Na Ukrajine ho zranil. Bývalý ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin v stredu vyhlásil, že francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi poslal šrapnel z francúzskej húfnice, ktorý ho zranil v decembri počas ostreľovania vo východoukrajinskej Doneckej oblasti.
Rogozin, ktorý podporuje ruskú inváziu na Ukrajinu, uviedol, že napísal list adresovaný francúzskemu veľvyslancovi v Moskve Pierrovi Lévymu. „V tejto obálke uvidíte s mojím listom aj fragment šrapnela zo 155-milimetrovej francúzskej samohybnej húfnice Caesar,“ napísal Rogozin v otvorenom liste zverejnenom na platforme Telegram.
Dodal, že žiada, aby bol tento šrapnel odovzdaný Macronovi s varovaním, že „nikto neunikne zodpovednosti za vojnové zločiny“. Ako ďalej povedal, šrapnel mu zasiahol pravé rameno a zostal zakliesnený v piatom krčnom odstavci. Podľa vlastných slov ho len „milimeter“ delil od toho, aby šrapnel zabil alebo z neho spravil „invalida“-
Rogozin – niekdajší generálny riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos – tvrdí, že k incidentu, pri ktorom utrpel zranenie, došlo na „pracovnom stretnutí“ v hotelovej reštaurácií v Donecku.
Stopy krvi na zemi v reštaurácii po ostreľovaní ukrajinskou armádou v meste Doneck 22. decembra 2022, pri ktorom utrpel zranenia aj bývalý ruský vicepremiér a exriaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Dmitrij Rogozin
Ruská štátna televízia Rossija 24 vtedy informovala, že Rogozin tam oslavoval svoje 59. narodeniny. Odvysielala aj zábery trosiek a časti zničenej strechy. Počas ostreľovania prišli podľa Rogozina o život dvaja jeho priatelia.
Dmitrij Rogozin povedal, že v danom hoteli bol ubytovaný pravidelne počas svojich ciest do Doneckej oblasti, ktorú Moskva v septembri nelegálne anektovala, rovnako ako tri ďalšie regióny Ukrajiny. Francúzske veľvyslanectvo v Moskve odmietlo záležitosť s listom pre Macrona komentovať./agentury/
X X X
Babiš súdci Šochovi: Nikdy som nič trestné nespáchal, som nevinný
Český expremiér Andrej Babiš v stredu pred súdom vypovedal v kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH). Uviedol, že nikdy nič trestné nespáchal a je nevinný. Celá kauza je podľa neho politickou objednávkou a priživujú ju médiá.
„Je úplne jasné, že ak by som nešiel do politiky, tak tu nestojíme,“ povedal bývalý premiér. Jediným cieľom kauzy je podľa neho odstrániť ho z politiky.
Babiš pred súdom kauzu najskôr časovo zrekapituloval. Pozastavil sa pri roku 2018, kedy bolo trestné stíhanie zastavené. Jeho čiastočné obnovenie označil za absurditu, za ktorou stojí najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman a označil ho za politického nominanta.
Sudca Jan Šott upozornil Babiša, že rovnaký obsah už vypovedal v septembri. Expremiér mu odpovedal, že považuje za dôležité to zopakovať. FČH podľa neho spĺňala pravidlá na získanie dotácie. Polícia preto postavila trestné stíhanie na tom, čo o Farme písali médiá. „Médiá boli hlavným motorom tejto kauzy,“ dodal.
Bývalý český premiér tiež vypovedal, že činnosť spoločnosti FČH neriadil. Takisto prevod akcií „rozhodne nebol účelový“ s cieľom získania dotácie, ako to tvrdí obžaloba, ale aby sa z toho stal rodinný projekt. Na otázky súdu a štátneho zástupcu odmietol odpovedať.
Podľa výpovede jeho spolupracovníčky Jany Nagyovej išlo v čase podávania žiadosti o európsku dotáciu na projekt FČH o „dotačný pravek“ a ľudia nemali s dotáciami žiadne skúsenosti.
„Keďže farma v dobe podania žiadosti a v čase podpisu nebola prepojená majetkovo ani inak so žiadnou spoločnosťou a nepôsobila na žiadnom trhu, lebo bola vo výstavbe, nemohlo tak dôjsť k prepojeniu so skupinou Agrofert,“ vyhlásila Nagyová.
„Aj keby sa z Čapího hnízda stal v druhej polovici roku 2010 veľký podnik, nemalo by to na dotáciu vôbec žiadny vplyv,“ povedala bývalá podpredsedníčka predstavenstva Agrofertu, pričom zdôraznila, že je to len veľmi hypotetická úvaha.
Podľa nej nikdy nedošlo k porušeniu českého ani európskeho práva. „Nemala som najmenší dôvod myslieť si, že by som robila niečo zle,“ povedala Nagyová. Bola presvedčená, že v opačnom prípade by ju na to určite niekto upozornil. „Nič som nezamlčala,“ dodala a na otázky súdu a štátneho zástupcu odmietla odpovedať.
Babišovi obhajcovia navrhli, aby bolo hlavné pojednávanie prerušené. Chcú požiadať Súdny dvor EÚ, aby určil hranice malého a stredného podniku v tejto kauze. Súd o návrhu rozhodne vo štvrtok./agentury/
X X X
Srovnat ceny plynu Ruska a zahraničí. Levnější, dražší. Na plynu mimo Rusko EU ušetří?
Európa sa teší a Rusku ukazuje, že sa to dá. Plynu je v zásobníkoch dosť
Úrovne zásob zemného plynu v Európskej únii (EÚ) dosahujú takmer 84 %. Tieto zásoby boli v decembri vyššie ako priemer pred štyrmi až šiestimi rokmi aj napriek tomu, že sa Rusko pokúšalo zastaviť svoje dodávky v reakcii na sankcie Západu proti Moskve pre vojnu na Ukrajine. Uviedla to v stredu Európska komisia.
Pre obavy z nedostatku plynu počas zimy začalo 27 členských krajín EÚ minulý rok intenzívne plniť svoje zásobníky. Vďaka tomu sa úroveň spoločných zásob plynu do septembra vyšplhala na 82 %, čo bolo výrazne nad cieľovou hranicou 80 %, ktorá bola stanovená až na november. A zároveň spotreba plynu klesla o 20 % od augusta do novembra. Súčasná mierna zima v Európe pomáha udržať zásoby plynu vysoké.
Rusko, ktoré nahnevali sankcie, minulý rok zredukovalo dodávky plynu do Európy. Pred inváziou ruskej armády na Ukrajinu koncom februára sa dodávky plynu potrubiami z Ruska podieľali až 40 % na všetkom plyne dovezenom do Európy. V súčasnosti je to len približne 9 %.
„To je celkom dobrá pozícia,“ povedal novinárom hovorca Európskej komisie Tim McPhie. „Na začiatku tohto roka máme zdravú úroveň skladovania plynu, ale v žiadnom prípade nie sme spokojní. Vieme, že tento rok bude aj naďalej náročný,“ dodal.
Komisia odhaduje, že celková úroveň plynu v zásobníkoch v rámci EÚ dosahuje takmer 84 %, pričom v decembri 2022 bola o 13 % vyššia ako priemer v rokoch 2016 – 2018. Ceny energií sa v uplynulých mesiacoch znížili, čiastočne aj v dôsledku miernejšieho zimného počasia, ako sa očakávalo.
„Čím viac dokážeme investovať do energetickej efektívnosti, do znižovania spotreby energie a čím viac dokážeme podporiť obnoviteľné zdroje, tým lepší budeme mať základ pre znižovanie našej závislosti od plynu, ktorý ovplyvňuje ceny elektriny a prispieva ku globálnemu otepľovaniu,“ vyhlásil McPhie.
Agentúra pripomína, že do Nemecka v utorok (3. 1.) dorazila prvá z pravidelných dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov./agentury.cz/
X X X
Martin Behula: Matovič sa definitívne zmenil na bojovníka proti liberalizmu
Na Hegerove vízie pre Slovensko je už neskoro.. Jedinú víziu, ktorú môže mať, je vízia jeho vlastnej politickej budúcnosti.
Igor Matovič má po odbremenení od jarma zodpovednosti za verejné financie veľa voľného času, ktorý sa rozhodol venovať deťom. Pre všetkých by bolo lepšie, keby ho venoval len svojim dvom deťom.
Lenže nie, Matovič sa rozhodol chrániť všetky slovenské deti pred tretími WC, 73 pohlaviami, prerábaním dvanásťročných dievčat na chlapcov a ďalšími nástrahami „extrémne manipulatívnej transgender propagandy“, ktoré na Slovensku nehrozia a nikdy nehrozili.
Provokuje ako Blaha
Sčasti je to zúfalá detinská snaha strhnúť na seba pozornosť po vynútenom odchode z vlády. Dupanie nôh a vykrikovanie „všimnite si ma“. Sčasti je to blahovská radosť z provokovania. Matovič sa predsa už v statuse z augusta 2020 priznáva, že mal úspešný deň, pretože „nasral kopu ľudí“ a takéto dni má rád.
A už dlhodobo sa zdá, že podobne ako Ľubošovi Blahovi mu najväčšie potešenie prináša možnosť naštvať liberálov. Alebo tých, ktorých za liberálov považuje, čo je pre neho v zásade každý liberálnejší ako on, kto s ním nesúhlasí. Príležitosťou kopnúť si do prezidentky Zuzany Čaputovej tiež nikdy nepohrdne, aj keby si ju mal sám vymyslieť.
Dovŕšila sa tak transformácia údajného protikorupčného politika. Odpor k liberalizmu a proklamovaná prorodinná politika sa u Matoviča definitívne spojili v jedno a navzájom sa živia. Prorodinný v Matovičovom ponímaní znamená byť antiliberálny a proti liberalizmu neváha používať údajné záujmy detí a rodín.
Nejde o prvý prípad, keď deti účelovo zatiahol deti do témy, s ktorou nemajú nič spoločné. Jeho najnovšia posadnutosť transrodovými ľuďmi pripomína slávne sypanie striekačiek na hlavu poslanca SaS Martina Poliačika.
