Rozvrácená Evropa 6 mil.Ukrajinců Zelenským,nic neřeší

Primátor Prahy Hřib dal Fialovi čas do úterý. Pomozte s uprchlíky, jinak zavřu jejich centrum. Pokud vláda do úterý příštího týdne nezahájí práce na vytvoření systému rozdělení uprchlíků do krajů, Praha uzavře své asistenční centrum ve Vysočanech. Po čtvrtečním jednání magistrátního krizového štábu to řekl primátor Zdeněk Hřib. V Praze již nejsou ubytovací kapacity a podle primátora je v ní čtyřikrát víc uprchlíků na obyvatele, než v některých jiných krajích.

Pražské asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky začíná fungovat v budově firmy Central Group u metra Vysočanská, kam se přesunulo z Kongresového centra. Na fotce pražský primátor Zdeněk Hřib. (14. dubna 2022) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Kvůli přeplněnosti již v Troji musel vzniknout stanový tábor. Hřib před několika dny odeslal dopis premiéru Petru Fialovi, v němž apeloval na nalezení řešení. Mluvčí vlády Václav Smolka ve čtvrtek večer sdělil, že se kabinet má kvůli tomu sejít v úterý v podvečer na mimořádném jednání.

„V úterý se bude vláda zabývat aktuální situací v souvislosti s uprchlickou vlnou, nelze vyloučit ani debatu o případném prodloužení nouzového stavu,“ řekl Smolka.

Vicepremiér Vít Rakušan ve středu ve Sněmovně uvedl, že prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny věcnou podstatu má, a to zejména kvůli ubytovávání uprchlíků. Kabinet nouzový stav vyhlásil na 30 dnů od pátku 4. března, následně Sněmovna odsouhlasila prodloužení do úterý 31. května. Vládní představitelé už dříve zdůrazňovali, že nouzový stav na rozdíl od jeho trvání při koronavirové krizi neomezuje obyvatele Česka.

Uprchlické centrum (KACP) slouží pro metropoli a střední Čechy a od začátku ruské invaze na konci února odbavilo přes 84 tisíc uprchlíků. Napřed sloužilo z Kongresového centra, nyní z budovy ve Vysočanech, kterou metropoli poskytla bezplatně developerská společnost Central Group.

„S ohledem na naplnění kapacit města doporučuje krizový štáb uzavření KACP v našem městě, pokud do úterý 17. května vláda ČR nezačne s přípravami relokačním mechanismu na základě krajského rozvrstvení kapacit ubytování, školství a lékařské péče,“ řekl Hřib.

Stát má podle něj dostatek informací o tom, kolik uprchlíků, míst pro ubytování, pracovních míst či možnosti lékařské péče v tom kterém kraji je. „Datový model prezentovaný hejtmanům potvrdil, že Praha byla jediná, kdo tam byl ve třetím stupni a směřujeme ke čtvrtému. To znamená, já bych opravdu potřeboval, aby premiér Fiala začal tuto bezprecedentní krizi řešit,“ řekl Hřib.

Od vlády primátor očekává do úterý signál, že problém přeplněných kapacit v metropoli začala řešit. „Pochopitelně by tam měl být nějaký realistický harmonogram, ale momentálně čekáme, že se to vůbec začne řešit. Závažným a velice výrazným způsobem se to dotýká obyvatel. Jsem přesvědčen, že vláda nástroje (řešení) má a je potřeba, aby s nimi přišla,“ řekl Hřib.

Nedůstojné podmínky na hlavním nádraží

Problém rozmístění do dalších krajů se podle primátora netýká pouze uprchlíků, kteří nyní přebývají na hlavním nádraží a pro které jsou stavěny v Troji stany. „Je nutné řešit i ten zbytek,“ dodal Hřib.

 Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním vlakovém nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí.

V sále Fantovy budovy hlavního nádraží je nyní pro uprchlíky 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou často naplněny, část běženců přespává na zemi. Několik desítek se jich přesune o víkendu do Troji.

Česká republika dosud vydala lidem, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou invazí, 338 830 víz dočasné ochrany. Cizinecké policii se za zhruba tři měsíce trvání ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo 235 550 běženců. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kteří podle posledních údajů tvoří zhruba třetinu uprchlíků.

X X X

  Čeká nás ekonomická katastrofa. Fiala pokračuje ve šlépějích Babiše, tepe vládu exministr financí ODS Tlustý

Vláda podle Tlustého veškerý nepříznivý vývoj v České republice svádí na válku na Ukrajině. „Snaží se zakrýt, že se na tom (krizi, pozn. red.) významnou měrou podílí, a to svou chabou nečinností,“ pustil se do Fialova kabinetu bývalý ministr financí.

Česká republika nemá podle něj dobré vyhlídky. „Považuji za téměř jasné, že nás čeká ekonomická katastrofa. Ta teprve začíná,“ varoval dále. Jako příklad uvedl vysoké zálohy na energie i růst cen pohonných hmot. „Vše se bude prohlubovat, budou veliké potíže,“ pokračoval bývalý ministr financí Tlustý. S vysokou inflací se tuzemsko potýkalo už před válkou, a to i kvůli koronavirové krizi.

Těžko se shodnout

Tlustý také připustil, že najít shodu mezi pěti stranami (ODS, TOP 09, KUD-ČSL, Piráti a STAN) je obtížné. Za doby jeho vládnutí se totiž musely shodnout tři vládnoucí strany a ani to prý mnohdy nebylo jednoduché. Domnívá se, že ani nejsilnější strana koalice neví, jakou stranu spektra zastává.

  „Rozdává další peníze, přidává penzistům a neví kde šetřit. Dnešní ODS je Fialova, ale i fialová, jednorázové dávky jsou čistě levicová záležitost. Vláda jde spíše doleva,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Kabinet i od současné opozice schytává kritiku za to, že přispívá uprchlíkům z Ukrajiny a nemyslí na české občany. Příspěvky podle Tlustého vedou k dalšímu zadlužení. „Dluh státního rozpočtu se jeví katastrofálně, i když vysoká inflace je i dílo Babišovy vlády. Fiala ale pokračuje, a proto máme vysokou inflaci,“ podotkl dále.

X X X

Hrozí, že se občané vzbouří. Vláda vyhazuje peníze z vrtulníku, kritizuje vývojář Vávra

Státy Evropy čelí v poslední době rapidnímu zvyšování cen u energií, pohonných hmot i potravin. Jednotlivé vlády hledají řešení, jak s rostoucí inflací co nejefektivněji bojovat. Zakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra v této souvislosti zkritizoval postup kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS). Známý herní vývojář vládu vyzval k tomu, aby se začala chovat více pravicově.

„Hrozí, že se občané začnou bouřit. Všechno se už teď zdražilo brutálním způsobem. Jestli ceny energií porostou ještě víc a zvýší se úrokové sazby, tak to bude pro mnoho lidí znamenat existenční problémy. Jsou to důsledky nejen války, ale i covidu. Těžko se s tím dá něco dělat,“ poznamenal Vávra v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS.

Meziroční inflace v dubnu stoupla na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1993. Toto číslo řadí Českou republiku na nejvyšší příčky i v rámci Evropské unie.

Jak ale s inflací bojovat? Česká národní banka průběžně navyšuje úrokové sazby. Vláda se snažila srazit schodek původního návrhu státního rozpočtu. Také navýšila existenční i životní minimum a plánuje vyplatit jednorázový příspěvek v podobě 5 000 korun na dítě do 18 let pro domácnosti s ročním příjmem do milionu korun hrubého.

Někteří ekonomové vzhledem k vysoko nastavené hranici považují tento příspěvek za plošný a tím pádem i proinflační. Rozhodnutí Fialova kabinetu se nelíbí ani Vávrovi. „Vláda ještě dva měsíce zpátky tvrdila, že nic dělat nebude, a teď začala plošně rozdávat peníze, které vyhazuje z vrtulníku. To mi přijde jako nejhorší možné řešení. Jejich přístup je zvláštní,“ prohlásil.

Autor kultovních počítačových her Mafia či Kingdom Come zároveň navrhuje, jak by situaci řešil on: „Je potřeba snižovat daně, nechat lidem peníze, aby s nimi něco dělali, a snažit se nastartovat ekonomiku. Je čas, aby pravicová vláda řešila věci pravicovým způsobem, protože tak to většinou v ekonomických krizích bývá. Socialisté odejdou a pravičáci přijímají nepopulární řešení, aby dali ekonomiku dohromady.“

X X X

Mám vás rád, děláte vše, aby tu příště vaše vláda nebyla, řekl Fialovi poslanec

Kritiku od politiků ANO a SPD schytala ve Sněmovně vláda kvůli tomu, že dělá podle opozice málo proti zdražování energií a místo toho představila web nazvaný Deštník proti drahotě. „Mám vás rád, děláte vše pro to, aby tu příště vaše vláda nebyla,“ řekl při interpelacích premiérovi Petru Fialovi poslanec SPD Radek Koten.

 Mohl by skály lámat - Erekce jak za „mlada“, stačilo 30 minut před akcí. Doplněk stravy…

„Tvrdíte, co děláte pro občany České republiky, ale oni to ani neregistrují,“ vyčetl předsedovi vlády stoupající ceny energií.

„Nemám radost v jakém stavu je energetická bezpečnost v České republice, v jakém stavu jsme ji zdědili,“ opáčil mu Fiala. Česká republika podle něj udělá vše pro to, aby se snížila závislost na plynu z Ruska, která je nyní větší než devadesát procent. Prohlásil, že před zimní sezonou budou naplněny zásobníky s plynem v Česku na osmdesát procent.

Kvůli tomu, aby měli lidé měli přehled, na jakou pomoc kvůli růstu cen mají od státu nárok, spustila vláda nový web Deštník proti drahotě. Nejde ale o novou pomoc, ale souhrn toho, co už platí nebo co dříve vláda avizovala.

„Chcete vůbec lidem pomoci nebo je nechat padnout?“ zeptal se premiéra při interpelacích také poslanec ANO Martin Kukla. Fiala ho odkázal na web Deštník proti drahotě. „Chce to také vyjít mezi lidi. Nemají na zaplacení složenek,“ opáčil předsedovi vlády Kukla.

Premiéra se na „deštník proti drahotě“ při interpelacích ptala také poslankyně SPD Karla Maříková. „Mně by zajímalo, kolik tento web stál a kdo ho vytvořil?“ zajímalo Maříkovou. Řekla, že jde fakticky o rozcestník na jiné již existující stránky a že tedy vládní „deštník“ není vůbec nic nového.

„Každý velice přehledně získá informaci o tom, na co má nárok,“ opáčil Fiala. Stránky podle něj vznikly na Úřadu vlády. „Každá věc něco stojí,“ řekl šéf ODS. Kolik stál web www.destnikprotidrahote.cz, ale Maříkové neprozradil.

Pomoc žádná, lidé jsou zoufalí, říká Schillerová

Kritika zaznívala i na tiskové konferenci stínové vlády ANO. „Pomoc žádná a lidé jsou zoufalí,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná na Twitteru označila vládní „deštník proti drahotě“ za výsměch. Napsala že polovina deštníku je zvýšení důchodů, které ale vyplývá ze zákona a zvýšit by ho tak musela jakákoli vláda.

    „Deštník proti drahotě“ od @strakovka je výsměch. 1/2 je zákonné⬆️důchodů. Směšný příspěvek na dítě je na vodě. Příspěvek na bydl. nefunguje. Podpora DS byla schválená v NPO už za AB. Vláda ale sebrala slevy na jízdném (senioři+studenti) a desítky mld. na daních ze zdražení všeho.

Stínový ministr průmyslu a obchodu z hnutí ANO Karel Havlíček si v narážce na to, že ministr průmyslu Jozef Síkela je bývalý bankéř, pomohl citátem spisovatele Marka Twaina: „Bankéř je člověk, který vám zapůjčí deštník, když svítí slunko, a chce jej zpátky, když začne pršet.“

ANO podle stínového ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky příští týden předloží ve Sněmovně návrh na jednorázový příspěvek 6 tisíc korun pro seniory, návrh na zvýšení rodičovského příspěvku z 300 na 400 tisíc korun a na zvýšení příspěvku na mobilitu z 550 na 2 tisíce korun měsíčně. Jde o návrhy, které již dříve prezentoval šéf ANO Andrej Babiš.

