Raketový pozdrav Číny USA, Pelosiové, do Japonska. Corbyn: Neposílat Ukrajině zbraně, drží to válku

Reuters: Do výlučné ekonomické zóny Japonska dopadlo pět čínských balistických raket. Země podala stížnost. Pět čínských balistických raket dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny, napsala agentura Kjódó s odkazem na japonskou vládu, která incident odsoudila. Něco takového se stalo poprvé, uvedl podle agentury Reuters japonský ministr obrany Nobuo Kiši. Ministr dodal, že Japonsko již podalo stížnost diplomatickou cestou. Výlučná ekonomická zóna se rozkládá do 200 námořních mil, tedy 370 kilometrů od pobřeží.

Japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši vyjádřil již dříve vážné znepokojení nad rozsáhlým čínským vojenským cvičením u Tchaj-wanu, které začalo ve čtvrtek v reakci na úterní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově.

Čína zahájila vojenské cvičení ostrou střelbou u Tchaj-wanu. Ostrovní stát zvyšuje pohotovost armády. Podle Tchaj-wanu vypálila čínská armáda 11 balistických raket do vod okolo ostrova.

Napětí kolem Tchaj-wanu se odrazilo i na dnešním zasedání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie v kambodžském Phnompenhu. Čína zrušila původně plánované bilaterální jednání mezi čínským ministrem zahraničí Wang Iem a jeho japonským protějškem Jošimasou Hajašim, protože se jí nelíbí společné prohlášení skupiny G7 o Tchaj-wanu. V něm zazněla výzva, aby Peking řešil napětí v Tchajwanském průlivu mírovým způsobem.

Pelosiová ve čtvrtek jedná v Jižní Koreji, večer se přesune do Japonska.

X X X

EU  I  NĚMECKO,  SCHOLZ,   POŘÁDEK  V  EVROPĚ  NEUDĚLAJÍ

Jan Campbell, server vasevec.cz: EU nehrála a nebude hrát ani v představitelné budoucnosti žádnou vojenskou roli v procesu sjednocení Tchj-wanu s ČLR i proto, že svojí roli v hospodářském a finančním sektoru EU již dnes prohrává a nebude to trvat dlouho, než zcela prohraje. K tomu nelze ignorovat krizi NATO v procesu USA v odcházení ze světové scény jako finanční a vojenská velmoc. Představa, že návštěva Nancy Peloisové na Tchaj-wanu pravděpodobně urychlí proces tvorby vojenského paktu mezi ČLR a RF, přičemž Indii nevylučuji, nevěští ani pro EU a NATO nic dobrého.

Další důvod představuje konání vlády kancléře Scholze. Jeho vláda se zřekla politiky předchůdkyně kancléřky Merkel. Zelení ve vládě kancléře Scholze hodnotí její politiku jako děsivou, připouštějící a přehlížející určitou míru závislosti na Číně, kterou EU, včele s SRN nyní musí v kontextu diktátu sankcí a zahraniční politiky USA překonat.

Další problém pro EU a SRN představuje absence strategie vztahu EU a SRN s ČLR, vyplývající ze sankcí a závislosti celé EU na USA. Očekává se, že strategie vztahu bude zveřejněna v první polovině roku 2023. Do té doby nejsou jasná prohlášení možná a budou k dispozici usnesení 20. sjezdu KS ČLR, bez jejichž zohlednění ve strategii a na základě momentu setrvačnosti v byrokracii a procesu odsouhlasení nebude možné hovořit o nějaké národní nebo EU strategii. Význam českého Tchaj-wance v politice a Senátu PS ČR se nenávratně blíží svému konci.

Jako dnes poslední důvod prohry celé EU v kontextu ČLR, Tchaj-wanu a návštěvy Nancy Peloisové se nabízí výzva německé ministryně zahraničí Berbock k posílení vojenských kapacit EU, aby mohla být rovnocenným partnerem USA. Cituji ve vlastním překladu ze Spiegel: Transatlantické partnerství musí být posíleno, a Evropa musí mít rovnocenné postavení s USA. Za tímto účelem evropské země musí posílit své strategické a vojenské schopnosti.

X X X

Tchajwanci se považují za Číňany, ale chtějí být součástí demokratické země, vysvětluje geograf

Zatímco tchajwanští představitelé jsou nadšeni z návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, Čína zuří a ohlásila mohutné vojenské cvičení zahrnující střelbu ostrou municí v okolí ostrova, který považuje za svou odštěpeneckou provincii. „Myslím, že je to přesně tak, jak se dalo očekávat,“ konstatuje populační a environmentální geograf Robert Stojanov v Interview Českého rozhlasu Plus.

„Tato cesta byla její poslední šancí zatopit Pekingu a ukázat, že Amerika podporuje svobodu a demokracii,“ dodává Stojanov | Foto: David_Peterson | Zdroj: Pixabay

Poukazuje na to, že Pelosiová po celou svou čtyřicetiletou politickou kariéru kritizuje čínský nedemokratický systém. „Tato cesta byla její poslední šancí zatopit Pekingu a ukázat, že Amerika podporuje svobodu a demokracii,“ dodává.

Politička také potvrdila závazek, že Spojené státy budou Tchaj-wan bránit před případnou agresí komunistické Číny, jak v květnu opakovaně zdůraznil prezident Joe Biden. Cesta měla i byznysový rozměr, Pelosiová se mimo jiné setkala s předsedou společnosti TSMC, největšího výrobce polovodičových čipů, které využívá i americká armáda.

„Cesta rozzuřila Číňany natolik, že třeba nejpopulárnější sociální síť v zemi Weibo se na půl hodiny kvůli přetížení zhroutila. Několik hashtagů posbíralo několik miliard zobrazení, zprávy typu: ‚Ty stará ďáblice, ty si opravdu dovoluješ přijet?‘ nebo ‚Jsme naštvaní a jdeme spát, ale spát nám nejde.‘ Nálada byla velice protiamerická a protitchajwanská,“ popisuje.

„ Si Ťin-pching se poučil z ruské agrese na Ukrajině a přijde s jinou strategií.“

Robert Stojanov

Čínský nacionalismus se navíc netýká jen Tchaj-wanu, ale je do značné míry imperialistický, například pokud jde o protiprávní expanzi na ostrovy v Jihočínském moři.

„Je dosti silný a nesouvisí s nějakým nátlakem ze strany vlády, ale je jakoby uvnitř. Možná to souvisí s tím, že se Čína považovala za Říši středu a kolébku lidské kultury. Jsou na to hrdí a jejich počet, téměř miliarda a půl, jim k tomu dává sílu,“ doplňuje.

Psychologická válka

Stojanov zároveň upozorňuje na to, že Čína je s Tchaj-wanem významně ekonomicky propojena, na pevninu míří celá třetina tchajwanského exportu. Stejným směrem cestují i vědci, turisté nebo byznysmeni.

„Tchajwanci se považují za Číňany. Rádi by i třeba byli součástí pevninské Číny, ovšem demokratické. To mi alespoň Tchajwanci a moji tamní kolegové říkali,“ uvádí s tím, že na ostrově žije zhruba 23 milionů lidí, kteří si jsou jazykově blízcí s jihočínskou populací.

Spojení na pevninu je ovšem nyní přerušené kvůli vojenskému cvičení, které má trvat až do neděle. Čínská letadla narušují tchajwanský vzdušný prostor a bylo zaznamenáno i odpálení balistických střel, přesto podle Stojanova čínský prezident Si Ťin-pching invazi v blízké době nezahájí.

„Myslím, že se zaprvé poučil z ruské agrese na Ukrajině a přijde s jinou strategií, a za druhé nebude riskovat komplikace v době, kdy usiluje o znovuzvolení na podzimním sjezdu. Teď spíš budou ukazovat svaly, i samotné tchajwanské ministerstvo vnitra mluví spíš o psychologické hrozbě,“ soudí geograf.

X X X

Neposílejme Ukrajině zbraně, prodlužuje to válku, říká exšéf labouristů Corbyn

Přestaňme dodávat zbraně na Ukrajinu, apeluje bývalý šéf britských labouristů Jeremy Corbyn. Tvrdí, že se tak jen prodlužuje trvání konfliktu. Válka je podle něho katastrofou jak pro Ukrajinu, tak pro Rusko. Svět by se více než na zbraně měl soustředit na vyjednávání míru, říká politik, který má za sebou řadu kontroverzí souvisejících mimo jiné s antisemitismem. Vedení strany jeho výroky odmítá.

„Je pro mě zklamáním, že téměř žádný ze světových lídrů nepoužívá slovo mír,“ rozhořčil se Corbyn v rozhovoru pro proputinovskou libanonskou televizi Al Mayadeen. „Všichni mluví jen ve válečných frázích a válku podporují,“ myslí si.

