Reuters: Fico postupuje ako Orbán. Putin: Rusko v „testovaní“ novej rakety bude pokračovať. Je potrebné zavieť sériovú výrobu“. Hlavná opsozičná strana v Polsku obišla skúsené politiky, vybrala menej známeho kandidáta

Iba sa mu menej darí. Analyzovali sme orbánizáciu Slovenska. Aktuality.sk v spolupráci s maďarským webom Telex.hu analyzovali, ako sa politická prax Viktora Orbána šíri do okolitých krajín. Vláda Roberta Fica vo viacerých oblastiach celkom zjavne kopíruje maďarskú vládu. Rozdiel je najmä v tom, čo všetko sa Orbánovi podarilo a Ficovi zatiaľ nie. Viaceré návrhy sú však už na stole…

(Tento článok je súčasť grantového projektu, ktorý financuje Medzinárodný tlačový inštitút – IPI.)

Keď sa Viktor Orbán stal v roku 2010 opäť maďarským premiérom, naštartoval zmeny celého politického systému. Začal médiami a preto sa pojem „orbanizácia“ používal ako synonymum k politickému ovládnutiu médií. Odvtedy však už ubehlo 14 rokov a maďarská vláda ďalej „orbanizuje“ nielen médiá, ale celú spoločnosť: právo, školstvo, štátnu správu či celú ekonomiku. Maďarskí novinári z nezávislého portálu Telex naformulovali kritériá toho, čo je to vlastne orbanizácia spoločnosti a Aktuality.sk sa pozreli na to, či a ktoré kritériá sa týkajú aj Slovenska.

Národný socializmus alebo limonádový nacionalizmus

Robert Fico a Viktor Orbán sú dnes politickými spojencami. Na sneme Smeru 17. novembra podpredseda strany Robert Kaliňák vyhlásil, že máme najlepšie vzťahy s Maďarskom za posledných tisíc rokov. Je to trochu prekvapivé. Robert Fico aj Viktor Orbán začali svoju politickú kariéru na úplne opačných póloch politického spektra. No obaja v priebehu rokov urobili ideologický obrat. Kým Fico začal ako komunista, ktorý sa po Nežnej revolúcii pretransformoval na sociálneho demokrata, Orbán bol bojovníkom za demokraciu, proti komunizmu a ekonomicky liberálnym pravičiarom.

Až v druhom desaťročí 21. storočia sa obaja zmenili tak, že sa ich politické ideológie začali prelínať v nacionalistickom konzervativizme s autoritárskymi tendenciami.

Viktor Orbán sa rozhodol autoritársko-pravicovú konkurenciu v podobe krajne pravicového Jobbiku poraziť tak, že ich predbehne v pravicovosti aj radikalizme. Robert Fico neskôr zvolil rovnakú taktiku a krajne pravicovým stranám ako ĽSNS a Republika prebral agendu, rétoriku aj časť voličov.

 Podoba nacionalizmu sa však zmenila, a to v oboch krajinách. Kedysi byť národniarom na Slovensku znamenalo byť proti Maďarom a naopak, záujmy maďarských nacionalistov boli v úplnom rozpore so záujmami Slovenskej republiky (vrátane územných nárokov). Dnes je všetko inak.

Nacionalisti na oboch brehoch Dunaja si našli spoločné záujmy – napríklad boj proti EÚ, liberalizmu či spoločnému postupu Západu. Podľa maďarského novinára z portálu Telex Zsolta Sarkadiho ide viac o stranícke ako štátne záujmy. Fidesz si vyberá spojenectvá s krajinami podľa toho, kto je práve pri moci. Zsolt Sarkadi to nazýva limonádovým nacionalizmom, ktorý sa úplne odklonil od pôvodných nacionalistických naratívov.

\Najviditeľnejšie je to pri koaličnej SNS. Kým protimaďarské nálady boli kedysi hlavnou politikou tejto strany, dnešný predseda národniarov Andrej Danko je nekritickým obdivovateľom Viktora Orbána.

Ďalšími spoločnými znakmi sú rétorické antielitárstvo a plebejská politika. Znakom toho je nadbiehanie konšpiračným predstavám, podľa ktorých určité (najčastejšie liberálne) „elity“ riadia svet a globálnu politiku. Robert Fico aj Viktor Orbán sa pasujú do úlohy záchrancov ľudu, tradícií a národnej suverenity pred týmito elitami, ktoré sú často dokonca zosobnené napríklad v osobe liberálneho maďarsko-amerického podnikateľa židovského pôvodu Georga Sorosa.

\Slovenské aj maďarské vládne strany hľadajú voličov na vidieku a v regiónoch, pričom hlavné mesto volí prevažne opozíciu. Zsolt Sarkadi opisuje, že Orbánova politika je založená na ľuďoch, ktorí sa domnievajú, že za ostatných 20 – 30 rokov sa ocitli na strane porazených. „Cítia, že zmeny sa dejú pre nich príliš rýchlo, že progresívci pritom zabúdajú na ich potreby a že sa na nich pozerajú ako na zlo,“ dodáva Sarkadi.

