Rozhodnutie Fialy mať odstup od SR rozladilo Slovákov i Čechov. Budú Česi testovať Ukrajincov na tuberkulózu? Čaputová požiadala ľudí, aby išli voliť. Fico považuje obvinenia ÚŠP za nezmyselné. Nemocnice kritizujú evakuačný systém, zabudli ste na deti

Nadpolovičná väčšina Čechov a takmer dve tretiny Slovákov nesúhlasia s rozhodnutím českej vlády zrušiť česko-slovenské medzivládne konzultácie. Podľa väčšiny Čechov i Slovákov háji slovenský premiér Robert Fico národné záujmy svojej krajiny viac ako český premiér Petr Fiala. Slováci aj Česi by uprednostnili v otázke Ukrajiny mierové rokovania pred dodávkami zbraní. Vyplýva to z prieskumu agentúry SANEP.

 Český premiér Petr Fiala (vpravo) víta slovenského premiéra Roberta Fica počas príchodu na summit predsedov vlád Vyšehradskej štvorky 27. februára 2024 v Prahe

Ako vyplýva z exkluzívneho prieskumu spoločnosti SANEP, takmer šesťdesiat percent Čechov nesúhlasí s rozhodnutím premiéra Petra Fialu (ODS) so zrušením tradičných medzivládnych stretnutí najvyšších predstaviteľov oboch krajín (57,1 %). Opačný názor potom zdieľa tretina obyvateľov Českej republiky (33,4 %). Necelá desatina respondentov nemá v tejto otázke jasno (9,5 %).

Na Slovensku je nesúhlas s rozhodnutím českej vlády ešte väčší – s rozhodnutím českej vlády o zrušení tradičných medzivládnych konzultácií nesúhlasia takmer dve tretiny Slovákov (64,1 %). Štvrtina obyvateľov Slovenskej republiky s týmto krokom českej vlády súhlasí (25,8 %).

Prieskum sa ďalej zameral na to, ako Česi a Slováci vnímajú to, že krátko po zrušení česko-slovenských medzivládnych konzultácií na základe rozhodnutia vlády SR prijal premiér Petr Fiala na oficiálnej návšteve lídra slovenskej opozičnej strany Michala Šimečku (PS). 52,6 percent ľudí z Českej republiky sa domnieva, že sa jedná o hrubú diplomatickú a politickú chybu vlády. 6,9 percent respondentov v tom potom vidí snahu českej vlády ovplyvniť priebeh nadchádzajúcich prezidentských volieb na Slovensku. Necelá tretina obyvateľov potom s prijatím lídra opozičnej strany súhlasí (29,1 %).

Na Slovensku je situácia odlišná. Za hrubú diplomatickú a politickú chybu označilo rozhodnutie českého premiéra Fialy prijať slovenského opozičného lídra Michala Šimečku 47,1 percenta Slovákov a štvrtina je tiež presvedčená, že ide o snahu ovplyvniť priebeh nadchádzajúcich prezidentských volieb (25,3 %).

Výsledky prieskumu tiež ukázali, ako hodnotia Česi a Slováci premiérov svojich krajín v tom, ako obhajujú národné záujmy svojich krajín. Z aktuálneho prieskumu je zrejmé, že český premiér Petr Fiala u vlastných občanov pohorel. To, že Petr Fiala obhajuje dostatočne národné záujmy svoje krajiny uviedlo 30,4 percent Čechov, zatiaľ čo slovenského premiéra Roberta Fica kladne ohodnotilo 60,7 percent obyvateľov ČR.

Slováci ohodnotili svojho premiéra ešte lepšie. To, že Robert Fico obhajuje národné záujmy Slovenska viac ako Petr Fiala záujmy Českej republiky si myslia skoro sedemdesiat percent obyvateľov Slovenska.

Prieskum sa tiež zameral na to, aký postoj by ľudia v Českej republike a na Slovensku očakávali od svojich vlád vo vzťahu k vojne na Ukrajine. Takmer dve tretiny Čechov si myslia, že by Česko nemalo naďalej dodávať na Ukrajinu zbrane (63,4 %) a vyše sedemdesiat percent ľudí si myslí, že by mala vláda podporiť začatie mierových rokovaní (70,3 %).

Na Slovensku je situácia podobná. Sedemdesiat percent Slovákov nechce ďalej dodávať na Ukrajinu zbrane (70,6 %) a dokonca osemdesiat percent Slovákov by si prialo, aby ich vláda podporila začatie mierových rokovaní (80,1 %).

Exkluzívny prieskum spoločnosti SANEP bol vykonaný v dňoch 11. – 17. marca 2024 na vybranej skupine v 1 500 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov ČR vo veku 18+ rokov a na vybranej skupine 1 200 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov SR vo veku 18+ rokov.

Štatistická chyba u uvedených skupín obyvateľov sa pohybuje v rozmedzí ±1,5%. Kontrola daných vzoriek bola vykonaná triangulačnou dátovou metódou. Všetky uvedené výsledky a modely sú platné iba v daný okamih zberu dát./agentury/

X X X

Čaputová požiadala ľudí, aby išli voliť. Prezident nezvýši dôchodky ani nezlacní potraviny. Ale môže garantovať ústavnosť a dôstojnú reprezentáciu

 Pre spoločnosť bude najlepším výsledkom, ak sa budúci prezident bude môcť opierať o silný mandát z volieb. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v mimoriadnom príhovore v RTVS pred sobotným (23. 3.) prvým kolom prezidentských volieb. Občanov požiadala, aby využili svoje volebné právo.

 „Žiaden kandidát na prezidenta nezvýši dôchodky, nezlacní potraviny, nepostaví nemocnicu, ani nezaručí svetový mier, pretože na to právomoci jednoducho nemá. Hoci práve to môžu byť oblasti, ktoré považujete pre svoj život za najdôležitejšie. Môže ale garantovať ústavnosť, dôstojnú reprezentáciu krajiny, záujem o najdôležitejšie témy spoločnosti a vyvíjať legitímny tlak na zmenu. A to vôbec nie je málo,“ vyhlásila Čaputová.

 Prezidentka pripomenula občanom, že ich vôľu vyjadrenú v sobotných voľbách budú musieť všetci politickí aktéri bezvýhradne akceptovať. Za najlepší výsledok by považovala, ak by sa mohol nový prezident oprieť o silný mandát z volieb. „Skutočnosť, že nikto z nás nevie, aký prinesú prezidentské voľby výsledok, môžeme vnímať ako dar. Je to jasný dôkaz, že naša spoločnosť je stále slobodná. Sú krajiny, ktoré takúto slobodu nemajú,“ podotkla.

 Ktokoľvek sa ujme najvyššej ústavnej funkcie, bude podľa Čaputovej silný mandát potrebovať aj na to, aby mohol naplniť náročné poslanie – vykonávať svoju službu v prospech všetkých ľudí, nie iba svojich voličov. „Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že ak chce prezident poctivo napĺňať toto poslanie, vyžaduje si to veľa vnútornej sily a energie. Na druhej strane obrovskou výsadou prezidentskej funkcie je jej vnútorná sloboda. Prezident sa zodpovedá výhradne občanom, od ktorých jeho mandát pochádza,“ skonštatovala.

 Želá si, aby aj o päť rokov malo Slovensko rešpektované postavenie vo svete, dobré vzťahy so susedmi, partnermi a spojencami, a aby sa posunulo ďalej, než je dnes. „Neželám si nič iné, než aby ste vy, občania, považovali Slovensko za bezpečný a priateľský domov bez ohľadu na to, aké je vaše postavenie, vaša profesia, farba pleti, orientácia, národnosť či vierovyznanie,“ vyhlásila s tým, že v tomto je dôležitá aj úloha prezidenta a pri jeho voľbe je dôležitý každý hlas./agentury/

X X X

 Nízkonákladovka Ryanair pohrozila letisku Bordeaux, že zruší tamojšiu základňu

Michael O’Leary pripustil, že ak letisko v Berdeaux navýši poplatky, Ryanair presunie lietadlá inam.

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair v stredu pohrozila zrušením svojej základne vo francúzskom meste Bordeaux, ak tamojšie letisko navýši svoje poplatky. Ohrozených je podľa odborov 12O pracovných miest, informuje agentúra AFP.

„Letisko chce podľa mňa zdvojnásobiť naše náklady. Nie sme ochotní zaplatiť dvojnásobok ceny v Bordeaux,“ uviedol riaditeľ Ryanairu Michael O’Leary. Podľa neho skutočne hrozí, že spoločnosť môže svoju pobočku v tomto juhofrancúzskom meste zatvoriť už koncom tohtoročnej letnej sezóny.

O’Leary: Naša odpoveď je nie

Objasnil, že na letisku v Bordeaux má Ryanair umiestnené tri lietadlá a úspešne sa im darí prevádzkovať lety. „Ale ak je odpoveďou letiska ‚zaplaťte nám dvojnásobok poplatkov‘, naša odpoveď je nie. Presunieme lietadlá niekam inam,“ dodal O’Leary na leteckom podujatí v Bruseli.

Letisko v Bordeaux vo vyhlásení zaslanom AFP vyjadrilo ľútosť, že spoločnosť Ryanair informovala svojich zamestnancov o možnosti zrušenia svojej pobočky bez toho, aby to predtým odkomunikovala s letiskom.

