Rozhodujú USA o tom, čo môžu Ukrajinci zasiahnuť? Rusi Erdoganovi, nepúšťal do boja v Sýrii

USA majú v podstate veto ohľadne toho, aké ruské ciele môžu Ukrajinci zasiahnuť raketometmi HIMARS. Naznačil to generálmajor Vadym Skibitsky. Úradujúci zástupca veliteľa vojenskej rozviedky Ukrajiny opísal proces výberu cieľov v rozhovore pre britský denník Daily Telegraph.

 Podľa denníka Skibitskyj uviedol, že existuje mechanizmus, ktorý Washingtonu pred použitím HIMARS-ov umožňuje zastaviť akékoľvek potenciálne útoky, keby mali Američania nejaký problém so zamýšľaným cieľom. Generál však viac podrobnosti neprezradil.

 Hovorca Pentagonu Robert Ditchey na žiadosť, aby sa k tomu vyjadril, poskytol všeobecné vyhlásenie bez toho, aby potvrdil alebo vyvrátil Skibitského slová.

„Poskytujeme Ukrajincom podrobné, v čase meniace sa informácie, ktoré im pomáhajú pochopiť hrozby, ktorým čelia, a brániť svoju krajinu pred ruskou agresiou,“ citoval portál Insider Ditcheyho.

Americké raketomety HIMARS umožňujú ukrajinským ozbrojeným silám ničiť logistické centrá, zásobovacie trasy a sklady munície ruských okupantov hlboko za frontovými líniami a väčšinou mimo dosahu ruského delostrelectva.

Rusko začalo 24. februára proti Ukrajine nevyprovokovanú vojnu, ktorá si už vyžiadala desaťtisíce obetí./agentury/

X X X

Bude z Turecka ruská „schránka“? Moskva sa snaží cez Ankaru obísť sankcie, tvrdí WP

Rusko sa v snahe obísť sankcie prijaté Západom kvôli vojne na Ukrajine obracia na Turecko ako na potenciálneho obchodného partnera, píše denník The Washington Post s odvolaním sa na informácie od ukrajinskej rozviedky.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) víta tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pri jeho príchode do sanatória v čiernomorskom letovisku Soči v piatok 5. augusta 2022.

Moskva pred dnešným stretnutím prezidenta Vladimíra Putina a jeho tureckého náprotivku Recepa Tayyipa Erdogana v Soči predložila Turecku návrh, ktorý by jej umožnil obísť embargo na ruskú ropu prijatú Európskou úniou, a snaží sa tiež vyhnúť bankovej izolácii, tvrdí denník.

Konkrétne chce Moskva prinútiť Turecko, aby Rusku povolilo nákup podielov v tureckých ropných rafinériách, termináloch a zásobníkoch, čo by mu pomohlo zamaskovať ruský pôvod ropy. Embargo na dovoz ruskej ropy do krajín Európskej únie má začať platiť od prelomu roka. Z embarga bude dočasne vyradená preprava ropy ropovodom Družba, ktorý zásobuje Česko, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdiel od ostatných krajín môcť až do decembra budúceho roka dovážať produkty z ruskej ropy z rafinérií v iných krajinách EÚ.

Rusko sa tiež snaží dosiahnuť, aby niekoľko štátom vlastnených tureckých bánk otvorilo najväčším ruským finančným štruktúram účty. Takýto krok by podľa ekonómov znamenal výrazné porušenie západných sankcií. K nim sa Turecko nepripojilo, hoci inváziu na Ukrajinu odsúdilo.

Hrozia sekundárne sankcie

Podľa The Washington Post ale zatiaľ nič nenasvedčuje, že by Turecko chcelo na ruský návrh pristúpiť. Podpora Ruska by totiž mohla viesť k uvaleniu sekundárnych sankcií na turecké banky a spoločnosti.

Na stretnutí s Erdoganom dnes Putin povedal, že dúfa v podpísanie memoranda o posilnení vzájomných ekonomických a obchodných vzťahov. Erdogan potom vyhlásil, že stretnutie s Putinom „môže otvoriť úplne odlišnú kapitolu“ vo vzájomných vzťahoch. Turecko a Rusko stoja teraz na opačných stranách, pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine. Turecko je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie, ktorá Kyjevu poskytuje vojenskú aj finančnú pomoc. /agentury/

X X X

Napätie rastie. Čína poslala nad Taiwan 49 lietadiel, Taipei odpovedal stíhačkami

Taiwan dnes vyslal stíhačky, aby varovali 49 čínskych lietadiel pred vstupom do jeho vzdušnej obrannej zóny, uviedlo podľa agentúry Reuters tamojšie ministerstvo obrany.

Všetky čínske lietadlá potom krátko prekročili strednú líniu Taiwanského prielivu, teda podľa nepísaných pravidiel deliacu čiaru medzi námorným a vzdušným priestorom Číny a Taiwanu. Tú prekročili aj čínske lode, a Taipei preto uviedol do pohotovosti aj námorníctvo a protivzdušnú obranu.

Peking, ktorého ozbrojené sily teraz v okolí Taiwanu vykonávajú rozsiahle manévre, bojové lietadlá cez túto líniu vyslal podľa Taipeia už v predchádzajúcich dňoch. Dnes taiwanské ministerstvo obrany takéto počínanie odsúdilo a podotklo, že Čína vážne poškodzuje status quo v oblasti.