Nedostatečně se podle něj ve vyjednávání příměří angažuje OSN, která by podle něj měla být mnohem více v centru dění. A pokud toho není schopna, mají její roli zastat jiné z mezinárodních organizací, jako jsou Africká unie nebo Liga arabských států.

„Dodávání dalších zbraní nepřináší žádné řešení, pouze prodlužuje a zveličuje tuto válku,“ myslí si politik. „Takhle nás mohou čekat dlouhé roky války na Ukrajině.“

Situace je podle něj navíc špatná pro obě strany konfliktu. „Tato válka je katastrofální pro lidi na Ukrajině, pro lidi v Rusku i pro bezpečnost celého světa. Proto je třeba vynaložit mnohem větší úsilí, abychom zajistili mír.“

Vedení strany Corbyna kritizuje

Současný předseda labouristů Keir Starmer s Corbynem nesouhlasí. „V lepším případě je naivní, v horším aktivně poskytuje podporu autoritářským vůdcům, kteří přímo ohrožují demokracii. Na solidaritě s agresorem není nic pokrokového, když naši spojenci potřebují více než kdy jindy naši solidaritu a reálnou pomoc, kterou jim jsme schopni poskytnout,“ myslí si.

Labouristé Corbynovi předloni pozastavili členství kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci.

„Myslím, že způsob, jakým se mnou bylo zacházeno, je ostudný, a obvinění, která byla proti mně vznesena, jsou ještě horší,“ tvrdí bývalý lídr.

„V Labouristické straně jsem strávil celý život, vstoupil jsem do ní ještě předtím, než Anglie v roce 1966 vyhrála mistrovství světa ve fotbale. Byl jsem hrdý na to, že mohu vést labouristickou stranu,“ řekl Corbyn a zmínil dobrý výsledek labouristů v parlamentních volbách v roce 2017 a nárůst počtu členů za jeho působení.

X X X

Lavrov hledá spojence v jihovýchodní Asii. Slibuje jim levnou ropu, zbraně a návrat ruských turistů

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se snaží dostat na stranu Moskvy státy jihovýchodní Asie. Z Barmy proto ve čtvrtek míří do Kambodži na zasedání šéfů diplomacií států účastnících se takzvaného East Asia Summit. Těch se kromě členských zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) účastní mimo jiné i Čína, Spojené státy a Rusko. Velmi pravděpodobně se tam setká se svým čínským protějškem.

 Lavrov v Barmě jednal s nejvyššími špičkami tamní vojenské vlády. Výslovně jim slíbil, že Rusko pomůže zemi při organizaci nových parlamentních voleb příští rok. Podle agentury AFP Lavrov doslova mluvil o ruské pomoci stabilizovat politickou situaci v zemi.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přesvědčuje státy jihovýchodní Asie, aby dál nepodporovaly protiruské sankce. Poslechněte si rozhovor s asijským zpravodajem Davidem Jakšem

Barma je pro Moskvu zajímavá svým obrovským nerostným bohatstvím a také strategickou polohou mezi Čínou a Indií. V posledních 10 letech se k tomu přidává daleko větší náklonnost k Číně nežli ke Spojeným státům. Lavrov v Africe ukázal, že Kreml má stále vliv. Přesvědčoval, že Rusko za nedostatek obilí nemůže

 Ve čtvrtek už ale Sergej Lavrov začne jednat ve Phnompenhu, hlavním městě Kambodži, se zbylými devíti členy sdružení ASEAN. Přiváží s sebou hlavně příslib levné ropy, zbraní a návratu ruských turistů.

Účast velmocí

Čína je rozzlobená návštěvou šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, takže kategoricky popírá, že by v Phnompenhu mohlo dojít na bilaterální schůzku jejího ministra zahraničí Wanga I a amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, přibližuje zpravodaj Českého rozhlasu v Asii David Jakš.

Naopak setkání Lavrov-Wang I sice ještě nebylo potvrzeno, ale je velmi pravděpodobné, že se ve čtvrtek nebo v pátek odehraje.

X X X

SABET  ZA   STATISÍCE   DOLARŮ  VELVYSLANCEM  USA  V  ČR

Poslal demokratům statisíce dolarů, za odměnu bude velvyslancem v Česku.

Kdo je Bijan Sabet, kterého Joe Biden ve středu nominoval na post amerického velvyslance v České republice? Veleúspěšný investor do start-upů, poměrně slušný fotograf a především štědrý sponzor Demokratické strany.

 „Jsem nesmírně poctěn a vděčný, že mě prezident Biden nominoval do funkce velvyslance Spojených států v České republice,“ tweetnul ve středu večer našeho času Bijan Sabet.

Pokud jeho nominaci schválí Senát, třiapadesátiletý milionář se v nejbližší době nastěhuje do Petschkovy vily v pražské Bubenči. A nejmocnější země světa se po přechodném úřadování chargé d´affaires Michaela Dodmana opět dočká plnohodnotného zastoupení v České republice. Nutno říci, že už bylo načase, protože na jmenování velvyslance se čeká více než rok.

Nyní je rozhodnuto: Spojené státy by u nás měl reprezentovat muž, který vydělal miliony dolarů na investicích do start-upů. Fanda baseballového týmu New York Yankees a otec tří dětí, který ve volném čase jezdí po světě se starou dvouokou zrcadlovkou Rolleiflex a snaží se zachytit drsnou krásu islandské přírody, líná letní odpoledne v římských kavárnách či azurové moře na Malých Antilách (na jeho fotky z cest se můžete podívat zde).

A také velký idealista, který se loni rozhodl odejít z vedení své investiční skupiny Spark Capital, aby měl více času na filantropii a politiku. Z příspěvků na jeho blogu je zřejmé, jak hluboce prožívá střelecké útoky na školách, boj za rovný přístup k hlasovacímu právu nebo nedávný rozsudek, který zrušil ústavní právo na interrupce.

Večeře s Obamou za 35 000 dolarů

Absolvent Boston College po studiích prošel řadou technologických firem v Silicon Valley a Massachusetts. Před sedmnácti lety spoluzaložil investiční společnost Spark Capital, která se soustředila na rizikové investice do start-upů.

Bostonské firmě se zanedlouho podařilo získat podíl v sociálních sítích Twitter a Tumblr, které dnes mají stamiliony uživatelů. Úspěšně investovala také do dalších známých aplikací, jako je FourSquare či Trello, dále do komunikační platformy Slack nebo herního studia OMGPOP.

Bijan Sabet si tak v roce 2017 vysloužil 89. místo v takzvaném Žebříčku krále Midase, který sestavuje časopis Forbes jako seznam nejvlivnějších a nejúspěšnějších investorů v technologickém sektoru.

Uznání se dočkal i za to, že svého času odmítl velmi štědrou nabídku Facebooku na převzetí Twitteru. Dnes zase velice ostře kritizuje Elona Muska za jeho manévry s koupí známé sociální sítě a hlasitě volá po tom, aby excentrický miliardář zaplatil miliardu dolarů jako odškodné za odstoupení od transakce.

Ministr zahraničí Jan Lipavský oznámení Bílého domu, že Joe Biden navrhl Bijana Sabeta na post velvyslance v České republice, uvítal. „S USA máme historicky nejlepší vztahy, panu ministrovi Blinkenovi jsem při své návštěvě Washingtonu říkal, že by naše diplomacie uvítala brzké obsazení velvyslaneckého postu v Praze. Vítám proto oznámení Bílého domu, který navrhl Bijana Sabeta na post velvyslance v Česku,“ uvedl Lipavský.

Čím si post velvyslance v Česku zasloužil, není zas tak těžké uhádnout. Dlouhodobě patří mezi štědré dárce Demokratické strany, za poslední rok demokratům a na ně napojeným politickým výborům poslal více než tři sta tisíc dolarů.

Jeho podpora Demokratické strany je dlouhodobá. Už před deseti lety zaplatil 35 800 dolarů za to, že se mohl zúčastnit večeře s Barackem Obamou. Ten ostatně stále zůstává jeho velkým politickým idolem – Sabet se vyznává, že mu při četbě jeho memoárů nazvaných Země zaslíbená naskakuje husí kůže.

Je třeba podotknout, že odměňování stranických sponzorů velvyslaneckými posty není v americké politice nic zvláštního. Dlouhodobě to dělají demokraté i republikáni, a to k nelibosti profesionálních diplomatů, podle nichž jde v podstatě o institucionalizovanou korupci oslabující zahraniční politiku USA.

Proti letité praxi se za Trumpovy vlády bouřilo i progresivní křídlo Demokratické strany. Ministerstvo zahraničí po Bidenově vítězství skutečně přislíbilo, že velvyslanectví budou nejméně ze 70 procent obsazována kariérními diplomaty.

Podle zprávy respektovaného portálu Foreign Policy z minulého prosince však zůstalo jen u slibů. Na zastupitelské úřady v Řecku, Keni, Argentině, Belgii, Slovinsku nebo v Kanadě byli jmenováni lidé, kteří se kvalifikovali především výší příspěvku na kampaň.