Byl jste na Úřadu práce? ptal se Babiš Fialy

Bývalý a současný premiér se při interpelacích střetli kvůli složitému získání příspěvku na bydlení. „Neustále opakujete, že nenecháte nikoho padnout. Byl jste vůbec někdy v životě na úřadu práce? Tušíte vůbec, jak to v reálu funguje? Víte, jak dlouho to trvá, než se běžnému českému občanovi podaří vyřídit příspěvek na bydlení?“ ptal se Babiš. Poukázal na to, že lidé musí k žádosti přikládat mnoho podkladů, navíc ji musejí vyplňovat čtyřikrát ročně.

„Takhle země se řítí do průšvihu. Do chudoby se propadá stále více a více lidí a vy pro ně neděláte vůbec nic. Jen slibujete, vysíláte signály,“ řekl Babiš.

„Nejen vím, jak vypadá žádost o příspěvek na bydlení, sdílím i nespokojenost s tím, jak je to složité,“ reagoval Fiala. „Beru to jako sebekritiku bývalé vlády,“ uvedl premiér. Vlády s účastí ANO měly podle něj na zjednodušení systému osm let. „Na rozdíl od vás to opravdu zjednodušíme,“ opáčil Babišovi.

Koalice odmítla schůzi k růstu cen potravin

Večer po interpelacích na premiéra a na členy vlády chtěli poslanci ANO a SPD mimořádnou schůzi na téma – informace vlády k řešení růstu cen potravin.

Šéf poslanců ODS Marek Benda, ale už předem avizoval, že konání této mimořádné schůze vládní strany odmítnou, a tak se také stalo.

Před tím mohli mluvit pouze řečníci s přednostním právem, jichž má opozice celkem šest. ANO předsedu Babiše, předsedkyni klubu Schillerovou a místopředsedy Sněmovny Havlíčka a Janu Mračkovou Vildumetzovou, SPD šéfa hnutí Tomia Okamuru a předsedu poslaneckého klubu Radima Fialu. Volali po snížení daně z přidané hodnoty na potraviny a po omezení marží obchodních řetězců.

„Jsme v situaci, kdy jsme rádi, že můžeme něco říci,“ řekl ještě před touto mimořádnou schůzí Babiš. Poukazoval na podmínky pro české zemědělce při vstupu do Evropské unie, které podle něho byly nespravedlivě dojednané nebo na umožnění prodeje půdy cizincům.

X X X

Poslanci urgentně řeší růst cen potravin. Někteří výrobci jim ale za zády zvyšují marže až trojnásobně

Mimořádné jednání Poslanecké Sněmovny, které bylo svoláno na večerní hodinu, mělo jediný bod jednání. Tím je „Informace vlády, jak řešit rostoucí ceny potravin“. I když se očekává bouřlivá debata, oba tábory se shodnou na tom, že je to problém, který je potřeba urgentně řešit.

Šílené ale je, že stejně jako v případě uměle navyšovaných marží pohonných hmot, tak i v případě rapidního nárůstu cen potravin se najdou zemědělci, kteří marže navyšují uměle pouze za účelem svého zisku. Tak jako firma Rabbit z Trhového Štěpánova, která marže zvýšila až trojnásobně. Vyplývá to z interního dokumentu firmy, který má Ekonomický deník k dispozici.

Ceny potravin rapidně rostou. Někdy za to ale nemůže růst cen energií, ani válka na Ukrajině. Mnozí výrobci si marže u základních potravin zvyšují uměle.  A to až do té míry, že konečná cena překoná tu výrobní o trojnásobek. To je i případ společnosti Rabbit z Trhového Štěpánova. Ekonomický deník získal interní dokument, který to dokazuje.

V dokumentu s poznámkou „pro vnitřní potřebu společnosti RABBIT“ se ukazuje, že ačkoliv se výrobní náklady za rok 2021 příliš od letošního roku neliší, marže, které společnost nasadila pro rok 2022, přinesou společnosti až dvojnásobné zisky. Interní dokument firmy Rabbit, který dokazuje, jak vysoké marže na základní potraviny si společnost nasadila. Zdroj: Rabbit

Z interního zdroje jsme navíc získali infomaci, že co se týká energií, má firma fixované ceny v případě elektřiny do roku 2025 a v případě plynu do roku 2027. Na růst cen energií se tedy Rabbit nemůže vymlouvat. To samé platí u pohonných hmot, kdy náklady na LTO stouply o pouhých 0,11%.

Paradoxem je, že Rabbit z Trhového Štěpánova navíc patří mezi pět největších příjemců zemědělských dotací.

Firma Rabbit v roce 2019 čerpala dotace za téměř 17 milionů korun. Zdroj: Státní zemědělský intervenční fond

Rabbit mlčí

Ekonomický deník několikrát společnost Rabbit oslovil, aby vysvětlila, z jakého důvodu dochází k tak vysokému navýšení cen. Naše otázky zůstaly bez odpovědi.

Zeptali jsme se proto na Ministerstvu zemědělství, zda o problému navyšovaných umělých marží zemědělců vědí, a jakým způsobem chtějí proti takovému nekalému jednání postupovat.

„Ministerstvu zemědělství nepřísluší komentovat interní dokumenty soukromých firem. Obecně Vám můžeme sdělit, že ministr zemědělství Zdeněk Nekula usiluje o to, aby byla ve Sněmovně co nejdříve přijata novela zákona o významné tržní síle. Tento zákon je velmi důležitý pro to, aby ÚOHS mohl kontrolovat, zda nedochází ke zneužití významné tržní síly na vertikále potravního řetězce, tedy na jakékoliv úrovni zemědělec-potravinář-obchodník,“ říká mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Energetická krize a válka na Ukrajině jako zástupný problém

Situace je ale neúnosná a kvůli tomu se dnes sejdou ve večerních hodinách poslanci na mimořádné schůzi. Podle informací z kuloárů se na toto téma chystají jak poslanci vládní koalice, tak ti opoziční, kteří nechtějí nechat na vládě nit suchou.

Opozice současné vládě vyčítá, že místo toho, aby se, jako v jiných vyspělých zemích,  snažila kompenzovat podnikatelům výrazný nárůst nákladů, především energií, a snížila tak dopad zdražovaní potravin na české občany, například snížením DPH, nebo zastropováním marží v obchodních řetězcích, pouze jen analyzuje a vyhodnocuje.

Obě strany si ale uvědomují, že velkým problémem je právě umělé zvyšování marží zemědělců, kteří se schovávají za energetickou krizi či válku  na Ukrajině. Dále pak přesunout dotace k těm, co opravdu něco produkují, a ne je přidělovat těm, kteří podnikají za účele inkasa dotací a to správným nastavením parametrů aktivního zemědělce.

Prouza: Dotace berou jen „agrobaroni“

Duální struktura českého zemědělství (tj. většinu půdy obhospodařují velké právnické osoby s nízkým procentním podílem na celkovém počtu zemědělských subjektů) se odráží v tom, které podniky čerpají nejvíce dotací. Podle dostupných informací dokonce naprostou většinu – 90 procent – veškerých podpor dlouhodobě čerpá pouze pětina největších podniků. Mezi ně patří i výše zmiňovaný Rabbit z Trhového Štěpánova.

„Žádám ministra zemědělství, aby přestal hájit agrobarony a začal konečně myslet na lidi a přišel se skutečně účinnými opatřeními, která zpomalí růst ceny potravin,“ vyzývá ministra zemědělství Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Velikostní struktura podniků fyzických a právnických osob obhospodařujících zemědělskou půdu, stav koncem roku 2019. Zdroj: Zelená zpráva 2019

Obchodníků a jejich marží se zastává: „Panu ministrovi bych rád připomněl, že marže se nerovná v žádném případě zisk. Celá Evropa řeší problém vysokého tempa růstu cen potravin, jen my prověřujeme, zda je rovnoměrné rozložení marží v potravinovém řetězci. Ministerstvo by mělo jednoznačně říct, co je jeho cílem. Pokud je to ochrana zájmu spotřebitele, tak by se měl pan ministr vrátit ke svému slibu na snížení DPH na potraviny, který zcela vyšuměl, případně skutečně účinně osekat zbytečné dotace velkým zemědělcům a ušetřené peníze použít na snížení nákladů těch výrobců potravin, které drtí vysoké ceny energií,“ říká Prouza a pokračuje:

„Z dosavadních vyjádření pana ministra bohužel plyne, že jeho cílem je místo ochrany zájmu občanů této země umělé navyšování zisků velkých zemědělců, kteří přitom loni vykázali třetí nejvyšší zisk v historii,“ kritizuje postoj ministerstva zemědělství Tomáš Prouza.

S čím jde ministr zemědělství do Sněmovny

Ministr zemědělství se na mimořádnou schůzi pečlivě připravuje. Ekonomický deník získal informace, s čím před poslance předstoupí.

„V současné krizi se naplno ukazuje, že potřebujeme odolný systém produkce potravin a takový může být pouze za předpokladu, když jsou odolné všechny články potravinového řetězce. Potravinové systémy obecně jsou značně zranitelné při kombinaci faktorů, kterým čelíme v současné době. Enormní nárůst cen vstupů – zejména energií, pohonných hmot, krmných směsí, hnojiv a vstupních surovin pro výrobu potravin o desítky až stovky procent během posledních týdnů znamená, že zvláště v oblasti živočišné výroby hrozí problémy,“ řekl Ekonomickému deníku ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Jaké konkrétní kroky ministerstvo chystá:

Navýšení kofinancování Programu rozvoje venkova z národních zdrojů na 65 % (v programovém prohlášení vlády je 35 %) a zachování národních dotačních programů ve výši 5 miliard korun, resp. jejich další posílení o 20 milionů korun na činnost potravinových bank

Vyjednání krizového rámce pro stabilizaci zemědělských trhů EUa podpora producentů ve výši 270 milionů korun. Ministerstvu se podařilo vyjednat naplnění možnosti 200% národního kofinancování ve výši 540 milionů korun. Celkově tak půjde v rámci tohoto režimu na podporu sektoru dalších 810 milionů korun

Posílení rozpočtu Správy státních hmotných rezervo 500 milionů korun v oblasti potravin

Gordický uzel: Zákon o významné tržní síle

Zákon o významné tržní síle je nejúčinnějším nástrojem proti nekalým praktikám na jakémkoli stupni potravinového řetězce. Měl být přijat už před rokem, ale kvůli obstrukcím ve Sněmovně je stále v prvním čtení.

„Vláda v nejkratším možném termínu přepracovala jeho znění do podoby odpovídající povinnosti transpozice evropské směrnice, v současné době je bohužel stále blokován opozicí v rámci 1. čtení. Jeho přijetí zásadním způsobem zprůhlední vztahy mezi dodavateli a odběrateli v potravinovém řetězci a zajistí ochranu slabších oproti silnějším dle jasných obratových kritérií,“ uzavírá ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Jana Bartošová, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

EU nesehrává pozitivní roli ve válce, protože na Ukrajině vytvořila očekávání, které se nenaplňuje. „Buď zůstaneme poslušní Bruselu a pak za to občané budou draze platit vysokou inflací, nebo česká vláda přehodnotí priority“.

X X X

Exprezident Klaus: Inflace vždy peněžní jev. Proč to ekonomové nechápou, zuří Klaus a apeluje na Michla z ČNB

Příčiny nejvyššího růstu spotřebitelských cen od prosince 1993, kterému nyní čelíme, nejsou na straně nabídky nebo poptávky. „Je to falešná debata, protože nemůže být sebemenších pochyb o tom, že bez převahy poptávky nad nabídkou inflace nemůže existovat,“ je přesvědčen bývalý český prezident a premiér Václav Klaus.

Václav Klaus v komentáři, který zveřejnil na stránkách svého Institutu, připomíná, co je skutečnou a jedinou příčinou jakékoli inflace. A odvolává se na jednoho z nejvýznamnějších ekonomů minulého století Miltona Friedmana. „Milton Friedman kdysi slavně prohlásil, že je inflace vždy a všude měnovým fenoménem. I ti, kteří ho nemají rádi proto, že obhajoval trh oproti státním intervencím, by měli přiznat, že je tato Friedmanova teze alfou a omegou ekonomické vědy,“ píše Klaus.

 Bývalý český prezident tak zdůrazňuje, že současné názorové střety o to, zda inflace, kterou zažíváme, má příčiny na straně poptávky, nebo naopak nabídky, jsou „falešnou debatou“. Podle Klause totiž nemůže být sebemenších pochyb o tom, že „bez převahy poptávky nad nabídkou inflace nemůže existovat“. Může prý docházet k růstu jednotlivých cen čili změně cenové struktury, nemůže však podle něho nastat inflace jako pohyb cenové hladiny.