Dnes čínske ministerstvo obrany oznámilo, že vykonáva letecké a námorné manévre v troch smeroch od brehov Taiwanu s cieľom „otestovať spoločné bojové schopnosti jednotiek“. Cvičenie zahájené vo štvrtok podľa Pekingu potrvá do konca víkendu.

 Situácia medzi Čínou a Taiwanom sa vyhrotila po utorkovej návšteve predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej v Taiwane. Peking návštevu ostro odsúdil a onedlho začal vojenské cvičenie s ostrou streľbou v blízkosti ostrova. Do vôd okolo Taiwanu Čína pri manévroch vypálila 11 balistických rakiet, päť z nich pritom dopadlo do japonskej výlučnej ekonomickej zóny.

 Čína demokratický Taiwan napriek jeho nezávislému postaveniu považuje za vzbúreneckú provinciu a súčasť svojho územia, cestu Pelosiovej preto vníma ako provokáciu a snahu Taiwanu o utvrdenie samostatnosti. Pelosiová v piatok v Tokiu vyhlásila, že jej cesta nebola zameraná na zmenu status quo na Taiwane alebo v regióne. Zároveň povedala, že Spojené štáty nedovolia Pekingu, aby Taiwan izoloval tým, že bude brániť americkým predstaviteľom v cestovaní na tento ostrov.

Blinken: USA chcú upokojiť situáciu

Spojené štáty chcú upokojiť situáciu okolo Taiwanu po „nehorázne provokatívnej“ reakcii Pekingu na návštevu šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej. Na ministerskom zasadnutí Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) to podľa nemenovaného zdroja agentúry Reuters povedal šéf americkej diplomacie Antony Blinken.

Agentúra AP uvádza, že americký minister zahraničia sa pri piatkovom rokovaní stretol so svojimi náprotivkami z Ruska a Číny Sergejom Lavrovom a Wang Iom.

„Blinken, ktorý do miestnosti vstúpil ako posledný, sa na Lavrova ani nepozrel, keď zasadol na svoje miesto o niekoľko stoličiek vedľa, rovnako ako na Wanga, ktorý bol usadený o kúsok ďalej pri rovnakom stole ako Lavrov,“ píše AP.

Blinken v piatok Čínu obvinil, že sa snaží zastrašiť nielen Taiwan, ale aj jeho susedov, píše s odvolaním sa na „západného činiteľa“ Reuters. Washington podľa ministra zahraničných vecí naďalej stojí za svojimi partnermi a spojencami. Medzi tie možno radiť aj Taiwan, hoci s ním USA nemajú formálne diplomatické vzťahy./agentury/

X X X

Orbán upokojuje Maďarov: Peniaze na tankovanie sanitiek zoženieme

Maďarská vláda vydala vyhlásenie, podľa ktorého zabezpečí všetky energie potrebné na fungovanie krajiny.

 Reagovala tak na výzvu opozičných politikov, aby vláda šetrila na sebe, kým nie je dostatok peňazí na tankovanie sanitiek a hasičských áut. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti na základe správy servera 24.hu.

Podpredseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Imre Komjáthy v piatok kabinetu premiéra Viktora Orbána odkázal, že kým nie sú financie na čerpanie palív do sanitiek a vozidiel požiarnikov, nech dovtedy nechladia a nevykurujú ani budínsky kláštor karmelitánov – sídlo úradu premiéra.

Informačné centrum vlády (KTK) prostredníctvom agentúry MTI vyhlásilo, že zvýšené náklady vyplývajúce z rastu cien po obmedzení platnosti cenového stropu pohonných látok bude zabezpečený z rozpočtových zdrojov. „Vláda popritom priebežne analyzuje situáciu v dodávkach pohonných látok a v potrebnom čase rozhodne vo veci zastropovania pohonných látok, ktoré je platné v súčasnosti do 1. októbra,“ píše KTK.

Server 24.hu pripomína, že zatiaľ nie sú správy o tom, že by neboli finančné zdroje na benzín a naftu pre záchranné a hasičské autá. V prípade hasičov však už koloval obežník s výzvou, aby šetrili s pohonnými látkami napríklad obmedzením cvičení.

Regulované ceny základných druhov pohonných látok v Maďarsku vo výške 480 forintov (1,21 eura) za liter, ktorú vláda nariadila s platnosťou od 15. novembra 2021, môžu využívať od 30. júla iba súkromné vozidlá s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárske stroje a taxíky./agentury/

X X X

Rusi pohrozili Erdoganovi, aby sa nepúšťal do boja v Sýrii

Rusko v piatok vyzvalo Turecko, aby „nedestabilizovalo“ Sýriu vojenskou ofenzívou. Vyplýva to z vyhlásenia hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova pred piatkovým stretnutím ruského prezidenta Vladimira Putina s tureckým kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom v Soči. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Destabilizáciu v Sýrii Rusko nechce

„Turecko má z bezpečnostných dôvodov oprávnené obavy, ktoré samozrejme berieme do úvahy,“ povedal Peskov. Podľa jeho slov je však „veľmi dôležité nepripustiť žiadne kroky, ktoré by mohli viesť k destabilizácii situácie v Sýrii alebo by mohli ohroziť jej územnú a politickú celistvosť“.

Erdogan v uplynulých mesiacoch viackrát pohrozil, že Ankara plánuje spustiť novú ofenzívu v dvoch regiónoch na severe Sýrie na zaistenie bezpečnosti svojich južných hraníc. Putin na júlovom stretnutí v Teheráne tureckého prezidenta vyzval, aby nezačínal ďalšiu vojenskú operáciu v Sýrii.

