Rusi si ‚strieľajú‘ zo Západu: Takto končili expanzie na Východ 167, Žilinka zmeňte paragraf

Ministerstvo zahraničných vecí Ruska zablahoželalo krajanom ku Dňu Ruska zverejnením ironického obrázku na svojom kanáli Telegram, ktorý naznačuje pravdepodobný výsledok akejkoľvek „expanzie na Východ“, uviedla ruská agentúra Ria Novosti.

 Na obrázku sú prilby a text: „Slušne sme ich požiadali, aby neexpandovali na východ…“. Prvá prilba je symbolom porážky nemeckých križiakov pri Čudskom jazere Alexandrom Nevským v roku 1242. Druhá symbolizuje Porážku Poliakov, ktorých z Moskvy vyhnala domobrana Kuzmu Minina a kniežaťa Dmitrija Michajloviča Požarského v roku 1612. Tretí je Napoleonov klobúk a štvrtá prilba nemeckeho Wehrmachtu. Piaty symbol je zatiaľ prázdny štvorec.

Deň Ruska sa oslavuje 12. júna a pripomína deklaráciu o štátnej zvrchovanosti Ruskej federácie, ktorá bola prijatá v roku 1990. Návrh prijať tento deň za štátny sviatok pochádza ešte z čias prezidenta Boris Jeľcina, výnos podpísali v roku 1994./agentury/

X X X

Rusko sa definitívne vyňalo spod právomocí súdu pre ľudské práva v Štrasburgu

Ruský prezident Vladimír Putin podpísal zákon, podľa ktorého sa v Rusku nebudú plniť rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva prijaté po 15. marci. Oznámil to v sobotu Kremeľ. Zákon tento týždeň schválili ruskí poslanci a senátori.

 Rusko v polovici marca ohlásilo odchod z Rady Európy, pod ktorú štrasburský súd spadá. Podľa nového zákona sa bude odškodnenie, ktoré nariadil súd, odteraz vyplácať iba v rubľoch a iba na účty v ruských bankách. Peňažné odškodnenie môže generálna prokuratúra vyplácať do 1. januára 2023. Budúce rozsudky Európskeho súdu pre ľudské práva nebudú dôvodom na zmenu rozhodnutia ruských súdov.

Rada Európy (RE), ktorá dohliada na stav demokracie a ľudských práv vo viac ako štyroch desiatkach členských krajín, 16. marca oznámila, že pre inváziu na Ukrajinu vylúčila Rusko. Výbor ministrov RE vo vyhlásení uviedol, že Ruská federácia prestáva byť po 26 rokoch členskou krajinou organizácie.

Rusko sa členom Rady Európy, ktorá nijako nesúvisí s Európskou úniou, stalo v roku 1996. Jeho odchod z tejto organizácie okrem iného znamená, že nebude viazané Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv.

Výbor Rady ministrov RE pozastavil členstvo Ruska v tejto inštitúcii deň po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, kam ruské vojská vpadli 24. februára.

Ukončenie ruského pôsobenia v Rade Európy znamená odchod zo všetkých jej mechanizmov, vrátane Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. Na ten je všeobecne možné sa obracať so sťažnosťou po tom, keď jednotlivci vyčerpali všetky vnútroštátne opravné prostriedky. Jednotlivci, ktorí sa sťažujú na porušenie svojich práv, sa teda musia najprv obrátiť na súdy danej krajiny, a to vrátane tribunálov najvyšších. Podľa agentúry AFP je Rusko krajinou, ktorej kauzami sa súd v Štrasburgu zaoberá najčastejšie./agentury/

X X X

Žilinka odkazuje Hegerovi a Kolíkovej: Ak máte dosť poslancov, zmeňte paragraf

Za škodlivé považuje generálny prokurátor reakcie premiéra a ministerky spravodlivosti na zrušenie obvinenia guvernéra Národnej banky Slovenska. A radí im: Ak máte 90 poslancov, tak paragraf 362 Trestného poriadku zrušte. Ak teda poslanci vládnych strán v súčasnosti pri riešení ekonomických, sociálnych, zdravotných či iných problémov občanov Slovenska považujú za prioritnú práve zmenu ustanovenia § 363.

 V pondelok prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera použil paragraf 363 Trestného poriadku a zrušil obvinenie z korupcie guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra Kažimíra.

„Na vznesenie obvinenia Ing. Petra K. neboli splnené zákonné podmienky,“ povedal Kandera na tlačovej konferencii, kde spolu s ním sedeli aj generálny prokurátor Maroš Žilinka a jeho ďalší námestník Jozef Sedlák.

Celé trestné stíhanie bolo podľa prokuratúry postavené len na výpovedi jediného kajúcnika, ktorým je bývalý riaditeľ Finančnej správy František Imrecze. „Výpovede svedka neboli podporené ani ďalšími dôkazmi,“ zdôraznil Kandera. „Na základe týchto skutočností bolo zistené, že neboli splnené zákonné dôvody na vznesenie obvinenia,“ skonštatoval prvý námestník generálneho prokurátora.

Premiér Heger vyhlásil, že využívanie paragrafu 363 znepokojuje spoločnosť. „Občania cítia, že reálne hrozí zneužívanie tohto paragrafu na úkor spravodlivosti. Je to aj názor mnohých odborníkov vrátane troch strán koalície,“ reagoval predseda vlády na zrušenie obvinenia Kažimírovi.