Zároveň je podľa neho „poľutovaniahodné, že spoločnosť Ryanair a jej vedenie sa úplne nesprávne vyjadrujú o výške poplatkov na letisku“.

Znepokojení odborári

Francúzsky Národný odborový zväz palubných sprievodcov (SNPNC-FO) v utorok vyjadril znepokojenie nad hrozbami Ryainaru, ktoré sa podľa neho týkajú približne 120 pracovných miest.

Medzinárodné letisko Bordeaux-Merignac bolo v roku 2023 ôsmym najvyťaženejším francúzskym letiskom s počtom 6,6 milióna cestujúcich, aktuality.sk

X X X

Fico považuje obvinenia ÚŠP za nezmyselné. Prokurátorom hrozí stíhaním

 Obvinenia, ktoré boli vznesené v posledný deň fungovania Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), sú spolitizovaným účelovým krokom. Vláda nemá dôvod sa nimi zaoberať. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Robert Fico (Smer). Myslí si, že v prípade posledných krokov Daniela Lipšica a jeho tímu mohlo ísť o zneužitie právomoci verejného činiteľa.

„Vypustili to tak, aby znovu vytvárali tlak na generálneho prokurátora, keďže generálna prokuratúra bude rozhodovať o sťažnostiach voči obvineniam vzneseným prokurátormi ÚŠP,“ upozornil v súvislosti s obvineniami. Špeciálna prokuratúra v posledný deň svojho fungovania vzniesla viacero obvinení v rôznych kauzách, medzi obvinenými majú byť napríklad finančník Jaroslav Haščák či predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Podľa medializovaných informácií čelí obvineniu i bývalý poslanec Národnej rady György Gymesi či vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra.

Premiér mieni, že posledné aktivity ÚŠP korešpondujú s krokmi úradu, ktorý podľa Fica porušoval ľudské práva. „Je to mimoriadne účelový krok, nezmyselné obvinenia, a my tomu nebudeme venovať absolútne žiadnu pozornosť,“ dodal k podnetom ÚŠP.

 Zároveň ocenil uistenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku, že po zrušení ÚŠP ako organizačnej súčasti GP je garantované plnenie všetkých úloh, ktoré prokuratúre vyplývajú z príslušných zákonov.

Fico sa tiež kriticky vyjadril k aktivitám opozičného PS. Predseda hnutia Michal Šimečka je podľa Fica v súčasnosti v Bruseli, aby priamo žiadal v súvislosti so zrušením ÚŠP a novelizáciou trestných kódexov o zastavenie eurofondov pre Slovensko. „My vedieme s Európskou komisiou vecný a kvalifikovaný dialóg, ktorý prebieha vždy pri témach vyvolávajúcich otázky, napriek tomuto dialógu PS chce, aby EÚ potrestala Slovensko. To, čo robí, je hospodárska vlastizrada,“ povedal Fico. Upozornil, že aj ústavný súd (ÚS) uznal, že v prípade zrušenia špeciálnej prokuratúry nejde o protiústavný krok, nezastavil účinnosť zákona v tejto časti.

 Aktivity PS kritizuje aj podpredseda vlády pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas). Myslí si, že najsilnejší opozičný subjekt sa snaží prostredníctvom Bruselu zasiahnuť do prezidentských volieb. Rovnaký cieľ malo podľa Kmeca aj iniciovanie zastavenia medzivládnych česko-slovenských konzultácií.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer) je presvedčený, že na strane vlády je dostatok argumentov, aby presvedčila EK. „Nie sú žiadne závery, na základe ktorých by mohol niekto konštatovať, že príde k zastaveniu eurofondov či zdrojov z plánu obnovy,“ zdôraznil Blanár.ˇ/agentury/

X X X

Budú Česi testovať Ukrajincov na tuberkulózu? Obavy majú však aj z nakazených Slovákov

Ani po dvoch rokoch ruskej vojny proti Ukrajine nepredstavujú utečenci z napadnutého štátu bezpečnostnú hrozbu, ich príchod nezvýšil mieru kriminality, ale čoraz viac sa hovorí o riziku infekčného ochorenia. Reč je konkrétne o tuberkulóze, ktorá sa šíri vzduchom (kašľom a kýchaním) a postihuje najmä pľúca. Je to zdĺhavá nákazlivá choroba.

Utečenci z Ukrajiny demonštrujú proti ruskej agresii (ilustračná snímka je z Bruselu). Foto: SITA/AP/Olivier Matthys

Uznávaní českí odborníci tvrdia, že štát musí konať, aby sa situácia nezhoršovala. Pneumológ Vladimír Koblížek povedal, že by bolo vhodné testovať prichádzajúcich cudzincov na tuberkulózu. Väčší výskyt prípadov tohto ochorenia nesúvisí s osobami, ktoré sa narodili v Českej republike, ale naopak. „Najviac ide o Ukrajincov, potom o Slovákov a Vietnamcov,“ povedal pre server iDNES.

 Koblížek, prednosta pľúcnej klinky v Hradci Králové, poznamenal, že Ukrajina je síce krásna a má veľké bohatstvo, ale chýba jej systém kvalitnej zdravotnej starostlivosti, čo platí aj o výrazne slabšom dohľade nad tuberkulózou v porovnaní s Českou republikou.

Najviac infikovaných tuberkulózou medzi Ukrajincami, ktorí sa nachádzajú na českom území, tvoria ľudia vo veku okolo 45 rokov. V Česku pripadajú len štyri osoby s týmto ochorením na 100-tisíc obyvateľov. Naopak, na Ukrajine je tento počet 90 : 100 000.

 Koblížek radí, aby štát vyhľadával rizikové osoby, ktoré by mohol otestovať, prípadne ponúknuť deťom z ukrajinských rodín očkovanie. „Budeme o tom debatovať na ministerstve zdravotníctva,“ podotkol pre iDNES. Dodal, že zdravotný stav rizikových cudzincov by sa dal preveriť, keď žiadajú o povolenie na trvalý pobyt alebo o registráciu sociálneho a zdravotného poistenia. Prvý krok môže byť röntgen hrudníka, v prípade potreby by nasledoval oder krvi. „Migranti, ktorí sú chorí, ale nevedia o tom, škodia sami sebe a svojej komunite,“ podotkol Koblížek v interview pre televíznu stanicu CNN Prima News, kde tiež hovoril o rizikách tuberkulózy.

 Epidemiológ a exminister zdravotníctva Roman Prymula poznamenal, že Česko čelí varovaniu, na paniku však nevidí dôvod. „Musíme sa však zamyslieť nad tým a mali by sme prijať nejaké opatrenia, aby sme nešli do závažnejších čísel. Je dôležité vyhľadať zdroje v populácii a začať s liečbou,“ citovala ho CNN Prima News.

O nepriaznivej situácii hovoria napríklad údaje z hlavného mesta. „V Prahe pripadá 60 percent prípadov ochorenia na tuberkulózu na Ukrajincov,“ povedal pľúcny lekár Jiří Wallenfels z nemocnice Bulovka pre server FinTag. „Ukrajinci sú jednoznačne hrozbou. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine nie je nárast chorých nijakým prekvapením. Je známe, že na východ od Českej republiky nie je starostlivosť o tuberkulóznych pacientov na takej úrovni ako u nás,“ dodal.

 Ľudí s tuberkulózou, ktorí sa narodili v zahraničí, je v Česku 220, čo je takmer polovica z celkového počtu infikovaných. Ukrajincov je 140. „Na Slovákov pripadá 21 prípadov, zvyšok sa delí medzi Rumunov a Vietnamcov,“ citoval FinTag z údajov Národnej jednotky dohľadu nad tuberkulózou, ktorá funguje pri ministerstve zdravotníctva.

Koblížek upozornil, že väčšina Ukrajincov sa nakazila vo vlasti. „Vďaka tomu, že tu máme veľmi kvalitný monitoring, tak sa prišlo na ich ochorenie,“ povedal.

Ako vyzerá situácia na Slovensku?„ Vývoj chorobnosti na tuberkulózu v Slovenskej republike dlhodobo klesá. Potvrdzujú to aj údaje z Národného registra pacientov s tuberkulózou. Kým za rok 2018 bolo do registra nahlásených celkovo 281 prípadov TBC, v roku 2021 to bolo 137,“ informuje na svojej webovej stránke Národné centrum zdravotníckych informácií. V období rokov 2017 – 2021 na Slovensku zomrelo na tuberkulózu dovedna 22 ľudí. Ročne to bolo zakaždým 4 či 5 chorých.

 Do európskych štátov utieklo pred vojnou doteraz približne šesť miliónov Ukrajincov. „Vzhľadom na migračné štatistiky Ukrajiny počas vojny je možné predpovedať vlnu chorobnosti a výrazný nárast infikovanej európskej populácie, čo bude mať negatívne ekonomické dôsledky pre národné vlády,“ napísal odborný časopis European Respiratory Journal.