Švejnar by měl vědět, že…

Václav Klaus upozorňuje, že i kdyby inflační tlaky přicházely ze strany nabídky, stejně stále platí, že k jejímu potlačení je nutné zmenšovat množství peněz v oběhu. „Někteří lidé to pořád nechápou, ekonomové i neekonomové,“ tvrdí Klaus ve svém komentáři.

Zásadně také odmítá tvrzení česko-amerického ekonoma Jana Švejnara, podle něhož zvyšování úrokových sazeb centrální bankou vede k dalšímu růstu cen v ekonomice, protože firmy si vyšší sazby zakalkulují do cen. „Měl by vědět, že firma může zvyšovat ceny jen tehdy, je-li nadměrná poptávka,“ upozornil Klaus.

A za hlavní příčinu nadměrné poptávky bývalý český prezident považuje kombinaci uvolněné měnové politiky v době před covidem i během něj a rozhazovačné politiky rozpočtové. To jsou pode Klause zdroje nárůstu množství peněz v ekonomice, které se nyní projevuje právě ve zrychlování inflace.

Peníze se přelily z aktiv do poptávky po zboží

Klaus se také zamýšlí, proč se masivní peněžní růst v inflaci projevuje až nyní a nedošlo k tomu již dříve. „Vysvětlením neinflace byla rostoucí držba peněz v rukou ekonomických subjektů, neboli zpomalování rychlosti oběhu peněz,“ píše Václav Klaus. Peníze podle něho směřovaly do transakcí, které nesouviseli s nákupem zboží či služeb, nýbrž jako investice do finančních i nefinančních aktiv.

„A bylo jasné, že je to jen první fáze. Druhou fází nutně muselo být přelití těchto peněz na trh zboží a služeb, což se stalo právě teď,“ tvrdí dále exprezident. A apeluje také na nově jmenovaného guvernéra České národní banky Aleše Michla. „Myslí-li si někdo, že je naše inflace nabídková, pak může bojovat se zvyšováním úrokových sazeb, vesele dále tisknout peníze a stejně vesele, přesněji řečeno maláčovsky, slibovat nejrůznější líbivé výdaje státu. Nově jmenovaný guvernér si bude muset dobře zvolit, kterou z těchto cest si vybere. Té druhé bychom se měli bát,“ uzavírá Václav Klaus.

X X X

Výdaje na bydlení extrémně zatěžují už 28 procent domácností, ukazuje exkluzivní projekt

Český rozhlas spolu s výzkumnou organizací PAQ Research spouští exkluzivní projekt, v němž mapuje dopady zvyšující se inflace, energetické krize a dalších problémů, s nimiž se potýkají české domácnosti.

Kromě nárůstu příjmové chudoby projekt ukazuje, že narostl počet domácností extrémně zatížených výdaji na bydlení (z 22 na 28 %) i těch, kterým zůstává po uhrazení bydlení a jídla jen 100 korun na člověka na den. Zasaženi jsou samostatně žijící důchodci i chudé rodiny.

Například příspěvek na bydlení přitom pobírají jen čtyři procenta populace, přitom na něj může dosáhnout téměř každý pátý.

 Průměrná česká domácnost dává na bydlení 28 % svého přijmu oproti listopadu 2021, kdy to bylo 23 %. Velká část domácností je tak extrémně zatížená výdaji na bydlení.„Extrémně zatížení jsou lidé, které stojí náklady na bydlení více než 40 procent jejich příjmů,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research.

ŽIVOT K NEZAPLACENÍ

Průzkum provedla společnost PAQ Research. Český rozhlas s ní startuje nový projekt, zajímá se v něm o to, jak lidé v současné době vycházejí s penězi.

Podobně také stoupl počet domácností, které dávají více než 60 % svého přijmu na „povinné́“ výdaje – tedy bydlení a potraviny. Tento počet roste lineárně od listopadu, projevuje se zde souběh inflace energií a potravin.

Přesnější než oficiální čísla

Výdaje na bydlení zahrnují nájmy, splátky hypoték, stočné, energie včetně výdajů za tuhá paliva a další poplatky, jako například platby za Společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo odpad.

Výdaje se porovnávají s čistými příjmy, a to po srážkách z exekucí. Právě započtením hypoték a počítáním s příjmy po exekucích se výzkum liší od oficiálních statistik, které podle Prokopa s hypotékami a exekucemi nepočítají a zatížení domácností podceňují.

„Průměrná domácnost dává na bydlení zhruba devět tisíc korun měsíčně, což může vypadat jako málo, ale jsou v tom veliké odlišnosti. Někdo platí jenom pět tisíc, pokud má vlastnické splacené bydlení, jiný platí třeba třicet tisíc měsíčně,“ vysvětluje Prokop.

málo zatížení (dávají do 25 % příjmů na bydlení)středně zatížení (dávají 25 až 40 % příjmů na bydlení)vysoce zatížení (dávají přes 40 % příjmů na bydlení)11. listopadu 202125. ledna 202226. dubna 20220%20%40%60%80%100%Zdroj: Česko 2022: Život k nezaplaceníJak domácnosti zatěžují výdaje na bydleníVeškeré platby za energie, pevná paliva, vodu, pravidelné poplatky, nájem a splátky hypoték
.Ohroženi jsou hlavně chudí

Průměrný nárůst nákladů na bydlení je 1500 korun měsíčně. „Téměř plošně stoupá zátěž chudých domácností, důchodců a samoživitelů, zatímco u střední příjmové třídy se do kategorie extrémně zatížených propadají spíše jednotky procent domácností, které přecenily své možnosti a najednou jim roste jak hypotéka, tak energie,“ popisuje Prokop.

Náklady na bydlení tak neovlivňují celou populaci rovnoměrně. Nárůst vysokých nákladů na bydlení v porovnání s příjmy se specificky týká samostatně žijících důchodců a samoživitelů, kteří tvoří zhruba polovina všech ohrožených – tedy těch, které náklady na bydlení stojí více než 40 procent jejich příjmů.

„Mezi vlastníky domů narostl počet zatížených ze šesti procent na patnáct, to je sice mnohem méně než u seniorů a samoživitelů, ale je tam vidět zásadní nárůst,“ podotýká Prokop.

Jen 100 korun na člověka

Výzkumníci pro Český rozhlas spočítali a mapují i novou unikátní míru chudoby. Tedy kolika domácnostem po uhrazení povinných výdajů – tedy bydlení a potravin – zbývá z příjmů maximálně 100 korun na člověka na den (3000 korun na měsíc).

Z těch musí hradit další výdaje jako třeba dopravu, zdravotní náklady, oblečení, vzdělávání, účty za telefon, rekreaci a podobně. Rodina dá za energie a potraviny 65 procent příjmů. Kvůli zdražování tak najela na úsporný režim

 Počet těchto domácností vzrostl z 8 na 11 %. Počet domácností, které nemají zbytkové příjmy velmi nízké, ale omezené (do 10 tisíc na osobu), vzrostl ze 23 na 35 %.

I tady se životní zkušenosti domácností výrazně liší. Mezi nízkopříjmovými, samoživiteli, chudšími nájemníky a samostatně žijícími důchodci se ale zastoupení lidí, kterým zbývá 100 korun na člověka a den, pohybuje okolo 25 až 50 %. V rodinách s příjmem nad medián ale takřka neexistují.

Podle Prokopa je pro interpretaci dopadů inflace také důležité vzít v potaz zrušení superhrubé mzdy, které napomohlo spíše lidem ze středně vysoké a vysoké příjmové kategorie.

„Chudším lidem změna legislativy moc nepomohla, respektive jim zvýšila čistý příjem o nižší stovky korun měsíčně, zatímco domácnosti s vyššími platy mohla dopřát často pět až osm tisíc korun měsíčně navíc,“ poukazuje Prokop.

„Lidé s vysokým příjmem, kterým inflace ubrala například dva tisíce korun měsíčně, na tom stále budou lépe než v minulosti. Chudší lidé, kteří si zrušením superhrubé mzdy polepšili jen o 200 korun měsíčně, teď platí o tisíc korun více na energiích.“

víc než 10 000 Kč na osobu a měsíc3 000 až 10 000 Kč na osobu a měsícdo 3 000 Kč na osobu a měsíc11. listopadu 202125. ledna 202226. dubna 20220%20%40%60%80%100%Zdroj: Česko 2022: Život k nezaplaceníNízkopříjmové domácnostiKolik peněz jim zbývá po zaplacení jídla a bydlení víc než 10 000 Kč na osobu a měsíc3 000 až 10 000 Kč na osobu a měsícdo 3 000 Kč na osobu a měsíc11. listopadu 202125. ledna 202226. dubna 20220%20%40%60%80%100%Zdroj: Česko 2022: Život k nezaplaceníDomácnosti s nadstandardním příjmemKolik peněz jim zbývá po zaplacení jídla a bydlení
.

Příspěvek není jen pro nejchudší

Podle výzkumu PAQ Research by na příspěvek na bydlení mohlo dosáhnout až okolo 20 % populace, přitom je pobírají jen 4 %. O příspěvek na bydlení tedy nežádá ani polovina domácností, které by na něj mohly mít nárok.

Podle Prokopa je to způsobené složitostí žádosti a také stigmatem kolem sociálních dávek. „Je to udělané tak, aby to bylo složité, musíte doložit spoustu dokladů o zaplacení energií, doklady o příjmech a další. K získání příspěvku je potřeba žádost každý rok obnovit. Každý kalendářní kvartál pak musíte dokládat příjmy a výdaje za minulý čtvrtrok. Pro důchodce je navíc žádost dost složitá, sám jsem s ní měl problémy, když jsem někomu pomáhal,“ říká Prokop.

„Kdyby se žádost podávala jen jednou a pak se každý rok jen aktualizovala, bylo by to pro mnohé jednodušší. Myslím, že by na příspěvek pak mohlo dosáhnout třeba 400 tisíc domácností. Stát by to přitom stálo jen jednotky miliard, tedy méně než podpora, kterou stát chystá vydat na necílených pět tisíc korun na dítě, které mají připadnout i domácnostem, jež podle našeho výzkumu problémy nemají.“

Je tu také část populace, která o příspěvku na bydlení vůbec neví nebo má pocit, že se jich netýká. „Sociální dávky jsou často vnímané jako chudinské dávky, přitom by na příspěvek mohl dosáhnout každý, kdo dá více než 30 % (v Praze 35 %) svého příjmu na náklady spojené s bydlením,“ říká Prokop.

X X X

Svaz měst a obcí žádá o úpravu zákona o veřejných zakázkách, chce možnost navyšování cen

 Samosprávy měst a obcí v České republice se potýkají s prudkým nárůstem cen veřejných zakázek. Jsou způsobeny zvláště zdražováním stavebních materiálů a energií. Pružnějšímu zadávání brání zákon o veřejných zakázkách, proto by měla vláda najít právní řešení, které bude odrážet turbulentní vývoj cen. Metodická doporučení obcím neposkytují dostatečnou právní jistotu, řekl dnes novinářům místopředseda Svazu měst a obcí (SMO) ČR Pavel Drahovzal.

„Žádáme vládu, aby upravila zákon o veřejných zakázkách, abychom mohli v jejich průběhu změnu promítnout do příslušných smluv s dodavateli. Nechceme od zakázek odstupovat jsou to zakázky ve veřejném zájmu, ve prospěch našich občanů a my je chceme dokončit,“ uvedl Drahovzal. Podle něj radnice nechtějí čelit nařčením, že někomu zvýšily cenu zakázky, aniž by to mělo oporu v zákoně.

„Řada měst a obcí při realizaci veřejných zakázek dostává zpětnou vazbu od dodavatelů, že nejsou schopni dodržet původně nasmlouvanou cenu. Bohužel zákon o veřejných zakázkách nám neumožňuje cenu navyšovat v reakci zejména na extrémní výkyvy cen materiálů a energií,“ řekl Drahovzal. „V kleštích“ jsou tak města a obce stejně jako stavební firmy.

V upraveném zákoně by podle SMO měla být klauzule, že při extrémních výkyvech cen by se mohla změnit cena zakázky podle výše inflace. Inflační doložka by mohla vycházet například z údajů České národní banky. „Český statistický úřad není tak flexibilní, ale máme možnost konzultovat to s Česku národní bankou, která vývoj na trhu sleduje a nastavuje parametry, úrokové sazby a podobně. Vláda by měla nastavit, jak se máme jako veřejní zadavatelé chovat,“ řekl Drahovzal. Poukázal na to, že stejný problém se týká i státních organizací a jimi zadávaných veřejných zakázek.