Stretnutie v Soči

Putin a Erdogan sa v piatok stretnú v ruskom čiernomorskom letovisku Soči. Obaja lídri majú diskutovať o situácii v Sýrii a tiež o vojne na Ukrajine, píše AFP.

Turecko od roku 2016 uskutočnilo tri veľké vpády do severnej Sýrie, pričom prevzalo kontrolu nad rozsiahlymi oblasťami v sýrskom pohraničí. Zdôvodnilo to potrebou eliminácie hrozby, ktorú pre jeho bezpečnosť predstavujú milície sýrskych Kurdov, známe pod názvom Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), aktulity.sk

X X X

Matovič: Rišo, si už veľký. Klamať sa nepatrí. Spiknúť sa s mafiou a fašistami proti vláde je zbabelosť

 Minister financií a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič reagoval v piatok na rozhovor, ktorý pre Denník N poskytol šéf strany SaS Richard Sulík. V statuse na sociálnej sieti zverejnil aj časť údajnej komunikácie so šéfom liberálov.

 „Pred týždňom Richard Sulík v rozhovore pre Denník N(enávisť) zverejnil bombastickú správu, ako sa on veľmi snažil urovnať vzťahy v koalícii,“ napísal Matovič na Facebooku.

Minulý týždeň na tlačovej besede Sulík priznal, že lídrovi OĽaNO písal vlani SMS správu s cieľom „zakopať vojnovú sekeru.“ Dodal, že mu prišla len odpoveď „Hmm“, a že sa snažil vzťahy v koalícii urovnať. Líder OĽaNO však tvrdí, že to bolo len ďalšie Sulíkovo klamstvo. Správu o zakopaní vojnovej sekery mu síce Sulík napísal, no podľa Matoviča zamlčal podstatnejší návrh, ktorý v nej predložil.

Podľa lídra OĽaNO daná SMS správa skutočne začínala tak, ako popísal Sulík. „Ale končila omnoho podstatnejším návrhom, citujem: „Ak sa rozhodneš vyprevadiť Borisa z koalície, môžeš rátať s 20 hlasmi klubu SaS (predbežne aj Miro Kollár). Ty máš 52, Veronika 4, to je 76,“ uviedol Matovič.

Minister financií tvrdí, že Sulík ho už viackrát oslovil s návrhom, aby vyštvali koaličných partnerov Kollára a Remišovú z vlády. Údajne mal Sulík nahovárať i Kollára a Remišovú, aby vyštvali lídra OĽaNO.

„Toto boli tie jeho opakované a preukázateľné kroky na zmiernenie situácie v koalícii,“ konštatoval Matovič. Doplnil, že Sulík od začiatku koalície robil systematické a zákerné kroky, aby ju rozbil.

„On to má v sebe. Je to silnejšie ako on. Pred 11 rokmi začal doslova šikanovať a poľovať na Ivetu Radičovú, až kým svoje dielo skazy dosiahol,“ napísal Matovič.

„Necítim k tebe nenávisť, len mi je ťa ľúto,“ zakončil Matovič status niekoľkými odkazmi pre svojho bývalého straníckeho kolegu. „Spiknúť sa s mafiou a fašistami proti vlastnej vláde a demokratickým voličom v najťažších chvíľach, aké Slovensko zažíva, nie je hrdinstvo. To je zbabelosť a podraz,“ dodal Matovič.

SaS: Matovičovi nikdy nešlo o zmier

Igor Matovič podľa strany SaS opäť potvrdil, že mu nikdy nešlo o zmier, a že nedokáže žiť bez nepriateľa a neustáleho konfliktu.

„Moja správa adresovaná Igorovi Matovičovi reflektovala snahy Borisa Kollára zastaviť boj proti mafii. V tom čase, po paragrafe 363 pre Vladimíra Pčolinského a chaose v bezpečnostných zložkách, sa Boris Kollár verejne vyjadroval pre odchod Sme rodina z koalície a predčasné voľby. Bolo mi ľúto, keď som videl ako Boris Kollár s Igorom Matovičom zametá. Navrhol som preto Igorovi Matovičovi ústretový krok – zakopať vojnovú sekeru, a tiež som ho uistil o podpore 20 poslancov SaS v prípade, že by sa rozhodol vyprevadiť Borisa Kollára z koalície. Igor Matovič deň po mojej sms vyhlásil, že si musíme položiť otázku, či dokáže koalícia fungovať aj bez Sme rodina. Moju ponuku teda odignoroval a zároveň naše uistenie o podpore využil na silácke reči voči Sme rodina, ktorej dokázal veľkoryso prehliadnuť všeličo, najnovšie aj to, že nehlasovali ani len za vydanie Roberta Fica do rúk spravodlivosti,“ uviedol v reakcii predseda SaS Sulík.

Ako ďalej tvrdí, o svojej správe Matovičovi bezprostredne informoval aj premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). „Ten mi poďakoval a napísal, že si váži, čo som napísal Igorovi Matovičovi. Klobúk dole, doplnil Eduard Heger,“ uzavrel Sulík.