Srdcu blízka neznášanlivosť
Matovič sa mu vtedy vyhrážal, že „že ak ešte raz bude nabádať naše deti na užívanie heroínu, tak aj keď bude na neho zákon krátky, moja ruka bude dostatočne dlhá.“ Poliačik pritom deti, ani nikoho iného nenabádal na užívanie drog, iba v rozhovore povedal, že čistý heroín je pre telo v zásade neškodná vec.
Nemožno sa však ubrániť dojmu, že Matovič si tentoraz vybral neznášanlivosť, ktorá je jeho srdcu skutočne blízka. Transgenderové témy na Slovensku nikým nepohnú a voľby mu nevyhrajú. Navyše, ĽSNS, Republika, Život, Smer či Matovičovi kolegovia z OĽaNO ako trebárs Milan Kuriak, sú v šírení transfóbie omnoho autentickejší. Premeniť OĽaNO na Kresťanskú úniu nedáva zmysel. Neliberálna konkurencia je príliš veľká.
V tomto prípade nejde o kalkul, ale azda o presvedčenie. Žiadnemu politikovi by predsa nestálo zato, rozbiť si stranu kvôli transfóbnym statusom. Podľa denníka Sme je pritom s Matovičovou komunikáciou nespokojný aj Jaroslav Naď, ktorý ho dlhodobo obhajoval, a nepriamo ho kritizoval aj Eduard Heger, hoci len svojím opatrným kazateľským spôsobom.
Hnutiu dokonca hrozí rozkol. Zmysel by počínanie predsedu OĽaNO dávalo iba v prípade, ak by sa zámerne snažil z hnutia vyštvať „liberálov“ okolo Jána Budaja, s ktorými má napäté vzťahy.
Za Matoviča môže aj Heger
Hegera už, samozrejme, ani tá najotvorenejšia kritika Matoviča teraz nevykúpi. Tak isto ako liberálnemu krídlu nepomôže odchod z poslaneckého klubu OĽaNO. Matovič presiahol prah toho, čo sú ochotní tolerovať aj vďaka tomu, že jeho správanie tolerovali celé roky. Svojho podielu zodpovednosti sa nezbavia. Bez ohľadu na to, kde skončia. Heger Matoviča navyše kritizuje, keď je opäť iba jeho podriadeným, nie šéfom.
Predstava, že Heger sa pokúsi zosadiť Igora Matoviča z čela OĽaNO, alebo že spolu s liberálnejšími poslancami z hnutia odíde, pretože sa mu nepáčia Matovičove útoky na LGBTIQ+ ľudí, sa aj na začiatku roku 2023 zdá scestná. Takto pred rokom by však bola rovnako absurdná predstava, že minister financií sa vzdá svojho kresla vo vláde výmenou za podporu rozpočtu zo strany SaS, a to všetko sa udeje aj pričinením premiéra Hegera.
Hoci hlasy zvnútra OĽaNO tvrdia, že vo vnútri prebieha „zápas o charakter hnutia“, nevyzerá to, že by ho mohol vyhrať Eduard Heger, aj keby chcel takýto zápas viesť. Nie preto, aký je Heger, ale preto, aké je samotné OĽaNO. Nie je to strana, ktorá by umožňovala viesť politické zápasy.
V strane, kde väčšina poslancov nie je členmi a pred každými voľbami takmer úplne obmení kandidátku, o žiadnych zápasoch hovoriť nemožno. Jediný charakter, na ktorom záleží, jej vtlačil Matovič už pri založení tým, že z nej nechcel mať štandardnú stranu, ale iba nástroj, ako dostať do politiky lojálnych obyčajných ľudí, akým je Eduard Heger.
Vízie povereného premiéra
Na Hegerove vízie pre Slovensko je už neskoro. Mal ich realizovať, keď mal riadny mandát, nie obmedzené poverenie od prezidentky. Vtedy sa však správal ako premiér, ktorý má dočasné poverenie od Igora Matoviča. Jedinú víziu, ktorú môže Heger mať, je vízia jeho vlastnej politickej budúcnosti. Ak má skutočné ambície, nemôžu byť spojené s Obyčajnými ľuďmi.
Ťažko povedať, či má premiér mimo OĽaNO bez Matoviča čo ponúknuť. Zatiaľ to neukázal. Nie je charizmatickou osobnosťou, okolo ktorej možno budovať stranu, ani mužom veľkých myšlienok. Najlepšiu službu by svojej strane a možno aj slovenskej politike preukázal tým, keby vyzval Matoviča na súboj o post predsedu.
Nie preto, aby ho získal, ale preto, aby ukázal, že je to nemožné. Možno by si aj sám uvedomil, že OĽaNO nie je demokratická strana A najväčšiu láskavosť by svojmu predsedovi preukázal tým, keby potom odišiel. No nie preto, aby pokračoval v kariére bez neho.
Možno len Hegerov odchod by Matoviča prinútil uvedomiť si, že nie je tým zneuznaným bojovníkom za správnu vec, za akého sa sám považuje. Keby ho opustil najvernejší človek, možno by mu to pomohlo pochopiť, že urobil chybu. To je však možno ešte nepravdepodobnejšia vízia ako to, že Heger bude tým, kto konečne zjednotí slovenských demokratov, aktuality.sk
X X X
Vstup Maďarska do eurozóny je národným záujmom, tvrdí Klára Dobrevová
Podľa Orbána by vstup do eurozóny bol pre krajinu katastrofou.
Vstup do eurozóny je národným záujmom Maďarska, napísala v utorok na Facebooku tieňová premiérka Klára Dobrevová. V krajinách, kde sa platí eurom, je stabilná ekonomika, každodenný život je predvídateľný a rodiny netrpia brutálnym a neúnosným zdražovaním, dodala. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.
Podľa tejto opozičnej političky, ktorá vlani v septembri predstavila členov tieňového kabinetu, Chorváti deväť rokov pracovali na tom, aby zaviedli euro.
„Nielen preto, lebo sa pri vstupe do Európskej únie k takémuto kroku zaviazali, ale aj preto, lebo vedia, že je to ich národným záujmom. Vstup do eurozóny je národným záujmom aj pre Maďarov. Tieňový kabinet sa preto už teraz pripravuje na zavedenie eura vo vhodnú chvíľu. Urobíme to v záujme všetkých Maďarov,“ zdôraznila Dobrevová.
K otázke vstupu Maďarska do eurozóny sa premiér Viktor Orbán dlhodobo stavia veľmi zdržanlivo. Podľa neho takýto krok zatiaľ nie je aktuálny, pretože pre krajinu by to bolo katastrofou, aktuality.sk
X X X
ÚRSO finálne rozhodol o cene plynu na rok 2023. Koľko si priplatí domácnosť?
Plyn bude v tomto roku drahší o 16 až 21 percent. Nové ceny energií sú definitívne. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) prepočítal, koľko v roku 2023 zaplatí domácnosť na faktúrach za plyn.
Po novom priemerná domácnosť zaplatí za plyn od takmer 14 do 191 eur za rok viac. Výška účtov závisí od toho, na čo ľudia energie využívajú. Či je to len varenie, alebo aj ohrev vody a zároveň aj na kúrenie.
Ak v dvojizbovom byte žije rodina s malým dieťaťom a plyn využívajú len na varenie, ich ročný účet za plyn vyskočí o skoro 14 eur. Mesačne to v prepočte vychádza o 1,15 eura navyše.
Druhý ilustračný príklad je rodina, ktorá plyn využíva prevažne na varenie a ohrev vody. V takomto prípade bude platiť ročne o skoro 94 eur navyše, čo mesačne vychádza o 7,8 eura viac.
Rodina s deťmi bývajúca v dome, ktorá plyn používa na varenie, ohrev vody a kúrenie, za plyn zaplatí o 191 eur viac, teda za mesiac o 15,92 eur viac.
Odhady nárastu cien plynu na rodinný rozpočet prepočítal ÚRSO vo svojej tabuľke. Vďaka nariadeniu vlády sa stlmí masívny nárast cien plynu. Na základe uvedených skutočností sa celková koncová cena zemného plynu pre domácnosti na rok 2023 zmení v priemere o necelých 16 percent v porovnaní s rokom 2022.
V tabuľke je znázornené, čo by sa dialo v prípade, ak by vláda nezasiahla. V takom prípade by boli náklady oveľa vyššie. V závislosti od spotreby by si domácnosti priplácali mesačne od 5,15 eura do 202,83 eura mesačne.
Šéf Slovenského plynárenského priemyslu Miroslav Kulla v nedávnom rozhovore pre denník Pravda povedal, že ľudia nemusia nič robiť, nikde chodiť či volať. Všetko bude automatické. Len sa vydajú nové cenníky a je to vybavené./agentury/
X X X
V iránskom drone na Ukrajine našli súčiastky z rôznych krajín vrátane USA
V iránskom drone zostrelenom vlani na jeseň na Ukrajine našli súčiastky vyrobené viacerými americkými a západnými spoločnosťami.
Vyplýva to z vyšetrovania ukrajinských tajných služieb. Informovala o tom americká stanica CNN, ktorá mala možnosť nahliadnuť do výsledkov vyšetrovania. Z celkovo 52 súčiastok vybraných z iránskych dronov Šahíd-136 by 40 mohlo byť podľa vyšetrovania vyrobených rozličnými americkými spoločnosťami. Zvyšných dvanásť vyrobili v Kanade, Číne, Japonsku, Švajčiarsku a na Taiwane.
Ukrajina svoje zistenia zdieľala s predstaviteľmi americkej vlády na konci minulého roka. Tieto výsledky potvrdzujú rozsah problému, ktorému čelí vláda amerického prezidenta Joea Bidena. Washington sa zaviazal zabrániť Iránu vyrábať drony, ktoré Rusko používa na Ukrajine.
Viacerí americkí predstavitelia v rozhovoroch uviedli, že snahou USA je zabrániť Iránu vyrábať drony a sťažiť Rusku používanie bezpilotných „kamikadze“ lietadiel, napísal minulý týždeň na svojej webovej stránke denník The News York Times.
Podľa CNN Biely dom vytvoril skupinu, ktorá má vyšetriť, ako sa technológie USA a ďalších západných krajín dostali do iránskych dronov. USA zaviedli prísne obmedzenia na vývoz špičkového materiálu do Iránu.