Podľa Hegera chce koalícia aj ďalej rokovať s hnutím Sme rodina o zmenách paragrafu 363, ktoré doteraz prípadné zmeny vetovalo. „Sme rodina aktuálny stav vyhovuje, preto sa koalícia v týchto diskusiách nepohla,“ konštatoval Heger. Neskôr sa líder OĽaNO a minister financií Igor Matovič k nemu pridal: „Boris Kollár (predseda hnutia Sme rodina – pozn. red.) v tejto veci koalíciu v podstate vydiera. Ak si dovolíme zmeniť paragraf 363, tak z koalície odíde.“

Až v sobotu na vyhlásenia ústavných činiteľov reagoval generálny prokurátor Žilinka. „Po pondelkovom rozhodnutí prvého námestníka generálneho prokurátora SR, ktorý v mene generálneho prokurátora SR, využijúc zákonné oprávnenie zrušovať právoplatné rozhodnutia v prípravnom konaní, zrušil obvinenie bývalého ministra financií SR Ing. P. K. z prečinu podplácania, pretože zistil porušenie zákona v jeho neprospech, predseda vlády SR a ministerka spravodlivosti SR opätovne verejne spochybnili využívanie § 363 Trestného poriadku a vyslovili sa za jeho zmenu v smere zúženia či úplného zrušenia,“ napísal na sociálnej sieti.

Vyčíta im, že sa vyjadrujú k prípadom bez znalosti spisu. „Traumatizovanie spoločnosti vysokými ústavnými činiteľmi sústavným spochybňovaním rozhodnutí generálneho prokurátora SR (vždy výlučne v prípadoch, ktoré sú z ich pohľadu citlivé) bez znalosti spisu a s tým súvisiacimi nekonečnými výzvami na nutnosť zmeny právnej úpravy, ktorá by oprávnenia generálneho prokurátora SR obmedzila, nepovažujem za správne, ale škodlivé,“ nekladie si servítku pred ústa Žilinka.

Ďalšie slová sú ešte tvrdšie. „Ak predstavitelia vládnych strán považujú popri riešení ekonomických, sociálnych, zdravotných či iných problémov občanov Slovenska práve zmenu ustanovenia § 363 Trestného poriadku za prioritnú, na vykonanie z ich pohľadu potrebných legislatívnych zmien či úprav v Národnej rade SR disponujú deklarovanou ústavnou väčšinou 90 hlasov poslancov,“ nepriamo radí koalícii, aby by mohla upraviť paragraf 363.

„Ak však reálne takou podporou na vykonanie zmien nedisponujú, nie je správne spoločnosť zneisťovať sústavným spochybňovaním, ale je potrebné rešpektovať rozhodnutia vydané na základe súčasnej právnej úpravy, ktorá generálnemu prokurátorovi SR ukladá POVINNOSŤ zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon,“ cituje Žilinka zo svojich povinností.

 Kandera pri informovaní o zrušení obvinenia vysvetľoval, že proti Kažimírovi vypovedá Imrecze, ale „v jeho výpovedi sú zásadné rozpory“. Napríklad Imrecze raz vypovedal, že sa skutok stal v roku 2016, neskôr, že v roku 2018. Korupcia sa mala týkať daňových kontrol firiem, ktoré si uplatňovali nadmerné odpočty DPH. Kandera podotkol, že o vratkách rozhodoval aj súd a daniari peniaze firmám museli vyplatiť.

V diskusii pod Žilinkovým statusom sa ohlásil aj poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí). „Nechcete traumatizovať spoločnosť cez paragraf 363 pán Žilinka? Stačí, ak prestanete svojimi rozhodnutiami nahrádzať súdy a cez paragraf 363 nebude vyhodnocovať dôkazy v trestnom konaní, vrátane výpovedí svedkov a tak brániť, aby o vine alebo nevinne rozhodol súd. Toto keď prestanete robiť, spoločnosť nebude traumatizovaná a politici sa k tomu nebudú musieť vyjadrovať. A ak chcete ešte dokonca pomôcť, začnite odpovedať na novinárske otázky a prestaňte karhať prokurátorov za hlúposti. Lebo to naozaj nie je koncept otvorenej prokuratúry. Máte to len a len vo svojich rukách. Pretože pri všetkej úcte pán Žilinka, momentálne v otázkach spravodlivosti traumatizujete spoločnosť najmä Vy!“ napísal Šel. /agentury/

X X X

Rezort vnútra: Orgány činné v trestnom konaní po dlhých rokoch konajú slobodne

Exminister vnútra a člen predsedníctva opozičného Smeru-SD Kaliňák v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza hovoril o politickom vedení káuz.

Orgány činné v trestnom konaní po dlhých rokoch konajú slobodne. TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová. Dodala, že ministerstvo vníma spochybňovanie procesov exšéfom rezortu vnútra Robertom Kaliňákom ako snahu prekryť závažné pochybenia z minulosti.

„Orgány činné v trestnom konaní sú konečne po dlhých rokoch vlády Smeru-SD, ktorých bol pán Kaliňák súčasťou v pozícii ministra vnútra, slobodné v konaní,“ priblížila hovorkyňa. Dôkazom toho má byť skutočnosť, že „ľudia spriaznení s vládami Smeru vypovedajú o vážnych podozreniach z obrovských korupčných krokov a ďalších závažných podozrení z trestných činov“.

Ako ďalej uviedla, na základe svedeckých výpovedí priamych účastníkov páchania trestnej činnosti sú ľudia vyšetrovaní, žalovaní „a v prípadoch nominantov vlád pod vedením strany Smer dokonca odsúdení“.

Exminister vnútra a člen predsedníctva opozičného Smeru-SD Kaliňák v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza hovoril o politickom vedení káuz., aktuality.sk

X X X

Zdražovanie nafty a benzínov sa neskončilo. Cena bude rásť, predpokladá analytička

 Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach bude pokračovať. Na základe vysokých trhových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. „Zároveň ale platí, že Slovensko spolu s Maďarskom a Českom dostalo výnimku zo zákazu dovozu ruskej ropy, keďže ten sa netýka ropy dovážanej potrubím. Tento fakt by teda nemal tlačiť na rast cien ropy u nás. Európsky trh ale bude čeliť nižšej ponuke ropy, keďže tú embargo ešte viac obmedzí. Nadchádzajúca letná motoristická sezóna naopak zvyšuje dopyt, čo bude tlačiť ceny ropy a benzínu nahor,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Motoristi nielen na Slovensku, ale v celej Európe cítia nepríjemné zdraženie pohonných hmôt. Niekdajšie Československo zažilo aj iný energetický šok: v januári 1979, keď zlyhala elektrizačná sústava. Ilustračné foto.