 SaS ešte skôr zareagovala na koaličného partnera, stranu Za ľudí, ktorej poslankyňa Jana Žitňanská uviedla, že jednou z možností vyriešenia koaličnej krízy je vznik opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície. Sulíkovci akúkoľvek formu opozičnej zmluvy po prípadnom odchode z vlády vylúčili. Podobne zareagovalo aj OĽaNO. Hnutie nebude momentálne špekulovať o ďalších scenároch vývoja koaličnej krízy, uviedol predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Za pokračovanie štvorkoalície až do konca riadneho volebného obdobia je aj Sme rodina. „Každý návrh, ktorý by mal pomôcť túto koalíciu udržať, je vítaný, avšak čo sa týka návrhu pani Žitňanskej, je predčasné sa z našej strany vyjadrovať, keďže zatiaľ nevieme, ako bude spomínaná ‚zmluva‘ formulovaná,“ povedala Linda Tribusová zo Sme rodina. Zároveň dodala, že problémy v koalícii nie sú vinou ich hnutia.

Strana SaS zároveň vyzvala koaličných partnerov zo Za ľudí, aby celý problém neotáčali do osobnej roviny a nebáli sa povedať, kto škodí Slovensku.

Podľa predsedu strany Richarda Sulíka je na zamyslenie, prečo poslanci zo Za ľudí chcú radšej vládnuť s Matovičom a extrémistami, namiesto toho, aby vládli s SaS. „Bol to práve Igor Matovič, ktorý prelomil veto prezidentky spolu s fašistami napriek vôli SaS a Za ľudí. Ak chcú kolegovia vládnuť s takýmto politikom, majú možnosť uzatvoriť opozičnú zmluvu so stranami Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), Republika či Smer-SD,“ dodal.

K opozičnej zmluve sa vyjadril aj podpredseda strany a člen vyjednávacieho tímu SaS Branislav Gröhling, ktorý vylučuje „možnosť akejkoľvek opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície. Nevidíme najmenší dôvod na takýto nečitateľný a voličom nič nehovoriaci krok.“ Poslanci SaS si myslia, že nejde o spor medzi Sulíkom a Matovičom, ale o nezhodu lídra OĽaNO a slušného demokratického Slovenska.

 Spor vo vláde sa vyostril potom, ako parlament prelomil veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča. SaS a OĽANO sa následne obviňovali z hlasovania s fašistami. Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú vypracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) deklaruje, že počas leta budú v koalícii rokovať. Predpokladá, že výsledok bude zrejme známy až v „posledných hodinách“./agentury/

X X X

GP Žilinka dôvody na rozpustenie ĽSNS nevidí, návrh nepodá

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nepodá návrh na rozpustenie ĽSNS. Upozornila na to televízia Markíza, TASR to potvrdil hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

„Generálny prokurátor SR nateraz nezistil podmienky na podanie žaloby na rozpustenie politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko podľa paragrafu 384 a nasledujúce Správneho súdneho poriadku,“ uviedol Skladan.

Návrhom na rozpustenie parlamentnej ĽSNS sa už Najvyšší súd SR raz zaoberal, a to v roku 2019. Návrh vtedajšieho generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára z mája 2017 zamietol. O tom, že by sa mala generálna prokuratúra opäť zaoberať možným návrhom na rozpustenie ĽSNS, hovorili v tomto roku napríklad vládne strany SaS aj Za ľudí či mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko./agentury/

X X X

Zima bez ruského plynu sa blíži, Európa sa pripravuje. 50 rád ako ušetriť na kúrení, varení, svietení a teplej vode

 Európa sa pripravuje na zimu bez ruského plynu a musí šetriť. Viaceré štáty zavádzajú úsporné opatrenia hľadajú cesty, ako naplniť čo najviac zásobníky vzácnej komodity. Podľa výzvy od Európskej komisie majú ušetriť 15 percent svojej spotreby plynu od augusta do marca budúceho roku. Na šetrenie vyzýva aj slovenská vláda.

V posledných dňoch sa objavilo viacero správ z európskych štátov, ktoré ohlásili úsporné opatrenia.

Nemecké mesto Hanover napríklad v budovách patriacich pod správu mesta priškrtí kúrenie a vypne sa osvetlenie fasád budov aj fontány v meste. V umývadlách v mestských budovách ani v sprchách na plavárňach či športoviskách nepotečie teplá voda.

„Keď idete na víkend alebo na dovolenku preč z domu, odpojte čo najviac spotrebičov zo zástrčiek, pretože ak to neurobíte, naďalej spotrebúvajú energiu. Mali by ste odpojiť aj svoju wi-fi,“ vyzýva zase Francúzov hovorca francúzskej vlády Olivier Véran.

 Kancelárie, obchody a pohostinské zariadenia v Španielsku už nebudú môcť nastaviť svoje klimatizačné systémy v lete pod 27 stupňov Celzia, ani v zime zvyšovať kúrenie nad 19 stupňov Celzia. Vyplýva to z nového súboru opatrení na úsporu energie, ktorý zase prijali v pondelok Španieli. „Stačí ísť do nákupného centra, aby ste si uvedomili, že možno je tam nastavená príliš nízka teplota,“ vyhlásil španielsky premiér Pedro Sánchez.

Z hľadania 15 percentných úspor pri plyne minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) vyjednal v Bruseli výnimku, no šetriť vyzývajú aj slovenskí politici. Sulíkov tajomník na ministerstve hospodárstva Karol Galek aj napriek hovorí, že najlacnejšia energia je tá, ktorú nemusíme vyrobiť. „Slovensko je z pohľadu plynu na najbližšiu zimu našťastie dobre pripravené. Naše domácnosti zase po dohode so Slovenskými elektrárňami budú mať ešte ďalšie dva roky rovnakú ceny elektriny ako v tomto. Šetriť však rozhodne treba. Najlacnejšia, najčistejšia a najbezpečnejšia je tá energia, ktorú nemusíme vyrobiť,“ vyzýva Galek v príspevku na Facebooku.