Predstavitelia Spojených štátov sa teraz usilujú tieto opatrenia posilniť. Vyzývajú spoločnosti, aby lepšie monitorovali dodávateľské reťazce a usilovali sa zistiť totožnosť distribútorov, ktorí tieto výrobky predávajú nepriateľským činiteľom./agentury/
X X X
Lukašenko možno Putina oklamal a na testoch na koronavírus ani nebol
Bieloruský líder Alexander Lukašenko možno klamal ruského prezidenta Vladimira Putina ohľadom testov na koronavírus, ktoré mali pred ich vzájomnými schôdzkami dokazovať, že sa Lukašenko nenakazil koronavírusom.
Tieto špekulácie sa objavili v opozičných médiách potom, čo sa hackeri zo Zjednoteného štábu hnutia odporu nabúrali do počítačov minskej kliniky, ktorá sa stará o vysoko postavených predstaviteľov režimu. Po analýze odcudzených dokumentov hackeri upozornili na nezrovnalosti v osvedčeniach o podstúpených testoch.
Ako prvý o tom informoval bieloruský server Zerkalo.io, podľa ktorého sú dokumenty zverejnené hackermi pravé. Každý dokument obsahuje QR kód, ktorý skutočne funguje. Osvedčenia z obdobia od predminulého apríla do konca minulého roka ale obsahujú množstvo nepresností, objavujú sa v nich rôzne čísla Lukašenkovho dokladu totožnosti a v osvedčeniach pre Lukašenkovho syna dokonca tri, pričom jedno číslo zodpovedá otcovmu dokladu.
Osvedčenia sú často vydané s dátumom dňa, keď Lukašenkovci mali test postúpiť. Niekedy sa menil dátum testov, ale dátum analýzy a vydanie dokladu zostal rovnaký ako pri predchádzajúcom dokumente. Prinajmenšom v jednom prípade bolo podľa médií osvedčenie vydané skôr, ako bola odobratá vzorka na test. Z týchto nezrovnalostí potom vyplýva podozrenie, že Lukašenko v skutočnosti žiadne testy na koronavírus pred stretnutiami s Putinom neabsolvoval.
Putin sa počas pandémie izoloval od okolitého sveta. Ešte pred rozpútaním vojny proti Ukrajine svet šokovali zábery z Kremľa, pri ktorých Putina delila od jeho hostí mnohometrová vzdialenosť.
Lukašenko naopak od začiatku nebezpečenstva koronavírus zľahčoval a tvrdil, že nejde o nič, čo by sa nedalo vyliečiť vodkou, saunou a prípadne jazdou na traktore. Tvrdil tiež, že covid „prekonal“ bez akýchkoľvek problémov a príznakov./agentury/
X X X
Rusko vysiela nové bojové jednotky na Krym
Rusko vysiela nové vojenské jednotky na severnú časť Krymského polostrova, oznámil zástupca Riaditeľstva spravodajskej služby ukrajinských ozbrojených síl Andrij Černiak.
Rusko tiež údajne túto časť a aj časti Chersonskej oblasti opevňuje, píše Kyiv Independent. Územie Krymu Moskva okupuje od roku 2014.
„(Rusi) Prehrávajú. Preto budujú obranné štruktúry všade tam, kde môžu. Uvedomujú si, že na týchto líniách budú musieť viesť bojové operácie,“ vysvetlil Černiak.
Dodal, že ruské sily v súčasnosti robia „všetko možné“, len aby zachovali takzvaný pozemný koridor na Krym, ktorý vedie cez okupované ukrajinské územia na juhu krajiny./agentury/
X X X
Náčelník MsP Michalovce: Vrah využil „mŕtve“ mesto po Silvestri. Ľudia za oknami volanie o pomoc nepočuli
Tri dni žili Michalovčania v strachu. Po novoročnej vražde 46-ročnej Eriky O. sme sa stretli s náčelníkom mestskej polície Dušanom Šantom. Hoci nemohol uviesť všetky podrobnosti, už v tom čase vedel, že pátranie po páchateľovi je na dobrej ceste.
x V Michalovciach je funkčných viac ako 80 kamier, ktoré sú napojené na centrálny dispečing mestskej polície. Ako je možné, že služba ihneď nezaregistrovala problém na ul. kpt. Nálepku?
Keďže to bola silvestrovská noc, aj z našej strany bol vyvinutý zvýšený výkon. V meste sme mali do štvrtej hodiny ráno tri motohliadky. Potom dve skončili a tá tretia pokračovala až do šiestej ráno. Potom nastúpila zásahová hliadka, ktorá mesto monitoruje nonstop 24 hodín. Taktiež máme stálu službu, ktorá dohliada na kamerové systémy. Správanie páchateľa bolo zo začiatku také, že nič nenasvedčovalo tomu, čo sa potom udialo. Až neskôr, keď sme sa k tomu vrátili, tak sme si objasnili celý priebeh, ako to na mieste vyzeralo. Sledovať nonstop 12 monitorov je fakt náročné. Služba si približuje veci, kde sú nejaké situácie, ktoré by bolo treba riešiť.
Mesto bolo v tom čase ‚mŕtve‘, všetci ľudia po silvestrovských oslavách spali. O pol siedmej už každý spal. Ak by žena bola cítila nejaké nebezpečenstvo, určite by do uličky neodbočila. Keď však páchateľ videl, že vyberala peniaze z bankomatu, vyštartoval po nej. Raz sa mu ešte vyšmykla, ale potom sa tomu mužovi podarilo dokonať svoj čin. Celú noc však ľudia mohli počuť rôzne hulákanie oslavujúcich ľudí. Okná majú v zime pozatvárané, tak asi aj preto nikto nereagoval.
X Keď ste zistili, že sa niečo stalo, čo sa dialo potom?
Hneď sme začali spolupracovať so štátnou políciou, zisťovali sme popis osoby, čo mala na sebe oblečené. Na základe toho nášho popisu začalo aj pátranie. Mali sme zmonitorovaný smer jeho úniku, ale nie každé miesto v meste je pod dohľadom kamier. Takže sa nám stratil z dohľadu.
x Môžete potvrdiť aj incident, ktorý sa mal stať tesne pred vraždou Eriky O.?
Áno, kamery to zachytili. Pani išla ráno do práce a bol to skôr jej pocit, že bola sledovaná. Myslím si však, že ten pocit bol oprávnený. Páchateľ išiel za ňou ale mala šťastie, že tam stretla nejakého pána, ktorý telefonoval a preto podozrivý spomalil. Pani však medzitým došla k budove polikliniky, kam vošla a dvere za sebou zamkla. Páchateľ ešte išiel za ňou, ale zastavili ho zamknuté dvere. Vyzerá to tak, že to bola tá istá osoba, ktorá neskôr vraždila.
x Zo záznamov kamier ne je možné vytvoriť nejaký identikit páchateľa?
Všetko analyzujeme a spolupracujeme so štátnou políciou. Nie všetky kamery v meste sú však také výkonné, ako by sme potrebovali. Máme aj statické aj otočné kamery a niektorým už jednoducho končí životnosť. Musím však povedať, že máme k dispozícii aj inteligentné kamery ale tie fakt nie sú všade. Smola bola, že práve na tomto mieste sú umiestnené menej výkonné kamery. Ľudia majú predstavu, že keď je v meste kamerový systém, vieme dohliadnuť na všetko. Ale život nie je kriminálka v televízii. Ak je pri kamere verejné osvetlenie, nevidíme na kamere celý obraz. Tak isto môžu robiť problémy aj mláky, v ktorých sa svetlo odráža.
x Viacerí ľudia policajtov obviňujú, že v tejto veci málo robia…
Určite to nie je pravda. Robíme všetko, čo je v našich silách. Ak by si našu prácu mohli ľudia vyskúšať, videli by, že sa snažíme ako sa najviac dá. Trochu nás ten ich názor mrzí a musím povedať, že aj uráža. Celé roky sa nič také nestalo. Násilných trestných činov je v Michalovciach fakt málo. Ak si dobre spomínam, väčšinou sú to tzv. „domáce“ problémy, ktoré vyústia do tragického konca. Vždy sme ich veľmi rýchlo objasnili. Lúpežná vražda je čosi úplne iné a na jej objasnenie treba aj viac času.
X Aké opatrenia prijala mestská polícia po tomto incidente?
Posilnili sme výkon služby najmä večer a v noci, hlavne pri podnikoch, v ktorých sa robí na zmeny. Máme informácie, že ľudia sa boja. Snažíme sa, aby ľudia cítili, že sme im nablízku. Nechceme v tejto situácii uvádzať veľa podrobností, lebo ľudia na sociálnej sieti už obviňujú kdekoho. Štátna polícia už zaznamenala klamlivé obvinenie jedného konkrétneho muža. Zasahovala aj polícia, ktorá situáciu preverovala u neho doma.
x Ako hodnotíte spoluprácu v rámci tohto prípadu s vedením mesta Michalovce?
V pondelok sme mali s vedením mesta stretnutie. Všetko sme si objasnili. Výstupom je, že do budúcna budeme musieť viacej zdokonaliť kamerový systém v meste. /agentury/
X X X
Prezidentka Čaputová vyjadrila sústrasť príbuzným zavraždenej v Michalovciach
Hlava štátu ocenila aktivitu a komunikáciu polície.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť rodine bývalej zdravotnej sestry, ktorá bola v nedeľu (1. 1.) ráno zavraždená v Michalovciach. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti.
„Je mi nesmierne ľúto, že sa nový rok začal na Slovensku touto smutnou udalosťou,“ vyhlásila. Zároveň ocenila aktivitu a komunikáciu polície, ktorá už zadržala a aj obvinila podozrivého zo spáchania daného činu. Podľa prezidentky je to veľmi dôležitá správa.
Podozrivého zadržali v Žiline, vo vlaku smerujúcom do Českej republiky. Obeťou vraždy bola 46-ročná Michalovčanka, ktorá na mieste podľahla niekoľkým bodným ranám. Obeť a páchateľ sa podľa doterajších zistení polície nepoznali, aktuality.sk
X X X
Heger potvrdil, že reagoval aj na štvavú kampaň Matoviča. Nevyhýba sa spolupráci s Dzurindom
Kým Igor Matovič útočí na LGBTI či transrodových ľudí, Eduard Heger varuje pred štvavými kampaňami. V OĽaNO rastie voči Matovičovi opozícia.