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 22. tohtoročný týždeň ceny benzínu na našich pumpách pokračovali druhý týždeň v raste. Liter 95-oktánového benzínu sa tak minulý týždeň predával za priemernú cenu až 1,852 eur a na týždňovej báze si pripísal 1,4 percenta. Cena 98-oktánového benzínu taktiež vzrástla, a to o 2,1 percenta na úroveň 2,043 eur za liter. No a po predchádzajúcich poklesoch sa opäť zvýšili aj ceny nafty, a to o 0,9 percenta na úroveň 1,778 eur za liter.

Aj v medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 37 percent ako vlani a benzín 98 o 32 percent. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 49 percent drahšia ako vlani.

 Pre prijaté embargo na dovoz ruskej ropy sa rast cien na svetovom ropnom trhu zintenzívnil a ropa Brent sa dostala až nad 120-dolárovú hranicu. Na takýchto úrovniach sa držala aj tento týždeň a hýbala sa v rozmedzí 120 až 124 amerických dolárov za barel. Smerom nahor je podľa analytičky ropa tlačená dohodou EÚ na čiastočnom zákaze dovozu ruskej ropy, ďalej tiež vývojom pandemickej situácie a dopytu v Číne a taktiež začiatkom letnej motoristickej sezóny. Tá totiž zvyšuje dopyt po pohonných látkach vo svete.

„Dohoda únie na znížení dovozu z Ruska podporuje obavy, že na trhu bude počas letnej sezóny vysoký dopyt a nižšia ponuka ropy. Tomuto napomohli aj kroky Saudskej Arábie, ktorá zvýšila ceny ropy pre ázijských odberateľov viac než sa očakávalo, čo nasvedčuje tomu, že ponuka bude naďalej nedostatočná. Ropnému trhu nepomohol ani kartel OPEC+, ktorý síce rozhodol o výraznejšom zvýšení produkcie, ale aj tak to je nedostatočné a nedokáže to pokryť výpadok ruskej ropy,“ konštatovala Glasová. /agentury/

X X X

Dlhšie ako Alžbeta II. vládol len Ľudovít XIV.

Britská kráľovná Alžbeta II. sa stala druhou najdlhšie vládnucou panovníčkou moderných dejín.

Televízna stanica Sky News a bulvárny denník Daily Express vypočítali, že 96-ročná kráľovná sa v nedeľu vyrovnala thajskému kráľovi Pchúmipchonovi Adundétovi (1927 – 2016), ktorý vládol 70 dní a 126 dní až do svojej smrti.

Na zozname najdlhšie vládnucich panovníkov suverénnych štátov je pred Alžbetou II. už iba francúzsky kráľ Ľudovít XIV. (1638 – 1715), ktorý bol korunovaný ako štvorročný v roku 1643 a na tróne sedel 72 rokov a 110 dní. Alžbeta II. sa mu tak vyrovná až v roku 2024.

Kráľovná, korunovaná v roku 1953, sa v septembri 2015 stala najdlhšie vládnucim britským panovníkom, čím prekonala svoju prastarú mamu kráľovnú Viktóriu. Minulý týždeň sa po celom Spojenom kráľovstve a v štátoch Spoločenstva národov (Commonwealth) konali štvordňové oslavy 70. výročia jej nástupu.

Pre problémy s pohybom sa nezúčastnila na viacerých podujatiach, ale na záver osláv nakrátko pozdravila verejnosť z balkóna Buckinghamského paláca, aktuality.sk

X X X

Tesla navrhla rozdelenie svojich akcií v pomere tri ku jednej

Americká spoločnosť Tesla navrhla rozdelenie svojich akcií v pomere tri ku jednej. Vďaka tomuto kroku budú akcie výrobcu elektromobilov prístupnejšie aj pre menších investorov, no neovplyvní to celkovú trhovú hodnotu spoločnosti. TASR správu prevzala z AP.

Tesla koncom marca uviedla, že plánuje rozdeliť svoje akcie druhýkrát za dva roky. V tom čase sa jej akcie predávali za viac ako 1000 USD (945,36 eura). Ale od začiatku apríla klesli už o približne 39 % po tom, čo generálny riaditeľ spoločnosti Elon Musk prišiel s myšlienkou kúpiť sociálnu sieť Twitter. Tento piatok uzavreli akcie spoločnosti so sídlom v Austine v Texase obchodovanie pri cene 696,69 USD.

Rozdelenie akcií používajú spoločnosti, keď je ich cena príliš vysoká na to, aby si ich mohli kúpiť drobní investori, alebo keď spoločnosť chce, aby na trhu existovalo viac akcií. Tesla vo svojom vyhlásení uviedla, že sa snaží dosiahnuť oba tieto ciele – poskytnúť svojim zamestnancom väčšie množstvo akcií, ako aj sprístupniť akcie retailovým investorom.

Nákup Twitteru

Musk plánuje použiť svoje akcie Tesly ako kolaterál na nákup Twitteru a tiež potenciálne predať časť svojho podiel v spoločnosti na financovanie prípadnej kúpy sociálnej siete.

Akcionári Tesly budú o rozdelení akcií hlasovať na výročnom zhromaždení spoločnosti 4. augusta.

Vo vyhlásení Tesly sa tiež uvádza, že spoluzakladateľ Oracle Larry Ellison už nebude kandidovať na opätovné zvolenie do predstavenstva spoločnosti.