Medzitým spory ohľadom turbíny pre ruský plynárenský gigant Gazprom pokračujú. Ruská spoločnosť ju potrebuje na to, aby obnovila dodávky plynu do Európy, no zároveň tvrdí, že pre západné sankcie nemôže doraziť. Dodávky na starý kontinent tak pokračujú v obmedzenej – asi 20 percentnej – miere. Slovenský plynárenský priemysel vo štvrtok vyhlásil, že Gazprom Slovensku dodáva iba 40 percent dohodnutých dodávok./agentury/

X X X

 V Mykolajive idú chytať kolaborantov

V ukrajinskom meste Mykolajiv bude cez víkend zákaz vychádzania.

Juhoukrajinské mesto Mykolajiv, ležiace na frontovej línii, zavedie cez víkend zákaz vychádzania od piatka večera do skorého rána v pondelok. Úrady sa takto snažia chytiť ľudí kolaborujúcich s Ruskom, vysvetlil guvernér Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Veľká protiofenzíva

Mykolajiv je ostreľovaný počas celej invázie Ruska na Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára. Mesto leží blízko Rusmi okupovaných častí v strategicky dôležitej Chersonskej oblasti, kde Ukrajinci plánujú podniknúť veľkú protiofenzívu a znovu oblasť dobyť.

Guvernér Kim obyvateľom mesta Mykolajiv vysvetlil, že zákaz vychádzania od 23.00 h miestneho času (22.00 h SELČ) v piatok do 05.00 h v pondelok neznamená, že mestu hrozí bezprostredné nebezpečenstvo.

„Nie sú žiadne náznaky obkľúčenia. Mesto bude cez víkend zatvorené. Prosím, majte pochopenie. Zároveň pracujeme na odhalení kolaborantov. Vo štvrtiach budú prebiehať kontroly,“ napísal guvernér na sociálnej sieti Telegram, aktuality.skX X X

Na Slovensko dorazila prvá dodávka lieku Paxlovid na liečbu koronavírusu

 Ako informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, na Slovensko dorazila prvá dodávka lieku Paxlovid. Podľa rezortu je tento antivirotický liek v súčasnosti jeden z najúčinnejších nástrojov pri liečbe COVID-19.

 „Tento týždeň na Slovensko dorazilo prvých 4200 balení, celkovo rezort zdravotníctva objednal 25 000 balení,“ uviedol komunikačný odbor rezort.

„Liek je určený pacientom s ochorením COVID-19, ktorí majú zvýšené riziko ťažkého priebehu ochorenia a nasadenie lieku prebehne do piatich dní od nástupu symptómov,“ priblížilo ministerstvo. Predpísať ho môžu obvodní i špecializovaní lekári po tom, ako PCR test preukáže u pacienta COVID-19.

V nemocničných zariadeniach je podľa rezortu k dispozícii aj liek Veklury s obsahom účinnej látky remdezivir. Liek môže byť podaný formou intravenóznej infúzie dospelým pacientom, pri ktorých je zvýšené riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Medzi rizikové skupiny patria napríklad pacienti starší ako 60 rokov, pacienti s chronickým srdcovo-cievnym ochorením v štádiu srdcového zlyhávania, s cukrovkou s pokročilými chronickými komplikáciami, neurologickými ochoreniami, chronickými ochoreniami pľúc alebo artériovou hypertenziou./agentury/

X X X

Antibiotiká i paralen. Lekárne potvrdili výpadky: Aké lieky nemusíte dostať?

„Nemáme, je výpadok,“ reagujú dlhodobo lekárnici, keď si žiadame lieky napríklad pri bežných respiračných ochoreniach.

Niektoré základné lieky totiž nebývajú dostupné. Keď ich do regálov doplnia, vypredajú sa a znova sa stane, že na ne budeme musieť čakať. Lekárne hovoria, že lieky síce chcú objednať, ale problémy sú na strane dodávateľov.

Respiračné ochorenia sú pritom aktuálne aj v lete. Počty infikovaných koronavírusom sú už niekoľko týždňov vysoké. V stredu PCR testy odhalili 1031 pozitívnych prípadov a v nemocniciach leží s covidom 661 pacientov.

„Bohužiaľ, je to tak, aj oblasť farmácie zasiahol nedostatok surovín,“ potvrdil pre Aktuality.sk šéf prevádzky lekární Pilulka Ľuboš Baran. Od februára je napríklad nedostupný jeden z najpredávanejších liekov Wobenzym.

„Áno môžem to potvrdiť. Nejde však len o posledné týždne, ale o dlhodobý stav – cca od začiatku roka 2022. V rôznych časových obdobiach roka chýbajú na trhu rôzne lieky a výživové doplnky,“ pokračoval.

Nedostatok surovín

Odvolával sa na informácie dodávateľov – ide o nedostatok surovín na výrobu daného lieku. Problém podľa jeho slov postihol najviac predávané položky. Napríklad zmienený Wobenzym.

„Excipial je rovnako dlhodobo nedostupný z dôvodu zmeny v dodávateľskom reťazci. Podobne bol nedostupný – a niektoré druhy sú stále nedostupné – aj Daylong. Rovnako je problém s kalciovým sirupom, Olynthom a podobne. Napríklad Erdomed máme ešte u nás na sklade. Posledné kusy. Ale čoskoro bude tiež nedostupný,“ upozornil.