O aktivitách slovenských politikov medzi sviatkami takmer nepočuť. Facebookové statusy, ktoré zverejnili poverený premiér Eduard Heger a jeho stranícky šéf Igor Matovič, však dokazujú, že minimálne v kuchyni OĽaNO sa niečo deje.
Matovič bol v uplynulých dňoch na sociálnej sieti nezvyčajne aktívny. Líder OĽaNO sa vytrvalo venuje najmä LGBTI a transrodovým ľuďom. Písal o „ohlupovaní detí LGBTI+ ideológiou“ či o „pokusoch na deťoch ala Mengele“. Dnes zasa nahlas uvažuje nad tým, že „73 pohlaví“ či „tretie wc“ považuje za „choré“.
V príkrom rozpore s Matovičovou útočnou komunikáciou sa v utorok na Facebooku ľuďom prihovoril aj Heger, ktorý písal o potrebe spájania a nie rozdeľovania.
„Štvavé kampane proti policajtom, prokurátorom, sudcom, novinárom, liberálom či konzervatívcom, LGBTI+, Rómom, aktivistom či mimovládnym organizáciám je hľadaním nepriateľa tam, kde nie je. Vedie to len k ďalšiemu rozdeľovaniu občanov,“ napísal poverený predseda vlády.
Heger tvrdí, že chce byť „súčasťou politiky spojených demokratických síl“. Cieľom pre demokratov na najbližšie mesiace musí byť podľa neho spolupráca.
Reagoval aj na Matoviča
Hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková nám dnes potvrdila, že Heger vo svojom príspevku na sociálnej sieti narážal aj na Matoviča.
„Čo sa týka vyjadrení jednotlivých politikov, vrátane Igora Matoviča, k tomu sa predseda vlády vyjadril vo svojom včerajšom statuse. Akákoľvek komunikácia verejných činiteľov, ktorá vedie k ďalšiemu rozdeľovaniu spoločnosti, je kontraproduktívna,“ reagovala Janíková na otázky Aktuality.sk.
Dodala tiež, že Heger sa ako predseda vlády vo svojej komunikácii usiluje o zmierlivý, kultivovaný, faktický a konštruktívny prejav, k čomu vyzýva aj ostatných politických lídrov.
Eduard Heger status zverejnil v čase, keď podľa informácií denníka Sme v OĽaNO vrcholí „zápas o charakter hnutia“. V opozícii voči Matovičovi by už mal byť aj člen vedenia strany Jaroslav Naď.
Veci sú v pohybe
O ďalšom osude OĽaNO sa môže rozhodnúť na sneme, ktorý by sa mal konať v januári. Hnutie malo mať snem už v decembri, no Matovič ho preložil na január.
Podľa informácií Sme nie je vylúčené, že sa časť straníkov na čele s Hegerom pokúsi Matoviča odvolať alebo hnutie jednoducho opustí.
„Veci sú v pohybe, počkajme si,“ povedal nám vysokopostavený politik OĽaNO. Hegerov status podľa neho môžeme čítať aj akúsi odpoveď Matovičovi. „Potvrdiť to nemôžem, to musí premiér. Logika veci to ale potvrdzuje,“ dodal predstaviteľ OĽaNO.
Dianie v hnutí bližšie nekomentovala ani Hegerova hovorkyňa. „Čo sa týka otázok na hnutie OĽaNO, predseda vlády sa už vyjadril, že tieto otázky si musia vyriešiť najskôr vo vnútri strany, je potrebná istá sebareflexia a analýza stavu, v akom sa hnutie nachádza,“ doplnila Janíková.
Otázky sme posielali aj Igorovi Matovičovi. Odpísal nám stručne a v zmysle: čo sa novinárom chcelo, to sa im snilo.
Skončia u Dzurindu?
K významnému rozkolu v klube OĽaNO došlo už v decembri, keď od Matoviča odišiel Ján Budaj a desať poslancov združených v Občiansko-demokratickej platforme.
Práve Budaj zvykne často hovoriť o potrebe spájania demokratov. Podobné slová v spomínanom statuse zvolil aj Heger.
Budaj a ľudia okolo neho pripustili aj spoluprácu s projektom, ktorý v pozadí už niekoľko mesiacov pripravuje expremiér Mikuláš Dzurinda. „Demokratov treba dávať dokopy. Má tak vzniknúť platforma proti návratu minulosti,“ hovoril Budaj, keď sa lúčil s OĽaNO.
Aj niekdajší šéf SDKÚ hovorí o spájaní konzervatívno-liberálnych síl, aby nevznikla vláda Smeru, Hlasu či Republiky. Ak by v OĽaNO skutočne došlo k vzbure a následnému odchodu Hegera a jeho ľudí, do úvahy by prichádzala aj možnosť, že všetci by napokon skončili pod jednou strechou.
Heger sa s Dzurindom stretol na decembrovom sneme Spolu, ktorý sa konal krátko pred dôležitým hlasovaním o páde vláde. Obaja vtedy varovali pred návratom Smeru a Hlasu.
Heger cez svoju hovorkyňu odkazuje, že chce spolupracovať aj s Mikulášom Dzurindom. „Spolupracovať chce so všetkými demokratmi, ktorí zdieľajú spoločné hodnoty ľudskej dôstojnosti, slobody a demokracie, rešpektu, spravodlivosti a mieru. Za takéhoto politika považuje aj Mikuláša Dzurindu,“ ukončila Janíková, aktuality.ak
X X X
Vrah z Michaloviec má 18 a chytili ho v Žiline. Hamran: Máme silné dôkazy
Páchateľ surovej a zákernej vraždy 46-ročnej Eriky, ktorá sa odohrala na Nový rok v Michalovciach, je obvinený. Za surovú lúpežnú vraždu, ktorá v metropole Zemplína vyvolala vlnu strachu, mu hrozí až doživotie. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana má vyšetrovateľ proti mladému, 18-ročnému podozrivému „mimoriadne dôležité a presvedčivé dôkazy,“ ktoré sú z pohľadu vyšetrovateľa absolútne jednoznačné.
Napriek komplikovanosti zločinu, nedostatku svedkov a nejasnosti motívu sa páchateľa podarilo zaistiť veľmi rýchlo. „Podozrivá osoba bola zadržaná. Vyšetrovateľ jej vzniesol obvinenie pre obzvlášť závažný zločin vraždy a prebiehajú ďalšie vyšetrovacie úkony,“ vyhlásil Hamran. Keďže išlo o vraždu v úmysle získať majetkový prospech, v prípade uznania viny páchateľovi hrozí trest dvadsať až dvadsaťpäť rokov väzenia, prípadne aj doživotie.
Hamran je presvedčený, že zadržaný podozrivý je skutočným páchateľom novoročnej vraždy. „S vysokou pravdepodobnosťou blížiacou sa takmer k istote môžeme povedať, že polícia zadržala osobu, ktorá sa tohto skutku s vysokou pravdepodobnosťou dopustila. Dôkazy sú natoľko silné, že vyšetrovateľ nemal najmenšie pochybnosti o tom, kto skutok spáchal. Nechcem ale v tomto čase špekulovať, aké dôkazy sa u podozrivého zadržali a akého charakteru sú tieto dôkazné materiály,“ uviedol policajný prezident.
Polícia prípadu venovala zvýšenú pozornosť. Ako totiž poznamenal aj Hamran, obyvatelia Michaloviec žili prvé dni nového roka v strachu. Polícia preto nasadila masívne sily a prostriedky a páchateľa sa vďaka tomu podarilo stotožniť, vypátrať a zadržať v priebehu 48 hodín.
Hamran vysmial Kotlebu
Keďže pravdepodobným páchateľom bol Róm, tragédiu sa pokúša zneužiť za šírenie neonacizmu odsúdený predseda opozičnej strany ĽS NS Marian Kotleba. Politik dlhodobo propagujúci rasizmus tvrdí, že politici zlyhali, pretože nedokázali zabezpečiť „ochranu slušných slovenských žien pred útokmi agresívnych asociálov“.
Podobne ako keď sa pred niekoľkými týždňami rozhodol variť guláš pri už vyprázdnenom stanovom mestečku pre utečencov v Kútoch, teraz zvoláva protirómske verejné stretnutie v Michalovciach. „Ukážme, že naše sestry, ženy a mamy vraždiť nedovolíme!“ vyzýva na sociálnych sieťach.
Aktivita Kotlebu však policajného prezidenta nevyrušila. „Neviem, či je to úsmevné, alebo to hovorím cez slzy, že ma právoplatný zločinec vyzýva, aby si polícia plnila svojej povinnosti. Polícia si svoje povinnosti plní. Mám skôr obavy, aby to nevyústilo do rôznych násilností zo strany prívržencov zločincov ako Kotleba, ktorý chcel ešte pár týždňov dozadu organizovať nelegálne hraničné kontroly,“ odkázal Hamran s tým, že polícia bude chrániť všetkých obyvateľov bez ohľadu na ich etnicitu.
Podľa reportáže TV Markíza, v utorok policajti navštívili domácnosť podozrivého. Mal pochádzať z michalovskej osady, kde žil u svojho otčima s družkou. Otčim pre televíziu vinu poprel, tvrdil, že jeho nevlastný syn je nevinný a celú noc bol s nimi.
TV Joj sa zhovárala s ďalšími mistnymi, ktorí uviedli, že zatknutý mladík nepôsobil nebezpečne či agresívne.
Pomohla náhodná kontrola
Mladý vrah bol zatknutý na úteku, ktorého prvým cieľom mala byť Česká republika. Tam sa však už nedostal. Polícia ho pri špeciálnom zásahu zadržala vo vlaku na železničnej stanici v Žiline. Doplnil, že 18-ročný páchateľ sa počas zásahu správal pokojne a pri zatýkaní nekládol žiadny odpor. „Zákrok prebehol až mimoriadne hladko,“ poznamenal Hamran.
Počas vyšetrovania bude preto pravdepodobne stíhaný vo väzbe. „Z môjho pohľadu bola osoba zadržaná na úteku, takže dôvody na útekovú väzbu tam sú,“ uviedol Hamran. Či dozorový prokurátor návrh na väzbu podá a kedy sa o nej bude rozhodovať, zatiaľ nie je známe.