 V boji proti tuberkulóze sa už výrazne angažuje Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá podáva pomocnú ruku na Ukrajine a v Poľsku, ktoré prijalo najviac ukrajinských utečencov spomedzi všetkých európskych štátov (na poľskom území ich žije už viac ako 1,1 milióna). Expertov zvlášť znepokojujú odolné podoby nebezpečnej infekcie. „Predtým nebola multirezistentná tuberkulóza veľkým problémom. Vypuknutie vojny to zmenilo. V súčasnosti existuje v Poľsku viac ako 100 takýchto prípadov, čo je asi trojnásobný nárast v porovnaní s predchádzajúcou situáciou,““ povedal pre televíznu stanicu Euronews generálny riaditeľ tamojšieho Inštitútu tuberkulózy a pľúcnych chorôb Stefan Wesolowski./agentury/

X X X

Fico považuje obvinenia ÚŠP za nezmyselné. Prokurátorom hrozí stíhaním

Obvinenia, ktoré boli vznesené v posledný deň fungovania Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), sú spolitizovaným účelovým krokom. Vláda nemá dôvod sa nimi zaoberať. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Robert Fico (Smer). Myslí si, že v prípade posledných krokov Daniela Lipšica a jeho tímu mohlo ísť o zneužitie právomoci verejného činiteľa.

„Vypustili to tak, aby znovu vytvárali tlak na generálneho prokurátora, keďže generálna prokuratúra bude rozhodovať o sťažnostiach voči obvineniam vzneseným prokurátormi ÚŠP,“ upozornil v súvislosti s obvineniami. Špeciálna prokuratúra v posledný deň svojho fungovania vzniesla viacero obvinení v rôznych kauzách, medzi obvinenými majú byť napríklad finančník Jaroslav Haščák či predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Podľa medializovaných informácií čelí obvineniu i bývalý poslanec Národnej rady György Gymesi či vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra.

Premiér mieni, že posledné aktivity ÚŠP korešpondujú s krokmi úradu, ktorý podľa Fica porušoval ľudské práva. „Je to mimoriadne účelový krok, nezmyselné obvinenia, a my tomu nebudeme venovať absolútne žiadnu pozornosť,“ dodal k podnetom ÚŠP.

 Zároveň ocenil uistenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku, že po zrušení ÚŠP ako organizačnej súčasti GP je garantované plnenie všetkých úloh, ktoré prokuratúre vyplývajú z príslušných zákonov.

Fico sa tiež kriticky vyjadril k aktivitám opozičného PS. Predseda hnutia Michal Šimečka je podľa Fica v súčasnosti v Bruseli, aby priamo žiadal v súvislosti so zrušením ÚŠP a novelizáciou trestných kódexov o zastavenie eurofondov pre Slovensko. „My vedieme s Európskou komisiou vecný a kvalifikovaný dialóg, ktorý prebieha vždy pri témach vyvolávajúcich otázky, napriek tomuto dialógu PS chce, aby EÚ potrestala Slovensko. To, čo robí, je hospodárska vlastizrada,“ povedal Fico. Upozornil, že aj ústavný súd (ÚS) uznal, že v prípade zrušenia špeciálnej prokuratúry nejde o protiústavný krok, nezastavil účinnosť zákona v tejto časti.

 Aktivity PS kritizuje aj podpredseda vlády pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas). Myslí si, že najsilnejší opozičný subjekt sa snaží prostredníctvom Bruselu zasiahnuť do prezidentských volieb. Rovnaký cieľ malo podľa Kmeca aj iniciovanie zastavenia medzivládnych česko-slovenských konzultácií.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer) je presvedčený, že na strane vlády je dostatok argumentov, aby presvedčila EK. „Nie sú žiadne závery, na základe ktorých by mohol niekto konštatovať, že príde k zastaveniu eurofondov či zdrojov z plánu obnovy,“ zdôraznil Blanár./agentury/

X X X

Kampaň sa skončila, aká bola? Odborníci hovoria, kde zlyhal Korčok a kde Pellegrini, čo môže zmeniť hru a komu nahrať na smeč

Bez emócií, efektívnych posolstiev, konfrontácie a aj prísľubu, ktorý by voliča zdvihol zo stoličky. Chabá predvolebná kampaň pred prvým kolom prezidentských volieb sa končí o polnoci. Na to najzáživnejšie si budeme musieť podľa odborníkov na marketing Simony Bubánovej a Róberta Slováka počkať do druhého kola. Priniesla však i zaujímavé momenty a marketingové prvky, ktoré sa objavili pred voľbami po prvýkrát. Kto mal v kampani navrch a čo kandidátov spájalo?

Nudná. Tak znel najčastejší prívlastok predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami. Chýbali jej televízne duely, emócie aj ostré výmeny názorov a výrazné posolstvá sa neukazovali ani na bilbordoch popri cestách. „Bola nudná, ale to je dobre. Politikov nemáme na to, aby nás zabávali, na to je Dano Dangl,“ uviedol pre Pravdu odborník na marketing Róbert Slovák.

Nezvyčajné je, že kandidáti počas kampane debatovali oveľa viac sami s moderátormi a očakávaný stret favoritov prišiel až tesne pred prvým kolom. Predseda Národnej rady (NR) SR a líder Hlasu Peter Pellegrini totiž odmietal pozvania do duelu s Ivanom Korčokom a stavil na sociálne siete, kde jeho vyjadrenia zostávali bez konfrontácie druhej strany. Favoriti prieskumov vstúpili po prvýkrát do argumentačného ringu až v pondelok večer v Televízii Markíza.

 Absentujúcimi debatami voliči podľa expertky na marketing Simony Bubánovej prichádzali o možnosť vidieť a počuť ako sa kandidáti správajú, keď sú konfrontovaní s kritickými otázkami alebo inými názormi na rozvoj Slovenska. Aj preto kampaň hodnotí nielen ako nudnú, ale z veľkej časti aj za neslušnú voči ľuďom.

„Nepodstúpiť niečo ako grilovanie zo strany novinárov alebo svojich politických oponentov je proti možnosti slobodne sa rozhodovať. Áno, je podstatne jednoduchšie vyslovovať myšlienky, ktoré nikto nekonfrontuje a nespytuje ich relevantnosť. Je to určite pohodlnejšie pre kandidátov, a áno, je to určite trend, ktorý veľmi nezdravým spôsobom podporujú hlavne sociálne siete,“ uviedla pre Pravdu.

TOP momenty kampane

Simona Bubánová:

Prekvapivý: „Nuda v Brne“ ako symbol tejto kampane.

Pozitívny: Zaujímavý bol moment kedy Andrej Danko zaútočil na svojho koaličného partnera s LGBTI témou a najväčší oponent Ivan Korčok si zastal Petra Pellegriniho, lebo útočiť na niekoho s takouto argumentáciou je neslušné a nemorálne.

Negatívny: Myslím, že je nekorektné odmietať verejnú konfrontáciu a súťaž myšlienok.

Róbert Slovák:

Prekvapivý: Vstup Igora Matoviča do kampane, aj keď vlastne uňho by nás už nič nemalo prekvapiť.

Pozitívny: Ako pozitívne hodnotím, že sa kandidáti zdržiavajú osobných a podpásových útokov, s výnimkou rozdávania Pellegriniho promočasopisu do schránok, v ktorom útočia na Korčoka.

Negatívny: Neochota niektorých kandidátov diskutovať s inými naživo.

Kto bol lepšie pripravený a komu chýbala akcia

Odborníci sa zhodli, že Korčok aj Pellegrini presvedčili v spoločnej debate len svojich voličov a nových nezískali. „Pellegrini sa javil ako lepšie pripravený na manipulácie a prevracanie tém vo svoj prospech, niekedy aj bez ohľadu na otázku. U Korčoka mi chýbali akčnejšie reakcie, zdalo sa, že Pellegrini je ostrieľanejší diskutér,“ skonštatoval Slovák.

 Pokojnejší sa v debate zdal Bubánovej predseda Hlasu, obsažnejší v obsahu zase Korčok, a to aj napriek tomu, že nedokázal „efektívne čeliť tomu najjednoduchšiemu politickému klišé na svete“. Tým je podľa Bubánovej sprofanovaná veta „robíme to pre ľudí“, ktorú predseda parlamentu použil niekoľkokrát.

Za jediný silný moment pondelkovej relácie označila záver, keď mali kandidáti jednu minútu na odkaz voličom. Korčok v posledných sekundách vyzval ľudí, aby prišli na jeho demonštráciu so slovenskými vlajkami. „Tak sa robí komunikácia, že prekvapíte oponenta, asi aj to médium a zaujmete divákov v priamom prenose,“ vyzdvihla.

Emócia chýbala aj bilbordom

Predvolebná kampaň nie je len o rečníckych schopnostiach v dueloch, ale aj o vizuálnych prvkoch a podpore osobností. Kým tím Ivana Korčoka stavil v prvej verzii bilbordov na svoju tvár v okuliaroch, ktorej poznateľnosť sťažoval slogan prechádzajúci cez tvár, Pellegriniho tímu sa podarilo pri niektorých bilbordoch grafické faux pas. Predsedovi parlamentu totiž vybral na plochu fotografiu s vraštiacim sa čelom a očami, z ktorých sa zdá, akoby každé pozeralo inam.

Z bilbordov však podľa Slováka celkovo emócie nesršali. Šéf Hlasu na nich komunikoval svoju tému – pokoj a Korčok potreboval zapracovať na svojej poznateľnosti, ktorú mal od začiatku kampane nižšiu. „Za ich sloganmi ale nevidím nejakú sofistikovanú úvahu, ak nerátame to, že hovoria presne to čo majú a chcú ich potenciálni voliči počuť,“ zhrnul.