Nominace Bijana Sabeta tak potvrzuje, že ani Bidenova administrativa se s letitou praxí nedokázala rozloučit. „Na velvyslanecké posty nestydatě pohlížejí jako na stranickou odměnu,“ postěžoval si pro Foreign Policy nejmenovaný americký diplomat.

X X X

Hlava ruské pravoslavné církve se chce setkat s papežem, jeho zástupce jednal ve Vatikánu

Zástupce moskevského patriarchátu se ve čtvrtek ve Vatikánu setkal s arcibiskupem Paulem Gallagherem, který má ve Vatikánu funkci odpovídající ministrovi zahraničí. Podle agentury APA možná jednali i o případném setkání moskevského patriarchy Kirilla s papežem Františkem, které by se mohlo uskutečnit v polovině září v Kazachstánu.

„Při svém dlouhém rozhovoru hovořili o aktuálních otázkách týkajících se vztahů mezi ruskou pravoslavnou církví a římskokatolickou církví,“ informovala bez bližších podrobností na svých stránkách ruská pravoslavná církev o setkání Gallaghera s metropolitou Ilarionem, který má podle APA v moskevském patriarchátu na starosti vnější církevní vztahy.

O možném setkání papeže Františka s hlavou ruské pravoslavné církve Kirillem, který má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a podporuje ruskou agresi vůči Ukrajině, média spekulují už několik měsíců. V dubnu papež řekl, že Vatikán chystal schůzku s Kirillem na polovinu června v Jeruzalémě, ale nakonec ji zrušil.

„Naše diplomacie došla k závěru, že schůzka nás dvou v této době by mohla vést k mnohým nedorozuměním,“ řekl papež posléze médiím. Papež František ruskou invazi na Ukrajinu opakovaně odsoudil a mnohokrát vyzval k okamžitému ukončení války.

Papež odmítl, že by se chystal rezignovat. Po návštěvě Kanady by chtěl jet do Moskvy a Kyjeva

 Kongres představitelů náboženství

Novým termínem schůzky, o němž se spekuluje, je 14. či 15. září, kdy se papež i Kirill zúčastní v Kazachstánu světového kongresu představitelů různých náboženství. Agentura APA napsala, že zatím není jasné, zda tam budou hlavy katolické a ruské pravoslavné církve spolu hovořit.

František se s Kirillem setkal v roce 2016 v Havaně, což byla první schůzka hlavy katolické církve a předního lídra církve pravoslavné od takzvaného velkého schizmatu z roku 1054.

Tehdy se křesťanská církev rozpadla na část, která uznává za svou hlavu papeže, a pravoslavnou či ortodoxní, jež je volně podřízena konstantinopolskému patriarchovi. Ruský patriarcha Kirill tak formálně hlavou pravoslaví není, jeho autorita ale vyplývá z počtu ruských věřících.

X X X

Papež odmítl, že by se chystal rezignovat. Po návštěvě Kanady by chtěl jet do Moskvy a Kyjeva

Papež František vyloučil, že by se v brzké době chystal rezignovat. Pokud by mu ale zdraví znemožnilo řídit katolickou církev, tak by na svůj post abdikoval, řekl v rozhovoru, který v pondělí zveřejnila agentura Reuters. Papež vyjádřil vůli po své plánované červencové návštěvě Kanady zavítat i do Moskvy a do Kyjeva.

 Některá média, například deník The Washington Post, v posledních týdnech uváděla, že by papež mohl podat rezignaci. Podle tisku tomu mohla napovídat plánovaná srpnová návštěva města L´Aquila, kde je pochován papež Celestýn V.

Papež: Válka na Ukrajině mohla být nějakým způsobem vyprovokována či jí mohlo být zabráněno

 Ten odešel z papežského trůnu na konci 13. století a byl do abdikace Františkova předchůdce Benedikta XVI. poslední hlavou katolické církve, která podala abdikaci.

„Zatím ne, opravdu,“ odpověděl papež František na otázku, zda se chystá abdikovat. Dodal ale, že by rezignaci podal, pokud by mu zdraví znemožňovalo řídit katolickou církev. „A to byl velký příklad papeže Benedikta. Pro církev to byla velmi dobrá věc,“ řekl o rezignaci svého předchůdce současný papež.

O Františkově abdikaci se spekulovalo také loni v létě, když se hlava katolické církve podrobila operaci střeva. V posledních měsících měl papež problém s chůzí a několikrát se na veřejnosti objevil na kolečkovém křesle.

Kvůli zdravotním komplikacím také František zrušil návštěvu Libanonu či afrických zemí. Na cestu do Kanady v druhé polovině července se ale vydá.

„Mám se dobře, pomalu se to zlepšuje,“ řekl o svém zdravotním stavu papež.

Podle Františka se otevírá možnost, že by se vydal na cestu do Moskvy a do Kyjeva. Nejdříve se ale chce vydat do Moskvy a až pak na Ukrajinu.

„Myslím si, že pokud si na mě ruský prezident (Vladimir Putin) najde trochu času, tak bych tam mohl jet a posloužit míru,“ řekl papež, kterého ukrajinští představitelé už několikrát na návštěvu pozvali. Hlava katolická církve už dříve válku na Ukrajině odsoudila.

X X X

ZOUFALCI   Z   VLÁDY  FIALY  VYPÍSKALI  V  TÁBOŘE  BABIŠE.  STRACH  Z  FIALOVY  DRAHOTY,  PHM,  NEDOSTATKU  LEVNÉHO  PLYNU,  ELEKTŘINY,  PENĚZ,  BYTŮ,  HYPOTÉK

    Na místě byl také antikonfliktní tým. Protestující pískali na píšťalky, troubili, zvonili zvonci. Babiš označil protestující za agresory, zoufalce a voliče pětikoalice. Babiš ve středu v Českém Krumlově a také v blízkém Frymburku čelil podle médií hlasitým protestům svých odpůrců, podobně jako v úterý v Třeboni.

Krajská policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová ČTK řekla, že antokonflitní tým bývá nejen na mítincích, ale i na demonstracích proto, aby jako první „skupina“ uklidňoval agresivní přítomné a komunikoval s nimi.

Babiš na adresu protestujících uvedl, že jde o voliče nynější vlády premiéra Petra Fialy (ODS) a stejné lidi, kteří napadli policii v Českém Krumlově. „Nám policie, která nás nebyla schopná ochránit, v Třeboni řekla, že máme jít pryč, protože na nás bude atentát,“ vrátil se pak bývalý premiér k úterní návštěvě Třeboně. Odpůrci tam podle něj jeho skupinu ohrožovali, házeli po nich předměty. „Bylo by dobré, kdyby šéfové těch pěti (vládnoucích stran) vyzvali svoje voliče, aby nebyli agresivní, aby nebili naše fanoušky, aby nechodili na naše mítinky,“ řekl dnes ČTK Babiš.

Mítink byl na táborském náměstí T. G. M., kde zněl od odpůrců pískot tak silný, že nebylo rozumět Babišovi ani bývalému ministrovi dopravy a průmyslu Karlu Havlíčkovi, přestože mluvili v první části mítinku do mikrofonu. Lidé skandovali slogany Hanba, StB, Do basy. Na transparentech byl třeba nápis „Babiš do lapáku“, jeden muž měl tričko s nápisem „Nechci do holdingu“.

Policie nejdřív situaci sledovala. „Hlavně si jich nevšímejte, přišli jen provokovat sem, jsou to voliči Pirstan ….A když dostanou faktury za elektřinu této vlády, tak se jim protáhne ksicht,“ říkal Babiš příznivcům o odpůrcích. Poté se Babiš obrátil na policisty, kteří podle něj byli na mítinku k ničemu. „Policie na to dohlíží, místo toho aby zakročila a oddělila tyhle agresory a zoufalce,“ řekl policistům. Ti potom vytvořili půlkruh a fanoušky a odpůrce tak oddělili.

Některé seniorky na Babiše čekaly už tři čtvrtě hodiny před začátkem. „Poslal nám rouškovný, pět tisíc, to nám teď nikdo nedá. Furt nad námi držel ochrannou ruku,“ říkala jedna ze tří seniorek, které v kavárně proti náměstí pily tureckou kávu. Babiš se před svým obytným vozem fotil s příznivci, mezi nimiž byly i děti. Rozdával své knihy nebo kšiltovky s nápisem Sorry jako. Mítink začal ve 14:35, trval zhruba hodinu, celou dobu zněl pískot i troubení. Fotograf z Babišova týmu měl špunty v uších.