Pri pátraní po vrahovi boli okrem kriminalistov nasadení aj príslušníci poriadkovej a Železničnej polície, ako aj Národnej kriminálnej agentúry. „Hneď sme začali spolupracovať so štátnou políciou, zisťovali sme popis osoby, čo mala na sebe oblečené. Na základe toho nášho popisu začalo aj pátranie. Mali sme zmonitorovaný smer jeho úniku, ale nie každé miesto v meste je pod dohľadom kamier. Takže sa nám stratil z dohľadu,“ opísal pre Pravdu počiatky pátrania náčelník mestskej polície v Michalovciach Dušan Šanta.
Identifikovať páchateľa sa podarilo až košickým operatívcom, ktorí získali aj jeho podrobnejší popis, ktorý sa im neskôr podarilo overiť. „Popis páchateľa sme nechceli zverejniť, lebo sme mali niekoľko podozrivých osôb. Keď sa nám potvrdzovalo, že to môže byť táto osoba a mali sme ju lokalizovanú, čakalo sa na bezpečné zadržanie osoby,“ vysvetlil Hamran.
Vystopovať sa páchateľa však podarilo aj vďaka náhode a pozornosti dvoch mladých policajtov, ktorí osobu kontrolovali na košickej železničnej stanici. V tom čase však ešte netušili, že ide o páchateľa na úteku. „Osoba tam stála a oni jej chceli paradoxne pomôcť. Zistili, že je to slovenský občan, ktorý cestuje do Českej republiky a má aj platný cestovný lístok. Osoba nevykazovala žiadne znaky nejakého podozrivého správania, ktoré by hliadku primali k ďalšiemu konaniu,“ priblížil Hamran.
x Pre koľko peňazí vlastne vraždil?
Po porade s kriminalistami sa potvrdilo, že hliadka sa na košickej železničnej stanici rozprávala s osobou podozrivou z vraždy. Polícia preto zabezpečila všetky stanice po trase do Českej republiky a po príprave zásahu páchateľa zadržali priamo vo vlaku. „Nevedeli sme, či nemá pri sebe ďalšiu zbraň alebo strelnú zbraň. Vo Vrútkach sme získali informáciu o konkrétnom vozni, v ktorom sa osoba nachádzala a v Žiline už príslušníci špeciálnych síl vykonali zákrok,“ spresnil Hamran.
Odhalenie páchateľa bolo komplikované aj kvôli nejasnému motívu skutku. Ten sa síce javil ako majetkový, ale brutalita útoku tento motív zároveň čiastočne spochybňovala. „Obeť a páchateľ sa nepoznali. Ak medzi nimi nebol absolútne žiadny kontakt, veľmi ťažké je dopátrať sa k osobe páchateľa, najmä ak nepoznáme konkrétny motív,“ informoval Hamran s tým, že polícia v celom prípade preveruje aj prípadných ďalších komplicov.
V médiách sa objavila aj informácia, že páchateľ ešte pred vraždou prenasledoval inú ženu, ktorá mu však unikla. Tento incident ale Hamran nechcel komentovať, keďže jeho okolnosti sú rovnako predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Policajný prezident odmietol priblížiť aj možné psychické problémy vraha či množstvo peňazí, ktoré svojej obeti odcudzil. Uviedol však, že podozrivý páchateľ nebol v minulosti trestne stíhaný.
Časopis Plus7dní priniesol správu, že prípad sa podarilo vyšetriť tak rýchlo vďaka brilantnej práci vyšetrovateľa, ktorý však bol „z nepochopiteľných dôvodov“ odvolaný. Prípad začal riešiť bývalý vyšetrovateľ NAKA v súčasnosti na kriminálnej polícii krajského riaditeľstva v Košiciach Ján Zalom. Keďže ten pracoval na ekonomickej kriminalite, po vykonaní prvotných úkonov bol prípad pridelený na oddelenie násilnej trestnej činnosti.
Vražda trvala len pár minút
K násilnému zabitiu 46-ročnej Michalovčanky Eriky O. došlo 1. januára po šiestej hodine ráno. Bezvládne telo bývalej zdravotnej sestry našla skoro ráno v širšom centre Michaloviec okoloidúca žena. Zločin zachytili bezpečnostné kamery.
Ku skutku došlo po tom, čo si obeť vybrala peniaze z bankomatu na Ulici Štefana Kukuru pred nemocnicou. Vrah ju zakrátko už na parkovisku na Ulici Sama Chalupku viackrát bodol do rôznych častí trupu. Ako odhalili bezpečnostné kamery, po prvom útoku sa dala na útek a hlasno kričala o pomoc. V posilvestrovských prázdnych uliciach jej volanie nikto nepočul. Páchateľ ju dobehol na Ulici kapitána Nálepku pri neďalekej lekárni a pridal niekoľko ďalších bodnutí.
Prezidentka vyjadrila sústrasť rodine
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť rodine bývalej zdravotnej sestry, ktorá bola v nedeľu ráno zavraždená v Michalovciach. Hlava štátu o tom informovala na sociálnej sieti.
„Je mi nesmierne ľúto, že sa nový rok začal na Slovensku touto smutnou udalosťou,“ vyhlásila. Zároveň ocenila aktivitu a komunikáciu polície, ktorá už zadržala a aj obvinila podozrivého zo spáchania daného činu. Podľa prezidentky je to veľmi dôležitá správa./agentury/
X X X
Igor Matovič – exponát z pravekej jaskyne
Bojovať či utiecť? Zatiaľ čo sa moderná civilizácia dokázala povzniesť nad túto falošnú dilemu, niektorí, žiaľ, uviazli v praveku. Igor Matovič nám opäť ukazuje, že ešte nevykukol zo svojej mentálnej jaskyne. Čo sleduje svojou perfídnou kampaňou?
Po tom, čo exminister okrem funkcie stratil aj dôstojnosť (vlastnou nedemisiou) sa vrátil k svojmu staronovému koníčku – pútaniu pozornosti kontroverznými statusmi na Facebooku. V unesení širokou paletou použitia slovíčka „choré” vo vetnej skladbe začína strašiť pred LGBTI+ ideológiou. Tá vraj núti malé deti meniť si pohlavie.
Detaily jeho myšlienkových pochodov nemá príliš zmysel rozoberať. Na ustavičné prerážanie dna sme si už zvykli. V širšom kontexte nám však jeho výlevy umožňujú nahliadnuť do sveta prízemného populizmu v dobe sociálnych sietí.
Igor Matovič sa rozhodol jasne – utiecť z jaskyne nechce, a tak treba bojovať. V jeho prípade aj za cenu zníženia sa k rozdávaniu neférových rán smerujúcich na slabiny. A to doslova. Ak už nič iné, tak práve to je znakom, že Matovičovi ide predovšetkým o pozornosť a moc. Vonkoncom nie o blaho spoločnosti.
Tá je totiž v krízových časoch ešte viac polarizovaná ako predtým. Napätie sa premieta vo vyhrotenej komunikácii a radikalizácii pólov. Narastajúci konflikt ohrozuje aj rodiny (v mene ochrany ktorých Matovič šermuje spasiteľským mečom).
V takejto situácii je najefektívnejším riešením umiernený a férový dialóg. Bez hanlivého nálepkovania a podpásových rán. Igor Matovič však už tradične robí presný opak – konflikt živí, konflikt ho napĺňa. A tak tentoraz zvolil slizkú, no zato osvedčenú taktiku demagógov – zjednodušovanie, brnkanie na city a vykresľovanie slameného panáka, do ktorého si môže kopnúť.
V skratke, problémy LGBTI+ komunity na Slovensku sú rôznorodé. Zbytočne jej komplikujú každodenný život spôsobom, ktorý si majoritná spoločnosť len ťažko dokáže predstaviť. Paleta problémov je taká pestrá, aká pestrá je aj spoločnosť – od odopieraného prístupu k zdravotnej dokumentácii partnerov, cez nemožnosť dediť, chýbajúci právny rámec spolužitia až po adopcie detí. A to je len špička ľadovca.
Slovíčka konsenzus a kompromis však v Matovičovej jaskynke nenájdeme. Politikom ako on nevyhovujú, pretože napätia tlmia. A to nehrá do karát odvekej stratégii rozdeľuj a panuj.
Niektoré požiadavky sú v kontexte slovenských nálad kontroverznejšie ako iné. Práve preto by sme ako zdravá spoločnosť mali o tom viesť dialóg a usilovať o citlivý konsenzus či aspoň kompromis. Jednoducho riešenie, ktoré nebude generovať ďalšie napätie a pocity existenčného ohrozenia. Namiesto toho však Matovič vykresľuje najextrémnejšie prejavy a pozície z „druhej strany” a svoje publikum sa snaží presvedčiť, že jediným cieľom zápasu o rovnoprávnosť je násilné menenie pohlavia detí. Absurdné.
Slovíčka konsenzus a kompromis však v Matovičovej jaskynke nenájdeme. Politikom ako on nevyhovujú, pretože napätia tlmia. A to nehrá do karát odvekej stratégii rozdeľuj a panuj. Dobrou správou je len to, že Matovičov potenciál panovať už vyšumel. Horšou, že síl na rozdeľovanie má stále dosť. Azda je už najvyšší čas poslať ho do politického dôchodku a prestať mu venovať pozornosť./agentury/
X X X
Slávnu iránsku herečku prepustili po dvoch týždňoch väznenia
Tarána Alídústíová sa prehrešila tým, že podporovala protesty proti vláde.
Irán prepustil na kauciu známu iránsku herečku Taránu Alídústíovú po vyše dvoch týždňoch strávených vo väzení za podporu protivládnych protestov. V stredu o tom informovali reformne zamerané noviny Šark, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.
Herečku a aktivistku zatkli v polovicu decembra v súvislosti s rozsiahlymi protestami v Iráne. Úrady ju obvinili, že neposkytla dokumentáciu k svojim „provokačným“ príspevkom na sociálnych sieťach.
„Klient“ či O Elly“
Po jej prepustení sa v sociálnych médiách šírila skupinová fotografia iránskych umelcov s Alídústíovou. Nedávno vyzývalo v otvorenom liste na jej prepustenie vyše 600 umelcov a filmárov. Jej zadržiavanie odsúdil aj filmový festival v Cannes a žiadal jej okamžité prepustenie.
Taráne Alídústíová (38) je jednou z najúspešnejších iránskych herečiek. K jej najznámejším filmom patria drámy „Klient“ a „O Elly“, ktoré oba režíroval dvojnásobný držiteľ Oscara Ašghar Farhádí.