Strany súčasnej vládnej koalície na Slovensku všetky cielia na rurálnych voličov a predbiehajú sa v obhajobe vidieckej kultúry. Dokonca ju často prezentujú ako jedinú tradičnú a správnu. Prejavuje sa to aj častým pózovaním v krojoch, podporou vidieckeho folklóru, alebo aj vyhláseniami ako napríklad výrok Petra Pellegriniho, že “v Bratislave sa nežije skutočný život”. Takéto výroky zapadajú aj do antielitárskej politiky, ktorá sa snaží vykresliť obyvateľov hlavného mesta ako elitu odtrhnutú od reality regiónov.

Silný štát a centralizácia moci

Autoritarizmus sa prejavuje aj snahou o silný štát. Ten bol dokonca jedným z volebných hesiel Roberta Fica. V Maďarsku je silný a centrálne riadený štát jedným z hlavných znakov orbanizácie. Kým Smer to zaobaľuje ako sociálny štát, jeho politika má od sociálnych demokracií severoeurópskeho typu podstatne ďalej ako od autoritárskej politiky Viktora Orbána.

Smer tu však zďaleka nedosahuje silu Fideszu, lebo nemá ústavnú väčšinu a tak nemá príležitosť na také uchopenie všetkej moci jednou stranou ako sa deje v Maďarsku. U našich južných susedov sa budovanie pozícií podobných štátostrane začalo už v roku 2014, Robert Fico to v rokoch 2012 až 2016, keď Smer vládol sám a volebný systém ešte nebol chránený ústavou, neurobil.

Oboch lídrov spája aj to, že ich zaujíma len väčšinový názor, nie menšiny. „Často to znamená podnecovanie voči znevýhodneným sociálnym skupinám bez skutočného zastúpenia,“ hodnotia maďarskí novinári z Telexu.

To pripomína dlhodobo neriešenú situáciu rómskej menšiny, ale aj nulový progres v právach sexuálnych menšín za všetkých vlád, vrátane vlád Roberta Fica. Slovenský premiér opakovane nazýval rómsku menšinu hanlivým označením „Cigáni“ a strašil aj „tromi záchodmi“, čím narážal na LGBTI menšinu.

Smer sa riadi prieskumami verejnej mienky, ktoré mu ukazujú väčšinový názor. Prispôsobovanie sa názoru väčšiny namiesto jeho tvorby je definíciou populistickej politiky. Zapadá to aj do krajne pravicového obratu premiérov oboch krajín. Ani jeden z nich sa nesnaží spájať väčšinu s menšinou, ale práve naopak – rozdiely využívajú na polarizáciu spoločnosti a následnú mobilizáciu väčšiny.

Suverenita národa nado všetko

Vo vzťahu k Bruselu, ale aj k iným nadnárodným organizáciám (napríklad aj WHO) slovenská vládna koalícia zdôrazňuje „suverenitu“, ktorú dáva do umelého kontrastu s akoukoľvek prozápadnou politikou.

Robert Fico navonok kopíruje Orbánovu politiku týkajúcu sa Ukrajiny, napríklad odmietol posielať Ukrajine zbrane z vojenských skladov SR. Presadzuje tzv. politiku štyroch svetových strán, ktorá v jeho rétorike pripisuje východu rovnakú váhu ako západu, bez ohľadu na spojenecké zmluvy. Naoko to pre slovenského voliča vyzerá presne ako maďarská zahraničná politika – kritika Európskej únie, pracovné cesty a nadväzovanie ekonomickej spolupráce s Čínou a kontakty s Ruskom. Slovenská vláda tiež zneužíva tému vojny na univerzálny apel na nekonkrétny „mier“ – bez špecifikácie ceny, za akú ho treba dosiahnuť.

Robert Fico je však na rozdiel od Viktora Orbána v zahraničnej politike dvojtvárny a pragmaticky lavíruje medzi domácim publikom a svojimi záujmami v Bruseli. Napriek svojej rétorike nezablokoval vojenskú pomoc Ukrajine ani jej budúcnosť v NATO, ani prevozy vojenskej pomoci cez územie Slovenska alebo opravu ukrajinskej vojenskej techniky či výrobu munície.

Napriek tomu je Slovensko v Európe podobne neúspešné ako Viktor Orbán a veľmi podobne čelí občasným odkladom tranží európskych peňazí a dokonca aj možnému úplnému zastaveniu toku eurofondov na Slovensko. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová má o spustení tejto procedúry voči Slovensku rozhodnúť v roku 2025. Rozdiel je zatiaľ v tom, že kým Viktor Orbán čelil tejto procedúre za porušenie pravidiel právneho štátu, Slovensko malo doteraz problém s EK hlavne pre ohrozenie finančných záujmov EÚ – avšak tiež pre zmeny v oblasti právneho štátu, konkrétne pre zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.

Politická komunikácia

Viktor Orbán ani Robert Fico väčšinou neposkytujú rozhovory kritickým novinárom a médiám. Obaja vykresľujú nezávislé a kritické médiá ako svojich politických oponentov a tým znižujú ich dôveryhodnosť v očiach vlastných voličov. Uvedomili si totiž silu sociálnych médií, kde môže politik vo videu povedať hocičo – bez kritického oponenta, bez skákania do reči, bez upozornenia na klamstvo, zavádzanie alebo propagandu.

„Viktor Orbán si rýchlo uvedomil, že sociálne médiá polarizujú voličov a dlhodobo a vedome hrá touto kartou,“ píše Zsolt Sarkadi z maďarského Telexu. Robert Fico svojou agresívnou rétorikou na sociálnych sieťach robí to isté: polarizuje, polarizuje a polarizuje. Nadáva oponentom a novinárom, kyberšikanuje študenta, šíri negatívne emócie.