SMO také navrhl vládě, aby zařadila strategické komodity jako plyn a elektřina do kategorie věcně usměrňovaných cen, tedy cen s regulovaným ziskem, jako je tomu u vody. „Chceme, aby nehrozilo nadbytečné zvyšování a marže do soukromého sektoru. Platíme to z veřejných rozpočtů a to, co dáme na energie a pohonné hmoty, tak bohužel nebudeme moci použít na investice,“ uvedl Drahovzal.

X X X

Trump odvezl tajné dokumenty do své rezidence? Začalo vyšetřování

Americká federální prokuratura zahájila vyšetřování bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Důvodem je podezřelé nakládání s tajnými dokumenty během Trumpova působení v prezidentském úřadu. Některé tajné položky dokonce převezl do své rezidence na Floridě.

S odvoláním na dva zdroje o tom informoval list The New York Times (NYT). Velká porota se soustředí na zjištění Národního archivu USA z letošního ledna, podle kterého si Trump na konci svého funkčního období do svého floridského resortu Mar-a-Lago odvezl 15 krabic s materiály včetně vládních dokumentů, suvenýrů a darů od zahraničních lídrů či dopisů. Byly mezi nimi i položky označené jako tajné.

Předmětem vyšetřování je podle anonymního zdroje NYT způsob, jakým se dokumenty dostaly z Washingtonu na Floridu, kdo je zabalil nebo jak byly v Trumpově resortu uchovány. Zjišťuje se také, kdo o odvezení utajovaných materiálů z Bílého domu věděl.

Při vyšetřování nakládání s utajovanými dokumenty se obvinění vznášejí jen zřídka, poznamenává NYT. Ministerstvo spravedlnosti je však obvykle vede, aby zjistilo, zda mohlo dojít k vyzrazení některých citlivých informací, a aby případně mohly zpravodajské služby přijmout opatření na ochranu zdrojů či postupů.

Podobnému šetření čelila v roce 2016 i tehdejší kandidátka na prezidentku Hillary Clintonová kvůli své elektronické korespondenci, předvolební aféra se nakonec obešla bez jejího stíhání.

Vyšetřování, které se týká nakládání s utajovanými materiály, je další z řady právních problémů, kterým Trump 15 měsíců po odchodu z funkce čelí. Prokuratura v Atlantě exprezidenta vyšetřuje, zda se snažil ovlivnit výsledky předloňských prezidentských voleb ve státě Georgia. Dalšímu vyšetřování, tentokrát kvůli podezření na daňové a další finanční podvody ve své firmě, čelí někdejší prezident ve státě New York.

X X X

ŽALOBCE  NEDOROST  KORUPCE,  OPĚT  MÁ  SKVĚLÝ  KŠEFT

Kvůli korupci přišel o post státního zástupce. Teď má dohlížet, jestli zákony dodržují jiní.

Z Nejvyššího státního zastupitelství musel Libor Nedorost v minulosti odejít, protože byl pravomocně odsouzen za přijímání úplatku. Před soudem stál i kvůli podvodu a porušování autorských práv.

Teď pracuje na České inspekci životního prostředí jako právník a má pomáhat inspektorům odhalovat, jestli prověřované firmy porušují zákony.

Ředitel ČIŽP Erik Geuss připouští, že to není vhodné. Hájí se tím, že inspekce o Nedorostově minulosti nic nevěděla, a tvrdí, že Nedorost při výběrovém řízení lhal, aby místo získal. Ten nařčení odmítá.

 „Zaměstnávání takového člověka je v rozporu nejenom s dobrými mravy, ale zejména se služebním zákonem,“ reagoval Geuss na dotaz Radiožurnálu.

Státní úředník podle něj musí splňovat nejen odborné, ale i morální a protikorupční požadavky. A to především když jde o pozici právníka, který má přístup ke všem případům inspekce po celém Česku.

„Ve své práci se dostane k velice citlivým informacím o firmách. Myslím, že zaměstnávání člověka s takovou minulostí představuje pro organizaci našeho typu bezpečnostní rizika, protože může být třeba někým vydírán,“ míní Geuss.

‚Je to velký průšvih.‘ Auditoři našli v práci českého antidopingového výboru 42 chyb

 Jak je tedy možné, že se Nedorost na pozici právníka dostal? Pro pochopení celého příběhu je potřeba vrátit se do let 2004 až 2006, kdy Nedorost býval státním zástupcem na Nejvyšším státním zastupitelství. Právě z této doby pocházejí jeho kauzy a policejní vyšetřování.

Podvod i korupce

V roce 2004 ho policie obvinila z podvodu a porušování autorských práv. Nedorost spolu s bývalým soudcem Nejvyššího soudu Zdeňkem Sovákem a bývalým prorektorem Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislavem Větrovcem skončili před soudem kvůli tomu, že podle obžaloby opisovali texty jiných právníků a vydávali je v odborných publikacích pod svými jmény.

Nedorost tvrdil, že šlo o omyl. Než padl verdikt, všichni uzavřeli dohodu o mimosoudním narovnání – poškozeným kolegům se veřejně omluvili a každý poslal sto tisíc korun na dobročinné účely.

Policisté prověřovali také Nedorostovy přátelské vztahy s lidmi stíhanými v rozsáhlé kauze zmanipulovaných konkurzů několika firem, policie se o něj zajímala i kvůli podezření z lichvy. V těchto případech sice obviněn nebyl. V roce 2006 ale musel před soud znovu kvůli dalšímu případu.

Kriminalisté zachytili jeho telefonát se studentem Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě, jemuž slíbil, že mu za úplatek zařídí úspěšné složení zkoušky z obchodního práva.

Tři dny na prostudování 6000 stran. Obviněný Havelka z kauzy Bečva žádá znovu zastavení stíhání.

Policie na to přišla náhodou, když odposlouchávala telefon muže stíhaného ve zmíněné kauze zmanipulovaných konkurzů. A tak policisté vyslechli, jak stíhaný muž mluví s Nedorostem, a když hovor ukončuje, odposlouchávaný telefon půjčuje studentovi, který se s Nedorostem domlouvá na úplatku za zkoušku.

Nedorost tehdy hovor nepopíral, měl ale svérázné vysvětlení. „My jsme se tam o tom zařizování zkoušky bavili schválně, protože jsme věděli, že ten telefon je odposlouchávanej a my jsme si dělali z těch pitomců, co nás poslouchají, srandu,“ říkal tenkrát České televizi.

Jenže Městský soud v Brně mu neuvěřil a dal mu peněžitý trest 60 tisíc korun. Krajský soud v Brně pak Nedorostovo odvolání v červenci 2007 zamítl a Nedorost musel kvůli pravomocnému odsouzení z Nejvyššího státního zastupitelství odejít.

‚Mám to každému vykládat?‘

Nic z toho vedení ČIŽP podle ředitele Geusse nevědělo, když Nedorosta od 1. července 2020 přijímalo na pozici právníka Oblastního inspektorátu v Ústí nad Labem.

„A co po lidech chcete? Aby když je někdo někdy za něco odsouzen, že to má o sobě každému vykládat na potkání?“ reagoval Nedorost na dotaz Radiožurnálu, proč svou trestní minulost při konkurzu nezmínil.

Řekl, že o ní mluvit nemusel, protože výpis z rejstříku trestů měl při výběrovém řízení už čistý, neboť od jeho odsouzení za korupci již uplynula potřebná lhůta a trest byl takzvaně zahlazený. Z pohledu práva byl Nedorost tudíž bezúhonný. Muž obviněný ze znásilnění dítěte pořádal tábory. Za stejný čin byl přitom už odsouzen a policie to věděla.

Jenže ředitel Geuss tvrdí, že tohle nebyl jediný problém. Nedorost při výběrovém řízení také další informace ze své minulosti zkreslil a zatajil, jak tvrdí vedení inspekce a jak měl Radiožurnál možnost ověřit.

V profesním životopisu třeba úplně vynechal, že v letech 2000 až 2007 působil na Nejvyšším státním zastupitelství, tedy období, kdy byl vyšetřován policií a souzen.

Nebo v životopisu tvrdil, že vykonával advokátní praxi od června 1996 až do srpna 2017. Podle zjištění Radiožurnálu ji ale několikrát pozastavil a jednou se nechal z advokátní komory na tři roky úplně vyškrtnout. Bylo to k 1. červnu 2007, měsíc a půl před tím, než Městský soud v Brně rozhodl, že je vinen v případu přijímání úplatku.

Dotazy Radiožurnálu, proč zkresloval údaje ve svém životopisu, Nedorosta opět rozčílily: „Vy jste viděl můj životopis?! Tak ať se o to zajímá policie, jak se mi tady někdo vrtá do mého životopisu!“

Geuss: Lhal schválně

Geuss dokonce viní Nedorosta, že o své minulosti schválně lhal, a tvrdí, že se k tomu Nedorost i sám přiznal.

„Když jsme to s ním řešili, on nám přiznal do zaznamenávaného rozhovoru, že uvedl nepravdivé údaje a že tak učinil proto, že pokud by uvedl pravdivé údaje, že bychom ho nevybrali,“ řekl Geuss.

Šéf inspekce k otravě Bečvy: Máme roli obětního beránka, který to zpackal. A to prostě není pravda. „To je verze pana Geusse,“ reagoval Nedorost a odmítl, že by svou minulost tajil. „Já jsem to všem říkal, všichni si mě lustrovali,“ ohradil se.

Na dotaz Radiožurnálu, komu přesně to říkal, ale odpovídal pokaždé jinak. Jednou řekl, že to pověděl výběrové komisi, podruhé, že jen řediteli ústeckého inspektorátu Pavlu Grundovi, jenž výběrové komisi předsedal. Ten to ale nepotvrdil.

Grund nejprve žádost o rozhovor odmítl s tím, že k tomu nemá svolení vedení inspekce. Když ho od ředitele Geusse dostal, stejně rozhovor odmítl. Nakonec poslal jen vyjádření, ve kterém napsal, že Nedorost měl podklady pro výběrové řízení v pořádku podle zákona a že měl čistý výpis z rejstříku trestů. „Nic víc, než stanoví zákon, není nikdo povinen ke své osobě sdělovat,“ napsal.

Otázky, jestli mu Nedorost o svém odsouzení řekl a jestli je podle něj vhodné, aby někdo s takovou minulostí pracoval jako právník na inspekci, Grund nechal bez odpovědí.

Možnosti inspekce? Žádné

Ačkoli ředitel Geuss prohlašuje, že Nedorostovo působení na pozici právníka je nežádoucí, Nedorost na inspekci pořád pracuje. Je totiž ve služebním poměru a ředitel nemá moc možností, jak to změnit. Vyplývá to i z vyjádření ministerstva vnitra, které Radiožurnál oslovil.

Půlroční zkušební doba, během které lze zrušit služební poměr, již uplynula. Zahájit kárné řízení inspekce nemůže, protože to lze podle mluvčí ministerstva vnitra Hany Malé udělat jen do jednoho roku od údajného provinění a navíc ho lze uplatnit jen na to, co dotyčný spáchá během služebního poměru, nikoli před ním.

Policisté v Libereckém kraji zasahovali v autoškolách, zadrželi pět lidí. Mají podezření na korupci. A že Nedorost při konkurzu údajně zkresloval informace? Podle ministerstva vnitra instituce mají přihlížet k osobnostním a povahovým vlastnostem kandidáta.

„Současně je však třeba poznamenat, že samo neuvedení některých skutečností v rámci výběrového řízení není důvodem ke ‚zpětnému‘ zrušení výběrového řízení nebo k rozhodnutí o ukončení služebního poměru,“ podotkla mluvčí resortu Hana Malá.

Jakmile vedení inspekce začalo s Nedorostem okolnosti jeho přijetí řešit, Nedorost nastoupil do pracovní neschopnosti a je v ní dosud. Vedení ČIŽP mu kvůli tomu zablokovalo přístup do interní počítačové sítě, aby se do ní nedostal ani z domova.

Tajil to i jinde

O Nedorostově minulosti nevěděli ani dřívější zaměstnavatelé. „Skutečně vedení univerzity nebyla tato informace známa,“ řekla v roce 2008 pro televizi Nova Andrea Kadlčíková, kancléřka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

A nevěděli to například ani v jihočeských Dačicích, kde Nedorost nastoupil v roce 2017 na radnici jako referent na oddělení přestupků. „To bychom ho nevzali, nemůže přeci řešit přestupky, když byl odsouzený kvůli úplatku,“ řekl Radiožurnálu tajemník městského úřadu Zdislav Páral.