Ellison, hlavný investor Tesly a Muskov priateľ, bol jedným z dvoch nezávislých členov menovaných do predstavenstva Tesly koncom roka 2018 v rámci dohody s Komisiou pre cenné papiere a burzy, ktorá požadovala väčší dohľad nad Muskom, aktuality.sk

X X X

Trpezliví Španieli ubehali Čechov. V Malage zvíťazili o dva góly

Futbalová reprezentácia Španielska zvíťazila v Lige národov nad Českom 2:0 po góloch Solera a Sarabiu. V druhom zápase skupiny si Švajčiarsko poradilo s Portugalskom 1:0.

  Španieli sa po štvrtom kole dostali na čelo 2. skupiny A-divízie Ligy národov. V tabuľke figuruje o bod pred Portugalskom, ktoré nečakane zakoplo v Švajčiarsku.

Česi po dvadsiatich minútach hry v Malage viedli na strelecké pokusy 4:0, dva z nich z kopačiek Václava Černého a Jana Kuchtu musel zákrokmi vyriešiť domáci brankár Unai Simon.

 Favorit sa rozbiehal pomaly, ale potom gólovo udrel hneď zo svojej prvej strely. Marco Asensio v šestnástke ideálne prihral loptu nabiehajúcemu Carlosovi Solerovi a ten v 24. minúte zo šiestich metrov otvoril skóre – 1:0.

Ten istý hráč mohol už o chvíľu neskôr zvýšiť náskok svojho tímu, ale do prestávky ďalší gól nepadol. Španieli mali aj po zmene strán výrazne vyššie držanie lopty, ale minimum streleckých príležitostí.

Ich mimoriadnu efektivitu potvrdil štvrťhodinu pred koncom striedajúci Pablo Sarabia, ktorý zblízka pridal poistku do odkrytej bránky po pase od ďalšieho striedajúceho hráča Ferrana Torresa./agentury/

X X X

Meduza: V Rusku sa ktosi pokúsil vyhodiť do povetria časť ropovodu Družba

V Brjanskej oblasti na západe Ruska sa ktosi pokúsil vyhodiť do povetria časť ropovodu Družba, ktorý prepravuje ruskú ropu do Európy. O sobotňajšom útoku informoval server Meduza s odvolaním sa na informačný kanál Baza v aplikácii Telegram. Ropovod však poškodený nebol, ropa neunikla. Podľa spoločnosti Transnefť ropovod funguje normálne.

 Útok sa odohral ráno 11. júna pri dedine Gulevka, ležiaci asi 40 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. Zahrmeli tri výbuchy. Poškodili objekty spojené s ropovodom: trafostanicu, kábel a jedno potrubie. Poškodený ale nebol sám ropovod, ropa z neho neunikla, uviedol server, ktorý operuje z lotyšskej Rigy vzhľadom na zásahy ruských úradov proti nezávislým médiám.

Ruské štátne médiá citovali vyhlásenie spoločnosti Transnefť, podľa ktorej firma nezaznamenala výpadky vo fungovaní ropovodu a preprava ropy do Európy oboma vetvami Družby funguje podľa harmonogramu.

„Ropovod Družba funguje v normálnom režime. Preprava ropy pokračuje v súlade s harmonogramom ako cez Bielorusko do Poľska, tak do strednej Európy cez Ukrajinu. K výpadkom v dodávkach nedošlo,“ povedal agentúre TASS hovorca podniku Igor Ďomin.

TASS dodal, že Družba zaisťuje dodávky ropy pre bieloruské rafinérie a prepravu ropy do Európy. Vedie zo Samarskej oblasti a za Brjanskom sa delí na dve vetvy, severné a južné, ktoré vedú cez Bielorusko, Poľsko a Nemecko a cez Ukrajinu, Maďarsko, Slovensko a Česko. Transnefť uvádza, že vývoz ropy Družbou vlani dosiahol 35,9 milióna ton a vo februári spoločnosť ohlásila plány zvýšiť prepravu Družbou na 45,5 milióna ton.

Európska únia na začiatku júna definitívne schválila šiesty balík sankcií proti Rusku za inváziu na Ukrajinu, ktorého súčasťou je zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy od prelomu roka. Z embarga bude dočasne vyradená preprava ropy ropovodom Družba zásobujúcim Česko, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdiel od ostatných krajín môcť až do decembra budúceho roka dovážať produkty z ruskej ropy z rafinérií v iných krajinách EÚ. Objem takto dovezených palív by podľa textu výnimky nemal prekročiť hodnoty z posledných piatich rokov./agentury/

X X X

Gyimesi: Sulík na koaličnej vždy všetkým vynadá. Bittó Cigániková sa o šéfa strany nebojí

 Poslankyňa parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS) sa nebojí, že bude minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) odvolaný zo svojho postu.

 Ak by odvolanie ministra malo stáť na jednom hlase, koaličný poslanec György Gyimesi (OĽANO) zahlasuje za. Obaja to uviedli v diskusnej relácii V politike na televízii TA3.

SaS podľa Bittó Cigánikovej žiadnu vládu povaliť nechce, to, že strana prestala chodiť na koaličné rady, je varovný prst. Koaličné rady zvyčajne vedie minister financií Igor Matovič (OĽANO), čo Bittó Cigániková označila za nepríjemné. „Na vláde je diskusia konštruktívnejšia. Tam to vedie premiér,“ poznamenala.

Gyimesi skritizoval, že Sulík chodí na koaličné rady len sem-tam a vynadá tam všetkým. Je presvedčený, že minister školstva Branislav Gröhling (SaS) by na vláde hlasoval za zvýšenie platov učiteľov, no obáva sa vylúčenia zo SaS. „Postoj Sulíka ovplyvňuje aj ostatných poslancov a ministrov strany,“ podotkol.

 Opozičný poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) povedal, že treba upokojiť polarizovanú spoločnosť. Riešením sú podľa neho predčasné voľby, o ktoré sa idú pokúšať referendom. Potrebné podpisy chce strana vyzbierať do konca júla, respektíve polovice augusta. Viacerí právnici Smeru podľa Kamenického nevidia v otázkach problém. V prípade, že by vláda na základe výsledkov referenda nepodala demisiu, Smer má na to pripravené protikroky, priblížil.