V mediálnej politike by vláda Roberta Fica chcela nasledovať orbánovský model. Svedčí o tom pokus ovládnuť verejnoprávne vysielanie transformáciou relatívne nezávislej RTVS na vládou kontrolovanú STVR. V Maďarsku je aj väčšina súkromných médií kontrolovaná cez oligarchov spriaznených s vládou. Na Slovensku možno pozorovať pokus Roberta Fica pacifikovať kritickú TV Markíza cez vyhrážky vlastníkom a tiež podobný model oligarchického vlastníctva tlače cez skupinu Penta, ktorá má svoje hlavné biznisové záujmy v štátom regulovaných odvetviach. Na rozdiel od Maďarska sa zatiaľ slovenskej vláde týmito formami nedarí úplne kontrolovať väčšinu mediálneho trhu, iba jeho časť.

Obaja lídri sami seba vidia a prezentujú, akoby boli geniálni a takmer neomylní stratégovia. V ich prístupe je však rozdiel. Orbán si okolo seba buduje auru mysliteľa, pozýva si k sebe zahraničných spisovateľov či novinárov, ktorým dokazuje svoj rozhľad. „Pokúša sa prezentovať ako premýšľavý pravicový stratég, ktorý sa sotvakedy mýli,“ hodnotí skúsený maďarský novinár Sarkadi.

Predseda Fideszu je v budovaní svojho imidžu úspešný a inšpiruje aj iných populistických, konzervatívnych a krajne pravicových lídrov. Ako jediného inšpiratívneho politika ho spomenul aj budúci americký prezident Donald Trump.

Robert Fico sa intelektuálmi neobklopuje, ani nemá v zahraničí také veľké meno. Napriek tomu má akúsi auru politika, ktorý je schopnejší ako jeho konkurenti, lebo dokázal opakovane vyhrať voľby. Výrokov, kde by sa sám seba snažil vykresliť ako politického génia, je relatívne málo. V minulosti o sebe a Smere vyhlásil, že „sme majstri v populizme“, a oveľa neskôr lídra opozície Michala Šimečku opísal ako „svojho Salieriho“. (Salieri bol Mozartov konkurent, ktorý nedosahoval jeho kvality hudobného génia.) Fico však túto myšlienku ďalej nerozvíjal a preto sa nedá vylúčiť iná interpretácia, ako že sa predseda Smeru považuje za génia podobného Mozartovi.

Celkovo sa však Robert Fico neusiluje o povesť ideového lídra. Naopak, je skôr pragmatik ako ideológ. Smer sa napríklad nezaradil do žiadnej frakcie Európskeho parlamentu, a to ani po vzniku frakcie jeho prirodzených spojencov Orbána a Babiša Patrioti pre Európu.

Rozdeľuj a panuj

Do politickej komunikácie oboch lídrov patrí už spomenutá polarizácia – rozdeľovanie verejnosti, ktorá je buď radikálne za Orbána/Fica alebo proti nim. Obaja politici to robia podobnými metódami a na rovnakých témach. Spravidla ide o také témy, v ktorých sa ako základná mobilizačná emócia dá využívať strach – najmä migrácia a vojna, ale aj konšpiračné teórie, napríklad o údajnom ohrození „gender ideológiou“ alebo „LGBTI propagandou“.

Za Orbána v Maďarsku došlo aj k poklesu politickej kultúry a vkusu. Podľa Zsolta Sarkadiho ide v Maďarsku o uplatňovanie moci bez škrupúľ: „Etické normy a tabu témy, ktoré dovtedy obmedzovali politickú diskusiu, zrazu neplatia. Podarilo sa o tom presvedčiť aj voličov.“

Pripomína to aj dianie na Slovensku – v politike sa objavujú vulgarizmy a urážky, útoky na rodinných príslušníkov a vytrácajú sa normy slušnosti. Robert Fico používa expresívne slová, keď označuje kritické médiá za „idiotov“, „bastardov“, „prostitútky“, „posadnutých diablom“.

Aj na adresu štátnych úradníkov sa vyjadruje hrubým spôsobom a násilným slovníkom, napr. že šéfa Úradu na reguláciu sieťových odvetví „zaškrtí vlastnými rukami“. Takýchto príkladov by sa dali uviesť stovky, hrubý a agresívny slovník sa stal každodenným nástrojom Roberta Fica, ale aj jeho straníckych kolegov a podriadených. Podobne ako v Maďarsku, aj na Slovensku sa podarilo presvedčiť veľkú časť voličov, že takýto slovník nie je pre politika diskvalifikačný, ale naopak žiaduci. Túto tradíciu však na Slovensku nevymyslel Robert Fico, skôr sa iba prispôsobil štandardom pionierov iliberálnej politiky z 90. rokov Vladimíra Mečiara a Jána Slotu.

Tu stojí za pripomenutie fakt, že Viktor Orbán nevymyslel tzv. iliberálnu demokraciu ako nejaký osobitný model demokracie. Podľa odborníkov ide o demokraciu nižšej kvality s menšími právami jednotlivca, ktorý v maďarskej praxi vyhodnocujú už ako nie demokraciu, ale tzv. volebnú autokraciu.

No a už v roku 1997 bolo v snáď najznámejšom politologickom texte o iliberálnej demokracii od Fareeda Zakariu ako jasný príklad spomenuté Slovensko. Bolo to v čase vlády Vladimíra Mečiara v koalícii s Jánom Slotom.

