s českou a maďarskou včelárskou komunitou, neváhal sa vydať do Nemecka a Rakúska, aby tam študoval skúsenosti veľkých včelárskych fariem, ktoré pozostávali aj z 500 úľov.
Rodinná včelia farma
Zoči voči týmto západoeurópskym farmám včelím je včelnica v Hrani stále malým rodinným podnikom, ktorý sa opiera o znášku 170 produkčných včelstiev so zálohou 70 rezervných úľov. Starý otec Tibota Vargapálu by sa dožil takmer stovky. Že by za to mohli žihadlá a med s medovinou? Keby dnes uvidel včelnicu, bol by na vnuka hrdý.
Nie kvôli siedmim zlatým medailám, čo priniesol na konci augusta z Istanbulu, ale nadchlo by ho moderné vybavenie, čistota, poriadok. Technológia na spracovanie medu je celá z antikoru, najmä by však starý otec bol hrdý na rozsah výroby. V dobrých rokoch Tibor Vargapál vytočí aj do pätnásťtisíc kilogramov medu, ktoré predáva vo vlastnej predajni v Košiciach.
Spolu s medom ponúka množstvo včelích produktov, ktoré, ako sa zvyšuje dopyt po zdravej výžive, sa míňajú rovnako dobre ako med sám. Pomáha tomu aj krásne balenie. Pozoruhodné je, že dizajn drevených či kartónových navrhli Vargapálovci sami. Práve zaň spolu získali jednu zo zlatých medailí na výstave v Istanbule. Tibor Vargapál vraví, že za krásnym dizajnom výrobkov je fantázia jeho manželky Jany.
„Je to nielen medárka, ale aj kreatívna návrhárka. Vrhli sme sa na podnikanie s medom, keď sme v prvom momente nevedeli kam z konôp. Ešteže ma starý otec stihol zasvätiť do základov včelárenia, ostatné potom šlo, akoby samo od seba,“ rekapituluje spoločnú podnikateľskú cestu dnes-60 ročný včelár.
Nedávno sa zo sedemročného pobytu vrátil z Veľkej Británie jediný syn Marek. Je inžinier strojár, ktorého med priťahuje, lepšie povedané výroba medoviny. Z ostrovov si vždy odskočil domov, keď nastal čas vyrobiť nápoj, čo svojou chuťou konkuruje vínam z neďalekých tokajských vinohradov. Tento elixír starých Slovanov je vraj ešte zdravší ako víno kráľov. Pravda, ako dodá Vargapál, účinok dobrej medicíny má pravidelný jeden, či dva poháriky, nie viac.
Bude tohto roku medu dosť? Tibor Vargapál objasní, že od lokality k lokalite sa znáška môže líšiť, ale táto sezóna v jeho včelnici ašpiruje na prívlastok rekordná. Takou bude predovšetkým znáška agátového medu. V ponuke sa však nájde aj repkový či slnečnicový, dačo veľmi vzácneho pohánkového medu, produkciu ktorého poznačilo sucho. Bude mať aj vynikajúci medovicový med z jedle, za ktorým kočuje Vargapál do Volovských vrchov, tiež med z gemerských líp a horského malinčia./agentury/
X X X
Voľby 2022: Banská Bystrica má šesť kandidátov na primátora, Smer a Republika sa zhodli
Smer má spoločného kandidáta s odídencami od Kotlebu, Hlas podporuje súčasného primátora Noska.
V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.
BANSKÁ BYSTRICA: V Banskej Bystrici chcú byť primátorom šiesti kandidáti, vyplýva to zo zoznamu, ktorý zverejnila mestská volebná komisia na webe mesta.
Je na ňom projektová manažérka a občianska aktivistka Diana Javorčíková. Kandidatúru ohlásila ako prvá už vlani v decembri. O funkciu sa uchádza ako nezávislá, podporu jej však vyjadrili viaceré politické strany – SaS, Progresívne Slovensko, SPOLU – občianska demokracia, Demokratická strana, Občianski demokrati Slovenska a tiež platforma Banskobystrická alternatíva.
Šéfom samosprávy chce byť aj Daniel Karas, mestský poslanec a riaditeľ spoločnosti, ktorý je kandidátom koalície Smeru a Republiky – teda odídencov od Kotlebu. Svoju kampaň Karas oficiálne odštartuje v piatok, avizuje aj prítomnosť šéfa Smeru Roberta Fica.
Záujemcom o post primátora je tiež bezpečnostný analytik Anton Minárik. Do jesenných volieb pôjde bývalý reprezentant v džude ako nezávislý. V minulosti neúspešne kandidoval aj do parlamentu.
Svoju opätovnú kandidatúru ohlásil v júli aj súčasný primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Kandiduje ako nezávislý, no podporu mu už deklarovali Hlas Petra Pellegriniho a Sme rodina Borisa Kollára.
Bývalý detský kardiológ a neskorší riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici je primátorom od roku 2014.
Komisia zaregistrovala aj kandidáta Kotlebovcov – ĽSNS, je ním živnostník Peter Podhorský.
Už po niekoľkýkrát kandiduje na primátora aj Jozef Sásik, v minulosti sa prezentoval ako znalec v odbore lesníctvo, aktuálne si na kandidátku napísal „katolícky politológ“. Ide o predsedu Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku, ktorá sa okrem iného hlási k prezidentovi vojnového Slovenského štátu Jozefovi Tisovi. Spojené komunálne a župné voľby sa uskutočnia 29. októbra, aktuality.sk
X X X
S Tigrom na ľavej ruke. Bieloruska postúpila do semifinále US Open
Bieloruská tenistka Arina Sobolenková sa rovnako ako vlani prebojovala do semifinále ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji US Open.
Bieloruská tenistka Arina Sobolenková sa rovnako ako vlani prebojovala do semifinále ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji US Open.
Vo štvrťfinále ako nasadená šestka vyradila Češku Karolínu Plíškovú 6:1, 7:6 (4). V dueli o postup do finále nastúpi v noci na piatok SELČ proti víťazke súboja medzi najvyššie nasadenou Poľkou Igou Swiatekovou a domácou Američankou Jessicou Pegulovou.
Sobolenková, ktorá má na ramene vytetovaného tigra, v prvom sete duelu s Plíškovou na dvorci dominovala, výborne returnovala a mala navrch aj pri dlhších výmenách.
V druhom dejstve si obe hráčky držali servis a tak rozhodnutie padlo až v tajbrejku, v ktorom slávila úspech Bieloruska. Sobolenková zahrala proti finalistke US Open z roku 2016 celkovo 30 winnerov vrátane siedmich es. ženy – dvojhra – štvrťfinále:
Arina Sobolenková (Biel.-6) – Karolína Plíšková (ČR-22) 6:1, 7:6 (4)/agentury/