Vlani v máji na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes odpremiérovala svoj najnovší film „Leila´s Brothers“ (Leilini bratia). Iránske ministerstvo kultúry zakázalo verejné premietanie tohto filmu v iránskych kinách.
Protesty v Iráne
Protesty v Iráne vypukli vlani v polovici septembra po smrti 22-ročnej Iránky kurdského pôvodu Mahsy Amíníovej. Zadržala ju mravnostná polícia, pretože mala príliš voľný hidžáb – šatku, ktorou si má moslimská žena zakrývať vlasy a dekolt.
Ženy v Iráne ich musia od islamskej revolúcie z roku 1979 nosiť na verejnosti. Podľa polície žena vo väzení utrpela infarkt, podľa jej rodiny a ďalších zdrojov zomrela na následky policajnej brutality, aktuality.sk
X X X
Republikáni majú väčšinu, ale aj problém zvoliť si nového predsedu Snemovne
Kevin McCarthy nezískal dosť hlasov ani vo štvrtom kole voľby predsedu Snemovne.
Republikán Kevin McCarthy v stredu nedostal dostatočný počet hlasov ani vo štvrtom kole voľby nového predsedu Snemovne reprezentantov amerického Kongresu. TASR správu prevzala z agentúra AFP a stanice CNN.
Lídra republikánov v Snemovni McCarthyho podporilo 201 hlasov, kandidát demokratov Hakeem Jeffries získal 212 hlasov, píše CNN. Na zvolenie do funkcie predsedu je potrebných 218 hlasov. Na pláne je piate kolo hlasovania, do ktorého republikáni opäť nominovali McCarthyho.
Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu v utorok zasadla po prvý raz v novom zložení. Republikáni v nej majú prevahu, ktorú získali v novembrových voľbách. Nového predsedu začali zákonodarcovia voliť už v utorok, no nepodarilo sa im to ani v troch kolách hlasovania.
Na voľbu predsedu bolo viac ako jedno kolo potrebné naposledy v roku 1923, keď sa rozhodlo v deviatom kole, aktuality.sk
X X X
Predčasné voľby sú čoraz reálnejšie: Pripúšťa ich aj OĽaNO, Heger rokuje aj cez sviatky. SaS zrejme vynechali
Zdá sa, že Slovensko má stále bližšie k predčasným voľbám. Kým SaS tvrdí, že žiadne rokovania aktuálne neprebiehajú, predseda vlády Eduard Heger sa so svojimi partnermi stretáva aj medzi sviatkami. Rokuje sa o možnej novej sedemdesiatšestke, ale aj o zmene Ústavy a predčasných voľbách, ktoré OĽaNO, ale aj SaS doteraz odmietali.
Novú sedemdesiatšestku na pôdoryse pôvodnej štvorkoalície ponúkol líder SaS Richard Sulík premiérovi Hegerovi ešte v decembri. Po necelých troch dňoch však svoju ponuku stiahol. „Áno, bavili sme sa o tom, o dva alebo tri dni neskôr som mu povedal, že považujem túto debatu za uzavretú, čiže nemáme nič rozdebatované,“ povedal Sulík ešte v decembri.
Aj to je zrejme dôvod, prečo s SaS aktuálne Heger nerokuje. „Rokovania neprebiehajú,“ uviedol pre Pravdu hovorca strany Ondrej Šprlák. „My sme dosiahli to, po čom celé Slovensko volalo, aby Igor Matovič odišiel z vlády. Všetky scenáre sú lepšie ako to, čo tu bolo a sme pripravení o nich rokovať,“ dodali liberáli. Prvýkrát vyslovene nevylúčili možné predčasné voľby.
Úrad vlády však potvrdil, že Heger sa stretáva s partnermi a rokuje o ďalšom vývoji na politickej scéne. A takisto pripustil možnosť predčasných volieb. „Rokovania o budúcnosti vlády prebiehajú aj medzi sviatkami. Premiér Eduard Heger je v Bratislave a stretáva sa so svojimi partnermi, predmetom rokovaní sú 76-tka, zmena Ústavy SR a otázka predčasných volieb,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková. Či je už SaS z rokovaní vylúčená, to známe nie je.
Prečítajte si, čo všetko doviedlo štvorkoalíciu k jej zániku. Spory, škriepky a každodenné osočovanie nakoniec rozbili vzťah medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom.
Predčasné voľby už nevylúčilo ani OĽaNO. Už po odchode Igora Matoviča z postu ministra financií predseda poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš uviedol, že všetko je v hre. „Premiér Heger má čas rokovať do konca januára. Všetky možnosti sú v hre. Pre nás je kľúčové doručiť ľuďom pomoc, ktorú sme schválili v štátnom rozpočte,“ reagoval hovorca hnutia Peter Dojčan.
Rozhodne Kollár?
V decembri sa prezidentka Zuzana Čaputová stretla s Hegerom a predstaviteľmi SaS vrátane Sulíka. Opozícia opäť vytiahla historky o progresívnom puči a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár pre istotu zopakoval, že úradnícku vládu nepodporí. Rozhodujúcim bude zrejme práve postoj hnutia Sme rodina.
Kollár totiž od začiatku hovorí o tom, že predčasné voľby by chcel v máji alebo júni. Aj prezidentka presadzuje voľby v prvej polovici tohto roka. Lídri majú čas na rokovania do konca januára.
Schôdza parlamentu, na ktorej by sa mali zaoberať aj zmenou Ústavy SR sa začína 24. januára. Zatiaľ sa však nenašlo 90 poslancov na jej zmenu, čo však nie je po rokovaniach vylúčené, keďže túto možnosť už nevylučuje ani hnutie OĽaNO./agentury/
X X X
Sústrediť sa na pacientov a ambulancie, zvládnuť plán obnovy aj predvolebný populizmus. Aké výzvy čakajú zdravotníctvo
Rok 2023 nám v zdravotníctve pravdepodobne neprinesie situáciu, ktorá by bola verejnosťou a médiami vnímaná tak intenzívne, ako boli výpovede lekárov. Napriek tomu sa obávam, že nás čaká ďalší rok plný rozličných výziev. Hovorí analytik Martin Smatana.
Pacient by sa mal stať stredobodom záujmu, ambulancie budú potrebovať dofinancovanie, dôležité bude aj dodržanie termínov pri výstavbe a rekonštrukcii nemocníc či zabezpečenie stability a ustráženie predvolebného populizmu.
Aj keď vláda ku koncu minulého roka zažehnala hroziaci kolaps pre výpovede nemocničných lekárov, zdravotníctvo aj v tomto roku čaká mnoštvo výziev. Nehovoriac o tom, že práve tento rok môže byť volebným rokom a mnohé rozbehnuté veci v rezorte tak môže zmeniť.
Na to, aké výzva čakajú zdravotnícky sektor, sme sa pýtali analytikov.
Anketová otázka: Aké výzvy čakajú zdravotníctvo v tomto roku?
Dušan Zachar, analytik INEKO
Najväčšou výzvou v zdravotníctve pre budúci rok bude, aby z nárastu zdrojov v sektore a zo skokovitého navýšenia platov zdravotníckych pracovníkov pocítil prínos aj pacient. Zdravotníci by sa mali začať viac zaoberať potrebami pacientov a menej svojimi vlastnými. Aj keď aj tie sú, samozrejme, dôležité, ale najmä preto, aby bol pacient liečený bezpečne a kvalitne. Pacient by mal byť stredobodom. Dnes to tak nie je, a aj preto zaostávame za vyspelým svetom. Kvalitu a efektívnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti by sme mali začať poriadne a poctivo merať, aby sme zistili, aký prínos pre spoločnosť a pacientov prinášajú prijaté zmeny a dodatočné eurá v zdravotníctve.
Ďalšími výzvami bude, samozrejme, napĺňanie míľnikov v rámci plánu obnovy – najmä čo sa týka časového hľadiska výstavby nových nemocníc a pavilónov. Mali by sa zbierať a vyhodnocovať dáta optimalizovanej siete nemocníc, systém DRG by mal postúpiť vyššie o ďalší stupienok a elektronické zdravotníctvo by sa malo po koľkýkrát reštartovať. Veľkou výzvou bude, či sa nájdu dostatočné peniaze pre ambulantný sektor a pre vstup nových liekov na náš trh. A bohužiaľ, stále sa opakujúcou výzvou bude, s akými dlhmi a stratami budú hospodáriť štátne nemocnice a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Pre budúcnosť bude nevyhnutné začať systémovo riešiť, akým spôsobom chceme ako spoločnosť reagovať na rôzne dlhodobé neudržateľnosti (finančné, kapacitné, kvalitatívne) nášho zdravotného systému pri rastúcich nárokoch, rastúcom starnutí obyvateľstva a obmedzených zdrojoch. Nemali by sme zavrhovať myšlienku viaczdrojového financovania slovenského zdravotníctva, ktoré by prinieslo do zdravotníctva nové zdroje a nový súkromný kapitál.
Martin Smatana, analytik
Rok 2023 nám v zdravotníctve pravdepodobne neprinesie situáciu, ktorá by bola verejnosťou a médiami vnímaná tak intenzívne, ako boli výpovede lekárov. Napriek tomu sa obávam, že nás čaká ďalší rok plný rozličných výziev, z čoho tri považujem za obzvlášť kľúčové. Ide o deficitný rozpočet, predvolebný populizmus a (ne)stabilitu v sektore.
(Ne)stabilita
Nepredvídateľnosť legislatívy, rozpočtu a nestabilita spôsobená častými zmenami smerovania projektov a reforiem sa radia medzi hlavné problémy nášho zdravotníctva. Ich hlavnou príčinou je častá zmena vo vedení ministerstva. Nový minister si totiž takmer vždy prinesie svoj tím, má svoje projekty, ľudí v „pozadí“ a názor na všetko, čo je „rozbehnuté“.
Aj keď priemerný minister „dožije“ vo funkcii 21 mesiacov, práve predvolebné mesiace majú tendenciu ťahať tento priemer smerom nadol. Ministerka Kalavská abdikovala na svoju funkciu tri mesiace pred voľbami, minister Čislák pôsobil 16 mesiacov a ak by vymenili súčasného ministra Lengvarského, tak by nový šéf úradoval len pár mesiacov, podľa toho, aký termín predčasných volieb sa v parlamente dohodne.