Právnický štát

Maďarskí novinári upozorňujú aj na to, že Fidesz je strana založená právnikmi, ktorí postupne prepisujú celý právny systém štátu. „Za 14 rokov prepísali takmer každú podstatnú časť maďarského práva, pričom legalizovali aj veci, ktoré sú jednoznačne nemorálne alebo nespravodlivé. Niektoré zákony vyslovene favorizujú Fidesz,“ píše Zsolt Sarkadi.

Hlavné postavy Smeru Robert Fico a Robert Kaliňák sú právnici. V Smere v minulosti pôsobili mnohí ďalší právnici a niektorí napríklad zastupovali záujmy konkrétnych oligarchov v pozadí, napríklad Martin Glváč. Čo je však podstatnejšie, Smer po voľbách v roku 2023 začal aj z úrovne štátnych orgánov spolupracovať s kontroverznými právnikmi, ktorí boli buď sami trestne stíhaní, alebo sa venujú obhajobe trestne stíhaných nominantov predchádzajúcich vlád Roberta Fica. Napríklad exsudca David Lindtner obžalovaný v dvoch kauzách sa stal poradcom predsedu vlády aj ministra obrany. Podieľal sa aj na príprave novely trestného zákona, ktorým hneď po voľbách Ficom vedená koalícia prepísala veľkú časť slovenského trestného práva. Nová zákonná úprava pomohla v trestných konaniach konkrétnym nominantom strany Smer.

Ani tento vývoj nie je bezprecedentný. „Orbán a jeho strana kompletne zmenili trestné právo už v roku 2012. Odvtedy ho novelizujú ako sa im zachce,“ hovorí Zsolt Sarkadi.

Hlavné rozdiely

Robert Fico nie je ako Viktor Orbán v niekoľkých zásadných oblastiach. V prvom rade nemá ústavnú väčšinu a preto nevie presadiť niektoré zmeny – napríklad volebného systému. Naznačil zámer zvýšiť kvórum vo voľbách z piatich na sedem percent, ale zatiaľ na to nezískal politickú podporu svojich koaličných partnerov. Práve v zmene pravidiel volieb spočíva Orbánova doterajšia neporaziteľnosť – jednoducho si vytvoril volebné pravidlá, ktoré zvýhodňujú Fidesz.

A hoci Robert Fico opakovane o zmene volebného systému hovorí, zatiaľ naráža na parlamentné počty. V podstate by tiež naznačuje, že by si želal systém, ktorý bude favorizovať väčšie strany a znevýhodňovať tie menšie, ale v tomto snažení je výrazne menej úspešný ako jeho maďarský náprotivok.

Podobne je to pri ovládnutí ekonomiky. Maďarskí novinári upozorňujú, že bez kontaktu s Orbánovým okruhom oligarchov je u našich južných susedov ťažké podnikať, a v podstate na nich narazíte vo všetkých oblastiach od vzdelávania po šport. Najbohatším Maďarom sa stal priateľ predsedu Fideszu Lőrin Mészáros. Príkladov superbohatých, ktorí sú so svojím podnikaním závislí na štáte a Orbánovi, je niekoľko.

Na Slovensku je situácia v niečom podobná, no zároveň mierne odlišná. Medzi najbohatších Slovákov patria ľudia ako Tomáš Chrenek, Haščákovci či Tkáčovci, ktorí majú biznis v štátom regulovaných odvetviach ako zdravotníctvo či bankovníctvo. Na štáte a na vláde Roberta Fica sú však menej priamo závislí ako maďarskí oligarchovia. Oveľa závislejší na tom, kto je práve na Slovensku vo vláde, je napríklad nitriansky oligarcha Norbert Bödör, ktorý vyrástol spolu so stranou Smer a dokázateľne sa mu za vlád Smeru darilo viac. Bödör však medzi najbohatších Slovákov zatiaľ veľkosťou svojho legálneho majetku nepatrí, podobne ako tam absentujú ďalší oligarchovia z pozadia Smeru ako Vladimír Poór, Jozef Brhel či Juraj Široký. Naopak, v rebríčku Forbesu sú zastúpení Miroslav Trnka a manželia Hrubí z Esetu, ktorí sú skôr na strane vládnych kritikov. To ukazuje, že Robert Fico zatiaľ zďaleka neovládol ekonomiku tak ako Viktor Orbán. Otázne je aj to, či mal Fico niekedy takýto zámer.

Slovenská ekonomika a spoločnosť si aj vďaka týmto rozdielom nateraz zachovala väčšiu mieru plurality ako sledujeme v Maďarsku, aktuality.sk

X X X

Ukrajinci ukázali trosky experimentálnej rakety, ktorou Rusi útočili na Dnipro

Denník Bild tvrdí, že ruská raketa, ktorá dopadla na závod v Dnipre, bola zrejme testovacia a neobsahovala výbušný materiál.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v nedeľu niektorým redakciám ukázala trosky novej experimentálnej balistickej strely, ktorou Rusi vo štvrtok ráno zaútočili na mesto Dnipro.

Agentúra APnapísala, že novinári mali možnosť zvyšky rakety vidieť predtým, než si ich prevezmú vyšetrovatelia. „Je to prvýkrát, čo boli na území Ukrajiny objavené pozostatky takejto rakety,“ citovala SBU experta.