Nedorost se v Dačicích ještě jako referent ucházel také o místo pracovníka krizového řízení. „Neuspěl a skončil v pracovní neschopnosti. Po pár měsících dal výpověď,“ přiblížil Páral.

Nedorost skončil v Dačicích v roce 2019, letos v únoru se tam chtěl vrátit a šel na další konkurz, místo vedoucího živnostenského úřadu však nezískal. „Už jsme s ním měli zkušenosti, povahově nám tam neseděl, nerad se podřizoval vedoucím,“ prozradil tajemník Páral.

X X X

Komentátor Čaban: Vypadá hloupě, když je nový guvernér ČNB se svým názorem v radě osamělý

Prezident Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky Aleše Michla, funkce se ujme od července. Koruna v reakci na to ztratila k euru jedno procento, klesla i vůči dolaru. „Je to výrazem větších obav,“ říká ekonom Jan Bureš z Patria Finance. „Michl dnes zastává neortodoxní přístup, jak bojovat proti inflaci. Dlouhodobě vystupoval proti mainstreamu v bankovní radě,“ říká s odkazem na Michlův nesouhlas se zvyšováním úrokových sazeb.

  Jestli byla politika zvyšování úrokových sazeb coby nástroji proti rostoucí inflaci úspěšná, se podle Bureše ještě nedá zhodnotit.

„Národní banka reaguje na inflaci v Česku, která je do značné míry dovezená. Efekt nástrojů se projeví až se zpožděním. A nikdy to neznamená dopředu, že ČNB je schopná zabránit všem inflačním šokům,“ míní ekonom.

Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) je ale přesvědčený, že zvyšování sazeb je vhodný nástroj. I proto není s výběrem nového guvernéra spokojený.

„Nejvíc mě znepokojilo jeho prohlášení, že na srpnové bankovní radě bude navrhovat stabilizaci úrokové míry. Jenže teď je květen. Jak může seriózní ekonom říci, jaké budou inflační tlaky v srpnu? Spíš to vypadá, že dopředu panu prezidentovi říká, že vyhoví jeho přání,“ říká Kalousek.

Podle něj je u centrální banky nejdůležitější její důvěryhodnost a předvídatelnost. „V osobě pana Michla je několik otazníků. Ať to jsou nekonzistentní výroky, vazby na expremiéra Andreje Babiše (ANO), jeho pravděpodobný konflikt zájmů v investičním fondu Quant,“ dodává Kalousek.

Totéž vadí i Martinu Čabanovi, komentátorovi Seznam Zpráv. „Ekonomové dělají poradce politikům. Já se ale domnívám, že Aleš Michl svým angažmá u Andreje Babiše překročil běžné meze toho, co normálně dělají ekonomičtí poradci.“

Podle komentátora je třeba uvědomit si Michlovo propojení s kampaní expremiéra Andreje Babiše. „Vystupoval v jeho agitačních videích, spojil svoji tvář s volební kampaní ANO. Nutně vyvstávají otázky, jestli není nějak navázán na zájmy holdingu Agrofert a celého hnutí ANO,“ upozorňuje Čaban.

Obměna směřování ČNB?

Guvernér centrální banky je jedním ze sedmi hlasů bankovní rady, ta by se ale mohla brzy také obměnit. Na konci června uplyne mandát dalším dvěma členům.

„Problém by byl ve chvíli, kdy by inflační tlaky dál narůstaly a bylo by potřeba reagovat dalším zvyšováním úrokových sazeb,“ upozorňuje Bureš na riziko, že prezident Miloš Zeman prosadí do bankovní rady další ekonomy s názory, jaké má Michl.

Prezident může zcela otočit bankovní filozofii České národní banky, přidává se Kalousek. „Do hlavy Miloši Zemanovi nikdo nevidí. Pokud se rozhodne, že zásadním způsobem otočí měnovou politiku České národní banky, to znamená i proti jejímu aparátu, který je velmi kompetentní a výjimečný, může dojít k zásadní obměně členů bankovní rady. Nemyslím si, že by to byla revoluce k lepšímu.“

V tuto chvíli je ale Michl s kritikou zvyšování úrokových sazeb uvnitř banky sám. „Guvernér zastupuje národní banku navenek. Vypadá hloupě, pokud je guvernér se svým názorem v bankovní radě osamělý,“ zdůrazňuje komentátor Čaban.

X X X

Japonsko Evropě pomůže s dodávkami zemního plynu. Dohodlo se na tom s unijními špičkami

Evropská unie a Japonsko si vzájemně vypomohou s dodávkami zkapalněného zemního plynu. V Tokiu se na tom dohodli japonský premiér a špičky unijních institucí. Společně také odsoudili ruskou invazi na Ukrajině.

„Ruská agrese otřásla mezinárodním pořádkem v Evropě i v Asii,“ prohlásil japonský premiér Fumio Kišida. Tokio podle něj bude s EU spolupracovat na minimalizaci negativních dopadů války ve světě. Obě strany si vzájemně vypomohou v zajištění dodávek zemního plynu a dalších surovin.

Gazprom nebude přepravovat plyn potrubím Jamal přes Polsko. Důvodem jsou ruské sankce.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v Tokiu poděkovala za to, že Japonsko už do Evropy odklonilo část svých dodávek zkapalněného plynu. Obě strany také společně odsoudily jednostranné pokusy přivlastnit si sporná území kdekoli ve světě.

Ve vztazích Tokia s Moskvou roste napětí kvůli letitému sporu o Kurilské ostrovy. Rusko krátce po útoku na Ukrajinu obvinilo Japonsko, že ostrovy ilegálně okupuje a zahájilo tam cvičení ruské armády.

X X X

‚Chci mu ukázat, že nemám strach.‘ Ženy ve videu obvinily francouzského moderátora z obtěžování

Dvacet žen obvinilo ve videu jednoho z nejslavnějších francouzských moderátorů Patricka Poivre d’Arvora ze sexuálního obtěžování a znásilnění. Reagovaly na trestní oznámení pro pomluvu, které novinář už v dubnu podal, když se bránil předchozím obviněním. Video zveřejnila francouzská investigativní stránka Mediapart. Moderátor byl z podobných činů obviněn už v roce 2021. Policie ale kvůli nedostatku důkazů vyšetřování ukončila.

„Tohle je poprvé, kdy o tom mluvím veřejně, reaguji na to, že Poivre d’Arvor podal trestní oznámení za pomluvu,“ sdělila ve videu učitelka Margot Cauquil-Gleizesová. „Chci mu ukázat, že nemám strach a že trvám na tom, co říkám. Znásilnil mě, když mi bylo 17 a sexuálně mě obtěžoval ve své kanceláři, když mi bylo 24 let,“ uvedla pro Mediapart.

Ve videu promluvila i Justine Ducharnová, bývalá žurnalistka. „Podala jsem trestní oznámení na Patricka Poivre d’Arvora za znásilnění, které se stalo v roce 1995 v jeho kanceláři v televizi. Bylo mi 19 let,“ sdílela svou zkušenost s moderátorem.

Ženy ve videu odkazují na francouzskou autorku Florence Porcelovou, která podala trestní oznámení v únoru 2021 a spustila tím vlnu svědectví. „Jmenuji se Caroline a bylo mi 16 let, když mě Poivre d’Arvor v červnu 1988 zneužil. Své trestní oznámení jsem poslala na policii potom, co jsem zjistila, že Florence Porcelová udělala to samé,“ vysvětlila ve videu žena, jejíž identita zůstala skrytá.

Případ znásilnění pěti dětí: podezřelý se podle kriminalistů přiznal, žádají pro něj vazbu. Ve videu vystupuje i sama Porcelová „Chtěly jsme ukázat, že stojíme společně a pevně a že Patrick Poivre d’Arvor už nás neděsí,“ řekla ve videu. Chce se dále bránit legální cestou.

V samotném videu vystupuje šestnáct žen, které uvádí svá jména a ukazují své tváře, další dvě potom sdílí své prožitky anonymně. Další dvě údajné oběti vystupují ve speciálních videích, které platforma natočila. Poivre D’Arvor ve videu odmítl vypovídat.

Většina údajných sexuálních deliktů, které podle svědectví začaly v 80. letech, jsou podle francouzského práva už promlčené. Dvě ženy z videa nebyly podle svých výpovědí v době setkání s Poivre d’Arvorem plnoleté.

‚Rituál svádění‘                               

Poivre d’Arvor podle The Guardian vždy popíral jakékoliv přestupky a trval na tom, že jeho vztahy s ženami byly vždy založené na souhlasu obou stran a byly součástí „rituálu svádění“, nezahrnovaly podle něj žádné násilí ani donucování. Všechna obvinění považuje za nepravdivá. V dubnu podal na šestnáct žen trestní oznámení za pomluvu.

Policie zatkla muže podezřelého ze znásilnění pěti dětí. Měl je zneužít na táborech, které pořádal

Bývalý ředitel televize TF1, která Poivre d’Arvora zaměstnávala, Nonce Paolini uvedl, že rozumí utrpení těchto žen, trvá ale na tom, že o těchto událostech nevěděl. Smlouvu s ním ukončil v roce 2008. „Jejich utrpení nemůže nikoho zanechat chladným, a už vůbec ne mě, muže a bývalého vedoucího společnosti. Doufám, že tyto ženy budou mít možnost získat spravedlnost u soudu,“ dodal.

První trestní oznámení podala v roce 2021 na televizního moderátora autorka Florence Porcelová, obvinila Poivra d’Arvor ze dvou případů znásilnění v letech 2004 a 2009. Po čtyřech měsících bylo vyšetřování ukončeno pro nedostatek důkazů na obou stranách.

Mediální pokrytí případu ale vedlo k tomu, že dalších 22 žen předneslo svá svědectví, sedmnáct z nich podalo trestní oznámení, osm obvinilo moderátora ze znásilnění, všechna se ale odehrála příliš dávno, takže jsou podle francouzských zákonů promlčená. Tři další případy jsou vyšetřovány policií.

X X X

Ministři odhalili své majetky. Který člen Fialovy vlády je nejbohatší?

Většina členů vlády premiéra Petra Fialy (ODS) zveřejnila svá majetková přiznání. Z dostupných údajů je patrné, že nejmovitějším ministrem bude šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). O majetková přiznání žádala redakce webu Seznam Zprávy. Prosbě zatím nevyhověli jen ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Z majetkových přiznání, která získaly Seznam Zprávy od premiéra Petra Fialy a drtivé většiny jeho ministrů, vyplývá, že nejmajetnějším členem vlády je bývalý bankéř a nyní ministr průmyslu Jozef Síkela. Ten vlastní mimo jiné dům na pražském Smíchově i další byty v hlavním městě či pohledávky v hodnotě několika milionů korun.

Nejvíce nemovitostí náleží ministrovi spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS). Svůj majetek zatím nezveřejnil místopředseda ODS Zbyněk Stanjura a šéfka resortu obrany Jana Černochová.

Podle současné podoby zákona o střetu zájmů musejí majetková přiznání odevzdat všichni členové kabinetu, a to nejpozději do třiceti dnů po jmenování. V současnosti do nich ale veřejnost nemůže nahlédnout.

Registr s dokumenty o majetku je od loňského roku uzavřen, což se změní po přijetí novely zákona o střetu zájmů, která má napravit nedostatky, kvůli nimž je nyní veřejný přístup odepřen.

Schválení zmíněné novely v současnosti brzdí opozice obstrukcemi ve Sněmovně. Někteří členové vládní pětikoalice podezírají poslance z hnutí ANO, že tak činí v zájmu expremiéra Andreje Babiše (ANO). Podle mluvčího vlády Václava Smolky je nyní na každém z členů kabinetu, jak otevřený k veřejnosti v časech nepřístupných registrů bude.