 Bubánová z pohľadu stratégie pokladá komunikačné posolstvá za nie veľmi efektívne. Najlepšiu prácu urobili v tomto smere podľa nej ľudia z Pellegriniho tímu. „On ako líder preferencií má len upokojovať a potvrdzovať pozíciu obľúbeného politika,“ myslí si. V ostatných kampaniach jej chýbal prísľub voličovi.

„V reklame sa to pomenúva „reason why“ (z angl. dôvod prečo) alebo ako hovoril najslávnejší reklamný tvorca všetkých čias David Ogilvy, že konzument potrebuje prísľub. Prísľub, ktorý bude mne osobne dávať zmysel – nejakú výhodu, prečo dvihnúť zadok a odísť voliť práve tohto kandidáta,“ poznamenala.

 Aký nový marketingový prvok kampaň priniesla? Bubánová vidí hneď dva strategicky odvážne momenty. Prvým je vyhodnotenie stratégov, že kandidát nepotrebuje médiá, druhým výzva na demonštráciu cez priamy televízny prenos, do ktorého nezasiahne réžia. „Obidve taktiky boli odvážne a správne,“ skonštatovala. Slovák si myslí, že novým prvkom bola korčokoláda, teda názov čokolády vytvorený ako slovná hračka z Korčokovho mena.

X Stavili mozgy kampane v prípade Pellegriniho a Korčoka na rovnaké prvky alebo témy? Čo mali jednotlivé kampane spoločné?

Simona Bubánová: Podľa mňa to nebolo cieľom, ale nešťastnou súhrou okolností. Áno, vnímanie ľudí môže byť skutočne také, že obidvaja vlastne hovoria, že chcú slušnosť a pokoj. Veľmi sa podceňuje úloha reklamy, respektíve aké sú posolstvá, ale presne to je úlohou strategického marketingu, neriadiť sa len prieskumami verejnej mienky, ale predvídať situáciu. V tomto prípade sa ukázalo, že to zlyhalo.

Róbert Slovák: Prelínajú sa v komunikácii vlastenectva či záujmov Slovenska.

Zmena taktiky pred druhým kolom

Kandidáti v pondelňajšej debate prisľúbili, že sa v dueli znova stretnú. Výraznejšiu zmenu taktiky a vyostrenejšie konfrontácie očakávajú Slovák aj Bubánová až pred druhým kolom. Téma bude podľa marketéra rovnaká ako doteraz – voľba medzi protiváhou voči vláde verzus ovládnutie prezidentského paláca Robertom Ficom (Smer). V prípade druhého najsilnejšieho kandidáta bude zase podľa expertky dôležité zmeniť dokonca aj hlavný statement (v prekl. posolstvo).

„Myslím, že témou, na ktorej sa bude lámať podpora k jednému alebo druhému kandidátovi, nebude ani sexuálna orientácia, ani zahraničná politika, ani pokoj pre krajinu, ale Robert Fico ako symbol,“ myslí si.

Danko sa oficiálne vzdal kandidatúry na prezidenta SR v prospech Harabina

Kritika koaličných návrhov zákonov vrátane trestnej novely, rušenia RTVS či zmeny vo vedení Slovenskej informačnej služby, ktoré mali podporu Hlasu, sa v prieskumoch preferencií neodzrkadlili. Slovák si myslí, že ide o témy, ktoré môže Korčok ešte stále Pellegrinimu vyhadzovať na oči.

Aj Bubánová pripúšťa, že by sa z nich mohol stať ešte takzvaný gamechanger (z angl. „menič hry“), ak ich tím Ivana Korčoka využije a zlomí voličov vo volebnej miestnosti. „Je to výstrel na smeč pre marketérov Ivana Korčoka uvidíme, či to využijú,“ dodala./agentury/

X X X

Zamestnanci nemocnice kritizujú evakuačný systém. Zabudli ste na deti a imobilných, tvrdia. Podľa Dolinkovej šíria dezinformácie

 Požiar na psychiatrickom oddelení v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach (UNLP) odhalil vážne nedostatky v bezpečnosti starých výškových budov. Problém pri požiari a následnej evakuácii pacientov spôsobilo najmä zadymené evakuačného schodisko, nefunkčné výťahy a zaseknuté okná.

 Na bezpečí pacientov nepridáva ani fakt, že hasiči dokážu vytiahnuť evakuačnú plošinu len do výšky šiesteho poschodia. Nedostatok funkčného evakuačného plánu a zablokované okná tak predstavujú nebezpečenstvo pre novorodencov či pacientov pripútaných na lôžko.

Požiar v UNLP vypukol 7. marca, no zápach po ňom je i naďalej prítomný. Lekárske odborové združenie (LOZ) skritizovalo ministerstvo zdravotníctva, že ani dva týždne od uhasenia nezorganizovalo žiadnu hĺbkovú kontrolu evakuačných systémov. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) síce prisľúbila návštevu na zhorenom oddelení, no vzhľadom na to, že situáciu nevyhodnotila ako zlú, neprišla.

LOZ však upozorňuje, že podobne vysoké budovy nemocníc ako v Košiciach sa nachádzajú aj v Banskej Bystrici či v bratislavskom Ružinove. Aj v nich je podľa LOZ ohrozené bezpečie pacientov v prípade nešťastia.

 Na Slovenské pomery je UNLP nová nemocnica, hoci má 43 rokov. Po celý čas pritom existuje bez rozsiahlejšej investície do obnovy. Podľa LOZ je požiar poslednou výstrahou a odborári hovoria o významnom ohrození pacientov, ako aj zdravotníkov.

Prípad je zatiaľ v štádiu riešenia. Pôvod požiaru nie je oficiálne potvrdený, no podľa predsedu LOZ Petra Visolajského naplno odhalil problém druhej najdôležitejšej nemocnice.

Neuzatvorené zostávajú aj sťažnosti rodičiek zo 16. a 17. poschodia, že deti počas evakuácie zostali na oddeleniach JIS, hoci matkám povedali, že ich presunuli. Postup kritizujú aj zamestnanci, riaditeľ UNLP Ľuboslav Beňa sa však s názorom zamestnancov nestotožňuje. „Vnímame vyjadrenia LOZ za zavádzajúce, účelové a za politikárčenie. Aktuálne totiž prebiehajú vyšetrovania udalostí zo strany orgánov činných v trestnom konaní, takže k žiadnym otázkam ani k žiadnym záverom sa aktuálne nedá vyjadriť a nemôžeme sa k nim vyjadriť,“ ozrejmil Beňa. Nemocnica podľa Beňu pravidelne organizuje preškoľovanie personálu v oblasti BOZP. Okrem toho sú podľa neho zabezpečené aj ostatné povinné smernice.

„Z aspektu protipožiarneho zabezpečenia má nemocnica k dispozícii všetky interné smernice, ktoré sú potrebné. Ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti máme požiarno-evakuačný plán, požiarny štatút, smernice pre mimoriadne udalosti. Týmito internými predpismi sa nemocnica riadi a sú absolútne aktuálne a platné,“ dodal Beňa, ktorý pripomenul, že budova funguje od 80. rokov minulého storočia.

Ministerka zdôraznila, že od požiaru je s nemocnicou v kontakte. „Bola som ubezpečená, že boli spustené všetky evakuačné plány a urobili sa všetky kroky, aby nebola ohrozená starostlivosť o pacientov.

Dolinková podotkla, že požiadala nemocnice o predloženie evakuačných plánov. „Odmietam tvrdenia, že to nemáme pod kontrolou alebo že to spôsobil fakt, že nemocnica nedostala peniaze z plánu obnovy,“ skonštatovala. LOZ podľa nej šíri paniku a dezinformácie. Pri výstavbe pre ňu zostáva ako priorita koncová nemocnica v Bratislave a nemocnice v Martine a Banskej Bystrici. V Košiciach pripustila financovanie rekonštrukcie, nová nemocnica v metropole východu však nateraz v plánoch nie je.

Evakuovali polovicu ľudí

Požiar bol nahlásený 7. marca okolo pol jednej v noci. Vypukol na štvrtom poschodí – psychiatrickom oddelení nemocnice na Triede SNP. Zaisťovateľ určil ako príčinu požiaru manipuláciu s otvoreným ohňom. Požiar bol veľmi rýchlo eliminovaný, problémom bolo najmä následné veľmi výrazné zadymenie.

Z monobloku evakuovali 404 zo 766 ľudí. Podľa hasičov sa pri požiari v dôsledku nadýchania splodín zranilo deväť ľudí, výšku priamej škody predbežne určili na stotisíc eur. Osobu, ktorá mala požiar spôsobiť, polícia obvinila.

„Ak by sa takýto požiar zopakoval, personál nedokáže svojich pacientov zachrániť. Postavíme budovu a 40 rokov s tým nepohneme, ani rozvody, ani elektrina a ani zabezpečenie,“ zdôraznil Visolajský. Podľa neho chýba funkčný evakuačný plán, únikové schodisko bolo zadymené a hrozilo, že pacienti budú odpojení od elektriny a kyslíka.