Podľa Pentagónu bola balistická raketa, ktorú ruský prezident Vladimir Putin po štvrtkovom útoku predstavil ako Orešnik, vyrobená na báze medzikontinentálnej balistickej strely známej ako RS-26 Rubež.

Podľa ukrajinskej vojenskej rozviedky do Dnipra priletela z ruskej vojenskej základne Kapustin Jar v Astrachánskej oblasti. Viac ako osemstokilometrovú vzdialenosť prekonala za 15 minút. Na rakete bolo podľa vojenských tajných šesť bojových hlavíc, každá bola vybavená submuníciou a v koncovej časti trajektórie dosiahli rýchlosť viac ako Mach 11.

Denník Bild tvrdí, že strela, ktorá dopadla na závod v Dnipre, bola zrejme testovacia a neobsahovala výbušný materiál. Analytik Julian Röpcke to hodnotí z dostupných videozáznamov, ktoré sa po útoku objavili na internete.

„(Na videách) nevidíme výbuchy, iba kinetickú energiu z pádu z výšky niekoľko stoviek kilometrov,“ cituje analytika Ukrajinská pravda.

Vladimir Putin na piatkovom stretnutí s vedením ministerstva obrany a ruského vojensko-priemyselného komplexu povedal, že Rusko v „testovaní“ novej rakety bude pokračovať. „Je potrebné zaviesť sériovú výrobu,“ odkázal podľa Meduzys tým, že Orešnik bude spoľahlivým garantom územnej celistvosti a suverenity Ruska, aktuality, aktuality.sk

X X X

Fraška v podaní takzvaných národných síl. Chystá sa Fico na predčasné voľby?

 V slovenskej politike sa opakovane vyskytuje zvláštny úkaz, keď sa vládnuci predstaviteľ správa ako opozičný politik. V konečnom dôsledku to vedie k strate jeho podielu na moci, respektíve otvorí dvere do novej vlády svojim súperom.

Predseda Slovenskej národnej strany s premiérom a lídrom Smeru. Andrej Danko už nedokáže zabezpečiť Robertovi Ficovi jednotu poslancov, ktorí sa dostali do NR SR na kandidátnej listine SNS.

Richard Sulík sa takto predviedol, keď povalil vládu Ivety Radičovej, a po návrate Roberta Fica do funkcie premiéra mohol šomrať jedine sám na seba. Neskôr po ňom vynikol Igor Matovič atakmi proti Sulíkovi, pričom prispel k tomu, že predtým odpisovaný Fico vytvoril znovu vládu. Aktuálne režírujú politickú tragikomédiu tí, ktorí označujú seba za národné sily. Rozdiel spočíva v tom, že kým v minulosti sa Fico mohol uškŕňať, teraz mu rozbroje v koaličnom tábore podrývajú zem pod nohami.

Súčasný úkaz je o to viac pozoruhodný, že Andrej Danko kedysi dokázal to, čo by počas éry Jána Slotu na čele SNS vyzeralo ako z ríše divov: podal si ruku s bugárovcami a koalícia vydržala celé štyri roky. Naopak, súčasná vláda jeden rok od svojho vzniku prechádza prehlbujúcou sa krízou, ktorú vyvolali takzvané národné sily. Známy Dankov slogan hrdo, odborne a slušne nahrádzajú intrigy, narcizmus a slovník krčmy. Vyzerá to tak, akoby sa v tomto smere šéf SNS pretekal s huliakovcami.

Keď Fico nahlas pripúšťa možnosť predčasných volieb, nemožno sa mu čudovať. Vyznieva to v podstate ako verejné ultimátum rozleptanému zlepencu dankovcov a huliakovcov: v zmysle ak sa konečne medzi sebou nedohodnete, nemienim vládnuť s najtesnejšou väčšinou v parlamente, o ktorej by sa ešte aj dalo pochybovať pri niektorých hlasovaniach.

Fico si zrejme myslí, že predčasné voľby by Smeru neublížili. Opoziční progresívci síce v posledných prieskumoch verejnej mienky predbehli jeho stranu, ale ak by sa Hlas znovu rozhodol zostať príveskom smerákov, Michal Šimečka by ťažko zostavil vládu. Samozrejme, že Fico by ešte musel prehovoriť na spoluprácu KDH alebo neodolať pokušeniu dohodnúť sa s Republikou, čo by však bol smutný obraz slovenskej vlády. A išiel by vôbec Hlas do koalície s Milanom Uhríkom? Dúfajme, že nie.

Čo by však čakalo dankovcov a huliakovcov? SNS by možno po voľbách nezískala ani finančný príspevok od štátu pri pohľade na jej popularitu medzi voličmi. Zároveň o veľa očakávaných peňazí za svoj vstup do NR SR by prišla, pretože tie sa politickým stranám nevyplácajú jednorazovo, ale počas štyroch rokov. Danko nemôže dúfať, že uhríkovci prichýlia SNS, čo, naopak, je dosť pravdepodobné v prípade huliakovcov. Bohvie, či by sa nad ním zľutoval Fico s predstavou, že by Smeru mohla jeho strana priniesť dve-tri percentá hlasov.

Po Novom roku sa však môže stať, že Fico zažije nepríjemné prekvapenie. Začne sa vynútené zdražovanie. Voličskú základňu Smeru tvoria tí ľudia, ktorí zvlášť budú mať hlbšie do vrecka. A sklamanie často vedie niektorých voličov k extrémistom. Môže sa posilniť Republika, nedajbože kotlebovci?