Bittó Cigániková sa zhodla s Gyimesim, že žiadne referendum sa konať nebude. „Toto je PR akcia Smeru, aby si udržali počas leta svojich voličov v správnej teplote,“ skonštatoval Gyimesi. Zároveň Kamenickému pripomenul slová Smeru o referende spred niekoľkých rokov, že referendum o predčasných voľbách je popieraním výsledkov demokratických volieb. Kamenický reagoval, že dnes chcú zmeniť vládu ústavným spôsobom. „Toto je demokratický spôsob,“ myslí si.

Poslankyňa tvrdí, že je v poriadku, ak dá prezidentka Zuzana Čaputová opäť navrhnuté referendové otázky prehodnotiť na Ústavný súd SR.

Gyimesi na margo svojho návrhu o zákaze vyvesovania dúhových vlajok na úradoch povedal, že proti LGBTI komunite nič nemá. Ústava chráni manželstvo ako zväzok muža a ženy, LGBTI skupina to popiera, a preto by dúhové vlajky nemali byť na štátnych budovách. Poslanec je za to, aby sa párom rovnakého pohlavia pomohlo, aby mohli po sebe dediť či nahliadať do zdravotnej dokumentácie. Návrh zákona pripravujú jeho kolegovia. Tvrdí, že ho podporí.

„Vy idete pomáhať tejto komunite tým, že zakážete vlajku tolerancie? Dúhová vlajka nie je žiadna ideológia. Nebuďte už z toho taký vyplašený,“ reagovala na Gyimesiho Bittó Cigániková. Jediný dôvod, prečo návrh podáva s nezaradeným poslancom Tomášom Tarabom je, že OĽANO urobilo kšeft s ľuďmi z kandidátky „fašistickej strany“, skonštatovala Bittó Cigániková.

Kamenický je za to, aby na každom slovenskom úrade visela slovenská zástava. Ak príde na Slovensko medzinárodná návšteva, tak v rámci protokolu nech je na budove aj vlajka iného štátu.

Za ľudí Sulíka podporia

Poslanci strany Za ľudí podržia Richarda Sulíka (SaS) vo funkcii ministra hospodárstva. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to avizovala podpredsedníčka strany Viera Leščáková. Postoj OĽANO k opozičnému návrhu na odvolanie ministra bude známy po rokovaní poslaneckého klubu, povedala poslankyňa z klubu OĽANO Anna Záborská, ktorá zároveň šéfuje Kresťanskej únii.

„Mame klub, na ktorom sa dohodneme, ako budeme hlasovať. Keby záležalo na mne, nebudem hlasovať za odvolanie,“ priblížila Záborská v diskusnej relácii. Leščáková zdôraznila, že poslanci Za ľudí určite nebudú hlasovať za návrh opozičného Smeru-SD. Mimoriadna schôdza Národnej rady SR o návrhu na odvolanie Sulíka sa má uskutočniť vo štvrtok (16. 6.) po Hodine otázok. /agentury/

X X X

Pri Nových Zámkoch spadlo malé lietadlo, zomrela jedna osoba

Posádku tvorili dvaja českí občania. Pád malého lietadla v okrese Nové Zámky v lokalite Nový Gúg si vyžiadal jednu obeť. Druhá osoba je v kritickom stave.

TASR o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

Záchranári dostali informáciu o páde lietadla na tiesňovú linku približne o 11. hodine. „Na mieste sa podľa dostupných informácií mali nachádzať dvaja ťažko zranení. Okamžite sme aktivovali pozemných aj leteckých záchranárov, aby im pomohli,“ uviedla Krčová.

Ako doplnila, obaja muži utrpeli tzv. polytraumu. „Išlo o viaceré poranenia celého tela a záchranári ich po ošetrení previezli do nemocnice v kritickom stave. Žiaľ, jeden z mužov zomrel krátko po transporte,“ povedala hovorkyňa záchranárov.

Posádku tvorili dvaja českí občania. „Jeden skonal vo vrtuľníku leteckej záchrannej služby, druhý bol prevezený posádkou rýchlej lekárskej pomoci s ťažkými poraneniami na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch,“ informovala Darina Schreková z oddelenia komunikácie Záchrannej zdravotnej služby Bratislava.

Na miesto sa presúvajú aj pracovníci Leteckého a námorného vyšetrovacieho útvaru. „Príčina pádu je nateraz v štádiu vyšetrovania. Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície v Komárne vo veci začal trestné stíhanie pre trestné činy usmrtenia a ublíženia na zdraví,“ uviedlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre na sociálnej sieti, aktuality.sk

X X X

 Po revolúcii sme chceli výhody socializmu i kapitalizmu. Aj preto na totalitu spomíname s nostalgiou

Mnohým ľuďom v Československu vyhovoval život v štáte, ktorý im v určitom období všetko zabezpečil. Za to boli ochotní prehliadať porušovanie ľudských práv i to, že sa krajina rúti do ekonomických problémov.

Za pozitívne spomienky na život v komunistickej diktatúre môže u mnohých prostý fakt – že boli vtedy mladí. Zároveň sú presvedčení, že štát im dal všetko zadarmo. Konformná väčšina bola ochotná vzoprieť sa komunistom až vtedy, keď súdruhom dochádzali financie na sociálnu politiku, vysvetľuje historik Tomáš Černák z Katedry slovenských dejín na Univerzite Komenského v Bratislave.

 X Mnoho ľudí zvykne v súvislosti so životom v komunistickej diktatúre skĺzať do floskule, že sa vtedy žilo lepšie. Prečo?