 Budova nemocnice je podľa odborárov pre pacientov aj pre personál nebezpečná. Kritizujú tiež, že jej chýba evakuačný plán. Upozornili, že pacienti pripútaní na lôžko, novorodenci aj personál z vyšších poschodí mali pri požiari problém s evakuáciou. Okrem zhorenia podľa nich v nemocnici pri požiari hrozilo riziko udusenia, pretože niektoré okná sa nedali otvoriť. „Nechceme si predstaviť, ak by sa požiar rozšíril ďalej. Mohlo by sa to skončiť tragicky,“ skonštatoval neurológ a predseda LOZ UNLP v Košiciach Peter Zimmermann.

„No problémom bolo schodisko, po ktorom sa len náročne prevážajú stovky pacientov na lôžkach,“ zdôraznil neurológ a predseda LOZ UNLP v Košiciach Peter Zimmermann. Dodal, že tentoraz bol požiar relatívne malý, pretože zachvátil len jedno oddelenie, no v prípade opätovného väčšieho požiaru sa zamestnanci obávajú, že by sa nemuseli viac vrátiť k rodinám. V súčasnosti podľa zamestnancov v nemocnici naďalej nefunguje psychiatrické oddelenie, z ktorého boli pacienti presunutí na urologickú a internú kliniku. V nemocnici tiež podľa ich slov stále cítiť dym. „Riaditeľstvo udáva, že sa to rieši a vyšetruje. My osobne tam nevidíme žiaden pohyb alebo zmenu,“ skonštatoval Zimmermann.

Hasiči sa so záchrannou plošinou vedia dostať len po ľudí zo šiesteho poschodia a tak sa ležiaci pacienti pripútaní na lôžko či bezbranní novorodenci nemajú ako dostať z budovy von. „Pacienti nemajú žiadnu šancu utiecť pred ohňom alebo zadusením,“ upozornil vedúci lekár ortopédie košickej nemocnice Ján Pobeha. Problémom je najmä to, že v starej budove sa nedajú otvoriť okná. Buď sú pokazené, alebo zablokované.

Emília Hijová z novorodeneckej kliniky priblížila, ako z jej oddelenia neboli vôbec evakuovaní a ani ich nikto o požiari neinformoval. „Náš personál, keď zacítil dym, tak už prebiehala evakuácia. Keď sa snažili zisti čo sa deje, odkázali im, že hasiči to riešia a majú byť pokojní,“ ozrejmila. Zdravotníci tak zatiaľ inkubátory zakrývali plachtami. „Matky boli evakuované a ubezpečované, že deti sú v bezpečí, no na 17 poschodí o ničom nevedeli,“ upozornila, pričom v budove vládol chaos a až po hodine zistili, že chýbajú pri evakuácii.

Peniaze išli súkromníkom

Budova nemocnice je nebezpečná nielen pre pacientov, ale aj pre personál, a vyžaduje si rozsiahle zlepšenia v bezpečnosti, tvrdia lekárske odbory a apelujú na kompetentných, aby riešili tento problém a zaistili bezpečnejšie podmienky pre nemocnicu. Podľa nich je nevyhnutné aj začatie výstavby novej nemocnice, keďže plán obnovy sústredil finančné prostriedky na súkromné nemocnice, pričom verejné ostali zanedbané.

LOZ od štátu žiadaj bezpečnú univerzitnú nemocnicu na východe Slovenska. „Treba najprv vyriešiť bezpečnosť tejto budovy, ale na to, aby to niekedy ešte reálne fungovalo, treba aj začať stavať novú nemocnicu,“ poznamenal Zimmermann. Visolajský v tejto súvislosti skritizoval, že v rámci plánu obnovy UNLP nebola schválená rekonštrukcia. „Košice a východné Slovensko nedostali ani euro z plánu obnovy. Išlo to súkromným nemocniciam,“ poznamenal.

Podľa nich je koncová nemocnica kľúčová pre slovenské zdravotníctvo a vzhľadom na to, že štát nie je schopný postaviť legendárne bratislavské Rázsochy, zdôrazňuje potrebu modernej nemocnice aj na východe krajiny.

„Košice bytostne potrebujú modernú špičkovú nemocnicu 21. storočia. Tento incident s požiarom nás v tom len utvrdzuje,“ upozornil na sociálnej sieti poslanec KDH Peter Stachura.

Dodal, že aj pre takéto riziká sa dnes nestavajú vysoké monobloky, ale skôr prepojené pavilóny. Požiar vznikol na psychiatrickom oddelení, kde je povolené fajčiť. Príčina je nateraz v priebehu vyšetrovania. Psychiatrické kliniky, ktoré majú z pohľadu pacientskej klientely svoje špecifiká, by už vôbec nemali byť roztrúsené po jednotlivých poschodiach monobloku./agentury/

X X X

Svetu hrozí nedostatok kakaa, ceny sú najvyššie za desaťročia. Ovplyvní to cenu čokolády v obchodoch?

 Zaplatíme v obchodoch za obľúbenú pochúťku výrazne viac? Silné dažde a extrémne výkyvy počasia spôsobili zlú úrodu kakaa v západnej Afrike. Ceny komodity preto zaznamenali začiatkom marca najvyšší mesačný skok za posledné desaťročia a viacerí veľkí hráči v segmente už začali hovoriť o zvyšovaní cien. Navyše s blížiacimi sa najväčšími kresťanskými sviatkami – Veľkou nocou – sa situácia komplikuje ešte viac.

Agentúra Bloomberg pripomína, že ceny kakaa sa od začiatku tohto roka zdvojnásobili. Zvyšuje to náklady spotrebiteľov na výrobky z kakaa a výrobcovia čokolády sú prinútení hľadať čo najvýhodnejšiu ponuku.

Platí totiž, že ceny kakaa v posledných dňoch trhajú rekordy. Cena komodity na trhu sa dostala v polovici marca na historicky najvyššiu úroveň takmer asi 7 700 eur za tonu. Pred rokom stála tona približne 2 700 eur. Podľa agentúry preto svetu hrozí deficit dodávok kakaa tretí rok po sebe. Spracovávatelia najdôležitejšej suroviny pre množstvo druhov cukroviniek zápasia s odstávkami, vrásky na čele im robia aj nové environmentálne predpisy pre dovozcov z Európy a zároveň sa tvoria ďalšie prekážky pri zadovažovaní ďalších kakaových bôbov.

 Bloomberg preto upozorňuje na to, že ceny niektorých cukroviniek už v Spojených štátoch amerických začali rásť. Ďalšou možnosťou, ako sa s rastom cien surovín veľkí cukrovinkári vyrovnávajú, je napríklad zmenšovanie objemu čokolád, prípadne sú cukroviny naplnené lacnejšími príchuťami, aby finálny produkt nemusel byť taký drahý.

Jeden z najobľúbenejších výrobcov sladkostí v USA Hershey’s podľa denníka The Washington Post v snahe vyrovnať stúpajúce náklady zvyšoval ceny sladkostí už v priebehu minulého roka. A výrobcovia čokolád očakávajú, že ide len o začiatok a bude ešte horšie. „Čaká nás postupné zmenšovanie. Vaša tabuľka čokolády sa bude zmenšovať,“ povedal začiatkom marca pre noviny komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.

Do cien sa to premietne o mesiace

Zdá sa však, že Slovensko by sa mohlo podobnému scenáru aspoň nateraz vyhnúť. Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič priblížil, že to, kedy sa zvyšovanie cien komodity na trhu prejaví aj v sumách, za ktoré obchody cukroviny predávajú, je zatiaľ otázne. Bude to podľa neho závisieť od dlhodobých kontraktov na nákup kakaového prášku či masla zo strany výrobcov potravín.

Navyše opäť zopakujeme, že sa blížia sviatky úmrtia a vzkriesenia Ježiša Krista a dopyt po čokoládových zajacoch, vajíčkach a iných sladkostiach je preto enormný. Pocítime to teda nejakým spôsobom na našich peňaženkách? „Takéto cenové výkyvy sa priemerne odzrkadľujú v cene výrobkov pre spotrebiteľov s niekoľkomesačným oneskorením, čiže vo veľkonočnom sortimente by sa to zásadne nemalo prejaviť,“ upokojuje Krajčovič s tým, že obchodníci robia všetko preto, aby sa dosah zdražovania kakaa maximálne oddialil.

Americký koncern Mondelēz, ktorý na Slovensku vlastní napríklad bývalý závod Figaro v Bratislave, kde sa okrem iného vyrába obľúbená čokoláda Milka a iné sladkosti, očakáva v tejto súvislosti v roku 2024 pozitívny vývoj. „V niektorých častiach sveta budeme ešte musieť dokončiť rokovania o cenách, ale napríklad v Európe je väčšina dohôd už uzavretá. Plánujeme ďalej investovať do našich značiek a marketingu. Jednou z nich je cena kakaových bôbov a naša prípadná potreba ju reflektovať v niektorých častiach sveta,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva svetového čokoládového koncernu Dirk Van de Put.

 Šéf cukrovinkového korporátu pritom zdôrazňuje, že spoločnosť je na zvyšok tohto roka zabezpečená. V Európe však podľa jeho slov ešte Mondelēz musí s niektorými odberateľmi dospieť k dohode. Konkrétne ceny výrobkov a komodít na jednotlivých trhoch, na ktorých pôsobí, odmieta komentovať. Spoločnosť tiež pripomenula, že neurčuje ceny, za ktoré sa jej výrobky predávajú na pultoch obchodov.