„Snažíme sa v tomto prípade, pokiaľ vieme, že bude výpadok, naskladniť čo najviac posledných kusov. Aby sme daný produkt mohli ponúknuť našim zákazníkom a aby sme preklenuli obdobie nedostatku. Nie vždy sa to však podarí. Svojho času bol nedostupný napríklad aj Paralen,“ pripomenul.

Prečo nastal problém?

Najmä zvýšené výpadky liekov na respiračné ochorenia evidujú aj v sieti lekární Dr. Max.

„Najmarkantnejšie z pohľadu pacientov je to asi u antibiotík. No výpadky sa objavujú aj v iných kategóriách,“ uviedol pre Aktuality.sk riaditeľ pre rozvoj obchodu Sína Niku.

Dva roky dominoval covid a opatrenia znižovali mobilitu ľudí. Vtedy nastal podľa jeho slov aj znížený výskyt „klasických“ respiračných ochorení a s tým spojená spotreba prípravkov na tieto ochorenia.

„Preto zrejme došlo pri plánovaní – u výrobných spoločností – aj k zníženiu budúcej výroby a súčasne tu máme návrat týchto ochorení do normálu,“ hľadal dôvody výpadkov.

Pod problém sa ďalej mohla podpísať aj globálna situácia v logistických zásobovacích reťazcoch, ktorá neobchádza ani farmaceutický priemysel. „Výpadky v dodávkach – od surovín až po obalový materiál – sa negatívne podpisujú aj na plynulosť dodávok liekov na trh,“ uviedol.

Slovensko zásobujú veľkodistribučné firmy

„Aby sme pridali aj slovenské reálie – zásobovanie lekární na Slovensku je výhradne realizované cez liekové veľkodistribučné spoločnosti. Cena liekov aj obchodná prirážka je štátom regulovaná a táto regulácia sa týka lekární, ale aj distribučných spoločností,“ pokračoval.

„V prípade ‚veľkoobchodu s liekmi‘ je priemerná marža okolo 3 percent, takže sa tieto subjekty snažia pracovať, čo najefektívnejšie. To znamená efektívne pracovať aj so zásobami. Preto, pokiaľ dôjde k výpadkom na strane dodávateľa (čo sú v prípade liekov nadnárodné spoločnosti), tak sa zásoby u distributéra liekov veľmi rýchlo minú,“ ozrejmoval.

Lekáreň na tom nie je inak, tvrdí Niku. „Lekárne sú zásobované denne, takže nie je reálne očakávať, že si budú robiť zásoby nad rámec niekoľkodňovej spotreby. A ani na to nemajú finančné zdroje,“ vysvetľoval.

Doplnil, že aj táto sieť lekárni monitoruje výpadky a snaží sa opatreniami znižovať dopad na pacientov.

Kompetencie ministerstva?

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že zákon v tejto súvislosti hovorí:

„Držiteľ registrácie lieku zaradeného v zozname kategorizovaných liekov je povinný zabezpečiť, aby bol liek dostupný na trhu v dostatočnom množstve počas celého trvania zaradenia lieku v zozname kategorizovaných liekov. Ak liek nie je dostupný na trhu v dostatočnom množstve počas 60 po sebe nasledujúcich dní, ministerstvo môže rozhodnúť vyradiť liek zo zoznamu kategorizovaných liekov.“

„Ministerstvo zdravotníctva SR má tak možnosť riešiť nedostupnosť liekov zaradených v zozname kategorizovaných liekov. Nie je však v kompetencii rezortu riešiť nedostupnosť spôsobenú faktormi, ktoré nevieme my alebo držiteľ registrácie lieku ovplyvniť, ako sú napríklad nedostatok surovín, výpadok vo výrobe, požiar či iná neočakávaná situácia,“ uviedla pre Aktuality.s hovorkyňa Petra Lániková.

Čo sa týka liekov bez nutnosti predpisu, na tie nemá ministerstvo dosah, dodala, aktuality.sk

X X X

Európa situáciu nezvláda, slovenské letiská prosia cestujúcich o trpezlivosť. Ako vnímajú aktuálnu situáciu?

 Letiská v Európe bojujú s mnohými problémami, často na ne však doplácajú práve pasažieri.

Od nedostatku personálu po štrajky zamestnancov sú naprieč naším kontinentom takmer všetky do jedného pod tlakom okolností. Meškajú lety, nie sú zamestnanci na check-in pasažierov, security check, triedenie batožín či samotnú obsluhu akejkoľvek činnosti, ktorá sa na letisku musí vykonávať.

Problémy hlásia aj slovenské letiská, no je ich oveľa menej. Spôsobené je to najmä vďaka tomu, že sú menšie a zväčša nie sú prestupné. Aj vďaka tomu sa dovolenkárom a turistom, ktorí chcú letieť mimo Slovensko, ideálne pre odlety a prílety.

Letísk v Bratislave a v Košiciach sme sa opýtali, ako vnímajú aktuálnu situáciu, ktorá v Európe panuje.