Spomienkový optimizmus sa týka najmä obdobia normalizácie. Určite ho nemáme na rok 1948, pretože množstvo pamätníkov už nežije. V normalizácii, teda v 70. a 80. rokoch minulého storočia štát naozaj investoval obrovské prostriedky do zvýšenia životnej úrovne občanov. Začala sa masívna bytová výstavba, ľuďom boli prideľované byty. Stavali sa zdravotné strediská, škôlky, školy, budovala sa infraštruktúra. Ľudia spomínajú tiež na to, že neplatili za zdravotníctvo, školstvo a všetko bolo podľa nich zadarmo.

X Dnes už vieme, že toto dotovanie síce vnútorne eliminovalo chudobu, vo vzťahu k západnému svetu však vytváralo z Československa čoraz chudobnejšiu krajinu. Čo viedlo totalitnú moc k takému veľkorysému financovaniu?

Každý politický subjekt podobného typu, ako bola komunistická strana, potrebuje, aby masy nerebelovali a ľudia boli spokojní. Snaží sa to dosiahnuť zvyšovaním životnej úrovne. Aj preto v 70. rokoch stúpala pôrodnosť – takzvané Husákove deti sa rodili práve v tomto období. Ľudia si zakladali rodiny, pretože si povedali, že štát sa postará. Pamätníci tiež radi spomínajú na minulé časy, pretože boli mladí, čo je silný faktor spomienkového optimizmu.

  X Častým argumentom v prospech života v komunistickej diktatúre bývajú aj ceny v obchodoch. Za minulého režimu stál chlieb necelé tri koruny, mlieko približne dve koruny. Naozaj sa v pomere k vtedajším platom žilo lepšie?

Nedá sa povedať, že by bolo všetko lacnejšie. Určite nie v pomere k platom. Ak si vtedajšie ceny porovnáme so súčasnými, tak to bolo dokonca horšie ako teraz, respektíve v období pred pandémiou koronavírusu a vojnou na Ukrajine. Navyše, ponuka tovarov a služieb nebola ani zďaleka taká ako v súčasnosti. I preto viac ľudí spomína skôr na sociálne výhody, ktoré im štát dával v určitom období.

X Hovorí sa, že ak človek nepozná lepšie, uspokojí sa s tým, čo má. Ak to však spozná, už mu nebude stačiť, čo mal predtým. Ako na tom boli ľudia v Československu?

Nevedeli, aký je kapitalizmus a čo ponúka. Málokomu sa podarilo dostať na Západ. Drvivá väčšina poznala len to, čo je v Československu, resp. vo východnom bloku, a uspokojila sa s tým. Keď sa ich dnes spýtate, či im nie je lepšie vo svete, kde majú viac možností, tak vám niektorí povedia, že síce dnes máme tovary a služby, ale nemajú si ich za čo kúpiť. Vtedy nebola taká ponuka, čiže nevideli, čo všetko si nemôžu dovoliť alebo aj vedeli, no bolo ťažké sa k týmto tovarom dostať.

X Väčšina ľudí ani nemala šancu zistiť, o čo prichádza, keďže cesta na Západ bola pre nich nemysliteľná…

Bolo to, ako keby sme si dnes povedali, že zajtra ideme na Pluto a pozajtra na Mars. Oficiálne mohol ísť človek aj na Francúzsku riviéru, kde sa však dostal len na super výnimku – musel mať postavenie a poznať správnych ľudí. Zároveň si treba uvedomiť, že to boli časy, keď bol výlet do okresného mesta udalosťou pre celú rodinu a výlet do Prahy či Bratislavy udalosťou roka. Ľudia neboli zvyknutí cestovať tak ako dnes. Nemyslím si, že väčšinová spoločnosť‘ rozmýšľala nad tým, že by chcela ísť do Španielska alebo do Portugalska k moru. Ľudom v prihraničných regiónoch však určite chýbalo, že nemôžu ísť napríklad ani do Rakúska, ktoré bolo hneď vedľa.

X Ak by sa do západných krajín aj dostali, veľa by si za vtedajšie platy nemohli dovoliť. Devízy bolo treba inde, keďže štát postupne ekonomicky kolaboval a na oficiálnu výmenu korún za doláre či marky platili prísne limity. Mohli si ľudia za bývalého režimu napríklad dopriať obed v reštaurácii či kávu v kaviarni?

Záleží na tom kto. Ak sa pozrieme na vtedajšiu strednú vrstvu, teda na väčšinovú spoločnosť, tá si mohla zájsť na kávu, prípadne pivo. To nebol problém. Na druhej strane sa však snažili šetriť, kde sa dalo, aby sa napríklad dostali na dovolenku k moru do Juhoslávie či Bulharska alebo aby si mohli zadovážiť, čo potrebovali. Stravovanie v reštauráciách nebolo ani zďaleka také rozšírené ako dnes. Keď ste aj na dovolenku šli, brali ste si všetky možné konzervy, klobásy a jedlo z domu, aby ste minuli čo najmenej.

X Hovoríte, že ľuďom dnes chýba to, že im štát dával všetko zadarmo. Prečo teda vyšli 17. novembra 1989 do ulíc?

Mnohí, ktorí boli v novembri 1989 na námestiach, si predstavovali, že im po páde režimu zostanú výhody, ktoré im poskytoval, a zároveň budú mať benefity, ktoré prinesie kapitalizmus. Chceli všetko a neuvedomili si, že to nie je možné a že nový ekonomický systém nastúpi so všetkými dôsledkami vrátane ekonomických. Čoskoro to pocítili na vlastných peňaženkách a museli sa starať sami o seba, štát už ich neusmernil, nedal im veľa vecí zadarmo. Nehovoriac o tom, že po páde režimu sa u nás v 90. rokoch prejavil kapitalizmus s mnohými negatívami. Bola tu napríklad divoká privatizácia, podniky neboli konkurencieschopné, rástla nezamestnanosť.

X Kapitalistická spoločnosť vyžadovala od ľudí aktivitu, štát už bezhlavo nedotoval všetky životné oblasti. Môžeme povedať, že ľuďom zrazu chýbalo vedenie?