Dá sa predpokladať, že Fico chce mať poriadok v koalícii nie do konca roka, ale do polovice decembra, pretože vtedy bude na návšteve Brazílie; potom už dosť času na rokovania nebude, prídu sviatky. Ak huliakovci neustúpia zo svojich požiadaviek, štvrtá Ficova vláda by mohla byť najkratšia. A nič z toho, čo chcú, im Danko takmer určite nedá. Je to fraška v podaní takzvaných národných síl./agentury/

X X X

Prezidentské voľby v Poľsku: Hlavná opozičná strana obišla skúsených politikov, vybrala menej známeho kandidáta

Historik Karol Nawrocki sa postaví proti progresívnemu varšavskému primátorovi Rafalovi Trzaskowskému.

Hlavná poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) si v nedeľu vybrala historika Karola Nawrockého za svojho prezidentského kandidáta do budúcoročných volieb. Oznámil to v nedeľu predseda konzervatívnej PiS Jaroslaw Kaczyňski na straníckom zjazde v meste Krakov na juhu Poľska, informuje TASR na základe správ agentúr AP a PAP.

Nawrocki (41) vedie od roku 2021 poľský štátny Ústav národnej pamäti (IPN), ktorý spravuje archívy a skúma zločiny spáchané počas druhej svetovej vojny a komunistickej éry. Predtým pôsobil ako riaditeľ Múzea druhej svetovej vojny v Gdansku, kde sa narodil.

Obišli aj Morawieckého

PiS vo svojej voľbe obišla skúsených politikov vrátane bývalého premiéra Mateusza Morawieckého, keď si za kandidáta vybrala dosiaľ menej známeho Nawrockého. AP pripomína, že podobný krok táto donedávna vládnuca strana spravila pred desiatimi rokmi, keď do súboja o prezidentský mandát postavila Andrzeja Dudu, úradujúceho prezidenta, ktorého druhé funkčné obdobie skončí v auguste 2025 a o ďalšie sa už v súlade s poľskou ústavou uchádzať nemôže.

„Strana sa rozhodla postaviť nestraníckeho, nezávislého kandidáta,“ povedal Kaczyňski na straníckom zjazde v Krakove. AP pripomína, že šéf PiS pred niekoľkými mesiacmi v istom rozhovore tvrdil, že prezidentský kandidát tejto strany musí byť „mladý, vysoký, pôsobivý, pekný, mať rodinu, vedieť veľmi dobre po anglicky, či najlepšie dva (svetové) jazyky, a byť medzinárodne rozhľadený“.

PiS ohlásila meno svojho kandidáta deň po tom, ako to spravila vládnuca centristická Občianska koalícia (KO) premiéra Donalda Tuska, ktorá si vybrala progresívneho varšavského primátora Rafala Trzaskowského. Svojich kandidátov do súboja o prezidentský mandát postavia aj ďalšie strany, podľa všeobecných očakávaní však zrejme o víťazstvo zabojujú práve Nawrocki a Trzaskowski, uvádza AP.

Holownia je tretí kandidát

Prezidentského kandidáta doteraz oznámila aj centristická aliancia Tretia cesta, ktorá je koaličným partnerom KO, pričom si vybrala predsedu dolnej komory parlamentu (Sejm) Szymona Holowniu. Kandidáta ohlásila tiež krajne pravicová strana Konfederácia; vybrala si svojho lídra Slawomira Mentzena.

Termín budúcoročných prezidentských volieb v Poľsku dosiaľ nebol oficiálne stanovený, ich prvé kolo by sa však malo konať v niektorú májovú nedeľu. V prípade, že žiaden z kandidátov v ňom nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov, bude sa o dva týždne neskôr konať aj druhé kolo, aktuality.sk

X X X

Bitka prerástla do streľby: V kyjevskom hoteli zomrel človek, ďalší dvaja boli zranení

Najmenej jedného mŕtveho a dvoch ranených si vyžiadala nočná streľba v jednom kyjevskom hoteli. Po strelcovi polícia pátra, napísal dnes na svojom webe denník Ukrajinska pravda s odvolaním sa na policajné komuniké.

Incident sa odohral ešte počas sobotňajšej noci, keď v strednej Európe bola polnoc. V hoteli najprv vypukla hádka medzi dvoma skupinami ľudí, ktorá prerástla do bitky. Jeden z bitkárov tasil zbraň a niekoľkokrát vystrelil. Na mieste zahynul 27-ročný muž. Zranenia utrpel jeho kolega a tiež hotelový strážca. Obaja zranení boli hospitalizovaní, ich stav je uspokojivý, uviedla polícia.

Nočná streľba v bratislavskej Dúbravke si vyžiadala jednu obeť

Jedného z účastníkov bitky polícia zadržala, po strelcovi pátra. Je podozrivý z vraždy. Hrozí mu 15 rokov väzenia./agentury/

X X X

Slovenské protifašistické hnutie žiada odvolať Machalu pre fotku s Bombicom. Ten na nej použil neonacistický symbol

 Bývalí politici Peter Weiss a Boris Zala, ako aj ďalší členovia mimovládnej organizácie Slovenské protifašistické hnutie (SPH) Jozef Ťažký, Miroslav Seget a Stanislav Mičev, žiadajú vládu, aby odvolala generálneho tajomníka služobného úradu Ministerstva kultúry SR Lukáša Machalu. Ako uvádzajú vo vyhlásení, dôvodom je medializovaná fotografia Machalu s hudobníkom Oskarom Rózsom a stíhaným extrémistom Danielom Bombicom. Ten totiž na fotografii zo stretnutia v Londýne použil neonacistický symbol ‚Biela sila‘ (White Power).