Iný pohľad na vec má analytik investičnej skupiny Proxenta Slavomír Frešo. „Pri čokoládach sa určite dá očakávať nárast cien, nakoľko kakao je podstatnou zložkou čokolády a nedá sa nahradiť. Pri cukrovinkách je čokoláda len menšinovou zložkou a tlak na cenu bude závislý od toho, ako veľmi je čokoládová zložka zastúpená v celkovom zložení,“ povedal. Podľa Freša je veľmi pravdepodobné, že zákazníci rast cien kakaa pocítia minimálne pri čokoládach.

X Čo stojí za zdražovaním?

„„Jedlo bohov, ako sa prekladá názov kakaovníka Theobrom, z ktorého plodov sa vyrába vzácny kakaový prášok, rastie najmä v oblasti s názvom „kakaový pás“. Ide o pomerne úzky pás krajín, ktoré sa nachádzajú 20 stupňov na každú stranu od rovníka. Kakaovníkom sa okrem iného darí vo Venezuele či v Brazílii, ale až 75 percent svetovej produkcie komodity pochádza zo západnej Afriky. Najviac kakaa potom produkujú Pobrežie Slonoviny, Ghana, Nigéria či Indonézia.

Dôvodom zdražovania kakaa bol nepriaznivý vývoj v západnej Afrike, kde silné dažde poškodili tamojšiu úrodu. „Cena kakaového prášku na komoditných trhoch medziročne stúpla zhruba o 50 percent, cena kakaového masla až o približne 260 percent,“ priblížil v tejto súvislosti Krajčovič.

Čo však za historickým stúpaním cien stojí? „Silné dažde na začiatku sezóny poškodili úrodu. V dôsledku toho sa začali šíriť choroby ešte skôr, ako starnúce stromy museli zabojovať s teplom a so suchom. Všetky tieto zmeny prispeli k zníženiu produkcie,“ vymenoval dôvody nárastu cien komodity Hansen zo Saxo Bank.

 Príčiny tohto vývoja je tak možné nájsť vo výraznom poklese dopestovaného objemu kakaa v regiónoch, v ktorých sa komodita produkuje. „Ako uvádza Medzinárodná organizácia pre kakao vo svojom štvrťročnom bulletine, produkcia v sezóne 2023 a 2024 výrazne klesne v Ghane, Pobreží Slonoviny, Ekvádore aj v Indonézii. Celkový objem by tak podľa reportu mal dosiahnuť pokles viac ako mínus 10 percent,“ hovorí Frešo z Proxenty s tým, že sa očakáva kontinuálny rast dopytu po kakau.

Otázka, ktorá ešte visí vo vzduchu, je, ako sa budú ceny na svetových trhoch vyvíjať v najbližšom období. Podľa analytika je predikcia závislá od vývoja počasia v kľúčových regiónoch. „Aktuálne sú trhy v stave cenového šoku a paniky, čo ženie ceny raketovo hore. Keďže sa tak k objektívnym dôvodom pripojili aj psychologické, je tu priestor na neskoršiu korekciu ceny,“ vysvetľuje Frešo. Podľa neho môžeme návrat k nižším hodnotám cien kakaa očakávať až po tom, čo sa podarí obnoviť pôvodné objemy produkcie kakaa./agentury/

X X X

Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba

Vedeli ste, že asi 50 % mužov si verí, že by dokázali pristáť s dopravným lietadlom? Pritom stať sa pilotom dopravného lietadla nie je jednoduché a výcvik trvá niekoľko mesiacov až rokov. Pokiaľ však ide o niečo jednoduchšie, dôvera v samého seba je zrazu fuč. Napríklad pred takým investovaním máme zbytočne prehnaný rešpekt.

Rešpekt pred investovaním má väčšina z nás. Medzi ľuďmi bežne prevládajú názory, že ak chcete investovať, musíte byť expertom na finančných trhoch, mať veľa peňazí či začať veľmi skoro. Pritom veľa z toho už dávno neplatí. Tento spôsob zhodnocovania úspor ťaží z neustáleho rastu biznisu. Samozrejme rizikovejší biznis, ako aj geopolitická situácia vo svete, vie s finančnými trhmi zamávať. Svetové akciové trhy však vykazujú za posledných 10 rokov atraktívny viac ako 8%-ný zisk. Čas pritom zohráva dôležitú úlohu, pretože čím dlhšie pravidelne investujete, tým je nižšie riziko poklesu a väčšia možnosť dosiahnutia pozitívneho výsledku vo vašich investíciách.

Pri investovaní sa vypláca pravidelnosť

Každou investíciou do podielových fondov kupujete podiely vo fonde za aktuálnu hodnotu podielu. Ak je v danom momente nižšia, získate viac podielov, ak je naopak vysoká, získate podielov menej. Pravidelné investovanie napomáha využívaniu týchto výkyvov a zvyšuje šancu, že nakúpite podiely vo fonde aj v čase výhodnejšej ceny, čím sa znižuje riziko výrazných zmien hodnôt podielov. Vďaka pravidelnému investovaniu bude vaša celková investícia menej riziková a vďaka online prístupu z mobilnej aplikácie viete vždy pohotovo reagovať a využiť výraznejšie prepady na mimoriadne investície.

X Aké sú vstupné a výstupné poplatky spojené s investičným sporením?

Vstupný poplatok pri pravidelnom investičnom sporení vo VÚB je 0 eur. Ak dodržíte minimálnu dobu investičného sporenia 5 rokov, rovnakú výšku 0 eur bude mať aj výstupný poplatok, ktorý je inak vo výške 3 % z aktuálnej hodnoty podielových listov. Investičné sporenie je tak rozumnou voľbou v rámci investovania do podielových fondov. Všetky informácie o aktuálnych poplatkoch spojených s investovaním získate na našej stránke.

X Čo ak budem potrebovať peniaze?

Ak sa vyskytne mimoriadna udalosť a vy potrebujete svoje peniaze, môžete kedykoľvek predať podielové listy za aktuálnu hodnotu a peniaze máte na účte do niekoľkých dní.

X Môžem si zriadiť investičné sporenie vo VÚB banke, aj keď nie som klientom?

Samotné investičné sporenie využitie ďalších služieb banky, ako napríklad bežný účet, nevyžaduje. Aby ste však mohli pravidelné investovanie využiť naplno vrátane prístupu k Investičnému sporeniu v mobilnej aplikácii, je potrebné byť klientom VÚB banky. Pri presune účtu do VÚB môžete získať účet na 6 mesiacov bez poplatku a odmenu 60 EUR. Všetky informácie o presune účtu získate na www.vub.sk/…un-uctu.html.

 X X X

Prieskum SANEP: Rozhodnutie českej vlády mať odstup od Slovenska rozladilo Slovákov i Čechov. Fica vnímajú lepšie ako Fialu

  Nadpolovičná väčšina Čechov a takmer dve tretiny Slovákov nesúhlasia s rozhodnutím českej vlády zrušiť česko-slovenské medzivládne konzultácie. Podľa väčšiny Čechov i Slovákov háji slovenský premiér Robert Fico národné záujmy svojej krajiny viac ako český premiér Petr Fiala. Slováci aj Česi by uprednostnili v otázke Ukrajiny mierové rokovania pred dodávkami zbraní. Vyplýva to z prieskumu agentúry SANEP.

 Ako vyplýva z exkluzívneho prieskumu spoločnosti SANEP, takmer šesťdesiat percent Čechov nesúhlasí s rozhodnutím premiéra Petra Fialu (ODS) so zrušením tradičných medzivládnych stretnutí najvyšších predstaviteľov oboch krajín (57,1 %). Opačný názor potom zdieľa tretina obyvateľov Českej republiky (33,4 %). Necelá desatina respondentov nemá v tejto otázke jasno (9,5 %).

Na Slovensku je nesúhlas s rozhodnutím českej vlády ešte väčší – s rozhodnutím českej vlády o zrušení tradičných medzivládnych konzultácií nesúhlasia takmer dve tretiny Slovákov (64,1 %). Štvrtina obyvateľov Slovenskej republiky s týmto krokom českej vlády súhlasí (25,8 %).

Prieskum sa ďalej zameral na to, ako Česi a Slováci vnímajú to, že krátko po zrušení česko-slovenských medzivládnych konzultácií na základe rozhodnutia vlády SR prijal premiér Petr Fiala na oficiálnej návšteve lídra slovenskej opozičnej strany Michala Šimečku (PS). 52,6 percent ľudí z Českej republiky sa domnieva, že sa jedná o hrubú diplomatickú a politickú chybu vlády. 6,9 percent respondentov v tom potom vidí snahu českej vlády ovplyvniť priebeh nadchádzajúcich prezidentských volieb na Slovensku. Necelá tretina obyvateľov potom s prijatím lídra opozičnej strany súhlasí (29,1 %).

Na Slovensku je situácia odlišná. Za hrubú diplomatickú a politickú chybu označilo rozhodnutie českého premiéra Fialy prijať slovenského opozičného lídra Michala Šimečku 47,1 percenta Slovákov a štvrtina je tiež presvedčená, že ide o snahu ovplyvniť priebeh nadchádzajúcich prezidentských volieb (25,3 %).