Veronika Hauswaldová, PR špecialistka Letiska M. R. Štefánika v Bratislave, uviedla, že letisko vníma občasné meškanie a občasné rušenie letov smerom z európskych letísk. Nevníma to však ako každodenný problém, ktorý by výrazne narušoval chod letiska:

„Na bratislavskom letisku nedochádza k zdržaniu cestujúcich pri odbavovacom procese. Môže sa však stať, že v čase odletov a príletov viacerých leteckých liniek v krátkom časovom slede nie je vylúčené isté zdržanie pri vybavovaní na registrácii na let, na bezpečnostnej kontrole či po prílete pri výdaji batožín. Preto prosíme cestujúcich o trpezlivosť.“

Karolína Linhartová, marketingová manažérka Letiska Košice, pre portál Aktuality.sk uviedla, že situácia na letisku v Košiciach je priaznivá: „Dovolenkári z Východného Slovenska využívajú letisko Košice ako letisko prvej voľby a cestujú do dovolenkových destinácií a rovnako využívajú cestujúci aj pravidelné letecké linky do Prahy, Viedne, Varšavy a Londýna, Liverpoolu, Dublinu,“ uviedla.

Chýbala pracovná sila

Počas tohtoročnej letnej sezóny vzhľadom na zvýšený počet letov v porovnaní s obdobím pandémie bolo potrebné na letisku v Bratislave obsadiť niektoré pracovné pozície a počas leta prijali zhruba 120 brigádnikov, ktorí vypomáhajú, aby letisko predišlo zdržaniu cestujúcich pri odbavovacom procese či pri výdaji batožín po prílete. Letisko Košice má dostatok zamestnancov a na letnú charterovú sezónu sa vopred pripravilo prijatím viacerých brigádnikov do rôznych pozícií.

Pandémia prinútila mnohé firmy prepúšťať, no teraz naberajú a opätovné zaškolenie nových zamestnancov trvá nejaký čas. Ako uviedla Veronika Hauswaldová, práca v letectve si vyžaduje viaceré školenia a previerky.

„Noví zamestnanci letiska musia byť posúdení pre prácu v civilnom letectve. Posúdenie vykonáva Dopravný úrad, pričom získanie previerky môže trvať niekoľko mesiacov. Rovnako je potrebné absolvovať mnohé školenia príslušné danej pozícii. Zaučenie kvalifikovaného personálu je teda dlhší proces,“ opísala. Linhartová z letiska v Košiciach doplnila, že minimálne doba vyškolenia je obdobie 2 – 3 mesiacov.

 Cestujúci sa majú väčšinou dostať na letisko minimálne 2 až 2,5 hodiny pred odletom, pretože práve vtedy sa otvára tzv. check-in, registrácia na let. Hauswaldová odporúča tiež sledovať web stránky letísk, kde sú aktuálne informácie týkajúce sa odletov a príletov a teda aj prípadné meškania alebo zrušenia letov.

Dôležitou súčasťou je príručná batožina, v ktorej by mali pasažieri mať všetky dôležité osobné doklady a dokumenty potrebné na vstup do cieľovej destinácie, prípadne lieky, ktoré pravidelne užívajú, taktiež všetky elektronické zariadenia ako sú notebook či mobil a ďalšie cenné predmety.

Meškanie a rušenie letov

Nepríjemnou súčasťou lietania počas tohtoročnej letnej sezóny je aj meškanie či rušenie letov. V prípade meškania alebo zrušenia letu treba bezodkladne kontaktovať delegáta z cestovnej kancelárie či leteckej spoločnosti, kde bol zájazd zakúpený a informovať sa o ďalšom postupe.

Pokiaľ cestujúci prilietajú na bratislavské letisko z destinácie, kde napríklad pre problémy zmeškali let, prípadne výrazne meškali, majú nárok na kompenzáciu. Ako uviedla Veronika Hauswaldová, kompenzácie a všetky náhrady poskytujú cestujúcim letecké spoločnosti, s ktorými letia a u ktorých si zakúpili letenku, nie letiská.

„Odporúčame obrátiť sa na letecké spoločnosti alebo na zástupcu Európskej komisie, ktorá vydala nariadenie č. 261/2004, ktorým sa ustanovujú spoločné pravidlá systému náhrad a pomoci cestujúcim pri odmietnutí nástupu do lietadla, v prípade zrušenia alebo veľkého meškania letov. Nás sa prevažne z tohto nariadenia týka len poskytovanie občerstvenia a poprípade ubytovania v prípade meškania linky. A aj v týchto prípadoch poskytujeme len to, na čo nám letecký dopravca, ktorého linka mešká, dá autorizáciu,“ vysvetlila.

Mnohí pasažieri riešia aj problémy s batožinou. Ako uviedla Karolína Linhartová, problémy stratenej/nedoručenej alebo poškodenej batožiny sa riešia na oddelení Lost and Found. „Kolegovia z tohto oddelenia komunikujú každodenne s leteckými spoločnosťami a letiskami, odkiaľ cestujúci prilietavajú,“ uviedla.

Informácie ohľadom kompenzácie za zmeškaný či zrušený let, prípadne ohľadom zmeškanej batožiny, platia rovnako pri každom letisku v európskom priestore.

Na čo by ste si mali pred odletom dať pozor?

Skontrolujte si platné cestovné doklady a vstupné dokumenty do cieľovej destinácie.

Pozrite podmienky vstupu do jednotlivých krajín (napríklad Veľká Británia už nie je členom EÚ je potrebné cestovať s platným cestovným pasom. Cestovanie s občianskym preukazom je povolené len na výnimky).

Skontrolujte si, akú hmotnosť a veľkosť batožiny povoľujú podmienky leteckej spoločnosti  Do príručnej batožiny je povolené zobrať si tekutiny, gély alebo krémy do 100 ml, ale je potrebné ich zabaliť do priehľadného igelitového vrecka.

Dajte si pozor, či nemáte zabalený niektorý zo zakázaných predmetov, akým je napríklad nôž, horľavina, či iné nebezpečné predmety.