Áno, chýbala im nejaká inštitúcia alebo nejaký orgán, ktorý mnohé veci vyriešil za nich. A samozrejme sociálne istoty. Zrazu už nebol nikto, ktoby povedal, tu dostaneš zamestnanie, ďalej dostaneš byt, potom poukaz na dovolenku, výhodné pôžičky, slušné prídavky na deti a pod. Po 40 rokoch boli zrazu odkázaní sami na seba, čo vyhovovalo tým dravejším.

Neschopní, ale lojálni

X Hovoríme stále o veľkej mase ľudí – o tých, ktorí boli s minulým režimom konformní a nevideli alebo nechceli vidieť, že na jednej strane štedro rozdáva peniaze, na druhej však perzekvuje nevinných, ktorí odmietli súhlasiť s totalitnou ideológiou. Prehliadala naša spoločnosť disidentov?

To by stálo určite za sociologický výskum. V prvom rade sa verejnosť nechcela dostať do problémov a chcela si zachovať aký-taký životný štandard. Kým ich štát dotoval, tak nerebelovali. Začali s tým až v druhej polovici 80. rokov, keď už pocítili na vlastných peňaženkách, že je zle. Ekonomická situácia sa zhoršila a štát už nevládal financovať toľko tých sociálnych balíčkov a opatrení ako predtým. Určite to súviselo aj s uvoľňovaním režimu v Sovietskom zväze a tiež s dianím v Maďarsku a Poľsku, ale ekonomická stránka bola naozaj podstatná.

X V súčasnosti sa veľa hovorí o tom, či je Slovensko mafiánsky štát, ktorí ovládajú „naši ľudia“, pred súdmi stoja i politici obvinení z korupcie. Ako si vyberal kľúčových ľudí štátny aparát za socializmu?

Všetko záviselo od rozhodnutia orgánov komunistickej strany, ktorá bola štátom v štáte. Kto pôsobil v jej štruktúrach, mal veľké výhody. Stranícki funkcionári mali napríklad svoje obchody, kde nakupovali, alebo svoje vlastné zdravotnícke zariadenia – sanatóriá. Určite sa nedá povedať, že to bola rovnostárska spoločnosť.

Ak ste patrili k straníckej nomenklatúre a k straníckym špičkám, naozaj ste mali diametrálne odlišný život ako bežný človek. Treba však povedať, že to zasa neboli také obrovské sociálne rozdiely ako dnes. Ani tí špičkoví funkcionári nemali vtedy také majetky ako dnešní oligarchovia.

X S vytváraním beztriednej spoločnosti súvisí aj preferovanie robotníckej triedy. Do mnohých funkcií sa dostávali ľudia so základným vzdelaním bez skúseností, no lojálni voči strane. Intelektuálov zasa režim utláčal a trestal. Čo takéto obsadzovanie postov znamenalo pre krajinu?

V 50. rokoch to bola totálna preferencia robotníckej triedy, každý intelektuál bol podozrivý. Okrem Gustáva Husáka a Ludvíka Svobodu, ktorý bol vojak, mali všetci komunistickí prezidenti základné vzdelanie. V roku 1953 sme tu aj preto mali napríklad de facto ekonomický kolaps, riešilo sa to menovou reformou. Krajina bola rozvrátená, na poriadok sa to začalo dávať v 60. rokoch.

X Ako to prebiehalo?

Postupne už nebola taká dominancia robotníckej triedy, pretože aj z robotníckych detí sa vďaka dostupnosti vzdelania stali intelektuáli a robotníkov už bolo menej. Nebolo to až také strašné, ale kritérium bola stále lojalita a stranícka príslušnosť. V 50. rokoch sa však aj vyslovene „blbec“ dostal do veľkej funkcie.

Neskôr, v období normalizácie, keď už sa niekto do funkcie dostal, zotrval tam aj dve desaťročia. Napríklad Gustáv Husák – od roku 1969 do roku 1987 bol generálnym tajomníkom ÚV KSČ, potom do roku 1989 prezidentom. Predseda federálnej vlády Štrougal, slovenskej vlády Colotka, šéf slovenských komunistov Jozef Lenárt – všetci títo boli vo funkciách 18-19 rokov. Rovnako Vasiľ Biľak.

X Stále viac sa hovorí o klimatickej kríze, globálnom otepľovaní. Tento stav však nevznikol až po roku 1989. Ako sa na ňom podpísala industrializácia Československa v réžii komunistov?

Celý východný blok sa nestaral o životné prostredie. Všetko sa vypúšťalo do vôd a ovzdušia. Dymiace komíny boli symbolom prosperity a svetlých zajtrajškov. Až ná pár ekologických aktivistov to nikto neriešil, kým ľudia nezačali cítiť následky na vlastnom zdraví. Prejavilo sa to zvýšeným výskytom rakoviny a iných chorôb. Týkalo sa to baníckych regiónov, okolia strojárskych alebo chemických závodov. U nás to bolo napríklad v okolí hlinikárne pri Žiari nad Hronom, v Česku zasa Ostrava, Most.

X Je teda klimatická kríza aj dedičstvom socialistického priemyslu?

Určite k nej prispel, najmä v Sovietskom zväze, ale aj u nás. Je to však globálne, svoj podiel na tom majú aj ďalšie štáty, ako sú USA, India, Čí, aktuality.sk

X X X

Priame vyzvania v rámci plánu obnovy v justícii budú vyhlásené neskôr

Podľa pôvodného harmonogramu malo byť priame vyzvanie v rámci prvej fázy rekonštrukcie budov súdov vyhlásené už na začiatku marca.

Priame vyzvania v rámci plánu obnovy v justícii budú vyhlásené neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Dôvodom je, že nemohli byť vyhlásené pred konečným prijatím novej súdnej mapy. TASR to potvrdil hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.