„My máme normálně kampaň do komunálu. A v Krumlově napadl nějaký člověk i policistu a státní policie vůbec nezasáhla, neochránila nás. Budu se ptát ve Sněmovně pana (ministra vnitra Víta) Rakušana, na co máme tu policii, když není schopná ochránit občany. Útočí na lidi, kteří s námi sympatizují,“ řekl ČTK Babiš. Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík dnes ČTK řekl, že policie už vyslechla ženu, kterou na mítinku v Českém Krumlově zajistila. Vede s ní přestupkové řízení. Ženu bezprostředně po výslechu policisté pustili. Postup policistů vůči ženě, která proti Babišovi protestovala, prověří policejní úřad vnitřní kontroly. Úřadu to uložil policejní prezident Martin Vondrášek.

Policie tak reagovala na video webu Forum 24, na němž dva neuniformovaní policisté odvádějí v Krumlově do neoznačeného auta ženu. Policie uvedla, že žena policistu v civilu napadla. Ona sama řekla deníku Forum24, že udeřila muže, který do ní během akce strkal, aniž věděla, že jde o policistu v civilu.

Podle mluvčího policejního prezidia je běžné, že policie dohlíží na akcích, které vyhodnotí jako rizikové, bez ohledu na organizátora akce. „Setkání veřejnosti s Andrejem Babišem patří do té kategorie, protože tam občas k nějakým konfliktům dochází,“ zdůvodnil Moravčík, proč policie na mítinku v Českém Krumlově byla. „Z vlastní zkušenosti z různých shromáždění můžu říct, že neuniformovaní policisti běžně v davu jsou, i když jde o absolutně klidnou akci,“ doplnil.

Babiš jezdí za voliči po Česku, pořídil si k tomu obytný vůz. Odmítá, že jde o kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dřív. Koncem června Babiš uvedl, že plánuje oznámit rozhodnutí ohledně své případné prezidentské kandidatury nejspíš 4. listopadu. Senátní a komunální volby se konají letos v září.

X X X

Důvod k zásahu policie je jeden jediný, a to je porušení zákona, říká expert Kazbunda

Prezident Policie ČR Martin Vondrášek dal podnět k prověření postupu policistů na středečním mítinku předsedy hnutí ANO, bývalého premiéra Andreje Babiše v Českém Krumlově. Bývalý příslušník Policie ČR a externí lektor odborných předmětů na Policejní akademii Stanislav Kazbunda vysvětlil v Radiožurnálu obecný rámec pravidel pro chování policistů na velkých akcích.

X Bývá pravidlem, že na dodržování pořádku na akcích, jako jsou politické mítinky, veřejná setkání s politiky, dohlížejí i hlídky státní či městské policie? Nebo se tak děje jenom na žádost pořadatelů?

S ohledem na žádost pořadatelů může policie přistoupit k nějakému dohledu nad jakoukoliv akcí. Policie může rozhodnout i sama z vlastní vůle, že nějaké shromáždění, nebo nějaká akce může být potenciálně problémová, a potom tam samozřejmě své lidi pošle.

X Jaké pravomoci mají v takovém případě příslušníci policejního sboru, případně strážníci? Je to na základě vlastního uvážení, nebo zase na žádost pořadatelů?

Na žádost pořadatelů lze přistoupit k tomu, že policie vyšle své síly na nějakou konkrétní akci. Ale co se týká pravomocí a možností toho, co policie dělá, to samozřejmě nijak nesouvisí s tím, kdo si je tam pozval. Policie reaguje a funguje pouze v mezích zákona o policii. Nelze předpokládat, že by si někdo objednal policii, aby pro něho udělala nějakou bezpečnostní záležitost.

V tomto smyslu si lze objednat soukromou agenturu, která dohlíží na chod čehokoliv a funguje na pokyn toho, kdo si ji najal. Samozřejmě opět může fungovat pouze v mezích platných zákonů.

X Co může být za daných okolností podnětem k zásahu policie? Jaké projevy, které tu akci nějakým způsobem narušují?

Samozřejmě nelze hovořit o narušení akce, pokud se jedná o vyjadřování politických názorů. Já se domnívám, že důvod k zásahu policie je jeden jediný, a to je porušení zákona. Pokud tedy v tomto případě k porušení zákona došlo, tak policie samozřejmě v rámci zákona o policii může, a dokonce by měla zasáhnout.

Česko má od pátku nový elitní policejní útvar. Zaměří se na boj proti terorismu a kyberkriminalitě

 X Podle vyjádření mluvčího Policie ČR je i nasazení neuniformovaných policistů standardní postup, pokud tomu odpovídají bezpečnostní rizika dané akce. Co si pod tím termínem představit? Je to tedy běžné v případě politických mítinků, že tam jsou policisté v civilu? Může se tak dít, pokud tam vystupují zvlášť exponované politické osobnosti?

Tento postup využívá policie takticky samozřejmě při všech akcích a shromáždění, u kterých to uzná za vhodné, protože policisté mohou vystupovat jak v uniformě, tak i v civilu. Zákon o policii to samozřejmě umožňuje. Záleží také na vedení konkrétní akce, jak pojme svoje bezpečnostní působení.

Pokud se jedná o shromáždění tohoto typu, je samozřejmě vhodné použít policisty v civilu. Jednak proto, že nevyvolávají už svým vzhledem jakési kontroverzní nálady, ale jednak je to dobré i proto, že policista v civilu není tak nápadný a může lépe eliminovat třeba vzrůstající mu potenciál nebezpečí.

X Vztahují se na neuniformované policisty tytéž pravomoci jako na kolegy v uniformách a musejí se legitimovat osobě, vůči níž zakročí?

Samozřejmě se na ně vztahují stejná práva a povinnosti. Pokud tento policista zakročuje proti někomu fyzicky, nelze si představit, že by z nějaké kapsy vytahovat průkaz a člověku, proti kterému zakročuje, ho ukazoval. To je samozřejmě hezká představa, ale reálně neproveditelná. V případě, že to nelze jinak, stačí pouze ústní prohlášení policisty a potom, pokud to situace umožní, může k legitimaci dojít.

X X X

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu, je to poprvé po sérii sedmi zvýšení

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Informovala o tom mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová. Bankovní rada jednala po personální obměně a poprvé v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem zvyšování sazeb.

  Šlo o první ponechání sazeb po sedmi nadstandardních zvýšeních základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Bankovní rada současně rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Další zvyšování úrokových sazeb potřeba není. Mohlo by ekonomiku zbrzdit, soudí rektor VŠE Dvořák

 Čtvrtečního jednání rady se zúčastnilo všech sedm členů. Rada má od počátku července tři nové členy a post guvernéra převzal Michl, který v pozici člena rady hlasoval ve stávajícím cyklu zvyšování úroků vždy proti jejich růstu. Na jednání byl i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Česká národní banka ponechala také lombardní sazbu na osmi procentech. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, zůstala na šesti procentech.

„Pro finanční trh nejde o překvapení, neboť očekávání analytiků byla takřka rovnoměrně rozdělena mezi scénářem stability úrokových sazeb a jejich zvýšení o čtvrt procentního bodu,“ řekl analytik Generali Investements Radomír Jáč.

Změny výše úroků

Úroky České národní banky mohou podle něj po zbytek letošního roku zůstat beze změny a už v prvním čtvrtletí roku 2023 může centrální banka zahájit proces jejich snižování. Finanční trh ale může spekulovat na možnost, že rostoucí inflace dovede centrální banku letos na podzim ještě k dalšímu, finálnímu zvýšení úroků, dodal.

Zvýšení mezd o inflaci způsobí, že se jí pak dlouho nezbavíme, varuje viceguvernérka ČNB

 Na předchozím měnovém jednání koncem června rada pod vedením předchozího guvernéra Jiřího Rusnoka zvedla základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Na počátku května ji zvýšila o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Na konci března to bylo o 0,5 procentního bodu na pět procent.

Na zasedání počátkem února rada zvýšila sazbu o 0,75 procentního bodu na 4,5 procenta. Na zasedání před Vánocemi stoupla sazba o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Počátkem loňského listopadu sazba stoupla o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta, přičemž to bylo nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Předtím v září odhlasovala rada zvýšení základní sazby o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

X X X

Itálie nečekaně udeřila na Putinovy oligarchy. Zabavila jim majetek

Italská policie zabavila majetek Lanfranca Cirilla, 63 letého podnikatele známého také jako „Putinův architekt“, a dalším 44 ruským oligarchům. Důvodem jsou daňové delikty, pašování, praní špinavých peněz a podvodný převod peněz v celkové výši přes 141 milionů eur, v přepočtu za 3,5 miliardy Kč.

Vyšetřování jednotky hospodářské a finanční policie v Brescii se zpočátku zaměřilo na vrtulník registrovaný v Rusku, u něhož nebyly splněny celní formality, a odhalilo tak údajný případ fiktivního pobytu v zahraničí.

Cirill je vyšetřován zejména proto, že podle vyšetřovatelů v letech 2013 až 2019 údajně nepřiznal příjmy ve výši desítek milionů eur, přičemž v Itálii soustředil své „rodinné, citové a ekonomicko-patrimoniální zájmy“.