Lukáš Machala, Oskar Rózsa a extrémista Daniel Bombic v Londýne. Symbol, ktorý spája palec a ukazovák do kruhu s ostatnými prstami zdvihnutými hore a zvykne byť sprevádzaný žmurknutím jedného oka, sa stal obľúbeným znakom neonacistov.

„Tento symbol, ktorý spája palec a ukazovák do kruhu s ostatnými prstami zdvihnutými hore a zvykne byť sprevádzaný žmurknutím jedného oka, sa stal obľúbeným znakom neonacistov. Ide o symbol pochopený len medzi zasväteným, a nie vždy zrejmý pre širšiu verejnosť,“ uviedli signatári výzvy na odvolanie Machalu s tým, že plazivý fašizmus už totiž nepoužíva štandardné ‚hajlovanie‘, ale nové symboly na vyjadrenie nadradenosti bielej rasy (White Power, Biela sila), ktoré neonacistická komunita pozitívne vyhodnotí, a pritom sa spolieha na komplikované dokazovanie použitia tohto rasistického symbolu pred súdom.

 Predmetný symbol podľa signatárov vedome a opakovane propaguje Daniel Bombic pri viacerých verejných vystúpeniach a na fotografiách s rôznymi hosťami vrátane štátnych úradníkov a umelcov pracujúcich na štátnych zákazkách. „Ostentatívna priateľská komunikácia vysokého štátneho úradníka Lukáša Machalu v Londýne s Danielom Bombicom, ktorý opakovane používa symbol rasizmu a nenávisti, je neprijateľná,“ zdôraznili členovia protifašistického hnutia. Podľa nich to, že ide o problém celého vedenia ministerstva kultúry, preukazuje vyjadrenie ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej: „Európa vymiera. Nerodia sa nové deti, lebo je tu pretlak LGBTI. A zvláštne je, že pri bielej rase”.

 Zalu, Weissa a ďalších signatárov znepokojili aj nenávistné výroky Oskara Rózsu, ktorý podľa nich hanlivo rozdeľuje občanov SR na základe ich presvedčenia a hodnôt a nenávistne útočí na dúhovú komunitu spôsobom, ktorý pripomína výrazy fašistických radikálov za Slovenského štátu proti Židom. „Vyhlásenie, že hymna patrí len jednej skupine ľudí, kým druhá má zaliezť do dier, spojené s vyhrážkou, že jej čas sa kráti, považujeme za hrubý útok na hodnoty rovnosti a dôstojnosti, na ktorých stojí Ústava SR. Je absolútne neprijateľné, aby sa štátna hymna Slovenskej republiky zneužívala na šírenie nenávisti a rozdeľovanie spoločnosti, navyše človekom, ktorý dostal štátnu zákazku,” zdôraznili signatári.

 V tejto súvislosti vyzvali signatári vládu SR, ako aj strany vládnej koalície Smer a Hlas, aby zaujali jasný postoj voči prejavom extrémizmu. „Okamžité odvolanie Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu z vedenia Ministerstva kultúry SR je za tejto situácie nevyhnutné. Ak tak vláda neurobí, je to jasný signál, že toleruje extrémizmus a podporuje jeho šírenie,” zdôraznili predstavitelia SPH. Dodali, že rovnako vyzývajú orgány prokuratúry, aby konali tak, ako si to zákon a slovenské ústavné zriadenie vyžaduje./agentury/

X X X

Vošli do bytu a začali strieľať: Rusi v Torecku úmyselne zavraždili dve miestne ženy

Ruskí vojaci v meste Toreck v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, o ktorých bojujú s ukrajinskými obrancami, zabili dve ženy a tretieho civilistu zranili, oznámila ukrajinská prokuratúra, ktorá prípad vyšetruje ako vojnový zločin.

Zločin v Torecku sa podľa vyšetrovateľov odohral ešte o štvrtkovom večeri, keď ruskí vojaci vpadli do jedného z bytov, kde boli traja civilisti. „Okupanti do nich úmyselne začali strieľať z automatických zbraní. V dôsledku na mieste zahynuli dve miestne obyvateľky. Muž, ktorý bol v byte spolu s nimi, bol zranený,“ opísala prokuratúra na sociálnej sieti.

 Moskva bezprostredne nereagovala, od začiatku vojny však tvrdí, že ruskí vojaci na civilistov neútočia, nato aby sa dopúšťali vojnových zločinov. OSN naproti tomu medzitým preverila a potvrdila, že vo vojne, ktorú ruské vojská rozpútali vo februári 2022 na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina, prišli o život tisíce civilistov, vrátane stoviek detí./agentury/

X X X

Keď už v Rusku obhajujú hráča, ktorý zranil cára. Láska k Ovečkinovi zaslepila fanúšikov, McBainovi želajú smrť

Aj keď pred sezónou zaznievali na adresu Alexandra Ovečkina isté pochybnosti, raketový štart ruského hokejového cára do nového ročníka NHL im musel zavrieť ústa.