Premiér Petr Fiala (ODS)

rodinný dům v Brně (po rodičích manželky), chalupa na Vysočině (koupená před 14 roky), dva byty v Brně (jeden z dědictví, druhý nakoupený z rodinných úspor), zemědělská půda jižně od Brna, úspory v podílových fondech ve výši 900 tisíc korun, na bankovním účtu stovky tisíc korun, dva automobily staré 7 a 9 let

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)

rodinný dům v Kolíně, polovina zahrady v obci Bělá, automobil v hodnotě 550 tisíc korun, dva překlenovací úvěry v celkové výši 5,72 miliony korun

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL., rodinný dům s pozemky v obci Rokytnice (hodnota 1,82 milionu korun), úvěr ve výši 3,375 milionu korun

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), byt v pražské Michli, půjčky ve výši 600 tisíc korun, hypotéka ve výši 1,2 milionu korun

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09): pozemky v brněnské čtvrti Líšeň a obci Malešovice, investiční listy ZFP Investments, hypotéka ve výši 1,12 milionu korun

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS): polovina dvou rodinných domů v Brně (společně s manželkou), pozemek v brněnské čtvrti Líšeň, tři byty v Mariánských lázních, byt v pražské čtvrti Žižkov, byt v Janských Lázních, pole a další pozemky v obci Rojetín a Březina, peníze na bankovním účtu ve výši 2,1 milionu korun, akcie společnosti Slide, procentní podíl ve společnosti Stavební bytové družstvo Šumperk, závazek ve výši 927 500 korun – věřitel Petr Vencálek

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN): dům na Smíchově, byt na Smíchově, k tomu dvě parkovací místa, byt v Dejvicích, k tomu jedno parkovací místo, byt na Vinohradech, k tomu dvě parkovací místa, chata v Hostěradicích, akcie či cenné papíry v Erste Group, pohledávky v Erste Group (přes 18 milionů korun), pohledávky vůči rakouskému finančnímu úřadu (zhruba 10 milionů korun), smlouva o smlouvě budoucí – apartmán ve Špindlerově Mlýně, závazky vůči České spořitelně – 15 733 126 korun.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti): podíl v družstvu hradčanského bytu (jeho hodnota kolem 5,5 milionu Kč)

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS): čtvrtinový podíl na domě s pozemky v Jilemnici, rodinný dům v obci Líbeznice, podílové listy u společnosti Generali Fond a Amundi CR, finanční prostředky na bankovním účtu ve výši 1,441 milionu korun, hypotéka ve výši 1,544 milionu korun

Ministr školství Petr Gazdík (STAN): rodinný dům s dalšími pozemky v obci Suchá Loz, rekreační domek se zahradou v Bystřici pod Lopeníkem, pole v obci Nivnice a Báno, automobil Škoda Superb v hodnotě 750 tisíc korun

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL): odinný dům s pozemky, pole a vinice v obci Ratíškovice, obligace u společnosti ČSOB

Ministr kultury Martin Baxa (ODS): úspory a cenné papíry v hodnotě jednotek milionů korun

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL): rodinný dům s pozemky a pole v obci Těšetice

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09): rodinný dům s pozemky v obci Černošice

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN): rodinný dům s pozemkem v obci Hajany, automobil v hodnotě 995 tisíc korun, úvěr ve výši 750 875 korun, hypotéka ve výši 6,474 milionu korun

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty): byt v Třebíči, pozemky, pole a rybník v obci Hroznatín, pozemek v obci Čáslavice

X X X

Úzkostí a depresí v Česku přibude

Pandemie a ekonomické problémy způsobují psychické potíže. Nejprve dva roky pandemie, nyní válečný konflikt na Ukrajině. Toto náročné období se významně podepisuje na duševním zdraví obyvatel Česka. Podle odborníků se při pandemii zvýšil počet případů úzkostí a depresí až o třetinu. Důsledky horšící se ekonomické situace na sebe podle psychiatrů a psychologů také nenechají dlouho čekat a duševní stav obyvatel Česka dostane znovu zabrat. I v náročném období ale podle nich existují způsoby, jak si ulevit a neuchylovat se hned k lékům na předpis. I o tom budou lékaři diskutovat na letošní Jarní interaktivní konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP, která startuje 13. května v Praze.

„Poslední dva roky pandemie byly pro lidskou psychiku extrémně náročné. Takřka všem významně narušily běžné fungování, lidé museli pracovat z domu, děti nemohly do škol. Prakticky ze dne na den skončila rutina jako například tréninky, lidé si nemohli zajít na kávu nebo do kina. Řetězec těchto drobností v kombinaci se strachem z nemoci a s tím, že se přílivu informací nedalo vyhnout, pak u řady lidí vyústil v poruchy nálad, úzkosti nebo depresivní stavy. Výjimečné nebyly ani sebevražedné tendence,“ popisuje MUDr. Sylva Racková, Ph.D., psychiatrička z ambulance Liliová v Plzni. Četnost těchto psychických potíží podle ní vzrostla až o 30 %, největší dopad pak omezení měla na dospívající, kteří na dlouhou dobu takřka úplně přišli o sociální kontakt.

Přestože se podle MUDr. Rackové lidé časem s pandemií do jisté míry naučili žít, ani při jejím ústupu a rozvolnění vládních opatření jejich duševní problémy pravděpodobně nezmizí. Pandemii totiž vystřídala válka na Ukrajině a obecně nepříznivá ekonomická situace. „Na psychiku tak nejdříve negativně působil strach z bezprostřední blízkosti konfliktu, nyní jej vystřídaly spíše obavy z ekonomických dopadů. Výskyt úzkostných stavů a depresí vždy stoupá v dobách ekonomických potíží. Mohli jsme to vidět už při ekonomické krizi v roce 2008. A přestože zatím nemáme přesná aktuální data, je vcelku jasné, že situace nebude z pohledu psychických potíží jiná,“ říká MUDr. Racková. S psychickými problémy způsobenými současným děním se na denní bázi setkávají i praktičtí lékaři. Ti jsou často první, komu pacienti o svých pocitech říkají.

„Během pandemie jsme jednoznačně pozorovali výrazný nárůst počtu pacientů, kteří za námi chodili ve zhoršeném psychickém stavu. Součástí námi poskytované péče je i základní psychoterapeutický rozhovor poskytovaný lékařem nepsychiatrem, na základě kterého můžeme předepsat léky, doporučit psychoterapii nebo v případě vážnějších signálů návštěvu psychiatra,“ vysvětluje MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka a členka výboru SVL ČLS JEP. Podle ní jsou však tyto pohovory časově náročné, a proto ne vždy uskutečnitelné. Ani v náročných dobách však odborníci nechtějí hned předepisovat antidepresiva a psychickým problémům radí spíše předcházet. „Začínám tím, že doporučuji alespoň trochu omezit neustálý přísun informací, protože v současné době jsme často naprosto přehlcení negativními zprávami. Možná to bude znít jako klišé, ale psychické pohodě velmi napomáhají takové základy jako pravidelný pohyb, dobré jídlo, dostatečný spánek nebo koníčky,“ radí MUDr. Racková. U vážnějších úzkostí a depresí ale podle ní mnohdy nezbývá nic jiného než antidepresiva nasadit. Vyhledat odbornou pomoc by podle ní pak měli lidé, kteří jsou „bez nálady“ několik týdnů v kuse, případně jim začne jejich psychický stav výrazně narušovat běžný život.Mgr. Vojtěch Šprdlík, Mgr. Markéta Pudilová

X X X

Na cestě jsou obří vědecké programy na podporu zdraví české populace

Několika vědeckým týmům z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se ve spolupráci s dalšími institucemi podařilo dosáhnout na prostředky ve výši přesahující půl miliardy korun z Národního plánu obnovy, který vznikl v reakci na krizi způsobenou pandemií covidu-19 a její ekonomické dopady. Podle děkana 1. LF UK profesora Martina Vokurky získané finance zvýší krizovou připravenost České republiky a zdravotní odolnost jejích obyvatel a pomůže i ve vědecké výchově budoucích lékařů a dalších zdravotníků.

Reformy Národního plánu obnovy, které mají České republice přinést až sedm miliard eur, zahrnují také investice do specifických biologických, lékařských a společenskovědních oborů. Jednou ze zásadních priorit je zdraví české populace, a právě díky tomu získali vědci a lékaři z 1. LF UK v rámci programu EXCELES pět velkých projektů, které mají zdraví obyvatel zvýšit.

Vedle ústřední koordinace vzniku Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR) se odborné týmy z 1. LF UK podílí také na vzniku Národního institutu pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění, Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik, disperzního Národního institutu virologie a bakteriologie a Národního ústavu pro neurologický výzkum. V souvislosti s novými vědeckými institucemi přijde na 1. lékařskou fakultu během 3,5 roku přibližně 600 milionů korun, tedy asi 170 milionů ročně.

„Patříme ke členským státům, které jsou nejvíce postiženy dopady pandemie covidu-19 a kde je tudíž největší potřeba zvýšit odolnost populace. Jsem pevně přesvědčen, že 1. LF UK je institucí, která přidělené prostředky pro excelentní výzkum a vědce využije ku prospěchu veřejného zájmu a českého zdravotnictví. Kromě vědeckých výstupů zvyšujících zmíněnou odolnost a krizovou připravenost naplní jeden z dalších požadavků a evropských doporučení, kterým je důraz na vědeckou výchovu. Máme skvělé učitele a silnou základnu studentů, kteří často již v pregraduálním studiu k vědě směřují. Tyto inciativy tak budeme díky prostředkům na vědu moci ještě více prohlubovat,“ říká děkan 1. LF UK profesor Martin Vokurka.

Věda v onkologii potřebuje propojení a strategie

Národní ústav pro výzkum rakoviny, jehož hlavním koordinátorem je přednosta Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK profesor Aleksi Šedo, nyní propojí pracoviště provádějící špičkový výzkum v oblasti onkologie do celorepublikové sítě. „Výzkum v oblasti onkologie není, na rozdíl od klinicky orientovaných Komplexních onkologických center, v současné době nijak koordinován a je roztříštěn na jednotlivých institucích. Ustanovení Národního ústavu pro výzkum rakoviny bude znamenat propojení špičkové vědecké expertízy, terciárního vzdělávání a relevantních medicínsko-zdravotnických informačních zdrojů,“ uvedl ke vzniku Národního ústavu pro výzkum rakoviny experimentální onkolog Šedo.

Od spolupráce vědeckých týmů si odborníci slibují větší šíři přístupů, která je nezbytná pro strategický rozvoj moderního onkologického výzkumu a koncentraci na prioritní oblasti lékařského vzdělávání. „Velkou výhodou propojení vědeckých týmů v rámci národního ústavu je, že nedojde k vybudování nové infrastruktury, ale k rozvoji a modernizaci stávajících kapacit a lidských zdrojů. Tento postup je vysoce efektivní a dlouhodobě finančně udržitelný,“ popisuje Aleksi Šedo. Síť spolupracujících pracovišť bude složena ze tří „uzlů“, které budou svým dopadem pokrývat celou Českou republiku. Uzel Praha se sídlem koordinátora na 1. LF UK a pracovišti Akademie věd ČR, Uzel Brno s pracovišti na Masarykově Univerzitě a v Masarykově onkologickém ústavu a Uzel Olomouc s pracovišti

na tamní Univerzitě Palackého). Týmy budou vybaveny chybějícím špičkovým vybavením. Stát si od této investice slibuje významné posílení produktivity především aplikovaného onkologického výzkumu s pozitivním dopadem na prevenci, vývoj inovativní diagnostiky a léčivých přípravků pro moderní terapie, který bude následovat transfer znalostí do průmyslu a zdravotního systému.

Vliv covidu-19 na činnost mozku a jeho výzkum

V souvislosti s dramatickým růstem průměrného věku populace stoupá také výskyt neurologických, a především neurodegenerativních chorob, jejichž příčiny ani léčba nejsou dostatečně známy. Nově vzniklý Národní ústav pro neurologický výzkum umožní spojit nejlepší výzkumné týmy z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, Univerzity Karlovy, Masarykovy Univerzity a Akademie věd ČR. Odborníci podrobí špičkovému výzkumu poruch vývoje a stárnutí mozku nejen Alzheimerovu a Parkinsonovu nemoc, ale například i schizofrenii, vrozené neurovývojové poruchy u dětí – také u těchto nemocí je totiž za příčinu označována neurodegenerace a úhyn nervových buněk – nebo úrazy lebky a mozku spojené s kontaktními sporty.