Vyšetřování bylo zaměřeno na zjištění významných majetků, které byly zcela nepřiměřené k tomu, jaké byly deklarované zdanitelné příjmy.

Na základě důkazů, které se objevily, soud nařídil preventivní zabavení majetku, který tvoří luxusní domy, vrtulník, bankovní účty, hotovost, šperky, díla moderního a současného umění slavných autorů, včetně obrazů Picassa, Cézanna, Kandinského, De Chirica a Fontany, a další luxusní zboží.

Cirillo, architekt z Brescie, který se před časem přestěhoval do Dubaje, podle vyšetřování Navalného protikorupčního fondu postavil „Putinovu“ faraonskou vilu u Černého moře, vybavenou nábytkem od nejexkluzivnějších italských firem a inspirovanou Berlusconiho vilou Certosa.

V Moskvě otevřel a poté zavřel architektonický ateliér Masterskaya. Před rokem řekl deníku Repubblica, že kromě této významné rezidence v Brescii – fascinující vily z 15. století renovované s modernistickými akcenty má rezidence v Dubaji, pět vil na Costa Smeralda, krásný dům v Moskvě a další v Madonně di Campiglio v New Yorku, a popřel, že by za Putinovu vilu u Černého moře dostal odměnu v podobě sousední vily.

X X X

Padla proruská diverzantka „Korsa“. V ukrajinské uniformě zabíjela civilisty

Na východě Ukrajiny zemřela při bombardování plukovnice Olga „Korsa“ Kačurová, jedna ze zakladatelek domobrany samozvané Doněcké lidové republiky. Ruský prezident Vladimir Putin své oblíbenkyni udělil posmrtně nejvyšší státní vyznamenání – Hrdina Ruské federace.

 Plukovnice Olga Sergejevna Kačurová, známá také pod přezdívkou Korsa, vstoupila do doněckých milicí v dubnu 2014, kdy Rusko oblast obsadilo. Předtím byla profesionální ukrajinskou policistkou. Brzy se stala velitelkou raketové jednotky s 140 vojáky. Její prapor obsluhující systém Grad se účastnil řady bojových operací.

Ukrajina ji viní ze spáchání válečných zločinů. Raketami nechala podle Kyjeva ostřelovat civilisty v Doněcké oblasti. Diverzní akce podnikala se svou jednotkou v převlečení za ukrajinské vojáky, aby mohla svádět tato zvěrstva na Kyjev. V rozhovorech pro kremelskou propagandu otevřeně prý přiznávala, že ji baví zabíjet Ukrajince. V nepřítomnosti jí ukrajinský soud uložil za „teroristické aktivity“ trest 12 let vězení.

Ruský prezident Kačurové udělil posmrtně vyznamenání Hrdina Ruska, což je nejvyšší vyznamenání Ruské federace, které je udělováno za zásluhy o ruský stát a národ.

„Její neohrožená vojenská služba si zaslouží, aby byla připomínána a předána potomkům památka Hrdiny Doněcké lidové republiky, Hrdiny Ruska – Olgy Kačury,“ reagoval nejvyšší představitel Doněcké lidové republiky Denis Pušilin.

Starosta Horlivky Ivan Prichodko o úmrtí informoval na Telegramu:„Tragicky zahynula statečná a moudrá žena, která stála u počátků Lidových milicí Doněcké lidové republiky. Vítězná a neochvějná Korsa!“

Ani její pohřeb neproběhl v klidu. Síň, kde se konal smuteční obřad, zasáhla těžká palba. Podle ruských okupačních úřadů byl ceremoniál v činoherním divadle přerušen kvůli ostřelování ze strany Ozbrojených sil Ukrajiny. Hosté byli evakuováni do protiatomového krytu. Ruská média tvrdí, že dva lidé byli zabiti a pět lidí zraněno. Zasažen byl i nedaleký hotel Donbas Palace.

 Kyjev odpovědnost z narušení pohřbu odmítá. „Na Doněck útočí pouze sami Rusové – nebo sbory lidových milicí neuznaných zločineckých republik. Proto nemá smysl, abychom zahajovali údery na jakékoli akce v Doněcku.“ uvedl poradce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

X X X

Výbušný koktejl. Kreml verbuje prapory z regionů, mohou se obrátit proti němu

Kreml se snaží napříč Ruskem všemožně naverbovat co nejvíce mužů ochotných odejít válčit na Ukrajinu. Za účast na invazi jim slibuje astronomické mzdy i řadu bonusů. Podle analytiků si tím však zadělává na problémy. Náklady na nasazení mužů budou obrovské, ale efektivita v boji sporná. Vytvořením regionálních jednotek Moskva rovněž riskuje, že jí vojáci nebudou loajální.

 „Během dvou dnů projevilo zájem více než 800 mužů ve věku od osmnácti do padesáti let,“ tvrdí náborář Alik Kamaletdinov z ruského Baškortostánu, jenž v květnu na platformě VKontakte vyzval místní muže, aby se přihlásili k baškirskému praporu a zamířili do bojů na Ukrajině. Zájem byl tak enormní, že úředníci v červnu oznámili vytvoření druhého batalionu.

Rusko na začátku šestého měsíce invaze trpí stále naléhavějším nedostatkem vojáků a oblastní jednotky složené z narychlo vycvičených dobrovolníků motivovaných penězi se zdají být součástí jeho snahy o nalezení kusého řešení. Příkladu Baškortostánu už následovalo čtrnáct dalších regionů, včetně Tatarstánu, Čuvašska či Přímorského kraje.

Analytici nicméně varují, že údržba těchto praporů bude velmi nákladná a hrozí jim značné ztráty. „Tyto jednotky budou zřejmě produkovat vojáky nižší kvality, ale se mzdami blízkým profesionálům,“ uvádí americký Institut pro studium války . Ruská armáda podle něj počítá s tím, že muže z regionů pošle válčit po třiceti dnech výcviku.

 Zatímco prapory z Baškortostánu čekají na nasazení, na Ukrajině už válčí regionální jednotky z Čečenska či Severní Osetie. Podle baškirského opozičníka Ruslana Gabbasova to byli právě Čečenci loajální svému vůdci Ramzanu Kadyrovovi, kteří inspirovali vytvoření baškirských praporů.

„Hlavní představitel Baškirska Radij Chabirov žárlí na Kadyrovovu slávu a vliv. Myšlenku na vznik praporů prosadil, aby se přiblížil ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a získal jeho důvěru,“ domnívá se.

Nejistá loajalita

Náborář Kamaletdinov nemá pochyb, že v baškirských praporech bude vysoká morálka, neboť „muži budou bojovat po boku svých krajanů“. Taková soudržnost ale může pro Kreml paradoxně představovat problém. Rekruti ruské armády byli od 19. století v jednotkách záměrně mícháni s těmi z dalších oblastí, aby se zajistila jejich loajalita centrální vládě, nikoli regionální.

„Jde to radikálně proti celé tradici ruských sil. Jednotky vytvořené na základě sdíleného původu představují nebezpečí. Když jsou jednotky smíšené, pak může být neloajalita potlačena obrácením celého útvaru proti neloajálnímu vojákovi. Ale zde se může celá jednotka obrátit proti veliteli,“ řekl listu The Moscow Times ruský armádní expert Pavel Luzin.

Regionální bataliony budou podle Luzina nejen náchylnější ke vzpourám, ale rovněž mohou ve svých regionech vyvolat po návratu domů politickou nestabilitu. „Tito vojáci by si mohli po návratu myslet, že je moskevská vláda donutila bojovat za své hloupé cíle a bere je za poslušné kolonizované domorodce. Je to opravdu výbušný koktejl,“ domnívá se.

Astronomické odměny

Zdá se však, že Kreml je ochoten to riskovat. Pokud každý z 85 federálních subjektů země zajistí alespoň jeden prapor o 400 mužích, mohlo by to znamenat 34 tisíc nových bojovníků na ukrajinské frontě. A Moskva je nutně potřebuje. Kreml údaje o ztrátách tají a dosud přiznal jen 1 351 padlých, podle odhadů analytiků ale ve skutečnosti přišel už o nejméně 25 tisíc mužů.

Všeobecná mobilizace ale zatím není ve hře. „Pro Kreml, prezidenta Vladimira Putina, by mobilizace představovala obrovské riziko,“ řekl v rozhovoru s iDNES.cz armádní expert Lukáš Visingr, podle něhož by to znamenalo obrovské logistické komplikace, přesuny milionů lidí a mohlo by to vyvolat zásadní odpor mladé generace.

Rusko se muže do regionálních praporů snaží nalákat na astronomické odměny, mnohonásobně vyšší, než jsou průměrné mzdy v jejich bydlišti.

Podle Kamaletdinova příspěvku si mohou ti, kteří vstoupili do baškirských praporů, vydělat 200 tisíc rublů (80 tisíc korun) měsíčně. Za aktivní účast v bojích pak mají nárok na dalších osm tisíc rublů denně (tři tisíce korun). Představitelé Baškortostánu se navíc zavázali, že rekrutům vyplatí dodatečný vstupní bonus 200 tisíc rublů. Průměrná mzda v hlavním městě Ufa přitom činí 15 až 20 tisíc rublů (osm tisíc korun).