 Celý hokejový svet bol zvedavý, či kanonier v službách Washingtonu Capitals ohrozí rekord Wayna Gretzkého v počte gólov v NHL.

Kanadská legenda ich nastrieľala 894 a Ovečkin za ňou zaostáva už len o 26 presných zásahov. V prebiehajúcej sezóne na konte už 15 gólov a osamostatnil sa na čele najlepších strelcov ligy. Potreboval na to iba 18 zápasov.

Potom však prišiel zápas na ľade Utahu. Ovečkin strelil dva góly, ktorými pomohol k triumfu 6:2. Nadviazal tým na hetrik z predošlého zápasu na ľade Vegas.

 Proti nováčikovi vyrovnal ligový rekord Jaromíra Jágra, ktorý tiež strelil minimálne jeden gól 178. brankárom v NHL.

Duel však nedohral. V tretej tretine sa nevrátil do hry po tom, čo spadol po kolízii s Jackom McBainom, hokejka súpera ho trafila do spodnej časti tela.

Čakalo sa na to, nakoľko vážne to s ním bude. Napokon sa potvrdili najvážnejšie obavy. Na jedného z najlepších kanonierov v histórii NHL napokon čaká pauza 4–6 týždňov. Dôvodom je zlomená lýtková kosť.

Táto absencia bude najdlhšia v doterajšej kariére 39-ročného útočníka, ktorý nebol doteraz často zranený a má povesť železného muža.

Počas dvadsiatich sezón v profilige vynechal len 59 zápasov, z toho 35 kvôli zraneniam. Jeho najdlhšia pauza v NHL trvala iba desať dní, od 4. – 14. novembra 2009.

na prvý pohľad nie tak vážne vyzerajúci kontakt prilial olej do ohňa konšpirácii, ktoré sa okolo Ovečkinovej naháňačky za rekordom strhli.

Podľa niektorých fanúšikov „niekto“ nechce, aby legendárneho Kanaďana Gretzkého prekonal niekto mimo kolísky hokeja či zámoria. Tento rovnaký „niekto“ vraj nebude váhať použiť aj zákerne prostriedky, aby Rusovu naháňačku zastavil.

Podobné úvahy však odmietli nielen v zámorí, ale aj v Rusku, kde situáciu okolo obľúbeného „Oviho“ dôkladne sledujú.

 Osobnosti ruského hokeja sa zhodli, že o úmyselnom faule nemôže byť ani reči. „Teória, že Alexander bol úmyselne zranený, je úplná hlúposť. Toto je hokej,“ reagoval legendárny Vjačeslav Fetisov v rozhovore pre Sport24.ru.

„Hokej je živá hra, nepredvídateľná. V NHL nikto nejde do súboja s podobným úmyslom,“ nechal sa počuť Igor Larionov pre RB Sport. nečisté úmysly zo strany McBaina vylúčil aj bývalý rozhodca z KHL Andrej Korovkin.

Samotného McBaina celá situácia s Ovečkinom mrzela, navyše musel čeliť aj onlajn šikane. Na jeho instagrame pribúdali rozzúrené komentáre Ovečkinových priaznivcov – s rozsahom od nadávok až po vyhrážky fyzickým násilím a aj smrťou.

Zámorský expert Elliotte Friedman uviedol, že Mc Bain celú situáciu znášal ťažko. „Chce hrať tvrdý hokej, no nechcel zraniť Ovečkina. Mám informácie, že z celej situácie zahanbený a zničený.“

Podľa ruského webu sovsport netreba za všetkým hľadať nejaké sprisahanie. „Prečo by sa mal hokejista Utahu vyhýbať kontaktu? Len preto, že súper je potenciálne najväčším hráčom v histórii NHL?

To teraz musia všetci korčuľovať okolo Ovečkina kilometer ďaleko? Čo ak sa zrážke už nedokážete vyhnúť?

Je to prvé zranenie za 107 rokov existencie ligy?“ dodal športový web s tým, že celá záležitosť už zašla priďaleko./agentury/

X X X

Vošli do bytu a začali strieľať: Rusi v Torecku úmyselne zavraždili dve miestne ženy

Ruskí vojaci v meste Toreck v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, o ktorých bojujú s ukrajinskými obrancami, zabili dve ženy a tretieho civilistu zranili, oznámila ukrajinská prokuratúra, ktorá prípad vyšetruje ako vojnový zločin.

Streľba pri Robotyne, ruskí vojaci zastrelili zajatých Ukrajincov

Zločin v Torecku sa podľa vyšetrovateľov odohral ešte o štvrtkovom večeri, keď ruskí vojaci vpadli do jedného z bytov, kde boli traja civilisti. „Okupanti do nich úmyselne začali strieľať z automatických zbraní. V dôsledku na mieste zahynuli dve miestne obyvateľky. Muž, ktorý bol v byte spolu s nimi, bol zranený,“ opísala prokuratúra na sociálnej sieti.

 Moskva bezprostredne nereagovala, od začiatku vojny však tvrdí, že ruskí vojaci na civilistov neútočia, nato aby sa dopúšťali vojnových zločinov. OSN naproti tomu medzitým preverila a potvrdila, že vo vojne, ktorú ruské vojská rozpútali vo februári 2022 na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina, prišli o život tisíce civilistov, vrátane stoviek detí./agentury/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.