Výsledky prieskumu tiež ukázali, ako hodnotia Česi a Slováci premiérov svojich krajín v tom, ako obhajujú národné záujmy svojich krajín. Z aktuálneho prieskumu je zrejmé, že český premiér Petr Fiala u vlastných občanov pohorel. To, že Petr Fiala obhajuje dostatočne národné záujmy svoje krajiny uviedlo 30,4 percent Čechov, zatiaľ čo slovenského premiéra Roberta Fica kladne ohodnotilo 60,7 percent obyvateľov ČR.

Slováci ohodnotili svojho premiéra ešte lepšie. To, že Robert Fico obhajuje národné záujmy Slovenska viac ako Petr Fiala záujmy Českej republiky si myslia skoro sedemdesiat percent obyvateľov Slovenska.

Prieskum sa tiež zameral na to, aký postoj by ľudia v Českej republike a na Slovensku očakávali od svojich vlád vo vzťahu k vojne na Ukrajine. Takmer dve tretiny Čechov si myslia, že by Česko nemalo naďalej dodávať na Ukrajinu zbrane (63,4 %) a vyše sedemdesiat percent ľudí si myslí, že by mala vláda podporiť začatie mierových rokovaní (70,3 %).

Na Slovensku je situácia podobná. Sedemdesiat percent Slovákov nechce ďalej dodávať na Ukrajinu zbrane (70,6 %) a dokonca osemdesiat percent Slovákov by si prialo, aby ich vláda podporila začatie mierových rokovaní (80,1 %).

Exkluzívny prieskum spoločnosti SANEP bol vykonaný v dňoch 11. – 17. marca 2024 na vybranej skupine v 1 500 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov ČR vo veku 18+ rokov a na vybranej skupine 1 200 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľov SR vo veku 18+ rokov.

Štatistická chyba u uvedených skupín obyvateľov sa pohybuje v rozmedzí ±1,5%. Kontrola daných vzoriek bola vykonaná triangulačnou dátovou metódou. Všetky uvedené výsledky a modely sú platné iba v daný okamih zberu dát./agentury/

X X X

Pred zasadnutím šéfov diplomacie V4 v Prahe boli ministri Lipavský a Sikorski na pive

Ide o prvú návštevu Radoslawa Sikorského v Česku po ustanovení novej poľskej vlády vlani v decembri.

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský v stredu v Prahe privítal svojho poľského kolegu Radoslawa Sikorského. Rokovali o bilaterálnych vzťahoch aj o spolupráci v oblasti bezpečnostnej politiky. Informácie zverejnilo na svojom webe české ministerstvo zahraničných vecí, uvádza TASR.

Ide o prvú návštevu Sikorského v Česku po ustanovení novej poľskej vlády vlani v decembri. Konala sa v predvečer zasadnutia ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky v Prahe.

Lipavský: Ruský imperializmus sa na Ukrajine nezastaví

„Európa je dnes ohrozená a my musíme reagovať. Naše dve krajiny z histórie veľmi dobre vedia, že ruský imperializmus sa na Ukrajine nezastaví. Pravidelne počúvame ruských propagandistov, ktorí vyzývajú na bombardovanie Prahy alebo Varšavy,“ uviedol Lipavský.

Šéfovia českej a poľskej diplomacie diskutovali aj o možnosti, ako zastaviť ruskú agresiu proti Ukrajine a hrozbu pre východné krídlo Severoatlantickej aliancie. Poľsko podľa Lipavského otvorene podporilo iniciatívu Prahy na nákup 800 000 kusov delostreleckej munície pre Ukrajinu, ktorá na bojisku trpí jej nedostatkom. Do iniciatívy sa dosiaľ zapojilo 18 krajín.

„Som hrdý na to, že Česká republika a Poľsko sú lídrami v podpore Ukrajiny. Úloha Poľska sa navyše ešte zvýši v súvislosti s poľským predsedníctvom v Rade EÚ v prvej polovici budúceho roka 2025,“ dodal český minister. Poľské predsedníctvo bude podľa neho príležitosťou k nastoleniu tém, ktoré sú kľúčové pre stredoeurópsky región vrátane zaistenia bezpečnosti, migrácie a budúcnosti poľnohospodárstva.

Lipavský a Sikorski rokovali aj o možnostiach spoločného postupu pri zaistení plynovej bezpečnosti. V tejto súvislosti sa dotkli aj toho, ako rozšírenie Transalpínskeho ropovodu (TAL) povedie k definitívnemu ukončeniu dovozu ruskej ropy do rafinérie v českom meste Litvínov, aktuality.sk

X X X

Slovenská biochemička vo svojom domácom laboratóriu vyrába unikátnu konopnú kozmetiku

O Ing. Martine Lutterovej, PhD., by sme mohli úsmevne povedať, že je „mastičkárka“ s vedeckými titulmi. Táto chemická inžinierka s doktorátom z biochémie zasvätila celý svoj profesijný život výskumu liečiv. Dlhé roky pracovala v zahraničí, v malých biotechnologických firmách. Dnes vo svojom malom laboratóriu, ktoré má priamo v dome, ručne pripravuje úľavovú konopnú kozmetiku, ktorú sama vyvinula a naďalej vyvíja. Všetko robí osobne, v malých množstvách, čerstvé a produkty si možno kúpiť cez e-shop www.labory55.com.

Mladá značka hojivej konopnej kozmetiky LABORY55 je určená ľuďom s problémami kože či pohybového aparátu. Obsahuje málo zložiek, často v biokvalite a dôležité je vedieť, že účinné látky v produktoch, na rozdiel od mnohých bežných krémov z veľkovýroby, neboli pri spracovaní vystavené vysokej teplote. Viaceré produkty sú bezvodé. Čo to vlastne znamená a prečo táto biochemička neholduje tradične používanej vazelíne a parafínom?

X Čo bolo tým popudom, že ste sa rozhodli osobne vyrábať kozmetiku s prívlastkami hojivá a úľavová?

Chcela som pomôcť blízkej osobe, ktorá mala vážne problémy s pokožkou. Aj kožný lekár v jej prípade bezradne povzdychol: ,,Čo mám s vami robiť?“ Tak som sa ponorila do témy. Sledujem vedeckú literatúru, pokúsila som sa teda nájsť to, čo by mohlo mojej príbuznej pomôcť. Takto som sa dostala ku konope. Konope je lajtmotív môjho snaženia.

 Povedala som si, že chcem ísť iným smerom a nezarábať konopné extrakty s vazelínou a podobne. Rozhodla som sa, že konope využijem ako dobrú, účinnú zložku, ale zmiešam ju s ďalšími klinicky aktívnymi látkami, aby som vytvorila komplex, ktorý koži pomôže. Začala som prvým produktom, ktorý nazývam ,,klasická konopná mastička“, ide o zamatový reparačný balzam Helpyq.

X V akých formách používate konope a odkiaľ ich získavate?

Suroviny získavam od dodávateľov, ktorí sú schopní dodať certifikáty kvality. Používam konopný olej lisovaný za studena v biokvalite od overeného slovenského dodávateľa. Ďalšia zložka, ktorú okrem konopného oleja používam, je konopný extrakt v podobe izolátu. Je to najčistejšia forma jedného z fytokanabinoidov, tzv. kanabidiol. Legálna látka a vysoko čistená zložka, ktorú používam, má všetky potrebné certifikáty, neobsahuje pesticídy, herbicídy, zvyškové organické zlúčeniny, nie sú tam rozpúšťadlá. Dodávateľ je spoza hraníc a priamo výrobca. Pri získavaní tretej konopnej zložky, ktorú som začala používať len pomerne nedávno, využívam konopnú múku. Tá vzniká mletím po vylisovaní oleja. Využíva sa aj v potravinárstve. V tejto konopnej múke sa ešte stále nachádzajú rôzne fytolátky, ktoré je škoda zahodiť. Vymyslela som proces, ako z tejto múky získať konopný extrakt bez použitia organických rozpúšťadiel. Je to zelená metóda a získam tak produkt, ktorý sa dá zmiešať s vodou a sčasti aj s olejom. Takže tieto tri hlavné komponenty z konope kombinujem s vitamínmi, ďalšími olejmi a inými aktívnymi látkami.

Pri svojej prírodnej kozmetike zdôrazňujete, že obsahuje málo zložiek a nie je tam namixované ,,jedno cez druhé“. Čo by ste vyzdvihli?

Mojou snahou je mať tam radšej málo, ale vysokofunkčných zložiek. Patria k nim predovšetkým za studena lisované oleje, niektoré aj v biokvalite, ďalej základné vitamíny ako vitamín C, vitamíny radu B ako pantenol (provitamín B5) alebo vitamín B3 (niacínamid). Dôležitý je aj vitamín E, jeho regeneračné účinky na pokožku sú tiež dlho známe. Ďalej používam niektoré aktívne látky, ktoré som si vybrala, patrí k nim extrakt z rozmarínu v biokvalite. Získavam ho od nemeckého výrobcu, ktorý ho vyrába CO2 extrakciou, čiže bez organických rozpúšťadiel a pri nízkej teplote, ktorá zachová všetky potrebné látky. To by som rada zdôraznila – pri spracovaní látky nevystavujem vysokej teplote. Mnohokrát sa pri výrobe bežnej kozmetiky stáva, že síce deklarujú použitie olejov lisovaných za studena, ale neskôr v rámci emulgačného systému, ktorý spája oleje a vodu, vystavia výrobok vysokej teplote. Akýkoľvek za studena lisovaný olej tak stratí svoje prospešné vlastnosti. Vymyslela som svoj vlastný emulgačný systém a mám emulgátory, ktoré pracujú aj pri nízkych teplotách.