„S ohľadom na priebeh prijímania legislatívy týkajúcej sa novej súdnej mapy nebolo možné uvedené priame vyzvania realizovať až do konečného prijatia legislatívy, t. j. nadobudnutia platnosti a účinnosti dotknutých zákonov, ktorými boli stanovené nové sídla a obvody súdov v SR,“ priblížil hovorca.

Podľa pôvodného harmonogramu malo byť priame vyzvanie v rámci prvej fázy rekonštrukcie budov súdov vyhlásené už na začiatku marca. Aktualizovaný harmonogram, ktorý je vo schvaľovacom procese, počíta s júlovým termínom. Ide o zabezpečenie investičnej štúdie, projektovej dokumentácie a inžinierskej činnosti.

Rezort spravodlivosti pripravuje návrh vzorového vyzvania s podmienkami poskytnutia a vzorovou zmluvou o poskytnutí prostriedkov mechanizmu. „V prípade, že sa podarí včas získať všetky podklady k stanoveniu investičných priorít v rámci rezortu MS SR a plánu obnovy, predpokladáme, že k priamemu vyzývaniu konkrétnych žiadateľov dôjde práve v priebehu mesiaca júl 2022,“ priblížil Bubla.

V auguste by mohlo byť vyhlásené priame vyzvanie na budovanie a podporu analytických kapacít vybraných inštitúcií súdneho systému na účel vybudovania analytickej platformy. Priame vyzvanie v rámci druhej fázy rekonštrukcie budov súdov by mohlo byť podľa ministerstva spustené v septembri. Výška finančných prostriedkov určených na tieto vyzvania je takmer 69 miliónov eur.

Plán obnovy je súčasťou mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti v rámci celoeurópskeho dočasného nástroja Next Generation EU, ktorý predstavuje najväčší stimulačný balík v histórii Európskej únie. Cieľom je obnoviť Európu po pandémi, aktuality.sk

X X X

Mäsokombinát na Spiši nikdy nedostavali ani nespustili. Realitnú boľačku konečne búrajú

 Na okraji Spišskej Novej Vsi stojí rozsiahly schátraný areál bývalého mäsokombinátu.  Ešte v nedávnej minulosti útroby nikdy nedostavaného priemyselného komplexu obývali bezdomovci. Stala sa tam aj tragická nehoda, keď z najvyššieho poschodia budovy mäsokombinátu spadol 19-ročný mladík.

Po vyše 35 rokoch chátrania nehnuteľnosť na okraji Spišskej Novej Vsi konečne búrajú, aktuality.sk

X X X

V prípade Kajetána Kičuru stále pokračuje vyšetrovanie

V prípade obvineného exšéfa Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetána Kičuru stále pokračuje vyšetrovanie.

TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Vyšetrovanie naďalej prebieha,“ priblížila s tým, že podrobnejšie informácie o vyšetrovaní nebude polícia poskytovať.

Bývalého šéfa SŠHR prepustil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v októbri 2021 z väzby na základe žiadosti vyšetrovateľky. Väzobne stíhaný bol od apríla 2020.

Trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave začala Národná kriminálna agentúra v marci 2020.

Kičura, ktorému bol počas vyšetrovania aj zaistený majetok, odmietol obvinenia súvisiace so zmluvami SŠHR, ako aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn, aktuality.sk

X X X

Matovičov poslanec Gyimesi odmieta liberálnu demokraciu. Sulík by mal padnúť, vyhlásil

Odvolávanie Sulíka navrhol Smer, podporujú ho aj extrémisti.

Poslanec vládnej strany OĽaNO a blízky spojenec šéfa hnutia Igora Matoviča, György Gyimesi, by zahlasoval za odvolanie ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Povedal to dnes v nedeľnej diskusii TA3 V politike.

„Ak by odvolanie Richarda Sulíka malo stáť na mojom jedinom hlase, zahlasujem za,“ vyhlásil. „Richard Sulík si zaslúži byť odvolaný,“ myslí si.

Gyimesi zároveň tvrdí, že Slovensko by sa v „krízových časoch“ nemalo riadiť princípmi liberálnej demokracie. Teda systému, na ktorých je založené fungovanie všetkých západných demokracií.

Podobné výroky mal v minulosti maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého Gyimesi dlhodobo podporuje.

„Liberálna demokracia v takýchto krízových situáciách fatálne zlyháva,“ vyhlásil poslanec za OĽaNO.

SaS: Neočakávame, že Sulíka odvolajú

Gyimesi, ktorý sa do parlamentu dostal ako náhradník, vyčíta Sulíkovi krátke prechodné obdobie, počas ktorého sa musí Slovensko odstrihnúť od ruskej ropy v rámci nového sankčného balíčka Európskej únie.

Napriek tomu, že za Slovensko túto výnimku zahlasoval predovšetkým premiér Eduard Heger.

Sulíkova stranícka kolegyňa z SaS Jana Bittó Cigániková však neočakáva, že ministra hospodárstva v parlamente odvolajú, čo by bolo porušenie koaličnej zmluvy. „Nebojíme sa, že bude odvolaný,“ povedala v relácii.

Návrh na odvolávanie Sulíka podal Smer a podporili ho podpisom aj poslanci z extrémistickej Republiky, teda odídenci od Mariana Kotlebu, ktorý je dnes už právoplatne odsúdený za podporu neonacizmu.

Smer chce nové referendum o páde vlády

Smer nechce odvolávať len Sulíka, ale žiada aj referendum o páde celej vlády. To posledné odmietol Ústavný súd, no Smer to neodradilo, aby začal so zbieraním podpisov na ďalšie, podobné.

Podľa podpredsedu Smeru Ladislava Kamenického chcú potrebných 350-tisíc podpisov vyzbierať do polovice augusta. Viacerí ústavní právnici však tvrdia, že bude rovnako protiústavné, ako to posledné, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.