„Téma neurodegenerace je v současné době aktuální zejména v souvislosti s pandemií covidu-19, která je spojena s rizikem rozvoje následných neurologických a psychiatrických onemocnění. Nabízí se zde historická paralela se španělskou chřipkou. Po ní totiž následoval epidemický výskyt von Economovy encefalitidy s prudkým nárůstem parkinsonismu, jenž po letech přišel jako další devastující vlna onemocnění. Právě porucha čichu spojená s covidem-19 nápadně připomíná začínající Parkinsonovu nemoc, i zde je ztráta či omezení čichu průvodním jevem. První výzkumy skutečně naznačují, že covid-19 patří mezi neurotropní viry, které mohou poruchy a úhyn mozkových buněk způsobovat,“ poodhaluje nová výzkumná témata neurolog, profesor Robert Jech, který je za 1. LF UK jedním z lídrů národního projektu Neurodegenerace a její etiopatogeneze. Jeho cílem je systém moderních výzkumných metod, zvýšení kvality základního a aplikovaného výzkumu a modernizace infrastruktury zúčastněných pracovišť.

Zvrátit nejčastější úmrtí
Choroby metabolismu, zejména obezita a diabetes mellitus 2. typu, a kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou morbidity a mortality v civilizovaném světě včetně České republiky. V nárůstu obezity a diabetu je ČR na jednom z prvních míst v EU a úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění je u nás stále vyšší než ve většině vyspělých zemí EU. To je také důvod, proč vznikl Národní institut pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (CarDia). V této oblasti totiž ČR stále nemá dostatek vědců a výstupů preklinického i klinického biomedicínského výzkumu, na který by navazoval vývoj nových léků a léčebných postupů.

Navíc uvedená onemocnění nejvíce zvyšují riziko těžkého průběhu a špatné prognózy onemocnění covid-19, a vzniká tak potřeba i velmi flexibilních vědeckých bádání na aktuální medicínská témata.  Proto bude zásadní součástí vědecké práce institutu ozřejmění fungujících preventivních a podpůrných léčebných strategií u pacientů s covidem-19, a především sledování chronických důsledků této nemoci s důrazem nejen na kardiovaskulární, ale také na endokrinní a gastrointestinální systém člověka.
Ani v tomto případě se nepočítá s výstavbou nových budov. Vznik pracoviště vychází z již existující infrastruktury na Masarykově univerzitě v Brně a v Praze. Zde se vedle Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), Fyziologického ústavu AV ČR a Ústavu organické chemie a biochemie za 1. LF UK podílí také Národní centrum lékařské genomiky. Zdejší výzkumná skupina profesora Stanislava Kmocha analyzuje geny způsobující familiární (dědičné) kardiovaskulární choroby a poruchy mitochondriálního metabolismu.

Jde i o zdraví veřejné politiky
Čtvrtým výzkumným centrem, které díky prostředkům Národního plánu obnovy vzniklo, je Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SyRi). Společenská rizika typu pandemie totiž přinesla nové závažné nároky na společenské obranné mechanismy a formování veřejné politiky. Také tyto dopady zdravotních krizí vyžadují systematický společenskovědní výzkum, který by měl najít řešení, jak v těchto zásadních situacích řídit veřejnou politiku. Institut se proto zaměří například na studium masových i sociálních médií, komunikačních sdělení, vliv dezinformačních médií a důvěru v expertní vědění a politické instituce. Vznikne strategie institucionální a komunitní odolnosti, která podpoří stabilitu státu, bezpečí a soudržnost aktérů v české veřejné správě. Odborníci budou usilovat o snížení negativních dopadů na zdravotní stav obyvatel, redukci socioekonomických nerovností v souvislosti se zdravím a dojde i na identifikaci bariér v přístupu ke zdravotní péči a návrh reforem péče v několika dimenzích včetně zdravotní gramotnosti. Mgr. Lukáš Malý, Oddělení komunikace 1. LF UK, redaktor.

X X X

Penta Hospitals investuje 114 milionů korun do posílení pracovišť intenzivní péče

Celkem 114 milionů korun investuje v letošním roce skupina Penta Hospitals do posílení intenzivní péče nemocnic v Ostrově a Roudnici nad Labem. Oznámila do dnes v Ostrově generální ředitelka společnosti Barbora Vaculíková. Investice tak symbolicky završí pět let systematického budování komplexních služeb v oblasti následné intenzivní (NIP) i dlouhodobé intenzivní péče (DIOP).

“Naším cílem bylo od počátku vytvořit podmínky k zajištění komplexních služeb pro naše pacienty. Tedy jak v oblasti intenzivní péče, tak v navazujících segmentech, jako je dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče, nebo domácí umělá plicní ventilace,” uvedla Vaculíková. Stejným směrem proto míří i letošní investice firmy.

“Celkem 77 milionů korun z nich je určeno na výstavbu oddělení DIOP a NIP v Roudnici nad Labem, za dalších 37 milionů korun pak chceme rozšířit také oddělení NIP v Ostrově,” vypočítává generální ředitelka Penta Hospitals s tím, že kromě toho firma v letošním roce investuje 21 milionů korun například do rozšíření následné péče v Sokolově, na kterém se podílí společně s Karlovarským krajem. Celková výše investic Penta Hospitals do jejích zařízení pak v roce 2022 dosáhne souhrnné výše 265 milionů korun.

V Roudnici nad Labem investice 77 milionů zahrnuje výstavbu dvou úplně nových oddělení, DIOP s dvaceti a NIP2 s osmnácti lůžky. Pro jejich vznik se vyžije nevyužívaná část nemocnice, která projde kompletní rekonstrukcí i přístavbou. Zatímco oddělení pečovatelské intenzivní péče zahájí svůj provoz ještě letos, s dokončení jednotky NIP se počítá v druhé polovině příštího roku.

V Nemocnici Ostrov se za 37 milionů postaví nová jednotka DIOP a následně dojde i k rekonstrukci a rozšíření stávající NIP. Ta sídlí v prostorech které přestávající vyhovovat současným potřebám a díky rekonstrukci se tak výrazně zvýší komfort pro pacienty i pro personál. Nové oddělení DIOP bude otevřeno do konce letošního roku, s následnou rekonstrukcí NIP se počítá v roce 2023 s předpokládanou výší investice kolem 50 milionů korun.  

Pět let budování tohoto segmentu péče Pentou Hospitals se navíc letos dočkalo i neobvyklého ocenění. Prestižní titul Sestra roku v kategorii přímé ošetřovatelské péče totiž získala v celostátní soutěži Kamila Zikmundová, zdravotní sestra nemocnice Ostrov se specializací na domácí umělou plicní ventilaci. Tedy na pracoviště přímo navázané na ty provozy, do kterých míří letošní investice skupiny.

X X X

  Karlovarsko nabídne nové motivační prvky k získání praktických lékařů a zubařů  

Vedení kraje v tomto týdnu jednalo se starosty obcí s rozšířenou působností a zástupci regionální pobočky VZP ČR o kritickém nedostatku praktických lékařů a zubařů v regionu, zvláště v jeho okrajových částech. Zástupci kraje společně se starosty  navrhli další motivační nástroje, jež by praktiky a zubní lékaře mohly přesvědčit o výhodách působení v regionu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna, která je kompetentní k zajištění primární péče, v současnosti  nemá nástroje k tomu, aby praktické lékaře pro Karlovarský kraj získala. Situaci proto musí řešit kraj s jednotlivými městy. „Karlovarský kraj se za pomoci řady programů snaží motivovat lékaře, aby ve městech a obcích působili. Podporujeme vznik ordinací, přispíváme na jejich vybavení, na specializační vzdělávání. Totéž se snaží dělat města a obce, které zase dávají k dispozici možnost bydlení a další benefity. Bohužel se ukazuje, že finanční motivace pro stávající lékaře už není to pravé a situace se nelepší. V některých částech kraje, zejména na Chebsku, se věkový průměr praktických lékařů pro dospělé i pro děti a dorost blíží hranici 70 let, jejich počet je navíc nedostatečný.  Proto jsme se sešli se všemi aktéry, kteří mohou nabídnout motivační prvky, jež by pomohly lékaře přesvědčit, aby v kraji pracovali,“ vysvětlil hejtman.

Karlovarský kraj už nyní stipendii podporuje budoucí absolventy vysokých škol. Nově ještě připraví  stipendijní program pro studenty lékařských fakult, kteří budou moci získat  až o 150 tisíc korun ročně, a to již od prvního ročníku lékařské fakulty. Intenzivně začne spolupracovat mimo jiné i s gymnázii na území kraje, aby motivovaly žáky ke studiu na lékařských fakultách. „Pravidla stipendijního programu samozřejmě musíme rozpracovat do detailu. Cílem je přimět absolventy lékařských fakult
z našeho kraje, aby se po studiu vrátili zpět do regionu, přičemž Karlovarský kraj jim uhradí kompletní měsíční náklady na vysokoškolské studium. Pro řadu rodin to může být v dnešní době ekonomicky velmi zajímavé. Studenty bychom oslovovali spolu s řediteli středních škol. Pokusíme se rovněž ve spolupráci s příslušnými vysokými školami zrealizovat přípravné kurzy k přijímacím zkouškám na lékařské obory přímo v kraji. Dále bychom také ve spolupráci s obcemi připravili katalog s přehledem kompletních benefitů, finančních i nefinančních, jež praktickým lékařům v regionu nabízíme.  Katalog budeme šířit mezi studenty lékařských fakult, ale i mezi absolventy a stávajícími lékaři,“ popsal Petr Kulhánek.

Karlovarský kraj chce k další diskusi o zajištění praktiků oslovit rovněž ředitele VZP ČR Zdeňka Kabátka. „Našemu kraji by měla VZP věnovat zvýšenou pozornost, protože právě tady je situace ohledně chybějících praktiků a zubaři horší než ve zbytku republiky a my ji musíme aktivně řešit,“ dodal hejtman. Diskuse by se opět účastnili starostové obcí s rozšířenou působností a pozváni budou i zástupci Sdružení praktických lékařů pro dospělé, děti i dorost i zubních lékařů. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

Nejdelší visutý most na světě se otevírá na Dolní Moravě

 13. května se veřejnosti otevře nejdelší visutý most pro pěší turisty na světě. Most nesoucí název Sky Bridge 721 se nachází na Dolní Moravě, měří 721 metrů a spojuje horský hřeben Slamník s hřebenem Chlum přes údolí Mlýnského potoka. Turisté se ocitnou ve výšce 95 metrů. Za jeho vznikem stojí šikovné české ruce.

„Visutý most se nachází jen pár metrů od Stezky v oblacích, která od svého vzniku přilákala statisíce návštěvníků. Jsem si jist, že v případě tohoto mostu bude zájem ještě větší. Horský resort Dolní Morava, který je investorem, se tak už roky profiluje jako místo pro trávení dovolené v našem kraji v jakémkoliv ročním období,“ řekl Alexandr Krejčíř, radní Pardubického kraje zodpovědný za sport a cestovní ruch.

Most je jednosměrný, nastupuje se na něj v nadmořské výšce 1 110 m. n. m. a vystupuje ve výšce 1 116 m n. m.

„O most je velký zájem i v zahraničí, už od ledna odpovídáme na dotazy mnoha zahraničních novinářů, a to hlavně ohledně data otevření, parametrů mostu, ceny vstupného a podobně. V pondělí si skupina novinářů ze Slovenska, Polska, Německa a Rakouska vyzkoušela, jaké je to projít se po světovém unikátu, zároveň se zúčastnila spolu s českými médii i tiskové konference agentury Czech Tourism a Horského resortu Dolní Morava v hotelu Vista,“ uvedla Alena Horáková, ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy.

Součástí projektu je také naučná stezka v podobě hry, která nese název „Most času“ a je s prvky rozšířené reality. Vznikla ve spolupráci s Lesy ČR, obcí Dolní Morava a Muzeem československého opevnění z let 1935 – 1938. Hraje se s pomocí chytrého telefonu připojeného na internet. Naučná stezka vede od řopíku (lehkého opevnění). Na cestě je pak připraveno 9 naučných panelů, u kterých se plní úkoly. Ty se nesou v duchu tématu ochrany přírody a pohybu v ní prostřednictvím životního příběhu konkrétní rodiny z Dolní Moravy na pozadí historických událostí České republiky od roku 1935 do současnosti.„Upozorňujeme návštěvníky, že je zapotřebí si zajistit vstupenku předem on-line  na https://www.dolnimorava.cz/sky-bridge-721,“ dodala Alena Horáková. Ing. Pavla Sedláková, oddělení komunikace a vnějších vztahů, Pardubicko

X X X

 PETR TRNKA ZAZÁŘIL NA RAMPA da FALPERRA

V portugalském městě Braga se odehrálo druhé dějství letošního Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Zatím nejúspěšnější závod ve své kariéře zaznamenal náš reprezentant Petr Trnka, který vyhrál skupinu CN/E2-SC a v absolutním pořadí dojel druhý za fenomenálním Italem Merlim.