Každý minister potrebuje niekoľko mesiacov na „rozkukanie sa“, čo so zreteľom, kedy asi budú voľby, znamená, že by sa v rezorte akurát tak kúrilo a svietilo až do volieb. Stratili by sme teda mesiace, počas ktorých sa mohlo pracovať na projektoch či reformách. Pevne preto verím, že v roku 2023 sa nezopakuje tradícia výmeny ministra či vrcholnej exekutívy pred voľbami.
Nový rok sa však ešte pomaly ani nezačal a už prebehli dve výmeny na kľúčových pozíciách v sektore, t. j. generálny tajomník služobného úradu a riaditeľ NCZI. Dúfam, že tieto dve zmeny boli na tento rok tie posledné a exekutíva sektora bude mať priestor dokončiť rozbehnuté projekty.
Predvolebný populizmus
Keďže sme v (pred)volebnom roku, tak nás už čoskoro čakajú politici spasitelia s bombastickými riešeniami všetkých problémov. Medzi evergreeny predvolebných pytačiek sa radia viaceré ľúbivé témy, ktoré sú však v priamom kontraste s chystanými reformami.
Ide napríklad o prísľuby nerušenia nemocníc či pohotovostných služieb. Práve v roku 2023 sa však má finalizovať zoznam doplnkových programov novej siete nemocní a pristúpi sa k racionalizácii ambulantnej pohotovostnej služby u detí.
Možno teda. Všetko bude závisieť od toho, či sa podarí „ustrážiť“ kampaňujúcich politikov, ktorí málokedy myslia na to, čo bude deň potom, ako sa dostanú do parlamentu. Nepotrebujeme pritom spasiteľov ani záchrancov, ale stabilitu, predvídateľnosť a rozumný prístup ministerstva financií (MF). Aj tak málo by stačilo a rok 2023 bude výrazne lepší ako ten, čo sa práve skončil.
Deficitný rozpočet
Rozpočet na budúci rok neobsahuje plný dopad zákona o inovatívnych liekoch a nekompenzuje ambulanciám navýšenie miezd tak, ako dostanú nemocnice. Aj preto majú percentuálne navýšenie oproti roku 2022 len 6-7 %, pričom nemocnice takmer 30 %. Tento nesúlad môže spôsobiť viaceré rozkoly v sektore, ktoré môžu viesť k prudkej degradácii dostupnosti a kvality ambulantnej starostlivosti. Nemyslím si však, že je všetko stratené. Existujú riešenia, ako získať do platby za štát viac zdrojov, ktoré však vyžadujú veľa práce, vôľu MF SR a iných rezortov a trpezlivosť zdravotníkov.
Držím palce komukoľvek, kto bude mať túto situáciu, ako aj ostatné vyššie menované výzvy na ministerstve zdravotníctva na starosti. V mene nás všetkých verím, že sa všetky podarí zvládnuť.
Martin Vlachynský, analytik INESS
Mohol by som začať vymenovávať: chaos vo financovaní a snaha vykrvácať súkromné zdravotné poisťovne aj s ich poistencami, nedostatok zdravotníkov, najmä v niektorých špecializáciách v ambulante, kapitálová diera v nemocniciach, biedna elektronizácia a práca s dátami, príchod nových extrémne drahých liekov, optimalizácia siete nemocníc a tak by sa dalo pokračovať ešte dlho.
Spravme však krok vzad a pozrime sa na celý sektor zdravotníctva nielen u nás, ale aj vo svete. Mnoho problémov je až podozrivo podobných aj v oveľa bohatších štátoch. Dlhé čakacie doby sú veľkým problémom aj v Kanade, zdravotníkov neustále zháňa aj Nemecko či USA, pacienti sa hlasno dožadujú preplatenia nových onkologických liekov aj vo Veľkej Británii.
Socializované zdravotné systémy trpia spoločným problémom roztvárania nožníc. Jednou čepeľou je dopyt po zdravotníckych službách, ktorý je hnaný hore starnutím obyvateľov (čo so sebou nesie nárast zdravotných problémov), ale aj rastúcimi požiadavkami na kvalitu a novými (a drahými) technológiami na naplnenie týchto požiadaviek. Druhou čepeľou nožníc sú starnúci zdravotníci a obmedzený prítok finančných zdrojov do systému.
Východoeurópske zdravotníctvo má oproti Západu ešte jednu nevýhodu. Bolo budované na potreby jadrovej vojny. Tisíce postelí, desiatky nemocníc, armáda zdravotníkov – len ten pacient tam chýbal. Meradlom úspechu bola schopnosť pacienta udržať samopal alebo aspoň lopatu, nie kvalita života. O to ťažšie sa teraz v krajinách, ako je Slovensko, premýšľa nad zmenou.
Zmenou bude prechod od nákladného a nepríliš efektívneho „necieleného“ verejného zdravotníctva k „prioritizujúcemu“ verejnému zdravotníctvu. To sa viac zameriava na závažné stavy, pracuje s pacientom individuálnejšie, ale zároveň od neho vyžaduje väčšiu mieru spolupráce. Je viac otvorené inováciám, kapitálu aj peňaženkám spotrebiteľov.
Táto premena je, samozrejme, témou na roky, ak nie dekády. Prečo má súvislosť s rokom 2023? Pretože sa končia roky bezbolestného rozpočtového míňania. S gigantickým deficitom a rastúcimi úrokmi na štátnom dlhu bude čoraz ťažšie „riešiť“ problémy obhadzovaním peniazmi. Ak premenu zdravotníctva smerom k prioritizujúcemu nezačne robiť štát, začnú nám tu existovať zdravotníctva dve. Jedno nezávislé od štátu, moderné a efektívne – ale plne komerčné. Druhé síce bude solidárne, ale zároveň so stagnujúcou kvalitou a bariérami v podobe čakacích dôb. Bude pascou pre tých, ktorí nebudú vedieť využiť služby z komerčného sveta, aktuality.sk
X X X
Zomrela britská spisovateľka Weldonová, ktorá písala o často prehliadaných ženách
Vo veku 91 rokov v stredu zomrela britská spisovateľka, esejistka a dramatička Fay Weldonová. Oznámila to jej rodina. TASR správu prevzala zo stanice BBC.
Weldonová sa narodila vo Veľkej Británii, ale vyrastala na Novom Zélande. Svoj prvý román vydala v roku 1967. Za svoje diela „Praxis“ a „Worst Fears“ sa dostala do užšieho výberu na prestížnu literárnu Bookerovu cenu a Whitbreadovu cenu.
O živote a láskach žien
Weldonovej vtipné a šibalské príbehy o živote a láskach žien často čerpali z jej vlastného pestrého a búrlivého súkromného života a vzťahov, píše BBC.
Skôr než sa Weldonová presadila ako spisovateľka, pracovala v reklamnej agentúre. V tom čase vymyslela známy reklamný slogan „Do práce na vajíčkový pohon“ (Go to work on an egg).
Bola autorkou zbierok poviedok či novinových článkov. Na svojom konte mala aj viacero televíznych a rozhlasových titulov. V roku 1971 napísala prvý diel úspešného televízneho seriálu Upstairs, Downstairs.
Predloha pre film Diablica
Kniha „The Life and Loves of a She-Devil“ (Život a lásky jednej diablice) z roku 1983 opisuje život Ruth Patchettovej, neatraktívnej ženy, ktorá sa rozhodne pomstiť manželovi za jeho pomer s elegantnou spisovateľkou. Dielo sa stalo predlohou britského televízneho seriálu a amerického filmu Diablica (1989) v hlavnej úlohe s Meryl Streepovou.
Weldonová uviedla, že zámerne písala o ženách, ktoré boli často prehliadané alebo neboli prezentované v médiách. Feminizmus zohral významnú úlohu vo veľkej časti Weldonovej diel, hoci niektoré jej názory na túto tému znamenali, že jej vzťah k feminizmu bol komplikovaný, dodáva BBC, aktuality.sk
X X X
Vráti sa z Číny pandémia covidu? Západ sa toho obáva a Číňania sa hnevajú
Čínski komunisti ustúpili demonštrantom, ale možno si zarobili na nový problém. Americká Snemovňa reprezentantov je prvýkrát za posledné storočie paralyzovaná.
Prinášame vám prehľad najdôležitejších zahraničných udalostí a niečo navyše. Dnes ich pre vás pripravil redaktor zahraničia Pavol Štrba.
Čína sa hnevá na Západ. Ten sa zase bojí Číny a covidu
VRÁTI SA COVID?
Pandémia koronavírusu už vo väčšine sveta nie je témou. Ale západné krajiny sa teraz obávajú, že sa môže vrátiť v podobe nových variantov, a to práve z krajiny, ktorá bola jej pôvodcom. Teda z Číny. Voči čínskym turistom smerujúcim do Európy či Spojených štátov preto zavádzajú reštrikcie – všetci sa musia po príchode k nám otestovať alebo nastúpiť do karantény.
Čína prakticky celý čas od vypuknutia pandémie v januári 2020 dodržiavala takzvanú politiku nulového covidu. Zatvárala celé štvrte aj miliónové mestá už len pri niekoľkých prípadoch infikovaných. Často stačil aj jediný prípad. Teraz to je však problém, aktuality.sk
X X X
Zomrel blízky spolupracovník Borisa Jeľcina, Ruslan Chasbulatov
Ruský ekonóm a politik čečenského pôvodu zomrel vo svojom dome na predmestí Moskvy. Vo veku 80 zomrel v utorok v Moskve Ruslan Chasbulatov, bývalý predseda Najvyššieho sovietu Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky (RSFSR). TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Ruský ekonóm a politik čečenského pôvodu zomrel vo svojom dome na predmestí Moskvy, uviedla ruská štátna televízia. Narodil sa v roku 1942 v dedine Tolstoj-Jurt neďaleko mesta Groznyj v dnešnom Čečensku.
Ruský ľudskoprávny aktivista Aleksander Čerkasov oznámil, že Chasbulatov zomrel v utorok, príčinu smrti však neuviedol. Telo zosnulého politika má byť podľa Čerkasova prevezené do jeho rodnej dediny.
Chasbulatov bol blízkym spolupracovníkom ruského prezidenta Borisa Jeľcina v posledných dňoch Sovietskeho zväzu. V októbri 1991 sa stal predsedom Najvyššieho sovietu RSFSR.