„Hlásí se většinou lidé, kteří nutně potřebují peníze a jsou starší 40 let,“ konstatoval aktivista Gabbasov. Efektivita těchto mužů v boji proti vysoce motivované ukrajinské armádě je podle Luzina sporná. „Jejich nasazení zřejmě nezmění trajektorii války,“ domnívá se. Podle MT se nasazení obou praporů z Baškortostánu očekává v následujících dnech.

X X X

 Od Bradáčové odchází z VSZ její klíčový muž dr. Bodlák. Chce být soudcem

 Od Lenky Bradáčové odchází její další klíčový spolupracovník. Ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality (OZHFK) Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Marek Bodlák se totiž chce stát soudcem. Podle informací České justice se již připravuje návrh na Bodlákovo jmenování.

Když se Lenka Bradáčová konečně dočkala před deseti lety tolik vytouženého jmenování vedoucí Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ), patřil Marek Bodlák mezi první lidi, které si na úřad přivedla. A dosadila jej do klíčové funkce ředitele Odboru závažné hospodářské a finanční kriminality (OZHFK). Nyní je Bodlák na odchodu, chce se totiž stát soudcem, pro což již splnil předpoklady ještě před účinností nových pravidel výběru. Informaci potvrdily České justici dva zdroje.

Bodlák usiluje o jmenování soudcem již delší dobu, až nyní ovšem dostal „souhlas“ od své nadřízené Bradáčové, že již může jeho služby postrádat. Zamířit má podle zdrojů České justice k Obvodnímu soudu pro Prahu 2. To je soud, v jehož obvodu sídlí mj. i Ministerstvo spravedlnosti. Jeho budoucí kolegové zde mj. řeší žaloby na stát za nedůvodná či nezákonná trestní stíhání.

Bodlák je členem nátlakové skupiny uvnitř státního zastupitelství Unie státních zástupců (USZ), v jejímž vedení také působil. Je odpovědný mj. za obžalobu exministryně Vlasty Parkanové v případu nákupu letadel CASA.

Jeho rozhodnutím bylo také odloženo vyšetřování trestního oznámení poslanecké vyšetřovací komise pro policejní reorganizaci na Bodlákova olomouckého „kolegu“ Petra Šeredu. Toho poslanci podezřívali z toho, že předal výsledky šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) týkající se tehdejšího policejního prezidenta Tomáše Tuhého neoprávněné osobě. „Nečekal jsem nic jiného – jak říká staré přísloví, pes psy nežere,“ komentoval to tehdy předseda komise, dnes ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

  Dostálová měla financovat auto pro manžela ze sněmovních peněz. Nesmysl, reaguje

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) z vlády Andreje Babiše (ANO) měla údajně financovat nákup vozu pro svého manžela z peněz Poslanecké sněmovny. Podle webu Seznamzprávy to prošetřovala policie, která však nakonec nemohla použít klíčové odposlechy jako důkaz a případ tak uzavřela bez obvinění. Poslankyně pro CNN Prima NEWS uvedla, že se jedná o nesmysl.

Policie podle Seznam Zpráv prošetřovala několik let Dostálovou, že dodávku pro svého manžela splácela z peněz, které byly určené jako odměna pro její asistentku. Fiat Ducato, který měl být údajně upraven na kempování, měl manžel Dostálové dostat jako dar k padesátinám. „Oficiálně koupil dodávku z druhé ruky, za 399 tisíc korun, Dostálové otec Vilém Tvrdík. Zaregistroval ji na svou firmu – on i Dostálové manžel vyrábějí podle starých postupů rámy k obrazům,“ napsal zpravodajský web.

 Hned druhý den měla tehdejší ministryně navýšit odměny pro svou asistentku, které jdou na vrub Poslanecké sněmovny. Ta však údajně stejnou částku posílala každý měsíc na účet otce Dostálové, který byl oficiálním majitelem vozu. „Byly ve skutečnosti určeny ke splácení nákupu shora popsaného vozidla,“ zmínili policisté podle Seznam Zpráv v usnesení o odložení kauzy. Odposlechy měly také zachytit hovor ministryně s jejím otcem, ve kterém o tomto způsobu platby hovořili.

Dostálová pak při výslechu tvrdila, že s financováním auta nemá nic společného. Detektivové to ale viděli opačně. „Po předestření komunikace z aplikace WhatsApp, kde se svým otcem Klára Dostálová řeší nákup vozu, kde její otec píše, že koupil on a Dostálová společně k narozeninám Martinovi auto Fiat Ducato Panorama, uvedla, že vůbec nevěděla, o co jde, že jí otec sdělil, že na firmu koupil auto a že ho manželovi dají společně k narozeninám,“ popsali policisté v dokumentu. Podle asistentky měly odesílané peníze sloužit k pronájmu poslanecké kanceláře.

Nesmysl, tvrdí Dostálová

Poslankyně Dostálová poslala redakci CNN Prima NEWS své vyjádření k situaci. „Závěry, které redaktor Seznamu vyčetl ze spisu, jsou nesmyslné a v mnoha směrech úplně mimo realitu. Článek spojuje několik nesouvisejících věci. Ten automobil pořídila firma mého otce a dodnes slouží k převáženi blondelových rámů na obrazy,“ sdělila Dostálová.

„Na rozdíl od redaktora Seznamu jsem neměla možnost si rozhodnutí o odložení vůbec přečíst, protože mě s ním nikdo neseznámil. Za těch několik let jsem jen jednou podala policii krátké vysvětlení a dál mě v celé věci už nikdo nekontaktoval,“ doplnila.

Celá věc je podle ní pouze fabulace. „Nesmyslů je tam spousty. Zaprvé nebylo auto žádným darem, jde o normální firemní dodávku. Zadruhé nebylo koupené ani na leasing, ani na jinou formu úvěru. Nedává tedy logiku, že by bylo spláceno po částkách z veřejných peněz. Policie celou věc odložila. Nemohla ani jinak,“ uvedla exministryně. Poslala zároveň fotografie, které mají dokazovat, že se vozidlo využívá k práci.

X X X

Nudisté v Brně chytali zloděje. Houf naháčů ho obklíčil a srazil pod stůl v bufetu

Hodně netradiční zápletku jako inspirovanou slavnými filmy o francouzských četnících museli rozkrýt brněnští strážníci. Naléhavý telefonát o konfliktu větší skupiny osob je totiž přivedl přímo na nudistickou pláž u přehrady. Jak se později ukázalo, chytali tam zloděje. Ten se přesile naháčů nakonec raději vzdal.

Skupinka nahých mužů a žen pronásledovala po břehu brněnské přehrady zloděje, který chvíli před tím ukradl horské kolo.

„Jedna z rekreantek spokojeně usnula na dece, když vtom ji probudil křik ostatních, že jí někdo krade kolo opřené o blízký keř. Ohlédla se a opravdu prý uviděla mladíka prchajícího s jejím bicyklem v hodnotě přibližně třiceti tisíc korun,“ uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Štáb CNN Prima NEWS mluvil i se svědkem, který celý incident popsal. „Bylo vidět bílé tričko, ruksak na zádech, tmavé krátké kalhoty, jak do kopce k tomu bufetu tlačí kolo,“ řekl. V tu chvíli za zlodějem vyběhl celý houf nudistů a šestadvacetiletý muž si prý z více směrů útěku neprozřetelně vybral ten, který vedl do kopce.

Po pár metrech tak podle svědků kolo raději odhodil a běžel ke zdejšímu bufetu, kde ho skupina pronásledovatelů dopadla. Jeden z přihlížejících zavolal na linku 156, zatímco mladík se prý ukryl pod deskou stolu, kolem něhož si až do příjezdu hlídky městské policie posedali rozzlobení návštěvníci nuda pláže, aby nemohl uprchnout.

„Nějaká facka tam padla taky. Srazili ho pod stůl, tak on ležel jednou nohou na lavici, zbytek těla pod stolem a lidi sedli kolem něho. Říkali: ‚vůbec nic nedělej, seď, lež a čekej‘,“ doplnil svědek. „Poznat dotyčného nebylo pro strážníky nijak složité. Kromě toho, že ho ostatní neustále hlídali, byl mezi nimi jediný oblečený,“ upřesnil mluvčí s tím, že s ohledem na hodnotu kola strážníci předali zloděje do péče státních policistů. Za pokus krádeže kola mu hrozí i několik let za mřížemi.

 X X X

Firma Megatech končí v Hlinsku? Budou další nezaměstnaní?