Na Letisku M.R. Štefánika nie je povolená ani tenisová raketa ako príručná batožina.

Odporúčaná je tiež opatrnosť pri užívaní omamných látok, akým je alkohol. V prípade, že je pasažier v neprispôsobivom stave, môže sa stať, že bude z bezpečnostných dôvodov vylúčený z prepravy. Väčšina leteckých spoločností má nulovú toleranciu alkoholu, aktulity.sk

X X X

Najmenej osem ľudí neprežilo izraelský útok na pásmo Gazy

Najmenej osem ľudí zahynulo a ďalších 40 osôb utrpelo zranenia pri izraelskom leteckom útoku v pásme Gazy. V piatok to uviedlo palestínske ministerstvo zdravotníctva, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Medzi obeťami útoku je veliteľ ozbrojeného krídla teroristickej skupiny Palestínsky islamský džihád Tajsír Džabárí. Zahynulo aj päťročné dievča, oznámilo ministerstvo.

Operácia sa ešte neskončila

Izraelská armáda uviedla, že táto vojenská operácia bola zacielená na militantnú skupinu Palestínsky islamský džihád. V utorok uzavreli izraelské úrady oblasti neďaleko hraníc s pásmom Gazy. Ako dôvod armáda uviedla hrozbu odvetných reakcií po tom, ako boli v noci na utorok zadržaní dvaja členovia Palestínskeho islamského džihádu.

Hovorca izraelskej armády uviedol, že pri piatkovom útoku na Gazu zahynulo približne 15 nepriateľských bojovníkov, píše agentúra AFP. Upozornil však, že táto vojenská operácia sa ešte neskončila.

Od konca marca prišlo pri eskalácii násilností o život už najmenej 55 Palestínčanov, väčšina v Predjordánsku. Medzi obeťami boli podozriví militanti, ale i civilisti vrátane palestínsko-americkej novinárky Šírín abú Aklaovej, ktorá pokrývala izraelskú vojenskú raziu v Džaníne.

V tomto istom období prišlo o život aj 19 ľudí na území Izraela, pričom väčšinu týchto obetí tvorili izraelskí civilisti. Zahynuli najmä v dôsledku útokov zo strany Palestínčanov. O život prišli aj traja izraelskí Arabi, aktuality.sk

X X X

Zemetrasenie v RTVS pokračuje. Známe je ďalšie meno nového manažmentu

 Novou riaditeľkou Media RTVS sa stala Miriam Kittler.

V utorok 2. augusta oficiálne odštartovalo päťročné funkčné obdobie nového generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja. S jeho nástupom nastávajú prvé zmeny aj na manažérskych pozíciách v spravodajstve a na sekcii programových služieb v televízii aj v rozhlase.

Riaditeľkou Media RTVS, dcérskej spoločnosti RTVS, ktorá predáva komerčný priestor verejnoprávnej televízie a rozhlasu, sa od 5. augusta 2022 stala Miriam Kittler. Na pozícii obchodnej riaditeľky vystriedala doterajšieho riaditeľa Igora Slaninu.

Na svoju novú pozíciu v RTVS sa teší. „S Ľubošom Machajom sa poznáme desiatky rokov. Robili sme spolu v Rádiu Twist či v Slovenskom rozhlase a míňali sme sa aj v rámci iných projektov. Vieme sa dopĺňať, dolaďovať vzájomné nápady a čo je pre mňa veľmi podstatné, je medzi nami absolútna dôvera. Môjmu predchodcovi Igorovi Slaninovi by som sa chcela poďakovať za jeho prácu. Latku postavil naozaj vysoko, čo je pre mňa veľkou motiváciou. Verím, že nejakou formou budeme spolupracovať aj naďalej,” povedala nová riaditeľka Media RTVS Miriam Kittler.

Igor Slanina pôsobil na pozícii riaditeľa Media RTVS od septembra 2017. „Media RTVS je vo veľmi dobrej kondícii a ja som rád, že som za uplynulé obdobie mohol byť nápomocný pri jeho napredovaní a skvalitňovaní. Pod mojím vedením sa nám kontinuálne darilo mať vysoké percento vypredanosti reklamného priestoru RTVS. Ďakujem všetkým kolegom za doterajšiu spoluprácu a teším sa na nové pracovné výzvy,“ povedal Igor Slanina.

Ako sme už skôr informovali, zmeny nastali aj na ďalších pozíciách manažmentu RTVS. Od 3. augusta sa novou riaditeľkou sekcie spravodajstva a publicistiky stala Mária Hlucháňová, ktorá na poste vystrieda Atillu Lovásza. Ten vedením spravodajstva poverený po odchode Vahrama Chuguryana a teraz bude opäť viesť sekciu národnostného vysielania.

Riaditeľom sekcie programových služieb televízie sa od 3. augusta stal Vincent Štofaník, ktorý dlhodobo pôsobil v RTVS na viacerých pozíciách a počas ostatných dvoch rokov bol intendantom televízneho okruhu Jednotka. Novým intendantom Jednotky sa stal Vladimír Burianek.

Novým riaditeľom sekcie programových služieb rozhlasu sa od 3. augusta stal Ľuboš Černák. Ten v minulosti pracoval na manažérskej pozícii v Slovenskom rozhlase a počas vedenia Miloslavy Zemkovej viedol sekciu komunikácie RTVS.

Na post riaditeľa sekcie generálneho riaditeľa nastúpi od 13. augusta Matúš Miklošík./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.