X Emulgácia a emulgátory sú termíny z chémie. Tu sa žiada dovysvetliť to.

Emulgátor je látka, ktorá spája olej a vodu. Predstavte si, že robíte majonézu. Tam je emulgátorom vaječný žĺtok, ktorý spojí tuk a vodu, lebo obsahuje lecitín. Ja vyrábam v kozmetike tiež niečo ako majonézu. Možno sa vám niekedy stalo, že sa vám krém takpovediac ,,rozpadol“ na tukovú a vodnú zložku. Vtedy dobre nepracoval emulgačný systém, alebo sa v ňom niektoré látky rozložili, lebo sa v ňom rozmnožili nežiaduce mikroorganizmy. Kozmetika LABORY55 nemá veľa emulzií, ktoré obsahujú aj tukovú, aj vodnú zložku. Vo vodnej zložke sa častejšie rozmnožujú baktérie. Drvivá väčšina bežnej kozmetiky obsahuje 80–90 % vody, takže vlastne kupujete vodu a 20 % nejakých účinných látok. Uprednostňujem tzv. bezvodú kozmetiku, ktorá sa v poslednej dobe dostáva do popredia. Aj preto mám krémy, ktoré môj syn Jakub, spoluzakladateľ našej značky ,nazýva nekonečnými, lebo majú vysokú koncentráciu tukových látok a na použitie stačí veľmi malá dávka. Tie, ktoré majú aj vodnú zložku, jej obsahujú len 10–15 %. Niektoré látky, spomínané vitamíny, sú totiž rozpustné len vo vode. Nepredávam teda ľuďom vodu, ale moje emulzie, balzamy, ktoré majú mnou vyrobený masťový základ, sa do určitej miery pri používaní dajú zmiešať s vodou.

Ako?

Napríklad si pred nanášaním balzamu navlhčíte prsty či samotnú tvár. Navlhčíte odličovací tampón a balzam nanesiete pomocou neho, prípadne sa môžete aj odlíčiť, pretože reparačný balzam Helpyq je takmer univerzálny.

X X Pri viacerých vašich výrobkoch som si uvedomila, že sú takmer ,,na všetko“. Na popáleninu či suchú kožu sa dá použiť Helpyq, Ictasolyq i Pantenolyq.

Krémy sú minimalistické z hľadiska obsahu zložiek aj potrebného množstva pri používaní. Neobsahujú parfumy. Navyše sú určené na viac problémov. Dnes je tendencia predávať krémy, ktoré sú veľmi špecifické. Je to mrhanie zdrojmi. Pokožke treba dodať účinné látky, ktoré aktívne pôsobia a vďaka ktorým sa sama dostane do rovnováhy. Nemusím jej dodávať samotný kolagén, ktorý ani len neprejde cez jej vrchnú vrstvu. Stačí, ak dodám látku, ktorá v nej fyziologicky zvyšuje úroveň kolagénu alebo ochranných ceramidov a ostane tam zabudovaná. To je moja filozofia.

 Balzamy neobsahujú vodu, v prípade Ictasolyq, zinkovej mastičky, len zvyškovú vodu z jednej aktívnej látky. Potom sú to krémy, ktoré majú emulgačný systém, pri dvoch z nich, profesionálnom masážnom kréme a výživnom konopnom kréme Velvetyq, používam emulgačný systém na zmiešanie 80–90 % olejov a zvyšok je voda a v nej rozpustené látky. Niektoré látky sa totiž rozpúšťajú len vo vode a ja som ich tam chcela dodať. Dva masážne krémy – hrejivý a chladivý športový krém, sú vyrobené klasickým emulgačným systémom. Jemný vodný gélik Pantenolyq je na vodnom základe, obsahuje prírodnú látku, ktorá vodu želíruje a v nej sú rozpustené látky prospešné pleti, najmä vo vode rozpustné vitamíny radu B – pantenol a niacínamid – vhodné najmä na popáleniny a spálenie od slnka a na účinnú hydratáciu.

X Akú úlohu v ochrane pred znečistením, kontamináciou produktu zohrávajú obaly?

Používam tzv. airless, čiže bezvzduchové obaly. Vzduch, ale aj svetlo totiž znižujú stabilitu niektorých zložiek produktov. Bezvzduchový obal znamená, že do produktu nejdete prstom, obsahuje piest, ktorým krém nasávate a ako uberáte z obsahu, piest sa stále dvíha a zapĺňa voľný priestor. Takéto produkty nemusia ani prechádzať záťažovými testami. Produkt v bežnom, odšraubovateľnom obale sa musí testovať, či konzervačný systém vydrží manipuláciu rukami, pôsobenie kyslíka a svetla. Plastové certifikované recyklovateľné obaly, ktoré používam, krém ochránia. Jedinou výnimkou je profesionálny krém pre masérov, ktorý sa veľmi rýchlo minie, a pohodlnejšie sa im naberá rukou.

 X Súvisí s tým nejako aj dátum spotreby?

Niektoré krémy z veľkovýroby, ktoré boli vystavené vysokým teplotám a majú veľa konzervačných látok, ani nemajú dátum spotreby. Ja ich nazývam ,,večné“ z hľadiska trvanlivosti. Pretože vazelínové a parafínové oleje v nich sa nepokazia. Produkty s látkami lisovanými za studena aj napriek tomu, že obsahujú vitamín E pôsobiaci proti oxidácii, majú dobu spotreby 12–18 mesiacov. To je maximum, čo viem pre tieto prírodné produkty dosiahnuť. A snažím sa ich podľa požiadaviek a dopytu vyrábať podľa možnosti čerstvé.

X Prečo neobľubujete vazelínu a parafíny? Niektorí kožní lekári nedajú na vazelínu dopustiť.

Mnohé kožnými lekármi predpisované mastičky sú s vazelínou a parafínovým olejom. Vazelína aj parafínové oleje však nerobia nič iné, iba ,,sedia“ na pokožke a chránia ju pred vysúšaním, vytvoria totiž nepriepustný obal, niečo ako igelit, ktorý zabráni odparovaniu vody. Pre mňa je to v kozmetike málo. Chcem používať oleje, ktoré v pokožke pracujú a zabudujú sa do nej, nezmyjem ich z kože niekam do odpadu. Moje balzamy bariéru nevytvárajú, ale pomáhajú ju obnoviť./agentury/

X X X

Žreb rozhodol o zložení skupín futbalového turnaja na OH v Paríži

Domáci Francúzi sa stretnú v základnej A-skupine futbalového turnaja na OH v Paríži s Novým Zélandom, USA a víťazom interkontinentálnej baráže medzi tímami z Ázijskej a Africkej futbalovej konfederácie. Rozhodol o tom stredajší žreb v Saint-Denis.

Tím pod taktovkou Thierryho Henryho je favorit skupiny, no bývalý hviezdny útočník upozornil, že „to nebude ľahké.“ Ďalší z ašpirantov na celkový triumf Argentínčania sú v B-skupine spolu s Marokom, Ukrajinou a a tretím kvalifikantom z Ázie.

Strieborní medailisti z Tokia Španieli zabojujú o postup z C-skupiny s Egyptom, Dominikánskou republikou a druhým kvalifikantom z Ázie. Prvý sa stretne v déčku s Paraguajom, Izraelom a Mali. Z každej skupiny postúpia do štvrťfinále najlepšie dva tímy.

Na mužskom olympijskom turnaji v Paríži sa predstavia hráči narodení po 1. januári 2001, no každý tím môže nominovať aj troch futbalistov nad 23 rokov. Francúzi dúfajú, že by medzi nimi mohol byť aj Kylian Mbappe.

Turnaj odštartuje 24. júla, dva dni pred otváracím ceremoniálom, a finále v Paríži je na programe 9. augusta.

Majstrovstvá Ázie do 23 rokov sú na programe od 15. apríla do 3. mája v Katare. Na OH postúpia finalisti a víťaz súboja o bronz. V interkontinentálnej baráži sa predstaví Guinea a štvrtý tím z majstrovstiev Ázie.

Domáce Francúzky nastúpia v áčku proti obhajkyniam zlata z Tokia Kanaďankám, Kolumbijčankám a reprezentantkám Nového Zélandu. V B-skupine sa stretnú štvornásobné víťazky z USA, Nemky, Austrálčanky a víťazky jedného z dvoch afrických play off stretnutí. V C-skupine sú úradujúce majsterky sveta a víťazky Ligy národov Španielky, Brazílčanky, Japonky a víťazky druhého play off Africkej futbalovej konfederácie.

Ženský turnaj odštartuje 25. júla a vyvrcholí 10. augusta v Paríži. Do štvrťfinále postúpia dva najlepšie tímy z každej skupiny ako aj dve najlepšie krajiny na tretích miestach.

O afrických zástupkyniach sa rozhodne vo 4. fáze kontinentálnej kvalifikácie, v ktorej proti sebe nastúpia začiatkom apríla systémom doma-vonku Zambia s Marokom a Nigéria s JAR. Informovala agentúra AFP. aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.