 Portugalská trať přináší mnohá úskalí, ale Petrovi vyloženě sedí, letos na ní startoval už popáté. „Rampa da Falperra je krásná, ale náročná na motor a techniku. Je velmi rychlá a hodně na srdíčko,“ popisuje Petr Trnka a dodává: „jedna pasáž vede z kopce a v nejrychlejších úsecích dosahujeme maximální rychlosti za hranicí 250 kilometrů v hodině. Tomu pochopitelně musíme přizpůsobit nastavení.

Z konečného výsledku jsem nadšený, připsal jsem maximální počet bodů a v naší skupině držím prozatímní první místo. Následující Al Fita ve Španělsku bude mít úplně jiný charakter. Je o poznání techničtější a má mnohem více zatáček. Musíme přenastavit podvozek, aero i převodovku. Tahle trať na naše auto není úplně ideální, ale to uvidíme už o víkendu.“

Do Portugalska se kromě Petra Trnky vydal ještě Jiří Ošmera s vozem VW Scirocco, pro zranění ruky se krátce před odjezdem musel omluvit David Dědek. Už o tomto víkendu pokračuje Mistrovství Evropy v závodech do vrchu třetím podnikem Subida al Fito ve Španělsku. Jan Koudelka, Předseda komise ZAV

X X X

JAROMÍR TARABUS DOMINOVAL NA ŠUMAVĚ  

Na 56. Rallye Šumava Klatovy odstartovalo šesté pokračování Peugeot Rally Cupu. Celkem osm posádek vyrazilo v pátek do šumavských hvozdů a od prvního kilometru potvrdila roli favoritů zkušená dvojice Tarabus – Trunkát. Nicméně velkým překvapením bylo vystoupení domácího Jakuba Talaše, který dovezl rodinnou dvěstěosmičku na druhé místo v cupu. Třetí pozice v cíli patřila posádce Brož – Navrátil.

 Jaromír Tarabus se do průběžného vedení v cupu dostal už na prvním testu a brzy vedl i v hodnocení dvoukolek. V této kategorii nadělil druhému Fránovi bezmála tři minuty. Velké a vyrovnané souboje sváděl i s Honzou Dohnalem. V absolutním pořadí dokončila posádka Tarabus – Trunkát na skvělém 14. místě. Myslel jsem si, že budeme ze začátku trochu tápat, protože jsme na Šumavě několik let nestartovali a většina tratí pro nás byla nová. Pochopitelně jsem ale v hloubi duše doufal, že budeme rychlí. To jsme nakonec i byli, i když mě překvapila obtížnost šumavských erzet, především úzké pasáže a šotolina. Většinu testů jsme neznali, takže to pro nás byla velmi náročná soutěž. Náročná, ale krásná,“ prozradil v cíli Jaromír Tarabus. „V cupu se nám líbí, Šumava pro nás dopadla skvěle a už se těšíme do Krumlova,“ doplnil krátce Daniel Trunkát.

 Velmi rychlé časy zajížděl se starším Peugeotem 208 R2 mladý Jakub Talaš. Bratr Jana Talaše startoval s tímto vozem teprve počtvrté, ale nechal za sebou hodně zkušenějších jezdců. Zúročil tak nejen své dovednosti z motokárových závodů, ale také cenné rady svého bratra. Posádka Talaš – Kalkus dojela v cupu na druhém místě, ve dvoukolkách skončili třetí.

 „Mně se splnil velký sen. Díky moc bráchovi, že mi půjčil auto a mohl jsem se porovnat s ostatními. Je to skvělý pocit a nová motivace v mé kariéře. V motokárách se už nějakou dobu držíme poměrně vysoko, takže rallye je další výzva, kterou si fakt užívám. Zatím jsem toho moc neodjel, takže o to cennější náš výsledek na domácím podniku je. A je to ještě umocněné pátým místem Honzy v absolutním pořadí. A co mě fakt chytlo u srdíčka, byla gratulace od Míry Tarabuse. Toho si nesmírně vážím,“ poznamenal Jakub Talaš.

Třetí místo v cupu obsadil Dominik Brož s Jakubem Navrátilem v roli navigátora. Šumavu jsme si jeli hlavně užít, protože ještě nevíme, co všechno letos pojedeme. Těšil jsem se hlavně na šotolinové úseky, na kterých jsme se vyřádili, ale bavili jsme se na všech erzetách. Jinak musím pogratulovat oběma bratrům Talašům, Šumavu zajeli parádně,“ komentoval průběh soutěže Dominik Brož.

Marco Venturini – ředitel značky Peugeot v ČR: „Na Šumavě je vždy skvělá atmosféra. Už jsme se všichni těšili na začátek cupové sezóny a z mého pohledu to byl začátek velmi vydařený. Gratuluji našim posádkám, které skončily velmi vysoko i v hodnocení dvoukolek. A velké uznání patří pochopitelně pořadatelům za skvěle připravený podnik.“Už za necelých 14 dní pokračuje seriál Peugeot Rally Cup druhým závodem, který se pojede v rámci 49. Rallye Český Krumlov. PEUGEOT RALLY CUP CZ Jan Koudelka

X X X

 Funky, bluesrock i klasická hudba. Na akci Kraj dokořán si vybere každý hudební fanoušek

Karlovarský kraj během letošního ročníku akce „Kraj dokořán“ opět nabídne program nabitý od rána až do večera. Kromě slam poetry, prezentace škol a firem, diskusí s osobnostmi, her a soutěží pro děti to taky bude hudební zážitek pro ty, kteří mají rádi mladé regionální kapely, zpěváky a famózní Karlovarský symfonický orchestr. Kraj dokořán se koná v pátek 17. června 2022 od 9 hodin v areálu krajského úřadu v Karlových Varech Dvorech.

Festival regionálních kapel odstartuje ve 14 hodin a příznivce našlapaného rocku, blues a funkových groovů přivede do varu šestičlenná parta Steven’s z Karlovarska. Debutový singl „Enough“ vydali na sklonku roku 2021, ale už v dubnu letošního roku vyhráli hlavní cenu poroty v soutěži Blues Aperitiv pořádané festivalem Blues Alive, která jim přinesla postup i na Blues Alive v polském Chorzówě a možnost být součástí programu festivalu Boskovice 2022.

Na konci roku 2017 začala v Chebu hrát kapela Radiomaják. Fanoušky si získala sérií videí s živým záznamem ze zkušebny a první skladbou Cyklista. Od té doby byl slyšet zpěvák Lukáš Réda a Radiomaják snad na všech pódiích, akcích a festivalech v Karlovarském kraji, představili se jako předskokani Pokáče, Lenny a Mirai.

Vítězem soutěže Top RoofTop talenty 2021 je sedmičlenná formace Funky Monx. Hudebníci z Karlovarska završí festival na Kraji dokořán svou energickou funkovou show. V našem kraji letos skupina vystupovala třeba na zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech.

Fanouškům a návštěvníkům Kraje dokořán se představí také MC Matheus, rapper ze Sokolova, jehož texty mají hloubku a bezpochyby by obstály i „na papíře“ jako básně. V loňském roce vydal své druhé album s názvem Domeček z karet, na němž  hip hop propojil s jazzovými prvky.

Ti, kteří čekají na klasiku, nepřijdou zkrátka. V podvečerním vystoupení Karlovarského symfonického orchestru zazní od 17 hodin známé filmové skladby, mimo jiné melodie z Hvězdných válek, z filmu Lví král, Ledové království nebo Hary Potter a kámen mudrců.

Těšíte se? Přijďte, jste srdečně zváni. Všechny informace a podrobnosti o programu Kraje dokořán najdete na webu www.krajdokoran.cz, na krajských sociálních sítích, v Krajských listech a dalších platformách. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

NA ZÁMECKÉM VRCHU V NÁMĚŠTI PADL ÚČASTNICKÝ REKORD

Druhým podnikem pokračovalo Mistrovství ČR v závodech do vrchu na populární trati v Náměšti nad Oslavou. Proměnlivé počasí neodradilo stovky diváků, kteří mohli sledovat rekordních 159 jezdců z našeho domácího šampionátu, České Trofeje a série Maverick Hill Climb Czech.

 Sobotní program ovlivnilo především počasí a časté dešťové přeháňky. Kluzká trať prověřila nejen připravenost jezdců, ale také pořadatelů a záchranného systému. Původní harmonogram musel být o jednu jízdu zkrácen, což ale na atraktivitě podniku nijak neubralo. První závod vyhrál v absolutním pořadí Josef Hlavinka se speciálem Gloria C8F, druhé místo v cíli patřilo Markovi Rybníčkovi s KTM X-BOW GTX a třetí příčku obsadil Zdeněk Chudoba (Norma F20).

Na prvních třech místech absolutního pořadí nedošlo k žádné změně ani v neděli, kdy se však umoudřilo počasí, a i přes vysoký počet jezdců se odjely všechny tři závodní jízdy.

„Do závodu jsem nastupoval s pokorou a respektem. Věděl jsem, že naše špička s rychlými třílitry je na Evropě v Portugalsku, takže jsem doufal ve slušné umístění. Vítězství v absolutním pořadí jsem ale úplně nečekal a je to první můj takový výsledek v mistrovství republiky. V Náměšti rozhoduje dle mého názoru nejvíce první úsek, kde jsou poměrně rychlé zatáčky a velké převýšení. Když se tam ubere nebo správně netrefí, špatně se to dohání. A mně to vyšlo v obou dnech skvěle, takže jsem se ve všech závodních jízdách dostal pod minutu,“ zhodnotil průběh podniku Josef Hlavinka.

„Po sobotním přerušení závodu mně bylo líto diváků. Museli dlouho čekat, protože přeražený elektrický sloup bránil v pokračování. Ale nakonec jsme odjeli alespoň jednu závodní jízdu a sobotní vítěze vyhlásili. V kategorii I. jsem zvítězil a v absolutním pořadí dojel jako druhý. Stejný výsledek se mi podařil i v neděli, ale nebylo to vůbec snadné. Domácí podnik je náročný, pomáhám tátovi s organizací a během víkendu nás v Náměšti navštíví spousta přátel. Takže soustředit se na samotnou jízdu není vůbec jednoduché. Závěrem moc děkuji fanouškům za úžasnou atmosféru, byli jste skvělí,“ ocenil diváckou kulisu domácí Marek Rybníček.

„Po úvodním podniku jsme museli měnit motor a ten nynější má o něco menší výkon než původní. Navíc jsme jeli staré pneumatiky, a to nás trochu limitovalo. Čekal jsem, že se dostanu pod jednu minutu, ale nešlo to, nebo by to bylo za cenu vysokého rizika. Náměšť je skvělá, ale mám z ní celkem respekt. Proto jsem se třetím místem absolutního pořadí v obou závodech spokojený,“ doplnil Zdeněk Chudoba. Následujícím podnikem MČR v závodech do vrchu bude poslední květnový víkend legendární Ecce Homo ve Šternberku. Jan Koudelka, předseda komise ZAV

X X X

Kopce jako by neexistovaly. Závod míru nejmladších zvládli závodníci s přehledem

Již 46. ročník Závodu míru nejmladších proběhl o víkendu v okolí Jevíčka. Memoriál Zdeňka Sendlera se nesl v duchu vynikajících sportovních výkonů.

„Závod jsem navštívil v sobotu, zúčastnil jsem tak startu čtvrté etapy. A musím říct, že závodníci předváděli opravdu skvělé výkony. Okolí Jevíčka je sice krásné, ale také hodně náročné na terén. Když jsem závodníky viděl, s jakou lehkostí vyjedou do kopce, nestačil jsem se divit,“ komentoval snažení cyklistů radní Alexandr Krejčíř zodpovědný za sport a cestovní ruch.

Závod míru nejmladších se jede na pět etap, celkově závodníci ujedou necelých 200 kilometrů. Letos se vítězem stal Aless De Bock z Belgie.

„Jsem rád, že jako Pardubický kraj podporujeme tento závod, který má ve světě opravdu skvělý věhlas. Jedná se o úžasný sportovní zážitek pro závodníky i diváky. Rád bych poděkoval všem organizátorům za perfektní organizaci celého závodu,“ dodal radní Krejčíř, který udělil závodu záštitu. Ing. Pavla Sedláková, oddělení komunikace a vnějších vztahů Pardubicko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X X X

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.