V októbri 1993 sa postavil proti Jeľcinovej snahe o rozpustenie Najvyššieho sovietu RSFSR. Následne bol na krátky čas uväznený a po prepustení sa stiahol z politického života, aktuality.sk
X X X
Čínski vedci použili umelé tkanivo, aby obnovili erektilnú funkciu u prasiat
Nejakou formou erektilnej dysfunkcie podľa vedcov trpí asi 50 percent mužov vo veku 40 až 70 rokov.
Vedci v Číne použili umelé tkanivo na obnovenie erektilnej funkcie u ošípaných a výsledky označili za sľubný vývoj na liečenie podobných problémov u ľudí. TASR správu prevzala v stredu z agentúry AFP.
„Tejto oblasti sa venuje málo pozornosti, no s ňou spojené potreby sú rozsiahle,“ uviedol Süe-tchao Š‘, autor štúdie, ktorá bola zverejnená v stredu vo vedeckom časopise Matter.
Erektilná dysfunkcia
Nejakou formou erektilnej dysfunkcie podľa vedcov trpí asi 50 percent mužov vo veku 40 až 70 rokov a približne päť percent trpí tzv. Peyronieho chorobou. Ide o porušenie väzivového tkaniva penisu (tunica albuginea), ktoré umožňuje udržanie erekcie. Príčinou tejto poruchy často býva zranenie počas sexuálneho styku, píše AFP.
Zjazvené tkanivo môže spôsobiť bolesti pri erekcii či deformáciu penisu a v niektorých prípadoch je nevyhnutný chirurgický zákrok.
Čínski vedci uviedli, že na nahradenie poškodeného tkaniva sa používa tkanivo z iných častí tela, imunitný systém ho však v niektorých prípadoch neprijme. Experti preto vytvorili pomocou hydrogelov umelú tunicu albuginea (ATA), ktorá sa elasticitou približuje k prírodnému tkanivu. Hydrogely môžu byť prírodné i syntetické a v biomedicíne sa používajú v rôznych prípadoch vrátane kontaktných šošoviek a úpravy tkanív.
„Uspokojivá“ prognóza
Experti počas štúdie toto tkanivo testovali na prasiatkach plemena Bama, ktoré mali poškodenú tunicu albuginea. Náhrady z APA a injekcie s fyziologickým roztokom im obnovili erektilnú funkciu.
Dlhodobá prognóza je podľa vedcov „uspokojivá“. Süe-tchao Š‘ uviedol, že náprava poškodeného tkaniva mesiac po zákroku bola dobrá, hoci nie dokonalá.
Výsledky výskumu by sa podľa vedcov dali využiť aj pri náprave podobných zranení u ľudí a tiež v prípade ďalších tkanív, ktoré sú vystavované záťaži, aktuality.sk
X X X
Španielsko rozbilo zločineckú sieť pašujúcu elektroodpad do Afriky
Zločinecká sieť údajne falšovala colné dokumenty tak, aby namiesto odpadu išlo o second-handový tovar.
Španielska polícia rozbila zločineckú skupinu, ktorá prepašovala vyše 5000 ton nebezpečného elektroodpadu z Kanárskych ostrovov do viacerých afrických krajín. V utorok o tom informovali úrady, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.
Španielska polícia zatkla 43 ľudí podozrivých z ilegálneho prevozu 331 kontajnerov s použitou elektronikou loďami do Afriky za posledné dva roky, uviedlo ministerstvo financií.
Zločinecká sieť údajne falšovala colné dokumenty tak, aby namiesto odpadu išlo o second-handový tovar. Táto „operácia“ jej vyniesla vyše 1,5 milióna eur. Väčšina odpadu smerovala do Ghany, Mauritánie, Nigérie a Senegalu.
Do Afriky smeruje vyradená a opotrebovaná elektronika z celého sveta. Označuje sa termínom e-odpad (anglicky e-waste). Tento odpad sa tam často spaľuje, aby sa z neho získali kovy ako hliník a meď, ktoré sa dajú ďalej so ziskom predať.
Elektronické prístroje môžu často obsahovať kadmium, ortuť, olovo, arzén a ďalšie jedovaté látky, ktoré pri neekologickej likvidácii poškodzujú životné prostredie a škodia ľudskému zdraviu, aktuality.sk
X X X
Grécko požiadalo EÚ o pomoc s nedostatkom liekov
Minister Plevris sa zaviazal, že pribrzdí vývoz nedostatkových liekov.
Grécko požiadalo v utorok Európsku komisiu a susedné štáty EÚ o pomoc pri riešení zúfalého nedostatku liekov. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.
Grécky minister zdravotníctva Thanos Plevris napísal eurokomisii žiadosť, aby „zvýšila výrobu liekov“ v celej EÚ. Grécko zápasí s nedostatkom základných liekov už dlhé mesiace – chýbajú antibiotiká, protizápalové produkty a kvapky proti kašľu. Situáciu zhoršuje aj vývoz miestne vyrábaných liečiv.
„Je nutné prijať centrálnu politiku pre EÚ ako celok, aby sa tento problém vyriešil,“ napísal Plevris eurokomisárke pre zdravie Stelle Kyriakidesovej. Zvýšenie produkcie v EÚ bude jedným riešením problému, dodal Plevris.
Grécky úrad pre lieky (EOF) zakázal vývoz určitých nedostatkových produktov a vyhlásil, že časť problému súvisí so záležitosťami globálnej zásobovacej reťaze.
Predseda gréckeho zväzu lekárnikov Konstantinos Lurantos však povedal, že grécke lieky patria k najlacnejším v Európe a preto sa vyvážajú na trhy s vyššími cenami. Pre portál finančných novín Naftemporiki uviedol, že situácia sa „stále zhoršuje“.
Minister Plevris sa zaviazal, že posilní kontroly veľkoobchodníkov, aby sa pribrzdil vývoz nedostatkových liekov.
Hlavná ľavicová opozičná strana Syriza obvinila konzervatívnu vládu z príliš neskorých krokov a vyhlásila, že „lekári a lekárnici upozorňujú na tento problém už od vlaňajška“, aktuality.sk
X X X
Košický samosprávny kraj plánuje kúpiť vlastný dočasný most
Vlastný dočasný most plánuje kúpiť Košický samosprávny kraj prostredníctvom spoločnosti Správa ciest KSK. Vyhlásené je verejné obstarávania a prípadný záujemcovia majú čas na predkladanie ponúk do 9.januára.
Košická župa má v správe viac ako 650 mostov, pričom mnohé boli na konci svojej životnosti. V októbri 2019 došlo k zrúteniu krajného nosníka na moste v Strážskom pri Krivošťanoch. Motoristi po uzatvorení dopravy museli využívať obchádzku, dlhú 30 kilometrov.
Medzi obcami Kysak a Veľká Lodina sa koncom októbra 2020 zrútil do rieky Hornád ďalší most, pričom uzatvorený pre automobily a verejnosť bol už od augusta 2020. Kraj vtedy pripravil dve obchádzkové trasy, pričom pre vodičov to znamenalo v jednom prípade trasu dlhšiu o tri kilometre, v druhom prípade 12 kilometrov. Niekoľko mesiacov ale bol k dispozícii aj dočasný most.
Vyhrá cena
Predmetom zákazky, zverejnenej na stránke úradu verejného obstarávania, je nákup nového alebo používaného mostného oceľového provizória pre potreby zabezpečenia zjazdnosti ciest II. a III. triedy počas rekonštrukcií, oprave, údržbe mostných objektov v správe Správy ciest Košického samosprávneho kraja. Súčasťou je aj zabezpečenia zaškolenia obsluhy.
„Celková odhadovaná hodnota je 221-tisíc eur bez DPH. Základnou zásadou posudzovania cien ponúknutých uchádzačmi je posudzovanie konečnej ceny. Lehota dodania predmetu zákazky najneskôr do 30 dní odo dňa nadobudnutia účinnosti kúpnej zmluvy,“ informuje o cene a podmienkach.
Obstarávateľ požaduje oceľovú, priehradovú, rozoberateľnú konštrukciu dĺžky – nosná konštrukcia 37 metrov, rozpätie poľa má byť minimálne 35,9 metra a šírka minimálne tri metre. Požaduje normálnu zaťažiteľnosť 32 ton a výhradnú 40 ton.
Nosná konštrukcia má byť dočasná a oceľová. Rozoberateľná konštrukcia má byť typu, ktorá sa dá zmontovať z jednotlivých vopred vyrobených súčastí. „Požadujeme vozovku z impregnovaných dubových trámov,“ dopĺňa požiadavky správa ciest.
Dočasná konštrukcia má byť umiestnená v pobočke správy ciest KSK v Michalovciach.
„Máme skúsenosť s kolapsom mostov, prípadne ich núdzovým uzatvorením pre ich havarijný stav. Po skúsenostiach s riešením týchto situácií a administratívnou a byrokratickou záťažou vytvorenia provizórneho premostenia sme sa rozhodli po vzore iných žúp pre kúpu vlastného mostného provizória, ktorým dokážeme v priebehu pár dní, respektíve týždňov zabezpečiť dopravu a zjazdnosť na predmetom úseku ciest,“ reagoval Michal Hudák, hovorca Košického samosprávneho kraja.
Opravujú aj dlhšie
Košický kraj môže takýto dočasný most použiť len pri rekonštrukcii, ak je potrebných maximálne necelých 36 metrov dĺžky. Most nad riekou Ondava pri obci Sirník, na opravu ktorého župa vyčlenila viac ako 4 milióny eur, má dĺžku 200 metrov. Obyvatelia musia používať obchádzkové trasy, pretože ho musela kraj uzavrieť. Hotový by mal byť o niekoľko týždňov.
Dočasný most využil Košický samosprávny kraj aj nad riekou Hornád medzi obcami Kysak a Veľká Lodina. Poskytla ho dočasne Správa štátnych hmotných rezerv, meral 54 metrov.
Košický kraj v roku 2021 opravil štyri mosty na Zemplíne, v okresoch Gelnica a Košice-okolie. V roku 2022 mal v pláne rekonštrukcie desiatich mostov, okrem iného dve cez vodnú nádrž Ružín, nad riekou Bodva pred obcou Debraď či cez rieku Laborec pred obcou Vojany, aktuality.sk