 Plánovaný přesun výroby společnosti Megatech z Hlinska byl hlavním tématem setkání hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou, předsedkyní krajské regionální rady ČMKOS Alenou Šírovou, místopředsedou OS KOVO Liborem Dvořákem a vedoucím Regionálního pracoviště OS KOVO Rudolfem Procházkou. Společnost Megatech byla ještě před několika lety největším zaměstnavatelem ve městě s tisícovkou zaměstnanců. Na konci příštího roku však plánuje výrobu v Hlinsku zcela ukončit, což by se dotklo přibližně 180 lidí, kteří zde stále pracují.

 „Megatech stále patří v Hlinsku mezi významné zaměstnavatele, a proto nás informace o přesunu výroby do areálu v Brně zarazila. I přesto, že se podle pana předsedy Středuly a kolegyně Šírové jedná o finální rozhodnutí, budu chtít jednat s vedením firmy, ale také německým velvyslancem v České republice, protože se jedná o závažný krok, který má přímý dopad na náš region. Firma na svém počátku zaměstnávala až 1000 lidí a v prosinci příštího roku by měla výrobu zcela ukončit. To je i v kontextu nízké průměrné mzdy, která zde je dlouhodobě nastavena, velmi nešťastné, protože v obdobných závodech stejný zaměstnavatel platí výrazně více,“ řekl hejtman Martin Netolický.

„Takové chování zahraniční firmy v České republice, jakého jsme svědky v případě Megatechu v Hlinsku, považujeme za hrubé a závažné porušení sociálního smíru, které nemůže zůstat bez odezvy. Není možné, aby se průměrná hrubá mzda v takovém provozu pohybovala na hranici 900 euro. Proto jsme se sešli s panem hejtmanem, který je naším dlouholetým a stabilním partnerem a rozumí potřebám svého regionu,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Po dohodě s panem hejtmanem také oslovíme CzechInvest s požadavkem na spolupráci při hledání nového, slušného a seriózního zaměstnavatele pro tento region,“ dodal Středula.

Podle hejtmana se kraj dlouhodobě snaží celý region rozvíjet a utvářet z něj atraktivní místo k životu i podnikání. „Samozřejmě si uvědomujeme jisté limity regionu, a proto se z pozice kraje se snažíme Hlinecku pomáhat, a to především v rámci modernizace silniční sítě. Podařilo se nám také po letech oživovat učňovské školství, které bohužel z Hlinska zmizelo, a tím pomoci právě zaměstnavatelům s potenciálními novými zaměstnanci,“ sdělil hejtman Netolický.

Společnost Megatech Industries má v České republice čtyři výrobní závody v Hlinsku, Jablonci nad Nisou, Brně, Plzni a technologické centrum pro vývoj nástrojů a forem. Firma vyrábí plastové díly pro automobilový průmysl a jejím největším zákazníkem jsou Volkswagen, skupina BMW, skupina PSA, ale také automobilka Tesla.  Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje

X X X

Lanovka na karlovarskou rozhlednu Diana oslaví sto deset let provozu

Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV) připravuje další narozeninový den. Po nedávných oslavách sto patnácti let provozu lanovky na Imperiál, bude začátkem srpna slavit významné jubileum i lanovka na karlovarskou rozhlednu Diana.

„Tato lanová dráha je zhruba o pět let mladší než zmiňovaná lanovka z karlovarského Divadelního náměstí k hotelu Imperiál. Obě lanovky ale neodmyslitelně patří ke Karlovým Varům a tu vedoucí na Dianu každoročně využívají tisíce cestujících z řad lázeňských hostů, turistů i obyvatel Karlových Varů. Zkrátka všichni ti, kdo míří na nejznámější a nejnavštěvovanější karlovarskou rozhlednu,“ říká předseda představenstva DPKV Jiří Vaněček.

Lanovka na Dianu prošla na začátku letošního roku částečnou rekonstrukcí, která bude pokračovat i v následujících letech. Letošní část rekonstrukce se týkala opravy kolegových svršků a odvodnění, cestujícím tedy nyní nabízí pohodlnější a klidnější svezení. Oslavy uvedení do provozu této lanové dráhy jsou v Karlových Varech naplánovány na sobotu 6. srpna. Připraven je i mimo jiné doprovodný program, jako např. kvíz pro děti, kdy za každé vyplnění mají děti do 15 let zdarma vstup do Motýlího domu, dále je pak připraveno malování na obličej nebo dočasné tetování, foto stěna, živá hudba, rozdávat se budou upomínkové předměty. Každý cestující obdrží ke své jízdence druhou jízdenku, která je pamětní, a zároveň slouží jako bezplatná jízdenka na lanovku Imperial. K dispozici bude dále dětské hřiště, mini-zoo a chybět nebude ani bezplatný vstup na rozhlednu nebo možnost zakoupit si občerstvení v místní restauraci.

„Od deseti do patnácti hodin bude otevřena strojovna lanovky a návštěvníci se mohou těšit na komentovanou exkurzi, během které zjistí, jak celé zařízení funguje a co vše se musí udělat, než se vagony dostanou ze spodní stanice do té horní a naopak,“ zve na oslavy výročí lanové dráhy Diana místopředseda představenstva a ředitel DPKV Lukáš Siřínek s tím, že vedle zmíněné exkurze a možnosti navštívit strojovnu lanovky, bude připraven bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

„Dalším lákadlem k sobotnímu výletu na Dianu bude možnost svést se městským autovláčkem zdarma. Ten totiž bude po celý den přibližovat obyvatele i turisty z centra města na Divadelní náměstí“ uvádí Tomáš Trtek, náměstek primátorky. Z něj pak stačí přejít říčku Teplou a dojít několik desítek metrů k dolní stanici lanovky. A současně dodává: „Držitelé Karlovarské karty na MHD mohou využít slevu 50% na jízdné na lanové dráze Diana, která platí po celý rok“.

„Zároveň si ale dovolujeme upozornit všechny návštěvníky, že lanovka má svoji přepravní kapacitu, kterou nemůžeme překračovat. Proto prosíme o trpělivost a slibujeme, že uděláme maximum pro hladký průběh celého dne a co nejrychlejšího odbavení. Současně při čekání na lanovku budeme rozdávat produkty od společnosti Mattoni 1873, abychom toto čekání všem zpříjemnili,“ dodává Lukáš Siřínek.  Jiřina Pousková, MARKETINGOVÁ MANAŽERKA

X X X

Postup je blízko, Slavia bitvu s Panathinaikosem zvládla. Překvapení Slovácka se nekonalo

Parádně rozehrané 3. předkolo Konferenční ligy. Fotbalisté Slavie Praha porazili doma řecký Panathinaikos 2:0 a postup mají na dosah. Utkání, které oba týmy dohrávaly v deseti, rozsekly góly Ivana Schranze a Mosese Usora. To Slovácko se vrací s nepořízenou z Turecka. Při premiéře v předkolech Evropské ligy padlo na hřišti slavného Fenerbahce Istanbul 0:3.

Pražany poslal v druhé minutě nastavení první půle v krátké přesilovce po vyloučení Sebastiana Palaciose do vedení Ivan Schranz a pojistku přidal v 56. minutě střídající Moses Usor. Chvíli předtím dostal červenou kartu i domácí Eduardo Santos. Odveta se hraje za týden na půdě vítěze Řeckého poháru.

Slavia na cestě do skupiny musí zdolat tři soupeře, přes jednoho již přešla, když ve 2. předkole s celkovým skóre 11:0 vyřadila gibraltarského outsidera St Joseph’s. V případě postupu přes aténský celek by český vicemistr v závěrečném play off narazil na lepšího z dvojice Trnava – Čenstochová. Vršovičtí si nemohou dovolit zaváhání a vypadnutí, jinak by poprvé od ročníku 2016/17 nehráli v pohárech na podzim skupinu.

Slavia na poslední chvíli udělala změnu na soupisce pro 3. předkolo a místo Davida Juráska zapsala Schranze. Kouč Trpišovský slovenského reprezentanta nasadil rovnou do základní sestavy na pravé křídlo, na hrotu útoku pak nastoupil při absenci zraněného Sora Lingr.

Panathinaikos, který zápasem na Slavii vstoupil do sezony, v úvodu potvrzoval, že se mu těžko dávají góly. Bývalý slavný klub a finalista Poháru mistrů evropských zemí z roku 1971 měl v uplynulé sezoně řecké ligy nejlepší obranu spolu s mistrovským Olympiakosem Pireus a včetně přípravy ve 12 z 15 předchozích utkání neinkasoval.

Pražané se dlouho nemohli dostat do šance a jako první zahrozil ve 28. minutě hostující Palacios, jehož ránu vyrazil brankář Mandous. Na opačné straně v 39. minutě Schranz z úhlu vypálil těsně nad. O minutu později Ousou ve vápně čistě vypíchl míč Palaciosovi, argentinský ofenzivní hráč přes něj přepadl a francouzský rozhodčí Buquet mu za simulování udělil druhou žlutou kartu.

 Čtvrtý tým uplynulého ročníku řecké ligy nesl vyloučení svého nejlepšího střelce z minulé sezony velmi nelibě a červenou kartu dostal za protesty i jeden z asistentů trenéra. Slavia přesilovku ještě do pauzy využila. Lingra vychytal gólman Brignoli, po následném rohu ale italský brankář chyboval a Schranz po velkém závaru na druhý pokus doklepl míč do sítě.

Krátce po změně stran museli do deseti i Pražané. Santos v 51. minutě na polovině hřiště zatáhl unikajícího Šporara, čerstvou posilu Panathinaikosu, a nejistý sudí ho po téměř minutové prodlevě vyloučil. Předtím přitom udělil žlutou kartu hostujícímu útočníkovi.

Červenobílí krátce poté, co se síly na trávníky srovnaly, zvýšili. Ewerton nejprve po vysunutí od Traorého trefil tyč, ale balon se odrazil ke střídajícímu Usorovi a ten jej s přehledem umístil k tyči. Dvacetiletý nigerijský mladík zaznamenal premiérový soutěžní gól za slávistické „áčko“.

Chvíli nato mohl snížit střídající Vagiannidis, ale po úniku mířil vedle. Jinak už Pražané soupeře do větší šance nepustili a závěr si poměrně s přehledem pohlídali. Panathinaikosu, který se vrátil do pohárů po odpykání trestu za porušení finančního fair play a po pěti letech, připravili v součtu s přípravou teprve druhou porážku z posledních 21 zápasů.

Český klub vyhrál nad řeckým soupeřem v soutěžích UEFA teprve pošesté z 29 duelů. V sezoně 2001-02 Slavia vypadla s Panathinaikosem v kvalifikaci Ligy mistrů.

Slovácko v těžké prověrce neuspělo

S třígólovým mankem půjde do odvety 3. předkola Evropské ligy Slovácko. Skóre zápasu na hřišti Fenerbahce otevřel v 17. minutě ofenzivní záložník Emre Mor střelou z 12 metrů, v nastavení prvního poločasu se z přímého kopu trefil Brazilec Lincoln. Krátce po přestávce byl po druhé žluté kartě vyloučen Stanislav Hofmann a moravský tým už nestačil čelit ofenzivě tureckého vicemistra. Třetí gól přidal opět Lincoln a přiblížil tak svůj klub k postupu.

Odveta se hraje za týden v Uherském Hradišti. Postupující z této dvojice se v závěrečném předkole utká s Austrií Vídeň, poražený ve 4. předkole Evropské konferenční ligy narazí na vítěze z dvojice AIK Stockholm a Škendija Tetovo. První zápas skončil 1:1.

Slovácko nastoupilo v očekávané sestavě s Kalabiškou na hrotu, ale přece jen v defenzivnější variantě se čtyřmi obránci. V domácím základu nečekaně chyběl střelec King, český reprezentant Filip Novák zůstal na lavičce a zahrál si až poslední čtvrthodinu.

V bouřlivé atmosféře téměř zaplněného stadionu začali hosté odvážně a už ve 2. minutě trefil Duskí z hranice šestnáctky tyč. Na dlouhou dobu to ale byla poslední nebezpečná akce týmu z Uherského Hradiště.

V 7. minutě zahrozil střelou Zajc, který dostal v pokutovém území spoustu prostoru. Defenziva Slovácka ale chybovala znovu a v 17. minutě měl Lincoln dostatek času, aby našel volného Mora, jehož technická střela z 12 metrů zaplula k tyči.

Slovácko se z tureckých kleští vymanilo, nicméně k ohrožení Cetinovy branky mělo daleko. V 29. minutě se za záda domácí obrany prodral po levé straně Holzer, místo střely ale zvolil neadresný centr a z akce nic nebylo, stejně jako z mírné převahy moravského týmu v závěru první půle. V poslední minutě byl těsně před hranicí pokutového území faulován Mor, kopu se ujal Brazilec Lincoln a zakroutil střelu přes zeď za záda bezmocného Nguyena.

Plánovanou snahu hostů o ofenzivu zhatila v 48. minutě žlutá karta pro Hofmanna za ruku. Jelikož byla druhá, stoper Slovácka musel ze hřiště. V oslabení tak byla role moravského celku velmi ztížená, před Cetinovu branku se hosté dostávali sporadicky a museli především čelit narůstajícímu tlaku Fenerbahce.

Do šance se postupně dostali Lincoln a Bruma, jejich akce slovácká obrana stihla zlikvidovat. V 81. minutě se po akci střídajícího Brumy střelou k tyči opět prosadil Lincoln a uzavřel skóre zápasu.

Domácí tým tak přerušil sérii šesti pohárových utkání, v nichž nevyhrál. Slovácko po loňské porážce v Plovdivu a následném vyřazení v předkole Evropské konferenční ligy nebodovalo ani ve druhém zápase své krátké pohárové historie na soupeřově hřišti.

X X X

Sparťan Kuchta si nezahraje pět zápasů, komise ho potrestala za surovou hru proti brankáři Liberce

Sparťanský fotbalista Jan Kuchta si příštích pět soutěžních zápasů nezahraje. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace ho na čtvrtečním zasedání potrestala za vyloučení po surové hře v nedělním utkání úvodního ligového kola proti Liberci, v jehož závěru šlápl na hlavu brankáři hostů Olivieru Vliegenovi.

 Kuchta, který přišel do Sparty jako největší letní posila na hostování z Lokomotivu Moskva, nejprve od sudího Ladislava Szikszaye dostal v nastavení jen žlutou kartu, po zásahu videorozhodčího a přezkoumání situace u monitoru byl ale vyloučen.

Výsledek je zklamání, ale za druhou půli jsem na kluky pyšný, říká Priske po prohře s Libercem. Pětizápasový trest znamená, že si nezahraje ve 2. až 6. ligovém kole. Na trávníky se vrátí až na začátku září.

Poprvé bude Spartě chybět ve víkendovém venkovním utkání v Českých Budějovicích, kde se Letenští pokusí odčinit překvapivou úvodní porážku 1:2 s Libercem.

Jelikož Szikszay vyhodnotil Kuchtův zákrok v zápise o utkání jako surovou hru, mohl reprezentační útočník podle disciplinární řádu za tento druh prohřešku dostat trest v rozmezí do jednoho do šesti duelů a navíc pokutu až do 50 tisíc korun.

Pokud by faulovaný Vliegen zápas z důvodu zranění nedohrál, mohl by sparťan obdržet distanc na dvě až deset utkání a pokutu až 100 tisíc korun. To se však nestalo a belgický gólman duel dochytal.

Kuchta se čtvrtečního úvodního zasedání disciplinární komise v nové sezoně osobně zúčastnil. „Přestože se několikrát vyjádřil, že nešlo o úmysl, komise se shodla, že mohl střetu své nohy s hlavou brankáře Vliegena zabránit, žádným způsobem se o to však dle dostupných záběrů ani nepokusil. Nechceme Kuchtovi předestírat, že měl v úmyslu brankáře Slovanu zranit, nicméně dle dostupných záběrů měl gólman v dané chvíli míč již plně pod kontrolou. I za této situace noha Kuchty mířila přímo proti hlavě soupeře,“ uvedl předseda disciplinárky Richard Baček.

„Komise tak po zhlédnutí dostupných videozáběrů konstatovala, že šlo o nedovolený zákrok, který byl veden krajně bezohledným způsobem s vysokou mírou rizika vážného zranění protihráče,“ doplnil Baček.

Nejvyšší tresty

Dosud nejvyšší trest za faul – 12 zápasů – dostal od disciplinárky v samostatné české historii kamerunský útočník Sparty Léonard Kweuke, který v roce 2013 zlomil nohu obránci Mladé Boleslavi Radku Dosoudilovi v semifinále domácího poháru. Sparťan Kweuke dostal od DK rekordní trest, nezahraje si 12 zápasů

 Na osm soutěžních utkání měli zastavenou činnost Milan Matula a Nikolaj Komličenko, postih byl oběma později zmírněn na šest zápasů.

Kuchta byl vyloučen v druhém duelu české ligy po sobě. Červenou kartu dostal i v prosinci v posledním utkání za Slavii v Ostravě (3:3), kde v závěru zastavil rukou míč směřující do branky. Disciplinárka mu zastavila činnost klasicky na jedno utkání.

Kuchta si trest přenesl do nového moskevského působiště, nakonec si jej ale neodpykal. Navzdory postihu nastoupil za Lokomotiv v Ruském poháru, ale protože jeho tým prohrál vysoko 0:4 a soupeř nepodal námitku, český útočník byl již dále disciplinárně „čistý“. V létě Kuchta zamířil na hostování do týmu vršovického rivala Sparty.

V úvodním kole ligové sezony byl vyloučen i plzeňský kapitán Lukáš Hejda, který dostal za červenou kartu při remíze 2:2 v Teplicích trest klasicky na jedno soutěžní utkání.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.